audacity 1.3.4 - en to he_IL translation catalogue (4828 entries)

en: co-founder
he_IL: מייסד

en: quality assurance
he_IL: בקרת איכות

en: About Audacity...
he_IL: Audacity אודות

note: i18n-hint: "OK... Audacious" appears on a button at the * foot of the 'About Audacity' dialog box, after some text to read. * In English it is slightly humorous alternative to an 'OK' button. * If the humour doesn't work in your language, then just use whatever * you would use for a translation for 
en: OK... Audacious!
he_IL: קדימה נועזי המוזיקה ...OK

en: A Free Digital Audio Editor<br>
he_IL: חינמי אודיו עורך<br>

en: Credits
he_IL: תודות

note: i18n-hint: %s will be replaced by the version number.
en: Audacity %s Development Team
he_IL: Audacity %s של הפיתוח צוות

note: i18n-hint: %s will be replaced by the version number.
en: Audacity %s Support Team
he_IL: Audacity %s של התמיכה צוות

en: Emeritus Developers
he_IL: Emeritus מפתחי

en: Other Emeritus Team Members
he_IL: נוספים Emeritus צוות חברי

en: Other Contributors
he_IL: : אחרים תורמים

en: Audacity is based on code from the following projects:
he_IL: :הבאים מהפרוייקטים קוד מבוסס Audacity

en: Special thanks:
he_IL: :מיוחדות תודות

en: <b>Audacity&reg;</b> software is copyright
he_IL: יוצרים זכויות מוגנת התוכנה <b>Audacity&reg;</b>

en: The name <b>Audacity&reg;</b> is a registered trademark of Dominic Mazzoni.
he_IL: .Dominic Mazzoni של רשום מסחרי סימן הינו <b>Audacity&reg;</b> השם

note: i18n-hint: Information about when audacity was compiled
en: Build Information
he_IL: מידע על בניית התוכנה

en: Enabled
he_IL: מופעל

en: File Format Support
he_IL: סוגי קבצים נתמכים

note: i18n-hint: This is what the library (libmad) does - imports MP3 files
en: MP3 Importing
he_IL: MPייבוא 3

en: Ogg Vorbis Import and Export
he_IL: Ogg Vorbis ייצוא וייבוא של

en: ID3 tag support
he_IL: ID3 תמיכה בתגי

en: FLAC import and export
he_IL: FLAC ייבוא ויצוא של

en: MP2 export
he_IL: MP2 -ייצוא ל

en: Import via QuickTime
he_IL: QuickTime ייבא דרך

note: i18n-hint: Libraries that are essential to audacity
en: Core Libraries
he_IL: ספריות ראשיות

en: Sample rate conversion
he_IL: המרת קצב דגימה

en: Audio playback and recording
he_IL: השמעה והקלטה של אודיו

en: Features
he_IL: תכונות

en: Plug-in support
he_IL: תוספים נתמכים

en: Sound card mixer support
he_IL: תמיכה במערבל כרטיס הקול

en: Pitch and Tempo Change support
he_IL: תמיכה בשינוי קצב וגובה צליל

en: Program build date:
he_IL: :תאריך הפצת תוכנה

en: Build type:
he_IL: :סוג הפצה

en: Debug build
he_IL: הפצה לאיתור באגים

en: Release build
he_IL: הפצת שחרור

note: i18n-hint: The directory audacity is installed into (on *nix systems)
en: Installation Prefix:
he_IL: :תחביר התקנה

en: Settings folder:
he_IL: :תיקיית הגדרות

en: GPL License
he_IL: GPL רשיון

en: %s could not be found.
    
    It has been removed from the list of recent files.
he_IL: %s לא ניתן למצוא את
    
    הוסר מרשימת הקבצים האחרונים.

en: One or more external audio files could not be found.
    It is possible they were moved, deleted, or the drive they were on was unmounted.
    Silence is being substituted for the affected audio.
    The first detected missing file is:
    %s
    There may be additional missing files.
    Choose File > Check Dependencies to view a list of locations of the missing files.
he_IL: אחד או יותר מקבצי אודיו חיצוני/ים לא נמצא/ו.
    ייתכן כי הועבר/ו, נמחק/ו או שהכונן אינו מחובר כעת.
    האודיו יוחלף בשקט.
    הקובץ הראשון שחסר הוא:
    %s
    יכול להיות שחסרים קבצים נוספים
    בחר קובץ > בדיקת תלויות להצגת המיקום המקורי של הקבצים החסרים.

en: Files Missing
he_IL: קבצים חסרים

en: Master Gain Control
he_IL: בקרת שער ראשי

en: Input Meter
he_IL: מד כניסה

en: Output Meter
he_IL: מד יציאה

note: #-#-#-#-#  0 (audacity 1.3.4)  #-#-#-#-# i18n-hint: "New" is an action (verb) to create a new project #-#-#-#-#  8 (konversation)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, newButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: &New
he_IL: &חדש

note: i18n-hint: (verb)
en: &Open...
he_IL: &...פתח

en: Open &Recent...
he_IL: ...פתח &אחרונים

en: &About Audacity...
he_IL: ...Audacity או&דות

en: &Preferences...
he_IL: ...העד&פות

en: Using block size of %ld
he_IL: %ld משתמש בגודל בלוק של

en: Unknown command line option: %s
he_IL: %s :אופצית הפקודה לא מוכרת

en: Audacity could not find a place to store temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
he_IL: .התוכנה לא מצאה מקום לאחסון קבצים זמניים
    "אנא בחר מיקום מתאים בתיבת "העדפות

en: Audacity is now going to exit. Please launch Audacity again to use the new temporary directory.
he_IL: .התוכנה עומדת להיסגר. אנא פתח אותה שוב בכדי להשתמש בספריה הזמנית החדשה

en: Running two copies of Audacity simultaneously may cause
    data loss or cause your system to crash.
he_IL: בו זמני, יכול לגרום Audacity הרצת שני הפעלות של
    לאיבוד מידע או לקריסת המערכת

en: Audacity was not able to lock the temporary files directory.
    This folder may be in use by another copy of Audacity.
he_IL: לא הצליח לקבל נעילה לתיקיית הקבצים הזמניים Audacity
    .Audacity ייתכן ותיקייה זו כבר בשימוש ע"י מופע אחר של

en: Do you still want to start Audacity?
he_IL: ? Audacity האם תרצה להפעיל את

en: Error Locking Temporary Folder
he_IL: שגיאה בנעילת התיקייה זמנית

en: The system has detected that another copy of Audacity is running.
he_IL: .Audacity המערכת זיהתה הפעלה נוספת של

en: Use the New or Open commands in the currently running Audacity
    process to open multiple projects simultaneously.
he_IL: Audacity השתמש בפקודות חדש או פתח בהפעלה נוכחית של
    לפתיחת כמה פרוייקטים בו זמנית.

en: Audacity is already running
he_IL:  כבר מופעלת Audacity תוכנת

en: Command-line options supported:
he_IL: :אפשרויות שורות פקודה נתמכות

note: i18n-hint: '-help' is the option and needs to stay in * English. This displays a list of available options
en: 	-help (this message)
he_IL: 	-help (הודעה זו)

note: i18n-hint '-version' needs to stay in English.
en: 	-version (display Audacity version)
he_IL: 	-version (מציג את גרסת התוכנה)

note: i18n-hint '-test' is the option and needs to stay in * English. This runs a set of automatic tests on audacity * itself
en: 	-test (run self diagnostics)
he_IL: 	-test (מריץ בדיקה עצמית)

note: i18n-hint '-blocksize' is the option and needs to stay in * English. 'nnn' is any integer number. This controls the * size pieces that audacity uses when writing files to the * disk
en: 	-blocksize nnn (set max disk block size in bytes)
he_IL: 	-blocksize nnn (קובע את גודל הבלוק בבתים, בדיסק )

en: In addition, specify the name of an audio file or Audacity project to open it.
he_IL: .בנוסף, ניתן לציין את שם קובץ האודיו או הפרויקט לפתיחה

en: Audacity project (.AUP) files are not currently 
    associated with Audacity. 
    
    Associate them, so they open on double-click?
he_IL: אינם (.AUP) קבצי הפרוייקט של תוכנה זו בסיומת 
    .Audacity- משוייכים ל 
    
    ?האם לשייך אותם בכדי לאפשר פתיחה בלחיצה כפולה

en: Audacity Project Files
he_IL: Audacity קבצי פרוייקט של

en: Could not find any audio devices.
he_IL: לא נמצאו התקני אודיו.

en: You will not be able to play or record audio.
he_IL: .לא תוכל לנגן או להקליט אודיו

en: Error:
he_IL: :שגיאה

en: Error Initializing Audio
he_IL: שגיאה באתחול האודיו

en: There was an error initializing the midi i/o layer.
he_IL: .midi נתקל בשגיאה באתחול שכבת כניסה/יציאה של

en: You will not be able to play midi.
he_IL: .midi לא תוכל לנגן

en: Error Initializing Midi
he_IL: Midi שגיאה באתחול אודיו

en: Out of memory!
he_IL: !אין זיכרון פנוי

en: Latency Correction setting has caused the recorded audio to be hidden before zero.
    Audacity has brought it back to start at zero.
    You may have to use the Time Shift Tool (<---> or F5) to drag the track to the right place.
he_IL: .הגדרות תיקון ההשעיה גרמו להסתרת הקלטת אודיו לפני 0
    .מיקם אותו חזרה בכדי שיתחיל מנקודת ה-0 Audacity
    .לגרור את הרצועה לכיוון הנכון (<---> או F5) תוכל להשתמש בכלי הזזת הזמן

en: Latency problem
he_IL: בעיית השעיה

en: Automated Input Level Adjustment stopped. It was not possible to optimize it more. Still too high.
he_IL: .כוונון עוצמת כניסה אוטומטית הופסקה. לא ניתן למטב יותר. עדיין הרמה גבוהה מדי

en: Automated Input Level Adjustment decreased the volume to %f.
he_IL: .%f כוונון עוצמת כניסה אוטומטי הפחית לעוצמה ברמה

en: Automated Input Level Adjustment stopped. It was not possible to optimize it more. Still too low.
he_IL: כוונון עוצמת כניסה אוטומטי הופסקה. לא ניתן למטב יותר. הרמה עדיין נמוכה מדי.

en: Automated Input Level Adjustment increased the volume to %.2f.
he_IL: .%.2f כוונון עוצמת כניסה אוטומטית הגביר את העוצמה לרמה

en: Automated Input Level Adjustment stopped. The total number of analysis has been exceeded without finding an acceptable volume. Still too high.
he_IL: כוונון עוצמת כניסה אוטומטית הופסקה. חרג ממספר הנסיונות ולא התקבל רמת שמע תקינה. הרמה עדיין גבוהה מדי.

en: Automated Input Level Adjustment stopped. The total number of analysis has been exceeded without finding an acceptable volume. Still too low.
he_IL: כוונון עוצמת כניסה אוטומטית הופסקה. חרג ממספר הנסיונות ולא התקבל רמת שמע תקינה. הרמה עדיין נמוכה מדי.

en: Automated Input Level Adjustment stopped. %.2f seems an acceptable volume.
he_IL: היא רמת שמע תקינה %.2f כוונון עוצמת כניסה אוטומטית הופסקה. כנראה.

en: Automatic Crash Recovery
he_IL: התאוששות שגיאה אוטומטית

en: Some projects were not saved properly the last time Audacity was run.
    Fortunately, the following projects can automatically be recovered:
he_IL: .האחרונה כמה פרוייקטים לא נשמרו כראוי Audaciy בהפעלת
    למזלך, הפרוייקט/ים הבא/ים ניתנים לשחזור:

en: Recoverable projects
he_IL: פרויקטים ברי שחזור

note: #-#-#-#-#  0 (audacity 1.3.4)  #-#-#-#-# i18n-hint: (noun).  It's the name of the project to recover. #-#-#-#-#  8 (konversation)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, addresseeListView)
en: Name
he_IL: שם

en: Recovering a project will not change any files on disk before you save it.
he_IL: שחזור פרוייקט לא יבצע שינוי הקובץ בדיסק לפני שמירה.

en: Quit Audacity
he_IL: Audacity - צא מ

en: Do Not Recover
he_IL: אל תשחזר

en: Recover Projects
he_IL: שחזר פרוייקטים

en: Are you sure you don't want to recover any projects?
    They can't be recovered later.
he_IL: ?אתה באמת לא רוצה לשחזר שום פרוייקט
    לא תוכל לשחזר אח''כ.

en: Confirm?
he_IL: ? לאשר

en: Could not enumerate files in auto save directory.
he_IL: לא הצליח למספר קבצים מספריית השמירה אוטומטית

en: Error
he_IL: שגיאה

en: Select Command
he_IL: בחר פקודה

en: &Command
he_IL: &פקודה

en: &Edit Parameters
he_IL: &ערוך פרמטרים

en: &Parameters
he_IL: &פרמטרים

en: C&hoose command
he_IL: ב&חר פקודה

en: Stereo to Mono Effect not found
he_IL: לא נמצא אפקט סטריאו למונו

en: Ogg Vorbis support is not included in this build of Audacity
he_IL: .לא קיימת בבניה זו של התוכנה Ogg Vorbis תמיכה ב

en: FLAC support is not included in this build of Audacity
he_IL: FLAC -הפצה זו של התוכנה לא כוללת תמיכה ב

en: Command %s not implemented yet
he_IL: לא מומשה עדיין %s הפקודה

en: Could not set parameters of effect %s
     to %s.
he_IL: %s לא יכול לקבוע פרמטר של אפקט 
    .%s לערך

en: Apply %s with parameter(s)
    
    %s
he_IL: עם הפרמטר/ים %s החל
    
    %s

en: Test Mode
he_IL: מצב נסיון (TEST MODE)

en: Apply %s
he_IL: %s יישם

en: Apply Chain
he_IL: יישם שרשור פקודות

note: i18n-hint: CleanSpeech is the name of a mode Audacity can operate * in that was invented to process lots of sermons, remove long * pauses and background noise.
en: CleanSpeech Batch Processing
he_IL: יישום שרשור פקודות לניקיון דיבור

note: i18n-hint: A chain is a sequence of commands that can be applied * to one or more audio files.
en: &Select chain
he_IL: &בחר שרשור פקודות

en: Chain
he_IL: שרשור פקודות

en: Apply to Current &Project
he_IL: יישם &בפרוייקט נוכחי

en: Apply to &Files...
he_IL: &...יישם לקבצים

en: No chain selected
he_IL: לא נבחר שרשור פקודות

en: Applying '%s' to current project
he_IL: לפרוייקט הנוכחי '%s' מבצע

en: Please save and close the current project first.
he_IL: קודם צריך לשמור ולסגור פרוייקט נוכחי.

en: Select vocal file(s) for batch CleanSpeech Chain...
he_IL: בחר קבצ/י קול לעיבוד ברצף עבור נקיון והסרת קול

en: Select file(s) for batch processing...
he_IL: ...בחר קובץ (קבצים) לעיבוד אצווה

note: i18n-hint: The vertical bars and * are essential here.
en: All files|*|All supported files|
he_IL: כל הקבצים|*|כל הקבצים הנתמכים|

en: Applying...
he_IL: ...מיישם

en: File
he_IL: קובץ

en: Edit Chains
he_IL: ערוך שרשור פקודות

en: &Chains
he_IL: &שרשור פקודות

en: &Add
he_IL: &הוסף

note: #-#-#-#-#  8 (konversation)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, removeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: &Remove
he_IL: &הסר

en: Re&name
he_IL: ש&נה שם

en: C&hain (Double-Click or press SPACE to edit)
he_IL: (לעריכה SPACE שרשור פקודות (לחיצה כפולה או הקש

note: i18n-hint: This is the number of the command in the list
en: Num
he_IL: NUM

en: Command
he_IL: פקודה

en: Parameters
he_IL: פרמטרים

en: De&lete
he_IL: מח&ק

en: Move &Up
he_IL: הזז ל&מעלה

en: Move &Down
he_IL: הזז &למטה

en: De&faults
he_IL: ער&כי ברירת מחדל

note: i18n-hint: This is the last item in a list.
en: - END -
he_IL: -סוף -

en: %s changed
he_IL: שונה %s

en: Do you want to save the changes?
he_IL: ?האם אתה רוצה לשמור שינויים

en: Enter name of new chain
he_IL: הכנס שם עבור רצף שרשור פקודות חדש

en: Name must not be blank
he_IL: השם לא יכול להשאר ריק

note: i18n-hint: The %c will be replaced with 'forbidden characters', like '/' and '\'.
en: Names may not contain '%c' and '%c'
he_IL: '%c' ו- '%c' השמות לא יכולים להכיל

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of a file.
en: Are you sure you want to delete %s?
he_IL: ? %s האם אתה רוצה למחוק את

en: Removing Dependencies
he_IL: מוחק תלויות

en: Copying audio data into project...
he_IL: ...מעתיק נתוני אודיו בפרוייקט

en: Project Depends on Other Audio Files
he_IL: לפרוייקט יש תלות בקבצים אחרים

en: Copying these files into your project will remove this dependency.
    This is safer, but needs more disk space.
he_IL: העתקת קבצים אלה לתוך הפרוייקט יסיר תלות זו.
    אפשרות זו יותר בטוחה, אבל דורש שטח דיסק נוסף.

en: 
    
    Files shown as MISSING have been moved or deleted and cannot be copied.
    Restore them to their original location to be able to copy into project.
he_IL: 
    
    הקבצים שמוצגים כחסרים הועברו או נמחקו ולא ניתנים להעתקה.
    בכדי לאפשר העתקה לפרוייקט שחזר אותם למיקום המקורי.

en: Project Dependencies
he_IL: תלויות הפרוייקט

en: Audio File
he_IL: קובץ אודיו

en: Disk Space
he_IL: שטח דיסק

en: Copy Selected Files
he_IL: העתק קבצים נבחרים

en: Cancel Save
he_IL: בטל שמירה

en: Save without Copying
he_IL: שמור ללא העתקה

en: Do Not Copy
he_IL: אל תעתיק

en: Copy All Files (Safer)
he_IL: העתק את כל הקבצים (בטוח)

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Ask me
he_IL: שאל

en: Always copy all files (safest)
he_IL: תמיד העתק את כל הקבצים (אפשרות בטוחה)

en: Never copy any files
he_IL: אל תעתיק אף פעם את הקבצים

en: Whenever a project depends on other files:
he_IL: :כשהפרוייקט תלוי בקבצים חיצוניים

en: MISSING
he_IL: חסרים

en: If you proceed, your project will not be saved to disk. Is this what you want?
he_IL: ?אם תמשיך, הפרוייקט לא יישמר בדיסק. זה מה שאתה רוצה

en: Your project is currently self-contained; it does not depend on any external audio files. 
    
    If you change the project to a state that has external dependencies on imported files, it will no longer be self-contained. If you then Save without copying those files in, you may lose data.
he_IL: כעת הפרוייקט הוא עצמאי, ואינו תלוי באף קובץ אודיו חיצוני.
    
    אם תשנה את הפרוייקט למצב תלות חיצוני או שתייבא קבצים, יפסיק להיות פרוייקט עצמאי, ושמירתו ללא העתקת הקבצים יגרום לאיבוד מידע.

en: Dependency Check
he_IL: בדיקת תלויות

note: #-#-#-#-#  0 (audacity 1.3.4)  #-#-#-#-# i18n-hint: This title appears on a dialog that indicates the progress in doing something.
en: Progress
he_IL: התקדמות

en: There is very little free disk space left on this volume.
    Please select another temporary directory in Preferences.
he_IL: השטח הפנוי בדיסק קטן מאוד.
    נא בחר תיקייה זמנית שונה בהעדפות.

en: Cleaning up temporary files
he_IL: מנקה קבצים זמניים

en: Saving project data files
he_IL: שומר נתוני קבצי הפרוייקט

en: Cleaning up cache directories
he_IL: מנקה תוכן תיקיית המטמון

en: mkdir in DirManager::MakeBlockFilePath failed.
he_IL: DirManager::MakeBlockFilePath -נכשל ב mkdir

en: Audacity found an orphan block file: %s. 
    Please consider saving and reloading the project to perform a complete project check.
he_IL: .%s מצא בלוק ללא שיוך קובץ: Audacity 
    נסה לשמור ולטעון את הפרוייקט שוב לבדיקה מלאה על תקינות קבצי הפרוייקט.

note: i18n-hint: This is the pattern for filenames that are created * when a file needs to be backed up to a different name.  For * example, mysong would become mysong-old1, mysong-old2, etc.
en: %s-old%d
he_IL: %s-בן%d

en: Unable to open/create test file.
he_IL: .לא ניתן לפתוח או ליצור קובץ נסיון

note: i18n-hint: %s is the name of a file.
en: Unable to remove '%s'.
he_IL: .'%s' לא ניתן למחוק את

en: Renamed file: %s
he_IL: %s :שם קובץ שונה

en: Unable to rename '%s' to '%s'.
he_IL: .'%s' ל- '%s' -לא מצליח לשנות שם מ

en: Changed block %s to new alias name
he_IL: שונה לשם כינוי החדש %s בלוק

note: i18n-hint: The audacity project file is XML and has 'tags' in it, rather like html tags <something>some stuff</something>. This error message is about the tags that hold the sequence information. The error message is confusing to users in English, and could just say "Found problems with <sequence> w
en: Project check read faulty Sequence tags.
he_IL: אבחון הפרוייקטים בודק תוויות מאזורים פגומים.

en: Close project immediately with no changes
he_IL: סגור פרוייקט מיידי ללא שמירת שינויים

en: Continue with repairs noted in log, and check for more errors. This will save the project in its current state, unless you "Close project immediately" on further error alerts.
he_IL: המשך בתיקונים הרשומים בדוח, ובדוק שגיאות נוספות. זה ישמור את הפרוייקט במצבו בנוכחי
    אלא אם תבחר ב- "סגור פרוייקט מיידי" בתיבת הודעת שגיאות.

en: Warning - Problems Reading Sequence Tags
he_IL: אזהרה: שגיאה בקריאת תוויות רצף

en: Inspecting project file data
he_IL: מאבחן נתוני קובץ הפרוייקט

en: Treat missing audio as silence (this session only)
he_IL: טפל בקטעים חסרים ע''י מילוי שקט (הפעלה זו בלבד)

en: Close project immediately with no further changes
he_IL: סגור את הפרויקט מיידית ללא שינויים נוספים

en: Caching audio
he_IL: שרשור שמע

en: Saving recorded audio
he_IL: שומר אודיו מוקלט

en: Browse...
he_IL: ...עיין

en: Download
he_IL: הורדה

en: Spectrum
he_IL: ספקטרום

en: Standard Autocorrelation
he_IL: תיקון עצמי סטנדרטי

en: Cuberoot Autocorrelation
he_IL: האצת שורש שלישי

en: Enhanced Autocorrelation
he_IL: תיקון עצמי מוגדש

en: Algorithm
he_IL: אלגוריתם:

en: Size
he_IL: גודל

en: Linear frequency
he_IL: תדירות לינארית

en: Log frequency
he_IL: תדירות לוגריתמית

en: &Export...
he_IL: ...ייצוא&

en: Grids
he_IL: רשתות

en: To plot the spectrum, all selected tracks must be the same sample rate.
he_IL: .בכדי לצייר את הספקטרום, כלל הרצועות הנבחרות חייבות להיות בעלות אותו קצב דגימה

en: Too much audio was selected.  Only the first %.1f seconds of audio will be analyzed.
he_IL: %.1f -יותר מדי שמע נבחר. רק ה
    .השניות הראשונות של השמע ינותחו

en: Not enough data selected.
he_IL: לא מספיק מידע נבחר

en: Export Spectral Data As:
he_IL: :יצא מידע ספקטרלי

en: Couldn't write to file:
he_IL: :לא יכול לכתוב קובץ

en: Frequency (Hz)	Level (dB)
he_IL: (Hz) תדר 	 (dB) רמה

en: Lag (seconds)	Frequency (Hz)	Level
he_IL: (Hz)השהייה (שניות) / תדר	עוצמה(השהייה (שניות/t(Hz) תדר	עוצמה

en: Welcome!
he_IL: !ברוכים הבאים

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Playing Audio
he_IL: מנגן שמע

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording Audio
he_IL: מקליט שמע

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Saving an Audacity Project
he_IL: Audacity שומר פרוייקט

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Burn to CD
he_IL: CD-צרוב ל

en: No Local Help
he_IL: אין עזרה למקום זה

en: Welcome to Audacity
he_IL: Audacity -ברוכים הבאים ל

en: Undo History
he_IL:  הסטוריית ביטול-ביצוע

en: Manage History
he_IL: ניהול היסטוריה

en: &Undo Levels Available
he_IL: &מספר רמות ביטול-ביצוע זמינות

note: i18n-hint: (verb)
en: &Discard
he_IL: זרוק&

en: &OK
he_IL: &אישור

en: Unable to determine
he_IL: לא מסוגל להחליט

en: bytes
he_IL: בתים

en: Specify New Filename:
he_IL: :פרט שם קובץ חדש

en: Edit Labels
he_IL: ערוך תוויות

en: Press F2 or double click to edit cell contents.
he_IL: .או לחיצה כפולה בעכבר בכדי לערוך תוכן תא  F2 הקש על

en: Insert &After
he_IL: הכנס אחרי

en: Insert &Before
he_IL: הכנס לפני

en: &Import...
he_IL: ...ייבא&

note: i18n-hint: (noun).  A track contains waves, audio etc.
en: Track
he_IL: ערוץ

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: Start Time
he_IL: זמן התחלה

en: New...
he_IL: ...חדש

en: Confirm
he_IL: אשר

en: Select a text file containing labels...
he_IL: ...בחר את קובץ הטקסט המכיל את התויות

en: Text files (*.txt)|*.txt|All files (*.*)|*.*
he_IL: קבי טקסט (*.txt)|*.txt|כל הקבצים (*.*)|*.*

en: Could not open file:
he_IL: :לא יכול לפתוח קובץ

en: No labels to export.
he_IL: .אין תוויות לייצא

en: Export Labels As:
he_IL: :ייצא תויות בתור

en: New Label Track
he_IL: תוית רצועה חדשה

en: Enter track name
he_IL: הכנס שם רצועה

en: Added label
he_IL: תווית הוספה

note: i18n-hint: Title on a dialog indicating that this is the first * time Audacity has been run.
en: Audacity First Run
he_IL: Audacity ריצה ראשונה של

en: Choose Language for Audacity to use:
he_IL: :Audacity בחר שפה לשימוש

en: Converted a 1.0 project file to the new format.
    The old file has been saved as '%s'
he_IL: .ממיר פרויקט מגרסב 1.0 לפורמט החדש
    '%s' הקובץ הישן נשמר בתור

en: Opening Audacity Project
he_IL: Audacity פותח פרויקט

en: &File
he_IL: &קובץ

en: &Close
he_IL: &סגור

en: &Save Project
he_IL: &שמור פרויקט

en: Save Project &As...
he_IL: ...שמור פרויקט &בתור

en: Save Compressed Copy of Project...
he_IL: ...שמור העתק דחוס מהפרוייקט

en: Chec&k Dependencies...
he_IL: ...בדו&ק קישוריות

en: Open Me&tadata Editor...
he_IL: ...פתח עו&רך מטא-מידע

en: &Import
he_IL: &ייבוא

en: &Audio...
he_IL: &...שמע

en: &Labels...
he_IL: תוויות&

en: &MIDI...
he_IL: &...MIDI

en: &Raw Data...
he_IL: &...ייבא מידע גולמי

en: Expo&rt Selection...
he_IL: &...יצא בחירה בתור

en: Export &Labels...
he_IL: ...ייצא &תוויות

en: Export &Multiple...
he_IL: ...יצא &בריבוי

en: Export MIDI...
he_IL: ...MIDI ייצא

en: Appl&y Chain...
he_IL: &...יישם שרשור פקודות

en: Edit C&hains...
he_IL: ...ערוך שר&שור פקודות

en: &Upload File...
he_IL: &...טען קובץ

en: Pa&ge Setup...
he_IL: &...עיצוב הדף

note: i18n-hint: (verb) It's item on a menu.
en: &Print...
he_IL: &...הדפס

note: i18n-hint: (verb) It's item on a menu.
en: E&xit
he_IL: &צא

en: &Edit
he_IL: &עריכה

en: &Undo
he_IL: &בטל ביצוע

en: &Redo
he_IL: &בצע שוב

en: R&emove Audio or Labels
he_IL: הסר אודיו או תוויות

note: i18n-hint: (verb)
en: Cu&t
he_IL: גז&ור

note: #-#-#-#-#  8 (konversation)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_delButton)
en: &Delete
he_IL: &מחק

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of cut
en: Spl&it Cut
he_IL: &פיצול גזירה

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of delete
en: Split D&elete
he_IL: &פיצול מחיקה

note: i18n-hint: (verb) It's an item on a menu.
en: Sp&lit
he_IL: &פיצול

en: Split Ne&w
he_IL: &פצל חדש

note: i18n-hint: (verb)
en: &Join
he_IL: &צרף

note: i18n-hint: (verb)
en: &Copy
he_IL: &העתק

note: i18n-hint: (verb)
en: &Paste
he_IL: &הדבק

note: i18n-hint: (verb)
en: Duplic&ate
he_IL: &שכפל

note: i18n-hint: (verb)
en: &Cut
he_IL: גז&ור

note: i18n-hint: (verb) A special way to cut out a piece of audio
en: &Split Cut
he_IL: &גזור ופצל

en: Sp&lit Delete
he_IL: &פיצול מחיקה

note: i18n-hint: (verb)
en: Co&py
he_IL: &העתק

note: i18n-hint: (verb)
en: Spli&t
he_IL: &פצל

en: &All
he_IL: &הכל

en: &None
he_IL: &כלום

en: Find &Zero Crossings
he_IL: &מצא את חציית האפס

en: &View
he_IL: &תצוגה

en: Zoom &In
he_IL: זום &פנימה

en: Zoom &Normal
he_IL: זום &רגיל

en: Zoom &Out
he_IL: זום &החוצה

en: &Fit in Window
he_IL: &התאם לחלון

en: Fit &Vertically
he_IL: התאם &אנכית

en: &Zoom to Selection
he_IL: &הגדל את הבחירה

en: &Collapse All Tracks
he_IL: &צמצם כל הרצועות

en: E&xpand All Tracks
he_IL: &רווח כל הרצועות

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the various editing steps that have been taken.
en: &History...
he_IL: &...הסטוריה

note: i18n-hint: 'Transport' is the name given to the set of controls that play, record, pause etc.
en: T&ransport
he_IL: בקרה

note: i18n-hint: (verb) Start playing audio
en: Pl&ay
he_IL: נ&גן

en: &Overdub (on/off)
he_IL: הקלט על (מופעל/מושבת)

en: So&ftware Playthrough (on/off)
he_IL: השמעה באמצעות תוכנה (מופעל/מושבת)

en: Sound A&ctivated Recording (on/off)
he_IL: הקלטה לפי השמעה (מופעל/מושבת)

en: Sound Activation Le&vel...
he_IL: ...רמת הפעלה לפי השמעה

en: R&escan Audio Devices
he_IL: חפש מחדש התקני אודיו

en: &Tracks
he_IL: &רצועות

en: &Audio Track
he_IL: &רצועת שמע

en: &Stereo Track
he_IL: &ערוץ סטריאו

en: &Label Track
he_IL: &תן שם לרצועה

en: &Time Track
he_IL: &רצועת זמן

en: &Resample...
he_IL: &...דגימה מחדש

en: Remo&ve Tracks
he_IL: הס&ר רצועה

en: Align with &Zero
he_IL: יישר עם &האפס

en: Align with &Cursor
he_IL: ישר עם &סמן

en: Align with Selection &Start
he_IL: יישר עם &תחילת מקטע נבחר

en: Align with Selection &End
he_IL: יישר עם &סוף מקטע נבחר

en: Add Label At &Playback Position
he_IL: &הוסף תוית בנקודת ההשמעה

en: by &Name
he_IL: חפש

en: &Generate
he_IL: &צור

en: Effe&ct
he_IL: &אפקטים

note: i18n-hint: %s will be the name of the effect which will be * repeated if this menu item is chosen
en: Repeat %s
he_IL: %s חזור שוב

en: &Analyze
he_IL: &נתח

en: Plot Spectrum...
he_IL: ...צייר ספקטרום

en: &Help
he_IL: &עזרה

en: &About Audacity CleanSpeech...
he_IL: &...Audacity אודות "דיבור נקי" של

en: &Quick Help (in web browser)
he_IL: עזרה מהירה (בדפדפן)

en: &Manual (in web browser)
he_IL: מדריך (בדפדפן)

en: &Screenshot Tools...
he_IL: &...כלי לכידת תמונת מסך

en: &Run Benchmark...
he_IL: &...הרץ מבחן השוואה

en: Au&dio Device Info...
he_IL: ...מידע על התקן אודיו

en: Show &Log...
he_IL: ...הצג דו''ח

en: Move backward from toolbars to tracks
he_IL: הזז אחורה מסרגל הכלים עד רצועות ההשמעה

en: Move forward from toolbars to tracks
he_IL: הזז קדימה מרצועות ההשמעה עד הסרגל כלים

en: Selection Tool
he_IL: כלי הבחירה

en: Envelope Tool
he_IL: כלי המעטפת

en: Draw Tool
he_IL: כלי הציור

en: Zoom Tool
he_IL: כלי הזום

en: Time Shift Tool
he_IL: כלי הזזת הזמן

en: Multi Tool
he_IL: כלים מרובים

en: Next Tool
he_IL: הכלי הבא

en: Previous Tool
he_IL: כלי קודם

en: Play/Stop
he_IL: נגן/עצור

en: Play/Stop and Set Cursor
he_IL: נגן/עצור וקבע סמן

en: Play One Second
he_IL: נגן שניה אחת

en: Play To Selection
he_IL: נגן עד לבחירה

en: Play Cut Preview
he_IL: ניגון מקדים של גזירה

en: Selection to Start
he_IL: בחירה מההתחלה

en: Selection to End
he_IL: בחירה עד הסוף

en: DeleteKey
he_IL: מקש מחיקה

en: DeleteKey2
he_IL: מקש מחיקה2

en: Short seek left during playback
he_IL: חפש מרווח קצר לכיוון שמאל במהלך ההשמעה

en: Short seek right during playback
he_IL: חפש מרווח קצר לכיוון ימין במהלך ההשמעה

en: Long seek left during playback
he_IL: חפש מרווח ארוך לכיוון שמאל במהלך ההשמעה

en: Long Seek right during playback
he_IL: חפש מרווח ארוך לכיוון ימין במהלך ההשמעה

en: Move Focus to Previous Track
he_IL: הזז מיקוד לרצועה קודמת

en: Move Focus to Next Track
he_IL: הזז פוקוס לרצועההבאה

en: Toggle Focused Track
he_IL: שנה רצועה ממוקדת

en: Cursor Left
he_IL: סמן שמאלה

en: Cursor Right
he_IL: סמן ימינה

en: Selection Extend Left
he_IL: הרחבת הבחירה שמאלה

en: Selection Extend Right
he_IL: הרחבת הבחירה ימינה

en: Set (or Extend) Left Selection
he_IL:  קבע (או הרחב) גבול בחירה שמאלית

en: Set (or Extend) Right Selection
he_IL:  קבע (או הרחב) גבול בחירה ימנית

en: Selection Contract Left
he_IL: כווץ בחירה שמאלה

en: Selection Contract Right
he_IL: כווץ בחירה ימינה

en: Pan left on focused track
he_IL: העבר תצוגה לשמאל ברצועה הפעילה

en: Change gain on focused track
he_IL: שנה הגבר ברצועה הממוקדת

en: Increase gain on focused track
he_IL: הגדל הגבר ברצועה הממוקדת

en: Decrease gain on focused track
he_IL: הקטן הגבר ברצועה הממוקדת

en: Open menu on focused track
he_IL: פתח תפריט עבור רצועה ממוקדת

en: Mute/Unmute focused track
he_IL: השתק/בטל השתקה של רצועה ממוקדת

en: Solo/Unsolo focused track
he_IL: קבע/בטל רצועה נבחרת כיחידה

en: Close focused track
he_IL: סגור רצועה ממוקדת

en: Snap To On
he_IL: Snap-To On

en: Snap To Off
he_IL: Snap-To Off

en: Play at speed
he_IL: נגן במהירות

note: i18n-hint: This is the name of the menu item on Mac OS X only
en: Open Recent
he_IL: פתח אחרונים

note: i18n-hint: This is the name of the menu item on Windows and Linux
en: Recent &Files
he_IL: קבצים אחרונים

en: &Undo %s
he_IL: &בטל ביצוע %s

en: &Redo %s
he_IL: &בצע שוב %s

en: Sort By Time
he_IL: מיין לפי זמן

en: Tracks sorted by time
he_IL: רצועות מויינו לפי זמן

en: Sort By Name
he_IL: מיין לפי שם

en: Tracks sorted by name
he_IL: רצועות מויינו לפי שם

en: Position
he_IL: מיקום

en: You must select a track first.
he_IL: .ראשית צריך לבחור ברצועה

en: There are no label tracks to export.
he_IL: .אין תוויות לרצועות לייצא

en: Nothing to undo
he_IL: שום דבר לביטול ביצוע

en: Nothing to redo
he_IL: שום דבר לביצוע מחדש

en: Cut
he_IL: גזור

en: Cut to the clipboard
he_IL: גזור ללוח העתקה

en: Split Cut
he_IL: גזור ופצל

en: Split-cut to the clipboard
he_IL: גזור ופצל ללוח העתקה

en: Copying stereo audio into a mono track is not allowed.
he_IL: .העתקת שמע סטריאופוני לרצועת מונו אסורה

en: Paste
he_IL: הדבק

en: Pasted from the clipboard
he_IL: הדבק מלוח ההעתקה

en: Pasted text from the clipboard
he_IL: הדבק טקסט מלוח ההעתקה

en: Split-deleted %.2f seconds at t=%.2f
he_IL: %.2f פיצול מחק
    %.2f שניות בנקודה

en: Split Delete
he_IL: פצל ומחק

en: Silenced selected tracks for %.2f seconds at %.2f
he_IL: %.2f נבחרו רצועות שקטות למשך
    %.2f בנקודה

en: Silence
he_IL: שקט

en: Duplicated
he_IL: שוכפל

en: Split New
he_IL: פצל לחדש

en: Split to new track
he_IL: פצל לרצועה חדשה

en: Frequency Analysis
he_IL: ניתוח תדר

en: Imported labels from '%s'
he_IL: '%s' ייבא תוויות מתוך

en: Import Labels
he_IL: ייבא תויות

en: Select a MIDI file...
he_IL: ...MIDI בחר קובץ

en: Imported MIDI from '%s'
he_IL:  '%s' מ MIDI  יבא

en: Import MIDI
he_IL: MIDI ייבא

en: Select any uncompressed audio file...
he_IL: ...בחר קובץ לא דחוס כלשהו

en: All files (*)|*
he_IL: כל הקבצים (*)|*

en: Edit Metadata
he_IL:  ערוך מטא-מידע

en: Edit Metadata tags
he_IL: ערוך תגי מטא-מידע

en: Mixed and rendered %d tracks into one new stereo track
he_IL: רצועות לערוץ סטריאו יחיד %d ערבב והפוך

en: Mixed and rendered %d tracks into one new mono track
he_IL: רצועות לערוץ מונו יחיד %d ערבב והפוך

en: Aligned with zero
he_IL: יושר עם האפס

en: Aligned cursor
he_IL: סמן מייושר

en: Aligned with selection start
he_IL: יושר עם תחילת מקטע נבחר

en: Aligned with selection end
he_IL: יושר עם סוף מקטע נבחר

en: Aligned end with cursor
he_IL: יושר הסוף עם הסמן

en: Aligned end with selection start
he_IL: יושר הסיום עם תחילת מקטע נבחר

en: Aligned end with selection end
he_IL: יושר הסיום עם סוף מקטע נבחר

en: Aligned
he_IL: מייושר

en: Align
he_IL: יישר

en: Created new audio track
he_IL: רצועת שמע חדשה נוצרה

en: New Track
he_IL: ערוץ חדש

en: Created new stereo audio track
he_IL: רצועה סטריאופונית חדשה נוצרה

en: Created new label track
he_IL: תוית רצועה חדשה נוצרה

en: Created new time track
he_IL: רצועת זמן חדשה ייוצרה

en: Edited labels
he_IL: ערוך תווית

en: CleanSpeech Presets (*.csp)|*.csp
he_IL: (*.csp)|*.csp CleanSpeech ערכי התחלה של

en: Sorry, pathnames longer than 256 characters not supported.
he_IL: .מצטער, מסלול מיקום הקובץ הגדול מ256 תווים אינו נתמך

en: Problem encountered exporting presets.
he_IL: קרתה תקלה במהלך ייצו ערכי התחלה

en: Remove Track
he_IL: הסר רצועה

en: Removed audio track(s)
he_IL: הסר רצועות שמע

en: Resample
he_IL: דגימה מחדש

en: New sample rate (Hz):
he_IL: (Hz) קצב דגימה חדש:

en: The entered value is invalid
he_IL: הערך המוכנס אינו חוקי

en: Resampling track %d
he_IL: מחדש %d מדגים רצועה

en: Resample Track
he_IL: דגום רצועה מחדש

en: Resampled audio track(s)
he_IL: דגום רצועה(ות) שמע חדשות

en: Mix
he_IL: עירבול

note: i18n-hint: Title of the Gain slider, used to adjust the volume i18n-hint: title of the Gain slider, used to adjust the volume
en: Gain
he_IL: הגבר

note: i18n-hint: This is on a button that will silence all the other tracks.
en: Mute
he_IL: השתק

note: i18n-hint: This is on a button that will silence this track.
en: Solo
he_IL: יחיד

en: Moved gain slider
he_IL: הזז סמן ההגבר

en: Note Track
he_IL: הערה לרצועה

en: Reset Preferences?
    
    This is a one-time question, after an 'install' where you asked to have the Preferences reset.
he_IL: ?אתה רוצה לשחזר העדפות
    
    שאלה זו יופיע רק פעם אחת, לאחר התקנה עם אפשרות איפוס ההעדפות.

en: Failed!
he_IL: Fallo

en: There was a problem printing.
he_IL: יש בעיה בהדפסה.

en: Print
he_IL: הדפס

note: i18n-hint: This is an experimental feature where the main panel in Audacity is put on a notebook tab, and this is the name on that tab. Other tabs in that notebook may have instruments, patch panels etc.
en: Main Mix
he_IL: מערבל ראשי

en: Welcome to Audacity version %s
he_IL: %s גרסה  Audacity - ברוכים הבאים ל

note: i18n-hint: E.g this is recovered audio that had been lost.
en: (Recovered)
he_IL: (הוקלט)

en: Record
he_IL: הקלטה

en: Recorded Audio
he_IL: שמע מוקלט

en: Save changes before closing?
he_IL: לשמור שינויים לפני סגירה?

en: Save changes?
he_IL: לשמור שינויים?

en: Select one or more audio files...
he_IL: ...בחר קובץ שמע אחד או יותר

en: %s is already open in another window.
he_IL: .כבר פתוח בחלון אחר %s

note: i18n-hint: This string is a label in the file type filter in the open * and save dialogues, for the option that only shows project files created * with Audacity. Do not include pipe symbols or .aup (this extension will * now be added automatically for the Save Projects dialogues).
en: Audacity projects
he_IL: Audacity פרוייקטים של

en: Error opening file
he_IL: שגיאה בפתיחת קובץ

en: File may be invalid or corrupted: 
    %s
he_IL: :הקובץ אינו מתאים או אינו תקין
    %s

en: Project was recovered
he_IL: הפרויקט שוחזר

en: Recover
he_IL: התאושש

en: Couldn't find the project data folder: "%s"
he_IL: "%s" :לא יכול למצוא את ספריית הפרויקט

en: Can't open project file
he_IL: לא יכול לפתוח קובץ פרויקט

en: Warning - Empty Project
he_IL: אזהרה - פרוייקט ריק

en: Saved %s
he_IL: %s נשמר

en: Imported '%s'
he_IL: '%s' ייובאו

note: i18n-hint: Do not translate PCM.
en: Windows PCM Audio file (*.wav)|*.wav
he_IL: Windows PCM קובץ שמע מסוג (*.wav)|*.wav

en: <untitled>
he_IL: <ללא שם>

en: Created new project
he_IL: פרויקט חדש נוצר

en: Deleted %.2f seconds at t=%.2f
he_IL: %.2f נמחקו
    %.2f שניות בנקודה

en: Disk space remains for recording 1 hour and %d minutes.
he_IL: דקות %d נפח דיסק נותר מספיק להקלטה של שעה ו

en: Disk space remains for recording %d minutes.
he_IL: דקות %d נפח דיסק נותר מספיק להקלטה של

en: Disk space remains for recording %d seconds.
he_IL: שניות %d נפח דיסק נותר מספיק להקלטה של

en: Out of disk space
he_IL: נגמר שטח הדיסק

en: New Project
he_IL:  חדשפרויקט

en: Could not create autosave file:
he_IL: :שמירה אוטומטית לא יכול לכתוב קובץ

en: Could not remove old autosave file:
he_IL: :לא יכול למחוק קובץ שמירה אוטומטית

en: Actual Rate: %d
he_IL: %d :קצב בפועל

en: High-quality Sinc Interpolation
he_IL:  באיכות גבוהה sync אינטרפולצית

en: Fast Sinc Interpolation
he_IL: מהירה Sinc אינטרפולציית

en: Libsamplerate error: %d
he_IL: %d :Libsamplerate שגיאת

en: Resampling disabled.
he_IL: .דגימה מחדש מנוטרלת

en: Choose...
he_IL: ...בחר

en: false
he_IL: שקר

en: Tools
he_IL: כלים

en: Mixer
he_IL: מערבב

en: Meter
he_IL: מד

en: Transcription
he_IL: תעתיק

en: Tracks
he_IL: רצועות

en: Pre&view
he_IL: &הצג קודם

en: &Debug
he_IL: &Debug - בחן

en: Don't show this again at start up
he_IL: אל תראה אזהרה זו שוב בהפעלת התוכנית

en: Artist Name
he_IL:  שם האומן

en: Track Title
he_IL: כותרת הרצועה

en: Album Title
he_IL: כותרת אלבום

en: Track Number
he_IL: רצועה מספר

en: Year
he_IL: שנה

en: Genre
he_IL: סגנון

en: Comments
he_IL: הערות

en: Tag
he_IL: תגים

en: Value
he_IL: ערך

en: Genres
he_IL: סגנונות

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_changeServerButton)
en: E&dit...
he_IL: &ערוך...

en: Template
he_IL: תבנית

en: &Load...
he_IL: &...טען

en: Edit Genres
he_IL: ערוך סגנון

en: Reset Genres
he_IL: אפס סגנון

en: Are you sure you want to reset the genre list to defaults?
he_IL: ?האם אתה בטוח שאתה רוצה לאפס את קובץ רשימת הסגנונות לערכי המחדל

en: Unable to open genre file.
he_IL: .לא יכול לפתןח קובץ סגנון

en: Save Metadata As:
he_IL: שמור מטא-מידע בתור:

en: Audacity could not write file:
      %s.
he_IL: לא יכול לכתוב קובץ:
      %s.

en: Audacity could not open file:
      %s
    for writing.
he_IL: לא יכול לפתוח קובץ:
      %s
    .לכתיבה

en: Audacity could not write images to file:
      %s.
he_IL:  לא יכול לכתוב קובץ בבואה:
      %s.

en: Could not create directory:
      %s
he_IL: לא יכול לייצר ספריה:
      %s

en: Audacity could not save file:
      %s
he_IL: לא יכול לשמור קובץ:
      %s

en: Audacity Timer Record
he_IL: Audacity הקלטה מתוזמנת ע"י

en: Recording start
he_IL: תחילת ההקלטה

en: Recording end
he_IL: סוף ההקלטה

en: Start Date and Time
he_IL: תאריך וזמן התחלה

en: End Date and Time
he_IL: תאריך וזמן סיום

note: i18n-hint: This string is used to configure the controls which shows the recording * duration. As such it is important that only the alphabetic parts of the string * are translated, with the numbers left exactly as they are. * The string 'days' indicates that the first number in the control will be 
en: 099 days 024 h 060 m 060 s
he_IL: 099 días 024 h 060 m 060 s

note: i18n-hint: A time specification like "Sunday 28th October 2007 15:16:17 GMT" * but hopefully translated by wxwidgets will be inserted into this
en: Waiting to start recording at %s.
he_IL: %s מחכה להתחיל הקלטה ב .

en: Copy
he_IL: העתק

en: Click and drag to adjust relative size of stereo tracks.
he_IL: .בחר וגרור בכדי לכוון גודל יחסי של רצועות סטריאו

en: Click and drag to resize the track.
he_IL: .בחר וגרור בכדי לשנות את גודל הרצועה

en: Drag one or more label boundaries
he_IL: גרור תוית גבולות אחת או יותר

en: Drag label boundary
he_IL: גרור תוית גבולות

en: Click and drag to move left selection boundary.
he_IL: .בחר וגרור בכדי להזיז את קצה קטע הבחירה השמאלי

en: Click and drag to move right selection boundary.
he_IL: .בחר וגרור בכדי להזיז את קצה קטע הבחירה הימני

en: Modified Label
he_IL: תווית ששונתה

en: Label Edit
he_IL: ערוך תווית

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just adjusted the envelope .
en: Adjusted envelope.
he_IL: מעטת מתואמת.

note: i18n-hint: The envelope is a curve that controls the audio loudness.
en: Envelope
he_IL: מעטפת

en: Moved clip to another track
he_IL: הזז מקטע לרצועה אחרת

note: i18n-hint: a direction as in left or right.
en: right
he_IL: ימינה

note: i18n-hint: a direction as in left or right.
en: left
he_IL: שמאלה

en: Time-Shift
he_IL: הזזה-בזמן

en: Moved Sample
he_IL: דגימה שהועברה

en: Sample Edit
he_IL: עריכת דגימה

en: Removed track '%s.'
he_IL: '.%s' הסר רצועה

en: Track Remove
he_IL: הסרת רצועה

note: i18n-hint: the first %s is the name of a track, the second a direction as in up or down. * If the word order is different in your language ask on the translators list about what * to do.
en: Moved '%s' %s
he_IL: '%s' %s הוזז

en: Move Track
he_IL: הזז רצועה

en: Expand
he_IL: רווח

en: Merged Clips
he_IL: אחד מקטעים

en: Removed Cut Line
he_IL: הסר שורה שנגזרה

en: Can't delete track with active audio
he_IL: לא יכול למחוק רצועה עם שמע אקטיבי

en: Stereo,
he_IL: ,סטריאו

en: Mono,
he_IL: ,מונו

en: Left,
he_IL: ,שמאל

en: Right,
he_IL: ,ימינה

en: Left Channel
he_IL: ערוץ שמאל

en: Right Channel
he_IL: ערוץ ימני

en: Mono
he_IL: מונו

en: Changed '%s' to %s
he_IL: '%s' הרץ את  %s שונה ל

en: Split stereo track '%s'
he_IL: פצל ערוצי סטריאו '%s'

en: Make Stereo
he_IL: ייצר סטריאו

en: Changed '%s' to %d Hz
he_IL: '%s' הרץ את  %d שנה ל

en: Rate Change
he_IL: שינוי קצב

en: Format Change
he_IL: שנה פורמט

en: Set Rate
he_IL: קבע קצב

en: Change lower speed limit (%) to:
he_IL: :שנה גבול מהירות תחתון (%) ל

en: Lower speed limit
he_IL: סף מהירות נמוך

en: Change upper speed limit (%) to:
he_IL: :שנה גבול מהירות עליון (%) ל

en: Upper speed limit
he_IL: סף מהירות גבוה

en: Set range to '%d' - '%d'
he_IL: קבע תחום ל: '%d' - '%d'

note: i18n-hint: (verb)
en: Set Range
he_IL: קבע תחום

en: Set Display
he_IL: הגדר תצוגה

en: Set time track display to linear
he_IL: הצג זמן רצועה באופן ליניארי

en: Set time track display to logarithmic
he_IL: הצג זמן רצועה באופן לוגריתמי

en: Set time track interpolation to linear
he_IL: הגדר אינטרפולציה זמן רצועה באופן ליניארי

en: Set time track interpolation to logarithmic
he_IL: הגדר אינטרפולציה זמן רצועה באופן לוגריתמי

en: Change track name to:
he_IL: :שנה שם רצועה ל

en: Track Name
he_IL: רצועה מספר

en: Renamed '%s' to '%s'
he_IL: '%s' במקום '%s'  משנה לשם

en: Name Change
he_IL: שונו השמות

note: i18n-hint: (noun) This is the font for the label track.
en: Label Track Font
he_IL: גופן תוית הרצועה

en: TrackView
he_IL: מבט רצועות

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that on this track mute is on.
en:  Mute On
he_IL: השתקה פועלת

