linuxmint - en to pap translation catalogue (1952 entries)

en: Accept
pap: Aseptá

en: Open
pap: Habri

en: Settings
pap: Konfigurashon

en: Name
pap: Nòmber

en: Show a tray icon
pap: Mustra un pictogram di e dienblad

en: No Bluetooth adapters found
pap: No a haña ni un Bluetooth adapter

en: Bluetooth is disabled by hardware switch
pap: Bluetooth a wòrdu di desaktivá via di un switch mekaniko

en: Bluetooth is disabled
pap: Bluetooth a desaktivá

en: Send files to a device
pap: Manda dokumento pa un aparato

en: Open Bluetooth device manager
pap: Habri e atministradó di Bluetooth

en: Connected
pap: Konektá

en: Configure Bluetooth settings
pap: Konfigura Bluetooth

en: Unknown
pap: Deskonosí

en: Failed to launch '%s'
pap: No a logra pa start '%s'

en: File System
pap: Sistema di Dokumento

en: Search
pap: Buska

en: Print version
pap: Vershon pa print

en: Name:
pap: Nòmber:

en: Browse
pap: Nabegá

en: Main Menu
pap: Prome Menu

en: Restore System Configuration
pap: Restaura kambio hasi den e sistema

en: Restore the default menu layout
pap: Restaura e standard aparensia di e menu

en: Close
pap: Sera

en: _New Menu
pap: _Menu nobo

en: Ne_w Item
pap: Artikulo nobo

en: Cut
pap: Kòrta

en: Copy
pap: Kopia

en: Delete
pap: Kita

en: Add
pap: Agregá

en: Type:
pap: Tipo:

en: Title:
pap: Título:

en: Execution of '%s' failed:
pap: Fayo den ehekutashon di '%s'

en: Configure...
pap: Konfigura...

en: Show Text
pap: Mustra e teksto

en: Hide Text
pap: Skonde e teksto

en: Remove this desklet
pap: Kita e programa aki

en: Are you sure you want to remove workspace "%s"?
pap: Bo tin sigur ku bo ke kita e luga di trabou "%s"?

en: Invalid overview options: Incorrect number of corners
pap: opshon di resumen invalido: number i hukinan inkorekto.

en: Execution time (ms):
pap: Tempu ehekutá(ms):

en: Loaded successfully
pap: Kargá kompletamente

en: Problems during Cinnamon startup
pap: Problema durante inisio di Cinnamon

en: Cinnamon started successfully, but one or more applets, desklets or extensions failed to load.
pap: Cinnamon a inisia korektamente pero un of mas programma a faya di inisia.

en: Check your system log and the Cinnamon LookingGlass log for any issues.
pap: Check bo buki di log i e buki di log di Cinnamon LookinGlass pa kualke problema.

en: You can disable the offending extension(s) in Cinnamon Settings to prevent this message from recurring.
pap: Bo por paga e ekstenshon kousante di problema den e konfigurashonnan di Cinnamon Settings pa preveni e mensahe aki di bolbe ripiti.

en: Please contact the developer.
pap: Por fabor tuma kontakto ku e diseñado.

en: System Information
pap: Informashon di e sistema

en: No
pap: Nò

en: Yes
pap: Sí

en: Select position of new panel. Esc to cancel.
pap: selekta posishon dj'e bentana nobo. Esc pa kansela

en: Select new position of panel. Esc to cancel.
pap: selekta e posishon nobo dj'e bentana. Esc pa kansela

en: Panel edit mode
pap: modo pa editamentu di bentana

en: Troubleshoot
pap: solushona

en: Restart Cinnamon
pap: sende di nobo

en: Looking Glass
pap: glas mirado

en: Restore all settings to default
pap: standardisa tur instalashonmod

en: Today
pap: Awe

en: Favorites
pap: Faboritonan

en: Preferences
pap: Preferensia

en: Places
pap: Luganan

en: Power management
pap: Maneho di energia

en: Open with
pap: Habri ku

en: Menu
pap: Menú

en: Logout
pap: Deskonektá

en: Wireless
pap: Sin waya

en: Computer
pap: Kòmpiuter

en: Charging
pap: Kargando

en: Slideshow
pap: Presentashon di slait

en: Stop
pap: Stòp

en: Next
pap: Siguiente

en: Applications
pap: Programanan

en: Trash
pap: Sushi

en: Lock Screen
pap: Pantaya di lok

note: TRANS: "name" option from activity.info file
en: Clock
pap: Oloshi

en: Control Center
pap: Centro di komando

en: Languages
pap: Idiomanan

en: Driver Manager
pap: Atministrado di aparato

en: Software Sources
pap: Fuentenan di programma

en: Password
pap: Kódigo di akseso

en: Images
pap: Imagennan

en: About
pap: Tokante

en: Installed
pap: Instalá

en: Install
pap: Instala

en: Update
pap: Aktualisá

en: Date
pap: Fecha

en: Pick an accelerator
pap: Kies un aselerado

en: _Cancel
pap: _Kansela

en: Scanning
pap: ta wòrdu di scan

en: Small
pap: Chikitu

en: Large
pap: Grandi

en: Date & Time
pap: Fecha i ora

en: Documents
pap: Dokumento

en: Plain Text
pap: Teksto sin formato

en: Desktop
pap: Dèsktòp

note: #-#-#-#-#  17 (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# TRANS: download size is 0
en: None
pap: Niun

en: Grayscale
pap: Koló Shinishi

en: Medium
pap: Medio

en: System
pap: Sistema

en: Pause playback
pap: Pousa e playback

en: Stop playback
pap: Stòp e playback

en: Categories
pap: Kategorianan

en: Power
pap: Energia

en: Empty
pap: Bashí

en: Sounds
pap: Zonido

en: Save
pap: Warda

en: Icons
pap: Ikononan

en: Show icons on buttons
pap: Mustra ikononan riba e botonnan

en: Icons only
pap: Ikononan so

en: Version %s
pap: Vershon %s

en: Text
pap: Teksto

en: Show category icons
pap: Mustra ikononan di kategoria

en: The screensaver is active
pap: E protektor di pantaya ta aktivo

en: The screensaver is inactive
pap: E protektor di pantaya ta inaktivo

en: The screensaver is not currently active.
pap: E protektor di pantaya no ta aktivo aktualmente.

en: The screensaver has been active for %d second.
     | The screensaver has been active for %d seconds.
pap[0]: E protektor di pantaya ta aktivo pa %d seconde kaba.
pap[1]: E protektor di pantaya ta aktivo pa %d seconde kaba

en: You have the Caps Lock key on.
pap: Bo tin e Caps Lock aktiva.

en: Please enter your password
pap: Por fabor yena bo kontraseña

en: Please wait, this can take some time
pap: Por fabor warda un ratu, esaki por tuma poko tempu

en: Application removed successfully
pap: Programa a  wordu kita ku eksito

en: This menu item is not associated to any package. Do you want to remove it from the menu anyway?
pap: E artikulo di e menu aki no ta asosiá ku niun pakete. Lo bo ke kit'é for di e menu tòg for di e menu?

en: The following packages will be removed:
pap: E siguiente paketenan aki lo wòrdu kita:

en: Packages to be removed
pap: Paketenan pa kita

en: Send by Email
pap: Manda via Email

en: Send as email attachment
pap: Manda manera un bijlage di email

en: Backup Tool
pap: Hèrmènt pa backup

en: Backing up:
pap: Hasiendo backup:

en: Calculating...
pap: Kalkulando...

en: Restoring:
pap: Restaurando:

en: Make a backup of your home directory
pap: Traha un backup di bo map prinsipal

en: Exclude files
pap: Eksklui dokumentonan

en: Exclude directories
pap: Eksklui mapnan

en: Select all
pap: Selekshoná tur

en: Deselect all
pap: Deselekshoná tur

en: Overview of some window managers
pap: Resúmen di par di atministrado di window

en: Here's a description of some of the window managers available.
pap: Ata'ki un diskripshon di e atministrado di windownan ku tin.

en: Marco is the default window manager for the MATE desktop environment. It is very stable and very reliable. It can run with or without compositing.
pap: Marco ta e atministrado di bentana standard di e MATE desktop environment. E ta hopi stabil i masha konfiabel mes. E por drai ku of sin e buffer pa e animashon di e desktop environment.

en: If Marco is not installed already, you can install it with <cmd>apt install marco</cmd>.
pap: Si Marco no ta instala kaba,  bo por instala esaki ku <cmd>apt instal marco</cmd>.

en: Metacity was the default window manager for the GNOME 2 desktop environment. It is very stable and very reliable. It can run with or without compositing.
pap: Metacity tabata e standard window manager pa GNOME 2 desktop environment. E ta hopi stabil i ta masha konfiabel mes. E por drai ku of sin  E por drai ku of sin e buffer pa e animashon di e desktop environment.

en: If Metacity is not installed already, you can install it with <cmd>apt install metacity</cmd>.
pap: Si  Metacity no ta instala kaba, bo por instala esaki ku<cmd>apt install metacity</cmd>.

en: Xfwm4 is the default window manager for the Xfce desktop environment. It is very stable and very reliable. It can run with or without compositing.
pap: Xfwm4 ta e window manager ku ta bini standard for di e Xfce desktop environment. E ta hopi stabil i hopi konfiabel. I por drai ku òf sin compositing.

en: If Xfwm4 is not installed already, you can install it with <cmd>apt install xfwm4</cmd>.
pap: Si Xfwm4 no ta di instala kaba , bo por instala esaki ku <cmd>apt install xfwm4</cmd>.

en: Compiz is a very impressive window manager, very configurable and full of amazing effects and animations. It is however the least reliable and the least stable.
pap: Compiz ta un window manager hopi impreshonante, hopi bon konfigurabel i yen di effektonan i konfigurashonnan spektakular. Ma e ta esun menos konfiabel i menos stabil.

en: Compiz is installed by default in Linux Mint. Note: It is not available in LMDE.
pap: Compiz ta instala standard kaba den Linux Mint. Nota: E no ta disponibel den LMDE.

en: Compton is a compositing manager. It can be used in combination with windows managers such as Marco, Metacity or Xfwm4. In Xfce, using Xfwm4+Compton is known to reduce screen tearing.
pap: Compton ta un compositing manager. E por wòrdu usa den kombinashon ku windows managers manera Marco, Metacity òf Xfwm4. Den Xfce, Usando Xfwm4+Compton ta konosí ku e ta redusi screen tearing.

en: If Compton is not installed already, you can install it with <cmd>apt install compton</cmd>.
pap: Si Compton no ta instala kaba, bo por instale ku <cmd>apt install compton</cmd>.

en: Openbox is a fast and light-weight window manager.
pap: Openbox ta un windows manager hopi lihe i fofo.

en: If Openbox is not installed already, you can install it with <cmd>apt install openbox</cmd>.
pap: Si Openbox no ta instala ahinda, bo por instale ku<cmd>apt install openbox</cmd>.

en: Desktop Settings
pap: Konfigurashonnan di Desktop

en: Welcome to Desktop Settings.
pap: Bon biní na e Konfigurashonnan di Desktop

en: The Windows section lets you choose a window manager.
pap: E sekshon di Windows ta lagabo skohe un window manager

en: Within the operating system, the <gui>window manager</gui> is the part which is responsible for:
pap: Den e sistema operativo. e <gui>window manager</gui> ta e parti responsabel pa:

en: Windows borders, title bars and window buttons
pap: Rant di windows, bara di titulo i botonnan di window

en: Window events (moving, resizing, focusing windows)
pap: Eventonan di window (moviendo, hasi grandi òf chikitu, focus e window)

en: Compositing (shadows, animations, effects, GPU rendering)
pap: Compositing (sombra, animashon, efektonan i GPU rendering)

en: The terminal section lets you enable or disable <gui>fortune cookies</gui>.
pap: E terminal ta lagabo aktiva of desaktiva <gui>fortune cookies</gui>.

en: If this option is enabled, each time you open a terminal, a little animal appears and says some randomly picked humoristic message.
pap: Si e opshon aki ta akiva kaba, tur bia bo habri e terminal un bestia chikitu ta aparese i bisa par di mensahe prèt.

en: Some people might find some of the messages offensive (that's why this option is disabled by default). Please note that these messages are not authored by Linux Mint.
pap: Tin hende ku por haña e mensahenan aki bulgar (pesei e opshon aki ta bini standard desaktiva). Por fabor tuma nota ku e mensahenan aki no ta skibi dor di Linux Mint.

en: Pros and cons of compositing
pap: Pros I cons di compositing

en: Advantages
pap: Bentahanan

en: Better look &amp; feel: Window animations, shadows and transparency.
pap: Miho aparensia &amp; feel: Animashonnan, sombranan i transparensia di window.

en: Better support for modern applications: Client-side decorations in GTK3 are better supported by composited window managers.
pap: Miho sosten pa programanan modèrno: Dekorashonnan di e Client-side den GTK3 ta wòrdu miho soporta dor di e composited window managers.

en: Disadvantages
pap: Desbentaha

en: GPU rendering: Depending on your graphics card and your drivers, rendering with the GPU (as opposed to the CPU) can result in visual artefacts or screen tearing.
pap: GPU rendering: Depende di bo graphics card i bo drivers, rendering ku GPU (kompara ku e CPU)por resulta den artefactonan visual riba e pantaya of screen tearing.

en: Resource usage: Compositing requires more resources. This can result in slower performance or reduced battery autonomy on laptop computers.
pap: Uso di rekurso: Compositing ta rekeri mas rekurso. Esaki por resulta den prestashon mas slow of kapasidat di bateria di laptop redusi.

en: Desktop icons
pap: Ikono di dèsktòp

en: Marco settings
pap: Konfigurashonnan di Marco

en: Metacity settings
pap: Konfigurashonnan di Metacity

en: Compiz settings
pap: Konfigurashonnan di Compiz

en: Configure Compiz
pap: Konfigura Compiz

en: Reset Compiz settings
pap: Resèt konfigurashonnan di   Compiz

en: Toolbars
pap: Tablanan di hèrmènt

en: Window Manager
pap: Atministrado di bentana

en: Select the items you want to see on the desktop:
pap: Selekta e ophetonan ku bo ke mira riba bo dèsktòp

en: Mounted Volumes
pap: Volumennan montá

en: Don't show window content while dragging them
pap: No mustra kontenido di e bentana turesten e ta wòrdu di slep

en: Use system font in titlebar
pap: Usa sistema di letra den e balki di titulo

en: Buttons layout:
pap: Diseño di boton:

en: Show icons on menus
pap: Mustra ikononan riba e menunan

en: Buttons labels:
pap: Label di botonnan:

en: Icon size:
pap: Grandura di e ikononan:

en: Traditional style (Right)
pap: Estilo tradishonal (Rèks)

en: Mac style (Left)
pap: Estilo di Mac (Lenks)

en: Click on the help button for more information about window managers.
    Use the 'wm-recovery' command to switch back to the default window manager.
    Use the 'wm-detect' command to check which window manager is running.
pap: Primi riba e boton di ayudo pa mas informashon tokante atministradonan di bentana.
    Usa e komando 'wm-recovery' pa kambia bèk na e atministrado d bentana standard.
    usa e komando 'wm-detect' pa chèk ta kua atministrado di bentana ta drai.

en: Text below items
pap: Letra bou di e items

en: Text beside items
pap: Letra banda di e items

en: Text only
pap: Teksto so

en: Fine-tune desktop settings
pap: Fine-tune e konfigurashon di e dèsktòp

en: Re_vert
pap: Drecha bèk

en: _Apply Changes
pap: _Aplika e kambionan

en: Drivers cannot be installed.
    Please connect to the Internet or insert the Linux Mint installation DVD (or USB stick).
pap: E aparatonan no por wòrdu instala.

en: Applying changes...
pap: Aplikando e kambionan...

en: This device is using the recommended driver.
pap: E aparato ta usando e programa rekomenda.

en: This device is using an alternative driver.
pap: E aparato ta usando un programa no standard.

en: This device is using a manually-installed driver.
pap: E aparato aki ta usando un programa instala di forma manual.

en: This device is not working.
pap: E aparato aki no ta funshonando.

en: Continue using a manually installed driver
pap: Kontinuá usa e programa installa di forma manual

en: Version
pap: Vershon

en: recommended
pap: Rekomenda

en: requires a connection to the Internet
pap: ta rekeri konekshon na Internet

en: Do not use the device
pap: No usa e aparato aki

en: You need to restart the computer to complete the driver changes.
pap: Mester sende e kòmpiuter di nobo pa kompleta e kambionan den e programa.

en: No proprietary drivers are in use.
pap: No tin niun programa proprietary den uso.

en: Manage the drivers for your devices
pap: Maneha e programanan pa bo aparatonan

en: Reviews
pap: Komentarionan

en: Software Manager
pap: Atministrado di programa

en: Search in packages summary (slower search)
pap: Buska den sumario di paketenan (buskeda mas lento)

en: Search in packages description (even slower search)
pap: Buska den diskripshon di paketenan (buskeda mas lento)

en: Internet
pap: Internèt

en: Web
pap: Wèp

en: File sharing
pap: Komparti dokumento

en: Sound and video
pap: Zonido i video

en: Graphics
pap: Grafiko

en: Drawing
pap: Pintura

en: Photography
pap: Fotografia

en: Publishing
pap: Publikashon

en: Viewers
pap: Miradonan

en: Games
pap: Weganan

en: Board games
pap: Weganan di Bòrchi

en: Real-time strategy
pap: Strategia den tempu real

en: Turn-based strategy
pap: Strategia a base di turno

en: Simulation and racing
pap: Simulashon i pustamentu

en: Accessories
pap: Aksesorionan

en: System tools
pap: Hèrmèntnan di sistema

en: Science and Education
pap: Siensia i Edukashon

en: Programming
pap: Programashon

en: Python
pap: Pitòn

en: Not installed
pap: No instalá

en: Please use apt-get to install this package.
pap: Por fabor usa apt-get pa instala e pakete.

