gtkspell3 3.0.1 - en to son translation catalogue (3794 entries)

note: #-#-#-#-#  0 (gtkspell3 3.0.1)  #-#-#-#-# + Add to Dictionary #-#-#-#-#  1 (gtkspell3 3.0.1)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  40 (Virtaal 0.5.0)  #-#-#-#-# l10n: This refers to the spell checking dictionary #-#-#-#-#  42 (gtkspell 2.0.12)  #-#-#-#-#
en: Add "%s" to Dictionary
son: "%s" tonton kamasu ga

note: #-#-#-#-#  40 (Virtaal 0.5.0)  #-#-#-#-# l10n: This refers to spell checking #-#-#-#-#  42 (gtkspell 2.0.12)  #-#-#-#-# - Ignore All
en: Ignore All
son: Kul muray

note: #-#-#-#-#  0 (gtkspell3 3.0.1)  #-#-#-#-# on top: language selection #-#-#-#-#  1 (gtkspell3 3.0.1)  #-#-#-#-#
en: Languages
son: Šenney

en: Spelling Suggestions
son: Boŋhantum honnandiyaney

en: Hold down "Control", or "Command" on a Mac, to select more than one.
son: "Dabari" dii ganda, wala "Juwal" Mac ga, ka suuba hinna kaŋ ga bisa affoo.

en: Enter a valid e-mail address.
son: Bataga aderesu boryo dam.

en: That e-mail address doesn't have an associated user account. Are you sure you've registered?
son: Bataga aderesoo din ši nda goykaw kontu kondante. Alhakiika war goo maa-hantumante?

en: This field is required.
son: Faaroo woo ga waažibandi.

en: Ensure this value has at most %(max)d characters (it has %(length)d).
son: Cimandi hinnaa woo goo nda harfu %(max)d (a goo nda %(length)d).

en: Save and add another
son: Gaabu nda m'itaaga tonton

en: Save and continue editing
son: Gaabu nda koy jine nda fasalyan

en: Add
son: Tonton

en: Change
son: Barmay

note: l10n: This is a constructed string that might end up saying "Add language" or "Add project". If you need to translate that differently, you might want to try to translate it as "Add an entry to the %(name)s table" or "Add an object of type "%(name)s".
en: Add %(name)s
son: %(name)s tonton

note: l10n: This link takes the user to the page where the currently configured option is displayed (such as a project or language)
en: View on site
son: Guna nungoo ra

en: last name
son: zammu

en: active
son: goyante

note: l10n: Please translate this simply as "Administrator". This string is needed by Django, but 'superuser' is very technical and should be avoided.
en: superuser status
son: beene juwalkaw assariya

note: l10n: The language from which translation will happen
en: Source Language
son: Aššil šenni

en: Android strings
son: Android karfey

en: Your name
son: War maaɲoo

en: Your email address
son: War bataga aderesoo

en: Your message
son: War alhabaaroo

en: Please correct the error below. | Please correct the errors below.
son[0]: Taare ne ganda firkaa hanse.

en: The settings have been saved.
son: Kayandiyaney mana gaabundi.

note: #-#-#-#-#  26 (tuxpaint 0.9.21)  #-#-#-#-# Save the current picture
en: Save
son: Gaabu

en: username
son: goykaw maa

en: email address
son: bataga aderesu

en: password
son: šennikufal

en: password (again)
son: šennikufal (koyne)

en: This username is already taken. Please choose another.
son: Goykaw maaɲoo woo zandi ka ben. Taare w'affoo tana suuba.

en: You must type the same password each time
son: War ga hima ka šennikufal follokaa hantum cee foo kul

en: I have read and agree to the Terms of Service
son: Ay caw nda yadda goy kalimawey ga

en: This email address is already in use. Please supply a different email address.
son: Bataga aderesu ga bara goy ra ka ben. Taare bataga aderesu zilante noo.

en: Registration using free email addresses is prohibited. Please supply a different email address.
son: Ga maa-hantumyan nda forba bataga aderesey ganjandi. Taare bataga aderesu zilante noo.

en: user
son: goykaw

en: activation key
son: dirandiyan kufal

en: registration profile
son: maa-hantumyan alhal

en: registration profiles
son: maa-hantumyan alhaaley

en: Language code does not follow the ISO convention
son: Šenni ašariya ši hanga ISO alaadaa bande

en: Project code may only contain letters, numbers and _
son: Porože ašariya goo nda harfuyaŋ hinne, hinnayaŋ nda _

en: Advanced Options
son: Fondo koyjinantey

en: Title
son: Tiiramaa

en: The name for this Pootle server
son: Maa Pootle feršikaa woo se

en: Description
son: Šilbayyan

en: The description and instructions shown on the front page and about page. Be sure to use valid HTML.
son: Šilbayyan nda yaamarey kaŋ cebandi jinehere moɲoo ga nda fahami moɲoo ga. Alhakiika ka HTML boryo goyandi.

en: Can view a translation project
son: Ga hin ka berandiyan porože guna

en: Can make a suggestion for a translation
son: Ga hin ka honnandiyan tee berandiyan se

en: Can submit a translation
son: Ga hin berandiyan sanba

en: Can overwrite translations on uploading files
son: Ga hin ka berandiyaney hantum zijandiyan tukey boŋ

en: Can review translations
son: Ga hin ka berandiyaney guna boryo

en: Can download archives of translation projects
son: Ga hin ka berandiyan porožewey jiši-kaddasey zumandi

en: Can administrate a translation project
son: Ga hin ka berandiyan porože foo juwal

en: Can commit to version control
son: Ga hin talfi dumi dabari ga

en: Pending
son: Goo ma batu

en: Accepted
son: Yaddante

en: Top Contributors
son: Kanbuzaakaw beerey

en: Translated
son: Berante

en: Here you can add, edit, and delete all the available languages in this Pootle server.
son: Ne war ga hin ka šenni barantey kul tonton, fasal nda tuusu Pootle feršikaa woo ra.

en: Permissions
son: Duɲeyaney

en: Here you can add, edit, and delete the default permissions in this Pootle server.
son: Ne war ga hin ka tilasu duɲeyaney kul tonton, fasal nda tuusu Pootle feršikaa woo ra.

en: The user “nobody” refers to any user that is not logged in (an anonymous, unidentified user). The user “default” refers to the rights that all logged in users will have by default, unless other specific rights were assigned to them.
son: Goykaa kaŋ ga šilbay nda “nobody” ti affoo kul kaŋ mana huru sankaa ra (goykaw bila nda maa wala šilbay tana). Goykaa kaŋ ga šilbay nda “default” goo mda fondaa kaŋ ga too goykey kul ma hin ka huru sankaa ra, hala manti fondo cerecerante fooyaŋ bara i se.

en: Projects
son: Porožewey

en: Here you can add, edit, and delete all the available projects in this Pootle server.
son: Ne war ga hin ka porože barantey kul tonton, fasal nda tuusu Pootle feršikaa woo ra.

en: General Settings
son: Hankul kayandiyaney

en: Configure here the general settings for your site.
son: Hankul kayandiyaney hanse ne nungoo woo se.

en: Users
son: Goykey

en: Here you can add, edit, and delete all the available users in this Pootle server.
son: Ne war ga hin ka goykaw barantey kul tonton, fasal nda tuusu Pootle feršikaa woo ra.

en: Dashboard
son: Dirandi-walha

en: Server Statistics
son: Goykaw kabu-izey

en: Translated words
son: Kalima berantey

en: Pending suggestions
son: Honnandiyaney kaŋ ga batu

en: Active users
son: Sohõda goykey

en: Active projects
son: Porože goyantey

en: Active languages
son: Šenni goyantey

en: Files
son: Tukey

en: Translated strings
son: Tenjiri berantey

en: Submissions
son: Sanbarey

en: Support
son: Gaakašinay

en: Pootle is developed by Translate.org.za and a community of passionate localization experts. We want Pootle to help your localization work reach its full potential.
son: Translate.org.za nda berandiyan baykaw durkutanteyaŋ no ka Pootle cin. Ir ga boona Pootle ma war gaa war berandiyan goyoo ra, k'a too nga fellaa mee.

en: You will find the following helpful for support:
son: Honnandiyaney wey ga hin ka war faaba:

en: The Pootle documentation
son: Pootle takadda margari

en: The Pootle mailing list
son: Pootle bataga maašeede

en: (commercial support)
son: (maamala faaba)

en: Dependency Checks
son: Doonay korošiyaney

en: Optional
son: Suubari

en: Optimizations
son: Tontonandiyaney

en: Pootle Alerts
son: Pootle yaamarey

en: About
son: Ga

en: About Pootle
son: Pootle ga

en: This site is running Pootle &mdash; powerful web software to empower teams to do translation and translation management. This community tool is Free Software, and any team can use it and contribute to the Pootle community. Read more on the <a href="http://translate.sourceforge.net/">project website</a>.
son: Nungoo woo ga goy nda Pootle &mdash; tataaru goyjinay sahãnte ka kondawey faaba ka berandiyan nda berandiyan juwalyan tee. Jamaa woo maaɲoo ti Free Software (Baytal Goyjinay), nda konda kul ga hin k'a ka goy nd'a ga hin ka Pootle jamaa kanbuzaamay. Caw ka tonton ne <a href="http://translate.sourceforge.net/">porože tataaru nungu</a>.

en: Language
son: Šenni

en: Overall Completion
son: Benandiyan alkadar

en: Last Activity
son: Goy koraw

en: Project
son: Porože

en: Latest News
son: Alhabar kokorantey

en: Subscribe to the RSS feed.
son: Boŋ-maa hantum RSS alhabar šilloo ga.

en: Login
son: Hantum

en: Login to Pootle
son: Hantum Pootle ga

en: Your username and password didn't match. Please try again.
son: War goykaw maaɲoo nda šennikufaloo ši tenji. Taare ceeci koyne.

en: Lost your Password?
son: War šennikufaloo dere?

en: Don't have an account yet?
son: Ši nda kontu jina?

en: Register.
son: Maa-hantum.

en: Error
son: Firka

en: Complete
son: Timme

en: Suggestions
son: Honnandiyaney

en: Reviews
son: Gunari boryey

en: Password
son: Šennikufal

en: Translate Toolkit version %s installed.
son: Translate Toolkit dumi %s jisantaa berandi.

en: Translate Toolkit version %(installed)s installed. Pootle requires version %(required)s.
son: Translate Toolkit dumi %(installed)s sinjandi. Pootle ga dumi %(required)s waažibandi.

en: Django version %s is installed.
son: Django dumi %s jisandi.

en: Django version %s is installed, but a higher version is highly recommended.
son: Django dumoo %s sinjandi, ammaa dumi taagante ga yaamarandi.

en: lxml version %s is installed.
son: lxml dumi %s sinjandi.

en: lxml version %(installed)s is installed. Pootle requires version %(required)s for XML format support.
son: lxml n' ka sinjandi %(installed)s dumoo ra. Pootle ga %(required)s dumoo waažibandi sanda XML takari gaakašinay.

en: lxml is not installed. Pootle requires lxml for XML format support.
son: lxml mana sinjandi. Pootle ka lxml waažibandi XML takari gaakašinay se.

en: Can't find the unzip command. Uploading archives is faster if "unzip" is available.
son: Ši hin ka duu feferi juwaloo. Jiši-kaddasey zijandiyanoo ka cahã ka tonton nda "feferi" ga bara.

en: Can't find the ISO codes package. Pootle uses ISO codes to translate language names.
son: Ši hin ka duu ISO jinay margari ašariyawey. Pootle ga goy nda ISO ašariyawey ka šenni maaɲey berandi.

en: Can't find the aeidon package. Pootle requires Gaupol or aeidon to support subtitle formats.
son: Ši hin ka duu aeidon jinay soolaa. Pootle ka Gaupol wala aeidon waažibandi ka cire hantum takarey kanbe.

en: Can't find python-levenshtein package. Updating from templates is faster with python-levenshtein.
son: Ši hin ka duu python-levenshtein jinay margari. Taagandiri leetey boŋ ga cahã ka tonton nda python-levenshtein.

en: No text indexing engine found. Searching is faster if an indexing engine like Xapian or Lucene is installed.
son: Kalimaɲaa kuru ga maaboŋ dam maršinoo se. Ceeciyanoo ga cahã ka tonton nda maaboŋ damandi maršinoo se sanda Xapian wala Lucene kaŋ sinjandi.

en: Using the default sqlite3 database engine. SQLite is only suitable for small installations with a small number of users. Pootle will perform better with the MySQL database engine.
son: Goo ma goy nda tilasu sqlite3 bayrayhaya hugu maršin. SQLite hinne ma hima ka tee sinjiyan kaccey se kaŋ goo nda goykaw hinna kaccuyaŋ. Pootle ga goy bešere tee nda MySQL bayrayhaya hugu maršin.

en: Using the default sqlite3 database engine. SQLite is only suitable for small installations with a small number of users. Pootle will perform better with the MySQL database engine, but you need to install python-MySQLdb first.
son: Goo ma goy nda tilasu sqlite3 bayrayhaya hugu maršin. SQLite hinne ma hima ka tee sinjiyan kaccey se kaŋ goo nda goykaw hinna kaccuyaŋ. Pootle ga goy bešere tee nda MySQL bayrayhaya hugu maršin, amma war ga hima ka python-MySQLdb sinji jina.

en: Pootle is configured to use memcached as a caching backend, but can't connect to the memcached server. Caching is currently disabled.
son: Pootle hansandi ka goy nda memcached sanda tugudoo banda-benay, amma a ši hin ka memcached feršikaa ciya. Tugudoo-damyan goo kayante sohõda.

en: For optimal performance, use django.contrib.sessions.backends.cached_db as the session engine.
son: Šifa-mee goy se, goy nda django.contrib.sessions.backends.cached_db sanda goywaati maršin.

en: For optimal performance, use django.contrib.sessions.backends.cache as the session engine.
son: Šifa-mee goy se, goy nda django.contrib.sessions.backends.cache sanda goywaati maršin.

en: Pootle is configured to use memcached as caching backend, but Python support for memcached is not installed. Caching is currently disabled.
son: Pootle hansandi ka goy nda memcached sanda tugudoo banda-benay, amma Python gaakašinay mana sinjandi memcached se, Tugudoo-damyan goo kayante sohõda.

en: For optimal performance, use memcached as the caching backend.
son: Šifa-mee goy se, goy nda memcached sanda banda-benay.

en: For optimal performance, use Apache as the webserver.
son: Šifa-mee goy se, goy nda Apache sanda feršikaw.

en: The "from" address used to send registration emails is not specified. Also review the mail server settings.
son: Aššil aderesoo kaŋ nda maa-hantumyan batagawey sanbandi manti tabatante. Adišĩ, wa bataga feršĩkaa kayandiyaney guna boryo.

en: No contact address is specified. The contact form will allow users to contact the server administrators.
son: Toonandiyan aderesu kul mana tabatandi. Toonandiyan takaddaa ga too goykey ma hin ka šelaŋ nda feršikaa juwalkey.

en: Running in debug mode. Debug mode is only needed when developing Pootle. For optimal performance, disable debugging mode.
son: Goo mda dira hasaraw guna yaayi ra. Hasaraw guna yaayi ga himma waati de kaŋ Pootle ga cinandi. Šifa-mee goy se, hasaraw guna yaayi kayandi.

en: Running in live translation mode. Live translation is useful as a tool to learn about Pootle and localization, but has high impact on performance.
son: Goo mda dira berandiyan yaayi ra. Sohõda berandiyan goo nda nafaw sanda goyjinay ka caw Pootle und šenni nungu kayandiyan ga, amma a ga hansa too goyyan sahãa ga.

en: Project Members
son: Porožewoo konda-izey

en: Language Members
son: Šennoo konda-izey

en: All Users
son: Goykey kul

en: You do not have rights to administer Pootle.
son: War ši nda fondo ka Pootle juwal.

en: You do not have rights to administer %s.
son: War ši nda fondo ka %s juwal.

en: No files in this project.
son: Tukuyaŋ kul ši porožewoo woo ra.

en: There are errors in the form. Please review the problems below.
son: Firkayaŋ ga bara takaroo ra. Taare ne ganda šendawey guna boryo.

en: Home
son: Šintin

en: Save Changes
son: Barmayyaney gaabu

en: Pootle %(pootle_ver)s is powered by Translate Toolkit %(toolkit_ver)s
son: Pootle %(pootle_ver)s ga dira nda Translate Toolkit %(toolkit_ver)s sahã

en: %(percentage)d%% complete
son: %(percentage)d%% timme

en: Translations are complete
son: Berandiyaney ga timme

en: Translations need to be checked (they are marked fuzzy)
son: Berandiyaney ga boona korošiyan (šilbay goo kaŋ i manti alhakiikante)

en: %d file | %d files
son[0]: tuku %d

en: %(translated)d/%(total)d words (%(translatedpercent)d%%) translated
son: kalima %(translated)d/%(total)d (%(translatedpercent)d%%) berante

en: %(translated)d/%(total)d strings
son: tenjiri %(translated)d/%(total)d

en: %(checks)d string (%(checkspercent)d%%) failed | %(checks)d strings (%(checkspercent)d%%) failed
son[0]: tenjiri %(checks)d (%(checkspercent)d%%) ga laybu

en: Review Suggestions
son: Guna boryo honnandiyaney

en: View Suggestions
son: Honnandiyaney guna

en: Quick Translate
son: Berandi cahãnte

en: View Untranslated
son: Manti berante guna

en: Translate All
son: Kul berandi

en: Manage Glossary
son: Maanawey juwal

en: ZIP of directory
son: ZIP fooloɲaa

en: Translate offline
son: Berandi bila nda ciyari

en: Download XLIFF file for offline translation
son: XLIFF tukoo zumandi ka berandi bila nda ciyari

en: Download XLIFF
son: XLIFF zumandi

en: Export
son: Fattandi

en: Export translations
son: Berandiyaney fattandi

en: Download
son: Zumandi

en: Download file
son: Tukoo zumandi

en: Commit to VCS
son: Talfi VCS ga

en: Update from VCS
son: Taagandi VCS boŋ

en: %d word needs attention | %d words need attention
son[0]: Kalima %d ga baa hawgayyan

en: %d word untranslated | %d words untranslated
son[0]: Kalima %d mana berandi

en: %d word needs review | %d words need review
son[0]: Kalima %d ga baa gunayan boryo

en: Error reading %d file | Error reading %d files
son[0]: Firka ka tuku %d caw

en: Admin
son: Juwal

note: #-#-#-#-#  41 (GTK+ lite 2.0)  #-#-#-#-# File dialog - Files - Grid label - Name
en: Name
son: Maa

en: Translated percentage
son: Zanguboŋ berante

en: Fuzzy percentage
son: Zanguboŋ manti alhakiikante

en: Fuzzy words
son: Kalima manti alhakiikante

en: Untranslated percentage
son: Zanguboŋ manti berante

en: Untranslated words
son: Kalima manti berante

en: Total
son: Dimma

en: Total Words
son: Kalimawey dimma

note: l10n: noun. The graphical representation of translation status
en: Progress
son: Jinekoyyan

en: Summary
son: Surkumandiyan

en: You do not have rights to commit files here
son: War ši nda fondawey ka tukey talfi ne

en: You do not have rights to update files here
son: War ši nda fondo ka tukey taagandi ne

en: ISO 639 language code for the language, possibly followed by an underscore (_) and an ISO 3166 country code. <a href="http://www.w3.org/International/articles/language-tags/">More information</a>
son: ISO 639 šenni ašariya šennoo se, a ga hin ka tee ganda-žeeri (_) goo a bande, nda ISO 3166 laama ašariya. <a href="http://www.w3.org/International/articles/language-tags/">Alhabar tontoni</a>

note: #-#-#-#-#  40 (Virtaal 0.5.0)  #-#-#-#-# l10n: This is the column heading for the language code
en: Code
son: Ašariya

en: Full Name
son: Maa timmante

en: Enter any special characters that users might find difficult to type
son: Harfu cerantey kul dam kaŋyaŋ hantumoo ga hin ka šendi goykey se

en: Special Characters
son: Harfu cerantey

en: For more information, visit <a href="http://translate.sourceforge.net/wiki/l10n/pluralforms">our wiki page</a> on plural forms.
son: Alhabar tontoni se, guna ne <a href="http://translate.sourceforge.net/wiki/l10n/pluralforms">ir wiki moɲoo</a> booboray takarey ga.

en: Unknown
son: Šibayante

en: Number of Plurals
son: Booboray hinna

en: Plural Equation
son: Booboray himari

en: %(projects)d project, %(average)d%% translated | %(projects)d projects, %(average)d%% translated
son[0]: Porože %(projects)d, %(average)d%% berante

en: You do not have rights to administer this language.
son: War ši nda fondo ka šennoo woo juwal.

en: Below you can add, edit, and delete the permissions for this language.
son: Ne ganda war ga hin ka duɲeyaney tonton, fasal nd'i tuusu šennoo woo se.

en: Pootle: Install
son: Pootle: Sinji

en: Error: "%s" while attempting to access the Pootle database, will try to initialize database.
son: Firka: "%s" waati kaŋ war ga ceeci ka huru Pootle bayrayhaya hugoo ra, a ga wiri ka bayhaya hugoo haŋakaari.

en: Creating database tables...
son: Goo ma bayrayhaya hugu daarey tee...

en: Creating default languages, projects and admin user
son: Goo ma tilasu šenney, porožewey nda juwal goykaw tee

en: Calculating translation statistics, this will take a few minutes
son: Goo ma kabu-izey kabu, woo ga too miniti kaynayaŋ

en: %(language)s is %(percent)d%% complete
son: %(language)s ti %(percent)d%% timmante

en: Project %(project)s is %(percent)d%% complete
son: Porože %(project)s ti %(percent)d%% timmante

en: Done calculating statistics for default languages and projects
son: Kabu-izey kabu ka ben tilasu šenney nda porožewey se

en: Initialized database, you will be redirected to the front page in 10 seconds
son: Bayrayhaya hugu haŋakaarante, war ga bisandi taaga jinehere moɲoo do segondu 10 ra

en: Pootle: Update
son: Pootle: Taagandiri

en: Database tables are currently at build version %d. Pootle will now update the database.
son: Bayrayhaya hugu daarey goo sohõda %d cinari dumoo ra. Pootle ga bayrayhaya hugoo taagandi sohõ.

en: Creating missing database tables...
son: Goo ma bayrayhaya hugu daari kumantey tee...

en: Fixing permission table...
son: Goo ma duɲeyan daaroo hanse...

en: Updating existing database tables...
son: Goo ma bayrayhaya hugu daari barantey taagandi...

en: Pootle will now import all the translations into the database. It could take a long time.
son: Sohõ Pootle ga berandiyaney kul  cendi k'i dam bayrayhaya hugoo ra.

en: Imported %(count)d suggestion from %(store)s | Imported %(count)d suggestions from %(store)s
son[0]: Cendi %(count)d honnandiyan ka hun %(store)s do

en: Failed to import suggestions from %s
son: Mana hin ka honnandiyaney cindi ka hun %s do

en: Imported %(count)d unit from %(store)s | Imported %(count)d units from %(store)s
son[0]: Cendandi ize %(count)d ka hun %(store)s ra

en: Failed to import units from %s
son: Mana hin ka izey cendi ka hun %s ra.

en: All translations are now imported.
son: Sohõ berandiyaney kul cendandi ka huru.

en: Pootle initialized the database. You will be redirected to the front page in 10 seconds.
son: Pootle na bayrayhaya hugoo haŋakaari. War ga bisandi taaga jinehere moɲoo do segondu 10 ra.

en: You need to <a href="%(login_link)s">login</a> to access this page.
son: War ga hima ka bara nda <a href="%(login_link)s">hantum</a> ka duu moɲoo woo.

en: Error accessing %(filename)s, Filesystem sent error: %(errormsg)s
son: Firka ka duu %(filename)s, Tukudabariɲaa na firka sanba: %(errormsg)s

en: First
son: Jina

en: Previous
son: Bisante

note: #-#-#-#-#  26 (tuxpaint 0.9.21)  #-#-#-#-# Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
son: Jine

en: Last (%d)
son: (%d) korawey

en: Message
son: Alhabaryu

note: l10n: The date that the news item was written
en: Added
son: Tontonante

en: News for %(language)s
son: Alhabar taaga %(language)s se

en: News for %(project)s
son: Alhabar taaga %(project)s se

en: News for the %(project)s project in %(language)s
son: Alhabar taaga %(project)s porožewoo se %(language)s ra

en: News for %(path)s
son: Alhabar taaga %(path)s se

en: View News Item
son: Alhabar hayiize guna

en: No news yet.
son: Alhabar kul ši.

en: News
son: Alhabar taaga

en: Publish
son: Wallafi

en: Number of Rows
son: Sorrawey hinnaa

en: Interface Language
son: Dii-feddi šenni

en: Alternative Source Languages
son: Aššil šenni waani-waaney

en: Suggestions Accepted
son: Honnandiyaney a yaddandi

en: Suggestions Pending
son: Honnandiyaney batantey

en: Suggestions Reviewed
son: Honnandiyaney gunantey

en: Submissions Made
son: Sanbari benantey

en: Default
son: Tilasu

en: A short code for the project. This should only contain ASCII characters, numbers, and the underscore (_) character.
son: Ašariya duurya porožewoo se. Woo ga hima ka bara nda ASCII harfey, hinnawey nda ganda-žeeri (_) harfu.

