Avahi - en to ach translation catalogue (2797 entries)

note: Generic dialog dismissal
en: OK
ach: Aya do.

en: Invalid argument
ach: Pyem nononono

en: Name
ach: Nying

en: Terminal
ach: Yoo me donyo

note: Name for AFG
en: Afghanistan
ach: Apaghanicitan

note: Name for AGO
en: Angola
ach: Anggola

note: Name for ALA
en: Åland Islands
ach: Cula Nam me Aland

note: Name for ALB
en: Albania
ach: Alibania

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
ach: United Arab Emirate

note: Name for ARG
en: Argentina
ach: Agentina

note: Name for ARM
en: Armenia
ach: Arimenia

note: Name for ASM
en: American Samoa
ach: Amerikan Camoa

note: Name for ATA
en: Antarctica
ach: Antaktika

note: Name for ATF
en: French Southern Territories
ach: Lobe me Tung Piny me Purenci

note: Name for AUS
en: Australia
ach: Awucitrelia

note: Name for AUT
en: Austria
ach: Awucitria

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
ach: Ajerbaijan

note: Name for BEL
en: Belgium
ach: Belgiam

note: Name for BFA
en: Burkina Faso
ach: Burkina Faco

note: Name for BGD
en: Bangladesh
ach: Bangladec

note: Name for BGR
en: Bulgaria
ach: Buligaria

note: Name for BHR
en: Bahrain
ach: Bairain

note: Name for BHS
en: Bahamas
ach: Ba ama

note: Name for BLR
en: Belarus
ach: Belaruc

note: Name for BLZ
en: Belize
ach: Belije

note: Name for BMU
en: Bermuda
ach: Bamuda

note: Common name for BOL
en: Bolivia
ach: Bolibia

note: Name for BRB
en: Barbados
ach: Babadoc

note: Name for BTN
en: Bhutan
ach: Butan

note: Name for BVT
en: Bouvet Island
ach: Boubet Ailan

note: Name for BWA
en: Botswana
ach: Botcwana

note: Name for CAF
en: Central African Republic
ach: Centrol Apirikan Ripablik

note: Name for CAN
en: Canada
ach: Kanada

note: Name for CCK
en: Cocos (Keeling) Islands
ach: Cula Nam me Kokoci (Ka peko)

note: Name for CHE
en: Switzerland
ach: Cwijalan

note: Name for CHL
en: Chile
ach: Cile

note: Name for CHN
en: China
ach: Caina

note: Name for CMR
en: Cameroon
ach: Kamerun

note: Name for COK
en: Cook Islands
ach: Cula Nam me Kuk

note: Name for COL
en: Colombia
ach: Kolombia

note: Name for COM
en: Comoros
ach: Komoro

note: Name for CRI
en: Costa Rica
ach: Kosta Rika

note: Name for CUB
en: Cuba
ach: Kuba

note: Name for CUW, Official name for CUW
en: Curaçao
ach: Kurakao

note: Name for CXR
en: Christmas Island
ach: Kricimac Ailan

note: Name for CYM
en: Cayman Islands
ach: Cula Nam me Keiman

note: Name for CYP
en: Cyprus
ach: Caipraci

note: Name for CZE
en: Czechia
ach: Cijecia

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
ach: Cek Ripablik

note: Name for DEU
en: Germany
ach: Gerimani

note: Name for DJI
en: Djibouti
ach: Dijibuti

note: Name for DMA
en: Dominica
ach: Dominika

note: Name for DNK
en: Denmark
ach: Denmak

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
ach: Dominikan Ripablik

note: Name for DZA
en: Algeria
ach: Aligeria

note: Name for ECU
en: Ecuador
ach: Ekueda

note: Name for EGY
en: Egypt
ach: Miciri

note: Name for ESH
en: Western Sahara
ach: Ca ara Itung Poto Ceng

note: Name for ESP
en: Spain
ach: Cipain

note: Name for EST
en: Estonia
ach: Ecitonia

note: Name for ETH
en: Ethiopia
ach: Lobo Abicinia

note: Name for FIN
en: Finland
ach: Finlan

note: Name for FRA
en: France
ach: Puranci

note: Name for FRO
en: Faroe Islands
ach: Icula Nam me Paroe

note: Name for GGY
en: Guernsey
ach: Guancei

note: Name for GHA
en: Ghana
ach: Gana

note: Name for GIN
en: Guinea
ach: Guini

note: Name for GLP
en: Guadeloupe
ach: Guadelupe

note: Name for GNB
en: Guinea-Bissau
ach: Guini-Bicau

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
ach: Ekuatoriol Guini

note: Name for GRC
en: Greece
ach: Grici

note: Name for GRL
en: Greenland
ach: Grinlan

note: Name for GUF
en: French Guiana
ach: Frenc Guyana

note: Name for HKG
en: Hong Kong
ach: Oong Kong

note: Name for HND
en: Honduras
ach: Oondurac

note: Name for HRV
en: Croatia
ach: Kroetia

note: Name for HTI
en: Haiti
ach: Aaiti

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
ach: Angari

note: Name for IDN
en: Indonesia
ach: Indonecia

note: Name for IOT
en: British Indian Ocean Territory
ach: Buritic Indian Ocean Territori

note: Name for IRL
en: Ireland
ach: Ailan

note: Name for IRQ
en: Iraq
ach: Irak

note: Name for ISL
en: Iceland
ach: Iciland

note: Name for ISR
en: Israel
ach: Icarael

note: Name for ITA
en: Italy
ach: Itali

note: Name for JAM
en: Jamaica
ach: Jamaika

note: Name for JEY
en: Jersey
ach: Jasei

note: Name for JOR
en: Jordan
ach: Jodan

note: Name for JPN
en: Japan
ach: Japani

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
ach: Kajakicitan

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
ach: Kagizcitan

note: Name for KHM
en: Cambodia
ach: Kambodia

note: Name for KWT
en: Kuwait
ach: Kuweit

note: Name for LBY, Official name for LBY
en: Libya
ach: Libia

note: Name for LIE
en: Liechtenstein
ach: Liektencitein

note: Name for LKA
en: Sri Lanka
ach: Ciri Lanka

note: Name for LSO
en: Lesotho
ach: Lecoto

note: Name for LTU
en: Lithuania
ach: Lituania

note: Name for LUX
en: Luxembourg
ach: Lucembag

note: Name for LVA
en: Latvia
ach: Latbia

note: Name for MAR
en: Morocco
ach: Moroko

note: Name for MCO
en: Monaco
ach: Monako

note: Common name for MDA
en: Moldova
ach: Moldoba

note: Name for MDG
en: Madagascar
ach: Madagacika

note: Name for MDV
en: Maldives
ach: Maldibeci

note: Name for MEX
en: Mexico
ach: Mekciko

note: Name for MHL
en: Marshall Islands
ach: Cula Nam me Macal

note: Name for MNE, Official name for MNE
en: Montenegro
ach: Montenigro

note: Name for MNP
en: Northern Mariana Islands
ach: Icula Nam me Mariana tung Malo

note: Name for MOZ
en: Mozambique
ach: Mojambik

note: Name for MRT
en: Mauritania
ach: Mawuritania

note: Name for MSR
en: Montserrat
ach: Monticerat

note: Name for MTQ
en: Martinique
ach: Martinikui

note: Name for MUS
en: Mauritius
ach: Mauritiaci

note: Name for MYS
en: Malaysia
ach: Maleicia

note: Name for NCL
en: New Caledonia
ach: New Kaledonia

note: Name for NFK
en: Norfolk Island
ach: Icula Nam me Norpok

note: Name for NIC
en: Nicaragua
ach: Nikaragua

note: Name for NLD
en: Netherlands
ach: Nedalan

note: Name for NOR
en: Norway
ach: Nowei

note: Name for NZL
en: New Zealand
ach: Nio Jilan

note: Name for PAK
en: Pakistan
ach: Pakicitan

note: Name for PHL
en: Philippines
ach: Pilippain

note: Name for PNG
en: Papua New Guinea
ach: Papua Nio Gini

note: Name for POL
en: Poland
ach: Polan

note: Name for PRI
en: Puerto Rico
ach: Puato Riko

note: Name for PRY
en: Paraguay
ach: Paragwei

note: Name for PYF
en: French Polynesia
ach: Prenci Polinecia

note: Name for QAT
en: Qatar
ach: Kuatar

note: Name for REU
en: Réunion
ach: Réyunion

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
ach: Caudi Arabia

note: Name for SDN
en: Sudan
ach: Cudan

note: Name for SEN
en: Senegal
ach: Cenegal

note: Name for SGP
en: Singapore
ach: Cingapoo

note: Name for SLB
en: Solomon Islands
ach: Icula Nam me Colomon

note: Name for SLE
en: Sierra Leone
ach: Cierra Leone

note: Name for SLV
en: El Salvador
ach: Eli Calibeda

note: Name for SMR
en: San Marino
ach: Can Marino

note: Name for SOM
en: Somalia
ach: Comalia

note: Name for SRB
en: Serbia
ach: Cabia

note: Name for SSD
en: South Sudan
ach: Cudan Tung Piny

note: Name for SUR
en: Suriname
ach: Curiname

note: Name for SVK
en: Slovakia
ach: Cilobakia

note: Name for SVN
en: Slovenia
ach: Cilobenia

note: Name for SWE
en: Sweden
ach: Cweden

note: Name for SYC
en: Seychelles
ach: Ceicelleci

note: Name for TCD
en: Chad
ach: Caad

note: Name for THA
en: Thailand
ach: Tailan

note: Name for TJK
en: Tajikistan
ach: Tajikicitan

note: Name for TKM
en: Turkmenistan
ach: Takmenicitan

note: Name for TLS
en: Timor-Leste
ach: Timor-Lecite

note: Name for TUN
en: Tunisia
ach: Tunicia

note: Name for TUR
en: Turkey
ach: Taki

note: Name for TUV
en: Tuvalu
ach: Tubalu

note: Common name for TZA
en: Tanzania
ach: Tanjania

note: Name for UKR
en: Ukraine
ach: Ukrein

note: Name for URY
en: Uruguay
ach: Uruguayi

note: Name for UZB
en: Uzbekistan
ach: Ujbekicitan

note: Common name for VEN
en: Venezuela
ach: Benezuela

note: Official name for VGB
en: British Virgin Islands
ach: Cula Nam me British Virgin

note: Name for VUT
en: Vanuatu
ach: Vanuta

note: Name for WSM
en: Samoa
ach: Camoa

note: Name for ZAF
en: South Africa
ach: Apirika Itung Piny

note: Name for ZMB
en: Zambia
ach: Jambia

note: Name for ZWE
en: Zimbabwe
ach: Jimbabwe

en: Search
ach: Yenyi

note: TRANS: download size is 0
en: None
ach: Pe moro

en: Migrated to GSettings
ach: Okobo woko i GSettings

en: This key shows whether or not GConf values were migrated to GSettings
ach: Lagony man nyutu atir ka ce nyo pe obedo adwogi me GConf ma con gikobo woko i GSettings

en: Backup URL
ach: Gwok URL

en: URL where the backup is saved to.
ach: URL ka gwoko dong otyeko gwokone ie.

en: Show Log out
ach: Nyut Kat woko

en: If TRUE, Sugar will show a "Log out" option.
ach: Ka ADA, Sugar binyutu kamaleng a "Kat woko" me ayera.

en: Show Restart
ach: Nyut Cak odoco

en: If TRUE, Sugar will show a "Restart" option.
ach: Ka ADA, Sugar nyutu a "Cak odoco" me ayera.

en: Show Shutdown
ach: Nyut Nek woko

en: If TRUE, Sugar will show a "Shutdown" option.
ach: Ka ADA, Sugar binyutu a tir "Nekwoko" me ayera.

en: Show Register
ach: Nyut Cone

en: If TRUE, Sugar will show a "Register" option in the buddy palette.
ach: Ka ADA, Sugar binyutu atir a "Cone" me ayera i pallette ma mwonya.

en: Bundle IDs of protected activities
ach: Boc me Tikitiki me tic ma kigwoko pire

en: Users will not be allowed to erase these activities through the list view.
ach: Otic kwede yee ku pi weko jwayo tic magi kun beo ki i nying jami manen.

en: A limit to the number of simultaneously open activities.
ach: Agiki ne i namba me tic ma oyabe kakare.

en: This int is used to set a limit to the number of open activities. By default (0), there is no limit.
ach: Tam man gitiyo kwede me tero agiki ne dwoko i namba me tic ma oyabe. Ki gange (0), agiki ne peke.

en: User Name
ach: Nying pa Latic kwede

en: User name that is used throughout the desktop.
ach: Nying pa latic kwede ma gitiyo kwede kun beo ki wang kompuita.

en: Default nick
ach: Diro ma cako ne

en: "disabled" to ask nick on initialization; "system" to reuse UNIX account long name.
ach: "kijuko woko" pi penyo nick kun tiyo kakare; "katic" wek otii odoco ki nying akaunti mabor.

en: User Color
ach: Tii ki Rangi

en: Color for the XO icon that is used throughout the desktop. The string is composed of the stroke color and fill color, format is that of rgb colors. Example: #AC32FF,#9A5200
ach: Rangi pa boc me XO ma gitiyo kwede ata i wang kompiuta. Tol tye ki Rangi ma lapok ki gang rangi kikome, yore en aye obedo me rangi pa rgb. Lapor: # AC32FF,#9A5200

en: User Gender
ach: Icoo nyo dako matiyo kwede

en: Gender of the Sugar user, either male, female, or unassigned
ach: Icoo nyo dako ma tiyo ki Sugar, twero bedo lacoo, dako, nyo mape giketo

en: User Birth Timestamp
ach: Nywale pa ngat matiyo ki Timestamp

en: Birth timestamp (seconds since the epoch)
ach: Nywale pa timestamp (ceken macon ki epoch)

en: Group Label
ach: Alama pa Gurup

en: Label associated with age, e.g., '2nd Grade'
ach: Alama makube ki mwaka, lapore., 'Rwom me 2'

en: Background image path
ach: Yoo cal manen ki yongeye

en: Path to the image to be used as a background.
ach: Yoo ma wok ki cal ma kitiyo kwede macalo cal manen ki i yongeye.

en: Background alpha level
ach: Rwom me alpha pi cal manen ki i yongeye

en: The opacity of the background image.
ach: Kit jami pa cal ma iyongeye.

en: Mimetype registry
ach: Cone pa Mimetype

en: Consists of key-value pairs mimetypes and their corresponding activity
ach: Tye ki lanyut-yore aryo pi mimetypes ki ticgi marwate

en: Volume Level
ach: Rwom me Ditte

en: Volume level for the sound device.
ach: Rwom me ditte pi cuma pa dwon ma woo.

en: Sound Muted
ach: Kijuko Dwon

en: Setting for muting the sound device.
ach: Tero pi juko jami me dwon.

en: Brightness Level
ach: Rwom ma Leng adada

en: Brightness level for the computer screen.
ach: Rwom me lengo pa wang kompiuta.

en: Timezone
ach: Ka Caa

en: Timezone setting for the system.
ach: Ka tero caa pi katic.

en: Home views
ach: Kit neno pa gang

en: List of home views, including the view icon, the favorite icon and the layout
ach: Nying kit neno pa gang, medo ki neno pa boc mogo, kit boc ki me acakine

en: Launcher animation interval
ach: Kit me cako wot mamwonya

en: Delay in milliseconds between animation updates for launcher pulsing icon.
ach: Gale obedo i ceken i kin boc ma mio tware pa gin macoke ne tic kakare.

en: Edge Delay
ach: Gale pa Wie

en: Delay for the activation of the frame using the edges.
ach: Gale obedo tye i miyo purem tic maber kun tiyo ki wie.

en: Corner Delay
ach: Gale manok obedo tye i kona

en: Delay for the activation of the frame using the corners.
ach: Gale obedo manok pi miyo frame tic kun tio ki kona.

en: Trigger Size
ach: Cajji pa Trigga

en: Size of the frame trigger area, in px from the corner/edge.
ach: Cajji pa purem me eria pa trigga, i yi px aa ki kona/wie.

en: Jabber Server
ach: Lapok tic pa Jabba

en: URL of the jabber server to use.
ach: URL me lapok tic pa jabba wek tii.

en: Publish to Gadget
ach: Rab i Jami mogo

en: If TRUE, Sugar will make us searchable for the other users of the Jabber server.
ach: Ka ADA, Sugar biimiyo wa ononge pi jo mukene matiyo ki Jabba.

en: Social Help Server
ach: Kony me Lapok tic pi kube iwiyamo

en: URL of the social help server to use with protocol.
ach: URL kony me lapok tic pi kkube iwiyamo wek tii ku protokol.

en: Power Automatic
ach: Cwiny Pire kene

en: Automatic power management (increases battery life)
ach: Twero me loyo cwinyo pire kene (medo kwoo pa betri)

en: Power Extreme
ach: Cwiny Bute

en: Extreme power management (disables wireless radio, increases battery life)
ach: Kit gupu me loyo teko pa betri (juk redio mape tiyo ki waya, medo kwoo pa betri)

en: Keyboard layouts
ach: Nyim keyboard

en: List of keyboard layouts. Each entry should be in the form layout(variant)
ach: Lic me jami oryeo ikom bod me tic. Gin ma iketo iye myero bed kit ma oryeye kede(alokaloka)

en: Keyboard options
ach: Keyboard me ayera

en: List of keyboard options.
ach: Nying keyboard me ayera.

en: Keyboard model
ach: Kwon keyboard

en: The keyboard model to be used
ach: Kwon keyboard mamyero gutii kwede

en: Default font face
ach: Cajji pa nyime ma cako

en: Font face that is used throughout the desktop.
ach: Cajji me nyime ma gitiyo kwede kare lung i desktop.

en: Default font size
ach: Cajji macako

en: Font size that is used throughout the desktop.
ach: Cajji ne matiyo kare lung i desktop.

en: Show Sugar Ad-hoc networks
ach: Nyut Sugar Ad-hoc net

en: If TRUE, Sugar will show default Ad-hoc networks for channel 1,6 and 11. If Sugar sees no "known" network when it starts, it does autoconnect to an Ad-hoc network.
ach: Ka ADA, Sugar binyutu acaki Ad-hoc networks pi kabeo 1,6 ki 11.Ka Sugar oneno pe "ngene" network ka ocake, en kubo pire kene i Ad-hoc network.

en: Enable Ad-hoc autoconnect
ach: Mii Ad-hoc kube pire kene

en: If TRUE, Sugar will autoconnect to Ad-hoc networks.
ach: Ka ADA, Sugar bikube pire kene i Ad-hoc net.

en: GSM network username (DEPRECATED/UNUSED)
ach: Nying me tic i network pa GSM (KITIYO KWEDE KU/PE KITIYO KWEDE)

en: GSM network username configuration (DEPRECATED/UNUSED)
ach: Cano odoco nying me tic pa network me GSM (KITIYO KWEDE KU/PE KITIYO KWEDE)

en: GSM network password (DEPRECATED/UNUSED)
ach: I mung me network pa GSM (KITIYO KWEDE KU/PE KITIYO KWEDE)

en: GSM network password configuration (DEPRECATED/UNUSED)
ach: Cano odoco i mung me network pa GSM (KITIYO KWEDE KU/PE KITIYO KWEDE)

en: GSM network number (DEPRECATED/UNUSED)
ach: Namba me network pa GSM (KITIYO KWEDE KU/PE KITIYO KWEDE)

en: GSM network telephone number configuration (DEPRECATED/UNUSED)
ach: Cano odoco namba me cim pa network pa GSM (KITIYO KWEDE KU/PE KITIYO KWEDE)

en: GSM network APN (DEPRECATED/UNUSED)
ach: GSM network APN (KITIYO KWEDE KU/PE KITIYO KWEDE)

en: GSM network access point name configuration (DEPRECATED/UNUSED)
ach: Cano odoco ka nongo network pa GSM kakare (KITIYO KWEDE KU/PE KITIYO KWEDE)

en: GSM network PIN (DEPRECATED/UNUSED)
ach: PIN me network pa GSM (KITIYO KWEDE KU/PE KITIYO KWEDE)

en: GSM network personal identification number configuration (DEPRECATED/UNUSED)
ach: Cano odoco namba me tikitiki ma kamegi pi network pa GSM ( KITIYO KWEDE KU/PE KITIYO KWEDE)

en: GSM network PUK (DEPRECATED/UNUSED)
ach: PUK me network pa GSM (KITIYO KWEDE KU/PE KITIYO KWEDE)

en: GSM network personal unlock key configuration (DEPRECATED/UNUSED)
ach: Cano odoco lagony me yabo network mamegi pa GSM (KITIYO KWEDE KU/PE KITIYO KWEDE)

en: TODO: add summary
ach: TODO: med wie manok

en: TODO: add description
ach: TODO: med lok i kome

en: Pitch value for the speech sugar service
ach: Ber pa bur pi tyen lok makwako tic me sugar

en: Pitch value used by the speech service in Sugar
ach: Rwom me dwon magitiyo kwede ikom lok i Sugar

en: Rate value for the speech sugar service
ach: Ber pa kit ma kiketo kwede pi konyo lok me tic pa sugar

en: Rate value used by the speech service in Sugar
ach: Ket ber ma tic me lok i sugar

en: Activity update backend.
ach: Ngec manyen pi tic pa backend.

en: Activity update backend module, followed by a period, followed by the class name.
ach: Ngec manyen pi tic akwana pi backend, kun lube ki karene, kun nying kilaci aye lubo kore.

en: Microformat update URL.
ach: URL ma mio yore me yik matinotino mekareni.

en: URL used by the microformat update backend for activity update information.
ach: URL ma yik matinotino mekareni tiyo kwede iyiko lok manyen i agiki iyonge pi tic me atiya.

en: Automatic update frequency.
ach: Tyeno me kato angec manyen kengi.

en: Frequency of automatic activity updates, measured in days. 0 means disabled.
ach: Tyeno me kato atic manyen kengi gipimo kwede nino mapol. 0 tere ni gibalo woko.

en: Timestamp of last activity update.
ach: Citam ma keto cawa me tic me agiki.

en: A unix timestamp (seconds since epoch) of the last successful activity update.
ach: Citam me unix ma keto cawa (dakika icakere macon) pi tic me agiki maber mukato manyen.

en: New ASLO update.json URL.
ach: ASLO manyen mukato macokcok.json URL.

en: URL used by the new ASLO updater to download activity data.
ach: URL ame lakel ngec ducu manyen pi ASLO manyen tiyo kwede me kwanyo ngec me tic I komputa.

en: A description of the hardware available to the user.
ach: Kop makwako jamii me tic matye pi ngat matiyo kwede.

en: This string is displayed in the control panel, about computer section.
ach: Man lakub ame oketo ikan acoko purugram ducu akwako ot me kompuita.

en: About Me
ach: Lok koma

en: You must enter a name.
ach: Myero iket nyingi.

en: stroke:   color=%s hue=%s
ach: langol:            kala=%s hue=%s

en: stroke:   %s
ach: langol:           %s

en: fill:     color=%s hue=%s
ach: pongi:              kala=%s hue=%s

en: fill:     %s
ach: pongi:              %s

en: Error in specified color modifiers.
ach: Mubale ne i kala mayiko ikorekore.

en: Error in specified colors.
ach: Mubale ne i kala meyiko mapapat.

en: Click to change your color:
ach: Dii me loko kala meri:

en: Select gender:
ach: Yer tutung nywaleni:

en: About my Computer
ach: Lok kom Kompiuta na

en: Not available
ach: Pe tye

en: Identity
ach: Lanyut

en: Model:
ach: Ma aluba:

en: Serial Number:
ach: Namba korekore:

en: Software
ach: Jami tic mayom ne

en: Build:
ach: Geri:

en: Firmware:
ach: Jami tic mijing ne:

en: Wireless Firmware:
ach: Jami tic mijing ne ma pe gikubu ki waya:

en: %d days ago
ach: nino %d angec

en: Today
ach: Tin

en: Last system update:
ach: Mukato manyen me agiki icictim:

en: Copyright and License
ach: Twero pi gina kwede langcec

note: TRANS: The word "Sugar" should not be translated.
en: Sugar is the graphical user interface that you are looking at. Sugar is free software, covered by the GNU General Public License, and you are welcome to change it and/or distribute copies of it under certain conditions described therein.
ach: Sugar ma yin itye kanenono obedo katic me lugo cal ki grap. Sugar obedo jami tic mayom ne me nono ma tye iyi langcec me a GNU General Public dang dok giye yin me lokone kede popoko mapol kun ilubo cikere ma gimio iyie kano.

en: Full license:
ach: Lanycec weng:

en: Background
ach: Ma iyonge

en: Select a background:
ach: Yer me iyonge:

en: Clear background
ach: Wek yonge odong nono

en: Date & Time
ach: Cawa ki Nino dwe

en: Error: timezone does not exist.
ach: Mubale: apokapoka me cawa pe tye.

en: Frame
ach: Purem

en: never
ach: pe atwal

en: instantaneous
ach: cucut

en: %s seconds
ach: %s dakika mapol

en: Activation Delay
ach: Gale me miyo cako tic

en: Activation Area
ach: Kaka cako tic

en: Corner
ach: Kona

en: Edge
ach: Langete

en: toolbar size
ach: dwong atulba

en: exact corner or edge
ach: kona onyo langete kikome

en: exact corner
ach: kona kikome

en: exact edge
ach: langete kikome

en: ignored
ach: giweko

en: Keyboard
ach: Ka didio coc ikompuita

en: Keyboard Model
ach: Ka diyo coc ikompuita ma gitwero tic kwede

en: Key(s) to change layout
ach: Later me gidiyo coc mamite ma gibiloko

en: Keyboard Layout(s)
ach: Ter me gidiyo coc mamite

en: Language
ach: Leb

en: Could not access ~/.i18n. Create standard settings.
ach: Pe twero nongo ~/.i18n. Yik gitetero maberere.

en: Language for code=%s could not be determined.
ach: Leb me kod=%s pe onwongo twero mokerere.

en: Sorry I do not speak '%s'.
ach: Tima kica an pe awaco '%s'.

en: Add languages in the order you prefer. If a translation is not available, the next in the list will be used.
ach: Med leb iyoo ma in imito. Ka leb ma kiloko pe tye, ki bi tiyo ki en malubo ne.

en: Error writting language configuration (%s)
ach: Bal ikom coyo yore me loloko leb (%s)

en: You will need to provide the following information to set up a mobile broadband connection to a cellular (3G) network.
ach: Myero kong imi ngec man wek iyik yo malac mewot iyo makubo inet me cim (3G).

en: Country:
ach: Lobo:

en: Provider:
ach: Mapoko:

en: Plan:
ach: Yik:

en: Username:
ach: Nying me tic:

en: Password:
ach: Ikwili:

en: Number:
ach: Namba:

en: Access Point Name (APN):
ach: Nying me kadonyo iyie (APN):

en: Personal Identity Number (PIN):
ach: Namba ni menyuti (PIN):

en: Plan #%s
ach: Yik #%s

en: Provider %s
ach: Mamio %s

en: Network
ach: Net

en: State is unknown.
ach: Kit atye kede pe ngeye.

en: Error in specified radio argument use on/off.
ach: Bal atye ilok alara iradio ti ki ket/kwany.

en: Error in specified argument use 0/1.
ach: Bal matye ilok alara ti ki 0/1.

en: Wireless
ach: Pe tio iwaya

en: The wireless radio may be turned off to save battery life.
ach: Radio ma petio ki waya myero kilor woko me wek gwok kwo pa betri.

en: Discard wireless connections if you have trouble connecting to the network
ach: Kwany woko kan ame gikubo labongo waya ka itye kede peko ikubo i net

en: Discard wireless connections
ach: Kwany woko kan ame gikubo labongo waya

en: Collaboration
ach: Winye idog tic

en: The server is the equivalent of what room you are in; people on the same server will be able to see each other, even when they aren't on the same network.
ach: Lapok lok rorom ki yi of ma yin itye iye, jo ma tye iyi lapok lok nono gitwero nene kekengi, kadi bed bala pe gitye inet.