en: %(localSize)s of disk space freed
pap: %(localSize)s di espasio libera

en: %(localSize)s of disk space required
pap: %(localSize)sdi espasio rekeri

en: %(downloadSize)s to download, %(localSize)s of disk space freed
pap: %(downloadSize)s pa download, %(localSize)s di espasio libera

en: %(downloadSize)s to download, %(localSize)s of disk space required
pap: %(downloadSize)s pa download, %(localSize)s di espasio rekeri

en: Finished
pap: Kla

en: Install new applications
pap: Instala programanan nobo

en: Package
pap: Pakete

en: _Help
pap: _Ayudo

en: Add a New Language
pap: Añadi un Idioma Nobo

en: Install / Remove Languages
pap: Instala / Kita Idiomanan

en: Some language packs are missing
pap: Algun pakete di idioma no por wòrdu haña

en: Fully installed
pap: Kompletamente instala

en: Language Settings
pap: Konfigurashonnan di Idioma

en: Apply System-Wide
pap: Aplik'e na henter e sistema

en: Install / Remove Languages...
pap: Instala / Kita Idiomanan...

en: Language
pap: Idioma

en: Language, interface, date and time...
pap: Idioma, interface, fecha i tempu...

en: Numbers, currency, addresses, measurement...
pap: Numbernan, valuta, adrèsnan, midí...

en: No locale defined
pap: Niun luga definí

en: System locale
pap: Luga di e sistema

en: Language support
pap: Idioma sostené

en: Install the selected language
pap: Instala e idioma selekta

en: Input methods are used to write symbols and characters which are not present on the keyboard. They are useful to write in Chinese, Japanese, Korean, Thai, Vietnamese...
pap: Metodonan di yena ta wòrdu usa pa skibi simbolonan i karakternan kua no ta presente riba e keyboard. Nan ta práktiko ora di skibi Chines, Hapones, Koreano, Thai, Viatnames...

en: Vietnamese
pap: Vietnames

en: <b><small>Note: Installing or upgrading language packs can trigger the installation of additional languages</small></b>
pap: <b><small>Note: Instalando of ora bo ke upgrade un pakete di idioma por kausa e instalashon di mas idioma</small></b>

en: Add...
pap: Añadi...

en: Add a new language
pap: Añadi un idioma nobo

en: Remove the selected language
pap: Kita e idioma selektá

en: Install language packs
pap: Intala paketenan di idioma

en: Install any missing language packs, translations files, dictionaries for the selected language
pap: Instala kualke pakete di idioma, dokumento pa tradukshon, dikshonarionan ku falta pa e idioma skohi

en: Language settings
pap: Opshonnan pa e idioma

en: Input method
pap: Metodo di yena

en: Couldn't load plugin:
pap: No por a karga e plugin:

en: Couldn't initialize plugin
pap: No por a inisia e plugin

en: Advanced MATE Menu
pap: MATE su Menú Avansá

en: Edit menu
pap: Edita e menú

en: Reload plugins
pap: Rekarga e pluginnan

en: Menu preferences
pap: Preferensianan di e menu

en: Always start with favorites pane
pap: Kuminsa tur bia ku e panel Faboritonan

en: Show button icon
pap: Mustra boton di ikono

en: Use custom colors
pap: Usa kolonan spesial

en: Show recent documents plugin
pap: Mustra plugin di dokumentonan resien

en: Show applications plugin
pap: Mustra plugin di programanan

en: Show system plugin
pap: Mustra plugin di sistema

en: Show places plugin
pap: Mustra plugin di luganan

en: Show application comments
pap: Mustra komentarionan di programa

en: Hover
pap: Flota

en: Remember the last category or search
pap: Kòrda e lastu kategoria òf buskeda

en: Search for packages to install
pap: Buska paketenan pa instala

en: Swap name and generic name
pap: Kambia nòmber i nòmber general

en: Button text:
pap: Teksto di boton:

en: Theme
pap: Tema

en: Main button
pap: Boton di menu prinsipal

en: Background:
pap: Fondo:

en: Headings:
pap: Titel:

en: Theme:
pap: Tema:

en: Number of columns:
pap: Number di kolumnanan:

en: Hover delay (ms):
pap: Retraso ora ta zweef (ms):

en: Button icon:
pap: Ikono di boton:

en: Search command:
pap: Komando di buskeda:

en: Allow Scrollbar
pap: Permiti e Scrollbar

en: Show GTK Bookmarks
pap: Mustra GTK Bookmarks

en: Height:
pap: Haltura:

en: Home Folder
pap: Hogar map

en: Package Manager
pap: Atministrado di pakete

en: Edit Place
pap: Luga pa Edita

en: New Place
pap: Luga nobo

en: Select a folder
pap: Skohe un argif

en: Path
pap: Kaminda

en: Desktop theme
pap: Tema di bo Kompiuter

en: Click to set a new accelerator key for opening and closing the menu.
pap: Klik pa pone un tekla aselerado nobo pa habri i sera e menu.

en: Press Escape or click again to cancel the operation.
pap: Primi Eskape of primi un biaha mas pa kansela e akshon.

en: Search:
pap: Buska:

en: All applications
pap: Tur aplikashon

en: Please type the domain name you want to block
pap: Por fabor yena e nòmber di domein ku lo bo ke blòkia

en: Domain name
pap: Nòmber di e domein

en: Invalid Domain
pap: Domein inválido

en: %s is not a valid domain name.
pap: %s no ta un domein valido

en: Domain names must start and end with a letter or a digit, and can only contain letters, digits, dots and hyphens.
pap: Nòmber di domeinnan mester kuminsa i kaba ku un lèter of number. E nòmber por kontene solamenten l

en: Example: my.number1domain.com
pap: Por ehèmpel: my.number1domain.com

en: Domain Blocker
pap: Blòkiado di domein

en: Blocked domains
pap: Domeinnan blòkia

en: Block access to selected domain names
pap: Blòkia akseso na e domeinnan skohí

en: Parental Control
pap: Kontròl pa mayornan

en: You are about to remove the following PPA:
pap: Bo ta serka di kita e PPA aki:

en:  More info: %s
pap:  Mas info: %s

en: Press Enter to continue or Ctrl+C to cancel
pap: Primi Enter pa kontinua of Ctrl+c pa kansela

en: Unable to prompt for response.  Please run with -y
pap: Inkapas di puntra pa un kontesta. Por fabor drai e ku -y

en: Cancelling...
pap: Kanselando...

en: Cannot get info about PPA: '%s'.
pap: No por duna info tokate di e PPA: '%s'.

en: failed to remove PPA: '%s'
pap: a faya na kita e PPA: '%s'

en: failed to remove repository: '%s'
pap: a faya na kita e magazina: '%s'

en: Adding PPAs is not supported
pap: Añadi PPA no ta wòrdu soporta

en: Cannot add PPA: '%s'.
pap: No por Añadi  PPA: '%s'.

en: Adding private PPAs is not supported currently
pap: Añadi PPAnan priva no ta wòrdu soporta  aktualmente

en: You are about to add the following PPA:
pap: Bo na punta di añadi e sigiente PPA:

en: This PPA does not support %s
pap: E PPA aki no ta soporta %s

en: Sources
pap: Fuentenan

en: Linux Mint uses Romeo to publish packages which are not tested. Once these packages are tested, they are then moved to the official repositories. Unless you are participating in beta-testing, you should not enable this repository. Are you sure you want to enable Romeo?
pap: Linux Mint ta usa Romeo pa publika paketenan ku no a wòrdu di test. Unabes e paketenan aki wòrdu di test, nan lo move bai na e magazinanan prinsipal. Si bo no ke partisipa na e beta-testing, miho bo no aktiva e magazina aki. Bo tin sigur ku bo ke aktiva Romeo?

en: Select a mirror
pap: Selekta un spil

en: Country
pap: Pais

en: Worldwide
pap: mundial

en: Obsolete
pap: Antikua

en: Unreachable
pap: inalkansabel

en: Backported packages
pap: Paketenan Backported

en: Unstable packages
pap: Paketenan instabil

en: Main
pap: Prinsipal

en: Enabled
pap: Aktivá

en: Repository
pap: Magazina

en: Key
pap: Yabi

en: There is no more residual configuration on the system.
pap: No tin niun konfigurashon residual riba e sistema.

en: The problem was fixed. Please reload the cache.
pap: E problema a wòrdu solushona. Por fabor rekarga e cache.

en: Open..
pap: Habri..

en: Are you sure you want to permanently remove this key?
pap: Bo tin sigur ku bo ke kita e yabi aki permanentemente

en: Please enter the name of the PPA you want to add:
pap: Por fabor yena e nòmber di e PPA ku bo ke añadi:

en: Edit the URL of the PPA
pap: Kambia e URL di e PPA

en: Are you sure you want to permanently remove this PPA?
pap: Bo tin sigur ku bo ke kita e PPA aki di forma permanente?

en: The content of this PPA is not available. Please refresh the cache and try again.
pap: E kontenido di e PPA aki no ta disponibel. Por fabor rekarga e cache i purba atrobe.

en: Please enter the name of the repository you want to add:
pap: Por fabor yena e nòmber di e magazina ku bo ke añadi:

en: Edit the URL of the repository
pap: Kambia e URL di e magazina

en: Are you sure you want to permanently remove this repository?
pap: Bo tin sigur ku bo ke kita e magazina aki di forma permanente?

en: version %s already installed
pap: Vershon %s ta instala kaba

en: Foreign packages
pap: Paketenan stranhero

en: The version of the following packages doesn't match the one from the repositories:
pap: E vershon di e siguiente paketenan aki no ta kuadra ku esun den bo magazinanan:

en: The packages below are installed on your computer but not present in the repositories:
pap: E paketenan akibou ta instala riba bo kòmpiuter pero no ta presente den bo magazinanan:

en: Installed version
pap: Vershon instala

en: Repository version
pap: Vershon di magazina

en: Error: must run as root
pap: Eror: mester drai manera ku root

en: Error: need a repository as argument
pap: Eror: mester di un magazina pa usa komo argumento

en: Configure the sources for installable software and updates
pap: Konfigura e fuentenan pa software ku por instala i updates

en: Warning
pap: Kuidou

en: Mirrors
pap: Spilnan

en: Restore the default settings
pap: Restaura na e konfigurashonnan standard

en: Fix MergeList problems
pap: Drecha problema di MergeList

en: Purge residual configuration
pap: Purifika e konfigurashonnan antikua

en: Remove foreign packages
pap: Kita paketenan stranhero

en: Downgrade foreign packages
pap: Reenplasa paketenan stranhero ku un vershon bieu

en: Maintenance
pap: Mantenshon

en: Write
pap: Skibi

en: The USB stick was formatted successfully.
pap: E USB stick a wòrdu geformateerd korektamente

en: An error occured while creating a partition on %s.
pap: Un eror a surgi durante kreashon di e partishon riba %s.

en: An error occurred.
pap: Un eror a surgi.

en: The image was successfully written.
pap: E image a wòrdu krea korektamente

en: Not enough space on the USB stick.
pap: No tin sufisiente espasio riba e USB stick.

en: An error occured while copying the image.
pap: Un eror a surgi durante kopiamentu di e image

en: Make a bootable USB stick
pap: Hasi un USB stick bootable

en: Format a USB stick
pap: Format un USB stick

en: Make bootable USB stick
pap: Hasi un USB stick bootable

en: This will destroy all data on the USB stick, are you sure you want to proceed?
pap: E akshon aki lo destrui tur dokumento riba e USB stick, bo tin sigur ku bo ke sigi?

en: Something went wrong, please see the details window for the exact error.
pap: Algu a bai robes, por fabor wak e pantaya di detayes pa e eror eksakto.

en: Select a USB stick
pap: Selekta un USB stick

en: Volume label:
pap: Label di e volumen:

en: Choose a name for your USB Stick
pap: Skohe un nòmber pa bo USB Stick

en: Write image:
pap: Skibi un image

en: Select an image
pap: Selekta un image

en: Select Image
pap: Selekta un image

en: The image was written successfully.
pap: E image a wòrdu traha korektamente

en: Upload Manager
pap: Atministrado di upload

en: %(percentage)s of %(number)d files - Uploading to %(service)s
pap: %(percentage)s di %(number)d dokumentonan  - bezig ta upload na %(service)s

en: %(percentage)s of 1 file - Uploading to %(service)s
pap: %(percentage)s di 1 dokumento - Bezig ta upload na %(service)s

en: The upload to '%(service)s' was cancelled
pap: E upload na '%(service)s'a wòrdu kansela

en: Upload to '%s' failed:
pap: Upload na '%s' a faya;

en: Successfully uploaded %(number)d files to '%(service)s'
pap: A upload dokumentonan %(number)d na '%(service)s' kompletamente

en: Successfully uploaded 1 file to '%(service)s'
pap: A upload 1 dokumento kompletamente na '%(service)s'

en: Do you want to cancel this upload?
pap: Bo ke kansela e upload aki?

en: Run in the background
pap: Drai den backround

en: Cancel upload?
pap: Kansela e upload?

en: Uploading %(number)d files to %(service)s
pap: Bezig ta upload dokumentonan %(number)d na %(service)s

en: Uploading 1 file to %(service)s
pap: Upload 1 dokumento na %(service)s

en: %(size_so_far)s of %(total_size)s - %(time_remaining)s left (%(speed)s/sec)
pap: %(size_so_far)s di %(total_size)s - %(time_remaining)s a sobra (%(speed)s/sec)

en: %(size_so_far)s of %(total_size)s
pap: %(size_so_far)s di %(total_size)s

en: %d hour | %d hours
pap[0]: %d ora
pap[1]: %d ora

en: %d minute | %d minutes
pap[0]: %d minüt
pap[1]: %d minüt

en: Unknown service: %s
pap: Servisio deskonosi: %s

en: File larger than service's maximum
pap: Dokumento mas grandi ku e servisio su maksimo

en: Could not get available space
pap: No por a haña espasio disponibel

en: File larger than service's available space
pap: Dokumento mas largu ku e servisio su espasio disponibel

en: File uploaded successfully.
pap: E dokumento a upload klompletamente.

en: connection successfully established
pap: Konekshon a wòrdu establese korektamente

en: Uploading the file...
pap: Bezig ta upload un dokumento...

en: This service requires a password.
pap: E servisio aki ta rekeri un kontraseña.

en: %(1)s is not set in the config file found under %(2)s or %(3)s
pap: %(1)s no a wòrdu pone den e dokumento di konfigurashon hañá den %(2)s òf %(3)s

en: Upload services
pap: Upload servisionan

en: Services:
pap: Servisionan:

en: Upload manager...
pap: Atministrado di upload...

en: Drag &amp; Drop here to upload to %s
pap: Lastra &amp; Anto lag'e kai akinan pa upload e na %s

en: <b>Please enter a name for the new upload service:</b>
pap: <b>Por fabor yena e nòmber pa bo servisio di upload nobo:</b>

en: Service name:
pap: Nòmber di servisio:

en: <i>Try to avoid spaces and special characters...</i>
pap: <i>Purba na evita espasio i karakternan spesial...</i>

en: %s Properties
pap: %s Karakteristikanan

en: Check connection
pap: Kontrola bo konekshon

en: User:
pap: Usuario:

en: Could not save configuration change
pap: No por a warda e kambionan den e konfigurashon

en: Define upload services
pap: Definí e servisionan pa upload

en: Documentation
pap: Dokumentashon

en: Show this dialog at startup
pap: Mustra e bentana aki despues ku e kòmpiuter start.

en: Welcome Screen
pap: Bon bini

en: Introduction to Linux Mint
pap: Introdukshon na Linux Mint

en: Install Multimedia Codecs
pap: Installa traduktornan di Multimedia

en: Add all the missing multimedia codecs
pap: Añadi tur e traduktornan di multimedia ku falta

en: Welcome to Linux Mint
pap: Bon Bini na Linux Mint

en: Portugal
pap: Portugues

en: Vietnam
pap: Vietnames

en: Emblems
pap: Emblemanan

en: Backup URL
pap: URL di kopia di reserva

en: URL where the backup is saved to.
pap: URL kaminda e kopia di reserva ta wardá.

en: Show Log out
pap: Mustra "Deskonektá"

en: If TRUE, Sugar will show a "Log out" option.
pap: Si ta KOREKTO, Sugar lo mustra e opshon "Deskonektá".

en: Show Restart
pap: Mustra "Reanudá"

en: If TRUE, Sugar will show a "Restart" option.
pap: Si ta KOREKTO, Sugar lo mustra e opshon "Reanudá".

en: Bundle IDs of protected activities
pap: Pakete di ID di aktividat protehá

en: Users will not be allowed to erase these activities through the list view.
pap: Lo no pèrmití usuarionan pa kita e aktividatnan akí usando e bista di lista.

en: User Name
pap: Nòmber di usuario

en: User name that is used throughout the desktop.
pap: Nòmber di usadó usá riba e desktop kompleto.

en: Default nick
pap: Apodo standart

en: "disabled" to ask nick on initialization; "system" to reuse UNIX account long name.
pap: "desaktivá" pa pidi e apodo ora kuminsá; "sistema" pa reusá e nòmber largu di e kuenta di UNIX.

en: User Color
pap: Koló di usuario

en: Color for the XO icon that is used throughout the desktop. The string is composed of the stroke color and fill color, format is that of rgb colors. Example: #AC32FF,#9A5200
pap: Koló pa e símbolo di XO ku ta usá na e desktop. E seri ta konsistí di koló pa strepi i koló pa yena, e format ta meskos ku esun di e kolónan kbb. Por ehèmpel: #AC32FF,#9A5200

en: Volume Level
pap: Nivel di volúmen

en: Volume level for the sound device.
pap: Nivel di volúmen pa e aparato di zonido.