en: A description of this project. This is useful to give more information or instructions. This field should be valid HTML.
son: Porožewoo šilbayyanoo. Woo goo nda nafaw k'alhabar wala yaamar tontoni noo. Faaroo woo ga hima ka boori HTML ra.

en: Automatic detection (slower)
son: Boŋ-maateyan (cee-yayna)

en: GNU style: files named by language code
son: GNU fasal: tukey maaɲey šenni ašariya bande

en: Non-GNU: Each language in its own directory
son: Manti-GNU: šenni foo kul nga boŋ fooloɲaŋoo ra

en: File Type
son: Tuku dumi

en: Project Tree Style
son: Porože tuuri fasal

en: Ignore Files
son: Tukey muray

en: %(languages)d language, %(average)d%% translated | %(languages)d languages, %(average)d%% translated
son[0]: Šenni %(languages)d, %(average)d%% berante

en: You do not have rights to administer this project.
son: War ši nda fondo ka porožewoo woo juwal.

en: Update from templates
son: Taagandi leetey boŋ

en: Initialize
son: Haŋakaari

en: Below you can add, edit, and delete the permissions for this project.
son: Ne ganda war ga hin ka duɲeyaney tonton, fasal nda tuusu porožewoo woo se.

en: Administrate
son: Juwal

en: Here you can add, edit, or delete the languages for this project.
son: Ne war ga hin ka šenney tonton, fasal wal'i tuusu porožewoo woo se.

en: Java Properties
son: Java mayrawey

en: PHP arrays
son: PHP kanandiyaney

en: Subtitles: srt
son: Cire hantum: srt

en: Subtitles: sub
son: Cire hantum: sub

en: Subtitles: ssa
son: Cire hantum: ssa

en: Subtitles: ass
son: Cire hantum: ass

en: Plural Form %d
son: %d

en: Translator comment
son: Berandikaw daara

en: Path
son: Fondo

en: No more matching strings to review.
son: Tenjiri kul mana cindi gunuyan boryo se.

en: No more matching strings to translate.
son: Tenjiri kul mana cindi berandiyan se.

en: No matching strings to review.
son: Tenjiri kul ši bara gunayan boryo se.

en: No matching strings to translate.
son: Tenjiri kul ši bara berandiyan se.

en: checking %s
son: Goo ma %s koroši

en: Translate
son: Berandi

en: Original
son: Aššil

en: Translation
son: Berandiyan

en: Edit translation
son: Berandiyan fasal

en: Terminology
son: Maaɲey

en: Possible issues with the translation
son: Šendayyaŋ ka hin ka bara berandiyanoo se.

en: Failing Checks
son: Gunayan kayantey

en: Remove quality check
son: Hennari gunayan kaa

en: Copy into translation
son: Bere berandiyanoo ra

en: Submit
son: Sanba

en: Suggest
son: Honnandi

en: Go to the previous unit
son: Koy ize bisantaa do.

en: Go to the next unit
son: Koy jinehere izoo do

en: Add Comment
son: Daara tonton

en: Accept suggestion
son: Yadda honnandiyan ga

en: Reject suggestion
son: Mongu honnandiyan ga

en: Remove suggestion
son: Honnandiyanoo kaa

en: Translator Comments
son: Berandikaw daarawey

en: Suggestion %(i)d by %(user)s:
son: Honnandiyan %(i)d kaŋ hun %(user)s do:

en: Suggestion by %(user)s
son: %(user)s honnandiyanoo

en: Words Translated: %(translated)d/%(total)d - %(translatedpercent)d%%
son: Kalima berantey: %(translated)d/%(total)d - %(translatedpercent)d%%

en: Strings Translated: %(translated)d/%(total)d - %(translatedpercent)d%%
son: Tenjiri berantey: %(translated)d/%(total)d - %(translatedpercent)d%%

en: Singular
son: Footaray

en: Plural
son: Boobotaray

en: Regenerate Glossary
son: Maanawey kaataray taaga

en: Are you sure you want to regenerate the glossary? Any existing terms and their translations will be deleted.
son: War g'alhakiika kaŋ war ga baa maanawey kaataray taaga? Kalima-ize barantey kul nda ngi berandiyaney ga tuusandi.

en: Extract
son: Soolom

en: You can regenerate the glossary from scratch.
son: War ga hin ka maanawey kaataray taaga ka šintin nda yaada.

en: Term
son: Kalima-ize

en: Delete
son: Tuusu

en: Glossary is Empty
son: Maanawey ga koonu

en: Generate Glossary
son: Maanawey tee

en: Description...
son: Šilbayyan...

en: Details...
son: Šilbayhayey...

en: Source Text
son: Aššil kalimaɲaa kuru

en: Target Text
son: Toodoo kalimaɲaa kuru

en: Comments
son: Daarawey

en: Locations
son: Gorodogey

en: You do not have rights to update from version control here
son: War ši nda fondawey ka ne dumi dabaroo taagandi

en: Updated project "%s" from version control
son: Tuku "%s" taagante dumi dabaroo boŋ

en: Updated file %s from version control
son: Tuku %s taagante dumi dabaroo boŋ

en: Failed to update %s from version control
son: Mongu ka %s taagandi dumi dabaroo boŋ

en: You do not have rights to access translation mode.
son: War ši nda fondo ka berandiyan yaayi ra.

en: You do not have rights to access review mode.
son: War ši nda fondo ka huru gunari boryo yaayi ra.

en: You do not have rights to access this translation project.
son: War ši nda fondo ka huru berandiyan porožewoo woo ra.

en: You do not have the right to create ZIP archives.
son: War ši nda fondo ka ZIP jiši-kaddasey tee.

en: Invalid/insecure file name: %s
son: Tuku maa: %s ši tee/ši saajaw

en: Invalid GNU-style file name: %(local_filename)s. It must match '%(langcode)s.%(filetype)s'.
son: GNU-fasal tuku maa: %(local_filename)s. A ga hima ka tenji nda '%(langcode)s.%(filetype)s'.

en: Error while extracting archive
son: Firka jiši-kaddasu fanšiyan ra

en: You do not have rights to overwrite files here.
son: War ši nda fondo ka hantum tukey boŋ ne.

en: You do not have rights to upload new files here.
son: War ši nda fondo ka tuku taagayaŋ zijandi ne.

en: You do not have rights to upload files here.
son: War ši nda fondo ka tukuyaŋ zijandi ne.

en: Update all from version control
son: Taagandi dumi juwaloo boŋ

en: Upload
son: Zijandi

en: Merge the file with the current file and turn conflicts into suggestions
son: Tukoo margandi nda sohõda tukoo nda cerehooyaney bere k'i tee honnandiyaŋ

en: Add all new translations as suggestions
son: Berandiyan taagey kul tonton sanda honnandiyaŋ

en: Overwrite the current file if it exists
son: Hantum sohõda tukoo boŋ nd'a ga bara

en: File
son: Tuku

en: Upload to
son: Zijandi here

en: Optionally select the file you want to merge with. If not specified, the uploaded file's name is used.
son: Wa soobay ka tukoo suuba kaŋ war ga baa k'a margandi nd'a. Nd'a ma tabatandi, tuku zijantaa maaɲoo dam a ga.

en: Upload File
son: Tuku zijandi

note: #-#-#-#-#  41 (GTK+ lite 2.0)  #-#-#-#-# File dialog - Places - Entry - Search
en: Search
son: Ceeci

en: Here you can manage the files in this translation project.
son: Ne woo war ga hin ka tukey juwal berandiyan porožewoo woo ra.

en: Update files from templates
son: Tukey taagandi leetey boŋ

en: Rescan project files
son: Porože tukey bii-zaa taaga

en: Below you can add, edit, and delete the permissions for this translation project.
son: Ne ganda war ga hin ka duɲeyaney tonton, fasal nda tuusu šennoo woo se.

en: Review
son: Guna boryo

en: Advanced search
son: Ceeciyan koyjinante

en: Pootle Demo
son: Pootle cebe-haya

note: l10n: Change the language code (en) to your language code, and replace ltr with rtl if you language is written from right to left.
en: <div dir="ltr" lang="en">
    <h2 class="title">This is a demo installation of Pootle.</h2>
    <p class="about">You can also visit the official <a href="http://pootle.locamotion.org">Pootle server</a>. The server administrator has not provided contact information or a description of this server. If you are the administrator for this server, edit this description in your preference file or in the administration interface.</p>
    </div>
son: <div dir="ltr" lang="en">
    <h2 class="title">Woo ti Pootle sinjiyan cebe-haya.</h2>
    <p class="about">War ga hin ka dii alhukum<a href="http://pootle.locamotion.org">Pootle feršikaa</a>. Feršikaw juwalkaa mana ciyari alhabar noo wala šilbayyan feršikaa se. Nda war ti feršikaa woo juwalkaa, šilbayyanoo woo fasal war ibaayey tukoo ra wala juwalyan dii-feddoo ra.</p>
    </div>

en: Time to answer has expired
son: Zaabiyan waatoo ben

en: Enter a number
son: Hinna foo dam

en: Incorrect
son: Leybante

en: Permission Denied
son: Duɲeyan wanjante

en: You don't have permission to access this page.
son: War ši nda duɲeyan ka huru moɲoo woo ra.

en: Page Not Found
son: Moo mana duwandi

en: We're sorry, but the requested page could not be found.
son: Alhaa naŋ, amma moo wirantaa mana hin ka duwandi.

en: Server Error
son: Feršikaw firka

en: An error has occurred. Thank you for your patience.
son: Firka bangay. Foo nda suuriyan.

en: Administration
son: Juwalyan

en: Information and statistics about this Pootle server
son: Alhabar nda kabu-izey Pootle feršikaa woo ga

en: Info
son: Alhabar

en: Configure the general settings for your site
son: Yamma kayandiyaney hanse ne nungoo woo se

en: Manage the users
son: Goykey juwal

en: Manage the languages
son: Šenney juwal

en: Manage the projects
son: Porožewey juwal

en: Manage the default permissions
son: Tilasu duɲeyaney juwal

en: skip to navigation
son: sar naaruyan do

en: Help
son: Faaba

en: My Account
son: Ay kontoo

en: Log Out
son: Fatta

en: Register
son: Maa-hantum

en: Log In
son: Huru

en: Contact Us
son: Hantum ir se

en: About this Pootle Server
son: Pootle feršikaa woo ga

en: Are You Human?
son: Addamayze ti ni wala?

en: To protect the server against attacks we have to verify that submissions are made by human users.
son: Ka feršikaa jejebu zanbarey ga, ir ga soobay ka koroši wala addamayze goykawyaŋ ka sanbarey tee.

en: Please answer this question:
son: Taare hãayanoo woo zaabi:

en: Confirm
son: Cimandi

en: Language main page
son: Šenni moo boŋoo

en: Overview
son: Moo-daaru

en: Language news
son: Šenni alhabarey

en: Administrate your language permissions
son: War šenni duɲeyaney juwal

en: Project main page
son: Porože moo boŋoo

en: Project news
son: Porožewoo alhabarey

en: Administrate your project
son: War porožewoo juwal

en: Manage project permissions
son: Porožewoo duɲeyaney juwal

en: Manage Terminology
son: Kalimawey juwal

en: Translation project main page
son: Berandiyan porože moo boŋoo

en: Translation project news
son: Berandiyan porože alhabarey

en: Translate this project
son: Porožewoo woo berandi

en: Quality checks and review suggestions
son: Hennarey koroši nda honnandiyaney guna boryo

en: Administrate your project permissions
son: War porozewoo duɲeyaney juwal

en: Administrate your project files
son: War porožewoo tukey juwal

en: Overview of your account
son: War kontoo moo-daaruyanoo

en: Configure your translation preferences
son: War berandiyanoo ibaayey

en: Settings
son: Kayandiyaney

en: Change your personal information
son: War boŋ alhabaroo barmay

en: Profile
son: Alhaali

en: Change your password
son: War šennikufaloo barmay

en: Django administration
son: Django juwalyan

en: Send
son: Sanba

en: Message Sent
son: Alhabaryaa sanbandi

en:  message by %(name)s
son:  %(name)s alhabaryaa

en: Here you can change your personal details. This information will be used in the header of the translation files.
son: Ne war ga hin ka war boŋ šilbayhayey barmay. Alhabaroo ga bangay war berandiyan tukey boŋdekaa ra.

en: First Name
son: Maa

en: Last Name
son: Zammu

en: Email address
son: Bataga aderesu

en: Translation Settings
son: Berandiyan kayandiyaney

en: Here you can configure the settings related to the translation interface as well as your language preferences.
son: Ne war ga hin ka kayandiyaney hanse, wey kaŋ ga hanga berandiyanoo dii-fedoo, nda war šenni ibaayey da.

en: Quick Links
son: Dobu cahãntey

en: No languages or projects selected. Choose yours now.
son: Šenni wala porože kulyaŋ mana suubandi. War wanoo suuba sohõ.

en: This user has not selected languages or projects yet.
son: Goykaa woo mana suubandi šenney wala porožewey se jina.

en: User Statistics
son: Goykaw kabu-izey

en: Profiles list
son: Alhaaley maašeeda

en: Username
son: Goykaw maa

en: First name
son: Maa

en: Last name
son: Zammu

en: Account Activated
son: Kontu dirante

en: The account has been activated for username "%(account)s". You can now proceed to log in.
son: Kontoo dirandi goykaw maa "%(account)s" se. War ga hin ka soobay ka huru-hantum.

en: A Pootle account has been created for you using this email address.
son: Pootle kontu foo teeyandi war bataga aderesoo woo goyandiyan se.

en: To activate your account, follow this link:
son: Ka war kontoo dirandi, hanga doboo woo:

en: Your activation code is:
son: War dirandiyan ašariyaa:

en: This message is sent to verify that the email address is in fact correct. If you did not want to register an account, you may simply ignore the message.
son: Batagaa woo kaŋ sanbandi ka korošĩ wala bataga aderesoo ga boori nda cumi. Nda war mana baa ka maa-hantum kontu ga, war ga hin ka alhabaryaa muray cee foo.

en: Pootle registration
son: Pootle maa-hantumyan

en: Password Changed
son: Šennikufal barmay

en: Your password was changed successfully.
son: War šennikufaloo barmay boryo.

en: Change Password
son: Šennikufal barmay

en: Please enter your old password, for security's sake, and then enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
son: Taare, saajaw sabbu se, war šennikufal žeenaa dam, de war ma war šennikufal taaga dam cee hinka hala ir ma hin ka koroši wala woo kaŋ war n'a hantum ga boori.

en: Old password
son: Šennikufal žeena

en: New password
son: Šennikufal taaga

en: Confirm password
son: Šennikufal tabatandi

en: Change My Password
son: Šennikufal barmay

en: Password Reset
son: Šennikufal yeeri

en: Password Reset Complete.
son: Šennikufal yeeriyanoo timme.

en: Your password has been set. You may go ahead and <a href="%(login_url)s">log in</a> now.
son: War šennikufaloo mana kayandi jina. War ga hin ka soobay ka koy jine nda <a href="%(login_url)s">huru-hantum</a> sohõ.

en: Reset Password
son: Šennikufal yeeri

en: Enter New Password.
son: Šennikufal taaga dam.

en: Please enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
son: Taare wa war šennikufal taaga dam cee hinka hala ir ma hin ka koroši wala war n'a hantum boryo.

en: New Password
son: Šennikufal taaga

en: Confirm Password
son: Šennikufal tabatandi

en: Reset My Password
son: Ay šennikufaloo yeeri

en: Password Reset Failed.
son: Šennikufal yeeriyanoo kay.

en: The password reset link was invalid, possibly because it has already been used. Please request a new password reset.
son: Šennikufal yeeriyan dobu ši tee, adiši zama a n'ka zaandi ka ben. Taare de ma šennikufal taaga yeeriyan wiri.

en: We've e-mailed you instructions for setting your password to the e-mail address you submitted. You should receive it shortly.
son: Ir na bataga sanba war se nda šilbawey war šennikufal kayandiyanoo se, bataga aderesoo kaŋ war n'a noo ir se ga. War ga hima ka duu w'a kayna da.

en: You're receiving this e-mail because you requested a password reset for your user account at %(site_name)s.
son: War goo ma duu batagaa woo zama war na šennikufal yeeriyan wiri war goykaw kontoo ne %(site_name)s se.

en: Please go to the following page and choose a new password:
son: Taare wa goy jine moɲoo do nda war ma šennikufal taaga suuba:

en: Your username is %(user)s.
son: War goykaw maaɲoo ti %(user)s.

en: Thank you for using Pootle!
son: Wa foo nda goy kaŋ war ga Pootle ka goy!

en: Forgotten your password? Enter your e-mail address below, and we'll e-mail instructions for setting a new one.
son: War dirɲa war šennikufaloo? War bataga aderesoo dam ganda, nda ir ga yaamarey sanba ka itaaga kayandi.

en: Email Address
son: Bataga aderesu

en: Registration Complete
son: Maa-hantumyan timme

en: Please check your email to activate your account.
son: Taare war batagaa guna ka war kontoo dirandi.

en: Register a New Pootle Account
son: Pootle kontu taaga maa-hantum

en: Fill in the following form to get started translating.
son: Takaroo woo toonandi ka berandiyan šintin.

en: Password (again)
son: Šennikufal (koyne)

en: Already have an account?
son: Goo nda kontu ka ben?

en: Log In.
son: Huru.

en: abort
son: mun

en: absolute
son: gaabunte

en: abstract
son: miilante

en: accelerator
son: cahãndikaw

en: accent
son: maasa

en: accessibility
son: duwandiyan

en: accessory
son: yaarihaya

en: account
son: kontu

en: accuracy
son: alhakiikataray

en: acquire
son: duu

en: acronym
son: harfu šilbay

en: action
son: teeri

en: activate
son: dirandi

en: adapter
son: tenjandikaw

en: add
son: tonton

en: address
son: aderesu

en: adjust
son: sawandi

en: administrator
son: juwalkaw

en: advanced
son: jinehere

en: agent
son: goyteeri

en: agree
son: yadda

en: alarm
son: ɲooje

en: alert
son: yaamar

en: algorithm
son: kabu laasaabu

en: alias
son: maatokore

en: aliasing
son: tokorandiyan

en: align
son: tenjandi

en: alignment
son: tenjandiyan

en: allow
son: noo fondo

en: alphanumeric
son: harfu nda hinna

en: alternative
son: waani-waani

en: amount
son: hinna

en: analysis
son: fesu-fesuyan

en: anchor
son: kangari

en: angle
son: kanje

en: animate
son: hunandi

en: animation
son: hunandiyan

en: announce
son: bangandi

en: announcement
son: bangandiyan

en: anonymous
son: ši nda maa

en: anti virus
son: wiirisi safari

en: appear
son: bangay

en: applet
son: goyjinayze

en: application
son: porogaram

en: apply
son: kanandi (kayandi)

en: approval
son: yaddari

en: approve
son: yadda

en: approximate
son: manante

en: arbitrary
son: baayi

en: archive
son: kaddasu jisante

en: area
son: ganda

en: arrangement
son: hanseyan

en: arrow
son: haŋaw

en: article
son: alhabar hantum

en: ascending
son: tontoni (zijandi)

en: aspect
son: teera alhal

en: assign
son: dam se

en: assignment
son: damyan

en: asynchronous
son: waati-waani

en: attach
son: hangandi

en: attachment
son: hanganditiiraa

en: attempt
son: ceeci

en: attribute
son: alhal

en: authenticate
son: lasal-tabatandi

en: authentication
son: lasal-tabatandiyan

en: authorization
son: duɲeyan

en: authorize
son: duɲe

en: automatic
son: boŋdirandi

en: availability
son: barayan

en: average
son: sasawandi

en: backbone
son: biri-gaaru

en: back-end
son: banda benari

en: background
son: bandafaari

en: backup
son: banda-gaabu

en: bandwidth
son: bisandihayri

en: banner
son: deeji-zaara

en: bar
son: zuu-žeeri

en: base
son: cire

en: beep
son: kuutu

en: begin
son: šintin

en: behavior
son: ladabu

en: binary
son: cere-hinka

en: bind
son: haw

en: bit
son: hanti

en: blank
son: koonu

en: blink
son: momiti

en: block (unit)
son: gurunbu (ize)

en: block (verb)
son: gagay (teera)

en: blog
son: alhabar tiira

en: blur
son: kokoorandi

en: board
son: dew

en: body
son: gaaham

en: bold
son: warga

en: bookmarks
son: doo-šilbawey

en: border
son: hirri

en: box
son: bata

en: bracket
son: holgu

en: branch
son: tuuri kanbe

en: break
son: kayri

en: break (program)
son: kayri (porogaram kayandi)

en: break point
son: kayri doo

en: bridge (verb)
son: lalaba, daaru (teera)

en: bridge (noun)
son: lalaba, daari (maa)

en: broken
son: hasarante

en: browser
son: tataaruhugu-ceecikaw

en: buffer
son: furgame

en: bug
son: goy laybu

en: build
son: cina

en: built-in
son: kunahere

en: bullet
son: tonbi warga

en: bus
son: bisandi-moo

en: button
son: butoŋ

en: byte
son: cebsu-ize

en: cable
son: karfu

en: cache
son: tugudoo

en: calculator
son: kabuji

en: call
son: ciyari

en: camera
son: biizaahaya

en: cancel
son: naŋ

en: capability
son: hinyan

en: capacity
son: hinay

en: caption
son: filla-ize

en: capture
son: zaa

en: card
son: katta

en: case (font)
son: harfu-kayyan (šigira)

en: catalog
son: bayrandi tiira

en: category
son: kuray margaw

en: cell
son: hamšilli

en: certificate
son: tabatiyan-tiira

en: certify
son: tabatandi

en: change
son: barmay (bere)

en: channel
son: fanši, zuu

en: character
son: harfu (šilbay)

en: charset
son: harfu kuru

en: chart
son: bii ceberi

en: chat
son: faakaaray

en: check
son: guna

en: check box
son: guna bata

en: child
son: ize

en: choice
son: suubari

en: choose
son: suuba

en: class
son: kuray

en: classic
son: lasaltaka

en: classify
son: tenjandi

en: clean
son: henan

en: clear
son: koonandi

en: click (noun)
son: naaguyan

en: click (verb)
son: naagu

en: clip art
son: cebebii

en: clip board
son: cebe-walha

en: clock
son: waati cebekaw

en: close
son: daabu

en: code (program)
son: ašariya (porogaram daabirji)

en: code (symbol)
son: ašariya (tammaasa)

en: codec
son: šisijikaw

en: collect
son: kuuna

en: combination
son: margari

en: comma
son: surkum

en: command
son: juwal

en: comment
son: daara

en: common
son: hankul

en: communication
son: toonandiyan

en: compact
son: somante, koma

en: compare
son: deedandi

en: compatibility
son: cerekanbeyan

en: compatible
son: cerekanbante

en: compilation
son: dekeri

en: compiler
son: dekekaw

en: complete
son: timmandi

en: component
son: jere (ize)

en: compose
son: hantum (fasal ka tee)

en: composition
son: hantumyan (fasal-ka-teeyan)

en: compress
son: kankamandi

en: compression
son: kankamandiyan

en: computing
son: kabuyan

en: concatenate
son: tenji, dobu cere ga

en: concurrent
son: cerebande (tee cere bande)

en: condition
son: sarti

en: configuration
son: hanseyan (fasal)

en: configure
son: hanse (porogaram)

en: confirm
son: cimandi

en: confirmation
son: cimandiyan

en: connect
son: ciya, ciyari dam

en: connection
son: ciyari

en: console
son: diji-walha

en: contact (noun)
son: tukandiyan

en: contact (verb)
son: tukandi, šelaŋ nda

en: content
son: gundekuna

en: context
son: šilbayboŋ

en: continue
son: koy jine

en: contrast
son: nkuway

en: contributor
son: kanbuzaakaw

en: control
son: dabari (jinay)

en: conversion
son: barmayan (takari, dumi)

en: cookie
son: aleewa

en: cooperative
son: cettekaw

en: coordinate
son: dobu

en: copy (noun)
son: berandi (celle)

en: copy (verb)
son: berandi (filla)

en: copy left
son: (kanbe) wowa berandi

en: copy right
son: (kanbe) guma berandi

en: correct
son: alhakiika, boryandi (hennandi)

en: correspondence
son: toonandiyan (alhabar)

en: correspondent
son: cere, tenjante

en: corrupt
son: laybu

en: count
son: kabu, konta

en: countable
son: kabu

en: crash
son: kaŋ

en: create
son: tee (haya)

en: creation
son: teeyan

en: cross-platform
son: goydaari

en: crypt
son: hay (gundu, sundu, guusu)

en: cryptology
son: gunduhantum caw

en: current
son: sohõ (sohõda)

en: cursor
son: moo dirandikaw

en: curve
son: kuubi

en: cycle
son: kanandi (windira)

en: daemon
son: žin

en: damage
son: hasara

en: data
son: bayhayey

en: database
son: bayrayhay hugu

en: debugger
son: hasaraw kaakaw

en: decimal
son: iwoy-kur

en: decode
son: feerandi

en: decompress
son: guli-feeri

en: decrease
son: žabu

en: decrypt
son: kufal-kaa

en: decryption
son: kufal-kaayan

en: default
son: tilasu

en: defect
son: laybu, hasaraw

en: define
son: bayrandi

en: definition
son: bayrandiyan

en: degree
son: adadu (degere)

en: delete
son: tuusu

en: deletion
son: tuusuyan

en: delimiter
son: hirri damkaw

en: demo
son: cebe-haya

en: dependence
son: hangayyan

en: dependency
son: hangakaw-taray

en: depth
son: guusuyan

en: derived
son: dobu-fattante

en: descending
son: kaŋandi (zunbu kur)

