gtkspell3 3.0.1 - en to son translation catalogue (1548 entries)

en: More...
son: Bešere...

note: + Add to Dictionary
en: Add "%s" to Dictionary
son: "%s" tonton kamasu ga

en: Ignore All
son: Kul muray

note: TRANS: download size is 0
en: None
son: Baffoo

note: on top: language selection
en: Languages
son: Šenney

note: Name for ABW
en: Aruba
son: Aruuba

note: Name for AFG
en: Afghanistan
son: Afugaanisitan

note: Name for AGO
en: Angola
son: Angoola

note: Name for AIA
en: Anguilla
son: Angiila

note: Name for ALA
en: Åland Islands
son: Oolandu gungey

note: Name for ALB
en: Albania
son: Albaani

note: Name for AND
en: Andorra
son: Andoora

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
son: Laaraw amiirilaama margarantey

note: Name for ARG
en: Argentina
son: Aržentiina

note: Name for ARM
en: Armenia
son: Armeeniya

note: Name for ASM
en: American Samoa
son: Ameriki Samoowa

note: Name for ATA
en: Antarctica
son: Antarkitika

note: Name for ATF
en: French Southern Territories
son: Faranši gurma gandawey

note: Name for AUS
en: Australia
son: Osutarali

note: Name for AUT
en: Austria
son: Otiriši

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
son: Azerbayjan

note: Name for BEL
en: Belgium
son: Belžiki

note: Name for BEN
en: Benin
son: Beneŋ

note: Name for BFA
en: Burkina Faso
son: Burkina Faaso

note: Name for BGD
en: Bangladesh
son: Bangaladeeši

note: Name for BGR
en: Bulgaria
son: Bulgaari

note: Name for BHR
en: Bahrain
son: Baharayn

note: Name for BHS
en: Bahamas
son: Baahaama

note: Name for BLR
en: Belarus
son: Beelaarusu

note: Name for BLZ
en: Belize
son: Beeliizi

note: Name for BMU
en: Bermuda
son: Bermuuda

note: Common name for BOL
en: Bolivia
son: Boliiwi

note: Name for BRA
en: Brazil
son: Berezil

note: Name for BRB
en: Barbados
son: Barbaadi

note: Name for BTN
en: Bhutan
son: Buutaŋ

note: Name for BVT
en: Bouvet Island
son: Buuwe gungu

note: Name for BWA
en: Botswana
son: Botusuwaana

note: Name for CAF
en: Central African Republic
son: Afiriki gamlaama (Santarafiriki)

note: Name for CAN
en: Canada
son: Kaanaada

note: Name for CCK
en: Cocos (Keeling) Islands
son: Kokosu (Kiiliŋ) gungey

note: Name for CHE
en: Switzerland
son: Suwisu

note: Name for CHL
en: Chile
son: Šilli

note: Name for CHN
en: China
son: Šin

note: Name for CMR
en: Cameroon
son: Kamerun

note: Name for COK
en: Cook Islands
son: Kuuku gungey

note: Name for COL
en: Colombia
son: Kolonbi

note: Name for COM
en: Comoros
son: Komori

note: Name for CRI
en: Costa Rica
son: Kostariika

note: Name for CUB
en: Cuba
son: Kuuba

note: Name for CUW, Official name for CUW
en: Curaçao
son: Kuurasaawo

note: Name for CXR
en: Christmas Island
son: Kirisimaasu gungu

note: Name for CYM
en: Cayman Islands
son: Kaymaan gungey

note: Name for CYP
en: Cyprus
son: Šiipuru

note: Name for CZE
en: Czechia
son: Ceekiya

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
son: Ceeki laama

note: Name for DEU
en: Germany
son: Doycilandu (Alemaaɲi)

note: Name for DJI
en: Djibouti
son: Jibuuti

note: Name for DMA
en: Dominica
son: Dominika

note: Name for DNK
en: Denmark
son: Danmark

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
son: Dominiki laama

note: Name for DZA
en: Algeria
son: Alžeeri

note: Name for ECU
en: Ecuador
son: Ekuwador

note: Name for EGY
en: Egypt
son: Ežibti

note: Name for ERI
en: Eritrea
son: Eritere

note: Name for ESH
en: Western Sahara
son: Dangay Sahaara

note: Name for ESP
en: Spain
son: Esipaaɲi

note: Name for EST
en: Estonia
son: Estooni

note: Name for ETH
en: Ethiopia
son: Ecoopi

note: Name for FIN
en: Finland
son: Finlandi

note: Name for FJI
en: Fiji
son: Fiiji

note: Name for FRA
en: France
son: Faranši

note: Name for FRO
en: Faroe Islands
son: Feero gungey

note: Name for GAB
en: Gabon
son: Gaaboŋ

note: Name for GBR
en: United Kingdom
son: Biriteŋ albaasalaama marganta

note: Name for GEO
en: Georgia
son: Žorži

note: Name for GGY
en: Guernsey
son: Gerenesey

note: Name for GHA
en: Ghana
son: Gaana

note: Name for GIB
en: Gibraltar
son: Žibaraltar

note: Name for GIN
en: Guinea
son: Gine

note: Name for GLP
en: Guadeloupe
son: Guwadelup

note: Name for GMB
en: Gambia
son: Ganbi

note: Name for GNB
en: Guinea-Bissau
son: Gine-Bisaawo

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
son: Ekuwater Gine

note: Name for GRC
en: Greece
son: Geresi

note: Name for GRD
en: Grenada
son: Gerenaada

note: Name for GRL
en: Greenland
son: Gorowenlandu

note: Name for GTM
en: Guatemala
son: Guwatemaala

note: Name for GUF
en: French Guiana
son: Faranši Guwiyaani

note: Name for GUM
en: Guam
son: Guwam

note: Name for GUY
en: Guyana
son: Guwiyaana

note: Name for HKG
en: Hong Kong
son: Hoŋ-Koŋ

note: Name for HND
en: Honduras
son: Honduura

note: Name for HRV
en: Croatia
son: Korowaasi

note: Name for HTI
en: Haiti
son: Hayti

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
son: Hongiri

note: Name for IDN
en: Indonesia
son: Indoneezi

note: Name for IMN
en: Isle of Man
son: Manin gungu

note: Name for IND
en: India
son: Indu

note: Name for IOT
en: British Indian Ocean Territory
son: Briteŋ indu teekoo ganda

note: Name for IRL
en: Ireland
son: Irilandi

note: Name for IRQ
en: Iraq
son: Irak

note: Name for ISL
en: Iceland
son: Islandi

note: Name for ISR
en: Israel
son: Izirayel

note: Name for ITA
en: Italy
son: Itaali

note: Name for JAM
en: Jamaica
son: Jamayka

note: Name for JEY
en: Jersey
son: Jerzi

note: Name for JOR
en: Jordan
son: Žordaani

note: Name for JPN
en: Japan
son: Žaapoŋ

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
son: Kaazakstan

note: Name for KEN
en: Kenya
son: Keniya

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
son: Kirgiizistan

note: Name for KHM
en: Cambodia
son: Kanboodiya

note: Name for KIR
en: Kiribati
son: Kiribaati

note: Name for KWT
en: Kuwait
son: Kuwayt

note: Name for LBN
en: Lebanon
son: Liiban

note: Name for LBR
en: Liberia
son: Liberiya

note: Name for LBY, Official name for LBY
en: Libya
son: Libi

note: Name for LIE
en: Liechtenstein
son: Lišitensitayn

note: Name for LKA
en: Sri Lanka
son: Širi Lankaa

note: Name for LSO
en: Lesotho
son: Leesooto

note: Name for LTU
en: Lithuania
son: Lituwaani

note: Name for LUX
en: Luxembourg
son: Lukusanburugu

note: Name for LVA
en: Latvia
son: Laatiwi (Leetooni)

note: Name for MAR
en: Morocco
son: Maroku

note: Name for MCO
en: Monaco
son: Monaako

note: Common name for MDA
en: Moldova
son: Moldoowa

note: Name for MDG
en: Madagascar
son: Maadagaskar

note: Name for MDV
en: Maldives
son: Maldiiwi

note: Name for MEX
en: Mexico
son: Mekisiki

note: Name for MHL
en: Marshall Islands
son: Marišaal gungey

note: Name for MLI
en: Mali
son: Maali

note: Name for MMR
en: Myanmar
son: Miyanmar

note: Name for MNE, Official name for MNE
en: Montenegro
son: Montenegoro

note: Name for MNG
en: Mongolia
son: Mongooli

note: Name for MNP
en: Northern Mariana Islands
son: Hawsa Mariyana gungey

note: Name for MOZ
en: Mozambique
son: Moozanbiki

note: Name for MRT
en: Mauritania
son: Murutaani

note: Name for MSR
en: Montserrat
son: Monseraati

note: Name for MTQ
en: Martinique
son: Martiniki

note: Name for MUS
en: Mauritius
son: Moriši

note: Name for MWI
en: Malawi
son: Malaawi

note: Name for MYS
en: Malaysia
son: Maaleezi

note: Name for MYT
en: Mayotte
son: Maayotu

note: Name for NAM
en: Namibia
son: Namiibiya

note: Name for NCL
en: New Caledonia
son: Kaledooni taaga

note: Name for NER
en: Niger
son: Niižer

note: Name for NFK
en: Norfolk Island
son: Norufolku gungu

note: Name for NGA
en: Nigeria
son: Naajiriya

note: Name for NIC
en: Nicaragua
son: Nikaraaguwa

note: Name for NIU, Official name for NIU
en: Niue
son: Niyuwe

note: Name for NLD
en: Netherlands
son: Hoolandu

note: Name for NOR
en: Norway
son: Norweeži

note: Name for NPL
en: Nepal
son: Neepal

note: Name for NRU
en: Nauru
son: Nawuru

note: Name for NZL
en: New Zealand
son: Niyu Zeelandu

note: Name for PAK
en: Pakistan
son: Paakistan

note: Name for PAN
en: Panama
son: Panaama

note: Name for PHL
en: Philippines
son: Filipin

note: Name for PLW
en: Palau
son: Palaawu

note: Name for PNG
en: Papua New Guinea
son: Papuwa Gine taaga

note: Name for POL
en: Poland
son: Poloɲ

note: Name for PRI
en: Puerto Rico
son: Portoriiko

note: Name for PRY
en: Paraguay
son: Paraaguway

note: Name for PYF
en: French Polynesia
son: Faranši Polineezi

note: Name for QAT
en: Qatar
son: Katar

note: Name for REU
en: Réunion
son: Areeɲoŋ

note: Name for ROU
en: Romania
son: Urumaani

note: Name for RWA
en: Rwanda
son: Uruwanda

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
son: Sawudiya (Sawdi Arabiyya)

note: Name for SDN
en: Sudan
son: Suudaani (Suudaŋ)

note: Name for SGP
en: Singapore
son: Singapur

note: Name for SLB
en: Solomon Islands
son: Salomon gungey

note: Name for SLE
en: Sierra Leone
son: Siyera Leewon

note: Name for SLV
en: El Salvador
son: El Salwador

note: Name for SMR
en: San Marino
son: San Mariino

note: Name for SOM
en: Somalia
son: Somaaliya

note: Name for SRB
en: Serbia
son: Serbi

note: Name for SSD
en: South Sudan
son: Suudan gurma

note: Name for SUR
en: Suriname
son: Suurinam

note: Name for SVK
en: Slovakia
son: Solowaaki

note: Name for SVN
en: Slovenia
son: Soloweeni

note: Name for SWE
en: Sweden
son: Suweedi

note: Name for SYC
en: Seychelles
son: Seešel

note: Name for TCD
en: Chad
son: Caad

note: Name for THA
en: Thailand
son: Taylandu

note: Name for TJK
en: Tajikistan
son: Taajiikisitan

note: Name for TKL
en: Tokelau
son: Tokeelaawu

note: Name for TKM
en: Turkmenistan
son: Turkimeenisitan

note: Name for TLS
en: Timor-Leste
son: Tiimor-Leste (Tiimor dandi)

note: Name for TUN
en: Tunisia
son: Tiniizi

note: Name for TUR
en: Turkey
son: Turki

note: Name for TUV
en: Tuvalu
son: Tuwaalu

note: Common name for TWN
en: Taiwan
son: Taywan

note: Common name for TZA
en: Tanzania
son: Tanzaani

note: Name for UKR
en: Ukraine
son: Ukarayna

note: Name for URY
en: Uruguay
son: Uruguway

note: Name for USA
en: United States
son: Laama margantey

note: Name for UZB
en: Uzbekistan
son: Uzbeekistan

note: Common name for VEN
en: Venezuela
son: Wenezuweela

note: Official name for VGB
en: British Virgin Islands
son: Biriteŋ gungu kooney

note: Name for VUT
en: Vanuatu
son: Wanuwaatu

note: Name for WSM
en: Samoa
son: Samoowa

note: Name for YEM
en: Yemen
son: Yeemen

note: Name for ZAF
en: South Africa
son: Afiriki gurma laama

note: Name for ZMB
en: Zambia
son: Zanbi

note: Name for ZWE
en: Zimbabwe
son: Zinbaabuwe

en: Migrated to GSettings
son: Ganandi GSettings here

en: This key shows whether or not GConf values were migrated to GSettings
son: Kufaloo woo ga cebe wala GConf hinnawey n' ka ganandi GSettings here

en: Backup URL
son: URL gaabundi

en: URL where the backup is saved to.
son: URL kaŋ ra jiširoo n' ka gaabundi.

en: Show Log out
son: Fattayan cebe

en: If TRUE, Sugar will show a "Log out" option.
son: Nda TRUE, Sugar ga "Fatta" suubari cebe.

en: Show Restart
son: Tunandiyan taaga cebe

en: If TRUE, Sugar will show a "Restart" option.
son: Nda TRUE, Sugar ga "Tunandi taaga" suubari cebe.

en: Show Shutdown
son: Wiiyan cebe

en: If TRUE, Sugar will show a "Shutdown" option.
son: Nda TRUE, Sugar ka "Wii" suubari cebe.

en: Show Register
son: Boŋhantum cebe

en: If TRUE, Sugar will show a "Register" option in the buddy palette.
son: Nda TRUE, Sugar ga "Boŋhantum" suubari cebe cere margaroo ra.

en: Bundle IDs of protected activities
son: Goy jejebantey boŋtammaasey marga

en: Users will not be allowed to erase these activities through the list view.
son: Goykey ši duu fondo ka goyey wey tuusu maašeede ceberoo ra.

en: A limit to the number of simultaneously open activities.
son: A ma ši bisa goyey kaŋ ga feera cere bande hinnaa.

en: This int is used to set a limit to the number of open activities. By default (0), there is no limit.
son: Woo nda goy feerantey hinnaa ga tabatandi. Tilasu hinna (0), ti kaŋ adadu kul šii.

en: User Name
son: Goykaw maa

en: User name that is used throughout the desktop.
son: Goykaw maa kaŋ huru ordinateroo se.

en: Default nick
son: Tilasu maakanbari

en: "disabled" to ask nick on initialization; "system" to reuse UNIX account long name.
son: "kayandi" ka maakanbari hãa šintiyan waate; "dabariɲaa" ka UNIX kontu maa kukoo ka goy koyne.