en: Sound Muted
pap: Zonido silensiá

en: Setting for muting the sound device.
pap: Konfigurashon pa silensiá e aparato di zonido.

en: Timezone
pap: Zona di tempu

en: Timezone setting for the system.
pap: Konfigurashon di e zona di orario pa e sistema.

en: Edge Delay
pap: Tardansa di rant

en: Delay for the activation of the frame using the edges.
pap: Tardansa di aktivashon di e kuadro usando e rantnan.

en: Corner Delay
pap: Tardansa di huki

en: Delay for the activation of the frame using the corners.
pap: Tardansa di aktivashon di e kuadro usando e hukinan.

en: Jabber Server
pap: Jabber server

en: URL of the jabber server to use.
pap: URL di jabber server pa uza.

en: Publish to Gadget
pap: Publiká den Gadget

en: If TRUE, Sugar will make us searchable for the other users of the Jabber server.
pap: Si ta KOREKTO, Sugar lo hasi nos buskabel pa e otro usuarionan di e Jabber server.

en: Power Automatic
pap: Maneho di energia: outomátiko

en: Automatic power management (increases battery life)
pap: Maneho outomátiko di energia (ta prolongá bida di bateria)

en: Power Extreme
pap: Maneho di energia: ekstremo

en: Extreme power management (disables wireless radio, increases battery life)
pap: Maneho ekstremo di energia (ta paga radio sin waya, ta alargá bida di bateria)

en: Keyboard layouts
pap: Diseño di teklado

en: List of keyboard layouts. Each entry should be in the form layout(variant)
pap: Lista di skema di teklado. Kada entrada mester ta den e skema di forma (variant)

en: Keyboard options
pap: Opshonnan di teklado

en: List of keyboard options.
pap: Lista di opshon di teklado.

en: Keyboard model
pap: Modèl di teklado

en: The keyboard model to be used
pap: Modèl di teklado pa usa

en: Default font face
pap: Tipo di lèter stándart

en: Font face that is used throughout the desktop.
pap: Tipo di lèter ku ta usá tur kaminda riba e desktop.

en: Default font size
pap: Tamaño di lèter stándart

en: Font size that is used throughout the desktop.
pap: Tamaño di lèter ku ta usá tur kaminda riba e desktop.

en: Show Sugar Ad-hoc networks
pap: Mustra e retnan Ad-hoc di Sugar

en: If TRUE, Sugar will show default Ad-hoc networks for channel 1,6 and 11. If Sugar sees no "known" network when it starts, it does autoconnect to an Ad-hoc network.
pap: Si ta KOREKTO, Sugar lo mustra e retnan Ad-hoc skohé pa e sistema pa kanal 1,6 i 11. Si Sugar no mira un ret "konosí" ora e start, lo e hasi un outokonekshon pa un ret Ad-hoc.

en: GSM network username (DEPRECATED/UNUSED)
pap: Nòmber di usuario di ret di GSM (OBSOLETO/NO USÁ)

en: GSM network username configuration (DEPRECATED/UNUSED)
pap: Konfigurashon di nòmber di usuario di ret di GSM (OBSOLETO/NO USÁ)

en: GSM network password (DEPRECATED/UNUSED)
pap: Kódigo sekreto riba ret di GSM (OBSOLETO/NO USÁ)

en: GSM network password configuration (DEPRECATED/UNUSED)
pap: Konfigurashon di kódigo sekreto di ret di GSM (OBSOLETO/NO USÁ)

en: GSM network number (DEPRECATED/UNUSED)
pap: Number di ret di GSM (OBSOLETO/NO USÁ)

en: GSM network telephone number configuration (DEPRECATED/UNUSED)
pap: Konfigurashon di number di telefòn di ret di GSM (OBSOLETO/NO USÁ)

en: GSM network APN (DEPRECATED/UNUSED)
pap: APN di ret di GSM (OPSOLETO/NO USÁ)

en: GSM network access point name configuration (DEPRECATED/UNUSED)
pap: Konfigurashon di nòmber di punto di akseso di ret di GSM (OBSOLETO NO/USÁ).

en: GSM network PIN (DEPRECATED/UNUSED)
pap: PIN di ret di GSM (OPSOLETO/NO USÁ)

en: GSM network personal identification number configuration (DEPRECATED/UNUSED)
pap: Konfigurashon di number di identifikashon personal di ret di GSM (OPSOLETO, NO USÁ)

en: GSM network PUK (DEPRECATED/UNUSED)
pap: PUK di ret di GSM (OPSOLETO/NO USÁ)

en: GSM network personal unlock key configuration (DEPRECATED/UNUSED)
pap: Konfigurashon di klave personal pa desblòkia ret di GSM (OBSOLETO/NO USÁ)

en: Pitch value for the speech sugar service
pap: Balor di tono pa e servisio di lenguahe di Sugar

en: Pitch value used by the speech service in Sugar
pap: Balor di tono usá pa e servisio di lenguahe den Sugar

en: Rate value for the speech sugar service
pap: Balor di velosidat pa e servisio di lenguahe den Sugar

en: Rate value used by the speech service in Sugar
pap: Balor di velosidat usá pa e servisio di lenguahe den Sugar

en: Activity update backend.
pap: Aktividat aktualisashon di backend.

en: Activity update backend module, followed by a period, followed by the class name.
pap: Aktividat aktualisashon di módulo Backend, siguí pa un punto, siguí pa e nòmber di klase.

en: Microformat update URL.
pap: Microformat aktualisashon URL.

en: URL used by the microformat update backend for activity update information.
pap: URL usá pa e microformat aktualisashon backend pa informashon di aktividat di aktualisashon.

en: Automatic update frequency.
pap: Frekuensia di aktualisashon outomátiko.

en: Frequency of automatic activity updates, measured in days. 0 means disabled.
pap: Frekuensia di aktualisashon outomátiko di aktividat, ekspresá na kantidat di dia. 0 ta nifiká desaktivá.

en: Timestamp of last activity update.
pap: Stampia di tempu di último aktualisashon di aktividat

en: A unix timestamp (seconds since epoch) of the last successful activity update.
pap: Un stampia di tempu di unix (sekònde for di époka) di e último aktualisashon di aktividat eksitoso.

en: About Me
pap: Tokante mi mes

en: You must enter a name.
pap: Bo mester yena un nòmber.

en: stroke:   color=%s hue=%s
pap: strepi:   koló=%s tono di koló=%s

en: stroke:   %s
pap: strepi:   %s

en: fill:     color=%s hue=%s
pap: yena:    koló=%s tono=%s

en: fill:     %s
pap: yena:     %s

en: Error in specified color modifiers.
pap: Eror den e modifikadónan di koló spesifiká.

en: Error in specified colors.
pap: Eror den e kolónan spesifiká.

en: Click to change your color:
pap: Klek pa kambia bo koló:

en: About my Computer
pap: Tokante mi kòmpiuter

en: Identity
pap: Identidat

en: Serial Number:
pap: Nùmber di seri:

en: Build:
pap: Vershon:

en: Wireless Firmware:
pap: Firmware di ret sin waya:

en: Copyright and License
pap: Derechi di outor i lisensia

note: TRANS: The word "Sugar" should not be translated.
en: Sugar is the graphical user interface that you are looking at. Sugar is free software, covered by the GNU General Public License, and you are welcome to change it and/or distribute copies of it under certain conditions described therein.
pap: Sugar ta e interface gráfiko pa usuario ku bo ta mira bo dilanti. Sugar ta software gratis, bou di e lisensia General Public License di GNU, i ta pèrmití bo kambi´é i/òf distribuí kopia di dje bou di sierto kondishon deskribí den e lisensia.

en: Full license:
pap: Lisensia kompleto:

en: Background
pap: Fondo

en: Select a background:
pap: Skohe un fondo:

en: Clear background
pap: Limpia fondo

en: Frame
pap: Kuadro

en: never
pap: nunka

en: instantaneous
pap: instantáneo

en: %s seconds
pap: %s sekònde

en: Activation Delay
pap: Tardansa di aktivashon

en: Corner
pap: Skina

en: Edge
pap: Rant

en: Keyboard Model
pap: Modèl di teklado

en: Key(s) to change layout
pap: Tekla pa kambia diseño

en: Keyboard Layout(s)
pap: Diseño di teklado

en: Could not access ~/.i18n. Create standard settings.
pap: No por a haña akseso ~/.i18n. Krea konfigurashon stándart.

en: Language for code=%s could not be determined.
pap: No por a determiná idioma pa kódigo =%s.

en: Sorry I do not speak '%s'.
pap: Despensá mi, mi no ta papia '%s'.

en: Add languages in the order you prefer. If a translation is not available, the next in the list will be used.
pap: Agregá idioma den e sekuensia ku bo ta preferá. Si no tin tradukshon disponibel lo usa e próksimo riba lista.

en: You will need to provide the following information to set up a mobile broadband connection to a cellular (3G) network.
pap: Bo mester duna e siguiente informashon pa establesé un konekshon móbil di banda hanchu ku un ret di selular (3G).

en: Country:
pap: Pais:

en: Provider:
pap: Proveedó di servisio di internet:

en: Access Point Name (APN):
pap: Nòmber di Punto di Akseso (APN):

en: Personal Identity Number (PIN):
pap: Number di Identidat Personal (PIN):

en: Provider %s
pap: Proveedó %s

en: State is unknown.
pap: E estado ta deskonosí.

en: Error in specified radio argument use on/off.
pap: Eror den e argumento spesifiká; usa sende/paga.

en: Error in specified argument use 0/1.
pap: Eror den e argumento spesifiká, usa 0/1.

en: Collaboration
pap: Kolaborashon

en: The server is the equivalent of what room you are in; people on the same server will be able to see each other, even when they aren't on the same network.
pap: E server ta komparabel ku e kamber ku bo ta aden; hende riba e mesun server por mira otro, asta ora nan no ta riba mesun ret.

en: Error in automatic pm argument, use on/off.
pap: Eror den e argumento pm outomátiko, usa sende/paga.

en: Software Update
pap: Aktualisashon di software

en: Software updates correct errors, eliminate security vulnerabilities, and provide new features.
pap: Aktualisashonnan di software ta korigí eror, eliminá problema di seguridat i ofresé karakterístika nobo.

en: Update in progress...
pap: Aktualisashon den desaroyo...

en: Checking for updates...
pap: Kontrolando aktualisashonnan...

en: Installing updates...
pap: Instalando aktualisashonnan...

en: Checking %s...
pap: Kontrolando %s...

en: Looking for updates...
pap: Buskando aktualisashon...

en: Downloading %s...
pap: Bahando %s...

en: Updating %s...
pap: Aktualisando %s...

en: Your software is up-to-date
pap: Bo software ta aktualisá

en: You can install %s update | You can install %s updates
pap[0]: Bo por instalá aktualisashon %s
pap[1]: Bo por instalá aktualisashonnan %s

en: %s update was installed | %s updates were installed
pap[0]: aktualisashon %s a kaba di instalá
pap[1]: aktualisashonnan %s a kaba di instalá

en: Install selected
pap: Instalá loke a selektá

en: Download size: %s
pap: Tamaño di download: %s

en: From version %(current)s to %(new)s (Size: %(size)s)
pap: Di vershon %(current)s pa %(new)s (Tamaño: %(size)s)

en: Version %(version)s (Size: %(size)s)
pap: Vershon %(version)s (Tamaño: %(size)s)

en: No web services are installed.
    Please visit %s for more details.
pap: No tin niun servisio di web instalá.
    Bishitá %s pa mas detaye.

en: My Battery
pap: Mi bateria

en: Removed
pap: Eliminá

en: Very little power remaining
pap: A sobra masha tiki karga

note: TRANS: do not translate %(hour)d:%(min).2d  it is a variable, only translate the word "remaining"
en: %(hour)d:%(min).2d remaining
pap: a sobra %(hour)d:%(min).2d

en: Charged
pap: Kargá

en: Show my keyboard
pap: Mustra mi teklado

en: IP address: %s
pap: Adrès di IP: %s

en: Disconnect
pap: Deskonektá

en: Connecting...
pap: Konektando...

en: No wireless connection
pap: No tin konekshon sin waya

en: Channel
pap: Kanal

en: Wired Network
pap: Ret ku waya

en: Wireless modem
pap: Modem sin waya

en: Please wait...
pap: Un momentu por fabor...

en: Connect
pap: Konektá

en: Disconnected
pap: Deskonektá

en: Try connection again
pap: Purba konektá atrobe

en: Error: %s
pap: Eror: %s

en: Suggestion: %s
pap: Sugerensia: %s

en: Connected for %s
pap: Konektá ku %s

en: Check your PIN/PUK configuration.
pap: Chèk bo konfigurashon PIN/PUK.

en: Check your Access Point Name (APN) configuration
pap: Chèk bo konfigurashon di Nòmber di Punto di Akseso (APN)

en: Check the Number configuration.
pap: Chèk e konfigurashon di number.

en: Check your configuration.
pap: Chèk bo konfigurashon.

en: Mesh Network
pap: Ret di routernan independiente

en: Mesh Network %s
pap: Ret di router independiente %s

en: No GSM connection available.
pap: No tin konekshon di GSM disponibel.

en: Speech
pap: Lenguahe

en: Say selected text
pap: Bisa teksto selektá

en: Pitch
pap: Haltura di tono

en: Rate
pap: Velosidat

en: finger
pap: dede

en: stylus
pap: pèn

en: My touchpad
pap: Mi plachi táktíl

en: Show contents
pap: Mustra kontenido

en: Favorites Layout
pap: Diseño di faboritonan

en: Layout of the favorites view.
pap: Skema di bista di favoritonan.

en: Favorites resume mode
pap: Funshon di reanudashon di faboritonan

en: When in resume mode, clicking on a favorite icon will cause the last entry for that activity to be resumed.
pap: Si bo klek riba símbolo di un favorito den e funshon di reanudashon, esaki lo pone ku lo reanudá e último entrada pa e aktividat ei.

en: sugar-control-panel: WARNING, found more than one option with the same name: %s module: %r
pap: sugar-control-panel: ATENSHON, a haña mas ku un opshon ku e mesun nòmber: %s modulo: %r

en: sugar-control-panel: key=%s not an available option
pap: sugar-control-panel: klave=%s no ta un opshon disponibel

note: TRANS: Translators, there's a empty line at the end of this string, which must appear in the translated string (msgstr) as well.
en: Usage: sugar-control-panel [ option ] key [ args ... ] 
        Control for the sugar environment. 
        Options: 
        -h           show this help message and exit 
        -l           list all the available options 
        -h key       show information about this key 
        -g key       get the current value of the key 
        -s key       set the current value for the key 
        -c key       clear the current value for the key
pap: Uso: sugar-control-panel [ opshon ] klave [ argumentonan ... ] 
        Kontròl pa e ambiente di Sugar
        Opshonnan: 
        -h           mustra e mensahe di yudansa aki i sali 
        -l           lista tur opshon disponibel 
        -h klave       mustra informashon riba e klave aki 
        -g klave       haña e balor aktual di e klave aki 
        -s klave       sèt e balor aktual di e klave aki 
        -c klave       kita e balor aktual di e klave aki

en: Changes require restart
pap: Kambionan ta rekerí pa start di nobo

en: Cancel changes
pap: Kanselá e kambionan

en: Later
pap: Despues

en: Restart now
pap: Start di nobo awor

en: Search in %s
pap: Buska den %s

en: Done
pap: Kla

en: Clear search
pap: Kita búskeda

en: No matching activities
pap: No tin aktividat ku ta korespondé

en: Confirm erase
pap: Konfirmá limpiamentu

en: Confirm erase: Do you want to permanently erase %s?
pap: Konfirmá ku a paga: bo ke paga %s permanentemente?

en: Remove favorite
pap: Kita favorito

en: Make favorite
pap: Krea favorito

note: TRANS: label for the freeform layout in the favorites view
en: Freeform
pap: Forma liber

note: TRANS: label for the ring layout in the favorites view
en: Ring
pap: Renchi

note: #-#-#-#-#  17 (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# TRANS: label for the box layout in the favorites view
en: Triangle
pap: Triángulo

en: Registration Failed
pap: Registrashon a frakasá

en: Registration Successful
pap: Registrashon eksitoso

en: You are now registered with your school server.
pap: Bo ta registrá awor na e server di bo skol.

en: Register again
pap: Registrá atrobe

en: Group
pap: Grupo

en: A wireless encryption key is required for
     the wireless network '%s'.
pap: Mester di un klave sifrá pa e ret sin waya '%s'.

en: Key Type:
pap: Tipo di Tekla:

en: Authentication Type:
pap: Tipo di outentikashon:

en: Wireless Security:
pap: Seguridat sin waya:

note: TRANS: Action label for resuming an activity.
en: Resume
pap: Reanudá

en: Join
pap: Djòin

en: Ad-hoc Network %d
pap: Ret %d ad-hoc

en: Mesh Network %d
pap: Ret di router independiente %d

en: Cannot connect to the server.
pap: No por konektá ku e server.

en: The server could not complete the request.
pap: E server no por a kompletá e petishon.

en: List view
pap: Bista di lista

en: Decline
pap: Rechasá

note: TRANS: file transfer, bytes transferred, e.g. 128 of 1024
en: %s of %s
pap: %s di %s

en: Transfer from %s
pap: Hasi tranferensia di %s

en: The other participant canceled the file transfer
pap: E otro partisipante a kanselá e transferensia di archivo

en: Transfer to %s
pap: Transferí pa %s

[ctx: Clipboard]
en: Remove
pap: Kita

en: %s clipping
pap: %s kòrtamentu

en: Activity
pap: Aktividat

en: Click to change color:
pap: Klek pa kambia koló:

en: Back
pap: Bèk

en: Do you want to permanently erase "%s"?
pap: Bo ke paga "%s" permanentemente?

