linuxmint - en to ar_EG translation catalogue (5596 entries)

en: Incoming file over Bluetooth
ar_EG: ملف وارد عبر البلوتوث

en: Incoming file %(0)s from %(1)s
ar_EG: ملف %(0)s وارد من %(1)s

en: Accept
ar_EG: قبول

en: Reject
ar_EG: رفض

en: Receiving file
ar_EG: استقبال الملف

en: Receiving file %(0)s from %(1)s
ar_EG: استقبال ملف %(0)s من %(1)s

en: File received
ar_EG: تم استقبال الملف

en: File %(0)s from %(1)s successfully received
ar_EG: تم استقبال الملف %(0)s من %(1)s بنجاح

en: Open
ar_EG: فتح

en: Transfer failed
ar_EG: فشل النقل

en: Transfer of file %(0)s failed
ar_EG: فشل نقل الملف %(0)s

en: Files received
ar_EG: الملفات المستلمة

en: Received %d file in the background | Received %d files in the background
ar_EG[0]: تم استلام %d ملف في الخلفية
ar_EG[1]: تم استقبال %d ملف في الخلفية
ar_EG[2]: تم استقبال %d ملفات في الخلفية
ar_EG[3]: تم استقبال %d ملفات في الخلفية
ar_EG[4]: تم استقبال %d ملفات في الخلفية
ar_EG[5]: تم استقبال %d ملفات في الخلفية

en: Received %d more file in the background | Received %d more files in the background
ar_EG[0]: تم استقبال %d ملف إضافي في الخلفية
ar_EG[1]: تم استقبال %d ملف إضافي في الخلفية
ar_EG[2]: تم استقبال %d ملفات إضافية في الخلفية
ar_EG[3]: تم استقبال %d ملفات إضافية في الخلفية
ar_EG[4]: تم استقبال %d ملفات إضافية في الخلفية
ar_EG[5]: تم استقبال %d ملفات إضافية في الخلفية

en: Bluetooth
ar_EG: البلوتوث

en: Enable Bluetooth to edit
ar_EG: شغل البلوتوث حتى يمكنك التعديل

en: This is the Bluetooth name of your computer
ar_EG: هذا هو اسم البلوتوث للكمبيوتر الخاص بك

en: Receive files from remote devices
ar_EG: استقبال الملفات من الأجهزة البعيدة

en: This option allows your computer to receive files transferred over Bluetooth (OBEX)
ar_EG: (OBEX) يتيح هذا الخيار للكمبيوتر استلام الملفات عبر بلوتوث

en: Show a tray icon
ar_EG: عرض أيقونة الصينية

en: Visible as %s and available for Bluetooth file transfers.
ar_EG: مرئي بأسم %s ومتاح لعمليات نقل ملفات بلوتوث.

en: Visible as %s.
ar_EG: %s مرئي بأسم

en: No Bluetooth adapters found
ar_EG: لا توجد محولات بلوتوث

en: Bluetooth is disabled by hardware switch
ar_EG: تم تعطيل البلوتوث عن طريق تبديل الأجهزة

en: Bluetooth is disabled
ar_EG: تم تعطيل البلوتوث

en: An error has occurred
ar_EG: لقد حدث خطأ

en: Permission issues can be solved with a udev rule for rfkill or membership in the 'rfkill' group.
ar_EG: مشاكل الصلاحية يمكن حلها عن طريق قاعدة udev لـ rfkill أو عن طريق عضوية في مجموعة rfkill

en: Bluetooth: Connected to %s
ar_EG: %s البلوتوث: متصل إلى

en: Send files to a device
ar_EG: إرسال ملفات إلى جهاز

en: Open Bluetooth device manager
ar_EG: فتح مدير جهاز البلوتوث

en: Paired devices
ar_EG: الأجهزة المقترنة

en: Configure Bluetooth settings
ar_EG: تكوين إعدادات بلوتوث

note: TRANSLATORS: this is where the user can click and import a profile
en: Other profile…
ar_EG: ملف تعريف آخر...

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
ar_EG: الافتراضي:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
ar_EG: مساحة اللون:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
ar_EG: اختبار ملف التعريف:

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Set for all users
ar_EG: تعيين لكل المستخدمين

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Create virtual device
ar_EG: إنشاء جهاز ظاهري

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
ar_EG: تحديد ملف تعريف ICC

en: _Import
ar_EG: _استيراد

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
ar_EG: ملفات تعريف ICC المدعومة

note: #-#-#-#-#  1 (cinnamon-control-center master)  #-#-#-#-# TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
ar_EG: كل الملفات

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Displays
ar_EG: ملفات التعريف المتاحة للعرض

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Scanners
ar_EG: ملفات التعريف المتاحة للماسحات الضوئية

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Printers
ar_EG: ملفات التعريف المتاحة للطابعات

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Cameras
ar_EG: ملفات التعريف المتاحة للكاميرات

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Webcams
ar_EG: ملفات التعريف المتاحة لكاميرا الويب

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI * where the device type is not recognised Profiles that can be added to the device
en: Available Profiles
ar_EG: ملفات التعريف المتاحة

note: #-#-#-#-#  1 (cinnamon-control-center master)  #-#-#-#-# TRANSLATORS: column for device list
en: Device
ar_EG: الجهاز

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Calibration
ar_EG: المعايرة

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
ar_EG: إنشاء ملف تعريف اللون للجهاز المحدد

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
ar_EG: لم يتم الكشف عن أداة القياس. يرجى التحقق من تشغيلها والتوصيل بشكل صحيح.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument does not support printer profiling.
ar_EG: لا تدعم أداة القياس ملف تعريف الطابعة.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
ar_EG: نوع الجهاز غير مدعوم حالياً.

note: TRANSLATORS: this is when an auto-added profile cannot be removed
en: Cannot remove automatically added profile
ar_EG: لا يمكن إزالة ملف التعريف الذي تمت إضافته تلقائياً

note: TRANSLATORS: this is when there is no profile for the device
en: No profile
ar_EG: لا يوجد ملف تعريف

en: %i year | %i years
ar_EG[0]: %i سنه
ar_EG[1]: %i سنه
ar_EG[2]: %i سنوات
ar_EG[3]: %i سنوات
ar_EG[4]: %i سنوات
ar_EG[5]: %i سنوات

en: %i month | %i months
ar_EG[0]: %i شهر
ar_EG[1]: %i شهر
ar_EG[2]: %i شهور
ar_EG[3]: %i شهور
ar_EG[4]: %i شهور
ar_EG[5]: %i شهور

en: %i week | %i weeks
ar_EG[0]: %i أسبوع
ar_EG[1]: %i أسبوع
ar_EG[2]: %i أسابيع
ar_EG[3]: %i أسابيع
ar_EG[4]: %i أسابيع
ar_EG[5]: %i أسابيع

note: fallback
en: Less than 1 week
ar_EG: اقل من اسبوع

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default RGB
ar_EG: افتراضي RGB

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default CMYK
ar_EG: الافتراضي CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default Gray
ar_EG: الافتراضي Gray

en: Uncalibrated
ar_EG: لم تتم المعايرة

en: This device is not color managed.
ar_EG: هذا الجهاز لم يتم إدارته بالألوان.

en: This device is using manufacturing calibrated data.
ar_EG: هذا الجهاز يستخدم بيانات التصنيع المعايرة.

en: This device does not have a profile suitable for whole-screen color correction.
ar_EG: لا يحتوي هذا الجهاز على ملف تعريف مناسب لتصحيح الألوان على كامل الشاشة.

en: This device has an old profile that may no longer be accurate.
ar_EG: يحتوي هذا الجهاز على ملف تعريف قديم قد لا يكون دقيقاً بعد الآن.

note: TRANSLATORS: this is when the calibration profile age is not * specified as it has been autogenerated from the hardware
en: Not specified
ar_EG: غير محدد

note: add the 'No devices detected' entry
en: No devices supporting color management detected
ar_EG: لم يتم اكتشاف أي أجهزة تدعم إدارة الألوان

[ctx: Device kind]
en: Display
ar_EG: العرض

[ctx: Device kind]
en: Scanner
ar_EG: الماسح الضوئي

[ctx: Device kind]
en: Printer
ar_EG: الطابعة

[ctx: Device kind]
en: Camera
ar_EG: الكاميرا

[ctx: Device kind]
en: Webcam
ar_EG: كاميرا الويب

note: Add some common languages first
en: English
ar_EG: الإنجليزية

en: British English
ar_EG: الإنجليزية البريطانية

en: German
ar_EG: الألمانية

en: French
ar_EG: الفرنسية

en: Spanish
ar_EG: الأسبانية

en: Chinese (simplified)
ar_EG: الصينية (المبسطة)

en: Russian
ar_EG: الروسية

en: Arabic
ar_EG: العربية

note: Add some common regions
en: United States
ar_EG: الولايات المتحدة

en: Germany
ar_EG: ألمانيا

en: France
ar_EG: فرنسا

en: Spain
ar_EG: إسبانيا

en: China
ar_EG: الصين

en: Select a region
ar_EG: تحديد المنطقة

en: Unspecified
ar_EG: غير محدد

[ctx: display panel, rotation]
en: Normal
ar_EG: عادي

[ctx: display panel, rotation]
en: Counterclockwise
ar_EG: عكس عقارب الساعه

[ctx: display panel, rotation]
en: Clockwise
ar_EG: باتجاه عقارب الساعة

[ctx: display panel, rotation]
en: 180 Degrees
ar_EG: 180 درجة

note: Keep this string in sync with gnome-desktop/libcinnamon-desktop/gnome-rr-labeler.c Translators:  this is the feature where what you see on your laptop's * screen is the same as your external projector.  Here, "Mirrored" is being * used as an adjective.  For example, the Spanish translation could be 
en: Mirrored Displays
ar_EG: العروض المتطابقة

en: %.2lf Hz
ar_EG: %.2lf هرتز

en: Double (Hi-DPI)
ar_EG: مزدوج (Hi-DPI)

en: Automatic (%ux)
ar_EG: تلقائي (%ux)

en: Select a monitor to change its properties; drag it to rearrange its placement.
ar_EG: حدد شاشة عرض لتغيير خصائصها؛ اسحبها لإعادة ترتيب موضعها.

en: DoubleScan
ar_EG: شاشتان

en: Recommended
ar_EG: موصى بها

en: Failed to apply configuration
ar_EG: فشل في تطبيق التهيئة

en: Could not save the monitor configuration
ar_EG: لا يمكن حفظ تكوين شاشة العرض

en: Could not detect displays
ar_EG: لا يمكن الكشف عن شاشات العرض

en: Could not get screen information
ar_EG: لا يمكن الحصول على معلومات الشاشة

en: Network proxy
ar_EG: وكيل الشبكة

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
ar_EG: عفواً, حدث خطأ ما. يرجى الاتصال ببائع البرنامج الخاص بك.

en: NetworkManager needs to be running.
ar_EG: مدير الشبكة يجب أن يكون قيد التشغيل.

note: Translators: network device speed
en: %d Mb/s
ar_EG: %d مب/ث

en: never
ar_EG: كلا

en: today
ar_EG: اليوم

en: yesterday
ar_EG: أمس

en: %i day ago | %i days ago
ar_EG[0]: منذ %i يوم
ar_EG[1]: منذ %i يوم
ar_EG[2]: منذ %i أيام
ar_EG[3]: منذ %i أيام
ar_EG[4]: منذ %i أيام
ar_EG[5]: منذ %i أيام

en: IPv4 Address
ar_EG: عنوان IPv4

en: IPv6 Address
ar_EG: عنوان IPv6

en: IP Address
ar_EG: عنوان IP

en: Hardware Address
ar_EG: عنوان الجهاز

en: Default Route
ar_EG: التوجيه الافتراضي

en: DNS
ar_EG: خادم اسم النطاق

en: Last used
ar_EG: آخر أستخدام

note: #-#-#-#-#  1 (cinnamon-control-center master)  #-#-#-#-# Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
ar_EG: سلكي

en: Options…
ar_EG: خيارات…

en: Add new connection
ar_EG: إضافة اتصال جديد

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
ar_EG: المؤسسة

[ctx: Wifi security]
en: None
ar_EG: لا شيء

[ctx: Signal strength]
en: None
ar_EG: لا شيء

[ctx: Signal strength]
en: Weak
ar_EG: ضعيفة

[ctx: Signal strength]
en: Ok
ar_EG: حسنا

[ctx: Signal strength]
en: Good
ar_EG: جيدة

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
ar_EG: ممتازة

en: If you have a connection to the Internet other than wireless, you can set up a wireless hotspot to share the connection with others.
ar_EG: إذا كان لديك اتصال بالإنترنت غير لاسلكي، فيمكنك إعداد نقطة اتصال لاسلكية لمشاركة الاتصال مع الآخرين.

en: Switching on the wireless hotspot will disconnect you from <b>%s</b>.
ar_EG: يؤدي التبديل على نقطة الاتصال اللاسلكي الساخنة إلى قطع اتصالك عن <b>%s</b>.

en: It is not possible to access the Internet through your wireless while the hotspot is active.
ar_EG: لا يمكن الوصول إلى الإنترنت من خلال الاتصال اللاسلكي الخاص بك أثناء تنشيط النقطة الساخنة.

en: Stop hotspot and disconnect any users?
ar_EG: إيقاف النقطة الساخنة وفصل أي مستخدم؟

en: _Cancel
ar_EG: _إلغاء

en: _Stop Hotspot
ar_EG: _إيقاف النقطة الساخنة

en: System policy prohibits use as a Hotspot
ar_EG: نهج النظام يحظر الاستخدام كنقطه ساخنه

en: Wireless device does not support Hotspot mode
ar_EG: لا يدعم الجهاز اللاسلكي وضع النقطة الساخنة

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
ar_EG: سيتم فقد تفاصيل الشبكة الخاصة بالشبكات المحددة، بما في ذلك كلمات المرور وأي تكوين مخصص.

en: _Forget
ar_EG: _نسيان

en: History
ar_EG: المحفوظات

note: #-#-#-#-#  21 (linuxmint)  #-#-#-#-# name, stock id label, accelerator
en: _Close
ar_EG: _إغلاق

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
ar_EG: _نسيان

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
ar_EG: يتم استخدام الاكتشاف التلقائي لوكيل ويب عندما لا يتم توفير عنوان الموقع الخاص بالتهيئة.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
ar_EG: لا يوصى بذلك للشبكات العامة غير الموثوق بها.

en: Proxy
ar_EG: الوكيل

note: TRANSLATORS: AP type
en: Ad-hoc
ar_EG: مخصصة

note: TRANSLATORS: AP type
en: Infrastructure
ar_EG: البنية الاساسية

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown
ar_EG: الحالة غير معروفة

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
ar_EG: لم تتم إدارتها

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connecting
ar_EG: توصيل

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Authentication required
ar_EG: مطلوب المصادقة

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
ar_EG: قطع الإتصال

note: #-#-#-#-#  1 (cinnamon-control-center master)  #-#-#-#-# TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connection failed
ar_EG: فشل الإتصال

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown (missing)
ar_EG: الحالة غير معروفة (مفقودة)

note: TRANSLATORS: VPN status
en: Not connected
ar_EG: غير متصل

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
ar_EG: فشل التكوين

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
ar_EG: فشل تكوين IP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
ar_EG: انتهت صلاحية تكوين IP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
ar_EG: كانت السرية مطلوبة، لكن لم يتم توفيرها

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
ar_EG: تم قطع إتصال الطالب 802.1x

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
ar_EG: فشل تكوين الطالب 802.1x

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
ar_EG: فشل طالب 802.1x

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
ar_EG: استغرق طالب 802.1x وقتا طويلا للمصادقة

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
ar_EG: فشلت خدمه PPP في بدء التشغيل

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
ar_EG: تم قطع اتصال خدمه PPP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
ar_EG: فشل PPP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
ar_EG: فشل بدء تشغيل عميل DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
ar_EG: خطأ في عميل DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
ar_EG: فشل عميل DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
ar_EG: فشل بدء تشغيل خدمة الاتصال المشتركة

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
ar_EG: فشلت خدمة الاتصال المشتركة

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
ar_EG: فشل بدء تشغيل خدمه IP التلقائية

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
ar_EG: خطأ في خدمه IP التلقائية

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
ar_EG: فشلت خدمه IP التلقائية

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
ar_EG: الخط مشغول

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
ar_EG: لا يوجد طنين إتصال

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
ar_EG: لا يمكن تأسيس أي ناقل

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
ar_EG: انتهت مهلة طلب الإتصال

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
ar_EG: فشلت محاولة الاتصال

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
ar_EG: فشل تهيئة المودم

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
ar_EG: فشل في تحديد APN المحدد

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
ar_EG: لم يتم البحث عن الشبكات

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
ar_EG: تم رفض تسجيل الشبكة

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
ar_EG: انتهت مهلة تسجيل الشبكة

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
ar_EG: فشل التسجيل في الشبكة المطلوبة

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
ar_EG: فشل التحقق من رقم التعريف الشخصي

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
ar_EG: البرامج الثابتة للجهاز قد تكون مفقودة

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
ar_EG: اختفى الإتصال

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
ar_EG: تم افتراض الاتصال الحالي

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
ar_EG: المودم غير موجود

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
ar_EG: فشل إتصال البلوتوث

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
ar_EG: بطاقة SIM غير مدرجة

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
ar_EG: مطلوب Pin بطاقة SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
ar_EG: مطلوب Puk بطاقة SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
ar_EG: بطاقة SIM خاطئة

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
ar_EG: فشلت تبعية الإتصال

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
ar_EG: البرامج الثابتة مفقودة

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
ar_EG: الكابل غير موصول

[ctx: Online Account]
en: Other
ar_EG: أخرى

note: translators: This is the title of the "Show Account" dialog. The * %s is the name of the provider. e.g., 'Google'.
en: %s Account
ar_EG: حساب %s

en: Error removing account
ar_EG: خطأ في إزالة الحساب

note: Translators: The %s is the username (eg., debarshi.ray@gmail.com * or rishi).
en: <b>%s</b> removed
ar_EG: تم إزالة <b>%s</b>

en: Output:
ar_EG: الإخراج:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
ar_EG: الحفاظ على نسبة الأبعاد (صندوق البريد):

note: Apply screen rotation
en: Rotate the tablet when the screen is rotated:
ar_EG: قم بتدوير الجهاز اللوحي عندما تدور الشاشة:

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
ar_EG: خريطة شاشة عرض واحدة

en: %d of %d
ar_EG: %d من %d

[ctx: Wacom action-type]
en: None
ar_EG: لا شيء

[ctx: Wacom action-type]
en: Send Keystroke
ar_EG: إرسال ضغطة المفاتيح

[ctx: Wacom action-type]
en: Switch Monitor
ar_EG: تبديل شاشة العرض

[ctx: Wacom action-type]
en: Show On-Screen Help
ar_EG: عرض التعليمات على الشاشة

[ctx: Wacom tablet button]
en: Up
ar_EG: أعلى

[ctx: Wacom tablet button]
en: Down
ar_EG: أسفل

en: Switch Modes
ar_EG: أوضاع التبديل

en: Button
ar_EG: الزر

en: Type
ar_EG: النوع

en: Action
ar_EG: الإجراء

en: Display Mapping
ar_EG: مخططات العرض

note: #-#-#-#-#  1 (cinnamon-control-center master)  #-#-#-#-# If no mode is available, we use "left-ring-mode-1" for backward compat
en: Left Ring
ar_EG: الحلقة اليسار

en: Left Ring Mode #%d
ar_EG: وضع الحلقة اليسار #%d

note: #-#-#-#-#  1 (cinnamon-control-center master)  #-#-#-#-# If no mode is available, we use "right-ring-mode-1" for backward compat
en: Right Ring
ar_EG: الحلقة اليمين

en: Right Ring Mode #%d
ar_EG: وضع الحلقة اليمين #%d

note: #-#-#-#-#  1 (cinnamon-control-center master)  #-#-#-#-# If no mode is available, we use "left-strip-mode-1" for backward compat
en: Left Touchstrip
ar_EG: شريط اللمس اليسار

en: Left Touchstrip Mode #%d
ar_EG: وضع شريط اللمس اليسار #%d

note: #-#-#-#-#  1 (cinnamon-control-center master)  #-#-#-#-# If no mode is available, we use "right-strip-mode-1" for backward compat
en: Right Touchstrip
ar_EG: شريط اللمس اليمين

en: Right Touchstrip Mode #%d
ar_EG: وضع شريط اللمس اليمين #%d

en: Left Touchring Mode Switch
ar_EG: تبديل وضع حلقة اللمس اليسار

en: Right Touchring Mode Switch
ar_EG: تبديل وضع حلقة اللمس اليمين

en: Left Touchstrip Mode Switch
ar_EG: تبديل وضع شريط اللمس اليسار

en: Right Touchstrip Mode Switch
ar_EG: تبديل وضع شريط اللمس اليمين

en: Mode Switch #%d
ar_EG: تبديل وضع #%d

en: Left Button #%d
ar_EG: الزر اليسار #%d

en: Right Button #%d
ar_EG: الزر اليمين #%d

en: Top Button #%d
ar_EG: الزر الأعلى #%d

en: Bottom Button #%d
ar_EG: الزر الأسفل #%d

en: _All Settings
ar_EG: _جميع الإعدادات

en: Enable verbose mode
ar_EG: تمكين الوضع المطول

en: Show the overview
ar_EG: عرض النظرة العامة

en: Show help options
ar_EG: عرض خيارات المساعدة

en: Panel to display
ar_EG: عرض للشريط

en: - System Settings
ar_EG: - إعدادات النظام

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
ar_EG: %s
    تشغيل '%s --المساعدة' لمشاهدة قائمة كاملة بخيارات سطر الأوامر المتاحة.

[ctx: hotspot]
note: translators: This is the default hotspot name, need to be less than 32-bytes
en: Hotspot
ar_EG: النقطة الساخنة

note: #-#-#-#-#  5 (linuxmint)  #-#-#-#-# settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Color
ar_EG: اللون

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
ar_EG: يحتاج كل جهاز إلى ملف تعريف ألوان حديث بحيث تتم إدارته باللون.

en: Add device
ar_EG: إضافة جهاز

en: Add a virtual device
ar_EG: إضافة جهاز ظاهري

en: Delete device
ar_EG: حذف جهاز

en: Remove a device
ar_EG: إزالة جهاز

en: Set this profile for all users on this computer
ar_EG: تعيين ملف التعريف هذا لكافة المستخدمين على هذا الكمبيوتر

en: Add profile
ar_EG: إضافة ملف تعريف

en: Calibrate…
ar_EG: معايرة...

en: Calibrate the device
ar_EG: معايرة الجهاز

en: Remove profile
ar_EG: إزالة ملف التعريف

en: View details
ar_EG: عرض التفاصيل

en: Device type:
ar_EG: نوع الجهاز:

en: Manufacturer:
ar_EG: الصانع:

en: Model:
ar_EG: الموديل:

en: Image files can be dragged on this window to auto-complete the above fields.
ar_EG: يمكن سحب ملفات الصور على هذه النافذة لإكمال الحقول أعلاه تلقائياً.

en: Select a language
ar_EG: تحديد اللغة

en: _Select
ar_EG: _تحديد

en: _Region:
ar_EG: _المنطقة:

en: _City:
ar_EG: _المدينة:

en: _Network Time
ar_EG: _وقت الشبكة

en: Set the time one hour ahead.
ar_EG: ضبط الوقت ساعة واحدة للأمام.

en: Set the time one hour back.
ar_EG: ضبط الوقت ساعة واحدة للخلف.

en: Set the time one minute ahead.
ar_EG: ضبط الوقت دقيقة واحدة للأمام.

en: Set the time one minute back.
ar_EG: ضبط الوقت دقيقة واحدة للخلف.

en: Month
ar_EG: شهر

en: Day
ar_EG: يوم

en: Year
ar_EG: سنة

en: January
ar_EG: يناير

en: February
ar_EG: فبراير

en: March
ar_EG: مارس

en: April
ar_EG: ابريل

en: May
ar_EG: مايو

en: June
ar_EG: يونيو

en: July
ar_EG: يوليو

en: August
ar_EG: اغسطس

en: September
ar_EG: سبتمبر

en: October
ar_EG: اكتوبر

en: November
ar_EG: نوفمبر

en: December
ar_EG: ديسمبر

en: Active
ar_EG: نشط

en: Set as Primary
ar_EG: تعيين كأساسي

en: Resolution
ar_EG: الدقة

en: Rotation
ar_EG: دوران

en: Refresh Rate
ar_EG: تردد التحديث

en: This option may limit resolution options
ar_EG: هذا الاختيار قد يحد خيارات الدقة

en: _Detect Displays
ar_EG: كشف_العروض

en: Reset to De_faults
ar_EG: إعادة تعيين إلى الا_فتراضي

en: _Add Profile…
ar_EG: _إضافة ملف تعريف...

en: Provider
ar_EG: المزود

note: #-#-#-#-#  5 (linuxmint)  #-#-#-#-# Label                              Module ID                Icon Category      Keywords for filter
en: Network
ar_EG: الشبكة

[ctx: proxy method]
en: None
ar_EG: لا شيء

[ctx: proxy method]
en: Manual
ar_EG: يدوي

[ctx: proxy method]
en: Automatic
ar_EG: تلقائي

en: _Method
ar_EG: _الأسلوب

en: _Configuration URL
ar_EG: _تكوين URL

en: _HTTP Proxy
ar_EG: _وكيل HTTP

en: H_TTPS Proxy
ar_EG: وكيل H_TTPS

en: _FTP Proxy
ar_EG: _وكيل FTP

en: _Socks Host
ar_EG: _مضيف Socks

en: _Ignore Hosts
ar_EG: _تجاهل المضيفين

en: HTTP proxy port
ar_EG: منفذ وكيل HTTP

en: HTTPS proxy port
ar_EG: منفذ وكيل HTTPS

en: FTP proxy port
ar_EG: منفذ وكيل FTP

en: Socks proxy port
ar_EG: منفذ وكيل Socks

en: Turn device off
ar_EG: إيقاف تشغيل الجهاز

en: Add Device
ar_EG: إضافة جهاز

en: Remove Device
ar_EG: إزالة جهاز

en: VPN Type
ar_EG: نوع Type

en: Gateway
ar_EG: البوابة

en: Group Password
ar_EG: كلمة مرور المجموعة

en: Turn VPN connection off
ar_EG: إيقاف تشغيل إتصال VPN

en: _Apply
ar_EG: _تطبيق

en: Automatic _Connect
ar_EG: إتصال_تلقائي

en: Signal Strength
ar_EG: قوة الإشارة

en: Link speed
ar_EG: سرعة الارتباط

en: Security
ar_EG: الأمان

en: details
ar_EG: التفاصيل

en: S_ecurity
ar_EG: ا_لأمان

en: _Password
ar_EG: _كلمة المرور

en: My Home Network
ar_EG: شبكتي المنزلية

note: #-#-#-#-#  5 (linuxmint)  #-#-#-#-# grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options grouped-window-lis
en: None
ar_EG: لا شيء

en: Show P_assword
ar_EG: عرض كلمة_المرور

en: Make available to other users
ar_EG: متاحة للمستخدمين الآخرين

en: identity
ar_EG: الهوية

en: _Addresses
ar_EG: _العناوين

en: Automatic (DHCP)
ar_EG: (DHCP) تلقائي

en: Automatic (DHCP) addresses only
ar_EG: عناوين (DHCP) التلقائية فقط

en: Link-local only
ar_EG: رابط محلي فقط

en: Shared with other computers
ar_EG: مشتركة مع أجهزة الكمبيوتر الأخرى

en: Disabled
ar_EG: معطل

en: Routes
ar_EG: التوجيهات

en: _Ignore automatically obtained routes
ar_EG: _تجاهل التوجيهات التي تم الحصول عليها تلقائيا

en: Use this connection _only for resources on its network
ar_EG: استخدم هذا الإتصال _فقط للموارد الموجودة على شبكته

en: _MAC Address
ar_EG: _عنوان MAC

en: _Cloned MAC Address
ar_EG: _ عنوان MAC المستنسخ

en: hardware
ar_EG: الأجهزة

en: _Reset
ar_EG: _إعادة تعيين

en: Reset the settings for this connection to their defaults, but remember as a preferred connection.
ar_EG: إعادة تعيين إعدادات هذا الإتصال إلى الإعدادات الافتراضية الخاصة به، ولكن تذكره كاتصال مفضل.

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect to it.
ar_EG: إزالة جميع التفاصيل المتعلقة بهذه الشبكة ولا تحاول الاتصال بها تلقائياً.

en: reset
ar_EG: إعادة تعيين

en: Details
ar_EG: التفاصيل

en: Identity
ar_EG: الهوية

en: Hardware
ar_EG: الأجهزة

[ctx: tab]
en: Reset
ar_EG: إعادة تعيين

en: Wi-Fi Hotspot
ar_EG: نقطة Wi-Fi الساخنة

en: _Turn On
ar_EG: _تشغيل

en: Turn Wi-Fi off
ar_EG: إيقاف تشغيل Wi-Fi

en: _Use as Hotspot…
ar_EG: _استخدم كنقطة ساخنة...

en: _Connect to Hidden Network…
ar_EG: _الإتصال بالشبكة المخفية...

en: _History
ar_EG: _المحفوظات

en: Switch off to connect to a Wi-Fi network
ar_EG: التبديل إلى الإتصال بشبكه Wi-Fi

en: Network Name
ar_EG: إسم الشبكة

en: Connected Devices
ar_EG: الأجهزة المتصلة

en: Security type
ar_EG: نوع الأمان

en: Password
ar_EG: كلمة المرور

note: #-#-#-#-#  21 (linuxmint)  #-#-#-#-# Reset to default info
en: Undo
ar_EG: تراجع

en: No internet connection — connect to set up new online accounts
ar_EG: لا يوجد إتصال بالإنترنت — إتصل لإعداد حسابات جديدة عبر الإنترنت

en: Add an account
ar_EG: إضافة حساب

en: Remove Account
ar_EG: إزالة حساب

en: Choose a Layout
ar_EG: اختيار تخطيط

en: Preview
ar_EG: معاينة

en: Select an input source to add
ar_EG: تحديد مصدر إدخال لإضافته

en: Keyboard Layout Options
ar_EG: خيارات تخطيط لوحة المفاتيح

en: Region and Language
ar_EG: المنطقة واللغة

en: Add Layout
ar_EG: إضافة تخطيط

en: Remove Layout
ar_EG: إزالة تخطيط

en: Move Up
ar_EG: تحريك لأعلى

en: Move Down
ar_EG: تحريك لأسفل

en: Preview Layout
ar_EG: معاينة التخطيط

en: Include less-common layouts in the selection list
ar_EG: تتضمن نماذج أقل شيوعًا في قائمة الأختيار

en: Use the same layout for all windows
ar_EG: استخدم نفس التخطيط لجميع النوافذ

en: Allow different layouts for individual windows
ar_EG: السماح بتخطيطات مختلفة للنوافذ الفردية

en: New windows use the default layout
ar_EG: النوافذ الجديدة تستخدم التخطيط الافتراضي

en: New windows use the previous window's layout
ar_EG: النوافذ الجديدة تستخدم تخطيط النوافذ السابق

en: Display options
ar_EG: خيارات العرض

en: Use a country flag, if available,  to represent keyboard layouts
ar_EG: استخدم علامة البلد، إذا كانت متوفرة، لتمثيل تخطيطات لوحة المفاتيح

en: Show the layout name instead of the group name when using text to represent a layout
ar_EG: عرض اسم التخطيط بدلاً من اسم المجموعة عند استخدام النص لتمثيل تخطيط

en: Prefer upper-case when using text to represent a layout
ar_EG: فضل الأحرف الكبيرة عند استخدام النص لتمثيل تخطيط

en: _Options...
ar_EG: _خيارات...

en: View and edit keyboard layout options
ar_EG: عرض وتعديل خيارات تخطيط لوحة المفاتيح

en: Replace the current keyboard layout settings with the
    default settings
ar_EG: استبدل إعدادات تخطيط لوحة المفاتيح الحالية بـ
    الإعدادات الافتراضية

en: Map Buttons
ar_EG: خريطة الأزرار

en: Map buttons to functions
ar_EG: خريطة الأزرار للوظائف

en: To edit a shortcut, click the row and hold down the new keys or press Backspace to clear.
ar_EG: لتحرير اختصار، انقر فوق الصف واستمر في الضغط على المفاتيح الجديدة أو اضغط مفتاح مسافة للخلف لمسحها.

en: Tablet (absolute)
ar_EG: جهاز لوحي (مطلق)

en: Touchpad (relative)
ar_EG: لوحة اللمس (نسبي)

en: Tablet Preferences
ar_EG: تفضيلات الجهاز اللوحي

en: No tablet detected
ar_EG: لم يتم اكتشاف أي جهاز لوحي

en: Please plug in or turn on your graphics tablet
ar_EG: يرجى سد العجز في جهاز الرسومات اللوحي أو تشغيله

en: Bluetooth Settings
ar_EG: إعدادات البلوتوث

en: Map to Monitor…
ar_EG: خريطة جهاز العرض...

en: Map Buttons…
ar_EG: خريطة الأزرار...

en: Adjust display resolution
ar_EG: ضبط دقة العرض

en: Tracking Mode
ar_EG: وضع التتبع

en: Left-Handed Orientation
ar_EG: اتجاه اليد اليسرى

en: No Action
ar_EG: بدون إجراء

en: Left Mouse Button Click
ar_EG: نقر زر الماوس الأيسر

en: Middle Mouse Button Click
ar_EG: نقر زر الماوس الأوسط

en: Right Mouse Button Click
ar_EG: نقر زر الماوس الأيمن

en: Scroll Left
ar_EG: التمرير لليسار

en: Scroll Right
ar_EG: التمرير لليمين

en: Forward
ar_EG: للأمام

en: Stylus
ar_EG: القلم

en: Eraser Pressure Feel
ar_EG: الشعور بضغط الممحاة

en: Soft
ar_EG: ناعم

en: Firm
ar_EG: صلب

en: Top Button
ar_EG: الزر الأعلى

en: Lower Button
ar_EG: الزر السفلي

en: Tip Pressure Feel
ar_EG: تلميح الشعور بالضغط

en: Lowest Button
ar_EG: الزر الأسفل

en: 802.1x _Security
ar_EG: أمان_802.1x

en: page 1
ar_EG: صفحة 1

en: Anony_mous identity
ar_EG: هوية _مجهولة

en: Inner _authentication
ar_EG: المصادقة _الداخلية

en: page 2
ar_EG: صفحة 2

en: Last Used
ar_EG: آخر أستخدام

en: Automatic
ar_EG: تلقائي

en: Twisted Pair (TP)
ar_EG: الاقتران الملتوي (TP)

en: Attachment Unit Interface (AUI)
ar_EG: واجهة وحدة الإرتباط (AUI)

en: Media Independent Interface (MII)
ar_EG: واجهة الوسائط المستقلة (MII)

en: 10 Mb/s
ar_EG: 10 مب/ث

en: 100 Mb/s
ar_EG: 100 مب/ث

en: 1 Gb/s
ar_EG: 1 جب/ث

en: 10 Gb/s
ar_EG: 10 جب/ث

en: _Name
ar_EG: _الإسم

en: M_TU
ar_EG: وحدة الإر_سال الكبرى

en: _Cloned Address
ar_EG: العنوان _المستنسخ

en: bytes
ar_EG: بايت

en: Make available to other _users
ar_EG: متاحة للمستخدمين _الآخرين

en: Connect _automatically
ar_EG: الإتصال _تلقائياً

en: Firewall _Zone
ar_EG: منطقة جدار الحماية

en: Automatic DNS
ar_EG: خادم إسم النطاق تلقائياً

en: Automatic Routes
ar_EG: التوجيهات التلقائية

en: Reset the settings for this network, including passwords, but remember it as a preferred network
ar_EG: إعادة تعيين إعدادات هذه الشبكة، بما في ذلك كلمات المرور، ولكن تذكرها على أنها شبكة مفضلة

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect
ar_EG: إزالة جميع تفاصيل هذة الشبكة ولا تحاول الإتصال بها تلقائيا

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
ar_EG: (خطأ: غير قادر على تحميل محرر إتصال VPN)

en: Make available to _other users
ar_EG: متاحة للمستخدمين _الآخرين

en: Anonymous
ar_EG: مجهول

en: Authenticated
ar_EG: المصادقة

en: Both
ar_EG: كلاهما

en: PAC _file
ar_EG: ملف _PAC

en: _Inner authentication
ar_EG: _المصادقة الداخلية

en: Allow automatic PAC pro_visioning
ar_EG: السماح بتوفير PAC تلقا_ئياً

en: _Username
ar_EG: _إسم المستخدم

en: Sho_w password
ar_EG: عر_ض كلمة المرور

en: Version 0
ar_EG: الإصدار 0

en: Version 1
ar_EG: الإصدار 1

en: C_A certificate
ar_EG: شهادة C_A

en: No CA certificate is _required
ar_EG: لا توجد شهادة CA _المطلوبة

en: PEAP _version
ar_EG: إصدار _PEAP

en: I_dentity
ar_EG: ا_لهوية

en: _User certificate
ar_EG: _شهادة المستخدم

en: Private _key
ar_EG: المفتاح _الخاص

en: _Private key password
ar_EG: _كلمة مرور المفتاح الخاص

en: Au_thentication
ar_EG: ال_مصادقة

en: 1 (Default)
ar_EG: 1 (افتراضي)

en: 2
ar_EG: ٢

en: 3
ar_EG: ٣

en: 4
ar_EG: ٤

en: Open System
ar_EG: فتح النظام

en: Shared Key
ar_EG: المفتاح المشترك

en: _Key
ar_EG: _المفتاح

en: Sho_w key
ar_EG: عر_ض المفتاح

en: WEP inde_x
ar_EG: مؤ_شر WEP

en: _Type
ar_EG: _النوع

en: Color management settings
ar_EG: إعدادات إدارة اللون

en: Region & Language
ar_EG: اللغة & المنطقة

en: Change your region and language settings
ar_EG: تغيير إعدادات اللغة والمنطقة

note: #-#-#-#-#  5 (linuxmint)  #-#-#-#-# window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description xrandr@cinnamon.org->metadata.json->name power@cinnamon
en: Display
ar_EG: العرض

en: Change resolution and position of monitors and projectors
ar_EG: تغيير الدقة ووضع الشاشات وأجهزة العرض

en: Network settings
ar_EG: إعدادات الشبكة

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
ar_EG: تعيين مخططات الأزرار وضبط حساسية القلم لأجهزة الرسومات اللوحية

en: Causes the screensaver to exit gracefully
ar_EG: يؤدي إلى شاشة التوقف للخروج بأمان

en: Query the state of the screensaver
ar_EG: الاستعلام عن حالة شاشة التوقف

en: Query the length of time the screensaver has been active
ar_EG: الاستعلام عن المدة التي كانت فيها شاشة التوقف نشطة

en: Tells the running screensaver process to lock the screen immediately
ar_EG: أخبر تشغيل شاشة التوقف لقفل الشاشة على الفور

en: Turn the screensaver on (blank the screen)
ar_EG: تشغيل شاشة التوقف (الشاشة فارغة)

en: If the screensaver is active then deactivate it (un-blank the screen)
ar_EG: إذا كانت شاشة التوقف نشطة، قم بإلغاء تنشيطها (الشاشة غير فارغة)

en: Version of this application
ar_EG: إصدار هذا التطبيق

en: Message to be displayed in lock screen
ar_EG: الرسالة ليتم عرضها في شاشة القفل

en: The screensaver is active
ar_EG: شاشة التوقف نشطة

en: The screensaver is inactive
ar_EG: شاشة التوقف غير نشطة

en: The screensaver is not currently active.
ar_EG: شاشة التوقف ليست نشطة حاليا.

en: The screensaver has been active for %d second.
     | The screensaver has been active for %d seconds.
ar_EG[0]: شاشة التوقف كانت نشطة لمدة %d ثانية.
ar_EG[1]: شاشة التوقف كانت نشطة لمدة %d ثانية.
ar_EG[2]: شاشة التوقف كانت نشطة لمدة %d ثواني.
ar_EG[3]: شاشة التوقف كانت نشطة لمدة %d ثواني.
ar_EG[4]: شاشة التوقف كانت نشطة لمدة %d ثواني.
ar_EG[5]: شاشة التوقف كانت نشطة لمدة %d ثواني.

en: Please enter your password...
ar_EG: يرجى إدخال كلمة المرور الخاصة بك...

en: Unlock
ar_EG: إلغاء القفل

en: Switch User
ar_EG: تبديل المستخدم

en: Incorrect password
ar_EG: كلمة المرور غير صحيحة

en: Checking...
ar_EG: جاري التحقق...

en: You have the Caps Lock key on.
ar_EG: مفتاح Caps Lock لديك يعمل.

en: Icon '%s' not found
ar_EG: أيقونة '%s' غير موجودة

en: A program is still running:
ar_EG: ما زال البرنامج قيد التشغيل:

en: Waiting for the program to finish.  Interrupting the program may cause you to lose work.
ar_EG: في انتظار انتهاء البرنامج. قد تؤدي مقاطعة البرنامج إلى فقدان العمل.

en: Some programs are still running:
ar_EG: لا تزال بعض البرامج قيد التشغيل:

en: Waiting for programs to finish.  Interrupting these programs may cause you to lose work.
ar_EG: في انتظار انتهاء البرامج. قد تؤدي مقاطعة هذه البرامج إلى فقدان العمل.

en: Switch User Anyway
ar_EG: تبديل المستخدم على أي حال

en: Log Out Anyway
ar_EG: تسجيل الخروج على أي حال

en: Suspend Anyway
ar_EG: تعليق على أي حال

en: Hibernate Anyway
ar_EG: إسبات على أي حال

en: Shut Down Anyway
ar_EG: إيقاف تشغيل علي اي حال

en: Restart Anyway
ar_EG: إعادة تشغيل على أي حال

en: Cancel
ar_EG: إلغاء

en: You will be automatically logged out in %d second. | You will be logged out in %d seconds.
ar_EG[0]: سيتم تسجيل الخروج تلقائيًا خلال %d ثانية.
ar_EG[1]: سيتم تسجيل الخروج تلقائيًا خلال %d ثانية.
ar_EG[2]: سيتم تسجيل الخروج تلقائيًا خلال %d ثواني.
ar_EG[3]: سيتم تسجيل الخروج تلقائيًا خلال %d ثواني.
ar_EG[4]: سيتم تسجيل الخروج تلقائيًا خلال %d ثواني.
ar_EG[5]: سيتم تسجيل الخروج تلقائيًا خلال %d ثواني.

en: This system will be automatically shut down in %d second. | This system will be shut down in %d seconds.
ar_EG[0]: سيتم إيقاف تشغيل هذا النظام تلقائيًا خلال %d ثانية.
ar_EG[1]: سيتم إيقاف تشغيل هذا النظام تلقائيًا خلال %d ثانية.
ar_EG[2]: سيتم إيقاف تشغيل هذا النظام تلقائيًا خلال %d ثواني.
ar_EG[3]: سيتم إيقاف تشغيل هذا النظام تلقائيًا خلال %d ثواني.
ar_EG[4]: سيتم إيقاف تشغيل هذا النظام تلقائيًا خلال %d ثواني.
ar_EG[5]: سيتم إيقاف تشغيل هذا النظام تلقائيًا خلال %d ثواني.

en: This system will be automatically restarted in %d second. | This system will be restarted in %d seconds.
ar_EG[0]: سيتم إعادة تشغيل هذا النظام تلقائيًا في %d ثانية.
ar_EG[1]: سيتم إعادة تشغيل هذا النظام تلقائيًا في %d ثانية.
ar_EG[2]: سيتم إعادة تشغيل هذا النظام تلقائيًا في %d ثواني.
ar_EG[3]: سيتم إعادة تشغيل هذا النظام تلقائيًا في %d ثواني.
ar_EG[4]: سيتم إعادة تشغيل هذا النظام تلقائيًا في %d ثواني.
ar_EG[5]: سيتم إعادة تشغيل هذا النظام تلقائيًا في %d ثواني.

en: You are currently logged in as "%s".
ar_EG: لقد قمت بتسجيل الدخول حالياً بإسم "%s".

en: Session
ar_EG: الجلسة

en: Log out of this system now?
ar_EG: تسجيل الخروج من هذا النظام الآن؟

en: _Switch User
ar_EG: _تبديل المستخدم

en: _Log Out
ar_EG: _تسجيل الخروج

en: Shut down this system now?
ar_EG: إيقاف تشغيل هذا النظام الآن؟

en: S_uspend
ar_EG: ت_عليق

en: _Hibernate
ar_EG: _إسبات

en: _Restart
ar_EG: _إعادة تشغيل

en: _Shut Down
ar_EG: _إيقاف تشغيل

en: Restart this system now?
ar_EG: إعادة تشغيل هذا النظام الآن؟

en: Not responding
ar_EG: لا يستجيب

en: Exited with code %d
ar_EG: تم الخروج بالكود %d

en: Killed by signal %d
ar_EG: قتل بواسطة الإشاره %d

en: Stopped by signal %d
ar_EG: متوقف بواسطة الإشارة %d

en: Unable to start login session (and unable to connect to the X server)
ar_EG: غير قادر على بدء جلسة تسجيل الدخول (وغير قادر على الاتصال بخادم X)

en: Remembered Application
ar_EG: تذكر التطبيق

en: This program is blocking logout.
ar_EG: هذا البرنامج يمنع تسجيل الخروج.

en: Refusing new client connection because the session is currently being shut down
ar_EG: رفض اتصال العميل الجديد لأنه يتم حاليًا إيقاف الجلسة

en: Could not create ICE listening socket: %s
ar_EG: تعذر إنشاء مأخذ توصيل ICE: %s

en: Override standard autostart directories
ar_EG: تجاوز دلائل البدء التلقائي القياسية

en: Session to use
ar_EG: الجلسة للاستخدام

en: Enable debugging code
ar_EG: تمكين رمز التصحيح

en: Do not load user-specified applications
ar_EG: عدم تحميل التطبيقات المحددة من قبل المستخدم

en: Show the fail whale dialog for testing
ar_EG: عرض مربع حوار فشل حوت الاختبار

en:  - the Cinnamon session manager
ar_EG:  - مدير جلسة Cinnamon

note: #-#-#-#-#  5 (linuxmint)  #-#-#-#-# System
en: Log out
ar_EG: تسجيل خروج

en: Power off
ar_EG: إيقاف الطاقة

en: Reboot
ar_EG: إعادة تمهيد

en: Ignoring any existing inhibitors
ar_EG: تجاهل أي مثبطات موجودة

en: Don't prompt for user confirmation
ar_EG: عدم المطالبة بتأكيد المستخدم

en: Could not connect to the session manager
ar_EG: تعذر الاتصال بمدير الجلسة

en: Program called with conflicting options
ar_EG: البرنامج متصل مع خيارات متضاربة

en: File is not a valid .desktop file
ar_EG: الملف غير صالح .ملف سطح المكتب

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
ar_EG: إصدار ملف سطح المكتب غير معروف '%s'

en: Starting %s
ar_EG: بدء تشغيل %s

en: Unrecognized launch option: %d
ar_EG: خيار الإطلاق غير معروف: %d

en: Not a launchable item
ar_EG: لا يمكن إطلاق العنصر

en: Disable connection to session manager
ar_EG: تعطيل الاتصال بمدير الجلسة

en: Specify file containing saved configuration
ar_EG: تحديد ملف يحتوي على التكوين المحفوظة

en: FILE
ar_EG: الملف

en: ID
ar_EG: المعرف

en: Session management options:
ar_EG: خيارات إدارة الجلسة:

en: Show session management options
ar_EG: عرض خيارات إدارة الجلسة

en: There was an error displaying help: %s
ar_EG: حدث خطأ أثناء عرض المساعدة: %s

en: Slow Keys Turned On
ar_EG: المفاتيح البطيئة قيد التشغيل

en: Slow Keys Turned Off
ar_EG: المفاتيح البطيئة قيد الإيقاف

en: You just held down the Shift key for 8 seconds.  This is the shortcut for the Slow Keys feature, which affects the way your keyboard works.
ar_EG: لقد قمت بالضغط على مفتاح Shift لمدة 8 ثوانٍ. هذا هو اختصار لميزة المفاتيح البطيئة، والتي تؤثر على طريقة عمل لوحة المفاتيح.

en: Universal Access
ar_EG: الوصول الشامل

en: Turn Off
ar_EG: إيقاف

en: Turn On
ar_EG: تشغيل

en: Leave On
ar_EG: غادر التشغيل

en: Leave Off
ar_EG: غادر الإيقاف

en: _Turn Off
ar_EG: _إيقاف

en: _Leave On
ar_EG: _غادر التشغيل

en: _Leave Off
ar_EG: _غادر الإيقاف

en: Sticky Keys Turned On
ar_EG: المفاتيح اللاصقة قيد التشغيل

en: Sticky Keys Turned Off
ar_EG: المفاتيح اللاصقة قيد الإيقاف

en: You just pressed the Shift key 5 times in a row.  This is the shortcut for the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
ar_EG: لقد قمت بالضغط 5 مرات متتالية على مفتاح Shift. هذا هو اختصار لميزة المفاتيح اللاصقة، التي تؤثر على طريقة عمل لوحة المفاتيح.

en: You just pressed two keys at once, or pressed the Shift key 5 times in a row.  This turns off the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
ar_EG: لقد قمت بالضغط علي مفتاحين في وقت واحد، أو قمت بالضغط 5 مرات في صف واحد على مفتاح Shift. يؤدي هذا إلى إيقاف تشغيل ميزة المفاتيح اللاصقة، التي تؤثر على طريقة عمل لوحة المفاتيح.

en: Universal Access Preferences
ar_EG: تفضيلات الوصول الشامل

en: Screen reader not found.
ar_EG: قارئ الشاشة غير موجود.

en: Please install the 'orca' package.
ar_EG: الرجاء تثبيت حزمة 'orca'.

en: Open accessibility settings
ar_EG: فتح إعدادات سهولة الوصول

en: Unable to mount %s
ar_EG: غير قادر على تحميل %s

en: Unable to open a folder for %s
ar_EG: غير قادر على فتح مجلد %s

en: Do Nothing
ar_EG: لا تفعل شيئا

en: Open Folder
ar_EG: فتح المجلد

en: Unable to eject %p
ar_EG: غير قادر على إخراج %p

en: Unable to unmount %p
ar_EG: غير قادر على إلغاء تحميل %p

en: You have just inserted an Audio CD.
ar_EG: لقد قمت بإدخال قرص CD صوتي.

en: You have just inserted an Audio DVD.
ar_EG: لقد قمت بإدخال قرص DVD صوتي.

en: You have just inserted a Video DVD.
ar_EG: لقد قمت بإدخال قرص DVD فيديو.

en: You have just inserted a Video CD.
ar_EG: لقد قمت بإدخال قرص CD فيديو.

en: You have just inserted a Super Video CD.
ar_EG: لقد قمت بإدخال قرص CD فيديو سوبر.

en: You have just inserted a blank CD.
ar_EG: لقد قمت بإدخال قرص CD فارغ.

en: You have just inserted a blank DVD.
ar_EG: لقد قمت بإدخال قرص DVD فارغ.

en: You have just inserted a blank Blu-Ray disc.
ar_EG: لقد قمت بإدخال قرص Blu-ray فارغ.

en: You have just inserted a blank HD DVD.
ar_EG: لقد قمت بإدخال قرص DVD HD فارغ.

en: You have just inserted a Photo CD.
ar_EG: لقد قمت بإدخال قرص CD صورة فوتوغرافية.

en: You have just inserted a Picture CD.
ar_EG: لقد قمت بإدخال قرص CD صور.

en: You have just inserted a medium with digital photos.
ar_EG: لقد قمت بإدخال وسيطة مع الصور الرقمية.

en: You have just inserted a digital audio player.
ar_EG: لقد قمت بإدخال مشغل صوت رقمي.

en: You have just inserted a medium with software intended to be automatically started.
ar_EG: لقد قمت بإدخال وسيطة تحتوي على برنامج مخصص لبدء التشغيل التلقائي

en: You have just inserted a medium.
ar_EG: لقد قمت بإدخال وسيطة.

en: Choose what application to launch.
ar_EG: اختيار التطبيق المطلوب تشغيله.

en: Select how to open "%s" and whether to perform this action in the future for other media of type "%s".
ar_EG: تحديد كيفية فتح "%s" وما إذا كنت ستقوم بتنفيذ هذا الإجراء في المستقبل لوسائط أخرى من نوع "%s".

en: _Always perform this action
ar_EG: _تنفيذ هذا الإجراء دائما

en: _Ok
ar_EG: _موافق

note: #-#-#-#-#  21 (linuxmint)  #-#-#-#-# add the "Eject" menu item name, stock id label, accelerator
en: _Eject
ar_EG: _إخراج

en: Recalibrate now
ar_EG: إعادة معايرة الآن

en: Recalibration required
ar_EG: إعادة المعايرة مطلوبة

en: The display '%s' should be recalibrated soon.
ar_EG: يجب إعاده معايرة العرض '%s' قريباً.

en: The printer '%s' should be recalibrated soon.
ar_EG: يجب إعادة معايرة الطابعة '%s' قريبًا.

en: Cinnamon Settings Daemon Color Plugin
ar_EG: إعدادات برنامج اللون المساعد المخفي لـCinnamon

en: Color calibration device added
ar_EG: تم إضافه جهاز معايرة الألوان

en: Color calibration device removed
ar_EG: تم إزالة جهاز معايرة الألوان

en: Low Disk Space on "%s"
ar_EG: مساحة القرص منخفضة على "%s"

en: The volume "%s" has only %s disk space remaining.  You may free up some space by emptying the trash.
ar_EG: تحتوي وحدة التخزين "%s" على %s فقط من مساحة القرص المتبقية. يمكنك تحرير بعض المساحة عن طريق إفراغ سلة المهملات.

en: The volume "%s" has only %s disk space remaining.
ar_EG: تحتوي وحدة التخزين "%s" على %s فقط من مساحة القرص المتبقية.

en: Low Disk Space
ar_EG: مساحة التخزين منخفضة

en: This computer has only %s disk space remaining.  You may free up some space by emptying the trash.
ar_EG: يحتوي هذا الكمبيوتر على مساحة قرص %s متبقية فقط. يمكنك تحرير بعض المساحة عن طريق إفراغ سلة المهملات.

en: This computer has only %s disk space remaining.
ar_EG: يحتوي هذا الكمبيوتر على مساحة قرص %s متبقية فقط.

en: Disk space
ar_EG: مساحة القرص

en: Examine
ar_EG: أختبر

note: #-#-#-#-#  21 (linuxmint)  #-#-#-#-# label, accelerator name, stock id
en: Empty Trash
ar_EG: إفراغ سلة المهملات

en: Ignore
ar_EG: تجاهل

en: Don't show any warnings again for this file system
ar_EG: عدم عرض أي تحذيرات مرة أخرى لنظام الملفات هذا

en: Don't show any warnings again
ar_EG: عدم عرض أي تحذيرات مرة أخرى

en: You can free up disk space by emptying the Trash, removing unused programs or files, or moving files to another disk or partition.
ar_EG: يمكنك تحرير مساحة القرص عن طريق إفراغ سلة المهملات، أو إزالة البرامج أو الملفات غير المستخدمة، أو نقل الملفات إلى قرص أو قسم آخر.

en: You can free up disk space by removing unused programs or files, or by moving files to another disk or partition.
ar_EG: يمكنك تحرير مساحة القرص عن طريق إزالة البرامج أو الملفات غير المستخدمة أو نقل الملفات إلى قرص أو قسم آخر.

en: You can free up disk space by emptying the Trash, removing unused programs or files, or moving files to an external disk.
ar_EG: يمكنك تحرير مساحة القرص عن طريق إفراغ سلة المهملات، وإزالة البرامج أو الملفات غير المستخدمة، أو نقل الملفات إلى قرص خارجي.

en: You can free up disk space by removing unused programs or files, or by moving files to an external disk.
ar_EG: يمكنك تحرير مساحة القرص عن طريق إزالة البرامج أو الملفات غير المستخدمة أو نقل الملفات إلى قرص خارجي.

en: Examine...
ar_EG: يختبر...

en: Error activating XKB configuration.
    There can be various reasons for that.
    
    If you report this situation as a bug, include the results of
     <b>%s</b>
     <b>%s</b>
     <b>%s</b>
     <b>%s</b>
ar_EG: خطأ في تنشيط تكوين XKB.
    يمكن أن يكون هناك أسباب مختلفة لذلك.
    
    إذا قمت بالإبلاغ عن هذا الموقف علي انه خطا، فعليك تضمين نتائج
      <b>%s</b>
      <b>%s</b>
      <b>%s</b>
      <b>%s</b>

en: _Layouts
ar_EG: _التخطيطات

en: Show _Keyboard Layout...
ar_EG: عرض _تخطيط لوحة المفاتيح...

en: Region and Language Settings
ar_EG: إعدادات اللغة والمنطقة

en: UPS Discharging
ar_EG: تفريغ UPS

en: %s of UPS backup power remaining
ar_EG: المتبقي من طاقة UPS الاحتياطية %s

en: Power
ar_EG: الطاقة

en: Battery low
ar_EG: البطارية ضعيفة

en: Laptop battery low
ar_EG: بطارية الكمبيوتر المحمول منخفضة

en: Approximately %s remaining (%.0f%%)
ar_EG: حوالي %s المتبقية (%.0f%%)

en: UPS low
ar_EG: UPS منخفض

en: Approximately %s of remaining UPS backup power (%.0f%%)
ar_EG: المتبقي من طاقة UPS الاحتياطية %s تقريباً (%.0f%%)

en: Mouse battery low
ar_EG: بطارية الماوس منخفضة

en: Keyboard battery low
ar_EG: بطارية لوحة المفاتيح منخفضة

en: PDA battery low
ar_EG: بطارية PDA منخفضة

en: PDA is low in power (%.0f%%)
ar_EG: طاقة المساعد الشخصي الرقمي منخفضة (%.0f%%)

en: Cell phone battery low
ar_EG: بطارية الهاتف الخليوي منخفضة

en: Cell phone is low in power (%.0f%%)
ar_EG: طاقة الهاتف الخلوي منخفضة (%.0f%%)

en: Media player battery low
ar_EG: بطارية مشغل الوسائط منخفضة

en: Media player is low in power (%.0f%%)
ar_EG: طاقة مشغل الوسائط منخفضة (%.0f%%)

en: Tablet battery low
ar_EG: بطارية الجهاز اللوحي منخفضة

en: Tablet is low in power (%.0f%%)
ar_EG: طاقة الجهاز اللوحي منخفضة (%.0f%%)

en: Attached computer battery low
ar_EG: بطارية الكمبيوتر المرفقة منخفضة

en: Attached computer is low in power (%.0f%%)
ar_EG: طاقة الكمبيوتر المرفقة منخفضة (%.0f%%)

en: Battery is low
ar_EG: البطارية ضعيفة

en: Battery critically low
ar_EG: البطارية منخفضة للغاية

en: Laptop battery critically low
ar_EG: بطارية الكمبيوتر المحمول منخفضة للغاية

en: Plug in your AC adapter to avoid losing data.
ar_EG: قم بتوصيل محول التيار المتردد لتجنب فقدان البيانات.

en: Computer will suspend very soon unless it is plugged in.
ar_EG: سيتم تعليق الكمبيوتر قريباً جداً ما لم يتم توصيله.

en: Computer will hibernate very soon unless it is plugged in.
ar_EG: سيتم إسبات الكمبيوتر قريباً جداً ما لم يتم توصيله.

en: Computer will shutdown very soon unless it is plugged in.
ar_EG: سيتم إيقاف تشغيل الكمبيوتر قريباً جداً ما لم يتم توصيله.

en: UPS critically low
ar_EG: UPS منخفض للغاية

en: Approximately %s of remaining UPS power (%.0f%%). Restore AC power to your computer to avoid losing data.
ar_EG: طاقة UPS المتبقي منها %s تقريباً (%.0f%%). استعادة طاقة AC للكمبيوتر الخاص بك لتجنب فقدان البيانات.

en: Attached computer is very low in power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
ar_EG: طاقة الكمبيوتر المرفقة منخفضة جدًا (%.0f%%). سيتوقف هذا الجهاز قريبًا عن العمل إذا لم يتم شحنها.

en: Battery is critically low
ar_EG: البطارية منخفضة للغاية

en: The battery is below the critical level and this computer will <b>power-off</b> when the battery becomes completely empty.
ar_EG: البطارية أقل من المستوى الحرج وسيقوم الكمبيوتر <b>بإيقاف-الطاقة</b> عندما تصبح البطارية فارغة تمامًا.

en: The battery is below the critical level and this computer is about to suspend.
    <b>NOTE:</b> A small amount of power is required to keep your computer in a suspended state.
ar_EG: البطارية أقل من المستوى الحرج وهذا الكمبيوتر على وشك التعليق.
    <b>ملاحظة:</b> تحتاج إلى قدر ضئيل من الطاقة للحفاظ على جهاز الكمبيوتر الخاص بك في حالة التعليق.

en: The battery is below the critical level and this computer is about to hibernate.
ar_EG: البطارية أقل من المستوى الحرج وهذا الكمبيوتر على وشك الإسبات.

en: The battery is below the critical level and this computer is about to shutdown.
ar_EG: البطارية أقل من المستوى الحرج وهذا الكمبيوتر على وشك إيقاف التشغيل.

en: UPS is below the critical level and this computer will <b>power-off</b> when the UPS becomes completely empty.
ar_EG: طاقة UPS أقل من المستوى الحرج وسيقوم الكمبيوتر <b>بإيقاف-الطاقة</b> عندما يصبح جهاز UPS فارغًا تمامًا.

en: UPS is below the critical level and this computer is about to hibernate.
ar_EG: طاقة UPS أقل من المستوى الحرج وهذا الكمبيوتر على وشك الإسبات.

en: UPS is below the critical level and this computer is about to shutdown.
ar_EG: طاقة UPS أقل من المستوى الحرج وهذا الكمبيوتر على وشك إيقاف التشغيل.

en: Lid has been opened
ar_EG: تم فتح الغطاء

en: Lid has been closed
ar_EG: تم إغلاق الغطاء

note: #-#-#-#-#  5 (linuxmint)  #-#-#-#-# power@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Power Manager
ar_EG: مدير الطاقة

en: %i minute | %i minutes
ar_EG[0]: %i دقيقة
ar_EG[1]: %i دقيقة
ar_EG[2]: %i دقائق
ar_EG[3]: %i دقائق
ar_EG[4]: %i دقائق
ar_EG[5]: %i دقائق

en: %i hour | %i hours
ar_EG[0]: %i ساعة
ar_EG[1]: %i ساعة
ar_EG[2]: %i ساعات
ar_EG[3]: %i ساعات
ar_EG[4]: %i ساعات
ar_EG[5]: %i ساعات

en: hour | hours
ar_EG[0]: ساعة
ar_EG[1]: ساعة
ar_EG[2]: ساعات
ar_EG[3]: ساعات
ar_EG[4]: ساعات
ar_EG[5]: ساعات

en: minute | minutes
ar_EG[0]: دقيقة
ar_EG[1]: دقيقة
ar_EG[2]: دقائق
ar_EG[3]: دقائق
ar_EG[4]: دقائق
ar_EG[5]: دقائق

en: provides %s laptop runtime
ar_EG: يوفر وقت تشغيل الكمبيوتر المحمول %s

en: %s %s remaining
ar_EG: المتبقي %s %s

en: %s %s until charged
ar_EG: %s %s حتى يتم الشحن

en: provides %s battery runtime
ar_EG: يوفر وقت تشغيل البطارية %s

en: Product:
ar_EG: المنتج:

en: Status:
ar_EG: الحالة:

en: Missing
ar_EG: مفقود

en: Charged
ar_EG: مشحون

en: Discharging
ar_EG: تفريغ

en: Percentage charge:
ar_EG: نسبة الشحن:

en: Vendor:
ar_EG: البائع:

en: Technology:
ar_EG: التقنية:

en: Serial number:
ar_EG: الرقم التسلسلي:

en: Charge time:
ar_EG: وقت الشحن:

en: Discharge time:
ar_EG: وقت التفريغ:

en: Excellent
ar_EG: ممتاز

en: Poor
ar_EG: رديء

en: Capacity:
ar_EG: القدرة:

en: Current charge:
ar_EG: الشحن الحالي:

en: Last full charge:
ar_EG: آخر شحن كامل:

en: Design charge:
ar_EG: تصميم الشحن:

en: Charge rate:
ar_EG: نسبة الشحن:

en: Game controller | Game controllers
ar_EG[0]: ذراع التحكم بالألعاب
ar_EG[1]: ذراعي التحكم بالألعاب
ar_EG[2]: أذرع التحكم بالألعاب
ar_EG[3]: أذرع التحكم بالألعاب
ar_EG[4]: أذرع التحكم بالألعاب
ar_EG[5]: أذرع التحكم بالألعاب

en: Lithium Ion
ar_EG: ليثيوم ايون

en: Lithium Polymer
ar_EG: ليثيوم بوليمر

en: Lithium Iron Phosphate
ar_EG: ليثيوم فوسفات الحديد

en: Lead acid
ar_EG: حمض الرصاص

en: Nickel Cadmium
ar_EG: نيكل كادميوم

en: Nickel metal hydride
ar_EG: هيدريد معدن النيكل

en: Unknown technology
ar_EG: تقنية غير معروفة

en: Empty
ar_EG: فارغة

en: Waiting to charge
ar_EG: في انتظار الشحن

en: Waiting to discharge
ar_EG: في انتظار التفريغ

en: Laptop battery not present
ar_EG: بطارية الكمبيوتر المحمول غير موجودة

en: Laptop battery is charging
ar_EG: بطارية الكمبيوتر المحمول قيد الشحن

en: Laptop battery is discharging
ar_EG: بطارية الكمبيوتر المحمول قيد التفريغ

en: Laptop battery is empty
ar_EG: بطارية الكمبيوتر المحمول فارغة

en: Laptop battery is charged
ar_EG: بطارية الكمبيوتر المحمول مشحونة

en: Laptop battery is waiting to charge
ar_EG: بطارية الكمبيوتر المحمول في انتظار الشحن

en: Laptop battery is waiting to discharge
ar_EG: بطارية الكمبيوتر المحمول في انتظار التفريغ

en: UPS is charging
ar_EG: UPS قيد الشحن

en: UPS is discharging
ar_EG: UPS قيد التفريغ

en: UPS is empty
ar_EG: UPS فارغ

en: UPS is charged
ar_EG: UPS مشحون

en: Mouse is charging
ar_EG: الماوس قيد الشحن

en: Mouse is discharging
ar_EG: الماوس قيد التفريغ

en: Mouse is empty
ar_EG: الماوس فارغ

en: Mouse is charged
ar_EG: الماوس مشحون

en: Keyboard is charging
ar_EG: لوحة المفاتيح قيد الشحن

en: Keyboard is discharging
ar_EG: لوحة المفاتيح قيد التفريغ

en: Keyboard is empty
ar_EG: لوحة المفاتيح فارغة

en: Keyboard is charged
ar_EG: لوحة المفاتيح مشحونة

en: PDA is charging
ar_EG: PDA قيد الشحن

en: PDA is discharging
ar_EG: PDA قيد التفريغ

en: PDA is empty
ar_EG: PDA فارغ

en: PDA is charged
ar_EG: PDA مشحون

en: Cell phone is charging
ar_EG: الهاتف الخليوي قيد الشحن

en: Cell phone is discharging
ar_EG: الهاتف الخليوي قيد التفريغ

en: Cell phone is empty
ar_EG: الهاتف الخليوي فارغ

en: Cell phone is charged
ar_EG: الهاتف الخليوي مشحون

en: Media player is charging
ar_EG: مشغل الوسائط قيد الشحن

en: Media player is discharging
ar_EG: مشغل الوسائط قيد التفريغ

en: Media player is empty
ar_EG: مشغل الوسائط فارغ

en: Media player is charged
ar_EG: مشغل الوسائط مشحون

en: Tablet is charging
ar_EG: الجهاز اللوحي قيد الشحن

en: Tablet is discharging
ar_EG: الجهاز اللوحي قيد التفريغ

en: Tablet is empty
ar_EG: الجهاز اللوحي فارغ

en: Tablet is charged
ar_EG: الجهاز اللوحي مشحون

en: Computer is charging
ar_EG: الكمبيوتر قيد الشحن

en: Computer is discharging
ar_EG: الكمبيوتر قيد التفريغ

en: Computer is empty
ar_EG: الكمبيوتر فارغ

en: Computer is charged
ar_EG: الكمبيوتر مشحون

en: Game controller is charging
ar_EG: يجري شحن ذراع التحكم بالألعاب

en: Game controller is discharging
ar_EG: ذراع التحكم بالألعاب يفقد الشحن

en: Game controller is empty
ar_EG: ذراع التحكم بالألعاب فارغ من الشحن

en: Game controller is charged
ar_EG: ذراع التحكم بالألعاب مشحون

en: Configuring new printer
ar_EG: تكوين طابعة جديدة

en: Please wait...
ar_EG: يرجى الانتظار...

en: Missing printer driver
ar_EG: برنامج تشغيل الطابعة مفقود

en: No printer driver for %s.
ar_EG: برنامج تشغيل الطابعة %s غير موجود.

en: No driver for this printer.
ar_EG: لا يوجد برنامج تشغيل لهذه الطابعة.

note: #-#-#-#-#  5 (linuxmint)  #-#-#-#-# Label                              Executable Icon                     Category          Keywords for filter printers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Printers
ar_EG: الطابعات

en: Printer '%s' is low on toner.
ar_EG: الطابعة '%s' الحبر منخفض.

en: Printer '%s' has no toner left.
ar_EG: الطابعة '%s' لا تحتوي على حبر.

en: Printer '%s' may not be connected.
ar_EG: الطابعة '%s' قد تكون غير متصلة.

en: The cover is open on printer '%s'.
ar_EG: غطاء الطابعة '%s' مفتوح.

en: There is a missing print filter for printer '%s'.
ar_EG: الطابعة '%s' يوجد بها فلتر طباعة مفقود.

en: The door is open on printer '%s'.
ar_EG: باب الطابعة '%s' مفتوح.

en: Printer '%s' is low on a marker supply.
ar_EG: عرض العلامة في الطابعة '%s' منخفض.

en: Printer '%s' is out of a marker supply.
ar_EG: الطابعة '%s' خارج مصدر العلامة.

en: Printer '%s' is low on paper.
ar_EG: ورق الطابعة '%s' منخفض.

en: Printer '%s' is out of paper.
ar_EG: الطابعة '%s' ليس بها ورق.

en: Printer '%s' is currently off-line.
ar_EG: الطابعة '%s' غير متصلة حالياً.

en: There is a problem on printer '%s'.
ar_EG: الطابعة '%s' توجد بها مشكلة.

