Thunar - en to ur translation catalogue (3808 entries)

en: Open the bulk rename dialog
ur: بلک ری نیم ڈائیلاگ کھولیں

en: Run in daemon mode
ur: daemon انداز میں چلائیں

en: Run in daemon mode (not supported)
ur: daemon انداز میں چلانا (معاونت نہیں ہے)

en: Quit a running Thunar instance
ur: چلتے ہوئے تھنر کو بند کریں

en: Quit a running Thunar instance (not supported)
ur: چلتے ہوئے تھنر کو بند کریں (معاونت نہیں ہے)

note: setup application name
en: Thunar
ur: تھنر

en: Thunar: Failed to open display: %s
ur: تھنر: ڈسپلے کھولنے میں ناکامی: %s

note: yep, there's an error, so print it
en: Thunar: %s
ur: تھنر: %s

en: The Thunar development team. All rights reserved.
ur: تھنر ترقیاتی ٹیم. تمام حقوق محفوظ ہیں.

en: Written by Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.
ur: Benedikt Meurer نے لکھا <benny@xfce.org>.

en: Arran_ge Items
ur: عناصر کو ترتیب دیں

en: Sort By _Name
ur: _نام سے ترتیب دیں

en: Keep items sorted by their name
ur: عناصر کو نام کے لحاظ سے ترتیب دیں

en: Sort By _Size
ur: _حجم سے ترتیب دیں

en: Keep items sorted by their size
ur: عناصر کو ان کے حجم کے لحاظ سے ترتیب دیں

en: Sort By _Type
ur: _قسم سے ترتیب دیں

en: Keep items sorted by their type
ur: عناصر کو ان کی قسم کے لحاظ سے ترتیب دیں

en: Sort By Modification _Date
ur: _تبدیلی کی تاریخ سے ترتیب دیں

en: Keep items sorted by their modification date
ur: عناصر کو تاریخِ تبدیلی کے لحاظ سے ترتیب دیں

en: _Ascending
ur: ترتیبِ صعودی

en: Sort items in ascending order
ur: عناصر کو صعودی ترتیب دیں

en: _Descending
ur: ترتیبِ نزولی

en: Sort items in descending order
ur: عناصر کو نزولی ترتیب دیں

note: display an error message to the user
en: Failed to launch operation
ur: عمل چلانے میں ناکامی

note: tell the user that we were unable to launch the file specified
en: Failed to open "%s"
ur: کھولنے میں ناکامی "%s"

en: Failed to open "%s": %s
ur: "%s": %s کو کھولنے میں ناکامی

note: display an error message
en: Failed to rename "%s"
ur: "%s" کا نام بدلنے میں ناکامی

en: New Folder
ur: نیا فولڈر

en: Create New Folder
ur: نیا فولڈر بنائیں

en: New File
ur: نئی فائل

note: generate a title for the create dialog
en: Create Document from template "%s"
ur: ٹیمپلیٹ سے دستاویز بنائیں "%s"

en: Copying files...
ur: فائلیں کاپی کی جارہی ہیں...

en: Are you sure that you want to
    permanently delete "%s"?
ur: کیا آپ واقعی "%s" کو ہمیشہ
    کے لیے حذف کرنا چاہتے ہیں؟

en: Are you sure that you want to permanently
    delete the selected file? | Are you sure that you want to permanently
    delete the %u selected files?
ur[0]: کیا آپ واقعی منتخب کردہ فائل کو ہمیشہ کے لیے
    حذف کرنا چاہتے ہیں؟
ur[1]: کیا آپ واقعی منتخب کردہ %u فائلوں کو ہمیشہ
    کے لیے حذف کرنا چاہتے ہیں؟

en: If you delete a file, it is permanently lost.
ur: اگر آپ نے فائل حذف کی تو یہ ہمیشہ کے لیے ختم ہوجائے گی.

en: Deleting files...
ur: فائلیں حذف کی جارہی ہیں...

en: Moving files into the trash...
ur: فائلوں کو ردی میں منتقل کیا جارہا ہے...

en: Creating files...
ur: فائلیں بنائی جارہی ہیں...

en: Creating directories...
ur: ڈائریکٹریاں بنائی جارہی ہیں...

en: Remove all files and folders from the Trash?
ur: ردی سے تمام فائلیں اور فولڈر حذف کریں؟

note: append the "Empty Trash" menu action prepare the menu item
en: _Empty Trash
ur: _ردی خالی کریں

en: If you choose to empty the Trash, all items in it will be permanently lost. Please note that you can also delete them separately.
ur: ردی خالی کرنے پر اس میں موجود تمام عناصر ہمیشہ کے لیے ضائع ہوجائیں گے. یاد رہے کہ آپ انہیں ایک ایک کرکے بھی حذف کرسکتے ہیں.

en: Emptying the Trash...
ur: ردی خالی کی جارہی ہے...

en: Failed to determine the original path for "%s"
ur: "%s" کے اصل پاتھ کے تعین میں ناکامی

en: Restoring files...
ur: فائلیں بحال کی جارہی ہیں...

en: Failed to set default application for "%s"
ur: "%s" کے لیے طے شدہ اطلاقیہ سیٹ کرنے میں ناکامی

en: The selected application is used to open this and other files of type "%s".
ur: منتخب اطلاقیہ یہ اور "%s" قسم کی دوسری فائلوں کو کھولنے کے کام آتا ہے.

en: No application selected
ur: کوئی اطلاقیہ منتخب نہیں

en: Open With
ur: کھولیں بذریعہ

note: create the "Custom command" expand
en: Use a _custom command:
ur: م_خصوص کمانڈ استعمال کریں:

en: Use a custom command for an application that is not available from the above application list.
ur: اوپر کی فہرست میں غیر دستیاب اطلاقیوں کے لیے کمانڈ مختص کریں.

note: create the "Custom command" button
en: _Browse...
ur: _انتخاب

note: create the "Use as default for this kind of file" button
en: Use as _default for this kind of file
ur: اس قسم ک_ی فائلوں کے لیے طے شدہ

note: display an error to the user
en: Failed to add new application "%s"
ur: نیا اطلاقیہ شامل کرنے میں ناکامی "%s"

note: append the "Remove Launcher" item
en: _Remove Launcher
ur: _لاؤنچر حذف کریں

note: update the header label
en: Open <i>%s</i> and other files of type "%s" with:
ur: <i>%s</i> کو اور "%s" قسم کی دوسری فائلوں کو کھولیں بذریعہ:

en: Browse the file system to select an application to open files of type "%s".
ur: "%s" قسم کی فائلوں کو کھولنے کے لیے فائل سسٹم میں اطلاقیہ تلاش کریں.

en: Change the default application for files of type "%s" to the selected application.
ur: "%s" قسم کی فائلوں کا طے شدہ اطلاقیہ منتخب کردہ اطلاقیہ سے تبدیل کریں.

en: Are you sure that you want to remove "%s"?
ur: کیا آپ واقعی "%s" کو حذف کرنا چاہتے ہیں؟

en: This will remove the application launcher that appears in the file context menu, but will not uninstall the application itself.
    
    You can only remove application launchers that were created using the custom command box in the "Open With" dialog of the file manager.
ur: یہ فائل کے کونٹیکسٹ مینیو میں ظاہر ہونے والے اطلاقیہ لاؤنچر کو حذف کرے گا، مگر اطلاقیہ کو ان انسٹال نہیں کرے گا
    
    آپ صرف اطلاقیہ لاؤنچر کو جو صوابدیدی کمانڈ بکس کے ذریعے بنائے گئے تھے فائل منیجر کے "کھولیں بذریعہ" ڈائیلاگ سے حذف کرسکتے ہیں.

note: #-#-#-#-#  0 (Thunar)  #-#-#-#-# display an error to the user
en: Failed to remove "%s"
ur: "%s" کو حذف کرنے میں ناکامی

en: Select an Application
ur: اطلاقیہ منتخب کریں

en: All Files
ur: تمام فائلیں

en: Executable Files
ur: اطلاقی فائلیں

en: Perl Scripts
ur: پرل سکرپٹ

en: Python Scripts
ur: پائتھن سکرپٹ

en: Ruby Scripts
ur: روبی سکرپٹ

en: Shell Scripts
ur: شیل سکرپٹ

en: None available
ur: دستیاب نہیں

en: Recommended Applications
ur: مجوزہ اطلاقیے

en: Other Applications
ur: دوسرے اطلاقیے

note: tell the user that we cannot paste
en: There is nothing on the clipboard to paste
ur: پیسٹ کرنے کے لیے کلپ بورڈ میں کچھ نہیں ہے

en: Configure Columns in the Detailed List View
ur: تفصیلی فہرست منظر میں کالم مرتب کریں

en: Visible Columns
ur: مخفی کالم

note: create the top label for the column editor dialog
en: Choose the order of information to appear in the
    detailed list view.
ur: تفصیلی فہرست منظر میں معلومات کی ترتیبِ
    ظہور کو مرتب کریں.

note: create the "Move Up" button
en: Move _Up
ur: _اوپر کریں

note: create the "Move Down" button
en: Move Dow_n
ur: __نیچے کریں

note: create the "Show" button
en: _Show
ur: _ظاہر کریں

note: create the "Hide" button
en: Hi_de
ur: چھ_پائیں

note: create the "Use Default" button
en: Use De_fault
ur: طے شدہ استعمال کریں

en: Column Sizing
ur: کالم سائزنگ

note: create the label that explains the column sizing option
en: By default columns will be automatically expanded if
    needed to ensure the text is fully visible. If you dis-
    able this behavior below the file manager will always
    use the user defined column widths.
ur: بہ ضرورت طے شدہ طور پر متن کے بہتر منظر کے لیے کالم
    خود کار طور پر پھیلا دیے جاتے ہیں اگر آپ ذیل میں اس عمل
    کو معطل کردیں گے تو فائل منیجر ہمیشہ آپ کی متعین کردہ
    کالم کی چوڑائی استعمال کرے گا.

note: create the "Automatically expand columns as needed" button
en: Automatically _expand columns as needed
ur: کالم خود کار پ_ھیلائیں

en: Compact directory listing
ur: مختصر ڈائریکٹری فہرست کاری

en: Compact view
ur: مختصر منظر

en: C_reate
ur: _بنائیں

en: Enter the new name:
ur: نیا نام لکھیں:

note: display an error message
en: Cannot convert filename "%s" to the local encoding
ur: فائل کے نام "%s" کو لوکل انکوڈنگ سے نہیں بدلا جاسکتا

en: Invalid filename "%s"
ur: غلط فائل نام "%s"

note: LaunchFiles() invoked without a valid working directory
en: The working directory must be an absolute path
ur: کام کی ڈائریکٹری کو براہ راست پاتھ پر ہونا چاہیے

note: LaunchFiles() invoked with an empty filename list
en: Atleast one filename must be specified
ur: کم سے کم ایک فائل کا نام متعین ہونا چاہیے

en: Configure _Columns...
ur: کال_م مرتب کریں...

en: Configure the columns in the detailed list view
ur: تفصیلی فہرست منظر میں کالم مرتب کریں

en: Detailed directory listing
ur: تفصیلی ڈائریکٹری فہرست کاری

en: Details view
ur: تفصیلی منظر

note: create a new dialog window
en: Rename "%s"
ur: تبدیلیء نام "%s"

en: _Yes
ur: _ہاں

en: Yes to _all
ur: _سب ہاں

en: _No
ur: _نہیں

en: N_o to all
ur: س_ب نہیں

en: _Retry
ur: _پھر کوشش

en: _Cancel
ur: _مسترد

note: setup the confirmation dialog
en: Confirm to replace files
ur: فائلوں کی تبدیلی کی تصدیق

en: _Skip
ur: ن_ظر انداز

en: Replace _All
ur: _سب تبدیل

en: _Replace
ur: _تبدیل

en: This folder already contains a file "%s".
ur: فولڈر میں پہلے ہی "%s" فائل ہے.

en: ReplaceDialogPart1|Do you want to replace the existing file
ur: کیا آپ موجود فائل کو

note: #-#-#-#-#  0 (Thunar)  #-#-#-#-# Fourth box (size, volume, free space)
en: Size:
ur: حجم:

en: Modified:
ur: تبدیل شدہ:

en: ReplaceDialogPart2|with the following file?
ur: مندرجہ ذیل فائل سے بدلنا چاہتے ہیں؟

en: _Copy here
ur: یہی_ں کاپی کریں

en: _Move here
ur: یہ_یں منتقل کریں

en: _Link here
ur: -یہاں ربط بنائیں

note: display an error to the user display an error message to the user
en: Failed to execute file "%s"
ur: فائل "%s" کو چلانے میں ناکامی

en: Name only
ur: صرف نام

en: Suffix only
ur: صرف سفیکس

en: Name and Suffix
ur: نام اور سفیکس

en: Date Accessed
ur: تاریخ رسائی

en: MIME Type
ur: MIME قسم

en: Name
ur: نام

en: Owner
ur: مالک

note: Permissions chooser
en: Permissions
ur: اجازتیں

en: Size
ur: حجم

en: File
ur: فائل

en: File Name
ur: فائل کا نام

note: #-#-#-#-#  25 (Thunar)  #-#-#-#-# ...and a special display name
en: File System
ur: فائل سسٹم

en: The root folder has no parent
ur: روٹ فولڈر کا کوئی ذیل نہیں ہے

note: #-#-#-#-#  25 (Thunar)  #-#-#-#-# TRANSLATORS: `Exec' is a field name in a .desktop file. You should leave it as-is.
en: No Exec field specified
ur: کوئی Exec فیلڈ متعین نہیں کی گئی

note: #-#-#-#-#  25 (Thunar)  #-#-#-#-# TRANSLATORS: `URL' is a field name in a .desktop file. You should leave it as-is.
en: No URL field specified
ur: کوئی URL فیلڈ متعین نہیں کی گئی

en: Invalid desktop file
ur: ناموزوں ڈیسک ٹاپ فائل

en: Go to the previous visited folder
ur: سابقہ دیکھے گئے فولڈ میں جائیں

note: #-#-#-#-#  0 (Thunar)  #-#-#-#-# create the "forward" action
en: Forward
ur: آگے

en: Go to the next visited folder
ur: اگلے دیکھے گئے فولڈر میں جائیں

en: Icon based directory listing
ur: آئکن بیسڈ ڈائریکٹری فہرست کاری

en: Icon view
ur: آئکن منظر

en: The file "%s" already exists
ur: فائل "%s" پہلے سے موجود ہے

note: tell the user that we're preparing to unlink the files
en: Preparing...
ur: تیاری...

note: #-#-#-#-#  0 (Thunar)  #-#-#-#-# Copy/link name for n <= 3
en: copy of %s
ur: کاپی برائے %s

en: link to %s
ur: ربط تا %s

en: another copy of %s
ur: دوسری کاپی برائے %s

en: another link to %s
ur: دوسرا ربط برائے %s

en: third copy of %s
ur: تیسری کاپی برائے %s

en: third link to %s
ur: تیسرا ربط برائے %s

note: if we had no match on the NAMES, try the "%uth copy of %s" pattern
en: %uth copy of %s
ur: %uویں کاپی برائے %s

en: %uth link to %s
ur: %uواں ربط برائے %s

note: #-#-#-#-#  25 (Thunar)  #-#-#-#-# no "ask-replace" handler, fallback to "ask"
en: The file "%s" already exists. Would you like to replace it?
    
    If you replace an existing file, its contents will be overwritten.
ur: فائل "%s" پہلے ہی موجود ہے، کیا آپ اسے بدلنا چاہتے ہیں؟
    
    اگر آپ اسے بدلیں گے تو پہلی فائل کا مواد نئی فائل سے بدل دیاجائے گا.

en: Do you want to overwrite it?
ur: کیا آپ اس کے اوپر لکھنا چاہتے ہیں؟

en: Do you want to skip it?
ur: کیا آپ اسے نظر انداز کرنا چاہتے ہیں؟

note: #-#-#-#-#  0 (Thunar)  #-#-#-#-# * CASE 1: nothing selected or atleast one directory in the selection ** ** - "Open", "Open in n New Windows" and "Open in n New Tabs" actions * Prepare "Open" label append the "Open" menu action
en: _Open
ur: ک_ھولیں

en: Open With Other _Application...
ur: دو_سرے اطلاقیے سے کھولیں...

en: Choose another application with which to open the selected file
ur: منتخب فائل کو کھولنے کے لیے دوسرا اطلاقیہ منتخب کریں

en: Failed to open file "%s"
ur: فائل "%s" کھولنے میں ناکامی

note: we can just tell that n files failed to open
en: Failed to open %d file | Failed to open %d files
ur[0]: %d فائل کھولنے میں ناکامی
ur[1]: %d فائلیں کھولنے میں ناکامی

en: Are you sure you want to open all folders?
ur: کیا آپ واقعی تمام فولڈر کھولنا چاہتے ہیں؟

en: This will open %d separate file manager window. | This will open %d separate file manager windows.
ur[0]: یہ %d کی الگ فائل منیجر ونڈو کھولے گا.
ur[1]: یہ %d کی الگ فائل منیجر ونڈو کھولے گا.

en: Open %d New Window | Open %d New Windows
ur[0]: %d کو نئی ونڈو میں کھولیں
ur[1]: %d کو نئی ونڈوز میں کھولیں

en: Open the selected directory in %d new window | Open the selected directories in %d new windows
ur[0]: منتخب کردہ ڈائریکٹریوں کو %d نئی ونڈو میں کھولیں
ur[1]: منتخب کردہ ڈائریکٹریوں کو %d نئی ونڈوز میں کھولیں

en: Open the selected directory in a new window
ur: منتخب ڈائریکٹری کو نئی ونڈو میں کھولیں

en: Open the selected file | Open the selected files
ur[0]: منتخب کردہ فائل کھولیں
ur[1]: منتخب کردہ فائلیں کھولیں

en: _Execute
ur: ا_طلاق

en: Execute the selected file | Execute the selected files
ur[0]: منتخب فائل جو چلائیں
ur[1]: منتخب فائلوں کو چلائیں

note: turn the "Open" action into "Open With DEFAULT"
en: _Open With "%s"
ur: ک_ھولیں بذریعہ "%s"

en: Use "%s" to open the selected file | Use "%s" to open the selected files
ur[0]: منتخب فائل کو چلانے کے لیے "%s" کا استعمال کریں
ur[1]: منتخب فائلوں کو چلانے کے لیے "%s" کا استعمال کریں

en: _Open With Other Application...
ur: دو_سرے اطلاقیے سے کھولیں...

en: _Open With Default Applications
ur: _طے شدہ اطلاقیہ سے کھولیں

en: Open the selected file with the default application | Open the selected files with the default applications
ur[0]: منتخب فائل کو طے شدہ اطلاقیہ میں کھولیں
ur[1]: منتخب فائلوں کو طے شدہ اطلاقیوں میں کھولیں

en: Open With "%s"
ur: کھولیں بذریعہ "%s"

en: Failed to mount "%s"
ur: "%s" کو ماؤنٹ کرنے میں ناکامی

en: Desktop (Create Link) | Desktop (Create Links)
ur[0]: ڈیسک ٹاپ (ربط بنائیں)
ur[1]: ڈیسک ٹاپ (روابط بنائیں)

en: Create a link to the selected file on the desktop | Create links to the selected files on the desktop
ur[0]: منتخب فائل کا ڈیسک ٹاپ پر ربط بنائیں
ur[1]: منتخب فائلوں کا ڈیسک ٹاپ پر ربط بنائیں

en: Send the selected file to "%s" | Send the selected files to "%s"
ur[0]: منتخب فائل کو "%s" کی طرف ارسال کریں
ur[1]: منتخب فائلوں کو "%s" کی طرف ارسال کریں

en: %d item (%s), Free space: %s | %d items (%s), Free space: %s
ur[0]: %d عنصر (%s)، خالی جگہ %s
ur[1]: %d عناصر (%s)، خالی جگہ %s

note: just the standard text
en: %d item, Free space: %s | %d items, Free space: %s
ur[0]: %d عنصر، خالی جگہ %s
ur[1]: %d عناصر، خالی جگہ %s

en: %d item | %d items
ur[0]: %d عنصر
ur[1]: %d عناصر

en: "%s" broken link
ur: "%s" ٹوٹا ربط

en: "%s" (%s) link to %s
ur: "%s" (%s) ربط تا %s

note: TRANSLATORS: Try to come up with a short translation of "Original Path" (which is the path * where the trashed file/folder was located before it was moved to the trash), otherwise the * properties dialog width will be messed up.
en: Original Path:
ur: اصل پاتھ:

note: only non-folders are selected
en: %d item selected (%s) | %d items selected (%s)
ur[0]: %d منتخب عنصر (%s)
ur[1]: %d منتخب عناصر (%s)

note: append the "Open in New Window" menu action
en: Open in New Window
ur: نئی ونڈو میں کھولیں

note: append the "Create Folder" menu action
en: Create _Folder...
ur: _فولڈر بنائیں...

en: Delete all files and folders in the Trash
ur: ردی میں موجود تمام فائلیں اور فولڈر حذف کریں

en: Paste Into Folder
ur: فولڈر کے اندر پیسٹ کریں

en: _Properties...
ur: _خصوصیات

en: Spacing
ur: خلا

en: The amount of space between the path buttons
ur: پاتھ بٹنوں کے درمیان خلا کی مقدار

en: Open "%s" in this window
ur: "%s" کو اسی ونڈو میں کھولیں

en: Open "%s" in a new window
ur: "%s" کو نئی ونڈو میں کھولیں

en: Create a new folder in "%s"
ur: "%s" میں نیا فولڈر بنائیں

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into "%s"
ur: سابقہ کٹ یا کاپی کمانڈ سے منتخب کردہ فائلوں کو "%s" میں کاپی یا منتقل کریں

en: View the properties of the folder "%s"
ur: فولڈر "%s" کی خصوصیات دیکھیں

en: Open Location
ur: مقام کھولیں

en: _Location:
ur: م_قام:

en: Reload the current folder
ur: حالیہ فولڈر تازہ کریں

en: Icon size
ur: آئکن کا حجم

en: The icon size for the path entry
ur: پاتھ انٹری کے لیے آکن کا حجم

en: Owner:
ur: مالک:

en: Program:
ur: پروگرام:

en: Allow this file to _run as a program
ur: اس فائل کو بطور پروگرام _چلائیں

en: Allowing untrusted programs to run
    presents a security risk to your system.
ur: غیر مصدقہ پروگراموں کو چلانے کی اجازت دیتا ہے
    مگر آپ کے کمپیوٹر کی حفاظت کے لیے خطرہ ہے

en: The folder permissions are inconsistent, you
    may not be able to work with files in this folder.
ur: فولڈر کے اجازوں میں تضاد ہے، آپ شاید اس فولڈر
    میں فائلوں کے ساتھ کام نہیں کرسکیں گے.

en: Click here to automatically fix the folder permissions.
ur: فولڈر کے اجازے خود کار فکس کرنے کے لیے یہاں کلک کریں.

en: Please wait...
ur: انتظار فرمائیں...

en: Stop applying permissions recursively.
ur: تکراری اجازوں کا اطلاق روکیں.

note: #-#-#-#-#  0 (Thunar)  #-#-#-#-# allocate the question dialog
en: Question
ur: سوال

en: Apply recursively?
ur: تکراری اطلاق؟

en: Do you want to apply your changes recursively to
    all files and subfolders below the selected folder?
ur: کیا آپ ذیل میں منتخب کردہ فولڈر کی تمام فائلوں اور ذیلی
    فولڈروں میں اپنی تبدیلیوں کا تکراری اطلاق کرنا چاہتے ہیں؟

en: Do _not ask me again
ur: _دوبارہ مت پوچھیں

en: If you select this option your choice will be remembered and you won't be asked again. You can use the preferences dialog to alter your choice afterwards.
ur: اگر آپ نے یہ آپشن منتخب کیا تو آپ کا یہ انتخاب یاد رکھا جائے گا اور آپ سے دوبارہ نہیں پوچھا جائے گا، آپ بعد میں اسے ترجیحات کے ڈائیلاگ سے بدل سکتے ہیں.

en: Unknown file owner
ur: نا معلوم فائل مالک

en: None
ur: کچھ نہیں

note: 0000
en: Write only
ur: صرف لکھنے کے لیے

note: #-#-#-#-#  0 (Thunar)  #-#-#-#-# 0002
en: Read only
ur: صرف پڑھنے کے لیے

note: 0004
en: Read & Write
ur: پڑھنے اور لکھنے کے لیے

en: Correct folder permissions automatically?
ur: فوڈر اجازوں کی خود کار تصحیح کریں؟

en: The folder permissions will be reset to a consistent state. Only users allowed to read the contents of this folder will be allowed to enter the folder afterwards.
ur: فولڈر کے اجازے اپنی ثابت حالت میں واپس کردیے جائیں گے، صرف وہ صارفیں جنہیں اس فولڈر کا مواد پڑھنے کی اجازت ہوگی وہی اس فولڈر میں داخل ہوسکیں گے.

en: File Manager Preferences
ur: فائل منیجر کی ترجیحات

note: Display
en: Display
ur: منظر

en: Default View
ur: طے شدہ منظر

en: View _new folders using:
ur: ن_یا فولڈر دکھائیں بذریعہ:

en: Icon View
ur: آئکن منظر

en: Detailed List View
ur: تفصیلی فہرست منظر

en: Compact List View
ur: مختصر فہرست منظر

en: Last Active View
ur: آخری فعال منظر

en: Never
ur: کبھی نہیں

en: Sort _folders before files
ur: فولڈروں کی فائلوں سے پہلے ترتیب

en: Select this option to list folders before files when you sort a folder.
ur: فولڈر مرتب کرنے پر فولڈروں کو فائلوں سے پہلے ترتیب دینے کے لیے یہ آپشن منتخب کریں

en: _Text beside icons
ur: مت_ن آئکن کے ساتھ

en: Select this option to place the icon captions for items beside the icon rather than below the icon.
ur: فائلوں کے نام ان کی آئکن کے نیچے کی بجائے ایک طرف دکھانے کے لیے یہ آپشن منتخب کریں.

note: #-#-#-#-#  28 (xfce4-datetime-plugin)  #-#-#-#-# * Date frame
en: Date
ur: تاریخ

note: Side Pane
en: Side Pane
ur: بغلی پٹی

en: Shortcuts Pane
ur: شارٹ کٹ پٹی

en: _Icon Size:
ur: _آئکن حجم:

en: Very Small
ur: انتہائی چھوٹا

en: Smaller
ur: بہت چھوٹا

en: Small
ur: چھوٹا

en: Normal
ur: سادہ

en: Large
ur: بڑا

en: Larger
ur: بہت بڑا

en: Very Large
ur: انتہائی بڑا

en: Show Icon _Emblems
ur: آئکن کی ع_لامتیں دکھائیں

en: Select this option to display icon emblems in the shortcuts pane for all folders for which emblems have been defined in the folders properties dialog.
ur: فولڈروں کی آئکن پر علامتیں ظاہر کرنے کے لیے یہ آپشن منتخب کریں، یہ علامتیں کسی بھی فولڈر کے خصوصیات ڈائیلاگ میں متعین کی جاسکتی ہیں.

en: Tree Pane
ur: شجری لوح

en: Icon _Size:
ur: _آئکن حجم:

en: Show Icon E_mblems
ur: آئکن کی علامتیں دکھائیں

en: Select this option to display icon emblems in the tree pane for all folders for which emblems have been defined in the folders properties dialog.
ur: فولڈروں کی آئکن پر علامتیں ظاہر کرنے کے لیے یہ آپشن منتخب کریں، یہ علامتیں کسی بھی فولڈر کے خصوصیات ڈائیلاگ میں متعین کی جاسکتی ہیں.

note: Behavior
en: Behavior
ur: سلوک

en: Navigation
ur: نیویگیشن

en: _Single click to activate items
ur: ایک_ کلک پر عناصر کی فعالیت

en: Specify the d_elay before an item gets selected
    when the mouse pointer is paused over it:
ur: عناصر پر ماؤس پؤائنٹر آنے پر عناصر کے
    انتخاب کا تاخیری وقت:

en: When single-click activation is enabled, pausing the mouse pointer over an item will automatically select that item after the chosen delay. You can disable this behavior by moving the slider to the left-most position. This behavior may be useful when single clicks activate items, and you want only to select the item without activating it.
ur: جب ایک کلک سلوک فعال ہو تو ماؤس کے پوائنٹر کو کسی عنصر پر ٹھہرانے سے معینہ وقت کے بعد وہ عنصر منتخب ہوجاتا ہے آپ اسے سلائیڈر کو بائیں طرف کے آخری نقطہ پر لے جاکر معطل کرسکتے ہیں، یہ سلوک اس وقت زیادہ مفید ہوتا ہے جب ایک کلک عنصر کو فعال کردے اور آپ اسے بغیر فعال کیے منتخب کرنا چاہتے ہوں.

en: Long
ur: طویل

en: _Double click to activate items
ur: عناصر کو فعال کرنے کے لیے _ڈبل کلک کریں

en: Folder Permissions
ur: فولڈر کا اجازہ

en: When changing the permissions of a folder, you
    can also apply the changes to the contents of the
    folder. Select the default behavior below:
ur: فولڈر کے اجازے بدلتے وقت آپ فولڈر میں موجود
    مواد میں بھی اس تبدیلی کا اطلاق کرسکتے ہیں
    ذیل میں طے شدہ سلوک منتخب کریں:

en: Ask everytime
ur: ہر دفعہ پوچھیں

en: Apply to Folder Only
ur: صرف فولڈر پر اطلاق کریں

en: Apply to Folder and Contents
ur: فولڈر اور اس کے مواد پر اطلاق کریں

en: Volume Management
ur: والیم ادارت

note: add check button to enable/disable auto mounting
en: Enable _Volume Management
ur: _والیم ادارت فعال کریں

en: <a href="volman-config:">Configure</a> the management of removable drives
    and media (i.e. how cameras should be handled).
ur: قابلِ فصل ڈرائیوز اور میڈیا کو <a href="volman-config:">مرتب</a> کریں
    (مثال کے طور پر کیمروں کو کس طرح ہینڈل کیا جائے)

note: tell the user that we failed to come up with the thunar-volman configuration dialog
en: Failed to display the volume management settings
ur: والیم ادارت کی ترتیبات دکھانے میں ناکامی

en: General
ur: عام

en: _Name:
ur: _نام:

note: Second box (kind, open with, link target)
en: Kind:
ur: نوعیت:

en: Link Target:
ur: ربط ہدف:

note: current location
en: Location:
ur: مقام:

note: Third box (deleted, modified, accessed)
en: Deleted:
ur: حذف شدہ:

en: Accessed:
ur: رسائی:

en: Volume:
ur: والیم:

en: Free Space:
ur: خالی جگہ:

note: Emblem chooser
en: Emblems
ur: علامتیں

note: allocate the icon chooser allocate the chooser dialog
en: Select an Icon for "%s"
ur: آئکن منتخب کریں برائے "%s"

en: Failed to change icon of "%s"
ur: "%s" کے لیے آئکن بدلنے میں ناکامی

note: update the properties dialog title
en: %s - Properties
ur: %s - خصوصیات

en: broken link
ur: ٹوٹا ربط

en: Properties
ur: خصوصیات

note: #-#-#-#-#  9 (orage)  #-#-#-#-# File menu stuff ********* File menu ********* File menu
en: _File
ur: _فائل

en: _Send To
ur: ار_سال تا

en: File Context Menu
ur: فائل کونٹیکسٹ مینیو

en: Include additional files in the list of files to be renamed
ur: نام بدلنے کے لیے اس فہرست میں مزید فائلیں شامل کریں

en: Clear
ur: صاف

en: Clear the file list below
ur: ذیل کی فائل لسٹ صاف کریں

en: _About
ur: _بابت

en: Display information about Thunar Bulk Rename
ur: تھنر بلک رینیم کی بابت معلومات ظاہر کریں

en: View the properties of the selected file
ur: منتخب فائل کی خصوصیات دیکھیں

en: Rename Multiple Files
ur: متعدد فائلوں کا نام بدلیں

note: add the "Rename Files" button
en: _Rename Files
ur: فائ_لوں کا نام بدلیں

en: Click here to actually rename the files listed above to their new names.
ur: اوپر دی گئی فائلوں کا نام ان کے نئے نام سے بدلنے کے لیے یہاں کلک کریں.

en: New Name
ur: نیا نام

en: Click here to view the documentation for the selected rename operation.
ur: نام بدلنے کے منتخب عمل کی دستاویزات دیکھنے کے لیے یہاں کلک کریں.

note: TRANSLATORS: You can test this string by temporarily removing thunar-sbr.* from $libdir/thunarx-2/, *              and opening the multi rename dialog by selecting multiple files and pressing F2.
en: No renamer modules were found on your system. Please check your
    installation or contact your system administrator. If you install Thunar
    from source, be sure to enable the "Simple Builtin Renamers" plugin.
ur: نام بدلنے کے کوئی ماڈیول آپ کے سسٹم میں نہیں پایا گیا، اپنی تنصیب
    چیک کریں یا مدیرِ نظام سے رابطہ کریں، اگر آپ نے تھنر کو مصدر سے نصب
    کیا ہے تو یقین کر لیں کہ "Simple Builtin Renamers" پلگ ان فعال ہے.

note: #-#-#-#-#  0 (Thunar)  #-#-#-#-# tell the user that we failed
en: Failed to open the documentation browser
ur: دستاویزات براؤزر کھولنے میں ناکامی

note: allocate the file chooser
en: Select files to rename
ur: نام بدلنے کے لیے فائلیں منتخب کریں

en: Video Files
ur: ویڈیو فائلیں

note: just popup the about dialog
en: Bulk Rename
ur: بلک رینیم

en: Thunar Bulk Rename is a powerful and extensible
    tool to rename multiple files at once.
ur: متعدد فائلوں کا نام بدلنے کے لیے تھنر
    بلک ری نیم ایک بہترین اوزار ہے.

en: Remove File | Remove Files
ur[0]: فائل حذف کریں
ur[1]: فائلیں حذف کریں

en: Remove the selected file from the list of files to be renamed | Remove the selected files from the list of files to be renamed
ur[0]: منتخب فائل کو تبدیلیء نام کی فہرست سے خارج کریں
ur[1]: منتخب فائلوں کو تبدیلیء نام کی فہرست سے خارج کریں

note: change title to reflect the standalone status
en: Bulk Rename - Rename Multiple Files
ur: بلک رینیم - اجتماعی مبدل نام

en: Failed to rename "%s" to "%s".
ur: "%s" کا نام "%s" سے بدلنے میں ناکامی.

en: You can either choose to skip this file and continue to rename the remaining files, or revert the previously renamed files to their previous names, or cancel the operation without reverting previous changes.
ur: آپ یا تو اس فائل کو نظر انداز کرسکتے ہیں اور باقی فائلوں کا نام بدلنے کے عمل کو جاری رکھ سکتے ہیں، یا پچھلی تبدیل شدہ فائلوں کا نام سابقہ نام پر واپس کرسکتے ہیں، یا سابقہ تبدیلیوں کو واپس کیے بغیر یہ عمل ملتوی کرسکتے ہیں.

en: _Revert Changes
ur: ت_بدیلیاں واپس لیں

en: _Skip This File
ur: ا_س فائل کو چھوڑیں

en: Do you want to skip this file and continue to rename the remaining files?
ur: کیا آپ اس فائل کو نظر انداز کر کے باقی فائلوں کا نام بدلنے کے عمل کو جاری رکھنا چاہتے ہیں؟

en: Trash is empty
ur: ردی خالی ہے

en: Side Pane (Create Shortcut) | Side Pane (Create Shortcuts)
ur[0]: بغلی پٹی (شارٹ کٹ بنائیں)
ur[1]: بغلی پٹی (شارٹ کٹ بنائیں)

en: Add the selected folder to the shortcuts side pane | Add the selected folders to the shortcuts side pane
ur[0]: منتخب کردہ فولڈر کو بغلی پٹی کے شارٹ کٹس میں شامل کریں
ur[1]: منتخب کردہ فولڈروں کو بغلی پٹی کے شارٹ کٹس میں شامل کریں

en: _Eject
ur: _نکالیں

en: _Remove Shortcut
ur: _شارٹ کٹ حذف کریں

note: append the rename menu item
en: Re_name Shortcut
ur: شار_ٹ کٹ کا نام بدلیں

en: The path "%s" does not refer to a directory
ur: پاتھ "%s" ڈائریکٹری نہیں ہے

note: display an error message to the user
en: Failed to add new shortcut
ur: نیا شارٹ کٹ شامل کرنے میں ناکامی

en: Failed to eject "%s"
ur: "%s" کو نکالنے میں ناکامی

en: Failed to unmount "%s"
ur: "%s" کو ان ماؤنٹ کرنے میں ناکامی

en: Click here to stop calculating the total size of the folder.
ur: فولڈر کے کل حجم کے حساب کو روکنے کے لیے یہاں کلک کریں

note: #-#-#-#-#  0 (Thunar)  #-#-#-#-# add the label widget tell the user that we started calculation #-#-#-#-#  23 (SpaceFM)  #-#-#-#-# The total file size displayed in "File Properties" is not completely calculated yet. So "Calculating..." is displayed.
en: Calculating...
ur: حساب لگایا جارہا ہے...

note: tell the user that the operation was canceled
en: Calculation aborted
ur: حساب روک دیا گیا

en: %u item, totalling %s | %u items, totalling %s
ur[0]: %u عنصر، حساب %s
ur[1]: %u عناصر، حساب %s

en: Permission denied
ur: رسائی کی اجازت نہیں

en: Folder Context Menu
ur: فولڈر کونٹیکسٹ مینیو

en: Create an empty folder within the current folder
ur: حالیہ فولڈر کے اندر خالی فولڈر بنائیں

note: append the "Cut" menu action
en: Cu_t
ur: _کٹ

en: _Paste
ur: _پیسٹ

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command
ur: سابقہ کٹ یا کاپی کمانڈ سے منتخب کردہ فائلوں کو منتقل یا کاپی کریں

note: #-#-#-#-#  0 (Thunar)  #-#-#-#-# append the "Delete" menu action
en: _Delete
ur: _حذف

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into the selected folder
ur: سابقہ کٹ یا کاپی کمانڈ سے منتخب کردہ فائلوں کو منتخب کردہ فولڈر میں منتقل یا کاپی کریں

en: Select _all Files
ur: _سب فائلیں منتخب کریں

en: Select all files in this window
ur: اس ونڈو میں موجود تمام فائلیں منتخب کریں

en: Select _by Pattern...
ur: ن_قش سے منتخب کریں

en: Select all files that match a certain pattern
ur: مخصوص پیٹرن کی حامل تمام فائلیں منتخب کریں

en: _Invert Selection
ur: انتخاب منعکس کریں

en: Du_plicate
ur: ن_قل

en: Ma_ke Link | Ma_ke Links
ur[0]: رب_ط بنائیں
ur[1]: ر_وابط بنائیں

note: #-#-#-#-#  0 (Thunar)  #-#-#-#-# append the "Rename" menu action
en: _Rename...
ur: _نام بدلیں...

en: _Restore
ur: ری _سٹور

note: add the "Create Document" sub menu action
en: Create _Document
ur: _دستاویز بنائیں

en: Loading folder contents...
ur: فولڈر کا مواد لوڈ کیا جارہا ہے...

note: display an error to the user
en: Failed to open the home folder
ur: ہوم فولڈر کھولنے میں ناکامی

en: New Empty File
ur: نئی خالی فائل

en: New Empty File...
ur: نئی خالی فائل...

