linuxmint - en to mo translation catalogue (1542 entries)

en: Open
mo: Deschide

en: Save
mo: Salvează

en: Not Available
mo: Nu e disponibil

en: Resume
mo: Relua

en: Bookmarks
mo: Marcaje

en: Title
mo: Titlul

en: Rating
mo: Evaluare

en: Preferences
mo: Preferințe

note: (itstool) path: mime-type/_comment
en: Saved search
mo: Кэутаре салватэ

note: (itstool) path: mime-type/_comment
en: Nemo action definition
mo: Дефиниция акциунилор Nemo

en: No actions found
mo: Акциуниле ну ау фост гэсите

en: Actions
mo: Акциунь

en: Nemo could not create the required folder "%s".
mo: Nemo ну поате креа мапа «%s».

en: Before running Nemo, please create the following folder, or set permissions such that Nemo can create it.
mo: Ынаинте де а порни Nemo, креаць мапа урмэтоаре сау скимбаць дрептуриле астфел ынкыт Nemo сэ о поатэ креа.

en: Error starting autorun program: %s
mo: Ын прочесул де екзекутаре а програмулуй пентру порнире аутоматэ а апэрут о ероаре: %s

en: Cannot find the autorun program
mo: Програмул пентру порнире аутоматэ ну а фост гэсит

en: <big><b>Error autorunning software</b></big>
mo: <big><b>Ын прочесул де порнире аутоматэ а програмулуй а апэрут о ероаре</b></big>

en: <big><b>This medium contains software intended to be automatically started. Would you like to run it?</b></big>
mo: <big><b>Ачест диспозитив де стокаре концине ун програм дестинат пентру порнире аутоматэ. Дориць сэ порниць ачест програм?</b></big>

en: The software will run directly from the medium "%s". You should never run software that you don't trust.
    
    If in doubt, press Cancel.
mo: Програмул ва фи порнит директ де пе диспозитивул де стокаре «%s». Нич одатэ ну порниць програмеле де пе сурселе некуноскуте.
    
    Дакэ авець дубий, апэсаць «Ревокаре».

en: _Run
mo: _Порнире

en: Customize
mo: Регларе

en: No bookmarks defined
mo: Нич ун семн де карте дефинит

en: Disable all
mo: Дезактиваря тотулуй

en: Enable all
mo: Активаря тотулуй

en: Connecting...
mo: Се конектязэ…

en: C_onnect
mo: К_онектаре

note: set dialog properties
en: Connect to Server
mo: Конектаре ла сервер

note: first row: server entry + port spinbutton
en: _Server:
mo: _Адресэ:

note: port
en: _Port:
mo: _Порт:

note: third row: share entry
en: Sh_are:
mo: Рес_урсэ:

note: fourth row: folder entry
en: _Folder:
mo: _Мапэ:

note: first row: domain entry
en: _Domain name:
mo: _Домениу:

note: second row: username entry
en: _User name:
mo: _Нуме де утилизатор:

note: third row: password entry
en: Pass_word:
mo: Па_ролэ:

note: fourth row: remember checkbox
en: _Remember this password
mo: Мемори_заря паролей

en: Print but do not open the URI
mo: Афишаре фэрэ а дескиде URI

note: Translators: This is the --help description for the connect to server app, the initial newlines are between the command line arg and the description
en: 
    
    Add connect to server mount
mo: 
    
    Адэугаря конектэрий ла сервер

en: Show the version of the program.
mo: Афишаря версиуний програмулуй.

en: Quit Nemo Desktop.
mo: Ешире дин Nemo Desktop.

en: 
    
    Manage the desktop with the file manager
mo: 
    
    Ӂестиуня Спациулуй де лукру прин манаӂерул де фишиере

note: name, stock id label, accelerator
en: E_mpty Trash
mo: _Голиря кошулуй де гуной

en: Small
mo: Mic

en: Normal
mo: Normală

en: Name
mo: Nume

en: Size
mo: Mărime

en: Type
mo: Tipul

en: Date
mo: Dată

en: Comment
mo: Comentarii

en: Extensions
mo: Extensii

note: #-#-#-#-#  82 (online-accounts-plug)  #-#-#-#-# The IDs need to correspond to Camel.NetworkSecurityMethod enum:
en: None
mo: Nici unul

en: Location
mo: Localizare

en: --quit cannot be used with URIs.
mo: - quit nu poate fi folosit cu URI.

en: 
    
    Browse the file system with the file manager
mo: 
    
    Navigați în sistemul de fișiere cu managerul de fișiere

en: Open with
mo: Deschide cu

en: Devices
mo: Dispozitive

en: Home
mo: Acasă

en: Recent
mo: Recente

en: File System
mo: Sistemul de fișiere

en: Trash
mo: Gunoi

en: Browse the contents of the network
mo: Răsfoiți conținutul rețelei

en: Open in New _Tab
mo: Deschideți într-un nou _Tab

en: Open in New _Window
mo: Deschide intr-o nouă_ fereastră

en: _Mount
mo: _Montează

en: _Unmount
mo: _Dezmontează

en: Empty _Trash
mo: Goliți _Trash

en: File Operations
mo: Operații de fișiere

en: Properties
mo: Proprietăți

en: unknown
mo: necunoscut

en: Type:
mo: Tipul:

en: Size:
mo: Mărime:

en: Created:
mo: Creată:

en: Modified:
mo: Modificat:

en: Owner:
mo: Proprietar:

en: Group:
mo: Grup:

en: Permissions
mo: Permisiuni

note: #-#-#-#-#  24  #-#-#-#-# FIXME: don't know if I can delete this
en: Close
mo: Închide

en: Computer
mo: Calculator

en: New _Window
mo: Fereastră_nouă

en: File not found
mo: Fișierul nu a fost găsit

note: #-#-#-#-#  24  #-#-#-#-# / Used for unknown titles, artists, or album names.
en: Unknown
mo: Necunoscut

en: Audio
mo: Auditiv

en: Font
mo: Stil

en: Calendar
mo: Calendaru

en: Merge folder "%s"?
mo: Fuzionar carpeta "%s "?

en: Merging will ask for confirmation before replacing any files in the folder that conflict with the files being copied.
mo: Îmbinarea va cere confirmarea înainte de a înlocui orice fișiere din folderul care se află în conflict cu fișierele copiate.

en: An older folder with the same name already exists in "%s".
mo: Un dosar mai vechi cu același nume există deja în "%s ".

en: A newer folder with the same name already exists in "%s".
mo: Un folder mai nou cu același nume există deja în "%s ".

en: Another folder with the same name already exists in "%s".
mo: Un alt dosar cu același nume există deja în "%s ".

en: Replacing it will remove all files in the folder.
mo: Înlocuirea acestuia va elimina toate fișierele din dosar.

en: Replace folder "%s"?
mo: Înlocuiți dosarul "%s "?

en: A folder with the same name already exists in "%s".
mo: Un folder cu același nume există deja în "%s ".

en: Replace file "%s"?
mo: Înlocuiți fișierul "%s "?

en: Replacing it will overwrite its content.
mo: Înlocuirea acestuia va schimba conținutul.

en: An older file with the same name already exists in "%s".
mo: Un fișier mai vechi cu același nume există deja în "%s ".

en: A newer file with the same name already exists in "%s".
mo: Un fișier mai nou cu același nume există deja în "%s 1".

en: Another file with the same name already exists in "%s".
mo: Un alt fișier cu același nume există deja în "%s 1".

en: Original file
mo: Fișier original

en: Last modified:
mo: Modificat ultima dată:

en: Replace with
mo: Reemplasează cu

en: Merge
mo: Fuzionare

en: _Select a new name for the destination
mo: _Selectați un nume nou pentru destinație

en: Reset
mo: Resetare

en: Apply this action to all files
mo: Aplicați această acțiune la toate fișierele

en: _Skip
mo: _Ocolire

en: Re_name
mo: Redenumiți

en: Replace
mo: Înlocuește

en: File conflict
mo: Conflict între fișiere

en: S_kip All
mo: Sari peste tot

en: _Retry
mo: _Reîncearcă

en: Delete _All
mo: Șterge tot

en: _Replace
mo: _Înlocuește

en: Replace _All
mo: Înlocuiește_tot

en: _Merge
mo: _Fuzionează

en: Merge _All
mo: Fuzionează_tot

en: Copy _Anyway
mo: Copiază_oricum

en: %'d second | %'d seconds
mo[0]: %'d secundă
mo[1]: %'d secunde

en: %'d minute | %'d minutes
mo[0]: %'d minut
mo[1]: %'d 2 minute

en: %'d hour | %'d hours
mo[0]: %'d 1 oră
mo[1]: %'d 2 ore

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
mo[0]: aproximativ %'d oră
mo[1]: aproximativ %'d ore

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item from the trash? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items from the trash?
mo[0]: Sigur doriți să ștergeți definitiv elementul %'d 1 selectat din coșul de gunoi?
mo[1]: Sigur doriți să ștergeți definitiv elementul%'d 2 selectat din coșul de gunoi?

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
mo: Dacă ștergeți un element, acesta va fi pierdut definitiv.

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items?
mo[0]: Sigur doriți să ștergeți definitiv elementul%'d 1 selectat?
mo[1]: Sigur doriți să ștergeți definitiv elementul%'d 2 selectat?

en: %'d file left to delete | %'d files left to delete
mo[0]: %'d 1 fișier rămas pentru a fi șters
mo[1]: %'d 2 fișiere rămase pentru a fi șterse

en: Deleting files
mo: Ștergerea fișierelor

en: Error while deleting.
mo: Eroare la ștergere.

en: _Skip files
mo: _Ocoliți fișiere

en: Moving files to trash
mo: Mutarea fișierelor în coșul de gunoi

en: %'d file left to trash | %'d files left to trash
mo[0]: %'d 1 fișier rămas în coșul de gunoi
mo[1]: %'d 2 fișiere rămase în coșul de gunoi

en: Trashing Files
mo: Trasarea fișierelor

en: Deleting Files
mo: Ștergerea fișierelor

en: Preparing to trash %'d file | Preparing to trash %'d files
mo[0]: Pregătiți pentru a încărca fișierul %'d 1
mo[1]: Pregătiți pentru a încărca fișierelor %'d 2

en: Error while copying.
mo: Eroare la copiere.

en: Error while moving.
mo: Eroare în timpul mișcării.

en: Error while moving files to trash.
mo: Eroare la mutarea fișierelor în coșul de gunoi.

en: You do not have permissions to access the destination folder.
mo: Nu aveți permisiuni de accesare a dosarului destinație.

en: There was an error getting information about the destination.
mo: A apărut o eroare la obținerea de informații despre destinație.

en: The destination is not a folder.
mo: Destinația nu este un dosar.

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
mo: Nu există spațiu suficient în destinație. Încercați să eliminați fișierele pentru a face spațiu.

en: The destination is read-only.
mo: Destinația este numai pentru citire.

en: Could not remove the source folder.
mo: Nu s-a putut elimina dosarul sursă.

en: You cannot move a folder into itself.
mo: Nu puteți muta un folder în sine.

en: You cannot copy a folder into itself.
mo: Nu puteți copia un dosar în sine.

en: The destination folder is inside the source folder.
mo: Dosarul destinație se află în interiorul directorului sursă.

en: You cannot move a file over itself.
mo: Nu puteți muta un fișier peste el însuși.

en: You cannot copy a file over itself.
mo: Nu puteți copia un fișier peste el însuși.

en: The source file would be overwritten by the destination.
mo: Fișierul sursă ar fi suprascris de destinație.

en: Copying Files
mo: Copierea fișierelor

en: Preparing to move %'d file | Preparing to move %'d files
mo[0]: Pregătirea mutării %'d 1 fișier
mo[1]: Pregătirea mutării %'d 2 fișiere

en: Moving Files
mo: Mutarea fișierelor

en: Making link to %'d file | Making links to %'d files
mo[0]: Realizarea link-ului %'d 1 fișier
mo[1]: Realizarea link-ului %'d 2 fișiere

en: Symbolic links only supported for local files
mo: Conexiuni simbolice acceptate numai pentru fișierele locale

en: The target doesn't support symbolic links.
mo: Ținta nu acceptă legături simbolice.

en: Setting permissions
mo: Setați permisiunile

en: Emptying Trash
mo: Golirea coșului de gunoi

en: The item cannot be restored from trash
mo: Elementul nu poate fi restabilit din coșul de gunoi

en: Set as default
mo: Setați ca implicit

en: Preparing
mo: Pregătirea

en: Select All
mo: Selectează tot

en: Files
mo: Fișiere

en: Icon Size
mo: Dimensiune pictogramă

en: Layout
mo: Aspect

en: Options
mo: Opțiuni

en: Always
mo: Mereu

en: 100%
mo: 100 %

en: Behavior
mo: Comportament

en: Previous
mo: Anterior

en: Refresh
mo: Reîmprospătă

en: Calculator
mo: Calculatora

en: Show extended functionality
mo: Afișați funcționalitate extinsă

en: Calculate Result
mo: Calculați rezultatul

en: Backspace
mo: Înapoi

en: Clear entry
mo: Ștergeți intrarea

en: Subtract
mo: Scădere

en: Multiply
mo: Înmulțire

en: Divide
mo: Împărțire

en: Percentage
mo: Procentaj

en: Start Group
mo: Grupul de start

en: End Group
mo: Grup de sfârșit

en: Exponent
mo: Exponențial

en: Root
mo: Rădăcină

en: Sine
mo: Sinus

en: Hyperbolic Sine
mo: Hyperbolic Sinus

en: Cosine
mo: Cosinus

en: Hyperbolic Cosine
mo: Hyperbolic Cosinus

en: Tangent
mo: Tangentă

en: Hyperbolic Tangent
mo: Tangentul hiperbolic

en: Pi
mo: Py

en: Euler's Number
mo: Numărul lui Euler

en: Hide extended functionality
mo: Ascundeți funcționalitatea extinsă

en: Result
mo: Rezultat

en: Expression
mo: Expresie

en: '%s' is invalid.
mo: '%s' este nevalidă.

