alacarte - en to kg translation catalogue (1034 entries)

en: Item
kg: nama

en: A name is required.
kg: fuiti sola/vana mbiekolo umosi

en: A command is required.
kg: fuiti tuma munyeki

en: Add, change, remove menu entries
kg: yika, soba, katudila bisolo-solo

en: Menu Layout
kg: nkubam'a sola-sola

en: Alacarte Menu Editor
kg: nsobi sola-sola, Alakalete

en: Browse...
kg: zoka...

en: Command:
kg: munyeki

en: Comment:
kg: nduengoso:

en: Copyright © 2006 Travis Watkins
kg: luve © 2006 Kibavuidi Nsiangani

en: Icon:
kg: ludimbu:

en: It_ems:
kg: _nama

en: Menu Item Properties
kg: nsamu za bima

en: Menu Properties
kg: nkadilu a sola-sola

en: Move Down
kg: kulumuna

en: Move Up
kg: tombola

en: Name:
kg: mbiekolo:

en: Ne_w Item
kg: nam'a m_pa

en: New _Separator
kg: sinsu wam_ona

en: Restore the default menu layout
kg: vutuka kua nkadilu a nkulu

en: Revert Changes?
kg: yambula nsobolo zazo?

en: Revert all menus to original settings?
kg: vutuka kua nsingika zankulu?

en: Run command in a terminal
kg: tuma munyeki vana nyekilu

en: Simple fd.o compliant menu editor
kg: lusobi a sola-sola, yifuanane ye nkubama kia fd.o

en: _New Menu
kg: nsola-sola m_pa

en: _Revert to Original
kg: yambula nsobolo _zazo

en: Preferences
kg: kalulu

en: Join Game
kg: Quj muv

en: kg
kg: Klingon

en: Find Server
kg: toy' De'wI' tu'

en: Connect
kg: rar

en: Callsign:
kg: pong:

en: Team:
kg: boq:

en: Server:
kg: toy' De'wI'

en: Port:
kg: jo:

en: Start Server
kg: toy' De'wI che'

en: Options
kg: DuH

en: Help
kg: QaH

en: Quit
kg: bup

en: Off
kg: ghobe'

en: On
kg: HIja'

en: Lighting:
kg: vow'a':

en: Shadows:
kg: QIbmey:

en: GUI Options
kg: GUI DuH

en: bigger
kg: tIn

en: Red Team
kg: wa'DIch boq

en: Green Team
kg: cha'DIch  boq

en: Blue Team
kg: wejDIch boq

en: Purple Team
kg: loSDIch boq

en: Really quit?
kg: bupqang?

en: Fire shot:
kg: bach:

en: Drop flag:
kg: joqwI' changh:

en: Send to All:
kg: Hoch ngeH:

en: Send to Teammates:
kg: boq ngeH:

en: Send to Nemesis:
kg: jagh ngeH:

en: Send to Recipient:
kg: Qav Hev ngeH:

en: Jump:
kg: Sup:

en: Flag Help:
kg: joqwI' QaH:

en: fires shot
kg: bach

en: identifies player (locks on GM)
kg: Sup

en: quit
kg: bup

en: Maintainer:
kg: goht leH:

en: Original Author:
kg: wa'DIch Author:

en: Send:
kg: ngeH:

en: Servers
kg: toy' De'wI

en: Players
kg: ghotpu'

en: Red
kg: wa'DIch

en: Green
kg: cha'DIch

en: Blue
kg: wejDIch

en: Purple
kg: loSDIch

en: Controls
kg: SeHlaw

en: Super Flags
kg: joqwI' nIv

en: Antidote Flags
kg: joqwI' vor

en: Trying...
kg: SuH...

en: Ready
kg: 'eH

en: Shield
kg: yoD

en: Jumping
kg: Sup

en: Identify
kg: ngu'

en: Cloaking
kg: So'

en: Obesity
kg: ror

en: Left Turn Only
kg: poS neH

en: Right Turn Only
kg: nIH neH

en: You are now an administrator!
kg: loH Soh!

en: Wrong Password!
kg: bllughbe'

en: unknown command
kg: jlyajbe'

en: Size
kg: deezolo

en: Font
kg: masono

en: Color Selection
kg: solae nitu

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Initialize fields #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Sans 12
kg: saN 12

en: Screen
kg: mboninu

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Translators: this is the header for the location column in the print dialog #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Location
kg: mbuka

en: Printer
kg: kiniema

en: Page Setup
kg: nkubukulu

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Translators: this is the header for the printer status column in the print dialog #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Status
kg: kadilu

en: Window
kg: nela

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Translators: These strings name the possible values of the * job priority option in the print dialog #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Urgent
kg: nzaki nzaki

en: Error parsing option --gdk-debug
kg: i lembane fimpa kikalulu --gdk-debug

en: Error parsing option --gdk-no-debug
kg: i lembane fimpa kikalulu --gdk-no-debug

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Placeholder in --class=CLASS in --help output #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: CLASS
kg: belo

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Description of --name=NAME in --help output #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Program name as used by the window manager
kg: nkumbua kisalasala landila kilundanela

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Placeholder in --name=NAME in --help output #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: NAME
kg: zina

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Placeholder in --display=DISPLAY in --help output #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: DISPLAY
kg: songani

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Description of --screen=SCREEN in --help output #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: X screen to use
kg: nkia muinu

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Placeholder in --screen=SCREEN in --help output #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: SCREEN
kg: muinu

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Description of --gdk-debug=FLAGS in --help output #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Gdk debugging flags to set
kg: bendila biobio bia GDK, si sasila bio

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Placeholder in --gdk-debug=FLAGS in --help output Placeholder in --gdk-no-debug=FLAGS in --help output Placeholder in --gtk-debug=FLAGS in --help output Placeholder in --gtk-no-debug=FLAGS in --help output #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ H
en: FLAGS
kg: bisinsu

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Description of --gdk-no-debug=FLAGS in --help output #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Gdk debugging flags to unset
kg: bendila biobio bia GDK, kusasidi bio ko

[ctx: keyboard label]
en: BackSpace
kg: ku nima

[ctx: keyboard label]
en: Return
kg: mvutuka

[ctx: keyboard label]
en: Scroll_Lock
kg: dingamae _mwinu

[ctx: keyboard label]
en: Sys_Req
kg: lundo

[ctx: keyboard label]
en: Escape
kg: pamuka

[ctx: keyboard label]
en: Multi_key
kg: bueto _nkama

[ctx: keyboard label]
en: Home
kg: tuku

[ctx: keyboard label]
en: Left
kg: lumonso

[ctx: keyboard label]
en: Up
kg: zulu

[ctx: keyboard label]
en: Down
kg: banda

[ctx: keyboard label]
en: Page_Up
kg: ma_ka

[ctx: keyboard label]
en: Page_Down
kg: kulumuka

[ctx: keyboard label]
en: Begin
kg: lubantiku

[ctx: keyboard label]
en: Print
kg: niema

[ctx: keyboard label]
en: Num_Lock
kg: sadila _binongo

[ctx: keyboard label]
en: KP_Space
kg: no_mpondani

[ctx: keyboard label]
en: KP_Tab
kg: no_yabu

[ctx: keyboard label]
en: KP_Enter
kg: No_kota

[ctx: keyboard label]
en: KP_Home
kg: no_tuku

[ctx: keyboard label]
en: KP_Left
kg: No_lumonso

[ctx: keyboard label]
en: KP_Up
kg: no_ntandu

[ctx: keyboard label]
en: KP_Right
kg: no_lumene

[ctx: keyboard label]
en: KP_Down
kg: no_banda

[ctx: keyboard label]
en: KP_Page_Up
kg: no_maka

[ctx: keyboard label]
en: KP_Prior
kg: no_nima

[ctx: keyboard label]
en: KP_Page_Down
kg: no_kulumuna

[ctx: keyboard label]
en: KP_Next
kg: no_landi

[ctx: keyboard label]
en: KP_End
kg: no_mfoko

[ctx: keyboard label]
en: KP_Begin
kg: no_tuku

[ctx: keyboard label]
en: KP_Insert
kg: no_kotesa

[ctx: keyboard label]
en: KP_Delete
kg: no_vidisa

en: Failed to open file '%s': %s
kg: kilendi tanga « '%s' » ko: %s

en: Image file '%s' contains no data
kg: kilala kia kifuanisu kia %s kina ye kima ko

en: Failed to load image '%s': reason not known, probably a corrupt image file
kg: kilendi tanga « %s » ko : nanga fuani kiki kiapatakasa

en: Failed to load animation '%s': reason not known, probably a corrupt animation file
kg: kilendi tanga « %s » ko : nanga fuani kiki kiapatakasa

en: Unable to load image-loading module: %s: %s
kg: busongi mvuatu bu i namisa wo nkatu: %s: « %s »

en: Image type '%s' is not supported
kg: kizeyi mpila kifuanisu ki %s ko

en: Couldn't recognize the image file format for file '%s'
kg: kilendi tanga mambu ma « '%s' » ko

en: Unrecognized image file format
kg: kizeyi mpila kifuanisu kiki ko

en: Failed to load image '%s': %s
kg: kilendi tanga « '%s' » ko: %s

en: Error writing to image file: %s
kg: kilala: « %s », bu kivunzuna nkatu

en: Insufficient memory to save image to callback
kg: kifimpilu nkatu

en: Failed to open temporary file
kg: kilala kimvioka bu kizibuka nkatu

en: Failed to read from temporary file
kg: kilala kimvioka bu i tanga kio nkatu

en: Failed to open '%s' for writing: %s
kg: kilendi tanga « '%s' » ko: %s

en: Failed to close '%s' while writing image, all data may not have been saved: %s
kg: bu nkele sokae kifuanisu ki, '%s' kayizolele kangama ko. nanga mafiuma mankaka mavididi:%s

en: Insufficient memory to save image into a buffer
kg: kifimpilu nkatu

en: Image header corrupt
kg: mpu a kifuanisu kivuunzuni

en: Image format unknown
kg: kizeye ntindu yi kia kifuanisu ko

en: Invalid header in animation
kg: mpu ya mbi

en: Not enough memory to load animation
kg: fifimpilu fike

en: Not enough memory to load bitmap image
kg: kifimpilu nkatu

en: Couldn't allocate memory for saving BMP file
kg: kifimpilu nkatu

en: Couldn't write to BMP file
kg: bu lundisae kilala nkatu

en: Failure reading GIF: %s
kg: %s: bu itanga kio nkatu

en: Not enough memory to load GIF file
kg: nteesilu yike

en: Not enough memory to composite a frame in GIF file
kg: kifimpilu nkatu

en: File does not appear to be a GIF file
kg: kilala ki, ka kia gif ko

en: GIF image was truncated or incomplete.
kg: kifuanisu ki kia GIF kizengolo

en: Invalid header in icon
kg: mpu a kiteki wa mbi kena

en: Not enough memory to load icon
kg: nteesilu yike

en: Not enough memory to load ICO file
kg: nteesilu yike

en: Image too large to be saved as ICO
kg: kifuanisu ki kia nene kingi, bu ikitula kio ICO nkatu

en: Unsupported depth for ICO file: %d
kg: mpinda yi %d kena ya dedana ye kilala kia ICO ko.