en: Server:
ach: Lapok lok:

en: Social Help is a forum that lets you connect with developers and discuss Sugar Activities.  Changing servers means discussions will happen in a different place with different people.
ach: Social Help obedo ka rwate ame twero yeyi kubere kede ludito wek ilar lok ikom tic pa Sugar.  Loko lupok lok miyo laro lok obitime ikabedo mapat ki jo mukene.

en: Social Help Server:
ach: Lapok lok me Social Help:

en: Power
ach: Mac

en: Error in automatic pm argument, use on/off.
ach: Bal iyi laro lok ikom pm makato kengi, ti ki keti/kwany oko.

en: Power management
ach: Tute me poko mac

en: Software Update
ach: Lamed igitic mayom

en: Software updates correct errors, eliminate security vulnerabilities, and provide new features.
ach: Lamed igitic mayom yiko bale, jwayo woko peko ma twero time, dok mio jami mucele manyen.

en: Update in progress...
ach: Lamed tye ka kato...

en: Checking for updates...
ach: Yenyo lamed...

en: Installing updates...
ach: Keto lamed...

en: Checking %s...
ach: Yenyo %s...

en: Looking for updates...
ach: Imoyo lamed...

en: Downloading %s...
ach: Kwanyo %s...

en: Updating %s...
ach: Tye kamedo %s...

en: Your software is up-to-date
ach: Gitic me kompuita ni mayomere tye kede jami mamite manyen ducu

en: You can install %s update | You can install %s updates
ach[0]: I twero keto %s lok manyenI twero keto %s lok manyen

en: Can't connect to the activity server
ach: Pe aromo kubere ki lapok lok me tic

en: Verify your connection to internet and try again, or try again later
ach: Mok kubere ni ki internet dang doki item, onyo item doki macen

en: %s update was installed | %s updates were installed
ach[0]: %s lok manyen gityeko keto%s lok manyen gityeko keto

en: Install selected
ach: Keto giyero oko

en: Download size: %s
ach: Dwong ajami me akwanya: %s

en: From version %(current)s to %(new)s (Size: %(size)s)
ach: Iya ikite %(current)s bot %(new)s (Dwongere: %(size)s)

en: Version %(version)s (Size: %(size)s)
ach: Kite %(version)s (Dwongere: %(size)s)

en: Web Services
ach: Tic pa Web

en: No web services are installed.
    Please visit %s for more details.
ach: Tic pa web peru giketo.
    Myero itun kong %s pi kop mukene mapol.

en: My Audio
ach: Gin awinya na

en: Speaker
ach: Lacwal lok

en: Microphone
ach: Lamed lok

en: My Battery
ach: Beteri na

en: Removed
ach: Okwanyo oko

en: Charging
ach: Tye kacwalo mac

en: Very little power remaining
ach: Odong mac manok odoco

note: TRANS: do not translate %(hour)d:%(min).2d  it is a variable, only translate the word "remaining"
en: %(hour)d:%(min).2d remaining
ach: %(hour)d:%(min).2d odong

en: Charged
ach: Opong woko

en: My Display
ach: Yaro gita kamaleng

en: Take a screenshot
ach: Mak screenshort

en: Brightness
ach: Lengone

en: Display
ach: Ryeyo ika neno

en: Show my keyboard
ach: Nyut gigoyo coc ikompuita mamera

en: IP address: %s
ach: IP adurec: %s

en: Disconnect
ach: Pe ikubi

en: No wireless connection
ach: Pe okubu abongo waya

en: Channel
ach: Kakato

en: Wired Network
ach: Kube i wiyamo labongo waya

en: Speed
ach: Dwiro

en: Wireless modem
ach: Modem mape ki waya

en: Please wait...
ach: Tim ber i kur manok...

en: Connect
ach: Kubi

en: Disconnected
ach: Pe i kub

en: Try connection again
ach: Tem kube odoco

en: Error: %s
ach: Bal: %s

en: Suggestion: %s
ach: Miyo tam: %s

en: Connected for %s
ach: Okuberere pi %s

en: Check your PIN/PUK configuration.
ach: Ngi kong kit me yiko PIN/PUK mameri.

en: Check your Access Point Name (APN) configuration
ach: Ngi kong kite me yiko nyingi me donyo(APN)

en: Check the Number configuration.
ach: Ngi kite me yiyiko namba.

en: Check your configuration.
ach: Ngi kite me yiyiko mameri.

en: Mesh Network
ach: Net ma oruce odoco

en: Mesh Network %s
ach: Net ma oruce odoco %s

en: No GSM connection available.
ach: Kube pa GSM bene peke.

en: Create a connection in My Settings.
ach: Yub kube i gin ma An Atero.

en: Speech
ach: Lok

en: Say selected text
ach: Wac nyig coc ma kiyero

en: Stop playback
ach: Juk tukcen

en: Pitch
ach: Ka tuku

en: Rate
ach: Byek

en: Pause playback
ach: Cung manok itukocen

en: finger
ach: anyira cing

en: stylus
ach: alam mecoc

en: My touchpad
ach: Pada me keto cinga

en: Show contents
ach: Nyut jami matye iye

en: Favorites Layout
ach: Tyer me gin ma cuny opwo

en: Layout of the favorites view.
ach: Tyer pi gin anena ma cuny opwo.

en: Favorites resume mode
ach: Yore me dwogo cen gin ma cuny opwo

en: When in resume mode, clicking on a favorite icon will cause the last entry for that activity to be resumed.
ach: Ka itye iyore me dwogo cen, diyo alama manyutu gin ma cuny opwo bimiyo agiki me cako tico me dwogo cen oko.

en: sugar-control-panel: WARNING, found more than one option with the same name: %s module: %r
ach: sugar-gwoko-panel:WARNING, onwongo makato yore acel matye ki nying acel: %s gipwonye: %r

en: sugar-control-panel: key=%s not an available option
ach: sugar-gwoko-panel: lagony=%s yore mo pe nen

note: TRANS: Translators, there's a empty line at the end of this string, which must appear in the translated string (msgstr) as well.
en: Usage: sugar-control-panel [ option ] key [ args ... ] 
        Control for the sugar environment. 
        Options: 
        -h           show this help message and exit 
        -l           list all the available options 
        -h key       show information about this key 
        -g key       get the current value of the key 
        -s key       set the current value for the key 
        -c key       clear the current value for the key
ach: Ticere: sugar-control-panel {me ayera} lagony {args ...} 
        Gwok pi ka sugar maorumo. 
        Me ayera: 
        -h           nyut kwena man me kony ci i kat woko 
        -l           mii nying jami me ayera matye 
        -h pungua       nyut ngec matut ikom pungua man 
        -g pungua       nong jami ma pire tek pi pungua 
        -s pungua       ter jami ma pire tek pi pungua 
        -c pungua       ter jami ma pire tek pi pungua

en: To apply your changes you have to restart Sugar.
    Hit ctrl+alt+erase on the keyboard to trigger a restart.
ach: Pi tic kwede alokaloka mamegi itwero cako odoco Sugar.
    Goo ctrl+alt+erase i kom keyboard wek itug cako.

en: Warning
ach: Kwenyakin

en: Changes require restart
ach: Alokaloka mito cako odoco

en: Cancel changes
ach: Ngol alokaloka

en: Later
ach: Lacen

en: Restart now
ach: Cak odoco kombedi

en: An activity is not responding.
ach: Tic man petye ayee.

en: You may lose unsaved work if you continue.
ach: Itwero rwenyo tic ma pe igwoko ka imede anyim.

en: Search in %s
ach: Yeny i %s

en: Settings
ach: Tero

en: Version %s
ach: Cik mukati %s

en: Clear search
ach: Jwa yenyo

en: No matching activities
ach: Tic marwate kwede pe

en: Confirm erase
ach: Mok jwayo

en: Confirm erase: Do you want to permanently erase %s?
ach: Mok jwayo: I mito jwayone matwal %s?

en: Keep
ach: Gwok

en: Remove favorite
ach: Kwany woko en ma in imaro

en: Make favorite
ach: Mii bed en ma in imaro

note: TRANS: label for the ring layout in the favorites view
en: Ring
ach: Goo

note: TRANS: label for the spiral layout in the favorites view
en: Spiral
ach: Kodo

note: #-#-#-#-#  6 (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# TRANS: label for the box layout in the favorites view
en: Box
ach: Canduk

en: Registration
ach: Cone

en: Please wait, searching for your school server.
ach: Tim ber kong ikur, tye kayenyo lapok tic pa gang kwani.

en: Registration Failed
ach: Cone pe otum

en: Registration Successful
ach: Cone otum mapwot

en: You are now registered with your school server.
ach: A man dong icoye oko kwede lapok tic me cukul mamegi.

en: Register again
ach: Cone doki

en: Home
ach: Gang

en: Group
ach: Gurup

en: Neighborhood
ach: Jirani

en: A wireless encryption key is required for
     the wireless network '%s'.
ach: Lanyut pa coc ma pe ki waya tye kamite pi
     kube i wiyamo labongo waya '%s'.

en: Key Type:
ach: Kit pa Lanyut:

en: Authentication Type:
ach: Kit me twero:

en: WPA & WPA2 Personal
ach: WPA & WPA2 Piri keni

en: Wireless Security:
ach: Gwoko kuc labongo waya:

note: TRANS: Action label for resuming an activity.
en: Resume
ach: Dwogi

en: Join
ach: Donyi

en: Ad-hoc Network %d
ach: Ad-hoc kube i wiyamo %d

en: Mesh Network %d
ach: Kube iwiyamo murube %d

en: Cannot connect to the server.
ach: Pe twero kube ikom lapok tic.

en: The server could not complete the request.
ach: Lapok tic onongo pe twero tyeko ma gipenyo.

en: List view
ach: Neno nying jami

en: Decline
ach: Kwer woko

note: TRANS: file transfer, bytes transferred, e.g. 128 of 1024
en: %s of %s
ach: %s pi %s

en: Transfer from %s
ach: Kob aa ki %s

en: Accept
ach: Yee

en: Dismiss
ach: Ryem woko

en: The other participant canceled the file transfer
ach: Jo ma gubedo katute otyeko juko kobo pwail

en: Transfer to %s
ach: Kob i %s

[ctx: Clipboard]
en: Remove
ach: Kwany woko

en: Open with
ach: Yab ki

en: %s clipping
ach: %s rido

en: Name:
ach: Nying:

en: Click to change color:
ach: Dii wek lok rangi:

note: #-#-#-#-#  48 (tuxpaint)  #-#-#-#-# Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
ach: Cen

en: Select grade:
ach: Yer rwom:

en: Kindergarten
ach: Gang kwan pa lotino

en: 1st Grade
ach: Rwom me 1

en: 2nd Grade
ach: Rwom me 2

en: 3rd Grade
ach: Rwom me 3

en: 4th Grade
ach: Rwom me 4

en: 5th Grade
ach: Rwom me 5

en: 6th Grade
ach: Rwom me 6

en: 7th Grade
ach: Rwom me 7

en: High School
ach: Gang kwan ma Lamal

en: Adult
ach: Dano mutegi

en: Do you want to permanently erase "%s"?
ach: Imito jwayo matwal "%s"?

en: No preview
ach: Petye kanen maber

en: Kind: %s
ach: Kit: %s

en: Date: %s
ach: Nino dwe: %s

en: Size: %s
ach: Caji: %s

en: No date
ach: Nino dwe ne peke

en: Participants:
ach: Jo matye katic:

en: Description:
ach: Lok i kome:

en: Comments:
ach: Lok ite:

en: Journal
ach: Kakube

en: Favorite entries
ach: Dogola mupore

note: TRANS: Item on a palette that filters by entry type.
en: Anything
ach: Gin moo keken

en: Anytime
ach: Caa moo keken

en: Since yesterday
ach: Anaka lawo

en: Past week
ach: Cabit mukato

en: Past month
ach: Dwe mukato

en: Past year
ach: Mwaka mukato

en: Copy to
ach: Kob i

en: Duplicate
ach: Poto

en: Error while copying the entry. %s
ach: Bal bene otime kun kobo kadonyo. %s

en: Error
ach: Bal

note: #-#-#-#-#  6 (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# TRANS: Action label for starting an entry.
en: Start
ach: Cak

en: No activity to start entry
ach: Tic mo bene peke me cako donyo

en: Sort view
ach: Can nen kakare

en: Sort by date modified
ach: Can malube ki nino dwe mamwonya

en: Sort by date created
ach: Can malube ki nino dwe ma guketo

en: Sort by size
ach: Can malube ki caji

en: Deselect all
ach: Pe iyer gin weng

en: Select all
ach: Yer gin weng

en: Do you want to erase %d entry? | Do you want to erase %d entries?
ach[0]: I mito yweyo ne %d donyo?I mito yweyo ne %d kadonyo mapol?

note: TRANS: Do not translate %(selected)d and %(total)d.
en: Selected %(selected)d of %(total)d
ach: Kiyero %(selected)d me %(total)d

en: Select filter
ach: Yer lapik

en: Your Journal is empty
ach: Kakube mamegi tye nono

en: Your documents folder is empty
ach: Boc pa waraga mamegi bene tye nono

en: The device is empty
ach: Cuma tye nono

en: No matching entries
ach: Kadonyo marwate bene peke

en: Older Version Of %s Activity
ach: Cik Macon Pi %s Tic

en: Do you want to downgrade to version %s
ach: I mito yilo rwome malo i cik manyen %s

en: Your Journal is full
ach: Kakube mamegi dong opong

en: Please delete some old Journal entries to make space for new ones.
ach: Tim ber i jwa kakube macon pi donyo wek yab kabedo pi en manyen.

en: Show Journal
ach: Nyut Kakube

en: Choose an object
ach: Yer cal

en: Choose an object to open with %s activity
ach: Nyut cal wek yab ki %s tic

en: Close
ach: Lor woko

en: Resume with
ach: Dwogo ki

en: Start with
ach: Cak ki

en: Send to
ach: Cwal i

en: View Details
ach: Nen Tyen lok odoco

en: Entries without a file cannot be sent.
ach: Kadonyo labongo pwail petwero cwalo.

en: Documents
ach: Waraga

en: Entries without a file cannot be copied.
ach: Kadonyo labongo pwail petwero kobo.

en: Do you want to copy %d entry? | Do you want to copy %d entries?
ach[0]: I mito kobo %d kadonyo?I mito kobo %d kadonyo?

en: Clipboard
ach: Kagwoko tic

en: No friends present
ach: Lorem bene peke

en: No valid connection found
ach: Pe kinongo kube matiyo

en: No activity to resume entry
ach: Tic moo bene peke me dwogo kadonyo

en: %(index)d of %(total)d : %(object_title)s
ach: %(index)d pi %(total)d: %(object_title)s

en: %(free_space)d MB Free
ach: %(free_space)d MB Nono

en: Favorites view %d
ach: Neno ma imaro %d

en: The reason for the device state change is unknown.
ach: Pe kingeo kit ma nyonyo oloke kwede.

en: The state change is normal.
ach: Kit muloke kwede pwud tyemaber.

en: The device is now managed.
ach: Nyonyo man dong gigwoko ne maber.

en: The device is no longer managed.
ach: Gwoko nyonyo man ongayo dano.

en: The device could not be readied for configuration.
ach: Nyonyo man pe onongo twero romo pi cano kakare.

en: IP configuration could not be reserved (no available address, timeout, etc).
ach: Cano IP kakare pe onongo twero kane (address ne bene pe, caa dong okato, mukene mapol ataa).

en: The IP configuration is no longer valid.
ach: Kare me cano IP dong pe tiyo.

en: Secrets were required, but not provided.
ach: I mung onongo mite, ento pe gimino.

en: The 802.1X supplicant disconnected from the access point or authentication server.
ach: 802.1x kijuko kubo doggi aa ki kadonyo nyo lapok tic matye ki twero.

en: Configuration of the 802.1X supplicant failed.
ach: Cano kakare 802.1x kubo doggi pe otio.

en: The 802.1X supplicant quit or failed unexpectedly.
ach: 802.1xlakub doggi tye nyo pe ojem atura.

en: The 802.1X supplicant took too long to authenticate.
ach: 802.1x lakub doggi otero kare malac pi mino twero.

en: The PPP service failed to start within the allowed time.
ach: Tic pa PPP ojem pi cako i kin kare ma giweko.

en: The PPP service disconnected unexpectedly.
ach: Tic pa PPP kijuko atura.

en: The PPP service quit or failed unexpectedly.
ach: Tic pa PPP tye nyo ojem atura.

en: The DHCP service failed to start within the allowed time.
ach: Tic pa DHCP pe ocake ki i kin kare ma giweko.

en: The DHCP service reported an unexpected error.
ach: Tic pa DHCP omino ngec pi bal mo mape gingeo.

en: The DHCP service quit or failed unexpectedly.
ach: Tic pa DHCP tye nyo ojem atura.

en: The shared connection service failed to start.
ach: Tic me kube ma kinywako kacel bene okwero cako woko.

en: The shared connection service quit or failed unexpectedly.
ach: Tic me kube ma kinywako bene tye nyo ojem atura a mape oyube.

en: The AutoIP service failed to start.
ach: Tic me IP matime pirekene okwero cako.

en: The AutoIP service reported an unexpected error.
ach: Tic me IP matime pire kene miyo repot pi bal mo atura mape oyube.

en: The AutoIP service quit or failed unexpectedly.
ach: Tic me IP matime pire kene bene tye nyo okwero atura mape oyube.

en: Dialing failed because the line was busy.
ach: Goyo ojem pien layin onongo tye katic.

en: Dialing failed because there was no dial tone.
ach: Goyo ojem pien onongo ton me goyo pe.

en: Dialing failed because there was no carrier.
ach: Goyo ojem pien latel wie onongo bene pe.

en: Dialing timed out.
ach: Kare me gono okato woko.

en: Dialing failed.
ach: Gono ojem woko.

en: Modem initialization failed.
ach: Modem okwero tic woko.

en: Failed to select the specified GSM APN
ach: Okwero yero GSM APN ma gipoko yore

en: Not searching for networks.
ach: Petye kayenyo pi net.

en: Network registration was denied.
ach: Cone i net pe oyee.

en: Network registration timed out.
ach: Kare me cone i net okato woko.

en: Failed to register with the requested GSM network.
ach: Okwero cone ki Net pa GSM ma onongo gipenyo pire.

en: PIN check failed.
ach: Roto PIN ojem woko.

en: Necessary firmware for the device may be missing.
ach: Purugram mamite pi tic caa moo twero bedo pe.

en: The device was removed.
ach: Gityeko kwanyo nyonyo woko.

en: NetworkManager went to sleep.
ach: Ngat maloyo Net pwud oceto kanino.

en: The device's active connection was removed or disappeared.
ach: Gityeko kwanyo kube me nyonyo ma onongo tye katic kakare nyo orwenyo.

en: A user or client requested the disconnection.
ach: Ngat matiyo kwede: okwayo nimyero gikwany woko.

en: The device's carrier/link changed.
ach: Ater nyonyo/kiloko kube.

en: The device's existing connection was assumed.
ach: Gibyeko kube me nyonyo ma onongo tye.

en: The supplicant is now available.
ach: kaKubo doggi dong bene tye.

en: The modem could not be found.
ach: Modem onongo pe twero nonge.

en: The Bluetooth connection failed or timed out.
ach: Kube me Bluetooth ojem woko nyo karene okato woko.

en: Unused.
ach: Kitiyo kwede ku.

en: Mesh
ach: Waya kube

en: Screenshot of "%s"
ach: Screenshot pi "%s"

en: Activity launcher
ach: Lacak tic

en: %s is already running. Please stop %s before launching it again.
ach: %s tye dong katic. Tim ber i cung %s mapwud i cakone nitit.

en: The maximum number of open activities has been reached. Please close an activity before launching a new one.
ach: Namba me tic nono mamite otyeko dong oo. Tim ber i lor tic mooni mapwud i cako en manyen.

en: Remove friend
ach: Kwany laremi

en: Make friend
ach: Bed ki laremi

en: Shutdown
ach: Nek woko

en: Restart
ach: Cak nitit

en: Logout
ach: Dony woko

en: My Settings
ach: En ma an Atero

en: Invite to %s
ach: Lwong i %s

en: <b>%s</b> failed to start.
ach: <b>%s</b> okwero cako.

en: Starting...
ach: Tye dong kacako...

en: Activity failed to start
ach: Tic okwero cako

note: TODO: share-with, keep
en: View Source
ach: Nen kama oaa ie

en: View Help
ach: Nen Kony

en: Start new
ach: Cak manyen

[ctx: Volume]
en: Remove
ach: Kwany woko

en: Help Manual
ach: Lok akwana pi kony

en: Social Help
ach: Kony atir

en: Help: %s
ach: Klony: %s

en: Instance Source
ach: Kama aa ie Cut

en: Do you want to duplicate %s Activity?
ach: I mito poto %s Tic?

en: This may take a few minutes
ach: Man twero tero ka dakika manok

en: Duplicating activity...
ach: Tye kapoto tic...

en: Duplicated
ach: Gityeko poto

en: The activity has been duplicated
ach: Tic dong gityeko poto woko

en: Duplicated activity already exists
ach: Tic ma gipoto dong bene tye

en: Delete your copy before trying to duplicate the activity again
ach: Kwany en mukene mapwud itemo me poto tic nitit

en: Source
ach: Kama oaa ie

en: Activity Bundle Source
ach: Kama Boc me Tic oaa ie

en: Sugar Toolkit Source
ach: Kama Toolkit pa Sugar oaa ie

en: View source: %s
ach: Nen kama oaa ie: %s

en: View source: %r
ach: Nen kama oaa ie: %r

en: Please select a file in the left panel.
ach: Time ber i yer pwaima i tung cam me yoo beo.

en: Backup
ach: Kano

en: Please connect a device to continue
ach: Tim ber i kub nyonyo wek mede anyim

en: Select your volume
ach: Yer dwoni

en: Not enough space in volume
ach: Kabedo petye i dwon

en: Backup from user %s
ach: Kan aa ki ngat matiyo kwede %s

en: No checkpoints found in the device
ach: Karoto pe ononge i nyonyo

en: Select your checkpoint
ach: Yer karoto mamegi

en: Not enough space in disk
ach: Disk peke ki kabedo muromo

en: Local Device Backup
ach: Nyonyo me Gwoko jami pa dano

en: Save the contents of your Journal
ach: Gwok jami me ie pi kube mamegi

en: Restore the contents of your Journal
ach: Dwogo jami me ie pi kube mamegi

en: Please close all the activities, and start again
ach: Tim ber i lor tic magi lung, wek cak nitit

en: Select where you want create your backup
ach: Ye kama imito yubu kit me kano jami mamegi

en: Select where you want retrieve your restore
ach: Yer kama i mito tero jami ma in idwogo cen

en: Retry
ach: Tem odoco

en: Starting backup...
ach: Tye kacako kano jami...

en: Starting restore...
ach: Tye kacako dwogo cen jami...

en: I want to restore the content of my Journal. In order to do this, my Journal will first be emptied of all its content; then the restored content will be added.
ach: A mito dwogo cen jami me kube mamega. Ka ce imito timo man maber, kakube mamega pwud bibedo nono ki kom jamine; ci jami ma con odwogo bimede ikome.

en: Confirm
ach: Mok

en: Operation started
ach: Tic dong otyeko cake

en: Backup finished successfully
ach: Kano jami dong otum maber atika

en: Restore realized successfully.
ach: Dwogo cen jami dong otime maber atika.

en: Clear notifications
ach: Jwa ngec mukati

en: Abacus
ach: Abakac

en: a tool for simple arithmetic calculations
ach: gitic pi tiyo cura mogo mayot odoco

note: TRANS: binary abacus
en: Binary
ach: Tic matidi ii kompiuta

note: TRANS: abacus for adding fractions 'fraction': _('Fraction'), TRANS: Abacus invented by teachers in Caacupé, Paraguay
en: Caacupé
ach: Caacupe

note: TRANS: Cuisenaire Rods
en: Rods
ach: Rarang

en: Reset
ach: Ter nitit

en: Rods:
ach: Rarang:

en: Top:
ach: Iwie:

en: Bottom:
ach: Tere:

en: Factor:
ach: Namba me anya:

en: Base:
ach: Guti:

en: Browse
ach: Yeny

en: Surf the world!
ach: Wot i wilobo!

en: Surf the world! Here you can do research, watch educational videos, take online courses, find books, connect with friends and more.  Browse is powered by the WebKit2 rendering engine with the Faster Than Light javascript interpreter - allowing you to view the full beauty of the web.
ach: Wot iwi lobo! Kany itwero timo kwed, neno vidio me pwony, kwan ii intanet, nong buke, kube ki lurem ki mukene mapol ataa.  Yeny Webkit2 en aye ocung pire mino kayenyo kwede madwir adada Maloyo Lengo ma lalok javascript - kun yeyi me neno lengo ne lung pi web.

en: To help in researching, Browse offers many features:
ach: Pi konyo timo ikweda odoco, Yeny kit jami matye mapol:

en: Bookmark (save) good pages you find - never loose good resources or forget to add them to your bibliography
ach: Ketalama (gwok) pot buk manyen ma i nongo - pe i rweny jami mabeco nyo mii wii wil woko i medo gi i ngeci makwako komi

en: Bookmark pages with collaborators in real time - great for researching as a group or teachers showing pages to their class
ach: Ket alama pot buk ki jo makube ii caa kikome - ber atek pi kwedo odoco calo gurup nyo lupwonye kun nyutu pot buk i kilaci gi.

en: Comment on your bookmarked pages - a great tool for making curated collections
ach: Tam amia i kom pot buke ni ma onongo i keto alamabuk ie - jami tic maber pi jogo jami kakare

en: This tab has crashed Browse: %s
ach: Dirija matidi man otyeko balo Yeny: %s

en: If you reopen the tab, it may just crash again
ach: Ka ce i nwo yabo dirija matidi, bi bale doki

en: Reopen
ach: Nwo yabu

en: Disregard
ach: Cayo

en: Loading...
ach: Tye ka cano...

en: This web page could not be loaded
ach: Pe onongo kitwero cano potbuk man

en: "%s" could not be loaded. Please check for typing errors, and make sure you are connected to the Internet.
ach: Pe onongo kitwero cano "%s". Tim ber i rot pi bal i coc, ki nen ni meno ikube ii intanet.

en: Try again
ach: Tem doki

en: access to your location
ach: wot i kabedo ni

en: to display notifications in the frame
ach: pi yaro kamaleng ngec mogo mapol ii purem

en: Allow %s to %s?
ach: Yee %s i %s?

en: You can change your choice later by reloading the page
ach: I twero loko en ma i mito lacen kun i nwo pango pot buk

en: Bookmarks
ach: Ket alama

en: The initial page was configured
ach: Ki tero potbuk me wiati

en: The default initial page was configured
ach: Ki tero potbuk makwongo me wiati

en: Download in progress | Downloads in progress
ach[0]: Gam tye kawot anyim

en: Stopping now will erase your download | Stopping now will erase your downloads
ach[0]: Juko kombedi bi jwaano gam mamegi woko

en: Continue download | Continue downloads
ach[0]: Mede ki gamo

en: Show Web Inspector
ach: Nyut Lakwed Web

en: Home page
ach: Potbuk me gang

en: Select as initial page
ach: Ter calo potbuk me wiati

en: Reset initial page
ach: Nwo tero potbuk me wiati

en: Forward
ach: Anyim

en: No Downloads Running
ach: Gam mogo petye Katic

en: Bookmark
ach: Alamabuk

en: {}% Downloaded
ach: {}% Gityeko gamo woko

en: No Title
ach: Nying pe

en: Not enough space to download
ach: Kabedo pe romo me gamo

en: Download "%{filename}" requires %{total_size_in_mb} MB of free space, only %{free_space_in_mb} MB is available
ach: Gam "%{filename}" mito kabedo ma romo %{total_size_in_mb} MB obed nono, ento %{free_space_in_mb} MB keken ma tye

en: Download started
ach: Gam ocake woko

en: From: %s
ach: Ki bot: %s

en: Download completed
ach: Gam otum woko

en: Downloading %(filename)s from 
    %(source)s.
ach: Gamo %(filename)s ki bot 
    %(source)s.

en: Take notes on this page
ach: Poo wii ii pot buk man

en: Actual size
ach: Dite kikome

en: Show Tray
ach: Nyut can

en: Hide Tray
ach: Kan can

en: Previous page
ach: Potbuk mukato

en: Next page
ach: Potbuk malubo

en: Save PDF to Journal
ach: Gwok PDF i Journal

en: Downloading document...
ach: Tye ka gamo gin acoya...

en: This document could not be loaded
ach: Pe onongo kitwero cano gin acoya man

en: Please make sure you are connected to the Internet.
ach: Tim ber i nen ni i kube i intanet.

en: Follow link
ach: Lub kakube

en: Follow link in new tab
ach: Lub kakube i dirica matidi manyen

en: Keep link
ach: Gwok kakube

en: Copy link
ach: Lok kakube

en: Copy image
ach: Lok cal

en: Keep image
ach: Gwok cal

en: Copy text
ach: Lok coc

en: Calculate
ach: Nwong welere

en: add
ach: med

en: and
ach: kwede

en: factorial
ach: ngidengide

en: factorize
ach: nwong ngidengide

en: floor
ach: diot

en: ln
ach: In

en: or
ach: onyo

en: rand_float
ach: rand_cente mamite

en: round
ach: Gure

en: sub
ach: adwol

en: square
ach: Cikwea

en: abs(x), return absolute value of x, which means -x for x < 0
ach: abs(x), dwogo dwonga x kikome, teloke ni -x pi x < 0

en: acos(x) only defined for x E [-1,1]
ach: acos(x) omio telokere keken pi x E [-1,1]

en: acos(x), return the arc cosine of x. This is the angle for which the cosine is x. Defined for -1 <= x < 1
ach: acos(x), dwogo arc cosine me x. Man obedo yi akina ame cosine mere obedo x. Makwako -1<= x < 1

en: acosh(x), return the arc hyperbolic cosine of x. This is the value y for which the hyperbolic cosine equals x.
ach: acosh(x), dwogo arc hyperbolic cosine me x. Man obedo dit a y me hyperbolic cosine rorom i x.

en: And(x, y), logical and. Returns True if x and y are True,else returns False
ach: Kede(x, y), tam atut kede Dwogo Ateni ka x kede y tye Ateni,onyo dwogo Goba

en: add(x, y), return x + y
ach: medi(x,y), dwogo x+ y

en: asin(x) only defined for x E [-1,1]
ach: asin(x) ogonyo telokere keken pi x E [-1,1]

en: asin(x), return the arc sine of x. This is the angle for which the sine is x. Defined for -1 <= x <= 1
ach: asin(x), dwogo arc sine me x. Man obedo yi akina amio sine bedo x. Acung pi -x <= x <= 1

en: asinh(x), return the arc hyperbolic sine of x. This is the value y for which the hyperbolic sine equals x.
ach: asinh(x), dwogo arc hyperbolic sine me x. Man obedo dita y amio hyperbolic sine rorom kede x.

en: atan(x), return the arc tangent of x. This is the angle for which the tangent is x. Defined for all x
ach: atan(x), dwogo arc tangent me x. Man obedo yi akina amio tangent bedo x. Man cung pi x ducu

en: atanh(x), return the arc hyperbolic tangent of x. This is the value y for which the hyperbolic tangent equals x.
ach: atanh(x), dwogo arc hyperbolic tangent me x. Man obedo Rita y amio hyperbolic tangent rorom ki x.

en: Number does not look binary.
ach: Namba iloki pe obedo dul aryoaryo.

en: b10bin(x), interpret a number written in base 10 as binary, e.g.: b10bin(10111) = 23,
ach: b10bin(x), gonyo namba me oco inucunucu me apar acalo dul me aryo, aporere: b10bin(10111) =23.

en: ceil(x), return the smallest integer larger than x.
ach: Ceil(x), dwogo mamba matidi maloyo ento makato x

en: cos(x), return the cosine of x. This is the x-coordinate on the unit circle at the angle x
ach: cos(x), dwogo cosine me x. Man obedo ari me piny me x ikom caikol iyi akina me x

en: cosh(x), return the hyperbolic cosine of x.Given by (exp(x) + exp(-x)) / 2
ach: cosh(x), dwogo hyperbolic cosine me x. Omio kede (exp(x) + exp(-x)) / 2

en: Can not divide by zero
ach: Pe romo pokere kede jiro

en: gcd(a, b), determine the greatest common denominator of a and b. For example, the biggest factor that is shared by the numbers 15 and 18 is 3.
ach: gcd(a, b), moko namba madite maromrom poko a ki b. macalo apore, namba madite ma noto 15 ki 18 obedo 3.

en: exp(x), return the natural exponent of x. Given by e^x
ach: exp(x), dwogo namba ikome iwi x. Nwonge ki e^x

en: Factorial(x) is only defined for integers x>=0
ach: Nyayo kom(x) oyiko pi namba x>=0 keken

en: Factorial only defined for integers
ach: Lakwan ducu ikom namba mooni oyubo pi kwon namba keken

en: factorial(n), return the factorial of n. Given by n * (n - 1) * (n - 2) * ...
ach: Lakwan ikom namba(n), dwogo lakwan me n. Gimio kwede n*(n -1) * (n - 2) * ...

en: floor(x), return the largest integer smaller than x.
ach: Do ot(x), dwogo namba ikome maloyo ducu ento matidi ite x.

en: inv(x), return the inverse of x, which is 1 / x
ach: inv(x), dwogo acel me x, ame obedo 1 / x

en: Argument must be int
ach: Laro kopere myero bed int

en: Prime numbers is defined for natural numbers
ach: Namba atye prime ogonyo telokere pi namba ame otio kede karalung

en: Logarithm(x) only defined for x > 0
ach: Log me(x) otio kwede keken ikom x > 0

en: ln(x), return the natural logarithm of x. This is the value for which the exponent exp() equals x. Defined for x >= 0.
ach: In(x), dwogo log me x.Man obedo dit ame namba imalo me wie exp() rorom kede x. Oyiko pi x >= 0

en: log10(x), return the base 10 logarithm of x. This is the value y for which 10^y equals x. Defined for x >= 0.
ach: log 10(x), dwogo piny me log 10 me x.Man obedo dita y mamio 10^y rorom kede x. Matye pi x >= 0.

en: Can only calculate x modulo <integer>
ach: Twero keken tiyo cura me x modulo <integer>

en: mod(x, y), return the modulus of x with respect to y.This is the remainder after dividing x by y.
ach: mod(x, y), dwogo modulac me x alubere kit a y tye kede. Man obedo en adong iyonge poko x kede y

en: mul(x, y), return x * y
ach: mul(x, y), dwogo x * y

en: negate(x), return -x
ach: dok tucam(x), dwogo -x

en: Or(x, y), logical or. Returns True if x or y is True, else returns False
ach: Or(x, y), tam atut or. Dwogo Ateni ka x onyo y obedo Ateni, kape dwogo Goba

en: pow(x, y), return x to the power y (x**y)
ach: pow(x, y), dwogo x malo iwi y (x**y

en: rand_float(), return a random floating point number between 0.0 and 1.0
ach: rand_float(), dwogo namba me poin matye kakwang iyi akina 0.0 kede 1.0

en: rand_int([<maxval>]), return a random integer between 0 and <maxval>. <maxval> is an optional argument and is set to 65535 by default.
ach: rand_int([<maxval>]), dwogo namba ame ikwanya akwanya matye iyi akina 0 kede <maxval> .<maxval> obedo tam alara ame pe me dic dang dok cung pi 65535.

en: round(x), return the integer nearest to x.
ach: macocok kede(x), dwogo namba macego kwede x.

en: Bitwise operations only apply to integers
ach: Tic ki bit oyiko keken pi namba ikome

en: shift_left(x, y), shift x by y bits to the left (multiply by 2 per bit)
ach: shift_left(x, y), cwalo x kede bit y tutung cam (kwan kede 2 pi bit acelacel)

en: shift_right(x, y), shift x by y bits to the right (divide by 2 per bit)
ach: shift_right(x, y), cwalo x kede bite y tutung cem (pok ki 2 pi bit acelacel)

en: sin(x), return the sine of x. This is the y-coordinate on the unit circle at the angle x
ach: sin(x,), dwogo sine me x. Man obedo lain ipiny y ikom caikol ame dyeredyere mere tye x

en: sinh(x), return the hyperbolic sine of x. Given by (exp(x) - exp(-x)) / 2
ach: sing(x), dwogo hyperbolic sine me x. Omio ki (exp(x) - exp(-x)) / 2

en: sinc(x), return the sinc of x. This is given by sin(x) / x.
ach: since(x), dwogo sinc me x. Man ginwongo ki sin(x) / x

en: sqrt(x), return the square root of x. This is the value for which the square equals x. Defined for x >= 0.
ach: sqrt(x), dwogo namba ma ka gikwano ki en kene bedo x. Man obedo ngo aya ikwano namba no kekene tyelo aryo mamio x. Giyiko pi x >= 0

en: square(x), return x * x
ach: Nya kene tyelo aryo(x), dwogo x * x

en: sub(x, y), return x - y
ach: sub(x, y), dwogo x - y

en: tan(x), return the tangent of x. This is the slope of the line from the origin of the unit circle to the point on the unit circle defined by the angle x. Given by sin(x) / cos(x)
ach: tan(x), dwogo tangent me x. Man obedo tingere me lain icake ikom acaki me caikol itunu ipoin moni ikom caikol malube ki dyeredyere aromo x. Nwongere ki sin(x) / cos(x)

en: tanh(x), return the hyperbolic tangent of x. Given by sinh(x) / cosh(x)
ach: tanh(x), dwogo hyperbolic tangent me x. Nwongere ki sinh(x) / cosh(x)

en: xor(x, y), logical xor. Returns True if either x is True (and y is False) or y is True (and x is False), else returns False
ach: xor(x , y), tam atut xor. Dwogo Ateni ka onyo x obedo Ateni (kede y obedo Goba) onyo y obedo Ateni (eka x obedo Goba), kape dwogo Goba

en: Cut
ach: Ngoli

en: Inverse
ach: acel pok ki namba mooni

en: e to the power x
ach: e inamba me wie x

en: x to the power y
ach: x inamba me wie y

en: Natural logarithm
ach: log mapeloke

en: Factorial
ach: Lanya namba mo

en: Logical and
ach: Tam matut kwede

en: Logical or
ach: Tam matut nyo

en: Equals
ach: Romrom kwede

en: Not equals
ach: Pe romrom kwede

en: γ
ach: Y

en: Degrees
ach: Digri apol

en: Degrees / Radians
ach: Digri apol/ Radians

en: Exponent / Scientific notation
ach: Anya me cura / coc me cayany

en: Number of shown digits
ach: Namba ma kinyutu

en: Integer formatting base
ach: Ka yiko namba me cura

en: plot(eqn, var=-a..b), plot the equation 'eqn' with the variable 'var' in the range from a to b
ach: giri(eqn, var=-a..b), giri kan ame rorom 'eqn' ki alokere 'var' icakere a tunu b

en: Parse error at %d
ach: Bal paci i %d

en: Error at '%s', position: %d
ach: Bal i '%s', kaka: %d

en: Syntax Error.
ach: Bal ileb me coc.

en: Syntax Error!
ach: Bal ileb me coc!

en: This is just a test topic, use help(index) for the index
ach: Man obedo keken atema me dulkop adit, ti ki gikonye(lic me dulkop ducu) pi lic me dulkop ducu

en: Use help(test) for help about 'test', or help(index) for the index
ach: To kwede kony(temi) pi kony me 'atema', onyo kony(rye iyore kiyore) pi ryeyo iyore kiyore

note: TRANS: This command is descriptive, so can be translated
en: index
ach: lic me dulkop ducu

en: topics
ach: dule me kop

en: Topics
ach:  Dule me kop

note: TRANS: This command is descriptive, so can be translated
en: variables
ach: alokere

en: Variables
ach: Alokere

note: TRANS: This command is descriptive, so can be translated
en: functions
ach: Matime

en: Functions
ach: Ticere ducu

en: No help about '%s' available, use help(index) for the index
ach: Pe tye kony mo ikom '%s' matye, ti kwede kony(rye iyore) pi ryeyo iyoreyore

en: help
ach: kony

en: Recursion detected
ach: Nwoyo onen oko

en: Function '%s' not defined
ach: Tica '%s' pe tye ngec moo ie

en: Variable '%s' not defined
ach: Mamio alokaloka '%s' pe tye ngec moo ie

en: Attribute '%s' does not exist
ach: Nucu ne '%s' pe matwal

en: Parse error
ach: Bal ilok

en: Multiple statements not supported
ach: Pe giye lok mapolapola

en: Internal error
ach: Bal me ie

en: Undefined
ach: Mape gipoko kite

en: Error: unsupported type
ach: Bal: kite ma pe gicwako

en: Miscellaneous
ach: Onywak

en: Label:
ach: Alama ma ikome:

en: All equations
ach: Maromrom weng

en: My equations
ach: Maromrom mamega

en: Show variables
ach: Nyut makelo alokaloka

en: Equation.parse() string invalid (%s)
ach: Nwongo gin ape ongeo.dul lok() ka kubo pe tye atira (%s)

en: Can not assign label: will cause recursion
ach: Pe twero keto alama ne: bikelo nwoyo

en: Writing to journal (%s)
ach: Coyo pi janol (%s)

en: button_pressed(): invalid type
ach: mapeca_odio(): kite pe atir

en: Chat
ach: Boko lok

en: Text chat
ach: Boko lok me coc

en: Please wait for a connection before starting to chat.
ach: Tim ber i kur pi kube mapud pe i cako boko lok.

en: Off-line
ach: Pe iwi yamo

en: Share, or invite someone.
ach: Nywaki, onyo lwong ngat mo.

en: On-line
ach: Tye iwi yamo

en: Private Chat
ach: Boko lok me mung

en: left the chat
ach: oweko boko lok woko

en: Message from %s
ach: Kwena ki bot %s

en: %s joined the chat
ach: %s odonyo i boko lok

en: %s left the chat
ach: %s oweko boko lok woko

en: %s is here
ach: %s tye kany

en: You must be connected to a friend before starting to chat.
ach: Myero i kube ki laremi mapud pe i cako boko lok.

en: Insert a smiley
ach: Ket cal ma tye ka bunyo

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are :-) and :)
en: Smile
ach: Bunyo

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are ;-) and ;)
en: Winking
ach: Diyo wang

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are :-/ and :/
en: Confused
ach: Nyweno wic

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are :-( and :(
en: Sad
ach: Cwe cwiny

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are :-D and :D
en: Grin
ach: Bunyo

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are :-| and :|
en: Neutral
ach: Pe jenge

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are :-O, :O, =-O and =O
en: Shock
ach: Ur madit

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are B-), B), 8-) and 8)
en: Cool
ach: Mot

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are :-P and :P
en: Tongue
ach: Leb

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are :">
en: Blushing
ach: Lewic

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are :'-( and :'(
en: Weeping
ach: Koko

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are O-), O), O:-) and O:)
en: Angel
ach: Malaika

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are :-$ and :-$
en: Don't tell anyone
ach: Pe i wac ki ngat mo

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are x-(, x(, X-( and x-(
en: Angry
ach: Keco

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are >:> and >:)
en: Devil
ach: Catan

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are :-B, :B
en: Nerd
ach: Ladiro

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are :-*, :*
en: Kiss
ach: Doto dog

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are :))
en: Laughing
ach: Nyero

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are I-)
en: Sleepy
ach: Nino

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are :-&
en: Sick
ach: Two

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are /:)
en: Raised eyebrows
ach: Yer wang ma oyile

en: Airplane
ach: Dege

en: Music
ach: Wer

en: Check box
ach: Gweti

en: Spade
ach: Ciperi

en: Telephone
ach: Cim

en: Cadusis
ach: Odoo

en: Female
ach: Dako

en: Letter
ach: Waraga

en: Poison
ach: Kwir

en: Check mark
ach: Gweti

en: Male
ach: Laco

en: Shamrock
ach: Gum maber

en: Recycle
ach: Nwo tic kwede

en: Fire
ach: Mac

en: Leaf
ach: Pot yat

en: Cloud
ach: Pol

en: Crown
ach: Lalukana

en: Floret
ach: Ature

en: Star and crescent
ach: Lacer ki nucu dwe

en: Umbrella
ach: Oker

en: Pencil
ach: Kalam kalu

en: Point right
ach: Cim tung acuc

en: Horse
ach: Aguragura

en: Peace sign
ach: Kuc

en: Sun
ach: Ceng

en: Point left
ach: Cim tung lacam

en: Moon
ach: Dwe

en: Point up
ach: Cim tung malo

en: Meteor
ach: Lacer matye ka poto

en: Point down
ach: Cim tung piny

en: Scissors
ach: Magac

en: Pen
ach: Kalam

en: Stars
ach: Lacer

en: Place
ach: Kabedo

en: High voltage
ach: Mac lamal

note: TRANS: "name" option from activity.info file
en: Clock
ach: Cawa

note: TRANS: "summary" option from activity.info file TRANS: "description" option from activity.info file
en: Do you know the time? Now you do! Check out all the different ways you can make your clock look too!
ach: Ingeyo cawa? Dong ingeyo! Nen yoo weng ma itwero weko cawa ni nen kwede bene!

note: TRANS: Title of the activity
en: What Time Is It?
ach: Cawa tye adii dong?

en: Simple Clock
ach: Cawa ape mwonya

en: Nice Clock
ach: Cawa manen maber

en: Digital Clock
ach: Cawa matio ki mac

en: Display time in full letters
ach: Nyut cawa i nukuta weng

en: Display weekday and date
ach: Nyut nino me tic ki nino dwe

en: Talking clock
ach: Cawa maloko

en: Grab the hands
ach: Make kicinge

note: TRANS: The rules to print the time in the localized language. Example syntax: time(h, 15) => a quarter to hour(h) am_pm(h) | The left hand side of the rule defines a pattern with a variable 'h' and a value '15'. The right hand side, when applied, will use the text "a quarter to " and call the first 
en: time(h, m) => What Time Is It?
ach: Cawa(h, m) => Cawa dong adi?

en: ColorDeducto
ach: KalaDeducto

en: Explore patterns with the %s and %s buttons.
ach: Yeyenyo kite mere ki mapeca %s kede %s.

en: New level added
ach: Lebol manyen gimedo

en: Explore patterns with the {} and {} buttons.
ach: Yeny yore mapapat ki mapeca {} kede {}.

note: TRANS: "name" option from activity.info file TRANS: Please translate Visual Match as Dimensions
en: Visual Match
ach: Tuku pyem me anena

note: TRANS: "summary" option from activity.info file TRANS: "description" option from activity.info file
en: a pattern-matching game
ach: yore mapapat-me tuku pyem

en: beginner
ach: me acaki

en: intermediate
ach: idyeredyere

en: expert
ach: langec muywek

en: New pattern game
ach: Tuku ikite manyen

en: New number game
ach: Tuku inamba manyen

en: New word game
ach: Tuku ilok manyen

en: Import custom cards
ach: Omi kad ame gitiyo kwede

en: Dimensions
ach: Twoke ducu

note: TRANS: The prime number version of the dimensions game
en: Prime Dimensions
ach: Twoke apire tek

note: TRANS: The word version of the dimensions game
en: Word Dimensions
ach: Twoke ilok akoba

en: 15 seconds
ach: ceken 15

en: 2 minutes
ach: dakika 2

en: 5 minutes
ach: dakika 5

en: Play with the computer.
ach: Tuku ki komputa.

en: Stop playing with the computer.
ach: Gik tuku ki komputa.

en: mouse
ach: gidiyo

en: cat
ach: puc

en: dog
ach: gwok

en: moon
ach: dwe

en: sun
ach: ceng

en: earth
ach: lobo

en: Export scores to clipboard
ach: Cwal en ame onwongere ikajogo

en: Edit word lists.
ach: Yik lic me lok akoba.

en: product
ach: jami oya iye

en: Roman numerals
ach: Coc namba ajo Rome

en: word
ach: lok akoba

en: Chinese
ach: Me China

en: Mayan
ach: Me Maya

en: hash marks
ach: coc me hash

en: dots in a circle
ach: tonton iyi caikol

en: points on a star
ach: kakonoro ikom acer

en: dice
ach: daici

en: dots in a line
ach: toton i lain

en: Play with the computer
ach: Tuku ki komputa

en: Find a match.
ach: Nwong tuku me pyem.

en: cards
ach: kad ducu

en: matches
ach: tuku odilo

en: A new game is loading.
ach: Tuku manyen tye akete.

en: Import image cards
ach: Om ki oko kad ducu me mako cal

en: robot pause time
ach: cawa me cung kong pa robot

en: Numbers
ach: Mamba mapol

en: number of cards remaining in deck
ach: namba me kad ducu ame odong iyi dek

en: number of matches
ach: namba me rwate

en: elapsed time
ach: cawa okato donge

en: five
ach: abic

en: seven
ach: abiro

en: eleven
ach: apar acel

en: ten
ach: apar

en: fourteen
ach: apart angwen

en: fifteen
ach: apar abic

en: twenty two
ach: pyero aryo wie aryo

en: twenty one
ach: pyero aryo wie acel

en: thirty three
ach: pyero adek wie adek

en: Edit the custom cards.
ach: Yiyiko kad me kare lung.

en: Edit the word cards.
ach: Yiyiko kad me lok.

en: unsolvable
ach: pe lare

en: New record
ach: Rekod manyen

en: match
ach: tuku pyem

en: New custom game
ach: Tuku manyen me kare lung

en: Click on cards to create sets of three.
ach: Di ikom kad me wek iyik duldul me adek.

en: Toggle level
ach: Lebol me kadiyo

en: Robot on/off
ach: Robot keti/kwanyi

en: 90 sec.
ach: ceken 90

en: 60 sec.
ach: ceken 60

en: 45 sec.
ach: ceken 45

en: 30 sec.
ach: ceken 30

en: 15 sec.
ach: ceken 15

en: Product
ach: Jami oya iye

en: Roman
ach: Dano me Rome

en: Hash
ach: Bura

en: Dots
ach: Toton

en: Distance
ach: Bor piny

en: Atmosphere
ach: Kan oguruwa

en: Custom metric
ach: Metrik ame otio kede

en: To measure the distance between two laptops, you must first share this Activity.
ach: Me miyi pimo yi akina laptop aryo, cak ki tiyo Tic man.

en: Press the button to measure the distance to another laptop
ach: Di mapeca me wek ipim bor piny itunu i laptop mukene

en: Preparing to measure distance
ach: Tye kayike me pimo bor piny

en: Ready to make a measurement.  Waiting for partner to be ready.
ach: Otyeko yike oko mecako pimo. Tye kakuru ngat ma gitiyo kwede me yike.

en: Recording sound from each laptop.
ach: Mako dwon maya i laptop acelacel.

en: Processing recorded audio.
ach: Tye kayiko dwon ma gimako.

en: This activity already has two participants, so you cannot join.
ach: Tic man dong tye jo matiyo aryo, mumio yin pe doki iromo donyo iye.

en: Begin Measuring Distance
ach: Cak Pimo Bor Piny

en: Stop Measuring Distance
ach: Gik. Pimo Bor Piny

en: Measured distance in %s
ach: Bor piny otyeko pimo i %s

en: meters
ach: mita

en: Temperature (C):
ach: Lyeto (C):

en: Relative Humidity (%):
ach: Kite me yamo (%):

en: Speed of Sound (m/s):
ach: Dwiro akop iyamo (m/s):

en: Calibration Offset (meters):
ach: Yik me pimo okeketo oko (mita):

en: centimeters
ach: centimita

note: TRANS: English units of measure
en: inches
ach: ingcec

en: feet
ach: puti

en: yards
ach: yad

en: custom units
ach: yore me pimo kare ducu

en: Choose a unit of measure:
ach: Yer kit yore me pimo:

en: select units
ach: yer yore me pimo ducu

en: %(unit)20.2f %(name)s per meter
ach: %(unit)20.2f %(name)s pi mita acel acel

en: Finance
ach: Lim

en: Want to wisely manage money? Learn financial planning basics and track your family's finance, make your own budget and learn how to make every penny count!
ach: Imito tic ki cente iryeko? Pwony jami amite igoyo plan me lim eka ite lubu kor cente me tungi, yik bajeti eka ite pwonyo yore me miyo cente moro itio kede pire tek!

en: The Budget view allows you to set a monthly budget for each expense category, and to keep track of your
    budgets. To set a budget, type the amount in the box to the right of the category.
ach: Ma ineno i Myek me lim konyi me yiko myek me lim dwe idwe pi gin ma gitiyo kwede iyoreyore, kede me lubu kor myek me lim
     meri.Me cako myek me lim, co wel iyi bokci tung cem me gin ma gicano iyoreyore.

en: Category
ach: Yoreyore

en: Spent
ach: Gitio kwede

en: Budget
ach: Bajet

en: The Chart view shows the proportion of your expenses that is in each category.
    You can categorize transactions in the Register view.
ach: Ame ineno ogoyo ipapara no nyutu dul cente ma gitiyo kwede iyoreyore.
     Iromo cano iyoreyore tic ki cente ika anena ibuk Rejista.

en: Credit Categories
ach: Ma icoyo iyoreyore ket tungcam

en: Debit Categories
ach: Ma icoyo iyoreyore ket tungcem

en: Add some credit or debit to get started!
ach: Med ma gitio onyo ginwongo wek icaki!

en: Add credit
ach: Med ma gitio

en: Chart
ach: Cat

en: Export data
ach: Cwal ngide kop

en: Export credits by day
ach: Cwal ma gitio kwede ikom nino

en: Export debits by day
ach: Cwal ma ginwongo ikom dwe

en: Export credits by month
ach: Cwal ma gitio ikom dwe

en: Export debits by month
ach: Cwal ma ginwongo ikom dwe

en: New Credit
ach: Ame gitio kede anyen

en: New Debit
ach: Ame ginwongo manyen

en: Erase Transaction
ach: Jwa oko ma Gitimo

en: Day
ach: Nino

en: Week
ach: Cabit

en: Month
ach: Dwe

en: Year
ach: Mwaka

en: Forever
ach: Matwal

en: Select period
ach: Yer kare mo

en: Show Credits
ach: Nyut ma gitio kwede

en: Show Debits
ach: Nyut ma ginwongo

note: TRANS: representation of the "Week of" period
en: Week of
ach: Cabit me

en: Balance:
ach: Tere odong:

en: Starting Balance:
ach: Cako tere mudong:

en: %s in %d credits
ach: %s in %d ma gitio

en: %s in %d debits
ach: %s in %d ma ginwongo

en: Previous Month
ach: Dwe mukato

en: This Month
ach: Dwe man

en: Next Month
ach: Dwe mabibino

en: Previous Week
ach: Cabit mukato

en: This Week
ach: Cabit man

en: Next Week
ach: Cabit mabibino

en: Previous Day
ach: Nino mukato

en: This Day
ach: Tini

en: Next Day
ach: Diki

en: Previous Year
ach: Mwaka mukato

en: This Year
ach: Mwaka ni

en: Next Year
ach: Mwaka Mabibino

en: Chart created
ach: Giyiko Cat

en: Open in the Journal
ach: Yab yi Janol

en: %s by %s
ach: %s ikom %s

en: Exported data
ach: Ngide kop ma Gicwalo

en: Welcome to Finance! This activity keeps track of income and expenses for anything that earns or spends money, like a school club.  To get started, use the Transaction box to add credits and debits.
    Once you have entered some transactions, visit the Chart and Budget views to see more.
ach: Wapwo bino i Lim! Gin atima no mio yin  ilubu kor cente ma itio kwede ki ma irwenyo pi gin moroni akelo onyo rwenyo cente, acalo klab icukul. Me cako, ti kede bokci me tic ki cente me wek imed tung cam ki tung cem. 
    Ame ka dong ico jami ma ibedo katino, roti ma ineno i Cat kede Bajeti wek inen mukene.

en: Date
ach: Nino dwe

en: Amount
ach: Wel

note: TRANS: "summary" option from activity.info file TRANS: "description" option from activity.info file
en: a simple strategy game
ach: tuku mayot ma kibyeko

en: Start a game.
ach: Cak tuku acel.

en: Solve the puzzle
ach: Cob peko me tuku diro

en: keep trying
ach: mede ki temo

en: good work
ach: tic maber

note: TRANS: "name" option from activity.info file
en: Flip Sticks
ach: Ngwir Ludi

note: TRANS: "summary" option from activity.info file
en: Using keyframes, program a stick figure to twist and dance
ach: Tic ki purempalagony, yik namba me lut wek nywen ci myel

note: TRANS: "description" option from activity.info file
en: Flipsticks is a keyframe animation activity that lets you pose and program a stick figure to walk, run, rotate, twist, tumble and dance. You can save your animations to the journal and will soon be able to share them via the mesh. Flipsticks can be used to explore concepts in geometry, computer programming and animation; it helps develop spatial and analytical thinking skills.
ach: Ludingwiro obedo purempalagony me tic matware mamiyo Iniketo kwede purugram namba me lut pi wot, ngwec, wir, nywen, mede ci imyel. In itwero laro jamini mapol matye katware dok i i yore ci kare manok binywako gi kun beo ki waya. Ludiwiro gitwero tic kwede pi yaro kamaleng jami mogo ma i cura me jometri, yubu purugram me kompiuta ki tware; man konyo yiko kit me kabedo kiwat ki diro tam madwong me dolo tee.

en: Lessons
ach: Pwony mapol

en: Set frame
ach: Ter purem

en: Clear frame
ach: Jwa purem

en: Play backward / Pause
ach: Tuk kun dokcen/cung manok

en: Play forward / Pause
ach: Tuk wot anyim/ cung manok

en: Snapshot
ach: Cal amaka

en: Angle:
ach: Gwic adek:

en: Size:
ach: Cajji:

en: Angle
ach: Lgwic adek

en: Lesson Plans
ach: Byek me Pwonye

en: Export Frame One
ach: Kob Purem Acel

en: Head
ach: Wic

en: Neck
ach: Ngut

en: Right Shoulder
ach: Ngut gwok tungcem

en: Upper Right Arm
ach: Bad Tungcem ma I kore

en: Lower Right Arm
ach: Bad Tungcem ma I piny

en: Right Hand
ach: Cing Tungcem

en: Left Shoulder
ach: Ngut gwok Tungcam

en: Upper Left Arm
ach: Bad Tungcam ma I malu

en: Lower Left Arm
ach: Bad Tungcam ma I piny

en: Left Hand
ach: Cing Tungcam

en: Torso
ach: Dyere

en: Right Hip
ach: Pyer Tungcem

en: Upper Right Leg
ach: Tyen Tungcem ma Lamal

en: Lower Right Leg
ach: Tyen Tungcem Mapiny

en: Right Foot
ach: Wityen Tungcem

en: Left Hip
ach: Pyer Tungcam

en: Upper Left Leg
ach: Kor Tyen Tungcam ma I malu

en: Lower Left Leg
ach: Tyen Tungcam ma I piny

en: Left Foot
ach: Yityen Tungcam

en: FotoToon
ach: Cal Katoon

en: Interested in telling a story? Easy! Use your pictures and your imagination to create your own comics!
ach: I ti ki mita me waco stori? Yot odoco! Tii ki cal ma kamegi mapol ki gin ma in ibyeko me yubu bur cal mamegi pi gin akwana!

en: Add Photo
ach: Med Cal

en: Globe
ach: Bed labongo podo

en: Think
ach: Tam

en: Exclamation
ach: Ton ma ite

en: Add a globe
ach: Med kabedo agonya

en: Curves
ach: Gure

en: Straight
ach: Atir

en: Idea
ach: Tam amia

en: Choose a movement line
ach: Yer layin me wot

en: Turn
ach: Loke

en: Delete
ach: Jwa

en: Text Color
ach: Rangi me nyig lok

en: Drag the images to reorder
ach: Dir cale wek mii oda nitit

en: Reset to box size
ach: Ter i cajji me canduk nitit

en: Drag to move or resize using the marked corners
ach: Dir wek kwany woko nyo med cajji nitit kun tiyo ki wing magiketo alama iyete

en: Add an image and start creating your FotoToon
ach: Med cal acel ci cak yubu Katoon me Cal mamegi

en: Choose an image
ach: Yer cal acel

en: Slideshow
ach: Cero por

en: Slideshow with Timings
ach: Ceropor ki Lubo cawa

en: Set Image Duration in Slideshow (Seconds)
ach: Ter Kare me Cal i Ceropor (Ceken)

en: Change image order
ach: Lok oda me cal

en: Edit background image
ach: Yik cal me yonge

en: Save as a Book (PDF)
ach: Gwok calo Buk (PDF)

en: Save as a Movie (OGG)
ach: Gwok calo Cinema (OGG)

en: Success
ach: Otum maber

en: A image was created in the Journal
ach: Gityeko yubu cal ma A ii Kakare

en: A PDF was created in the Journal
ach: Gityeko yubu PDF ma A ii Kakare

en: {} as a movie
ach: {} calo cinema

en: A movie was saved in the Journal
ach: Gityeko yubu cal ma A ii Kakare

en: FractionBounce
ach: TuroieOduogocen

en: interactive fraction game
ach: Tuku me turo ie maleye i kingi

en: basketball
ach: opira me dita

en: soccer ball
ach: opira me ngut cong

en: rugby ball
ach: tuku opira me aret

en: bowling ball
ach: opira ma gikule kwede

en: beachball
ach: tuku opira me dan kulu

en: feather
ach: yer winyo

en: user defined
ach: kityeko nongo ngat matiyo kwede

en: grass
ach: lum

en: wood
ach: bao

en: clouds
ach: pol mapol

en: sand
ach: kwoyo

en: Wait for the sharer to start.
ach: Kur dano ame inywako kwede wek ocaki.

en: fractions
ach: ture mapol

en: sectors
ach: dul mapol

en: percents
ach: pacenti mapol

en: Click the ball to start.
ach: Dii kom opira wek i cak.

en: numerator
ach: lakwan

en: denominator
ach: ma gipoko kwede

en: add new fraction
ach: med fraction manyen

en: choose a ball
ach: yer odilo

en: choose a background
ach: yer kite me yonge

en: New fraction
ach: Fraction manyen

en: Your fraction, %s, has been added to the program
ach: Fraction meri, %s, otyeko medo oko ipurugram

en: Wait for others to join.
ach: Kur jo mukene wek odonyi.

en: has joined.
ach: odonyo oko.

en: Click the ball to start. Rock the computer left and right to move the ball.
ach: Di odilo wek icaki. Didio komputa tung cam dok kede tung cam wek odilo woti.

en: Click the ball to start. Then use the arrow keys to move the ball.
ach: Di odilo wek icaki. Eka ti kwede cal wi atero wek imi odilo woti.

en: Click on the bar to choose a fraction.
ach: Di kom odilo wek iyer fraction.

en: Waiting for %(buddy)s
ach: Tye akuru %(buddy)s

en: Bounce the ball to a position %(fraction)s of the way from the left side of the bar.
ach: Tan odilo owot tutung %(fraction)s madok tucam me baa.

en: Bounce the ball to %(fraction)s
ach: Tan odilo oceti %(fraction)s

en: Image Viewer
ach: Jami me Neno cal

en: An easy way and fast way to see your images! You can also change the way your image looks with zoom, rotate, size change and so on.
ach: Yore mayot kwede yoo me oyot pi neno cal mamegi! in bene itwero loko lac mamegi nen calo oride, wir, cajji ne loke ci kumeno.

en: No image
ach: Cal pe

en: Fit to window
ach: Mii rom idirija

en: Original size
ach: Cajji kikome

en: Rotate anticlockwise
ach: Wircalo caa

en: Rotate clockwise
ach: Wir calo caa

en: Previous Image
ach: Cal mukato

en: Next Image
ach: Cal malubo

en: Receiving image...
ach: Tye kagamo cal...

en: Implode
ach: Wek omwoc iyie

en: Goal: Clear the board by removing blocks in groups of 3 or more.
ach: Gol: We bod kun ikwanyo blok oko adekadek onyo makato.

en: You can't remove groups of one or two blocks.
ach: Yin pe iromo kwanyo grup me blok acel acel onyo aryo aryo.

en: Blocks fall to fill empty gaps, and they slide to fill empty columns.
ach: Blok poto me pongo kan odong mono, dang dok ocer me pongo kolum ame odong nono.

en: If you get stuck, you can undo to try again.
ach: Ka imoko oko, itwero kwanyo oko wek item doki.

en: There is always a way to clear the board.
ach: Kadi ningo tye yore moro me jwayo bod.

note: #-#-#-#-#  48 (tuxpaint)  #-#-#-#-# Start a new picture
en: New
ach: Nyen

en: Replay
ach: Tuk doki

en: Easy
ach: Yot

en: Medium
ach: Idyeredyere

en: Hard
ach: Tek

en: Again
ach: Nwo

en: Stuck?  You can still solve the puzzle.
ach: Omoko? Yin gite pwod iromo tyeko gwenyo wic no.

en: Undo some moves
ach: Kwany oko wowota mogo

en: Jukebox
ach: Canduk me tuku

en: Be a DJ, be a VJ. Play your favorite videos and songs. Share with your friends the songs you love, watch movies and educational videos together, and much more!
ach: Bed DJ, ben VJ. Tuk video magi ma in imaro ki wer mapol. Nywak ki luwoteni wer mapol ma in imaro, nen filim ki video me pwonye kacel, ki mukene mapol ataa!

en: No.
ach: Pe.

en: Track
ach: Wer

en: Jukebox playlist
ach: Nying ocane pi tuki ma i canduk me tuku

en: Jukebox Activity
ach: Tic me Canduk me tuku

en: Move up
ach: Wot malo

en: Move down
ach: Wot piny

en: No media
ach: Kapwonye pe

en: Choose media files
ach: Yer pwail me kapwonye

en: %s tracks not found.
ach: %s wer pe ononge.

en: Details
ach: Tee lok

en: <b>Missing tracks</b>
ach: <b>Wer pe nonge</b>

en: This "%s" file can't be played
ach: Man "%s" pe twero yaro pwail kamaleng

en: Show Playlist
ach: Nyut Nying jami me tuku

en: Add track
ach: Med wer

en: Remove track
ach: Kwany wer woko

en: Move the mouse to the Loco XO.
ach: Jer mouse i Loco XO.

en: Click on the Loco XO with the left button.
ach: Di kom Loco XO kede mapeca me tung cam.

en: Click on the Loco XOs with the left button.
ach: Di kom Loco XOs kede mapeca me tung cam.

en: Click and drag the Loco XOs to the right.
ach: Di ite coro Loco XOs tutung cem.

en: Type the letter on the Loco XO.
ach: Go nyukta ikom Loco XO.

en: Use the SHIFT key for capital letters.
ach: Ti kede kadiyo SHIFT pi nyukta adongodongo.

en: Type the letters on the Loco XO in word order.
ach: Go nyukta ikom Loco XO  iyoreyore me kop.

en: Press ENTER to confirm.
ach: Di ENTER me moko.

en: Press DELETE to delete text.
ach: Di DELETE me jwayo coc oco.

en: LocoXOs are not real.
ach: LocoXOs pe tye ikome.

en: Log
ach: Dony

en: This is an activity designed for anyone who wants to troubleshoot a complicated program on the computer.
ach: Manaye obedo tic ma giyubo pi ngat mo keken mamito cobo peko mo me kompuita madong kite tek loyo.

en: Log Files
ach: Dony I pwail

en: Other
ach: Mukene

en: ERROR: Failed to look for files in '%(path)s'.
ach: BAL: Okwero moyo pwail ii '%(path)s'.

en: ERROR: File '%(file)s' does not exist.
ach: BAL: Pwail '%(file)s' pe dong tye.

en: ERROR: Unable to read file '%(file)s'.
ach: BAL: Pe twero nyuto pwail '%(file)s'.

en: Error: Can't open file '%s'
ach: Bal: Pe twero yabo pwail '%s'

en: Show list of files
ach: Nyut nying pwail weng

en: Word Wrap
ach: Boyo Nyig lok

en: Delete Log File
ach: Jwa Pwail maotime

en: %(error)s when deleting %(file)s
ach: %(error)s ikare me jwayo %(file)s

en: Log Collector: Capture information
ach: Lajog jami ma otime: Mako ngec lung

en: This captures information about the system
    and running processes to a journal entry.
    Use this to improve a problem report.
ach: Eni ni mako ngec ikom kit me tic
    ki tute me tero i donyo me kakube.
    Tii ma enini wek i yil rwom pa repot me peki.

en: Capture information
ach: Mak ngec

en: Logs not captured
ach: Pe kimako jami mutime

en: The logs could not be captured.
ach: Pe onongo twero mako jami mutime.

en: log-%s
ach: jami mutime-%s

en: Maze
ach: Boc me tuku

en: Harder level
ach: Lebul matek adada

en: Easier level
ach: Lebul ma Yot adada

note: TRANS: "name" option from activity.info file
en: Memorize
ach: Poyo iwi kenikeni

note: TRANS: "summary" option from activity.info file TRANS: "description" option from activity.info file
en: Here you can play games that challenge your memory! But, more importantly, you can create your own game to test the memory of others!
ach: Kan iromo tuku ame twero yelo jami ame ipoyo! Ento, apire tek makato, iromo yiko tukuni keni me temo ngec ajo mukene!

note: #-#-#-#-#  48 (tuxpaint)  #-#-#-#-# Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
ach: Tuki

en: Game name:
ach: Nying tuku

en: Equal pairs
ach: Aryo maromroma

en: addition
ach: Lamed

en: letters
ach: Nukuca

en: sounds
ach: Dwone

en: Edit game
ach: Yub gem

en: Play game
ach: Tuk gem

en: Add as new pair
ach: Med calo en manyen maromrom

en: Add
ach: Med

en: Update selected pair
ach: Mii ngec manyen pi gin aryo maromrom magiyero

en: Update
ach: Mii ngec manyen

en: Preview:
ach: Nen wiewie:

en: Text:
ach: Nyig coc:

en: Insert picture
ach: Rid cal kano

en: Insert sound
ach: Rid dwon kano

en: Pronounce text during tile flip
ach: Lok ginacoa ikare me iyiko tail

en: Match different tiles
ach: Nonoto tail mapapat

en: Mixed tiles game
ach: Rurubu oko tuku me tail

en: Clear all tiles
ach: Rurucu oko tail ducu

en: Clear all the tiles from the game?
ach: Rurucu oko tail ducu ituku?

en: Do not clear
ach: Pe kong iruci

en: Match identical tiles
ach: Kub matangula macal ki lawote mangeyo yot odoco

en: Grouped tiles game
ach: Tuku me matangula matye kacel

en: Loading game...
ach: Tye kapango tuku...

en: Addition
ach: Lamed

note: #-#-#-#-#  48 (tuxpaint)  #-#-#-#-# Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
ach: Nukuta

en: Sounds
ach: Dwone

en: Load demo games
ach: Pang tuku demo mapol

en: Change size
ach: Lok Cajji

en: Discard your modified game?
ach: Wek tukuni ame iyiko ayika?

en: Discard
ach: Wek woko

en: Do not discard
ach: Pe iwek

en: Receiving game
ach: Gamo tuku

en: done
ach: otum

en: Nutrition
ach: Kwon cam me yot kom

en: Match the food to its name.
ach: Kub cam malube ki nyinge.

en: What is the food group?
ach: Gurup pa cami obedo gin ango?

en: Which has the most calories?
ach: Mene matye ki gupu madwong?

en: How much should you eat?
ach: Myero icam marom kwene?

en: Is this a well-balanced meal?
ach: Nyo cam maeni-kiloko kakare?

en: food name
ach: nying cam

en: Enter a name for the new food item.
ach: Ket nying cam acel pi jami me cam manyen.

en: calories
ach: Gupu

en: Enter the calories in for the new food item.
ach: Ket gupu iie pi jami me cam manyen.

en: Select level in the Food Pyramid.
ach: Yer rwom ki ii Piramid me Cam.

en: Load a picture of the new food item.
ach: Pang cal acel pi jami me cam manyen.

en: Add a new food item.
ach: Med jami me cam manyen.

en: You must enter a name for the new food item.
ach: Ci myero iket nying acel pi jami me cam manyen.

en: You must enter calories for the new food item.
ach: Neni i keto gupu pi jami me cam manyen.

en: You must load an image for the new food item.
ach: Neni i pango cal acel pi jami me cam manyen.

en: %s has been loaded.
ach: %s kityeko pango woko.

en: sweets
ach: Cwit mapol

en: dairy
ach: cak

en: fruits
ach: nyig yadi

en: meat
ach: ringo

en: grains
ach: cam manyige

en: vegetables
ach: pot dek

en: avocado
ach: avakado

en: rice
ach: mucere

en: oats
ach: peke

en: pumpkin
ach: okono

en: banana
ach: labolo

note: TRANS: aubergine
en: eggplant
ach: bilinyanya

en: broccoli
ach: brokoli

en: cocoa
ach: kokoa

en: cake
ach: mugati

en: barley
ach: bali

en: onion
ach: tungulu

en: pork
ach: ringo opego

en: pear squash
ach: pinak obogo

en: chili pepper
ach: kamulari pepa

en: sweet pepper
ach: cwit pepa

en: coconut
ach: kokonat

en: cookie
ach: kooki

en: cream
ach: krim

en: egg
ach: tonge

en: corn on the cob
ach: kon i kom kob

en: strawberry
ach: strawberri

en: guava
ach: mapeera

en: milk
ach: cak

en: lettuce
ach: salad

en: lemon
ach: lemun

en: flax seed
ach: nyig koti

en: mango
ach: ema

en: star fruit
ach: matunda malacer

en: melon
ach: okora

en: orange
ach: mucungwa

en: potato
ach: layata

en: cucumber
ach: mamunya

en: pear
ach: pea

en: fish
ach: rec

en: pineapple
ach: ananaci

note: TRANS: Green pumpkin squash (source of seeds used in Central American)
en: green pumpkin
ach: okono ma lalumlum

en: plantain
ach: abolo ateda

en: chicken
ach: gweno

en: cabbage
ach: kabej

en: beef
ach: ringo dyang

en: rice and beans
ach: mucere ki muranga

en: watermelon
ach: okorawipii

note: TRANS: A seed used to make horchata (common in Central America)
en: jicaro
ach: gwata

en: tomato
ach: nyanya

en: wheat
ach: engano

en: grape
ach: olok

en: yogurt
ach: cak apuwa

en: yucca
ach: tworotworo

en: carrot
ach: karot

note: TRANS: a soft, edible fruit native to Central America
en: sapote
ach: sapot

en: minimum
ach: enmamite

en: moderate
ach: dyeredyere

en: more
ach: mukene

en: most
ach: mapire tek odoco

en: balanced
ach: tye romrom

en: unbalanced
ach: petye romrom

en: Picasso? Van Gogh? You can be any of them! Just let the artist inside you free. Transform images in your mind to beautiful paintings.
ach: Picasso? Van Gogh? In i twero bedo moo i kingi! Wek dong lagoo cal ma i yii obed agonya. Lok cal magi ki i wii wek dwok ling maleng.

en: Size:
ach: Cajji:

en: Opacity:
ach: Lengone:

en: Choose brush properties
ach: Yer jami pa lajwac

en: Opacity
ach: Lengone

en: Shape
ach: Kite

en: Keep aspect
ach: Bed ki neno matut

en: Brush properties
ach: Jami pa lajwac

en: Stamp properties
ach: Jami pa stamp

en: Eraser properties
ach: Jami pa gin yweyone

en: Bucket properties
ach: Jami pa baket

en: Picker properties
ach: Jami pa ngat makwanyo

en: Select Area
ach: Yer Kabedo

en: Shapes properties
ach: Jami pa kitgi

en: Fonts
ach: Caji

en: Image
ach: Cale

en: Enable sound
ach: Wek dwon winye

en: Disable sound
ach: Juk dwon woko

en: Brush
ach: Lajwac

en: Bucket
ach: Baket

en: Picker
ach: Ngat makwanyo

en: Load stamp
ach: Ket stamp

en: Sides:
ach: Teng:

en: Line
ach: Rek

en: Free form
ach: Fom me nono

en: Parallelogram
ach: Tirne

en: Arrow
ach: Atero

en: Trapezoid
ach: Twoke tir angwen

en: Rotate Left
ach: Wir idwok lacam

en: Rotate Right
ach: Wir i dwok lacem

en: Horizontal Mirror
ach: Kio ma Ocung tir

en: Vertical Mirror
ach: Kio ma obuto abuta

en: Invert Colors
ach: Lok Rangi acilalic

en: Select stamp
ach: Yer stamp

note: TRANS: "summary" option from activity.info file TRANS: "description" option from activity.info file
en: Prove Sir Isaac Newton right! Create real life simulations using different shapes and see them come to life with forces!
ach: Mok atir twero pa Sir Isaac Newton! Yub kit kwoo kikome kun tiyo ki twoke mapol mapatpat ci nen gin weng odugi kwede kwoo i gupu muromo!

en: <ctrl>space
ach: <ctrl>kabedo

en: Draw
ach: Goo

en: Grab
ach: Yut

en: <ctrl>g
ach: >ctrl>g

en: Joint
ach: Nyor

en: Motor
ach: Mota

en: Roll
ach: Lor

en: Pippy
ach: Pippi

en: Searching for programmers! Here you can use examples to begin learning the language your computer understands called "Python."
ach: Tye kayenyo luteka me goyo purugram! Itwere tic ki lapor kany wek i cak nongo ngec mabup ma kompiuta ni twero nyang maber kilwongo ''nyalo.''

en: Choose an example to open
ach: Yer lapor acel wek yab

en: Select an icon
ach: Yer boc acel

en: New Source File %d
ach: Kama fayil Manyen oaa ie %d

en: Cannot find TamTamEdit sound library. Did you install TamTamEdit?
ach: Pe onongo twero nongo kagwoko dwon me TamTamEdit. Iketo TamTamEdit?

en: graphics
ach: goc mapol

en: math
ach: cura

en: python
ach: nyalo

en: sound
ach: dwon

en: string
ach: tol

en: tutorials
ach: pwonyere

en: Import Python file to new tab
ach: Kel Python pail itab manyen

en: Export as Pippy document
ach: Cwal acalo Pippy dokiomen

en: Save this file to the Pippy library
ach: Gwok pail ni iPippy library

en: Export as new Pippy example
ach: Cwal acalo lanyut Pippy manyen

en: Create a Sugar activity bundle
ach: Yik idur me gin atima a sugar

note: TRANS: A distutils package is used to distribute Python modules
en: Export as a distutils package
ach: Cwal acalo iboc me a distutils

en: Show output panel
ach: Nyut kan ame kato iye

en: Run!
ach: Ngweci!

en: Open an example
ach: Yab lanyut ne

en: My examples
ach: Lanyuta

en: Hide output panel
ach: Kan oko gicwalo ooko

en: Python File added to Library
ach: Python pail omedo i library

en: The file you selected has been added to the library. Use "import {importname}" to import the library for using.
ach: Pail iyero otyeko medo i library. Ti kede "import {import name}" me kelo library me keto itic.

en: Saved
ach: Otyeko gwoko

en: The document has been saved to journal.
ach: Dokiomen no otyeko gwoko i janol.

en: Error importing Python file
ach: Bal me omo Python pail

en: The file you selected is not a Python file.
ach: Pail ame iyero pe obedo Python pail.

en: The file you selected is already open
ach: Pail ame iyero dong oyabere oko

en: Save as Activity Error
ach: Gwok acalo Bal ikom Gin me atia

en: Please give your activity a meaningful name before attempting to save it as an activity.
ach: Myero imi gin itimo nying ateloke tye ame pwodi igwoko acalo gin ame itimo.

en: Activity icon
ach: Alama me gin atima

en: Please select an activity icon.
ach: Myero iyer alama me gin atima.

en: Creating activity bundle...
ach: Yiko iboc me gin atima...

en: Pippy Activity
ach: Gin atima me Pippy

en: Save as distutils package error
ach: Gwok acalo iboc me bal me distutils

en: Please give your activity a meaningful name before attempting to save it as an distutils package.
ach: Myero imi tici nying ateloke tye maber ame pwod ru itemo me gwoko acalo iboc me distutils.

en: Save as Example Error
ach: Gwok macalo Lanyut me Bal

en: Please give your activity a meaningful name before attempting to save it as an example.
ach: Myero imi tici nying ateloke ber ame pwod ru itemo me gwoko macalo lanyut.

en: Creating example...
ach: Tye kayiko lanyut...

en: Save as Example Warning
ach: Gwok macalo Lok me angea pa Lanyut

en: This example already exists. Do you want to overwrite it?
ach: Lanyuti dong tye. Imito coyo gin mukene iwie?

en: Saved as example.
ach: Ogwoko acalo lanyut.

en: Error saving activity to journal.
ach: Bal igwoko tic me atima i janol.

en: Activity saved to journal.
ach: Tic me atima ogwoko oko i janol.

en: Error reading data.
ach: Bal ikwano ngec omio.

en: Working...
ach: Tye atic...

en: done!
ach: otum!

en: PAUSED
ach: OCUNG

en: Welcome to PlayGo!
ach: Wajoli i PlayGo!

en: Pass
ach: Kati

en: It's not your turn!
ach: Pud pe kare ni!

en: Opponent passed
ach: Ngat ma pyemi okato

en: White's turn
ach: Kare pa matar

en: Black's turn
ach: Kare pa macol

en: Black wins!
ach: Macol oloyo!

en: White wins!
ach: Matar oloyo!

en: There was a tie!
ach: Twec obedo tye!

en: Game ended! %s
ach: Tuko otum! %s

en: Final score: White %(W)g - Black %(B)g
ach: Wel ducu: Matar %(W)g - Macol %(B)g

en: GnuGo loading failed!: %s
ach: Cano GnuGo pe olare!: %s

en: PlayGo AI Activated
ach: Kicako PlayGo AI

en: PlayGo AI Deactivated
ach: Kijuko woko PlayGo AI

en: Score is: White %(W)g - Black %(B)g
ach: Wel tye: Matar %(W)g - Macol %(B)g

en: Buddy joined
ach: Buddy odonyo

en: %s joined
ach: %s odonyo

en: Buddy left
ach: Buddy oaa oko

en: %s left
ach: %s oaa oko

en: Board size
ach: Dit me bao

en: Play against PlayGo!
ach: Tuk wun ki PlayGo!

en: You need to install gnugo to play against PlayGo
ach: Myero i ket gnugo me tuko wun ki PlayGo

en: There already is a stone there!
ach: Gweng dong tye kenyo!

en: Ko violation!
ach: Turo cik me ko!

en: Illegal move.
ach: Cik pe yee wot eno ni.

en: create a slide show from Sugar Journal entries that have been 'starred'
ach: cwe neno ma woto ki bot jami me Journal me Sugar ma kiketo 'lacer' ii gi

en: 2 seconds
ach: Ceken 2

en: 10 seconds
ach: Ceken 10

en: Enter comments here.
ach: Ket tam amia kany.

en: Adjust
ach: Yubi

en: Autoplay
ach: Tuk pire kene

en: Adjust playback speed
ach: Yub dwiro me tuko pire kene

en: Slide view
ach: Neno ma woto

en: Thumbnail view
ach: Neno me cal

en: Do you have any items in your Journal starred?
ach: Itye ki gin mo i Journal ni ma kiketo lacer iye?

en: This project is about...
ach: Purujek man tye ikom...

en: Please wait.
ach: Tim ber ikur.

en: untitled
ach: wiye pe tye

en: Set difficulty level.
ach: Ter rwom me teke.

en: Select game.
ach: Yer tuko.

en: drag to swap
ach: ywar me loko

en: Read
ach: Kwan

en: Use this activity when you are ready to read! Remember to flip your computer around to feel like you are really holding a book!
ach: Tii ki tic man ka itye atera me kwan! Po me loko kompiuta ni wek i winy calo i mako buk ada!

en: <b>Title</b>:
ach: <b>Wiye</b>:

en: <b>Author</b>:
ach: <b>Lacoc</b>:

en: <b>Details</b>:
ach: <b>Kore ki kore</b>:

en: URL from Read
ach: URL ki ii kwan

en: No book
ach: Buk pe tye

en: Choose something to read
ach: Yer gin mo me akwana

en: Previous bookmark
ach: Alamabuk mukato

en: Next bookmark
ach: Alamabuk malubo

en: Index
ach: Lanyut

en: Delete bookmark
ach: Kwany alamabuk

en: All the information related with this bookmark will be lost
ach: Ngec ducu makwako alamabuk man bi rweny woko

en: Receiving book...
ach: Gamo buk...

en: %s (Page %d)
ach: %s (Papara %d)

en: Find first
ach: Nong me acel

en: Find previous
ach: Nong mukato

en: Find next
ach: Nong malubo

en: Table of contents
ach: Jami ma tye

en: Zoom to fit
ach: Kwot wek orwate

en: Rotate left
ach: Wir tung cam

en: Rotate right
ach: Air tung cem

en: Go to Bookmark
ach: Cit ii Alamabuk

en: Bookmark added by %(user)s %(time)s
ach: %(user)s oketo alamabuk %(time)s

en: Add notes for bookmark:
ach: Med ngec pi alamabuk:

en: %s's bookmark
ach: Alamabuk pa %s

en: Bookmark for page %d
ach: Alamabuk pi potbuk %d

en: Can not read Comic Book Archive
ach: Pe romo kwano Comic Book Archive

en: No readable images were found
ach: Calere maromo kwane pe onwongere

en: Recall
ach: Poyo

en: Play attention game (repeated symbol).
ach: Tuk tuku mamini i bedo kwiri (alama ma kinwoyo odoco).

en: Play attention game (missing symbol).
ach: Tuk tuku mamini i be do kwiri (alama makome pe).

en: Play n-back game.
ach: Tuk n-tuku cen.

en: Play attention game (color symbols).
ach: Tuk tuku mamini i bedo kwiri (rangi alama mapol).

en: Recall which image was repeated.
ach: Poyo cal mene ma onwoye.

en: Recall which image was not shown.
ach: Poyo cal mene ma onongo pe kinyuto.

en: Recall which image was displayed %d time ago | Recall which image was displayed %d times ago
ach[0]: Poyo wii i kom cal ma rik con kiyaro kamaleng %d kare mukato angec Poyo wii i kom cal ma rik con kiyaro kamaleng %d mukato angec

note: TRANS: "name" option from activity.info file
en: Record
ach: Rekod

note: TRANS: "summary" option from activity.info file TRANS: "description" option from activity.info file
en: Unleash the visual artist inside you! Take pictures, make movies and use them to recreate your world. The only limit is your imagination.
ach: Wot jami goc matye iyii! Mak cale, mii cal anena ki i tii kwedgi pi yubu lobo mamegi. Agikine tye ka i kit ma in bene itamo kwede.

en: Copy to clipboard
ach: Lok i dwok i kad me gwoko

en: %(type)s by %(name)s
ach: %(type)s ki %(name)s

en: Saving...
ach: Gwoko...

en: Author:
ach: Ngat mucoone:

en: Date:
ach: Nino dwe:

en: %(mins)d:%(secs)02d remaining
ach: %(mins)d:%(secs)02d odong

en: Photo
ach: Cal

en: Download failed.
ach: Otany golo woko.

en: Downloading...
ach: Tye dong kagolo woko...

en: Requesting...
ach: Tye kakwayo...

en: Select timer
ach: Yer lagwok cawa

en: Select duration
ach: Yer kare marii kwede

en: Select quality
ach: Yer en maber atika

en: Immediate
ach: Pi oyot

en: %s second | %s seconds
ach[0]: %s ceken

en: %s minute | %s minutes
ach[0]: %s dakika

en: %s quality
ach: %s maber atika

note: TRANS: "name" option from activity.info file
en: Speak
ach: Loki

note: TRANS: "summary" option from activity.info file
en: An animated face that speaks whatever you type
ach: Wange ma otware maloko ginma in i goyo

note: TRANS: "description" option from activity.info file
en: Speak is a talking face for the XO laptop. Anything you type will be spoken aloud using the XO's speech synthesizer, espeak. You can adjust the accent, rate and pitch of the voice as well as the shape of the eyes and mouth. This is a great way to experiment with the speech synthesizer, learn to type or just have fun making a funny face for your XO.
ach: Lok obedo wange maloko pi laptop XO. Ginmoo keken ma in i goyo bilok ki dwon ma lamal kun tiyo ki keto tyen lok, elok. I twero dwoko kit rwom mukato angec and ododo me dwon kakare calo kit mawange tye kwede ki dog. Man en obedo yore a piretek pi tiyo tic kikome ki laket lok, nong ngec me goyo nyo bed kwede ceko mamino wange bedo mamwonya pi XO mamegi.

en: Type something to hear it
ach: Co ginmo wek i winy ne maber

en: Ask robot any question
ach: Peny robot lapeny moo keken

en: Voice chat
ach: Leyo lok ki dwon

en: Voice
ach: Dwon

en: Face
ach: Wange

en: Eyes number:
ach: Namba me Wang mapol:

en: Hello %s. Please Type something.
ach: Hello %s. Tim ber i coo ginmo.

en: Pitch:
ach: Ododo:

en: Rate:
ach: Ket rwome:

en: pitch adjusted
ach: kityeko dwoko ododo cen

en: rate adjusted
ach: kidwoko cen rwome

en: Simple
ach: Yot odoco

en: Frequency
ach: Kabeo ne

en: Round
ach: Ogur

en: Glasses
ach: Gilaci mapol

en: mouth changed
ach: kityeko loko dog

en: eyes changed
ach: kiloko wang mapol

en: Sorry, I can't speak %(old_voice)s, let's talk %(new_voice)s instead.
ach: Sori, Pe atwero lok kadi wa acel %(old_voice)s, waloki %(new_voice)s akaka.

en: You are in off-line mode, share and invite someone.
ach: In itye ii off-kit pa layin, nywak ci i lwong ngatmoo.

en: Sorry, I can't understand what you are asking about.
ach: Sori, Pe atwero niang gin ma in iti kapenyo.

en: Sorry, there is no free memory to load my brain. Close other activities and try once more.
ach: Sori, kabedo pe ii lapoo wic pi keto adam mamega. Lor tic mukene mapol ci i tem dok i cel.

en: my name is %s
ach: nyinga obedo %s

en: I am %d years old
ach: An abedo %d atego dong ki mwaka

en: Hello, I'm a robot "%s". Please ask me any question.
ach: Hello, An abedo robot ''%s''. Tim ber i penya ki lapeny moo keken.

en: Vietnamese
ach: Leb Vietnam

en: Portuguese
ach: Leb Portugal

en: Start/Stop
ach: Cak/Cung

en: Mark
ach: Ket alama

en: Stopwatch
ach: StopWatch

en: Story
ach: Ododo

en: prompts learner to tell a story by displaying images at random
ach: Mio lapwonye me lobo ododo ki kelo kanaler cale mapapat

en: Write your story here.
ach: Co ododo ni kan.

en: Continue your story here.
ach: Mede kede ododo ni kan.

en: Load new images
ach: Ket cale manyen

en: View images all at once
ach: Nen cale ducu awange acel

en: View images one at a time
ach: Nen cale acelacel

en: Save as image
ach: Gwok acalo cal

en: Pause
ach: Cungi

en: Do you really want to load new images?
ach: Itye imito ateteni me keto cale manyen?

en: You have done work on this story. Do you want to overwrite it?
ach: Yin dong itimo tic ikom ododo ni. Imito me coyo coc mukene iwie?

en: image
ach: cal

en: Here you have complete control over your computer. You are in charge!!
ach: Kany itye ki loc weng ikom kompiuta mamegi. In aye ma i loyo!!

en: Useful commands
ach: Cik ma konyo

en: Change directory
ach: Lok tung moni

en: To use it, write: cd directory
ach: Pi tic kwede, co: tung moni pi cd

en: If you call it without parameters, will change
    to the user directory
ach: Ka ce igoyo ne labongo paramita, biloke
     dok tung bot dano matiyo kwede

en: List the content of a directory.
ach: Rye nying jami ma ii tung moni.

en: To use it, write: ls directory
ach: Pi tic kwede: tung moni pi ls

en: If you call it without parameters, will list the
    working directory
ach: Ka ce igoyo labongo paramita, biryeno nying
     tung moni matiyo

en: Copy a file to a specific location
ach: Lok pwail i kabedo moni kikome

en: Call it with the file and the new location
ach: Goone ki pwail ki kabedo manyen

en: Use: cp file directory
ach: Tii: cp tung moni pi pwail

en: Removes a file in any path
ach: Gikwanyo pwail ki yoo mo keken

en: Use: rm file
ach: Tii: pwail me rm

en: Login as superuser (root)
ach: Dony ie calo dano ngec macon (root)

en: The root user is the administrator of the
    system
ach: Dano matiyo ki root obedo dano maloyo
     kit tic

en: You must be careful, because you can modify
    system files
ach: Myero i gwoke tutwal, pien i twero loko
    pwail me nyonyo

en: Keep error
ach: Gwok mubale

en: Keep error: all changes will be lost
ach: Gwok mubale: en muloko obirweny

en: Don't stop
ach: Pe i juki

en: Stop anyway
ach: Juki gire

en: Choose a color
ach: Yer kala

en: Red
ach: Makwar

en: Green
ach: Lulum

en: Blue
ach: Macocol

en:  and
ach:  kede

note: TRANS: Indicating something that just happened, eg. "just now", "moments ago"
en: Seconds ago
ach: Dakika mukato mapol

note: TRANS: Indicating time passed, eg. "[10 day, 5 hours] ago", "[2 minutes] in the past", or "[3 years, 1 month] earlier"
en: %s ago
ach: %s mukato

note: TRANS: Relative dates (eg. 1 month and 5 days).
en: %d year | %d years
ach[0]: mwaka %d
ach[1]: mwaka %d

en: %d month | %d months
ach[0]: dwe %d
ach[1]: dwe %d

en: %d week | %d weeks
ach[0]: cabit %d
ach[1]: cabit %d

en: %d day | %d days
ach[0]: nino %d
ach[1]: nino %d

en: %d hour | %d hours
ach[0]: cawa %d
ach[1]: cawa %d

en: %d minute | %d minutes
ach[0]: dakika %d
ach[1]: dakika %d

en: Empty
ach: Yie nono

en: Link
ach: Kubune

en: Bundle
ach: Munote kacel

en: Aragonese
ach: Jo Aragon

en: Bulgarian
ach: Dano me Bulgaria

en: Bosnian
ach: Dano me Bosnia

en: Catalan
ach: Dano me Catalia

en: Danish
ach: Danic

en: English Britain
ach: Muni me lobo Otara

en: English scottish
ach: Muni me lobo Cikot

en: English-north
ach: Muni-tungmalo

en: English_rp
ach: Muni_rp

en: English_wmids
ach: Muni_widyeredyere

en: English USA
ach: Muni USA

en: English west indies
ach: Muni west indies

en: Spanish latin american
ach: Latin America opong ki lwak oya Spain

en: Estonian
ach: Dano me Estonia

en: Farsi
ach: Dano me Farsi

en: Farsi-pinglish
ach: Dano me Farsi-pinglis

en: French belgium
ach: Dano me France oya i Belgium

en: Irish-gaeilge
ach: Dano me Irish-gaeilge

en: Greek-ancient
ach: Let me Greece_macon

en: Armenian
ach: Jo me Armenia

en: Armenian (west)
ach: Jo me Armenia (tungto)

en: Indonesian
ach: Jo me Indonesia

en: Lojban
ach: Dano me Lojba

en: Georgian
ach: Dano me Georgia

en: Kannada
ach: Dano me Kannada

en: Kurdish
ach: Dano me Kurdi

en: Lithuanian
ach: Dano me Lithuania

en: Latvian
ach: Dano me Latvia

en: Malayalam
ach: Me Malayala

en: Nepali
ach: Dano me Nepal

en: Punjabi
ach: Dano me Punjab

en: Portuguese (Portugal)
ach: Potogic (Potogol)

en: Albanian
ach: Jo me Albania

en: Serbian
ach: Jo me Serbia

en: Swahili-test
ach: Olok Swahili-temo

en: Tamil
ach: Jo Tamil

en: Turkish
ach: Me Turkey

en: Vietnam_hue
ach: Bietnam_ue

en: Vietnam_sgn
ach: Bietnam_sgn

en: Mandarin
ach: Dano me Mandari

en: Stop: name your journal entry
ach: Cungi: cak nying gin iketo ijanol

en: Cancel stop and continue the activity
ach: Ngol cungi eka ite mede kede tic

en: Save new
ach: Gwoki anyen

en: Save a new journal entry
ach: Gwoki gin iketo manyen iyi janol

en: Save into the old journal entry
ach: Gwoki igin iketo ijanol macon

en: Erase changes
ach: Jwa woko alokaloka

en: Erase what you have done, and leave your old journal entry unchanged
ach: Jwa oko gin ame ityeko timo, ite weko gin iketo ijanol macon kakare

en: Erase what you have done, and avoid making a journal entry
ach: Jwa gin ame ityeko timo, dang gwok keto ginoro ijanol

en: English West Indies
ach: Muni me West Indies

note: TRANS: "name" option from activity.info file
en: Typing Turtle
ach: Tuku me Goyo coc

note: TRANS: "summary" option from activity.info file TRANS: "description" option from activity.info file
en: Need some help typing? Here you will learn the best way to hold your hands in order for you to become a faster typist!
ach: Mito kony mo me goyo coc? I bino nongo yore maber odoco pi mako cingi wek lagoo coc oyot kany!

en: Go Back
ach: Dok Cen

en: You finished!
ach: I tyeko woko!

en: Your score was %(score)d.
ach: Mato mamegi onongo tye %(mato)d.

en: You earned a %(type)s medal!
ach: I tyeko nongo %kwon)e meda!!

en: Press the ENTER key to continue.
ach: Dii lanyut me DONY wek i mede anyim.

en: SCORE: %d
ach: Mato: %d

en: Type the words to pop the balloons!
ach: Coo nyig lok wek pye balun kikome!

en: Edit Lessons
ach: Yub Pwonye

en: Import Lessons from Journal
ach: Kel Pwonye mapol ki i Journal

en: Export Lessons to Journal
ach: Ter woko Pwonye mapol i dwok i Journal

en: Save Lessons to Activity
ach: Gwok Pwonye mapol i Tic

en: Balloon Game
ach: Tuku me Balun

en: Delete Lesson?
ach: Jwa Pwonye?

en: Deleting the lesson will erase the lesson content.
ach: Jwayo pwonye biyweyo nying jami me pwonye.

en:  (Exported Lessons)
ach:  (Pwonye ma Gicwalo woko)

en: Edit a Lesson
ach: Yub Pwonye acel

en: New keys
ach: Lanyut Manyen

en: Known keys
ach: Lanyut Mangene

en: Length
ach: Lac ie

en: Generate!
ach: Kel!

en: Edit Word List
ach: Yub Nying nyig lok

en: Step #%d
ach: Yadi #%d

en: Keys
ach: Lanyut mapol

en: Instructions
ach: Cik mapol

en: Accuracy
ach: Bedo maber

en: Score
ach: Mato

en: Lesson Details
ach: Lok teretere mamako Pwonye

en: Normal Lesson
ach: Pwonye Kikome

en: Options
ach: Yero ayera

en: Allow Mistakes
ach: Yee Bal mapol

en: Allow Backspace
ach: Yee Jerdok cen

en: Automatic Lesson Generator
ach: Gin makelo Pwony Pirken

en: Medal Requirements
ach: Jami mamite pi nongo Medal

en: Silver
ach: Silva

en: Gold
ach: Mola

en: Type or paste words here, for the Automatic Lesson Generator.  If empty, the dictionary will be used.
ach: Goo nyo dan nyig lok kany, pi K,elo Pwonye Pirken.  Ka tye nono, gi bitiyo ki buk madit me gonyo te.

en: Well done!
ach: Pwoc keken!

en: Good job.
ach: Tic maber.

en: Awesome!
ach: Mamwonya!

en: Way to go!
ach: Yore me wot!

en: Wonderful!
ach: Yore me wot!

en: Nice work.
ach: Tic maber odoco.

en: You did it!
ach: I timo ne dong!

en: Be careful to use the correct finger to press each key.  Look at the keyboard below if you need help remembering.
ach: Gwoke tutwal i tic ki atin cingi pi diyo lanyut acel acel.  Nen keyboard i tee ka ce i mito kony poyo maber.

en: Try to type at the same speed, all the time.  As you get more comfortable you can increase the speed a little.
ach: Tem goyo ki dwiro marwate, kare lung.  Kun i bedo mot i twero medo dwiro manok.

en: left little
ach: tung cam manok

en: left ring
ach: goo tung cam

en: left middle
ach: dyere tung cam

en: left index
ach: index tung cam

en: left thumb
ach: capa cing tung cam

en: right little
ach: tung cem matidi

en: right ring
ach: goo tung cem

en: right middle
ach: dyere tung cem

en: right index
ach: index tung cem

en: right thumb
ach: capa cing tung cem

en:  and %s keys
ach:  ki %s lanyut mapol

en:  key
ach:  lanyut

en: In this lesson, you will learn the %(keynames)s.
    
    Press the ENTER key when you are ready to begin!
ach: Ii pwony maeni ni, i bipwonyo %(nyinglanyut mapol)s.
    
    Dii lanyut me DONY kace i tye atera me cako!

en: Let's learn the new keys.
ach: Wek wapwony dong lanyut manyen mapol.

en: Practice typing the keys you just learned.
ach: Tute me goyo lanyut ma in i pwonyo.

en: Now put the keys together into pairs.
ach: Ket dong kombedi lanyut kacel gin aryoaryo.

en: Time to type jumbles.
ach: Caa me goyo tuku me nyig lok mamwonya.

en: Time to type real words.
ach: Caa me goyo nyig lok dong kikome.

en: Hihowahyah!  Ready to learn the secret of fast typing?
ach: Hihowahyah!  Tye atera dong pi pwonyo i mung me goyo coc dong me oyot?

en: Always use the correct finger to press each key!
ach: Tii ki latin cing matye atir Jwijwi pi diyo lanyut acel acel!

en: Now, place your hands on the keyboard just like the picture below.
ach: Kombedi, ket cing i kom keyboard calo cal matye i te.

en: When you're ready, press the SPACE bar with your thumb!
ach: Kace itye atera, dii bar me SPACE ki latwon cingi!

en: Good job!  The SPACE bar is used to insert spaces between words.
ach: Tic maber!  bar me SPACE gitiyo kwede pi royo ka matwolo i kin lok mapol.

en: Press the SPACE bar again with your thumb.
ach: Dii lanyut me SPACE odoco ki latwon cingi.

en: Now I'll teach you the second key, ENTER.
ach: Kombedi dong abipwonyi ki lanyut me aryo, DONY.

en: That's the big square key near your right little finger.
ach: Mano en aye lanyut matwoke angwen macok ki cingi matidi me tung cem.

en: Now, reach your little finger over and press ENTER.
ach: Kombedi,mii cingi matidi oo i wie ci dii DONY.

en: Great!  When typing, the ENTER key is used to begin a new line.
ach: Ber odoco  I kare me goyo coc, gitiyo ki lanyut me DONY pi cako rek manyen.

en: Press the ENTER key again with your right little finger.
ach: Ber odoco! I kare me goyo coc, gityeko tic ki lanyut me DONY pi cako rek manyen.

en: Copy out the following text.
ach: Lok nyig coc magi.

en: left little finger
ach: latin cing me tung cam

en: left ring finger
ach: latin cing me mola tung cam

en: left middle finger
ach: latin cing ma idyere me tung cam

en: left index finger
ach: latin cing me index tung cam

en: right little finger
ach: latin cing matidi me tung cem

en: right ring finger
ach: latin cing me mola tung cem

en: right middle finger
ach: latin cing ma idyere tung cem

en: right index finger
ach: latin cing me index tung cem

en: <b>Accuracy:</b> %(accuracy)d%%
ach: <b>Tic ada:</b> %(tic ada)d%%

en: Press and hold the shift key with your %(finger)s,
ach: Dii ci i mak lanyut me shift ki mamegi %(latin cing)s,

en: then press the %(letter)s key with your %(finger)s.
ach: ite diyo %(waraga)s lanyut ki mamegi %(latin cing)s.

en: Press and hold the altgr key,
ach: Dii ci i mak lanyut me altgr,

en: Press and hold the altgr and shift keys,
ach: Dii ci i mak altgr ki lanyut me nyiko

en: Press the %(letter)s key with your %(finger)s.
ach: Dii %(waraga)s lanyut ki mamegi %(latin cing)s.

en: Uh oh!  Your keyboard cannot type the letter '%s'.
ach: Uh oh!  Keyboard mamegi petwero coyo waraga '%s'.

en: Please change your keyboard settings and try this lesson again.
ach: Tim ber i lok kit me tero keyboard mamegi ci i tem dok pwony man.

note: #-#-#-#-#  48 (tuxpaint)  #-#-#-#-# Congratulations #4
en: Good job!
ach: Tic maber!

en: Nice work!
ach: Tic mamwonya!

en: You finished the lesson in %(time)d seconds, with %(errors)d errors.
ach: I tyeko woko pwony i %(caa)d ceken, ki %(bale)d bale.

en: Your words per minute (WPM) was %(wpm)d, and your accuracy was %(accuracy)d%%.
ach: Lok mamegi ki dakika acel acel (WPM) onwongo tye %(wpm)d, ki tic mamegi maber ni onongo tye %(tic maber)d%%.

en: You finished the lesson with %(errors)d errors.
ach: I tyeko woko pwony ki %(bale)d bale.\.

en: Your accuracy was %(accuracy)d%%.
ach: Tici maber onongo tye %(tic maber)d%%.

en: Congratulations!  You earned a %(type)s medal!
ach: Pwoc ma lamal!  I nongo %(kit)s medal!

en: You need to practice this lesson more before moving on.
ach: Myero i bed katimo pwony man tyen mapol mapwud i woto anyim.

en: You almost got a medal!  Next time, try not to make as many errors.
ach: Onongo i cok kinongo medal acel!  Kare mukene, tem i teki me pe timo bale mapol.

en: You almost got a medal!  Next time, try to type a little faster.
ach: Onongo i cok kinongo medal acel!  Kare mukene, tem goyo coc oyot manok.

en: Start Lesson
ach: Cak Pwony

en: You earned a medal in this lesson!  Advance to the next one
    by clicking the Next button.
ach: I tyeko nongo medal ii pwony man!  Yil rwomi wot i en malubo
     kun i diyo Mapeca malubo kore.

en: No Medal Yet
ach: Medal Pwud Pe

en: Bronze Medal
ach: Medal Bronzee

en: Silver Medal
ach: Medal Silva

en: Gold Medal
ach: Medal Mola

en: <span font_desc='Serif Bold Italic 28'>Certificate of Achievement</span>
ach: <span font_desc='Serif Bold Italic 28'>Waraga me Tic maber</span>

en: <span font_desc='Sans 16'>This certifies that</span>
ach: <span font_desc='Sans 16'> Man nyutu kamaleng ni</span>

en: <span font_desc='Sans 16'><b><u><i>%(nick)s</i></u></b></span>
ach: <span font _desc='Sans 16'><b><u><i>%(nick)s</i></u></b</span>

en: <span font_desc='Sans 16'>earned a %(type)s medal in </span>
ach: <span font_desc='San 16'>onongo %(kwon)s medal ii </span>

en: <span font_desc='Sans 16'>in <b><u><i>%(lesson)s</i></u></b></span>
ach: <span font_desc='Sans 16'>ii <b><u><i> %(pwony)s</></></b> </span>

en: <span font_desc='Sans 16'>on <b><u><i>%(date)s</i></u></b>.</span>
ach: <span font_desc='Sans 16'>ikome <b><u><i>%(nino dwe)s</i></u></b>.</span>

en: <b>Words Per Minute:</b> %(wpm)d
ach: <b>Lok mapol pi dakika acel acel:</b> %(wpm)d

en: <b>SCORE:</b> %(score)d
ach: <b>MATO:</b> %(mato)d

en: Translation
ach: Gonyo telok

en: Write
ach: Coo

en: Write provides a space to put your words. Write a story, poem, report, anything! Try changing the look, and size of your text; even insert an image!
ach: Coc mio kabedo me keto nyig lok mamegi. Coo stori, ododo, repot, ginmo keken! Tem loko kit maneno kwede, ki cajji me coc; ci i roo bene cal mo!

en: Create table
ach: Yub meja

en: Insert Row
ach: Roo Layin arii

en: Delete Row
ach: Ywe Layin arii

en: Insert Column
ach: Roo Buge

en: Delete Column
ach: Ywe Buge

en: Zoom Out
ach: Jwik matidi

en: Zoom In
ach: Kwot madit

en: Page:
ach: Potbuk:

en: Underline
ach: Ngol te

en: Choose alignment
ach: Yer en maryeo maber

en: Left justify
ach: Nyut tung cam

en: Center justify
ach: Nyut i dyere

en: Right justify
ach: Nyut tung cem

en: Fill justify
ach: Nyut i rid

en: Normal
ach: Ocung

en: Heading 1
ach: Wie malo 1

en: Heading 2
ach: Wie malo 2

en: Heading 3
ach: Wie malo 3

en: Heading 4
ach: Wie malo 4

en: Block Text
ach: Geng Coc oko

en: Plain Text
ach: Coc Keken

en: Select list
ach: Yer lic

en: Bullet List
ach: Lic me Tonton

en: Dashed List
ach: Lic me ocicio

en: Numbered List
ach: Lic me namba

en: Lower Case List
ach: Lic me Nyukta Atino

en: Upper Case List
ach: Lic me Nyukta Adongo

en: Paragraph
ach: Dul coc

en: Table
ach: Meca

en: Floating
ach: Tye kabeo i wie

note: TRANS: "summary" option from activity.info file TRANS: "description" option from activity.info file
en: select colors for your XO icon
ach: yer rangi pi cal me XO mamegi

en: Saving colors
ach: Gwoko rangi

en: Do you want to save these colors?
ach: Imito gwoko rangi magi?

en: A restart is required before your new colors will appear.
ach: Mite ni myeri ki nwo cako mapud pe ya rangi ni manyen gi onen.

en: Save colors
ach: Gwok rangi

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
ach: Col!

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
ach: Ocido buruburu atika! Jo mukene gi coyo ni '' ocido yitoyito atika''.

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
ach: Ocido buruburu! Jo mukene gi coyo ni '' ocido yitoyito''.

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
ach: Tar!

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
ach: Kwar!

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
ach: Oreny!

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
ach: Yelo!

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
ach: Alumalum!

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
ach: Cido ma lalum!

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
ach: Bululu calo pol!

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
ach: Bululu!

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
ach: Macalo papul!

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
ach: Papul!

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
ach: Pinki!

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
ach: Lobolobo

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
ach: Apuapua!

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
ach: Okwor-okwor!

note: distinct line-like characters (e.g., 'l' (lowercase elle) vs. '1' (one) vs. 'I' (capital aye))
en: 1Il|
ach: 1II|

en: <1>spare-1a
ach: <1>cipea-1a

en: <1>spare-1b
ach: <1>cipea-1b

en: <9>spare-9a
ach: <9>cipea-9a

en: <9>spare-9b
ach: <9>cipea-9b

note: Congratulations #1
en: Great!
ach: Ber atika!

note: Congratulations #2
en: Cool!
ach: Leng!

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
ach: Mede kwede anyim!

note: Pentagone shape tool (5 sides)
en: Pentagon
ach: Lagwic abic maromrom

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
ach: Lagwic angwen marom ento tye ogotogot

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
ach: Lagwic aboro maromrom

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
ach: Cikwea obedo lagwic angwen ma romrom.

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
ach: Rectangle tye ki lake angwen ki gwic angwen.

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
ach: Circle obedo lawala ma aa ki kamoo keken ki ibute oo icwinye romaroma

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
ach: Ellipse obedo lawala ma kitelo bute

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
ach: Triangle tye ki gwic adek

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
ach: Pentagon tye ki gwic abic

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
ach: Rhombus tye ki bute angwen marom, kun aryo ki iye otere maromaroma

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
ach: Octagon tye ki bute aboro marom aroma

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
ach: Rangi

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
ach: Lajwac

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
ach: Laduny

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
ach: Ladong alama

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
ach: Tangu

note: Label tool
en: Label
ach: Lanyut

note: Print the current picture
en: Print
ach: Go i karatac

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
ach: Kwany rangi ki kit pa lajwac cite igo kwede.

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
ach: Kwany cal ma omyero idi iteng cal megi ma igoyo.

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
ach: Dii me cako goyo rek. Wek wot ka tyeko goyo ne.

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text.
ach: Yer kit coc mo keken.Di kum cal megi ci dong iromo cako goyo coc. Di Enter onyo Tab me tyeko coc megi.

note: Fill tool instructions
en: Click in the picture to fill that area with color.
ach: Dii yi cal meno wek gupik ka ma orumu en ki rangi.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
ach: Yer wek otime calo tangu tangu ikum cal megi!

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
ach: Dwok kit macon!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
ach: Dwok kit ma onwongo itimo kede ni!

note: Eraser tool
en: Eraser!
ach: Lajwa!

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
ach: Kwany rangi onyo cal ma omyero icak ki goc manyen.

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
ach: Yab...

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
ach: Cal megi ki tyeko gwoko woko!

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
ach: Tye ka goyo coc i karatac...

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
ach: Dong maber ba!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
ach: Wek citi ikum ladic me tyeko  rek.

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
ach: Mak ladic me telo onyo nyayo kit cal megi.

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
ach: Dir oyo me wiro cal mamegi.Dii me goyo ne.

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
ach: Kakare...Wamede ki goyo cal eni ni!

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
ach: Adaa imito aao?

note: Quit prompt positive response (quit)
en: Yes, I’m done!
ach: Eyo,dong atyeko oo!

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
ach: Ku, dwoka dok cen!

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
ach: Ka i aao, ibino rwenyo cal mamegi woko! Imito gwoko ne?

en: Yes, save it!
ach: Eyo, gwoki!

en: No, don’t bother saving!
ach: Ku, pe iyele me gwoko ne!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
ach: Kong ki gwok cali maenini?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
ach: Yabo cal eno ni oloya woko!

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
ach: Pe tye fayil mo keken ma onongo kigwoko.

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
ach: Ki go cal mamegi ni dong ikaratac?

en: Yes, print it!
ach: Eyo, go ne!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
ach: Kityeko dong goyo cal mamegi woko!

note: We got an error printing
en: Sorry! Your picture could not be printed!
ach: Tim wa kica! Pe wa goyo cal mamegi!

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
ach: Pwod pe iromo goyo cal mamegi

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog
en: Erase this picture?
ach: Duny cal eni woko?

en: Yes, erase it!
ach: Eyo,duny oo!

en: No, don’t erase it!
ach: Ku, pe iduny!

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
ach: Po me tic ki mapeca tung acam me oyo/ladic!

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
ach: Yer cal ma imito, ci idi "Tuki".

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
ach: Dwon kineko oo weng.

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
ach: Dwon kiyabu.

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
ach: Tim ber ikur...

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
ach: cale macer malube aluba

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
ach: Eyo

en: No
ach: Ku

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
ach: Kilok cal malube ki alokaloka itici manyeni?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
ach: Eyo,lok kun ileyo maconi oo!

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
ach: Ku, gwok fayil manyen!

note: Let user choose an image: Instructions for 'Open' file dialog
en: Choose the picture you want, then click “Open”.
ach: Yer cal ma imito, ci idi "Yabi"

en: Pick a color.
ach: Kwany rangi.

en: Drawing program
ach: Purugram me goc

en: A drawing program for children.
ach: Purugram me goyo cal pa lutino.

en: Color Shift
ach: Diro rangi

en: Click to change the colors in your entire picture.
ach: Dii wek olok rangi ikom cal mamegi weng.

en: Blind
ach: Too wang

en: Click towards the edge of your picture to pull window blinds over it. Move perpendicularly to open or close the blinds.
ach: Dii macok ki lak cal ma megi wek iywa ci iwum ki dirica ma latowang ikume.Ywa atira ci oyab onyo lor towang.

en: Blocks
ach: Bulok

en: Chalk
ach: Coka

en: Drip
ach: Ton

en: Blur
ach: Ma laribiribi.

en: Click to blur the entire image.
ach: Dii wek omi cal weng obed ma laribiribi.

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
ach: Matapwali

en: Calligraphy
ach: Coc  ma mwonya

en: Cartoon
ach: Katuun

en: Confetti
ach: Kwone cale ma giyiko ma mile

en: Click to throw confetti!
ach: Dii ci iba cal ma gigoyo ma mile!

en: Distortion
ach: Rucurucu

en: Click and drag the mouse to cause distortion in your picture.
ach: Dii ci iywa ladic wek omi cal mamegi rucere odoco.

en: Emboss
ach: Ling

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
ach: Dii ci iywa ladic wek iling  cal.

en: Lighten
ach: Cwinyi

en: Darken
ach: Cidi

en: Click to lighten your entire picture.
ach: Dii wek icwiny cal mamegi weng.

en: Click to darken your entire picture.
ach: Dii wek icid woko cal mamegi weng.

en: Fisheye
ach: Lawangrec

en: Click on part of your picture to create a fisheye effect.
ach: Dii ki dul kom cal ma megi wek'oket ma calo lawangrec.

en: Flower
ach: Ature

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
ach: Dii ci iywa ka gono yat pa lature. Wek otyek ka gono lature.

en: Foam
ach: Bwoyo

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
ach: Dii ci iywa ladic wek owum kakare ki bwoyo ma otwak.

en: Fold
ach: Dol

en: Choose a background color and click to turn the corner of the page over.
ach: Yer rangi pa ka maneno calu bor ki dii wek owir  gwic pa pot katatac iwiye.

en: Glass Tile
ach: Matangula lum

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
ach: Dii ci iywa ladic wek oket matangula lum iwi cal mamegi.

en: Click to cover your entire picture in glass tiles.
ach: Dii wek iwum cal mamegi weng icanduk pa matangula lum.

en: Grass
ach: Lum

en: Symmetric Left/Right
ach: Nucu mo ma romrom ki mukene ki caji ma Lacam/Lacuc

en: Symmetric Up/Down
ach: Nucu mo ma romrom ki mukene ki caji ma Lamal/Piny

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the left and right of your picture.
ach: Dii ci iywa ladic wek ogo ki lajwac aryo ma tye ki nucu mo maromrom arii ma lacam ki tung lacuc pa cal mamegi.

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the top and bottom of your picture.
ach: Dii ci iywa ladic wek ogo ki lajwac aryo ma tye ki nucu mo ma romrom arii itung ku wie ci piny pa cal mamegi.

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
ach: Dii ci iywa ladic wek ogo ki lajwac ma nucu ne romrom ki mukene (akaleidoscope).

en: Light
ach: Cwiny

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
ach: Dii ci iywa wek ogo layin acara pa lero okom cal mamegi.

en: Metal Paint
ach: Dawa me nyonyo

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
ach: Dii ci iywa ladic wek oling ki rangi me nyonyo.

en: Mirror
ach: Kio

en: Click to make a mirror image.
ach: Dii wek iyik cal kio.

en: Click to flip the picture upside-down.
ach: Dii wek ilok cal laculawic.

en: Mosaic
ach: Cal ma kiketo kacel ki gwenge ma olinge(Mosaic)

en: Click to add a mosaic effect to your entire picture.
ach: Dii wek imed teko pa cal ma kiketo kacel ki gwenge ikom cal mamegi weng.

en: Square Mosaic
ach: Cal ma kiketo kacel ki gwenge ma twoke angwen rorom

en: Hexagon Mosaic
ach: Cal ma kiketo kacel ki gwenge ma olinge ma twoke tye abicel

en: Irregular Mosaic
ach: Cal ma kiketo kacel ki gwenge ma olinge ma pe ki twoke

en: Click to add a square mosaic to your entire picture.
ach: Dii wek omed cal ma kiketo kacel ki gwenge ma olinge ma twoke angwen ikom cal mamegi weng.

en: Click to add a hexagonal mosaic to your entire picture.
ach: Dii wek imed cal ma kiketo kacel ki gwenge ma olinge ma twoke abicel marom ikom cal mamegi weng.

en: Click to add an irregular mosaic to your entire picture.
ach: Dii wek imed cal ma kiketo kacel ki gwenge ma olinge ma twoke tye ataata idul kum cal mamegi weng.

en: Negative
ach: Olutuke

en: Click to turn your painting into its negative.
ach: Dii wek olok wir mamegi dwoko ne nioo imarac.

en: Noise
ach: Dange

en: Click to add noise to your entire picture.
ach: Dii wek omed dange ikom cal mamegi weng.

en: Perspective
ach: Malube kwede

en: Zoom
ach: Nyaa

en: Click on the corners and drag where you want to stretch the picture.
ach: Dii ikom itwoketwoke ite ywayo kama imito ryeyone cal mamegi.

en: Click and drag up to zoom in or drag down to zoom out the picture.
ach: Dii ki iywa lamal wek onya onyo ywa lapiny wek irid cal woko.

en: Puzzle
ach: Laruc wic

en: Click the part of your picture where would you like a puzzle.
ach: Dii dul ikom cal mamegi ka ma imaro laruc wic iye.

en: Click to make a puzzle in fullscreen mode.
ach: Dii wek iyik laruc wic malac iwang kompiuta.

en: Rails
ach: Tyen-gar

en: Click and drag to draw train track rails on your picture.
ach: Dii ki iywa wek igo yoo tyen gar ikom cal mamegi.

en: You can draw in rainbow colors!
ach: Itwero goyo ki rangi pa itoloka!

en: Rain
ach: Kot

en: Click to place a rain drop onto your picture.
ach: Dii wek olee ton pa kot ikom cal mamegi.

en: Click to cover your picture with rain drops.
ach: Dii wek iwum cal mamegi ki ton pa kot.

en: Real Rainbow
ach: Itolaka kikome

en: ROYGBIV Rainbow
ach: ROYGBIV Itolaka

en: Click where you want your rainbow to start, drag to where you want it to end, and then let go to draw a rainbow.
ach: Dii kan ma imito ni itoloka mamegi ocake iye, ywa nioo kan ma imito ni en ogik iye, ki mii ociti ka gono itolaka.

en: Ripples
ach: Twagere pa pii

en: Click to make ripples appear over your picture.
ach: Dii wek imii twage pa pii onyute iwi cal mamegi.

en: Click and start drawing your rosette.
ach: Dii ki icak goyo rosette mamegi.

en: You can draw just like Picasso!
ach: Itwero goyo macalo Picasso kikome!

en: Edges
ach: Teng

en: Sharpen
ach: Paki

en: Silhouette
ach: Silhoutte

en: Click to trace edges in your entire picture.
ach: Dii wek okwed teng ical mamegi weng.

en: Click to sharpen the entire picture.
ach: Dii wek ipak cal mamegi weng.

en: Click to create a black and white silhouette of your entire picture.
ach: Dii wek iyik silhoutte manen macol kwede matar ikom cal mamegi weng.

en: Shift
ach: Kobi

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
ach: Dii ki  iywa me kobo cal mamegi  iyi akina kum canvas.

en: Smudge
ach: Lililo

note: if (which == 1)
en: Wet Paint
ach: Rangi madyaka

en: Snow Ball
ach: Odilo me Akuna

en: Snow Flake
ach: Pii mumake mapoto ki malo

en: Click to add snow balls to your picture.
ach: Dii wek  imed odilo akuna ikum cal mamegi.

en: Click to add snow flakes to your picture.
ach: Dii wek imed pii mumake mapoto ki malo ikom cal mamegi.

en: String edges
ach: Teng tol weng ma gikubu

en: String corner
ach: Gwic tol  ma gikubu

en: String 'V'
ach: Tol "V"

en: Click and drag to draw string art. Drag top-bottom to draw less or more lines, left or right to make a bigger hole.
ach: Dii ki iywa wek igoo cale ki toltol. Ywa imalu-ki piny wek i goo rye manok onyo layin mapol, tung lacam onyo tung acuc wek oket i bur ma dit.

en: Click and drag to draw arrows made of string art.
ach: Dii ki iywa wek igoo latero ma gitiyo ki cale me toltol.

en: Draw string art arrows with free angles.
ach: Goo lacim cal toltol kwede akina gi tye mere ataa.

en: Tint
ach: Rangi ma gi rubu matar.

en: Color & White
ach: Rangi & Matar

en: Click to change the color of your entire picture.
ach: Dii wek ilok rangi pa cal mamegi weng.

en: Click to turn your entire picture into white and a color you choose.
ach: Dii wek ilok kum cal mamegi weng odok matar ki rangi  ma yin iyero.

en: Toothpaste
ach: Yat lajwa lak

en: Click and drag to squirt toothpaste onto your picture.
ach: Dii ki iywa wek ibibio yat lajwa lak ikom cal ma megi.

en: Tornado
ach: Yamo ajuru

en: Click and drag to draw a tornado funnel on your picture.
ach: Dii ki iywa wek ogo cal lapik yamo ajuru ikum cal ma megi.

en: Click and drag to make parts of your picture look like they are on television.
ach: Dii ci iywa wek omi dul kom cal ma megi onen calo ma gutye itelevision.

en: Click to make your picture look like it's on television.
ach: Dii wek omi cal ma megi nen ma calo tye itelevision.

en: Waves
ach: Yamu ma tago pii

en: Wavelets
ach: Yamu ma tago manok

en: Click to make the picture horizontally wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
ach: Dii wek omi cal tage abutu. Dii macok ki wie pi tage macek, dol tere me tage maboco, lacam pi tage manok, ki tung lacuc pi tage mabor.

en: Click to make the picture vertically wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
ach: Dii wek omi cal tage atir. Dii macok ki wiye pi tage macek, dol tere pi tage maboco, lacam pi tage manok, ki tung lacuc pi tage mabor.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen001.png
en: 1 Japanese yen.
ach: Cente pa dano me Japan 1.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen010.png
en: 10 Japanese yen.
ach: Cente pa dano me Japan 10.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen100.png
en: 100 Japanese yen.
ach: Cente pa dano me Japan 100.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen005.png
en: 5 Japanese yen.
ach: Cente pa dano me Japan 5.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen050.png
en: 50 Japanese yen.
ach: Cente pa dano me Japan 50.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen500.png
en: 500 Japanese yen.
ach: Cente pa dano me Japan 500.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/001penny.png
en: A Canadian 1 cent piece ($.01) called a penny.
ach: Nucu cente 1 pa dano me Kanada($.01) kilwongo ni nyig cente.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/010dime.png
en: A Canadian 10 cent piece ($.10) called a dime.
ach: Nucu cente 10 pa dano me Kanada ($.10) kilwongo ni cente.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/025quarter.png
en: A Canadian 25 cent piece ($.25) called a quarter.
ach: Nucu cente 25 pa dano me Kanada ($.25)kilwongo ni romrom me nucu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/005nickel.png
en: A Canadian 5 cent piece ($.05) called a nickel.
ach: Nucu cente 5 pa dano me Kanada ($.05) kilwongo ni nyig cente me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/100loonie.png
en: A Canadian dollar ($1.00) called a loonie. It’s named after the bird on the coin—a loon.
ach: Cente me Kanada ($1.00) kilwongo ni loonie. Kilwongo iyonge winyo ma tye inyig nuci-loon.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/200toonie.png
en: A Canadian two dollar coin ($2.00) called a toonie. (Its name is a play on the name of the one dollar “loonie” coin and the number two.)
ach: Nuci cente aryo me Kanada ($2.00) kilwongo ni toonie. (Nyinge nono obedo tuku ikom nying cente me Amerika acel ''loonie'' nuci ki namba aryo.)

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/santahat.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/santahat2.svg
en: A Christmas hat.
ach: Tok me karama.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/lamp.png
en: A Christmas light.
ach: Mac me karama.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/stocking.png
en: A Christmas stocking.
ach: Cokci me karama.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/tree.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Christmas_Tree_photo.png
en: A Christmas tree.
ach: Yat me karama.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/001.png
en: A European coin of 1 cent (0.01 €).
ach: Nuci cente me lobo Ulaya 1 (0.01 €).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/100.png
en: A European coin of 1 euro (1 €).
ach: Nuci cente me lobo Ulaya 1 euro (1 €).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/010.png
en: A European coin of 10 cents (0.10 €).
ach: Nuci cente me lobo Ulaya 10 (0.10 €).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/002.png
en: A European coin of 2 cents (0.02 €).
ach: Nuci cente me lobo Ulaya 2 (0.02 €).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/200.png
en: A European coin of 2 euros (2 €).
ach: Nuci cente me lobo Ulaya 2 euros (2 €).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/020.png
en: A European coin of 20 cents (0.20 €).
ach: Nuci cente me lobo Ulaya 20 (0.20 €).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/005.png
en: A European coin of 5 cents (0.05 €).
ach: Nuci cente me lobo Ulaya 5 (0.05 €).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/050.png
en: A European coin of 50 cents (0.50 €).
ach: Nuci cente me lobo Ulaya 50 (0.50 €).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/jackolantern_mean.svg
en: A Jack-o’-lantern.
ach: Acara mac me-Jack-o’

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/magellanic_penguin.png
en: A Magellanic penguin.
ach: Winyo ma tyene cego ma pe por ma Magellanic.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/red-gazania.png
en: A Red Gazania.
ach: Gazania ma Kwar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/orange_seville.png
en: A Seville orange, also called a bitter orange.
ach: Oreny Seville, kilwongo bene ni macungwa ma kec.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/silver-gull.png
en: A Silver Gull.
ach: Lamingo ma mile.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/tiger_sumatran.png
en: A Sumatran tiger.
ach: Kwac me Sumatra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/swisshome.svg
en: A Swiss house.
ach: Ot pa dano me Switzerland.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/pig_golden.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/pig_golden2.png
en: A Tamworth pig.
ach: Opego pa Tamworth.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/uk_post_box.png
en: A UK post box. Put your letter in here!
ach: Bokci me cwalo I UK. ket nukuta kany!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/001penny.png
en: A US 1 cent piece ($.01) called a penny.
ach: Ngidingidi cente me US 1 ($.01) kilwongo ni cente.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/010dime.png
en: A US 10 cent piece ($.10) called a dime.
ach: Ngidingidi cente me US 10 ($.10) kilwongo ni cente.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/025quarter.png
en: A US 25 cent piece ($.25) called a quarter.
ach: Ngidingidi cente me US 25 ($.25) kilwongo ni romrom me nucu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/005nickel.png
en: A US 5 cent piece ($.05) called a nickel.
ach: Ngidingidi cente me US 5 ($.10) kilwongo ni cente.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/050kennedy-halfdollar.png
en: A US 50 cent piece ($.50) called a “Kennedy Half Dollar.”
ach: Ngidingidi cente me US 50 ($.50) kilwongo ni “Kennedy Nucu Dola.”

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/100sacagawea.png
en: A US “Sacagawea” dollar ($1.00).
ach: US “Sacagawea” dola ($1.00).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/beetle.png
en: A VW Beetle.
ach: VW Kudi ma kao jo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/whitestar-petunia.png
en: A White Star Petunia.
ach: Acer ma tar me Petunia.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/sheep_lamb.png
en: A baby sheep (a lamb).
ach: Latin romo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/badger.png
en: A badger.
ach: Bwolo dikiki.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/ballpointpen.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/biro.svg
en: A ball point pen.
ach: Alam inki.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/balloon.svg
en: A balloon!
ach: Balun!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/banana.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/banana.svg
en: A banana.
ach: Labolo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_baseballcap.png
en: A baseball cap.
ach: Tok me baseball.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/basketball.png
en: A basketball.
ach: Odilo me dita.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar_electric_bass2.svg
en: A bass guitar.
ach: Dwon gita ma dit.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/wind/bassoon.png
en: A bassoon.
ach: Jami goc me dwon mangur.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/bat_left.png
en: A bat.
ach: Olik.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bears/bear.png
en: A bear.
ach: Anyeri.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/beaver.png
en: A beaver.
ach: Gang pa Anyeri.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/bee.svg
en: A bee.
ach: kic.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/bikewheel.svg
en: A bicycle wheel.
ach: Tyen lela//gali.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/DSLR_Camera.svg
en: A big digital camera.
ach: Kamera me cal madit.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/rabbit-2.png
en: A big eared rabbit.
ach: Apwoyo ma yite dit.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/bikini.svg
en: A bikini.
ach: Pali pa mon.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/birch.png
en: A birch at winter.
ach: Yen matye ikare ma ngic.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/dessert/cartoon/birthday_cake.svg
en: A birthday cake.
ach: Mugati me nino nywale.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/bison.png
en: A bison.
ach: Lee ma wie dit ki tunge cek.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/blackcat.png
en: A black cat.
ach: Bura macol.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/black_dress.svg
en: A black dress.
ach: Kiteyiteyi macol.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/blackbird.png
en: A blackbird.
ach: Winyo macol.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/blue-and-yellowflag.png
en: A blue and yellow flag.
ach: Obendera ma bulu ki ma yelo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/cycle/bluebike.svg
en: A blue bicycle.
ach: Lela ma bulu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye_blue_left.svg
en: A blue eye.
ach: wang ma bulu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/blue_fedora.svg
en: A blue fedora.
ach: Otok ma bulu ma obane.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/gnu-stand.png
en: A blue gnu.
ach: Amyem ma bulu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/blue_truck.svg
en: A blue truck.
ach: Twela ma bulu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/bluebird.png
en: A bluebird.
ach: Winyo ma bulu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/lettuce_bolted.png
en: A bolted lettuce.
ach: Doo ma kipungo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/bottle.svg
en: A bottle.
ach: Cupa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/bowtie.svg
en: A bow tie.
ach: Tai ma okule.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/recyclingbox.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/recyclingbox2.svg
en: A box for trash that can be recycled.
ach: Canduk me gin ma konye pe ma kiromo nwoyo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/boxcar.png
en: A boxcar is used to carry livestock.
ach: Motoka canduk kitiyo kwede me tingo leyi ma miyo magoba.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye_brown_left.svg
en: A brown eye.
ach: Wang ma rema.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/brownhat.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/brownhat2.svg
en: A brown hat.
ach: Tok ma rema rema.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/hen.png
en: A brown hen.
ach: Gweno ma rema rema.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/potato.png
en: A brown potato.
ach: Icok ma rema rema.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/Brown_slug.png
en: A brown slug.
ach: Cente anyige marema.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/xmas_tp_bulb.png
en: A bulb ornament.
ach: Tong wang mac me lengo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/bull.png
en: A bull.
ach: Twon dyang.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/bulldozer.svg
en: A bulldozer. It pushes dirt with a big shovel.
ach: Buldoja. En coro coto kede lak kweri mere madit.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/ammunition/bullet.svg
en: A bullet.
ach: Ricac.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/grapes.png
en: A bunch of grapes.
ach: Odur acel me nyig yat.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/bunny-egg.png
en: A bunny with an Easter egg.
ach: Lapwo kede tonge acel me kare me kumu pi too a Lalar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/bunny-head.png
en: A bunny.
ach: Lapwo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_bus.svg
en: A bus.
ach: Bac.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/butterfly.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/butterfly.png
en: A butterfly.
ach: Lapwopwor.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/butterflyfish.png
en: A butterflyfish.
ach: Lapwopworrec.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/calculator.svg
en: A calculator.  6x7=42
ach: Kalkuleta.  6x7=42

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/camel/camel.png
en: A camel.
ach: Inaga.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/camera_35mm.png
en: A camera.
ach: Kamera.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/camera.svg
en: A camera.  Say Cheese!
ach: Kamera.  Waci Cheese!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/holiday_candle.png
en: A candle.
ach: Kandela.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Candy_cane_photo_1.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Candy_cane_photo_2.png
en: A candy cane is a traditional Christmas treat in the United States.
ach: A candy cane obedo tim me tekwaro pi kare me karama iyi lobe me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/deer/caribou.png
en: A caribou.
ach: Karibou.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/carrot.png
en: A carrot.
ach: Karot.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/ruins.svg
en: A castle in ruins.
ach: Kagwoke tye iwi obur.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/cello.png
en: A cello.
ach: Gi goyo wer.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/cementmixer.png
en: A cement mixer.
ach: Girubu cemen.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/checkeredflag.png
en: A checkered flag.
ach: Obendera ma nyutu laloyo ipyem kede otoka.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cherimoya.png
en: A cherimoya fruit.
ach: Kom cherimoya

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/chick-hatched.png
en: A chick hatched from an egg.
ach: Latin gweno obeko itonge.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/chick-in-egg.png
en: A chick inside an egg.
ach: Latin gweno ma tye itonge.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/chick.png
en: A chick.
ach: Latin gweno.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/chicken_profile.png
en: A chicken.
ach: Gweno acel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/chilepepper.png
en: A chile pepper.
ach: Alyera me chile.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/apes/chimp.png
en: A chimpanzee.
ach: Gunya

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/wrapped_chocolate_easter_egg_2.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/wrapped_chocolate_easter_egg.png
en: A chocolate easter egg. Yum!
ach: Cokolet tong gweno me kare me paska. Yum!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Christmas_pudding.png
en: A christmas pudding is eaten on Christmas Day in England.
ach: Cem mamit adada ma gicamo iceng karama I England.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar_classical.png
en: A classical guitar.
ach: Gita mamalo adada.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/clockface.png
en: A clock face.
ach: Wang cawa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/clock.svg
en: A clock.
ach: Cawa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/padlock_closed.svg
en: A closed padlock.
ach: Kipunga ma gicego woko.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/clownfish.png
en: A clownfish.
ach: Rec ma tuku.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/grapes.svg
en: A cluster of grapes.
ach: Ewuu me gurep

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/bow.png
en: A colorful bow.
ach: Atero ma tye ki kala mapol adada.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/rooster.png
en: A colorful rooster.
ach: Twon gweno ma tye ki kala mapol adada.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/cementMixer.png
en: A colorful toy cement truck.
ach: Toi me trak me cemen ma tye ki kala mapol adada.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/towTruck.png
en: A colorful toy tow truck.
ach: Trak me tingo yec ma tye ki kala mapol adada.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/cartoon/tugboat.png
en: A colorful toy tugboat.
ach: Toi me bot me wayo jami ma tye ki kala mapol adada.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/compact_disc.svg
en: A compact disc for music, movies, or data!
ach: Kompak me wer, cinema, onyo jami me ngec!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/monitor.svg
en: A computer monitor. Do you see what I see?
ach: Wang kompuita. Yin ineno ngo ma an aneno?

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/mouse.svg
en: A computer mouse. Squeak!
ach: Oyo me kompiuta. Kwiri!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_lorry3.svg
en: A container truck.
ach: Mutoka matingo konteina.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/coraltrout.png
en: A coral trout.
ach: Yore ma pire tek.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/cow_white.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/cow.png
en: A cow.
ach: Min dyang.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/cowboy_hat.svg
en: A cowboy hat.
ach: Tok pa lawobi malakwat.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/percussion/cymbal_crash.png
en: A crash cymbal.
ach: Go goc maber.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/cricketball.png
en: A cricket ball.
ach: Ladilo me tuku kriket.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/crow.png
en: A crow.
ach: Atoro.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/crown1.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/crown2.svg
en: A crown.
ach: Tok me kwogo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/crowned_crane.png
en: A crowned crane.
ach: Iwalu me kwogo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/cuckoo.png
en: A cuckoo.
ach: Winyo pa muni.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/coffeecup.svg
en: A cup of coffee.
ach: Kopi me cai kofi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/expresso.svg
en: A cup of espresso coffee.
ach: Kopi me cai kofi me espresso.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/daffodil.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/daffodil.png
en: A daffodil.
ach: Nyig cam daffodil.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/deer/deer.png
en: A deer.
ach: Lee deer.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/digitalcamera.svg
en: A digital camera.
ach: Kamera mamako cal maber.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/digitalthermometer.svg
en: A digital thermometer for taking your temperature.
ach: Gi pimo lyeto ki mgico.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/dogs/dingo.png
en: A dingo.
ach: Gwok me lum.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_doctor.svg
en: A doctor.
ach: Daktar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/deer/doe.png
en: A doe.
ach: Dul me teko.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/dogs/dog.png
en: A dog.
ach: Gwok acel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/dolphin.png
en: A dolphin.
ach: Lee macal ki rec.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/dolphinfish.png
en: A dolphinfish.
ach: rec madit.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/donkey.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/donkey_eating.png
en: A donkey.
ach: Kana acel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/masstransit/cartoon/double_decker_bus.png
en: A double decker bus.
ach: Bac me goropa acel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/dragonfly.png
en: A dragonfly.
ach: Kwidi ma doge bor acel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/drake.png
en: A drake.
ach: Atudi acel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/camel/dromedary.png
en: A dromedary.
ach: Kana acel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/percussion/drumkit.png
en: A drum kit.
ach: Ka keto bul.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/pen_dryerase.png
en: A dry erase marker.
ach: Gi yweyo coc.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/duck.png
en: A duck.
ach: Atudi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/dumper.png
en: A dumper. It carries its load in the front.
ach: Gin ma gibolo. Mako jami ne ki inyime.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bears/european-bear.png
en: A european bear.
ach: Lee bear me lobo Ulaya.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/fairytale_castle.svg
en: A fairytale castle.
ach: Kagwoko matye maber.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/farm.svg
en: A farm.
ach: Poto acel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/feathered_hat.svg
en: A feathered hat.
ach: Tok ma obedo yeryer.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/girlface.svg
en: A female head.
ach: Wi dako.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/ferret.png
en: A ferret.
ach: Ma wange rema.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_fireengine.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/emergency/firetruck.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/emergency/cartoon/fire_engine.png
en: A fire truck.
ach: Motoka me mac.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/fireman200b.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/fireman240a.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/fireman240a.png
en: A fireman.
ach: Dan me mac.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/fishery.svg
en: A fishery.
ach: Makwako rec.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/percussion/drum_tomtom_floor.png
en: A floor tom drum.
ach: Bul me piny

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/bunny.png
en: A floppy-eared bunny.
ach: Lee ma kite tek.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower9.png
en: A flower covered in dew drops.
ach: Atura ma toyo owumo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower8.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower6.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower1.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower3.png View at 
en: A flower.
ach: Atura acel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/fly.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/fly.png
en: A fly.
ach: Wunyo tuk acel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_shirt.png
en: A folded shirt.
ach: Cati magidolo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/australian_rules_football.png
en: A football used in Australian Rules.
ach: Adilo magituko ite cik me lobo Australia.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/fork.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/cartoon/fork.svg
en: A fork.
ach: Lagwar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/forklift.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/forklift2.svg
en: A forklift truck.
ach: Motoka ma lagwar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/race/f1_car.svg
en: A formula one race car.
ach: Motoka me pyem.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/fort.svg
en: A fort.
ach: Ot mabor magi poo iye.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/fortress.svg
en: A fortress.
ach: Ot matek.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/clover.svg
en: A four leaf clover is said to bring good luck!
ach: Lawum malake angwen makelo ber pa kwo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/dogs/fox.png
en: A fox.
ach: Too.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/shellfish/murray-mussel.png
en: A freshwater mussel.
ach: Ler obedo pii pii.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/fridge.svg
en: A fridge.
ach: Canduk ngico

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/amphibians/frog-1.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/amphibians/frog.png
en: A frog.
ach: Ogwalogwal

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/gander.png
en: A gander.
ach: Dege ma woto lawala.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/garbagetruck.png
en: A garbage truck.
ach: Motoka me yugi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/spade.png
en: A garden spade.
ach: Epau me poto.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/garlic.png
en: A garlic bulb.
ach: balub me mac.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/cylinder.png
en: A gas cylinder.
ach: Pipa me yamo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/gate.svg
en: A gate.
ach: Kadonyo malac.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/ghost.png
en: A ghost.
ach: Tipu macol.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/gift.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/gift2.png
en: A gift.
ach: Mot.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/spices/ginger.png
en: A ginger 'root'.
ach: 'Lwite' ma atir.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/giraffe.png
en: A giraffe.
ach: Lee ma ngute bor matek.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/girl_in_wheelchair.svg
en: A girl in a wheelchair.
ach: Lunyira ma iyi gali pa lungwalo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/glass.png
en: A glass of water.
ach: Gilaci me pii.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_glove.png
en: A glove.
ach: Roc cing.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/goat.png
en: A goat.
ach: Dyel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/apes/gorilla.png
en: A gorilla.
ach: Lee me yilum.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/grasshopper.png
en: A grasshopper.
ach: Ocene.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-g.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-c.png
en: A grave marker.
ach: Alama me bur lyel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-a.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-j.png
en: A gravestone.
ach: Gweng me wi lyel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/graveyard.svg
en: A graveyard.
ach: Gang kal me lyel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/heron_greatblue_flying.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/heron_greatblue.png
en: A great blue heron.
ach: Winyi matyen gi boco ma bulu maber.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/greenhat.svg
en: A green Irish hat.
ach: Tok ma lalum pa jo me Ireland.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_green.png
en: A green apple.
ach: Mapera munu ma lalum.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/masstransit/green_korean_bus.png
en: A green bus.
ach: Bac ma lalum.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye_green_left.svg
en: A green eye.
ach: Wang ma lalum.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/green_fedora.svg
en: A green fedora.
ach: Tok ma yom ma lalum.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/greenflag.png
en: A green flag.
ach: Obendera ma lalum.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/elfhat.svg
en: A green hat.
ach: Kot ma lalum.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/pepper.png
en: A green pepper.
ach: Alyera ma lalum.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/jacket.svg
en: A grey jacket.
ach: Bongo jaket ma buru buru.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/guineafowl.png
en: A guinea fowl.
ach: Winyo me wi kulu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/hammer2.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/hammer.png
en: A hammer.
ach: Nyolo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/hand.png
en: A hand.
ach: Cing.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/cartoon/lion.png
en: A happy lion!
ach: Labwor ma yie yom.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/snail2.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/snail.png
en: A happy snail.
ach: Okorokoro ma yie yom.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/mortarboard.svg
en: A hat worn by a university student.
ach: Tok ma latin kwan me yunivasti ruku.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/lettuce.png
en: A head of lettuce.
ach: Wi nyig yen matino tino.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/redlettuce.png
en: A head of red lettuce.
ach: Wi nyig yen matino tino ma kwar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/head_female.svg
en: A head.
ach: Wic.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-b.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-i.png
en: A headstone.
ach: Gweng me wie.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/heart.svg
en: A heart.
ach: Cwiny.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/helmeted_guineafowl.png
en: A helmeted guinea fowl.
ach: Winyo me kulu ma wie tek.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower10.png
en: A hibiscus flower.
ach: Atura ma ber.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/highlighter.png
en: A highlighting pen.
ach: Kalam me lingo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hikingboot.svg
en: A hiking boot.
ach: But mamalo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/holm_oak.png
en: A holm oak.
ach: Yat madit.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/home_compost_bin.png
en: A home compost bin.
ach: Gigwoko yugi me gang.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/hornet.png
en: A hornet.
ach: Kic madit.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/horse.png
en: A horse.
ach: Kana.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/balloon360.png
en: A hot air balloon.
ach: balun ma tye ki yamo ma lyet.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/hoverfly.png
en: A hoverfly resembles a honeybee drone.
ach: Kwidi ma por cal ki kic ma icoo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/terex.png
en: A huge dump truck.
ach: Motoka madit makelo jami.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_jacket.png
en: A jacket.
ach: Bongo jaket.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/jailhouse.svg
en: A jailhouse.
ach: Ot me buc.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/marsupials/cartoon/kangaroo-silo.png
en: A kangaroo.
ach: Lee kangaru

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/key.png
en: A key.
ach: Lagony.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/kite.svg
en: A kite.
ach: Gin matye ki kona angwen.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/kiwi.png
en: A kiwifruit.
ach: Nyig cam me kiwi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/knife.svg
en: A knife.
ach: Pala.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/armor/cartoon/knight_helmet.png
en: A knight’s helmet.
ach: Gi wumu wic pa knight.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/marsupials/koala.png
en: A koala.
ach: Marac.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/ladybug-2.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/ladybug.svg
en: A ladybug.
ach: ladybug acel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/laptop.svg
en: A laptop computer.  Tap. Tap. Tap.
ach: kompiuta me wi cong. Dii. Dii. Dii.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/mallet_metal.png
en: A large metal mallet.
ach: Cuma madit me goyo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/paintbrush_large.png
en: A large paintbrush.
ach: Lajwac madit me lingo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/cartoon/pasta_pot.png
en: A large pot for pasta and soup.
ach: Gulu madit.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/lark.png
en: A lark.
ach: Winyo mapol.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/lemon_slice.svg
en: A lemon slice.
ach: Macungwa makigolo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/Lightbulb.png
en: A lightbulb.
ach: balub me mac.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/lighthouse.svg
en: A lighthouse.
ach: Ot ma cil ki mac.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/naturalforces/lightningbolt.png
en: A lightning bolt.
ach: Nyonyo ma gengo lut kot.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/lion.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/lion-2.png
en: A lion.
ach: Labwor.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/candle.png
en: A lit candle.
ach: kandela ma gi cwinyo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/little-penguin.png
en: A little penguin.
ach: winyo adidit matidi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rabbit_little.png
en: A little rabbit.
ach: Apwoyo munu matidi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_lorry1.svg
en: A logging truck.
ach: Motoka ma donyo iyie.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/longsword.svg
en: A long sword.
ach: Pala bat mabor.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/magpie.png
en: A magpie.
ach: Magpie.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/usps_mailbox.png
en: A mailbox.
ach: Canduk me waraga.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rhino_black.png
en: A male black rhino.
ach: Imir ma icoo macol.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/man_in_suit.svg
en: A man in a suit.
ach: Icoo matye oruku cut.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/mandarine.png
en: A mandarin orange.
ach: macungwa me mandarin.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/mango.png
en: A mango.
ach: Miyembe.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/mantis.png
en: A mantis.
ach: Kwidi matino.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/marigold.png
en: A marigold.
ach: Atura me America

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/marmot.png
en: A marmot.
ach: Lee matidi pa munu

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/city.svg
en: A medieval city.
ach: Boma ma dyere dyere

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/medieval_tent.svg
en: A medieval tent.
ach: Ka weo ma dyere dyere

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/mercurythermometer.png
en: A mercury thermometer.
ach: Gi pimo lyeto.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/microwave.svg
en: A microwave oven.
ach: Kalyeto.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/mine.svg
en: A mine.
ach: Kwanyo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/mobile.svg
en: A mobile telephone.  Do you hear what I hear?
ach: Cim cing. Imito winyo ngo ma an atye ka winyo?

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/globe.svg
en: A model of the earth.
ach: Kit ma lobo myero bed kwede.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/clothespin_new.png
en: A modern clothespin.
ach: Gi mako bongo me rwom manyen

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/monarchbutterfly.svg
en: A monarch butterfly.
ach: Lapwor ma latel

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/monastery.svg
en: A monastery.
ach: Ludini.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-f.png
en: A monument stone.
ach: Gweng me poo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/moonwrasse.png
en: A moon wrasse.
ach: Rec madit.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/cycle/motorbike.svg
en: A motor bike.
ach: Opik.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/mountaingoat.png
en: A mountaingoat.
ach: Dyel me wi got.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/mouse.png
en: A mouse.
ach: Oyoo

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/moustache.svg
en: A moustache.
ach: Yer me wum.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/mug.png
en: A mug.
ach: Kopi me mato pii.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/mushroom.png
en: A mushroom.
ach: Obwol.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/mustang.svg
en: A mustang airplane.
ach: Dege matidi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_nurse.svg
en: A nurse.
ach: Daktari nasi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/utensils/nutcracker.png
en: A nutcracker.
ach: Oliya tedo matek.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/bellbottoms.svg
en: A pair of bell bottom pants.
ach: Bongo long ma tyene dongo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/binoculars.png
en: A pair of binoculars.
ach: Gi neno piny ma bor gin aryo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/bluejeans1.svg
en: A pair of blue jeans with patches.
ach: Long ma buluu ma oyec.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/bluejeans2.svg
en: A pair of blue jeans.
ach: Long jeans ma buluu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/Cherry_Stella.png
en: A pair of cherries.
ach: Nyig yen matino gin aryo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/scissors_small_closed.png
en: A pair of closed scissors.
ach: Makac ma gi pungu woko.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/glasses1.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/glasses2.svg
en: A pair of glasses.
ach: Kiyo me wang.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/scissors_small_open.png
en: A pair of open scissors.
ach: Makac ma gi yabo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_pants.png
en: A pair of pants.
ach: Long me aruka.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/plyers.png
en: A pair of pliers.
ach: Gi ngolo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/sunglasses_01.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/sunglasses_02.svg
en: A pair of sunglasses.
ach: Kiyo me wang pi gengo ceng.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/white_pants.svg
en: A pair of white pants.
ach: Long matar me aruka.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/liberia-palm.png
en: A palm tree.
ach: Yat palm.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/paratrooper.png
en: A paratrooper.
ach: Latwar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/party-hat.png
en: A party hat.
ach: Tok me camo karama.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/party-horn-in.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/party-horn-out.png
en: A party horn.
ach: Gi wic me camo karama.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/carriage.png
en: A passenger carriage.
ach: Matero luwot.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/pawprint.png
en: A paw print.
ach: Kor tyen winyo ma tyene lac.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/peach.svg
en: A peach.
ach: Yat me China.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/peacock.png
en: A peacock (a male peafowl).
ach: Winyo peacock.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/pear.svg
en: A pear.
ach: Yat pear.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/pecan.png
en: A pecan.
ach: Nyig yat ma mit.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/pelican.png
en: A pelican.
ach: Winyo matyene lac.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/Pencil.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/pencil2.svg
en: A pencil.
ach: kalam kalo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/penguin.png
en: A penguin.
ach: Winyo penguin.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/utensils/pepper_grinder.png
en: A pepper grinder.
ach: Gi rego kamularo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/truck.png
en: A pickup truck.
ach: motoka pickup.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/pig.png
en: A pig.
ach: Opego

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/pigeon.png
en: A pigeon.
ach: Adidit.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/tree336.png
en: A pili nut tree.
ach: Yet me kamularo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/xmaswreath.png
en: A pine wreath.
ach: Atura ma gi guro me lyel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/pineapple.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/pineapple.svg
en: A pineapple.
ach: Nanaci.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/pinecone.png
en: A pinecone.
ach: Yat pine.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/dessert/cartoon/pink_cake.svg
en: A pink cake.
ach: Mugati kek ma pingki.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/pinkhome.svg
en: A pink dream house.
ach: Ot ma imito ma pingki.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/pink_flamingo.png
en: A pink flamingo.
ach: Winyo flamingo ma pingki.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/cycle/pink_tricycle.png
en: A pink tricycle.
ach: Gari matyene adek ma pingki.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/lavender.png
en: A plant of common lavender.
ach: Yat me cik macon.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/wrench_plumbers.png
en: A plumber’s wrench.
ach: Gitic pa layik pii.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_police_officer_1.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_police_officer_2.svg
en: A police officer.
ach: polici.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_poloshirt.png
en: A polo shirt.
ach: Caki me polo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/pomegranate.png
en: A pomegranate.
ach: Nyig yat mamit.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/cartoon/pressure_cooker.png
en: A pressure cooker.
ach: Gitedo matiyo ki yamo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/propeller_hat.svg
en: A propeller hat.
ach: Tok malac.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/prune.svg
en: A prune.
ach: Jako.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/purplehat.svg
en: A purple hat.
ach: Tok ma papul.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/pigface.png
en: A purple pigface flower.
ach: Atura ma papul.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/pyramid.svg
en: A pyramid.
ach: Gweng ma bit.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/quetzal.png
en: A quetzal.
ach: Winyo me America.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/rabbit.png
en: A rabbit.
ach: Lapwoo munu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/race/indycar.png
en: A race car.
ach: Motoka me pyem.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/railroad_crossing.png
en: A railroad crossing.
ach: Ka ngolo tyen gar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/rainbow-lorikeet.png
en: A rainbow lorikeet.
ach: Ataloka matino.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/leafrake.svg
en: A rake for sweeping leaves.
ach: Lagwar me yweyo pot yen.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/ram.png
en: A ram.
ach: Romo madit.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/raspberry.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/raspberry.svg
en: A raspberry.
ach: Yen matino.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/rat.png
en: A rat.
ach: Oyo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/anemone_red.png
en: A red and white anemone flower.
ach: Atura ma kwar ki ma tar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_red.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/apple.svg
en: A red apple.
ach: mapera munu ma kwar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/redflag.png
en: A red flag.
ach: Obendera ma kwar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/red_handbag.svg
en: A red handbag.
ach: Ikapu me cing ma kwar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/mushrooms/cep.png
en: A red headed cep.
ach: Kor yat ma kwar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/red_highheel.svg
en: A red high-heeled shoe.
ach: Amuk ma kwar matere bor.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/marsupials/kangaroo.png
en: A red kangaroo.
ach: Kangaru ma kwar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/umbrella.svg
en: A red umbrella.
ach: Obendera ma kwar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/rudolf_reindeer.svg
en: A red-nosed reindeer.
ach: Le madit ma ume kwar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/nandou.png
en: A rhea.
ach: Gin mawire ki malu madit manyinge Saturn.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/tomato.png
en: A ripe, red tomato!
ach: Nyanya mucek, ma kwar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/rose.png
en: A rose.
ach: Um.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tower_round_flag.svg
en: A round tower with a pink flag.
ach: Ot mabor ma tye raun matye ki obendera ma pingki.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tower_round.svg
en: A round tower.
ach: Ot mabor matye raun.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/rubberduck.png
en: A rubber duck.
ach: Atudu ma obedo raba.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/sail_boat1.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/sail_boat2.svg
en: A sail boat.
ach: Yia.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/saw.png
en: A saw.
ach: Gi cwero bao.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/scarecrow.svg
en: A scarecrow.
ach: Gi ryemo winyo ki ipoto.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_scarf.png
en: A scarf.
ach: Bongo me wumo wic.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_chemist.svg
en: A scientist.
ach: dano ma tye ki ngec ikom kit ma jami tiyo kede.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/scream_balloon.svg
en: A scream balloon.
ach: balun ma kok lamal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/screwdriver.svg
en: A screwdriver.
ach: gi tic ikom cikru.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/sea_lion.png
en: A sea lion.
ach: Labwor me yi nam.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/seagull.png
en: A seagull.
ach: Nget nam.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/seahorse.png
en: A seahorse.
ach: Kana me nam.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/sedan.png
en: A sedan car.
ach: Motoka matidi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/shamrock.svg
en: A shamrock is a symbol of St Patrick's Day.
ach: Yat ma pote dit obedo lanyut pi ninio pa St. Patrick.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/sheep.png
en: A sheep.
ach: Romo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/shipwreck.svg
en: A shipwreck.
ach: Yia ma obale.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/shrimp.png
en: A shrimp.
ach: Le me pii matino.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/garbagecan.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/trash_can.svg
en: A silver garbage can.
ach: Gi gwoko yugi ma ryeny.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/dinosaur/cartoon/dinosaurSings.png
en: A singing dinosaur!
ach: Le matye ki cao ikome ma tye ka wer!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/gnu-sitting.png
en: A sitting gnu.
ach: Le gnu ma tye obedo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/skull.png
en: A skull.
ach: Cogo me wic.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/winter/sledge.svg
en: A sledge.
ach: Motoka ma piny.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/capybara.png
en: A sleeping capybara.
ach: Le matidi madit matye kanino.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/sliced_lime.png
en: A sliced lime.
ach: Yat matye calo tong gweno ma gi ngolo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/sliced_orange.png
en: A sliced orange.
ach: Mucungwa ma gingolo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_lorry4.svg
en: A small dump truck.
ach: Motoko ma kome pii pii matidi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/winter/snowflake.svg
en: A snowflake.
ach: pee matidi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/winter/snowman2.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/winter/snowman.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/snowman.png
en: A snowman.
ach: Dano me pee.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/soccer.png
en: A soccer ball.
ach: Ladilo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_sock.png
en: A sock.
ach: lamuk me kare macon.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/sombrero.svg
en: A sombrero.
ach: Tok me citro.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/speech_balloon.svg
en: A speech balloon.
ach: Lok ma odeng.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/spider.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/spider2.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/spider.svg
en: A spider.
ach: Otyatyam.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/lobster.png
en: A spiny lobster, from the Hawaiian islands.
ach: Rec matidi, ma oa ki Hawaii.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/spoon.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/cartoon/spoon.svg
en: A spoon.
ach: Ogiku.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/sportscar3.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/sportscar2.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/sportscar.svg
en: A sports car.
ach: Motoka me pyem.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tower_square.svg
en: A square tower.
ach: Ot mabor ma gwic ne rom.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/squirrel.png
en: A squirrel.
ach: Oyo matidi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/stables.svg
en: A stable.
ach: Maber.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/star.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/star.png
en: A star.
ach: Lacer.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/statue.svg
en: A statue.
ach: Cal ma ocung.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/toy_train.png
en: A steam locomotive.
ach: Gin mawoto ki pii malyet.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/stethoscope.png
en: A stethoscope lets your doctor listen to your heart and lungs.
ach: Giwinyo weo miyo daktair winyo itao meri ki iwuku meri.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/stopwatch.svg
en: A stopwatch.
ach: Cawa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/Strawberry2.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/strawberry.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/strawberry.svg
en: A strawberry.
ach: Yat mayom.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/garlics.png
en: A string of garlic.
ach: Nyig yat mayom me Asia.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/stripedfish.png
en: A stripey fish.
ach: Rec makome ogire.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/swallow.svg
en: A swallow.
ach: Mwonyo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/sword_in_the_stone.svg
en: A sword in the stone.
ach: Kwot ma gitiyo ki gweng.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/syringe.png
en: A syringe.
ach: Pico me tucu dano.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t-shirt_01.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_tshirt.png
en: A t shirt.
ach: cati.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_lorry2.svg
en: A tanker truck.
ach: Motoka tanki.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tavern.svg
en: A tavern.
ach: Kacato kongo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tealight.svg
en: A tealight candle.
ach: Tara kandul.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/teapot.png
en: A teapot.
ach: Kopi me mato cai.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/phone.svg
en: A telephone.  Hello? Hello?
ach: Cim. Allo? Allo?

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/tennis_ball.png
en: A tennis ball.
ach: Ladilo me tuku tenis.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/tennis_racket.png
en: A tennis racket.
ach: Bwoo me tuku ladilo tenis.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tent.svg
en: A tent.
ach: Kema.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tepee.svg
en: A tepee.
ach: Kabedo pa jo America.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/thought_balloon.svg
en: A thought balloon.
ach: Balum ma gitamo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/thyme.png
en: A thyme plant.
ach: Yat me tekwaro.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/tiger.png
en: A tiger.
ach: Le taiga.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/tyre_with_rim.svg
en: A tire.
ach: Ool.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/toadstool.svg
en: A toadstool.
ach: Yat matye ki pojon.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-d.png
en: A tombstone.
ach: Gweng me wi lyel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/toolbox.png
en: A toolbox.
ach: Ka gwoko jami me tic.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/top_skirt.svg
en: A top and skirt.
ach: Bongo pa mon me malu ki cikat.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/tophat.svg
en: A top hat.
ach: Tok me malu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/totem.svg
en: A totem pole.
ach: Yat pi leyi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/tucan.png
en: A toucan.
ach: Winyu me America.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/bradley.png
en: A tough APC like this M-3 Bradley Fighting Vehicle gets you to battle, and then it joins the action!
ach: APC matek calo motoka me lweny me M-3 Bradley man oceto ilweny, te bedo tic magwaa!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tower_flag_red.svg
en: A tower with a red flag.
ach: Ot mabor matye ki obendera ma kwar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/toyrocket.svg
en: A toy rocket.
ach: Dege kwin me toi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/toy_truck.svg
en: A toy truck.
ach: Motoka madit ma obedo toi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/wheel_tractor.png
en: A tractor wheel.
ach: Motoka trakta.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/farming/cartoon/tractor.svg
en: A tractor.
ach: Trakta.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/traffic_cone.png
en: A traffic cone.
ach: Gine ma raun pii gwoko kite me wot.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/trainSign.png
en: A train sign.
ach: Lanyut pi gar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/trophy_cup.png
en: A trophy cup.
ach: Kopi pi tuku.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/brass/trumpet.png
en: A trumpet.
ach: Buriji.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/painttube.svg
en: A tube of paint.
ach: Rangi ma gigwoko.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/turkey.png
en: A turkey.
ach: Taki.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/university.svg
en: A university.
ach: University.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/vacuum_cleaner.svg
en: A vacuum cleaner.
ach: Gi lwoko ma tiyo ki yamo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/lionfish.png
en: A very poisonous lionfish!
ach: Rec ma tye ki pojon matek.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/pitcher_small.png
en: A very small pitcher.
ach: Katuku matidi ada.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/pumpkin_small.png
en: A very small pumpkin.
ach: Okono matidt.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/violin.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/violin2.svg
en: A violin.
ach: Mukeme pa munu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/vulture.png
en: A vulture.
ach: Acut.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/walnut_shelled.png
en: A walnut in its shell.
ach: Yat ma mit matye iyi poke.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/walnutBoat.png
en: A walnut sailboat.
ach: Yia ma tidi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/walnut.png
en: A walnut.
ach: Yat matidi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/deer/wapiti.png
en: A wapiti.
ach: Le madit ma tunge bor atika me America.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/warehouse.svg
en: A warehouse.
ach: Ot me gwoko.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/Washing-machine.svg
en: A washing machine.
ach: Cuma me lwoko.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/watch_tower.svg
en: A watch tower.
ach: Ot mabor me neno.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/watermelon.svg
en: A watermelon.
ach: Okora.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/whale.png
en: A whale.
ach: Rec madit.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/7spoke256.png
en: A wheel! Put the brake calipers toward the rear.
ach: Alor! Ket ajija me lapim piny macegi ki yonge.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/wheelie_bin.png
en: A wheelie bin! Give me your trash!
ach: Lawum wi alor! Miya jami ni me abola

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/whiteflag.png
en: A white flag.
ach: Obendera matar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/kitten.svg
en: A white kitten.
ach: latin bura mata.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/white_train.svg
en: A white locomotive.
ach: Gin mawoto matar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/windmill.svg
en: A windmill.
ach: Mayamo onyo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/wishing_well.svg
en: A wishing well.
ach: Lalam gum maber.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/wizardhat.svg
en: A wizard's hat.
ach: tok Malajok.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_dancing.svg
en: A woman dancing in a ball gown.
ach: Dako tye kamyel ki itoro me odilo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/marsupials/wombat.png
en: A wombat.
ach: Yi olik.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/clotheshanger.svg
en: A wooden clothes hanger.
ach: Ranga bao me ngabo bongi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/wooden_cottage.svg
en: A wooden cottage.
ach: Ot Bao.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/German_Christmas_toy.png
en: A wooden toy from Germany called a "Räuchermännchen".
ach: Toi Bao ma oaa ki Germany makilwongo ni "Räuchermännchen".

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/Woodlouse.png
en: A woodlouse.
ach: Onyogo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/wrench.png
en: A wrench.
ach: Mino.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/yam.png
en: A yam.
ach: Obata.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye_yellow.svg
en: A yellow eye.
ach: Wang mayelo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/yellowflag.png
en: A yellow flag.
ach: Obendera mayelo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/yellow-flower.png
en: A yellow flower.
ach: Atura mayelo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/hardhat.svg
en: A yellow hard hat.
ach: tok mayelo matek nikang.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/lemon.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/lemon.svg
en: A yellow lemon.
ach: Alemun mayelo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/pear.png
en: A yellow pear.
ach: Nyig yat mayelo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/yellowpepper.png
en: A yellow pepper.
ach: Karatac mayelo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/masstransit/cartoon/schoolbus.svg
en: A yellow school bus.
ach: Bac me gang kwan mayelo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/zebra.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/zebra2.svg
en: A zebra.
ach: Etuku.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/zebu.png
en: A zebu.
ach: Enaga.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_granny_smith.png
en: A “Granny Smith” apple.
ach: '' Tato Smith'' apple.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_sierra_beauty.png
en: A “Sierra Beauty” apple.
ach: Nyig yat apple me "Sierra Beauty".

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/stop.png
en: A “Stop” sign. Stop here, then go when it’s your turn.
ach: Lanyut me "Cung". Cung kany, ite ceto ka kare ni otunu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/pattypan_squash.png
en: A “pattypan” squash.
ach: Nyig yat "pattypan".

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/adelaide-rosella.png
en: An Adelaide Rosella.
ach: Ma obedo Adelaide Rosella.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/f22_raptor.png
en: An F-22 Raptor.
ach: Ma obedo F-22 Raptor.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/indian_blackbuck.png
en: An Indian blackbuck.
ach: Blackbuck pa Luyindi

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/shellfish/abalone.png
en: An abalone.
ach: Ma obedo abalone.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/bandage_adhesive.png
en: An adhesive bandage.
ach: Bandej ma make.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/wrench_adjustable.png
en: An adjustable wrench.
ach: Ka ma yike.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/planes/plane.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/planes/747.png
en: An airplane.
ach: Dege.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/albino_peahen.png
en: An albino peahen (a female peafowl, or peacock).
ach: Winyo ma kala ne oloke.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/rambutan.png
en: An alien tree!
ach: Yat me kare macon!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/almond.png
en: An almond.
ach: Yat almond.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/ant.svg
en: An ant.
ach: Gwen.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/apple_core.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/apple_core_01.svg
en: An apple core.
ach: Nyig yat apple matek.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apricot.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/Apricot_whole.png
en: An apricot.
ach: Nyig yat apricot.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/spacewalk.png
en: An astronaut making a spacewalk!
ach: Dano ma ceto iyi dwe tey ka ceto iwi yamo!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/avocado.png
en: An avocado fruit.
ach: Nyig yat avocado.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/echidna.png
en: An echidna.
ach: Nyig yat echidna.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/eggplant.png
en: An eggplant with fruit.
ach: Ocokocok matye ki nyige.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/eggplant.png
en: An eggplant.
ach: Ocokocok.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar_electric_bass.png
en: An electric bass guitar.
ach: gita tiyo ki mac elektriciti.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar_electric.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar2.png
en: An electric guitar.
ach: gita tiyo ki mac elektriciti.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/kettle.png
en: An electric kettle.
ach: binika ma tiyo ki mac elektriciti.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/elephant.png
en: An elephant.
ach: Lyec.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/elfhat.svg
en: An elf's hat.
ach: Tok pa elf.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/apes/tamarin_emperor.png
en: An emperor tamarin.
ach: taramin pa kabaka.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/blankroadsign.svg
en: An empty roadsign to draw on!
ach: Ka coyo lacim me kit me yo!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye2_drawing.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye.png
en: An eye.
ach: Wang.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/hippopotamus.png
en: An hippopotamus.
ach: Lee amuka.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/igloo.svg
en: An igloo.
ach: Winyo igloo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/lizards/iguana.png
en: An iguana.
ach: Winyo iguena.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/menorah.png
en: An important part of Hanukkah is the menorah—a candleholder with eight candles and a shammash, or servant candle. One candle is lit by the shammash for each of night of Hanukkah.
ach: Pat me Hanukkah ma pire tek obedo menorah - gi mako tara ma mamako gin aboro kede tara matino. Tara acel tara matidi en aye cwinyo pi tara aboro ni weng.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/inn.svg
en: An inn.
ach: Otel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/inukshuk-outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/inukshuk-photo.png
en: An inukshuk (or inuksuk), a landmark made of stones. It was used as a milestone or directional marker by the Inuit of the Canadian Artic.
ach: Gweng me wang lobo. Jo me Inuit me Canadian Artic gitiyo kede calo lapok.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/iris.png
en: An iris.
ach: Icok munu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/clothes_iron.svg
en: An iron for ironing clothes.
ach: Pac me goyo bongo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/obelisk.svg
en: An obelisk.
ach: Winyo Obelisk.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/chineseJunk.png
en: An old Chinese sailing ship.
ach: Mel macon me China.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/clothespin_old.png
en: An old-fashioned clothespin.
ach: Mapeca me kit macon.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/onion.png
en: An onion.
ach: Atungulu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/padlock_open.svg
en: An open padlock.
ach: Fungua ma giyabo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/orange.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/orange.svg
en: An orange.
ach: Macungua.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/orca.png
en: An orca.
ach: orca acel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/ostrich.png
en: An ostrich.
ach: Winyo wudu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/otter.png
en: An otter.
ach: Winyo otter.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/owl.png
en: An owl.
ach: Winyo tula.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-h.png
en: Another tombstone.
ach: Gweng lyel mukene.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/bolsom.png
en: Balsam.
ach: Yat balsam.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/fireworks2.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/fireworks.png
en: Big fireworks.
ach: Mac me deyo madit.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_3_bishop.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_3_bishop.png
en: Bishop. Can only move diagonally, staying on the same colored squares.
ach: Bicop. Itwero nyiko arii, ma icung ka ibur me rangi marom..

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/naturalforces/explosion.png
en: Boom!!!
ach: Bum!!!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/loaf_of_bread.svg
en: Bread, sliced, and shared by everyone.
ach: Mugati, Gingolo, dok gileyo dano weng,

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/hair_manga_2.svg
en: Brown hair.
ach: Yer wic ma kwar (brown).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/cathedral.svg
en: Cathedral.
ach: Ot lega madit.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/circus.svg
en: Circus tent.
ach: Kema ma giguru.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/dead_end_sign.png
en: Dead end ahead!
ach: Obi gik anyim.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op3_divide.png
en: Divided by.
ach: Gipoko ki.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/docks.svg
en: Down at the docks.
ach: Piny iyi kagwoko.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/bread.svg
en: Eat your bread!
ach: Cam mugati megi!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/broccoli.png
en: Eat your broccoli!
ach: Cam broccoli meri!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/cartoon/eddieCopter.png
en: Eddie the Helicopter.
ach: Dege elikopta ma nyinge Eddie.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bears/toys/edward_bear.png
en: Edward Bear.
ach: Lee bear ma nyinge Edward.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/8.png
en: Eight.
ach: Aboro.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_012_b.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_012_a.png
en: Eighth note.
ach: Kwena namba aboro.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/cave_entrance.svg
en: Enter the cave.
ach: Dony iyi ka kane.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op4_equals.png
en: Equals.
ach: Rom ki.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/excited.png
en: Excited!
ach: Yie yom!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/naturalforces/fire.png
en: Fire! Fire! Fire!
ach: Mac!Mac!Mac!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/5.png
en: Five.
ach: Abic.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/key_flat.png
en: Flat.
ach: Tiye marom.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/4.png
en: Four.
ach: Angwen.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/bluegroper.png
en: George the blue groper.
ach: George ma obedo groper ma bulu ni.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/toys/grannysmith.png
en: Grandma’s old rag doll.
ach: Dol macon pa dada.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op9_greaterthanequal.png
en: Greater than or equal to.
ach: Dit loyo nyo rom kede.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op7_greaterthan.png
en: Greater than.
ach: Dit loyo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/wig3.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/wig.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/wig2.svg
en: Hair.
ach: Yer.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_050_b.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_050_a.png
en: Half note.
ach: Kwena ma nucu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/happy.png
en: Happy!
ach: Yie yom!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/hard_candy.png
en: Hard candy—yum!
ach: Obwol munu - ma tek!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/holly_leaves.png
en: Holly leaves are shiny and have prickles!
ach: Pot yem macil meny do tye ki prickles!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/inkjet_printer.svg
en: Inkjet Printer.  Print this picture, please!
ach: Gi coyo me Inkjet. Coo cal man, joni!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/mushrooms/cep-2.png
en: It's a cep, or they are two ceps?
ach: Obedo cep, nyo tye cep aryo bo?

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/5_jupiter.png
en: Jupiter—the largest planet in our solar system!
ach: Jupiter-pulanet ma dwong maloyo iyi kite me ceng!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_1_king.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_1_king.png
en: King. Can move one step in any direction. Protect him!
ach: Kabaka. Twero nyiko citep acel iyo mo keken. Gwoke!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_4_knight.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_4_knight.png
en: Knight. The only piece that can jump over others. Move forward or back two, then left or right one—or move left or right two, and forward or back one.
ach: Knight.  En keken matwero kalo wi jo mukene. Nyik lanyim nyo cen aryo, eka tung lacam nyo tung lacem acel - nyo nyik tung lacam nyo lacem aryo, kede lanyim nyo cen acel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/laser_printer.svg
en: Laser Printer.  Zip, zap, wow!
ach: Gi coyo ma tiyo ke mac, zip, zap, wao!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/manga_eye_left.svg
en: Left eye.
ach: Wany me tung lacam.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op8_lessthanequal.png
en: Less than or equal to.
ach: Tidi loyo nyo rom kede.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op6_lessthan.png
en: Less than.
ach: Tidi loyo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/mad.png
en: Mad!
ach: Ipo!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/magic_stones.svg
en: Magic stones.
ach: Gwenge me jojok.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/4_mars.png
en: Mars—the red planet. It’s just beyond earth.
ach: Mars---lobo arema. Tye mabor ki lobowa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/measuring_tape.png
en: Measuring tape.
ach: Tep me pimo piny.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/1_mercury.png
en: Mercury—the planet closest to the Sun.
ach: Makuiri---lobo macegi ki ceng.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op1_minus.png
en: Minus.
ach: Lakwany.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/8_neptune.png
en: Neptune—one of the “gas giants” in our solar system.
ach: Neptuin---acel iyi akina lobe madongo adada ma tye ki yamo matye iyi iryonget me te ceng kany.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/9.png
en: Nine.
ach: Abongwen.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/no_entry_sign.png
en: No entry!
ach: Pe tye kato!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op5_notequals.png
en: Not equal to.
ach: Pe rom kede.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/1.png
en: One.
ach: Acel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/moon/moon_crescent.png
en: Our moon as a crescent.
ach: Dwe wa macalo nucu mere.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/moon/moon_3qt.png
en: Our moon.
ach: Dwewa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_6_pawn.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_6_pawn.png
en: Pawn. Can only move forward, unless capturing. Can move two squares on the first move, but later only one. Captures diagonally one square.
ach: Pawn. twero ka nyiko lacim, ikwanyo ca tye kamako. Twero nyiko iryo pi wot me namba acel, ento iyo ngeye icel keken. Mako ka arii.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/xing_ped.png
en: Pedestrian Crossing (“PED XING”).
ach: Ka ngole pa wegi tyen ("PED XING")

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op0_plus.png
en: Plus.
ach: Larib.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/9_pluto.png
en: Pluto—until recently, it was considered the 9th planet in our solar system.
ach: Puluto---nikwanyo macocoki, gitamo ni obedo lobo me abongwene matye ite ceng wa kany.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/emergency/sedan_police.png
en: Police car emblems to put on the sedan.
ach: Cal me motoka pa police me aketa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_025_a.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_025_b.png
en: Quarter note.
ach: Acel me angwen me lok angea manok.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/rest_025.png
en: Quarter rest.
ach: Acel me angwen me yweyo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_2_queen.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_2_queen.png
en: Queen. Can move in any direction.
ach: Kwin. Romo wot dok tung moo keken.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/plastic/chuvanna_plastic_poo.png
en: Red plastic flower.
ach: Atura makwar ma pulastik.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/toilet.png
en: Remember to flush the toilet and wash your hands with soap!
ach: Poo me oonyo pi iyi toilet kede lwoko cingi ki cabun!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/manga_eye_right.svg
en: Right eye.
ach: Wang me tung lacem.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Roast_turkey.png
en: Roast turkey is traditionally eaten on Thanksgiving in the United States, and on Christmas Day in the UK.
ach: Taki madito kit majwii gicamo pi pwok iyi United States, kede iyi nino me Christmas iyi UK.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_5_rook.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_5_rook.png
en: Rook. Can only move forward, back, left or right, but not diagonally.
ach: Rook. Twero nyiko lanyim, lacen nyo tung lacem, ento me arii.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/roundabout.png
en: Roundabout ahead! Which way will you go?
ach: Ka ma ogure tye anyim! Yoo mene ma ibi lubo?

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/rugby_goal_posts.png
en: Rugby goal posts.
ach: Golo me tuku rugby.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/sad.png
en: Sad!
ach: Yie pe yom.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/6_saturn.png
en: Saturn—the second largest planet in our solar system—and the one with the most rings.
ach: Saturn - pulanet medit maloyo me namba aryo iyi kite me ceng - dok matye ki jami oguro mapol maloyo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/cheese.svg
en: Say cheese!
ach: Wac ni cheese!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/school_sign.png
en: School ahead! Drive slowly!
ach: Cukul tye anyim! Pug otoka momot!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/7.png
en: Seven.
ach: Abiro.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/key_sharp.png
en: Sharp.
ach: Bit.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/hair_manga.svg
en: Silver pig tails.
ach: Yib opego ma tar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/6.png
en: Six.
ach: Abicel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/blueberry.svg
en: Some blueberries.
ach: Bluberi mogo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/cherries.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/cherries2.svg
en: Some cherries.
ach: cem cherries mo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower7.png
en: Some flowers.
ach: Atura mogo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/corn.png
en: Sweet yellow corn.
ach: Nyagi malim matye yelo

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/tanker.png
en: Tankers carry bulk liquids.
ach: Mutoka tank tero moo mapek

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/apollo_lander.png
en: The Apollo lunar lander module.
ach: lacar me apollo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/3_earth.png
en: The Earth. Our planet!
ach: Lobo. Lobo wa!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/lowercase/ss_eszett_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/lowercase/ss_eszett_filled.png
en: The German letter sz or sharp s.
ach: Nukta sz onyo s mabit pi Leb Jaman

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/0_sun.png
en: The Sun.
ach: Ceng

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/voyager2.png
en: The Voyager-2 deep-space probe.
ach: Lawot-- Moko me 2 me dyeyamo matut.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/gnu-baby.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/gnu-baby-stand.png
en: The baby of a gnu.
ach: Latin pa apoli

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/clef1_bass.png
en: The bass clef.
ach: Bass clef

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/blacksmith.svg
en: The blacksmith shop.
ach: Duka pa Latet

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/caboose.png
en: The caboose—a carriage for the guard.
ach: Kabuc---gitingo okur piny.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/fountain.svg
en: The fountain of youth.
ach: Guti pi bulu

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/moon/moon_full.png
en: The full moon.
ach: Dwe mupong ducu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/stoplight_03_green.png
en: The green light means you can go if it is safe to do so.
ach: Mac ma lulum tere nimano yin itwero wot ka ineno tye maber piri.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/hunter.svg
en: The house of the hunter.
ach: Oot pa ladwar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/uppercase/A_with_umlaut_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/uppercase/A_with_umlaut_filled.png
en: The letter A with an umlaut.
ach: Nukta A kede alama iwie.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/A_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/A_filled.png
en: The letter A.
ach: Nukta A.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/B_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/B_filled.png
en: The letter B.
ach: Nukta B.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/C_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/C_filled.png
en: The letter C.
ach: Nukta C.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/D_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/D_filled.png
en: The letter D.
ach: Nukta D.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/E_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/E_filled.png
en: The letter E.
ach: Nukta E.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/F_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/F_filled.png
en: The letter F.
ach: Nukta F.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/G_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/G_filled.png
en: The letter G.
ach: Nukta G.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/H_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/H_filled.png
en: The letter H.
ach: Nukta H.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/I_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/I_filled.png
en: The letter I.
ach: Nukta I.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/J_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/J_filled.png
en: The letter J.
ach: Nukta J.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/K_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/K_filled.png
en: The letter K.
ach: Nukta K.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/L_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/L_filled.png
en: The letter L.
ach: Nukta L

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/M_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/M_filled.png
en: The letter M.
ach: Nukta M.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/N_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/N_filled.png
en: The letter N.
ach: Nukta N

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/uppercase/O_with_umlaut_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/uppercase/O_with_umlaut_filled.png
en: The letter O with an umlaut.
ach: Nukta O kede alama iwie

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/O_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/O_filled.png
en: The letter O.
ach: Nukta O

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/P_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/P_filled.png
en: The letter P.
ach: Nukta P

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/Q_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/Q_filled.png
en: The letter Q.
ach: Nukta Q

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/R_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/R_filled.png
en: The letter R.
ach: Nukta R

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/S_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/S_filled.png
en: The letter S.
ach: Nukta S

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/T_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/T_filled.png
en: The letter T.
ach: Nukta T

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/uppercase/U_with_umlaut_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/uppercase/U_with_umlaut_filled.png
en: The letter U with an umlaut.
ach: Nukta U kede alama iwie

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/U_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/U_filled.png
en: The letter U.
ach: Nukta U

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/V_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/V_filled.png
en: The letter V.
ach: Nukta V

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/W_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/W_filled.png
en: The letter W.
ach: Nukta W

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/X_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/X_filled.png
en: The letter X.
ach: Nukta X

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/Y_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/Y_filled.png
en: The letter Y.
ach: Nukta Y

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/Z_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/Z_filled.png
en: The letter Z.
ach: Nukta Z

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/lowercase/a_with_umlaut_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/lowercase/a_with_umlaut_filled.png
en: The letter a with an umlaut.
ach: Nukta a kede alama iwie

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/a_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/a_filled.png
en: The letter a.
ach: Nukta a

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/b_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/b_filled.png
en: The letter b.
ach: Nukta b

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/c_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/c_filled.png
en: The letter c.
ach: Nukta c.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/d_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/d_filled.png
en: The letter d.
ach: Nukta d.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/e_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/e_filled.png
en: The letter e.
ach: Nukta e.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/f_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/f_filled.png
en: The letter f.
ach: Nukta f.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/g_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/g_filled.png
en: The letter g.
ach: Nukta g.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/h_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/h_filled.png
en: The letter h.
ach: Nukta h.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/i_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/i_filled.png
en: The letter i.
ach: Nukta i.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/j_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/j_filled.png
en: The letter j.
ach: Nukta j.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/k_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/k_filled.png
en: The letter k.
ach: Nukta k.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/l_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/l_filled.png
en: The letter l.
ach: Nukta l

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/m_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/m_filled.png
en: The letter m.
ach: Nukta m

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/n_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/n_filled.png
en: The letter n.
ach: Nukta n

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/lowercase/o_with_umlaut_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/lowercase/o_with_umlaut_filled.png
en: The letter o with an umlaut.
ach: Nukta o kede alama iwie.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/o_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/o_filled.png
en: The letter o.
ach: Nukta o

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/p_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/p_filled.png
en: The letter p.
ach: Nukta p

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/q_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/q_filled.png
en: The letter q.
ach: Nukta q

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/r_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/r_filled.png
en: The letter r.
ach: Nukta r

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/s_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/s_filled.png
en: The letter s.
ach: Nukta s

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/t_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/t_filled.png
en: The letter t.
ach: Nukta t

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/lowercase/u_with_umlaut_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/lowercase/u_with_umlaut_filled.png
en: The letter u with an umlaut.
ach: Nukta u  kede alama iwie

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/u_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/u_filled.png
en: The letter u.
ach: Nukta u

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/v_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/v_filled.png
en: The letter v.
ach: Nukta  v

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/w_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/w_filled.png
en: The letter w.
ach: Nukta w

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/x_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/x_filled.png
en: The letter x.
ach: Nukta x

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/y_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/y_filled.png
en: The letter y.
ach: Nukta y

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/z_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/z_filled.png
en: The letter z.
ach: Nukta z

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/stoplight_01_red.png
en: The red light means you must stop now.
ach: Mac makwar tere nimano myero igik oko kombedi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_a.png
en: The sign for the letter A in American Sign Language.
ach: Lanyut pi nukta A iyi Leb pa oding yit kede oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_b.png
en: The sign for the letter B in American Sign Language.
ach: Lanyut pi nukta B iyi Leb pa oding yit kede oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_c.png
en: The sign for the letter C in American Sign Language.
ach: Lanyut pi nukta C iyi Leb pa oding yit kede oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_d.png
en: The sign for the letter D in American Sign Language.
ach: Lanyut pi nukta D iyi Leb pa oding yit kede oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_e.png
en: The sign for the letter E in American Sign Language.
ach: Lanyut pi nukta E iyi Leb pa oding yit kede oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_f.png
en: The sign for the letter F in American Sign Language.
ach: Lanyut pi nukta F iyi Leb pi oding yit kede oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_g.png
en: The sign for the letter G in American Sign Language.
ach: Lanyut pi nukta G iyi Leb oding yit kede oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_h.png
en: The sign for the letter H in American Sign Language.
ach: Lanyut pi nukta H iyi Leb oding yit kede oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_i.png
en: The sign for the letter I in American Sign Language.
ach: Lanyut pi nukta I iyi Leb me oding yit kede oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_j.png
en: The sign for the letter J in American Sign Language.
ach: Lanyut pi nukta J iyi Leb me oding yit kede oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_k.png
en: The sign for the letter K in American Sign Language.
ach: Lanyut pi nukta K iyi Leb me oding yit kede oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_l.png
en: The sign for the letter L in American Sign Language.
ach: Lanyut pi nukta L iyi Leb oding yit kede oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_m.png
en: The sign for the letter M in American Sign Language.
ach: Lanyut pi nukta M iyi Leb oding yit kede oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_n.png
en: The sign for the letter N in American Sign Language.
ach: Lanyut pi nukta N iyi Leb oding yit kede oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_o.png
en: The sign for the letter O in American Sign Language.
ach: Lanyut pi nukta O iyi Leb oding yit kede oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_p.png
en: The sign for the letter P in American Sign Language.
ach: Lanyut pi nukta P iyi Leb oding yit kede oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_q.png
en: The sign for the letter Q in American Sign Language.
ach: Lanyut pi nukta Q iyi Leb oding yit kede oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_r.png
en: The sign for the letter R in American Sign Language.
ach: Lanyut pi nukta R iyi Leb oding yit kede oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_s.png
en: The sign for the letter S in American Sign Language.
ach: Lanyut me nukta S iyi leb oding yit kede oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_t.png
en: The sign for the letter T in American Sign Language.
ach: Lanyut me nukta T iyi leb oding yit ki oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_u.png
en: The sign for the letter U in American Sign Language.
ach: Lanyut pi nukta U iyi Leb oding yit kede oto leb me Amerika

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_v.png
en: The sign for the letter V in American Sign Language.
ach: Lanyut pi nukta V iyi Leb oding yit kede oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_w.png
en: The sign for the letter W in American Sign Language.
ach: Lanyut pi nukta W iyi Leb oding yit kede oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_x.png
en: The sign for the letter X in American Sign Language.
ach: Lanyut pi nukta X iyi Leb oding yit kede oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_y.png
en: The sign for the letter Y in American Sign Language.
ach: Lanyut pi nukta Y iyi Leb oding yit kede oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_z.png
en: The sign for the letter Z in American Sign Language.
ach: Lanyut pi nukta Z iyi Leb oding yit kede oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_0.png
en: The sign for the number 0 in American Sign Language.
ach: Lanyut pi namba 0 iyi Leb oding yit kede oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_1.png
en: The sign for the number 1 in American Sign Language.
ach: Lanyut pi namba 1 iyi Leb me oding yit ki oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_2.png
en: The sign for the number 2 in American Sign Language.
ach: Lanyut me namba 2 pi Leb me oding yit kede oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_3.png
en: The sign for the number 3 in American Sign Language.
ach: Lanen me namba 3 iyi Leb me oding yit kede oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_4.png
en: The sign for the number 4 in American Sign Language.
ach: Lanen me namba 4 iyi Leb me oding yit ki oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_5.png
en: The sign for the number 5 in American Sign Language.
ach: Lanen me namba 5 iyi Leb me oding yit ki oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_6.png
en: The sign for the number 6 in American Sign Language.
ach: Lanen me namba 6 iyi Leb me oding yit ki oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_7.png
en: The sign for the number 7 in American Sign Language.
ach: Lanen me namba 7 iyi Leb me oding yit ki oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_8.png
en: The sign for the number 8 in American Sign Language.
ach: Lanen me namba 8 iyi Leb me oding yit ki oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_9.png
en: The sign for the number 9 in American Sign Language.
ach: Lanen me namba 9 iyi Leb me oding yit ki oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/tender.png
en: The tender carries water and coal for the engine.
ach: Tenda mano cwalo pii ki mola kol pi inggin.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/townhall.svg
en: The town hall.
ach: Ot madit meno me boma

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/clef0_treble.png
en: The treble clef.
ach: Trebol klep meno.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/stoplight_02_yellow.png
en: The yellow light means you should stop if it is safe to do so.
ach: Mac ma tye yelo meno te loke nimano yin igik oko ka tye maber piri.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/ww2_german_gun.png
en: This gun last saw service during World War 2.
ach: Muduku ni gitiyo kwede anaka ikare me Lweny me aryo me wilobo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/recycle.png
en: This means something can be recycled. Don’t stick it with the regular trash!
ach: Man tere nimano gin moro gitwero dwoko itic. Pe idan ikom yugi me kare lung!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/ammunition/old_naval_shell.png
en: This shell is hundreds of years old!
ach: Pok korokoro man tye dong mwaki mia ki mia mukato.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/3.png
en: Three.
ach: Adek

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op2_multiply.png
en: Times.
ach: Tyeno.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/planes/cartoon/plane.png
en: Tux Airways.
ach: Yo yamo me Tux.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/farming/cartoon/tux_tractor.png
en: Tux the penguin in a farm tractor!
ach: Gud winyo ki tractor me poto!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/cartoon/tux.png
en: Tux—the Linux mascot!
ach: Tux-the Linux mascot!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/cityhouse.svg
en: Two city houses.
ach: Udi aryo idi boma madit.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower4.png
en: Two flowers.
ach: Latura aryo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/wildboar.png
en: Two wild boars.
ach: Igili punu me tim.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/2.png
en: Two.
ach: Aryo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/cartoon/bathyscape.png
en: UB2006 “Penguin II” deep sea research vessel.
ach: UB2006 “Penguin II” giwot me yenyo jami iyi pii nam matut.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/7_uranus.png
en: Uranus—one of the “gas giants” in our solar system.
ach: Yurenac--acel iyi akina "jami me yamo madongo adada" ma tye ite ceng kan.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/2_venus.png
en: Venus—the second planet in the solar system—and the most inhospitable!
ach: Benac--lobo me aryo matye ite ceng --dang dok ma pe cwako kwoo kulu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/final-roll-call.png
en: We remember those who have died.
ach: Wapo jo muto.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_100.png
en: Whole note.
ach: Long angea ducu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/infantry-stryker.png
en: With a fast APC like this Stryker, you can surprise the enemy.
ach: Kede APC madwir macalo man, yin itwero bedo me wur bot lukwor.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/0.png
en: Zero.
ach: Tongweno/Not

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/cartoon/football_helmet_front.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/cartoon/football_helmet_side.png
en: – Because a brain is a terrible thing to waste…
ach: -Pien adam obedo gin mo marac adada ka gibalo...

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/arrow.png
en: “Arrow”.
ach: "Lacim"

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/crossroads.png
en: “Crossroads”.
ach: "Kangole me yoo"

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/give_way_sign.png
en: “Give Way” means you have to let other people go first.
ach: "Weko yoo" tere nimano iwek jo mukene otel anyim

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/hospital.png
en: “Hospital”.
ach: "Dakatal madit"

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/no_uturn.png
en: “No U-Turn”.
ach: "Pe tye loko yo Ngei"

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/xing_school.png
en: “School Crossing”.
ach: "Ka ngole pi school"

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/t-junction.png
en: “T-intersection”.
ach: "Ka mungole macalo T"

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/toilets.png
en: “Toilets”.
ach: "Ka konye"

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/yield.png
en: “Yield” means you have to let other people go first.
ach: "Jali" tere nimano iwek jo mukene ocet me acel.
