atril 1.25.0 - en to pms translation catalogue (240 entries)

en: Error %s
pms: Eror %s

en: Error
pms: Eror

en: Warning
pms: Avertiment

en: All Files
pms: Tuti ij file

en: _Move on Toolbar
pms: _tramuda ant la bara dij strument

en: Move the selected item on the toolbar
pms: Bogia lë strument selessionà ant la bara dij strument

en: _Remove from Toolbar
pms: _gava da la bara dij strument

en: Remove the selected item from the toolbar
pms:  Gava lë strument selessionà da la bara dij strument

en: _Delete Toolbar
pms: _gava la bara dij strument

en: Remove the selected toolbar
pms: Gava la bara dij strument selessionà

en: Print
pms: Stampa

en: Author:
pms: Autor:

en: Keywords:
pms: Paròle ciav:

en: Help
pms: Agiut

en: Open
pms: Duverta

en: General
pms: General:

en: Add
pms: Gionta

en: Save As…
pms: Salva come...

en: Close _without Saving
pms: Sara _sensa salvé

en: _Edit
pms: _Modifica

note: #-#-#-#-#  12 (mate-calc 1.25.0)  #-#-#-#-# View menu
en: _View
pms: _Vista

note: #-#-#-#-#  12 (mate-calc 1.25.0)  #-#-#-#-# Help menu label
en: _Help
pms: _Agiut

en: _Open…
pms: _Duverta...

en: _Copy
pms: _Copia

en: _About
pms: _Al rësgard

en: _Fullscreen
pms: _Schermantregh

en: _Open Link
pms: _Duverta Link

en: Next
pms: Ch’a ven dòp

en: Save Image
pms: Salva imagin

en: &Undo	Ctrl+Z
pms: &Cassa	Ctrl+Z

en: &Copy	Ctrl+C
pms: &Copia	Ctrl+C

en: &Paste	Ctrl+V
pms: &Ancola⇥Ctrl+V

en: &About
pms: &Al rësgard

en: Load Nyquist script
pms: Cària Nyquist script

en: New
pms: Neuv

en: Open script
pms: Duverta script

en: Save As
pms: Salva come

en: Copy
pms: Copia

en: Cut
pms: Taja

en: Paste
pms: Ancola

en: Undo
pms: Cassa

en: About %s
pms: Al rësgard %s

en: Enabled
pms: Abilità

note: #-#-#-#-#  26 (mate-terminal 1.25.0)  #-#-#-#-# Translators: Scrollbar is: ...
en: Disabled
pms: Dësabilità

note: i18n-hint: "New" is an action (verb) to create a NEW project
en: &New
pms: &Neuv

note: i18n-hint: (verb)
en: &Open...
pms: &Duverta...

en: &About Audacity...
pms: &A rësgard ëd Audacity...

en: Error: %s
pms: Eror: %s

note: #-#-#-#-#  1 (Audacity)  #-#-#-#-# i18n-hint: (noun).  It's the name of the project to recover.
en: Name
pms: Nòm

en: Do Not Copy
pms: Copié pa

note: #-#-#-#-#  1 (Audacity)  #-#-#-#-# i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Ask me
pms: Ciam-me

en: Missing
pms: Mancant

en: Specify New Filename:
pms: Specifica ‘l neuv nòm dël file:

en: Spectrum
pms: Spetr

en: spectrum.txt
pms: spetr.txt

en: Frequency (Hz)	Level (dB)
pms: Frequensa (Hz)	Livel (dB)

note: i18n-hint: (verb)
en: &Discard
pms: &Scarta

en: Edit Labels
pms: Modifica tichëtte:

en: New...
pms: Neuv...

en: Confirm
pms: Conferma

en: &Undo %s
pms: &Cassa %s

en: &Undo
pms: &Cassa

note: i18n-hint: Radio button to show just the currently disabled effects
en: D&isabled
pms: D&ësabilità

note: i18n-hint: Radio button to show just the currently enabled effects
en: E&nabled
pms: A&bilità

en: Edit
pms: Modifica

en: Year
pms: Ann

en: &Add
pms: &Gionta

en: &Load...
pms: &Cària...

