linuxmint - en to sco translation catalogue (245 entries)

en: Unknown device
sco: Unkent device

en: Incoming file over Bluetooth
sco: Incomin' file ower Bluetooth

en: Incoming file %(0)s from %(1)s
sco: Incomin' file %(0)s fae %(1)s

en: Receiving file
sco: Receivin' file

en: Receiving file %(0)s from %(1)s
sco: Receivin file %(0)s fae %(1)s

en: File received
sco: File resavit

en: File %(0)s from %(1)s successfully received
sco: File %(0)s fae %(1)s successfully resavit

en: Open
sco: Appen

en: Transfer failed
sco: Transfer failt

en: Transfer of file %(0)s failed
sco: Transfer o' file %(0)s failt

en: Files received
sco: Files resavit

en: Received %d file in the background | Received %d files in the background
sco[0]: Resavit %d file in the backgrun'
sco[1]: Resavit %d files in the backgrun'

en: Received %d more file in the background | Received %d more files in the background
sco[0]: Resavit %d mair file in the backgrun'
sco[1]: Resavit %d mair files in the backgrun'

note: #-#-#-#-#  4 (linuxmint)  #-#-#-#-# show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description
en: Settings
sco: Settins

en: This is the Bluetooth name of your computer
sco: This is the Bluetooth name o' your computer

en: Receive files from remote devices
sco: Resave files fae remote devices

en: This option allows your computer to receive files transferred over Bluetooth (OBEX)
sco: This option allows yer computer tae resave files transferred ower Bluetooth (OBEX)

en: Show a tray icon
sco: Shaw a tray icon

en: Visible as %s and available for Bluetooth file transfers.
sco: Visible as %s an' available fer Bluetooth file transfers.

en: No Bluetooth adapters found
sco: Nae Bluetooth adapters foond

en: Bluetooth: Connected to %s
sco: Bluetooth: Connectit tae %s

en: Send files to a device
sco: Send fyles tae a device

en: Causes the screensaver to exit gracefully
sco: Causes the screensaver tae stop gracefully

en: Query the state of the screensaver
sco: Recken the state o' the screensaver

en: Query the length of time the screensaver has been active
sco: Recken the lenth o' time the screensaver has been active

en: Tells the running screensaver process to lock the screen immediately
sco: Tells the runnin' screensaver process tae lock the screen immediately

en: Turn the screensaver on (blank the screen)
sco: Tirn the screensaver on (tume the screen)

en: If the screensaver is active then deactivate it (un-blank the screen)
sco: If the screensaver is active then deactivate it (untume the screen)

en: Version of this application
sco: Version o' this applicatioun

en: Message to be displayed in lock screen
sco: Message tae be displayit in lock screen

en: The screensaver is not currently active.
sco: The screensaver isnae active richt noo.

en: The screensaver has been active for %d second.
     | The screensaver has been active for %d seconds.
sco[0]: The screensaver has been active fer %d second.
sco[1]: The screensaver has been active fer %d seconds.

en: Please enter your password...
sco: Please inter yer tryst-word...

en: Switch User
sco: Switch Uiser

en: Incorrect password
sco: Wrang tryst-word

en: Checking...
sco: Checkin...

en: You have the Caps Lock key on.
sco: Ye hae the Caps Lock key oan.

en: Unknown
sco: Unkent

en: Log Out Anyway
sco: Log Oot Onywey

en: _Log Out
sco: _Log Oot

en: _Restart
sco: _Restairt

en: _Shut Down
sco: _Shut Doon

en: Failed to launch '%s'
sco: Failt tae launch '%s'

en: Home
sco: Hame

en: File System
sco: File Seestem

en: Search
sco: Rake

en: Print version
sco: Prent version

en: Restore System Configuration
sco: Cower back Seestem Configuration

en: Restore the default menu layout
sco: Cower back the default menu ootset

en: Paste
sco: Batter

en: Edit
sco: Eedit

en: Execution of '%s' failed:
sco: Execution o '%s' failt:

en: About...
sco: Aboot...

en: Configure...
sco: Confeegure...

en: Show Text
sco: Shaw Text

en: Remove this desklet
sco: Remuive this desklet

en: Are you sure you want to remove workspace "%s"?
sco: Are ye shuir ye want tae remuive workspace "%s"?