en: Toner low
ar_EG: الحبر منخفض

en: Toner empty
ar_EG: الحبر فارغ

en: Not connected?
ar_EG: غير متصلة؟

en: Cover open
ar_EG: الغطاء مفتوح

en: Printer configuration error
ar_EG: خطأ في تكوين الطابعة

en: Door open
ar_EG: الباب مفتوح

en: Marker supply low
ar_EG: عرض العلامة منخفض

en: Out of a marker supply
ar_EG: خارج عرض العلامة

en: Paper low
ar_EG: الورق منخفض

en: Out of paper
ar_EG: لا يوجد ورق

en: Printer off-line
ar_EG: الطابعة غير متصلة

en: Printer error
ar_EG: خطأ في الطابعة

en: Printer added
ar_EG: تم إضافة طابعة

en: Printing stopped
ar_EG: توقف الطباعة

en: Printing canceled
ar_EG: أُلغِيت الطباعة

en: Printing aborted
ar_EG: أُجهِضت الطباعة

en: Printing completed
ar_EG: تمت الطباعة

en: Printing
ar_EG: طباعة

en: Printer report
ar_EG: تقرير الطابعة

en: Printer warning
ar_EG: تحذير الطابعة

en: Printer '%s': '%s'.
ar_EG: الطابعة '%s': '%s'.

en: received error or hang up from event source
ar_EG: تلقي خطأ أو تعليق من مصدر الحدث

en: NSS security system could not be initialized
ar_EG: لا يمكن تهيئة نظام أمان NSS

en: no suitable smartcard driver could be found
ar_EG: لا يمكن العثور على برنامج تشغيل البطاقة الذكية المناسبة

en: smartcard driver '%s' could not be loaded
ar_EG: تعذر تحميل برنامج تشغيل البطاقة الذكية '%s'

en: could not watch for incoming card events - %s
ar_EG: لا يمكن مشاهدة أحداث البطاقات الواردة - %s

en: encountered unexpected error while waiting for smartcard events
ar_EG: حدث خطأ غير متوقع أثناء انتظار أحداث البطاقة الذكية

en: Send Keystroke %s
ar_EG: ارسال ضربة المفتاح %s

en: Show On-Screen Help
ar_EG: عرض التعليمات على الشاشة

en: Switch Monitor
ar_EG: بدّل الشاشة

en: Mode %d: %s
ar_EG: وضع %d: %s

en: Could not restore the display's configuration
ar_EG: لا يمكن استعادة تكوين العرض

en: Could not restore the display's configuration from a backup
ar_EG: تعذر استعادة تكوين العرض من النسخة الاحتياطية

en: The display will be reset to its previous configuration in %d second | The display will be reset to its previous configuration in %d seconds
ar_EG[0]: سيتم إعادة تعيين العرض إلى التكوين السابق خلال %d ثانية
ar_EG[1]: سيتم إعادة تعيين العرض إلى التكوين السابق خلال %d ثانية
ar_EG[2]: سيتم إعادة تعيين العرض إلى التكوين السابق خلال %d ثواني
ar_EG[3]: سيتم إعادة تعيين العرض إلى التكوين السابق خلال %d ثواني
ar_EG[4]: سيتم إعادة تعيين العرض إلى التكوين السابق خلال %d ثواني
ar_EG[5]: سيتم إعادة تعيين العرض إلى التكوين السابق خلال %d ثواني

en: Does the display look OK?
ar_EG: هل تبدو الشاشة على ما يرام؟

en: Confirm New Configuration
ar_EG: تأكيد التكوين الجديد

en: _Restore Previous Configuration
ar_EG: _استعادة التكوين السابق

en: _Keep This Configuration
ar_EG: _احتفظ بهذا التكوين

en: The selected configuration for displays could not be applied
ar_EG: لا يمكن تطبيق التكوين المحدد لشاشات العرض

en: Could not refresh the screen information: %s
ar_EG: تعذر تحديث معلومات الشاشة: %s

en: Trying to switch the monitor configuration anyway.
ar_EG: محاولة تبديل تكوين جهاز العرض على أي حال.

en: Could not apply the stored configuration for monitors
ar_EG: تعذر تطبيق التكوين المخزن لشاشات العرض

en: The following accounts are supported in Cinnamon:
ar_EG: الحسابات التالية مدعومة في سينامُن:

en: The following accounts are supported in GNOME applications:
ar_EG: الحسابات التالية مدعومة في تطبيقات جنوم:

en: Remove '%s'
ar_EG: احذف '%s'

en: Leave it
ar_EG: اتركه

en: Failed to launch '%s'
ar_EG: فشل تشغيل '%s'

en: %1$s: %2$s
ar_EG: ‏%1$s: %2$s

en: Print version
ar_EG: نسخة الطباعة

en: GNOME Online Accounts is a service which runs in the background and which you can authorize to access your online accounts. Applications can then use this service to interact with your online accounts.
ar_EG: حسابات جنوم على الشبكة هي خدمة يتم تشغيلها في الخلفية ويمكنك اعتمادها للوصول إلى حساباتك عبر الشبكة. يمكن للتطبيقات بعد ذلك استخدام هذه الخدمة للتفاعل مع حساباتك على الشبكة.

en: Allows Nemo to connect to Google Drive
ar_EG: يسمح لـ نيمو بالاتصال بـ جوجل درايف

en: Allows Nemo to connect to an OwnCloud server
ar_EG: يسمح لـ نيمو بالاتصال بخادم OwnCloud

en: Launcher Properties
ar_EG: خصائص المشغل

en: Name:
ar_EG: الاسم:

en: Command:
ar_EG: الأمر:

en: Comment:
ar_EG: التعليق:

en: Browse
ar_EG: تصفّح

en: Launch in Terminal?
ar_EG: شَغِّل في الطرفية؟

en: Directory Properties
ar_EG: خصائص المجلد

en: Main Menu
ar_EG: القائمة الرئيسية

en: Restore System Configuration
ar_EG: استعادة تكوين النظام

en: Restore the default menu layout
ar_EG: استعادة تخطيط القائمة الإفتراضي

en: _New Menu
ar_EG: _قائمة جديدة

en: Ne_w Item
ar_EG: _عنصر جديد

en: Cut
ar_EG: قصّ

en: Copy
ar_EG: نسخ

en: Paste
ar_EG: ألصِق

en: Edit Desktop File
ar_EG: حرّر ملف المكتب

en: Add
ar_EG: أضِف

en: Add/Edit Launcher
ar_EG: اضف/حرِّر المشغل

en: Program:
ar_EG: برنامج:

en: Icon Name
ar_EG: اسم اﻷيقونة

en: Custom Application
ar_EG: تطبيق مخصص

en: Execution of '%s' failed:
ar_EG: فشل تنفيذ '%s':

en: Are you sure you want to remove '%s'?
ar_EG: هل انت متأكّد من إزالة '%s'؟

en: About...
ar_EG: حول...

en: Configure...
ar_EG: تكوين...

en: This applet does not support panels of that type. This can cause visual glitches in the panel.
ar_EG: لا يدعم هذا البريمج أشرطة من هذا النوع. يمكن أن يسبب هذا أخطاء بصرية في الشريط.

en: Would you like to continue using it anyway, remove it from the panel, or try to move it to a different panel?
ar_EG: هل ترغب في الاستمرار في استخدامه على أي حال، أو إزالته من اللوحة، أو تجربة نقله إلى شريط أخرى؟

en: Remove it
ar_EG: احذفها

en: Move to another panel
ar_EG: أنقل إلى شريط أخرى

en: A suitable panel could not be found. The applet has been removed instead.
ar_EG: لا يمكن العثور على شريط مناسب. تمت إزالة البريمج بدلاً من ذلك.

en: Certain applets do not allow multiple instances or were at their max number of instances so were not copied
ar_EG: بعض التطبيقات لا تسمح بمثيلات متعددة أو كانت في أقصى عدد لمثيلاتها لذلك لم يتم نسخها

en: Show Text
ar_EG: أظهر النص

en: Hide Text
ar_EG: إخفي النص

en: Remove this desklet
ar_EG: أزِل هذا التطبيق المكتبي

en: Are you sure you want to remove workspace "%s"?
ar_EG: هل تريد بالتأكيد إزالة مساحة العمل "%s"؟

en: Invalid overview options: Incorrect number of corners
ar_EG: خيارات نظرة عامة غير صالحة: عدد الزوايا غير صحيح

en: Execution time (ms):
ar_EG: وقت التنفيذ (م ث):

en: Loaded successfully
ar_EG: تم التحميل بنجاح

en: Check your video drivers
ar_EG: تاكد من تعريفات الفيديو (كرت الشاشة)

en: Your system is currently running without video hardware acceleration.
ar_EG: يعمل نظامك حاليًا بدون تسريع أجهزة الفيديو.

en: You may experience poor performance and high CPU usage.
ar_EG: ربما قد تواجه اداء بطيء واستخدام عالي لوحدة المعالجه المركزية (cpu)

en: Launch Driver Manager
ar_EG: شغل مدير التعريفات

en: Problems during Cinnamon startup
ar_EG: مشاكل أثناء بدء تشغيل سينامُن

en: Cinnamon started successfully, but one or more applets, desklets or extensions failed to load.
ar_EG: بدء تشغيل سينامُن بنجاح، ولكن فشل تطبيق واحد أو أكثر من البريمجات، أو التطبيقات المكتبية، أو الامتدادات.

en: Check your system log and the Cinnamon LookingGlass log for any issues.
ar_EG: تحقق من سجل النظام وسجل Cinnamon LookingGlass بحثًا عن أي مشاكل.

en: You can disable the offending extension(s) in Cinnamon Settings to prevent this message from recurring.
ar_EG: يمكنك تعطيل الملحقات المخالفة في إعدادات سينامُن لمنع تكرار هذه الرسالة.

en: Please contact the developer.
ar_EG: يرجى الاتصال بالمطور.

en: Workspace
ar_EG: مساحة العمل

en: Restarting Cinnamon...
ar_EG: إعادة تشغيل سينامُن .......

en: System Information
ar_EG: معلومات النظام

note: #-#-#-#-#  26 (MATE Desktop Environment)  #-#-#-#-# translators: this is the document security state
en: No
ar_EG: لا

note: #-#-#-#-#  26 (MATE Desktop Environment)  #-#-#-#-# translators: this is the document security state
en: Yes
ar_EG: نعم

en: Select position of new panel. Esc to cancel.
ar_EG: حدد موضع الشريط الجديد. أضغط Esc للإلغاء.

en: Select new position of panel. Esc to cancel.
ar_EG: حدد موضع جديد للشريط. أضغط Esc للإلغاء.

en: You don't have any panels added.
    Do you want to open panel settings?
ar_EG: ليس لديك أي أشرطة مضافة.
    هل تريد فتح إعدادات الشريط؟

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->title
en: Panel settings
ar_EG: إعدادات الشريط

en: Applets
ar_EG: البريمجات

en: Panel edit mode
ar_EG: وضع تحرير الشريط

en: Move
ar_EG: حرِّك

en: Add a new panel
ar_EG: أضف شريط جديدة

en: Troubleshoot
ar_EG: تصويب الخطأ

en: Restart Cinnamon
ar_EG: أعِد تشغيل سينامُن

en: Looking Glass
ar_EG: المظهر الزجاجي

en: Restore all settings to default
ar_EG: استعِد كل الإعدادات الافتراضية

en: Are you sure you want to restore all settings to default?
ar_EG: هل تريد بالتأكيد استعادة كل الإعدادات إلى الوضع الافتراضي؟

note: #-#-#-#-#  5 (linuxmint)  #-#-#-#-# i18n for menu item set up larger components.
en: System Settings
ar_EG: إعدادات النظام

en: %s (%s) has just been stopped.
ar_EG: %s (%s) تم إيقافه للتو.

en: Device %s can be turned off, if necessary.
ar_EG: يمكن إيقاف تشغيل الجهاز %s ، إذا لزم الأمر.

en: Device %s is busy, please wait.
ar_EG: الجهاز %s مشغول، الرجاء الانتظار.

en: Do not disconnect or data loss may occur.
ar_EG: لا تقطع الاتصال وإلا فقدت البيانات.

en: Unable to stop the drive %s (%s)
ar_EG: غير قادر على إيقاف محرك الأقراص %s (%s)

en: %s (%s) can be safely unplugged.
ar_EG: %s (%s) يمكن فصله بأمان.

en: Device %s can be removed.
ar_EG: يمكن إزالة الجهاز %s.

en: %s (%s) has just been ejected.
ar_EG: %s (%s ) تم إخراجه للتو.

en: Do not remove or data loss may occur.
ar_EG: لا تقم بإزالته وإلا فقدت البيانات.

en: Unable to eject the drive %s (%s)
ar_EG: غير قادر على إخراج محرك الأقراص %s (%s)

en: Succesfully unmounted %s (%s)
ar_EG: تم فصله بنجاح %s (%s)

en: Failed to unmount %s (%s)
ar_EG: فشل فصله %s (%s)

en: Connect to...
ar_EG: الإتصال بـ...

en: Please enter a command:
ar_EG: الرجاء أدخل الأمر:

en: Hold <Super> to enter snap mode
ar_EG: اضغط باستمرار <Super> للدخول في وضع المحاذاة

en: Hold <Alt> to enter snap mode
ar_EG: اضغط باستمرار <Alt> للدخول في وضع المحاذاة

en: Hold <Ctrl> to enter snap mode
ar_EG: اضغط باستمرار <Ctrl> للدخول في وضع المحاذاة

en: Hold <Shift> to enter snap mode
ar_EG: اضغط باستمرار <Shift> للدخول في وضع المحاذاة

en: Use the arrow or numeric keys to switch workspaces while dragging
ar_EG: استخدم السهم أو المفاتيح الرقمية للتبديل بين مساحات العمل أثناء السحب

en: No open windows
ar_EG: لا نوافذ مفتوحة

en: Minimize
ar_EG: تصغير

en: Maximize
ar_EG: تكبير

en: Move to left workspace
ar_EG: انتقل إلى مساحة العمل اليسرى

en: Move to right workspace
ar_EG: انتقل إلى مساحة العمل اليمنى

en: Visible on all workspaces
ar_EG: مرئي في جميع مساحات العمل

en: Move to a new workspace
ar_EG: انتقل إلى مساحة عمل جديدة

en: Move to monitor %d
ar_EG: انتقل إلى شاشة %d

en: Only on this workspace
ar_EG: على مساحة العمل هذه فقط

en: Unmaximize
ar_EG: إلغاء التكبير

en: Zoom
ar_EG: تكبير

en: Screen Reader
ar_EG: قارئ الشاشة

en: Screen Keyboard
ar_EG: لوحة مفاتيح الشاشة

en: Sticky Keys
ar_EG: ثبات المفاتيح

en: Slow Keys
ar_EG: المفاتيح البطيئة

en: Bounce Keys
ar_EG: مفاتيح الارتداد

en: Mouse Keys
ar_EG: مفاتيح الفأرة

en: Universal Access Settings
ar_EG: إعدادات الوصول الشامل

en: High Contrast
ar_EG: تباين عالي

en: Large Text
ar_EG: نص كبير

en: Date and Time Settings
ar_EG: إعدادات الوقت والتاريخ

note: expo@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Expo
ar_EG: المعرض

note: #-#-#-#-#  5 (linuxmint)  #-#-#-#-# favorites@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Favorites
ar_EG: المفضلة

en: Move to the other monitor
ar_EG: انتقل إلى شاشة أخرى

en: Move to monitor
ar_EG: انتقل إلى شاشة عرض

en: Move to another workspace
ar_EG: انتقل إلى مساحة عمل أخرى

en: Preferences
ar_EG: التفضيلات

note: grouped-window-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Grouped window list
ar_EG: قائمة النوافذ المُجمعة

en: Run with NVIDIA GPU
ar_EG: شغَّل مع وحدة معالجة رسومات NVIDIA

en: New Window
ar_EG: نافذة جديدة

en: Unpin from Panel
ar_EG: افصِل من الشريط

en: Pin to Panel
ar_EG: صِل بالشريط

en: Remove from Autostart
ar_EG: أزِل من التشغيل التلقائي

en: Add to Autostart
ar_EG: أضف إلى التشغيل التلقائي

en: Create Shortcut
ar_EG: أنشِئ مختصر

en: Restore to full opacity
ar_EG: استعد العتامة الكاملة

en: Close others
ar_EG: أغلق الآخرين

en: Close all
ar_EG: أغلق الكل

en: Power management
ar_EG: إدارة الطاقة

en: Power management: inhibited
ar_EG: إدارة الطاقة: معطلة

en: Power management: active
ar_EG: إدارة الطاقة: نشطة

en: Power management is already inhibited by another program
ar_EG: إدارة الطاقة معطلة بالفعل بواسطة برنامج آخر

en: Power management: inhibited by another program
ar_EG: إدارة الطاقة: معطلة بواسطة برنامج آخر

en: Apps inhibiting power management:
ar_EG: تطبيقات تمنع إدارة الطاقة:

en: Inhibit applet
ar_EG: تعطيل البريمج

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Notifications
ar_EG: الإشعارات

en: Show Keyboard Layout
ar_EG: عرض تخطيط لوحة المفاتيح

en: Show Character Table
ar_EG: عرض جدول الأحرف

en: Keyboard Settings
ar_EG: إعدادات لوحة المفاتيح

en: Add to favorites
ar_EG: أضف إلى المفضلة

en: Uninstall
ar_EG: إلغاء التثبيت

en: This file is no longer available
ar_EG: هذا الملف لم يعد متوفرا

en: Other application...
ar_EG: تطبيق آخر...

note: #-#-#-#-#  5 (linuxmint)  #-#-#-#-# menu@cinnamon.org->metadata.json->name menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description network@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Menu
ar_EG: القائمة

en: Recent Files
ar_EG: الملفات الأخيرة

en: Clear list
ar_EG: امسح القائمة

en: Clear all recent documents
ar_EG: امسح كافة المستندات الحديثة

en: No recent documents
ar_EG: لا توجد وثائق حديثة

en: All Applications
ar_EG: كل التطبيقات

en: Lock screen
ar_EG: قفل الشاشة

en: Lock the screen
ar_EG: شاشة القفل

en: Leave the session
ar_EG: غادر الجلسة

en: Shut down the computer
ar_EG: أطفئ الحاسوب

en: Type to search...
ar_EG: أكتب للبحث...

en: <unknown>
ar_EG: <مجهول>

en: disabled
ar_EG: معطل

en: unmanaged
ar_EG: غير مُدار

en: disconnecting...
ar_EG: قطع الاتصال...

en: connecting...
ar_EG: جاري الاتصال...

en: authentication required
ar_EG: المصادقة المطلوبة

en: firmware missing
ar_EG: البرامج الثابتة مفقودة

en: cable unplugged
ar_EG: سلك مفصول

en: unavailable
ar_EG: غير متوفر

en: connection failed
ar_EG: فشل الإتصال

en: More
ar_EG: المزيد

en: Connected (private)
ar_EG: متصل (خاص)

en: Ethernet
ar_EG: إيثرنت

en: Wifi
ar_EG: واي فاي

en: Modem
ar_EG: مودم

en: Auto Ethernet
ar_EG: إيثرنت تلقائي

en: Auto broadband
ar_EG: النطاق العريض التلقائي

en: Auto dial-up
ar_EG: الطلب التلقائي

en: Auto %s
ar_EG: تلقائي %s

en: Auto bluetooth
ar_EG: بلوتوث تلقائي

en: Auto wireless
ar_EG: لاسلكي تلقائي

note: network@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Network Manager
ar_EG: مدير الشبكة

en: Enable networking
ar_EG: تمكين الشبكات

en: Wireless
ar_EG: لاسلكي

en: Mobile broadband
ar_EG: النطاق العريض المحمول

en: VPN Connections
ar_EG: اتصالات VPN

en: Network Settings
ar_EG: إعدادات الشبكة

en: Network Connections
ar_EG: اتصالات الشبكة

en: Activation of network connection failed
ar_EG: فشل تنشيط اتصال الشبكة

en: Networking is disabled
ar_EG: الشبكة معطلة

en: No connection
ar_EG: لايوجد إتصال

en: Connecting to the cellular network...
ar_EG: جاري الإتصال بشبكة الجوال...

en: Connecting to the wireless network...
ar_EG: جاري الاِتصال بالشبكة اللاسلكية...

en: Connecting to the wired network...
ar_EG: جاري الاِتصال بالشبكة السلكية...

en: Connecting to the VPN...
ar_EG: جاري الاِتصال بـ VPN...

en: Connecting to the network...
ar_EG: جاري الاتصال بالشبكة...

en: Connected to the wireless network
ar_EG: متصل بالشبكة اللاسلكية

en: Wireless connection
ar_EG: اتصال لاسلكي

en: Connected to the wired network
ar_EG: متصل بالشبكة السلكية

en: Connected to the cellular network
ar_EG: متصل بشبكة الجوال

en: Connected to the VPN
ar_EG: متصل بـ VPN

en: Connected to the network
ar_EG: متصل بالشبكة

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->description
en: Clear notifications
ar_EG: امسح الإشعارات

en: Notification Settings
ar_EG: إعدادات الإشعارات

en: No notifications
ar_EG: لا يوجد إشعارات

en: %d notification | %d notifications
ar_EG[0]: %d إشعار
ar_EG[1]: %d إشعار
ar_EG[2]: %d إشعار
ar_EG[3]: %d إشعارات
ar_EG[4]: %d إشعار
ar_EG[5]: %d إشعار

en: just now
ar_EG: الآن فقط

en: %d second ago | %d seconds ago
ar_EG[0]: منذ %d ثانية
ar_EG[1]: منذ %d ثانية
ar_EG[2]: منذ %d ثواني
ar_EG[3]: منذ %d ثواني
ar_EG[4]: منذ %d ثواني
ar_EG[5]: منذ %d ثواني

en: %d minute ago | %d minutes ago
ar_EG[0]: منذ %d دقيقة
ar_EG[1]: منذ %d دقيقة
ar_EG[2]: منذ %d دقائق
ar_EG[3]: منذ %d دقائق
ar_EG[4]: منذ %d دقائق
ar_EG[5]: منذ %d دقائق

en: Click to toggle the on-screen keyboard
ar_EG: انقر للتبديل إلى لوحة المفاتيح على الشاشة

en: Click to enable the on-screen keyboard
ar_EG: انقر لتمكين لوحة المفاتيح على الشاشة

note: panel-launchers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Panel launchers
ar_EG: منصات إطلاق الشريط

en: Battery full
ar_EG: البطارية ممتلئة

en: Battery almost full
ar_EG: البطارية ممتلئة تقريبًا

en: Battery good
ar_EG: البطارية جيدة

en: Low battery
ar_EG: البطارية منخفضة

en: Critically low battery
ar_EG: بطارية منخفضة للغاية

en: Brightness
ar_EG: السطوع

en: Keyboard backlight
ar_EG: الإضاءة الخلفية للوحة المفاتيح

en: Power Settings
ar_EG: إعدادات الطاقة

en: Charging - %d hour until fully charged | Charging - %d hours until fully charged
ar_EG[0]: جاري الشحن - %d ساعة حتى الشحن الكامل
ar_EG[1]: جاري الشحن - %d ساعة حتى الشحن الكامل
ar_EG[2]: جاري الشحن - %d ساعات حتى الشحن الكامل
ar_EG[3]: جاري الشحن - %d ساعات حتى الشحن الكامل
ar_EG[4]: جاري الشحن - %d ساعات حتى الشحن الكامل
ar_EG[5]: جاري الشحن - %d ساعات حتى الشحن الكامل

en: Charging - %d %s %d %s until fully charged
ar_EG: جاري الشحن - %d %s %d %s حتى الشحن الكامل

en: Charging - %d minute until fully charged | Charging - %d minutes until fully charged
ar_EG[0]: جاري الشحن - %d دقيقة حتى الشحن الكامل
ar_EG[1]: جاري الشحن - %d دقيقة حتى يتم الشحن الكامل
ar_EG[2]: جاري الشحن - %d دقائق حتى يتم الشحن الكامل
ar_EG[3]: جاري الشحن - %d دقائق حتى يتم الشحن الكامل
ar_EG[4]: جاري الشحن - %d دقائق حتى يتم الشحن الكامل
ar_EG[5]: جاري الشحن - %d دقائق حتى يتم الشحن الكامل

en: Fully charged
ar_EG: مشحونة بالكامل

en: Using battery power
ar_EG: استخدام طاقة البطارية

en: Using battery power - %d hour remaining | Using battery power - %d hours remaining
ar_EG[0]: استخدام طاقة البطارية - %d ساعة متبقية
ar_EG[1]: استخدام طاقة البطارية - %d ساعة متبقية
ar_EG[2]: استخدام طاقة البطارية - %d ساعات متبقية
ar_EG[3]: استخدام طاقة البطارية - %d ساعات متبقية
ar_EG[4]: استخدام طاقة البطارية - %d ساعات متبقية
ar_EG[5]: استخدام طاقة البطارية - %d ساعات متبقية

en: Using battery power - %d %s %d %s remaining
ar_EG: استخدام طاقة البطارية - %d %s %d %s متبقي

en: Using battery power - %d minute remaining | Using battery power - %d minutes remaining
ar_EG[0]: استخدام طاقة البطارية - %d دقيقة متبقية
ar_EG[1]: استخدام طاقة البطارية - %d دقيقة متبقية
ar_EG[2]: استخدام طاقة البطارية - %d دقائق متبقية
ar_EG[3]: استخدام طاقة البطارية - %d دقائق متبقية
ar_EG[4]: استخدام طاقة البطارية - %d دقائق متبقية
ar_EG[5]: استخدام طاقة البطارية - %d دقائق متبقية

en: Cancel all jobs
ar_EG: ألغ كافة المهام

en: Send to front
ar_EG: أرسل للأمام

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Removable drives
ar_EG: محركات أقراص قابلة للإزالة

en: Open file manager
ar_EG: فتح مدير الملفات

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options scale@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Scale
ar_EG: التحجيم

en: Hi there!
ar_EG: مرحبًا!

en: YOU PRESSED THE BUTTON!!!
ar_EG: لقد ضغطت على الزر!!!

en: YOU USED THE HOTKEY!!!
ar_EG: لقد استخدمت المفتاح الساخن!!!

en: Click to show the desktop or middle-click to show the desklets
ar_EG: انقر لإظهار سطح المكتب أو انقر بزر الفأرة الأوسط لإظهار أدوات سطح المكتب

en: Show Desklets
ar_EG: أظهر أدوات سطح المكتب

en: Click to pause the slideshow
ar_EG: انقر لإيقاف عرض الشرائح مؤقتًا

en: Click to resume the slideshow
ar_EG: انقر لاستئناف عرض الشرائح

en: The slideshow is disabled
ar_EG: تم تعطيل عرض الشرائح

en: Slideshow
ar_EG: عرض الشرائح

en: Next Background
ar_EG: الخلفية التالية

en: Background Settings
ar_EG: إعدادات الخلفية

en: Current background:
ar_EG: الخلفية الحالية

en: Playing
ar_EG: يعمل

en: Paused
ar_EG: متوقف مؤقتًا

en: Stopped
ar_EG: متوقف

en: Unknown Artist
ar_EG: فنان مجهول

en: Unknown Album
ar_EG: ألبوم مجهول

en: Unknown Title
ar_EG: عنوان مجهول

note: #-#-#-#-#  26 (MATE Desktop Environment)  #-#-#-#-# translators: this is the label for toolbar button
en: Previous
ar_EG: السابق

en: Play
ar_EG: تشغيل

en: Stop
ar_EG: إيقاف

note: #-#-#-#-#  26 (MATE Desktop Environment)  #-#-#-#-# translators: this is the label for toolbar button
en: Next
ar_EG: التالي

en: Consecutive Playing
ar_EG: تشغيل متتالي

en: No Shuffle
ar_EG: بدون خلط

en: Open Player
ar_EG: افتح المشغل

en: Quit Player
ar_EG: أنهِ المشغل

en: Pause
ar_EG: إيقاف مؤقت

en: Repeat Single
ar_EG: كرر مرة واحدة

en: Repeat All
ar_EG: كرر الكل

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->shuffle->description
en: Shuffle
ar_EG: خلط

en: Mute output
ar_EG: مَخرج كتم الصوت

en: Mute input
ar_EG: مَدخل كتم الصوت

en: Applications
ar_EG: التطبيقات

en: Output device
ar_EG: جهاز الإخراج

en: Microphone
ar_EG: الميكروفون

en: Input device
ar_EG: جهاز الإدخال

en: Volume
ar_EG: حجم الصوت

en: Launch player
ar_EG: إطلاق المشغل

en: Choose player controls
ar_EG: اختيار عناصر التحكم في المشغل

en: Sound Settings
ar_EG: إعدادات الصوت

en: Are you sure you want to delete all items from the trash?
ar_EG: هل تريد بالتأكيد حذف جميع العناصر من سلة المهملات؟

en: This operation cannot be undone.
ar_EG: هذة العملية لا يمكن التراجع عنها.

note: #-#-#-#-#  5 (linuxmint)  #-#-#-#-# trash@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Trash
ar_EG: سلة المهملات

en: Open Trash
ar_EG: فتح سلة المهملات

en: Log Out...
ar_EG: تسجيل الخروج...

en: Power Off...
ar_EG: إيقاف الطاقة...

en: Remove 'Window list'
ar_EG: إزالة 'قائمة النافذة'

en: All windows
ar_EG: كل النوافذ

en: Manage workspaces (Expo)
ar_EG: إدارة مساحات العمل (Expo)

en: Add a new workspace
ar_EG: إضافة مساحة عمل أخرى

en: Remove the current workspace
ar_EG: إزالة مساحة العمل الحالية

en: Left
ar_EG: يسار

en: Right
ar_EG: يمين

en: Upside-down
ar_EG: مقلوب

en: Configure display settings...
ar_EG: تكوين إعدادات العرض...

en: Clock
ar_EG: الساعة

en: Add new launcher
ar_EG: إضافة منصة إطلاق جديدة

en: Edit launcher
ar_EG: تحرير منصة الإطلاق

en: Photo Frame
ar_EG: إطار الصورة

en: Control Center
ar_EG: مركز التحكم

en: Users and Groups
ar_EG: المستخدمين والمجموعات

en: Add or remove users and groups
ar_EG: أضِف أو أزِل المستخدمين والمجموعات

note: Virtual keyboard
en: Virtual keyboard
ar_EG: لوحة المفاتيح الافتراضية

en: Turn on-screen keyboard on or off
ar_EG: تشغيل أو إيقاف تشغيل لوحة المفاتيح على الشاشة

en: Valid name
ar_EG: اسم صالح

en: The name cannot be empty.
ar_EG: لا يمكن أن يكون الاسم فارغًا.

en: Valid executable
ar_EG: ملف تنفيذي صالح

en: The executable is not valid. It cannot be empty and spaces in the path must be escaped with backslash (\).
ar_EG: الملف التنفيذي غير صالح. لا يمكن أن يكون فارغًا ويجب أن يتم إخلاء المسافات في المسار باستخدام الخط المائل العكسي (\).

en: Cannot create the launcher at this location.  Add to the desktop instead?
ar_EG: لا يمكن إنشاء منصة الإطلاق في هذا الموقع. أضِف إلى سطح المكتب بدلا من ذلك؟

en: Choose a command
ar_EG: اختر الأمر

en: Would you like to add this launcher to the menu also?  It will be placed in the Other category initially.
ar_EG: هل ترغب في إضافة منصة الإطلاق هذة إلى القائمة أيضًا؟ سيتم وضعها في فئة أخرى في البداية.

en: Screen Locker
ar_EG: شاشة القفل

en: Please type an away message for the lock screen
ar_EG: يرجى كتابة رسالة بعيدة لشاشة القفل

note: #-#-#-#-#  5 (linuxmint)  #-#-#-#-# Display name                         ID              Show it? Always False to start              Icon menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-appear->title printers@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Appearance
ar_EG: المظهر

en: Administration
ar_EG: الإدارة

en: network, wireless, wifi, ethernet, broadband, internet
ar_EG: الشبكة، لاسلكية، واي فاي، إيثرنت، نطاق عريض، إنترنت

en: color, profile, display, printer, output
ar_EG: اللون، ملف التعريف، العرض، الطابعة، الإخراج

en: wacom, digitize, tablet, graphics, calibrate, stylus
ar_EG: واكوم، التحويل الرقمي، الكمبيوتر اللوحي، الرسومات، المعايرة، القلم

en: printers, laser, inkjet
ar_EG: الطابعات, الليزر, رشاش الحبر

en: firewall, block, filter, programs
ar_EG: جدار الحماية، الحظر، المرشح، البرامج

en: Languages
ar_EG: اللغات

en: language, install, foreign
ar_EG: اللغة، التثبيت، الأجنبية

en: Input Method
ar_EG: أسلوب الإدخال

en: language, install, foreign, input, method, chinese, korean, japanese, typing
ar_EG: اللغة، التثبيت، الأجنبية، الإدخال، الأسلوب، الصينية، الكورية، اليابانية، الكتابة

en: Login Window
ar_EG: نافذة تسجيل الدخول

en: login, lightdm, mdm, gdm, manager, user, password, startup, switch
ar_EG: تسجيل الدخول، lightdm ،mdm ،gdm، المدير، المستخدم، كلمة المرور، بدء التشغيل، التبديل

en: login, lightdm, manager, settings, editor
ar_EG: دخول, lightdm, مدير. إعدادات. محرر

en: video, driver, wifi, card, hardware, proprietary, nvidia, radeon, nouveau, fglrx
ar_EG: الفيديو، برامج التشغيل، واي فاي، البطاقة، الأجهزة، الملكية، nvidia, radeon, nouveau, fglrx

en: Nvidia Settings
ar_EG: إعدادات إنفيديا

en: video, driver, proprietary, nvidia, settings
ar_EG: فيديو, تعريفات, محتكر, إنفيديا, إعدادات

en: ppa, repository, package, source, download
ar_EG: ppa، المستودع، الحزمة، المصدر، التنزيل

en: Package Management
ar_EG: إدارة الحزم

en: update, install, repository, package, source, download
ar_EG: تحديثات, تثبيت, مستودع, حزمة, مصدر, تحميل

en: user, users, account, accounts, group, groups, password
ar_EG: المستخدم، المستخدمين، الحساب، الحسابات، المجموعة، المجموعات، كلمة المرور

en: bluetooth, dongle, transfer, mobile
ar_EG: البلوتوث، مفتاح إلكتروني، النقل، المحمول

en: Blueman
ar_EG: مدير بلوتوث

en: Manage Services and Units
ar_EG: إدارة الخدمات والوحدات

en: systemd, units, services, systemctl, init
ar_EG: نظامd، الوحدات، الخدمات، نظامctl، التهيئة

en: Disks
ar_EG: الأقراص

en: disks, manage, hardware, management, hard, hdd, pendrive, format, erase, test, create, iso, ISO, disk, image
ar_EG: الأقراص، إدارة، الأجهزة، الإدارة، القرص الصلب، محرك القرص الصلب، مفتاح يو اس بي، التنسيق، محو، اختبار، إنشاء، أيزو، أيزو، قرص، صورة

en: Back to all settings
ar_EG: العودة إلى جميع الإعدادات

en: The group name cannot contain upper-case or space characters
ar_EG: لا يمكن أن يحتوي اسم المجموعة على أحرف كبيرة أو مسافات

en: Change Password
ar_EG: تغيير كلمة المرور

en: New password
ar_EG: كلمة المرور الجديدة

en: Confirm password
ar_EG: تأكيد كلمة المرور

en: Generate a password
ar_EG: إنشاء كلمة المرور

en: Your new password needs to be at least 8 characters long
ar_EG: يجب أن تتكون كلمة المرور الجديدة من 8 أحرف على الأقل

en: Show password
ar_EG: عرض كلمة المرور

en: An error occurred. Your password was not changed.
ar_EG: حدث خطأ. لم يتم تغيير كلمة المرور الخاصة بك.

en: Change
ar_EG: تغيير

en: Passwords do not match
ar_EG: كلمات المرور غير متطابقة

en: Too short
ar_EG: قصيرة جداً

en: Weak
ar_EG: ضعيفة

en: Strong
ar_EG: قوية

en: Standard
ar_EG: قياسي

en: Administrator
ar_EG: إداري

en: The username must consist of only:
        - lower case letters (a-z)
        - numerals (0-9)
        - '.', '-', and '_' characters
ar_EG: يجب أن يتكون اسم المستخدم من:
        - أحرف صغيرة (a-z)
         - أرقام (0-9)
         - '.', '-', و '_' رموز

en: Account Type
ar_EG: نوع الحساب

en: Full Name
ar_EG: الاسم الكامل

en: Invalid username
ar_EG: اسم المستخدم غير صالح

en: Users
ar_EG: المستخدمين

en: Groups
ar_EG: المجموعات

en: Click to change the picture
ar_EG: أُنقر لتغيير الصورة

en: Browse for more pictures...
ar_EG: تصفح لمزيد من الصور...

en: Click to change the name
ar_EG: أُنقر لتغيير الاسم

en: Click to change the password
ar_EG: انقر لتغيير كلمة المرور

en: Click to change the groups
ar_EG: أنقر لتغيير المجموعات

en: Picture
ar_EG: الصورة

en: No password set
ar_EG: لم يتم تعيين كلمة مرور

en: Set at login
ar_EG: تعيين عند تسجيل الدخول

en: This user is currently logged in
ar_EG: هذا المستخدم مسجل دخوله حاليًا

en: The user's home directory is encrypted. To preserve access to the encrypted directory, only the user should change this password.
ar_EG: يتم تشفير الدليل الرئيسي للمستخدم. للحفاظ على الوصول إلى الدليل المشفر، يجب على المستخدم فقط تغيير كلمة المرور هذة.

en: Are you sure you want to permanently delete %s and all the files associated with this user?
ar_EG: هل تريد بالتأكيد حذف %s وجميع الملفات المرتبطة بهذا المستخدم نهائيًا؟

en: This group is set as %s's primary group
ar_EG: تم تعيين هذه المجموعة كمجموعة %s's أساسية

en: Are you sure you want to permanently delete %s?
ar_EG: هل أنت متأكد من حذف %s نهائياً؟

en: Previous instance
ar_EG: المثيل السابق

en: Next instance
ar_EG: المثيل التالي

en: More options
ar_EG: خيارات أكثر

en: Import from a file
ar_EG: استيراد من ملف

en: Export to a file
ar_EG: تصدير إلى ملف

en: Reset to defaults
ar_EG: إعادة تعيين للافتراضي

en: Reload %s
ar_EG: أعِد تحميل %s

en: Settings for %s
ar_EG: إعدادات %s

en: Select or enter file to export to
ar_EG: حدد أو أدخل ملف للتصدير إليه

en: JSON files
ar_EG: ملفات JSON

en: Select a JSON file to import
ar_EG: حدد ملف JSON لاستيراده

en: Cancel Job
ar_EG: ألغ المهمة

en: Do you really want to cancel this job?
ar_EG: هل أنت متأكد من رغبتك في إلغاء هذه المهمة؟

en: Keep Printing
ar_EG: واصل الطباعة

en: Do you really want to cancel all jobs?
ar_EG: هل انت متأكد من الغاء جميع المهام ؟

en: Cancel All Jobs
ar_EG: ألغ كافة المهام

en: Random
ar_EG: عشوائي

en: Show
ar_EG: عرض

en: Item
ar_EG: العنصر

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options
en: Fade
ar_EG: التلاشي

en: Blend
ar_EG: المزج

en: Fly up
ar_EG: الطيران لأعلى

en: Fly down
ar_EG: الطيران لأسفل

en: Traditional
ar_EG: التقليدي

en: Select a date
ar_EG: تحديد تاريخ

en: Today
ar_EG: اليوم

en: Select a time
ar_EG: اختر وقتًا

en: Hour
ar_EG: ساعة

en: Minute
ar_EG: دقيقة

en: Second
ar_EG: ثانية

en: This applet is currently enabled
ar_EG: هذا بريمج تم تمكينه حالياً

en: This desklet is currently enabled
ar_EG: هذا تطبيق مكتبي تم تمكينه حالياً

en: This extension is currently enabled
ar_EG: هذا ملحق تم تمكينه حالياً

en: Configure
ar_EG: التكوين

en: This is a system applet. It cannot be removed.
ar_EG: هذا بريمج. لا يمكن إزالته.

en: This is a system desklet. It cannot be removed.
ar_EG: هذا تطبيق مكتبي. لا يمكن إزالته.

en: This is a system extension. It cannot be removed.
ar_EG: هذا ملحق للنظام. لا يمكن إزالته.

en: This applet contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
ar_EG: يحتوي هذا البريمج على استدعاءات وظيفية قد تتسبب في تعطل سينامُن أو تجميده. إذا كنت تواجه أعطالاً أو تجميداً، فيرجى محاولة إزالته.

en: This desklet contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
ar_EG: يحتوي هذا التطبيق المكتبي على استدعاءات وظيفية يمكن أن تتسبب في تعطل أو توقف سينامُن. إذا كنت تواجه أعطالاً أو تجميداً، فيرجى محاولة إزالته.

en: This extension contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
ar_EG: يحتوي هذا الملحق على استدعاءات وظيفية قد تتسبب في تعطل أو إيقاف سينامُن. إذا كنت تواجه أعطالاً أو تجميداً، فيرجى محاولة إزالته.

en: About
ar_EG: حول

en: Extension %s is not compatible with your version of Cinnamon.
ar_EG: الملحق %s غير متوافق مع إصدار سينامُن الخاص بك.

en: There are multiple instances enabled. Are you sure you want to remove all of them?
ar_EG: هناك مثيلات متعددة ممكنة. هل تريد بالتأكيد إزالة كل منها؟

en: Are you sure you want to completely remove %s?
ar_EG: هل تريد بالتأكيد إزالة %s بالكامل؟

en: This will restore the default set of enabled applets. Are you sure you want to do this?
ar_EG: سيؤدي ذلك إلى استعادة التعيين الافتراضي للبريمجات الممكنة. هل تريد بالتأكيد أن تفعل هذا؟

en: This will restore the default set of enabled desklets. Are you sure you want to do this?
ar_EG: سيؤدي ذلك إلى استعادة التعيين الافتراضي للتطبيقات المكتبية الممكنة. هل تريد بالتأكيد أن تفعل هذا؟

en: This will disable all active extensions. Are you sure you want to do this?
ar_EG: سيؤدي ذلك إلى تعطيل جميع الملحقات النشطة. هل تريد بالتأكيد أن تفعل هذا؟

en: Something went wrong while loading %s. Please make sure you are using the latest version, and then report the issue to its developer.
ar_EG: حدث خطأ ما أثناء تحميل %s. يرجى التأكد من أنك تستخدم أحدث إصدار، تم الإبلاغ عن المشكلة إلى مطور البرامج.

en: Installed
ar_EG: مثبت

en: Install
ar_EG: تثبيت

en: Update
ar_EG: تحديث

en: Sort by
ar_EG: ترتيب حسب

en: Popularity
ar_EG: الشعبية

en: Date
ar_EG: التاريخ

en: Upgradable
ar_EG: قابل للترقية

en: Refresh
ar_EG: تحديث

en: Update all
ar_EG: تحديث الكل

en: %d update available | %d updates available
ar_EG[0]: %d تحديث متوفر
ar_EG[1]: %d تحديث متوفر
ar_EG[2]: %d تحديثات متوفرة
ar_EG[3]: %d تحديثات متوفرة
ar_EG[4]: %d تحديثات متوفرة
ar_EG[5]: %d تحديثات متوفرة

en: No updates available
ar_EG: لا تحديثات متوفرة

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color
ar_EG: انقر على أداة تحديد اللون، ثم انقر فوق اللون في أي مكان على الشاشة لتحديد هذا اللون

en: Click to set a new accelerator key.
ar_EG: انقر لتعيين مفتاح تسريع جديد.

en: Press Escape or click again to cancel the operation.
ar_EG: اضغط على Escape أو انقر مرة أخرى لإلغاء العملية.

en: Press Backspace to clear the existing keybinding.
ar_EG: اضغط على Backspace لمسح رابط المفتاح الموجود.

en: unassigned
ar_EG: غير معين

en: Pick an accelerator
ar_EG: اختيار مسرع

en: 
    This key combination, '<b>%s</b>' cannot be used because it would become impossible to type using this key.
ar_EG: 
    لا يمكن استخدام تركيبة المفاتيح هذه، '<b>%s</b>' لأنه من المستحيل الكتابة باستخدام هذا المفتاح.

en: Please try again with a modifier key such as Control, Alt or Super (Windows key) at the same time.
ar_EG: يرجى المحاولة مرة أخرى باستخدام مفتاح معدل مثل Alt ,Control أو Super (مفتاح ويندوز) في نفس الوقت.

en: Checking dependencies
ar_EG: التحقق من التبعيات

en: Please install: %s
ar_EG: الرجاء تثبيت: %s

en: Sound files
ar_EG: ملفات الصوت

en: Downloading images:
ar_EG: تحميل الصور:

en: An error occurred while trying to access the server. Please try again in a little while.
ar_EG: حدث خطأ أثناء محاولة الوصول إلى الخادم. يرجى المحاولة مرة أخرى بعد قليل.

en: Something went wrong with the spices download.  Please try refreshing the list again.
ar_EG: حدث خطأ ما في تنزيل النكهات. يرجى محاولة تحديث القائمة مرة أخرى.

en: Refreshing the cache
ar_EG: تحديث ذاكرة التخزين المؤقت

en: Installing %s
ar_EG: تثبيت %s

en: An error occurred during the installation of %s. Please report this incident to its developer.
ar_EG: حدث خطأ أثناء تثبيت %s. الرجاء الإبلاغ عن هذة الحادثة إلى مطورها.

en: Uninstalling %s
ar_EG: إلغاء تثبيت %s

en: A problem occurred while removing %s.
ar_EG: حدثت مشكلة أثناء إزالة %s.

en: 
    
    Details:  %s
ar_EG: 
    
    التفاصيل:  %s

en: Add new entry
ar_EG: أضِف إدخال جديد

en: Remove selected entry
ar_EG: أزِل الإدخال المحدد

en: Edit selected entry
ar_EG: حرِّر الإدخال المحدد

en: Move selected entry up
ar_EG: انقل الإدخال المحدد لأعلى

en: Move selected entry down
ar_EG: انقل الإدخال المحدد لأسفل

en: Edit entry
ar_EG: حرِّر الإدخال

en: Configure accessibility features
ar_EG: تكوين ميزات سهولة الوصول

en: magnifier, talk, access, zoom, keys, contrast
ar_EG: المكبر، التحدث، الوصول، التكبير، المفاتيح، التباين

en: Visual
ar_EG: المرئي

note: Visual Aids
en: Visual Aids
ar_EG: المساعدات البصرية

en: High contrast
ar_EG: التباين العالي

en: Large text
ar_EG: النص الكبير

en: Screen reader
ar_EG: قارئ الشاشة

note: Desktop Zoom
en: Desktop Zoom
ar_EG: تكبير سطح المكتب

en: Enable zoom
ar_EG: تمكين التكبير

en: Magnification
ar_EG: التضخيم

en: Mouse wheel modifier
ar_EG: مبدل عجلة الفأرة

en: While this modifier is pressed, mouse scrolling will increase or decrease zoom.
ar_EG: أثناء الضغط على هذا المبدل، التمرير بالفأرة سيزيد أو يقلل من التكبير أو التصغير.

en: Scroll at screen edges
ar_EG: التمرير عند حواف الشاشة

en: Keep cursor centered
ar_EG: حافظ على توسيط المؤشر

en: Cursor moves with contents
ar_EG: تحريك المؤشر مع المحتويات

en: Cursor pushes contents around
ar_EG: المؤشر يدفع المحتويات حوله

en: Mouse tracking mode
ar_EG: وضع تتبع الفأرة

en: Lens mode
ar_EG: وضع العدسة

en: Square
ar_EG: مربع

en: Horizontal strip
ar_EG: قطاع أفقي

en: Vertical strip
ar_EG: قطاع عمودي

en: Lens shape
ar_EG: شكل العدسة

en: Full screen
ar_EG: ملء الشاشة

en: Top half
ar_EG: النصف العلوي

en: Bottom half
ar_EG: النصف السفلي

en: Left half
ar_EG: النصف الأيسر

en: Right half
ar_EG: النصف الأيمن

en: Screen position
ar_EG: موضع الشاشة

en: Enable the on-screen keyboard
ar_EG: تمكين لوحة المفاتيح على الشاشة

en: Touch
ar_EG: اللمس

en: Full scale
ar_EG: تحجيم كامل

note: #-#-#-#-#  5 (linuxmint)  #-#-#-#-# keyboard@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Keyboard layout
ar_EG: تخطيط لوحة المفاتيح

en: At the bottom of the screen
ar_EG: في الجزء السفلي من الشاشة

en: At the top of the screen
ar_EG: في الجزء العلوي من الشاشة

en: Keyboard position
ar_EG: موضع لوحة المفاتيح

en: A quarter of the screen
ar_EG: ربع الشاشة

en: A third of the screen
ar_EG: ثلث الشاشة

en: Half of the screen
ar_EG: نصف الشاشة

en: Keyboard size
ar_EG: حجم لوحة المفاتيح

en: Show the keyboard any time something expects input
ar_EG: عرض لوحة المفاتيح في أي وقت يتوقع إدخال شيء ما

en: Show keyboard only when the user activates it
ar_EG: عرض لوحة المفاتيح فقط عندما يقوم المستخدم بتنشيطها

en: Activation mode
ar_EG: وضع التنشيط

note: Keyboard indicators
en: Keyboard indicators
ar_EG: مؤشرات لوحة المفاتيح

en: Use visual indicator on Caps and Num Lock
ar_EG: استخدم مؤشر مرئي على  CapsLock و NumLock

en: Use audio indicator on Caps and Num Lock
ar_EG: استخدم مؤشر صوتي على CapsLock و NumLock

en: Sound to use Caps or Num Lock on
ar_EG: الصوت لاستخدامه في تشغيل CapsLock أو NumLock

en: Sound to use Caps or Num Lock off
ar_EG: الصوت لاستخدامه في إيقاف CapsLock أو NumLock

en: Event feedback (required for typing assistance alerts)
ar_EG: ملاحظات الحدث (مطلوبة لكتابة تنبيهات المساعدة)

en: Enable visual alerts
ar_EG: تمكين التنبيهات المرئية

en: Flash the entire monitor
ar_EG: وميض جهاز العرض بأكمله

en: Flash the active window
ar_EG: وميض النافذة النشطة

en: Visual style
ar_EG: النمط المرئي

en: Enable audio alerts
ar_EG: تمكين التنبيهات الصوتية

en: Sound to use for window alerts
ar_EG: الصوت لاستخدامه في تنبيهات النوافذ

en: Typing assistance
ar_EG: مساعد الكتابة

note: Stickykeys
en: Sticky keys
ar_EG: المفاتيح اللاصقة

en: Treat a sequence of modifier keys as a combination
ar_EG: معالجة تسلسل مفاتيح التبديل كتركيبة

en: Disable if two modifiers are pressed together
ar_EG: تعطيل إذا تم الضغط على اثنين من المبدلات معا

en: Alert when a modifier key is pressed
ar_EG: التنبيه عند الضغط على مفتاح التبديل

note: Slowkeys
en: Slow keys
ar_EG: المفاتيح البطيئة

en: Put a delay between when a key is pressed and when it is accepted
ar_EG: وضع تأخير عند الضغط على المفتاح وعندما يتم قبوله

en: Alert when a key is pressed
ar_EG: التنبيه عند الضغط على مفتاح

en: Alert when a key is accepted
ar_EG: التنبيه عند قبول مفتاح

en: Alert when a key is rejected
ar_EG: التنبيه عند رفض مفتاح

en: Acceptance delay
ar_EG: تأخير القبول

en: Short
ar_EG: قصير

en: Long
ar_EG: طويل

note: Bouncekeys
en: Bounce keys
ar_EG: مفاتيح الارتداد

en: Ignore fast duplicate keypresses
ar_EG: تجاهل الضغط السريع لمفاتيح التكرار

note: Mousekeys
en: Mouse keys
ar_EG: مفاتيح الفأرة

en: Control the pointer using the keypad
ar_EG: التحكم في المؤشر باستخدام لوحة المفاتيح

en: Initial delay
ar_EG: التأخير المبدئي

en: Shorter
ar_EG: أقصر

en: Longer
ar_EG: أطول

en: Acceleration time
ar_EG: وقت التسارع

en: Maximum speed
ar_EG: أقصى سرعة

en: Slower
ar_EG: أبطأ

en: Faster
ar_EG: أسرع

note: Dependency Checker
en: Simulated secondary click and hover click
ar_EG: نقر المحاكاة الثانوية ونقر التحويم

note: Secondary click
en: Simulated secondary click
ar_EG: نقر المحاكاة الثانوية

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
ar_EG: تشغيل النقرة الثانوية بواسطة الضغط باستمرار على الزر الأساسي

note: Hover Click
en: Hover click
ar_EG: نقر التحويم

en: Trigger a click when the pointer hovers
ar_EG: تشغيل النقرة عند تحويم المؤشر

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->description
en: Delay
ar_EG: تأخير

en: Motion threshold
ar_EG: حد الحركة

note: #-#-#-#-#  5 (linuxmint)  #-#-#-#-# grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Small
ar_EG: صغير

note: #-#-#-#-#  5 (linuxmint)  #-#-#-#-# grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Large
ar_EG: كبير

en: Manage Cinnamon applets
ar_EG: إدارة بريمجات سينامُن

en: You can remove specific instances in panel edit mode via the context menu.
ar_EG: يمكنك إزالة مثيلات معينة في وضع تحرير الشريط عبر قائمة السياق.

en: applet
ar_EG: البريمج

en: Manage
ar_EG: إدارة

en: Download
ar_EG: تحميل

en: Installed applets
ar_EG: البريمجات المثبتة

en: Reset all
ar_EG: إعادة تعيين الكل

en: Previous Panel
ar_EG: الشريط السابق

en: Next Panel
ar_EG: الشريط التالي

en: Solid color
ar_EG: لون صافي

en: Horizontal gradient
ar_EG: التدرج الأفقي

en: Vertical gradient
ar_EG: التدرج العمودي

en: No picture
ar_EG: بدون صورة

en: Mosaic
ar_EG: فسيفساء

en: Centered
ar_EG: توسيط

en: Scaled
ar_EG: تحجيم

en: Stretched
ar_EG: توسيع

en: Spanned
ar_EG: تمديد

en: Background color
ar_EG: لون الخلفية

en: Change your desktop's background
ar_EG: تغيير خلفية سطح المكتب الخاص بك

en: background, picture, slideshow
ar_EG: الخلفية, صورة, عرض شرائح

en: Backgrounds
ar_EG: الخلفيات

en: Add Folder
ar_EG: أضِف مجلد

en: Add new folder
ar_EG: أضف مجلد جديد

en: Remove selected folder
ar_EG: أزِل المجلد المحدد

en: Play backgrounds as a slideshow
ar_EG: تشغيل الخلفيات كعرض شرائح

en: minutes
ar_EG: دقائق

en: Play images in random order
ar_EG: تشغيل الصور بترتيب عشوائي

en: Picture aspect
ar_EG: أبعاد الصورة

en: Manage date and time settings
ar_EG: إدارة إعدادات التاريخ والوقت

en: time, date, calendar, format, network, sync
ar_EG: الوقت، التاريخ، التنسيق، الشبكة، المزامنة

en: Date & Time
ar_EG: التاريخ والوقت

en: Date and Time
ar_EG: التاريخ والوقت

en: Network time
ar_EG: وقت الشبكة

en: Manually set date and time
ar_EG: اضبط الوقت يدويًا

en: Format
ar_EG: التنسيق

en: Use 24h clock
ar_EG: استخدم تنسيق 24 ساعة

en: Display the date
ar_EG: عرض التاريخ

en: Display seconds
ar_EG: عرض الثواني

en: Use locale default
ar_EG: استخدم الإعدادات المحلية الافتراضية

en: Sunday
ar_EG: الأحد

en: Monday
ar_EG: الإثنين

en: First day of week
ar_EG: أول يوم في الأسبوع

en: Region
ar_EG: المنطقة

en: City
ar_EG: مدينة

note: 1st mimetype is to let us find apps 2nd mimetype is to set default handler for (so we handle all of that type, not just a specific format)
en: File Manager
ar_EG: مدير الملفات

en: _Web
ar_EG: _الويب

en: _Mail
ar_EG: _البريد

en: M_usic
ar_EG: _الموسيقى

en: _Video
ar_EG: _الفيديو

en: _Photos
ar_EG: _الصور

en: Source Code
ar_EG: كود المصدر

en: CD _audio
ar_EG: صوت_CD

en: Select an application for audio CDs
ar_EG: حدِّد تطبيق لأقراص الصوت CD

en: _DVD video
ar_EG: _DVD فيديو

en: Select an application for video DVDs
ar_EG: حدّد تطبيق لأقراص الفيديو DVD

en: _Music player
ar_EG: _مشغل الموسيقى

en: Select an application to run when a music player is connected
ar_EG: حدّد تطبيق للتشغيل عند توصيل مشغل موسيقى

en: Select an application to run when a camera is connected
ar_EG: حدِّد تطبيق للتشغيل عند توصيل الكاميرا

en: _Software
ar_EG: _البرامج

en: Select an application for software CDs
ar_EG: حدِّد تطبيق لبرنامج أقراص CD

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info strings, just here to fix capitalization of the English originals. If the shared-mime-info translation works for your language, simply leave these untranslated.
en: audio DVD
ar_EG: صوت DVD

en: blank Blu-ray disc
ar_EG: قرص Blu-Ray فارغ

en: blank CD disc
ar_EG: قرص CD فارغ

en: blank DVD disc
ar_EG: قرص DVD فارغ

en: blank HD DVD disc
ar_EG: قرص HD DVD فارغ

en: Blu-ray video disc
ar_EG: قرص فيديو Blu-ray

en: e-book reader
ar_EG: e-book قارئ

en: HD DVD video disc
ar_EG: قرص فيديو HD DVD

en: Picture CD
ar_EG: صور CD

en: Super Video CD
ar_EG: فيديو CD فائق

en: Video CD
ar_EG: CD فيديو

en: Windows software
ar_EG: برامج ويندوز

en: Open folder
ar_EG: افتح المجلد

en: Do nothing
ar_EG: لا تفعل شيئًا

en: Other Media
ar_EG: الوسائط الأخرى

note: #-#-#-#-#  21 (linuxmint)  #-#-#-#-# second row: type combobox
en: _Type:
ar_EG: _النوع:

en: Select how other media should be handled
ar_EG: حدِّد كيفية التعامل مع الوسائط الأخرى

en: _Action:
ar_EG: _الإجراء:

en: Preferred Applications
ar_EG: التطبيقات المفضلة

en: media, defaults, applications, programs, removable, browser, email, calendar, music, videos, photos, images, cd, autoplay, favorite, apps
ar_EG: الوسائط، الافتراضية، التطبيقات، البرامج، القابلة للإزالة، المتصفح، البريد الإلكتروني، التقويم، الموسيقى، الفيديو، الصور، الصور، القرص المضغوط، التشغيل التلقائي، المفضلة، التطبيقات

en: Preferred applications
ar_EG: التطبيقات المفضلة

en: Te_rminal
ar_EG: _الطرفية

en: _Calculator
ar_EG: _الآلة الحاسبة

en: Removable media
ar_EG: الوسائط القابلة للإزالة

en: Prompt or start programs on media insertion
ar_EG: المطالبة أو بدء تشغيل البرامج عند إدراج الوسائط

note: FIXMEEEEEEEE??
en: _Other Media...
ar_EG: _الوسائط الأخرى...

en: Manage your Cinnamon desklets
ar_EG: إدارة تطبيقات سينامُن المكتبية الخاصة بك

en: You can remove specific instances from the desktop via that desklet's context menu
ar_EG: يمكنك إزالة المثيلات المحددة من سطح المكتب عبر قائمة السياق الخاصة بهذه التطبيقات المكتبية

en: desklet, desktop, slideshow
ar_EG: التطبيقات المكتبية، سطح المكتب، عرض الشرائح

en: Desklets
ar_EG: التطبيقات المكتبية

en: General Settings
ar_EG: إعدادات عامة

en: General Desklets Settings
ar_EG: الإعدادات العامة للتطبيقات المكتبية

en: No decoration
ar_EG: بدون زخرفة

en: Border only
ar_EG: الحدود فقط

en: Border and header
ar_EG: الحدود والترويسة

en: Decoration of desklets
ar_EG: زخرفة التطبيقات المكتبية

en: Note: Some desklets require the border/header to be always present
ar_EG: ملاحظة: بعض التطبيقات المكتبية تتطلب حدود/ترويسة لتكون موجودة دائما

en: Such requirements override the settings selected here
ar_EG: تتجاوز هذه المتطلبات الإعدادات المحددة هنا

en: Snap desklets to grid
ar_EG: التقاط التطبيقات المكتبية للشبكة

en: Width of desklet snap grid
ar_EG: عرض الشبكة لالتقاط التطبيقات المكتبية

en: Installed desklets
ar_EG: التطبيقات المكتبية المثبتة

en: Remove all
ar_EG: إزالة الكل

en: Manage your desktop icons
ar_EG: إدارة أيقونات سطح المكتب

en: desktop, home, button, trash
ar_EG: سطح المكتب، المجلد الرئيسي، الزر، سلة المهملات

note: #-#-#-#-#  21 (linuxmint)  #-#-#-#-# hardcode "Desktop"
en: Desktop
ar_EG: سطح المكتب

en: Manage display settings
ar_EG: اعدادات التحكم بالشاشة

en: display, screen, monitor, layout, resolution, dual, lcd
ar_EG: العرض، الشاشة، جهاز العرض، التخطيط، الدقة، ثنائي، شاشات الكريستال السائل

en: Disable automatic screen rotation
ar_EG: تعطيل التدوير التلقائي للشاشة

en: Select this option to disable automatic screen rotation on hardware equipped with supported accelerometers.
ar_EG: حدد هذا الخيار لتعطيل التدوير التلقائي للشاشة على الأجهزة المزودة بمقاييس تسارع مدعومة.

en: Cinnamon
ar_EG: سينامُن

en: Fancy Scale
ar_EG: تحجيم خيالي

en: Fly up, down
ar_EG: طيران لأعلى، لأسفل

en: Fly down, up
ar_EG: طيران لأسفل، لأعلى

en: Control Cinnamon visual effects.
ar_EG: التحكم في مؤثرات سينامُن المرئية.

en: effects, fancy, window
ar_EG: المؤثرات، الخيالي، النافذة

en: Effects
ar_EG: المؤثرات

en: Enable effects
ar_EG: تمكين المؤثرات

en: Enable Effects
ar_EG: تمكين المؤثرات

en: Window effects
ar_EG: مؤثرات النافذة

en: Effects on dialog boxes
ar_EG: المؤثرات في مربعات الحوار

en: Effects on menus
ar_EG: المؤثرات في القوائم

en: Effects style
ar_EG: نمط المؤثرات

en: Fade effect on Cinnamon scrollboxes (like the Menu application list)
ar_EG: تأثير التلاشي في مربعات تمرير سينامُن (مثل قائمة تطبيق القائمة)

en: Session startup animation
ar_EG: حركة بدء تشغيل جلسة العمل

en: Customize
ar_EG: تخصيص

en: Customize settings
ar_EG: تخصيص الإعدادات

en: Effect
ar_EG: التأثير

note: MAPPING WINDOWS
en: Mapping windows
ar_EG: رسم خرائط النوافذ

note: CLOSING WINDOWS
en: Closing windows
ar_EG: إغلاق النوافذ

note: MINIMIZING WINDOWS
en: Minimizing windows
ar_EG: تصغير النوافذ

note: MAXIMIZING WINDOWS effects = ["none", _("None")], ["scale", _("Scale")]]
en: Maximizing windows
ar_EG: تكبير النوافذ

note: UNMAXIMIZING WINDOWS
en: Unmaximizing windows
ar_EG: إلغاء تكبير النوافذ

note: TILING WINDOWS
en: Tiling and snapping windows
ar_EG: تباعد والتقاط النوافذ

en: ms
ar_EG: م/ث

en: Manage your Cinnamon extensions
ar_EG: إدارة ملحقات سينامُن

en: extension, addon
ar_EG: الملحق، الإضافة

en: Extensions
ar_EG: الملحقات

en: Installed extensions
ar_EG: الملحقات المثبتة

en: Enable
ar_EG: تمكين

en: Disable
ar_EG: تعطيل

en: Disable all
ar_EG: تعطيل الكل

en: Configure system fonts
ar_EG: تكوين خطوط النظام

en: font, size, small, large
ar_EG: الخط، الحجم، صغير، كبير

en: Font Selection
ar_EG: تحديد الخط

en: Default font
ar_EG: الخط الافتراضي

en: Desktop font
ar_EG: خط سطح المكتب

en: Document font
ar_EG: خط المستند

en: Monospace font
ar_EG: الخط أحادي المسافة

en: Window title font
ar_EG: خط عنوان النافذة

en: Font Settings
ar_EG: إعدادات الخط

en: Grayscale
ar_EG: تدرج الرمادي

en: Slight
ar_EG: خفيف

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Medium
ar_EG: متوسط

en: Full
ar_EG: كامل

en: Vertical RGB
ar_EG: RGB عمودي

en: Vertical BGR
ar_EG: عمودي BGR

en: Text scaling factor
ar_EG: عامل تحجيم النص

en: Hinting
ar_EG: تلميح

en: Hinting allows for producing clear, legible text on screen.
ar_EG: تسمح تقنية التلميح بإنتاج نص واضح ومقروء على الشاشة.

en: Antialiasing
ar_EG: مكافح التعرج

en: Antialiasing makes on screen text smoother and easier to read
ar_EG: مكافح التعرج يجعل النص على الشاشة أكثر سلاسة وأسهل للقراءة

en: RGBA Order
ar_EG: ترتيب RGBA

en: The order of subpixel elements on an LCD screen, only used when antialiasing is set to 'rgba'
ar_EG: ترتيب عناصر البكسل الفرعي على شاشة LCD، يستخدم فقط عند تعيين مكافح التعرج على "rgba"

en: Miscellaneous Cinnamon preferences
ar_EG: تفضيلات سينامُن المتنوعة

en: logging, click
ar_EG: تسجيل الدخول، النقر

note: #-#-#-#-#  5 (linuxmint)  #-#-#-#-# Label                   id                  parent (child)Label                       id                  parent grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->generalPage->title
en: General
ar_EG: عام

en: Compositor Options
ar_EG: خيارات المُركِّب

en: VSync method
ar_EG: طريقة VSync

en: Disable compositing for full-screen windows
ar_EG: تعطيل التركيب لنوافذ ملء الشاشة

en: Select this option to let full-screen applications skip the compositing manager and run at maximum speed. Unselect it if you're experiencing screen-tearing in full screen mode.
ar_EG: حدد هذا الخيار للسماح لتطبيقات ملء الشاشة بتخطي مدير التركيب وتشغيله بأقصى سرعة. ألغي تحديده إذا كنت تعاني من تمزق الشاشة في وضع ملء الشاشة.

en: Miscellaneous Options
ar_EG: خيارات متنوعة

en: Enable timer when logging out or shutting down
ar_EG: تمكين المؤقت عند تسجيل الخروج أو إيقاف التشغيل

en: Timer delay
ar_EG: تأخير المؤقت

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->fade-delay->units
en: seconds
ar_EG: ثواني

en: MB
ar_EG: مب

en: Manage hotcorner settings
ar_EG: إداره إعدادات الزاوية الساخنة

en: hotcorner, overview, scale, expo
ar_EG: الزاوية الساخنة، نظرة عامة، التحجيم، العرض

en: Hot Corners
ar_EG: الزوايا الساخنة

en: Show all workspaces
ar_EG: عرض كل مساحات العمل

note: Expo
en: Show all windows
ar_EG: عرض كل النوافذ

note: Scale
en: Show the desktop
ar_EG: عرض سطح المكتب

en: Run a command
ar_EG: تشغيل الأمر

en: Enable this corner
ar_EG: تمكين هذا الركن

en: Type a command...
ar_EG: اكتب أمر...