en: description
son: šilbayyan

en: deselect
son: suubari taŋ

en: design
son: fasalri

en: desktop
son: goytaabal

en: destination
son: koydoo

en: destroy
son: halaci

en: detect
son: maate (honnay)

en: develop
son: cina, koyjine

en: development
son: cineyan, koyjineyan

en: developer
son: cinekaw, koyjinekaw

en: device
son: jinay (maršin jere)

en: diagram
son: bii (šilbay)

en: dial
son: cee

en: dialog
son: willandi

en: dialup
son: ceeyan

en: difference
son: waaniyan

en: digit
son: hinna-ize

en: digital
son: hinna bande

en: dimension
son: alkadar

en: directory
son: foolaaɲaa

en: disable
son: kayandi

en: disc
son: lefe, fendu

en: discard
son: fur

en: disconnect
son: ciyari-dunbu

en: discussion
son: kakaw

en: disk
son: lefe

en: dispatch
son: cahãndi

en: display
son: cebe (kaataray)

en: distort
son: golbandi

en: distribute
son: ferši (žemni)

en: distributor
son: feršikaw, žemnakaw

en: dock
son: tenji

en: document
son: takadda

en: documentation
son: takadda margari

en: double click
son: naagu cee hinka

en: drag
son: cendi

en: driver
son: jinay dirandikaw

en: dump
son: fur

en: duplicate
son: filla, tagal

en: dynamic
son: barmayante

en: echo
son: hẽeni-kore

en: edit
son: fasal

en: edition
son: fasalari

en: editor
son: fasalkaw

en: effect
son: kabe (teera)

en: electronic
son: elektronik

en: element
son: ize (ferši)

en: email
son: bataga

en: embed
son: dam gam (dam kuna)

en: empty
son: koonu

en: emulate
son: denden, canse

en: emulation
son: dendenyan, canseyan

en: enable
son: tunandi (šintin)

en: enabled
son: tunante (šintinante)

en: encode
son: harfu-haw

en: encoding
son: harfu-hawyan

en: encrypt
son: tugandi

en: encrypted
son: tugante (lanbante)

en: encryption
son: tuguyan

en: engine
son: maršin (mooter)

en: enhancement
son: tontonyan

en: enlargement
son: hayandiyan (beerandiyan)

en: enter
son: dam

en: entertainment
son: hooray (kaani)

en: environment
son: windila

en: equalizer
son: sasawandikaw (sawtu)

en: erase
son: tuusu (kaa)

en: error
son: firka (laybu)

en: escape
son: fatta (sar, dunbu)

en: evaluation
son: zimanyan, laasaabu

en: event
son: teera (goy)

en: exception
son: hasaraw

en: executable
son: goy-se

en: execute
son: goyandi (dirandi)

en: existing
son: barante

en: exit
son: fatta (doo naŋ)

en: expansion
son: munyan, daaruyan (gande-feeriyan)

en: explore
son: guna-guna

en: export
son: fattandi (berandi)

en: expression
son: kalima (ordinater šenni)

en: extend
son: cendi (tonton)

en: extensible
son: cendari-se

en: external
son: taray (tarayhere)

en: fail
son: kay (goy hasaraw)

en: fatal
son: buuyan (hasaraw)

en: fault
son: laybu

en: favorite
son: kaasu

en: feed
son: alhabar dam

en: feedback
son: tuuruyan (furari)

en: field
son: faari

en: file
son: tuku

en: filter
son: šeere (gaŋa, sosoguji)

en: find
son: ceeci (guna, šiggel)

en: firewall
son: jejebu

en: firmware
son: kunehere-jejebu

en: fit
son: tenjandi (takari)

en: fix
son: hanse (laybu)

en: flat
son: kanante

en: flip
son: bere-bere

en: float (verb)
son: doy (teera)

en: flood
son: harikayri

en: floppy
son: leffyu

en: folder
son: foolo

en: font
son: šigira

en: footer
son: ceedeke

en: format (noun)
son: fasal (takari)

en: format (verb)
son: fasal (takari)

en: formatted
son: fasalante

en: formula
son: maanakum

en: fragment
son: cebsu

en: frame
son: kunga

en: frame set
son: kungari

en: framework
son: kunga farru

en: free software
son: baytal goyjinay (forba porogaram)

en: freeze
son: kayandi

en: front end
son: goykaw jine

en: function
son: goyyan (nafaw)

en: game
son: hooray

en: gateway
son: ganbu

en: generation
son: alwaddi, kuray, kay

en: generic
son: dumikul (yamma)

en: geometric
son: meetar bande

en: geometry
son: biineesari, biibayray

en: grab
son: haamay

en: gradient
son: kaŋandi

en: grain
son: ŋaari, taasu-ize

en: graph
son: bii (kabu)

en: graphic
son: bii taka

en: graphical
son: bii taka

en: graphics
son: bii takari

en: gray-scale
son: boosu-zimamari

en: grid
son: tema

en: group
son: marga

en: guess
son: laasaabu

en: guest
son: yaw

en: handle (noun)
son: kanbe (maa)

en: handle (verb)
son: kanbe (teera)

en: handler
son: kanbekaw, tellekaw

en: hardware
son: jinay šenda

en: hash
son: dunbu

en: head
son: boŋ

en: header
son: boŋdeke

en: height
son: kayyan

en: help
son: faaba

en: hide
son: tugu

en: hierarchy
son: kanandi (sorro)

en: high light
son: cerecere ka cebe

en: history
son: taariki

en: host
son: zunbudoo

en: hostname
son: zunbudoo maa

en: hyperlink
son: tiiradobu

en: hypertext
son: dobu kalimaɲaa-kuru

en: icon
son: bii (tokore)

en: identify
son: boŋtammaasa

en: idle
son: šii goy (hunanzam)

en: image
son: bii (moodiira)

en: implement
son: tee

en: import
son: cendi ka dam

en: inactive
son: kayante (ši dira)

en: inch
son: kabaaru

en: include
son: goo nda

en: incoming
son: hurante (duwandiyan)

en: incompatible
son: ši cere kanbe

en: increase
son: tonton

en: increment
son: tontoni

en: indent
son: hirri nor

en: index
son: maaboŋ

en: indice
son: šilbay

en: infect
son: bere (wirci)

en: infinite
son: šiben

en: information
son: alhabar

en: infrared
son: denjicirya

en: initialize
son: haŋakaari

en: input
son: damhaya

en: insert
son: dam game

en: install
son: sinji

en: installer
son: sinjikaw

en: instruction
son: yaamar (šilbay)

en: integral
son: timmante

en: integrate
son: kosay

en: integration
son: kosayyan

en: integrity
son: timmeyan

en: intensity
son: gaabi, sahã

en: interactivity
son: tuuru-cere-seyan

en: interface
son: dii-feddi

en: internal
son: kunahere

en: interrupt
son: kayandi (wii)

en: inverse
son: moofutay, mooberaw

en: invert
son: moobere (foobanda)

en: invoke
son: cee

en: italic
son: harfu šiira

en: item
son: hayiize

en: iteration
son: himayan (hinna)

en: jag
son: kaabe

en: jam
son: foku

en: job
son: goy (tee mise)

en: join
son: huru batu ra

en: joy stick
son: gunba

en: jump
son: sar

en: junk
son: žiibi (bataga)

en: justify
son: tenjandi

en: keep
son: gaabu (dii)

en: kernel
son: guli

en: key
son: kufal

en: keyboard
son: kufal-ize walha

en: key stroke
son: kufal karari

en: key word
son: kufal kalima

en: landscape
son: ganda alhaali

en: laptop
son: kanbe ordinater

en: layer
son: bii-kawta

en: layout
son: hangandiyan (kanandi)

en: length
son: kuuyan

en: license
son: duɲe kaddasu

en: line
son: žeeri

en: link
son: dobu

en: list
son: maašeede

en: local
son: nungu bande

en: localization
son: šenni nungu kayandiyan

en: location
son: gorodoo

en: log
son: zaaritiira

en: lookup
son: gunandi

en: lower-case
son: harfu kayna, harfu kaccu

en: machine
son: maršin

en: main board
son: dew beeri

en: maintainer
son: hawgaykaw

en: manage
son: juwal

en: management
son: juwalyan

en: manager
son: juwalkaw

en: manual
son: goytiira (fondo citaabu)

en: margin
son: moo-ceraw

en: mark
son: šilbay

en: master
son: takaddaɲaa

en: match
son: sawandi, tenjandi

en: maximize
son: bebbeerandi

en: memory
son: lakkal

en: menu
son: šilbayboŋ

en: merge
son: margandi

en: message
son: alhabaryu

en: method
son: dabari (fondo)

en: mode
son: yaayi

en: modem
son: moodem

en: module
son: dunbu (goyjinay)

en: monitor
son: diji (moofur diji)

en: mosaic
son: tarma

en: motion
son: diray

en: mouse
son: ncaŋ

en: move
son: ganandi

en: multimedia
son: heenandikaw boobo

en: multitasking
son: goy-boobo-teeyan

en: name
son: maa

en: navigation
son: naaruyan

en: navigator
son: naarukaw

en: network
son: sankay

en: news group
son: alhabar batu

en: next
son: jine

en: nick name
son: maakanbari

en: node
son: gam (dobu gam)

en: notation
son: tammaasa-kuru

en: note
son: hantumi

en: notebook
son: zaa ordinater

en: notification
son: bangandiyan

en: notify
son: bangandi

en: null
son: yaada (kul ši)

en: number
son: hinna (kabu-ize)

en: numbering
son: hinnandiyan

en: object
son: haya (jinay)

en: occurrence
son: teera

en: octet
son: jinde-yaaha (yaaha)

en: offline
son: bila nda ciyari

en: online
son: goo ciyari ra

en: ongoing
son: dirante

en: opaque
son: kubay-dik

en: open
son: feeri (tunandi)

en: order
son: hangayan

en: organize
son: hanse (hangandi)

en: orientation
son: honnandiyan jine

en: outgoing
son: ga sanbandi

en: output
son: fattari

en: overflow
son: boosu ka mun

en: override
son: daaru

en: overwrite
son: hantum ... boŋ

en: owner
son: koy

en: pack
son: kanandi, pake

en: package
son: soolo (jinay margari)

en: packet
son: ferši sanbante

en: padding
son: gamhaya

en: paint
son: caaray

en: pair
son: ihinka

en: palette
son: noone kur

en: panel
son: fasaldoo

en: parallel
son: ceesante

en: parameter
son: adadu hansari

en: parcel
son: sanbari, dontay (pake)

en: parent
son: ihayra (aššil)

en: parity
son: sawayan

en: parse
son: fesu-ferši

en: partition
son: žemna

en: pass
son: bisa

en: paste
son: dobu (bere)

en: patch (noun)
son: dengari

en: patch (verb)
son: denji (teera)

en: pattern
son: kaymi (noonay-bandu, šilbayfaari)

en: pause
son: hunanzamay

en: peripheral
son: dobuji

en: permanent
son: duumante

en: permission
son: duɲeyan

en: permutation
son: barmay

en: pipe
son: hoobu, tabakusu

en: pixel
son: biitonbi

en: plot (verb)
son: tonbi-šilbay (teera)

en: plotter
son: tonbi-šilbaykaw

en: plugin
son: sukari

en: pop up
son: biiboŋ bata feeri

en: port
son: kotay-mee

en: post
son: alhabar fattante, alhabarandi

en: preferences
son: ibaayey

en: prepare
son: soolu

en: presentation
son: cebeyan

en: press
son: naagu

en: prevent
son: ganji

en: preview
son: moo-fur, moo-daaru

en: primary
son: jina (kul jine)

en: principal
son: jina, boŋ

en: print
son: kar

en: printer
son: kar maršin

en: priority
son: cahãri (haya, goy)

en: privacy
son: sutura jejebu

en: privilege
son: fondo suubari

en: procedure
son: cebandi

en: process
son: koyjineyan

en: processor
son: goy-lakkal

en: product
son: jinay

en: profile
son: alhal

en: program
son: porogaram (goyjinay)

en: programmer
son: porogaram hantumkaw

en: project
son: porože (almuraadu, sooluyan)

en: prompt
son: hãayan zuu

en: property
son: mayray

en: proprietary
son: mayray-koyni

en: protect
son: jejebu

en: protection
son: jejebuyan

en: protocol
son: sanbari fondo

en: provide
son: noo, širfanday

en: provider
son: nookaw

en: proxy
son: tokore

en: pull
son: cendi

en: push
son: tuti

en: quality
son: hennari

en: quantity
son: hinna (margari)

en: quarantine
son: moorandi

en: query
son: hãayan

en: queue
son: šette, šettandi

en: quit
son: fatta

en: quotation
son: fillari

en: quote
son: filla

en: raise
son: jer

en: random
son: birjante

en: range
son: gande

en: rate
son: hĩise, hĩise

en: ratio
son: himayan (hinna)

en: raw
son: gani

en: ray
son: waynaw cindi, humekarfu

en: read only
son: caw-hinne

en: ready
son: soolu (soolante)

en: real
son: cimi

en: reboot
son: tunandi taaga

en: receipt
son: duuyan

en: recognition
son: bayyan, bayray

en: reconnect
son: ciya taaga

en: record
son: jiširi

en: record (verb)
son: jiši

en: recover
son: willi goymee ra

en: recovery
son: soolomyan

en: recursion
son: williyan

en: recursive
son: willante

en: redirect
son: bisandi taaga

en: redo
son: tee taaga

en: reduction
son: žebuyan, žabuyan (kaayan)

en: redundant
son: fillante (kalima, deede)

en: referer
son: fellakaw

en: referral
son: fellaayan, sanbayan

en: reflexive
son: laasaabante, boŋgunante

en: refresh
son: taagandi

en: regenerate
son: kaataray, tee (taaga)

en: register
son: maa-hantum

en: registration
son: maa-hantumyan

en: registry
son: juwal citaabu

en: regular
son: hankul

en: regulate
son: juwal

en: relay
son: bisandi

en: release
son: kaataray

en: remaining
son: ga cindi

en: remind
son: hongandi

en: remote
son: moora

en: remove
son: kaa (zaa)

en: rename
son: maa barmay

en: repair
son: hanse

en: repeat
son: filla

en: replicate
son: ženti, filla

en: replication
son: žentiyan, fillayan

en: reply
son: zaabi

en: report
son: bayrandi

en: repository
son: jišidoo (gaabudoo)

en: request
son: wiryan (ŋaaray)

en: require
son: waažibandi

en: requirement
son: waažibandiyan

en: reset
son: willi lasaloo ga

en: resize
son: alkadar barmay

en: resolution
son: bii-sahã

en: resolver
son: fondo ceecikaw

en: response
son: tuuruyan

en: restart
son: tunandi taaga

en: restore
son: bere taka jinaa ga

en: restrict
son: lalaba

en: restriction
son: lalabayan

en: result
son: hunyan

en: resume
son: šintin taaga (koy jine koyne)

en: retrieve
son: soolom

en: retry
son: šii taaga

en: return
son: willi

en: reverse
son: jine bere (berebere)

en: revert
son: bere taka žeena ga

en: revocation
son: waafakay tunandiyan

en: revoke
son: tunandi, kakaw

en: root
son: linji

en: route
son: fondo (ceebandu)

en: router
son: bisandikaw

en: routine
son: doonay

en: row
son: sorro

en: rule
son: fondo (aššariya)

en: runtime
son: dirandi waati

en: safe
son: saajante (borya)

en: sample
son: cebeyan-se (šiiyan ize)

en: sans
son: bila nda

en: save
son: gaabu

en: scalable
son: cendayan-se

en: scale
son: zimamari

en: scan
son: bii-zaa

en: scanner
son: bii-zaakaw

en: schedule
son: teeri-waati dam

en: scheme
son: dabari

en: scratch
son: gaasu

en: screen
son: diji

en: screw
son: wiisi

en: script
son: šigira dumi

en: scroll
son: cendi (ka cebe)

en: search
son: ceeci

en: section
son: dunbu

en: secure
son: saajante

en: security
son: saajaw (jejebu)

en: seek
son: wiri

en: segment
son: ferši-ize

en: segmentation
son: feršiyan

en: select
son: suuba

en: selection
son: suubari

en: semantic
son: maana

en: sender
son: sanbakaw

en: sensor
son: maateji

en: serif
son: delbu šigira

en: server
son: feršikaw

en: session
son: goywaati

en: set
son: kayandi (hanseyan suubari)

en: settings
son: kayandiyan (suubari fasal)

en: setup
son: kayandi goy se

en: shading
son: biyya-biyya

en: shadow
son: bii (kubay)

en: shape
son: takari

en: share
son: žemna

en: sharp
son: šenba, mee-kaana

en: sheet
son: kaddasu

en: shell
son: jingam

en: shift
son: bere

en: shortcut
son: dunbandiyan

en: show
son: cebe

en: side bar
son: ceraw zuu-žeeri

en: sign
son: maa žeeri

en: signature
son: mayray šilbay

en: size
son: adadu

en: skew
son: šiirandi

en: skip
son: sar

en: slave
son: tam

en: sleep
son: kani

en: slot
son: loku (nuusu moo)

en: smart
son: caram

en: smiley
son: mumusu

en: smooth
son: yuttu

en: socket
son: fun (moo)

en: software
son: goyjinay (porogaram)

en: solid
son: šenda (timmante)

en: sort
son: fay (suuba)

en: source
son: aššil

en: space
son: farru (dookoonu, farrukoonu)

en: spacing
son: hibiyan

en: spam
son: bataga žiiba

en: span
son: sorro gande

en: spawn
son: hay, boobandi

en: specify
son: tabatandi

en: speed
son: cahãri

en: spelling
son: boŋhantum (tenjandiyan)

en: splash
son: hari say

en: split
son: fece (šeŋ)

en: spool
son: tuku sanbari

en: spread sheet
son: kabu kaddasu

en: stack
son: dekeri

en: stand alone
son: hinne ga goy

en: standard
son: dumi tabatante

en: start
son: šintin

en: state
son: alhaali

en: static
son: tuujante

en: statistics
son: kabu-izey

en: step
son: ceebandu (ceefur)

en: stop
son: kayandi (maršin)

en: store
son: jiši

en: stream
son: mennandi (dandandi)

en: stretch
son: cendi

en: strict
son: waažibi (ašariya bande)

en: string
son: tenjiri

en: strip
son: hoobu

en: stroke
son: hantum žeeri

en: structure
son: cinari

en: stub
son: dunbu, kunturu

en: style
son: fasal

en: sub directory
son: cire-foolaaɲaa

en: sub folder
son: cire-foolo

en: submission
son: sanbari

en: submit
son: sanba

en: subscribe
son: boŋ-maa hantum

en: subscription
son: duuyan waafakay

en: subtract
son: kaa

en: succeed
son: zaame, duu

en: suggest
son: honnandi

en: suggestion
son: honnandiyan

en: sum (noun)
son: hinna (dimma, tonton)

en: sum (verb)
son: hinna dam cere ga

en: summary
son: surkumandiyan

en: support
son: gaakašinay (hin ka)

en: surface
son: boŋ (gangani, beenehere)

en: suspend
son: kayandi (gagay)

en: suspicious
son: šikkante

en: swap
son: barmay nda

en: switch
son: tunandiji, goy bere

en: synchronize
son: waati hangandi cere

en: syntax
son: nahaw

en: system
son: dabariɲaa

en: tab
son: nor loku

en: tag
son: kanji

en: target
son: toodoo

en: template
son: leeti

en: temporary
son: waati kayna

en: terminal
son: mooru-ceekaw

en: test
son: šii

en: text
son: kalimaɲaa kuru

en: theme
son: furari

en: thread
son: šilli (borro)

en: thumbnail
son: kobaaruboy (kabeboy bii)

en: tick
son: gunba

en: tile
son: kanandi (feraw)

en: time
son: waati

en: time out
son: waati ben

en: title
son: tiira-boŋ maa

en: toggle
son: kanjari

en: token
son: tammaasa

en: tool
son: goyjinay

en: tool bar
son: goyjinay zuu-žeeri

en: tool box
son: goyjinay bata

en: topic
son: fakaaray dalil

en: trace
son: hanga ceebandu bande

en: track
son: fondo-ize

en: traffic
son: sanbari (bisandiyan)

en: transfer
son: berandiri

en: transform
son: barmay

en: transformation
son: barmayyan

en: trap
son: kunsay, lamtay

en: trigger
son: šintin (tunandi)

en: trouble shoot
son: hanseyan laasaabu

en: tune
son: dooni-ize

en: tweak
son: ɲamti

en: type (noun)
son: dumi

en: type (verb)
son: maršin hantum (teera)

en: type face
son: hantum dumi

en: undelete
son: tuusuri naŋ

en: under line
son: žeeri cire

en: undo
son: taafeeri

en: uninstall
son: dogu

en: unknown
son: šibayante

en: unload
son: jeeje zumandi, zumandi

en: named
son: maakoy

en: reachable
son: kaŋ ga toondi

en: readable
son: hantum-se

en: unspecified
son: mana tabatandi

en: unsubscribe
son: boŋ kaa

en: unsupported
son: ši-nda-faaba

en: update
son: taagandiri

en: upload
son: zijandi

en: upper case
son: harfu beeri

en: usage
son: ŋandi (goy fondo)

en: user name
son: goykaw maa

en: utility
son: nafaw (nafaw jinay, faaba jinay)

en: valid
son: boori

en: validation
son: alkakiikandiyan

en: validity
son: booriyan

en: variable
son: barmayante

en: vector
son: kuubi-žeeri

en: verify
son: koroši

en: version
son: dumi

en: video
son: wiidiyo

en: view
son: gunari

en: viewer
son: gunakaw (guna jinay)

en: virtual
son: hima

en: virus
son: wiirisi

en: visual
son: diira

en: volume
son: jinde toonay

en: wallpaper
son: cetakaddasu

en: warn
son: yaamar

en: web
son: tataaru

en: web cam
son: tataaru biizaakaw

en: web master
son: tataaru juwalkaw

en: web page
son: tataaru moo

en: widget
son: goyjinaybii

en: width
son: hayri

en: wi fi
son: bila nda šešeri, hewbande

en: wild card
son: sahã katta

en: window
son: zanfun

en: wizard
son: bida

en: word processor
son: hantum jinay

en: work around
son: kuubiri

en: work group
son: marga

en: work station
son: goydoo

en: wrap
son: kunkuni

en: yes
son: ayyo

en: zone
son: ganda

en: zoom
son: azzaati barmay (zanfun bere)

en: abbreviation
son: dungurandiyan

en: above
son: beene

en: absolute path
son: fonda gaabunte

en: absolute URL
son: URL gaabunte

en: access privileges
son: huruyan faalandiyaney

en: access rights
son: huruyan feerandiyaney

en: access speed
son: huruyan cahãri

en: access time
son: huraa dimmaa

en: accessible
son: ga duwandi

en: adaptor
son: tenjandikaw

en: add-on
son: tontoni

en: address book
son: aderesutiira

en: addressee
son: bataga duukaw

en: adjacent
son: taalamma

en: advance
son: koy jine

en: advisor
son: yaamarkaw

en: agenda
son: goywaati-tiira

[ctx: A notice that an event or condition that requires attention has occurred, is approaching, or is likely to occur.]
en: alert
son: mise yaamar

[ctx: Give warning.]
en: alert
son: mise yaamar

en: alert box
son: yaamar bata

en: allocate (memory)
son: noo lakkal

en: allocation (memory)
son: lakkal nooyan

en: alphabetical
son: abaca bande

en: alter
son: barmay

en: alternate
son: bere-bere

en: alternative text
son: kalimaɲaa kuru zilante

en: analog
son: sahã alhaali

en: analyze
son: fesu-fesu

en: angle bracket
son: kange holgu

en: annotation
son: maasa-caw

en: antenna
son: šešerihaŋa

en: anti-virus program
son: wiirisi porogaram

en: appearance
son: bangayyan

[ctx: Stored collection of documents or files kept for historical or reference purposes.]
en: archive
son: jiši-kaddasu

[ctx: Store a document or file for long-term preservation, for historical or reference purposes.]
en: archive
son: jiši-kaddasu

en: arrange
son: hugu-hanse

en: ascending (order)
son: tonton (kur)

en: ask
son: hãa

en: ask every time
son: hãa waatikul

en: associate
son: dam konday ra

en: associated
son: kondante

en: asterisk
son: handarayze

en: attached
son: hangante

en: audio output
son: jinde fattari

en: authorized
son: duɲante (duɲandi)

en: auto completion
son: boŋ timmandiyan

en: auto configuration
son: boŋ hanseyan

en: autodetection
son: boŋ-maateyan

en: autofilter
son: boŋsosogu

en: autoload
son: boŋzumandi

en: autoformat
son: boŋfasal

en: automation
son: boŋgoyandiyan

en: autorun
son: boŋdirandi

en: autosave
son: boŋgaabu

en: back
son: banda

en: background application
son: bandafaari porogaram

en: background task
son: bandafaari goy

[ctx: A copy of a file or record, stored separately from the original, that can be used to recover the original if it is destroyed or damaged.]
en: backup
son: banda-gaabu

