calibre - en to fr_CA translation catalogue (2269 entries)

en: Does absolutely nothing
fr_CA: Ne fait strictement rien

en: Customize
fr_CA: Personnaliser

en: Cannot configure
fr_CA: Impossible de configurer

en: File type
fr_CA: Type de fichier

en: Metadata reader
fr_CA: Lecteur de métadonnées

en: Metadata writer
fr_CA: Éditeur de métadonnées

en: Catalog generator
fr_CA: Générateur de catalogue

en: User Interface Action
fr_CA: Action d'interface utilisateur

en: Preferences
fr_CA: Préférences

en: Store
fr_CA: Boutique

en: An ebook store.
fr_CA: Une boutique d'ebook.

en: Create a PMLZ archive containing the PML file and all images in the directory pmlname_img or images. This plugin is run every time you add a PML file to the library.
fr_CA: Créer une archive PMLZ, contenant le fichier PML et toutes les images, dans le répertoire pmlname_img ou images. Ce plugin est lancé à chaque ajout d'un fichier PML dans la bibliothèque.

en: Create a TXTZ archive when a TXT file is imported containing Markdown or Textile references to images. The referenced images as well as the TXT file are added to the archive.
fr_CA: Créer une archive TXTZ lorsqu'un fichier TXT importé contient des références Markdown ou Textile à des images. Les images référencées ainsi que le fichier TXT seront ajoutés à l'archive.

en: Extract cover from comic files
fr_CA: Extraction de la couverture depuis des fichiers de bandes dessinées

en: Read metadata from %s files
fr_CA: Lecture des métadonnées depuis les fichiers %s

en: Read metadata from ebooks in RAR archives
fr_CA: Lecture des métadonnées des livres numériques contenus dans les archives RAR

en: Read metadata from ebooks in ZIP archives
fr_CA: Lecture des métadonnées des livres numériques contenus dans les archives ZIP

en: Set metadata in %s files
fr_CA: Définir les métadonnées des fichiers %s

en: Set metadata from %s files
fr_CA: Définir les métadonnées à partir des fichiers %s

en: Add books to calibre or the connected device
fr_CA: Ajouter des livres à calibre ou à l'appareil connecté

en: Fetch annotations from a connected Kindle (experimental)
fr_CA: Récupérer les annotations depuis un Kindle connecté (expérimental)

en: Generate a catalog of the books in your calibre library
fr_CA: Générer un catalogue des livres présents dans votre librairie calibre

en: Convert books to various ebook formats
fr_CA: Convertir des livres vers divers formats d'ebook

en: Delete books from your calibre library or connected device
fr_CA: Supprimer des livres dans  votre librairie calibre ou un périphérique connecté

en: Edit the metadata of books in your calibre library
fr_CA: Editer les métadonnées des livres dans  votre librairie calibre

en: Read books in your calibre library
fr_CA: Lire des livres dans votre librairie calibre

en: Download news from the internet in ebook form
fr_CA: Télécharger les nouvelles au format ebook

en: Show a list of related books quickly
fr_CA: Afficher rapidement une liste des livres connexes

en: Export books from your calibre library to the hard disk
fr_CA: Exporter des livres à partir d'une librairie calibre vers le disque dur

en: Show book details in a separate popup
fr_CA: Afficher les détails du livre dans une info-bulle séparée

en: Restart calibre
fr_CA: Redémarrer calibre

en: Open the folder that contains the book files in your calibre library
fr_CA: Ouvrir le répertoire contenant les fichiers du livre dans votre librairie calibre

en: Send books to the connected device
fr_CA: Envoyer les livres vers l'appareil connecté

en: Send books via email or the web also connect to iTunes or folders on your computer as if they are devices
fr_CA: Envoyer les livres par email ou par le web aussi connecté à iTunes ou par des répertoires sur votre ordinateur vus comme des appareils.

en: Browse the calibre User Manual
fr_CA: Parcourir le manuel utilisateur de Calibre

en: Customize calibre
fr_CA: Personnaliser calibre

en: Easily find books similar to the currently selected one
fr_CA: Trouver facilement des livres similaires à celui sélectionné actuellement

en: Switch between different calibre libraries and perform maintenance on them
fr_CA: Basculer entre les différentes librairies calibre et en effectuer la maintenance

en: Copy books from the devce to your calibre library
fr_CA: Copier des livres de votre appareil vers votre librairie calibre

en: Edit the collections in which books are placed on your device
fr_CA: Éditer les collections dans lesquelles les livres seront placés dans votre appareil

en: Copy a book from one calibre library to another
fr_CA: Copier un livre depuis une librairie calibre vers une autre

en: Make small tweaks to epub or htmlz files in your calibre library
fr_CA: Effectuez de petites personnalisations sur les fichiers epub ou htmlz de votre bibliothèque Calibre

en: Find the next or previous match when searching in your calibre library in highlight mode
fr_CA: Trouver la correspondance précédente ou suivante lors des recherches dans votre librairie calibre en mode surligné

en: Choose a random book from your calibre library
fr_CA: Choisir un livre au hasard à partir de votre librairie calibre

en: Search for books from different book sellers
fr_CA: Rechercher des livres à partir de différents revendeurs de livres

en: Get new calibre plugins or update your existing ones
fr_CA: Obtenir les nouveaux plugins calibres ou mettre à jour ceux existant

en: Look and Feel
fr_CA: Apparence et ergonomie

en: Interface
fr_CA: Interface utilisateur

en: Adjust the look and feel of the calibre interface to suit your tastes
fr_CA: Ajuster l'aspect et l'ergonomie de l'interface de Calibre à votre convenance

en: Behavior
fr_CA: Comportement des zones de texte

en: Change the way calibre behaves
fr_CA: Changer le comportement de calibre

en: Add your own columns
fr_CA: Ajouter vos colonnes personnalisées

en: Add/remove your own columns to the calibre book list
fr_CA: Ajouter/retirer vos propres colonnes dans la liste des livres

en: Toolbar
fr_CA: Barre d’outils

en: Customize the toolbars and context menus, changing which actions are available in each
fr_CA: Personnaliser les barres d'outils et les menus contextuels, en changeant les actions disponibles dans ceux-ci

en: Searching
fr_CA: Recherche en cours

en: Customize the way searching for books works in calibre
fr_CA: Personnaliser la façon dont la recherche de livres fonctionne dans calibre

en: Input Options
fr_CA: Options de saisie

en: Set conversion options specific to each input format
fr_CA: Définir les options de conversion spécfiques pour chaque format d'entrée

en: Common Options
fr_CA: Options générales

en: Set conversion options common to all formats
fr_CA: Définisser les options de conversion communes à tous les formats d'entrée

en: Output Options
fr_CA: Options de sortie

en: Set conversion options specific to each output format
fr_CA: Définir des options de conversion pour chaque format de sortie

en: Adding books
fr_CA: Ajout des livres

en: Import/Export
fr_CA: Importer/Exporter

en: Control how calibre reads metadata from files when adding books
fr_CA: Définir comment les métadonnées sont lues par Calibre lors de l'ajout de livres

en: Saving books to disk
fr_CA: Enregistrer les livres sur le disque

en: Control how calibre exports files from its database to disk when using Save to disk
fr_CA: Contrôler la manière dont Calibre exporte les fichiers de sa base de données sur le disque lors des sauvegardes sur disque

en: Sending books to devices
fr_CA: Envoi des livres aux appareils en cours

en: Control how calibre transfers files to your ebook reader
fr_CA: Contrôler la manière dont Calibre exporte les fichiers vers votre lecteur d'eBook

en: Metadata plugboards
fr_CA: Tableau de connexions de métadonnées

en: Change metadata fields before saving/sending
fr_CA: Modifier les champs de métadonnées avant de sauvegarder/envoyer

en: Template Functions
fr_CA: Modèles de fonctions

en: Advanced
fr_CA: Mode expert

en: Create your own template functions
fr_CA: Créer votre propre modèle de fonction

en: Sharing books by email
fr_CA: Partager des livres par courriel

en: Sharing
fr_CA: Autopartage

en: Setup sharing of books via email. Can be used for automatic sending of downloaded news to your devices
fr_CA: Réglage du partage de livres par courriel. Peut aussi être utilisé pour envoyer automatiquement les dernières informations téléchargées à vos appareils

en: Sharing over the net
fr_CA: Partager à travers le réseau

en: Setup the calibre Content Server which will give you access to your calibre library from anywhere, on any device, over the internet
fr_CA: Installer le serveur de contenu de calibre qui vous permet d’accéder à votre bibliothèque calibre n’importe où, sur tous vos appareils, via Internet

en: Metadata download
fr_CA: Télécharger les métadonnées

en: Control how calibre downloads ebook metadata from the net
fr_CA: Contrôler comment calibre télécharge les métadonnées du livre numérique à partir du réseau

en: Plugins
fr_CA: Modules d’extension

en: Add/remove/customize various bits of calibre functionality
fr_CA: Ajouter/Retirer/Modifier diverses fonctionnalités de calibre

en: Tweaks
fr_CA: Réglages

en: Fine tune how calibre behaves in various contexts
fr_CA: Affiner la manière dont calibre se comporte dans différents contextes

en: Keyboard
fr_CA: Clavier

en: Customize the keyboard shortcuts used by calibre
fr_CA: Personnaliser les raccourcis claviers utilisés par calibre

en: Miscellaneous
fr_CA: Autres

en: Miscellaneous advanced configuration
fr_CA: Configurations avancées

en: Conversion Input
fr_CA: Conversion (input)

en: Specify the character encoding of the input document. If set this option will override any encoding declared by the document itself. Particularly useful for documents that do not declare an encoding or that have erroneous encoding declarations.
fr_CA: Spécifier l’encodage des caractères pour le document d’entrée. Si cette option est indiquée, elle écrasera tout encodage déjà déclaré dans le document. Particulièrement utile pour les documents ne déclarant pas d’encodage ou ayant des déclarations d’encodage incorrectes.

en: Conversion Output
fr_CA: Conversion (Output)

en: If specified, the output plugin will try to create output that is as human readable as possible. May not have any effect for some output plugins.
fr_CA: Si spécifié, le module d’extension de sortie essaiera de créer une sortie qui sera aussi lisible que possible pour un être humain. Peut être sans effet pour quelques module d’extension de sortie.

en: Convert ebooks to the %s format
fr_CA: Convertir des livres numériques vers le format %s

en: Input profile
fr_CA: Profil en entrée

en: Yes
fr_CA: Oui

en: No
fr_CA: Non

en: Languages
fr_CA: Langues

en: Italy
fr_CA: Italie

en: Japan
fr_CA: Japon

en: Spain
fr_CA: Espagne

en: Brazil
fr_CA: Brésil

en: Help
fr_CA: Aide

en: Restart
fr_CA: Redémarrer

note: #-#-#-#-#  6 (dopewars 1.5.10)  #-#-#-#-# Column titles for display of drugs/guns carried or available for * purchase
en: Name
fr_CA: Nom

en: Save
fr_CA: Enregistrer

en: Delete
fr_CA: Supprimer

en: Undo
fr_CA: Annuler

en: Redo
fr_CA: Rétablir

en: Copy
fr_CA: Copier

en: Paste
fr_CA: Coller

en: Address
fr_CA: Adresse

en: Clear
fr_CA: Effacer

en: General
fr_CA: Général

en: Error
fr_CA: Erreur

en: Search
fr_CA: Rechercher

en: Done
fr_CA: Fait

en: Next
fr_CA: Suivant

en: Previous
fr_CA: Précédent

en: Choose a folder
fr_CA: Choisissez un dossier

en: High
fr_CA: Haute

en: Default
fr_CA: Par défaut

en: color
fr_CA: couleur

en: Number
fr_CA: Quantité

en: Colors
fr_CA: Couleurs

en: Off
fr_CA: Désactivé

en: Disabled
fr_CA: Désactivé

en: true
fr_CA: vrai

en: false
fr_CA: faux

en: Configure...
fr_CA: Configurer…

en: Display
fr_CA: Affichage

en: Price
fr_CA: Prix

en: Close
fr_CA: Fermer

en: Home
fr_CA: Accueil

en: Fonts
fr_CA: Polices de caractères

en: Quit
fr_CA: Quitter

en: Conversion Error
fr_CA: Erreur lors de la conversion

en: Import
fr_CA: Importer

en: Change
fr_CA: Modifier

en: disabled
fr_CA: désactivé

en: Cancel
fr_CA: Annuler

en: Up
fr_CA: Haut

en: Stopped
fr_CA: Arrêtée

note: Display of the current player's name during combat
en: You
fr_CA: Toi

en: Open
fr_CA: Ouvrir

en: Don't Save
fr_CA: Ne pas enregistrer

en: Retry
fr_CA: Réessayez

en: System Settings
fr_CA: Paramètres système

en: Control Center
fr_CA: Centre de Contrôle

en: Users and Groups
fr_CA: Utilisateurs et groupes

en: Add or remove users and groups
fr_CA: Ajouter ou supprimer des utilisateurs et des groupes

en: Failed to launch '%s'
fr_CA: Impossible de lancer '%s'

en: United Kingdom
fr_CA: Royaume-Uni

en: Authentication dialog was dismissed by the user
fr_CA: La demande d'authentification a été rejetée par l'utilisateur

en: File System
fr_CA: Système de fichiers

en: %1$s: %2$s
fr_CA: %1$s : %2$s

en: %u Output | %u Outputs
fr_CA[0]: %u sortie
fr_CA[1]: %u sorties

en: %u Input | %u Inputs
fr_CA[0]: %u entrée
fr_CA[1]: %u entrées

en: System Sounds
fr_CA: Sons système

en: Command not found
fr_CA: Commande non trouvée

en: Could not parse command:
fr_CA: Impossible d'analyser la commande :

en: Execution of '%s' failed:
fr_CA: L'exécution de « %s » a échoué :

en: Remove this applet
fr_CA: Retirer cette applet

en: Removable Devices
fr_CA: Périphériques amovibles

en: Open with %s
fr_CA: Ouvrir avec %s

en: Eject
fr_CA: Éjecter

en: Nothing Scheduled
fr_CA: Rien n'est planifié

en: Today
fr_CA: Aujourd'hui

en: Tomorrow
fr_CA: Demain

en: This week
fr_CA: Cette semaine

en: Next week
fr_CA: Semaine suivante

en: Show Text
fr_CA: Montrer le texte

en: Hide Text
fr_CA: Cacher le texte

en: Wrong password, please try again
fr_CA: Mot de passe erroné, veuillez réessayer

en: Remove this desklet
fr_CA: Supprimer ce desklet

en: Log Out %s
fr_CA: Déconnexion %s

en: Log Out
fr_CA: Se déconnecter

en: Click Log Out to quit these applications and log out of the system.
fr_CA: Cliquez sur « Déconnexion » pour quitter ces applications et vous déconnecter du système.

en: %s will be logged out automatically in %d second. | %s will be logged out automatically in %d seconds.
fr_CA[0]: %s sera déconnecté automatiquement dans %d seconde.
fr_CA[1]: %s sera déconnecté automatiquement dans %d secondes.

en: You will be logged out automatically in %d second. | You will be logged out automatically in %d seconds.
fr_CA[0]: Vous serez déconnecté automatiquement dans %d seconde.
fr_CA[1]: Vous serez déconnecté automatiquement dans %d secondes.

en: Logging out of the system.
fr_CA: Déconnexion du système.

en: Power Off
fr_CA: Éteindre

en: Click Power Off to quit these applications and power off the system.
fr_CA: Cliquez sur « Éteindre » pour quitter ces programmes et éteindre l'ordinateur.

en: The system will power off automatically in %d second. | The system will power off automatically in %d seconds.
fr_CA[0]: L'ordinateur s'éteindra automatiquement dans %d seconde.
fr_CA[1]: L'ordinateur  s'éteindra automatiquement dans %d secondes.

en: Powering off the system.
fr_CA: Arrêt de l'ordinateur.

en: Click Restart to quit these applications and restart the system.
fr_CA: Cliquez sur « Redémarrer » pour quitter ces programmes et redémarrer l'ordinateur.

en: The system will restart automatically in %d second. | The system will restart automatically in %d seconds.
fr_CA[0]: L'ordinateur va redémarrer automatiquement dans %d seconde.
fr_CA[1]: L'ordinateur va redémarrer automatiquement dans %d secondes.

en: Restarting the system.
fr_CA: Redémarrage de l'ordinateur.

en: Are you sure you want to remove workspace "%s"?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer l'espace de travail "%s"?

en: Initializing
fr_CA: Initialisation

en: Loaded
fr_CA: Chargé

en: Out of date
fr_CA: Dépassé

en: Invalid overview options: Incorrect number of corners
fr_CA: Options d'aperçu non valides: Nombre de coins incorrect

en: tray
fr_CA: Barre des tâches

en: No extensions installed
fr_CA: Aucune extension installée

en: View Source
fr_CA: Afficher la source

en: Web Page
fr_CA: Page Web

en: Reload Code
fr_CA: Recharger le code

en: Running in software rendering mode
fr_CA: Exécution en mode de rendu du logiciel

en: Cinnamon is currently running without video hardware acceleration and, as a result, you may observe much higher than normal CPU usage.
fr_CA: Cinnamon  est actuellement en cours d'exécution sans accélération matérielle vidéo et, par conséquent, vous pouvez observer une utilisation de votre CPU beaucoup plus élevé que l'utilisation normale.

en: There could be a problem with your drivers or some other issue.  For the best experience, it is recommended that you only use this mode for
fr_CA: Il pourrait y avoir un problème avec les pilotes ou plusieurs autres problèmes. Pour une expérience optimale, il est recommandé de n'utiliser que ce mode pour

en:  troubleshooting purposes.
fr_CA:  objectifs de dépannage.

en: WORKSPACE
fr_CA: Espace de travail

en: %l:%M %p
fr_CA: %H:%M

en: Remove
fr_CA: Retirer

en: System Information
fr_CA: Informations système

en: Connect
fr_CA: Se connecter

en: Key:
fr_CA: Clé :

en: Username:
fr_CA: Nom d'utilisateur :

en: Identity:
fr_CA: Identité :

en: Private key password:
fr_CA: Mot de passe de la clé privée :

en: Service:
fr_CA: Service :

en: Authentication required by wireless network
fr_CA: Authentification nécessaire pour le réseau sans fil

en: Passwords or encryption keys are required to access the wireless network '%s'.
fr_CA: Des mots de passe ou des clés de chiffrement sont nécessaires pour l'accès au réseau sans fil « %s ».

en: Wired 802.1X authentication
fr_CA: Authentification 802.1X filaire

en: Network name:
fr_CA: Nom du réseau :

en: DSL authentication
fr_CA: Authentification DSL

en: PIN code required
fr_CA: Code NIP requis

en: PIN code is needed for the mobile broadband device
fr_CA: Le code NIP est nécessaire pour le téléphone mobile à large bande

en: PIN:
fr_CA: NIP :

en: Mobile broadband network password
fr_CA: Mot de passe du réseau mobile à large bande

en: A password is required to connect to '%s'.
fr_CA: Un mot de passe est requis pour se connecter à « %s ».

en: Settings
fr_CA: Paramètres

en: Themes
fr_CA: Thèmes

en: Panel
fr_CA: Tableau de bord

en: All settings
fr_CA: Tous les réglages

en: Troubleshoot
fr_CA: Résolution de problèmes

en: Restart Cinnamon
fr_CA: Redémarrer Cinnamon

en: Restore all settings to default
fr_CA: Restaurer tous les paramètres par défaut

en: Panel Edit mode
fr_CA: Modification du tableau de bord

en: Panel settings
fr_CA: Paramètres du tableau de bord

en: Add applets to the panel
fr_CA: Ajouter des applets au tableau de bord

en: Failed to unmount '%s'
fr_CA: Impossible de démonter « %s »

en: Connect to...
fr_CA: Connexion à...

en: Administrator
fr_CA: Administrateur

en: Authenticate
fr_CA: S'authentifier

en: Sorry, that didn't work. Please try again.
fr_CA: Désolé, ça n'a pas fonctionné. Veuillez réessayer.