en: Activation delay (ms)
ar_EG: تأخر التفعيل (بالميلي ثانية)

en: Unknown size
ar_EG: حجم مجهول

en: Unknown CPU
ar_EG: وحدة المعالجة المركزية مجهولة

en: Operating System
ar_EG: نظام التشغيل

en: Cinnamon Version
ar_EG: إصدار سينامُن

en: Linux Kernel
ar_EG: نواة لينكس

en: Processor
ar_EG: المعالج

en: Memory
ar_EG: الذاكرة

en: Hard Drives
ar_EG: أقراص صلبة

en: Hard Drive
ar_EG: قرص صلب

en: Graphics Card
ar_EG: بطاقة الرسومات

en: Display system information
ar_EG: عرض معلومات النظام

en: system, information, details, graphic, sound, kernel, version
ar_EG: النظام، معلومات، التفاصيل، العرض، الصوت، النواة، الإصدار

en: System Info
ar_EG: معلومات النظام

en: System info
ar_EG: معلومات النظام

en: Upload system information
ar_EG: تحميل معلومات النظام

en: No personal information included
ar_EG: لا تتضمن معلومات شخصية

en: Troubleshooting
ar_EG: استكشاف الأخطاء وإصلاحها

en: Positioning
ar_EG: الموضع

en: Tiling and Snapping
ar_EG: التباعد والالتقاط

en: Inter-workspace
ar_EG: بين مساحة العمل

en: Inter-monitor
ar_EG: بين شاشة العرض

en: Workspaces
ar_EG: مساحات العمل

en: Direct Navigation
ar_EG: الإنتقال المباشر

en: System
ar_EG: النظام

en: Screenshots and Recording
ar_EG: لقطات الشاشة والتسجيل

en: Launchers
ar_EG: منصات الإطلاق

en: Sound and Media
ar_EG: الصوت والوسائط

en: Quiet Keys
ar_EG: المفاتيح الهادئة

en: Custom Shortcuts
ar_EG: اختصارات مخصصة

note: KB Label                        Schema                  Key name Array?  Category General
en: Show the window selection screen
ar_EG: أظهِر شاشة اختيار النافذة

en: Show the workspace selection screen
ar_EG: أظهِر شاشة تحديد مساحة العمل

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Show desktop
ar_EG: عرض سطح المكتب

en: Cycle through open windows
ar_EG: تدوير من خلال النوافذ المفتوحة

en: Cycle backwards through open windows
ar_EG: تدوير للخلف من خلال النوافذ المفتوحة

en: Cycle through open windows of the same application
ar_EG: تدوير من خلال النوافذ المفتوحة لنفس التطبيق

en: Cycle backwards through open windows of the same application
ar_EG: تدوير للخلف من خلال النوافذ المفتوحة لنفس التطبيق

en: Run dialog
ar_EG: تشغيل مربع الحوار

note: General - Troubleshooting
en: Toggle Looking Glass
ar_EG: تبديل النظرة الزجاجية

note: Windows
en: Maximize window
ar_EG: تكبير النافذة

en: Unmaximize window
ar_EG: إلغاء تكبير النافذة

en: Minimize window
ar_EG: تصغير النافذة

en: Close window
ar_EG: إغلاق النافذة

en: Activate window menu
ar_EG: تنشيط قائمة النافذة

en: Raise window
ar_EG: رفع النافذة

en: Lower window
ar_EG: خفض النافذة

en: Toggle maximization state
ar_EG: تبديل حالة التكبير

en: Toggle fullscreen state
ar_EG: تبديل حالة ملء الشاشة

en: Toggle shaded state
ar_EG: تبديل حالة التظليل

en: Toggle always on top
ar_EG: تبديل دائما في المقدمة

en: Toggle showing window on all workspaces
ar_EG: تبديل عرض النافذة في جميع مساحات العمل

en: Increase opacity
ar_EG: زيادة التعتيم

en: Decrease opacity
ar_EG: تقليل التعتيم

en: Toggle vertical maximization
ar_EG: تبديل التكبير الرأسي

en: Toggle horizontal maximization
ar_EG: تبديل التكبير الأفقي

note: Windows - Positioning
en: Resize window
ar_EG: تغيير حجم النافذة

en: Move window
ar_EG: حرِّك النافذة

en: Center window in screen
ar_EG: النافذة في وسط الشاشة

en: Move window to upper-right
ar_EG: حرِّك النافذة إلى أعلى اليمين

en: Move window to upper-left
ar_EG: حرِّك النافذة إلى أعلى اليسار

en: Move window to lower-right
ar_EG: حرِّك النافذة إلى أسفل اليمين

en: Move window to lower-left
ar_EG: حرِّك النافذة إلى أسفل اليسار

en: Move window to right edge
ar_EG: حرِّك النافذة إلى الحافة اليمين

en: Move window to top edge
ar_EG: حرِّك النافذة إلى الحافة العليا

en: Move window to bottom edge
ar_EG: حرِّك النافذة إلى الحافة السفلى

en: Move window to left edge
ar_EG: حرِّك النافذة إلى الحافة اليسار

note: Windows - Tiling and Snapping
en: Push tile left
ar_EG: ادفع التجانب يسار

en: Push tile right
ar_EG: ادفع التجانب يمين

en: Push tile up
ar_EG: ادفع التجانب أعلى

en: Push tile down
ar_EG: ادفع التجانب أسفل

en: Push snap left
ar_EG: ادفع الالتقاط يسار

en: Push snap right
ar_EG: ادفع الالتقاط يمين

en: Push snap up
ar_EG: ادفع الالتقاط أعلى

en: Push snap down
ar_EG: ادفع الالتقاط أسفل

note: Windows - Workspace-related
en: Move window to new workspace
ar_EG: انقل النافذة لمساحة عمل جديدة

en: Move window to left workspace
ar_EG: انقل النافذة لمساحة العمل اليسار

en: Move window to right workspace
ar_EG: انقل النافذة لمساحة العمل اليمين

en: Move window to workspace 1
ar_EG: انقل النافذة لمساحة العمل 1

en: Move window to workspace 2
ar_EG: انقل النافذة لمساحة العمل 2

en: Move window to workspace 3
ar_EG: انقل النافذة لمساحة العمل 3

en: Move window to workspace 4
ar_EG: انقل النافذة لمساحة العمل 4

en: Move window to workspace 5
ar_EG: انقل النافذة لمساحة العمل 5

en: Move window to workspace 6
ar_EG: انقل النافذة لمساحة العمل 6

en: Move window to workspace 7
ar_EG: انقل النافذة لمساحة العمل 7

en: Move window to workspace 8
ar_EG: انقل النافذة لمساحة العمل 8

en: Move window to workspace 9
ar_EG: انقل النافذة لمساحة العمل 9

en: Move window to workspace 10
ar_EG: انقل النافذة لمساحة العمل 10

en: Move window to workspace 11
ar_EG: انقل النافذة لمساحة العمل 11

en: Move window to workspace 12
ar_EG: انقل النافذة لمساحة العمل 12

note: Windows - Monitor-related
en: Move window to left monitor
ar_EG: حرِّك النافذة ليسار الشاشة

en: Move window to right monitor
ar_EG: حرِّك النافذة ليمين الشاشة

en: Move window to up monitor
ar_EG: حرِّك النافذة لأعلى الشاشة

en: Move window to down monitor
ar_EG: حرِّك النافذة لأسفل الشاشة

note: Workspaces
en: Switch to left workspace
ar_EG: تبديل لمساحة العمل اليسار

en: Switch to right workspace
ar_EG: تبديل لمساحة العمل اليمين

note: Workspaces - Direct Nav
en: Switch to workspace 1
ar_EG: تبديل لمساحة العمل 1

en: Switch to workspace 2
ar_EG: تبديل لمساحة العمل 2

en: Switch to workspace 3
ar_EG: تبديل لمساحة العمل 3

en: Switch to workspace 4
ar_EG: تبديل لمساحة العمل 4

en: Switch to workspace 5
ar_EG: تبديل لمساحة العمل 5

en: Switch to workspace 6
ar_EG: تبديل لمساحة العمل 6

en: Switch to workspace 7
ar_EG: تبديل لمساحة العمل 7

en: Switch to workspace 8
ar_EG: تبديل لمساحة العمل 8

en: Switch to workspace 9
ar_EG: تبديل لمساحة العمل 9

en: Switch to workspace 10
ar_EG: تبديل لمساحة العمل 10

en: Switch to workspace 11
ar_EG: تبديل لمساحة العمل 11

en: Switch to workspace 12
ar_EG: تبديل لمساحة العمل 12

en: Shut down
ar_EG: إيقاف تشغيل

en: Suspend
ar_EG: تعليق

en: Hibernate
ar_EG: إسبات

note: System - Screenshots
en: Take a screenshot of an area
ar_EG: أخذ لقطة شاشة لمنطقة

en: Copy a screenshot of an area to clipboard
ar_EG: نسخ لقطة شاشة لمنطقة إلى الحافظة

en: Take a screenshot
ar_EG: أخذ لقطة شاشة

en: Copy a screenshot to clipboard
ar_EG: نسخ لقطة الشاشة إلى الحافظة

en: Take a screenshot of a window
ar_EG: أخذ لقطة شاشة للنافذة

en: Copy a screenshot of a window to clipboard
ar_EG: نسخ لقطة الشاشة لإحدى النوافذ إلى الحافظة

en: Toggle recording desktop (must restart Cinnamon)
ar_EG: تبديل تسجيل سطح المكتب (يجب إعادة تشغيل سينامُن)

note: System - Hardware
en: Re-detect display devices
ar_EG: إعادة اكتشاف أجهزة العرض

en: Rotate display
ar_EG: تدوير العرض

en: Orientation Lock
ar_EG: قفل الاتجاه

en: Increase screen brightness
ar_EG: زيادة سطوع الشاشة

en: Decrease screen brightness
ar_EG: تقليل سطوع الشاشة

en: Toggle keyboard backlight
ar_EG: تبديل الإضاءه الخلفية للوحه المفاتيح

en: Increase keyboard backlight level
ar_EG: زيادة مستوى الإضاءة الخلفية لوحة المفاتيح

en: Decrease keyboard backlight level
ar_EG: تقليل مستوى الإضاءة الخلفية للوحة المفاتيح

en: Toggle touchpad state
ar_EG: تبديل حالة لوحة اللمس

en: Turn touchpad on
ar_EG: تشغيل لوحة اللمس

en: Turn touchpad off
ar_EG: إيقاف تشغيل لوحة اللمس

en: Show power statistics
ar_EG: عرض إحصائيات الطاقة

note: Launchers
en: Launch terminal
ar_EG: إطلاق المحطة الطرفية

en: Launch help browser
ar_EG: إطلاق متصفح المساعدة

en: Launch calculator
ar_EG: إطلاق الآلة الحاسبة

en: Launch email client
ar_EG: إطلاق عميل البريد الإلكتروني

en: Launch web browser
ar_EG: إطلاق متصفح الويب

en: Home folder
ar_EG: المجلد الرئيسي

note: Sound and Media
en: Volume mute
ar_EG: كتم الصوت

en: Volume down
ar_EG: خفض الصوت

en: Volume up
ar_EG: رفع الصوت

en: Mic mute
ar_EG: كتم صوت الميكروفون

en: Launch media player
ar_EG: إطلاق مشغل الوسائط

en: Pause playback
ar_EG: إيقاف التشغيل مؤقتًا

en: Stop playback
ar_EG: إيقاف التشغيل

en: Previous track
ar_EG: المسار السابق

en: Next track
ar_EG: المسار التالي

en: Eject
ar_EG: إخراج

en: Rewind
ar_EG: ترجيع

en: Fast-forward
ar_EG: تسريع للأمام

en: Repeat
ar_EG: تكرار

note: Sound and Media Quiet
en: Volume mute (Quiet)
ar_EG: كتم الصوت (هادئ)

note: Not sure this is even necessary
en: Volume down (Quiet)
ar_EG: خفض الصوت (هادئ)

en: Volume up (Quiet)
ar_EG: رفع الصوت (هادئ)

note: Universal Access
en: Zoom in
ar_EG: تكبير

en: Zoom out
ar_EG: تصغير

en: Turn screen reader on or off
ar_EG: تشغيل أو إيقاف قارئ الشاشة

en: Increase text size
ar_EG: زيادة حجم النص

en: Decrease text size
ar_EG: تقليل حجم النص

en: High contrast on or off
ar_EG: تشغيل أو إيقاف التباين العالي

en: Manage keyboard settings and shortcuts
ar_EG: إدارة إعدادات لوحة المفاتيح والاختصارات

en: keyboard, shortcut, hotkey
ar_EG: لوحة المفاتيح، الاختصار، المفتاح الساخن

en: Key repeat
ar_EG: تكرار المفتاح

en: Typing
ar_EG: الكتابة

en: Enable key repeat
ar_EG: تمكين تكرار المفتاح

en: Repeat delay:
ar_EG: تأخير التكرار:

en: Repeat speed:
ar_EG: سرعة التكرار:

en: Slow
ar_EG: بطيء

en: Fast
ar_EG: سريع

en: Text cursor
ar_EG: مؤشر النص

en: Text cursor blinks
ar_EG: وميض مؤشر النص

en: Blink speed:
ar_EG: سرعة الوميض:

en: Shortcuts
ar_EG: الاختصارات

en: To edit a keyboard binding, click it and press the new keys, or press backspace to clear it.
ar_EG: لتحرير ربط لوحه المفاتيح، انقر فوقه واضغط علي المفاتيح الجديدة، أو اضغط backspace لمسحها.

en: Add custom shortcut
ar_EG: إضافة اختصار مخصص

en: Remove custom shortcut
ar_EG: إزالة اختصار مخصص

en: Categories
ar_EG: الفئات

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description
en: Keyboard shortcuts
ar_EG: اختصارات لوحة المفاتيح

en: Keyboard bindings
ar_EG: روابط لوحة المفاتيح

en: Layouts
ar_EG: التخطيطات

en: This key combination, <b>%(combination)s</b> is currently in use by <b>%(old)s</b>.
ar_EG: تركيبة المفاتيح هذه، <b>%(combination)s</b> قيد الاستخدام حاليا بواسطة <b>%(old)s</b>.

en: If you continue, the combination will be reassigned to <b>%(new)s</b>.
ar_EG: إذا تابعت، فسيتم إعادة تعيين التركيبة إلى <b>%(new)s</b>.

en: Do you want to continue with this operation?
ar_EG: هل تريد متابعة هذه العملية؟

en: Reset to default
ar_EG: إعادة تعيين للافتراضي

en: Control mouse and touchpad settings
ar_EG: إعدادات لوحة اللمس والتحكم في الفأرة

en: mouse, touchpad, synaptic, double-click
ar_EG: الفأرة، لوحة اللمس، التشابك، النقر المزدوج

en: Mouse and Touchpad
ar_EG: الفأرة ولوحة اللمس

en: Left handed (mouse buttons inverted)
ar_EG: اليد اليسرى (أزرار الفأرة المقلوبة)

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->reverse- scrolling->description
en: Reverse scrolling direction
ar_EG: اتجاه التمرير العكسي

en: Show position of pointer when the Control key is pressed
ar_EG: عرض موضع المؤشر عند الضغط على مفتاح Control

en: Emulate middle click by clicking both left and right buttons
ar_EG: محاكاة النقر الأوسط بالنقر على الزرين الأيسر والأيمن

en: Drag-and-drop threshold
ar_EG: حد السحب والإفلات

note: #-#-#-#-#  5 (linuxmint)  #-#-#-#-# settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner-number->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->height->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->width->units
en: pixels
ar_EG: بكسل

en: Pointer size and speed
ar_EG: حجم المؤشر وسرعته

en: Size
ar_EG: الحجم

en: Smaller
ar_EG: أصغر

en: Larger
ar_EG: أكبر

en: Custom Acceleration
ar_EG: تسريع مخصص

en: Acceleration
ar_EG: التسريع

en: Custom Sensitivity
ar_EG: حساسية مخصصة

en: Sensitivity
ar_EG: الحساسية

en: Low
ar_EG: منخفضة

en: High
ar_EG: مرتفعة

en: Double-Click timeout
ar_EG: مهلة النقر المزدوج

en: Timeout
ar_EG: المهلة

en: Double-click test
ar_EG: اختبار النقر المزدوج

en: Enable touchpad
ar_EG: تمكين لوحة اللمس

en: Tap to click
ar_EG: انقر إلى اضغط

en: Disable touchpad when a mouse is attached
ar_EG: عطل لوحة اللمس عندما توصيل الفأرة

en: Disable touchpad while typing
ar_EG: تعطيل لوحة اللمس أثناء الكتابة

en: Left click only
ar_EG: النقر الأيسر فقط

en: Emulate mouse buttons
ar_EG: محاكاة أزرار الماوس

en: Use multiple fingers for right and middle click
ar_EG: استخدم عده أصابع للنقر الأيمن والأوسط

en: Click actions
ar_EG: إجراءات النقر

en: Scrolling
ar_EG: التمرير

en: No scrolling
ar_EG: بدون تمرير

en: Two-finger scrolling
ar_EG: التمرير بإصبعين

en: Edge scrolling
ar_EG: تمرير الحافة

en: Scrolling method
ar_EG: طريقة التمرير

en: Horizontal scrolling
ar_EG: التمرير الأفقي

en: Pointer speed
ar_EG: سرعة المؤشر

en: Touchpad
ar_EG: لوحة اللمس

en: Success!
ar_EG: نجاح!

en: Notification preferences
ar_EG: تفضيلات الإخطار

en: notifications
ar_EG: الإخطارات

en: Notification settings
ar_EG: إعدادات الإخطار

en: Enable notifications
ar_EG: تمكين الإخطارات

en: Remove notifications after their timeout is reached
ar_EG: إزالة الإخطارات بعد الوصول إلى المهلة

en: Show notifications on the bottom side of the screen
ar_EG: عرض الإخطارات على الجانب السفلي من الشاشة

en: Display a test notification
ar_EG: عرض إخطار للأختبار

en: Media keys OSD
ar_EG: مفاتيح وسائط العرض على الشاشة

en: Media keys OSD size
ar_EG: حجم مفاتيح وسائط OSD

en: Connect to your online accounts
ar_EG: الاتصال بحساباتك على الإنترنت

en: google, facebook, twitter, yahoo, web, online, chat, calendar, mail, contact, owncloud, kerberos, imap, smtp, pocket, readitlater, account
ar_EG: جوجل، فيسبوك، تويتر، ياهو، الإنترنت، الدردشة، التقويم، البريد، الاتصال، الحساب, owncloud ,kerberos ,imap ,smtp ,pocket ,readitlater

en: Online Accounts
ar_EG: الحسابات عبر الإنترنت

en: Information about GNOME Online Accounts
ar_EG: معلومات حول حسابات GNOME على الإنترنت

en: Center Zone
ar_EG: الوسط

en: Panel height:
ar_EG: ارتفاع الشريط:

en: Left Zone
ar_EG: اليسار

en: Right Zone
ar_EG: اليمين

en: Panel width:
ar_EG: عرض الشريط:

en: Top Zone
ar_EG: الاعلى

en: Bottom Zone
ar_EG: الاسفل

en: Panel Visibility
ar_EG: وضوح الشريط

en: Auto hide panel
ar_EG: إخفاء تلقائي للشريط

en: Always show panel
ar_EG: عرض الشريط دائماً

en: Intelligently hide panel
ar_EG: إخفاء ذكي للشريط

en: Auto-hide panel
ar_EG: إخفاء تلقائي للشريط

en: Show delay
ar_EG: تأخير العرض

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->units grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- timeout->units show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units
en: milliseconds
ar_EG: ميلي ثانية

en: Hide delay
ar_EG: تأخير الإخفاء

en: Panel appearance
ar_EG: شكل اللوحة

en: Allow theme to determine font size
ar_EG: اسمح للشكل الاساسي (theme) بتغير حجم الخط

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->font-size->description
en: Font size
ar_EG: حجم الخط

en: Scale to panel size exactly
ar_EG: تحجيم إلى مقاس الشريط بالضبط

en: Scale to panel size optimally
ar_EG: تحجيم إلى مقاس الشريط على النحو الأمثل

en: Colored icon size
ar_EG: حجم الأيقونة الملونة

en: Symbolic icon size
ar_EG: حجم الأيقونة الرمزي

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon-size->units menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-height->units menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-icon-size->units menu@cinnamon.org->settings-schema.json->application-icon-size->units menu@cinnamon.org->settings-schema.json-
en: px
ar_EG: بكسل

en: Manage Cinnamon panel settings
ar_EG: إدارة إعدادات شريط سينامُن

en: panel, height, bottom, top, autohide, size, layout
ar_EG: الشريط، الارتفاع، أسفل، أعلى، إخفاء تلقائي، الحجم، التخطيط

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->panelPage->title
en: Panel
ar_EG: الشريط

en: Previous panel
ar_EG: الشريط السابق

en: Next panel
ar_EG: الشريط التالي

en: General Panel Options
ar_EG: خيارات الشريط العامة

en: Add new panel
ar_EG: إضافة شريط جديد

en: Allow the pointer to pass through the edges of panels
ar_EG: السماح للمؤشر بالمرور عبر حواف الأشرطة

en: Shut down immediately
ar_EG: اوقف الجهاز حالاً

en: 30 seconds
ar_EG: 30 ثانية

en: 60 seconds
ar_EG: 60 ثانية

en: 90 seconds
ar_EG: 90 ثانية

en: 2 minutes
ar_EG: دقيقتان

en: 5 minutes
ar_EG: 5 دقائق

en: 10 minutes
ar_EG: 10 دقائق

en: 15 minutes
ar_EG: 15 دقيقة

en: 30 minutes
ar_EG: 30 دقيقة

en: 45 minutes
ar_EG: 45 دقيقة

en: 1 hour
ar_EG: ساعة

en: 2 hours
ar_EG: ساعتين

en: 3 hours
ar_EG: 3 ساعات

en: Never
ar_EG: كلا

en: hours
ar_EG: ساعات

en: Manage power settings
ar_EG: إدارة إعدادات الطاقة

en: power, suspend, hibernate, laptop, desktop, brightness, screensaver
ar_EG: الطاقة، تعليق، إسبات، لاب توب، سطح المكتب، السطوع، شاشة التوقف

en: Power Management
ar_EG: إدارة الطاقة

en: Power Options
ar_EG: خيارات الطاقة

en: On A/C power
ar_EG: على طاقة التيار المتردد

en: On battery power
ar_EG: على طاقة البطارية

en: Turn off the screen when inactive for
ar_EG: إيقاف تشغيل الشاشة عند عدم النشاط لمدة

en: Suspend when inactive for
ar_EG: تعليق عند عدم النشاط لمدة

en: When the lid is closed
ar_EG: عند إغلاق الغطاء

en: Extra options
ar_EG: خيارات إضافية

en: When the power button is pressed
ar_EG: عندما يتم الضغط على زر الطاقة

en: Perform lid-closed action even with external monitors attached
ar_EG: إجراء إغلاق الغطاء حتى مع شاشات العرض الخارجية المرفقة

en: When the battery is critically low
ar_EG: عندما تكون البطارية منخفضة للغاية

en: Enable Hybrid Sleep
ar_EG: تمكين السكون المختلط

en: Replaces Suspend with Hybrid Sleep
ar_EG: استبدال التعليق بالسكون المختلط

en: Enable Hibernate after suspend
ar_EG: قم بتمكين الإسبات بعد التعليق

en: First suspend the machine and hibernate it after a certain amount of time.
ar_EG: قم أولاً بتعليق الجهاز ووضعه في وضع السبات بعد فترة زمنية معينة.

en: Batteries
ar_EG: البطاريات

en: Screen brightness
ar_EG: سطوع الشاشة

en: On battery, dim screen when inactive
ar_EG: على البطارية، شاشة خافتة عند عدم النشاط

en: Brightness level when inactive
ar_EG: مستوى السطوع عند عدم النشاط

en: Dim screen after inactive for
ar_EG: تعتيم الشاشة عند عدم النشاط لمدة

en: Backlight brightness
ar_EG: سطوع الشاشة

en: Devices
ar_EG: الأجهزة

en: Caution low UPS, %s remaining
ar_EG: تحذير مزود الطاقة اللامنقطعة منخفض, %s المتبقي

en: Using UPS power - %s remaining
ar_EG: استخدام مزود الطاقة اللامنقطعة - %s المتبقي

en: Caution low UPS
ar_EG: تحذير مزود الطاقة اللامنقطعة منخفض

en: Using UPS power
ar_EG: استخدام طاقة مزود الطاقة اللامنقطعة

en: Charging - %s until fully charged
ar_EG: جاري الشحن - %s حتى الشحن الكامل

en: Caution low battery, %s remaining
ar_EG: تحذير البطارية منخفضة، %s المتبقي

en: Using battery power - %s remaining
ar_EG: استخدام طاقة البطارية - %s المتبقي

en: Charging - fully charged
ar_EG: الشحن - مشحونة بالكامل

en: Battery
ar_EG: البطارية

en: Secondary battery
ar_EG: البطارية الثانوية

en: Uninterruptible power supply
ar_EG: إمدادات الطاقة اللامنقطعة

en: Wireless mouse
ar_EG: الفأرة اللاسلكية

en: Wireless Keyboard
ar_EG: لوحة المفاتيح اللاسلكية

en: Personal digital assistant
ar_EG: المساعد الرقمي الشخصي

en: Cellphone
ar_EG: الهاتف الخلوي

en: Ask
ar_EG: اسأل

en: Cinnamon privacy settings
ar_EG: إعدادات خصوصية سنامُن

en: privacy, recent, gtk, private
ar_EG: الخصوصية، الاخيرة، gtk، الشخصي

en: Privacy
ar_EG: الخصوصية

en: Remember recently accessed files
ar_EG: تذكر الملفات التي تم الوصول إليها مؤخرًا

en: Recent files
ar_EG: الملفات الأخيرة

en: Never forget old files
ar_EG: لا تنسى أبدا الملفات القديمة

en: Number of days to remember old files
ar_EG: عدد أيام تذكر الملفات القديمة

en: Internet connectivity
ar_EG: الاتصال بالانترنت

en: Check connectivity
ar_EG: تفحص الاتصال

en: Check that network connections can reach the Internet. This makes it possible to detect captive portals, but also generates periodic network traffic.
ar_EG: تحقق من إمكانية وصول اتصالات الشبكة إلى الإنترنت. هذا يجعل من الممكن الكشف عن البوابات المقيدة، ولكن أيضًا يولد حركة مرور دورية للشبكة.

en: Lock immediately
ar_EG: القفل فورًا

en: 2 seconds
ar_EG: ثانيتان

en: 15 seconds
ar_EG: 15 ثانية

en: 1 minute
ar_EG: دقيقة

en: 3 minutes
ar_EG: 3 دقائق

en: Manage screen lock settings
ar_EG: إدارة إعدادات قفل الشاشة

en: screensaver, lock, away, message
ar_EG: حافظة الشاشة، القفل، بعيدًا، رسالة

en: Screensaver
ar_EG: شاشة التوقف

en: Screensaver settings
ar_EG: إعدادات شاشة التوقف

en: Delay before starting the screensaver
ar_EG: التأخير قبل بدء شاشة التوقف

en: This option defines the amount of time to wait before starting the screensaver, when the computer is not being used
ar_EG: يحدد هذا الخيار مقدار وقت الانتظار قبل بدء تشغيل شاشة التوقف، عند عدم استخدام الكمبيوتر

en: Lock settings
ar_EG: إعدادات القفل

en: Lock the computer when put to sleep
ar_EG: تأمين الكمبيوتر عند وضعه علي السكون

en: Enable this option to require a password when the computer wakes up from suspend
ar_EG: تمكين هذا الخيار لطلب كلمه مرور عند تنبيه الكمبيوتر من التعليق

en: Lock the computer after the screensaver starts
ar_EG: تأمين الكمبيوتر بعد بدء تشغيل شاشة التوقف

en: Enable this option to require a password when the screen turns itself off, or when the screensaver activates after a period of inactivity
ar_EG: تمكين هذا الخيار لطلب كلمة مرور عند إيقاف تشغيل الشاشة، أو عند تنشيط شاشة التوقف بعد فترة من عدم النشاط

en: Delay before locking
ar_EG: التأخير قبل القفل

en: This option defines the amount of time to wait before locking the screen, after showing the screensaver or after turning off the screen
ar_EG: يحدد هذا الخيار مقدار الوقت الذي يجب انتظاره قبل قفل الشاشة، بعد عرض شاشه التوقف أو بعد إيقاف تشغيل الشاشة

en: Always show the clock
ar_EG: عرض الساعة دائمًا

en: Show the clock on the wallpaper instead of just on the unlock screen
ar_EG: عرض الساعة على الخلفية بدلاً من على شاشة فك القفل فقط

en: Use a custom date and time format
ar_EG: استخدم تنسيق التاريخ والوقت المخصص

en: Time Format
ar_EG: تنسيق الوقت

en: Date Format:
ar_EG: تنسيق التاريخ:

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->format-button->description
en: Show information on date format syntax
ar_EG: عرض معلومات عن تركيب تنسيق التاريخ

en: Time Font
ar_EG: خط الوقت

en: Date Font
ar_EG: خط التاريخ

en: Away message
ar_EG: الرسالة البعيدة

en: Show this message when the screen is locked
ar_EG: عرض هذه الرسالة عندما تكون الشاشة مقفلة

en: This is the default message displayed on your lock screen
ar_EG: هذه هي الرسالة الافتراضية المعروضة على شاشة القفل الخاصة بك

en: Font
ar_EG: الخط

en: Ask for a custom message when locking the screen from the menu
ar_EG: طلب رسالة مخصصة عند قفل الشاشة من القائمة

en: This option allows you to type a message each time you lock the screen from the menu
ar_EG: يسمح لك هذا الخيار بكتابة رسالة في كل مرة تقوم فيها بقفل الشاشة من القائمة

en: Allow keyboard shortcuts
ar_EG: السماح باختصارات لوحة المفاتيح

en: Allow shortcuts like volume-control and media keys to be used on the lock screen
ar_EG: السماح باستخدام الاختصارات مثل التحكم في مستوى الصوت ومفاتيح الوسائط على شاشة القفل

en: Show media player controls
ar_EG: عرض عناصر تحكم مشغل الوسائط

en: For compatible players, show playback controls while media is playing
ar_EG: بالنسبة للمشغلات المتوافقة، عرض عناصر التحكم في التشغيل أثناء تشغيل الوسائط

en: Show album art
ar_EG: عرض الغلاف الفني للألبوم

en: If available, show album art while media is playing
ar_EG: إذا كان متاحاً، عرض الغلاف الفني للألبوم أثناء تشغيل الوسائط

en: Show info panel
ar_EG: عرض لوحة المعلومات

en: Show the number of missed notifications and the battery status
ar_EG: عرض عدد الإخطارات الفائتة وحالة البطارية

en: Allow floating clock and album art widgets
ar_EG: السماح بأدوات الساعة العائمة والغلاف الفني للألبوم

en: When the default screensaver is active, allow the clock and album art widgets to float around randomly
ar_EG: عندما تكون شاشة التوقف الافتراضية نشطة، اسمح لعناصر الساعة والغلاف الفني للألبوم لتطفو حولها عشوائياً

en: Starting Cinnamon
ar_EG: بدء تشغيل سينامُن

en: Leaving Cinnamon
ar_EG: مغادرة سينامُن

en: Switching workspace
ar_EG: تبديل مساحة العمل

en: Opening new windows
ar_EG: فتح نوافذ جديدة

en: Inserting a device
ar_EG: إدراج جهاز

en: Removing a device
ar_EG: إزالة جهاز

en: Showing notifications
ar_EG: عرض الإخطارات

en: Changing the sound volume
ar_EG: تغيير حجم الصوت

note: name,             position,        icon name,                  row,  col, pa id
en: Front Left
ar_EG: أمامي يسار

en: Front Right
ar_EG: أمامي يمين

en: Front Center
ar_EG: أمامي وسط

en: Rear Left
ar_EG: خلفي يسار

en: Rear Right
ar_EG: خلفي يمين

en: Rear Center
ar_EG: خلفي وسط

en: Subwoofer
ar_EG: المضخم

en: Side Left
ar_EG: جانبي يسار

en: Side Right
ar_EG: جانبي يمين

en: Volume:
ar_EG: مستوى الصوت:

en: Softer
ar_EG: أنعم

en: Louder
ar_EG: أعلى

en: Muted
ar_EG: صامت

en: Click to unmute
ar_EG: انقر لإلغاء كتم الصوت

en: Click to mute
ar_EG: انقر لكتم الصوت

en: Balance
ar_EG: التوازن

en: Rear
ar_EG: خلفي

en: Front
ar_EG: أمامي

en: Loud
ar_EG: عالي

en: Input level
ar_EG: مستوى الإدخال

en: Output profile
ar_EG: ملف تعريف الإخراج

en: Test sound
ar_EG: اختبار الصوت

en: Test Sound
ar_EG: اختبار الصوت

en: Manage sound settings
ar_EG: إدارة إعدادات الصوت

en: sound, media, music, speakers, audio, microphone, headphone
ar_EG: صوت, وسائل العرض, الموسيقى, مكبرات الصوت, سمعي, مايكروفون

note: #-#-#-#-#  5 (linuxmint)  #-#-#-#-# sound@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Sound
ar_EG: الصوت

en: Output
ar_EG: الإخراج

en: Device settings
ar_EG: إعدادات الجهاز

en: Input
ar_EG: الإدخال

en: No inputs sources are currently available.
ar_EG: لا توجد مصادر إدخالات متاحة حاليا.

en: Sounds
ar_EG: الأصوات

en: Sounds Volume
ar_EG: مستوى الصوت

en: No application is currently playing or recording audio.
ar_EG: لا يتم تشغيل أي تطبيق أو تسجيل صوتي حالياً.

en: Amplification
ar_EG: التضخيم

en: Maximum volume: %d
ar_EG: الحد الأقصي للصوت: %d

en: Reduced
ar_EG: تم تخفيضها

en: Amplified
ar_EG: تم تضخيمها

en: Manage your startup applications
ar_EG: إدارة تطبيقات بدء التشغيل الخاصة بك

en: startup, programs, boot, init, session, autostart, apps
ar_EG: بدء التشغيل، التطبيقات، الإقلاع، التمهيد، الجلسة، التشغيل الآلي, البرامج

en: Startup Applications
ar_EG: برامج بدء التشغيل

en: No description
ar_EG: بدون وصف

en: No name
ar_EG: بدون اسم

en: Run now
ar_EG: تشغيل الآن

en: Could not execute '%s'
    %s
ar_EG: تعذر تنفيذ '%s'
    %s

en: Custom command
ar_EG: أمر مخصص

en: Choose application
ar_EG: اختيار تطبيق

en: Add Startup Program
ar_EG: إضافة برنامج بدء التشغيل

en: Edit Startup Program
ar_EG: تحرير برنامج بدء التشغيل

en: Save
ar_EG: حفظ

en: Command
ar_EG: الأمر

en: Browse...
ar_EG: تصفح...

en: Comment
ar_EG: التعليق

en: Startup delay
ar_EG: تأخير بدء التشغيل

en: The startup command cannot be empty
ar_EG: أمر بدء التشغيل لا يمكن أن يكون فارغاً

en: The startup command is not valid
ar_EG: أمر بدء التشغيل غير صحيح

en: Select Command
ar_EG: تحديد الأمر

en: Search Applications...
ar_EG: البحث عن التطبيقات...

en: Add Application
ar_EG: إضافة تطبيق

en: Manage themes to change how your desktop looks
ar_EG: إدارة الثيمات لتغيير كيفية ظهور سطح المكتب

en: themes, style
ar_EG: الثيمات, الأسلوب

en: Themes
ar_EG: الثيمات

en: Window borders
ar_EG: حدود النافذة

en: Icons
ar_EG: الأيقونات

en: Controls
ar_EG: عناصر التحكم

en: Mouse Pointer
ar_EG: مؤشر الفأرة

en: Add/Remove
ar_EG: أضِف/أزِل

en: Miscellaneous options
ar_EG: خيارات متنوعة

en: Show icons in menus
ar_EG: عرض الأيقونات في القوائم

en: Show icons on buttons
ar_EG: عرض الأيقونات على الأزرار

en: Scrollbar behavior
ar_EG: سلوك شريط التمرير

note: Translators: The 'trough' is the part of the scrollbar that the 'handle' rides in.  This setting determines whether clicking in that trough somewhere jumps directly to the new position, or if it only scrolls towards it.
en: Jump to position when clicking in a trough
ar_EG: القفز إلى الموضع عند النقر في الحوض الصغير

en: Use overlay scroll bars
ar_EG: استخدم تراكب أشرطة التمرير

en: Override the current theme's scrollbar width
ar_EG: تجاوز عرض شريط التمرير للنسق الحالي

en: Scrollbar width
ar_EG: عرض شريط التمرير

en: Changes will take effect the next time you log in and may not affect all applications.
ar_EG: ستدخل التغييرات حيز التنفيذ في المرة التالية التي تقوم فيها بتسجيل الدخول وقد لا تؤثر على جميع التطبيقات.

en: Manage window tiling preferences
ar_EG: إدارة تفضيلات تباعد النافذة

en: window, tile, flip, tiling, snap, snapping
ar_EG: النافذة، التجانب، الانعكاس، التباعد، الالتقاط، التقاط

en: Window Tiling
ar_EG: تباعد النافذة

en: Enable Window Tiling and Snapping
ar_EG: تمكين تباعد والتقاط النافذة

en: Tiling HUD visibility threshold
ar_EG: حد رؤية تباعد شاشة العرض العلوية

en: Pixels
ar_EG: بكسل

en: Modifier to use for toggling between tile and snap mode
ar_EG: المُبدل المطلوب استخدامه للتبديل بين وضع الالتقاط والتجانب

en: Maximize, instead of tile, when dragging a window to the top edge
ar_EG: التكبير، بدلاً من التجانب، عند سحب النافذة إلى الحافة العلوية

en: Show snap on-screen-display
ar_EG: عرض الالتقاط على شاشة العرض

en: Show tile heads-up-display
ar_EG: عرض التجانب على شاشة العرض العلوية

en: Legacy window snapping (hold <Shift> while dragging a window)
ar_EG: التقاط النافذة القديمة (اضغط باستمرار على <Shift> أثناء سحب النافذة)

en: Change your user preferences and password
ar_EG: تغيير تفضيلات المستخدم وكلمة المرور الخاصة بك

en: user, account, information, details, password
ar_EG: المستخدم، الحساب، المعلومات، التفاصيل، كلمة السر

en: Account details
ar_EG: تفاصيل الحساب

en: Take a photo...
ar_EG: التقاط صورة...

en: Click to change your name
ar_EG: أنقر لتغيير اسمك

en: Click to change your password
ar_EG: أنقر لتغيير كلمة المرور الخاصة بك

en: Current password
ar_EG: كلمة المرور الحالية

en: Wrong password
ar_EG: كلمة المرور خاطئة

en: Internal Error
ar_EG: خطأ داخلي

en: Manage window preferences
ar_EG: إدارة تفضيلات النافذة

en: windows, titlebar, edge, switcher, window list, attention, focus
ar_EG: النوافذ، شريط العنوان، الحافة، المحول، القائمة النافذة، انتباه، التركيز

en: Titlebar
ar_EG: شريط العنوان

en: Buttons
ar_EG: الأزرار

en: Gnome
ar_EG: جنوم

en: Classic Mac
ar_EG: الماك الاعتيادي

en: Buttons layout
ar_EG: أشكال الأزرار

en: Actions
ar_EG: الإجراءات

en: Toggle Shade
ar_EG: تبديل التظليل

en: Toggle Maximize
ar_EG: تبديل التكبير

en: Toggle Maximize Horizontally
ar_EG: تبديل التكبير أفقيًا

en: Toggle Maximize Vertically
ar_EG: تبديل التكبير رأسيًا

en: Toggle on all workspaces
ar_EG: تبديل على جميع مساحات العمل

en: Lower
ar_EG: خفض

en: Action on title bar double-click
ar_EG: إجراء النقر المزدوج على شريط العناوين

en: Action on title bar middle-click
ar_EG: إجراء النقر الأوسط على شريط العناوين

en: Action on title bar right-click
ar_EG: إجراء النقر الأيمن على شريط العناوين

en: Nothing
ar_EG: لا شيء

en: Shade and unshade
ar_EG: التظليل و إلغاء التظليل

en: Adjust opacity
ar_EG: ضبط العتامة

en: Action on title bar with mouse scroll
ar_EG: الإجراء على شريط العنوان مع تمرير الفأرة

en: Minimum opacity
ar_EG: الحد الأدنى للعتامة

note: #-#-#-#-#  5 (linuxmint)  #-#-#-#-# menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-behave->title menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-behave->title grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->generalSection->title window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->descri
en: Behavior
ar_EG: السلوك

en: Window Focus
ar_EG: تركيز النافذة

en: Click
ar_EG: النقر

en: Sloppy
ar_EG: مهمل

en: Window focus mode
ar_EG: وضع تركيز النافذة

en: The window focus mode indicates how windows are activated. It has three possible values; "click" means windows must be clicked in order to focus them, "sloppy" means windows are focused when the mouse enters the window, and "mouse" means windows are focused when the mouse enters the window and unfocused when the mouse leaves the window.
ar_EG: نمط تركيز النافذة يبين طريقة تفعيل النوافذ. للنمط ثلاث قيم ممكنة، "click" يعني أنه يجب نقر النوافذ حتى تركز، "sloppy" يعني أن النافذة تركز عند دخول مؤشر الفأرة النافذة و "mouse" يعني أن النوافذ تركز عند دخول مؤشر الفأرة النافذة ثم يلغى التركيز عند خروج المؤشر من النافذة.

en: Automatically raise focused windows
ar_EG: جمع النوافذ المركزة تلقائيا

en: Bring windows which require attention to the current workspace
ar_EG: جلب النوافذ التي تتطلب الانتباه إلى مساحة العمل الحالية

en: Smart
ar_EG: ذكي

en: Strict
ar_EG: صارم

en: Focus mode for new windows
ar_EG: وضع التركيز على النوافذ الجديدة

en: This option provides additional control over how newly created windows get focus. It has two possible values; 'smart' applies the user's normal focus mode, and 'strict' results in windows started from a terminal not being given focus.
ar_EG: يوفر هذا الخيار تحكمًا إضافيًا في كيفية تركيز النوافذ المنشأة حديثًا. لها قيمتان ممكنتان؛ "ذكي" يطبق وضع التركيز العادي للمستخدم، و "صارم" يؤدي إلى بدء تشغيل النوافذ من طرفية لم يتم التركيز عليها.

en: Attach dialog windows to the parent window
ar_EG: إرفاق نوافذ الحوار إلى النافذة الرئيسية

en: Moving and Resizing Windows
ar_EG: نقل وتغيير حجم النوافذ

en: Cursor
ar_EG: المؤشر

en: Location of newly opened windows
ar_EG: موقع النوافذ المفتوحة حديثًا

en: Special key to move and resize windows
ar_EG: مفتاح خاص لنقل وتغيير حجم النوافذ

en: While the special key is pressed, windows can be dragged with the left mouse button and resized with the right mouse button.
ar_EG: أثناء الضغط على المفتاح الخاص، يمكن سحب النوافذ باستخدام زر الفأرة الأيسر وإعادة تغيير حجمها باستخدام زر الفأرة الأيمن.

en: Window drag/resize threshold
ar_EG: حد سحب/تغيير حجم النافذة

en: Edge resistance with other windows and monitor boundaries
ar_EG: مقاومة الحواف مع النوافذ الأخرى وحدود شاشة العرض

en: Make window borders stick when moved or resized near other windows or monitor edges.
ar_EG: اجعل حدود النوافذ قابلة للالتصاق عند تحريكها أو تغيير حجمها بالقرب من النوافذ الأخرى أو حواف الشاشة.

en: Icons only
ar_EG: الأيقونات فقط

en: Thumbnails only
ar_EG: المصغرات فقط

en: Icons and thumbnails
ar_EG: الأيقونات والمصغرات

en: Icons and window preview
ar_EG: الأيقونات ومعاينة النافذة

en: Window preview (no icons)
ar_EG: معاينة النافذة (بدون أيقونات)

en: Coverflow (3D)
ar_EG: دفق الغلاف (3D)

en: Timeline (3D)
ar_EG: الخط الزمني (3D)

en: Alt-Tab switcher style
ar_EG: أسلوب محول Alt-Tab

en: Display the alt-tab switcher on the primary monitor instead of the active one
ar_EG: عرض محول alt-tab على الشاشة الرئيسية بدلاً من شاشة العرض النشطة

en: Move minimized windows to the end of the alt-tab switcher
ar_EG: نقل النوافذ المصغرة إلى نهاية محول alt-tab

en: Delay before displaying the alt-tab switcher
ar_EG: التأخير قبل عرض محول alt-tab

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-all- workspaces->description
en: Show windows from all workspaces
ar_EG: عرض النوافذ من جميع مساحات العمل

en: Manage workspace preferences
ar_EG: إدارة تفضيلات مساحة العمل

en: workspace, osd, expo, monitor
ar_EG: مساحة العمل، العرض على الشاشة، Expo، شاشة العرض

en: Workspace Options
ar_EG: خيارات مساحة العمل

en: Enable workspace OSD
ar_EG: تمكين مساحة عمل العرض على الشاشة

en: Allow cycling through workspaces
ar_EG: السماح بالتجوال عبر مساحات العمل

en: Only use workspaces on primary monitor (requires Cinnamon restart)
ar_EG: استخدم فقط مساحات العمل على شاشة العرض الأساسية (يتطلب إعادة تشغيل سينامُن)

en: Display Expo view as a grid
ar_EG: عرض Expo العرض كشبكة

note: Edge Flip doesn't work well, so it's there in gsettings, but we don't show it to users yet switch = GSettingsSwitch(_("Enable Edge Flip"), "org.cinnamon", "enable- edge-flip") settings.add_row(switch) spin = GSettingsSpinButton(_("Edge Flip delay"), "org.cinnamon", "edge- flip-delay", mini=1, maxi=3
en: Invert the left and right arrow key directions used to shift workspaces during a window drag
ar_EG: عكس اتجاهات مفتاح السهم الأيمن والأيسر المستخدمة في نقل مساحات العمل أثناء سحب النافذة

en: Cinnamon just crashed
ar_EG: سينامُن تحطمت للتو

en: Disable downloaded applets, desklets and extensions
ar_EG: تعطيل البريمجات والتطبيقات المكتبية والامتدادات التي تم تنزيلها

en: You are currently running in fallback mode.
ar_EG: أنت تعمل حاليًا في الوضع الاحتياطي.

en: If you suspect the source of the crash is a local extension, applet or desklet, you can disable downloaded add-ons using the checkbox below.
ar_EG: إذا كنت تشك في أن مصدر التعطل هو امتداد محلي أو بريمج أو تطبيق مكتبي، فيمكنك تعطيل الإضافات التي تم تنزيلها باستخدام مربع الاختيار أدناه.

en: Do you want to restart Cinnamon?
ar_EG: هل تريد إعادة تشغيل سينامُن؟

en: Version %s (%s)
ar_EG: الإصدار %s (%s)

en: Version %s
ar_EG: الإصدار %s

en: Updated on %s
ar_EG: تحديث في %s

note: menu@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon menu
ar_EG: قائمة سينامُن الرئيسية

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-layout->title
en: Layout and content
ar_EG: التخطيط والمحتوى

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->overlay-key->description
en: Keyboard shortcut to open and close the menu
ar_EG: اختصار لوحة المفاتيح لفتح وإغلاق القائمة

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-custom->description
en: Use a custom icon and label
ar_EG: إستخدم رمز مخصص وعنوان

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-custom->tooltip
en: Check this to specify a custom icon and label
ar_EG: حدد هنا لاختيار رمز مخصص وعنوان

note: #-#-#-#-#  5 (linuxmint)  #-#-#-#-# menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon->description settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Icon
ar_EG: الأيقونة

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon->tooltip
en: Select an icon to show in the panel.
ar_EG: تحديد أيقونة لعرضها في الشريط.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon-size->description
en: Icon size
ar_EG: حجم الأيقونة

note: #-#-#-#-#  5 (linuxmint)  #-#-#-#-# menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-label->description
en: Text
ar_EG: النص

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-label->tooltip
en: Enter custom text to show in the panel.
ar_EG: إدخال نص مخصص للعرض في الشريط.

note: #-#-#-#-#  5 (linuxmint)  #-#-#-#-# menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-category-icons->description
en: Show category icons
ar_EG: عرض أيقونات الفئات

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-category-icons->tooltip
en: Choose whether or not to show icons on categories.
ar_EG: اختر ما إذا كنت تريد عرض الأيقونات على الفئات أم لا.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-icon-size->description
en: Categories icon size
ar_EG: حجم أيقونة الفئات

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-application- icons->description
en: Show application icons
ar_EG: اعرض أيقونات التطبيق

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-application-icons->tooltip
en: Choose whether or not to show icons on applications.
ar_EG: اختر ما إذا كنت تريد عرض الأيقونات على التطبيقات أم لا.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->application-icon-size->description
en: Applications icon size
ar_EG: حجم أيقونة التطبيقات

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->favbox-show->description
en: Show favorites and session buttons
ar_EG: أظهر أزرار المفضّلات والجلسات

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->favbox-show->tooltip
en: Choose whether or not to show the left pane of the menu.
ar_EG: اختر ما إذا كنت تريد عرض الجزء الأيسر من القائمة أم لا.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->fav-icon-size->description
en: Favorites icon size
ar_EG: حجم أيقونة المفضلة

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-favorites->description
en: Show favorites
ar_EG: أظهر المفضلة

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-favorites->tooltip
en: Choose whether or not to show favorite files in the menu.
ar_EG: اختر ما إذا كنت تريد إظهار الملفات المفضلة في القائمة أم لا.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-places->description
en: Show bookmarks and places
ar_EG: اعرض الإشارات المرجعية والأماكن

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-places->tooltip
en: Choose whether or not to show bookmarks and places in the menu.
ar_EG: اختر ما إذا كنت تريد عرض الإشارات المرجعية والأماكن الموجودة في القائمة أم لا.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-recents->description
en: Show recents
ar_EG: اعرض الأخيرة

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-recents->tooltip
en: Choose whether or not to show recents in the menu.
ar_EG: اختر ما إذا كنت تريد إظهار الأخيرة في القائمة أم لا.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-autoscroll->description
en: Enable autoscrolling in application list
ar_EG: تمكين التمرير التلقائي في قائمة التطبيقات

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-autoscroll->tooltip
en: Choose whether or not to enable smooth autoscrolling in the application list.
ar_EG: اختر ما إذا كنت ستقوم بتمكين التمرير التلقائي السلس في قائمة التطبيقات أم لا.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->search-filesystem->description
en: Enable filesystem path entry in search box
ar_EG: تمكين إدخال مسار ملفات النظام في مربع البحث

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->search-filesystem->tooltip
en: Allows path entry in the menu search box.
ar_EG: يسمح بإدخال المسار في مربع بحث القائمة.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->force-show-panel->description
en: Force the panel to be visible when opening the menu
ar_EG: أجبر اللوحة على الظهور عند فتح القائمة

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->force-show-panel->tooltip
en: Opening the menu will also show the main panel (which may be auto-hidden).
ar_EG: سيؤدي فتح القائمة أيضًا إلى إظهار اللوحة الرئيسية (والتي قد تكون مخفية تلقائيًا).

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Open the menu when I move my mouse over it
ar_EG: فتح القائمة عند نقل الفأرة فوقها

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->tooltip
en: Enable opening the menu when the mouse enters the applet
ar_EG: تمكين فتح القائمة عند إدخال الفأرة في البريمج

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->description
en: Menu hover delay
ar_EG: تأخير تمرير القائمة

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->tooltip
en: Delay before the menu opens when hovered
ar_EG: التأخير قبل فتح القائمة عند التمرير

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-animation->description
en: Use menu animations
ar_EG: استخدم القائمة المتحركة

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-animation->tooltip
en: Allow the menu to animate on open and close
ar_EG: السماح للقائمة بالتحريك عند الفتح والإغلاق

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-editor-button->description
en: Open the menu editor
ar_EG: فتح محرر القائمة

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-editor-button->tooltip
en: Press this button to customize your menu entries.
ar_EG: اضغط على هذا الزر لتخصيص إدخالات القائمة الخاصة بك.

note: xapp-status@cinnamon.org->metadata.json->name
en: XApp Status Applet
ar_EG: تطبيق حالة الـ XApp

note: xapp-status@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet which hosts all the system tray icons for applications which use XAppStatusIcons
ar_EG: بريمج يستضيف جميع أيقونات علبة النظام للتطبيقات التي تستخدم XAppStatusIcons

note: sound@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A Cinnamon applet to control sound and music
ar_EG: تطبيق سينامُن المكتبي للتحكم في الصوت والموسيقى

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->playerControl->description
en: Control Players
ar_EG: التحكم في المشغلات

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->extendedPlayerControl->description
en: Show Loop and Shuffle controls
ar_EG: عرض عناصر تحكم التكرار الحلقي و الخلط

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description network@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show menu
ar_EG: اظهر القائمة

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the sound applet menu.
ar_EG: قم بتعيين رابط (روابط) المفاتيح لإظهار قائمة تطبيقات الصوت.

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->showtrack->description
en: Show song information on the panel
ar_EG: اعرض معلومات الأغنية على الشريط

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->truncatetext->units
en: characters
ar_EG: أحرف

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->truncatetext->description
en: Limit song information to
ar_EG: حدود معلومات الأغنية

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options
en: Toggle Mute
ar_EG: تبديل كتم الصوت

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options
en: Toggle Mute output
ar_EG: تبديل مخرج كتم الصوت

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options
en: Toggle Mute input
ar_EG: تبديل مدخل كتم الصوت

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options
en: Toggle Play / Pause
ar_EG: تبديل تشغيل/إيقاف مؤقت

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->description
en: Action on middle click
ar_EG: الإجراء عند النقر الأوسط

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->horizontalScroll->description
en: Use horizontal scrolling to move between tracks
ar_EG: استخدم التمرير الأفقي للتنقل بين المسارات

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->showalbum->description
en: Show album art as icon
ar_EG: اعرض غلاف الألبوم الفني كأيقونة

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->keepAlbumAspectRatio->description
en: Keep album art aspect ratio
ar_EG: حافظ على نسبة أبعاد صور الألبوم

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->hideSystray->description
en: Hide system tray icons for compatible players
ar_EG: اخفي أيقونات صينية النظام للمشغلات المتوافقة

note: systray@cinnamon.org->metadata.json->name
en: System Tray
ar_EG: صينية النظام

note: systray@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet which hosts all the system tray icons
ar_EG: التطبيق المصغر يستضيف جميع أيقونات صينية النظام

note: grouped-window-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon window list with app grouping
ar_EG: قائمة نافذة سينامُن الرئيسية مع تجميع التطبيقات

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->contextMenuPage->title
en: Context Menu
ar_EG: قائمة خيارات سياقية

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->appButtonsSection->title
en: Application Buttons
ar_EG: أزرار التطبيقات

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->hotKeysSection->title
en: Hot Keys
ar_EG: مفاتيح الاختصار

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->hoverPeekSection->title
en: Hover Peek
ar_EG: نظرة خاطفة حول

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->number- display->description
en: Show window count numbers
ar_EG: عرض عدد النوافذ

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->description
en: Button label
ar_EG: تسمية الزر

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Application name
ar_EG: اسم التطبيق

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Window title
ar_EG: عنوان النافذة

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Window title (only for the focused window)
ar_EG: عنوان النافذة (للنافذة المُركزة فقط)

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->description
en: Mouse wheel scroll action
ar_EG: إجراء تدوير عجلة الفأرة

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Cycle apps
ar_EG: تطبيقات الدورة

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options
en: Cycle windows
ar_EG: نوافذ الدورة

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->description
en: Left click action
ar_EG: إجراء النقر الأيسر

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options
en: Toggle activation of last focused window
ar_EG: تبديل تفعيل آخر نافذة مركزة

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->description
en: Middle click action
ar_EG: إحراء النقر الأوسط

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->options
en: Launch new app instance
ar_EG: أطلق مثيل التطبيق الجديد

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->options
en: Close last focused window in group
ar_EG: أغلق آخر نافذة مركزة في المجموعة

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->group- apps->description
en: Group windows by application
ar_EG: تجميع النوافذ حسب التطبيق

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-app-button- dragging->description
en: Enable app button dragging
ar_EG: تفعيل سحب زر التطبيق

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->description
en: Launcher animation
ar_EG: حركة المُطلِق

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->cycleMenusHotkey->description
en: Global hotkey for cycling through thumbnail menus
ar_EG: مفتاح الاختصار العام للتنقل عبر القوائم المصغرة

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- hotkey->description
en: Global hotkey to show the order of apps
ar_EG: مفتاح الاختصار العام لإظهار ترتيب التطبيقات

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- timeout->description
en: Duration of the apps order display on hotkey press
ar_EG: مدة عرض طلب التطبيقات بالضغط على مفتاح الاختصار

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->super-num- hotkeys->description
en: Enable Super+<number> shortcut to switch/open apps
ar_EG: تفعيل اختصار Super+<number> لـ تبديل/فتح التطبيقات

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->description
en: Delay before showing thumbnails
ar_EG: المُهلة قبل عرض المُصغّرات

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->options
en: 50 ms
ar_EG: 50 ملي ثانية

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->options
en: 250 ms
ar_EG: 250 ملي ثانية

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->options
en: 500 ms
ar_EG: 500 ملي ثانية

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->description window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->description
en: Thumbnail size
ar_EG: حجم صورة العرض

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Largest
ar_EG: الأكبر

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail-scroll- behavior->description
en: Cycle windows on mouse wheel scroll
ar_EG: أدِر النوافذ على عجلة الفأرة

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show- thumbnails->description
en: Show thumbnails
ar_EG: اعرض المُصغرات

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->animate- thumbnails->description
en: Animate thumbnails
ar_EG: تحريك المصغرات

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->vertical- thumbnails->description
en: Enable vertical thumbnails
ar_EG: تفعيل المُصغرات العمودية

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->sort- thumbnails->description
en: Sort thumbnails according to the last focused windows
ar_EG: ترتيب المُصغّرات وفقا لآخر النوافذ المُركزة

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->highlight-last- focused-thumbnail->description
en: Highlight the thumbnail of the last focused window
ar_EG: تمييز المُصغرة لآخر نافذة مركزة

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->onclick- thumbnails->description
en: Click to show thumbnails
ar_EG: انقر لعرض المُصغّرات

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show- recent->description
en: Show recent items
ar_EG: اعرض العناصر الأخيرة

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->autostart-menu- item->description
en: Show autostart option
ar_EG: اعرض خيارات بدء التشغيل التلقائي

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launch-new- instance-menu-item->description
en: Show new window option
ar_EG: اعرض خيارات النافذة الجديدة

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launch-new- instance-menu-item->tooltip
en: Shows the "New Window" option in an app's context menu if it doesn't already have one from the app's own action menu items.
ar_EG: يعرض خيار "نافذة جديدة" في قائمة سياق التطبيق إذا لم يكن يحتوي بالفعل على واحد من عناصر قائمة الإجراءات الخاصة بالتطبيق.

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->monitor-move-all- windows->description
en: Apply the monitor move option to all windows
ar_EG: قم بتطبيق خيار نقل الشاشة على جميع النوافذ

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->monitor-move-all- windows->tooltip
en: When clicking "Move to monitor" in the context menu, this option will move all of an app's windows instead of just the last focused window from the app.
ar_EG: عند النقر على "نقل المِرقاب" في قائمة السياق، سينقل هذا الخيار جميع نوافذ التطبيق بدلاً من آخر نافذة مركزة فقط من التطبيق.

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-hover- peek->description
en: Show the window when hovering its thumbnail
ar_EG: عرض النافذة عند الحومان على المُصغرة

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- in->description
en: Window fade-in time
ar_EG: وقت تلاشي النافذة

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- in->options out->options
en: 150 ms
ar_EG: 150 ملي ثانية

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- in->options out->options
en: 300 ms
ar_EG: 300 ملي ثانية

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- in->options out->options
en: 450 ms
ar_EG: 450 ملي ثانية

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- out->description
en: Window fade-out time
ar_EG: وقت تلاشي النافذة

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek- opacity->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->description
en: Window opacity
ar_EG: عتامة النافذة

note: network@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Network manager applet
ar_EG: بريمج مدير الشبكة

note: network@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the network applet menu.
ar_EG: قم بتعيين رابط (روابط) المفاتيح لإظهار قائمة بريمج الشبكة.

note: workspace-switcher@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Workspace switcher
ar_EG: محول مساحة العمل

note: workspace-switcher@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Select the workspace from the panel
ar_EG: تحديد مساحة العمل من الشريط

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->description
en: Type of display
ar_EG: نوع العرض

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->tooltip
en: Note that the visual representation will only work if your panel is large enough to display it properly, otherwise the simple style will be used.
ar_EG: لاحظ أن التمثيل المرئي لن يعمل إلا إذا كانت اللوحة كبيرة بما يكفي لعرضها بشكل صحيح، وإلا فسيتم استخدام النمط البسيط.

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->options
en: A visual representation of the workspaces
ar_EG: التمثيل المرئي لمساحات العمل

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->options
en: Simple buttons
ar_EG: أزرار بسيطة

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->reverse- scrolling->tooltip
en: Reverse the direction of the scroll in the workspace list.
ar_EG: اعكس اتجاه التمرير في قائمة مساحة العمل.

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Minimize all windows
ar_EG: تصغير جميع النوافذ

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at- desktop->description
en: Peek at the desktop on hover
ar_EG: النظرة الخاطفة على سطح المكتب عند التحويم

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->tooltip
en: Peek at the desktop when hovering the applet
ar_EG: النظرة الخاطفة على سطح المكتب عند تحوم التطبيق المصغر

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->description
en: Blur effect
ar_EG: التأثير الضبابي

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->tooltip
en: Blur windows when peeking at the desktop
ar_EG: ضبابية النوافذ عند النظرة الخاطفة على سطح المكتب

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->description
en: Hover delay
ar_EG: تأخير التحويم

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->tooltip
en: Delay before Peek shows desktop
ar_EG: التاخير قبل أن تعرض النظرة الخاطفة سطح المكتب

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->tooltip
en: Change the opacity of windows when peeking at the desktop
ar_EG: تغيير عتامة النوافذ عند النظر إلى سطح المكتب

note: favorites@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access your favorite files
ar_EG: الوصول إلى ملفاتك المفضلة

note: favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->show-full-uri->description
en: Display full paths in the list
ar_EG: عرض المسارات الكاملة في القائمة

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Control the trash from the panel
ar_EG: التحكم في سلة المهملات من الشريط

note: settings@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Settings Applet
ar_EG: إعدادات التطبيق المصغر

note: settings@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Cinnamon Settings
ar_EG: إعدادات سينامُن

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access removable drives
ar_EG: الوصول إلى محركات الأقراص القابلة للإزالة

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access the documents you recently opened
ar_EG: الوصول إلى المستندات التي تم فتحها مؤخرًا

note: window-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Window list
ar_EG: قائمة النافذة

note: window-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon window list
ar_EG: قائمة نافذة سينامُن الرئيسية

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-alerts->description
en: Show an alert in the window list when a window from another workspace requires attention
ar_EG: عرض تنبيه في قائمة النافذة عندما تتطلب نافذة من مساحة عمل أخرى الانتباه

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable- scrolling->description
en: Enable mouse-wheel scrolling in the window list
ar_EG: تمكين تمرير عجلة الفأرة في قائمة النافذة

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->reverse- scrolling->description
en: Reverse the direction of mouse-wheel scrolling in the window list
ar_EG: عكس اتجاه تمرير عجلة الفأرة في قائمة النافذة

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- minimize->description
en: Left click to minimize window
ar_EG: انقر يسارا لتصغير النافذة

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- close->description
en: Middle click to close window
ar_EG: النقر الأوسط لإغلاق النافذة

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->buttons-use-entire- space->description
en: Window buttons can have different sizes and use the entire space available
ar_EG: يمكن أن يكون لأزرار النوافذ أحجام مختلفة وتستخدم المساحة الكاملة المتاحة

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview->description
en: Show window thumbnails on hover
ar_EG: عرض المصغرات للنافذة عند التحويم

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview-show- label->description
en: Show title above thumbnail
ar_EG: إظهار العنوان فوق المصغرة

note: #-#-#-#-#  5 (linuxmint)  #-#-#-#-# spacer@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Spacer
ar_EG: الفاصل

note: spacer@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Add some space between your other applets
ar_EG: إضافة بعض المساحة بين التطبيقات الأخرى الخاصة بك

note: spacer@cinnamon.org->settings-schema.json->width->description
en: Amount of space in pixels
ar_EG: مقدار المساحة بالبكسل

note: spacer@cinnamon.org->settings-schema.json->width->tooltip
en: Adjust this to increase or decrease the width of this spacer
ar_EG: اضبط هذا لزيادة أو إنقاص عرض هذا الفاصل

note: scale@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click or hover to activate Scale view
ar_EG: انقر فوق أو قم بالتحويم لتنشيط عرض التحجيم

note: scale@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Activate scale on hover
ar_EG: تنشيط التحجيم عند التحويم

note: printers@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Manage print jobs
ar_EG: إدارة مهام الطباعة

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->description
en: Show printer icon
ar_EG: أظهِر أيقونة الطابعة

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: When printers exist
ar_EG: عند وجود الطابعات

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: When printing
ar_EG: عند الطباعة

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->tooltip
en: Choose when to show the printer icon in the panel
ar_EG: اختر متى يتم إظهار أيقونة الطابعة في اللوحة

note: settings-example@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Settings API Demo
ar_EG: إعدادات واجهة برمجة التطبيقات التجريبية

note: settings-example@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A sample applet for demonstrating the capabilities and usage of the applet and desklet settings API
ar_EG: نموذج تطبيق مصغر لتوضيح قدرات واستخدام التطبيق المصغر والتطبيق المكتبي لإعدادات واجهة برمجة التطبيقات

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page1->title
en: Visible settings
ar_EG: إعدادات المؤثرات

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page2->title
en: Choosers
ar_EG: المنتقيات

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page3->title settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section5->title
en: Command settings
ar_EG: إعدادات الأوامر

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page4->title
en: Editable list settings
ar_EG: إعدادات القائمة القابلة للتحرير

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page5->title
en: Dependencies
ar_EG: الاعتماديات

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section0->title
en: Info
ar_EG: معلومات

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->title
en: File choosers
ar_EG: منتقي الملفات

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->title
en: Menu settings
ar_EG: إعدادات القائمة

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section4->title
en: Animation settings
ar_EG: إعدادات الحركة

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section6->title
en: Other choosers
ar_EG: اختيارات أخرى

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section7->title
en: My list
ar_EG: قائمتي

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section8->title
en: Show dependencies section
ar_EG: أظهِر قسم الاعتماديات

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section9->title
en: Dependencies section
ar_EG: قسم الاعتماديات

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->label- info->description
en: Play with these widgets and see the automatic reaction in the panel applet.
    
    This is a label, and the content can't be modified nor accessed. You may want to use a label to show aditional hints or instructions, for example.
ar_EG: العب مع هذه الأدوات وشاهد التفاعل التلقائي في لوحة البريمج.
    
    هذه تسمية، ولا يمكن تعديل المحتوى أو الوصول إليه. قد ترغب في استخدام ملصق لإظهار تلميحات أو تعليمات إضافية، على سبيل المثال.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->icon-name->description
en: The icon to use in the panel
ar_EG: الأيقونة المراد استخدامها في الشريط

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->icon-name->tooltip
en: Select an icon file, or you can type an icon name into the entry box
ar_EG: تحديد ملف الأيقونة، أو يمكنك كتابة اسم الأيقونة في مربع الإدخال

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->color->description
en: The background color for the applet
ar_EG: لون خلفية البريمج

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->color->tooltip
en: Click the button to select a new background color for this applet
ar_EG: انقر فوق الزر لتحديد لون خلفية جديدة لهذا البريمج

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner- number->description
en: Applet width in the panel
ar_EG: عرض البريمج في الشريط

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner- number->tooltip
en: Increase or decrease this spinner value to make the applet wider or narrower in the panel
ar_EG: زيادة أو إنقاص قيمة spinner هذا لجعل البريمج أوسع أو أضيق في الشريط

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->description
en: Please pick an option
ar_EG: يرجى تحديد الأختيار

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: First Choice
ar_EG: الاختيار الاول

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Second Choice
ar_EG: الاختيار الثاني

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Third Choice
ar_EG: الاختيار الثالث

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Fourth Choice
ar_EG: الاختيار الرابع

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->tooltip
en: A combo selection can select between int, boolean, float, and string values
ar_EG: يمكن اختيار التحرير والسرد يمكن الاختيار بين كثافة العمليات، القيم المنطقية، التعويم، وقيم السلسلة

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->scale- demo->description
en: Here is a demonstration of bidirectional control
ar_EG: هنا هو عرض توضيحي للتحكم ثنائي الاتجاه

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->scale-demo->tooltip
en: If you adjust this scale, it updates in the applet.  If you adjust the scale in the applet, it updates here
ar_EG: إذا قمت بضبط هذا التحجيم، فإنه يتم تحديثه في البريمج. إذا قمت بضبط التحجيم في البريمج، فإنه يتم تحديثه هنا

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom- label->description
en: Check this to use a custom label
ar_EG: تحقق من هذا لاستخدام تسمية مخصصة

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom- label->tooltip
en: Checking this box allows you to set a custom label in the field below - this demonstrates setting dependencies
ar_EG: يسمح لك تحديد هذا المربع بتعيين تسمية مخصصة في الحقل أدناه - يوضح ذلك تبعيات الإعداد

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom- label->description
en: Custom Applet Label
ar_EG: تسمية بريمج مخصص

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-label->tooltip
en: Set your custom label here.  This field is unavailable unless the switch above is enabled
ar_EG: عين تصنيفك المخصص هنا. هذا الحقل غير متاح ما لم يتم تمكين التحويل أعلاه

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tween- function->description
en: Animation type
ar_EG: نوع الحركة

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tween- function->tooltip
en: A tween chooser has as value a string, which you can pass as transition to Tweener.addTween()
ar_EG: اختيار tween له قيمه كسلسلة، والتي يمكنك تمريرها كتحويل إلى Tweener.addTween()

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->effect- style->description
en: Effect type
ar_EG: نوع التأثير

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->demo- button->description
en: Don't Press This Button!!!
ar_EG: لا تضغط هذا الزر!!!

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->demo-button->tooltip
en: Pressing this button activates a callback method in the applet - go ahead, press it.
ar_EG: يؤدي الضغط علي هذا الزر إلى تنشيط أسلوب رد الاتصال في البريمج- استمر، اضغط عليه.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->signal- test->description
en: This is a test widget for individual key signal firing
ar_EG: هذه أداة اختبار لإطلاق إشارة المفتاح الفردية

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->keybinding- test->description
en: Set the keybinding here to activate an action
ar_EG: عيِّن رابط المفتاح هنا لتنشيط الإجراء

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->file- select->description
en: Choose a file
ar_EG: اختر الملف

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->directory- select->description
en: Choose a directory
ar_EG: اختر دليل

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->sound- select->description
en: Choose a sound
ar_EG: اختر الصوت

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->font- select->description
en: Choose a font
ar_EG: اختر الخط

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->long-text->description
en: You can type paragraphs and lists here
ar_EG: يمكنك كتابة الفقرات والقوائم هنا

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->long-text->tooltip
en: This setting type is useful for multi-line lists, and text that is too long to fit in an entry widget.
    You can manually set the height of the text view with the 'height' property. This one is set to 150. Default is 200.
ar_EG: يفيد نوع الإعداد هذا في القوائم متعددة الأسطر، والنص الطويل جدًا الذي لا يمكن احتوائه في إدخال القطعة.
    يمكنك ضبط ارتفاع عرض النص يدويًا باستخدام خاصية "الارتفاع". تم تعيين هذا على 150. الافتراضي هو 200.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->date- select->description
en: Choose a Date
ar_EG: اختر التاريخ

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->time- select->description
en: Choose a Time
ar_EG: اختر الوقت

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->description
en: Custom tree widget
ar_EG: شجرة قطعة مخصصة

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Resident
ar_EG: الموطن

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Address
ar_EG: العنوان

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Id number
ar_EG: رقم التعريف

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Shortcut key
ar_EG: مفتاح الاختصار

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: File Path
ar_EG: مسار الملف

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->show-deps- section->description
en: Show the dependencies section
ar_EG: قم بإظهار قسم الاعتماديات

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->show-deps- section->tooltip
en: Checking this box shows the Dependencies section below. Unchecking hides it.
ar_EG: يؤدي تحديد هذا المربع إلى إظهار قسم الاعتماديات أدناه. إلغاء التحديد يخفيه.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->deps-info->description
en: You can see this section because the switch above is on. Try switching it off and see what happens.
ar_EG: يمكنك رؤية هذا القسم لأن المفتاح بالأعلى مفعل. حاول إيقاف تشغيله ورؤية ماذا سيحدث.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->description
en: Show info
ar_EG: اعرض المعلومات

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Show info #1
ar_EG: اعرض المعلومة رقم #1

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Show info #2
ar_EG: اعرض المعلومة رقم #2

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Don't show info #1 or #2
ar_EG: لا تظهر المعلومة رقم #1 أو رقم #2

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo- info1->description
en: Info #1: You are seeing this info because the first option is selected in the combo box above. Try selecting different options to see different information.
ar_EG: معلومة رقم #1: أنت تشاهد هذه المعلومات لأنه تم تحديد الخيار الأول في مربع التحرير والسرد أعلاه. حاول تحديد خيارات مختلفة لمشاهدة معلومات مختلفة.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo- info2->description
en: Info #2: You are seeing different text now because you selected the second option in the combo box above.
ar_EG: معلومة رقم #2: أنت ترى الآن نصًا مختلفًا لأنك حددت الخيار الثاني في مربع التحرير والسرد أعلاه.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin->description
en: Number value
ar_EG: قيمة الرقم

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin- info1->description
en: The value of the spinner above is less than 5
ar_EG: قيمة الدوار بالأعلى أقل من 5

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin- info2->description
en: The value of the spinner above is greater than or equal to 5
ar_EG: قيمة الدوار بالأعلى أكبر من أو يساوي 5

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom- widget->description
en: Try out this custom widget!
ar_EG: جرب هذه الأداة المخصصة!

note: expo@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click or hover to activate Expo view
ar_EG: انقر أو قم بالتحويم لتنشيط عرض Expo

note: expo@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Activate expo on hover
ar_EG: تنشيط Expo عند التحويم

note: slideshow@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Slideshow Controls
ar_EG: عناصرالتحكم في عرض الشرائح

note: slideshow@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Basic controls for the Cinnamon slideshow
ar_EG: عناصر التحكم الأساسية لعرض شرائح سينامُن

note: user@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet to access your account details, switch users and quickly logout or power off the computer
ar_EG: بريمج للوصول إلى تفاصيل حسابك، التبديل بين المستخدمين وسرعة تسجdل الخروج أو إيقاف تشغيل الكمبيوتر

note: user@cinnamon.org->metadata.json->name
en: User Applet
ar_EG: بريمج المستخدم

note: user@cinnamon.org->settings-schema.json->display-name->description
en: Display user name on panel
ar_EG: عرض اسم المستخدم على اللوحة

note: panel-launchers@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Launch applications from the panel
ar_EG: إطلاق التطبيقات من اللوحة

note: panel-launchers@cinnamon.org->settings-schema.json->allow- dragging->description
en: Allow dragging of launchers
ar_EG: السماح بسحب منصات الإطلاق

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click to display and manage system notifications
ar_EG: انقر لعرض وإدارة إشعارات النظام

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->ignoreTransientNotifications->description
en: Ignore transient notifications
ar_EG: تجاهل الإشعارات العابرة

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->ignoreTransientNotifications->tooltip
en: Check this to ignore transient notifications.
ar_EG: تحقق من هذا لتجاهل الإشعارات العابرة.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->showEmptyTray->description
en: Show empty tray
ar_EG: عرض الصينية الفارغة

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->showEmptyTray->tooltip
en: Check this to show the tray even when there are no new notifications.
ar_EG: تحديد هذا لعرض الصينية حتى في حالة عدم وجود إخطارات جديدة.

