deja-dup - en to my translation catalogue (50 entries)

en: @icon@
my: @တဆိပ်@

en: Keep your important documents safe from disaster
my: ဂိုၚ်စွံကပေါတ်ၟမၞးနူကဵုဘဲဒဏ်

en: Déjà Dup is a simple backup tool. It hides the complexity of backing up the Right Way (encrypted, off-site, and regular) and uses duplicity as the backend.
my: Déjà Dup ဂှ် ကရိယာ ဂိုၚ်စွံကပေါတ်သောၚ်သောၚ်မွဲရ။ ဍေံဂှ်သီဂိုၚ်စွံကဵုဒၞါဲသောၚ်ၚ်ဂွံတုဲ ညံၚ်ဖှာၚ်ဟွံဂွံထပ်လေဝ်ဍေံသ္ပကဵုမာန်ရ။

en: Support for local, remote, or cloud backup locations such as Google Drive
my: ထံက်ပၚ်အပ္ဍဲစက်၊ မ္ၚးစက် ကေုာံ ဒၞါဲသီဂိုၚ်လ္တူလပှ်ကျာ ဗီုကဵု ဂူဂဴဒရိုက်(ဖ်)

en: Securely encrypts and compresses your data
my: ဂိုၚ်စွံကဵုခိုၚ်ၚ်ကၠိုက်က် ကေုာံ သှ်ကဵုတၚ်နၚ် ဂီုဂီုကၠီုကၠီုမာန်ရ

en: Incrementally backs up, letting you restore from any particular backup
my: ဂိုၚ်စွံကပေါတ်လောဲလောဲမာန်ကီု သီုကဵုမၞးကလေၚ်ဂိုၚ်စွံနူ ဒၞါဲတၞဟ်ဟ်မာန်ရ

en: Schedules regular backups
my: ချိုၚ်အခိၚ်သွက်ဂွံဂိုၚ်စွံလၟိုန်

en: Integrates well into your GNOME desktop
my: သကဵုပံၚ်စပ်အာခိုဟ်ဟ် ပ္ဍဲGNOME desktop

en: Déjà Dup focuses on ease of use and recovering from personal, accidental data loss. If you need a full system backup or an archival program, you may prefer other backup apps.
my: Déjà Dup ပတဝ်က္ဍိုပ်ကဵုဗီုသုၚ်စောဲ တုဲ ကလေၚ်ဂိုၚ်ကေတ်တၚ်နၚ်ပူဂဵု ကေုာံ တၚ်နၚ်လီုအာတုဲတုဲတံ။ ယဝ်မၞးမိက်ဂွံဂွံ ဂိုၚ်စွံသၞောတ်စက်သီုမွဲမဟွံသေၚ်မ္ဂး သပ်ဝဴဂိုၚ်စွံမွဲမွဲမ္ဂးမၞးသုၚ်စောဲသပ်ဝဴတၞဟ်ဟ်မာန်ရ။

en: Backups
my: ဂိုၚ်စွံလဝ်ဂမၠိုၚ်

en: Change your backup settings
my: ပြံၚ်ချိၚ်ဆ ဒၞါဲဂိုၚ်စွံ

en: Back Up
my: ကလေၚ်စဴ

en: Folders to save
my: သ္ၚိခအုံသွက်ဂွံဂိုၚ်စွံ

en: Folders to ignore
my: သ္ၚိဂအုံ

en: The last time Déjà Dup was run
my: အခိၚ်လက်ကရဴDéjà Dup စကာလဝ်

en: The last time Déjà Dup was successfully run. This time should be in ISO 8601 format.
my: အလန်လက်ကရဴအိုတ် Déjà Dup ဂြိပ်လဝ်။ အလန်ဏံတှ်ေဒး ဒှ်နကဵု ဗီုပြၚ် ISO 8601 ရောၚ်။

en: The last time Déjà Dup backed up
my: အခိၚ်လက်ကရဴအိုတ် Déjà Dup ဂိုၚ်စွံလဝ်

en: The last time Déjà Dup successfully completed a backup. This time should be in ISO 8601 format.
my: အခိၚ်လက်ကရဴအိုတ် Déjà Dup ဂိုၚ်စွံလဝ်ပေၚ်ပေၚ်။ အလန်ဏံဒးဒှ် နကဵု ဗီုပြၚ် ISO 8601 ရောၚ်။