[ctx: Make a copy of a file or record that can be used to recover the original if it is destroyed or damaged.]
en: backup
son: banda-gaabu

en: backward
son: banda

en: bad
son: laala

en: bad disk
son: lefe laala

en: bad sector
son: loku laala

en: balance
son: sasawandiri

en: barcode
son: žeerikufal

en: BCC / blind carbon copy
son: BCC/berandi tugante

en: beamer
son: biisanbakaw

en: behind
son: banda ga

en: below
son: ganda here

en: blank document
son: takkada koonu

en: blank page
son: moo koonu

[ctx: A section of text or code that is grouped together.]
en: block
son: dobu zuu

[ctx: Prevent someone or something.]
en: block
son: dobu zuu

en: blockquote
son: kalimaɲaa filla

[ctx: Save a link to a particular website.]
en: bookmark
son: doo-šilbay

[ctx: A link saved in a web browser for quick retrieval.]
en: bookmark
son: doo-šilbay

en: boolean
son: cimi wala taari

en: bottom
son: kore

en: boundary
son: ferši-hirri

[ctx: A split or pause between two pieces.]
en: break
son: kayri

[ctx: Interrupt, stop, pause, or split.]
en: break
son: kayri

en: brief
son: duura

en: brightness
son: gaayyan

en: bring to front
son: kate jine

en: broadband
son: zuuhayante

en: broadcast
son: alhabar sanba

en: bullet / bullet point
son: tonbi warga

en: burn
son: ton

en: calculation
son: kabuyan

en: call back
son: ciyari-willi

en: capitalize
son: harfu beerandi

en: carrier
son: kanbekaw

en: cascade
son: kaŋandi

en: case sensitive
son: harfu beeriyan bande

en: catalog / catalogue
son: bayrandi tiira

en: CC / carbon copy
son: alhakiika berandi

en: center
son: dam gam

en: centimeter / centimetre
son: santimeetar

en: CPU / central processing unit
son: sahã londi

en: channel (television)
son: zuu (telewižon)

en: character set
son: harfu kur

[ctx: Exchange text or voice messages in real time through a computer network.]
en: chat
son: faakaaray

en: chat room
son: faakaray batu

en: checkbox
son: gunabata

en: chip
son: cebsu

en: classification
son: kuray-sinjiyan

en: click
son: naagu

en: clipboard
son: deeji-walha

en: clockwise
son: waati-sana bande

en: clone
son: cille

en: code
son: ašariya

en: collate
son: teteri

en: collection
son: kuunari

en: color
son: noone

en: color palette
son: noone zuu

en: color scheme
son: noone kur

en: column break
son: soofu hirri

en: column heading
son: soofu boŋmaa

en: combine
son: marga

en: combo box
son: margari bata

en: command line
son: juwal bata

[ctx: Make something smaller.]
en: compact
son: som

[ctx: Smaller than a full-sized version.]
en: compact
son: som

en: completed
son: timmante

en: compute
son: kabu

en: condensed
son: suugante

en: confidential
son: gundu (juwal)

en: confidentiality
son: gundutaray

[ctx: Fasten or put together.]
en: connect
son: ciya

en: contact
son: šelaŋ nda

en: context menu
son: gundekuna šilbayboŋ

en: contract
son: waafakay

[ctx: Operate or command a program or device.]
en: control
son: dabari (jinay)

[ctx: An interface element that a computer user interacts with, such as a window or a text box.]
en: control
son: dabari (jinay)

en: control panel
son: dabari walha

en: converter
son: berandikaw

[ctx: An identical duplication.]
en: copy
son: berandi (celle)

[ctx: Produce an identical duplicate.]
en: copy
son: berandi (celle)

en: copyright
son: alhaku

en: corner
son: loku

[ctx: Remove error.]
en: correct
son: boryandi (hennandi)

[ctx: Free from error.]
en: correct
son: boryandi (hennandi)

[ctx: Determine the number or amount.]
en: count
son: kabu

[ctx: The total number measured.]
en: count
son: kabu

en: counter
son: kabuwalha

en: counterfeit
son: nooru-ženti

en: credit card
son: garaw katta

en: critical
son: šugulla mise

en: cross-reference
son: koroši-fella

en: curly bracket
son: holgu kolikolante

en: currency
son: nooru

en: current cell
son: sohõ hamšilli

en: current page
son: sohõ moo

en: current window
son: sohõ zanfun

en: damaged
son: hasara

en: dangerous
son: laala

en: dash
son: žeeri cendante

en: data type
son: bayrayhaya dumi

en: date
son: han

en: deactivate
son: kaa goy

en: decoder
son: feerandikaw

en: deliver
son: kanbari

en: denied
son: wanjante

en: descending (order)
son: kaŋandiyan (kur)

en: desktop computer
son: goytaabal ordinater

en: detail
son: šilbayhaya

en: diacritic / diacritical mark
son: maasa / maasa šilbay

en: dial-up access
son: ceeyan bisari

en: dialect
son: šennikabe

en: dialog box
son: willandi bata

en: digital signature
son: hinna kabežeeri

en: dim
son: gaay-žabu

en: direct access
son: bisari  šerrante

en: direction
son: tenjeri

en: disabled
son: kayante

en: disclaimer
son: yaamar (alhukum)

en: disk drive
son: lefe dirandikaw

en: disk space
son: lefe doo

en: diskette
son: lefyu

[ctx: An electronic screen that shows graphics or text.]
en: display
son: cebe

[ctx: Show or make visible.]
en: display
son: cebe

en: distance
son: mooray (hiyaari)

en: distinct
son: fayante

en: domestic
son: koyrahaya

en: done
son: benante

en: dot
son: tonbi

en: dotted
son: tonbi-tonbi

en: double
son: fillante

en: double line
son: žeeri hinka

en: double strikethrough
son: gamžeeri hinka

en: double underline
son: gandažeeri hinka

en: double-sided
son: ceraw hinka

en: draft
son: korfur

en: drive
son: cawkaw (lefe)

en: drop
son: taŋ

en: drop cap
son: jineharfu kuku

en: dropout
son: dereri

[ctx: Make an exact copy.]
en: duplicate
son: filla

[ctx: An exact copy.]
en: duplicate
son: filla

en: duration
son: gayri

en: DVD
son: DVD / wiidiyo lefe

en: E-Book (Electronic Book)
son: hinna citaabu (e-book)

en: e-commerce / electronic commerce
son: Interneti maamala

en: e-mail
son: bataga (alhabar)

en: e-mail client
son: bataka duukaw

en: e-mail server
son: bataga feršikaw

en: elapsed
son: benante (goy)

en: emphasis
son: šendandiyan

[ctx: Remove the contents.]
en: empty
son: koonandi

[ctx: Having nothing within.]
en: empty
son: koonandi

en: encoder
son: harfu-hawkaw

en: end
son: benandi

en: end user
son: benandi goykaw

en: enter / enter key
son: dam kufal

en: entire
son: tika

en: equal sign
son: sawa nda taamansa

en: error code
son: firka šilbay

en: ethernet
son: ethernet/ciyari cahãnta

en: evaluate
son: šii (alkadar)

en: evaluation version
son: šiiyan dumi

en: examine
son: koroši

en: expanded
son: daarante

en: expected
son: naatante

en: expiration
son: benandi waati

en: expire
son: (haya) waatoo ga ben

en: expired
son: (kaŋ) waatoo ben

en: factory setting
son: izin alhaali

en: failure
son: kayyan (goy hasaraw, laybu)

en: FAQ / frequently asked questions
son: FAQ / cerecere hãayaney

en: fast forward
son: jinehere cahãri

en: favorite folder
son: foolo kaasu

en: file browser
son: tuku ceecikaw

en: filename
son: tukumaa

en: file system
son: tuku dabariɲaaa

en: filled
son: toonante

[ctx: Separate or isolate something.]
en: filter
son: šeere

[ctx: A process that separates or isolates something.]
en: filter
son: šeere

en: find next
son: ceeci jine

en: find previous
son: ceeci banda

en: finish
son: ben

en: first
son: ijinaa

en: fixed
son: hanse (hansante)

en: Flash
son: flash

en: flyout menu
son: fattari šilbayboŋ

en: focus
son: bii-manandi

en: follow-up
son: hang'a bande

en: font color
son: šigira noone

en: font effect
son: šigira kabe

en: font size
son: šigira adadu

en: font style
son: šigira fasal

en: footnote
son: ceefilla

en: force
son: gaabi

en: foreground
son: jinefaari

en: foreground application
son: jinefaari goyjinay

en: foreground task
son: jinefaari goy

[ctx: The layout of all or part of a document; the type of a computer file.]
en: format
son: fasal (takari)

[ctx: Determine the arrangement of data or text for storage and display.]
en: format
son: fasal (takari)

[ctx: Send a received message to someone other than the person who originally sent it.]
en: forward
son: bisandi

[ctx: Towards the front.]
en: forward
son: bisandi

en: frameset
son: kunga tugante

en: freeware
son: forba goyjinay

en: full screen
son: dijikul

en: full version
son: dumi timmante

en: fuzzy
son: manti alhakiikante

en: get
son: soolom (zaa)

en: gigabyte
son: cebsumiliyar

en: global
son: aduɲɲakul

en: go back
son: yee banda

en: go forward
son: koy jine (bisa)

en: graphic design
son: bii fasalri

en: grayscale
son: boosu-boosu boka

en: gridline
son: temažeeri

[ctx: A set of people or things that are placed together due to some common interest or feature.]
en: group
son: marga

[ctx: Place together due to some common interest or feature.]
en: group
son: marga

en: guide
son: fahamitiira

en: guideline
son: fahamifilla

en: half
son: jere (ferši)

en: handle
son: kanbe

en: hang up
son: ciyari benandi

en: heading
son: dunbumaa

en: hibernate
son: dusungu

en: hidden
son: tugante

en: high
son: beene (here)

en: high priority
son: nda cahãri

[ctx: Illumination of a selected area to make it stand out.]
en: highlight
son: šilbayyan

[ctx: Bring attention or emphasis through the use of color or brightness.]
en: highlight
son: šilbayyan

en: highlight color
son: šilbay noone

en: hold
son: jiši (gaabu)

en: hold down
son: dii ganda

en: home
son: šintin

en: home directory
son: sintin maašeeda

en: homepage
son: sintinmoo

en: hotkey
son: kufalkonno

en: hotspot
son: dookonno

en: hue
son: noone alhal

en: hyphenate
son: gamžeeri (ferši)

en: hyphenation
son: gamžeeriyan

en: identifier
son: taamansakaw

en: identity
son: boŋtammaasa

en: illumination
son: gaayandiyan

en: illustration
son: bii-teeyan (himakašine)

en: image size
son: bii adadu

en: important
son: šifa

en: in progress
son: goo ma tee

en: indentation
son: hirri-noryan

en: indicator
son: maatekaw

en: infected
son: malalkoyni

en: IT / information technology
son: IT / alhabar bayray

en: initials
son: maa-harfu jinawey

en: in-line
son: hantumi-ra

[ctx: Data entered into a spreadsheet, database, or other program.]
en: input
son: damhaya

[ctx: Enter data into a spreadsheet, database, or other program.]
en: input
son: damhaya

en: insecure
son: mana saajaw

en: insertion point
son: dam tonbi (dam doo)

en: IM / instant message / instant messaging
son: IM / sohõda sanbari

en: insufficient
son: jeccante

en: interactive
son: tuuru-cere-se

en: invisible
son: ši diyandi (tugante)

en: IP / internet protocol
son: IP / Interneti nahaw

en: IRC / internet relay chat
son: IRC / Interneti batu berandi

en: ISP / internet service provider
son: ISP / Interneti goynookaw

en: junk mail
son: žiibi bataga

en: keep running
son: gaabandi ka dira

en: key (encryption)
son: kufal (hawyan)

en: key (typing)
son: kufal (hantumyan)

en: keystroke
son: kufalkari

en: keyword
son: kufalkalima

en: KB / kilobyte
son: KB / cebsuzenber

en: LAN / local area network
son: LAN / doo-sankay

en: landscape orientation
son: gandakanje cebeyan

en: laser
son: laazer (laser denji)

en: last
son: ikora

en: legend
son: fahami-daari

en: letter
son: harfu

en: letterhead
son: maa hantumi

en: library
son: tiirahugu

en: light
son: (noone) kaaray

[ctx: The outer boundary.]
en: limit
son: kali

en: line break
son: žeeri dunbu

[ctx: Specify a connection to another file or web page.]
en: link
son: dobu

[ctx: A connection from one file or web page to another.]
en: link
son: dobu

[ctx: A set of items arranged in a sequence.]
en: list
son: maašeede

[ctx: Arrange and display a set of items in a sequence.]
en: list
son: maašeede

en: list box
son: maašeede bata

en: locate
son: doo ceeci

en: locked
son: kufalante

[ctx: Record data regarding some activity or event.]
en: log
son: (goybanda) hantum

[ctx: A record of data regarding some activity or event.]
en: log
son: (goybanda) hantum

en: log in / login
son: huru

en: log off
son: fatta (daabu)

en: log on
son: feeri

en: log out
son: fatta (nungu naŋ)

en: logo
son: maa-bii

en: look for
son: ... guna

en: look in
son: guna ... ra

en: look up
son: gunandi

en: low
son: ganda

en: lowercase
son: harfu kayna

en: macro
son: sahã-juwal

en: magenta
son: cirya

en: mail
son: bataga

en: mailbox
son: bataga bata

en: mail server
son: bataga fersikaw

en: mailing list
son: bataga maašeeda

en: main
son: ikul jinehuno

en: malfunction
son: goy-leybante

en: program manager
son: porogaram juwalkaw

en: manual break
son: gaabi hirri

en: manufacturer
son: teekaw

[ctx: (1) Plan a route using a visual representation of an area; (2) associate elements of one set with elements of another.]
en: map
son: fondawey cebe / dawsifa tee / katta žeeri

[ctx: A visible indication made on a surface.]
en: mark
son: šilbay

[ctx: Make a visible indication for later reference.]
en: mark
son: šilbay

en: mask
son: bii-jebu

[ctx: Identify comparable items.]
en: match
son: sawandi / tenjandi

[ctx: One of two or more items that are comparable.]
en: match
son: sawandi / tenjandi

en: match case
son: ceeci harfu beeri bande

en: maximum
son: bebbeeri

en: measurement unit
son: neeširi kabu-ize

en: media
son: alhabar goyjinay

en: megabyte
son: cebsumiliyon

en: membership
son: konda-borotaray

en: memo
son: hongandiyan

en: memorandum
son: hongandi-hantum

en: message box
son: alhabaryu bata

en: meta
son: boŋ

en: metric
son: meetar bande

en: middle
son: game

en: milligram
son: miligaram

en: millimeter
son: milimeetar

en: minimum
son: kul ikaccu

en: minute
son: miniti

en: model
son: tee-dumi

[ctx: A display screen connected to a computer.]
en: monitor
son: diji (moofur diji)

[ctx: Keep watch over something.]
en: monitor
son: diji (moofur diji)

en: mono
son: fanšifoo

en: more
son: bešere (tontoni)

en: mouse pointer
son: ncaŋ cebekaw

en: move down
son: zumandi

en: move up
son: zijandi (sanbu)

en: movement
son: ganandiyan

en: multiple
son: booboyaŋ

en: multi-select
son: iboobo-suuba

en: navigate
son: naaru

en: new
son: taaga

[ctx: The distribution of an initial or upgraded version of a product.]
en: release
son: kaataray

en: news server
son: alhabar feršikaw

en: newsgroup
son: alhabar batu

en: nickname
son: maakanbari

en: normal
son: hankul (waatikul, zaarikul)

en: not enough memory
son: lakkal ši wasa.

en: not found
son: mana diyandi (duwandi)

en: notice
son: hantum-ize (bayrandi)

en: number pad
son: hinna walha

en: numeral
son: hinna (kabu tammaasa)

en: numerical
son: hinna-neesante (hinna-harante)

en: on
son: goo goy ra

en: online help
son: ciyari-faaba

en: online shopping
son: ciyari maamala

en: operating system
son: goyandi dabariɲaa

en: optimize
son: šifandi

en: organizer
son: hansekaw

en: outbox
son: taraybata

en: outgoing server
son: sanbandi feršikaw

en: outline
son: filla-boŋ

en: overview
son: moo-daaru

en: page break
son: moo hirri

en: page count
son: moo kabu

en: page down
son: moo zunbu

en: page layout
son: moo fasal

en: page number
son: moo hinna

en: page preview
son: moo leeteri

en: page setup
son: moo fasalyan

en: page up
son: moo beene

en: paginate
son: moo hinna dam

en: paintbrush
son: caaray kalam

en: paragraph
son: zuu (kalimaɲaa)

en: paragraph break
son: zuu hirri

en: paragraph spacing​
son: zuu farruyan​

en: parentheses
son: holgey

en: paste special
son: cerecere dobu

en: pathname
son: fondo maa

en: peak
son: fella (beeri)

en: pending
son: ga batu

en: personal
son: boŋše

en: personal profile
son: boŋše alhal

en: personalize
son: tee boŋ se (deedandi boŋ ga)

en: phonetic
son: sawtu-ize (bande)

[ctx: A location or position.]
en: place
son: doo (nungu)

en: plain text
son: hantum mulla

en: play
son: heenandi

en: play a sound
son: sawtu heenandi

en: playback
son: maayan

en: plot
son: tonbi-šilbay

en: plug and play
son: ceeci-ka-dam

en: pop-up menu
son: biiboŋ šilbayboŋ

en: portable
son: kanbari

en: portrait orientation
son: bii kuuyan bande

[ctx: An article published on an Internet forum or newsgroup.]
en: post
son: alhabar fattante

[ctx: Publish to an Internet forum or newsgroup.]
en: post
son: alhabar fattante

en: postal code
son: posutu lanba

en: poster
son: hantum-jišikaw

en: postmaster
son: alhabar batu juwalkaw

en: power
son: sahã (maršin).

en: preference
son: ibaayi

en: preferred
son: ibaayante

en: prefix
son: jinkanji

en: preformatted text
son: kalimaɲaa fasalante

en: preset
son: jinhanse

[ctx: Display a document, page, film, etc. before it is produced in its final form.]
en: preview
son: moo-fur

en: previous
son: bisante (ibisante)

en: print preview
son: kar moo-fur (kar moo-furyan)

en: print range
son: kar ganda

en: proceed
son: koy jine

en: profile manager
son: alhal juwalkaw

en: progress
son: jinekoyyan

en: progress bar
son: jinekoyyan žeeri

en: projection
son: bii-cebeyan

en: promote
son: dam jine

en: protected
son: jejebante

en: publisher
son: wallafikaw

en: punctuation
son: hunanzam tammaasa

[ctx: A request for information submitted to a database or search engine.]
en: query
son: hãayan (zaabi se)

[ctx: Request information from a database or search engine.]
en: query
son: hãayan (zaabi se)

[ctx: Put in a list for which the next item to be retrieved is the one inserted earliest.]
en: queue
son: šettandi

[ctx: A list in which the next item to be retrieved is the one inserted earliest.]
en: queue
son: šettandi

[ctx: Copy or repeat something said or written by someone else.]
en: quote
son: filla (kalima)

[ctx: Something said or written by one person that is copied or repeated by another.]
en: quote
son: filla (kalima)

en: radio button
son: arajo butoŋ

[ctx: The speed or frequency at which something occurs.]
en: rate
son: hĩise

en: read-only
son: caw-hinne

en: readme
son: woo caw jina

en: recipient
son: duukaw (boro)

en: recognize
son: bay

en: recommend
son: yaamar (honnandi šifa)

[ctx: An item or collection of data.]
en: record
son: jiširi

[ctx: Put information into a storage medium.]
en: record
son: jiširi

en: recreate
son: tee taaga

en: recycle bin
son: somari hokondo

en: redial
son: ciya koyne

en: reinstall
son: sinji taaga (hanse taaga)

en: reject
son: ši yadda

en: relief
son: biyyu zotta

en: reload
son: dam taaga

en: reminder
son: hongandihaya

en: remote access
son: bisadoo moora

en: remote control
son: juwal moora

en: reopen
son: feeri taaga

en: repaginate
son: moo dam taaga

en: repaired
son: hansante

en: replacement
son: bereyan (bereri)

[ctx: The written output, results, or findings of a process or investigation.]
en: report
son: bayrandi (bayrandiyan)

[ctx: The act of asking for something, or the thing that is asked for.]
en: request
son: wiryan (ŋaaray)

[ctx: Ask for something.]
en: request
son: wiryan (ŋaaray)

en: respond
son: tuuru

en: restore default
son: willi tilasu taka ga

en: restricted
son: lalabante

en: return address
son: willi aderesu

en: reuse
son: goyandi taaga

en: review
son: guna boryo

en: revision
son: dumi barmante

en: rewind
son: yee banda

en: rich text
son: kalimaɲaa sahãnte

en: ring
son: guurukar

en: rip
son: lefe-berandi

en: rollback
son: banda-kuubi

en: roll over
son: bere-bere

en: row heading
son: sorro boŋmaa

en: ruler
son: žeeri-neesiji

en: saturation
son: noone-sahã

en: save as
son: gaabu sanda

[ctx: Plan the time for an event or series of events.]
en: schedule
son: teeri-waati dam

[ctx: A time-based plan of events.]
en: schedule
son: teeri-waati dam

en: screensaver
son: dijisaajawkaw

en: screenshot
son: dijibii

en: scroll bar
son: maažeeri cendante

en: search engine
son: ceecijinay

en: second
son: segondu

[ctx: Divide into pieces.]
en: segment
son: ferši (jišidoo)

[ctx: One of several parts or pieces that fit with others to constitute a whole object.]
en: segment
son: ferši (jišidoo)

en: select all
son: kul suuba

en: semicolon
son: tonbi surkumante

en: serial
son: fannu

en: serial number
son: fannu lanba

en: series
son: margari (tenjiri)

en: server name
son: feršikaw maa

en: set up
son: kayandi goy se

[ctx: Establishing configuration options for a program or device.]
en: setting
son: kayandiyan (suubari fasal)

en: shareware
son: žemna-goyjinay

en: sharing
son: žemnayan

en: sharpen
son: yantan

en: shift / shift key
son: bere kufal

en: shrink to fit
son: kaccandi ka sawandi

en: sidebar
son: ceraw-maaboŋ

en: sign in
son: huru

en: sign up
son: boŋ dam

en: single-sided
son: moo-foo (ceraw-foo)

en: size limit
son: adadu kali

en: slideshow / slide show
son:  biicebeyan

en: snap
son: deeji

en: snapshot
son: bii-deejeri

en: sort by
son: fay ... bande

en: speaker
son: jindekarkaw

en: spectrum
son: fargandu

en: spell-checking
son: tenjandiyan (boŋhantumyan)

en: spellcheck
son: tenjandi (boŋhantum koroši)

en: spelling and grammar
son: boŋhantum nda nahaw

en: spreadsheet
son: kabu jinay (kabumoo)

[ctx: An established norm or requirement.]
en: standard
son: dumi tabatante

en: standby
son: jinay dusungante

en: start menu
son: šintin šilbayboŋ

en: startup
son: tunandiri

en: statement
son: yaamar (juwal kalima)

en: stationery
son: bataga šilbari

en: statistic
son: kabu-ize

en: status
son: assariya

en: status bar
son: assariya maaboŋ

en: stereo
son: komante (eseteryo, seteryo)

en: storage device
son: jišiji

en: strikethrough
son: gamžeeri

en: stylesheet
son: fasal-kaddasu

en: submenu
son: dalil maaboŋ-ize

en: subdirectory
son: foola-ize

en: subject
son: dalil

en: subtitle
son: cire hantum

en: subtotal
son: jere dimma (dimma jere)

en: subtraction
son: kaayan

en: suite
son: kuru

[ctx: The total obtained by adding a set of numbers.]
en: sum
son: hinna (dimma, tonton)

[ctx: Add a set of numbers to obtain a total.]
en: sum
son: hinna (dimma, tonton)

en: Summarize
son: surkumandi

en: superscript
son: beenežeeri

en: supply
son: noo

[ctx: Have the ability to make use of something.]
en: support
son: gaakašinay (hin ka)

[ctx: Product assistance after a sale.]
en: support
son: gaakašinay (hin ka)

[ctx: A device or command that moves between one state and another.]
en: switch
son: tunandiji

[ctx: Move from one state to another.]
en: switch
son: tunandiji

en: switch off
son: wii (dangandi)

en: switch on
son: diinandi (tunandi)

en: synchronization
son: hangandiyan

en: synonym
son: maana foo

en: system administrator
son: dabariɲaa juwalkaw

en: table of contents
son: kunahere daari

[ctx: A word or phrase associated with an item.]
en: tag
son: kanji

en: taskbar
son: goy maaboŋ

en: telecommunication
son: mooray toonandiyan

en: term
son: kalima (kalima-ize)

en: terminology
son: kalimawey (kalima kuru)

en: terms of agreement
son: waafakay kalimawey

en: text box
son: kalimaɲaa bata

en: text editor
son: kalimaɲaa fasalkaw

en: thesaurus
son: maana fesu-fesu (citaabu)

en: thin
son: ɲom

[ctx: A set of messages and responses on a single topic.]
en: thread
son: šilli (borro)