en: Select by Pattern
ur: پیٹرن سے منتخب کریں

en: _Select
ur: م_نتخب کریں

en: _Pattern:
ur: ن_قش:

note: tell the user that the file name provided by the X Direct Save source is invalid
en: Invalid filename provided by XDS drag site
ur: غلط فائل نام فراہم کردہ از  XDS ڈریگ سائٹ

note: display an error dialog to the user
en: Failed to create a link for the URL "%s"
ur: یو آر ایل "%s" کے لیے ربط بنانے میں ناکامی

en: Failed to open directory "%s"
ur: ڈائریکٹری "%s" کھولنے میں ناکامی

en: Prepare the selected file to be moved with a Paste command | Prepare the selected files to be moved with a Paste command
ur[0]: پیسٹ کمانڈ سے منتخب فائل کی منتقلی تیار کریں
ur[1]: پیسٹ کمانڈ سے منتخب فائلوں کی منتقلی تیار کریں

en: Prepare the selected file to be copied with a Paste command | Prepare the selected files to be copied with a Paste command
ur[0]: پیسٹ کمانڈ سے منتخب فائل کی کاپی تیار کریں
ur[1]: پیسٹ کمانڈ سے منتخب فائلوں کی کاپی تیار کریں

en: Duplicate the selected file | Duplicate each selected file
ur[0]: منتخب فائل کی نقل بنائیں
ur[1]: ہر منتخب فائل کی نقل بنائیں

en: Create a symbolic link for the selected file | Create a symbolic link for each selected file
ur[0]: منتخب فائل کا رمزی ربط بنائیں
ur[1]: ہر منتخب فائل کا رمزی ربط بنائیں

en: Restore the selected file | Restore the selected files
ur[0]: منتخب فائل کو ری سٹور کریں
ur[1]: منتخب فائلوں کو ری سٹور کریں

note: add the "Empty File" item
en: _Empty File
ur: _خالی فائل

note: #-#-#-#-#  25 (Thunar)  #-#-#-#-# update the progress information
en: Collecting files...
ur: فائلیں جمع کی جارہی ہیں...

en: T_rash
ur: _ردی

en: Display the contents of the trash can
ur: ردی کا مواد دکھائیں

en: Loading...
ur: لوڈنگ جاری ہے...

note: append the "Paste Into Folder" menu action
en: _Paste Into Folder
ur: فولڈر کے اندر _پیسٹ کریں

note: append the "Properties" menu action
en: P_roperties...
ur: _خصوصیات

en: Invalid path
ur: ناموزوں پاتھ

en: Unknown user "%s"
ur: نا معلوم صارف "%s"

note: #-#-#-#-#  0 (Thunar)  #-#-#-#-# TRANSLATORS: file was modified less than one day ago
en: Today
ur: آج

note: TRANSLATORS: file was modified less than one day ago
en: Today at %X
ur: آج بوقت %X

note: TRANSLATORS: file was modified less than two days ago
en: Yesterday
ur: گزرا کل

note: TRANSLATORS: file was modified less than two days ago
en: Yesterday at %X
ur: گزرا کل بوقت %X

note: Days from last week
en: %A at %X
ur: %A بوقت %X

note: Any other date
en: %x at %X
ur: %x بوقت %X

en: New _Window
ur: نئی ونڈ_و

en: Open a new Thunar window for the displayed location
ur: تھنر کی نئی ونڈو کھولیں

en: Close _All Windows
ur: ت_مام ونڈوز بند کریں

en: Close all Thunar windows
ur: تھنر کی کھلی ہوئی تمام ونڈوز بند کریں

en: Close this window
ur: اس ونڈو کو بند کریں

note: #-#-#-#-#  9 (orage)  #-#-#-#-# Edit menu
en: _Edit
ur: _تدوین

en: Edit Thunars Preferences
ur: تھنر کی ترجیحات متعین کریں

note: #-#-#-#-#  9 (orage)  #-#-#-#-# ********* View menu ********* View menu
en: _View
ur: _منظر

en: _Reload
ur: _پھر تازہ

en: _Location Selector
ur: م_قام منتخب کار

en: _Side Pane
ur: _بغلی پٹی

en: Zoom I_n
ur: ن_زدیک

en: Show the contents in more detail
ur: فولڈر کا مواد مزید تفصیل سے دیکھیں

en: Zoom _Out
ur: د_ور

en: Show the contents in less detail
ur: فولڈر کا مواد کم تفصیل میں دیکھیں

en: Normal Si_ze
ur: _سادہ حجم

en: Show the contents at the normal size
ur: فولڈر کا مواد سادہ حجم میں دیکھیں

en: Open _Parent
ur: _آبائی کھولیں

en: Open the parent folder
ur: آبائی فولڈر کھولیں

en: _Home
ur: _گھر

en: Go to the home folder
ur: مرکزی فولڈر میں جائیں

en: Go to the desktop folder
ur: ڈیسک ٹاپ فولڈر میں جائیں

en: T_emplates
ur: _ٹیمپلیٹس

en: Go to the templates folder
ur: ٹیمپلیٹس کے فولڈر میں جائیں

en: _Open Location...
ur: م_قام کھولیں...

en: Specify a location to open
ur: کھولنے کے لیے مقام متعین کریں

note: #-#-#-#-#  9 (orage)  #-#-#-#-# Help menu #-#-#-#-#  23 (SpaceFM)  #-#-#-#-# Help
en: _Help
ur: _ہدایات

en: Display Thunar user manual
ur: تھنر صارف مینول کھولیں

en: Display information about Thunar
ur: تھنر کے بارے میں معلومات

en: Show _Hidden Files
ur: _پوشیدہ فائلیں ظاہر کریں

en: Toggles the display of hidden files in the current window
ur: مخفی فائلوں کے منظر کو اس فولڈر میں منعکس کریں

en: _Pathbar Style
ur: _پاتھ پٹی انداز

en: Modern approach with buttons that correspond to folders
ur: فولڈروں سے متصل بٹنوں کی ماڈرن اپروج

en: _Toolbar Style
ur: او_زار پٹی انداز

en: Traditional approach with location bar and navigation buttons
ur: مقام پٹی اور نیویگیشن بٹنوں کے ساتھ روایتی اپروج

en: Toggles the visibility of the shortcuts pane
ur: شارٹ کٹس پینل کا منظر منعکس کریں

en: _Tree
ur: _شجری

en: Toggles the visibility of the tree pane
ur: شجری پینل کا منظر منعکس کریں

en: St_atusbar
ur: حال_ت پٹی

en: Change the visibility of this window's statusbar
ur: اس ونڈو کی حالت پٹی کے منظر کو تبدیل کریں

note: * add view options
en: View as _Icons
ur: دکھائ_یں بطور آئکن

en: Display folder content in an icon view
ur: فولڈر کا مواد آئکن منظر میں دکھائیں

en: View as _Detailed List
ur: دکھائیں ب_طور تفصیلی فہرست

en: Display folder content in a detailed list view
ur: فولڈر کا مواد تفصیلی فہرست میں دکھائیں

en: View as _Compact List
ur: دکھائیں بط_ور مختصر فہرست

en: Display folder content in a compact list view
ur: فولڈر کا مواد مختصر فہرست میں دکھائیں

note: add the label with the root warning
en: Warning, you are using the root account, you may harm your system.
ur: انتباہ، آپ روٹ کا کھاتہ استعمال کر رہے ہیں، نظام کو نقصان پہنچ سکتا ہے.

en: Failed to launch "%s"
ur: "%s" کو چلانے میں ناکامی

en: Failed to open parent folder
ur: آبائی فولڈر کھولنے میں ناکامی

note: display the "About Templates" dialog
en: About Templates
ur: ٹیمپلیٹس کی بابت

en: All files in this folder will appear in the "Create Document" menu.
ur: اس فولڈر کی تمام فائلیں "دستاویز بنائیں" کے مینیو میں ظاہر ہوں گی.

en: If you frequently create certain kinds  of documents, make a copy of one and put it in this folder. Thunar will add an entry for this document in the "Create Document" menu.
    
    You can then select the entry from the "Create Document" menu and a copy of the document will be created in the directory you are viewing.
ur: اگر آپ مستقل طور پر کسی قسم کی دستاویزات بناتے ہیں تو اس کی ایک کاپی اس فولڈر میں ڈال دیں. تھنر اس دستاویز کی انٹری "دستاویز بنائیں" کے مینیو میں شامل کردے گا.
    
    پھر آپ یہ انٹری "دستاویز بنائیں" کے مینیو سے منتخب کرسکتے ہیں جس پر فوری طور پر یہ دستاویز آپ کے لیے وہیں بنا دی جائے گی.

en: Do _not display this message again
ur: یہ پیغام _دوبارہ ظاہر مت کریں

note: display an error to the user
en: Failed to display the contents of the trash can
ur: ردی کا مواد دکھانے میں ناکامی

en: Thunar is a fast and easy to use file manager
    for the Xfce Desktop Environment.
ur: تھنر Xfce ڈیسک ٹاپ ماحول کے استعمال کے لیے
    آسان اور تیز رفتار فائل منیجر ہے.

note: set window title
en: File Manager
ur: فائل منیجر

en: Text of the page's label
ur: صفحہ کے سرنامہ کا متن

en: Label widget
ur: سرنامہ widget

en: A widget to display in place of the usual page label
ur: عام صفحہ لیبل میں دکھانے کے لیے widget

en: Resident
ur: مسکن

en: Don't unload the plugin from memory
ur: یاداشت سے بلگ ان انلوڈ مت کریں

en: Help URL
ur: ہدایات ربط

en: The URL to the documentation of the renamer
ur: نام مبدل کی دستاویزات کا ربط

en: The user visible name of the renamer
ur: صارف کا ظاہری نام برائے مبدلِ نام

en: Description:
ur: تفصیل:

en: The generic name of the entry, for example "Web Browser" in case of Firefox.
ur: انٹری کا عمومی نام جیسے فائر فاکس کی صورت میں "Web Browser".

en: Command:
ur: کمانڈ:

en: The program to execute, possibly with arguments.
ur: آرگومینٹ سے ممکنہ، چلانے کے لیے پروگرام.

en: URL:
ur: ربط:

en: The URL to access.
ur: ربط برائے رسائی.

en: Comment:
ur: تبصرہ:

en: Tooltip for the entry, for example "View sites on the Internet" in case of Firefox. Should not be redundant with the name or the description.
ur: انٹری کی ٹول ٹِپ مثال کے طور پر فائر فاکس کی صورت میں "انٹرنیٹ پر سائٹ دیکھیں". نام یا تفصیل سے مشابہ نہیں ہونی چاہیے.

en: Options:
ur: اختیارات:

en: Use _startup notification
ur: ابتد_ائیہ انتباہ استعمال کریں

en: Select this option to enable startup notification when the command is run from the file manager or the menu. Not every application supports startup notification.
ur: ابتدائیہ انتباہ (سٹارٹ اپ نوٹیفیکیشن) فعال کرنے کے لیے یہ آپشن منتخب کریں، اس کی ضرورت تب پڑتی ہے جب فائل منیر یا مینیو سے کوئی کمانڈ چلائی جاتی ہے، ہر اطلاقیہ ابتدائیہ انتباہ کی معاونت نہیں رکھتا.

en: Run in _terminal
ur: _ٹرمنل میں چلائیں

en: Select this option to run the command in a terminal window.
ur: کمانڈ ٹرمنل ونڈو میں چلانے کے لیے یہ آپشن منتخب کریں.

en: Launcher
ur: لاؤنچر

en: Link
ur: ربط

en: Failed to save "%s".
ur: "%s" کو محفوظ کرنے میں ناکامی.

en: Date Taken:
ur: اتارنے کا وقت:

en: Camera Brand:
ur: کیمرے کا برانڈ:

en: Camera Model:
ur: کیمرے کا ماڈل:

en: Exposure Time:
ur: اکسپوزر وقت:

en: Exposure Program:
ur: اکسپوزر پروگرام:

en: Aperture Value:
ur: Aperture ویلیو:

en: Metering Mode:
ur: میٹرنگ موڈ:

en: Flash Fired:
ur: فلیش فائرڈ:

en: Focal Length:
ur: فوکل طول:

en: Shutter Speed:
ur: شٹر رفتار:

en: ISO Speed Ratings:
ur: ISO رفتار ریٹنگ:

en: Software:
ur: سافٹ ویئر:

en: Image
ur: تصویر

en: Image Type:
ur: تصویر کی قسم:

en: Image Size:
ur: تصویر کا حجم:

note: update the "Image Size" label
en: %dx%d pixel | %dx%d pixels
ur[0]: %dx%d پکسل
ur[1]: %dx%d پکسلز

en: Con_vert to:
ur: بدل_یں تا:

en: Uppercase / Lowercase
ur: بڑے / چھوٹے حروف

en: Insert _time:
ur: _وقت مندرج کریں:

en: The format describes the date and time parts to insert into the file name. For example, %Y will be substituted with the year, %m with the month and %d with the day. See the documentation of the date utility for additional information.
ur: فائل کے نام میں شامل کرنے کے لیے فارمیٹ تاریخ اور وقت کے حصوں کو بیان کرتا ہے. مثال کے طور پر %Y کو سال میں بدل دیا جاتا ہے، %m کو مہینہ سے اور %d کو دن سے. مزید معلومات کے لیے تاریخ کے اطلاقیے کی دستاویزات دیکھیں.

en: _At position:
ur: ب_مقام:

en: Insert Date / Time
ur: تاریخ / وقت مندرج کریں

en: lowercase
ur: چھوٹے حروف

en: UPPERCASE
ur: بڑے حروف

en: Camelcase
ur: کیمل کیس

en: Overwrite
ur: اوپر لکھیں

en: From the front (left)
ur: آگے سے (بائیں)

en: From the back (right)
ur: پیچھے سے (دائیں)

en: Old Name - Text - Number
ur: پرانا نام - متن - عدد

en: Number - Text - Old Name
ur: عدد - متن - پرانا نام

en: Text - Number
ur: متن - عدد

en: Number - Text
ur: عدد - متن

en: Current
ur: حالیہ

en: Date Picture Taken
ur: تصویر اتارنے کی تاریخ

en: _Text:
ur: _متن:

en: Insert / Overwrite
ur: مندرج / اوپر لکھیں

en: _Number Format:
ur: نم_بر فارمیٹ:

en: _Start With:
ur: _شروع بمع:

en: Text _Format:
ur: متن _فارمیٹ:

en: Numbering
ur: نمبرنگ

en: Remove _From Position:
ur: مقام سے حذف کری_ں:

en: _To Position:
ur: تا م_قام:

en: Remove Characters
ur: حروف ختم کریں

en: _Search For:
ur: _تلاش برائے:

note: reset to default tooltip
en: Enter the text to search for in the file names.
ur: فائل کے ناموں میں تلاش کے لیے متن لکھیں.

en: Regular _Expression
ur: _عام تاثر

en: If you enable this option, the pattern will be treated as a regular expression and matched using the Perl-compatible regular expressions (PCRE). Check the documentation for details about the regular expression syntax.
ur: اگر آپ نے اس آپشن کو فعال کردیا تو پیٹرن کو بطور عام تاثر لیا جائے گا اور Perl-compatible عام تاثر (PCRE) میچ کیا جائے گا. عام تاثر (ریگولر ایکسپریشن) سینٹیکس کے بارے میں مزید تفصیلات کے لیے دستاویزات کا مطالعہ کریں.

en: Replace _With:
ur: _بدلیں بمع:

en: Enter the text that should be used as replacement for the pattern above.
ur: متن لکھیں جو اوپر کے پیٹرن کے لیے بطور مبدل استعمال ہوگا.

en: C_ase Sensitive Search
ur: _حساس تلاش

en: If you enable this option, the pattern will be searched in a case-sensitive manner. The default is to use a case-insensitive search.
ur: اگر آپ نے یہ آپشن فعال کردیا تو پیٹرن حساس معنوں میں تلاش کیا جائے گا. طے شدہ غیر حساس تلاش ہے.

note: setup a tooltip with the error message
en: Invalid regular expression, at character position %ld: %s
ur: کیریکٹر پوزیشن %ld: %s پر غلط عام تاثر

en: Search & Replace
ur: تلاش اور تبدیلی

en: Send "%s" as compressed archive?
ur: "%s" کو ارسال کریں بطور دبی ہوئی محفوظہ

en: Send _directly
ur: ب_راہ راست بھیجیں

en: Send com_pressed
ur: دبی ہوئ_ی بھیجیں

en: When sending a file via email, you can either choose to send the file directly, as is, or compress the file before attaching it to an email. It is highly recommended to compress large files before sending them.
ur: بذریعہ ای میل فائل بھیجتے وقت آپ فائل کو ای میل سے منسلک کرنے سے پہلے بالکل اسی طرح یا دباکر بھیج سکتے ہیں، تجویز یہی کیا جاتا ہے کہ بڑی فائلوں کو بذریعہ ای میل ارسال کرنے سے پہلے انہیں دبا دیا جائے.

en: Send %d file as compressed archive? | Send %d files as compressed archive?
ur[0]: بطور دبی ہوئی محفوظہ %d فائل ارسال کریں
ur[1]: بطور دبی ہوئی محفوظہ %d فائلیں ارسال کریں

en: Send as _archive
ur: بھ_یجیں بطور محفوظہ

en: When sending multiple files via email, you can either choose to send the files directly, attaching multiple files to an email, or send all files compressed into a single archive file and attach the archive. It is highly recommended to send multiple large files as archive.
ur: متعدد فائلیں بذریعہ ای میل بھیجتے وقت آپ متعدد فائلوں کو براہ راست ای میل سے منسلک کرسکتے ہیں، یا تمام فائلوں کو ایک دبی ہوئی محفوظہ میں دباکر ای میل سے منسلک کرسکتے ہیں، تجویز کیا جاتا ہے کہ متعدد فائلوں ایک دبی ہوئی محفوظہ میں دباکر بھجیا جائے.

note: allocate the progress dialog setup the label
en: Compressing files...
ur: فائلیں دبائی جارہی ہیں...

note: tell the user that the command failed
en: ZIP command terminated with error %d
ur: زپ کمانڈ %d غلطی کے ساتھ معطل کردی گئی

en: Failed to create temporary directory
ur: وقتی ڈائریکٹری بنانے میں ناکامی

en: Failed to create symbolic link for "%s"
ur: رمزی ربط برائے "%s" بنانے میں ناکامی

note: tell the user that we failed to compress the file(s)
en: Failed to compress %d file | Failed to compress %d files
ur[0]: %d فائل دبانے میں ناکامی
ur[1]: %d فائلیں دبانے میں ناکامی

note: tell the user that we failed
en: Failed to compose new email
ur: نئی ای میل لکھنے میں ناکامی

en: Mail Recipient
ur: ڈاک وصول کار

note: tell the user that we failed to connect to the trash
en: Failed to connect to the Trash
ur: ردی سے رابطہ میں ناکامی

note: tell the user whether the trash is full or empty
en: Trash contains files
ur: ردی میں فائلیں موجود ہیں

en: Trash Applet
ur: ردی ایپلیٹ

en: Display the trash can
ur: ردی ظاہر کریں

en: Custom Actions
ur: صوابدیدی حرکات

en: You can configure custom actions that will appear in the
    file managers context menus for certain kinds of files.
ur: آپ مختلف قسم کی فائلوں کے لیے مختلف قسم کی حرکات متعین
    کرسکتے ہیں جو فائل منیجر کے کونٹیکسٹ مینیو میں ظاہر ہوں گی.

en: Add a new custom action.
ur: نئی صوابدیدی حرکت شامل کریں.

en: Edit the currently selected action.
ur: منتخب کردہ حرکت مدون کریں.

en: Delete the currently selected action.
ur: حالیہ منتخب حرکت حذف کریں.

en: Move the currently selected action up by one row.
ur: حالیہ منتخب حرکت ایک صف اوپر منتقل کریں.

en: Move the currently selected action down by one row.
ur: حالیہ منتخب حرکت ایک صف نیچے منتقل کریں.

en: Edit Action
ur: حرکت مدون کریں

en: Create Action
ur: حرکت بنائیں

en: Failed to save actions to disk.
ur: حرکات ڈسک پر محفوظ کرنے میں ناکامی.

en: Are you sure that you want to delete
    action "%s"?
ur: کیا آپ واقعی حذف کرنا چاہتے ہیں
    حرکت "%s"؟

en: If you delete a custom action, it is permanently lost.
ur: اگر آپ نے صوابدیدی حرکت حذف کی تو یہ ہمیشہ کے لیے ضائع ہوجائے گی.

note: #-#-#-#-#  0 (Thunar)  #-#-#-#-# Basic
en: Basic
ur: بنیادی

en: The name of the action that will be displayed in the context menu.
ur: حرکت کا نام جو کانٹیکسٹ مینیو میں نظر آئے گا.

en: _Description:
ur: _تفصیل:

en: The description of the action that will be displayed as tooltip in the statusbar when selecting the item from the context menu.
ur: تفصیل جو حرکت کو منتخب کرنے پر معلومات کی پٹی میں ظاہر ہوگی.

en: _Command:
ur: _کمانڈ:

en: The command (including the necessary parameters) to perform the action. See the command parameter legend below for a list of supported parameter variables, which will be substituted when launching the command. When upper-case letters (e.g. %F, %D, %N) are used, the action will be applicable even if more than one item is selected. Else the action will only be applicable if exactly one item is selected.
ur: حرکت کی ادائیگی کے لیے کمانڈ (بشمول ضروری پیرامیٹر). ذیل میں کمانڈ پیرامیٹر لیجنڈ دیکھیے برائے معاونت پیرامیٹر ویریئبل فہرست، جنہیں کمانڈ چلانے پر تبدیل کیا جائے گا. جب بڑے حروف (مثال. %F, %D, %N) استعمال کیے جائیں گے حرکت قابلِ اطلاق ہوگی چاہے ایک سے زائد عناصر منتخب کیے گئے ہوں، ورنہ حرکت تب ہی قابلِ اطلاق ہوگی جب صرف ایک عنصر منتخب کیا جائے گا.

en: Browse the file system to select an application to use for this action.
ur: اس حرکت کے لیے اطلاقیہ منتخب کرنے کے لیے فائل سسٹم کو براؤز کریں.

en: _Icon:
ur: _آئکن:

note: setup a label to tell that no icon was selected
en: No icon
ur: بغیر آئکن

en: Click this button to select an icon file that will be displayed in the context menu in addition to the action name chosen above.
ur: آئکن منتخب کرنے کے لیے اس بٹن پر کلک کریں یہ آئکن کانٹیکسٹ مینیو میں حرکت کے نام کے ساتھ ظاہر ہوگی.

en: The following command parameters will be
    substituted when launching the action:
ur: مندرجہ کمانڈ پیرامیٹر حرکت چلانے پر
    تبدیل کردیے جائیں گے:

en: the path to the first selected file
ur: پہلی منتخب فائل کا پاتھ

en: the paths to all selected files
ur: تمام منتخب فائلوں کا پاتھ

en: directory containing the file that is passed in %f
ur: ڈائریکٹری جس میں %f سے پاس فائل ہے

en: directories containing the files that are passed in %F
ur: ڈائریکٹری جس میں %F سے پاس فائلیں ہیں

en: the first selected filename (without path)
ur: پہلی منتخب فائل کا نام (بغیر پاتھ کے)

en: the selected filenames (without paths)
ur: منتخب فائلوں کا نام (بغیر پاتھ کے)

en: Appearance Conditions
ur: مظہر کے شرائط

en: _File Pattern:
ur: _فائل کا پیٹرن:

en: Enter a list of patterns that will be used to determine whether this action should be displayed for a selected file. If you specify more than one pattern here, the list items must be separated with semicolons (e.g. *.txt;*.doc).
ur: پیٹرن کی فہرست شامل کریں جسے منتخب فائل پر حرکت کے تعین کے لیے استعمال کیا جائے گا. اگر آپ یہاں ایک سے زائد پیٹرن متعین کرتے ہیں تو ہر ایک کو سیمیکولن سے فاصلہ دیں (مثال. *.txt;*.doc)

en: Appears if selection contains:
ur: ظاہر ہو جب انتخاب میں شامل ہو:

en: _Directories
ur: _ڈائریکٹریاں

en: _Audio Files
ur: _صوتی فائلیں

en: _Image Files
ur: _تصاویر فائلیں

en: _Text Files
ur: _متن فائلیں

en: _Video Files
ur: _ویڈیو فائلیں

en: _Other Files
ur: _دوسری فائلیں

en: Unknown element <%s>
ur: نا معلوم عنصر <%s>

en: End element handler called while in root context
ur: روٹ کونٹیکسٹ کے دوران انتہائی عنصر ہینڈلر بلایا گیا

en: Unknown closing element <%s>
ur: نا معلوم بند کردہ عنصر <%s>

en: Failed to determine save location for uca.xml
ur: uca.xml کے مقامِ حفظ کا تعین کرنے میں ناکامی

en: Command not configured
ur: کمانڈ مرتب نہیں ہے

en: Configure c_ustom actions...
ur: صوابدیدی حرکات مرتب کریں...

en: Setup custom actions that will appear in the file managers context menus
ur: صوابدیدی حرکات کا تعین جو فائل منیجر کے کونٹیکسٹ مینیو میں ظاہر ہوں گے

en: Failed to launch action "%s".
ur: حرکت "%s" چلانے میں ناکامی.

en: Open Terminal Here
ur: ٹرمنل یہیں کھولیں

en: Example for a custom action
ur: مخصوص حرکت کی مثال

en: Set as wallpaper
ur: بطور وال پیپر مرتب کریں

en: Thunar File Manager
ur: تھنر فائل منیجر

en: Browse the filesystem with the file manager
ur: فائل سسٹم کو فائل منیجر سے دیکھیں

en: Open Folder with Thunar
ur: فولڈر تھنر سے کھولیں

en: Open the specified folders in Thunar
ur: متعین فولڈر تھنر میں کھولیں

en: Open Folder
ur: فولڈر کھولیں

en: Configure the Thunar file manager
ur: تھنر فائل منیجر مرتب کریں

en: Name:
ur: نام:

en: Unknown error
ur: نا معلوم غلطی

note: #-#-#-#-#  25 (Thunar)  #-#-#-#-# base directory not readable
en: Failed to read folder contents
ur: فولڈر کا مواد پڑھنے میں ناکامی

en: Failed to parse file
ur: فائل کے حرفی تجزیہ میں ناکامی

en: Invalid file name
ur: فائل کا نام غلط ہے

en: Only local files may be renamed
ur: شاید صرف لوکل فائلوں کا نام بدلا جاسکتا ہے

en: Failed to open "%s" for reading
ur: پڑھنے کے لیے "%s" کو کھولنے میں ناکامی

note: #-#-#-#-#  25 (Thunar)  #-#-#-#-# use the generic error message
en: Failed to open "%s" for writing
ur: لکھنے کے لیے "%s" کو کھولنے میں ناکامی

en: Failed to write data to "%s"
ur: "%s" میں مواد لکھنے میں ناکامی

en: Failed to read data from "%s"
ur: "%s" سے مواد پڑھنے میں ناکامی

note: #-#-#-#-#  25 (Thunar)  #-#-#-#-# unable to stat source file, impossible to copy then the file does not exist, don't try to create a symlink then
en: Failed to determine file info for "%s"
ur: "%s" کے لیے فائل کی معلومات حاصل کرنے میں ناکامی

note: #-#-#-#-#  25 (Thunar)  #-#-#-#-# TRANSLATORS: FIFO is an acronym for First In, First Out. You can replace the word with `pipe'.
en: Failed to create named fifo "%s"
ur: fifo مسمی بنانے میں ناکامی "%s"

en: Failed to create symbolic link "%s"
ur: رمزی ربط بنانے میں ناکامی "%s"

en: Special files cannot be copied
ur: منتخب کردہ فائلیں کاپی نہیں ہوسکتیں

en: Symbolic links are not supported
ur: رمزی روابط کی معاونت نہیں ہے

note: #-#-#-#-#  25 (Thunar)  #-#-#-#-# generate a useful error message
en: Failed to copy "%s" to "%s"
ur: "%s" کو "%s" کاپی کرنے میں ناکامی

note: #-#-#-#-#  25 (Thunar)  #-#-#-#-# generate a useful error message
en: Failed to link "%s" to "%s"
ur: "%s" کو "%s" سے مربوط کرنے میں ناکامی

note: #-#-#-#-#  25 (Thunar)  #-#-#-#-# generate a useful error message
en: Failed to move "%s" to "%s"
ur: "%s" کو "%s" تک منتقل کرنے میں ناکامی

en: The URI "%s" does not refer to a valid resource in the trash
ur: لگتا نہیں ہے کہ URI "%s" ردی میں کار آمد مصدر ہے

en: Trash
ur: ردی

note: #-#-#-#-#  25 (Thunar)  #-#-#-#-# we don't support copying files within the trash we don't support moving files within the trash
en: Cannot move or copy files within the trash
ur: ردی کے اندر فائلیں منتقل یا کاپی نہیں کی جاسکتیں

en: Failed to load application from file %s
ur: اطلاقیے کو فائل %s سے لوڈ کرنے میں ناکامی

note: #-#-#-#-#  25 (Thunar)  #-#-#-#-# tell the user that we failed to delete the application launcher
en: Failed to remove "%s": %s
ur: حذف کرنے میں ناکامی "%s": %s

en: Command
ur: کمانڈ

en: The command to run the mime handler
ur: mime handler کو چلانے کے لیے کمانڈ

en: Flags
ur: جھنڈیاں

en: The flags for the mime handler
ur: جھنڈیاں برائے mime handler

en: Icon
ur: آئکن

en: The icon of the mime handler
ur: mime handler کی آئکن

en: The name of the mime handler
ur: mime handler کا نام

en: %s document
ur: %s دستاویز

en: The URI "%s" is invalid
ur: URI برائے "%s" غلط ہے

en: Path too long to fit into buffer
ur: پاتھ بہت طویل ہے کہ بفر میں فٹ ہوسکے

en: URI too long to fit into buffer
ur: ربط بہت طویل ہے کہ بفر میں فٹ ہوسکے

en: Operation not supported
ur: عمل کی معاونت نہیں ہے

note: #-#-#-#-#  25 (Thunar)  #-#-#-#-# TRANSLATORS: This error indicates that an URI contains an invalid escaped character (RFC 2396)
en: Invalidly escaped characters
ur: غلط escaped رموز

en: The desired thumbnail size
ur: مطلوبہ تھمبنیل حجم

en: [FILE]
ur: [فائل]

en: Image Viewer
ur: تصاویر منظرکار

en: Previous
ur: سابقہ

en: Next
ur: اگلا

en: Zoom Out
ur: دور کریں

en: Zoom In
ur: نزدیک کریں

note: percent = gtk_entry_new();    // show scale (in percentage) g_signal_connect( percent, "activate", G_CALLBACK(on_percentage), mw ); gtk_widget_set_size_request( percent, 45, -1 ); gtk_box_pack_start( (GtkBox*)nav_bar, percent, FALSE, FALSE, 2 );
en: Fit Image To Window Size
ur: تصویر کو ونڈو کے حجم پر لائیں

en: Original Size
ur: اصل حجم

en: Full Screen
ur: پوری سکرین

en: Rotate Counterclockwise
ur: گھڑی کے عکس گھمائیں

en: Rotate Clockwise
ur: گھڑی کی سمت گھمائیں

en: Flip Horizontal
ur: افقی گھمائیں

en: Flip Vertical
ur: عمودی گھمائیں

en: Open File
ur: فائل کھولیں

en: Save File
ur: فائل محفوظ کریں

en: Save File As
ur: فائل محفوظ کریں بنام

note: PTK_IMG_MENU_ITEM( N_("Save As Other Size"), GTK_STOCK_SAVE_AS, G_CALLBACK(on_save_as), GDK_A, 0 ),
en: Delete File
ur: فائل حذف کریں

en: Preferences
ur: ترجیحات

en: Quit
ur: برخاست

en: The file name you selected already exists.
    Do you want to overwrite existing file?
    (Warning: The quality of original image might be lost)
ur: فائل کا نام جو آپ نے منتخب کیا ہے وہ پہلے ہی موجود ہے.
    کیا آپ سابقہ فائل پر لکھنا چاہتے ہیں؟
    (انتباہ: اصل تصویر کی کوالٹی خراب ہوسکتی ہے)

en: Writing this image format is not supported.
ur: تصویر کے اس فارمیٹ کو لکھنے کی معاونت نہیں ہے.

en: Are you sure you want to delete current file?
    
    Warning: Once deleted, the file cannot be recovered.
ur: کیا آپ واقعی حالیہ فائل کو حذف کرنا چاہتے ہیں؟
    
    انتباہ: حذف ہونے کے بعد فائل دوبارہ حاصل نہیں کی جاسکے گی.

en: Save As
ur: محفوظ بنام

en:  * Refer to source code of EOG image viewer and GThumb
ur:  * ای او جی EOG اور GThumb تصاویر منظر کاروں کا مصدر کوڈ دیکھیے

en: GPicView
ur: جی پیک ویو

en: Copyright (C) 2007 - 2009
ur: کاپی رائٹ (C) 2007 - 2009

en: Lightweight image viewer from LXDE project
ur: ہلکا پھلکا تصاویر منظر کار برائے ایل ایکس ڈی ای پراجیکٹ

en: GPicView will become the default viewer for all supported image files on your system.
    (This will be done through 'xdg-mime' program)
    
    <b>Are you sure you really want to do this?</b>
ur: جی پیک ویو آپ کے نظام میں معاونت رکھنے والی تمام تصاویر فائلوں کا طے شدہ تصاویر منظرکار بننے جارہا ہے.
    (یہ 'xdg-mime' پروگرام کے ذریعے انجام دیا جائے گا)
    
    <b>کیا آپ واقعی ایسا کرنا چاہتے ہیں؟</b>

en: All Supported Images
ur: تمام معاون تصاویر

en: JPEG Quality:
ur: JPEG کوالٹی:

en: Lower quality values yield smaller file sizes,
    but the image quality will be poorer.
ur: کم کوالٹی قدروں سے کم حجم کی فائلیں حاصل ہوتی ہیں،
    مگر تصویر کی کوالٹی کم ہوجاتی ہے.

en: PNG Compression Level:
ur: PNG دباؤ درجہ:

en: Higher compression levels yield smaller file sizes,
    but takes more time to do the compression.
ur: زیادہ دباؤ سے کم حجم کی فائلیں حاصل ہوتی ہیں،
    مگر دبانے میں زیادہ وقت صرف ہوتا ہے.

en: <b>Background colors</b>
ur: <b>پس منظر رنگ</b>

en: Ask before deleting images
ur: تصاویر کو حذف کرنے سے پہلے سے پوچھیں

en: Ask before saving images
ur: تصاویر محفوظ کرنے سے پہلے پوچھیں

en: Automatically save rotated images
ur: گھمائی گئی تصاویر کو خودکار طور پر محفوظ کریں

en: Fullscreen:
ur: پوری سکرین:

en: Make GPicView the default viewer for images
ur: جی پیک ویو کو تصاویر کے لیے طے شدہ تصاویر منظرکار بنائیں

en: Normal:
ur: سادہ:

en: Rotate JPEG file by changing EXIF orientation value
    (only if EXIF orientation tag exists)
ur: JPEG کو EXIF جہتیابی قدر تبدیل کر کے کھمائیں
    (صرف اگر EXIF جہتیابی ٹیک موجود ہوا)

en: _Browse
ur: _انتخاب

en: _Overwrite
ur: ا_وپر لکھیں

en: _General
ur: _عام

en: _Permissions
ur: _اجازتیں

note: #-#-#-#-#  33 (xfce4-notes-plugin)  #-#-#-#-# Sticky window
en: Sticky
ur: چسپاں

en: Set GID
ur: مرتب GID

en: Set UID
ur: مرتب UID

en: Bytes
ur: بائٹس

en: KB
ur: ک.ب

en: <b>Places to Search</b>
ur: <b>مقامات برائے تلاش</b>

en: <b>File Size</b>
ur: <b>فائل کا حجم</b>

note: Properties
en: _Properties
ur: _خصوصیات

en: Finished
ur: تکمیل یافتہ

en: Applications
ur: اطلاقیہ جات

note: #-#-#-#-#  26 (xfburn)  #-#-#-#-# globals
en: Folder
ur: فولڈر

en: Shortcut
ur: شارٹ کٹ

en: Select a folder
ur: منتخب تمام

en: Modified
ur: تبدیل شدہ

note: #-#-#-#-#  9 (orage)  #-#-#-#-# location
en: Location
ur: مقام

en: CD-ROM Disc
ur: سی ڈی روم ڈسک

en: CD-R Disc
ur: CD-R ڈسک

en: Blank CD-R Disc
ur: خالی CD-R ڈسک

en: CD-RW Disc
ur: CD-RW ڈسک

en: Blank CD-RW Disc
ur: خالی CD-RW ڈسک

en: DVD-ROM Disc
ur: DVD-ROM ڈسک

en: DVD-RW Disc
ur: DVD-RW ڈسک

en: Blank DVD-RW Disc
ur: خالی DVD-RW ڈسک

en: DVD-RAM Disc
ur: DVD-RAM ڈسک

en: Blank DVD-RAM Disc
ur: خالی DVD-RAM ڈسک

en: DVD+R Disc
ur: DVD+R ڈسک

en: Blank DVD+R Disc
ur: خالی DVD+R ڈسک

en: DVD+RW Disc
ur: DVD+RW ڈسک

en: Blank DVD+RW Disc
ur: خالی DVD+RW ڈسک

en: Search
ur: تلاش

en: Background
ur: پس منظر

en: Multimedia menu
ur: ملٹی میڈیا فہرست

en: Sound & Video
ur: آواز اور ویڈیو

en: Programming
ur: پروگرامنگ

en: Tools for software development
ur: اوزار برائے سوفٹ ویئر ترقی

en: Education
ur: تعلیم

en: Games
ur: گیم

en: Games and amusements
ur: گیم اور کھیل

en: Graphics applications
ur: گریفکس اطلاقیہ جات

en: Hardware
ur: ہارڈویئر

en: Settings for several hardware devices
ur: ترتیبات برائے ہارڈویئر ڈیوائسز

en: Internet and Network
ur: انٹرنیٹ اور نیٹ ورک

en: Network-related settings
ur: نیٹ ورک سے متعلقہ ترتیبات

en: Look and Feel
ur: منظر اور احساس

en: Settings controlling the desktop appearance and behavior
ur: ترتیبات برائے ڈیسک ٹاپ مظہر اور سلوک

en: Personal preferences and administration settings
ur: ذاتی ترجیحات اور ادارتی ترتیبات

en: System
ur: نظام

en: Internet
ur: انٹرنیٹ

en: Programs for Internet access such as web and email
ur: انٹرنیٹ رسائی کے پروگرام جیسے ویب اور ای میل

en: Office
ur: آفس

en: Office Applications
ur: آفس اطلاقیہ جات

en: Applications that did not fit in other categories
ur: وہ اطلاقیہ جات جو کسی دوسرے زمرے میں نہیں آتے

en: Other
ur: دیگر

en: Personal
ur: ذاتی

en: Personal settings
ur: ذاتی ترتیبات

en: Personal preferences
ur: ذاتی ترجیحات

en: Administration
ur: ادارت

en: Change system-wide settings (affects all users)
ur: نظام کی ترتیبات تبدیل کریں (تمام صافین پر اثر انداز ہوں گی)

en: System settings
ur: نظام کی ترتیبات

en: System Tools
ur: نظام اوزار

en: System configuration and monitoring
ur: نظام کی وضع کاریاں اور معائنہ

en: Universal Access
ur: آفاقی رسائی

en: Universal Access Settings
ur: آفاقی رسائی ترتیبات

en: Accessories
ur: لوازمات

en: Desktop accessories
ur: ڈیسک ٹاپ لوازمات

en: Official icon of xmms2 by Arnaud DIDRY
ur: رسمی آئکن برائے xmms2 از آرناؤڈ ڈیڈری

en: Music Player for LXDE
    Simple GUI XMMS2 client
ur: موسیقی پلیئر برائے ایل ایکس ڈی ای
    سادہ مواجہ XMMS2 کلائنٹ

note: default
en: LXMusic
ur: ایل ایکس موسیقی

en: Bitrate:
ur: بِٹ قیمت:

en: Input a URL
ur: ربط لکھیں

note: metadata available
en: Artist
ur: فنکار

en: Album
ur: ایلبم

en: Title
ur: عنوان

en: Pause
ur: موقوف

en: Play
ur: چلائیں

en: Now Playing:
ur: چل رہا ہے:

en: Create new playlist
ur: نئی پلے لسٹ بنائیں

note: alsa use: * # xmms2 config_list|egrep "^alsa" * to get list of possible config variables
en: Advanced Linux Sound Architecture
ur: اعلی لینکس صوتی آرکٹیکچر