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that on this track solo is on.
en:  Solo On
he_IL: יחיד מופעל

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is selected.
en:  Select On
he_IL: בחירה מופעלת

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is shown with a sync-locked icon. The absence of a dash between Sync and Locked is deliberate - if present, Jaws reads it as "dash".
en:  Sync Lock Selected
he_IL: הופעל נעילת סנכרון

note: i18n-hint: Voice key is an experimental/incomplete feature that is used to navigate in vocal recordings, to move forwards and backwards by words.  So 'key' is being used in the sense of an index. This error message means that you've selected too short a region of audio to be able to use this feature
en: Selection is too small to use voice key.
he_IL: הבחירה קטנה מדי לשימוש של מפתח קולי

en: Calibration Results
he_IL: תוצאות כיול

en: Audio Track
he_IL: רצועת שמע

en: There is not enough room available to expand the cut line
he_IL: אין מספיק מקום להרחיב את השורה שנחתכה

en: Plugins 1 to %i
he_IL: 1 עד %i תוספים

en: Plugins %i to %i
he_IL: %i עד %i תוספים

en: You must first select some audio for this to use.
he_IL: .ראשית צריך לבחור רצועת שמע לשימוש

en: Loaded %d keyboard shortcuts
he_IL: קיצורי מקשים %d נטענו

en: Loading keyboard shortcuts
he_IL: טוען קיצורי מקשים

en: Saved
he_IL: נשמר

en: Error trying to save file:
he_IL: :שגיאה  בנסיון לשמור קובץ

en: Applied effect: %s %.1f dB
he_IL: %s %.1f dB :יושם אפקט

en: Amplify
he_IL: הגבר

en: Amplification (dB):
he_IL: :(dB) הגברה

en: New Peak Amplitude (dB):
he_IL: :(dB) שיא עוצמה חדש

en: Allow clipping
he_IL: אפשר חיתוך

en: Amplify...
he_IL: ...הגבר

en: Amplifying
he_IL: מגביר

note: i18n-hint: Auto duck is the name of an effect that 'ducks' (reduces the volume) * of the audio automatically when there is sound on another track.  Not as * in 'Donald-Duck'!
en: Auto Duck
he_IL: התחמקות אוטומטית

en: Auto Duck by Markus Meyer
he_IL: Markus Meyer התחמקות אוטומטית ע"י

en: Duck amount:
he_IL: :מידת ההתחמקות

en: Maximum pause:
he_IL: :הפסקה מירבית

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in seconds
en: seconds
he_IL: שניות

en: Outer fade down length:
he_IL: :אורך החלשה חיצונית

en: Outer fade up length:
he_IL: :אורך הגברה חיצונית

en: Inner fade down length:
he_IL: :אורך החלשה פנימית

en: Inner fade up length:
he_IL: :אורך הגברה פנימית

en: Threshold:
he_IL: :רמת סף

en: Please enter valid values.
he_IL: .אנא הכנס ערכים תקינים

en: Preview not available
he_IL: תצוגה מקדימה לא זמינה

en: Auto Duck...
he_IL: ...התחמקות אוטומטית

en: Processing Auto Duck...
he_IL: ...מעבד התחמקות אוטומטית

note: #-#-#-#-#  0 (audacity 1.3.4)  #-#-#-#-# i18n-hint: In most languages OK is to be translated as OK.  It appears on a button.
en: OK
he_IL: אישור

en: Bass and Treble
he_IL: בס וטרבל

note: i18n-hint: Steve Daulton is a person's name.
en: by Steve Daulton
he_IL: Steve Daulton ע"י

en: Bass (dB)
he_IL: :(db) בס

en: Treble (dB):
he_IL: :(dB) טרבל

en: Treble (dB)
he_IL: (dB) טרבל

en: Gain (dB):
he_IL: :(dB) שער

en: Bass and Treble...
he_IL: ...בס וטרבל

en: Adjusting Bass and Treble
he_IL: מכוונן בס וטרבל

en: Change Length...
he_IL: ...שנה אורך

en: Changing Length...
he_IL: ...משנה אורך

en: Applied effect: %s %.2f semitones
he_IL: חצאי טונים %s %.2f :יושם אפקט

en: Change Pitch
he_IL: שנה גובה צליל

en: Change Pitch without Changing Tempo
he_IL: שנה גובה צליל מבלי לשנות את הקצב

en: by Vaughan Johnson && Dominic Mazzoni
he_IL: Vaughan Johnson && Dominic Mazzoni ע"י

en: using SoundTouch, by Olli Parviainen
he_IL: Olli Parviainen ע"י SoundTouch-משתמש ב

en: From:
he_IL: מאת:

en: Up
he_IL: למעלה

en: Down
he_IL: למטה

en: Semitones (half-steps):
he_IL: :(חצאי טונים (חצאי צעד

en: Frequency (Hz):
he_IL: :(Hz) תדר

en: from
he_IL: מאת

en: Percent Change:
he_IL: אחוז שינוי:

en: Change Pitch...
he_IL: ...שנה גובה צליל

en: Changing Pitch
he_IL: משנה גובה צליל

en: Applied effect: %s %.1f%%
he_IL: %s %.1f%% :יושם אפקט

note: i18n-hint: Audacity's change speed effect changes the speed and pitch.
en: Change Speed
he_IL: שנה מהירות

en: Change Speed, affecting both Tempo and Pitch
he_IL: שנה מהירות, משפיע על הקצב וגם על גובה הצליל

en: using SampleRate, by Erik de Castro Lopo
he_IL: Erik de Castro Lopo ע"י SampleRate-משתמש ב

note: i18n-hint: n/a is an English abbreviation meaning "not applicable".
en: n/a
he_IL: לא זמין

en: Change Speed...
he_IL: ...שנה מהירות

en: Changing Speed
he_IL: משנה מהירות

en: Change Tempo
he_IL: שנה קצב

en: Change Tempo without Changing Pitch
he_IL: שנה קצב מבלי להשפיע על גובה הצליל

en: Change Tempo...
he_IL: ...שנה קצב

en: Changing Tempo
he_IL: משנה קצב

en: Click and Pop Removal by Craig DeForest
he_IL: Craig DeForest מסיר קליקים ופופים ע"י

en: Select threshold (lower is more sensitive):
he_IL: (בחר ברמת סף (נמוך יותר הינו רגיש יותר

en: Max spike width (higher is more sensitive):
he_IL: (רוחב קפיצה מירבי (גבוה הינו רגיש יותר

en: Click Removal...
he_IL: ..."הסרת "קליקים

en: Removing clicks and pops...
he_IL: ...מסיר קליקים ופופים

en: Dynamic Range Compressor
he_IL: דוחס תחום דינמי

en: Decay Time:
he_IL: :זמן ניוון

en: Compressor...
he_IL: ...דוחס

en: Applying Dynamic Range Compression...
he_IL: ...מיישם דחיסת תחום דינמי

en: Start time after end time!
    Please enter reasonable times.
he_IL: !נקודת ההתחלה מסתיים לאחר נקודת הסיום
    נא הכנס ערכים הגיוניים.

en: Start
he_IL: התחלה

en: End
he_IL: סוף

note: #-#-#-#-#  4 (gnome-color-manager)  #-#-#-#-# Expander title, the results from the color picker
en: Results
he_IL: תוצאות

note: i18n-hint: DTMF stands for 'Dial Tone Modulation Format'.  Leave as is.
en: DTMF Tone Generator
he_IL: DTMF מייצר צלילי

en: DTMF sequence:
he_IL: DTMF סדר:

en: Amplitude (0-1)
he_IL: (עוצמה (0-1

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, * minutes, seconds and samples (at the current project sample rate)
en: hh:mm:ss + samples
he_IL:  דגימות + שנ:דק:שע

en: Tone/silence ratio:
he_IL: :יחס צליל/רעש

en: Duty cycle:
he_IL: :זמן מחזור

en: Tone duration:
he_IL: :משך צליל

en: ms
he_IL: מילישניות

en: Silence duration:
he_IL: :אורך השקט

en: DTMF Tones...
he_IL: ...DTMF צלילי

en: Applied effect: Generate DTMF tones, %.6lf seconds
he_IL: , DTMF יושם אפקט: ייצור צלילי %.6lf משך בשניות

en: Generating DTMF tones
he_IL: DTMF מייצר צלילי

en: Applied effect: %s delay = %f seconds, decay factor = %f
he_IL: %s : יושם אפקט%f -השהייה בשניות%f - מקדם דעיכה

en: Echo
he_IL: הד

note: i18n-hint: && in here is an escape character to get a single & on * screen, so keep it as is
en: by Dominic Mazzoni && Vaughan Johnson
he_IL: Dominic Mazzoni && Vaughan Johnson ע"י

en: Delay time (seconds):
he_IL: :(זמן השהייה (בשניות

en: Decay factor:
he_IL: :מקדם דעיכה

en: Echo...
he_IL: ...הד

en: Performing Echo
he_IL: מייצר הד

en: Preparing preview
he_IL: מכין תצוגה מקדימה

en: Previewing
he_IL: תצוגה מקדימה

en: Applied effect: %s
he_IL: %s :יושם אפקט

en: Cubic
he_IL: מעוקב

en: Equalization
he_IL: השוואה

note: i18n-hint: EQ stands for 'Equalization'.
en: Error Loading EQ Curves from file:
    %s
    Error message says:
    %s
he_IL: :שגיאה בטעינת עקמומי האקולייזר מקובץ
    %s
    :הודעת השגיאה הוא
    %s

en: Error Loading EQ Curves
he_IL: שגיאה בטעינת עקמומי האקולייזר

note: i18n-hint: && in here is an escape character to get a single & * on screen, so keep it as is
en: Equalization, by Martyn Shaw && Mitch Golden
he_IL: Martyn Shaw && Mitch Golden השוואה, ע"י

en: Max dB
he_IL: dB מירבי

en: Min dB
he_IL: dB מינימלי

en: Curve not found
he_IL: לא נמצא עיקום

en: Requested curve not found, using 'unnamed'
he_IL: 'העיקום המבוקש לא נמצא, משתמש ב- 'ללא שם

en: Help
he_IL: עזרה

en: Confirm Deletion
he_IL: אשר מחיקה

en: You cannot export 'unnamed' curve, it is special.
he_IL: לא ניתן למחוק עיקום 'ללא שם', זה ייחודי.

en: Equalization...
he_IL: ...השוואה

en: Performing Equalization
he_IL: Equalization - מבצע יישור

en: Fade In
he_IL: Fade In - כניסה

en: Fading In
he_IL: Fading In - נכנס

en: Fade Out
he_IL: Fade Out - יציאה

en: Fading Out
he_IL: Fading Out - יוצא

en: Detect clipping
he_IL: זהה חיתוך

en: Clipping
he_IL: חיתוך

en: Find Clipping
he_IL: מצא מקטע

en: by Leland Lucius
he_IL: Leland Lucius ע"י

en: Start threshold (samples):
he_IL: :(סף התחלה (דגימות

en: Stop threshold (samples):
he_IL: :(סף סיום (דגימות

en: Start and stop must be greater than 0.
he_IL: .התחלה וסיום חייבים להיות גדולים מ-0

en: Find Clipping...
he_IL: ...מצא חיתוכים

en: Invert
he_IL: היפוך

en: Inverting
he_IL: הופך

en: Leveller
he_IL: מתאם עוצמות

note: i18n-hint: Of strength of an effect.  Not strongly.
en: Light
he_IL: קל

en: Moderate
he_IL: מתון

note: i18n-hint: Of strength of an effect.  Strongly.
en: Heavy
he_IL: כבד

en: Heaviest
he_IL: כבד ביותר

en: by Lynn Allan
he_IL: Lynn Allan ע"י

en: Degree of Leveling
he_IL: רמת ההחלקה

en: Threshold for Noise:
he_IL: :רמת הסף לרעש

en: Leveller...
he_IL: ...מתאם עוצמות

en: Applying Leveller...
he_IL: מיישם התאמת עוצמות

en: Noise Removal
he_IL: הסרת רעש

en: White
he_IL: לבן

en: Pink
he_IL: ורוד

en: Brown
he_IL: חום

en: Noise Generator
he_IL: מייצר רעשים

en: Noise type
he_IL: סוג רעש

en: Noise...
he_IL: ...רעש

en: Applied effect: Generate Noise, %.6lf seconds
he_IL:  %.6lf :יושם אפקט: ייצור רעש, משך בשניות

en: Generating Noise
he_IL: מייצר רעש

en: Could not open file:
      %s
he_IL: :לא יכול לפתוח קובץ
      %s

en: Attempt to run Noise Removal without a noise profile.
he_IL: נסה להריץ את מסיר הרעש ללו פרופיל רעש.

en: Step 1
he_IL: צעד 1

en: Select a few seconds of just noise so Audacity knows what to filter out,
    then click Get Noise Profile:
he_IL: בחר מספר שניות שבהן רעש בלבד ,בכדי שהתוכנה תדע מה לסנן החוצה
    :"ואז הקש "מצא פרופיל רעש

en: Step 2
he_IL: צעד 2

en: Select all of the audio you want filtered, choose how much noise you want
    filtered out, and then click 'OK' to remove noise.
he_IL: ,בחר את כל השמע שברצונך לסנן
    ,בחר כמה רעש ברצונך לסנן החוצה
    .ואז הקש 'אישור' להסרת הרעש

en: Noise Removal by Dominic Mazzoni
he_IL: Dominic Mazzoni הסרת רעש ע"י

en: &Get Noise Profile
he_IL: קבל פרופיל רעש

en: Noise re&duction (dB):
he_IL: :(dB) הנמכת רעש

en: Sensitivity
he_IL: רגישות

en: Fr&equency smoothing (Hz):
he_IL: :(Hz) החלקת תדר

en: Attac&k/decay time (secs):
he_IL: :(זמן מתקף/דעיכה (בשניות

en: Noise Removal...
he_IL: ....הסרת רעשים

en: Creating Noise Profile
he_IL: מייצר פרופיל רעש

en: Removing Noise
he_IL: מסיר רעש

note: i18n-hint: true here means that the option was * selected. Opposite false if not selected
en: true
he_IL: אמת

en: Removing DC offset and Normalizing...
he_IL: ...ומבצע נורמליזציה DC מסיר הסטת

en: Removing DC offset...
he_IL: ...DC מסיר הסטת

en: Normalizing without removing DC offset...
he_IL: ...DC מבצע נירמול ללא הסטת

en: Analyzing:
he_IL: &מנתח

en: Analyzing first track of stereo pair:
he_IL: :מנתח רצועה ראשונה מזוג סטראו

en: Processing:
he_IL: ...מעבד

en: Processing stereo channels independently:
he_IL: :מעבד ערוצי סטראו בצורה עצמאית

en: Analyzing second track of stereo pair:
he_IL: :מנתח רצועה שניה מזוג סטראו

en: Processing first track of stereo pair:
he_IL: :מעבד רצועה ראשונה מזוג סטראו

en: Processing second track of stereo pair:
he_IL: :מעבד רצועה שניה מזוג סטראו

en: Normalize
he_IL: נרמל

en: Normalize...
he_IL: ...נירמול

en: Normalizing...
he_IL: ...מנרמל

note: i18n-hint: This is an effect error message, for the effect named Paulstretch. * Time Resolution is a parameter of the effect, the translation should match
en: Error in Paulstretch:
    The selection is too short.
     It must be much longer than the Time Resolution.
he_IL: Paulstretch שגיאה ב-
    הבחירה קצרה מדי
    חייב להיות ארוך יותר מזמן הרזולוציה.

note: i18n-hint: This is the name of the effect, i.e. a proper noun, which * wouldn't normally get translated. It's the combination of the author's * name (Paul) with what it does (stretch sound)
en: Paulstretch...
he_IL: ...מותח

note: i18n-hint: This is the text that is shown whilst the effect is being * processed. The effect stretches the input in time, making the sound * much longer and spread out whilst at the same pitch. Paulstretch is the * name of the effect (it's also translated on it's own).
en: Stretching with Paulstretch
he_IL: Paulstretch מותח עם

en: Applied effect: %s %d stages, %.0f%% wet, frequency = %.1f Hz, start phase = %.0f deg, depth = %d, feedback = %.0f%%
he_IL: %s : יושם אפקט
    %d -שלבים
    %.0f%%  - הרטבה
    %.1f Hz - תדר
    %.0f - פאזת התחלה במעלות
    %d -עומק
    %.0f%% - משוב

en: Stages:
he_IL: שלבים:

en: LFO Frequency (Hz):
he_IL: :(Hz) LFO תדירות

en: LFO Start Phase (deg.):
he_IL: :(deg.) LFO פאזת התחלה של

en: Depth:
he_IL: עומק:

en: Feedback (%):
he_IL: :(%) משוב

en: Phaser...
he_IL: ...שינוי פאזה

en: Applying Phaser
he_IL: מיישם שינוי פאזה

en: Repair
he_IL: תקן

en: Repairing damaged audio
he_IL: מתקן שמע פגום

en: Repeated %d times
he_IL: פעמים %d בוצעה חזרה

en: Tracks are too long to repeat the selection.
he_IL: .הרצועות ארוכות מדי בכדי לחזור על המקטע הנבחר

en: Repeat
he_IL: חזור שוב

en: Number of times to repeat:
he_IL: :מספר פעמים לחזרה

en: New selection length:
he_IL: :אורך מקטע חדש

en: Repeat...
he_IL: ...חזור על

en: Performing Repeat
he_IL: "מבצע "חזרה על

en: Reverse
he_IL: היפוך מהתחלה

en: Reversing
he_IL: הופך

en: Silence Generator
he_IL: מייצר שקט

en: Silence...
he_IL: ...שקט

en: Generating Silence
he_IL: מייצר שקט

en: Applied effect: Generate Silence, %.6lf seconds
he_IL: %.6lf :יושם אפקט: ייצור שקט, משך בשניות

en: Sorry, this effect cannot be performed on stereo tracks where the individual channels of the track do not match.
he_IL: .מצטער, אפקט זה לא יכולי להתבצע עבור ערוצי סטריאו כאשר הערוצים עצמם של הרצועה אינם מתואמים

en: Stereo to Mono
he_IL: &סטריאו למונו

en: Applying Stereo to Mono
he_IL:  מיישם &סטריאו למונו

en: Time Scale
he_IL: ציר הזמן

en: Logarithmic
he_IL: לוגריתמי

en: Chirp Generator
he_IL: מייצר ציוצים

en: Tone Generator
he_IL: מייצר צלילים

en: Sine
he_IL: סינוס

en: Square
he_IL: ריבועי

en: Sawtooth
he_IL: שן מסור

en: Waveform
he_IL: צורת הגל

en: Frequency (Hz)
he_IL: (Hz) תדר

en: Waveform:
he_IL: צורת הגל:

en: Interpolation:
he_IL: אינטרפולציה

en: Chirp...
he_IL: &...ציוץ

en: Tone...
he_IL:  ...צליל

en: Generating Chirp
he_IL: מייצר ציוץ

en: Generating Tone
he_IL: מייצר טון

en: All tracks must have the same sample rate
he_IL: .כל הרצועות חייבות להיות בעלות אותו קצב דגימה

en: Truncate Silence
he_IL: חתוך שקט

en: milliseconds
he_IL: מילישניות

en: Max silence duration:
he_IL: אורך השקט המירבי:

en: Threshold for silence:
he_IL: רמת סף לשקט:

en: Truncate Silence...
he_IL: ...חתוך שקט

en: Truncating Silence...
he_IL: ...חתוך שקט

en: Effect Settings
he_IL: ערכי האפקטים

en: Load
he_IL: טען

en: Applied effect: %s frequency = %.1f Hz, start phase = %.0f deg, depth = %.0f%%, resonance = %.1f, frequency offset = %.0f%%
he_IL: %s : יושם אפקט
    %.1f Hz -תדר
    %.0f - פאזת התחלה במעלות
    %.0f%% -עומק
    %.1f -תהודה
    %.0f%%  -הזזת תדר

en: Depth (%):
he_IL: (%) עומק:

en: Resonance:
he_IL: תהודה:

en: Wah Frequency Offset (%):
he_IL: Wah הזזת תדר (%):

en: Applying Wahwah
he_IL: Wahwah מיישם

en: Performing Effect: %s
he_IL: %s :מבצע אפקט

en: Sorry, Plug-in Effects cannot be performed on stereo tracks where the individual channels of the track do not match.
he_IL: .מצטער, אפקטים מוספים לא יכולים להתבצע עבור ערוצי סטריאו כאשר הערוצים עצמם של הרצועה אינם מתואמים

en: Author:
he_IL: מחברr:

en: Length (seconds)
he_IL: (אורך (שניות

en: Applying Nyquist Effect...
he_IL: ...Nyquist מיישם אפקט

en: Nyquist Prompt...
he_IL: ...Nyquist פקודת

en: Enter Nyquist Command:
he_IL: Nyquist הכנס פקודת

en: Sorry, cannot apply effect on stereo tracks where the tracks don't match.
he_IL: מצטער, לא יכול לבצע אפקט עבור ערוצי סטריאו כאשר הערוצים אינם מתואמים

en: Nyquist Output:
he_IL: :Nyquist פלט

en: Nyquist returned the value:
he_IL: :החזיר את הערך Nyquist

en: Nyquist did not return audio.
he_IL: לא החזיר שמע Nyquist

en: Nyquist returned too many audio channels.
he_IL: החזיר יותר מדי ערוצי שמע Nyquist.

en: Extracting features: %s
he_IL: %s :מחלץ תכונות

en: Sorry, Vamp Plug-ins cannot be run on stereo tracks where the individual channels of the track do not match.
he_IL: .מוספים לא יכולים להתבצע עבור ערוצי סטריאו כאשר הערוצים של הרצועה אינם מתואמים Vamp מצטער, אפקטי

en: Sorry, failed to load Vamp Plug-in.
he_IL: Vamp מצטער, כישלון בטעינת תוסף

en: Sorry, Vamp Plug-in failed to initialize.
he_IL: Vamp מצטער, כישלון באיתחול תוסף

en:  - Vamp audio analysis plugin
he_IL: - Vamp תוסף ניתוח שמע

en: Plugin Settings
he_IL: הגדרות התוספים

en: Program
he_IL: תוכנית

en: All selected audio is muted.
he_IL: הושתק קטע אודיו נבחר

en: All audio is muted.
he_IL: הושתק כל האודיו.

en: Unable to export
he_IL: לא מסוגל לייצא

en: Export File
he_IL: &...Audacity אודות

en: &Options...
he_IL: &...אפשרויות

en: A file named "%s" already exists.  Replace?
he_IL: ?כבר קיים. להחליף אותו "%s" קובץ בשם

en: Your tracks will be mixed down to two stereo channels in the exported file.
he_IL: .הרצועות יעורבבו ויומרו לשני ערוצי סטריאו בקבצים שייוצאו

en: Your tracks will be mixed down to a single mono channel in the exported file.
he_IL: .הרצועות יעורבבו ויומרו לערוץ אחדבמונו בקבצים שייוצאו

en: Advanced Mixing Options
he_IL: תכונות ערבול מתקדמות

en: Channel: %2d
he_IL: ערוצים :%2d

en:  - Left
he_IL: - שמאל

en:  - Right
he_IL: - ימין

en: Show output
he_IL: הצג תוצר

en: (external program)
he_IL: (תוכנה חיצונית)

en: Cannot export audio to %s
he_IL: %s לא יכול ליצא שמע אל

en: Exporting the selected audio using command-line encoder
he_IL: מייצא את כל השמע הנבחר תוך שימוש במקודד פקודת השורה

en: Exporting the entire project using command-line encoder
he_IL: מייצא את כל הפרויקט תוך שימוש במקודד פקודת השורה

en: Invalid sample rate
he_IL: קצב לא חוקי

en: Sample Rates
he_IL: קצבי דגימה

en: Bit Rate:
he_IL: :קצב הביטים

en: Quality:
he_IL: :איכות

en: Main
he_IL: ראשי

en: Format:
he_IL: :פורמט

en: General Options
he_IL: אפשרויות כלליות

en: Language:
he_IL: :שפת ממשק

en: Profile:
he_IL: :פרופיל

en: XML files (*.xml)|*.xml|All files (*.*)|*.*
he_IL: XML קבצי (*.xml)|*.xml|כל הקבצים (*.*)|*.*

en: 0 (fastest)
he_IL: 0 (מהיר ביותר)

en: 8 (best)
he_IL: 8 (איכות טובה ביותר)

en: Level:
he_IL: :רמה

en: Bit depth:
he_IL: :עומק הביטים

en: FLAC Files
he_IL: FLAC קבצי

en: Exporting the selected audio as FLAC
he_IL: FLAC מייצא את חלק השמע הנבחר בתור

en: Exporting the entire project as FLAC
he_IL: FLAC מייצא את כל הפרויקט בתור

en: MP2 Export Setup
he_IL: MP2 הגדרות ייצוא

en: MP2 Files
he_IL: MP2 קובץ

en: Cannot export MP2 with this sample rate and bit rate
he_IL: בקצב דגימה זה ובקצב ביטים זה MP2 לא יכול לייצא ל

en: Unable to open target file for writing
he_IL: .לא יכול לפתוח קובץ יעד לכתיבה

en: (Best Quality)
he_IL: (איכות מיטבית)

en: (Smaller files)
he_IL: (קובץ קטן יותר)

en: Fast
he_IL: מהיר

en: Standard
he_IL: סטנדרטי

en: Extreme
he_IL: קיצוני

en: Medium
he_IL: בינוני

en: Specify MP3 Options
he_IL: MP3 ציין מאפייני

en: MP3 Export Setup
he_IL: MP3 הגדרות ייצוא

en: Bit Rate Mode:
he_IL:  אופו קצב הביטים:

en: Preset
he_IL: ערכים קבועים מראש

en: Variable
he_IL: משתנה

en: Constant
he_IL: קבוע

en: Quality
he_IL: איכות

en: Variable Speed:
he_IL: קצב משתנה:

en: Channel Mode:
he_IL: :מצב ערוץ

en: Stereo
he_IL: סטריאו

note: i18n-hint: LAME is the name of an MP3 converter and should not be translated
en: Locate Lame
he_IL: Lame אתר את

en: Audacity needs the file %s to create MP3s.
he_IL: MP3 ליצירת %s זקוק לקובץ  Audacity

note: i18n-hint: It's asking for the location of a file, for * example, "Where is lame_enc.dll?" - you could translate * "Where would I find the file %s" instead if you want.
en: Where is %s?
he_IL: ?%s היכן

en: MP3 Files
he_IL: MP3 קובץ

en: Could not open MP3 encoding library!
he_IL: !MP3 לא יכול לפתוח ספריית קידוד של

en: Not a valid or supported MP3 encoding library!
he_IL: !ללא חוקית או לא נתמכתMP3 ספריית קידוד

en: Unable to initialize MP3 stream
he_IL: MP3 לא יכול לאתחל זרם

en: Exporting selected audio with %s preset
he_IL: %s מייצא את חלק השמע הנבחר עם ערך קבוע

en: Exporting entire file with %s preset
he_IL: %s מייצא את כל הקובץ עם ערך קבוע

en: Exporting entire file with VBR quality %s
he_IL: %s VBR מייצא את כל הקובץ באיכות

en: Exporting selected audio at %d Kbps
he_IL: %d Kbps מייצא קטע אודיו נבחר בקצב

en: Exporting entire file at %d Kbps
he_IL: %d Kbps מייצא את כל הפרויקט בקצב

en: Error %d returned from MP3 encoder
he_IL: MP3 חזרה ממקודד  %d שגיאת

en: Export Multiple
he_IL: יצא לכמה פורמטים

en: Export format:
he_IL: :יצא לפורמט

en: Options...
he_IL: ...אפשרויות

en: Export location:
he_IL: :יצא למיקום

en: Split files based on:
he_IL: :פצל קבצים בהתבסס על

en: Labels
he_IL: תוויות

en: Include audio before first label
he_IL: שים שמע לפני תוית ראשונה

en: First file name:
he_IL: שם קובץ ראשון:

en: Name files:
he_IL: :תן לבצים שמות לפי:

en: Using Label/Track Name
he_IL: שימוש בתוויות/שמות הרצועות

en: File name prefix:
he_IL: :סיומת שם הקובץ

en: Overwrite existing files
he_IL: .דרוך על קבצים קיימים

en: "%s" successfully created.
he_IL: נוצר בהצלחה "%s"

en: Choose a location to save the exported files
he_IL: בחר מיקום עבור קבצים מיוצאים

en: Ogg Vorbis Export Setup
he_IL: Ogg Vorbis הגדרות ייצוא

en: Ogg Vorbis Files
he_IL: Ogg Vorbis קבצי

en: Exporting the selected audio as Ogg Vorbis
he_IL: מייצא את חלק השמע הנבחר בתור Ogg Vorbis

en: Exporting the entire project as Ogg Vorbis
he_IL: מייצא את כל הפרויקט בתור Ogg Vorbis

en: Uncompressed Export Setup
he_IL: הגדרת ייצוא לא דחוס

en: Header:
he_IL: כותרת:

en: Encoding:
he_IL: :קידוד

en: Cannot export audio in this format.
he_IL: .לא יכול ליצא שמע בפורמט זה

en: Exporting the entire project as %s
he_IL: %s מייצא את כל הפרויקט בתור קובץ

note: i18n-hint: %s will be the error message from libsndfile
en: Error (file may not have been written): %s
he_IL: %s :(שגיאה (ייתכן והקובץ לא נשמר

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an audio CD track. 
    Audacity cannot open audio CDs directly. 
    Extract (rip) the CD tracks to an audio format that 
    Audacity can import, such as WAV or AIFF.
he_IL: .CD הינה רצועת שמע מ "%s" 
    .CD אינה יכולה לפתוח ספריית Audacity 
    לפורמט שמע CD את רצועות ה (RIP) הפשט 
    .WAV או AIFF שהתוכנה יכולה לייבא, כמו

en: "%s" is a Windows Media Audio file. 
    Audacity cannot open this type of file due to patent restrictions. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
he_IL: .הינו קובץ שמע של חלונות "%s" 
    . אינה יכולה לפתוח קובץ זה כתוצאה ממגבלות פטנטים Audacity
    .WAV או AIFF יש להמירו לפורמט שמע שנתמך ע"י התוכנה , כמו

en: "%s" is an Advanced Audio Coding file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
he_IL: .הינו קובץ שמע בקידוד מתקדם "%s" 
    . אינה יכולה לפתוח קובץ זה Audacity
    .WAV או AIFF יש להמירו לפורמט שמע שנתמך ע"י התוכנה , כמו

en: "%s" is a RealPlayer media file. 
    Audacity cannot open this proprietary format. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
he_IL: .RealPlayer הינו קובץ שמע של "%s" 
    .אינה יכולה לפתוח קובץ זה Audacity
    .WAV או AIFF יש להמירו לפורמט שמע שנתמך ע"י התוכנה , כמו

en: FLAC files
he_IL: FLAC קבצי

en: List of Files in basic text format
he_IL: רשימת בפורמט טקסט פשוט

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid window offset in LOF file.
he_IL: .LOF הזז חלון לא חוקי בקובץ

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: LOF Error
he_IL: LOF שגיאת

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid duration in LOF file.
he_IL: .LOF משך זמן לא חוקי בקובץ

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid track offset in LOF file.
he_IL: .LOF הזז רצועה לא חוקית בקובץ

en: MP3 files
he_IL: MP3 קבצי

en: Ogg Vorbis files
he_IL: Ogg Vorbis קובצי

en: Media read error
he_IL: שגיאת בקריאת המדיה

en: Not an Ogg Vorbis file
he_IL: Ogg Vorbis זהו לא קובץ

en: Vorbis version mismatch
he_IL: Vorbis -אין התאמה בגרסאת ה

en: Invalid Vorbis bitstream header
he_IL: לא חוקית Vorbis bitstream כותרת

en: Internal logic fault
he_IL: שגיאה לוגית פנימית

en: QuickTime files
he_IL: QuickTime קבצי

en: Import Raw Data
he_IL: ייבא נתונים גולמיים

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate "endianness" if you don't know the correct technical word.
en: No endianness
he_IL: ללא סיומות

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate "endianness" if you don't know the correct technical word.
en: Default endianness
he_IL: ברירת המחדל של הסיומות

en: 1 Channel (Mono)
he_IL: ערוץ 1 (מונו)

en: 2 Channels (Stereo)
he_IL: 2 ערוצים (סטריאו)

en: %d Channels
he_IL: %d ערוצים

en: Channels:
he_IL: :ערוצים

note: i18n-hint: (noun)
en: Start offset:
he_IL: :היסט התחלתי

en: Amount to import:
he_IL: כמות לייבא:

note: i18n-hint: (noun)
en: Sample rate:
he_IL: :קצב דגימה

en: Batch
he_IL: אצווה

en: Behaviors
he_IL: התנהגויות

en: Devices
he_IL: התקנים

en: Interface
he_IL: ממשק

en: Using:
he_IL: משתמש ב:

en: Playback
he_IL: ניגון

en: Recording
he_IL: מקליט

en: 1 (Mono)
he_IL: 1 (מונו)

en: 2 (Stereo)
he_IL: 2 (סטריאו)

en: Directories
he_IL: ספריות

en: Temporary files directory
he_IL: תקיה לקבצים זמניים

en: &Location:
he_IL: :מיקום

en: C&hoose...
he_IL: ...בחר

en: Free Space:
he_IL: מקום פנוי:

en: Choose a location to place the temporary directory
he_IL: בחר מיקום עבור ספריה זמנית

en: Directory %s does not exist. Create it?
he_IL: ? אינה קיימת. האם ליצור אותה %s ספריה

en: New Temporary Directory
he_IL: תקיה זמנית חדשה

en: Directory %s is not writable
he_IL:  אינה ברת כתיבה %s ספריה

en: Changes to temporary directory will not take effect until Audacity is restarted
he_IL: שינויים לספרייה הזמנית לא יכנסו לתוקף עד שהתוכנה תאותחל

en: File extensions
he_IL: סיומות קבצים

en: Local
he_IL: מקומי

en: From Internet
he_IL: מהאינטרנט

en: -36 dB (shallow range for high-amplitude editing)
he_IL: -36 dB (תחום רדוד עבור עריכת עוצמות גבוהות)

en: -48 dB (PCM range of 8 bit samples)
he_IL: -48 dB (PCM תחום דגימה של 8 סיביות)

en: -96 dB (PCM range of 16 bit samples)
he_IL: -96 dB (PCM תחום דגימה של 16 סיביות)

en: -120 dB (approximate limit of human hearing)
he_IL: -120 dB (סף השמיעה האנושי)

en: -145 dB (PCM range of 24 bit samples)
he_IL: -145 dB (PCM תחום דגימה של 24 סיביות)

en: Display
he_IL: הצג

en: &Language:
he_IL: :שפה

en: Modes
he_IL: מצבים

en: Import / Export
he_IL: ייבא / ייצא

en: S&how Metadata Editor prior to export step
he_IL: ה&צג עורך מטא-מידע לפני פעולת ייצוא

en: Keyboard
he_IL: לוח מקשים

en: Key Bindings
he_IL: קישור מקשים

en: Note: Pressing Cmd+Q will quit. All other keys are valid.
he_IL: .תגרום ליציאה. כל המקשים האחרים חוקיים Cmd+Q הערה: לחיצה על

en: &Defaults
he_IL: &ערכי ברירת המחדל

en: Key Combination
he_IL: קומבינציית מפתחות

en: Undo
he_IL: ביטול-ביצוע

en: Select an XML file containing Audacity keyboard shortcuts...
he_IL: ...שמכיל את קיצורי המקשים עבור התוכנה XML בחר קובץ

en: Export Keyboard Shortcuts As:
he_IL: :ייצא קיצורי מקשים בתור

en: Libraries
he_IL: ספריות

en: MP3 Library Version:
he_IL: :MP3 גרסת ספריית

en: &Download
he_IL: הורד

en: FFmpeg Library:
he_IL: :FFmpeg ספריית

en: Loca&te...
he_IL: ...אתר

en: Dow&nload
he_IL: הורד

en: Allow &background on-demand loading
he_IL: אפשר טעינה ברמה משנית לפי הצורך

en: Modules
he_IL: מודולים

note: #-#-#-#-#  8 (konversation)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mouseGBox)
en: Mouse
he_IL: עכבר

en: Mouse Bindings (default values, not configurable)
he_IL: (קישור עכבר (ערכי מחדל, לא בר שינוי

en: Tool
he_IL: כלי

en: Command Action
he_IL: פקודת הפעלה

en: Buttons
he_IL: כפתורים

en: Left-Click
he_IL: קליק-שמאלי

en: Set Selection Point
he_IL: קבע נקודת בחירה

en: Left-Drag
he_IL: גרירה-שמאלית

en: Set Selection Range
he_IL: קבע תחום הבחירה

en: Extend Selection Range
he_IL: הרחב תחום בחירה

en: Shift-Left-Click
he_IL: Shift-קליק שמאלי

en: Left-Double-Click
he_IL: קליק-שמאלי-כפול

en: Select Clip or Entire Track
he_IL: בחר מקטע או רצועה שלמה

en: Ctrl-Left-Click
he_IL: Ctrl-קליק שמאלי

en: Set Selection Point and Play
he_IL: קבע נקודת בחירה ונגן

en: Zoom
he_IL: (הגדל (זום

en: Zoom in on Point
he_IL: זום פנימה לנקודה

en: Zoom in on a Range
he_IL: זום פנימה לתחום

en: same as right-drag
he_IL: כמו גרירה ימנית

en: Right-Click
he_IL: קליק-ימני

en: Zoom out one step
he_IL: צעד אחד של זום החוצה

en: Right-Drag
he_IL: גרירה-ימנית

en: Zoom out on a Range
he_IL: זום החוצה לתחום

en: Middle-Click
he_IL: קליק-אמצעי

en: Zoom default
he_IL: זום ברירת המחדל

en: Shift-Left-Drag
he_IL: Shift-גרירה-שמאלית

en: Ctrl-Left-Drag
he_IL: Ctrl-גרירה-שמאלית

en: Change Amplification Envelope
he_IL: שנה מעטפת הגברה

en: Change Sample
he_IL: שנה דגימה

en: Pencil
he_IL: עפרון

en: Alt-Left-Click
he_IL: Alt-קליק שמאלי

en: Smooth at Sample
he_IL: החלק בנקודת הדגימה

en: Change Several Samples
he_IL: שנה מספר דגימות

en: Change ONE Sample only
he_IL: שנה דגימה אחת בלבד

en: Multi
he_IL: ריבוי

en: Scroll up or down
he_IL: גלול למעלה או למטה

en: Wheel-Rotate
he_IL: גלילת-גלגל

en: Scroll left or right
he_IL: גלול שמאלה או ימינה

en: Shift-Wheel-Rotate
he_IL: Shift-גלילת-גלגל

en: Ctrl-Wheel-Rotate
he_IL: Ctrl-סובב-גלגל

en: Effects Preview
he_IL: תצוגה מקדימה של אפקטים

en: &Length of preview:
he_IL: :אורך תצוגה מקדימה

note: i18n-hint: (noun) this is a preview of the cut
en: Cut Preview
he_IL: הצג גזירה

en: Preferences:
he_IL: :העדפות

en: Audacity Preferences
he_IL: Audacity העדפות של

en: Rectangle
he_IL: מרובע

en: Triangle
he_IL: בצורת משולש

en: Shaped
he_IL: מעוצב

en: Other...
he_IL: ...אחר

en: Sampling
he_IL: דוגם

en: Default Sample &Format:
he_IL: :ערך מחדל של פורמט הדגימה

en: Sample Rate Con&verter:
he_IL: :ממיר קצב הדגימה

en: Playthrough
he_IL: נגן דרך

en: Spectrograms
he_IL: ספקטוגרמה

en: 8 - most wideband
he_IL: 8 - רוחב סרט הרחב ביותר

en: 256 - default
he_IL: 256 - ערך מחדל

en: 32768 - most narrowband
he_IL: 32768 - רוחב סרט הצר ביותר

en: Window &type
he_IL: :סוג חלון

en: Mi&nimum Frequency (Hz):
he_IL: : (Hz) תדירות מינימלית

en: Ma&ximum Frequency (Hz):
he_IL: : (Hz) תדירות מינימלית

en: Minimum Amplitude (dB):
he_IL: :(dB) עוצמה מירבית

en: &Find Notes
he_IL: מצא תווים

en: The maximum frequency must be an integer
he_IL: התדר המירבי חייב להיות מספר שלם

en: The minimum frequency must be an integer
he_IL: התדר המינימלי חייב להיות מספר שלם

en: Minimum frequency must be at least 0 Hz
he_IL: 0Hz התדר חייב להיות לפחות

en: Theme
he_IL: נושא

en: Save Theme Cache
he_IL: שמור מטמון הנושאים

en: Load Theme Cache
he_IL: טען מטמון הנושאים

en: Load Theme Cache At Startup
he_IL: טען מטמון הנושים בתחילת התוכנית

en: Individual Theme Files
he_IL: קובץ נושאים עצמאי

en: Save Files
he_IL: שמור קובץ

en: Load Files
he_IL: טען קבצים

en: Waveform (dB)
he_IL: (dB) צורת הגל

en: Pitch (EAC)
he_IL: (EAC) גובה צליל

en: &Update display while playing
he_IL: &עדכן תצוגה בזמן השמעה

en: &Select all audio in project, if none selected
he_IL: ב&חר כל השמע בפרויקט, אם אינו בחור

en: Enable &dragging of left and right selection edges
he_IL: אפשר ג&רירה של השוליים הימני והשמאלי של הקטע הנבחר

note: #-#-#-#-#  4 (gnome-color-manager)  #-#-#-#-# warnings for the profile
en: Warnings
he_IL: אזהרות

en: Saving &projects
he_IL: שומר פרוייקטים

en: Saving &empty project
he_IL: שומר פרוייקט ריק

en: Play
he_IL: נגן

en: Skip to Start
he_IL: דלג להתחלה

en: Skip to End
he_IL: דלג לסוף

en: Error while opening sound device.
he_IL: .שגיאה בפתיחת התקן שמע

en: Recording not permitted
he_IL: הקלטה אסורה

note: i18n-hint: (noun) It's the device used for output.
en: Output Device
he_IL: התקן פלט

note: i18n-hint: (noun) It's the device used for input.
en: Input Device
he_IL: התקן קלט

en: Input Channels
he_IL: ערוצי כניסה

en: Select Input Device
he_IL: בחר התקן כניסה

en: Select Output Device
he_IL: בחר התקן יציאה

en: Select Input Channels
he_IL: בחר ערוצי כניסה

en: Device information is not available.
he_IL: .מידע על ההתקן אינו זמין

en: Zoom In
he_IL: זום פנימה

en: Zoom Out
he_IL: זום החוצה

en: Fit selection in window
he_IL: התאם מקטע לחון

en: Fit project in window
he_IL: התאם פרויקט לחלון

en: Fit Selection
he_IL: התאם מקטע נבחר

en: Fit Project
he_IL: התאם פרויקט

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio playing.
en: Play Meter
he_IL: מד ניגון

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio playing. This is the name used in screen reader software, where having 'Meter' first apparently is helpful to partially sighted people.
en: Meter-Play
he_IL: מד-ניגון

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio being recorded.
en: Record Meter
he_IL: מד הקלטה

en: Output Volume
he_IL: עוצמת היציאה

en: Input Volume
he_IL: עוצמת כניסה

en: Input Volume (Unavailable; use system mixer.)
he_IL: עוצמת כניסה (לא זמין, השתמש במערבל המערכת)

en: Output Volume (Unavailable; use system mixer.)
he_IL: עוצמת יציאה (לא זמין, השתמש במערבל המערכת)

en: Selection
he_IL: מקטע נבחר

en: Project Rate (Hz):
he_IL: :(Hz) קצב פרוייקט

en: Selection Start:
he_IL: תחילת קטע נבחר:

en: Length
he_IL: אורך

en: hidden
he_IL: ניסתר

en: Audio Position:
he_IL: :מיקום השמע

note: i18n-hint: The snap-to mode, when enabled, means for example that selections * are always at whole second boundaries.  You can't select a range 4.5s to 7.9s * because the boundaries 'snap to' the nearest whole number.
en: Snap To
he_IL: היצמד ל

en: Snap Clicks/Selections to %s
he_IL: %s התאם פעימות/בחירות ל

en: Selection
he_IL: מקטע נבחר

en: Selection Length
he_IL: אורך מקטע נבחר

en: Selection End
he_IL: לסוף קטע נבחר

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of the kind of toolbar.
en: Audacity %s ToolBar
he_IL: Audacity %s סרגל כלים

en: Click and drag to select audio
he_IL: בחר וגרור בכדי לבחור שמע

en: Click and drag to edit the amplitude envelope
he_IL: בחר וגרור בכדי לערוך את עוצמת המעטפת

en: Click and drag to edit the samples
he_IL: בחר וגרור בכדי לערוך את הדגימות

en: Click to Zoom In, Shift-Click to Zoom Out
he_IL: בכדי להקטין Shift בחר בכדי להגדיל והוסף

en: Drag to Zoom Into Region, Right-Click to Zoom Out
he_IL: בכדי להקטין Shift גרור כדי להגדיל ולחיצת עכבר עם

en: Click and drag to move a track in time
he_IL: בחר וגרור בכדי להזיז את הרצועה בזמן

en: Multi-Tool Mode
he_IL: :מצב כלים מרובים

en: Slide Tool
he_IL: כלי הגלישה

en: Play at selected speed
he_IL: נגן בקצב נבחר

en: Playback Speed
he_IL: קצב ניגון

en: Play-at-speed
he_IL: נגן-בקצב

en:  (disabled)
he_IL: חסום

en: Press
he_IL: לחץ

en: Button
he_IL: כפתור

en: Center
he_IL: מרכז

note: #-#-#-#-#  8 (konversation)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TabPlacement)
en: Left
he_IL: שמאל

en: Help on the Internet
he_IL: עזרה באינטרנט

en: &Clear
he_IL: &נקה

en: Empty
he_IL: ריק

en: Enable Meter
he_IL: אפשר כלי מדידה

en: Disable Meter
he_IL: בטל כלי מדידה

en: Stop Monitoring
he_IL: (minitor) הפסק ניטור

en: Start Monitoring
he_IL: (minitor) התחל ניטור

en: Horizontal Stereo
he_IL: סטריאו אופקי

en: Vertical Stereo
he_IL: סטריאו אנכי

en: Preferences...
he_IL: ...העדפות

en: Meter refresh rate per second [1-100]:
he_IL: [1-100] מד קצב העדכון לשניה :

en:  Please select an action
he_IL: אנא  בחר מקטע

en: Elapsed Time:
he_IL: :זמן חולף

en: Remaining Time:
he_IL: :זמן נשאר

en: Vertical Ruler
he_IL: סרגל אנכי

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in samples (at the * current project sample rate).  For example the number of a sample at 1 * second into a recording at 44.1KHz would be 44,100.
en: samples
he_IL: דגימות

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at 24 frames per second (commonly used for films)
en: hh:mm:ss + film frames (24 fps)
he_IL:  תמונות סרט (24 בשניה) + שנ:דק:שע

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames (lots of * frames) at 24 frames per second (commonly used for films)
en: film frames (24 fps)
he_IL: (תמונות סרט (24 בשניה

en: Don't show this warning again
he_IL: אל תראה אזהרה זו שוב

en: Could not open file: "%s"
he_IL: "%s" :לא יכול לפתוח קובץ

en: Could not load file: "%s"
he_IL: "%s" :לא יכול לטעון את הקובץ

en: Error Closing File
he_IL: שגיאה בסגירת קובץ

en: Error Writing to File
he_IL: שגיאה בכתיבה לקובץ

note: #-#-#-#-#  8 (konversation)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox10)
en: Options
he_IL: אפשרויות

en: test
he_IL: he_IL

en: Authentication
he_IL: אימות פרטי משתמש

[ctx: button]
en: Post
he_IL: שלח

en: You must activate the JavaScript function of your navigator
he_IL: יש לאפשר הפעלת יישומי JAVASCRIPT בדפדפן

en: You must accept cookies to reach this application
he_IL: יש לאפשר קבלת COOKIES בדפדפן כדי לעבוד במערכת

en: Checking write permissions for session files
he_IL: בדיקת הרשאות כתיבה עבור קבצי SESSION

en: Access to the Frequently Asked Questions
he_IL: גישה אל השאלות הנפוצות

en: Log in again
he_IL: התחבר שוב

en: Limited view
he_IL: צפיה מוגבלת

en: Email followup
he_IL: לשלוח מעקבים בדוא'ל

[ctx: button]
en: Add
he_IL: הוסף

en: Gateway: %s
he_IL: שער ברירת מחדל: %s

en: Enter the first letters (user, item name, serial or asset number)
he_IL: נא להזין את האותיות הראשונות (שם משתמש, פריט או מספר סידורי)

en: Show all
he_IL: הצג הכל

en: Availability
he_IL: זמינות

en: By
he_IL: על ידי

en: Start date
he_IL: תאריך התחלה

en: Specify an end date
he_IL: ציין תאריך סופי

note: #-#-#-#-#  5 (Gnome-contacts)  #-#-#-#-# List most specific first, always in upper case
en: Personal
he_IL: אישי

en: Set public
he_IL: הגדר כציבורי

en: Public
he_IL: ציבורי

en: Child entities
he_IL: יחידות משנה

en: Set personal
he_IL: הגדר כפרטי

en: End date
he_IL: תאריך סיום

en: By day
he_IL: כל יום

en: Entity | Entities
he_IL[0]: יחידה ארגונית
he_IL[1]: יחידות ארגוניות

note: TRANS: %d is number of objects for the user
en: Processing
he_IL: מתבצע

en: As soon as possible
he_IL: בהקדם האפשרי

en: Valid tags
he_IL: תגים זמינים

en: Access denied
he_IL: הגישה נדחתה

en: Global
he_IL: גלובלי

en: Test successful
he_IL: בדיקה צלחה

en: Test failed
he_IL: בדיקה נכשלה

note: TRANS: %s is the description of the test
en: Test successful: %s
he_IL: בדיקה צלחה: %s

note: TRANS: %s is the name of the LDAP main server
en: Main server %s
he_IL: שרת ראשי %s

note: TRANS: %s is the description of the test
en: Test failed: %s
he_IL: בדיקה נכשלה: %s

note: TRANS: %s is the name of the LDAP main server
en: Replicate %s
he_IL: רפליקציה %s

en: External authentication sources
he_IL: מקורות אימות חיצוניים

en: Maintenance
he_IL: תחזוקה

note: TRANS: %s is the number of the byte
en: Unable to find the byte %s
he_IL: לא ניתן למצוא את בית %s

note: TRANS: %s is the SQL query which generates the error
en: Mysql error starting from %s
he_IL: שגיאה MySQL החל מ %s

en: The file already exists
he_IL: הקובץ כבר קיים

en: Automatic redirection, else click
he_IL: העברה אוטומטית, אחרת לחץ

en: Check if a new version is available
he_IL: לבדוק זמינות של גירסה חדשה

en: Deleted
he_IL: נמחק

en: SQL Dump
he_IL: שמירת נתונים בקובץ SQL

en: XML Dump
he_IL: שמירת נתונים בקובץ XML

en: Restore
he_IL: שחזור

en: Back
he_IL: חזרה

en: Consumable | Consumables
he_IL[0]: ציוד מתכלה
he_IL[1]: מוצרים מתכלים

en: Execute
he_IL: בצע

en: Next run
he_IL: ריצה הבאה

en: No action pending
he_IL: אין פעולות ממתינות

en: Administration
he_IL: ניהול המערכת

en: Dictionaries
he_IL: מילונים

en: Software | Software
he_IL[0]: תוכנה
he_IL[1]: תוכנה

note: The manufacturer of the profile
en: Manufacturer | Manufacturers
he_IL[0]: יצרן

note: The manufacturer of the profile
en: Model | Models
he_IL[0]: דגם

en: Operating system | Operating systems
he_IL[0]: מערכת הפעלה
he_IL[1]: OS

en: Setup
he_IL: הגדרות

en: Unknown file
he_IL: קובץ לא מוכר

en: File not found
he_IL: קובץ לא נמצא

en: File is altered (bad checksum)
he_IL: הקובץ שונה (בדיקה נכשלה)

en: Unauthorized access to this file
he_IL: גישה לא מורשית לקובץ זה

en: Invalid filename
he_IL: שם קובץ לא חוקי

en: No selected element or badly defined operation
he_IL: לא נבחרו פריטים או שהפעולה הוגדרה בצורה שגויה.