note: If no rule matches the character at pos, throw an error.
en: '%s' is unknown.
mo: '%s' este necunoscut.

en: On this computer
mo: Pe acest computer

en: User:
mo: Utilizator:

en: user.name
mo: nume de utilizator

en: Email:
mo: Poșta:

en: john@doe.com
mo: ion@doe.com

en: Keep a copy locally
mo: Păstrați o copie la nivel local

en: user.name or user.name@gmail.com
mo: user.name sau user.name@gmail.com

en: CalDAV
mo: Cal DAV

en: Use a secure connection
mo: Utilizați o conexiune securizată

en: Server handles meeting invitations
mo: Serverul gestionează invitațiile la întâlniri

en: Your upcoming events will be displayed here when you select a date with events.
mo: Evenimentele viitoare vor fi afișate aici când selectați o dată cu evenimente.

en: During the day
mo: În timpul zilei

en: All day
mo: Toată ziua

en: Add Event
mo: Adăugați eveniment

en: Edit Event
mo: Editează eveniment

en: General Informations
mo: Informații generale

en: Guests
mo: Vizitatori

en: Reminders
mo: Mementouri

en: Delete Event
mo: Șterge evenimentul

en: Create Event
mo: Creează eveniment

en: Save Changes
mo: Salvează modificările

en: Accepted
mo: Acceptare

en: Declined
mo: Refuză

en: Participants:
mo: Participanți:

en: No Participants
mo: Fără participanți

en: Invite
mo: Invită

en: From:
mo: De la:

en: All day:
mo: Toată ziua:

en: Title:
mo: Titlul:

en: Name of Event
mo: Nume de eveniment

en: Press enter to parse event
mo: Apăsați pe Enter pentru a analiza evenimentul

en: Calendar:
mo: Calendarul:

en: Comments:
mo: Comentarii:

en: John Smith OR Example St.
mo: John Smith sau exemplu St.

en: Reminders:
mo: Mementouri:

en: No Reminders
mo: Nu există mementouri

en: Add Reminder
mo: Adăugați memento

en: Repeat:
mo: Repetă:

en: Daily
mo: Zilnic

en: Weekly
mo: Săptămânal

en: Monthly
mo: Lunar

en: Yearly
mo: Anual

en: Every:
mo: Fiecare:

en: Day | Days
mo[0]: zi
mo[1]: zile

en: Week | Weeks
mo[0]: Săptămână
mo[1]: Săptămâni

en: Month | Months
mo[0]: Lună
mo[1]: Luni

en: Ends:
mo: Se termină:

note: /Translators: Give a word to describe an event ending after a certain number of repeats. /This will be displayed in the format like: "Ends After 2 Repeats", /where this string always represents the last word in the phrase.
en: Repeat | Repeats
mo[0]: Repetă
mo[1]: Repetare

en: Until
mo: Până când

en: After
mo: După

en: The same day every month
mo: În aceeași zi în fiecare lună

en: Exceptions:
mo: Excepţii:

en: No Exceptions
mo: Fără excepții

en: Every last Sunday
mo: În ultima duminică

en: Every last Monday
mo: În ultima luni

en: Every last Tuesday
mo: În ultima zi de marți

en: Every last Wednesday
mo: În ultima zi de miercuri

en: Every last Thursday
mo: În ultima zi de joi

en: Every last Friday
mo: În ultima zi de vineri

en: Every last Saturday
mo: În ultima zi de sâmbătă

en: Every first Sunday
mo: În prima duminică

en: Every first Monday
mo: În prima zi de luni

en: Every first Tuesday
mo: În prima zi de marți

en: Every first Wednesday
mo: În prima zi de miercuri

en: Every first Thursday
mo: În prima zi de joi

en: Every first Friday
mo: În prima zi de vineri

en: Every first Saturday
mo: În prima zi de sâmbătă

en: Every second Sunday
mo: În fiecare a doua duminică

en: Every second Monday
mo: În fiecare a doua luni

en: Every second Tuesday
mo: În fiecare a doua marți

en: Every second Wednesday
mo: În fiecare a doua miercuri

en: Every second Thursday
mo: În fiecare a doua joi

en: Every second Friday
mo: În fiecare a doua vineri

en: Every second Saturday
mo: În fiecare a doua sâmbătă

en: Every third Sunday
mo: În fiecare a treia duminică

en: Every third Monday
mo: În fiecare a treia luni

en: Every third Tuesday
mo: În fiecare a treia marți

en: Every third Wednesday
mo: În fiecare a treia miercuri

en: Every third Thursday
mo: În fiecare a treia joi

en: Every third Friday
mo: În fiecare a treia vineri

en: Every third Saturday
mo: În fiecare a treia sâmbătă

en: Every fourth Sunday
mo: În fiecare a patra duminică

en: Every fourth Monday
mo: În fiecare a patra luni

en: Every fourth Tuesday
mo: În fiecare a patra marți

en: Every fourth Wednesday
mo: În fiecare a patra miercuri

en: Every fourth Thursday
mo: În fiecare a patra joi

en: Every fourth Friday
mo: În fiecare a patra vineri

en: Every fourth Saturday
mo: În fiecare a patra sâmbătă

en: Every fifth Sunday
mo: În a cincea duminică

en: Every fifth Monday
mo: În a cincea luni

en: Every fifth Tuesday
mo: În a cincea marți

en: Every fifth Wednesday
mo: În a cincea mircuri

en: Every fifth Thursday
mo: În a cincea joi

en: Every fifth Friday
mo: În a cincea vineri

en: Every fifth Saturday
mo: În a cincea sâmbătă

en: Mon
mo: Lun

en: Tue
mo: Mar

en: Wed
mo: Mie

en: Thu
mo: Joi

en: Fri
mo: Vin

en: Sat
mo: Sâm

en: Sun
mo: Dum

en: Hide Week Numbers
mo: Ascundeți numărul săptămânii

en: Show Week Numbers
mo: Afișați numărul săptămânii

en: %u more…
mo: %u mai mult…

en: Name:
mo: Nume:

en: Calendar Name
mo: Nume calendar

en: Color:
mo: Culoare::

en: Mark as default calendar
mo: Marchează ca calendar prestabilit

en: Create Calendar
mo: Creează calendar

en: Edit…
mo: Editare…

en: Create a new event
mo: Creează un eveniment nou

en: Go to today's date
mo: Du-te la data de astăzi

en: Manage Calendars
mo: Gestionați calendarele

en: Export or Share the default Calendar
mo: Exportați sau distribuiți calendarul implicit

en: Add New Calendar…
mo: Calendar nou…

en: Email
mo: Poșta

en: Camera
mo: Cameră

en: No Supported Camera Found
mo: Camera nu sa găsit sau nu este compatibilă

en: Connect a webcam or other supported video device to take photos and video.
mo: Conectați o cameră web sau alt dispozitiv video acceptat pentru a realiza fotografii și video.

en: Photo taken
mo: Fotografie făcută

en: Settings
mo: Setări

note: /TRANSLATORS: Seconds in a timer
en: %d Sec | %d Sec
mo[0]: %d 1 Secundă
mo[1]: %d 2 Secunde

en: Loading captive portal.
mo: Încărcarea portalului captiv.

en: The page is served over an unprotected connection.
mo: Pagina este difuzată printr-o conexiune neprotejată.

en: The page is served over a protected connection.
mo: Pagina este difuzată printr-o conexiune protejată.

en: Some elements of this page are served over an unprotected connection.
mo: Unele elemente ale acestei pagini sunt difuzate printr-o conexiune neprotejată.

en: Log in
mo: Logare

en: New Tab
mo: Filă nouă

en: Print version info and exit
mo: Imprimați versiunea și ieșiți

en: Set of plugins
mo: Set de pluginuri

en: Code
mo: Cod

en: Hide search bar
mo: Ascundeți bara de căutare

en: Text files
mo: Fișiere text

en: Open some files
mo: Deschideți fișiere

en: Save files when changed:
mo: Salvați fișiere atunci când ați schimbat:

en: Tabs
mo: Tab

en: Automatic indentation:
mo: Indentare automată:

en: Insert spaces instead of tabs:
mo: Inserați spații în loc de file:

en: Tab width:
mo: Lățimea filei:

en: Interface
mo: Interfață

en: Highlight matching brackets:
mo: Evidențiați parantezele de potrivire:

en: Show Mini Map:
mo: Arată mini harta:

en: Line width guide:
mo: Ghidaj pentru lățimea liniei:

en: Custom font:
mo: Stil personalizat:

en: Open In
mo: Deschide în

en: Move to Trash
mo: Aruncă la gunoi

en: Folders
mo: Dosare

en: Empty File
mo: Fișier gol

note: #-#-#-#-#  14  #-#-#-#-# scan all children No need to show status when children shown
en: New
mo: Nou

en: untitled folder
mo: un dosar fără titlu

en: Close Folder
mo: Închideți dosarul

en: Modified
mo: Modificat

en: %s Is Not a Text File
mo: %s Nu este un fișier text

en: Code will not load this type of file.
mo: Codul nu va încărca acest tip de fișier.

en: Load Anyway
mo: Încărcați oricum

en: Loading File "%s" Is Taking a Long Time
mo: Încărcarea fișierului "%s "Are o lungă perioadă de timp

en: Please wait while Code is loading the file.
mo: Vă rugăm să așteptați până când se încarcă fișierul.

en: Save File
mo: Salvează fișierul

en: New Document
mo: Document nou

note: Show an error view which says "Hey, I cannot read that file!"
en: File "%s" Cannot Be Read
mo: Fișierul "%s" Nu poate fi citit

en: The location containing the file "%s" was unmounted. Do you want to save somewhere else?
mo: Locația care conține fișierul "%s" nu a fost montat. Doriți să salvați în altă parte?

en: Save As…
mo: Salvează ca…

en: File "%s" was deleted. Do you want to save it anyway?
mo: Fișierul "%s " a fost șters. Vrei să o salvezi oricum?

en: Save changes elsewhere
mo: Salvați modificările în altă parte

en: File "%s" was modified by an external application. Do you want to load it again or continue your editing?
mo: Fișierul "%s " a fost modificat de o aplicație externă. Doriți să o încărcați din nou sau să continuați editarea?

en: Load
mo: Sarcină

en: Templates
mo: Șabloane

en: Syntax Highlighting
mo: Expunerea sintaxei

en: Line number
mo: Numărul de linie

en: Filter languages
mo: Filtrați limbile

en: Plain Text
mo: Text simplu

en: %d Space | %d Spaces
mo[0]: %d Spațiu
mo[1]: %d Spații

en: %d Tab | %d Tabs
mo[0]: %d Tab
mo[1]: %d Taburi

en: Go To Line:
mo: Du-te la linia:

en: Open a file
mo: Deschideți un fișier

en: Project templates
mo: Șabloane de proiect

en: Save this file
mo: Salvați acest fișier

en: Save this file with a different name
mo: Salvați acest fișier cu un nume diferit

en: Restore this file
mo: Restaurați acest fișier

en: Share
mo: Acțiune

en: Zoom Out
mo: Micșorează

en: Zoom 1:1
mo: Măriți 1: 1

en: Zoom In
mo: Mărește

en: Search next
mo: Căutați în continuare

en: Search previous
mo: Căutați anterior

en: Cyclic Search
mo: Clică căutați

en: Replace With
mo: Înlocuiește cu

en: Replace all
mo: Înlocuiește-le pe toate

en: No Files Open
mo: Nu se deschide fișierele

en: Open a file to begin editing.
mo: Deschideți un fișier pentru a începe editarea.

en: New File
mo: Fișier nou

en: Create a new empty file.
mo: Creați un nou fișier gol.

en: Open File
mo: Deschide fișierul

en: Open Folder
mo: Deschideți dosarul

en: Add a project folder to the sidebar.
mo: Adăugați un director de proiect în bara laterală.

en: Upload to Pastebin
mo: Încărcați în Pastebin

en: Format:
mo: Formatul:

en: Keep this paste private
mo: Păstrați această lipire privată

en: Ten minutes
mo: Zece minute

en: One hour
mo: O oră

en: One day
mo: O zi

en: One month
mo: O lună

note: Remove fake fields created by the vala parser.
en: Symbols
mo: Simboluri

en: Show Terminal
mo: Arătați terminalul

en: Hide Terminal
mo: Ascundeți terminalul

en: Terminal
mo: Terminalul

note: #-#-#-#-#  14  #-#-#-#-# Popup menu COPY #-#-#-#-#  17  #-#-#-#-# TRANSLATORS Verb to indicate action of menuitem will be to duplicate a file.
en: Copy
mo: Copie

note: #-#-#-#-#  14  #-#-#-#-# PASTE
en: Paste
mo: Lipește

en: %s - Word Completion
mo: %s - Finalizarea cuvintelor

en: High Contrast
mo: Contrast mare

en: Minor bug fixes
mo: Remedierea unor erori minore

en: AFP (Apple Filing Protocol)
mo: AFP (Protocol Prezentare Appel)

en: Port:
mo: Poartă:

en: Folder:
mo: Carpeta:

en: Password:
mo: Parola:

en: Connect
mo: Conectează

en: Connecting…
mo: Conectare…

en: Server did not respond within time limit
mo: Serverul nu a răspuns în limita de timp

en: Failed to execute "%s"
mo: Nu a reușit să se execute "%s"

en: Move Here
mo: Mutați aici

en: Copy Here
mo: Copiați aici

en: Link Here
mo: Link aici

en: Inaccessible
mo: Inaccesibil

en: Failed to parse the desktop file
mo: Eroare la analizarea fișierului de pe desktop: %s 1

en: link to %s
mo: link către %s 1

en: Could not rename to '%s'
mo: Nu s-a putut redenumi '%s'

en: Cannot move file to trash or delete it
mo: Nu puteți muta fișierul în coșul de gunoi sau îl puteți șterge

en: It is not permitted to trash or delete files on a read only filesystem.
mo: Nu este permisă ștergerea sau mutarea fișierelor dintr-un sistem de fișiere numai pentru citire.