en: Please enter a command:
fr_CA: Veuillez entrer une commande :

en: Hold <Super> to enter snap mode
fr_CA: Maintenir <Super> pour activer le magnétisme

en: Hold <Alt> to enter snap mode
fr_CA: Maintenir <Alt> pour activer le magnétisme

en: Hold <Ctrl> to enter snap mode
fr_CA: Maintenir <Ctrl> pour activer le magnétisme

en: Hold <Shift> to enter snap mode
fr_CA: Maintenir <Maj> pour activer le magnétisme

en: Use the arrow keys to shift workspaces
fr_CA: Utiliser les flèches pour basculer entre les bureaux

en: Restore
fr_CA: Restaurer

en: Minimize
fr_CA: Minimiser

en: Maximize
fr_CA: Maximiser

en: Move to left workspace
fr_CA: Déplacer vers l'espace de travail à gauche

en: Move to right workspace
fr_CA: Déplacer vers l'espace de travail à droite

en: Visible on all workspaces
fr_CA: Visible dans tous les espaces de travail

en: Move to a new workspace
fr_CA: Déplacer vers un nouvel espace de travail

en: Move to monitor %d
fr_CA: Déplacer vers le moniteur %d

en: Only on this workspace
fr_CA: Visible seulement sur cet espace de travail

en: Unmaximize
fr_CA: Annuler l'agrandissement

en: Accessibility
fr_CA: Accessibilité

en: Screen Keyboard
fr_CA: Clavier visuel

en: Visual Alerts
fr_CA: Alertes visuelles

en: Sticky Keys
fr_CA: Touches rémanentes

en: Slow Keys
fr_CA: Touches lentes

en: Bounce Keys
fr_CA: Rebonds de touches

en: Mouse Keys
fr_CA: Touches de la souris

en: Universal Access Settings
fr_CA: Paramètres d'accessibilité

en: High Contrast
fr_CA: Contraste élevé

en: Large Text
fr_CA: Texte agrandi

en: Brightness
fr_CA: Luminosité

en: Dimming settings
fr_CA: Paramètres de gradation

en: Dim screen on AC power
fr_CA: Atténuer la luminosité en mode secteur

en: Dim screen on battery
fr_CA: Assombrir l'écran lorsque sur la batterie

en: Brightness not available
fr_CA: Luminosité non disponible

en: Date and Time Settings
fr_CA: Paramètres date et heure

en: %A %B %e, %Y
fr_CA: %A %e %B %Y

en: Expo
fr_CA: expo

en: Show Keyboard Layout
fr_CA: Montrer la disposition du clavier

en: Show Character Table
fr_CA: Afficher le tableau des caractères

en: Region and Language Settings
fr_CA: Paramètres régionaux et linguistiques

en: Add to panel
fr_CA: Ajouter au tableau de bord

en: Add to desktop
fr_CA: Ajouter au bureau

en: Remove from favorites
fr_CA: Retirer des favoris

en: Add to favorites
fr_CA: Ajouter aux favoris

en: Clear list
fr_CA: Nettoyer la liste

en: All Applications
fr_CA: Toutes les applications

en: Places
fr_CA: Emplacements

en: Recent Files
fr_CA: Dossiers récent

en: Edit menu
fr_CA: Modifier le menu

en: Menu settings
fr_CA: Réglages du menu

en: Lock screen
fr_CA: Verrouiller l'écran

en: Lock the screen
fr_CA: Verrouiller l'écran

en: Logout
fr_CA: Déconnexion

en: Leave the session
fr_CA: Fermer la session

en: Shutdown the computer
fr_CA: Éteindre l'ordinateur

en: Type to search...
fr_CA: Tapez pour chercher...

en: <unknown>
fr_CA: <inconnu>

en: unmanaged
fr_CA: non géré

en: disconnecting...
fr_CA: Déconnexion...

en: connecting...
fr_CA: Connexion...

en: authentication required
fr_CA: authentification requise

en: firmware missing
fr_CA: microprogramme manquant

en: cable unplugged
fr_CA: câble débranché

en: unavailable
fr_CA: indisponible

en: connection failed
fr_CA: échec de la connexion

en: More...
fr_CA: Plus...

en: Connected (private)
fr_CA: Connecté (privé)

en: Auto Ethernet
fr_CA: Ethernet automatique

en: Auto broadband
fr_CA: Large bande automatique

en: Auto dial-up
fr_CA: Ligne commutée automatique

en: Auto %s
fr_CA: %s automatique

en: Auto bluetooth
fr_CA: Bluetooth automatique

en: Auto wireless
fr_CA: Sans fil automatique

en: Network Manager
fr_CA: Gestionnaire de réseaux

en: Enable networking
fr_CA: Activer le réseau

en: Wired
fr_CA: Filaire

en: Wireless
fr_CA: Sans fil

en: Mobile broadband
fr_CA: Mobile à large bande

en: VPN Connections
fr_CA: Connexions VPN

en: Network Settings
fr_CA: Paramètres réseau

en: Connection failed
fr_CA: Échec de la connexion

en: Activation of network connection failed
fr_CA: Échec d'activation de la connexion réseau

en: Networking is disabled
fr_CA: Le réseau est désactivé

en: No connection
fr_CA: Non connecté

en: Connecting to the cellular network...
fr_CA: Connexion au réseau cellulaire en cours...

en: Connecting to the wireless network...
fr_CA: Connexion au réseau sans fil en cours...

en: Connecting to the wired network...
fr_CA: Connexion au réseau filaire en cours...

en: Connecting to the VPN...
fr_CA: Connexion au VPN en cours...

en: Connecting to the network...
fr_CA: Connexion au réseau en cours...

en: Connected to the wireless network
fr_CA: Connecté au réseau sans fil

en: Wireless connection
fr_CA: Connexion sans fil

en: Connected to the wired network
fr_CA: Connecté au réseau filaire

en: Connected to the cellular network
fr_CA: Connecté au réseau cellulaire

en: Connected to the VPN
fr_CA: Connecté au VPN

en: Connected to the network
fr_CA: Connecté au réseau

en: Notifications
fr_CA: Avis

en: Clear notifications
fr_CA: Effacer les avis

en: No notifications
fr_CA: Sans avis

en:  notifications
fr_CA:  Notifications

en:  (Just now)
fr_CA:  À l'instant

en:  (%s seconds ago)
fr_CA:  %s secondes auparavant

en:  (%s minute ago)
fr_CA:  %s seconde auparavant

en:  (%s minutes ago)
fr_CA:  %s minutes auparavant

en: Launch
fr_CA: Lancer

en: Add
fr_CA: Ajouter

en: AC adapter
fr_CA: Adaptateur CA

en: Laptop battery
fr_CA: Batterie de portable

en: UPS
fr_CA: Onduleur

en: Monitor
fr_CA: Écran

en: Mouse
fr_CA: Souris

en: PDA
fr_CA: Assistant personnel

en: Cell phone
fr_CA: Cellulaire

en: Media player
fr_CA: Lecteur multimédia

en: Tablet
fr_CA: Tablette

en: Computer
fr_CA: Ordinateur

en: Show percentage
fr_CA: Montrer le pourcentage

en: Show time remaining
fr_CA: Montrer le temps restant

en: Hide label
fr_CA: Cacher l'étiquette

en: Power Settings
fr_CA: Options d'alimentation

en: Estimating...
fr_CA: Estimation en cours...

en: %d hour remaining | %d hours remaining
fr_CA[0]: %d heure restante
fr_CA[1]: %d heures restantes

en: %d %s %d %s remaining
fr_CA: %d %s %d %s restantes

en: hour | hours
fr_CA[0]: heure
fr_CA[1]: heures

en: %d minute remaining | %d minutes remaining
fr_CA[0]: %d minute restante
fr_CA[1]: %d minutes restantes

en: Recent documents
fr_CA: Documents récents

en: No recent documents
fr_CA: Pas de documents récent

en: Removable drives
fr_CA: Supports amovibles

en: Open file manager
fr_CA: Ouvrir le gestionnaire de fichiers

en: Scale
fr_CA: Zoom

en: Hi there!
fr_CA: Salut là-dedans !

en: YOU PRESSED THE BUTTON!!!
fr_CA: Vous avez pressé le bouton!!!

en: YOU USED THE HOTKEY!!!
fr_CA: VOUS AVEZ UTILISE LE RACCOURCI!!!

en: Show desktop
fr_CA: Afficher le bureau

en: Playing
fr_CA: Lecture en cours

en: Paused
fr_CA: En pause

en: Unknown Artist
fr_CA: Artiste inconnu

en: Unknown Album
fr_CA: Album inconnu

en: Unknown Title
fr_CA: Titre inconnu

en: Stop
fr_CA: Arret

en: Open Player
fr_CA: Ouvrir le lecteur de musique

en: Quit Player
fr_CA: Quitter le lecteur de musique

en: Mute output
fr_CA: Couper le son

en: Mute input
fr_CA: Couper le micro

en: Launch player...
fr_CA: Lancer le lecteur...

en: Sound Settings
fr_CA: Paramètres du son

en: Output device...
fr_CA: Sortie audio...

en: Trash
fr_CA: Corbeille

en: Empty Trash
fr_CA: Vider la corbeille

en: Open Trash
fr_CA: Ouvrir la corbeille

en: Are you sure you want to delete all items from the trash?
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer tous les éléments de la corbeille ?

en: This operation cannot be undone.
fr_CA: Cette opération ne peut être annulée.

en: Empty Trash?
fr_CA: Vider la corbeille ?

en: Empty
fr_CA: Vider

en: Account Details
fr_CA: Détails du compte

en: Lock Screen
fr_CA: Verrouiller l'écran

en: Switch User
fr_CA: Changer d'utilisateur

en: Guest Session
fr_CA: Session invité

en: Log Out...
fr_CA: Se déconnecter...

en: Power Off...
fr_CA: Éteindre...

en: Close all
fr_CA: Fermer toutes les fenêtres

en: Close others
fr_CA: Fermer les autres fenêtres

en: All windows
fr_CA: Toutes les fenêtres

en: No open windows
fr_CA: Aucune fenêtre ouverte

en: Switch workspace
fr_CA: Changer d'espace de travail

en: Configure display settings...
fr_CA: Configurer les paramètres d'affichage

en: Clock
fr_CA: Horloge

en: Add new launcher
fr_CA: Ajouter un nouveau lanceur

en: Edit launcher
fr_CA: Modifier le lanceur

en: Photo Frame
fr_CA: Cadre photo

en: Switch to Normal Mode
fr_CA: Basculer sur le Mode Normal

en: Switch to Advanced Mode
fr_CA: Basculer sur le Mode Avancé

en: Appearance
fr_CA: Apparence

en: Hardware
fr_CA: Matériel

en: Networking
fr_CA: Réseau

en: network, wireless, wifi, ethernet, broadband, internet
fr_CA: réseau, sans fil, ethernet, large bande, internet

en: display, screen, monitor, layout, resolution, dual, lcd
fr_CA: affichage, écran, moniteur, mise en page, résolution, double, lcd

en: Regional Settings
fr_CA: Paramètres régionaux

en: region, layout, keyboard, language
fr_CA: région, disposition, clavier, langue

en: bluetooth, dongle, transfer, mobile
fr_CA: Bluetooth, dongle, transfert, mobile

en: Universal Access
fr_CA: Accès universel

en: magnifier, talk, access, zoom, keys, contrast
fr_CA: loupe, parler, accès, zoom, clés, contraste

en: Power Management
fr_CA: Gestion de Courant

en: power, suspend, hibernate, laptop, desktop
fr_CA: alimentation, suspension, veille prolongée, ordinateur portable, ordinateur de bureau

en: Sound
fr_CA: Son

en: sound, speakers, headphones, test
fr_CA: son, haut-parleurs, écouteurs, essai

en: Color
fr_CA: Couleur

en: color, profile, display, printer, output
fr_CA: couleur, profile, écran, imprimante, sortie

en: Printers
fr_CA: Imprimantes

en: printers, laser, inkjet
fr_CA: imprimantes, laser, jet d'encre

en: Firewall
fr_CA: Pare-Feu

en: firewall, block, filter, programs
fr_CA: pare-feu, bloquer, filtre, programmes

en: language, install, foreign
fr_CA: langue, installer, étranger

en: Login Screen
fr_CA: Écran de connexion

en: login, mdm, gdm, manager, user, password, startup, switch
fr_CA: identifiant, mdm, gdm, gestionnaire, utilisateur, mot de passe, démarrer, changer

en: Startup Programs
fr_CA: Programmes au démarrage

en: startup, programs, boot, init, session
fr_CA: demarrer, programmes, boot, init, session

en: Device Drivers
fr_CA: Pilotes de périphériques

en: video, driver, wifi, card, hardware, proprietary, nvidia, radeon, nouveau, fglrx
fr_CA: vidéo, pilote, wifi, carte, matériel, propriétaire, nvidia, radeon, nouveau, fglrx

en: Software Sources
fr_CA: Sources de mise à jour

en: ppa, repository, package, source, download
fr_CA: ppa, dépôt, paquet, source, télécharger

en: user, users, account, accounts, group, groups, password
fr_CA: utilisateur, utilisateurs, compte, comptes, groupe, groupes, mot de passe

en: All Settings
fr_CA: Tous les paramètres

en: The group name cannot contain space characters
fr_CA: Le nom de groupe ne peut contenir de caractère espace

en: New password
fr_CA: Nouveau mot de passe

en: Confirm password
fr_CA: Confirmer le mot de passe

en: Generate a password
fr_CA: Générer un mot de passe

en: Your new password needs to be at least 8 characters long
fr_CA: Votre nouveau mot de passe doit contenir au moins 8 caractères

en: Show password
fr_CA: Afficher le mot de passe

en: An error occured. Your password was not changed.
fr_CA: Une erreur est survenue. Votre mot de passe n'a pas été modifié.

en: Passwords do not match
fr_CA: Les mots de passe ne correspondent pas

en: Too short
fr_CA: Trop court

en: Account Type
fr_CA: Type de compte

en: Full Name
fr_CA: Nom complet

en: Username
fr_CA: Nom d'utilisateur

en: The username cannot contain space characters
fr_CA: Le nom d'utilisateur ne peut contenir aucun caractère d'espacement

en: Users
fr_CA: Utilisateurs

en: Groups
fr_CA: Groupes

en: Click to change the picture
fr_CA: Cliquer pour modifier l'image

en: Browse for more pictures...
fr_CA: Rechercher plus d'images...

en: Click to change the name
fr_CA: Cliquer pour modifier le nom

en: Click to change the password
fr_CA: Cliquer pour modifier le mot de passe

en: Click to change the groups
fr_CA: Cliquer pour changer les groupes

en: Picture
fr_CA: Image

en: Password
fr_CA: Mot de passe

en: No password set
fr_CA: Aucun mot de passe n'est défini

en: Set at login
fr_CA: Définir à l'invite de connexion

en: This user is currently logged in
fr_CA: Cet utilisateur est déjà connecté

en: Are you sure you want to permanently delete %s and all the files associated with this user?
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer définitivement %s et tous les fichiers associés à cet utilisateur ?

en: This group is set as %s's primary group
fr_CA: Ce groupe est défini comme groupe primaire de %s

en: Are you sure you want to permanently delete %s?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir définitivement supprimer %s ?

en: Group Name
fr_CA: Nom du groupe

en: panel
fr_CA: tableau de bord

en: You can remove specific instances in panel edit mode via the context menu.
fr_CA: Vous pouvez supprimer des éléments spécifiques dans le mode d'édition du panneau via le menu contextuel.

en: Wallpaper
fr_CA: Fond d'écran

en: No picture
fr_CA: Pas d'image

en: Mosaic
fr_CA: Mosaïque

en: Centered
fr_CA: Centré

en: Scaled
fr_CA: Mis à l'échelle

en: Stretched
fr_CA: Étiré

en: Spanned
fr_CA: Étendu

en: background, picture, screenshot, slideshow
fr_CA: fond, image, capture d'écran, diaporama

en: Add wallpapers
fr_CA: Ajouter des fond d'écran

en: Folder
fr_CA: Répertoire

en: Recursive listing
fr_CA: liste récursive

en: Delay
fr_CA: Délai

en: Remove wallpaper
fr_CA: Retirer le fond d'écran

en: Advanced options
fr_CA: Options avancées

en: Picture aspect
fr_CA: Aspect de l'image

en: Gradient
fr_CA: Dégradé

en: time, date, calendar, format, network, sync
fr_CA: heure, date, calendrier, format, réseau, synchronisation

en: Calendar
fr_CA: Calendrier

en: Use network time
fr_CA: Utiliser heure du réseau

en: Show week numbers in calendar
fr_CA: Afficher les numéros de semaine dans le calendrier

en: Region
fr_CA: Région

en: City
fr_CA: Ville

en: Time :
fr_CA: Temps :

en: _Calendar
fr_CA: _Calendrier

en: M_usic
fr_CA: M_usique

en: _Video
fr_CA: _Vidéo

en: CD _audio
fr_CA: _CD audio

en: Select an application for audio CDs
fr_CA: Sélectionnez une application pour vos CD audio

en: _DVD video
fr_CA: _DVD vidéo

en: Select an application for video DVDs
fr_CA: Sélectionnez une application pour vos DVD audio

en: _Music player
fr_CA: Lecteur de _musique

en: Select an application to run when a music player is connected
fr_CA: Sélectionnez une application à lancer lorsqu'un baladeur est connecté

en: Select an application to run when a camera is connected
fr_CA: Sélectionnez une application à lancer lorsqu'un appareil photo est connecté

en: _Software
fr_CA: _Logiciels

en: Select an application for software CDs
fr_CA: Sélectionner une application pour les CD contenant des logiciels

en: audio DVD
fr_CA: DVD audio

en: blank Blu-ray disc
fr_CA: disque Blu-ray vierge

en: blank CD disc
fr_CA: CD vierge

en: blank DVD disc
fr_CA: DVD vierge

en: blank HD DVD disc
fr_CA: disque HD-DVD vierge

en: Blu-ray video disc
fr_CA: disque vidéo Blu-Ray

en: e-book reader
fr_CA: Lecteur de livres électroniques

en: HD DVD video disc
fr_CA: disque vidéo HD DVD

en: Picture CD
fr_CA: CD photo

en: Super Video CD
fr_CA: Super Vidéo CD (SVCD)

en: Video CD
fr_CA: Vidéo CD (VCD)

en: Windows software
fr_CA: Logiciels Windows

en: Software
fr_CA: Logiciels

en: Ask what to do
fr_CA: Demander ce qu'il faut faire

en: Open folder
fr_CA: Ouvrir le dossier

en: Do nothing
fr_CA: Ne rien faire

en: Other Media
fr_CA: Autres médias

en: _Type:
fr_CA: _Type :

en: Select how other media should be handled
fr_CA: Choisissez comment les autres médias doivent être gérés

en: _Action:
fr_CA: _Action :

en: media, defaults, applications, programs, removable, browser, email, calendar, music, videos, photos, images, cd, autostart
fr_CA: media, deafauts, applications, programmes, amovible, navigateur, courriel, calendrier, musique, vidéos, photos, images, cd, autostart

en: Applications & Removable Media
fr_CA: Application & Média Amovible

en: Default Applications
fr_CA: Applications par défaut

en: _Other Media...
fr_CA: _Autres médias...

en: _Never prompt or start programs on media insertion
fr_CA: _Ne jamais demander ou lancer de programme à l'insertion de médias

en: Select how media should be handled
fr_CA: Choisissez comment les médias doivent être gérés

en: desklet, desktop, slideshow
fr_CA: desklet, bureau, diaporama

en: desktop
fr_CA: bureau

en: You can remove specific instances from the desktop via that desklet's context menu
fr_CA: Vous pouvez supprimer des éléments spécifiques du bureau via le menu contextuel des desklets.

en: General Desklets Settings
fr_CA: Paramètres généraux des desklets

en: No decoration
fr_CA: Pas de décoration

en: Border only
fr_CA: Bord seulement

en: Border and header
fr_CA: Bordure et entête

en: Decoration of desklets
fr_CA: Décoration des desklets

en: Note: Some desklets require the border/header to be always present
fr_CA: Note: Certains desklets requièrent la présence permanente de bordure/entête

en: Such requirements override the settings selected here
fr_CA: Ces exigences remplacent les paramètres sélectionnés ici

en: Snap desklets to grid
fr_CA: Aligner les desklets sur la grille

en: Width of desklet snap grid
fr_CA: Largeur de la grille de capture des desklets

en: desktop, home, button, trash
fr_CA: bureau, index, bouton, corbeille

en: Desktop
fr_CA: Bureau

en: Show a computer icon
fr_CA: Afficher une icône d'ordinateur

en: Show a home icon
fr_CA: afficher l'icone Home

en: Show the trash
fr_CA: Montrer la poubelle

en: Show mounted volumes
fr_CA: Afficher les volumes montés

en: Show network servers
fr_CA: Montrer les réseaux

en: effects, fancy, window
fr_CA: effets, fantaisie, fenêtre

en: Effects
fr_CA: Effets

en: Enable desktop effects
fr_CA: Activer les effets de bureau

en: Enable desktop effects on dialog boxes
fr_CA: Activer les effets de bureau pour les boîtes de dialogue

en: milliseconds
fr_CA: millisecondes

en: Fade
fr_CA: Fondu

en: Closing windows:
fr_CA: Fermeture des fenêtres:

en: Mapping windows:
fr_CA: Mappages des fenêtres :

en: Traditional
fr_CA: Traditionnel

en: Minimizing windows:
fr_CA: Minimiser les fenêtres:

en: Maximizing windows:
fr_CA: Maximiser les fenêtres:

en: Unmaximizing windows:
fr_CA: Désagrandissement des fenêtre :

en: Tiling and snapping windows:
fr_CA: Juxtaposition et alignement des fenêtres :

en: Enable fade effect on Cinnamon scrollboxes (like the Menu application list)
fr_CA: Activer les effets de fondu pour les ascenseurs de défilement de Cinnamon (comme le Menu Liste d'applications)

en: extension, addon
fr_CA: extension, add-on

en: extension
fr_CA: Extension

en: font, size, small, large
fr_CA: police, taille, petit, grand

en: Default font
fr_CA: Police par défaut

en: Zoom in
fr_CA: Zoom avant

en: Zoom out
fr_CA: Zoom arrière

en: Update
fr_CA: Mettre à jour

en: Command:
fr_CA: Commande:

en: Icon
fr_CA: Icône

en: Please type an away message for the lock screen
fr_CA: Veuillez entrer un message d'abscence pour l'écran vérouillé

en: Bluetooth is disabled
fr_CA: Le bluetooth est désactivé

en: Bluetooth is disabled by hardware switch
fr_CA: Le Bluetooth est désactivé par un interrupteur matériel

en: No Bluetooth adapters found
fr_CA: Aucun adaptateur Bluetooth détecté

en: Visibility
fr_CA: Visibilité

en: Visibility of “%s”
fr_CA: Visibilité de « %s »

en: Remove '%s' from the list of devices?
fr_CA: Retirer « %s » de la liste des périphériques ?