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show notifications
ar_EG: إظهار الإشعارات

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the notification popup menu.
ar_EG: قم بتعيين رابط (روابط) المفاتيح لإظهار قائمة الإشعار المنبثقة.

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->tooltip
en: Set keybinding(s) to clear all notifications.
ar_EG: قم بتعيين رابط (روابط) المفاتيح لمسح جميع الإشعارات.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemSettings->description
en: Open notification settings
ar_EG: افتح إعدادات الإشعار

note: inhibit@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Inhibit Applet
ar_EG: تعطيل البريمج

note: inhibit@cinnamon.org->metadata.json->description
en: This applet is used to disable notifications and power management (including the screensaver and the session from going idle)
ar_EG: يستخدم هذا البريمج لتعطيل الإشعارات وإدارة الطاقة (بما في ذلك شاشة التوقف وعودة الجلسة من الخمول)

note: on-screen-keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: On-Screen keyboard
ar_EG: لوحة المفاتيح على الشاشة

note: on-screen-keyboard@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A Cinnamon applet to launch the on-screen keyboard
ar_EG: بريمج سينامُن لتشغيل لوحة المفاتيح على الشاشة

note: #-#-#-#-#  5 (linuxmint)  #-#-#-#-# calendar@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Calendar
ar_EG: التقويم

note: calendar@cinnamon.org->metadata.json->description
en: The Cinnamon calendar applet
ar_EG: بريمج التقويم في سينامُن

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-week-numbers->description
en: Show week numbers in calendar
ar_EG: عرض أرقام الأسبوع في التقويم

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-week-numbers->tooltip
en: Check this to show week numbers in the calendar.
ar_EG: تحديد هذا لإظهار أرقام الأسبوع في التقويم.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->description clock@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->description
en: Use a custom date format
ar_EG: استخدم تنسيق تاريخ مخصص

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->tooltip
en: Check this to define a custom format for the date in the calendar applet.
ar_EG: تحقق من هذا لتحديد تنسيق مخصص للتاريخ في بريمج التقويم.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-format->description clock@cinnamon.org->settings-schema.json->date-format->description
en: Date format
ar_EG: تنسيق التاريخ

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-format->tooltip clock@cinnamon.org->settings-schema.json->date-format->tooltip
en: Set your custom format here.
ar_EG: تعيين تنسيقك المخصص هنا.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->format-button->tooltip
en: Click this button to know more about the syntax for date formats.
ar_EG: انقر فوق هذا الزر لمعرفة المزيد حول صيغة تنسيقات التاريخ.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show calendar
ar_EG: عرض التقويم

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the calendar.
ar_EG: قم بتعيين رابط (روابط) المفاتيح لإظهار التقويم.

note: xrandr@cinnamon.org->metadata.json->description
en: XRandR monitor control applet
ar_EG: بريمج للتحكم في شاشة عرض XRandR

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Accessibility applet
ar_EG: بريمج سهولة الوصول

note: windows-quick-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Windows Quick List
ar_EG: قائمة النوافذ السريعة

note: windows-quick-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Quickly access windows from all workspaces
ar_EG: الوصول بسرعة إلى النوافذ من جميع مساحات العمل

note: separator@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Separator
ar_EG: الفاصل

note: separator@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A separator icon which can be added multiple times
ar_EG: أيقونة فاصل يمكن إضافته عدة مرات

note: power@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Cinnamon power management applet
ar_EG: بريمج سينامُن لإدارة الطاقة

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show percentage
ar_EG: اعرض النسبة المئوية

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show time remaining
ar_EG: اعرض الوقت المتبقي

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show percentage and time remaining
ar_EG: اعرض النسبة المئوية والوقت المتبقي

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Hide label
ar_EG: إخفاء التسمية

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->showmulti->description
en: Always show all batteries
ar_EG: اعرض دائمًا جميع البطاريات

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->showmulti->tooltip
en: Check this to always show multiple batteries in the panel, regardless of whether one of them is marked primary.
ar_EG: حدد هذا لإظهار عدة بطاريات دائمًا في اللوحة، بغض النظر عما إذا كانت إحداها تحمل علامة أساسية.

note: photoframe@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Digital photo frame
ar_EG: إطار الصورة الرقمية

note: photoframe@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A digital photo frame desklet
ar_EG: التطبيق المكتبي إطار الصورة الرقمية

note: #-#-#-#-#  5 (linuxmint)  #-#-#-#-# photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->directory->description
en: Folder
ar_EG: المجلد

note: #-#-#-#-#  5 (linuxmint)  #-#-#-#-# photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->height->description
en: Height
ar_EG: الارتفاع

note: #-#-#-#-#  5 (linuxmint)  #-#-#-#-# photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->width->description
en: Width
ar_EG: العرض

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->fade-delay->description
en: Fade delay
ar_EG: تأخير التلاشي

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->description
en: Special effect
ar_EG: تأثير خاص

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->options
en: Sepia
ar_EG: بني داكن

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->options
en: Black and White
ar_EG: أسود وأبيض

note: launcher@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Launcher desklet
ar_EG: مُطلِق تطبيق مكتبي

note: launcher@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A desklet that launches a program
ar_EG: تطبيق مكتبي يقوم بإطلاق برنامج

note: clock@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Clock desklet
ar_EG: تطبيق الساعة المكتبي

note: clock@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A desklet that displays the time
ar_EG: تطبيق مكتبي يعرض الوقت

note: #-#-#-#-#  5 (linuxmint)  #-#-#-#-# clock@cinnamon.org->settings-schema.json->text-color->description
en: Text color
ar_EG: لون النص

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->text-color->tooltip
en: Click the button to select a new text color
ar_EG: انقر فوق الزر لتحديد لون جديد للنص

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->tooltip
en: Check this to define a custom format for the time in the clock desklet.
ar_EG: تحقق من هذا لتحديد تنسيق مخصص للوقت في التطبيق المكتبي للساعة.

en: Formatting %(partition)s as %(format)s ...
ar_EG: تنسيق %(partition)s كـ%(format)s ...

en: Mounting %(partition)s on %(mountpoint)s
ar_EG: تحميل %(partition)s على %(mountpoint)s

en: ERROR: You must first manually mount your target filesystem(s) at /target to do a custom install!
ar_EG: خطأ: يجب عليك أولاً التحميل يدوياً لنظام الملفات الهدف في /targe للقيام بتثبيت مخصص!

en: ERROR: Something is wrong with the installation medium! This is usually caused by burning tools which are not compatible with LMDE (YUMI or other multiboot tools). Please burn the ISO image to DVD/USB using a different tool.
ar_EG: خطأ: هناك خطأ ما في وسيطة التثبيت! يحدث هذا عادةً عن طريق أدوات الحرق التي لا تتوافق مع LMDE (YUMI أو غيرها من أدوات التمهيد المتعدد الأخرى). يرجى نسخ صورة ISO إلى DVD/USB باستخدام أداة مختلفة.

en: Copying %s
ar_EG: جاري نسخ %s

en: Entering the system ...
ar_EG: يتم الآن إدخال النظام...

en: Removing live configuration (packages)
ar_EG: إزالة التكوين المباشر (الحزم)

en: Adding new user to the system
ar_EG: إضافة مستخدم جديد إلى النظام

en: Writing filesystem mount information to /etc/fstab
ar_EG: كتابة معلومات نظام الملفات إلى /etc/fstab

en: Setting hostname
ar_EG: إعداد اسم المضيف

en: Setting locale
ar_EG: الإعداد المحلي

en: Localizing packages
ar_EG: توطين الحزم

en: Installing drivers
ar_EG: تثبيت برامج التشغيل

en: Setting keyboard options
ar_EG: إعداد خيارات لوحة المفاتيح

en: Installing bootloader
ar_EG: تثبيت مُحمل الإقلاع

en: WARNING: The grub bootloader was not configured properly! You need to configure it manually.
ar_EG: تحذير: لم يتم تكوين مُحمل الإقلاع grub بشكل صحيح! تحتاج إلى تكوينه يدويا.

en: Cleaning APT
ar_EG: تنظيف APT

en: Installation finished
ar_EG: الإنتهاء من التثبيت

en: Configuring bootloader
ar_EG: تكوين مُحمل الإقلاع

en: Checking bootloader
ar_EG: التحقق من مُحمل الإقلاع

en: Language
ar_EG: اللغة

en: Timezone
ar_EG: المنطقة الزمنية

en: User info
ar_EG: معلومات المستخدم

en: Partitioning
ar_EG: التقسيم

en: Please make sure you wish to manage partitions manually
ar_EG: يرجى التأكد من رغبتك في إدارة الأقسام يدوياً

en: Advanced options
ar_EG: خيارات متقدمة

en: Summary
ar_EG: الملخص

en: Installing Linux Mint...
ar_EG: تثبيت Linux Mint...

en: Installation paused: please finish the custom installation
ar_EG: التثبيت متوقف مؤقتاً: يرجى الانتهاء من التثبيت المخصص

en: Country
ar_EG: الدولة

en: Select timezone
ar_EG: تحديد المنطقة الزمنية

en: Variant
ar_EG: مختلف

en: Overview
ar_EG: نظرة عامة

en: Calculating file indexes ...
ar_EG: حساب فهرسة الملفات...

en: %s Installer
ar_EG: المُثبت %s

en: Edit partitions
ar_EG: تحرير الأقسام

en: Expert mode
ar_EG: وضع الخبراء

en: Your full name
ar_EG: اسمك الكامل

en: Please enter your full name.
ar_EG: من فضلك ادخل اسمك الكامل.

en: Your username
ar_EG: اسم المستخدم الخاص بك

en: This is the name you will use to log in to your computer.
ar_EG: هذا هو الاسم الذي ستستخدمه لتسجيل الدخول إلى جهاز الكمبيوتر الخاص بك.

en: Your password
ar_EG: كلمة المرور الخاصة بك

en: Please enter your password twice to ensure it is correct.
ar_EG: يرجى إدخال كلمة المرور مرتين للتأكد من صحتها.

en: Hostname
ar_EG: اسم المضيف

en: This hostname will be the computer's name on the network.
ar_EG: سيكون اسم المضيف هذا هو اسم الكمبيوتر على الشبكة.

en: If enabled, the login screen is skipped when the system starts, and you are signed into your desktop session automatically.
ar_EG: في حالة التمكين، سيتم تخطي شاشة تسجيل الدخول عند بدء تشغيل النظام، ويتم تسجيل دخولك إلى جلسة سطح المكتب تلقائياً.

en: Log in automatically
ar_EG: تسجيل الدخول تلقائيا

en: Your picture
ar_EG: صورتك

en: This picture represents your user account. It is used in the login screen and a few other places.
ar_EG: هذه الصورة تمثل حساب المستخدم الخاص بك. سيتم استخدامها في شاشة تسجيل الدخول وعدد قليل من الأماكن الأخرى.

en: Selected timezone:
ar_EG: المنطقة الزمنية المحددة:

en: Bootloader
ar_EG: مُحمل الإقلاع

en: Install GRUB
ar_EG: تثبيت GRUB

en: GRUB is a bootloader used to load the Linux kernel.
ar_EG: إن GRUB هو مُحمل إقلاع يستخدم لتحميل نواة Linux.

en: Use this box to test your keyboard layout.
ar_EG: استخدم هذا المربع لاختبار تخطيط لوحة المفاتيح.

en: Model
ar_EG: الطراز

en: You have selected to manage your partitions manually, this feature is for ADVANCED USERS ONLY.
ar_EG: لقد حددت إدارة الأقسام الخاصة بك يدوياً، وهذه الميزة مخصصة للمستخدمين المتقدمين فقط.

en: Before continuing, please mount your target filesystem(s) at /target.
ar_EG: قبل المتابعة، يرجى تحميل نظام الملفات الهدف الخاص بك على /target.

en: Do NOT mount virtual devices such as /dev, /proc, /sys, etc on /target/.
ar_EG: لا تقم بتركيب الأجهزة الافتراضية مثل /dev, /proc, /sys,، إلخ في /target/.

en: During the install, you will be given time to chroot into /target and install any packages that will be needed to boot your new system.
ar_EG: أثناء التثبيت، سيتم منحك وقتاً لتوجيه /target وتثبيت أية حزم ستكون مطلوبة لتشغيل النظام الجديد.

en: During the install, you will be required to write your own /etc/fstab.
ar_EG: أثناء التثبيت، سيُطلب منك كتابة /etc/fstab الخاص بك.

en: If you aren't sure what any of this means, please go back and deselect manual partition management.
ar_EG: إذا لم تكن متأكداً مما يعنيه أياً من هذا، فالرجاء الرجوع وإلغاء تحديد إدارة التقسيم يدوياً.

en: Please do the following and then click Forward to finish installation:
ar_EG: الرجاء القيام بما يلي، ثم النقر فوق للأمام لإنهاء التثبيت:

en: Create /target/etc/fstab for the filesystems as they will be mounted in your new system, matching those currently mounted at /target (without using the /target prefix in the mount paths themselves).
ar_EG: إنشاء /target/etc/fstab لأنظمة الملفات حيث سيتم تثبيتها في النظام الجديد الخاص بك، ومطابقة تلك المثبتة حالياً في /target (بدون استخدام البادئة /target في مسارات التحميل نفسها).

en: Install any packages that may be needed for first boot (mdadm, cryptsetup, dmraid, etc) by calling "sudo chroot /target" followed by the relevant apt-get/aptitude installations.
ar_EG: تثبيت أي حزم قد تكون مطلوبة للتمهيد الأول مثل (mdadm, cryptsetup, dmraid, الخ) عن طريق استدعاء "sudo chroot /target" متبوعة بتركيبات apt-get/aptitude ذات الصلة.

en: Note that in order for update-initramfs to work properly in some cases (such as dm-crypt), you may need to have drives currently mounted using the same block device name as they appear in /target/etc/fstab.
ar_EG: لاحظ أنه لكي يعمل تحديث initramfs بشكل صحيح في بعض الحالات (مثل dm-crypt)، قد تحتاج إلى أن يكون لديك محركات أقراص محملة حالياً باستخدام نفس اسم جهاز الكتلة كما تظهر في /target/etc/fstab.

en: Double-check that your /target/etc/fstab is correct, matches what your new system will have at first boot, and matches what is currently mounted at /target.
ar_EG: تحقق جيداً من أن /target/etc/fstab الخاص بك صحيحاً، ويتطابق مع ما سيحصل عليه النظام الجديد عند التمهيد، ويتطابق مع ما يتم تحميله حالياً في /target.

en: Operating system
ar_EG: نظام التشغيل

en: Mount point
ar_EG: نقطة التحميل

en: Format as
ar_EG: تنسيق مثل

en: Free space
ar_EG: مساحة حرة

en: Quit?
ar_EG: إنهاء؟

en: Are you sure you want to quit the installer?
ar_EG: هل تريد بالتأكيد إنهاء برنامج التثبيت؟

en: Passwords do not match.
ar_EG: كلمات المرور غير متطابقة.

en: Passwords match.
ar_EG: كلمات المرور متطابقة.

en: Installation Tool
ar_EG: أداة التثبيت

en: Please choose a language
ar_EG: يرجى اختيار لغة

en: Please provide your full name.
ar_EG: يرجى تقديم اسمك الكامل.

en: Please provide a username.
ar_EG: يرجى تقديم اسم المستخدم.

en: Please provide a password for your user account.
ar_EG: يرجى تقديم كلمة مرور لحساب المستخدم الخاص بك.

en: Your passwords do not match.
ar_EG: كلمات المرور الخاصة بك لا تتطابق.

en: Please provide a hostname.
ar_EG: يرجى تقديم اسم المضيف.

en: Your username must be lower case.
ar_EG: يجب أن يكون اسم المستخدم الخاص بك في حالة الأحرف الصغيرة.

en: Your username may not contain whitespace characters.
ar_EG: لا يجوز أن يحتوي اسم المستخدم الخاص بك على أحرف مساحة بيضاء.

en: The hostname must be lower case.
ar_EG: يجب أن يكون اسم المضيف عبارة عن أحرف صغيرة.

en: The hostname may not contain whitespace characters.
ar_EG: لا يجوز أن يحتوي اسم المضيف على أحرف مساحة بيضاء.

en: Please indicate a filesystem to format the root (/) partition with before proceeding.
ar_EG: يرجى الإشارة إلى نظام الملفات لتنسيق القسم الجذر (/) قبل المتابعة.

en: Please select a root (/) partition.
ar_EG: يرجى تحديد قسم الجذر (/).

en: A root partition is needed to install Linux Mint on.
    
     - Mount point: /
     - Recommended size: 30GB
     - Recommended filesystem format: ext4
ar_EG: هناك حاجة إلى قسم الجذر لتثبيت Linux Mint عليه.
    
      - نقطة التحميل: /
      - الحجم الموصى به: 30 جيجابايت
      - تنسيق ملفات مستحسن: ext4

en: The EFI partition is not bootable. Please edit the partition flags.
ar_EG: قسم EFI غير قابل للتمهيد. الرجاء تحرير علامات القسم.

en: The EFI partition is too small. It must be at least 100MB.
ar_EG: قسم EFI صغير جدًا. يجب أن يكون 100 ميغابايت على الأقل.

en: The EFI partition must be formatted as vfat.
ar_EG: يجب تهيئة قسم EFI على أنه vfat.

en: Please select an EFI partition.
ar_EG: يرجى اختيار قسم EFI.

en: An EFI system partition is needed with the following requirements:
    
     - Mount point: /boot/efi
     - Partition flags: Bootable
     - Size: Larger than 100MB
     - Format: vfat or fat32
    
    To ensure compatibility with Windows we recommend you use the first partition of the disk as the EFI system partition.
ar_EG: مطلوب قسم نظام EFI مع المتطلبات التالية:
    
     - نقطة التحميل: /boot/efi
     - علامات القسم: قابل للتمهيد
     - الحجم: أكبر من 100 ميغابايت
     - التنسيق: vfat أو fat32
    
    لضمان التوافق مع ويندوز، نوصي باستخدام القسم الأول من القرص كقسم نظام EFI.

en: Localization
ar_EG: التوطين

en: Language:
ar_EG: اللغة:

en: Timezone:
ar_EG: المنطقة الزمنية:

en: Keyboard layout:
ar_EG: تخطيط لوحة المفاتيح:

en: User settings
ar_EG: إعدادات المستخدم

en: Real name:
ar_EG: الاسم الحقيقي:

en: Username:
ar_EG: اسم المستخدم:

en: Automatic login:
ar_EG: تسجيل دخول تلقائي:

en: enabled
ar_EG: ممكن

en: System settings
ar_EG: إعدادات النظام

en: Hostname:
ar_EG: اسم المضيف:

en: Filesystem operations
ar_EG: عمليات نظام الملفات

en: Install bootloader on %s
ar_EG: تثبيت مُحمل الإقلاع على %s

en: Do not install bootloader
ar_EG: عدم تثبيت مُحمل الإقلاع

en: Use already-mounted /target.
ar_EG: استخدم المحمل بالفعل /target.

en: Format %(path)s as %(filesystem)s
ar_EG: تنسيق %(path)s كـ%(filesystem)s

en: Mount %(path)s as %(mount)s
ar_EG: تحميل %(path)s كـ%(mount)s

en: The installation is now complete. Do you want to restart your computer to use the new system?
ar_EG: التثبيت اكتمل الان. هل تريد إعادة تشغيل الكمبيوتر لاستخدام النظام الجديد؟

en: Installation paused
ar_EG: التثبيت متوقف مؤقتاً

en: The installation is now paused. Please read the instructions on the page carefully before clicking Forward to finish the installation.
ar_EG: التثبيت متوقف مؤقتاً الآن. يرجى قراءة التعليمات الموجودة على الصفحة بعناية قبل النقر فوق "للأمام" لإنهاء التثبيت.

en: Installation error
ar_EG: خطأ في التثبيت

en: Assign to /
ar_EG: تعيين إلى/

en: Assign to /home
ar_EG: تعيين إلى /home

en: Assign to /boot/efi
ar_EG: تعيين إلى /boot/efi

en: B
ar_EG: بت

en: kB
ar_EG: كب

en: TB
ar_EG: تب

en: Removable:
ar_EG: قابل للإزالة:

en: No partition table was found on the hard drive: %s. Do you want the installer to create a set of partitions for you? Note: This will ERASE ALL DATA present on this disk.
ar_EG: لم يتم العثور على جدول أقسام على محرك الأقراص الصلبة: %s. هل تريد من المُثبت إنشاء مجموعة من الأقسام لك؟ ملاحظة: سيؤدي ذلك إلى مسح كافة البيانات الموجودة على هذا القرص.

en: Logical partition
ar_EG: قسم منطقي

en: Extended partition
ar_EG: قسم موسع

en: Edit partition
ar_EG: تحرير القسم

en: Device:
ar_EG: الجهاز:

en: Format as:
ar_EG: تنسيق مثل:

en: Mount point:
ar_EG: نقطة التحميل:

en: Please enter your password
ar_EG: يرجى إدخال كلمة المرور الخاصة بك

en: This menu item is not associated to any package. Do you want to remove it from the menu anyway?
ar_EG: عنصر القائمة هذا غير مرتبط بأي حزمة. هل تريد إزالته من القائمة بأي حال؟

en: Send by Email
ar_EG: ارسل بالبريد الإلكترونى

en: Send as email attachment
ar_EG: إرسال كمرفق بريد إلكتروني

en: Backups
ar_EG: النسخ الاحتياطي

en: Backup Tool
ar_EG: أداة النسخ الاحتياطي

en: %s is not located in your home directory.
ar_EG: لا يوجد %s في دليل المجلد الرئيسي.

en: Please choose a directory.
ar_EG: يرجى اختيار الدليل.

en: You do not have the permission to write in the selected directory.
ar_EG: ليس لديك إذن الكتابة في الدليل المحدد.

en: Please choose a backup file.
ar_EG: يرجى اختيار ملف النسخ الاحتياطي.

en: This backup file is either too old or it was created with a different tool. Please extract it manually.
ar_EG: إما أن ملف النسخة الاحتياطية قديم جداً أو تم إنشاؤه باستخدام أداة مختلفة. يرجى استخراجها يدويا.

en: An error occurred while opening the backup file: %s.
ar_EG: حدث خطأ أثناء فتح ملف النسخة الاحتياطية: %s.

en: No packages need to be installed.
ar_EG: لا تحتاج إلى تثبيت الحزم.

en: Please select packages to install.
ar_EG: يرجى تحديد الحزم للتثبيت.

en: Skipping %s because named pipes are not supported.
ar_EG: يتم تخطي %s لأن قنوات الإتصال المسماة غير معتمدة.

en: Backing up:
ar_EG: النسخة الإحتياطية:

en: Calculating...
ar_EG: جاري الحساب...

en: The following errors occurred:
ar_EG: وقعت الأخطاء التالية:

en: The backup was aborted.
ar_EG: تم إجهاض النسخ الاحتياطي.

en: Your files were successfully saved in %s.
ar_EG: تم حفظ ملفاتك بنجاح في %s.

en: Warning: The meta file could not be saved. This backup will not be accepted for restoration.
ar_EG: تحذير: لا يمكن حفظ ملف التعريف. لن يتم قبول هذه النسخة الاحتياطية للاستعادة.

en: Warning: Some files were not saved. Only %(archived)d files were backed up out of %(total)d.
ar_EG: تحذير: لم يتم حفظ بعض الملفات. تم نسخ %(archived)d من %(total)d فقط.

en: Restoring:
ar_EG: استعادة

en: The restoration was aborted.
ar_EG: تم إجهاض الاستعادة.

en: Your files were successfully restored.
ar_EG: تمت استعادة ملفاتك بنجاح.

en: Warning: Only %(number)d files were restored out of %(total)d.
ar_EG: تحذير: تمت استعادة %(number)d ملفات فقط من%(total)d.

en: Your software selection was saved in %s
ar_EG: تم حفظ اختيار البرنامج الخاص بك في %s

en: The selected file is not a valid software selection.
ar_EG: الملف المحدد ليس اختيار برنامج صالح.

en: An error occurred while reading the file.
ar_EG: حدث خطأ أثناء قراءة الملف.

en: Could not locate the package.
ar_EG: لا يمكن تحديد موقع الحزمة.

en: Make a backup of your home directory
ar_EG: عمل نسخة احتياطية من دليل مجلدك الرئيسي

en: Personal data
ar_EG: البيانات الشخصية

en: Your files, settings and the content of your home directory
ar_EG: ملفاتك وإعداداتك ومحتوى دليل مجلدك الرئيسي

en: Restore...
ar_EG: استعادة...

en: Back Up Now...
ar_EG: النسخ الاحتياطي الآن...

en: Software selection
ar_EG: اختيار البرامج

en: The list of applications installed on your computer
ar_EG: قائمة التطبيقات المثبتة على جهاز الكمبيوتر الخاص بك

en: Please select where you want to save the backup file:
ar_EG: الرجاء تحديد المكان الذي تريد حفظ ملف النسخة الاحتياطية فيه:

en: Please add files or directories to the list below to exclude them from the backup.
ar_EG: الرجاء إضافة ملفات أو أدلة إلى القائمة أدناه لاستبعادها من النسخ الاحتياطي.

en: Exclude files
ar_EG: استبعاد الملفات

en: Exclude directories
ar_EG: استبعاد الدلائل

en: Hidden files and hidden folders located at the root of your home directory are not included by default.
ar_EG: لا يتم افتراضياً تضمين الملفات المخفية والمجلدات المخفية الموجودة في جذر الدليل الرئيسي.

en: If you want to include some of them in the backup, please add them to the list below.
ar_EG: إذا كنت تريد تضمين بعض منها في النسخ الاحتياطي، فيرجى إضافتها إلى القائمة أدناه.

en: Include files
ar_EG: تضمين الملفات

en: Include directories
ar_EG: تضمين الدلائل

en: These files and folders usually contain temporary data or preferences for your applications.
ar_EG: تحتوي هذه الملفات والمجلدات عادةً على بيانات مؤقتة أو تفضيلات لتطبيقاتك.

en: Please wait while your files are being backed up.
ar_EG: الرجاء الانتظار بينما يتم الاحتفاظ بنسخة احتياطية من ملفاتك.

en: Please select the backup to restore:
ar_EG: يرجى تحديد النسخة الاحتياطية لاستعادتها:

en: Overwrite existing files?
ar_EG: الكتابة فوق الملفات الموجودة؟

en: No, only restore missing files.
    <small>This option is safe and does not affect your existing files.</small>
ar_EG: لا، استعادة الملفات المفقودة فقط.
    <small>هذا الخيار آمن ولا يؤثر على ملفاتك الحالية.</small>

en: Yes, overwrite changes and restore the content of any existing files.
    <small>Use this option with caution. The changes you made to the files since the backup will be lost.</small>
ar_EG: نعم ، قم بالكتابة فوق التغييرات واستعادة محتوى أي ملفات موجودة.
    <small>استخدم هذا الخيار بحذر. سيتم فقد التغييرات التي أجريتها على الملفات منذ النسخ الاحتياطي.</small>

en: Please wait while your files are being restored.
ar_EG: يرجى الانتظار حتى يتم استعادة ملفاتك.

en: The list below shows the applications you installed with the Software Manager.
ar_EG: تعرض القائمة أدناه التطبيقات التي ثبتها مع مدير البرامج.

en: Please select the applications you want to save.
ar_EG: يرجى تحديد التطبيقات التي تريد حفظها.

en: Select all
ar_EG: تحديد الكل

en: Deselect all
ar_EG: عدم تحديد الكل

en: Note: If you want to save the complete list of all installed packages on the system, please use the command 'dpkg --get-selections > mylist.list' in a terminal.
ar_EG: ملاحظة: إذا كنت تريد حفظ القائمة الكاملة لجميع الحزم المثبتة على النظام، فالرجاء استخدام الأمر 'dpkg --get-selections > mylist.list' في الطرفية.

en: Please select a saved software selection (.list file):
ar_EG: يرجى تحديد اختيار برنامج تم حفظه (.list file):

en: Select the packages you want to install.
ar_EG: حدد الحزم التي تريد تثبيتها.

en: All the packages in your software selection are installed.
ar_EG: تم تثبيت جميع الحزم في اختيار البرنامج الخاص بك.

en: Overview of some window managers
ar_EG: نظرة عامة على بعض مديري النوافذ

en: Here's a description of some of the window managers available.
ar_EG: فيما يلي وصف لبعض مديري النوافذ المتاحة.

en: Marco is the default window manager for the MATE desktop environment. It is very stable and very reliable. It can run with or without compositing.
ar_EG: هو Marco مدير النوافذ الافتراضي لبيئة سطح المكتب MATE. انه مستقر جدا وموثوق به للغاية. يمكن أن dعمل مع أو بدون التركيب.

en: If Marco is not installed already, you can install it with <cmd>apt install marco</cmd>.
ar_EG: إذا لم يتم تثبيت Marco بالفعل، فيمكنك تثبيته مع <cmd>apt install marco</cmd>.

en: Metacity was the default window manager for the GNOME 2 desktop environment. It is very stable and very reliable. It can run with or without compositing.
ar_EG: هو Metacity مدير النوافذ الافتراضي لبيئة سطح المكتب GNOME 2. انه مستقر جدا وموثوق به للغاية. يمكن أن يعمل مع أو بدون التركيب.

en: If Metacity is not installed already, you can install it with <cmd>apt install metacity</cmd>.
ar_EG: إذا لم يتم تثبيت Metacity بالفعل، فيمكنك تثبيته مع <cmd>apt install metacity</cmd>.

en: Xfwm4 is the default window manager for the Xfce desktop environment. It is very stable and very reliable. It can run with or without compositing.
ar_EG: هو Xfwm4 مدير النوافذ الافتراضي لبيئة سطح المكتب Xfce. انه مستقر جدا وموثوق به للغاية يمكنi أن dعمل مع أو بدون التركيب.

en: If Xfwm4 is not installed already, you can install it with <cmd>apt install xfwm4</cmd>.
ar_EG: إذا لم يتم تثبيت Xfwm4 بالفعل، فيمكنك تثبيته مع <cmd>apt install xfwm4</cmd>.

en: Compiz is a very impressive window manager, very configurable and full of amazing effects and animations. It is however the least reliable and the least stable.
ar_EG: هو Compiz مدير نوافذ مؤثر للغاية، قابل للتكوين للغاية ومليء بالآثار والرسوم المتحركة الرائعة. ومع ذلك فهو الأقل موثوقية والأقل استقرارا.

en: Compiz is installed by default in Linux Mint. Note: It is not available in LMDE.
ar_EG: يتم تثبيت Compiz افتراضيًا في Linux Mint. ملاحظة: لا يتوفر في LMDE.

en: Compton is a compositing manager. It can be used in combination with windows managers such as Marco, Metacity or Xfwm4. In Xfce, using Xfwm4+Compton is known to reduce screen tearing.
ar_EG: هو Compton مدير التركيب. يمكن استخدامه بالاشتراك مع مديري النوافذ مثل Marco أو Metacity أو Xfwm4. في Xfce، من المعروف أن استخدام Xfwm4 + Compton يقلل من تمزق الشاشة.

en: If Compton is not installed already, you can install it with <cmd>apt install compton</cmd>.
ar_EG: إذا لم يتم تثبيت Compton بالفعل، فيمكنك تثبيته مع <cmd>apt install compton</cmd>.

en: Openbox is a fast and light-weight window manager.
ar_EG: هو Openbox مدير نافذة سريع وخفيف الوزن.

en: If Openbox is not installed already, you can install it with <cmd>apt install openbox</cmd>.
ar_EG: إذا لم يكن Openbox مثبتًا بالفعل، فيمكنك تثبيته مع <cmd>apt install openbox</cmd>.

en: Desktop Settings
ar_EG: إعدادات سطح المكتب

en: Welcome to Desktop Settings.
ar_EG: مرحبًا بك في إعدادات سطح المكتب.

en: The Windows section lets you choose a window manager.
ar_EG: يسمح لك قسم النوافذ باختيار مدير النافذة.

en: Within the operating system, the <gui>window manager</gui> is the part which is responsible for:
ar_EG: ضمن نظام التشغيل، فإن <gui>مدير النوافذ</gui> هو الجزء المسؤول عن:

en: Windows borders, title bars and window buttons
ar_EG: حدود النوافذ وأشرطة العناوين وأزرار النافذة

en: Window events (moving, resizing, focusing windows)
ar_EG: أحداث النوافذ (نقل، تغيير الحجم، تركيز النوافذ)

en: Compositing (shadows, animations, effects, GPU rendering)
ar_EG: التركيب (الظلال، والحركة، التأثيرات، وتقديم الجرافيك)

en: Terminal
ar_EG: المحطة الطرفية

en: The terminal section lets you enable or disable <gui>fortune cookies</gui>.
ar_EG: يتيح لك قسم المحطة الطرفية تمكين أو تعطيل <strong>ملفات تعريف الارتباط</gui>.

en: If this option is enabled, each time you open a terminal, a little animal appears and says some randomly picked humoristic message.
ar_EG: إذا تم تمكين هذا الخيار، ففي كل مرة تفتح فيها المحطة الطرفية، يظهر حيوان صغير ويقول بعض الرسائل الفكاهية المختارة عشوائياً.

en: Some people might find some of the messages offensive (that's why this option is disabled by default). Please note that these messages are not authored by Linux Mint.
ar_EG: قد يجد بعض الأشخاص بعض الرسائل المسيئة (ولهذا السبب يتم تعطيل هذا الخيار افتراضياً). يرجى ملاحظة أن هذه الرسائل ليست من تأليف Linux Mint.

en: Pros and cons of compositing
ar_EG: إيجابيات وسلبيات التركيب

en: Advantages
ar_EG: المزايا

en: Better look &amp; feel: Window animations, shadows and transparency.
ar_EG: نظرة أفضل &amp؛ الشعور: حركة النافذة، الظلال، الشفافية.

en: Better support for modern applications: Client-side decorations in GTK3 are better supported by composited window managers.
ar_EG: دعم أفضل للتطبيقات الحديثة: الزخارف من جانب العميل في GTK3 مدعومة بشكل أفضل من قبل مديري النوافذ المركبة.

en: Disadvantages
ar_EG: السلبيات

en: GPU rendering: Depending on your graphics card and your drivers, rendering with the GPU (as opposed to the CPU) can result in visual artefacts or screen tearing.
ar_EG: عرض الجرافيك: اعتماداً على بطاقة الرسومات الخاصة بك وبرامج التشغيل الخاصة بك، يمكن أن يؤدي تقديم وحدة معالجة الرسومات (على عكس وحدة المعالجة المركزية) إلى إنتاج أدوات مرئية أو تمزيق الشاشة.

en: Resource usage: Compositing requires more resources. This can result in slower performance or reduced battery autonomy on laptop computers.
ar_EG: استخدام الموارد: يتطلب التركيب المزيد من الموارد. يمكن أن يؤدي ذلك إلى أداء بطيء أو استقلال أقل للبطارية على أجهزة الكمبيوتر المحمولة.

en: Interface
ar_EG: الواجهة

en: Desktop icons
ar_EG: أيقونات سطح المكتب

en: Marco settings
ar_EG: إعدادات Marco

en: Metacity settings
ar_EG: إعدادات Metacity

en: Compiz settings
ar_EG: إعدادات Compiz

en: Configure Compiz
ar_EG: تكوين Compiz

en: Reset Compiz settings
ar_EG: إعادة تعيين إعدادات Compiz

en: Toolbars
ar_EG: أشرطة الأدوات

en: Window Manager
ar_EG: مدير النافذة

en: Select the items you want to see on the desktop:
ar_EG: حدد العناصر التي تريد رؤيتها على سطح المكتب:

en: Mounted Volumes
ar_EG: وحدات التخزين المحملة

en: Don't show window content while dragging them
ar_EG: عدم عرض محتوى النافذة أثناء سحبها

en: Use system font in titlebar
ar_EG: استخدم خط النظام في شريط العنوان

en: Buttons layout:
ar_EG: تخطيط الأزرار:

en: Show icons on menus
ar_EG: عرض الأيقونات على القوائم

en: Buttons labels:
ar_EG: تسميات الأزرار:

en: Icon size:
ar_EG: حجم الأيقونة:

en: Traditional style (Right)
ar_EG: النمط التقليدي (يمين)

en: Mac style (Left)
ar_EG: نمط Mac (يسار)

en: Awesome
ar_EG: رائع

en: Click on the help button for more information about window managers.
    Use the 'wm-recovery' command to switch back to the default window manager.
    Use the 'wm-detect' command to check which window manager is running.
ar_EG: انقر على زر المساعدة لمزيد من المعلومات حول مديري النوافذ.
    استخدم أمر 'wm-recovery' للرجوع إلى مدير النوافذ الافتراضي.
    استخدم الأمر "wm-detect" للتحقق من تشغيل مدير النوافذ.

en: Auto
ar_EG: تلقائي

en: Text below items
ar_EG: النص أسفل العناصر

en: Text beside items
ar_EG: النص بجانب العناصر

en: Text only
ar_EG: النص فقط

en: Fine-tune desktop settings
ar_EG: ضبط إعدادات سطح المكتب بدقة

en: Re_vert
ar_EG: عو_دة

en: _Apply Changes
ar_EG: _تطبيق التغييرات

en: _Restart...
ar_EG: _إعادة تشغيل...

en: Drivers cannot be installed.
    Please connect to the Internet or insert the Linux Mint installation DVD (or USB stick).
ar_EG: لا يمكن تثبيت برامج التشغيل.
    يرجى الاتصال بالإنترنت أو إدراج قرص DVD الخاص بـLinux Outlet (أو USB stick).

en: Applying changes...
ar_EG: جاري تطبيق التغييرات...

en: This device is using the recommended driver.
ar_EG: هذا الجهاز يستخدم برنامج التشغيل الموصى به.

en: This device is using an alternative driver.
ar_EG: هذا الجهاز يستخدم برنامج تشغيل بديل.

en: This device is using a manually-installed driver.
ar_EG: هذا الجهاز يستخدم برنامج تشغيل مثبت يدوياً.

en: This device is not working.
ar_EG: هذا الجهاز لا يعمل.

en: Continue using a manually installed driver
ar_EG: استمر في استخدام برنامج تشغيل المثبت يدوياً

en: Version
ar_EG: الإصدار

en: recommended
ar_EG: موصى به

en: open-source
ar_EG: المصدر المفتوح

en: requires a connection to the Internet
ar_EG: يتطلب إتصال بالإنترنت

en: Do not use the device
ar_EG: لا تستخدم الجهاز

en: Processor microcode
ar_EG: معالج microcode

en: Do not update the CPU microcode
ar_EG: لا تقم بتحديث معالج microcode

en: You need to restart the computer to complete the driver changes.
ar_EG: تحتاج إلى إعادة تشغيل الكمبيوتر لإكمال تغييرات برنامج التشغيل.

en: %(count)d proprietary driver in use. | %(count)d proprietary drivers in use.
ar_EG[0]: %(count)d برنامج تشغيل خاص في الاستخدام.
ar_EG[1]: %(count)d برنامج تشغيل خاص في الاستخدام.
ar_EG[2]: %(count)d برامج تشغيل خاصة في الاستخدام.
ar_EG[3]: %(count)d برامج تشغيل خاصة في الاستخدام.
ar_EG[4]: %(count)d برامج تشغيل خاصة في الاستخدام.
ar_EG[5]: %(count)d برامج تشغيل خاصة في الاستخدام.

en: No proprietary drivers are in use.
ar_EG: لا توجد برامج تشغيل خاصة.

en: Manage the drivers for your devices
ar_EG: إدارة برامج التشغيل لأجهزتك

en: Multimedia Codecs
ar_EG: برامج ترميز الوسائط المتعددة

en: Multimedia Codecs for KDE
ar_EG: برامج ترميز الوسائط المتعددة لـKDE

en: Reviews
ar_EG: المراجعات

en: All
ar_EG: الكل

en: Show installed applications
ar_EG: عرض التطبيقات المثبتة

en: Search in packages summary (slower search)
ar_EG: البحث في ملخص الحزم (بحث أبطأ)

en: Search in packages description (even slower search)
ar_EG: البحث في وصف الحزم (حتى البحث الأبطأ)

en: %d task running | %d tasks running
ar_EG[0]: %d مهمة تعمل حاليا
ar_EG[1]: %d مهمات تعمل حاليا
ar_EG[2]: %d مهمات تعمل حاليا
ar_EG[3]: %d مهمات تعمل حاليا
ar_EG[4]: %d مهمات تعمل حاليا
ar_EG[5]: %d مهمات تعمل حاليا

en: There are currently active operations.
    Are you sure you want to quit?
ar_EG: هناك عمليات نشطة حاليا.
    هل أنت متأكد من أنك تريد الخروج؟

en: Installed Applications
ar_EG: التطبيقات المثبتة

en: Currently working on the following packages
ar_EG: يتم العمل حاليا على الحزم التالية

en: Editors' Picks
ar_EG: اختيارات المحررين

en: Internet
ar_EG: الإنترنت

en: Email
ar_EG: البريد الإلكتروني

en: Chat
ar_EG: الدردشة

en: File sharing
ar_EG: مشاركة الملفات

en: Sound and video
ar_EG: الصوت والفيديو

en: Graphics
ar_EG: الرسومات

en: Drawing
ar_EG: الرسم

en: Photography
ar_EG: الصور الفوتوغرافيه

en: Publishing
ar_EG: النشر

en: Viewers
ar_EG: المشاهدين

en: Office
ar_EG: أوفيس

en: Games
ar_EG: الألعاب

en: Board games
ar_EG: ألعاب الطاولة

en: First-person
ar_EG: أول شخص

en: Real-time strategy
ar_EG: استراتيجية الوقت الحقيقي

en: Turn-based strategy
ar_EG: الاستراتيجية القائمة علي التشغيل

en: Emulators
ar_EG: المحاكيات

en: Simulation and racing
ar_EG: المحاكاة والسباق

en: Accessories
ar_EG: الملحقات

en: System tools
ar_EG: ادوات النظام

en: Fonts
ar_EG: الخطوط

en: Science and Education
ar_EG: العلوم والتعليم

en: Science
ar_EG: العلوم

en: Maths
ar_EG: الرياضيات

en: Education
ar_EG: التعليم

en: Electronics
ar_EG: الإلكترونيات

en: Programming
ar_EG: البرمجة

en: Java
ar_EG: جافا

en: Essentials
ar_EG: الأساسيات

en: All operations complete
ar_EG: تم الإنتهاء من كل العمليات

en: No matching packages found
ar_EG: لم يتم العثور على حزم مطابقة

en: No reviews available
ar_EG: لا توجد مراجعات متاحة

en: Click <a href='%s'>here</a> to add your own review.
ar_EG: اضغط <a href='%s'>هنا</a> لإضافة مراجعتك الخاص.

en: Removing
ar_EG: جاري الإزالة

en: Not installed
ar_EG: فير مثبت

en: Installing
ar_EG: جاري التثبيت

en: Cannot remove
ar_EG: لا يمكن إزالته

en: Removing this package could cause irreparable damage to your system.
ar_EG: قد يؤدي إزالة هذه الحزمة إلى تلف لا يمكن إصلاحه في نظامك.

en: Cannot install
ar_EG: لا يمكن تثبيته

en: Installing this package could cause irreparable damage to your system.
ar_EG: قد يؤدي تثبيت هذه الحزمة إلى تلف لا يمكن إصلاحه في نظامك.

en: Not available
ar_EG: غير متوفر

en: Please use apt-get to install this package.
ar_EG: الرجاء استخدام apt-get لتثبيت هذه الحزمة.

en: %(localSize)s of disk space freed
ar_EG: تم تحرير %(localSize)s من مساحة القرص

en: %(localSize)s of disk space required
ar_EG: مطلوب %(localSize)s من مساحة القرص

en: %(downloadSize)s to download, %(localSize)s of disk space freed
ar_EG: للتنزيل %(downloadSize)s، تم تحرير %(localSize)s من مساحة القرص

en: %(downloadSize)s to download, %(localSize)s of disk space required
ar_EG: للتنزيل %(downloadSize)s، مطلوب %(localSize)s من مساحة القرص

en: Upgrade
ar_EG: ترقية

en: Please take a look at the list of changes below.
ar_EG: يرجى إلقاء نظرة على قائمة  التغييرات أدناه

en: Additional software has to be installed
ar_EG: يتوجب تثبيت برنامج إضافي

en: Additional software has to be removed
ar_EG: يتوجب إزالة برنامج إضافي

en: Additional software has to be upgraded
ar_EG: يتوجب ترقية برنامج إضافي

en: Additional changes are required
ar_EG: يلزم إجراء تغييرات إضافية

en: Finished
ar_EG: إنتهى

en: Failed
ar_EG: فشل

en: An error occurred
ar_EG: حدث خطأ

en: Install new applications
ar_EG: تثبيت التطبيقات الجديدة

en: Limit search to current listing
ar_EG: تحديد  البحث على القائمة الحالية

en: <big><b>Generating cache, one moment</b></big>
ar_EG: <big><b>جارٍ إنشاء ذاكرة تخزين مؤقت ، لحظة من فضلك</b></big>

en: page0
ar_EG: الصفحة0

en: Please be patient. This can take some time...
ar_EG: يرجى التحلي بالصبر. هذا يمكن أن يستغرق بعض الوقت...

en: Package
ar_EG: الحزمة

en: Branch
ar_EG: الفرع

en: Architecture
ar_EG: الهندسة المعمارية

en: Remote
ar_EG: التحكم عن بعد

en: Description
ar_EG: الوصف

en: Rating
ar_EG: التقييم

note: #-#-#-#-#  21 (linuxmint)  #-#-#-#-# name, stock id, label
en: _Help
ar_EG: _مساعدة

en: All applications
ar_EG: جميع التطبيقات

note: #-#-#-#-#  21 (linuxmint)  #-#-#-#-# name, stock id, label
en: _Edit
ar_EG: _تحرير

en: Repository
ar_EG: المستودع

en: KB
ar_EG: كب

en: Add a New Language
ar_EG: إضافة لغة جديدة

en: Install / Remove Languages
ar_EG: تثبيت / إزالة اللغات

en: Some language packs are missing
ar_EG: بعض حزم اللغات مفقودة

en: Fully installed
ar_EG: مثبتة بالكامل

en: Language Settings
ar_EG: إعدادات اللغة

en: Apply System-Wide
ar_EG: تطبيق على مستوى النظام

en: Install / Remove Languages...
ar_EG: تثبيت / إزالة اللغات...

en: Language, interface, date and time...
ar_EG: اللغة, الواجهة, الوقت والتاريخ...

en: Numbers, currency, addresses, measurement...
ar_EG: الأرقام، العملة، العناوين، القياس...

en: No locale defined
ar_EG: لا توجد لغة محددة

en: System locale
ar_EG: لغة النظام

en: Language support
ar_EG: دعم اللغة

en: %d language installed | %d languages installed
ar_EG[0]: تم تثبيت %d لغة
ar_EG[1]: تم تثبيت %d لغة
ar_EG[2]: تم تثبيت %d لغات
ar_EG[3]: تم تثبيت %d لغات
ar_EG[4]: تم تثبيت %d لغات
ar_EG[5]: تم تثبيت %d لغات

en: Install the selected language
ar_EG: تثبيت اللغة المحددة

en: Welcome
ar_EG: مرحبًا

en: Input methods are used to write symbols and characters which are not present on the keyboard. They are useful to write in Chinese, Japanese, Korean, Thai, Vietnamese...
ar_EG: تُستخدم طرق الإدخال لكتابة الرموز والأحرف غير الموجودة على لوحة المفاتيح. فهي مفيدة في الكتابة باللغة الصينية واليابانية والكورية والتايلاندية والفيتنامية...

en: Simplified Chinese
ar_EG: الصينية المبسطة

en: Traditional Chinese
ar_EG: الصينية التقليدية

en: Japanese
ar_EG: اليابانية

en: Korean
ar_EG: الكورية

en: Thai
ar_EG: التايلاندية

en: Vietnamese
ar_EG: الفيتنامية

en: Telugu
ar_EG: التيلوغوية

en: <b><small>Note: Installing or upgrading language packs can trigger the installation of additional languages</small></b>
ar_EG: <b><small>ملاحظة: يمكن أن يؤدي تثبيت أو ترقية حزم اللغات إلى تثبيت لغة إضافية</small></b>

en: Add...
ar_EG: إضافة...

en: Add a new language
ar_EG: إضافة لغة جديدة

en: Remove the selected language
ar_EG: إزالة اللغة المحددة

en: Install language packs
ar_EG: تثبيت حزم اللغة

en: Install any missing language packs, translations files, dictionaries for the selected language
ar_EG: تثبيت أي حزم لغة مفقودة وملفات الترجمة وقواميس اللغة المحددة

en: Language settings
ar_EG: إعدادات اللغة

en: Input method
ar_EG: أسلوب الإدخال

en: Couldn't load plugin:
ar_EG: لا يمكن تحميل المكون الإضافي:

en: Couldn't initialize plugin
ar_EG: لا يمكن تهيئة المكون الإضافي

en: Advanced MATE Menu
ar_EG: قائمة MATE المتقدمة

en: Edit menu
ar_EG: تحرير القائمة

en: Reload plugins
ar_EG: إعادة تحميل الإضافات

en: Menu preferences
ar_EG: تفضيلات القائمة

en: Always start with favorites pane
ar_EG: البدء دائماً مع جزء المفضلة

en: Show button icon
ar_EG: عرض أيقونة الزر

en: Enable Internet search
ar_EG: تمكين البحث على الإنترنت

en: Use custom colors
ar_EG: استخدم ألوان مخصصة

en: Show recent documents plugin
ar_EG: عرض المكونات الإضافية للمستندات الحديثة

en: Show applications plugin
ar_EG: عرض المكونات الإضافية للتطبيقات

en: Show system plugin
ar_EG: عرض المكون الإضافي للنظام

en: Show places plugin
ar_EG: عرض مواقع المكون الاضافي

en: Show application comments
ar_EG: عرض تعليقات التطبيق

en: Hover
ar_EG: التحويم

en: Remember the last category or search
ar_EG: تذكر الفئة الأخيرة أو البحث

en: Search for packages to install
ar_EG: البحث عن الحزم للتثبيت

en: Swap name and generic name
ar_EG: اسم المبادلة والاسم العام

en: Button text:
ar_EG: نص الزر:

en: Options
ar_EG: خيارات

en: Theme
ar_EG: الثيم

en: Main button
ar_EG: الزر الرئيسي

en: Background:
ar_EG: الخلفية:

en: Headings:
ar_EG: العناوين:

en: Theme:
ar_EG: الثيم:

en: Number of columns:
ar_EG: عدد الأعمدة:

en: Hover delay (ms):
ar_EG: تأخير التحويم (م/ث):

en: Button icon:
ar_EG: أيقونة الزر:

en: Search command:
ar_EG: أمر البحث:

en: Allow Scrollbar
ar_EG: السماح بشريط التمرير

en: Show GTK Bookmarks
ar_EG: عرض إشارات GTK

en: Toggle Default Places:
ar_EG: تبديل المواقع الافتراضية:

en: Home Folder
ar_EG: المجلد الرئيسي

en: Custom Places:
ar_EG: مواقع مخصصة:

en: Toggle Default Items:
ar_EG: تبديل العناصر الافتراضية:

en: Package Manager
ar_EG: مدير الحزم

en: Log Out
ar_EG: تسجيل الخروج

en: Edit Place
ar_EG: تحرير الموقع

en: New Place
ar_EG: الموقع الجديد

en: Select a folder
ar_EG: تحديد مجلد

en: Keyboard shortcut:
ar_EG: اختصار لوحة المفاتيح:

en: Path
ar_EG: المسار

en: Desktop theme
ar_EG: ثيم سطح المكتب

en: Path:
ar_EG: المسار:

en: Click to set a new accelerator key for opening and closing the menu.
ar_EG: انقر لتعيين مفتاح تسريع جديد لفتح وإغلاق القائمة.

en: Press Escape or click again to cancel the operation.
ar_EG: اضغط على Escape أو انقر مرة أخرى لإلغاء العملية.

en: <not set>
ar_EG: <عدم تعيين>

en: Recently used
ar_EG: المستخدمة مؤخرا

en: Search:
ar_EG: البحث:

en: Search DuckDuckGo for %s
ar_EG: البحث في DuckDuckGo عن %s

en: Search Wikipedia for %s
ar_EG: البحث في ويكيبيديا عن %s

en: Lookup %s in Dictionary
ar_EG: البحث عن %s في القاموس

en: Search Computer for %s
ar_EG: البحث في الكمبيوتر عن %s

en: Install package '%s'
ar_EG: تثبيت الحزمة '%s'

en: Insert space
ar_EG: إدراج مساحة

en: Insert separator
ar_EG: إدراج فاصل

en: Launch when I log in
ar_EG: إطلاق عند تسجيل الدخول

en: Edit properties
ar_EG: تحرير الخصائص

en: Show in my favorites
ar_EG: عرض في مفضلتي

en: Delete from menu
ar_EG: حذف من القائمة

en: Search DuckDuckGo
ar_EG: البحث في DuckDuckGo

en: Search Wikipedia
ar_EG: البحث في ويكيبيديا

en: Lookup Dictionary
ar_EG: البحث في القاموس

en: Search Computer
ar_EG: البحث في الكمبيوتر

en: Find Tutorials
ar_EG: البحث عن الدروس

en: Find Hardware
ar_EG: البحث عن الأجهزة

en: Find Ideas
ar_EG: البحث عن الأفكار

en: Find Users
ar_EG: البحث عن المستخدمين

en: Couldn't save favorites. Check if you have write access to ~/.linuxmint/mintMenu
ar_EG: لا يمكن حفظ المفضلة. تحقق مما إذا كان لديك حق الوصول للكتابة إلى ~/.linuxmint/mintMenu

en: Show all applications
ar_EG: عرض جميع التطبيقات

en: Browse and install available software
ar_EG: تصفح وتثبيت البرامج المتاحة

en: Install, remove and upgrade software packages
ar_EG: تثبيت, وإزالة وترقية حزم البرامج

en: Configure your system
ar_EG: تكوين النظام الخاص بك

en: Use the command line
ar_EG: استخدم سطر الأوامر

en: Requires password to unlock
ar_EG: يتطلب كلمة المرور لإلغاء القفل

en: Log out or switch user
ar_EG: تسجيل الخروج أو تبديل المستخدم

en: Shutdown, restart, suspend or hibernate
ar_EG: إيقاف تشغيل، إعادة تشغيل، تعليق، أو إسبات

note: #-#-#-#-#  21 (linuxmint)  #-#-#-#-# tooltip
en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
ar_EG: تصفح جميع الأقراص والمجلدات المحلية والبعيدة الوصول إليها من هذا الكمبيوتر

note: #-#-#-#-#  21 (linuxmint)  #-#-#-#-# tooltip
en: Open your personal folder
ar_EG: فتح مجلدك الشخصي

note: #-#-#-#-#  21 (linuxmint)  #-#-#-#-# tooltip
en: Browse bookmarked and local network locations
ar_EG: تصفح الإشارات المرجعية ومواقع الشبكة المحلية

en: Browse items placed on the desktop
ar_EG: تصفح العناصر الموضوعة على سطح المكتب

en: Browse deleted files
ar_EG: تصفح الملفات المحذوفة

en: Empty trash
ar_EG: إفراغ سلة المهملات

en: Couldn't save recent apps. Check if you have write access to ~/.linuxmint/mintMenu
ar_EG: تعذر حفظ التطبيقات الحديثة. تحقق مما إذا كان لديك حق الوصول للكتابة إلى ~/.linuxmint/mintMenu

en: Please type the domain name you want to block
ar_EG: يرجى كتابة اسم النطاق الذي تريد حظره

en: Domain name
ar_EG: اسم النطاق

en: Invalid Domain
ar_EG: نطاق غير صالح

en: %s is not a valid domain name.
ar_EG: اسم النطاق %s غير صالح.

en: Domain names must start and end with a letter or a digit, and can only contain letters, digits, dots and hyphens.
ar_EG: يجب أن تبدأ أسماء النطاقات وتنتهي بحرف أو رقم، ويمكن أن تحتوي فقط على أحرف وأرقام ونقاط وواصلات.

en: Example: my.number1domain.com
ar_EG: مثل: my.number1domain.com

en: Domain Blocker
ar_EG: مانع النطاق

en: Blocked domains
ar_EG: النطاقات المحظورة

en: Block access to selected domain names
ar_EG: حظر الوصول إلى أسماء النطاقات المحددة

en: Parental Control
ar_EG: الرقابة الأبوية

en: System Reports
ar_EG: تقارير النظام

en: Are you sure you want to delete this report?
ar_EG: هل تريد بالتأكيد حذف هذا التقرير؟

en: The report will be permanently deleted and will no longer be visible.
ar_EG: سيتم حذف التقرير نهائياً ولن يكون مرئياً بعد الآن.

en: The file %s could not be read.
    Please fix its permissions.
ar_EG: الملف %s لا يمكن قراءته.
    يرجى تصحيح أذوناته.

en: The debug symbols are missing for %(program)s.
    Please install %(package)s.
ar_EG: رموز تصحيح  %(program)s مفقودة.
    الرجاء تثبيت %(package)s.

en: The package providing %s could not be found.
    If you want to generate a stack trace for this crash report, please reinstall it.
ar_EG: الحزمة التي توفر %s لا يمكن العثور عليها.
    إذا كنت تريد إنشاء تتبع مكدس لتقرير الأعطال هذا، فالرجاء إعادة تثبيته.

en: The headers or binaries installed on your system do not match the code which was executed during the crash.
    They probably got upgraded since.
    A stack trace is available in 'Local Files' but its content is probably inaccurate.
ar_EG: لا تتطابق الرؤوس أو الثنائيات المثبتة على نظامك مع الشفرة التي تم تنفيذها أثناء العطل.
    ربما حصلوا على ترقية منذ ذلك الحين.
    يتوفر تتبع مكدس في 'الملفات المحلية' ولكن ربما يكون محتواه غير دقيق.

en: The report could not be deleted.
ar_EG: لا يمكن حذف التقرير.

en: Check the permissions for /var/crash and %s.
ar_EG: تحقق من أذونات /var/crash و %s.

en: Troubleshoot problems
ar_EG: استكشاف الأخطاء وإصلاحها

en: Troubleshooting Tool
ar_EG: أداة استكشاف الأخطاء وإصلاحها

en: Crash reports:
ar_EG: تقارير الأعطال:

en: Stack trace:
ar_EG: تتبع المكدس:

en: When seeking help, check for existing bug reports, pastebin the trace, share crash.tar.gz (from Local Files) and explain how to reproduce the crash.
ar_EG: عند طلب المساعدة، تحقق من وجود تقارير أخطاء موجودة، pastebin the trace, share crash.tar.gz (من الملفات المحلية)، وشرح كيفية إعادة إنشاء التعطل.

en: Local Files
ar_EG: الملفات المحلية

en: Open the directory containing crash.tar.gz and its content.
ar_EG: فتح الدليل الذي يحتوي على crash.tar.gz ومحتواه.

en: Bug Tracker
ar_EG: متتبع العطل

en: Find the most appropriate bug tracker.
ar_EG: العثور على متتبع الأعطال الأنسب.

en: Upload the trace to the Internet.
ar_EG: تحميل التتبع على الإنترنت.

en: Delete this crash report.
ar_EG: حذف تقرير الأعطال هذا.

en: Developers need to know where the code fails or how to reproduce the issue. Always provide a trace and reliable instructions to trigger/observe the problem.
ar_EG: يحتاج المطورون إلى معرفة مكان فشل التعليمة البرمجية أو كيفية إعادة إنتاج المشكلة. قم دائمًا بتوفير تعليمات تتبع موثوقة لتشغيل/مراقبة المشكلة.

en: Crash reports
ar_EG: تقارير الأعطال

en: Information reports:
ar_EG: تقارير المعلومات:

en: Report:
ar_EG: التقرير:

en: Delete this report
ar_EG: حذف هذا التقرير

en: Note: Information reports can only be shown in English.
ar_EG: ملاحظة: يمكن عرض تقارير المعلومات باللغة الإنجليزية فقط.

en: Information reports
ar_EG: تقارير المعلومات

en: You are about to remove the following PPA:
ar_EG: أنت على وشك إزالة أرشيف الحزمة الشخصية التالية:

en:  More info: %s
ar_EG:  مزيد من المعلومات: %s

en: Press Enter to continue or Ctrl+C to cancel
ar_EG: اضغط على Enter للمتابعة أو Ctrl+C للإلغاء

en: Unable to prompt for response.  Please run with -y
ar_EG: غير قادر على الاستجابة للمطالبة. يرجى  التشغيل مع -y

en: Cancelling...
ar_EG: جاري الإلغاء...

en: Cannot get info about PPA: '%s'.
ar_EG: لا يمكن الحصول على معلومات حول أرشيف الحزمة الشخصية: '%s'.

en: failed to remove PPA: '%s'
ar_EG: فشل في إزالة أرشيف الحزمة الشخصية: '%s'

en: failed to remove repository: '%s'
ar_EG: فشل في إزالة المستودع: '%s'

en: Adding PPAs is not supported
ar_EG: إضافة أرشيف حزم شخصية غير مدعومة

en: Cannot add PPA: '%s'.
ar_EG: لا يمكن إضافة أرشيف الحزمة الشخصية: '%s'.

en: Adding private PPAs is not supported currently
ar_EG: إضافة أرشيف حزم شخصية خاصة غير مدعومة حالياً

en: You are about to add the following PPA:
ar_EG: أنت على وشك إضافة الحزمة الشخصية الخاصة التالية:

en: This PPA does not support %s
ar_EG: هذة الحزمة الشخصية الخاصة لا تدعم %s

en: Sources
ar_EG: المصادر

en: CD-ROM (Installation Disc)
ar_EG: (قرص التثبيت) CD-ROM

en: Linux Mint uses Romeo to publish packages which are not tested. Once these packages are tested, they are then moved to the official repositories. Unless you are participating in beta-testing, you should not enable this repository. Are you sure you want to enable Romeo?
ar_EG: إن Linux Mint يستخدم Romeo لنشر الحزم التي لم يتم اختبارها. وبمجرد اختبار هذه الحزم، يتم نقلها بعد ذلك إلى المستودعات الرسمية. ما لم تكن مشاركًا في الاختبار التجريبي، يجب عدم تمكين هذا المستودع. هل تريد بالتأكيد تمكين Romeo؟

en: Select a mirror
ar_EG: اختيار المرآة

en: Speed
ar_EG: السرعة

en: Worldwide
ar_EG: النطاق العالمي

en: kB/s
ar_EG: كب/ث

en: MB/s
ar_EG: مب/ث

en: GB/s
ar_EG: جب/ث

en: Obsolete
ar_EG: قديمة

en: Unreachable
ar_EG: غير قابل للوصول

en: Backported packages
ar_EG: حزم Backported

en: Unstable packages
ar_EG: الحزم غير المستقرة

en: Main
ar_EG: الرئيسية

en: Base
ar_EG: القاعدة

en: Enabled
ar_EG: تمكين

en: PPA
ar_EG: أرشيف الحزمة الشخصية(PPA)

en: Key
ar_EG: المفتاح

en: There is no more residual configuration on the system.
ar_EG: لا يوجد المزيد من التكوين المتبقي على النظام.

en: The problem was fixed. Please reload the cache.
ar_EG: تم إصلاح المشكلة. يرجى إعادة تحميل ذاكرة التخزين المؤقت.

en: Open..
ar_EG: فتح..

en: Are you sure you want to permanently remove this key?
ar_EG: هل تريد بالتأكيد إزالة هذا المفتاح نهائيًا؟

en: Please enter the name of the PPA you want to add:
ar_EG: يرجى إدخال اسم أرشيف الحزمة الشخصية الذي تريد إضافتها:

en: Edit the URL of the PPA
ar_EG: تحرير URL من أرشيف الحزمة الشخصية

en: Are you sure you want to permanently remove this PPA?
ar_EG: هل تريد بالتأكيد إزالة أرشيف الحزمة الشخصية هذه بشكل دائم؟

en: The content of this PPA is not available. Please refresh the cache and try again.
ar_EG: محتوى أرشيف الحزمة الشخصية هذه غير متوفر. يرجى تحديث ذاكرة التخزين المؤقت والمحاولة مرة أخرى.

en: Please enter the name of the repository you want to add:
ar_EG: يرجى إدخال اسم المستودع الذي تريد إضافته:

en: Edit the URL of the repository
ar_EG: تحرير عنوان URL للمستودع

en: Are you sure you want to permanently remove this repository?
ar_EG: هل تريد بالتأكيد إزالة هذا المستودع نهائياً؟

en: version %s already installed
ar_EG: الإصدار %s مثبت بالفعل

en: Foreign packages
ar_EG: الحزم الخارجية

en: Downgrade
ar_EG: تخفيض

en: The version of the following packages doesn't match the one from the repositories:
ar_EG: لا يتطابق إصدار الحزم التالية مع تلك الموجودة في المستودعات:

en: The packages below are installed on your computer but not present in the repositories:
ar_EG: الحزم أدناه مثبتة على جهاز الكمبيوتر الخاص بك ولكنها غير موجودة في المستودعات:

en: Select All
ar_EG: تحديد الكل

en: Repository version
ar_EG: إصدار المستودع

en: Clear
ar_EG: مسح

en: Error: must run as root
ar_EG: خطأ: يجب التشغيل كجذر

en: Error: need a repository as argument
ar_EG: خطأ: تحتاج إلى وسيطة كمستودع

en: Configure the sources for installable software and updates
ar_EG: تكوين مصادر البرامج والتحديثات القابلة للتثبيت

en: Warning
ar_EG: تحذير

en: Mirrors
ar_EG: المرايا

en: Restore the default settings
ar_EG: استعادة الإعدادات الافتراضية

en: PPAs
ar_EG: الحزم الشخصية الخاصة(PPAs)

en: Fix MergeList problems
ar_EG: إصلاح مشاكل قائمة الدمج

en: Purge residual configuration
ar_EG: تنظيف التكوين المتبقي

en: Remove foreign packages
ar_EG: إزالة الحزم الخارجية

en: Downgrade foreign packages
ar_EG: تخفيض الحزم الخارجية

en: Maintenance
ar_EG: الصيانة

en: Write
ar_EG: الكتابة

note: #-#-#-#-#  21 (linuxmint)  #-#-#-#-# Fallback, use for both unknown attributes and attributes * for which we have no more appropriate default.
en: unknown
ar_EG: غير معروف

en: The USB stick was formatted successfully.
ar_EG: تم تهيئة قرص USB بنجاح.

en: An error occured while creating a partition on %s.
ar_EG: حدث خطأ أثناء إنشاء قسم على %s.

en: Authentication Error.
ar_EG: خطأ في المصادقة.

en: An error occurred.
ar_EG: حدث خطأ.

en: Image:
ar_EG: الصورة:

en: USB stick:
ar_EG: قرص USB:

en: USB Image Writer
ar_EG: كاتب صورة USB

en: Writing %(VAR_FILE)s to %(VAR_DEV)s
ar_EG: جاري كتابة %(VAR_FILE)s إلى %(VAR_DEV)s

en: Starting copy from %(VAR_SOURCE)s to %(VAR_TARGET)s
ar_EG: جاري بدء النسخ من %(VAR_SOURCE)s إلى %(VAR_TARGET)s

en: The image was successfully written.
ar_EG: تمت كتابة الصورة بنجاح.

en: Not enough space on the USB stick.
ar_EG: لا توجد مساحة كافية على USB.

en: An error occured while copying the image.
ar_EG: حدث خطأ أثناء نسخ الصورة.

en: Make a bootable USB stick
ar_EG: إنشاء قرص USB قابل للتشغيل

en: USB Stick Formatter
ar_EG: مهيء قرص USB

en: Format a USB stick
ar_EG: تهيئة قرص USB

en: Make bootable USB stick
ar_EG: إنشاء قرص USB قابل للتشغيل

en: This will destroy all data on the USB stick, are you sure you want to proceed?
ar_EG: سيؤدي ذلك إلى تدمير جميع البيانات الموجودة على قرص USB، ل تريد بالتأكيد المتابعة؟

en: Something went wrong, please see the details window for the exact error.
ar_EG: حدث خطأ ما، يرجى الاطلاع على نافذة التفاصيل للخطأ المحدد.

en: Format:
ar_EG: التنسيق:

en: Select a USB stick
ar_EG: تحديد قرص USB

en: as
ar_EG: مثل

en: Volume label:
ar_EG: تسمية وحدة التخزين:

en: Choose a name for your USB Stick
ar_EG: اختيار اسم لقرص USB

en: USB Stick
ar_EG: قرص USB

en: Write image:
ar_EG: كتابة الصورة:

en: Select an image
ar_EG: تحديد الصورة

en: Select Image
ar_EG: تحديد الصورة

en: to
ar_EG: إلى

en: The image was written successfully.
ar_EG: تمت كتابة الصورة بنجاح.