[ctx: Arrange a message together with all responses to it.]
en: thread
son: šilli (borro)

en: threshold
son: šiifa

en: time limit
son: waati mee

en: timer
son: waati diikaw

en: tint
son: caaray-ize

en: tiny
son: kaccu

en: title bar
son: tiira-boŋ maa žeeri

en: to do
son: ka tee

en: toolbar
son: goyjinay žeeri

en: tooltip
son: goyjinay yaamar

en: top
son: beene

en: transaction
son: neerumi

en: transition
son: gam (waati-game)

en: transmission
son: toonandiyan

en: transmit
son: toonandi

en: transparency
son: hõoroyan (hõorohõoroyan)

en: transparent
son: hõoro (hõorohõoro)

en: trash can
son: žiibi jinay

en: tree
son: tuuri (alaayan)

en: trial
son: šiiyan (gunayan)

en: trial period
son: šiiyan waati

en: trim
son: cecebu (šen)

en: troubleshoot
son: hanse (kar-ka-hatta)

en: troubleshooter
son: karkahattakaw

en: troubleshooting
son: karkahattayan

en: truncate
son: dunbu

en: trust
son: naanay

en: trusted
son: naanayante

en: tuner
son: ceecikaw

[ctx: Use a keyboard to write letters, numbers, and other characters.]
en: type
son: maršin hantum

en: typeface
son: harfu karari

en: uncheck
son: tammasa kaa

en: underline
son: cire žeeri

en: unexpected
son: mana hongandi

en: unfilled
son: mana too

en: unformatted
son: manti hansante

en: ungroup
son: fay

en: unlink
son: feeri (feferi)

en: unmark
son: šilbay kaa

en: unnamed
son: ši-nda-maa

en: unreachable
son: ši toondi (ši hin ka ciyandi)

en: unread
son: daabante

en: unreadable
son: ši cawandi

en: unsent
son: mana sanbandi

en: unvisited
son: mana diyandi (mana naaru)

en: unzip
son: feferi (feeri koyne)

[ctx: Replace all or part of a data set or program with a new or corrected version.]
en: update
son: taagandiri

[ctx: Any replacement of all or part of a data set or program with a new or corrected version.]
en: update
son: taagandiri

en: uppercase
son: harfu beeri

en: user account
son: goykaw kontu

en: User ID / userid
son: goykaw šilbay / goykaw šifa

en: user interface
son: goykaw cebekaw

en: user-friendly
son: goy-faalandi

en: validate
son: alhakiikandi

en: vertical
son: kayante

en: video clip
son: wiidiy dunbu

en: video conference
son: wiidiyo margaw

[ctx: Look at or display.]
en: view
son: guna (leeti)

[ctx: Way of looking at a document or at information in a database.]
en: view
son: guna (leeti)

en: violate
son: hõo (hoo)

en: violation
son: hõoyan (hooyan)

en: visualization
son: diiyan

en: WAN (Wide Area Network)
son: WAN (nungu sankay)

en: warning
son: yaamar (hawgay)

en: watch
son: hawgay (kur)

en: watermark
son: harišilbay

en: web layout
son: tataaru fasalyan

en: website
son: taataru nungu

en: webcast
son: tataaru sanbari

en: webmail
son: taataru bataga

en: webmaster
son: tataaru juwalkaw

en: word count
son: kalima kabu

en: workbook
son: goycitaabu

en: workgroup
son: goykur

en: worksheet
son: kabultiira

en: write protected
son: kufal-hantum se

en: zoom in
son: bebbeerandi (ka man)

en: zoom out
son: nakasandi

[ctx: The part of a hard disk that is dedicated to a particular operating system or application and accessed as a single unit.]
en: partition
son: žemna

[ctx: Create separate sections for data storage and access on a hard disk drive.]
en: partition
son: žemna

en: channel (hardware)
son: fanši (goyjinay šenda)

en: UPS
son: UPS (faaba sahãbata)

en: sans serif
son: šigira šerrante

en: optimized
son: šifante

en: monochrome
son: noonefoo

en: mixer
son: kaašimkaw

en: hand-held
son: kabe-dii (kanbe-dii)

en: cryptography
son: tugandiyan

en: sharpness
son: yantantaray

en: soften
son: baanandi

[ctx: Offer an opinion about quality or value.]
en: rate
son: hĩise

en: webcam
son: tataaru biizaakaw

en: peer
son: cere

en: fade in
son: bii zollandi

en: fade out
son: bii yobu

en: tips and tricks
son: kargayan yaamar (carmay yaamar)

en: camcorder
son: filimzaahaya

en: USB Stick, Memory Stick
son: USB bundu (lakkal bundu)

en: bot
son: boŋgoyandi jinay

en: printer-friendly
son: karyan faala

en: about
son: misoo ra

en: accessing
son: goo ma duwandi

en: acute
son: šenba

en: all
son: kul

en: allow pop-ups from this site
son: nungoo woo cebe-yaamarey noo fondo

en: alt
son: alt/bere kufal

en: ampersand
son: ndašilbay

en: anonymity
son: maajaŋay

en: artificial intelligence / AI
son: maršin lakkal /AI

en: assigned
son: damante

en: at
son: ga

en: author
son: hantumkaw

en: autocomplete
son: boŋtimmandi

en: autocorrect
son: ||  bold_italic_  ||  italic

en: back button
son: banda butoŋ

en: background color
son: bandafaari noone

en: backslash
son: banda žeeri-šiira

en: baud
son: bisandi-cahãri

en: beta
son: šiiyan dumi

en: binary
son: cere-hinka

en: blocked
son: gagayante

en: bounced
son: willante

en: bulleted list
son: tonbi warga maaboŋ

en: call out
son: taray-ciyari

en: capture
son: zaa

en: CD / compact disk
son: CD / lefe koma

en: chat group
son: faakaray kuray

en: check for
son: guna ne

en: chime
son: guuru-hẽeni

en: finder
son: ceecikoy

en: cipher
son: hawari-harfu

en: colon
son: tonbi hinka

en: color resolution
son: noone sahã

en: column span
son: soofu gande

en: com port
son: karfu-moo

en: configuration file
son: hanseyan tuku

en: connection failure
son: ciyari hasaraw

en: corrupted
son: laybante

en: country code
son: laama lanba

en: credentials
son: alhakiikandiyan tammaasa

en: cross-posting
son: marga-sanbayan

en: cross-post
son: marga-sanbaray

en: customized
son: boŋse hanseyante

en: decision
son: kayandiyan

en: dedicated
son: goyyan-se

en: default value
son: tilasu hinna

en: del / delete key
son: tuusu kufal

en: deleting
son: tuusandi

en: device manager
son: jinay juwalkaw

en: diagnostics
son: malal korosiyan

en: dial out
son: cee taray

en: dial tone
son: ciyari hẽeni

en: dial-up
son: ceeyan

en: digital camera
son: hinna biizaakaw

en: displayed
son: cebante

en: down
son: ganda (cire)

en: drag and drop
son: cendi ka dam

en: embedded
son: damgamante

en: enhance
son: tonton (sahã, booriyan)

en: enhanced
son: tontonante (sahã, booriyan)

en: false
son: taari

en: FTP / file transfer protocol
son: FTP / tuku berandi nahaw

en: flow control
son: dandiyan juwal

en: forward slash
son: jine žeeri šiirante

en: free
son: forba

en: full screen mode
son: dijikul alhaali

en: glossary
son: maanawey

en: grant permission
son: bisari duɲeyan

en: greater than
son: beeri nda

en: hard drive
son: dirandikaw sahãnte

en: hint
son: yaamar guma

en: info
son: alhabar (yaamar)

en: input box
son: damhaya bata

en: integrated
son: margante (goy margari)

en: invite
son: cee

en: justified
son: tenjante (tenjandante)

en: keep track
son: ceebandu hawgay

en: last modified
son: barmay cee kora

en: last visited
son: gunandi kora

en: locale
son: šenni nungu

en: log file
son: hantum tuku file

en: mean
son: maana ti / manti

en: member
son: konda-ize

en: menu bar
son: šilbayboŋ žeeri

en: microphone
son: mikro

en: mirror
son: alhakiika berandi

en: mirror
son: berandiri / berandi

en: mismatch
son: cerehooyan

en: moderated
son: hawgante

en: multiple recipients
son: duukaw booboyaŋ

en: newsletter
son: alhabar bataga

en: none
son: baffoo

en: open source
son: aššil feerante

en: operator
son: goyandikaw

en: page orientation
son: moo honnandiyan

en: pick
son: suuba (zaa)

en: plug-in
son: sukari

en: plug in
son: sukayan

en: pointer
son: cebeyan-bii

[ctx: Direct attention or requests toward a particular location.]
en: point
son: nungu cebe

[ctx: A location or place.]
en: point
son: nungu cebe

en: pop-up
son:  biiboŋ bata

en: pop up
son: biiboŋ bata feeri

en: print job
son: kar goy

en: processing
son: goo ma goy

en: public domain software
son: baytal laama goyjinay

en: retype
son: hantum taaga

en: security warning
son: saajaw yaamar

en: separator
son: fayari

en: service
son: goy (gomni)

en: set as
son: kayandi sanda

[ctx: Configuration option for a program or device.]
en: setting
son: kayandiyan (suubari fasal)

en: sign out
son: fatta

en: single click
son: naagu cee foo

en: slash
son: žeeri šiirante

en: sort criteria
son: fay dalil

en: spell-checker
son: tenjandikaw (boŋhantumkaw)

en: square bracket
son: kaare holgu

en: subject line
son: dalil žeeri

en: suffix
son: bankanji

en: tab / tab key
son: nor loku / nor kufal

en: terminate
son: benandi

[ctx: Anything written using words and/or letters, numbers, and symbols.]
en: text
son: kalimaɲaa kuru

en: timeout / time out
son: waati benandiyan

en: time remaining
son: waati cindi

en: transferable
son: berandiri-se

en: true
son: cimi (cum, cum)

en: workspace
son: goydoo

en: write
son: hantum

en: WWW / World Wide Web
son: anduɲɲaa tataaruhugu

en: aborted
son: munante

en: aborting
son: munandiyan

en: accept all
son: yadda ... kul ga

en: accepted
son: a yaddandi

en: access denied
son: huraa wanjandi

en: access permissions
son: huruyan fondawey

en: accessed
son: hurandi ka ben

en: account information
son: kontu alhabar

en: account name
son: kontu maa

en: account settings
son: kontu hanseyaney

en: activated
son: dirante

en: activating
son: goo ma dirandi

en: activation
son: dirandiyan

en: active document
son: takadda goyante

en: active link
son: dobu goyante

en: add new
son: itaaga tonton

en: added
son: tontonandi

en: adding
son: goo ma tonton

en: additional
son: tontonante

en: administrative
son: juwalhaya

en: advanced options
son: jinehere fondawey

en: advanced settings
son: jinehere hanseyaney

en: Africa
son: Afiriki kaw

en: African
son: Afiriki

en: age
son: jiirihinna

en: ago
son: a ga too

en: aligned
son: tenjante

en: allowed
son: duu fondo

en: alphabet
son: abaca

en: alt key
son: alt kufal

en: always ask
son: hãa waati kul

en: always on top
son: waati kul a ma bara beene

en: and/or
son: nda/wala

en: animated
son: ɲootante

en: anonymously
son: bila nda maa

[ctx: A response.]
en: answer
son: zaabi

en: any key
son: kufal kul

en: appears in
son: bangay ra

en: appended
son: dejante

en: applicable
son: kanandi-se (ga hima nda)

en: applied
son: kanante

en: appointment
son: handamyan

en: approved
son: yaddante

en: approximately
son: manante (sawa nda, a ši mooru)

en: April
son: awiril

en: Arabic
son: laaraw /laarabu (šenni, boro / jama, šigira, ganda, konday)

en: array
son: kanandiyan

en: art
son: kanbateeri

en: artist
son: kabeteerikoy

en: artwork
son: kabeteegoy

en: Asian language support
son: Azi šenni gaahaya

en: Asian text
son: Azi kalimaɲaa zuu

en: aspect ratio
son: alhaali filla

en: assist
son: gaa

en: assistance
son: gaayan

en: assistant
son: gaakašine

en: association
son: konday

en: attempted
son: ceecante

en: attempting
son: ceeciyan

en: attention
son: hawgay

en: audio player
son: jinde henandikaw

en: August
son: ut

en: authenticated
son: lasal-tabatandante

en: authority
son: hini

en: autodetect
son: boŋmaate

en: autofill
son: boŋtoonandi

en: autofit
son: boŋsawandi

en: automatic update
son: boŋtaagandi

en: automatically
son: boŋše

en: avoid
son: mulay

en: aware
son: ga bay

en: back end
son: banda benari

en: background image
son: bandafaari bii

en: backspace
son: foobanda

en: backup copy
son: banda-gaadu berandi

en: ban
son: barray

en: banned
son: barrante

en: basic
son: faala

en: batch
son: margante

en: battery
son: baatiri

en: beginning
son: šintinyan

en: begins with
son: ga šintin nda

en: belonging
son:  ga marga nda

en: beneath
son: cire

en: bigger
son: beeri nda

en: birthday
son: hayhan

en: black
son: bibi

en: blend
son: kaašim

en: blinking
son: momitiyan

en: blocking
son: gagayandi

en: blue
son: bula

en: bookmarked
son: doo-šilbante

en: brand
son: haŋakaari

en: bright
son: gaayante

en: bring
son: kate

en: brown
son: kangawhari

en: brush
son: caraykalam

en: buddy
son: hangašine

en: buffer size
son: furgame adadu

en: bug report
son: laybu bayrandiyan

en: bulleted
son: tonbi šintinante

en: burning
son: tonandi

en: busy
son: goo goy ra

en: cached
son: batu-jisante

en: calculated
son: kabante

en: calculating
son: kabuyan

en: calling
son: ciyayan

en: cancelled
son: naŋante

en: cancelling
son: naŋandi

en: canvas
son: korfur-doo

en: capable
son: hin

en: capital
son: harfu beeri

en: capitalization
son: harfu beerandiyan

en: captured
son: zaandi

en: caution
son: hawgayyan

en: centered
son: gam-hurante

en: changing
son: barmandi

en: chapter
son: dunbu (citaabu ferši)

en: character encoding
son: harfu hawyan

en: character spacing
son: harfu hibiyan

en: character style
son: harfu fasal

en: checkmark / check mark
son: guna taamansa

en: check now
son: guna sohõda

en: check spelling
son: hantum tenjandi

en: checked
son: gunante

en: checking
son: goo ma guna

en: choosing
son: goo ma suuba

en: chosen
son: suubante

en: circle
son: windira

en: circular
son: windirante

en: city
son: gallu

en: cleared
son: koonante

en: click and drag
son: naagu ka nor

en: click in
son: naagu gam ra

en: click outside
son: naagu tarayhere

en: click to open
son: naagu ka feeri

en: closed
son: daabante

en: closing
son: daabuyan

en: coding
son: ašariya hantumyan

en: color picker
son: noone suubakaw

en: color selection
son: noone suubari

en: colored
son: noonante

[ctx: A written statement or explanation.]
en: comment
son: daara

en: commonly used
son: hankul teeri

en: communicate
son: toonandi

en: communicating
son: goo ma toonandi

en: company
son: konpaɲe

en: compiled
son: ɲaamante

en: composed
son: hantumante (fasalante, teeyante)

en: compound
son: margari

en: compressed
son: kankamante

en: conference
son: margaw (batu)

en: configurable
son: hanseyan-se

en: configured
son: hansante

en: configuring
son: goo ma hanse

en: confirmed
son: cimante

en: connected
son: ciyari timme

en: connecting
son: goo ma ciya

en: connection refused
son: ciyari wanjante

en: connection timed out
son: ciyari waati ben

en: consult
son: šaawar

en: contact information
son: šenni alhabar

en: contain
son: goo nda

en: contained in
son: goo ... ra

en: content type
son: gundekuna dumi

en: continued
son: teeyandi koyne

en: continuous
son: ši-kay

en: continuously
son: ši-kay taka

en: contour
son: wangari

en: contribution
son: kanbuzaamay

en: conversation
son: daara

en: converted
son: barmante

en: converting
son: barmayan

en: correction
son: boriyandiyan (hennandiyan)

en: cost
son: hay

en: country
son: laama

en: created
son: teeyante

en: creator
son: teekaw (goykaw)

en: credit
son: saabu (alhaku)

en: curved
son: kuubante

en: customer
son: daykaw

en: daily
son: zaari (haya)

en: dark
son: kubay

en: darken
son: kubandi

en: dashed
son: žeeri dunbu

en: data entry
son: bayrayhaya damri

en: data source
son: bayrayhaya aššil

en: day
son: zaari

en: December
son: deesanbur

en: decimal place
son: iwoy-kur doo

en: decline
son: wanji

en: default setting
son: tilasu kayandiyan

en: defined
son: bayrante

en: deleted
son: tuusante

en: delivered
son: kanbarante

en: desaturate
son: (noone) faaru

en: describe
son: šilbay

en: details about
son: šilbayhaya ... ga

en: detected
son: honnante

en: diagonal
son: diikarfu

en: dialogue / dialog
son: willandi

en: diameter
son: game karfu

en: dictionary
son: kamasu

en: digest
son: surkumandi

en: digitally
son: hinna-bande taka

en: disabling
son: kayandiyan (goo ma kayandi)

en: discarded
son: furante

en: disconnected
son: ciyari-dunbante

en: distortion
son: golbandiyan

en: distributed
son: fersante

en: divide
son: žemni

en: divided
son: žemnante

en: division
son: žemnayan

en: domain name
son: laamaa maa

en: DPI  / dots per inch
son: DPI / tonbi kabu

en: down arrow
son: ganda haŋaw

en: downloaded
son: zunbante

en: downloading
son: goo ma zumandi

en: drawing
son: žeeriyan

en: drawn
son: žeerante

en: drop shadow
son: ganda biyya

en: drop-down
son: zuu zunbante

en: dropped
son: dunbu

en: dropping
son: dunbuyan

en: due
son: a too nga mee

en: e.g.
son: sanda

en: each
son: affoo kul

en: earlier
son: se jine

en: easier
son: faala nda

en: east
son: dandi

en: edge
son: jese

en: editable
son: hinka-fasal

en: edited
son: fasalante

en: editing
son: fasalyan

en: ellipse
son: windirayobante

en: elliptical
son: windirayobante taka

en: enabling
son: tunandiyan

en: encoded
son: harfu-hawante

en: end date
son: benandi han

en: endnote
son: benandi filla

en: enough
son: wasa

en: entered
son: damante (hantum)

en: envelope
son: kawta

en: error message
son: firka alhabar

en: error occured
son: firka bara

en: error report
son: firka bayrandiyan

en: escape key / esc
son: sar kufal / esc

en: estimate
son: himandi

en: estimated
son: himante (sawandiyan)

en: Europe
son: Eropu

en: European
son: Eropu (alhaali)

en: exact
son: hakiika

en: example
son: himakašine

en: exceed
son: hoo (beeriyan)

en: exceeded
son: howante

en: exchange
son: barmay (bere, tolme)

en: exclamation mark / exclamation point
son: šifa maasa / šifa tonbi

en: exclude
son: gagay (gaabu taray)

en: exiting
son: fattayan

en: expect
son: naata

en: expecting
son: naatayan

en: experienced
son: dii

en: explain
son: fahamandi

en: explanation
son: fahamandiyan

en: explorer
son: guna-gunakaw

en: export as
son: fattandi sanda

en: exposure
son: bii-gaay

en: extended
son: cendante

en: failed
son: kayante (goy hasarawante)

en: fallback
son: willifondo

en: family
son: alaayan

en: fan
son: fayniji

en: fast
son: cahãnte

en: faster
son: cahã nda

en: fax
son: faksu

en: February
son: feewiriye

en: female
son: woy (jinay fun)

en: fetching
son: goo ma ceeci

en: fewer
son: kacca nda

en: file extension
son: tuku dobu

en: file format
son: tuku takari

en: file size
son: tuku adadu

en: filetype
son: tukudumi

en: final
son: benante (timmante)

en: finding
son: goo ma ceeci

en: finger
son: fuuni

en: finished
son: ben

en: fixed-width font
son: gandedam šigira

en: flow
son: dandiyan

en: focused
son: manante

en: forbidden
son: ganjante

en: foreign
son: cee-waani

en: formatting
son: fasalyan

en: forwarded
son: bisante

en: found
son: duwante

en: French
son: faranse

en: frequently
son: filla-taka

en: Friday
son: alzuma

en: friend
son: cere (faaji kaakaw)

en: front
son: jinehere

en: full name
son: maa timmante

en: functionality
son: goy sahã

en: generating
son: goo ma kaataray

en: go to
son: koy ... do

en: grammar
son: nahaw (šenni)

en: GUI / graphical user interface
son: GUI/bii goykaw diifeddi

en: gray
son: boosu-boosu

en: green
son: firži

en: hand
son: kabe (kanbe)

en: headline
son: beene-dunbumaa

en: higher
son: goo beene nda

en: highlighted
son: šilbante (cebante)

en: his/her
son: nga

en: hit
son: karari

en: horizontal
son: kanante

en: hour
son: guuru

en: hyphen
son: gamžeeri (tammaasa)

en: ID / identification
son: ID/boŋtamaasayan

en: identity theft
son: boŋtammasa zayyan

en: ignoring
son: murayyan

en: illegal
son: šii alhukum ra

en: imported
son: cendante

en: importing
son: goo ma cendi

en: improve
son: boryandi

en: incomplete
son: ši timme

en: incorrect
son: leybante

en: individual
son: borofoo

en: inserted
son: dam-gamante

en: installation
son: sinjiyan

en: installed
son: sinjante

en: installing
son: goo ma sinja

en: intermediate
son: game

en: international
son: laamawey-game

en: internet connection
son: interneti ciyari

en: interpret
son: bere (mandikaw)

en: intersection
son: kubaydoo

en: interval
son: hinka-game

en: introduction
son: sintin filla (šintin filla)

en: inverted
son: mooberante

en: invitation
son: ceeyan

[ctx: Publish or distribute.]
en: issue
son: wallafi (kaataray)

en: issued
son: wallafante (kaatarante)

en: issuer
son: wallafikaw (kaataraykaw)

en: January
son: žanwiye

en: July
son: žuyye

en: June
son: žuweŋ

en: justification
son: tejandiyan

en: key in
son: hantum a ra

en: keypad
son: kufalɲaa

en: kill
son: wii (kayandi)

en: knowledge
son: bayray

en: language settings
son: šenni hanseyaney

en: language support
son: šenni gaakasinay (cerekanbeyan)

en: larger
son: hay nda

en: largest
son: ikul hayante

en: Latin
son: laateŋ

en: learn
son: caw (bayray marga)

en: leave
son: naŋ (koy)

en: leaving
son: goo ma naŋ (naŋyan)

en: left
son: (kanbe) wowa

en: left arrow
son: biraw wowa

en: left click
son: wow-naagu

en: left-to-right
son: wow-ka koy guma here

en: legal
son: alhukum bande

en: lens
son: moo-kawta

en: level
son: dimma (adadu)

en: license agreement
son: duɲe waafakay

en: licensed
son: waafakay-boŋ

en: limited
son: kalante

en: linear
son: žeeri bande

en: linked
son: dobante (hawante)

en: listed
son: maa-hantumante (maašeedante)

en: listen
son: haŋajer

en: listener
son: haŋajerkaw

[ctx: Arranging in a sequence.]
en: listing
son: jinay-maašeede

en: list all
son: maaɲey kul dam

en: live
son: sohõda

en: loaded
son: zumante

en: loading
son: goo ma zumandi

en: located in
son: doo ra

en: lock
son: kufal

en: logged
son: Ceebanda hantumandi

en: logged in
son: hurante

en: logging
son: goo ma ceebandu hantum

en: logging in
son: goo ma huru

en: long description
son: šilbay kuku

en: lost connection
son: ciyari dunbu

en: lower
son: se ganda

en: lowest
son: kul se ganda

en: magnification
son: beerandiyan

en: male
son: aru

en: malformed
son: hantum-leybante

en: mandatory
son: waažibi

en: manipulate
son: dirandi

en: mapped
son: dawsifante

en: mapping
son: dawsifayan

en: March
son: marsi

en: marked
son: šilbante

en: matched
son: himante / sawante / tenjante

en: math
son: kabu

en: maximized
son: bebbeerante

en: meaning
son: maana

en: measure
son: adadu

en: measurement
son: neeširi

en: mechanism
son: goyyan-mise

en: media player
son: heenandikaw (heenandihaya)

en: medium
son: gam-azzaati

en: meeting
son: margaw

en: merged
son: margante

en: merging
son: goo ma marga

en: messenger
son: diyaw

en: metadata
son: boŋ bayhaya

en: meter
son: meetar

en: migrate
son: ganandi (bere)

en: mile
son: mayli

en: millisecond
son: milisegondu

en: minor
son: zanka

en: minus
son: kaŋ hun

en: miscellaneous
son: kaašimi

en: missing
son: ši duwante

en: misspelled
son: firka-hantumante

en: mistake
son: firka

en: mix
son: kaašim

en: mobile
son: kanbe (kanbehaya)

en: mobile phone
son: kanbe talfon

en: modification
son: barmayan

en: modified
son: barmayante

en: moment
son: waati duura

en: Monday
son: atinni (atinnoo)

en: monitored
son: hawgaynte

en: monitoring
son: goo ma kur

en: month
son: handu

en: mount
son: dobu (jinay)

en: mounted
son: dobante

en: mouse over
son: ncaŋ ka cebe

en: moved
son: ganante

en: movie
son: filim

en: moving
son: goo ma gana

en: multi
son: booboyaŋ

en: multiply
son: taabu

en: music
son: miiziki

en: music player
son: miiziki heenandikaw

en: mute
son: jinde daabu

en: muted
son: jinde daabante

en: namespace
son: maa-nungu

en: narrow
son: kankamante

en: nearest
son: ikul manante

en: negative
son: jaŋay (yaada cire)