en: User Color
son: Goykaw noone

en: Color for the XO icon that is used throughout the desktop. The string is composed of the stroke color and fill color, format is that of rgb colors. Example: #AC32FF,#9A5200
son: Noone XO biyoo se kaŋ ga huru ordinateroo se. Tenjiroo goo nda žeeri noone, toonandi noone, takari noone kaŋ ti rgb noone kur. Sanda: #AC32FF,#9A5200

en: User Gender
son: Goykaw ti aru wala woy

en: Gender of the Sugar user, either male, female, or unassigned
son: Sugar goykaa ti aru, woy wal'a mana tabatandi

en: User Birth Timestamp
son: Goykaw hayhan waati tammaasa

en: Birth timestamp (seconds since the epoch)
son: Hayhan waati tammaasi (segondey za zaman šintin)

en: Group Label
son: Kur šilbay

en: Label associated with age, e.g., '2nd Grade'
son: Alwaddi bande šilbay, sanda "cawjiiri 2ntoo"

en: Background image path
son: Bandafaari bii fondo

en: Path to the image to be used as a background.
son: Fondo biyoo kaŋ kayandi ka tee bandafaari here.

en: Background alpha level
son: Bandafaari maan alkadar

en: The opacity of the background image.
son: Bandafaari bii kubay-dikiroo.

en: Mimetype registry
son: Mimetype jišidogoo

en: Consists of key-value pairs mimetypes and their corresponding activity
son: Ga tee nda kufal-hinna mimetype celleyaŋ nda ngi goyyan tenjantaa

en: Volume Level
son: Jinde alkadar

en: Volume level for the sound device.
son: Jinde alkadar sawtu jinaa se.

en: Sound Muted
son: Jinde wiyante

en: Setting for muting the sound device.
son: Kayandi sawtu jinay jinde wiiyan se.

en: Brightness Level
son: Gaayay alkadar

en: Brightness level for the computer screen.
son: Ordinater diji gaayay alkadar.

en: Timezone
son: Waati ganda

en: Timezone setting for the system.
son: Waati ganda kayandiyan dabariɲaŋoo se.

en: Home views
son: Gunari beerey

en: Corner Delay
son: Loku gayyan

en: Trigger Size
son: Dirandi doo azzaati

en: Jabber Server
son: Jabber feršikaw

en: URL of the jabber server to use.
son: Goy-se Jabber feršikaw URL.

en: Publish to Gadget
son: Wallafi Gadget here

en: Social Help Server
son: Social Help faaba feršikaw

en: Keyboard layouts
son: Walha kayandiyaney

en: Keyboard options
son: Walha suubarey

en: List of keyboard options.
son: Walha suubarey maašeede.

en: Keyboard model
son: Walha dumi

en: The keyboard model to be used
son: Walha dumoo kaŋ ga goyandi

en: Default font face
son: Tilasu šigira

en: Default font size
son: Tilasu šigira azzaati

en: Show Sugar Ad-hoc networks
son: Sugar Ad-hoc sankawey cebe

en: Number:
son: Hinna:

en: Downloading %s...
son: Goo ma zumandi %s...

en: IP address: %s
son: IP aderesu: %s

en: Connected
son: Ga ciya

en: Connect
son: Ciya

en: Cancel
son: Naŋ

en: Error: %s
son: Firka: %s

en: %d KB
son: KB %d

en: Done
son: A ben

en: Ok
son: Ayyo

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
son: Tuusu

en: Box
son: Bata

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
son: Kanjehinza

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
son: Feeri

en: Activity
son: Goyyan

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
son: Foobanda

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
son: Jine

en: Copy
son: Berandi

en: Close
son: Daabu

en: Stop
son: Kay

en: Continue
son: Koy jine

en: Abacus
son: Abakus

en: a tool for simple arithmetic calculations
son: goyjinay kaŋ tee kabu faalayaŋ se

note: TRANS: simple decimal abacus
en: Decimal
son: Iwoy-kur

note: TRANS: Cuisenaire Rods
en: Rods
son: Bundu-izey

note: TRANS: Custom abacus
en: Custom
son: Alaada

en: Edit
son: Fasal

en: Reset
son: Yeeti

en: Rods:
son: Bundu-izey:

en: Top:
son: Beene:

en: Bottom:
son: Kore:

en: Base:
son: Cire:

en: Paste
son: Dobu

note: #-#-#-#-#  20 (Tuxpaint-Songhay)  #-#-#-#-# Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
son: Fatta

en: Browse
son: Ceeci

en: Surf the world!
son: Adduɲɲaa naaru!

en: Fullscreen
son: Dijikul alhaali

note: TRANS: "name" option from activity.info file TRANS: Please translate Visual Match as Dimensions
en: Visual Match
son: Gunari tenjandiyan

note: TRANS: "summary" option from activity.info file TRANS: "description" option from activity.info file
en: a pattern-matching game
son: Gunari tenjandiyan hooray

en: beginner
son: šintinkaw

en: intermediate
son: baykaw sawante

en: expert
son: goni

en: New pattern game
son: Kaymi hooray taaga

en: New number game
son: Hinna hooray taaga

en: New word game
son: Kalima hooray taaga

en: Import custom cards
son: Ga boŋhansante kaatayaŋ zaa

en: Dimensions
son: Alkadarey

note: TRANS: The prime number version of the dimensions game
en: Prime Dimensions
son: Hinna jinawey alkadarey

note: TRANS: The word version of the dimensions game
en: Word Dimensions
son: Kalima alkadarey

en: 15 seconds
son: segondu 15

en: 30 seconds
son: segondu 30

en: 1 minute
son: miniti 1

en: 2 minutes
son: miniti 2

en: 5 minutes
son: miniti 5

en: Play with the computer.
son: Hooray nda ordinateroo.

en: word
son: kalima

en: Chinese
son: Šin

en: Mayan
son: Maya

en: Quipu
son: Kipu

en: A new game is loading.
son: Hooray taaga goo ma zunbu.

note: #-#-#-#-#  20 (Tuxpaint-Songhay)  #-#-#-#-# Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
son: Goyjinawey

en: Import image cards
son: Bii kattawey zaa

en: Game
son: Hooray

en: robot pause time
son: goymaršin hunanzam waati

en: Numbers
son: Hinnawey

en: number of cards remaining in deck
son: kattawey kaŋ cindi margaroo ra hinna

en: number of matches
son: tenjandiyaney hinna

en: elapsed time
son: waati bisantey

en: fifteen
son: iwoy cindi guu

en: twenty two
son: waranka cindi hinka

en: twenty one
son: waranka cindi foo

en: thirty three
son: waranza cindi hinza

en: Edit the custom cards.
son: Katta boŋhansantey fasal.

en: Edit the word cards.
son: Kalima kattey fasal.

en: Game over
son: Hooraa ben

en: unsolvable
son: šii hin ka feera

en: New record
son: Jiširi taaga

en: 30 sec.
son: seg. 3

en: 15 sec.
son: seg. 15

en: Product
son: Jinay

en: Word
son: Kalima

en: Dots
son: Tonbey

note: #-#-#-#-#  20 (Tuxpaint-Songhay)  #-#-#-#-# Line drawing tool
en: Lines
son: Žeerey

en: Save as Image
son: Gaabu sanda bii

en: Description
son: Šilbayyan

note: #-#-#-#-#  20 (Tuxpaint-Songhay)  #-#-#-#-# Undo last action
en: Undo
son: Taafeeri

note: #-#-#-#-#  20 (Tuxpaint-Songhay)  #-#-#-#-# Redo undone action
en: Redo
son: Tee koyne

en: Private
son: Sutura

en: My Neighborhood
son: Ay fargandoo

en: Curves
son: Kuubey

en: Straight
son: Šerre

en: Highlight
son: Šilbante

en: Idea
son: Lakkal

en: Choose a movement line
son: Ɲootiyan žeeri foo suuba

en: Turn
son: Kuubi

en: Delete
son: Tuusu

en: Bold
son: Warga

en: Italic
son: Harfu šiira

en: Text Color
son: Hantum noone

en: Drag the images to reorder
son: Biyey cendi k'i kanandi taaga

en: Reset to box size
son: Bata azzaati yeeri

en: Drag to move or resize using the marked corners
son: Ceeci ka ɲooti wala ka sasawandi nda loku šilbantey

en: Select font
son: Šigira suuba

en: Add an image and start creating your FotoToon
son: Bii foo tonton nda šintin ka ni FotoTun-oo tee

en: Choose an image
son: Bii foo suuba

en: View
son: Guna

en: Slideshow
son: Biiceberi

en: Slideshow with Timings
son: Biiceberi nda waatidiikey

en: Set Image Duration in Slideshow (Seconds)
son: Bii gayyan biiceberi (segonduyaŋ) ra

en: Change image order
son: Bii kanandoo barmay

en: Edit background image
son: Bii bandafaaroo fasal

en: Save as a Book (PDF)
son: Gaabu sanda citaabu (PDF)

en: Save as a Movie (OGG)
son: Gaaba sanda filim (OGG)

en: Success
son: Zaame

en: A image was created in the Journal
son: Bii foo teendi zaaritiiraa ra

en: A PDF was created in the Journal
son: PDF teendi zaaritiiraa ra

note: Start a new picture
en: New
son: Itaaga

en: Maze
son: Akkooloŋguusu

en: Harder level
son: Alkadar šenda

en: Easier level
son: Alkadar faala

en: %s Source
son: %s aššil

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
son: Šintin

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
son: Harfey

en: Swedish
son: Suweedi

en: Icelandic
son: Isilandu

en: Romanian
son: Urumaani

en: Swahili
son: Suwahili

en: Dutch
son: Hoolandi

en: Latin
son: Laateŋ

en: Hungarian
son: Hongiri (Maagyar)

en: Macedonian
son: Maaseedooni

en: Welsh
son: Weliši

en: French
son: Faranse

en: Norwegian
son: Norweeži

en: Russian
son: Iriisi

en: Finnish
son: Fiini

en: Default
son: Tilasu

en: Cantonese
son: Kantoone

en: Greek
son: Gereki

note: Input Method: English mode
en: English
son: Ingiliši

en: Italian
son: Itaali

en: German
son: Alemaŋ

en: Croatian
son: Korowaati

en: Czech
son: Ceki

en: Slovak
son: Suloowaki

en: Spanish
son: Esipaaɲi

en: Polish
son: Poloɲ

en: Esperanto
son: Esiperanto

en: Portuguese (Brazil)
son: Portuge (Berezil)

en: StopWatch
son: Waatikabuji

en: Start/Stop
son: Šintin/Kay

en: Zero
son: Yaada

en: Mark
son: Šilbay

en: Stopwatch
son: Waatikabuji

en: %s Activity
son: %s goyyan

en: Keep error
son: Gaabuyan firka

en: Keep error: all changes will be lost
son: Gaabuyan firka: barmayyaney kul ga dere

en: Don't stop
son: Ma ši kay

en: Stop anyway
son: Ma kay binde

en: Choose a color
son: Noone foo suuba

en: Red
son: Ciray

en: Green
son: Firži

en: Blue
son: Bula

en:  and
son:  nda

note: TRANS: Indicating something that just happened, eg. "just now", "moments ago"
en: Seconds ago
son: A ši gay

note: TRANS: Indicating time passed, eg. "[10 day, 5 hours] ago", "[2 minutes] in the past", or "[3 years, 1 month] earlier"
en: %s ago
son: A ga too %s

note: TRANS: Relative dates (eg. 1 month and 5 days).
en: %d year | %d years
son[0]: Jiiri %d
son[1]: Jiiri %d

en: %d month | %d months
son[0]: Handu %d
son[1]: handu %d

en: %d week | %d weeks
son[0]: Jirbiyye %d
son[1]: jirbiyye %d

en: %d day | %d days
son[0]: Zaari %d
son[1]: zaari %d

en: %d hour | %d hours
son[0]: Guuru %d
son[1]: guuru %d

en: %d minute | %d minutes
son[0]: Miniti %d
son[1]: miniti %d

en: Empty
son: Mun

en: %d B
son: B %d

en: %d MB
son: MB %d

en: %d GB
son: GB %d

en: Image
son: Bii

en: Audio
son: Jinde

en: Video
son: Widewo

en: Link
son: Dobu

en: Bundle
son: Margari

en: Aragonese
son: Araagooni

en: Bulgarian
son: Bulgaari

en: Bosnian
son: Bozini

en: Catalan
son: Katalaŋ

en: Danish
son: Daanuwa

en: English Britain
son: Ingiliši (Briten)

en: English scottish
son: Ingiliši ekosu

en: English-north
son: Ingiliši hawsa

en: English_rp
son: Ingiliši-rp

en: English_wmids
son: Ingiliši wmids

en: English USA
son: Ingiliši (Amereki laama margantey)

en: English west indies
son: Ingiliši Dangay endey

en: Spanish latin american
son: Esipaaɲi (Ameriki gurma laamey)

en: Estonian
son: Estooni

en: Farsi-pinglish
son: Farsi ingiliši birji

en: French belgium
son: Faranse (Belžik)

en: Irish-gaeilge
son: Irlandi geliki

en: Greek-ancient
son: Gereki žeena

en: Armenian
son: Armeeni

en: Armenian (west)
son: Armeeni (dangay)

en: Indonesian
son: Indoneezi

en: Lojban
son: Lojiban

en: Georgian
son: Žorži

en: Kurdish
son: Kurdi

en: Lithuanian
son: Lituyaani

en: Latvian
son: Leetooni

en: Malayalam
son: Maalayalam

en: Malay
son: Maalay

en: Nepali
son: Neepaali

en: Punjabi
son: Punjaabi

en: Portuguese (Portugal)
son: Portuge (Portugal)

en: Albanian
son: Albaani

en: Serbian
son: Serbi

en: Swahili-test
son: Suwahiili (šiiyan)

en: Tamil
son: Taamil

en: Turkish
son: Turki

en: Vietnam_hue
son: Wiyetinaami hue

en: Vietnam_sgn
son: Wiyetinaami sgn

note: Save the current picture
en: Save
son: Gaabu

en: English West Indies
son: Ingiliši Dangay endey

en: Words
son: Kalimawey

en: Translation
son: Berandiyan

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
son: Bibi!

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
son: Boosu-boosu bibi!

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
son: Boosu-boosu kaaray!

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
son: Kaaray!

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
son: Ciray!

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
son: Konkoma!

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
son: Woole!

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
son: Firži kaaray!

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
son: Wanzata!

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
son: Bula kaaray!

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
son: Bula!

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
son: Dawrayboosu!

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
son: Boy!

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
son: Talhannaboosu!

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
son: Kangawhari!

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
son: Dawciri!

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
son: Alkuda!

note: Congratulations #1
en: Great!
son: Hoyhoy!

note: Congratulations #2
en: Cool!
son: A hansa ka boori!

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
son: Gaabandi!

note: Congratulations #4
en: Good job!
son: Woo ti goy boryo!

note: Input Method: Thai mode
en: Thai
son: Tay

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
son: Kaare

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
son: Muulubii

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
son: Windira

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
son: Windirayobante

note: Pentagone shape tool (5 sides)
en: Pentagon
son: Kanjeguu

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
son: Kaareyobante

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
son: Kanjeyaaha

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
son: Kaare, muulubii no kaŋ ceraw taacaa ga sawa.

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
son: Muulubii goo nda ceraw taaci kaŋ ga sawa ihinka-hinka nda kanje goranta taaci.

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
son: Windira ti golbu daabanta kaŋ tonbey kul mooruyanoo ka hun gamtonboo ga ga sawa.

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
son: Windirayobante, windira no kaŋ i n'a cendi.

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
son: Kanjehinza, bii no kaŋ goo nda ceraw hinza.

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
son: Kanjeguu, bii no kaŋ goo nda ceraw guu.

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
son: Sunbii, kaare yobante no kaŋ goo nda ceraw sawanta taaci, wey kaŋ ga tenji ga ceesi cere se.

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
son: Kanjeyaaha goo nda ceraw yaaha kaŋ kul ga sawa.

en: A star with 3 points.
son: Handaray foo nda tonbi hinza.

en: A star with 4 points.
son: Handaray foo nda tonbi taaci.

en: A star with 5 points.
son: Handaray foo nda tonbi guu.

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
son: Noonawey

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
son: Caaraykalamey

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
son: Tuusujey

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
son: Tanpoŋey

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
son: Takarey

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
son: Kayfihaya

note: Freehand painting tool
en: Paint
son: Caaray

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
son: Tanpoŋ

note: Label tool
en: Label
son: Šilbayhaya

note: Fill tool
en: Fill
son: Toonandi

note: Eraser tool
en: Eraser
son: Tuusuji

note: Print the current picture
en: Print
son: Kar

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
son: Noone nda caaraykalam suuba k'i ka goy.

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
son: Bii foo suuba k'a daŋ ni biyoo kaŋ n' n'a tee ra.

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
son: Naagu nee ka žeeri foo sintin. Naŋ zaa n' ben.

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text.
son: Kalimaɲaa kuru fasal foo suuba. Ni biyoo naagu nda ma šintin ka hantum. [Dam] nda [Nor loku] naagu ka kalimaɲaa kuroo timmandi.

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text. By using the selector button and clicking an existing label, you can move it, edit it and change its text style.
son: Fasal foo suuba kalimaɲaa kuru se. Ni biyoo naagu ka šintin ka hantum. [Dam] wala [Nor loku] naagu ka kalimaɲaa kuroo timmandi. Nda n' na suubakaw butoŋ sanba nda n' na šilbay barante naagu, n' ga hin k'a ganandi, k'a fasal nda ka nga kalimaɲaa kuroo barmay.

note: Fill tool instructions
en: Click in the picture to fill that area with color.
son: Biyoo zaa m'a nga noonaa barmay.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
son: Kayfihaya suuba ka biyoo kaŋ n' n'a tee barmay!

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
son: Taafeeri!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
son: Tee koyne!

note: Eraser tool
en: Eraser!
son: Tuusuji!

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
son: Bii wala noone foo suuba k'a daŋ bii taagaa ra.

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
son: Feeri…

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
son: Ni biyoo kaŋ n' n'a tee cindi!

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
son: Karyaŋ…

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
son: Kala kayna!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
son: Butoŋoo naŋ ka žeeroo timmandi.

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
son: Butoŋoo naagu ka biyoo cendi.

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
son: Ncaŋoo naagu k'alhaaloo woo kuubi. Naagu k'a žeeri.

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
son: Aywa… Ir ma gaabandi ka biyoo woo tee!

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
son: N' ga baa ma fatta wala?

note: Quit prompt positive response (quit)
en: Yes, I’m done!
son: Ayyo, ay ben!

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
son: Kalaa, ir ma willi a ga!

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
son: Nda n' fatta, ni biyoo ga dere! K'a gaabu?

en: Yes, save it!
son: Ayyo, a gaabu!

en: No, don’t bother saving!
son: Kalaa, ma ši a gaabu!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
son: Ka biyoo gaabu jina?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
son: Ay si hin ka biyoo woo feeri!

note: Generic dialog dismissal
en: OK
son: Ay yadda

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
son: Tiira kul mana jisandi!

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
son: Biyoo kar sohõ?

en: Yes, print it!
son: Ayyo, a kar!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
son: Ni biyoo karandi!

note: We got an error printing
en: Sorry! Your picture could not be printed!
son: Alhaa naŋ! Ni biyoo mana hin ka karandi!

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
son: N' ši hin ka karandi sohõ da!

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog
en: Erase this picture?
son: Biyoo woo tuusu?

en: Yes, erase it!
son: Ayyo, a tuusu!

en: No, don’t erase it!
son: Kalaa, ma ši a tuusu!

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
son: Ma si dirŋa ka ncaŋoo butoŋ wowaa naagu!

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
son: Biyey kaŋ n' ga bag'ey suuba, de ma "Šintin" naagu.

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
son: Jindoo daaba.

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
son: Jindoo feera.

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
son: Batu taare…

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
son: Cebebiyey

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
son: Ayyo

en: No
son: Kalaa

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
son: Ka biyoo nda ni barmawey kaŋ n' n'i tee zaa?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
son: Ayyo, ižeenaa barmay!

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
son: Kalaa, bii taaga no!

note: Let user choose an image: Instructions for 'Open' file dialog
en: Choose the picture you want, then click “Open”.
son: Bii foo suuba, ma "Feeri" naagu.

en: Select a color from your drawing.
son: Noone foo suuba ni biiteeroo ga.

en: Pick a color.
son: Noone suuba.

en: Drawing program
son: Biiteeyan porogaram

en: A drawing program for children.
son: Biiteeyan porogaram zankey se.

en: Color Shift
son: Noonaa barmay

en: Click and drag the mouse to change the colors in parts of your picture.
son: Naagu ka ncaŋoo nor ka ni biyoo jeroo noonaa barmay.

en: Click to change the colors in your entire picture.
son: Naagu ka biyoo kul noonaa barmay.

en: Blind
son: Feddi

en: Click towards the edge of your picture to pull window blinds over it. Move perpendicularly to open or close the blinds.
son: Naagu ni biyoo ceraa here ka zanfun feddiyey zumandi a boŋ. Caraw-caraw ka feddiyey feeri wala k'i daabu.

en: Blocks
son: Gurunbey

en: Chalk
son: Dooru

en: Drip
son: Loti

en: Click and drag the mouse around to make the picture blocky.
son: Naagu, ma ncaŋoo nor ka biyoo wanga k'a bere k'a tee feraw-izeyaŋ.

en: Click and drag the mouse around to turn the picture into a chalk drawing.
son: Naagu, ma ncaŋoo nor ka biyoo wanga k'a bere k'a tee dooru-hantum-bii.

en: Click and drag the mouse around to make the picture drip.
son: Naagu, ma ncaŋoo nor ka biyoo wanga k'a morro.

en: Blur
son: Kokoorandi

en: Click and drag the mouse around to blur the image.
son: Naagu ka ncaŋoo nor ka biyoo wanga k'a kokoorandi.

en: Click to blur the entire image.
son: Naagu ka biyoo kul kokoorandi.

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
son: Feraw-izey

en: Click and drag to draw large bricks.
son: Naagu, ma ncaŋoo nor ka feraw beeri biiyaŋ žeeri.

en: Click and drag to draw small bricks.
son: Naagu, ma ncaŋoo nor ka feraw kaccu biiyaŋ žeeri.

en: Calligraphy
son: Kalamhantum

en: Click and drag the mouse around to draw in calligraphy.
son: Naagu, ma ncaŋoo nor ka biyoo wanga ka kalamhantum biiyan tee.

en: Cartoon
son: Biifeelaga

en: Click and drag the mouse around to turn the picture into a cartoon.
son: Naagu, ma ncaŋoo nor ka biyoo wanga k'a bere k'a tee biifeelaga.

en: Confetti
son: Kaddasu buuna

en: Click to throw confetti!
son: Naagu ka kaddasu buuna warra!

en: Distortion
son: Golbandiyan

en: Click and drag the mouse to cause distortion in your picture.
son: Naagu ka ncaŋoo nor ka ni biyoo golbandi.

en: Emboss
son: Wargandi

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
son: Naagu, ma ncaŋoo nor ka biyoo wargandi.

en: Lighten
son: Henanandi

en: Darken
son: Kubandi

en: Click and drag the mouse to lighten parts of your picture.
son: Naagu ka ncaŋoo nor ka ni biyoo jeroo annurandi.

en: Click to lighten your entire picture.
son: Naagu ka biyoo kul henanandi.

en: Click and drag the mouse to darken parts of your picture.
son: Naagu ka ncaŋoo nor ka ni biyoo jeroo kubandi.

en: Click to darken your entire picture.
son: Naagu ka biyoo kul kubandi.

en: Fisheye
son: Hamiisamoɲe

en: Click on part of your picture to create a fisheye effect.
son: Nungu suuba biyoo ra k'a tee hamiisamoɲe.

en: Flower
son: Boosu

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
son: Naagu ka ncaŋoo nor ka zayra boosu žeeri. A taŋ ka boosoo benandi.

en: Foam
son: Kufu

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
son: Naagu, ma ncaŋoo tansandi ka nungoo too nda saafun kufu.

en: Fold
son: Taabu

en: Choose a background color and click to turn the corner of the page over.
son: Bandafaari noona suuba dee m'a naagu ka tiiraa kanjey bere.

en: Click and drag to draw repetitive patterns.
son: Naagu nda cendi ka noone fillanteyaŋ žeeri.

en: Click to surround your picture with repetitive patterns.
son: Naagu ka ni biyoo kuubi nda noone fillanteyaŋ.

en: Glass Tile
son: Luulucenbu

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
son: Naagu, ma ncaŋoo nor ka ni biyoo taalam nda luulucenbuyaŋ.

en: Click to cover your entire picture in glass tiles.
son: Naagu ka luulucenbu daŋ biyoo kul ra.

en: Grass
son: Subu

en: Click and drag to draw grass. Don’t forget the dirt!
son: Naagu ka ncaŋoo nor ka subu žeeri. Ma si dirŋa kusaa!

en: Halftone
son: Sawtujere

en: Click and drag to turn your drawing into a newspaper.
son: Naagu ka biyoo bere k'a tee zaaritiira.

en: Symmetric Left/Right
son: Tenjante Wow/Guma

en: Symmetric Up/Down
son: Tenjante Beene/Ganda

en: Pattern
son: Noone

en: Tiles
son: Ferawizey

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
son: Noonay-bere-diji

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the left and right of your picture.
son: Ncaŋoo naagu k'a nor ka žeeri nda caaray kalam hinka kaŋ ga tenji nda cere ni biyoo gamoo ra kanbe wowa nda guma here.

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the top and bottom of your picture.
son: Ncaŋoo naagu k'a nor ka žeeri nda caaray kalam hinka kaŋ ga tenji nda cere ni biyoo gamoo ra beene nda ganda.

en: Click and drag the mouse to draw a pattern across the picture.
son: Ncaŋoo naagu nd'a cendi ka noone žeeri ka biyoo gaaru.

en: Click and drag the mouse to draw a pattern that is symmetric across the picture.
son: Ncaŋoo naagu nd'a nor ka noone žeeri nda nga sasawantaa biyoo gamoo ra.

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
son: Naagu, ma ncaŋoo nor ka bii tee nda kalam tenjante hinka (sanda nda noonay-bere-diji).

en: Light
son: Gaayay

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
son: Naagu, ma ncaŋoo nor ka waynawcindi tee.

en: Metal Paint
son: Guuru caarayyan

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
son: Naagu ka ncaŋoo nor ka guuru noone foo ka caaray.

en: Mirror
son: Diji

en: Flip
son: Bere

en: Click to make a mirror image.
son: Naagu ka dii biyoo dijoo ra.

en: Click to flip the picture upside-down.
son: Naagu ka biyoo zumandi.

en: Mosaic
son: Tarma

en: Click and drag the mouse to add a mosaic effect to parts of your picture.
son: Naagu ka ncaŋoo nor ka tarma takari tonton biyoo ga.

en: Click to add a mosaic effect to your entire picture.
son: Naagu ka biyoo kul tee tarma takari.

en: Square Mosaic
son: Kaare tarma

en: Hexagon Mosaic
son: Kanje yaaha tarma

en: Irregular Mosaic
son: Tarma cerehõoyante

en: Click and drag the mouse to add a square mosaic to parts of your picture.
son: Naagu ka ncaŋoo nor ka kaare tarma tonton ni biyoo jerey ga.

en: Click to add a square mosaic to your entire picture.
son: Naagu ka kaare tarma tonton ni biyoo kul ga.

en: Click and drag the mouse to add a hexagonal mosaic to parts of your picture.
son: Naagu ka ncaŋoo nor ka kanje yaaha tarma tonton ni biyoo jerey kul ga.

en: Click to add a hexagonal mosaic to your entire picture.
son: Naagu ka kanje yaaha tarma tonton ni biyoo kul ga.

en: Click and drag the mouse to add an irregular mosaic to parts of your picture.
son: Naagu ka ncaŋoo nor ka tarma cerehõoyante tonton ni biyoo jerey ga.

en: Click to add an irregular mosaic to your entire picture.
son: Naagu ka tarma cerehõoyante tonton ni biyoo kul ga.

en: Negative
son: Bii-biyya

en: Click and drag the mouse around to make your painting negative.
son: Naagu, ma ncaŋoo nor ka biyoo wanga k'a bere k'a tee azzaati alhaali.

en: Click to turn your painting into its negative.
son: Naagu ka biyoo bere k'a tee bii-biyya.

en: Noise
son: Jinde

en: Click and drag the mouse to add noise to parts of your picture.
son: Naagu ka ncaŋoo nor ka kosongu alhaali tonton biyoo ga.

en: Click to add noise to your entire picture.
son: Naagu ka jinde tonton biyoo kul ga.

en: Perspective
son: Honnayyan

en: Zoom
son: Bebbeerandiyan

en: Click on the corners and drag where you want to stretch the picture.
son: Lokey naagu nda nor nungu kaŋ ra n' ga baa ka biyoo yobu.

en: Click and drag up to zoom in or drag down to zoom out the picture.
son: Naagu ka cenda beene ka biyoo manandi wala ganda k'a moorandi.

en: Puzzle
son: Damcerega

en: Click the part of your picture where would you like a puzzle.
son: Ni biyoo jeroo naagu kaŋ ga n' ga baa a ma hima damcerega.

en: Click to make a puzzle in fullscreen mode.
son: Naagu ka damceregaa himandi dijikul alhaali.

en: Rails
son: Zirji fondo

en: Click and drag to draw train track rails on your picture.
son: Naagu ka ncaŋoo nor ka zirji fondo tee.

en: Rainbow
son: Woyhenney-dobaa

en: You can draw in rainbow colors!
son: N' ga hin ka woyhenney-dobaa noonawey ka bii tee!

en: Rain
son: Ncirɲi

en: Click to place a rain drop onto your picture.
son: Naagu ka ncirɲi loti-loti biyoo ra.

en: Click to cover your picture with rain drops.
son: Naagu ka ncirɲi loti-loti biyoo kul ra.

en: Real Rainbow
son: Woyhenna-dobo cimi

en: ROYGBIV Rainbow
son: Woyhenna-dobo cimi

en: Click where you want your rainbow to start, drag to where you want it to end, and then let go to draw a rainbow.
son: Naagu nungu kaŋ n' ga baa ni woyhenna-dobaa ma šintin, cendi nungoo kaŋ n' ga baa a ma ben, nda m'a naŋ ka woyhenna-dobaa žeeri.

en: Ripples
son: Bonday-izey

en: Click to make ripples appear over your picture.
son: Naagu, ma bondayyaŋ tunandi haroo boŋ.

en: Rosette
son: Fita hiiri

en: Click and start drawing your rosette.
son: Naagu nee ka fita hiiri tee.

en: You can draw just like Picasso!
son: N' ga hin ka bii tee sanda Picasso!

en: Edges
son: Hirrey

en: Sharpen
son: Yantan

en: Silhouette
son: Azzaati

en: Click and drag the mouse to trace edges in parts of your picture.
son: Naagu ka ncaŋoo nor ka hirri šerrante tonton biyoo jeroo ga.

en: Click to trace edges in your entire picture.
son: Naagu ka biyoo kul noonaa barmay.

en: Click and drag the mouse to sharpen parts of your picture.
son: Naagu ka ncaŋoo nor ka ni biyoo jeroo yanta.

en: Click to sharpen the entire picture.
son: Naagu ka biyoo kul yanta.

en: Click and drag the mouse to create a black and white silhouette.
son: Naagu ka ncaŋoo nor ka azzaati bibi nda i kaarey žeeri biyoo se.

en: Click to create a black and white silhouette of your entire picture.
son: Naagu ka ncaŋoo nor ka azzaati bibi nda i kaaray tee biyoo kul se.

en: Shift
son: Nor

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
son: Ncaŋoo naagu m'a nor ka ni biyoo daŋ kaloo ra.

en: Smudge
son: Kusawandi

note: if (which == 1)
en: Wet Paint
son: Caaray taya

en: Click and drag the mouse around to smudge the picture.
son: Naagu ma ncaŋoo nor ka biyoo wanga k'a kusawandi.

note: if (which == 1)
en: Click and drag the mouse around to draw with wet, smudgy paint.
son: Naagu ka ncaŋoo nor ka biyoo wanga ka žeeri nda caaray batakarante.

en: Snow Ball
son: Než gungulante

en: Snow Flake
son: Než hamni

en: Click to add snow balls to your picture.
son: Naagu ka než hamni tonton biyoo ga.

en: Click to add snow flakes to your picture.
son: Naagu ka než hamni tonton biyoo ga.

en: String edges
son: Tenjiri jesey

en: String corner
son: Tenjiri kunga

en: String 'V'
son: 'V' tenjiri

en: Click and drag to draw string art. Drag top-bottom to draw less or more lines, left or right to make a bigger hole.
son: Naagu nda nor ka tenjiri kanbateeri žeeri. Cendi beene ka zunbu ganda ka žabu wala ka tonton žeerey ga, kanbe wowa wala kanbe guma ga ka guusoo beerandi.

en: Click and drag to draw arrows made of string art.
son: Naagu nda cendi ka birawyaŋ tee nda tenjiri kanbateeri.

en: Draw string art arrows with free angles.
son: Tenjiri kanbateeri birawyaŋ žeeri nda ganje feeranteyaŋ.

en: Tint
son: Caaray

en: Color & White
son: Noone bibi nda ikaaray

en: Click and drag the mouse around to change the color of parts of your picture.
son: Naagu ka ncaŋoo nor ka biyoo wanga ka nga nungu jarey noonawey barmay.

en: Click to change the color of your entire picture.
son: Naagu ka ni biyoo kul noonaa barmay.

en: Click and drag the mouse around to turn parts of your picture into white and a color you choose.
son: Naagu, ma ncaŋoo nor ka biyoo wanga ka nungu jerey bere k'i tee i kaaray nda noona kaŋ n' na suuba.

en: Click to turn your entire picture into white and a color you choose.
son: Naagu, ma ncaŋoo nor ka biyoo kul bere k'a tee i kaaray nda noona kaŋ n' na suuba.

en: Toothpaste
son: Košši doonu

en: Click and drag to squirt toothpaste onto your picture.
son: Naagu ka ncaŋoo nor ka košši doonu firši biyoo ga.

en: Tornado
son: Hewkur

en: Click and drag to draw a tornado funnel on your picture.
son: Naagu, ma ncaŋoo nor ka hewkur šigifa tee ni biyoo boŋ.

en: TV
son: Telewižoŋ

en: Click and drag to make parts of your picture look like they are on television.
son: Naagu nda nor ka ni biyoo jerey himandi sanda telewižon ra.

en: Click to make your picture look like it's on television.
son: Naagu ka biyoo himandi sanda telewižoŋ ra.

en: Waves
son: Bondaway

en: Wavelets
son: Bonday-izey

en: Click to make the picture horizontally wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
son: Naagu ka bonday-taka bii zumantee tee. Naagu beene here ka bonday kaccuyan tee. Ganda here ibeeriyan se. Kanbe wowaa ga ka kaa gandoo ra, kanbe guma ga ka tonton gandoo ra. Naagu beene here ka bonday kaccuyan tee. Ganda here ibeeriyan se. Kanbe wowaa ga ka kaa gandoo ra, kanbe guma ga ka tonton gandoo ra.

en: Click to make the picture vertically wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
son: Naagu ka bonday-taka bii kayante tee. Naagu beene here ka bonday kaccuyan tee. Ganda here ibeeriyan se. Kanbe wowaa ga ka kaa gandoo ra, kanbe guma ga ka tonton gandoo ra. Naagu beene here ka bonday kaccuyan tee. Ganda here ibeeriyan se. Kanbe wowaa ga ka kaa gandoo ra, kanbe guma ga ka tonton gandoo ra.

en: Xor Colors
son: Xor Noonawey

en: Click and drag to draw a XOR effect
son: Naagu nda cendi ka XOR kanbe žeeri

en: Click to draw a XOR effect on the whole picture
son: Naagu ka biyoo kul žeeri nda XOR kanbe

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen001.png
en: 1 Japanese yen.
son: Žaapoŋ yen 1.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen010.png
en: 10 Japanese yen.
son: Žaapoŋ yen 10.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen100.png
en: 100 Japanese yen.
son: Žaapoŋ yen 100.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen005.png
en: 5 Japanese yen.
son: Žaapoŋ yen 5.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen050.png
en: 50 Japanese yen.
son: Žaapoŋ yen 50.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen500.png
en: 500 Japanese yen.
son: Žaapoŋ yen 500.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/001penny.png
en: A Canadian 1 cent piece ($.01) called a penny.
son: Kaanada tanka 1 (0,01$) kaŋ se i ga nee "penny".

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/010dime.png
en: A Canadian 10 cent piece ($.10) called a dime.
son: Kaanada tanka 10 (0,10$) kaŋ se i ga nee "dime".

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/025quarter.png
en: A Canadian 25 cent piece ($.25) called a quarter.
son: Kaanada tanka 25 (0,25$) kaŋ se i ga nee "quarter".

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/005nickel.png
en: A Canadian 5 cent piece ($.05) called a nickel.
son: Kaanada tanka 5 (0,05$) kaŋ se i ga nee "nickel".

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/100loonie.png
en: A Canadian dollar ($1.00) called a loonie. It’s named after the bird on the coin—a loon.
son: Kaanada doolar (1,00$) kaŋ se i ga nee "loonie", ciraa kaŋ karaa ga se ("loon", hari gorgo dumi).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/200toonie.png
en: A Canadian two dollar coin ($2.00) called a toonie. (Its name is a play on the name of the one dollar “loonie” coin and the number two.)
son: Kaanada doolar hinka (2,00) kaŋ se i ga nee "toonie" (Sanda "loonie" kaŋ ga šintin nda "two").

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/santahat.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/santahat2.svg
en: A Christmas hat.
son: Noowel Baaba fuula.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/lamp.png
en: A Christmas light.
son: Noowel denji.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/stocking.png
en: A Christmas stocking.
son: Noowel noora šešeeti.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/tree.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Christmas_Tree_photo.png
en: A Christmas tree.
son: Noowel tuuri.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/001.png
en: A European coin of 1 cent (0.01 €).
son: Eropu tanka 1 (0,01 €).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/100.png
en: A European coin of 1 euro (1 €).
son: Eropu katibi 1 (1 €).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/010.png
en: A European coin of 10 cents (0.10 €).
son: Eropu tanka 10 (0,10 €).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/002.png
en: A European coin of 2 cents (0.02 €).
son: Eropu tanka 2 (0,02 €).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/200.png
en: A European coin of 2 euros (2 €).
son: Eropu katibi 2 (2 €).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/020.png
en: A European coin of 20 cents (0.20 €).
son: Eropu tanka 20 (0,20 €).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/005.png
en: A European coin of 5 cents (0.05 €).
son: Eropu tanka 5 (0,05 €).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/050.png
en: A European coin of 50 cents (0.50 €).
son: Eropu tanka 50 (0,50 €).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/jackolantern_mean.svg
en: A Jack-o’-lantern.
son: Jii fitilla

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/magellanic_penguin.png
en: A Magellanic penguin.
son: Penguweŋ kanbadunba.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/red-gazania.png
en: A Red Gazania.
son: Gazaniya ciray.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/orange_seville.png
en: A Seville orange, also called a bitter orange.
son: Sewil leemurbaa, kaŋ se i ga nee da leemurbaa hotta.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/silver-gull.png
en: A Silver Gull.
son: Nzorfu-noone cencaari.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/tiger_sumatran.png
en: A Sumatran tiger.
son: Sumatara amar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/swisshome.svg
en: A Swiss house.
son: Suwisu hugu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/pig_golden.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/pig_golden2.png
en: A Tamworth pig.
son: Tamwortu nbinka.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/uk_post_box.png
en: A UK post box. Put your letter in here!
son: Biriteŋ postu bata. Ma ni batagaa dam ne!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/001penny.png
en: A US 1 cent piece ($.01) called a penny.
son: Ameriki tanka 1 ($.01) kaŋ se i ga nee da "penny".

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/010dime.png
en: A US 10 cent piece ($.10) called a dime.
son: Ameriki tanka 10 ($.10) kaŋ se i ga nee da "dime* (daym).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/025quarter.png
en: A US 25 cent piece ($.25) called a quarter.
son: Ameriki tanka 25 ($.25) kaŋ se i ga nee da "quarter" (kworter).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/005nickel.png
en: A US 5 cent piece ($.05) called a nickel.
son: Ameriki tanka 5 ($.05) kaŋ se i ga nee da "nickel".

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/050kennedy-halfdollar.png
en: A US 50 cent piece ($.50) called a “Kennedy Half Dollar.”
son: Ameriki tanka 50 ($.50) kaŋ se i ga nee da "Kennedy Half Dollar" (Kennedy doolar jere).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/100sacagawea.png
en: A US “Sacagawea” dollar ($1.00).
son: Ameriki "Sacagawea" (Sakagaweya) doolar ($1.00).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/beetle.png
en: A VW Beetle.
son: VW gangam (moobil-ize).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/whitestar-petunia.png
en: A White Star Petunia.
son: Handaray-kaaraa petuunya boosu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/sheep_lamb.png
en: A baby sheep (a lamb).
son: Feeji-ize taana.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/badger.png
en: A badger.
son: Mina meekuku.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/ballpointpen.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/biro.svg
en: A ball point pen.
son: Biki.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/balloon.svg
en: A balloon!
son: Baali!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/banana.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/banana.svg
en: A banana.
son: Banaana.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_baseballcap.png
en: A baseball cap.
son: Bayzibol fuula.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/basketball.png
en: A basketball.
son: Basketibol.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar_electric_bass2.svg
en: A bass guitar.
son: Kursu jinde burga.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/wind/bassoon.png
en: A bassoon.
son: Bundu-laati.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/bat_left.png
en: A bat.
son: Attafirfir.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bears/bear.png
en: A bear.
son: Ursu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/beaver.png
en: A beaver.
son: Dubal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/bee.svg
en: A bee.
son: Yu hamni (hawlondi).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/bikewheel.svg
en: A bicycle wheel.
son: Guurubari kanje.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/DSLR_Camera.svg
en: A big digital camera.
son: Hinna bii-zaahaya beeri.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/rabbit-2.png
en: A big eared rabbit.
son: Atabay haŋa beerikoy.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/bikini.svg
en: A bikini.
son: Woy ɲumay kamsal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/birch.png
en: A birch at winter.
son: Kokoya jiyaw ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/dessert/cartoon/birthday_cake.svg
en: A birthday cake.
son: Hayhan doonu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/bison.png
en: A bison.
son: Ganjihaw.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/blackcat.png
en: A black cat.
son: Hayla bibi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/black_dress.svg
en: A black dress.
son: Kay bibi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/blackbird.png
en: A blackbird.
son: Ciraw bibi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/blue-and-yellowflag.png
en: A blue and yellow flag.
son: Beesawal bula nda woldi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/cycle/bluebike.svg
en: A blue bicycle.
son: Guurubari bula.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye_blue_left.svg
en: A blue eye.
son: Moo guri firži.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/blue_fedora.svg
en: A blue fedora.
son: Fuula haya bula.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/gnu-stand.png
en: A blue gnu.
son: Saajihaw bula.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/blue_truck.svg
en: A blue truck.
son: Looro bula.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/bluebird.png
en: A bluebird.
son: Mašša firži.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/lettuce_bolted.png
en: A bolted lettuce.
son: Salaati boŋ tunante.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/bottle.svg
en: A bottle.
son: Kulba.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/bowtie.svg
en: A bow tie.
son: Kay-ize gangam guli.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/recyclingbox.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/recyclingbox2.svg
en: A box for trash that can be recycled.
son: Bata žiibi kaŋ ga faya se.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/boxcar.png
en: A boxcar is used to carry livestock.
son: Adabba ganandi moobil-ize.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye_brown_left.svg
en: A brown eye.
son: Moo guri cirya.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/brownhat.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/brownhat2.svg
en: A brown hat.
son: Fuula cirya.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/hen.png
en: A brown hen.
son: Gorgo woy cirya.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/potato.png
en: A brown potato.
son: Konbitar cirya.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/Brown_slug.png
en: A brown slug.
son: Kunahawri cirya.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/xmas_tp_bulb.png
en: A bulb ornament.
son: Denji Noowel tuuri-ize se.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/bull.png
en: A bull.
son: Heeji.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/bulldozer.svg
en: A bulldozer. It pushes dirt with a big shovel.
son: Bildoozer. A ga žiibi tuti nda peli mee-haya foo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/ammunition/bullet.svg
en: A bullet.
son: Alsusu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/grapes.png
en: A bunch of grapes.
son: Erezeŋ ɲifi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/bunny-egg.png
en: A bunny with an Easter egg.
son: Atabay nda Paaku guuri.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/bunny-head.png
en: A bunny.
son: Atabay.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_bus.svg
en: A bus.
son: Kaar (biisi).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/butterfly.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/butterfly.png
en: A butterfly.
son: Tunbutalfaa (abba faja).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/butterflyfish.png
en: A butterflyfish.
son: Tunbutalfaa-hamiisa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/button.png
en: A button.
son: Butoŋ foo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/calculator.svg
en: A calculator.  6x7=42
son: Kabuji.  6x7=42

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/camel/camel.png
en: A camel.
son: Yoo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/camera_35mm.png
en: A camera.
son: Biizaahaya.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/camera.svg
en: A camera.  Say Cheese!
son: Biizaahaya.  Nee "Cheese"" (ciiz)

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/holiday_candle.png
en: A candle.
son: Candal (buuži).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Candy_cane_photo_1.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Candy_cane_photo_2.png
en: A candy cane is a traditional Christmas treat in the United States.
son: Amerika ra, Noowel jingaroo hane boro ga doona k'aleewa bundu ɲaa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/candy_cane.svg
en: A candy cane.
son: Aleewa bundu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/deer/caribou.png
en: A caribou.
son: Kaaribu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/carrot.png
en: A carrot.
son: Korooti.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/ruins.svg
en: A castle in ruins.
son: Darža hugu kayrante.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/cello.png
en: A cello.
son: Nzorko.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/cementmixer.png
en: A cement mixer.
son: Šimoo birjikaw.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-e.png
en: A cemetery marker.
son: Saaray tondi šilbay.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/mushrooms/cep-1.png
en: A cep.
son: Alaneb kundu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/checkeredflag.png
en: A checkered flag.
son: Besawal bibi nda kaaray.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/cheetah.svg
en: A cheetah.
son: Cita amar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cherimoya.png
en: A cherimoya fruit.
son: Baanaakotta.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/chick-hatched.png
en: A chick hatched from an egg.
son: Ciraw-ize kaŋ fonbu ka fatta guuri ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/chick-in-egg.png
en: A chick inside an egg.
son: Gorgo-ize kaŋ goo guuri ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/chick.png
en: A chick.
son: Gorgo-ize.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/chicken_profile.png
en: A chicken.
son: Gorgo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/chilepepper.png
en: A chile pepper.
son: Cirinfi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/apes/chimp.png
en: A chimpanzee.
son: Buubu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/wrapped_chocolate_easter_egg_2.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/wrapped_chocolate_easter_egg.png
en: A chocolate easter egg. Yum!
son: Šokola Paaku guuri. Um!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Christmas_pudding.png
en: A christmas pudding is eaten on Christmas Day in England.
son: Ingiliši-koyra borey ga bita koma foo ŋaa Noowel jingaroo hane.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar_classical.png
en: A classical guitar.
son: Lasal kurbu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/clockface.png
en: A clock face.
son: Tunandi waaca jine.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/clock.svg
en: A clock.
son: Tunandi waaca.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/padlock_closed.svg
en: A closed padlock.
son: Kufal daabante.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/clownfish.png
en: A clownfish.
son: Barra caaray.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/grapes.svg
en: A cluster of grapes.
son: Analeb ɲifi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/bow.png
en: A colorful bow.
son: Jinde abba-faja caarante.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/rooster.png
en: A colorful rooster.
son: Gorgaaru caaray.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/cementMixer.png
en: A colorful toy cement truck.
son: Hooray šimo kaamiyon caarante.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/towTruck.png
en: A colorful toy tow truck.
son: Hooray hanseyan-hii caarante.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/cartoon/tugboat.png
en: A colorful toy tugboat.
son: Gonguyan-hii caarante.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/compact_disc.svg
en: A compact disc for music, movies, or data!
son: Lefe komante miiziki, šinima wala bayhayey se!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/monitor.svg
en: A computer monitor. Do you see what I see?
son: Ordinater diji. N' ga dii woo kaŋ ay ga dii ya?

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/mouse.svg
en: A computer mouse. Squeak!
son: Ordinater ncaŋ. Kirik!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_lorry3.svg
en: A container truck.
son: Meela-bata looro.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/coraltrout.png
en: A coral trout.
son: Jaana-hamsarra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/wings.png
en: A couple of wings.
son: Fatay hinka.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/cow_white.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/cow.png
en: A cow.
son: Haw.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/cowboy_hat.svg
en: A cowboy hat.
son: Hawji fuula.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/percussion/cymbal_crash.png
en: A crash cymbal.
son: Guuru lefe-tubal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/cricketball.png
en: A cricket ball.
son: Kirike baali.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/crow.png
en: A crow.
son: Gaaru-gaaru (gaarulelle).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/crown1.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/crown2.svg
en: A crown.
son: Hinifuula.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/crowned_crane.png
en: A crowned crane.
son: Kaagukaagu (kaagužeeno, nkwaagu).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/cuckoo.png
en: A cuckoo.
son: Mašša.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/coffeecup.svg
en: A cup of coffee.
son: Kafe canbu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/expresso.svg
en: A cup of espresso coffee.
son: Esipereso kafe canbu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/dessert/smallcake.svg
en: A cupcake.
son: Gaato kayna

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/daffodil.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/daffodil.png
en: A daffodil.
son: Dawray woldi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/deer/deer.png
en: A deer.
son: Jeeri.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/digitalcamera.svg
en: A digital camera.
son: Hinna biizaakaw.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/digitalthermometer.svg
en: A digital thermometer for taking your temperature.
son: Hinna konnineesiji ka ni gaahamkonnoo zaa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/dogs/dingo.png
en: A dingo.
son: Dingo (ganji hanši).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_doctor.svg
en: A doctor.
son: Lotokorwoy.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/deer/doe.png
en: A doe.
son: Jeeriwoy.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/dogs/dog.png
en: A dog.
son: Hanši.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/dolphin.png
en: A dolphin.
son: Teeko ayu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/dolphinfish.png
en: A dolphinfish.
son: Teeko-ayu hamiisa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/donkey.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/donkey_eating.png
en: A donkey.
son: Farka (farkay).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/masstransit/cartoon/double_decker_bus.png
en: A double decker bus.
son: Sooro-hinka kaaru (biisi).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/dragonfly.png
en: A dragonfly.
son: Abbaahanši.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/drake.png
en: A drake.
son: Tonkono (nkolŋo, kolŋay) aru.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/dreydl.png
en: A dreidel.
son: Dreydel nžel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/camel/dromedary.png
en: A dromedary.
son: Zungay-foo yoo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/percussion/drumkit.png
en: A drum kit.
son: Tubal margari.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/pen_dryerase.png
en: A dry erase marker.
son: Kogay šilbay tuusuji.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/duck.png
en: A duck.
son: Tonkono.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/dumper.png
en: A dumper. It carries its load in the front.
son: Fanji-hii. A ga nga jaraa zaa nga jine.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bears/european-bear.png
en: A european bear.
son: Eropu ursu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/fairytale_castle.svg
en: A fairytale castle.
son: Ženti-alhaali kokoyhugu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/farm.svg
en: A farm.
son: Faari.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/feathered_hat.svg
en: A feathered hat.
son: Fuula nda fita.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/girlface.svg
en: A female head.
son: Woyboroo boŋ ka ndum žeeri.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/ferret.png
en: A ferret.
son: Afozo kayna.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_fireengine.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/emergency/firetruck.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/emergency/cartoon/fire_engine.png
en: A fire truck.
son: Nune-wii hii.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/fireman200b.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/fireman240a.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/fireman240a.png
en: A fireman.
son: Nunewiikaw.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/fishery.svg
en: A fishery.
son: Daga (sorko doo).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/percussion/drum_tomtom_floor.png
en: A floor tom drum.
son: Tubal beeri.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/bunny.png
en: A floppy-eared bunny.
son: Atabay haŋakaŋante.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower9.png
en: A flower covered in dew drops.
son: Kutukurya kaŋ boŋ harandaŋ goo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower8.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower6.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower1.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower3.png View at 
en: A flower.
son: Kutukurya.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/fly.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/fly.png
en: A fly.
son: Hamni.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_shirt.png
en: A folded shirt.
son: Kay-ize taabante.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/australian_rules_football.png
en: A football used in Australian Rules.
son: Cee bal Osutarali bal-karyan se.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/fork.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/cartoon/fork.svg
en: A fork.
son: Furšeeti.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/forklift.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/forklift2.svg
en: A forklift truck.
son: Kanji-zijandiyan looro.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/race/f1_car.svg
en: A formula one race car.
son: F-1 zurandi moobil cahãnta.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/fort.svg
en: A fort.
son: Hugu sahãnta.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/fortress.svg
en: A fortress.
son: Wangari sahãnta.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/clover.svg
en: A four leaf clover is said to bring good luck!
son: Fita-taaci dumaray ga kate ni se saaye beeri!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/dogs/fox.png
en: A fox.
son: Nzungu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/shellfish/murray-mussel.png
en: A freshwater mussel.
son: Isa jingam.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/fridge.svg
en: A fridge.
son: Yayni bata (firigo).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/amphibians/frog-1.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/amphibians/frog.png
en: A frog.
son: Nbala.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/gander.png
en: A gander.
son: Hondaw (cece, meekadundukaa).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/garbagetruck.png
en: A garbage truck.
son: Žiibi-kuuna looro.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/spade.png
en: A garden spade.
son: Saddiɲa pellu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/garlic.png
en: A garlic bulb.
son: Lay guuri.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/cylinder.png
en: A gas cylinder.
son: Gaazu kulba.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/gate.svg
en: A gate.
son: Ganbu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/ghost.png
en: A ghost.
son: Borobii.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/gift.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/gift2.png
en: A gift.
son: Kubaybaa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/spices/ginger.png
en: A ginger 'root'.
son: Kaakaadur linji.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/giraffe.png
en: A giraffe.
son: Bura.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/girl_in_wheelchair.svg
en: A girl in a wheelchair.
son: Hondiyaw kužeera zurante ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/glass.png
en: A glass of water.
son: Hari canbu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_glove.png
en: A glove.
son: Gaŋ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/goat.png
en: A goat.
son: Hancin.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/apes/gorilla.png
en: A gorilla.
son: Foono beeri.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/grasshopper.png
en: A grasshopper.
son: Doo (ndoo).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-g.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-c.png
en: A grave marker.
son: Saaray šilbay.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-a.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-j.png
en: A gravestone.
son: Saaray tondi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/graveyard.svg
en: A graveyard.
son: Saaray.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/heron_greatblue_flying.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/heron_greatblue.png
en: A great blue heron.
son: Ciraykaaray boosante.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/greenhat.svg
en: A green Irish hat.
son: Irilandi fuula firži.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_green.png
en: A green apple.
son: Pom firži.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/masstransit/green_korean_bus.png
en: A green bus.
son: Kaaru (biisi) firži.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye_green_left.svg
en: A green eye.
son: Moo firži.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/green_fedora.svg
en: A green fedora.
son: Fuula windante firži.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/greenflag.png
en: A green flag.
son: Beesawal (liiliwal) firži.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/elfhat.svg
en: A green hat.
son: Fuula firži.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/pepper.png
en: A green pepper.
son: Alhorobi firži.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/jacket.svg
en: A grey jacket.
son: Žakeeti kundaw.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/guineafowl.png
en: A guinea fowl.
son: Cirawbi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/hammer2.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/hammer.png
en: A hammer.
son: Ndarka.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/hand.png
en: A hand.
son: Kanbe (kabe).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/cartoon/lion.png
en: A happy lion!
son: Ganji hayla binekaana!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/snail2.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/snail.png
en: A happy snail.
son: Alwaaliya jingam binekaana.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/mortarboard.svg
en: A hat worn by a university student.
son: Fuula kaŋ iniiwersite cawkaw g'a dam.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/lettuce.png
en: A head of lettuce.
son: Waa-salaati boŋ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/redlettuce.png
en: A head of red lettuce.
son: Waa-salaati ciray boŋ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/head_female.svg
en: A head.
son: Boŋ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-b.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-i.png
en: A headstone.
son: Hay tondi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/heart.svg
en: A heart.
son: Bine.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/hedgehog.png
en: A hedgehog.
son: Akugun.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/helmeted_guineafowl.png
en: A helmeted guinea fowl.
son: Cirawbi fuulakoyni.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower10.png
en: A hibiscus flower.
son: Waram boosu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/highlighter.png
en: A highlighting pen.
son: Šilbayyan kalam.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hikingboot.svg
en: A hiking boot.
son: Diray taami.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/holm_oak.png
en: A holm oak.
son: Kokoya.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/home_compost_bin.png
en: A home compost bin.
son: Šaddiɲa birji teejinay.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/hornet.png
en: A hornet.
son: Binbin.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/horse.png
en: A horse.
son: Bari.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/balloon360.png
en: A hot air balloon.
son: Hew-konno baali.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/hoverfly.png
en: A hoverfly resembles a honeybee drone.
son: Boosu hamni ka hima hawlondi (yu hamni, yu ize) aru.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/terex.png
en: A huge dump truck.
son: Ganandi looro beeri.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_jacket.png
en: A jacket.
son: Žakeeti.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/jailhouse.svg
en: A jailhouse.
son: Kasuhugu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/marsupials/cartoon/kangaroo-silo.png
en: A kangaroo.
son: Kangaru.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/key.png
en: A key.
son: Kufalize.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/kite.svg
en: A kite.
son: Hira-deesante (hooray ideesa).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/kiwi.png
en: A kiwifruit.
son: Kiwi tuuri-ize.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/knife.svg
en: A knife.
son: Huryaw.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/armor/cartoon/knight_helmet.png
en: A knight’s helmet.
son: Barikoy boŋdaabay.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/marsupials/koala.png
en: A koala.
son: Kowaala.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/ladybug-2.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/ladybug.svg
en: A ladybug.
son: Fude nooni.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/laptop.svg
en: A laptop computer.  Tap. Tap. Tap.
son: Kanbe ordinater.  Tak tak tak.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/mallet_metal.png
en: A large metal mallet.
son: Bundu hasaba warga.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/paintbrush_large.png
en: A large paintbrush.
son: Caaray kalam warga.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/cartoon/pasta_pot.png
en: A large pot for pasta and soup.
son: Barmaa beeri kata nda teku se.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/lark.png
en: A lark.
son: Loy.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/lemon_slice.svg
en: A lemon slice.
son: Leemur ferši.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/Lightbulb.png
en: A lightbulb.
son: Anpul (kuuraŋ boolu).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/lighthouse.svg
en: A lighthouse.
son: Denjihugu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/naturalforces/lightningbolt.png
en: A lightning bolt.
son: Meli.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/lion.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/lion-2.png
en: A lion.
son: Ganjihayla.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/candle.png
en: A lit candle.
son: Candal diinante.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/little-penguin.png
en: A little penguin.
son: Penguweŋ kayna.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rabbit_little.png
en: A little rabbit.
son: Atabay (ntabay) kaccu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_lorry1.svg
en: A logging truck.
son: Tuurikuuna looro.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/longsword.svg
en: A long sword.
son: Takuba kuku.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/magpie.png
en: A magpie.
son: Ciraw citiikaw.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/usps_mailbox.png
en: A mailbox.
son: Bataga bata.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rhino_black.png
en: A male black rhino.
son: Hillinfoo (hillifoo, hilliyanfoo) aru bibi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/man_in_suit.svg
en: A man in a suit.
son: Aru kaŋ na wesiiti dam.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/mandarine.png
en: A mandarin orange.
son: Leemurbaa duura.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/mango.png
en: A mango.
son: Mongoro (mangoro).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/mantis.png
en: A mantis.
son: Dookooŋa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/marigold.png
en: A marigold.
son: Endu kaaru.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/marmot.png
en: A marmot.
son: Akkoloŋ zaya.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/city.svg
en: A medieval city.
son: Gam-zaman gallu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/medieval_tent.svg
en: A medieval tent.
son: Gam-zaman hukum.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/mercurythermometer.png
en: A mercury thermometer.
son: Merkir konnineesiji.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/mermaid.png
en: A mermaid.
son: Teeko-ayu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/microwave.svg
en: A microwave oven.
son: Bonday-buuna feema.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Mince_Pie.png
en: A mince pie is a traditional Christmas food in the UK. It contains of dried fruit and spices.
son: Briteŋ tuuri-ize doonu foo kaŋ ga ŋandi Noowel jingaroo hane. A ga tee nda tuuri-ize kogo  nda maafa-ize.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/mine.svg
en: A mine.
son: Dawcire nafaw fanši.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/mobile.svg
en: A mobile telephone.  Do you hear what I hear?
son: Kanbe talfon.  N' ga ga maa woo kaŋ ay ga maa a ra?

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/globe.svg
en: A model of the earth.
son: Dawšifa (karta).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/clothespin_new.png
en: A modern clothespin.
son: Hõ-waati zaara kanji.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/monarchbutterfly.svg
en: A monarch butterfly.
son: Gaakoy tunbutu-alfaa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/monastery.svg
en: A monastery.
son: Annasaara alfa-hugu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-f.png
en: A monument stone.
son: Hay-tondi hantumante.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/moonwrasse.png
en: A moon wrasse.
son: Gaagaaciraw firži.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/cycle/motorbike.svg
en: A motor bike.
son: Mooto (porpor).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/mountaingoat.png
en: A mountaingoat.
son: Tondi hancin.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/mouse.png
en: A mouse.
son: Ncaŋ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/moustache.svg
en: A moustache.
son: Mee sasabu (mee hasabu, mee hamni).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/mug.png
en: A mug.
son: Koppu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/mushroom.png
en: A mushroom.
son: Koorotubal (koorohari).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/mustang.svg
en: A mustang airplane.
son: Mustang beenehii dumi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_nurse.svg
en: A nurse.
son: Lotokorwoy.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/utensils/nutcracker.png
en: A nutcracker.
son: Fonbuhaya.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/bellbottoms.svg
en: A pair of bell bottom pants.
son: "Tarkunday cee" subi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/binoculars.png
en: A pair of binoculars.
son: Mooray-gunari diji hinka.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/bluejeans1.svg
en: A pair of blue jeans with patches.
son: Jin-bula subi nda batanariyaŋ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/bluejeans2.svg
en: A pair of blue jeans.
son: Jin-bula subi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/Cherry_Stella.png
en: A pair of cherries.
son: Seriizi gura hinka.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/scissors_small_closed.png
en: A pair of closed scissors.
son: Maasu daabante hinka.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/glasses1.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/glasses2.svg
en: A pair of glasses.
son: Moodiji hinka.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/scissors_small_open.png
en: A pair of open scissors.
son: Maasu feerante.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_pants.png
en: A pair of pants.
son: Subi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/plyers.png
en: A pair of pliers.
son: Kanbi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/sunglasses_01.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/sunglasses_02.svg
en: A pair of sunglasses.
son: Waynaw moodiji.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/white_pants.svg
en: A pair of white pants.
son: Subi kaaray.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/liberia-palm.png
en: A palm tree.
son: Kangawɲaa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/paratrooper.png
en: A paratrooper.
son: Beenehii-zunbu sooje.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/party-hat.png
en: A party hat.
son: Hooray fuula.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/party-horn-in.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/party-horn-out.png
en: A party horn.
son: Hooray laati.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/carriage.png
en: A passenger carriage.
son: Naarukaw hii.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/pawprint.png
en: A paw print.
son: Kawši (ceebandu).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/peach.svg
en: A peach.
son: Taami-tuuriɲaa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/peacock.png
en: A peacock (a male peafowl).
son: Gaagaa ciraw (gaaga gorgaaru).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/pear.svg
en: A pear.
son: Puwar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/pecan.png
en: A pecan.
son: Pekan.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/pelican.png
en: A pelican.
son: Kaaraywande (banjeru).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/Pencil.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/pencil2.svg
en: A pencil.
son: Kiryoŋ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/penguin.png
en: A penguin.
son: Penguweŋ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/utensils/pepper_grinder.png
en: A pepper grinder.
son: Tonkobii fufuji.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/truck.png
en: A pickup truck.
son: Ganandi hii-ize (baaše).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/pig.png
en: A pig.
son: Nbinka.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/pigeon.png
en: A pigeon.
son: Tuuzun.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/tree336.png
en: A pili nut tree.
son: Pili tuuriɲaa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/xmaswreath.png
en: A pine wreath.
son: Noowel tuuri-taalam.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/pineapple.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/pineapple.svg
en: A pineapple.
son: Anaana.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/pinecone.png
en: A pinecone.
son: Noowel tuuri-ize.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/dessert/cartoon/pink_cake.svg
en: A pink cake.
son: Takula cirya.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/pinkhome.svg
en: A pink dream house.
son: Handiri hugu cirya.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/pink_flamingo.png
en: A pink flamingo.
son: Daašimee nkolŋo cirya.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/cycle/pink_tricycle.png
en: A pink tricycle.
son: Kanga-hinza gurubari cirya.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/lavender.png
en: A plant of common lavender.
son: Dawrayboosu-alhaali dumaray.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/wrench_plumbers.png
en: A plumber’s wrench.
son: Hoobu-hansekaw kurba guuru.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_police_officer_1.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_police_officer_2.svg
en: A police officer.
son: Polooši woy.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_poloshirt.png
en: A polo shirt.
son: Kay kanbedunba.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/pomegranate.png
en: A pomegranate.
son: Gerenaadi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/cartoon/pressure_cooker.png
en: A pressure cooker.
son: Denfu kusu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/propeller_hat.svg
en: A propeller hat.
son: Fiifi fuula

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/prune.svg
en: A prune.
son: Pirin.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/purplehat.svg
en: A purple hat.
son: Boy-noone fuula.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/pigface.png
en: A purple pigface flower.
son: Boy-noone Haway boosu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/pyramid.svg
en: A pyramid.
son: Gur.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/pizza.png
en: A quarter of pizza.
son: Pitisa dunbu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/quetzal.png
en: A quetzal.
son: Kwetizal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/rabbit.png
en: A rabbit.
son: Atabay.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/race/indycar.png
en: A race car.
son: Zuurandi (sorrandi) moobil.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/railroad_crossing.png
en: A railroad crossing.
son: Žirji fondo deŋay.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/rainbow-lorikeet.png
en: A rainbow lorikeet.
son: Woyhenna-dobo lorikiiti-ciraw.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/leafrake.svg
en: A rake for sweeping leaves.
son: Fita haabuyan-se araato.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/ram.png
en: A ram.
son: Gaaru.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/raspberry.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/raspberry.svg
en: A raspberry.
son: Faranbuwaazi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/rat.png
en: A rat.
son: Njillan.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/anemone_red.png
en: A red and white anemone flower.
son: Hewboosu kutukurya ciray nda kaaray.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_red.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/apple.svg
en: A red apple.
son: Pom ciray.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/redflag.png
en: A red flag.
son: Liiliwal ciray.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/red_handbag.svg
en: A red handbag.
son: Kabe-saaku ciray.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/mushrooms/cep.png
en: A red headed cep.
son: Alaneb kundu ciray.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/red_highheel.svg
en: A red high-heeled shoe.
son: Taami ceekore-kuku ciray.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/marsupials/kangaroo.png
en: A red kangaroo.
son: Kangaru ciray.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/umbrella.svg
en: A red umbrella.
son: Leema ciray.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/rudolf_reindeer.svg
en: A red-nosed reindeer.
son: Gatal-hilli suwa niinecirante.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/nandou.png
en: A rhea.
son: Nandu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/tomato.png
en: A ripe, red tomato!
son: Tamaati ciray ninante!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/rocket5.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/rocket3.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/rocket1.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/rocket2.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamp
en: A rocket.
son: Orokeeti.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/rose.png
en: A rose.
son: Cirayboosu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tower_round_flag.svg
en: A round tower with a pink flag.
son: Wangari dida nda liiliwal cirya.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tower_round.svg
en: A round tower.
son: Wangari dida.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/rubberduck.png
en: A rubber duck.
son: Kawšin tonkono.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/sail_boat1.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/sail_boat2.svg
en: A sail boat.
son: Waala hii.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/satellite.svg
en: A satellite.
son: Saateliti.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/saw.png
en: A saw.
son: Dew-cendi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/scarecrow.svg
en: A scarecrow.
son: Dirgandi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_scarf.png
en: A scarf.
son: Sanfiti.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_chemist.svg
en: A scientist.
son: Bayraykaw.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/scream_balloon.svg
en: A scream balloon.
son: Kaati baali.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/screwdriver.svg
en: A screwdriver.
son: Turnewisi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/sea_lion.png
en: A sea lion.
son: Teeko hayla (otaari).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/seagull.png
en: A seagull.
son: Teeko jingarayciraw.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/seahorse.png
en: A seahorse.
son: Teeko bari.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/sedan.png
en: A sedan car.
son: Moobil daabante.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/shamrock.svg
en: A shamrock is a symbol of St Patrick's Day.
son: Fitahinka ti Alwali Patiriki tammaasaa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/sheep.png
en: A sheep.
son: Feeji.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/shipwreck.svg
en: A shipwreck.
son: Hii munante.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/shrimp.png
en: A shrimp.
son: Gangam-suuganta.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/garbagecan.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/trash_can.svg
en: A silver garbage can.
son: Žiibi jinay nzorfu-kufante.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/dinosaur/cartoon/dinosaurSings.png
en: A singing dinosaur!
son: Diinozor donkaw!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/gnu-sitting.png
en: A sitting gnu.
son: Kooba sonkomante.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/skull.png
en: A skull.
son: Boŋbiri.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/winter/sledge.svg
en: A sledge.
son: Liiži.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/capybara.png
en: A sleeping capybara.
son: Kapibara dusungante.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/sliced_lime.png
en: A sliced lime.
son: Leemur šeelante.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/sliced_orange.png
en: A sliced orange.
son: Lemurbaa šeelante.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_lorry4.svg
en: A small dump truck.
son: Kuunahii kayna.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/winter/snowflake.svg
en: A snowflake.
son: Než hamni.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/winter/snowman2.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/winter/snowman.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/snowman.png
en: A snowman.
son: Než aru.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/soccer.png
en: A soccer ball.
son: Cee bal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_sock.png
en: A sock.
son: Šešeeti.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/sombrero.svg
en: A sombrero.
son: Subu fuula.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/speech_balloon.svg
en: A speech balloon.
son: Šenni bal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/spider_fly.png
en: A spider dancing with a fly.
son: Tataaru ga gan nda hamni.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/spider_computer.png
en: A spider playing computer games.
son: Tataaru ga ordinater hoorayyaŋ tee.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/spider_football.png
en: A spider playing soccer.
son: Tataaru ka baali kar nda cee.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/spider.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/spider2.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/spider.svg
en: A spider.
son: Tataaru.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/lobster.png
en: A spiny lobster, from the Hawaiian islands.
son: Haaway gungey gangamkuušay karjikoyni.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/spoon.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/cartoon/spoon.svg
en: A spoon.
son: Sokol.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/sportscar3.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/sportscar2.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/sportscar.svg
en: A sports car.
son: Zurandi (sorro) looro.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tower_square.svg
en: A square tower.
son: Hugu kuku kaare.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/squirrel.png
en: A squirrel.
son: Akkooloŋ (akoolan).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/stables.svg
en: A stable.
son: Adabba kali.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/star.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/star.png
en: A star.
son: Handaray.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/statue.svg
en: A statue.
son: Borobii cinari.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/toy_train.png
en: A steam locomotive.
son: Šišihii maršin.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/stethoscope.png
en: A stethoscope lets your doctor listen to your heart and lungs.
son: Bine haŋajerjinay nda lotokoroo ga hin ka haŋajer ni binoo nda kunbey se.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/stopwatch.svg
en: A stopwatch.
son: Waatikabuji.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/Strawberry2.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/strawberry.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/strawberry.svg
en: A strawberry.
son: Fereezi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/garlics.png
en: A string of garlic.
son: Lay tenjiri.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/stripedfish.png
en: A stripey fish.
son: Hamiisa caarante.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/swallow.svg
en: A swallow.
son: Jingarayciraw.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/sword_in_the_stone.svg
en: A sword in the stone.
son: Takuba tondi game ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/syringe.png
en: A syringe.
son: Pikka sana.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t-shirt_01.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_tshirt.png
en: A t shirt.
son: Kay-ize kanbedunba.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_lorry2.svg
en: A tanker truck.
son: Zarje hii (siiterna).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tavern.svg
en: A tavern.
son: Haŋhaya neeredoo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tealight.svg
en: A tealight candle.
son: Faakaaray candal (buuži).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/teapot.png
en: A teapot.
son: Albaraadu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/phone.svg
en: A telephone.  Hello? Hello?
son: Talfon.  Aloo? Aloo?

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/tennis_ball.png
en: A tennis ball.
son: Teenis bal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/tennis_racket.png
en: A tennis racket.
son: Teenis gobu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tent.svg
en: A tent.
son: Hukum.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tepee.svg
en: A tepee.
son: Tippi-hukum.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/thought_balloon.svg
en: A thought balloon.
son: Laasaabu bal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/thyme.png
en: A thyme plant.
son: Tim dumaray.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/tiger.png
en: A tiger.
son: Amar woldi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/tyre_with_rim.svg
en: A tire.
son: Looro kanje.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/toadstool.svg
en: A toadstool.
son: Bollo koyri.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-d.png
en: A tombstone.
son: Saaray tondi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/toolbox.png
en: A toolbox.
son: Goyjinay bata.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/tooth.png
en: A tooth.
son: Hiɲe.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/top_skirt.svg
en: A top and skirt.
son: Žipi nda koršaaži konpele.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/tophat.svg
en: A top hat.
son: Fuula cuuta.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/totem.svg
en: A totem pole.
son: Kabbi gatal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/tucan.png
en: A toucan.
son: Jigaara (jigaari).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/bradley.png
en: A tough APC like this M-3 Bradley Fighting Vehicle gets you to battle, and then it joins the action!
son: Šar sahãnte sanda M-3 Bradley woo ga ni ka huru wangoo ra, de a ma šintin ka tangam!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tower_flag_red.svg
en: A tower with a red flag.
son: Hohoray hugu nda liiliwal ciray.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/toyrocket.svg
en: A toy rocket.
son: Hooray deesandi jinay.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/toy_truck.svg
en: A toy truck.
son: Hooray kaamyoŋ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/wheel_tractor.png
en: A tractor wheel.
son: Beeriyan maršin (tarakter) kanje.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/farming/cartoon/tractor.svg
en: A tractor.
son: Beeriyan maršin (tarakter).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/traffic_cone.png
en: A traffic cone.
son: Fondo-fayyan kaalum.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/trainSign.png
en: A train sign.
son: Žirji fondo šilbay.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/trophy_cup.png
en: A trophy cup.
son: Kalala canbu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/brass/trumpet.png
en: A trumpet.
son: Laati.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/painttube.svg
en: A tube of paint.
son: Caaray foolo-ize.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/turkey.png
en: A turkey.
son: Tolotoli (totoli).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/university.svg
en: A university.
son: Iniiwersite.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/vacuum_cleaner.svg
en: A vacuum cleaner.
son: Hewzaa tuusuji.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/lionfish.png
en: A very poisonous lionfish!
son: Haylaharim kaŋ ga hansa požina!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/pitcher_small.png
en: A very small pitcher.
son: Gur-canbu kaccalittyu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/pumpkin_small.png
en: A very small pumpkin.
son: Labu-tanda kaccalittyu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/violin.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/violin2.svg
en: A violin.
son: Nzarka (gooja).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/cartoon/volleyball.png
en: A volleyball.
son: Sankaybal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/vulture.png
en: A vulture.
son: Dutal (zayban).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/walnut_shelled.png
en: A walnut in its shell.
son: Farsi koobe.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/walnutBoat.png
en: A walnut sailboat.
son: Farsi koobe jinaw doyante.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/walnut.png
en: A walnut.
son: Farsi koobe jinaw.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/deer/wapiti.png
en: A wapiti.
son: Wapiti.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/warehouse.svg
en: A warehouse.
son: Goyjinay mangasa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/Washing-machine.svg
en: A washing machine.
son: Ɲumandi maršin.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/watch_tower.svg
en: A watch tower.
son: Hohoray zol.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/watermelon.svg
en: A watermelon.
son: Kankani (kanay).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/whale.png
en: A whale.
son: Teeko ayu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/7spoke256.png
en: A wheel! Put the brake calipers toward the rear.
son: Kanje! Aljam karfey cendi banda boryo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/wheelie_bin.png
en: A wheelie bin! Give me your trash!
son: Žiibi jinay kanjekoyni! Ay noo ni žiiboo!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/whiteflag.png
en: A white flag.
son: Liiliwal kaaray.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/kitten.svg
en: A white kitten.
son: Hayla-ize kaaray.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/white_train.svg
en: A white locomotive.
son: Zirji maršin kaaray.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/windmill.svg
en: A windmill.
son: Hew nikaji.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/wishing_well.svg
en: A wishing well.
son: Gaarari day.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/wizardhat.svg
en: A wizard's hat.
son: Carkaw fuula.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_dancing.svg
en: A woman dancing in a ball gown.
son: Woy kaŋ ga gan hooray kay ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/marsupials/wombat.png
en: A wombat.
son: Wonbaati.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/clotheshanger.svg
en: A wooden clothes hanger.
son: Darbay deejiyan bundu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/wooden_cottage.svg
en: A wooden cottage.
son: Kawca bundu hugu-ize.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/German_Christmas_toy.png
en: A wooden toy from Germany called a "Räuchermännchen".
son: Alemaɲ bundu hoorayhaya kaŋ maa ti "Räuchermännchen".

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/Woodlouse.png
en: A woodlouse.
son: Bundu gani.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/wrench.png
en: A wrench.
son: Kuubi guuru.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/xanthia.png
en: A xanthia.
son: Abbafaja woole.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/yak.png
en: A yak.
son: Yaki (Tibeeti ganjihaw).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/yam.png
en: A yam.
son: Dundu (Kumaaši dundu).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye_yellow.svg
en: A yellow eye.
son: Moo woldi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/yellowflag.png
en: A yellow flag.
son: Liiliwal woldi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/yellow-flower.png
en: A yellow flower.
son: Boosu woldi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/hardhat.svg
en: A yellow hard hat.
son: Fuula šenda woldi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/lemon.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/lemon.svg
en: A yellow lemon.
son: Leemur woldi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/pear.png
en: A yellow pear.
son: Puwar woldi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/yellowpepper.png
en: A yellow pepper.
son: Tonko woldi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/masstransit/cartoon/schoolbus.svg
en: A yellow school bus.
son: Lokol kaar woldi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/zebra.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/zebra2.svg
en: A zebra.
son: Ganjifarka.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/zebu.png
en: A zebu.
son: Zungay-haw.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_fuji.png
en: A “Fuji” apple.
son: “Fuji” pom.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_granny_smith.png
en: A “Granny Smith” apple.
son: “Granny Smith” pom.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_sierra_beauty.png
en: A “Sierra Beauty” apple.
son: “Sierra Beauty” pom.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/stop.png
en: A “Stop” sign. Stop here, then go when it’s your turn.
son: “Stop” tammaasa. Kay ne, de ma bisa nda ni waato too.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/pattypan_squash.png
en: A “pattypan” squash.
son: Paate takula-ize.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/adeenia.png
en: Adenium (Desert Rose)
son: Adeenyom (zigi cirayboosu).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/adelaide-rosella.png
en: An Adelaide Rosella.
son: Adelaydi tuutu-caaray.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/football.png
en: An American football.
son: Ameriki cee bal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/f22_raptor.png
en: An F-22 Raptor.
son: F-22 Raptor beenehii.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/indian_blackbuck.png
en: An Indian blackbuck.
son: Endu honday.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/shellfish/abalone.png
en: An abalone.
son: Haŋa jingam.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/bandage_adhesive.png
en: An adhesive bandage.
son: Paasuma deŋante.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/wrench_adjustable.png
en: An adjustable wrench.
son: Sawandi kuubiyan guuru.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/planes/plane.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/planes/747.png
en: An airplane.
son: Beenehii.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/albino_peahen.png
en: An albino peahen (a female peafowl, or peacock).
son: Gaaga (gorgo woy) beenahaama.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/rambutan.png
en: An alien tree!
son: Tuuri dumi yaw!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/almond.png
en: An almond.
son: Amandi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/ant.svg
en: An ant.
son: Ntanda.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/apple_core.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/apple_core_01.svg
en: An apple core.
son: Pom bine.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apricot.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/Apricot_whole.png
en: An apricot.
son: Abiriko.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/spacewalk.png
en: An astronaut making a spacewalk!
son: Beene-naarukaw kaŋ ga yaara beenaa ra!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/avocado.png
en: An avocado fruit.
son: Awoka tuuri-ize.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/echidna.png
en: An echidna.
son: Akugun-handace.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/eggplant.png
en: An eggplant with fruit.
son: Oberžin nda ize.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/eggplant.png
en: An eggplant.
son: Oberžin.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar_electric_bass.png
en: An electric bass guitar.
son: Kuuraŋ kurbu jinde burga.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar_electric.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar2.png
en: An electric guitar.
son: Kuuraŋ kurbu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/kettle.png
en: An electric kettle.
son: Kuuraŋ albarraadu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/elephant.png
en: An elephant.
son: Tarkunday.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/elfhat.svg
en: An elf's hat.
son: Attakurma fuula.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/apes/tamarin_emperor.png
en: An emperor tamarin.
son: Daali bossayɲaa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/blankroadsign.svg
en: An empty roadsign to draw on!
son: Fondo šilbay koonu kaŋ boŋ n' ga hin ka žeeri!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye2_drawing.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye.png
en: An eye.
son: Moo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/hippopotamus.png
en: An hippopotamus.
son: Baŋa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/igloo.svg
en: An igloo.
son: Galaaši hukum.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/lizards/iguana.png
en: An iguana.
son: Ameriki agažirim.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/menorah.png
en: An important part of Hanukkah is the menorah—a candleholder with eight candles and a shammash, or servant candle. One candle is lit by the shammash for each of night of Hanukkah.
son: Menoora ti Haanuka jinay kaŋ maana ga beeri—candalcanbu kaŋ goo nda candal yaaha nda šamaši, wala tam candal. Candal foo ga diinandi nda šamašoo Haanuka cijin foo kul se.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/inn.svg
en: An inn.
son: Zunbudoo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/inukshuk-outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/inukshuk-photo.png
en: An inukshuk (or inuksuk), a landmark made of stones. It was used as a milestone or directional marker by the Inuit of the Canadian Artic.
son: Inukšuk (wala inuksuk), lasal tondi hugu. Kanaada arkitiki ra, Inuwiti jamaa ganda neeširi wala tenjiri šilbayhaya.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/iris.png
en: An iris.
son: Mooganbu boosu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/clothes_iron.svg
en: An iron for ironing clothes.
son: Guuru kaŋ nd'i ga darbay paase.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/obelisk.svg
en: An obelisk.
son: Tondi gur cuuta.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/chineseJunk.png
en: An old Chinese sailing ship.
son: Šin waala lata žeena.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/clothespin_old.png
en: An old-fashioned clothespin.
son: Zaahõ zaara kanji.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/onion.png
en: An onion.
son: Albašar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/padlock_open.svg
en: An open padlock.
son: Kufal feerante.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/orange.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/orange.svg
en: An orange.
son: Leemurbaa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/orca.png
en: An orca.
son: Orka ayu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/ostrich.png
en: An ostrich.
son: Taatagay.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/otter.png
en: An otter.
son: Harihanši.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/owl.png
en: An owl.
son: Cirawfutu (duuricanba).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-h.png
en: Another tombstone.
son: Saaray tondi tana foo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/anthoorium.png
en: Anthurium
son: Anturiyom.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/appooppanthady.png
en: Appooppan Thaadi (Indian Milkweed)
son: Appooppan Taadi (Endu waasubu).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/bolsom.png
en: Balsam.
son: Dugu fiyaw.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/fireworks2.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/fireworks.png
en: Big fireworks.
son: Nune hooray beeri.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_3_bishop.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_3_bishop.png
en: Bishop. Can only move diagonally, staying on the same colored squares.
son: Hollokom. Ka ɲooti ka gaaru hinne, ka cindi kaare noonante follokey boŋ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/naturalforces/explosion.png
en: Boom!!!
son: Bum!!!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/loaf_of_bread.svg
en: Bread, sliced, and shared by everyone.
son: Takula dunbante kaŋ žemnandi borey kul game.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/hair_manga_2.svg
en: Brown hair.
son: Hinbiri ciryay.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/cathedral.svg
en: Cathedral.
son: Annasaara jiiraybeeri.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/dollars_2_cent.svg
en: Cent sign. 100 cents make 1 dollar.
son: Tamma tammaasa. Tamma 100 ti doolar 1.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/circus.svg
en: Circus tent.
son: Gaayay hukum.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/confetti.png
en: Confetti.
son: Ɲettari.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/dead_end_sign.png
en: Dead end ahead!
son: Fondo kaydoo jine!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op3_divide.png
en: Divided by.
son: Žemnandi nda.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/dollars_1_dollar.svg
en: Dollar sign.
son: Doolar tammaasa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/docks.svg
en: Down at the docks.
son: Hii fandi doo ga.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/bread.svg
en: Eat your bread!
son: Ni takulaa ŋaa!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/broccoli.png
en: Eat your broccoli!
son: Ni borokoliwoo ŋaa!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/cartoon/eddieCopter.png
en: Eddie the Helicopter.
son: Elikopteroo kaŋ ti Edi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bears/toys/edward_bear.png
en: Edward Bear.
son: Ursoo kaŋ ti Eduwar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/8.png
en: Eight.
son: Yaaha.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_012_b.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_012_a.png
en: Eighth note.
son: Sawtu yaahante.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/cave_entrance.svg
en: Enter the cave.
son: Huru guusoo ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op4_equals.png
en: Equals.
son: Ga sawa nda.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/euro_2_cent.svg
en: Euro cent sign. 100 Euro cents make 1 Euro.
son: Ero tamma tammaasa. Ero tamma 100 ti ero 1.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/euro_1_euro.svg
en: Euro sign.
son: Eero kaatibi šilbay.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/excited.png
en: Excited!
son: Futu!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/naturalforces/fire.png
en: Fire! Fire! Fire!
son: Nune! Nune!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/5.png
en: Five.
son: Igguu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/key_flat.png
en: Flat.
son: Sawtu mertu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/4.png
en: Four.
son: Itaaci.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/bluegroper.png
en: George the blue groper.
son: Žorži teeko salunbela bulaa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/dreydl-gimmel.png
en: Gimel stands for gants or all. If the dreidel lands on gimel, take everything in the middle.
son: Gimmel manti kala gaŋ haya kul se. Nda draydeloo zunbu a boŋ, haya kul kaŋ goo gamoo ra sanbu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/toys/grannysmith.png
en: Grandma’s old rag doll.
son: Kaagawoy zaara ize-ize žeena.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op9_greaterthanequal.png
en: Greater than or equal to.
son: Ga beeri wala sawa nda.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op7_greaterthan.png
en: Greater than.
son: Ga beeri nda.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/wig3.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/wig.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/wig2.svg
en: Hair.
son: Hinbiri.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_050_b.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_050_a.png
en: Half note.
son: Sawtu kaaray (sawtu jere).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/happy.png
en: Happy!
son: Binekaanay!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/hard_candy.png
en: Hard candy—yum!
son: Mangala šenda–a ga kan de!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/dreydl-hay.png
en: Hei stands for halb or half. If the dreidel lands on hei, take half of what’s in the middle plus one if there’s an odd number of objects.
son: Hei maanaa ti jere. Nda draydeloo zunbu Hei boŋ, haya kaŋ goo gamoo ra jeroo zaa, m'a tonton nd'affoo nda jinawey hinnaa ga joole.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/chemparathi.png
en: Hibiscus
son: Waraw.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/holly_leaves.png
en: Holly leaves are shiny and have prickles!
son: Huu fitawey ga nere nda ngi benantey ga šenbu!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/inkjet_printer.svg
en: Inkjet Printer.  Print this picture, please!
son: Dawafirši kar maršin.  Biyoo woo kar, taare!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/mushrooms/cep-2.png
en: It's a cep, or they are two ceps?
son: Alaneb kundu no, wala ihinka bara?

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/yen_1_yen.svg
en: Japanese Yen sign.
son: Žaapoŋ yen šilbay.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/5_jupiter.png
en: Jupiter—the largest planet in our solar system!
son: Žipiter—gunguley kul ibeeroo waynawkotomaa ra!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_1_king.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_1_king.png
en: King. Can move one step in any direction. Protect him!
son: Kokoy. Ga hin ka bisa nda cee foo tenje foo kul ra. A sutura!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_4_knight.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_4_knight.png
en: Knight. The only piece that can jump over others. Move forward or back two, then left or right one—or move left or right two, and forward or back one.
son: Barikoy. Ize follokaa kaŋ ga hin ka ize tanawey boŋ. Ɲooti jine wala banda guusu hinka, de kanbe wowa wala iguma ga—wala iwowa wala iguma ga guusu hinka, de ma koy guusu foo jine wala banda.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/knitting.svg
en: Knitting.
son: Kaymi se.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/laser_printer.svg
en: Laser Printer.  Zip, zap, wow!
son: Laazer kar maršin.  Zip. zap. waw!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/manga_eye_left.svg
en: Left eye.
son: Moo wowa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op8_lessthanequal.png
en: Less than or equal to.
son: Kacca nda wala sawa nda.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op6_lessthan.png
en: Less than.
son: Kacca nda.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/mad.png
en: Mad!
son: Hollokom!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/magic_stones.svg
en: Magic stones.
son: Kotto tondi-izey.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/4_mars.png
en: Mars—the red planet. It’s just beyond earth.
son: Marsu—gunguli ciraa. A goo dawoo se beene.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/measuring_tape.png
en: Measuring tape.
son: Neešizuu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/1_mercury.png
en: Mercury—the planet closest to the Sun.
son: Merkir—gunguloo ma man waynaa ka bisa ikul.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op1_minus.png
en: Minus.
son: Ka hun.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/8_neptune.png
en: Neptune—one of the “gas giants” in our solar system.
son: Neptin—"hew doogey" affaa ir waynawkotomaa ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/9.png
en: Nine.
son: Yagga.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/no_entry_sign.png
en: No entry!
son: Manti bisadoo!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op5_notequals.png
en: Not equal to.
son: Ši sawa nda.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/dreydl-nun.png
en: Nun stands for nisht or nothing. If the dreidel lands on nun, you do nothing.
son: Nun maanaa ti yaada. Nda draydeloo kay Nun boŋ, ma ši haya kul tee.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/1.png
en: One.
son: Affoo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/moon/moon_crescent.png
en: Our moon as a crescent.
son: Ir handu taagaa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/moon/moon_3qt.png
en: Our moon.
son: Ir handoo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_6_pawn.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_6_pawn.png
en: Pawn. Can only move forward, unless capturing. Can move two squares on the first move, but later only one. Captures diagonally one square.
son: Koddo. Ga hin ka koy jine hiinne, nda manti a m'affoo dii. Ga hin ka bisa guusu hinka ga cee jinaa, amma woodin banda ga guusu foo de. Mma gaaru ga guusu foo dii.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/xing_ped.png
en: Pedestrian Crossing (“PED XING”).
son: Cee dirakaw deŋyan (*PED XING”).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/cartoon/pengwin.png
en: Penguins are wining!
son: Peŋguwiney goo ma hin!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/gbp_2_penny.svg
en: Penny sign. 100 pence make 1 pound sterling.
son: Ingiliši tamma tammaasa. Ingiliši tamma foo ti sterliŋ pawundu 1.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op0_plus.png
en: Plus.
son: Ka tonton.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/9_pluto.png
en: Pluto—until recently, it was considered the 9th planet in our solar system.
son: Plutoŋ—a mana gay kaŋ borey ga tammahã woo ti waynawkotomaa gunguli 9ntoo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/emergency/sedan_police.png
en: Police car emblems to put on the sedan.
son: Polooši looro tammaasawey k'i denji moobil daabantaa ga.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/gbp_1_pound.svg
en: Pound sign.
son: Pawundu tammaasa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_025_a.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_025_b.png
en: Quarter note.
son: Sawtu bii (sawtu taacante).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/rest_025.png
en: Quarter rest.
son: Hunanzam taacante.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_2_queen.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_2_queen.png
en: Queen. Can move in any direction.
son: Kokoywoy. Ga bisa tenje foo kul ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/plastic/chuvanna_plastic_poo.png
en: Red plastic flower.
son: Kawšin boosu ciray.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/toilet.png
en: Remember to flush the toilet and wash your hands with soap!
son: Honga ka salanga haroo zumandi nda ni kanbey ɲumay nda saafun!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/manga_eye_right.svg
en: Right eye.
son: Moo guma.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Roast_turkey.png
en: Roast turkey is traditionally eaten on Thanksgiving in the United States, and on Christmas Day in the UK.
son: Alaada ra, borey ga tolotoli haaganta ŋaa Anneema-saabyan hane Ameriki ra nda Noowel hane Ingiliši ganda ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_5_rook.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_5_rook.png
en: Rook. Can only move forward, back, left or right, but not diagonally.
son: Zol. Ga hin ka koy jine, banda, kanbe wowa wala guma hinne, amma a ši gaaru.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/roundabout.png
en: Roundabout ahead! Which way will you go?
son: Kuubi-gam goo jine! Man no n' ga koy?

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/rugby_goal_posts.png
en: Rugby goal posts.
son: Rigibi haray bundey.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/sad.png
en: Sad!
son: Binemaray!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Santa.png
en: Santa Claus.
son: Santa Klos.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/6_saturn.png
en: Saturn—the second largest planet in our solar system—and the one with the most rings.
son: Saatirni—gunguli beeri hinkantoo ir waynawkotomaa ra—nda woo kaŋ goo nda hiirey kul iboobey.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/cheese.svg
en: Say cheese!
son: Har "ciiz"!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/school_sign.png
en: School ahead! Drive slowly!
son: Hawgay lokkol! Dirandi mosso!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/7.png
en: Seven.
son: Iyye.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/key_sharp.png
en: Sharp.
son: Sawtu beene (sawtu šenba).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/dreydl-shin.png
en: Shin stands for shtel arayn or put in. If the dreidel lands on shin, put two objects into the middle.
son: Shin(šin) maana ti ka dam. Nda draydel kay 'šin' boŋ, jinay hinka dam gamoo ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/hair_manga.svg
en: Silver pig tails.
son: Nzorfu-noone mangawey.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/6.png
en: Six.
son: Iddu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/blueberry.svg
en: Some blueberries.
son: Gursumay firžiyaŋ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/cherries.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/cherries2.svg
en: Some cherries.
son: Seeriziyaŋ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower7.png
en: Some flowers.
son: Boosuyaŋ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/corn.png
en: Sweet yellow corn.
son: Kotokoli kaana.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/tanker.png
en: Tankers carry bulk liquids.
son: Siternawey ga hariharey ganandi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bears/cartoon/teddy_bear.png
en: Teddy bear.
son: Ursu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/apollo_lander.png
en: The Apollo lunar lander module.
son: Apollo handu zunbuyan hii-izoo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/3_earth.png
en: The Earth. Our planet!
son: Daw. Ir gunguloo!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/eiffel_tower.png
en: The Eiffel tower in Paris.
son: Eiffel hugu kukoo Paari ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/lowercase/ss_eszett_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/lowercase/ss_eszett_filled.png
en: The German letter sz or sharp s.
son: Alemaŋ harfu sz wala s šenba.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/spanish/outlined/uppercase/N_with_tilda_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/spanish/filled/uppercase/N_with_tilda_filled.png
en: The Spanish letter N with a tilde.
son: Esipaɲ harfu N nda delbu maasa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/spanish/outlined/lowercase/n_with_tilda_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/spanish/filled/lowercase/n_with_tilda_filled.png
en: The Spanish letter n with a tilde.
son: Esipaɲ harfu n nda delbu maasa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/0_sun.png
en: The Sun.
son: Waynaw.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/voyager2.png
en: The Voyager-2 deep-space probe.
son: Voyager-2 cukaa ganda-guusaa ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/gnu-baby.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/gnu-baby-stand.png
en: The baby of a gnu.
son: Saajihaw ižetaana.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/clef1_bass.png
en: The bass clef.
son: Fa sawtu kufal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/blacksmith.svg
en: The blacksmith shop.
son: Garaasa deŋay (tenda).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/caboose.png
en: The caboose—a carriage for the guard.
son: Zirji dirandikey hiyoo—kaŋ ra hawgaykaa goo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/fountain.svg
en: The fountain of youth.
son: Soogotaray aššiloo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/moon/moon_full.png
en: The full moon.
son: Handu kaaray.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/stoplight_03_green.png
en: The green light means you can go if it is safe to do so.
son: Nune firzoo maana ti n' ga hin ka koy nda fondaa ga henan.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/hunter.svg
en: The house of the hunter.
son: Hookaa hugoo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/uppercase/A_with_umlaut_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/uppercase/A_with_umlaut_filled.png
en: The letter A with an umlaut.
son: Harfu A nda tonbi-hinka maasa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/A_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/A_filled.png
en: The letter A.
son: Harfu A.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/B_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/B_filled.png
en: The letter B.
son: Harfu B.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/C_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/C_filled.png
en: The letter C.
son: Harfu C.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/D_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/D_filled.png
en: The letter D.
son: Harfu D.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/E_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/E_filled.png
en: The letter E.
son: Harfu E.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/F_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/F_filled.png
en: The letter F.
son: Harfu F.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/G_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/G_filled.png
en: The letter G.
son: Harfu G.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/H_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/H_filled.png
en: The letter H.
son: Harfu H.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/I_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/I_filled.png
en: The letter I.
son: Harfu I.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/J_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/J_filled.png
en: The letter J.
son: Harfu J.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/K_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/K_filled.png
en: The letter K.
son: Harfu K.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/L_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/L_filled.png
en: The letter L.
son: Harfu L.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/M_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/M_filled.png
en: The letter M.
son: Harfu M.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/N_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/N_filled.png
en: The letter N.
son: Harfu N.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/uppercase/O_with_umlaut_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/uppercase/O_with_umlaut_filled.png
en: The letter O with an umlaut.
son: Harfu O nda tonbi-hinka maasa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/O_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/O_filled.png
en: The letter O.
son: Harfu O.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/P_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/P_filled.png
en: The letter P.
son: Harfu P.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/Q_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/Q_filled.png
en: The letter Q.
son: Harfu Q.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/R_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/R_filled.png
en: The letter R.
son: Harfu R.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/S_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/S_filled.png
en: The letter S.
son: Harfu S.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/T_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/T_filled.png
en: The letter T.
son: Harfu T.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/uppercase/U_with_umlaut_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/uppercase/U_with_umlaut_filled.png
en: The letter U with an umlaut.
son: Harfu U nda tonbi-hinka maasa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/U_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/U_filled.png
en: The letter U.
son: Harfu U.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/V_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/V_filled.png
en: The letter V.
son: Harfu V.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/W_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/W_filled.png
en: The letter W.
son: Harfu W.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/X_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/X_filled.png
en: The letter X.
son: Harfu X.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/Y_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/Y_filled.png
en: The letter Y.
son: Harfu Y.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/Z_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/Z_filled.png
en: The letter Z.
son: Harfu Z.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/lowercase/a_with_umlaut_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/lowercase/a_with_umlaut_filled.png
en: The letter a with an umlaut.
son: Harfu a nda tonbi-hinka maasa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/a_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/a_filled.png
en: The letter a.
son: Harfu a.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/b_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/b_filled.png
en: The letter b.
son: Harfu b.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/c_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/c_filled.png
en: The letter c.
son: Harfu c.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/d_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/d_filled.png
en: The letter d.
son: Harfu d.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/e_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/e_filled.png
en: The letter e.
son: Harfu e.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/f_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/f_filled.png
en: The letter f.
son: Harfu f.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/g_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/g_filled.png
en: The letter g.
son: Harfu g.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/h_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/h_filled.png
en: The letter h.
son: Harfu h.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/i_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/i_filled.png
en: The letter i.
son: Harfu i.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/j_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/j_filled.png
en: The letter j.
son: Harfu j.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/k_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/k_filled.png
en: The letter k.
son: Harfu k.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/l_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/l_filled.png
en: The letter l.
son: Harfu l.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/m_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/m_filled.png
en: The letter m.
son: Harfu m.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/n_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/n_filled.png
en: The letter n.
son: Harfu n.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/lowercase/o_with_umlaut_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/lowercase/o_with_umlaut_filled.png
en: The letter o with an umlaut.
son: Harfu o nds tonbi-hinka maasa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/o_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/o_filled.png
en: The letter o.
son: Harfu o.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/p_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/p_filled.png
en: The letter p.
son: Harfu p.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/q_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/q_filled.png
en: The letter q.
son: Harfu q.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/r_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/r_filled.png
en: The letter r.
son: Harfu r.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/s_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/s_filled.png
en: The letter s.
son: Harfu s.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/t_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/t_filled.png
en: The letter t.
son: Harfu t.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/lowercase/u_with_umlaut_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/lowercase/u_with_umlaut_filled.png
en: The letter u with an umlaut.
son: Harfu u nda tonbi-hinka maasa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/u_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/u_filled.png
en: The letter u.
son: Harfu u.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/v_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/v_filled.png
en: The letter v.
son: Harfu v.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/w_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/w_filled.png
en: The letter w.
son: Harfu w.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/x_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/x_filled.png
en: The letter x.
son: Harfu x.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/y_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/y_filled.png
en: The letter y.
son: Harfu y.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/z_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/z_filled.png
en: The letter z.
son: Harfu z.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/stoplight_01_red.png
en: The red light means you must stop now.
son: Nune ciraa maana ti ni mma kay sohõda.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_a.png
en: The sign for the letter A in American Sign Language.
son: A harfu tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_b.png
en: The sign for the letter B in American Sign Language.
son: B harfu tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_c.png
en: The sign for the letter C in American Sign Language.
son: C harfu tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_d.png
en: The sign for the letter D in American Sign Language.
son: D harfu tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_e.png
en: The sign for the letter E in American Sign Language.
son: E harfu tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_f.png
en: The sign for the letter F in American Sign Language.
son: F harfu tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_g.png
en: The sign for the letter G in American Sign Language.
son: G harfu tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_h.png
en: The sign for the letter H in American Sign Language.
son: H harfu tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_i.png
en: The sign for the letter I in American Sign Language.
son: I harfu tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_j.png
en: The sign for the letter J in American Sign Language.
son: J harfu tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_k.png
en: The sign for the letter K in American Sign Language.
son: K harfu tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_l.png
en: The sign for the letter L in American Sign Language.
son: L harfu tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_m.png
en: The sign for the letter M in American Sign Language.
son: M harfu tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_n.png
en: The sign for the letter N in American Sign Language.
son: N harfu tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_o.png
en: The sign for the letter O in American Sign Language.
son: O harfu tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_p.png
en: The sign for the letter P in American Sign Language.
son: P harfu tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_q.png
en: The sign for the letter Q in American Sign Language.
son: Q harfu tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_r.png
en: The sign for the letter R in American Sign Language.
son: R harfu tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_s.png
en: The sign for the letter S in American Sign Language.
son: S harfu tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_t.png
en: The sign for the letter T in American Sign Language.
son: T harfu tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_u.png
en: The sign for the letter U in American Sign Language.
son: U harfu tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_v.png
en: The sign for the letter V in American Sign Language.
son: V harfu tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_w.png
en: The sign for the letter W in American Sign Language.
son: W harfu tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_x.png
en: The sign for the letter X in American Sign Language.
son: X harfu tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_y.png
en: The sign for the letter Y in American Sign Language.
son: Y harfu tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_z.png
en: The sign for the letter Z in American Sign Language.
son: Z harfu tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_0.png
en: The sign for the number 0 in American Sign Language.
son: 0 hinna tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_1.png
en: The sign for the number 1 in American Sign Language.
son: 1 hinna tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_2.png
en: The sign for the number 2 in American Sign Language.
son: 2 hinna tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_3.png
en: The sign for the number 3 in American Sign Language.
son: 3 hinna tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_4.png
en: The sign for the number 4 in American Sign Language.
son: 4 hinna tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_5.png
en: The sign for the number 5 in American Sign Language.
son: 5 hinna tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_6.png
en: The sign for the number 6 in American Sign Language.
son: 6 hinna tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_7.png
en: The sign for the number 7 in American Sign Language.
son: 7 hinna tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_8.png
en: The sign for the number 8 in American Sign Language.
son: 8 hinna tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_9.png
en: The sign for the number 9 in American Sign Language.
son: 9 hinna tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/tender.png
en: The tender carries water and coal for the engine.
son: Hii-tendaa ga hari nda denji kanbe maršinoo do.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/townhall.svg
en: The town hall.
son: Gallu hini-hugu (meeri).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/clef0_treble.png
en: The treble clef.
son: Fita-hinza kufal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/stoplight_02_yellow.png
en: The yellow light means you should stop if it is safe to do so.
son: Nune woldoo maanaa to n' ga hima ka kay nda fondaa ga henan.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/ww2_german_gun.png
en: This gun last saw service during World War 2.
son: Cee koraa kaŋ malfaa woo dii goy ti adduɲɲaa wangu hinkantoo waate.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/recycle.png
en: This means something can be recycled. Don’t stick it with the regular trash!
son: Woo maanaa ti hayaa ga hin ka jinay taaga. Ma ši a fur hankul žiiboo ra!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/ammunition/old_naval_shell.png
en: This shell is hundreds of years old!
son: Malfakoora-izoo goo nda jiiri zanguyaŋ!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/3.png
en: Three.
son: Ihinza.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op2_multiply.png
en: Times.
son: Cee hinna.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/planes/cartoon/plane.png
en: Tux Airways.
son: Tux beenehii konpaɲaa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/cartoon/penguin_with_spider.png
en: Tux and spider - two friends.
son: Tux nda tataaru - ceere hinka.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/farming/cartoon/tux_tractor.png
en: Tux the penguin in a farm tractor!
son: Tux penguweŋoo kaŋ goo far tarakteroo ra!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/cartoon/tux.png
en: Tux—the Linux mascot!
son: Tux–Linux dirgaroo!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/cityhouse.svg
en: Two city houses.
son: Gallu hugu hinka.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower4.png
en: Two flowers.
son: Boosu hinka.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/wildboar.png
en: Two wild boars.
son: Nbirŋa hinka.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/2.png
en: Two.
son: Ihinka.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/cartoon/bathyscape.png
en: UB2006 “Penguin II” deep sea research vessel.
son: UB2006 “Penguweŋ II” teeko guusa mirihii.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/7_uranus.png
en: Uranus—one of the “gas giants” in our solar system.
son: Uranus (Iraanis)–"hew doogey" affaa ir waynawkotomaa ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/2_venus.png
en: Venus—the second planet in the solar system—and the most inhospitable!
son: Venus (Wenis)–gunguli hinkantoo ir waynawkotomaa ra—nda ikul hunay-futaa!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/final-roll-call.png
en: We remember those who have died.
son: Ir ma honga wey kaŋ mana cindi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_100.png
en: Whole note.
son: Hantumi timmante.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/infantry-stryker.png
en: With a fast APC like this Stryker, you can surprise the enemy.
son: Nda šar sanda Stryker woo, n' ga hin ka iberi kul jirši k'a kar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/0.png
en: Zero.
son: Yaada.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/cartoon/football_helmet_front.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/cartoon/football_helmet_side.png
en: – Because a brain is a terrible thing to waste…
son: – Zama lakkal ti haya kaŋ hasaraa ga laala...

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/arrow.png
en: “Arrow”.
son: "Haŋaw".

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/crossroads.png
en: “Crossroads”.
son: "Fondogaarume".

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/give_way_sign.png
en: “Give Way” means you have to let other people go first.
son: "Fondo naŋ" maanaa ti ni mma naŋ boro tanawey ma koy jina.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/hospital.png
en: “Hospital”.
son: "Obital".

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/no_uturn.png
en: “No U-Turn”.
son: Ši kuubi ceera."

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/xing_school.png
en: “School Crossing”.
son: "Lokkol fattadoo".

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/t-junction.png
en: “T-intersection”.
son: "T-Fondokubaydoo".

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/toilets.png
en: “Toilets”.
son: "Salangawey".

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/yield.png
en: “Yield” means you have to let other people go first.
son: "Naŋ" maanaa ti ni mma naŋ borey jarey ma koy jina.