en: If you remove the device, you will have to set it up again before next use.
fr_CA: Si vous retirez le périphérique, vous devrez le paramétrer à nouveau avant la prochaine utilisation.

en: Set Up New Device
fr_CA: Configurer un nouveau périphérique

en: Remove Device
fr_CA: Retirer le périphérique

en: Connection
fr_CA: Connexion

en: Paired
fr_CA: Apparié

en: Mouse and Touchpad Settings
fr_CA: Paramètres de la souris et du pavé tactile

en: Keyboard Settings
fr_CA: Paramètres du clavier

en: Send Files...
fr_CA: Envoyer des fichiers...

en: Browse Files...
fr_CA: Parcourir les fichiers...

en: Configure Bluetooth settings
fr_CA: Configurer les paramètres Bluetooth

en: Other profile…
fr_CA: Autre profil…

en: Default:
fr_CA: Par défaut :

en: Colorspace:
fr_CA: Espace de couleurs :

en: Test profile:
fr_CA: Profil test :

en: Set for all users
fr_CA: Pour tous les utilisateurs

en: Create virtual device
fr_CA: Créer un périphérique virtuel

en: Select ICC Profile File
fr_CA: Sélectionnez un fichier de profil ICC

en: _Import
fr_CA: _Importer

en: Supported ICC profiles
fr_CA: Profils ICC supportés

en: All files
fr_CA: Tous les fichiers

en: _Cancel
fr_CA: _Annuler

note: Button to connect to a named dopewars server
en: _Connect
fr_CA: _Connecter

en: button
fr_CA: bouton

en: Language
fr_CA: Langue

en: Examples
fr_CA: Exemples

en: The screensaver is active
fr_CA: L'économiseur d'écran est actif

en: The screensaver is inactive
fr_CA: L'économiseur d'écran est inactif

en: The screensaver has been active for %d second.
     | The screensaver has been active for %d seconds.
fr_CA[0]: L'économiseur d'écran a été actif pendant %d seconde.
fr_CA[1]: L'économiseur d'écran a été actif pendant %d secondes.

en: The screensaver is not currently active.
fr_CA: L'économiseur d'écran n'est actuellement pas actif.

en: Username:
fr_CA: Identifiant :

en: You are required to change your password immediately (password aged)
fr_CA: Vous devez changer de mot de passe immédiatement (votre mot de passe est trop vieux)

en: You are required to change your password immediately (root enforced)
fr_CA: Vous devez modifier votre mot de passe immédiatement (à la demande de l'administrateur)

en: Your account has expired; please contact your system administrator
fr_CA: Votre compte a expiré. Contactez votre administrateur système

en: No password supplied
fr_CA: Aucun mot de passe fourni

en: Password unchanged
fr_CA: Mot de passe inchangé

en: Cannot get username
fr_CA: Impossible d'avoir votre nom d'utilisateur

en: Retype new Unix password:
fr_CA: Retapez votre mot de passe

en: Enter new Unix password:
fr_CA: Entrez votre mot de passe Unix

en: (current) Unix password:
fr_CA: Mot de passe Unix (actuel) :

en: Error while changing NIS password.
fr_CA: Erreur lors du changement du mot de passe NIS.

en: You must choose a longer password
fr_CA: Vous devez choisir un mot de passe plus long

en: Password has been already used. Choose another.
fr_CA: Mot de passe déjà utilisé. Choisissez-en un autre.

en: You must wait longer to change your password
fr_CA: Vous devez encore attendre avant de changer votre mot de passe

en: Sorry, passwords do not match
fr_CA: Désolé, les mots de passe saisis ne correspondent pas

en: Checking…
fr_CA: Vérification en cours…

en: Authentication failed.
fr_CA: Échec de l'authentification

en: %A, %B %e
fr_CA: %A %e %B

en: Unable to establish service %s: %s
fr_CA: Impossible d'établir le service %s : %s

en: Can't set PAM_TTY=%s
fr_CA: Impossible de définir PAM_TTY=%s

en: Incorrect password.
fr_CA: Mot de passe incorrect

en: Not permitted to gain access at this time.
fr_CA: Vous n'êtes pas autorisé à accéder au système présentement.

en: No longer permitted to access the system.
fr_CA: Vous n'êtes plus autorisé à accéder au système.

en: failed to register with the message bus
fr_CA: l'enregistrement sur le bus de message a échoué

en: not connected to the message bus
fr_CA: non connecté au bus de message

en: screensaver already running in this session
fr_CA: L'écran de veille est déjà ouvert dans cette session

en: Time has expired.
fr_CA: temps exipiré

en: You have the Caps Lock key on.
fr_CA: La touche Verr. Maj. est activée.

en: S_witch User…
fr_CA: Changer d'utilisateur…

en: Log _Out
fr_CA: Se  déconnecter

en: _Unlock
fr_CA: _Déverrouiller

en: _Password:
fr_CA: _Mot de passe :

en: Nemo could not create the required folder "%s".
fr_CA: Nemo n'a pas pu créer le dossier «%s» requis

en: Before running Nemo, please create the following folder, or set permissions such that Nemo can create it.
fr_CA: Avant d'exécuter Nemo, veuillez créer ce dossier ou définir les permissions de telle sorte que Nemo puisse le créer.

en: Nemo could not create the following required folders: %s.
fr_CA: Nemo n'a pu créer le dossier nécessaire suivant : %s.

en: Before running Nemo, please create these folders, or set permissions such that Nemo can create them.
fr_CA: Avant d'exécuter Nemo, veuillez créer ces dossiers ou définir les permissions de telle sorte que Nemo puisse les créer.

en: --check cannot be used with other options.
fr_CA: --check ne peut pas être utilisé avec d'autres options.

en: --quit cannot be used with URIs.
fr_CA: --quit ne peut pas être utilisé avec des URI.

en: --geometry cannot be used with more than one URI.
fr_CA: --geometry ne peut pas être utilisé avec plus d'un URI.

en: Perform a quick set of self-check tests.
fr_CA: Lance un rapide test d'auto-contrôle

en: Show the version of the program.
fr_CA: Montre la version du programme

en: Create the initial window with the given geometry.
fr_CA: Crée la fenêtre initiale avec la géométrie indiquée.

en: GEOMETRY
fr_CA: GÉOMÉTRIE

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
fr_CA: Ne créer de nouvelles fenêtres que pour les URI explicitement spécifiés.

en: Do not manage the desktop (ignore the preference set in the preferences dialog).
fr_CA: Ne pas gérer le bureau (ignore l'option disponible dans le dialogue Préférences).

en: Quit Nemo.
fr_CA: Quitter Nemo.

en: 
    
    Browse the file system with the file manager
fr_CA: 
    
    Parcourt le système de fichiers avec le gestionnaire de fichiers

en: Nemo's main menu is now hidden
fr_CA: Le menu principal de Nemo est maintenant caché

en: You have chosen to hide the main menu.  You can get it back temporarily by:
    
    - Tapping the <Alt> key
    - Right-clicking an empty region of the main toolbar
    - Right-clicking an empty region of the status bar.
    
    You can restore it permanently by selecting this option again from the View menu.
fr_CA: Vous avez décidé de cacher le menu principal. Vous pouvez le montrer temporairement :
    
    - En tapant sur la touche <Alt>
    - En faisant un clic-droit sur un espace vide de la barre d'outils principale
    - En faisant un clic-droit sur un espace vide de la barre de statut
    
    Vous pouvez le montrer de façon permanente en sélectionnant cette option dans le menu Affichage.

en: Don't show this message again.
fr_CA: Ne plus afficher ce message

en: Error starting autorun program: %s
fr_CA: Erreur lors du lancement automatique du programme : %s

en: Cannot find the autorun program
fr_CA: Impossible de trouver le programme de lancement automatique

en: <big><b>Error autorunning software</b></big>
fr_CA: <big><b>Erreur durant l'exécution automatique du logiciel</b></big>

en: <big><b>This medium contains software intended to be automatically started. Would you like to run it?</b></big>
fr_CA: <big><b>Ce support contient un logiciel prévu pour être lancé automatiquement. Souhaitez-vous le lancer ?</b></big>

en: The software will run directly from the medium "%s". You should never run software that you don't trust.
    
    If in doubt, press Cancel.
fr_CA: Ce logiciel se lancera directement depuis le support « %s ». Ne lancez jamais un logiciel en lequel vous n'avez pas confiance.
    
    En cas de doute, cliquez sur Annuler.

en: There was an error displaying help: 
    %s
fr_CA: Il y a eu une erreur lors de l'affichage de l'aide : 
    %s

en: No bookmarks defined
fr_CA: Aucun signet défini

en: Public FTP
fr_CA: FTP publique

en: FTP (with login)
fr_CA: FTP (avec identifiant)

en: Windows share
fr_CA: Partage Windows

en: Secure WebDAV (HTTPS)
fr_CA: WebDAV sécurisé (HTTPS)

en: Connecting...
fr_CA: En cours de connexion...

en: Can't load the supported server method list.
    Please check your gvfs installation.
fr_CA: Impossible de charger la liste des méthodes prises en charge par le serveur.
    Veuillez vérifier votre installation de gvfs.

en: The folder "%s" cannot be opened on "%s".
fr_CA: Le dossier « %s » ne peut pas être ouvert sur « %s ».

en: The server at "%s" cannot be found.
fr_CA: Le serveur sur "%s" n'a pas été trouvé.

en: Try Again
fr_CA: Réessayer

en: Please verify your user details.
fr_CA: Veuillez vérifier vos information d'utilisateur

en: Continue
fr_CA: Continuer

en: There was an error displaying help.
fr_CA: Une erreur est survenue lors de l'affichage de l'aide.

en: C_onnect
fr_CA: Se c_onnecter

en: Connect to Server
fr_CA: Se connecter au serveur

en: Server Details
fr_CA: Détails du serveur

en: _Server:
fr_CA: _Serveur :

en: Sh_are:
fr_CA: P_artage :

en: _Folder:
fr_CA: _Dossier:

en: User Details
fr_CA: Détails de l'utilisateur

en: _Domain name:
fr_CA: _Nom de domaine:

en: _User name:
fr_CA: _Nom d'utilisateur :

en: Pass_word:
fr_CA: _Mot de passe :

en: _Remember this password
fr_CA: _Se souvenir de ce mot de passe

en: Operation cancelled
fr_CA: Opération annulée

en: Print but do not open the URI
fr_CA: Imprimer, mais sans ouvrir l'URI

en: 
    
    Add connect to server mount
fr_CA: 
    
    Ajouter la connexion au montage du serveur

en: E_mpty Trash
fr_CA: _Vider la corbeille

en: Delete all items in the Trash
fr_CA: Supprimer tous les éléments de la corbeille

en: The desktop view encountered an error.
fr_CA: L'affichage du Bureau à rencontré une erreur.

en: The desktop view encountered an error while starting up.
fr_CA: L'affichage du Bureau a rencontré une erreur lors du démarrage.

en: Comment
fr_CA: Commentaire

en: Command
fr_CA: Commande

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
fr_CA: Vous n'avez pas les permissions nécessaire pour voir le contenu de « %s ».

en: "%s" could not be found. Perhaps it has recently been deleted.
fr_CA: « %s » est introuvable. Il a peut-être été effacé récemment.

en: Sorry, could not display all the contents of "%s": %s
fr_CA: Désolé, impossible d'afficher tout le contenu de « %s » : %s

en: The folder contents could not be displayed.
fr_CA: Impossible d'afficher le contenu du dossier.

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
fr_CA: Vous n'avez pas les permissions nécessaires pour changer le groupe de « %s ».

en: Sorry, could not change the group of "%s": %s
fr_CA: Désolé, impossible de changer le groupe de « %s » : %s

en: The group could not be changed.
fr_CA: Impossible de changer le groupe.

en: Sorry, could not change the owner of "%s": %s
fr_CA: Désolé, impossible de changer le propriétaire de « %s » : %s

en: The owner could not be changed.
fr_CA: Impossible de changer le propriétaire.

en: Sorry, could not change the permissions of "%s": %s
fr_CA: Désolé, impossible de changer les permissions de « %s » : %s

en: The permissions could not be changed.
fr_CA: Impossible de changer les permissions.

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
fr_CA: Le nom « %s » est déjà utilisé dans ce dossier. Veuillez choisir un autre nom.

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
fr_CA: « %s » est introuvable dans ce dossier. Peut-être vient-il juste d'être déplacé ou supprimé ?

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
fr_CA: Vous n'avez pas les permissions nécessaires pour renommer « %s ».

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
fr_CA: Le nom « %s » n'est pas valide car il contient le caractère « / ». Veuillez utiliser un nom différent.

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
fr_CA: Le nom « %s » n'est pas valide. Veuillez utiliser un nom différent.

en: The name "%s" is too long. Please use a different name.
fr_CA: Le nom « %s » est trop long. Veuillez utiliser un nom différent.

en: Sorry, could not rename "%s" to "%s": %s
fr_CA: Désolé, impossible de renommer « %s » en « %s » : %s

en: The item could not be renamed.
fr_CA: Impossible de renommer l'élément.

en: Renaming "%s" to "%s".
fr_CA: Renommage de « %s » en « %s ».

en: today at %-I:%M:%S %p
fr_CA: aujourd'hui à %-H:%M:%S

en: by _Name
fr_CA: par _Nom

en: Keep icons sorted by name in rows
fr_CA: Conserver les icônes triés en rangées par nom

en: by _Size
fr_CA: par_Taille

en: Keep icons sorted by size in rows
fr_CA: Conserver les icônes triés en rangées par grosseur

en: by _Type
fr_CA: par_Type

en: Keep icons sorted by type in rows
fr_CA: Conserver les icônes triés en rangées par type

en: by Modification _Date
fr_CA: par _Date de modification

en: Keep icons sorted by modification date in rows
fr_CA: Conserver les icônes triés en rangées par date de modification

en: _Organize Desktop by Name
fr_CA: _Organiser le bureau par nom

en: Resize Icon...
fr_CA: Redimensionner l'icône...

en: Make the selected icon resizable
fr_CA: Rendre l'icône sélectionné redimensionnable

en: Restore each selected icon to its original size
fr_CA: Redonner à chaque icône sa taille originale

en: _Organize by Name
fr_CA: _Organiser par nom

en: Reposition icons to better fit in the window and avoid overlapping
fr_CA: Repositionner les icônes pour mieux convenir à la fenêtre et éviter les chevauchements

en: Compact _Layout
fr_CA: Design_compact

en: Toggle using a tighter layout scheme
fr_CA: Basculer en utilisant un schéma de design plus serré

en: Display icons in the opposite order
fr_CA: Afficher les icônes dans l'ordre opposé

en: _Keep Aligned
fr_CA: _Conserver aligné

note: Titles of the message boxes for warnings and errors
en: Warning
fr_CA: Attention

en: list
fr_CA: liste

en: Music
fr_CA: Musique

en: _File
fr_CA: _Fichier

en: _Edit
fr_CA: _Éditer

en: _Close
fr_CA: _Fermer

en: File not found
fr_CA: Fichier introuvable

en: _Skip
fr_CA: _Ignorer

en: Change Desktop _Background
fr_CA: Changer l'_arrière-plan du bureau

note: Name of a single bitch - if you need to use different words for * "bitch" depending on where in the sentence it occurs (e.g. subject or * object) then read doc/i18n.html about the %tde (etc.) notation. N.B. * This notation can be used for most of the translatable strings in * dopewars.
en: bitch
fr_CA: pute

note: Word used for two or more bitches
en: bitches
fr_CA: putes

note: Word used for a single drug
en: drug
fr_CA: drogue

note: Word used for two or more drugs
en: drugs
fr_CA: drogues

note: String for displaying the game date or turn number. This is passed * to the strftime() function, with the exception that %T is used to * mean the turn number rather than the calendar date.
en: %m-%d-%Y
fr_CA: %d-%m-%Y

note: Names of the loan shark, the bank, the gun shop, and the pub, * respectively
en: the Loan Shark
fr_CA: le prêteur à gages

en: the Bank
fr_CA: la Caisse populaire

en: Dan's House of Guns
fr_CA: le marchand d'armes

en: the pub
fr_CA: le bar

note: The following strings are the helptexts for all the options that can * be set in a dopewars configuration file, or in the server. See * doc/configfile.html for more detailed explanations.
en: Network port to connect to
fr_CA: Port réseau auquel se connecter

en: Name of the high score file
fr_CA: Nom du fichier des scores

en: Name of the server to connect to
fr_CA: Nom du serveur auquel se connecter

en: Server's welcome message of the day
fr_CA: Message de bienvenue du serveur pour aujourd'hui

en: Network address for the server to listen on
fr_CA: Adresse réseau du serveur

en: TRUE if a SOCKS server should be used for networking
fr_CA: VRAI si un serveur SOCKS est nécessaire pour la connexion réseau

en: TRUE if numeric user IDs should be used for SOCKS4
fr_CA: VRAI si un numéro d'identification est nécessaire pour SOCKS4

en: If not blank, the username to use for SOCKS4
fr_CA: Si non-vide, le nom d'utilisateur à utiliser pour SOCKS4

en: The hostname of a SOCKS server to use
fr_CA: Le nom d'hôte d'un serveur SOCKS à utiliser

en: The port number of a SOCKS server to use
fr_CA: Le numéro de port d'un serveur SOCKS à utiliser

en: The version of the SOCKS protocol to use (4 or 5)
fr_CA: La version du protocole SOCKS à utiliser (4 ou 5)

en: Username for SOCKS5 authentication
fr_CA: Nom d'utilisateur pour l'authentification SOCKS5

en: Password for SOCKS5 authentication
fr_CA: Mot de passe pour l'authentification SOCKS5

en: TRUE if server should report to a metaserver
fr_CA: VRAI si le serveur doit se rapporter à un méta-serveur

en: Metaserver name to report/get server details to/from
fr_CA: Nom du méta-serveur auquel envoyer/recevoir les détails du serveur

en: Port for metaserver communication
fr_CA: Port du serveur de méta-communication

en: Name of a proxy for metaserver communication
fr_CA: Nom d'un serveur proxy de méta-communication

en: Port for communicating with the proxy server
fr_CA: Port par lequel communiquer avec le serveur proxy

en: Path of the script on the metaserver
fr_CA: Chemin d'accès au script CGI sur le méta-serveur

en: Preferred hostname of your server machine
fr_CA: Le nom de votre machine serveur

en: Authentication for LocalName with the metaserver
fr_CA: Authentification du nom local avec le metaserveur

en: Server description, reported to the metaserver
fr_CA: Description du serveur, rapportée au méta-serveur

en: If TRUE, use SOCKS for metaserver communication
fr_CA: Si VRAI, utiliser SOCKS pour les méta-communications

en: Username for HTTP Basic authentication
fr_CA: Nom d'utilisateur pour l'authentification HTTP de base

en: Password for HTTP Basic authentication
fr_CA: Mot de passe pour l'authentification HTTP de base

en: Username for HTTP Basic proxy authentication
fr_CA: Nom d'utilisateur pour l'authentification proxy HTTP de base

en: Password for HTTP Basic proxy authentication
fr_CA: Mot de passe pour l'authentification proxy HTTP de base

en: If TRUE, the server minimizes to the System Tray
fr_CA: Si VRAI, le serveur est réduit dans le System Tray

en: If TRUE, the server runs in the background
fr_CA: Si VRAI, le serveur roule en arrière-plan

en: The command used to start your web browser
fr_CA: La commande utilisée pour lancer votre fureteur

en: No. of game turns (if 0, game never ends)
fr_CA: Nombre de tours de jeu (avec 0, le jeu ne se termine jamais)

en: Day of the month on which the game starts
fr_CA: Jour du mois durant lequel la partie débute

en: Month in which the game starts
fr_CA: Mois durant lequel la partie débute

en: Year in which the game starts
fr_CA: Année durant laquelle la partie débute

en: The currency symbol (e.g. $)
fr_CA: Le symbôle monétaire (example: $)

en: If TRUE, the currency symbol precedes prices
fr_CA: Si VRAI, le symbôle monétaire précède les prix

en: File to write log messages to
fr_CA: Fichier dans lequel écrire le journal

en: Controls the number of log messages produced
fr_CA: Contrôle le nombre de messages dans le journal

en: strftime() format string for log timestamps
fr_CA: Chaîne de formattage strftime() pour les dates dans le journal