en: It is not permitted to trash or delete files inside folders for which you do not have write privileges.
mo: Nu este permisă ștergerea sau mutarea fișierelor din dosare pentru care nu aveți privilegii de scriere.

en: It is not permitted to trash or delete folders for which you do not have write privileges.
mo: Nu este permisă ștergerea sau mutarea dosarelor pentru care nu aveți privilegii de scriere.

en: Cannot move file to trash. Try to delete it immediately?
mo: Nu se poate muta fișierul în coșul de gunoi. Încercați să o ștergeți imediat?

en: This file could not be moved to trash. See details below for further information.
mo: Acest fișier nu a putut fi mutat în coșul de gunoi. Pentru informații suplimentare, consultați detaliile de mai jos.

en: This file could not be moved to trash. You may not be able to delete it either.
mo: Acest fișier nu a putut fi mutat în coșul de gunoi. Este posibil să nu puteți să o ștergeți.

en: 
     Deleting a file removes it permanently
mo: 
     Ștergerea unui fișier îl elimină definitiv

en: Duplicating %'d file | Duplicating %'d files
mo[0]: Duplicarea %'d 1 fișierului
mo[1]: Duplicarea %'d 2 fișierelor

en: Cannot copy into trash.
mo: Nu se poate copia în coșul de gunoi.

en: It is not permitted to copy files into the trash
mo: Nu este permisă copierea fișierelor în coșul de gunoi

en: SMB
mo: smb

en: MTP
mo: mtp

en: Original location could not be determined
mo: Locația originală nu a putut fi determinată

en: Open trash folder and restore manually
mo: Deschideți coșul de gunoi și restaurați carpeta manual

en: Permanently delete all items from Trash?
mo: Permiteți ștergerea definitivă a tuturor articolelor din Coșul de gunoi?

en: All items in all trash directories, including those on any mounted external drives, will be permanently deleted.
mo: Toate elementele din toate directoarele de gunoi, inclusiv cele de pe orice unități externe montate, vor fi șterse definitiv.

en: Permanently delete all items from Trash on this mount?
mo: Ștergeți definitiv toate elementele din Coșul de gunoi pe acest suport?

en: All items in the trash on this mount, will be permanently deleted.
mo: Toate elementele din coșul de gunoi de pe acest suport vor fi șterse definitiv.

en: Navigate to %s
mo: Navigați la %s

en: Go to %s
mo: Mergi la %s

en: Type a path
mo: Tastați o rută

en: View as Grid
mo: Vizualizați ca Grilă

en: View as List
mo: Vedeți ca Listă

en: View in Columns
mo: Vedeți în Columnă

en: Restore All
mo: Restaurați tot

en: Empty the Trash
mo: Golește gunoiul

en: Show the version of the program
mo: Afișați versiunea programului.

en: Quit Files
mo: Ieșiți din Fișiere.

en: Enable debug logging
mo: Activați curățarea registrului

en: Browse your files
mo: Răsfoiți fișierele

en: File Manager
mo: Manager de fișiere

en: New Window As _Administrator
mo: Fereastră nouă ca administrator

note: TRANSLATORS: %s will be replaced by the title of the file operation
en: Completed %s
mo: Completat %s

en: All file operations have ended
mo: Toate operațiile de fișiere s-au încheiat

en: Info
mo: Informații

en: Device Usage
mo: Utilizarea dispozitivului

en: Capacity:
mo: Capacitate:

en: Available:
mo: Disponibil:

en: Used:
mo: Folosit:

en: %i file could not be read due to permissions or other errors. | %i files could not be read due to permissions or other errors.
mo[0]: %i Fișierul nu a putut fi citit din cauza permisiunilor sau a altor erori.
mo[1]: %i Fișierele nu a putut fi citite din cauza permisiunilor sau a altor erori.

en: Actual Size Could Be Larger
mo: Dimensiunea reală ar putea fi mai mare

en: Loading…
mo: Se încarcă…

en: Could not be determined
mo: Nu s-a putut determina

en: Contains:
mo: Conține:

en: Deleted:
mo: Șters:

en: Target:
mo: Ţintă:

en: Original Location:
mo: Locația originală:

en: Open with:
mo: Deschide cu:

en: Everyone:
mo: Toata lumea:

en: %u subfolder | %u subfolders
mo[0]: %u subdosar
mo[1]: %u subdosare

en: %u file | %u files
mo[0]: %u fișier
mo[1]: %u fișiere

en: %u folder | %u folders
mo[0]: %u dosar
mo[1]: %u dosare

en: %u selected item | %u selected items
mo[0]: %u element selectat
mo[1]: %u elemente selectate

en: Disk Properties
mo: Proprietăți disc

en: Multiple file types selected
mo: Sunt selectate mai multe tipuri de fișiere

en: No single app can open all these types of file
mo: Nicio aplicație unică nu poate deschide toate aceste tipuri de fișiere

en: Failed to open files
mo: Eroare la deschiderea fișierelor

en: Cannot open this file
mo: Nu se poate deschide acest fișier

en: Cannot identify file type to open
mo: Nu se poate identifica tipul de fișier pentru a fi deschis

en: Cannot drop this file
mo: Nu puteți renunța la acest fișier

en: Invalid file name provided
mo: Numele de fișier furnizat nevalid

en: Run
mo: Aleargă

en: Open in %s
mo: Deschide în %s

en: Open in
mo: Deschide în

en: Cut
mo: Taie

en: Restore from Trash
mo: Restaurați din Coșul de gunoi

en: Open Parent Folder
mo: Deschideți dosarul părinte

en: Remove from History
mo: Șterge din istoric

en: Copy as Link
mo: Copiați ca legătură

en: Paste Link into Folder
mo: Inserați o legătură în carpetă

en: Paste into Folder
mo: Lipiți în carpetă

en: Show Hidden Files
mo: Arată fișierele ascunse

en: Show Remote Thumbnails
mo: Afișați miniaturile de la distanță

en: Paste Link
mo: Lipește Link

en: Reversed Order
mo: Ordinul inversat

en: Folders Before Files
mo: Carpete înainte de fișiere

en: Sort by
mo: Filtrează după

en: Untitled %s
mo: Fără titlu %s

en: Cannot remove files from here
mo: Nu pot fi eliminate fișiere de aici

en: You do not have permission to change this location
mo: Nu aveți permisiunea de a modifica această locație

en: Cannot copy files that are in the trash
mo: Nu se pot copia fișierele din coșul de gunoi

en: Cutting the selection instead
mo: Tăiați selecția în loc

en: Cannot paste files here
mo: Nu se pot lipi fișiere aici

en: This Folder Does Not Exist
mo: Acest dosar nu există

en: The folder "%s" can't be found.
mo: Dosarul "%s" nu poate fi găsit.

en: Create the folder "%s"
mo: Creați dosarul "%s"

en: Filename
mo: Nume de fișier

en: This Folder Is Empty
mo: Acest dosar este gol

en: Trash Is Empty
mo: Coșul de gunoi este gol

en: There Are No Recent Files
mo: Nu există fișiere recente

en: Access Denied
mo: Acces interzis

en: You cannot create a folder here.
mo: Nu puteți crea un dosar aici.

en: The network is unavailable
mo: Rețeaua nu este disponibilă

en: A working network is needed to reach this folder
mo: Este necesar o rețea de lucru pentru a ajunge la acest dosar

en: This Folder Does Not Belong to You
mo: Acest dosar nu este al tău

en: You don't have permission to view this folder.
mo: Nu aveți permisiunea de a vizualiza acest dosar.

en: Unable to Mount Folder
mo: Imposibil de montat dosarul

en: Could not connect to the server for this folder.
mo: Nu s-a putut conecta la server pentru acest dosar.

en: Unable to Display Folder Contents
mo: Conținutul folderelor nu poate fi afișat

en: The operation timed out.
mo: Operația a expirat.

en: Unable to Show Folder
mo: Folderul nu poate fi afișat

en: The server for this folder could not be located.
mo: Serverul pentru acest dosar nu a putut fi localizat.

en: File not Found
mo: Fișierul nu a fost găsit

en: The file selected no longer exists.
mo: Fișierul selectat nu mai există.

en: Close Tab
mo: Închideți fila

en: Open in New Window
mo: Deschideți într-o nouă fereastră

en: (as Administrator)
mo: (ca Administrator)

en: View the list of recently used files
mo: Vizualizați lista fișierelor utilizate recent

en: Open the Trash
mo: Deschideți Coșul de gunoi

en: Entire Network
mo: Toată rețeaua

en: Search or Type Path
mo: Căutați sau tastați ruta

en: Open in New Tab
mo: Deschideți într-o filă nouă

en: Open in Other Application…
mo: Deschideți cu altă aplicație …

en: Reload this folder
mo: Reîncărcați acest dosar

en: Searching…
mo: În căutare…

en: %u folders
mo: %u dosare

en:  selected
mo:  selectat

en: %u items selected (%s)
mo: %u elemente selectate (%s)

note: TRANSLATORS: %s will be substituted by the approximate disk space used by the folder
en: %s approx.
mo: %s aproximativ.

note: TRANSLATORS: 'size' refers to disk space
en: unknown size
mo: dimensiune necunoscută

en: Read
mo: Citire

en: Write
mo: Scrie

en: Execute
mo: Execută

en: In This Folder
mo: În acest dosar

en: Below This Folder
mo: Sub acest dosar

en: Translation updates
mo: Actualizări de traduceri

en: Password
mo: Parolă

en: Sent
mo: Trimite

en: Importing <b>$NAME</b> by <b>$ARTIST</b> to library…
mo: Importați <b>1 $ NUME </b> 2 de către <b> 3 $ ARTIST </b> 4 la bibliotecă …

note: / Please keep $NAME and $ALBUM, they will be replaced by their values
en: $NAME on $ALBUM
mo: $NUME sau $ALBUM

note: / Please keep $NAME and $ARTIST, they will be replaced by their values
en: $NAME by $ARTIST
mo: $NUME de $ARTIST

note: / Please keep $NAME, $ARTIST and $ALBUM, they will be replaced by their values
en: $NAME by $ARTIST on $ALBUM
mo: $NUME de $ARTIST sau $ALBUM

en: Flat
mo: Apartament

en: Classical
mo: Clasic

en: Dance
mo: Dans

en: Full Bass
mo: Maxim bas

en: Full Treble
mo: Maxim treble

en: Full Bass + Treble
mo: Maxim bas + medii

en: Headphones
mo: Căști

en: Large Hall
mo: Sala Mare

en: Live
mo: În direct

en: Party
mo: Petrecere

en: Pop
mo: Stil pop

en: Reggae
mo: Regheton

en: Rock
mo: Roc

en: Soft
mo: Încet

en: Ska
mo: Sca

en: Soft Rock
mo: Roc încet

en: Techno
mo: Tehno

en:  (%d)
mo:  (%d 1)

en: %s (%d)
mo: %s 1 (%d 2)

en: New playlist
mo: Listă nouă

note: Translators: used for new playlists ex: "New playlist (1)"
en: %s (%i)
mo: %s 1 (%i 2)

en: MPEG Version 3.0 Extended (*.m3u)
mo: MPEG Versiune 3.0 Extended (*.m3u)

en: Shoutcast Playlist Version 2.0 (*.pls)
mo: Shoutcast Playlist Versiunea 2.0 (* .pls)

en: Export Playlist
mo: Exportar lista

en: Playlist
mo: Listă de redare

en: Import %s
mo: Importare %s 1

en: Unrecognized playlist file. Import failed.
mo: Fișier de redare nerecunoscut. Importarea a eșuat.

en: Empty device!
mo: Dispozitiv gol!

en: This device does not contain any music.
mo: Acest dispozitiv nu conține muzică.

en: Android Phone
mo: Telefon cu Android

en: Audio Player
mo: Reproductor audio

en: Adding <b>$NAME</b> by <b>$ARTIST</b> to $DEVICE
mo: Adăugarea <b>1 $NUME </b>2 de către <b>3 $ARTIST </b>4 la $DEVICE

en: Syncing <b>%s</b>…
mo: Sincronizarea <b>1%s 2 </b> 3 …

en: Removing <b>$NAME</b> by <b>$ARTIST</b> from $DEVICE
mo: Eliminarea <b>1 $NUME </b>2 de <b>3 $ARTIST </b>4 de la $ DEVICE

en: Removing from <b>%s</b>…
mo: Se elimină din <b>1%s 2 </b> 3 …

en: Finishing sync process…
mo: Finalizarea procesului de sincronizare …

en: Cancelling Sync…
mo: Anulează sincronizarea …

en: Import Complete
mo: Importare completată

note: if doing import and copy to music folder is enabled, do copy here
en: <b>Copying</b> files to <b>Music Folder</b>…
mo: <b>1 Copierea </b>2 fișiere la <b> 3 Carpeta muzică </b> 4 …

en: Music
mo: Muzică

en: Import to Library…
mo: Importați în Bibliotecă …

en: Search Music
mo: Caută muzică

en: Pause
mo: Pauză

en: No songs in Queue
mo: Nu există cântece în coadă

en: To add songs to the queue, use the <b>secondary click</b> on an item and choose <b>Queue</b>. When a song finishes, the queued songs will be played first before the next song in the currently playing list.
mo: Pentru a adăuga melodii în coadă, utilizați <b>1 secundar clic pe </b>2 pe un element și alegeți <b>3 Queue </b> 4. Când un cântec se termină, melodiile în coadă vor fi redate mai întâi înainte de următoarea melodie.