en: The last time Déjà Dup restored
my: အလန်လက်ကရဴအိုတ် Déjà Dup ကလေၚ်ဂိုၚ်စွံလဝ်

en: The last time Déjà Dup successfully completed a restore. This time should be in ISO 8601 format.
my: အလန်လက်ကရဴအိုတ်Déjà Dup ကလေၚ်ဂိုၚ်စွံကဵုဒၞါဲတုဲတုဲ။ အလန်ဏံမ္ဂးဒဒှ် ဗီုပြၚ် ISO 8601 ရောၚ်။

en: Whether to periodically back up
my: မိက်ဂွံဂိုၚ်စွံ ကုအခိၚ်အပိုၚ်အခြာဟာ

en: Whether to automatically back up on a regular schedule.
my: မိက်ဂွံဂိုၚ်စွံနကဵုအခိၚ်ခံက်အၚ်ဟာ

en: How often to periodically back up
my: အခိၚ်လဵုပိုဲမိက်ဂွံဂိုၚ်သီရော

en: The number of days between backups.
my: လၟိဟ်တ္ၚဲ အကြာအခိၚ်သီဂိုၚ်စွံ။

en: The last time Déjà Dup checked whether it should prompt about backing up
my: လက်ကရဴအိုတ် Déjà Dup စၟဳစၟတ်လဝ် ပ္တိုန်ဂိုၚ်စွံခိုဟ်ဟာဟွံခိုဟ်ဟာ

en: The last time Déjà Dup checked whether it should prompt about your password
my: လက်ကရဴအိုတ် Déjà Dup စၟီစၟတ်လဝ် ဂှ်ဒးကေတ်ဂၞန်ဓလုက်

en: How long to keep backup files
my: ဒဵုအခိၚ်ၜိုတ်လဵုမၞးမိက်ဂွံဂိုၚ်စွံဖှာၚ်ရော။

note: TRANSLATORS: %s is an error message (e.g. “cannot yadda yadda: permission denied”)
en: %s (try with sudo)
my: %s (ဂစာန် ကေုာံ သူဒို)

en: %s already installed
my: %s စုတ် လဝ်တုဲတုဲ

en: %s disabled
my: %s ဒှ်ဟွံမာန်

en: %s enabled
my: %s ဒှ်မာန်

en: %s not installed
my: %s ဟွံ စုတ်လဝ်

en: %s removed
my: %s ပဲါလဝ်

note: TRANSLATORS: first %s is a snap name, second %s is a revision
en: %s reverted to %s
my: %s ကလေၚ်စွံလဝ် အတိုၚ်ပကတိ ကဵု  %s

note: TRANSLATORS: the args are a snap name optionally followed by a channel, then a version (e.g. "some-snap (beta) 1.3 installed")
en: %s%s %s installed
my: %s%s %s စုတ်လဝ်

note: TRANSLATORS: the args are a snap name optionally followed by a channel, then a version (e.g. "some-snap (beta) 1.3 refreshed")
en: %s%s %s refreshed
my: %s%s %s ပသောၚ်လဝ်

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <assertion file>
my: <ဝှာၚ် ခိုၚ်ၚ်ကၠိုက်က်>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <assertion type>
my: <ဂကူ ခိုၚ်ၚ်ကၠိုက်က်>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <change-id>
my: <သၠာဲ-id>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <conf value>
my: <ၚုဟ်မး conf>

note: TRANSLATORS: This is a noun, and it needs to begin with < and end with > TRANSLATORS: This is a noun and it needs to begin with < and end with >
en: <email>
my: <အဳမေလ်>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <filename>
my: <ယၟုဝှာၚ်>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <key-name>
my: <ယၟု-ကဳ>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <key>
my: <ကဳ>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <query>
my: <ဂၠာဲလ္ၚတ်>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <service>
my: <ရေၚ်တၠုၚ်>

note: TRANSLATORS: this is used to introduce a list of aliases that were added
en: Added
my: ထပ်လဝ်

en: Allow opening file?
my: ကဵုအခေါၚ် ပံက်ဒၟံၚ် ဝှာၚ်?

en: Allow settings change?
my: ကဵုအခေါၚ် ပြံၚ်လှာဲ မဆိၚ်ဒၟံၚ်

en: Allow snap %q to open file %q?
my: ကဵုအခေါၚ် snap %q သ္ဂောံ ပံက် ဝှာၚ် %q?