en: The ICO image format
kg: bifuanisu bia ICO

en: Error reading ICNS image: %s
kg: kifuanisu ki bu itanga kio nkatu %s

en: Could not decode ICNS file
kg: kilala ki bu itanga kio nkatu %s

en: The ICNS image format
kg: bifuanisu bia ICNS

en: Couldn't allocate memory for stream
kg: kifimpilu nkatus

en: Couldn't decode image
kg: kifuanisu ki bu itanga kio nkatu %s

en: Couldn't allocate memory for color profile
kg: kifimpilu nkatu

en: Insufficient memory to open JPEG 2000 file
kg: kifimpilu kike muna tanga kilala kio kia JPEG

en: Couldn't allocate memory to buffer image data
kg: kifimpilu nkatu

en: Error interpreting JPEG image file (%s)
kg: kifuanisu ki kia JPEG bu itanga kio nkatu (%s)

en: Insufficient memory to load image, try exiting some applications to free memory
kg: kifimpilu nkatu

en: Couldn't allocate memory for loading JPEG file
kg: kifimpilu nkatu

en: Transformed JPEG has zero width or height.
kg: kilala kia JPEG kisobolo, bunene/nkubu andi yi 0

en: JPEG quality must be a value between 0 and 100; value '%s' could not be parsed.
kg: bumpuenia bua JPEG i ntalu kati kua 0 ye 100. %s kena  ya betila ko

en: JPEG quality must be a value between 0 and 100; value '%d' is not allowed.
kg: bumpuenia bua JPEG i ntalu kati kua 0 ye 100. %d kena  ya betila ko

en: The JPEG image format
kg: bifuanisu bia JPEG

en: Couldn't allocate memory for header
kg: kifimpilu nkatu

en: Couldn't allocate memory for context buffer
kg: kifimpilu nkatu

en: Image has invalid width and/or height
kg: kifuanisu ki, bunene/nkubu andi kena ya betila ko.

en: Couldn't create new pixbuf
kg: %s bu ivanga kio nkatu

en: Couldn't allocate memory for line data
kg: kifimpilu nkatu

en: Couldn't allocate memory for paletted data
kg: kifimpilu nkatu

en: Didn't get all lines of PCX image
kg: malonga mankaka ma kifuanisu ki, makondolo

en: The PCX image format
kg: bifuanisu bia PCX

en: Insufficient memory to load PNG file
kg: kifimpilu nkatu

en: Insufficient memory to store a %ld by %ld image; try exiting some applications to reduce memory usage
kg: kifimpilu nkatu mu sokae kifuaninsu ye teezo bia %ld x %ld.

en: Fatal error reading PNG image file: %s
kg: kizidi kio kia PNG bu itanga kio nkatu %s

en: PNG compression level must be a value between 0 and 9; value '%s' could not be parsed.
kg: %s kena ya betila ko. konso ntaandani ufueti solua va kati kua 0 ye 9.

en: PNG compression level must be a value between 0 and 9; value '%d' is not allowed.
kg: konso ntaandani ufueti solua va kati kua 0 ye 9. %d kena ya betila ko.

en: The PNG image format
kg: bifuanisu bia png

en: PNM loader expected to find an integer, but didn't
kg: yi ntalu ya mvimba, kitanga pnm keta vingila, kansi ka i monekene ko.

en: PNM file has an image width of 0
kg: kilala ki, bunene buandi i 0

en: PNM file has an image height of 0
kg: kilala ki, nkubu andi i 0

en: Cannot allocate memory for loading PNM image
kg: kifimpilu nkatu

en: Insufficient memory to load PNM context struct
kg: kifimpilu nkatu

en: Insufficient memory to load PNM file
kg: kifimpilu nkatu

en: Failed to read QTIF header
kg: mpu bu itanga yo nkatu

en: Failed to create GdkPixbufLoader object.
kg: GdkPixbufLoader bu ivaanga yo nkatu

en: The QTIF image format
kg: bifuanisu bia qtif

en: RAS image has bogus header data
kg: mpu a kizidi ki, kena ya mbote ko

en: Not enough memory to load RAS image
kg: kifimpilu nkatu muna tangae kifuanisu kia ras

en: The Sun raster image format
kg: bizidi bia sunraster

en: Cannot allocate memory for IOBuffer struct
kg: kifimpilu nkatu

en: Cannot allocate memory for IOBuffer data
kg: kifimpilu nkatu

en: Cannot allocate colormap entries
kg: fulu nkatu mu nkubukulu a ntinta

en: Cannot allocate TGA header memory
kg: kifimpilu kike

en: TGA image has invalid dimensions
kg: teezo bia kifuanisu ki kabina badetila ko

en: TGA image type not supported
kg: mpila yi ya kifuanisu, kizete yo ko

en: Cannot allocate memory for TGA context struct
kg: kifimpilu kike

en: Excess data in file
kg: mafiuma matiamukini mu kilala ki

en: The Targa image format
kg: bifuanisu bia taraga

en: Could not get image width (bad TIFF file)
kg: kilala kio kia mbi kena, bu i tanga bunene buandi nkatu

en: Could not get image height (bad TIFF file)
kg: kilala kio kia mbi kena, bu i tanga nkubu andi nkatu

en: Dimensions of TIFF image too large
kg: biteezo bia kifuanisu ki kia tifi bisakidi

en: Insufficient memory to open TIFF file
kg: kifimpilu kike muna tana kilala kio kia TIFF

en: Failed to load RGB data from TIFF file
kg: mafiuma mu kimbuazu ma kilala ki, bu itaga mo nkatu

en: Failed to open TIFF image
kg: kizidi kio kia TIIF bu itanga kio nkatu

en: Failed to save TIFF image
kg: kifuanisu ki kia tif bu iniema kio nkatu

en: Failed to write TIFF data
kg: mafiuma ma tifi bu i niema mo nkatu

en: Couldn't write to TIFF file
kg: kilala ki bu inieema kio nkatu

en: The TIFF image format
kg: bifuanisu bia tifi

en: Image has zero width
kg: kizidi kiki, bunene buandi wa mpavala yena

en: Image has zero height
kg: kifuanisu ki, nkubu andi ya mpavala

en: Not enough memory to load image
kg: kifimpilu kike

en: Couldn't save the rest
kg: fisidi bu i niata fio nkatu

en: The WBMP image format
kg: bifuanisu bia WBMP

en: Invalid XBM file
kg: kilala ki kia XBM kia mbi

en: Insufficient memory to load XBM image file
kg: kifimpilu kikondolo muna tanga kifuanisu kio kia XPM

en: Failed to write to temporary file when loading XBM image
kg: bu itenge kifuanisu ki kia XBM, ndembane niatae kilala kivioka

en: The XBM image format
kg: bizidi bia XBM

en: No XPM header found
kg: mpu nkatu

en: Invalid XPM header
kg: mpu yi ya XPM ya mbi

en: XPM file has image width <= 0
kg: bunene bua kifuanisu kiki <=0

en: XPM file has image height <= 0
kg: nkubu a kifuanisu kiki <=0

en: XPM file has invalid number of colors
kg: kilala ki kia XPM, nkubukulu a mbi kia ntinta yina yandi

en: Cannot allocate memory for loading XPM image
kg: kifimpilu bu i sadila yo mu tanga kizidi kio kia XPM nkatu

en: Cannot read XPM colormap
kg: nkubikulu a zintinta za XPM, bu i tanga yo nkatu

en: Failed to write to temporary file when loading XPM image
kg: buna izubidi kifuanisu kio kia XPM, kilala kivioka  bu i niema kio nkatu

en: The XPM image format
kg: bizidi bia XPM

en: The EMF image format
kg: bizidi bia EMF

en: Could not allocate memory: %s
kg: kifimpilu kike %s

en: Could not create stream: %s
kg: « %s », bu ivanga kio nkatu

en: Could not seek stream: %s
kg: %s bu isolola kio nkatu

en: Could not read from stream: %s
kg: bu itanga mu « %s » nkatu

en: Couldn't load bitmap
kg: kilala bu itanga fio nkatu

en: Couldn't load metafile
kg: filala bu itanga fio nkatu

en: Unsupported image format for GDI+
kg: kifuanisu kia mpila yi, buibakisuanga mu GDI+ nkatu

en: The WMF image format
kg: bifuanisu bi WMF

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Description of --sync in --help output #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Don't batch GDI requests
kg: yambula biuvu bia GDI

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Description of --ignore-wintab in --help output #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Same as --no-wintab
kg: tomene fuanana ye --no-wintab

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Placeholder in --max-colors=COLORS in --help output #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: COLORS
kg: ntinta

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Description of --sync in --help output #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Make X calls synchronous
kg: bokidila a mbokolo zi X X

en: Opening %s
kg: %s mu zibuka

en: Opening %d Item | Opening %d Items
kg[0]: kiloko ki %d ngieti zibula
kg[1]: biloko bi %d ngieti zibula

en: Could not show link
kg: mu songa lunzila nkatu

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Add the credits button #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: C_redits
kg: _matondo

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Add the license button #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: _License
kg: _luwawanu

en: About %s
kg: mambu mankaka ma %s

en: Credits
kg: matondo

en: Written by
kg: disonamene mu

en: Artwork by
kg: bifuanisu bia

[ctx: keyboard label]
note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# This is the text that should appear next to menu accelerators * that use the shift key. If the text on this key isn't typically * translated on keyboards used for your language, don't translate * this. #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)
en: Shift
kg: za kimbangu

[ctx: keyboard label]
note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# This is the text that should appear next to menu accelerators * that use the control key. If the text on this key isn't typically * translated on keyboards used for your language, don't translate * this. #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEA
en: Ctrl
kg: lundu

[ctx: keyboard label]
note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# This is the text that should appear next to menu accelerators * that use the alt key. If the text on this key isn't typically * translated on keyboards used for your language, don't translate * this. #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  
en: Alt
kg: Soba

[ctx: keyboard label]
note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# This is the text that should appear next to menu accelerators * that use the super key. If the text on this key isn't typically * translated on keyboards used for your language, don't translate * this. #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)
en: Super
kg: nsisi

[ctx: keyboard label]
note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# This is the text that should appear next to menu accelerators * that use the hyper key. If the text on this key isn't typically * translated on keyboards used for your language, don't translate * this. #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)
en: Hyper
kg: sivi

[ctx: keyboard label]
note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# This is the text that should appear next to menu accelerators * that use the meta key. If the text on this key isn't typically * translated on keyboards used for your language, don't translate * this. #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD) 
en: Meta
kg: nziunga

en: Invalid type function on line %d: '%s'
kg: kilalumunu kia mu nlonga ya %d : « %s » kena ya betila ko

en: Duplicate object id '%s' on line %d (previously on line %d)
kg: kinongo kia « %s » mu longa dia %d weka mu longa %d

en: Invalid root element: '%s'
kg: muanzi wa mbi  : « %s »

en: Unhandled tag: '%s'
kg: nuatu kia mbi : « %s »

[ctx: Accelerator]
note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Disabled
kg: kiasalula

[ctx: Accelerator]
note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# This label is displayed in a treeview cell displaying * an accelerator key combination that is not valid according * to gtk_accelerator_valid(). #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Invalid
kg: wa dedumuna

[ctx: progress bar label]
en: %d %%
kg: %d %%

en: Pick a Color
kg: soleti e nitu

en: Received invalid color data
kg: mafiuma ma ntiinta mambi

en: Select the color you want from the outer ring. Select the darkness or lightness of that color using the inner triangle.
kg: solaeti nitu yi uzolele sadila muna lukongolo ye nteemo andi muna kintotatu ki.