en: Upload Manager
ar_EG: مدير التحميل

en: %(percentage)s of %(number)d files - Uploading to %(service)s
ar_EG: %(percentage)s من %(number)d ملفات - التحميل إلى %(service)s

en: %(percentage)s of 1 file - Uploading to %(service)s
ar_EG: %(percentage)s من ملف واحد - التحميل إلى %(service)s

en: The upload to '%(service)s' was cancelled
ar_EG: تم إلغاء التحميل إلى '%(service)s'

en: Upload to '%s' failed:
ar_EG: فشل تحميل '%s' إلى:

en: Successfully uploaded %(number)d files to '%(service)s'
ar_EG: تم تحميل %(number)d ملفات بنجاح إلى '%(service)s'

en: Successfully uploaded 1 file to '%(service)s'
ar_EG: تم تحميل ملف واحد بنجاح إلى '%(service)s'

en: Do you want to cancel this upload?
ar_EG: هل تريد إلغاء هذا التحميل؟

en: Run in the background
ar_EG: تشغيل في الخلفية

en: Cancel upload?
ar_EG: إلغاء التحميل؟

en: Uploading %(number)d files to %(service)s
ar_EG: جاري تحميل %(number)d ملفات إلى %(service)s

en: Uploading 1 file to %(service)s
ar_EG: جاري تحميل ملف واحد إلى %(service)s

en: %(size_so_far)s of %(total_size)s - %(time_remaining)s left (%(speed)s/sec)
ar_EG: %(size_so_far)s من %(total_size)s - %(time_remaining)s متبقي (%(speed)s/sec)

en: %(size_so_far)s of %(total_size)s
ar_EG: %(size_so_far)s من %(total_size)s

en: %d hour | %d hours
ar_EG[0]: %d ساعة
ar_EG[1]: %d ساعة
ar_EG[2]: %d ساعات
ar_EG[3]: %d ساعات
ar_EG[4]: %d ساعات
ar_EG[5]: %d ساعات

en: %d minute | %d minutes
ar_EG[0]: %d دقيقة
ar_EG[1]: %d دقيقة
ar_EG[2]: %d دقائق
ar_EG[3]: %d دقائق
ar_EG[4]: %d دقائق
ar_EG[5]: %d دقائق

en: %d second | %d seconds
ar_EG[0]: %d ثانية
ar_EG[1]: %d ثانية
ar_EG[2]: %d ثواني
ar_EG[3]: %d ثواني
ar_EG[4]: %d ثواني
ar_EG[5]: %d ثواني

en: Unknown service: %s
ar_EG: خدمة غير معروفة: %s

en: KiB
ar_EG: ك/بت

en: MiB
ar_EG: م/بت

en: File larger than service's maximum
ar_EG: الملف أكبر من الحد الأقصى للخدمة

en: Could not get available space
ar_EG: لا يمكن الحصول على المساحة المتاحة

en: File larger than service's available space
ar_EG: الملف أكبر من المساحة المتاحة للخدمة

en: File uploaded successfully.
ar_EG: تم تحميل الملف بنجاح.

en: connection successfully established
ar_EG: تم إنشاء الإتصال بنجاح

en: Uploading the file...
ar_EG: جاري تحميل الملف...

en: This service requires a password.
ar_EG: تتطلب هذه الخدمة كلمة مرور.

en: %(1)s is not set in the config file found under %(2)s or %(3)s
ar_EG: لم يتم تعيين %(1)s في ملف التكوين الموجود تحت %(2)s أو %(3)s

en: Upload services
ar_EG: خدمات التحميل

en: Services:
ar_EG: الخدمات:

en: Upload manager...
ar_EG: مدير التحميل...

en: Drag &amp; Drop here to upload to %s
ar_EG: اسحب &amp؛ وأسقط هنا للتحميل إلى %s

en: <b>Please enter a name for the new upload service:</b>
ar_EG: <b>يرجى إدخال اسم لخدمة التحميل الجديدة:</b>

en: Service name:
ar_EG: اسم الخدمة:

en: <i>Try to avoid spaces and special characters...</i>
ar_EG: <i>حاول تجنب المسافات والآحرف الخاصة...</i>

en: %s Properties
ar_EG: خصائص %s

en: Check connection
ar_EG: تحقق من الإتصال

en: User:
ar_EG: المستخدم:

en: Timestamp:
ar_EG: الطابع الزمني:

en: Hostname or IP address, default:
ar_EG: اسم المضيف أو عنوان IP، الافتراضي:

en: Remote port, default is 21 for FTP, 22 for SFTP and SCP
ar_EG: المنفذ البعيد، الافتراضي هو 21 لـFTP، و22 لـSFTP و SCP

en: Username, defaults to your local username
ar_EG: اسم المستخدم، الافتراضيات لاسم المستخدم المحلي الخاص بك

en: Password, by default: password-less SCP connection, null-string FTP connection, ~/.ssh keys used for SFTP connections
ar_EG: كلمة المرور، بشكل افتراضي: اتصال SCP بدون كلمة مرور، اتصال FTP سلسلة فارغة، ~/.ssh مفاتيح تستخدم لإتصالات SFTP

en: Timestamp format (strftime). By default:
ar_EG: تنسيق الطابع الزمني (strftime). بشكل افتراضي:

en: Directory to upload to. <TIMESTAMP> is replaced with the current timestamp, following the timestamp format given. By default: .
ar_EG: دليل للتحميل. يتم استبدال <TIMESTAMP> بالطابع الزمني الحالي، متبوعًا بتنسيق الطابع الزمني المحدد. بشكل افتراضي: .

en: Could not save configuration change
ar_EG: لا يمكن حفظ تغيير التكوين

en: Define upload services
ar_EG: تعريف خدمات التحميل

en: Username:
ar_EG: اسم المستخدم:

en: First Steps
ar_EG: الخطوات الأولى

en: Documentation
ar_EG: الوثائق

en: Contribute
ar_EG: يساهم

en: Show this dialog at startup
ar_EG: عرض هذا الحوار عند بدء التشغيل

en: Welcome Screen
ar_EG: شاشة الترحيب

en: Introduction to Linux Mint
ar_EG: مقدمة إلى Linux Mint

en: Install Multimedia Codecs
ar_EG: تثبيت برامج ترميز الوسائط المتعددة

en: Add all the missing multimedia codecs
ar_EG: إضافة كافة برامج ترميز الوسائط المتعددة المفقودة

en: Linux Mint is a great project. It is open to anyone who wants to participate. There are many ways to help. Click the button below to see how you can get involved.
ar_EG: لينكس منت هو مشروع عظيم. وهو مفتوح لأي شخص يريد المشاركة. هناك العديد من الطرق للمساعدة. انقر على الزر أدناه لمعرفة كيف يمكنك المشاركة.

en: The Linux Mint documentation consists of a collection of guides, available in PDF, ePUB and HTML and available in many languages. Click the button below to see which guides are available.
ar_EG: مراجع لِينكس مِنت تحتوي على مجموعة من الخطوات الإرشادية, متوفرة على شكل PDF و ePUB , و HTML وتتوفر بعدة لغات, أضغط الزر أدناه لرؤية الخطوات الإرشادية المتوفرة.

en: New Features
ar_EG: ميزات جديدة

en: Click the button below to discover the new features introduced in this version of Linux Mint.
ar_EG: أضغط الزر أدناه لإستكشاف الميزات الجديده المقدمة في هذه النسخة من لِينكس مِنت

en: Release Notes
ar_EG: ملاحظات الإصدار

en: Click the button below to read about known bugs, limitations and workarounds for this version of Linux Mint.
ar_EG: انقر فوق الزر أدناه للقراءة حول الأخطاء والقيود والحلول المعروفة لهذا الإصدار من لِينكس مِنت.

en: System Snapshots
ar_EG: لقطات النظام

en: The first thing to do is to set automatic system snapshots. A minimum of two daily and two boot snapshots are recommended. If anything breaks, you can then restore your computer to its previous working state.
ar_EG: أول شيء يجب فعله هو تعيين لقطات النظام التلقائية. من المستحسن وجود حد أدنى من اللقطتين اليومية واثنين من لقطات إعادةالتشغيل. في حالة حدوث أي أخطاء، يمكنك استعادة الكمبيوتر الخاص بك إلى حالة العمل السابقة الخاصة به.

en: Check the Driver Manager to see if it recommends any additional drivers for your computer. Most hardware components are recognized by the Linux kernel and work automatically without the need to install drivers. Some however require proprietary drivers to be recognized or to work better.
ar_EG: تحقق من مدير التعريفات لرؤية أي تعريفات إضافية لجهازك. أغلب قطع الجهاز معرفة تعمل ويتم التعرف عليها من نواة لِينكس تلقائياً بدون الحاجة إلى تثبيت تعريفات. لكن بعضها يحتاج إلى التعريفات لأنها محتكرة أو لتعمل بشكل أفضل.

en: Additional multimedia codecs are required to support some formats and to play popular audio, video and web content. Click the button below to install them.
ar_EG: إضافة برامج ترميز الوسائط المتعددة مطلوب لدعم بعض الهيئات ولتشغيل المقاطع الصوتية الرائجة, والفيديو, ومحتوى الأنترنت. أضغط الزر أدناه لتثبيتهم

en: Update Manager
ar_EG: مدير التحديثات

en: The little shield icon in your system tray is your Update Manager. It provides software updates, security updates and kernel updates to fix bugs, keep your computer safe and support newer hardware components.
ar_EG: رمز الدرع الصغير في علبة النظام هو مدير التحديثات الخاص بك. يوفر تحديثات البرامج وتحديثات الأمان وتحديثات النواة لإصلاح الأخطاء والحفاظ على أمان الكمبيوتر ودعم مكونات الأجهزة الحديثة.

en: Have a look at the system settings and configure your operating system the way you like. Don't hesitate to customize it and make it feel like home.
ar_EG: إلقاء نظرة على إعدادات النظام وتكوين نظام التشغيل الخاص بك بالطريقة التي تريدها. لا تتردد في تخصيصها وجعلها تشعر وكأنك في المنزل.

en: There are about 60,000 applications available. Linux Mint comes with the bare minimum to get you started. The Software Manager is there if you're looking for more.
ar_EG: هناك حوالي 60،000 التطبيقات المتاحة. لِينكس مِنت يأتي مع الحد الأدنى لتبدأ. مدير التطبيقات موجود إذا كنت تبحث عن المزيد.

en: Web Forums
ar_EG: المنتديات

en: The Linux Mint forums are the best place to find help. Join thousands of users, search topics and threads and find solutions to your problems.
ar_EG: منتديات لِينكس مِنت أفضل مكان لإيجاد المساعدة. أنظم إلى آلآف الأعضاء, أبحث في المواضيع والأقسام لتجد حل للمشاكل التي تواجهك.

en: IRC Chat Room
ar_EG: غرفة بروتوكول الدردشة عبر الإنترنت

en: You can also connect to the IRC chat room and chat with users who are currently online. Ask a question, maybe someone there knows the solution?
ar_EG: يمكنك أيضاً التواصل مع أعضاء وغرف بروتوكول الدردشة عبر الإنترنت المتصلين حالياً. أطرح سؤالاً, ربما أحدهم هناك يعرف الحل؟

en: Linux Mint has a great community. Many users will welcome you with open arms and be delighted to help you. Make sure to be patient and respectful with them. Keep a happy and positive attitude and provide accurate information when someone helps you.
ar_EG: لِينكس مِنت لديه مجتمع كبير. سيرحب بك العديد من المستخدمين بأذرع مفتوحة وسيسرهم مساعدتك. تأكد من التحلي بالصبر والاحترام معهم. حافظ على موقف سعيد وإيجابي وقدم معلومات دقيقة عندما يساعدك شخص ما.

en: If you have a bad experience with another user, try to solve it responsibly or contact the moderation team. Although we can't guarantee everyone will behave nicely, our project promotes help, respect, tolerance, ideas and constructive discussions.
ar_EG: إذا كانت لديك تجربة سيئة مع مستخدم آخر ، فحاول حلها بطريقة مسؤولة أو اتصل بفريق الإشراف. على الرغم من أننا لا نستطيع أن نضمن أن الجميع سيتصرفون بشكل جيد ، فإن مشروعنا يعزز المساعدة والاحترام والتسامح والأفكار والمناقشات البناءة.

en: Welcome to Linux Mint
ar_EG: مرحباً بك في لينُكس منت

en: Welcome to your new operating system!
ar_EG: مرحبًا بك في نظامك الجديد!

en: This welcome screen will guide you through your first steps, show you how to find help and where to get more information about Linux Mint.
ar_EG: سترشدك شاشة الترحيب هذه خلال خطواتك الأولى ، وتوضح لك كيفية العثور على المساعدة ، ومكان الحصول على مزيد من المعلومات حول لِينكس مِنت.

en: In the name of the development team and everyone involved in the project, we'd like to thank you for choosing Linux Mint. We hope you'll enjoy using it as much as we enjoy working on it.
ar_EG: باسم فريق التطوير وكل من يشارك في المشروع ، نود أن نشكرك على اختيار لِينكس مِنت. نأمل أن تستمتع باستخدامها بقدر ما نستمتع بالعمل عليها.

en: Have a great time and don't hesitate to send us your feedback.
ar_EG: استمتع بوقت رائع ولا تتردد في إرسال تعليقاتك إلينا.

en: Audio
ar_EG: الصوت

en: No Info
ar_EG: لا توجد معلومات

en: Artist:
ar_EG: الفنان:

en: Album:
ar_EG: الألبوم:

en: Album Artist:
ar_EG: فنان الألبوم:

en: Genre:
ar_EG: النوع:

en: Year:
ar_EG: السنة:

en: Track #:
ar_EG: المسار #:

en: Length:
ar_EG: الطول:

en: Bitrate:
ar_EG: معدل البت:

en: Sample Rate:
ar_EG: معدل العينة:

en: Encoded by:
ar_EG: الترميز بواسطة:

en: Copyright:
ar_EG: حقوق النشر:

en: Nemo Compare
ar_EG: مقارنة Nemo

en: Normal Diff
ar_EG: الفرق الطبيعي

en: Three-Way Diff
ar_EG: الفرق ثلاثي الاتجاه

en: N-Way Diff
ar_EG: فرق N-Way

en: Compare to:
ar_EG: المقارنة إلى:

en: Compare Later
ar_EG: المقارنة لاحقاً

en: Remember file for later comparison
ar_EG: تذكر الملف للمقارنة في وقت لاحق

en: Compare
ar_EG: المقارنة

en: Compare selected files
ar_EG: مقارنة الملفات المحددة

en: Camera
ar_EG: الكاميرا

en: Danger
ar_EG: خطر

en: Development
ar_EG: التطوير

en: Downloads
ar_EG: التنزيلات

en: Favorite
ar_EG: المفضّلات

en: Generic
ar_EG: عام

en: Important
ar_EG: مهم

en: Mail
ar_EG: البريد

en: Marketing
ar_EG: التسويق

en: Money
ar_EG: المال

en: Multimedia
ar_EG: الوسائط المتعددة

en: New
ar_EG: جديد

en: Note
ar_EG: ملاحظة

en: People
ar_EG: الأشخاص

en: Personal
ar_EG: شخصي

en: Photos
ar_EG: الصور

en: Sales
ar_EG: المبيعات

en: Urgent
ar_EG: طارئ

en: Videos
ar_EG: الفيديوهات

en: Emblems
ar_EG: الشعارات

en: Extract Here
ar_EG: استخراج هنا

en: Extract the selected archive to the current position
ar_EG: استخراج الأرشيف المحدد إلى الموضع الحالي

en: Extract To...
ar_EG: استخراج إلى...

en: Extract the selected archive
ar_EG: استخراج الأرشيف المحدد

en: Compress...
ar_EG: الضغط...

en: Create a compressed archive with the selected objects
ar_EG: إنشاء أرشيف مضغوط باستخدام الكائنات المحددة

en: Save Digests
ar_EG: حفظ الملخصات

en: A GTK+ utility for computing message digests or checksums.
ar_EG: أداه A GTK + مفيدة لحساب رسائل الملخصات أو المجاميع الاختبارية.

en: Select Files
ar_EG: تحديد الملفات

en: Failed to read "%s"
ar_EG: فشل في قراءة "%s"

en: Failed to read "%s":
    %s
ar_EG: فشل في قراءة "%s":
    %s

en: Not a regular file
ar_EG: ليس ملف عادي

en: Unknown error
ar_EG: خطأ غير معروف

en: Failed to add "%s":
    %s
ar_EG: فشل في إضافة "%s":
    %s

en: %s of %s - 1 minute left (%s/sec)
ar_EG: %s من %s - دقيقة واحدة متبقية (%s/ثانية)

en: %s of %s - %u minutes left (%s/sec)
ar_EG: %s من %s - %u دقائق متبقية (%s/ثانية)

en: %s of %s - 1 second left (%s/sec)
ar_EG: %s من %s - ثانية واحدة متبقية (%s/ثانية)

en: %s of %s - %u seconds left (%s/sec)
ar_EG: %s من %s - %u تواني متبقية (%s/ثانية)

en: Check against the specified digest or checksum
ar_EG: تحقق من الملخص أو المجموع الاختباري المحدد

en: DIGEST
ar_EG: الملخص

en: Read program data from the specified directory
ar_EG: قراءة بيانات البرنامج من الدليل المحدد

en: DIRECTORY
ar_EG: الدليل

en: Hash the specified text
ar_EG: تجزئة النص المحدد

en: TEXT
ar_EG: النص

en: Show version information
ar_EG: عرض معلومات الإصدار

en: Failed to enable any supported hash functions.
ar_EG: فشل تمكين أي هاش لوظائف مدعومة.

en: Digests
ar_EG: الملخصات

en: _Resize Images...
ar_EG: _تغيير حجم الصور...

en: Resize each selected image
ar_EG: تغيير حجم كل صورة محددة

en: Ro_tate Images...
ar_EG: تد_وير الصور...

en: Rotate each selected image
ar_EG: تدوير كل صورة محددة

en: _Skip
ar_EG: _تخطي

en: _Retry
ar_EG: _إعادة المحاولة

en: Resizing image: %d of %d
ar_EG: تغيير حجم الصورة: %d من %d

en: <i>Resizing "%s"</i>
ar_EG: <i>تغيير حجم "%s"</i>

en: Please enter a valid filename suffix!
ar_EG: الرجاء إدخال لاحقة اسم ملف صالحة!

en: Rotating image: %d of %d
ar_EG: تدوير الصورة: %d من %d

en: <i>Rotating "%s"</i>
ar_EG: <i>تدوير "%s"</i>

en: Resize Images
ar_EG: تغيير حجم الصور

en: <b>Image Size</b>
ar_EG: <b>حجم الصورة</b>

en: Select a size:
ar_EG: تحديد الحجم:

en: Scale:
ar_EG: التحجيم:

en: Custom size:
ar_EG: حجم مخصص:

en: Width:
ar_EG: العرض:

en: <b>Filename</b>
ar_EG: <b>اسم الملف</b>

en: Append
ar_EG: إلحاق

en: .resized
ar_EG: .محجمة

en: to file title
ar_EG: إلى عنوان الملف

en: Resize in place
ar_EG: تغيير الحجم في المكان

en: _Resize
ar_EG: _تغيير الحجم

en: Rotate Images
ar_EG: تدوير الصور

en: <b>Image Rotation</b>
ar_EG: <b>دوران الصورة</b>

en: Select an angle:
ar_EG: اختر زاوية:

en: Custom angle:
ar_EG: زاوية مخصصة:

en: degrees clockwise
ar_EG: درجة في اتجاه عقارب الساعة

en: .rotated
ar_EG: .مستدر

en: Rotate in place
ar_EG: تدوير في المكان

en: _Rotate
ar_EG: _تدوير

en: Title
ar_EG: العنوان

en: Album
ar_EG: الألبوم

en: Artist
ar_EG: الفنان

en: Track
ar_EG: المسار

en: Genre
ar_EG: النوع

en: Bitrate
ar_EG: معدل البت

en: Sample Rate
ar_EG: معدل العينة

en: Length
ar_EG: الطول

en: EXIF Date
ar_EG: تاريخ EXIF

en: EXIF Software
ar_EG: برنامج EXIF

en: EXIF Flash
ar_EG: فلاش EXIF

en: EXIF Image Size
ar_EG: حجم صورة EXIF

en: EXIF Rating
ar_EG: تقييم EXIF

en: Image Size
ar_EG: حجم الصورة

en: Open the browser
ar_EG: فتح المتصفح

en: Show a notification
ar_EG: عرض الإخطار

en: Author
ar_EG: المؤلف

en: %d item | %d items
ar_EG[0]: %d عنصر
ar_EG[1]: %d عنصر
ar_EG[2]: %d عناصر
ar_EG[3]: %d عناصر
ar_EG[4]: %d عناصر
ar_EG[5]: %d عناصر

en: Empty Folder
ar_EG: مجلد فارغ

en: Loading...
ar_EG: جاري التحميل...

en: Modified
ar_EG: التعديل

en: from
ar_EG: من

en: by
ar_EG: بواسطة

en: <span size="larger">The selected "%s" is invalid encoding.</span>
    <span size="larger">Please choose another one.</span>
ar_EG: <span size="larger">تم تحديد "%s" وهو ترميز غير صالح.</span>
    <span size="larger">يرجى اختيار واحد آخر.</span>

en: <span size="larger" weight="bold">There was an error renaming the file to "%s"</span>
ar_EG: <span size="larger" weight="bold">حدث خطأ أثناء إعادة تسمية الملف إلى "%s"</span>

en: <span size="larger" weight="bold">A file named "%s" already exists.</span>
ar_EG: <span size="larger" weight="bold">يوجد بالفعل ملف اسمه "%s".</span>

en: If you want to rename the selected file, please move or rename "%s" first.
ar_EG: إذا كنت تريد إعادة تسمية الملف المحدد، فيرجى نقل "%s" أو إعادة تسميته أولاً.

en: Repair filename ...
ar_EG: إصلاح اسم الملف...

en: Repair filename
ar_EG: إصلاح اسم الملف

en: Re_name as "%s"
ar_EG: إع_ادة تسمية باسم "%s"

en: Rename as "%s".
ar_EG: إعادة تسمية باسم "%s"

en: Select a filename
ar_EG: تحديد اسم الملف

en: Select a filename from sub menu items.
ar_EG: حدد اسم ملف من عناصر القائمة الفرعية.

en: Arabic - CP1256
ar_EG: العربية - CP1256

en: Baltic - CP1257
ar_EG: البلطيق - CP1257

en: Central European latin - CP1250
ar_EG: اللاتينية أوروبا الوسطى - CP1250

en: Chinese simplified - CP936
ar_EG: الصينية المبسطة - CP936

en: Chinese traditional - CP950
ar_EG: الصينية التقليدية - CP950

en: Cyrillic - CP1251
ar_EG: السيريلية - CP1251

en: Greek - CP1253
ar_EG: اليونانية - CP1253

en: Hebrew - CP1255
ar_EG: العبرية - CP1255

en: Japanese - CP932
ar_EG: اليابانية - CP932

en: Korean - CP949
ar_EG: الكورية - CP949

en: Thai - CP874
ar_EG: التايلاندية - CP874

en: Turkish - CP1254
ar_EG: التركية - CP1254

en: Vietnamese - CP1258
ar_EG: الفيتنامية - CP1258

en: Western European latin - CP1252
ar_EG: اللاتينية أوروبا الغربية - CP1252

en: <span size="larger" weight="bold">There was an error renaming "%s" to "%s"</span>
ar_EG: <span size="larger" weight="bold">حدث خطأ أثناء إعادة تسمية "%s" إلى "%s"</span>

en: Other ...
ar_EG: أخرى ...

en: As is
ar_EG: كما هو

en: To be
ar_EG: ليكون

en: Nemo Filename Repairer: Select Files To Rename
ar_EG: مصلح اسم الملف Nemo: حدد الملفات لإعادة تسميتها

en: Select an encoding name to use
ar_EG: تحديد ترميز اسم لاستخدامه

en: _Encoding name to add:
ar_EG: _إضافة ترميز الاسم:

en: Nemo Filename Repairer
ar_EG: نيمو اسم الملف المصلح

en: Select _encoding:
ar_EG: حدد_الترميز:

en: Include _subdirectories
ar_EG: تضمين_الدلائل الفرعية

en: Key Imported | Keys Imported
ar_EG[0]: مفتاح مستورد
ar_EG[1]: مفتاح مستورد
ar_EG[2]: مفاتيح مستوردة
ar_EG[3]: مفاتيح مستوردة
ar_EG[4]: مفاتيح مستوردة
ar_EG[5]: مفاتيح مستوردة

en: Imported %i key | Imported %i keys
ar_EG[0]: تم استيراد %i مفتاح
ar_EG[1]: تم استيراد %i مفتاح
ar_EG[2]: تم استيراد %i مفاتيح
ar_EG[3]: تم استيراد %i مفاتيح
ar_EG[4]: تم استيراد %i مفاتيح
ar_EG[5]: تم استيراد %i مفاتيح

en: Imported a key for | Imported keys for
ar_EG[0]: مفتاح مستورد إلى
ar_EG[1]: مفتاح مستورد إلى
ar_EG[2]: مفاتيح مستوردة إلى
ar_EG[3]: مفاتيح مستوردة إلى
ar_EG[4]: مفاتيح مستوردة إلى
ar_EG[5]: مفاتيح مستوردة إلى

en: Signed by <i><key id='%s'/> <b>expired</b></i> on %s.
ar_EG: موقع بواسطة <i><key id='%s'/> <b> انتهت صلاحيته</b></i> في %s.

en: Invalid Signature
ar_EG: التوقيع غير صالح

en: Signed by <i><key id='%s'/></i> on %s <b>Expired</b>.
ar_EG: موقع بواسطة <i><key id='%s'/></i> في %s <b>انتهت صلاحيته</b>.

en: Expired Signature
ar_EG: التوقيع منتهي الصلاحية

en: Signed by <i><key id='%s'/> <b>Revoked</b></i> on %s.
ar_EG: موقع بواسطة <i><key id='%s'/> <b>باطل</b></i> في %s.

en: Revoked Signature
ar_EG: التوقيع باطل

en: Good Signature
ar_EG: التوقيع جيد

en: Signed by <i><key id='%s'/></i> on %s.
ar_EG: موقع بواسطة <i><key id='%s'/></i> في %s.

en: Untrusted Valid Signature
ar_EG: توقيع صالح غير موثوق به

en: Valid but <b>untrusted</b> signature by <i><key id='%s'/></i> on %s.
ar_EG: صالح ولكن <b>غير موثوق به</b> التوقيع بواسطة <i><key id='%s'/></i> في %s.

en: Signing key not in keyring.
ar_EG: توقيع المفتاح ليس في keyring.

en: Unknown Signature
ar_EG: توقيع غير معروف

en: Bad or forged signature. The signed data was modified.
ar_EG: توقيع سيئ أو مزور. تم تعديل البيانات الموقعة.

en: Bad Signature
ar_EG: توقيع سيئ

en: Couldn't verify signature.
ar_EG: لا يمكن التحقق من التوقيع.

en: Wrong passphrase.
ar_EG: عبارة مرور خاطئة.

en: Enter new passphrase for '%s'
ar_EG: أدخل عبارة المرور الجديدة لـ'%s'

en: Enter passphrase for '%s'
ar_EG: أدخل عبارة المرور لـ'%s'

en: Enter new passphrase
ar_EG: أدخل عبارة المرور الجديدة

en: Enter passphrase
ar_EG: أدخل عبارة المرور

en: Passphrase
ar_EG: عبارة المرور

en: Ok
ar_EG: موافق

en: Import keys from the file
ar_EG: استيراد مفاتيح من الملف

en: Encrypt file
ar_EG: تشفير الملف

en: Sign file with default key
ar_EG: توقيع الملف بالمفتاح الافتراضي

en: Encrypt and sign file with default key
ar_EG: تشفير وتوقيع الملف مع المفتاح الافتراضي

en: Decrypt encrypted file
ar_EG: فك تشفير الملف المشفر

en: Verify signature file
ar_EG: التحقق من ملف التوقيع

en: Read list of URIs on standard in
ar_EG: قراءه قائمة URIs القياسية في

en: file...
ar_EG: ملف...

en: Encryption settings
ar_EG: إعدادات التشفير

en: Couldn't load keys
ar_EG: لا يمكن تحميل المفاتيح

en: Choose Encrypted File Name for '%s'
ar_EG: اختيار اسم ملف مشفر لـ'%s'

en: Choose Signer
ar_EG: اختيار التوقيع

en: Choose Signature File Name for '%s'
ar_EG: اختيار اسم ملف التوقيع لـ'%s'

en: Import is complete
ar_EG: اكتمل الاستيراد

en: Importing keys ...
ar_EG: استيراد المفاتيح ...

en: Import Failed
ar_EG: فشل الاستيراد

en: Keys were found but not imported.
ar_EG: تم العثور على المفاتيح ولكن لم يتم استيرادها.

en: Imported key
ar_EG: المفتاح المستورد

en: Imported %d key | Imported %d keys
ar_EG[0]: تم استيراد %d مفتاح
ar_EG[1]: تم استيراد %d مفتاح
ar_EG[2]: تم استيراد %d مفاتيح
ar_EG[3]: تم استيراد %d مفاتيح
ar_EG[4]: تم استيراد %d مفاتيح
ar_EG[5]: تم استيراد %d مفاتيح

en: Choose Decrypted File Name for '%s'
ar_EG: اختيار اسم ملف تم فك تشفيره لـ'%s'

en: Choose Original File for '%s'
ar_EG: اختيار الملف الأصلي لـ'%s'

en: No valid signatures found
ar_EG: لم يتم العثور على توقيعات صالحة

en: File Encryption Tool
ar_EG: أداة تشفير الملفات

en: Encrypting
ar_EG: التشفير

en: Couldn't encrypt file: %s
ar_EG: لا يمكن تشفير الملف: %s

en: Signing
ar_EG: التوقيع

en: Couldn't sign file: %s
ar_EG: لا يمكن توقيع الملف: %s

en: Importing
ar_EG: استيراد

en: Couldn't import keys from file: %s
ar_EG: لا يمكن استيراد مفاتيح من الملف: %s

en: Decrypting
ar_EG: فك التشفير

en: Couldn't decrypt file: %s
ar_EG: لا يمكن فك تشفير الملف: %s

en: Verifying
ar_EG: التحقق

en: Couldn't verify file: %s
ar_EG: لا يمكن التحقق من الملف: %s

en: Self-extracting zip (.exe)
ar_EG: استخراج ذاتي zip (.exe)

en: Tar uncompressed (.tar)
ar_EG: Tar غير مضغوط (.tar)

en: Tar compressed with bzip (.tar.bz)
ar_EG: Tar مضغوط مع bzip (.tar.bz)

en: Tar compressed with bzip2 (.tar.bz2)
ar_EG: Tar مضغوط مع bzip2 (.tar.bz2)

en: Tar compressed with gzip (.tar.gz)
ar_EG: Tar مضغوط مع gzip (.tar.gz)

en: Tar compressed with lzop (.tar.lzo)
ar_EG: Tar مضغوط مع lzop (.tar.lzo)

en: Tar compressed with compress (.tar.Z)
ar_EG: Tar مضغوط بضغط (.tar.Z)

en: You have selected %d file  | You have selected %d files
ar_EG[0]: لقد حددت %d ملف
ar_EG[1]: لقد حددت %d ملف
ar_EG[2]: لقد حددت %d ملفات
ar_EG[3]: لقد حددت %d ملفات
ar_EG[4]: لقد حددت %d ملفات
ar_EG[5]: لقد حددت %d ملفات

en: and %d folder | and %d folders
ar_EG[0]: و%d مجلد
ar_EG[1]: و%d مجلد
ar_EG[2]: و%d مجلدات
ar_EG[3]: و%d مجلدات
ar_EG[4]: و%d مجلدات
ar_EG[5]: و%d مجلدات

en: You have selected %d file | You have selected %d files
ar_EG[0]: لقد حددت %d ملف
ar_EG[1]: لقد حددت %d ملف
ar_EG[2]: لقد حددت %d ملفات
ar_EG[3]: لقد حددت %d ملفات
ar_EG[4]: لقد حددت %d ملفات
ar_EG[5]: لقد حددت %d ملفات

en: You have selected %d folder | You have selected %d folders
ar_EG[0]: لقد حددت %d مجلد
ar_EG[1]: لقد حددت %d مجلد
ar_EG[2]: لقد حددت %d مجلدات
ar_EG[3]: لقد حددت %d مجلدات
ar_EG[4]: لقد حددت %d مجلدات
ar_EG[5]: لقد حددت %d مجلدات

en: Couldn't list files
ar_EG: لا يمكن إدراج الملفات

en: Couldn't package files
ar_EG: لا يمكن تجميع الملفات

en: Decryption failed. You probably do not have the decryption key.
ar_EG: ربما لم يكن لديك مفتاح فك التشفير.

en: Couldn't run file-roller
ar_EG: لا يمكن تشغيل تدوير الملف

en: The file-roller process did not complete successfully
ar_EG: لم تكتمل عملية تدوير الملف بنجاح

en: All key files
ar_EG: كل الملفات الرئيسية

en: Archive files
ar_EG: ملفات الأرشيف

en: <b>A file already exists with this name.</b>
    
    Do you want to replace it with a new file?
ar_EG: <b>يوجد ملف موجود بالفعل بهذا الاسم.</b>
    
    هل تريد استبداله بملف جديد؟

en: _Replace
ar_EG: _استبدال

en: Encrypt Multiple Files
ar_EG: تشفير ملفات متعددة

en: <b>You have selected multiple files or folders</b>
ar_EG: <b>لقد قمت بتحديد عدة ملفات أو مجلدات</b>

en: encrypted-package
ar_EG: الحزمه-المشفره

en: Encrypt each file separately
ar_EG: تشفير كل ملف على حدة

en: Encrypt packed together in a package
ar_EG: تشفير مجمع معا في حزمة

en: Packaging:
ar_EG: التحزيم:

en: Package Name:
ar_EG: اسم الحزمة:

en: Because the files are located remotely, each file will be encrypted separately.
ar_EG: لأن الملفات موجودة عن بعد، سيتم تشفير كل ملف على حدة.

en: Notification Messages
ar_EG: رسائل الإخطار

en: Progress Title
ar_EG: عنوان التقدّم

en: Encrypt...
ar_EG: التشفير...

en: Encrypt (and optionally sign) the selected file | Encrypt the selected files
ar_EG[0]: تشفير (وتوقيع اختياريا) الملف المحدد
ar_EG[1]: تشفير (وتوقيع اختياريا) الملف المحدد
ar_EG[2]: تشفير الملفات المحددة
ar_EG[3]: تشفير الملفات المحددة
ar_EG[4]: تشفير الملفات المحددة
ar_EG[5]: تشفير الملفات المحددة

en: Sign
ar_EG: التوقيع

en: Sign the selected file | Sign the selected files
ar_EG[0]: توقيع الملف المحدد
ar_EG[1]: توقيع الملف المحدد
ar_EG[2]: توقيع الملفات المحددة
ar_EG[3]: توقيع الملفات المحددة
ar_EG[4]: توقيع الملفات المحددة
ar_EG[5]: توقيع الملفات المحددة

en: Nemo needs to add some permissions to your folder "%s" in order to share it
ar_EG: يحتاج Nemo لإضافة بعض الأذونات إلى المجلد "%s" لمشاركته

en: The folder "%s" needs the following extra permissions for sharing to work:
    %s%s%sDo you want Nemo to add these permissions to the folder automatically?
ar_EG: يحتاج المجلد "%s" إلى الأذونات الإضافية التالية للمشاركة في العمل:
    %s%s%sهل تريد أن يقوم Nemo بإضافة هذه الأذونات إلى المجلد تلقائياً؟

en:   - read permission by others
ar_EG:   - قراءة الإذن بواسطة الآخرين

en:   - write permission by others
ar_EG:   - كتابة الإذن بواسطة الآخرين

en:   - execute permission by others
ar_EG:   - تنفيذ الإذن بواسطة الآخرين

en: Add the permissions automatically
ar_EG: إضافة الأذونات تلقائياً

en: Could not change the permissions of folder "%s"
ar_EG: لا يمكن تغيير أذونات المجلد "%s"

en: The share name cannot be empty
ar_EG: لا يمكن أن يكون اسم المشاركة فارغاً

en: Error while getting share information: %s
ar_EG: حدث خطأ أثناء الحصول على معلومات المشاركة: %s

en: Another share has the same name
ar_EG: مشاركة أخرى لها نفس الاسم

en: Modify _Share
ar_EG: تعديل _المشاركة

en: Create _Share
ar_EG: إنشاء _المشاركة

en: Please reboot to finalize changes
ar_EG: الرجاء إعادة التشغيل لإنهاء التغييرات

en: Something went wrong.  You may need to install samba and add your user to the 'sambashare' group manually.
ar_EG: هناك خطأ ما.  قد تحتاج إلى تثبيت samba وإضافة المستخدم الخاص بك إلى مجموعة 'sambashare' يدوياً.

en: There was an error while getting the sharing information
ar_EG: حدث خطأ أثناء الحصول على معلومات المشاركة

en: Share
ar_EG: المشاركة

en: Folder Sharing
ar_EG: مشاركة المجلد

en: Sharing Options
ar_EG: خيارات المشاركة

en: Share this Folder
ar_EG: مشاركة هذا المجلد

en: %s %s %s returned with signal %d
ar_EG: تم إرجاع %s %s %s مع الإشارة %d

en: %s %s %s failed for an unknown reason
ar_EG: فشل %s %s %s لسبب غير معروف

en: 'net usershare' returned error %d: %s
ar_EG: تم إرجاع 'net usershare' الخطأ %d: %s

en: 'net usershare' returned error %d
ar_EG: تم إرجاع 'net usershare' الخطأ %d

en: the output of 'net usershare' is not in valid UTF-8 encoding
ar_EG: إخراج 'net usershare' ليس بترميز UTF-8 صالح

en: Samba's testparm returned with signal %d
ar_EG: تم إرجاع اختبار Samba مع الاشارة %d

en: Samba's testparm failed for an unknown reason
ar_EG: فشل اختبار Samba لسبب غير معروف

en: Samba's testparm returned error %d: %s
ar_EG: تم إرجاع اختبار Samba الخطأ %d: %s

en: Samba's testparm returned error %d
ar_EG: تم إرجاع اختبار Samba الخطأ %d

en: Cannot remove the share for path %s: that path is not shared
ar_EG: لا يمكن أزاله المشاركة للمسار %s: هذا المسار غير مشترك

en: Cannot change the path of an existing share; please remove the old share first and add a new one
ar_EG: الرجاء إزالة المشاركة القديمة أولاً وإضافة واحدة جديدة

en: Share this _folder
ar_EG: مشاركة هذا _المجلد

en: Share _name:
ar_EG: اسم _المشاركة:

en: Co_mment:
ar_EG: ال_تعليق:

en: _Allow others to create and delete files in this folder
ar_EG: _السماح للآخرين بإنشاء الملفات وحذفها في هذا المجلد

en: _Guest access (for people without a user account)
ar_EG: _وصول الضيف (للأشخاص الذين ليس لديهم حساب مستخدم)

en: Visible by default
ar_EG: مرئي بشكل افتراضي

en: Top
ar_EG: أعلى

en: Bottom
ar_EG: أسفل

en: Independent
ar_EG: مستقل

en: Restore defaults
ar_EG: إستعادة القيم الإفتراضية

en: No actions found
ar_EG: لم يتم العثور على إجراءات

en: Nemo could not create the required folder "%s".
ar_EG: تعذر على Nemo إنشاء المجلد المطلوب "%s".

en: Before running Nemo, please create the following folder, or set permissions such that Nemo can create it.
ar_EG: قبل تشغيل Nemo، يرجى إنشاء المجلد التالي، أو تعيين أذونات بحيث يمكن لـNemo إنشائها.

en: Error starting autorun program: %s
ar_EG: خطأ في بدء تشغيل برنامج التشغيل التلقائي: %s

en: Cannot find the autorun program
ar_EG: لا يمكن العثور على برنامج التشغيل التلقائي

en: <big><b>Error autorunning software</b></big>
ar_EG: <big><b>خطأ في تشغيل البرامج تلقائياً</b></big>

en: <big><b>This medium contains software intended to be automatically started. Would you like to run it?</b></big>
ar_EG: <big> <b>يحتوي هذا الوسيط على برنامج يهدف إلى البدء تلقائياً. هل ترغب في تشغيله؟</b></big>

en: The software will run directly from the medium "%s". You should never run software that you don't trust.
    
    If in doubt, press Cancel.
ar_EG: سيتم تشغيل البرنامج مباشرة من الوسيطة "%s".
    
    
    يجب عليك عدم تشغيل البرامج التي لا تثق بها. إذا كنت في شك، اضغط على إلغاء.

en: _Run
ar_EG: _تشغيل

en: No bookmarks defined
ar_EG: لا توجد إشارات مرجعية محددة

en: Enable all
ar_EG: تمكين الكل

en: Public FTP
ar_EG: FTP العام

en: FTP (with login)
ar_EG: FTP (مع تسجيل الدخول)

en: Windows share
ar_EG: مشاركه Windows

en: Secure WebDAV (HTTPS)
ar_EG: تأمين WebDAV (HTTPS)

en: Connecting...
ar_EG: جاري التوصيل...

en: Can't load the supported server method list.
    Please check your gvfs installation.
ar_EG: لا يمكن تحميل قائمة طريقة الخادم المعتمدة.
    يرجى التحقق من تثبيت gvfs.

en: The folder "%s" cannot be opened on "%s".
ar_EG: لا يمكن فتح المجلد "%s" على "%s".

en: The server at "%s" cannot be found.
ar_EG: لا يمكن العثور على الخادم الموجود في "%s".

en: Try Again
ar_EG: حاول مرة أخري

en: Please verify your user details.
ar_EG: يرجى التحقق من تفاصيل المستخدم الخاصة بك.

en: Continue
ar_EG: متابعة

en: C_onnect
ar_EG: إ_تصال

note: set dialog properties
en: Connect to Server
ar_EG: الإتصال بالخادم

en: Server Details
ar_EG: تفاصيل الخادم

note: first row: server entry + port spinbutton
en: _Server:
ar_EG: _الخادم:

note: port
en: _Port:
ar_EG: _المنفذ:

note: third row: share entry
en: Sh_are:
ar_EG: مشا_ركة:

note: fourth row: folder entry
en: _Folder:
ar_EG: _المجلد:

en: User Details
ar_EG: بيانات المستخدم

note: first row: domain entry
en: _Domain name:
ar_EG: _اسم النطاق:

note: second row: username entry
en: _User name:
ar_EG: _اسم المستخدم:

note: third row: password entry
en: Pass_word:
ar_EG: كلمه _المرور:

note: fourth row: remember checkbox
en: _Remember this password
ar_EG: _تذكر كلمة المرور هذه

en: Operation cancelled
ar_EG: تم إلغاء العملية

en: Print but do not open the URI
ar_EG: الطباعة ولكن لا تفتح URI

note: Translators: This is the --help description for the connect to server app, the initial newlines are between the command line arg and the description
en: 
    
    Add connect to server mount
ar_EG: 
    
    إضافة الاتصال إلى تحميل الخادم

en: Show the version of the program.
ar_EG: عرض إصدار البرنامج.

en: Quit Nemo Desktop.
ar_EG: إنهاء سطح مكتب Nemo.

en: 
    
    Manage the desktop with the file manager
ar_EG: 
    
    إدارة سطح المكتب مع مدير الملفات

note: name, stock id label, accelerator
en: E_mpty Trash
ar_EG: إ_فراغ سلة المهملات

en: _Vertical
ar_EG: _عمودي

en: _Horizontal
ar_EG: _أفقي

note: name, stock id, label
en: _Icon Size
ar_EG: _حجم الأيقونة

note: tooltip
en: Delete all items in the Trash
ar_EG: حذف جميع العناصر الموجودة في المهملات

en: The desktop view encountered an error.
ar_EG: واجه عرض سطح المكتب خطأ.

en: The desktop view encountered an error while starting up.
ar_EG: واجه عرض سطح المكتب خطأ أثناء بدء التشغيل.

note: name, stock id label, accelerator
en: Restore Icons' Original Si_zes
ar_EG: استعادة احج_ام الأيقونات الأصلية

en: Restore Icon's Original Si_ze
ar_EG: استعادة حج_م الأيقونة الأصلي

note: name, stock id label, accelerator
en: Resize Icon...
ar_EG: تغيير حجم الأيقونة...

note: tooltip
en: Make the selected icon resizable
ar_EG: جعل الأيقونة المحددة قابلة لتغيير الحجم

note: tooltip
en: Restore each selected icon to its original size
ar_EG: استعادة كل اﻷيقونات المحددة لحجمها الأصلي

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
ar_EG: ليس لديك الأذونات اللازمة لعرض محتويات "%s".

en: "%s" could not be found. Perhaps it has recently been deleted.
ar_EG: لا يمكن العثور على "%s". ربما تم حذفه مؤخراً.

en: Sorry, could not display all the contents of "%s": %s
ar_EG: عفواً، لا يمكن عرض جميع محتويات "%s": %s

en: The folder contents could not be displayed.
ar_EG: لا يمكن عرض محتويات المجلد.

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
ar_EG: ليس لديك الأذونات اللازمة لتغيير مجموعة "%s".

note: fall through
en: Sorry, could not change the group of "%s": %s
ar_EG: عفواً، لا يمكن تغيير مجموعة "%s": %s

en: The group could not be changed.
ar_EG: لا يمكن تغيير المجموعة.

en: Sorry, could not change the owner of "%s": %s
ar_EG: عفواً، لا يمكن تغيير مالك "%s": %s

en: The owner could not be changed.
ar_EG: لا يمكن تغيير المالك.

en: Sorry, could not change the permissions of "%s": %s
ar_EG: عفواً، لا يمكن تغيير أذونات "%s": %s

en: The permissions could not be changed.
ar_EG: لا يمكن تغيير الأذونات.

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
ar_EG: الاسم "%s" مستخدم بالفعل في هذا المجلد. يرجى استخدام اسم مختلف.

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
ar_EG: لا يوجد "%s" في هذا المجلد. ربما تم نقله أو حذفه؟

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
ar_EG: ليس لديك الأذونات اللازمة لإعادة تسمية "%s".

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
ar_EG: الاسم "%s" غير صالح لأنه يحتوي على حرف "/". يرجى استخدام اسم مختلف.

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
ar_EG: الاسم "%s" غير صالح. يرجى استخدام اسم مختلف.

en: The name "%s" is too long. Please use a different name.
ar_EG: الاسم "%s" طويل جدًا. يرجى استخدام اسم مختلف.

note: fall through
en: Sorry, could not rename "%s" to "%s": %s
ar_EG: عفواً، لا يمكن إعادة تسمية "%s" إلى "%s": %s

en: The item could not be renamed.
ar_EG: لا يمكن إعادة تسمية العنصر.

en: Renaming "%s" to "%s".
ar_EG: إعادة تسمية "%s" إلى "%s".

en: No extensions found
ar_EG: لم يتم العثور على ملحقات

en: no information available
ar_EG: لا توجد معلومات متاحة

en: Extensions changed.  Restart required.
ar_EG: تم تغيير الملحقات. مطلوب إعادة التشغيل.

en: Yesterday
ar_EG: أمس

en: by _Name
ar_EG: حسب _الاسم

en: Keep icons sorted by name in rows
ar_EG: إبقاء الأيقونات مرتبة حسب الاسم في صفوف

en: by _Size
ar_EG: حسب _الحجم

en: Keep icons sorted by size in rows
ar_EG: إبقاء الأيقونات مرتبة حسب الحجم في صفوف

en: by _Type
ar_EG: حسب _النوع

en: Keep icons sorted by type in rows
ar_EG: إبقاء الأيقونات مرتبة حسب النوع في صفوف

en: by _Detailed Type
ar_EG: حسب _النوع المفصل

en: Keep icons sorted by detailed type in rows
ar_EG: إبقاء الأيقونات مرتبة حسب النوع المفصل في صفوف

en: by Modification _Date
ar_EG: حسب تاريخ _التعديل

en: Keep icons sorted by modification date in rows
ar_EG: إبقاء الأيقونات مرتبة حسب تاريخ التعديل في صفوف

en: by T_rash Time
ar_EG: حسب وقت سلة _المهملات

en: Keep icons sorted by trash time in rows
ar_EG: إبقاء الأيقونات مرتبة حسب وقت سلة المهملات في صفوف

en: _Organize Desktop by Name
ar_EG: _تنظيم سطح المكتب حسب الاسم

note: name, stock id, label
en: Arran_ge Items
ar_EG: محاذ_اة العناصر

note: name, stock id label, accelerator
en: _Organize by Name
ar_EG: _تنظيم حسب الاسم

note: tooltip
en: Reposition icons to better fit in the window and avoid overlapping
ar_EG: تغيير موضع اﻷيقونات لتناسب النافذة بشكل أفضل وتجنب التداخل

note: name, stock id label, accelerator
en: Re_versed Order
ar_EG: تر_تيب معكوس

note: tooltip
en: Display icons in the opposite order
ar_EG: عرض الأيقونات بترتيب معكوس

note: name, stock id label, accelerator
en: _Keep Aligned
ar_EG: _إبقاء المحاذاة

note: tooltip
en: Keep icons lined up on a grid
ar_EG: إبقاء الأيقونات مصطفة على الشبكة

en: _Manually
ar_EG: _يدوياً

en: Leave icons wherever they are dropped
ar_EG: ترك الأيقونات أينما يتم إفلاتها

en: By _Name
ar_EG: حسب _الاسم

en: By _Size
ar_EG: حسب _الحجم

en: By _Type
ar_EG: حسب _النوع

en: By _Detailed Type
ar_EG: حسب _النوع المفصل

en: By Modification _Date
ar_EG: حسب تاريخ _التعديل

en: By T_rash Time
ar_EG: حسب وقت سلة _المهملات

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Icon View
ar_EG: عرض اﻷيقونة

note: translators: this is used in the view menu
en: _Icons
ar_EG: _اﻷيقونات

en: The icon view encountered an error.
ar_EG: واجه عرض الأيقونة خطأً.

en: The icon view encountered an error while starting up.
ar_EG: واجه عرض الأيقونة خطأً أثناء بدء التشغيل.

en: Display this location with the icon view.
ar_EG: عرض هذا الموقع مع عرض الأيقونة.

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Compact View
ar_EG: العرض المدمج

note: translators: this is used in the view menu
en: _Compact
ar_EG: _المدمج

en: The compact view encountered an error.
ar_EG: واجه العرض المدمج خطأً.

en: The compact view encountered an error while starting up.
ar_EG: واجه العرض المدمج خطأ أثناء بدء التشغيل.

en: Display this location with the compact view.
ar_EG: عرض هذا الموقع مع العرض المدمج.

en: Image Type
ar_EG: نوع الصورة

en: %d pixel | %d pixels
ar_EG[0]: %d بكسل
ar_EG[1]: %d بكسل
ar_EG[2]: %d بكسل
ar_EG[3]: %d بكسل
ar_EG[4]: %d بكسل
ar_EG[5]: %d بكسل

en: Copyright
ar_EG: حقوق النشر

en: Created On
ar_EG: إنشاؤها في

en: Created By
ar_EG: إنشاؤها بواسطة

en: Disclaimer
ar_EG: إخلاء المسؤولية

en: Source
ar_EG: المصدر

en: Camera Brand
ar_EG: ماركة الكاميرا

en: Camera Model
ar_EG: طراز الكاميرا

note: Choose which date to show in order of relevance
en: Date Taken
ar_EG: تاريخ الالتقاط

en: Date Digitized
ar_EG: تاريخ الترقيم

en: Date Modified
ar_EG: تاريخ التعديل

en: Exposure Time
ar_EG: وقت التعرض

en: Aperture Value
ar_EG: قيمة الفتحة

en: ISO Speed Rating
ar_EG: تقييم سرعة ISO

en: Flash Fired
ar_EG: الفلاش المطلق

en: Metering Mode
ar_EG: وضع القياس

en: Exposure Program
ar_EG: برنامج التعرض

en: Focal Length
ar_EG: البعد البؤري

en: Location
ar_EG: الموقع

en: Keywords
ar_EG: الكلمات الدالة

en: Creator
ar_EG: المنشئ

en: Failed to load image information
ar_EG: فشل تحميل معلومات الصورة

en: Image
ar_EG: الصورة

en: Actions: Action files can be added to this folder and will appear in the menu.
ar_EG: الإجراءات: يمكن إضافة ملفات الإجراءات إلى هذا المجلد وستظهر في القائمة.

en: View a sample action file with documentation
ar_EG: عرض ملف عينة الإجراء مع الوثائق

en: Scripts: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu.
ar_EG: البرامج النصية: ستظهر جميع الملفات القابلة للتنفيذ في هذا المجلد في قائمة البرامج النصية.

en: View additional information about creating scripts
ar_EG: عرض معلومات إضافية حول إنشاء البرامج النصية

en: (Empty)
ar_EG: (فارغة)

en: Use Default
ar_EG: استخدام الافتراضي

en: Temporarily disable auto-sort
ar_EG: تعطيل الفرز التلقائي مؤقتاً

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: List View
ar_EG: عرض القائمة

note: translators: this is used in the view menu
en: _List
ar_EG: _القائمة

en: The list view encountered an error.
ar_EG: واجه عرض القائمة خطأً.

en: The list view encountered an error while starting up.
ar_EG: واجه عرض القائمة خطأً أثناء بدء التشغيل.

en: Display this location with the list view.
ar_EG: عرض هذا الموقع مع عرض القائمة.

en: Do you want to view %d location? | Do you want to view %d locations?
ar_EG[0]: هل تريد عرض موقع %d؟
ar_EG[1]: هل تريد عرض موقع %d؟
ar_EG[2]: هل تريد عرض مواقع %d؟
ar_EG[3]: هل تريد عرض مواقع %d؟
ar_EG[4]: هل تريد عرض مواقع %d؟
ar_EG[5]: هل تريد عرض مواقع %d؟

en: This will open %d separate window. | This will open %d separate windows.
ar_EG[0]: سيؤدي هذا إلى فتح %d نافذة منفصلة
ar_EG[1]: سيؤدي هذا إلى فتح %d نافذة منفصلة
ar_EG[2]: سيؤدي هذا إلى فتح %d نوافذ منفصلة
ar_EG[3]: سيؤدي هذا إلى فتح %d نوافذ منفصلة
ar_EG[4]: سيؤدي هذا إلى فتح %d نوافذ منفصلة
ar_EG[5]: سيؤدي هذا إلى فتح %d نوافذ منفصلة

en: --check cannot be used with other options.
ar_EG: --لا يمكن استخدام الاختيار مع خيارات أخرى.

en: --quit cannot be used with URIs.
ar_EG: --لا يمكن الاستخدام مع URIs.

en: --geometry cannot be used with more than one URI.
ar_EG: --لا يمكن استخدام الهندسة مع أكثر من URI واحد.

en: Perform a quick set of self-check tests.
ar_EG: إجراء مجموعة سريعة من اختبارات الفحص الذاتي.

en: GEOMETRY
ar_EG: الهندسة

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
ar_EG: إنشاء النوافذ لـURIs المحددة بشكل واضح فقط.

en: Ignored argument - left for compatibility only.
ar_EG: تم تجاهل الوسيطة - ترك للتوافق فقط.

en: Repair the user thumbnail cache - this can be useful if you're having trouble with file thumbnails.  Must be run as root
ar_EG: إصلاح ذاكرة التخزين المؤقت المصغرة للمستخدم - قد يكون هذا مفيداً إذا كنت تواجه مشكلة في الصور المصغرة للملفات. يجب أن يتم تشغيله كجذر

en: Quit Nemo.
ar_EG: إنهاء Nemo.

en: 
    
    Browse the file system with the file manager
ar_EG: 
    
    تصفح نظام الملفات مع مدير الملفات

en: Nemo's main menu is now hidden
ar_EG: يتم إخفاء القائمة الرئيسية Nemo الآن

en: You have chosen to hide the main menu.  You can get it back temporarily by:
    
    - Tapping the <Alt> key
    - Right-clicking an empty region of the main toolbar
    - Right-clicking an empty region of the status bar.
    
    You can restore it permanently by selecting this option again from the View menu.
ar_EG: لقد اخترت إخفاء القائمة الرئيسية. يمكنك استعادتها مؤقتًا عن طريق:
    
    - النقر على مفتاح <Alt> باستمرار
    - النقر بزر الماوس الأيمن فوق منطقة فارغة من شريط الأدوات الرئيسي
    - النقر بزر الماوس الأيمن على منطقة خالية من شريط الحالة.
    
    يمكنك استعادتها بشكل دائم من خلال تحديد هذا الخيار مرة أخرى من القائمة العرض.

en: Don't show this message again.
ar_EG: عدم عرض هذه الرسالة مرة أخرى.

en: The Link "%s" is Broken.
ar_EG: الرابط "%s" معطل.

en: The Link "%s" is Broken. Move it to Trash?
ar_EG: الرابط "%s" معطل. نقله إلى سلة المهملات؟

en: This link cannot be used, because it has no target.
ar_EG: لا يمكن استخدام هذا الرابط، لأنه لا يوجد لديه هدف.

en: This link cannot be used, because its target "%s" doesn't exist.
ar_EG: لا يمكن استخدام هذا الرابط، لأن هدفه "%s" غير موجود.

note: name, stock id label, accelerator
en: Mo_ve to Trash
ar_EG: ن_قل إلى سلة المهملات

en: Do you want to run "%s", or display its contents?
ar_EG: هل تريد تشغيل "%s"، أو عرض محتوياته؟

en: "%s" is an executable text file.
ar_EG: هذا "%s" ملف نصي قابل للتنفيذ.

en: Run in _Terminal
ar_EG: تشغيل في _محطة الطرفية

en: _Display
ar_EG: _العرض

en: Are you sure you want to open all files?
ar_EG: هل تريد بالتأكيد فتح جميع الملفات؟

en: This will open %d separate tab. | This will open %d separate tabs.
ar_EG[0]: سيؤدي هذا إلى فتح %d علامة تبويب منفصلة.
ar_EG[1]: سيؤدي هذا إلى فتح %d علامة تبويب منفصلة.
ar_EG[2]: سيؤدي هذا إلى فتح %d علامات تبويب منفصلة.
ar_EG[3]: سيؤدي هذا إلى فتح %d علامات تبويب منفصلة.
ar_EG[4]: سيؤدي هذا إلى فتح %d علامات تبويب منفصلة.
ar_EG[5]: سيؤدي هذا إلى فتح %d علامات تبويب منفصلة.

en: Unknown file type
ar_EG: نوع الملف غير معروف

en: The file "%s" has no known programs associated with it.  If you trust the source of this file, and have sufficient permissions, you can mark it executable and launch it.  Or, you can use the Open With dialog to pick a program to associate it with.
ar_EG: الملف "%s" لا يحتوي على برامج معروفة مرتبطة به. إذا كنت تثق بمصدر هذا الملف، ولديك أذونات كافية، يمكنك وضع علامة قابل للتنفيذ عليه وإطلاقه. أو يمكنك استخدام مربع الحوار "فتح باستخدام" لاختيار برنامج لربطه به.

en: Make executable and run
ar_EG: جعله قابل للتنفيذ وتشغيل

en: Choose a program
ar_EG: اختيار البرنامج

en: Untrusted application launcher
ar_EG: منصة إطلاق تطبيق غير موثوق بها

en: The application launcher "%s" has not been marked as trusted (executable). If you do not know the source of this file, launching it may be unsafe.
ar_EG: لم يتم وضع علامة على منصة إطلاق التطبيق "%s" كموثوق به (قابل للتنفيذ). إذا كنت لا تعرف مصدر هذا الملف، فقد يكون إطلاقه غير آمن.

en: _Launch Anyway
ar_EG: _إطلاق على أي حال

en: Mark as _Trusted
ar_EG: تعليمه _كموثوق

en: This will open %d separate application. | This will open %d separate applications.
ar_EG[0]: سيفتح هذا %d تطبيق منفصل.
ar_EG[1]: سيفتح هذا %d تطبيق منفصل.
ar_EG[2]: سيفتح هذا %d تطبيقات منفصلة.
ar_EG[3]: سيفتح هذا %d تطبيقات منفصلة.
ar_EG[4]: سيفتح هذا %d تطبيقات منفصلة.
ar_EG[5]: سيفتح هذا %d تطبيقات منفصلة.

en: Unable to mount location
ar_EG: غير قادر على تحميل الموقع

en: Unable to start location
ar_EG: غير قادر على بدء الموقع

en: Opening "%s".
ar_EG: يتم فتح "%s".

en: Opening %d item. | Opening %d items.
ar_EG[0]: يتم فتح %d عنصر.
ar_EG[1]: يتم فتح %d عنصر.
ar_EG[2]: يتم فتح %d عناصر.
ar_EG[3]: يتم فتح %d عناصر.
ar_EG[4]: يتم فتح %d عناصر.
ar_EG[5]: يتم فتح %d عناصر.

en: Close tab
ar_EG: إغلاق علامة التبويب

note: Translators: This is the --help description for the open-with app, the initial newlines are between the command line arg and the description
en: 
    
    Show an open-with dialog given a uri, to allow the user to change the default mimetype handler.
ar_EG: 
    
    عرض مربع حوار فتح باستخدام يحتوي على uri، للسماح للمستخدم بتغيير معالج mimetype الافتراضي.

en: Free space: %s
ar_EG: المساحة الحرة: %s

en: My Computer
ar_EG: الكمبيوتر

en: Open your personal folder
    %s
ar_EG: فتح مجلدك الشخصي
    %s

en: Open the contents of your desktop in a folder
ar_EG: فتح محتويات سطح المكتب في المجلد

en: Open the contents of the File System
    %s
ar_EG: فتح محتويات نظام الملفات
    %s

en: Open the trash
ar_EG: فتح سلة المهملات

en: Bookmarks
ar_EG: الإشارات المرجعية

en: Mount and open %s (%s)
ar_EG: تحميل وفتح %s (%s)

en: Mount and open %s
ar_EG: تحميل وفتح %s

en: Browse the contents of the network
ar_EG: تصفح محتويات الشبكة

note: Adjust start/stop items to reflect the type of the drive name, stock id label, accelerator
en: _Start
ar_EG: _بدء

note: name, stock id label, accelerator
en: _Stop
ar_EG: _إيقاف

note: start() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_SHUTDOWN is normally not used
en: _Power On
ar_EG: _تشغيل الطاقة

en: _Safely Remove Drive
ar_EG: _إزالة محرك الأقراص بأمان

en: _Connect Drive
ar_EG: _توصيل محرك الأقراص

en: _Disconnect Drive
ar_EG: _قطع إتصال محرك الأقراص

en: _Start Multi-disk Device
ar_EG: _بدء تشغيل جهاز الأقراص المتعددة

en: _Stop Multi-disk Device
ar_EG: _إيقاف جهاز الأقراص المتعددة

note: stop() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_PASSWORD is normally not used
en: _Unlock Drive
ar_EG: _إلغاء تأمين محرك اﻷقراص

en: _Lock Drive
ar_EG: _تأمين محرك اﻷقراص

en: Unable to start %s
ar_EG: غير قادر على بدء %s

en: Unable to eject %s
ar_EG: غير قادر على إخراج %s

en: Unable to poll %s for media changes
ar_EG: يتعذر إجراء استطلاع %s لتغييرات الوسائط

en: Unable to stop %s
ar_EG: غير قادر على إيقاف %s

note: add the "open in new tab" menu item name, stock id label, accelerator
en: Open in New _Tab
ar_EG: فتح في _علامة تبويب جديدة

note: #-#-#-#-#  21 (linuxmint)  #-#-#-#-# name, stock id label, accelerator
en: _Rename...
ar_EG: _إعادة تسمية...

note: name, stock id label, accelerator
en: _Mount
ar_EG: _تحميل

note: name, stock id label, accelerator
en: _Detect Media
ar_EG: _كشف الوسائط

note: Empty Trash menu item
en: Empty _Trash
ar_EG: إفراغ _سلة المهملات

note: name, stock id label, accelerator
en: _Properties
ar_EG: _الخصائص

en: %1$s file operation active.  %2$d%% complete. | %1$s file operations active.  %2$d%% complete.
ar_EG[0]: عملية الملف النشطة %1$s. اكتملت %2$d%%.
ar_EG[1]: عملية الملف النشطة %1$s. اكتملت %2$d%%.
ar_EG[2]: عمليات الملف النشطة %1$s. اكتملت %2$d%%.
ar_EG[3]: عمليات الملف النشطة %1$s. اكتملت %2$d%%.
ar_EG[4]: عمليات الملف النشطة %1$s. اكتملت %2$d%%.
ar_EG[5]: عمليات الملف النشطة %1$s. اكتملت %2$d%%.

en: File Operations
ar_EG: عمليات الملف

en: All file operations have been successfully completed
ar_EG: اكتملت جميع عمليات الملف بنجاح

en: You cannot assign more than one custom icon at a time!
ar_EG: لا يمكنك تعيين أكثر من أيقونة مخصصة واحدة في كل مرة!

en: Please drag just one image to set a custom icon.
ar_EG: يرجى سحب صورة واحدة فقط لتعيين أيقونة مخصصة.

en: The file that you dropped is not local.
ar_EG: الملف الذي قمت بإفلاته غير محلي.

en: You can only use local images as custom icons.
ar_EG: يمكنك فقط استخدام الصور المحلية كأيقونات مخصصة.

en: The file that you dropped is not an image.
ar_EG: الملف الذي قمت بإفلاته ليس صورة.

en: _Name: | _Names:
ar_EG[0]: _الاسم:
ar_EG[1]: _الاسم:
ar_EG[2]: _الاسماء:
ar_EG[3]: _الاسماء:
ar_EG[4]: _الاسماء:
ar_EG[5]: _الاسماء:

en: Cancel Group Change?
ar_EG: إلغاء تغيير المجموعة؟

en: Cancel Owner Change?
ar_EG: إلغاء تغيير المالك؟

en: nothing
ar_EG: لا شيئ

en: unreadable
ar_EG: غير قابل للقراءة

en: %1$s item (and %2$s hidden), with size %3$s | %1$s items (and %2$s hidden), totalling %3$s
ar_EG[0]: %1$s عنصر (و%2$s مخفي)، بحجم %3$s
ar_EG[1]: %1$s عنصر (و%2$s مخفي)، بحجم %3$s
ar_EG[2]: %1$s عناصر (و%2$s مخفية) ، بإجمالي %3$s
ar_EG[3]: %1$s عناصر (و%2$s مخفية) ، بإجمالي %3$s
ar_EG[4]: %1$s عناصر (و%2$s مخفية) ، بإجمالي %3$s
ar_EG[5]: %1$s عناصر (و%2$s مخفية) ، بإجمالي %3$s

en: %1$s item, with size %2$s | %1$s items, totalling %2$s
ar_EG[0]: %1$s عنصر، بحجم %2$s
ar_EG[1]: %1$s عنصر، بحجم %2$s
ar_EG[2]: %1$s عناصر، بإجمالي %2$s
ar_EG[3]: %1$s عناصر، بإجمالي %2$s
ar_EG[4]: %1$s عناصر، بإجمالي %2$s
ar_EG[5]: %1$s عناصر، بإجمالي %2$s

en: (some contents unreadable)
ar_EG: (بعض المحتويات غير قابلة للقراءة)

note: Also set the title field here, with a trailing carriage return & * space if the value field has two lines. This is a hack to get the * "Contents:" title to line up with the first line of the * 2-line value. Maybe there's a better way to do this, but I * couldn't think of one.
en: Contents:
ar_EG: المحتويات:

note: Translators: "used" refers to the capacity of the filesystem
en: used
ar_EG: المستخدمة

note: Translators: "free" refers to the capacity of the filesystem
en: free
ar_EG: الحرة

en: Total capacity:
ar_EG: السعة الاجمالية:

en: Filesystem type:
ar_EG: نوع نظام الملفات:

en: Link target:
ar_EG: الرابط الهدف:

en: Size:
ar_EG: الحجم:

en: Location:
ar_EG: الموقع:

en: Volume:
ar_EG: وحدة التخزين:

en: Accessed:
ar_EG: الوصول:

en: Modified:
ar_EG: التعديل:

en: Free space:
ar_EG: المساحة الحرة:

en: _Read
ar_EG: _القراءة

en: _Write
ar_EG: _الكتابة

en: E_xecute
ar_EG: الت_نفيذ

note: translators: this gets concatenated to "no read", * "no access", etc. (see following strings)
en: no
ar_EG: لا

en: list
ar_EG: القائمة

en: read
ar_EG: القراءة

en: create/delete
ar_EG: إنشاء/حذف

en: write
ar_EG: الكتابة

en: access
ar_EG: الوصول

en: Access:
ar_EG: الوصول:

en: Folder access:
ar_EG: الوصول إلى المجلد:

en: File access:
ar_EG: الوصول إلى الملف:

en: List files only
ar_EG: قائمة الملفات فقط

en: Access files
ar_EG: الوصول إلى الملفات

en: Create and delete files
ar_EG: إنشاء وحذف الملفات

en: Read-only
ar_EG: قراءة-فقط

en: Read and write
ar_EG: القراءة والكتابة

en: Special flags:
ar_EG: الأعلام الخاصة:

en: Set _user ID
ar_EG: تعيين _معرف المستخدم

en: Set gro_up ID
ar_EG: تعيين معرف الم_جموعة

en: _Sticky
ar_EG: _اللاصقة

en: _Owner:
ar_EG: _المالك:

en: Owner:
ar_EG: المالك:

en: _Group:
ar_EG: _المجموعة:

en: Group:
ar_EG: المجموعة:

en: Execute:
ar_EG: التنفيذ:

en: Allow _executing file as program
ar_EG: السماح _بتنفيذ الملف كبرنامج

en: Others:
ar_EG: آخرى:

en: Folder Permissions:
ar_EG: أذونات المجلد:

en: File Permissions:
ar_EG: أذونات الملف:

en: Text view:
ar_EG: عرض النص:

en: Permissions
ar_EG: الأذونات

en: You are not the owner, so you cannot change these permissions.
ar_EG: أنت لست المالك، لذلك لا يمكنك تغيير هذه الأذونات.

en: SELinux context:
ar_EG: سياق SELinux:

en: Last changed:
ar_EG: آخر تعديل:

en: Apply Permissions to Enclosed Files
ar_EG: تطبيق الأذونات على الملفات المغلقة

en: The permissions of "%s" could not be determined.
ar_EG: لا يمكن تحديد أذونات "%s".

en: The permissions of the selected file could not be determined.
ar_EG: لا يمكن تحديد أذونات الملف المحدد.

en: Open With
ar_EG: فتح باستخدام

en: Creating Properties window.
ar_EG: إنشاء نافذة الخصائص.

en: There was an error displaying help.
ar_EG: حدث خطأ في عرض المساعدة.

en: Revert
ar_EG: إرجاع

en: No scripts found
ar_EG: لم يتم العثور على برامج نصية

en: Scripts
ar_EG: البرامج النصية

en: Show Places
ar_EG: عرض الأماكن

en: Show Treeview
ar_EG: عرض العرض الشجري

en: Hide the Sidebar (F9)
ar_EG: إخفاء الشريط الجانبي (F9)

en: Show the Sidebar (F9)
ar_EG: عرض الشريط الجانبي (F9)

en: Adjust zoom level
ar_EG: ضبط مستوى التكبير

en: A problem has been detected with your thumbnail cache.  Fixing it will require administrative privileges.
ar_EG: تم اكتشاف مشكلة في ذاكرة التخزين المؤقت المصغرة. إصلاحه سيتطلب امتيازات إدارية.

en: Fix now
ar_EG: إصلاح الآن

en: Dismiss
ar_EG: رفض

en: Elevated Privileges
ar_EG: امتيازات مرتفعة

en: Restore Selected Items
ar_EG: استعادة العناصر المحددة

en: Restore selected items to their original position
ar_EG: استعادة العناصر المحددة إلى موضعها الأصلي

en: "%s" will be moved if you select the Paste command
ar_EG: سيتم نقل "%s" إذا قمت بتحديد الأمر لصق

en: "%s" will be copied if you select the Paste command
ar_EG: سيتم نسخ "%s" إذا قمت بتحديد الأمر لصق

en: There is nothing on the clipboard to paste.
ar_EG: لا يوجد شيء في الحافظة للصق.