en: Untitled
pap: Sin título

en: No preview
pap: Sin bista previo

en: Kind: %s
pap: Sorto: %s

en: Date: %s
pap: Fecha: %s

en: Size: %s
pap: Tamaño: %s

en: No date
pap: Sin fecha

en: Participants:
pap: Partisipante:

en: Description:
pap: Deskripshon:

en: Comments:
pap: Komentario:

en: Journal
pap: Diario

en: Favorite entries
pap: Entrada favorito

note: TRANS: Item on a palette that filters by entry type.
en: Anything
pap: Kualke kos

en: Anytime
pap: Kualke momento

en: Since yesterday
pap: For di ayera

en: Past week
pap: Siman pasá

en: Past month
pap: Luna pasá

en: Past year
pap: Aña pasá

en: Copy to
pap: Kopia pa

en: Duplicate
pap: Dupliká

en: Error while copying the entry. %s
pap: Eror durante kopiamentu di entrada. %s

en: Error
pap: Eror

en: No activity to start entry
pap: No tin aktividat pa start entrada

en: Sort view
pap: Bista di surti

en: Sort by date modified
pap: Surti segun fecha di modifikashon

en: Sort by date created
pap: Surti segun fecha di kreashon

en: Sort by size
pap: Surti segun tamaño

en: Do you want to erase %d entry? | Do you want to erase %d entries?
pap[0]: Bo ke paga e entrada %d?
pap[1]: Bo ke paga e entradanan %d?

note: TRANS: Do not translate %(selected)d and %(total)d.
en: Selected %(selected)d of %(total)d
pap: Selekshoná %(selected)d d di %(total)d

en: Your Journal is empty
pap: Bo diario ta bashí

en: Your documents folder is empty
pap: Bo folder di dokumento ta bashí

en: The device is empty
pap: E aparato ta bashí

en: No matching entries
pap: No tin entrada korespondiente

en: Older Version Of %s Activity
pap: Vershon mas bieu di aktividat %s

en: Do you want to downgrade to version %s
pap: Bo ke baha na vershon %s

en: Your Journal is full
pap: Bo diario ta yen

en: Please delete some old Journal entries to make space for new ones.
pap: Por fabor, eliminá algun entrada di diario bieu pa traha lugá pa entrada nobo.

en: Show Journal
pap: Mustra diario

en: Choose an object
pap: Skohe un opheto

en: Choose an object to open with %s activity
pap: Skohe un opheto pa habri ku aktividat %s

en: Resume with
pap: Reanudá ku

en: Start with
pap: Start ku

en: Send to
pap: Manda pa

en: View Details
pap: Mira detaye

en: Entries without a file cannot be sent.
pap: No por manda entrada sin un fail.

en: Entries without a file cannot be copied.
pap: No por kopia entrada sin un fail.

en: Do you want to copy %d entry? | Do you want to copy %d entries?
pap[0]: Bo ke kopia %d entrada?
pap[1]: Bo ke kopia %d entrada?

en: Clipboard
pap: Klepbòrt

en: No friends present
pap: No tin niun amigu presente

en: No valid connection found
pap: No a topa niun konekshon bálido

en: No activity to resume entry
pap: No tin aktividat pa reanudá entrada

en: Continue
pap: Kontinuá

en: %(index)d of %(total)d : %(object_title)s
pap: %(index)d di %(total)d : %(object_title)s

en: %(free_space)d MB Free
pap: %(free_space)d MB disponibel

en: Favorites view %d
pap: Bista di favoritonan %d

en: The reason for the device state change is unknown.
pap: E motibu pa kambio di estado di e aparato ta deskonosí.

en: The state change is normal.
pap: E kambio di estado ta normal.

en: The device is now managed.
pap: E aparato ta manehá awor.

en: The device is no longer managed.
pap: E aparato no ta manehá mas.

en: The device could not be readied for configuration.
pap: No por a prepará e aparato pa konfigurashon.

en: IP configuration could not be reserved (no available address, timeout, etc).
pap: No por a reservá konfigurashon di IP (adrès no disponibel, timeout, etc).

en: The IP configuration is no longer valid.
pap: E konfigurashon di IP no ta bálido mas.

en: Secrets were required, but not provided.
pap: Sekreto tabata rekerí, pero no a suministrá nan.

en: The 802.1X supplicant disconnected from the access point or authentication server.
pap: E solisitante 802.1X a deskonektá for di e punto di akseso òf server di outentikashon.

en: Configuration of the 802.1X supplicant failed.
pap: Konfigurashon di e solisitante 802.1X a faya.

en: The 802.1X supplicant quit or failed unexpectedly.
pap: E solisitante 802.1X a sali òf faya inesperadamente.

en: The 802.1X supplicant took too long to authenticate.
pap: E solisitante 802.1X a tuma muchu tempu pa outentiká.

en: The PPP service failed to start within the allowed time.
pap: E servisio PPP no a start den e tempu pèrmití.

en: The PPP service disconnected unexpectedly.
pap: E servisio PPP a deskonektá inesperadamente.

en: The PPP service quit or failed unexpectedly.
pap: E servisio PPP a stòp òf faya inesperadamente.

en: The DHCP service failed to start within the allowed time.
pap: E servisio DHCP no a start den e tempu pèrmití.

en: The DHCP service reported an unexpected error.
pap: E servisio DHCP a raportá un eror inesperá.

en: The DHCP service quit or failed unexpectedly.
pap: E servisio DHCP a stòp òf faya inesperadamente.

en: The shared connection service failed to start.
pap: E konekshon kompartí no a start.

en: The shared connection service quit or failed unexpectedly.
pap: E konekshon kompartí a stòp òf faya inesperadamente.

en: The AutoIP service failed to start.
pap: E servisio AutoIP no a start.

en: The AutoIP service reported an unexpected error.
pap: E servisio AutoIP a raportá un eror inesperá.

en: The AutoIP service quit or failed unexpectedly.
pap: E servisio AutoIP a stòp òf faya inesperadamente.

en: Dialing failed because the line was busy.
pap: E konekshon di yamada a faya pasobra e liña tabata okupá.

en: Dialing failed because there was no dial tone.
pap: E konekshon di yamada a faya pasobra no tabatin kiston.

en: Dialing failed because there was no carrier.
pap: E konekshon di yamada a faya pasobra no tabatin portadó.

en: Dialing timed out.
pap: E konekshon di yamada a faya pa límite di tempu.

en: Dialing failed.
pap: E konekshon di yamada a faya.

en: Modem initialization failed.
pap: Inisialisashon di modem a faya.

en: Failed to select the specified GSM APN
pap: Selekshon di APN di GSM spesifiká a faya.

en: Not searching for networks.
pap: No ta buskando ret.

en: Network registration was denied.
pap: A nenga registrashon di ret.

en: Network registration timed out.
pap: Registashon di ret a faya pa límite di tempu.

en: Failed to register with the requested GSM network.
pap: No a logra registrá serka e ret di GSM solisitá.

en: PIN check failed.
pap: Chekeo di PIN a faya.

en: Necessary firmware for the device may be missing.
pap: Por ta falta firmware nesesario pa e aparato.

en: The device was removed.
pap: A kita e aparato.

en: NetworkManager went to sleep.
pap: NetworkManager a bai drumi.

en: The device's active connection was removed or disappeared.
pap: A kita e konekshon aktivo di e aparato òf el a disparsé.

en: A user or client requested the disconnection.
pap: Un usuario òf kliente a pidi e deskonekshon.

en: The device's carrier/link changed.
pap: A kambia e portadó/lenk di e aparato.

en: The device's existing connection was assumed.
pap: A asumí e konekshon eksistente di e aparato.

en: The supplicant is now available.
pap: E solisitante ta disponibel awor.

en: The modem could not be found.
pap: No por a haña e modem.

en: The Bluetooth connection failed or timed out.
pap: E konekshon Bluetooth a faya òf pasa límite di tempu.

en: Unused.
pap: No usá.

en: Mesh
pap: Routernan independiente

en: Screenshot
pap: Kopia di pantaya

en: Screenshot of "%s"
pap: Kopia di pantaya di "%s"

en: Remove friend
pap: Eliminá amigu

en: Make friend
pap: Sera amistat

en: Shutdown
pap: Paga

en: Restart
pap: Start di nobo

en: My Settings
pap: Mi konfigurashon

en: Invite to %s
pap: Invitá pa %s

en: <b>%s</b> failed to start.
pap: <b>%s</b> a keda sin start.

en: Starting...
pap: Inisiando...

en: Activity failed to start
pap: Aktividat a keda sin start

note: TODO: share-with, keep
en: View Source
pap: Mira fuente

en: Start new
pap: Kuminsá ku unu nobo

[ctx: Volume]
en: Remove
pap: Eliminá

en: Instance Source
pap: Fuente di instansia

en: Source
pap: Fuente

en: Activity Bundle Source
pap: Fuente di pakete di aktividat

en: Sugar Toolkit Source
pap: Fuente di Sugar Toolkit

en: View source: %s
pap: Mira fuente: %s

en: View source: %r
pap: Mira fuente: %r

en: Abacus
pap: Tèlram

en: a tool for simple arithmetic calculations
pap: un hèrmènt pa kalkulashon aritmétiko simpel

note: TRANS: http://en.wikipedia.org/wiki/Soroban (Japanese abacus)
en: Soroban
pap: Tèlram hapones

note: TRANS: simple decimal abacus
en: Decimal
pap: Desimal

note: TRANS: hexidecimal abacus
en: Hexadecimal
pap: Hèksadesimal

note: TRANS: binary abacus
en: Binary
pap: Binario

note: TRANS: Cuisenaire Rods
en: Rods
pap: Bara

note: TRANS: Custom abacus
en: Custom
pap: Kustumber

en: Rods:
pap: Bara:

en: Top:
pap: Tòp:

en: Bottom:
pap: Bòm:

en: Factor:
pap: Faktor:

en: Project
pap: Proyekto

en: Surf the world! Here you can do research, watch educational videos, take online courses, find books, connect with friends and more.  Browse is powered by the WebKit2 rendering engine with the Faster Than Light javascript interpreter - allowing you to view the full beauty of the web.
pap: Nabegá rònt mundu! Aki bo por hasi investigashon, wak vidio edukashonal, sigui kursonan online, haña buki, konektá ku amigunan i mas.

en: Loading...
pap: Kargando...

en: This web page could not be loaded
pap: No por a karga e web page akí

en: "%s" could not be loaded. Please check for typing errors, and make sure you are connected to the Internet.
pap: no por a karga "%s". Fabor chèk pa eror di taip i sòru pa bo ta konektá ku Internet.

en: Try again
pap: Bolbe purba

en: The initial page was configured
pap: A konfigurá e página inisial

en: The default initial page was configured
pap: A konfigurá e página inisial predefiní

en: Download in progress | Downloads in progress
pap[0]: Bahamentu tumando lugá
pap[1]: Bahamentu tumando lugá

en: Stopping now will erase your download | Stopping now will erase your downloads
pap[0]: Si stòp aworakí e bahamentu ta kanselá
pap[1]: Si stòp aworakí e bahamentu ta kanselá

en: Continue download | Continue downloads
pap[0]: Sigui ku bahamentu
pap[1]: Sigui ku bahamentu

en: Home page
pap: Página inisial

en: Select as initial page
pap: Skohe komo página inisial

en: Reset initial page
pap: Reinisiá página inisial

en: Library
pap: Biblioteka

en: Bookmark
pap: Markabuki

en: Not enough space to download
pap: No tin sufisiente espasio pa download

en: Download "%{filename}" requires %{total_size_in_mb} MB of free space, only %{free_space_in_mb} MB is available
pap: Download "%{filename}" ta rekerí %{total_size_in_mb} MB of di espasio liber, solamente %{free_space_in_mb} MB ta disponibel

en: Download started
pap: Download a kuminsá

en: From: %s
pap: Di: %s

en: Download completed
pap: Download kompletá

en: Downloading %(filename)s from 
    %(source)s.
pap: Ta download %(filename)s for di 
    %(source)s.

en: Actual size
pap: Tamaño real

en: Show Tray
pap: Mustra Teblachi

en: Previous page
pap: Página anterior

en: Next page
pap: Siguiente página

en: Save PDF to Journal
pap: Warda PDF den Diario

en: Downloading document...
pap: Ta download dokumento...

en: This document could not be loaded
pap: No por a karga e dokumento page akí

en: Please make sure you are connected to the Internet.
pap: Fabor sòru pa bo ta konektá ku Internet

en: Follow link
pap: Sigui e link

en: Follow link in new tab
pap: Sigui link den tab nobo

en: Keep link
pap: Mantené link

en: Copy link
pap: Kopia link

en: Copy image
pap: Kopia plachi

en: Keep image
pap: Mantené plachi

en: Copy text
pap: Kopia teksto

en: Calculate
pap: Kalkulá

en: ln
pap: den

en: or
pap: òf

en: square
pap: kuadrat

en: acos(x), return the arc cosine of x. This is the angle for which the cosine is x. Defined for -1 <= x < 1
pap: acos(x), duna e arc cosine di x. Esaki ta e ángulo di kua e cosine ta x. Definí pa -1 <= x < 1

en: atan(x), return the arc tangent of x. This is the angle for which the tangent is x. Defined for all x
pap: atan(x), duna e arc tangent di x. Esaki ta e ángulo kaminda e tangent ta x. Definí pa tur x

en: cos(x), return the cosine of x. This is the x-coordinate on the unit circle at the angle x
pap: cos(x), duna e cosine di x. Esaki ta e kordinashon-x riba e sírkulo di unidat na e ángulo x

en: exp(x), return the natural exponent of x. Given by e^x
pap: exp(x), bira e exponente natural di x. Duná pa e^x

en: ln(x), return the natural logarithm of x. This is the value for which the exponent exp() equals x. Defined for x >= 0.
pap: den(x), duna e logarithm natural di x. Esaki ta e balor ku e eksponente exp() ta igual na x. Definí pa x >= 0.

en: sin(x), return the sine of x. This is the y-coordinate on the unit circle at the angle x
pap: sin(x), duna e sine di x. Esaki ta e kordinat-y di e sirkulo di unidat den e ángulo x

en: sinh(x), return the hyperbolic sine of x. Given by (exp(x) - exp(-x)) / 2
pap: sinh(x), duna e hyperbolic sine di x. Duná pa(exp(x) - exp(-x)) / 2

en: sqrt(x), return the square root of x. This is the value for which the square equals x. Defined for x >= 0.
pap: sqrt(x), duna e kuadrat root di x. Esaki ta e balor dor di kua e kuadrat ta igual ku x. Definí pa x >= 0.

en: tan(x), return the tangent of x. This is the slope of the line from the origin of the unit circle to the point on the unit circle defined by the angle x. Given by sin(x) / cos(x)
pap: tan(x),duna e tangente di x. Esaki ta e bahada di liña original di e sírkulo di unidat na e punto riba e sírkulo di unidat definí pa e ángulo x.Duná pa sin(x)/cos(x)

en: xor(x, y), logical xor. Returns True if either x is True (and y is False) or y is True (and x is False), else returns False
pap: xor(x, y),lógiko xor.Duna Bèrdat si tantu x ta bèrdat(i y ta Falsu) òf y ta Bèrdat( i x ta Falsu),sino duna Falsu

en: Square root
pap: Rais kuadrá

en: e to the power x
pap: e bia poder di x

en: x to the power y
pap: x bia e poder di y

en: Natural logarithm
pap: Logarithm natural

en: Factorial
pap: Fakultat

en: Sine
pap: Sinus

en: Logical and
pap: Logiko i

en: Logical or
pap: Logiko òf

en: Equals
pap: Igual

en: Not equals
pap: No igual

en: Degrees
pap: Grado

en: plot(eqn, var=-a..b), plot the equation 'eqn' with the variable 'var' in the range from a to b
pap: diagram(eqn, var=-a..b), traha diagram ku e komparashon 'eqn' huntu ku e variabel 'var' den e rango di a pa b

en: This is just a test topic, use help(index) for the index
pap: Esaki ta solamente un tópiko di tèst, uza yudansa (indíse) pa e indíse

en: Use help(test) for help about 'test', or help(index) for the index
pap: Uza yudansa(tèst)pa yudansa tokante di'tèst',òf yudansa(indèks)pa e indèks

note: TRANS: This command is descriptive, so can be translated
en: index
pap: indíse

en: Topics
pap: Tópiko

note: TRANS: This command is descriptive, so can be translated
en: variables
pap: variabelnan

note: TRANS: This command is descriptive, so can be translated
en: functions
pap: funshonnan

en: No help about '%s' available, use help(index) for the index
pap: No tin yudansa disponibel pa'%s',uza yudansa (indíse) pa e indíse

en: Function '%s' not defined
pap: Funshon '%s' no definí

en: Variable '%s' not defined
pap: Parameter '%s' no definí

en: Parse error
pap: Eror analítiko

en: Undefined
pap: No ta definí

en: Error: unsupported type
pap: Eror: tipo no sostené

en: Algebra
pap: Álgebra

en: Trigonometry
pap: Trigonometría

en: Label:
pap: Etiketa:

en: All equations
pap: Tur komparashon

en: My equations
pap: Mi komparashonnan

en: Show variables
pap: Mustra variabelnan

en: Equation.parse() string invalid (%s)
pap: Komparashon.analisá()string invalido(%s)

en: Writing to journal (%s)
pap: Skirbiendo den zjurnal(%s)

en: button_pressed(): invalid type
pap: button_pressed(): sorto invalidó

en: Text chat
pap: Chèt ku teksto

en: Share, or invite someone.
pap: Kompartí, òf invitá un hende.

en: Private Chat
pap: Chèt privá

en: left the chat
pap: a sali for di chèt

en: URL from Chat
pap: URL di Chèt

en: %s joined the chat
pap: %s a djòin chèt

en: %s left the chat
pap: %s a sali for di chèt

en: %s is here
pap: %s ta aki

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are :-) and :)
en: Smile
pap: Smail