en: Random events are sanitized
fr_CA: Les éléments aléatioires sont nettoyés

en: TRUE if the value of bought drugs should be saved
fr_CA: VRAI si la valeur de la drogue achetée doit être sauvegardée

en: Be verbose in processing config file
fr_CA: Soyez verbose en lisant le fichier de configuration

en: Number of locations in the game
fr_CA: Nombre de lieux dans le jeu

en: Number of types of cop in the game
fr_CA: Nombre de types de policiers dans le jeu

en: Number of guns in the game
fr_CA: Nombre de guns dans le jeu

en: Number of drugs in the game
fr_CA: Nombre de drogues dans le jeu

en: Location of the Loan Shark
fr_CA: Emplacement du prêteur à gages

en: Location of the bank
fr_CA: Emplacement de la banque

en: Location of the gun shop
fr_CA: Emplacement du marchand d'armes

en: Location of the pub
fr_CA: Emplacement du bar

en: Daily interest rate on the loan shark debt
fr_CA: Taux d'intérêt quotidien sur l'emprunt avec le prêteur à gages

en: Daily interest rate on your bank balance
fr_CA: Taux d'intérêt quotidien du compte de banque

en: Name of the loan shark
fr_CA: Nom du prêteur à gages

en: Name of the bank
fr_CA: Nom de la banque

en: Name of the gun shop
fr_CA: Nom du marchand d'armes

en: Name of the pub
fr_CA: Nom du bar

en: TRUE if sounds should be enabled
fr_CA: VRAI pour activer les sons

en: Sound file played for a gun "hit"
fr_CA: Son d'une balle qui atteint sa cible

en: Sound file played for a gun "miss"
fr_CA: Son d'une balle qui rate sa cible

en: Sound file played when guns are reloaded
fr_CA: Son d'un gun qui est rechargé

en: Sound file played when an enemy bitch/deputy is killed
fr_CA: Son accompagnant la mort d'une pute ou d'un adjoint ennemi

en: Sound file played when one of your bitches is killed
fr_CA: Son accompagnant la more d'une de vos putes

en: Sound file played when another player or cop is killed
fr_CA: Son accompagnant la mort d'un autre joueur ou d'un policier

en: Sound file played when you are killed
fr_CA: Son accompagnant votre propre mort

en: Sound file played when a player tries to escape, but fails
fr_CA: Son d'un joueur qui tente de s'échapper mais qui rate

en: Sound file played when you try to escape, but fail
fr_CA: Son accompagnant votre fuite ratée

en: Sound file played when a player successfully escapes
fr_CA: Son d'un joueur qui s'échappe avec succès

en: Sound file played when you successfully escape
fr_CA: Son accompagnant votre fuite réussie

en: Sound file played on arriving at a new location
fr_CA: Son d'arrivée dans un nouvel endroit

en: Sound file played when a player sends a public chat message
fr_CA: Son d'un message publique envoyé par un joueur

en: Sound file played when a player sends a private chat message
fr_CA: Son d'un message privé envoyé par un joueur

en: Sound file played when a player joins the game
fr_CA: Son à faire jouer lorsqu'un joueur se joint à la partie

en: Sound file played when a player leaves the game
fr_CA: Son à faire jouer lorsqu'un joueur quitte la partie

en: Sound file played at the start of the game
fr_CA: Son de début de la partie

en: Sound file played at the end of the game
fr_CA: Son de fin de la partie

en: Sort key for listing available drugs
fr_CA: Touche de tri pour la liste des drogues disponibles

en: No. of seconds in which to return fire
fr_CA: Nombre de secondes après quoi on peut répliquer

en: Players are disconnected after this many seconds
fr_CA: Les joueurs sont déconnectés après ce nombre de secondes

en: Time in seconds for connections to be made or broken
fr_CA: Temps en secondes pour que les connexions soient établies ou brisées

en: Maximum number of TCP/IP connections
fr_CA: Nombre maximum de connexions TCP/IP

en: Seconds between turns of AI players
fr_CA: Nombre de secondes entre les tours des joueurs contrôlés par l'ordinateur

en: Amount of cash that each player starts with
fr_CA: Argent de départ de chaque joueur

en: Amount of debt that each player starts with
fr_CA: Montant des dettes en débutant la partie

en: Name of each location
fr_CA: Nom de chaque endroit

en: Police presence at each location (%)
fr_CA: Présence policiaire à chaque endroit (%)

en: Minimum number of drugs at each location
fr_CA: Nombre minimum de drogues à chaque endroit

en: Maximum number of drugs at each location
fr_CA: Nombre maximum de drogues à chaque endroit

en: % resistance to gunshots of each player
fr_CA: % de résistance aux coups de gun de chaque joueur

en: % resistance to gunshots of each bitch
fr_CA: % de résistance aux coups de gun de chaque pute

en: Name of each cop
fr_CA: Nom de chaque policier

en: Name of each cop's deputy
fr_CA: Nom de chaque adjoint

en: Name of each cop's deputies
fr_CA: Nom de chaque adjoint

en: % resistance to gunshots of each cop
fr_CA: % de résistance aux coups de gun de chaque policier

en: % resistance to gunshots of each deputy
fr_CA: % de résistance aux coups de gun de chaque adjoint

en: Attack penalty relative to a player
fr_CA: Pénalité d'attaque relative à un joueur

en: Defend penalty relative to a player
fr_CA: Penalité de défense relative à un joueur

en: Minimum number of accompanying deputies
fr_CA: Nombre minimum d'adjoints accompagnant un policier

en: Maximum number of accompanying deputies
fr_CA: Nombre maximum d'adjoints accompagnant un policier

en: Zero-based index of the gun that cops are armed with
fr_CA: Numéro du gun que les policiers utilisent

en: Number of guns that each cop carries
fr_CA: Nombre de guns que chaque policier possède

en: Number of guns that each deputy carries
fr_CA: Nombre de guns que chaque adjoint possède

en: Name of each drug
fr_CA: Nom de chaque drogue

en: Minimum normal price of each drug
fr_CA: Prix normal minimal de chaque drogue

en: Maximum normal price of each drug
fr_CA: Prix normal maximum de chaque drogue

en: TRUE if this drug can be specially cheap
fr_CA: VRAI si cette drogue peut être offerte à prix très bas

en: TRUE if this drug can be specially expensive
fr_CA: VRAI si cette drogue peut être offerte à prix exhorbitants

en: Message displayed when this drug is specially cheap
fr_CA: Message affiché si cette drogue est offerte à prix très bas

en: Format string used for expensive drugs 50% of time
fr_CA: Chaîne de formattage utilisée pour les drogues dispendieuses la moitié du temps

en: Divider for drug price when it's specially cheap
fr_CA: Diviseur sur le prix des drogues lorsqu'elle sont offertes à prix très bas

en: Multiplier for specially expensive drug prices
fr_CA: Multiplicateur pour les drogues lorsqu'elles sont offertes à prix exhorbitants

en: Name of each gun
fr_CA: Nom de chaque type de gun

en: Price of each gun
fr_CA: Prix de chaque type de gun

en: Space taken by each gun
fr_CA: Espace utilisé par chaque gun

en: Damage done by each gun
fr_CA: Dommage infligé par chaque gun

en: Word used to denote a single "bitch"
fr_CA: Mot utilisé pour décrire une "pute"

en: Word used to denote two or more "bitches"
fr_CA: Mot utilisé pour décrire deux "putes" ou plus

en: Word used to denote a single gun or equivalent
fr_CA: Mot utilisé pour décrire une arme

en: Word used to denote two or more guns
fr_CA: Mot utilisé pour décrire deux armes ou plus

en: Word used to denote a single drug or equivalent
fr_CA: Mot utilisé pour décrire une drogue

en: Word used to denote two or more drugs
fr_CA: Mot utilisé pour décrire deux drogues ou plus

en: strftime() format string for displaying the game turn
fr_CA: Chaîne de formattage strftime() pour l'affichage du tour

en: Cost for a bitch to spy on the enemy
fr_CA: Coût pour envoyer une pute espionner le pusher ennemi

en: Cost for a bitch to tipoff the cops to an enemy
fr_CA: Coût pour envoyer une pute donner des informations sur l'ennemi à la police

en: Minimum price to hire a bitch
fr_CA: Prix minimum pour employer une pute

en: Maximum price to hire a bitch
fr_CA: Prix maximum pour employer une pute

en: List of things which you overhear on the subway
fr_CA: Liste des choses que vous entendez dans le métro

en: Number of subway sayings
fr_CA: Nombre de choses que vous entendez dans le métro

en: List of songs which you can hear playing
fr_CA: Liste des chansons que vous pouvez entendre de loin

en: Number of playing songs
fr_CA: Nombre de chansons

en: List of things which you can stop to do
fr_CA: Liste des choses que vous pouvez arrêter de faire

en: Number of things which you can stop to do
fr_CA: Nombre de choses que vous pouvez arrêter de faire

note: Default list of songs that you can hear playing (N.B. this can be * overridden in the configuration file with the "Playing" variable) - * look for "You hear someone playing %s" to see how these are used.
en: `Are you Experienced` by Jimi Hendrix
fr_CA: `La petite grenouille` par André Guitar

en: `Cheeba Cheeba` by Tone Loc
fr_CA: `Bonjour la police` par Rock et Belles Oreilles

en: `Comin` in to Los Angeles` by Arlo Guthrie
fr_CA: `Le p'tit pinson` par Normand L'Amour

en: `Commercial` by Spanky and Our Gang
fr_CA: `Le monde est à pleurer` par Jean Leloup

en: `Late in the Evening` by Paul Simon
fr_CA: `Rape Me` par Richard Cheese

en: `Light Up` by Styx
fr_CA: `Libérez-nous des Libéraux` par Loco Locass

en: `Mexico` by Jefferson Airplane
fr_CA: `Quelle sorte de plotte c'est ça` par D-Natural

en: `One toke over the line` by Brewer & Shipley
fr_CA: `Slap My Bitch Up` par Prodigy

en: `The Smokeout` by Shel Silverstein
fr_CA: `Porn` par Blue Jam

en: `White Rabbit` by Jefferson Airplane
fr_CA: `Ventolin` par Aphex Twin

en: `Itchycoo Park` by Small Faces
fr_CA: `Treat Me Mean, I Need The Reputation` par Xploding Plastix

en: `White Punks on Dope` by the Tubes
fr_CA: `Sod Off` par Björk

en: `Legend of a Mind` by the Moody Blues
fr_CA: `P'tit change` par Groovy Aardvark

en: `Eight Miles High` by the Byrds
fr_CA: `Hawaïenne` par Les Trois Accords

en: `Acapulco Gold` by Riders of the Purple Sage
fr_CA: `Strangers on a Train` par Lovage

en: `Kicks` by Paul Revere & the Raiders
fr_CA: `Snake in the Garden` par Ramasutra

en: the Nixon tapes
fr_CA: `Ass Itch` par Korn

en: `Legalize It` by Mojo Nixon & Skid Roper
fr_CA: `Get Down Make Love` par Nine Inch Nails

note: Default list of things which you can "stop to do" (random events that * cost you a little money). These can be overridden with the "StoppedTo" * variable in the configuration file. See the later string "You stopped * to %s." to see how these strings are used.
en: have a beer
fr_CA: boire une bière

en: smoke a joint
fr_CA: fumer du weed

en: smoke a cigar
fr_CA: fumer un cigare

en: smoke a Djarum
fr_CA: fumer du hash

en: smoke a cigarette
fr_CA: fumer une smoke

note: Name of the first police officer to attack you
en: Officer Hardass
fr_CA: Inspecteur Gadget

note: Name of a single deputy of the first police officer
en: deputy
fr_CA: adjoint

note: Word used for more than one deputy of the first police officer
en: deputies
fr_CA: adjoints

note: Ditto, for the other police officers
en: Officer Bob
fr_CA: Maurice la grosse police

en: Agent Smith
fr_CA: Sergent Bigras

en: cop
fr_CA: boeuf

en: cops
fr_CA: boeufs

en: .38 Special
fr_CA: .38 Modifié

en: Saturday Night Special
fr_CA: Spécial du samedi soir

note: The names of the default drugs, and the messages displayed when they * are specially cheap or expensive
en: Acid
fr_CA: Acide

en: The market is flooded with cheap home-made acid!
fr_CA: Le marché est saturé de buvards

en: Cocaine
fr_CA: Cocaïne

en: Hashish
fr_CA: Hash

en: The Marrakesh Express has arrived!
fr_CA: Le Marrakesh Express est arrivé!

en: Heroin
fr_CA: Héroïne

en: Ludes
fr_CA: Colle

en: Rival drug dealers raided a pharmacy and are selling cheap ludes!
fr_CA: Les pushers rivaux ont dévalisé une quincaillerie et vendent de la colle pas chère

en: MDA
fr_CA: Ecstasy

en: Peyote
fr_CA: Péyote

en: Shrooms
fr_CA: Mush

en: Weed
fr_CA: Pot

en: Columbian freighter dusted the Coast Guard! Weed prices have bottomed out!
fr_CA: Les récoltes des serres hydroponiques dépassent les attentes, c'est le temps de fumer!

note: The names of the default locations
en: Bronx
fr_CA: Laval

en: Ghetto
fr_CA: Plateau Mont-Royal

en: Central Park
fr_CA: Parc Lafontaine

en: Manhattan
fr_CA: Centre-ville

en: Coney Island
fr_CA: Île Sainte-Hélène

en: Brooklyn
fr_CA: Vieux-Port

en: Queens
fr_CA: Westmount

en: Staten Island
fr_CA: Notre-Dame-de-Grâce

note: Messages displayed for drug busts, etc.
en: Cops made a big %tde bust! Prices are outrageous!
fr_CA: Les boeufs ont mis la main sur un gros stock de dope (%tde) !

en: Addicts are buying %tde at ridiculous prices!
fr_CA: Les accros achètent de la dope (%tde) à des prix de fou!

note: Default list of things which the "lady on the subway" can tell you * (N.B. can be overridden with the "SubwaySaying" config. file * variable). Look for "the lady next to you" to see how these strings * are used.
en: Wouldn't it be funny if everyone suddenly quacked at once?
fr_CA: Pète pis répète sont en bateau, pète tombe à l'eau, qui est-ce qu'il reste dans le bateau?

en: The Pope was once Jewish, you know
fr_CA: Tsé, le pape a déjà été juif

en: I'll bet you have some really interesting dreams
fr_CA: Chu sûre que tu fais des rêves très intéressants

en: So I think I'm going to Amsterdam this year
fr_CA: Je pense que je vais aller à Vancouver cette année

en: Son, you need a yellow haircut
fr_CA: Vas te faire couper les cheveux le pouilleux!

en: I think it's wonderful what they're doing with incense these days
fr_CA: Ça t'arrive tu de conduire la nuit avec des lunettes fumées ?

en: I wasn't always a woman, you know
fr_CA: J'ai pas toujours été une femme tsé

en: Does your mother know you're a dope dealer?
fr_CA: Est-ce que ta mère sait que tu vends de la dope ?

en: Are you high on something?
fr_CA: T'es tu gelé là ?

en: Oh, you must be from California
fr_CA: Toi, tu dois venir de Vancouver ?

en: I used to be a hippie, myself
fr_CA: Ta mère vient de faire des bons gâteaux avec un peu de ton Hash.

en: There's nothing like having lots of money
fr_CA: Ya rien comme avoir full de cash

en: You look like an aardvark!
fr_CA: Sauvez des arbres, torchez-vous avec un lapin !

en: I don't believe in Ronald Reagan
fr_CA: Bon chu trop décriss, j'm'en vas me coucher.

en: Courage!  Bush is a noodle!
fr_CA: Les terroristes dirigent la maison blanche depuis les dernières élections.

en: Haven't I seen you on TV?
fr_CA: C'est vous que j'ai vu à la télé ?

en: I think hemorrhoid commercials are really neat!
fr_CA: Savais-tu que l'américain moyen a une seule testicule ?

en: We're winning the war for drugs!
fr_CA: Vous avez les yeux rouges, jeune homme.

en: A day without dope is like night
fr_CA: Un jour sans dope, c'est la nuit.

en: We only use 20% of our brains, so why not burn out the other 80%
fr_CA: On utilise 20% de nos cerveaux, alors pourquoi ne pas en détruire 80% ?

en: I'm soliciting contributions for Zombies for Christ
fr_CA: « Le seul moyen de se délivrer de la tentation, c'est d'y céder. » a dit Oscar Wilde

en: I'd like to sell you an edible poodle
fr_CA: C'est à vous l'éléphant rose là-haut ?

en: Winners don't do drugs... unless they do
fr_CA: Les vainqueurs ne se droguent pas... à moins qu'ils prennent de la drogue

en: Kill a cop for Christ!
fr_CA: Tue une police pour le petit Jésus!

en: I am the walrus!
fr_CA: Je suis une crevette!

en: Jesus loves you more than you will know
fr_CA: Jésus t'aime beaucoup plus que tu ne le sauras jamais

en: I feel an unaccountable urge to dye my hair blue
fr_CA: Je sens un désir incontrôlable de teindre mes cheveux bleus

en: Wasn't Jane Fonda wonderful in Barbarella
fr_CA: Dans mon temps, il n'y avait pas de distributrices de balounes dans les toilettes maintenant?

en: Just say No... well, maybe... ok, what the hell!
fr_CA: Dis-lui non, tout simplement... ouin, peut-être... ah pis d'la marde!

en: Would you like a jelly baby?
fr_CA: La télépathie existe ! Check les vibrations.

en: Drugs can be your friend!
fr_CA: La drogue est votre amie !

en: Unable to process configuration file %s, line %d
fr_CA: Impossible de lire le fichier de configuration %s (ligne %d)

en: Unable to open file %s
fr_CA: Impossible d'ouvrir le fichier %s

en: Configuration can only be changed interactively when no
    players are logged on. Wait for all players to log off, or remove
    them with the push or kill commands, and try again.
fr_CA: La configuration ne peut seulement être modifiée que lorsqu'aucun
    joueur n'est connecté.  Attendez que tous les joueurs se déconnectent
    ou éjecter-les avec la commande push ou kill et essayer à nouveau.

en: Index into %s array should be between 1 and %d
fr_CA: L'index dans %s doit être entre 1 et %d

note: Display of a numeric config. file variable - e.g. "NumDrug is 6"
en: %s is %d
fr_CA: %s est %d

note: Display of a boolean config. file variable - e.g. "DrugValue is * TRUE"
en: %s is %s
fr_CA: %s est %s

note: Display of a price config. file variable - e.g. "Bitch.MinPrice is * $200"
en: %s is %P
fr_CA: %s est %P

note: Display of a string config. file variable - e.g. "LoanSharkName is * \"the loan shark\""
en: %s is "%s"
fr_CA: %s est "%s"

note: Display of an indexed string list config. file variable - e.g. * "StoppedTo[1] is have a beer"
en: %s[%d] is %s
fr_CA: %s[%d] est %s

note: Display of the first part of an entire string list config. file * variable - e.g. "StoppedTo is { " (followed by "have a beer", * "smoke a joint" etc.)
en: %s is {
fr_CA: %s est {

en: %s can be no smaller than %d - ignoring!
fr_CA: %s ne peut pas être moins de %d

en: %s can be no larger than %d - ignoring!
fr_CA: %s ne peut pas être moins de %d!

