tuxpaint - en to cgg translation catalogue (238 entries)

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
cgg: Nikiragura

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
cgg: Siliva Ekwasire

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
cgg: Siliva

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
cgg: Mutare

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
cgg: Rwejungu

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
cgg: Kinekye

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
cgg: Kinekye

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
cgg: kijubwe

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
cgg: Kijubwe Ekwasire

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
cgg: Bururu

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
cgg: Bururu

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
cgg: ya kikanaana

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
cgg: kakobe

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
cgg: Pinka

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
cgg: Kyakwera

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
cgg: Kyakwera etakwasire

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
cgg: Kitaka

note: TODO: weight specification Now we score fonts to ensure that the best ones will be placed at the top of the list. The user will see them first. This sorting is especially important for users who have scroll buttons disabled. Translators should do whatever is needed to put crummy fonts last. distinct
en: oO
cgg: o0

note: common punctuation (e.g., '?', '!', '.', ',', etc.)
en: ,.?!
cgg: ???

note: distinct circle-like characters (e.g., 'O' (capital oh) vs. '0' (zero))
en: O0
cgg: 00

note: Congratulations #1
en: Great!
cgg: Wakora

note: Congratulations #2
en: Cool!
cgg: Nikirungi

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
cgg: Tabaruka

note: Congratulations #4
en: Good job!
cgg: Wakora kurungi

note: Input Method: English mode
en: English
cgg: Orungyereza

note: Input Method: Japanese Romanized Hiragana mode
en: Hiragana
cgg: Orugyapaani

note: Input Method: Japanese Romanized Katakana mode
en: Katakana
cgg: Orugyapaani orwanguhi

note: Input Method: Korean Hangul 2-Bul mode
en: Hangul
cgg: Orukoreya

note: Input Method: Thai mode
en: Thai
cgg: Orutai

note: Input Method: Traditional Chinese mode
en: ZH_TW
cgg: Oruchaina

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
cgg: Kirikwingana hoona

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
cgg: Nkemeza

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
cgg: Nkenziga

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
cgg: Nkeihuri

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
cgg: Ekyeshonda ishatu

note: Pentagone shape tool (5 sides)
en: Pentagon
cgg: Ekyeshonda itano

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
cgg: Ekyeshonda ina zihengami

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
cgg: Ekyeshonda munaana

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
cgg: EKirikwingana hoona ne nkemeza kwonka eshonda zilingana

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
cgg: Nkemeza eine embaju ina, kwonka ibiri zonka zingana

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
cgg: Nkenziga

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
cgg: Ekyeshonda ishatu kyine embaju ishatu

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
cgg: Ekyeshonda itano kyine embaju itano

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
cgg: Ekyeshonda ina zihengami kyeine embaju ina, ibiri zitaribugana

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
cgg: Ekyeshonda munana kyeine embaju munaana ezirikwingana

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
cgg: Ebikozeso

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
cgg: Erangi

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
cgg: Zaaburashi

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
cgg: Ebisanguzo

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
cgg: Ebinkumi

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
cgg: Endebeka

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
cgg: Omukono

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
cgg: Ebyamahano

note: Freehand painting tool
en: Paint
cgg: Siiga

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
cgg: Kinkumi

note: Line drawing tool
en: Lines
cgg: Enyiriri

note: Text tool
en: Text
cgg: Eshuura

note: Label tool
en: Label
cgg: Handika

note: Fill tool
en: Fill
cgg: Ijuza

note: Undo last action
en: Undo
cgg: Garuka Enyima

note: Redo undone action
en: Redo
cgg: Garukamu

note: Eraser tool
en: Eraser
cgg: Ekisanguzo

note: Start a new picture
en: New
cgg: Ekisya

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
cgg: Iguraho

note: Save the current picture
en: Save
cgg: Biika

note: Print the current picture
en: Print
cgg: Shohoza ahampapura

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
cgg: Hunguka

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
cgg: Tolana erangi naburasshi ebyorakozese okusiiga

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
cgg: Torana akabonero ekyorakozese omu kisshushani ekyi ori kuteera

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
cgg: Imata otandike omusitaari. Ihaho engaro omusitaari guhwe

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text.
cgg: Torana ekihandiiko. Imata ahakiiwateera obaase kuhandika. Nyiga [ENTER] nainga [TAB] okumaliliza.

note: Fill tool instructions
en: Click in the picture to fill that area with color.
cgg: Imata omukishushani okwijuza omumwanya ogwo erangi

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
cgg: Kwata ekyamahano okikozese ahakiiwateera!

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
cgg: Kishazemu!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
cgg: Kigarukemu!

note: Eraser tool
en: Eraser!
cgg: Ekisanguzo!

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
cgg: Ronda erangi nainga ekishushani kutandika ekisya.

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
cgg: Iguraho...