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are ;-) and ;)
en: Winking
pap: Kinipí wowo

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are :-/ and :/
en: Confused
pap: Konfundí

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are :-( and :(
en: Sad
pap: Tristu

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are :-D and :D
en: Grin
pap: Sonrisa

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are :-O, :O, =-O and =O
en: Shock
pap: Shòk

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are B-), B), 8-) and 8)
en: Cool
pap: Trankil

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are :-P and :P
en: Tongue
pap: Lenga

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are :">
en: Blushing
pap: Blos

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are :'-( and :'(
en: Weeping
pap: Yorando

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are :-$ and :-$
en: Don't tell anyone
pap: No bisa niun hende

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are x-(, x(, X-( and x-(
en: Angry
pap: Rabiá

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are >:> and >:)
en: Devil
pap: Diabel

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are :-*, :*
en: Kiss
pap: Sunchi

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are :))
en: Laughing
pap: Hariendo

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are I-)
en: Sleepy
pap: Yen di soño

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are :-&
en: Sick
pap: Malu

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are /:)
en: Raised eyebrows
pap: Sorprendé

en: Heart
pap: Kurason

en: Star
pap: Strea

en: Copy to Clipboard
pap: Kopia pa klepbòrt

note: TRANS: "summary" option from activity.info file TRANS: "description" option from activity.info file
en: Do you know the time? Now you do! Check out all the different ways you can make your clock look too!
pap: Bo sa kuant´or tin? Awor bo sa! Wak tur diferente maneranan ku bo por kambia e stail di bo oloshi!

note: TRANS: Title of the activity
en: What Time Is It?
pap: Kuant´or tin?

en: Simple Clock
pap: Oloshi simpel

en: Nice Clock
pap: Oloshi bunita

en: Digital Clock
pap: Oloshi digital

en: Display time in full letters
pap: Indiká tempu na lèter

en: Display weekday and date
pap: Indiká dia di siman i fecha

en: Talking clock
pap: Oloshi ku ta papia

en: Grab the hands
pap: Kue e mannan tene

note: TRANS: "name" option from activity.info file TRANS: Please translate Visual Match as Dimensions
en: Visual Match
pap: Mèch Visual

en: Dimensions
pap: Mèch Visual

en: beginner
pap: prinsipiante

en: expert
pap: experto

en: New pattern game
pap: Wega di patronchi nobo

en: New number game
pap: Wega nobo di number

en: New word game
pap: Wega nobo di palabra

en: Play with the computer.
pap: Hunga ku e computer.

en: Stop playing with the computer.
pap: Stop di hunga ku e computer.

en: mouse
pap: ratón

en: cat
pap: pushi

en: dog
pap: kachó

en: cheese
pap: keshi

en: apple
pap: ápel

en: bread
pap: pan

en: moon
pap: luna

en: sun
pap: solo

en: earth
pap: mundu

en: Edit word lists.
pap: Edita listanan di palabra.

en: product
pap: produkto

en: Roman numerals
pap: Numeronan romano

en: word
pap: palabra

en: Chinese
pap: Chines

en: Mayan
pap: Maya

en: hash marks
pap: markanan di hash

en: dots in a circle
pap: puntonan den un sírkulo

en: points on a star
pap: puntonan riba un strea

en: dice
pap: dou / dais

en: dots in a line
pap: puntonan den un liña

en: Play with the computer
pap: Hunga ku e computer

en: Find a match.
pap: Deskubrí esun ku ta igual.

en: cards
pap: karta

en: matches
pap: igualnan

en: Game
pap: Wega

en: five
pap: sinku

en: seven
pap: shete

en: eleven
pap: djesun/diesun

en: ten
pap: dies

en: fourteen
pap: dieskuater

en: fifteen
pap: diessinku

en: twenty two
pap: bintidos

en: twenty one
pap: bintiun

en: thirty three
pap: trintaitres

en: Edit the word cards.
pap: Editá kartanan di palabranan.

en: Game over
pap: Final di wega

en: New record
pap: Rèkort nobo

en: match
pap: igual

en: Click on cards to create sets of three.
pap: Klek riba e karchinan pa krea un sèt di tres.

en: Toggle level
pap: Switch di nivel

en: Robot on/off
pap: Robòt sende/paga

en: Product
pap: Produkto

en: Roman
pap: Novela

en: Word
pap: Palabra

en: Dice
pap: dou / dais

en: Dots
pap: Puntonan

en: Lines
pap: Lineas

en: Distance
pap: Distansia

en: Atmosphere
pap: Atmosfera

en: To measure the distance between two laptops, you must first share this Activity.
pap: Pa midi e distansia entre dos laptop, primeramente bo mester komparti e Aktividat.

en: Press the button to measure the distance to another laptop
pap: Primi e konopi pa midi e distansia entre un otro laptop

en: Preparing to measure distance
pap: Preparando pa midi e distansia

en: Ready to make a measurement.  Waiting for partner to be ready.
pap: Kla pa bai midi.  Wardando pa mi kompanje ta kla.

en: Recording sound from each laptop.
pap: Grabando zonido for di kada laptop.

en: Processing recorded audio.
pap: Prosesando grabashon di audio.

en: This activity already has two participants, so you cannot join.
pap: E aktividat aki ja tin dos parcitipante, pues bo no por partisipa.

en: Begin Measuring Distance
pap: Kuminsa midi e distansha

en: Stop Measuring Distance
pap: Para di midi e distansha

en: Temperature (C):
pap: Temperatura (C):

en: Relative Humidity (%):
pap: Humidad relativo (%):

en: Speed of Sound (m/s):
pap: Velocidat di Zonido (m/s):

en: Calibration Offset (meters):
pap: Kontrol pa kalibrishon (m):

en: Finance
pap: Finansa

en: Want to wisely manage money? Learn financial planning basics and track your family's finance, make your own budget and learn how to make every penny count!
pap: Bo ke manehá plaka di manera sabí? Siña planifikashon finansiero básiko i sigui bo famia su finansa, traha bo mes presupuesto i siña kon pone kada sèn konta.

en: The Budget view allows you to set a monthly budget for each expense category, and to keep track of your
    budgets. To set a budget, type the amount in the box to the right of the category.
pap: E bista di presupuesto ta permití bo fiha un presupuesto mensual pa kada kategoria di gastu i mantené na bista bo presupuestonan.  Pa bo por fiha un presupuesto, yena e suma den e kuadro na man drechi di e kategoria.

en: Category
pap: Kategoria

en: Spent
pap: Gastá

en: Budget
pap: Presupuesto

en: The Chart view shows the proportion of your expenses that is in each category.
    You can categorize transactions in the Register view.
pap: E bista gráfiko ta mustra e proporshon di bo gastunan ku ta den kada kategoría.
    Bo por kategorisá transakshonnan den e bista di Registro.

en: Debit Categories
pap: Kategoria débito

en: Chart
pap: Gráfiko

en: New Credit
pap: Krédito nobo

en: New Debit
pap: Débito nobo

en: Erase Transaction
pap: Kita transakshon

en: Save as Image
pap: warda komo imágen

en: Day
pap: Dia

en: Week
pap: Siman

en: Month
pap: Luna

en: Year
pap: Aña

en: Forever
pap: Pa semper

note: TRANS: representation of the "Week of" period
en: Week of
pap: Siman di

en: Balance:
pap: Balans:

en: Previous Month
pap: Luna pasá

en: This Month
pap: E luna akí

en: Next Month
pap: Siguiente luna

en: Previous Day
pap: Dia anterior

en: This Day
pap: E dia di awe

en: Next Day
pap: Siguiente dia

en: Previous Year
pap: Aña pasá

en: This Year
pap: E aña akí

en: Next Year
pap: Siguiente aña

en: Welcome to Finance! This activity keeps track of income and expenses for anything that earns or spends money, like a school club.  To get started, use the Transaction box to add credits and debits.
    Once you have entered some transactions, visit the Chart and Budget views to see more.
pap: Bon biní na Finansa! E aktividat aki ta sigui tur entrada i gastu pa kualke kos ku ta gana òf gasta plaka, por ehèmpel un klup di skol.  Pa kuminsá, usa e kuadro di transakshón pa agregá krédito i débito.
    Unabes ku bo a hinka algun transakshon, bishitá e Bista gráfiko i e Bista di presupuesto pa mira mas.

en: Amount
pap: Kantidat

en: Lessons
pap: Lèsnan

en: Set frame
pap: Determiná un plan

en: Clear frame
pap: Limpia frame

en: Play backward / Pause
pap: Reprodusi bèk / Pousá

en: Play forward / Pause
pap: manda bai dilanti / Pousá

en: Angle:
pap: ángulo:

en: Size:
pap: Tamaño:

en: Angle
pap: ángulo

en: Lesson Plans
pap: Plan pa lès

en: Export Frame One
pap: Exporta Frame Unu

en: Head
pap: Kabés

en: Neck
pap: Nèk, Garganta

en: Right Shoulder
pap: Skouder drechi

en: Upper Right Arm
pap: Man drechi ariba

en: Lower Right Arm
pap: Man drechi abou

en: Right Hand
pap: Man drechi

en: Left Shoulder
pap: Skouder robés

en: Upper Left Arm
pap: Man robés ariba

en: Lower Left Arm
pap: Man robés abou

en: Left Hand
pap: Man robés

en: Right Hip
pap: Heup drechi, Hep drechi

en: Upper Right Leg
pap: Pia drechi ariba

en: Lower Right Leg
pap: Pia drechi abou

en: Right Foot
pap: Pia drechi

en: Left Hip
pap: Heup robés, Hep robés

en: Upper Left Leg
pap: Pia robés ariba

en: Lower Left Leg
pap: Pia abou robés

en: Left Foot
pap: Pia robés

en: Undo
pap: Deshasí

en: Redo
pap: Rehasí

en: Private
pap: Privá

en: Interested in telling a story? Easy! Use your pictures and your imagination to create your own comics!
pap: Interesá pa konta un kuenta? Fásil! Usa bo potrètnan i bo imaginashon pa krea bo mes komeks!

en: Add Photo
pap: Añadí potrèt

en: Globe
pap: Globo

en: Think
pap: Pensa

en: Whisper
pap: Susurá

en: Exclamation
pap: Eksklamashon

en: Add a globe
pap: Añadí un globo

en: Curves
pap: Kurva

en: Straight
pap: Stret

en: Choose a movement line
pap: Skohe un liña di moveshon

en: Turn
pap: Bira

en: Bold
pap: Vèt

en: Text Color
pap: Koló di teksto

en: Save as a Book (PDF)
pap: Warda komo buki (PDF)

en: A image was created in the Journal
pap: A krea un imágen den e diario

en: A PDF was created in the Journal
pap: A krea un PDF den e diario

en: Image Viewer
pap: Visualisadó di imágen

en: Please wait
pap: Un momentu por fabor

en: Fit to window
pap: Ahustá den bentana

en: Original size
pap: Sais original

en: Rotate anticlockwise
pap: Gira kontra oloshi

en: Rotate clockwise
pap: Gira ku oloshi

en: Implode
pap: Implotá

en: Goal: Clear the board by removing blocks in groups of 3 or more.
pap: Meta: Limpia e bòrchi kitando blòki den grupo di 3 of mas.

en: You can't remove groups of one or two blocks.
pap: Bo no por kita grupo di un of dos blòki.

en: Blocks fall to fill empty gaps, and they slide to fill empty columns.
pap: Blòki ta kai pa yena buraku bashí, i nan ta skùif pa yena kolòm bashí.

en: If you get stuck, you can undo to try again.
pap: Si bo pega, bo por deshasí pa purba atrobe.

en: There is always a way to clear the board.
pap: Semper tin un manera pa limpia e bòrchi.

en: New
pap: Nobo

en: Replay
pap: Bolbé tok´é

en: Easy
pap: Fásil

en: Hard
pap: Difísil

en: Again
pap: Atrobe

en: Stuck?  You can still solve the puzzle.
pap: Pegá? Ainda bo por solushoná e pùzel.

en: Undo some moves
pap: Deshasí algun moveshon

en: Be a DJ, be a VJ. Play your favorite videos and songs. Share with your friends the songs you love, watch movies and educational videos together, and much more!
pap: Ta un Dj, ta un VJ. Proyektá i toka bo vidio i kansionnan faborito. Kompartí ku bo amigunan e kansionnan ku bo gusta, mira pelíkula y vidio edukashonal juntu, i hopi mas!

en: Track
pap: Kansion

en: Jukebox playlist
pap: Lista di kansion di jukebox

en: Jukebox Activity
pap: Aktividat di Jukebox

en: Move up
pap: Move bai ariba

en: Move down
pap: Move bai abou

en: No media
pap: Sin medionan di komunikashon

en: Choose media files
pap: Skohe failnan di medionan di komunikashon

en: %s tracks not found.
pap: %s no a haña kansion

en: <b>Missing tracks</b>
pap: <b>Kansionan ku falta</b>

en: This "%s" file can't be played
pap: No por toka e ¨%s¨ fail akí

en: Show Playlist
pap: Mustra Lista di kansion

en: Add track
pap: Añadí kansion

en: Remove track
pap: Kita kansion

en: Log
pap: Registro

en: This is an activity designed for anyone who wants to troubleshoot a complicated program on the computer.
pap: Esaki ta un aktividat diseñá pa tur ku ke solushoná un programa kompliká riba kòmpiuter.

en: Log Files
pap: Failnan registrá

en: Other
pap: Otro

en: ERROR: Failed to look for files in '%(path)s'.
pap: EROR: No por a buska failnan den '%(path)s'.

en: ERROR: File '%(file)s' does not exist.
pap: EROR: Fail '%(file)s' no ta eksistí.

en: ERROR: Unable to read file '%(file)s'.
pap: EROR: Inkapas di lesa fail '%(file)s'.

en: Error: Can't open file '%s'
pap: Eror: No por a habri fail '%s'

en: Show list of files
pap: Mustra lista di fail

en: Word Wrap
pap: Ahuste di liña

en: Delete Log File
pap: Eliminá Fail Registrá

en: %(error)s when deleting %(file)s
pap: %(error)s durante eliminashon di %(file)s

en: Log Collector: Capture information
pap: Akumuladó di registro: kapturá informashon

en: This captures information about the system
    and running processes to a journal entry.
    Use this to improve a problem report.
pap: Esaki ta registrá informashon tokante e sistema
    i ta ehekutá prosesonan i manda nan pa un entrada di diario.
    Usa esaki pa mehorá informashon di problema.

en: Capture information
pap: Registrá informashon

en: Logs not captured
pap: No a kapturá registronan

en: The logs could not be captured.
pap: No por a kapturá registronan.

en: log-%s
pap: registro-%s

en: Maze
pap: Laberinto

en: Harder level
pap: Nivel mas difísil

en: Easier level
pap: Nivel mas fásil

en: %s Source
pap: %s Fuente

note: TRANS: "name" option from activity.info file
en: Memorize
pap: Memorisá

note: TRANS: "summary" option from activity.info file TRANS: "description" option from activity.info file
en: Here you can play games that challenge your memory! But, more importantly, you can create your own game to test the memory of others!
pap: Aki bo por hunga wega ku ta reta bo memoria! Pero, mas importante, bo por krea bo mes wega pa tèst memoria di otronan!

en: Create
pap: Krea

en: Equal pairs
pap: Par igual

en: Play game
pap: Hunga wega

en: Add as new pair
pap: Agregá komo un par nobo

en: Update selected pair
pap: Aktualisá e par selektá

en: Preview:
pap: Bista previo:

en: Text:
pap: Teksto:

en: Insert picture
pap: Hinka plachi

en: Insert sound
pap: Hinka zonido

en: Pronounce text during tile flip
pap: Pronunsiá teksto segun mosaiko ta bòltu

en: Mixed tiles game
pap: Wega di Mosaiko mesklá

en: Clear all tiles
pap: Kita tur mosaiko

en: Clear all the tiles from the game?
pap: Kita tur mosaiko for di wega?

en: Do not clear
pap: No kita

en: Match identical tiles
pap: Konektá mosaiko idéntiko

en: Grouped tiles game
pap: Wega di mosaiko grupá

en: Loading game...
pap: Kargando wega...

en: Letters
pap: Lèternan

en: Load demo games
pap: Karga weganan di demostrashon

en: Change size
pap: Kambia sais

en: Restart Game
pap: Reinisiá Wega

en: Discard your modified game?
pap: Eliminá bo wega modifiká?

en: Discard
pap: Eliminá

en: Do not discard
pap: No eliminá

en: Receiving game
pap: Aseptando wega

en: done
pap: kla

en: Swedish
pap: Sueko

en: Dutch
pap: Hulandes

en: French
pap: Franses

en: Norwegian
pap: Norwechi

en: Russian
pap: Ruso

en: Afrikaans
pap: Afrikano

en: Finnish
pap: Finlandes

en: Cantonese
pap: Kantones

en: Scottish
pap: Eskoses

en: Greek
pap: Griego

en: English
pap: Ingles

en: Italian
pap: Italiano

en: German
pap: Aleman

en: Czech
pap: Cheko

en: Spanish
pap: Spañó

en: Polish
pap: Polako

en: Paint
pap: Pinta

en: Picasso? Van Gogh? You can be any of them! Just let the artist inside you free. Transform images in your mind to beautiful paintings.
pap: Picasso? Van Gogh? Abo por ta un di nan! Djis laga e artista den bo liber.Transformá imágennan den bo mente den pinturanan bunita.