en: Device:
ur: ڈیوائس:

en: Mixer:
ur: مکسر:

note: oss
en: Open Sound System
ur: صوتی نظام کھولیں

note: ao
en: Cross-platform audio output library
ur: کراس-پلیٹ فارم صوتی ماحاصل لائبریری

note: pulse
en: PulseAudio
ur: پلس آڈیو:

en: Server:
ur: سرور:

en: Sink:
ur: سنک:

note: airtunes
en: AirTunes
ur: ائیر ٹونز

note: jack
en: JACK Audio Connection Kit
ur: جیک JACK آڈیو کنکشن کِٹ

en: Disk Writer
ur: ڈسک رائٹر:

en: Destination Directory:
ur: سمت ڈائریکٹری:

en: Add Files or Folders
ur: فائلیں یا فولڈر شامل کریں

en: Add To Playlist
ur: پلے لسٹ میں شامل کریں

en: Add URL
ur: ربط شامل کریں

en: Add files to the playlist
ur: پلے لسٹ میں فائلیں شامل کریں

en: All
ur: تمام

en: Create _New Playlist
ur: _نئی پلے لسٹ بنائیں

en: Current Playlist
ur: حالیہ پلے لسٹ

en: Enter keyword here
ur: کلیدی لفظ یہاں لکھیں

en: Favorites
ur: پسندیدہ

en: Filter:
ur: فلٹر:

en: Locate currently played track
ur: حالیہ چلائے گئے ٹریک تلاش کریں

en: Media Library
ur: میڈیا لائبریری

en: No Repeat
ur: مت دہرائیں

en: Play/Pause
ur: چلائیں/موقوف کریں

en: Remove All Items
ur: تمام عناصر حذف کریں

en: Remove From Playlist
ur: پلے لسٹ سے حذف کریں

en: Remove Selected Items
ur: منتخب کردہ عناصر حذف کریں

en: Remove items from the playlist
ur: پلے لسٹ سے عناصر حذف کریں

en: Repeat All
ur: سب دہرائیں

en: Repeat Current
ur: حالیہ دہرائیں

en: Show Playlist
ur: پلے لسٹ دکھائیں

en: Stop
ur: روکیں

en: Track Name
ur: ٹریک کا نام

en: _Delete Current Playlist
ur: حالیہ پلے لسٹ _حذف کریں

en: _Locate Currently Played
ur: حالیہ چلائی گئی پلے لسٹ _تلاش کریں

en: _Playlist
ur: _پلے لسٹ

en: _Switch To Playlist
ur: پلے لسٹ پر _منتقل ہوں

en: _Tools
ur: _اوزار

en: _Show Main Window
ur: مین ونڈو _دکھائیں

en: <b>Audio CD</b>
ur: <b>صوتی سی ڈی</b>

en: <b>Output</b>
ur: <b>ماحاصل</b>

en: Audio
ur: صوتی

en: Buffer Size:
ur: بفر حجم:

en: CD-ROM Device:
ur: سی ڈی روم ڈیوائس:

en: Continue playback in background after exiting LXMusic
ur: ایل ایکس موسیقی کو بند کرنے پر پس منظر میں چلاتے رہیں

en: Default ID3 V1 Encoding:
ur: طے شدہ ID3 V1 انکوڈنگ:

en: Minimize to system tray on close
ur: بند کرنے پر نظام ٹرے میں لے جائیں

en: Misc
ur: متفرق

en: Music files can be played without graphical user interface to save system resources
ur: موسیقی کی فائلیں صارف مواجہ کے بغیر بھی چلائی جاسکتی ہیں تاکہ نظام کے ذرائع بچائے جاسکیں

en: Plugin:
ur: پلگ ان:

en: Preference
ur: ترجیحات

en: Show system tray icon
ur: نظام ٹرے آئکن دکھائیں

en: <b>Album: </b>
ur: <b>ایلبم: </b>

en: <b>Artist: </b>
ur: <b>فنکار: </b>

en: <b>Comment: </b>
ur: <b>تبصرہ: </b>

en: <b>File Type: </b>
ur: <b>فائل نوعیت: </b>

en: <b>File: </b>
ur: <b>فائل: </b>

en: <b>Size: </b>
ur: <b>حجم: </b>

en: <b>Title: </b>
ur: <b>عنوان: </b>

en: Server
ur: خادم

en: Information
ur: معلومات

en: Load Options
ur: اختیارات لوڈ کریں

en: Create Archive
ur: محفوظہ بنائیں

en: _Archive:
ur: _محفوظہ:

en: <span weight="bold" size="larger">Password required</span>
ur: <span weight="bold" size="larger">پاس ورڈ مطلوب ہے</span>

en: _Password:
ur: _پاس ورڈ:

en: Delete
ur: حذف

en: _All files
ur: _تمام فائلیں

en: _Files:
ur: _فائلیں:

en: _Selected files
ur: _منتخب کردہ فائلیں

en: example: *.txt; *.doc
ur: مثال: *.txt; *.doc

en: A_vailable application:
ur: _دستیاب اطلاقیے:

en: Open Files
ur: فائلیں کھولیں

en: R_ecent applications:
ur: _حالیہ اطلاقیے:

en: _Application:
ur: _اطلاقیہ:

en: <i><b>Note:</b> the password will be used to encrypt files you add to the current archive, and to decrypt files you extract from the current archive. When the archive is closed the password will be deleted.</i>
ur: <i><b>نوٹ:</b> پاس ورڈ حالیہ محفوظہ میں شامل کی گئی فائل کو انکرپٹ کرنے اور حالیہ محفوظہ سے فائلیں نکالنے پر انہیں ڈکرپٹ کرنے کے لیے ہے. جب محفوظہ بند ہوگی تو پاس ورڈ حذف کردیا جائے گا.</i>

en: S_elect the files you want to update:
ur: فائل _منتخب کریں جس کی آپ تجدید کرنا چاہتے ہیں:

note: secondary text
en: The file has been modified with an external application. If you don't update the version in the archive, all of your changes will be lost. | There are %d files that have been modified with an external application. If you don't update the files in the archive, all of your changes will be lost.
ur[0]: فائل میں کسی خارجی  اطلاقیے سے تبدیلی کی گئی ہے، اگر آپ محفوظہ میں موجود فائل کے ورژن کو اپڈیٹ نہیں کریں گے تو آپ کی تمام تبدیلیاں ضائع ہوجائیں گی.
ur[1]: %d فائلوں میں کسی خارجی  اطلاقیے سے تبدیلی کی گئی ہے، اگر آپ محفوظہ میں موجود فائلوں کے ورژن کو اپڈیٹ نہیں کریں گے تو آپ کی تمام تبدیلیاں ضائع ہوجائیں گی.

en: _Update
ur: _تجدید

note: Create the application.
en: Archive Manager
ur: محفوظہ منیجر

en: Create and modify an archive
ur: محفوظہ بنائیں اور تبدیل کریں

en: Extract Here
ur: یہیں نکالیں

en: Extract the selected archive in the current position
ur: منتخب کردہ محفوظہ اسی مقام پر نکالیں

en: Extract To...
ur: نکالیں تا...

en: Extract the selected archive
ur: منتخب کردہ محفوظہ نکالیں

en: Create Archive...
ur: محفوظہ بنائیں...

en: Create an archive with the selected objects
ur: منتخب عناصر سے محفوظہ بنائیں

en: Could not create the archive
ur: محفوظہ نہیں بنائی جاسکتی

en: You have to specify an archive name.
ur: آپ کو محفوظہ کا نام متعین کرنا ہوگا.

en: You don't have permission to create an archive in this folder
ur: آپ کے پاس اس فولڈر میں محفوظہ بنانے کا اجازہ نہیں ہے

en: Archive type not supported.
ur: محفوظہ کی قسم کی معاونت نہیں ہے.

en: The archive already exists.  Do you want to overwrite it?
ur: محفوظہ پہلے ہی موجود ہے. کیا آپ اس کے اوپر لکھنا چاہتے ہیں؟

en: Could not delete the old archive.
ur: پرانی محفوظہ حذف نہیں کی جاسکتی

en: All archives
ur: تمام محفوظات

en: All files
ur: تمام فائلیں

en: Archive type:
ur: محفوظہ قسم:

en: Open
ur: کھولیں

en: Save
ur: محفوظ کریں

en: Last Output
ur: آخری ما حاصل

en: Engrampa is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ur: فائل رولر ایک مفت سوفٹ ویئر ہے، آپ اسے فری سوفٹ ویئر فاونڈیشن کی طرف سے جاری کردہ گنو جنرل پبلک لائسنس ورژن 2 یا (اپنی مرضی سے) بعد کے کسی ورژن کی شرائط کے تحت تقسیم / یا تبدیل کرسکتے ہیں.

en: Engrampa is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ur: فائل رولر اس امید کے ساتھ تقسیم کیا جاتا ہے کہ یہ مفید اور کارآمد ثابت ہوگا تاہم کسی بھی وارنٹی کے بغیر؛ تجارت یا کسی مخصوص کام کے  قابل ہونے کی ایسی وارنٹی کے بھی بغیر جس کی طرف یہ دلالت کرتا ہو۔ مزید تفصیلات کے لیے گنو کا عمومی عوامی اجازہ GNU GPL دیکھیں۔

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Engrampa; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301 USA
ur: فائل رولر کے ساتھ آب کو جنرل پبلک لائسنس کی ایک کاپی ضرور ملی ہوگی، اگر نہیں ملی تو اس پتہ پر لکھیے: Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA  02111-1307  USA

en: Copyright © 2001-2007 Free Software Foundation, Inc.
ur: کاپی رائٹ © 2001-2007 فری سوفٹ ویئر فاؤنڈیشن، Inc.

en: An archive manager for MATE.
ur: محفوظہ منیجر برائے گنوم

en: Could not add the files to the archive
ur: محفوظہ میں فائلیں شامل نہیں کی جاسکتیں

en: You don't have the right permissions to read files from folder "%s"
ur: آپ کے پاس فولڈر "%s" سے فائلیں پڑھنے کا اجازہ نہیں ہے

en: Add Files
ur: فائلیں شامل کریں

en: _Add only if newer
ur: اگر نئی ہوں تو _شامل کریں

en: Add a Folder
ur: فولڈر شامل کریں

en: _Include subfolders
ur: _بشمول ذیلی فولڈرز

en: Exclude folders that are symbolic lin_ks
ur: وہ فولڈر مستثنی کریں جو رمزی _روابط ہیں

en: example: *.o; *.bak
ur: مثال: *.o; *.bak

en: _Include files:
ur: _شامل فائلیں:

en: E_xclude files:
ur: مست_ثنی فائلیں:

en: _Load Options
ur: اختیارات _لوڈ کریں

en: Sa_ve Options
ur: اختیارات _محفوظ کریں

en: Save Options
ur: اختیارات محفوظ کریں

en: Options Name:
ur: اختیارات نام:

en: Enter the password for the archive '%s'.
ur: محفوظہ '%s' کے لیے پاس ورڈ لکھیں.

en: The name "%s" is not valid because it cannot contain the characters: %s
    
    %s
ur: نام "%s" موزوں نہیں ہے کیونکہ اس میں یہ رموز نہیں ہونے چاہئیں: %s
    
    %s

en: Please use a different name.
ur: برائے مہربانی مختلف نام استعمال کریں.

en: You don't have the right permissions to create an archive in the destination folder.
ur: آپ کے پاس سمت فولڈر میں محفوظہ بنانے کا درست اجازہ نہیں ہے.

en: Destination folder "%s" does not exist.
    
    Do you want to create it?
ur: سمت فولڈر "%s" موجود نہیں ہے.
    
    کیا آپ اسے بنانا چاہتے ہیں؟

en: Create _Folder
ur: _فولڈر بنائیں

en: Could not create the destination folder: %s.
ur: سمت فولڈر %s نہیں بنایا جاسکتا.

en: Archive not created
ur: محفوظہ نہیں بنائی گئی

en: The archive is already present.  Do you want to overwrite it?
ur: محفوظہ پہلے ہی موجود ہے. کیا آپ اس کے اوپر لکھنا چاہتے ہیں؟

en: Extraction not performed
ur: نکالنا عمل میں نہیں لایا گیا

en: You don't have the right permissions to extract archives in the folder "%s"
ur: آپ کے پاس محفوظات کو فولڈر "%s" میں نکالنے کے درست اجازے نہیں ہیں

en: Files
ur: فائلیں

en: Re-crea_te folders
ur: فولڈرز _پھر بنائیں

en: Over_write existing files
ur: سابقہ فائلوں پر _لکھیں

en: Do not e_xtract older files
ur: پرانی فائلیں مت _نکالیں

en: _Open destination folder after extraction
ur: نکالنے کے بعد سمت فولڈر _کھولیں

en: Extract
ur: نکالیں

en: Path:
ur: پاتھ:

en: %s Properties
ur: %s خصوصیات

en: Modified on:
ur: تبدیل شدہ:

en: Archive size:
ur: محفوظہ حجم:

en: Content size:
ur: مواد حجم:

en: Compression ratio:
ur: دباؤ کا ریشو:

en: Number of files:
ur: فائلوں کی تعداد:

en: Update the file "%s" in the archive "%s"?
ur: فائل "%s" کو محفوظہ "%s" میں تجدید کریں؟

en: Update the files in the archive "%s"?
ur: محفوظہ "%s" میں فائلوں کی تجدید کریں؟

en: Unknown type
ur: نامعلوم قسم

en: Symbolic link
ur: رمزی ربط

en: You don't have the right permissions.
ur: آپ کے پاس درست اجازہ نہیں ہے.

en: You can't add an archive to itself.
ur: آپ محفوظہ کو اپنے آپ میں شامل نہیں کرسکتے.

en: Adding file:
ur: فائلیں شامل کریں:

en: Removing file:
ur: فائل حذف کی جارہی ہے:

en: Deleting files from archive
ur: محفوظہ سے فائلیں حذف کی جارہی ہیں

en: Extracting file:
ur: فائل نکالی جارہی ہے:

en: Recompressing archive
ur: محفوظہ پھر دبائی جارہی ہے

en: Decompressing archive
ur: محفوظہ پھر نکالی جارہی ہے

en: _Add
ur: _شامل کریں

en: _Extract
ur: _نکالیں

en: _View File
ur: فائل _دیکھیں

en: %d object (%s) | %d objects (%s)
ur[0]: %d عنصر (%s)
ur[1]: %d عناصر (%s)

en: %d object selected (%s) | %d objects selected (%s)
ur[0]: %d عنصر منتخب کردہ (%s)
ur[1]: %d عناصر منتخب کردہ (%s)

en: [read only]
ur: [صرف پڑھنے کے لیے]

en: Creating archive
ur: محفوظہ بنائی جارہی ہے

en: Loading archive
ur: محفوظہ لوڈ کی جارہی ہے

en: Reading archive
ur: محفوظہ پڑھی جارہی ہے

en: Testing archive
ur: محفوظہ ٹیسٹ کی جارہی ہے

en: Getting the file list
ur: فائل فہرست حاصل کی جارہی ہے

en: Copying the file list
ur: فائل فہرست کاپی کی جارہی ہے

en: Adding files to archive
ur: محفوظہ میں فائلیں شامل کی جارہی ہیں

en: Extracting files from archive
ur: محفوظہ سے فائلیں نکالی جارہی ہیں

en: Saving archive
ur: محفوظہ محفوظ کی جارہی ہے

en: Archive:
ur: محفوظہ:

en: wait please...
ur: انتظار فرمائیں...

en: Could not display the folder "%s"
ur: فولڈر "%s" نہیں دکھایا جاسکتا

en: An error occurred while extracting files.
ur: فائلیں نکالتے وقت غلطی.

en: Could not open "%s"
ur: "%s" نہیں کھولی جاسکتی

en: An error occurred while loading the archive.
ur: محفوظہ لوڈ کرنے کے دوران غلطی.

en: An error occurred while deleting files from the archive.
ur: محفوظہ سے فائلیں حذف کرنے کے دوران غلطی.

en: An error occurred while adding files to the archive.
ur: محفوظہ میں فائلیں شامل کرنے کے دوران غلطی.

en: An error occurred while testing archive.
ur: محفوظہ کو ٹیسٹ کرنے کے دوران غلطی.

en: Command not found.
ur: کمانڈ نہیں پائی گئی.

en: Command exited abnormally.
ur: کمانڈ غیر متوقع طور پر برخاست ہوگئی.

en: Test Result
ur: ٹیسٹ کا نتیجہ

en: Could not perform the operation
ur: عمل ادا نہیں کیا جاسکتا

en: Do you want to add this file to the current archive or open it as a new archive?
ur: کیا آپ یہ فائل حالیہ محفوظہ میں شامل کرنا چاہتے ہیں یا اسے بطور نیا محفوظہ کھولنا چاہتے ہیں؟

en: Do you want to create a new archive with these files?
ur: کیا آپ ان فائلوں سے محفوظہ بنانا چاہتے ہیں؟

en: Create _Archive
ur: _محفوظہ بنائیں

en: Folders
ur: فولڈرز

en: Go to the previous visited location
ur: سابقہ دیکھے گئے مقام پر جائیں

en: Go to the next visited location
ur: اگلے دیکھے گئے مقام پر جائیں

en: Go up one level
ur: ایک درجہ اوپر جائیں

en: Go to the home location
ur: مرکزی مقام پر جائیں

en: Find:
ur: تلاش:

en: Close the folders pane
ur: بغلی پٹی بند کریں

en: Open archive
ur: محفوظہ کھولیں

en: Open a recently used archive
ur: حالیہ استعمال شدہ محفوظہ کھولیں

en: Could not save the archive "%s"
ur: محفوظہ "%s" محفوظ نہیں کی جاسکتی

en: The new name is void.
ur: نیا نام خالی ہے.

en: The new name is equal to the old one.
ur: نیا نام پرانے سے مشابہ ہے.

en: A folder named "%s" already exists.
    
    %s
ur: فولڈر بنام "%s" پہلے ہی موجود ہے.
    
    %s

en: A file named "%s" already exists.
    
    %s
ur: فائل بنام "%s" پہلے ہی موجود ہے.
    
    %s

en: New folder name
ur: فولڈر کا نیا نام

en: New file name
ur: فائل کا نیا نام

en: Could not rename the folder
ur: فولڈر کا نام نہیں بدلا جاسکتا

en: Could not rename the file
ur: فائل کا نام نہیں بدلا جاسکتا

en: Destination folder
ur: سمت فولڈر

en: Add files to an archive
ur: محفوظہ میں فائلیں شامل کریں

en: Extract archive
ur: محفوظہ نکالیں (کھولی)

note: Button
en: Command _Line Output
ur: کمانڈ _لائن ما حاصل

en: Could not display help
ur: ہدایات نہیں دکھائی جاسکتی

en: Self-extracting zip (.exe)
ur: خوکار کھلنے والا zip محفوظہ (exe.)

en: Tar uncompressed (.tar)
ur: Tar نکالی ہوئی (.tar)

en: Tar compressed with bzip (.tar.bz)
ur: Tar دبا ہوا بمع bzip (.tar.bz)

en: Tar compressed with bzip2 (.tar.bz2)
ur: Tar دبا ہوا بمع bzip2 (.tar.bz2)

en: Tar compressed with gzip (.tar.gz)
ur: Tar دبا ہوا بمع gzip (.tar.gz)

en: Tar compressed with lzma (.tar.lzma)
ur: Tar دبا ہوا بمع lzma (.tar.lzma)

en: Tar compressed with lzop (.tar.lzo)
ur: Tar دبا ہوا بمع lzop (.tar.lzo)

en: Tar compressed with compress (.tar.Z)
ur: Tar دبا ہوا بمع دباؤ (.tar.Z)

en: Add files to the specified archive and quit the program
ur: معین کردہ محفوظہ میں فائلیں شامل کرکے پروگرام بند کریں

en: ARCHIVE
ur: محفوظہ

en: Add files asking the name of the archive and quit the program
ur: محفوظہ کا نام پوچھتے ہوئے فائلیں شامل کریں اور پروگرام برخاست کریں

en: Extract archives to the specified folder and quit the program
ur: محفوظہ متعین کردہ فولڈر میں نکالیں اور پروگرام برخاست کریں

en: FOLDER
ur: فولڈر

en: Extract archives asking the destination folder and quit the program
ur: سمت فولڈر کا پوچھتے ہوئے محفوظہ نکالیں اور پروگرام برخاست کریں

en: Extract archives using the archive name as destination folder and quit the program
ur: محفوظہ کا نام بطور سمت فولڈر استعمال کرتے ہوئے محفوظہ نکالیں اور پروگرام برخاست کریں

en: Default folder to use for the '--add' and '--extract' commands
ur: طے شدہ فولڈر برائے '--add' اور '--extract' کمانڈز کے استعمال کے لیے

en: Create destination folder without asking confirmation
ur: تصدیق کا پوچھے بغیر سمت فولڈر بنائیں

en: - Create and modify an archive
ur: - محفوظہ بنائیں اور مدون کریں

en: Engrampa
ur: فائل رولر

en: _Archive
ur: _محفوظہ

en: _Arrange Files
ur: فائلیں _مرتب کریں

en: Open _Recent
ur: _حالیہ کھولیں

en: Information about the program
ur: پروگرام کے بارے میں معلومات

en: Add files to the archive
ur: محفوظہ میں فائلیں شامل کریں

en: Add a _Folder...
ur: _فولڈر شامل کریں...

en: Add a folder to the archive
ur: محفوظہ میں فولڈر شامل کریں

en: Add Folder
ur: فولڈر شامل کریں

en: Close the current archive
ur: حالیہ محفوظہ بند کریں

en: Display the Engrampa Manual
ur: فائل رولر کی ہدایات کھولیں

en: Copy the selection
ur: انتخاب کاپی کریں

en: Cut the selection
ur: انتخاب کٹ کریں

en: Paste the clipboard
ur: کلپ بورڈ پیسٹ کریں

en: Rename the selection
ur: انتخاب کا نام بدلیں

en: Delete the selection from the archive
ur: انتخاب محفوظہ سے حذف کریں

en: Dese_lect All
ur: _نا منتخب تمام

en: Deselect all files
ur: تمام فائلیں نا منتخب کریں

en: _Extract...
ur: _نکالیں...

en: Extract files from the archive
ur: محفوظہ سے فائلیں نکالیں

en: _Last Output
ur: _آخری ما حاصل

en: View the output produced by the last executed command
ur: آخری چلائی گئی کمانڈ کا ما حاصل دیکھیں

en: Create a new archive
ur: نیا محفوظہ بنائیں

en: _Open With...
ur: _کھولیں بذریعہ...

en: Open selected files with an application
ur: منتخب فائلیں کسی اطلاقیہ سے کھولیں

en: Pass_word...
ur: _پاس ورڈ...

en: Specify a password for this archive
ur: اس محفوظہ کے لیے پاس ورڈ متعین کریں

en: Show archive properties
ur: محفوظہ کی خصوصیات دیکھیں

en: Reload current archive
ur: حالیہ محفوظہ پھر لوڈ کریں

en: Save the current archive with a different name
ur: حالیہ محفوظہ دوسرے نام سے محفوظ کریں

en: _Select All
ur: _منتخب تمام

en: Select all files
ur: تمام فائلیں منتخب کریں

en: Stop current operation
ur: حالیہ عمل کاری روکیں

en: _Test Integrity
ur: درستگی _ٹیسٹ کریں

en: Test whether the archive contains errors
ur: دیکھیں کہ کیا محفوظہ میں کوئی غلطیاں تو نہیں

en: View the selected file
ur: منتخب فائل دیکھیں

en: Open the selected folder
ur: منتخب کردہ فولڈر کھولیں

en: _Toolbar
ur: _اوزار پٹی

en: View the main toolbar
ur: مین اوزار پٹی دیکھیں

en: Stat_usbar
ur: _حالت پٹی

en: View the statusbar
ur: حالت پٹی دیکھیں

en: _Reversed Order
ur: _عکسی ترتیب

en: Reverse the list order
ur: فہرست کی ترتیب عکسی کریں

en: _Folders
ur: _فولڈرز

en: View the folders pane
ur: بغلی پٹی دیکھیں

en: View All _Files
ur: تمام _فائلیں دیکھیں

en: View as a F_older
ur: دکھائیں بطور _فولڈر

en: by _Name
ur: _نام سے

en: Sort file list by name
ur: فائلیں نام کے حساب سے ترتیب دیں

en: by _Size
ur: _حجم سے

en: Sort file list by file size
ur: فائیں حجم کے حساب سے ترتیب دیں

en: by T_ype
ur: _قسم سے

en: Sort file list by type
ur: فائلیں قسم کے حساب سے ترتیب دیں

en: by _Date modified
ur: _تاریخِ تبدیلی سے

en: Sort file list by modification time
ur: فائلیں تاریخِ تبدیلی سے ترتیب دیں

en: by _Location
ur: _مقام سے

en: Sort file list by location
ur: مقام کے حساب سے فائلیں ترتیب دیں

en: no
ur: نہیں

en: yes
ur: ہاں

en: Raising GlobalTime window...
ur: عالمی وقت ونڈو کھولی جارہی ہے...

en: GlobalTime window raise failed
ur: عالمی وقت ونڈو کھولنے میں ناکامی

note: ********** timezone tooltip **********
en: %s
    click to modify clock
ur: %s
    گھڑی میں تبدیلی کے لیے کلک کریں

en: Localtime
ur: لوکل وقت

en: button 1 to change preferences 
    button 2 to adjust time of clocks
ur: ترجیحات کی تبدیلی کے لیے بٹن 1
    گھڑیوں کا وقت مرتب کرنے کے لیے بٹن 2

en: adjust to change hour
ur: ترتیب برائے تبدیلی گھنٹہ

en: NEW
ur: نیا

en: NEW COPY
ur: نئی کاپی

en: Not possible to delete the last clock.
ur: آخری گھڑی کو حذف کرنا ممکن نہیں.

en: update this clock
ur: یہ گھڑی تازہ کریں

en: add new empty clock
ur: نئی خالی گھڑی شامل کریں

en: add new clock using this clock as model
ur: اس گھڑی کو نمونہ بناتے ہوئے نئی گھڑی شامل کریں

en: delete this clock
ur: یہ گھڑی حذف کریں

en: move this clock first
ur: اس گھڑی کو پہلے پر منتقل کریں

en: move this clock left
ur: اس گھڑی کو بائیں منتقل کریں

en: move this clock right
ur: اس گھڑی کو دائیں منتقل کریں

en: move this clock last
ur: اس گھڑی کو آخر میں منتقل کریں

en: set the timezone of this clock to be local timezone
ur: اس گھڑی کا ٹائم زون لوکل ٹائم زون پر سیٹ کریں

en: close window and exit
ur: ونڈو بند کرکے برخاست کریں

note: -----------------------HEADING-------------------------------------------
en: Clock Parameters
ur: گھڑی کے پیرامیٹرز

en: Name of the clock:
ur: گھڑی کا نام:

en: enter name of clock
ur: گھڑی کا نام لکھیں

en: Timezone of the clock:
ur: گھڑی کا ٹائم زون:

en: Text Formatting
ur: متن فارمیٹنگ

note: ------------------------background-------------------------
en: Background color:
ur: پس منظر رنگ:

en: Click to change background colour for clock
ur: گھڑی کا پس منظر رنگ بدلنے کے لیے کلک کریں

en: Use default
ur: طے شدہ استعمال کریں

en: Cross this to use default instead of selected value
ur: اسے نظر انداز کرکے منتخب ویلیو کی بجائے طے شدہ استعمال کریں

note: ------------------------foreground-------------------------
en: Foreground (=text) color:
ur: پیش منظر (=متن) رنگ:

en: Click to change foreground colour for clock
ur: گھڑی کا پیش منظر رنگ بدلنے کے لیے کلک کریں

note: ------------------------name font-------------------------
en: Font for name of clock:
ur: گھڑی کے نام کا فونٹ:

en: Click to change font for clock name
ur: گھڑی کے نام کا فونٹ بدلنے کے لیے کلک کریں

note: ------------------------time font-------------------------
en: Font for time of clock:
ur: گھڑی کے وقت کا فونٹ:

en: Click to change font for clock time
ur: گھڑی کے وقت کا فونٹ بدلنے کے لیے کلک کریں

note: ------------------------underline name--------------------
en: Underline name of clock:
ur: گھڑی کے نام کے نیچے لائن:

note: ------------------------underline time--------------------
en: Underline time of clock:
ur: گھڑی کے وقت کے نیچے لائن:

en: Text Default Formatting
ur: طے شدہ متن فارمیٹنگ

en: Click to change default background colour for clocks
ur: گھڑیوں کا طے شدہ پس منظر رنگ بدلنے کے لیے کلک کریں

en: Cross this to use system default instead of selected color
ur: اسے نظر انداز کرکے بجائے منتخب رنگ کے نظام کا طے شدہ استعمال کریں

en: Click to change default text colour for clocks
ur: گھڑیوں کا طے شدہ متن رنگ بدلنے کے لیے کلک کریں

en: Click to change default font for clock name
ur: گھڑی کے نام کا طے شدہ فونٹ بدلنے کے لیے کلک کریں

en: Cross this to use system default font instead of selected font
ur: اسے نظر انداز کرکے بجائے منتخب فونٹ کے نظام کا طے شدہ استعمال کریں

en: Click to change default font for clock time
ur: گھڑی کے وقت کا طے شدہ فونٹ بدلنے کے لیے کلک کریں

note: ------------------------underline name--------------------
en: Underline for name of clock:
ur: نیچے لائن برائے گھڑی کا نام:

note: ------------------------underline time--------------------
en: Underline for time of clock:
ur: نیچے لائن برائے گھڑی کا وقت:

en: update preferences
ur: ترجیحات تازہ کریں

note: -----------------------HEADING--------------------------------------
en: General Preferences
ur: عام ترجیحات

en: Decorations:
ur: ڈیکوریشنز:

en: Standard
ur: معیار

en: Use normal decorations
ur: سادہ ڈیکوریشن استعمال کریں

en: Do not show window decorations (borders)
ur: ونڈو کی ڈیکوریشن مت دکھائی (بارڈر)

en: Clock size:
ur: گھڑی کا حجم:

en: Equal
ur: برابر

en: All clocks have same size
ur: تمام گھڑیوں کا ایک ہی حجم ہو

en: Varying
ur: تفاوت

en: Clock sizes vary
ur: گھڑی احجام تفاوت

en: Local timezone:
ur: لوکل ٹائم زون:

en: Country
ur: مُلک

note: We are actually setting the g_par parameter. In other words we are setting the global default timezone for Orage. This is done very seldom and we do not want to allow "floating" here. This test is ugly, but it is not worth an extra parameter. this is normal appointment
en: Pick timezone
ur: ٹائم زون اٹھائیں

note: NOTE: this exists only if ical timezones are being used
en: floating
ur: فلوٹنگ

note: foreground color
en: set foreground _color:
ur: پیش من_ظر رنگ:

note: background color
en: set _background color:
ur: پ_س منظر رنگ:

note: clock size (=vbox size): height and width
en: set _height:
ur: اونچائی:

en: set _width:
ur: چوڑائی:

note: timezone
en: set timezone to:
ur: ٹائم زون:

en: Enter any valid strftime function parameter.
ur: کوئی بھی موزوں strftime فنگشن پیرامیٹر لکھیں.

note: Tooltip hint
en: Tooltip:
ur: ٹول ٹپ:

note: special timing for SUSPEND/HIBERNATE
en: fix time after suspend/hibernate
ur: برخاست/ہائبرنیٹ کے بعد وقت درست کریں

en: You only need this if you do short term (less than 5 hours) suspend or hibernate and your visible time does not include seconds. Under these circumstances it is possible that Orageclock shows time inaccurately unless you have this selected. (Selecting this prevents cpu and interrupt saving features from working.)
ur: آپ کو اس کی صرف اس وقت ضرورت ہے اگر آپ مختصر (5 گھنٹے سے کم) سسپینڈ یا ہائبرنیٹ کرتے ہیں اور آپ کا ظاہری وقت سیکنڈ پر مشتمل نہیں ہے. اس صورت میں یہ ممکن ہے کہ آرگ گھڑی غلط وقت دکھائے جب تک کہ آپ یہ منتخب نہ کریں.(اسے منتخب کرنا سی پی یو کو روکتا ہے اور کام سے خواص محفوظ کرنے سے منع کرتا ہے.)

en: This program uses strftime function to get time.
    Use any valid code to get time in the format you prefer.
    Some common codes are:
    	%A = weekday			%B = month
    	%c = date & time		%R = hour & minute
    	%V = week number		%Z = timezone in use
    	%H = hours 				%M = minute
    	%X = local time			%x = local date
ur: یہ پروگرام وقت کے حصول کے لیے  strftime فنگشن کا استعمال ہے.
    اپنے پسندیدہ فارمیٹ میں وقت کے حصول کے لیے کوئی بھی موزوں کوڈ استعمال کریں.
    کچھ عام کوڈ یہ ہیں:	%A = weekday			%B = month
    	%c = date & time		%R = hour & minute
    	%V = week number		%Z = timezone in use
    	%H = hours 				%M = minute
    	%X = local time			%x = local date

en: Maintainer
ur: منتظم

note: #-#-#-#-#  9 (orage)  #-#-#-#-# if (gtk_toggle_button_get_active( GTK_TOGGLE_BUTTON(apptw->Type_journal_rb))) end time
en: End
ur: آخر

en: Due
ur: واجب الادا

en: Orage
ur: کیلینڈر

note: to avoid timing problems when updating entry Create file chooser
en: Select a file...
ur: فائل منتخب کریں...

en: Sound Files
ur: صوتی فائل

en: The appointment information has been modified.
ur: اپائنٹمنٹ معلومات تبدیل ہوگئی ہیں.

en: Do you want to continue?
ur: کیا آپ آگے بڑھنا چاہتے ہیں؟

en: The end of this appointment is earlier than the beginning.
ur: اس اپائنٹمنٹ کا اختتام شروع ہونے سے پہلے ہے.

en: Not set
ur: مرتب نہیں

en: This appointment will be permanently removed.
ur: یہ اپائنٹمنٹ ہمیشہ کے لیے حذف کردی جائے گی.

en: This appointment does not exist.
ur: یہ اپائنٹمنٹ وجود نہیں رکھتی.

en: It was probably removed, please refresh your screen.
ur: ممکنہ طور پر حذف کردیا گیا ہوگا، براہ مہربانی اپنی سکرین تازہ کریں.

en: Current categories
ur: حالیہ زمرہ جات

en: Add new category with color
ur: رنگ کے ساتھ نیا زمرہ شامل کریں

en: Category:
ur: زمرہ:

en: Colors of categories - Orage
ur: زمرہ جات کے رنگ - آرگ

en:  *** COPY ***
ur: *** کاپی ***

en: New appointment - Orage
ur: نئی اپائنٹمنٹ - Orage

en: Sav_e and close
ur: محفو_ظ اور برخاست

en: D_uplicate
ur: ن_قل

en: Save and close
ur: محفوظ اور برخاست

en: Revert
ur: منعکس

en: Duplicate
ur: نقل

en: Free
ur: فارغ

en: Busy
ur: مصروف

note: type
en: Type
ur: قسم

en: Event
ur: واقعہ

en: Event that will happen sometime. For example:
    Meeting or birthday or TV show.
ur: واقعات جو کبھی کبھی وقوع پذیر ہوتے ہیں جیس:
    میٹنگ یا سالگرہ یا کوئی ٹی وی پروگرام.

en: Todo
ur: برائے ادا

en: Something that you should do sometime. For example:
    Wash your car or test new version of Orage.
ur: کوئی کام جو آپ نے کبھی کرنا ہو مثال کے طور پر:
    اپنی گاڑی دھونی ہو یا آرگ کا نیا ورژن چیک کرنا ہو.

en: Journal
ur: روزنامہ

en: Make a note that something happened. For example:
    Remark that your mother called or first snow came.
ur: کسی چیز کے بارے میں نوٹ بنائیں مثلا:
    مکی نے ایکسفس 4 کا ترجمہ کیا، یا پہلی بارش کب ہوئی.

note: title
en: Title
ur: عنوان

en: All day event
ur: تمام دنوں کے واقعات

en: Set
ur: سیٹ

en: Duration
ur: مدت

en: days
ur: دن

en: hours
ur: گھنٹے

en: mins
ur: منٹ

note: Availability (only for EVENT)
en: Availability
ur: دستیابی

note: #-#-#-#-#  9 (orage)  #-#-#-#-# completed (only for TODO)
en: Completed
ur: مکمل شدہ

en: This is special category, which can be used to color this appointment in list views.
ur: یہ ایک خاص زمرہ ہے، جسے فہرست میں اس اپائنٹمنٹ کو رنگ کرنے کے لیے استعمال کیا جاسکتا ہے.

en: update colors for categories.
ur: زمرہ جات کے رنگ اپڈیٹ کریں.

en: Priority
ur: اہمیت

note: #-#-#-#-#  9 (orage)  #-#-#-#-# note
en: Note
ur: نوٹ

en: Before Start
ur: شروعات سے پہلے

en: Before End
ur: انتہا سے پہلے

en: After Start
ur: شروعات کے بعد

en: After End
ur: انتہا کے بعد

en: Alarm
ur: الارم

note: **** ALARM TIME ****
en: Alarm time
ur: الارم کا وقت

en: Often you want to get alarm:
     1) before Event start
     2) before Todo end
     3) after Todo start
ur: زیادہ تر آپ الارم کب چاہتے ہیں:
    1) واقعہ شروع ہونے سے پہلے
    2) برائے ادا ختم ہونے سے پہلے
    3) برائے ادا شروع ہونے کے بعد

en: Persistent alarm
ur: استمراری الارم

en: Select this if you want Orage to remind you even if it has not been active when the alarm happened.
ur: اگر آپ چاہتے ہیں کہ آرگ آپ کو متنبہ کرے چاہے وہ الارم کے وقت فعال ہی نہ ہو تو اسے منتخب کریں.

note: **** Audio Alarm ****
en: Sound
ur: آواز

en: Use
ur: استعمال

en: Select this if you want audible alarm
ur: اگر آپ صوتی الارم چاہتے ہیں تو اسے منتخب کریں

en: Repeat alarm sound
ur: الارم کی آواز دہرائیں

en: times
ur: اوقات

en: sec interval
ur: سیکنڈوں کا وقفہ

note: **** Display Alarm ****
en: Visual
ur: بصری

en: Use Orage window
ur: آرگ ونڈو استعمال کریں

en: Select this if you want Orage window alarm
ur: اگر آپ آرگ ونڈو الارم چاہتے ہیں تو اسے منتخب کریں

en: Use notification
ur: اطلاع استعمال کریں

en: Select this if you want notification alarm
ur: اگر آپ تنبیہی الارم چاہتے ہیں تو اسے منتخب کریں

en: Set timeout
ur: انتہائی وقت مرتب کریں

en: Select this if you want notification to expire automatically
ur: اگر آپ چاہتے ہیں کہ تنبیہی الارم خودکار طور پر ایکسپائر ہوجائے تو اسے منتخب کریں

en: 0 = system default expiration time
ur: 0 = نظام کا طے شدہ ایسکپائریشن وقت

en: seconds
ur: سیکنڈ

note: **** Procedure Alarm ****
en: Procedure
ur: طرقہ کار

en: Select this if you want procedure or script alarm
ur: اگر آپ پروسیجر یا سکرپٹ الارم چاہتے ہیں تو اسے منتخب کریں

en: Store current settings as default alarm
ur: حالیہ ترتیبات کو بطور طے شدہ الارم محفوظ کریں

en: Set current settings from default alarm
ur: حالیہ ترتیبات کو طے شدہ الارم سے مرتب کریں

en: Daily
ur: روزانہ

en: Weekly
ur: ہفتہ وار

en: Monthly
ur: ماہنامہ

en: Yearly
ur: سالنامہ

en: Mon
ur: پیر

en: Tue
ur: منگل

en: Wed
ur: بدھ

en: Thu
ur: جمعرات

en: Fri
ur: جمعہ

en: Sat
ur: ہفتہ

en: Sun
ur: اتوار

en: Recurrence
ur: تکرار

note: complexity
en: Complexity
ur: پیچیدگی

en: Use this if you want regular repeating event
ur: اگر آپ سادہ تکراری واقعہ چاہتے ہیں تو اسے منتخب کریں

en: Use this if you need complex times like:
     Every Saturday and Sunday or 
     First Tuesday every month
ur: اگر آپ پیچیدہ اوقات چاہتے تو اسے استعمال کریں جیسے:
    ہر ہفتہ اور اتوار یا 
    مہینے کا پہلا منگل

note: frequency
en: Frequency
ur: فریکوینسی

en: Each
ur: ہر ایک

en: occurrence
ur: ہونا

en: Limit frequency to certain interval.
     For example: Every third day:
     Frequency = Daily and Interval = 3
ur: چند وقفوں میں فریکوینسی کو محدود کریں.
    مثال کے طور پر: ہر تیسرے دن:
    فریکوینسی = روزانہ اور وقفہ = 3

en: Limit
ur: حد

en: Repeat forever
ur: ہمیشہ کے لیے دہرائیں

en: Repeat
ur: دہرائیں

en: Repeat until
ur: دہرائیں جب تک

note: weekdays (only for complex settings)
en: Weekdays
ur: ہفتہ کے دن

en: Which day
ur: کس دن

en: Specify which weekday for monthly and yearly events.
     For example:
     Second Wednesday each month:
    	Frequency = Monthly,
    	Weekdays = check only Wednesday,
    	Which day = select 2 from the number below Wednesday
ur: ماہانہ اور سالانہ واقعات کے لیے ہفتے کے دن متعین کریں.
    مثال کے طور پر:
    ہر ماہ کا دوسرا بدھ:
    	فریکوینسی = ماہانہ،
    	ہفتے کے دن = صرف بدھ کا دن چیک کریں،
    	کون سا دن = ذیل کے نمبروں سے 2 منتخب کریں بدھ

en: Orage - day view
ur: آرگ - دن منظر

note: date only appointment
en: All day
ur: تمام دن

note: #-#-#-#-#  28 (xfce4-datetime-plugin)  #-#-#-#-# * time frame
en: Time
ur: وقت

en: No rows have been selected.
ur: کوئی رو منتخب نہیں کی گئی ہے.

en: Click a row to select it and after that you can copy it.
ur: منتخب کرنے کے لیے رو پر کلک کریں اس کے بعد آپ اسے کاپی کر سکیں گے.

en: You will permanently remove all
    selected appointments.
ur: آپ تمام اپائنٹمنٹ ہمیشہ کے لیے
    حذف کردیں گے.

en: Find
ur: تلاش

en: Dayview
ur: دن منظر

en: Extra days to show
ur: دکھانے کے لیے اضافی دن

en: Journal entries starting from:
ur: روزنامہ کے انٹریاں شروع ہوں از:

en: Search text
ur: تلاش متن

en: Double click line to edit it.
    