en: No songs in History
mo: Nu există istoric de cântece

en: After a part of a song has been played, it is added to the history list.
    You can use this list to see all the songs you have played during the current session.
mo: După ce a fost redată o parte dintr-o melodie, ea este adăugată la lista 
    de istoric. Puteți utiliza această listă pentru a vedea toate melodiile pe care le-ați redat în timpul sesiunii curente.

en: Import Music
mo: Importare muzică

en: The music file for <b>%s</b> by <b>%s</b> could not be found.
mo: Fișierul de muzică pentru <b>1%s 2 </b> 3 de <b> 4%s 5 </b> 6 nu a putut fi găsit.

en: Rescan Library
mo: Scanează iar biblioteca

en: Remove Song
mo: Eliminați melodia

en: Find Song
mo: Găsiți melodia

en: Choose Music Folder
mo: Selectați Dosarul muzical

en: Would you like to install the %s plugin?
mo: Doriți să instalați pluginul %s 1?

en: This song cannot be played. The %s plugin is required to play the song.
mo: Acest cântec nu poate fi redat. Este necesar pluginul %s 1 pentru a reda melodia.

en: Install Plugin
mo: Instalați pluginul

en: Artist:
mo: Artistul:

en: Album:
mo: Albumul:

en: Album Artist:
mo: Artistul albumului:

en: Composer:
mo: Compozitor:

en: Grouping:
mo: Gruparea:

en: Genre:
mo: Genul:

en: Year:
mo: Anul:

en: Track:
mo: Pista:

en: Rating:
mo: Evaluare:

en: Comment:
mo: Comentarii:

en: Move all corrupted files to trash
mo: Mutați toate fișierele corupte în coșul de gunoi

en: File Location
mo: Locația fișierelor

en: Select individual files to move to trash:
mo: Selectați fișiere individuale pentru a deplasa în coșul de gunoi:

en: Select Music Folder…
mo: Selectați Carpeta Muzică …

en: Music Folder Location
mo: Localizarea carpetei muzică

en: Library Management
mo: Managementul bibliotecilor

en: Keep Music folder organized:
mo: Păstrează carpeta de Muzică organizată:

en: Write metadata to file:
mo: Scrieți metadatele în fișier:

en: Copy imported files to Library:
mo: Copiați fișierele importate în Bibliotecă:

en: Desktop Integration
mo: Integrarea desktop

en: Continue playback when closed:
mo: Continuați redarea când este închis:

en: Remove from Library
mo: Eliminați din Bibliotecă

en: Set Music Folder?
mo: Setați dosarul de muzică?

en: Are you sure you want to set the music folder to %s? This will reset your library and remove your playlists.
mo: Sigur doriți să setați folderul de muzică la%s 1? Aceasta va reinițializa biblioteca dvs. și va elimina listele de redare.

en: Export Playlists
mo: Exportați lista de redare

en: Set Music Folder
mo: Setați dosarul de muzică

en: Playlist Title
mo: Titlul listei de redare

en: any
mo: orice

en: all
mo: toate

en: Match
mo: Meci

en: of the following:
mo: dintre următoarele:

en: Limit to
mo: Limitat la

en: items
mo: articole

en: Name of Playlist
mo: Numele playlistului

en: Rules
mo: reguli

en: Smart Playlist Editor
mo: Smart editor inteligent ptr lista de redare

en: Album
mo: Albumul

en: Artist
mo: Artistul

en: Bitrate
mo: Rată de biți

en: Composer
mo: Compozitor

en: Date Added
mo: Adăugat la data

en: Genre
mo: Genul

en: Grouping
mo: Gruparea

en: Last Played
mo: Ultima redare

note: helper for units
en: Length
mo: Lungime

en: Playcount
mo: Contul de redare

en: Skipcount
mo: Contul de skipe

en: is
mo: este

en: contains
mo: conține

en: does not contain
mo: nu conține

en: is exactly
mo: este exact

en: is at most
mo: este cel mult

en: is at least
mo: este cel puțin

en: is within
mo: este înăuntru

en: is before
mo: este înainte

en: seconds
mo: secunde

en: days ago
mo: zile în urmă

en: kbps
mo: kibps

note: be a bit explicit to make translations better
en: Sync will remove %i item from %s | Sync will remove %i items from %s
mo[0]: Sincronizarea va elimina%i 1 element din%s 2
mo[1]: Sincronizarea va elimina %i3 element din %s4

en: If you continue to sync, media will be removed from %s since they are not on the sync list. Would you like to import them to your library first?
mo: Dacă continuați să sincronizați, media va fi eliminată din%s 1, deoarece nu se află în lista de sincronizare. Doriți să le importați mai întâi în bibliotecă?

en: Continue Syncing
mo: Continuați sincronizarea

en: Importing music from %s…
mo: Importarea muzicii din %s 1 …

en: Adding files to library…
mo: Adăugarea fișierelor în bibliotecă …

en: <b>Importing</b> music to library…
mo: <b> 1Importări </b> 2 muzică în bibliotecă …

en: All music files are already in your library
mo: Toate fișierele muzicale se află deja în bibliotecă

en: No files were imported.
mo: Nu s-au importat fișiere.

en: Rescanning music for changes. This may take a while…
mo: Reexplorar muzica pentru schimbări. Asta poate dura un timp…

en: Added to your queue:
mo: Adăugat la coada ta:

en: %d Track | %d Tracks
mo[0]: %d 1 Pista
mo[1]: %d 2 Piste

en: Favorite Songs
mo: Melodii favorite

en: Recently Added
mo: Adăugate recent

en: Recent Favorites
mo: Favorite recent

en: Never Played
mo: Niciodata ascultate

en: Over Played
mo: Treceți peste

en: Not Recently Played
mo: Nu sa redat recent

en: Playlists
mo: Lista de redare

en: Device Name:
mo: Nume dispozitiv:

en: Device Name
mo: Nume dispozitiv

en: Automatically sync when plugged in:
mo: Sincronizare automată când este conectat:

en: Sync:
mo: Sinc:

en: Sync
mo: Sinc

en: All Music
mo: Toată muzica

en: Sync Failed
mo: Sinc eșuată

en: The playlist named %s is used to sync device %s, but could not be found.
mo: Playlistul numit%s 1 este utilizat pentru sincronizarea dispozitivului%s 2, dar nu a putut fi găsit.

en: Cannot Sync
mo: Nu se poate sincroniza

en: Cannot sync device with selected sync settings. Not enough space on disk
mo: Nu se poate sincroniza dispozitivul cu setările de sincronizare selectate. Nu este suficient spațiu pe disc

en: Device is already doing an operation.
mo: Dispozitivul face deja o operație.

en: Cancelling…
mo: Se anulează …

en: Device operation has been cancelled and will stop after this media.
mo: Funcționarea dispozitivului a fost anulată și se va opri după acest suport.

en: Genres
mo: Genuri

en: Artists
mo: Artiști

en: Albums
mo: Albume

en: Years
mo: Ani

en: Ratings
mo: Evaluări

en: Composers
mo: Compozitori

en: Groupings
mo: Grupări

en: All Genres
mo: Toate genurile

en: All %i Genres
mo: Toate genurile%i 1

en: No Genres
mo: Fără genuri

en: All Artists
mo: Toți artiștii

en: All %i Artists
mo: Toți %i 1 artiști

en: No Artists
mo: Fără artiști

en: All Albums
mo: Toate albumele

en: All %i Albums
mo: Toate %i 1 Albumele

en: No Albums
mo: Fără Albume

en: All Years
mo: Toți anii

en: All %i Years
mo: Toți %i 1 Anii

en: No Years
mo: Fără Ani

en: All Ratings
mo: Toate evaluările

en: No Ratings
mo: Nicio evaluare

en: All Groupings
mo: Toate grupările

en: All %i Groupings
mo: Toate grupările %i 1

en: No Groupings
mo: Nu există grupări

en: All Composers
mo: Toți compozitorii

en: All %i Composers
mo: Toți %i 1 Compozitori

en: No Composers
mo: Niciun compozitor

en: On Left
mo: Pe stânga

en: On Top
mo: Deasupra

en: Unrated
mo: Neevaluate

en: %u Star | %u Stars
mo[0]: %u 1 Vedetă
mo[1]: %u 2 Vedete

en: %u kbps
mo: %u 1 kibps

en: Autosize Columns
mo: Dimensiune automată de Coloane

en: 1234 kbps
mo: 1234 kibps

note: / Sample string used to measure the ideal size of the Title, Artist, / Album, Album Artist, Composer, Genre, and Grouping columns in the / list view. It's *never* displayed in the user interface. The translated / string should have a reasonable length, similar to the average length / of a song title
en: Sample List String
mo: Probă de liste

note: Welcome screen
en: Get Some Tunes
mo: Obțineți câteva melodii

en: Add music to your library.
mo: Adăugați muzică în bibliotecă.

en: Import music from a source into your library.
mo: Importați muzică dintr-o sursă în bibliotecă.

en: Change Music Folder
mo: Schimbați folderul de muzică

en: Load music from a folder, a network or an external disk.
mo: Încărcați muzică dintr-un dosar, dintr-o rețea sau dintr-un disc extern.

en: Import your Music
mo: Importați muzica dvs

en: Import all your Music from %s into your library.
mo: Importați toată Muzica din %s 1 în biblioteca dvs.

en: Select Music Folder
mo: Selectați Dosarul muzical

en: No Songs
mo: Nu există cântece

en: Updating playlist. Please wait.
mo: Actualizarea listei de redare. Te rog asteapta.

en: To add songs to this playlist, use the <b>secondary click</b> on an item and choose <b>Add to Playlist</b>.
mo: Pentru a adăuga melodii în această listă, utilizați <b> 1 clic secundar </b> 2 pe un element și alegeți <b> 3Adăugați în lista de redare </b> 4.

en: Edit Smart Playlist
mo: Editați lista de redare inteligentă

en: This playlist will be automatically populated with songs that match its rules. To modify these rules, use the <b>secondary click</b> on it in the sidebar and click on <b>Edit</b>. Optionally, you can click on the button below.
mo: Această listă va fi actualizată automat cu melodii care se potrivesc cu regulile acesteia. Pentru a modifica aceste reguli, utilizați bara laterală <b> 1 secundar </b> 2 și faceți clic pe <b> 3 Edit </b> 4. Opțional, puteți face clic pe butonul de mai jos.

en: No media
mo: Fără medii

en: Set new album cover
mo: Setați o nouă copertă de album

en: Save preset
mo: Salvați presetarea

en: Off
mo: de pe

en: %s (Custom)
mo: %s 1 (Personalizat)

en: %s (Custom %i)
mo: %s 1 (personalizat %i 2)

en: Custom Preset
mo: Setare prestabilită

en: Custom Preset %i
mo: Setare prestabilită %i 1

en: Scroll to Current Song
mo: Derulați până la Melodia actuală

en: Add to Playlist
mo: Adaugă la lista de redare

en: Import to Library
mo: Importați în Bibliotecă

en: Remove from Device
mo: Eliminați de pe dispozitiv

en: Remove from Queue
mo: Eliminați din coadă

en: New Playlist…
mo: Nouă listă de redare…

en: Import %i of %i selected songs
mo: Importați %i 1 din %i 2 melodii selectate

en: Import %i song | Import %i songs
mo[0]: Importați %i 1 cântec
mo[1]: Importați %i 1 cântece

en: Delete Current
mo: Ștergeți actual

en: Save as Playlist
mo: Salvează lista de redare

en: Export…
mo: Exportează…

en: New Playlist
mo: Nouă listă de redare

en: New Smart Playlist
mo: Nouă listă de redare inteligentă

en: Import Playlists
mo: Importă lista de redare

en: Add Playlist
mo: Adăugați listă de redare

en: Add Smart Playlist
mo: Adăugați lista de redare inteligentă

note: / Do not remove '%s'. It's a placeholder for selected equalizer preset name.
en: Equalizer: %s
mo: Egalizator: %s 1

note: #-#-#-#-#  24  #-#-#-#-# MUST follow the exact same order of Music.Player.Repeat
en: Enable Repeat
mo: Activați repetarea

en: Repeat Song
mo: Repetare melodii

en: Disable Repeat
mo: Dezactivați repetarea

en: Enable Shuffle
mo: Activați Shuffle

en: Disable Shuffle
mo: Dezactivați Shuffle

en: The official elementary music player
mo: Elemente oficiale reproductor muzică

en: Music is a fast and beautiful audio player with a focus on music and libraries. It handles external devices, CDs, and album art.
mo: Muzica este un player audio rapid și frumos, cu accent pe muzică și biblioteci. Ea gestionează dispozitive externe, CD-uri și arta albumelor.

en: Music Player
mo: Reproductor de muzică

en: Listen to music
mo: Ascultă muzică

en: Notifications
mo: Notificări

en: Night Light
mo: Lumină de noapte

en: Night Light:
mo: Lumină de noapte:

en: Original size
mo: Mărime originală

en: Photos
mo: Fotografii

en: Original Size
mo: Mărime originală

en: Custom
mo: Personalizat

en: Videos
mo: Video

en: Copyright 2009-2013 Yorba Foundation
mo: Copyright 2009-2013 Fundația Yorba

en: You are not currently logged into YouTube.
    