[ctx: button]
en: Search
he_IL: חיפוש

en: Alternate username
he_IL: שם משתמש חלופי

en: Hardware type
he_IL: סוג המכשור

en: Associated element
he_IL: פריט משוייך

en: ID
he_IL: מזהה

en: Serial number
he_IL: מספר סידורי

en: Inventory number
he_IL: מספר טבוע

en: Computer | Computers
he_IL[0]: מחשב
he_IL[1]: מחשבים

en: Monitor | Monitors
he_IL[0]: צג
he_IL[1]: צגים

en: FAQ
he_IL: שאלות נפוצות

en: New ticket
he_IL: הוסף קריאת שירות חדשה

en: LDAP directory link
he_IL: קישור דרך LDAP

en: Bulk import groups from a LDAP directory
he_IL: ייבוא רב המשתמשים משרת ה- LDAP

en: Import of new groups
he_IL: ייבוא מקבוצות חדשות

en: Bulk import users from a LDAP directory
he_IL: ייבוא מירבי של משתמשים מתוך שרת ה - LDAP

en: Synchronizing already imported users
he_IL: לסנכרן משתמשים שכבר ייבאו

en: Import new users
he_IL: יבוא משתמשים חדשים

en: Bulk modification
he_IL: שינוי מסיבי

en: Operation successful
he_IL: הפעולה הצליחה

en: Planning
he_IL: תכנון

en: Test
he_IL: בדיקה

en: Test rules engine
he_IL: בדיקת מנגנון הכללים

en: Cache information
he_IL: מידע מטמון

en: Bookmark | Bookmarks
he_IL[0]: סימניה
he_IL[1]: סימניות

en: List of available tags
he_IL: רשימה של תגים זמינים

en: Knowledge base
he_IL: מאגר מידע

en: List of the hardware under contract
he_IL: רשימת החומרה הכלולה בחוזה

en: Date of purchase
he_IL: תאריך רכישה

en: Warranty expiration date
he_IL: תאריך תפוגת אחריות

en: Contract type | Contract types
he_IL[0]: סוג חוזה
he_IL[1]: סוג הסכם

en: Hardware under contract
he_IL: חומרה כלולה בחוזה

en: Item type
he_IL: סוג פריט

en: Display report
he_IL: הצג דוח

en: Account net value
he_IL: ערך נוכחי

en: TCO
he_IL: TCO (עלות הבעלות הכוללת)

en: Startup date
he_IL: תאריך הפעלה

en: Network report by location: %s
he_IL: דוח רשת לפי מיקום: %s

en: Network report by outlet: %s
he_IL: דוח רשת לפי נקודות: %s

en: Network report
he_IL: דוח רשת

en: By location
he_IL: לפי מיקום

en: By hardware
he_IL: לפי ציוד

en: By network outlet
he_IL: לפי נקדת רשת

en: Network report by hardware: %s
he_IL: דוח רשת לפי חומרה: %s

en: Device list
he_IL: רשימת חומרים

en: Equipment's report by year
he_IL: רשימת ציוד לפי שנה

en: Simplified interface
he_IL: ממשק רגיל

en: Work in progress...
he_IL: הרצה בתהליך

en: Transfer
he_IL: העברה

en: Blacklist | Blacklists
he_IL[0]: רשימה שחורה

en: External authentications
he_IL: אוטנטיקציה חיצונית

en: Impossible to use LDAP as external source of connection
he_IL: אין אפשרות להשתמש ב-LDAP כמקור חיצוני לחיבור

en: Enable followup via email
he_IL: אפשר מעקב באמצעות דוא'ל

en: Manage templates...
he_IL: נהל תבניות...

en: Statistics
he_IL: סטטיסטיקה

en: Opened
he_IL: פתוח

en: Solved
he_IL: פתור

en: Late
he_IL: מאוחר

en: Closed
he_IL: סגור

[ctx: Quantity]
en: Number
he_IL: מספר

en: Closure
he_IL: סגירה

en: Resolution
he_IL: מתן פתרון

en: Average time
he_IL: זמן ממוצע

en: Answered
he_IL: תגובות

en: Satisfaction survey
he_IL: סקר שביעות רצון

en: Tickets
he_IL: קריאות שירות

en: Satisfaction
he_IL: שביעות רצון

en: Technician
he_IL: טכנאי

en: Supplier | Suppliers
he_IL[0]: ספק
he_IL[1]: ספקים

en: User | Users
he_IL[0]: משתמש
he_IL[1]: משתמשים

en: Group | Groups
he_IL[0]: קבוצה
he_IL[1]: קבוצות

en: Priority
he_IL: עדיפות

en: Urgency
he_IL: דחיפות

en: Impact
he_IL: השפעה

[ctx: person]
en: Title
he_IL: כותרת

en: Solution type | Solution types
he_IL[0]: סוג הפתרון
he_IL[1]: סוגי פתרונות

en: Next
he_IL: הבא

[ctx: quantity]
en: Number of tickets
he_IL: מספר קריאות

en: Requester | Requesters
he_IL[0]: יוזם
he_IL[1]: פונים

en: Writer
he_IL: מחבר

en: Characteristics
he_IL: מאפיינים

en: Assigned to
he_IL: מוקצה אל

en: Your ticket has been registered, its treatment is in progress.
he_IL: ההודעה נשלחה בהצלחה, בקשתך נרשמה להמשך הטיפול..

en: Thank you for using our automatic helpdesk system.
he_IL: אנו מודים לך על השימוש במערכת האוטומתית שלנו לטיפול בתקלות.

en: Each day
he_IL: כל יום

en: Each week
he_IL: כל שבוע

en: Each month
he_IL: כל חודש

note: #-#-#-#-#  4 (gnome-color-manager)  #-#-#-#-# TRANSLATORS: if the device has a VCGT profile
en: No
he_IL: לא

note: #-#-#-#-#  4 (gnome-color-manager)  #-#-#-#-# TRANSLATORS: if the device has a VCGT profile
en: Yes
he_IL: כן

note: TRANS: %s is the date
en: Alert sent on %s
he_IL: התראה נשלחה %s

en: Incorrect username or password
he_IL: שם משתמש או סיסמה שגויים

en: User not authorized to connect in GLPI
he_IL: משתמש לא מורשה כדי להתחבר ל-GLPI

en: Password field is empty
he_IL: שדה הסיסמה ריק

en: Empty login or password
he_IL: שדה שם משתמש או סיסמה ריקים

en: Authentication on GLPI database
he_IL: לאמת באמצעות בסיס הנתונים של GLPI

en: Authentication on a LDAP directory
he_IL: אמת באמצעות שרת LDAP

en: Authentication on mail server
he_IL: אימות מול שרת דואר

en: Email server
he_IL: שרת דואר

en: CAS
he_IL: שרת מרכזי לאימות CAS

note: #-#-#-#-#  5 (Gnome-contacts)  #-#-#-#-# Refers to the type of the detail, could be Home, Work or Other for email, and the same * for phone numbers, addresses, etc.
en: Other
he_IL: אחר

en: GLPI internal database
he_IL: בסיס פנימי GLPI

en: Not yet authenticated
he_IL: טרם נכנס למערכת

en: Change of the authentication method
he_IL: שינוי שיטת האימות

en: Synchronization
he_IL: סינכרון

[ctx: authentication]
en: Enabled
he_IL: פעיל

note: TRANS: for CAS SSO system
en: CAS Host
he_IL: שרת CAS

note: TRANS: for CAS SSO system TRANS: Proxy port TRANS: SMTP port
en: Port | Ports
he_IL[0]: פורט
he_IL[1]: Ports

en: Impossible to use CAS as external source of connection
he_IL: אין אפשרות להשתמש בשרת CAS כמקור חיצוני לחיבור

en: Surname
he_IL: שם משפחה

en: First name
he_IL: שם פרטי

en: Administrative number
he_IL: מספר עובד

en: Mobile phone
he_IL: טלפון נייד

en: Preconfiguration
he_IL: קדם תצורה

en: Default values
he_IL: ערכים ברירת מחדל

en: Last update
he_IL: עודכן אחרון

en: Default server
he_IL: שרת ברירת מחדל

en: Active
he_IL: פעיל

en: Server
he_IL: שרת

en: Port (default=389)
he_IL: פורט LDAP (ברירת מחדל=389)

en: Connection filter
he_IL: מסנן חיבור

en: BaseDN
he_IL: Basedn

en: Login field
he_IL: שדה כניסת משתמש

en: Advanced information
he_IL: מידע מתקדם

en: Use TLS
he_IL: להשתמש ב-TLS

en: ldap_start_tls does not exist
he_IL: ldap_start_tls לא קיים

en: How LDAP aliases should be handled
he_IL: איך יש להתייחס לשם נרדף ב LDAP

en: Always dereferenced
he_IL: אל תפנה תמיד

en: List of LDAP directory replicates
he_IL: רשימה של סיפריות LDAP מרופלקות

en: In users
he_IL: במשתמשים

en: In groups
he_IL: בקבוצות

en: In users and groups
he_IL: משתמשים וקבוצות

en: Belonging to groups
he_IL: חבר בקבוצות

en: Search type
he_IL: סוג החיפוש

en: Filter to search in groups
he_IL: סנן לחיפוש בקבוצות

en: Group attribute containing its users
he_IL: תכונה קבוצתית שמכילה את המשתמשים שלה

en: Use DN in the search
he_IL: להשתמש ב-DN בחיפוש

[ctx: button]
en: Test
he_IL: בדיקה

en: Attribute representing entity
he_IL: משתנים המייצגים ישות

[ctx: button]
en: Synchronize
he_IL: לסנכרן

[ctx: button]
en: Import
he_IL: ייבוא

en: Group DN
he_IL: DN קבוצתי

en: No group to be imported
he_IL: אין קבוצות לייבוא

en: LDAP directory choice
he_IL: בחירת שרת LDAP

en: User not found or several users found
he_IL: המשתמש לא נמצא, או כמה משתמשים נמצאו

[ctx: button]
en: To change
he_IL: לשנות

en: Select the desired entity
he_IL: בחר היחידה הרצויה

en: No directory selected
he_IL: לא נבחרו סיפריות

en: Preserve
he_IL: שמור

en: Disable
he_IL: הפוך ללא פעיל

en: Enable filtering by date
he_IL: אפשר סינון לפי תאריך

en: Disable filtering by date
he_IL: בטל סינון לפי תאריך

en: Replicate | Replicates
he_IL[1]: רפליקציה

note: TRANS: for mail connection system
en: Connection string
he_IL: משתנה התחברות

en: Email server configuration
he_IL: הגדרות שרת דואר

en: New item
he_IL: פריט חדש

en: Private
he_IL: פרטי

en: Partial load of the bookmark.
he_IL: טעינה חלקית של הסימנייה.

en: Default view
he_IL: תצוגת ברירת מחדל

en: Update
he_IL: עדכון

en: Budget | Budgets
he_IL[0]: תקציב
he_IL[1]: תקציבים

en: Item | Items
he_IL[0]: פריט
he_IL[1]: פריטים

en: Notes
he_IL: הערות

en: Associated item | Associated items
he_IL[0]: פריטים משויכים
he_IL[1]: פריטים משוייכים

en: Total spent on the budget
he_IL: סה'כ יצא מהתקציב

en: Total remaining on the budget
he_IL: סה'כ נשאר בתקציב

en: Calendar | Calendars
he_IL[0]: לוח שנה

[ctx: button]
en: Duplicate
he_IL: שכפל

en: Recurrent
he_IL: חוזר

en: Time range | Time ranges
he_IL[0]: טווח זמן
he_IL[1]: טווחי זמן

en: Add a schedule
he_IL: הוסף לוח זמנים

[ctx: button]
note: TRANS: select action 'update' (before doing it)
en: Update
he_IL: עדכון

en: Cartridge | Cartridges
he_IL[0]: מחסנית
he_IL[1]: מחסניות טונר/דיו

en: No free cartridge
he_IL: אין מחסנית זמינה

[ctx: cartridge]
en: New | New
he_IL[1]: חדשים

[ctx: cartridge]
en: Used | Used
he_IL[1]: בשימוש

en: No cartridge
he_IL: אין מחסניות במלאי

en: Enable the financial and administrative information
he_IL: הפעל את המידע הפיננסי וניהולי

en: Back to stock
he_IL: חזרה למלאי

en: Worn cartridges
he_IL: מחסניות בלאי

[ctx: item]
en: State
he_IL: מצב

en: Add date
he_IL: תאריך הוספה

en: Use date
he_IL: תאריך הנפקה

en: Printer counter
he_IL: מונה של המדפסת

note: TRANS: Always plural
en: Financial and administrative information
he_IL: מידע פיננסי וניהולי

en: Average time in stock
he_IL: משך הזמן הממוצע במלאי

en: month | months
he_IL[1]: חודשים

en: Average time in use
he_IL: משך הזמן הממוצע בשימוש

en: Average number of printed pages
he_IL: ממוצע הדפים המודפסים

[ctx: button]
en: Install
he_IL: התקן

en: End of life
he_IL: סוף החיים

en: Used cartridges
he_IL: מחסניות משומשות

en: Cartridge model | Cartridge models
he_IL[0]: דגם מחסנית
he_IL[1]: דגמי מחסניות

en: Reference
he_IL: סימוכין

en: Technician in charge of the hardware
he_IL: טכנאי אחראי על הפריט

en: Stock location
he_IL: מיקום מלאי

en: Alert threshold
he_IL: הגדרות סף להתראה

en: Send alarms on cartridges
he_IL: שלח אזהרות אודות המחסניות

en: No item found
he_IL: לא נמצא פריט

en: Cartridge type | Cartridge types
he_IL[0]: סוג מחסנית
he_IL[1]: סוגי מחסנית

en: Standard interface
he_IL: מרכז בקרה

en: Personal View
he_IL: תצוגה אישית

en: Group View
he_IL: תצוגה קבוצתית

en: Global View
he_IL: תצוגה גלובלית

en: For security reasons, please change the password for the default users: %s
he_IL: מטעמי אבטחה, נא לשנות את סיסמת של המשתמשים ברירת המחדל: %s

en: MySQL replica: read only
he_IL: שכפול MYSQL: קריאה בלבד

en: Change | Changes
he_IL[0]: שנה

en: Solution | Solutions
he_IL[0]: פתרון
he_IL[1]: פתרונות

en: Description
he_IL: תיאור

en: Opening date
he_IL: תאריך פתיחה

en: Closing date
he_IL: תאריך סגירה

en: Due date
he_IL: תאריך יעד

en: Resolution date
he_IL: תאריך מתן פתרון

en: Total duration
he_IL: משך הזמן הכולל

en: Control list
he_IL: רשימת בקרה

en: Deployment plan
he_IL: תוכנית פריסה

en: Backup plan
he_IL: תוכנית גיבוי

en: Checklist
he_IL: רשימת בדיקה

[ctx: change]
en: New
he_IL: חדשים

en: Evaluation
he_IL: הערכה

en: Approval | Approvals
he_IL[0]: התר
he_IL[1]: מתן תוקף

[ctx: change]
en: Accepted
he_IL: התקבל

en: Pending
he_IL: בהמתנה

en: Qualification
he_IL: הכשרה

en: Applied
he_IL: יישומי

en: Review
he_IL: סקירה

[ctx: change]
en: Closed
he_IL: סגור

[ctx: change]
en: Not solved
he_IL: לא פתור

[ctx: change]
en: Not closed
he_IL: לא סגור

note: TRANS: %s is the user name TRANS: %s is user name
en: By %s
he_IL: על ידי %s

en: Without title
he_IL: ללא כותרת

en: Empty description
he_IL: רוקן תיאור

note: #-#-#-#-#  8 (konversation)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, newBtn)
en: Add
he_IL: הוסף

en: Item successfully added
he_IL: הפריט נוסף בהצלחה

en: Item successfully updated
he_IL: הפריט עודכן בהצלחה

en: Item successfully deleted
he_IL: הפריט נמחק בהצלחה

en: Item successfully purged
he_IL: הפריט נמחק לצמיתות

en: Item successfully restored
he_IL: הפריט שוחזר בהצלחה

[ctx: button]
note: TRANS : means update / actualize
en: Save
he_IL: שמירה

[ctx: button]
en: Restore
he_IL: שחזור

en: Template name
he_IL: שם תבנית

en: You are not allowed to change the visibility flag for child entities.
he_IL: אינך מורשה לשנות את מצב הנראות לתת יחידות

en: Can't change this attribute. It's inherited from its parent.
he_IL: אין אפשרות לשנות משתנה זה. הוא מתקבל בירושה מהמשתנה לפניו

en: Flag change forbidden. Linked items found.
he_IL: אסור לשנות סטטוס. נמצאו פריטים מקושרים.

en: Complete name
he_IL: שם מלא

note: TRANS: Number of the alternate username
en: Alternate username number
he_IL: מספר שם משתמש חלופי

[ctx: button]
en: Add a document
he_IL: הוסף מסמך

[ctx: button]
en: Add a contract
he_IL: הוסף חוזה

en: At least one field has an incorrect value
he_IL: לפחות בשדה אחד ערך שגוי

en: Default value
he_IL: ערך ברירת מחדל

en: Choose a template
he_IL: בחר תבנית

en: Blank Template
he_IL: תבנית ריקה

en: Templates
he_IL: תבניות

en: Add a template...
he_IL: הוסף תבנית...

[ctx: button]
en: Merge
he_IL: למזג

en: Caution: you're about to remove a heading used for one or more items.
he_IL: זהירות: הינך הולך להסיר כותרת אשר בשימוש פריט אחד או יותר.

[ctx: button]
en: Cancel
he_IL: ביטול

[ctx: button]
en: Replace
he_IL: החלף

note: #-#-#-#-#  8 (konversation)  #-#-#-#-# i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalWidget) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: General
he_IL: כללי

en: First
he_IL: ראשון

en: Last
he_IL: אחרון

en: Email Followup
he_IL: לשלוח מעקבים בדוא'ל

en: Invalid email address
he_IL: כתובת דוא'ל לא חוקית

en: Invalid dates. Update cancelled.
he_IL: תאריכים שגויים. עדכון בוטל.

en: Failed to send the file (probably too large)
he_IL: העברת הקובץ נכשלה (יתכן כי הוא גדול מידי)

[ctx: priority]
en: All
he_IL: הכל

[ctx: priority]
en: Major
he_IL: גדול

[ctx: priority]
en: Very high
he_IL: גבוה מאוד

[ctx: priority]
en: High
he_IL: גבוה

[ctx: priority]
en: Medium
he_IL: בינונית

[ctx: priority]
en: Low
he_IL: נמוכה

[ctx: priority]
en: Very low
he_IL: נמוכה מאוד

[ctx: urgency]
en: All
he_IL: הכל

[ctx: urgency]
en: Very high
he_IL: מאוד גבוה

[ctx: urgency]
en: High
he_IL: גבוה

[ctx: urgency]
en: Medium
he_IL: בינוני

[ctx: urgency]
en: Low
he_IL: נמוך

[ctx: urgency]
en: Very low
he_IL: מאוד נמוך

[ctx: impact]
en: All
he_IL: הכל

[ctx: impact]
en: Very high
he_IL: מאוד גבוה

[ctx: impact]
en: High
he_IL: גבוה

[ctx: impact]
en: Medium
he_IL: בינוני

[ctx: impact]
en: Low
he_IL: נמוך

[ctx: impact]
en: Very low
he_IL: נמוך מאוד

en: Watcher | Watchers
he_IL[1]: צופה

en: Email for followup
he_IL: דוא'ל למעקב

en: Group in charge of the ticket
he_IL: הקבוצה האחראית על הקריאה

en: Solution template | Solution templates
he_IL[0]: תבנית הפתרון
he_IL[1]: תבניות של פתרונות

en: Search a solution
he_IL: חפש פתרון

en: Save and add to the knowledge base
he_IL: שמור והוסף למאגר הידע

en: Task | Tasks
he_IL[0]: משימה
he_IL[1]: משימות

en: Plan this task
he_IL: תכנן משימה זו

en: Add a new task
he_IL: הוסף משימה חדשה

en: As child of
he_IL: כמשנה של

en: New child heading
he_IL: תת כותרת חדשה

[ctx: button]
en: Move
he_IL: הזז

en: Alternate username updated. The connected items have been updated using this alternate username.
he_IL: שם המשתמש החלופי עודכן. הפריטים המקושרים עודכנו בפרטי איש קשר זה.

en: Product ID of the operating system
he_IL: מזהה מערכת הפעלה

en: Serial of the operating system
he_IL: מספר סידורי של מערכת הפעלה

[ctx: button]
en: Connect
he_IL: התחבר

en: Install
he_IL: התקן

en: Memory type | Memory types
he_IL[0]: סוג הזיכרון
he_IL[1]: סוג זכרון

en: Mio
he_IL: MB

en: Hard drive type
he_IL: HD-סוג

en: Hard drive size
he_IL: HD גודל

en: Power supply | Power supplies
he_IL[1]: ספק כוח

en: Volume | Volumes
he_IL[0]: כונן
he_IL[1]: כוננים

en: Global size
he_IL: נפח כונן

en: Free size
he_IL: מקום פנוי

en: Free percentage
he_IL: אחוז פנוי

en: Mount point
he_IL: ספריית מיפוי מערכת קבצים

en: Partition
he_IL: נתיב פיזי

en: Add a volume
he_IL: הוסף כונן

en: Connect
he_IL: התחבר

[ctx: button]
en: Disconnect
he_IL: נתק

en: Affected computers
he_IL: מחשבים המושפעים

en: Installation | Installations
he_IL[0]: התקנה
he_IL[1]: התקנות

en: Add a virtual machine
he_IL: הוסף מכונה וירטואלית

en: General setup
he_IL: הגדרות כלליות

en: URL of the application
he_IL: קישור URL של הישום

en: Simplified interface help link
he_IL: לינק עזרה של ממשק פשוט

en: Standard interface help link
he_IL: קישור לאתר העזרה

en: Default chart format
he_IL: ברירת מחדל פורמט תרשים

en: Dynamic display
he_IL: תצוגה דינאמית

en: Use dynamic display for dropdowns and text fields
he_IL: השתמש בתצוגה דינאמית עבור תפריטים נגללים ושדות טקסט

en: Don't use dynamic display if the number of items is less than
he_IL: לא להשתמש ב-AJAX אם המספר הפריטים פחות מ- (0=לעולם לא)

en: Autocompletion of text fields
he_IL: מילוי אוטומטי של שדות טקסט

en: Character to force the full display of dropdowns (wildcard)
he_IL: Ajax Wildcard

en: Items seen
he_IL: לבחור מתוך הרשימה

en: Enable the financial and administrative information by default
he_IL: הפעל את המידע פיננסי ומנהלי כברירת מחדל

en: Restrict monitor management
he_IL: הגבל ניהול צגים

en: Restrict device management
he_IL: הגבל ניהול התקנים

en: Beginning of fiscal year
he_IL: תחילת השנה הפיסקלית (יום וחודש)

en: Restrict phone management
he_IL: הגבל ניהול טלפון

en: Automatic fields (marked by *)
he_IL: שדות אוטומטיים (מסומנים ע'י *)

en: By entity
he_IL: לפי יחידה

en: Restrict printer management
he_IL: הגבל ניהול מדפסת

en: Automatically update of the elements related to the computers
he_IL: עדכון אוטומטי של הפרטים הקשורים למחשבים

en: Unit management
he_IL: ניהול יחידה

en: When connecting or updating
he_IL: בעת חיבור / עדכון

en: Do not copy
he_IL: אל תעתיק

en: Copy computer status
he_IL: העתק סטטוס המחשב

en: When disconnecting
he_IL: בעת ניתוק

en: Do not delete
he_IL: אל תמחק

en: Clear status
he_IL: נקה סטטוס

en: Automatically add users from an external authentication source
he_IL: הוספה אוטומטית של משתמשים ממקור הזדהות חיצוני

en: Add a user without accreditation from a LDAP directory
he_IL: הוספת משתמש ללא אישור בספריית LDAP

en: Action when a user is deleted from the LDAP directory
he_IL: פעולה כאשר משתמש נמחק משרת ה- LDAP

en: Mysql server
he_IL: שרת MYSQL

en: Database
he_IL: מסד נתונים

en: Mysql user
he_IL: שם משתמש MYSQL

en: Mysql password
he_IL: סיסמה MYSQL

en: Always
he_IL: תמיד

en: Assistance
he_IL: תמיכה

en: Limit of the schedules for planning
he_IL: הגבלת שעות לתכנון

en: Default heading when adding a document to a ticket
he_IL: כותרת ברירת מחדל עבור מסמך מצורף לקריאה

en: Keep tickets when purging hardware in the inventory
he_IL: שמור על הקריאות כאשר מוחקים חומרה שרשומה במערכת

en: Allow anonymous ticket creation (helpdesk.receiver)
he_IL: אפשר פתיחת קריאות ע'י משתמש אנונימי (helpdesk.html)

en: Matrix of calculus for priority
he_IL: מטריצה של חשבון לפי עדיפות

en: Personalization
he_IL: התאמה אישית

en: Default language
he_IL: שפת ברירת מחדל

en: Date format
he_IL: פורמט של תאריך

en: DD-MM-YYYY
he_IL: יום-חודש-שנה

en: MM-DD-YYYY
he_IL: חודש-יום-שנה

en: Number format
he_IL: פורמט מספרים

en: Display order of surnames firstnames
he_IL: הצג שם

en: Show GLPI ID
he_IL: הצג GLPI ID

en: Private followups by default
he_IL: מעקב חדש לפי ברירת מחדל - פרטי

en: Show new tickets on the home page
he_IL: הצג קריאות חדשות בעמוד הבית

en: Private tasks by default
he_IL: משימות אישיות כברירת מחדל

en: Unfold the software belonging to a category
he_IL: פרוש תוכנה משויכת לקטגוריה

en: Unfold the software without category
he_IL: פרוש תוכנה ללא קטגוריה

en: Log Level
he_IL: רמת יומן האירועים

en: 1- Critical (login error only)
he_IL: 1 - קריטיות (שגיאות התחברות בלבד)

en: 2- Severe (not used)
he_IL: 2 - חמורות (לא בשימוש)

en: 3- Important (successful logins)
he_IL: 3 - חשובות (התחברויות מוצלחות)

en: 4- Notices (add, delete, tracking)
he_IL: 4 - הודעות (הוספה, מחיקה, מעקב)

en: 5- Complete (all)
he_IL: 5 - הכל )כל ההודעות)

en: Settings
he_IL: הגדרות

en: System
he_IL: מערכת

en: Checking write permissions for setting files
he_IL: בדיקת הרשאות כתיבה עבור קבצי הגדרות

en: Checking write permissions for document files
he_IL: בדיקת הרשאות כתיבה עבור קבצים מצורפים

en: Checking write permissions for dump files
he_IL: בדיקת הרשאות כתיבה עבור קבצי גיבוי של הנתונים

en: Checking write permissions for cache files
he_IL: בדיקת הרשאות כתיבה עבור קבצי CACHE

en: Checking write permissions for graphic files
he_IL: בדוק הרשאות כתיבה עבור קבצי הגרפיקה

en: The directory could not be created.
he_IL: אין אפשרות לצור את התיקיה.

en: The directory was created but could not be removed.
he_IL: התיקיה נוצרה אך אין אפשרות למחיקתה.

en: The file could not be created.
he_IL: אין אפשרות לצור הקובץ.

en: The file was created but can't be deleted.
he_IL: הקובץ נוצר אך אין אפשרות למחיקתו.

en: Checking write permissions for log files
he_IL: בדיקה לכתיבת קבצי LOG

[ctx: button]
en: Give
he_IL: נפק

en: No consumable
he_IL: לא ציוד מתכלה

[ctx: consumable]
en: New | New
he_IL[1]: חדשים

[ctx: consumable]
en: Used | Used
he_IL[1]: בשימוש

en: Used consumables
he_IL: ציוד מתכלה בשימוש

en: In stock
he_IL: במלאי

en: No consumable found
he_IL: לא נמצא ציוד מתכלה

en: Send alarms on consumables
he_IL: שלח אזהרה למתכלים

en: Contact | Contacts
he_IL[0]: משתמש נוסף
he_IL[1]: אנשי קשר

en: Address
he_IL: כתובת

en: Fax
he_IL: פקס

en: Postal code
he_IL: מיקוד

en: City
he_IL: עיר

en: State
he_IL: מצב

en: Associated suppliers
he_IL: ספקים משויכים

en: Add a contact
he_IL: הוסף איש קשר

en: Contract | Contracts
he_IL[0]: חוזה
he_IL[1]: חוזים

[ctx: phone]
en: Number
he_IL: מספר

en: Initial contract period
he_IL: תקופת חוזה ראשונית

en: Account number
he_IL: מספר חשבון

en: Contract renewal period
he_IL: תקופת חוזה

en: Invoice period
he_IL: תקופת חשבונית

en: Renewal
he_IL: חידוש

en: Max number of items
he_IL: מספר מקסימלי של פריטים (0=לא מוגבל)

en: Email alarms
he_IL: התראות אימייל

en: Support hours
he_IL: שעות התמיכה

en: on week
he_IL: בימי א-ה

en: on Saturday
he_IL: ביום ו

en: Sundays and holidays
he_IL: שבתות וחגים

en: Cost | Costs
he_IL[0]: עלות
he_IL[1]: עלויות

en: Expiration
he_IL: תפוגה

en: Expiration date + notice
he_IL: תאריך תפוגה + התראה

en: Associated supplier | Associated suppliers
he_IL[0]: ספק משוייך
he_IL[1]: ספקים משויכים

en: Total cost
he_IL: עלות כוללת

en: Contracts expired in the last 30 days
he_IL: חוזים שתוקפם פג ב-30 ימים אחרונים

en: Contracts expiring in less than 7 days
he_IL: חוזים שתוקפם יפוג תוך פחות משבוע ימים

en: Contracts expiring in less than 30 days
he_IL: חוזים שתוקפם יפוג תוך פחות מחודש ימים

en: Contracts where notice begins in less than 7 days
he_IL: חוזים עם התראה שמתחילה בתוך פחות מ -7 יום

en: Contracts where notice begins in less than 30 days
he_IL: חוזים עם התראה שמתחילה בתוך פחות מ -30 יום

en: Send alarms on contracts
he_IL: שלח אזהרה לחוזים

en: Tacit
he_IL: אוטומטי

en: Express
he_IL: מהיר

en: Add a contract
he_IL: הוסף חוזה

en: Automatic action | Automatic actions
he_IL[0]: פעולה אוטומטית
he_IL[1]: פעולות אוטומטיות

en: Run mode
he_IL: מצב ריצה

en: Action completed, partially processed
he_IL: פעולה הושלמה, בוצעה חלקית

en: Action completed, fully processed
he_IL: פעולה הושלמה, בוצעה במלואה

en: Action completed, no processing required
he_IL: משימה הסתיימה, לא נותר לעשות דבר

en: Run frequency
he_IL: תדירות ריצה

en: System lock
he_IL: נעילת מערכת

en: Disabled plugin
he_IL: תוסף לא מאופשר

en: Run period
he_IL: מחזוריות ריצה

en: Infinite
he_IL: אינסוף

en: Last run
he_IL: בוצע לאחרונה

en: Blank
he_IL: נקה

en: Running
he_IL: רץ

en: Scheduled
he_IL: מתוזמן

en: CLI
he_IL: ממשק פקודות טקסט

en: Run count
he_IL: מספר ריצות

en: Minimal time
he_IL: זמו מינימלי

en: Maximal time
he_IL: זמן מקסימלי

en: Minimal count
he_IL: ספירה מינמלית

en: Maximal count
he_IL: ספירה מקסימלית

en: Average count
he_IL: ספירה ממוצעת

en: Total count
he_IL: ספירה סופית

en: Average speed
he_IL: מהירות ממוצעת

en: Last run list
he_IL: רשימת משימות שבוצעו לאחרונה

[ctx: quantity]
en: Number
he_IL: מספר

en: Check for new updates
he_IL: בדוק עדכונים חדשים

en: Clean old logs
he_IL: נקה לוגים ישנים

en: Database optimization
he_IL: אופטימיזציה של בסיס הנתונים

en: Clean expired sessions
he_IL: נקה הפעלות שפג תוקפן

en: Clean generated graphics
he_IL: נקה גרפיקה שנוצרה

en: Check the MySQL replica
he_IL: בדוק רפליקציה של בסיס הנתונים

en: Max delay between master and slave (minutes)
he_IL: הבדל מרבי בין שרת הראשי ושרת המשני

en: can't connect to the database
he_IL: אין התחברות לבסיס הנתונים

en: Difference between master and slave
he_IL: הבדל בין שרת רשאי למשני

en: Optimizing tables
he_IL: אופטימיזציה טבלאות

en: Writing ability
he_IL: אפשרות כתיבה

en: Speed
he_IL: מהירות

en: Rpm
he_IL: סל'ד

en: Frequency
he_IL: תדירות

en: Chipset
he_IL: ערכת שבבים

en: Flow
he_IL: זרימה

en: Power
he_IL: כוח

en: Document | Documents
he_IL[0]: מסמך
he_IL[1]: מסמכים

en: Succesful deletion of the file %s
he_IL: הקובץ נמחק בהצלחה %s

en: Failed to delete the file %s
he_IL: מחיקת הקובץ נכשלה %s

en: Added by %s
he_IL: נוסף ע'י %s

en: Current file
he_IL: קובץ נוכחי

en: Use a FTP installed file
he_IL: השתמש בקובץ שנטען באמצעות FTP

en: Web Link
he_IL: Web קישור

en: Heading
he_IL: כותרת

en: MIME type
he_IL: MIME סוג

en: Document move succeeded.
he_IL: המסמך עבר בהצלחה.

en: File move failed.
he_IL: העברת הקובץ נכשלה.

en: Document copy succeeded.
he_IL: העתקת המסמך הצליחה.

en: File move failed
he_IL: העברת הקובץ נכשלה

en: The file is valid. Upload is successful.
he_IL: הקובץ חוקי. טעינת הקובץ הצליחה.

en: Unauthorized file type
he_IL: סוג קובץ לא מורשה

en: Create the directory %s
he_IL: צור תיקייה %s

en: No file available
he_IL: אין קובץ זמין

en: Ticket | Tickets
he_IL[0]: קריאה
he_IL[1]: קריאות שירות

en: Add a document
he_IL: הוסף מסמך

[ctx: button]
en: Add a new file
he_IL: הוסף קובץ חדש

en: Web link
he_IL: Web קישור

en: Icon
he_IL: אייקון

en: Common
he_IL: כללי

en: Status of items | Statuses of items
he_IL[0]: סטטוס הפריט
he_IL[1]: סטטוס הפריט

en: License type | License types
he_IL[1]: סוג של רישיון

en: Management
he_IL: מידע ניהולי

en: Network outlet | Network outlets
he_IL[0]: נקודת רשת
he_IL[1]: נקודות רשת

en: Global management
he_IL: ניהול גלובלי

en: Use unitary management
he_IL: בטל ניהול גלובלי

en: Duplicate the element as many times as there are connections
he_IL: שכפל פריט זה כמספר החיבורים

en: Current page in SLK
he_IL: ייצא עמוד נוכחי ל - SLK

en: Current page in CSV
he_IL: ייצא עמוד נוכחי ב-CSV

en: All pages in SLK
he_IL: לייצא הכל SLK

en: All pages in CSV
he_IL: לייצא הכל CSV

en: LDAP directory of an entity
he_IL: ספריית LDAP של ישות

en: Search filter (if needed)
he_IL: פילטר חיפוש

en: Administrator email
he_IL: כתובת דוא'ל של מנהל מערכת

en: Administrator reply-to email (if needed)
he_IL: כתובת דוא'ל להחזרת מייל (במידת הצורך)

en: Email signature
he_IL: חתימה בהודעות דוא'ל

en: Alarms on cartridges
he_IL: התראות על טונרים ודיו

en: Alarms on consumables
he_IL: התראות על מתכלים

en: Alarms on expired licenses
he_IL: התראות על רישיונות שפג תוקפם

en: Alarms on contracts
he_IL: התראות על הסכמים

en: Alarms on financial and administrative information
he_IL: התראות על פריטים פיננסים וניהולים

en: Alerts on reservations
he_IL: הודעות על זימון

en: Automatic closing of solved tickets after
he_IL: סגירה אוטומטית של קריאה אחרי

en: Alerts on tickets which are not solved
he_IL: התראה על קריאות שלא נפתרו מתאריך

en: Order date
he_IL: תאריך הזמנה

en: Delivery date
he_IL: תאריך הספקה

en: Start date of warranty
he_IL: תאריך התחלה של אחריות

en: Ticket template | Ticket templates
he_IL[0]: תבנית לקריאה
he_IL[1]: תבניות לקריאה

en: to see the entity and its sub-entities
he_IL: כדי לראות את היחידה ויחידות משנה שלה

en: Notification options
he_IL: אפשרויות הודעה

en: Alarms options
he_IL: אפשרויות להתראות

en: Reservation | Reservations
he_IL[0]: הזמנה
he_IL[1]: השאלת ציוד

en: Alerts on tickets which are not solved since
he_IL: התראה על קריאות שלא נפתרו מתאריך

en: Automatic closing configuration
he_IL: הגדרות סגירה אוטומטית

en: Configuring the satisfaction survey
he_IL: הגדרת סקר שביעות רצון

en: Rule | Rules
he_IL[0]: כלל
he_IL[1]: כללים

en: Security
he_IL: אבטחה

en: Plugins
he_IL: הרחבות

en: No Event
he_IL: אין אירועים

en: Service
he_IL: שרות

note: #-#-#-#-#  8 (konversation)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsMsgs)
en: Message
he_IL: הודעה

en: Level
he_IL: רמה

en: Field | Fields
he_IL[0]: שדה
he_IL[1]: שדות

en: No item to display
he_IL: אין נתונים להצגה

en: Managed items
he_IL: פריטים מנוהלים

[ctx: button]
en: Add a user
he_IL: הוסף משתמש

en: Attribute value
he_IL: ערך של התכונה

en: Manager
he_IL: מנהל

en: Associate to a group
he_IL: לשייך לקבוצה

en: Dynamic
he_IL: דינמי

en: Add a user
he_IL: הוסף משתמש

en: Item not found
he_IL: פריט לא נמצא

en: You don't have permission to perform this action.
he_IL: אינך מורשה לבצע פעולה זו.

en: Loading...
he_IL: במהלך הטעינה...

en: Network port | Network ports
he_IL[0]: פורט רשת
he_IL[1]: יציאת רשת

en: Ticket waiting for your approval
he_IL: קריאה הממתינה לאישורך

en: Profile | Profiles
he_IL[0]: פרופיל
he_IL[1]: פרופילים

en: SLA | SLA
he_IL[0]: הסכם רמת שירות
he_IL[1]: הסכם רמת שירות

[ctx: setup]
note: TRANS: menu title for "General setup""
en: General
he_IL: כללי

en: Others
he_IL: אחרים

en: Logout
he_IL: התנתק

en: You will find it on the GLPI-PROJECT.org site.
he_IL: ניתן למצוא באתר הפרויקט: glpi-project.org.

en: Create a ticket
he_IL: פתיחת קריאה

en: Ticket followup
he_IL: מעקב אחר הקריאה

en: Check all
he_IL: סמן הכל

en: Uncheck all
he_IL: בטל הכל

en: Now
he_IL: עכשיו

en: Today
he_IL: היום

en: Specify a date
he_IL: ציין תאריך

en: last Sunday
he_IL: יום ראשון האחרון

en: last Monday
he_IL: יום שני האחרון

en: last Tuesday
he_IL: יום שלישי האחרון

en: last Wednesday
he_IL: יום רביעי האחרון

en: last Thursday
he_IL: יום חמישי האחרון

en: last Friday
he_IL: יום שישי האחרון

en: last Saturday
he_IL: יום שבת האחרון

en: Beginning of the month
he_IL: תחילת החודש

en: Beginning of the year
he_IL: תחילת השנה

en: Send alarms on financial and administrative information
he_IL: שלח אזהרה על מידע פיננסי וניהולי

en: Decreasing
he_IL: יורדת

en: Show
he_IL: הצג

en: Requested item not found
he_IL: הפריט המבוקש לא נמצא

en: Order number
he_IL: מספר הזמנה

en: Immobilization number
he_IL: הנפקת הון

en: Invoice number
he_IL: מספר חשבונית

en: Delivery form
he_IL: תעודת משלוח

en: Date of last physical inventory
he_IL: תאריך ספירת המלאי האחרונה

en: Warranty extension value
he_IL: ערך בסוף תקופת אחריות

en: Amortization duration
he_IL: משך ירידת ערך

en: Amortization coefficient
he_IL: מקדם ירידת ערך

en: TCO (value + tracking cost)
he_IL: TCO (ערך + עלות תחזוקה)

en: Monthly TCO
he_IL: עלות הבעלות הכוללת חודשית

en: Warranty information
he_IL: מידע עבור אחריות

en: Warranty duration
he_IL: תקופת אחריות

en: Lifelong
he_IL: משך החיים

en: Gateway
he_IL: שער ברירת מחדל

en: Associate a VLAN
he_IL: לשייך ל-VLAN

[ctx: button]
en: Associate
he_IL: הקצה

en: Capacity
he_IL: קיבולת

en: MAC address
he_IL: Mac כתובת

en: Add a new component
he_IL: הוסף רכיב חדש

en: Visible in the simplified interface
he_IL: מוצג בממשק הפשוט

en: Template for a request
he_IL: תבנית לבקשה

en: Template for an incident
he_IL: תבנית לתקלה

en: Incident
he_IL: תקלה

en: Request
he_IL: בקשה

[ctx: button]
en: Browse
he_IL: עיון

en: Category name
he_IL: שם קטגוריה

en: Subject
he_IL: נושא

en: Content
he_IL: תוכן

[ctx: button]
en: Blank
he_IL: נקה

en: This item is part of the FAQ
he_IL: הפריט הזה הינו חלק מן השאלות הנפוצות

en: This item is not part of the FAQ
he_IL: פריט זה אינו חלק מן השאלות הנפוצות

en: Delete this item from the FAQ
he_IL: מחק פריט זה מהשאלות הנפוצות הציבוריות

en: Use as a solution
he_IL: להשתמש כפתרון

en: Recent entries
he_IL: ערכים אחרונות

en: Most popular questions
he_IL: שאלות פופולריות ביותר

en: Add a target
he_IL: הוסף יעד

en: Recipient | Recipients
he_IL[0]: נמען
he_IL[1]: נמענים

en: Link or filename
he_IL: קישור או שם הקובץ

en: File content
he_IL: תוכן הקובץ

en: No link defined
he_IL: הקישור לא מוגדר

en: Building number
he_IL: מספר בניין

en: Room number
he_IL: מספר חדר

[ctx: button]
en: Unlock
he_IL: לבטל נעילה

en: Historical
he_IL: היסטורי

en: No historical
he_IL: אין היסטוריה

[ctx: name]
note: TRANS: a noun, modification, change
en: Update
he_IL: עדכון

en: Add the item
he_IL: הוסף את הפריט

en: Disconnect the item
he_IL: נתק את הפריט

en: Update the item
he_IL: עדכן את הפריט

en: mbstring extension not found. Warning with charsets used.
he_IL: הזהרה: הרחבה PHP MBSTRING לא זמינה.

en: Email address
he_IL: כתובת דוא'ל

[ctx: button]
en: Get email tickets now
he_IL: קבל עכשיו קריאות שהגיעו באמצעות דוא'ל

en: From %s
he_IL: מאת %s

en: Too large attached file
he_IL: קובץ המצורף גדול מדי

en: Invalid attached file
he_IL: קובץ מצורף אינו חוקי

en: Task completed.
he_IL: הרצה הסתיימה.

en: Management type
he_IL: סוג ניהול

en: Microphone
he_IL: מיקרופון

en: Speakers
he_IL: רמקולים

en: Sub-D
he_IL: D-SUB

en: Pivot
he_IL: מסתובב

en: Computer's name
he_IL: שם מחשב

en: Dissociate
he_IL: הפרד

en: No network port found
he_IL: לא נמצאו חיבורי רשת

en: Dissociate a VLAN
he_IL: מחק VLAN

en: Associate
he_IL: הקצה

en: Connected to
he_IL: מחובר אל

en: Without name
he_IL: ללא שם

en: Not connected.
he_IL: לא מחובר

en: Notification method
he_IL: תצורת הודעה

en: Mail test
he_IL: דואר נסיון

en: This is a test email.
he_IL: הודעת דוא'ל הזו נועדה לבדיקת תקינות של מערכת דואר אלקטרוני

en: Failed to send test email to administrator
he_IL: נכשל נסיון שליחת דוא'ל למנהל המערכת

en: Test email sent to administrator
he_IL: הודעת דוא'ל נשלחה למנהל המערכת

en: Error in sending the email
he_IL: שגיאה בשליחת דוא'ל

en: An email was sent to %s
he_IL: הודעת דוא'ל נשלחה אל %s

en: Way of sending emails
he_IL: שיטה לשליחת דוא'ל

en: SMTP host
he_IL: שרת SMTP

en: SMTP login (optional)
he_IL: שם משתמש עבור שרת SMTP

en: SMTP password (optional)
he_IL: סיסמה עבור שרת SMTP

en: Cartridges alarm
he_IL: (התראת מחסניות (טונר/דיו

en: Administrator
he_IL: מנהל מערכת

en: Former technician in charge of the ticket
he_IL: הטכנאי הקודם שאחראי על הקריאה

en: Hardware user
he_IL: משתמש חומרה

en: Approval requester
he_IL: מבקש האישור

en: Approver
he_IL: המאשר

en: No defined category
he_IL: ללא קטגוריה מוגדרת

en: Status value in database
he_IL: מצב הערך בבסיס הנתונים

en: Consumables alarm
he_IL: התראה על מתכלים

en: End of contract
he_IL: סיום חוזה

en: Contracts alarm
he_IL: התראה על חוזים

en: Contract expired since the
he_IL: חוזה פג מכיוןן שה

en: Contract with notice since the
he_IL: חוזה עם הערה מכיוןן ש

en: Can't connect to the database.
he_IL: אין התחברות לבסיס הנתונים.

en: Expiration date
he_IL: תאריך תפוגה

en: New task
he_IL: משימה חדשה

en: Deletion of a task
he_IL: מחיקת משימה

en: New reservation
he_IL: בקשה להשאלת ציוד חדשה

en: Reservation expired
he_IL: סוף שמירה

en: Ticket solved
he_IL: קריאות שנפתרו

en: New followup
he_IL: מעקב חדש עבור קריאה

en: Deletion of a followup
he_IL: מחיקת הודעות למעקב

en: Closing of the ticket
he_IL: סגירת הקריאה

en: Deletion of a ticket
he_IL: מחיקת הקריאה

en: Not solved tickets
he_IL: קריאות שלא נפתרו

en: Time cost
he_IL: עלות שעה

en: Fixed cost
he_IL: עלות קבועה

en: Material cost
he_IL: עלות חומרים

en: Status of the approval request
he_IL: סטטוס של בקשת האישור

en: Creation date of the satisfaction survey
he_IL: תאריך יצירה של סקר שביעות רצון

en: Response date to the satisfaction survey
he_IL: תאריך תגובה לסקר שביעות רצון

en: Comments to the satisfaction survey
he_IL: תגובות לסקר שביעות רצון

en: Followup | Followups
he_IL[0]: מעקב
he_IL[1]: הודעות למעקב

en: You have been made a request to reset your account password.
he_IL: בקשת לאפס את הסיסמה לחשבון שלך.

en: Just follow this link (you have one day):
he_IL: הקישו קישור הבא (הקישור תקף רק יום אחד) :

en: Add a new translation
he_IL: הוסף תרגום חדש

en: Default translation
he_IL: תרגום ברירת מחדל

en: Possible values
he_IL: ערך/ים אפשריים

en: List of values
he_IL: רשימת ערכים

en: Single value
he_IL: ערך בודד

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_previewLbl)
en: Preview
he_IL: תצוגה מקדימה

en: Delete emails
he_IL: מחק אימייל/ים

en: Reason of rejection
he_IL: סיבת הסירוב

en: Email not found. Impossible import
he_IL: דוא'ל לא נמצא. ייבוא לא אפשרי

en: Brand
he_IL: מותג

[ctx: quantity]
en: Number of lines
he_IL: מספר קווים

en: Headset
he_IL: אוזניות

en: Speaker
he_IL: רמקול

en: Serial Number
he_IL: מספר סידורי

en: To do
he_IL: לעשות

en: Week
he_IL: שבוע

en: Month
he_IL: חודשים

[ctx: button]
en: Show
he_IL: הצג

en: Download the planning in Ical format
he_IL: להוריד לוח השנה בפורמט ICAL

en: webcal:// synchronization
he_IL: סינכרון Webcal://

en: Caption
he_IL: צבע

en: Available
he_IL: זמין

en: Unavailable
he_IL: לא זמין

en: Your planning
he_IL: תכנון שלך

en: Plugins list
he_IL: רשימת Plugins

en: Author | Authors
he_IL[0]: יוצר

[ctx: plugin]
en: New
he_IL: חדשים

[ctx: plugin]
en: Enabled
he_IL: פעיל

[ctx: plugin]
en: Not installed
he_IL: לא מותקן

en: To update
he_IL: לעדכן

[ctx: plugin]
en: Installed / not configured
he_IL: מותקן / לא מוגדר

[ctx: plugin]
en: Installed / not activated
he_IL: מותקן / לא הופעל

en: Error / to clean
he_IL: שגיאה / לנקות

[ctx: button]
en: Disable
he_IL: הפוך ללא פעיל

[ctx: button]
en: Uninstall
he_IL: הסר התקנה

[ctx: button]
en: Enable
he_IL: הפעל

[ctx: button]
en: Clean
he_IL: נקה

en: No plugin installed
he_IL: לא מותקנים תוספים

en: See the catalog of plugins
he_IL: ראה את קטלוג התוספים

en: Initial page counter
he_IL: מספר מונה ראשוני של דפים

en: Current counter of pages
he_IL: מונה נוכחי של דפים

en: Serial
he_IL: טורי

en: Parallel
he_IL: מקבילי

en: Ethernet
he_IL: רשת קווית

en: Wifi
he_IL: רשת אלחוטית

en: Add an actor
he_IL: הוסף משתתף

[ctx: problem]
en: New
he_IL: חדשים

[ctx: problem]
en: Accepted
he_IL: התקבל

[ctx: problem]
en: Processing (assigned)
he_IL: מתבצע (מוקצה)