en: Size:
pap: Grandura:

en: Opacity:
pap: Opasidat:

en: Circle
pap: Sírkulo

en: Choose brush properties
pap: Skohe karakterístikanan di e kuashi

en: Opacity
pap: Opasidat

en: Shape
pap: Forma

en: Keep aspect
pap: Mantené aspekto

en: Brush properties
pap: Karakterístikanan di kuashi

en: Stamp properties
pap: Karakterístikanan di e stampia

en: Eraser properties
pap: Karakterístikanan di gòm

en: Bucket properties
pap: Karakterístikanan di hèmber

en: Picker properties
pap: Karakterístikanan di selekshonadó

en: Select Area
pap: Selekshoná área

en: Shapes properties
pap: Karakterístikanan di forma

en: Shapes
pap: Formanan

en: Enable sound
pap: Aktivá zonido

en: Disable sound
pap: Desaktivá zonido

en: Brush
pap: Pensel

en: Eraser
pap: Gòm

en: Bucket
pap: Hèmber

en: Picker
pap: Selekshonadó

en: Stamp
pap: Stampia

en: Load stamp
pap: Karga plachi

en: Fill
pap: Yena

en: Sides:
pap: Bandanan:

en: Ellipse
pap: Ellips

en: Rectangle
pap: Rektángulo

en: Line
pap: Liña

en: Free form
pap: Forma liber

en: Parallelogram
pap: Paralelogram

en: Arrow
pap: Flecha

en: Trapezoid
pap: Trapesio

en: Rotate Left
pap: Drei na man robes

en: Rotate Right
pap: Drei na man drechi

en: Horizontal Mirror
pap: Spil horizontal

en: Vertical Mirror
pap: Spil vertikal

en: Rainbow
pap: Regenbog

en: Kaleidoscope
pap: Kaleidoskop

en: Invert Colors
pap: Invertí kolónan

en: Select stamp
pap: Selektá plachi

note: TRANS: "name" option from activity.info file
en: Physics
pap: Fisika

en: <ctrl>space
pap: <ctrl>espasio

en: Draw
pap: Pinta

en: Grab
pap: Gará

en: Joint
pap: Konekshon

en: Roll
pap: Lora

en: sound
pap: zonido

en: Run!
pap: Prosesá!

en: Save as Activity Error
pap: Warda komo Eròr Aktividat

en: Please give your activity a meaningful name before attempting to save it as an activity.
pap: Por fabor, duna bo aktividat un nòmber signifikativo promé ku bo ward'é komo un aktividat.

en: Creating activity bundle...
pap: Kreando pakkete di aktividat...

en: Activity saved to journal.
pap: Aktividat ta wardá den bo diario.

en: PAUSED
pap: Den pausa

en: Read
pap: Lesa

en: Use this activity when you are ready to read! Remember to flip your computer around to feel like you are really holding a book!
pap: Uza e aktividat akí ora bo ta kla pa lesa! Kòrda drei bo kòmpiuter pa bo sinti manera kos ku ta di bèrdat bo ta tene un buki!

en: <b>Title</b>:
pap: <b>Título</b>:

en: <b>Details</b>:
pap: <b>Detayenan</b>:

en: URL from Read
pap: URL di Read

en: Play / Pause
pap: Aktivá / Pousa

en: No book
pap: No tin buki

en: Choose something to read
pap: Skohe algu pa lesa

en: Next bookmark
pap: Siguiente markabuki

en: Index
pap: Indise

en: Delete bookmark
pap: Kita markabuki

en: All the information related with this bookmark will be lost
pap: Lo pèrdè tur informashon relashoná ku e markabuki akí

en: Receiving book...
pap: Risibiendo buki...

en: Find first
pap: Buska promé

en: Find next
pap: Buska siguiente

en: Table of contents
pap: Tabla di kontenido

en: Zoom to width
pap: Ahustá na hanchura

en: Zoom to fit
pap: Ahustá pa fit

en: Rotate left
pap: Bira na man robes

en: Rotate right
pap: Bira na man drechi

en: Go to Bookmark
pap: Bai Markabuki

en: Bookmark added by %(user)s %(time)s
pap: Markabuki agregá pa %(user)s %(time)s

en: Add notes for bookmark:
pap: Agregá nota pa markabuki:

en: %s's bookmark
pap: %s's markabuki

en: Bookmark for page %d
pap: Markabuki pa página %d

note: TRANS: "name" option from activity.info file
en: Record
pap: Graba

note: TRANS: "summary" option from activity.info file TRANS: "description" option from activity.info file
en: Unleash the visual artist inside you! Take pictures, make movies and use them to recreate your world. The only limit is your imagination.
pap: Spièrta e artista visual den bo! Saka potrèt, traha pelíkula i uza nan pa krea bo mundu. E úniko límite ta bo imaginashon.

en: Copy to clipboard
pap: Kopia bai clipboard

en: %(type)s by %(name)s
pap: %(type)s pa %(name)s

en: Saving...
pap: Wardando...

en: Author:
pap: Outor:

en: Date:
pap: Fecha:

en: %(mins)d:%(secs)02d remaining
pap: falta %(mins)d:%(secs)02d

en: Photo
pap: Potrèt

en: Audio
pap: Oudio

en: Download failed.
pap: Bahamentu a faya.

en: Downloading...
pap: Bahando...

en: Requesting...
pap: Pidiendo...

en: Select timer
pap: Skohe timer

en: Select duration
pap: Skohe durashon

en: Select quality
pap: Skohe kalidat

en: Immediate
pap: Mesora

en: %s second | %s seconds
pap[0]: %s sekònde
pap[1]: %s sekònde

en: %s minute | %s minutes
pap[0]: %s minüt
pap[1]: %s minüt

en: %s quality
pap: %s kalidat

note: TRANS: "summary" option from activity.info file
en: An animated face that speaks whatever you type
pap: Un kara animá ku ta bisa kiko ku bo taip

note: TRANS: "description" option from activity.info file
en: Speak is a talking face for the XO laptop. Anything you type will be spoken aloud using the XO's speech synthesizer, espeak. You can adjust the accent, rate and pitch of the voice as well as the shape of the eyes and mouth. This is a great way to experiment with the speech synthesizer, learn to type or just have fun making a funny face for your XO.
pap: Speak ta un kara ku ta papia pa léptòp XO. Tur loke bo taip bo ta tendé na bos haltu via e sintetisadó di abla XO, espeak. Bo por adaptá e aksènt, ritmo i tono di e bos i tambe e forma di e wowonan i e boka. Esaki ta un gran manera pa eksperimentá ku sintetisadó di abla, siña taip òf simplemente dibertí trahando kara prèt pa bo XO.

en: Type something to hear it
pap: Taip algu pa skuch´é

en: Ask robot any question
pap: Hasi robòt kualke pregunta

en: Voice chat
pap: Chèt ku bos

en: Voice
pap: Bos

en: Face
pap: Kara

en: Eyes number:
pap: Number di wowo:

en: Hello %s.
pap: Haló %s.

en: Hello %s. Please Type something.
pap: Haló %s. Bo por taip algu?

en: Pitch:
pap: Tono:

en: Rate:
pap: Ritmo:

en: pitch adjusted
pap: tono adaptá

en: rate adjusted
pap: ritmo adaptá

en: Simple
pap: Simpel

en: Waveform
pap: Forma di ola

en: Frequency
pap: Frekuensia

en: Round
pap: Rondó

en: Glasses
pap: Brel

en: mouth changed
pap: boka kambiá

en: eyes changed
pap: wowo kambiá

en: Sorry, I can't speak %(old_voice)s, let's talk %(new_voice)s instead.
pap: Despensa, mi no por papia %(old_voice)s, laga nos papia %(new_voice)s na su lugá

en: You are in off-line mode, share and invite someone.
pap: Bo ta den modo off-line, kompartí i invitá un hende.

en: my name is %s
pap: mi nòmber ta %s

en: I am %d years old
pap: Mi tin %d aña

en: Hello, I'm a robot "%s". Please ask me any question.
pap: Haló, ami ta un robòt "%s". Bo por hasi mi kualke pregunta.

en: Portuguese (Brazil)
pap: Portugues (Brasil)

en: Portuguese
pap: Portugues

note: TRANS: "name" option from activity.info file
en: I know Sri Lanka
pap: Mi konosé Sri Lanka

note: TRANS: "summary" option from activity.info file TRANS: "description" option from activity.info file
en: A game of the geography of Sri Lanka
pap: Un wega tokante geografia di Sri Lanka

en: Cannot open %s
pap: No por habri %s

en: the city of
    %s
pap: e siudat
    %s

en: the department of
    %s
pap: e departamento
    %s

en: the province of
    %s
pap: e provinsia
    %s

en: the district of
    %s
pap: e distrito
    %s

en: the state of
    %s
pap: e estado
    %s

en: the region of
    %s
pap: e region
    %s

en: the parish of
    %s
pap: e parokia
    %s

en: the taluka of
    %s
pap: e taluka
    %s

en: the municipality of
    %s
pap: e munisipio
    %s

en: the %s
pap: e %s

en: About %s
pap: Tokante %s

en: Press any key to return
pap: Primi kualke tekla pa bai bèk

en: You have chosen the map
pap: Bo a skohe e mapa

en: Explore
pap: Eksplorá

en: About this game
pap: Tokante e wega akí

en: Return
pap: Bèk

en: Choose the map to use
pap: Skohe kua mapa pa usa

en: Exit
pap: Sali

en: End
pap: Kaba

en: Show all
pap: Mustra tur

en: North Eastern
pap: Nortost

en: North Central
pap: Sentro nort

en: North Western
pap: Nortwèst

en: Central
pap: Sentral

en: Eastern
pap: Ost

en: Western
pap: Wèst

en: Southern
pap: Zùit

en: Elephant Pass
pap: Paso Elefante

en: Madhu Road
pap: Kaminda Madhu

en: Capital:
pap: Kapital:

en: Language:
pap: Idioma:

en: Government:
pap: Gobièrnu:

en: Semi-Presidential republic
pap: Repúblika semipresidensial

en: President:
pap: Presidente:

en: Prime Minister:
pap: Promé Minister:

en: Independence:
pap: Independensia:

en: from the United Kingdom
pap: for di Reino Uní

en: declared: %s
pap: deklará: %s

en: 4 of february of 1948
pap: 4 di febrüari 1948

en: recognized: %s
pap: rekonosí: %s

en: 22 of may of 1972
pap: 22 di mei 1972

en: Area:
pap: Área:

en: 65.610 km² (122nd)
pap: 65.610 km² (#122)

en: Population:
pap: Poblashon:

en: 20.277.597 (57th)
pap: 20.277.597 (#57)

en: GDP:
pap: PDB:

en: USD 59.095 billion (68th)
pap: USD 59.095 mil mion (#68)

en: HDI:
pap: IDH:

en: Medium - 0,691 (97th)
pap: Mediano - 0,691 (#97)

en: Currency:
pap: Moneda:

en: Sri Lankan Rupee
pap: Rupi di Sri Lanka

en: Provinces
pap: Provinsia

en: Provincial capitals
pap: Kapital di provinsia

en: Cities
pap: Siudat

en: Waterways
pap: Via akuátiko

en: Routes
pap: Ruta

en: It's the capital of Sri Lanka
pap: Ta kapital di Sri Lanka

en: It's in %s
pap: E ta na %s

en: We have to find
pap: Nos tin ku haña

en: Now we have to find
pap: Awor nos tin ku haña

en: We need to find
pap: Nos mester haña

en: Can you tell me where it is?
pap: Abo por bisa mi unda e ta keda?

en: Where is it?
pap: Unda e ta?

en: Can you show me where it is?
pap: Bo por mustra mi unda e ta keda?

en: Can you find it?
pap: Bo por hañ'é?

en: Very well!
pap: Hopi bon!

en: Brilliant!
pap: Bo ta hopi bon mes!

en: You found it!
pap: B'a hañ'é!

en: Yes!
pap: Sí!

en: No, that is not correct
pap: Nò, e no ta korekto

en: No, it is not there
pap: Nò, no ta ei

en: No, that seems to be wrong
pap: Nò, parse ku esei no ta korekto

en: That is not correct
pap: E no ta korekto

en: Now I'm ready
    for tomorrow...
    I'm going to play...
    Thanks for your help!
pap: Awor mi ta kla
    pa mañan...
    Mi ta bai hunga...
    Masha danki ku bo a yuda mi!

en: We made it!
    I'm going to play ball...
    Bye and thanks
    for helping me!
pap: Nos a logra!
    Mi ta bai hunga bala...
    Te aweró, i masha danki
    ku bo a yuda mi!

en: We did it!
    I'm ready for tomorrow...
    I'm playing a while...
    Until next time!
pap: Nos a logra!
    Mi ta kla pa mañan...
    Mi ta bai hunga un ratu...
    Te otro biaha!

en: Better luck next time
    I'll play a while...
    Thanks!
pap: Bolbe purba otro biaha
    Mi ta bai hunga un ratu...
    Danki!

en: The next time will be better
    I'm going to play ball...
    Thanks!
pap: Otro biaha lo bai mihó
    Mi ta bai hunga bala...
    Danki!

en: Please try again...
    I'm going to play...
    Thanks!
pap: No keda sin purba otro biaha...
    Mi ta bai hunga...
    Danki!

en: Author: Alan Aguiar
pap: Outor: Alan Aguiar

en: Send corrections, comments or suggestions to: alanjas@hotmail.com
pap: Por manda korekshon, komentario i sugerensia pa: alanjas@hotmail.com

en: This program is free software developed by the community
pap: E programa akí ta un software grátis ku e komunidat akí a desaroyá

en: For more information visit http://ceibaljam.org
pap: Pa mas informashon, bai na http://ceibaljam.org

en: This program is based on 'Conozco Uruguay' (Author: Gabriel Eirea)
pap: E programa akí ta basá riba 'Conozco Uruguay' (Author: Gabriel Eirea)

en: Sounds downloaded from freesound.org: btn117.wav courtesy of junggle.
pap: A baha e zonidonan for di freesound.org: btn117.wav komo kortesia di junggle.

en: Font: Share-Regular.ttf of urbanfonts.com
pap: Tipo di lèter: Share-Regular.ttf of urbanfonts.com

en: Save as image
pap: Warda komo imagen

en: Keep error
pap: Warda eror

en: Keep error: all changes will be lost
pap: Warda eror: tur kambio lo bai pèrdí

en: Don't stop
pap: No stòp

en: Stop anyway
pap: Stòp di tur manera

en: Choose a color
pap: Skohe un koló

en: Red
pap: Kòrá

en: Green
pap: Bèrdè

en: Blue
pap: Blou

en:  and
pap:  i

note: TRANS: Indicating something that just happened, eg. "just now", "moments ago"
en: Seconds ago
pap: Sekònde pasá

note: TRANS: Indicating time passed, eg. "[10 day, 5 hours] ago", "[2 minutes] in the past", or "[3 years, 1 month] earlier"
en: %s ago
pap: %s pasá

note: TRANS: Relative dates (eg. 1 month and 5 days).
en: %d year | %d years
pap[0]: %d aña
pap[1]: %d aña

en: %d month | %d months
pap[0]: %d luna
pap[1]: %d luna

en: %d week | %d weeks
pap[0]: %d siman
pap[1]: %d siman

en: %d day | %d days
pap[0]: %d dia
pap[1]: %d dia

en: Link
pap: Lenk

note: TRANS: "name" option from activity.info file
en: TurtleBlocks
pap: TurtuBlòki

note: TRANS: "summary" option from activity.info file TRANS: "description" option from activity.info file
en: A Logo-inspired turtle that draws colorful pictures with snap-together visual programming blocks
pap: Un turtugá inspirá pa e logo ku ta traha dibuho kolorido ku blòki di programashon visual ku ta klek den otro

en: Palette of turtle commands
pap: Palèt di komandonan pa turtuga

en: turtle
pap: turtuga

en: forward
pap: dilanti

en: moves turtle forward
pap: ta move turtuga bai dilanti

en: back
pap: bèk

en: moves turtle backward
pap: ta move turtuga bai patras

en: clean
pap: limpia

en: clears the screen and reset the turtle
pap: ta limpia e pantaya i start e turtuga di nobo

en: left
pap: na man robes

en: turns turtle counterclockwise (angle in degrees)
pap: ta bira turtuga kontra di oloshi (ángulo den grado)

en: right
pap: man drechi

en: turns turtle clockwise (angle in degrees)
pap: ta bira turtuga ku oloshi (ángulo den grado)

en: arc
pap: arko

en: angle
pap: ángulo

en: radius
pap: radio

en: moves turtle along an arc
pap: move turtuga kantu di un arko

en: set xy
pap: fiha xy

en: moves turtle to position xcor, ycor; (0, 0) is in the center of the screen.
pap: ta move turtuga pa posishon xcor, ycor; (0, 0) ta den sentro di e pantaya.

en: set heading
pap: fiha titulo

en: sets the heading of the turtle (0 is towards the top of the screen.)
pap: ta fiha direkshon di e turtuga (0 ta parti ariba di e pantaya.)

en: xcor
pap: koorx

en: holds current x-coordinate value of the turtle (can be used in place of a number block)
pap: ta kontené balor di koordinado x aktual di e turtuga (por uza na lugá di un blòki di number)

en: ycor
pap: koord y

en: holds current y-coordinate value of the turtle (can be used in place of a number block)
pap: ta kontené balor di koordinado y aktual di e turtuga (por uza na lugá di un blòk di number)

en: heading
pap: direkshon

en: holds current heading value of the turtle (can be used in place of a number block)
pap: mantené balor di direkshon aktual di e turtuga (por uza na lugá di un blòk di number)

en: Palette of pen commands
pap: palèt di komando pa pèn

en: pen
pap: pèn

en: fill screen
pap: yena pantaya

en: color
pap: koló

en: shade
pap: tono

en: fills the background with (color, shade)
pap: ta yena e fondo ku (koló, tono)

en: gray
pap: shinishi

en: set color
pap: fiha koló

en: sets color of the line drawn by the turtle
pap: ta fiha koló di e liña ku e turtuga a pinta

en: set shade
pap: instala sombra

en: sets shade of the line drawn by the turtle
pap: ta fiha tono di e liña ku e turtuga a pinta

en: set gray
pap: fiha shinishi

en: sets gray level of the line drawn by the turtle
pap: ta fiha nivel di shinishi di e liña ku e turtuga a pinta

en: holds current pen color (can be used in place of a number block)
pap: ta kontené koló aktual di pèn (por uza na lugá di un blòk di number)

en: holds current pen shade
pap: mantane e sombra di e pèn

en: holds current gray level (can be used in place of a number block)
pap: ta kontené aktual nivel di shinishi (por wòrdu huzá na lugá di un blóki di number)

en: pen up
pap: Pen ariba

en: Turtle will not draw when moved.
pap: Turtuga no ta pinta ora mov´é.