    You must have already signed up for a Google account and set it up for use with YouTube to continue. You can set up most accounts by using your browser to log into the YouTube site at least once.
mo: În prezent, nu sunteți conectat (ă) la YouTube
    ↵
    Trebuie să fi deja înscris pentru un cont Google și să îl configurați pentru a fi utilizat cu YouTube pentru a continua. Puteți configura majoritatea conturilor utilizând browserul dvs. pentru a vă conecta cel puțin o dată pe site-ul YouTube.

en: A file required for publishing is unavailable. Publishing to Youtube can't continue.
mo: Un fișier necesar publicării nu este disponibil. Publicarea pe YouTube nu poate continua.

en: You are logged into YouTube as %s.
mo: Sunteți conectat (ă) la YouTube ca %s.

en: Videos will appear in '%s'
mo: Videoclipurile vor apărea în '%s'

en: Public listed
mo: Lista publică

en: Public unlisted
mo: Lista publică nu listată

en: Private
mo: Privat

en: Core Publishing Services
mo: Servicii centrale pentru publicații

en: A temporary file needed for publishing is unavailable
mo: Un fișier necesar temporar nu este disponibil publicării

en: You have already logged in and out of a Google service during this session.
    
    To continue publishing to Google services, quit and restart this software, then try publishing again.
mo: Deja v-ați conectat și ați ieșit dintr-un serviciu Google în această sesiune.
    
    Pentru a continua să publicați serviciile Google, închideți și reporniți acest software, apoi încercați din nou să publicați.

en: Visit the Yorba web site
mo: Vizitați site-ul web Yorba

en: An error message occurred when publishing to Piwigo. Please try again.
mo: A apărut un mesaj de eroare la publicarea în Piwigo. Vă rugăm să încercați din nou.

en: Enter the URL of your Piwigo photo library as well as the username and password associated with your Piwigo account for that library.
mo: Introduceți adresa URL a bibliotecii dvs. foto Piwigo, precum și numele de utilizator și parola asociate contului dvs. Piwigo pentru acea bibliotecă.

en: Shotwell cannot contact your Piwigo photo library. Please verify the URL you entered
mo: Shotwell nu poate contacta biblioteca foto Piwigo. Verificați adresa URL introdusă

en: Shotwell Connect
mo: Conectare Shotwell

en: Everyone
mo: Toată lumea

en: 500 x 375 pixels
mo: 500 x 375 pixeli

en: 1024 x 768 pixels
mo: 1024 x 768 pixeli

en: 2048 x 1536 pixels
mo: 2048 x 1536 pixeli

en: 4096 x 3072 pixels
mo: 4096 x 3072 pixeli

en: You are not currently logged into Google Photos.
    
    Click Login to log into Google Photos in your Web browser. You will have to authorize elementary OS to link to your Google Photos account.
mo: În prezent, nu sunteți conectat (ă) la Google Photos
    ↵
    Faceți clic pe Conectare pentru a vă conecta la Google Foto în browserul Web. Va trebui să autorizați un sistem de operare elementar pentru a vă conecta la contul dvs. Google Foto.

en: A file required for publishing is unavailable. Publishing to Picasa can't continue.
mo: Un fișier necesar publicării nu este disponibil. Publicarea în Picasa nu poate continua.

note: populate any widgets whose contents are programmatically-generated.
en: You are logged into Picasa Web Albums as %s.
mo: Sunteți conectat (ă) la Picasa Web Albums ca %s.

en: Small (640 x 480 pixels)
mo: Mici (640 x 480 pixeli)

en: Medium (1024 x 768 pixels)
mo: Mediu (1024 x 768 pixeli)

en: Recommended (1600 x 1200 pixels)
mo: Recomandat (1600 x 1200 pixels)

en: Google+ (2048 x 1536 pixels)
mo: Google+ (2048 x 1536 pixeli)

en: You have already logged in and out of Flickr during this Shotwell session.
    To continue publishing to Flickr, quit and restart Shotwell, then try publishing again.
mo: V-ați înregistrat deja și ați ieșit din Flickr în timpul acestei sesiuni Shotwell.↵ 
    Pentru a continua să publicați pe Flickr, închideți și reporniți Shotwell, apoi încercați să publicați din nou.

en: A file required for publishing is unavailable. Publishing to Flickr can't continue.
mo: Un fișier necesar publicării nu este disponibil.  Publicarea pe Flickr nu poate continua.

en: You are logged into Flickr as %s.
mo: Va-ți conectat la Flikr ca %s. ↵
    ↵

en: Your free Flickr account limits how much data you can upload per month.
    This month, you have %d megabytes remaining in your upload quota.
mo: Contul dvs. gratuit Flickr limitează cantitatea de date pe care o puteți încărca pe lună.↵
    
    În această lună, rămân %d megabiți în cota de încărcare.

en: Your Flickr Pro account entitles you to unlimited uploads.
mo: Contul dvs. Flickr Pro vă permite să încărcați nelimitat.

en: Photos _visible to:
mo: Fotografii_vizibile la:

en: Videos _visible to:
mo: Video_vizibile la:

en: Photos and videos _visible to:
mo: Foto și video_vizibile la:

en: Friends & family only
mo: Doar familie & prieteni

en: Family only
mo: Doar familie

en: Friends only
mo: Doar prieteni

en: Just me
mo: Doar eu

en: You are not currently logged into Facebook.
    
    If you don't yet have a Facebook account, you can create one during the login process. During login, Shotwell Connect may ask you for permission to upload photos and publish to your feed. These permissions are required for Shotwell Connect to function.
mo: Nu sunteți în prezent conectat (ă) la Facebook
    ↵
    Dacă nu aveți încă un cont Facebook, puteți crea unul în timpul procesului de conectare. În timpul conectării, Shotwell Connect vă poate cere permisiunea de a încărca fotografii și de a le publica în feed. Aceste permisiuni sunt necesare pentru funcția Shotwell Connect.

en: You have already logged in and out of Facebook during this Shotwell session.
    To continue publishing to Facebook, quit and restart Shotwell, then try publishing again.
mo: V-ați conectat deja și ați ieșit din Facebook în timpul acestei sesiuni Shotwell
    
    Pentru a continua să publicați pe Facebook, renunțați și reporniți Shotwell, apoi încercați să publicați din nou.

en: Standard (720 pixels)
mo: Normal (720 pixels)

en: Large (2048 pixels)
mo: Mare (2048 pixels)

en: A file required for publishing is unavailable. Publishing to Facebook can't continue.
mo: Un fișier necesar publicării nu este disponibil. Publicarea pe Facebook nu poate continua.

en: Server redirect URL contained no access token
mo: Adresa URL de redirecționare a serverului nu conține nici un simbol de acces

en: You are logged into Facebook as %s.
mo: Sunteți conectat (ă) la Facebook ca %s.
    
    ↵

en: Where would you like to publish the selected photos?
mo: Unde doriți să publicați fotografiile selectate?

en: Upload _size:
mo: Încărcați _mărimea:

en: Friends
mo: Prieteni

en: Yellow
mo: Galben

en: Magenta
mo: Purpuriu

en: Description:
mo: Descriere:

en: Startup
mo: Lansare

en: Network Is Not Available
mo: Rețeaua nu este disponibilă

en: Enabled
mo: Activat

en: Website
mo: Pagweb

en: Report a Problem
mo: Raportează o problemă

en: Suggest Translations
mo: Sugestii de traduceri

note: For better translation
en: Back
mo: Înapoi

en: Screenshots
mo: Capturi de ecran

en: Capture area
mo: Capturați zona

en: Capture the whole screen
mo: Capturați tot ecranul

en: Capture active window
mo: Captură de fereastră activă

en: Take screenshot after specified delay
mo: Faceți captură de ecran specificată

en: Seconds
mo: Secunde

en: Include the pointer with the screenshot
mo: Includeți pointerul de la maus cu captura de ecran

en: Redact system text
mo: Redactează textul sistemului

en: Grab the current window
mo: Prinde fereastra curentă

en: Select area to grab
mo: Selectați zona dorită

en: Close after saving:
mo: Închideți după salvare:

en: Conceal text:
mo: Ascundeți textul:

en: Delay in seconds:
mo: Întârziere în secunde:

en: Take Screenshot
mo: Să faceți captură de ecran

note: / TRANSLATORS: %s represents a timestamp here
en: Screenshot from %s
mo: Captură de ecran din %s

en: Could not capture screenshot
mo: Captura de ecran nu a putut fi realizată

en: Image not saved
mo: Imaginea nu a fost salvată

en: Screenshot
mo: Captură de ecran

en: Save Image as…
mo: Salvează imaginea ca…

en: Select Screenshots Folder…
mo: Selectați carpeta Imagini de ecran …

en: Copy to Clipboard
mo: Copiați în clipboard

en: Save images of the screen
mo: Salvați imaginile ecranului

en: A simple screenshot tool. Capture whole screen shots, selected area shots, current window shots, and timed shots.
mo: Un instrument simplu de captura de ecran. Capturați fotografii întregi, fotografiile selectate pe zonă, fotografiile actuale ale ferestrelor și fotografiile temporizate.

en: Fix extra black area on HiDPI screenshots
mo: Corectați zona extra negru pe capturile de ecran HiDPI

en: Snapshot;Screenshot;
mo: Instantaneu; Captura de ecran;

en: Screenshot of the Whole Screen
mo: Captură de ecran a întregului ecran

en: Screenshot of the Current Window
mo: Captură de ecran a ferestrei curente

en: Screenshot of a Selected Area
mo: Captură de ecran a unei zone selectate

en: Shortcuts
mo: Comenzi rapide

en: Keyboard Settings…
mo: Setările tastaturii …

en: Cycle windows:
mo: Ferestrele ciclului:

en: Toggle maximized:
mo: Toggle maximizat:

en: Tile left:
mo: Țiglă stânga:

en: Tile right:
mo: Țiglă dreapta:

en: Move to left workspace:
mo: Deplasați-vă în spațiul de lucru din stânga:

en: Move to right workspace:
mo: Deplasați-vă în spațiul de lucru dreapta:

en: Picture in Picture Mode:
mo: Imagine în modul imagine:

en: Multitasking View:
mo: Vizualizare multitasking:

en: Switch left:
mo: Comutați la stânga:

en: Switch right:
mo: Comută dreapta:

en: Switch to first:
mo: Treceți mai întâi:

en: Switch to new:
mo: Treceți la noi:

en: Cycle workspaces:
mo: Cicluri de lucru:

en: System
mo: Sistem

en: Applications Menu:
mo: Meniul de aplicații:

en: Cycle display mode:
mo: Modul de afișare a ciclului:

en: Zoom in:
mo: Mărește:

en: Zoom out:
mo: Micșorează:

en: Lock screen:
mo: Ecran de blocare:

en: Log out:
mo: Deconectați-vă:

en: Grab the whole screen:
mo: Prindeți tot ecranul:

en: Grab the current window:
mo: Prindeți fereastra curentă:

en: Select an area to grab:
mo: Selectați o zonă pentru a apuca:

note: -e flag is used for running single string commands. May be more than one -e flag in cmdline
en: Run a program in terminal
mo: Rulați program în terminal

en: Set shell working directory
mo: Setați directorul de lucru pentru shell

en: Default zoom level
mo: Nivel prestabilit

en: Are you sure you want to close this tab?
mo: Sigur doriți să închideți această filă?

en: There is an active process on this tab.
mo: Există un proces activ în această filă.

en: If you close it, the process will end.
mo: Dacă îl închideți, procesul se va termina.

en: Are you sure you want to quit Terminal?
mo: Sunteți sigur că doriți să închideți terminalul?

en: There is an active process on this terminal.
mo: Există un proces activ pe acest terminal.

en: If you quit Terminal, the process will end.
mo: Dacă închideți Terminalul, procesul se va termina.

en: Quit Terminal
mo: Închide Terminalulul

en: Don't Paste
mo: Nu lipi

en: Paste Anyway
mo: Lipiște oricum

en: Previous result
mo: Pre vizualizează rezultatul

en: Next result
mo: Rezultatul următor

en: Cyclic search
mo: Clic în caută

en: Use the command line
mo: Utilizați linia de comandă

en: Terminal is a terminal emulator application for accessing a UNIX shell environment which can be used to run programs available on your system.
mo: Terminal este o aplicație emulator terminal pentru a accesa un mediu shell UNIX care poate fi folosit pentru a rula programe disponibile în sistemul dvs.

en: command;prompt;cmd;commandline;run;
mo: comandă; prompte; cmd; linie de comandă; executați;

en: New Root Tab
mo: Nouă filă rădăcină

en: Episodes
mo: Episoade

en: Search Videos
mo: Caută video

en: Restore
mo: Restabilește

en: Video '%s' Removed.
mo: Video '%s 1' Eliminat.

en: Video files
mo: Fișiere video

en: No Videos Open
mo: Nu deschide niciun videoclip

en: Select a source to begin playing.
mo: Selectați o sursă pentru a începe redarea.