[ctx: problem]
en: Processing (planned)
he_IL: מתבצע (מתוכנן)

[ctx: problem]
en: Solved
he_IL: פתור

[ctx: problem]
en: Closed
he_IL: סגור

[ctx: problem]
en: Not solved
he_IL: לא פתור

[ctx: problem]
en: Not closed
he_IL: לא סגור

[ctx: problem]
en: Assigned
he_IL: מוקצה

en: Closed on %s
he_IL: נסגרה ב- %s

en: Solved on %s
he_IL: פתור ב %s

en: Opened on %s
he_IL: נפתחה ב- %s

en: Global right
he_IL: הרשאה גלובלית

en: Entity right
he_IL: הרשאה בתוך היחידה הארגונית

en: Default profile
he_IL: פרופיל ברירת מחדל

en: Profile's interface
he_IL: ממשק פרופיל

en: Update password
he_IL: עדכון סיסמה

en: Add a followup to tickets (requester)
he_IL: הוסף מעקב לקריאת שירות (יוזם)

en: See hardware of my group(s)
he_IL: להציג חומרה של חברי הקבוצות שלי

en: Link with items for the creation of tickets
he_IL: קישור לפריטים לפתיחת קריאות

en: Associable items to a ticket
he_IL: פריטים שנתן לקשר לקריאה

en: Financial and administratives information
he_IL: מידע פיננסי וניהולי

en: Administration of reservations
he_IL: ניהול השאלות

en: Creation
he_IL: יצירה

en: Add a followup to all tickets
he_IL: הוסף מעקב לכל הקריאות

en: Add a task to all tickets
he_IL: הוסף משימה לכל הקריאות

[ctx: noun]
en: Update
he_IL: עדכון

en: Update a ticket
he_IL: עדכון קריאה

en: Change the priority
he_IL: שנה את התעדוף

en: Edit all tasks
he_IL: ערוך את כל המשימות

en: Update all followups
he_IL: עדכון מעקבים

en: Ticket's deletion
he_IL: מחיקת קריאה

en: Assignment
he_IL: הקצאה

en: To be in charge of a ticket
he_IL: להיות אחראי על הקריאה

en: Steal a ticket
he_IL: לגנוב' קריאה'

en: Assign a ticket
he_IL: הקצה קריאה

en: Association
he_IL: שיוך

en: Visibility
he_IL: תצוגה

en: See assigned tickets (personnal + group associated)
he_IL: הצג קריאות מוקצות (לפי שיוך אישי וקבוצתי)

en: Life cycle of tickets
he_IL: מחזור חיים של קריאה

en: Method for user authentication and synchronization
he_IL: שיטות התחברות וסינכרון של המשתמשים

en: Add users from an external source
he_IL: הוסף משתמשים ממקור חיצוני

en: Business rules for tickets
he_IL: כללים עסקיים עבור קריאות שירות

en: Dictionary | Dictionaries
he_IL[1]: מילונים

en: Search result default display
he_IL: הצג תוצאות חיפוש כברירת מחדל

en: Check for upgrade
he_IL: לבדוק זמינות עדכונים

en: No access
he_IL: אין גישה

en: Write
he_IL: כתיבה

en: My devices
he_IL: ציוד שלי

en: All items
he_IL: כל הפריטים

en: Add an authorization to a user
he_IL: הוספת הרשאות למשתמש

en: Recursive
he_IL: רקורסיבי

en: No user found
he_IL: לא נמצאו משתמשים

en: New note
he_IL: הערה חדשה

[ctx: reminder]
en: Visibility
he_IL: תצוגה

en: Add to schedule
he_IL: הוסף ללוח זמנים

en: Default report
he_IL: דוח ברירת מחדל

en: By contract
he_IL: לפי חוזה

en: By year
he_IL: לפי שנה

en: Hardware financial and administrative information
he_IL: מידע פיננסי וניהולי עבור חומרה

en: Other financial and administrative information (licenses, cartridges, consumables)
he_IL: מידע פיננסי וניהולי אחר (רישיונות, מחסניות, מתכלים)

en: Loan
he_IL: השאלה

en: Select the report you want to generate
he_IL: בחר הדוח שברצונך להציג

en: Default for tickets
he_IL: ברירת מחדל עבור קריאה

en: Default for mail recipients
he_IL: ערך ברירת מחדל למקבלי דואר

en: Be careful: there is no default value
he_IL: היזהר: לא קיים ערך ברירת מחדל

en: The required item is already reserved for this timeframe
he_IL: הפריט המבוקש כבר הוזמן לאותה תקופה.

en: Unknown error
he_IL: שגיאה לא ידועה

en: Back to planning
he_IL: חזרה ללוח שנה

en: Device temporarily unavailable
he_IL: מכשיר אינו זמין זמנית

en: Reserve
he_IL: להשאיל

en: Reserve an item
he_IL: להשאיל פריט

en: Rehearsal
he_IL: חזור

[ctx: periodicity]
en: None
he_IL: ללא

en: To %s
he_IL: עד %s

en: Current and future reservations
he_IL: בקשות להשאלה עתידיות והשאלות בפועל

en: No reservation
he_IL: אין בקשות להשאלה

en: See planning
he_IL: לעיין בניהול

en: Past reservations
he_IL: השאלות בעבר

en: Reservable item | Reservable items
he_IL[0]: פריטים זמינים להשאלה
he_IL[1]: פריטים זמינים להשאלה

en: Make unavailable
he_IL: הפוך ללא זמין להשאלה

en: Make available
he_IL: הפוך לזמין

en: Prohibit reservations
he_IL: לאסור השאלה

en: That will remove all the reservations in progress.
he_IL: הדבר יגרום לביטול של כל ההשאלות הנוכחיות.

en: Authorize reservations
he_IL: אשר את ההשאלה

en: Modify the comment
he_IL: לשנות ההערה

en: Device reservations expiring today
he_IL: תפוגה של פריטים שמורים חלה היום

en: Assign
he_IL: הקצה

en: Assign: equipment by MAC address
he_IL: שיוך: ציוד לפי כתובת MAC

en: Recalculate
he_IL: לחשב מחדש

en: Send
he_IL: שלח

en: Rules management
he_IL: ניהול כללים

en: After
he_IL: אחרי

en: Before
he_IL: לפני

en: Logical operator
he_IL: אופרטור לוגי

en: or
he_IL: או

en: Action type
he_IL: סוג פעולה

en: Condition
he_IL: תנאי

en: Rules list
he_IL: רשימת כללים

en: Inactive
he_IL: לא פעיל

en: is
he_IL: הוא

en: is not
he_IL: הוא אינו

en: contains
he_IL: מכיל

en: does not contain
he_IL: לא מכיל

en: finished by
he_IL: הסתיים ב

en: under
he_IL: מתחת

en: Publisher
he_IL: מפיץ

en: Associable to a ticket
he_IL: להציג במסך מרכז התמיכה

en: Manufacturer choice
he_IL: בחירת יצרן

en: Subnet
he_IL: רשת משנה

en: Email body
he_IL: גוף ההודעה

en: Entity from domain
he_IL: ישות מתוך דומיין

en: Automatic user assignment
he_IL: שיוך אוטומטי של משתמש

en: Rules for assigning a category to software
he_IL: כללים לשיוך תוכנה לקטגוריה

en: Send an approval request
he_IL: שלח בקשה לאישור

en: Don't show deleted items
he_IL: אל תציג פריטים שנמחקו

en: before
he_IL: לפני

en: after
he_IL: אחרי

en: You don't have right to connect
he_IL: אין לך הרשאות כניסה

en: tree structure
he_IL: מבנה עץ

en: Merging
he_IL: מיזוג

en: License types
he_IL: סוג של רישיון

en: Software deleted after merging
he_IL: תוכנה תכנס לסל המחזור לאחר מיזוג

en: Purchase version
he_IL: גירסה שנרכשה

en: Version in use
he_IL: גירסה בשימוש

en: Send alarms on expired licenses
he_IL: שלח אזהרה על רשיונות שפגים

[ctx: button]
en: Add a license
he_IL: הוסף רישיון

[ctx: button]
en: Add a version
he_IL: הוסף גירסה

en: Real duration of treatment of the ticket
he_IL: משך זמן קריאה (אמיתי)

en: No statistics are available
he_IL: אין נתונים סטטיסטיים זמינים

en: Number of tickets
he_IL: מספר קריאות

en: By ticket
he_IL: לפי קריאות

en: By problem
he_IL: לפי בעיה

en: Select statistics to be displayed
he_IL: בחר סטטיסטיקה לתצוגה

en: Keep status
he_IL: שמור סטטוס

[ctx: button]
en: Add a contact
he_IL: הוסף איש קשר

en: Associated contract | Associated contracts
he_IL[0]: חוזה משוייך
he_IL[1]: חוזים משויכים

en: No generated survey
he_IL: לא נוצר סקר

en: Add a new followup
he_IL: הוסף מעקב חדש

en: Approval request
he_IL: בקשת אישור

[ctx: ticket]
en: New
he_IL: חדשים

en: Processing (assigned)
he_IL: מתבצע (מוקצה)

en: Processing (planned)
he_IL: מתבצע (מתוכנן)

en: Not solved
he_IL: לא פתור

en: Not closed
he_IL: לא סגור

en: Connected devices
he_IL: ציוד הקפי

en: version
he_IL: גרסה

en: Or complete search
he_IL: או חיפוש מלא

en: Tickets awaiting approval
he_IL: קריאות הממתינות לאישור

en: Describe the incident or request
he_IL: תאר את הבעיה/הפעילות

en: Submit message
he_IL: שלח הודעה

en: The ticket will be added in the entity %s
he_IL: קריאות שנוצרו ביחידה הארגונית הזו %s

en: The assignment of a SLA to a ticket causes the recalculation of the due date.
he_IL: שיוך של SLA לקריאה גורמת לחישוב מחדש של תאריך יעד.

en: Assign a SLA
he_IL: הגדר הסכם רמת שירות (SLA)

en: Your tickets to close
he_IL: פניותך שממתינות לסגירה

en: Tickets to be processed
he_IL: קריאות לביצוע

en: Your tickets in progress
he_IL: קריאות שלך בביצוע

en: Your tickets to validate
he_IL: הקריאות שלך לאישור

en: Your rejected tickets
he_IL: קריאות שלך שנידחו

en: No ticket found.
he_IL: לא נמצאו קריאות.

en: Assigned
he_IL: מוקצה

en: Last tickets
he_IL: קריאות שירות אחרונות

en: New ticket for this item...
he_IL: קריאה חדשה עבור הפריט הזה...

en: Ticket on linked items | Tickets on linked items
he_IL[0]: קריאות עבור פריטים הקשורים
he_IL[1]: קריאות שירות עבור פריטים מקושרים

en: No ticket in progress.
he_IL: אין קריאות בביצוע

en: Assign equipment
he_IL: שייך ציוד

en: Automatic tickets closing
he_IL: סגירת טיקטים אוטומטית

en: Generation of satisfaction surveys
he_IL: יצירת סקרי שביעות רצון

en: If you reject the solution, you must specify a reason
he_IL: אם הינך דוחה את הפתרון, אתה חייב לספק סיבה

en: Source of followup
he_IL: מקור המעקב

en: No followup for this ticket.
he_IL: אין מעקבים עבור הקריאה הזו

en: Approval of the solution
he_IL: אישור הפתרון

en: Optional when approved
he_IL: אפשרי כאשר אושר

en: Satisfaction with the resolution of the ticket
he_IL: שביעות רצון מפתרון של הקריאה

en: Hidden field | Hidden fields
he_IL[0]: שדה מוסתר
he_IL[1]: שדות מוסתרים

en: Mandatory field | Mandatory fields
he_IL[0]: שדה חובה
he_IL[1]: שדות חובה

en: Predefined field | Predefined fields
he_IL[0]: שדה מוגדר מראש
he_IL[1]: שדות מוגדרים מראש

en: If approval is denied, specify a reason.
he_IL: אם אישור נדחה, ציין את הסיבה לכך.

note: TRANS: %s is the username
en: Update the approval request to %s
he_IL: עדכן את בקשת האישור ל %s

en: Cancel the approval request to %s
he_IL: בטל את בקשת האישור ל %s

en: Waiting for approval
he_IL: ממתין לאישור

en: Refused
he_IL: נדחה

en: Granted
he_IL: התקבל

en: Approval date
he_IL: תאריך אישור

en: Approvals for the ticket
he_IL: אישור/ים עבור הקריאה

en: Approval comments
he_IL: הערת אישור

en: Request comments
he_IL: הערת בקשה

en: Request date
he_IL: תאריך בקשה

en: Test done
he_IL: בדיקה הושלמה

en: Testing PHP Parser
he_IL: בדיקת PHP PARSER

en: GLPI is not compatible with the option zend.ze1_compatibility_mode = On.
he_IL: מערכת אינה תואמת עם האופציה zend.ze1_compatibility_mode = On.

en: Sessions test
he_IL: בדיקת SESSIONS

en: Your parser PHP is not installed with sessions support!
he_IL: מנתח PHP שמותקן בשרת אינו תומך ב-SESSIONS!

en: Make sure that sessions support has been activated in your php.ini
he_IL: נא לוודא שתמיכה ב-SESSIONS הופעלה בקובץ PHP.INI

en: Test session auto start
he_IL: בדיקת אתחול אוטומטי של SESSION

en: session.auto_start is activated. See .htaccess file in the GLPI root for more information.
he_IL: session.auto_start הופעל. ראה קובץ .htaccess בתיקיה ראשית של המערכת למידע נוסף

en: Test if Session_use_trans_sid is used
he_IL: בדוק אם  Session_use_trans_sid בשימוש

en: You must desactivate the Session_use_trans_id option in your php.ini
he_IL: עליך לכבות את האופציה Session_use_trans_id בקובץ PHP.INI

en: magic_quotes_sybase extension test
he_IL: בדיקת הרחבה magic_quotes_sybase

en: The functionality is found - Perfect!
he_IL: הפונקציונליות נמצאה - מושלם!

en: Test json functions
he_IL: בדיקת פונקציות JSON

en: GLPI can't work correctly without the json_encode and json_decode functions
he_IL: מערכת לא יכולה לעבוד באופן תקין ללא פונקציות json_encode ו- json_decode

en: Mbstring extension test
he_IL: mbstring extension test

en: Allocated memory test
he_IL: בדיקת הקצאת זיכרון

en: A minimum of 64MB is commonly required for GLPI.
he_IL: מינימום הנדרש של 64 מגה-בייט עבור GLPI

en: Try increasing the memory_limit parameter in the php.ini file.
he_IL: נסו להגדיל את הפרמטר memory_limit בקובץ PHP.INI

en: You have the latest available version
he_IL: הנך משתמש בגרסה העדכנית האחרונה

en: No data available on the web site
he_IL: אין מידע זמין באתר

en: Connection options
he_IL: אפשרויות חיבור

note: TRANS: imap_open option see http://www.php.net/manual/en/function.imap- open.php
en: DEBUG
he_IL: איתור באגים

note: TRANS: for mail connection system
en: Port (optional)
he_IL: פורט (אופציונלי)

en: January
he_IL: ינואר

en: February
he_IL: פברואר

en: March
he_IL: מרץ

en: April
he_IL: אפריל

en: May
he_IL: מאי

en: June
he_IL: יוני

en: July
he_IL: יולי

en: August
he_IL: אוגוסט

en: September
he_IL: ספטמבר

en: October
he_IL: אוקטובר

en: November
he_IL: נובמבר

en: December
he_IL: דצמבר

en: Direct connections
he_IL: חיבורים ישירים

en: You can continue to add elements to be transferred or execute the transfer now
he_IL: הינך יכול להמשיך להוסיפ פריטים להעברה או לבצע העברה עם הפריטים שנבחרו

en: Think of making a backup before transferring items.
he_IL: ממולץ לבצע גיבוי הנתונים.

en: Items to transfer
he_IL: פריטים להעברה

en: Transfer mode
he_IL: אופן העברה

en: To empty the list of elements to be transferred
he_IL: לרוקן רשימת הפריטים מיועדים להעברה

en: Error: the two passwords do not match
he_IL: שגיאה: שני הסיסמאות אינן זהות

en: Add user...
he_IL: הוסף משתמש...

en: ... From an external source
he_IL: ... ממקור חיצוני

en: Password confirmation
he_IL: אישור סיסמה

en: Default entity
he_IL: יחידה ארגונית ברירת מחדל

en: Use GLPI in mode
he_IL: להשתמש ב-GLPI במצב

en: Associate to a profile
he_IL: לשייך לפרופיל

en: Last login
he_IL: כניסה אחרונה

en: Last synchronization
he_IL: סנכרון אחרון

en: Automatically add a user of an external source
he_IL: הוספה אוטומטית של משתמש ממקור חיצוני

en: Deleted user in LDAP directory
he_IL: מחיקת המשתמש משרת ה-LDAP

en: Please confirm your email address and enter your new password.
he_IL: נא לאשר את כתובת הדוא'ל שלך והזן את הסיסמה החדשה.

en: Your password reset request has expired or is invalid. Please renew it.
he_IL: בקשתך לאיפס הסיסמה פגה או אינה חוקית. בבקשה שלך בקשה חדשה.

en: Reset password successful.
he_IL: איפוס סיסמה בוצע בהצלחה.

en: The authentication method configuration doesn't allow you to change your password.
he_IL: תצורת שיטת האימות אינה מאפשר לך לשנות את הסיסמה שלך.

en: Email address not found.
he_IL: כתובת דוא'ל לא נמצאת.

en: An email has been sent to your email address. The email contains information for reset your password.
he_IL: הודעת דוא'ל נשלחה לכתובת הדוא'ל שלך. ההודעה מכילה מידע איך לאפס את הסיסמה.

en: User information
he_IL: פרטי משתמש

en: Connection failed
he_IL: חיבור נכשל

en: Default email
he_IL: כתובת דוא'ל ברירת מחדל

en: Unofficial translations are also available
he_IL: תרגומים לא רשמיים זמינים

en: I have read and ACCEPT the terms of the license written above.
he_IL: אני קראתי ומקבל תנאיי הרישיון הכתובים לעיל.

en: I have read and DO NOT ACCEPT the terms of the license written above
he_IL: אני קראתי ואינני מקבל תנאיי הרישיון הכתובים לעיל.

en: Continue
he_IL: המשך

en: Installation or update of GLPI
he_IL: התקנה או שדרוג של GLPI

en: Choose 'Install' for a completely new installation of GLPI.
he_IL: בחר 'התקנה' עבור התקנה חדשה של מערכת GLPI.

en: Checking of the compatibility of your environment with the execution of GLPI
he_IL: בדיקת התאימות של הסביבה עם הפעלה של GLPI.

en: Database connection setup
he_IL: הגדרות חיבור לבסיס הנתונים

en: Database connection parameters
he_IL: פרטי החיבור לבסיס הנתונים

en: Test of the connection at the database
he_IL: בדיקת התחברות לבסיס הנתונים

en: Can't connect to the database
he_IL: אין התחברות לבסיס הנתונים

en: The server answered: %s
he_IL: השרת ענה: %s

en: The server or/and user field is empty
he_IL: השדה שרת או/ו שמ משתמש ריק

en: Database connection successful
he_IL: חיבור לבסיס נתונים הצליח

en: Please select a database:
he_IL: נה לבחור בסיס הנתונים:

en: Create a new database or use an existing one:
he_IL: לצור בסיס הנתונים חדש או להשתמש בבסיס הנתונים הקיים:

en: Please select the database to update:
he_IL: נא לבחור בסיס הנתונים לעדכון:

en: Initialization of the database
he_IL: אתחול בסיס הנתונים

en: Impossible to use the database:
he_IL: אי אפשר להשתמש בבסיס הנתונים:

en: OK - database was initialized
he_IL: אתחול בסיס הנתונים מאושר

en: Impossible to write the database setup file
he_IL: אי אפשר לכתוב את הקובץ הגדרות של בסיס הנתונים

en: Database created
he_IL: בסיס הנתונים נוצר

en: The installation is finished
he_IL: ההתקנה הושלמה

en: Default logins / passwords are:
he_IL: שמות המשתמשים וסיסמאות ברירת מחדל הם:

en: tech/tech for the technician account
he_IL: tech/tech עבור החשבון של טכנאי

en: normal/normal for the normal account
he_IL: NORMAL עבור החשבון הרגיל

en: post-only/postonly for the postonly account
he_IL: post-only/post-only עבור החשבון מסוג פתיחת קריאות בלבד

en: You can delete or modify these accounts as well as the initial data.
he_IL: אתה יכול למחוק או לשנות חשבונות אלה, כמו גם את הערכים הראשונים במסד הנתונים.

en: Use GLPI
he_IL: השתמש ב-GLPI

en: Can't create the database connection file, please verify file permissions.
he_IL: אין אפשרות לצור קובץ הגדרות החיבור לבסיס הנתונים, אנא בדוק הרשאות קבצים.

en: Beginning of the installation
he_IL: תחילת ההתקנה

en: Commercial
he_IL: מסחרי

en: Renting
he_IL: השכרה

en: Leasing
he_IL: חכירה

en: Insurance
he_IL: ביטוח

en: Hardware support
he_IL: תמיכת חומרה

en: Software support
he_IL: תמיכת תוכנה

en: Service provided
he_IL: שירות הניתן

en: Direct
he_IL: ישירות

en: Written
he_IL: בכתב

en: Data migration
he_IL: העברת מידע

en: Root entity
he_IL: יחידת בסיס

en: Update successful, your database is up to date
he_IL: עדכון הצליח, כעת בסיס הנתונים מעודכן

en: You must now proceed to updating your database content
he_IL: כעת אתה צריך להמשיך כדי לעדכן את התוכן של בסיס הנתונים

en: Locations update
he_IL: עדכון מיקומים

en: The new structure is hierarchical
he_IL: המבנה החדש הינו היררכי

en: Delimiter
he_IL: סימן מפריד

en: Root location
he_IL: מיקום בסיס

en: Actual locations
he_IL: מיקומים בפועל

en: New hierarchy
he_IL: היררכיה חדשה

en: This is the new hierarchy. If it's complete approve it.
he_IL: זוהי ההיררכיה החדשה. אם היא מקובלת עליך אתה יכול לאשר אותה

en: Impossible to accomplish an update by this way!
he_IL: בלתי אפשרי להשלים עדכון בדרך הזו!!

en: Go back to GLPI
he_IL: חזרה ל-GLPI

en: Connection to database failed, verify the connection parameters included in config_db.php file
he_IL: גישה לבסיס נתונים נכשלה, בדוק הגדרות החיבור בקובץ config_db.php

en: Clocks
he_IL: שעונים

en: GNOME Clocks
he_IL: שעונים מבית GNOME

en: Clocks for world times, plus alarms, stopwatch and a timer
he_IL: שעונים לזמנים שונים ברחבי העולם לרבות התרעות, שעון עצר וקוצב זמן

en: time;timer;alarm;world clock;stopwatch;time zone;
he_IL: זמן;שעה;טיימר;קוצב זמן;שעון עולמי;שעון עצר;סטופר;אזור זמן;שעון;

en: Timer
he_IL: קוצב זמן

en: Alarm
he_IL: התרעה

en: Snooze
he_IL: נודניק

en: Edit Alarm
he_IL: עריכת התרעה

en: New Alarm
he_IL: התרעה חדשה

note: #-#-#-#-#  3 (gnome-clocks 3.6)  #-#-#-#-# Translators: "New" refers to an alarm Translators: "New" refers to a world clock #-#-#-#-#  8 (konversation)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: New
he_IL: חדש

en: Stopwatch
he_IL: שעון עצר

en: Lap
he_IL: הקפה

en: Time is up!
he_IL: נגמר הזמן!

en: Timer countdown finished
he_IL: הספירה לאחור הסתיימה

en: Mondays
he_IL: ימי שני

en: Tuesdays
he_IL: ימי שלישי

en: Wednesdays
he_IL: ימי רביעי

en: Thursdays
he_IL: ימי חמישי

en: Fridays
he_IL: ימי שישי

en: Saturdays
he_IL: שבתות

en: Sundays
he_IL: ימי ראשון

en: Every Day
he_IL: כל יום

en: Weekdays
he_IL: בימי השבוע

en: Weekends
he_IL: סופי שבוע

en: Click on items to select them
he_IL: יש ללחוץ על פריטים כדי לבחור בהם

en: %d selected | %d selected
he_IL[0]: נבחר פריט אחד
he_IL[1]: %d נבחרו

en: Failed to show help: %s
he_IL: נכשלה הצגת עזרה: %s

en: Utilities to help you with the time.
he_IL: עזרים כדי לסייע לך בניהול זמנים.

note: If it is Dec 31st here and Jan 1st there (d = 1), then "tomorrow"
en: Tomorrow
he_IL: מחר

note: If it is Jan 1st here and Dec 31st there (t = 1), then "yesterday"
en: Yesterday
he_IL: אתמול

en: World
he_IL: עולם

note: namespace World namespace Clocks
en: _Done
he_IL: _בוצע

en: Repeat Every
he_IL: חזרה בכול

en: Select <b>New</b> to add an alarm
he_IL: יש לבחור ב<b>חדש</b> כדי להוסיף התרעה

en: _New
he_IL: _חדש

en: _About
he_IL: על _אודות

en: _Quit
he_IL: י_ציאה

en: Select None
he_IL: ביטול הבחירה

en: Add a New World Clock
he_IL: הוספת שעון עולמי חדש

en: Search for a city:
he_IL: חיפוש אחר עיר:

en: Select <b>New</b> to add a world clock
he_IL: יש לבחור ב<b>חדש</b> כדי להוסיף שעון עולמי

en: Sunrise
he_IL: זריחה

en: Sunset
he_IL: שקיעה

en: Color
he_IL: צבע

en: Color Calibration
he_IL: כיול צבע

en: ICC Profile Installer
he_IL: מתקין פרופילי ICC

en: Install ICC profiles
he_IL: התקנת פרופילי ICC

note: Window title, where the user can pick spot colors using a measuring device
en: Color Picker
he_IL: דוגם צבעים

en: Use the color sensor to sample spot colors
he_IL: יש להשתמש בחיישן הצבע כדי לדגום כתמי צבע

note: Button text, to get a single sample of color
en: _Measure
he_IL: _מדידה

note: Lab is the color representation and D50 is the white point
en: Lab (D50):
he_IL: מעבדה (D50):

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Media whitepoint:
he_IL: הנקודה הלבנה של המדיה:

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Color Temperature:
he_IL: טמפרטורת הצבע:

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Ambient:
he_IL: מקיף:

note: This is the title to a combobox that switches the RGB conversion between different colorspaces such as Adobe RGB and sRGB
en: Colorspace:
he_IL: מרחב צבע:

note: #-#-#-#-#  4 (gnome-color-manager)  #-#-#-#-# This shows the error in the conversion to RGB.
en: Error:
he_IL: שגיאה:

en: Color Profile Viewer
he_IL: מציג פרופילי הצבע

en: Inspect and compare installed color profiles
he_IL: ניתוח והשוואה של פרופילי הצבע המתוקנים

en: Add a profile for the device
he_IL: הוספת פרופיל להתקן

en: Remove a profile from the device
he_IL: הסרת פרופיל מההתקן

note: The type of profile, e.g. display, scanner, etc.
en: Profile type
he_IL: סוג הפרופיל

note: The profile colorspace, e.g. RGB
en: Colorspace
he_IL: מרחב צבע

note: If the profile contains a display correction table
en: Display correction
he_IL: תיקון התצוגה

note: The basename (the last section of the filename) of the profile
en: White point
he_IL: נקודה לבנה

note: The licence of the profile, normally non-free
en: Copyright
he_IL: זכויות יוצרים

note: The file size in bytes of the profile
en: File size
he_IL: גודל הקובץ

note: The basename (the last section of the filename) of the profile
en: Filename
he_IL: שם קובץ

en: A CIE 1931 diagram shows a 2D representation of the profile gamut
he_IL: תרשים CIE 1931 המציג ייצוג דו־ממדי של גאמוט הפרופיל

en: This 3D hull is what the profile looks like in Lab space
he_IL: גוף תלת־ממדי זה הוא האופן בו מופיע הפרופיל בסביבת מעבדה

en: 3D Gamut
he_IL: גאמוט תלת ממדי

en: Response out
he_IL: תגובה יוצאת

en: Response in
he_IL: תגובה נכנסת

en: A tone reproduction curve is the mapping of scene luminance to display luminance
he_IL: עקומת שחזור גוון היא המיפוי של תרחיש התאורה להצגת תאורה

en: Video card out
he_IL: פלט כרטיס המסך

en: A video card gamma table shows the curves loaded into the display
he_IL: טבלת הגאמה של כרטיס המסך מציגה את העקומות שנטענו לתצוגה

en: Previous Image
he_IL: התמונה הקודמת

note: This is an example image that is saved in sRGB gamut
en: sRGB example
he_IL: דוגמת sRGB

en: Next Image
he_IL: התמונה הבאה

en: This shows what an image would look like if saved with the profile
he_IL: דוגמה זו מציגה איך תיראה תמונה אם תישמר בעזרת הפרופיל

en: From sRGB
he_IL: מ־sRGB

en: This shows what an image would look like if opened with the profile
he_IL: דוגמה זו מציגה איך תיראה תמונה לו נפתחה בעזרת הפרופיל

en: To sRGB
he_IL: ל־sRGB

en: Named colors are specific colors that are defined in the profile
he_IL: צבעים בשמות הם צבעים מסוימים שמוגדרים בפרופיל

en: Named Colors
he_IL: צבעים בעלי שם

en: Metadata is additional information stored in the profile for programs to use.
he_IL: נתוני על הם פרטים נוספים שמאוחסנים בפרופיל לשימוש תכניות.

en: Metadata
he_IL: נתוני על

en: Getting default parameters
he_IL: מתקבלים פרמטרי בררת המחדל

en: This pre-calibrates the screen by sending colored and gray patches to your screen and measuring them with the hardware device.
he_IL: תהליך זה מהווה תהליך קדם כיול לצג על ידי שליחת טלאים צבעוניים ואפורים לצד שלך ומדידתם על ידי התקן חומרה.

en: Reading the patches
he_IL: הטלאים נקראים

en: Reading the patches using the color measuring instrument.
he_IL: הטלאים נקראים באמצעות כלי מדידת הצבע.

en: Drawing the patches
he_IL: מתבצע ציור הטלאים

en: Drawing the generated patches to the screen, which will then be measured by the hardware device.
he_IL: מתבצע ציור הטלאים על הצד, שלאחר מכן ימדדו על ידי התקן החומרה.

en: Generating the profile
he_IL: הפרופיל נוצר

en: Generating the ICC color profile that can be used with this screen.
he_IL: יצירת פרופיל הצבע מסוג ICC שבו ניתן להשתמש לצג זה.

en: Copying files
he_IL: מתבצעת העתקת הקבצים

en: Copying source image, chart data and CIE reference values.
he_IL: תמונת המקור יחד עם נתוני התרשים וערכי ההנחיה של ה־CIE מועתקים.

en: Measuring the patches
he_IL: מתבצעת מדידת הטלאים

en: Detecting the reference patches and measuring them.
he_IL: מתבצעים איתור ומדידה של של טלאי ההנחיה.

en: Generating the ICC color profile that can be used with this device.
he_IL: פרופילי הצבע מסוג ICC הניתנים לשימוש בהתקן זה נוצרים.

en: Printing patches
he_IL: הטלאים מודפסים

en: Rendering the patches for the selected paper and ink.
he_IL: מתבצע עיבוד הטלאים עבור הדף והדיו הנבחרים.

en: Wait for the ink to dry
he_IL: יש להמתין להתייבשות הדיו

en: Please wait a few minutes for the ink to dry. Profiling damp ink will produce a poor profile and may damage your color measuring instrument.
he_IL: יש להמתין מספר דקות להתייבשות הדיו. יצירת פרופיל עבור דיו לח תייצר פרופיל באיכות נמוכה ועלול להיגרם נזק לכלי מדידת הצבע שלך.

en: Set up instrument
he_IL: הגדרת כלי

en: Setting up the instrument for use…
he_IL: מתבצעת הגדרת הכלי לשימוש...

en: Calibration error
he_IL: שגיאת כיול

en: The sample could not be read at this time.
he_IL: לא ניתן לקרוא את הדגימה כרגע.

en: Retry
he_IL: ניסיון חוזר

note: TRANSLATORS: this is the application name for libcanberra
en: GNOME Color Manager
he_IL: מנהל הצבע של GNOME

en: No firmware is installed for this instrument.
he_IL: לא מותקנת קושחה עבור כלי זה.

en: The pattern match wasn't good enough. Ensure you have the correct type of target selected.
he_IL: התאמת התבנית לא הייתה טובה מספיק. עליך לוודא שנבחר סוג יעד נכון.

en: The measuring instrument got no valid readings. Please ensure the aperture is fully open.
he_IL: כלי המדידה לא קיבלת קריאות תקפות. יש לוודא כי הצמצם פתוח לחלוטין.

en: The measuring instrument is busy and is not starting up. Please remove the USB plug and re-insert before trying to use this device.
he_IL: כלי המדידה עסוק ואינו מופעל. יש לנתק את חיבור ה־USB ולהכניסו מחדש בטרם ניסיון השימוש בתקן זה.

en: Reading target
he_IL: מתבצעת קריאת היעד

en: Failed to read the strip correctly.
he_IL: ארע כשל בקריאת הרצועה כראוי.

en: Reading sample
he_IL: הדגימה נקראת

en: Failed to read the color sample correctly.
he_IL: קריאת הצבע כראוי נכשלה.

note: TRANSLATORS: dialog title, where %s is a letter like 'A'
en: Read strip %s rather than %s!
he_IL: קריאת רצועה %s על פני %s!

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: It looks like you've measured the wrong strip.
he_IL: נראה כאילו מדדת את הרצועה הלא נכונה.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: If you've really measured the right one, it's okay, it could just be unusual paper.
he_IL: אם מדדת את הנכונה, זה בסדר, יכול להיות שהנייר אינו רגיל.

en: Device Error
he_IL: שגיאת התקן

en: The device could not measure the color spot correctly.
he_IL: ההתקן לא הצליח למדוד את כתם הצבע כראוי.

note: TRANSLATORS: dialog title, where %s is a letter like 'A'
en: Ready to read strip %s
he_IL: מוכן לקריאת רצועה %s

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: Place the colorimeter on the area of white next to the letter and click and hold the measure switch.
he_IL: יש להציב את מד הצבע על אזור לבן שליד האות וללחוץ ולהחזיק את מתג המדידה.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: Slowly scan the target line from left to right and release the switch when you get to the end of the page.
he_IL: יש לסרוק את שורת היעד משמאל לימין ולשחרר את המתג עם ההגעה לסוף העמוד.

note: TRANSLATORS: dialog message, the sensor has to be above the line
en: Ensure the center of the device is properly aligned with the row you are trying to measure.
he_IL: יש לוודא כי מרכז ההתקן מיושר כראוי עם השורה המיועדת למדידה.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: If you make a mistake, just release the switch, and you'll get a chance to try again.
he_IL: אם נעשתה טעות על ידיך עליך פשוט לשחרר את המתג ומיד תינתן לך האפשרות לנסות שוב.

en: Printing
he_IL: הדפסה

en: Preparing the data for the printer.
he_IL: הכנת הנתונים עבור המדפסת.

en: Sending the targets to the printer.
he_IL: שליחת היעדים אל המדפסת.

en: Printing the targets…
he_IL: היעדים מודפסים…

en: The printing has finished.
he_IL: ההדפסה הסתיימה.

en: The print was aborted.
he_IL: ההדפסה בוטלה.

en: Please attach instrument
he_IL: יש לחבר כלי

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device, and there's an example image
en: Please attach the measuring instrument to the center of the screen on the gray square like the image below.
he_IL: יש לחבר את כלי המדידה למרכז הצג על הריבוע האפור כמו בתמונה שלהלן.

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device
en: Please attach the measuring instrument to the center of the screen on the gray square.
he_IL: יש לחבר את כלי המדידה למרכז הצג על הריבוע האפור.

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device
en: You will need to hold the device on the screen for the duration of the calibration.
he_IL: עליך להחזיק את ההתקן על המסך למשך זמן הכיול.

en: Please configure instrument
he_IL: נא להגדיר את הכלי

en: Please set the measuring instrument to screen mode like the image below.
he_IL: יש להגדיר את כלי המדידה למצב צג כמו בתמונה שלהלן.

en: Please set the measuring instrument to screen mode.
he_IL: יש להגדיר את התקן המדידה למצב צג.

en: Please set the measuring instrument to calibration mode like the image below.
he_IL: יש להגדיר את כלי התצוגה למצב כיול כמו בתמונה שלהלן.

en: Please set the measuring instrument to calibration mode.
he_IL: יש להגדיר את כלי התצוגה למצב כיול.

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog. A calibration target image is the * aquired image of the calibration target, e.g. an image file that looks * a bit like this: http://www.colorreference.de/targets/target.jpg
en: Select calibration target image
he_IL: יש לבחור את תמונת היעד לכיול

en: _Cancel
he_IL: _ביטול

en: _Open
he_IL: _פתיחה

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported images files
he_IL: קובצי תמונה נתמכים

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
he_IL: כל הקבצים

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog
en: Select CIE reference values file
he_IL: יש לבחור קובץ הנחיות CIE

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: CIE values
he_IL: ערכי CIE

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog
en: Select ICC Profile File
he_IL: יש לבחור קובץ פרופיל ICC

en: Calibration is not complete
he_IL: הכיול לא הושלם

en: Are you sure you want to cancel the calibration?
he_IL: האם אכן ברצונך לבטל את הכיול?

en: Continue calibration
he_IL: להמשיך בכיול

en: Cancel and close
he_IL: ביטול וסגירה

note: TRANSLATORS: this is the sound description
en: Profiling completed
he_IL: יצירת הפרופיל הושלמה

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Failed to calibrate
he_IL: הכיול נכשל

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your camera
he_IL: כיול המצלמה שלך

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your display
he_IL: כיול התצוגה שלך

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your printer
he_IL: כיול המדפסת שלך

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your device
he_IL: כיול ההתקן שלך

note: TRANSLATORS: this is the final intro page text
en: Any existing screen correction will be temporarily turned off and the brightness set to maximum.
he_IL: כל תיקון מסך קיים יבוטל באופן זמני והבהירות תוגדר להיות המרבית.

note: TRANSLATORS: this is the final intro page text
en: You can cancel this process at any stage by pressing the cancel button.
he_IL: ניתן לבטל תהליך זה בכל שלב על ידי לחיצה על לחצן הביטול.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Introduction
he_IL: הקדמה

en: Show File
he_IL: הצגת הקובץ

en: Click here to show the profile
he_IL: יש ללחוץ כאן כדי להציג את הפרופיל

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The camera has been calibrated successfully.
he_IL: המצלמה כוילה בהצלחה.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The display has been calibrated successfully.
he_IL: התצוגה כוילה בהצלחה.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The printer has been calibrated successfully.
he_IL: המדפסת כוילה בהצלחה.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The device has been calibrated successfully.
he_IL: ההתקן כויל בהצלחה.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: To view details about the new profile or to undo the calibration visit the <a href="control-center://color">control center</a>.
he_IL: כדי לצפות בפרטים על הפרופיל החדש או לבטל את הכיול ניתן לבקר ב<a href="control-center://color">מרכז הבקרה</a>.

en: You can use the profile with <a href="import-linux">Linux</a>, <a href="import-osx">Apple OS X</a> and <a href="import-windows">Microsoft Windows</a> systems.
he_IL: ניתן להשתמש בפרופיל תחת מערכות <a href="import-linux">Linux</a>, <a href="import-osx">Apple OS X</a> ו־<a href="import-windows">Microsoft Windows</a>.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Performing calibration
he_IL: הכיול מתבצע

en: Calibration is about to start
he_IL: עומד להתחיל תהליך כיול

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Calibration checklist
he_IL: רשימת בדיקת כיול

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Before calibrating the display, it is recommended to configure your display with the following settings to get optimal results.
he_IL: בטרם כיול התצוגה, מומלץ להגדיר את התצוגה שלך עם ההגדרות הבאות כדי לקבל את התוצאות המיטביות.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: You may want to consult the owner's manual for your display on how to achieve these settings.
he_IL: יתכן שיהיה ברצונך להיוועץ במדריך השימוש בתצוגה שלך כדי להגיע להגדרות אלו.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Reset your display to the factory defaults.
he_IL: איפוס התצוגה שלך לבררות המחדל של המפעל.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Disable dynamic contrast if your display has this feature.
he_IL: יש לבטל ניגודיות דינמית אם המסך שלך תומך בתכונה זו.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Configure your display with custom color settings and ensure the RGB channels are set to the same values.
he_IL: יש להגדיר את התצוגה שלך להגדרות צבע מותאמות אישית ולוודא כי ערוצי ה־RGB מוגדרים לאותם הערכים.

note: TRANSLATORS: dialog message, addition to bullet item
en: If custom color is not available then use a 6500K color temperature.
he_IL: אם אין צבע מותאם אישית זמין יש להשתמש בטמפרטורת צבעים של 6500K.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Adjust the display brightness to a comfortable level for prolonged viewing.
he_IL: יש להתאים את בהירות התצוגה לרמה שתהיה נוחה לזמן צפייה ממושך.

note: TRANSLATORS: dialog message, suffix
en: For best results, the display should have been powered for at least 15 minutes before starting the calibration.
he_IL: לקבלת תוצאות מיטביות יש להפעיל את התצוגה לפחות רבע שעה לפני תחילת הכיול.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Check Settings
he_IL: בדיקת ההגדרות

en: Calibration and profiling software is not installed.
he_IL: לא מותקנת תכנה לכיול וליצירת פרופילים.

en: These tools are required to build color profiles for devices.
he_IL: כלים אלו נדרשים להכנת פרופילי צבע עבור התקנים.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: More software is required!
he_IL: נדרשות תוכנות נוספות!

en: Install required software
he_IL: התקנת התכנה הנחוצה

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Install Tools
he_IL: כלי התקנה

note: TRANSLATORS: dialog message saying the color targets are not installed
en: Common color target files are not installed on this computer.
he_IL: קובצי יעד צבע משותפים אינם מותקנים במחשב זה.

note: TRANSLATORS: dialog message saying the color targets are not installed
en: Color target files are needed to convert the image to a color profile.
he_IL: קובצי יעד הצבע נדרשים כדי להמיר את התמונה לפרופיל צבע.

note: TRANSLATORS: dialog message, asking if it's okay to install them
en: Do you want them to be installed?
he_IL: האם ברצונך להתקינם?

note: TRANSLATORS: dialog message, if the user has the target file on a CDROM then there's no need for this package
en: If you already have the correct file, you can skip this step.
he_IL: אם בידיך הקובץ הנכון, ניתן לדלג על צעד זה.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Optional data files available
he_IL: קובצי רשות של נתונים זמינים

en: Install Now
he_IL: התקנה כעת

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Install Targets
he_IL: יעדי ההתקנה

note: TRANSLATORS: this is probably a brand name
en: CMP Digital Target 3
he_IL: CMP יעד דיגיטלי 3

note: TRANSLATORS: this is probably a brand name
en: Color Checker
he_IL: בודק צבע

note: TRANSLATORS: this is probably a brand name
en: Color Checker DC
he_IL: בודק צבע DC

note: TRANSLATORS: this is probably a brand name
en: Color Checker SG
he_IL: בודק צבע SG

note: TRANSLATORS: this is probably a brand name
en: i1 RGB Scan 1.4
he_IL: i1 סריקת RGB 1.4

note: TRANSLATORS: dialog message, preface. A calibration target looks like * this: http://www.colorreference.de/targets/target.jpg
en: Before profiling the device, you have to manually capture an image of a calibration target and save it as a TIFF image file.
he_IL: בטרם יצירת פרופיל להתקן, יש לצלם תמונה באופן ידני של יעד הכיול ולשמור אותה בקובץ TIFF.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Ensure that the contrast and brightness are not changed and color correction profiles have not been applied.
he_IL: יש לוודא כי הניגודיות והבהירות אינן משתנות ושפרופילי תיקון הצבע אינם חלים.

note: TRANSLATORS: dialog message, suffix
en: The device sensor should have been cleaned prior to scanning and the output file resolution should be at least 200dpi.
he_IL: יש לנקות את חיישן ההתקן בטרם הסריקה ועל רזולוציית קוב הפלט להיות לפחות 200dpi.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Ensure that the white-balance has not been modified by the camera and that the lens is clean.
he_IL: יש לוודא שאיזון הבהירות לא השתנה על ידי המצלמה ושהעדשה נקייה.

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: Please select the calibration target type.
he_IL: נא לבחור את סוג יעד הכיול.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: What target type do you have?
he_IL: מה סוג היעד שיש לך?

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Select Target
he_IL: נא לבחור ביעד

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose your display type
he_IL: נא לבחור את סוג התצוגה שלך

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Select the monitor type that is attached to your computer.
he_IL: נא לבחור את סוג הצג המחובר למחשב שלך.

en: Plasma
he_IL: פלזמה

en: Projector
he_IL: מקרן

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Choose Display Type
he_IL: נא לבחור את סוג התצוגה

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose your display target white point
he_IL: נא לבחור את הנקודה הלבנה של יעד התצוגה שלך

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Most displays should be calibrated to a CIE D65 illuminant for general usage.
he_IL: רוב הצגים אמורים להיות מכוילים לתאורת CIE D65 לצורכי שימוש כללי.

en: CIE D50 (Printing and publishing)
he_IL: CIE D50 (הדפסה והפצה)

en: CIE D65 (Photography and graphics)
he_IL: CIE D65 (צילום וגרפיקה)

en: Native (Already set manually)
he_IL: טבעי (כבר הוגדר ידנית)

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Choose Display Whitepoint
he_IL: נא לבחור את הנקודה הנקודה בתצוגה

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose profiling mode
he_IL: נא לבחור במצב יצירת פרופיל

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Please indicate if you want to profile a local printer, generate some test patches, or profile using existing test patches.
he_IL: נא לציין האם ברצונך ליצור פרופיל עבור מדפסת מקומית, ליצור כמה טלאי בדיקה או ליצור פרופיל באמצעות טלאי בדיקה קיימים.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Calibration Mode
he_IL: מצב הכיול

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose calibration quality
he_IL: נא לבחור את איכות הכיול

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Higher quality calibration requires many color samples and more time.
he_IL: כיול באיכות גבוהה יותר דורש דגימות צבע רבות ויותר זמן.

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: A higher precision profile provides higher accuracy in color matching but requires more time for reading the color patches.
he_IL: פרופיל בעל דיוק גבוה יותר מספק דיוק גבוה יותר בהתאמת הצבעים אך דורש זמן רב יותר בקריאת טלאי הצבע.

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: For a typical workflow, a normal precision profile is sufficient.
he_IL: לדרישות עבודה טיפוסיות די בפרופיל בדיוק רגיל.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: The high precision profile also requires more paper and printer ink.
he_IL: פרופיל הדיוק הגבוה דורש יותר דפים ויותר דיו מהמדפסת.

note: TRANSLATORS: radio options for calibration precision
en: Accurate
he_IL: מדויק

en: Quick
he_IL: מהירה

en: (about %i sheet of paper) | (about %i sheets of paper)
he_IL[0]: (גיליון של נייר בערך)
he_IL[1]: (בערך %i גיליונות של נייר)

en: (about %i minute) | (about %i minutes)
he_IL[0]: (דקה בערך)
he_IL[1]: (בערך %i דקות)

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Calibration Quality
he_IL: איכות הכיול

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Profile title
he_IL: כותרת הפרופיל

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Choose a title to identify the profile on your system.
he_IL: נא לבחור כותרת כדי לזהות את הפרופיל במערכת שלך.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Profile Title
he_IL: כותרת הפרופיל

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Insert sensor hardware
he_IL: נא להכניס חיישן חומרה

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: You need to insert sensor hardware to continue.
he_IL: עליך לחבר את חומרת החישה כדי להמשיך.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Sensor Check
he_IL: בדיקת חיישנים

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: The device could not be found. Ensure it is plugged in and turned on.
he_IL: לא ניתן למצוא את ההתקן. נא לוודא שההתקן מחובר ודולק.