en: Resized structure list to %d elements
fr_CA: Liste de structure redimentionée à %d éléments

en: expected a boolean value (one of 0, FALSE, 1, TRUE)
fr_CA: valeur booléenne attendue (0, FALSE, 1, TRUE)

note: Translate this to "Currency.Prefix=FALSE" if you want your currency * symbol to follow all prices.
en: Currency.Prefix=TRUE
fr_CA: Currency.Prefix=FALSE

en:   -u, --plugin=FILE       use sound plugin "FILE"
fr_CA:   -u, --plugin=FICHIER    utiliser le plugin de son "FICHIER"

en:   -u file  use sound plugin "file"
fr_CA:   -u fichier   utiliser le plugin de son "fichier"

en: (%s available)
fr_CA: (%s disponible)

note: Usage information, printed when the user runs "dopewars -h" * (version with support for GNU long options)
en: Usage: dopewars [OPTION]...
    Drug dealing game based on "Drug Wars" by John E. Dell
      -b, --no-color,         "black and white" - i.e. do not use pretty colours
          --no-colour           (by default colours are used where available)
      -n, --single-player     be boring and don't connect to any available dopewars
                                servers (i.e. single player mode)
      -a, --antique           "antique" dopewars - keep as closely to the original
                                version as possible (no networking)
      -f, --scorefile=FILE    specify a file to use as the high score table (by
                                default %s/dopewars.sco is used)
      -o, --hostname=ADDR     specify a hostname where the server for multiplayer
                                dopewars can be found
      -s, --public-server     run in server mode (note: see the -A option for
                                configuring a server once it's running)
      -S, --private-server    run a "private" server (do not notify the metaserver)
      -p, --port=PORT         specify the network port to use (default: 7902)
      -g, --config-file=FILE  specify the pathname of a dopewars configuration file;
                                this file is read immediately when the -g option
                                is encountered
      -r, --pidfile=FILE      maintain pid file "FILE" while running the server
      -l, --logfile=FILE      write log information to "FILE"
      -A, --admin             connect to a locally-running server for administration
      -c, --ai-player         create and run a computer player
      -w, --windowed-client   force the use of a graphical (windowed)
                                client (GTK+ or Win32)
      -t, --text-client       force the use of a text-mode client (curses) (by
                                default, a windowed client is used when possible)
      -P, --player=NAME       set player name to "NAME"
      -C, --convert=FILE      convert an "old format" score file to the new format
fr_CA: Usage: dopewars [OPTION]...
    Jeu de vente de drogue basé sur "Drug Wars" de John E. Dell
      -b, --no-color,        "noir et blanc" - n'utilise pas les couleurs
          --no-colour          (par défaut, les couleurs sont utilisées
                               si le terminal les supporte)
      -n, --single-player    ne pas se connecter aux autres serveurs dopewars
                               (i.e. mode joueur unique)
      -a, --antique          "antique" dopewars - rester proche de la version
                               originale (cette option désactive les
                               possibilités réseau)
      -f, --scorefile=FILE   spécifier un fichier a utiliser pour la table des
                               meilleurs scores (par défaut, %s/dopewars.sco est
                               utilisé)
      -o, --hostname=ADDR    spécifier une addresse où le serveur peut être
                               trouvé (e.g. nowhere.com)
      -s, --public-server    lancer en mode serveur (note: pour un serveur
                               non-interactif, simplement lancer: 
                                 dopewars -s < /dev/null >> logfile & )
      -S, --private-server   lancer un serveur privé (i.e. ne pas contacter le 
                               méta-serveur)
      -p, --port=PORT        spécifie le port réseau à utiliser (défault: 7902)
      -g, --config-file=FILE spécifie le chemin d'accès au fichier de 
                               configuration. Ce fichier est lu immédiatement 
                               quand l'option -g est rencontrée
      -r, --pidfile=FILE     maintenir un fichier pid "file" pendant que le 
                               serveur tourne
      -l, --logfile=FILE     écrit l'information du journal dans le fichier
      -A, --admin            se connecter au serveur local pour l'administration
      -c, --ai-player        crée et lance une intelligence artificielle
                               (adversaire contrôlé par l'ordinateur)
      -w, --windowed-client  force le lancement en mode graphique 
                               (GTK+ ou Win32)
      -t, --text-client      force le lancement en mode texte (par défaut, le
                               client graphique est lancé si possible)
      -C, --convert=FILE     convertir un vieux fichier de scores au nouveau 
                               format

en:   -h, --help              display this help information
      -v, --version           output version information and exit
    
    dopewars is Copyright (C) Ben Webb 1998-2008, and released under the GNU GPL
    Report bugs to the author at benwebb@users.sf.net
fr_CA:   -h, --help             affiche cet écran d'aide
      -v, --version          affiche la version et quitte
    
    dopewars est un Copyright (C) Ben Webb 1998-2008, et est distribué sous la GNU GPL
    Envoyer les bugs à l'auteur : benwebb@users.sf.net

note: Usage information, printed when the user runs "dopewars -h" * (short options only version)
en: Usage: dopewars [OPTION]...
    Drug dealing game based on "Drug Wars" by John E. Dell
      -b       "black and white" - i.e. do not use pretty colours
                  (by default colours are used where the terminal supports them)
      -n       be boring and don't connect to any available dopewars servers
                  (i.e. single player mode)
      -a       "antique" dopewars - keep as closely to the original version as
                  possible (no networking)
      -f file  specify a file to use as the high score table
                  (by default %s/dopewars.sco is used)
      -o addr  specify a hostname where the server for multiplayer dopewars
                  can be found
      -s       run in server mode (note: see the -A option for configuring a
                  server once it's running)
      -S       run a "private" server (i.e. do not notify the metaserver)
      -p port  specify the network port to use (default: 7902)
      -g file  specify the pathname of a dopewars configuration file; this file
                  is read immediately when the -g option is encountered
      -r file  maintain pid file "file" while running the server
      -l file  write log information to "file"
      -c       create and run a computer player
      -w       force the use of a graphical (windowed) client (GTK+ or Win32)
      -t       force the use of a text-mode client (curses)
                  (by default, a windowed client is used when possible)
      -P name  set player name to "name"
      -C file  convert an "old format" score file to the new format
      -A       connect to a locally-running server for administration
fr_CA: Usage: dopewars [OPTION]...
    Jeu de vente de drogue. Basé sur "Drug Wars" de John E. Dell
      -b       "noir et blanc" - n'utilise pas les jolies couleurs
                 (par défaut, les couleurs sont utilisées si le terminal les
                 supporte)
      -n       ne pas se connecter aux autres serveurs dopewars
                 (i.e. mode joueur unique)
      -a       "antique" dopewars - rester proche de la version originale
                 (cette option désactive les possibilités réseau)
      -f file  spécifie un fichier a utiliser pour la table des high scores
                 (par défaut, %s/dopewars.sco est utilisé)
      -o addr  spécifie une addresse où le serveur peut être trouvé
                 (e.g. nowhere.com)
      -s       lance en mode serveur (note: pour un serveur non-interactif, 
                  simplement lancer: dopewars -s < /dev/null >> logfile & )
      -S       lance un serveur privé (i.e. ne pas contacter le méta-serveur)
      -p port  spécifie le port réseau à utiliser (défault: 7902)
      -g file  spécifie le chemin d'accès au fichier de configuration. Ce
                 fichier est lu immédiatement quand l'option -g est rencontrée
      -r file  maintient un fichier pid "file" pendant que le serveur tourne
      -l file  écrit l'information du journal dans le fichier "file"
      -c       crée et lance une intelligence artificielle (adversaire 
                 contrôlé par l'ordinateur)
      -w       force le lancement en mode graphique (GTK+ ou Win32)
      -t       force le lancement en mode texte
                  (par défaut, le client graphique est lancé si possible)
    -P nom   change le nom du joueur  -C file  convertit un vieux fichier de scores au nouveau format
      -A       se connecte au serveur local pour l'administration

en:   -h       display this help information
      -v       output version information and exit
    
    dopewars is Copyright (C) Ben Webb 1998-2008, and released under the GNU GPL
    Report bugs to the author at benwebb@users.sf.net
fr_CA:   -h       affiche cet écran d'aide
      -v       affiche la version et quitte
    
    dopewars est un Copyright (C) Ben Webb 1998-2008, et distribué sous GNU GPL
    Envoyer les bugs à l'auteur : benwebb@users.sf.net

en: No curses client available - rebuild the binary passing the
    --enable-curses-client option to configure, or use a windowed
    client (if available) instead!
fr_CA: Pas de client curses disponible - recompiler le programme en utilisant
    --enable-curses-client comme configuration, ou utiliser un client
    graphique (si disponible) à la place!

en: No graphical client available - rebuild the binary
    passing the --enable-gui-client option to configure, or
    use the curses client (if available) instead!
fr_CA: Pas de client graphique disponible - recompiler le programme en utilisant
    --enable-gui-client comme configuration, ou utiliser un client
    curses à la place!

en: This binary has been compiled without networking support, and thus cannot run
    in admin mode. Recompile passing --enable-networking to the configure script.
fr_CA: Ce programme a été compilé sans le support réseau et ne peut donc pas
    fonctionner en mode serveur. Recompilez avec l'option --enable-networking
    dans le script configure.

en: This binary has been compiled without networking support, and thus cannot run
    in server mode. Recompile passing --enable-networking to the configure script.
fr_CA: Ce programme a été compilé sans le support réseau et ne peut donc pas
    fonctionner en mode serveur.  Recompilez avec l'option --enable-networking
    dans le script configure.

en: English Translation           Ben Webb
fr_CA: Traduction québécoise         François Marier

en: Based on John E. Dell's old Drug Wars game, dopewars is a simulation of an
fr_CA: Basé sur le jeu Drug Wars par John E. Dell, dopewars est une simulation d'un

en: imaginary drug market.  dopewars is an All-American game which features
fr_CA: marché de la drogue imaginaire. Dopewars est un jeu qui comprend

en: buying, selling, and trying to get past the cops!
fr_CA: acheter, vendre et essayer d'éviter les polices!

en: The first thing you need to do is pay off your debt to the Loan Shark. After
fr_CA: La première chose à faire est de rembourser votre dette au prêteur. Après,

en: that, your goal is to make as much money as possible (and stay alive)!
fr_CA: votre but est de faire le plus d'argent possible (tout en restant vivant)!

en: You have one month of game time to make your fortune.
fr_CA: Vous avez un mois pour faire fortune.

en: Version %-8s Copyright (C) 1998-2008  Ben Webb benwebb@users.sf.net
fr_CA: Version·%-8s Copyright (C) 1998-2008  Ben Webb benwebb@users.sf.net

en: dopewars is released under the GNU General Public Licence
fr_CA: dopewars est distribué sous la license GNU GPL.

en: Icons and Graphics            Ocelot Mantis
fr_CA: Icônes et graphiques          Ocelot Mantis

en: Sounds                        Robin Kohli, 19.5degs.com
fr_CA: Effets sonores                Robin Kohli, 19.5degs.com

en: Drug Dealing and Research     Dan Wolf
fr_CA: Vente de drogue et recherche  Dan Wolf

en: Play Testing                  Phil Davis           Owen Walsh
fr_CA: Testeurs                      Phil Davis           Owen Walsh

en: Extensive Play Testing        Katherine Holt       Caroline Moore
fr_CA: Testeurs maniaques            Katherine Holt       Caroline Moore

en: Constructive Criticism        Andrea Elliot-Smith  Pete Winn
fr_CA: Critiques constructives       Andrea Elliot-Smith  Pete Winn

en: Unconstructive Criticism      James Matthews
fr_CA: Critiques non-consctructives  James Matthews

en: For information on the command line options, type dopewars -h at your
fr_CA: Pour afficher l'aide sur les options disponible sur la ligne de commande,

en: Unix prompt. This will display a help screen, listing the available options.
fr_CA: tapez dopewars -h sur votre prompt UNIX.

note: Prompts for hostname and port when selecting a server * manually
en: Please enter the hostname and port of a dopewars server:-
fr_CA: Merci d'entrer le nom de l'hôte et le port du serveur:-

en: Hostname:
fr_CA: Nom:

en: Please wait... attempting to contact metaserver...
fr_CA: Patientez... tentative de contacter le méta-serveur...

note: Printout of metaserver information in curses client
en: Server : %s
fr_CA: Serveur: %s

en: Port   : %d
fr_CA: Port    : %d

en: Version    : %s
fr_CA: Version     :%s

en: Players: -unknown- (maximum %d)
fr_CA: Joueurs: -inconnu- (maximum %d)

en: Players: %d (maximum %d)
fr_CA: Joueurs: %d (maximum %d)

en: Up since   : %s
fr_CA: En ligne depuis : %s

en: Comment: %s
fr_CA: Commentaire: %s

en: N>ext server; P>revious server; S>elect this server...
fr_CA: S>erveur suivant; P>récedent; C>hoisir ce serveur...

note: The three keys that are valid responses to the previous question - * if you translate them, keep the keys in the same order (N>ext, * P>revious, S>elect) as they are here, otherwise they'll do the * wrong things.
en: NPS
fr_CA: SPC

en: Connected to SOCKS server %s...
fr_CA: Connextion au serveur SOCKS %s...

en: Authenticating with SOCKS server
fr_CA: Authentification avec le serveur SOCKS

en: Asking SOCKS for connect to %s...
fr_CA: Demande de connexion SOCKS avec %s...

en: Proxy authentication required for realm %s
fr_CA: Authentification proxy requise pour le domaine %s

en: Authentication required for realm %s
fr_CA: Authentification requise pour le domaine %s

en: (Enter a blank username to cancel)
fr_CA: (Entrez un nom d'utilisateur vide pour annuler)

en: User name:
fr_CA: Nom d'utilisateur:

en: SOCKS authentication required (enter a blank username to cancel)
fr_CA: Authentification SOCKS requise (entrez un nom vide pour annuler)

en: Please wait... attempting to contact dopewars server...
fr_CA: Patientez... tentative de contacter le serveur dopewars...

note: Display of an error while contacting the metaserver
en: Cannot get metaserver details
fr_CA: Impossible d'obtenir les détails du méta-serveur

note: Display of an error message while trying to contact a dopewars * server (the error message itself is displayed on the next * screen line)
en: Could not start multiplayer dopewars
fr_CA: Ne peux pas démarrer dopewars en mode multi-joueurs

en: Will you... C>onnect to a named dopewars server
fr_CA: Voulez-vous... C>onnecter à un hôte/port différent

en:             L>ist the servers on the metaserver, and select one
fr_CA:             L>iste des serveurs sur le méta, et en sélectionner un

en:             Q>uit (where you can start a server by typing "dopewars -s")
fr_CA:             Q>uitter (vous pouvez alors démarrer un server en             tapant "dopewars -s")

en:          or P>lay single-player ?
fr_CA:          ou J>ouer en solo ?

note: Translate these 4 keys in line with the above options, keeping * the order the same (C>onnect, L>ist, Q>uit, P>lay single-player)
en: CLQP
fr_CA: CLQJ

note: Prompt when the player chooses to "jet" to a new location Prompt in 'Jet' dialog
en: Where to, dude ?
fr_CA: Où ça, man ?

en: %/Location display/%tde
fr_CA: %/Affichage de l'endroit/%tde

note: List of drugs that you can drop (%tde = "drugs" by * default)
en: You can't get any cash for the following carried %tde :
fr_CA: Tu peux pas te faire de cash avec ce que tu transportes %tde :

en: What do you want to drop?
fr_CA: Qu'est-ce que tu veux crisser à terre?

en: How many do you drop?
fr_CA: Combien d'unités veux-tu crisser à terre?

note: Buy and sell prompts for dealing drugs or guns
en: What do you wish to buy?
fr_CA: Qu'est-ce que tu veux acheter?

en: What do you wish to sell?
fr_CA: Qu'est-ce que tu veux vendre?

note: Display of number of drugs you could buy and/or carry, when * buying drugs
en: You can afford %d, and can carry %d.
fr_CA: Tu peux en acheter %d, et en transporter %d.

en: How many do you buy?
fr_CA: Combien que t'en prends ?

en: You have %d.
fr_CA: T'as %d.

en: How many do you sell?
fr_CA: Combien que tu en vends?

en: Choose an errand to give one of your %tde...
fr_CA: Choisir une job à donner à une de tes %tde...

en:    S>py on another dealer                  (cost: %P)
fr_CA:    E>spionner un autre pusher              (cout: %P)

en:    T>ip off the cops to another dealer     (cost: %P)
fr_CA:    D>onner un autre pusher aux boeufs       (cout: %P)

en:    G>et stuffed
fr_CA:    A>ller se faire foutre

en: or C>ontact your spies and receive reports
fr_CA: ou C>ontacter vos espions et recevoir leur rapports

en: or N>o errand ?
fr_CA: ou P>as de job ?

note: Translate these 5 keys to match the above options, keeping the * original order the same (S>py, T>ip off, G>et stuffed, C>ontact spy, * N>o errand)
en: STGCN
fr_CA: EDACP

en: Whom do you want to spy on?
fr_CA: Qui c'est que tu veux espionner ?

en: Whom do you want to tip the cops off to?
fr_CA: Qui c'est que tu veux donner aux flics ?

note: Prompt for confirmation of sacking a bitch
en:  Are you sure?
fr_CA:  Es-tu certain?

note: The two keys that are valid for answering Yes/No - if you * translate them, keep them in the same order - i.e. "Yes" before * "No"
en: YN
fr_CA: ON

en: Are you sure you want to quit?
fr_CA: Êtes-vous sur de vouloir quitter?

note: Prompt for player to change his/her name
en: New name:
fr_CA: Nouveau nom:

en: You have been pushed from the server. Reverting to single player mode.
fr_CA: La connexion avec le serveur a été terminée. Mode solo.

en: The server has terminated. Reverting to single player mode.
fr_CA: Le serveur est mort. Mode solo

en: %s joins the game!
fr_CA: %s joint la partie!

en: %s has left the game.
fr_CA: %s a quitté la partie.

note: Displayed when a player changes his/her name
en: %s will now be known as %s.
fr_CA: %s est maintenant %s.

en: S U B W A Y
fr_CA: M É T R O

en: %/Current location/%tde
fr_CA: %/Endroit présent/%tde

en: Unfortunately, somebody else is already using "your" name. Please change it.
fr_CA: Malheureusement, quelqu'un d'autre utilise déjà ton nom. Change-le.

en: H I G H   S C O R E S
fr_CA: M E I L L E U R S   S C O R E S

note: Error - player tried to sell guns that he/she doesn't have * (%tde="guns" by default)
en: You don't have any %tde to sell!
fr_CA: T'as pas de %tde à vendre!

note: Error - player tried to sell some guns that he/she doesn't have
en: You don't have any to sell!
fr_CA: T'en n'as pas à vendre!

note: Error - player tried to buy more guns * than his/her bitches can carry (1st * %tde="bitches", 2nd %tde="guns" by * default)
en: You'll need more %tde to carry any more %tde!
fr_CA: Tu as besoin de plus de %tde pour transporter plus de %tde!

note: Error - player tried to buy a gun that he/she doesn't have * space for (%tde="gun" by default)
en: You don't have enough space to carry that %tde!
fr_CA: T'as pas assez d'espace pour transporter: %tde

note: Error - player tried to buy a gun that he/she can't afford * (%tde="gun" by default)
en: You don't have enough cash to buy that %tde!
fr_CA: T'as pas assez de cash pour acheter: %tde!

note: Prompt for actions in the gun shop
en: Will you B>uy, S>ell, or L>eave?
fr_CA: Veux tu A>cheter, V>endre, ou P>artir?

note: Translate these three keys in line with the above options, keeping * the order (B>uy, S>ell, L>eave) the same - you can change the * wording of the prompt, but if you change the order in this key * list, the keys will do the wrong things!
en: BSL
fr_CA: AVP

en: How much money do you pay back?
fr_CA: Combien de cash tu rends ?

note: Error - player doesn't have enough money to pay back the loan Error - player has tried to put more money into the bank than * he/she has
en: You don't have that much money!
fr_CA: T'as pas assez de cash!

note: Prompt for dealing with the bank in the curses client
en: Do you want to D>eposit money, W>ithdraw money, or L>eave ?
fr_CA: Tu veux D>époser de l'argent, R>etirer de l'argents, ou S>acrer ton camp ?

note: Make sure you keep the order the same if you translate these keys! * (D>eposit, W>ithdraw, L>eave)
en: DWL
fr_CA: DRS

note: Prompt for putting money in or taking money out of the bank
en: How much money?
fr_CA: Combien d'argent?

note: Error - player has tried to withdraw more money from the bank * than there is in the account
en: There isn't that much money in the bank...
fr_CA: Ya pas autant d'argent dans la banque...

note: Expansions of the single-letter keypresses for the benefit of the * user. i.e. "Yes" is printed for the key "Y" etc. You should indicate * to the user which letter in the word corresponds to the keypress, by * capitalising it or similar.
en: Y:Yes
fr_CA: O:Oui

en: N:No
fr_CA: N:Non

en: R:Run
fr_CA: D:écrisser

en: F:Fight
fr_CA: S:Se battre

en: A:Attack
fr_CA: A:Attaquer

en: E:Evade
fr_CA: S:Se sauver

en: Press any key...
fr_CA: Pèse sur une touche...

note: Title of the "Messages" window in the curses client
en: Messages (-/+ scrolls up/down)
fr_CA: Messages (-/+ avancer/reculer)

note: Title of the "Stats" window in the curses client
en: Stats
fr_CA: Statistiques

note: Display of the player's health
en: Health             %3d
fr_CA: Santé              %3d

note: Display of the player's bank balance
en: Bank %17P
fr_CA: Banque %15P

note: Display of the player's debt
en: Debt %17P
fr_CA: Dette %15P

en: Space %6d
fr_CA: Espace %6d

note: Display of the player's number of bitches, and available space * (%Tde="Bitches" by default)
en: %Tde %3d  Space %6d
fr_CA: %Tde %3d  Espace %6d

en: Trenchcoat
fr_CA: Manteau

note: Title of the "drugs" window (the only important bit in this * string is the "%Tde" which is "Drugs" by default; the %/.../ part * is ignored, so you don't need to translate it; see doc/i18n.html)
en: %/Stats: Drugs/%Tde
fr_CA: %/Stats: Drogues/%Tde

en: Spy reports for %s
fr_CA: Rapports des espions pour %s

note: Message displayed with a spy's list of drugs (%Tde="Drugs" by * default)
en: %/Spy: Drugs/%Tde...
fr_CA: %/Espion: Drogues/%Tde...

note: Message displayed with a spy's list of guns (%Tde="Guns" by default)
en: %/Spy: Guns/%Tde...
fr_CA: %/Espion: Guns/%Tde...

en: No other players are currently logged on!
fr_CA: Aucun autre joueur est en ligne en ce moment!