en: Open file
mo: Deschide fișiere

en: Replay last video
mo: Repetați ultimul videoclip

en: Play from Disc
mo: Redați din Disc

en: Watch a DVD or open a file from disc
mo: Urmăriți un DVD sau deschideți un fișier de pe disc

en: Browse Library
mo: Navigați în Bibliotecă

en: Watch a movie from your library
mo: Urmăriți un film din bibliotecă

en: Resume last video
mo: Reluați ultimul videoclip

en: Set Artwork
mo: Stabiliți ilustrații

en: Unfullscreen
mo: Ecran complet

en: Subtitle files
mo: Fișiere cu subtitrări

note: .smi .srt .sub .ssa & .ass exclude .asc, mimetype is generic "application/pgp-encrypted"
en: External Subtitles
mo: Subtitrări externe

en: Audio:
mo: Audio :

en: Subtitles:
mo: Subtitrări:

en: External Subtitles:
mo: Subtitrări externe:

note: FIXME: Using Track since lang is actually a bad pointer :/
en: Track %u
mo: Pista %u 1

en: Unmaximize
mo: Minimaliza

en: Maximize
mo: Maximaliza

note: #-#-#-#-#  84  #-#-#-#-# none
en: Multitasking View
mo: Vizualizare multitasking

en: Left Alt
mo: Stânga Alt

en: Right Alt
mo: RightAlt

en: Right Ctrl
mo: RightCtrl

note: Name for AFG
en: Afghanistan
mo: Афганистан

note: Name for ARM
en: Armenia
mo: Армения

note: Name for AUT
en: Austria
mo: Аустрия

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
mo: Азербаиӂан

note: Name for BGR
en: Bulgaria
mo: Булгария

note: Name for BLR
en: Belarus
mo: Беларус

note: Name for DEU
en: Germany
mo: Ӂермания

note: Name for FRA
en: France
mo: Франца

note: Name for HRV
en: Croatia
mo: Кроация

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
mo: Унгария

note: Name for JPN
en: Japan
mo: Жапония

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
mo: Казахстан

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
mo: Кыргызстан

note: Name for LCA
en: Saint Lucia
mo: Santa Lúcia

note: Name for LTU
en: Lithuania
mo: Литуания

note: Name for LVA
en: Latvia
mo: Летония

note: Common name for MDA
en: Moldova
mo: Молдова

note: Name for MNG
en: Mongolia
mo: Монголия

note: Name for POL
en: Poland
mo: Полония

note: Name for PRT
en: Portugal
mo: Португалия

note: Name for ROU
en: Romania
mo: Ромыния

note: Name for SVK
en: Slovakia
mo: Словачия

note: Name for THA
en: Thailand
mo: Tailândia

note: Name for TUR
en: Turkey
mo: Турчия

note: Name for UKR
en: Ukraine
mo: Украина

note: Official name for USA
en: United States of America
mo: Стателе Уните але Америчий

en: Wired
mo: Prin cablu

en: Wireless
mo: Fără fir

en: IP Address
mo: Adresa IP

en: Disk
mo: Disc

en: the current country
mo: țara actuală

en: the nearest city or town
mo: cel mai apropiat oraș sau județ

en: the nearest neighborhood
mo: cel mai apropiat cartier

en: the nearest street
mo: cea mai apropiată stradă

en: your exact location
mo: locația exactă

en: your location
mo: locația ta

en: %s will be able to detect %s. Permissions can be changed in <a href='settings://security/privacy/location'>Location Settings…</a>
mo: %s va putea detecta %s. Permisiunile pot fi modificate în <a href='settings://security/privacy/location'> Setări de locație... </a>

en: Location Dialog
mo: Dialogul locației

en: Allow %s to Access This Device's Location?
mo: Permiteți %s accesarea locației pentru acest dispozitiv?

en: Deny
mo: Refuză

en: Allow
mo: Permite

en: Authentication Dialog
mo: Dialogul de autentificare

en: Authentication Required
mo: Autentificare necesară

en: Authenticate
mo: Autentifică

en: Group: %s
mo: Grup: %s

en: Authentication failed. Please try again.
mo: Autentificare eșuată. Vă rugăm să încercați din nou.

en: Available
mo: Disponibil

en: Landscape
mo: Peisaj

en: Configuration
mo: Configurare

en: Apply
mo: Aplică

en: Output
mo: Ieșire

en: Updates
mo: Actualizări

en: Connecting
mo: Conectare

en: Connected
mo: Conectat

en: Disconnected
mo: Desconectat

en: Disconnect
mo: Deconectă

en: Administration
mo: Administrare

en: Hardware
mo: Hard-ware

en: Interval:
mo: Intervalul:

en: All Settings
mo: Toate setările

en: Specified link '%s' does not exist, going back to the main panel
mo: Linkul specificat '%s'  nu există, revenind la panoul principal

en: Search Settings
mo: Căutați setări

en: System Settings
mo: Setări sistem

en: No Settings Found
mo: Nu au fost găsite setări

en: Install some and re-launch Switchboard.
mo: Instalați și relansați tabloul de bord.

en: Network & Wireless
mo: Rețea și wireless

en: Universal Access
mo: Acces universal

en: Configure accessibility features
mo: Configurați caracteristicile de accesibilitate

en: Accessibility Features
mo: Facilități de accesibilitate

en: Hearing
mo: Auz

en: Visual Alerts
mo: Alerte Vizuale

en: Screen Reader
mo: Cititor de ecran

en: Typing
mo: Tastare

en: On-screen keyboard
mo: Tastatură pe ecran

en: Typing Delays
mo: Retrasul tastării

en: Delay between key presses (slow keys)
mo: Întârziere între apăsările tastelor (taste lente)

en: Beep when a key is pressed
mo: Beep când este apăsată o tastă

en: Beep when a key is accepted
mo: Beep când este acceptată o cheie

en: Beep when a key is rejected
mo: Beep când o cheie este respinsă

en: Fast Typing
mo: Tastarea rapidă

en: Ignore fast duplicate keypresses (bounce keys)
mo: Ignoră repetarea rapidă a tastelor duplicate (tastele de bounce)

en: Keyboard
mo: Tastatură

en: Beep when a lock key is pressed
mo: Beep când este apăsată o tastă de blocare

en: Use modifier keys in sequence (sticky keys)
mo: Utilizați tastele modificatoare în ordine (tastele lipicioase)

en: Beep when a modifier key is pressed
mo: Beep când este apăsată o tastă modificatoare

en: Provide audio descriptions for items on the screen
mo: Furnizați descrieri audio pentru elementele de pe ecran

en: Keyboard shortcut
mo: Comanda rapidă de la tastatură

en: Sound settings…
mo: Setări de sunet …

en: Lock Keys
mo: Blochează tasta

en: Modifier Keys
mo: Modifică taste

en: Delay length
mo: Lungime de retras

en: Interaction
mo: Interacţiune

en: Color
mo: Culoare

en: View operating system and hardware information
mo: Vizualizați informațiile sistemului de operare și hardware

en: Restore Default Settings
mo: Restabilește setările implicite

en: Restart
mo: Repornire

en: This will close all open applications and turn off this device.
mo: Această acțiune va închide toate aplicațiile deschise și va opri acest dispozitiv.

en: Shut Down
mo: Închide

en: %s memory
mo: %s 1 memorie

en: Manufacturer Website
mo: Site-ul producătorului

note: Set fallback string for the device type
en: %s storage
mo: %s 1 depozitare

en: Check for Updates
mo: Verifică actualizări

en: Built on %s
mo: Realizat de %s 1

en: System Settings Will Be Restored to The Factory Defaults
mo: Setările sistemului vor fi restaurate la valorile implicite din fabrică

en: All system settings and data will be reset to the default values. Personal data, such as music and pictures, will be unaffected.
mo: Toate setările sistemului și datele vor fi resetate la valorile implicite. Datele personale, precum muzica și imaginile, nu vor fi afectate.

en: Restore Settings
mo: Restaurați setările

en: Applications Menu
mo: Meniul Aplicații

en: Default Apps
mo: Aplicații prestabilite

en: Applications
mo: Aplicații

en: Home Folder
mo: Carpeta principală

en: Launch Apps on Startup
mo: Lansați aplicații la pornire

en: Add apps to the Startup list by clicking the icon in the toolbar below.
mo: Adăugați aplicații în lista de pornire făcând clic pe pictograma din bara de instrumente de mai jos.

en: Add Startup App…
mo: Adăugați Aplicație de lansare…

en: Remove Selected Startup App
mo: Eliminați aplicația de pornire selectată

en: Custom Command
mo: Comandă personalizată

en: Launch %s on startup
mo: Lansați %s 1 la pornire

en: Search Applications
mo: Căutați aplicații

en: Type in a custom command
mo: Introduceți o comandă personalizată

en: Web Browser:
mo: Browser web:

en: Email Client:
mo: Client de email:

en: Video Player:
mo: Reproductor de Video:

en: Music Player:
mo: Reproductor de muzică:

en: Image Viewer:
mo: Vizualizator de imagini:

en: Text Editor:
mo: Editor de text:

en: File Browser:
mo: Browser de fișiere:

en: Configure Bluetooth Settings
mo: Configurați setările Bluetooth

en: No Devices Found
mo: Nu au fost găsite dispozitive

en: Please ensure that your devices are visible and ready for pairing.
mo: Asigurați-vă că dispozitivele dvs. sunt vizibile și sunt pregătite pentru împerechere.

note: TRANSLATORS: \"%s\" represents the name of the adapter
en: Now discoverable as "%s". Not discoverable when this page is closed
mo: Acum descoperit ca "%s 1". Nu poate fi detectat când această pagină este închisă

en: Not discoverable while Bluetooth is powered off
mo: Nu poate fi descoperit în timp ce Bluetooth este oprit

en: Not discoverable
mo: Nu poate fi descoperit

en: Paired Devices
mo: Dispozitive asociate

note: This header may not appear, so cannot contain discovery spinner
en: Nearby Devices
mo: Aparate din apropiere

en: Pair
mo: Pereche

en: Pairing…
mo: Împerecherea …

en: Unable to Connect
mo: Imposibil de conectat

en: Not Connected
mo: Nu este conectat

en: Speaker
mo: Difuzor

en: Mouse
mo: Mouse-ul

en: Touchpad
mo: Touchpad-ul

en: Sound Settings
mo: Setări de sunet

en: Keyboard Settings
mo: Setările tastaturii

en: Mouse & Touchpad Settings
mo: Setări ptr mouse și touchpad

en: Printer Settings
mo: Setările imprimantei

en: Displays
mo: Monitoare

en: Configure resolution and position of monitors and projectors
mo: Configurați rezoluția și poziția monitoarelor și proiectoarelor

en: Screen Resolution
mo: Rezolutia ecranului

en: Screen Rotation
mo: Rotația ecranului

en: Primary display
mo: Afișaj primar

en: Screen mirroring
mo: Dublar ecranul

en: Clockwise
mo: Ace de ceas

en: Upside-down
mo: Răsturnat

en: Counterclockwise
mo: Contrar acelor de ceas

en: Flipped
mo: Răsturnat

en: Flipped Clockwise
mo: Întors spre dreapta

en: Flipped Upside-down
mo: Flipped Upsidedown

en: Flipped Counterclockwise
mo: Întors la stânga

en: Mirrored Display
mo: Ecranul reflectat

en: Night Light makes the colors of your display warmer. This may help prevent eye strain and sleeplessness.
mo: Lumina de noapte face ca culorile afișajului să fie mai calde. Acest lucru poate ajuta la prevenirea tulburării ochilor și a insomniei.

en: Schedule:
mo: Planifică:

en: Sunset to Sunrise
mo: Apus de soare la răsăritul soarelui

en: Manual
mo: Manuală

en: Color temperature:
mo: Temperatura de culoare:

en: More Warm
mo: Mai cald

en: Less Warm
mo: Mai puțin cald

en: Mirror Display:
mo: Afișaj pentru oglindă:

en: Scaling factor:
mo: Factorul de scalare:

en: LoDPI
mo: Lo DPI

en: Detect Displays
mo: Detectați monitoare

en: Rotation Lock:
mo: Blocare rotație:

en: Configure display
mo: Configurați afișarea

en: Is the primary display
mo: Este afișajul principal

en: Set as primary display
mo: Setați ca afișaj principal

en: Configure keyboard behavior, layouts, and shortcuts
mo: Configurați comportamentul tastaturii, machetele și comenzile rapide

en: Switch layout
mo: Schimbați aspectul

en: Compose Key
mo: Compuneți cheia

en: Caps Lock behavior
mo: Comportament Caps Lock

en: Repeat Keys
mo: Repetați cheile

en: Cursor Blinking
mo: Cursor Clipește

en: Input Language
mo: Limbă de introducere

en: Add Layout
mo: Adăugați aspectul

en: %s is already used for %s
mo: %s 1 este deja folosit pentru %s 2

en: If you reassign the shortcut to %s, %s will be disabled.
mo: Dacă reatribuiți comanda rapidă la %s 1, %s 2 vor fi dezactivate.