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color.
kg: wazola solae ntinta umosi, sadila kisolantinta ibosi fina konso ntinta yi uzolele sadila.

en: _Hue:
kg: _ntiinta :

en: "Deepness" of the color.
kg: « mpinda » a nitu.

en: Brightness of the color.
kg: kia kia nitu

en: _Red:
kg: _mbuaki :

en: Amount of red light in the color.
kg: mbuaki kua

en: _Green:
kg: _kimbanzia :

en: Amount of green light in the color.
kg: kimbanzia kua.

en: _Blue:
kg: _zulu :

en: Amount of blue light in the color.
kg: zulu kua.

en: Op_acity:
kg: nte_munu:

en: Color _name:
kg: tela _nitu nkumbu :

en: You can enter an HTML-style hexadecimal color value, or simply a color name such as 'orange' in this entry.
kg: va wau, ledele sonekae konso ntinta mu kinonga kiandi mu busampanu, evo mu nkumbu andi (lala).

en: The color you've chosen. You can drag this color to a palette entry to save it for use in the future.
kg: yi ntinta yi usolele. lendele yo sielumuna mu kisolantinta kiki, mpasi wasadila yo kuntuala.

en: The previously-selected color, for comparison to the color you're selecting now.
kg: nitu yina yasoluele kala, wasuasisa yo ye nitu yi weti sola.

en: The color you've chosen.
kg: nitu i usolele

en: _Save color here
kg: _lundisa nitu koko

en: Click this palette entry to make it the current color. To change this entry, drag a color swatch here or right-click it and select "Save color here."
kg: wazola sadilae nitu yi, sola yo mu yaaninu. mu soba yo, sielumunae nitu umosi evo fina lumene ye sola « ludisa nitu yi kuku ».

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# And show the custom paper dialog #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Manage Custom Sizes
kg: luunda biteezo biaku

en: inch
kg: nlembo

en: mm
kg: fiafu fia nla

en: Margins from Printer...
kg: nzaku za kiniema..

en: Custom Size %d
kg: deezo kiaku%d

en: _Top:
kg: _ntu :

en: _Bottom:
kg: mba_nda :

en: _Left:
kg: _lumonso :

en: _Right:
kg: lu_mene :

en: Desktop
kg: kisadilu

en: (None)
kg: (nkatu)

en: Other...
kg: kiankaka...

en: Could not retrieve information about the file
kg: mafiuma ma kilala kiki bu mamoneka nkatu

en: Could not add a bookmark
kg: kidiimbu bu diyikilua nkatu

en: Could not remove bookmark
kg: kidiimbu bu dikatuka nkatu

en: The folder could not be created, as a file with the same name already exists.  Try using a different name for the folder, or rename the file first.
kg: nta bu divangama nkatu kadi wena ye ndoyi andi kala. teka tela nta yi nkumbu ankaka evo vilulae nkumbu a ndoyi kilala.

en: Invalid file name
kg: nkumbu yi ka betila ko

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Translators: the first string is a path and the second string * is a hostname. Nautilus and the panel contain the same string * to translate. #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: %1$s on %2$s
kg: %1$s mu %2$s

en: Recently Used
kg: biampa

en: Select which types of files are shown
kg: nkia mpila bilala i songa owau

en: Add the folder '%s' to the bookmarks
kg: yikilae nta « %s » kunae bisinsu

en: Add the current folder to the bookmarks
kg: yikilae nta yi kunae bisinsu

en: Add the selected folders to the bookmarks
kg: yikilae nta zozo kunae bisinsu

en: Remove the bookmark '%s'
kg: katula kisinsu « %s »

en: Bookmark '%s' cannot be removed
kg: « %s » bu katulua nkatu

en: Rename...
kg: biekulula...

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Accessible object name for the file chooser's shortcuts pane #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Places
kg: mbuka

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Column header for the file chooser's shortcuts pane #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: _Places
kg: _mbuka

en: _Add
kg: _yikila

en: Add the selected folder to the Bookmarks
kg: vangila kio e ki_sinsu

en: _Remove
kg: _katula

en: Could not select file
kg: kilala ki bu isola kio nkatu

en: _Add to Bookmarks
kg: vangila kio e ki_sinsu

en: Files
kg: bilala

en: Modified
kg: nsadululu

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Label #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: _Name:
kg: _nkumbu :

en: _Browse for other folders
kg: _landila nta zankaka

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Create Folder #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Create Fo_lder
kg: _nta a mpa

en: _Location:
kg: _mbuka :

en: Save in _folder:
kg: tula mu _nti :

en: Create in _folder:
kg: vangi_la mu nti :

en: Could not read the contents of %s
kg: bilala bia %s bu bimoneka katu

en: Yesterday at %H:%M
kg: zuzi mu%H:%M

en: Cannot change to folder because it is not local
kg: nta yoyo bu yatanga yo nkatu kadi i nta ya nzenza

en: Shortcut %s already exists
kg: lukufama %s keka

en: Shortcut %s does not exist
kg: lukufama %s kenani ko

en: A file named "%s" already exists.  Do you want to replace it?
kg: kilala kimosi keka ye nkumbu a  "%s". nga uzolele kio yiingasa?

en: The file already exists in "%s".  Replacing it will overwrite its contents.
kg: kilala keka mu « %s ». ovo yiingase yo u si nga kitula mambu mandi mpe.

en: _Replace
kg: _yiingasa

en: Could not start the search process
kg: kinsosola ka yizolele tumama ko.

en: The program was not able to create a connection to the indexer daemon.  Please make sure it is running.
kg: kisalasala kilembane vukana ye kitaagulula. toma tala keti mu sala kena.

en: Could not send the search request
kg: kiuvu bu kiyuvulua nkatu

en: Search:
kg: sosola :

en: Could not mount %s
kg:  %s, bu disuungamene nkatu

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Translators: this is shown in the feedback for Tab-completion in a file * chooser's text entry, when the user enters an invalid path. #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Invalid path
kg: nzila yi kina ya mbote ko

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# translators: this text is shown when there are no completions * for something the user typed in a file chooser entry #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: No match
kg: nkatu

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# translators: this text is shown when the text in a file chooser * entry is a complete filename, but could be continued to find * a longer match #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Complete, but not unique
kg: biabingi bifuanane

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# hostnames in a local_only file chooser?  user error Translators: this is shown in the feedback for Tab-completion in a * file chooser's text entry when the user enters something like * "sftp://blahblah" in an app that only supports local filenames. #-#-#-#-#  45 (
en: Only local files may be selected
kg: sola bilala bia nti yi kaka

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Another option is to complete the hostname based on the remote volumes that are mounted Translators: this is shown in the feedback for Tab-completion in a * file chooser's text entry when the user hasn't entered the first '/' * after a hostname and yet hits Tab (s
en: Incomplete hostname; end it with '/'
kg: kizi kiki ka yi lungidi ko, fueti kio fukisa ye « / »

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Translators: this is shown in the feedback for Tab-completion in a file * chooser's text entry when the user enters a path that does not exist * and then hits Tab #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  
en: Path does not exist
kg: nzila yi kenani ko

en: Error creating folder '%s': %s
kg: kilala « %s », bu ivanga kio nkatu: %s

en: Folders
kg: nta

en: Fol_ders
kg: _nta

en: _Files
kg: _bilala

en: Folder unreadable: %s
kg: nta %s bu itanga yo nkatu.

en: The file "%s" resides on another machine (called %s) and may not be available to this program.
    Are you sure that you want to select it?
kg: kilala kiki « %s » ku nti ankaka (nkumbu andi %s)  yenina ye nanga ka isadulua ye nti aku ko.
    nga uzolele yo sola kaka ?

en: _New Folder
kg: _nta mpa

en: De_lete File
kg: _luumbae kilala

en: _Rename File
kg: _tela kilala nkumbu a nkaka

en: The folder name "%s" contains symbols that are not allowed in filenames
kg: nkumbu a « %s » usonamene ye bisono bia mbi.

en: New Folder
kg: nta a mpa

en: C_reate
kg: _vanga

en: The filename "%s" contains symbols that are not allowed in filenames
kg: nkumbu a kilala « %s », bisono bia mbi usonamene.

en: Error deleting file '%s': %s
kg: kilendi katula kilala « %s »  ko: %s

en: Really delete file "%s"?
kg: nkatika i katula « %s » ?

en: Delete File
kg: katula kilala ki

en: Error renaming file to "%s": %s
kg: kilendi kitula nkumbu a kilala« %s » : %s

en: Error renaming file "%s": %s
kg: kilendi soba nkumbu a« %s » ko : %s

en: Error renaming file "%s" to "%s": %s
kg: kilendi kitula nkumbu a kilala kia « %s »  « %s » ko : %s

en: Rename File
kg: vana kilala nkumbu andi

en: Rename file "%s" to:
kg: tele kilala « %s » nkumbu :

en: _Rename
kg: _kitula nkumbu

en: The filename "%s" couldn't be converted to UTF-8. (try setting the environment variable G_FILENAME_ENCODING): %s
kg: nkumbu a kilala« %s » bu isekola yo mu ku-UTF-8 nkatu. (teka saasila G_FILENAME_ENCODING) : %s

en: Invalid UTF-8
kg: ka ki-UTF-8 kia betila ko

en: Name too long
kg: bula busakidi

en: Couldn't convert filename
kg: kilendi kitula nkumbu a kilala kio ko

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# The pointers we return for a GtkFileSystemVolume are opaque tokens; they are * really pointers to GDrive, GVolume or GMount objects.  We need an extra * token for the fake "File System" volume.  So, we'll return a pointer to * this particular string. #-#-#-#-#  45
en: File System
kg: nti

en: Pick a Font
kg: si solae masono

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# This is the default text shown in the preview entry, though the user can set it. Remember that some fonts only have capital letters. #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: abcdefghijk ABCDEFGHIJK
kg: mu nzila kongo mbakidi lubamba luame ye i vana zanga. basidi ma nima malala ma ntama beta dia ye batinini e badidi ntoto ye kala za va nsi 0123456789.

en: Si_ze:
kg: _deezo :

en: Gamma
kg: kinsungani

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Remove this icon source so we don't keep trying to * load it. #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Error loading icon: %s
kg: kilendi ziezola kiteke ko : %s

en: Could not find the icon '%s'. The '%s' theme
    was not found either, perhaps you need to install it.
    You can get a copy from:
    	%s
kg: kiteke kia « %s » bu kimoneka nkatu. mvuatu « %s »
     mpila mosi. meka wo kuna ntete. lendele vewa wo kuna :
    	%s

en: Icon '%s' not present in theme
kg: kiteke  « %s » nkatu muna mvuatu wuwu

en: Failed to load icon
kg: kiteke kilembane senzoka

en: Simple
kg: mpamba

[ctx: input method menu]
en: System
kg: lundombe

[ctx: input method menu]
en: None
kg: nkatu

[ctx: input method menu]
en: System (%s)
kg: lundombe (%s)

en: Input
kg: bikotolo

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Keys listbox #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Keys
kg: bueto

en: _X:
kg: _a :

en: _Y:
kg: _o :

en: _Pressure:
kg: _lukamunu :

en: X _tilt:
kg: _lufumbumunu a :

en: Y t_ilt:
kg: lufumbu_munu o :

en: _Wheel:
kg: _kivindumuka :

en: none
kg: nkatu

en: (unknown)
kg: (wazayula)

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# and clear button #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Cl_ear
kg: _vunzuna

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Open Link #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: _Open Link
kg: _ziezolae lubuka

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Copy Link Address #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Copy _Link Address
kg: _tangininae kimbuka

en: Copy URL
kg: tanginina lukizi

en: Invalid URI
kg: lukizi luambi

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Description of --gtk-module=MODULES in --help output #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Load additional GTK+ modules
kg: yiikama mabalu ma nkaka ma GTK+

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Placeholder in --gtk-module=MODULES in --help output #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: MODULES
kg: mabalu

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Description of --g-fatal-warnings in --help output #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Make all warnings fatal
kg: yambula mu konso nduengoso

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Description of --gtk-debug=FLAGS in --help output #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: GTK+ debugging flags to set
kg: bendila muna londa GTK+ (usasila bio)

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Description of --gtk-no-debug=FLAGS in --help output #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: GTK+ debugging flags to unset
kg: bendila muna londa GTK+(ku sasila bio ko)

en: Cannot open display: %s
kg: kisongilu %s bukisadilua nkatu

en: GTK+ Options
kg: ngilama za GTK+

en: Co_nnect
kg: vuka_na

en: Connect _anonymously
kg: vukana kondo kua kisenzoka

en: Connect as u_ser:
kg: vukana _bonso :

en: _Username:
kg: mbieko:

en: _Domain:
kg: _mfinda :

en: _Password:
kg: lu_suemi :

en: Forget password _immediately
kg: kukangi lu_suemi ko

en: Remember password until you _logout
kg: lunda lusuemi te nsuka ki_salu

en: Remember _forever
kg: lunda_nga kaka

en: Unknown Application (pid %d)
kg: kisalasala kia nzenza (PID %d)

en: Unable to end process
kg: ntumunu bu ifukisua nkatu

en: _End Process
kg: _fukisae ntumunu

en: Cannot kill process with pid %d. Operation is not implemented.
kg: fitumunnu ye PID %d bu i kanga yo nkatu: kizeye vanga diambu diodio ko.

en: Bourne Again Shell
kg: nkele kia burene egeine

en: Bourne Shell
kg: nkele burene

en: Z Shell
kg: nkele Z

en: Cannot end process with pid %d: %s
kg: fitumunu ye  PID %d : %s bu i manisa kio nkatu

en: Page %u
kg: luse %u

en: Not a valid page setup file
kg: kilala kiayidika luse kia mbi

en: Any Printer
kg: konso kiniema

en: Margins:
     Left: %s %s
     Right: %s %s
     Top: %s %s
     Bottom: %s %s
kg: nteendo :
     lumonso : %s %s
     lumene : %s %s
     ntaandu : %s %s
     mbanda : %s %s

en: Manage Custom Sizes...
kg: luunda deezo biaku....

en: _Format for:
kg: _yidika mu :

en: Up Path
kg: nzila ntu

en: Down Path
kg: nzila banda

en: File System Root
kg: muanzi

en: Not available
kg: nkatu

en: _Save in folder:
kg: tula _mu kilala:

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# translators: this string is the default job title for print * jobs. %s gets replaced by the application name, %d gets replaced * by the job number. #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: %s job #%d
kg: %s, fisalu n°%d

[ctx: print operation status]
en: Preparing to print
kg: kubika mu niema

[ctx: print operation status]
en: Generating data
kg: mu vangulula binsamunsamu

[ctx: print operation status]
en: Sending data
kg: mu tuma minsamu nsamu

[ctx: print operation status]
en: Blocking on issue
kg: ngiambudi mu diambu dimosi

[ctx: print operation status]
en: Finished
kg: mfokole

[ctx: print operation status]
en: Finished with error
kg: mfokole ye mpitakani

en: Preparing %d
kg: mu kubika %d

en: Printing %d
kg: mu niema %d

en: Error creating print preview
kg: i lembane songa binietama

en: The most probable reason is that a temporary file could not be created.
kg: i mu leembolo vangae kilala kivioka kuandi.

en: Error launching preview
kg: i lembane songa binietama

en: Printer offline
kg: kiniema kikutulu

en: Out of paper
kg: bo nkatu

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Translators: this is a printer status. #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Paused
kg: niingamane

en: Need user intervention
kg: ngeye kaka fueti landila dio

en: No printer found
kg: kiniema nkatu

en: Invalid argument to CreateDC
kg: kiloko kiambi mu CreateDC

en: Error from StartDoc
kg: vilua wa StartDoc

en: Not enough free memory
kg: mfimpilu yike

en: Invalid argument to PrintDlgEx
kg: kiloko kia mbi mu PrintDlgEx

en: Invalid pointer to PrintDlgEx
kg: kinsongi kiambi mu PrintDlgEx

en: Invalid handle to PrintDlgEx
kg: kinongo kia mbi muPrintDlgEx

en: Unspecified error
kg: mpitakani wankaka

en: Getting printer information failed
kg: mambu ma kiniema bu ibaka mo nkatu

en: Getting printer information...
kg: mu baka mafiuma ma kiniema...

en: _All Pages
kg: _maluse mamo

en: Pag_es:
kg: _maluse :

en: Specify one or more page ranges,
     e.g. 1-3,7,11
kg: zayikisae konso mpuania za maluse,
    p. ex. 1-3, 7, 11

en: Copies
kg: ntanguunu

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# FIXME chpe: too much space between Copies and spinbutton, put those 2 in a hbox and make it span 2 columns #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Copie_s:
kg: ntangununu zi_kua :

en: _Reverse
kg: _balula

en: General
kg: mamo

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Translators: These strings name the possible arrangements of * multiple pages on a sheet when printing (same as in gtkprintbackendcups.c) * multiple pages on a sheet when printing #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-# 
en: Left to right, top to bottom
kg: lumonso ku lumene, ntandu ku banda

en: Left to right, bottom to top
kg: lumonso ku lumene, banda ku ntandu

en: Right to left, top to bottom
kg: lumene ku lumonso, ntandu ku banda

en: Right to left, bottom to top
kg: lumene ku lumonso, banda ku ntandu

en: Top to bottom, left to right
kg: ntandu ku banda, lumonso ku lumene

en: Top to bottom, right to left
kg: ntandu ku banda, lumene ku lumonso

en: Bottom to top, left to right
kg: banda ku ntandu, lumonso ku lumene

en: Bottom to top, right to left
kg: banda ku ntandu, lumene ku lumonso

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Translators, this string is used to label the option in the print * dialog that controls in what order multiple pages are arranged #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Page Ordering
kg: nkubukulu a maluse

en: Top to bottom
kg: ntandu ku banda

en: T_wo-sided:
kg: _mabaanzi mole :

en: Pages per _side:
kg: maluse mu _lubaanzi :

en: _Only print:
kg: niema _kaka :

en: Odd sheets
kg: maluse mantuala

en: Sc_ale:
kg: ntee_la :

en: Output t_ray:
kg: _vayikisa ku :

en: Or_ientation:
kg: ta_disa bue :

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# In enum order #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Portrait
kg: telamesa

en: Landscape
kg: lekesa

en: Reverse portrait
kg: telamasa ye balula

en: Reverse landscape
kg: lekesa ye balula

en: Pri_ority:
kg: _mfunu :

en: _Billing info:
kg: _ma mfuta :

en: Print Document
kg: niema mukanda

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Translators: this is one of the choices for the print at option * in the print dialog #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: _Now
kg: _bubu

en: A_t:
kg: _mu :

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Translators: Ability to parse the am/pm format depends on actual locale. * You can remove the am/pm values below for your locale if they are not * supported. #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#
en: Specify the time of print,
     e.g. 15:30, 2:35 pm, 14:15:20, 11:46:30 am, 4 pm
kg: nkia ntangu uzolele niema,
    fuani 15:30, 14:15:20, ye bb.

en: On _hold
kg: mu _vingila

en: Hold the job until it is explicitly released
kg: salu se kaniingama te utuma kio

en: Add Cover Page
kg: yidikae mvuunga

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the front cover page. #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Be_fore:
kg: ki_tekila :

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the back cover page. #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: _After:
kg: mbo_ki :

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Translators: this is the tab label for the notebook tab containing * job-specific options in the print dialog #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Job
kg: kitumunu

en: Advanced
kg: mansiinda

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Translators: this will appear as tab label in print dialog. #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Color
kg: nitu

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Translators: this will appear as tab label in print dialog. It's a typographical term, as in "Binding and finishing" #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Finishing
kg: nzengolo

en: Some of the settings in the dialog conflict
kg: kaalulu mankaka ka mena madetila ko

en: Unable to find include file: "%s"
kg: kilala kia « %s », bu kimoneka nkatu

en: Unable to locate image file in pixmap_path: "%s"
kg: kifuanisu ki ki monekene ko mu nzila za zipixmaps : « %s »

en: This function is not implemented for widgets of class '%s'
kg: kilalumunu ki kena ya betila ko mu fianela fia belo « %s »

en: Select which type of documents are shown
kg: nkia mpila minkanda uzolele monesa?

en: No item for URI '%s' found
kg: kiloko nkatu va mbuka wa« %s »

en: Untitled filter
kg: konso kiyungulu

en: Could not remove item
kg: kiloko ki bu kivuzuka mu ndaandani nkatu

en: Copy _Location
kg: _tangininae mbuka

en: _Remove From List
kg: _katula mu lutaangulu

en: _Clear List
kg: _vunzae lutaangulu

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# we create a placeholder menuitem, to be used in case * the menu is empty. this placeholder will stay around * for the entire lifetime of the menu, and we just hide it * when it's not used. we have to do this, and do it here, * because we need a marker for the begi
en: No items found
kg: kizi nkatu

en: Open '%s'
kg: sadila « %s »

en: Unknown item
kg: kiloko kianzenza

en: Unable to find an item with URI '%s'
kg: bu dimonekae kiloko ye kisi « %s » nkatu

[ctx: throbbing progress animation widget]
en: Spinner
kg: kimvukumuna

en: Provides visual indication of progress
kg: disonganga ngiendolo ku ntualua ya kisalu

[ctx: Stock label]
note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# FIXME these need accelerators when appropriate, and * need the mnemonics to be rationalized #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: _About
kg: mambu manka_ka

[ctx: Stock label]
en: _Add
kg: _yikila

[ctx: Stock label]
en: _Apply
kg: _tuma

[ctx: Stock label]
en: _Bold
kg: _kobesa

[ctx: Stock label]
en: _Cancel
kg: _vangula

[ctx: Stock label]
en: _CD-Rom
kg: _sede

[ctx: Stock label]
en: _Clear
kg: _vunzuna

[ctx: Stock label]
en: _Close
kg: _kanga

[ctx: Stock label]
en: C_onnect
kg: _bundana

[ctx: Stock label]
en: _Convert
kg: _kaalula

[ctx: Stock label]
en: _Copy
kg: _tanginina

[ctx: Stock label]
en: Cu_t
kg: _zenga

[ctx: Stock label]
en: _Delete
kg: _viidisa

[ctx: Stock label]
en: _Discard
kg: _yambula

[ctx: Stock label]
en: _Disconnect
kg: _bundumuna

[ctx: Stock label]
en: _Execute
kg: _leemokesa

[ctx: Stock label]
en: _Edit
kg: _sobulula

[ctx: Stock label]
en: _Find
kg: _solola

[ctx: Stock label]
en: Find and _Replace
kg: solola ye _yingasa

[ctx: Stock label]
en: _Floppy
kg: _fipalati

[ctx: Stock label]
en: _Fullscreen
kg: _songilu kiamvimba

[ctx: Stock label]
en: _Leave Fullscreen
kg: ka_tuka mu songilu kiamvimba

[ctx: Stock label, navigation]
note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# This is a navigation label as in "go to the bottom of the page" #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: _Bottom
kg: _baanda

[ctx: Stock label, navigation]
note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# This is a navigation label as in "go to the first page" #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: _First
kg: _ntu

[ctx: Stock label, navigation]
note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# This is a navigation label as in "go to the last page" #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: _Last
kg: _mukila

[ctx: Stock label, navigation]
note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# This is a navigation label as in "go to the top of the page" #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: _Top
kg: _ntaandu

[ctx: Stock label, navigation]
note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# This is a navigation label as in "go down" #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: _Down
kg: kulu _muna

[ctx: Stock label, navigation]
note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# This is a navigation label as in "go up" #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: _Up
kg: _maka

[ctx: Stock label]
en: _Harddisk
kg: _kinkela

[ctx: Stock label]
en: _Help
kg: lusa_disu

[ctx: Stock label]
en: _Home
kg: _mbanga

[ctx: Stock label]
en: Increase Indent
kg: wuunga

[ctx: Stock label]
en: Decrease Indent
kg: wuungula

[ctx: Stock label]
en: _Index
kg: ki_tangululu

[ctx: Stock label]
en: _Information
kg: lu_zayikusu

[ctx: Stock label]
en: _Italic
kg: _tengamasa

[ctx: Stock label]
en: _Jump to
kg: _dumuka ku

[ctx: Stock label]
note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# This is about text justification, "centered text" #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: _Center
kg: _mudima

[ctx: Stock label]
note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# This is about text justification, "left-justified text" #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: _Left
kg: ku lu_monso

[ctx: Stock label]
note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# This is about text justification, "right-justified text" #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: _Right
kg: ku _lume_ne

[ctx: Stock label, media]
note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Media label, as in "fast forward" #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: _Forward
kg: ku ntua_la

[ctx: Stock label, media]
note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Media label, as in "pause music" #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: P_ause
kg: _diingama

[ctx: Stock label, media]
note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Media label, as in "play music" #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: _Play
kg: _sika

[ctx: Stock label, media]
note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Media label, as in  "previous song" #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Pre_vious
kg: ki_vitidi

[ctx: Stock label, media]
note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Media label #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: R_ewind
kg: _vutuka

[ctx: Stock label, media]
note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Media label #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: _Stop
kg: _yambula

[ctx: Stock label]
en: _Network
kg: ki_bundu

[ctx: Stock label]
en: _New
kg: _vanga

[ctx: Stock label]
en: _No
kg: _nkatu

[ctx: Stock label]
en: _OK
kg: _tambula

[ctx: Stock label]
en: _Open
kg: _ziezula

[ctx: Stock label]
note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Page orientation #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Landscape
kg: leekesa

[ctx: Stock label]
note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Page orientation #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Portrait
kg: telamasa

[ctx: Stock label]
note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Page orientation #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Reverse landscape
kg: lekesa ye balula

[ctx: Stock label]
note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Page orientation #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Reverse portrait
kg: balula

[ctx: Stock label]
en: Page Set_up
kg: _sikidsa disonamene

[ctx: Stock label]
en: _Paste
kg: _kotesa

[ctx: Stock label]
en: _Preferences
kg: _nkalulu

[ctx: Stock label]
en: _Print
kg: _niema

[ctx: Stock label]
en: Print Pre_view
kg: _dianietikama

[ctx: Stock label]
en: _Properties
kg: _kalulu

[ctx: Stock label]
en: _Quit
kg: _sisa

[ctx: Stock label]
en: _Redo
kg: _vangulula

[ctx: Stock label]
en: _Refresh
kg: _vutukila

[ctx: Stock label]
en: _Remove
kg: _katula

[ctx: Stock label]
en: _Revert
kg: _vutula

[ctx: Stock label]
en: _Save
kg: _luunda

[ctx: Stock label]
en: Save _As
kg: suu_nzula

[ctx: Stock label]
en: Select _All
kg: sola _kiawonsono

[ctx: Stock label]
en: _Color
kg: _ntiinta

[ctx: Stock label]
en: _Font
kg: _masono

[ctx: Stock label]
note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Sorting direction #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: _Ascending
kg: _mena

[ctx: Stock label]
note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Sorting direction #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: _Descending
kg: _menuna

[ctx: Stock label]
en: _Spell Check
kg: songika _nsonika

[ctx: Stock label]
en: _Stop
kg: _yambula

[ctx: Stock label]
en: _Undelete
kg: vunzu_muna

[ctx: Stock label]
en: _Undo
kg: yambu_la

[ctx: Stock label]
en: _Yes
kg: _ingeta

[ctx: Stock label]
note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Zoom #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: _Normal Size
kg: kideezo kia nk_ulu

[ctx: Stock label]
note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Zoom #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Best _Fit
kg: toma taa_tanesa

[ctx: Stock label]
en: Zoom _In
kg: ko_besa

[ctx: Stock label]
en: Zoom _Out
kg: ku_lula

en: Unknown error when trying to deserialize %s
kg: diambu dianisi bu ntezele landumunesa %s

en: Both "id" and "name" were found on the <%s> element
kg: « id » ye « name » bimonekene mu <%s>

en: The attribute "%s" was found twice on the <%s> element
kg: kalulu « %s » umonekene nkumbu zole mu kitini kia <%s>

en: <%s> element has invalid id "%s"
kg: <%s> kinongo kiandi « %s », kena ya betila ko

en: <%s> element has neither a "name" nor an "id" attribute
kg: kitini <%s> kikondolo kalulu kia « name », ye kia « id »

en: Attribute "%s" repeated twice on the same <%s> element
kg: kalulu « %s » usonamene nkumbu zole mu <%s>

en: Attribute "%s" is invalid on <%s> element in this context
kg:  « %s » ka isaduluanga bobo ko muna tini <%s>

en: Tag "%s" has not been defined.
kg: « %s », kinuatu ki kondolo a nsasulu

en: Anonymous tag found and tags can not be created.
kg: kinuatu kimosi kikondolo nkumbu kimonekene idina vo binuatu bu bivangama nkatu

en: Tag "%s" does not exist in buffer and tags can not be created.
kg: kinuatu « %s » nkatu mu nkoso ye mpe, binuatu bu bivangama nkatu

en: Element <%s> is not allowed below <%s>
kg: kitini <%s> ka tuluanga ku mbanda ya <%s> ko

en: "%s" is not a valid attribute type
kg: « %s » ka i kalulu kia betila ko

en: "%s" is not a valid attribute name
kg: « %s » ka i nkumbu a betila ko

en: "%s" could not be converted to a value of type "%s" for attribute "%s"
kg: « %s » bu i sekola kio mu « %s » mu kalulu « %s » nkatu

en: "%s" is not a valid value for attribute "%s"
kg: « %s » kena ya dedana ko ye kalulu « %s »

en: Tag "%s" already defined
kg: kinuatu« %s » usonamene kala

en: Tag "%s" has invalid priority "%s"
kg: kinuatu « %s »kena ye kimfunu kia betila ko « %s »

en: Outermost element in text must be <text_view_markup> not <%s>
kg: ndaambu yina ku nsukinu ikalanga kaka <text_view_markup> ka <%s> ko

en: A <%s> element has already been specified
kg: kuunku dimosi dia <%s> disonamene kala

en: A <text> element can't occur before a <tags> element
kg: bisonosono <kinsonama> ka bina ye luve ko mu teekila  binuatu <tags>

en: Serialized data is malformed
kg: mafiuma malandakane ka ma betila ko

en: Serialized data is malformed. First section isn't GTKTEXTBUFFERCONTENTS-0001
kg: mafiuma malandakane ka ma betila ko. kapu diantete ka i GTKTEXTBUFFERCONTENTS-0001 ko.

en: Unable to locate theme engine in module_path: "%s",
kg: kisonganga binkuti kileembane moneka muna module_path : « %s »

en: --- No Tip ---
kg: ---longi nkatu wunu--

en: Unexpected start tag '%s' on line %d char %d
kg: « %s » kina nuatu ya deetila ko va nlonga wa %d, mu sono kia %d

en: Unexpected character data on line %d char %d
kg: mu nlonga %d sono kia %d kina ya deetila ko

en: Empty
kg: sokukidi

en: Turns volume down or up
kg: mu taatanesae nningu

en: Adjusts the volume
kg: taatesae nningu

en: Volume Down
kg: sikaa nningu

en: Decreases the volume
kg: sikaa nningu

en: Volume Up
kg: wokesa nningu

en: Increases the volume
kg: diwokesangae nningu

en: Muted
kg: na pi

en: Full Volume
kg: teebisa nningu

[ctx: volume percentage]
note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Translators: this is the percentage of the current volume, * as used in the tooltip, eg. "49 %". * Translate the "%d" to "%Id" if you want to use localised digits, * or otherwise translate the "%d" to "%d". #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ 
en: %d %%
kg: %d %%

[ctx: paper size]
en: A3 Extra
kg: A3 ekisitira

[ctx: paper size]
en: A4 Extra
kg: A4 ekisitira

[ctx: paper size]
en: A5 Extra
kg: A5 ekesitira

[ctx: paper size]
en: B6/C4
kg: B6-C4

[ctx: paper size]
en: DL Envelope
kg: kizungulu DL

[ctx: paper size]
en: Choukei 2 Envelope
kg: kizungulu Choukei 2

[ctx: paper size]
en: Choukei 3 Envelope
kg: kizungulu Choukei 3

[ctx: paper size]
en: Choukei 4 Envelope
kg: kizungulu Choukei 4

[ctx: paper size]
en: hagaki (postcard)
kg: hagaki

[ctx: paper size]
en: kahu Envelope
kg: kizungulu kahu

[ctx: paper size]
en: kaku2 Envelope
kg: kizungulu kahu2

[ctx: paper size]
en: oufuku (reply postcard)
kg: oufuku (lukanda  wa mvutu)

[ctx: paper size]
en: you4 Envelope
kg: kizungulu you4

[ctx: paper size]
en: 6x9 Envelope
kg: kizungulu 6x9

[ctx: paper size]
en: 7x9 Envelope
kg: kizungulu 7x9

[ctx: paper size]
en: 9x11 Envelope
kg: kizungulu 9x11

[ctx: paper size]
en: a2 Envelope
kg: kizungulu a2

[ctx: paper size]
en: b-plus
kg: b-pilusi

[ctx: paper size]
en: c5 Envelope
kg: kizungulu c5

[ctx: paper size]
en: European edp
kg: Edp ya mputu

[ctx: paper size]
en: FanFold European
kg: fanfolde ya mputu

[ctx: paper size]
en: FanFold German Legal
kg: wa wiisa FanFold kia gelemani

[ctx: paper size]
en: Government Legal
kg: nkanda wa wiisa kia luyaalu

[ctx: paper size]
en: Government Letter
kg: nkanda wa luyaalu

[ctx: paper size]
en: Index 3x5
kg: kinsasa nlembo 3x5

[ctx: paper size]
en: Index 4x6 (postcard)
kg: kinsasa 4x6

[ctx: paper size]
en: Index 4x6 ext
kg: kisongolo 4x6 ext

[ctx: paper size]
en: Index 5x8
kg: kisongolo 5x8

[ctx: paper size]
en: Tabloid
kg: tabloyidi

[ctx: paper size]
en: US Legal
kg: Légal US

[ctx: paper size]
en: US Letter Plus
kg: usa Letter Plus

[ctx: paper size]
en: Monarch Envelope
kg: kizungulu Monarch

[ctx: paper size]
en: #10 Envelope
kg: kizungulu #10

[ctx: paper size]
en: #11 Envelope
kg: kizungulu #11

[ctx: paper size]
en: #12 Envelope
kg: kizungulu #12

[ctx: paper size]
en: #14 Envelope
kg: kizungulu #14

[ctx: paper size]
en: #9 Envelope
kg: kizungulu #9

[ctx: paper size]
en: Personal Envelope
kg: kizungulu kiampensa

[ctx: paper size]
en: Quarto
kg: In-quarto

[ctx: paper size]
en: Super A
kg: kia A

[ctx: paper size]
en: Super B
kg: kia Be

[ctx: paper size]
en: Folio
kg: In-folio

[ctx: paper size]
en: Folio sp
kg: In-folio sp

[ctx: paper size]
en: Invite Envelope
kg: kizungulu kiantumisa

[ctx: paper size]
en: Italian Envelope
kg: kizungulu kia italia

[ctx: paper size]
en: Postfix Envelope
kg: kizungulu Postfix

[ctx: paper size]
en: Small Photo
kg: fizidi

[ctx: paper size]
en: prc1 Envelope
kg: kizungulu prc1

[ctx: paper size]
en: prc10 Envelope
kg: kizungulu prc10

[ctx: paper size]
en: prc2 Envelope
kg: kizungulu prc2

[ctx: paper size]
en: prc3 Envelope
kg: kizungulu prc3

[ctx: paper size]
en: prc4 Envelope
kg: kizungulu prc4

[ctx: paper size]
en: prc5 Envelope
kg: kizungulu prc5

[ctx: paper size]
en: prc6 Envelope
kg: kizungulu prc6

[ctx: paper size]
en: prc7 Envelope
kg: kizungulu prc7

[ctx: paper size]
en: prc8 Envelope
kg: kizungulu prc8

[ctx: paper size]
en: prc9 Envelope
kg: kizungulu prc9

en: different idatas found for symlinked '%s' and '%s'
kg: bifiuma bimonekene muna « %s » ye « %s »

en: Failed to write header
kg: mpu bu yivangama nkatu

en: Failed to write hash table
kg: kisekokilu bu yi soba kio nkatu

en: Failed to write folder index
kg: ntaangulu a nta yi, bu yisonama nkatu

en: Failed to rewrite header
kg: mpu bu isobua nkatu

en: Failed to open file %s : %s
kg: « %s » bu dizibuka nkatu : %s

en: Failed to write cache file: %s
kg: kinkoso bu kivangama nkatu : %s

en: The generated cache was invalid.
kg: kikoso ki uvangidi, kena ya betila ko.

en: Could not rename %s to %s: %s, removing %s then.
kg: %s bu kibaka nkumbu andi %s nkatu : %s, ibobo ngieti katula %s.

en: Could not rename %s to %s: %s
kg: %s bu kibaka nkumbu andi %s nkatu: %s

en: Could not rename %s back to %s: %s.
kg: %s bu kivutukila nkumbu andi %s nkatu: %s

en: Cache file created successfully.
kg: kinoso kitomene vangua.

en: Overwrite an existing cache, even if up to date
kg: yiingasa nkoso kaka

en: Don't check for the existence of index.theme
kg: index.theme, kusolodi yo ko

en: Don't include image data in the cache
kg: mafiuma ma bifuanisu, veengula mo mu nkoso

en: Output a C header file
kg: vayikisae mpukilala ya C

en: Turn off verbose output
kg: katulae mafiuma ma bizayikusu

en: Validate existing icon cache
kg: ntambudi nkoso a biteke

en: File not found: %s
kg: kilala %s kimonekene ko

en: Not a valid icon cache: %s
kg: ka yi kisasilu kia mvuaatu kia mbote ko : %s

en: No theme index file.
kg: kisasilu kia mvuaatu nkatu.

en: No theme index file in '%s'.
    If you really want to create an icon cache here, use --ignore-theme-index.
kg: kisasilu kia mvuaatu nkatu ku « %s ».
    nkatika vo zolele vaangae nkoso va fulu ki, sadilae --ignore-theme-index.

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# ID #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Amharic (EZ+)
kg: kiamaliki (EZ+)

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# ID #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Cedilla
kg: sedila

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# ID #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Cyrillic (Transliterated)
kg: kisiriliki

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# ID #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Inuktitut (Transliterated)
kg: inukitikuti

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# ID #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Multipress
kg: nkama simba

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# ID #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Thai-Lao
kg: kitai-lawo

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# ID #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Tigrigna-Eritrean (EZ+)
kg: kitigilina kia elitele(EZ+)

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# ID #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Tigrigna-Ethiopian (EZ+)
kg: kitigilina kia abisini (EZ+)

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# ID #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Vietnamese (VIQR)
kg: kivietinami (VIQR)

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# ID #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: X Input Method
kg: nsonokono va X

en: Username:
kg: luziina :

en: Password:
kg: lusuemi :

en: Authentication is required to get a file from %s
kg: teka kisunzula muna vewa kilala mu %s

en: Authentication is required to print document '%s' on printer %s
kg: teka kisunzula muna niema mukanda  « %s » ku %s

en: Authentication is required to print a document on %s
kg: teka kisunzula muna niemae mukanda ku %s

en: Authentication is required to get attributes of job '%s'
kg: teka kisunzula muna vewa mafiuma ma fisalu « %s »

en: Authentication is required to get attributes of a job
kg: teka kisunzula muna vewa mafiuma ma konso fisalu

en: Authentication is required to get attributes of printer %s
kg: teka kisunzula muna vewa mafiuma ma kiniema %s

en: Authentication is required to get attributes of a printer
kg: teka kisunzula muna vewa mafiuma ma konso kiniema

en: Authentication is required to get default printer of %s
kg: fueti kisuunzula muna sadilae kiniema kiantete kia %s

en: Authentication is required to get printers from %s
kg: fueti kisuunzula muna sadilae biniema bia %s

en: Authentication is required on %s
kg: fueti kisuunzula va %s

en: Domain:
kg: mfiinda :

en: Authentication is required to print document '%s'
kg: fueti kisuunzula muna niema « %s » wa nkanda

en: Authentication is required to print this document on printer %s
kg: fueti kisuunzula muna niema nkanda wuwu mu %s wa kiniema

en: Authentication is required to print this document
kg: fueti kisuunzula muna niema nkanda wuwu

en: Printer '%s' is low on toner.
kg: diinta dike mu « %s » wa kiniema.

en: Printer '%s' has no toner left.
kg: diinta dimenin muna « %s ».

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Translators: "Developer" like on photo development context #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Printer '%s' is low on developer.
kg: maaka yike ku kiniema « %s ».

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Translators: "Developer" like on photo development context #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Printer '%s' is out of developer.
kg: maaka nkatu ku kiniema « %s ».

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Translators: "marker" is one color bin of the printer #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Printer '%s' is low on at least one marker supply.
kg: ntiinta za « %s » bakutu manisa.

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Translators: "marker" is one color bin of the printer #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Printer '%s' is out of at least one marker supply.
kg: ntiinta umosi umeeni kuna « %s ».

en: The cover is open on printer '%s'.
kg: kiyabukulu kia « %s » kiena ya zibuka.

en: The door is open on printer '%s'.
kg: « %s » wa kiniema wa zibuka kena.

en: Printer '%s' is low on paper.
kg: fioti fisidi « %s » si kakondua nkanda.

en: Printer '%s' is out of paper.
kg:  « %s » wa kiniema kikondolo minkanda.

en: Printer '%s' is currently off-line.
kg: « %s » kitabukidi.

en: Printer '%s' may not be connected.
kg: « %s » kimonekene ko.

en: There is a problem on printer '%s'.
kg: « %s » wa kiniema ka yita sala ko.

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Translators: this is a printer status. #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Paused; Rejecting Jobs
kg: diingamene ; mu sieenga bisalu

en: Two Sided
kg: mafula mole

en: Paper Source
kg: ntukA bo

en: Output Tray
kg: mvayikilu

en: Resolution
kg: budede

en: GhostScript pre-filtering
kg: tekila kiyungulu kia GhostScript

en: One Sided
kg: ntuala kaka

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Translators: this is an option of "Two Sided" #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Long Edge (Standard)
kg: lubaanzi lua nene

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Translators: this is an option of "Two Sided" #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Short Edge (Flip)
kg: lubaanzi lafioti(balula)

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Translators: this is an option of "Paper Source" #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Auto Select
kg: diakisolana

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Translators: this is an option of "GhostScript" #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Embed GhostScript fonts only
kg: lunda masono mu GhostScript kaka

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Translators: this is an option of "GhostScript" #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Convert to PS level 1
kg: bandula mu PS ntindu ya 1

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Translators: this is an option of "GhostScript" #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Convert to PS level 2
kg: bandula mu PS ntindu ya 2

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Translators: this is an option of "GhostScript" #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: No pre-filtering
kg: kuyungula ko

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Translators: "Miscellaneous" is the label for a button, that opens up an extra panel of settings in a print dialog. #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Miscellaneous
kg: mambu mankaka

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Translators, this string is used to label the job priority option * in the print dialog #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Job Priority
kg: mfunu a kisalu kiki

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Translators, this string is used to label the billing info entry * in the print dialog #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Billing Info
kg: ntalu

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Translators, these strings are names for various 'standard' cover * pages that the printing system may support. #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: None
kg: nkatu

en: Classified
kg: wayidika

en: Confidential
kg: disuemi

en: Top Secret
kg: disuemi

en: Unclassified
kg: wayidula

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the front cover page. #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: Before
kg: tekila

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the back cover page. #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: After
kg: mboki

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# Translators: this format is used to display a custom paper * size. The two placeholders are replaced with the width and height * in points. E.g: "Custom 230.4x142.9" #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD
en: Custom %sx%s
kg: diakaaluka %sx%s

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# default filename used for print-to-file #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: output.%s
kg: nduukulu.%s

en: Pages per _sheet:
kg: maluse ma_kua ka lukaya:

en: _Output format
kg: _niemono

en: Print to LPR
kg: niema mu LPR

en: Pages Per Sheet
kg: maluse makua ka lukaya

en: Command Line
kg: nlongA nsiku

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# SUN_BRANDING #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: printer offline
kg: kiniema kikuikudi

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# SUN_BRANDING #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: ready to print
kg: kubamene mu niema

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# SUN_BRANDING #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: processing job
kg: mu sala

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# SUN_BRANDING #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: unknown
kg: dianzenza

note: #-#-#-#-#  4 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# default filename used for print-to-test #-#-#-#-#  45 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  47 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  51 (gtk+ HEAD)  #-#-#-#-#
en: test-output.%s
kg: nietama mu mekameka %s

en: Print to Test Printer
kg: niema mu kiniema kia mekameka

en: Could not get information for file '%s': %s
kg: kilendi tanga mambu ma « '%s' » ko: %s

note: Description of --display=DISPLAY in --help output
en: X display to use
kg: nkia kisongani kia X

[ctx: keyboard label]
en: Tab
kg: yabuka

[ctx: keyboard label]
en: Pause
kg: kinga

[ctx: keyboard label]
en: Right
kg: lumene

[ctx: keyboard label]
en: End
kg: nsuka

[ctx: keyboard label]
en: Insert
kg: kotisa

[ctx: keyboard label]
en: Delete
kg: vidisa

en: The GIF image format
kg: bifuanisu bia GIF

en: Icon has zero width
kg: bunene bua kiteki kio wa mpavala yina

en: Icon has zero height
kg: nkubu a kiteki kio ya mpavala yina

en: Width or height of TIFF image is zero
kg: kizidi kiki, evo bunene evo nkubu andi yena ya mpavala

en: Failed to load TIFF image
kg: kizidi kio kia TIIF bu itanga kio nkatu

en: Couldn't save
kg: ilembane soka kio

en: Starting %s
kg: %s mu tona

en: License
kg: luwawanu

en: The license of the program
kg: luwawanu mu sadila kisalasala kio

en: Documented by
kg: disasuluele mu

en: Translated by
kg: dibambukidi mu

[ctx: keyboard label]
en: Space
kg: mpondani

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * an accelerator when the cell is clicked to change the * acelerator.
en: New accelerator...
kg: kinkufika kia mpa...

en: Position on the color wheel.
kg: kueyi mu lukongolo?

en: _Saturation:
kg: _ngolo:

en: _Value:
kg: _ntalu :

en: Transparency of the color.
kg: ntemokono a nitu

en: _Palette:
kg: _yaanunulu :

en: Color Wheel
kg: lukongolo

en: _Width:
kg: _bunene :

en: _Height:
kg: _bula :

en: Paper Size
kg: deezo kia bo

en: Paper Margins
kg: nsukunu za bo

en: Input _Methods
kg: _masono

en: Select A File
kg: solae kilala

en: Type name of new folder
kg: ta nkumbu a nta yo ya mpa

en: The folder could not be created
kg: nta bu divangama nkatu

en: The folder contents could not be displayed
kg: bilala bia nta yi bu i songa bio nkatu

en: Search
kg: solola

en: Remove the selected bookmark
kg: katulae siinsu kiki

en: Remove
kg: katula

en: Show _Hidden Files
kg: monesa bilala bia_suekama

en: Show _Size Column
kg: songae deezolo kia bilala

en: Type a file name
kg: si sonekae nkumbu a kilala

en: Could not read the contents of the folder
kg: bilala bia nta yi bu bitangama katu

note: translators: this text is shown when there is exactly one completion * for something the user typed in a file chooser entry
en: Sole completion
kg: lusonokono kimosi

note: Translators: this text is shown while the system is searching * for possible completions for filenames in a file chooser entry.
en: Completing...
kg: mu lungisa...

en: _Folder name:
kg: _nkumbu a nta :

en: _Selection:
kg: _bisoluele :

en: _Family:
kg: _nkanda :

en: _Style:
kg: _nsonama :

note: create the text entry widget
en: _Preview:
kg: _siinsa :

en: Font Selection
kg: kisola masono

en: _Gamma value
kg: nsungani

en: No extended input devices
kg: bikonko bisoneka biampimpita nkatu

en: _Device:
kg: _lukonko :

en: Disabled
kg: wasasulua

en: _Mode:
kg: _nsalulu :

en: (disabled)
kg: (wasalulua)

en: Show GTK+ Options
kg: onga ngilama za GTK+

en: Top Command
kg: ntumunu a top

en: For portable documents
kg: muna minkanda miannatina

en: _Paper size:
kg: _deezo kia :

en: _Orientation:
kg: _tadisa ku :

en: Authentication
kg: nsunzula

[ctx: print operation status]
en: Initial state
kg: kalulu a ntete

[ctx: print operation status]
en: Waiting
kg: mu vingila

[ctx: print operation status]
en: Printing
kg: mu niema

en: Preparing
kg: mu kubika

en: Error printing
kg: i lembane niema

en: Application
kg: kisalasala

en: Custom size
kg: deezo kiaku

en: Range
kg: mpuania

en: C_urrent Page
kg: luse _didi

en: Se_lection
kg: di_soluele

en: Pages
kg: maluse

en: C_ollate
kg: _vuka

en: Left to right
kg: lumonso ku lumene

en: Right to left
kg: lumene ku lumonso

en: Bottom to top
kg: banda ku ntandu

en: Layout
kg: nkubukulu

en: Page or_dering:
kg: lutaangulu lua maluse:

note: In enum order
en: All sheets
kg: maluse mamo

en: Even sheets
kg: maluse manima

en: Paper
kg: bo

en: Paper _type:
kg: nka _mpila bo :

en: Paper _source:
kg: kueyi i _bakae bo :

en: Job Details
kg: mafiuma ma fisalu

en: Time of print
kg: lokola kianietama

note: Translators: this will appear as tab label in print dialog.
en: Image Quality
kg: luwu lua kifuanisu

en: Print
kg: niema

en: Could not clear list
kg: bu divunzuka mu lutaagulu nkatu

en: Show _Private Resources
kg: songae bima bia _baantu

en: No recently used resource found with URI `%s'
kg: mu biloko biwasadila mu bilumbu bibi, kavena mosi ko mu kizi kia « %s »

[ctx: Stock label]
note: KEEP IN SYNC with gtkiconfactory.c stock icons, when appropriate
en: Information
kg: luzayikusu

[ctx: Stock label]
en: Warning
kg: nduengoso

[ctx: Stock label]
en: Error
kg: mpitakani

[ctx: Stock label]
en: Question
kg: kiuvu

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go back"
en: _Back
kg: ku _nima

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go forward"
en: _Forward
kg: ku ntua_la

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification
en: _Fill
kg: _zadisa

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "next song"
en: _Next
kg: ki_yiingani

[ctx: Stock label, media]
note: Media label
en: _Record
kg: _bongulula

[ctx: Stock label]
note: Font variant
en: _Strikethrough
kg: _wavuunzuka

[ctx: Stock label]
note: Font variant
en: _Underline
kg: _keenda

en: Volume
kg: nningu

[ctx: paper size]
en: Executive
kg: egezekitivi

[ctx: paper size]
en: Invoice
kg: lupeta

[ctx: paper size]
en: Wide Format
kg: kia nene

note: Translators: this is a printer status.
en: Rejecting Jobs
kg: mu tununuka bisalu

en: Paper Type
kg: mpila bo

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
kg: landila kiniema

en: Medium
kg: katikati

en: Low
kg: fioti

note: Cups specific, non-ppd related settings Translators, this string is used to label the pages-per-sheet option * in the print dialog
en: Pages per Sheet
kg: luse muna lukayi kimosi

en: Secret
kg: nsueki

note: Translators: this is the name of the option that controls when * a print job is printed. Possible values are 'now', a specified time, * or 'on hold'
en: Print at
kg: niema mu

note: Translators: this is the name of the option that allows the user * to specify a time when a print job will be printed.
en: Print at time
kg: Imprimer à l'heure

en: Print to File
kg: niema kunae kilala

en: File
kg: kilala

note: SUN_BRANDING
en: paused
kg: dingamene

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
kg: dianzenza

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
kg: nanga ilemba sala kansi ngieti sadila xterm kaka, kadi nkele ka yi monekene ko.

note: Translators: a CRTC is a CRT Controller (this is X terminology).
en: could not get the screen resources (CRTCs, outputs, modes)
kg: mambu ma kiansonga (crtc, biduukilu, nsongolo), bu yavewa mo nkatu

en: unhandled X error while getting the range of screen sizes
kg: mpitakani mu X bu ikele baka teezolo bia kiansongalala

en: could not get the range of screen sizes
kg: biteezolo bia kiansongalala, bu ivewa bio nkatu

en: RANDR extension is not present
kg: ki randr ka i monekene ko

en: could not get information about output %d
kg: nsangu za kiduukilu %d bu ibaka zo nkatu

note: Translators: the "position", "size", and "maximum" * words here are not keywords; please translate them * as usual.  A CRTC is a CRT Controller (this is X terminology)
en: requested position/size for CRTC %d is outside the allowed limit: position=(%d, %d), size=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
kg: nkubu ulombele mu crtc %d kena va kati kua ndelo zabetila ko: kitudilu=(%d, %d), teezolo=(%d, %d), yongi=(%d, %d)

en: could not set the configuration for CRTC %d
kg: nkubukulu za crtc %d, bu itatanesa zo nkatu

en: could not get information about CRTC %d
kg: nsangu za crtc %d, bu yavewa zo nkatu

en: Laptop
kg: nsikidisi a koko

en: none of the saved display configurations matched the active configuration
kg: mu nkubukulu zazo zi monekene mu nti yi, ka vena mosi ko yikuenda betila ye zaku bubu

en: CRTC %d cannot drive output %s
kg: crtc %d, bu kidiatisa %s nkatu

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
kg:  nduukilu %s ka yilendi sadila nsongolo zozo %dx%d@%dHz,

en: CRTC %d does not support rotation=%s
kg: CRTC %d kayizeye mveengulani=%s ko

en: output %s does not have the same parameters as another cloned output:
    existing mode = %d, new mode = %d
    existing coordinates = (%d, %d), new coordinates = (%d, %d)
    existing rotation = %s, new rotation = %s
kg: kiansongalala %s  ye kifuanisu kiandi, mosi mosi ye nkubukulu andi:
    nsongolo yankulu = %d, yampa= %d
    bintulani biankulu= (%d, %d), biampa = (%d, %d)
    mveengulani akulu = %s, mveengulani ampa = %s

en: cannot clone to output %s
kg: kileendi fuanikisa ku %s ko

en: Trying modes for CRTC %d
kg: nsongolo za crtc ngieti meka: %d

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
kg: CRTC %d: ngita meka  nsongolo yi %dx%d@%dHz ye %dx%d@%dHz (bua mbote %d)

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
kg: zi crtc ye binsongalala, bu i ba waawasa nkatu
    %s

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
kg: mu nsongolo zazo zi meni solua, ka yena mosi ko yina ya beetila:
     %s

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
kg: teezo biangindula ka bina bia betila ko ye bia lundombe luaku: bi uyuvudi=(%d, %d), bia nsi=(%d, %d), bianene=(%d, %d)

en: About GNOME
kg: mambu ma gnome

en: Learn more about GNOME
kg: longoka mambu mankaka ma gnome

en: News
kg: nsangu

en: GNOME Library
kg: kinsasilu kia gnome

en: Friends of GNOME
kg: nkundi za gnome

en: Contact
kg: ma bila

en: The Mysterious GEGL
kg: gegl

en: The Squeaky Rubber GNOME
kg: luaaza lua gnome

en: Wanda The GNOME Fish
kg: wanda wa mbizi a maza ya gnome

en: _Open URL
kg: weenda ku _kizi

en: _Copy URL
kg: _tangininae kizi

en: About the GNOME Desktop
kg: nsangu za gnome

en: Welcome to the GNOME Desktop
kg: toma luaka mu gnome

en: Brought to you by:
kg: nsoniki

en: Version
kg: luteezolo

en: Distributor
kg: nteki

en: Build Date
kg: diatugama mu

en: Display information on this GNOME version
kg: songae mafiuma ma luteezolo elu kia gnome

en: GNOME also includes a complete development platform for applications programmers, allowing the creation of powerful and complex applications.
kg: gnome yena ye luuvu kiantunga bisalasala, mu bantungi kisalasala ye luvu kiokio kivananga mpuasika mu tunga bisalasala biampimpita ye biangolo

en: GNOME includes most of what you see on your computer, including the file manager, web browser, menus, and many applications.
kg: mamo maalanga muntu mu yandi nsikidisi, makalaanga mu gnome.

note: #-#-#-#-#  40 (gnome-desktop HEAD)  #-#-#-#-# NOTE TO AUTHORS: Do not put anything in the following paragraphs that will be substituted by the configure script. Otherwise you will break the translations.
en: GNOME is a Free, usable, stable, accessible desktop environment for the Unix-like family of operating systems.
kg: gnome yi lusadilu lua mpensa, lua lenga, lua mbote mu lundombe.

en: GNOME's focus on usability and accessibility, regular release cycle, and strong corporate backing make it unique among Free Software desktops.
kg: gnome usanga ntima mu kala bulenga, bunsalakana, nsaluka za mbote ye lusadisu luambote. I diodio i dia nsisi kati kua mayanzala mampensa

en: GNOME's greatest strength is our strong community. Virtually anyone, with or without coding skills, can contribute to making GNOME better.
kg: ngolo za gnome mu buntuadi buandi zituukanga. vo uzeye tunga bisalasala vo kuzeye ko, lendele vana lusadisu mu tomesa gnome.

en: Hundreds of people have contributed code to GNOME since it was started in 1997; many more have contributed in other important ways, including translations, documentation, and quality assurance.
kg: nkama za bantu bamana vana lusadisu luau muna tungulua gnome, tuuka mu luyantikulu andi mu 1997; bankaka keti mu sekola, mu sasila evo muna fimpa yo.

note: #-#-#-#-#  40 (gnome-desktop HEAD)  #-#-#-#-# Keep this string in sync with gnome-control-center/capplets/display/xrandr-capplet.c:get_display_name() Translators:  this is the feature where what you see on your laptop's * screen is the same as your external monitor.  Here, "Mirror" is being * used a
en: Mirror Screens
kg: bitalatala biole

en: Office
kg: makalaka

en: System
kg: lundombe

en: Other
kg: mambu mankaka

en: Multimedia menu
kg: mambu ma KamaSaka

en: Sound & Video
kg: mindule ye bilili

en: Programming
kg: nieema nsiku

en: Tools for software development
kg: bikonko muna tungae bisala sala

en: Education
kg: malongi

en: Games
kg: nsaka

en: Games and amusements
kg: nsaka ye nsakana

en: Graphics
kg: madodika

en: Graphics applications
kg: bisala sala mu dodika

en: Hardware
kg: mankandu

en: Settings for several hardware devices
kg: yidikae kikalulu kia mankandu

en: Internet and Network
kg: nzonzama ye kintuadi

en: Network-related settings
kg: yidikae mambu ma kintuadi

en: Look and Feel
kg: ntomono

en: Settings controlling the desktop appearance and behavior
kg: mu yidika kalulu ye ntomono za ludombe

en: Internet
kg: nzonzama

en: Programs for Internet access such as web and email
kg: bienda ku nzonzama (fuani: nzonzama ye nkave)

en: Office Applications
kg: bia kalaka

note: Translators: this is Personal as in "Personal settings"
en: Personal
kg: mambu maku

en: Personal settings
kg: kalulu ye fu kia lundombe

en: Administration
kg: ntambuisilu

en: Change system-wide settings (affects all users)
kg: sikidisae lundombe luamvimba (mu besi lundombe zazo)

en: Personal preferences
kg: kalulu ye fu kia lundombe

en: System settings
kg: mu yidikae lundombe

en: System Tools
kg: binkonko bia lundombe

en: System configuration and monitoring
kg: muna sikidisa ye lunda lundombe

en: Universal Access
kg: lusadisu

en: Universal Access Settings
kg: yidikae lusadisu

en: Accessories
kg: bikonko

en: Desktop accessories
kg: binkonko bia kiseka

en: Applications
kg: bisala sala

en: Personal preferences and administration settings
kg: kalulu ye fu kia lundombe

en: Applications that did not fit in other categories
kg: bisala sala biansisi

en: Menu Editor
kg: lusobi Songilu

en: Edit Menus
kg: mu sobae Songilu

en: _Applications:
kg: bisala sala

en: _Defaults
kg: ma_Tuka

note: Translators: %s is the version number
en: Simple Menu Editor %s
kg: fi sobi a Songilu %s

en: Cannot find home directory: not set in /etc/passwd and no value for $HOME in environment
kg: lubanga luaku ka yimonekene ko: fueti kio sasila mu /etc/passwd ye mu $HOME

en: Error
kg: mpitakani

en: Update standard folders to current language?
kg: nga uzolele bandula nta za gnome mu ndingakue?

en: You have logged in in a new language. You can automatically update the names of some standard folders in your home folder to match this language. The update would change the following folders:
kg: usunzumukini mu ndingaku, buna ulendele yuvula lundombe kavovanga ndinga ku.

en: _Keep Old Names
kg: _lunda nkumbu zankulu

en: _Update Names
kg: _bandula nkumbu

en: Current folder name
kg: nkumbu a nkulu nta

en: New folder name
kg: nkumbu a mpa

en: Note that existing content will not be moved.
kg: toma zaya vo siwalunda bilala biaku kabinavunzuna ko

en: _Don't ask me this again
kg: _kungiuvulani diaka ko

en: There was an error updating the folders
kg: kilendi bandula nta zaku ko

en: Update common folders names to match current locale
kg: bandula nta za lundombe mu ndingAku

en: User folders update
kg: mu sekokae nta