en: Players currently logged on:-
fr_CA: Joueurs en ligne:-

note: Display of drug prices (%tde="drugs" by default)
en: Hey dude, the prices of %tde here are:
fr_CA: Heille man, les prix du %tde sont la:

en: Cannot install SIGWINCH interrupt handler!
fr_CA: Ne peux pas installer le handleur d'interruptions SIGWINCH!

en: Hey dude, what's your name?
fr_CA: Heille man, comment tu t'appelles ?

note: Prompts for "normal" actions in curses client
en: Will you B>uy
fr_CA: A>cheter

en: , S>ell
fr_CA: , V>endre

en: , D>rop
fr_CA: , L>aisser tomber

en: , T>alk, P>age
fr_CA: , P>lacotter, R>éveiller

en: , L>ist
fr_CA: , L>ister

en: , G>ive
fr_CA: , D>onner

en: , F>ight
fr_CA: , C>ombattre

en: , J>et
fr_CA: , S>'en aller ailleurs

en: , or Q>uit?
fr_CA: , ou Q>uitter?

note: Prompts for actions during fights in curses client
en: Do you
fr_CA: Tu

en: F>ight,
fr_CA: C>ombattre,

en: S>tand,
fr_CA: R>ester sur place,

en: R>un,
fr_CA: T>e sauver,

note: (%tde = "drugs" by default here)
en: D>eal %tde,
fr_CA: V>endre des %tde,

en: or Q>uit?
fr_CA: ou Q>uitter?

en: Connection to server lost! Reverting to single player mode
fr_CA: La connection au serveur est perdue. Change en mode Solo

note: N.B. You must keep the order of these keys the same as the * original when you translate (B>uy, S>ell, D>rop, T>alk, P>age, * L>ist, G>ive errand, F>ight, J>et, Q>uit)
en: BSDTPLGFJQ
fr_CA: AVLPRLDCSQ

note: N.B. You must keep the order of these keys the same as the * original when you translate (D>eal drugs, R>un, F>ight, S>tand, * Q>uit)
en: DRFSQ
fr_CA: VTCRQ

en: List what? P>layers or S>cores?
fr_CA: Lister quoi? J>oueurs ou S>cores?

note: P>layers, S>cores
en: PS
fr_CA: JS

en: Whom do you want to page (talk privately to) ?
fr_CA: À qui que tu veux parler en privé ?

note: Prompt for sending player-player messages
en: Talk:
fr_CA: Parler:

en: Play again?
fr_CA: Jouer à nouveau?

note: The names of the the menus and their items in the GTK+ client
en: /_Game
fr_CA: /_Jeu

en: /Game/_New...
fr_CA: /Jeu/_Nouveau...

en: /Game/_Abandon...
fr_CA: /Jeu/_Abandonner...

en: /Game/_Options...
fr_CA: /Jeu/_Options...

en: /Game/Enable _sound
fr_CA: /Jeu/Activer les _sons

en: /Game/_Quit...
fr_CA: /Jeu/_Quitter

en: /_Talk
fr_CA: /_Parler

en: /Talk/To _All...
fr_CA: /Parler/Avec _tout le monde...

en: /Talk/To _Player...
fr_CA: /Parler/Avec un _joueur...

en: /_List
fr_CA: /_Liste

en: /List/_Players...
fr_CA: /Liste/_Joueurs...

en: /List/_Scores...
fr_CA: /Liste/_Scores...

en: /List/_Inventory...
fr_CA: /Liste/_Inventaire...

en: /_Errands
fr_CA: /_Tâches

en: /Errands/_Spy...
fr_CA: /Tâches/_Espionner...

en: /Errands/_Tipoff...
fr_CA: /Tâches/_Rapporter un joueur à la police...

en: /Errands/_Get spy reports...
fr_CA: /Tâches/R_apports des espions...

en: /_Help
fr_CA: /_Aide

en: /Help/_About...
fr_CA: /Aide/_À propos...

note: Prompt in 'quit game' dialog
en: Abandon current game?
fr_CA: Abandonner cette partie ?

note: Title of 'quit game' dialog
en: Quit Game
fr_CA: Quitter la partie

note: Title of 'stop game to start a new game' dialog
en: Start new game
fr_CA: Commencer une nouvelle partie

note: Title of 'abandon game' dialog
en: Abandon game
fr_CA: Abandonner la partie

note: Title of inventory window
en: Inventory
fr_CA: Inventaire

note: The network connection to the server was dropped unexpectedly
en: Connection to server lost - switching to single player mode
fr_CA: Connexion au serveur perdue - Mode solo

note: The server admin has asked us to leave - so warn the user, and do * so
en: You have been pushed from the server.
    Switching to single player mode.
fr_CA: Vous avez été expulsé(e) du serveur. Mode solo.

note: The server has sent us notice that it is shutting down
en: The server has terminated.
    Switching to single player mode.
fr_CA: Le serveur est mort. Mode solo

note: Message displayed when the player "jets" to a new location
en: Jetting to %tde
fr_CA: S'en aller vers %tde

note: Text for the Errands/Sack Bitch menu item
en: %/Sack Bitch menu item/S_ack %Tde...
fr_CA: %/Sack Bitch menu item/_Renvoyer une pute...

note: Text to update the Errands/Spy menu item with the price for spying
en: _Spy (%P)
fr_CA: _Espionner (%P)

note: Text to update the Errands/Tipoff menu item with the price for a * tipoff
en: _Tipoff (%P)
fr_CA: _Rapporter un joueur à la police (%P)

note: Title of the GTK+ high score dialog
en: High Scores
fr_CA: Meilleurs scores

note: Error - the high score from the server is invalid
en: Corrupt high score!
fr_CA: Le fichier des meilleurs scores est corrompu!

en: Fight
fr_CA: Se battre

note: Button for closing the "Fight" dialog and going back to dealing drugs * (%Tde = "Drugs" by default)
en: _Deal %Tde
fr_CA: _Vendre de la dope

note: Button for shooting at other players in the "Fight" dialog, or for * popping up the "Fight" dialog from the main window
en: _Fight
fr_CA: _Combattre

note: Button to stand and take it in the "Fight" dialog
en: _Stand
fr_CA: _Rester sur place

note: Display of number of bitches or deputies during combat * (%tde="bitches" or "deputies" (etc.) by default)
en: %/Combat: Bitches/%d %tde
fr_CA: %/Combat: Putes/%d %tde

en: (Left)
fr_CA: (Restant/es)

en: (Dead)
fr_CA: (Mort/es)

en: Health: %d
fr_CA: Santé:  %d

note: Display of number of bitches in GTK+ client status window * (%Tde="Bitches" by default)
en: %/GTK Stats: Bitches/%Tde
fr_CA: %/GTK Stats: Putes/%Tde

en: %/Inventory drug name/%tde
fr_CA: %/Inventaire nom de la drogue/%tde

en: %/Inventory gun name/%tde
fr_CA: %/Inventaire nom du gun/%tde

note: Title of 'Jet' dialog
en: Jet to location
fr_CA: Se déplacer à un autre endroit

en: %/Location to jet to/%tde
fr_CA: Endroit vers où se déplacer

note: Display of the current price of the selected drug in 'Deal Drugs' * dialog
en: at %P
fr_CA: à %P

note: Display of current inventory of the selected drug in 'Deal Drugs' * dialog (%tde="Opium" etc. by default)
en: You are currently carrying %d %tde
fr_CA: Tu transportes en ce moment %d %tde

note: Available space for drugs in 'Deal Drugs' dialog
en: Available space: %d
fr_CA: Espace disponible: %d

note: Number of the selected drug that you can afford in 'Deal Drugs' * dialog
en: You can afford %d
fr_CA: Tu peux acheter %d

en: Buy
fr_CA: Acheter

en: Sell
fr_CA: Vendre

en: Drop
fr_CA: Laisser tomber

en: %/DealDrugs drug name/%tde
fr_CA: %/Vendre nom de la drogue/%tde

note: Prompts for action in the "deal drugs" dialog
en: Buy how many?
fr_CA: En acheter combien ?

en: Sell how many?
fr_CA: En vendre combien ?

en: Drop how many?
fr_CA: En laisser tomber combien ?

en: Buy %tde
fr_CA: Acheter %tde

en: Sell %tde
fr_CA: Vendre %tde

en: Drop %tde
fr_CA: Laisser tomber %tde

note: Button titles that correspond to the single-keypress options provided * by the curses client (e.g. _Yes corresponds to 'Y' etc.)
en: _Yes
fr_CA: _Oui

en: _No
fr_CA: _Non

en: _Attack
fr_CA: _Attaquer

en: _Evade
fr_CA: _S'enfuir

note: Available space label in GTK+ client status display
en: Space
fr_CA: Espace

note: Player's debt label in GTK+ client status display
en: Debt
fr_CA: Dette

note: Player's bank balance label in GTK+ client status display
en: Bank
fr_CA: Banque

note: Player's health label in GTK+ client status display
en: Health
fr_CA: Santé

note: Caption of 'Jet' button in main window
en: _Jet!
fr_CA: _Décrisser!

note: Title of main window in GTK+ client
en: dopewars
fr_CA: Dopewars

note: Credits labels in GTK+ 'about' dialog
en: English Translation
fr_CA: Traduction québécoise

en: Ben Webb
fr_CA: François Marier

en: Icons and graphics
fr_CA: Icônes et graphiques

en: Drug Dealing and Research
fr_CA: Vente de drogue et recherche

en: Play Testing
fr_CA: Testeurs de jeu

en: Extensive Play Testing
fr_CA: Testeurs maniaques du jeu

en: Constructive Criticism
fr_CA: Critique constructive

en: Unconstructive Criticism
fr_CA: Critique non-constructive

note: Title of GTK+ 'about' dialog
en: About dopewars
fr_CA: À propos de dopewars

note: Main content of GTK+ 'about' dialog
en: Based on John E. Dell's old Drug Wars game, dopewars is a simulation of an
    imaginary drug market.  dopewars is an All-American game which features
    buying, selling, and trying to get past the cops!
    
    The first thing you need to do is pay off your debt to the Loan Shark. After
    that, your goal is to make as much money as possible (and stay alive)! You
    have one month of game time to make your fortune.
fr_CA: Basé sur le jeu de John E. Dell -Drug Wars- , dopewars est une simulation
    d'un marché de la drogue imaginaire.  DopeWars est un jeu qui vous permet
    d'acheter ou vendre de la drogue et essayer d'éviter les polices!
    
    La première chose à faire est de rembourser le prêteur à gages.
    Ensuite, votre but est de faire le maximum d'argent (et de rester en vie!)
    Vous avez un mois de temps de jeu pour faire fortune.

note: Version and copyright notice in GTK+ 'about' dialog
en: Version %s     Copyright (C) 1998-2008  Ben Webb benwebb@users.sf.net
    dopewars is released under the GNU General Public Licence
fr_CA: Version %s     Copyright (C) 1998-2008  Ben Webb benwebb@users.sf.net
    dopewars est distribué sous la licence GNU GPL

note: Label at the bottom of GTK+ 'about' dialog
en: 
    For information on the command line options, type dopewars -h at your
    Unix prompt. This will display a help screen, listing the available options.
fr_CA: 
    Pour afficher l'aide sur les options disponible sur la ligne de commande,
    tapez dopewars -h sur votre prompt UNIX.

en: Local HTML documentation
fr_CA: Documentation HTML locale

note: Title of loan shark dialog - (%Tde="The Loan Shark" by default)
en: %/LoanShark window title/%Tde
fr_CA: %/Prêteur window title/%Tde

note: Title of bank dialog - (%Tde="The Bank" by default)
en: %/BankName window title/%Tde
fr_CA: %/Banque window title/%Tde

en: You must enter a positive amount of money!
fr_CA: Vous devez entrer un montant positif!

en: There isn't that much money available...
fr_CA: Il n'y a pas autant d'argent dans la banque...

note: Display of player's cash in bank or loan shark dialog
en: Cash: %P
fr_CA: Argent: %P

note: Display of player's debt in loan shark dialog
en: Debt: %P
fr_CA: Dettes: %P

note: Display of player's bank balance in bank dialog
en: Bank: %P
fr_CA: Banque: %P

note: Prompt for paying back a loan
en: Pay back:
fr_CA: Rembourser:

note: Radio button selected if you want to pay money into the bank
en: Deposit
fr_CA: Déposer

note: Radio button selected if you want to withdraw money from the bank
en: Withdraw
fr_CA: Retirer

note: Button to pay back the entire loan/debt
en: Pay all
fr_CA: Tout payer

note: Title of player list dialog
en: Player List
fr_CA: Liste des joueurs

note: Title of talk dialog
en: Talk to player(s)
fr_CA: Parler au(x) joueur(s)

note: Checkbutton set if you want to talk to all players
en: Talk to all players
fr_CA: Parler à tous les joueurs

note: Button to send a message to other players
en: Send
fr_CA: Envoyer

note: Title of dialog to select a player to spy on
en: Spy On Player
fr_CA: Espionner le joueur

note: Informative text for "spy on player" dialog. (%tde = "bitch", * "bitch", "guns", "drugs", respectively, by default)
en: Please choose the player to spy on. Your %tde will
    then offer his services to the player, and if successful,
    you will be able to view the player's stats with the
    "Get spy reports" menu. Remember that the %tde will leave
    you, so any %tde or %tde that he's carrying may be lost!
fr_CA: Merci de choisir le joueur a espionner. Votre %tde va
    ensuite offrir ses services aux joueur, et si elle a du
    succes, vous aurez ensuite acces aux stats du joueur avec
    le menu "Rapport des Espions". La %tde va partir, donc
    toutes les %tde ou %tde qu'elle porte seront peut etre perdus!

note: Title of dialog to select a player to tip the cops off to
en: Tip Off The Cops
fr_CA: Rapporter un joueur à la police

note: Informative text for "tip off cops" dialog. (%tde = "bitch", * "bitch", "guns", "drugs", respectively, by default)
en: Please choose the player to tip off the cops to. Your %tde will
    help the cops to attack that player, and then report back to you
    on the encounter. Remember that the %tde will leave you temporarily,
    so any %tde or %tde that he's carrying may be lost!
fr_CA: Choisir le joueur à rapporter à la police. Votre %tde va aider les boeufs
    à attaquer ce joueur, puis venir vous faire son rapport quand vous la
    rencontrerez. Rappellez-vous que la %tde vous quittera temporairement,
    donc tout ce qu'elle porte (%tde ou %tde) pourra être perdu!

note: Title of dialog to sack a bitch (%Tde = "Bitch" by default)
en: %/Sack Bitch dialog title/Sack %Tde
fr_CA: %/Renvoyer une pute dialog title/Renvoyer %Tde

note: Confirmation message for sacking a bitch. (%tde = "guns", "drugs", * "bitch", respectively, by default)
en: Are you sure? (Any %tde or %tde carried
    by this %tde may be lost!)
fr_CA: Es-tu certain de ce que tu fais ? (Tous les %tde et les
    %tde transportés par cette %tde vont être perdus!)

note: Button titles for buying/selling/dropping guns or drugs
en: _Buy ->
fr_CA: _Acheter ->

en: <- _Sell
fr_CA: <- _Vendre

en: _Drop <-
fr_CA: _Laisser tomber <-

note: Title of the display of available drugs/guns (%Tde = "Guns" or * "Drugs" by default)
en: %Tde here
fr_CA: %Tde en vente/demande ici

note: Title of the display of carried drugs/guns (%Tde = "Guns" or "Drugs" * by default)
en: %Tde carried
fr_CA: %Tde transporté(e)s

note: Title of dialog for changing a player's name
en: Change Name
fr_CA: Changer de nom

note: Informational text to prompt the player to change his/her name
en: Unfortunately, somebody else is already using "your" name. Please change it:-
fr_CA: Malheureusement, quelqu'un d'autre utilise déjà ton nom.Merci de le changer:-

note: Title of 'gun shop' dialog in GTK+ client (%Tde="Dan's House of Guns" * by default)
en: %/GTK GunShop window title/%Tde
fr_CA: %/GTK Marchand d'armes window title/%Tde

note: Title of window to display reports from spies with other players
en: Spy reports
fr_CA: Rapports des espions

en: New %s
fr_CA: Nouveau

en: Select sound file
fr_CA: Sélectionner le fichier de son

en: New
fr_CA: Nouveau

en: Down
fr_CA: Bas

en: Police presence
fr_CA: Présence policière

en: Minimum no. of drugs
fr_CA: Nombre minimum de drogues

en: Maximum no. of drugs
fr_CA: Nombre maximum de drogues

en: Minimum normal price
fr_CA: Prix normal minimum

en: Maximum normal price
fr_CA: Prix normal maximum

en: Can be specially cheap
fr_CA: Peut être extrêmement bon marché

en: Cheap string
fr_CA: Expression "bon marché"

en: Can be specially expensive
fr_CA: Peut être extrêmement chère

en: Inventory space
fr_CA: Espace d'inventaire

en: Damage
fr_CA: Dégât

en: Name of one deputy
fr_CA: Nom d'un adjoint

en: Name of several deputies
fr_CA: Nom de plusieurs adjoints

en: Minimum no. of deputies
fr_CA: Nombre minimum d'adjoints

en: Maximum no. of deputies
fr_CA: Nombre maximum d'adjoints

en: Cop armour
fr_CA: Armure d'un policier

en: Deputy armour
fr_CA: Armure d'un adjoint

en: Remove drug references
fr_CA: Enlève les références à la drogue

en: Unicode config file
fr_CA: Fichier de configuration Unicode

en: Game length (turns)
fr_CA: Nombre de tours dans une partie

en: Starting cash
fr_CA: Argent de départ

en: Starting debt
fr_CA: Dette de départ

en: Currency symbol
fr_CA: Symbole monétaire

en: Symbol prefixes prices
fr_CA: Le symbole monétaire précède les prix

en: Name of one bitch
fr_CA: Nom d'une pute

en: Name of several bitches
fr_CA: Nom de plusieurs putes

en: Web browser
fr_CA: Fureteur

en: Locations
fr_CA: Endroits

en: Expensive string 1
fr_CA: Expresion "dispendieux" 1

en: Expensive string 2
fr_CA: Expresion "dispendieux" 2

en: Drugs
fr_CA: Drogues

en: Cops
fr_CA: Policiers

en: Server reports to metaserver
fr_CA: Le serveur se rapporte au méta-serveur

en: Minimize to System Tray
fr_CA: Minimiser dans le System Tray

en: Metaserver hostname
fr_CA: Nom du méta-serveur

en: Web proxy hostname
fr_CA: Nom du proxy Web

en: Script path
fr_CA: Chemin du script

en: MOTD (welcome message)
fr_CA: Message du jour

note: Column titles of metaserver information
en: Server
fr_CA: Serveur

en: Sound name
fr_CA: Nom du son

en: Sound file
fr_CA: Fichier de son

en: Browse...
fr_CA: Parcourir...

en: You can't start the game without giving a name first!
fr_CA: Impossible de débuter une partie sans se nommer!

note: Title of 'New Game' dialog
en: New Game
fr_CA: Nouvelle partie

en: Status: Waiting for user input
fr_CA: Status: En attente de l'utilisateur

en: Connection closed by remote host
fr_CA: Connexion terminée par l'autre partie

en: Status: Could not connect to metaserver (%s)
fr_CA: Status: Ne peut pas se connecter au méta-serveur (%s)

en: Status: Could not connect (%s)
fr_CA: Status: Ne peut pas se connecter (%s)

note: Message displayed during the attempted connect to a dopewars server Message displayed during the attempted connect to the metaserver
en: Status: Attempting to contact %s...
fr_CA: Status: En train de contacter %s...

note: e.g. "5 of 20" means 5 players are logged on to a server, out of * a maximum of 20
en: %d of %d
fr_CA: %d de %d

note: Tell the user that we've successfully connected to a SOCKS server, * and are now ready to tell it to initiate the "real" connection
en: Status: Connected to SOCKS server %s...
fr_CA: Status: Connecté au serveur SOCKS %s...

note: Tell the user that the SOCKS server is asking us for a username * and password
en: Status: Authenticating with SOCKS server
fr_CA: Status: En cours d'authentification avec le serveur SOCKS

note: Tell the user that all necessary SOCKS authentication has been * completed, and now we're going to try to have it connect to * the final destination
en: Status: Asking SOCKS for connect to %s...
fr_CA: Status: En train de demander à SOCKS d'établir la connexion avec %s...

en: Status: Obtaining server information from metaserver...
fr_CA: Status: Obtention de l'information du serveur à partir du méta-serveur...

en: Players
fr_CA: Joueurs

note: Prompt for player's name in 'New * Game' dialog
en: Hey dude, what's your _name?
fr_CA: Heille man, c'est quoi ton _nom?