en: network administrator
son: sankay juwalkaw

en: network connection
son: sankaw ciyari

en: noise
son: ɲooje

en: non-printing character
son: ši-hantum harfu

en: north
son: hawsa

en: not
son: ši

en: not available
son: ši duwandi

en: not changed
son: mana barmay

en: not configured
son: mana hanseyandi

en: not connected
son: mana dobu

en: not correct
son: ši šerre

en: not created
son: mana tee

en: not defined
son: mana bayrandi

en: not displayed
son: mana cebandi

en: not enabled
son: mana faalandi (ši hin)

en: not encrypted
son: mana tugandi

en: not enough space
son: dogoo ši wasa

en: not installed
son: mana sinjandi

en: not loaded
son: mana zunbu

en: not logged in
son: mana huru

en: not ready
son: mana soolu

en: not recognized
son: mana bayrandi

en: not sent
son: mana sanbandi

en: not set
son: mana hanseyandi

en: not shown
son: mana cebandi

en: specified
son: tabatante (alhakiika)

en: not supported
son: ši goy nda (ši nda goyjinay)

en: not valid
son: ši tee (alhukum hookaw)

en: not visible
son: ši diyandi

en: November
son: noowanbur

en: numbered
son: hinnante

en: numeric
son: hinna alhaali

en: occur
son: tee

en: occurred
son: teeyante

en: October
son: oktoobur

en: odd
son: joholante

en: off
son: ši goy ra

en: office
son: goydoo (goyhugu)

en: opened
son: feerante

en: opening
son: ga feeri

en: operate
son: goyandi (tunandi)

en: operating
son: goo ma goyandi

en: opposite
son: bandafur

en: optimal
son: šifa-mee (bešere)

en: orange
son: konkoma

en: organized
son: hansante (tenjante)

en: origin
son: aššil (šintin, alaayan))

en: out
son: ši cindi

en: out of memory
son: doo ši lakkaloo ra

en: out of range
son: ši too r'a

en: oval
son: gunguli (guuri)

en: pager
son: alhabar duukaw

en: pane
son: zanfun-ize

en: paper
son: kaddasu (tiira)

en: paper size
son: kaddasu alkadar:

en: parser
son: fesu-feršikaw

en: parsing
son: fesu-feršiyan

en: partial
son: dunbu

en: participant
son: cereteekaw

en: per
son: affoo kul (se)

en: percent
son: zangu ra

en: perform
son: tee

en: performance
son: teeyan

en: performed
son: tee ka ben

en: performing
son: ga tee

en: permanently
son: duumante taka

en: permit
son: duɲe

en: permitted
son: duɲante

en: phishing
son: zanba furari

en: phone
son: talfon (šešeri)

en: photo
son: bii (foto)

en: phrase
son: kalimaɲaa

en: picker
son: suubakaw

en: piece
son: cebsu (feraw, kayri, noogu, cinari-ize)

en: ping
son: alhabar cahãnte hãa

en: pink
son: talhannaboosu

en: plane
son: gangani

en: platform
son: goydaari

en: player
son: heenandikaw

en: playing
son: ga heenandi

en: playlist
son: heenandi maašeeda

en: please
son: alhaa naŋ

en: plus sign
son: tonton tammaasa

en: policy
son: alhukum (marga alaada)

en: popular
son: jamaa-se (jamaa)

en: PDF / Portable Document Format
son: PDF / kanbari takadda fasalante

en: portion
son: žemnari

en: portrait
son: gande bii

en: positioned
son: goo doo ra

en: positive
son: bisa yaada

en: posting
son: hantum-jišiyan

en: preceding
son: bisante

en: predefined
son: jine bayrante

en: pressed
son: naagante

en: pressure
son: naagari

en: price
son: hay

en: print layout
son: kar fasalyan

en: printout
son: kar fattari

en: printable
son: hinka-karandi

en: printed
son: karante

en: printing
son: goo ma karandi

en: problem
son: šenday

en: proportional
son: hangande

en: proxy settings
son: tokore alhaaley

en: purchase
son: day

en: purple
son: boy

en: quarter
son: itaacante

en: question
son: hãayan

en: queued
son: šettante

en: quick
son: cahãnte

en: quitting
son: goo ma fatta

en: quotation mark
son: hãayan tammaasa

en: radio
son: arajo

en: rank
son: doo (kaydoo, gorodoo)

en: rating
son: hĩisari

en: reader
son: hantumkaw (jinay)

en: reading
son: goo ma hantum

en: real name
son: maa cimi

en: really
son: cimi

en: rearrange
son: hanse koyne

en: recalculate
son: kabu taaga

en: received
son: duwante

en: receiver
son: duukaw (goyjinay)

en: receiving
son: goo ma duu

en: recent
son: taagante (korkorante)

en: recently
son: taaga taka

en: recommended
son: yaamarante (honnandiyante)

en: recorded
son: jisante (gaabunte)

en: recorder
son: jišikaw

en: recording
son: jišiyan (goo ma jiši)

en: rectangle
son: muulubii

en: rectangular
son: muulubii taka

en: red
son: ciray

en: redirected
son: taaga bisante

en: redirecting
son: goo ma bisandi taaga

en: reduced
son: žebante

en: refer
son: felle (haw, korbay)

en: referred
son: fellante

en: referring
son: ga fellandi

en: refreshed
son: taagante (zumandi)

en: refreshing
son: goo ma taagandi (goo ma zumandi taaga)

en: refused
son: wanjante

en: refusing
son: ga wanji

en: region
son: ganda (laama)

en: registered
son: maa-hantumante

en: registering
son: goo ma maa-hantum

en: rejected
son: mana yadda

en: related
son: himante

en: relationship
son: cetekašinay

[ctx: Make available to the public.]
en: release
son: kaataray

en: released
son: kaatarayante (wallafante)

en: relevant
son: ga hima nda

en: reloaded
son: damante taaga

en: reloading
son: goo ma dam taaga

en: remain
son: cindi

en: remark
son: šenni-ize

en: remember
son: hongu

en: remotely
son: nda mooray

en: removed
son: hunante

en: rendering
son: bii williyan

en: reorder
son: kanandi taaga

en: repeating
son: goo ma filla

en: replaced
son: berante (barmante)

[ctx: Produce written output, results, or findings of a process or investigation.]
en: report
son: bayrandi (bayrandiyan)

en: reporting
son: goo ma bayrandi

en: reposition
son: doo bere

en: requesting
son: wiriyan

en: required
son: ga waažibi

en: research
son: ceeci gumo

en: resend
son: sanba taaga

en: reserved
son: jisante (lanbante, hawgayante)

en: responding
son: goo ma tuuru

en: restarted
son: tunante taaga

en: restarting
son: goo ma tun taaga (goo ma tunandi taaga)

en: restored
son: kaŋ bere taka jinaa ga

en: retain
son: gaabu (mayray wala goy ra)

en: returned
son: willante

en: reveal
son: bangandi

en: reversed
son: jine berante

en: right arrow
son: biraw guma

en: right
son: guma

en: right click
son: iguma naagu

en: right now
son: sohõda

en: rights
son: alhakey (sabbey)

en: right-to-left
son: guma ka to iwowa doo

en: ringtone
son: talfon heeni

en: rock
son: žinji

en: role
son: alfayda

en: rotated
son: kuubi-kuubante

en: rotating
son: goo ma kuubi-kuubi

en: round
son: kuubiri

en: rounded
son: kuubante

en: rounded rectangle
son: muuluubii kuubante

en: routing
son: fondo zaayan

en: running
son: goo ma tun

en: safe mode
son: saajaw alhaali

en: Saturday
son: ašuuto (ašibti)

en: saved
son: gaabunte

en: saving
son: gaabandi

en: scam
son: darga

en: scanning
son: bii-zaayan

en: scenario
son: teeri-fasal

en: scene
son: gam (teeyan ganda)

en: score
son: banaw (maaceri, maaca)

en: search results
son: ceeci duurawey

en: search term
son: ceeci kalima

en: searchable
son: ceeci-se

en: searched
son: ceecante

en: searching
son: ceeciyan

en: secret
son: gundu

en: selectable
son: suuba-se

en: selected
son: suubante

en: selecting
son: suubandi

en: sending
son: sanbandi

en: sensitivity
son: maateyan

en: sent
son: sanbante (bisante)

en: sentence
son: kalimaɲaa zuu

en: separate
son: fay (ferši)

en: September
son: sektanbur

en: sequence
son: šetteteyan

en: sequential
son: šettete

en: serve
son: ferši

en: shared
son: žemnante

en: short
son: duura

en: shorter
son: duura nda

en: shown
son: cebante

en: shuffle
son: birji

en: shut
son: wii (daabu)

en: shutting
son: wiiyan (daabuyan)

en: shutting down
son: wiiyan (maršin)

en: signed
son: mayray-šilbante

en: signer
son: šilbay-maykaw

en: silence
son: dangayyan

en: simple
son: faalante

en: simplified
son: ifaalante

en: simulated
son: himari-cebeyan-se

en: simultaneous
son: waatifolloku (waati foo ra)

en: single
son: ceefolloku

en: single quote
son: filla foo

en: skipped
son: sarante

en: skipping
son: sarandi

en: slice
son: terfu

en: slider
son: tutiji

en: slow
son: cee-yayna

en: slower
son: cewoo yay nda

en: smoothing
son: yuttandi

en: soft
son: jindebaana

en: software update
son: goyjinay taagandiyan

en: solid color
son: noone šenda

en: solution
son: boŋfeeray

en: solve
son: boŋfeeri

en: solving
son: boŋfeeriyan

en: song
son: dooni

en: sorted
son: fayante

en: sorting
son: fayandi

en: sound
son: sawtu

en: source code
son: aššil harfu (aššil aššariya)

en: south
son: gurma

en: space .
son: farru

en: space bar
son: farru damkaw

en: special
son: cerecere

en: special character
son: cerecere harfu

en: specific
son: cerecerante

en: specification
son: tabatandiyan

en: speech
son: šenni (šelaŋyan)

en: spell
son: boŋhantum

en: sphere
son: gunguli

en: spin
son: kuubi

en: splash page / splash screen
son:  moofeeri / feeridiji

en: splitting
son: feceyan

en: spot
son: doo

en: spread
son: hayandi

en: square
son: kaare

en: square root
son: kaare linji

en: stability
son: tabatiyan

en: stable
son: tabatante

en: stage
son: dimma (waati)

en: stamp
son: tanpoŋ

en: stand
son: deegaray (dekebundu)

en: stand-alone
son: hinne ga goy

en: star
son: handaray

en: start date
son: šintin han

en: started
son: šintinante

en: start with
son: šintin nda

en: workstation
son: sahã goydoo

en: sticky
son: duumi (kaani)

en: stopped
son: kayante (bukaw)

en: stopping
son: kayandiyan

en: stored
son: jisante

en: straight
son: šerrante

en: streaming
son: mennandiyan

en: street
son: lolo

en: strength
son: sahã

en: strike
son: tuusu

en: strong
son: warga

en: submitted
son: sanbante

en: submitting
son: sanbandi

en: subscribed
son: maa-hantumante

en: substitute
son: barmay (bere)

en: successful
son: zaamante (kookarikaw)

en: Sunday
son: alhadi

en: super
son: beene (hayante)

en: supported
son: gaakašinante

en: suppress
son: gagay (ganji)

en: surrounding
son: kuubiri (tarayhere)

en: switcher
son: bereji

en: symmetric
son: tenjante

en: sync / synchronize
son: waati dam cerebande

en: synchronized
son: hangante

[ctx: Associate a word or phrase with an item.]
en: tag
son: kanji

en: tagged
son: kanjante

en: talk
son: šelaŋ

en: tan
son: dawciri

en: task
son: goy

en: technology
son: dabaribayray

en: telephone
son: talfon

en: telephone number
son: talfon lanba

en: tempo
son: cahãri (jinde)

en: temporarily
son: waati kayna/kayna

en: terminated
son: benante

en: testing
son: šiiyan

[ctx: Send a brief written message from one device to another.]
en: text
son: kalimaɲaa kuru

en: thick
son: warga (tiŋ)

en: thickness
son: wargari

en: thousand
son: ženber

en: tilde
son: delbu maasa

en: tilt
son: hehenbe

en: timed out
son: waatoo ben

en: timestamp
son: waati tammaasa

en: timing
son: waati diiyan

en: today
son: hõ

en: tone
son: ceeyan hẽeni

en: top-level
son: jinehere

en: total
son: dimma

en: trademark
son: teekaw tammaasa

en: transferred
son: berandi ka ben

en: transferring
son: bere

en: translate
son: berandi

en: translated
son: berante

en: translation
son: berandiyan

en: translator
son: berandikaw

en: triangle
son: kanjehinza

en: truncated
son: dunbante

en: try again
son: šii koyne (ceeci koyne)

[ctx: Characters used to print or display text or data.]
en: type
son: maršin hantum

en: typing
son: goo ma hantum

en: unable
son: ši hin

en: unacceptable
son: ši kubay

en: unauthorized
son: ši alhukum ra

en: uncompressed
son: taa-feerante

en: undefined
son: šibayrante

en: underlined
son: cire-žeerante

en: unencrypted
son: mana kufalandi

en: unexpectedly
son: šihongandi

en: Unicode
son: Unicode (adduɲɲaa-kul šigira)

en: uninstalling
son: doguyan

en: unique
son: affoo (folloku)

en: universal
son: aduɲɲaa-kul (waati-kul)

en: unlimited
son: bila-nda-mee

en: unlock
son: feeri (kufal feeri)

en: unlocked
son: feerante

en: unprotect
son: jejebu kaa

en: unrecognized
son: mana bayrante (manti bayrante)

en: unsafe
son: ši nda naanay

en: unsaved
son: manti gaabunte (mana gaabundi)

en: unselect
son: naŋ

en: unsigned
son: mana žeeri

en: unsorted
son: mana fayandi

en: unsuccessful
son: mana boori (mana goy ka boori)

en: untitled
son: bila-nda-maa

en: untrusted
son: ši-naanay

en: unused
son: ši goyandi

en: up
son: beene

en: up arrow
son: beene biraw

en: up-to-date
son: taagante (barmante)

en: updated
son: taagante (tuku, jinay)

en: updating
son: goo ma taagandi

en: upgrading
son: taagandiyan

en: uploaded
son: zijante

en: uploading
son: zijandiyan

en: upper
son: beenehere

en: usable
son: goyante

en: use
son: goyandi

en: used
son: goy ra

en: user profile
son: goykaw alhal

en: using
son: goy nda

en: valid until
son: boori hala

en: vector graphics
son: kuubi-žeeri-biiteeyan

en: vendor
son: neerekaw

en: verification
son: korošiyan (tabatandiyan)

en: verified
son: korosante

en: verifying
son: korošiyan

en: vertically
son: kayante-taka

en: viewed
son: diyante

en: viewing
son: gunayan

en: visible
son: moo-ra

en: visit
son: diray

en: visited
son: dirante

en: voice
son: jinde

en: wait
son: batu

en: waiting
son: goo ma batu

en: want
son: baa

en: warranty
son: allaahidu (naanaydiiyan, gaaranti)

en: watched
son: hawgante (kurante)

en: watching
son: hawgayyan (kuryan)

en: weather
son: alwaati

en: Wednesday
son: alarba

en: week
son: jirbiyye

en: weekday
son: goyzaari

en: weight
son: tiŋay

en: welcome
son: kubayni

en: west
son: dangay

en: scroll wheel
son: cendi kanje

en: when
son: waati kaŋ (nda)

en: whenever
son: waati kul

en: where
son: nungu kaŋ (ga)

en: white
son: kaaray

en: whitespace
son: gam kaaray

en: whole
son: timmante

en: wiki
son: wiki (baytal tiirahugu)

en: wildcard
son: bida katta (koyra saaru)

en: wireless
son: hewbande (šešerijanay, bila-nda-šešeri)

en: with
son: bande

en: within
son: ra (gunde ra)

en: without
son: bila nda

en: word
son: kalima

en: writable
son: hin-ka-hantum

en: writer
son: hantumkaw

en: writing
son: hantumandi

en: wrong
son: šiirante

en: yellow
son: woole

en: yesterday
son: bi

en: zero
son: yaada

en: zip
son: kankam

en: zoomed
son: azzaati berante (bebbeerante / kaccante)

en: zooming
son: azzaati barmayyan (bebbeerandiyan / kaccandiyan)

en: Thursday
son: alhamiisa

en: Tuesday
son: atalaata

en: May
son: me

[ctx: Respond.]
en: answer
son: zaabi

en: all caps
son: ikul harfu beeri

en: caps lock
son: harfubeeri kufal

en: malware
son: hasaraw-goyjinay

[ctx: A function to display a document, page, film, etc. before it is produced in its final form.]
en: preview
son: moo-fur

en: horizontally
son: kanante taka

en: headphones
son: haŋajerhaya

en: CSS / cascading style sheets
son: CSS / kaŋandi alhaali tiira

en: projector
son: bii-cebekaw

en: cyberspace
son: tataaru huguɲaa

en: short description
son: šilbay duura

en: minus sign
son: kaayan taamansa

en: subscript
son: gandažeeri (gandahantum)

en: markup
son: kalimaɲaa kunahaw

en: counterclockwise
son: montorsana bandafur

en: cut and paste
son: dunbu ka dobu

en: keyboard shortcut
son: walha dunbandiyan

[ctx: Write a statement or explanation.]
en: comment
son: daara

en: conference call
son: margaw ciyari

[ctx: Establish a communication link.]
en: connect
son: ciya

en: control key /  Ctrl
son: dabari kufal / Ctrl

en: touchpad
son: žiira walha

en: touchscreen
son: maate-diji

en: multi-touch
son: iboobo-naagu

en: read/write
son: caw-hantum

en: near
son: man

en: easy
son: faala

en: newsfeed
son: alhabar damyan

en: flash drive
son: tukukanbari

[ctx: Restrict within a particular boundary.]
en: limit
son: kali

en: try
son: šii (ceeci, wiri)

en: even
son: kaŋante

[ctx: An item to be considered for improvement in a system, such as a bug or feature request.]
en: issue
son: wallafi (kaataray)

en: remind me later
son: ay hongandi kayna

[ctx: An item posted to a sales or informational directory.]
en: listing
son: jinay-maašeede

en: simulation
son: himari-cebeyan

[ctx: A visual representation of an area.]
en: map
son: fondawey cebe / dawsifa tee / katta žeeri

en: double quote
son: filla hinka

[ctx: Conforming to an established norm or requirement.]
en: standard
son: dumi tabatante

[ctx: Put in a location or position.]
en: place
son: doo (nungu)

en: return key
son: willi kufal

[ctx: Text or voice messages exchanged in real time through a computer network.]
en: chat
son: faakaaray

en: num lock
son: hinnakufal

en: GPS / global positioning system
son: GPS / aduɲɲa doošilbay dabariɲaa

en: Edit
son: Fasal

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
son: Fatta

note: File dialog - Places - Right-Click - Remove
en: Remove
son: Kaa

en: Zoom out
son: Moorandi

en: Zoom in
son: Manandi

en: View
son: Gunari

en: Bold
son: Warga

note: Start a new picture
en: New
son: Itaaga

note: Undo last action
en: Undo
son: Taafeeri

note: Redo undone action
en: Redo
son: Tee koyne

en: Cut
son: Dunbu

en: Fit to window
son: Sawa nda zanfun

en: Original size
son: Aššil azzaati

en: Italics
son: Šiira

en: Underline
son: Cire-žeeri

en: Text mode
son: Kalimaɲaa kuru alhaali

en: Image add mode
son: Bii tonton alhaali

en: Drawing mode
son: Bii žeeriyan alhaali

en: Label mode
son: Šilbay alhaali

en: Portable Document Format (PDF)
son: Kanbeyan takadda takari (PDF)

en: Portable Network Graphic (PNG)
son: Kanbeyan sankay bii.taari (PNG)

en: Thought Type
son: Lakkal dumi

en: Edit mode
son: Fasal alhaali

en: _Edit
son: _Fasal

en: _View
son: _Guna

note: Right Click (on empty) -> Delete
en: _Delete
son: _Tuusu

en: All Files
son: Tukey kul

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
son: Sintin

note: Title of font selector (buttons down the right for text tool)
en: Letters
son: Harfey

en: Afrikaans
son: Afirikaŋsi

note: Freehand painting tool
en: Paint
son: Caaray

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
son: Takarey

note: Eraser tool
en: Eraser
son: Tuusuji

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
son: Tanpoŋ

en: Fill
son: Toonandi

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
son: Windirayobante

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
son: Muulubii

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
son: Kanjehinza

en: Rainbow
son: Woyhenney-dobaa

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
son: Windira

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
son: Kaare

note: File dialog - Files - Grid label - Size
en: Size
son: Adadu

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
son: Tuusu

en: Options
son: Suubarey

note: Congratulations #4
en: Good job!
son: Woo ti goy boryo !

en: Numbers
son: Hinnawey

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
son: Goyjinawey

note: Line drawing tool
en: Lines
son: Žeerey

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
son: Bibi!

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
son: Boosu-boosu-bibi !

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
son: Boosu-boosu-kaaray !

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
son: Kaaray !

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
son: Ciray !

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
son: Konkoma !

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
son: Woole !

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
son: Firzi kaaray !

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
son: Wanzata !

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
son: Bula kaaray !

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
son: Bula !

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
son: Dawrayboosu !

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
son: Boy !

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
son: Talhannaboosu !

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
son: Kangawhari !

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
son: Dawciri !

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
son: Alkuda !

note: Congratulations #1
en: Great!
son: Hoyhoy !

note: Congratulations #2
en: Cool!
son: A hansa ka boori !

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
son: Gaabandi !

note: Input Method: Thai mode
en: Thai
son: Tay

note: Pentagone shape tool (5 sides)
en: Pentagon
son: Kanjeguu

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
son: Kaareyobante

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
son: Kanjeyaaha

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
son: Kaare, muulubii no kaŋ ceraw taacaa ga sawa.

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
son: Muulubii goo nda ceraw taaci kaŋ ga sawa ihinka-hinka nda kanje goranta taaci.

en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
son: Windira ti golbu daabanta kaŋ tonbey kul mooruyanoo ka hun gamtonboo ga ga sawa.

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
son: Windirayobante, windira no kaŋ i n'a cendi.

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
son: Kanjehinza, bii no kaŋ goo nda ceraw hinza.

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
son: Kanjeguu, bii no kaŋ goo nda ceraw guu.

en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
son: Sunbii, kaare yobante no kaŋ goo nda ceraw  sawanta taaci, wey kaŋ ga tenji ga ceesi cere se.

en: An octagon has eight equal sides.
son: Kanjeyaaha goo nda ceraw yaaha kaŋ kul ga sawa.

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
son: Noonawey

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
son: Caaraykalamey

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
son: Tuusujey

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
son: Tanpoŋey

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
son: Kayfihaya

note: Open a saved picture buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
son: Feeri

note: Print the current picture
en: Print
son: Kar

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
son: Noone nda caaraykalam suuba k'i ka goy.

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
son: Bii foo suuba k'a daŋ ni biyoo kaŋ n'  n'a tee ra.

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
son: Naagu nee ka žeeri foo sintin. Naŋ zaa n ben.

note: Shape tool instructions
en: Pick a shape. Click to pick the center, drag, then let go when it is the size you want. Move around to rotate it, and click to draw it.
son: Alhaali foo suuba. Naagu ka gamoo zaa, dogoo nda dimmaa suuba. Gaabu k'a naagu nda n g'a kuubi. Ka ben a žeeri.

note: Text tool instructions
en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing.
son: Hantum-ɲaa dumi suuba. Ni žeeroo naagu ka ni hantum-ɲaaŋoo sintin.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
son: Kayfihaya suuba ka biyoo kaŋ n' n'a tee barmay !

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
son: Taafeeri !

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
son: Tee koyne !

note: Eraser tool
en: Eraser!
son: Tuusuji !

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
son: Bii wala noone foo suuba k'a dam bii taagaa ra.

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
son: Feeri...

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
son: Ni biyoo kaŋ n' n'a tee cindi !

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
son: Karyaŋ...

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
son: Kala kayna !

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
son: Butoŋoo naŋ ka žeeroo timmandi.

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
son: Butoŋoo naagu ka biyoo cendi.

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
son: Ncaŋoo naagu k'alhaaloo woo kuubi. Naagu k'a žeeri.

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
son: A boori! Ir ma gaabandi ka biyoo woo tee !

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
son: Nga baa ma fatta wala ?

note: Quit prompt positive response (quit)
en: Yes, I’m done!
son: Ayyo, ay ben !

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
son: Kala, ir ma will'a ga !

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
son: Nda n fatta, ni biyoo ga dere ! Ayyo, a gaabu !

en: Yes, save it!
son: Ayyo, a gaabu !

en: No, don’t bother saving!
son: Kala, ma si a gaabu !

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
son: Ka biyoo gaabu jina ?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
son: Ay si hin ka biyoo woo feeri !

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
son: Tiira kul mana jisandi !

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
son: Biyoo kar sohõ ?

en: Yes, print it!
son: Ayyo, a kar !

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
son: Ni biyoo karandi !

note: We got an error printing
en: Sorry! Your picture could not be printed!
son: Alhaa naŋ ! Ni biyoo mana hin ka karandi !

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
son: N si hin ka karandi sohõ da !

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog
en: Erase this picture?
son: Biyoo woo tuusu ?

en: Yes, erase it!
son: Ayyo, a tuusu !

en: No, don’t erase it!
son: Kala, ma si a tuusu !