en: Reassign
mo: Realocaţi

en: Lower
mo: Inferior

en: Toggle Maximized
mo: Toggle maximizat

en: Toggle Fullscreen
mo: Comutați pe ecranul complet

en: Toggle on all Workspaces
mo: Comutați pe toate spațiile de lucru

en: Toggle always on Top
mo: Comutați întotdeauna pe partea de sus

en: Cycle Windows
mo: Ciclul Windows

en: Cycle Windows backwards
mo: Ciclul Windows înapoi

en: Tile Left
mo: TileLeft

en: Tile Right
mo: TileRight

en: Window Overview
mo: Prezentare generală a ferestrelor

en: Show All Windows
mo: Afișați toate ferestrele

en: Picture in Picture Mode
mo: Imagine în modul Imagine

en: Switch left
mo: Treceți la stânga

en: Switch right
mo: Treceți la drepta

en: Switch to first
mo: Schimbați la primul

en: Switch to new
mo: Treceți la unul nou

en: Switch to workspace 1
mo: Treceți la spațiul de lucru 1

en: Switch to workspace 2
mo: Treceți la spațiul de lucru 2

en: Switch to workspace 3
mo: Treceți la spațiul de lucru 3

en: Switch to workspace 4
mo: Treceți la spațiul de lucru 4

en: Switch to workspace 5
mo: Treceți la spațiul de lucru 5

en: Switch to workspace 6
mo: Treceți la spațiul de lucru 6

en: Switch to workspace 7
mo: Treceți la spațiul de lucru 7

en: Switch to workspace 8
mo: Treceți la spațiul de lucru 8

en: Switch to workspace 9
mo: Treceți la spațiul de lucru 9

en: Cycle workspaces
mo: Cicluri de lucru

en: Cycle workspaces backwards
mo: Ciclu de spații de lucru înapoi

en: Move to workspace 1
mo: Deplasați-vă în spațiul de lucru 1

en: Move to workspace 2
mo: Deplasați-vă în spațiul de lucru 2

en: Move to workspace 3
mo: Deplasați-vă în spațiul de lucru 3

en: Move to workspace 4
mo: Deplasați-vă în spațiul de lucru 4

en: Move to workspace 5
mo: Deplasați-vă în spațiul de lucru 5

en: Move to workspace 6
mo: Deplasați-vă în spațiul de lucru 6

en: Move to workspace 7
mo: Deplasați-vă în spațiul de lucru 7

en: Move to workspace 8
mo: Deplasați-vă în spațiul de lucru 8

en: Move to workspace 9
mo: Deplasați-vă în spațiul de lucru 9

en: Move to left workspace
mo: Deplasați-vă în spațiul de lucru din stânga

en: Move to right workspace
mo: Deplasați-vă spre spațiul de lucru din dreapta

en: Copy the whole screen to clipboard
mo: Copiați întregul ecran în clipboard

en: Copy the current window to clipboard
mo: Copiați fereastra curentă în clipboard

en: Select an area to grab
mo: Selectați o zonă pentru a apuca

en: Copy an area to clipboard
mo: Copiați o zonă în clipboard

en: Internet Browser
mo: Browser de internet

en: Volume Up
mo: Volumul ridicat

en: Volume Down
mo: Scade volum

en: Mute
mo: Mut

en: Previous Track
mo: Pista anterioară

en: Next Track
mo: Următoarea pistă

en: Decrease Text Size
mo: Micșorează textul

en: Increase Text Size
mo: Măriți textul

en: Magnifier Zoom in
mo: Amplifică Zoom

en: Magnifier Zoom out
mo: Micșorează zoom

en: Toggle On Screen Keyboard
mo: Puneți tastatura în ecran

en: Toggle Screenreader
mo: Comutați ecranul de redare

en: Lock
mo: Blocare

en: Log Out
mo: Deconectați-vă

en: Repeat Keys:
mo: Taste repetate:

en: Delay:
mo: Întârziere:

en: milliseconds
mo: milisecunde

en: Cursor Blinking:
mo: Cursor clipește:

en: Speed:
mo: Viteză:

en: Duration:
mo: Durată:

en: Type to test your settings
mo: Introduceți tasta pentru a testa setările

en: Add…
mo: Adaugă…

note: tree view to display the current layouts
en: Switch layout:
mo: Cambiar desenul:

en: Alt + Caps Lock
mo: Alt+Caps Lock

en: Alt + Shift
mo: Alt+Shift

en: Alt + Space
mo: Alt + Spațiu

en: Both Shift keys together
mo: Ambele taste Shift împreună

en: Caps Lock
mo: CapsLock

en: Ctrl + Alt
mo: Ctrl+Alt

en: Ctrl + Shift
mo: Ctrl+Shift

en: Shift + Caps Lock
mo: Shift + CapsLock

en: Compose key:
mo: Tasta de compunere:

en: Right ⌘
mo: Right⌘

en: ⌘ key behavior:
mo: ⌘ key-behavior:

en: Caps Lock behavior:
mo: Comportament Caps Lock :

en: as Backspace
mo: Ca returnare

en: as Ctrl
mo: ca Ctrl

en: as Escape
mo: ca Spațiu

en: as Num Lock
mo: ca Num Lock

en: as ⌘
mo: ca ⌘

en: Swap with Escape
mo: Schimbați cu Esc

en: Key to choose 3rd level:
mo: Cheie pentru a alege nivelul 3:

en: Key to choose 5th level:
mo: Cheie pentru a alege nivelul 5:

en: Kana Lock:
mo: KanaLock:

en: Nicola F Backspace:
mo: Nicola F/ Backspace:

en: Hangul/Hanja keys on Right Alt/Ctrl:
mo: Hangul/Hanja cheile de pe dreapta Alt/Ctrl:

en: Type to test your layout
mo: Tastați pentru a testa aspectul

en: Move up
mo: Mutați sus

en: Move down
mo: Mută în jos

en: Mouse & Touchpad
mo: Mouse și touchpad

en: Configure mouse and touchpad
mo: Configurați mouse-ul și touchpad-ul

en: Primary button:
mo: Buton primar:

en: Left
mo: Stânga

en: Right
mo: Dreapta

en: Middle click paste:
mo: Faceți clic cu butonul central:

en: Zoom
mo: Înfocare

en: Hardware default
mo: Hardware prestabilit

en: Adaptive
mo: Adaptivă

en: Pointer speed:
mo: Viteza indicatorului:

en: Pointer acceleration:
mo: Accelerarea indicatoarelor:

en: Natural scrolling:
mo: Deplasare naturală:

en: Pressing the control key will highlight the position of the pointer
mo: Apăsând tasta de control se va evidenția poziția indicatorului

en: Reveal pointer:
mo: Afișați indicatorul:

en: Multitouch
mo: Atingere multiplă

en: Two-finger
mo: Cu două degete

en: Edge
mo: Margine

en: Unmanaged
mo: Fără administrare

en: In preparation
mo: În pregătire

en: Requires more information
mo: Necesită mai multe informații

en: Failed to connect
mo: Eroare de conexiune

en: Cable unplugged
mo: Cablul este deconectat

en: Ethernet
mo: Mod Ethernet

en: Wi-Fi
mo: Mod Wi-Fi

en: Not used
mo: Nefolosit

en: OLPC XO
mo: OLPC. XO

en: WiMAX Broadband
mo: WiMAX-Broadband

en: Modem
mo: Modemul

en: InfiniBand device
mo: Dispozitivul InfiniBand

en: Bond master
mo: Bond-master

en: VLAN Interface
mo: Interfață VLAN

en: ADSL Modem
mo: Modem ADSL

en: Bridge master
mo: Bridge-master

en: Manage network devices and connectivity
mo: Gestionați dispozitivele din rețea și conectivitatea

en: WLAN
mo: wlan

en: Proxy
mo: Proxi

en: Airplane Mode
mo: Mod avion

en: Hotspot
mo: hotspot

en: Airplane Mode Is Enabled
mo: Modul Avion este activat

en: While in Airplane Mode your device's Internet access and any wireless and ethernet connections, will be suspended.
mo: În modul Avion, accesul la Internet al dispozitivului dvs. și conexiunile fără fir și ethernet vor fi suspendate

en: You will be unable to browse the web or use applications that require a network connection or Internet access.
mo: Nu veți putea naviga în internet sau să utilizați aplicații care necesită o conexiune la rețea sau acces la Internet

en: Applications and other functions that do not require the Internet will be unaffected.
mo: Aplicațiile și alte funcții care nu necesită Internetul nu vor fi afectate.

en: There is nothing to do
mo: Nu e nimic de făcut

en: Please connect at least one device to begin configuring the network.
mo: Conectați cel puțin un dispozitiv pentru a începe configurarea rețelei.

en: Virtual network: %s
mo: Rețea virtuală: %s 1

en: Show Password
mo: Arată parola

en: Network Name:
mo: Numele rețelei:

en: New…
mo: Nou…

note: #-#-#-#-#  86  #-#-#-#-# Shows the next panel with further configuration
en: Connection:
mo: Conexiune:

en: Hotspot Settings…
mo: Setări Hotspot…

en: Hotspot %s
mo: Hotspot %s 1

en: Modem: %s
mo: Modem: %s 1

en: Mobile Broadband: %s
mo: Banda transmisie mobila: %s 1

en: Exceptions
mo: Excepții

en: Virtual Private Network
mo: Rețea virtuală privată

en: No VPN Connections
mo: Nu există conexiuni VPN

en: Add a new VPN connection to begin.
mo: Adăugați o nouă conexiune VPN pentru a începe.

en: Add VPN Connection…
mo: Adăugarea conexiunii VPN …

en: This device is in Hotspot Mode
mo: Acest dispozitiv este în modul Hotspot

en: Turn off the Hotspot Mode to connect to other Access Points.
mo: Opriți modul Hotspot pentru a vă conecta la alte puncte de acces.

en: No Access Points Available
mo: Nu există puncte de acces disponibile

en: There are no wireless access points within range.
mo: Nu există puncte de acces wireless în raza de acoperire.

en: Wireless Is Disabled
mo: Wireless este dezactivat

en: Enable wireless to discover nearby wireless access points.
mo: Activați conexiunea wireless pentru a descoperi punctele de acces wireless din apropiere.

en: Scanning for Access Points…
mo: Scanarea punctelor de acces …

en: Settings…
mo: Setări …

en: Edit Connections…
mo: Editați conexiunile …

en: Advanced Settings…
mo: Setări avansate…

en: Unknown type: %s
mo: Tip necunoscut: %s 1

en: Received
mo: Primit

en: IP Address:
mo: Adresa IP:

en: IPv6 Address:
mo: Adresa IPv6:

en: Subnet mask:
mo: Mască de rețea:

en: Router:
mo: Ruter:

en: Virtual
mo: Virtuală

en: Enabled (manual mode)
mo: Activat (modul manual)

en: Enabled (auto mode)
mo: Activat (mod automat)

en: Ignored hosts
mo: Hosts ignorat

en: Exception to add (separate with commas to add multiple)
mo: Adaugă excepții (separate cu virgule pentru a adăuga mai multe)

en: Automatic proxy configuration
mo: Configurare automată a proxy-ului

en: Manual proxy configuration
mo: Manual de configurare proxy

en: URL to configuration script
mo: Adresa URL pentru configurarea sciptului

en: HTTP Proxy:
mo: Http proxy:

en: proxy.example.com
mo: proxy.exemplu.com

en: Use this proxy server for all protocols
mo: Utilizați acest server proxy pentru toate protocoalele

en: HTTPS Proxy:
mo: Proxy HTTPS:

en: FTP Proxy:
mo: Proxy FTP:

en: SOCKS Host:
mo: SOCKS Gazdă:

en: Reset all settings
mo: Resetează toate setările

en: Are you sure you want to reset all Proxy settings?
mo: Sigur doriți să resetați toate setările Proxy?

en: All host and port settings will be cleared and can not be restored.
mo: Toate setările gazdă și port vor fi șterse și nu pot fi restabilite.

en: Reset Settings
mo: Resetează setările

en: This Virtual Private Network could not be connected to.
mo: Această rețea privată virtuală nu a putut fi conectată.

en: Nothing to do here
mo: Nimic de făcut aici

en: Notifications preferences are for configuring which apps make use of notifications, for changing how an app's notifications appear,
    and for setting when you do not want to be disturbed by notifications.
mo: Notificările preferate sunt pentru configurarea aplicațiilor care utilizează notificările, pentru a schimba modul în care apar notificările unei aplicații, ↵
    și pentru a stabili când nu doriți să fiți deranjați de notificări.

en: When apps are installed that have notification options they will automatically appear here.
mo: Când sunt instalate aplicații care au opțiuni de notificare, acestea vor apărea automat aici.

en: Configure notification bubbles, sounds, and notification center
mo: Configurați bulele de notificări, sunetele și centrul de notificări

en: Do Not Disturb
mo: Nu deranja

en: Notifications Center
mo: Centrul de notificări

en: Sound
mo: Sunet

en: Bubbles
mo: Bule

en: While in Do Not Disturb mode, notifications and alerts will be hidden and notification sounds will be silenced.
mo: În modul "Nu deranjați", notificările și alertele vor fi ascunse, iar sunetele de notificare vor fi reduse la tăcere.

en: System notifications, such as volume and display brightness, will be unaffected.
mo: Notificările sistemului, cum ar fi luminozitatea volumului și a afișajului, nu vor fi afectate.

en: elementary OS is in Do Not Disturb mode
mo: OS elementar este în modul Nu deranjați

en: Bubbles appear in the top right corner of the display and disappear automatically.
mo: Bulele apar în colțul din dreapta sus al monitorului și dispar automat.

en: Sounds
mo: Sunete

en: Sounds play once when a new notification arrives.
mo: Sunetele se redă o dată când apare o nouă notificare.

en: Notification Center
mo: Centru de notificări

en: Show missed notifications in Notification Center.
mo: Afișați notificările pierdute în Centrul de notificări.