note: Prompt for hostname to connect to in GTK+ new game dialog
en: Host name
fr_CA: Nom de l'hôte

note: Title of 'New Game' dialog notebook tab for single-player mode
en: Single player
fr_CA: Mode solo

note: Checkbox to activate 'antique mode' in single-player games
en: _Antique mode
fr_CA: Mode _antique

note: Button to start a new single-player (standalone, non-network) game
en: _Start single-player game
fr_CA: _Débuter la partie en mode solo

note: Title of Metaserver frame in New Game dialog
en: Metaserver
fr_CA: Méta-serveur

note: Title of dialog for authenticating with a * proxy server
en: Proxy Authentication Required
fr_CA: Authentification proxy nécessaire

en: SOCKS Authentication Required
fr_CA: Authentification SOCKS nécessaire

en: _Refresh
fr_CA: _Rafraîchir

note: Informational comment placed at the start of the Windows log file * (this is used for messages printed during processing of the config * files - under Unix these are just printed to stdout)
en: # This is the dopewars startup log, containing any
    # informative messages resulting from configuration
    # file processing and the like.
fr_CA: # Ceci est le journal de démarrage de dopewars. Il contient
    # les messages d'information résultant de la lecture du
    # fichier de configuration et autre...

note: Title of dopewars server window (if used)
en: dopewars server
fr_CA: Serveur dopewars

note: Title of the Windows window used for AI player output
en: dopewars AI
fr_CA: IA dopewars

note: Things that can "happen" to your spies - look for strings containing * "The spy %s!" to see how these strings are used.
en: escaped
fr_CA: enfui

en: defected
fr_CA: passé à l'ennemi

en: was shot
fr_CA: tué

note: The two keys that are valid answers to the Attack/Evade question. If * you wish to translate them, do so in the same order as they given here. * You will also need to translate the answers given by the clients.
en: AE
fr_CA: AS

note: Help on various general server commands
en: dopewars server version %s commands and settings
    
    help                     Displays this help screen
    list                     Lists all players logged on
    push <player>            Politely asks the named player to leave
    kill <player>            Abruptly breaks the connection with the named player
    msg:<mesg>               Send message to all players
    save <file>              Save current configuration to the named file
    quit                     Gracefully quit, after notifying all players
    <variable>=<value>       Sets the named variable to the given value
    <variable>               Displays the value of the named variable
    <list>[x].<var>=<value>  Sets the named variable in the given list,
                             index x, to the given value
    <list>[x].<var>          Displays the value of the named list variable
    
    Valid variables are listed below:-
fr_CA: Serveur dopewars version %s, commandes et configuration
    
    help                       Affiche l'aide
    list                       Lister les joueurs connectés
    push <joueur>              Demander poliment à un joueur de partir
    kill <joueur>              Éjecter avec force le joueur donné
    msg:<message>              Envoyer un message à tous les joueurs
    save:<fichier>                Enregistrer la configuration dans le fichier
    quit                       Quitter après avoir averti tout le monde.
    <variable>=<valeur>        Assigne une valeur à une variable
    <variable>                 Affiche la valeur de la variable donnée
    <list>[x].<var>=<valeur>   Assigne la variable dans la liste donnée à
                                 à la position x, à la valeur donnée.
    <list>[x].<var>            Affiche la valeur de la variable donnée
                                 dans la liste
    
    Les variables acceptées sont:-

en: Failed to connect to metaserver at %s:%u (%s)
fr_CA: Impossible de se connecter au méta-serveur à %s:%u (%s)

en: Using MetaServer.Proxy.User and MetaServer.Proxy.Password for HTTP proxy authentication
fr_CA: Utilisation de MetaServer.Proxy.User et MetaServer.Proxy.Password pourl'authentification HTTP proxy.

en: Unable to authenticate with HTTP proxy; please set MetaServer.Proxy.User and MetaServer.Proxy.Password variables
fr_CA: Impossible de s'identifier avec le proxy HTTP.  Veuillez configurer les variables MetaServer.Proxy.User et MetaServer.Proxy.Password.

en: Using MetaServer.Auth.User and MetaServer.Auth.Password for HTTP authentication
fr_CA: Utilisation de MetaServer.Auth.User et MetaServer.Auth.Password pourl'authentification HTTP .

en: Unable to authenticate with HTTP server; please set MetaServer.Auth.User and MetaServer.Auth.Password variables
fr_CA: Impossible de s'identifier avec le serveur HTTP.  Veuillez configurer les variables MetaServer.Auth.User et MetaServer.Auth.Password.

en: Using Socks.Auth.User and Socks.Auth.Password for SOCKS5 authentication
fr_CA: Utilisation de Socks.Auth.User et Socks.Auth.Password pour l'authentification SOCKS5.

en: Attempt to connect to metaserver too frequently - waiting for next timeout
fr_CA: Connexion au méta-serveur trop fréquente, attente du prochain timeout

en: Waiting for connect to metaserver at %s:%u...
fr_CA: En attente de la connexion au méta-serveur à %s:%u...

en: You appear to be using an extremely old (version 1.4.x) client.^While this will probably work, many of the newer features^will be unsupported. Get the latest version from the^dopewars website, http://dopewars.sourceforge.net/.
fr_CA: Vous semblez utiliser une très vieille version (1.4.x) du jeu.  Cette versionrisque de fonctionner, mais plusieurs des nouvelles fonctionalités ne serontpas supportées.  Obtenez la dernière version sur le site web de Dopewars: http://dopewars.sourceforge.net/

en: Warning: your client is too old to support all of this^server's features. For the full "experience", get^the latest version of dopewars from the^website, http://dopewars.sourceforge.net/.
fr_CA: Votre version de Dopewars est trop vieille pour supporter les fonctionalitésde ce serveur.  Pour une meilleure expérience, obtenez la dernière versionsur le site web de Dopewars: http://dopewars.sourceforge.net/

en: MaxClients (%d) exceeded - dropping connection
fr_CA: Nombre maximum de clients (%d) dépassé - annulation de la connexion

note: Message sent to a player if the * server is full
en: Sorry, but this server has a limit of 1 player, which has been reached.^Please try connecting again later.
fr_CA: Désolé, ce serveur a une limite d'un seul joueur et cette limite a été ^atteinte. Merci de réessayer plus tard.

note: Message sent to a player if the * server is full
en: Sorry, but this server has a limit of %d players, which has been reached.^Please try connecting again later.
fr_CA: Désolé, ce serveur a une limite de %d joueurs et cette limite a été ^atteinte. Merci de réessayer plus tard.

note: A player changed their name during the game (unusual, and not * really properly supported anyway) - notify all players of the * change
en: %s will now be known as %s
fr_CA: %s est maintenant connu sous le nom de %s

note: Message displayed when a player reaches their maximum number of * turns
en: Your dealing time is up...
fr_CA: Votre temps de dealage est terminé

note: A player has tried to jet to a new location, but we don't allow * them to. (e.g. they're still fighting someone, or they're * supposed to be dead)
en: %s: DENIED jet to %s
fr_CA: %s: déplacement vers %s INTERDIT

en: %s now spying on %s
fr_CA: %s espionne %s

en: %s spy on %s: DENIED
fr_CA: Tentative d'espionnage de %s sur %s: REFUSÉE

en: %s tipped off the cops to %s
fr_CA: %s a rapporté %s à la police

en: %s tipoff about %s: DENIED
fr_CA: Le rapportage par %s de %s à la police: REFUSÉ

en: Unknown message: %s:%c:%s:%s
fr_CA: Message inconnu: %s:%c:%s:%s

en: Maintaining pid file %s
fr_CA: Maintenance du pid file %s

en: Cannot create pid file %s: %s
fr_CA: Impossible de créer le fichier pid %s: %s

en: Cannot create server (listening) socket (%s) Aborting.
fr_CA: Impossible de créer un socket d'écoute (%s) pour le serveur

en: Cannot bind to port %u (%s) Aborting.
fr_CA: Impossible de s'attacher au port %u (%s)

en: Cannot listen to network socket. Aborting.
fr_CA: Impossible de lire sur le socket réseau

en: dopewars server version %s ready and waiting for connections on port %d.
fr_CA: Serveur dopewars version %s attendant les connexions sur le port %d.

note: Warning messages displayed if we fail to trap various signals
en: Cannot install SIGUSR1 interrupt handler!
fr_CA: Impossible d'installer le handleur d'interruptions SIGUSR1!

en: Cannot install SIGHUP interrupt handler!
fr_CA: Impossible d'installer le handleur d'interruptions SIGHUP!

en: Cannot install SIGINT interrupt handler!
fr_CA: Impossible d'installer le handleur d'interruptions SIGINT!

en: Cannot install SIGTERM interrupt handler!
fr_CA: Impossible d'installer le handleur d'interruptions SIGTERM!

en: Cannot install pipe handler!
fr_CA: Impossible d'installer le handleur de pipeline!

en: Configuration file saved OK as %s
fr_CA: Fichier de configuration enregistré comme %s

en: Users currently logged on:-
fr_CA: Utilisateurs en ligne:-

en: No users currently logged on!
fr_CA: Aucun utilisateur en ligne!

en: Pushing %s
fr_CA: Intimidation de %s

en: No such user!
fr_CA: Cet utilisateur n'existe pas.

note: The named user has been removed from the server following * a "kill" command
en: %s killed
fr_CA: %s tué

en: Unknown command - try "help" for help...
fr_CA: Commande inconnue - essayez "help" pour l'aide...

en: got connection from %s
fr_CA: connexion reçu de %s

en: dopewars server terminating.
fr_CA: Serveur dopewars en train de terminer.

en: %s leaves the server!
fr_CA: %s quittes le serveur!

en: Could not set up Unix domain socket for admin connections - check permissions on /tmp!
fr_CA: Impossible d'installer le socket de domaine UNIX pour les connexionsadministratives - vérifiez les permissions sur /tmp!

en: dopewars server version %s ready for admin commands; try "help" for help
fr_CA: Serveur dopewars version %s en attente de commandes d'administration.Essayez "help" pour l'aide.

en: New admin connection
fr_CA: Nouvelle connexion administrative

en: Admin command: %s
fr_CA: Commande administrative: %s

en: Admin connection closed
fr_CA: Connexion administrative terminée

en: Failed to set NT Service status
fr_CA: Impossible d'obtenir le status du service NT

en: Failed to post service notification message
fr_CA: Impossible d'envoyer un message de notification du service

en: Failed to register service handler
fr_CA: Impossible d'installer un handleur de service

en: Failed to start NT Service
fr_CA: Impossible de démarrer le service NT

en: Error reading scores from %s.
fr_CA: Impossible de lire le fichier des meilleurs scores: %s

en: The high score file %s has been converted to the new format.
    A backup of the old file has been created as %s.
fr_CA: Le fichier des scores (%s) a été converti au nouveau format.
    Une copie de l'ancien fichier a été créée: %s.

en: Cannot create backup (%s) of the
    high score file: %s.
fr_CA: Impossible de créer une copie (%s) du
    fichier des scores: %s

en: Cannot open high score file %s: %s.
fr_CA: Impossible d'ouvrir le fichier des meilleurs scores (%s): %s.

en: Cannot open high score file %s.
    (%s.) Either ensure you have permissions to access
    this file and directory, or specify an alternate high score file with the
    -f command line option.
fr_CA: Ne peut pas ouvrir le fichier des meilleurs scores %s. (%s)
    Vérifiez que vous avez les permissions pour accéder ce fichier ou répertoire
    ou specifiez un autre fichier et chemin d'accès avec la commande -f.

en: %s does not appear to be a valid
    high score file - please check it. If it is a high score file
    from an older version of dopewars, then first convert it to the
    new format by running "dopewars -C %s"
    from the command line.
fr_CA: %s n'a pas l'air d'être un fichier de
    scores valide.  S'il s'agit d'un fichier de scores d'une version
    précédente de dopewars, veuillez tout d'abord le convertir au
    nouveau format en utilisant la commande:
        dopewars -C %s

en: Errors were encountered during the reading of the configuration file.
    As as result, some settings may not work as expected. Please consult the
    file "dopewars-log.txt" for further details.
fr_CA: Erreurs lors de la lecture du fichier de configuration.  Certaines
    préférences pourraient ne pas fonctionner correctement.  Voir le
    fichier "dopewars-log.txt" pour plus de détails.

en: Errors were encountered during the reading of the configuration
    file. As a result, some settings may not work as expected. Please see the
    messages on standard output for further details.
fr_CA: Erreurs lors de la lecture du fichier de configuration.  Certaines
    préférences pourraient ne pas fonctionner correctement.  Portez attention
    aux messages figurant sur la sortie standard pour plus de détails.

en: Unable to read high score file %s
fr_CA: Impossible de lire le fichier des high scores %s

en: Congratulations! You made the high scores!
fr_CA: Félicitations! Vous êtes dans les meilleurs scores!

en: You didn't even make the high score table...
fr_CA: T'as même pas réussi à être dans les scores!

en: Unable to write high score file %s
fr_CA: Impossible d'écrire le fichier des meilleurs scores %s

en: (R.I.P.)
fr_CA: (Repose en Paix)

en: %s: Tipoff from %s
fr_CA: %s: Indice de %s

en: %s: Spy offered by %s
fr_CA: %s: Espion offert par %s

en: One of your %tde was spying for %s.^The spy %s!
fr_CA: Une de tes %tde était un espion pour %s.^L'espion %s!

en: Your spy working with %s has been discovered!^The spy %s!
fr_CA: Votre espion travaillant pour %s a été découvert!^L'espion %s!

en: The lady next to you on the subway said,^ "%s"%s
fr_CA: La madame à côté de toi dans le métro te dit,^ "%s"%s

en: ^    (at least, you -think- that's what she said)
fr_CA: ^    (du moins, tu -penses- que c'est ça qu'elle a dit)

en: You hear someone playing %s
fr_CA: Tu entends quelqu'un jouer %s

en: YN^Would you like to visit %tde?
fr_CA: YN^Veux-tu visiter %tde?

en: YN^^Would you like to hire a %tde for %P?
fr_CA: YN^^Veux-tu engager une %tde pour %P?

en: %s^%s is already here!^Do you Attack, or Evade?
fr_CA: %s^%s est déjà là!^Tu Attaque, or t'Evade?

en: No cops or guns!
fr_CA: Pas de boeufs ou de guns

en: Cops cannot attack other cops!
fr_CA: Les boeufs ne peuvent pas attaquer d'autres boeufs!

en: Players are already in a fight!
fr_CA: Les joueurs sont déjà en train de se battre!

en: Players are already in separate fights!
fr_CA: Les joueurs sont déjà dans des batailles séparées!

en: Cannot start fight - no guns to use!
fr_CA: Ne peut pas commencer la bataille - pas de gun à utiliser!

en: You're dead! Game over.
fr_CA: Tu viens de crever man!

en: %s: tipoff by %s finished OK.
fr_CA: %s: indice par %s finit OK.

en: Following your tipoff, the cops ambushed %s, who was shot dead!
fr_CA: Suivant votre indice, les boeufs ont pogné %s, qui est mort par balle!

en: Following your tipoff, the cops ambushed %s, who escaped with %d %tde.
fr_CA: Suivant votre indice, les boeufs ont attaqué %s, qui s'est échappé avec %d %tde.

en: YN^Do you pay a doctor %P to sew you up?
fr_CA: YN^Vas-tu payer le docteur %P pour te ramancher?

en: You were mugged in the subway!
fr_CA: Tu t'es fait pété la gueule dans le métro!

en: You meet a friend! He gives you %d %tde.
fr_CA: T'as rencontré un chum, il t'a donné %d %tde.

en: You meet a friend! You give him %d %tde.
fr_CA: T'as rencontré ton meilleur chum pis tu lui a donné %d %tde.

note: Debugging message: we would normally have a random drug-related * event here, but "Sanitized" mode is turned on
en: Sanitized away a RandomOffer
fr_CA: Tu nettoies une offre aléatoire.

en: Police dogs chase you for %d blocks! You dropped some %tde! That's a drag, man!
fr_CA: Les chiens de police te courent après sur %d blocs! T'as échappé: %tde!

en: You find %d %tde on a dead dude in the subway!
fr_CA: T'as trouvé %d %tde sur un gars mort dans le métro!

en: Your mama made brownies with some of your %tde! They were great!
fr_CA: Ta mère a fait des gâteaux avec un peu de %tde! Y'étaient vraiment bons!

en: YN^There is some weed that smells like paraquat here!^It looks good! Will you smoke it?
fr_CA: YN^Il y a une sorte d'herbe qui sent bizarre ici!^Ça a l'air bon! Veux-tu la fumer?

en: You stopped to %s.
fr_CA: Tu t'arretes pour %s.

en: YN^Would you like to buy a bigger trenchcoat for %P?
fr_CA: YN^Veux-tu acheter un manteau plus gros %P?

en: YN^Hey dude! I'll help carry your %tde for a mere %P. Yes or no?
fr_CA: YN^Heille man! J'pourrais t'aider à transporter tes %tde pour un petit %P. Qu'est-ce que t'en dis ?

en: YN^Would you like to buy a %tde for %P?
fr_CA: YN^Veux-tu acheter un %tde pour %P?

en: %s: offer was on behalf of %s
fr_CA: %s: l'offre etait au nom de %s

en: %s has accepted your %tde!^Use the G key to contact your spy.
fr_CA: %s a accepté votre %tde!^Tape G pour contacter ton espion.

en: You hallucinated for three days on the wildest trip you ever imagined!^Then you died because your brain disintegrated!
fr_CA: T'as halluciné pendant trois jours dans le trip le plus hot que t'aurais ^jamais pu imaginer! Ensuite t'es mort parce que ton cerveau s'est désintégré!

en: Too late - %s has just left!
fr_CA: Trop tard, %s vient juste de partir!

en: %s has rejected your %tde!
fr_CA: %s a rejeté ton %tde!

en: The cops spot you dropping %tde!
fr_CA: Les boeufs t'ont vu jeter ton stock (%tde)!

en: Sending pending updates to the metaserver...
fr_CA: Envoi des mise à jours au méta-serveur...

en: Sending reminder message to the metaserver...
fr_CA: Envoi du rappel au méta-serveur...

en: Player removed due to idle timeout
fr_CA: Joueur éjecté à cause d'une période d'inactivité trop longue

en: Player removed due to connect timeout
fr_CA: Joueur éjecté à cause d'un temps de connexion trop long

en: (Error cannot be displayed in UTF-8)
fr_CA: (L'erreur ne peut pas être affichée en UTF-8)

en: Connection dropped due to full buffer
fr_CA: La connexion est brisée à cause d'un tampon plein

en: Internal error code %d
fr_CA: Code d'erreur interne: %d

note: These are the explanations of the various * Windows Sockets error codes
en: WinSock has not been properly initialised
fr_CA: WinSock n'a pas été correctement initialisé

en: Network subsystem is not ready
fr_CA: Le sous-système réseau n'est pas prêt

en: WinSock version not supported
fr_CA: Cette version de WinSock n'est pas supportée

en: The network subsystem has failed
fr_CA: Échec dans le sous-système réseau

en: Address already in use
fr_CA: Addresse déjà utilisée

en: Cannot reach the network
fr_CA: Impossible de rejoindre le réseau

en: The connection timed out
fr_CA: La connexion a échouée à cause d'un timeout

en: Out of file descriptors
fr_CA: Aucun descripteur de fichiers disponible

en: Out of buffer space
fr_CA: Pas assez d'espace de tampon

en: Operation not supported
fr_CA: L'opération n'est pas supportée

en: Connection aborted due to failure
fr_CA: Connexion abandonnée à cause d'un échec

en: Connection reset by remote host
fr_CA: Connexion réinitialisée par l'ordinateur distant

en: Connection refused
fr_CA: Connexion refusée

en: Address family not supported
fr_CA: Famille d'adresses non-supportée

en: Protocol not supported
fr_CA: Protocole non-supporté

en: Socket type not supported
fr_CA: Type de socket non-supporté

note: These are the explanations of the various name server error codes
en: Host not found
fr_CA: Impossible de trouver l'hôte

en: Temporary name server error - try again later
fr_CA: Erreur de serveur de noms temporaire - essayer plus tard

en: Failed to contact nameserver
fr_CA: Impossible de contacter le serveur de noms

en: Valid name, but no DNS data record present
fr_CA: Nom valide, mais aucune information DNS disponible

en: Network error code %d
fr_CA: Code d'erreur réseau: %d

en: Name server error code %d
fr_CA: Code d'erreur du serveur de noms: %d

en: Internal metaserver error "%s"
fr_CA: Erreur interne du méta-serveur "%s"

en: Bad metaserver reply "%s"
fr_CA: Mauvaise réponse du méta-serveur "%s"

en: Unknown metaserver error code %d
fr_CA: Code d'erreur du méta-serveur inconnu: %d

en: Do you run?
fr_CA: Tu cours ?

en: Do you run, or fight?
fr_CA: Courir ou combattre ?

en: pitifully armed
fr_CA: leurs guns font pitié

en: lightly armed
fr_CA: légèrement armés

en: moderately well armed
fr_CA: relativement bien armés

en: heavily armed
fr_CA: lourdement armés

en: armed to the teeth
fr_CA: armés jusqu'aux dents

en: %s - %s - is chasing you, man!
fr_CA: %s - %s - te courent après, man!

en: %s and %d %tde - %s - are chasing you, man!
fr_CA: %s et %d %tde - %s - te courent après, man!

en: %s arrives with %d %tde, %s!
fr_CA: %s est arrivé avec %d %tde, %s!

en: %s stands and takes it
fr_CA: %s reste debout et le prend.

en: You stand there like a dummy.
fr_CA: Tu restes là comme une momie.

en: %s tries to get away, but fails.
fr_CA: %s essaye de décrisser, mais échoue.