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
son: Ma si dirŋa ka ncaŋoo butoŋ wowaa naagu !

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
son: Jindoo daaba.

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
son: Jindoo feera.

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
son: Batu taare...

en: Pick a color.
son: Noone suuba.

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
son: Cebebiyey

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
son: Ayyo

en: No
son: Kala

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
son: Ka biyoo nda ni barmawey kaŋ n' n'i tee zaa ?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
son: Ayyo, ižeenaa barmay !

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
son: Kala, bii taaga no !

en: Choose the picture you want, then click “Open”.
son: Bii foo suuba, ma "Feeri " naagu.

note: Let user choose images: Instructions for Slideshow file dialog (FIXME: Make a #define)
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
son: Biyey kaŋ n ga bag'ey suuba, de ma ''Sintin'' naagu.

en: A drawing program for children.
son: Biiteeyan porogaram zankey se.

en: Drawing program
son: Biiteeyan porogaram

en: Color Shift
son: Noone barmay

en: Click and move the mouse to change the colors in parts of your picture.
son: Naagu ka ncaŋoo nor ka ni biyoo jeroo noonaa barmay.

en: Click to change the colors in your entire picture.
son: Naagu ka biyoo kul noonaa barmay.

en: Blocks
son: Gurunbey

en: Chalk
son: Dooru

en: Drip
son: Loti

en: Click and move the mouse around to make the picture blocky.
son: Naagu, ma ncaŋoo nor ka biyoo bere k'a tee feraw-izeyaŋ.

en: Click and move the mouse around to turn the picture into a chalk drawing.
son: Naagu, ma ncaŋoo nor ka biyoo bere k'a tee dooru-hantum-bii.

en: Click and move the mouse around to make the picture drip.
son: Naagu, ma ncaŋoo nor ka biyoo morro.

en: Blur
son: Kokoorandi

en: Click and move the mouse around to blur the image.
son: Naagu ka ncaŋoo nor ka biyoo kokoorandi.

en: Click to blur the entire image.
son: Naagu ka biyoo kul kokoorandi.

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
son: Feraw-izey

en: Click and move to draw large bricks.
son: Naagu, ma ncaŋoo nor ka feraw beeri biiyaŋ tee.

en: Click and move to draw small bricks.
son: Naagu, ma ncaŋoo nor ka feraw kaccu biiyaŋ  tee.

en: Calligraphy
son: Kalamhantum

en: Click and move the mouse around to draw in calligraphy.
son: Naagu, ma ncaŋoo nor ka kalamhantum biiyaŋ tee.

en: Cartoon
son: Biifeelaga

en: Click and move the mouse around to turn the picture into a cartoon.
son: Naagu, ma ncaŋoo nor ka biyoo bere k'a tee biifeelaga.

en: Confetti
son: Kaddasu buuna

en: Click to throw confetti!
son: Naagu ka kaddasu buuna warra !

en: Distortion
son: Golbandiyan

en: Click and drag the mouse to cause distortion in your picture.
son: Naagu ka ncaŋoo nor ka ni biyoo golbandi.

en: Emboss
son: Wargandi

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
son: Naagu, ma ncaŋoo nor ka biyoo wargandi.

en: Lighten
son: Henanandi

en: Darken
son: Kubandi

en: Click and move the mouse to lighten parts of your picture.
son: Naagu ka ncaŋoo nor ka ni biyoo jeroo henanandi.

en: Click to lighten your entire picture.
son: Naagu ka biyoo kul henanandi.

en: Click and move the mouse to darken parts of your picture.
son: Naagu ka ncaŋoo nor ka ni biyoo jeroo kubandi.

en: Click to darken your entire picture.
son: Naagu ka biyoo kul kubandi.

en: Click in the picture to fill that area with color.
son: Biyoo zaa m'a nga noonaa barmay.

en: Fisheye
son: Hamiisamoɲe

note: Needs better name
en: Click on part of your picture to create a fisheye effect.
son: Nungu suuba biyoo ra k'a tee hamiisamoɲe.

en: Flower
son: Boosu

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
son: Naagu ka ncaŋoo nor ka zayra boosu žeeri. Naŋ zaa n ben.

en: Foam
son: Kufu

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
son: Naagu, ma ncaŋoo tansandi ka nungoo too nda saafun kufu.

en: Fold
son: Taabu

en: Choose a background color and click to turn the corner of the page over.
son: Bandafaari noona suuba dee m'a naagu ka tiiraa kanjey bere.

en: Glass Tile
son: Luulucenbu

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
son: Naagu, ma ncaŋoo nor ka ni biyoo taalam nda luulucenbuyaŋ.

en: Click to cover your entire picture in glass tiles.
son: Naagu ka luulucenbu daŋ biyoo kul ra.

en: Grass
son: Subu

en: Click and move to draw grass. Don’t forget the dirt!
son: Naagu ka ncaŋoo nor ka subu žeeri. Ma si dirŋa kusaa !

en: Kaleidoscope
son: Noonay-bere-diji

en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
son: Naagu, ma ncaŋoo nor ka bii tee nda kalam tenjante hinka (sanda nda noonay-bere-diji).

en: Light
son: Gaayay

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
son: Naagu, ma ncaŋoo nor ka waynawcindi tee.

en: Metal Paint
son: Guuru caarayyan

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
son: Naagu ka ncaŋoo nor ka guuru noone foo ka caaray.

en: Mirror
son: Diji

en: Flip
son: Bere

en: Click to make a mirror image.
son: Naagu ka dii biyoo dijoo ra.

en: Click to flip the picture upside-down.
son: Naagu ka biyoo zumandi.

en: Mosaic
son: Tarma

en: Click and move the mouse to add a mosaic effect to parts of your picture.
son: Naagu ka ncaŋoo nor ka tarma takari tonton biyoo ga.

en: Click to add a mosaic effect to your entire picture.
son: Naagu ka biyoo kul tee tarma takari.

en: Negative
son: Bii-biyya

en: Click and move the mouse around to make your painting negative.
son: Naagu, ma ncaŋoo nor ka biyoo bere k'a tee feraw-izeyaŋ.

en: Click to turn your painting into its negative.
son: Naagu ka biyoo bere k'a tee bii-biyya.

en: Noise
son: Jinde

en: Click and move the mouse to add noise to parts of your picture.
son: Naagu ka ncaŋoo nor ka jinde tonton biyoo ga.

en: Click to add noise to your entire picture.
son: Naagu ka jinde tonton biyoo kul ga.

en: Rails
son: Zirji fondo

en: Click and drag to draw train track rails on your picture.
son: Naagu ka ncaŋoo nor ka  zirji fondo tee.

en: You can draw in rainbow colors!
son: N ga hin ka woyhenney-dobaa noonawey ka bii tee

en: Rain
son: Ncirɲi

en: Click to place a rain drop onto your picture.
son: Naagu ka ncirɲi loti-loti biyoo ra.

en: Click to cover your picture with rain drops.
son: Naagu ka ncirɲi loti-loti biyoo kul ra.

en: Real Rainbow
son: Cimi-cimi woyhenney-dobaa

en: Click where you want your rainbow to start, drag to where you want it to end, and then let go to draw a rainbow.
son: Naagu nungoo kaŋ ra woyhenney-dobaa ga sintin, ncaŋoo nor ka koy nungoo kaŋ ra a ga kay, dee ma ncaŋoo taŋ ka woyhenney-dobaa žeeri.

en: Ripples
son: Bonday-izey

en: Click to make ripples appear over your picture.
son: Naagu, ma bondayyaŋ tunandi haroo boŋ.

en: Rosette
son: Fita hiiri

en: Click and start drawing your rosette.
son: Naagu nee ka fita hiiri tee.

en: You can draw just like Picasso!
son: N ga hin ka bii tee sanda Picasso !

en: Edges
son: Hirrey

en: Sharpen
son: Yantan

en: Silhouette
son: Azzaati

en: Click and move the mouse to trace edges in parts of your picture.
son: Naagu ka ncaŋoo nor ka hirri tonton biyoo ga.

en: Click to trace edges in your entire picture.
son: Naagu ka hirri tee biyoo kul se.

en: Click and move the mouse to sharpen parts of your picture.
son: Naagu ka ncaŋoo nor ka ni biyoo yantan.

en: Click to sharpen the entire picture.
son: Naagu ka biyoo kul yantan.

en: Click and move the mouse to create a black and white silhouette.
son: Naagu ka ncaŋoo nor ka azzaati bibi nda i kaaray tee biyoo se.

en: Click to create a black and white silhouette of your entire picture.
son: Naagu ka ncaŋoo nor ka azzaati bibi nda i kaaray tee biyoo kul se.

en: Shift
son: Nor

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
son: Ncaŋoo naagu m'a nor  ka ni biyoo daŋ kaloo ra.

en: Smudge
son: Kusawandi

en: Click and move the mouse around to smudge the picture.
son: Naagu ma ncaŋoo nor ka biyoo kusawandi.

en: Snow Ball
son: Než gungulante

en: Snow Flake
son: Než hamni

en: Click to add snow balls to your picture.
son: Naagu ka než gungulante tonton biyoo ga.

en: Click to add snow flakes to your picture.
son: Naagu ka než hamni tonton biyoo ga.

en: String edges
son: Karfu hirri

en: String corner
son: Karfu hawari

en: String 'V'
son: Karfu 'V'

en: Tint
son: Caaray

en: Color & White
son: Bibi nda I kaaray

en: Click and move the mouse around to change the color of parts of your picture.
son: Naagu ka ncaŋoo nor ka ni biyoo jerey noonaa barmay.

en: Click to change the color of your entire picture.
son: Naagu ka biyoo kul noonaa barmay.

en: Click and move the mouse around to turn parts of your picture into white and a color you choose.
son: Naagu, ma ncaŋoo nor ka biyoo jerey bere k'i tee i kaaray nda noone kaŋ n' na suuba.

en: Click to turn your entire picture into white and a color you choose.
son: Naagu, ma ncaŋoo nor ka biyoo kul bere k'a tee i kaaray nda noone kaŋ n' na suuba.

en: Toothpaste
son: Kossi doonu

en: Click and drag to squirt toothpaste onto your picture.
son: Naagu ka ncaŋoo nor ka kossi doonu firzi biyoo ra.

en: Tornado
son: Beena hirri

en: Click and drag to draw a tornado funnel on your picture.
son: Naagu ma ncaŋoo nor ka beena hirri taka žeeri biyoo ra.

en: TV
son: Telewižoŋ

en: Click to make your picture look like it's on television.
son: Naagu ka biyoo himandi sanda telewižoŋ ra.

en: Waves
son: Bondawey

en: Wavelets
son: Bonday-izey

en: Click to make the picture horizontally wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
son: Naagu ka bonday-taka bii zumante tee. Naagu beene here ka bonday kaccuyaŋ tee. Ganda here ibeeriyaŋ se. Kanbe wowaa ga ka kaa gandoo ra, kanbe gumaa ga ka tonton gandoo ra.

en: Click to make the picture vertically wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
son: Naagu ka bonday-taka bii kayante tee. Naagu beene here ka bonday kaccuyaŋ tee. Ganda here ibeeriyaŋ se. Kanbe wowaa ga ka kaa gandoo ra, kanbe gumaa ga ka tonton gandoo ra.

en: Translation Tool
son: Berandiyan goyjinay

en: A translation tool to help a human translator translate files into other languages
son: Berandiyan goyjinay kaŋ ga boro faaba nda tukey berandiroo šenni waaniyaŋ ra

en: _File
son: _Tuku

en: _Update to Template
son: _Taagandiri leetoo ga

en: _Export
son: _Fattandi

en: _Recent Files
son: _Tuku kokorantey

note: l10n: Activating this menu item copies the whole source (or part thereof) to the target. The "copy" is not necessarily the same as the source: terminology placeables are translated when copied and language-specific punctionation changes are made automatically.
en: Transfer From Source
son: Berandiri ka hun aššil ra

note: l10n: More information about placeables: http://translate.sourceforge.net/wiki/virtaal/placeables
en: P_revious Placeable
son: Damhaya _bisante

en: _Next Placeable
son: _Jine damhaya

en: _Full Screen
son: _Dijikul

en: _Quality Checks
son: Hennari gunarey

en: _Navigation
son: _Naaruyan

en: P_age Up
son: M_oo Beene

en: _Page Down
son: _Moo ganda

en: _Help
son: _Faaba

en: _Online Help
son: _Ciyari faaba

en: _Tutorial
son: _Fahamicaw

en: _Localization Guide
son: Š_enni nungu fahamitiira

en: Report a _Bug
son: _Firka bayrandi

en: New Language Pair
son: Šenni taaga hinka

en: The <b>Original</b> is the language from which you are translating, also called the source language.
    
    If you are translating from English to French then English would be your original or source language.
son: <b>Aššil</b> ti šennoo kaŋ ra war berandiroo ga hun, kaŋ š'i ga nee da aššil šenni.
    
    Nda war ga ingiliši berandi faranse ra, adiši ingiliši no ma tee war aššil šennoo.

en: <b>Original</b>
son: <b>Aššil</b>

en: The <b>Translation</b> is the language into which you are translating, also called the target language.
    
    If you are translating from English to French then French would be your translation or target language.
son: <b>Berandiyan</b> ti šennoo kaŋ ra war ga berandi, kaŋ š'i ga nee da berandi šenni.
    
    Nda war ga ingiliši berandi faranse ra, adiši faranse ti war berandi šennoo.

en: <b>Translation</b>
son: <b>Berandiyan</b>

en: _Add Missing Language...
son: Š_enni kumante tonton...

en: Add Missing Language
son: Šenni kumante tonton

en: Language name:
son: Šenni maa:

en: ISO code:
son: ISO ašariya:

en: Plural expression:
son: Kalima dumi boobari:

en: Number of plurals:
son: Boobarey hinna:

en: Depending on the translation task, the plural information might be optional.
son: Berandi dumoo bande, alhabar boobarey ga hin ka suubandi.

en: <b>Language Information</b>
son: <b>Šenni alhabar</b>

en: Virtaal Preferences
son: Virtaal ibaayey

en: The name stored in the file header
son: Maaɲoo kaŋ jisandi boŋdekaa ra

note: l10n: This label is for the name of the translator
en: Name:
son: Maa:

en: The e-mail address stored in the file header
son: Bataga aderesoo kaŋ jisandi tuku boŋdekaa ra

en: E-mail address:
son: Bataga aderesu:

en: The team information stored in the file header. This can be an e-mail address or a URL, for example.
son: Alhabar berandi kondaa ga, kaŋ jisandi tuku boŋdekaa ra. Honnay: woo manti bataga wala URL aderesu.

en: Team:
son: Berandi konda:

en: <b>Translator Information</b>
son: <b>Berandikaw alhabar</b>

en: Source text:
son: Aššil kalimaɲaa kuru:

en: Target text:
son: Berandi kalimaɲaa kuru:

en: Use _Default Fonts
son: _Tilasu šigirawey goyandi

en: <b>Fonts</b>
son: <b>Šigirawey</b>

en: Placeables are special parts of the text that can be automatically highlighted and easily inserted into the translation.
son: Damhayey ti kalimaɲaa kur jere cereceranteyaŋ kaŋ ga hin ka gaayandi ngi boŋše nda ka hurandi berandiyanoo ra.

en: Placeables
son: Damhayey

en: Plug-ins
son: Sukarey

en: Terminology Files
son: Maana tukey

en: Add Term
son: Kalima tonton

note: l10n: This label refers to comments about a new term that is added
en: C_omments
son: F_urarey

en: Terminology _file:
son: Maana _tuku:

en: Web Look-ups
son: Tataaru gunarey

en: Add URL
son: URL doo tonton

en: Put queries in quotes
son: Hãayaney tee fillayaŋ

en: <b>Options</b>
son: <b>Suubarey</b>

note: l10n: Remove the tags if underlining is unsuitable for your language. Most languages won't need to change this. Translate 'Open' normally.
en: <u>Open</u>
son: <u>Feeri</u>

en: <b><big>Recent Files</big></b>
son: <b><big>Tuku kokorantey</big></b>

en: <u>Tutorial</u>
son: <u>Fahamicaw</u>

en: <u>Cheat Sheet</u>
son: <u>Alhiila kaddasu</u>

en: <u>More...</u>
son: <u>Bešere...</u>

en: <u>Features</u>
son: <u>Alhaaley</u>

en: <b><big>Getting Started</big></b>
son: <b><big>Goo ma tunandi</big></b>

en: <u>Manual</u>
son: <u>Goyyan tiira</u>

en: <u>Localization Guide</u>
son: <u>Berandiyan fahamitiira</u>

en: <u>Feedback</u>
son: <u>Hãayan williri</u>

en: <b><big>Support</big></b>
son: <b><big>Faaba</big></b>

en: Properties
son: Mayrawey

en: <b>Words</b> (total):
son: <b>Kalimawey</b> (dimma):

en: <b>Strings</b> (total):
son: <b>Tenjirey</b> (dimma):

en: File type:
son: Tuku dumi:

en: File size:
son: Tuku azzaati:

en: Location:
son: Gorodoo:

en: At the end of a translation, simply press <Enter> to continue with the next one.
son: Berandiyanoo benantaa ga, <Enter> naagu ka koy jine wanoo do.

en: To copy the original string into the target field, simply press <Alt+Down>.
son: K'aššil tenjiri dam berandi faaroo ra, <Alt+Ganda> naagu.

note: l10n: Refer to the translation of "Fuzzy" to find the appropriate shortcut key to recommend
en: To mark the current translation as fuzzy, simply press <Alt+U>.
son: Ka sohõda berandiyanoo šilbay kaŋ a manti alhakiikante ("fuzzy"), <Alt+U> naagu.

en: To mark the current translation as incomplete, simply press <Ctrl+Shift+Enter>.
son: Ka sohõda berandiyanoo šilbay kaŋ a manti timmante, <Ctrl+Shift+Enter> naagu de.

en: To mark the current translation as complete, simply press <Ctrl+Enter>.
son: Ka sohõda berandiyanoo šilbay kaŋ a manti timmante, <Ctrl+Enter> naagu. de.

en: Use Ctrl+Up or Ctrl+Down to move between translations.
son: Ctrl+Up wala Ctrl+Down naagu ka berandiyaney ganandi.

en: Use Ctrl+PgUp or Ctrl+PgDown to move in large steps between translations.
son: Ctrl+PgUp wala Ctrl+PgDown ka bisa berandi wargayaŋ game.

en: Accelerators
son: Cahãndikey

en: Acronyms
son: Harfu šilbawey

en: Blank
son: Koonu

en: Brackets
son: Holgey

en: Compendium conflict
son: Šilbay-margari cerehõoyan

en: Double quotes
son: Filla hinkey

en: Double spaces
son: Farru fillantey

en: Repeated word
son: Kalima fillantey

en: E-mail
son: Bataga

en: Ending punctuation
son: Benandi hunanzam tammaasa

en: Ending whitespace
son: Benandi gam-kaaray

en: Escapes
son: Saryaney

en: File paths
son: Tuku fondawey

en: Functions
son: Goy-miɲey

en: GConf values
son: GConf hinnawey

en: Old KDE comment
son: KDE daara žeena

en: Long
son: Kuuyan šifante

en: Must translate words
son: Ga hima ka kalimawey berandi

en: Newlines
son: Žeeri-sarey

en: Number of plurals
son: Booboyaŋ hinna

en: Don't translate words
son: Wa ši kalimawey berandi

en: Punctuation spacing
son: Hunanzam tammaasa hibiyan

en: Pure punctuation
son: Hunanzam tammaasa cimi

en: Number of sentences
son: Kalimaɲaa zuwey hinna

en: Short
son: Duurayan šifante

en: Simple capitalization
son: Harfu beerandiyan faalante

en: Simple plural(s)
son: Booboyan faalante(yaŋ)

en: Single quotes
son: Filla fowey

en: Spelling
son: Hantum tenjandiyan

en: Starting capitalization
son: Harfu beerandiyan šintin

en: Starting punctuation
son: Hunanzam tammaasa šintin

en: Starting whitespace
son: Gam-kaaray šintin

en: Tabs
son: Nor lokey

en: Unchanged
son: Mana barmay

en: URLs
son: URL

en: Valid characters
son: Harfu boryey

en: Placeholders
son: Doo-diikey

en: XML tags
son: XML kanjey

en: Header information
son: Boŋdeke alhabar

en: Please enter your name
son: Taare war maaɲoo dam

en: Please enter your e-mail address
son: Taare war bataga aderesoo dam

en: Please enter your team's information
son: Taare war berandi kondaa alhabaroo dam

en: You selected the currently open file for opening. Do you want to reload the file?
son: War na tuku feerante suuba k'a feeri sohõda. War baa ka tukoo dam taaga?

en: Could not open file.
    
    %(error_message)s
    
    Try opening a different file.
son: Mana hin ka tukoo feeri.
    
    %(error_message)s
    
    Wa ceeci ka tuku tana foo feeri.

en: Could not save file.
    
    %(error_message)s
    
    Try saving to a different location.
son: Mana hin ka tukoo gaabu.
    
    %(error_message)s
    
    Wa ceeci ka tukoo gaabu gorodoo tana foo ra.

en: Could not save file.
    
    %(error_message)s
son: Mana hin ka tukoo gaabu.
    
    %(error_message)s

en: Can only export Gettext PO files
son: Ga hin ka Gettext PO tukey fattandi hinne

en: Could not export file.
    
    %(error_message)s
    
    Try saving to a different location.
son: Mana hin ka tukoo fattandi.
    
    %(error_message)s
    
    Wa ceeci k'a gaabu doo tana foo ra.

en: Could not export file.
    
    %(error_message)s
son: Mana hin ka tukoo fattandi.
    