    Flags in order:
    	 1. Alarm: n=no alarm
    		 A=visual Alarm S=also Sound alarm
    	 2. Recurrence: n=no recurrence
    		 D=Daily W=Weekly M=Monthly Y=Yearly
    	 3. Type: f=free B=Busy
    	 4. Located in file:
    		O=Orage A=Archive F=Foreign
    	 5. Appointment type:
    		E=Event T=Todo J=Journal
ur: لائن مدون کرنے کے لیے اس پر ڈبل کلک کریں.
    
    Flags in order:
    	 1. Alarm: n=no alarm
    		 A=visual Alarm S=also Sound alarm
    	 2. Recurrence: n=no recurrence
    		 D=Daily W=Weekly M=Monthly Y=Yearly
    	 3. Type: f=free B=Busy
    	 4. Located in file:
    		O=Orage A=Archive F=Foreign
    	 5. Appointment type:
    		E=Event T=Todo J=Journal

en: Pick the date
ur: تاریخ اٹھائیں

note: remove since it has ended
en: 	Recur ended, moving to archive file.
ur: 	Recur ختم، محفوظہ فائل میں منتقل کیا جارہا ہے.

en: Archiving not enabled. Exiting
ur: محفوظہ فعال نہیں ہے. بند کیا جارہا ہے

en: Archiving threshold: %d month(s)
ur: Archiving threshold: %d مہینہ/مہینے

note: yy mon day
en: 	Archiving events, which are older than: %04d-%02d-%02d
ur: 	%04d-%02d-%02d سے پرانے واقعات محفوظہ میں محفوظ کیے جارہے ہیں

en: Archiving uid: %s
ur: محفوظہ میں محفوظ کیے جارہے ہیں uid: %s

note: VTODO not completed, do not archive
en: 	VTODO not complete; not archived
ur: 	برائے ادا مکمل نہیں، محفوظہ میں محفوظ نہیں کیے جائیں گے

note: it is recurrent event
en: 	Recurring. End year: %04d, month: %02d, day: %02d
ur: 	Recurring اختتام سال: %04d، مہینہ: %02d، دن: %02d

en: Archiving done
ur: محفوظہ میں محفوظگی مکمل

note: PHASE 1: go through base orage file and remove "repeat" shortcuts
en: Starting archive removal.
ur: محفوظہ حذف کرنا شروع کیا جارہا ہے

en: Archive removal done
ur: محفوظہ کی حذف کاری مکمل

en: Orage default alarm
ur: Orage کا طے شدہ الارم

en: Build alarm list: Added %d alarms. Processed %d events.
ur: الارم فہرست بنائیں: %d الارم شامل کیے گئے %d واقعات کی عمل کاری ہوئی.

en: 	Found %d alarms of which %d are active. (Searched %d recurring alarms.)
ur: 	الارم تلاش کیے گئے %d جن میں سے %d فعال ہیں. (%d recurring الارم تلاش کیے گئے)

en: Starting import file preprocessing
ur: فائل درآمد کی عمل کاری شروع کی جارہی ہے

en: ... Patched DCREATED to be CREATED.
ur: ... پیچ کیا گیا DCREATED سے CREATED.

en: ... Patched timezone to Orage format.
ur: ... آرگ فارمیٹ میں ٹائم زون پیچ کردیا گیا.

en: Import file preprocessing done
ur: فائل درآمد کی عمل کاری تمام ہوئی

en: Calendar files
ur: کیلینڈر کی فائلیں

en: Current foreign files
ur: حالیہ اجنبی فائلیں

en: READ ONLY
ur: صرف پڑھنے کے لیے

en: READ WRITE
ur: پڑھنا لکھنا

en: ***** No foreign files *****
ur: ***** اجنبی فائلیں نہیں *****

en: Import/export
ur: درآمد/برآمد

en: Import
ur: درآمد

en: Read from file:
ur: فائل سے پڑھیں:

en: Separate filenames with comma(,).
     NOTE: comma is not valid character in filenames for Orage.
ur: فائلوں کے نام کوما (,) سے الگ کریں.
    نوٹ: Orage کی فائل کے ناموں میں کوما غیر کارآمد کیرکٹر ہے.

en: Export
ur: برآمد

en: Write to file:
ur: لکھیں تا فائل:

en: Select
ur: منتخب کریں

en: All appointments
ur: تمام اپائنٹمنٹ:

en: Named appointments:
ur: مسمی اپائنٹمنٹس:

en: Note that only main file appointments are read.
    Archived and Foreign events are not exported.
ur: نوٹ کریں کہ اپائنٹمنٹس کی صرف مین فائل پڑھی گئی ہے.
    محفوظ شدہ اور خارجی واقعات برآمد نہیں کیے گئے.

en: Note that only main file appointments are read.
    Foreign events are not exported.
ur: اپائنٹمنٹس کی صرف مین فائل پڑھی گئی ہے.
    خارجی واقعات برآمد نہیں کیے گئے.

en: You can easily drag these from event-list window.
ur: آپ انہیں آسانی سے واقعات فہرست ونڈو سے گھسیٹ سکتے ہیں.

en: Orage appointment UIDs separated by commas.
ur: آرگ اپائنٹمنٹ UIDs کوما سے فاصلے دیے ہوئے.

en: Archive
ur: محفوظہ

en: Archive now (threshold: %d months)
ur: ابھی محفوظہ بنائیں (threshold: %d مہینے)

en: You can change archive threshold in parameters
ur: آپ محفوظہ کی threshold پیرامیٹرز میں تبدیل کرسکتے ہیں

en: Revert archive now
ur: محفوظگی ابھی واپس لیں

en: Return all archived events into main orage file and remove arch file.
    This is useful for example when doing export and moving orage
    appointments to another system.
ur: محفوظہ کے تمام واقعات آرگ کی میں فائل میں واپس کرکے محفوظہ حذف کردیں.
    یہ اس وقت کارآمد ہوتا ہے جب آپ آرگ اور اس کے تمام اپائنٹمنٹس برآمد یا نئے
    خدمتگار نظام میں منتقل کر رہے ہوں.

en: Orage files
ur: Orage کی فائلیں

en: Orage main calendar file
ur: Orage کی مین کیلینڈر فائل

en: Current file
ur: حالیہ فائل

en: New file
ur: نئی فائل

en: Action options
ur: حرکت اختیارات

en: Orage internal file rename only.
    Does not touch external filesystem at all.
    New file must exist.
ur: صرف Orage کی داخلی فائلوں کے نام کی تبدیلی.
    خارجی فائل سسٹم کو کچھ مت کہیں.
    نئی فائل لازمی ہونی چاہیے.

en: Current file is copied and stays unmodified in the old place.
ur: حالیہ فائل پرانی جگہ میں کاپی کردی گئی ہے اور اس میں تبدیلی نہیں ہوگی.

en: Move
ur: منتقل کریں

en: Current file is moved and vanishes from the old place.
ur: حالیہ فائل پرانی جگہ سے منتقل کرکے چھپا دی گئی ہے.

en: Archive file
ur: محفوظہ فائل

en: Foreign files
ur: اجنبی فائل

en: Add new foreign file
ur: نئی خارجی فائل شامل کریں

en: Foreign file:
ur: خارجی فائل:

en: Options
ur: اختیارات

en: Set this if you want to make sure that this file is never modified by Orage.
    Note that modifying foreign files may make them incompatible with the original tool, where they came from!
ur: اگر آپ چاہتے ہیں کہ یہ فائل آرگ کی طرف سے کبھی تبدیل نہ کی جائے تو اسے مرتب کریں.
    نوٹ کریں کہ خارجی فائلوں میں تبدیلی انہیں اصل اوزار سے ناموافق بنا دے گی جہاں سے یہ بن کر آئی تھی!

en: Exchange data - Orage
ur: ڈیٹا کا تبادلہ - آرگ

en: 	Released under the terms of the GNU General Public License.
ur: 	GNU کے جنرل پبلک لائسنس کے تحت جاری کیا گیا

en: 	Compiled against GTK+-%d.%d.%d,
ur: 	کمپائل ہوا بمقابل GTK+-%d.%d.%d،

en: using GTK+-%d.%d.%d.
ur: GTK+-%d.%d.%d کو استعمال کرتے ہوئے

en: 	Using libnotify.
ur: 	libnotify کے استعمال سے.

en: 	Not using libnotify.
ur: 	libnotify استعمال نہیں کیا جارہا.

en: 	Using automatic archiving.
ur: 	خودکار محفوظگی کے استعمال سے.

en: 	Not using archiving.
ur: 	محفوظگی استعمال نہیں کی جارہی ہے.

en: Options:
ur: اختیارات:

en: --remove-foreign (-r) file 	remove a foreign file
ur: --اجنبی-فائل (-r) حذف کریں 	اجنبی فائل حذف کریں

en: files=ical files to load into orage
ur: فائلیں=ical فائلیں orage میں لوڈ کرنے کے لیے

en: 	dbus not included in orage.
ur: 	ڈی بس orage میں شامل نہیں.

en: 	without dbus [files] and foreign file options(-a & -r) can only be used when starting orage
ur: 	بغیر dbus [فائلیں] اور اجنبی فائل اختیارات(-a اور -r) صرف orage کو چلانے پر استعمال کی جاسکتی ہیں

en: 
    Unknown option %s
ur: 
    نا معلوم آپشن %s

en: _Exchange data
ur: _تبادلہ ڈیٹا

en: View selected _date
ur: منت_خب تاریخ دیکھیں

en: View selected _week
ur: منتخب کردہ _ہفتہ دکھائیں

en: Select _Today
ur: _آج منتخب کریں

en: <b>To do:</b>
ur: <b>ٹو ڈو:</b>

en: <b>Events for %s:</b>
ur: <b>واقعات برائے %s:</b>

en: Timezone
ur: ٹائم زون

en: You should always define your local timezone.
ur: آپ کو ہمیشہ اپنا لوکل ٹائم زون متعین کرنا چاہیے.

en: Archive threshold (months)
ur: محفوظہ threshold (مہینے)

en: (0 = no archiving)
ur: (0 = محفوظگی نہیں)

en: Archiving is used to save time and space when handling events.
ur: محفوظگی واقعات کو ہینڈل کرتے ہوئے وقت اور جگہ کی بچت کرتی ہے.

en: Sound command
ur: صوتی کمانڈ

en: This command is given to shell to make sound in alarms.
ur: یہ کمانڈ شیل کو دی گئی تھی تاکہ الارموں میں آواز بنائی جاسکے.

en: Calendar main window
ur: کیلینڈر کی مین ونڈو

en: Show borders
ur: بارڈر دکھائیں

en: Show menu
ur: مینیو دکھائیں

en: Show day names
ur: دنوں کے نام دکھائیں

en: Show week numbers
ur: ہفتے کے اعداد ظاہر کریں

en: Show todo list
ur: ٹو ڈو فہرست دکھائیں

en: Show in taskbar
ur: ٹاسک بار میں دکھائیں

en: Show in pager
ur: پیجر میں دکھائیں

en: Show in systray
ur: نظام کی ٹرے میں دکھائیں

en: Calendar start
ur: کیلنڈر شروعات

en: Show
ur: ظاہر کریں

en: Hide
ur: چھپائیں

en: Minimized
ur: چھوٹا کریں

en: Main Calendar double click shows
ur: مین کیلنڈر دیکھنے کے لیے ڈبل کلک کریں

en: Days view
ur: دنوں کا منظر

en: Event list
ur: واقعہ فہرست

en: Orage Preferences
ur: Orage کی ترجیحات

en: First Orage start. Searching default timezone.
ur: آرگ پہلی دفعہ چلا ہے. طے شدہ ٹائم زون تلاش کیا جارہا ہے.

en: Default timezone set to %s.
ur: طے شدہ ٹائم زون %s پر سیٹ ہے.

en: Default timezone not found, please, set it manually.
ur: طے شدہ ٹائم زون نہیں پایا گیا، براہ مہربانی اسے خود مرتب کریں.

en: Reminder
ur: ریمائنڈر

en: Reminder - Orage
ur: ریمائنڈر - آرگ

en: Next active alarms:
ur: نیا فعال الارم:

en: 
    %02d d %02d h %02d min to: %s
ur: 
    %02d د %02d گ %02d منٹ تا: %s

en: 
    No active alarms found
ur: 
    کوئی فعال الارم دریاف نہیں ہوا

en: Africa
ur: افریقا

en: Africa/Abidjan
ur: افریقا/عابد جان

en: Africa/Accra
ur: افریقا/اسرا

en: Africa/Addis_Ababa
ur: افریقا/ادیس_ابابا

en: Africa/Algiers
ur: افریقا/الگیرس

en: Africa/Asmera
ur: افریقا/اسمرہ

en: Africa/Bamako
ur: افریقا/باماکو

en: Africa/Bangui
ur: افریقا/بانگوی

en: Africa/Banjul
ur: افریقا/بینجل

en: Africa/Bissau
ur: افریقا/بساؤ

en: Africa/Blantyre
ur: افریقا/بلینٹئر

en: Africa/Brazzaville
ur: افریقا/برازاویل

en: Africa/Bujumbura
ur: افریقا/بجومبرا

en: Africa/Cairo
ur: افریقا/قاہرہ

en: Africa/Casablanca
ur: افریقا/کازابلانکا

en: Africa/Ceuta
ur: افریقا/سیوٹا

en: Africa/Conakry
ur: افریقا/کوناکری

en: Africa/Dakar
ur: افریقا/ڈکر

en: Africa/Dar_es_Salaam
ur: افریقا/دار_السلام

en: Africa/Djibouti
ur: افریقا/جیبوٹی

en: Africa/Douala
ur: افریقا/ڈوالا

en: Africa/El_Aaiun
ur: افریقا/العیون

en: Africa/Freetown
ur: افریقا/فری_ٹاؤن

en: Africa/Gaborone
ur: افریقا/گابورونی

en: Africa/Harare
ur: افریقا/ہرارے

en: Africa/Johannesburg
ur: افریقا/جوہانسبرگ

en: Africa/Kampala
ur: افریقا/کمپالا

en: Africa/Khartoum
ur: افریقا/خرطوم

en: Africa/Kigali
ur: افریقا/کیجالی

en: Africa/Kinshasa
ur: افریقا/کنشاسا

en: Africa/Lagos
ur: افریقا/لوگوز

en: Africa/Libreville
ur: افریقا/لبریویل

en: Africa/Lome
ur: افریقا/لومی

en: Africa/Luanda
ur: افریقا/لوانڈا

en: Africa/Lubumbashi
ur: افریقا/لبمباشی

en: Africa/Lusaka
ur: افریقا/لوساکا

en: Africa/Malabo
ur: افریقا/ملابو

en: Africa/Maputo
ur: افریقا/ماپوتو

en: Africa/Maseru
ur: افریقا/ماسیرو

en: Africa/Mbabane
ur: افریقا/امبابانی

en: Africa/Mogadishu
ur: افریقا/مقدیشو

en: Africa/Monrovia
ur: افریقا/مونروویا

en: Africa/Nairobi
ur: افریقا/نیروبی

en: Africa/Ndjamena
ur: افریقا/نڈجامینا

en: Africa/Niamey
ur: افریقا/نیامی

en: Africa/Nouakchott
ur: افریقا/نواکچوٹ

en: Africa/Ouagadougou
ur: افریقا/اواگاڈوگو

en: Africa/Porto-Novo
ur: افریقا/پروٹونوو

en: Africa/Sao_Tome
ur: افریقا/ساؤ_ٹومی

en: Africa/Timbuktu
ur: افریقا/ٹمبکٹو

en: Africa/Tripoli
ur: افریقا/ٹریپولی

en: Africa/Tunis
ur: افریقا/تونس

en: Africa/Windhoek
ur: افریقا/ونڈھویک

en: America
ur: امریکا

en: America/Adak
ur: امریکا/ایڈاک

en: America/Anchorage
ur: امریکا/اینکوریگ

en: America/Anguilla
ur: امریکا/انگولا

en: America/Antigua
ur: امریکا/انٹیگوا

en: America/Araguaina
ur: امریکا/اراگوائنا

en: America/Argentina/Buenos_Aires
ur: امریکا/ارجنٹینا/ بیونیس_ایرس

en: America/Argentina/Catamarca
ur: امریکا/ارجنٹینا/کاٹامارکا

en: America/Argentina/Cordoba
ur: امریکا/ارجنٹینا/کورڈوبا

en: America/Argentina/Jujuy
ur: امریکا/ارجنٹینا/جوجوائی

en: America/Argentina/Mendoza
ur: امریکا/ارجنٹینا/مینڈوزا

en: America/Aruba
ur: امریکا/اروبا

en: America/Asuncion
ur: امریکا/اسونسیون

en: America/Barbados
ur: امریکا/بارباڈوس

en: America/Belem
ur: امریکا/بیلیم

en: America/Belize
ur: امریکا/بلائز

en: America/Boa_Vista
ur: امریکا/بوا_وستا

en: America/Bogota
ur: امریکا/بوگوٹا

en: America/Boise
ur: امریکا/بوئز

en: America/Buenos_Aires
ur: امریکا/بیونز_ایرس

en: America/Cambridge_Bay
ur: امریکا/کیمبرڈج_بے

en: America/Cancun
ur: امریکا/کینکن

en: America/Caracas
ur: امریکا/کاراکاز

en: America/Catamarca
ur: امریکا/کاٹامارکا

en: America/Cayenne
ur: امریکا/کینی

en: America/Cayman
ur: امریکا/کائمان

en: America/Chicago
ur: امریکا/چگاگو

en: America/Chihuahua
ur: امریکا/چیہوواہوا

en: America/Cordoba
ur: امریکا/کارڈوبا

en: America/Costa_Rica
ur: امریکا/کوسٹا_ریکا

en: America/Cuiaba
ur: امریکا/کوابا

en: America/Curacao
ur: امریکا/کوراکاؤ

en: America/Dawson
ur: امریکا/ڈاؤسن

en: America/Dawson_Creek
ur: امریکا/ڈاؤسن_کریک

en: America/Denver
ur: امریکا/ڈینور

en: America/Detroit
ur: امریکا/ڈیٹرائٹ

en: America/Dominica
ur: امریکا/ڈیمینیکا

en: America/Edmonton
ur: امریکا/ایڈمنٹن

en: America/Eirunepe
ur: امریکا/ایروناپی

en: America/El_Salvador
ur: امریکا/ال_سلواڈور

en: America/Fortaleza
ur: امریکا/فورٹالیزا

en: America/Glace_Bay
ur: امریکا/گلیس_بے

en: America/Godthab
ur: امریکا/گڈٹھیب

en: America/Goose_Bay
ur: امریکا/گوز_بے

en: America/Grand_Turk
ur: امریکا/گرینڈ_ٹرک

en: America/Grenada
ur: امریکا/گریناڈا

en: America/Guadeloupe
ur: امریکا/گواڈیلوپ

en: America/Guatemala
ur: امریکا/گوئٹیمالا

en: America/Guayaquil
ur: امریکا/گوئیقالی

en: America/Guyana
ur: امریکا/گویانا

en: America/Halifax
ur: امریکا/ہیلیفیکس

en: America/Havana
ur: امریکا/ہاوانا

en: America/Hermosillo
ur: امریکا/ہیرموسیلو

en: America/Indiana/Indianapolis
ur: امریکا/انڈیانا/انڈیاناپولس

en: America/Indiana/Knox
ur: امریکا/انڈیانا/کنوکس

en: America/Indiana/Marengo
ur: امریکا/انڈیانا/میرنگو

en: America/Indiana/Vevay
ur: امریکا/انڈیاناویوے

en: America/Indianapolis
ur: امریکا/انڈیاناپولس

en: America/Inuvik
ur: امریکا/اینوک

en: America/Iqaluit
ur: امریکا/ایکوالوٹ

en: America/Jamaica
ur: امریکا/جمائکا

en: America/Jujuy
ur: امریکا/جوجوی

en: America/Juneau
ur: امریکا/جونیاؤ

en: America/Kentucky/Louisville
ur: امریکا/کینٹاکی/لوئسویل

en: America/Kentucky/Monticello
ur: امریکا/کینٹاکی/مونٹیسیلو

en: America/La_Paz
ur: امریکا/لاپاز

en: America/Lima
ur: امریکا/لیما

en: America/Los_Angeles
ur: امریکا/لوس_انجلس

en: America/Louisville
ur: امریکا/لوئسویل

en: America/Maceio
ur: امریکا/میسیو

en: America/Managua
ur: امریکا/ماناگوا

en: America/Manaus
ur: امریکا/ماناؤس

en: America/Martinique
ur: امریکا/مارٹینیک

en: America/Mazatlan
ur: امریکا/مازاٹلن

en: America/Mendoza
ur: امریکا/مینڈوزا

en: America/Menominee
ur: امریکا/مینومائنی

en: America/Merida
ur: امریکا/میریڈا

en: America/Mexico_City
ur: امریکا/میکسیکو_سٹی

en: America/Miquelon
ur: امریکا/مکولن

en: America/Monterrey
ur: امریکا/مونٹیری

en: America/Montevideo
ur: امریکا/مونٹی_ویڈیو

en: America/Montreal
ur: امریکا/مونٹیریل

en: America/Montserrat
ur: امریکا/مونٹسیرا

en: America/Nassau
ur: امریکا/ناساؤ

en: America/New_York
ur: امریکا/نیو_یارک

en: America/Nipigon
ur: امریکا/نیپیگن

en: America/Nome
ur: امریکا/نوم

en: America/Noronha
ur: امریکا/نورنہا

en: America/Panama
ur: امریکا/پنما

en: America/Pangnirtung
ur: امریکا/پینگنیرٹنگ

en: America/Paramaribo
ur: امریکا/پاراماریبو

en: America/Phoenix
ur: امریکا/فینکس

en: America/Port-au-Prince
ur: امریکا/پورٹ_اےیو_پرنس

en: America/Port_of_Spain
ur: امریکا/پورٹ_آف_سپین

en: America/Porto_Velho
ur: امریکا/پورٹو_ولہو

en: America/Puerto_Rico
ur: امریکا/پورٹوریکو

en: America/Rainy_River
ur: امریکا/رینی_ریور

en: America/Rankin_Inlet
ur: امریکا/رینکن_انلٹ

en: America/Recife
ur: امریکا/ریسف

en: America/Regina
ur: امریکا/ریجینا

en: America/Rio_Branco
ur: امریکا/ریو_برانکو

en: America/Rosario
ur: امریکا/روزاریو

en: America/Santiago
ur: امریکا/سینٹیگو

en: America/Santo_Domingo
ur: امریکا/سینٹو_ڈومینگو

en: America/Sao_Paulo
ur: امریکا/ساؤ_پاؤلو

en: America/Scoresbysund
ur: امریکا/سکورسبائسنڈ

en: America/Shiprock
ur: امریکا/شپراک

en: America/St_Johns
ur: امریکا/سینٹ_جان

en: America/St_Kitts
ur: امریکا/سینٹ_کٹس

en: America/St_Lucia
ur: امریکا/سینٹ_لوسیا

en: America/St_Thomas
ur: امریکا/سینٹ_تھومس

en: America/St_Vincent
ur: امریکا/سینٹ_ونسنٹ

en: America/Swift_Current
ur: امریکا/سوفٹ_کرنٹ

en: America/Tegucigalpa
ur: امریکا/ٹیگوسیگالپا

en: America/Thule
ur: امریکا/تھول

en: America/Thunder_Bay
ur: امریکا/ٹھنڈر_بے

en: America/Tijuana
ur: امریکا/ٹیجوانا

en: America/Tortola
ur: امریکا/ٹورٹولا

en: America/Vancouver
ur: امریکا/وینکوور

en: America/Whitehorse
ur: امریکا/وائٹ_ہارس

en: America/Winnipeg
ur: امریکا/وینیپگ

en: America/Yakutat
ur: امریکا/یاکوٹیٹ

en: America/Yellowknife
ur: امریکا/ییلونیف

en: Antarctica
ur: اینٹرکٹیکا

en: Antarctica/Casey
ur: اینٹرکٹیکا/کیسی

en: Antarctica/Davis
ur: اینٹرکٹیکا/ڈیوس

en: Antarctica/DumontDUrville
ur: اینٹرکٹیکا/ڈومونٹ_ڈرول

en: Antarctica/Mawson
ur: اینٹرکٹیکا/ماؤسن

en: Antarctica/McMurdo
ur: اینٹرکٹیکا/مکمرڈو

en: Antarctica/Palmer
ur: اینٹرکٹیکا/پالمر

en: Antarctica/South_Pole
ur: اینٹرکٹیکا/ساؤتھ_پول

en: Antarctica/Syowa
ur: اینٹرکٹیکا/سیووا

en: Antarctica/Vostok
ur: اینٹرکٹیکا/ووسٹوک

en: Arctic
ur: ایرکٹیک

en: Arctic/Longyearbyen
ur: ایرکٹیک/لونگیاربین

en: Asia
ur: ایشیا

en: Asia/Aden
ur: ایشیا/عدن

en: Asia/Almaty
ur: ایشیا/الماطی

en: Asia/Amman
ur: ایشیا/عمان

en: Asia/Anadyr
ur: ایشیا/ایناڈائر

en: Asia/Aqtau
ur: ایشیا/ایکٹاؤ

en: Asia/Aqtobe
ur: ایشیا/اکٹوب

en: Asia/Ashgabat
ur: ایشیا/اشکاباد

en: Asia/Baghdad
ur: ایشیا/بغداد

en: Asia/Bahrain
ur: ایشیا/بحرین

en: Asia/Baku
ur: ایشیا/باکو

en: Asia/Bangkok
ur: ایشیا/بینکاک

en: Asia/Beirut
ur: ایشیا/بیروت

en: Asia/Bishkek
ur: ایشیا/بشکیک

en: Asia/Brunei
ur: ایشیا/برونائی

en: Asia/Calcutta
ur: ایشیا/کلکتا

en: Asia/Chungking
ur: ایشیا/چونگکنگ

en: Asia/Colombo
ur: ایشیا/کولومبو

en: Asia/Damascus
ur: ایشیا/دمشق

en: Asia/Dhaka
ur: ایشیا/ڈھاکہ

en: Asia/Dili
ur: ایشیا/دلی

en: Asia/Dubai
ur: ایشیا/دبی

en: Asia/Dushanbe
ur: ایشیا/دوشنبے

en: Asia/Gaza
ur: ایشیا/غزہ

en: Asia/Harbin
ur: ایشیا/ہاربن

en: Asia/Hong_Kong
ur: ایشیا/ہانگ_کانگ

en: Asia/Hovd
ur: ایشیا/ہووڈ

en: Asia/Irkutsk
ur: ایشیا/ایرکٹسک

en: Asia/Istanbul
ur: ایشیا/اسطنبول

en: Asia/Jakarta
ur: ایشیا/جاکرتا

en: Asia/Jayapura
ur: ایشیا/جایاپورا

en: Asia/Jerusalem
ur: ایشیا/یروشلم

en: Asia/Kabul
ur: ایشیا/کابل

en: Asia/Kamchatka
ur: ایشیا/کمچٹکا

en: Asia/Karachi
ur: ایشیا/کراچی

en: Asia/Kashgar
ur: ایشیا/کاشغر

en: Asia/Katmandu
ur: ایشیا/کھٹمنڈو

en: Asia/Krasnoyarsk
ur: ایشیا/کرسنویارک

en: Asia/Kuala_Lumpur
ur: ایشیا/کوالا_لمپور

en: Asia/Kuching
ur: ایشیا/کچنگ

en: Asia/Kuwait
ur: ایشیا/کویت

en: Asia/Macao
ur: ایشیا/مکاؤ

en: Asia/Magadan
ur: ایشیا/مگاڈن

en: Asia/Manila
ur: ایشیا/منیلا

en: Asia/Muscat
ur: ایشیا/مسقط

en: Asia/Nicosia
ur: ایشیا/نیکوسیا

en: Asia/Novosibirsk
ur: ایشیا/نووسبرک

en: Asia/Omsk
ur: ایشیا/اومسک

en: Asia/Phnom_Penh
ur: ایشیا/فنوم_پنہ

en: Asia/Pontianak
ur: ایشیا/پونٹیاناک

en: Asia/Pyongyang
ur: ایشیا/پیونگ_یانگ

en: Asia/Qatar
ur: ایشیا/قطر

en: Asia/Rangoon
ur: ایشیا/رنگون

en: Asia/Riyadh
ur: ایشیا/ریاض

en: Asia/Saigon
ur: ایشیا/سائگون

en: Asia/Samarkand
ur: ایشیا/سمرقند

en: Asia/Seoul
ur: ایشیا/سیول

en: Asia/Shanghai
ur: ایشیا/شنگھائی

en: Asia/Singapore
ur: ایشیا/سنگاپور

en: Asia/Taipei
ur: ایشیا/ٹائپی

en: Asia/Tashkent
ur: ایشیا/تاشقند

en: Asia/Tbilisi
ur: ایشیا/ٹبلیسی

en: Asia/Tehran
ur: ایشیا/طہران

en: Asia/Thimphu
ur: ایشیا/تھمفو

en: Asia/Tokyo
ur: ایشیا/ٹوکیو

en: Asia/Ujung_Pandang
ur: ایشیا/اجنگ_پینڈینگ

en: Asia/Ulaanbaatar
ur: ایشیا/الانباٹر

en: Asia/Urumqi
ur: ایشیا/ارومقی

en: Asia/Vientiane
ur: ایشیا/وینٹیانی

en: Asia/Vladivostok
ur: ایشیا/ولاڈیووسٹک

en: Asia/Yakutsk
ur: ایشیا/یاکٹسک

en: Asia/Yekaterinburg
ur: ایشیا/یکاٹیرنبرگ

en: Asia/Yerevan
ur: ایشیا/ییروان

en: Atlantic
ur: ایٹلینٹک

en: Atlantic/Azores
ur: ایٹلینٹک/ازورس

en: Atlantic/Bermuda
ur: ایٹلینٹک/برمودا

en: Atlantic/Canary
ur: ایٹلینٹک/کیناری

en: Atlantic/Cape_Verde
ur: ایٹلینٹک/کیپ_ورڈ

en: Atlantic/Faeroe
ur: ایٹلینٹک/فائروی

en: Atlantic/Jan_Mayen
ur: ایٹلینٹک/جین_ماین

en: Atlantic/Madeira
ur: ایٹلینٹک/ماڈیرا

en: Atlantic/Reykjavik
ur: ایٹلینٹک/ریکجیوک

en: Atlantic/South_Georgia
ur: ایٹلینٹک/ساؤتھ_جیورجیا

en: Atlantic/St_Helena
ur: ایٹلینٹک/سینٹ_ہیلینا

en: Atlantic/Stanley
ur: ایٹلینٹک/سٹینلی

en: Australia
ur: اسٹریلیا

en: Australia/Adelaide
ur: اسٹریلیا/ایڈیلیڈ

en: Australia/Brisbane
ur: اسٹریلیا/برسبن

en: Australia/Broken_Hill
ur: اسٹریلیا/بروکن_ہل

en: Australia/Darwin
ur: اسٹریلیا/ڈارون

en: Australia/Hobart
ur: اسٹریلیا/ہوبارٹ

en: Australia/Lindeman
ur: لنڈیمین

en: Australia/Lord_Howe
ur: اسٹریلیا/لارڈ_ہوی

en: Australia/Melbourne
ur: اسٹریلیا/ملبرن

en: Australia/Perth
ur: اسٹریلیا/پرتھ

en: Australia/Sydney
ur: اسٹریلیا/سڈنی

en: Europe
ur: یورپ

en: Europe/Amsterdam
ur: یورپ/ایمسٹرڈیم

en: Europe/Andorra
ur: یورپ/انڈورا

en: Europe/Athens
ur: یورپ/ایتھنز

en: Europe/Belfast
ur: یورپ/بیلفاسٹ

en: Europe/Belgrade
ur: یورپ/بلغراد

en: Europe/Berlin
ur: یورپ/برلن

en: Europe/Bratislava
ur: یورپ/بریٹسلیوا

en: Europe/Brussels
ur: یورپ/برسلز

en: Europe/Bucharest
ur: یورپ/بوخارست

en: Europe/Budapest
ur: یورپ/بودھاپسٹ

en: Europe/Chisinau
ur: یورپ/چسیناؤ

en: Europe/Copenhagen
ur: یورپ/کوپنہیگن

en: Europe/Dublin
ur: یورپ/ڈبلن

en: Europe/Gibraltar
ur: یورپ/جبل الطارق

en: Europe/Helsinki
ur: یورپ/ہلسنکی

en: Europe/Istanbul
ur: یورپ/اسطنبول

en: Europe/Kaliningrad
ur: یورپ/کیلیننگریڈ

en: Europe/Kiev
ur: یورپ/کیو

en: Europe/Lisbon
ur: یورپ/لسبن

en: Europe/Ljubljana
ur: یورپ/لجوبلجانا

en: Europe/London
ur: یورپ/لندن

en: Europe/Luxembourg
ur: یورپ/لکسمبرگ

en: Europe/Madrid
ur: یورپ/مدرید

en: Europe/Malta
ur: یورپ/مالٹا

en: Europe/Minsk
ur: یورپ/منسک

en: Europe/Monaco
ur: یورپ/موناکو

en: Europe/Moscow
ur: یورپ/موسکو

en: Europe/Nicosia
ur: یورپ/نکوسیا

en: Europe/Oslo
ur: یورپ/اوسلو

en: Europe/Paris
ur: یورپ/پیرس

en: Europe/Prague
ur: یورپ/پروگ

en: Europe/Riga
ur: یورپ/ریگا

en: Europe/Rome
ur: یورپ/روم

en: Europe/Samara
ur: یورپ/سمارا

en: Europe/San_Marino
ur: یورپ/ سین_میرینو

en: Europe/Sarajevo
ur: یورپ/سراییوو

en: Europe/Simferopol
ur: یورپ/سمفیروپول

en: Europe/Skopje
ur: یورپ/سکوپی

en: Europe/Sofia
ur: یورپ/صوفیا

en: Europe/Stockholm
ur: یورپ/سٹاک ہالم

en: Europe/Tallinn
ur: یورپ/ٹیللن

en: Europe/Tirane
ur: یورپ/ٹرین

en: Europe/Uzhgorod
ur: یورپ/ازہگوروڈ

en: Europe/Vaduz
ur: یورپ/واڈوز

en: Europe/Vatican
ur: یورپ/ویٹیکن

en: Europe/Vienna
ur: یورپ/ویینا

en: Europe/Vilnius
ur: یورپ/ولنس

en: Europe/Warsaw
ur: یورپ/وارساؤ

en: Europe/Zagreb
ur: یورپ/رغرب

en: Europe/Zaporozhye
ur: یورپ/زاپوروزھی

en: Europe/Zurich
ur: یورپ/زیورخ

en: Indian
ur: انڈین

en: Indian/Antananarivo
ur: انڈین/انٹاناناریوو

en: Indian/Chagos
ur: انڈین/چاگوس

en: Indian/Christmas
ur: انڈین/کرسمس

en: Indian/Cocos
ur: انڈین/کوکوس

en: Indian/Comoro
ur: انڈین/کومورو

en: Indian/Kerguelen
ur: انڈین/کیرگیویلین

en: Indian/Mahe
ur: انڈین/ماہی

en: Indian/Maldives
ur: انڈین/مالدیپ

en: Indian/Mauritius
ur: انڈین/موریشس

en: Indian/Mayotte
ur: انڈین/مایوٹی

en: Indian/Reunion
ur: انڈین/ری_یونین

en: Pacific
ur: پیسیفک

en: Pacific/Apia
ur: پیسیفک/ایپیا

en: Pacific/Auckland
ur: پیسیفک/آکلینڈ

en: Pacific/Chatham
ur: پیسیفک/چتھم

en: Pacific/Easter
ur: پیسیفک/ایسٹر

en: Pacific/Efate
ur: پیسیفک/ایفیٹ

en: Pacific/Enderbury
ur: پیسیفک/انڈربری

en: Pacific/Fakaofo
ur: پیسیفک/فاکاؤفو

en: Pacific/Fiji
ur: پیسیفک/فیجی

en: Pacific/Funafuti
ur: پیسیفک/فونافوٹی

en: Pacific/Galapagos
ur: پیسیفک/گالاپاگوس

en: Pacific/Gambier
ur: پیسیفک/گیمبیئر

en: Pacific/Guadalcanal
ur: پیسیفک/گواڈلکانال

en: Pacific/Guam
ur: پیسیفک/گوام

en: Pacific/Honolulu
ur: پیسیفک/ہونولولو

en: Pacific/Johnston
ur: پیسیفک/جانسٹن

en: Pacific/Kiritimati
ur: پیسیفک/کریٹیماٹی

en: Pacific/Kosrae
ur: پیسیفک/کوسرے

en: Pacific/Kwajalein
ur: پیسیفک/کواجالین

en: Pacific/Majuro
ur: پیسیفک/ماجورو

en: Pacific/Marquesas
ur: پیسیفک/مارکیوساس

en: Pacific/Midway
ur: پیسیفک/مڈوے

en: Pacific/Nauru
ur: پیسیفک/ناؤرو

en: Pacific/Niue
ur: پیسیفک/نیو

en: Pacific/Norfolk
ur: پیسیفک/نارفالک

en: Pacific/Noumea
ur: پیسیفک/نومیا

en: Pacific/Pago_Pago
ur: پیسیفک/پاگو_پاگو

en: Pacific/Palau
ur: پیسیفک/پالاؤ

en: Pacific/Pitcairn
ur: پیسیفک/پٹکیرن

en: Pacific/Ponape
ur: پیسیفک/پوناپی

en: Pacific/Port_Moresby
ur: پیسیفک/پورٹ_موریسبی

en: Pacific/Rarotonga
ur: پیسیفک/راروٹونگا

en: Pacific/Saipan
ur: پیسیفک/سائپان

en: Pacific/Tahiti
ur: پیسیفک/تاہیتی

en: Pacific/Tarawa
ur: پیسیفک/ٹاراوا

en: Pacific/Tongatapu
ur: پیسیفک/ٹونگاٹاپو

en: Pacific/Truk
ur: پیسیفک/ٹرک

en: Pacific/Wake
ur: پیسیفک/ویک

en: Pacific/Wallis
ur: پیسیفک/والس

en: Pacific/Yap
ur: پیسیفک/یاپ

en: New appointment
ur: نئی اپائنٹمنٹ

en: About Orage
ur: آرگ کی بابت

en: Desktop calendar
ur: ڈیسک ٹاپ کیلینڈر

en: Info
ur: معلومات

en: Warning
ur: انتباہ

en: About
ur: بابت

en: switch to previous tab
ur: سابقہ ٹیب پر منتقل ہوں

en: switch to next tab
ur: اگلے ٹیب پر منتقل ہوں

en: switch to selected page
ur: منتخب کردہ صفحہ پر منتقل ہوں

en: show options window
ur: اختیارات کا دریچہ دکھائیں

en: show about window
ur: بابت کا دریچہ دکھائیں

en: switch page in options and about tab
ur: اختیارات اور بابت ٹیب میں صفحہ کو بدلیں