en: pen down
pap: pen abou

en: Turtle will draw when moved.
pap: Turtuga ta pinta ora mov´é.

en: pen down?
pap: pèn abou?

en: returns True if pen is down
pap: ta debolbé Korekto si pèn ta abou

en: set pen size
pap: instala tamánjo di pen

en: sets size of the line drawn by the turtle
pap: ta fiha tamaño di e liña ku e turtuga a pinta

en: start fill
pap: kuminsá yenamentu

en: starts filled polygon (used with end fill block)
pap: ta inisiá polígono yená (uzá ku blòki pa stòp yenamentu)

en: end fill
pap: stòp yenamentu

en: completes filled polygon (used with start fill block)
pap: ta kompletá polígono yená (uzá ku blòki pa kuminsá yenamentu)

en: pen size
pap: tamaño di pèn

en: holds current pen size (can be used in place of a number block)
pap: mantene tamaño aktual di pen ( por usa na lugá di un blòki di number)

en: Palette of pen colors
pap: palèt di koló di pen

en: colors
pap: koló

en: red
pap: kòrá

en: orange
pap: oraño

en: yellow
pap: hel

en: green
pap: bèrdè

en: blue
pap: blou

en: purple
pap: lila

en: white
pap: blanku

en: black
pap: pretu

en: Palette of numeric operators
pap: Palèt di operadó numériko

en: numbers
pap: numbernan

en: plus
pap: mas

en: adds two alphanumeric inputs
pap: ta suma dos input alfanumériko

en: minus
pap: menos/kita

en: subtracts bottom numeric input from top numeric input
pap: ta sustraé input numériko abou for di input numériko ariba

en: multiply
pap: multipliká

en: multiplies two numeric inputs
pap: multiplika dos introdukshon mumériko

en: divide
pap: parti

en: divides top numeric input (numerator) by bottom numeric input (denominator)
pap: ta dividí e input numériko ariba (numeradó) dor di e() input numériko abou (denominadó)

en: identity
pap: identidat

en: identity operator used for extending blocks
pap: identidat operadonan husa pa ekspanshon di kuadrá

en: modular (remainder) operator
pap: modular (restu) operador

en: square root
pap: vierkantswortel

en: calculates square root
pap: ta kalkulá raís kuadrá

en: returns random number between minimum (top) and maximum (bottom) values
pap: ta debolbé kualke number entre balornan mínimo (te ariba) i máksimo (te abou)

en: used as numeric input in mathematic operators
pap: husa komo introdukshon mumériko den operadonan matemátiko

en: greater than
pap: mas grandi ku

en: logical greater-than operator
pap: logiko mas grandi-ku adaptadó

en: less than
pap: menos ku

en: logical less-than operator
pap: logiko menos-ku adaptadó

en: equal
pap: igual

en: logical equal-to operator
pap: logiko Igual-na adaptadó

en: not
pap: no

en: logical NOT operator
pap: logiko NO adaptadó

en: logical AND operator
pap: logiko Y adaptadó

en: logical OR operator
pap: logiko OF adaptadó

en: Palette of flow operators
pap: Palèt di operadó di fluho

en: flow
pap: fluho

en: wait
pap: warda

en: pauses program execution a specified number of seconds
pap: pousa e proseshon di e programa den un kantidat di sekònde spesifiká

en: forever
pap: pa semper

en: loops forever
pap: ta ripití pa semper

en: repeat
pap: ripití

en: loops specified number of times
pap: ta ripití un kantidat di biaha spesifika

en: if
pap: si

en: then
pap: despues

en: if then
pap: si ora

en: if-then operator that uses boolean operators from Numbers palette
pap: Operador si- e ora ei ku ta usa operadornan boolean di e palèt di númbernan

en: else
pap: sinó

en: if then else
pap: si no

en: if-then-else operator that uses boolean operators from Numbers palette
pap: operador si-e ora ei- sinó ku ta usa operadornan boolean di e palèt di númbernan

en: horizontal space
pap: espasio horizontal

en: jogs stack right
pap: ta shòbel stapel na man drechi

en: vertical space
pap: espasio vertikal

en: jogs stack down
pap: ta benta stapel abou

en: stop action
pap: stop akshon

en: stops current action
pap: stòp e akshon/proseso aktual

en: Palette of variable blocks
pap: Palèt di blòki variabel

en: blocks
pap: blòki

en: connects action to toolbar run buttons
pap: konekta akshon na toolbar run buttons

en: text
pap: teksto

en: string value
pap: balor di string

en: action
pap: akshon

en: top of nameable action stack
pap: tòp eligibel di akshon stack

en: invokes named action stack
pap: ta yamá e stack di akshon nombrabel

en: store in box 1
pap: warda den kaha 1

en: stores numeric value in Variable 1
pap: ta warda balor numériko den variabel 1

en: store in box 2
pap: warda den kaha 2

en: stores numeric value in Variable 2
pap: ta warda balor numériko den variabel 2

en: box 1
pap: kaha 1

en: Variable 1 (numeric value)
pap: Variabel 1 (balor numériko)

en: box 2
pap: kaha 2

en: Variable 2 (numeric value)
pap: Variabel 2 (balor numériko)

en: store in
pap: waarda den

en: box
pap: kaha

en: value
pap: balor

en: my box
pap: mi vak

en: stores numeric value in named variable
pap: ta warda balor numériko den variabel nombrá

en: named variable (numeric value)
pap: variabel nombrá (balor numériko )

en: action 1
pap: akshon 1

en: top of Action 1 stack
pap: tòp di stack di akshon 1

en: action 2
pap: akshon 2

en: top of Action 2 stack
pap: tòp di stack di akshon 2

en: invokes Action 1 stack
pap: invoká stack di akshon 1

en: invokes Action 2 stack
pap: invoká stack di akshon 2

en: trash
pap: sushi

en: empty trash
pap: Kita e restantenan

en: permanently deletes items in trash
pap: kita e artíkulonan for di trash bin permanentemente

en: restore all
pap: restourá tur

en: restore all blocks from trash
pap: restourá tur e blòkinan for di trash bin

en: clear all
pap: kita tur

en: move all blocks to trash
pap: trasladá tur blòki pa prùlebak

en: Share selected blocks
pap: Kompartí blòkinan selektá

en: up
pap: bai ariba

en: down
pap: bai abou

en: backspace
pap: bèk

note: TRANS: space is the name of the space key
en: space
pap: espasio

en: delete
pap: eliminá

en: Title
pap: Título

en: block is not exportable
pap: no por eksportá blòki

en: error while exporting block
pap: eror mientras tabata eksportá blòki

en: Stop turtle
pap: Stòp turtuga

en: Show blocks
pap: Mustra blòkkinan

en: Hide blocks
pap: Skonde blóks

en: did not output to
pap: no ta transferí na

en: doesn't like
pap: no ta gusta

en: as input
pap: komo entrada

en: I don't know how to
pap: Mi no sa kon ta hasi'é

en: displays next palette
pap: mustra siguiente palèt

en: changes the orientation of the palette of blocks
pap: kambia e orientashon di e palèt di blòkinan

en: Please restart Turtle Art in order to use the plugin.
pap: Por fabor reinisiá ArteTurtuga pa uza plugin.

en: Plugin could not be installed.
pap: No por a instalá plugin

en: error in highlighted block
pap: eror den e blòki di hailait

en: error
pap: eror

en: Load...
pap: Karga...

en: Save...
pap: Warda...

en: click to open
pap: Klek pa habri

en: orientation
pap: orientashon

en: next
pap: siguiente

en: shift
pap: skùif

en: Please hit the Stop Button before making changes to your program
pap: por fabor primi boton di stòp promé ku bo hasi kambio na e programa

en: Select blocks to share
pap: Selektá blòki pa kompartí

en: Save stack
pap: Warda stack

en: Really overwrite stack?
pap: Pasa riba e stack?

en: Overwrite stack
pap: Pasa riba stack

en: Delete stack
pap: Eliminá stack

en: Really delete stack?
pap: Eliminá stack di bèrdè?

en: Do you really want to empty the trash?
pap: Realmente bo ke hasi prùlebak bashí?

en: icon
pap: ikono

en: snapshot
pap: portrèt/snapshot

en: Turn off hover help
pap: Desaktivá ayudo flotante

en: Turn on hover help
pap: Aktivá ayudo flotante

en: Show palette
pap: Mustra palèt

en: Hide palette
pap: Skonde palete

en: Rescale coordinates down
pap: Baha e skala di kordinantenan

en: Rescale coordinates up
pap: Subi e skala di kordinantenan

en: Save/Load
pap: Warda/Karga

en: Restore blocks from trash
pap: Restourá blòkinan for di prùle

en: Cartesian coordinates
pap: Koordinantenan kartesiano

en: Polar coordinates
pap: Koordinantenan polar

en: Metric coordinates
pap: kordinadonan métriko

en: Grow blocks
pap: Amplia blòkinan

en: Shrink blocks
pap: Redusí blòkinan

en: Load example
pap: Karga ehèmpel

en: Clean
pap: Limpia

en: Step
pap: Paso

en: Save as icon
pap: Warda komo ikon

note: TRANS: ODP is Open Office presentation
en: Save as ODP
pap: Warda komo ODP

en: Save as Logo
pap: Warda komo Logo

en: Save as Python
pap: Warda komo Python

en: Save snapshot
pap: Warda portrèt

en: Add project
pap: Añadí proyekto

en: Load plugin
pap: Karga plugin

en: Load Python block
pap: Karga blòki Python

en: Palettes
pap: Palèt

en: Sharing blocks disabled
pap: Kompartí blòki desaktivá

en: Load
pap: Karga

en: Plugin %s already installed.
pap: Plugin %s ta instalá kaba.

en: Do you want to reinstall %s?
pap: Bo ke reinstalá %s?

en: My Turtle Art session
pap: Mi seshon Turtle Art

en: Enable collaboration
pap: Aktivá kolaborashon

en: Activities
pap: Aktividatnan

en: Buddies
pap: Amiguito

en: Share
pap: Kompartí

en: Configuration
pap: Konfigurashon

en: Nickname
pap: Beinam

en: Account ID
pap: ID kuenta

en: Port
pap: Porta

en: Colors
pap: Koló

en: Upload
pap: Subi

en: Facebook wall post
pap: Post riba muraya di Facebook

en: Upload to Web
pap: Subi riba wèp

en: You must have an account at http://turtleartsite.sugarlabs.org to upload your project.
pap: Bo mester tin un kuenta na http://turtleartsite.sugarlabs.org pa por subi bo proyekto

en: Submit to Web
pap: Manda riba wèp

en: Login failed
pap: Outentikashon a faya

en: Failed to upload!
pap: Subimentu a faya!

en: Palette of sensor blocks
pap: Palèt di blòki di sensor

en: acceleration
pap: aselerashon

en: push acceleration in x, y, z to heap
pap: pusha aselerashon den x, y, z riba stapel

en: raw microphone input signal
pap: señal brutu di entrada di mikrófono

en: loudness
pap: volúmen

en: microphone input volume
pap: volúmen di entrada di e mikrofón

en: pitch
pap: altura di tono

en: microphone input pitch
pap: entrada di altura di tono di mikrofón

en: resistance
pap: resistensia

en: microphone input resistance
pap: resistensia di entrada di mikrófono

en: voltage
pap: vòltahe

en: microphone input voltage
pap: vòltahe di entrada di volúmen

en: Palette of media objects
pap: Palèt di opheto di media

en: brightness
pap: Brio

en: light level detected by camera
pap: nivel di lus detektá pa e kámera

en: Average RGB color from camera is pushed to the stack
pap: Ta pusha koló promedio RGB riba stack

en: camera output
pap: output di kámera

en: light level detected by light sensor
pap: nivel di lus detektá pa sensor di lus

en: read value from RFID device
pap: lesa balor for di aparato RFID

en: while
pap: miéntras

en: do-while-True operator that uses boolean operators from Numbers palette
pap: operador hasi-miéntras ku ta-Bèrdat ku ta usa operadornan boolean di e palèt di númbernan

en: until
pap: te ora ku

en: do-until-True operator that uses boolean operators from Numbers palette
pap: operador hasi-te ora ku ta-Bèrdat ku ta usa operadornan boolean di e palèt di númbernan

en: top
pap: tòp

en: top of a collapsible stack
pap: tòp di e stapel kupor kai aden

en: media
pap: medionan

en: journal
pap: diaro

en: Sugar Journal media object
pap: Opheto di medio di diario di Sugar

en: audio
pap: oudio

en: Sugar Journal audio object
pap: Obheto di oudio di diario Sugar

en: video
pap: vidio

en: Sugar Journal video object
pap: Opheto vidio di diario Sugar

en: description
pap: deskripshón

en: Sugar Journal description field
pap: Vèlt di deskripshón di diario Sugar

en: show
pap: Mustra

en: draws text or show media from the Journal
pap: ta pinta teksto òf ta mustra medio for di Diario

en: show aligned
pap: mustra aliniá

en: set scale
pap: fiha skal

en: sets the scale of media
pap: ta fiha skal di medio

en: save picture
pap: warda imágen

en: picture name
pap: nòmber di imágen

en: saves a picture to the Sugar Journal
pap: warda e imágen den diario di Sugar

en: save SVG
pap: warda SVG

en: saves turtle graphics as an SVG file in the Sugar Journal
pap: warda e imágennan di turtuga komo fail SVG den diario di Sugar

en: scale
pap: skal

en: holds current scale value
pap: mantené balor di e skal aktual

en: media wait
pap: medio ta warda

en: wait for current video or audio to complete
pap: warda pa vidio òf oudio aktual kompetí

en: media stop
pap: para medionan

en: stop video or audio
pap: para vidio òf oudio

en: media pause
pap: pousa medio

en: pause video or audio
pap: pousa vidio òf oudio

en: media resume
pap: reinisiá medio

en: resume playing video or audio
pap: reinisiá pasa vidio òf toka oudio

en: speak
pap: papia

en: hello
pap: haló

en: speaks text
pap: ta papia

note: TRANS: pitch, duration, amplitude
en: sinewave
pap: sinusoida

en: amplitude
pap: amplitudo

en: duration
pap: durashon

en: plays a sinewave at frequency, amplitude, and duration (in seconds)
pap: ta toka un ola sinus na frekuensia, amplidtudo i durashon (sekònde)

en: button down
pap: boton abou

en: returns 1 if mouse button is pressed
pap: ta debolbé 1 si boton di raton ta primí aden

en: returns True if mouse button is pressed
pap: ta debolbé si boton di raton ta primí aden

en: mouse x
pap: raton x

en: returns mouse x coordinate
pap: Ta debolbé koordinata x di raton

en: mouse y
pap: raton y

en: returns mouse y coordinate
pap: ta debolbé koordinata y di raton

en: query keyboard
pap: konsultá teklado

en: query for keyboard input (results stored in keyboard block)
pap: konsulta pa entrada di teklado (resultado wardá den blóki teklado)

en: keyboard
pap: teklado

en: holds results of query-keyboard block as ASCII
pap: ta kontené resultado di blòki di konsulta-teklado komo ASCII

en: read pixel
pap: lesa pixel

en: RGB color under the turtle is pushed to the stack
pap: Ta pusha koló RGB bou di e turtuga pa stapel

en: turtle sees
pap: turtuga ta mira

en: returns the color that the turtle "sees"
pap: ta duna koló ku turtuga ta "mira"

en: time
pap: tempu

en: elapsed time (in seconds) since program started
pap: tempu transkurí (den sekònde) for di inisio di programa

en: Palette of extra options
pap: palèt di opshon èkstra

en: extras
pap: Èkstranan

note: TRANS: push adds a new item to the program stack
en: push
pap: pusha

en: pushes value onto FILO (first-in last-out heap)
pap: ta pusha balor riba monton FILO (first-in last-out) (promé-aden delaster-afó monton)

en: show heap
pap: mustra monton

en: shows values in FILO (first-in last-out heap)
pap: ta mustra balor den FILO (first-in last-out heap) (monton promé-aden delaster-afó)

en: empty heap
pap: monton bashi

en: emptys FILO (first-in-last-out heap)
pap: ta hasi FILO (first-in-last-out heap) (monton promé aden-delaster afó) bashí

note: TRANS: pop removes a new item from the program stack
en: pop
pap: kita

en: pops value off FILO (first-in last-out heap)
pap: ta kita balor segun FILO (first-in last-out heap) (monton promé-aden delaster-afó)

en: empty heap?
pap: monton bashi?