en: Configure the dock, hot corners, and change wallpaper
mo: Configurați docul, colțurile fierbinți și modificați imaginea de fundal

en: Wallpaper
mo: Tapet

en: Hide Mode
mo: Ascundeți modul

en: Hot Corners
mo: Colțuri calde

note: * Copyright (c) 2017 elementary LLC. (https://github.com/elementary/switchboard-plug-pantheon-shell) * * This program is free software; you can redistribute it and/or * modify it under the terms of the GNU General Public * License as published by the Free Software Foundation; either * version 3 of t
en: Set as _Desktop Background
mo: Setează ca imagine de fundal

en: Set selected image to be the new desktop background
mo: Setați imaginea selectată ca fiind noul fundal pentru desktop

en: Dock
mo: Doc

en: Focused window is maximized
mo: Fereastra focalizată este maximizată

en: Focused window overlaps the dock
mo: Fereastra focalizată se suprapune pe doc

en: Any window overlaps the dock
mo: Orice fereastră se suprapune pe doc

en: Not being used
mo: Nu este folosit

en: Primary display:
mo: Afișaj principal:

en: Display:
mo: Afişaj:

en: Icon size:
mo: Dimensiune pictograma:

en: Hide when:
mo: Ascundeți când:

en: Pressure reveal:
mo: Difuzează previzualizarea:

en: Monitor %d
mo: Monitor %d 1

en: Display %d
mo: Afișaj %d 1

en: When the cursor enters the corner of the display:
mo: Când cursorul intră în colțul ecranului:

en: Custom command:
mo: Comandă personalizată:

note: show-workspace-view
en: Maximize current window
mo: Maximizați fereastra curentă

note: maximize-current
en: Show Applications Menu
mo: Afișați meniul Aplicații

note: open-launcher
en: Show all windows
mo: Afișați toate ferestrele

note: switch-new-workspace
en: Execute custom command
mo: Executați comanda personalizată

en: Import Photo…
mo: Importați fotografia …

en: Centered
mo: Centrat

en: Spanned
mo: Etalonează

en: Import Photo
mo: Importați fotografia

en: Artist: %s
mo: Artist: %s 1

en: %d second | %d seconds
mo[0]: %d 1 secundă
mo[1]: %d 2 secunde

en: %d minute | %d minutes
mo[0]: %d 1 minut
mo[1]: %d 2 minute

en: %d hour | %d hours
mo[0]: %d 1 oră
mo[1]: %d 2 ore

en: 1 day
mo: 1 zi

en: Show each photo for
mo: Afișați fiecare fotografie pentru

en: Set As Desktop Slideshow
mo: Setați ca Prezentare de Spațiul de lucru

en: Print Queue
mo: Coadă de imprimare

en: Page Setup
mo: Configurare pagină

en: Settings & Supplies
mo: Setări și consumabile

en: Print Test Page
mo: Imprimă pagină de probă

note: / TRANSLATORS: Name of the test page job
en: Test page
mo: Pagina de probă

en: Add Printer…
mo: Adăugați imprimantă …

en: Remove Printer
mo: Eliminați impresora

en: Printers
mo: Imprimante

en: Configure printers, manage print queues, and view ink levels
mo: Configurați imprimantele, gestionați cozile de imprimare și vizualizați nivelurile de cerneală

en: No Printers Available
mo: Nu sunt disponibile imprimante

en: Connect to a printer by clicking the icon in the toolbar below.
mo: Conectați-vă la o imprimantă făcând clic pe pictograma din bara de instrumente de mai jos.

note: / Tranlators: This is a protocol name, please keep the (https).
en: Internet Printing Protocol (https)
mo: Protocolul de imprimare pe Internet (https)

note: / Tranlators: This is a protocol name, please keep the (http).
en: Internet Printing Protocol (http)
mo: Protocolul de imprimare pe Internet (http)

note: / Tranlators: This is a protocol name, please keep the (ipp).
en: Internet Printing Protocol (ipp)
mo: Protocolul de imprimare pe Internet (ipp)

note: / Tranlators: This is a protocol name, please keep the (ipps).
en: Internet Printing Protocol (ipps)
mo: Protocol de imprimare pe Internet (ipps)

note: / Tranlators: This is a protocol name, please keep the (ipp14).
en: Internet Printing Protocol (ipp14)
mo: Protocol de imprimare pe Internet (ipp14)

note: / Tranlators: This is a protocol name.
en: LPD/LPR Host or Printer
mo: LPD / LPR gazdă sau imprimantă

note: / Tranlators: This is a protocol name.
en: AppSocket/HP JetDirect
mo: AppSocket/HP-JetDirect

en: Finding nearby printers…
mo: Găsirea imprimantelor din apropiere …

en: Impossible to list all available printers
mo: Este imposibil să listați toate imprimantele disponibile

en: BrandPrinter X3000
mo: BrandPrinter x3000

en: Lab 1 or John's desk
mo: Lab 1 sau destrop de John

en: Add Printer
mo: Adăugați imprimanta

en: (recommended)
mo: (recomandat)

en: Serial
mo: Serialul

en: Local Printers
mo: Imprimante locale

en: Network Printers
mo: Imprimante în rețea

en: Available Network Printers
mo: Disponibile imprimante de rețea

en: Are You Sure You Want To Remove '%s'?
mo: Ești sigur că vrei să ștergi '%s 1'?

en: By removing '%s' you'll lose all print history and configuration associated with it.
mo: Prin eliminarea '%s 1' veți pierde tot istoricul de imprimare și configurația asociată cu acesta.

[ctx: printer state]
note: / Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
mo: Toner redus

[ctx: printer state]
note: / Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
mo: Fără toner

[ctx: printer state]
note: / Translators: "Developer" is a chemical for photo development, http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Low on developer
mo: Scăzut pe dezvoltator

[ctx: printer state]
note: / Translators: "Developer" is a chemical for photo development, http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Out of developer
mo: În afara dezvoltatorului

[ctx: printer state]
note: / Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
mo: Scăzut pe o alimentare cu marker

[ctx: printer state]
note: / Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
mo: Din aprovizionarea unui marker

[ctx: printer state]
note: / Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
mo: Deschideți capacul

[ctx: printer state]
note: / Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
mo: Deschide ușa

[ctx: printer state]
note: / Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
mo: Puțină hârtie

[ctx: printer state]
note: / Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
mo: Fără hârtie

[ctx: printer state]
note: / Translators: The printer is offline
en: Offline
mo: Deconectat

[ctx: printer state]
note: / Translators: Someone has stopped the Printer
en: Stopped
mo: Oprit

[ctx: printer state]
note: / Translators: The printer marker supply waste receptacle is almost full
en: Waste receptacle almost full
mo: Recipiente de deșeuri aproape pline

[ctx: printer state]
note: / Translators: The printer marker supply waste receptacle is full
en: Waste receptacle full
mo: Recipientul de deșeuri este plin

[ctx: printer state]
note: / Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
mo: Conductorul fotografic optic este aproape de sfârșitul duratei de viață

[ctx: printer state]
note: / Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
mo: Conductorul fotografic optic nu mai funcționează

en: Ready
mo: Gata

en: Job Pending
mo: Lucru în așteptare

en: On Hold
mo: În așteptare

en: Processing…
mo: Prelucrare…

en: Job Stopped
mo: Lucru oprit

en: Job Canceled
mo: Lucru Anulat

en: Job Aborted
mo: Lucrul a fost omis

en: Job Completed
mo: Lucru comletat

en: Print Queue Is Empty
mo: Coada de imprimire este goală

en: There are no pending jobs in the queue.
mo: Nu există nicio lucrare în coada de așteptare.

en: Completed Jobs
mo: Lucrări finalizate

en: Pages per side:
mo: Pagini pe fiecare parte:

en: Two-sided:
mo: Două fețe:

en: Portrait
mo: Portret

en: Reverse portrait
mo: Portret invers

en: Reverse landscape
mo: Peisaj invers

en: Orientation:
mo: Orientare:

en: Media Size:
mo: Dimensiune Media:

en: One Color
mo: O singură culoare

en: One Color + Black
mo: O culoare + Negru

en: Greyscale
mo: Tonuri de gri

en: Processed Color
mo: Culoare procesată

en: Processed Greyscale
mo: Tonuri de gri procesată

en: Color mode:
mo: Modul color:

en: Top Bin
mo: Bin superior

en: Middle Bin
mo: Compartimentul mediu

en: Bottom Bin
mo: Compartimentul inferior

en: Side Bin
mo: Compartimentul lateral

en: Left Bin
mo: Bințul stâng

en: Right Bin
mo: Bințul drept

en: Center Bin
mo: Bliț central

en: Rear Bin
mo: Recipientul din spate

en: Face Up Bin
mo: Cu fața în sus

en: Face Down Bin
mo: Cu fața în jos

en: Large Capacity Bin
mo: Capac de mare capacitate

en: My Mailbox
mo: Cutia mea poștală

en: Stacker %d
mo: Încărcător %d 1

en: Mailbox %d
mo: Cutia poștală %d 1

en: Tray %d
mo: Tavă %d 1

en: Output Tray:
mo: Tavă de ieșire:

en: Draft
mo: Proiect

en: High
mo: Ridicat

en: Quality:
mo: Calitate:

en: Paper Allocation
mo: Alocarea hârtiei

en: Alternate Tray
mo: Tavă alternativă

en: Alternate Roll
mo: Rolă alternativă

en: Bottom
mo: Fund

en: By-pass Tray
mo: Tava de trecere

en: Center
mo: Centru

en: Continuous Autofeed
mo: Continuă alimentarea automată

en: Envelope
mo: Plic

en: Hagaki
mo: Hagakii

en: Large Capacity
mo: Capacitate mare

en: Main Tray
mo: Tava principală

en: Main Roll
mo: Rolă principală

en: Middle
mo: Mijloc

en: Photo
mo: Foto

en: Rear
mo: Spate

en: Side
mo: Latură

en: Top
mo: Sus

en: Roll %d
mo: Roll %d 1

en: Paper Source:
mo: Sursa de hârtie:

en: Lab 1 or John's Desk
mo: Lab1 or John's Desk

en: Use as default printer:
mo: Utilizați ca imprimantă implicită:

en: Black (PGBK)
mo: Negru (PGBK)

en: Black (BK)
mo: Negru (BK)

en: Black
mo: Negru

en: Cyan
mo: Cian

en: Sharing
mo: Partajați

en: Configure file and media sharing
mo: Configurați partajarea fișierelor și a materialelor media

en: While disconnected from the network, sharing services are not available.
mo: În timpul deconectării de la rețea, serviciile de partajare nu sunt disponibile.

en: Network settings…
mo: Setări de rețea…

en: Media Library
mo: Biblioteca media

en: While enabled, the following media libraries are shared to compatible devices in your network.
mo: În timp ce sunt activate, următoarele biblioteci media sunt partajate cu dispozitive compatibile din rețea.

en: While disabled, the selected media libraries are unshared, and it won't stream files from your computer to other devices.
mo: În timp ce sunt dezactivate, bibliotecile media selectate sunt partajate și nu vor fi redate fișiere de pe computer pe alte dispozitive.

en: Select the folder containing your %s
mo: Selectați dosarul care conține %s 1

en: While enabled, bluetooth devices can send files to Downloads.
mo: În timp ce sunt activate, dispozitivele Bluetooth pot trimite fișiere către Descărcări.

en: While disabled, bluetooth devices can not send files to Downloads.
mo: În timp ce sunt dezactivate, dispozitivele bluetooth nu pot trimite fișiere la Descărcări.

en: Notify about newly received files:
mo: Notificați despre fișierele primite recent:

en: Accept files from bluetooth devices:
mo: Acceptați fișierele de pe dispozitive Bluetooth:

en: When paired
mo: Când este asociat

en: Ask me
mo: Întreabă-mă

en: Bluetooth Sharing Is Not Available
mo: Nu este disponibilă partajarea Bluetooth

en: The bluetooth device is either disconnected or disabled. Check bluetooth settings and try again.
mo: Dispozitivul Bluetooth este e deconectat, fie dezactivat. Verificați setările Bluetooth și încercați din nou.

en: Bluetooth settings…
mo: Setări Bluetooth …

en: Open bluetooth settings
mo: Deschideți setările Bluetooth

en: Change sound and microphone volume
mo: Schimbați volumul sunetului și microfonului

en: Input
mo: Intrare

en: Balance:
mo: Echilibru:

en: Test Speakers…
mo: Încercați boxele …

en: No Output Device
mo: Niciun dispozitiv de ieșire

en: There is no output device detected. You might want to add one to start listening to anything.
mo: Nu este detectat niciun dispozitiv de ieșire. S-ar putea să doriți să adăugați unul pentru a începe să ascultați ceva.

en: Unamplified
mo: Neamplificat

en: No Input Device
mo: Nu există dispozitiv de intrare

en: There is no input device detected. You might want to add one to start recording anything.
mo: Nu este detectat niciun dispozitiv de intrare. S-ar putea să doriți să adăugați unul pentru a începe de a înregistrarea ceva.

en: Peak detect
mo: Vârf detectat

en: Built-in
mo: Încorporat

en: Handset
mo: Cască

en: TV
mo: Tv

en: Webcam
mo: Cameră web

en: Microphone
mo: Microfon

en: Headset
mo: Căști

en: Headphone
mo: Cască

en: Hands-Free
mo: Mâini libere

en: Car
mo: Mașină

en: HiFi
mo: Hi-Fi

en: Portable
mo: Portabil

en: Suspend
mo: Suspenda

en: Bluetooth Settings…
mo: Setări Bluetooth …

en: Unknown device
mo: Dispozitiv necunoscut

en: Network Settings…
mo: Setări de rețea…

en: Disabled until sunrise
mo: Dezactivat până la răsărit

en: Disabled until tomorrow
mo: Dezactivat până mâine

en: Snooze Night Light
mo: SnoozeNight Light

en: Night Light Settings…
mo: Setări pentru luminile de noapte …

en: Clear All Notifications
mo: Ștergeți toate notificările

en: Notifications Settings…
mo: Setări pentru notificări …

en: No Notifications
mo: Nicio notificare

en: User Accounts Settings…
mo: Setările conturilor de utilizator …

en: Log Out…
mo: Deconectare…

en: Shut Down…
mo: Închide…

en: Are you sure you want to Log Out?
mo: Sunteți sigur că doriți să vă deconectați?

en: This will close all open applications.
mo: Această acțiune va închide toate aplicațiile deschise.

en: Are you sure you want to Shut Down?
mo: Sigur vrei să închizi?

en: Guest
mo: Invitat

en: Logged in
mo: Conectat

en: Logged out
mo: Dezconectat

en: Sound Settings…
mo: Setări sunet …

en: Music player
mo: Reproductor muzică