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown serial
he_IL: מספר סידורי בלתי ידוע

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown model
he_IL: דגם בלתי מוכר

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown description
he_IL: תיאור בלתי מוכר

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown manufacturer
he_IL: יצרן בלתי מוכר

note: TRANSLATORS: this is the copyright string, where it might be * "Copyright (c) 2009 Edward Scissorhands" * BIG RED FLASHING NOTE: YOU NEED TO USE ASCII ONLY
en: Copyright (c)
he_IL: כל הזכויות שמורות (c)

note: TRANSLATORS: we can make this modal (stay on top of) another window
en: Set the parent window to make this modal
he_IL: הגדרת חלון ההורה כדי ליצור מודל זה

note: TRANSLATORS: show just the one profile, rather than all
en: Set the specific device to calibrate
he_IL: נא להגדיר את ההתקן המסוים לכיול

en: No device was specified!
he_IL: לא צוין התקן!

note: TRANSLATORS: this is when there is no profile for the device
en: No profile
he_IL: אין פרופיל

en: Default %s
he_IL: %s בררת מחדל

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
he_IL: בררת מחדל:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
he_IL: מרחב צבעים:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
he_IL: פרופיל הבדיקה:

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
he_IL: הצגת נתוני ניפוי שגיאות עבור כל הקבצים

en: Debugging Options
he_IL: אפשרויות ניפוי השגיאות

en: Show debugging options
he_IL: הצגת אפשרויות ניפוי השגיאות

note: TRANSLATORS: command line option: a list of catalogs to install
en: ICC profile to install
he_IL: פרופיל ICC להתקנה

en: No filename specified
he_IL: לא צוין שם קובץ

en: Failed to open ICC profile
he_IL: ארע כשל בפתיחת פרופיל ה־ICC

en: Failed to parse file: %s
he_IL: ארע כשל בניתוח הקובץ: %s

note: TRANSLATORS: message text
en: Profile description: %s
he_IL: תיאור הפרופיל: %s

note: TRANSLATORS: message text
en: Profile copyright:
he_IL: זכויות היוצרים על הפרופיל:

en: Color profile is already imported
he_IL: פרופיל הצבע כבר ייובא בעבר

en: Show Details
he_IL: הצגת פרטים

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import display color profile?
he_IL: האם לייבא את פרופיל הצבע של התצוגה?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import device color profile?
he_IL: האם לייבא את פרופיל הצבע של ההתקן?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import named color profile?
he_IL: האם לייבא פרופיל צבע בעל שם?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import color profile?
he_IL: האם לייבא פרופיל צבע?

en: Failed to import file
he_IL: יבוא הקובץ נכשל

note: TRANSLATORS: this is the ICC profile description stored in an atom in the XServer
en: Description:
he_IL: תיאור:

note: TRANSLATORS: this is the ICC profile copyright
en: Copyright:
he_IL: זכויות יוצרים:

note: TRANSLATORS: the root window of all the screens
en: Root window profile:
he_IL: פרופיל חלון העל:

note: TRANSLATORS: the root window of all the screens
en: Root window protocol version:
he_IL: גרסת פרוטוקול חלון העל:

note: TRANSLATORS: no DBus session bus
en: Failed to connect to session bus:
he_IL: ארע כשל בחיבור לאפיק ההפעלה:

note: TRANSLATORS: the DBus method failed
en: The request failed:
he_IL: הבקשה נכשלה:

note: TRANSLATORS: no profile has been asigned to this device
en: There are no ICC profiles assigned to this file
he_IL: אין פרופילי ICC המוקצים לקובץ זה

note: TRANSLATORS: this is a list of profiles suitable for the device
en: Suitable profiles for:
he_IL: פרופילים תואמים עבור:

note: TRANSLATORS: no profile has been asigned to this window
en: There are no ICC profiles for this window
he_IL: אין פרופילי ICC עבור חלון זה

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show xserver properties
he_IL: הצגת מאפייני ה־xserver

note: TRANSLATORS: command line option
en: Get the profiles for a specific file
he_IL: קבלת הפרופילים עבור קובץ מסוים

note: TRANSLATORS: command line option
en: Get the profile for a specific window
he_IL: קבלת הפרופיל עבור חלון מסוים

note: TRANSLATORS: command line option
en: Dump all details about this system
he_IL: איסוף כל הפרטים על אודות מערכת זו

note: TRANSLATORS: just dumps the EDID to disk
en: EDID inspect program
he_IL: תכנית חקירת ה־EDID

note: TRANSLATORS: this is when the error is invalid TRANSLATORS: this is when the ambient light level is unknown TRANSLATORS: this the ICC profile type TRANSLATORS: this the ICC colorspace type
en: Unknown
he_IL: לא ידוע

en: No colorimeter is attached.
he_IL: לא מחובר קולורימטר (מד צבע).

en: The sensor has no native driver.
he_IL: לחיישן אין מנהל התקן טבעי.

note: TRANSLATORS: this is displayed the user has not got suitable hardware
en: The attached colorimeter is not capable of reading a spot color.
he_IL: הקולורימטר (מד צבע) המחובר אינו תומך בקריאת צבע של כתם.

note: TRANSLATORS: this is when there are no profiles that can be used; * the search term is either "RGB" or "CMYK"
en: No %s color spaces available
he_IL: אין מרחבי צבע %s זמינים

note: TRANSLATORS: tool that is used to pick colors
en: GNOME Color Manager Color Picker
he_IL: דוגם הצבע של מנהל הצבעים של GNOME

note: TRANSLATORS: this is the colorspace type
en: gray
he_IL: אפור

note: TRANSLATORS: title, usually we can tell based on the EDID data or output name
en: Permanently delete profile?
he_IL: האם למחוק פרופיל זה לצמיתות?

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Are you sure you want to remove this profile from your system permanently?
he_IL: האם ברצונך להסיר פרופיל זה מהמערכת שלך לצמיתות?

en: _Import
he_IL: י_בוא

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
he_IL: התקני ICC נתמכים

note: TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to copy file
he_IL: אירע כשל בהעתקת הקובץ

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Input device
he_IL: התקן הקלט

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Display device
he_IL: התקן התצוגה

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Output device
he_IL: התקן הפלט

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Devicelink
he_IL: קישור להתקן

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Colorspace conversion
he_IL: המרה בין מרחבי צבע

note: TRANSLATORS: this the ICC profile kind
en: Abstract
he_IL: מופשט

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Named color
he_IL: צבע בעל שם

note: TRANSLATORS: this the ICC colorspace type
en: Gray
he_IL: אפור

note: TRANSLATORS: e.g. sRGB or adbode RGB
en: Standard space
he_IL: מרחב רגיל

note: TRANSLATORS: the raw EDID MD5 of the display device
en: Display checksum
he_IL: סכום ביקורת של התצוגה

en: Display model
he_IL: דגם התצוגה

en: Display serial number
he_IL: המספר הסידורי של התצוגה

note: TRANSLATORS: the PNPID is a three letter code, e.g. DEL
en: Display PNPID
he_IL: ה־PNPID של התצוגה

note: TRANSLATORS: who made the display
en: Display vendor
he_IL: ספק התצוגה

note: TRANSLATORS: the raw profile MD5
en: File checksum
he_IL: סכום ביקורת של קובץ

note: TRANSLATORS: the color framework, e.g. 'colord'
en: Framework product
he_IL: מוצר התשתית

note: TRANSLATORS: the framework binary, e.g. gcm-viewer
en: Framework program
he_IL: תכנית התשתית

note: TRANSLATORS: the framework release, e.g. '1.22'
en: Framework version
he_IL: גרסת התשתית

note: TRANSLATORS: Where the profile data came from, e.g. 'test' or 'standard'
en: Data source type
he_IL: סוג מקור הנתונים

note: TRANSLATORS: how the qualifier is formatted, e.g. 'ColorSpace.Paper.DPI'
en: Mapping format
he_IL: תבנית המיפוי

note: TRANSLATORS: The qualifiers for the profile, e.g. 'RGB.Glossy.300dpi'
en: Mapping qualifier
he_IL: מגדיר מיפוי

note: TRANSLATORS: The original device the profile was made for
en: Mapping device
he_IL: התקן מיפוי

note: TRANSLATORS: The average error when making the profile
en: Delta-E average
he_IL: ממוצע Delta-E

note: TRANSLATORS: the maximum error when making the profile
en: Delta-E maximum
he_IL: מרבי Delta-E

note: TRANSLATORS: The device name, e.g. 'huey'
en: Calibration device
he_IL: התקן כיול

note: TRANSLATORS: screen type e.g. 'glossy' or 'matte'
en: Screen surface finish
he_IL: גימור משטח המסך

note: TRANSLATORS: e.g. DVI or VGA
en: Connection type
he_IL: סוג חיבור

note: TRANSLATORS: e.g. Screen brightness in percent
en: Screen brightness
he_IL: בהירות הצג

note: TRANSLATORS: e.g. the 3D volume of the gamut graph
en: Gamut volume
he_IL: נפח גאמוט

note: TRANSLATORS: e.g. what proportion of sRGB is covered
en: sRGB coverage
he_IL: כיסוי sRGB

note: TRANSLATORS: e.g. what proportion of AdobeRGB is covered
en: Adobe RGB coverage
he_IL: כיסוי RGB של Adobe

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: No description has been set
he_IL: לא הוגדר תיאור

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: No copyright has been set
he_IL: לא הוגדרו זכויות יוצרים

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The display compensation table is invalid
he_IL: טבלת פיצוי התצוגה שגויה

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: A scum dot is present for media white
he_IL: קיימת נקודה מלוכלכת ללבן של המדיה

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The gray axis contains significant amounts of color
he_IL: הציר האפור מכיל כמות נכבדת של צבע

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The gray axis is non-monotonic
he_IL: הציר האפור אינו מונוטוני

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: One or more of the primaries are invalid
he_IL: אחד או יותר מהצבעים העיקריים שגויים

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The primaries do not add to white
he_IL: הצבעים העיקריים אינם מתאספים לכדי לבן

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: One or more of the primaries is unlikely
he_IL: אחד או יותר מהצבעים העיקריים אינו סביר

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The white is not D50 white
he_IL: הלבן אינו לבן D50

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The whitepoint temperature is unlikely
he_IL: הטמפרטורה של הנקודה הלבנה אינה סבירה

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: Unknown warning type
he_IL: סוג האזהרה אינו ידוע

note: TRANSLATORS: profiles that have warnings are useable, * but may not be any good
en: The profile has the following problems:
he_IL: לפרופיל יש את הבעיות הבאות:

note: TRANSLATORS: this is the icc creation date strftime format
en: %B %e %Y, %I:%M:%S %p
he_IL: ה־%e ב%B %Y, H:%M:%S

note: TRANSLATORS: this is the tooltip when the profile can be deleted
en: Delete this profile
he_IL: מחיקת פרופיל זה

note: TRANSLATORS: this is the tooltip when the profile cannot be deleted
en: This profile cannot be deleted
he_IL: לא ניתן למחוק פרופיל זה

note: TRANSLATORS: show just the one profile, rather than all
en: Set the specific profile to show
he_IL: יש להגדיר את הפרופיל המסוים להצגה

note: TRANSLATORS: show just the one filename, rather than all
en: Set the specific file to show
he_IL: הגדרת הקובץ המסוים להצגה

en: Size:
he_IL: גודל:

en: friends;address book;
he_IL: חברים;פנקס כתובות;ספר כתובות;אנשי קשר;

en: _Change Address Book...
he_IL: החלפת ספר ה_כתובות...

en: _About Contacts
he_IL: על _אודות אנשי הקשר של GNOME

en: Online Accounts
he_IL: חשבונות מקוונים

en: Local Address Book
he_IL: ספר כתובות מקומי

en: No contact with id %s found
he_IL: לא נמצא איש קשר בעל המזהה %s

en: Contact not found
he_IL: איש הקשר לא נמצא

en: Primary Contacts Account
he_IL: חשבון אנשי הקשר העיקרי

en: GNOME Contacts
he_IL: אנשי קשר מבית GNOME

en: About GNOME Contacts
he_IL: על אודות אנשי הקשר של GNOME

en: Contact Management Application
he_IL: יישום לניהול אנשי קשר

en: No contact with email address %s found
he_IL: לא נמצאו אנשי קשר עם כתובת הדוא״ל %s

en: %d Selected | %d Selected
he_IL[0]: אחד נבחר
he_IL[1]: %d נבחרו
he_IL[2]: 2 נבחרו

en: Editing %s
he_IL: עריכת %s

en: %d contacts linked | %d contacts linked
he_IL[0]: איש קשר אחד חובר
he_IL[1]: %d אנשי קשר חוברו
he_IL[2]: 2 אנשי קשר חוברו

en: _Undo
he_IL: _ביטול

en: %d contact deleted | %d contacts deleted
he_IL[0]: איש קשר אחד נמחק
he_IL[1]: %d אנשי קשר נמחקו
he_IL[2]: 2 אנשי קשר נמחקו

en: Contact deleted: "%s"
he_IL: איש הקשר נמחק: „%s“

en: Show contact with this individual id
he_IL: הצגת איש קשר עם מזהה ייחודי זה

en: Show contact with this email address
he_IL: הצגת איש הקשר עם כתובת דוא״ל זו

en: %s linked to %s
he_IL: %s מקושר אל %s

en: %s linked to the contact
he_IL: %s מקושר אל איש הקשר

en: — contact management
he_IL: — ניהול אנשי קשר

en: Browse for more pictures
he_IL: עיון למציאות תמונות נוספות

en: Select Picture
he_IL: נא לבחור תמונה

en: Birthday
he_IL: יום הולדת

en: Does %s from %s belong here?
he_IL: האם %s מ־%s קשור לכאן?

en: Do these details belong to %s?
he_IL: האם כל הפרטים האלו קשורים אל %s?

en: New Detail
he_IL: פרט חדש

note: building menu
en: Personal email
he_IL: כתובת דוא״ל אישית

en: Work email
he_IL: כתובת דוא״ל בעבודה

en: Home phone
he_IL: טלפון בבית

en: Work phone
he_IL: טלפון בעבודה

en: Home address
he_IL: כתובת בבית

en: Work address
he_IL: כתובת בעבודה

en: Linked Accounts
he_IL: חשבונות מקושרים

en: Remove Contact
he_IL: הסרת איש קשר

en: Select a contact
he_IL: נא לבחור באיש קשר

en: Street
he_IL: רחוב

en: State/Province
he_IL: מדינה/אזור

en: Zip/Postal Code
he_IL: זיפ/מיקוד

en: PO box
he_IL: תיבת דואר

en: Local network
he_IL: רשת מקומית

en: Google Profile
he_IL: פרופיל Google

en: Unexpected internal error: created contact was not found
he_IL: שגיאה פנימית בלתי צפויה: איש הקשר שנוצר לא נמצא

en: Google Circles
he_IL: מעגלים של Google

en: Google Other Contact
he_IL: אנשי קשר אחרים של Google

en: Local Contact
he_IL: איש קשר מקומי

en: %s - Linked Accounts
he_IL: %s - חשבונות מקושרים

en: You can manually link contacts from the contacts list
he_IL: ניתן לקשר ידנית אנשי קשר מרשימת אנשי הקשר

en: Type to search
he_IL: יש להקליד כדי לחפש

en: New contact
he_IL: איש קשר חדש

en: Create Contact
he_IL: יצירת איש קשר

en: Add or 
    select a picture
he_IL: הוספה
    או בחירה בתמונה

en: Contact Name
he_IL: שם איש הקשר

en: Add Detail
he_IL: הוספת פרט

en: You must specify a contact name
he_IL: עליך לציין שם לאיש הקשר

en: No primary addressbook configured
he_IL: לא הוגדר ספר כתובות עיקרי

en: Unable to create new contacts: %s
he_IL: לא ניתן ליצור איש קשר חדש: %s

en: Unable to find newly created contact
he_IL: לא ניתן למצוא את איש הקשר שזה עתה נוצר

en: Contacts Setup
he_IL: הגדרת אנשי קשר

en: Please select your primary contacts account
he_IL: נא לבחור את חשבון אנשי הקשר העיקרי שלך

en: Work
he_IL: עבודה

note: List most specific first, always in upper case
en: Assistant
he_IL: עוזר/ת

en: Work Fax
he_IL: פקס בעבודה

en: Callback
he_IL: טלפון לחזרה

en: Car
he_IL: רכב

en: Company
he_IL: חברה

en: Home Fax
he_IL: פקס בבית

en: Mobile
he_IL: נייד

en: Pager
he_IL: זימונית

en: Radio
he_IL: רדיו

en: Telex
he_IL: טלקס

en: No results matched search
he_IL: אין תוצאות שתואמות לחיפוש

en: Suggestions
he_IL: הצעות

en: Other Contacts
he_IL: אנשי קשר אחרים

en: All Contacts
he_IL: כל אנשי הקשר

en: View subset
he_IL: הצגת תת־סדרה

en: View contacts subset
he_IL: צפייה בתת הסדרות של אנשי הקשר

en: Addresses
he_IL: כתובות

en: Away
he_IL: מרוחק

en: Address Book
he_IL: ספר כתובות

en: Afghanistan
he_IL: אפגניסתן

en: Albania
he_IL: אלבניה

en: Algeria
he_IL: אלגריה

en: Antarctica
he_IL: יבשת–אנטארקטיקה

en: Argentina
he_IL: ארגנטינה

en: Armenia
he_IL: ארמניה

en: Australia
he_IL: אוסטרליה

en: Austria
he_IL: אוסטריה

en: Bahamas
he_IL: איי–בהמה

en: Bahrain
he_IL: בחריין

en: Bangladesh
he_IL: בנגלדש

en: Belgium
he_IL: בלגיה

en: Belize
he_IL: בליז

en: Bolivia
he_IL: בוליביה

en: Both
he_IL: שניהם

en: Botswana
he_IL: בוצוונה

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TabPlacement)
en: Bottom
he_IL: מטה

en: Brazil
he_IL: ברזיל

en: Brunei Darussalam
he_IL: ברוניי

en: Burundi
he_IL: בורונדי

en: Cambodia
he_IL: קמבודיה

en: Cameroon
he_IL: קמרון

en: Canada
he_IL: קנדה

en: Cape Verde
he_IL: קפה ורדה

en: Central African Republic
he_IL: הקהילייה המרכז–אפריקנית

en: Chad
he_IL: צד

en: Chile
he_IL: צילי

en: China
he_IL: סין

en: Close Window
he_IL: סגור חלון

en: Cloudy
he_IL: שמים מעוננים

en: Colombia
he_IL: קולומביה

en: Comment
he_IL: תגובה

en: Congo
he_IL: קונגו

en: Costa Rica
he_IL: קוסטה ריקה

en: Cuba
he_IL: קובה

en: Cyprus
he_IL: קפריסין

en: Czech Republic
he_IL: צכיה

en: Default
he_IL: ברירת מחדל

en: Denmark
he_IL: דניה

en: Dominican Republic
he_IL: הרפובליקה הדומיניקנית

en: Ecuador
he_IL: אקוודור

en: Egypt
he_IL: מצרים

en: El Salvador
he_IL: אל–סלוודור

en: Email Address
he_IL: כתובת דוא"ל

en: Ethiopia
he_IL: אתיופיה

en: Fiji
he_IL: פיגי

en: Finland
he_IL: פינלנד

en: Fog
he_IL: ערפל

en: France
he_IL: צרפת

en: From
he_IL: מאת

en: Full Name
he_IL: שם מלא

en: Gabon
he_IL: גבון

en: Gambia
he_IL: גמביה

en: Georgia
he_IL: גורגיה

en: Germany
he_IL: גרמניה

en: Ghana
he_IL: גנה

en: Go
he_IL: לך

en: Greece
he_IL: יוון

en: Grenada
he_IL: גרנדה

en: Guatemala
he_IL: גואטמלה

en: Guinea
he_IL: גינאה

en: Guyana
he_IL: גיאנה

en: Haiti
he_IL: האיטי

en: Header
he_IL: כותרות

en: Headers
he_IL: כותרות

en: Heavy T-Storm
he_IL: סופת–רעמים עזה

en: Holy See (Vatican City State)
he_IL: וטיקן

en: Home Phone
he_IL: טלפון בבית

en: Honduras
he_IL: הונדורס

en: Humidity
he_IL: לחות

en: Humidity:
he_IL: :לחית

en: Hungary
he_IL: הונגריה

en: Iceland
he_IL: איסלנד

en: India
he_IL: הודו

en: Indonesia
he_IL: אינדונזיה

en: Iran, Islamic Republic of
he_IL: אירן

en: Iraq
he_IL: עירק

en: Ireland
he_IL: אירלנד

en: Israel
he_IL: ישׁראל

en: Italy
he_IL: איטליה

en: Jamaica
he_IL: גמייקה

en: Japan
he_IL: יפן

en: Jordan
he_IL: ירדן

en: Kenya
he_IL: קניה

en: Kuwait
he_IL: כוויית

en: Lebanon
he_IL: לבנון

en: Liberia
he_IL: ליבריה

en: Libyan Arab Jamahiriya
he_IL: לוב

en: Log out
he_IL: התנתקות

en: Luxembourg
he_IL: לוכסמבורג

en: Madagascar
he_IL: מדגסקר

en: Malawi
he_IL: מלווי

en: Malaysia
he_IL: מלייזיה

en: Maldives
he_IL: האיים המלדיוויים

en: Mali
he_IL: מלי

en: Malta
he_IL: מלטה

en: Mauritania
he_IL: מאוריטניה

en: Mauritius
he_IL: מאוריציוס

en: Mexico
he_IL: מכסיקו

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, miscGBox)
en: Miscellaneous
he_IL: שונות

en: Monaco
he_IL: מונקו

en: Mongolia
he_IL: מונגוליה

en: Monthly
he_IL: חודשי

en: Morocco
he_IL: מרוקו

en: Move Up
he_IL: העבר למעלה

en: Mozambique
he_IL: מוזמביק

en: Nepal
he_IL: נפל

en: Netherlands
he_IL: הולנד

en: New Zealand
he_IL: ניו–זילנד

en: Nicaragua
he_IL: ניקרגואה

en: Niger
he_IL: ניזר

en: Nigeria
he_IL: ניגריה

en: Norway
he_IL: נורווגיה

en: Oman
he_IL: עומאן

en: Pakistan
he_IL: פקיסתן

en: Panama
he_IL: פנמה

en: Paraguay
he_IL: פרגואיי

en: Password:
he_IL: סיסמא:

en: Personal Information
he_IL: מידע אישי

en: Peru
he_IL: פרו

en: Philippines
he_IL: פיליפיניים

en: Poland
he_IL: פולין

en: Portugal
he_IL: פורטוגל

en: Qatar
he_IL: קטר

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkQuery)
en: Query
he_IL: שאילתה

en: Reload
he_IL: רענן

en: Romania
he_IL: רומניה

en: Russian Federation
he_IL: רוסיה

en: Rwanda
he_IL: רואנדה

en: Saudi Arabia
he_IL: ערב הסעודית

en: Senegal
he_IL: סנגל

en: Seychelles
he_IL: איי–סיישל

en: Sierra Leone
he_IL: קיירה ליאון

en: Signature
he_IL: חתימה

en: Singapore
he_IL: סינגפור

en: Somalia
he_IL: סומליה

en: South Africa
he_IL: דרום–אפריקה

en: Spain
he_IL: ספרד

en: Sri Lanka
he_IL: סרי לנקה

en: Submit
he_IL: שלח

en: Sudan
he_IL: סודן

en: Suriname
he_IL: סורינם

en: Swaziland
he_IL: סווזילנד

en: Sweden
he_IL: שוודיה

en: Switzerland
he_IL: שוויץ

en: Syrian Arab Republic
he_IL: סוריה

en: Tanzania, United Republic of
he_IL: טנזניה

en: Thailand
he_IL: תאילנד

en: To
he_IL: אל

en: Tonga
he_IL: קבוצת–איי–טונגה

en: Trinidad and Tobago
he_IL: טרינידד וטובגו

en: Tunisia
he_IL: טוניסיה

en: Turkey
he_IL: טורקייה

en: URL:
he_IL: אתר:

en: Uganda
he_IL: אוגנדה

en: Ukraine
he_IL: אוקריינה

en: United Arab Emirates
he_IL: האמירויות המאוחדות

en: United Kingdom
he_IL: הממלכה המאוחדת

en: United States
he_IL: ארצות–הברית

en: Upload
he_IL: העלאה

en: Uruguay
he_IL: אורוגווי

en: Username
he_IL: שם משתמש

note: #-#-#-#-#  8 (konversation)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, usernameLabel)
en: Username:
he_IL: שם משתמש:

en: Vanuatu
he_IL: ונואטו

en: Venezuela
he_IL: ונזואלה

en: Viet Nam
he_IL: וייט–נם

en: Wind
he_IL: רוח

en: Wind:
he_IL: רוח:

en: Wind:
he_IL: רוח:

en: Work Phone
he_IL: טלפון בעבודה

en: Yearly
he_IL: שנתי

en: Yemen
he_IL: תימן

en: Yugoslavia
he_IL: יוגוסלביה

en: Zambia
he_IL: זמבייה

en: Zimbabwe
he_IL: זימבבווה

en: _Log out
he_IL: התנתקות

en: _Options
he_IL: אפשרויות

en: address book
he_IL: ספר כתובות

en: edit
he_IL: ערוך

en: name
he_IL: שם

en: pixels
he_IL: פיקסלים

en:       Cc:
he_IL:       העתקים:

en:       To:
he_IL:       אל:

en:     Date:
he_IL:     תאריך:

en:     From:
he_IL:     מאת:

en:  Subject:
he_IL:  נושא:

en: Attachments
he_IL: מצורפים

en: Bcc
he_IL: העתקים עיוורים

en: Body
he_IL: גוף ההודעה

en: Cc
he_IL: העתקים

en: Change All
he_IL: שנה הכל

en: Close this window
he_IL: סגירת חלון זה

en: Create Folder
he_IL: צור תיקיה

en: Dat_e
he_IL: תאריך

en: Details
he_IL: פרטים

en: E-mail Address
he_IL: דואר-אלקטרוני

en: Fetch Mail
he_IL: משוך דואר

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, patternLabel)
en: Find:
he_IL: חפש:

en: Fo_rward
he_IL: הפץ

en: Forward
he_IL: הפץ

en: Forward:
he_IL: הפץ:

en: Fro_m
he_IL: מאת

en: INBOX
he_IL: דואר נכנס

en: Ignore All
he_IL: התעלם מהכל

en: Modify
he_IL: עדכן

en: New Mail
he_IL: דואר חדש

en: New Message
he_IL: הודעה חדשה

en: OR
he_IL: או

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replacementLabel)
en: Replace with:
he_IL: החלף עם:

en: Reply
he_IL: השב

en: Reply to All
he_IL: השב לכל

en: Reply to List
he_IL: השב לרשימה

en: Save Draft
he_IL: שמור טיוטה

en: Save Image
he_IL: שמור תמונה

en: Search Results
he_IL: תוצאות חיפוש

en: Server:
he_IL: שרת:

en: Sub_ject
he_IL: נושא

en: Thread View
he_IL: חלוקה לדפים

en: Upload:
he_IL: העלאה:

en: You have 1 new message.
he_IL: ישׁ לך דואר חדש.

en: _Bcc
he_IL: העתקים עיוורים

en: _Blacklist
he_IL: רשימה שחורה

en: _Cc
he_IL: העתקים

en: _Delete
he_IL: מחק

en: _Folders
he_IL: תיקיות

en: _Inbox
he_IL: דואר נכנס

en: _New Message
he_IL: הודעה חדשה

en: _Print
he_IL: הדפס

en: _Reply
he_IL: השב

en: _Search
he_IL: חפש

en: _To
he_IL: אל

en: in
he_IL: ב

[ctx: Menu title]
note: i18n: ectx: Menu (insert)
en: &Insert
he_IL: &הוסף

note: i18n: ectx: Menu (windows)
en: &Window
he_IL: &חלון

en: Usage:
he_IL: שימוש:

en: Konversation Bookmarks Editor
he_IL: עורך הסימניות של Konversation

en: topic protection
he_IL: הגנת נושא

en: no messages from outside
he_IL: ללא הודעות מבחוץ

en: secret
he_IL: חשאי

en: invite only
he_IL: הזמנה בלבד

en: private
he_IL: פרטי

en: moderated
he_IL: ממודר

en: password protected
he_IL: מוגן בססמה

en: anonymous
he_IL: אנונימי

en: no colors allowed
he_IL: צבעים אסורים

en: user limit
he_IL: כמות משתמשים מוגבלת

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, aliasListView)
en: Replacement
he_IL: החלפה

note: #-#-#-#-#  8 (konversation)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aliasLabel)
en: Alias:
he_IL: כינוי:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replacementLabel)
en: Replacement:
he_IL: מיקום מחדש:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, patternButton)
en: Click to run Regular Expression Editor (KRegExpEditor)
he_IL: לחץ כדי להפעיל את עורך הביטויים הרגולים (KRegExpEditor)

en: The Regular Expression Editor (KRegExpEditor) is not installed
he_IL: עורך הביטויים הרגולים (KRegExpEditor) לא מותקן

en: Outgoing
he_IL: יוצא

en: Incoming
he_IL: נכנס

[ctx: Fallback content for the "Find:" field of an auto-replace rule that gets set when the user leaves the field empty and e.g. switches to another rule in the list. It's identical to the default content of the field after adding a new auto-replace rule.]
en: New
he_IL: חדש

[ctx: Default content of the "Find:" field of a newly-added auto-replace rule.]
en: New
he_IL: חדש

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, highlightListView) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, patternListView)
en: RegEx
he_IL: ביטוי רגולרי

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, patternListView)
en: Replace In
he_IL: החלף ב

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, patternListView)
en: Find
he_IL: חפש

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, patternListView)
en: Replace With
he_IL: החלף בתוך

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: Ne&w
he_IL: &חדש

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: R&emove
he_IL: ה&סר

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, directionLabel)
en: Replace in:
he_IL: החלף ב:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_Timestamping)
en: Enable &Timestamps
he_IL: אפשר חתימות &זמן

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDate)
en: Sho&w dates
he_IL: הצג &תאריכים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Format:
he_IL: &תבנית:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ShowBacklog)
en: Show &Backlog
he_IL: הצג יומן &אחרון

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Lines:
he_IL: &שורות:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: &Layout
he_IL: &מראה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTopic)
en: &Show channel topic
he_IL: &הצג את נושא החדר

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowModeButtons)
en: Show channel &mode buttons
he_IL: הצג כפתורי &מצב החדר

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNickList)
en: Show channel &nick list and quick buttons
he_IL: הצג &רשימת כינויים וכפתורים מהירים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoUserhost)
en: Show hostmas&ks in nickname list
he_IL: הצג את שמות המתחמים &ברשימת הכינויים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowRealNames)
en: Show real names in nickname list
he_IL: הצג שמות אמתיים ברשימת הכינויים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowQuickButtons)
en: Show &quick buttons
he_IL: הצג &כפתורים מהירים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNicknameBox)
en: Show bo&x to change own nickname
he_IL: הצג &קופסה לשינוי הכינוי שלך

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowIRCViewScrollBar)
en: Show sc&rollbar
he_IL: הצג סרגל &גלילה

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ShowBackgroundImage)
en: Enable Back&ground Image
he_IL: אפשר תמונת &רקע

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: P&ath:
he_IL: &נתיב:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_Beep)
en: Sounds the system bell when you receive an ASCII BEL (0x07) control character
he_IL: השמע את צליל המערכת כאשר מתקבל אצלך צלצול אסקיי (תו 0x07)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Beep)
en: Enable s&ystem bell on incoming ASCII BEL
he_IL: השמע צפצוף &מערכת בעץ קבלת פעמון ASCII

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideUnimportantEvents)
en: Hide &Join/Part/Nick events
he_IL: הסתר אירועים של &כניסה/יציאה/כינויים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DisableExpansion)
en: Disable variable (e.g. %C, %B, %G...) e&xpansion
he_IL: בטל &הרחבת משתנים (למשל %C, %B, %G...)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, kcfg_ScrollbackMax)
en: How many lines to keep in buffers, 0 = unlimited
he_IL: כמה שורות לשמור בחוצצים, 0 = ללא הגבלה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Scroll&back limit:
he_IL: הגדלת &גלילה:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RedirectServerAndAppMsgToStatusPane)
en: &Redirect status messages to the server status window
he_IL: &נתב את כל הודעות המצב אל חלון מצב השרת

[ctx: Is prefaced with: Except for watched nicks and nicks active within the]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActiveThreshold)
en: last hour
he_IL: שעה אחרונה

[ctx: Is prefaced with: Except for watched nicks and nicks active within the]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActiveThreshold)
en: last day
he_IL: יום אחרון

[ctx: Is prefaced with: Except for watched nicks and nicks active within the]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActiveThreshold)
en: last week
he_IL: שבוע אחרון

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3_2)
en: Marker Lines
he_IL: שורות סימון

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutomaticRememberLine)
en: Inserts a remember line into the chat window when you switch to another chat window or minimize the application.
he_IL: מכניס שורת תזכורת אל חלון השיחה כאשר אתה עובר אל חלון שיחה אחת או מקטין את היישום.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AutoWhoContinuousEnabled)
en: Enable Automatic User Information Look Up (/WHO)
he_IL: אפשר חיפוש מידע אוטומטי אודות משתמשים (/who)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Max. number of users in a channel:
he_IL: מספר המשתמשים המרבי בחדר:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, whoIntervalLbl)
en: Update interval:
he_IL: תדירות עדכון:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Custom Colors
he_IL: צבעים מותאמים אישית

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_InputFieldsBackgroundColor)
en: &Use custom colors for input box, nickname list and tab list
he_IL: &השתמש בצבעים מותאמים אישית עבור שדה הקלט, שם הכינוי ורשימת הכרטיסיות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Background:
he_IL: &רקע:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Server message:
he_IL: &הודעת השרת:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: H&yperlink:
he_IL: &קישור:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Channel &message:
he_IL: הודעת ה&חדר:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Actio&n:
he_IL: &פעולה:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Bac&klog:
he_IL: יומן של שיחה &קודמת:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Comman&d message:
he_IL: הודעת ה&פקודה:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: &Query message:
he_IL: הודעת &שאילתה:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_9)
en: &Timestamp:
he_IL: &חותמת זמן:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_10)
en: A&lternate background:
he_IL: רקע &חלופי:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_UseColoredNicks)
en: Colored Nicks
he_IL: כינויים צבועים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: &Own nick color:
he_IL: צבע הכינוי ה&עצמי:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AllowColorCodes)
en: &Allow Colored Text in IRC Messages
he_IL: &אפשר טקסט צבוע בהודעות IRC

en: Configure
he_IL: הגדר

en:  second |  seconds
he_IL[0]: שנייה אחת
he_IL[1]:  שניות

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AutoReconnect)
en: Enable Automatic Reconnect
he_IL: אפשר התחברות מחדש אוטומטית

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, reconnectDelayLabel)
en: Reconnect delay:
he_IL: המתנה לפני חיבור מחדש:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Reconnection attempts:
he_IL: מספר ניסיונות לחיבור מחדש:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RawLog)
en: Show raw &log window when connecting
he_IL: הצג חלון &יומן נקי בעת החיבור

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, encryptionGBox)
en: Encryption
he_IL: הצפנה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default encryption type:
he_IL: הצפנת ברירת מחדל:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ProxyEnabled)
en: Proxy
he_IL: מתווך

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, authTypeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, typeLabel)
en: Type:
he_IL: סוג:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addressLabel)
en: Address:
he_IL: כתובת:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel)
en: Port:
he_IL: יציאה:

en:  byte |  bytes
he_IL[0]:  בית אחד
he_IL[1]:  בתים

en: Network Interface
he_IL: ממשק רשת

en: Reply From IRC Server
he_IL: תשובה מהשרת IRC

en: Specify Manually
he_IL: קבע ידנית

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dccPathLbl)
en: Download &folder:
he_IL: &תיקיית הורדה:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccAddPartner)
en: &Add sender to file name
he_IL: &הוסף שולח לשם הקובץ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccCreateFolder)
en: Cr&eate folder for sender
he_IL: &צור תיקייה עבור השולח

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccSpaceToUnderscore)
en: Convert spaces in file names to underscores before sending
he_IL: המר רווחים בשמות הקבצים אל קוים תחתונים לפני השליחה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccAutoGet)
en: Automaticall&y accept download offer
he_IL: קבל קבצים להורדה באופן א&וטומטי

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccAutoResume)
en: Au&tomatically resume download
he_IL: המשך הורדות באופן או&טומטי

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccFastSend)
en: Enable fast DCC send (Might &not work with all clients)
he_IL: אפשר מצב העברה מהירה, Fast DCC (ייתכן כי &לא יעבוד עם כל הלקוחות)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_DccIPv4Fallback)
en: If this option enabled dcc transfers for IPv6 connections will be done over IPv4 interface set here
he_IL: אם אפשרות זו מופעלת עבור העברות בחיבורי IPv6 יעשו על ידי ממשק IPv4 הנקבע כאן

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccIPv4Fallback)
en: Fallback to an IPv&4 interface for DCC send:
he_IL: עבור ל־&IPv4 לשליחות DCC:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: DCC send t&imeout:
he_IL: מקסימום &זמן העברת DCC:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Buffer si&ze:
he_IL: &גודל החוצץ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Method to get own IP:
he_IL: &שיטה לקבלת כתובת עצמית:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ownIP)
en: O&wn IP:
he_IL: כתובת &עצמית:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Ports
he_IL: יציאות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccSpecificChatPorts)
en: Enable specific p&orts for DCC chat:
he_IL: אפשר &יציאות מסוימות עבור שיחות DCC:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomTextFont)
en: Chat text:
he_IL: טקסט השיחה:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomListFont)
en: Nickname list:
he_IL: רשימת כינויים:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomTabFont)
en: Tab bar:
he_IL: תצוגת כרטיסיות:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_FixedMOTD)
en: Show MOTD (Message Of The Day) message in fixed font
he_IL: הצג את הודעת היום (MOTD) בגופן ברוחב קבוע

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FixedMOTD)
en: Enable fi&xed font for MOTD messages
he_IL: אפשר גופן &קבוע רוחב עבור הודעות MOTD

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseBoldNicks)
en: Show sender nicknames &bold in the chat view
he_IL: הפוך את כינויי השולחים ל&מודגשים בתצוגת השיחה

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Enable System Tray
he_IL: אפשר עגינה בלוח

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TrayNotify)
en: &Use system tray for new message notification
he_IL: &השתמש במגש המערכת עבור הודעות חדשות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideToTrayOnStartup)
en: Hide window on startup
he_IL: הסתר חלון בהפעלה

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, middleLabel)
en: Nickname Completion
he_IL: השלמת כינויים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modeLbl)
en: Completion &mode:
he_IL: &שיטת השלמה:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_NickCompletionMode)
en: Inline Cycle
he_IL: גלגול פנימי

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_NickCompletionMode)
en: Shell-Like
he_IL: השלמת מסוף

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_NickCompletionMode)
en: Shell-Like with Completion Box
he_IL: השלמת מסוף עם תיבת השלמות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, startOfLineLabel)
en: Suffi&x at start of line:
he_IL: &רישא בתחילת השורה:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Elsewhere:
he_IL: &מקום אחר:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_NickCompletionCaseSensitive)
en: Case sensitive
he_IL: תלוי רישיות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DisableNotifyWhileAway)
en: Disable notifications while &away
he_IL: בטל התראות כאשר במצב &מרוחק

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomVersionReplyEnabled)
en: Use custom &version reply:
he_IL: השתמש בתגובת &גרסה מותאמת אישית:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseMultiRowInputBox)
en: Input box expands with text
he_IL: תיבת הקלט מתרחבת עם הטקסט

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commandCharLabel)
en: Comman&d char:
he_IL: תו &פקודה:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseCustomBrowser)
en: Use custom web &browser:
he_IL: השתמש ב&דפדפן מותאם אישית:

en: Select Sound File
he_IL: בחר את קובץ הצליל

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightSoundsEnabled)
en: Ena&ble sound for highlights
he_IL: &השמע צליל עבור פרטי רשימה מודגשים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightNick)
en: Alwa&ys highlight own current nick:
he_IL: הדגש &תמיד את הכינוי הנוכחי:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightOwnLines)
en: Always highlight own &lines:
he_IL: תמיד הדגש את ה&שורות שלי:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Highlight List
he_IL: רשימת הדגשות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, highlightListView)
en: Highlights
he_IL: הדגשות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, highlightListView)
en: Sound
he_IL: שמע

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, highlightListView)
en: Auto Text
he_IL: טקסט אוטומטי

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, highlightListView)
en: Chat Windows
he_IL: חלונות שיחה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, patternLabel)
en: &Pattern:
he_IL: &תבנית:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorLabel)
en: Color:
he_IL: צבע:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, soundLabel)
en: &Sound:
he_IL: &צליל:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, autoTextLabel)
en: &Auto text:
he_IL: &טקסט אוטומטי:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, chatWindowsLabel)
en: Chat windows:
he_IL: חלונות שיחה:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, ignoreListView)
en: Pattern
he_IL: תבנית

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Pattern:
he_IL: תבנית:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpMessageTypes)
en: Message Types
he_IL: סוגי הודעות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDCC)
en: DCC
he_IL: העברה ישירה (DCC)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInvite)
en: Invite
he_IL: הזמנה

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, removeAllButton)
en: Remove &All
he_IL: &הסר הכל

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enable if you want all the IRC input lines to check your spelling as you type
he_IL: אפשר אם אתה רוצה ששדה הקלט יבצע בדיקת איות אוטומטית תוך כדי כתיבה

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enabling this will cause the input box to grow vertically when it fills up.
he_IL: כאשר תפעיל את האפשרות הזאת שדה הקלט יגדל אנכית כאשר יתמלא.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: &Show real names next to nicknames
he_IL: &הצג שמות אמתיים ליד הכינויים

note: i18n: ectx: label, entry (OpenWatchedNicksAtStartup), group (Notify List)
en: Open Watched Nicks tab at application startup
he_IL: פתח כרטיסיית כינויים בתצפית בעת הפעלת היישום

note: i18n: ectx: label, entry, group (Themes)
en: Enable emoticons
he_IL: אפשר סמלים

note: i18n: ectx: label, entry, group (Themes)
en: Emoticons theme
he_IL: ערכת סמלים

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_Log)
en: &Enable Logging
he_IL: &אפשר יומן

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LowerLog)
en: Enable &lower case logfile names
he_IL: אפשר קבצי־יומן באותיות &קטנות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AddHostnameToLog)
en: &Append hostname to logfile names
he_IL: &הוסף את שם המארח לשם קובץ היומן

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Logfile &path:
he_IL: &נתיב קובץ היומן:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseExternalLogViewer)
en: Use system text editor to open logs
he_IL: השתמש בעורך המערכת כדי לפתוח את היומן

en: Normal Users
he_IL: משתמשים רגילים

en: Voice (+v)
he_IL: קול (V+)

en: Halfops (+h)
he_IL: אופ למחצה (h+)

en: Operators (+o)
he_IL: אופים (o+)

en: Channel Admins (+p)
he_IL: מנהלי החדר (+p)

en: Channel Owners (+q)
he_IL: בעלי החדר (+q)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Command to be executed on double click:
he_IL: &פקודה להפעלה בעת לחיצה כפולה על כינוי:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SortCaseInsensitive)
en: Sort case &insensitive
he_IL: מיין ללא תלות באותיות &רישיות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SortByActivity)
en: Sort by &activity
he_IL: מיין לפי &פעילות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SortByStatus)
en: Sort b&y user status
he_IL: מיין &לפי מצב משתמש

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, orderHintLabel)
en: (Reorder nick sorting order by drag and drop)
he_IL: (סדר כינויים מחדש על ידי גרירה)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, sortOrder)
en: Mode
he_IL: מצב

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, sortOrder)
en: Explanation
he_IL: הסבר

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseOSD)
en: &Enable On Screen Display
he_IL: &אפשר תצוגה על המסך

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: On &Screen Display
he_IL: תצוגה על ה&מסך

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDDrawShadow)
en: &Draw shadows
he_IL: &צייר צלליות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: OSD font:
he_IL: גופן תצוגה:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Show &OSD Message
he_IL: הצג הודעות על ה&מסך

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDShowOwnNick)
en: &If own nick appears in channel message
he_IL: &אם הכינוי שלי מופיע בהודעות חדר

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDShowChannel)
en: On an&y channel message
he_IL: ב&כל הודעה בחדר

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDShowQuery)
en: On &query activity
he_IL: בפעילות &שאילתה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDShowChannelEvent)
en: On &Join/Part events
he_IL: כאשר אנשים עוזבים או &מצטרפים לחדר

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_OSDUseCustomColors)
en: Enable Custom Colors
he_IL: אפשר צבעים מותאמים אישית

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Te&xt color:
he_IL: צבע ה&טקסט:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_bgColorLbl)
en: &Background color:
he_IL: צבע ה&רקע:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: O&ther Settings
he_IL: &הגדרות אחרות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Duration:
he_IL: &משך:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: S&creen:
he_IL: &מסך:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_OSDDuration)
en:  ms
he_IL:  מש

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, buttonListView)
en: Button Name
he_IL: שם הכפתור

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, buttonListView)
en: Button Action
he_IL: פעולת הכפתור

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Button name:
he_IL: שם הכפתור:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, actionLabel)
en: Button action:
he_IL: פעולת הכפתור:

en: Behavior
he_IL: התנהגות

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Notifications
he_IL: הודעות

en: Chat Window
he_IL: חלון שיחה

en: Nicklist Themes
he_IL: ערכות נושא של כינויים

en: Colors
he_IL: צבעים

en: Fonts
he_IL: גופנים

en: Quick Buttons
he_IL: כפתורים מהירים

en: Tabs
he_IL: כרטיסיות

en:  line |  lines
he_IL[0]: שורה אחת
he_IL[1]:  שורות

en:  nick |  nicks
he_IL[0]:  כינוי
he_IL[1]:  כינויים

en: Nickname List
he_IL: רשימת כינויים

en: Command Aliases
he_IL: קיצורי פקודות

en: Auto Replace
he_IL: החלפה אוטומטית

en: Logging
he_IL: יומן

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsHighlights)
en: Highlight
he_IL: הדגשות

en: Watched Nicknames
he_IL: כינויים בתצפית

en: On Screen Display
he_IL: תצוגה על המסך (OSD)

en: Warning Dialogs
he_IL: חלונות הזהרה

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, lookGBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Look
he_IL: מראה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsText)
en: Use colored text
he_IL: השתמש בטקסט צבעוני

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsLeds)
en: Use colored LEDs
he_IL: השתמש בֵּלֶדִים צבעוניים

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsSystem)
en: Application events occur in Konsole tabs, the DCC Status tab and other application tabs not used directly for chatting.
he_IL: אירועי יישום קוראים בכרטיסיות Konsole, כרטיסיות מצבי DCC או כרטיסיות יישום אחרות שלא קשורות ישירות לשיחות.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsSystem)
en: Application event
he_IL: אירוע יישום

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsPrivate)
en: Private message
he_IL: הודעה פרטית

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsNick)
en: Current nick used
he_IL: הכינוי בשימוש כעת

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsEvents)
en: Channel events are mode changes or users joining/leaving a channel.
he_IL: אירוע בחדר הם שינויי מצבים או משתמשים עוזבים (או מצטרפים) לחדר.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsEvents)
en: Channel event
he_IL: אירוע בחדר

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsOverride)
en: Give precedence to chat window highlight colors
he_IL: תן קדימות לחלון שיחת הגדשת צבעים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, placementLabel)
en: Placement:
he_IL: מיקום:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CloseButtons)
en: Show &close button on tabs
he_IL: הצג &כפתורי סגירה על הכרטיסיות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTabBarCloseButton)
en: Show a close button on the &right side of the tab bar
he_IL: מקם את כפתור הסגירה בצד &ימין של תצוגת הכרטיסיות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseMaxSizedTabs)
en: Limit the &size of the tab labels to fit all on screen
he_IL: הגבל את &גודל הכרטיסיות כדי שכולן יוצגו במסך

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, focusGBox)
en: Focus
he_IL: מקוד

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_BringToFront)
en: &Focus new tabs
he_IL: העבר &התמקדות אל כרטיסיות חדשות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FocusNewQueries)
en: Focus new &queries
he_IL: העבר התמקדות אל &שאילתות חדשות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MiddleClickClose)
en: &Middle-click on a tab to close it
he_IL: לחיצה א&מצעית כדי לסגור כרטיסייה

en: *.tar.gz *.tar.bz2 *.tar *.zip|Konversation Themes
he_IL: *.tar.gz *.tar.bz2 *.tar *.zip|‫ ערכות של Konversation ‬

en: Select Theme Package
he_IL: בחר חבילת ערכת נושא

en: Failed to Download Theme
he_IL: הורדת הערכה נכשלה

en: Theme archive is invalid.
he_IL: ארכיב הערכה לא תקין.

en: Cannot Install Theme
he_IL: אין אפשרות להתקין את הערכה

en: Do you want to remove %1?
he_IL: האם ברצונך להסיר את %1?

en: Remove Theme
he_IL: הסר ערכה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, installButton)
en: I&nstall Theme...
he_IL: &התקן ערכת נושא...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: &Remove Theme
he_IL: &הסר ערכה

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel1)
en: Icon for normal users
he_IL: סמל עבור משתמשים רגילים

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel2)
en: Icon for away users
he_IL: סמל עבור משתמשים "מרוחקים"

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel3)
en: Icon for users with voice
he_IL: סמל עבור אנשים עם קול

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel4)
en: Icon for users with half-operator privileges
he_IL: סמל עבור משתמשים עם הרשאות אופ למחצה

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel5)
en: Icon for users with operator privileges
he_IL: סמל עבור משתמשים עם הרשאות OP

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel6)
en: Icon for users with admin privileges
he_IL: סמל עבור משתמשים עם הרשאות ניהול

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel7)
en: Icon for users with owner privileges
he_IL: סמל עבור משתמשים עם הרשאות בעלות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Preview:
he_IL: תצוגה מקדימה:

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... a channel invitation is received
he_IL: ... התקבלה הזמנה אל ערוץ

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... saving a log file would save only the visible portion
he_IL: ... שמירת את היומן תשמור רק את החלק הנראה

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... a log file is about to be deleted
he_IL: ... יומן הולך להימחק

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... an open query exists for a nickname that has just been marked as ignored
he_IL: ... קיימת שאילתה פתוחה עבור המשתמש שברשימת ההתעלמויות

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... switching a connection to a different server in the same network
he_IL: ... מחליף חיבור אל שרת אחר באותה רשת

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... creating a new connection to an already connected network
he_IL: ... יוצר חיבור חדש אל רשת שכבר מחוברת

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing a server tab
he_IL: ... סוגר כרטיסייה של שרת

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing a channel tab
he_IL: ... סוגר כרטיסיית חדר

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing a query tab
he_IL: ... סוגר כרטיסיית שאילתה

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing a DCC Chat tab
he_IL: ... סוגר כרטיסיית שיחה ישירה

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... a source for the channel list cannot be determined from the current tab
he_IL: ... אין אפשרות למצוא מקור לרשימת הערוצים מהכרטיסייה הנוכחית

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... you have chosen to hide the menu bar
he_IL: ... אתה החלטת להסתיר את התפריט

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... a channel listing may cause disconnection due to the download size
he_IL: ... הצגה של חדרים עלולה לגרום לניתוק בגלל הגודל

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... pasting large portions of text
he_IL: ... הדבקה של כמויות טקסט גדולות

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... quitting Konversation via the tray icon
he_IL: ... יציאה מ־Konversation דרך לוח העגינה

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... you have chosen to ignore a nickname
he_IL: ... אתה החלטת להתעלם מכינוי

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... you have chosen to stop ignoring a nickname
he_IL: ... אתה הפסקת להתעלם מכינוי

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... quitting Konversation while DCC file transfers are active
he_IL: ... יוצא מ־Konversaion באמצע העברות קבצים ישירות

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... some characters in a message are incompatible with the active encoding
he_IL: ... כמה תווים מהודעה הנוכחית לא תואמים את הקידוד הפעיל

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing the window will minimize to the system tray
he_IL: ... סגירת החלון תקטין אותו אל לוח העגינה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, dialogListView)
en: Show a warning dialog when...
he_IL: הצג חלון הזהרה כאשר...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, notifyActionLabel)
en: Command e&xecuted when nickname is double clicked:
he_IL: פקודה ל&ביצוע כאשר בעת לחיצה כפולה על איש־קשר:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, notifyDelayLabel)
en: &Update interval:
he_IL: &תדירות עדכון:

en: Network is down, will reconnect automatically when it is back up.
he_IL: הרשת לא פעילה. יתחבר באופן אוטומטי כאשר החיבור יחודש.

en: Trying to connect to %2 (port <numid>%3</numid>) in 1 second. | Trying to connect to %2 (port <numid>%3</numid>) in %1 seconds.
he_IL[0]: מנסה להתחבר אל %2 (יציאה <numid>%3</numid>) בתוך שנייה אחת.
he_IL[1]: מנסה להתחבר אל %2 (יציאה <numid>%3</numid>) בתוך %1 שניות.

en: Trying to reconnect to %2 (port <numid>%3</numid>) in 1 second. | Trying to reconnect to %2 (port <numid>%3</numid>) in %1 seconds.
he_IL[0]: מנסה להתחבר מחדש אל %2 (יציאה <numid>%3ֵ</numid>) בתוך שנייה אחת.
he_IL[1]: מנסה להתחבר מחדש אל %2  (יציאה <numid>%3</numid>) בתוך %1 שניות.

en: Reconnection attempts exceeded.
he_IL: מספר ניסיונות מרבי.

en: You are already connected to %1. Do you want to open another connection?
he_IL: אתה כבר מחובר אל %1. האם ברצונך לפתוח חיבור אחר?

en: Already connected to %1
he_IL: אתה כבר מחובר אל %1

en: Create connection
he_IL: צור חיבור

en: You are presently connected to %1 via '%2' (port <numid>%3</numid>). Do you want to switch to '%4' (port <numid>%5</numid>) instead?
he_IL: אתה כבר מחובר אל %1 באמצעות "%2" (יציאה %3). האם ברצונך להחליף את החיבור אל "%4" (יציאה <numid>%5</numid>) במקום?

en: Switch Server
he_IL: החלף שרת

en: Please fill in your <b>Ident</b>.<br/>
he_IL: אנא מלא את ה<b>זהות</b> שלך.<br/>

en: Please fill in your <b>Real name</b>.<br/>
he_IL: אנא מלא את ה<b>שם האמתי</b> שלך.<br/>

en: Please provide at least one <b>Nickname</b>.<br/>
he_IL: עליך לספק לפחות <b>כינוי</b> אחד.<br/>

en: <qt>Your identity "%1" is not set up correctly:<br/>%2</qt>
he_IL: <qt> הזהות שלך "%1" לא הוגדרה כראוי: <br/>%2 </qt>

en: Identity Settings
he_IL: הגדרות זהות

en: Edit Identity...
he_IL: ערוך זהות...

en: Debug: %1
he_IL: דיבאג: %1

en: Error: %1
he_IL: שגיאה: %1

en: getNickname: Server %1 is not found.
he_IL: השרת %1 לא נמצא: getNickName.