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
cgg: Ekishushani kyawe kya biikwa!

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
cgg: Kirimu ku shohoza ahampapura...

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
cgg: Ogumeho!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
cgg: Reka eipesha kumarayo omusitaari.

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
cgg: Guumizamu okwimata obone okuhangusya endebeka.

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
cgg: Sindika mawusi okwetoroza ekyakorwa. Imata okukiteera.

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
cgg: Kale mbwenu... Reka tugumizemu okuteera ekyi!

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
cgg: Namazima nooyenda okuhinguka?

note: Quit prompt positive response (quit)
en: Yes, I’m done!
cgg: Yeego, na'amara!

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
cgg: Ingaha, ongaruzeyo!

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
cgg: Ku orarugeho nooza kufeerwa ekishushani kyawe. Tukibiike?

en: Yes, save it!
cgg: Yeego, kibiike!

en: No, don’t bother saving!
cgg: Ingaha, otakibiika!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
cgg: Ekishushani kyawe kiibanze kiibiikwe?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
cgg: Ekishushani ekyo tikya baasa kwigurwa!

note: Generic dialog dismissal
en: OK
cgg: Kale

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
cgg: Tihariho ebihandiko ebibibikirwe!

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
cgg: Oshohoze ekishushani kywawe ahampapura?

en: Yes, print it!
cgg: Yeego, kishohoze!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
cgg: Ekishushani kyawe kyateerwa!

note: We got an error printing
en: Sorry! Your picture could not be printed!
cgg: Bambe! Ekishushani kyawe tikyateerwa!

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
cgg: Tokabaasa kushohoza ahampapura hati!

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog
en: Erase this picture?
cgg: Sangura ekishushani ekyi?

en: Yes, erase it!
cgg: Yeego, kisangure!

en: No, don’t erase it!
cgg: Ingaha, otakisangura!

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
cgg: Ijuka kunyiga mawusi ahabukono bwabumosho!

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
cgg: Torana ebishushani ebyorikwenda reero onyige "Zaana".

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
cgg: Eiraka ryeihwamu.

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
cgg: Eiraka tiryeihwamu.

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
cgg: Orikazaara we, rindaho...

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
cgg: Sangura

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
cgg: Filiimu

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
cgg: Enyima

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
cgg: Zaana

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
cgg: Ekindi

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
cgg: Yeego

en: No
cgg: Apana

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
cgg: Omumwanya gwekishushani tamu ebiwahindura?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
cgg: Yeego, chusa ekikuru!

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
cgg: Apaana, biika fayiro ensya!

note: Let user choose an image: Instructions for 'Open' file dialog
en: Choose the picture you want, then click “Open”.
cgg: Torana ekishushani kyorikwenda reero onyige "Iguraho".

en: Pick a color.
cgg: Ihamu erangi.

en: Drawing program
cgg: Akeire kukuteera ebishushani

en: A drawing program for children.
cgg: Akeire kabaana kuteera ebishushani.

en: Color Shift
cgg: Chusa erangi

en: Click to change the colors in your entire picture.
cgg: Imata kuhindura erangi omukishushani kyona.

en: Blind
cgg: Mpumi

en: Click towards the edge of your picture to pull window blinds over it. Move perpendicularly to open or close the blinds.
cgg: Imata haihi nomuheru gwekishushani ebicweka ebitarikureeba birugemu. Tambura ahaiguru, ahansi neinga omumbaju okwigura neinga orkukinga ebicweka ebindi.

en: Blocks
cgg: Ebihigikizo

en: Chalk
cgg: Einoni

en: Drip
cgg: Kutonyooka

en: Blur
cgg: Okutarebekagye

en: Click to blur the entire image.
cgg: Imata okuhindura ekishushani okutarebekagye.

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
cgg: Amatafari

en: Calligraphy
cgg: Empandika enungi

en: Cartoon
cgg: Katuuni

en: Confetti
cgg: Baluuni

en: Click to throw confetti!
cgg: Imata okuzanisa baluuni

en: Distortion
cgg: Ohindure

en: Click and drag the mouse to cause distortion in your picture.
cgg: Imata kandi okurure mawusi okuhindura ekishushani kyawe

en: Emboss
cgg: Kora

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
cgg: Imata kandi okurure mawusi okukora ekishushani kyawe

en: Lighten
cgg: Kyakise

en: Darken
cgg: Bikwatise

en: Click to lighten your entire picture.
cgg: Imata okwakise ekishushani kyona

en: Click to darken your entire picture.
cgg: Imata okwatise ekishushani kyona

en: Fisheye
cgg: Akokureebesa

en: Click on part of your picture to create a fisheye effect.
cgg: Imata ahakacweka kekishushani otunge ahokureebera

en: Flower
cgg: Ekimuli

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
cgg: Imata kandi okurure oteere omukono gwekimuli. Reeka mawusi okumala ekimuli.