en: Duration
pms: Durà

note: #-#-#-#-#  9 (MATE Desktop Environment)  #-#-#-#-# (itstool) path: sect1/title #-#-#-#-#  12 (mate-calc 1.25.0)  #-#-#-#-# Title of preferences dialog #-#-#-#-#  19 (MATE Desktop Environment)  #-#-#-#-#
en: Preferences
pms: Preferense

en: Labels
pms: Tichëtte

en: Name:
pms: Nòm:

en: Delete
pms: Scancela

en: Width:
pms: Larghëssa:

en: Height:
pms: Autëssa:

en: Level
pms: Livel

en: Frequency
pms: Frequensa

en: Background
pms: Sfond

en: Name: %s
pms: Nòm: %s

en: About
pms: Al rësgard

en: Output gain (dB)
pms: Output gain (dB):

en: VST Effects
pms: VST Efet

en: Buffer Size
pms: Dimension dël buffer

en: User Interface
pms: Antërfacia utent

en: Select &interface
pms: Selessiona &anterfacia

note: i18n-hint: abbreviates "Linux Audio Developer's Simple Plugin API" (Application programming interface)
en: LADSPA Effects
pms: LADSPA Efet

en: LV2 Effects
pms: LV2 Efet

en: Nyquist Effects
pms: Nyquist Efet

en: &Load
pms: &Cària

en: Estimate
pms: Stimà

en: 2-level
pms: 2-livel

en: 4-level
pms: 4-livel

en: 8-level
pms: 8-livel

en: Load Preset
pms: Cària Preset

en: Show All Codecs
pms: Mostra tuti ij Codecs

en: General Options
pms: Opsion generaj

en: Language:
pms: Lenga:

en: Quality:
pms: Qualità:

en: Level:
pms: Livel

note: i18n-hint: meaning accuracy in reproduction of sounds
en: Quality
pms: Qualità

en: Split Cut
pms: Split Taja

en: &Edit
pms: &Modifica

note: i18n-hint: (verb)
en: &Copy
pms: &Copia

note: i18n-hint: (verb)
en: &Paste
pms: &Ancola

note: i18n-hint: filename containing exported text from label tracks
en: labels.txt
pms: tichëtte.txt

en: &Labels...
pms: &Tichëtte...

en: &Edit Labels...
pms: &Modifica tichëtte...

note: i18n-hint: (verb)
en: &Cut
pms: &Taja

note: i18n-hint: (verb) A special way to cut out a piece of audio
en: &Split Cut
pms: &Split Taja

note: i18n-hint: (verb)
en: Co&py
pms: Co&pia

en: &Language:
pms: &Lenga:

en: &Name
pms: &Nòm

en: Load Files
pms: Cària Files

en: Warnings
pms: Avertiment

en: Length
pms: Longhëssa

en: Center
pms: Sènter

en: &Name...
pms: &Nòm...

en: Please choose an existing file.
pms: Për piasì, serne un file ch’a-i è già.

en: Text
pms: Test

en: _Open
pms: _Duverta

en: Open %s
pms: Duverta %s

en: Re_name
pms: Re_nòm

note: #-#-#-#-#  2 (caja 1.25.2)  #-#-#-#-# Translators: * Feel free to leave out the st, nd, rd and th suffix or * make some or all of them match. Translators: tag used to detect the first copy of a file
en:  (copy)
pms: (copia)

note: #-#-#-#-#  2 (caja 1.25.2)  #-#-#-#-# Translators: tag used to detect the x11th copy of a file Translators: tag used to detect the x12th copy of a file Translators: tag used to detect the x13th copy of a file Translators: tag used to detect the xxth copy of a file
en: th copy)
pms: th copia)

note: #-#-#-#-#  2 (caja 1.25.2)  #-#-#-#-# Translators: tag used to detect the x1st copy of a file
en: st copy)
pms: st copia)

note: #-#-#-#-#  2 (caja 1.25.2)  #-#-#-#-# Translators: tag used to detect the x2nd copy of a file
en: nd copy)
pms: nd copia)