note: add the "create new folder" menu item name, stock id label, accelerator
en: Create New _Folder
ar_EG: إنشاء مجلد _جديد

note: #-#-#-#-#  26 (MATE Desktop Environment)  #-#-#-#-# Edit menu
en: _Copy
ar_EG: _نسخ

note: We make accelerator "" instead of null here to not inherit the stock accelerator for paste name, stock id label, accelerator
en: _Paste Into Folder
ar_EG: _لصق في مجلد

note: #-#-#-#-#  21 (linuxmint)  #-#-#-#-# name, stock id label, accelerator
en: _Delete
ar_EG: _حذف

en: P_roperties
ar_EG: ا_لخصائص

en: This will open %'d separate tab. | This will open %'d separate tabs.
ar_EG[0]: سيؤدي هذا إلى فتح %'d علامة تبويب منفصلة.
ar_EG[1]: سيؤدي هذا إلى فتح %'d علامة تبويب منفصلة.
ar_EG[2]: سيؤدي هذا إلى فتح %'d علامات تبويب منفصلة.
ar_EG[3]: سيؤدي هذا إلى فتح %'d علامات تبويب منفصلة.
ar_EG[4]: سيؤدي هذا إلى فتح %'d علامات تبويب منفصلة.
ar_EG[5]: سيؤدي هذا إلى فتح %'d علامات تبويب منفصلة.

en: This will open %'d separate window. | This will open %'d separate windows.
ar_EG[0]: سيؤدي هذا إلى فتح %'d نافذة منفصلة.
ar_EG[1]: سيؤدي هذا إلى فتح %'d نافذة منفصلة.
ar_EG[2]: سيؤدي هذا إلى فتح %'d نوافذ منفصلة.
ar_EG[3]: سيؤدي هذا إلى فتح %'d نوافذ منفصلة.
ar_EG[4]: سيؤدي هذا إلى فتح %'d نوافذ منفصلة.
ar_EG[5]: سيؤدي هذا إلى فتح %'d نوافذ منفصلة.

en: Select Items Matching
ar_EG: تحديد العناصر المتطابقة

en: _Pattern:
ar_EG: _النمط:

en: Examples:
ar_EG: أمثلة:

en: Undo last action
ar_EG: التراجع عن آخر إجراء

note: Reset to default info
en: Redo
ar_EG: إعادة

en: Redo last undone action
ar_EG: إعادة إجراء التراجع الأخير

en: Content View
ar_EG: عرض المحتوى

en: View of the current folder
ar_EG: عرض المجلد الحالي

en: "%s" selected
ar_EG: تم تحديد "%s"

en: %'d folder selected | %'d folders selected
ar_EG[0]: تم تحديد %'d مجلد
ar_EG[1]: تم تحديد %'d مجلد
ar_EG[2]: تم تحديد %'d مجلدات
ar_EG[3]: تم تحديد %'d مجلدات
ar_EG[4]: تم تحديد %'d مجلدات
ar_EG[5]: تم تحديد %'d مجلدات

en:  (containing %'d item) |  (containing %'d items)
ar_EG[0]:  (يحتوي على %'d عنصر)
ar_EG[1]:  (يحتوي على %'d عنصر)
ar_EG[2]:  (تحتوي على %'d عناصر)
ar_EG[3]:  (تحتوي على %'d عناصر)
ar_EG[4]:  (تحتوي على %'d عناصر)
ar_EG[5]:  (تحتوي على %'d عناصر)

note: translators: this is preceded with a string of form 'N folders' (N more than 1)
en:  (containing a total of %'d item) |  (containing a total of %'d items)
ar_EG[0]:  (يحتوي على إجمالي %'d عنصر)
ar_EG[1]:  (يحتوي على إجمالي %'d عنصر)
ar_EG[2]:  (تحتوي على إجمالي %'d عناصر)
ar_EG[3]:  (تحتوي على إجمالي %'d عناصر)
ar_EG[4]:  (تحتوي على إجمالي %'d عناصر)
ar_EG[5]:  (تحتوي على إجمالي %'d عناصر)

en: %'d item selected | %'d items selected
ar_EG[0]: تم تحدد %'d عنصر
ar_EG[1]: تم تحدد %'d عنصر
ar_EG[2]: تم تحدد %'d عناصر
ar_EG[3]: تم تحدد %'d عناصر
ar_EG[4]: تم تحدد %'d عناصر
ar_EG[5]: تم تحدد %'d عناصر

note: Folders selected also, use "other" terminology
en: %'d other item selected | %'d other items selected
ar_EG[0]: تم تحديد %'d عنصر آخر
ar_EG[1]: تم تحديد %'d عنصر آخر
ar_EG[2]: تم تحديد %'d عناصر آخر ى
ar_EG[3]: تم تحديد %'d عناصر آخر ى
ar_EG[4]: تم تحديد %'d عناصر آخر ى
ar_EG[5]: تم تحديد %'d عناصر آخر ى

en: %'u item | %'u items
ar_EG[0]: %'u عنصر
ar_EG[1]: %'u عنصر
ar_EG[2]: %'u عناصر
ar_EG[3]: %'u عناصر
ar_EG[4]: %'u عناصر
ar_EG[5]: %'u عناصر

en: %s, Free space: %s
ar_EG: %s، المساحة الحرة: %s

en: Open With %s
ar_EG: فتح باستخدام %s

en: Use "%s" to open the selected item | Use "%s" to open the selected items
ar_EG[0]: استخدم "%s" لفتح العنصر المحدد
ar_EG[1]: استخدم "%s" لفتح العنصر المحدد
ar_EG[2]: استخدم "%s" لفتح العناصر المحددة
ar_EG[3]: استخدم "%s" لفتح العناصر المحددة
ar_EG[4]: استخدم "%s" لفتح العناصر المحددة
ar_EG[5]: استخدم "%s" لفتح العناصر المحددة

en: Run "%s" on any selected items
ar_EG: تشغيل "%s" على أي عناصر محددة

en: Create a new document from template "%s"
ar_EG: إنشاء مستند جديد من القالب "%s"

en: The %'d selected item will be moved if you select the Paste command | The %'d selected items will be moved if you select the Paste command
ar_EG[0]: سيتم نقل %'d عنصر محدد إذا قمت بتحديد الأمر لصق
ar_EG[1]: سيتم نقل %'d عنصر محدد إذا قمت بتحديد الأمر لصق
ar_EG[2]: سيتم نقل %'d عناصر محددة إذا قمت بتحديد الأمر لصق
ar_EG[3]: سيتم نقل %'d عناصر محددة إذا قمت بتحديد الأمر لصق
ar_EG[4]: سيتم نقل %'d عناصر محددة إذا قمت بتحديد الأمر لصق
ar_EG[5]: سيتم نقل %'d عناصر محددة إذا قمت بتحديد الأمر لصق

en: The %'d selected item will be copied if you select the Paste command | The %'d selected items will be copied if you select the Paste command
ar_EG[0]: سيتم نسخ %'d عنصر محدد إذا قمت بتحديد الأمر لصق
ar_EG[1]: سيتم نسخ %'d عنصر محدد إذا قمت بتحديد الأمر لصق
ar_EG[2]: سيتم نسخ %'d عناصر محددة إذا قمت بتحديد الأمر لصق
ar_EG[3]: سيتم نسخ %'d عناصر محددة إذا قمت بتحديد الأمر لصق
ar_EG[4]: سيتم نسخ %'d عناصر محددة إذا قمت بتحديد الأمر لصق
ar_EG[5]: سيتم نسخ %'d عناصر محددة إذا قمت بتحديد الأمر لصق

en: Select Target Folder For Move
ar_EG: حدد المجلد الهدف للنقل

en: Select Target Folder For Copy
ar_EG: حدد المجلد الهدف للنسخ

en: Unable to unmount location
ar_EG: غير قادر على إلغاء تحميل الموقع

en: Unable to eject location
ar_EG: غير قادر على إخراج الموقع

en: Unable to stop drive
ar_EG: غير قادر على إيقاف محرك اﻷقراص

en: Connect to Server %s
ar_EG: الإتصال بالخادم %s

en: _Connect
ar_EG: _الإتصال

en: Link _name:
ar_EG: اسم _الرابط:

note: name, stock id, label
en: Create New _Document
ar_EG: إنشاء مستند _جديد

note: name, stock id, label
en: Open Wit_h
ar_EG: فتح باستخدا_م

en: Choose a program with which to open the selected item
ar_EG: اختيار برنامج لفتح العنصر المحدد

note: tooltip
en: View or modify the properties of each selected item
ar_EG: عرض أو تعديل خصائص كل عنصر محدد

note: tooltip
en: Create a new empty folder inside this folder
ar_EG: إنشاء مجلد فارغ جديد داخل هذا المجلد

note: name, stock id, label
en: No templates installed
ar_EG: لا توجد قوالب مثبتة

note: name, stock id translators: this is used to indicate that a document doesn't contain anything label, accelerator
en: _Empty Document
ar_EG: _مستند فارغ

note: tooltip
en: Create a new empty document inside this folder
ar_EG: إنشاء مستند فارغ جديد داخل هذا المجلد

note: tooltip
en: Open the selected item in this window
ar_EG: فتح العنصر المحدد في هذه النافذة

note: name, stock id label, accelerator Location-specific actions
en: Open in Navigation Window
ar_EG: فتح في نافذة التنقل

note: tooltip
en: Open each selected item in a navigation window
ar_EG: فتح كل عنصر محدد في نافذة التنقل

note: tooltip
en: Open each selected item in a new tab
ar_EG: فتح كل عنصر محدد في علامة تبويب جديدة

note: name, stock id label, accelerator
en: Open in Terminal
ar_EG: فتح في محطة الطرفية

note: tooltip
en: Open terminal in the selected folder
ar_EG: فتح المجلد المحدد في محطة الطرفية

note: name, stock id label, accelerator
en: Open as Root
ar_EG: فتح كجذر

note: tooltip
en: Open the folder with administration privileges
ar_EG: فتح المجلد بامتيازات المسؤول

note: name, stock id label, accelerator
en: Follow link to original file
ar_EG: تابع الرابط إلى الملف الأصلي

note: tooltip
en: Navigate to the original file that this symbolic link points to
ar_EG: انتقل إلى الملف الأصلي الذي يشير إليه هذا الرابط الرمزي

note: name, stock id label, accelerator
en: Open containing folder
ar_EG: فتح المجلد المحتوي

note: tooltip
en: Navigate to the folder that the selected item is stored in
ar_EG: انتقل إلى المجلد الذي تم تخزين العنصر المحدد فيه

note: name, stock id label, accelerator
en: Other _Application...
ar_EG: تطبيق _أخر...

note: tooltip
en: Choose another application with which to open the selected item
ar_EG: اختيار تطبيق آخر لفتح العنصر المحدد

note: name, stock id label, accelerator
en: Open With Other _Application...
ar_EG: فتح باستخدام تطبيق _آخر...

note: tooltip
en: Prepare the selected files to be moved with a Paste command
ar_EG: تحضير الملفات المحددة ليتم نقلها باستخدام الأمر لصق

note: tooltip
en: Prepare the selected files to be copied with a Paste command
ar_EG: تحضير الملفات المحددة ليتم نسخها باستخدام الأمر لصق

en: _Paste
ar_EG: _لصق

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command
ar_EG: نقل أو نسخ الملفات المحددة مسبقاً بواسطة الأمر قص أو نسخ

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into the selected folder
ar_EG: نقل أو نسخ الملفات المحددة مسبقاً بواسطة الأمر قص أو نسخ إلى المجلد المحدد

note: name, stock id, label
en: Cop_y to
ar_EG: نس_خ إلى

note: name, stock id, label
en: M_ove to
ar_EG: ن_قل إلى

note: #-#-#-#-#  21 (linuxmint)  #-#-#-#-# name, stock id label, accelerator
en: Select _All
ar_EG: تحديد _الكل

note: tooltip
en: Select all items in this window
ar_EG: تحديد جميع العناصر في هذه النافذة

note: name, stock id label, accelerator
en: Select I_tems Matching...
ar_EG: تحديد ا_لعناصر المتطابقة...

note: tooltip
en: Select items in this window matching a given pattern
ar_EG: تحديد العناصر في هذه النافذة المطابقة لنمط محدد

note: name, stock id label, accelerator
en: _Invert Selection
ar_EG: _عكس التحديد

note: tooltip
en: Select all and only the items that are not currently selected
ar_EG: تحديد الكل والعناصر التي لم يتم تحديدها حالياً فقط

note: name, stock id label, accelerator
en: D_uplicate
ar_EG: ا_لتكرار

note: tooltip
en: Duplicate each selected item
ar_EG: تكرار كل عنصر محدد

note: name, stock id label, accelerator
en: Ma_ke Link | Ma_ke Links
ar_EG[0]: صنع را_بط
ar_EG[1]: صنع را_بط
ar_EG[2]: صنع روا_بط
ar_EG[3]: صنع روا_بط
ar_EG[4]: صنع روا_بط
ar_EG[5]: صنع روا_بط

note: tooltip
en: Create a symbolic link for each selected item
ar_EG: إنشاء رابط رمزي لكل عنصر محدد

note: tooltip
en: Rename selected item
ar_EG: إعادة تسمية العنصر المحدد

note: tooltip
en: Move each selected item to the Trash
ar_EG: نقل كل عنصر محدد إلى سلة المهملات

note: tooltip
en: Delete each selected item, without moving to the Trash
ar_EG: حذف كل عنصر محدد، بدون نقله إلى سلة المهملات

note: name, stock id label, accelerator
en: _Restore
ar_EG: _استعادة

note: #-#-#-#-#  21 (linuxmint)  #-#-#-#-# name, stock id label, accelerator name, stock id, label #-#-#-#-#  25 (MATE Desktop Environment)  #-#-#-#-# Edit menu
en: _Undo
ar_EG: _تراجع

note: #-#-#-#-#  21 (linuxmint)  #-#-#-#-# tooltip
en: Undo the last action
ar_EG: التراجع عن الإجراء الأخير

note: #-#-#-#-#  21 (linuxmint)  #-#-#-#-# name, stock id label, accelerator
en: _Redo
ar_EG: _إعادة

note: #-#-#-#-#  21 (linuxmint)  #-#-#-#-# tooltip
en: Redo the last undone action
ar_EG: إعادة إجراء التراجع الأخير

note: * multiview-TODO: decide whether "Reset to Defaults" should * be window-wide, and not just view-wide. * Since this also resets the "Show hidden files" mode, * it is a mixture of both ATM. name, stock id label, accelerator
en: Reset View to _Defaults
ar_EG: إعادة تعيين العرض إلى _الافتراضيات

note: tooltip
en: Reset sorting order and zoom level to match preferences for this view
ar_EG: إعادة تعيين ترتيب الفرز ومستوى التكبير/التصغير لمطابقة تفضيلات هذا العرض

note: name, stock id label, accelerator
en: Connect To This Server
ar_EG: الإتصال بهذا الخادم

note: tooltip
en: Make a permanent connection to this server
ar_EG: إنشاء اتصال دائم بهذا الخادم

note: tooltip
en: Mount the selected volume
ar_EG: تحميل وحدة التخزين المحددة

note: tooltip
en: Unmount the selected volume
ar_EG: إلغاء تحميل وحدة التخزين المحددة

note: tooltip
en: Eject the selected volume
ar_EG: إخراج وحدة التخزين المحددة

note: tooltip
en: Start the selected volume
ar_EG: بدء تشغيل وحدة التخزين المحددة

note: tooltip
en: Stop the selected volume
ar_EG: إيقاف وحدة التخزين المحددة

note: tooltip
en: Detect media in the selected drive
ar_EG: كشف الوسائط في محرك الأقراص المحدد

note: tooltip
en: Mount the volume associated with the open folder
ar_EG: تحميل وحدة التخزين المرتبطة بالمجلد المفتوح

note: tooltip
en: Unmount the volume associated with the open folder
ar_EG: إلغاء تحميل وحدة التخزين المرتبطة بالمجلد المفتوح

note: tooltip
en: Eject the volume associated with the open folder
ar_EG: إخراج وحده التخزين المرتبطة بالمجلد المفتوح

note: tooltip
en: Start the volume associated with the open folder
ar_EG: بدء تشغيل وحدة التخزين المرتبطة بالمجلد المفتوح

note: tooltip
en: Stop the volume associated with the open folder
ar_EG: إيقاف وحده التخزين المرتبطة بالمجلد المفتوح

note: name, stock id label, accelerator
en: Open File and Close window
ar_EG: فتح الملف وإغلاق النافذة

note: tooltip
en: Open this folder in a navigation window
ar_EG: فتح هذا المجلد في نافذة التنقل

note: tooltip
en: Open this folder in a new tab
ar_EG: فتح هذا المجلد في علامة تبويب جديدة

note: tooltip
en: Prepare this folder to be moved with a Paste command
ar_EG: تحضير هذا المجلد ليتم نقله باستخدام الأمر لصق

note: tooltip
en: Prepare this folder to be copied with a Paste command
ar_EG: تحضير هذا المجلد ليتم نسخه باستخدام الأمر لصق

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into this folder
ar_EG: نقل أو نسخ الملفات المحددة مسبقاً بواسطة الأمر قص أو نسخ إلى هذا المجلد

note: tooltip
en: Move this folder to the Trash
ar_EG: نقل هذا المجلد إلى سلة المهملات

note: tooltip
en: Delete this folder, without moving to the Trash
ar_EG: حذف هذا المجلد، بدون نقله إلى سلة المهملات

note: tooltip
en: Mount the volume associated with this folder
ar_EG: تحميل وحدة التخزين المرتبطة بهذا المجلد

note: tooltip
en: Unmount the volume associated with this folder
ar_EG: إلغاء تحميل وحدة التخزين المرتبطة بهذا المجلد

note: tooltip
en: Eject the volume associated with this folder
ar_EG: إخراج وحدة التخزين المرتبطة بهذا المجلد

note: tooltip
en: Start the volume associated with this folder
ar_EG: بدء تشغيل وحدة التخزين المرتبطة بهذا المجلد

note: tooltip
en: Stop the volume associated with this folder
ar_EG: إيقاف وحده التخزين المرتبطة بهذا المجلد

note: tooltip
en: View or modify the properties of this folder
ar_EG: عرض أو تعديل خصائص هذا المجلد

note: name, stock id, label
en: _Other pane
ar_EG: _جزء آخر

en: Copy the current selection to the other pane in the window
ar_EG: نسخ التحديد الحالي إلى جزء آخر في النافذة

en: Move the current selection to the other pane in the window
ar_EG: نقل التحديد الحالي إلى جزء آخر في النافذة

note: name, stock id, label name, stock id label, accelerator
en: _Home
ar_EG: _المجلد الرئيسي

en: Copy the current selection to the home folder
ar_EG: نسخ التحديد الحالي إلى المجلد الرئيسي

en: Move the current selection to the home folder
ar_EG: نقل التحديد الحالي إلى المجلد الرئيسي

note: name, stock id, label
en: _Desktop
ar_EG: _سطح المكتب

en: Copy the current selection to the desktop
ar_EG: نسخ التحديد الحالي إلى سطح المكتب

en: Move the current selection to the desktop
ar_EG: نقل التحديد الحالي إلى سطح المكتب

en: Browse for a folder to move the selection to
ar_EG: استعرض بحثاً عن مجلد لنقل التحديد إليه

en: Browse for a folder to copy the selection to
ar_EG: استعرض بحثاً عن مجلد لنسخ التحديد إليه

en: Run scripts
ar_EG: تشغيل البرامج النصية

note: Create a script action here specially because its tooltip is dynamic
en: _Scripts
ar_EG: _البرامج النصية

en: Move the open folder out of the trash to "%s"
ar_EG: نقل المجلد المفتوح من سلة المهملات إلى "%s"

en: Move the selected folder out of the trash to "%s" | Move the selected folders out of the trash to "%s"
ar_EG[0]: نقل المجلد المحدد من سلة المهملات إلى "%s"
ar_EG[1]: نقل المجلد المحدد من سلة المهملات إلى "%s"
ar_EG[2]: نقل المجلدات المحددة من سلة المهملات إلى "%s"
ar_EG[3]: نقل المجلدات المحددة من سلة المهملات إلى "%s"
ar_EG[4]: نقل المجلدات المحددة من سلة المهملات إلى "%s"
ar_EG[5]: نقل المجلدات المحددة من سلة المهملات إلى "%s"

en: Move the selected folder out of the trash | Move the selected folders out of the trash
ar_EG[0]: نقل المجلد المحدد من سلة المهملات
ar_EG[1]: نقل المجلد المحدد من سلة المهملات
ar_EG[2]: نقل المجلدات المحددة من سلة المهملات
ar_EG[3]: نقل المجلدات المحددة من سلة المهملات
ar_EG[4]: نقل المجلدات المحددة من سلة المهملات
ar_EG[5]: نقل المجلدات المحددة من سلة المهملات

en: Move the selected file out of the trash to "%s" | Move the selected files out of the trash to "%s"
ar_EG[0]: نقل الملف المحدد من سلة المهملات إلى "%s"
ar_EG[1]: نقل الملف المحدد من سلة المهملات إلى "%s"
ar_EG[2]: نقل الملفات المحددة من سلة المهملات إلى "%s"
ar_EG[3]: نقل الملفات المحددة من سلة المهملات إلى "%s"
ar_EG[4]: نقل الملفات المحددة من سلة المهملات إلى "%s"
ar_EG[5]: نقل الملفات المحددة من سلة المهملات إلى "%s"

en: Move the selected file out of the trash | Move the selected files out of the trash
ar_EG[0]: نقل الملف المحدد من سلة المهملات
ar_EG[1]: نقل الملف المحدد من سلة المهملات
ar_EG[2]: نقل الملفات المحددة من سلة المهملات
ar_EG[3]: نقل الملفات المحددة من سلة المهملات
ar_EG[4]: نقل الملفات المحددة من سلة المهملات
ar_EG[5]: نقل الملفات المحددة من سلة المهملات

en: Move the selected item out of the trash to "%s" | Move the selected items out of the trash to "%s"
ar_EG[0]: نقل العنصر المحدد من سلة المهملات إلى "%s"
ar_EG[1]: نقل العنصر المحدد من سلة المهملات إلى "%s"
ar_EG[2]: نقل العناصر المحددة من سلة المهملات إلى "%s"
ar_EG[3]: نقل العناصر المحددة من سلة المهملات إلى "%s"
ar_EG[4]: نقل العناصر المحددة من سلة المهملات إلى "%s"
ar_EG[5]: نقل العناصر المحددة من سلة المهملات إلى "%s"

en: Move the selected item out of the trash | Move the selected items out of the trash
ar_EG[0]: نقل العنصر المحدد من سلة المهملات
ar_EG[1]: نقل العنصر المحدد من سلة المهملات
ar_EG[2]: نقل العناصر المحددة من سلة المهملات
ar_EG[3]: نقل العناصر المحددة من سلة المهملات
ar_EG[4]: نقل العناصر المحددة من سلة المهملات
ar_EG[5]: نقل العناصر المحددة من سلة المهملات

en: Start the selected drive
ar_EG: بدء تشغيل محرك الأقراص المحدد

en: Connect to the selected drive
ar_EG: الإتصال بمحرك الأقراص المحدد

en: _Start Multi-disk Drive
ar_EG: _بدء تشغيل محرك الأقراص المتعددة

en: Start the selected multi-disk drive
ar_EG: _بدء تشغيل محرك الأقراص المتعددة المحدد

en: U_nlock Drive
ar_EG: إلغاء _تأمين محرك الأقراص

en: Unlock the selected drive
ar_EG: إلغاء تأمين محرك الأقراص المحدد

en: Stop the selected drive
ar_EG: إيقاف محرك الأقراص المحدد

en: Safely remove the selected drive
ar_EG: إزالة محرك الأقراص المحدد بأمان

en: _Disconnect
ar_EG: _قطع الإتصال

en: Disconnect the selected drive
ar_EG: قطع الإتصال بمحرك الأقراص المحدد

en: _Stop Multi-disk Drive
ar_EG: _إيقاف محرك الأقراص المتعددة

en: Stop the selected multi-disk drive
ar_EG: إيقاف محرك الأقراص المتعددة المحدد

en: Lock the selected drive
ar_EG: تأمين محرك الأقراص المحدد

en: Start the drive associated with the open folder
ar_EG: بدء تشغيل محرك الأقراص المقترن بالمجلد المفتوح

en: Connect to the drive associated with the open folder
ar_EG: الإتصال بمحرك الأقراص المقترن بالمجلد المفتوح

en: Start the multi-disk drive associated with the open folder
ar_EG: بدء تشغيل محرك الأقراص المتعددة المقترن بالمجلد المفتوح

en: Unlock the drive associated with the open folder
ar_EG: إلغاء تأمين محرك الأقراص المقترن بالمجلد المفتوح

en: _Stop the drive associated with the open folder
ar_EG: _إيقاف محرك الأقراص المقترن بالمجلد المفتوح

en: Safely remove the drive associated with the open folder
ar_EG: إزالة محرك الأقراص المقترن بالمجلد المفتوح بأمان

en: Disconnect the drive associated with the open folder
ar_EG: قطع الإتصال بمحرك الأقراص المقترن بالمجلد المفتوح

en: Stop the multi-disk drive associated with the open folder
ar_EG: إيقاف محرك الأقراص المتعددة المقترن بالمجلد المفتوح

en: Lock the drive associated with the open folder
ar_EG: تأمين محرك الأقراص المقترن بالمجلد المفتوح

en: _Delete Permanently
ar_EG: _حذف بشكل دائم

en: Delete the open folder permanently
ar_EG: حذف المجلد المفتوح نهائياً

en: Move the open folder to the Trash
ar_EG: نقل المجلد المفتوح إلى سلة المهملات

en: _Open With %s
ar_EG: _فتح باستخدام %s

en: Open in %'d New _Window | Open in %'d New _Windows
ar_EG[0]: فتح في %'d نافذة _جديدة
ar_EG[1]: فتح في %'d نافذة _جديدة
ar_EG[2]: فتح في %'d نوافذ _جديدة
ar_EG[3]: فتح في %'d نوافذ _جديدة
ar_EG[4]: فتح في %'d نوافذ _جديدة
ar_EG[5]: فتح في %'d نوافذ _جديدة

en: Open in %'d New _Tab | Open in %'d New _Tabs
ar_EG[0]: فتح في %'d علامة تبويب _جديدة
ar_EG[1]: فتح في %'d علامة تبويب _جديدة
ar_EG[2]: فتح في %'d علامات تبويب _جديدة
ar_EG[3]: فتح في %'d علامات تبويب _جديدة
ar_EG[4]: فتح في %'d علامات تبويب _جديدة
ar_EG[5]: فتح في %'d علامات تبويب _جديدة

en: Delete all selected items permanently
ar_EG: حذف جميع العناصر المحددة بشكل دائم

en: Remo_ve from Recent
ar_EG: إزا_لة من الأخيرة

en: Remove each selected item from the recently used list
ar_EG: إزالة كل عنصر محدد من القائمة المستخدمة مؤخراً

en: View or modify the properties of the open folder
ar_EG: عرض أو تعديل خصائص المجلد المفتوح

note: Note to localizers: convert file type string for file * (e.g. "folder", "plain text") to file type for symbolic link * to that kind of file (e.g. "link to folder"). appended to new link file
en: Link to %s
ar_EG: رابط إلى %s

en: Drag and drop is not supported.
ar_EG: السحب والإفلات غير مدعوم.

en: Drag and drop is only supported on local file systems.
ar_EG: يتم دعم السحب والإفلات في أنظمة الملفات المحلية فقط.

en: An invalid drag type was used.
ar_EG: تم استخدام نوع سحب غير صالح.

en: Do you want to remove any bookmarks with the non-existing location from your list?
ar_EG: هل تريد إزالة أي إشارات مرجعية لموقع غير موجود من قائمتك؟

en: The location "%s" does not exist.
ar_EG: الموقع "%s" غير موجود.

en: Bookmark for Nonexistent Location
ar_EG: إشارة مرجعية لموقع غير موجود

en: Go to the location specified by this bookmark
ar_EG: انتقل إلى الموقع المحدد بواسطة هذه الإشارة المرجعية

en: %s - File Browser
ar_EG: متصفح الملفات - %s

en: Searching...
ar_EG: جاري البحث...

en: Could not display "%s".
ar_EG: لا يمكن عرض "%s".

en: Nemo has no installed viewer capable of displaying the folder.
ar_EG: لا يحتوي Nemo على عارض مثبت قادر على عرض المجلد.

en: The location is not a folder.
ar_EG: الموقع ليس مجلد.

en: Could not find "%s".
ar_EG: تعذر العثور على "%s".

en: Please check the spelling and try again.
ar_EG: يرجى التدقيق الإملائي وحاول مرة أخرى.

en: Nemo cannot handle "%s" locations.
ar_EG: لا يمكن لـNemo التعامل مع المواقع "%s".

en: Nemo cannot handle this kind of location.
ar_EG: لا يمكن لـNemo التعامل مع هذا النوع من الموقع.

en: Unable to mount the location.
ar_EG: غير قادر على تحميل الموقع.

en: Access was denied.
ar_EG: تم رفض الوصول.

note: This case can be hit for user-typed strings like "foo" due to * the code that guesses web addresses when there's no initial "/". * But this case is also hit for legitimate web addresses when * the proxy is set up wrong.
en: Could not display "%s", because the host could not be found.
ar_EG: لا يمكن عرض "%s"، لأنه تعذر العثور على المضيف.

en: Check that the spelling is correct and that your proxy settings are correct.
ar_EG: تحقق من صحة التدقيق الإملائي وأن إعدادات الخادم الوكيل لديك صحيحة.

en: Error: %s
    Please select another viewer and try again.
ar_EG: خطأ: %s
    يرجى تحديد عارض آخر والمحاولة مرة أخرى.

en: Nemo is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ar_EG: إن Nemo هو برمجيات حرة. يمكنك إعادة توزيعها / أو تعديلها بموجب شروط رخصة GNU العمومية كما نشرتها مؤسسة البرمجيات الحرة؛ إما بالإصدار 2 من الترخيص، أو (حسب اختيارك) أي إصدار لاحق.

en: Nemo is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ar_EG: يتم توزيع Nemo على أمل أنه سيكون مفيداً، ولكن بدون أي ضمانات؛ وبدون حتى الضمان الضمني للرواج أو الملاءمة لغرض معين. انظر رخصة GNU العمومية للحصول على مزيد من التفاصيل.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Nemo; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
ar_EG: يجب أن تكون قد حصلت على نسخة من رخصة GNU العمومية مع Nemo; إذا لم يكن كذلك، فاكتب لمؤسسة البرمجيات الحرة، الشركة., 51 شارع فرانكلين, الطابق الخامس, بوسطن, MA 02110-1301 الولايات المتحدة

en: Nemo lets you organize files and folders, both on your computer and online.
ar_EG: يتيح لك Nemo تنظيم الملفات والمجلدات، سواء على الكمبيوتر أو عبر الإنترنت.

en: There was an error displaying help: 
    %s
ar_EG: حدث خطأ أثناء عرض المساعدة:
    %s

note: #-#-#-#-#  21 (linuxmint)  #-#-#-#-# name, stock id, label
en: _View
ar_EG: _عرض

note: tooltip
en: Close this folder
ar_EG: إغلاق هذا المجلد

en: Prefere_nces
ar_EG: تفضي_لات

en: Edit Nemo preferences
ar_EG: تحرير تفضيلات Nemo

en: Manage extensions, actions and scripts
ar_EG: إدارة الملحقات والإجراءات والبرامج النصية

en: Undo the last text change
ar_EG: التراجع عن آخر تغيير للنص

note: name, stock id, label
en: Open _Parent
ar_EG: فتح _الأصل

note: tooltip
en: Stop loading the current location
ar_EG: إيقاف تحميل الموقع الحالي

note: #-#-#-#-#  21 (linuxmint)  #-#-#-#-# name, stock id label, accelerator
en: _Reload
ar_EG: _إعادة تحميل

note: tooltip
en: Reload the current location
ar_EG: إعادة تحميل الموقع الحالي

note: name, stock id label, accelerator
en: _All Topics
ar_EG: _ كل المواضيع

note: tooltip
en: Display Nemo help
ar_EG: عرض مساعدة Nemo

note: #-#-#-#-#  21 (linuxmint)  #-#-#-#-# * name, stock id          { "NemoHelpSearch", NULL, label, accelerator        N_("Search for files"), NULL, tooltip                   N_("Locate files based on file name and type. Save your searches for later use."), G_CALLBACK (action_nemo_manual_callback) }, na
en: _About
ar_EG: _حول

note: tooltip
en: Display credits for the creators of Nemo
ar_EG: عرض الاعتمادات لمبدعي Nemo

note: #-#-#-#-#  21 (linuxmint)  #-#-#-#-# name, stock id label, accelerator
en: Zoom _In
ar_EG: تكب_ير

note: tooltip
en: Increase the view size
ar_EG: زيادة حجم العرض

note: #-#-#-#-#  21 (linuxmint)  #-#-#-#-# name, stock id label, accelerator
en: Zoom _Out
ar_EG: تصغ_ير

note: tooltip
en: Decrease the view size
ar_EG: تقليل حجم العرض

note: name, stock id label, accelerator
en: Normal Si_ze
ar_EG: الح_جم العادي

note: tooltip
en: Use the normal view size
ar_EG: استخدم حجم العرض العادي

note: name, stock id label, accelerator
en: Connect to _Server...
ar_EG: الإتصل _بالخادم...

note: tooltip
en: Connect to a remote computer or shared disk
ar_EG: الإتصال بجهاز كمبيوتر بعيد أو قرص مشترك

note: name, stock id label, accelerator
en: _Computer
ar_EG: _الكمبيوتر

note: name, stock id label, accelerator
en: _Network
ar_EG: _الشبكة

note: name, stock id label, accelerator
en: T_emplates
ar_EG: ا_لقوالب

note: tooltip
en: Open your personal templates folder
ar_EG: فتح مجلد القوالب الشخصية

note: name, stock id label, accelerator
en: _Trash
ar_EG: _سلة المهملات

note: tooltip
en: Open your personal trash folder
ar_EG: فتح مجلد المهملات الشخصية

note: #-#-#-#-#  21 (linuxmint)  #-#-#-#-# name, stock id, label
en: _Go
ar_EG: _اذهب

note: #-#-#-#-#  21 (linuxmint)  #-#-#-#-# name, stock id, label
en: _Bookmarks
ar_EG: _الإشارات المرجعية

note: name, stock id, label
en: _Tabs
ar_EG: _علامات التبويب

note: name, stock id, label
en: New _Window
ar_EG: نافذة _جديدة

en: Open another Nemo window for the displayed location
ar_EG: افتح نافذة Nemo أخرى للموقع المعروض

note: name, stock id, label
en: New _Tab
ar_EG: علامة تبويب _جديدة

en: Open another tab for the displayed location
ar_EG: فتح علامة تبويب أخرى للموقع المعروض

note: name, stock id, label
en: Close _All Windows
ar_EG: إغلاق _كل النوافذ

en: Close all Navigation windows
ar_EG: إغلاق كل نوافذ التنقل

note: name, stock id, label
en: _Back
ar_EG: _عودة

note: name, stock id, label
en: _Forward
ar_EG: _للأمام

note: name, stock id, label
en: Toggle _Location Entry
ar_EG: تبديل _إدخال الموقع

en: Switch between location entry and breadcrumbs
ar_EG: التبديل بين إدخال الموقع ومسارات التنقل

note: name, stock id, label
en: S_witch to Other Pane
ar_EG: ا_لتبديل إلى جزء آخر

en: Move focus to the other pane in a split view window
ar_EG: نقل التركيز إلى الجزء الآخر في نافذة العرض المقسمة

note: name, stock id, label
en: Sa_me Location as Other Pane
ar_EG: نف_س الموقع كجزء آخر

en: Go to the same location as in the extra pane
ar_EG: اذهب إلى نفس الموقع كما في الجزء الإضافي

en: Add a bookmark for the current location to this menu
ar_EG: إضافة إشارة مرجعية للموقع الحالي إلى هذه القائمة

note: name, stock id, label
en: _Edit Bookmarks...
ar_EG: _تحرير الإشارات المرجعية...

en: Display a window that allows editing the bookmarks in this menu
ar_EG: عرض نافذة تسمح بتحرير الإشارات المرجعية في هذه القائمة

en: _Previous Tab
ar_EG: _علامة التبويب السابقة

en: Activate previous tab
ar_EG: تنشيط علامة التبويب السابقة

en: _Next Tab
ar_EG: _علامة التبويب التالية

en: Activate next tab
ar_EG: تنشيط علامة التبويب التالية

en: Move Tab _Left
ar_EG: نقل علامة التبويب _يسار

en: Move current tab to left
ar_EG: نقل علامة التبويب الحالية إلى اليسار

en: Move Tab _Right
ar_EG: نقل علامة التبويب _يمين

en: Move current tab to right
ar_EG: نقل علامة التبويب الحالية إلى اليمين

en: Sidebar
ar_EG: الشريط الجانبي

note: name, stock id label, accelerator
en: Show _Hidden Files
ar_EG: عرض _الملفات المخفية

note: tooltip
en: Toggle the display of hidden files in the current window
ar_EG: تبديل عرض الملفات المخفية في النافذة الحالية

note: name, stock id label, accelerator
en: _Main Toolbar
ar_EG: _شريط الأدوات الرئيسي

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's main toolbar
ar_EG: تغيير الرؤية لشريط الأدوات الرئيسي لهذه النافذة

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: _Show Sidebar
ar_EG: _عرض الشريط الجانبي

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's side pane
ar_EG: تغيير رؤية الجزء الجانبي لهذه النافذة

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: St_atusbar
ar_EG: شريط _الحالة

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's statusbar
ar_EG: تغيير رؤية شريط الحالة لهذه النافذة

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: M_enubar
ar_EG: شريط _القوائم

note: tooltip
en: Change the default visibility of the menubar
ar_EG: تغيير الرؤية الافتراضية لشريط القوائم

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: _Search for Files...
ar_EG: _البحث عن الملفات...

note: tooltip
en: Search documents and folders by name
ar_EG: البحث عن المستندات والمجلدات بالاسم

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: E_xtra Pane
ar_EG: ال_جزء الإضافي

note: tooltip
en: Open an extra folder view side-by-side
ar_EG: فتح عرض المجلد الإضافي جنباً إلى جنب

en: Select Places as the default sidebar
ar_EG: تحديد الأماكن كشريط جانبي افتراضي

en: Tree
ar_EG: شجرة

en: Select Tree as the default sidebar
ar_EG: تحديد الشجرة كشريط جانبي افتراضي

en: Back history
ar_EG: التاريخ الخلفي

en: Forward history
ar_EG: التاريخ الأمامي

en: _Up
ar_EG: _أعلى

en: Go to parent folder
ar_EG: اذهب إلى المجلد الأصل

en: Go to home directory
ar_EG: اذهب إلى الدليل الرئيسي

en: Go to Computer
ar_EG: اذهب إلى الكمبيوتر

en: Toggle Location Entry
ar_EG: تبديل إدخال الموقع

en: New folder
ar_EG: مجلد جديد

en: Create a new folder
ar_EG: إنشاء مجلد جديد

en: Open a terminal in the active folder
ar_EG: فتح المجلد النشط في محطة الطرفية

en: List
ar_EG: القائمة

en: Compact
ar_EG: المحكم

en: _Location
ar_EG: _الموقع

en: _New Tab
ar_EG: _علامة تبويب جديدة

en: _Close Tab
ar_EG: _إغلاق علامة التبويب

en: These files are on an Audio CD.
ar_EG: هذه الملفات موجودة على قرص CD صوتي.

en: These files are on an Audio DVD.
ar_EG: هذه الملفات موجودة على قرص DVD صوتي.

en: These files are on a Video DVD.
ar_EG: هذه الملفات موجودة على قرص DVD فيديو.

en: These files are on a Video CD.
ar_EG: هذه الملفات موجودة على قرص CD فيديو.

en: These files are on a Super Video CD.
ar_EG: هذه الملفات موجودة على قرص CD سوبر فيديو.

en: These files are on a Photo CD.
ar_EG: هذه الملفات موجودة على قرص CD صور فوتوغرافية.

en: These files are on a Picture CD.
ar_EG: هذه الملفات موجودة على قرص CD صور.

en: The media contains digital photos.
ar_EG: الوسائط تحتوي على صور رقمية.

en: These files are on a digital audio player.
ar_EG: هذه الملفات موجودة على مشغل الصوت الرقمي.

en: The media contains software.
ar_EG: الوسائط تحتوي على برنامج.

note: fallback to generic greeting
en: The media has been detected as "%s".
ar_EG: تم الكشف عن وسائط كـ"%s".

en: Open %s
ar_EG: فتح %s

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Cut the selected text to the clipboard
ar_EG: قص النص المحدد إلى الحافظة

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Copy the selected text to the clipboard
ar_EG: نسخ النص المحدد إلى الحافظة

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Paste the text stored on the clipboard
ar_EG: لصق النص المخزن فى الحافظة

note: tooltip
en: Select all the text in a text field
ar_EG: تحديد كل النص في حقل النص

en: Move _Up
ar_EG: نقل _ﻷعلى

en: Move Dow_n
ar_EG: نقل ﻷ_سفل

en: Use De_fault
ar_EG: استخدم الا_فتراضي

en: The name and icon of the file.
ar_EG: اسم وأيقونة الملف.

en: The size of the file.
ar_EG: حجم الملف.

en: The general type of the file.
ar_EG: النوع العام للملف.

en: Detailed Type
ar_EG: النوع التفصيلي

en: The specific type of the file.
ar_EG: النوع المحدد للملف.

en: The date the file was modified.
ar_EG: تاريخ تعديل الملف.

en: Modified - Time
ar_EG: وقت - التعديل

en: Date Accessed
ar_EG: تاريخ الوصول

en: The date the file was accessed.
ar_EG: تاريخ الوصول إلى الملف.

en: Owner
ar_EG: المالك

en: The owner of the file.
ar_EG: مالك الملف.

en: Group
ar_EG: المجموعة

en: The group of the file.
ar_EG: مجموعة الملف.

en: The permissions of the file.
ar_EG: أذونات الملف.

en: Octal Permissions
ar_EG: أذونات Octal

en: The permissions of the file, in octal notation.
ar_EG: الأذونات الخاصة بالملف، بالتدوين الثماني.

en: MIME Type
ar_EG: نوع MIME

en: The mime type of the file.
ar_EG: نوع mime للملف.

en: SELinux Context
ar_EG: سياق SELinux

en: The SELinux security context of the file.
ar_EG: سياق أمان SELinux للملف.

en: The location of the file.
ar_EG: موقع الملف.

en: Trashed On
ar_EG: في سلة المهملات

en: Date when file was moved to the Trash
ar_EG: تاريخ نقل الملف إلى سلة المهملات

en: Original Location
ar_EG: الموقع الأصلي

en: Original location of file before moved to the Trash
ar_EG: الموقع الأصلي للملف قبل نقله إلى سلة المهملات

en: on the desktop
ar_EG: على سطح المكتب

en: You cannot move the volume "%s" to the trash.
ar_EG: لا يمكنك نقل وحدة التخزين "%s" إلى سلة المهملات.

en: If you want to eject the volume, please use "Eject" in the popup menu of the volume.
ar_EG: إذا كنت ترغب في إخراج وحدة التخزين، فيرجى استخدام "إخراج" في القائمة المنبثقة لوحدة التخزين.

en: If you want to unmount the volume, please use "Unmount Volume" in the popup menu of the volume.
ar_EG: إذا كنت تريد إلغاء تحميل وحدة التخزين، فيرجى استخدام "إلغاء تحميل وحدة التخزين" في القائمة المنبثقة لوحدة التخزين.

en: _Move Here
ar_EG: _نقل هنا

en: _Copy Here
ar_EG: _نسخ هنا

en: _Link Here
ar_EG: _ربط هنا

en: This file cannot be mounted
ar_EG: لا يمكن تحميل هذا الملف

en: This file cannot be unmounted
ar_EG: لا يمكن إلغاء تحميل هذا الملف

en: This file cannot be ejected
ar_EG: لا يمكن إخراج هذا الملف

en: This file cannot be started
ar_EG: لا يمكن بدء تشغيل هذا الملف

en: This file cannot be stopped
ar_EG: لا يمكن إيقاف هذا الملف

en: Slashes are not allowed in filenames
ar_EG: غير مسموح بالشرطة المائلة في أسماء الملفات

en: Toplevel files cannot be renamed
ar_EG: لا يمكن إعادة تسمية ملفات المستوى العلوي

en: Unable to rename desktop icon
ar_EG: غير قادر على إعادة تسمية أيقونة سطح المكتب

en: Unable to rename desktop file
ar_EG: غير قادر على إعادة تسمية ملف سطح المكتب

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in 24h format. i.e. "Yesterday 23:04"
en: Yesterday %H:%M
ar_EG: أمس %H:%M

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in 12h format. i.e. "Yesterday 9:04 PM"
en: Yesterday %l:%M %p
ar_EG: أمس %l:%M %p

en: Not allowed to set permissions
ar_EG: غير مسموح بتعيين الأذونات

en: Not allowed to set owner
ar_EG: غير مسموح بتعيين المالك

en: Specified owner '%s' doesn't exist
ar_EG: المالك المحدد '%s' غير موجود

en: Not allowed to set group
ar_EG: غير مسموح بتعيين المجموعة

en: Specified group '%s' doesn't exist
ar_EG: المجموعة المحددة '%s' غير موجودة

en: %'u folder | %'u folders
ar_EG[0]: المجلد %'u
ar_EG[1]: المجلد %'u
ar_EG[2]: المجلدات %'u
ar_EG[3]: المجلدات %'u
ar_EG[4]: المجلدات %'u
ar_EG[5]: المجلدات %'u

en: %'u file | %'u files
ar_EG[0]: الملف %'u
ar_EG[1]: الملف %'u
ar_EG[2]: الملفات %'u
ar_EG[3]: الملفات %'u
ar_EG[4]: الملفات %'u
ar_EG[5]: الملفات %'u

note: This means no contents at all were readable
en: ? items
ar_EG: ؟ العناصر

note: This means no contents at all were readable
en: ? bytes
ar_EG: ؟ البايتات

en: Program
ar_EG: البرنامج

en: Archive
ar_EG: الأرشيف

en: Markup
ar_EG: الترميز

en: Contacts
ar_EG: جهات الاتصال

en: Document
ar_EG: المستند

en: Spreadsheet
ar_EG: جدول بيانات

en: Binary
ar_EG: الثنائي

en: link
ar_EG: الرابط

en: link (broken)
ar_EG: الرابط (معطل)

en: Name: %s
ar_EG: الاسم: %s

en: Type: %s
ar_EG: النوع: %s

en: %s item | %s items
ar_EG[0]: العنصر %s
ar_EG[1]: العنصر %s
ar_EG[2]: العناصر %s
ar_EG[3]: العناصر %s
ar_EG[4]: العناصر %s
ar_EG[5]: العناصر %s

en: Contains: %s
ar_EG: يتضمن: %s

en: Size: %s
ar_EG: الحجم: %s

en: Accessed: %s
ar_EG: الوصول: %s

en: Modified: %s
ar_EG: التعديل: %s

en: Location: %s
ar_EG: الموقع: %s

en: Merge folder "%s"?
ar_EG: دمج المجلد "%s"؟

en: Merging will ask for confirmation before replacing any files in the folder that conflict with the files being copied.
ar_EG: الدمج سيطلب التأكيد قبل استبدال أي ملفات في المجلد تتعارض مع الملفات التي يتم نسخها.

en: An older folder with the same name already exists in "%s".
ar_EG: يوجد بالفعل مجلد قديم يحمل نفس الاسم في "%s".

en: A newer folder with the same name already exists in "%s".
ar_EG: يوجد بالفعل مجلد أحدث يحمل نفس الاسم في "%s".

en: Another folder with the same name already exists in "%s".
ar_EG: يوجد بالفعل مجلد آخر يحمل نفس الاسم في "%s".

en: Replacing it will remove all files in the folder.
ar_EG: سيؤدي استبداله إلى إزالة جميع الملفات في المجلد.

en: Replace folder "%s"?
ar_EG: استبدل المجلد "%s"؟

en: A folder with the same name already exists in "%s".
ar_EG: يوجد بالفعل مجلد يحمل نفس الاسم في "%s".

en: Replace file "%s"?
ar_EG: استبدال الملف "%s"؟

en: Replacing it will overwrite its content.
ar_EG: سيؤدي استبداله إلى الكتابة فوق محتواه.

en: An older file with the same name already exists in "%s".
ar_EG: يوجد بالفعل ملف قديم يحمل نفس الاسم في "%s".

en: A newer file with the same name already exists in "%s".
ar_EG: يوجد بالفعل ملف أحدث يحمل نفس الاسم في "%s".

en: Another file with the same name already exists in "%s".
ar_EG: يوجد بالفعل ملف آخر يحمل نفس الاسم في "%s".

en: Original file
ar_EG: الملف الأصلي

en: Last modified:
ar_EG: آخر تعديل:

en: Replace with
ar_EG: استبدال مع

en: Merge
ar_EG: دمج

note: Setup the expander for the rename action
en: _Select a new name for the destination
ar_EG: _تحديد اسم جديد للوجهة

en: Reset
ar_EG: إعادة تعيين

note: Setup the checkbox to apply the action to all files
en: Apply this action to all files
ar_EG: تطبيق هذا الإجراء على جميع الملفات

en: Re_name
ar_EG: إع_ادة تسمية

en: Replace
ar_EG: استبدال

en: File conflict
ar_EG: تعارض الملف

en: S_kip All
ar_EG: ت_خطي الكل

en: Delete _All
ar_EG: حذف _الكل

en: Replace _All
ar_EG: استبدال _الكل

en: _Merge
ar_EG: _دمج

en: Merge _All
ar_EG: دمج _الكل

en: Copy _Anyway
ar_EG: نسخ _على أي حال

en: %'d second | %'d seconds
ar_EG[0]: %'d ثانية
ar_EG[1]: %'d ثانية
ar_EG[2]: %'d ثواني
ar_EG[3]: %'d ثواني
ar_EG[4]: %'d ثواني
ar_EG[5]: %'d ثواني

en: %'d minute | %'d minutes
ar_EG[0]: %'d دقيقة
ar_EG[1]: %'d دقيقة
ar_EG[2]: %'d دقائق
ar_EG[3]: %'d دقائق
ar_EG[4]: %'d دقائق
ar_EG[5]: %'d دقائق

en: %'d hour | %'d hours
ar_EG[0]: %'d ساعة
ar_EG[1]: %'d ساعة
ar_EG[2]: %'d ساعات
ar_EG[3]: %'d ساعات
ar_EG[4]: %'d ساعات
ar_EG[5]: %'d ساعات

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
ar_EG[0]: تقريباً %'d ساعة
ar_EG[1]: تقريباً %'d ساعة
ar_EG[2]: تقريباً %'d ساعات
ar_EG[3]: تقريباً %'d ساعات
ar_EG[4]: تقريباً %'d ساعات
ar_EG[5]: تقريباً %'d ساعات

note: appended to new link file
en: Another link to %s
ar_EG: رابط آخر إلى %s

note: Localizers: Feel free to leave out the "st" suffix * if there's no way to do that nicely for a * particular language.
en: %'dst link to %s
ar_EG: %'dst رابط إلى %s

note: appended to new link file
en: %'dnd link to %s
ar_EG: %'dnd رابط إلى %s

note: appended to new link file
en: %'drd link to %s
ar_EG: %'drd رابط إلى %s

note: appended to new link file
en: %'dth link to %s
ar_EG: %'dth رابط إلى %s

note: Localizers: * Feel free to leave out the st, nd, rd and th suffix or * make some or all of them match. localizers: tag used to detect the first copy of a file
en:  (copy)
ar_EG:  (نسخ)

note: localizers: tag used to detect the second copy of a file
en:  (another copy)
ar_EG:  (نسخ أخر)

note: localizers: tag used to detect the x11th copy of a file localizers: tag used to detect the x12th copy of a file localizers: tag used to detect the x13th copy of a file localizers: tag used to detect the xxth copy of a file
en: th copy)
ar_EG: نسخ th)

note: localizers: tag used to detect the x1st copy of a file
en: st copy)
ar_EG: نسخ st)

note: localizers: tag used to detect the x2nd copy of a file
en: nd copy)
ar_EG: نسخ nd)

note: localizers: tag used to detect the x3rd copy of a file
en: rd copy)
ar_EG: نسخ rd)

note: localizers: appended to first file copy
en: %s (copy)%s
ar_EG: %s (نسخ)%s

note: localizers: appended to second file copy
en: %s (another copy)%s
ar_EG: %s (نسخ أخر)%s

note: localizers: appended to x11th file copy localizers: appended to x12th file copy localizers: appended to x13th file copy localizers: appended to xxth file copy
en: %s (%'dth copy)%s
ar_EG: %s (%'dth نسخ)%s

note: localizers: if in your language there's no difference between 1st, 2nd, 3rd and nth * plurals, you can leave the st, nd, rd suffixes out and just make all the translated * strings look like "%s (copy %'d)%s". localizers: appended to x1st file copy
en: %s (%'dst copy)%s
ar_EG: %s (%'dst نسخ)%s

note: localizers: appended to x2nd file copy
en: %s (%'dnd copy)%s
ar_EG: %s (%'dnd نسخ)%s

note: localizers: appended to x3rd file copy
en: %s (%'drd copy)%s
ar_EG: %s (%'drd نسخ)%s

en: Error removing file: %s
ar_EG: خطأ في إزالة الملف: %s

en: Waiting to copy a file from '%1$s' to '%2$s' | Waiting to copy files from '%1$s' to '%2$s'
ar_EG[0]: في انتظار نسخ الملف من '%1$s' إلى '%2$s'
ar_EG[1]: في انتظار نسخ الملف من '%1$s' إلى '%2$s'
ar_EG[2]: في انتظار نسخ الملفات من '%1$s' إلى '%2$s'
ar_EG[3]: في انتظار نسخ الملفات من '%1$s' إلى '%2$s'
ar_EG[4]: في انتظار نسخ الملفات من '%1$s' إلى '%2$s'
ar_EG[5]: في انتظار نسخ الملفات من '%1$s' إلى '%2$s'

en: Waiting to move a file from '%1$s' to '%2$s' | Waiting to move files from '%1$s' to '%2$s'
ar_EG[0]: في انتظار نقل الملف من '%1$s' إلى '%2$s'
ar_EG[1]: في انتظار نقل الملف من '%1$s' إلى '%2$s'
ar_EG[2]: في انتظار نقل الملفات من '%1$s' إلى '%2$s'
ar_EG[3]: في انتظار نقل الملفات من '%1$s' إلى '%2$s'
ar_EG[4]: في انتظار نقل الملفات من '%1$s' إلى '%2$s'
ar_EG[5]: في انتظار نقل الملفات من '%1$s' إلى '%2$s'

en: Waiting to permanently delete a file from '%s' | Waiting to permanently delete files from '%s'
ar_EG[0]: في انتظار حذف الملف بشكل دائم من '%s'
ar_EG[1]: في انتظار حذف الملف بشكل دائم من '%s'
ar_EG[2]: في انتظار حذف الملفات بشكل دائم من '%s'
ar_EG[3]: في انتظار حذف الملفات بشكل دائم من '%s'
ar_EG[4]: في انتظار حذف الملفات بشكل دائم من '%s'
ar_EG[5]: في انتظار حذف الملفات بشكل دائم من '%s'

en: Waiting to trash a file in '%s' | Waiting to trash files in '%s'
ar_EG[0]: في انتظار ملف إلى سلة المهملات في '%s'
ar_EG[1]: في انتظار ملف إلى سلة المهملات في '%s'
ar_EG[2]: في انتظار ملفات إلى سلة المهملات في '%s'
ar_EG[3]: في انتظار ملفات إلى سلة المهملات في '%s'
ar_EG[4]: في انتظار ملفات إلى سلة المهملات في '%s'
ar_EG[5]: في انتظار ملفات إلى سلة المهملات في '%s'

en: Waiting to empty the trash
ar_EG: في انتظار إفراغ سلة المهملات

en: Waiting to duplicate a file in '%s' | Waiting to duplicate files in '%s'
ar_EG[0]: في انتظار تكرار الملف في '%s'
ar_EG[1]: في انتظار تكرار الملف في '%s'
ar_EG[2]: في انتظار تكرار الملفات في '%s'
ar_EG[3]: في انتظار تكرار الملفات في '%s'
ar_EG[4]: في انتظار تكرار الملفات في '%s'
ar_EG[5]: في انتظار تكرار الملفات في '%s'

en: Waiting to change permissions of files in '%s'
ar_EG: في انتظار تغيير أذونات الملفات في '%s'

en: Waiting to link a file from '%1$s' to '%2$s' | Waiting to link files from '%1$s' to '%2$s'
ar_EG[0]: في انتظار ربط ملف من '%1$s' إلى '%2$s'
ar_EG[1]: في انتظار ربط ملف من '%1$s' إلى '%2$s'
ar_EG[2]: في انتظار ربط ملفات من '%1$s' إلى '%2$s'
ar_EG[3]: في انتظار ربط ملفات من '%1$s' إلى '%2$s'
ar_EG[4]: في انتظار ربط ملفات من '%1$s' إلى '%2$s'
ar_EG[5]: في انتظار ربط ملفات من '%1$s' إلى '%2$s'

en: Are you sure you want to permanently delete "%B" from the trash?
ar_EG: هل تريد بالتأكيد حذف "%B" من سلة المهملات بشكل دائم؟

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item from the trash? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items from the trash?
ar_EG[0]: هل تريد بالتأكيد حذف %'d عنصر محدد من سلة المهملات بشكل دائم؟
ar_EG[1]: هل تريد بالتأكيد حذف %'d عنصر محدد من سلة المهملات بشكل دائم؟
ar_EG[2]: هل تريد بالتأكيد حذف %'d عناصر محددة من سلة المهملات بشكل دائم؟
ar_EG[3]: هل تريد بالتأكيد حذف %'d عناصر محددة من سلة المهملات بشكل دائم؟
ar_EG[4]: هل تريد بالتأكيد حذف %'d عناصر محددة من سلة المهملات بشكل دائم؟
ar_EG[5]: هل تريد بالتأكيد حذف %'d عناصر محددة من سلة المهملات بشكل دائم؟

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
ar_EG: إذا قمت بحذف عنصر، فسيتم فقده بشكل دائم.

en: Empty all items from Trash?
ar_EG: إفراغ كل العناصر من سلة المهملات؟

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
ar_EG: سيتم حذف جميع العناصر في سلة المهملات بشكل دائم.

en: Are you sure you want to permanently delete "%B"?
ar_EG: هل تريد بالتأكيد حذف "%B" بشكل دائم؟

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items?
ar_EG[0]: هل تريد بالتأكيد حذف %'d عنصر محدد بشكل دائم؟
ar_EG[1]: هل تريد بالتأكيد حذف %'d عنصر محدد بشكل دائم؟
ar_EG[2]: هل تريد بالتأكيد حذف %'d عناصر محددة بشكل دائم؟
ar_EG[3]: هل تريد بالتأكيد حذف %'d عناصر محددة بشكل دائم؟
ar_EG[4]: هل تريد بالتأكيد حذف %'d عناصر محددة بشكل دائم؟
ar_EG[5]: هل تريد بالتأكيد حذف %'d عناصر محددة بشكل دائم؟

en: %'d file left to delete | %'d files left to delete
ar_EG[0]: تم ترك %'d ملف للحذف
ar_EG[1]: تم ترك %'d ملف للحذف
ar_EG[2]: تم ترك %'d ملفات للحذف
ar_EG[3]: تم ترك %'d ملفات للحذف
ar_EG[4]: تم ترك %'d ملفات للحذف
ar_EG[5]: تم ترك %'d ملفات للحذف

en: Deleting files
ar_EG: حذف الملفات

note: To translators: %T will expand to a time like "2 minutes". * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %T left | %T left
ar_EG[0]: ترك %T
ar_EG[1]: ترك %T
ar_EG[2]: تركت %T
ar_EG[3]: تركتتركت %T %T
ar_EG[4]: تركت %T
ar_EG[5]: تركت %T

en: Error while deleting.
ar_EG: حدث خطأ أثناء الحذف.

en: Files in the folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to see them.
ar_EG: لا يمكن حذف الملفات الموجودة في المجلد "%B" لأنه ليس لديك أذونات لرؤيتها.

en: There was an error getting information about the files in the folder "%B".
ar_EG: حدث خطأ في الحصول على معلومات حول الملفات الموجودة في المجلد "%B".

en: _Skip files
ar_EG: _تخطي الملفات

en: The folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to read it.
ar_EG: لا يمكن حذف المجلد "%B" لأنه ليس لديك أذونات لقراءته.

en: There was an error reading the folder "%B".
ar_EG: حدث خطأ أثناء قراءة المجلد "%B.

en: Could not remove the folder %B.
ar_EG: لا يمكن إزالة المجلد %B.

en: There was an error deleting %B.
ar_EG: حدث خطأ أثناء حذف %B.

en: Moving files to trash
ar_EG: نقل الملفات إلى سلة المهملات

en: %'d file left to trash | %'d files left to trash
ar_EG[0]: تم ترك %'d ملف في سلة المهملات
ar_EG[1]: تم ترك %'d ملف في سلة المهملات
ar_EG[2]: تم ترك %'d ملفات في سلة المهملات
ar_EG[3]: تم ترك %'d ملفات في سلة المهملات
ar_EG[4]: تم ترك %'d ملفات في سلة المهملات
ar_EG[5]: تم ترك %'d ملفات في سلة المهملات

en: Cannot move file to trash, do you want to delete immediately?
ar_EG: لا يمكن نقل الملف إلى سلة المهملات، هل تريد حذفه على الفور؟

en: The file "%B" cannot be moved to the trash.
ar_EG: لا يمكن نقل الملف "%B" إلى سلة المهملات.

en: Trashing Files
ar_EG: تمزيق الملفات

en: Deleting Files
ar_EG: حذف الملفات

en: Unable to eject %V
ar_EG: غير قادر على إخراج %V

en: Unable to unmount %V
ar_EG: غير قادر على إلغاء تحميل %V

en: Do you want to empty the trash before you unmount?
ar_EG: هل تريد إفراغ سلة المهملات قبل إلغاء تحميلها؟

en: In order to regain the free space on this volume the trash must be emptied. All trashed items on the volume will be permanently lost.
ar_EG: لاستعادة المساحة الحرة على وحدة التخزين هذة، يجب إفراغ سلة المهملات. سيتم فقد جميع عناصر سلة المهملات الموجودة على وحدة التخزين بشكل دائم.

en: Do _not Empty Trash
ar_EG: عد_م إفراغ سلة المهملات

en: Preparing to copy %'d file (%S) | Preparing to copy %'d files (%S)
ar_EG[0]: جاري التحضير لنسخ %'d ملف (%S)
ar_EG[1]: جاري التحضير لنسخ %'d ملف (%S)
ar_EG[2]: جاري التحضير لنسخ %'d ملفات (%S)
ar_EG[3]: جاري التحضير لنسخ %'d ملفات (%S)
ar_EG[4]: جاري التحضير لنسخ %'d ملفات (%S)
ar_EG[5]: جاري التحضير لنسخ %'d ملفات (%S)

en: Preparing to move %'d file (%S) | Preparing to move %'d files (%S)
ar_EG[0]: جاري التحضير لنقل %'d ملف (%S)
ar_EG[1]: جاري التحضير لنقل %'d ملف (%S)
ar_EG[2]: جاري التحضير لنقل %'d ملفات (%S)
ar_EG[3]: جاري التحضير لنقل %'d ملفات (%S)
ar_EG[4]: جاري التحضير لنقل %'d ملفات (%S)
ar_EG[5]: جاري التحضير لنقل %'d ملفات (%S)

en: Preparing to delete %'d file (%S) | Preparing to delete %'d files (%S)
ar_EG[0]: جاري التحضير لحذف %'d ملف (%S)
ar_EG[1]: جاري التحضير لحذف %'d ملف (%S)
ar_EG[2]: جاري التحضير لحذف %'d ملفات (%S)
ar_EG[3]: جاري التحضير لحذف %'d ملفات (%S)
ar_EG[4]: جاري التحضير لحذف %'d ملفات (%S)
ar_EG[5]: جاري التحضير لحذف %'d ملفات (%S)

en: Preparing to trash %'d file | Preparing to trash %'d files
ar_EG[0]: جاري تحضير %'d ملف لسلة المهملات
ar_EG[1]: جاري تحضير %'d ملف لسلة المهملات
ar_EG[2]: جاري تحضير %'d ملفات لسلة المهملات
ar_EG[3]: جاري تحضير %'d ملفات لسلة المهملات
ar_EG[4]: جاري تحضير %'d ملفات لسلة المهملات
ar_EG[5]: جاري تحضير %'d ملفات لسلة المهملات

en: Error while copying.
ar_EG: حدث خطأ أثناء النسخ.

en: Error while moving.
ar_EG: حدث خطأ أثناء النقل.

en: Error while moving files to trash.
ar_EG: حدث خطأ أثناء نقل الملفات إلى سلة المهملات.

en: Files in the folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to see them.
ar_EG: لا يمكن معالجة الملفات الموجودة في المجلد "%B" نظرًا لعدم امتلاكك أذونات لرؤيتها.

en: The folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
ar_EG: لا يمكن التعامل مع المجلد "%B" لأنه ليس لديك أذونات لقراءته.

en: The file "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
ar_EG: لا يمكن معالجة الملف "%B" لأنه ليس لديك أذونات لقراءته.

en: There was an error getting information about "%B".
ar_EG: حدث خطأ في الحصول على معلومات حول "%B".

en: Error while copying to "%B".
ar_EG: حدث خطأ أثناء النسخ إلى "%B".

en: You do not have permissions to access the destination folder.
ar_EG: ليس لديك أذونات للوصول إلى مجلد الوجهة.

en: There was an error getting information about the destination.
ar_EG: حدث خطأ في الحصول على معلومات حول الوجهة.

en: The destination is not a folder.
ar_EG: الوجهة ليست مجلد.

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
ar_EG: لا توجد مساحة كافية على الوجهة. حاول إزالة الملفات لإنشاء مساحة.

en: %S more space is required to copy to the destination.
ar_EG: مطلوب %S مساحة اضافيه للنسخ إلى الوجهة.

en: The destination is read-only.
ar_EG: الوجهة للقراءة فقط.

en: Moving "%B" to "%B"
ar_EG: نقل "%B" إلى "%B"

en: Copying "%B" to "%B"
ar_EG: نسخ "%B" إلى "%B"

en: Duplicating "%B"
ar_EG: تكرار "%B"

en: Moving file %'d of %'d (in "%B") to "%B"
ar_EG: نقل %'d ملف من %'d (في "%B") إلى "%B"

en: Copying file %'d of %'d (in "%B") to "%B"
ar_EG: نسخ %'d ملف من %'d (في "%B") إلى "%B"

en: Duplicating file %'d of %'d (in "%B")
ar_EG: تكرار %'d ملف من %'d (في "%B")

en: Moving file %'d of %'d to "%B"
ar_EG: نقل %'d ملف من %'d إلى "%B"

en: Copying file %'d of %'d to "%B"
ar_EG: نسخ %'d ملف من %'d إلى "%B"

en: Duplicating file %'d of %'d
ar_EG: تكرار %'d ملف من %'d

note: To translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", so something like "4 kb of 4 MB"
en: %S of %S
ar_EG: %S من %S

note: To translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", %T to a time duration like * "2 minutes". So the whole thing will be something like "2 kb of 4 MB -- 2 hours left (4kb/sec)" * * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %S of %S — %T left (%S/sec) | %S of %S — %T left (%S/sec)
ar_EG[0]: %S من %S — %T ترك (%S/ثانيه)
ar_EG[1]: %S من %S — %T ترك (%S/ثانيه)
ar_EG[2]: %S من %S — %T تركت (%S/ثانيه)
ar_EG[3]: %S من %S — %T تركت (%S/ثانيه)
ar_EG[4]: %S من %S — %T تركت (%S/ثانيه)
ar_EG[5]: %S من %S — %T تركت (%S/ثانيه)

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to create it in the destination.
ar_EG: لا يمكن نسخ المجلد "%B" لأنه ليس لديك أذونات لإنشائه في الوجهة.

en: There was an error creating the folder "%B".
ar_EG: حدث خطأ أثناء إنشاء المجلد "%B".

en: Files in the folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to see them.
ar_EG: لا يمكن نسخ الملفات الموجودة في المجلد "%B" لأنه ليس لديك أذونات لرؤيتها.

