anaconda 26.12 - en to tw translation catalogue (362 entries)

en: Nothing selected
tw: 尚未選擇

en: Password:
tw: 密碼:

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
tw: Wopɛ sɛ wofi ha?

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
tw: Fi ha

en: Close
tw: 闗閉

en: Cancel
tw: 取消

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
tw: Bue

en: Select Font
tw: 選擇字型

note: Text tool
en: Text
tw: Akyerɛwde

note: Start a new picture
en: New
tw: Foforo

en: Find
tw: 尋找

en: Replace
tw: 取代

en: Copy
tw: 複製

en: Paste
tw: 貼上

en: Cut
tw: 剪下

en: Date
tw: 日期

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
tw: Deɛ edi hɔ

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
tw: Di agorɔ

en: Import
tw: 匯入

note: Undo last action
en: Undo
tw: Pepa

note: Redo undone action
en: Redo
tw: San yɛ

en: Export
tw: 匯出

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
tw: Ɛretintim...

en: Select _All
tw: 全部選擇(_A)

en: _Export
tw: 匯出(_E)

en: Tint
tw: Dumm

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
tw: Nhyinan

en: _Import
tw: 匯入(_I)

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
tw: Kurukuruwa

en: Clear
tw: 清除

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
tw: Kɔ wakyi

en: _Help
tw: 說明(_H)

en: No
tw: Daabi

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
tw: Aane

en: Copyright Bob Hepple 2002-2020
tw: Bob Hepple版權所有2002-2020

en: Open file read only
tw: 唯讀開啟檔案

en: To open the file in read-only mode.
tw: 以唯讀模式開啟檔案

en: Find & replace
tw: 尋找取代

en: String to search for
tw: 搜尋字串

en: String to replace
tw: 取代字串

en: Replace All
tw: 全部取代

en: Match case
tw: 大小寫匹配

en: Don't ignore case
tw: 區分大小寫

en: Regular Expression
tw: 正規表達

en: Find string is a regular expression (see 'man 7 regex')
tw: 用正規表達尋找字串

en: Backwards
tw: 反向

en: Search backwards
tw: 向後搜尋

en: Global
tw: 全域

en: Searches entire file not just this entry
tw: 搜尋整個檔案，而不僅是此頁

en:  Options
tw:  選項

en: window1
tw: 視窗1

en: label1
tw: 標籤1

en: label2
tw: 標籤2

en: Try again
tw: 再試一式

en: Read only
tw: 唯讀

en: _File
tw: 檔案(_F)

en: Import items from a gjots file
tw: 從gjots檔案匯入項目

en: Export selected items to a gjots file
tw: 匯出已選項目為gjots檔案

en: Toggle the read-only flag if possible
tw: 如有可能切換唯讀旗標

en: _Read-only
tw: 唯讀(_R)

en: Exit gjots2
tw: 結束gjots2

en: _Edit
tw: 編輯(_E)

en: Find Next
tw: 找下一個

en: Find Previous
tw: 找上一個

en: _View
tw: 檢視(_V)

en: _Show All
tw: 顯示全部(_S)

en: Show all items below the current item
tw: 顯示在現行項目下的全部項目

en: _Hide All
tw: 隱藏全部(_H)

en: Hide all items except the top level
tw: 除最上層外隱藏全部項目

en: Toggles the main toolbar
tw: 切換主工具列

en: To_p Toolbar
tw: 上方工具列(_P)

en: Toggles tree tool bar
tw: 切換樹狀工具列

en: Tre_e Toolbar
tw: 樹工具列(_E)

en: Show the related icon text
tw: 顯示相關圖示文字

en: Show _Icon Text
tw: 顯示圖示文字(_I)

en: Status _Bar
tw: 狀態帶

en: _Tree
tw: 樹(_T)

en: _New Page
tw: 新頁面(_N)

en: Create a new page
tw: 建立新頁面

en: New _Child
tw: 新子項(_C)

en: Create a new child
tw: 建立新子項

en: Move selection up
tw: 選擇項目向上移

en: Move selection down
tw: 選取項目向下移

en: P_romote
tw: 升級(_P)

en: Selection becomes a sibling to their parent
tw: 選擇項目移至同一層

en: D_emote
tw: 降級(_D)

en: Selection becomes a child of the previous item
tw: 使成為前一項目之子項

en: _Split Item
tw: 分割項目(_S)

en: Make a new item from the current selection
tw: 從現行選擇中製作一個新的項目

en: _Merge Items
tw: 合併項目(_M)

en: Merge current items into the first one
tw: 將現行項目合併至第一個

en: S_ort Tree
tw: 排序樹(_S)

en: Popup the sort tree dialog
tw: 彈出排序樹對話框

en: Te_xt
tw: 文字(_X)

en: _Format
tw: 格式化(_F)

en: Format the current paragraph
tw: 格式化現行段落

en: _Time stamp
tw: 日期戳記(_T)

en: Add a time/date stamp (see preferences)
tw: 新增時間/日期戳記（詳見偏好）

en: _External Edit
tw: 外部編輯器(_E)

en: Edit current item in an external editor
tw: 在外部編輯器中編輯現行項目

en: _Sort Text
tw: 文字排序(_S)

en: Popup the sort text dialog
tw: 彈出文字排序對話框

en: _Read Manual
tw: 閱讀手冊(_R)

en: Read the online manual (using gjots)
tw: 閱讀線上手冊(用gjots)

en: Save gjots document
tw: 儲存gjots文件

en: Print this document
tw: 列印此文件

en: Cut selected items
tw: 剪下已選項目

en: Copy selected items
tw: 複製已選項目

en: Paste selected items
tw: 貼上已選項目

en: Wrap the current paragraph to the current line length
tw: 以現行列長自動換行此段落

en: Wrap
tw: 自動換行

en: Invoke an external editor on the current item
tw: 在現行項目上調用外部編輯器

en: Add a time/date stamp (see prefs)
tw: 新增時間/日期戳記（詳見偏好）

en: Popup the find and replace dialog
tw: 彈出尋找和取代對話框

en: Popup the sort dialog
tw: 彈出排序對話框

en: Sort
tw: 排序

en: Open gjots preferences window
tw: 開啟gjots偏好視窗

en: Prefs
tw: 偏好

en: Create a new item
tw: 建立新項目

en: New Page
tw: 新頁

en: New Child
tw: 新子項

en: Up
tw: 向上

en: Down
tw: 向下

en: Promote
tw: 升級

en: Demote
tw: 降級

en: Split the text selection into a new item
tw: 將所選文字分隔為新項目

en: Split Item
tw: 分隔項目

en: Merge selected items together
tw: 合併已選項目

en: Merge Items
tw: 合併項目

en: Hide all items except for the top level
tw: 隱藏所有項目除最上層外

en: Hide All
tw: 全部隱藏

en: Show All
tw: 全部顯示

en: Sort Tree
tw: 排序樹

en: gjots: preferences
tw: gjots: 偏好

en: Choose a font for the text panel
tw: 為文字面板選擇一種字型

en: Date format:
tw: 日期格式:

en: Format for the timestamp function (see strftime(3)) eg %F
tw: 時間戳記函數格式（詳見strftime（3）），例如 %F

en: External program to edit a page (%s is replaced by the name of the temporary edit file) eg xterm -e vi %s
tw: 以外部程式編輯頁面（%s 替換為臨時編輯檔案），例如 xterm -e vi %s

en: External editor
tw: 外部編輯

en: Text Line Length:
tw: 文字長度:

en: Line length for paragraph wrapping
tw: 段落自動換行的行長

en: Text formatter:
tw: 文字格式:

en: External program to pipe text for formatting (%d is replaced by the current line width) eg fmt -w %d
tw: 以外部程式進行管道文字(pipe text)格式化（%d 替換為現行行寬），例如fmt -w %d

en: Current text font
tw: 現行字型

en: Courier 10 Pitch 10
tw: Courier 10 間距 10

en: Seconds of inactivity to trigger an AutoSave (0 = no AutoSave)
tw: 秒數為0時不自動儲存

en: e.g. lpr:
tw: 例如 lpr:

en: print command (can be a shell expression)
tw: 列印指令(可以是shell表達式)

en:  Print command
tw:  列印指令

en: Page
tw: 頁面

en: Print the current page
tw: 列印目前頁面

en: Selection
tw: 選擇

en: Print the selected pages or text
tw: 列印已選頁面或本文

en: All
tw: 全部

en: Print the entire gjots file
tw: 列印整個gjots檔案

en:  Print Range
tw:  列印範圍

en: Page feeds
tw: 插入頁面

en: Feeds a page before every new gjots item
tw: 在每個新gjots項目前插入新頁

en: Bold titles
tw: 粗體標題

en: Print the gjots item titles in bold
tw: 以粗體列印gjots項目標題

en: Auto Number
tw: 自動編號

en: Auto-number format:
tw: 自動編號格式:

en: eg. 1 for 1.2.1, a
tw: 例如. 1 for 1.2.1, a

en:  Print formatting
tw:  列印格式

en: Ascending
tw: 遞增

en: Sort in ascending order
tw: 以遞增排序

en: Descending
tw: 遞減

en: Sort in descending order
tw: 以遞減排序

en: Alphabetic
tw: 字母

en: Sort in alphabetic order
tw: 以字母排序

en: Numeric
tw: 數字

en: Sort in numeric order
tw: 以數字排序

en:  Sort Parameters
tw:  排序參數

en: How many sublevels to sort (0 for none; -1 for 'all')
tw: 要排序多少次階 (0 沒有; -1 全部)

en:  Sort Sublevels
tw:  排序次階

en: Usage: gjots [OPTIONS] [FILENAME]
    A gtk/X11 jotter
    
    OPTIONS:
    -h, --help:                         this help
    -d, --debug:                        debug to stdout
    -t, --trace:                        trace lines as they execute
    -g 123x456, --geometry=123x456:     initial geometry (X x Y)
    -p, --purge-password                don't remember password
    -r, --readonly:                     no editing (or locking)
    -V, --version:                      print the version and exit
    
    FILENAME:
        gjots data filename (default is $HOME/.gjotsfile)
tw: Usage: gjots [OPTIONS] [FILENAME]
    A gtk/X11 jotter
    
    OPTIONS:
    -h, --help:                         此文件
    -d, --debug:                        除錯至stdout
    -t, --trace:                        執行時描線(trace lines)
    -g 123x456, --geometry=123x456:     初始幾何(X x Y)
    -p, --purge-password                不記憶密碼
    -r, --readonly:                     不編輯 (或鎖定)
    -V, --version:                      列印版本且離開
    
    FILENAME:
        gjots 資料的檔名 (預設值為 $HOME/.gjotsfile)

en: %s requires python%s or higher.
tw: %s 需要 python%s 或更高.

en: Use -h for help
tw: 使用 -h 取得說明

en: %s version %s
tw: %s 版本 %s

en: Text pasted
tw: 貼上文字

en: External formatter "%s" is not installed - can't format
tw: 未安裝外部格式化程式"%s" -無法格式化

en: No parent!
tw: 沒有父項!

en: No child!
tw: 沒有子項!

en: Can't go any further
tw: 沒有下一個

en: Internal error!
tw: 內部錯誤!

en: Can't go further!
tw: 沒有下一個!

en: Text cut
tw: 剪下文字

en: Text copied
tw: 複製文字

en: All text selected
tw: 已選所有文字

en: All tree items selected
tw: 已選所有樹項目

en: Nothing selected!
tw: 尚未選擇!

en: Can't merge the root item
tw: 無法合併根項目

en: Nothing to merge
tw: 無可合併項

en: Can't merge items that have children
tw: 無法合併有子之項目

en: %d items merged
tw: %d 個項目已合併

en: Can't delete the root item
tw: 無法刪除根項目

en: %d tree items cut
tw: %d 個樹項目已剪下

en: %d tree items copied
tw: %d 個樹項目已複製

en: Nothing to paste
tw: 沒有可貼上的

en: Tree items pasted
tw: 樹項目已貼上

en: Can't write tempfile
tw: 無法寫入暫存檔

en: Can't run '%s'
tw: 無法運行 '%s'

en: Can't read tempfile
tw: 無法讀取暫存檔

en: text changed by external editor
tw: 文字已被外部編輯器更改

en: text not changed by external editor
tw: 文字未由外部編輯器更改

en: : Error
tw: : 錯誤

en: Can't lock file %s: already locked by process %d
tw: 無法鎖定檔案 %s: 已被程序 %d鎖定

en: : Save?
tw: : 儲存?

en: Save current work?
tw: 儲存現行工作?

en: New file
tw: 新文件

en: Open file ...
tw: 開啟檔案...

en: No changes to save
tw: 沒有需要儲存的改變

en: Saved.
tw: 已存檔.

en: Not saved.
tw: 沒有儲存.

en: Nothing to save
tw: 沒有可儲存的

en: Save as ...
tw: 另存新檔...

en: Import from ...
tw: 從...匯入

en: Export to ...
tw: 匯出到 ...

en: %s: Warning: opening gjots2 manual from %s
tw: %s: 警告: 從 %s 開啟gjots2手冊

en: gjots2: warning: selection list is NULL. Skipping tree selection changed 
    event.
tw: gjots2: 警告: 選取清單為 NULL。跳過選取樹變更。

en: Can't go further
tw: 沒有下一個

en: Tree is empty!
tw: 樹是空的!

en: Bad regular expression
tw: 錯誤的正規表達式

en: %s: bad geometry specification: %s
tw: %s: 幾何規格不正確: %s

en: New...>>>
tw: 新...>>>

en: Install gtksourceview to enable undo/redo
tw: 安裝gtksourceview以啟用撤消/重做

en: : version
tw: : 版本

en: Not found
tw: 未找到

en: Found
tw: 找到

en: Replace?
tw: 取代?

en: %d substitutions
tw: 取代 %d 個

en: Enter password for
tw: 輸入密碼

en: : Enter Password
tw: : 輸入密碼

en: Confirm:
tw: 再確認:

en: Password was not confirmed
tw: 密碼尚未確認

en: Could not find the ccrypt program - please install it and try again
tw: 找不到ccrypt程式-請安裝它，然後重試

en: Neither gpg2 nor gpg are available - please install one (perhaps package gnupg2) and try again
tw: gpg2和gpg都存在-請擇一(也許是gnupg2軟件包)然後重試

en: No openssl program - please install it and try again
tw: 沒有openssl程式-請安裝它，然後重試

en: No org2gjots program - please install it and try again
tw: 沒有org2gjots程式-請安裝它，然後重試

en: Can't open "
tw: 無法開啟 "

en: Bad password
tw: 密碼錯誤

en: File cannot be locked
tw: 檔案無法鎖定

en: failed!
tw: 失敗了!

en: Can't write to
tw: 無法寫入至

en: Can't lock file
tw: 無法鎖定黨案

en: %s is not readable
tw: %s 不可讀取

en: %s: no permission
tw: %s: 沒有權限

en: %s: locked by process number %d
tw: %s:已被程序 %d 鎖定

en: : can't lock file.
tw: : 無法鎖定檔案.

en: That file is already open!
tw: 該檔案已經開啟!

en: : file has changed
tw: : 檔案已更改

en: File changed since it was read - copied to %s
tw: 文件自開啟後已被更改-複製到 %s

en: %s is locked by pid %d
tw: %s 被 pid %d 鎖定

en: Can't make a lockfile in
tw: 無法建立鎖定文件於

en: %s is not writable
tw: %s 不可寫入

en: : %s already exists.
tw: %s 已存在.

en: overwrite %s?
tw: 覆蓋 %s?

en: File changed since it was read - so it was copied to %s
tw: 文件自開啟後已被更改-已將其複製到 %s

en: _get_settings: Cant find sortAscendingRadioButton
tw: _get_settings: 無法找到 sortAscendingRadioButton

en: Internal error
tw: 內部錯誤

en: Nothing to sort!
tw: 沒有可排序的!

en: Sort Text
tw: 文字排序

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
tw: Tuntum!

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
tw: Nsonso a ani dum!

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
tw: Nsonso a ani hoa!

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
tw: Fitaa!

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
tw: Kɔkɔɔ!

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
tw: Akutu ahosu!

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
tw: Akokɔ sradeɛ!

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
tw: Ahaban mono a ɛhoa!

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
tw: Ahaban mono a edum!

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
tw: Ewiem!

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
tw: Bibiri!

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
tw: Bibiri a kɔkɔɔ kakra wɔ mu!

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
tw: Bibiri a kɔkɔɔ wɔ mu!

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
tw: Kɔkɔɔ a ɛhoa!

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
tw: Fam!

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
tw: Fam a ani dum!

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
tw: Fam a ani hoa!

note: Congratulations #1
en: Great!
tw: Mo!

note: Congratulations #2
en: Cool!
tw: Nya ntoboase!

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
tw: Kɔ so saa ara!

note: Congratulations #4
en: Good job!
tw: Wayɛ adwuma papa!

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
tw: Nhyinanfea

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
tw: Kurukuruwa-fea

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
tw: Nhyiasa

note: Pentagone shape tool (5 sides)
en: Pentagon
tw: Nhyianum

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
tw: Nhyianankyeae

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
tw: Nhyianan yɛ nhyiae a ɛwɔ apɔw anan na ne nyinaa tenten yɛ pɛ.

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
tw: Nhyiananfea wɔ apɔw anan ne nhyianan a emu abien biara tenten yɛ pɛ.

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
tw: Kurukuruwa-fea yɛ kurukuruwa a wɔayɛ no fea kakra.

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
tw: Wei yɛ nsensaeɛ mmiensa a ahyia.

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
tw: Wei yɛ nsensaeɛ nnum a ahyia.

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
tw: Wei yɛ nsensaeɛ nnan a ahyia, nsensaeɛ a ɛhwɛ anim no nyianaa yɛ pɛ.

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
tw: Nnwumade

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
tw: Ahosu

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
tw: Mmorɔhye

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
tw: Apepade

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
tw: Setampo

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
tw: Tebea

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
tw: Akyerɛwmma

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
tw: Nkonyaa

note: Freehand painting tool
en: Paint
tw: Ahosu

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
tw: Setampo

note: Line drawing tool
en: Lines
tw: Nsensan

note: Fill tool
en: Fill
tw: Hyɛ no ma

note: Eraser tool
en: Eraser
tw: Apepade

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
tw: Fa ahosuduru ne borɔhye a wode bɛ dorɔ.

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
tw: Fa mfoni a wode betintim nea wadorɔ no ho.

note: Fill tool instructions
en: Click in the picture to fill that area with color.
tw: Mia mfoni no so na ma no fa ahosuo.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
tw: Fa biribi nwanwaso bi yɛ nea woredrɔ no!

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
tw: Pepa!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
tw: San yɛ!

note: Eraser tool
en: Eraser!
tw: Apepade!

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
tw: Bue...

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
tw: Yɛde wo mfoni no asie!

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
tw: Nantew yiye!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
tw: Kɔ so na nsensan no nsi.

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
tw: So mu na emmue mu.

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
tw: Mia akura no so wɔ adeɛ no so ma no ntwa ne ho.

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
tw: Afei eye... Ma yɛnkɔso ndorɔ eyi!

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
tw: Daabi, fa me kɔ akyi!

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
tw: Sɛ wofi ha a, wo mfoni no bɛyera! Wode besie?

en: Yes, save it!
tw: Yiw, fa sie!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
tw: Wobedi kan de wo mfoni no asie?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
tw: Worentumi mmue saa mfoni no!

note: Generic dialog dismissal
en: OK
tw: Eye

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
tw: Womfaa biribi nsieɛ!

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
tw: Afei wopɛ sɛ wode mfoni no to krataa so?

en: Yes, print it!
tw: Aane, tintim!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
tw: Woatim wo mfoni no!

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
tw: Wontumi ntintim seesie!

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog
en: Erase this picture?
tw: Wopɛ sɛ wo saa mfoni yi?

en: Yes, erase it!
tw: Aane, pepa no!

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
tw: Kae na mia akura no benkum so!

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
tw: Fa mfoni a wopɛ, na mia di so ma no nyi.

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
tw: Mepawokyɛw twɛn...

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
tw: Pepa

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
tw: Mfoni a edi hɔ

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
tw: Wopɛ sɛ wosesa mfoni no?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
tw: Aane, sesa dada no!

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
tw: Daabi, fa foforɔ no sie!

note: Let user choose an image: Instructions for 'Open' file dialog
en: Choose the picture you want, then click “Open”.
tw: Wofa mfoni a wopɛ wia a, mia "bue" so.

en: Drawing program
tw: Adeɛ a yɛde drɔ

en: A drawing program for children.
tw: Deɛ mmɔfra bɛtumi de adi agorɔ.

en: Blocks
tw: Ntayaa

en: Chalk
tw: Hyirew

en: Drip
tw: Ma no nwin

en: Blur
tw: Wisiwisi

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
tw: Ntayaa

en: Cartoon
tw: Koliko

en: Lighten
tw: Ma ani nhoa

en: Darken
tw: Ma ani nnum

en: Grass
tw: Ɛserɛ

en: Mirror
tw: Ahwehwɛ

en: Flip
tw: Si ne tiri ase

en: Click to make a mirror image.
tw: Mia akura no so ma mfoni no baako mmɛka ho.

en: Click to flip the picture upside-down.
tw: Mia so ma nfoni no nsi ne ti ase.

en: Negative
tw: Ne sunsum

en: Rainbow
tw: Nyankontɔn

en: You can draw in rainbow colors!
tw: Wobɛtumi adorom nyankontɔn ahosuo!

en: Smudge
tw: Yɛ no wisiwisi