en: returns True if heap is empty
pap: ta duna Bèrdat si monton ta bashí

en: save heap to file
pap: warda monton den fail

en: filename
pap: nòmber di fail

en: saves FILO (first-in last-out heap) to a file
pap: ta warda FILO (monton promé aden-delaster afó) den fail

en: load heap from file
pap: karga monton for di fail

en: loads FILO (first-in last-out heap) from a file
pap: ta karga FILO (monton promé aden-delater afó) for di fail

en: comment
pap: komentario

en: places a comment in your code
pap: ta pone un komentario den bo kode

en: print
pap: prent

en: prints value in status block at bottom of the screen
pap: print balor den blóki státus den fondo di e pantaya

en: Python chr operator
pap: Operadó chr di Python

en: Python int operator
pap: Operadó int di Python

en: displays polar coordinates
pap: mustra kordinantenan polar

en: a programmable block: used to add advanced single-variable math equations, e.g., sin(x)
pap: un blòki programabel: usá pa agregá ekuashon matemátiko avansá di variable-singular, p.e, sin(x)

en: a programmable block: used to add advanced multi-variable math equations, e.g., sqrt(x*x+y*y)
pap: un blòki programabel: usá pa agregá ekuashon matemátiko multi-variable, p.e., sin(x)sqrt(x*x+y*y)

en: a programmable block: used to add advanced multi-variable math equations, e.g., sin(x+y+z)
pap: un blòki programabel: usá pa agregá ekuashon matemátiko multi-variable, p.., sin(x+y+z)

en: displays Cartesian coordinates
pap: mustra kordinantenan di Cartesian

en: Python block
pap: Blòki Python

en: runs code found in the tamyblock.py module found in the Journal
pap: ehekutá e kode den e módulo tamyblock.py den e diario

en: gets a text string or an image from a URL
pap: ta risibí un kadena di teksto òf un imágen di un URL

en: turtle shell
pap: kapa di turtuga

en: put a custom 'shell' on the turtle
pap: pone un kapa personalisá riba e turtuga

en: chooses which turtle to command
pap: Skohe e turtuga ku bo ta bai komandá

en: turtle x
pap: turtuga x

en: Returns x coordinate of turtle
pap: Ta duna koordinata x di turtuga

en: turtle y
pap: turtuga y

en: Returns y coordinate of turtle
pap: Ta duna koordinata y di turtuga

en: active turtle
pap: turtuga aktivo

en: the name of the active turtle
pap: nòmber di e turtuga aktivo

en: turtle heading
pap: direkshon di turtuga

en: Returns heading of turtle
pap: Ta debolbé direkshon di turtuga

en: top of a collapsed stack
pap: tòp di stapel ku a kai aden

en: select palette
pap: selektá palèt

en: selects a palette
pap: ta selektá un palèt

en: load
pap: karga

en: loads a block
pap: ta karga un blòki

en: setxy
pap: fihaxy

en: Palette of presentation templates
pap: palèt di malchi di presentashon

en: portfolio
pap: portofolio

en: hide blocks
pap: skonde blòkinan

en: declutters canvas by hiding blocks
pap: ordená e kanvas dor di skonde blòkinan

en: show blocks
pap: Mustra blòkinan

en: restores hidden blocks
pap: restourá e blòkinan skondé

en: hides the Sugar toolbars
pap: ta skonde e toolbarnan di Sugar

en: list
pap: lista

en: presentation bulleted list
pap: lista ku puntonan di presentashon

en: presentation template: list of bullets
pap: malchi pa presentashoni: lista di punto

en: presentation template: select Journal object (no description)
pap: presentashon patronchi: selekta opheto Journal (no deskripshón)

en: presentation template: select Journal object (with description)
pap: presentashon patronchi: selekta opheto Journal (ku deskripshón)

en: presentation template: select four Journal objects
pap: presentashon patronchi: selekta kuater opheto Journal

en: presentation template: select two Journal objects
pap: presentashon patronchi: selekta dos opheto Journal

en: xcor of left of screen
pap: xcor di e pantaya banda robes

en: bottom
pap: bòm

en: ycor of bottom of screen
pap: ycor di fondo di pantaya

en: width
pap: hanchura

en: the canvas width
pap: hanchura di kèimas

en: xcor of right of screen
pap: xcor di banda drechi di pantaya

en: ycor of top of screen
pap: ycor di e tòp di pantaya

en: height
pap: haltura

en: the canvas height
pap: haltura di kanvas

en: title x
pap: título x

en: title y
pap: título y

en: left x
pap: man robes x

en: top y
pap: tòp y

en: right x
pap: man drechi x

en: bottom y
pap: parti abou y

en: Palette of user-defined operators
pap: Palèt di operadó definí pa usuario

en: my blocks
pap: mi blòkinan

en: The path to the TurtleArt installation must be listed in the environment variable PYTHONPATH.
pap: E ruta pa instalashon ArteTurtuga mester ta listá den e varibael di ambiente PYTHONPATH.

en: Please install the Speak Activity and try again.
pap: Por fabor instalá e Aktividat Papia i purba atrobe.

en: push destination rgb value to heap
pap: pusha balor rgb di destinashon riba e monton

en: stop
pap: stòp

en: play
pap: toka

en: save
pap: warda

en: other
pap: otro

en: uturn
pap: ü-bògt

en: turns the turtle 180 degrees
pap: ta bira e turtuga 180 grado

en: usage is
pap: uso ta

en: No option action:
pap: Akshon sin opshon:

en: File not found
pap: No a haña fail

en: Configuration directory not writable: %s
pap: No por skibi den direktorio di konfigurashon: %s

en: Show sample projects
pap: Mustra ehèmpelnan di proyekto

en: Save as
pap: Warda komo

en: Export as
pap: Eksportá komo

en: File
pap: Fail

en: Rescale coordinates
pap: Adaptá skala di kordinantenan

en: Reset block size
pap: Reset e tamaño di blòki

en: Show/hide blocks
pap: Mustra/skonde blòki

en: Turtle
pap: Turtuga

en: You have unsaved work. Would you like to save before quitting?
pap: Bo tin trabou ku no ta wardá. Bo ke ward'é promé bo sali?

en: Save project?
pap: Warda proyekto?

en: Plugin %s already installed
pap: Plugin %s ta instalá kaba.

en: myproject
pap: miproyekto

note: TRANS: "name" option from activity.info file
en: Typing Turtle
pap: Turtuga Taipdó

en: Go Back
pap: Bai Bèk

en: You finished!
pap: Bo ta Kla!/ Bo a kaba!

en: Your score was %(score)d.
pap: Bo skor tabata %(score)d.

en: You earned a %(type)s medal!
pap: Bo a gana un %(type)s di medaya!

en: Press the ENTER key to continue.
pap: primi ENTER pa sigui.

en: SCORE: %d
pap: SKOR: %d

en: Type the words to pop the balloons!
pap: Taip e palabranan pa kibra e blasnan!

en: Edit Lessons
pap: Revisá Lèsnan

en: Import Lessons from Journal
pap: Importá/Trese Lès for di den Diario

en: Export Lessons to Journal
pap: Eksportá/Manda Lès den Zjurnal

en: Save Lessons to Activity
pap: Warda Lèsnan den Aktividat

en: Balloon Game
pap: Wega di Blas

en: Delete Lesson?
pap: Kita e Lès?

en: Deleting the lesson will erase the lesson content.
pap: Pa kita e lès ta nifika pa kita kontenido di e lès.

en:  (Exported Lessons)
pap:  (Lèsnan Eksportá)

en: Edit a Lesson
pap: Editá un Lès

en: New keys
pap: Tekla Nobo

en: Known keys
pap: Tekla Konosí

en: Length
pap: Largura/Durashon

en: Generate!
pap: Generá!

en: Edit Word List
pap: Editá/Revisá Lista di Palabra

en: Step #%d
pap: Paso #%d

en: Keys
pap: Teklanan/Toetsnan

en: Instructions
pap: Instrukshon

en: Accuracy
pap: Presishon

en: Lesson Details
pap: Detaye di e Lès

en: Normal Lesson
pap: Lès Normal

en: Allow Mistakes
pap: Pèrmití Fayonan

en: Allow Backspace
pap: Pèrmiti Backspace

en: Automatic Lesson Generator
pap: Desaroyo Outomatiko di Lès

en: Medal Requirements
pap: Rekrimentunan pa optené Medaya

en: Bronze
pap: Bròns

en: Silver
pap: Plata

en: Gold
pap: Oro

en: Type or paste words here, for the Automatic Lesson Generator.  If empty, the dictionary will be used.
pap: Taip of plak palabra aki pa e Generado Outomatiko di Lès.  Si e ta bashí, e dikshonario lo wòrdu uzá.

en: Well done!
pap: Bon hasí!

en: Good job.
pap: Bon trabou.

en: Awesome!
pap: Tremendo!

en: Way to go!
pap: Tin mas pa bai! Tin mas ainda pa hasi!

en: Wonderful!
pap: Maravioso!

en: Nice work.
pap: Bunita trabou./Nèchi hasí.

en: You did it!
pap: Bo a logr'é!

en: Be careful to use the correct finger to press each key.  Look at the keyboard below if you need help remembering.
pap: Paga tinu pa uza e dede korekto pa primi kada tekla.  Wak e keyboard aki bou si bo mester di yudansa.

en: Try to type at the same speed, all the time.  As you get more comfortable you can increase the speed a little.
pap: Purba taip konstantemente riba e mesun velosidat.  Segun ku bo ta kustumá bopor oumentá e velosidat un poko.

en: left little
pap: Dede chikí robes

en: left ring
pap: Dede di renchi robes

en: left middle
pap: Dede meimei robes

en: left index
pap: Dede indisé robes/wijsvinger robes

en: left thumb
pap: Duim robes

en: right little
pap: Dede chikí drechi

en: right ring
pap: Dede di renchi drechi

en: right middle
pap: Dede meimei drechi

en: right index
pap: Dede índise di man drechi

en: right thumb
pap: Duim drechi

en:  and %s keys
pap:  i %s teklas

en:  key
pap:  tekla/toets

en: In this lesson, you will learn the %(keynames)s.
    
    Press the ENTER key when you are ready to begin!
pap: Den e lès aki nos lo siña e %(keynames)s. 
    
    Primi riba ENTER ora ku bo ta kla pa kuminsa!

en: Let's learn the new keys.
pap: Laga nos ban siña e toetsnan/teklanan nobo.

en: Practice typing the keys you just learned.
pap: Praktiká kon ta taip e tekla/toets ku bo a kaba di siña.

en: Now put the keys together into pairs.
pap: Awor pone e teklanan/toetsnan huntu na par.

en: Time to type jumbles.
pap: Ta tempu pa taip toetsnan/teklanan bruhá den otro.

en: Time to type real words.
pap: Ta tempu pa taip palabranan real.

en: Hihowahyah!  Ready to learn the secret of fast typing?
pap: Hihowahyah!  Kla pa siña e sekreto kon pa taip lihé?

en: Always use the correct finger to press each key!
pap: Semper usa e dede korekto pa primi kada tekla/toets!

en: Now, place your hands on the keyboard just like the picture below.
pap: Awor, pone bo mannan riba e toetsenbord manera e plachi aki bou ta mustra.

en: When you're ready, press the SPACE bar with your thumb!
pap: Ora bo ta kla, primi SPACE bar ku bo duim!

en: Good job!  The SPACE bar is used to insert spaces between words.
pap: Hopi bon!  E SPACE bar ta wòrdu uzá pa pone espasio entre palabranan.

en: Press the SPACE bar again with your thumb.
pap: Primi SPACE bar un bia mas ku bo duim.

en: Now I'll teach you the second key, ENTER.
pap: Awor lo mi siña bo e di dos tekla/toets, ENTER.

en: That's the big square key near your right little finger.
pap: Ta e toets/tekla grandi djis banda di bo pink/dede chikí.

en: Now, reach your little finger over and press ENTER.
pap: Awor rèk bo dede chikí iprimi riba ENTER.

en: Great!  When typing, the ENTER key is used to begin a new line.
pap: Masha bon!  Ora ku bo ta taip, e tekla/toets ENTER ta wòrdu uzá pa kuminsa un liña nobo.

en: Press the ENTER key again with your right little finger.
pap: Primi ENTER un bia mas ku bo dede chikí drechi.

en: Copy out the following text.
pap: Kopia e siguiente teksto.

en: left little finger
pap: Dede chikí robes

en: left ring finger
pap: dede di renchi robes

en: left middle finger
pap: dede meimei robes

en: left index finger
pap: dede indisé/wijsvinger robes

en: right little finger
pap: dede chiki drechi

en: right ring finger
pap: dede di renchi drechi

en: right middle finger
pap: dede meimei drechi

en: right index finger
pap: wijsvinger drechi

en: Press and hold the shift key with your %(finger)s,
pap: Primi i keda tene e tekla SHIFT ku bo %(finger)s,

en: then press the %(letter)s key with your %(finger)s.
pap: anto primi e %(letter)s tekla cu bo %(finger)s.

en: Press and hold the altgr key,
pap: Primi i keda tene tekla altgr,

en: Press and hold the altgr and shift keys,
pap: Primi i keda tene e tekla/toets ALT i SHIFT

en: Press the %(letter)s key with your %(finger)s.
pap: Primi e %(letter)s tekla cu bo %(finger)s.

en: Uh oh!  Your keyboard cannot type the letter '%s'.
pap: Ahá Ay Bo kibort no por tiep e letter  '%s'.

en: Please change your keyboard settings and try this lesson again.
pap: Fabor di kambia e setting di bo toetsenbord i purba e lès aki di nobo.

en: Good job!
pap: Bon Trabou!

en: Nice work!
pap: Nèchi hasí!

en: You finished the lesson in %(time)d seconds, with %(errors)d errors.
pap: Bo a caba cu e lès den %(time)d segundonan, cu %(errors)d eròr.

en: Your words per minute (WPM) was %(wpm)d, and your accuracy was %(accuracy)d%%.
pap: Bo palabranan pa minüt (PPM/WPM) tabata %(wpm)d i bo presishon tabata %(accuracy)d%%.

en: You finished the lesson with %(errors)d errors.
pap: Bo a caba cu e lès cu %(errors)d errors.

en: Your accuracy was %(accuracy)d%%.
pap: Bo presishon tabata %(accuracy)d%%.

en: Congratulations!  You earned a %(type)s medal!
pap: Pabien bo a gana un %(type)s medal!ja!

en: You need to practice this lesson more before moving on.
pap: Bo mester praktiká e lès aki mas tantu promé ku bo sigui dilanti.

en: You almost got a medal!  Next time, try not to make as many errors.
pap: Kasi bo a logra un medaya!  Otro bia, purba na hasi ménos fout/fayo/eror.

en: You almost got a medal!  Next time, try to type a little faster.
pap: Kasi bo a logra un medaya!  E bia aki purba na taip mas lihé.

en: Start Lesson
pap: Kuminsa e Lès

en: You earned a medal in this lesson!  Advance to the next one
    by clicking the Next button.
pap: Bo a logra un medaya den e lès aki!  Bai pa e siguiente dor di klek riba e boton di Sigui.

en: No Medal Yet
pap: Ningun Medaya Ainda

en: Bronze Medal
pap: Medaya di Bròns

en: Silver Medal
pap: Medaya di Plata

en: Gold Medal
pap: Medaya di Oro

en: <span font_desc='Serif Bold Italic 28'>Certificate of Achievement</span>
pap: <span font_desc='Serif Bold Italic 28'>Sertifikado di Logro</span>

en: <span font_desc='Sans 16'>This certifies that</span>
pap: <span font_desc='Sans 16'>Esaki ta sertifiká ku </span>

en: <span font_desc='Sans 16'>earned a %(type)s medal in </span>
pap: <span font_desc='Sans 16'>a logra %(type)s de medaya den </span>

en: <b>Words Per Minute:</b> %(wpm)d
pap: <b>Palabra pa minüt:</b> %(wpm)d

en: <b>SCORE:</b> %(score)d
pap: <b>Sco :</b> %(score)d

note: TRANS: "name" option from activity.info file
en: View Slides
pap: Wak dia

en: Show Image Table
pap: Mustra tabèl di imagen

en: Reload Journal Table
pap: Rekargá tabèl di Diario

en: Hide Image Tables
pap: Skonde Tabèl di Imagen

en: Add Image
pap: Añadí Imagen

en: Remove Image
pap: Eliminá Imagen

en: Extract Image
pap: Saka Imagen

en: Available Images
pap: Imagen disponibel

en:  added to Journal.
pap:  añadí na Diario.

en: Translation
pap: Tradukshon

en: Write provides a space to put your words. Write a story, poem, report, anything! Try changing the look, and size of your text; even insert an image!
pap: Skibi ta ofresé un espasio pa pone bo palabranan. Skibi un kuenta, poema, reportahe, ki ku ta!Purba kambia e bista i tamaño di bo teksto; añadí hasta un ilustrashon!

en: Plain Text (TXT)
pap: Teksto sin formato (TXT)

en: Portable Document Format (PDF)
pap: Formato Dokumento Portátil

en: Create table
pap: Krea tabla

en: Insert Row
pap: Hinka Rei

en: Delete Row
pap: Eliminá Rei

en: Insert Column
pap: Hinka Kolumna

en: Delete Column
pap: Eliminá Kolumna

en: Zoom Out
pap: Ahustá afó

en: Zoom In
pap: Ahustá aden

en: Page:
pap: Página:

en: Underline
pap: Subrayá

en: Choose alignment
pap: Skohe aliniamentu

en: Left justify
pap: Hustifikashon robes

en: Center justify
pap: Hustifikashon sentro

en: Right justify
pap: Hustifikashon drechi

en: Fill justify
pap: Hustifikashon kompleto

en: Heading 1
pap: Título 1

en: Heading 2
pap: Título 2

en: Heading 3
pap: Título 3

en: Heading 4
pap: Título 4

en: Block Text
pap: Blòki di teksto

en: Select list
pap: Skohe tipo di lèter

en: Bullet List
pap: Lista ku punto kardinal

en: Dashed List
pap: Lista di dash

en: Numbered List
pap: Lista numerá

en: Lower Case List
pap: Lista Lèter chikí

en: Upper Case List
pap: Lista Lèter kapital

en: Paragraph
pap: Paragraf

en: Table
pap: Tabla

en: Floating
pap: Flotando