en: exit
ur: برخاست

en: Space
ur: خلاء

en: select current date
ur: حالیہ تاریخ منتخب کریں

en: toggle personal data visibility
ur: ذاتی ڈیٹا روئیت معکوس کریں

en: Arrows
ur: تیر

en: change day
ur: دن تبدیل کریں

en: scroll the contents in the day info panel
ur: دن کے معلوماتی پینل کے مواد کو سکرول کریں

en: change month
ur: ماہ تبدیل کریں

en: Home/End
ur: گھر/آخر

en: change year
ur: سال تبدیل کریں

en: toggle calendars for the previous and next month
ur: گزشتہ اور آئندہ ماہ کی تقویم کو ظاہر یا غائب کریں

en: day notes browser
ur: دن نوٹس براؤزر

en: assign background color to day note
ur: دن نوٹ کو پس منظر رنگ دیں

en: date calculator
ur: تاریخ شمار کنندہ

en: show full-year calendar
ur: پورے سال کی تقویم دکھائیں

en: jump to date
ur: تاریخ پر جائیں

en: remove day note
ur: دن کا نوٹ حذف کریں

en: close editor
ur: مدون بند کریں

en: toggle bold
ur: چوڑائی معکوس کریں

en: toggle italic
ur: ٹیڑھا معکوس کریں

en: toggle underline
ur: خط کشیدہ معکوس کریں

en: toggle strikethrough
ur: خط مقطوع منعکس کریں

en: toggle highlight
ur: نشان زدگی معکوس کریں

en: Arrows Up/Down
ur: تیر اوپر/نیچے

en: toggle alternative view
ur: متبادل منظر معکوس کریں

en: year info
ur: سال کی معلومات

en: set current year
ur: حالیہ سال مرتب کریں

en: close full-year calendar
ur: پورے سال کی تقویم بند کریں

en: add task
ur: مہم شامل کریں

en: edit task
ur: مہم مدون کریں

en: remove task
ur: مہم حذف کریں

en: toggle hidden tasks
ur: پوشیدہ مہمیں معکوس کریں

en: activate search field
ur: تلاش کے حلقے فعال کریں

en: Left, Right
ur: بائیں، دائیں

en: change category filter
ur: زمرہ فلٹر تبدیل کریں

en: close task info panel
ur: مہم کا معلوماتی پینل بند کریں

en: add contact
ur: رابطہ شامل کریں

en: edit contact
ur: رابطہ مدون کریں

en: remove contact
ur: رابطہ حذف کریں

en: change search mode
ur: تلاش کا انداز تبدیل کریں

en: close contact details panel
ur: رابطے کی تفصیلات کا پینل بند کریں

en: Enter
ur: انٹر

en: open note
ur: نوٹ کھولیں

en: add note
ur: نوٹ شامل کریں

en: remove note
ur: نوٹ حذف کریں

en: edit note name and category
ur: نوٹ کا نام اور زمرہ مدون کریں

en: close note editor
ur: نوٹ مدون بند کریں

en: save note
ur: نوٹ محفوظ کریں

en: find text
ur: متن تلاش کریں

en: clear selection attributes
ur: انتخاب کے خواص صاف کریں

en: OSMO was designed keeping in mind the user convenience, so there are many key shortcuts. Here is the full list:
ur: اوسمو صارف کی سہولت کو مدِ نظر رکھ کر تیار کیا گیا ہے، چنانچہ اس کے بہت سارے کلیدی اختصارات (شارٹ کٹ) ہیں. ذیل میں ان اختصارات کی پوری فہرست ہے:

en: Note editor
ur: نوٹ مدون

en: Full-year calendar
ur: پورے سال کی تقویم

en: Tasks
ur: مہم

en: Contacts
ur: رابطے

en: Selector
ur: منتخب کار

en: Editor
ur: مدون

en: A handy personal organizer
ur: آسان ذاتی منظم

en: compiled on
ur: تالیف کیا گیا

en: Contributors
ur: معاونین

en: Translators
ur: مترجمین

en: Mailing lists
ur: میلنگ لسٹ

en: Bug tracker
ur: بگ ٹریکر

en: Feature requests
ur: خوبیوں کی درخواستیں

en: Available modules
ur: دستیاب ماڈیول

en: Compiled-in features
ur: تالیفی خوبیاں

en: iCalendar support
ur: آئی کیلینڈر معاونت

en: Encrypted notes support
ur: رمز شدہ نوٹس معاونت

en: SyncML enabled device support
ur: SyncML فعال کردہ آلہ معاونت

en: Backup support
ur: بیک اپ معاونت

en: Printing support
ur: طباعت کی معاونت

en: Spell checker support
ur: املاء کی پڑتال کی معاونت

en: version
ur: نسخہ

en: SVN revision
ur: SVN نظرِ ثانی

en: Key shortcuts
ur: کلید اختصار

en: License
ur: اجازہ

en: Save backup
ur: بیک اپ محفوظ کریں

en: Password protection
ur: پاس ورڈ تحفظ

en: Enter password
ur: پاس ورڈ داخل کریں

en: Re-enter password
ur: پاس ورڈ دوبارہ داخل کریں

en: Please enter the password
ur: براہ مہربانی پاس ورڈ داخل کریں

en: Passwords do not match!
ur: پاس ورڈ مطابقت نہیں رکھتا!

en: Cannot create backup!
ur: بیک اپ نہیں بنایا جاسکتا!

en: Backup file saved successfully!
ur: بیک اپ کی فائل کامیابی سے محفوظ کردی گئی!

en: Open backup file
ur: بیک اپ فائل کھولیں

en: Osmo backup files (*.bck)
ur: اوسمو بیک اپ فائلیں (*.bck)

en: This is not Osmo backup file
ur: یہ اوسمو بیک اپ فائل نہیں ہے

en: All your data will be replaced with backup file content.
ur: آپ کا تمام ڈیٹا بیک اپ فائل کے مواد سے بدل دیا جائے گا.

en: Are you sure?
ur: کیا آپ پُریقین ہیں؟

en: Osmo has to be restarted now...
ur: اوسمو کو پھر سے چلانے کی ضرورت ہے...

en: was born
ur: تاریخ پیدائش

en: year old | years old
ur[0]: سال پرانا
ur[1]: سال پرانے

en: day till end of year | days till end of year
ur[0]: دن سال کے ختم ہونے میں باقی ہے
ur[1]: دن سال کے ختم ہونے میں باقی ہیں

en: the last day of the year
ur: سال کا آخری دن

en: Day notes
ur: دن کے نوٹس

en: Day tasks
ur: دن کی مہم

en: Birthday
ur: سالگرہ

en: Current time
ur: حالیہ وقت

en: Day number
ur: دن کا عدد

en: Today distance
ur: آج کا فاصلہ

en: Week number
ur: ہفتے کا عدد

en: Marked days
ur: نشان زد دن

en: Weekend days
ur: آخر ہفتہ کے دن

en: Day category
ur: دن کا زمرہ

en: Moon phase
ur: چاند کا دورانیہ

en: Zodiac sign
ur: علاقہ بروج کی علامت

en: Selected day note will be removed.
ur: منتخب کردہ دن کا نوٹ حذف کردیا جائے گا.

en: Previous year
ur: سابقہ سال

en: Previous month
ur: سابقہ ماہ

en: Previous day
ur: سابقہ دن

en: Next day
ur: اگلا دن

en: Next month
ur: اگلا ماہ

en: Next year
ur: اگلا سال

en: Jump to date
ur: تاریخ پر جائیں

en: Print calendar
ur: تقویم طبع کریں

en: Date calculator
ur: تاریخ شُمار کُنندہ

en: Toggle day note panel
ur: دن نوٹ پینل معکوس کریں

en: Add task
ur: مہم شامل کریں

en: Select day color
ur: دن کا رنگ منتخب کریں

en: Browse notes
ur: نوٹس دیکھیں

en: Browse iCal events
ur: iCal واقعات دیکھیں

en: Export to iCal file
ur: iCal فائل میں برآمد کریں

en: Previous and next month
ur: سابقہ اور اگلا ماہ

en: Close note panel
ur: نوٹ پینل بند کریں

en: Highlight
ur: نشان زدہ

en: Strikethrough
ur: خط مقطوع

en: Underline
ur: خد کشیدہ

en: Italic
ur: ٹیڑھا

en: Bold
ur: چوڑا

en: Insert timeline
ur: ٹائم لائن شامل کریں

en: Clear text
ur: متن صاف کریں

en: Select color
ur: رنگ منتخب کریں

en: year | years
ur[0]: سال
ur[1]: سال

en: month | months
ur[0]: ماہ
ur[1]: مہینے

en: day | days
ur[0]: دن
ur[1]: دن

en: second | seconds
ur[0]: سیکنڈ
ur[1]: سیکنڈ

en: or
ur: یا

en: rounded down
ur: راؤنڈ کردیے گئے

en: week | weeks
ur[0]: ہفتہ
ur[1]: ہفتے

en: working day | working days
ur[0]: کام کرنے کا دن
ur[1]: کام کرنے کے دن

en: time is ignored
ur: وقت نظر انداز کردیا گیا

en: weekend day | weekend days
ur[0]: اختتام ہفتہ کا دن
ur[1]: اختتام ہفتے کے دن

en: This calculator only supports dates after year 1.
ur: یہ شُمار کُنندہ صرف 1 سال بعد کی تاریخوں کی معاونت رکھتا ہے.

en: weekend day ignored | weekend days ignored
ur[0]: آخرِ ہفتہ کا دن نظر انداز کردیا گیا
ur[1]: آخرِ ہفتہ کے دن نظر انداز کردیے گئے

en: Year
ur: سال

en: Month
ur: مہینہ

en: Day
ur: دن

en: Current date
ur: حالیہ تاریخ

en: Set current date
ur: حالیہ تاریخ مرتب کریں

en: Hour
ur: گھنٹہ

en: Minute
ur: منٹ

en: Second
ur: سیکنڈ

en: Set current time
ur: حالیہ وقت مرتب کریں

en: Reset time
ur: وقت صاف کریں

en: First date and time
ur: پہلی تاریخ اور وقت

en: Second date and time
ur: دوسری تاریخ اور وقت

en: Alternative time units
ur: متبادل وقت کی اکائیاں

en: Result
ur: نتیجہ

en: Duration between two dates
ur: دو تاریخوں کے درمیان مدت

en: Operation
ur: عمل

en: add
ur: شامل کریں

en: subtract
ur: تفریق

en: Date and time to add or subtract from
ur: تاریخ اور وقت کی شمولیت یا اس سے حصول

en: Years
ur: سال

en: Months
ur: مہینے

en: Days
ur: دن

en: Weeks
ur: ہفتے

en: Hours
ur: گھنٹے

en: Minutes
ur: منٹ

en: Seconds
ur: سیکنڈ

en: Ignore weekend days
ur: آخرِ ہفتہ کے دنوں کو نظر انداز کریں

en: Reset fields
ur: حلقے صاف کریں

en: Time to add or subtract
ur: وقت برائے اضافہ یا حصول

en: Jump to
ur: منتقلی تا

en: Add to or subtract from a date
ur: تاریخ میں شامل یا حاصل کریں

en: Leap year
ur: لیپ کا سال

en: Yes
ur: ہاں

en: Chinese year animal
ur: چینی سال جانور

en: Number of days
ur: دنوں کی تعداد

en: Number of weeks
ur: ہفتوں کی تعداد

en: Number of weekend days
ur: آخرِ ہفتہ کے دنوں کی تعداد

en: Year info
ur: سال کی تفصیلات

en: Current year
ur: حالیہ سال

en: Alternative view
ur: متبادل منظر

en: event | events
ur[0]: واقعہ
ur[1]: واقعات

en: No valid calendars defined
ur: کوئی موزوں تقویم متعین نہیں ہے

en: iCalendar events
ur: آئی کیلینڈر واقعات

en: Summary
ur: خلاصہ

en: The list will be cleared and all entries will be lost.
ur: فہرست صاف کردی جائے گی اور تمام اندراجات ضائع ہوجائیں گے.

en: Done!
ur: ہوگیا!

en: event exported | events exported
ur[0]: واقعہ برآمد کردیا گیا
ur[1]: واقعات برآمد کردیے گئے

en: iCalendar export
ur: آئی کلینڈر برآمد

en: Day Selector
ur: دن منتخب کار

en: Use date period
ur: تاریخ کی مدت استعمال کریں

en: Remove
ur: حذف

en: Output filename
ur: ماحاصل فائل نام

en: Browse
ur: انتخاب

en: no entries
ur: کوئی اندارجات نہیں

en: entry | entries
ur[0]: اندراج
ur[1]: اندراجات

en: Calendar notes
ur: تقویم نوٹس

en: Filter
ur: فلٹر

en: Current month
ur: حالیہ ماہ

en: Selected month
ur: منتخب کردہ ماہ

en: Selected year
ur: منتخب کردہ سال

en: Selected month and year
ur: ماہ اور سال منتخب کریں

en: All notes
ur: تمام نوٹس

en: Case sensitive
ur: حساس

en: Strikethrough past day notes
ur: گزشتہ دن اور نوٹس خط مقطوع کریں

en: Syntax
ur: نحو

en: abbreviated weekday name
ur: مختصر ہفتے کے دن کا نام

en: full weekday name
ur: مکمل ہفتے کے دن کا نام

en: abbreviated month name
ur: مختصر ماہ کا نام

en: full month name
ur: ماہ کا پورا نام

en: day of the month
ur: ماہ کا دن

en: day of the month without leading zeros
ur: مہینے کا دن ابتدائی صفروں کے بغیر

en: year without century
ur: سال بغیر صدی

en: year with century
ur: سال بمع صدی

en: Date header format
ur: تاریخ سرساز ہیئت

en: Set default format
ur: طے شدہ ہیئت مرتب کریں

en: Date format syntax
ur: تاریخ ہیئت ساخت

en: Day note marker
ur: دن نوٹ مارکر

en: Event marker
ur: واقعہ مارکر

en: Circle
ur: دائری

en: Ellipse
ur: بیضوی

en: Wave
ur: لہر

en: Current day marker
ur: حالیہ دن مارکر

en: Arrow
ur: تیر

en: Free-hand circle
ur: آزاد-دستی حلقہ

en: Colors
ur: رنگ

en: Header color
ur: سرساز کا رنگ

en: Weekend days color
ur: آخرِ ہفتہ کے دنوں کا رنگ

en: Cursor color
ur: کرسر کا رنگ

en: Event marker color
ur: واقعات مارکر رنگ

en: Current day marker color
ur: حالیہ دن مارکر رنگ

en: Birthday marker color
ur: سالگرہ مارکر رنگ

en: Date font
ur: تاریخ فونٹ

en: Calendar font
ur: تقویم فونٹ

en: Note font
ur: نوٹ کا فونٹ

en: Enable block cursor
ur: بلاک کرسر فعال کریں

en: Cursor thickness
ur: کرسر کی کثافت

en: Thin
ur: پتلا

en: Thick
ur: گھنا

en: Edit category
ur: زمرہ مدون کریں

en: Color
ur: رنگ

en: Select ICS file
ur: ICS فائل منتخب کریں

en: Calendar files (*.ics)
ur: تقویم فائلیں (*.ics)

en: Modify ICAL parameters
ur: ICAL پیرامیٹر تبدیل کریں

en: Valid
ur: موزوں

en: Full date
ur: پوری تاریخ

en: Mark
ur: نشان

en: Week start on Monday
ur: ہفتہ پیر کو شروع ہو

en: No month change
ur: کوئی ماہ کی تبدیلی نہیں

en: Simple view in full-year calendar
ur: مکمل-سال تقویم میں سادہ منظر

en: Enable auxilary calendars
ur: اضافی تقویمیں فعال کریں

en: Ascending sorting in day notes browser
ur: دن نوٹس براؤزر میں صعودی ترتیب

en: Enable spell checker in day notes
ur: دن کے نوٹس میں املاء کی پڑتال فعال کریں

en: Day categories
ur: دن زمرہ جات

en: iCalendar files
ur: آئی کلینڈر فائلیں

en: Show in day info panel
ur: دن کے معلوماتی پینل میں دکھائیں

en: Name day
ur: دن نام

en: Error printing
ur: طباعت کی غلطی

en: Printing properties
ur: طباعت خصوصیات

en: Month name
ur: ماہ نام

en: Day name
ur: دن کا نام

en: Events
ur: واقعات

en: Fonts
ur: فونٹ

en: Birthdays
ur: سالگرہیں

en: Namedays
ur: دنوں کے نام

en: Visible events
ur: مرئی واقعات

en: Padding
ur: پیڈنگ

en: Event maximum length
ur: واقعہ کا زیادہ سے زادہ طول

en: Page orientation:
ur: صفحہ کی رُخ بندی

en: Portrait
ur: پورٹریٹ

en: Landscape
ur: لینڈسکیپ

en: Timeline
ur: خطِ وقت

en: From (hour)
ur: از (گھنٹہ)

en: Step (minutes)
ur: مرحلہ (منٹ)

en: To (hour)
ur: تا (گھنٹہ)

en: No date
ur: بلا تاریخ

en: Rat
ur: چوہا

en: Ox
ur: بیل

en: Tiger
ur: شیر

en: Hare
ur: خرگوش

en: Dragon
ur: اژدہا

en: Snake
ur: سانپ

en: Horse
ur: گھوڑا

en: Sheep
ur: بھیڑ

en: Monkey
ur: بندر

en: Fowl
ur: پرندہ

en: Dog
ur: کُتا

en: Pig
ur: خنزیر

en: Aquarius
ur: برج دلو

en: Pisces
ur: برج حوت

en: Aries
ur: برج حمل

en: Taurus
ur: برج ثور

en: Gemini
ur: برج جوزا

en: Cancer
ur: برج سرطان

en: Leo
ur: برج اسد

en: Virgo
ur: برج عذراء

en: Libra
ur: برج میزان

en: Scorpio
ur: برج عقرب

en: Sagittarius
ur: برج قوس

en: Capricorn
ur: برج جدی

en: Cannot perform selected operation.
ur: منتخب کردہ عمل ادا نہیں کیا جاسکتا.

en: Task has been modified or removed.
ur: مہم تبدیل یا حذف کردی گئی.

en: Remind me later
ur: بعد میں یاد دلائیں

en: postponed
ur: مؤخر کردہ

en: Show task
ur: مہم دکھائیں

en: Alarm warning!
ur: الارم انتباہ!

en: Day note
ur: دن نوٹ

en: Task
ur: مہم

en: Show Osmo
ur: اوسمو کو ظاہر کریں

en: No birthdays defined
ur: کوئی سالگرہ متعین نہیں

en: Birthdays list
ur: سالگرہیں فہرست

en: Days to birthday
ur: سالگرہ میں دن

en: Age
ur: عمر

en: Birthday date
ur: سالگرہ تاریخ

en: today
ur: آج

en: Please select address
ur: براہ مہربانی پتہ منتخب کریں

en: Work
ur: کام

en: Home
ur: گھر

en: First name
ur: پہلا نام

en: Last name
ur: آخری نام

en: Second name
ur: دوسرا نام

en: Nickname
ur: عرفیت

en: Tags
ur: ٹیگ

en: Name day date
ur: نام دن تاریخ

en: Home address
ur: گھر کا پتہ

en: Home postcode
ur: گھر کا پوسٹ کوڈ

en: Home city
ur: شہر

en: Home state
ur: صوبہ

en: Home country
ur: ملک

en: Organization
ur: ادارہ

en: Department
ur: محکمہ

en: Work address
ur: کام کا پتہ

en: Work postcode
ur: کام کا پوسٹ کوڈ

en: Work city
ur: کام کا شہر

en: Work state
ur: کام کا صوبہ

en: Work country
ur: کام کا ملک

en: Fax
ur: فیکس

en: Home phone
ur: گھر کا فون

en: Home phone 2
ur: گھر کا فون 2

en: Home phone 3
ur: گھر کا فون 3

en: Home phone 4
ur: گھر کا فون 4

en: Work phone
ur: کام کا فون

en: Work phone 2
ur: کام کا فون 2

en: Work phone 3
ur: کام کا فون 3

en: Work phone 4
ur: کام کا فون 4

en: Cell phone
ur: سیل فون

en: Cell phone 2
ur: سیل فون 2

en: Cell phone 3
ur: سیل فون 3

en: Cell phone 4
ur: سیل فون 4

en: E-Mail
ur: برقی پتہ

en: E-Mail 2
ur: برقی پتہ 2

en: E-Mail 3
ur: برقی پتہ 3

en: E-Mail 4
ur: برقی پتہ 4

en: WWW
ur: ویب سائٹ

en: WWW 2
ur: ویب سائٹ 2

en: WWW 3
ur: ویب سائٹ 3

en: WWW 4
ur: ویب سائٹ 4

en: IM Gadu-Gadu
ur: گاڈو-گادو پیغام رساں

en: IM Yahoo
ur: یاہو پیغام رساں

en: IM MSN
ur: ایم ایس این پیغام رساں

en: IM ICQ
ur: آئی سی کیو پیغام رساں

en: IM AOL
ur: اے او ایل پیغام رساں

en: IM Jabber
ur: جبر پیغام رساں

en: IM Skype
ur: سکائپی پیغام رساں

en: IM Tlen
ur: ٹلن پیغام رساں

en: Blog
ur: بلاگ

en: Photo
ur: تصویر

en: Additional info
ur: اضافی معلومات

en: New contact
ur: نیا رابطہ

en: Remove contact
ur: رابطہ حذف کریں

en: Edit contact
ur: رابطہ مدون کریں

en: Show birthdays
ur: سالگرہیں دکھائیں

en: Show contact location on the map
ur: نقشے پر رابطہ کا مقام ظاہر کریں

en: Import contacts
ur: رابطے درآمد کریں

en: Export contacts
ur: رابطے برآمد کریں

en: First Name
ur: پہلا نام

en: Last Name
ur: آخری نام

en: All fields
ur: تمام حلقے

en: Contact details
ur: رابطے کی تفصیلات

en: Close contact panel
ur: رابطے کا پینل بند کریں

en: contact exported | contacts exported
ur[0]: رابطہ برآمد کردیا گیا
ur[1]: رابطے برآمد کردیے گئے

en: Cannot create file.
ur: فائل نہیں بنائی جاسکتی.

en: Output format
ur: ماحاصل ہیئت

en: Add header
ur: سرساز شامل کریں

en: Fields to export
ur: حلقے برائے برآمد

en: Invert
ur: پلٹیں

en: Select fields
ur: حلقے منتخب کریں

en: Select CSV file
ur: CSV فائل منتخب کریں

en: CSV (comma-separated values) files (*.csv)
ur: CSV (کوما-مقسم قدر) فائلیں (*.csv)

en: Please select file first.
ur: براہ مہربانی پہلے فائل منتخب کریں.

en: Import type
ur: درآمد نوعیت

en: Input filename
ur: ماداخل فائل نام

en: Address
ur: پتہ

en: Channel
ur: چینل

en: Interface
ur: مواجہ

en: Use binary XML (WBXML)
ur: بائنری XML (WBXML) استعمال کریں

en: Nothing to import.
ur: درآمد کرنے کے لیے کچھ نہیں ہے.

en: contact added | contacts added
ur[0]: رابطہ شامل کردیا گیا
ur[1]: رابطے شامل کردیے گئے

en: of
ur: برائے

en: Record
ur: ریکارڈ

en: Number fields per record
ur: فی اندراج حلقوں کی تعداد

en: Use first record as header
ur: ہیڈر کے طور پر پہلا ریکارڈ استعمال کریں

en: Field type
ur: حلقہ نوعیت

en: No records found in selected file.
ur: منتخب کردہ فائل میں کوئی ریکارڈ نہیں پایا گیا.

en: Cannot read file.
ur: فائل نہیں پڑھی جاسکتی.

en: Cannot open file.
ur: فائل نہیں کھولی جاسکتی.

en: Selected contact will be removed.
ur: منتخب کردہ رابطہ حذف کردیا جائے گا.

en: Select photo
ur: تصویر منتخب کریں

en: Postcode
ur: پوسٹ کوڈ

en: City
ur: شہر

en: State
ur: حالت

en: Add contact
ur: رابطہ شامل کریں

en: Phones
ur: فون

en: Color of contact tags
ur: رابطے کے ٹیگ کا رنگ

en: Color of links
ur: روابط کے رنگ

en: Font size
ur: فونٹ حجم

en: Name font size
ur: فونٹ حجم نام

en: Item font size
ur: عنصر کا فونٹ حجم

en: Photo size
ur: تصویر کا حجم

en: Select and show first item after search
ur: تلاش کے بعد پہلا عنصر منتخب کریں اور دکھائیں

en: Hide group column
ur: گروپ کالم چھپائیں

en: Order
ur: ترتیب

en: Mode
ur: انداز

en: Ascending
ur: صعودی

en: Descending
ur: نزولی

en: Miscellaneous
ur: متفرق

en: Sorting
ur: ترتیب

en: Visible columns in birthday browser
ur: سالگرہ براؤزر میں مرئی کالم

en: Show calendar
ur: تقویم دکھائیں

en: Show tasks
ur: مہم دکھائیں

en: Show contacts
ur: رابطے دکھائیں

en: Show notes
ur: نوٹس دکھائیں

en: Show options
ur: اختیارات دکھائیں

en: Show small calendar window
ur: چوٹی تقویم دریچہ دکھائیں

en: Check for events since last run
ur: آخری بار چلانے سے واقعات چیک کریں

en: Number of days to check forward for events (default: 0)
ur: آئندہ واقعات کو چیک کرنے کے لیے دنوں کی تعداد (طے شدہ: 0)

en: Set absolute path for settings and data files
ur: ترتیبات اور ڈیٹا فائلوں کے لیے مطلق پاتھ مرتب کریں

en: handy personal organizer
ur: آسان ذاتی منظم

en: ERROR: Cannot create config files
ur: غلطی: کانفگ (config) فائل نہیں بنائی جاسکتی

en: Another copy of OSMO is already running.
ur: اوسمو کا دوسرا نسخہ پہلے ہی چل رہا ہے.

en: Simultaneously use two or more copies of OSMO can be a cause of data loss.
ur: ایک ہی وقت میں اوسمو کے دو نسخوں کے استعمال سے ڈیٹا کا نقصان ہوسکتا ہے.

en: Do you really want to continue?
ur: کیا آپ واقعی آگے بڑھنا چاہتے ہیں؟

en: The note has changed.
ur: نوٹ تبدیل کردیا گیا.

en: Do you want to save it?
ur: کیا آپ اسے محفوظ کرنا چاہتے ہیں؟

en: Words
ur: الفاظ

en: Lines
ur: لکیریں

en: Characters
ur: کیریکٹرز

en: White characters
ur: سفید کیریکٹرز

en: Document
ur: دستاویز

en: Selection
ur: انتخاب

en: Created
ur: بنایا گیا

en: New note
ur: نیا نوٹ

en: Add note
ur: نوٹ شامل کریں

en: Edit note
ur: نوٹ مدون کریں

en: Delete note
ur: نوٹ حذف کریں

en: Remove note
ur: نوٹ صاف کریں

en: Clear attributes
ur: اوصاف صاف کریں

en: Save note
ur: نوٹ محفوظ کریں

en: Insert current date and time
ur: حالیہ تاریخ اور وقت شامل کریں

en: Insert separator
ur: جداگار شامل کریں

en: Close editor
ur: مدون بند کریں

en: Toggle spell checker
ur: املاء کی پڑتال معکوس کریں

en: Category
ur: زمرہ

en: Note name
ur: نوٹ کا نام

en: Last changes
ur: آخری تبدیلیاں

en: Read-only
ur: فقط-برائے-پڑھائی

en: Line
ur: لکیر

en: case sensitive
ur: حساس

en: Close find entry
ur: اندراج تلاش بند کریں

en: Edit entry
ur: اندراج مدون کریں

en: Remember cursor position
ur: کرسر کی جگہ یاد رکھیں

en: Selected note will be removed.
ur: منتخب کردہ نوٹ حذف کردیا جائے گا.

en: No further data recovery will be possible.
ur: مزید ڈیٹا کی بازیافتگی ممکن نہیں ہوگی.

en: Plain
ur: سادہ

en: Encrypted
ur: رمز شدہ

en: Note type
ur: نوٹ کی نوعیت

en: Cannot open the note.
ur: نوٹ نہیں کھولا جاسکتا.

en: encryption support is disabled
ur: رمز نگاری کی معاونت معطل ہے

en: Authorization
ur: منظوری

en: Algorithm
ur: الگورتھم

en: Hashing
ur: ہیشنگ

en: Compression
ur: دباؤ

en: Ratio
ur: قدر

en: Fast
ur: تیز

en: Good
ur: اچھا

en: Best
ur: بہترین

en: Remember the last selected category
ur: آخری منتخب کردہ زمرے کو یاد رکھیں

en: Use system format for date and time
ur: تاریخ اور وقت کے لیے نظام کی ہیئت استعمال کریں

en: Encryption
ur: رمز نگاری

en: Visible columns
ur: مرئی کالم

en: Notes options
ur: نوٹس اختیارات

en: Osmo has to be restarted to take effect.
ur: تبدیلیوں کی اثر پذیری کے لیے اوسمو کو دوبارہ چلانا ہوگا.

note: #-#-#-#-#  28 (xfce4-datetime-plugin)  #-#-#-#-# * layout frame
en: Layout
ur: خاکہ

en: Vertical
ur: عمودی

en: Horizontal
ur: افقی

en: Tabs position
ur: ٹیبز کا مقام

en: Left
ur: بائیں

en: Right
ur: دائیں

en: Top
ur: اوپر

en: Bottom
ur: نیچے

en: Disable underline in links
ur: روابط میں خط کشیدگی معطل کریں

en: Draw rows in alternating colors
ur: قطاریں متبادل رنگوں میں بنائیں

en: At least one module must be visible.
ur: کم سے کم ایک ماڈیول ظاہر ہونا چاہیے.

en: Override locale settings
ur: لوکل ترتیاب پر فائق ہوں

en: Date format
ur: تاریخ ہیئت

en: Time format
ur: وقت کی ہیئت

en: Spell checker language
ur: املاء پڑتال زبان

en: Enable tooltips
ur: ٹول ٹِپ فعال کریں

en: Remember last selected page
ur: آخری منتخب کردہ صفحہ یاد رکھیں

en: Save data after every modification
ur: ہر تبدیلی پر تاریخ محفوظ کریں

en: Web browser
ur: ویب براؤزر

en: E-mail client
ur: ای میل موکل

en: Sound player
ur: موسیقی سازندہ

en: The %s pattern will be replaced with web address
ur: %s نمونہ ویب پتہ سے بدل دیا جائے گا

en: The %s pattern will be replaced with e-mail address
ur: %s نمونہ ای میل پتہ سے بدل دیا جائے گا

en: The %s pattern will be replaced with sound filename
ur: %s نمونہ صوتی فائل نام سے بدل دیا جائے گا

en: Restore
ur: بحال کریں

en: Enable system tray
ur: نظام ٹرے فعال کریں

en: Start minimised
ur: منمائز شروع کریں

en: Blink on events
ur: واقعات پر بلنک کریں

en: Ignore day note events
ur: دن نوٹ واقعات نظر انداز کریں

en: Helpers
ur: معاون

en: Backup
ur: بیک اپ

en: System tray
ur: نظام ٹرے

en: Edit
ur: تدوین

en: Go Down
ur: نیچے جائیں

en: Select date
ur: تاریخ منتخب کریں

en: Select font
ur: فونٹ منتخب کریں

en: Calculator
ur: شُمار کُنندہ

en: Edit day note
ur: دن کا نوٹ مدون کریں

en: Contact map location
ur: رابطے کا نقشہ پر مقام

en: Display full-year calendar
ur: مکمل-سال تقویم ظاہر کریں

en: Invalid item
ur: غیر موزوں عنصر

en: Valid item
ur: موزوں عنصر

en: Edit task
ur: مہم مدون کریں

en: Remove task
ur: مہم حذف کریں

en: Import tasks
ur: مہم درآمد کریں

en: Export tasks
ur: مہم برآمد کریں

en: Change to previous date
ur: سابقہ تاریخ پر بدل دیں

en: Change to next date
ur: اگلی تاریخ پر بدل دیں

en: Print
ur: طباعت

en: Recurrent
ur: باز گرد

en: Started
ur: شروع کردہ

en: All items
ur: تمام عناصر

en: New task
ur: نئی مہم

en: Change due date to previous date
ur: باقی تاریخ کو سابقہ تاریخ پر تبدیل کریں

en: Change due date to next date
ur: باقی تاریخ کو اگلی تاریخ پر تبدیل کریں

en: Print visible tasks list
ur: مرئی مہم کی فہرست طبع کریں

en: Due date
ur: باقی تاریخ

en: Task details
ur: مہم تفصیلات

en: Close description panel
ur: تفصیلات پینل بند کریں

en: No tasks with defined date found.
ur: متعین کردہ تاریخ میں کوئی مہمیں نہیں پائی گئیں.

en: Save tasks
ur: مہم محفوظ کریں

en: tasks exported
ur: مہمیں برآمد کردی گئیں

en: Please select at least one day when recurrency is enabled.
ur: براہ مہربانی کم سے کم ایک دن منتخب کریں جب ری کرنسی فعال ہو.

en: Set time
ur: وقت متعین کریں

en: Tomorrow
ur: کل

en: Selected task will be removed.
ur: منتخب کردہ مہم حذف کردی جائے گی.

en: Select date and time
ur: تاریخ اور وقت منتخب کریں

en: Low
ur: پست

en: High
ur: بالا

en: Enable sound notification
ur: صوتی اطلاع فعال کریں

en: Alarm warning
ur: الارم انتباہ

en: Postpone time
ur: موخر کرنے کا وقت

en: Alarm command
ur: الارم کمانڈ

en: Recurrent task
ur: باز گرد مہم

en: Enable
ur: فعال کریں

en: Interval
ur: وقفہ

en: Time period
ur: وقت مدت

en: Date period
ur: تاریخ مدت

en: Repeat
ur: دہرائیں

en: Repeat in the following days
ur: مندرجہ ذیل دنوں میں دہرائیں

en: Ignore alarm when task expired offline
ur: جب مہم آف لائن اختتام پذیر ہو الارم نظر انداز کریں

en: Select a font...
ur: فونٹ منتخب کریں...

en: Color of items that are due today
ur: ان عناصر کا رنگ جو آج کے لیے باقی ہیں

en: Color of items that are due in the next 7 days
ur: ان عناصر کا رنگ جو اگلے 7 دنوں تک باقی ہیں

en: Color of items that are past due
ur: ان عناصر کا رنگ جن کا وقت گزر گیا

en: Task info font
ur: مہم معلومات فونٹ

en: Show in bold tasks with high priority
ur: چوڑی مہموں میں زیادہ اہمیت کے ساتھ دکھائیں

en: Hide completed tasks
ur: تکمیل شدہ مہم چھپائیں

en: Delete completed tasks without confirmation
ur: تکمیل شدہ مہمیں بغیر تصدیق کے حذف کردیں

en: Add new task when double clicked on tasks list
ur: مہم فہرست میں دہرے کلک پر نئی مہم شامل کریں

en: minutes
ur: منٹ

en: 0 for disable
ur: 0 برائے معطلی

en: Repeat sound alarm
ur: الارم کی آواز دہرائیں

en: Global notification command
ur: عالمگیر اطلاعی کمانڈ

en: Tasks options
ur: مہم کے اختیارات

en: Reminder options
ur: یاد دہانی اختیارات

en: Tasks list
ur: مہم فہرست

note: TRANSLATORS: "No." is an abbreviation of word "number"
en: No.
ur: نہیں.

en: New Moon
ur: نیا چاند

en: Waxing Crescent Moon
ur: بڑھتا ہلال چاند

en: Quarter Moon
ur: چوتھائی چاند

en: Waxing Gibbous Moon
ur: بڑھتا ابھرا چاند

en: Full Moon
ur: مکمل چاند

en: Waning Gibbous Moon
ur: ماند ابھرا چاند

en: Last Quarter Moon
ur: آخری چوتھائی چاند

en: Waning Crescent Moon
ur: ماند ہلال چاند

en: Selected file exist! Overwrite?
ur: منتخب کردہ فائل پہلے ہی موجود ہے! کیا اس کے اوپر لکھ دیا جائے؟

en: No category to add?
ur: شامل کرنے کے لیے کوئی زمرہ نہیں؟

en: No categories selected for deletion.
ur: ختم کرنے کے لیے کسی زمرہ جات کا انتخاب نہیں کیا گیا۔

en: January
ur: جنوری

en: February
ur: فرورئ

en: March
ur: مارچ

en: April
ur: اپریل

en: May
ur: مئی

en: June
ur: جون

en: July
ur: جولائی

en: August
ur: اگست

en: September
ur: ستمبر

en: October
ur: اکتوبر

en: November
ur: نومبر

en: December
ur: دسمبر

en: Settings
ur: سیٹینگز

en: Choose
ur: منتخب کریں

en: Ok
ur: اوکے

en: Error while sharing
ur: شئیرنگ کے دوران ایرر

en: Error while unsharing
ur: شئیرنگ ختم کرنے  کے دوران ایرر

en: Error while changing permissions
ur: اختیارات کو تبدیل کرنے کے دوران ایرر

en: Share with
ur: اس کے ساتھ شئیر کریں

en: Share with link
ur: لنک کے ساتھ شئیر کریں

en: Password protect
ur: پاسورڈ سے محفوظ کریں

en: Set expiration date
ur: تاریخ معیاد سیٹ کریں

en: Expiration date
ur: تاریخ معیاد

en: No people found
ur: کوئی لوگ نہیں ملے۔

en: Resharing is not allowed
ur: دوبارہ شئیر کرنے کی اجازت نہیں

en: Unshare
ur: شئیرنگ ختم کریں

en: can edit
ur: ایڈٹ کر سکے

en: access control
ur: اسیس کنٹرول

en: create
ur: نیا بنائیں

en: update
ur: اپ ڈیٹ

en: delete
ur: ختم کریں

en: share
ur: شئیر کریں

en: Password protected
ur: پاسورڈ سے محفوظ کیا گیا ہے

en: ownCloud password reset
ur: اون کلاؤڈ پاسورڈ ری سیٹ

en: Use the following link to reset your password: {link}
ur: اپنا پاسورڈ ری سیٹ کرنے کے لیے اس لنک پر کلک کریں۔  {link}

en: You will receive a link to reset your password via Email.
ur: آپ ای میل کے ذریعے اپنے پاسورڈ ری سیٹ کا لنک موصول کریں گے

en: Request reset
ur: ری سیٹ کی درخواست کریں

en: Your password was reset
ur: آپ کا پاسورڈ ری سیٹ کر دیا گیا ہے

en: To login page
ur: لاگ ان صفحے کی طرف

en: New password
ur: نیا پاسورڈ

en: Reset password
ur: ری سیٹ پاسورڈ

en: Apps
ur: ایپز

en: Admin
ur: ایڈمن

en: Access forbidden
ur: پہنچ کی اجازت نہیں

en: Cloud not found
ur: نہیں مل سکا

en: Edit categories
ur: زمرہ جات کی تدوین کریں

en: Create an <strong>admin account</strong>
ur: ایک<strong> ایڈمن اکاؤنٹ</strong> بنائیں

en: Data folder
ur: ڈیٹا فولڈر

en: Configure the database
ur: ڈیٹا بیس کونفگر کریں

en: will be used
ur: استعمال ہو گا

en: Database user
ur: ڈیٹابیس یوزر

en: Database password
ur: ڈیٹابیس پاسورڈ

en: Database name
ur: ڈیٹابیس کا نام

en: Database tablespace
ur: ڈیٹابیس ٹیبل سپیس

en: Database host
ur: ڈیٹابیس ہوسٹ

en: Finish setup
ur: سیٹ اپ ختم کریں

en: web services under your control
ur: آپ کے اختیار میں ویب سروسیز

en: Log out
ur: لاگ آؤٹ

en: Lost your password?
ur: کیا آپ پاسورڈ بھول گئے ہیں؟

en: remember
ur: یاد رکھیں

en: Log in
ur: لاگ ان

en: prev
ur: پچھلا

en: next
ur: اگلا

en: Configuration
ur: تشکیل

en: Language
ur: زبان

en: Storage
ur: محفوظ کرنے کی جگہ

en: 
    Cancelled.
ur: 
    منسوخ

en: 
    Retrieve all rows anyway?
ur: 
    کیا تمام صفوں کو هر حال میں حاصل کریں ؟

en:  Done.
ur: مکمل.

en: %.2f secs
ur: %.2f Ø«Ø§ÙÛÙ

en: %d rows retrieved.
ur: %d صف حاصل کی گیء.

en: %d rows.
ur: %d صف

en: %ld  rows not retrieved.
ur: %ld صف حاصل نه کی جا سکین

en: %ld rows retrieved.
ur: %ldصف حاصل کی گیء

en: &About...
ur: &متعلق

en: &Add
ur: &اضافه

en: &Add %s to query
ur: %s&کو پرسش مین جمع کرین

en: &Add Server...
ur: &اضافهِ کارگزار

en: &Add Table/View...
ur: &اضافهِ جدول/عرض

en: &Bugreport
ur: &گزارشٍ اصلاح

en: &Cancel
ur: &لغو

en: &Cancel	Alt-Break
ur: &لغوAlt-Break

en: &Close
ur: ا&ختتام

en: &Close Table/View
ur: ا&ختتامٍ جدول/عرض

en: &Connect...
ur: &اتصال

en: &Copy	Ctrl-C
ur: &نقل

en: &Create
ur: ا&یجاد

en: &Debug (not recommended for normal use)
ur: &Debug(عام استعمال مت کرین)

en: &Delete
ur: &حذف

en: &Delete/Drop
ur: &حذف/رها

en: &Delete/Drop	Del
ur: &حذف/رها	 Del

en: &Deselect All
ur: &رهایءِ عام

en: &Disconnect
ur: &قطعٍ روابط

en: &Display
ur: نما&یش

en: &Edit
ur: &تحرير

en: &Errors only
ur: &فقط غلطیان

en: &Execute
ur: ا&جرا

en: &Execute	F5
ur: &اجرا	F5

en: &Export
ur: &برآمد

en: &File
ur: &مثل/فهرست

en: &Find	Ctrl-F
ur: &تلاش	Ctrl-F

en: &Help
ur: &مدد

en: &Help...
ur: &مدد

en: &Join To...
ur: &ملاؤ

en: &Maintenance
ur: &نگهداشت

en: &No logging
ur: &کویً حساب نهین

en: &OK
ur: &درست

en: &Open...
ur: &کهول

en: &Open...	Ctrl-O
ur: 	Ctrl-O   &کهول

en: &Options...
ur: &اختيارات...

en: &Paste	Ctrl-V
ur: &چسپا	Ctrl-V

en: &PostgreSQL Help
ur: &PostgreSQL راهنمای

en: &Properties
ur: &خصوصیات

en: &Query
ur: &استفسار

en: &Query Analyzer
ur: تحلیل کننده &استفسار

en: &Query Builder
ur: معمارِ &استفسار

en: &Query tool
ur: آلهِ &استفسار

en: &Recent files
ur: &تازه کاغذات

en: &Redo	Ctrl-Y
ur: &دوباره	Ctrl-Y

en: &SQL Help	F1
ur: راهنمای &SQL	F1

en: &Save
ur: &محفوظ

en: &Save	Ctrl-S
ur: &محفوظ	Ctrl-S

en: &Save definition...
ur: &محفوظ تعریف...

en: &Server Status
ur: &حالتِ خادم

en: &System objects
ur: اشیای &سیستم

en: &Tip of the day...
ur: &آج کی بات

en: &Tools
ur: &آلات

en: &Undo	Ctrl-Z
ur: &رد	Ctrl-Z

en: &View
ur: &نظاره

en: '%s' is not a valid identifier. It must start with A-Z or a-z or _ and can contain A-Z and a-z and 0-9 and _.
ur: '%s'شامل هو  a-z اور _ اور A-Z  نه هی اس مین لازمی identifier ایک صحیح

en: -- Executing query:
ur: -- استفسار شروع هو گیا:

en: -- definition incomplete
ur: -- نا مکمل تعریف

en: -- nothing to change
ur: --تبدیلی کی ضرورت نهین

en: 0 Secs
ur: 0 ثانیه

en: : Notebook not found.
    Prepare to crash!
ur: :کاپی نهین ملی.
     تباهی آپ کا مقدر هي!

en: < operator
ur: < عامل

en: <html><body>Loading %s</body></html>
ur: <html><body>%s لودنگ </body></html>

en: > operator
ur: > عامل

en: A fatal error has occured:
ur: ایک نقصان ده خرابی هو گئ :

en: Accept the current settings and close the dialogue.
ur: موجوده تنظیم کو منظور کرین اور اس گفتگو کو ختم کرین.

en: Access method
ur: حصول کا طریقه

en: Account expires
ur: حساب ختم

en: Active
ur: فعال

en: Add Server
ur: اضافه خادم

en: Add Tables/Views
ur: اضافه جدول/عرض

en: Add a connection to a server.
ur: خادم سي ایک ربط کا اضافه.

en: Add a new Check Constraint.
ur: ایک نيًِ Check Constraint کا اضافه کرین.

en: Add a new Column.
ur: ایک نیًِ قطار کا اضافه کرین.

en: Add a new Foreign Key.
ur: ایک نیًِ خارجی کلید کا اضافه کرین.

en: Add a new Index.
ur: ایک نیًِ فهرست کا اضافه کرین.

en: Add a new Trigger.
ur: ایک نيًِ Trigger کا اضافه کرین.

en: Add a new Unique Constraint.
ur: ایک نيًِ منفرد پابندی کا اضافه کرین.

en: Add a table or view to the datagram.
ur: Datagram مین جدول یا عرض کا اضافه کرین.

en: Add/Change
ur: اضافه/تبدیلی

en: Aggregate
ur: مجموعه

en: Aggregates
ur: مجامع(مجموعات)

en: Alias
ur: مستعار نام

en: Alignment
ur: سیده

en: Allow connections?
ur: رابطه کی اجازت دون؟

en: An error has occured:
ur: ایک خرابی هو گیً:

en: Analyze
ur: تجزیه

en: Are you sure you wish to drop %s %s?
ur: کیا آپ کو یقین هي که آپ%s %s کو چهورنا چاهتي هین ؟

en: Argument count
ur: Argument کی تعداد

en: Back to previous page.
ur: واپس پچهلي ورق پر.

en: Base type
ur: اساس کی قسم

en: Browse for a logfile.
ur: معلوماتی دستاویز دیکهین.

en: C&hange password...
ur: &پاسورد تبدیل کرین...

en: C&lear window
ur: پ&نجره پاک کردین

en: Cache
ur: تازه حافظه

en: Can't add another column to the query.
ur: استفسار مین قطار کا اضافه ممکن نهین.

en: Cancel any changes and close the dialogue.
ur: کسی بهی قسم کی تبدیلی کو فسخ کر کي گفتگو ختم کر دین.

en: Cancel query
ur: استفسار فسخ کر دین

en: Cancelling.
ur: فسخ کر رها هون.

en: Cannot drop system %s %s.
ur: نظام %s %s کو حذف کرنا ممكن نهین.

en: Cannot initialise the networking subsystem!
ur: نیتورکنگ کي نظام کو شروع نهین کیا جا سکا!

en: Cannot open the logfile!
ur: معلوماتی دستاویز نهین کهولی جا سکی!

en: Cast
ur: تحويل

en: Casts
ur: تحويلات

en: Change
ur: تغییر

en: Change Password
ur: پاسورد تبدیل کرین

en: Change your password.
ur: اپنا پاسورد تبدیل کرین.

en: Changing the 'Show System Objects' option will cause all connections to be closed, and the treeview to be rebuilt.
    
    Are you sure you wish to continue?
ur: 'Show System Objects' کو تبدیل کرنے سے تمام رابطے منقطع ھو جاءین گے۔ 
    کیا آپ کو یقین ہے کہ آپ یہ کرنا چاہتے ہین؟

en: Check
ur: پڑتال

en: Child columns
ur: نوزايد قطارین

en: Choose the operator for comparison.
ur: تقابل کی لیے عامل چنین.

en: Clear edit window
ur: تحریری پنجره صاف کرین

en: Clear history
ur: تاريخ صاف کرین

en: Clear history window.
ur: تاريخ کا پنجره صاف کرین.

en: Clear window
ur:  پنجره صاف کرین

en: Close this Window.
ur: اس پنجره کو بند کرین.

en: Clustered?
ur: گروه شده؟

en: Column name
ur: قطار کا نام

en: Column names
ur: قطاروں کے نام

en: Column not found in pgSet:
ur: قطار pgSet مین نهین ملا:

en: Column separator
ur: قطار علیحده کرنے والا

en: Columns
ur: قطارین

en: Comment
ur: توضیح

en: Composite
ur: مركب

en: Condition
ur: شرط

en: Confirm Password
ur:  پاسورڈ کی تصدیق کیجیے

en: Confirm object deletion?
ur: عنصر ختم کرنےکی تصدیق کرین؟

en: Connect to a Server
ur: خادم سے رابطه قائم کرین

en: Connect to the selected server.
ur: منتخب خادم سے رابطه قائم کرین.

en: Connected?
ur: کیا رابطه قائم هے؟

en: Connection
ur: کنکشن

en: Constraint
ur: پابندی

en: Constraint name
ur: پابندی کا نام

en: Constraints
ur: پابندیاں

en: Context
ur: سياق

en: Continue
ur: جاری

en: Conversion
ur: تبدیلی

en: Conversions
ur: تبدیلیاں

en: Copied
ur: نقل شده

en: Copy SQL from main form to SQL dialogue
ur: اصل شکل سے  کو SQL SQL گفتگو مین نقل کرین

en: Copy selected text to clipboard
ur: انتخاب شده تحریر کو صفحه برش پر نقل کرین

en: Could not resolve hostname %s
ur: نام میزبان %s معلوم نه کیا جاسکا

en: Couldn't create a connection dialogue!
ur: رابطه گفتگو نه بن سکی!

en: Couldn't create a connection object!
ur: رابطه عنصر نه بن سکا!

en: Couldn't create a pgSet object!
ur: pgSet عنصر نه بن سکا!

en: Couldn't create the main window!
ur: بنیادی پنجره نه بن سکا!

en: Couldn't create the splash screen!
ur: پرده جلوه نه بن سکا!

en: Couldn't open a tips.txt file!
ur: tips.txt  دستاویز نه کهل سکی!

en: Count rows if estimated less than
ur: صفین شمار کرو اگر تخمینه کمتر هو

en: Create a Primary Key.
ur: ایک مقدم کلید  تخلیق کر.

en: Create a new Aggregate.
ur: ایک نیا مجموعه  تخلیق کر.

en: Create a new Cast.
ur: ایک نئ Cast  تخلیق کر.

en: Create a new Conversion.
ur: ایک نئ تبدیلی  تخلیق کر.

en: Create a new Database.
ur: ایک نیا قاعدة بيانات  تخلیق کر.

en: Create a new Domain.
ur: ایک نئ Domain  تخلیق کر.

en: Create a new Function.
ur: ایک نیا تابع  تخلیق کر.

en: Create a new Group.
ur: ایک نیاگروه تخلیق کر.

en: Create a new Language.
ur: ایک نئ زبان تخلیق کر.

en: Create a new Operator Class.
ur: ایک نئ عامل صنف تخلیق کر.

en: Create a new Operator.
ur: ایک نیا عامل تخلیق کر.

en: Create a new Rule.
ur: ایک نیا اصول تخلیق کر.

en: Create a new Schema.
ur: ایک نیا Schema تخلیق کر.

en: Create a new Sequence.
ur: ایک نیا تسلسل تخلیق کر.

en: Create a new Server connection.
ur: ایک نیا اتّصال خادم تخلیق کر.

en: Create a new Table.
ur: ایک نیا جدول تخلیق کر.

en: Create a new Trigger Function.
ur: ایک نیا تابع Trigger تخلیق کر.

en: Create a new Type.
ur: ایک  نوع جديد تخلیق کر.

en: Create a new User.
ur: ایک نیا صارف تخلیق کر.

en: Create a new View.
ur: ایک نیا عرض تخلیق کر.

en: Create a new object of the same type as the selected object.
ur: منتخب شده عنصر کی نوع کا ایک نیا عنصر تخلیق کر.

en: Create a new object.
ur: ایک نیا عنصر تخلیق کر.

en: Create databases?
ur: نئ قواعد البيانات تخلیق کروں؟

en: Cu&t	Ctrl-X
ur: قط&ع	Ctrl-X

en: Current Password
ur: حالیه پاسورڈ

en: Current value
ur: حالیه مقدار

en: Cut
ur: قطع

en: Cut selected text to clipboard
ur: منتخب شده تحریر کو قطع کر کي صفحه‌برش پر منتقل کر

en: Cycled
ur: مدار

en: Data
ur: معلومات

en: Data Output
ur: معلومات کا اخراج

en: Data retrieval runtime:
ur: معلومات کا وقتِ حصول

en: Data type
ur: معلومات کی قسم

en: Database
ur: اصولِ معلومات

en: Database Status
ur: حالتِ اصولِ معلومات

en: Databases
ur: اصولِ معلومات

en: Default value
ur:  مقدارِاوّل

en: Default?
ur: ترتیبِ اوّل؟

en: Deferrable
ur: قابلِ قبول

en: Deferrable?
ur: قابلِ قبول؟

en: Deferred
ur: قبول شده

en: Definition
ur: تعریف

en: Delete selected lines.
ur: انتخاب شده سطور حذف کر دوں.

en: Delete/Drop the selected object.
ur: انتخاب شده شے کو حذف/موقوف کر دوں.

en: Delimiter
ur: جدا کننده

en: Design
ur: نقشه

en: Dimensions
ur: ابعاد

en: Disconnec&t
ur: م&نقطع

en: Disconnect from the selected server.
ur: منتخب خادم سے رابطه منقطع کر دین.

en: Display help on PostgreSQL database system.
ur: PostgreSQL نظامِِِِ اصول معلومات پر مدد

en: Display help on SQL commands.
ur: SQL احکامات پر مدد.

en: Display/edit the properties of the selected object.
ur: منتخب شے کی نمایٔش/ترمیم کرین.

en: Displays the current database status.
ur: اصولِ معلومات کی موجوده حالتِ دکهاتا هے.

en: Do instead
ur: اس کا الُٹ کرو

en: Do instead?
ur: اس کا متضاد کروں؟

en: Do not prompt for unsaved files on exit
ur: بند هوتے هوئے غیر محفوظ دستاویزات کا مت سوال کرو

en: Do you want to save changes?
ur: کیا آپ تبدیلیاں محفوظ کرنا چاهتے هین؟

en: Domain
ur: ریاست Domain

en: Drop
ur: رها

en: Drop %s?
ur: رها %s؟

en: Drop the currently selected object.
ur: منتخب شے کو رها کر دو.

en: E&xit
ur: &خروج

en: E&xit	Alt-F4
ur: خ&روج	Alt-F4

en: E&xplain
ur: و&ضاحت

en: E&xplain	F7
ur: و&ضاحت	F7

en: Element
ur: عنصر

en: Enabled?
ur: فعال شده؟

en: Enter a filename to write application logs to.
ur: دستاویز کا نام جس مین لکها جا سکے.

en: Enter the password to use when connecting to the server.
ur: پاسورڈ دین جو خادم سے رابطے کے وقت استعمال کیا جاۓ.

en: Error!
ur: خرابی!

en: Error: No table or no column
ur: خرابی: کوئ جدول یا قطار نهین

en: Errors and N&otices
ur: خرابیاں اور &توجیہات

en: Errors, Notices, &SQL
ur: خرابیاں, توجیہات, &SQL

en: Execute query
ur: اجراۓ پرسش

en: Explain
ur: توضیح

en: Explain &options
ur: وضاحتِ &اختیارات

en: Explain query
ur: وضاحتِ پرسش

en: Export data to file
ur: معلومات کو دستاویز مین منتقل کر دو

en: Expression
ur: عبارت

en: Expression Error
ur: عبارت مین غلطی

en: External
ur: خارجی

en: Failed
ur: ناکام

en: Failed to open file %s.
ur: دستاویز%s کهولنے مین ناکامی.

en: Failed to write to the output file: %s
ur: دستاویز%s مین لکهنے مین ناکامی.

en: Final function
ur: آخری فعل

en: Final type
ur: آخری قسم

en: Find text
ur: تلاشِ متن

en: For each
ur: هر ایک کے لیۓ

en: For type
ur: براۓ قسم

en: Foreign Key
ur: خارجی کلید

en: Foreign key?
ur: خارجی کلید ؟

en: Forward to next page.
ur: اگلے صفحے پر.

en: Frequently asked questions about pgAdmin III.
ur: pgAdmin III کے متعلق کثرت سے پوچهے جانے والے سوال.

en: From
ur: سے

en: Function
ur: فعل

en: Functions
ur: افعال

en: Greater than operator
ur: سے بڑا عامل

en: Group ID
ur: گروه کی شناخت

en: Group/User
ur: گروه/User

en: HTTP proxy
ur: پراکسی HTTP

en: Has OIDs
ur: OIDs هین

en: Has OIDs?
ur: OIDs هین؟

en: History
ur: تاریخ

en: Hostname
ur: نام میزبان

en: Hostname/IP Address
ur: نام میزبان/نشانی آیٔ پی

en: How to send a bugreport to the pgAdmin Development Team.
ur: pgAdmin تعمیری گزوه کو کیسے بگ رپورٹ بهیجی جاۓ.

en: Huh?
ur: کیا؟

en: Implicit
ur: ضمنی

en: Increment
ur: اضافه

en: Index
ur: فهرست

en: Indexes
ur: فهارست

en: Inherited
ur: موروثی

en: Inherited from table %s
ur: جدول %s سے میراث کی

en: Inherited tables
ur: موروثی جدول

en: Inherited tables count
ur: موروثی جدول کی تعداد

en: Inherits from tables
ur: جدول سے میراث کی

en: Inherits tables
ur: جدول میراث کیے

en: Initial Database
ur: ابتدایٔ اصولِ معلومات

en: Initial condition
ur: ابتدائ شرط

en: Initial database
ur: ابتدائ اصولِ معلومات

en: Initializing...
ur: تیاری...

en: Initially?
ur: ابتدائ؟

en: Internal length
ur: اندرونی لمبايئ

en: Join
ur: ضم

en: Join Type
ur: نوع الضمّ

en: Join function
ur: ضم فعل

en: Kind
ur: نوع

en: Languages
ur: زبانین

en: Last system OID
ur: آخرین سیستم OID

en: Left Table Columns
ur: جدول کی بائين قطادین

en: Left type
ur: بائين قسم

en: Less Than operator
ur: سے کمتر عامل

en: Limit exceeded
ur: حد تجاوز کر گئ

en: Link symbol
ur: نشانِ ربط

en: Local
ur: مقامی

en: Local charset
ur: مقامی حروف

en: Local column
ur: مقامی قطار

en: Maintain %s %s
ur: نگهداشت %s %s

en: Maintain the current database or table.
ur: حالیہ اصول معلومات یا جدول کی نگہداشت.

en: Maintenance
ur: نگهداشت

en: Maintenance operation
ur:  عملیاتِ نگهداشت

en: Member
ur: عضو

en: Member count
ur: تعدادِ اعضأ

en: Member name
ur: نام عضو

en: Members
ur: اعضا

en: Messages
ur: پیغامات

en: Minimum
ur: کم از کم

en: Name may not start with '_'.
ur: نام '_' سي شروع نهین هو سکتا.

en: Negator
ur: نفی کرني والا

en: New &Object
ur: نئ&شیی

en: New Aggregate
ur: نیا مجموعه

en: New Cast
ur: نئ Cast

en: New Column
ur: نئ قطار

en: New Conversion
ur: نئ Conversion

en: New Database
ur: نئ اصولِ جدید

en: New Domain
ur: نئ ریاست

en: New Foreign Key
ur: نئ کلید خارجی

en: New Function
ur: نیا فعل

en: New Group
ur: نیا گروه

en: New Index
ur: نئ فهرست

en: New Language
ur: نئ زبان

en: New Operator
ur: نیا عامل

en: New Operator Class
ur: نئ عامل کلاس

en: New Password
ur: نیا پاسورد

en: New Primary Key
ur: نئ کلید مقدم

en: New Rule
ur: نیا قاعده

en: New Sequence
ur: نئ ترتیب

en: New Server
ur: نیا خادم

en: New Table
ur: نیا جدول

en: New Trigger
ur: نیا Trigger

en: New Trigger Function
ur: نیا Trigger فعل

en: New Type
ur: نئ قسم

en: New Unique Constraint
ur: نئ منفرد پابندی

en: New View
ur: نیا عرْض

en: New length must not be less than old length.
ur: نئ

en: Node
ur: گرہ

en: Not NULL
ur: نهین NULL

en: Not NULL?
ur: نهین NULL؟

en: Path
ur: پاتھ

en: Position
ur: جگہ

en: Primary Key
ur: بنیادی کلید

en: Primary key
ur: بنیادی کلید

en: Primary key?
ur: بنیادی کلید؟

en: Primary?
ur: بنیادی؟

en: REINDEX options
ur: REINDEX اختیارات

en: Ready.
ur: تیار.

en: Result type
ur: نتیجے کی قسم

en: Return type
ur: واپسی کی قسم

en: Right type
ur: دایٔن قسم

en: Row
ur: صف

en: Rows (counted)
ur: صفین (گنتی شده)

en: Rows (estimated)
ur: صفین (اندازاٌ)

en: Rule
ur: قاعده

en: Rules
ur: قاعدے

en: Run
ur: چلائیں

en: Select &All
ur: تمام &منتخب کرین

en: Send Function
ur: بہیجنے کا عمل

en: Send function
ur: بہیجنے کا عمل

en: Sequence
ur: ترتیب

en: Sequences
ur: ترتیب

en: Servers
ur: خادمین

en: Servers (%d)
ur: خادمین %d

en: Show a tip of the day.
ur: آج کی بات دکہاؤ.

en: Show or hide system objects.
ur: سسٹم اشیأ دکہاؤ یا چہپاؤ.

en: Source
ur: ماخذ

en: Source type
ur: ماخذ کی قسم

en: Statistic
ur: اعدادوشمار

en: Strict
ur: سخت

en: Strict?
ur: سخت؟

en: Superuser?
ur: سرخاب؟

en: System aggregate?
ur: سسٹم کا مجموعہ؟

en: System column?
ur: سسٹم قطار؟

en: System conversion?
ur: سسٹم منتقلی؟

en: System database?
ur: سسٹم ڈیٹابیس؟

en: System domain?
ur: سسٹم domain؟

en: System foreign key?
ur: سسٹم کی خارجی کلید؟

en: System function?
ur: سسٹم کی عمل؟

en: System index?
ur: سسٹم کی فہرست؟

en: System language?
ur: سسٹم کی زبان؟

en: System operator?
ur: سسٹم عامل؟

en: System rule?
ur: سسٹم قاعده؟

en: System schema?
ur: سسٹم نمونہ؟

en: System sequence?
ur: سسٹم ترتیب؟

en: System table?
ur: سسٹم جدول؟

en: Table
ur: جدول

en: Tables
ur: جدول

en: Tables/Views
ur: جدول/عرض

en: Target type
ur: نوع هدف

en: Template
ur: نمونہ

en: The hostname or TCP/IP address of the server.
ur: نام خادم یا TCP/IP نشانی خادم.

en: The initial database used when connecting to the server.
ur: ابتدایٔی ڈیٹابیس جو خادم سے رابطہ کرتے وقت استعمال کی گیٔ.

en: The last OID used by the server.
ur: آخری OID جو خادم نے استعمال کی.

en: The maximum of %ld rows is exceeded (total %ld).
ur: %ld صفوں کی حد سے تجاوز کر گیٔ کل%ld

en: The password could not be changed!
ur: پاسورڈ تبدیل نہیہن کیا جا سکا!

en: The port number the server is listening on.
ur: پورٹ نمبر جس پر خادم سن رہا ہے.

en: The text %s has changed.
ur: متن %s تبدیل ہو گیا ہے.

en: The text %s has changed.
    Do you want to save changes?
ur: متن %s تبدیل ہو گیا ہے.
    کیا آپ اس تبدیلی کو محفوظ کرنا چاہتے ہین؟

en: The username used when connecting to the server.
ur: استعمال کنندہ کا نام جو خادم سے رابطہ کرتے وقت استعمال کیا گیا.

en: There is nothing in the SQL pane to save!
ur: SQLکہڑکی مین محفوظ کرنے کے لیۓ کچہ نہین!

en: There is unsaved data in a row.
    Do you want to store to the database?
ur: اس صف مین غیرمحفوظ شده معلومات ہین.
    کیا آپ ڈیٹابیس کو محفوظ کرنا چاہتے ہین؟

en: This software is released under the Artistic License.
ur: یہ سافٹ ویٔر آرٹسٹک اجازت نامے کے تحت جاری کیا گیا ہے.

en: To
ur: کی طرف

en: Total %ld rows.
ur: کل %ld صفین.

en: Trigger Function
ur: Trigger فعل

en: Trigger Functions
ur: Trigger افعال

en: Trigger function
ur: Trigger فعل

en: Trusted
ur: معتمد

en: Trusted?
ur: معتمد؟

en: Try switching it to the lefthand side in one
    or more relationships.
ur: ایک یا ایک سے زیاده تعلقات مین اس کو
     بایٔن طرف منتقل کر کے دیکہین.

en: Types
ur: اقسام

en: Undo change of data.
ur: معلومات کی تبدیلی منسوخ کر دو.

en: Undo last action
ur: آخری فعل منسوخ کر دو

en: Unicode UTF-8
ur: یونی کوڈ UTF-8

en: Unique
ur: یگانه

en: Unique?
ur: یگانه؟

en: Unsaved data
ur: غیرمحفوظ شدہ معلومات

en: User ID
ur: استعمال کنندہ کی ID

en: User Interface
ur: صارف مواجہ

en: User Privileges
ur: استعمال کنندہ کے اختیارات

en: User can create databases
ur: استعمال کنندہ ڈیٹابیس بنا سکتا ہے

en: User can create users
ur: استعمال کنندہ استعمال کنندہ بنا سکتا ہے

en: User language
ur: استعمال کنندہ کی زبان

en: User/Group
ur: استعمال کنندہ/گروہ

en: Variable
ur: متغیر

en: Variable Name
ur: متغیر کا نام

en: Variable Value
ur: متغیر کی قیمت

en: Variables
ur: متغیرات

en: Verbose
ur: تفصیلی

en: Verbose messages
ur: تفصیلی پیغامات

en: View &Data
ur: معلومات &دیکہو

en: View Data
ur: معلومات دیکہو

en: View the data in the selected object.
ur: منتخب شے مین معلومات دیکہو۔

en: Views
ur: عروض

en: Volatility
ur: ناپایٔداری

en: Warning:
ur: ہوشیار:

en: You cannot join on the asterisk.
ur: آپ ستارے پر ملا نہین سکتے.

en: You must add at least on column.
ur: آپ کو کم از کم ایک قطار کا اضافہ کرنا ہو گا-

en: You must select a server before changing your password!
ur: پاسورڈ تبدیل کرنے سے پہلے آپ کو ایک خادم کا انتخاب کرنا ہو گا!

en: You must select one column from the left table and one column from the right table.
ur: آپ کو لازماٌ ایک قطار دایٔن جدول مین سے اور ایک قطار بایٔن جدول مین سے منتخب کرنا ہو گی۔

en: aborting.
ur: روک رہا ہوں۔

en: all columns
ur: تمام قطارین

en: allow
ur: اجازت

en: char
ur: حرف

en: disable
ur: غیرفعال

en: double
ur: دوگنا

en: member
ur: عضو

en: not member
ur: حصہ نہیہن

en: only strings
ur: صرف strings

en: pgAdmin III Query
ur: pgAdmin III پرسش

en: pgServer object didn't initialise because the user aborted.
ur: pgServer شے کا اجرا نہ ہو سکا کیونکہ user نے کام روک دیا۔

en: pgadmin3&%ID.log
ur: pgadmin3&ID.log

en: prefer
ur: ترجیح

en: ready
ur: تیار

en: require
ur: لازم

en: unnamed
ur: بغیر نام

en: Opened in Terminal
ur: ٹرمنل میں چلائیں

en: <b>_Owner:</b>
ur: <b>_مالک:</b>

en: <b>_Group:</b>
ur: <b>_گروپ:</b>

en: <b>Owner:</b>
ur: <b>مالک:</b>

en: <b>Group:</b>
ur: <b>گروپ:</b>

en: Read
ur: پڑھیں

en: Write
ur: لکھیں

en: Find Files
ur: فائلیں تلاش کریں

en: <b>Filename:</b>
ur: <b>فائل کا نام:</b>

en: Case Sensitive
ur: حساس

en: Video Files (avi, mpg,...)
ur: ویڈیو فائلیں (avi, mpg,...)

en: Audio Files (mp3, ogg,...)
ur: صوتی فائلیں (mp3, ogg,...)

en: Image Files (jpg, png,...)
ur: تصاویر فائلیں (jpg, png,...)

en: Plain Text Files
ur: سادہ متن فائلیں

en: All Files and Folders
ur: تمام فائلیں اور فولڈر

en: <b>File Types to Search</b>
ur: <b>تلاش کے لیے فائلوں کی نوعیت</b>

en: File Contains:
ur: فائل میں شامل ہے:

en: Use Regular Expression
ur: عام تاثر استعمال کریں

en: <b>File Content</b>
ur: <b>فائل کا مواد</b>

en: Content
ur: مواد

en: Greater Than:
ur: بڑی ہو:

en: Smaller Than:
ur: چھوٹی ہو:

en: <b>Last Modified</b>
ur: <b>آخری تبدیلی</b>

en: Size & Date
ur: حجم اور تاریخ

en: <b>Search Result:</b>
ur: <b>تلاش کا نتیجہ:</b>

en: Search Again
ur: دوبارہ تلاش کریں

en: Go to folder
ur: منتقل تا فولڈر

en: Center
ur: درمیان

en: <b>Display</b>
ur: <b>ڈسپلے</b>

en: Bookmarks:
ur: پسندیدہ:

en: <b>Behavior</b>
ur: <b>رویہ</b>

en: Always show the tab bar
ur: ٹیب پٹی ہمیشہ ظاہر رکھیں

en: I_nterface
ur: _مواجہ

en: Wallpaper:
ur: وال پیپر:

en: Please select an image file
ur: تصویر منتخب کریں

en: Mode:
ur: موڈ:

en: Background:
ur: پس منظر:

en: Text:
ur: متن:

en: Shadow:
ur: سایہ:

note: #-#-#-#-#  28 (xfce4-datetime-plugin)  #-#-#-#-# font label
en: Font:
ur: فونٹ:

en: _Desktop
ur: _ڈیسک ٹاپ

en: _Volume Management
ur: _والیم ادارت

en: Terminal:
ur: ٹرمنل:

en: _Advanced
ur: _اعلی

en: Usage:
ur: استعمال:

en: File doesn't exist
ur: فائل وجود نہیں رکھتی

en: Error: Unable to establish connection with FAM.
    
    Do you have "FAM" or "Gamin" installed and running?
ur: غلطی: FAM سے اتصال قائم نہیں کیا جاسکا.
    
    کیا آپ کے پاس "FAM" اور "Gamin" نصب ہیں اور چل رہے ہیں؟

en: Don't know how to open the file
ur: نہیں معلوم کہ فائل کیسے کھولی جائے

en: Unable to open file:
    "%s"
    %s
ur: فائل نہیں کھولی جاسکتی:
    "%s"
    %s

en: Permission
ur: اجازہ

en: _Folder
ur: _فولڈر

en: S_how
ur: _ظاہر کریں

note: New > Bookmark
en: _Bookmark
ur: _پسندیدہ

en: Devices
ur: ڈیوائسیں

en: New Tab
ur: نیا ٹیب

en: Up
ur: اوپر

en: Open _Tab
ur: _ٹیب کھولیں

en: _Terminal
ur: _ٹرمنل

en: _Focus
ur: _فوکس

en: _Tool
ur: _اوزار

en: E_xecute
ur: _چلائیں

en: Extract _To
ur: ک_ھولیں تا

[ctx: New|]
en: _Bookmark
ur: _پسندیدہ

note: --------------------------------------------------------
en: _Close
ur: _بند کریں

en: _Icons
ur: _آئکن

en: Unable to mount device
ur: ڈیوائس ماؤنٹ نہیں ہوسکی

en: Unable to unmount device
ur: ڈیوائس ان ماؤنٹ نہیں ہوسکی

en: Unable to eject device
ur: ڈیوائس نہیں نکالی جاسکی

en: Move:
ur: منتقل:

en: Copy:
ur: کاپی:

en: Delete:
ur: حذف:

en: Link:
ur: ربط:

en: Moving...
ur: فائلیں منتقل کی جارہی ہیں...

en: Copying...
ur: فائلیں کاپی کی جارہی ہیں...

en: Deleting...
ur: فائلیں حذف کی جارہی ہیں...

en: Linking...
ur: ربط کاری...

en: To:
ur: تا:

en: Ask
ur: پوچھیں

en: Overwrite All
ur: سب پر لکھیں

en: Skip All
ur: نظر انداز تمام

en: 
    Complete!
ur: 
    مکمل!

en: _Move
ur: _منتقل کریں

[ctx: Title|CreateNew|]
en: Folder
ur: فولڈر

en: Invalid User
ur: غلط صارف

en: Invalid Group
ur: ناموزوں گروپ

en: New Item
ur: نیا عنصر

en: Edit Bookmarks
ur: پسندیدہ مدون کریں

en: Use drag & drop to sort the items
ur: عناصر مرتب کرنے کے لیے پکڑ کر گھسیٹیں

en: Command not found
ur: کمانڈ نہیں پائی گئی

en: Destination directory "%1$s" is contained in source "%2$s"
ur: سمت ڈائریکٹری "%1$s" مصدر "%2$s" میں ہے

en: %s Volume
ur: والیم %s

en: %s/%s Drive
ur: %s/%s ڈرائیو

en: %s Drive
ur: %s ڈرائیو

en: Floppy Drive
ur: فلاپی ڈرائیو

en: Compact Flash Drive
ur: کومپیکٹ فلیش ڈرائیو

en: Memory Stick Drive
ur: میموری سٹک ڈرائیو

en: Smart Media Drive
ur: سمارٹ میڈیا ڈرائیو

en: SD/MMC Drive
ur: SD/MMC ڈرائیو

en: Zip Drive
ur: رِپ ڈرائیو

en: Jaz Drive
ur: جیز ڈرائیو

en: Pen Drive
ur: پِن ڈرائیو

en: %s %s Music Player
ur: %s %s موسیقی پلیئر

en: %s %s Digital Camera
ur: %s %s رقمی کیمرا

en: Drive
ur: ڈرائیو

en: External %s
ur: خارجی %s

en: Blank DVD-R Disc
ur: خالی DVD-R ڈسک

en: DVD-R Disc
ur: DVD-R ڈسک

en: Audio Disc
ur: آڈیو ڈسک

en: %s Removable Volume
ur: %s قابلِ فصل والیم

en: Volume
ur: والیم

note: definitely not a device that we're able to mount, eject or unmount
en: Given device "%s" is not a volume or drive
ur: دی گئی ڈیوائس "%s" کوئی والیم یا ڈرائیو نہیں ہے

note: tell the caller that no matching device was found
en: Device "%s" not found in file system device table
ur: ڈیوائس "%s" فائل سسٹم کی ڈیوائس ٹیبل میں نہیں پائی گئی

en: You are not privileged to mount the volume "%s"
ur: آپ کے پاس والیم "%s" کو ماؤنٹ کرنے کا استحقاق نہیں ہے

en: You are not privileged to unmount the volume "%s"
ur: آپ کے پاس والیم "%s" کو ان ماؤنٹ کرنے کا استحقاق نہیں ہے

en: You are not privileged to eject the volume "%s"
ur: آپ کے پاس والیم "%s" کو نکالنے کا استحقاق نہیں ہے

note: TODO: slim down mount options to what is allowed, cf. volume.mount.valid_options
en: Invalid mount option when attempting to mount the volume "%s"
ur: والیم "%s" کو ماؤنٹ کرنے کی کوشش میں ناموزوں آپشن دیا گیا

en: The volume "%s" uses the <i>%s</i> file system which is not supported by your system
ur: والیم "%s" فائل سسٹم <i>%s</i> استعمال کرتا ہے جس کی آپ کے نظام میں معاونت نہیں ہے

en: An application is preventing the volume "%s" from being unmounted
ur: کوئی اطلاقیہ والیم "%s" کو ان ماؤنٹ ہونے سے روک رہا ہے

en: The volume "%s" is not mounted
ur: والیم "%s" ماؤنٹ نہیں کیا گیا

en: Error <i>%s</i>
ur: غلطی <i>%s</i>

note: TRANSLATORS: HAL can only unmount volumes that were mounted via HAL.
en: The volume "%s" was probably mounted manually on the command line
ur: ممکنہ طور پر والیم "%s" کمانڈ لائن سے ماؤنٹ کیا گیا ہے

en: Blank discs cannot be mounted, use a CD recording application to record audio or data on the disc
ur: خالی سیڈیاں ماؤنٹ نہیں کی جاسکتیں، آڈیو یا کوئی ڈیٹا ریکارڈ کرنے کے لیے کوئی سی ڈی ریکارڈنگ اطلاقیہ استعمال کریں

en: Audio CDs cannot be mounted, use music players to play the audio tracks
ur: آڈیو سیڈیاں ماؤنٹ نہیں کی جاسکتیں، آڈیو سی ڈی کو چلانے کے لیے کوئی آڈیو پلیئر استعمال کریں

en: Open Containing _Folder
ur: حامل کردہ _فولڈر کھولیں

en: Browse...
ur: انتخاب...

en: Last Modified
ur: آخری تبدیلی

note: Device
en: Device
ur: ڈیوائس

en: Artist - Title
ur: فنکار - عنوان

en: Track - Title
ur: ٹریک - عنوان

en: Track - Artist - Title
ur: ٹریک - فنکار - عنوان

en: Track. Title
ur: ٹریک. عنوان

en: Track. Artist - Title
ur: ٹریک. فنکار - عنوان

en: Artist - Track - Title
ur: فنکار - ٹریک - عنوان

en: _Underscores
ur: _انڈرسکور

en: Activating this option will replace all spaces in the target filename with underscores.
ur: اس اختیار کو فعال کرنے پر حاصل کردہ فائل کے نام کے خلاء کو انڈرسکور سے بدل دیا جائے گا.

en: _Lowercase
ur: _چھوٹے حروف

en: If you activate this, the resulting filename will only contain lowercase letters.
ur: اگر آپ نے اسے فعال کیا، تو حاصل کردہ فائل کا نام صرف چھوٹے حروف پر مشتمل ہوگا.

en: Unknown Artist
ur: نامعلوم فنکار

en: Unknown Title
ur: نامعلوم عنوان

note: Edit tags action
en: Edit _Tags
ur: _ٹیک مدون کریں

en: Edit ID3/OGG tags of this file.
ur: اس فائل کے ID3/OGG ٹیک مدون کریں.

en: Audio Tags
ur: صوتی ٹیک

en: Unknown Album
ur: نامعلوم ایلبم

en: <b>Track:</b>
ur: <b>ٹریک:</b>

en: Enter the track number here.
ur: ٹریک کا نمبر یہاں لکھیں.

en: <b>Year:</b>
ur: <b>سال:</b>

en: Enter the release year here.
ur: اجراء کا سال یہاں لکھیں.

en: <b>Artist:</b>
ur: <b>فنکار:</b>

en: Enter the name of the artist or author of this file here.
ur: فنکار کا نام یا فائل کے مصنف کا نام لکھیں.

en: <b>Title:</b>
ur: <b>عنوان:</b>

en: Enter the song title here.
ur: گانے کا عنوان یہاں لکھیں.

en: <b>Album:</b>
ur: <b>ایلبم:</b>

en: Enter the album/record title here.
ur: ایلبم/ریکارڈ کا عنوان یہاں لکھیں.

en: <b>Comment:</b>
ur: <b>تبصرہ:</b>

en: Enter your comments here.
ur: اپنا تبصرہ یہاں لکھیں.

en: <b>Genre:</b>
ur: <b>نوعیت:</b>

en: Select or enter the genre of this song here.
ur: اس گانے کی نوعیت منتخب کریں یا لکھیں.

note: Create and add the save action
en: _Save
ur: _محفوظ کریں

en: Save audio tags.
ur: صوتی ٹیک محفوظ کریں.

note: Create and add the info action
en: _Information
ur: _معلومات

en: Display more detailed information about this audio file.
ur: اس صوتی فائل کی مزید تفصیلی معلومات ظاہر کریں.

note: Set up the dialog
en: Edit Tags
ur: ٹیگ مدون کریں

note: Create dialog
en: Audio Information
ur: صوتی معلومات

en: %d:%d Minutes
ur: %d:%d منٹ

en: <b>Filesize:</b>
ur: <b>فائل کا حجم:</b>

en: <b>MIME Type:</b>
ur: <b>MIME نوعیت:</b>

en: <b>Bitrate:</b>
ur: <b>بٹ قدر:</b>

en: <b>Samplerate:</b>
ur: <b>سیمپل قدر:</b>

en: <b>Channels:</b>
ur: <b>چینل:</b>

en: <b>Length:</b>
ur: <b>طول:</b>

en: Failed to change permissions of "%s"
ur: "%s" کا پرمیشن بدلنے میں ناکامی

en: Failed to change file owner of "%s"
ur: "%s" کا فائل مالک بدلنے میں ناکامی

en: Failed to change file group of "%s"
ur: "%s" کا فائل گروپ بدلنے میں ناکامی

en: Failed to create empty file "%s"
ur: خالی فائل "%s" بنانے میں ناکامی

en: Failed to create directory "%s"
ur: ڈائریکٹری "%s" بنانے میں ناکامی

note: something went wrong, for sure
en: Failed to determine the mount point for %s
ur: %s کا ماؤنٹ پوائنٹ حاصل کرنے میں ناکامی

en: Adding files to the composition
ur: فائلیں کمپوزیشن میں شامل کی جارہی ہیں

en: Burning device
ur: برننگ ڈیوائس

en: E_ject disk
ur: ڈسک _نکالیں

en: _Blank
ur: _خالی

note: these ones we can blank
en: Ready
ur: تیار

en: Blanking disc...
ur: ڈسک خالی کی جارہی ہے...

en: Failure
ur: ناکامی

en: Burn Composition
ur: کمپوزیشن برن کریں

en: _Dummy write
ur: _ڈمی لکھیں

en: Burn_Free
ur: برن_فری

note: create ISO ?
en: Only create _ISO
ur: صرف ISO _بنائیں

en: _Burn Composition
ur: _کمپوزیشن برن کریں

en: Could not create destination ISO file: %s
ur: سمت ISO فائل نہیں بنائی جاسکتی: %s

en: Writing ISO...
ur: آئی ایس او لکھا جارہا ہے

en: An error occured while writing ISO: %s
ur: آئی ایس او لکھتے ہوئے غلطی سرزرد ہوئی ہے: %s

note: file
en: Image to burn
ur: امیج برائے برن

en: ISO images
ur: ISO امیج

en: _Burn image
ur: _امیج برن کریں

en: Burning image...
ur: امیج برن کیا جارہا ہے...

en: Cannot append data to multisession disc in this write mode (use TAO instead)
ur: لکھنے کے اس موڈ میں متعدد نشست ڈسک میں ڈیٹا شامل نہیں کیا جاسکتا (اس کے بجائے TAO کا استعمال کریں)

en: Copy data CD
ur: ڈیٹا سی ڈی کاپی کریں

en: CD Reader device
ur: سی ڈی ریڈر ڈیوائس

en: On the _fly
ur: آن دی _فلائی

en: _Copy CD
ur: سی ڈی _کاپی کریں

en: Flushing cache...
ur: کیشے اڑایا جارہا ہے...

en: Writing CD...
ur: سی ڈی لکھی جارہی ہے...

en: Reading CD...
ur: سی ڈی پڑھی جارہی ہے...

en: Copy data DVD
ur: ڈیٹا سی ڈی کاپی کریں

en: DVD Reader device
ur: ڈی وی ڈی ریڈر ڈیوائس

en: _Copy DVD
ur: ڈی وی ڈی _کاپی کریں

en: Create ISO from CD
ur: سی ڈی سے آئی ایس او بنائیں

en: Add the selected file(s) to the composition
ur: منتخب کردہ فائلیں کمپوزیشن میں شامل کریں

en: Create directory
ur: ڈائریکٹری بنائیں

en: Add a new directory to the composition
ur: کمپوزیشن میں نئی ڈائریکٹری بنائیں

en: Remove the selected file(s) from the composition
ur: کمپوزیشن سے منتخب کردہ فائلیں حذف کریں

en: Clear the content of the composition
ur: کمپوزیشن کا مواد صاف کریں

en: Volume name :
ur: والیم کا نام:

en: Local Path
ur: لوکل پاتھ

en: New directory
ur: نئی ڈائریکٹری

en: Show writers only
ur: صرف رائٹر دکھائیں

en: Show speed selection
ur: رفتار انتخاب دکھائیں

en: Show speed selection combo
ur: رفتار انتخاب کومبو دکھائیں

en: Show mode selection
ur: موڈ انتخاب دکھائیں

en: Show mode selection combo
ur: موڈ انتخاب کومبو دکھائیں

en: _Speed:
ur: _رفتار:

en: Write _mode:
ur: لکھنے کا _موڈ:

en: Filesystem
ur: فائل سسٹم

note: load the user's home dir
en: %s's home
ur: %s کا گھر

en: Xfburn
ur: ایکس ایف برن

en: %s: %s
    Try %s --help to see a full list of available command line options.
ur: %s: %s
    تمام دستیاب کمانڈ لائن اختیارات دیکھنے کے لیے %s --help ٹرائی کریں

note: {"load-composition", GTK_STOCK_OPEN, N_("Load composition"), NULL, N_("Load composition"), G_CALLBACK (action_load),}, {"save-composition", GTK_STOCK_SAVE, N_("Save composition"), NULL, N_("Save composition"), G_CALLBACK (action_save),}, {"save-composition-as", GTK_STOCK_SAVE_AS, N_("Save compositio
en: Close composition
ur: کمپوزیشن بند کریں

en: _Quit
ur: _برخاست

en: Quit Xfburn
ur: ایکس ایف برن کو بند کریں

en: Prefere_nces
ur: تر_جیحات

en: Show preferences dialog
ur: ترجیحات کا ڈائیلاگ کھولیں

en: _Actions
ur: _حرکات

en: Refresh file list
ur: فائل کی فہرست تازہ کریں

en: Display information about Xfburn
ur: ایکس ایف برن کے بارے میں معلومات دیکھیں

en: Blank CD-RW
ur: خالی CD-RW

en: Copy Data CD
ur: ڈیٹا سی ڈی کاپی کریں

note: {"copy-dvd", "xfburn-data-copy", N_("Copy DVD"), NULL, N_("Copy DVD"), G_CALLBACK (action_copy_dvd),},
en: Burn DVD Image
ur: ڈی وی ڈی امیج برن کریں

en: Show file browser
ur: فائل براؤزر دکھائیں

en: Show/hide the file browser
ur: فائل براؤزر ظاہر/پوشیدہ کریں

en: Show toolbar
ur: اوزار پٹی دکھائیں

en: Show/hide the toolbar
ur: اوزار پٹی ظاہر/پوشیدہ کریں

en: Another cd burning GUI
ur: دیگر سی ڈی برننگ مواجہ

en: Author/Maintainer
ur: مصنف/ناظم

en: Translator (%s)
ur: مترجم (%s)

en: The text of the label
ur: لیبل کا متن

en: Burning composition...
ur: کمپوزیشن برن کی جارہی ہے...

en: no info
ur: کوئی معلومات نہیں

en: Writing Lead-In...
ur: لیڈ-ان لکھا جارہا ہے...

en: Writing Lead-Out...
ur: لیڈ-آؤٹ لکھا جارہا ہے...

en: Writing pregap...
ur: پری گیب لکھا جارہا ہے...

en: Closing track...
ur: ٹریک بند کیا جارہا ہے...

en: Closing session...
ur: نشست بند کی جارہی ہے...

en: Tune how Xfburn behaves
ur: ایکس ایف برن کا سلوک مرتب کریں

en: Temporary directory
ur: ٹمپریری ڈائریکٹری

en: _Clean temporary directory on exit
ur: برخاست کرنے پر ٹمپریری _ڈائریکٹری صاف کریں

en: File browser
ur: فائل براؤزر

en: Show _hidden files
ur: _پوشیدہ فائلیں ظاہر کریں

en: Show human_readable filesizes
ur: انسان کے _پڑھنے کے قابل فائل حجم دکھائیں

en: Detected devices
ur: دریافت شدہ ڈیواسیں

en: Write CD-R
ur: CD-R لکھیں

en: Write CD-RW
ur: CD-RW لکھیں

en: Write DVD-R
ur: DVD-R لکھیں

en: Write DVD-RAM
ur: DVD-RAM لکھیں

en: Sc_an for devices
ur: ڈوائیسس کے لیے _سکین کریں

en: Estimated writing speed:
ur: اندازاً لکھنے کی رفتار:

en: FIFO buffer:
ur: فیفو بفر:

en: Device buffer:
ur: ڈیوائس بفر:

en: Select command
ur: کمانڈ منتخب کریں

en: CD and DVD burning application
ur: سی ڈی اور ڈی وی ڈی برننگ اطلاقیہ

en: %d cpu available
ur: %d سی پی یو دستیاب ہے

en: Frequency:
ur: فریکوینسی:

en: Governor:
ur: گورنر:

en: Could not create widgets !
ur: وجٹس نہیں بنائے جاسکتے !

en: Could not initialize linux backend !
ur: لینکس پس منظر تیار نہیں کیا جاسکا !

en: CPU Frequency Monitor
ur: سی پی یو مانیٹر فریکوینسی

en: Shows the cpu frequency and governours
ur: سی پی یو فریکوینسی اور گورنر ظاہر کریں

en: Invalid format
ur: ناموزوں فارمیٹ

en: Date, then time
ur: تاریخ پھر وقت

en: Time, then date
ur: وقت پھر تاریخ

en: Date only
ur: صرف تاریخ

en: Time only
ur: صرف وقت

note: #-#-#-#-#  28 (xfce4-datetime-plugin)  #-#-#-#-# placeholder
en: Custom...
ur: صوابدیدی...

en: Unable to open the following url: %s
ur: مندرجہ ربط نہیں کھولا جاسکتا: %s

note: Format label format label
en: Format:
ur: فارمیٹ:

en: The date will appear in a tooltip.
ur: تاریخ ٹول ٹِپ میں دکھائی جائے گی.

en: The time will appear in a tooltip.
ur: وقت ٹول ٹپ میں دکھایا جائے گا.

en: Date and Time plugin with a simple calendar
ur: تاریخ اور وقت پلگ ان بمع سادہ کیلینڈر

en: DateTime
ur: تاریخ وقت

en: %.2f GB
ur: %.2f گ.ب

en: %s/%s space left on %s (%s)
ur: %s/%s جگہ باقی ہے %s (%s)

en: %s/%s space left on %s
ur: %s/%s جگہ باقی ہے %s

en: %.0f MB
ur: %.0f م.ب

en: could not check mountpoint %s, please check your config
ur: ماؤنٹ پوائنٹ %s چیک نہیں کیا جاسکتا، اپنی config چیک کریں

en: Only %s space left on %s (%s)!
ur: صرف %s جگہ %s (%s) پر باقی ہے!

en: Only %s space left on %s!
ur: صرف %s جگہ %s پر باقی ہے!

note: }}} vim600: set foldmethod=marker: foldmarker={{{,}}}
en: Free Space Checker
ur: خالی جگہ چیکر

en: Mount point
ur: ماؤنٹ پوائنٹ

en: Display size
ur: ڈسپلے حجم

en: Display meter
ur: ڈسپلے میٹر

en: Display button
ur: ڈسپلے بٹن

en: Monitor free disk space
ur: خالی ڈسک جگہ کا معائنہ کریں

en: About...
ur: بابت...

en: Generic Monitor
ur: عام مانیٹر

en: Input the shell command to spawn, then press <Enter>
ur: spawn کرنے کے لیے کمانڈ لکھیں پھر <Enter> دبائیں

en: Interval between 2 consecutive spawns
ur: 2 متواتر spawns کے درمیان وقفہ

en: Period (s)
ur: مدت (س)

en: Tick to display label
ur: لحظہ برائے ڈسپلے لیبل

en: Input the plugin label, then press <Enter>
ur: پلگ ان لیبل لکھیں اور <Enter> دبائیں

en: Press to change font
ur: فونٹ بدلنے کے لیے دبائیں

en: (Default font)
ur: (طے شدہ فونٹ)

en: %s %s - Generic Monitor
    Cyclically spawns a script/program, captures its output and displays the resulting string in the panel
    
    (c) 2004 Roger Seguin <roger_seguin@msn.com>
    (c) 2006 Julien Devemy <jujucece@gmail.com>
ur: %s %s - جنرک مانیٹر
    وقفہ وقفہ سے سکرپٹ/پروگرم چلاتا ہے، ان کا ماحاصل حاصل کرتا ہے اور حاصل کردہ ڈورا پینل میں دکھاتا ہے
    
    (c) 2004 Roger Seguin <roger_seguin@msn.com>
    (c) 2006 Julien Devemy <jujucece@gmail.com>

en: Font Selection
ur: فونٹ انتخاب

en: TLS handshake failed: %s
ur: TLS ہینڈ شیک ناکام: %s

en: Received HTTP response code %d.  The most likely reason for this is that your GMail username or password is incorrect.
ur: HTTP جوابی کوڈ %d موصول ہوا ہے. اس کی وجہ عام طور پر یہ ہوتی ہے کہ آپ کا جی میل صارف نام یا پاس ورڈ غلط ہو.

en: Received HTTP response code %d, which should be 200.  There may be a problem with GMail's servers, or they have incompatibly changed their authentication method or location of the new messages feed.
ur: HTTP جوابی کوڈ %d موصول ہوا ہے جسے 200 ہونا چاہیے تھا. ہوسکتا ہے کہ یہ جی میل کے سرور میں خرابی کی وجہ سے ہو یا انہوں نے اپنا تصدیقی میتھڈ تبدیل کردیا ہو نئے پیغامات کی فیڈ کا مقام تبدیل کردیا ہو.

en: Previous thread hasn't exited yet, not checking mail this time.
ur: سابقہ کوشش ابھی تک تمام نہیں ہوئی، اس وقت میل چیک نہیں ہوسکتی.

en: _Username:
ur: _صارف نام:

en: Check for _new messages every
ur: ن_ئے پیغامات دیکھیں ہر

en: minute(s).
ur: منٹ.

en: Remote GMail Mailbox
ur: بعید جی میل میل بکس

en: The GMail plugin can connect to Google's mail service and securely retrieve the number of new messages.
ur: جی میل پلگ ان بحفاظت گوگل کے میل سرور سے رابطہ کرکے نئے پیغامات حاصل کرتا ہے.

en: Secure IMAP is not available, and the IMAP server does not support plaintext logins.
ur: محفوظ IMAP دستیاب نہیں، اور IMAP سرور plaintext لاگ ان کی معاونت نہیں رکھتا.

en: Authentication failed.  Perhaps your username or password is incorrect?
ur: تصدیق میں ناکامی. ممکنہ طور پر آپ کا اسمِ صارف یا پاس ورڈ غلط ہے؟

en: STARTTLS security was requested, but this server does not support it.
ur: STARTTLS سیکورٹی کی درخواست کی گئی تھی مگر سرور اس کی معاونت نہیں رکھتا.

en: Failed to get folder list
ur: فولڈر فہرست حاصل کرنے میں ناکامی

en: No server or username is set.
ur: کوئی سرور اور صارف نام مرتب نہیں ہے.

en: The folder list cannot be retrieved until a server, username, and probably password are set.  Also be sure to check any security settings in the Advanced dialog.
ur: فولڈر کی فہرست تب تک حاصل نہیں کی جاسکتی جب تک سرور، صارف نام، اور پاس ورڈ سیٹ نہ ہوں، ضافی طور پر سیکورٹی کی ترتیبات اعلی ڈائیلاگ میں چیک کرلیں.

en: Set New Mail Folders
ur: نیا میل فولڈر مرتب کریں

en: New Mail Folders
ur: نیا میل فولڈر

en: Advanced IMAP Options
ur: اعلی IMAP اختیارات

en: Use unsecured connection
ur: غیر محفوظ کنکشن استعمال کریں

en: Use SSL/TLS on alternate port
ur: SSL/TLS متبادل پورٹ پر استعمال کریں

en: Use SSL/TLS via STARTTLS
ur: SSL/TLS کو بذریعہ STARTTLS کے استعمال کریں

en: Use non-standard IMAP _port:
ur: غیر معیاری IMAP _پورٹ استعمال کریں:

en: IMAP server _directory:
ur: IMAP سرور _ڈائریکٹری:

en: IMAP Server
ur: IMAP سرور

en: _Mail server:
ur: _میل سرور:

en: _Advanced...
ur: _اعلی...

en: New mail _folders...
ur: نیا میل _فولڈر...

en: Remote IMAP Mailbox
ur: بعید IMAP میل بکس

en: The IMAP plugin can connect to a remote mail server that supports the IMAP protocol, optionally using SSL for link protection.
ur: IMAP پلگ ان بعید میل سرور سے رابطہ کرسکتا ہے جو IMAP پروٹوکول کی معاونت رکھتا ہو، اضافی طور پر یہ روابط کی حفاظت کے لیے SSL استعمال کرتا ہے.

en: Failed to get status of file %s: %s
ur: فائل کی حالت حاصل نہیں کی جاسکی %s: %s

en: %s is not a directory. Is %s really a valid maildir?
ur: %s ڈائریکٹری نہیں ہے. کیا %s واقعی موزوں میل ڈائریکٹری ہے؟

en: Maildir _Path:
ur: Maildir _پاتھ:

en: Select Maildir Folder
ur: Maildir فولڈر منتخب کریں

en: _Interval:
ur: _وقفہ:

en: Local Maildir Spool
ur: لوکل Maildir Spool

en: The Maildir plugin can watch a local maildir-style mail spool for new messages.
ur: Maildir لوکل maildir-style mail spool کو نئے پیغامات کے لیے دیکھتا ہے.

en: Mbox _Filename:
ur: Mbox _فائل نام:

en: Select mbox file
ur: mbox فائل منتخب کریں

en: Local Mbox spool
ur: لوکل Mbox spool

en: Mbox plugin watches a local mbox-type mail spool for new messages.
ur: Mbox پلگ ان لوکل mbox-type mail spool کو نئے پیغامات کے لیے دیکھتا ہے.

en: Malformed line %s in %s ignored.
ur: Malformed لائن %s میں %s نظر انداز کردی گئی.

en: The configuration of this plugin is read from
    the default mh maildir profile file ~/.mh_profile
ur: اس پلگ ان کی تشکیل یہاں سے پڑھی گئی ہے
    طے شدہ mh maildir پروفائل فائل ~/.mh_profile

en: Local MH mail folder
ur: لوکل MH میل فولڈر

en: MH plugin watches local MH folders for new mail
ur: MH پلگ ان لوکل MH کو نئی ڈاک کے لیے دیکھتا ہے

en: Advanced POP3 Options
ur: اعلی POP3 اختیارات

en: Use SSL/TLS via STLS
ur: SSL/TLS بذریعہ STLS استعمال کریں

en: Use non-standard POP3 _port:
ur: غیر معیاری POP3 _پورٹ استعمال کریں:

en: POP3 Server
ur: POP3 سرور

en: Remote POP3 Mailbox
ur: بعید POP3 میل بکس

en: The POP3 plugin can connect to a remote mail server that supports the POP3 protocol, optionally using SSL for link protection.
ur: POP3 پلگ ان بعید میل سرور سے رابطہ کرسکتا ہے جو POP3 پروٹوکول کی معاونت رکھتا ہو، اضافی طور پر یہ روابط کی حفاظت کے لیے SSL استعمال کرتا ہے

en: Operation aborted
ur: عمل کاری روک دی گئی

en: Could not find host "%s": %s
ur: ہوسٹ تلاش نہیں کیا جاسکا "%s": %s

en: Failed to connect to server "%s": %s
ur: سرور سے رابطہ نہیں ہوسکا "%s": %s

en: Not compiled with SSL/TLS support
ur: SSL/TLS معاونت کے ساتھ کمپائل نہیں کیا گیا

en: Failed to send encrypted data: %s
ur: رمز شدہ ڈیٹا ارسال کرنے میں ناکامی: %s

en: Failed to send data: %s
ur: ڈیٹا ارسال کرنے میں ناکامی: %s

en: Failed to receive encrypted data: %s
ur: رمز شدہ ڈیٹا وصول کرنے میں ناکامی: %s

en: Failed to receive data: %s
ur: ڈیٹا حاصل کرنے میں ناکامی: %s

en: Canceling read: read too many bytes without a newline
ur: پڑھنا ملتوی کیا جارہا ہے: نئی لائن کے بغیر بہت زیادہ بائٹ پڑھے جارہے ہیں

en: xfce4-mailwatch-plugin: Unable to initialise GThread support.  This is likely a problem with your GLib install.
ur: xfce4-mailwatch-plugin: GThread معاونت کو تیار نہیں کیا جاسکا. یہ آپ کے GLib تنصیب میں مسئلہ کی وجہ سے ہوسکتا ہے.

en: Unable to write config file '%s'
ur: کانفگ فائل '%s' پر نہیں لکھا جاسکا

en: Unable to set permissions on config file '%s'.  If this file contains passwords or other sensitive information, it may be readable by others on your system.
ur: کانفیگ فائل '%s' کا اجازہ مرتب نہیں کیا جاسکا. اگر اس فائل میں پاس ورڈ یا حساس معلومات ہیں تو یہ آپ کے نظام میں کسی بھی دوسرے شخص کی طرف سے پڑھی جاسکتی ہے.

en: This mailbox type does not require any configuration settings.
ur: اس میل بکس کو کسی قسم کی ترتیبات کی ضرورت نہیں.

en: Mailbox _Name:
ur: میل بکس _نام:

en: Mailbox name required.
ur: میل بکس کا نام درکار ہے.

en: Please enter a name for the mailbox.
ur: میل بکس کا نام لکھیں.

en: Edit Mailbox: %s
ur: میل بکس مدون کریں: %s

en: Select Mailbox Type
ur: میل بکس کی قسم منتخب کریں

en: Select a mailbox type.  A description of the type will appear below.
ur: میل بکس کی قسم منتخب کریں. قسم کی تفصیل نیچے ظاہر ہوگی.

en: Add New Mailbox
ur: نیا میل بکس شامل کریں

en: Remove Mailbox
ur: میل بکس حذف کریں

en: Removing a mailbox will discard all settings, and cannot be undone.
ur: میل بکس حذف کرنے سے اس کی تمام ترتیبات ضائع ہوجائیں گی اور یہ عمل ناقابلِ واپسی ہے.

en: Mailboxes
ur: میل بکس

en: No new mail
ur: کوئی نئی میل نہیں ہے

en: You have %d new message: | You have %d new messages:
ur[0]: آپ کے پاس %d نیا پیغام ہے::
ur[1]: آپ کے پاس %d نئے پیغامات ہیں:

en: tells how many new messages in each mailbox|    %d in %s
ur: بتاتا ہے کہ ہر میل بکس میں کتنے نئے پیغامات ہیں|    %d میں %s

en: Xfce Mailwatch
ur: ایکسفس میل واچ

en: The mailwatch applet cannot be added to the panel.
ur: میل واچ ایپلیٹ پینل میں شامل نہیں کیا جاسکتا.

en: It is possible that your version of GLib does not have threads support.
ur: ہوسکتا ہے کہ آپ کے GLib ورژن میں تھریڈ معاونت نہ ہو.

en: Mailwatch log
ur: میل واچ لاگ

en: Log _lines:
ur: لاگ لائنز:

en: Show log _status in icon
ur: لاگ _حالت آئکن میں ظاہر کریں

en: Select Icon
ur: آئکن منتخب کریں

en: _Normal
ur: _سادہ

en: Ne_w mail
ur: _نئی میل

en: External Programs
ur: خارجی پروگرام

en: Run _on click:
ur: کلک پر _چلائیں:

en: Run on new _messages:
ur: نئے _پیغام پر چلائیں:

en: Icons
ur: آئکنز

en: Ne_w Mail
ur: ن_ئی میل

en: _View Log...
ur: لا_گ دیکھیں

en: Mail Watcher
ur: میل واچر

en: Help is unavailable because 'xfhelp4' could not be run: %s
ur: ہدایات دستیاب نہیں کیونکہ 'xfhelp4' نہیں چلایا جاسکا: %s

en: Help Unavailable
ur: ہدایات دستیاب نہیں

en: Failed to run xfhelp4
ur: xfhelp4 چلانے میں ناکامی

en: Xfce4 Mailwatch Plugin
ur: ایکسفس میل واچ پلگ ان

en: A featureful mail-checker applet for the Xfce Panel
ur: خوبیوں سے بھرپور ای میل چیک ایپلیٹ برائے ایکسفس پینل

en: Copyright (c) 2005-2008 Brian Tarricone
    Copyright (c) 2005 Pasi Orovuo
ur: کاپی رائٹ (c) 2005-2008 بریان ٹیریکان
    کاپی رائٹ (c) 2005 پاسی اوروو

en: Maintainer, Original Author
ur: ناظم، اصل مصنف

en: Developer
ur: ڈیولپر

en: Update Now
ur: ابھی اپڈیٹ کریں

en: Check mail from multiple mailboxes
ur: متعدد میل بکس کی میل چیک کریں

en: Xfce4-Netload-Plugin
ur: ایکسفس 4 نیٹ لوڈ پلگ ان

en: Unknown error.
ur: نامعلوم غلطی.

en: Linux proc device '/proc/net/dev' not found.
ur: لینکس proc ڈیوائس '/proc/net/dev' نہیں ملی.

en: Interface was not found.
ur: مواجہ نہیں پایا گیا.

en: << %s >> (Interface down)
ur: << %s >> (مواجہ ڈاؤن ہے)

en: << %s >> (%s)
    Average of last %d measures:
    Incoming: %s kByte/s
    Outgoing: %s kByte/s
    Total: %s kByte/s
ur: << %s >> (%s)
    متوسط آخری %d کاروائیاں:
    آنے والی: %s kByte/s
    جانے والی: %s kByte/s
    کُل: %s kByte/s

en: no IP address
ur: کوئی آئی پی ایڈریس نہیں

en: %s: Error in initalizing:
    %s
ur: %s: تیاری میں غلطی:
    %s

en: Bar color (incoming):
ur: پٹی رنگ (آنے والی):

en: Bar color (outgoing):
ur: پٹی رنگ (جانے والی):

en: Maximum (incoming):
ur: زیادہ سے زیادہ (آنے والی):

en: Maximum (outgoing):
ur: زیادہ سے زیادہ (جانے والی):

en: Network Monitor
ur: نیٹ ورک مانیٹر

en: Text to display:
ur: ڈسپلے کے لیے متن:

en: Network device:
ur: نیٹ ورک ڈیوائس:

en: Update interval:
ur: تجدید وقفہ:

en: s
ur: س

en: Automatic maximum
ur: خودکار زیادہ سے زیادہ

en: kByte/s
ur: کلوبائٹ/s

en: Show network traffic
ur: نیٹ ورک ٹریفک ظاہر کریں

en: Ideal for your quick notes
ur: آپ کے فوری نوٹس کے لیے بہترین ہے

en: Notes %d
ur: نوٹ %d

en: Rename group
ur: گروپ کا نام بدلیں

en: The name %s is already in use
ur: نام %s پہلے ہی استعمال میں ہے

en: Are you sure you want to delete this group?
ur: کیا آپ واقعی یہ گروپ حذف کرنا چاہتے ہیں؟

en: The name "%s" is invalid.
ur: نام "%s" ناموزوں ہے.

en: The invalid characters are: %s
ur: ناموزوں حرف ہے: %s

en: Unable to open the settings dialog
ur: ترتیبات ڈائیلاگ نہیں کھولا جاسکا

en: _Add a new group
ur: نیا گروپ _شامل کریں

note: Always on top
en: Always on top
ur: ہمیشہ آگے

en: Sticky window
ur: چسپاں ونڈو

en: _Rename group
ur: گروپ کا نام _بدلیں

en: _Delete group
ur: گروپ _حذف کریں

en: Are you sure you want to delete this note?
ur: کیا آپ واقعی یہ نوٹ حذف کرنا چاہتے ہیں؟

en: Rename note
ur: نوٹ کا نام بدلیں

en: Configure the plugin
ur: پلک ان وضع کریں

en: Global settings
ur: عالمگیر ترتیبات

note: Hide from taskbar
en: Hide notes from taskbar
ur: نوٹ ٹاسک بارے سے ہٹائیں

en: New group settings
ur: نیا گروپ ترتیبات

en: Yellow
ur: پیلا

en: Blue
ur: نیلا

en: Green
ur: سبز

en: Indigo
ur: نیلی

en: Olive
ur: زیتونی

en: Carmine
ur: قرمزی

en: Mimosa
ur: میموسا

en: White
ur: سفید

en: Background Color
ur: پس منظر رنگ

en: Save the panel configuration
ur: پینل کی ترتیبات محفوظ کریں

en: The Xfce development team. All rights reserved.
ur: ایکسفس ترقیاتی ٹیم. تمام حقوق محفوظ ہیں.

note: I18N: panel combo box in the preferences dialog
en: Panel %d
ur: پینل %d

en: Add New Items
ur: نیا پلگ ان شامل کریں

en: _Search:
ur: _تلاش:

en: Background image
ur: پس منظر تصویر

en: _File:
ur: _فائل:

en: _Orientation:
ur: _جہتیابی:

en: _Size (pixels):
ur: _حجم (پکسل):

en: Action Buttons
ur: حرکات بٹن

note: Suspend menu option
en: Suspend
ur: معطل

note: Hibernate menu option
en: Hibernate
ur: ہائبرنیٹ

en: OPTION
ur: اختیار

en: Analog
ur: تناظری

en: Binary
ur: بائنری

en: Clock
ur: گھڑی

en: Digital
ur: رقمی

en: Display _seconds
ur: _سیکنڈ دکھائیں

en: LCD
ur: ایل سی ڈی

en: Sho_w AM/PM
ur: AM/PM د_کھائیں

en: True _binary clock
ur: حقیقی بائنری گھڑی

en: What time is it?
ur: کیا وقت ہے؟

en: Inside Button
ur: اندر کا بٹن

en: Program launcher with optional menu
ur: پروگرام لاؤنچر بمع اختیاری مینیو

en: Workspace %d
ur: مقام کار %d

note: Frame for behaviour settings
en: Behaviour
ur: سلوک

en: Switch workspaces using the mouse _wheel
ur: ماؤس کے پہیہ سے مقام کاروں کے درمیان منتقلی

en: Workspace Switcher
ur: مقام کار مبدل

en: Switch between virtual desktops
ur: تصوراتی ڈیسک ٹاپس کے درمیان منتقل ہوں

en: Hide all windows and show the desktop
ur: تمام ونڈوز پوشیدہ کر کے ڈیسک ٹاپ دکھائیں

en: Show Desktop
ur: ڈیسک ٹاپ دکھائیں

en: Are you sure you want to clear the list of known applications?
ur: کیا آپ واقعی معروف اطلاقیوں کی فہرست صاف کرنا چاہتے ہیں؟

en: Notification Area
ur: اطلاعی علاقہ

en: Failed to acquire manager selection for screen %d
ur: سکرین %d کا منیجر انتخاب حاصل کرنے میں ناکامی

en: Area where notification icons appear
ur: وہ علاقہ جہاں اطلاعی آئکنز ظاہر ہوتی ہیں

en: Show _handle
ur: _ہینڈل دکھائیں

en: Switch between open windows using buttons
ur: بٹن کے استعمال سے کھلی ہوئی ونڈوز کے درمیان منتقل ہوں

en: Remove Workspace %d
ur: مقام کار %d حذف کریں

en: Show workspace _names
ur: مقام کار کا _نام دکھائیں

en: Switch between open windows using a menu
ur: فہرست کے استعمال سے کھلی ہوئی ونڈوز کے درمیان منتقل ہوں

en: <b>Actions</b>
ur: <b>حرکات</b>

en: <b>Advanced Options</b>
ur: <b>اعلی اختیارات</b>

en: <b>Brightness</b>
ur: <b>چمک دمک</b>

en: <b>General Options</b>
ur: <b>عام اختیارات</b>

en: <b>Monitor</b>
ur: <b>مانیٹر</b>

en: Consider the computer on low power at:
ur: اتنے پر کمپیوٹر کو کم توانائی پر سمجھیں:

en: Lock screen when going for suspend/hibernate
ur: معطل/ہائبرنیٹ ہونے پر سکرین مقفل کریں

en: Monitor
ur: مانیٹر

en: Power manager settings
ur: توانائی منیجر ترتیبات

en: Prefer power savings over performance
ur: کارکردگی کی نسبت توانائی بچانے کو ترجیح دیں

en: Put display to sleep when computer is inactive for:
ur: جب کمپیوٹر اتنی دیر غیر فعال ہو ڈسپلے کو سلیپ کریں:

en: Put the computer to sleep when inactive for:
ur: کمپیوٹر کو سلیپ کردیں جب وہ غیر فعال ہو:

en: Reduce screen brightness when computer is inactive for:
ur: جب کمپیوٹر اتنی دیر غیر فعال ہو تو سکرین کی چمک دمک کم کریں:

en: Set computer inactivity sleep mode:
ur: کمپیوٹر غیر فعالیت سلیپ موڈ مرتب کریں:

en: Set monitor sleep mode:
ur: مانیٹر سلیپ موڈ مرتب کریں:

en: Standby
ur: تیار

en: Switch off display when computer is inactive for:
ur: جب کمپیوٹر اتنی دیر کے لی غیر فعال ہو تو ڈسپلے بند کردیں:

en: System tray icon:
ur: نظام ٹرے آئکن:

en: When battery power is critical:
ur: جب بیٹری کی توانائی خطرناک حد تک کم ہوجائے:

en: When hibernate button is pressed:
ur: جب ہائبرنیٹ کا بٹن دبایا جائے:

en: When laptop lid is closed:
ur: جب لیپ ٹاپ کی ایل آئی ڈی lid بند کردی جائے:

en: When power button is pressed:
ur: جب توانائی کا بٹن دبایا جائے:

en: When sleep button is pressed:
ur: جب سلیپ کا بٹن دبایا جائے:

en: Xfce Power Manager
ur: ایکسفس توانائی منیجر

en: One minute
ur: ایک منٹ

en: One hour
ur: ایک گھنٹہ

en: one minute
ur: ایک منٹ

en: Hibernate and suspend operations not permitted
ur: ہائبرنیٹ اور معطلی کی عمل کاریوں کی اجازت نہیں

en: Shutdown and hibernate operations not permitted
ur: بند کرنے (شٹ ڈاؤن) اور ہائبرنیٹ عمل کاریوں کی اجازت نہیں

en: Shutdown
ur: بند کریں

en: Lock screen
ur: سکرین مقفل کریں

en: Always show icon
ur: ہمیشہ آئکن دکھائیں

en: When battery is present
ur: جب بیٹری موجود ہو

en: When battery is charging or discharging
ur: جب بیٹری چارج یا خرچ ہو رہی ہو

en: Disable Display Power Management Signaling (DPMS), e.g don't attempt to switch off the display or put it in sleep mode.
ur: توانائی ادارت سگنل (DPMS)ظاہرکرنا معطل کریں. مثلاً ڈسپلے بند کرنے یا سلیپ موڈ میں بھیجنے کی کوشش نہ ہو.

en: Suspend operation not permitted
ur: معطلی کے عمل کی اجازت نہیں

en: Hibernate operation not permitted
ur: ہائبرنیٹ کے عمل کی اجازت نہیں

en: When all the power sources of the computer reach this charge level
ur: جب کمپیوٹر کی توانائی کے تمام ذرائع اس چارج درجہ تک پہنچ جائیں

en: On AC
ur: اے سی پر

en: On Battery
ur: بیٹری پر

en: Extended
ur: توسیعی

en: Check your power manager installation
ur: اپنے توانائی منیجر کی تنصیب چیک کریں

en: Settings manager socket
ur: ترتیبات منیجر ساکٹ

en: SOCKET ID
ur: ساکٹ آئی ڈی

en: Type '%s --help' for usage.
ur: ہدایات کے لیے '%s --help' لکھیں.

en: Failed to load power manager configuration, using defaults
ur: توانائی منیجر کی کوضع کاریاں لوڈ کرنے میں ناکامی، طے شدہ استعمال کیا جارہا ہے

en: Xfce Power Manager Settings
ur: ایکسفس توانائی منیجر ترتیبات

en: Unable to connect to Xfce Power Manager
ur: ایکسفس توانائی منیجر سے رابطہ نہیں ہوسکا

en: Xfce power manager is not running
ur: ایکسفس توانائی منیجر نہیں چل رہا

en: Xfce4 Power Manager is not running, do you want to launch it now?
ur: ایکسفس 4 توانائی منیجر نہیں چل رہا، کیا آپ اسے چلانا چاہتے ہیں؟

en: Power Manager
ur: توانائی منیجر

en: Settings for the Xfce 4 Power Manager
ur: ترتیبات برائے ایکسفس 4 توانائی منیجر

en: Xfce 4 Power Manager
ur: ایکسفس 4 توانائی منیجر

en: Your battery is fully charged
ur: آپ کی بیٹری مکمل طور پر چارج ہے

en: Your battery is charging
ur: آپ کی بیٹری چارج کی جارہی ہے

en: Battery is charging
ur: بیٹری چارج ہے

en: Your battery is discharging
ur: آپ کی بیٹری خالی ہورہی ہے

en: System is running on battery power
ur: نظام بیٹری کی توانائی پر چل رہا ہے

en: Your battery charge is low
ur: آپ کی بیٹری کی چارجنگ کم ہے

en: System is running on low power
ur: نظام کم توانائی پر چل رہا ہے

en: Xfce power manager
ur: ایکسفس توانائی منیجر

en: Your UPS
ur: آپ کا یو پی ایس

en: Your Mouse battery
ur: آپ کے ماؤس کی بیٹری

en: Your Keyboard battery
ur: آپ کے کیبورڈ کی بیٹری

en: Your Camera battery
ur: آپ کے کیمرے کی بیٹری

en: Your PDA battery
ur: آپ کے پی ڈی اے کی بیٹری

en: Your Battery
ur: آپ کی بیٹری

en: is empty
ur: خالی ہے

en: is fully charged
ur: مکمل طور پر چارج ہے

en: charge level
ur: چارج کا درجہ

en: is charging
ur: چارج ہو رہا ہے

en: is discharging
ur: ڈس چارج ہو رہا ہے

en: charge is low
ur: چارج کم ہے

en: is almost empty
ur: تقریباً خالی ہے

en: is not present
ur: حاضر نہیں ہے

en: Battery not present
ur: بیٹری موجود نہیں

en: Battery
ur: بیٹری

en: System is running on AC power
ur: نظام اے سی کی توانائی پر چل رہا ہے

en: Estimated time left
ur: اندازاً باقی وقت

en: Estimated time to be fully charged
ur: مکمل طور پر چارج ہونے کا تقریبی وقت

en: Unknown unit
ur: نامعلوم یونٹ

en: Technology:
ur: ٹیکنالوجی:

en: Design:
ur: ڈیزائن:

en: Last full:
ur: آخری بھرائی:

en: Vendor:
ur: فروخت کار:

en: Model:
ur: ماڈل:

en: Battery information
ur: بیٹری کی معلومات

en: 
    Xfce Power Manager %s
    
    Part of the Xfce Goodies Project
    http://goodies.xfce.org
    
    Licensed under the GNU GPL.
ur: 
    ایکسفس توانائی منیجر %s
    
    گُڈیز پراجیکٹ کا حصہ ہے
    http://goodies.xfce.org
    
    جو گنو جی پی ایل کے تحت لائسنس شدہ ہے

en: Do not daemonize
ur: ڈیمونائز مت کریں

en: Restart the running instance of Xfce power manager
ur: ایکسفس توانائی منیجر کی کسی بھی چلتی ہوئی حالت کو دوبارہ چلائیں

en: Show the configuration dialog
ur: وضع کاری کا ڈائیلاگ دیکھائیں

en: Quit any running xfce power manager
ur: کوئی بھی چلتا ہوا ایکسفس توانائی منیجر برخاست کریں

en: Version information
ur: ورژن معلومات

en: Too many arguments
ur: بہت زیادہ آرگومینٹ

en: Unable to get connection to the message bus session
ur: پیغام بس bus نشست سے اتصال میں ناکامی

en: Another power manager is already running
ur: دوسرا توانائی مینجر پہلے ہی چل رہا ہے

en: Xfce power manager is already running
ur: ایکسفس توانائی منیجر پہلے ہی چل رہا ہے

en: Adapter present
ur: اڈاپٹر موجود ہے

en: Adapter not present
ur: اڈاپٹر موجود نہیں

en: Shutdown the system
ur: نظام کو بند کریں

en: Hibernate the system
ur: نظام کو ہائبرنیٹ کریں

en: System is running on low power, but an application is currently disabling the automatic sleep, this means that doing a sleep now may damage the data of this application. Close this application before putting the computer on sleep mode or plug in your AC adapter
ur: نظام کم توانائی پر چل رہا ہے، مگر کوئی اطلاقیہ اس وقت خودکار سلیپ معطل کر رہا ہے، اس کا مطلب ہے کہ اس وقت سلیپ کرنا اس اطلاقیہ کے ڈیٹا کو نقصان پہنچا سکتا ہے. کمپیوٹر کو سلیپ کرنے سے پہلے اس اطلاقیہ کو بند کردیں یا کمپیوٹر کو چارجنگ پر لگائیں

en: System is running on low power. Save your work to avoid losing data
ur: نظام کم توانائی پر چل رہا ہے. ڈیٹا کے نقصان سے بچنے کے لیے اپنا کام محفوظ کر لیں

en: An application is currently disabling the automatic sleep, doing this action now may damage the working state of this application, are you sure you want to hibernate the system?
ur: اس وقت کوئی اطلاقیہ خودکار سلیپ معطل کر رہا ہے، اس وقت یہ کاروائی کرنے سے اس اطلاقیہ کو نقصان پہنچ سکتا ہے، کیا آپ واقعی نظام کو ہائبرنیٹ کرنا چاہتے ہیں؟

en: Are you sure you want to proceed?
ur: کیا آپ واقعی آگے بڑھنا چاہتے ہیں؟

en: An application is currently disabling the automatic sleep, doing this action now may damage the working state of this application, are you sure you want to suspend the system?
ur: اس وقت کوئی اطلاقیہ خودکار سلیپ معطل کر رہا ہے، اس وقت یہ کاروائی کرنے سے اس اطلاقیہ کو نقصان پہنچ سکتا ہے، کیا آپ واقعی نظام کو معطل کرنا چاہتے ہیں؟

en: Quit the Xfce power manager
ur: ایکسفس توانائی منیجر کو برخاست کریں

en: No data available
ur: کوئی ڈیٹا دستیاب نہیں

en: Hibernate not supported
ur: ہائبرنیٹ کی معاونت نہیں ہے

en: Suspend not supported
ur: معطلی کی معاونت نہیں ہے

en: HAL daemon is not running
ur: ہال HAL ڈیمن نہیں چل رہا

en: Invalid arguments
ur: نا موزوں آرگومینٹ

en: Invalid cookie
ur: نا موزوں کوکی

en: No back-end for your operating system
ur: آپ کے خدمتگار نظام کا کوئی بیک-اینڈ نہیں ہے

en: No hibernate script found
ur: کوئی ہائبرنیٹ سکرپٹ نہیں پایا گیا

en: No suspend script found
ur: کوئی معطلی سکرپٹ نہیں پایا گیا

en: No suspend method found
ur: کوئی معطلی میتھڈ نہیں پایا گیا

en: No hibernate method found
ur: کوئی ہائبرنیٹ میتھڈ نہیں پایا گیا

en: Out of memory
ur: خارج از یاداشت

en: System failed to sleep
ur: نظام سلیپ میں ناکام

en: HAL daemon is currently not connected
ur: ہال HAL ڈیمن فی الوقت متصل نہیں ہے

en: Power management for the Xfce desktop
ur: توانائی منیجر پرائے ایکسفس ڈیسک ٹاپ

en: Lithium ion
ur: لیتھئم آئن

en: Lead acid
ur: لیڈ ایسڈ

en: Lithium polymer
ur: لیتھئم پالیمر

en: Nickel metal hydride
ur: نیکل دھات ہائیڈرائڈ

en: Control your LCD brightness
ur: اپنی ایل سی ڈی کی چمک کنٹرول کریں

en: No device found
ur: کوئی ڈیوائس نہیں پائی گئی

en: Brightness plugin
ur: چمک دمک پلگ ان

en: - off -
ur: - بند -

en: Error opening radio device
ur: ریڈیو ڈیوائس کھولنے میں ناکامی

en: Tune radio
ur: ریڈیو ٹیون کریں

en: Frequency [MHz]:
ur: فریکوینسی [MHz]:

en: Illegal frequency.
ur: غیرقانونی فریکوینسی.

en: Tune to frequency
ur: ٹیون تا فریکوینسی

en: V4L device
ur: V4L ڈیوائس

en: Synchronize state with the card
ur: سینکرونائز حالت بمع کارڈ

en: Mouse scrolling changes
ur: ماؤس سکرولنگ تبدیلیاں

en: frequency
ur: فریکوینسی

en: preset
ur: پریزیٹ

note: When off
en: When radio is off
ur: جب ریڈیو بند ہو

en: Show the label
ur: لیبل دکھائیں

en: Show graphics
ur: گریفکس دکھائیں

note: When on
en: When radio is running
ur: جب ریڈیو چل رہا ہو

en: Show signal strength
ur: سگنل کی طاقت ظاہر کریں

en: as a bar
ur: بطور پٹی

en: graphically
ur: بطور گریفک

en: Show preset names in label
ur: لیبل میں پریزیٹ نام ظاہر کریں

note: Commands
en: Commands
ur: کمانڈ

note: Post-startup command
en: Run after startup
ur: سٹارٹ اپ کے بعد چلائیں

note: Post-shutdown command
en: Run after shutdown
ur: شٹ ڈاؤن کے بعد چلائیں

en: Kill
ur: قتل کریں

en: General Options
ur: عام اختیارات

en: Window or Tab Separators
ur: ونڈو یا ٹیب جداگار

en: Tab Options
ur: ٹیب اختیارات

en: Window Options
ur: ونڈو اختیارات

en: Unable to register terminal service: %s
ur: ٹرمنل سروس %s رجسٹر نہیں ہوپارہی

en: Invalid geometry string "%s"
ur: غلط جیومینٹری سٹرنگ "%s"

en: User id mismatch
ur: صارف آئی ڈی میچ نہ کرسکا

en: Option "--default-display" requires specifying the default X display as its parameter
ur: آپشن "--default-display" کو بطور اس کے پیرامیٹر کے طے شدہ ایکس کا تعین مطلوب ہے

en: Option "--default-working-directory" requires specifying the default working directory as its parameter
ur: آپشن "--default-working-directory" بطور اپنے پیرامیٹر کے طے شدہ کام کی ڈائریکٹری کا تعین مطلوب ہے

en: Option "--execute/-x" requires specifying the command to run on the rest of the command line
ur: آپشن "--execute/-x" کو کمانڈ لائن میں چلنے کے لیے کمانڈ کا تعین مطلوب ہے

en: Option "--command/-e" requires specifying the command to run as its parameter
ur: آپشن "--command/-e" کو اپنے پیرامیٹر میں چلنے کے لیے کمانڈ کا تعین درکار ہے

en: Option "--working-directory" requires specifying the working directory as its parameter
ur: آپشن "--working-directory" کو بطور اس کے پیرامیٹر کے چلنے کے لیے کام کی ڈائریکٹری کا تعین مطلوب ہے

en: Option "--title/-T" requires specifying the title as its parameter
ur: آپشن "--title/-T" کو بطور اپنے پیرامیٹر عنوان کا تعین مطلوب ہے

en: Option "--display" requires specifying the X display as its parameters
ur: آپشن "--display" کو بطور اپنے پیرامیٹر کے ایکس ڈسپلے کا تعین مطلوب ہے

en: Option "--geometry" requires specifying the window geometry as its parameter
ur: آپشن "--geometry" کو بطور اپنے پیرامیٹر کے ونڈو جیومیٹری کا تعین مطلوب ہے

en: Option "--role" requires specifying the window role as its parameter
ur: آپشن "--role" کو بطور اس کے پيرامیٹر کے ونڈو رول کا تعین مطلوب ہے

en: Option "--startup-id" requires specifying the startup id as its parameter
ur: آپشن "--startup-id" کو بطور اس کے پیرامیٹر کے سٹارٹ اپ آئی ڈی کا تعین مطلوب ہے

en: Unknown option "%s"
ur: نا معلوم آپشن "%s"

en: Terminal
ur: ٹرمنل

en: Untitled
ur: بلا عنوان

en: Unable to determine your login shell.
ur: آپ کے لاگ ان شیل کا احاطہ نہیں کیا جاسکا

en: Failed to execute child
ur: کمانڈ چلانے میں ناکامی

en: Close this tab
ur: یہ ٹیب بند کریں

en: Xfce Terminal Emulator
ur: ایکس ٹرمنل ایمولیٹر

en: Copy Email Address
ur: ای میل پتہ کاپی کریں

en: Compose Email
ur: ای میل بنائیں

en: Copy Link Address
ur: ربط پتہ کاپی کریں

en: Open Link
ur: ربط کھولیں

en: Unable to drop selection of type text/plain to terminal: Wrong format (%d) or length (%d)
ur: انتخاب برائے قسم متن/سادہ کو ٹرمنل پر ڈراپ نہیں کیا جاسکتا: غلط فارمیٹ (%d) یا طول (%d)

en: Unable to drop Mozilla URL on terminal: Wrong format (%d) or length (%d)
ur: موزیلا کا ربط ٹرمنل پر ڈراپ نہیں ہوسکتا: غلط فارمیٹ (%d) یا طول (%d)

en: Unable to drop URI list on terminal: Wrong format (%d) or length (%d)
ur: URI فہرست کو ٹرمنل پر ڈراپ نہیں کیا جاسکا: غلط فارمیٹ (%d) یا طول (%d)

en: Received invalid color data: Wrong format (%d) or length (%d)
ur: غلط رنگ مواد کی وصولی: غلط فارمیٹ (%d) یا طول (%d)

en: Failed to open the URL `%s'
ur: ربط `%s' کھولنے میں ناکامی

en: Open a new terminal tab
ur: نیا ٹرمنل ٹیب کھولیں

en: Open T_erminal
ur: ٹ_رمنل کھولیں

en: Open a new terminal window
ur: نئی ٹرمنل ونڈو کھولیں

en: _Detach Tab
ur: _ٹیب پھر اٹیچ کریں

en: Copy to clipboard
ur: کلپ بورڈ پر کاپی کریں

en: Paste from clipboard
ur: کلپ بورڈ سے پیسٹ کریں

en: Paste _Selection
ur: ان_تخاب پیسٹ کریں

en: _Set Title...
ur: _عنوان مرتب کریں...

en: _Reset
ur: _صاف

en: _Previous Tab
ur: _سابقہ ٹیب

en: Switch to previous tab
ur: سابقہ ٹیب پر جائیں

en: _Next Tab
ur: _اگلا ٹیب

en: Switch to next tab
ur: اگلے ٹیب پر جائیں

en: Display help contents
ur: ہدایات کے موضوعات دیکھیں

en: _Input Methods
ur: ان پٹ میتھ_ڈ

en: Show _Menubar
ur: مینیو پ_ٹی دکھائیں

en: Show/hide the menubar
ur: مینیو پٹی دکھائی/چھپائیں

en: Show Window _Borders
ur: ونڈ_و کے بارڈر دکھائیں

en: Show/hide the window decorations
ur: ونڈو کی ڈیکوریشن دکھائیں/چھپائیں

en: Toggle fullscreen mode
ur: فل سکرین موڈ منعکس کریں

en: Close all tabs?
ur: تمام ٹیب بند کردیے جائیں؟

en: Window Title|Set Title
ur: ونڈو کا عنوان|عنون مرتب کریں

en: Enter the title for the current terminal tab
ur: حالیہ ٹرمنل ٹیب کا عنوان لکھیں

en: Replaces initial title
ur: ابتدائی عنوان تبدیل کرے گا

en: Goes before initial title
ur: ابتدائی عنوان سے پہلے

en: Goes after initial title
ur: ابتدائی عنوان کے بعد

en: Isn't displayed
ur: ڈسپلے نہیں ہورہی

en: On the left side
ur: بائیں طرف

en: On the right side
ur: دائیں طرف

en: None (use solid color)
ur: کچھ نہیں (پختہ رنگ استعمال کریں)

en: Transparent background
ur: شفاف پس منظر

en: Auto-detect
ur: خود کار دریافت

en: Escape sequence
ur: اسکیپ تسلسل

en: Erase TTY
ur: TTY مٹائیں

en: Tiled
ur: ٹائل شدہ

en: Centered
ur: درمیان

en: Scaled
ur: محجم

en: Stretched
ur: کھنچا ہوا

en: Terminal Preferences
ur: ٹرمنل ترجیحات

en: _Initial title:
ur: ابتدا_ئی عنوان:

en: _Dynamically-set title:
ur: حر_کی طور پر عنوان مرتب کریں:

en: _Run command as login shell
ur: _کمانڈ چلائیں بطور لاگ ان شیل

en: Select this option to force Terminal to run your shell as a login shell when you open new terminals. See the documentation of your shell for details about differences between running it as interactive shell and running it as login shell.
ur: نیا ٹرمنل کھولنے پر ٹرمنل کو فورس کرنے کے لیے کہ وہ آپ کا شیل بطور لاگ ان شیل کھولے یہ آپشن منتخب کریں. دونوں اقسام کے شیل میں فرق جاننے کے لیے دستاویزات دیکھیں.

en: _Update utmp/wtmp records when command is launched
ur: جب کمانڈ چلائی جائے utmp/wtmp ریکارڈ اپڈیٹ کردیں

en: Scroll single _line using Shift-Up/-Down keys
ur: بٹن Shift-Up/-Down کے استعمال سے ایک لائن سکرول کریں

en: Enable this option to be able to scroll by a single line using the up/down arrow keys together with the Shift key.
ur: بٹن up/down بمع شفٹ بٹن کے استعمال سے ایک لائن سکرول کرنے کے لیے یہ اختیار فعال کریں.

en: Scroll on ou_tput
ur: ما_حاصل پر سکرول کریں

en: This option controls whether the terminal will scroll down automatically whenever new output is generated by the commands running inside the terminal.
ur: یہ آپشن کنٹرول کرتے ہیں کہ کب ٹرمنل ونڈو خودکار طور پر ٹرمنل میں چلنے والی کمانڈ سے سکرول ڈاؤن ہوجائے جب نئی آؤٹ پٹ جنریٹ ہو.

en: Scroll on _keystroke
ur: ب_ٹن دبانے پر سکرول کریں

en: Enables you to press any key on the keyboard to scroll down the terminal window to the command prompt.
ur: اس سے آپ کی بورڈ پر کوئی بھی بٹن دباکر ٹرمنل ونڈو کو کمانڈ پرمپٹ پر سکرول ڈاؤن کرسکتے ہیں.

en: Scr_ollbar is:
ur: س_کرول پٹی ہے:

en: Scroll_back:
ur: س_کرول بیک:

en: Specifies the number of lines that you can scroll back using the scrollbar.
ur: لائنوں کی تعداد متعین کریں جنہیں استعمال کرتے ہوئے آپ سکرول بار سے سکرول بیک کرسکیں.

en: Scrolling
ur: سکرولنگ

en: Choose Terminal Font
ur: ٹرمنل کے فونٹ منتخب کریں

en: Allow bold te_xt
ur: چوڑے _متن کی اجازت

en: Enable this option to allow applications running inside the terminal windows to use bold text.
ur: ٹرمنل ونڈوز کے اندر چلنے والے اطلاقیوں میں چوڑا متن دکھانے کے لیے یہ آپشن فعال کریں.

en: St_yle:
ur: ان_داز:

en: Select Background Image File
ur: پس منظر تصویر فائل منتخب کریں

en: Transpare_ncy:
ur: شفا_فیت:

en: Display _menubar in new windows
ur: نئی ونڈو میں مینیو پ_ٹی دکھائیں

en: Enable this option to show the menubar in newly created terminal windows.
ur: نئی بننے والی ٹرمنل ونڈوز میں مینیو پٹی ظاہر کرنے کے لیے یہ آپشن فعال کریں.

en: Display _borders around new windows
ur: ن_ئی ونڈو کے گرد بارڈر دکھائیں

en: Enable this option to show window decorations around newly created terminal windows.
ur: نئی بننے والی ٹرمنل ونڈوز کے گرد ونڈو ڈیکوریشن دکھانے کے لیے یہ آپشن فعال کریں.

en: Opening New Windows
ur: نئی ونڈو کھولنے پر

en: Reset tab activity _indicator after
ur: ٹیب ایکٹویٹی _انڈیکیٹر صاف کریں بعد از

en: Tab Activity Indicator
ur: ٹیب ایکٹویٹی انڈیکیٹر

en: _Appearance
ur: _مظہر

en: _Text color:
ur: _متن رنگ:

en: _Background color:
ur: _پس منظر رنگ:

en: Tab activit_y color:
ur: ٹ_یب ایکٹویٹی رنگ:

en: Cu_rsor color:
ur: _کرسر رنگ:

en: Color Selector
ur: رنگ منتخب کار

en: Open a dialog to specify the color
ur: رنگ متعین کرنے کے لیے ڈائیلاگ کھولیں

en: Choose tab activity color
ur: ٹیب ایکٹویٹی رنگ منتخب کریں

en: Palette
ur: پلیٹ

en: _Colors
ur: _رنگ

en: _Backspace key generates:
ur: _بیک سپیس بٹن سے:

en: _Delete key generates:
ur: ح_ذف کلید سے:

en: _Reset compatibility options to defaults
ur: موافقت اختیارات طے شدہ پر _لائیں

en: These options may cause some applications to behave
    incorrectly. They are only here to allow you to work around
    certain applications and operating systems that expect
    different terminal behavior.
ur: ان اختیارات کی وجہ سے کچھ اطلاقیے درست طور پر کام کرنا چھوڑ سکتے ہیں.
    یہ یہاں اس لیے ہیں تاکہ آپ ان مختلف اطلاقیوں اور خدمتگار نظاموں پر کام
    کرسکیں جن سے مختلف قسم کے ٹرمنل سلوک کی توقع ہے.

en: Compatibility
ur: موافقت

en: Consider the following characters part of a _word
    when double clicking:
ur: جب دہرا کلک کیا جائے تو مندرجہ
    رموز کو ح_رف کا حصہ سمجھیں:

en: Double Click
ur: دہرا کلک

en: Disable all me_nu access keys (such as Alt+f)
ur: تمام مینیو رسائی بٹن معطل کریں (جیسے Alt+f)

en: Disable m_enu shortcut keys (F10 by default)
ur: مینیو شارٹ کٹ _کلید معطل کریں (طے شدہ F10)

en: Menubar Access
ur: مینیو پٹی رسائی

en: Ad_vanced
ur: ا_علی

en: Terminal Emulator
ur: ٹرمنل ایمولیٹر

note: Generate error message
en: Could not execute command:
ur: کمانڈ نہیں چلائی جاسکتی:

note: Create properties dialog
en: Verve
ur: ورو

note: Plugin size label
en: Width (in chars):
ur: چوڑائی (حروف میں):

note: History length label
en: Number of saved history items:
ur: محفوظات کے محفوظ کردہ عناصر کی تعداد:

note: vim:set expandtab sts=2 ts=2 sw=2:
en: Command line interface with auto-completion and command history
ur: کمانڈ لائن مواجہ بمع خودکام-تکمیل اور کمانڈ محفوظات

en: Verve Command Line
ur: ورو کمانڈ لائن

note: Print error message
en: Failed to connect to the D-BUS session bus.
ur: ڈی بس D-BUS نشست بس bus سے متصل ہونے میں ناکامی

note: Print error message
en: There seems to be no Verve D-BUS provider (e.g. the Verve panel plugin) running.
ur: معلوم ہوتا ہے کہ کوئی ورو ڈی بس D-BUS فراہم کار نہیں (مثلاً ورو پینل پلگ ان) چل رہا ہے.

en: Do you want remove the dockapp "%s"?
ur: کیا آپ ڈوک ایپ dockapp کو حذف کرنا چاہتے ہیں "%s"؟

en: No dockapp is running!
ur: کوئی ڈوک ایپ dockapp نہیں چل رہا!

en: Failed to start %s!
ur: %s کو چلانے میں ناکامی!

en: Remove dockapp
ur: ڈوک ایپ dockapp حذف کریں

en: General settings
ur: عام ترتیبات

en: Dockapp detection
ur: ڈوک ایپ Dockapp دریافت

en: Select dockapp to configure:
ur: وضع کرنے کے لیے ڈوک ایپ dockapp منتخب کریں:

en: Shell command:
ur: شیل کمانڈ:

en: Display tile in the background.
ur: پس منظر میں ٹائل ظاہر کریں

en: Display a separate WMdock properties
    button in the panel.
ur: پینل میں الگ WMdock خصوصیات
    بٹن ظاہر کریں.

en: Add only dockapps which start with
    wm* in the name.
ur: صرف وہ ڈوک ایپ dockapps شامل کریں جو
    جو نام میں wm* سے شروع ہوتے ہیں.

en: This window might be busy and is not responding.
    Do you want to terminate the application?
ur: یہ ونڈو شاید مصروف ہے اور جواب نہیں دے رہی.
    کیا آپ اطلاقیے کو بند کرنا چاہتے ہیں؟

en: Session manager socket
ur: ترتیبات منیجر ساکٹ

en: Workspace Name
ur: مقام کار کا نام

en: Window Manager
ur: ونڈو منیجر

en: Configure window behavior and shortcuts
ur: ونڈو کا سلوک اور شارٹ کٹ وضع کریں

en: Window Manager Tweaks
ur: ونڈو منیجر کار کردگی

en: Fine-tune window behaviour and effects
ur: ونڈو کا سلوک اور ایفیکٹ مرتب کریں

en: Workspaces
ur: مقام کار

en: <b>_Theme</b>
ur: <b>_تھیم</b>

en: <b>Title fon_t</b>
ur: <b>عنوان کا _فونٹ</b>

en: <b>Title _alignment</b>
ur: <b>عنوان کی _ہمواری</b>

en: Click and drag the buttons to change the layout
ur: خاکہ تبدیل کرنے کے لیے بٹن پر کلک کرکے گھسیٹیں

en: The window title cannot be removed
ur: ونڈو کا عنوان حذف نہیں کیا جاسکتا

en: Menu
ur: مینیو

en: Stick
ur: چسپاں

en: Shade
ur: شیڈ

en: Maximize
ur: بڑا کریں

en: Hidden
ur: خفیہ

en: <b>Button layout</b>
ur: <b>بٹن کا خاکہ</b>

en: _Style
ur: _انداز

en: _Reset to Defaults
ur: طے شدہ پر _بحال کریں

en: <b>Window _shortcuts</b>
ur: <b>ونڈو _شارٹ کٹ</b>

en: Ke_yboard
ur: _کیبورڈ

en: Clic_k to focus
ur: فوکس کے لیے _کلک کریں

en: Focus follows _mouse
ur: فوکس _ماؤس کے پیچھے

en: _Delay before window receives focus:
ur: ونڈو کا فوکس لینے سے پہلے _وقفہ:

en: <b>Focus model</b>
ur: <b>فوکس ماڈل</b>

en: Automatically give focus to _newly created windows
ur: نئی بننے والی ونڈوز کو خودکار فوکس دیں

en: <b>New window focus</b>
ur: <b>نئی ونڈو فوکس</b>

en: Automatically _raise windows when they receive focus
ur: جب ونڈوز کو فوکس وصول ہو انہیں خودکار اونچا کریں

en: Delay _before raising focused window:
ur: فوکس شدہ ونڈو کی اونچائی سے _پہلے وقفہ:

en: <b>Raise on focus</b>
ur: <b>فوکس پر اونچا کریں</b>

en: Raise window when clicking _inside application window
ur: اطلاقیہ ونڈو کے اندر کلک کرنے پر ونڈو اونچی کریں

en: <b>Raise on click</b>
ur: <b>کلک پر اونچا کریں</b>

en: Snap windows to screen _border
ur: ونڈوز سکرین _بارڈر کی طرف سنیپ کریں

en: Snap windows to other _windows
ur: ونڈوز دیگر ونڈوز کی طرف سنیپ کریں

en: Dis_tance:
ur: فا_صلہ:

en: <b>Windows snapping</b>
ur: <b>ونڈوز سنیپنگ</b>

en: Wrap workspaces when the _pointer reaches the screen edge
ur: جب پ_ؤائنٹر سکرین کے کناروں تک پہنچے مقام کار کو سمیٹیں

en: Wrap workspaces when _dragging a window off the screen
ur: سکرین کی ونڈو گھسیٹنے _پر مقام کار سمیٹیں

en: _Edge resistance:
ur: ک_ناروں کی مدافعت:

en: <b>Wrap workspaces</b>
ur: <b>مقام کار سمیٹنا</b>

en: Hide content of windows when _resizing
ur: ونڈوز کی _ریزنگ پر اس کا مواد چھپائیں

en: Hide content of windows when _moving
ur: ونڈوز کی منتقلی پر اس کا مواد پوشیدہ کریں

en: <b>Box move and resize</b>
ur: <b>بکس منتقلی اور ری سائز</b>

en: The action to perform when the title-bar is double-clicked
ur: عنوان پٹی پر دہرا کلک کرنے پر ادا ہونے والی حرکت

en: <b>Double click _action</b>
ur: <b>ڈبل کلک ح_رکت</b>

en: Shade window
ur: ونڈو شیڈ

en: Hide window
ur: ونڈو چھپائیں

en: Maximize window
ur: ونڈو بڑی کریں

en: Fill window
ur: ونڈو بھریں

en: Window operations menu
ur: ونڈو آپریشن مینیو

en: Down
ur: نیچے

en: Cycle windows
ur: ونڈوز سائکل

en: Cycle windows (Reverse)
ur: ونڈوز چکر (عکسی)

en: Close window
ur: ونڈو بند کریں

en: Maximize window horizontally
ur: ونڈو افقی طور پر بڑی کریں

en: Maximize window vertically
ur: ونڈو عمودی طور پر بڑی کریں

en: Move window
ur: ونڈو منتقل کریں

en: Resize window
ur: ونڈو ری سائز کریں

en: Stick window
ur: ونڈو چسپاں کریں

en: Raise window
ur: بڑی ونڈو

en: Lower window
ur: چھوٹی ونڈو

en: Fill window horizontally
ur: ونڈو افقی طور پر بھریں

en: Fill window vertically
ur: ونڈو عمودی طور پر بھریں

en: Toggle above
ur: اوپر منعکس کریں

en: Toggle fullscreen
ur: فل سکرین منعکس کریں

en: Move window to upper workspace
ur: ونڈو اوپری مقام کار میں منتقل کریں

en: Move window to bottom workspace
ur: ونڈو نچلے مقام کار میں منتقل کریں

en: Move window to left workspace
ur: ونڈو بائیں مقام کار میں منتقل کریں

en: Move window to right workspace
ur: ونڈو دائیں مقام کار میں منتقل کریں

en: Move window to previous workspace
ur: ونڈو سابقہ مقام کار میں منتقل کریں

en: Move window to next workspace
ur: ونڈو اگلے مقام کار میں منتقل کریں

en: Move window to workspace 1
ur: ونڈو مقام کار 1 پرمنتقل کریں

en: Move window to workspace 2
ur: ونڈو مقام کار 2 پرمنتقل کریں

en: Move window to workspace 3
ur: ونڈو مقام کار 3 پرمنتقل کریں

en: Move window to workspace 4
ur: ونڈو مقام کار 4 پرمنتقل کریں

en: Move window to workspace 5
ur: ونڈو مقام کار 5 پرمنتقل کریں

en: Move window to workspace 6
ur: ونڈو مقام کار 6 پرمنتقل کریں

en: Move window to workspace 7
ur: ونڈو مقام کار 7 پرمنتقل کریں

en: Move window to workspace 8
ur: ونڈو مقام کار 8 پرمنتقل کریں

en: Move window to workspace 9
ur: ونڈو مقام کار 9 پرمنتقل کریں

en: Move window to workspace 10
ur: ونڈو مقام کار 10 پرمنتقل کریں

en: Move window to workspace 11
ur: ونڈو مقام کار 11 پرمنتقل کریں

en: Move window to workspace 12
ur: ونڈو مقام کار 12 پرمنتقل کریں

en: Show desktop
ur: ڈیسک ٹاپ ظاہر کریں

en: Upper workspace
ur: اوپری مقام کار

en: Bottom workspace
ur: نچلا مقام کار

en: Left workspace
ur: بائیں مقام کار

en: Right workspace
ur: دائیں مقام کار

en: Previous workspace
ur: سابقہ مقام کار

en: Next workspace
ur: اگلا مقام کار

en: Workspace 1
ur: مقام کار 1

en: Workspace 2
ur: مقام کار 2

en: Workspace 3
ur: مقام کار 3

en: Workspace 4
ur: مقام کار 4

en: Workspace 5
ur: مقام کار 5

en: Workspace 6
ur: مقام کار 6

en: Workspace 7
ur: مقام کار 7

en: Workspace 8
ur: مقام کار 8

en: Workspace 9
ur: مقام کار 9

en: Workspace 10
ur: مقام کار 10

en: Workspace 11
ur: مقام کار 11

en: Workspace 12
ur: مقام کار 12

en: Add workspace
ur: مقام کار شامل کریں

en: Add adjacent workspace
ur: نزدیکی مقام کار شامل کریں

en: Delete last workspace
ur: آخری مقام کار حذف کریں

en: Delete active workspace
ur: فعال مقام کار حذف کریں

en: Theme
ur: تھیم

en: Failed to initialize xfconf. Reason: %s
ur: xfconf کو چلانے میں ناکامی. وجہ: %s

en: Could not create the settings dialog.
ur: ترتیبات ڈائیلاگ نہیں بنایا جاسکتا.

en: Reset to Defaults
ur: طے شدہ پر بحال کریں

en: This will reset all shortcuts to their default values. Do you really want to do this?
ur: یہ شارٹ کٹس کو ان کی طے شدہ قدروں پر بحال کردے گا. کیا آپ واقعی ایسا کرنا چاہتے ہیں؟

en: _Skip windows that have "skip pager"
    or "skip taskbar" properties set
ur: وہ ونڈوز ن_ظر انداز کریں جو "skip pager"
    یا "skip taskbar" خصوصیات سیٹ رکھتی ہیں

en: _Include hidden (i.e. iconified) windows
ur: _بشمول خفیہ (مثلاً iconified) ونڈوز

en: Cycle _through windows on all workspaces
ur: تمام مقام کاروں پر ونڈوز کے درمیان چکر

en: _Draw frame around selected windows while cycling
ur: منتخب کردہ ونڈوز کی سائکلنگ کے دوران اس کے گرد فری_م بنائیں

en: C_ycling
ur: سائکلن_گ

en: Activate _focus stealing prevention
ur: _فوکس چوری ممانعت فعال کریں

en: Honor _standard ICCCM focus hint
ur: اعزام معیاری ICCCM فوکس ہنٹ

en: When a window raises itself:
ur: جب ونڈو خود کو raises کرے:

en: _Bring window on current workspace
ur: ونڈو حالیہ ڈیسک ٹاپ پر _لائیں

en: Switch to win_dow's workspace
ur: ونڈو_ز مقام کار پر منتقل ہوں

en: Do _nothing
ur: کچ_ھ نہ کریں

en: Key used to _grab and move windows:
ur: ونڈوز کو پک_ڑنے اور منتقل کرنے کا بٹن:

en: _Raise windows when any mouse button is pressed
ur: جب ماؤس کا کوئی بھی بٹن دبایا جائے ونڈوز _ریز کریں

en: Hide _frame of windows when maximized
ur: بڑا کرنے پر ونڈوز کے _فریم چھپائیں

en: Restore original _size of maximized windows when moving
ur: ونڈوز منتقل کرتے وقت ان کا اصل _حجم برقرار رکھیں

en: Use _edge resistance instead of window snapping
ur: ونڈو سنیپنگ کی بجائے _کنارہ مدافعت استعمال کریں

en: Notify of _urgency by making window's decoration blink
ur: ونڈوز کی ڈیکوریشن چمکا کر اضطراری حالت سے متنبہ کریں

en: Keep urgent windows _blinking repeatedly
ur: ارجنٹ ونڈو کی تکراری بلنکنگ باقی رکھیں

en: _Accessibility
ur: _قابلیتِ رسائی

en: Use the _mouse wheel on the desktop to switch workspaces
ur: مقام کاروں کے درمیان منتقلی کے لیے ڈیسک ٹاپ پر _ماؤس کا پہیہ استعمال کریں

en: _Remember and recall previous workspace
    when switching via keyboard shortcuts
ur: سابقہ مقام کار _یاد رکھیں اور اسے پھر بلائیں
    جب کیبورڈ شارٹ کٹ سے منتقلی انجام دی جائے

en: Wrap workspaces depending on the actual desktop _layout
ur: اصل ڈیسک ٹاپ _خاکہ کے مطابق مقام کار سمیٹیں

en: Wrap workspaces when the _first or the last workspace is reached
ur: جب _پہلا یا آخری مقام کار تمام ہو مقام کار سمیٹیں

en: _Workspaces
ur: _مقام کار

en: _Minimum size of windows to trigger smart placement:
ur: ونڈوز کا کم سے کم حجم:

en: By default, place windows:
ur: طے شدہ طور پر، ونڈوز رکھیں:

en: At the _center of the screen
ur: سکرین کے _وسط میں

en: Under the mouse _pointer
ur: ماؤس _پؤائنٹر کے ذیل میں

en: _Placement
ur: _پلیسمنٹ

en: _Enable display compositing
ur: _ڈسپلے کمپوزیٹنگ فعال کریں

en: Display _fullscreen overlay windows directly
ur: براہ راست فل سکرین اوورلے ونڈو ظاہر کریں

en: Show shadows under _regular windows
ur: _سادہ ونڈوز کے ذیل میں سایہ ظاہر کریں

en: Show shadows under pop_up windows
ur: پ_وپ اپ ونڈوز کے ذیل میں سایہ ظاہر کریں

en: Show shadows under _dock windows
ur: _ڈوک ونڈوز کے ذیل میں سایہ ظاہر کریں

en: Opaci_ty of window decorations:
ur: ونڈوز ڈیکوریشن کی ک_ثافت:

en: <i>Transparent</i>
ur: <i>شفاف</i>

en: <i>Opaque</i>
ur: <i>معتم</i>

en: Opacity of _inactive windows:
ur: _غیر فعال ونڈوز کی کثافت:

en: Opacity of windows during _move:
ur: _منتقل کرتے وقت ونڈوز کی کثافت:

en: Opacity of windows during resi_ze:
ur: حجم تب_دیل کرتے وقت ونڈوز کی کثافت:

en: Opacity of popup window_s:
ur: پوپ اپ ون_ڈوز کی کثافت:

en: C_ompositor
ur: کمپ_وزیٹر

en: _Number of workspaces:
ur: مقام کاروں کی _تعداد:

en: Margins are areas on the edges of the screen where no window will be placed
ur: مارجن سکرین کے کناروں کا علاقہ ہے جہاں کوئی ونڈو نہیں رکھی جاسکتی

note: TRANSLATORS: "(on %s)" is like "running on" the name of the other host
en: %s (on %s)
ur: %s (پر %s)

en: Ma_ximize
ur: ب_ڑا کریں

en: Unma_ximize
ur: _بڑا کریں

en: Mi_nimize
ur: _چھوٹا کریں

en: Minimize _All Other Windows
ur: ت_مام دیگر ونڈوز منمائز کریں

en: _Resize
ur: _دوبارہ حجم دیں

note: --------------------------------------------------------
en: Always on Top
ur: ہمیشہ آگے

en: Same as Other Windows
ur: بالکل دیگر ونڈوز کی طرح

en: Always Below Other Windows
ur: ہمیشہ دیگر ونڈوز کے نیچے

en: Roll Window Up
ur: ونڈو اوپر رول کریں

en: Roll Window Down
ur: ونڈو نیچے رول کریں

en: Leave _Fullscreen
ur: فل س_کرین چھوڑیں

en: Context _Help
ur: سیاق _ہدایات

note: --------------------------------------------------------
en: Always on Visible Workspace
ur: ہمیشہ ظاہری مقام کار پر

en: Only on This Workspace
ur: صرف اسی مقام کار پر

en: Move to Another Workspace
ur: دوسرے مقام کار پر منتقل کریں

note: --------------------------------------------------------
en: Destroy
ur: تباہ کریں

en: %s: GtkMenu failed to grab the pointer
ur: %s: GtkMenu پوائنٹر پکڑنے میں ناکام ہوگیا

en: %s: Cannot allocate color %s
ur: %s: رنگ مختص نہیں کیا جاسکتا %s

en: %s: Cannot allocate color: GValue for color is not of type STRING
ur: %s: رنگ مختص نہیں کیے جاسکتے: رنگوں کی جی قدر نوعیت ڈورے کی نہیں ہے

en: %s: Cannot parse color %s
ur: %s: رنگ کا تجزیہ نہیں ہوسکا %s

en: %s: Cannot parse color: GValue for color is not of type STRING
ur: %s: رنگ بیان نہیں کیے جاسکتے: رنگوں کی جی قدر نوعیت ڈورا نہیں ہے

en: Error reading data from child process: %s
ur: چائلڈ عمل کاری سے مواد پڑھنے میں غلطی: %s

en: Cannot spawn helper-dialog: %s
ur: امدادی ڈائیلاگ سپاؤن نہیں کیا جاسکتا: %s