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to read it.
ar_EG: لا يمكن نسخ المجلد "%B" لأنه ليس لديك أذونات لقراءته.

en: Error while moving "%B".
ar_EG: حدث خطأ أثناء نقل "%B".

en: Could not remove the source folder.
ar_EG: لا يمكن إزالة المجلد المصدر.

en: Error while copying "%B".
ar_EG: حدث خطأ أثناء نسخ "%B".

en: Could not remove files from the already existing folder %F.
ar_EG: لا يمكن إزالة الملفات من المجلد الموجود بالفعل %F.

en: Could not remove the already existing file %F.
ar_EG: لا يمكن إزالة الملف الموجود بالفعل %F.

note: the run_warning() frees all strings passed in automatically
en: You cannot move a folder into itself.
ar_EG: لا يمكنك نقل مجلد إلى نفسه.

en: You cannot copy a folder into itself.
ar_EG: لا يمكنك نسخ مجلد إلى نفسه.

en: The destination folder is inside the source folder.
ar_EG: المجلد الوجهة داخل المجلد المصدر.

note: the run_warning() frees all strings passed in automatically
en: You cannot move a file over itself.
ar_EG: لا يمكنك نقل ملف فوق نفسه.

en: You cannot copy a file over itself.
ar_EG: لا يمكنك نسخ ملف فوق نفسه.

en: The source file would be overwritten by the destination.
ar_EG: سيتم استبدال الملف المصدر بالوجهة.

en: Could not remove the already existing file with the same name in %F.
ar_EG: لا يمكن إزالة ملف موجود بالفعل بنفس الاسم في %F.

en: There was an error copying the file into %F.
ar_EG: حدث خطأ أثناء نسخ الملف إلى %F.

en: Copying Files
ar_EG: نسخ الملفات

en: Preparing to Move to "%B"
ar_EG: التحضير للنقل إلى "%B"

en: Preparing to move %'d file | Preparing to move %'d files
ar_EG[0]: جاري التحضير لنقل %'d ملف
ar_EG[1]: جاري التحضير لنقل %'d ملف
ar_EG[2]: جاري التحضير لنقل %'d ملفات
ar_EG[3]: جاري التحضير لنقل %'d ملفات
ar_EG[4]: جاري التحضير لنقل %'d ملفات
ar_EG[5]: جاري التحضير لنقل %'d ملفات

en: There was an error moving the file into %F.
ar_EG: حدث خطأ أثناء نقل الملف إلى %F.

en: Moving Files
ar_EG: نقل الملفات

en: Creating links in "%B"
ar_EG: إنشاء روابط في "%B"

en: Making link to %'d file | Making links to %'d files
ar_EG[0]: إنشاء رابط إلى %'d ملف
ar_EG[1]: إنشاء رابط إلى %'d ملف
ar_EG[2]: إنشاء روابط إلى %'d ملفات
ar_EG[3]: إنشاء روابط إلى %'d ملفات
ar_EG[4]: إنشاء روابط إلى %'d ملفات
ar_EG[5]: إنشاء روابط إلى %'d ملفات

en: Error while creating link to %B.
ar_EG: حدث خطأ أثناء إنشاء رابط إلى %B.

en: Symbolic links only supported for local files
ar_EG: الروابط الرمزية مدعومة فقط للملفات المحلية

en: The target doesn't support symbolic links.
ar_EG: الهدف لا يدعم الروابط الرمزية.

en: There was an error creating the symlink in %F.
ar_EG: حدث خطأ أثناء إنشاء الرابط الرمزي في %F.

en: Setting permissions
ar_EG: إعداد الأذونات

note: localizers: the initial name of a new empty document
en: Untitled Document
ar_EG: مستند بدون عنوان

en: Error while creating directory %B.
ar_EG: حدث خطأ أثناء إنشاء الدليل %B.

en: Error while creating file %B.
ar_EG: حدث خطأ أثناء إنشاء الملف %B.

en: There was an error creating the directory in %F.
ar_EG: حدث خطأ أثناء إنشاء الدليل في %F.

en: Emptying Trash
ar_EG: إفراغ سلة المهملات

en: Unable to mark launcher trusted (executable)
ar_EG: غير قادر على وضع علامة موثوق به على المشغل (قابل للتنفيذ)

en: Move %d item back to '%s' | Move %d items back to '%s'
ar_EG[0]: نقل %d عنصر مرة أخرى إلى '%s'
ar_EG[1]: نقل %d عنصر مرة أخرى إلى '%s'
ar_EG[2]: نقل %d عناصر مرة أخرى إلى '%s'
ar_EG[3]: نقل %d عناصر مرة أخرى إلى '%s'
ar_EG[4]: نقل %d عناصر مرة أخرى إلى '%s'
ar_EG[5]: نقل %d عناصر مرة أخرى إلى '%s'

en: Move %d item to '%s' | Move %d items to '%s'
ar_EG[0]: نقل %d عنصر إلى '%s'
ar_EG[1]: نقل %d عنصر إلى '%s'
ar_EG[2]: نقل %d عناصر إلى '%s'
ar_EG[3]: نقل %d عناصر إلى '%s'
ar_EG[4]: نقل %d عناصر إلى '%s'
ar_EG[5]: نقل %d عناصر إلى '%s'

en: _Undo Move %d item | _Undo Move %d items
ar_EG[0]: _تراجع عن نقل %d عنصر
ar_EG[1]: _تراجع عن نقل %d عنصر
ar_EG[2]: _تراجع عن نقل %d عناصر
ar_EG[3]: _تراجع عن نقل %d عناصر
ar_EG[4]: _تراجع عن نقل %d عناصر
ar_EG[5]: _تراجع عن نقل %d عناصر

en: _Redo Move %d item | _Redo Move %d items
ar_EG[0]: _إعادة نقل %d عنصر
ar_EG[1]: _إعادة نقل %d عنصر
ar_EG[2]: _إعادة نقل %d عناصر
ar_EG[3]: _إعادة نقل %d عناصر
ar_EG[4]: _إعادة نقل %d عناصر
ar_EG[5]: _إعادة نقل %d عناصر

en: Move '%s' back to '%s'
ar_EG: نقل '%s' مرة أخرى إلى '%s'

en: Move '%s' to '%s'
ar_EG: نقل '%s' إلى '%s'

en: _Undo Move
ar_EG: _تراجع عن النقل

en: _Redo Move
ar_EG: _إعادة النقل

en: _Undo Restore from Trash
ar_EG: تراجع عن الاستعادة من سلة المهملات

en: _Redo Restore from Trash
ar_EG: إعادة الاستعادة من سلة المهملات

en: Move %d item back to trash | Move %d items back to trash
ar_EG[0]: نقل %d عنصر مرة أخرى إلى سلة المهملات
ar_EG[1]: نقل %d عنصر مرة أخرى إلى سلة المهملات
ar_EG[2]: نقل %d عناصر مرة أخرى إلى سلة المهملات
ar_EG[3]: نقل %d عناصر مرة أخرى إلى سلة المهملات
ar_EG[4]: نقل %d عناصر مرة أخرى إلى سلة المهملات
ar_EG[5]: نقل %d عناصر مرة أخرى إلى سلة المهملات

en: Restore %d item from trash | Restore %d items from trash
ar_EG[0]: استعادة %d عنصر من سلة المهملات
ar_EG[1]: استعادة %d عنصر من سلة المهملات
ar_EG[2]: استعادة %d عناصر من سلة المهملات
ar_EG[3]: استعادة %d عناصر من سلة المهملات
ar_EG[4]: استعادة %d عناصر من سلة المهملات
ar_EG[5]: استعادة %d عناصر من سلة المهملات

en: Move '%s' back to trash
ar_EG: نقل '%s' مرة آخرى إلى سلة المهملات

en: Restore '%s' from trash
ar_EG: استعادة '%s' من سلة المهملات

en: Delete %d copied item | Delete %d copied items
ar_EG[0]: حذف %d عنصر تم نسخه
ar_EG[1]: حذف %d عنصر تم نسخه
ar_EG[2]: حذف %d عناصر تم نسخها
ar_EG[3]: حذف %d عناصر تم نسخها
ar_EG[4]: حذف %d عناصر تم نسخها
ar_EG[5]: حذف %d عناصر تم نسخها

en: Copy %d item to '%s' | Copy %d items to '%s'
ar_EG[0]: نسخ %d عنصر إلى '%s'
ar_EG[1]: نسخ %d عنصر إلى '%s'
ar_EG[2]: نسخ %d عناصر إلى '%s'
ar_EG[3]: نسخ %d عناصر إلى '%s'
ar_EG[4]: نسخ %d عناصر إلى '%s'
ar_EG[5]: نسخ %d عناصر إلى '%s'

en: _Undo Copy %d item | _Undo Copy %d items
ar_EG[0]: _تراجع عن نسخ %d عنصر
ar_EG[1]: _تراجع عن نسخ %d عنصر
ar_EG[2]: _تراجع عن نسخ %d عناصر
ar_EG[3]: _تراجع عن نسخ %d عناصر
ar_EG[4]: _تراجع عن نسخ %d عناصر
ar_EG[5]: _تراجع عن نسخ %d عناصر

en: _Redo Copy %d item | _Redo Copy %d items
ar_EG[0]: _إعادة نسخ %d عنصر
ar_EG[1]: _إعادة نسخ %d عنصر
ar_EG[2]: _إعادة نسخ %d عناصر
ar_EG[3]: _إعادة نسخ %d عناصر
ar_EG[4]: _إعادة نسخ %d عناصر
ar_EG[5]: _إعادة نسخ %d عناصر

en: Delete '%s'
ar_EG: حذف '%s'

en: Copy '%s' to '%s'
ar_EG: نسخ '%s' إلى '%s'

en: _Undo Copy
ar_EG: _تراجع عن النسخ

en: _Redo Copy
ar_EG: _إعادة النسخ

en: Delete %d duplicated item | Delete %d duplicated items
ar_EG[0]: حذف %d عنصر متكرر
ar_EG[1]: حذف %d عنصر متكرر
ar_EG[2]: حذف %d عناصر متكررة
ar_EG[3]: حذف %d عناصر متكررة
ar_EG[4]: حذف %d عناصر متكررة
ar_EG[5]: حذف %d عناصر متكررة

en: Duplicate %d item in '%s' | Duplicate %d items in '%s'
ar_EG[0]: تكرار %d عنصر في '%s'
ar_EG[1]: تكرار %d عنصر في '%s'
ar_EG[2]: تكرار %d عناصر في '%s'
ar_EG[3]: تكرار %d عناصر في '%s'
ar_EG[4]: تكرار %d عناصر في '%s'
ar_EG[5]: تكرار %d عناصر في '%s'

en: _Undo Duplicate %d item | _Undo Duplicate %d items
ar_EG[0]: _تراجع عن تكرار %d عنصر
ar_EG[1]: _تراجع عن تكرار %d عنصر
ar_EG[2]: _تراجع عن تكرار %d عناصر
ar_EG[3]: _تراجع عن تكرار %d عناصر
ar_EG[4]: _تراجع عن تكرار %d عناصر
ar_EG[5]: _تراجع عن تكرار %d عناصر

en: _Redo Duplicate %d item | _Redo Duplicate %d items
ar_EG[0]: _إعادة تكرار %d عنصر
ar_EG[1]: _إعادة تكرار %d عنصر
ar_EG[2]: _إعادة تكرار %d عناصر
ar_EG[3]: _إعادة تكرار %d عناصر
ar_EG[4]: _إعادة تكرار %d عناصر
ar_EG[5]: _إعادة تكرار %d عناصر

en: Duplicate '%s' in '%s'
ar_EG: تكرار '%s' في '%s'

en: _Undo Duplicate
ar_EG: _تراجع عن التكرار

en: _Redo Duplicate
ar_EG: _إعادة التكرار

en: Delete links to %d item | Delete links to %d items
ar_EG[0]: حذف الروابط إلى %d عنصر
ar_EG[1]: حذف الروابط إلى %d عنصر
ar_EG[2]: حذف الروابط إلى %d عناصر
ar_EG[3]: حذف الروابط إلى %d عناصر
ar_EG[4]: حذف الروابط إلى %d عناصر
ar_EG[5]: حذف الروابط إلى %d عناصر

en: Create links to %d item | Create links to %d items
ar_EG[0]: إنشاء روابط إلى %d عنصر
ar_EG[1]: إنشاء روابط إلى %d عنصر
ar_EG[2]: إنشاء روابط إلى %d عناصر
ar_EG[3]: إنشاء روابط إلى %d عناصر
ar_EG[4]: إنشاء روابط إلى %d عناصر
ar_EG[5]: إنشاء روابط إلى %d عناصر

en: Delete link to '%s'
ar_EG: حذف الرابط إلى '%s'

en: Create link to '%s'
ar_EG: إنشاء الرابط إلى '%s'

en: _Undo Create Link
ar_EG: _التراجع عن إنشاء الرابط

en: _Redo Create Link
ar_EG: _إعادة إنشاء الرابط

en: Create an empty file '%s'
ar_EG: إنشاء ملف فارغ '%s'

en: _Undo Create Empty File
ar_EG: _التراجع عن إنشاء ملف فارغ

en: _Redo Create Empty File
ar_EG: _إعادة إنشاء ملف فارغ

en: Create a new folder '%s'
ar_EG: إنشاء مجلد جديد '%s'

en: _Undo Create Folder
ar_EG: _التراجع عن إنشاء مجلد

en: _Redo Create Folder
ar_EG: _إعادة إنشاء مجلد

en: Create new file '%s' from template
ar_EG: إنشاء ملف جديد '%s' من القالب

en: _Undo Create from Template
ar_EG: _التراجع عن الإنشاء من القالب

en: _Redo Create from Template
ar_EG: _إعادة الإنشاء من القالب

en: Rename '%s' as '%s'
ar_EG: إعادة تسمية '%s' كـ'%s'

en: _Undo Rename
ar_EG: _التراجع عن إعادة التسمية

en: _Redo Rename
ar_EG: _إعادة إعادة التسمية

en: Move %d item to trash | Move %d items to trash
ar_EG[0]: نقل %d عنصر إلى سلة المهملات
ar_EG[1]: نقل %d عنصر إلى سلة المهملات
ar_EG[2]: نقل %d عناصر إلى سلة المهملات
ar_EG[3]: نقل %d عناصر إلى سلة المهملات
ar_EG[4]: نقل %d عناصر إلى سلة المهملات
ar_EG[5]: نقل %d عناصر إلى سلة المهملات

en: Restore '%s' to '%s'
ar_EG: استعادة '%s' إلى '%s'

en: Move '%s' to trash
ar_EG: نقل '%s' إلى سلة المهملات

en: _Undo Trash
ar_EG: _التراجع عن سلة المهملات

en: _Redo Trash
ar_EG: _إعادة سلة المهملات

en: Restore original permissions of items enclosed in '%s'
ar_EG: استعادة الأذونات الأصلية للعناصر الموجودة في '%s'

en: Set permissions of items enclosed in '%s'
ar_EG: تعيين أذونات العناصر الموضحة في '%s'

en: _Undo Change Permissions
ar_EG: _التراجع عن تغيير الأذونات

en: _Redo Change Permissions
ar_EG: _إعادة تغيير الأذونات

en: Restore original permissions of '%s'
ar_EG: استعادة الأذونات الأصلية لـ'%s'

en: Set permissions of '%s'
ar_EG: تعيين الأذونات لـ'%s'

en: Restore group of '%s' to '%s'
ar_EG: استعادة المجموعة من '%s' إلى '%s'

en: Set group of '%s' to '%s'
ar_EG: تعيين المجموعة من '%s' إلى '%s'

en: _Undo Change Group
ar_EG: _التراجع عن تغيير المجموعة

en: _Redo Change Group
ar_EG: _إعادة تغيير المجموعة

en: Restore owner of '%s' to '%s'
ar_EG: استعادة المالك من '%s' إلى '%s'

en: Set owner of '%s' to '%s'
ar_EG: تعيين المالك من '%s' إلى '%s'

en: _Undo Change Owner
ar_EG: _التراجع عن تغيير المالك

en: _Redo Change Owner
ar_EG: _إعادة تغيير المالك

en: Could not determine original location of "%s"
ar_EG: لا يمكن تحديد الموقع الأصلي لـ"%s"

en: The item cannot be restored from trash
ar_EG: لا يمكن استعادة العنصر من سلة المهملات

en: The selection rectangle
ar_EG: مستطيل التحديد

en: Could not forget association
ar_EG: لا يمكن نسيان الأقتران

en: Forget association
ar_EG: نسيان الأقتران

en: Valid executable.
ar_EG: صالح للتنفيذ.

en: Not a valid executable.  Spaces in the file path must be escaped with backslash (\).
ar_EG: غيرصالح للتنفيذ. يجب أن يتم إخلاء المسافات في مسار الملف مع خط مائل عكسي (\).

note: the %s here is a file extension
en: %s document
ar_EG: المستند %s

en: Open all files of type "%s" with
ar_EG: فتح جميع الملفات من نوع "%s" باستخدام

en: Select an application in the list to open %s and other files of type "%s"
ar_EG: حدد تطبيقاً في القائمة لفتح %s وملفات أخرى من نوع " %s "

en: Custom application
ar_EG: تطبيق مخصص

en: Executables
ar_EG: الملفات التنفيذية

en: You can also type or select a custom executable file to use to open this file type.  You can use this command just once, or set it as default for all files of this type.
ar_EG: يمكنك أيضاً كتابة أو تحديد ملف قابل للتنفيذ مخصص لاستخدامه لفتح هذا النوع من الملفات. يمكنك استخدام هذا الأمر مرة واحدة فقط، أو تعيينه كإعداد افتراضي لجميع الملفات من هذا النوع.

en: Enter a custom command...
ar_EG: أدخل أمراً مخصصاً...

en: Add to list
ar_EG: إضافة إلى القائمة

en: Set as default
ar_EG: تعيين كافتراضي

en: Reset to system defaults
ar_EG: إعادة تعيين إلى افتراضيات النظام

en: Sorry, but you cannot execute commands from a remote site.
ar_EG: عفواً، لكن لا يمكنك تنفيذ الأوامر من موقع بعيد.

en: This is disabled due to security considerations.
ar_EG: تم تعطيل هذا بسبب اعتبارات الأمان.

en: There was an error launching the application.
ar_EG: حدث خطأ أثناء بدء تشغيل التطبيق.

en: This drop target only supports local files.
ar_EG: هدف الإفلات هذا يدعم الملفات المحلية فقط.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
ar_EG: لفتح الملفات غير المحلية ، قم بنسخها إلى مجلد محلي ثم قم بإفلاتها مرة أخرى.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
ar_EG: لفتح الملفات غير المحلية، قم بنسخها إلى مجلد محلي ثم قم بإفلاتها مرة أخرى. لقد تم بالفعل فتح الملفات المحلية التي قمت بإسقاطها.

en: Details:
ar_EG: التفاصيل:

en: Preparing
ar_EG: التجهيز

en: Undo Edit
ar_EG: تراجع عن تحرير

en: Undo the edit
ar_EG: التراجع عن التحرير

en: Redo Edit
ar_EG: إعادة تحرير

en: Redo the edit
ar_EG: إعادة التحرير

en: The text of the label.
ar_EG: نص التسمية.

en: Justification
ar_EG: التسوية

en: The alignment of the lines in the text of the label relative to each other. This does NOT affect the alignment of the label within its allocation. See GtkMisc::xalign for that.
ar_EG: محاذاة الأسطر في نص التسمية بالنسبة لبعضها البعض. هذا لا يؤثر على محاذاة التسمية ضمن تخصيصها. انظر GtkMisc :: xalign لذلك.

en: Line wrap
ar_EG: التفاف السطر

en: If set, wrap lines if the text becomes too wide.
ar_EG: في حالة التعيين، قم بلف الأسطر إذا أصبح النص عريضاً جداً.

en: Cursor Position
ar_EG: موضع المؤشر

en: The current position of the insertion cursor in chars.
ar_EG: الموضع الحالي لمؤشر الإدراج في الأحرف.

en: Selection Bound
ar_EG: اختيار مقيد

en: The position of the opposite end of the selection from the cursor in chars.
ar_EG: موضع الطرف الآخر من الاختيار من المؤشر في الأحرف.

en: Input Methods
ar_EG: طرق الإدخال

en: Show more _details
ar_EG: عرض مزيد من _التفاصيل

en: You can stop this operation by clicking cancel.
ar_EG: يمكنك إيقاف هذه العملية عن طريق النقر فوق إلغاء.

en:  (invalid Unicode)
ar_EG:  (Unicode غير صالح)

en: Set as Wallpaper...
ar_EG: تعيين كخلفية...

en: Set the selected image as your Cinnamon desktop wallpaper
ar_EG: تعيين الصورة المحددة كخلفية سطح المكتب لـCinnamon

en: Add Desklets
ar_EG: إضافة تطبيق مكتبي

en: Add Cinamon desklets
ar_EG: إضافة تطبيق مكتبي Cinamon

en: Mount archive
ar_EG: تحميل الأرشيف

en: Mount %f to browse its contents
ar_EG: تحميل %f لتصفح محتوياته

en: Change Desktop _Background
ar_EG: تغيير خلفية _سطح المكتب

en: Change the Cinnamon desktop background
ar_EG: تغيير خلفية سطح مكتب Cinnamon

en: Open Expo to add, remove, or organize workspaces
ar_EG: فتح Expo لإضافة أو إزالة أو تنظيم مساحات العمل

en: Create a new l_auncher here...
ar_EG: إنشاء منصة _إطلاق جديدة هنا ...

en: Create a new launcher in this folder
ar_EG: إنشاء منصة إطلاق جديدة في هذا المجلد

en: Remove workspace
ar_EG: إزالة مساحة العمل

en: Remove the currently active workspace
ar_EG: إزالة مساحة العمل النشطة حالياً

en: Jump to new workspace
ar_EG: اذهب إلى مساحة العمل الجديدة

en: Create a new workspace and activate it
ar_EG: إنشاء مساحة عمل جديدة وتنشيطها

en: Files
ar_EG: الملفات

en: Access and organize files
ar_EG: الوصول إلى الملفات وتنظيمها

en: Edit Bookmarks
ar_EG: تحرير الإشارات المرجعية

en: <b>_Bookmarks</b>
ar_EG: <b>_الإشارات المرجعية</b>

en: <b>_Name</b>
ar_EG: <b>_الاسم</b>

en: <b>_Location</b>
ar_EG: <b>_الموقع</b>

en: Direction
ar_EG: الاتجاه

en: button
ar_EG: زر

en: Local Files Only
ar_EG: الملفات المحلية فقط

en: Decimal
ar_EG: عشري

en: Decimal (long format)
ar_EG: عشري (تنسيق طويل)

en: Binary (long format)
ar_EG: ثنائي (تنسيق طويل)

en: By Name
ar_EG: حسب الاسم

en: By Size
ar_EG: حسب الحجم

en: By Type
ar_EG: حسب النوع

en: By Detailed Type
ar_EG: حسب النوع التفصيلي

en: By Modification Date
ar_EG: حسب تاريخ التعديل

en: By Access Date
ar_EG: حسب تاريخ الوصول

en: By Trashed Date
ar_EG: حسب تاريخ التمزيق

en: 100 KB
ar_EG: 100 كب

en: 500 KB
ar_EG: 500 كب

en: 1 MB
ar_EG: 1 مب

en: 3 MB
ar_EG: 3 مب

en: 5 MB
ar_EG: 5 مب

en: 10 MB
ar_EG: 10 مب

en: 100 MB
ar_EG: 100 مب

en: 1 GB
ar_EG: 1 جب

en: 2 GB
ar_EG: 2 جب

en: 4 GB
ar_EG: 4 جب

en: 8 GB
ar_EG: 8 جب

en: File Management Preferences
ar_EG: تفضيلات إدارة الملفات

en: <b>Default View</b>
ar_EG: <b>العرض الافتراضي</b>

en: View _new folders using:
ar_EG: عرض _المجلدات الجديدة باستخدام:

en: _Arrange items:
ar_EG: _ترتيب العناصر:

en: Sort _folders before files
ar_EG: فرز _المجلدات قبل الملفات

en: <b>Icon View Defaults</b>
ar_EG: <b>افتراضيات عرض الأيقونة</b>

en: Default _zoom level:
ar_EG: مستوى _التكبير الافتراضي:

en: _Text beside icons
ar_EG: _النص بجانب الأيقونات

en: <b>Compact View Defaults</b>
ar_EG: <b>افتراضيات العرض المحكم</b>

en: _Default zoom level:
ar_EG: _مستوى التكبير الافتراضي:

en: A_ll columns have the same width
ar_EG: ج_ميع الأعمدة لها نفس العرض

en: <b>List View Defaults</b>
ar_EG: <b>افتراضيات عرض القائمة</b>

en: D_efault zoom level:
ar_EG: م_ستوى التكبير الافتراضي:

en: <b>Tree View Defaults</b>
ar_EG: <b>افتراضيات عرض الشجرة</b>

en: Show _only folders
ar_EG: عرض _المجلدات فقط

en: <b>Behavior</b>
ar_EG: <b>السلوك</b>

en: _Single click to open items
ar_EG: _نقرة واحدة لفتح العناصر

en: _Double click to open items
ar_EG: _انقر نقراً مزدوجاً لفتح العناصر

en: Click on a file's name twice to rename it
ar_EG: انقر على اسم الملف مرتين لإعادة تسميته

en: Open each _folder in its own window
ar_EG: فتح كل _مجلد في النافذة الخاصة به

en: Always start in dual-pane view
ar_EG: بدء العرض دائماً في الجزء المزدوج

en: Ignore per-folder view preferences
ar_EG: تجاهل تفضيلات العرض لكل مجلد

en: Disable file operation queueing
ar_EG: تعطيل عملية قائمة انتظار الملف

en: Double-click on a blank area to go to the parent folder
ar_EG: انقر نقراً مزدوجاً فوق منطقة فارغة للانتقال إلى المجلد الأصلي

en: <b>Executable Text Files</b>
ar_EG: <b>الملفات النصية القابلة للتنفيذ</b>

en: _Run executable text files when they are opened
ar_EG: _تشغيل الملفات النصية القابلة للتنفيذ عند فتحها

en: _View executable text files when they are opened
ar_EG: _عرض الملفات النصية القابلة للتنفيذ عند فتحها

en: _Ask each time
ar_EG: _اسأل في كل مرة

en: <b>Trash</b>
ar_EG: <b>سلة المهملات</b>

en: Ask before _emptying the Trash or deleting files
ar_EG: اسأل قبل _إفراغ سلة المهملات أو حذف الملفات

en: I_nclude a Delete command that bypasses Trash
ar_EG: ت_ضمين أمر حذف لكي يتجاوز سلة المهملات

en: Bypass the Trash when the Delete key is pressed
ar_EG: تجاوز سلة المهملات عند الضغط على مفتاح Delete

en: <b>Media Handling</b>
ar_EG: <b>معالجة الوسائط</b>

en: Automatically mount removeable media when inserted and on startup
ar_EG: تحميل الوسائط القابلة للإزالة تلقائياً عند إدخالها وعند بدء التشغيل

en: Automatically open a folder for automounted media
ar_EG: الفتح التلقائي لمجلد الوسائط المحملة تلقائياً

en: Prompt or autorun/autostart programs when media are inserted
ar_EG: مطالبة أو تشغيل تلقائي/بدء تلقائي عندما يتم إدراج وسائط

en: Automatically close the device's tab, pane, or window when a device is unmounted or ejected
ar_EG: إغلاق علامة التبويب أو الجزء أو نافذة الجهاز تلقائيا عند إلغاء تحميل الجهاز أو إخراجه

en: <b>Bulk Rename</b>
ar_EG: <b>إعادة تسمية مجمعة</b>

en: Command to invoke when renaming multiple items:
ar_EG: أمر للاستدعاء عند إعادة تسمية عناصر متعددة:

en: <b>Icon Captions</b>
ar_EG: <b>عنوان الأيقونة</b>

en: Choose the order of information to appear beneath icon names. More information will appear when zooming in closer.
ar_EG: اختيار ترتيب المعلومات لتظهر أسفل أسماء الأيقونات. سوف تظهر المزيد من المعلومات عند التقريب.

en: <b>Date</b>
ar_EG: <b>التاريخ</b>

en: _Format:
ar_EG: _التنسيق:

en: <b>Window and Tab Titles</b>
ar_EG: <b>عناوين النوافذ وعلامات التبويب</b>

en: Show the full p_ath in the title bar and tab bars
ar_EG: عرض ا_لمسار الكامل في شريط العنوان وأشرطة علامات التبويب

en: <b>File Size</b>
ar_EG: <b>حجم الملف</b>

en: _Prefixes:
ar_EG: _البادئات:

en: <b>File Properties</b>
ar_EG: <b>خصائص الملف</b>

en: Show advanced permissions in the file property dialog
ar_EG: عرض الأذونات المتقدمة في مربع حوار خصائص الملف

en: <b>Move/Copy To Menu</b>
ar_EG: <b>نقل/نسخ إلى القائمة</b>

en: List bookmarks in the menu
ar_EG: قائمة الإشارات المرجعية في القائمة

en: List devices and network locations in the menu
ar_EG: قائمة الأجهزة ومواقع الشبكات في القائمة

en: <b>List Columns</b>
ar_EG: <b>أعمدة القائمة</b>

en: Choose the order of information to appear in the list view.
ar_EG: اختيار ترتيب المعلومات لتظهر في عرض القائمة.

en: List Columns
ar_EG: أعمدة القائمة

en: <b>Previewable Files</b>
ar_EG: <b>الملفات القابلة للمعاينة</b>

en: Show _thumbnails:
ar_EG: عرض _الصور المصغرة:

en: _Only for files smaller than:
ar_EG: _فقط للملفات الأصغر من:

en: <b>Folders</b>
ar_EG: <b>المجلدات</b>

en: Count _number of items:
ar_EG: عدد _العناصر:

en: <b>Tooltips</b>
ar_EG: <b>تلميحات الأدوات</b>

en: Show tooltips in icon and compact views
ar_EG: عرض تلميحات الأدوات في الأيقونة وطرق العرض المحكم

en: Show tooltips in list views
ar_EG: عرض تلميحات الأدوات في طرق عرض القائمة

en: Show tooltips on the desktop
ar_EG: عرض تلميحات الأدوات على سطح المكتب

en: <i>By default, a folder tooltip shows the item count, and files display their size.
        Select additional information to display in the tooltip:</i>
ar_EG: <i>بشكل افتراضي، يعرض تلميح أدوات المجلد عدد العناصر، وتعرض الملفات حجمها.
     حدد معلومات إضافية لعرضها في تلميح الأدوات:</i>

en: Detailed file type
ar_EG: نوع الملف التفصيلي

en: Modified date
ar_EG: تاريخ التعديل

en: Accessed date
ar_EG: تاريخ الوصول

en: File or folder location
ar_EG: موقع الملف أو المجلد

en: Up
ar_EG: أعلى

en: Toolbar
ar_EG: شريط الأدوات

en: Selection
ar_EG: تحديد

en: Background
ar_EG: الخلفية

en: Case sensitive
ar_EG: حساسية الأحرف

en: Regular expression
ar_EG: التعبير العادي

en: Stretch background across multiple monitors
ar_EG: مدد صوره الخلفية لشاشات متعددة

en: Draw user backgrounds
ar_EG: رسم خلفيات المستخدم

en: When a user is selected, show that user's background.
ar_EG: عندما يتم تحديد مستخدم، قم بعرض خلفية ذلك المستخدم.

en: Draw a grid
ar_EG: رسم شبكة

en: Draw a grid of white dots on top of the background.
ar_EG: رسم شبكة من النقاط البيضاء أعلى الخلفية.

en: GTK theme
ar_EG: ثيم GTK

en: Icon theme
ar_EG: أيقونة الثيم

en: Mouse cursor
ar_EG: مؤشر الفأرة

en: Optional pictures
ar_EG: صور اختيارية

en: Other monitors
ar_EG: الشاشات الأخرى

en: If you have multiple monitors, the user list is placed on the active one, and this picture on the others.
ar_EG: إذا كان لديك أجهزة عرض متعددة، يتم وضع قائمة المستخدمين على القائمة النشطة، وهذه الصورة على الآخرين.

en: Bottom left
ar_EG: أسفل اليسار

en: Select a picture to show on the bottom left of the login window.
ar_EG: تحديد صورة لعرضها في الجزء السفلي الأيسر من نافذة تسجيل الدخول.

en: User list
ar_EG: قائمة المستخدم

en: Allow manual login
ar_EG: السماح بتسجيل الدخول اليدوي

en: Add an option in the login window to enter a username.
ar_EG: إضافة خيار في نافذة تسجيل الدخول لإدخال اسم مستخدم.

en: Hide the user list
ar_EG: إخفاء قائمة المستخدم

en: Hide the list of users in the login window.
ar_EG: إخفاء قائمة المستخدمين في نافذة تسجيل الدخول.

en: Guest sessions
ar_EG: جلسات الضيف

en: Allow guest sessions
ar_EG: السماح بجلسات الضيف

en: Allow guests to use the computer without a password. A temporary guest account is created automatically when they log in.
ar_EG: السماح للضيوف باستخدام الكمبيوتر دون كلمة مرور. يتم إنشاء حساب ضيف مؤقت تلقائيًا عند تسجيل الدخول.

en: Warning: Automatic login will fail if the user's home directory is encrypted.
ar_EG: تحذير: سوف يفشل تسجيل الدخول التلقائي إذا تم تشفير الدليل الرئيسي للمستخدم.

en: Delay before connection (in seconds)
ar_EG: تأخير قبل الاتصال بثواني

en: If this option is set the login screen will be shown for this many seconds before the automatic login occurs. Any user activity will cancel the countdown.
ar_EG: إذا تم تعيين هذا الخيار ، فستظهر شاشة تسجيل الدخول لهذه الثواني العديدة قبل حدوث تسجيل الدخول التلقائي. أي نشاط للمستخدم سيلغي العد التنازلي.

en: These settings require a computer reboot to take effect.
ar_EG: تتطلب هذه الإعدادات إعادة تشغيل الكمبيوتر لتصبح نافذة المفعول.

en: Activate numlock
ar_EG: تنشيط numlock

en: Please install numlockx to use this option.
ar_EG: الرجاء تثبيت numlockx لاستخدام هذا الخيار.

en: Activate numlock in the login window.
ar_EG: تنشيط numlock في نافذة تسجيل الدخول.

en: HiDPI support
ar_EG: دعم HiDPI

en: Support for high pixel density and Retina displays.
ar_EG: الدعم لكثافة البكسل العالية والشاشات الشبكية.

en: Choose which monitor should display the login window, or select 'Auto' if you want it to follow the mouse.
ar_EG: اختر الشاشة التي يفترض أن تعرض نافذة تسجيل الدخول ، أو اختر "تلقائي" إذا كنت تريد أن تتبع الماوس.

en: Panel indicators
ar_EG: مؤشرات الشريط

en: Show the computer hostname in the panel.
ar_EG: عرض اسم مضيف الكمبيوتر في الشريط.

en: Accessibility options
ar_EG: خيارات سهولة الوصول

en: Show accessibility options in the panel.
ar_EG: عرض خيارات سهولة الوصول في الشريط.

en: Battery power
ar_EG: طاقة البطارية

en: On laptops, show the battery power in the panel.
ar_EG: على أجهزة الكمبيوتر المحمولة، عرض طاقة البطارية في الشريط.

en: Show the keyboard layout in the panel.
ar_EG: عرض تخطيط لوحة المفاتيح في الشريط.

en: Quit menu
ar_EG: إنهاء القائمة

en: Show the quit menu in the panel.
ar_EG: عرض إنهاء القائمة في الشريط.

en: Show a clock in the panel.
ar_EG: عرض الساعة في الشريط

en: Choose an Image File
ar_EG: اختيار ملف الصورة

en: Image files
ar_EG: ملفات الصور

en: Configure the login window
ar_EG: تكوين نافذة تسجيل الدخول

en: Directories are not supported
ar_EG: الدلائل غير مدعومة

en: Don't know what to do
ar_EG: لا أعرف ما يجب القيام به

en: Something completely unexpected happened
ar_EG: شئ غير متوقع قد حدث

en: Light background
ar_EG: خلفية مضيئة

en: Dark background
ar_EG: خلفية داكنة

en: New Connection
ar_EG: اتصال جديد

en: Connected to %s
ar_EG: متصل ب %s

en: SAVED CONNECTIONS
ar_EG: اتصالات محفوظة

en: Delete All
ar_EG: مسح الكل

en: Reload Library
ar_EG: تحديث المكتبة

en: Export Library
ar_EG: تصدير المكتبة

en: Are you sure you want to proceed?
ar_EG: هل انت متأكد انك تريد المتابعة؟

en: By deleting this connection you won’t be able to recover this data.
ar_EG: بحذف هذا الاتصال ، لن تتمكن من استعادة هذه البيانات.

en: Yes, Delete!
ar_EG: نعم ، احذف!

en: All the data will be deleted and you won’t be able to recover it.
ar_EG: سيتم حذف جميع البيانات ولن تتمكن من استعادتها.

en: Yes, Delete All!
ar_EG: نعم ، احذف الكل!

en: A username is required in order to connect!
ar_EG: مطلوب اسم مستخدم من أجل الاتصال!

en: Pick a file
ar_EG: اختر ملفًا

note: #-#-#-#-#  25 (MATE Desktop Environment)  #-#-#-#-# File menu
en: _Save
ar_EG: _حفظ

en: Unable to Connect to %s
ar_EG: غير قادر على الاتصال ب %s

en: Unable to Export Library
ar_EG: تعذر تصدير المكتبة

en: Welcome to Sequeler
ar_EG: مرحبا بكم في Sequeler

en: Connect to Any Local or Remote Database.
ar_EG: اتصل بأي قاعدة بيانات محلية أو بعيدة.

en: Add a New Database
ar_EG: إضافة قاعدة بيانات جديدة

en: Connect to a Database and Save It in Your Library
ar_EG: اتصل بقاعدة بيانات واحفظها في مكتبتك

en: Open a New Sequeler Window
ar_EG: افتح نافذة جديدة لاحقة

en: Import Connections
ar_EG: اتصالات الاستيراد

en: Import Previously Exported Sequeler Connections
ar_EG: استيراد اتصالات التي تم تصديرها مسبقًا

en: Unable to Import Library
ar_EG: تعذر استيراد المكتبة

en: - Select Database -
ar_EG: - حدد قاعدة البيانات -

en: Search Tables
ar_EG: جداول البحث

en: Search Tables…
ar_EG: جداول البحث…

en: Reload Tables
ar_EG: إعادة تحميل الجداول

en: Add Table
ar_EG: أضف الجدول

en: TABLES
ar_EG: الجداول

en: Structure
ar_EG: بناء

en: Content
ar_EG: المحتوى

en: Relations
ar_EG: علاقات

en: Query
ar_EG: استعلام

note: #-#-#-#-#  26 (MATE Desktop Environment)  #-#-#-#-# translators: this is the label for toolbar button
en: Zoom Out
ar_EG: تصغير

note: #-#-#-#-#  26 (MATE Desktop Environment)  #-#-#-#-# translators: this is the label for toolbar button
en: Zoom In
ar_EG: تكبير

en: Solarized Light
ar_EG: ضوء شمسي

en: Solarized Dark
ar_EG: الظلام الشمسي

en: Change Text Style
ar_EG: تغيير نمط النص

en: Create a new Query Tab
ar_EG: إنشاء علامة تبويب استعلام جديدة

en: Query %i
ar_EG: استعلام %i

en: Select Table
ar_EG: حدد الجدول

en: Select a table from the left sidebar to activate this view.
ar_EG: حدد جدولاً من الشريط الجانبي الأيسر لتنشيط هذا العرض.

en: No Results Available
ar_EG: لا توجد نتائج متاحة

en: Reload Results
ar_EG: إعادة تحميل النتائج

en:  Fields
ar_EG:  مجالات

en: Previous Page
ar_EG: الصفحة السابقة

en: Next Page
ar_EG: الصفحة التالية

en: %d Pages
ar_EG: %d صفحات

en: Jump to page…
ar_EG: انتقال إلى الصفحة …

en: 1 Page
ar_EG: 1 صفحة

en: %d of %d Pages
ar_EG: %d من %d صفحات

en: %d Entries
ar_EG: %d إدخالات

en:  Constraints
ar_EG:  القيود

en: Running Query…
ar_EG: الاستعلام قيد التشغيل …

en: Run Query
ar_EG: قم بتشغيل الاستعلام

en: Export Results
ar_EG: نتائج التصدير

en: Export as CSV
ar_EG: تصدير كملف CSV

en: Export as Text
ar_EG: تصدير كنص

en: Unable to process Query!
ar_EG: غير قادر على معالجة الاستعلام!

en: %d Total Results
ar_EG: %d إجمالي النتائج

en: Query Successfully Executed! Rows Affected: %s
ar_EG: تم تنفيذ الاستعلام بنجاح! الصفوف المتأثرة: %s

en: Query Executed!
ar_EG: تم تنفيذ الاستعلام!

en: Connect
ar_EG: الاتصال

en: Edit Connection
ar_EG: تحرير الاتصال

en: Duplicate Connection
ar_EG: اتصال مكرر

en: Delete Connection
ar_EG: حذف الاتصال

en: Error
ar_EG: خطأ

en: on Column
ar_EG: في العمود

en: Copy %s
ar_EG: نسخ %s

en: %s (copy)
ar_EG: %s (نسخة)

en: Libssh2 initialization failed (%d)
ar_EG: (%d) فشل تهيئة Libssh2

en: Failed to open socket
ar_EG: فشل في فتح المقبس

en: Failed to connect!
ar_EG: فشل الاتصال!

en: Error when starting up SSH session: %d
ar_EG: خطأ عند بدء جلسة SSH :%d

en: Authentication by password failed!
ar_EG: فشلت المصادقة بكلمة المرور!

en: Authentication by public key failed!
ar_EG: فشلت المصادقة بالمفتاح العام!

en: No supported authentication methods found!
ar_EG: لم يتم العثور على طرق مصادقة مدعومة!

en: Failed to open listen socket
ar_EG: فشل في فتح مأخذ توصيل الاستماع

en: Failed to bind. Your Database Port may be wrong!
ar_EG: فشل الربط. قد يكون منفذ قاعدة البيانات الخاص بك خاطئًا!

en: Failed to listen!
ar_EG: فشل في الاستماع!

en: Failed to accept remote connection!
ar_EG: فشل قبول الاتصال عن بعد!

en: Could not open the direct-tcpip channel! (Note that this can be a problem at the server! Please review the server logs.)
ar_EG: تعذر فتح قناة Direct-tcpip! (لاحظ أن هذا يمكن أن يكون مشكلة في الخادم! يرجى مراجعة سجلات الخادم.)

en: Error!
ar_EG: خطأ!

en: Missing SSH Key file!
ar_EG: ملف SSH Key مفقود!

en: Missing SSH public key!
ar_EG: مفتاح SSH العمومي مفقود!

en: Connection
ar_EG: الإتصال

en: Select connection color
ar_EG: حدد لون الاتصال

en: Connection Name:
ar_EG: اسم الاتصال:

en: Connection's name
ar_EG: اسم الاتصالات

en: Database Type:
ar_EG: نوع قاعدة البيانات:

en: Database Name:
ar_EG: اسم قاعدة البيانات:

en: Hide password
ar_EG: اخفاء كلمة المرور

en: File Path:
ar_EG: مسار الملف:

en: Select Your SQLite File…
ar_EG: حدد ملف SQLite الخاص بك …

en: Connect via SSH Tunnel:
ar_EG: الاتصال عبر نفق SSH:

en: SSH Host:
ar_EG: مضيف SSH:

en: SSH Username:
ar_EG: اسم مستخدم SSH:

en: SSH Password:
ar_EG: كلمة مرور SSH:

en: SSH Port:
ar_EG: منفذ SSH:

en: Optional
ar_EG: اختياري

en: SSH Identity
ar_EG: هوية SSH

en: Select Your Identity File…
ar_EG: حدد ملف هويتك …

en: Generate SSH Key
ar_EG: توليد مفتاح SSH

en: SSH Tunnel
ar_EG: نفق SSH

en: Save Connection
ar_EG: حفظ الاتصال

en: Test Connection
ar_EG: اختبار الاتصال

en: Opening SSH Tunnel…
ar_EG: جارٍ فتح نفق SSH …

en: Testing Connection…
ar_EG: جارٍ اختبار الاتصال …

en: Successfully Connected!
ar_EG: تم الاتصال بنجاح!

en: Saving Connection…
ar_EG: جارٍ حفظ الاتصال …

en: Connection Saved!
ar_EG: تم حفظ الاتصال!

en: Connecting…
ar_EG: توصيل…

en: Enter password for %s
ar_EG: أدخل كلمة المرور لـ%s

en: Invalid password, please try again
ar_EG: كلمة المرور غير صالحة، يرجى المحاولة مرة أخرى

en: Failed to authenticate
ar_EG: فشل في المصادقة

en: Failed to start session
ar_EG: فشل بدء الجلسة

en: Logging in...
ar_EG: تسجيل الدخول...

en: Login Screen
ar_EG: شاشة تسجيل الدخول

en: Power:
ar_EG: الطاقة:

en: Onscreen keyboard
ar_EG: لوحة المفاتيح على الشاشة

en: Quit...
ar_EG: إنهاء...

en: Keyboard layout:
ar_EG: تخطيط لوحة المفاتيح

en: Session Options
ar_EG: خيارات الجلسة

en: Select desktop environment
ar_EG: تحديد بيئة سطح المكتب

en: Goodbye. Would you like to...
ar_EG: وداعاً. هل ترغب في...

en: Shut Down
ar_EG: إيقاف التشغيل

en: Are you sure you want to shut down the computer?
ar_EG: هل تريد بالتأكيد إيقاف تشغيل الكمبيوتر؟

en: Other users are currently logged in to this computer, shutting down now will also close these other sessions.
ar_EG: يتم حاليا تسجيل دخول مستخدمين آخرين إلى هذا الكمبيوتر، وإيقاف التشغيل الآن سوف يغلق أيضا هذه الجلسات الأخرى.

en: Restart
ar_EG: إعادة التشغيل

en: Show release version
ar_EG: عرض الإفراج عن الإصدار

en: Run in test mode
ar_EG: تشغيل في وضع الاختبار

en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
ar_EG: تشغيل '%s --المساعدة' لمشاهدة قائمة كاملة بخيارات سطر الأوامر المتاحة.

en: %s (Default)
ar_EG: %s (افتراضي)

en: Guest Session
ar_EG: جلسة الضيف

en: Please enter a complete e-mail address
ar_EG: يرجى إدخال عنوان بريد إلكتروني كامل

en: Incorrect e-mail address or password
ar_EG: عنوان بريد إلكتروني أو كلمة مرور غير صحيحة

en: If you have an account on an RDP or Citrix server, Remote Login lets you run applications from that server.
ar_EG: إذا كان لديك حساب على خادم RDP أو Citrix، فإن تسجيل الدخول عن بعد يتيح لك تشغيل التطبيقات من ذلك الخادم.

en: If you have an account on an RDP server, Remote Login lets you run applications from that server.
ar_EG: إذا كان لديك حساب على خادم RDP، فإن تسجيل الدخول عن بعد يتيح لك تشغيل التطبيقات من ذلك الخادم.

en: Set Up...
ar_EG: إعداد...

en: You need an Ubuntu Remote Login account to use this service. Would you like to set up an account now?
ar_EG: أنت بحاجة إلى حساب تسجيل الدخول عن بعد Ubuntu لاستخدام هذه الخدمة. هل ترغب في إعداد حساب الآن؟

en: You need an Ubuntu Remote Login account to use this service. Visit uccs.canonical.com to set up an account.
ar_EG: أنت بحاجة إلى حساب تسجيل الدخول عن بعد Ubuntu لاستخدام هذه الخدمة. تفضل بزيارة uccs.canonical.com لإعداد حساب.

en: Server type not supported.
ar_EG: نوع الخادم غير مدعوم.

en: Domain:
ar_EG: النطاق:

en: Email address:
ar_EG: عنوان البريد الإلكتروني:

en: Log In
ar_EG: تسجيل الدخول

en: Login as %s
ar_EG: تسجيل الدخول كـ%s

en: Retry as %s
ar_EG: إعادة المحاولة كـ%s

en: Login
ar_EG: تسجيل الدخول

en: A Text Editor
ar_EG: محرر النص

en: <p> Xed is a small, but powerful text editor. It has most standard text editor functions and fully supports international text in Unicode. Advanced features include syntax highlighting and automatic indentation of source code, printing and editing of multiple documents in one window. </p> <p> Xed is extensible through a plugin system, which currently includes support for spell checking, comparing files, viewing CVS ChangeLogs, and adjusting indentation levels. </p>
ar_EG: <p> إن Xed هو محرر نصوص صغير ولكنه قوي. يحتوي على معظم وظائف محرر النص القياسي ويدعم بشكل كامل النص الدولي في Unicode. وتشمل الميزات المتقدمة تمييز بناء الجملة والمسافات التلقائية للكود المصدر، وطباعة وتحرير مستندات متعددة في نافذة واحدة. </p> <p> و Xed قابل للتوسعة من خلال نظام المكون الإضافي، والذي يتضمن حالياً دعم التدقيق الإملائي ومقارنة الملفات وعرض CVS ChangeLogs وتعديل مستويات المسافة البادئة. </p>

en: Text Editor
ar_EG: محرر النص

en: Show the application's version
ar_EG: عرض إصدار التطبيق

en: Display list of possible values for the encoding option
ar_EG: عرض قائمة بالقيم الممكنة لخيار الترميز

en: Set the character encoding to be used to open the files listed on the command line
ar_EG: تعيين ترميز الأحرف ليتم استخدامه لفتح الملفات المدرجة في سطر الأوامر

en: ENCODING
ar_EG: الترميز

en: Create a new top-level window in an existing instance of xed
ar_EG: إنشاء نافذة جديدة ذات مستوى أعلى في مثيل موجود لـxed

en: Create a new document in an existing instance of xed
ar_EG: إنشاء مستند جديد في مثيل موجود لـxed

en: Set the size and position of the window (WIDTHxHEIGHT+X+Y)
ar_EG: تعيين حجم وموضع النافذة (WIDTHxHEIGHT+X+Y)

en: Open files and block process until files are closed
ar_EG: فتح الملفات وعملية الحظر حتى يتم إغلاق الملفات

en: Run xed in standalone mode
ar_EG: تشغيل xed في وضع مستقل

en: [FILE...] [+LINE]
ar_EG: [ملف...] [+سطر]

en: %s: invalid encoding.
ar_EG: %s: ترميز غير صالح.

en: There was an error displaying the help.
ar_EG: حدث خطأ في عرض المساعدة.

en: Log Out _without Saving
ar_EG: تسجيل الخروج _بدون حفظ

en: _Cancel Logout
ar_EG: _إلغاء تسجيل الخروج

en: Close _without Saving
ar_EG: إغلاق _بدون حفظ

en: _Save As...
ar_EG: _حفظ باسم...

en: Question
ar_EG: السؤال

en: If you don't save, changes from the last %ld second will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last %ld seconds will be permanently lost.
ar_EG[0]: إذا لم تقم بالحفظ، فسيتم فقدان التغييرات من آخر %ld ثانية بشكل دائم.
ar_EG[1]: إذا لم تقم بالحفظ، فسيتم فقدان التغييرات من آخر %ld ثانية بشكل دائم.
ar_EG[2]: إذا لم تقم بالحفظ، فسيتم فقدان التغييرات من آخر %ld ثواني بشكل دائم.
ar_EG[3]: إذا لم تقم بالحفظ، فسيتم فقدان التغييرات من آخر %ld ثواني بشكل دائم.
ar_EG[4]: إذا لم تقم بالحفظ، فسيتم فقدان التغييرات من آخر %ld ثواني بشكل دائم.
ar_EG[5]: إذا لم تقم بالحفظ، فسيتم فقدان التغييرات من آخر %ld ثواني بشكل دائم.

en: If you don't save, changes from the last minute will be permanently lost.
ar_EG: إذا لم تقم بالحفظ، فسيتم فقد التغييرات من الدقيقة الأخيرة بشكل دائم.

en: If you don't save, changes from the last minute and %ld second will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last minute and %ld seconds will be permanently lost.
ar_EG[0]: إذا لم تقم بالحفظ، فسيتم فقدان التغييرات من آخر دقيقة و%ld ثانيه بشكل دائم.
ar_EG[1]: إذا لم تقم بالحفظ، فسيتم فقدان التغييرات من آخر دقيقة و%ld ثانيه بشكل دائم.
ar_EG[2]: إذا لم تقم بالحفظ، فسيتم فقدان التغييرات من آخر دقيقة و%ld ثواني بشكل دائم.
ar_EG[3]: إذا لم تقم بالحفظ، فسيتم فقدان التغييرات من آخر دقيقة و%ld ثواني بشكل دائم.
ar_EG[4]: إذا لم تقم بالحفظ، فسيتم فقدان التغييرات من آخر دقيقة و%ld ثواني بشكل دائم.
ar_EG[5]: إذا لم تقم بالحفظ، فسيتم فقدان التغييرات من آخر دقيقة و%ld ثواني بشكل دائم.

en: If you don't save, changes from the last %ld minute will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last %ld minutes will be permanently lost.
ar_EG[0]: إذا لم تقم بالحفظ، فسيتم فقدان التغييرات من آخر %ld دقيقه بشكل دائم.
ar_EG[1]: إذا لم تقم بالحفظ، فسيتم فقدان التغييرات من آخر %ld دقيقه بشكل دائم.
ar_EG[2]: إذا لم تقم بالحفظ، سيتم فقدان التغييرات من آخر %ld دقائق بشكل دائم.
ar_EG[3]: إذا لم تقم بالحفظ، فسيتم فقدان التغييرات من آخر %ld دقائق بشكل دائم.
ar_EG[4]: إذا لم تقم بالحفظ، فسيتم فقدان التغييرات من آخر %ld دقائق بشكل دائم.
ar_EG[5]: إذا لم تقم بالحفظ، فسيتم فقدان التغييرات من آخر %ld دقائق بشكل دائم.

en: If you don't save, changes from the last hour will be permanently lost.
ar_EG: إذا لم تقم بالحفظ، فسيتم فقد التغييرات من الساعة الأخيرة بشكل دائم.

en: If you don't save, changes from the last hour and %d minute will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last hour and %d minutes will be permanently lost.
ar_EG[0]: إذا لم تقم بالحفظ، فسيتم فقدان التغييرات من آخر ساعة و%d دقيقة بشكل دائم.
ar_EG[1]: إذا لم تقم بالحفظ، فسيتم فقدان التغييرات من آخر ساعة و%d دقيقة بشكل دائم.
ar_EG[2]: إذا لم تقم بالحفظ، فسيتم فقدان التغييرات من آخر ساعة و%d دقائق بشكل دائم.
ar_EG[3]: إذا لم تقم بالحفظ، فسيتم فقدان التغييرات من آخر ساعة و%d دقائق بشكل دائم.
ar_EG[4]: إذا لم تقم بالحفظ، فسيتم فقدان التغييرات من آخر ساعة و%d دقائق بشكل دائم.
ar_EG[5]: إذا لم تقم بالحفظ، فسيتم فقدان التغييرات من آخر ساعة و%d دقائق بشكل دائم.

en: If you don't save, changes from the last %d hour will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last %d hours will be permanently lost.
ar_EG[0]: إذا لم تقم بالحفظ، فسيتم فقدان التغييرات من آخر %d ساعة بشكل دائم.
ar_EG[1]: إذا لم تقم بالحفظ، فسيتم فقدان التغييرات من آخر %d ساعة بشكل دائم.
ar_EG[2]: إذا لم تقم بالحفظ، فسيتم فقدان التغييرات من آخر %d ساعات بشكل دائم.
ar_EG[3]: إذا لم تقم بالحفظ، فسيتم فقدان التغييرات من آخر %d ساعات بشكل دائم.
ar_EG[4]: إذا لم تقم بالحفظ، فسيتم فقدان التغييرات من آخر %d ساعات بشكل دائم.
ar_EG[5]: إذا لم تقم بالحفظ، فسيتم فقدان التغييرات من آخر %d ساعات بشكل دائم.

en: Save changes to document "%s" before closing?
ar_EG: هل تريد حفظ التغييرات إلى المستند "%s" قبل الإغلاق؟

en: There is %d document with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %d documents with unsaved changes. Save changes before closing?
ar_EG[0]: يوجد %d مستند مع تغييرات غير محفوظة. هل تريد حفظ التغييرات قبل الاغلاق؟
ar_EG[1]: يوجد %d مستند مع تغييرات غير محفوظة. هل تريد حفظ التغييرات قبل الاغلاق؟
ar_EG[2]: يوجد %d مستندات مع تغييرات غير محفوظة. هل تريد حفظ التغييرات قبل الاغلاق؟
ar_EG[3]: يوجد %d مستندات مع تغييرات غير محفوظة. هل تريد حفظ التغييرات قبل الاغلاق؟
ar_EG[4]: يوجد %d مستندات مع تغييرات غير محفوظة. هل تريد حفظ التغييرات قبل الاغلاق؟
ar_EG[5]: يوجد %d مستندات مع تغييرات غير محفوظة. هل تريد حفظ التغييرات قبل الاغلاق؟

en: S_elect the documents you want to save:
ar_EG: ت_حديد المستندات التي تريد حفظها:

note: Secondary label
en: If you don't save, all your changes will be permanently lost.
ar_EG: إذا لم تقم بالحفظ، فسيتم فقدان كل التغييرات بشكل دائم.

en: Loading file '%s'…
ar_EG: جاري تحميل الملف '%s'...

en: Loading %d file… | Loading %d files…
ar_EG[0]: جاري تحميل %d ملف...
ar_EG[1]: جاري تحميل %d ملف...
ar_EG[2]: جاري تحميل %d ملفات...
ar_EG[3]: جاري تحميل %d ملفات...
ar_EG[4]: جاري تحميل %d ملفات...
ar_EG[5]: جاري تحميل %d ملفات...

note: Translators: "Open Files" is the title of the file chooser window
en: Open Files
ar_EG: فتح الملفات

en: The file "%s" is read-only.
ar_EG: الملف "%s" للقراءة فقط.

en: Do you want to try to replace it with the one you are saving?
ar_EG: هل ترغب في محاولة استبداله بالواحد الذي تقوم بحفظه؟

en: Saving file '%s'…
ar_EG: جاري حفظ الملف '%s'...

en: Save As…
ar_EG: حفظ باسم...

en: Reverting the document '%s'…
ar_EG: جاري إسترجاع المستند '%s'...

en: Revert unsaved changes to document '%s'?
ar_EG: هل تريد إرجاع التغييرات غير المحفوظة إلى المستند '%s'؟

en: Changes made to the document in the last %ld second will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %ld seconds will be permanently lost.
ar_EG[0]: سيتم فقدان التغييرات التي تم إجراؤها على المستند في آخر %ld ثانية بشكل دائم.
ar_EG[1]: سيتم فقدان التغييرات التي تم إجراؤها على المستند في آخر %ld ثانية بشكل دائم.
ar_EG[2]: سيتم فقدان التغييرات التي تم إجراؤها على المستند في آخر %ld ثواني بشكل دائم.
ar_EG[3]: سيتم فقدان التغييرات التي تم إجراؤها على المستند في آخر %ld ثواني بشكل دائم.
ar_EG[4]: سيتم فقدان التغييرات التي تم إجراؤها على المستند في آخر %ld ثواني بشكل دائم.
ar_EG[5]: سيتم فقدان التغييرات التي تم إجراؤها على المستند في آخر %ld ثواني بشكل دائم.

en: Changes made to the document in the last minute will be permanently lost.
ar_EG: سيتم فقدان التغييرات التي تم إجراؤها على المستند في الدقيقة الأخيرة بشكل دائم.

en: Changes made to the document in the last minute and %ld second will be permanently lost. | Changes made to the document in the last minute and %ld seconds will be permanently lost.
ar_EG[0]: سيتم فقدان التغييرات التي تم إجراؤها على المستند في آخر دقيقة و%ld ثانية بشكل دائم.
ar_EG[1]: سيتم فقدان التغييرات التي تم إجراؤها على المستند في آخر دقيقة و%ld ثانية بشكل دائم.
ar_EG[2]: سيتم فقدان التغييرات التي تم إجراؤها على المستند في آخر دقيقة و%ld ثواني بشكل دائم.
ar_EG[3]: سيتم فقدان التغييرات التي تم إجراؤها على المستند في آخر دقيقة و%ld ثواني بشكل دائم.
ar_EG[4]: سيتم فقدان التغييرات التي تم إجراؤها على المستند في آخر دقيقة و%ld ثواني بشكل دائم.
ar_EG[5]: سيتم فقدان التغييرات التي تم إجراؤها على المستند في آخر دقيقة و%ld ثواني بشكل دائم.

en: Changes made to the document in the last %ld minute will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %ld minutes will be permanently lost.
ar_EG[0]: سيتم فقدان التغييرات التي تم إجراؤها علي المستند في آخر %ld دقيقة بشكل دائم.
ar_EG[1]: سيتم فقدان التغييرات التي تم إجراؤها علي المستند في آخر %ld دقيقة بشكل دائم.
ar_EG[2]: سيتم فقدان التغييرات التي تم إجراؤها علي المستند في آخر %ld دقائق بشكل دائم.
ar_EG[3]: سيتم فقدان التغييرات التي تم إجراؤها علي المستند في آخر %ld دقائق بشكل دائم.
ar_EG[4]: سيتم فقدان التغييرات التي تم إجراؤها علي المستند في آخر %ld دقائق بشكل دائم.
ar_EG[5]: سيتم فقدان التغييرات التي تم إجراؤها علي المستند في آخر %ld دقائق بشكل دائم.

en: Changes made to the document in the last hour will be permanently lost.
ar_EG: سيتم فقدان التغييرات التي تم إجراؤها على المستند في الساعة الأخيرة بشكل دائم.

en: Changes made to the document in the last hour and %d minute will be permanently lost. | Changes made to the document in the last hour and %d minutes will be permanently lost.
ar_EG[0]: سيتم فقدان التغييرات التي تم إجراؤها علي المستند في آخر ساعة و%d دقيقة بشكل دائم.
ar_EG[1]: سيتم فقدان التغييرات التي تم إجراؤها علي المستند في آخر ساعة و%d دقيقة بشكل دائم.
ar_EG[2]: سيتم فقدان التغييرات التي تم إجراؤها علي المستند في آخر ساعة و%d دقائق بشكل دائم.
ar_EG[3]: سيتم فقدان التغييرات التي تم إجراؤها علي المستند في آخر ساعة و%d دقائق بشكل دائم.
ar_EG[4]: سيتم فقدان التغييرات التي تم إجراؤها علي المستند في آخر ساعة و%d دقائق بشكل دائم.
ar_EG[5]: سيتم فقدان التغييرات التي تم إجراؤها علي المستند في آخر ساعة و%d دقائق بشكل دائم.

en: Changes made to the document in the last %d hour will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %d hours will be permanently lost.
ar_EG[0]: سيتم فقدان التغييرات التي تم إجراؤها علي المستند في آخر %d ساعة بشكل دائم.
ar_EG[1]: سيتم فقدان التغييرات التي تم إجراؤها علي المستند في آخر %d ساعة بشكل دائم.
ar_EG[2]: سيتم فقدان التغييرات التي تم إجراؤها علي المستند في آخر %d ساعات بشكل دائم.
ar_EG[3]: سيتم فقدان التغييرات التي تم إجراؤها علي المستند في آخر %d ساعات بشكل دائم.
ar_EG[4]: سيتم فقدان التغييرات التي تم إجراؤها علي المستند في آخر %d ساعات بشكل دائم.
ar_EG[5]: سيتم فقدان التغييرات التي تم إجراؤها علي المستند في آخر %d ساعات بشكل دائم.

en: _Revert
ar_EG: _إرجاع

en: A small and lightweight text editor
ar_EG: محرر نص صغير وخفيف الوزن

en: Unsaved Document %d
ar_EG: مستند غير محفوظ %d

en: Read-Only
ar_EG: للقراءة فقط

en: Automatically Detected
ar_EG: الكشف التلقائي

en: Current Locale (%s)
ar_EG: المحلية الحالية (%s)

en: Add or Remove...
ar_EG: إضافة أو إزالة...

en: _OK
ar_EG: _موافق

en: Character Encodings
ar_EG: ترميز الحروف

en: _Description
ar_EG: _الوصف

en: _Encoding
ar_EG: _الترميز

en: All Files
ar_EG: كل الملفات

en: All Text Files
ar_EG: كل الملفات النصية

en: C_haracter Encoding:
ar_EG: ت_رميز الأحرف:

en: L_ine Ending:
ar_EG: ن_هاية السطر:

en: Could not find the file %s.
ar_EG: لا يمكن العثور على الملف %s.

en: Please check that you typed the location correctly and try again.
ar_EG: يرجى التحقق من كتابة الموقع بشكل صحيح وإعادة المحاولة.

note: Translators: %s is a URI scheme (like for example http:, ftp:, etc.)
en: xed cannot handle %s locations.
ar_EG: لا يمكن لـxed معالجة مواقع %s.

en: xed cannot handle this location.
ar_EG: لا يمكن لـxed معالجة هذا الموقع.

en: The location of the file cannot be mounted.
ar_EG: لا يمكن تحميل موقع الملف.

en: The location of the file cannot be accessed because it is not mounted.
ar_EG: لا يمكن الوصول إلى موقع الملف لأنه لم يتم تحميله.

en: %s is a directory.
ar_EG: %s هو دليل.

en: %s is not a valid location.
ar_EG: %s ليس موقع صالح.

note: Translators: %s is a host name
en: Host %s could not be found. Please check that your proxy settings are correct and try again.
ar_EG: لا يمكن العثور على المضيف %s. يرجى التحقق من صحة إعدادات الخادم الوكيل وإعادة المحاولة.

note: use the same string as INVALID_HOST
en: Hostname was invalid. Please check that you typed the location correctly and try again.
ar_EG: اسم المضيف غير صالح. يرجى التحقق من كتابة الموقع بشكل صحيح وإعادة المحاولة.

en: %s is not a regular file.
ar_EG: %s ليس ملفا عاديا.

en: Connection timed out. Please try again.
ar_EG: انتهت مدة الاتصال. حاول مرة اخرى.

en: Unexpected error: %s
ar_EG: خطأ غير متوقع: %s

en: xed cannot find the file. Perhaps it has recently been deleted.
ar_EG: لا يمكن لـxed العثور على الملف. ربما تم حذفه مؤخراً.

en: Could not revert the file %s.
ar_EG: لا يمكن إرجاع الملف %s.

en: Ch_aracter Encoding:
ar_EG: تر_ميز الأحرف:

note: Translators: the access key chosen for this string should be different from other main menu access keys (Open, Edit, View...)
en: Edit Any_way
ar_EG: تحرير على _أي حال

en: The number of followed links is limited and the actual file could not be found within this limit.
ar_EG: عدد الروابط المتبعة محدود ولا يمكن العثور على الملف الفعلي ضمن هذا الحد.

en: You do not have the permissions necessary to open the file.
ar_EG: ليس لديك الأذونات اللازمة لفتح الملف.

en: xed has not been able to detect the character encoding.
ar_EG: لم يتمكن xed من اكتشاف ترميز الأحرف.

en: Please check that you are not trying to open a binary file.
ar_EG: يرجى التحقق من أنك لا تحاول فتح ملف ثنائي.

en: Select a character encoding from the menu and try again.
ar_EG: تحديد ترميز الأحرف من القائمة والمحاولة مرة أخرى.

en: There was a problem opening the file %s.
ar_EG: حدثت مشكلة أثناء فتح الملف %s.

en: The file you opened has some invalid characters. If you continue editing this file you could corrupt this document.
ar_EG: يحتوي الملف الذي فتحته على بعض الأحرف غير الصالحة. إذا تابعت تحرير هذا الملف، فيمكنك إتلاف هذا المستند.

en: You can also choose another character encoding and try again.
ar_EG: يمكنك أيضاً اختيار ترميز آخر للأحرف والمحاولة مرة أخرى.

en: Could not open the file %s using the %s character encoding.
ar_EG: لا يمكن فتح الملف %s باستخدام ترميز الأحرف %s.

en: Select a different character encoding from the menu and try again.
ar_EG: تحديد ترميز أحرف مختلف من القائمة والمحاولة مرة أخرى.

en: Could not open the file %s.
ar_EG: لا يمكن فتح الملف %s.

en: Could not save the file %s using the %s character encoding.
ar_EG: لا يمكن حفظ الملف %s باستخدام ترميز الأحرف %s.

en: The document contains one or more characters that cannot be encoded using the specified character encoding.
ar_EG: يحتوي المستند على حرف واحد أو أكثر لا يمكن ترميزه باستخدام ترميز الأحرف المحدد.

note: Translators: the access key chosen for this string should be different from other main menu access keys (Open, Edit, View...)
en: D_on't Edit
ar_EG: ع_دم تحرير

en: This file (%s) is already open in another xed window.
ar_EG: هذا الملف (%s) مفتوح بالفعل في نافذة xed أخرى.

en: xed opened this instance of the file in a non-editable way. Do you want to edit it anyway?
ar_EG: قام xed بفتح هذا المثيل من الملف بطريقة غير قابلة للتحرير. هل تريد تحريره على أي حال؟

en: S_ave Anyway
ar_EG: ح_فظ على أي حال

en: D_on't Save
ar_EG: ع_دم الحفظ

note: FIXME: review this message, it's not clear since for the user the "modification" * could be interpreted as the changes he made in the document. beside "reading" is * not accurate (since last load/save)
en: The file %s has been modified since reading it.
ar_EG: تم تعديل الملف %s منذ قراءته.

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
ar_EG: إذا قمت بحفظه، يمكن أن تفقد جميع التغييرات الخارجية. احفظه على أي حال؟

en: Could not create a backup file while saving %s
ar_EG: لا يمكن إنشاء ملف نسخ احتياطي أثناء حفظ %s

en: Could not create a temporary backup file while saving %s
ar_EG: لا يمكن إنشاء ملف نسخ احتياطي مؤقت أثناء حفظ %s

en: xed could not back up the old copy of the file before saving the new one. You can ignore this warning and save the file anyway, but if an error occurs while saving, you could lose the old copy of the file. Save anyway?
ar_EG: لا يمكن لـxed إجراء نسخ احتياطي للنسخة القديمة من الملف قبل حفظ النسخة الجديدة. يمكنك تجاهل هذا التحذير وحفظ الملف على أي حال، ولكن في حالة حدوث خطأ أثناء الحفظ، فقد تفقد النسخة القديمة من الملف. حفظ على أي حال؟

note: Translators: %s is a URI scheme (like for example http:, ftp:, etc.)
en: xed cannot handle %s locations in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
ar_EG: لا يمكن لـxed معالجة مواقع %s في وضع الكتابة. يرجى التحقق من كتابة الموقع بشكل صحيح وإعادة المحاولة.

en: xed cannot handle this location in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
ar_EG: لا يمكن لـxed معالجة هذا الموقع في وضع الكتابة. يرجى التحقق من كتابة الموقع بشكل صحيح وإعادة المحاولة.

en: %s is not a valid location. Please check that you typed the location correctly and try again.
ar_EG: %s ليس موقع صالح. يرجى التحقق من كتابة الموقع بشكل صحيح وإعادة المحاولة.

en: You do not have the permissions necessary to save the file. Please check that you typed the location correctly and try again.
ar_EG: ليس لديك الأذونات اللازمة لحفظ الملف. يرجى التحقق من كتابة الموقع بشكل صحيح وإعادة المحاولة.

en: There is not enough disk space to save the file. Please free some disk space and try again.
ar_EG: لا توجد مساحة كافية على القرص لحفظ الملف. الرجاء تحرير بعض المساحة والمحاولة مرة أخرى.

en: You are trying to save the file on a read-only disk. Please check that you typed the location correctly and try again.
ar_EG: أنت تحاول حفظ الملف على قرص للقراءة فقط. يرجى التحقق من كتابة الموقع بشكل صحيح وإعادة المحاولة.

en: A file with the same name already exists. Please use a different name.
ar_EG: يوجد بالفعل ملف يحمل نفس الاسم. يرجى استخدام اسم مختلف.

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on length of the file names. Please use a shorter name.
ar_EG: القرص الذي تحاول حفظ الملف عليه له قيود على طول أسماء الملفات. يرجى استخدام اسم أقصر.