en: Foam
cgg: Orufuro

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
cgg: Imata kandi okurure mawusi kushweka omwanya ogurimu amatondo gorufuro.

en: Fold
cgg: Zinga

en: Choose a background color and click to turn the corner of the page over.
cgg: Torana erangi yiwakunda, imata kuhindura enshonda ya peegi.

en: Glass Tile
cgg: Tayilo za gilasi

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
cgg: Imata kandi okurure mawusi okuteka tayilo za gilasi aha kishushani kyawe.

en: Click to cover your entire picture in glass tiles.
cgg: Imata oswheka kishushani kyawe kyona ne tayilo za gilasi.

en: Grass
cgg: Obunyatsi

en: Symmetric Left/Right
cgg: Ebirashwana bumosho/buryo

en: Symmetric Up/Down
cgg: Ebirashwana ahaiguru/ahansi

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
cgg: Akantu karimu erangi nyningi

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the left and right of your picture.
cgg: Imata kandi okurure mawusi kuteera naza burashi ibiri ezirashwana omubusho bwekishushani kyawe no'buryo.

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the top and bottom of your picture.
cgg: Imata kandi okurure mawusi kuteera naza burashi ibiri ezirashwana ahaiguru yekishushani kyawe nahansi.

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
cgg: Imata kandi okurure mawusi kuteera naza burashi ezirashwana (Akantu karimu erangi nyningi).

en: Light
cgg: Ekyerereezi

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
cgg: Imata kandi okurure kuteera amarangi gekyerereezi ahakishushani.

en: Metal Paint
cgg: Erangi eri nkekyoma

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
cgg: Imata kandi okurure mawusi okusiiga erangi eri nkekyoma

en: Mirror
cgg: Endeberwamu

en: Flip
cgg: Churama

en: Click to make a mirror image.
cgg: Imata okukora ekishushani nke'kiri omundeberwamu

en: Click to flip the picture upside-down.
cgg: Imata okuchurama ekishushani

en: Mosaic
cgg: Ekishushani ekikozibwe na za gilaasi

en: Click to add a mosaic effect to your entire picture.
cgg: Imata okuhindura ekishushani kyona kibe nke ebishushani ekikozibwe na za gilaasi

en: Square Mosaic
cgg: Ekishushani kyeshonda ina ezilingana ekiri nke bishushani ekikozibwe na za gilaasi

en: Hexagon Mosaic
cgg: Ekishushani kyeshonda munaana ezilingana ekiri nkebishushani ekikozibwe na za gilaasi

en: Irregular Mosaic
cgg: Ekishushani kyeshonda ezitalingana ekiri nkekishushani ekikozibwe na za gilaasi

en: Click to add a square mosaic to your entire picture.
cgg: Imata okwongyera omu kishushani kyona akantu akeshonda ina ezilingana akari nkekishushani ekikozibwe na za gilaasi.

en: Click to add a hexagonal mosaic to your entire picture.
cgg: Imata kandi otambuze mawusi okwongyera omukishushani kyona akantu akeshonda mukaaga ezilingana akari nkekishushani ekikozibwe na za gilaasi.

en: Click to add an irregular mosaic to your entire picture.
cgg: Imata kandi otambuze mawusi okwongyera omukishushani kyona akantu akeshonda ezitalingana akari nkekishushani ekikozibwe na za gilaasi.

en: Negative
cgg: Negativu

en: Click to turn your painting into its negative.
cgg: Imata okuhindura ekishushani kyawe kibe nka negatiivu

en: Noise
cgg: Yiraguza

en: Click to add noise to your entire picture.
cgg: Imata okwiraguza ekishushani kyawe kyona.

en: Perspective
cgg: Konkworiku

en: Zoom
cgg: Hangusya

en: Click on the corners and drag where you want to stretch the picture.
cgg: Imata aha shonda zekishushani kandi okurure ahorenda nkoku nooyenda okukihangusya

en: Click and drag up to zoom in or drag down to zoom out the picture.
cgg: Imata kandi okurure ahaiguru kuhangusya nainga oshume kukikyendeza.

en: Puzzle
cgg: Akazaano kebigambo

en: Click the part of your picture where would you like a puzzle.
cgg: Imata ekicweeka kyekishushani ahorenda akazaano kebigambo

en: Click to make a puzzle in fullscreen mode.
cgg: Imata okushweka komputa yoona n'akazaano kebigambo

en: Rails
cgg: Obuziga bwegaari yomwika

en: Click and drag to draw train track rails on your picture.
cgg: Imata kandi okurure kuteera obuziga bwegaari yomwika omukishushani kyawe.

en: Rainbow
cgg: Omuhanganzima

en: You can draw in rainbow colors!
cgg: Noobasa kuteera omurangi zomuhanganzima

en: Rain
cgg: Enjura

en: Click to place a rain drop onto your picture.
cgg: Imata okuta eitondo ryenjura omukishushani kyawe.

en: Click to cover your picture with rain drops.
cgg: Imata okushweka ekishushani kyawe namatondo genjura.

en: Real Rainbow
cgg: Omuhanganzima gwenyini

en: ROYGBIV Rainbow
cgg: Omuhanganzima ROYGBIV

en: Click where you want your rainbow to start, drag to where you want it to end, and then let go to draw a rainbow.
cgg: Imata ahorikwenda omuhanganzima gutandikire, kurura kuhisya ahu orikwenda guhike reero tandika oteere omuhanganzima

en: Ripples
cgg: Ebingonzi

en: Click to make ripples appear over your picture.
cgg: Imata kureetaho ebingonzi birebekye omu kishushani kyawe.

en: Rosette
cgg: Akabonero kari nkekimuri

en: Click and start drawing your rosette.
cgg: Imata reero otandike kuteera akabonero akari nkekimuri

en: You can draw just like Picasso!
cgg: Noobasa okuteera nka Picasso!

en: Edges
cgg: Ahamuheeru gwekintu

en: Sharpen
cgg: Shongora

en: Silhouette
cgg: Omwirima ndindidi

en: Click to sharpen the entire picture.
cgg: Imata kushongora ekishushani kyona.

en: Click to create a black and white silhouette of your entire picture.
cgg: Imata okureetaho omurima ndindidi omukishushani kyona.

en: Shift
cgg: Furuka

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
cgg: Imata kandi okurure ekishushani kyawe okukifurura.

en: Smudge
cgg: Norofakaza

note: if (which == 1)
en: Wet Paint
cgg: Erangi embisi

en: Snow Ball
cgg: Omupiira gwo'rubaare.

en: Snow Flake
cgg: Akajuma ko'rubaare.

en: Click to add snow balls to your picture.
cgg: imata okwongyera omukishushani kyawe omupiira gwo'rubaare.

en: Click to add snow flakes to your picture.
cgg: Imata okwongyera omukishushani kyawe akajuma ko'rubaare.

en: String edges
cgg: Embaju ze'bigambo

en: String corner
cgg: Eshonda ze'bigambo

en: String 'V'
cgg: Ekigambo 'V'

en: Click and drag to draw string art. Drag top-bottom to draw less or more lines, left or right to make a bigger hole.
cgg: Imata kandi okurure oteere ebyemikono. Kurura kuruga ahamutwe kuhika ahansi kuteera emisitari inche nainga nyingi; bumusho nainga buryo otungye ekiina kihango.

en: Click and drag to draw arrows made of string art.
cgg: Imata kandi okurure oteere enyambi eyemikono.

en: Draw string art arrows with free angles.
cgg: Teera enyambi eyemikono neshonda zitasimbire.

en: Tint
cgg: Erangi yokuhindura erangi eyindi

en: Color & White
cgg: Erangi na mutare

en: Click to change the color of your entire picture.
cgg:  Imata okuhindura erangi yekishushani kyawe

en: Click to turn your entire picture into white and a color you choose.
cgg: Imata okuhindura ekishushani kyona kukihindura mutare nerangi endijo eyoratorane.

en: Toothpaste
cgg: Omubazi gwamaino

en: Click and drag to squirt toothpaste onto your picture.
cgg: Imata kandi oyetoroze mawusi kushuka namaani omubazi gwamaino omukishushani kyawe.

en: Tornado
cgg: Akasoroora

en: Click and drag to draw a tornado funnel on your picture.
cgg: Imata kandi okurure okuteera akasorrora kari nkomubiritizi omukishushani kyawe.

en: TV
cgg: Tiivi

en: Click and drag to make parts of your picture look like they are on television.
cgg: Imata kandi okurure okuhindura ebicweeka byekishushani kyawe kurebeka nke biri aha tiivi.

en: Click to make your picture look like it's on television.
cgg: Imata okuhindura ekishushani kyawe kyona kurebeka nke kiri aha tiivi.

en: Waves
cgg: Ebingonzi

en: Wavelets
cgg: Ebirenzingamu

en: Click to make the picture horizontally wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
cgg: Imata oretere ekishushani kyezingemu omubukiika. Imata haihi nahamutwe otunge ebirezingamu bigufu, haihi na'hansi otunge ebirezingamu ebiche, kandi obumosho okutunga ebirenzingamu ebilingwa.

en: Click to make the picture vertically wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
cgg: Imata oretere ekishushani kyezingemu omubukiika. Imata haihi nahamutwe otunge ebirezingamu bigufu, haihi na'hansi otunge ebirezingamu ebiche, kandi obumosho okutunga ebirenzingamu ebilingwa.