note: #-#-#-#-#  2 (caja 1.25.2)  #-#-#-#-# Translators: tag used to detect the x3rd copy of a file
en: rd copy)
pms: rd copia)

note: #-#-#-#-#  2 (caja 1.25.2)  #-#-#-#-# Translators: appended to first file copy
en: %s (copy)%s
pms: %s (copia)%s

note: Translators: appended to x11th file copy Translators: appended to x12th file copy Translators: appended to x13th file copy Translators: appended to xxth file copy
en: %s (%'dth copy)%s
pms: %s (%'dth copia)%s

note: Translators: if in your language there's no difference between 1st, 2nd, 3rd and nth * plurals, you can leave the st, nd, rd suffixes out and just make all the translated * strings look like "%s (copy %'d)%s". Translators: appended to x1st file copy
en: %s (%'dst copy)%s
pms: %s (%'dst copia)%s

note: Translators: appended to x2nd file copy
en: %s (%'dnd copy)%s
pms: %s (%'dnd copia)%s

note: Translators: appended to x3rd file copy
en: %s (%'drd copy)%s
pms: %s (%'drd copia)%s

note: Translators: the initial name of a new empty file
en: new file
pms: neuv file

en: _Next Tab
pms: Tab _Ch’a ven dòp

en: _New Tab
pms: _Neuv Tab

en: Documents
pms: Document

en: Link _name:
pms: Link _nòm:

en: _Name: | _Names:
pms[0]: _Nòm:

en: Open terminal
pms: Duverta terminal

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'settings' in keyboard layout 'Whiteboard_wide.onboard'
en: Settings
pms: Impostasion

en: Days
pms: Dì

en: _Quit
pms: _Seurte

[ctx: File]
en: Name
pms: Nòm

en: Open…
pms: Duverta...

[ctx: File]
en: Name:
pms: Nòm:

en: Simple image viewer
pms: Sempi visualisator d’imagin

en: _Next
pms: _Ch’a ven dòp

en: Exposure Time:
pms: Temp d’esposission:

en: Description:
pms: Descrission:

en: Destination folder:
pms: Cartela ‘d destinassion:

en: Eye of MATE Preferences
pms: Preferense ‘d Eye of Mate

en: Image Enhancements
pms: Miorament dl’imagin

en: _Automatic orientation
pms: _Orientassion automatica

en: Background Color
pms: Color dël sfond

en: Reload Image
pms: Arcaria imagin

en: Reload current image
pms: Arcaria l’imagin corent

en: Question
pms: Ciama

en: If you don't save, your changes will be lost.
pms: S’it salvi pa le toe modiche a podrìo andé perdùe.

en: Please try a different file extension like .png or .jpg.
pms: Për piasì preuva n’estension diferenta ‘me .png o .jpg.

en: Open Image
pms: Duverta imagin

en: Transformation failed.
pms: Trasformassion falìa.

en: EXIF not supported for this file format.
pms: EXIF soportà nen an cost formà dël file

en: Image loading failed.
pms: Falìa la caria dl’imagin.

en: No image loaded.
pms: Gnuna imagin carià.

en: Millimeters
pms: Milim

en: Preferences for Eye of MATE
pms: Preferense ‘d Eye of MATE

en: Help on this application
pms: Agiut ansima costa aplicassion

en: About this application
pms: A propòsit ëd costa aplicassion

en: Rotate the image 90 degrees to the right
pms: Gira l’imagine ‘d 90 gré a drita

en: Rotate the image 90 degrees to the left
pms: Gira l’imagine ‘d 90 gré a snista

en: Volume
pms: Volum

en: Percent
pms: Përsentual

en: Update
pms: Agiorna

en: About...
pms: Al rësgard...