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on file sizes. Please try saving a smaller file or saving it to a disk that does not have this limitation.
ar_EG: القرص الذي تحاول حفظ الملف عليه له قيود على أحجام الملفات. الرجاء محاولة حفظ ملف أصغر أو حفظه على قرص لا يحتوي على هذا القيد.

en: Could not save the file %s.
ar_EG: لا يمكن حفظ الملف %s.

note: FIXME: review this message, it's not clear since for the user the "modification" could be interpreted as the changes he made in the document. beside "reading" is not accurate (since last load/save)
en: The file %s changed on disk.
ar_EG: تم تغيير الملف %s على القرص.

en: Do you want to drop your changes and reload the file?
ar_EG: هل تريد إسقاط التغييرات وإعادة تحميل الملف؟

en: Do you want to reload the file?
ar_EG: هل تريد إعادة تحميل الملف؟

en: Some invalid chars have been detected while saving %s
ar_EG: تم اكتشاف بعض الأحرف غير الصالحة أثناء حفظ %s

en: If you continue saving this file you can corrupt the document.  Save anyway?
ar_EG: إذا تابعت حفظ هذا الملف، فيمكنك إتلاف المستند. حفظ على أي حال؟

en: Editor
ar_EG: المحرر

en: Directory '%s' could not be created: g_mkdir_with_parents() failed: %s
ar_EG: الدليل '%s' لا يمكن إنشاؤه: ()g_mkdir_with_parents فشل: %s

en: The selected color scheme cannot be installed.
ar_EG: لا يمكن تثبيت نظام الألوان المحدد.

en: Add Scheme
ar_EG: إضافة مخطط

en: Color Scheme Files
ar_EG: ملفات مخطط الألوان

en: Could not remove color scheme "%s".
ar_EG: لا يمكن إزالة مخطط الألوان "%s".

en: Xed Preferences
ar_EG: تفضيلات Xed

en: File: %s
ar_EG: الملف: %s

en: Page %N of %Q
ar_EG: صفحة %N من %Q

en: Show the previous page
ar_EG: عرض الصفحة السابقة

en: Show the next page
ar_EG: عرض الصفحة التالية

en: Current page (Alt+P)
ar_EG: الصفحة الحالية (Alt+P)

note: gtk_label_set_mnemonic_widget ((GtkLabel *) l, mp->priv->page_entry); We are displaying 'XXX of XXX'. Translators: the "of" from "1 of 19" in print preview.
en: of
ar_EG: من

en: Page total
ar_EG: مجموع الصفحة

en: The total number of pages in the document
ar_EG: العدد الإجمالي للصفحات في المستند

en: Show multiple pages
ar_EG: عرض صفحات متعددة

en: Zoom to fit the whole page
ar_EG: تكبير لتلائم الصفحة بأكملها

en: Zoom the page in
ar_EG: تكبير الصفحة

en: Zoom the page out
ar_EG: تصغير الصفحة

en: _Close preview
ar_EG: _إغلاق المعاينة

en: Close print preview
ar_EG: إغلاق معاينة الطباعة

en: Page %d of %d
ar_EG: الصفحة %d من %d

en: Page Preview
ar_EG: معاينة الصفحة

en: The preview of a page in the document to be printed
ar_EG: معاينة الصفحة في المستند المراد طباعته

en: Character encodings
ar_EG: ترميزات الحروف

en: A_vailable encodings:
ar_EG: ا_لترميزات المتاحة:

en: E_ncodings shown in menu:
ar_EG: ا_لترميزات المعروضة في القائمة:

en: Display overview map
ar_EG: عرض خريطة النظرة العامة

en: Allow mouse wheel scrolling to change tabs
ar_EG: السماح بتمرير عجلة الماوس لتغيير علامات التبويب

en: Ensure Trailing Newline
ar_EG: ضمان السطر الجديد الزائد

en: Use dark theme variant (if available)
ar_EG: استخدم ثيم داكن مختلف (إذا كان متاحاً)

en: Syntax Highlighting
ar_EG: تمييز بناء الجمله

en: Print synta_x highlighting
ar_EG: تمييز بناء _جملة الطباعة

en: Line Numbers
ar_EG: أرقام الأسطر

en: Print line nu_mbers
ar_EG: أرقام سطر ال_طباعه

en: _Number every
ar_EG: _كل الرقم

en: lines
ar_EG: الأسطر

en: Text Wrapping
ar_EG: التفاف النص

en: Enable text _wrapping
ar_EG: تمكين التفاف _النص

en: Do not _split words over two lines
ar_EG: عدم _تقسيم الكلمات على سطرين

en: Page header
ar_EG: رأس الصفحة

en: Print page _headers
ar_EG: رؤوس صفحة _الطباعه

en: _Body:
ar_EG: _الهيئة:

en: _Line numbers:
ar_EG: _أرقام السطر:

en: He_aders and footers:
ar_EG: ال_رؤوس والتذييلات:

en: _Restore Default Fonts
ar_EG: _استعادة الخطوط الافتراضية

en: Replace All
ar_EG: استبدال الكل

en: _Search for:
ar_EG: _البحث عن:

en: Replace _with:
ar_EG: استبدال _مع:

en: Whole word
ar_EG: الكلمة بالكامل

en: Wrap
ar_EG: التفاف

en: Create a new document
ar_EG: إنشاء مستند جديد

en: Find
ar_EG: إيجاد

en: Found and replaced %d occurrence | Found and replaced %d occurrences
ar_EG[0]: تم العثور على %d تكرار واستبداله
ar_EG[1]: تم العثور على %d تكرار واستبداله
ar_EG[2]: تم العثور على %d تكرارات واستبدالها
ar_EG[3]: تم العثور على %d تكرارات واستبدالها
ar_EG[4]: تم العثور على %d تكرارات واستبدالها
ar_EG[5]: تم العثور على %d تكرارات واستبدالها

en: Found and replaced one occurrence
ar_EG: تم العثور على تكرار واحد واستبداله

en: "%s" not found
ar_EG: لم يتم العثور على "%s"

en: No matches found
ar_EG: لم يتم العثور على تطابقات

en: %d match | %d matches
ar_EG[0]: تطابق %d
ar_EG[1]: تطابق %d
ar_EG[2]: تطابقات %d
ar_EG[3]: تطابقات %d
ar_EG[4]: تطابقات %d
ar_EG[5]: تطابقات %d

en: %d of %d match | %d of %d matches
ar_EG[0]: تطابق %d من %d
ar_EG[1]: تطابق %d من %d
ar_EG[2]: تطابقات %d من %d
ar_EG[3]: تطابقات %d من %d
ar_EG[4]: تطابقات %d من %d
ar_EG[5]: تطابقات %d من %d

note: Translators: "Ln" is an abbreviation for "Line", Col is an abbreviation for "Column". Please, use abbreviations if possible to avoid space problems.
en:   Ln %d, Col %d
ar_EG:   سطر %d، عمود %d

en: There is a tab with errors | There are %d tabs with errors
ar_EG[0]: هناك علامة تبويب مع أخطاء
ar_EG[1]: هناك علامة تبويب مع أخطاء
ar_EG[2]: هناك علامات تبويب مع %d أخطاء
ar_EG[3]: هناك علامات تبويب مع %d أخطاء
ar_EG[4]: هناك علامات تبويب مع %d أخطاء
ar_EG[5]: هناك علامات تبويب مع %d أخطاء

en: Close document
ar_EG: إغلاق المستند

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Reverting %s from %s
ar_EG: جاري إرجاع %s من %s

en: Reverting %s
ar_EG: جاري إرجاع %s

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Loading %s from %s
ar_EG: جاري تحميل %s من %s

en: Loading %s
ar_EG: جاري تحميل %s

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Saving %s to %s
ar_EG: جاري حفظ %s إلى %s

en: Saving %s
ar_EG: جاري حفظ %s

en: Error opening file %s
ar_EG: خطأ في فتح الملف %s

en: Error reverting file %s
ar_EG: خطأ في إرجاع الملف %s

en: Error saving file %s
ar_EG: خطأ في حفظ الملف %s

en: MIME Type:
ar_EG: نوع MIME:

en: Encoding:
ar_EG: الترميز:

en: _Search
ar_EG: _بحث

en: _Tools
ar_EG: _أدوات

en: _Documents
ar_EG: _المستندات

note: File menu
en: _New
ar_EG: _جديد

en: _Open...
ar_EG: _فتح...

en: Open a file
ar_EG: فتح ملف

note: Edit menu
en: Pr_eferences
ar_EG: تف_ضيلات

en: Configure the application
ar_EG: تكوين التطبيق

note: Help menu
en: _Contents
ar_EG: _المحتويات

en: Open the xed manual
ar_EG: فتح دليل xed

en: About this application
ar_EG: حول هذا التطبيق

en: Save the current file
ar_EG: حفظ الملف الحالي

en: Save _As...
ar_EG: حفظ _باسم...

en: Save the current file with a different name
ar_EG: حفظ الملف الحالي باسم مختلف

en: Revert to a saved version of the file
ar_EG: إرجاع إلى إصدار محفوظ من الملف

en: Print Previe_w
ar_EG: معاينة قبل الطباع_ة

en: Print preview
ar_EG: معاينه قبل الطباعة

en: _Print...
ar_EG: _الطباعة...

en: Print the current page
ar_EG: طباعة الصفحة الحالية

en: C_ut
ar_EG: ق_ص

en: Cut the selection
ar_EG: قص التحديد

en: Copy the selection
ar_EG: نسخ التحديد

en: Paste the clipboard
ar_EG: لصق للحافظة

en: Delete the selected text
ar_EG: حذف النص المحدد

en: Select the entire document
ar_EG: تحديد المستند بأكمله

note: View menu
en: _Highlight Mode
ar_EG: _وضع التمييز

note: Search menu
en: _Find
ar_EG: _إيجاد

en: Search for text
ar_EG: البحث عن النص

en: Search forwards for the same text
ar_EG: البحث للامام عن نفس النص

en: Search backwards for the same text
ar_EG: البحث للخلف عن نفس النص

en: Search for and replace text
ar_EG: البحث عن نص واستبداله

en: Go to _Line...
ar_EG: أذهب إلى _سطر...

en: Go to a specific line
ar_EG: الذهاب إلى سطر معين

note: Documents menu
en: _Save All
ar_EG: _حفظ الكل

en: Save all open files
ar_EG: حفظ كل الملفات المفتوحة

en: _Close All
ar_EG: _إغلاق الكل

en: Close all open files
ar_EG: إغلاق كل الملفات المفتوحة

en: _Previous Document
ar_EG: _المستند السابق

en: Activate previous document
ar_EG: تنشيط المستند السابق

en: _Next Document
ar_EG: المستند التالي

en: Activate next document
ar_EG: تنشيط المستند التالي

en: _Move to New Window
ar_EG: نقل إلى نافذة جديدة

en: Move the current document to a new window
ar_EG: نقل المستند الحالي إلى نافذة جديدة

en: Close the current file
ar_EG: إغلاق الملف الحالي

en: _Quit
ar_EG: _إنهاء

en: Quit the program
ar_EG: إنهاء البرنامج

en: _Toolbar
ar_EG: _شريط الأدوات

en: Show or hide the toolbar in the current window
ar_EG: عرض أو إخفاء شريط الأدوات في النافذة الحالية

en: _Statusbar
ar_EG: _شريط الحالة

en: Show or hide the statusbar in the current window
ar_EG: عرض أو إخفاء شريط الحالة في النافذة الحالية

en: Edit text in fullscreen
ar_EG: تحرير النص في ملء الشاشة

en: _Word wrap
ar_EG: _التفاف الكلمة

en: Set word wrap for the current document
ar_EG: تعيين التفاف الكلمة للمستند الحالي

en: _Overview Map
ar_EG: _خريطة النظرة العامة

en: Show or hide the overview map for the current view
ar_EG: عرض أو إخفاء خريطة النظرة العامة للعرض الحالي

en: Side _Pane
ar_EG: الجزء _الجانبي

en: Show or hide the side pane in the current window
ar_EG: عرض أو إخفاء الجزء الجانبي في النافذة الحالية

en: _Bottom Pane
ar_EG: _الجزء السفلي

en: Show or hide the bottom pane in the current window
ar_EG: عرض أو إخفاء الجزء السفلي في النافذة الحالية

en: Please check your installation.
ar_EG: يرجى التحقق من التثبيت الخاص بك.

en: Unable to open UI file %s. Error: %s
ar_EG: غير قادر على فتح ملف واجهة المستخدم %s. الخطأ: %s

en: Unable to find the object '%s' inside file %s.
ar_EG: يتعذر العثور على الكائن '%s' داخل الملف %s.

note: Translators: '/ on <remote-share>'
en: / on %s
ar_EG: / في %s

en: _Display line numbers
ar_EG: _عرض أرقام السطر

note: Translators: %s is a URI
en: Open '%s'
ar_EG: فتح '%s'

note: Translators: %s is a URI
en: Activate '%s'
ar_EG: تنشيط '%s'

en: Use Spaces
ar_EG: استخدم المسافات

en: There are unsaved documents
ar_EG: هناك مستندات غير محفوظة

en: Document Statistics
ar_EG: إحصائيات المستند

en: Analyzes the current document and reports the number of words, lines, characters and non-space characters in it.
ar_EG: يحلل المستند الحالي ويبلغ عن عدد الكلمات والأسطر والأحرف والأحرف بدون مسافات فيه.

en: _Update
ar_EG: _تحديث

en: File Name
ar_EG: اسم الملف

en: Bytes
ar_EG: بايتات

en: Characters (no spaces)
ar_EG: الأحرف (بدون مسافات)

en: Characters (with spaces)
ar_EG: الأحرف (مع مسافات)

en: Words
ar_EG: الكلمات

en: Lines
ar_EG: الأسطر

en: _Document Statistics
ar_EG: _إحصائيات المستند

en: Get statistical information on the current document
ar_EG: الحصول على معلومات إحصائية حول المستند الحالي

en: File Browser Pane
ar_EG: جزء متصفح الملف

en: Easy file access from the side pane
ar_EG: سهولة الوصول إلى الملفات من الجزء الجانبي

en: Set Location to First Document
ar_EG: تعيين الموقع إلى المستند الأول

en: If TRUE the file browser plugin will view the directory of the first opened document given that the file browser hasn't been used yet. (Thus this generally applies to opening a document from the command line or opening it with Caja, etc.)
ar_EG: إذا كان المكون الإضافي لمتصفح الملف TRUE سيعرض دليل المستند المفتوح الأول نظراً لعدم استخدام متصفح الملفات بعد. (وبالتالي، ينطبق هذا بشكل عام على فتح مستند من سطر الأوامر أو فتحه باستخدام Caja، وما إلى ذلك)

en: File Browser Filter Mode
ar_EG: وضع فلتر متصفح الملفات

en: This value determines what files get filtered from the file browser. Valid values are: none (filter nothing), hidden (filter hidden files), binary (filter binary files) and hidden_and_binary (filter both hidden and binary files).
ar_EG: تحدد هذه القيمة ما هي الملفات التي تتم تصفيتها من متصفح الملفات. القيم الصالحة هي: لا شيء (تصفية أي شيء) ، مخفية (تصفية الملفات المخفية)، ثنائية (تصفية الملفات الثنائية) و المخفية_و_الثنائية (تصفية الملفات المخفية والثنائية).

en: File Browser Filter Pattern
ar_EG: نمط فلتر متصفح الملفات

en: The filter pattern to filter the file browser with. This filter works on top of the filter_mode.
ar_EG: نمط الفلتر لتصفية متصفح الملفات. يعمل هذا الفلتر أعلى وضع_الفلتر.

en: Terminal Command
ar_EG: آمر محطة الطرفية

en: The terminal command when using the "Open terminal here" command.
ar_EG: أمر مجطة الطرفية عند استخدام الأمر "فتح محطة الطرفية هنا".

en: Open With Tree View
ar_EG: فتح مع عرض الشجرة

en: Open the tree view when the file browser plugin gets loaded instead of the bookmarks view
ar_EG: فتح عرض الشجرة عندما يتم تحميل المكون الإضافي لمتصفح الملف بدلاً من عرض الإشارات المرجعية

en: File Browser Root Directory
ar_EG: دليل جذر متصفح الملف

en: The file browser root directory to use when loading the file browser plugin and onload/tree_view is TRUE.
ar_EG: الدليل الجذر لمتصفح الملف الذي يتم استخدامه عند تحميل المكون الإضافي لمتصفح الملف و onload/tree_view is TRUE.

en: File Browser Virtual Root Directory
ar_EG: الدليل الجذر الظاهري لمتصفح الملف

en: The file browser virtual root directory to use when loading the file browser plugin when onload/tree_view is TRUE. The virtual root must always be below the actual root.
ar_EG: الدليل الجذر الظاهري لمستعرض الملفات الذي يتم استخدامه عند تحميل المكون الإضافي لمستعرض الملف عندما يكون onload/tree_view هو TRUE. يجب أن يكون الجذر الافتراضي دائما أقل من الجذر الفعلي.

en: Enable Restore of Remote Locations
ar_EG: تمكين استعادة المواقع عن بعد

en: Sets whether to enable restoring of remote locations.
ar_EG: يحدد ما إذا كنت تريد تمكين استعادة المواقع البعيدة.

en: _Set root to active document
ar_EG: _تعيين الجذر إلى المستند النشط

en: Set the root to the active document location
ar_EG: تعيين الجذر إلى موقع المستند النشط

en: _Open terminal here
ar_EG: _فتح محطة الطرفية هنا

en: Open a terminal at the currently opened directory
ar_EG: فتح محطة الطرفية في الدليل المفتوح حالياً

en: File Browser
ar_EG: متصفح الملف

en: An error occurred while creating a new directory
ar_EG: حدث خطأ أثناء إنشاء دليل جديد

en: An error occurred while creating a new file
ar_EG: حدث خطأ أثناء إنشاء ملف جديد

en: An error occurred while renaming a file or directory
ar_EG: حدث خطأ أثناء إعادة تسمية ملف أو دليل

en: An error occurred while deleting a file or directory
ar_EG: حدث خطأ أثناء حذف ملف أو دليل

en: An error occurred while opening a directory in the file manager
ar_EG: حدث خطأ أثناء فتح الدليل في مدير الملفات

en: An error occurred while setting a root directory
ar_EG: حدث خطأ أثناء إعداد الدليل الجذر

en: An error occurred while loading a directory
ar_EG: حدث خطأ أثناء تحميل الدليل

en: Cannot move file to trash, do you
    want to delete permanently?
ar_EG: لا يمكن نقل الملف إلى سلة المهملات، هل
    تريد حذفه نهائيا؟

en: The file "%s" cannot be moved to the trash.
ar_EG: لا يمكن نقل الملف "%s" إلى سلة المهملات.

en: The selected files cannot be moved to the trash.
ar_EG: لا يمكن نقل الملفات المحددة إلى سلة المهملات.

en: Are you sure you want to permanently delete "%s"?
ar_EG: هل تريد بالتأكيد حذف "%s" بشكل دائم؟

en: Are you sure you want to permanently delete the selected files?
ar_EG: هل تريد بالتأكيد حذف الملفات المحددة نهائياً؟

en: If you delete an item, it is permanently lost.
ar_EG: إذا قمت بحذف عنصر، فسيتم فقده بشكل دائم.

en: The renamed file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
ar_EG: تم تصفية الملف المعاد تسميته حالياً. تحتاج إلى ضبط إعدادات الفلتر لجعل الملف مرئياً

note: Translators: This is the default name of new files created by the file browser pane.
en: Untitled File
ar_EG: ملف بدون اسم

en: The new file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
ar_EG: تم تصفية الملف الجديد حالياً. تحتاج إلى ضبط إعدادات الفلتر لجعل الملف مرئياً

en: The new directory is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the directory visible
ar_EG: تم تصفية الدليل الجديد حالياً. تحتاج إلى ضبط إعدادات الفلتر لجعل الدليل مرئياً

en: _Filter
ar_EG: _الفلتر

en: _Move to Trash
ar_EG: _نقل إلى سلة المهملات

en: Move selected file or folder to trash
ar_EG: نقل الملف أو المجلد المحدد إلى سلة المهملات

en: Delete selected file or folder
ar_EG: حذف الملف أو المجلد المحدد

en: Open selected file
ar_EG: فتح الملف المحدد

en: _New Folder
ar_EG: _ملف جديد

en: Add new empty folder
ar_EG: إضافة مجلد فارغ جديد

en: New F_ile
ar_EG: ملف جد_يد

en: Add new empty file
ar_EG: إضافة ملف فارغ جديد

en: Rename selected file or folder
ar_EG: إعادة تسمية الملف أو المجلد المحدد

en: _Previous Location
ar_EG: _الموقع السابق

en: _Next Location
ar_EG: _الموقع التالي

en: Re_fresh View
ar_EG: تحد_يث العرض

en: Refresh the view
ar_EG: تحديث العرض

en: _View Folder
ar_EG: _عرض المجلد

en: View folder in file manager
ar_EG: عرض المجلد في مدير الملفات

en: Show _Hidden
ar_EG: عرض _المخفية

en: Show hidden files and folders
ar_EG: عرض الملفات والمجلدات المخفية

en: Show _Binary
ar_EG: عرض _الثنائية

en: Show binary files
ar_EG: عرض الملفات الثنائية

en: _Match Filename
ar_EG: _مطابقة اسم الملف

en: No mount object for mounted volume: %s
ar_EG: لا يوجد كائن تحميل لوحدة التخزين المحملة: %s

en: Could not open media: %s
ar_EG: لا يمكن فتح الوسائط: %s

en: Could not mount volume: %s
ar_EG: لا يمكن تحميل وحدة التخزين: %s

note: vi:ts=8
en: Modelines
ar_EG: النماذج

en: Emacs, Kate and Vim-style modelines support for xed.
ar_EG: دعم نماذج Emacs و Kate و Vim لـ xed.

en: Sort
ar_EG: فرز

en: Sorts a document or selected text.
ar_EG: لفرز مستند أو نص محدد.

en: S_ort lines
ar_EG: ف_رز الأسطر

en: Sort the current document or selection
ar_EG: فرز المستند الحالي أو التحديد

en: Autocheck Type
ar_EG: نوع التدقيق التلقائي

en: Spell Checker
ar_EG: المدقق الإملائي

en: Checks the spelling of the current document.
ar_EG: يتحقق من هجاء المستند الحالي.

en: _Check Spelling...
ar_EG: _التدقيق الإملائي...

en: Check the current document for incorrect spelling
ar_EG: التحقق من المستند الحالي لهجاء غير صحيح

en: Set _Language...
ar_EG: تعيين _اللغة...

en: Set the language of the current document
ar_EG: تعيين لغة المستند الحالي

en: _Autocheck Spelling
ar_EG: _تدقيق إملائي تلقائي

en: Automatically spell-check the current document
ar_EG: التدقيق الإملائي التلقائي للمستند الحالي

en: Autocheck settings
ar_EG: إعدادات التحقق التلقائي

en: Never autocheck spelling on document load
ar_EG: عدم التدقيق الإملائي التلقائي عند تحميل المستند

en: Remember by document
ar_EG: تذكر بواسطة المستند

en: Remembers the setting for each  document on load
ar_EG: يتذكر الإعداد لكل مستند عند التحميل

en: Always autocheck on document load
ar_EG: التحقق التلقائي دائما عند تحميل المستند

en: XHTML 1.0 - Tags
ar_EG: علامات - XHTML 1.0

en: Abbreviated form
ar_EG: نموذج مختصر

en: Abbreviation
ar_EG: الاختصار

en: Accessibility key character
ar_EG: حرف مفتاح الوصول

en: Acronym
ar_EG: مختصر

en: Align
ar_EG: محاذاة

en: Alignment character
ar_EG: حرف المحاذاة

en: Alternative
ar_EG: البديل

en: Anchor URI
ar_EG: ارساء URI

en: Anchor
ar_EG: ارساء

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Applet class file code (deprecated)
ar_EG: رمز ملف فئة التطبيق المصغر (مهمل)

en: Associated information
ar_EG: المعلومات المرتبطة

en: Author info
ar_EG: معلومات المؤلف

en: Axis related headers
ar_EG: رؤوس ذات صله بالمحور

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Background color (deprecated)
ar_EG: لون الخلفية (مهمل)

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Background texture tile (deprecated)
ar_EG: تجانب نسيج الخلفية (مهمل)

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Base font (deprecated)
ar_EG: قاعدة الخط (مهمل)

en: Base URI
ar_EG: قاعدة URI

en: Bold
ar_EG: عريض

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Border (deprecated)
ar_EG: الحدود (مهملة)

en: Cell rowspan
ar_EG: نطاق صفوف الخلايا

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Center (deprecated)
ar_EG: المركز (مهمل)

en: Character encoding of linked resource
ar_EG: ترميز الأحرف للمصدر المرتبط

en: Checked state
ar_EG: حاله التحقق

en: Citation
ar_EG: الاقتباس

en: Cite reason for change
ar_EG: استشهد لسبب التغيير

en: Class implementation ID
ar_EG: معرف تطبيق الفئة

en: Class list
ar_EG: قائمة الفئة

en: Clear text flow control
ar_EG: التحكم في تدفق النص الواضح

en: Code content type
ar_EG: نوع محتوى الرمز

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Color of selected links (deprecated)
ar_EG: لون الارتباطات المحددة (مهمل)

en: Column span
ar_EG: امتداد العمود

en: Columns
ar_EG: الأعمدة

en: Computer code fragment
ar_EG: جزء رمز الكمبيوتر

note: The "type" attribute is deprecated for the "ol" tag only, since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Content type (deprecated)
ar_EG: نوع المحتوي (مهمل)

en: Coordinates
ar_EG: الإحداثيات

en: Date and time of change
ar_EG: تاريخ ووقت التغيير

note: NOTE: used in "object" tag
en: Declare flag
ar_EG: تعريف العلامة

note: Translators: DEFER is an optional attribute of the <script> tag. It indicates that the script is not going to generate any document content. The browser can continue parsing and drawing the page.
en: Defer attribute
ar_EG: تاجيل الصفة

en: Definition description
ar_EG: وصف التعريف

en: Definition list
ar_EG: قائمة التعريف

en: Definition term
ar_EG: مصطلح التعريف

en: Deleted text
ar_EG: النص المحذوف

en: Directionality
ar_EG: اتجاه النص

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Directionality (deprecated)
ar_EG: اتجاه النص (مهمل)

en: DIV container
ar_EG: حاوية DIV

en: DIV Style container
ar_EG: حاوية نمط DIV

en: Document base
ar_EG: قاعدة المستند

en: Document body
ar_EG: هيئة المستند

en: Document head
ar_EG: رأس المستند

en: Element ID
ar_EG: معرف العنصر

en: Document title
ar_EG: عنوان المستند

en: Document type
ar_EG: نوع المستند

en: Emphasis
ar_EG: التركيز

en: Encode type
ar_EG: نوع الترميز

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Font face (deprecated)
ar_EG: وجه الخط (مهمل)

en: For label
ar_EG: للتسمية

en: Forced line break
ar_EG: فاصل السطر إجباري

en: Form action handler
ar_EG: معالج اجراء النموذج

en: Form control group
ar_EG: مجموعه عناصر تحكم النموذج

en: Form field label text
ar_EG: نص تسميه حقل النموذج

en: Form input type
ar_EG: نوع إدخال النموذج

en: Form input
ar_EG: إدخال النموذج

en: Form method
ar_EG: طريقة النموذج

en: Form
ar_EG: النموذج

en: Forward link
ar_EG: رابط للأمام

en: Frame render parts
ar_EG: أجزاء تقديم الإطار

en: Frame source
ar_EG: مصدر الإطار

en: Frame target
ar_EG: هدف الإطار

en: Frame
ar_EG: الإطار

en: Frame border
ar_EG: حدود الإطار

en: Frameset columns
ar_EG: أعمده Frameset

en: Frameset rows
ar_EG: صفوف Frameset

en: Frame spacing
ar_EG: تباعد الإطار

en: Generic embedded object
ar_EG: كائن مضمن عام

en: Generic metainformation
ar_EG: معلومات التعريف العامة

en: Generic span
ar_EG: الامتداد العام

en: Header cell IDs
ar_EG: معرفات الخلية الرأسية

en: Heading 1
ar_EG: العنوان 1

en: Heading 2
ar_EG: العنوان 2

en: Heading 3
ar_EG: العنوان 3

en: Heading 4
ar_EG: العنوان 4

en: Heading 5
ar_EG: العنوان 5

en: Heading 6
ar_EG: العنوان 6

en: Horizontal rule
ar_EG: القاعدة الافقيه

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Horizontal space (deprecated)
ar_EG: مسافة أفقيه (مهمله)

en: HTML root element
ar_EG: عنصر جذر HTML

en: HTTP header name
ar_EG: اسم رأس HTTP

en: I18N BiDi override
ar_EG: تجاوز I18N BiDi

en: Image map area
ar_EG: منطقة خريطة الصورة

en: Image map name
ar_EG: اسم خريطة الصورة

en: Image map
ar_EG: خريطة الصورة

en: Inline frame
ar_EG: الإطار المضمن

en: Inserted text
ar_EG: النص المدرج

en: Instance definition
ar_EG: تعريف المثيل

en: Italic text
ar_EG: نص مائل

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Java applet (deprecated)
ar_EG: تطبيق Java المصغر (مهمل)

en: Label
ar_EG: التسمية

en: Language code
ar_EG: رمز اللغة

en: Large text style
ar_EG: نمط نص كبير

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Link color (deprecated)
ar_EG: لون الارتباط (مهمل)

en: List item
ar_EG: عنصر القائمة

en: List of MIME types for file upload
ar_EG: قائمة أنواع MIME لتحميل الملف

en: List of supported character sets
ar_EG: قائمة مجموعات الأحرف المعتمدة

en: Local change to font
ar_EG: تغيير الخط إلى المحلي

en: Long description link
ar_EG: رابط وصف طويل

en: Long quotation
ar_EG: الاقتباس الطويل

note: Supported in XHTML 1.0 Frameset DTD only.
en: Margin pixel height
ar_EG: ارتفاع الهامش بالبكسل

note: Supported in XHTML 1.0 Frameset DTD only.
en: Margin pixel width
ar_EG: عرض الهامش بالبكسل

en: Maximum length of text field
ar_EG: أقصى طول لحقل النص

en: Output media
ar_EG: وسائط الإخراج

note: Here I take some liberties: There's no mandatory attributes, but those are most common, and will likely be used.
en: Media-independent link
ar_EG: رابط مستقل عن الوسائط

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Menu list (deprecated)
ar_EG: قائمه القائمة (مهمله)

en: Multi-line text field
ar_EG: حقل نص متعدد الأسطر

en: Multiple
ar_EG: متعدد

en: Named property value
ar_EG: قيمة الخاصية المسماة

en: No frames
ar_EG: بدون إطارات

en: No resize
ar_EG: بدون تغيير الحجم

en: No script
ar_EG: بدون نص

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: No shade (deprecated)
ar_EG: بدون ظل (مهمل)

en: No URI
ar_EG: بدون URI

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: No word wrap (deprecated)
ar_EG: بدون التفاف الكلمة (مهمل)

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Object applet file (deprecated)
ar_EG: ملف كائن التطبيق المصغر (مهمل)

en: Object data reference
ar_EG: مرجع بيانات الكائن

en: Offset for alignment character
ar_EG: أزاحه لحرف المحاذاة

en: OnBlur event
ar_EG: حدث OnBlur

en: OnChange event
ar_EG: حدث OnChange

en: OnClick event
ar_EG: حدث OnClick

en: OnDblClick event
ar_EG: حدث OnDblClick

en: OnFocus event
ar_EG: حدث OnFocus

en: OnKeyDown event
ar_EG: حدث OnKeyDown

en: OnKeyPress event
ar_EG: حدث OnKeyPress

en: OnKeyUp event
ar_EG: حدث OnKeyUp

en: OnLoad event
ar_EG: حدث OnLoad

en: OnMouseDown event
ar_EG: حدث OnMouseDown

en: OnMouseMove event
ar_EG: حدث OnMouseMove

en: OnMouseOut event
ar_EG: حدث OnMouseOut

en: OnMouseOver event
ar_EG: حدث OnMouseOver

en: OnMouseUp event
ar_EG: حدث OnMouseUp

en: OnReset event
ar_EG: حدث OnReset

en: OnSelect event
ar_EG: حدث OnSelect

en: OnSubmit event
ar_EG: حدث OnSubmit

en: OnUnload event
ar_EG: حدث OnUnload

en: Option group
ar_EG: مجموعة الخيار

en: Option selector
ar_EG: محدد الخيار

en: Ordered list
ar_EG: القائمة المرتبة

en: Paragraph class
ar_EG: فئة الفقرة

en: Paragraph style
ar_EG: نمط الفقرة

en: Paragraph
ar_EG: الفقرة

en: Preformatted text
ar_EG: نص منسق مسبقا

en: Profile metainfo dictionary
ar_EG: ملف تعريف قاموس metainfo

en: Push button
ar_EG: اضغط الزر

en: ReadOnly text and password
ar_EG: قراءة النص فقط وكلمة المرور

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Reduced spacing (deprecated)
ar_EG: التباعد المخفض (مهمل)

en: Reverse link
ar_EG: رابط عكسي

en: Rows
ar_EG: الصفوف

en: Rulings between rows and columns
ar_EG: الاحكام بين الصفوف والاعمده

en: Sample program output, scripts
ar_EG: عينه إخراج البرنامج، البرامج النصية

en: Scope covered by header cells
ar_EG: النطاق المغطي بالخلايا الرأسية

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Script language name
ar_EG: اسم لغة البرنامج النصي

en: Script statements
ar_EG: عبارات البرنامج النصي

en: Scrollbar
ar_EG: شريط التمرير

en: Selectable option
ar_EG: خيار قابل للتحديد

en: Selected
ar_EG: المحدد

en: Server-side image map
ar_EG: خريطة صورة من جانب الخادم

en: Shape
ar_EG: شكل

en: Short inline quotation
ar_EG: اقتباس مضمنة قصيرة

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Size (deprecated)
ar_EG: الحجم (مهمل)

en: Small text style
ar_EG: نمط نص صغير

en: Space-separated archive list
ar_EG: قائمة أرشيف مفصولة بفراغات

en: Spacing between cells
ar_EG: التباعد بين الخلايا

en: Spacing within cells
ar_EG: التباعد داخل الخلايا

en: Span
ar_EG: امتداد

en: Standby load message
ar_EG: رسالة تحميل الاستعداد

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Starting sequence number (deprecated)
ar_EG: بدء رقم التسلسل (مهمل)

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Strike-through text style (deprecated)
ar_EG: الضرب من خلال نمط النص (مهمل)

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Strike-through text (deprecated)
ar_EG: الضرب من خلال النص (مهمل)

en: Strong emphasis
ar_EG: تأكيد قوي

en: Style info
ar_EG: معلومات النمط

en: Subscript
ar_EG: منخفض

en: Superscript
ar_EG: مرتفع

en: Table body
ar_EG: هيئة الجدول

en: Table caption
ar_EG: عنوان الجدول

en: Table column group properties
ar_EG: خصائص مجموعة عمود الجدول

en: Table column properties
ar_EG: خصائص عمود الجدول

en: Table data cell
ar_EG: خلية بيانات الجدول

en: Table footer
ar_EG: تذييل الجدول

en: Table header cell
ar_EG: خلية رأس الجدول

en: Table header
ar_EG: رأس الجدول

en: Table row
ar_EG: صف الجدول

en: Table summary
ar_EG: ملخص الجدول

en: Table
ar_EG: الجدول

en: Target - Blank
ar_EG: الهدف - فارغ

en: Target - Parent
ar_EG: الهدف - الأصل

en: Target - Self
ar_EG: الهدف - ذاتي

en: Target - Top
ar_EG: الهدف - أعلى

en: Teletype or monospace text style
ar_EG: نمط Teletype أو نصوص monospace

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Text color (deprecated)
ar_EG: لون النص (مهمل)

en: Text entered by user
ar_EG: النص الذي تم إدخاله من قبل المستخدم

en: Underlined text style
ar_EG: نمط نص مسطر

en: Unordered list
ar_EG: قائمه غير مرتبه

en: Use image map
ar_EG: استخدام خريطة الصورة

en: Value interpretation
ar_EG: تفسير القيمة

en: Value
ar_EG: القيمة

en: Variable or program argument
ar_EG: المتغير أو وسيطه البرنامج

en: Vertical cell alignment
ar_EG: محاذاة الخلية العمودية

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Vertical space (deprecated)
ar_EG: مسافة عموديه (مهمله)

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Visited link color (deprecated)
ar_EG: لون الرابط الذي تم زيارته (مهمل)

en: HTML - Tags
ar_EG: علامات - HTML

en: Above
ar_EG: فوق

en: Applet class file code
ar_EG: رمز ملف فئة التطبيق المصغر

en: Array
ar_EG: صفيف

en: Background texture tile
ar_EG: تجانب نسيج الخلفية

en: Base font
ar_EG: قاعدة الخط

en: Border color
ar_EG: لون الحدود

en: Border
ar_EG: الحدود

en: Checked (state)
ar_EG: تم التحقق (الحالة)

en: Color of selected links
ar_EG: لون الارتباطات المحددة

en: Content scheme
ar_EG: مخطط المحتوى

en: Content type
ar_EG: نوع المحتوي

en: Directory list
ar_EG: قائمة الدليل

en: HTML version
ar_EG: إصدار HTML

en: Embedded object
ar_EG: كائن مضمن

en: Figure
ar_EG: الشكل

en: Font face
ar_EG: وجه الخط

en: Frameborder
ar_EG: حدود الإطار

en: Framespacing
ar_EG: تباعد الإطار

en: Heading
ar_EG: العنوان

en: Horizontal space
ar_EG: المسافة الأفقية

en: Image source
ar_EG: مصدر الصورة

en: Inline layer
ar_EG: طبقه مضمنه

en: Java applet
ar_EG: تطبيق Java المصغر

en: Layer
ar_EG: الطبقة

en: Link color
ar_EG: لون الرابط

en: Listing
ar_EG: قائمة

en: Mail link
ar_EG: رابط البريد

en: Marquee
ar_EG: السرادق

en: Menu list
ar_EG: قائمة القائمة

en: Multicolumn
ar_EG: متعدد الأعمدة

en: Next ID
ar_EG: المعرف التالي

en: No embedded objects
ar_EG: لا توجد كائنات مضمنة

en: No layers
ar_EG: لا توجد طبقات

en: No line break
ar_EG: لا يوجد فاصل أسطر

en: No shade
ar_EG: بلا تظليل

en: No word wrap
ar_EG: بدون التفاف الكلمة

en: Object applet file
ar_EG: ملف كائن التطبيق المصغر

en: Preformatted listing
ar_EG: قائمة منسقة مسبقا

en: Prompt message
ar_EG: رسالة المطالبة

en: Quote
ar_EG: اقتباس

en: Range
ar_EG: النطاق

en: Reduced spacing
ar_EG: التباعد المخفض

en: Root
ar_EG: الجذر

en: Single line prompt
ar_EG: موجه سطر واحد

en: Soft line break
ar_EG: فاصل أسطر ناعم

en: Square root
ar_EG: الجذر التربيعي

en: Starting sequence number
ar_EG: رقم تسلسل البدء

en: Strike-through text style
ar_EG: الضرب من خلال نمط النص

en: Strike-through text
ar_EG: الضرب من خلال النص

en: Tab order position
ar_EG: موضع ترتيب علامة التبويب

en: Top margin in pixels
ar_EG: الهامش العلوي بالبكسل

en: Vertical space
ar_EG: مسافة عموديه

en: Visited link color
ar_EG: لون الرابط الذي تم زيارته

en: HTML - Special Characters
ar_EG: أحرف خاصه - HTML

en: Non-breaking space
ar_EG: مسافة غير منقسمة

en: Latex - Tags
ar_EG: علامات - Latex

en: Bibliography (cite)
ar_EG: الببليوغرافيا (الاستشهاد)

en: Bibliography (item)
ar_EG: الببليوغرافيا (العنصر)

en: Bibliography (shortcite)
ar_EG: الببليوغرافيا (مختصر)

en: Bibliography (thebibliography)
ar_EG: الببليوغرافيا (الببليوغرافيا)

en: Brackets ()
ar_EG: أقواس ()

en: Brackets []
ar_EG: أقواس []

en: Brackets {}
ar_EG: أقواس {}

en: Brackets <>
ar_EG: أقواس <>

en: File input
ar_EG: إدخال الملف

en: Function cosine
ar_EG: وظيفة cosine

en: Function e^
ar_EG: وظيفة e^

en: Function exp
ar_EG: وظيفة exp

en: Function log
ar_EG: وظيفة log

en: Function log10
ar_EG: وظيفة log10

en: Function sine
ar_EG: وظيفة sine

en: Greek alpha
ar_EG: اليونانية  alpha

en: Greek beta
ar_EG: اليونانية beta

en: Greek epsilon
ar_EG: اليونانية epsilon

en: Greek gamma
ar_EG: اليونانية gamma

en: Greek lambda
ar_EG: اليونانية lambda

en: Greek rho
ar_EG: اليونانية rho

en: Greek tau
ar_EG: اليونانية tau

en: Header 0 (chapter)
ar_EG: الراس 0 (الفصل)

en: Header 0 (chapter*)
ar_EG: الراس 0 (الفصل*)

en: Header 1 (section)
ar_EG: الراس 1 (القسم)

en: Header 1 (section*)
ar_EG: الراس 1 (القسم*)

en: Header 2 (subsection)
ar_EG: الراس 2 (القسم الفرعي)

en: Header 2 (subsection*)
ar_EG: الراس 2 (القسم الفرعي*)

en: Header 3 (subsubsection)
ar_EG: الراس 3 (القسم فرع الفرعي)

en: Header 3 (subsubsection*)
ar_EG: الراس 3 (القسم فرع الفرعي*)

en: Header 4 (paragraph)
ar_EG: الراس 4 (الفقرة)

en: Header appendix
ar_EG: تذييل الرأس

en: List description
ar_EG: وصف القائمة

en: List enumerate
ar_EG: تعداد القائمة

en: List itemize
ar_EG: تفصيل القائمة

en: Item with label
ar_EG: العنصر مع التسمية

en: Maths (display)
ar_EG: الرياضيات (عرض)

en: Maths (inline)
ar_EG: الرياضيات (المضمنة)

en: Operator fraction
ar_EG: جزء المشغل

en: Operator integral (display)
ar_EG: تكامل المشغل (عرض)

en: Operator integral (inline)
ar_EG: تكامل المشغل (المضمن)

en: Operator sum (display)
ar_EG: مجموع المشغل (العرض)

en: Operator sum (inline)
ar_EG: مجموع المشغل (المضمن)

en: Reference label
ar_EG: التسمية المرجعية

en: Reference ref
ar_EG: مرجع ref

en: Symbol <<
ar_EG: الرمز <<

en: Symbol <=
ar_EG: الرمز <=

en: Symbol >=
ar_EG: الرمز >=

en: Symbol >>
ar_EG: الرمز >>

en: Symbol and
ar_EG: الرمز و

en: Symbol const
ar_EG: رمز CONST

en: Symbol d2-by-dt2-partial
ar_EG: الرمز d2-بواسطة-dt2-الجزئي

en: Symbol dagger
ar_EG: رمز dagger

en: Symbol d-by-dt
ar_EG: الرمز d-بواسطة-dt

en: Symbol d-by-dt-partial
ar_EG: الرمز d-بواسطة-dt-الجزئي

en: Symbol equiv
ar_EG: رمز equiv

en: Symbol en-dash --
ar_EG: رمز en-dash --

en: Symbol em-dash ---
ar_EG: رمز em-dash ---

en: Symbol infinity
ar_EG: رمز infinity

en: Symbol mathspace ,
ar_EG: رمز mathspace ,

en: Symbol mathspace .
ar_EG: رمز mathspace .

en: Symbol mathspace _
ar_EG: رمز mathspace _

en: Symbol mathspace __
ar_EG: رمز mathspace __

en: Symbol simeq
ar_EG: رمز simeq

en: Symbol star
ar_EG: رمز star

en: Typeface bold
ar_EG: محرف غامق

en: Typeface type
ar_EG: نوع المحرف

en: Typeface italic
ar_EG: محرف مائل

en: Typeface slanted
ar_EG: محرف مائل

en: Unbreakable text
ar_EG: نص غير قابل للكسر

en: Footnote
ar_EG: الحاشية

en: Tag list
ar_EG: قائمة العلامات

en: Provides a method to easily insert commonly used tags/strings into a document without having to type them.
ar_EG: يوفر طريقة لإدراج علامات / سلاسل شائعة الاستخدام في مستند دون الحاجة إلى كتابتها.

en: Select the group of tags you want to use
ar_EG: حدد مجموعة العلامات التي تريد استخدامها

en: _Preview
ar_EG: _معاينة

en: Available Tag Lists
ar_EG: قوائم العلامات المتاحة

en: Tags
ar_EG: العلامات

en: XSLT - Elements
ar_EG: عناصر - XSLT

en: XSLT - Functions
ar_EG: وظائف - XSLT

en: XSLT - Axes
ar_EG: محاور - XSLT

en: ancestor
ar_EG: السلف

en: ancestor-or-self
ar_EG: السلف أو نفسه

en: attribute
ar_EG: الصفة

en: child
ar_EG: الطفل

en: descendant
ar_EG: السليل

en: descendant-or-self
ar_EG: السليل أو نفسه

en: following
ar_EG: الآتي

en: following-sibling
ar_EG: الآتي-الأخوة

en: namespace
ar_EG: مساحة الاسم

en: parent
ar_EG: الأصل

en: preceding
ar_EG: السابق

en: preceding-sibling
ar_EG: السابق-الأخوة

en: self
ar_EG: نفسه

en: XUL - Tags
ar_EG: علامات - XUL

en: Text Size
ar_EG: حجم النص

en: Allow controlling the zoom levels of the text
ar_EG: السماح بالتحكم في مستويات التكبير للنص

en: _Larger Text
ar_EG: _نص أكبر

en: S_maller Text
ar_EG: نص أ_صغر

en: _Normal size
ar_EG: _نص عادي

en: Prompt type
ar_EG: نوع المطالبة

en: Selected format
ar_EG: تنسيق محدد

en: Custom format
ar_EG: تنسيق مخصص

en: Insert Date/Time
ar_EG: إدراج التاريخ/الوقت

en: Inserts current date and time at the cursor position.
ar_EG: إدراج التاريخ والوقت الحاليين في موضع المؤشر.

en: Insert Date and Time
ar_EG: إدراج التاريخ والوقت

en: _Insert
ar_EG: _إدراج

en: Use the _selected format
ar_EG: استخدام التنسيق _المحدد

en: _Use custom format
ar_EG: _استخدام التنسيق المخصص

en: In_sert Date and Time...
ar_EG: إد_راج التاريخ والوقت...

en: Insert current date and time at the cursor position
ar_EG: إدراج التاريخ والوقت الحالي في موضع المؤشر

en: Available formats
ar_EG: التنسيقات المتاحة

en: Configure date/time plugin
ar_EG: تكوين المكون الإضافي للتاريخ/الوقت

en: When inserting date/time...
ar_EG: عند إدراج التاريخ/الوقت...

en: _Prompt for a format
ar_EG: _المطالبة بالتنسيق

en: Save Without Trailing Spaces
ar_EG: حفظ بدون مسافات زائده

en: Removes trailing spaces from lines before saving.
ar_EG: يزيل المسافات الزائدة من الأسطر قبل الحفظ.

en: Error launching the command “%s” in order to decompress the comic book: %s
ar_EG: حدث خطأ أثناء تشغيل الأمر "%s" لإلغاء ضغط الكتاب الهزلي: %s

en: The command “%s” failed at decompressing the comic book.
ar_EG: فشل الأمر "%s" في فك ضغط الكتاب الهزلي.

en: The command “%s” did not end normally.
ar_EG: لم ينتهي الأمر "%s" بشكل طبيعي.

en: Not a comic book MIME type: %s
ar_EG: نوع MIME ليس كتاب هزلي: %s

en: Can't find an appropriate command to decompress this type of comic book
ar_EG: لا يمكن العثور على أمر مناسب لفك ضغط هذا النوع من الكتب المصورة

en: Unknown MIME Type
ar_EG: نوع MIME غير معروف

en: File corrupted
ar_EG: ملف تالف

en: No files in archive
ar_EG: لا توجد ملفات في الأرشيف

en: No images found in archive %s
ar_EG: لم يتم العثور على أي صور في الأرشيف %s

en: There was an error deleting “%s”.
ar_EG: حدث خطأ أثناء حذف "%s".

en: Error %s
ar_EG: خطأ %s

en: Comic Books
ar_EG: كتب هزلية

en: DjVu document has incorrect format
ar_EG: يحتوي مستند DjVu على تنسيق غير صحيح

en: The document is composed of several files. One or more of these files cannot be accessed.
ar_EG: يتكون المستند من عدة ملفات. لا يمكن الوصول إلى واحد أو أكثر من هذه الملفات.

en: DjVu Documents
ar_EG: مستندات DjVu

en: DVI document has incorrect format
ar_EG: يحتوي مستند DVI على تنسيق غير صحيح

en: DVI Documents
ar_EG: مستندات DVI

en: Not an ePub document
ar_EG: ليس مستند ePub

en: could not retrieve filename
ar_EG: لا يمكن استرداد اسم الملف

en: could not open archive
ar_EG: لا يمكن فتح الأرشيف

en: could not extract archive
ar_EG: لا يمكن استخراج الأرشيف

en: could not retrieve container file
ar_EG: لا يمكن استرداد ملف الحاوية

en: could not open container file
ar_EG: لا يمكن فتح ملف الحاوية

en: container file is corrupt
ar_EG: ملف الحاوية فاسد

en: epub file is invalid or corrupt
ar_EG: ملف epub غير صالح أو تالف

en: epub file is corrupt, no container
ar_EG: ملف epub تالف، لا توجد حاوية

en: could not parse content manifest
ar_EG: لا يمكن تحليل محتوى البيان

en: content file is invalid
ar_EG: ملف المحتوى غير صالح

en: epub file has no spine
ar_EG: ملف epub لا يوجد لديه العمود الفقري

en: epub file has no manifest
ar_EG: ملف epub لا يوجد لديه البيان

en: Could not set up document tree for loading, some files missing
ar_EG: تعذر تعيين شجرة المستندات للتحميل، بعض الملفات مفقودة

en: epub Documents
ar_EG: مستندات epub

en: This work is in the Public Domain
ar_EG: هذا العمل هو في النطاق العام

en: Type 1
ar_EG: نوع 1

en: Type 1C
ar_EG: نوع 1C

en: Type 3
ar_EG: نوع 3

en: Type 1 (CID)
ar_EG: نوع 1 (CID)

en: Type 1C (CID)
ar_EG: نوع 1C (CID)

en: Unknown font type
ar_EG: نوع خط غير معروف

en: Embedded subset
ar_EG: مجموعه فرعيه مضمنه

en: Embedded
ar_EG: المضمن

en: Not embedded
ar_EG: غير مضمن

en: PDF Documents
ar_EG: مستندات PDF

en: Failed to load document “%s”
ar_EG: فشل تحميل المستند “%s”

en: Failed to save document “%s”
ar_EG: فشل حفظ المستند “%s”

en: PostScript Documents
ar_EG: مستندات PostScript

en: Invalid document
ar_EG: مستند غير صالح

en: Couldn't save attachment “%s”: %s
ar_EG: لا يمكن حفظ المرفق “%s”: %s

en: Couldn't open attachment “%s”: %s
ar_EG: لا يمكن فتح المرفق “%s”: %s

en: Couldn't open attachment “%s”
ar_EG: لا يمكن فتح المرفق “%s”

en: File type %s (%s) is not supported
ar_EG: نوع الملف %s (%s) غير مدعوم

en: All Documents
ar_EG: كل المستندات

en: Failed to create a temporary file: %s
ar_EG: فشل إنشاء الملف المؤقت: %s

en: Failed to create a temporary directory: %s
ar_EG: فشل إنشاء الدليل المؤقت: %s

note: translators: this is the label for toolbar button
en: Best Fit
ar_EG: أفضل تناسب

en: Fit Page Width
ar_EG: تناسب عرض الصفحة

en: Expand Window to Fit
ar_EG: توسيع النافذة لتناسب

en: A Document Viewer
ar_EG: عارض المستندات

en: <p> Xreader is a simple multi-page document viewer. It can display and print PostScript (PS), Encapsulated PostScript (EPS), DJVU, DVI, XPS and Portable Document Format (PDF) files, as well as comic book archive files. When supported by the document, it also allows searching for text, copying text to the clipboard, hypertext navigation and table-of-contents bookmarks. </p>
ar_EG: <p> Xreader هو عارض مستندات بسيط متعدد الصفحات. يمكنه عرض وطباعة ملفات PostScript، و مغلفة PostScript (EPS)، وDJVU، وDVI، وXPS، وتنسيق المستند المحمول (PDF)، بالإضافة إلى ملفات أرشيف الكتاب الهزلي. عندما يدعمها المستند، ويسمح أيضًا بالبحث عن النص، ونسخ النص إلى الحافظة، وتنقل النص التشعبي، والإشارات المرجعية لجدول المحتويات.</p>

en: Document Viewer
ar_EG: عارض المستندات

en: View multi-page documents
ar_EG: عرض المستندات متعددة الصفحات

en: Delete the temporary file
ar_EG: حذف الملفات المؤقتة

en: Print settings file
ar_EG: ملف إعدادات الطباعة

en: Print Preview
ar_EG: معاينة الطباعة

en: Failed to print document
ar_EG: فشل في طباعة المستند

en: The selected printer '%s' could not be found
ar_EG: لا يمكن العثور على الطابعة المحددة '%s'

note: Go menu
en: _Previous Page
ar_EG: _الصفحة السابقة

en: Go to the previous page
ar_EG: اذهب الى الصفحة السابقة

en: _Next Page
ar_EG: _الصفحة التالية

en: Go to the next page
ar_EG: اذهب إلى الصفحة التالية

en: Enlarge the document
ar_EG: تكبير المستند

en: Shrink the document
ar_EG: تقليص المستند

note: translators: this is the label for toolbar button
en: Original size
ar_EG: الحجم الأصلي

note: translators: Print document currently shown in the Print Preview window translators: Title of the print dialog
en: Print
ar_EG: طباعة

en: Print this document
ar_EG: طباعة هذا المستند

en: _Best Fit
ar_EG: _أفضل تناسب

en: Make the current document fill the window
ar_EG: اجعل المستند الحالي يملأ النافذة

en: Fit Page _Width
ar_EG: تناسب عرض _الصفحة

en: Make the current document fill the window width
ar_EG: اجعل المستند الحالي يملأ عرض النافذة

en: Page
ar_EG: الصفحة

en: Select Page
ar_EG: تحديد صفحة

en: (%d of %d)
ar_EG: (%d من %d)

en: of %d
ar_EG: من %d

note: Create tree view
en: Loading…
ar_EG: جاري التحميل…

note: Initial state
en: Preparing to print…
ar_EG: جاري التحضير للطباعة...

en: Finishing…
ar_EG: جاري الإنهاء...

en: Printing page %d of %d…
ar_EG: طباعة الصفحة %d من %d...

en: Invalid page selection
ar_EG: اختيار صفحة غير صحيح

en: Your print range selection does not include any pages
ar_EG: لا يتضمن اختيار نطاق الطباعة أي صفحات

en: Page Scaling:
ar_EG: تحجيم الصفحة:

en: Shrink to Printable Area
ar_EG: تقليص إلى منطقه قابله للطباعة

en: Fit to Printable Area
ar_EG: يصلح لمنطقة قابلة للطباعة

en: Scale document pages to fit the selected printer page. Select from one of the following:
    
    • "None": No page scaling is performed.
    
    • "Shrink to Printable Area": Document pages larger than the printable area are reduced to fit the printable area of the printer page.
    
    • "Fit to Printable Area": Document pages are enlarged or reduced as required to fit the printable area of the printer page.
ar_EG: تحجيم صفحات المستند لتناسب صفحة الطابعة المحددة. اختر من بين ما يلي:
    
    • "لا شيء": لا يتم إجراء أي تحجيم للصفحة.
    
    • "تقليص المساحة القابلة للطباعة": يتم تقليل صفحات المستند الأكبر من المساحة القابلة للطباعة لتلائم المساحة القابلة للطباعة لصفحة الطابعة.
    
    • "صالح للمنطقة القابلة للطباعة": تقليل أو تضخيم صفحات المستند كما هو مطلوب لتناسب المساحة القابلة الطباعة لصفحة الطابعة.

en: Auto Rotate and Center
ar_EG: التوسيط والتدوير التلقائي

en: Rotate printer page orientation of each page to match orientation of each document page. Document pages will be centered within the printer page.
ar_EG: تدوير اتجاه صفحة الطابعة لكل صفحة لتطابق اتجاه كل صفحة المشتند. سيتم توسيط صفحات المستندات داخل صفحة الطابعة.

en: Select page size using document page size
ar_EG: تحديد حجم الصفحة باستخدام حجم صفحة المستند

en: When enabled, each page will be printed on the same size paper as the document page.
ar_EG: عند التمكين، ستتم طباعة كل صفحة على نفس الحجم مثل صفحة المستند.

en: Page Handling
ar_EG: التعامل مع الصفحات

en: Failed to print page %d: %s
ar_EG: فشل طباعة الصفحة %d: %s

en: Scroll View Up
ar_EG: تمرير العرض لأعلى

en: Scroll View Down
ar_EG: تمرير العرض لأسفل

en: Document View
ar_EG: عرض المستند

en: Jump to page:
ar_EG: اذهب الى الصفحة:

en: End of presentation. Click to exit.
ar_EG: نهاية العرض. انقر للخروج.

en: Go to first page
ar_EG: اذهب إلى الصفحة الأولى

en: Go to previous page
ar_EG: اذهب إلى الصفحة السابقة

en: Go to next page
ar_EG: اذهب إلى الصفحة التالية

en: Go to last page
ar_EG: اذهب إلى الصفحة الأخيرة

en: Go to page
ar_EG: اذهب إلى الصفحة

en: Go to page %s
ar_EG: اذهب إلى الصفحة %s

en: Go to %s on file “%s”
ar_EG: اذهب إلى %s في الملف “%s”

en: Go to file “%s”
ar_EG: اذهب إلى الملف “%s”

en: Launch %s
ar_EG: إطلاق %s

en: Find:
ar_EG: إيجاد:

en: Find previous occurrence of the search string
ar_EG: إيجاد التواجد السابق لسلسلة البحث

en: Find next occurrence of the search string
ar_EG: إيجاد التواجد التالي لسلسلة البحث

en: Case Sensitive
ar_EG: حساسية الأحرف

en: Toggle case sensitive search
ar_EG: تبديل البحث الحساس لحاله الأحرف

en: Icon:
ar_EG: الأيقونة:

en: New Paragraph
ar_EG: فقرة جديدة

en: Insert
ar_EG: إدراج

en: Cross
ar_EG: تقاطع

en: Circle
ar_EG: دائرة

en: Annotation Properties
ar_EG: خصائص التعليق

en: Author:
ar_EG: المؤلف:

en: Color:
ar_EG: اللون:

en: Style:
ar_EG: النمط:

en: Transparent
ar_EG: شفاف

en: Opaque
ar_EG: غير شفاف

en: Initial window state:
ar_EG: حالة النافذة المبدئية:

en: Add text annotation
ar_EG: أضافه نص شرح

en: Running in presentation mode
ar_EG: يعمل في وضع العرض

en: Page %s
ar_EG: الصفحة %s

en: Go to previous history item
ar_EG: اذهب إلى عنصر السجل السابق

en: Go to next history item
ar_EG: اذهب إلى عنصر السجل التالي

en: Password for document %s
ar_EG: كلمة المرور للمستند %s

en: Open a recently used document
ar_EG: فتح مستند المستخدم مؤخراً

en: This document is locked and can only be read by entering the correct password.
ar_EG: هذا المستند مغلق ولا يمكن قراءته إلا بإدخال كلمة المرور الصحيحة.

en: _Unlock Document
ar_EG: _إلغاء قفل المستند

en: Enter password
ar_EG: أدخل كلمة المرور

en: The document “%s” is locked and requires a password before it can be opened.
ar_EG: المستند “%s” مؤمن ويتطلب كلمة مرور قبل فتحه.

en: Password required
ar_EG: كلمة المرور مطلوبة

en: _Password:
ar_EG: _كلمة المرور:

en: Forget password _immediately
ar_EG: نسيت كلمة المرور _فوراً

en: Remember password until you _log out
ar_EG: تذكر كلمة المرور حتى تقوم بتسجيل الخروج

en: Remember _forever
ar_EG: تذكر _للابد

en: Show history buttons
ar_EG: عرض أزرار التأريخ

en: Show expand window button
ar_EG: عرض أزرار تكبير النافذة

en: Document License
ar_EG: ترخيص المستند

en: Gathering font information… %3d%%
ar_EG: تجميع معلومات الخط... %3d%%

en: Usage terms
ar_EG: شروط الاستخدام

en: Text License
ar_EG: ترخيص النص

en: Further Information
ar_EG: مزيد من المعلومات

en: Document contains no annotations
ar_EG: لا يحتوي المستند على شروح

en: Page %d
ar_EG: الصفحة %d

en: Annotations
ar_EG: الشروح

en: Attachments
ar_EG: المرفقات

en: _Open Bookmark
ar_EG: _فتح الإشارة المرجعية

en: _Rename Bookmark
ar_EG: _إعادة تسمية الإشارة المرجعية

en: _Remove Bookmark
ar_EG: _إزالة الإشارة المرجعية

en: Layers
ar_EG: الطبقات

en: Print…
ar_EG: طباعة...

en: Index
ar_EG: الفهرس

en: Shrink the thumbnails
ar_EG: تقليص الصور المصغرة

en: Enlarge the thumbnails
ar_EG: تكبير الصور المصغرة

en: View the thumbnails at their original size
ar_EG: عرض الصور المصغرة بحجمها الأصلي

en: Page View
    Non-Continuous + Best Fit
    Ctrl+2
ar_EG: عرض الصفحة
    غير مستمر + أفضل تناسب
    Ctrl+2

en: Reader View
    Continuous + Fit Page Width
    Ctrl+1
ar_EG: عرض القارئ
    مستمر + مناسب لعرض الصفحة
    Ctrl+1

en: The document contains no pages
ar_EG: لا يحتوي المستند على صفحات

en: The document contains only empty pages
ar_EG: يحتوي المستند على صفحات فارغة فقط

en: Presentation mode is not supported for ePub documents.
ar_EG: لا يتم دعم وضع العرض لوثائق ePub.

en: Unable to open document
ar_EG: غير قادر على فتح المستند

en: Loading document from “%s”
ar_EG: تحميل المستند من “%s”

en: Downloading document (%d%%)
ar_EG: تنزيل المستند (%d%%)

en: Failed to load remote file.
ar_EG: فشل تحميل الملف البعيد.

en: Reloading document from %s
ar_EG: إعادة تحميل المستند من %s

en: Failed to reload document.
ar_EG: فشل في إعادة تحميل المستند.

en: Open Document
ar_EG: فتح المستند

en: Saving document to %s
ar_EG: حفظ المستند إلى %s

en: Saving attachment to %s
ar_EG: حفظ المرفق إلى %s

en: Saving image to %s
ar_EG: حفظ الصورة إلى %s

en: The file could not be saved as “%s”.
ar_EG: لا يمكن حفظ الملف باسم “%s”.

en: Uploading document (%d%%)
ar_EG: تحميل المستند (%d%%)

en: Uploading attachment (%d%%)
ar_EG: تحميل المرفق (%d%%)

en: Uploading image (%d%%)
ar_EG: تحميل الصورة (%d%%)

en: Save a Copy
ar_EG: حفظ نسخة

en: %d pending job in queue | %d pending jobs in queue
ar_EG[0]: %d مهمة معلقة في قائمة الانتظار
ar_EG[1]: %d مهمة معلقة في قائمة الانتظار
ar_EG[2]: %d مهام معلقة في قائمة الانتظار
ar_EG[3]: %d مهام معلقة في قائمة الانتظار
ar_EG[4]: %d مهام معلقة في قائمة الانتظار
ar_EG[5]: %d مهام معلقة في قائمة الانتظار

en: Printing job “%s”
ar_EG: مهمة الطباعة “%s”

en: Document contains form fields that have been filled out. If you don't save a copy, changes will be permanently lost.
ar_EG: يحتوي المستند على حقول النموذج التي تم ملؤها. إذا لم تحفظ نسخة، فسيتم فقد التغييرات نهائياً.

en: Document contains new or modified annotations. If you don't save a copy, changes will be permanently lost.
ar_EG: يحتوي المستند على شروح جديدة أو معدلة. إذا لم تحفظ نسخة، فسيتم فقد التغييرات نهائياً.

en: Save a copy of document “%s” before closing?
ar_EG: حفظ نسخة من المستندات “%s” قبل الإغلاق؟

en: Save a _Copy
ar_EG: حفظ _نسخة

en: Wait until print job “%s” finishes before closing?
ar_EG: انتظر حتى تنتهي مهمة طباعة “%s” قبل الإغلاق؟

note: TRANS: the singular form is not really used as n_print_jobs > 1 but some languages distinguish between different plurals forms, so the ngettext is needed.
en: There is %d print job active. Wait until print finishes before closing? | There are %d print jobs active. Wait until print finishes before closing?
ar_EG[0]: هناك %d مهمة طباعة نشطة. انتظر حتى انتهاء الطباعة قبل الإغلاق؟
ar_EG[1]: هناك %d مهمة طباعة نشطة. انتظر حتى انتهاء الطباعة قبل الإغلاق؟
ar_EG[2]: هناك %d مهام طباعة نشطة. انتظر حتى انتهاء الطباعة قبل الإغلاق؟
ar_EG[3]: هناك %d مهام طباعة نشطة. انتظر حتى انتهاء الطباعة قبل الإغلاق؟
ar_EG[4]: هناك %d مهام طباعة نشطة. انتظر حتى انتهاء الطباعة قبل الإغلاق؟
ar_EG[5]: هناك %d مهام طباعة نشطة. انتظر حتى انتهاء الطباعة قبل الإغلاق؟

en: If you close the window, pending print jobs will not be printed.
ar_EG: إذا قمت بإغلاق النافذة، فلن تتم طباعة مهام الطباعة المعلقة.

en: Cancel _print and Close
ar_EG: إلغاء _الطباعة والإغلاق

en: Close _after Printing
ar_EG: إغلاق _بعد الطباعة

en: Presentation mode is not supported for ePub documents
ar_EG: لا يتم دعم وضع العرض لوثائق ePub

en: There was an error displaying help
ar_EG: حدث خطأ في عرض المساعدة

en: Xreader is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ar_EG: Xreader هو برنامج مجاني. يمكنك إعادة توزيعه/أو تعديله بموجب شروط رخصة GNU العمومية كما نشرتها مؤسسة البرمجيات الحرة؛ إما الإصدار 2 من الترخيص، أو (حسب اختيارك) أي إصدار لاحق.

en: Xreader is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ar_EG: يتم توزيع Xreader على أمل أن يكون مفيدا، ولكن دون أي ضمانات؛ حتى بدون الضمان الضمني للرواج أو الملاءمة لغرض معين. انظر رخصة GNU العمومية لمزيد من التفاصيل

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Xreader; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301  USA
ar_EG: يجب أن تكون قد حصلت على نسخة من رخصة GNU العمومية مع Xreader؛ إذا لم يكن كذلك، فاكتب لمؤسسة Free Software Foundation، Inc.، 51 Franklin Street، Fifth Floor، Boston، MA 02110-1301 USA

en: Not found
ar_EG: غير موجود

en: %3d%% remaining to search
ar_EG: %3d%% متبقية للبحث

note: File menu
en: _Open…
ar_EG: _فتح…

en: Open an existing document
ar_EG: فتح مستند موجود

en: Op_en a Copy
ar_EG: فت_ح نسخة

en: Open a copy of the current document in a new window
ar_EG: فتح نسخة من المستند الحالي في نافذة جديدة

en: _Save a Copy…
ar_EG: حفظ _نسخة...

en: Save a copy of the current document
ar_EG: حفظ نسخة من المستند الحالي

en: _Print…
ar_EG: _طباعة...

en: _Find…
ar_EG: _إيجاد...

en: Find a word or phrase in the document
ar_EG: البحث عن كلمة أو جملة في المستند

en: Rotate _Left
ar_EG: تدوير _يسار

en: Rotate _Right
ar_EG: تدوير _يمين

en: Save Current Settings as _Default
ar_EG: حفظ الإعدادات الحالية كا_فتراضي

note: View menu
en: _Original size
ar_EG: _الحجم الأصلي

en: View the document at its original size
ar_EG: عرض المستند بحجمه الأصلي

en: Reload the document
ar_EG: إعادة تحميل المستند

en: _Expand Window to Fit
ar_EG: _توسيع النافذة للاحتواء

en: Auto_scroll
ar_EG: تمرير _تلقائي

en: _First Page
ar_EG: _الصفحة الأولى

en: Go to the first page
ar_EG: اذهب إلى الصفحة الأولى

en: _Last Page
ar_EG: _الصفحة الأخيرة

en: Go to the last page
ar_EG: اذهب إلى الصفحة الأخيرة

en: Previous History Item
ar_EG: عنصر السجل السابق

en: Next History Item
ar_EG: عنصر السجل التالي

en: Add a bookmark for the current page
ar_EG: إضافة إشارة مرجعية للصفحة الحالية

note: Toolbar-only
en: Leave Fullscreen
ar_EG: مغادرة ملء الشاشة

en: Start Presentation
ar_EG: بدأ العرض التقديمي

en: Start a presentation
ar_EG: بدء عرض تقديمي

en: Show or hide the toolbar
ar_EG: عرض أو إخفاء شريط الأدوات

en: Show or hide the side pane
ar_EG: عرض أو إخفاء الجزء الجانبي

en: _Continuous
ar_EG: _مستمر

en: Show the entire document
ar_EG: عرض المستند بأكمله

en: _Dual (Even pages left)
ar_EG: _ثنائي (حتى الصفحات اليسرى)

en: Show two pages at once with even pages on the left
ar_EG: عرض صفحتين في وقت واحد مع صفحات زوجية على اليسار

en: Dual (_Odd pages left)
ar_EG: ثنائي (_صفحات فردية متبقية)

en: Show two pages at once with odd pages on the left
ar_EG: عرض صفحتين في وقت واحد مع الصفحات الفردية على اليسار

en: _Fullscreen
ar_EG: _ملء الشاشة

en: Expand the window to fill the screen
ar_EG: توسيع النافذة لملء الشاشة

en: Pre_sentation
ar_EG: العر_ض التقديمي

en: Run document as a presentation
ar_EG: تشغيل المستند كعرض تقديمي

en: _Inverted Colors
ar_EG: _الألوان المعكوسة

en: Show page contents with the colors inverted
ar_EG: عرض محتويات الصفحة مع الألوان المعكوسة

note: Links
en: _Open Link
ar_EG: _فتح الرابط

en: _Go To
ar_EG: _اذهب إلى

en: _Copy Link Address
ar_EG: _نسخ عنوان الرابط

en: _Save Image As…
ar_EG: _حفظ الصورة باسم...

en: Copy _Image
ar_EG: نسخ _الصورة

en: Annotation Properties…
ar_EG: خصائص الشرح...

en: Remove Annotation
ar_EG: احذف التعليق

en: _Open Attachment
ar_EG: _فتح المرفق

en: _Save Attachment As…
ar_EG: _حفظ المرفق باسم...

note: translators: this is the label for toolbar button
en: Fit Width
ar_EG: تناسب العرض

en: Unable to launch external application.
ar_EG: غير قادر على تشغيل التطبيق الخارجي.

en: Unable to open external link
ar_EG: غير قادر على فتح رابط خارجي

en: Couldn't find appropriate format to save image
ar_EG: تعذر العثور على التنسيق المناسب لحفظ الصورة

en: The image could not be saved.
ar_EG: لا يمكن حفظ الصورة.

en: Save Image
ar_EG: حفظ الصورة

en: Unable to open attachment
ar_EG: غير قادر على فتح المرفق

en: The attachment could not be saved.
ar_EG: لا يمكن حفظ المرفق.

en: Save Attachment
ar_EG: حفظ المرفق

en: %s — Password Required
ar_EG: %s — كلمة المرور مطلوبة

en: By extension
ar_EG: حسب الأمتداد

en: The page label of the document to display.
ar_EG: تسمية الصفحة للمستند المراد عرضه.

en: PAGE
ar_EG: الصفحة

en: The page number of the document to display.
ar_EG: رقم الصفحة للمستند المراد عرضه.

en: NUMBER
ar_EG: الرقم

en: Run xreader in fullscreen mode
ar_EG: تشغيل xreader في وضع ملء الشاشة

en: Named destination to display.
ar_EG: تسمية وجهة لعرضها.

en: DEST
ar_EG: الوجهة

en: Run xreader in presentation mode
ar_EG: تشغيل xreader في وضع العرض التقديمي

en: Run xreader as a previewer
ar_EG: تشغيل xreader كمعاين

en: The word or phrase to find in the document
ar_EG: الكلمة أو العبارة التي سيتم البحث عنها في المستند

en: STRING
ar_EG: سلسله

en: [FILE…]
ar_EG: [ملف...]