[ctx: %1=dcc extension like Chat or Whiteboard]
en: Could not send a DCC %1 request to the partner via the IRC server.
he_IL: אין אפשרות לשלוח בקשת DCC %1 אל השותף דרך שרת ה־IRC.

en: Awaiting acceptance by remote user...
he_IL: מחכה לאישור מהצד השני...

[ctx: %1=partnerNick, %2=Servername, %3=dcc extension as chat or wboard]
en: %1 (on %2) offers to DCC %3 with you
he_IL: המשתמש %1 (ב־%2) מציע לך DCC %3

[ctx: %1=dcc extension as Chat or Whiteboard, %2=partnerNick]
en: DCC %1 offer from %2
he_IL: הצעת DCC %1 מאת %2

en: Accept
he_IL: קבל

en: Reject
he_IL: סרב

[ctx: %1=dcc extension like Chat or Whiteboard]
en: You rejected the DCC %1 offer.
he_IL: את דחית את הצעת DCC %1

[ctx: %1=dcc extension as Chat or Whiteboard]
en: DCC %1 request was rejected
he_IL: בקשת DCC %1 נדחתה

[ctx: %1=dcc extension like Chat or Whiteboard]
en: Could not send Reverse DCC %1 acknowledgement to the partner via the IRC server.
he_IL: אין אפשרות לשלוח אישור Reverse DCC SEND %1 אל הצד השני דרך שרת ה־IRC

en: Failed to forward port <numid>%1</numid>. Sending DCC request to remote user regardless.
he_IL: העברה של יציאה <numid>%1</numid> נכשלה. מעביר ישירה אל המשתמשים המרוחק בכל מקרה.

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard]
en: Could not send Reverse DCC %1 acknowledgement to the partner via the IRC server.
he_IL: אין אפשרות לשלוח אישור Reverse DCC %1 אל הצד השני דרך שרת ה־IRC

en: Could not open a socket for listening: %1
he_IL: לא יכול לפתוח שקע (socket) להאזנה: %1

[ctx: %1=dcc extension like Chat or Whiteboard,%2=partnerNick, %3=port]
en: Offering DCC %1 connection to %2 on port <numid>%3</numid>...
he_IL: מציע שיחת DCC %1 אל %2 ביציאה <numid>%3</numid>...

[ctx: DCC extension]
en: Whiteboard
he_IL: לוח לבן

[ctx: DCC extension]
en: Chat
he_IL: שיחה

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard ,%2 = nickname, %3 = IP, %4 = port]
en: Establishing DCC %1 connection to %2 (%3:<numid>%4</numid>)...
he_IL: יוצר שיחת %1 DCC עם %2 (בכתובת %3:<numid>%4</numid>)...

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard, %2 = partnerNick]
en: Established DCC %1 connection to %2.
he_IL: נוצרה שיחת DCC %1 עם %2.

en: Socket error: %1
he_IL: שגיאת שקע: %1

en: Could not accept the client.
he_IL: אין אפשרות לאשר את הלקוח.

[ctx: %1=dcc extension as Chat or Whiteboard, %2=partnerNick]
en: Established DCC %1 connection to %2.
he_IL: נוצרה שיחת DCC %1 עם %2.

en: Connection closed.
he_IL: החיבור נסגר.

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard, %2=partnerNick, %3=port]
en: DCC %1 with %2 on port <numid>%3</numid>.
he_IL: שיחת DCC %1 עם %2 ביציאה <numid>%3</numid>.

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard, %2 = nickname, %3 = IP, %4 = port]
en: DCC %1 with %2 on %3:<numid>%4</numid>.
he_IL: שיחת DCC %1 עם %2 בכתובת %3:<numid>%4</numid>.

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard, %2=partnerNick]
en: Do you want to close your DCC %1 with %2?
he_IL: האם ברצונך לסגור את DCC %1 עם %2?

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard]
en: Close DCC %1
he_IL: סגור DCC %1

en: Talking to yourself
he_IL: אתה מדבר אל עצמך

[ctx: %1=Encoding]
en: Default ( %1 )
he_IL: ברירת מחדל (%1)

en: Usage
he_IL: שימוש

en: Usage: %1ME text
he_IL: שימוש: %1 ME טקסט

en: Unknown command.
he_IL: פקודה לא מוכרת.

en: Received unknown CTCP-%1 request from %2
he_IL: התקבלה בקשת CTCO-%1 בלתי ידועה מאת %2

en: No vacant port
he_IL: אין יציאה זמינה

en: Could not open a socket
he_IL: לא יכול לפתוח שקע (socket)

[ctx: passive dcc send]
en: Passive Send
he_IL: שליחה פאסיבית

en: Open
he_IL: פתח

en: Select Recipient
he_IL: בחר יעד

en: Select nickname and close the window
he_IL: בחר את הכינוי וסגור את החלון

en: Close the window without changes
he_IL: סגור את החלון ללא שינויים

en: DCC Receive Question
he_IL: שאלת קבלת DCC

en: &Resume
he_IL: &המשך

en: O&riginal Filename
he_IL: שם הקובץ ה&מקורי

en: Suggest &New Filename
he_IL: הצע שם קובץ &חדש

en: Use as new default download folder
he_IL: בתור תיקיית הורדה חדשה

en: &Overwrite
he_IL: &שכתב

en: R&ename
he_IL: ש&נה שם

en: DCC Send
he_IL: שליחת DCC

en: DCC Receive
he_IL: קבלת DCC

en:  (Reverse DCC)
he_IL:  (מצב DCC הפוך)

en: Unknown server
he_IL: שרת לא יודע

[ctx: %1=partnerNick, %2=IRC Servername, %3=partnerIP, %4=partnerPort]
en: %1 on %2, %3 (port <numid>%4</numid>)
he_IL: המשתמש %1 ב־%2, %3 (יציאה <numid>%4</numid>)

[ctx: %1 = PartnerNick, %2 = Partner IRC Servername]
en: %1 on %2
he_IL: משתמש %1 ב־%2

[ctx: %1=ownIP, %2=ownPort]
en: %1 (port <numid>%2</numid>)
he_IL: %1 (יציאה <numid>%2</numid>)

[ctx: %1=Transferstartposition]
en: Yes, %1
he_IL: כן, %1

[ctx: no - not a resumed transfer]
en: No
he_IL: לא

[ctx: less than 1 sec]
en: &lt; 1sec
he_IL: פחות משנייה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Filename:
he_IL: שם הקובץ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel23)
en: Partner:
he_IL: שותף:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Self:
he_IL: עצמי:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: Status:
he_IL: מצב:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel18)
en: Progress:
he_IL: התקדמות:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Location:
he_IL: מיקום:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel19)
en: Current position:
he_IL: מיקום נוכחי:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel21)
en: File size:
he_IL: גודל הקובץ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: Resumed:
he_IL: המשך:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Current speed:
he_IL: מהירות נוכחית:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Transferring time:
he_IL: זמן העברה:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2)
en: Started at:
he_IL: החל ב:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Finished at:
he_IL: הסתיים ב:

en: Partner
he_IL: שותף

en: Started At
he_IL: התחיל ב...

en: Sender Address
he_IL: כתובת השולח

en: %1/sec
he_IL: %1/ש

en: Queued
he_IL: בתור

en: Preparing
he_IL: מכין

[ctx: Transfer is waiting for the partner to accept or reject it]
en: Pending
he_IL: מחכה

[ctx: Transfer is connecting to the partner]
en: Connecting
he_IL: מתחבר

en: Receiving
he_IL: מקבל

en: Sending
he_IL: שולח

[ctx: Transfer has completed successfully]
en: Done
he_IL: הסתיים

[ctx: Transfer failed]
en: Failed
he_IL: נכשל

en: Aborted
he_IL: בוטל

en: Queued - Transfer is waiting for you to accept or reject it
he_IL: בתור - העברה מחכה לאישור או דחייה שלך

en: Preparing - Transfer is checking for resumable files
he_IL: מכין - העברה בודרת קבצים ברי חידוש

en: Preparing - Transfer is acquiring the data to send
he_IL: מכין - העברה מכינה את המידע להעברה

en: Pending - Transfer is waiting for the partner to accept or reject it
he_IL: מחכה - ההעברה מחכה לצד השני לאישור או דחייה

en: Connecting - Transfer is connecting to the partner
he_IL: מתחבר - העברה מתחברת לצד השני

en: Receiving - Transfer is receiving data from the partner
he_IL: מקבל - העברה מקבלת מידע מהצד השני

en: Sending - Transfer is sending data to partner
he_IL: שולח - ההעברה שולחת מידע לצד השני

en: Done - Transfer has completed successfully
he_IL: הסתיים - העברה התסיימה בהצלחה

en: Failed - Transfer failed with 'unknown reason'
he_IL: נכשל - העברה הסתיימה עם "סיבה לא ידועה"

en: Failed - Transfer failed with reason '%1'
he_IL: נכשל - ההעברה הסתיימה עם סיבה "%1"

en: Aborted - Transfer was aborted by the User
he_IL: בוטל - ההעברה בוטלה על ידי המשתמש

en: Incoming Transfers
he_IL: העברות נכנסות

en: Outgoing Transfers
he_IL: העברות יוצאות

en: DCC Status
he_IL: מצב העברות

en: &Select All Items
he_IL: &בחר את כל הפרטים

en: S&elect All Completed Items
he_IL: ב&חר את כל הפרטים הושלמו

en: &Accept
he_IL: &קבל

en: Start receiving
he_IL: התחל את הקבלה

en: A&bort
he_IL: &ביטול

en: Abort the transfer(s)
he_IL: בטל את העברה

en: Resend
he_IL: שלח מחדש

[ctx: clear selected dcctransfer]
en: &Clear
he_IL: &נקה

en: Clear all selected Items
he_IL: נקה את כל הפריטים שנבחרו

en: Clear Completed
he_IL: העברה הושלמה

en: Clear Completed Items
he_IL: נקה פריטים שהושלמו

en: &Open File
he_IL: &פתח קובץ

en: Run the file
he_IL: הפעל את הקובץ

en: Open Location
he_IL: פתח מיקום

en: Open the file location
he_IL: פתח את מיקום הקובץ

en: File &Information
he_IL: &מידע אודות הקובץ

en: You have selected %1 file to execute, are you sure you want to continue? | You have selected %1 files to execute, are you sure you want to continue?
he_IL[0]: אתה בחרת את הקובץ %1 להפעלה, האם ברצונך להמשיך?
he_IL[1]: אתה בחרת %1 קבצים להפעלה, האם אתה בטוח שאתה רוצה להמשיך?

en: Execute %1 file | Execute %1 files
he_IL[0]: הפעל את הקובץ %1
he_IL[1]: הפעל %1 קבצים

[ctx: %1=filename]
en: File Information for %1
he_IL: מידע אודות הקובץ %1

en: The admin has restricted the right to receive files
he_IL: המנהל הגביל את ההרשאות לקבל קבצים

en: Invalid sender address (%1)
he_IL: כתובת שולח לא תקינה (%1)

en: Unsupported negotiation (filesize=0)
he_IL: תעבורה לא נתמכת (גודל=0)

en: <b>Cannot create the folder or destination is not writable.</b><br/>Folder: %1<br/>
he_IL: <b>אין אפשרות ליצור את התיקייה או לא בר כתיבה.</b><br />תיקייה: %1<br />

en: <b>The file is used by another transfer.</b><br/>%1<br/>
he_IL: <b>הקובץ בשימוש על ידי העברה אחרת.</b><br />%1<br/>

en: Could not create a KIO instance
he_IL: אין אפשרות ליצור מופע של KIO

en: <b>A partial file exists:</b><br/>%2<br/>Size of the partial file: 1 byte.<br/> | <b>A partial file exists:</b><br/>%2<br/>Size of the partial file: %1 bytes.<br/>
he_IL[0]: <b>קובץ חלקי כבר קיים:</b><br />%2<br />גודל הקובץ החלקי הוא בית אחד.<br />
he_IL[1]: <b>קובץ חלקי כבר קיים.</b><br />%1<br />גודל הקובץ החלקי הוא %2 בתים<br />

[ctx: %1=fileName, %2=local filesize, %3=sender filesize]
en: <b>The file already exists.</b><br/>%1 (%2)<br/>Sender reports file size of %3<br/>
he_IL: <b>הקובץ כבר קיים.</b><br />%1 (%2)<br/> השולח מדווח על גודל של %3<br/>

en: <b>Could not open the file.<br/>Error: %1</b><br/>%2<br/>
he_IL: <b>אין אפשרות לפתוח את הקובץ.<br />שגיאה: %1</b><br />%2<br />

en: Could not send Reverse DCC SEND acknowledgement to the partner via the IRC server.
he_IL: אין אפשרות לשלוח אישור Reverse DCC SEND אל הצד השני דרך ה־IRC

en: Waiting for connection
he_IL: מחכה לחיבור

en: Waiting for remote host's acceptance
he_IL: ממתין לאישור השרת המרוחק

en: Could not send DCC RECV resume request to the partner via the IRC server.
he_IL: אין אפשרות לשלוח בקשת המשך עבור DCC RECV אל הצד השני דרך שרת ה־IRC.

en: Unexpected response from remote host
he_IL: תגובה לא צפויה מהשרת

en: Could not accept the connection (socket error).
he_IL: אין אפשרות לאשר את החיבור (שגיאת שקע, socket error).

en: Transfer error
he_IL: שגיאת העברה

en: KIO error: %1
he_IL: שגיאת: KIO: ‏  %1

en: Timed out
he_IL: הזמן עבר

en: The admin has restricted the right to send files
he_IL: המנהל מונע את האפשרות של שליחת קבצים

en: The url "%1" does not exist
he_IL: הכתובת "%1" לא קיימת

en: Could not retrieve "%1"
he_IL: לא יכול לקבל את "%1"

en: Enter Filename
he_IL: הכנס את שם הקובץ

en: <qt>The file that you are sending to <i>%1</i> does not have a filename.<br/>Please enter a filename to be presented to the receiver, or cancel the dcc transfer</qt>
he_IL: <qt> הקובץ שאתה שולח אל <i>%1</i> לא מכיל שם קובץ. <br /> אנא הכנס את שם הקובץ המוגש לצד השני, או בטל את העברת הקובץ. </qt>

en: No filename was given
he_IL: לא ניתן שם קובץ

en: Unable to send a 0 byte file.
he_IL: אין אפשרות לשלוח קוב בגודל 0 בתים.

en: DCC SEND request was rejected
he_IL: בקשת שליחת DCC נדחתה

en: Could not send a DCC SEND request to the partner via the IRC server.
he_IL: אין אפשרות לשלוח בקשת DCC SEND אל הצד השני דרך שרת ה־IRC.

en: The operation was successful. Should never happen in an error dialog.
he_IL: הפעולה הסתיימה בהצלחה. לא ייתכן כי זה קורה בחלון שגיאות.

en: Could not read from file "%1".
he_IL: אין אפשרות לקרוא מהקובץ "%1".

en: Could not write to file "%1".
he_IL: אין אפשרות לכתוב לקובץ "%1".

en: A fatal unrecoverable error occurred.
he_IL: ארעה שגיאה חמורה אשר אי אפשר לצאת ממנה.

en: Could not open file "%1".
he_IL: לא יכול לפתוח את הקובץ "%1".

en: The operation was unexpectedly aborted.
he_IL: הפעולה בוטלה באופן מפתיע.

en: The operation timed out.
he_IL: עבר זמנה של הפעולה.

en: An unspecified error happened on close.
he_IL: אירעה שגיאה לא מוכרת בעת הסגירה.

en: Unknown error. Code %1
he_IL: שגיאה לא מוכרת. קוד %1

en: Columns
he_IL: עמודות

en: Clear Image
he_IL: נקה תמונה

en: Save As..
he_IL: שמור בשם..

en: Freehand Drawing
he_IL: ציור ביד חופשית

en: Draw a straight line
he_IL: צייר קו ישר

en: Draw a rectangle
he_IL: צייר מלבן

en: Draw an ellipse
he_IL: צייר אליפסה

en: Draw text
he_IL: צייר טקסט

[ctx: dcc whiteboard selection tool]
en: Selection
he_IL: בחירה

en: Eraser
he_IL: מוחק

en: Fill a contiguous area with the foreground color
he_IL: מלא שטח רצי, בצבע החזית

en: Draw an arrow
he_IL: צייר חץ

en: Select a color from the image
he_IL: בחר צבע מהתמונה

en: Identities
he_IL: זהויות

en: Server Password
he_IL: ססמת שרת

en:  minute |  minutes
he_IL[0]:  דקה
he_IL[1]:  דקות

en: Change identity information
he_IL: שנה מידע אודות הזהות

en: Discards all changes made
he_IL: שכח מכל השינויים שנעשו

en: Add Identity
he_IL: הוסף זהות

en: Identity name:
he_IL: שם הזהות:

en: You need to give the identity a name.
he_IL: עליך לתת שם לזהות.

en: Rename Identity
he_IL: שנה שם לזהות

en: This identity is in use, if you remove it the network settings using it will fall back to the default identity. Should it be deleted anyway?
he_IL: זוהי הזהות בשימוש, אם תמחק אותה הגדרות הרשת יחזרו לברירת המחדל. האם למחוק בכל זאת?

en: Are you sure you want to delete all information for this identity?
he_IL: האם אתה בטוח כי ברצונך למחוק את כל המידע אודות זהות זו?

en: Delete Identity
he_IL: מחק זהות

en: Duplicate Identity
he_IL: צור עותק של הזהות

en: You must add at least one nick to the identity.
he_IL: עליך להוסיף לפחות כינוי אחד לזהות.

en: Please enter a real name.
he_IL: אנא הכנס שם אמיתי.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Identity:
he_IL: &זהות:

note: #-#-#-#-#  8 (konversation)  #-#-#-#-# i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, m_editBtn)
en: Rename
he_IL: שנה שם

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, realNameLabel)
en: &Real name:
he_IL: &שם אמיתי:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, autoIdentifyGroup)
en: Auto Identify
he_IL: זיהוי אוטומטי

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nickservNicknameLabel)
en: Ser&vice:
he_IL: &שירות:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, saslAccountLabel)
en: Account:
he_IL: חשבון:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, authPasswordLabel)
en: Pa&ssword:
he_IL: &ססמה:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_insertRememberLineOnAwayChBox)
en: If you check this box, whenever you perform an <b>/away</b> command, a horizontal line will appear in the channel, marking the point where you went away. Other IRC users do not see this horizontal line.
he_IL: אם תסמן את האפשרות הזאת, כאשר אתה כותב את פקודת <b>/away</b>קו אופקי יופיע בחדר, המסמן את הנקודה בה אתה הלכת. משתמשי IRC אחרים לא יראו את הקו הזה.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_insertRememberLineOnAwayChBox)
en: Mark the last position in chat windows when going away
he_IL: סמן את המקום האחרון בחלונות השיחה כאשר אתה במצב מרוחק

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, awayMessageLabel)
en: Default away message:
he_IL: הודעת "מרוחק" ברירת מחדל:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, awayNicknameLabel)
en: Away nickname:
he_IL: כינוי מרוחק:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, automaticAwayGroup)
en: If you check this box, Konversation will automatically set all connections using this Identity away when the screensaver starts or after a period of user inactivity configured below.
he_IL: אם תבחר באפשרות זו, Konversaion תעביר את הזהות הזאת למצב מרוחק כאשר השומר מסך מתחיל לעבוד, או כאשר עובר פרק זמן המוגדר מטה.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, automaticAwayGroup)
en: Automatic Away
he_IL: מצב מרוחק אוטומטי

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, setAwayAfterLabel)
en: Set away after
he_IL: קבע מרוחק אחרי

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeOfUserInactivityLabel)
en: of user inactivity
he_IL: של חוסר פעולה מצד המשתמש

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_automaticUnawayChBox)
en: If you check this box, Konversation will automatically cancel away for all connections using this Identity when the screensaver stops or new user activity is detected.
he_IL: אם תבחר באפשרות זו, Konversaion תבטל את סימון מרוחק עבור הזהות הזאת כאשר שומר המסך מפסיק או זוהתה פעולה כלשהי מצד המשתמש.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_automaticUnawayChBox)
en: Automatically return on activity
he_IL: חזור ממצב מרוחק כאשר יש פעילות מצד המשתמש

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advancedWidget)
en: Advanced
he_IL: מתקדם

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sCommandLabel)
en: &Pre-shell command:
he_IL: &פקודת קדם במסוף:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, codecLabel)
en: &Encoding:
he_IL: קבע קיד&וד:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, loginLabel)
en: I&dent:
he_IL: &זהות:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, quitLabel)
en: &Quit reason:
he_IL: &סיבת עזיבה:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_quitEdit)
en: Whenever you leave a server, this message is shown to others.
he_IL: כאשר אתה עוזב שרת, ההודעה הזאת מוצגת לאחרים.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_quitEdit) i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_partEdit)
en: Konversation terminated.
he_IL: היישום Konversation הסתיים.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, partLabel)
en: &Part reason:
he_IL: &סיבת עזיבה:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_partEdit)
en: Whenever you leave a channel, this message is sent to the channel.
he_IL: כאשר אתה עוזב חדר, ההודעה הזאת נשלחת לחדר.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kickLabel)
en: &Kick reason:
he_IL: &סיבת "בעיטה":

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_kickEdit)
en: Whenever you are kicked from a channel (usually by an IRC operator), this message is sent to the channel.
he_IL: כאשר בועטים אותך מחדר (בדרך כלל אופ), ההודעה הזאת נשלחת לחדר.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_kickEdit)
en: User terminated.
he_IL: המשתמש הלך.

en: Edit Channel Settings
he_IL: ערוך את מאפייני החדר

en: Maximum users allowed in channel
he_IL: הכמות המרבית של אנשים שיכולים להיות בחדר

en: Completion
he_IL: השלמה

en: Possible completions: %1.
he_IL: השלמות אפשריות: %1.

en: Channel Password
he_IL: ססמת החדר

en: Channel User Limit
he_IL: מגבלת ערוצי משתמש

en: Enter the new user limit for the channel:
he_IL: קבע הגבלה על מספר המשתתפים בחדר.

en: You are now known as %1.
he_IL: אתה ידוע כעת בתור %1.

en: %1 is now known as %2.
he_IL: המשתמש %1 ידוע כעת בתור %2.

en: You have left channel %1.
he_IL: אתה עזבת את החדר %1.

en: Kick
he_IL: בעיטה

en: You have kicked yourself from channel %1.
he_IL: אתה העפת את עצמך מהחדר %1.

[ctx: %1 adds the channel and %2 the reason]
en: You have kicked yourself from channel %1 (%2).
he_IL: אתה העפת את עצמך מהחדר %1 (%2).

[ctx: %1 adds the channel, %2 adds the kicker]
en: You have been kicked from channel %1 by %2.
he_IL: אתה הועפת מהחדר %1 על ידי %2.

[ctx: %1 adds the channel, %2 the kicker and %3 the reason]
en: You have been kicked from channel %1 by %2 (%3).
he_IL: אתה הועפת מהחדר %1 על ידי %2 (%3).

en: You have kicked %1 from the channel.
he_IL: אתה העפת את %1 מהחדר.

[ctx: %1 adds the kicked nick and %2 the reason]
en: You have kicked %1 from the channel (%2).
he_IL: אתה העפת את %1 מהחדר (%2).

[ctx: %1 adds the kicked nick, %2 adds the kicker]
en: %1 has been kicked from the channel by %2.
he_IL: המשתמש %1 הועף מהחדר על ידי %2.

[ctx: %1 adds the kicked nick, %2 the kicker and %3 the reason]
en: %1 has been kicked from the channel by %2 (%3).
he_IL: המשתמש %1 הועף מהחדר על ידי %2 (%3).

en: %1 nick | %1 nicks
he_IL[0]: כינוי %1
he_IL[1]: %1 כינויים

en: Topic
he_IL: נושא

en: The channel topic is "%1".
he_IL: נושא החדר הוא "%1"‏.

en: You set the channel topic to "%1".
he_IL: אתה קבעת את נושא החדר אל "%1"‏.

en: %1 sets the channel topic to "%2".
he_IL: המשתמש %1 קבע את נושא החדר אל "%2"‏.

en: You set a quiet on %1.
he_IL: אתה נמצא במצב שקט ב־%1.

en: %1 sets a quiet on %2.
he_IL: המשתמש %1 קבעת את מצב החדר שקט ב־%2.

en: You remove the quiet on %1.
he_IL: אתה מסיר את מצב החדר שקט ב־%1.

en: %1 removes the quiet on %2.
he_IL: המשתמש %1 מסיר את מצב החדר שקט ב־%2.

en: You give channel owner privileges to yourself.
he_IL: אתה הענקת לעצמך הרשאת בעלות לחדר.

en: You give channel owner privileges to %1.
he_IL: אתה הענקת למשתמש %1 הרשאת בעלות על החדר.

en: %1 gives channel owner privileges to you.
he_IL: המשתמש %1 העניק לך הרשאת בעלות על החדר.

en: %1 gives channel owner privileges to %2.
he_IL: המשתמש %1 העניק לך הרשאות בעלות על החדר למשתמש %2.

en: You take channel owner privileges from yourself.
he_IL: אתה נטלת מעצמך הרשאת בעלות על החדר.

en: You take channel owner privileges from %1.
he_IL: אתה נטלת ממשתמש %1 הרשאות בעלות על החדר.

en: %1 takes channel owner privileges from you.
he_IL: משתמש %1 נטל ממך הרשאת בעלות על החדר.

en: %1 takes channel owner privileges from %2.
he_IL: משתמש %1 נטל ממשתמש %2 הרשאת בעלות על החדר.

en: You give channel admin privileges to yourself.
he_IL: אתה הענקת לעצמך הרשאות ניהול לחדר.

en: You give channel admin privileges to %1.
he_IL: אתה הענקת למשתמש %1 הרשאות ניהול לחדר.

en: %1 gives channel admin privileges to you.
he_IL: המשתמש %1 העניק לך הרשאות ניהול על החדר.

en: %1 gives channel admin privileges to %2.
he_IL: המשתמש %1 העניק למשתמש %2 הרשאת בעלות על החדר.

en: You take channel admin privileges from yourself.
he_IL: אתה נטלת מעצמך הרשאת בעלות על החדר.

en: You take channel admin privileges from %1.
he_IL: אתה נטלת ממשתמש %1 הרשאת בעלות על החדר.

en: %1 takes channel admin privileges from you.
he_IL: המשתמש %1 נטל ממך הרשאת בעלות על החדר.

en: %1 takes channel admin privileges from %2.
he_IL: המשתמש %1 נטל ממשתמש %2 הרשאת בעלות על החדר .

en: You give channel operator privileges to yourself.
he_IL: אתה הענקת לעצמך הרשאות אופ על החדר.

en: You give channel operator privileges to %1.
he_IL: אתה מעניק הרשאת אופ למשתמש %1.

en: %1 gives channel operator privileges to you.
he_IL: המשתמש %1 מעניק לך הרשאת אופ.

en: %1 gives channel operator privileges to %2.
he_IL: המשתמש %1 מעניק הרשאת אופ למשתמש %2.

en: You take channel operator privileges from yourself.
he_IL: אתה נוטל מעצמך הרשאת אופ.

en: You take channel operator privileges from %1.
he_IL: אתה נוטל ממשתמש %1 הרשאת אופ.

en: %1 takes channel operator privileges from you.
he_IL: המשתמש %1 נוטל ממך הרשאת אופ.

en: %1 takes channel operator privileges from %2.
he_IL: המשתמש %1 נטל ממשתמש %2 הרשאת אופ.

en: You give channel halfop privileges to yourself.
he_IL: אתה נתת לעצמך אופ למחצה.

en: You give channel halfop privileges to %1.
he_IL: אתה מעניק הרשאות אופ למחצה אל %1.

en: You set the channel mode to 'no colors allowed'.
he_IL: אתה קבעת את מצב החדר אל "צבעים אסורים".

en: %1 sets the channel mode to 'no colors allowed'.
he_IL: המשתמש "%1" קבע את מצב החדר אל "צבעים אסורים".

en: You set the channel mode to 'allow color codes'.
he_IL: אתה קבע את המצב "אפשר קודי צבעים".

en: %1 sets the channel mode to 'allow color codes'.
he_IL: המשתמש %1 ביטל את המצב "אפשר קודי צבעים".

en: You switch on 'topic protection'.
he_IL: אתה שינית מצב של "הגנת נושא".

en: %1 switches on 'topic protection'.
he_IL: המשתמש %1 שינה מצב של "הגנת נושא".

en: You switch off 'topic protection'.
he_IL: אתה ביטלת את "הגנת נושא".

en: %1 switches off 'topic protection'.
he_IL: המשתמש %1 ביטל את "הגנת הנושא".

en: You set the channel key to '%1'.
he_IL: אתה קבעת את מפתח החדר אל "%1".

en: %1 sets the channel key to '%2'.
he_IL: המשתמש %1 קבע את מפתח החדר אל "%2".

en: You remove the channel key.
he_IL: אתה הסרת את מפתח החדר.

en: %1 removes the channel key.
he_IL: המשתמש %1 מסיר את מפתח החדר.

en: You set the channel limit to 1 nick. | You set the channel limit to %1 nicks.
he_IL[0]: אתה הגבלת את החדר אל כינוי אחד.
he_IL[1]: אתה הגבלת את החדר אל %1 כינויים.

en: %2 sets the channel limit to 1 nick. | %2 sets the channel limit to %1 nicks.
he_IL[0]: המשתמש %2 הגביל את החדר אל כינוי אחד.
he_IL[1]: המשתמש %2 הגבלת את החדר אל %1 כינויים.

en: You remove the channel limit.
he_IL: אתה מסיר את הגבלת הערוץ.

en: You set the channel mode '%1'.
he_IL: אתה קבעת את מצב החדר אל "%1".

en: %1 sets the channel mode '%2'.
he_IL: המשתמש %1 קבע את מצב החדר אל "%2".

en: You set channel mode +%1
he_IL: אתה קבעת את מצב החדר אל +%1

en: %1 sets channel mode +%2
he_IL: המשתמש %1 קבעת את מצב החדר אל +%2

en: You remove the channel mode '%1'.
he_IL: אתה מסיר את מצב החדר "%1".

en: %1 removes the channel mode '%2'.
he_IL: המשתמש %1 מסיר את מצב החדר "%2".

en: You set channel mode -%1
he_IL: אתה קבעת את מצב החדר אל -%1

en: %1 sets channel mode -%2
he_IL: המשתמש %1 קבעת את מצב החדר אל -%2

en: You have to be an operator to change this.
he_IL: עליך להיות אופ כדי לבצע את זה.

en: Topic can be changed by channel operator only.  %1
he_IL: רק אופ יכול לשנות את נושא החדש. %1

en: No messages to channel from clients on the outside.  %1
he_IL: אין הודעות מאנשים חיצוניים. %1

en: Secret channel.  %1
he_IL: חדר סודי. %1

en: Invite only channel.  %1
he_IL: חדר עם הזמנה בלבד. %1

en: Private channel.  %1
he_IL: חדר פרטי. %1

en: Moderated channel.  %1
he_IL: חדר ממודר. %1

en: Protect channel with a password.
he_IL: הגן על החדר עם ססמה.

en: Set user limit to channel.
he_IL: קבע הגבלה על מספר המשתתפים בחדר.

en: Do you want to leave %1?
he_IL: האם ברצונך לעזוב את %1?

en: Leave Channel
he_IL: עזוב חדר

en: Identity Default ( %1 )
he_IL: זהות ברירת־המחדל (%1)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLbl)
en: Pass&word:
he_IL: &ססמה:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, channelLbl) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, channelLabel)
en: C&hannel:
he_IL: &חדר:

en: Channel Name
he_IL: שם החדר

en: Channel Topic
he_IL: נושא החדר

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChannelListWidgetUI)
en: Channel List
he_IL: רשימת החדרים

[ctx: save list]
en: Save &List...
he_IL: ש&מור רשימה...

en: Click here to save the channel list.
he_IL: לחץ לשמירת רשימת הערוצים.

[ctx: refresh list]
en: &Refresh List
he_IL: &רענן רשימה

en: Click here to refresh the channel list.
he_IL: לחץ כאן לרענון רשימת הערוצים.

[ctx: join channel]
en: &Join Channel
he_IL: &הצטרף אל חדר

en: Click here to join the channel. A new tab is created for the channel.
he_IL: לחץ כאן להצטרפות אל חדר. כרטיסייה חדשה תיווצר עבור החדר הזה.

en: Refreshing.
he_IL: מרענן

en: Channels: %1 (%2 shown)
he_IL: חדרים: %1 (%2 מוצגים)

en:  Non-unique users: %1 (%2 shown)
he_IL:  משתמשים לא ייחודיים: %1 (מתוכם %2 מוצגים)

en: Save Channel List
he_IL: שמור את רשימת החדרים

en: Konversation Channel List: %1 - %2
he_IL: רשימת החדרים של Konversation: %1- %2

en: Join Channel
he_IL: הצטרף אל חדר

en: Channel List for %1
he_IL: רשימת החדרים עבור %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblMaxUser)
en: Ma&ximum users:
he_IL: &מרב המשתמשים:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblMinuser)
en: &Minimum users:
he_IL: &מינימום משתמשים:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_channelBox)
en: &Channel
he_IL: &חדר

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_topicBox)
en: &Topic
he_IL: &נושא

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_filterLine)
en: Enter a filter string here.
he_IL: הכנס כאן מחרוזת סימון.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_regexBox)
en: &Regular expression
he_IL: &ביטוי רגולרי

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_minUser)
en: You can limit the channel list to those channels with a minimum number of users here. Choosing 0 disables this criterion.
he_IL: באפשרותך להגביל את רשימת החדרים עם מספר משתמשים מינימלי. בחירה ב־0 מבטלת את הקריטריון הזה.

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_minUser) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_maxUser)
en: No Limit
he_IL: ללא הגבלה

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_maxUser)
en: You can limit the channel list to those channels with a maximum number of users here. Choosing 0 disables this criterion.
he_IL: באפשרותך להגביל את רשימת החדרים עם מספר משתמשים מרבי. בחירה ב־0 מבטלת את הקריטריון הזה.

en: Operator
he_IL: אופ

en: Admin
he_IL: מנהל

en: Owner
he_IL: בעלים

en: Half-operator
he_IL: אופ למחצה

en: Has voice
he_IL: יש לו קול

en: Received CTCP-PING request from %1 to channel %2, sending answer.
he_IL: התקבלה בקשת CTCP-PING מאת %1 אל חדר %2, שולח תשובה.

en: Received CTCP-%1 request from %2, sending answer.
he_IL: התקבלה בקשת CTCP-%1 מאת %2, שולח תשובה.

en: Received Version request from %1 to channel %2.
he_IL: התקבלה בקשת גרסה מאת %1 אל חדר %2.

en: Received Version request from %1.
he_IL: התקבלה בקשת גרסה מאת %1.

en: Received invalid DCC SEND request from %1.
he_IL: התקבלה בקשת DCC SEND לא תקנית מאת %1.

en: Received invalid DCC ACCEPT request from %1.
he_IL: התקבלה בקשת DCC ACCEPCT לא תקנית מאת %1.

en: Received invalid DCC RESUME request from %1.
he_IL: התקבלה בקשת DCC RESUME לא תקנית מאת %1.

en: Received invalid DCC CHAT request from %1.
he_IL: התקבלה בקשת DCC CHAT לא תקנית מאת %1.

en: Unknown DCC command %1 received from %2.
he_IL: התקבלה פקודת DCC לא ידועה %1 מאת %2.

en: Received unknown CTCP-%1 request from %2 to Channel %3.
he_IL: התקבלה בקשת CTCP-%1 לא ידועה מאת %2 אל חדר %3.

en: Received unknown CTCP-%1 request from %2.
he_IL: התקבלה בקשת CTCP-%1 בלתי ידועה מאת %2.

en: -%1 to %2- %3
he_IL: -%1 אל %2- %3

en: second | seconds
he_IL[0]: שנייה אחת
he_IL[1]: שניות

en: Received CTCP-PING reply from %1: %2 %3.
he_IL: התקבלה בקשת CTCP-ping מאת %1, והיא: %2 %3.

en: Received CTCP-%1 reply from %2: %3.
he_IL: התקבלה תשובת CTCP-%1 מאת %2, והיא: %3.

en: Received DH1080_INIT from %1
he_IL: התקבל DH1080_INIT מאת %1

en: Received DH1080_FINISH from %1
he_IL: התקבל DH1080_FINISH מאת %1

en: %1 invited you to channel %2.
he_IL: המשתמש %1 הזמין אותך אל חדר %2.

en: Your personal modes are:
he_IL: המצבים האישיים שלך הם:

en: Channel modes:
he_IL: מצבי חדר:

en: limited to %1 user | limited to %1 users
he_IL[0]: מוגבל אל המשתמש %1
he_IL[1]: מוגבל %1 למשתמשים

en: Channel URL: %1
he_IL: כתובת הערוץ: %1‎

en: This channel was created on %1.
he_IL: החדר הזה נוצר בתאריך %1.

en: %1 is logged in as %2.
he_IL: המשתמש %1 מחובר בתור %2.

en: Names
he_IL: שמות

en: The channel %1 has no topic set.
he_IL: לחדר "%1" אין נושא.

en: The channel topic for %1 is: "%2"
he_IL: נושא החדר עבור %1 הוא "%2"‎

en: The topic was set by %1 on %2.
he_IL: הנושא נקבע על ידי %1‎ בתאריך %2.

en: The topic for %1 was set by %2 on %3.
he_IL: הנושא עבור %1 נקבע על ידי %2 בתאריך %3.

en: %1 is actually using the host %2.
he_IL: המשתמש %1 בעצם משתמש בשרת %2.

en: %1: No such nick/channel.
he_IL: אין כזה כינוי או חדר: %1.

en: No such nick: %1.
he_IL: אין כזה כינוי: %1.

en: %1: No such channel.
he_IL: אין כזה חדר: %1.

en: Nickname already in use, try a different one.
he_IL: הכינוי כבר בשימוש. אנא נסה אחד אחר.

en: Nickname already in use. Trying %1.
he_IL: הכינוי כבר בשימוש. מנסה את %1.

en: Erroneus nickname. Changing nick to %1.
he_IL: כינוי לא תקני. משנה אל %1.

en: You are not on %1.
he_IL: אתה לא נמצא ב־%1.

en: You need to be a channel operator in %1 to do that.
he_IL: עליך להיות אופ ב־%1 כדי לבצע את זה.

en: You are now an IRC operator on this server.
he_IL: אתה כעת אופ בשרת IRC זה.

en: '%1' is now your hidden host (set by services).
he_IL: המארח "%1" הוא המארח המוסתר שלך (נקבע על ידי השירותים).

en: %1 is away: %2
he_IL: המשתמש %1 מרוחק: %2

en: You invited %1 to channel %2.
he_IL: אתה הזמנת את %1 אל חדר %2.

en: %1 is %2@%3 (%4)
he_IL: המשתמש %1 כרגע %2@%3 (%4)

en: Resolved %1 (%2) to address: %3
he_IL: הכתובת %1 (%2) היא: %3

en: Unable to resolve address for %1 (%2)
he_IL: אין אפשרות לבדוק את הכתובת עבור %1 (%2)

en: %1 is an identified user.
he_IL: המשתמש %1 הוא משתמש מזוהה.

en: %1 is using a secure connection.
he_IL: %1 משתמש בחיבור מאובטח.

en: %1 is %2@%3 (%4)%5
he_IL: המשתמש %1 הוא %2@%3 (%4)%5

en:  (Away)
he_IL:  (מרוחק)

en: %1 is a user on channels: %2
he_IL: המשתמש %1 הוא משתמש בחדרים: %2

en: %1 has voice on channels: %2
he_IL: המשתמש %1 יש לו קול בחדרים: %2

en: %1 is a halfop on channels: %2
he_IL: המשתמש %1 הוא אופ למחצה בחדרים: %2

en: %1 is an operator on channels: %2
he_IL: המשתמש %1 הוא אופ בחדרים: %2

en: %1 is owner of channels: %2
he_IL: המשתמש %1 הוא הבעלים בחדר: %2

en: %1 is admin on channels: %2
he_IL: המשתמש %1 הוא מנהל בחדר: %2

en: %1 is online via %2 (%3).
he_IL: המשתמש %1 מחובר דרך %2 ‎‏(%3).

en: %1 is available for help.
he_IL: %1 זמין לעזרה.

en: %1 is an IRC Operator.
he_IL: המשתמש %1 הוא אופ.

en: 1 day | %1 days
he_IL[0]: יום אחד
he_IL[1]: %1 ימים

en: 1 hour | %1 hours
he_IL[0]: שעה אחת
he_IL[1]: %1 שעות

en: 1 minute | %1 minutes
he_IL[0]: דקה אחת
he_IL[1]: %1 דקות

en: 1 second | %1 seconds
he_IL[0]: שנייה אחת
he_IL[1]: %1 שניות

[ctx: %1 = name of person, %2 = (x days), %3 = (x hours), %4 = (x minutes), %5 = (x seconds)]
en: %1 has been idle for %2, %3, %4, and %5.
he_IL: המשתמש %1 לא פעיל במשך %2 ימים, %3 שעות, %4 דקות, %5 שניות.

[ctx: %1 = name of person, %2 = (x hours), %3 = (x minutes), %4 = (x seconds)]
en: %1 has been idle for %2, %3, and %4.
he_IL: המשתמש %1 לא פעיל במשך %2 שעות, %3 דקות, %4 שניות.

[ctx: %1 = name of person, %2 = (x minutes), %3 = (x seconds)]
en: %1 has been idle for %2 and %3.
he_IL: המשתמש %1 לא פעיל במשך %2 דקות, %3 שניות.

en: %2 has been idle for 1 second. | %2 has been idle for %1 seconds.
he_IL[0]: המשתמש %2 לא פעיל במשך שנייה אחת.
he_IL[1]: המשתמש %2 לא פעיל במשך %1 שניות.

en: %1 has been online since %2.
he_IL: המשתמש %1 מחובר מאז %2.

en: Userhost
he_IL: מארח המשתמש

[ctx: %1 = nick, %2 = shows if nick is op, %3 = hostmask, %4 = shows away]
en: %1%2 is %3%4.
he_IL: ‏%1%2 הוא ‎‎%3%4.

en:  (IRC Operator)
he_IL:  (אופ IRC)

en:  (away)
he_IL:  (מרוחק)

en: %2 (%1 user): %3 | %2 (%1 users): %3
he_IL[0]: %2 (%1 משתמש): %3
he_IL[1]: %2 (%1 משתמשים): %3

[ctx: The server didn't respond with the identity of the ban creator, so we say unknown (in brackets to avoid confusion with a real nickname)]
en: (unknown)
he_IL: (לא יודע)

[ctx: BanList message: e.g. *!*@aol.com set by MrGrim on <date>]
en: %1 set by %2 on %3
he_IL: המשתמשים %1 נקבעו על ידי %2 בתאריך %3

en: No such server: %1.
he_IL: אין שרת כזה: %1.

en: %1 is currently unavailable.
he_IL: המשתמש %1 כרגע לא זמין.

en: Nickname %1 is unavailable. Trying %2.
he_IL: הכינוי %1 כבר בשימוש. מנסה את %2.

en: %1: Unknown command.
he_IL: פקודה לא מוכרת: %1.

en: Not registered.
he_IL: לא רשום.

en: %1: This command requires more parameters.
he_IL: הפקודה %1 דורשת יותר ארגומנטים.

en: Cannot join %1: The channel is password-protected and either a wrong or no password was given.
he_IL: אין אשפרות להתחבר של %1: הערוץ מוגן ססמה וסופקה ססמה לא נכונה או לא סופקה ססמה כלל.

en: You are now logged in as %1.
he_IL: אתה מחובר כעת בתור %1.

en: SASL authentication successful.
he_IL: אימות SASL עבר בהצלחה

en: SASL authentication attempt failed.
he_IL: אימות SASL נכשל.

en: SASL authentication aborted.
he_IL: אימות  ְSASL בוטל.

en: You have set personal modes: %1
he_IL: אתה קבעת מצב פרטי: %1

en: %1 has changed your personal modes: %2
he_IL: המשתמש %1 שינה את המצבים הפרטיים שלך: %2

en: %1 sets mode: %2
he_IL: המשתמש %1 קובע מצב: %2

en: Channel Invites
he_IL: הזמנות של חדרים

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_joinPreferences)
en: Always Ignore
he_IL: תמיד התעלם

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: &Password:
he_IL: &ססמה:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Connection:
he_IL: חיבור:

en:  (identified)
he_IL:  (מזוהה)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hostmaskLabel)
en: Hostmask:
he_IL: שם מתחם:

en: Away&nbsp;Message:
he_IL: הודעת&nbsp;מרוחק:

en: (unknown)
he_IL: (לא יודע)

en: Online&nbsp;Since:
he_IL: מחובר&nbsp;מאז:

en: Watched Nicks Online
he_IL: רשימת כינויים מחוברים בתצפית

en: &Add Nickname...
he_IL: &הוסף כינוי...

en: Click to add a new nick to the list of nicknames that appear on this screen.
he_IL: לחץ כאן כדי להוסיף כינוי אל רשימת הכינויים שמופיעים במסך זה.

en: &Remove Nickname
he_IL: &הסר כינוי

en: Click to remove a nick from the list of nicknames that appear on this screen.
he_IL: לחץ כאן כדי להסיר כינוי מרשימת הכינויים שמופיעים במסך זה.

en: Create New C&ontact...
he_IL: צור איש־&קשר חדש...

en: Edit C&ontact...
he_IL: ערוך &איש־קשר...

en: Click to create, view, or edit the KAddressBook entry associated with the nickname selected above.
he_IL: לחץ ליצירה, תצוגה או עריכה של הכניסה בפנקס הכתובות המשויכת לכינוי הנבחר לעיל.

en: &Choose Association...
he_IL: &בחר שיוך...

en: &Change Association...
he_IL: &שנה שיוך...

en: Click to associate the nickname selected above with an entry in KAddressBook.
he_IL: לחץ לשיוך הכינוי הנבחר לעיל עם כניסה בפנקס הכתובות.

en: &Delete Association
he_IL: &מחק שיוך

en: Click to remove the association between the nickname selected above and a KAddressBook entry.
he_IL: לחץ להסרה של שיוך בין האיש קשר לכינוי לעיל והכניסה בפנקס הכתובות.

en: &Send Email...
he_IL: &שלח דוא"ל...

en: Open &Query
he_IL: פתח &שאילתה

en: &Join Channel
he_IL: &הצטרף אל חדר

en: Network/Nickname/Channel
he_IL: שם הרשת/כינוי/חדר

en: Additional Information
he_IL: מידע נוסף

en:  online via %1
he_IL:  מחובר דרך %1

en:  since %1
he_IL:  מאז %1

en:  Voice
he_IL:  קול

en:  HalfOp
he_IL:  אופ למחצה

en:  Operator
he_IL:  אופ

en:  Owner
he_IL:  בעלים

en:  Admin
he_IL:  מנהל

[ctx: (Offline) nickname details (e.g. real name from address book)]
en: (Offline) %1
he_IL: %1 (לא מחובר)

en: The message you are sending includes characters that do not exist in your current encoding. If you choose to continue anyway those characters will be replaced by a '?'.
he_IL: ההודעה ששלחת כוללת תווים שלא קיימים במערך התווים שלך. אם תבחר להמשיך התווים יומרו בסימני שאלה ???.

en: Encoding Conflict Warning
he_IL: הזהרת התנגשות מערכי תווים

en: Raw
he_IL: גלמי

en: Usage: %1JOIN <channel> [password]
he_IL: שימוש:  %1JOIN <ערוץ> [ססמה]

en: Usage: %1KICK <nick> [reason]
he_IL: שימוש:  %1KICK <כינוי> [סיבה]

en: %1KICK only works from within channels.
he_IL: הפקודה %1KICK פועלת רק בערוצים.

en: %1PART and %1LEAVE without parameters only work from within a channel or a query.
he_IL: הפקודות %1PART וגם %1LEAVE ללא ארגומנטים פועלות רק בתוך ערוץ בשאילתה.

en: %1PART without channel name only works from within a channel.
he_IL: הפקודה %1PART ללא שם ערוץ פעילה רק בתוך ערוץ.

en: %1TOPIC without parameters only works from within a channel.
he_IL: הפקודה %1TOPIC ללא ארגומנטים פעילה רק בתוך ערוץ.

en: %1TOPIC without channel name only works from within a channel.
he_IL: הפקודה %1TOPIC ללא שם הערוץ פעילה רק בתוך ערוץ.

en: %1NAMES with no target may disconnect you from the server. Specify '*' if you really want this.
he_IL: הפקודה %1NAMES ללא מטרה עלולה לנתק אותך מהשרת. הגדר "*" אם באמת אתה מתכוון לזה.

en: Usage: %1close [window] closes the named channel or query tab, or the current tab if none specified.
he_IL: שימוש: %1close [חלון] סוגר כרטיסיית ערוץ או שאילתה, או הכרטיסייה הנוכחית אם לא הוגדרה אחת.

en: Usage: %1NOTICE <recipient> <message>
he_IL: שימוש: %1NOTICE <מקבל> <הודעה>

[ctx: %1 is the message, %2 the recipient nickname]
en: Sending notice "%1" to %2.
he_IL: שולח בקשת "%1" אל %2.

en: %1ME only works from a channel, query or DCC chat tab.
he_IL: הפקודה %1ME פעילה רק בתוך ערוצים, שאילתות או כרטיסיית העברה ישירה (DCC).

en: You need to specify a recipient.
he_IL: עליך להגדיר מקבל.

en: You cannot open queries to channels.
he_IL: אין אפשרות לפתוח שאילתות אל ערוצים.

en: You need to specify a message.
he_IL: עליך לספק הודעה.

en: Sending CTCP-%1 request to %2.
he_IL: שולח בקשת CTCP-%1 אל %2.

en: Usage: %1AME [-LOCAL] text
he_IL: שימוש: ‎%1AME [-LOCAL]‎ טקסט

en: Usage: %1AMSG [-LOCAL] text
he_IL: שימוש: ‎%1AMSG [-LOCAL]‎ טקסט

en: Usage: %1OMSG text
he_IL: שימוש: ‎%1OMSG [-LOCAL]‎ טקסט

en: Sending notice "%1" to %2.
he_IL: שולח בקשת "%1" אל %2.

en: Usage: %1ONOTICE text
he_IL: שימוש: ‎%1NOTICE טקסט

en: Usage: %1QUOTE command list
he_IL: שימוש: ‎%1QUOTE רשימת פקודות

en: Usage: %1SAY text
he_IL: שימוש: ‎%1SAY טקסט

en: File "%1" does not exist.
he_IL: הקובץ "%1" לא קיים.

en: Usage: %1DCC [SEND [nickname [filename]]]
he_IL: שימוש: %1DCC ‏[SEND [כינוי [קובץ]]]

en: Usage: %1DCC [GET [nickname [filename]]]
he_IL: שימוש: %1DCC ‏[GET [כינוי [קובץ]]]

en: Usage: %1DCC [CHAT [nickname]]
he_IL: שימוש: %1DCC ‏[CHAT [כינוי]]

en: Usage: %1DCC [WHITEBOARD [nickname]]
he_IL: שימוש: %1DCC ‏[WHITEBOARD [כינוי]]

en: Unrecognized command %1DCC %2. Possible commands are SEND, CHAT, CLOSE, GET, WHITEBOARD.
he_IL: פקודה לא מזוהה %1DCC %2. הפקודות האפשריות הן: SEND, CHAT, CLOSE, GET, WHITEBOARD.

en: Usage: %1INVITE <nick> [channel]
he_IL: שימוש: %1INVITE ‏<כינוי> [ערוץ]

en: %1INVITE without channel name works only from within channels.
he_IL: הפקודה %1INVITE ללא ערוץ פועלות רק בתוך ערוצים.

en: %1 is not a channel.
he_IL: השם %1 הוא לא חדר.

en: Usage: %1EXEC [-SHOWPATH] <script> [parameter list]
he_IL: שימוש: %1EXEC ‏[‎-SHOWPATH] <תסריט> [רשימת ארגומנטים]

en: The script name may not contain "../".
he_IL: שם התסריט לא יכול להכיל ‎"../"‎.

en: The notify list is currently empty.
he_IL: רשימת ההודעות כרגע ריקה.

en: Enter username and password for IRC operator privileges:
he_IL: הכנס שם משתמש וססמה עבור הרשאות אופ של IRC:

en: IRC Operator Password
he_IL: ססמת אופ של IRC

en: Added %1 to your ignore list.
he_IL: המשתמש %1 הוסף אל רשימת ההתעלמות שלך.

en: Removed %1 from your ignore list.
he_IL: המשתמש %1 הוסר מרשימת ההתעלמות שלך.

en: Current encoding is: %1
he_IL: הקידוד הנוכחי הוא: %1

en: Switched to %1 encoding.
he_IL: נבחר הקידוד %1.

en: %1 is not a valid encoding.
he_IL: הקידוד %1 הוא לא קידוד תקני.

en: Unable to set an encryption key for %1.
he_IL: אין אפשרות לקבוע מפתח הצפנה עבור %1.

en: The key for %1 has been set.
he_IL: נקבע מפתח עבור %1.

en: The key for %1 has been deleted.
he_IL: המפתח עבור %1 נמחק.

en: No key has been set for %1.
he_IL: לא נקבע מפתח עבוד %1.

en: The key for %1 is "%2".
he_IL: המפתח עבור %1 הוא "%2".

en: Do you want to close your query with %1?
he_IL: האם ברצונך לסגור את השאילתה עם משתמש %1?

en: Close Query
he_IL: סגור את השאילתה הזאת

en: Looking for server %1 (port <numid>%2</numid>)...
he_IL: מחפש את השרת %1 (יציאה <numid>%2</numid>)...

en: Server found, connecting...
he_IL: השרת נמצא, מתחבר...

en: Requesting SASL capability...
he_IL: מבקש יכולת SASL...

en: Closing capabilities negotiation.
he_IL: סוגר את ניהול היכולות

en: Capabilities negotiation failed: Appears not supported by server.
he_IL: ניהול היכולות כשל: כנראה לא נתמך על ידי השרת.

en: SASL capability acknowledged by server, attempting SASL PLAIN authentication...
he_IL: יכולת SASL אושרה על ידי השרת, מנסה אימות SASL PLAIN...

en: SASL capability denied or not supported by server.
he_IL: יכולת SASL נדחתה או לא נתמכת על ידי השרת.

en: SSL Connection Error
he_IL: שגיאת חיבור SSL

en: Connection to server %1 (port <numid>%2</numid>) lost while waiting for user response to an SSL error. Will automatically reconnect if error is ignored.
he_IL: החיבור אל שרת %1 (יציאה <numid>%2</numid>) אבדה בעת ההמתנה אל התשובה של המשתמש לשגיאת SSL. אם תתעלם מהשגיאה ייוצר חיבור חדש באופן אוטומטי.

en: Connection to server %1 (port <numid>%2</numid>) lost: %3.
he_IL: החיבור לשרת %1 (יצאה <numid>%2</numid>) נסגר: %3.

en: The SSL certificate for the server %1 (port <numid>%2</numid>) failed the authenticity check.
he_IL: אישור ה־SSL של שרת %1 (יציאה <numid>%2</numid>) לא תקף.

en: SSL Connection Warning
he_IL: הזהרת חיבור SSL

en: Could not connect to %1 (port <numid>%2</numid>) using SSL encryption. Either the server does not support SSL (did you use the correct port?) or you rejected the certificate. %3
he_IL: אין אפשרות להתחבר אל %1 (יצאה <numid>%2</numid>) באמצעות הצפנת SSL. אולי השרת לא תומך ב־SSL (אולי בחרת את היציאה הלא נכונה?) או אתה דחית את האישור %3

en: Delayed connect aborted.
he_IL: חיבור מושהה בוטל.

en: Disconnected from %1 (port <numid>%2</numid>).
he_IL: התנתקת מהשרת %1 (יציאה <numid>%2</numid>).

en: No nicknames from the "%1" identity were accepted by the connection "%2".
    Please enter a new one or press Cancel to disconnect:
he_IL: אף אחד מהכינויים בזהות "%1" מתקבלים על ידי החיבור "%2".
    אנא הכניס אחד חדש או לחץ בטל להתנתק:

en: Nickname error
he_IL: שגיאת כינוי

en: Select File(s) to Send to %1
he_IL: בחר קובץ או קבצים לשליחה אל %1

[ctx: %1=nickname]
en: Received invalid DCC SEND request from %1.
he_IL: התקבלה בקשת DCC SEND לא תקנית מאת %1.

en: %1 offers to send you "%2" (%3)...
he_IL: המשתמש %1 מבקש לשלוח לך את "%2" (%3)...

en: unknown size
he_IL: גודל לא יודע

[ctx: %1=nickname]
en: Received invalid DCC CHAT request from %1.
he_IL: התקבלה בקשת DCC CHAT לא תקנית מאת %1.

en: Asking %1 to accept upload of "%2" (%3)...
he_IL: מבקש מ־%1 לקבל את הקובץ "%2" לשליחה (%3)...

en: Asking %1 to accept passive upload of "%2" (%3)...
he_IL: מבקש מ־%1 לקבל באופן פאסיבי את הקובץ "%2" לשליחה (%3)...

