atril 1.25.0 - en to frp translation catalogue (961 entries)

en: Unknown MIME Type
frp: Tipo de MIME enconyu

en: File corrupted
frp: Fôlyo corruptâ

en: No files in archive
frp: Nyun fôlyo diens l’arch·ive

en: No images found in archive %s
frp: Nyuna image diens l’arch·ive %s

en: There was an error deleting “%s”.
frp: I at ayu un’èrror a suprimar “%s”.

en: DjVu document has incorrect format
frp: Lo document DjVu at un formât incorrècto

en: The document is composed of several files. One or more of these files cannot be accessed.
frp: Ceti document est omposâ de divèrs fôlyos. Yun ou plusiors sont inaccèssiblos.

en: DjVu Documents
frp: Document DjVu

en: DVI document has incorrect format
frp: Lo document DVI at un formât incorrècto

en: DVI Documents
frp: Documents DVI

en: No
frp: Non

en: Type 1
frp: Tipo 1

en: Type 1C
frp: Tipo 1C

en: Type 3
frp: Tipo 3

en: Type 1 (CID)
frp: Tipo 1 (CID)

en: Type 1C (CID)
frp: Tipo 1C (CID)

en: Unknown font type
frp: Tipo de fonta enconyu

note: #-#-#-#-#  50 (mate-desktop 1.25.0)  #-#-#-#-# Translators: the "name" mentioned * here is the name of an application or * a document Translators: the "name" mentioned here is the name of * an application or a document
en: No name
frp: Pas de nom

en: PDF Documents
frp: Documents PDF

en: Failed to load document “%s”
frp: Èrror a chargiér lo document «%s»

en: Failed to save document “%s”
frp: Èrror a sarvar lo document «%s»

en: PostScript Documents
frp: Documents PostScript

en: Invalid document
frp: Document invalido

en: All Documents
frp: Tuis los documents

en: All Files
frp: Tots los fichèrs

en: File is not a valid .desktop file
frp: Ce fôlyo est pas un fôlyo “.desktop” valido.

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
frp: Vèrsion '%s' de fôlyo desktop pas reconyua

en: Starting %s
frp: Après enrayér %s

en: Application does not accept documents on command line
frp: L’aplicacion accèpte pas de documents en linye de comanda

en: Unrecognized launch option: %d
frp: Opcion d’enrayement inconyua: %d

en: Not a launchable item
frp: Impossîblo d’enrayér l’objèt

en: FILE
frp: FÔLYO

en: Session management options:
frp: Opcions de mènement de sèssion

en: Show “_%s”
frp: Montrar «_%s»

en: _Delete Toolbar
frp: _Revondre la bârra d’otils

en: _Next Page
frp: Pâge _suiventa

en: Print
frp: Emprimar

en: Print this document
frp: Emrpimar lo document

en: Page
frp: Pâge

en: Title:
frp: Titro:

en: Location:
frp: Luè:

en: None
frp: Nyun

en: %.2f × %.2f inch
frp: %.2f × %.2f pojos

en: %s, Portrait (%s)
frp: %s, Portrèt (%s)

en: %s, Landscape (%s)
frp: %s, Payisâjo (%s)

en: (%d of %d)
frp: (%d de %d)

note: #-#-#-#-#  77 (MATE Desktop Environment)  #-#-#-#-# (itstool) path: sect1/bridgehead
en: Help
frp: Èda

en: Open
frp: Ovèrt

en: Close
frp: Sèrrar

en: _Password:
frp: _Contresinyo

en: Properties
frp: Opcions

en: _View
frp: _Vére

note: 23
en: _About
frp: _A propós

en: Previous
frp: Precedènta

en: Next
frp: Segrènta

note: #-#-#-#-#  77 (MATE Desktop Environment)  #-#-#-#-# (itstool) path: varlistentry/term
en: Name
frp: Nom

en: No Bluetooth adapters found
frp: Nyun adaptatòr de Bleutooth dètèctâ

en: Bluetooth is disabled by hardware switch
frp: Lo Bluetooth est desactivâ pèr un interruptòr materiâl

en: Bluetooth is disabled
frp: Lo Bluetooth est desactivâ

en: Send files to a device
frp: Enviar de fìchiérs a l’aparèly

en: Open Bluetooth device manager
frp: Ovrir la trablèta de l’aparèly Bluetooth

note: #-#-#-#-#  46 (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# (itstool) path: section/title
en: Numbers
frp: Nombros

en: Home Folder
frp: Cartâblo de reçua

note: 10
en: _Paste
frp: _Glletar

en: _Cancel
frp: _Anular

en: Size
frp: Talyi

en: Location
frp: Luè:

note: Translators: If it's hard to compose a good home * icon name from the user name, you can use a string without * an "%s" here, in which case the home icon name will not * include the user's name, which should be fine. To avoid a * warning, put "%.0s" somewhere in the string, which will * match the us
en: %s's Home
frp: La rèçua de %s

en: Network Servers
frp: Sèrvòrs de baranye

en: Cancel
frp: Anular

en: Run in _Terminal
frp: Lancér diens un _tèrminâl

en: Default
frp: Prèdèfini

en: Icon
frp: Icona

en: GEOMETRY
frp: GEOMÈTRI

en: Continue
frp: Continuar

en: User Details
frp: Dètalys d’usancér

en: User Name:
frp: Nom d’usancér:

en: Emblems
frp: Emblèmos

note: TRANSLATORS: Indicates that a track has never been played before
en: Never
frp: Jamés

en: <b>Size</b>
frp: <b>Talyi</b>

en: _Software:
frp: _Programâjo:

en: Software
frp: Programâjo

note: #-#-#-#-#  38 (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# (itstool) path: entry/para #-#-#-#-#  40 (MATE Desktop Environment)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  41 (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  77 (MATE Desktop Environment)  #-#-#-#-# (itstool) path: varlistentry/term
en: Description
frp: Dèscripcion

note: #-#-#-#-#  20 (engrampa 1.25.0)  #-#-#-#-# Translators: after the colon there is a folder name.
en: _Location:
frp: _Luè:

note: 2
en: _Tabs
frp: _Tirènt

note: 6 7
en: _Close Tab
frp: _Sarrar lo tirènt

en: File System
frp: Sistèmo de fìchiérs

en: Browse Network
frp: Pèrcorir la baranye

en: Browse the contents of the network
frp: Navìgar diens lo contenyu de la baranye

note: #-#-#-#-#  77 (MATE Desktop Environment)  #-#-#-#-# (itstool) path: sect1/bridgehead
en: Edit
frp: Èditar

note: #-#-#-#-#  53 (MATE Desktop Environment)  #-#-#-#-# i18n #-#-#-#-#  54 (MATE Desktop Environment)  #-#-#-#-#
en: Search:
frp: Rechèrche:

en: _Home Folder
frp: Cartâblo de _Rèçua

en: _Network
frp: _Baranye

en: _Home
frp: _Rèçua

en: _Undo
frp: _Dèfâre

en: _Redo
frp: _Refâre

en: Redo the last undone action
frp: Refâre la dèrriére accion dèfêta

en: Undo
frp: Dèfâre

en: Redo
frp: Refâre

en: Command
frp: Comanda

en: _Name: | _Names:
frp[0]: _Nom:

en: %s Properties
frp: %s Propriètâs

en: Set _user ID
frp: Dèfinir l’identitâ d’usancér

en: pixels
frp: pixèls

en: Width:
frp: Larjor:

en: Open _Terminal
frp: Ovrir un _tèrminâl

en: Open a terminal
frp: Ovrir diens un _tèrminâl

en: Open terminal
frp: Ovrir un tèrminâl

en: Failed to launch '%s'
frp: Èrror d’enrayâjo de '%s'

en: Print version
frp: Vèrsion imprimâbla

en: Name:
frp: Nom:

en: Command:
frp: Comanda:

note: #-#-#-#-#  48 (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# (itstool) path: para/guibutton
en: Browse
frp: Pèrcorir

en: Main Menu
frp: Menu principâl

en: Restore System Configuration
frp: Tornar a la configuracion de sistèmo

en: Restore the default menu layout
frp: Tornar a l’arangement de menu convencionèl

en: _New Menu
frp: _Novél menu

en: Ne_w Item
frp: No_vél èlèment

en: Copy
frp: Copiar

en: Paste
frp: Agllètar

en: Execution of '%s' failed:
frp: Enrayement de '%s' at pas fonccionâ:

en: About...
frp: Savêr més…

en: Configure...
frp: Configurar...