note: #-#-#-#-#  11 (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# (itstool) path: page/title
en: Currency
pms: Valuta

note: #-#-#-#-#  11 (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# (itstool) path: td/p #-#-#-#-#  12 (mate-calc 1.25.0)  #-#-#-#-# Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The depreciable cost is cost - salvage. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over 
en: Sln
pms: Sin

note: Accessible name for the inverse button
en: Inverse
pms: Anvers

note: Accessible name for the factorial button
en: Factorial
pms: Fatorial

note: Accessible name for the absolute value button
en: Absolute Value
pms: Valor assolut

note: Accessible name for the shift left button
en: Shift Left
pms: Vers snista

note: Accessible name for the shift right button
en: Shift Right
pms: Vers drita

note: Tooltip for the add button
en: Add [+]
pms: Adission [+]

note: Tooltip for the subtract button
en: Subtract [-]
pms: Sotrassion [-]

note: Tooltip for the multiply button
en: Multiply [*]
pms: Moltiplicassion [*]

note: Tooltip for the divide button
en: Divide [/]
pms: Division [/]

note: Calculator menu
en: _Calculator
pms: _Calcolatris

en: Centimeters
pms: Centim

[ctx: unit-symbols]
en: centimeter,centimeters,cm,cms
pms: centim,centim,cm,cms

[ctx: unit-symbols]
en: millimeter,millimeters,mm
pms: milim,milim,mm

en: Litres
pms: Liter

[ctx: unit-symbols]
en: year,years
pms: ann,agn

[ctx: unit-format]
en: %s days
pms: %s dì

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
pms: dì,dì

en: Hours
pms: Ore

[ctx: unit-format]
en: %s hours
pms: %s ore

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
pms: ora,ore

en: Angle
pms: Àngol

en: Weight
pms: Pèis

en: Temperature
pms: Temperdura

en: Default MATE Theme
pms: Tema ‘d default ëd MATE

en: Quit
pms: Seurte

note: Translators: %s is a URI
en: Open '%s'
pms: Duverta %s

en: Open URL: %s
pms: Duverta URL: %s

en: ERROR
pms: EROR

en: NAME
pms: NÒM

en: name
pms: nòm

note: Translators: this means 'Files that are open' (open is no verb here
en: Open _Files
pms: Duverta _Files

en: Object
pms: Oget

note: #-#-#-#-#  32 (pluma 1.25.3)  #-#-#-#-# Translators: "Open Files" is the title of the file chooser window
en: Open Files
pms: Duverta Files

en: Open Ta_b
pms: Duverta Ta_b

en: _Full Screen
pms: _Scherm antregh

en: Get help with MATE
pms: Oten agiut con MATE

en: %s (%dth copy)%s
pms: %s (%dth copia)%s

en: %s (%dst copy)%s
pms: %s (%dst copia)%s

en: %s (%dnd copy)%s
pms: %s (%dnd copia)%s

en: %s (%drd copy)%s
pms: %s (%drd copia)%s

en: Open Log
pms: Duverta Log

en: _Open...
pms: _Duverta...

en: Border
pms: Bòrd

en: Item
pms: Oget

en: Use Default Font
pms: Dòvra ‘l font ëd default

en: Create Backup Copies
pms: Crea dle cobie ‘d backup

en: Edit text files
pms: Modifica file ‘d test

en: File Saving
pms: Salvatagi dël file

en: Read-Only
pms: Mach da lese

en: _Save All
pms: _Salva tut

en: _Close All
pms: _Sara tut

en: Close all open files
pms: Sara tuti ij file dovert

note: Translators: Displayed in the "Check Spelling" dialog if there are no suggestions for the current misspelled word Translators: Displayed in the "Check Spelling" dialog if there are no suggestions * for the current misspelled word
en: (no suggested words)
pms: (gnun-a paròla disponibil)

en: Abbreviation
pms: Abreviassion

en: Acronym
pms: Acronimo

en: Citation
pms: Citassion

en: Document title
pms: Titol dël documnet

en: Document type
pms: Tipo dël document

en: Border color
pms: Color dël bòrd

en: HTML version
pms: Version HTML

en: Next ID
pms: ID Ch’a ven dòp

en: Square root
pms: Rèiss quadrà

en: Text color
pms: Color dël test

en: Allows to use Python extensions
pms: Përmët d’utilissé estension Python