[ctx: %1=name, %2=dcc extension, chat or wboard for example]
en: Asking %1 to accept %2...
he_IL: מבקש מ־%1 לקבל את %2...

[ctx: %1 = nickname]
en: Received invalid passive DCC chat acceptance message from %1.
he_IL: התקבלה הודעת אישור על DCC פאסיבי לא תקנית מאת %1.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname]
en: Received invalid passive DCC send acceptance message for "%1" from %2.
he_IL: התקבלה הודעת אישור על DCC פאסיבי לא תקנית עבור "%1" מאת %2.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of sender, %3 = percentage of file size, %4 = file size]
en: Resuming download of "%1" from %2 starting at %3% of %4...
he_IL: ממשיך את ההורדה של "%1" מ־%2 ממשיך ב־%3 מאת %4...

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname]
en: Received invalid resume acceptance message for "%1" from %2.
he_IL: התקבלה בקשת המשך לא תקינה עבור "%1" מאת %2.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of recipient, %3 = percentage of file size, %4 = file size]
en: Resuming upload of "%1" to %2 starting at %3% of %4...
he_IL: ממשיך את השליחה של "%1" אל %2 מתחיל ב־%3% מתוך %4...

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname]
en: Received invalid resume request for "%1" from %2.
he_IL: התקבלה בקשת המשך לא תקינה עבור "%1" מאת %2.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname]
en: Received invalid reject request for "%1" from %2.
he_IL: התקבלה בקשת דחייה לא תקינה עבור "%1" מאת %2.

[ctx: %1 = nickname]
en: Received invalid reject request from %1.
he_IL: התקבלה בקשת דחייה לא תקינה מאת %1.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of sender]
en: Download of "%1" from %2 finished.
he_IL: ההורדה של "%1" מאת %2 הסתיימה.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of sender]
en: Download of "%1" from %2 failed. Reason: %3.
he_IL: ההורדה של "%1" מאת %2 נכשלה. סיבה: %3.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of recipient]
en: Upload of "%1" to %2 finished.
he_IL: השליחה של "%1" אל %2 הסתיימה.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of recipient]
en: Upload of "%1" to %2 failed. Reason: %3.
he_IL: השליחה של "%1" אל %2 נכשלה. סיבה: %3.

[ctx: %1 = file name, %2 nickname of recipient]
en: Sending "%1" to %2...
he_IL: שולח את "%1" אל %2...

[ctx: %1 = file name, %2 = file size, %3 = nickname of sender]
en: Downloading "%1" (%2) from %3...
he_IL: מוריד את "%1" (%2) מאת %3...

en: %1 is online (%2).
he_IL: המשתמש %1 מחובר (%2).

en: %1 went offline (%2).
he_IL: המשתמש %1 כבר לא מחובר (%2).

en: Error: Could not find script "%1".
he_IL: שגיאה: אין אפשרות למצוא את התסריט "%1".

en: Error: Could not execute script "%1". Check file permissions.
he_IL: שגיאה: אין אפשרות להפעיל את התסריט "%1". אנא בדוק הרשאות.

en: Gone away for now
he_IL: הלכתי לרגע קט

en: You are now marked as being away (reason: %1).
he_IL: אתה כעת מסומן בתור מרוחק (סיבה: %1).

en: You are now marked as being away.
he_IL: אתה כעת מסומן בתור מרוחק.

en: You are no longer marked as being away.
he_IL: אתה כבר לא מסומן כמרוחק.

en: You are not marked as being away.
he_IL: אתה לא מסומן בתור מרוחק.

en: Failed to initiate key exchange with %1.
he_IL: העברת מפתחות ראשונית עם %1 כשלה.

en: Unable to perform key exchange with %1.
he_IL: אין אפשרות לבצע החלפת מפתחות ראשית עם %1.

en: Failed to parse the DH1080_INIT of %1. Key exchange failed.
he_IL: אין אפשרות לפענח את DH1080_INIT של %1. החלפת מפתחות כשלה.

en: Your key is set and your messages will now be encrypted, sending DH1080_FINISH to %1.
he_IL: המפתח נקבע וכל ההודעות שלך יוצפנו, שולח DH1080_FINISH אל %1.

en: Unable to complete key exchange with %1.
he_IL: אין אפשרות לסיים את החלפת המפתחות עם %1.

en: Successfully parsed DH1080_FINISH sent by %1. Your key is set and your messages will now be encrypted.
he_IL: פוענח בהצלחה חלק ה־DH1080_FINISH שנשלח על ידי %1. המפתח שלך נקבע וכל ההודעות שלך יוצפנו מעכשיו.

en: Failed to parse DH1080_FINISH sent by %1. Key exchange failed.
he_IL: נכשלה הפענוח של DH1080_FINISH הנשלח על ידי %1. החלפת מפתחות כשלה.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, serverLbl)
en: &Server:
he_IL: &שרת:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_serverEdit)
en: The name or IP number of the server. irchelp.org maintains a list of servers.
he_IL: כתובת השרת, או מספר ה־IP של השרת. irchelp.org מחזיק את רשימת השרתים.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLbl)
en: &Port:
he_IL: &יציאה:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_portSBox)
en: Enter the port number required to connect to the server. For most servers, this should be <b>6667</b>.
he_IL: הכנס את מספר היציאה הנדרשת לחיבור לשרת. עבור רב השרתים זה צריך להיות <b>6667</b>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_sslChBox)
en: S&ecure Connection (SSL)
he_IL: חיבור &מאובטח (SSL)

en: Change network information
he_IL: שנה מידע אודות הרשת

en: Add Server
he_IL: הוסף שרת

en: Edit Server
he_IL: ערוך שרת

en: Add Channel
he_IL: הוסף חדר

en: Edit Channel
he_IL: ערוך חדר

en: The server address is required.
he_IL: כתובת השרת היא חובה.

en: The channel name is required.
he_IL: שם החדר הוא חובה.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_networkLabel)
en: Network name:
he_IL: שם הרשת:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_identityLabel)
en: Identity:
he_IL: זהות:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_editIdentityButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_editButton)
en: &Edit...
he_IL: &ערוך...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_commandsLabel)
en: Commands:
he_IL: פקודות:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Servers:
he_IL: שרתים:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Auto Join Channels:
he_IL: הצטרף אוטומטית אל חדרים:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoConnectCBox)
en: Co&nnect on application start up
he_IL: &התחבר בעת הפעלת היישום

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_addServerButton)
en: &Add...
he_IL: ה&וסף...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_changeChannelButton)
en: Ed&it...
he_IL: ע&רוך...

en: C&onnect
he_IL: &התחבר

en: Connect to the server
he_IL: התחבר אל השרת

en: Click here to connect to the selected IRC network and channel.
he_IL: לחץ כאן להתחברות לרשת IRC ולחדר.

en: New Network
he_IL: רשת חדשה

en: Edit Network
he_IL: ערוך רשת

en: You cannot delete %1.
    
    The network %2 needs to have at least one server.
he_IL: אין באפשרות למחוק את %1.
    
    הרשת %2 צריכה להכיל לפחות שרת אחד.

en: You cannot delete the selected server.
    
    The network %2 needs to have at least one server. | You cannot delete the selected servers.
    
    The network %2 needs to have at least one server.
he_IL[0]: אין באפשרותך למחוק את השרת נבחר.
    
    הרשת %2 צריכה להכיל לפחות שרת אחד.
he_IL[1]: אין באפשרותך למחוק את השרתים הנבחרים.
    
    הרשת %2 צריכה להכיל לפחות שרת אחד.

en: Do you really want to delete the selected entries?
he_IL: האם באמת ברצונך למחוק את הכניסות הנבחרות?

en: Do you really want to delete %1?
he_IL: האם ברצונך להסיר את %1?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showAtStartup)
en: &Show at application startup
he_IL: &הצג בעת הפעלת היישום

note: i18n: ectx: property (text), widget (ServerListView, m_serverList)
en: Identity
he_IL: זהות

note: i18n: ectx: property (text), widget (ServerListView, m_serverList)
en: Channels
he_IL: חדרים

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_addButton)
en: Click here to define a new Network, including the server to connect to, and the Channels to automatically join once connected.
he_IL: לחץ כאן להגדרת רשת חדשה, כולל השרת להתחברות, והחדרים להצטרפות אוטומטית בעת החיבור.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addButton)
en: &New...
he_IL: &חדש...

en: Konsole
he_IL: מסוף - Konsole

en: Connecting
he_IL: מתחבר

en: Online
he_IL: מחובר

en: Another KDE application tried to use Konversation for instant messaging, but did not specify any contact to send the message to.  This is probably a bug in the other application.
he_IL: יישום אחר של KDE ניסה להשתמש ב־Konversation לשליחת מסר מיידי, אבל לא סיפק איש קשר לשליחה. זה כנראה אומר שיש באג ביישום האחר.

en: Another KDE application tried to use Konversation for instant messaging, but the requested user %1 is not online.
he_IL: יישום אחר של KDE ניסה להשתמש ב־Konversation לשליחת מסר מיידי, המשתמש %1 לא מחובר.

en: Another KDE application tried to use Konversation to send a file to a contact, but the requested user %1 is not currently online.
he_IL: יישום אחר של KDE ניסה להשתמש ב־Konversation לשליחת קובץ אל איש קשר, אבל איש הקשר %1 לא מחובר.

en: Link IRC Nick to Address Book Contact
he_IL: מקשר בין כינוי ב־IRC לבין איש קשר בפנקס הכתובות

en: Choose the person who '%1' is.
he_IL: בחר את הזהות השייכת אל "%1".

en: Currently '%1' is associated with a contact.
he_IL: הכינוי "%1" משייך לאיש קשר.

en: Currently '%1' is associated with contact '%2'.
he_IL: הכינוי "%1" משייך לאיש קשר "%2".

en: New Address Book Entry
he_IL: כניסה חדשה בפנקס הכתובות

en: Name the new entry:
he_IL: שם הכניסה:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addAddresseeButton)
en: Create a new entry in your address book
he_IL: יוצר כניסה חדשה בפנקס הכתובות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addAddresseeButton)
en: Create New &Entry...
he_IL: צור &כניסה חדשה...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, addresseeListView)
en: Select the contact you want to communicate with via Instant Messaging
he_IL: בחר את איש הקשר שברצונך להתחבר אליו בעזרת מסרים מידיים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, addresseeListView)
en: Photo
he_IL: תמונה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSearch)
en: S&earch:
he_IL: &חיפוש:

en: A user-friendly IRC client
he_IL: לקוח IRC ידידותי למשתמש

en: Konversation is a client for the Internet Relay Chat (IRC) protocol.
    
    Meet friends on the net, make new acquaintances and lose yourself in talk about your favorite subject.
he_IL: היישום Konversation הוא לקוח IRC, ראשי תיבות של Internet Relay Chat.
    פגוש חברים, הכר חברים חדשים ובזבז את זמנך הפנוי בשיחה על הנושא האהוב אליך.

en: Original Author, Project Founder
he_IL: כותב מקורי, מקים הפרויקט

en: Maintainer
he_IL: מתחזק

en: Maintainer, Release Manager, User interface, Connection management, Protocol handling, Auto-away
he_IL: מתחזק, מתאם שחרורים, ממשק משתמש, ניהול פרוטוקול, מצב מרוחק אוטומטי

en: DCC, Encoding handling, OSD positioning
he_IL: תמיכה ב־DCC, שיפורי קידודים,  תצוגה על המסך

en: Protocol handling, Input line
he_IL: ניהול פרוטוקול, שורת קלט

en: Blowfish, SSL support, KNetwork port, Colored nicks, Nicklist themes
he_IL: תמיכה ב־Blowfish, תמיכה ב־SSL, הסבה אל KNetwork, צביעת שמות, תמיכה בערכות של כינויים

en: Refactoring, KAddressBook/Kontact integration
he_IL: אינטגרציה עם KAddressBook/Kontact, וכמו כן refactoring

en: DCC port to KDE 4, various DCC improvements
he_IL: הסבה של העברה ישירות אל KDE 4, שיפורים בתחום העברות ישירות

en: Website hosting
he_IL: מארח האתר

en: Website maintenance
he_IL: תחזוקת האתר

en: Multiple modes extension, Close widget placement, OSD functionality
he_IL: הרחבת מצבים מרובים, מיקום סגירת החלון, יישום של תצוגה על המסך

en: Documentation, Watched Nicks improvements, Custom web browser extension
he_IL: תיעוד, שיפור רשימות תצפית, הרחבת דפדפן מותאם אישית

en: Color configurator, Highlight dialog
he_IL: תצורת צבע, חלון הדגשת תחביר

en: DCOP interface
he_IL: ממשק DCOP

en: Non-Latin1-Encodings
he_IL: קידודים שהם לא Latin1

en: Konsole part view
he_IL: תצוגת רכיב Konsole

en: Quick connect, Ported new OSD, other features and bugfixes
he_IL: חיבור מהיר, הסבה אל תצוגה על המסך חדשה, עוד שיפורים ותיקוני באגים

en: A Handful of fixes and code cleanup
he_IL: הרבה תיקוני באגים, וניקוי קוד

en: Drag&Drop improvements
he_IL: שיפורי גרירה

en: Artwork
he_IL: אומנות

en: Firefox style searchbar
he_IL: שדה חיפוש בסגנון Firefox

en: Raw modes, Tab grouping per server, Ban list
he_IL: מצבים גולמיים, קיבוץ כרטיסיות פר שרת, רשימות נידויים

en: System tray patch
he_IL: טלאי מגש מערכת

en: Bug fixes
he_IL: תיקוני באגים

en: Extended user modes patch
he_IL: טלאי של מצבי משתמש מורחבים

en: Close visible tab with shortcut patch
he_IL: סגירת הכרטיסייה המוצגת על ידי קיצור

en: Cycle tabs with mouse scroll wheel
he_IL: עבור בין הכרטיסיות בעזרת הגלגלת של העכבר

en: Channel ownership mode patch
he_IL: טלאי למצב בעלות על חדר

en: Option to enable IRC color filtering
he_IL: אפשרות להפעלה של סינון צבעי IRC

en: Bug fixes, OSD work, clearing topics
he_IL: תיקוני באגים, תצוגת מסך, ניקוי נושאים

en: Sysinfo script
he_IL: תסריט Sysinfo

en: Auto-join context menu
he_IL: תפריט חיבור מחדש

en: Various fixes, ported encryption to QCA2, added DH1080 key exchange support.
he_IL: תיקונים רבים, הסבת ההצפנה אל QCA2, הוספת תמיכה של DH1080 בהחלפת המפתחות.

en: Bug fixes and enhancements.
he_IL: תיקוני באגים ושיפורים.

en: Various bug fixes and enhancements.
he_IL: תיקוני באגים ושיפורים.

en: KStatusNotifierItem support, KIdleTime support, other enhancements
he_IL: תמיכה ב־KStatusNotifierItem, תמיכה ב־KIdleTime שיפורים נוספים

en: irc:// URL or server hostname
he_IL: כתובת ‎irc://‎ או שם שרת

en: Server to connect
he_IL: שרת להתחברות

en: Port to use
he_IL: יציאה לשימוש

en: Channel to join after connection
he_IL: חדר להצטרפות אחרי החיבור

en: Nickname to use
he_IL: כינוי לשימוש

en: Password for connection
he_IL: ססמה לחיבור

en: Use SSL for connection
he_IL: השתמש בחיבור מאובטח לחיבור (SSL)

en: Disable auto-connecting to any IRC networks
he_IL: בטל חיבורים אוטומטיים אל רשתות כלשהן

en: Delay D-Bus activity and UI creation by the specified amount of miliseconds
he_IL: השהה פעילות D-Bus ויצירה של ממשק משתמש במספר מילישניות

en: Quits and restarts Konversation (if running, otherwise has no effect)
he_IL: יוצא ומפעיל מחדש את Konversation (אם מופעל, אחרת אין לזה משמשעות)

en: &Server List...
he_IL: &רשימת שרתים...

en: Manage networks and servers
he_IL: ניהול רשתות ושרתים

en: Quick &Connect...
he_IL: &חיבור מהיר...

en: Type in the address of a new IRC server to connect to
he_IL: הכנס את כתובת שרת ה־IRC להתחברות

en: &Reconnect
he_IL: &התחבר מחדש

en: Reconnect to the current server.
he_IL: התחבר מחדש אל השרת.

en: &Disconnect
he_IL: &התנתק

en: Disconnect from the current server.
he_IL: התנתק מהשרת הנוכחי.

en: &Identities...
he_IL: &זהויות...

en: Manage your nick, away and other identity settings
he_IL: נהל את הכינוי שלך במצב "מרוחק", והגדרות זהויות אחרות

en: &Watched Nicks
he_IL: כינויים ב&תצפית

en: &DCC Status
he_IL: &מצב העברות DCC

en: &Open Logfile
he_IL: &פתח קובץ יומן

en: Open the known history for this channel in a new tab
he_IL: פתח את ההיסטוריה הידועה עבור חדר זה בכרטיסייה חדשה

en: &Channel Settings...
he_IL: &הגדרת חדר...

en: Open the channel settings dialog for this tab
he_IL: פותח את הגדרות החדר עבור כרטיסייה זו

en: Channel &List
he_IL: &רשימת חדרים

en: Show a list of all the known channels on this server
he_IL: הצג את רשימת על החדרים בשרת זה

en: &URL Catcher
he_IL: &תופס כתובות

en: List all URLs that have been mentioned recently in a new tab
he_IL: רשימה של כל הכתובות שהוזכרו לאחרונה בכרטיסייה חדשה

en: New &Konsole
he_IL: &מסוף חדש

en: Open a terminal in a new tab
he_IL: פתח מסוף בכרטיסייה חדשה

en: &Next Tab
he_IL: &כרטיסייה הבאה

en: &Previous Tab
he_IL: &כרטיסייה קודמת

en: Close &Tab
he_IL: סגור &כרטיסייה

en: Next Active Tab
he_IL: כרטיסייה פעילה הבאה

en: Move Tab Up
he_IL: העבר כרטיסייה מעלה

en: Move Tab Down
he_IL: העבר כרטיסייה מטה

en: Move Tab Right
he_IL: העבר כרטיסייה ימינה

en: Move Tab Left
he_IL: העבר כרטיסייה שמאלה

en: Rejoin Channel
he_IL: הצטרף מחדש אל החדר

en: Enable Notifications
he_IL: אפשר הודעות

en: Join on Connect
he_IL: הצטרף בעת התחברות

en: Set Encoding
he_IL: קבע קידוד

en: Go to Tab %1
he_IL: עבור אל כרטיסייה %1

en: Clear &Marker Lines
he_IL: נקה שורות &סימון

en: Clear marker lines in the current tab
he_IL: נקה שורות &סימון

en: &Clear Window
he_IL: &נקה חלון

en: Clear the contents of the current tab
he_IL: נקה את התוכן של הכרטיסייה הנוכחית

en: Clear &All Windows
he_IL: נקה את &כל החלונות

en: Clear the contents of all open tabs
he_IL: נקה את התוכן של כל הכרטיסיות הפתוחות

en: Global Away
he_IL: מצג מרוחק גלובאלי

en: &Join Channel...
he_IL: &הצטרף אל חדר...

en: &IRC Color...
he_IL: &צבעים של IRC...

en: Set the color of your current IRC message
he_IL: קבע את הצבע של הודעת ה־IRC הנוכחית

en: &Marker Line
he_IL: &שורת סימון

en: Insert a horizontal line into the current tab that only you can see
he_IL: הוסף קו אופקי בכרטיסייה הנוכחית שרק אתה יכול לראות

en: Special &Character...
he_IL: &תו מיוחד...

en: Insert any character into your current IRC message
he_IL: הכנס תו כלשהו אל הודעת ה־IRC שלך

en: Close &All Open Queries
he_IL: סגור את &כל השאילתות הפתוחות

en: Show Nicklist
he_IL: הצג רשימת כינויים

en: Show/Hide Konversation
he_IL: הצג או הסתר את Konversation

en: Enable On Screen Display
he_IL: אפשר תצוגה על המסך

en: <qt>You have active DCC file transfers. Are you sure you want to quit <b>Konversation</b>?</qt>
he_IL: <qt> יש לך העברה ישירה של קובץ פעילה. האם ברצונך לצאת מ־<b>Konversaion</b>? </qt>

en: Confirm Quit
he_IL: אישור יציאה

en: <qt>Are you sure you want to quit <b>Konversation</b>?</qt>
he_IL: <qt> האם אתה בטוח כי ברצונך לצאת מ־<b>konversation</b>? </qt>

en: <p>Closing the main window will keep Konversation running in the system tray. Use <b>Quit</b> from the <b>Konversation</b> menu to quit the application.</p>
he_IL: <p> סגירת החלון הראשי תשאיר את Konversation רצה במגש המערכת. השתמש בפקודת <b>יציאה</b> מתפריט <b>Konversation</b> בכדי לצאת מהיישום. </p>

en: Docking in System Tray
he_IL: עוגן במגש המערכת

en: <qt>This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.</qt>
he_IL: <qt> זה יחביא את שורת התפריט לגמרי. באפשרותך להציג אותה שוב על ידי הפקודה: %1. </qt>

en: Toggle Notifications
he_IL: אפשר או בטל הודעות

en: Toggle Away Globally
he_IL: קבע או בטל מרוחק באופן גלובלי

en: Insert &IRC Color...
he_IL: &הכנס צבע של IRC...

en: Insert Special &Character...
he_IL: הכנס &תו מיוחד...

en: Insert &Marker Line
he_IL: הכנס &שורת סימון

en: &Channel List
he_IL: &רשימת חדרים

en: Set &Away Globally
he_IL: קבע &מרוחק באופן גלובלי

en: Server List
he_IL: רשימת שרתים

en: [HighLight] (%1) &lt;%2&gt;
he_IL: [הדגשה] (%1) &lt;%2&gt;

en: [HighLight] (%1) &lt;%2&gt; %3
he_IL: [הדגשה] (%1) &lt;%2&gt; %3

en: [Query] &lt;%1&gt;
he_IL: [שאילתא] &lt;%1&gt;

en: [Query] &lt;%1&gt; %2
he_IL: [שאילתא] &lt;%1&gt; %2

en: %1 joined %2
he_IL: המשתמש %1 הצטרף אל %2

en: %1 parted %2
he_IL: המשתמש %1 עזב  את %2

en: %1 quit %2
he_IL: המשתמש %1 יצא מ־%2

en: %1 changed nickname to %2
he_IL: המשתמש %1 שינה את הכינוי שלו אל %2

en: %1 wants to send a file to you
he_IL: המשתמש %1 רוצה לשלוח לך קובץ

en: %1 has started a conversation (query) with you.
he_IL: המשתמש %1 התחיל שיחה (שאילתה) אתך.

en: You are kicked by %1 from %2
he_IL: אתה נזרקת על ידי %1 מ־%2

en: %1 started a DCC chat with you
he_IL: המשתמש %1 התחיל בשיחת DCC אתך

en: [HighLight] (%1) *** %2
he_IL: [הדגשה] (%1) *** %2

en: Failed to connect to %1
he_IL: ההתחברות אל %1 נכשלה

en: You have joined %1.
he_IL: אתה הצטרפת אל %1‏‎.

en: Reset...
he_IL: אפס...

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_slowType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_normalType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_fastType)
en: Lines
he_IL: שורות

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_slowType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_normalType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_fastType)
en: Bytes
he_IL: בתים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_4_2)
en: Count:
he_IL: כמות:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Lines:
he_IL: שורות:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Bytes:
he_IL: בתים:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: Received:
he_IL: מקבל:

en: Quick Connect
he_IL: חיבור מהיר

en: &Server host:
he_IL: &שרת המארח:

en: Enter the host of the network here.
he_IL: הכנס כאן את השם של הרשת.

en: The port that the IRC server is using.
he_IL: היציאה ששרת ה־IRC משתמש.

en: &Nick:
he_IL: &כינוי:

en: The nick you want to use.
he_IL: הכינוי שברצונך להשתמש.

en: P&assword:
he_IL: &ססמה:

en: If the IRC server requires a password, enter it here (most servers do not require a password.)
he_IL: אם שרת ה־IRC שלך דורש ססמה הכנס אותה כאן (רב השרתים לא מצריכים ססמה).

en: &Use SSL
he_IL: &השתמש ב־SSL

en: Ready.
he_IL: מוכן.

en: Lag: Unknown
he_IL: פער: לא ידוע

en: All communication with the server is encrypted.  This makes it harder for someone to listen in on your communications.
he_IL: כל התקשורת עם השרת מוצפנת. זה גורם לכמה אנשים קשה לקרוא את הקשורות שלך.

en: Lag: %1 ms
he_IL: פער: %1 מש'

en: Lag: %1 s
he_IL: פער: %1 ש'

[ctx: %1 = name of server, %2 = (x days), %3 = (x hours), %4 = (x minutes), %5 = (x seconds)]
en: No answer from server %1 for more than %2, %3, %4, and %5.
he_IL: אין תשובה מהשרת %1 יותר מ־%2 ימים, %3 שעות, %4 דקות ו־%5 שניות.

[ctx: %1 = name of server, %2 = (x hours), %3 = (x minutes), %4 = (x seconds)]
en: No answer from server %1 for more than %2, %3, and %4.
he_IL: אין תשובה מהשרת %1 יותר מ־%2 שעות, %3 דקות ו־%4 שניות.

[ctx: %1 = name of server, %2 = (x minutes), %3 = (x seconds)]
en: No answer from server %1 for more than %2 and %3.
he_IL: אין תשובה מהשרת %1 יותר מ־%2 דקות ו־%3 שניות.

en: No answer from server %2 for more than 1 second. | No answer from server %2 for more than %1 seconds.
he_IL[0]: אין תשובה מהשרת %2 למשך יותר משנייה אחת.
he_IL[1]: אין תשובה מהשרת %2 יותר מ־%1 שניות.

en: Failed to download %1: %2
he_IL: ההורדה של %1 נכשלה: %2

en: Error parsing router description.
he_IL: שגיאת בעת פיענוח של תיאור הנתב.

en: URL Catcher
he_IL: תופס כתובות

[ctx: open url]
en: &Open
he_IL: &פתח

en: Add Bookmark...
he_IL: הוסף לסימניות...

[ctx: copy url]
en: &Copy
he_IL: &העתק

en: Copy URLs to the clipboard.
he_IL: העתק כתובות אל לוח העריכה

[ctx: delete url]
en: &Delete
he_IL: &מחק

en: Delete selected link.
he_IL: מחק קישור נבחר.

[ctx: save url list]
en: &Save List...
he_IL: ש&מור רשימה...

en: Save list.
he_IL: שמור רשימה.

en: Click to save the entire list to a file.
he_IL: לחץ לשמירת כל הרשימה אל קובץ.

[ctx: clear url list]
en: &Clear List
he_IL: &נקה רשימה

en: Clear list.
he_IL: נקה רשימה

en: Click to erase the entire list.
he_IL: לחץ למחיקת על הרשימה.

en: Open URLs
he_IL: פתח כתובות

en: Save link as
he_IL: שמור קישור בתור

en: Save URL List
he_IL: שמור את כתובת הרשימה

en: Konversation URL List: %1
he_IL: רשימת כתובת של Konversation: %1

en: (away)
he_IL: (מרוחק)

en: &Change away message...
he_IL: &שנה הודעת לא נמצא...

en: Change away message
he_IL: שנה הודעת לא נמצא

en: Enter new away message:
he_IL: הנכס הודעת לא נמצא חדשה:

en: Channel Settings for %1
he_IL: אפשרויות חדר עבור %1

en: &Hide Advanced Modes &lt;&lt;
he_IL: &הסתר מצבים מתקדמים &gt; &gt;

en: &Show Advanced Modes &gt;&gt;
he_IL: &הצג מצבים מתקדמים &lt;&lt;

en: Parameter
he_IL: פרמטר

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, topicTab)
en: Topi&c
he_IL: &נושא

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Search:
he_IL: חפש:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, modesPage)
en: Mo&des
he_IL: &מצבים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, topicModeChBox)
en: &Topic can only be changed by channel operators
he_IL: רק אופים יכולים לשנות את &נושא החדר

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, messageModeChBox)
en: &No messages from outside the channel
he_IL: &ללא הודעות מחוץ לחדר

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, secretModeChBox)
en: &Secret channel, the channel is not listed in the channel list
he_IL: חדר &סודי, החדר לא נמצא ברשימת החדרים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inviteModeChBox)
en: Only &invited are allowed to join the channel
he_IL: רק אנשים עם ה&זמנה יכולים להתחבר לחדר

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, moderatedModeChBox)
en: &Moderated channel, only people with voice can write to the channel
he_IL: חדר &ממודר, רק אנשים עם קול יכולים לכתוב אל החדר

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, userLimitChBox)
en: User &limit:
he_IL: ה&גבלת מספר משתמשים:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keyModeChBox)
en: Channel &password:
he_IL: &ססמת החדר:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, toggleAdvancedModes)
en: Show &Advanced Modes >>
he_IL: הצג מצבים &מתקדמים >>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: &Ban List
he_IL: רשימת &נידויים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, banList)
en: Hostmask
he_IL: שם מתחם

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, banList)
en: Set By
he_IL: נקבע על ידי

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, banList)
en: Time Set
he_IL: זמן הקביעה

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addBan)
en: Add Ban
he_IL: הוסף נידוי

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeBan)
en: Remove Ban
he_IL: הסר נידוי

en: 
    *** Logfile started
    *** on %1
he_IL: 
    *** קובץ היומן התחיל
    *** בתאריך %1

en: Edit Watched Nickname
he_IL: ערוך רשימת כינויים בתצפית

en: &Network name:
he_IL: שם ה&רשת:

en: Pick the server network you will connect to here.
he_IL: אנא בחר את שרת הרשת שברצונך להתחבר אליה כאן.

en: N&ickname:
he_IL: &כינוי:

en: <qt>The nickname to watch for when connected to a server in the network.</qt>
he_IL: <qt> הכינוי בתצפית בעת בתחבורות לשרת ברשת. </qt>

en: All Networks
he_IL: כל הרשתות

en: Change notify information
he_IL: שנה הגדרות של התרעות

en: Exception
he_IL: יוצאים מן הכלל

en: Insert Character
he_IL: הוסף תו

en: Insert a character
he_IL: הוסף תו

en: IRC Color Chooser
he_IL: בוחר צבעי IRC

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_previewLbl)
en: This is how your message will look with these colors
he_IL: ככה תיראה ההודעה שלך עם הצבעים הללו

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_fgColorCBox) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_fgColorLbl)
en: The chosen text color is added to the input line.
he_IL: הצבע הנבחר הוסף אל שדה הקלט.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_fgColorLbl)
en: &Foreground color:
he_IL: &צבע טקסט:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_bgColorCBox) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_bgColorLbl)
en: The chosen text-background color is added to the input line.
he_IL: צבע הרקע הנבחר הוסף אל שדה הקלט.

en: Copy Link Address
he_IL: העתק כתובת הקישור

en: Add to Bookmarks
he_IL: הוסף למועדפים

en: Save Link As...
he_IL: שמור קישור בתור...

en: Get &topic
he_IL: קבל &נושא

en: Get &user list
he_IL: קבל &רשימת משתמשים

en: Open Query
he_IL: פתח שאילתה

en: Give Op
he_IL: הענק אופ

en: Take Op
he_IL: הוצא אופ

en: Give HalfOp
he_IL: הענק אופ למחצה

en: Take HalfOp
he_IL: הוצא אופ למחצה

en: Give Voice
he_IL: הענק קול

en: Take Voice
he_IL: הוצא קול

en: Kick / Ban
he_IL: בעיטה / נידוי

en: Kickban
he_IL: בעיטה ונידוי

en: Ban Nickname
he_IL: נידוי של שם משתמש

en: Ban *!*@*.host
he_IL: נידוי של ‪*!*@*.host‬

en: Ban *!*@domain
he_IL: נידוי של ‎*!*@domain‬

en: Ban *!user@*.host
he_IL: נידוי של ‎*!user@*.host‬

en: Ban *!user@domain
he_IL: נידוי של ‎*!user@domain‬

en: Kickban *!*@*.host
he_IL: העף ונדה את ‎*!*@*.host‬

en: Kickban *!*@domain
he_IL: העף ונדה את ‎*!*@domain‬

en: Kickban *!user@*.host
he_IL: העף ונדה את ‎*!user@*.host‬

en: Kickban *!user@domain
he_IL: העף ונדה את ‎*!user@domain‬

en: &Version
he_IL: &גרסה

en: &Ping
he_IL: &פינג

en: Unignore
he_IL: בטל התעלמות

en: Add to Watched Nicks
he_IL: הוסף לרשימת כינויים בתצפית

en: Remove From Watched Nicks
he_IL: הסר מרשימת כינויים בתצפית

en: Send &File...
he_IL: שלח &קובץ...

en: Open DCC Chat
he_IL: פתח חלון שיחת DCC

en: Do you want to ignore %1?
he_IL: האם ברצונך להתעלם ממשתמש %1?

en: Do you want to ignore the selected users?
he_IL: האם באמת ברצונך להתעלם מהמשתמשים הנבחרים?

en: Do you want to stop ignoring %1?
he_IL: האם ברצונך להפסיק להתעלם ממשתמש %1?

en: Do you want to stop ignoring the selected users?
he_IL: האם באמת ברצונך להפסיק להתעלם מהמשתמשים הנבחרים?

en: Address Book Association | Address Book Associations
he_IL[0]: שיוך של פנקס הכתובות
he_IL[1]: שייכויות של פנקס הכתובות

en: Edit Contact... | Edit Contacts...
he_IL[0]: ערוך איש־קשר...
he_IL[1]: ערוך אנשי־קשר...

en: Choose/Change Association... | Choose/Change Associations...
he_IL[0]: בחר או שנה שייכות...
he_IL[1]: בחר או שנה שייכויות...

en: Choose Contact... | Choose Contacts...
he_IL[0]: בחר איש־קשר...
he_IL[1]: בחר אנשי־קשר...

en: Change Association... | Change Associations...
he_IL[0]: בחר שייכות...
he_IL[1]: בחר שייכויות...

en: Create New Contact... | Create New Contacts...
he_IL[0]: צור איש־קשר חדש...
he_IL[1]: צור אנשי־קשר חדשים...

en: Delete Association | Delete Associations
he_IL[0]: מחק שייכות
he_IL[1]: מחק שייכויות

en: 1 byte | %1 bytes
he_IL[0]: בית אחד
he_IL[1]: %1 בתים

en: 1 line | %1 lines
he_IL[0]: שורה אחת
he_IL[1]: %1 שורות

[ctx: %1 is, for instance, '200 bytes'. %2 is, for instance, '7 lines'. Both are localised (see the two previous messages).]
en: <qt>You are attempting to paste a large portion of text (%1 or %2) into the chat. This can cause connection resets or flood kills. Do you really want to continue?</qt>
he_IL: <qt> אתה מנסה להדביק כמות רבה של טקסט (%1 או %2) אל השיחה. זה יכול ליצור מצב של התנתקויות או הצפות. האם באמת ברצונך להמשיך? </qt>

en: Large Paste Warning
he_IL: הזהרת הדבקה גדולה

en: Open a query with %1
he_IL: פתח שאילתה עם %1

en: Join the channel %1
he_IL: התחבר לחדר %1

en: Logfile of %1
he_IL: קובץ היומן של %1

en: Clear Logfile
he_IL: נקה קובץ יומן

en: Show last:
he_IL: הצג את חלק האחרון של הקובץ:

en: Use this box to set the maximum size of the log file. This setting does not take effect until you restart Konversation. Each log file may have a separate setting.
he_IL: בתיבה זאת קובעים את גודל קובץ היומן. הקביעה הזאת תיכנס לתוקף רק בעת הפעלה מחדש של Konversation. לכל קובץ יומן יכול להיות הגדרה ייחודית.

en:  KB
he_IL:  ק"ב

en: The messages in the log file are displayed here. The oldest messages are at the top and the most recent are at the bottom.
he_IL: ההודעות בקובץ היומן רשומות כאן. הרשומות הישנות ביותר נמצאות בראש והחדשות ביותר בתחתית.

en: Do you really want to permanently discard all log information of this file?
he_IL: האם באמת ברצונך למחוק את כל רשומות היומן מקובץ זה?

en: Note: By saving the logfile you will save all data in the file, not only the part you can see in this viewer.
he_IL: הערה: בעת שמירת קובץ היומן, אתה תשמור גם את כל המידע בקובץ, לא רק את החלק שאתה רואה במציג זה.

en: Save Logfile
he_IL: שמור קובץ יומן

en: Choose Destination Folder
he_IL: בחר תיקיית היעד

en: OSD Preview - drag to reposition
he_IL: OSD - תצוגה על המסך - הזז למיקום מחדש

en: Edit Multiline Paste
he_IL: ערוך הדבקה בעלת שורות מרובות

en: &Send
he_IL: &שלח

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_addQuotesButton)
en: Add &Quotation Indicators
he_IL: הוסף מירכאות &ציטוט

en: Raw Log
he_IL: יומן נקי

en: Find Forward
he_IL: מצא העברה

en: Whole Words Only
he_IL: מילים שלמות בלבד

en: From Cursor
he_IL: מהסמן

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_findLabel)
en: F&ind:
he_IL: &חפש:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_findNextButton)
en: &Next
he_IL: &הבא

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_findPreviousButton)
en: &Previous
he_IL: &הקודם

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_optionsButton)
en: &Options
he_IL: &אפשרויות

en: Close Tab
he_IL: סגור כרטיסייה

en: Disconnect From Server
he_IL: התנתק מהשרת

en: Find Text...
he_IL: מצא טקסט...

en: Search for text in the current tab
he_IL: חפש עבור טקסט בכרטיסייה הנוכחית

en: Channel &List for %1
he_IL: &רשימת החדרים עבור %1

en: &Open Logfile for %1
he_IL: &פתח קובץ־יומן עבור %1

en: &Channel Settings for %1...
he_IL: &אפשרויות חדר עבור %1...

en: Rename Tab
he_IL: שנה שם של כרטיסייה

en: Enter new tab name:
he_IL: הכנס את השם החדש של הכרטיסייה:

[ctx: Default encoding]
en: Default ( %1 )
he_IL: ברירת מחדל (%1)

en: &Rename Tab...
he_IL: שנה שם של כרטיסייה:

en: You can only search in text fields.
he_IL: אתה יכול לחפש רק בשדות טקסט.

en: Find Text Information
he_IL: מידע חיפוש טקסט

en: Channel List Warning
he_IL: הזהרת רשימת חלונות

en: Watched Nicks
he_IL: כינויים בתצפית

en: Rygel Preferences
he_IL: העדפות Rygel

en: column
he_IL: עמודה

en: Add a directory to the list of shared directories
he_IL: הוספת תיקייה לרשימת התיקיות המשותפות

en: Add shared directory
he_IL: הוספת תיקייה משותפת

en: Remove a directory from the list of shared directories
he_IL: הסרת תיקייה מרשימת התיקיות המשותפות

en: Remove shared directory
he_IL: הסרת תיקייה משותפת

en: _Share media through DLNA
he_IL: _שיתוף מדיה דרך DLNA

en: Select folders
he_IL: בחירת תיקיות

en: UPnP/DLNA Preferences
he_IL: העדפות UPnP/DLNA

en: UPnP/DLNA Services
he_IL: העדפות UPnP/DLNA

en: mediaserver;mediarenderer;share;audio;video;pictures;
he_IL: שרת מדיה;מולטימדיה;מדיה;עיבוד מדיה;מעבד מדיה;שיתוף;שמע;אודיו;צליל;קול;וידאו;סרטון;סרט;תמונות;צילומים;

en: Module '%s' could not connect to D-Bus session bus.
he_IL: המודול '%s' לא הצליח להתחבר לאפיק הפעלת ה־D-Bus.

en: Unsupported type %s
he_IL: סוג בלתי נתמך %s

en: Failed to roll back transaction: %s
he_IL: ארע כשל בהחזרת ההעברה: %s

en: '%s' harvested
he_IL: '%s' נקצר

en: Error fetching object '%s' from database: %s
he_IL: ארעה שגיאה בקבלת העצם '%s' ממסד הנתונים: %s

en: Failed to query info of a file %s: %s
he_IL: קבלת מידע על הקובץ %s נכשלה: %s

en: Error removing object from database: %s
he_IL: ארעה שגיאה בעת הסרת העצם ממסד הנתונים: %s

en: Failed to query database: %s
he_IL: ארע כשל בתשאול מסד הנתונים: %s

en: failed to enumerate folder: %s
he_IL: ארע כשל במניית התיקייה: %s

en: Failed to get children of container %s: %s
he_IL: ארע כשל בקבלת הצאצא של המכל %s:‏ %s

en: Failed to add item with ID %s: %s
he_IL: ארע כשל בהוספת פריט עם מספר זיהוי %s:‏ %s

en: Failed to query content type for '%s'
he_IL: ארע כשל בתשאול סוג התוכן עבור '%s'

en: Playlists
he_IL: רשימות נגינה

en: Will not monitor file changes
he_IL: לא יתבצע מעקב אחר שינויים בקבצים

en: Failed to get file info for %s
he_IL: ארע כשל בקבלת המידע עבור %s

en: Artist
he_IL: אמן

en: Album
he_IL: אלבום

en: Files & Folders
he_IL: קבצים ותיקיות

note: translators: @REALNAME@ is substituted for user's real name and it doesn't need translation.
en: @REALNAME@'s media
he_IL: המדיה של @REALNAME@

en: Failed to remove entry: %s
he_IL: ארע כשל בהסרת הרשומה: %s

en: Music
he_IL: מוזיקה

en: Pictures
he_IL: תמונות

en: Videos
he_IL: וידאו

en: GStreamer Player
he_IL: נגן GStreamer

en: Albums
he_IL: אלבומים

en: Artists
he_IL: אמנים

en: Failed to create a Tracker connection: %s
he_IL: יצירת קשר עם העוקב נכשלה: %s

en: Failed to construct URI for folder '%s': %s
he_IL: ארע כשל בהרכבת הכתובת עבור התיקייה '%s':‏ %s

en: Error getting all values for '%s': %s
he_IL: שגיאה בקבלת כל הערכים עבור '%s':‏ %s

en: Failed to start Tracker service: %s. Plugin disabled.
he_IL: ארע כשל בהפעלת שירות העוקב: %s. התוסף מבוטל.

en: Failed to get Tracker connection: %s
he_IL: חיבור לעוקב נכשל: %s

en: Error getting item count under category '%s': %s
he_IL: ארעה שגיאה בקבלת ספירת הפריטים תחת הקטגוריה '%s':‏ %s

en: Titles
he_IL: כותרות

en: Not implemented
he_IL: לא הוטמע

en: Invalid argument
he_IL: ארגומנט שגוי

en: Invalid connection reference
he_IL: הפניית חיבור שגויה

en: Failed to write modified description to %s
he_IL: ארע כשל בכתיבת התיאור השונה אל %s

en: Failed to get log level from configuration: %s
he_IL: ארע כשל בקבלת רמת הרישום מהתצורה: %s

en: No value available
he_IL: אין ערך זמין

note: translators: "enabled" is part of the config key and must not be translated
en: No value set for '%s/enabled'
he_IL: לא הוגדר ערך עבור '%s/enabled'

note: translators: "title" is part of the config key and must not be translated
en: No value set for '%s/title'
he_IL: לא הוגדר ערך עבור '%s/כותרת'

en: No value available for '%s/%s'
he_IL: אין ערך זמין עבור '%s/%s'

en: [Plugin] group not found
he_IL: [תוסף] הקבוצה לא נמצאה

en: New plugin '%s' available
he_IL: תוסף חדש '%s' זמין

en: A module named %s is already loaded
he_IL: כבר נטען מודול בשם %s

en: Failed to load module from path '%s': %s
he_IL: אירע כשל בטעינת המודול מהנתיב '%s' :‏ %s

en: Failed to find entry point function '%s' in '%s': %s
he_IL: ארע כשל במציאת פונקציית נקודת הרשומה '%s' תחת '%s':‏ %s

en: Error listing contents of folder '%s': %s
he_IL: ארעה שגיאה בעת הצגת תכני התיקייה '%s':‏ %s

en: Invalid InstanceID
he_IL: מזהה המופע שגוי

note: FIXME: Return a more sensible error here.
en: Resource not found
he_IL: המשאב לא נמצא

en: Illegal MIME-type
he_IL: סוג ה־MIME בלתי חוקי

en: Play speed not supported
he_IL: מהירות הנגינה אינה נתמכת

en: Transition not available
he_IL: העברה אינה זמינה

en: Seek mode not supported
he_IL: מצב סקירה אינו נתמך

en: Illegal seek target
he_IL: מיקום החיפוש בלתי חוקי

en: Invalid Name
he_IL: שם בלתי תקני

en: Invalid Channel
he_IL: ערוץ בלתי תקני

en: Action Failed
he_IL: הפעולה נכשלה

en: Invalid Arguments
he_IL: ארגומנטים שגויים

en: Cannot browse children on item
he_IL: לא ניתן לעיין בצאצא של פריט

en: Failed to browse '%s': %s
he_IL: ארע כשל בסיור ב־'%s':‏ %s

en: Not Applicable
he_IL: לא בר יישום

en: No such file transfer
he_IL: אין כזאת העברת קבצים

note: Range header was present but invalid
en: Invalid Range '%s'
he_IL: טווח שגוי '%s'

en: Invalid Request
he_IL: בקשה בלתי תקנית

en: Not found
he_IL: לא נמצא

en: Invalid URI '%s'
he_IL: כתובת שגויה '%s'

en: Not Found
he_IL: לא נמצא

en: Pushing data to non-empty item '%s' not allowed
he_IL: דחיפת עצם '%s' שאינו ריק אינה מורשית

en: No writable URI for %s available
he_IL: אין כתובת עבור %s הניתנת לכתיבה

note: translators: Dotfile is the filename with prefix "."
en: Failed to move dotfile %s: %s
he_IL: העברת ה־dotfile נכשלה %s:‏ %s

en: Requested item '%s' not found
he_IL: הפריט המבוקש '%s' לא נמצא

en: Out Of Range Start '%ld'
he_IL: ההתחלה מחוץ לתחום '%ld'

en: Out Of Range Stop '%ld'
he_IL: העצירה מחוץ לתחום '%ld'

en: Failed to get original URI for '%s': %s
he_IL: ארע כשל בקבלת הכתובת המקורית עבור '%s':‏ %s

en: URI '%s' invalid for importing contents to
he_IL: הכתובת '%s' אינה תקינה לצורך יבוא תכנים אל

en: Successfully destroyed object '%s'
he_IL: העצם '%s' הושמד בהצלחה

en: Failed to destroy object '%s': %s
he_IL: אירע כשל בהריסת העצם שב־'%s':‏ %s

en: No such object
he_IL: אין כזה עצם

en: Removal of object %s not allowed
he_IL: הסרת עצמים מ־%s אינה מורשית

en: Object removal from %s not allowed
he_IL: הסרת עצמים מ־%s אינה מורשית

en: Successfully updated object '%s'
he_IL: הפריט '%s' עודכן בהצלחה

en: Failed to update object '%s': %s
he_IL: עדכון הפריט '%s' נכשל: %s

en: Bad current tag value.
he_IL: ערך שגוי לתגית הנוכחית.

en: Bad new tag value.
he_IL: ערך שגוי לתגית החדשה.

en: Tried to delete required tag.
he_IL: התבצע ניסיון למחיקת תגית נדרשת.

en: Tried to change read-only property.
he_IL: התבצע ניסיון לשנות מאפיין לקריאה בלבד.

en: Parameter count mismatch.
he_IL: ספירת הפרמטרים אינה תואמת.

en: Unknown error.
he_IL: שגיאה בלתי ידועה.

en: Metadata modification of object %s not allowed
he_IL: אסור לשנות נתוני על של פריטים מסוג %s

en: Metadata modification of object %s being a child of restricted object %s not allowed
he_IL: שינוי נתוני על של פריט %s המכהן כצאצא של הפריט %s אינו מורשה

en: No media engine found.
he_IL: לא נמצא מנגנון מדיה.

en: MediaEngine.init was not called. Cannot continue.
he_IL: לא בוצעה קריאה ל־MediaEngine.init לא ניתן להמשיך.

en: Bad URI: %s
he_IL: כתובת שגויה: %s

note: Assume the protocol to be the scheme of the URI
en: Failed to probe protocol for URI %s. Assuming '%s'
he_IL: ארע כשל בבדיקת הפרוטוקול עבור הכתובת %s. נניח כי מדובר ב־'%s'

en: Invalid range
he_IL: טווח בלתי תקני

en: 'Elements' argument missing.
he_IL: הארגומנט 'Elements' חסר.

en: Comments not allowed in XML
he_IL: תגובות אינן מורשות ב־XML

en: Cannot create restricted item
he_IL: לא ניתן ליצור פריט מוגבל

en: No such container
he_IL: אין כזה מכל

en: Object creation in %s not allowed
he_IL: יצירת עצמים תחת %s אינה מורשית

en: Failed to create item under '%s': %s
he_IL: ארע כשל ביצירת פריט תחת '%s':‏ %s

en: Failed to search in '%s': %s
he_IL: ארע כשל בחיפוש תחת '%s':‏ %s

en: No subtitle available
he_IL: אין כתוביות זמינות

en: No thumbnailer available: %s
he_IL: תכנית למזעור תמונות אינה זמינה: %s

en: Thumbnailing not supported
he_IL: אין תמיכה במזעור תמונות

en: No thumbnail available
he_IL: אין תמונה ממוזערת

en: No D-Bus thumbnailer available
he_IL: אין מנהל D-Bus לתמונות ממוזערות

en: No transcoder available for target format '%s'
he_IL: אין ממיר דיגיטלי זמין עבור פורמט היעד '%s'

en: Could not create GstElement for URI %s
he_IL: לא ניתן ליצור GstElement עבור הכתובת %s

en: Failed to create pipeline
he_IL: יצירת הצינור נכשלה

en: Failed to link %s to %s
he_IL: ארע כשל בקישור %s אל %s

en: Failed to link pad %s to %s
he_IL: ארע כשל בקישור הלוח %s אל %s

en: Error from pipeline %s: %s
he_IL: שגיאה מצינורית הפיקוד %s:‏ %s

en: Warning from pipeline %s: %s
he_IL: אזהרה מצינורית הפיקוד %s:‏ %s

en: Failed to seek to offsets %lld:%lld
he_IL: המעבר להיסטים %lld:%lld נכשל

en: Failed to seek
he_IL: המעבר נכשל

en: Required element %s missing
he_IL: הרכיב הנדרש %s חסר

en: Time-based seek not supported
he_IL: מעבר לפי תזמון לא נתמך

en: Failed to create root device factory: %s
he_IL: ארע כשל ביצירת מפעל התקן על: %s

en: Failed to create RootDevice for %s. Reason: %s
he_IL: ארע כשל ביצירת התקן על עבור %s. סיבה: %s

en: Failed to load user configuration: %s
he_IL: ארע כשל בטעינת תצורת המשתמש: %s

note: TRANSLATORS: First %s is the file's path, second is the error message
en: Failed to load user configuration from file '%s': %s
he_IL: טעינת תצורת המשתמש מהקובץ „%s“ נכשלה: %s

en: No value available for '%s'
he_IL: אין ערך זמין עבור '%s'

en: Value of '%s' out of range
he_IL: הערך של '%s' אינו בטווח

en: Failed to create preferences dialog: %s
he_IL: ארע כשל ביצירת דו־שיח ההעדפות: %s

en: Failed to save configuration data to file '%s': %s
he_IL: ארע כשל בשמירת נתוני התצורה לקובץ '%s':‏ %s

en: Failed to start Rygel service: %s
he_IL: ארע כשל בהפעלת השירות Rygel:‏ %s

en: Failed to stop Rygel service: %s
he_IL: ארע כשל בעצירת השירות Rygel:‏ %s

en: E-mail
he_IL: כתובת דוא"ל

en: Search for
he_IL: חפש את

en: All address books
he_IL: כל ספרי הכתובות

en: List all
he_IL: הצג הכל

en: Unable to list addresses from %s
he_IL: לא יכול להציג כתובות מ %s

en: Your search failed with the following error(s)
he_IL: החיפוש נכשל עם השגיאות הבאות

en: Use Addresses
he_IL: השתמש בכתובות

en: Address Book Search
he_IL: חיפוש בספר כתובות

en: Return
he_IL: חזור

en: Must be unique
he_IL: חייב להיות ייחודי

en: E-mail address
he_IL: כתובת דוא"ל

en: Last name
he_IL: שם משפחה

en: Additional info
he_IL: מידע נוסף

en: No personal address book is defined. Contact administrator.
he_IL: לא הוגדר ספר כתובות אישי. צור קשר עם מנהל המערכת.

en: You can only edit one address at the time
he_IL: ביכולתך לערוך ספר כתובות אחד בכל פעם

en: Update address
he_IL: עדכן כתובת

en: ERROR
he_IL: שגיאה

en: Add address
he_IL: הוסף כתובת

en: Edit selected
he_IL: ערוך נבחרים

en: Delete selected
he_IL: מחק נבחרים

en: Add to %s
he_IL: הוסף ל %s

en: quote
he_IL: ציטוט

en: who
he_IL: מי

en: Original Message
he_IL: הודעה מקורית

en: Draft Email Saved
he_IL: טיוטת דוא"ל נשמרה

en: Could not move/copy file. File not attached
he_IL: לא יכול להעתיק/להעביר את הקובץ. הקובץ לא צורף.

en: Draft Saved
he_IL: טיוטה נשמרה

en: Attach:
he_IL: צרף:

en: Delete selected attachments
he_IL: מחק מצורפים נבחרים

en: Receipt
he_IL: קבלה

en: On Delivery
he_IL: בשליחה

en: You have not filled in the "To:" field.
he_IL: לא מילאת את שדה ה-"אל"

en: Folders
he_IL: תיקיות

en: refresh folder list
he_IL: רענן רשימת תיקיות

en: as a subfolder of
he_IL: כתת-תיקיה של

en: Let this folder contain subfolders
he_IL: אפשר לתיקיה זו להכיל תת-תיקיות

en: Rename a Folder
he_IL: שנה שם תיקיה

en: Select a folder
he_IL: בחר תיקיה

en: No folders found
he_IL: לא נמצאו תיקיות

en: Delete Folder
he_IL: מחק תיקיה

en: Unsubscribe
he_IL: בטל הרשמה

en: Subscribe
he_IL: הרשם

en: No folders were found to unsubscribe from!
he_IL: לא נמצאו תיקיות לביטול הרשמה מהן!

en: No folders were found to subscribe to!
he_IL: לא נמצאו תיקיות להרשם אליהן!

en: Click here to go back
he_IL: לחץ כאן לחזור אחורה

en: You have not selected a folder to delete. Please do so.
he_IL: לא בחרת תיקיה למחיקה.

en: You have not selected a folder to rename. Please do so.
he_IL: לא בחרת תיקיה אשר ברצונך לשנות את שמה.

en: Rename a folder
he_IL: שינוי שם תיקיה

en: New name:
he_IL: שם חדש:

en: Some or all of the help documents are not present!
he_IL: חלק או כל ממסמכי העזרה לא נמצאו!

en: Table of Contents
he_IL: תוכן עניינים

en: Viewing an image attachment
he_IL: מציג תמונה מצורפת

en: View message
he_IL: הצג הודעה

en: Download this as a file
he_IL: הורד כקובץ

en: %s Logo
he_IL: לוגו של %s

en: SquirrelMail version %s
he_IL: SquirrelMail גירסא %s

en: %s Login
he_IL: כניסה ל-%s

en: Name:
he_IL: שם משתמש:

en: No messages were selected.
he_IL: לא נבחרו הודעות.

en: Display Preferences
he_IL: אפשרויות תצוגה

en: Message Highlighting
he_IL: הדגשת הודעות

en: Folder Preferences
he_IL: אפשרויות תיקיה

en: Index Order
he_IL: סידור

en: Successfully Saved Options
he_IL: אפשרויות נשמרו בהצלחה

en: Refresh Folder List
he_IL: רענן רשימת תיקיות

en: Refresh Page
he_IL: רענן דף

en: This contains personal information about yourself such as your name, your email address, etc.
he_IL: דף זה מכיל הגדרות אישיות כגון, שמך, כתובת דוא"ל שלך וכ"ו...

en: You can change the way that SquirrelMail looks and displays information to you, such as the colors, the language, and other settings.
he_IL: ביכולתך לשנות את הגדרות התצוגה של תיבת הדואר שלך כגון צבעים, שפה, ועוד...

en: These settings change the way your folders are displayed and manipulated.
he_IL: הגדרות אלו משנות את תצוגת התיקיות והצורה בה הן מנוהלות.

en: The order of the message index can be rearranged and changed to contain the headers in any order you want.
he_IL: הצורה בה הודעות מסודרות ומדפסות ניתנת לסידור מחדש ולשינוי כך שיכילו את הכותרות שברצונך לראות.

en: To or Cc
he_IL: אל או העתקים

en: subject
he_IL: נושא

en: No highlighting is defined
he_IL: לא הוגדרו הדגשות

en: Identifying name
he_IL: שם מתאר

en: Dark Blue
he_IL: כחול כהה

en: Dark Green
he_IL: ירוק כהה

en: Dark Yellow
he_IL: צהוב כהה

en: Dark Cyan
he_IL: תכלת כהה

en: Dark Magenta
he_IL: אדום כהה

en: Light Blue
he_IL: כחול בהיר

en: Light Green
he_IL: ירוק בהיר

en: Light Yellow
he_IL: צהוב בהיר

en: Light Cyan
he_IL: תכלת בהיר

en: Light Magenta
he_IL: אדום בהיר

en: Dark Gray
he_IL: אפור כהה

en: Medium Gray
he_IL: אפור בינוני

en: Light Gray
he_IL: אפור בהיר

en: Other:
he_IL: אחר:

en: Ex: 63aa7f
he_IL: לדוגמא: 63aa7f

en: Matches
he_IL: התאם לטקסט

en: Alternate Identity %d
he_IL: זהות משנית %d

en: Advanced Identities
he_IL: זהויות מרובות

en: Add a New Identity
he_IL: הוסף זהות חדשה

en: E-Mail Address
he_IL: כתובת דוא"ל

en: Reply To
he_IL: השב אל

en: Save / Update
he_IL: שמור \ עדכן

en: Make Default
he_IL: הפוך לברירת מחדל

en: Checkbox
he_IL: תיבת בחירה

en: remove
he_IL: הסר

en: Return to options page
he_IL: חזור לדף אפשרויות

en: Message not printable
he_IL: ההודעה לא ניתנת להדפסה

en: Printer Friendly
he_IL: גירסאת הדפסה

en: View Printable Version
he_IL: הצג גירסאת הדפסה

en: Read:
he_IL: נקרא:

en: Your message
he_IL: ההודעה שלך

en: Was displayed on %s
he_IL: נקרא ב %s

en: less
he_IL: פחות

en: more
he_IL: יותר

en: Mailer
he_IL: תכנית דיוור

en: Read receipt
he_IL: קבלה על קריאה

en: requested
he_IL: מבוקש

en: The message sender has requested a response to indicate that you have read this message. Would you like to send a receipt?
he_IL: השולח של ההודעה ביקש שתשלח קבלה בעת קריאת ההודעה. האם ברצונך לשלוח אלי קבלה כעת?

en: Send read receipt now
he_IL: שלח קבלה על קריאה עכשיו

en: Message List
he_IL: רשימת הודעות

en: Resume Draft
he_IL: המשך טיוטה

en: Edit Message as New
he_IL: ערוך הודעה כחדשה

en: Reply All
he_IL: השב לכל

en: View Full Header
he_IL: הצג כל הכותרות

en: You must be logged in to access this page.
he_IL: עליך להכנס למערכת בכדי לראות דף זה.

en: Folder:
he_IL: תיקיה:

en: search
he_IL: חיפוש

en: delete
he_IL: מחק

en: Recent Searches
he_IL: חיפושים אחרונים

en: save
he_IL: שמור

en: forget
he_IL: שכח

en: Current Search
he_IL: חיפוש נוכחי

en: All Folders
he_IL: כל התיקיות

en: Everywhere
he_IL: כל השדות

en: No Messages Found
he_IL: לא נמצאו הודעות

en: Sign Out
he_IL: התנתק

en: You have been successfully signed out.
he_IL: התנתקת מהמערכת בהצלחה.

en: Click here to log back in.
he_IL: לחץ כאן בכדי להתחבר מחדש.

en: Viewing a Business Card
he_IL: מציג כרטיס ביקור

en: Web Page
he_IL: דף בית

en: Organization / Department
he_IL: אירגון \ מחלקה

en: Cellular Phone
he_IL: טלפון סלולרי

en: Add to Addressbook
he_IL: הוסף לספר כתובות

en: Title & Org. / Dept.
he_IL: תואר וארגון \ מחלקה

en: Viewing Full Header
he_IL: מציג כל הכותרות

en: Viewing a text attachment
he_IL: מציג טקסט מצורף

en: Please contact your system administrator and report this error.
he_IL: אנא צור קשר עם מנהל המערכת ודווח על שגיאה זו.

en: Personal address book
he_IL: ספר כתובות אישי

en: Database error: %s
he_IL: שגיאת מסד נתונים: %s

en: Addressbook is read-only
he_IL: ספר כתובות הוא לקריאה בלבד

en: User '%s' already exist
he_IL: משתמש '%s' כבר קיים

en: User '%s' does not exist
he_IL: משתמש '%s' אינו קיים

en: Not a file name
he_IL: לא שם קובץ

en: No such file or directory
he_IL: קובץ או ספרייה בשם זה אינו קיים

en: Open failed
he_IL: פתיחה נכשלה

en: Could not lock datafile
he_IL: לא יכול לנעול את קובץ המידע

en: Write to addressbook failed
he_IL: כתיבה לספר כתובות נכשלה

en: Error initializing addressbook database.
he_IL: שגיאה באתחול מסד הנתונים של ספר הכתובות.

en: Error opening file %s
he_IL: שגיאה בפתיחת קובץ %s

en: Global address book
he_IL: ספר כתובות כללי

en: Error initializing global addressbook.
he_IL: שגיאה באתחול ספר כתובות כללי.

en: Error initializing LDAP server %s:
he_IL: שגיאה באתחול שרת LDAP %s:

en: Invalid input data
he_IL: מידע קלט שגוי

en: Name is missing
he_IL: שם חסר

en: E-mail address is missing
he_IL: דוא"ל חסר

en: Nickname contains illegal characters
he_IL: כינוי מכיל תווים לא חוקיים

en: D, F j, Y g:i a
he_IL: l, j F, Y a g:i

en: M j, Y
he_IL: j M, Y

en: g:i a
he_IL: a g:i

en: D, g:i a
he_IL: l, a g:i

en: Preference database error (%s). Exiting abnormally
he_IL: שגיאת מסד נתונים של ההגדרות (%s). יוצא בצורה אבנורמלית.

en: Click here to return to %s
he_IL: לחץ כאן בכדי לחזור ל-%s

en: Go to the login page
he_IL: לך לדף הכניסה

en: Preference file, %s, does not exist. Log out, and log back in to create a default preference file.
he_IL: קובץ ההגדרות, %s, אינו קיים. התנתק, והכנס מחדש בכדי ליצור קובץ הגדרות ברירת מחדש.

en: Error opening %s
he_IL: שגיאה בפתיחת %s

en: Could not create initial preference file!
he_IL: לא יכול ליצור קובץ הגדרות ראשוני!

en: %s should be writable by user %s
he_IL: המשתמש %s זקוק להרשאות כתיבה על %s

en: Query:
he_IL: בקשה:

en: Error connecting to IMAP server: %s.
he_IL: שגיאה בהתחברות לשרת IMAP: %s

en: Bad request: %s
he_IL: בקשה שגויה: %s

en: Unknown error: %s
he_IL: שגיאה לא ידועה: %s

en: Read data:
he_IL: מידע נקרא:

en: Unknown user or password incorrect.
he_IL: שם משתמש או סיסמא אינם נכונים.

en: (no subject)
he_IL: (ללא נושא)

en: Unknown Sender
he_IL: שולח לא ידוע

en: A
he_IL: ע

en: THIS FOLDER IS EMPTY
he_IL: התיקיה ריקה

en: Transform Selected Messages
he_IL: שנה הודעות נבחרות

en: Expunge
he_IL: מחק

en: mailbox
he_IL: תיבת דואר

en: Unread
he_IL: לא נקרא

en: Unthread View
he_IL: ללא חלוקה לדפים

en: Toggle All
he_IL: סמן הכל

en: Unselect All
he_IL: הסר סימון מהכל

en: Paginate
he_IL: מספר עמודים

en: Show All
he_IL: הצג הכל

en: Response:
he_IL: תשובה:

en: Message:
he_IL: הודעה:

en: FETCH line:
he_IL: שורת FETCH:

en: Hide Unsafe Images
he_IL: הסתר תמונות לא בטוחות

en: View Unsafe Images
he_IL: הצג תמונות לא בטוחות

en: sec_remove_eng.png
he_IL: sec_remove_he_IL.png

en: Option Type '%s' Not Found
he_IL: לא נמצאה אפשרות מסוג '%s'

en: Current Folder
he_IL: תיקיה נוכחית

en: Compose
he_IL: הודעה חדשה

en: Error creating directory %s.
he_IL: שגיאה ביצירת הספרייה %s.

en: Could not create hashed directory structure!
he_IL: לא יכול ליצור ספרייה בעלת מבנה משורשר!

en: General Display Options
he_IL: הגדרות תצוגה - כללי

en: Custom Stylesheet
he_IL: סגנון מותאם אישית

en: Use Javascript
he_IL: השתמש ב-JavaScript

en: Autodetect
he_IL: זיהוי אוטומטי

en: Mailbox Display Options
he_IL: הגדרות תצוגה - תיבת דואר

en: Enable Alternating Row Colors
he_IL: אפשר צבעי שורה מתחלפים

en: Enable Page Selector
he_IL: אפשר בוחר דפים

en: Maximum Number of Pages to Show
he_IL: מספר הדפים לתצוגה

en: Message Display and Composition
he_IL: הגדרות תצוגה - הודעה וכתיבה

en: Wrap Incoming Text At
he_IL: גלישת טקסט ב

en: Location of Buttons when Composing
he_IL: מיקום הכפתורים כאשר עורכים הודעות

en: Before headers
he_IL: לפני כותרות

en: Between headers and message body
he_IL: בין הכותרות וגוף ההודעה

en: After message body
he_IL: מתחת לגוף ההודעה

en: Addressbook Display Format
he_IL: תבנית תצוגה של ספר כתובות

en: Show HTML Version by Default
he_IL: הצג גירסאת HTML כברירת מחדל

en: Include Me in CC when I Reply All
he_IL: כלול אותי בהעתקים כאשר אני משיב לכולם

en: Enable Mailer Display
he_IL: אפשר תצוגת תכנית דיוור

en: Display Attached Images with Message
he_IL: הצג תמונות מצורפות עם ההודעה

en: Enable Printer Friendly Clean Display
he_IL: אפשר תצוגה נקיה של גירסאת הדפסה

en: Special Folder Options
he_IL: אפשרויות תיקיות מיוחדות

en: Folder Path
he_IL: מיקום תיקיה

en: Do not use Trash
he_IL: אל תשתמש בסל מיחזור

en: Trash Folder
he_IL: סל מיחזור

en: Do not use Drafts
he_IL: אל תשתמש בטיוטה

en: Draft Folder
he_IL: תיקית טיוטות

en: Do not use Sent
he_IL: אל תשתמש בדואר יוצא

en: Sent Folder
he_IL: תיקית דואר יוצא

en: Folder List Options
he_IL: אפשרויות רשימת תיקיות

en: Location of Folder List
he_IL: מיקום רשימת תיקיות:

en: Width of Folder List
he_IL: רוחב רשימת תיקיות

en: Minutes
he_IL: דקות

en: Seconds
he_IL: שניות

en: Minute
he_IL: דקה

en: Auto Refresh Folder List
he_IL: רענן אוטומטית את רשימת התיקיות

en: Enable Unread Message Notification
he_IL: אפשר הודעה על הודעות חדשות

en: No Notification
he_IL: ללא הודעה

en: Only INBOX
he_IL: רק בדואר נכנס

en: Unread Message Notification Type
he_IL: סוג הודעה על הודעה חדשה

en: Only Unseen
he_IL: רק לא נראה

en: Unseen and Total
he_IL: לא נראה וסה"כ

en: Enable Collapsable Folders
he_IL: אפשר תיקיות מתקפלות

en: Show Clock on Folders Panel
he_IL: הצג שעון ברשימת תיקיות

en: No Clock
he_IL: ללא שעון

en: Hour Format
he_IL: סגנון שעות

en: 12-hour clock
he_IL: 12 שעות

en: 24-hour clock
he_IL: 24 שעות

en: Memory Search
he_IL: חיפוש בזכרון

en: Name and Address Options
he_IL: אפשרויות שם וכתובת

en: Edit Advanced Identities
he_IL: ערוך זהויות מרובות

en: (discards changes made on this form so far)
he_IL: (מבטל שינויים שנעשו על הטופס עד כה)

en: Multiple Identities
he_IL: זהויות מרובות

en: Same as server
he_IL: אותו דבר כמו שרת

en: Timezone Options
he_IL: אפשרויות אזור זמן

en: Your current timezone
he_IL: אזור זמן נוכחי

en: Reply Citation Options
he_IL: אפשרויות ציטוט משוב

en: Reply Citation Style
he_IL: סגנון ציטוט משוב

en: No Citation
he_IL: ללא ציטוט

en: User-Defined
he_IL: מותאם אישית

en: User-Defined Citation Start
he_IL: התחלת ציטוט מותאם אישית

en: User-Defined Citation End
he_IL: סיום ציטוט מותאם אישית

en: Signature Options
he_IL: אפשרויות חתימה

en: Use Signature
he_IL: השתמש בחתימה

en: Prefix Signature with '-- ' Line
he_IL: הקדם חתימה בשורה של '-- '

en: Take Address
he_IL: הוסף כתובת

en: Try to verify addresses
he_IL: נסה לוודא כתובת דוא"ל

en: Config File Version
he_IL: גירסאת קובץ הגדרות

en: PHP Version
he_IL: PHP גירסא

en: Organization Preferences
he_IL: הגדרות חברה

en: Organization Name
he_IL: שם חברה

en: Organization Logo
he_IL: לוגו חברה

en: Organization Logo Width
he_IL: רוחב לוגו חברה

en: Organization Logo Height
he_IL: אורך לוגו חברה

en: Organization Title
he_IL: כותרת חברה

en: Signout Page
he_IL: דף התנתקות

en: Top Frame
he_IL: חלק עליון

en: Server Settings
he_IL: הגדרות שרת

en: Mail Domain
he_IL: דומיין דואר

en: IMAP Server Address
he_IL: כתובת שרת IMAP

en: IMAP Server Port
he_IL: יציאת שרת IMAP

en: IMAP Server Type
he_IL: סוג שרת IMAP

en: Sendmail Path
he_IL: נתיב SendMail

en: SMTP Server Address
he_IL: כתובת שרת SMTP

en: SMTP Server Port
he_IL: יציאת שרת SMTP

en: Invert Time
he_IL: הפוך זמן

en: Folders Defaults
he_IL: ברירת מחדל של תיקיות

en: Default Language
he_IL: שפה ברירת מחדל

en: Bug Reports:
he_IL: דיווח על באגים:

en: Show button in toolbar
he_IL: הצג כפתור בסרגל כלים

en: TODAY
he_IL: היום

en: ADD
he_IL: הוסף

en: EDIT
he_IL: ערוך

en: DEL
he_IL: מחק

en: Start time:
he_IL: זמן התחלה:

en: Length:
he_IL: אורך:

en: Priority:
he_IL: עדיפות:

en: Title:
he_IL: כותרת:

en: Set Event
he_IL: צור ארוע

en: Event Has been added!
he_IL: ארוע הוסף!

en: Date:
he_IL: תאריך:

en: Time:
he_IL: זמן:

en: Day View
he_IL: תצוגת יום

en: Do you really want to delete this event?
he_IL: האם ברצונך למחוק ארוע זה?

en: Event deleted!
he_IL: ארוע נמחק!

en: Nothing to delete!
he_IL: אין מה למחוק!

en: Update Event
he_IL: עדכן ארוע

en: Do you really want to change this event from:
he_IL: האם ברצונך לשנות ארוע זה מ:

en: to:
he_IL: ל:

en: Event updated!
he_IL: ארוע עודכן!

en: Month View
he_IL: תצוגה חודשית

en: 0 min.
he_IL: 0 דקות

en: 15 min.
he_IL: 15 דקות

en: 45 min.
he_IL: 45 דקות

en: 1 hr.
he_IL: שעה

en: 1.5 hr.
he_IL: שעה וחצי

en: 2 hr.
he_IL: שעתיים

en: 2.5 hr.
he_IL: שעתיים וחצי

en: 3 hr.
he_IL: 3 שעות

en: 3.5 hr.
he_IL: 3 וחצי שעות

en: 4 hr.
he_IL: 4 שעות

en: 5 hr.
he_IL: 5 שעות

en: 6 hr.
he_IL: 6 שעות

en: Delete & Prev
he_IL: מחק והקודם

en: Delete & Next
he_IL: מחק והבא

en: Move to:
he_IL: העבר אל:

en: Delete/Move/Next Buttons:
he_IL: כפתורי מחק/העבר/הבא:

en: Display at top
he_IL: הצג למעלה

en: with move option
he_IL: עם אפשרויות העברה

en: Display at bottom
he_IL: הצג בתחתית

en: COMMERCIAL - This list contains servers that are verified spam senders. It is a pretty reliable list to scan spam from.
he_IL: מסחרי - רשימה זו מכילה שרתים הידועים כשולחי דואר זבל. זוהי רשימה מהימנה לבדיקת דואר זבל.

en: COMMERCIAL - RBL+ Blackhole entries.
he_IL: מסחרי - רשומות של RBL ו-Blackhole.

en: COMMERCIAL - RBL+ OpenRelay entries.
he_IL: מסחרי - רשומות של RBL ו-OpenRelay.

en: COMMERCIAL - RBL+ Dial-up entries.
he_IL: מסחרי - רשומות של RBL ושרתי חיוג.

en: FREE - ORDB was born when ORBS went off the air. It seems to have fewer false positives than ORBS did though.
he_IL: חינם - ORDB נולדה כאשר ORBS ירדה מהאוויר. בכל-זאת נראה שיש להם יותר טעויות.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Direct SPAM sources.
he_IL: חינם - Five-Ten-sg.com - מקורות SPAM ישירים.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Dial-up lists - includes some DSL IPs.
he_IL: חינם - Five-Ten-sg.com - רשימות חיוג - כולל כמה IPים של DSL.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Bulk mailers that do not use confirmed opt-in.
he_IL: חינם - Five-Ten-sg.com - רשימה של שולחי דואר בכמויות אשר אינם משתמשים בבקשת אישור.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Other misc. servers.
he_IL: חינם - Five-Ten-sg.com - שרתים אחרים.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Single Stage servers.
he_IL: חינם - Five-Ten-sg.com - שרתי רמה אחת (Single Stage).

en: FREE - Five-Ten-sg.com - SPAM Support servers.
he_IL: חינם - Five-Ten-sg.com - שרתים אשר תומכים ב-SPAM.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Web Form IPs.
he_IL: חינם - Five-Ten-sg.com - IPים של טפסי Web.

en: FREE - Dorkslayers appears to include only really bad open relays outside the US to avoid being sued. Interestingly enough, their website recommends you NOT use their service.
he_IL: חינם - נראה ,שבכדי למנוע תביעות, דורקסליירס כוללים רק שרתים אשר יושבים מחוץ לארה"ב ומשמשים כתחנת ממסר פתוחה. למרבה הפלא, האתר שלהם ממליץ לא להתשמש בשירות שלהם.

en: FREE - SPAMhaus - A list of well-known SPAM sources.
he_IL: חינם - SPAMhaus - רשימה של מקורות ידועים של SPAM.

en: FREE - dev.null.dk - I don't have any detailed info on this list.
he_IL: חינם - dev.null.dk - אין מידע על השירות הזה.

en: FREE - visi.com - Relay Stop List. Very conservative OpenRelay List.
he_IL: חינם - visi.com - רשימת עצירת ממסר. רשימה מאוד שמרנית של שרתים המשמשים כתחנות ממסר פתוחות.

en: FREE - Leadmon DUL - Another list of Dial-up or otherwise dynamically assigned IPs.
he_IL: חינם - Leadmon DUL - עוד רשימה של חיוג או באופן אחר IPים המוקנים באופן דינמי.

en: FREE - Leadmon SPAM Source - List of IPs Leadmon.net has received SPAM directly from.
he_IL: חינם - Leadmon SPAM Source - רשימה של IPים אשר Leadmon.net קיבלו SPAM ישירות מהם.

en: FREE - Leadmon Bulk Mailers - Bulk mailers that do not require confirmed opt-in or that have allowed known spammers to become clients and abuse their services.
he_IL: חינם - Leadmon Bulk Mailers -

en: FREE - Leadmon Open Relays - Single Stage Open Relays that are not listed on other active RBLs.
he_IL: חינם - Leadmon Open Relays - תחנות ממסר פתוחות בעלות שלב אחד, אשר אינן רשומות אצל RBLים פעילים אחרים.

en: FREE - Leadmon Multi-stage - Multi-Stage Open Relays that are not listed on other active RBLs and that have sent SPAM to Leadmon.net.
he_IL: חינם - Leadmon Multi-stage - תחנות ממסר פתוחות מרובות שלבים, אשר אינן רשומות אצל RBLים אחרים, ושלחו SPAM ל-Leadmon.net.

en: FREE - Leadmon SpamBlock - Sites on this listing have sent Leadmon.net direct SPAM from IPs in netblocks where the entire block has no DNS mappings. It's a list of BLOCKS of IPs being used by people who have SPAMmed Leadmon.net.
he_IL: חינם - Leadmon SpamBlock - אתרים ברשימה זו שלחו SPAM ישירות אל Leadmon.net מ-IPים בקבוצות רשת, כאשר לכל הקבוצה אין מיפוי DNS. זוהיא רשימה של קבוצות של IPים אשר נמצאים בשימוש ע"י אנשים אשר שלחו SPAM אל Leadmon.net.

en: FREE, for now - Not Just Another Blacklist - Both Open Relays and Direct SPAM Sources.
he_IL: חינם, לעת עתה - לא עוד רשימה שחורה - גם תחנות ממסר פתוחות וגם מקורות ישירים של SPAM.

en: FREE, for now - Not Just Another Blacklist - Dial-up IPs.
he_IL: חינם, לעת עתה - לא עוד רשימה שחורה - IPים של חיוג.

en: Saved Scan type
he_IL: סוג סריקה שמורה

en: Message Filtering
he_IL: מיון הודעות

en: What to Scan:
he_IL: סרוק את:

en: All messages
he_IL: כל ההודעות

en: Only unread messages
he_IL: רק הודעות חדשות

en: Match:
he_IL: לפי שדה:

en: Contains:
he_IL: מכיל:

en: Message Filters
he_IL: מיון הודעות

en: Filtering enables messages with different criteria to be automatically filtered into different folders for easier organization.
he_IL: בעזרת מיון הודעות ניתן להעביר הודעות אוטומטית לתוך תיקיות מסויימות, לפי קריטריונים המצויינים מראש.

en: SPAM Filters
he_IL: מסנני דואר זבל (SPAM)

en: SPAM filters allow you to select from various DNS based blacklists to detect junk email in your INBOX and move it to another folder (like Trash).
he_IL: בעזרת מסנני דואר ביכולתך לחסום שרתים אשר ידועים כשולחי דואר זבל.

en: Spam Filtering
he_IL: סינון דואר זבל (SPAM)

en: Move spam to:
he_IL: העבר דואר זבל ל:

en: Moving spam directly to the trash may not be a good idea at first, since messages from friends and mailing lists might accidentally be marked as spam. Whatever folder you set this to, make sure that it gets cleaned out periodically, so that you don't have an excessively large mailbox hanging around.
he_IL: לא מומלץ להעביר דואר זבל ישירות לסל המיחזור, בגלל שהודעותמחברים ורשימות תפוצה יכולות בטעות להיות מסומנות כדואר זבל. נא לדאוג להעביר את דואר הזבל לתיקיה אשר מתנקה אוטומטית בכדי למנוע עליה בגודל תיבת הדואר שלך.

en: ON
he_IL: פועל

en: OFF
he_IL: כבוי

en: Mailinglist
he_IL: רשימת תפוצה

en: This will send a message to %s requesting help for this list. You will receive an emailed response at the address below.
he_IL: אפשרות זו תשלח הודעה ל-%s בבקשה לעזרה עם רשימה זו. תשובה תשלח לכתובת הדוא"ל הרשומה מטה.

en: This will send a message to %s requesting that you will be subscribed to this list. You will be subscribed with the address below.
he_IL: אפשרות זו תשלח הודעה ל-%s בבקשה לצרף אותך לרשימה זו. כתובת הדוא"ל הרשומה מטה תצורף לרשימה.

en: This will send a message to %s requesting that you will be unsubscribed from this list. It will try to unsubscribe the adress below.
he_IL: אפשרות זו תשלח הודעה ל-%s בבקשה לביטול ההרשמה לרשימה זו. ההרשמה תבוטל לכתובת הרשומה מטה.

en: Send Mail
he_IL: שלח דואר

en: Post to List
he_IL: שלח לרשימה

en: List Archives
he_IL: הצג ארכיונים

en: Contact Listowner
he_IL: צור קשר עם מנהל הרשימה

en: POP3 connect:
he_IL: חיבור POP3:

en: No server specified
he_IL: לא הוגדר שרת

en: Error
he_IL: שגיאה

en: POP3 user:
he_IL: משתמש POP3:

en: no login ID submitted
he_IL: לא נשלח שם משתמש

en: connection not established
he_IL: לא נוצר חיבור

en: POP3 pass:
he_IL: סיסמאת POP3:

en: No password submitted
he_IL: לא נשלחה סיסמא

en: authentication failed
he_IL: אימות נכשל

en: No connection to server
he_IL: אין חיבור לשרת

en: No login ID submitted
he_IL: לא נשלח שם משתמש

en: No server banner
he_IL: אין כרזת שרת

en: abort
he_IL: בטל

en: apop authentication failed
he_IL: אימות apop נכשל

en: Premature end of list
he_IL: סיום מוקדם של רשימה

en: Empty command string
he_IL: מחרוזת פקודה ריקה

en: connection does not exist
he_IL: לא נמצא חיבור

en: No msg number submitted
he_IL: לא נשלח מספר הודעה

en: Command failed
he_IL: פקודה נכשלה

en: Remote POP server Fetching Mail
he_IL: מושך דואר משרת POP3 מרוחק

en: Select Server:
he_IL: בחר שרת:

en: Password for
he_IL: סיסמא בשביל

en: Fetching from
he_IL: מושך מ-

en: Oops,
he_IL: אופס,

en: Opening IMAP server
he_IL: פותח שרת IMAP

en: Opening POP server
he_IL: פותח שרת POP

en: Login Failed:
he_IL: כניסה שגויה:

en: Login OK: No new messages
he_IL: כניסה אושרה: אין הודעות חדשות

en: Login OK: Inbox EMPTY
he_IL: כניסה אושרה: תיבת דואר נכנס ריקה

en: Fetching UIDL...
he_IL: מושך UIDL...

en: Server does not support UIDL.
he_IL: שרת לא תומך ב UIDL.

en: Deleting messages from server...
he_IL: מוחק הודעות מהשרת...

en: Fetching message
he_IL: מושך הודעה

en: Saving UIDL
he_IL: שומר UIDL

en: Error Appending Message!
he_IL: שגיאה בצירוף ההודעה!

en: Closing POP
he_IL: סוגר את ה-POP

en: Logging out from IMAP
he_IL: מתנתק משרת IMAP

en: Message appended to mailbox
he_IL: הודעה צורפה לתיבת הדואר

en: Delete failed:
he_IL: מחיקה נכשלה:

en: Remote POP server settings
he_IL: הגדרות שרת POP מרוחק

en: Encrypt passwords (informative only)
he_IL: הצפן סיסמאות (אינפורמטיבי בלבד)

en: Store in Folder:
he_IL: אחסן בתיקיה:

en: Modify Server
he_IL: עדכן שרת

en: Server Name:
he_IL: שם שרת:

en: Fetching Servers
he_IL: מושך שרתים

en: Confirm Deletion of a Server
he_IL: אשר מחיקת שרת

en: Selected Server:
he_IL: שרת נבחר:

en: Confirm delete of selected server?
he_IL: מאשר מחיקת שרת נבחר?

en: Confirm Delete
he_IL: אשר מחיקה

en: Leave Mail on Server
he_IL: השאר דואר על השרת

en: Undefined Function
he_IL: פונקציה לא מוגדרת

en: Fetch
he_IL: משוך

en: Warning,
he_IL: אזהרה,

en: Mail Fetch Result:
he_IL: תוצאת ניסיון משיכת דואר:

en: SquirrelMail Notice:
he_IL: הודעת SquirrelMail:

en: New Mail Notification
he_IL: הודעה על דואר חדש

en: Check all boxes, not just INBOX
he_IL: בדוק את כל התיבות, לא רק את תיבת הדואר הנכנס

en: Show popup window on new mail
he_IL: כשיש הודעות חדשות הצג חלון קטן

en: Count only messages that are RECENT
he_IL: ספור רק הודעות שהגיעו לאחרונה

en: Enable Media Playing
he_IL: אפשר ניגון מדיה

en: requires JavaScript to work
he_IL: בכדי לעבוד נחוץ JavaScript

en: Try
he_IL: נסה

en: Current File:
he_IL: קובץ נוכחי:

en: NewMail Options
he_IL: אפשרויות דואר חדש

en: This configures settings for playing sounds and/or showing popup windows when new mail arrives.
he_IL: באפשרותך להגדיר ניגנון צלילים ו\או פתיחת חלון קטן במקרה שמגיע דואר חדש.

en: %s New Messages
he_IL: %s הודעות חדשות

en: Test Sound
he_IL: בדוק צלילים

en: Loading the sound...
he_IL: טוען את הצליל...

en: Sent Subfolders Options
he_IL: אפשרויות תתי-ספריות של תיקיית דואר יוצא

en: Use Sent Subfolders
he_IL: השתמש בתתי-תיקיות תחת דואר יוצא

en: Quarterly
he_IL: רבעוני

en: SpellChecker Options
he_IL: אפשרויות בודק איות

en: Here you may set up how your personal dictionary is stored, edit it, or choose which languages should be available to you when spell-checking.
he_IL: ביכולתך להגדיר את המילון האישי שלך, לערוןך אותו, או לבחור את ספת המילון.

en: Check Spelling
he_IL: בדוק איות

en: Back to &quot;SpellChecker Options&quot; page
he_IL: בחזרה לדף &quot;אפשרויות בודק איות&quot;

en: ATTENTION:
he_IL: שים לב:

en: Delete my dictionary and start a new one
he_IL: מחק את המילון שלי והתחל חדש.

en: Decrypt my dictionary with my old password:
he_IL: פענח את המילון שלי בעזרת הסיסמא הישנה שלי.

en: Proceed
he_IL: התקדם

en: You must make a choice
he_IL: עלייך לבחור אחת מהאפשרויות

en: You can either delete your dictionary or type in the old password. Not both.
he_IL: ביכולתך למחוק את המילון הישן או להקליד את סיסמאתך הישנה. לא שניהם.

en: This will delete your personal dictionary file. Proceed?
he_IL: האם אתה בטוח שברצונך למחוק את המילון האישי הישן שלך?

en: Error Decrypting Dictionary
he_IL: שגיאה בפענוח המילון

en: Cute.
he_IL: חמוד.

en: I tried to execute '%s', but it returned:
he_IL: ניסיתי לבצע את %s, אבל הוא החזיר:

en: SquirrelSpell is misconfigured.
he_IL: SquirrelSpell לא מוגדר נכון

en: Spellcheck completed. Commit changes?
he_IL: בדיק איות הסתיימה. לבצע שינויים?

en: No changes were made.
he_IL: לא נעשו שינויים.

en: Now saving your personal dictionary... Please wait.
he_IL: שומר כעת את המילון האישי שלך... אנא המתן.

en: SquirrelSpell Results
he_IL: תוצאות SquirrelSpell

en: Found %s errors
he_IL: נמצאו %s שגיאות

en: Line with an error:
he_IL: שורה עם שגיאה:

en: Change to:
he_IL: שנה ל:

en: Occurs times:
he_IL: מספר חזרות:

en: Change this word
he_IL: שנה מילה זו

en: Change ALL occurances of this word
he_IL: שנה את כל המקרים למילה זו

en: Ignore this word
he_IL: התעלם ממלה זו

en: Ignore ALL occurances this word
he_IL: התעלם מכל המקרים למילה זו

en: Add this word to your personal dictionary
he_IL: הוסף מילה זו למילון האישי שלך

en: Add to Dic
he_IL: הוסף למילון

en: Close and Commit
he_IL: סגור ובצע

en: The spellcheck is not finished. Really close and commit changes?
he_IL: בדיקת האיות לא הושלמה. האם אתה בטוח שברצונך לסגור ולבצע את השינויים?

en: Close and Cancel
he_IL: סגור ובטל

en: The spellcheck is not finished. Really close and discard changes?
he_IL: בדיקת האיות לא הושלמה. האם אתה בטוח שברצונך לסגור ולבטל את השינויים?

en: No errors found
he_IL: לא נמצאו שגיאות

en: Personal Dictionary Crypto Settings
he_IL: הגדרות הצפנה למילון אישי

en: Your personal dictionary was erased.
he_IL: המילון האישי שלך נמחק.

en: Dictionary Erased
he_IL: מילון נמחק

en: Your personal dictionary was erased. Please close this window and click "Check Spelling" button again to start your spellcheck over.
he_IL: המילון האישי שלך נמחק. אנא סגור חלון זה ולחץ שוב על הכפתור "בדוק איות" בכדי להתחיל מחדש את בדיקת האיות.

en: Close this Window
he_IL: סגור חלון זה

en: Your personal dictionary was re-encrypted successfully. Now return to the &quot;SpellChecker options&quot; menu and make your selection again.
he_IL: המילון האישי שלך הוצפן מחדש בהצלחה. כעת חזור לתפריט &quot;אפשרויות בודק האיות&quot; ובצע את בחירתך בשנית.

en: Your personal dictionary was re-encrypted successfully. Please close this window and click "Check Spelling" button again to start your spellcheck over.
he_IL: המילון האישי שלך הוצפן מחדש בהצלחה. אנא סגור חלון זה ולחץ על "בדוק איות" שובבכדי להתחיל מחדש את בדיקת האיות.

en: Dictionary re-encrypted
he_IL: מילון הוצפן שוב

en: Personal Dictionary
he_IL: מילון אישי

en: No words in your personal dictionary.
he_IL: אין מילים במילון האישי שלך

en: Please check any words you wish to delete from your dictionary.
he_IL: אנא בחר את המילים אשר ברצונך למחוק מהמילון האישי שלך.

en: %s dictionary
he_IL: מילון %s

en: Delete checked words
he_IL: מחק מילים נבחרות

en: Edit your Personal Dictionary
he_IL: ערוך את המילון האישי שלך

en: Please make your selection first.
he_IL: אנא בצע את הבחירה קודם.

en: This will encrypt your personal dictionary and store it in an encrypted format. Proceed?
he_IL: האם אתה בטוח שברצונך להצפין, ולאחסן בצורה מוצפנת את המילון האישי שלך?

en: Please decrypt my personal dictionary and store it in a clear-text format.
he_IL: פענח בבקשה את המילון האישי שלי ואחסן אותו בצורה רגילה.

en: Change crypto settings
he_IL: שנה הגדרות הצפנה

en: Please encrypt my personal dictionary and store it in an encrypted format.
he_IL: הצפן בבקשה את המילון האישי שלי ואחסן אותו בצורה מוצפנת.

en: Personal Dictionary Updated
he_IL: עודכן המילון האישי

en: No changes requested.
he_IL: לא נתבקשו שינויים.

en: Please wait, communicating with the server...
he_IL: אנא המתן, יוצר קשר עם השרת...

en: Please choose which dictionary you would like to use to spellcheck this message:
he_IL: אנא בחר באיזה מילון ברצונך להשתמש לבדיקת האיות של הודעה זו:

en: SquirrelSpell Initiating
he_IL: מאתחל את SquirrelSpell

en: International Dictionaries Preferences Updated
he_IL: הגדרות מילון בינלאומי עודכנו

en: Please check any available international dictionaries which you would like to use when spellchecking:
he_IL: אנא סמן את כל המילונים הבינלאומיים שברצונך להשתמש בבדיק איות:

en: Make this dictionary my default selection:
he_IL: הפוך מילון זה לברירת המחדל שלי:

en: Make these changes
he_IL: בצע שינויים אלו

en: Add International Dictionaries
he_IL: הוסף מילונים בינלאומיים

en: Please choose which options you wish to set up:
he_IL: אנא בחר את האפשרויות שברצונך להגדיר:

en: Edit your personal dictionary
he_IL: ערוך את המילון האישי שלך

en: Set up international dictionaries
he_IL: הכן מילונים בינלאומיים

en: Encrypt or decrypt your personal dictionary
he_IL: הצפן או פענח את המילון האישי שלך

en: SquirrelSpell Options Menu
he_IL: תפריט אפשרויות SquirrelSpell

en: Translator
he_IL: מתרגם

en: Your server options are as follows:
he_IL: אפשרויות השרת שלך הן:

en: You also decide if you want the translation box displayed, and where it will be located.
he_IL: אתה גם מחליט האם תוצג קופסאת התרגום, ואיכן היא תמוקם.

en: Select your translator:
he_IL: בחר את המתרגם שלך:

en: When reading:
he_IL: כאשר בקריאה:

en: Show translation box
he_IL: הצג קופסאת תרגום

en: to the left
he_IL: משמאל

en: in the center
he_IL: במרכז

en: to the right
he_IL: מימין

en: Translate inside the SquirrelMail frames
he_IL: תרגם בתוך המסגרות של SquirrelMail

en: Translation Options
he_IL: אפשרויות תרגום

en: Which translator should be used when you get messages in a different language?
he_IL: באיזה מתרגם להתשמש כאשר הינך מקבל הודעות בשפות שונות?

en: %s to %s
he_IL: %s ל-%s

en: English
he_IL: אנגלית

en: Dutch
he_IL: הולנדית

en: French
he_IL: צרפתית

en: German
he_IL: גרמנית

en: Greek
he_IL: יוונית

en: Italian
he_IL: איטלקית

en: Japanese
he_IL: יפנית

en: Portuguese
he_IL: פורטוגזית

en: Russian
he_IL: רוסית

en: Spanish
he_IL: ספרדית

en: Translate
he_IL: תרגם

en: Brazilian Portuguese
he_IL: פורטוגזית (ברזיל)

en: Bulgarian
he_IL: בולגרית

en: Croatian
he_IL: קרואטית

en: Czech
he_IL: צ'כית

en: Danish
he_IL: דנית

en: Finnish
he_IL: פינית

en: Hungarian
he_IL: הונגרית

en: Icelandic
he_IL: איסלנדית

en: Latin
he_IL: לטינית

en: Latin American Spanish
he_IL: ספרדית (דרום-אמריקה)

en: Norwegian
he_IL: נורווגית

en: Polish
he_IL: פולנית

en: Romanian
he_IL: רומנית

en: Serbian
he_IL: סרבית

en: Slovenian
he_IL: סלובנית

en: Swedish
he_IL: שוודית

en: Welsh
he_IL: וולשית

en: Indonesian
he_IL: אינדונזית

en: Last Refresh
he_IL: רוענן לאחרונה

en: When composing:
he_IL: כאשר בכתיבה:

en: Not yet functional, currently does nothing
he_IL: לא פעיל עדיין, לעת עתה לא עושה כלום