en: Show Text
frp: Mohtrar lo tèxto

en: Hide Text
frp: Cachiér lo tèxto

en: Remove this desklet
frp: Revondre cèta raponse

en: System Information
frp: Informacions de sistèmo

en: Confirm
frp: Confirmar

note: (itstool) path: para/guibutton
en: OK
frp: D’acôrd

note: #-#-#-#-#  48 (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# (itstool) path: para/guilabel
en: Accessibility
frp: Accèssibilitâ

en: Screen Reader
frp: Lectòr d’ ècran

en: Universal Access Settings
frp: Règllâjos d’accès univèrsèl

en: High Contrast
frp: Yaut contrasto

en: Today
frp: Oè

en: Add to panel
frp: Rapondre a la trablèta

en: Remove from favorites
frp: Revondre dos prèfèrâs

en: Wireless
frp: Sens câblo

en: Notification Settings
frp: Règllâjos de notificacion

en: Launch
frp: Lanciér

en: Mouse
frp: Rata

en: Keyboard
frp: Clavèr

en: Play
frp: Joyèr

en: Stop
frp: Arretar

en: Repeat All
frp: Tot reperar

en: Applications
frp: Aplicacions

note: Create a frame as the child of the viewport.
en: Volume
frp: Força do son

en: Lock Screen
frp: Blocar l’ècran

en: Control Center
frp: Centro de controlo

en: Appearance
frp: Aparenci

en: Languages
frp: Lèngües

en: Browse for more pictures...
frp: Pèrcorrir més de fotôs

en: Show
frp: Montrar

en: Item
frp: Objèt

en: Install
frp: Instalar

en: Refresh
frp: Actualisar

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Disabled
frp: Inactivo

en: Keyboard layout
frp: Disposicion du clâvo

en: Short
frp: Cort

en: Long
frp: Lonj

en: Background color
frp: Couleur de fond

en: Region
frp: Rèġion

en: General Settings
frp: Règllâjos g·ènèrâls

en: Layout
frp: Disposicion

note: interface down
en: Disable
frp: Désactivar

en: MB
frp: Mèga-Octèt

note: #-#-#-#-#  47 (mate-calc 1.25.0)  #-#-#-#-# Accessible name for the memory button Accessible name for the memory value button Tooltip for the memory button #-#-#-#-#  67 (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# (itstool) path: listitem/para
en: Memory
frp: Mèmoère

en: GB
frp: Ġiga-Octèt

en: Windows
frp: Fenéhtra

en: Universal Access
frp: Accès univèrsèl

en: Home folder
frp: Cartâblo de rèçua

en: Repeat delay:
frp: Temps de repecicion:

en: Slow
frp: Plan

en: Fast
frp: Rapido

en: Categories
frp: Catègoris

en: Select a file
frp: Acapar un fichier

en: Low
frp: Bas

en: High
frp: Yaut

en: Panel
frp: Pancarta

en: Power
frp: Puissance

note: #-#-#-#-#  48 (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# (itstool) path: sect1/title
en: Screensaver
frp: Sârvor d’ècran

note: #-#-#-#-#  48 (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# (itstool) path: para/guilabel
en: Sound
frp: Son

note: #-#-#-#-#  77 (MATE Desktop Environment)  #-#-#-#-# (itstool) path: varlistentry/term
en: Output
frp: Sortia

note: #-#-#-#-#  67 (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# (itstool) path: listitem/para
en: Device
frp: Aparèly

note: #-#-#-#-#  77 (MATE Desktop Environment)  #-#-#-#-# (itstool) path: varlistentry/term
en: Input
frp: Entrâ

en: Icons
frp: Icones

en: Take a photo...
frp: Prendre una fotô…

en: Actions
frp: Accions

en: Center
frp: Çantre

en: Icons only
frp: Icones soletament

en: Show category icons
frp: Afichiér les icones de la catègoria

en: System Tray
frp: Barra de notificacion

en: Calendar
frp: Armanac

en: Show week numbers in calendar
frp: Montrar lo numèrô de _semana diens l’armanac

note: TRANSLATORS: this is where the user can click and import a profile
en: Other profile…
frp: Âtre pèrfil…

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
frp: Pèr dèfôt:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
frp: Espaço colòrimètrico:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
frp: Pèrfil de tèste:

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Set for all users
frp: Dèfinir por tots los utilisatòrs

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Create virtual device
frp: Crèar un aparèly virtuèl

en: _Import
frp: _Importar

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
frp: Tots los fìchiérs

note: Name for DEU
en: Germany
frp: Alemagne

note: Name for ESP
en: Spain
frp: Èspagne

en: bytes
frp: octets

en: The screensaver is active
frp: L’ècran de vêlye est activo

en: The screensaver is inactive
frp: L’ècran de vêlye est inactivo

en: The screensaver is not currently active.
frp: L’ècran de vêlye est pas activo actuèlement.

en: The screensaver has been active for %d second.
     | The screensaver has been active for %d seconds.
frp[0]: L’ècran de vêlye at èhtâ activo pendant %d segonda.
frp[1]: L’ècran de vêlye at èhtâ activo pendant %d segondes.

en: _Switch User
frp: Changér d’usancér

en: Formatting %(partition)s as %(format)s ...
frp: Après formatar %(partition)s como %(format)s ...

en: Mounting %(partition)s on %(mountpoint)s
frp: Après montar %(partition)s sur %(mountpoint)s

en: Copying %s
frp: Après copiar %s

en: Entering the system ...
frp: Après entrar lo sistèmo

en: Removing live configuration (packages)
frp: Après recotar la configuracion dos paquèts de vèrsion a chôd

en: Adding new user to the system
frp: Après apondre un novél utilisator diens lo sistèmo

en: Writing filesystem mount information to /etc/fstab
frp: Après èhcrire l’informacion de montâjo du sistèmo de fìchiérs /etc/fstab

en: Setting hostname
frp: Après dèfinir lo nom d’hôto

en: Setting locale
frp: Après dèfinir la lèngua locâla

en: Localizing packages
frp: Après localisar los paquèts

en: Installing drivers
frp: Après instalar los pilotos

en: Setting keyboard options
frp: Après dèfinir les opcions de clâvo

en: Installing bootloader
frp: Après instalar lo charjòr d’encoblâjo

en: Cleaning APT
frp: Après ècoviér APT

en: Installation finished
frp: Instalacion tèrminâ

en: Configuring bootloader
frp: Après configurar lo charjòr d’encoblâjo

en: Checking bootloader
frp: Après vèrifier lo charjòr d’encoblâjo

en: Language
frp: Lèngua

en: Timezone
frp: Zona horèra

en: User info
frp: Informacions d’utilisatòr

en: Partitioning
frp: Particionar

en: Advanced options
frp: Opcions avanciês

en: Summary
frp: Somèro

en: Installing Linux Mint...
frp: Après instalar Linux Mint…

en: Country
frp: Payis

en: Select timezone
frp: Sèlèccionar la zona horèra

en: Variant
frp: Varianta

en: Overview
frp: Vua ġènèrâla

en: Calculating file indexes ...
frp: Après carcular la lista de fìchiérs…

en: %s Installer
frp: Instalòr de %s

en: Edit partitions
frp: Èditar les particions

en: Expert mode
frp: Mode d’èxpèrt

en: Your full name
frp: Vohtron nom entiér

en: Please enter your full name.
frp: Mèrci d’entrar vohtron nom entiér.

en: Your username
frp: Vohtron sobriquèt

en: This is the name you will use to log in to your computer.
frp: Cenqu’est lo nom que vos alâds utilisar por vos branchiér diens vohtron ordinatòr

en: Your password
frp: Vohtron contresinyo

en: Please enter your password twice to ensure it is correct.
frp: Mèrci d’entrar vohtron contresinyo dowes vês, por sècuritâ

en: Automatic login
frp: Enbranchement ôtômatico

en: Your picture
frp: Vohtr’imâge

en: B
frp: Octèt

en: Device:
frp: Aparely:

en: Please enter your password
frp: Mèrci d’èhcrire lo contresinyo

en: Please wait, this can take some time
frp: Mèrci d’atendre

en: Application removed successfully
frp: L’aplicacion at èhtâ recotâ corrèctament

en: This menu item is not associated to any package. Do you want to remove it from the menu anyway?
frp: Cèt’ entrâ de menu est pas liâ a nyun paquèt. Vos voléds l’acotar du menu?

en: The following packages will be removed:
frp: Los paquèts suivents seront acotâs:

en: Packages to be removed
frp: Paquèts a recotar

en: Send by Email
frp: Mandar pèr mèssâjo

en: Send as email attachment
frp: Mandar como pièce juenta

en: Interface
frp: Intèrface

en: Desktop icons
frp: Icones de l’ètabli

en: Toolbars
frp: Barra d’èses

en: Mounted Volumes
frp: Aparèlys sèlâs

en: Icon size:
frp: Talye de l’icôna

en: Auto
frp: Automatico

en: Software Manager
frp: Gestionèro de logicièls

note: #-#-#-#-#  46 (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# (itstool) path: td/p
en: Programming
frp: Programacion

en: Finished
frp: Tèrminâ

en: Add a New Language
frp: Apondre una novèla lèngua

en: Install / Remove Languages
frp: Instalar e recotar de lèngües

en: Some language packs are missing
frp: Cârcos paquèts de lèngües sont mancants

en: Fully installed
frp: Instalâ complètament

en: Language Settings
frp: Configuracion de lèngua

en: Apply System-Wide
frp: Aplicar a tot lo sistèmo

en: Install / Remove Languages...
frp: Instalar e recotar de lengües…

en: Language, interface, date and time...
frp: Lèngua, intèrface, data e temp…

en: Numbers, currency, addresses, measurement...
frp: Nombros, monèyes, adrèces, mesures…

en: Install the selected language
frp: Instalar la lèngua sèlèccionâ

en: Add...
frp: Apondre…

en: Add a new language
frp: Apondre una novèla lèngua

en: Remove the selected language
frp: Recotar la lèngua sèlèccionâ

en: Install language packs
frp: Instalar los paquèts de lèngües

en: Language settings
frp: Configuracions de lèngua

en: Input method
frp: Mètoda d’entrâ

en: Advanced MATE Menu
frp: Menu avanciê de MATE

en: Edit menu
frp: Modifiar lo menu

en: Always start with favorites pane
frp: Tojorn comencier avoéc los favorits

en: Use custom colors
frp: Utilisar de colòrs pèrsonalisâyes

en: Show recent documents plugin
frp: Activar la raponse de documents rècents

en: Show applications plugin
frp: Activar la raponse de documents rècents

en: Show system plugin
frp: Activar la raponse de sistèmo

en: Show places plugin
frp: Activar la raponse d’emplacements

en: Show application comments
frp: Afichér los comentèros de l’aplicacion

en: Button text:
frp: Tèxto du boton:

en: Options
frp: Opcions

en: Theme
frp: Tèmo

en: Main button
frp: Boton principâl

note: #-#-#-#-#  77 (MATE Desktop Environment)  #-#-#-#-# (itstool) path: sect1/title
en: Plugins
frp: Raponses

en: Background:
frp: Fond:

note: self.builder.get_object("applicationsLabel").set_text(_("Applications")) self.builder.get_object("favoritesLabel").set_text(_("Favorites"))
en: Number of columns:
frp: Nombro de colones:

en: Path
frp: Chemin

en: All applications
frp: Totes les aplicacions

en: Search Wikipedia for %s
frp: Chèrchier %s sur Wikipèdia

en: Lookup %s in Dictionary
frp: Chèrchiér %s diens lo diccionèro

en: Search Computer for %s
frp: Chèrchier %s diens l’ordinator

en: Delete from menu
frp: Revondre du menu

en: Search Wikipedia
frp: Rechèrchiér sur Wikipèdia

en: Lookup Dictionary
frp: Rechèrchiér diens lo diccionèro

en: Search Computer
frp: Rechèrchiér diens l’ordinator

en: Show all applications
frp: Montrar totes les aplicacions

en: Configure your system
frp: Configurar lo sistèmo

en: Log out or switch user
frp: Modar fora ou changiér d’utilisator

en: Empty trash
frp: Vuidar la corbèlye

en: Domain Blocker
frp: Embarrar un nom de domêno

en: Blocked domains
frp: Domênos embarrâs

en: Block access to selected domain names
frp: Embarrar l’accès us noms de domêno sèlèccionâs

en: Parental Control
frp: Contrôlo parentâl

en: The USB stick was formatted successfully.
frp: La cllâ USB at èhtâ formatâ corrèctament

en: An error occured while creating a partition on %s.
frp: I at ayu un’èrròr a crèar la particion sur %s.

en: Authentication Error.
frp: Èrror d’enbranchement

en: An error occurred.
frp: I at ayu un’èrròr

en: Image:
frp: Imâge:

en: USB stick:
frp: Cllâ USB

en: Writing %(VAR_FILE)s to %(VAR_DEV)s
frp: Après èhcrire %(VAR_FILE)s vèrs %(VAR_DEV)s

en: Starting copy from %(VAR_SOURCE)s to %(VAR_TARGET)s
frp: Après comencier a copiar de %(VAR_SOURCE)s vèrs %(VAR_TARGET)s

en: The image was successfully written.
frp: L’imâge at èhtâ corrèctament èhcrita

en: Not enough space on the USB stick.
frp: Pas pród d’èspaço sur la cllâ USB

en: Upload Manager
frp: Trablèta de chargement amont

en: %(percentage)s of %(number)d files - Uploading to %(service)s
frp: %(percentage)s de %(number)d fìchiérs - Chargement amont vèrs %(service)s

en: %(percentage)s of 1 file - Uploading to %(service)s
frp: %(percentage)s de 1 fìchiér - Chargement amont vèrs %(service)s

en: The upload to '%(service)s' was cancelled
frp: Lo chargement amont de '%(service)s' at èhtâ anulâ

en: Upload to '%s' failed:
frp: Lo chargement amont de '%s' ah ayu un’èrròr

en: Successfully uploaded 1 file to '%(service)s'
frp: Chargement amont de 1 fichiér corrèctament vèrs '%(service)s'

en: Do you want to cancel this upload?
frp: Vos voléds anular lo chargement amont?

en: Run in the background
frp: Travalyér en dèrriér-plan

en: Cancel upload?
frp: Anular lo chargement amont?

en: Uploading %(number)d files to %(service)s
frp: Après chargiér amont %(number)d fìchiérs vèrs %(service)s

en: Uploading 1 file to %(service)s
frp: Après chargiér amont 1 fìchiérs vèrs %(service)s

en: %(size_so_far)s of %(total_size)s - %(time_remaining)s left (%(speed)s/sec)
frp: %(size_so_far)s sur %(total_size)s - oncor %(time_remaining)s (%(speed)s/sec)

en: %(size_so_far)s of %(total_size)s
frp: %(size_so_far)s sur %(total_size)s

en: %d second | %d seconds
frp[0]: %d seconda
frp[1]: %d secondes

en: Unknown service: %s
frp: Sèrviço inconyu: %s

en: File larger than service's maximum
frp: Lo fìchiér est més grant que la limita do sèrviço

en: Could not get available space
frp: Impossiblo d'obtenir d’èspaço libro

en: File larger than service's available space
frp: Fichiér més grant que l’èspaço libro du sèrviço

en: File uploaded successfully.
frp: Fìchiér chargiê amont corrèctament.

en: connection successfully established
frp: conèxion encoblâ corrèctament

en: Uploading the file...
frp: Après chargiér amont lo fìchiér…

en: This service requires a password.
frp: Un contresinyo est nècèssèro por s’encoblar sur cèti sèrviço.

en: URL:
frp: Adrèce:

en: Upload services
frp: Chargiér amont los sèrviços

en: Services:
frp: Sèrviços:

en: Upload manager...
frp: Gèstionèro de charrèyâjo amont de fichiérs…

en: Drag &amp; Drop here to upload to %s
frp: Ligiéds e abadâds iqui pèr charrèyér amont de fichiérs vèrs %s

en: <b>Please enter a name for the new upload service:</b>
frp: <b>Mèrci d’entrar un nom por lo novél sèrviço de charrèyâjo amont de fichiérs:</b>

en: Service name:
frp: Nom de sèrviço:

en: <i>Try to avoid spaces and special characters...</i>
frp: <i>Provâds d’èvitar los èspaços e los caractèros spèciâls...</i>

en: Check connection
frp: Vèrifiar la conèccion

en: Host:
frp: Hôto:

en: User:
frp: Sobriquèt:

en: Timestamp:
frp: Mârca de temps:

en: Hostname or IP address, default:
frp: Nom de l’ôto o l’adrèce IP, pèr dèfôt:

en: Remote port, default is 21 for FTP, 22 for SFTP and SCP
frp: Pôrt distant, pèr dèfôt 21 pèr FTP, 22 pèr SFTP e SCP

en: Define upload services
frp: Dèfinissâds los sèrviços de charrèyâjo amont de fichiérs

en: Welcome Screen
frp: Ècran de benvenyua

note: item = gtk_separator_menu_item_new(); gtk_menu_shell_append(p, item);
en: _Customize
frp: _Personalisar

en: Yesterday
frp: Ièr

en: Quit Nemo.
frp: Sèrrar Nemo.

en: Program
frp: Programo

en: Audio
frp: Audió

[ctx: File]
en: Location
frp: Luè:

[ctx: File]
en: Name
frp: Nom

[ctx: File]
en: Name:
frp: Nom:

en: Description:
frp: Dèscripcion:

en: Value
frp: Valor

en: Image Settings
frp: Règllâjos d’ìmâjo

en: _Tools
frp: _Utils

[ctx: action (to trash)]
en: Trash
frp: Corbèlye

en: %d day,  | %d days,
frp[0]: %d jorn,
frp[1]: %d jorns,

en: %d hour,  | %d hours,
frp[0]: %d oea,
frp[1]: %d ores,

en: %d minute,  | %d minutes,
frp[0]: %d minuta,
frp[1]: %d minutes,

en: Playback Options
frp: Opcion de lèctura

en: Length
frp: Long

en: Restart
frp: Remprendre

en: Clear
frp: Nèteyér

en: File Properties
frp: Proprietâs do fichèr

en: Play/Pause
frp: Joyèr/Chaumar

note: Name for AFG
en: Afghanistan
frp: Afganistan

note: Name for ALA
en: Åland Islands
frp: Iles d’Åland

note: Name for ALB
en: Albania
frp: Albanie

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
frp: Èmirats arabos unis

note: Name for ARG
en: Argentina
frp: Argentena

note: Name for ARM
en: Armenia
frp: Armènie

note: Name for ASM
en: American Samoa
frp: Samoa amèriquênes

note: Name for ATG
en: Antigua and Barbuda
frp: Antigoa-et-Barbuda

note: Name for AUS
en: Australia
frp: Ôstralie

note: Name for AUT
en: Austria
frp: Ôtrich·e

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
frp: Azèrbayidj·an

note: Name for BEL
en: Belgium
frp: Bèlg·ique

note: Name for BEN
en: Benin
frp: Bènin

note: Name for BFA
en: Burkina Faso
frp: Burkina Fasô

note: Name for BGD
en: Bangladesh
frp: Banglladèch·e

note: Name for BGR
en: Bulgaria
frp: Bulgarie

note: Name for BHR
en: Bahrain
frp: Bahreyin

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
frp: Bosnie-Hèrzègovena

note: Name for BLR
en: Belarus
frp: Bièlorussie

note: Name for BMU
en: Bermuda
frp: Bèrmudes

note: Common name for BOL
en: Bolivia
frp: Bolivie

note: Name for BRA
en: Brazil
frp: Brèsil

note: Name for BRB
en: Barbados
frp: Barbâda

note: Name for BTN
en: Bhutan
frp: Botan

note: Name for BWA
en: Botswana
frp: Botsouana

note: Name for CAF
en: Central African Republic
frp: Rèpublica centrafriquêna

note: Name for CHE
en: Switzerland
frp: Suisse

note: Name for CHL
en: Chile
frp: Ch·ili

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
frp: Rèpublica populèra de Ch·ina

note: Name for CMR
en: Cameroon
frp: Cameron

note: Official name for COG
en: Republic of the Congo
frp: Rèpublica du Congô

note: Name for COK
en: Cook Islands
frp: Iles Cook

note: Name for COL
en: Colombia
frp: Colombie

note: Name for COM
en: Comoros
frp: Comores

note: Name for CYM
en: Cayman Islands
frp: Iles Cayimans

note: Name for CYP
en: Cyprus
frp: Ch·ipre

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
frp: Rèpublica tch·èca

note: Name for DJI
en: Djibouti
frp: Dj·iboti

note: Name for DMA
en: Dominica
frp: Domenica

note: Name for DNK
en: Denmark
frp: Danemârc

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
frp: Rèpublica domeniquêna

note: Name for DZA
en: Algeria
frp: Alg·èrie

note: Name for ECU
en: Ecuador
frp: Èquator

note: Name for EGY
en: Egypt
frp: Èg·ipte

note: Name for ERI
en: Eritrea
frp: Èritrê

note: Name for ESH
en: Western Sahara
frp: Sahara occidentâl

note: Name for ETH
en: Ethiopia
frp: Ètiopie

note: Name for FIN
en: Finland
frp: Finlande

note: Name for FJI
en: Fiji
frp: Fidj·i

note: Name for FRO
en: Faroe Islands
frp: Iles Fèroè

note: Official name for FSM
en: Federated States of Micronesia
frp: Micronèsie

note: Name for GBR
en: United Kingdom
frp: Royômo-Uni

note: Name for GEO
en: Georgia
frp: Jôrg·ie

note: Name for GGY
en: Guernsey
frp: Guèrneseyi

note: Name for GHA
en: Ghana
frp: Gana

note: Name for GIN
en: Guinea
frp: Guinê

note: Name for GLP
en: Guadeloupe
frp: Goadeloupe

note: Name for GNB
en: Guinea-Bissau
frp: Guinê-Bissaou

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
frp: Guinê èquatoriâla

note: Name for GRC
en: Greece
frp: Grèce

note: Name for GRD
en: Grenada
frp: Grenâda

note: Name for GRL
en: Greenland
frp: Grônlande

note: Name for GTM
en: Guatemala
frp: Goatemala

note: Name for GUF
en: French Guiana
frp: Guyana francêsa

note: Name for GUM
en: Guam
frp: Goam

note: Name for HRV
en: Croatia
frp: Croacie

note: Name for HTI
en: Haiti
frp: Hayiti

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
frp: Hongrie

note: Name for IDN
en: Indonesia
frp: Endonèsie

note: Name for IMN
en: Isle of Man
frp: Ila de Man

note: Name for IND
en: India
frp: Ende

note: Name for IRL
en: Ireland
frp: Irlande

note: Name for ISL
en: Iceland
frp: Islande

note: Name for ISR
en: Israel
frp: Israyèl

note: Name for ITA
en: Italy
frp: Étalia

note: Name for JAM
en: Jamaica
frp: J·amayica

note: Name for JEY
en: Jersey
frp: Jèrseyi

note: Name for JOR
en: Jordan
frp: J·ordanie

note: Name for JPN
en: Japan
frp: J·apon

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
frp: Kazacstan

note: Name for KEN
en: Kenya
frp: Kenia

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
frp: Kirguizistan

note: Name for KHM
en: Cambodia
frp: Cambodg·e

note: Name for KNA
en: Saint Kitts and Nevis
frp: Sant-Cretôflle-et-Nievès

note: Name for KWT
en: Kuwait
frp: Koveyit

note: Name for LBN
en: Lebanon
frp: Liban

note: Name for LBR
en: Liberia
frp: Libèria

note: Name for LBY, Official name for LBY
en: Libya
frp: Libie

note: Name for LCA
en: Saint Lucia
frp: Santa-Lucie

note: Name for LSO
en: Lesotho
frp: Lesothô

note: Name for LTU
en: Lithuania
frp: Lituanie

note: Name for LUX
en: Luxembourg
frp: Luxembôrg

note: Name for LVA
en: Latvia
frp: Lètonie

note: Name for MAR
en: Morocco
frp: Maroc

note: Name for MCO
en: Monaco
frp: Monacô

note: Common name for MDA
en: Moldova
frp: Moldavie

note: Name for MDG
en: Madagascar
frp: Madagascâr

note: Name for MEX
en: Mexico
frp: Mexique

note: Name for MMR
en: Myanmar
frp: Birmanie

note: Name for MNE, Official name for MNE
en: Montenegro
frp: Montènègro

note: Name for MNG
en: Mongolia
frp: Mongolie

note: Name for MNP
en: Northern Mariana Islands
frp: Iles Marianes du Nord

note: Name for MRT
en: Mauritania
frp: Môritanie

note: Name for MSR
en: Montserrat
frp: Montsarrat

note: Name for MUS
en: Mauritius
frp: Môris

note: Name for MWI
en: Malawi
frp: Malavi

note: Name for MYS
en: Malaysia
frp: Malèsie

note: Name for NAM
en: Namibia
frp: Namibie

note: Name for NCL
en: New Caledonia
frp: Novèla-Calèdonie

note: Name for NER
en: Niger
frp: Nig·èr

note: Name for NFK
en: Norfolk Island
frp: Ila Norfolk

note: Name for NGA
en: Nigeria
frp: Nig·èria

note: Name for NIC
en: Nicaragua
frp: Nicaragoa

note: Name for NIU, Official name for NIU
en: Niue
frp: Niuè

note: Name for NLD
en: Netherlands
frp: Payis-Bâs

note: Name for NOR
en: Norway
frp: Norvèg·e

note: Name for NPL
en: Nepal
frp: Nèpal

note: Name for NRU
en: Nauru
frp: Naouru

note: Name for NZL
en: New Zealand
frp: Novèla-Zèlande

note: Name for PAK
en: Pakistan
frp: Paquistan

note: Name for PER
en: Peru
frp: Pèrou

note: Name for PHL
en: Philippines
frp: Felipines

note: Name for PLW
en: Palau
frp: Palaos

note: Name for PNG
en: Papua New Guinea
frp: Papoasie-Novèla-Guinê

note: Name for POL
en: Poland
frp: Pologne

note: Name for PRI
en: Puerto Rico
frp: Pôrto Rico

note: Name for PRY
en: Paraguay
frp: Paragoayi

note: Name for PYF
en: French Polynesia
frp: Polinèsie francêsa

note: Name for REU
en: Réunion
frp: Rèunion

note: Name for ROU
en: Romania
frp: Roumanie

note: Name for RWA
en: Rwanda
frp: Rouanda

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
frp: Arabie saoudita

note: Name for SDN
en: Sudan
frp: Sodan

note: Name for SEN
en: Senegal
frp: Sènègal

note: Name for SGP
en: Singapore
frp: Singapor

note: Name for SLB
en: Solomon Islands
frp: Iles Salomon

note: Name for SLE
en: Sierra Leone
frp: Siérra Leone

note: Name for SLV
en: El Salvador
frp: Salvador

note: Name for SMR
en: San Marino
frp: Sant-Marin

note: Name for SOM
en: Somalia
frp: Somalie

note: Name for SRB
en: Serbia
frp: Sèrbie

note: Name for STP
en: Sao Tome and Principe
frp: Sao Tomé-et-Principe

note: Name for SVK
en: Slovakia
frp: Slovaquie

note: Name for SVN
en: Slovenia
frp: Slovènie

note: Name for SWE
en: Sweden
frp: Suède

note: Name for SYC
en: Seychelles
frp: Sêch·èles

note: Name for TCA
en: Turks and Caicos Islands
frp: Iles Turques et Cayiques

note: Name for TCD
en: Chad
frp: Tch·ad

note: Name for TGO
en: Togo
frp: Togô

note: Name for THA
en: Thailand
frp: Tayilande

note: Name for TJK
en: Tajikistan
frp: Tadj·iquistan

note: Name for TKL
en: Tokelau
frp: Tokelaou

note: Name for TKM
en: Turkmenistan
frp: Turcmènistan

note: Name for TTO
en: Trinidad and Tobago
frp: Trinitât-et-Tobagô

note: Name for TUN
en: Tunisia
frp: Tunisie

note: Name for TUR
en: Turkey
frp: Turquie

note: Common name for TWN
en: Taiwan
frp: Rèpublica de Ch·ina

note: Common name for TZA
en: Tanzania
frp: Tanzanie

note: Name for UGA
en: Uganda
frp: Oganda

note: Name for UKR
en: Ukraine
frp: Ucrayena

note: Name for URY
en: Uruguay
frp: Urugoayi

note: Official name for USA
en: United States of America
frp: Ètats-Unis d’Amèrica

note: Name for UZB
en: Uzbekistan
frp: Ozbèquistan

note: Name for VCT
en: Saint Vincent and the Grenadines
frp: Sant-Vincent-et-les Grenadenes

note: Common name for VEN
en: Venezuela
frp: Venezuèla

note: Official name for VGB
en: British Virgin Islands
frp: Iles Vièrges britaniques

note: Common name for VNM
en: Vietnam
frp: Viêt Nam

note: Name for WLF
en: Wallis and Futuna
frp: Valis-et-Futuna

note: Name for YEM
en: Yemen
frp: Yèmen

note: Name for ZAF
en: South Africa
frp: Africa du Sud

note: Name for ZMB
en: Zambia
frp: Zambie

note: Name for ZWE
en: Zimbabwe
frp: Zimbaboue

en: Enter
frp: Entrâ

en: Master
frp: Mêtro

en: Hardware Master
frp: Mêtro de la quincalye

en: Digital Default PCM
frp: PCM numèrico prèdèfini

[ctx: timezone]
en: Unknown
frp: Enconyu

en: Variable
frp: Variâbla

en: Input Device Preferences
frp: Preferences d'entrâ dos aparelys

en: Sensitivity:
frp: Sensibilitâ:

en: Acceleration:
frp: Acceleracion:

en: <b>Motion</b>
frp: <b>Mocion</b>

en: Left handed (Swap left and right mouse buttons)
frp: Gauchèr (chanje los botos de dreti et de gauchi de la rata)

en: Delay before each key starts repeating
frp: Temps per la repeticion do clavèr

en: Interval between each key repeat
frp: Interval de repeticion do clavèr

en: Repeat interval:
frp: Interval de repeticion:

en: Type in the following box to test your keyboard settings
frp: Carro per fâre de test da configuracion do clavèr

en: <b>Character Repeat</b>
frp: <b>Repeticion do Charactéro</b>

en: Beep when there is an error of keyboard input
frp: Bip quand i at n'erór d'entrâ do clavèr

en: Touch Pad
frp: Carro de déyt (Touch Pad)

en: Go back to "%s"
frp: Tornar a "%s"

en: Enable key navigation
frp: Navigacion u clavèr

en: Allow users to use up/down/left/right/tab/enter keys to operate the lxlauncher
frp: Permetre us usors de navigar dins lxlauncher avoyc los flechons do clavèr

en: Column spacing
frp: Espaciment de colones

en: The amount of space between two consecutive columns
frp: La larjór de l'espaci entre doves colones segrèntes

en: Row spacing
frp: Espaciment de linyes

en: The amount of space between two consecutive rows
frp: La yautór de l'espaci entre doves linyes segrèntes

en: Homogeneous
frp: Homojenós

en: Command not found
frp: Comanda pâs trovâyi

en: Settings for several hardware devices
frp: Règllâjos de la quincalye de l’aparèly

en: Look and Feel
frp: Vêr et sentir

en: Settings controlling the desktop appearance and behavior
frp: Règllâjos de controlo d’aparence et de comportement

en: Personal preferences and administration settings
frp: Règllâjos de prèfèrence et d’administracion

en: Programs for Internet access such as web and email
frp: Programos de malyâjo et de navìgacion sur la têla

en: Change system-wide settings (affects all users)
frp: Changér lo sistèmo g·ènèrâl (a tuis los usancérs)

en: System configuration and monitoring
frp: Configuracion et diagnostico de sistèmo

note: default
en: LXMusic
frp: LXMosica

en: Audio Files
frp: Fichèrs sons

en: Now Playing:
frp: Joyènt yóra:

en: Create new playlist
frp: Crear na lista de leyturi

en: Mixer:
frp: Mècllór:

note: oss
en: Open Sound System
frp: Sistemo de Son Uvert

en: Server:
frp: Servòr:

note: jack
en: JACK Audio Connection Kit
frp: JACK Audio Connecion Kit

en: Disk Writer
frp: Gravór de discos

en: Destination Directory:
frp: Repertòri de destinacion:

en: No Repeat
frp: Sensa repeticion

en: Track Name
frp: Nom de la chançon

en: _Playlist
frp: _Lista de leyturi

en: Add To Playlist
frp: Apondre a la lista de leyturi

en: Add Files or Folders
frp: Apondre de fichèrs u de dossèrs

en: Add URL
frp: Apondra n' adreci de la téla

en: Remove From Playlist
frp: Dotar de la lista de leyturi

en: Remove Selected Items
frp: Dotar cen qu'eht selectionâ

en: Remove All Items
frp: Tot dotar

en: Create _New Playlist
frp: Crear na _novela lista de leyturi

en: _Delete Current Playlist
frp: _Dotar cetâ lista de leyturi

en: Show Playlist
frp: Mohtrar la lista de leyturi

en: Current Playlist
frp: Lista de leyturi actuèla

en: Add files to the playlist
frp: Apondre los fichèrs a la lista de leyturi

en: Filter:
frp: Filtro:

en: Enter keyword here
frp: Entrar un mot-cllâ iqui

en: _Show Main Window
frp: _Mohtrar la fenehtra principala

en: Continue playback in background after exiting LXMusic
frp: Continuar la leyturi cachîyi apres modar LXMusic

en: Plugin:
frp: Ajuston: _

en: <b>Output</b>
frp: <b>Sortia</b>

en: CD-ROM Device:
frp: Aparely de CD-ROM: _

en: <b>Audio CD</b>
frp: <b>CD Audió</b>

en: <b>File Type: </b>
frp: <b>Tipe de fichèr: </b>

en: <b>Size: </b>
frp: <b>Talyi: </b>

en: <b>Comment: </b>
frp: <b>Comentéro: </b>

en: <b>Artist: </b>
frp: <b>Artisto: </b>

en: <b>Title: </b>
frp: <b>Titre: </b>

en: <b>File: </b>
frp: <b>Fichèr: </b>

en: Currently loaded plugins
frp: Tacons yora charjis

en: Stretch
frp: Rablar

en: Add plugin to panel
frp: Apondre un tacon a la pancarta

en: Available plugins
frp: Tacons disponiblos

en: Logout command is not set
frp: La commanda de deconneccion eht pâs definyîyi

en: Select a directory
frp: Acapar un gosset

en: _Browse
frp: _Coratar

en: Really delete this panel?
    <b>Warning: This can not be recovered.</b>
frp: Dotar veretament cetâ pancarta?
    <b>Gâra: cetâ accion ne pòt ehtre annulâyi.</b>

en: Copyright (C) 2008-2021
frp: Drèts de Copia Copyright (C) 2008-2021

en: Desktop panel for LXDE project
frp: Pancarta do lʹentorn per lo projet LXDE

en: "%s" Settings
frp: Opcions de « %s »

en: Add / Remove Panel Items
frp: Apondre/Dotar de bagues a la pancarta

en: Remove "%s" From Panel
frp: Dotar « %s » de la pancarta

en: Panel Settings
frp: Opcions de la pancarta

en: Create New Panel
frp: Crear ʻna novela pancarta

en: Delete This Panel
frp: Dotar cetâ pancarta

note: { "configure", N_("Preferences"), configure },
en: Run
frp: Emprendre

en: Enter the command you want to execute:
frp: Entrar la commanda a emprendre:

en: Command line options:
frp: Opcions de la linyi de commanda:

en:  --help      -- print this help and exit
frp:  --help      -- mohtrar cetî messâjo dʹéda et quitar

en:  --version   -- print version and exit
frp:  --version   -- mohtrar la version et quitar

note: g_print(_(" --log <number> -- set log level 0-5. 0 - none 5 - chatty\n")); g_print(_(" --configure -- launch configuration utility\n"));
en:  --profile name -- use specified profile
frp:  --profile nom -- usar lo perfil specifiâ

en:  -h  -- same as --help
frp:  -h  -- parily que --help

en:  -p  -- same as --profile
frp:  -p  -- parily que --profile

en:  -v  -- same as --version
frp:  -v  -- parily que --version

note: g_print(_(" -C  -- same as --configure\n"));
en: 
    Visit http://lxde.org/ for detail.
frp: 
    Visitar lo site http://lxpanel.sourceforge.net/ per detalys.

en: Allocate space
frp: Aloyier de l'espaci

en: Show tooltips
frp: Mohtrar les infobulles

en: Flat buttons
frp: Botons plans

en: Show windows from all desktops
frp: Mohtrar les fenehtres de tots los espaces de travaly

en: Use mouse wheel
frp: Usar la roua de la rata

en: Flash when there is any window requiring attention
frp: Elyódar quand na fenehtra demande lʹatencion

en: Spacing
frp: Ehpaciment

en: <b>Connection</b>
frp: <b>Conneccion</b>

en: Status:
frp: Ehtat:

en: <b>Activity</b>
frp: <b>Activitâ</b>

en: Received:
frp: Recevû:

en: Sent:
frp: Mendâ:

en: <b>Signal Strength</b>
frp: <b>Fórça do sinyal</b>

en: <b>Internet Protocol (IPv4)</b>
frp: <b>Protocol Internet (IPv4)</b>

en: Address:
frp: Adreçi:

en: Destination:
frp: Destinacion:

en: Broadcast:
frp: Adreçi de difusion:

en: Subnet Mask:
frp: Mâscuri de sostela:

en: <b>Internet Protocol (IPv6)</b>
frp: <b>Protocol Internet (IPv6)</b>

en: Scope:
frp: Portâ:

en: <b>Network Device</b>
frp: <b>Aparely de téla</b>

en: Con_figure
frp: Con_figurar

en: Dynamic
frp: Dinamic

en: % Percent
frp: % percent

en: Panel Preferences
frp: Préférences de la pancarta

en: Edge:
frp: Bórd:

en: Alignment:
frp: Alinyiment:

en: Margin:
frp: Marji:

en: <b>Position</b>
frp: <b>Posicion</b>

en: Geometry
frp: Geometrie

en: System theme
frp: Temo do sistemo

en: Select an image file
frp: Acapar un fichier image

en: <b>Background</b>
frp: <b>Darrèr-Plan</b>

en: <b>Font</b>
frp: <b>Fonda</b>

en: Panel Applets
frp: Applicacions de la pancarta

en: Logout Command:
frp: Commanda de déconneccion:

en: Terminal Emulator:
frp: Emulator de terminal:

en: File Manager:
frp: Gestionnèro de fichiers:

en: Make window managers treat the panel as dock
frp: Le gestionnaire de fenehtra doit considérer le pancarta comme un dock

en: Reserve space, and not covered by maximized windows
frp: Réserver de l'espace et l'empêcher d'être recouvert par les fenehtres maximisées

en: <b>Properties</b>
frp: <b>Proprietâ</b>

en: Minimize panel when not in use
frp: Apetissar la pancarta quand n'eht pas usâyi

en: Size when minimized
frp: Talyi quand apetissâ

en: <b>Automatic hiding</b>
frp: <b>Cachèr automacament</b>

en: CPU Usage Monitor
frp: Monitor d'usâjo do processor

en: Display CPU usage
frp: Mohtra l'usâjo do processor

en: Desktop Number / Workspace Name
frp: Numeró de Bureu / Nom de l'espaci de travaly

en: Bold font
frp: Fonda grassa

en: Display workspace number, by cmeury@users.sf.net
frp: Mohtra le numéro de lʹentorn de travaly

en: Application Launch Bar
frp: Barra dʹempreencion dʹapplicacions

en: Task Bar (Window List)
frp: Barra de tâhches (Lista de fenehtres)

en: Bar with buttons to launch application
frp: Barre avoyc dʹapolyons per emprendre dʹapplicacions

note: Add Raise menu item.
en: _Raise
frp: _Mohtrar

note: Add Restore menu item.
en: R_estore
frp: _Cachier

note: Add Maximize menu item.
en: Ma_ximize
frp: A_grantir

note: Add Iconify menu item.
en: Ico_nify
frp: A_petissir

en: Workspace _%d
frp: Espaci de travaly _%d

en: Workspace %d
frp: Espaci de travaly %d

note: Add "move to all workspaces" item.  This causes the window to be visible no matter what desktop is active.
en: _All workspaces
frp: _Tots los espaces de travaly

en: _Close Window
frp: _Serrar la fenehtra

en: Digital Clock
frp: Relojo digital

en: Clock Format
frp: Format do relojo

en: Tooltip Format
frp: Format dos conselys

en: Action when clicked (default: display calendar)
frp: Accion do clic (defaut: mohtra lo calendrèr)

en: Display digital clock and tooltip
frp: Mohtrar lo relojo a chifra é lo consély

en: Application Menu
frp: Menû d'applicacions

en: Add a separator to the panel
frp: Apondre un separatór sur le pancarta

en: Desktop Pager
frp: Avertissór do bureu

en: System tray
frp: Barra de notificacion

en: Minimize All Windows
frp: Apetissar totes les fenehtres

en: Directory Menu
frp: Menu des repertères

en: Directory
frp: Menû dos repetères

en: Temperature Monitor
frp: Monitór de la temperaturi

note: FIXME: if off, disable next one
en: Sensor
frp: Captór

note: FIXME: create a list to select instead
en: Automatic temperature levels
frp: Niveus de temperaturi automaticos

note: Display current level in tooltip.
en: Volume control
frp: Réglâjo de la força do son

note: Create a check button as the child of the vertical box.
en: Mute
frp: Mudo

en: Wireless Networks not found in range
frp: Nyuna téla sens câbla trovâyi

note: Repair
en: Repair
frp: Réparar

en: Wireless Connection has no connectivity
frp: Conneccion sens câblo at nyuna de connectivitâ

en: Network cable is plugged out
frp: Le câble téla est débranché

en: Connection has limited or no connectivity
frp: Conneccion limitâyi u nyuna connectivitâ

en: IP Address:
frp: Adreçi IP:

en: Remote IP:
frp: Adreçi IP distante:

en: Netmask:
frp: Mâscuri de téla:

en: Activity
frp: Activitâ

en: Sent
frp: Mendâ

en: Received
frp: Recevû

en: packets
frp: paquets

en: HW Address:
frp: Adreçi MAC:

en: Manage Networks
frp: Manyier de téles

en: Monitor and Manage networks
frp: Se velyier e manyier de téles

note: create dialog
en: Setting Encryption Key
frp: Configuracion de la clâ d'encripcion

en: This wireless network was encrypted.
    You must have the encryption key.
frp: Cetâ téla sens câblo est criptâ.
    Vos dèdes avér la clâ d'encripcion.

en: Encryption Key:
frp: Clâ de encripcion:

en: Config tool
frp: Util de configuracion

en: Monitor network status
frp: Mohtra lʹehtat des conneccions de la téla

en: Connection Properties
frp: Configuracion de la conneccion

en: Connection Properties: %s
frp: Configuracion de la conneccion: %s

en: %lu packet | %lu packets
frp[0]: %lu paquet
frp[1]: %lu paquets

en: There was an error displaying help:
    %s
frp: Errór lors de l'affichage de l'aide:
    %s

en: Network Connection: %s
frp: Conneccion téla: %s

en: Network Connection
frp: Conneccion téla

en: The orientation of the tray.
frp: L'orientation de la zone de notification.

en: Tooltips Enabled
frp: Infobulles activées

en: Whether or not the icon's tooltips are enabled.
frp: Indique si les infobulles des icônes sont activées.

en: Show Signal
frp: Mohtrar le signal

en: Whether or not the signal strength should be displayed.
frp: Indique si la puissance du signal doit être affichée.

en: Please contact your system administrator to resolve the following problem:
    
    %s
frp: Veuillez contacter votre administrateur sistemo pour résoudre le problème suivant:
    
    %s

en: The interface name
frp: Nom de lʹinterfaci

en: The interface state
frp: Ehtat de lʹinterfaci

en: Stats
frp: Statistiques

en: The interface packets/bytes statistics
frp: Statistiques paquets/octets de lʹinterfaci

en: Whether the interface is a wireless interface
frp: Si lʹinterfaci eht ʻnʹinterfaci sens fil

en: Signal
frp: Sinyal

en: Wireless signal strength percentage
frp: Fórça do sinyal sens fil en percentâjo

en: The current error condition
frp: Le contexte actuelle de l'erreur

en: Unable to open socket: %s
frp: Impossiblo d'ovrir lo port : %s

en: SIOCGIFFLAGS error: %s
frp: Errór SIOCGIFFLAGS : %s

en: 16/4 Mbps Token Ring
frp: 16/4 Mo/s Token Ring

en: Frame Relay DLCI
frp: Frame-Relay DLCI

en: 6-bit Serial Line IP
frp: 6 bits Serial Line IP

en: VJ 6-bit Serial Line IP
frp: VJ 6 bits Serial Line IP

en: IPIP Tunnel
frp: Trafor IPIP

en: Local Loopback
frp: bócla locala

en: IPv6-in-IPv4
frp: IPv6 dins IPv4

en: SIOCGIFCONF error: %s
frp: Errór SIOCGIFCONF : %s

en: No network devices found
frp: Nyuna interfaci de téla trovâyi

en: Cannot open /proc/net/dev: %s
frp: Impossiblo dʹovrir /proc/net/dev: %s

en: Could not parse /proc/net/dev. Unknown format.
frp: Impossiblo dʹanalisar /proc/net/dev. Format inconyû.

en: Could not parse interface name from '%s'
frp: Impossiblo dʹanalisar lo nom de lʹinterfaci dʹaval de '%s'.

en: Could not parse interface statistics from '%s'. prx_idx = %d; ptx_idx = %d; brx_idx = %d; btx_idx = %d;
frp: Impossiblo dʹanalisar les statistiques de lʹinterfaci dʹaval de '%s'. prx_idx = %d; ptx_idx = %d; brx_idx = %d; btx_idx = %d;

en: Could not parse /proc/net/wireless. Unknown format.
frp: Impossiblo dʹanalisar /proc/net/wireless. Format inconyû.

en: Could not parse wireless details from '%s'. link_idx = %d;
frp: Impossiblo dʹanalisar les détails de lʹinterfaci sens câblo dʹaval de '%s'. link_idx = %d;

en: Could not connect to interface, '%s'
frp: Impossiblo de se connectar a lʹinterfaci, '%s'

en: Could not send ioctl to interface, '%s'
frp: Impossiblo de mendar ʻna commanda ioctl a lʹinterfaci, '%s'

en: Could not parse command line '%s': %s
frp: Impossiblo dʹanalisar la linyi de commanda '%s', %s

en: Could not parse 'netstat' output. Unknown format
frp: Impossiblo dʹanalisar la sortia de 'netstat'. Format inconyû

en: Disconnected
frp: Deconnectâ

en: Idle
frp: Inoccupâ

en: Sending
frp: Mendar

en: Receiving
frp: Recévre

en: Sending/Receiving
frp: Mendar/Recévre

en: No batteries found
frp: Aucune batterie trouvée

en: Battery Monitor
frp: Monitor des batteries

en: Hide if there is no battery
frp: Masquer s'il n'y a pas de batterie

en: Alarm command
frp: Commande d'alarme

en: Alarm time (minutes left)
frp: Déclenchement de l'alarme (minutes restantes)

en: Charging color 1
frp: Couleur de chargement n°1

en: Charging color 2
frp: Couleur de chargement n°2

en: Discharging color 1
frp: Couleur de déchargement n°1

en: Discharging color 2
frp: Couleur de déchargement n°2

en: Border width
frp: Larjor de la bordure

en: Display battery status using ACPI
frp: Mohtrar lʹehtat de charge des batteries en utilisant ACPI

en: Keyboard LED
frp: Crèset do clavier

en: Show CapsLock
frp: Affichage verrouillage des majuscules

en: Show NumLock
frp: Mohtrar verrouillage de pavé numérique

en: Show ScrollLock
frp: Mohtrar arrêt du défilement

en: Indicators for CapsLock, NumLock, and ScrollLock keys
frp: Indicateurs pour les touches Ver. Maj., Verr. Num. et Arrêt défil.

en: External VGA Monitor
frp: Ecran VGA externo

en: External DVI Monitor
frp: Ecran DVI externo

en: TV
frp: Television

en: Default Monitor
frp: Ecran per defaut

en: Monitor configuration tool for LXDE
frp: Util de configuracion de l'ecran  per LXDE

en: Quick Options
frp: Opcions rapides

en: The following monitor is detected: | The following monitors are detected:
frp[0]: Celo ecran at ehtâ trovâ:
frp[1]: Celés ecrans ènt ehtâ trovâs:

en: Resolution:
frp: Resolucion:

en: input file
frp: fichèr d'entrâ

en: file name or desktop id
frp: nom du fichèr u numeró do bureu

en: file name
frp: nom du fichèr

en: Image files
frp: Fichèr d'imaji

en: Application Shortcut
frp: Passa-franc de l'Applicacion

en: Change _Icon
frp: Chanjèr l'_Icona

en: Tooltip:
frp: Consely d'Util:

en: System icon theme
frp: Temo d'icones du sistemo

en: Task Manager
frp: Διαχειριστής εργασιών

en: Manage running processes
frp: Διαχείριση τρεχουσών διεργασιών

en: Process manager
frp: Διαχειριστής διεργασιών

en: Couldn't send signal %d to the task with ID %d
    
    %s
frp: Αδύνατη η αποστολή σήματος %d στην εργασία με ID %d
    
    %s

en: Couldn't set priority %d to the task with ID %d
frp: Αδύνατος ο ορισμός προτεραιότητας %d στην εργασία με ID %d

en: Really kill the task?
frp: Επιμένετε να τερματιστεί βίαια η εργασία;

en: Really terminate the task?
frp: Επιμένετε να τερματιστεί η εργασία;

en: Memory: %d MB of %d MB used
frp: Μνήμη: %d MB από %d MB χρησιμοποιούνται

en: CPU usage: %0.0f %%
frp: Χρήση CPU: %0.0f %%

en: cpu usage
frp: usâjo do processór

en: memory usage
frp: usâjo de la memòri

en: more details
frp: més de detalys

en: CPU%
frp: Processór%

en: VM-Size
frp: VM-Talyi

en: Prio
frp: Προτ

en: Term
frp: Τερματισμός

en: Kill
frp: Βίαιος τερματισμός

en: Priority
frp: Prioritâ

en: Show user tasks
frp: Εμφάνιση εργασιών χρήστη

en: Show root tasks
frp: Εμφάνιση εργασιών διαχειριστή

en: Show other tasks
frp: Εμφάνιση άλλων εργασιών

en: Show full cmdline
frp: Εμφάνιση πλήρους γραμμής εντολών

en: Show memory used by cache as free
frp: Εμφάνιση χρησιμοποιημένης μνήνης από την προσωρινή μνήμη ως ελεύθερη

en: LXTask is derived from Xfce4 Task Manager by:
      * Johannes Zellner <webmaster@nebulon.de>
frp: LXTahchi eht derivâ de Xfce4 Task Manager par:
      * Johannes Zellner <webmaster@nebulon.de>

en: LXTask
frp: LXTahchi

note: gtk_about_dialog_set_logo( (GtkAboutDialog*)about_dlg, gdk_pixbuf_new_from_file(  PACKAGE_DATA_DIR"/pixmaps/lxtask.png", NULL ) );
en: Copyright (C) 2008 LXDE team
frp: Drét de Copie / Copyright (C) 2008 LXDE team

en: Lightweight task manager for LXDE project
frp: Ελαφρύς διαχειριστής εργασιών για το project LXDE

en: Refresh rate (seconds):
frp: Ρυθμός ανανέωσης (δευτερόλεπτα):

en: Terminal emulator for LXDE project
frp: Emulatór de Terminal per lo projet LXDE

en: Run a terminal
frp: Lancér un tèrminâl

en: Percent
frp: Pèrcent

en: _User
frp: _Usancér

en: Hardware Address:
frp: Adrèce de la quincalye:

en: Network _device:
frp: _Aparèly de baranye:

en: Device to monitor
frp: Aparèly a supèrvisar

en: Flow
frp: Flu

en: Silk
frp: Sèya

en: Spring
frp: Printemps

en: Waves
frp: Vagues

en: Green Traditional
frp: Vèrd tradicionèl

en: Aqua
frp: Ègua

en: Dune
frp: Duna

en: Storm
frp: Tempè‛ta

en: Two Wings
frp: Doues âles

en: Lady Bird
frp: Dâma Osél

en: Garden
frp: Jardin

note: (itstool) path: td/p
en: sqrt
frp: Carrâ

note: Accessible name for the factorial button
en: Factorial
frp: Factorièl

note: Tooltip for the tangent button
en: Tangent
frp: Tang·enta

note: Tooltip for the undo button
en: Undo [Ctrl+Z]
frp: Dèfâre [Ctrl+Z]

note: #-#-#-#-#  48 (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# (itstool) path: para/guilabel
en: Web Browser
frp: Navìgatòr de têla

note: #-#-#-#-#  48 (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# (itstool) path: para/application
en: MATE Terminal
frp: Tèrminâl de MATE

note: #-#-#-#-#  48 (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# (itstool) path: para/guilabel
en: Terminal Emulator
frp: Èmulatòr de tèrminâl

note: (itstool) path: sect2/title
en: Configuration
frp: Configuracion

en: User name:
frp: Nom d’usancér

en: System error: %s.
frp: Èrror de sistèmo: %s.

en: Copying '%s'
frp: Après copiar «%s»

[ctx: Home folder]
en: Home
frp: Rèçua

en: About MATE
frp: A propôs de MATE

en: Learn more about MATE
frp: Savêr més de MATE

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
frp: Enconyu

en: Default calendar
frp: Armanac prèdèfini

en: Default calendar application
frp: Aplicacion prèdèfinia d’armanac

en: Terminal application
frp: Aplicacion de tèrminâl

en: Default MATE Theme
frp: Tèmo principâl de MATE

[ctx: balance]
en: Left
frp: Gôche

[ctx: balance]
en: Rear
frp: Dèrriér

[ctx: balance]
en: Front
frp: Davant

[ctx: balance]
en: Minimum
frp: Minimo

[ctx: balance]
en: Maximum
frp: Maximo

en: Microphone Volume
frp: Volumo du microfono

en: Sound Output Volume
frp: Volumo de sortia de son

en: Search Google for %s
frp: Chèrchiér %s sur Google

en: Search Google
frp: Rechèrchiér sur Google

en: Locations
frp: Luès

en: Click to hide month calendar
frp: Clicar pèr recondre l’armanac de mês

en: Click to view month calendar
frp: Clicar pèr montrar l’armanac de mês

en: Copy _Time
frp: _Hora de copia

en: Copy _Date
frp: _Data de copia

en: Time _Settings
frp: _Règllâjos d’hora

en: Show wee_k numbers in calendar
frp: Montrar lo numèro de _semana diens l’armanac

en: If true, show week numbers in the calendar.
frp: Si clicâ, l’armanac vat montrar lo numèrô de semana.

en: If true, expand the list of locations in the calendar window.
frp: Si clicâ, l’armanac vat ètendre la lista de luès diens sa fené‛tra

en: A list of locations to display in the calendar window.
frp: ‘Na lista de luès a montrar diens la fené‛tra de l’armanac.

en: Application in Terminal
frp: Aplicacions diens un tèrminâl

[ctx: Desktop Folder]
note: Translators: Desktop is used here as in * "Desktop Folder" (this is not the Desktop * environment).
en: Desktop
frp: Chaplèta

[ctx: Orientation]
en: Left
frp: Gôche

[ctx: Orientation]
en: Right
frp: Drête

en: Set your screensaver preferences
frp: Ètablir lo sârvor d’ècran

en: Screensaver Preferences
frp: Prèfèrences de sârvor d’ècran

en: _Screensaver theme:
frp: Tèmo de sârvor d’ècran

en: Screensavers
frp: Sârvors d’ècran

en: Screensaver themes
frp: Tèmos de sârvor d’ècran

en: The screensaver is %s
frp: Lo sârvor d’ècran est %s

en: S_witch User...
frp: _Changér d’usancér

en: User defined label
frp: Ètiquèta dèfinia pèr l’usancér

en: Default session
frp: Sèssions prèdèfinia

en: Change system time
frp: Changér l’hora du sistèmo

en: Configure hardware clock
frp: Configurar lo relojo de la quincalye

en: X Settings
frp: Règllâjo d’X

en: Manage X Settings
frp: Manèyér los règllâjos d’X

note: #-#-#-#-#  67 (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# (itstool) path: varlistentry/term (itstool) path: listitem/para #-#-#-#-#  68 (mate-system-monitor 1.25.0)  #-#-#-#-# disk space section
en: System Status
frp: È‛tâ de sistèmo

en: Network History
frp: Historico de baranye

en: IPv6 network connection
frp: Conèxion a la baranye IPv6

en: IPv4 network connection
frp: Conèxion a la baranye IPv4

en: A terminal emulator for the MATE desktop environment
frp: Un èmulatòr de tèrminâl por la chaplèta de MATE

note: Translators: Cursor blink: ...
en: Use system settings
frp: Utilisar los règllâjos du sistèmo

note: Translators: When command exits: ...
en: Exit the terminal
frp: Salyir du tèrminâl

[ctx: visible-name]
en: 'Default'
frp: «Prèdèfini»

en: Default color of text in the terminal
frp: Colòr prèdèfinia de texto diens lo tèrminâl

en: Terminal _bell
frp: Cllochèta de tèrminâl

en: MATE Terminal Emulator
frp: Èmulatòr de tèrminâl de MATE

en: _Terminal
frp: _Tèrminâl

en: Close this terminal?
frp: Sarrar cèti tèrminâl?

en: Scan Home
frp: Scanar la rèçua

en: _User Name:
frp: Nom d’_usancér

en: Service _type:
frp: _Tipo de sèrviço

en: USER
frp: USANCÉR

en: Use Default Font
frp: Utilisar la fonta prèdèfinia

[ctx: language]
note: Translators: this refers the Default language used by the * spell checker
en: Default
frp: Prèdèfini

en: Square root
frp: Racina carrâ

en: Invalid password, please try again
frp: Contrasényi invalîda

en: Failed to authenticate
frp: Èrròr d'autentificacion

en: Logging in...
frp: Conèccion…

en: Login Screen
frp: Ècran de conèccion

en: Onscreen keyboard
frp: Cllâvo sur l’ ècran

en: Session Options
frp: Opcions de sèssion

en: Select desktop environment
frp: Opcion d’ enviromamènt

en: Guest Session
frp: Sèssion d’ invitâ