    %(error_message)s

en: Reload File
son: Tuku dam taaga

en: Reload file from last saved copy and lose all changes?
son: Tuku dam taaga ka hun berandi kokorantaa ra nda war barmawey kul ma dere?

en: Words with internal capitalization, such as some brand names and WikiWords
son: Kalimawey kaŋ goo nda kunahere harfu beeri, sanda haŋakaari maaɲey nda Wiki maaɲey

en: Capitals
son: Harfu beerey

note: l10n: this refers to "UPPERCASE" / "CAPITAL" letters
en: Words containing uppercase letters only
son: Kalimawey kaŋ goo nda karfu beeriyaŋ hinne

en: Command Line Options
son: Juwal žeeri suubarey

en: Application command line options, such as --help, -h and -I
son: Porogaram juwal žeeri suubarey, sanda --help, -h nda -I

en: E-mail addresses
son: Bataga aderesey

en: File Names
son: Tuku maaɲey

en: Paths referring to file locations
son: Fondawey tuku gorodogey še

en: Placeholders (printf)
son: Doodiikey (printf)

en: Placeholders used in "printf" strings
son: Doodiikey "printf" tenjirey ra

en: Placeholders (Python)
son: Doodiikey (Python)

en: Placeholders in Python strings
son: Doodiikey Python tenjirey ra

en: Placeholders (Java)
son: Doodiikey (Java)

en: Placeholders in Java strings
son: Doodiikey Java tenjirey ra

en: Placeholders (Qt)
son: Doodiikey (Qt)

en: Placeholders in Qt strings
son: Doodiikey Qt tenjirey ra

note: l10n: 'decimal fractions' refer to numbers like 0.2 or 499,99
en: Integer numbers and decimal fractions
son: Hinna timmantey nda iwoy feršey

en: Punctuation
son: Hunanzam taamansa

en: Symbols and less frequently used punctuation marks
son: Taamansawey nda hunanzam taamansawey kaŋ ši boobo ka diyandi

en: URLs, hostnames and IP addresses
son: URL, zunbudoo maaɲey nda IP aderesey

note: l10n: see http://en.wikipedia.org/wiki/Character_entity_reference
en: XML Entities
son: XML timmarey

en: Entity references, such as &amp; and &#169;
son: Timmari fellawey, sanda &amp; and &#169;

en: XML Tags
son: XML kanjey

en: XML tags, such as <b> and </i>
son: XML kanjey, sanda <b> nda </i>

en: Spaces
son: Farrey

en: Double spaces and spaces in unexpected positions
son: Batana farrey nda farru nungu furantey ra

en: "alt" Attributes
son: "alt" alhaaley

en: Placeable for "alt" attributes (as found in HTML)
son: Doodiikey "alt" alhaaley se (sanda HTML ra)

en: Placeholders (Drupal)
son: Doo-diikey (Drupal)

en: Placeholders in Drupal strings
son: Doo-diikey Drupal tenjirey ra

en: No source or translatable files in bundle
son: Ašsil wala berandiri tukuyaŋ kul ši hawaroo ra.

en: The file contains nothing to translate.
son: Haya kul ši tukoo ra kaŋ ga berandi.

note: l10n: The heading of statistics before updating to the new template
en: Before:
son: Jine:

note: l10n: The heading of statistics after updating to the new template
en: After:
son: Banda:

en: Translated: %d
son: Berante: %d

en: Fuzzy: %d
son: Manti alhakiikante: %d

en: Untranslated: %d
son: Mana berante: %d

en: Total: %d
son: Dimma: %d

note: l10n: this refers to updating a file to a new template (POT file)
en: File Updated
son: Tuku taagante

en: Needs work
son: Ga baa goy

en: Reviewed
son: Gunante

en: All
son: Kul

note: l10n: This is the button where the user can select units by failing quality checks
en: Select Checks
son: Gunarey suuba

note: l10n: This refers to quality checks
en: All Checks
son: Gunarey kul

en: Incomplete
son: Ši timme

en: _Case sensitive
son: _Harfu beeriyan maate

note: l10n: To read about what regular expressions are, see http://en.wikipedia.org/wiki/Regular_expression
en: _Regular expression
son: _Hankul kalima

note: l10n: This text label shows in front of the text box where the replacement text is typed. Keep in mind that the text box will appear after this text. If this sentence construction is hard to use, consdider translating this as "Replacement"
en: Replace with
son: Barmay nda

note: l10n: Button text
en: Replace
son: Barmay

note: l10n: Check box
en: Replace _All
son: _Kul barmay

en: Workflow
son: Goyteeri

note: l10n: This is the button where the user can select units by workflow state
en: Select States
son: Alhaaley suuba

note: l10n: This refers to workflow states
en: All States
son: Alhaaley kul

en: Automatically complete long words while you type
son: Kalima kukey ma timmandi ngi boŋše hantumoo waate

en: AutoCompletor
son: Boŋtimmandi

en: Automatically correct text while you type
son: Kalimaɲaa kuru hanse boŋše hantumoo waate

en: AutoCorrector
son: Boŋhanse

en: Spell Checker
son: Hantum tenjandikaw

en: Check spelling and provide suggestions
son: Hantum tenjandi nda honnandiyaŋ cebe

en: Perform look-ups on selected text
son: Gunarey tee kalimaɲaa kuru suubante ga

en: External Look-up
son: Taray gunari

note: l10n: The 'services' here refer to different look-up plugins, such as web look-up, etc.
en: Select Look-up Services
son: Gunari goyey suuba

en: Select the services that should be used to perform look-ups
son: Goyey suuba kaŋ ga hima ka goyandi gunarey ra

en: Look-up "%(selection)s"
son: "%(selection)s" ceeci

note: l10n: plugin name
en: Web Look-up
son: Tataaru ceeci

en: Look-up the selected text on a web site
son: Kalimaɲaa kuru suubantaa ceeci tataaru nungu foo ra

note: l10n: Whether the selected text should be surrounded by "quotes"
en: Quote Query
son: Filla hãayan

en: Migrate settings from KBabel, Lokalize and/or Poedit to Virtaal.
son: Kayandiyaney ma ganandi ka hun KBabel, Lokalize nda/wala Poedit do ka huru Virtaal ra.

en: Migration Assistant
son: Ganandiri gaakašine

en: Should Virtaal try to import settings and data from other applications?
son: Virtaal ga hima ka kayandiyaney nda bayhayey cendi ka hun porogaramey ra?

en: Import data from other applications?
son: Ka bayhay cendi ka hun porogaram cindey ra?

en: Migration was successfully completed
son: Ganandiroo timmandi boryo

en: The following items were migrated:
son: Hayiizey wey ganandi:

en: Migration completed
son: Ganari timmante

en: Virtaal was not able to migrate any settings or data
son: Virtaal mana hin ka kayandiyaney wala bayhayey kul ganandi

en: Nothing migrated
son: Haya kul mana ganandi

en: Poedit settings
son: Poedit kayandiyaney

en: Poedit's Translation Memory: %(database_language_code)s
son: Poedit berandiyan lakkal: %(database_language_code)s

en: KBabel's Translation Memory: %(database_language_code)s
son: KBabel berandiyan lakkal: %(database_language_code)s

en: Lokalize settings
son: Lokalize kayandiyaney

en: Lokalize's Translation Memory: %(database_name)s
son: Lokalize berandiyan lakkal: %(database_name)s

en: Terminology Help
son: Maana faaba

en: Terminology suggestions
son: Maana honnandiyaney

en: Localization Terminology
son: Šenni nungu maana

en: Selected localization terminology
son: Šenni nungu maana suubante

en: Local Files
son: Nungu tukey

en: Local terminology files
son: Nungu maana tukey

en: Terminology _Files...
son: Maana _tukey...

en: Add _Term...
son: _Kalima tonton...

en: Extendable
son: Cendihaya

en: Add Files
son: Tukey tonton

en: All Supported Files
son: Tuku gaakašinantey kul

en: "%s" is not a usable file.
son: "%s" tukoo manti goyandi wane.

en: Unable to load %(filename)s:
    
    %(errormsg)s
son: Mana hin ka zumandi %(filename)s:
    
    %(errormsg)s

en: Error opening file
son: Tuku feeriyan firka

en: _Source term — %(langname)s
son: Kalima _aššil %(langname)s

en: _Target term — %(langname)s
son: Kalima _berandi — %(langname)s

en: Identical entry already exists.
son: Hantum-ize himante ga bara ne.

en: Existing translations: %(translations)s
son: Berandiyan barantey: %(translations)s

en: Terms from Open-Tran.eu
son: Open-Tran.eu kalimawey

en: Select Terminology Sources
son: Maana aššiley suuba

en: Select the sources of terminology suggestions
son: Ašsiley suuba ngi maana honnandiyaney še

en: Translation Memory
son: Berandiyan lakkal

en: Translation memory suggestions
son: Berandiyan lakkal honnandiyaney

en: Previous translations for Free and Open Source Software
son: Baytal goyjinay berandiyan bisantey

en: Current File
son: Sohõda tuku

en: Translated units from the currently open file
son: Hayiize berantey ka hun sohõda tuku feerantaa ra

note: l10n: Try to keep this as short as possible.
en: This file
son: Tukoo woo

note: l10n: The name of Google Translate in your language (translated in most languages). See http://translate.google.com/
en: Google Translate
son: Google berandi

en: Unreviewed machine translations from Google's translation service
son: Maršin berandiyaney kaŋyaŋ mana gunandi boryo Google berandi goyoo ra

en: Microsoft Translator
son: Ctrl+MooBeene wala Ctrl+MooGanda ka bisa berandi wargayaŋ game.

en: Unreviewed machine translations from Microsoft Translator
son: Microsoft Translator maršin berandiyaney kaŋ mana gunandi boryo.

en: Unreviewed machine translations from various services
son: Maršin berandiyaney kaŋyaŋ mana gunandi boryo ka hun goy waani-waaniyaŋ ra

en: Local Translation Memory
son: Nungu berandiyan lakkal

en: Previous translations you have made
son: Berandiyan bisantey kaŋ war n'i tee

note: l10n: Try to keep this as short as possible.
en: Local TM
son: Nungu BL

en: Unreviewed machine translations from a Moses server
son: Maršin berandiyaney kaŋyaŋ mana gunandi boryo ka hun ka hun Moses feršikaw ra

en: Remote Server
son: Feršikaw moora

en: A translation memory server
son: Berandiyan lakkal feršikaw (BL)

note: l10n: Try to keep this as short as possible.
en: Remote TM
son: BL moora

en: A TinyTM translation memory server
son: TinyTM berandiyan lakkal feršikaw

en: Unreviewed machine translations from Apertium
son: Maršin berandiyaney kaŋyaŋ mana gunandi boryo ka hun Apertium ra

en: Translation _Suggestions
son: Berandiyan _honnandiyaney

note: l10n: The 'sources' here refer to different translation memory plugins, such as local tm, open-tran.eu, the current file, etc.
en: Select sources of Translation Memory
son: Aššilyaŋ suuba berandiyan lakkal še

en: Select the sources that should be queried for translation memory
son: Aššiley suuba kaŋ ga hima ka hãandi berandiyan lakkaloo še

en: Matches
son: Sawandey

en: TM Source
son: BL aššil

en: Choose a Translation File
son: Berandiyan tuku suuba

en: No issues
son: Šenday kul ši

en: Quality Check
son: Hennari gunari

en: Project Type
son: Porože dumi

note: l10n: The label indicating the checker style (GNOME/KDE/whatever)
en: Checks: %(checker_name)s
son: Gunarey: %(checker_name)s

en: _New Language Pair...
son: Šenni _taaga hinka...

en: The current file has been modified.
    Do you want to save your changes?
son: Sohõda tukoo barmandi.
    War ga baa ka barmawey gaabu?

en: _Discard
son: _Fur

en: Please enter the number of noun forms (plurals) to use
son: Taare maa dumey hinnawey (boobaray) dam ka goyandi

en: Please enter the plural equation to use
son: Taare boobaray sawayan goyandi

note: l10n: This refers to the 'mode' that determines how Virtaal moves between units.
en: N_avigation:
son: N_aaruyan:

en: Save the file for up-to-date information
son: Tukoo gaabu alhabar taagante še

en: Untranslated:
son: Mana berandi:

en: Needs work:
son: Ga baa goy:

en: Rejected:
son: Wanjante:

en: Needs review:
son: Ga baa gunari:

en: Translated:
son: Berante:

en: Reviewed:
son: Gunandi boryo:

en: %.1f KB
son: KB %.1f

en: Export failed
son: Fattandiyan hasaraw

en: Preview failed
son: Moofuryan hasaraw

en: Move one step back in the workflow (Ctrl+Shift+Enter)
son: Yee banda cee foo goyteeroo ra (Ctrl+Shift+Enter)

en: Click to move to a specific state in the workflow
son: Naagu ka koy alhaali cerecerante foo do goyteeroo ra

en: Move one step forward in the workflow (Ctrl+Enter)
son: Koy jine cee-daaru foo goyteeroo ra (Ctrl+Enter)

note: l10n: Please retain the literal name "Virtaal", but feel free to additionally transliterate the name and to add a translation of "For Language", which is what the name means.
en: Virtaal is a program for doing translation.
son: Virtaal ti porogaram kaŋ tee berandiyan goy še.

en: The initial focus is on software translation (localization or l10n), but we definitely intend it to be useful as a general purpose tool for Computer Aided Translation (CAT).
son: Anniyaa jinaa ti goyjinay berandiyan (šenni nungu kayandiyan wala l10n), amma ir ga boonay k'a tee goyjinay maršin-faabante berandiyan dumi kul še.

en: Virtaal website
son: Virtaal tataaru nungu

en: We thank our donors:
son: Ir g'ir nookey foo nda goy:

en: The International Development Research Centre
son: Laamagame cinari ceeciyan gam (IDRC)

en: Language code must be an ASCII string.
son: Šenni ašariya ga hima ka tee ASCII tenjiri foo.

en: Language code must be at least 2 characters long.
son: Šenni ašariya ga hima ka tee harfu 2 nd'a kacca.

en: Enabled
son: Tunante

en: Configure...
son: Hanse...

en: Translation memory
son: Berandiyan lakkal

en: Terminology assistance
son: Maanatiira faaba

en: Quality checks
son: Hennari gunarey

en: Machine translation
son: Maršin berandiyan

en: Highlighting and insertion of placeables
son: Damhayey šilbay nda tontonyan

en: Many plugins and options for customization
son: Sukari nda suubari booboyaŋ boŋše hanseyan

en: The file does not exist.
son: Tukoo ši bara.

en: Not a valid file.
son: Manti tuku boryo.

en: TMX Translation Memory
son: TMX berandiyan lakkal

en: Translation Memory eXchange
son: Berandiyan lakkal barmay

en: TBX Glossary
son: TBX maanatiira

en: TermBase eXchange
son: Sintin kalimawey barmay

en: Wordfast Translation Memory
son: Wordfast berandiyan lakkal

en: Qt Linguist Translation File
son: Qt Linguist berandiyan tuku

en: Qt Message File
son: Qt alhabaryu tuku

en: Qt Phrase Book
son: Qt kalimaɲaa citaabu

en: INI File
son: INI tuku

en: Initialization
son: Sintinyan

en: Java Properties File
son: Java tuku mayrawey

en: OpenOffice.org Translation File
son: OpenOffice.org berandiyan tuku

en: XLIFF Translation File
son: XLIFF berandiyan tuku

en: XML Localization Interchange File Format
son: XML šenni nungu kayandiyan cere-barmay tuku takari

en: C++ RC File
son: C++ RC tuku

en: Resource Compiler
son: Dalil tiiraɲaamikaw

en: Tcl Translation File
son: Tcl berandiyan tuku

en: JavaScript error message file
son: JavaScript firka alhabar tuku

en: Gettext Translation Template
son: Gettext berandiyan leeti

en: Trados Tag Editor
son: Trados kanji fasalkaw

en: OS X Strings File
son: OS X tenjirey tuku

en: UTX Dictionary
son: UTX kamasu

en: Gettext PO file
son: Gettext PO tuku

en: Gettext MO file
son: Gettext MO tuku

en: Qt .qm file
son: Qt .qm tuku

en: OmegaT Glossary
son: OmegaT maanawey

en: LOG
son: ZAARIHANTUM

en: turn on logging, storing the result to the supplied filename.
son: Zaarihantum tunandi, ka hantumoo jiši tukumaa cebantaa ra.

en: CONFIG
son: HANSEYAN

en: use the configuration file given by the supplied filename.
son: Hanseyan tuku cebantaa goyandi.

en: enable debugging features
son: Hasaraw gunayan suubarey tunandi

en: PROFILE
son: ALHAALI

en: perform profiling, storing the result to the supplied filename.
son: Alhaali tee, k'a jiši tukumaa cebantaa ra.

en: Could not open log file '%(filename)s'
son: Mana hin ka '%(filename)s' zaarihantum tukoo feeri

en: Could not read configuration file '%(filename)s'
son: Mana hin ka '%(filename)s' hanseyan tukoo caw

en: invalid number of arguments
son: adadu hansari hinna laala

en: Profiling support is not available
son: Alhaali gaakašinay si bara

en: Could not open profile file '%(filename)s'
son: Mana hin ka '%(filename)s' alhaali tukoo feeri

en: no such option: %s
son: suubari ši barante: %s

en: ambiguous option: %s (%s?)
son: boŋhaway suubari: %s (%s ?)

en: Usage: %s
son: Goy-mee: %s

en: Usage
son: Goy-mee

en: long integer
son: timmante kuku

en: floating-point
son: tonbi-doyante

en: complex
son: boŋhaw

en: option %s: invalid %s value: %r
son: suubari %s: laalo %s hinna: %r

en: option %s: invalid choice: %r (choose from %s)
son: suubari %s: suuba laalo: %r (suuba %s) ra

en: show this help message and exit
son: faabaa woo cebe de ma fatta

en: show program's version number and exit
son: porogaram dumoo hinnaa cebe de ma fatta

en: %prog [options]
son: %prog [suubarey]

en: %s option requires an argument
son: %s suubaroo ga baa adadu hansari

en: %s option requires %d arguments
son: %s suubaroo ga baa adadu hansarey %d

en: %s option does not take a value
son: %s suubaroo ši hinna taa

note: This is the text that should appear next to menu accelerators * that use the control key. If the text on this key isn't typically * translated on keyboards used for your language, don't translate * this. * * Don't include the prefix "keyboard label|" in the translation. GTK <=2.14 Configuration: Ctr
en: keyboard label|Ctrl
son: Ctrl

[ctx: keyboard label]
note: This is the text that should appear next to menu accelerators * that use the Return key. If the text on this key isn't typically * translated on keyboards used for your language, don't translate * this. GTK >=2.16 Configuration: Return key label
en: Return
son: Willi

[ctx: keyboard label]
note: This is the text that should appear next to menu accelerators * If the text on this key isn't typically * translated on keyboards used for your language, don't translate * this. * * Don't include the prefix "keyboard label|" in the translation. GTK HEAD (allows future proofing) Configuration: Up key
en: Up
son: Beene

note: This is the text that should appear next to menu accelerators * If the text on this key isn't typically * translated on keyboards used for your language, don't translate * this. * * Don't include the prefix "keyboard label|" in the translation. GTK <=2.14 Configuration: Down key label
en: keyboard label|Down
son: Ganda

[ctx: keyboard label]
note: This is the text that should appear next to menu accelerators * If the text on this key isn't typically * translated on keyboards used for your language, don't translate * this. * * Don't include the prefix "keyboard label|" in the translation. GTK HEAD (allows future proofing) Configuration: Down k
en: Down
son: Ganda

note: This is the text that should appear next to menu accelerators * If the text on this key isn't typically * translated on keyboards used for your language, don't translate * this. * * Don't include the prefix "keyboard label|" in the translation. GTK <=2.14 Configuration: Page_Up key label
en: keyboard label|Page_Up
son: Moo_Beene

[ctx: keyboard label]
note: This is the text that should appear next to menu accelerators * If the text on this key isn't typically * translated on keyboards used for your language, don't translate * this. * * Don't include the prefix "keyboard label|" in the translation. GTK HEAD (allows future proofing) Configuration: Page_U
en: Page_Up
son: Moo_Beene

note: This is the text that should appear next to menu accelerators * If the text on this key isn't typically * translated on keyboards used for your language, don't translate * this. * * Don't include the prefix "keyboard label|" in the translation. GTK <=2.14 Configuration: Page_Down key label
en: keyboard label|Page_Down
son: Moo_Ganda

[ctx: keyboard label]
note: This is the text that should appear next to menu accelerators * If the text on this key isn't typically * translated on keyboards used for your language, don't translate * this. * * Don't include the prefix "keyboard label|" in the translation. GTK HEAD (allows future proofing) Configuration: Page_D
en: Page_Down
son: Moo_Ganda

[ctx: keyboard label]
en: Left
son: Wowa

[ctx: keyboard label]
en: Right
son: Guma

note: File->Open
en: _Open
son: _Feeri

[ctx: Stock label]
note: File->Open
en: _Open
son: _Feeri

note: File->Save
en: _Save
son: _Gaabu

[ctx: Stock label]
note: File->Save
en: _Save
son: _Gaabu

note: File->Save As
en: Save _As
son: Gaabu _sanda

[ctx: Stock label]
note: File->Save As
en: Save _As
son: Gaabu _sanda

note: File->Revert
en: _Revert
son: _Bere

[ctx: Stock label]
note: File->Revert
en: _Revert
son: _Bere

note: File->Save As->Replace confirmation
en: A file named "%s" already exists.  Do you want to replace it?
son: Tuku nda "%s" maaɲoo ga bara.  War ga boona k'a barmay wala?

note: File->Save As->Replace confirmation
en: The file already exists in "%s".  Replacing it will overwrite its contents.
son: Tukoo ga bara "%s" ra ka ben.  War ga boona k'a hantum gundekunaa boŋ?

note: File->Save As->Replace confirmation
en: _Replace
son: _Barmay

note: File ->Recent Files->No items found
en: No items found
son: Hayiize kulyaŋ mana duwandi

note: File->Recent Files->tooltip
en: Open '%s'
son: '%s' feeri

note: This is the label format that is used for the first 10 items * in a recent files menu. The %d is the number of the item, * the %s is the name of the item. Please keep the _ in front * of the number to give these menu items a mnemonic. * * Don't include the prefix "recent menu label|" in the translat
en: recent menu label|_%d. %s
son: _%d. %s

note: This is the format that is used for items in a recent files menu. * The %d is the number of the item, the %s is the name of the item. * * Don't include the prefix "recent menu label|" in the translation. GTK <=2.14
en: recent menu label|%d. %s
son: %d. %s

[ctx: Stock label]
en: _Properties
son: _Mayrawey

note: File->Quit
en: _Quit
son: _Fatta

[ctx: Stock label]
note: File->Quit
en: _Quit
son: _Fatta

note: Edit->Undo
en: _Undo
son: _Taafeeri

[ctx: Stock label]
note: Edit->Undo
en: _Undo
son: _Taafeeri

note: Edit->Preferences
en: _Preferences
son: _Ibaayey

[ctx: Stock label]
note: Edit->Preferences
en: _Preferences
son: _Ibaayey

note: Navigation->Up
en: Navigation|_Up
son: _Beene

[ctx: Stock label, navigation]
note: Navigation->Up GTK HEAD (allows future proofing)
en: _Up
son: _Beene

note: Navigation->Down
en: Navigation|_Down
son: _Ganda

[ctx: Stock label, navigation]
note: Navigation->Down GTK HEAD (allows future proofing)
en: _Down
son: _Ganda

note: Help->About
en: _About
son: _Ga

[ctx: Stock label]
note: Help->About
en: _About
son: _Ga

note: About Dialog - Title
en: About %s
son: %s ga

note: About Dialog - Credits button
en: C_redits
son: G_arawey

note: About Dialog - License button
en: _License
son: _Duɲe kaddasu

note: About Dialog - Close button
en: _Close
son: _Daabu

[ctx: Stock label]
note: About Dialog - Close button
en: _Close
son: _Daabu

note: About Dialog - Credits dialog - Title
en: Credits
son: Garawey

note: About Dialog - Credits dialog - Tab - Written by
en: Written by
son: Hantumkaw

note: About Dialog - Credits dialog - Tab - Translated by
en: Translated by
son: Berandikaw

note: About Dialog - Credits dialog - Tab - Artwork by
en: Artwork by
son: Kabeteegoykoy

note: About Dialog - License dialog - Title
en: License
son: Duɲe kaddasu

note: File dialog - Cancel button
en: _Cancel
son: _Naŋ

[ctx: Stock label]
note: File dialog - Cancel button
en: _Cancel
son: _Naŋ

note: File dialog - Add button
en: _Add
son: _Tonton

[ctx: Stock label]
note: Add button (various, add term, add terminology file)
en: _Add
son: _Tonton

note: File dialog - Add button - tooltip
en: Add the folder '%s' to the bookmarks
son: '%s' foolaa tonton doo-šilbawey ga

note: File dialog - Add button - tooltip
en: Add the current folder to the bookmarks
son: Sohõda foolaa tonton doo-šilbawey ga

note: File dialog - Remove button
en: _Remove
son: _Kaa

[ctx: Stock label]
note: Remove button (remove terminology file)
en: _Remove
son: _Kaa

note: File dialog - Remove button - tooltip
en: Remove the bookmark '%s'
son: '%s' doo-šilbawey kaa

note: File dialog - Remove button - tooltip
en: Remove the selected bookmark
son: Doo-šilbay suubantey kaa

note: File dialog - Location - Label
en: _Location:
son: _Gorodoo:

note: File dialog - Search - Label Appears when you select Search from Places
en: _Search:
son: _Ceeci:

note: File dialog - Location - Open/Close button - Tooltip
en: Type a file name
son: Tuku maa hantum

note: File dialog - Places - Grid label - Places
en: _Places
son: _Nungey

note: File dialog - Places - Entry - Recently used
en: Recently Used
son: Kokor goyante

note: File dialog - Places - Entry - Desktop
en: Desktop
son: Goytaabal

note: File dialog - Places - Entry - File System
en: File System
son: Tuku dabariɲaa

note: File dialog - Places - Right-Click - Rename...
en: Rename...
son: Maa barmay...

note: File dialog - Files - Grid label - Modified
en: Modified
son: Barmayante

note: File dialog - Files - Table - Date formats - Today at
en: Today at %H:%M
son: Hõ %H:%M ga

note: File dialog - Files - Table - Date formats - Yesterday at
en: Yesterday at %H:%M
son: Bi %H:%M ga

note: File dialog - Files - Right click - Show Hidden Files
en: Show _Hidden Files
son: Cebe _tuku tugantey

note: File dialog - Files - Right click - Show Size Column
en: Show _Size Column
son: Cebe _sorro adadu

note: File dialog - Files - Right click - Add to Bookmarks
en: _Add to Bookmarks
son: _Tonton doo-šilbawey ga

note: File dialog - File type list - tooltip
en: Select which types of files are shown
son: Tuku dumey kaŋ ga cebandi suuba

note: File save dialog - Name:
en: _Name:
son: _Maa:

note: File save dialog - Save in folder:
en: Save in _folder:
son: Gaabu _foolaa ra:

note: File save dialog - Browse for other folders
en: _Browse for other folders
son: _Foolo cindey ceeci

note: File save dialog - Create folder button
en: Create Fo_lder
son: _Foolo tee

note: File save dialg - Create folder button (after pressing) - Type name of new folder
en: Type name of new folder
son: Foolo taaga maa hantum

note: Right Click (on empty) -> Cut
en: Cu_t
son: D_unbu

[ctx: Stock label]
note: Right Click (on empty) -> Cut
en: Cu_t
son: D_unbu

note: Right Click (on empty) -> Copy
en: _Copy
son: _Berandi

[ctx: Stock label]
note: Right Click (on empty) -> Copy
en: _Copy
son: _Berandi

note: Right Click (on empty) -> Paste
en: _Paste
son: _Dobu

[ctx: Stock label]
note: Right Click (on empty) -> Paste
en: _Paste
son: _Dobu

[ctx: Stock label]
note: Right Click (on empty) -> Delete
en: _Delete
son: _Tuusu

note: Right Click (on empty) -> Select All
en: Select _All
son: _Kul suuba

[ctx: Stock label]
note: Right Click (on empty) -> Select All
en: Select _All
son: _Kul suuba

note: Revert Confirmation Dialog -> Yes
en: _Yes
son: _Ayyo

[ctx: Stock label]
note: Revert Confirmation Dialog -> Yes
en: _Yes
son: _Ayyo

note: Revert Confirmation Dialog -> No
en: _No
son: _Kalaa

[ctx: Stock label]
note: Revert Confirmation Dialog -> No
en: _No
son: _Kalaa

note: Error Dialog -> OK
en: _OK
son: _Ayyo

[ctx: Stock label]
note: Error Dialog -> OK
en: _OK
son: _Ayyo

note: Font dialog: title
en: Pick a Font
son: Šigira suuba

note: Font dialog: Family
en: _Family:
son: _Alaayan:

note: Font dialog: Style
en: _Style:
son: _Fasal:

note: Font dialog: Size
en: Si_ze:
son: Ad_adu:

note: Font dialog: Preview
en: _Preview:
son: _Moofur:
