stellarium - en to sm translation catalogue (58 entries)

note: TRANS: "name" option from activity.info file
en: Moon
sm: masina

en: moon
sm: masina

en: Quit
sm: Faamuta

en: Zoom out
sm: fa'a laitiiti

en: Help
sm: fesoaoani

en: View
sm: va'aiga

en: None
sm: e leai

en: Add
sm: Fa'aopoopo

en: Start
sm: amata

en: Language
sm: Gagana

en: Triangle
sm: tafatolu

en: Edit
sm: fa'asa'o

en: Top:
sm: tumutumu

en: Bottom:
sm: ta'ele

en: Previous
sm: mua'i

en: Zoom in
sm: fa'a lapo'a

en: Game
sm: ta'aloga

en: Day
sm: aso

en: Week
sm: vai'aso

en: Year
sm: tausaga

en: Month
sm: masina

en: Register
sm: lesitala

en: Text
sm: tusitusiga

en: Language:
sm: Gagana:

en: Easy
sm: faigofie

en: Hard
sm: faigata

en: Choose image
sm: filifili ata

en: Choose Color
sm: filifili lanu

en: _Add Image
sm: faaopoopo ata

en: PNG Image (*.png)
sm: PNG ata (*.png)

en: JPEG Image (*.jpg, *.jpeg)
sm: JPEG ata (*jpg, *.jpeg)

en: SVG Vector Image (*.svg)
sm: SVG Vector ata (*.svg)

en: Edit Text
sm: fa'asa'o tusitusiga

en: Edit URI
sm: fa'asa'o URI

note: TRANS: "name" option from activity.info file
en: Memorize
sm: Mafaufauga

en: Play
sm: ta'alo

en: Create
sm: fau

en: Add as new pair
sm: Fa'aopoopo

en: Update selected pair
sm: Fa'asa'o

en: Update
sm: Fa'asa'o

en: Preview:
sm: Va'aiga muamua

en: Text:
sm: tusitusiga

en: Insert picture
sm: Fa'aopopo ata

en: Insert sound
sm: Fa'aopoopo leo

en: Restart Game
sm: toe amata ta'aloga

en: French
sm: Falani

en: English
sm: Igilisi

note: TRANS: "name" option from activity.info file
en: Paint
sm: vali

en: Image
sm: ata

en: Circle
sm: vi'o

note: TRANS: "name" option from activity.info file
en: Physics
sm: Fisiki

en: Erase
sm: tape

en: Ruler
sm: Lula

note: TRANS: "name" option from activity.info file
en: Speak
sm: tautala

en: Voice chat
sm: leo talatalanoa

en: Voice
sm: leo

en: cat
sm: pusi

en: dog
sm: maile