en: Invalid overview options: Incorrect number of corners
sco: In-habile owerview options: Wrang nummer o neuks

en: Loaded successfully
sco: Laidit endweys

en: Problems during Cinnamon startup
sco: Problems durin Cinnamon stairtup

en: Cinnamon started successfully, but one or more applets, desklets or extensions failed to load.
sco: Cinnamon starit endweys, but ane or mair applets, desklets or extensions failt tae laid.

en: Check your system log and the Cinnamon LookingGlass log for any issues.
sco: Chack yer seestem log an the Cinnamon LookingGlass log for ony issues.

en: You can disable the offending extension(s) in Cinnamon Settings to prevent this message from recurring.
sco: Ye can disable the offendin extension(s) i Cinnamon Settins tae prevene this message frae recurrin.

en: System Information
sco: Seestem Information

en: No
sco: Na

en: Yes
sco: Ay

en: Select position of new panel. Esc to cancel.
sco: Chuise poseetion o new panel. Esc tae elide.

en: Select new position of panel. Esc to cancel.
sco: Chuise new position o panel. Esc tae elide.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->title
en: Panel settings
sco: Panel settins

en: Remove
sco: Remuive

en: Restart Cinnamon
sco: Restairt Cinnamon

en: Looking Glass
sco: Leukin Gless

en: Restore all settings to default
sco: Cower aw settins back tae default

en: Connect to...
sco: Connect tae...

en: Please enter a command:
sco: Please pit in a commaund:

en: Hold <Super> to enter snap mode
sco: Haud <Super> tae enter snap mode

en: Hold <Alt> to enter snap mode
sco: Haud <Alt> tae enter snap mode

en: Hold <Ctrl> to enter snap mode
sco: Haud <Ctrl> tae enter snap mode

en: Hold <Shift> to enter snap mode
sco: Haud <Shift> tae enter snap mode

en: Restore
sco: Cower back

en: Move to left workspace
sco: Muive tae left warkspace

en: Move to right workspace
sco: Muive tae richt warkspace

en: Visible on all workspaces
sco: Veesible on aw warkspaces

en: Move to a new workspace
sco: Muive tae a new warkspace

en: Move to monitor %d
sco: Muive tae monitor %d

en: Only on this workspace
sco: Ainly on this warkspace

en: Screen Reader
sco: Screen leugher

en: Sticky Keys
sco: Claggie Keys

en: Slow Keys
sco: Slaw Keys

en: Bounce Keys
sco: Bunce Keys

en: Mouse Keys
sco: Moose Keys

en: Universal Access Settings
sco: Universal Access Settins

en: High Contrast
sco: Heich Contrast

en: Large Text
sco: Lairge Text

en: Date and Time Settings
sco: Date an Time Settins

en: Move to the other monitor
sco: Move tae the other monitor

en: Move to another workspace
sco: Move tae anither wirkspace

en: Power management
sco: Pouer guideship

en: Power management: inhibited
sco: Pouer guideship: inhibitit

en: Power management: active
sco: Pouer guideship: acteeve

en: Power management is already inhibited by another program
sco: Pouer guideship is awready inhibitit bi anither program

en: Power management: inhibited by another program
sco: Pouer guideship: inhibitit bi anither program

en: Show Keyboard Layout
sco: Shaw Keyboard Ootset

en: Show Character Table
sco: Shaw Chairacter Table

en: Keyboard Settings
sco: Keyboard Settins

en: Add to panel
sco: Add tae panel

en: Add to desktop
sco: Add tae desktap

en: Remove from favorites
sco: Remuive frae favourites

en: Add to favorites
sco: Add tae favourites

en: Uninstall
sco: Uninstaw

en: Open with
sco: Open wi

en: Other application...
sco: ither application...

en: All Applications
sco: Aw Applications

en: Logout
sco: Logoot

en: Leave the session
sco: Lea' the session

en: Type to search...
sco: Teep tae rake...

en: <unknown>
sco: <unkent>

en: disconnecting...
sco: disconnectin...

en: connecting...
sco: connectin...

en: firmware missing
sco: firmware amissin

en: connection failed
sco: connection failt

en: More
sco: mair

en: Connected (private)
sco: Connectit (preevat)

en: Wifi
sco: WiFi

en: Auto wireless
sco: Auto wierless

note: network@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Network Manager
sco: Netwark Manager

en: Enable networking
sco: Enable netwarkin

en: Wired
sco: Wierd

en: Wireless
sco: Wierless

en: Network Settings
sco: Netwark Settins

en: Network Connections
sco: Netwark Connections

en: Connection failed
sco: Connection failt

en: Activation of network connection failed
sco: Activation o netwark connection failt

en: Networking is disabled
sco: Netwarkin is disabled

en: No connection
sco: Nae connection

en: Connecting to the cellular network...
sco: Connectin tae the cellular netwark...

en: Connecting to the wireless network...
sco: Connectin tae the wierless netwark...

en: Connecting to the wired network...
sco: Connectin tae the wierd netwark...

en: Connecting to the VPN...
sco: Connectin tae the VPN...

en: Connecting to the network...
sco: Connectin tae the netwark...

en: Connected to the wireless network
sco: Connectit tae the wierless netwark

en: Wireless connection
sco: Wierless connection

en: Connected to the wired network
sco: Connectit tae the wierd netwark

en: Connected to the cellular network
sco: Connectit tae the cellular netwark

en: Connected to the VPN
sco: Connectit tae the VPN

en: Connected to the network
sco: Connectit tae the netwark

en: No notifications
sco: Nae notifications

en: Click to toggle the on-screen keyboard
sco: Sneck  tae toggle the on-screen keyboard

en: Click to enable the on-screen keyboard
sco: Sneck tae enable the on-screen keyboard

en: Launch
sco: Lench

en: Mouse
sco: Moose

en: Brightness
sco: Brichtness

en: Keyboard backlight
sco: Keyboard back-licht

en: Power Settings
sco: Pouer Settins

en: Charging - %d hour until fully charged | Charging - %d hours until fully charged
sco[0]: Chairgin - %d oor tae fully chairged
sco[1]: Chairgin - %d oor tae fully chairged

en: Charging - %d %s %d %s until fully charged
sco: Chairgin - %d %s %d %s tae fully chairged

en: hour | hours
sco[0]: oor
sco[1]: oor

en: minute | minutes
sco[0]: meenit
sco[1]: meenit

en: Charging - %d minute until fully charged | Charging - %d minutes until fully charged
sco[0]: Chairgin - %d meenit tae fully chairged
sco[1]: Chairgin - %d meenit tae fully chairged

en: Fully charged
sco: Fully chairged

en: Using battery power
sco: Uisin battery pouer

en: Using battery power - %d hour remaining | Using battery power - %d hours remaining
sco[0]: Uisin battery pouer - %d oor remeenin
sco[1]: Uisin battery poeer - %d oor remeenin

en: Using battery power - %d %s %d %s remaining
sco: Uisin battery pouer - %d %s %d %s remeenin

en: Using battery power - %d minute remaining | Using battery power - %d minutes remaining
sco[0]: Uisin battery pouer - %d meenit remeenin
sco[1]: Uisin battery pouer - %d meenit remeenin

en: No recent documents
sco: Nae recent documents

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Removable drives
sco: Remuivable drives

en: Open file manager
sco: Appen file manager

en: Hi there!
sco: Hullo thare!

en: YOU PRESSED THE BUTTON!!!
sco: YE PUSHIT THE BUTTON!!!

en: YOU USED THE HOTKEY!!!
sco: YE UISED THE HOTKEY!!!

en: Click to pause the slideshow
sco: Knick tae pause the slide-shaw

en: Click to resume the slideshow
sco: Knick tae resume the slide-shaw

en: The slideshow is disabled
sco: The slide-shaw is disabled

en: Slideshow
sco: Slide-shaw

en: Next Background
sco: Neist Backgrund

en: Background Settings
sco: Backgrund Settins

en: Playing
sco: Playin

en: Stopped
sco: Stappit

en: Unknown Artist
sco: Unkent Airtist

en: Unknown Album
sco: Unkent Album

en: Unknown Title
sco: Unkent Teetle

en: Stop
sco: Stap

en: Next
sco: Neist

en: Consecutive Playing
sco: Efter-ither Playing

en: No Shuffle
sco: Nae Shuffle

en: Open Player
sco: Appen Player

en: Quit Player
sco: Quat Player

en: Repeat All
sco: Repeat Aw

en: Mute output
sco: Mute ootput

en: Output device
sco: Ootput device

en: Microphone
sco: Microfone

en: Sound Settings
sco: Soond Settings

en: Are you sure you want to delete all items from the trash?
sco: Are ye sure ye want tae delete aw items fae the trash?

en: This operation cannot be undone.
sco: This operation cannae be undone.

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Trash
sco: Bin

en: Empty Trash
sco: Empty Bin

en: Open Trash
sco: Open Bin

en: Log Out...
sco: Log Oot...

en: Power Off...
sco: Pouer Aff...

en: Processor
sco: Processer

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Show desktop
sco: Shaw desktap

en: Copying %s
sco: Copyin' %s

en: Removing live configuration (packages)
sco: Removin' live configurments (packages)

en: Please enter your password
sco: Please inter yer tryst-word

en: Please wait, this can take some time
sco: Please wait, this can tek some time

en: Application removed successfully
sco: Applicatioun removit succesfully

en: This menu item is not associated to any package. Do you want to remove it from the menu anyway?
sco: This menu item disnae belong tae onie package. Dae ye want tae remove it fae the menu onyway?

en: The following packages will be removed:
sco: The followin' packages will be removit:

en: Packages to be removed
sco: Packages tae be removit

en: _Restart...
sco: _Restert...

en: Drivers cannot be installed.
    Please connect to the Internet or insert the Linux Mint installation DVD (or USB stick).
sco: Drivers cannae be installit.
    Please connect tae the internet or insert the Linux Mint installation DVD (or USB stick)

en: Applying changes...
sco: Applyin' changes...

en: This device is using the recommended driver.
sco: This device is usin' the recommended driver.

en: This device is using an alternative driver.
sco: This device is usin' an alternative driver.

en: This device is using a manually-installed driver.
sco: This device is usin' a manually-installit driver.

en: This device is not working.
sco: This device isnae workin'.

en: Continue using a manually installed driver
sco: Continue usin' a manually installit driver

en: open-source
sco: appen-source

en: requires a connection to the Internet
sco: requeres a connection tae the internet

en: Do not use the device
sco: Dinnae use the device

en: Processor microcode
sco: Processer microcode

en: Do not update the CPU microcode
sco: Dinna update yon CPU microcode

en: You need to restart the computer to complete the driver changes.
sco: You need tae restert the computer tae complete the driver changes.

en: %(count)d proprietary driver in use. | %(count)d proprietary drivers in use.
sco[0]: %(count)d proprietary driver bein' used.
sco[1]: %(count)d proprietary drivers bein' used.

en: No proprietary drivers are in use.
sco: Nae proprietary drivers are bein' used.

en: Manage the drivers for your devices
sco: Manage the drivers fer yer devices

en: Please type the domain name you want to block
sco: Please type the domaine name ye want tae block

en: Domain name
sco: Domaine name

en: Invalid Domain
sco: Invaled Domaine

en: %s is not a valid domain name.
sco: %s isnae a valed domaine name

en: Domain names must start and end with a letter or a digit, and can only contain letters, digits, dots and hyphens.
sco: Domaine names hae tae stairt an' end wi' a letter or a nummer, an' can only contain letters, nummers, dots an' hyphens.

en: Example: my.number1domain.com
sco: Exaimple: my.nummer1domaine.com

en: Domain Blocker
sco: Domaine Blocker

en: Blocked domains
sco: Blockit domaines

en: Block access to selected domain names
sco: Block access tae selectit domaine names

en: Parental Control
sco: Parental Reinin-in

en: [loading album information]
sco: [lading album speirins]

en: Cluster %s identified!
sco: [[Slump]] %s kannt!

en: Looking up the metadata for cluster %s...
sco: Speirin for metadata o the [[slump]] %s...

en: File %s identified!
sco: File %s kannt!

en: Looking up the PUID for file %s...
sco: Speirin for PUID o the file %s...

en: Looking up the metadata for file %s...
sco: Speirin for metadata o the file %s...

en: %s is ready
sco: %s is redd

[ctx: fastest_lap]
en: %s by %s
sco: %s bi %s

[ctx: addons]
note: I18N: as in: The Old Island by Johannes Sjolund
en: %s by %s
sco: %s bi %s