en: Panic! You can't get away!
fr_CA: Fuck! Tu peux pas te sauver!

en: %s has got away to %tde!
fr_CA: %s s'est enfuit %tde!

en: %s has got away!
fr_CA: %s se sont échappés!

en: You got away!
fr_CA: Tu t'es échappé!

en: Guns reloaded...
fr_CA: Guns rechargés...

en: %s shoots at %s... and misses!
fr_CA: %s tire sur %s... et manque son coup!

en: %s shoots at you... and misses!
fr_CA: %s te tire dessus.. et rate!

en: You missed %s!
fr_CA: Tu as manqué %s!

en: %s shoots %s dead.
fr_CA: %s tue %s par balle

en: %s shoots at %s and kills a %tde!
fr_CA: %s tire sur %s et tue une %tde!

en: %s shoots at %s.
fr_CA: %s tire sur %s.

en: %s wasted you, man! What a drag!
fr_CA: %s t'as massacré, mam! Ça chie ton affaire...

en: %s shoots at you... and kills a %tde!
fr_CA: %s te tire dessus... et tue une %tde!

en: %s hits you, man!
fr_CA: %s t'a pogné, man!

en: You killed %s!
fr_CA: T'as achevé %s!

en: You hit %s, and killed a %tde!
fr_CA: Tu pognes %s, et tue une %tde!

en: You hit %s!
fr_CA: Tu pognes %s!

en:  You find %P on the body!
fr_CA:  Tu trouves %P sur le corps!

en:  You loot the body!
fr_CA:  Tu fouilles le corps!

en: Cannot initialise WinSock (%s)!
fr_CA: Impossible d'initialiser WinSock (%s)!

note: SOCKS version 5 error messages
en: SOCKS server general failure
fr_CA: Échec général du serveur SOCKS

en: Connection denied by SOCKS ruleset
fr_CA: Connexion refusée par les règles SOCKS

en: SOCKS: Network unreachable
fr_CA: SOCKS: Connexion réseau impossible

en: SOCKS: Host unreachable
fr_CA: SOCKS: Connexion à l'hôte impossible

en: SOCKS: Connection refused
fr_CA: SOCKS: Connexion refusée

en: SOCKS: TTL expired
fr_CA: SOCKS: Le TTL a expiré

en: SOCKS: Command not supported
fr_CA: SOCKS: Commande non-supportée

en: SOCKS: Address type not supported
fr_CA: SOCKS: Type d'adresse non-supporté

en: SOCKS server rejected all offered methods
fr_CA: Le serveur SOCKS a réjeté toutes les méthodes offertes

en: Unknown SOCKS address type returned
fr_CA: Le type de l'adresse SOCKS retournée est inconnu

en: SOCKS authentication failed
fr_CA: Échec d'authentification SOCKS

en: SOCKS authentication cancelled by user
fr_CA: Authentification SOCKS annulée par l'utilisateur

note: SOCKS version 4 error messages
en: SOCKS: Request rejected or failed
fr_CA: SOCKS: Requête rejetée ou échouée

en: SOCKS: Rejected - unable to contact identd
fr_CA: SOCKS: Rejeté - impossible de contacter identd

en: SOCKS: Rejected - identd reports different user-id
fr_CA: SOCKS: Rejeté - identd rapporte un nom d'utilisateur différent

note: SOCKS errors due to protocol violations
en: Unknown SOCKS reply code
fr_CA: Code de réponse SOCKS inconnu

en: Unknown SOCKS reply version code
fr_CA: Code de version de réponse SOCKS inconnu

en: Unknown SOCKS server version
fr_CA: Version de serveur SOCKS inconnue

en: SOCKS error code %d
fr_CA: Code d'error SOCKS: %d

note: Various HTTP error messages
en: Number of tries exceeded
fr_CA: Nombre d'essais excédés

en: Bad auth header: %s
fr_CA: Mauvaise entête auth: %s

en: Bad redirect: %s
fr_CA: Mauvaise redirection: %s

en: Invalid HTTP status line: %s
fr_CA: Ligne de status HTTP invalide: %s

en: 403: forbidden
fr_CA: 403: interdit

en: 404: page not found
fr_CA: 404: page non-trouvée

en: 401: HTTP authentication failed
fr_CA: 401: échec d'authentification HTTP

en: 407: HTTP proxy authentication failed
fr_CA: 407: échec d'authentification proxy HTTP

en: Bad redirect message from server
fr_CA: Mauvais message de redirection du serveur

en: Unknown HTTP error %d
fr_CA: Erreur HTTP inconnue %d

en: %d: redirect error
fr_CA: %d: erreur de redirection

en: %d: HTTP client error
fr_CA: %d: erreur de client HTTP

en: %d: HTTP server error
fr_CA: %d: erreur de serveur HTTP

en: Attempting to connect to local dopewars server via Unix domain
     socket %s...
fr_CA: En train d'essayer d'établir la connexion avec le serveur dopewars
    local en utilisant le socket UNIX %s...

en: Connection established; use Ctrl-D to close your session.
fr_CA: Connexion établie.  Utilisez Ctrl-D pour terminer votre session.

en: Could not determine local config file to write to
fr_CA: Impossible de déterminer le fichier de configuration local.

en: Could not open file %s: %s
fr_CA: Impossible d'ouvrir le fichier %s: %s

en: Could not connect to dopewars server
    (%s)
    AI Player terminating abnormally.
fr_CA: Connexion au serveur dopewars impossible
    (%s)
    Joueur IA termine d'une façon anormale.

en: Connection established
fr_CA: Connexion établie

en: Connected to SOCKS server %s...
fr_CA: Connecté au serveur SOCKS %s...

en: Authenticating with SOCKS server
fr_CA: Authentification avec le serveur SOCKS

en: Asking SOCKS for connect to %s...
fr_CA: Demande de connexion SOCKS vers %s...

en: Using Socks.Auth.User and Socks.Auth.Password for SOCKS5 authentication
fr_CA: Utilisation de Socks.Auth.User et Socks.Auth.Password pour 
    l'authentification SOCKS5

en: AI Player started; attempting to contact server at %s:%d...
fr_CA: Le joueur IA a débuté et tente de contacter le serveur sur %s:%d...

en: AI Player terminated OK.
fr_CA: Le joueur IA a terminé correctement.

en: Connection to server lost!
fr_CA: Connexion au serveur perdue!

en: Using name %s
fr_CA: Utiliser le nom %s

en: Players in this game:-
fr_CA: Joueurs dans ce jeu:-

en: %s joins the game.
fr_CA: %s joint la partie.

en: %s has left the game.
fr_CA: %s a quitté la partie.

en: Jetting to %tde with %P cash and %P debt
fr_CA: Déplacement de %tde avec %P en cash et %P en dettes

en: AI Player killed. Terminating normally.
fr_CA: Le joueur IA a été tué. Fin normale.

en: Game time is up. Leaving game.
fr_CA: Temps de jeu écoulé. La partie est terminée.

en: AI Player pushed from the server.
fr_CA: Joueur IA éjecté du serveur.

en: The server has terminated.
fr_CA: Le serveur a terminé.

en: Selling %d %tde at %P
fr_CA: Vendre %d %tde à %P

en: Buying %d %tde at %P
fr_CA: Acheter %d %tde à %P

en: Buying a %tde for %P at the gun shop
fr_CA: Acheter un %tde pour %P au marchand d'armes

en: Debt of %P paid off to loan shark
fr_CA: Dettes de %P payées au prêteur à gages

en: Loan shark located at %s
fr_CA: Le prêteur à gages est situé à %s

en: Gun shop located at %s
fr_CA: Le marchand d'armes est situé à %s

en: Pub located at %s
fr_CA: Le bar est situé à %s

en: Bank located at %s
fr_CA: La banque est située à %s

note: Random messages to send from the AI player to other players
en: Call yourselves drug dealers?
fr_CA: Tu oses te prendre pour un pusher?

en: A trained monkey could do better...
fr_CA: Un singe apprivoisé pourrait faire mieux...

en: Think you're hard enough to deal with the likes of me?
fr_CA: Tu penses que t'es assez toff pour dealer avec du monde comme moi?

en: Zzzzz... are you dealing in candy or what?
fr_CA: Zzzzzz... tu vends des bonbons ou quoi?

en: Reckon I'll just have to shoot you for your own good.
fr_CA: Je crois que je vais devoir te tuer pour ton propre bien.

en: This binary has been compiled without networking support, and thus cannot act as an AI player.
    Recompile passing --enable-networking to the configure script.
fr_CA: Ce fichier binaire a été compilé sans le support réseau et donc ne peut pas se comporter comme un joueur IA.
    Recompile en passant --enable-networking au script de configuration.

en: Invalid plugin "%s" selected.
    (%s available; now using "%s".)
fr_CA: Le plugin sélectionné ("%s") est invalide.
    (%s est disponible, utilisation de "%s".)

en: Vinyl
fr_CA: Vinyle

en: USB Flash Drive
fr_CA: Clé USB

en: Other
fr_CA: Autre

en: Belgium
fr_CA: Belgique

en: Bulgaria
fr_CA: Bulgarie

en: Barbados
fr_CA: Barbade

en: Wallis and Futuna Islands
fr_CA: Îles Wallis-et-Futuna

en: Bermuda
fr_CA: Bermudes

en: Brunei Darussalam
fr_CA: Brunéi Darussalam

en: Bolivia
fr_CA: Bolivie

en: Bahrain
fr_CA: Bahreïn

en: Benin
fr_CA: Bénin

en: Bhutan
fr_CA: Bhoutan

en: Jamaica
fr_CA: Jamaïque

en: Bouvet Island
fr_CA: Île Bouvet

en: Belarus
fr_CA: Bélarus

en: Russian Federation
fr_CA: Russie, Fédération de

en: Reunion
fr_CA: Réunion, La

en: Turkmenistan
fr_CA: Turkménistan

en: Tajikistan
fr_CA: Tadjikistan

en: Romania
fr_CA: Roumanie

en: Guinea-Bissa
fr_CA: Guinée-Bissau

en: Greece
fr_CA: Grèce

en: Equatorial Guinea
fr_CA: Guinée équatoriale

en: French Guiana
fr_CA: Guyane française

en: Georgia
fr_CA: Géorgie

en: Grenada
fr_CA: Grenade

en: Guinea
fr_CA: Guinée

en: Gambia
fr_CA: Gambie

en: Greenland
fr_CA: Groenland

en: Tunisia
fr_CA: Tunisie

en: Jordan
fr_CA: Jordanie

en: Haiti
fr_CA: Haïti

en: Hungary
fr_CA: Hongrie

en: Heard and Mc Donald Islands
fr_CA: Îles Heard-et-MacDonald

en: Puerto Rico
fr_CA: Porto Rico

en: Palau
fr_CA: Palaos

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
fr_CA: Îles Svalbard et Jan Mayen

en: Iraq
fr_CA: Irak

en: French Polynesia
fr_CA: Polynésie française

en: Papua New Guinea
fr_CA: Papouasie-Nouvelle-Guinée

en: Peru
fr_CA: Pérou

en: Poland
fr_CA: Pologne

en: St. Pierre and Miquelon
fr_CA: Saint-Pierre-et-Miquelon

en: Zambia
fr_CA: Zambie

en: Egypt
fr_CA: Égypte

en: South Africa
fr_CA: Afrique du Sud

en: Ecuador
fr_CA: Équateur

en: Ethiopia
fr_CA: Éthiopie

en: Somalia
fr_CA: Somalie

en: Morocco
fr_CA: Maroc

en: Macau
fr_CA: Macao

en: Mongolia
fr_CA: Mongolie

en: Marshall Islands
fr_CA: Îles Marshall

en: Macedonia, The Former Yugoslav Republic of
fr_CA: Macédoine, Ancienne République yougoslave de

en: Iceland
fr_CA: Islande

en: Armenia
fr_CA: Arménie

en: Albania
fr_CA: Albanie

en: Argentina
fr_CA: Argentine

en: Australia
fr_CA: Australie

en: Austria
fr_CA: Autriche

en: India
fr_CA: Inde

en: Ireland
fr_CA: Irlande

en: Indonesia
fr_CA: Indonésie

en: Serbia
fr_CA: Serbie

en: Montenegro
fr_CA: Monténégro

en: Croatia
fr_CA: Croatie

en: Slovakia
fr_CA: Slovaquie

en: [Worldwide]
fr_CA: [Mondial]

en: Italian
fr_CA: Italien

en: Polish
fr_CA: Polonais

en: Swedish
fr_CA: Suédois

en: Country
fr_CA: Pays

en: Ready
fr_CA: Prêt

en: File
fr_CA: Fichier

en: Website
fr_CA: Site Web

en: Language-Name
fr_CA: Français (Canada)

en: Language-Direction
fr_CA: LTR

en: Font-Scale
fr_CA: 1

en: Suppress-Bold
fr_CA: false

en: Win-Font
fr_CA: Verdana

en: Mac-Font
fr_CA: Helvetica

en: Linux-Font
fr_CA: Sans

en: %H sensor value
fr_CA: valeur du capteur %H

en: %L contains %s
fr_CA: %L contient %s

en: %a of %m
fr_CA: %a de %m

en: %b and %b
fr_CA: %b et %b

en: %b or %b
fr_CA: %b ou %b

en: %f of %n
fr_CA: %f de %n

en: add %s to %L
fr_CA: ajouter %s à %L

en: answer
fr_CA: réponse

en: ask %s and wait
fr_CA: demander %s et attendre

en: background #
fr_CA: fond n°

en: broadcast %e
fr_CA: envoyer à tous %e

en: broadcast %e and wait
fr_CA: envoyer à tous %e et attendre

en: change %g effect by %n
fr_CA: modifier l’effet %g par %n

en: change %v by %n
fr_CA: à %v ajouter %n

en: change pen color by %n
fr_CA: modifier la couleur du stylo par %n

en: change pen shade by %n
fr_CA: modifier l'intensité du stylo par %n

en: change pen size by %n
fr_CA: modifier la taille du stylo par %n

en: change size by %n
fr_CA: modifier la taille par %n

en: change tempo by %n
fr_CA: modifier le tempo par %n

en: change volume by %n
fr_CA: modifier le volume par %n

en: change x by %n
fr_CA: modifier x par %n

en: change y by %n
fr_CA: modifier y par %n

en: clear
fr_CA: effacer tout

en: clear graphic effects
fr_CA: annuler les effets graphiques

en: color %C is touching %C?
fr_CA: couleur %C touche %C?

en: control
fr_CA: contrôle

en: costume #
fr_CA: costume n°

en: delete %y of %L
fr_CA: supprimer %y de %L

en: distance to %m
fr_CA: distance de %m

en: else
fr_CA: sinon

en: forever
fr_CA: répéter indéfiniment

en: forever if %b
fr_CA: répéter indéfiniment si %b

en: glide %n secs to x:%n y:%n
fr_CA: glisser en %n secondes à x:%n y:%n

en: go back %n layers
fr_CA: déplacer de %n plans arrière

en: go to %m
fr_CA: aller vers %m

en: go to front
fr_CA: envoyer au premier plan

en: go to x:%n y:%n
fr_CA: aller vers x:%n y:%n

en: hide
fr_CA: cacher

en: hide variable %v
fr_CA: cacher la variable %v

en: if %b
fr_CA: si %b

en: if on edge, bounce
fr_CA: rebondir si le bord est atteint

en: insert %s at %i of %L
fr_CA: insérer %s à %i de %L

en: item %i of %L
fr_CA: item %i de %L

en: join %s %s
fr_CA: joindre %s %s

en: key %k pressed?
fr_CA: touche %k pressée?

en: length of %L
fr_CA: taille de %L

en: length of %s
fr_CA: taille de %s

en: letter %n of %s
fr_CA: lettre %n de %s

en: looks
fr_CA: apparence

en: loud?
fr_CA: son fort?

en: loudness
fr_CA: volume sonore

en: motion
fr_CA: mouvement

en: motor direction %W
fr_CA: direction du moteur %W

en: motor off
fr_CA: moteur inactif

en: motor on
fr_CA: moteur actif

en: motor on for %n secs
fr_CA: moteur actif durant %n secondes

en: motor power %n
fr_CA: force du moteur %n

en: mouse down?
fr_CA: souris pressée?

en: mouse x
fr_CA: souris x

en: mouse y
fr_CA: souris y

en: move %n steps
fr_CA: avancer de %n pas

en: next background
fr_CA: fond suivant

en: next costume
fr_CA: costume suivant

en: not %b
fr_CA: non %b

en: operators
fr_CA: Opérateurs

en: pen
fr_CA: stylo

en: pen down
fr_CA: abaisser le stylo

en: pen up
fr_CA: relever le stylo

en: pick random %n to %n
fr_CA: nombre aléatoire entre %n et %n

en: play drum %D for %n beats
fr_CA: jouer le tambour %D pour %n temps

en: play note %N for %n beats
fr_CA: jouer la note %N pour %n temps

en: play sound %S
fr_CA: jouer le son %S

en: play sound %S until done
fr_CA: jouer le son %S complètement

en: point in direction %d
fr_CA: pointer en direction %d

en: point towards %m
fr_CA: pointer vers %m

en: repeat %n
fr_CA: répéter %n fois

en: repeat until %b
fr_CA: répéter jusqu’à %b

en: replace item %i of %L with %s
fr_CA: remplacer %i de %L avec %s

en: reset timer
fr_CA: réinitialiser le chronomètre

en: rest for %n beats
fr_CA: faire une pause de %n temps

en: round %n
fr_CA: arrondir %n

en: say %s
fr_CA: dire %s

en: say %s for %n secs
fr_CA: dire %s pendant %n secondes

en: sensing
fr_CA: Capteurs

en: sensor %h?
fr_CA: capteur %h activé?

en: set %g effect to %n
fr_CA: mettre l’effet %g à %n

en: set %v to %n
fr_CA: à %v attribuer %n

en: set instrument to %I
fr_CA: mettre l'instrument à %I

en: set pen color to %c
fr_CA: mettre la couleur du stylo à %c

en: set pen color to %n
fr_CA: mettre la couleur du stylo à %n

en: set pen shade to %n
fr_CA: mettre l'intensité du stylo à %n

en: set pen size to %n
fr_CA: mettre la taille du stylo à %n

en: set size to %n%
fr_CA: mettre la taille à %n%

en: set tempo to %n bpm
fr_CA: mettre le tempo à %n bpm

en: set volume to %n%
fr_CA: mettre le volume à %n%

en: set x to %n
fr_CA: poser x à %n

en: set y to %n
fr_CA: poser y à %n

en: show
fr_CA: montrer

en: show variable %v
fr_CA: afficher la variable %v

en: size
fr_CA: taille

en: sound
fr_CA: sons

en: stamp
fr_CA: estampiller

en: stop all
fr_CA: arrêter tout

en: stop all sounds
fr_CA: arrêter tous les sons

en: stop script
fr_CA: arrêter le script

en: switch to background %l
fr_CA: basculer sur le fond %l

en: switch to costume %l
fr_CA: basculer sur le costume %l

en: think %s
fr_CA: penser à %s

en: think %s for %n secs
fr_CA: penser à %s pendant %n secondes

en: timer
fr_CA: chronomètre

en: touching %m?
fr_CA: %m touché?

en: touching color %C?
fr_CA: couleur %C touchée?

en: turn %n degrees
fr_CA: tourner de %n degrés

en: wait %n secs
fr_CA: attendre %n secondes

en: wait until %b
fr_CA: attendre jusqu’à %b

en: when %k key pressed
fr_CA: quand %k est pressée

en: when %m clicked
fr_CA: quand %m pressé

en: when I receive %e
fr_CA: quand je recois %e

en: x position
fr_CA: position x

en: y position
fr_CA: position y

en: (empty)
fr_CA: (vide)

en: About Scratch
fr_CA: À propos de Scratch

en: About this project:
fr_CA: À propos de ce projet:

en: add comment
fr_CA: ajouter un commentaire

en: add comment here
fr_CA: ajouter un commentaire ici

en: all
fr_CA: tout

en: and
fr_CA: et

en: any
fr_CA: n'importe quel

en: background
fr_CA: arrière-plan

en: backgrounds
fr_CA: arrière-plans

en: brightness
fr_CA: luminosité

en: Brush size:
fr_CA: Taille de brosse:

en: button pressed
fr_CA: bouton pressé

en: Camera
fr_CA: Caméra

en: can rotate
fr_CA: peut pivoter

en: cancel
fr_CA: annuler

en: Choose new sprite from file
fr_CA: Choisir un nouveau lutin à partir d'un fichier

en: clean up
fr_CA: nettoyer

en: Clear canvas
fr_CA: Effacer le canevas

en: Close and continue
fr_CA: Fermer et continuer

en: Close dialog?
fr_CA: Fermer la boîte de dialogue?

en: Close paint editor?
fr_CA: Fermer l'outil de dessin?

en: close port
fr_CA: fermer le port

en: Close sound recorder?
fr_CA: Fermer l'enregistreur de son?

en: Compress Images
fr_CA: compresser les images

en: Compress Sounds
fr_CA: compresser les sons

en: Compress sounds and images
fr_CA: Compresser les sons et les images

en: connected
fr_CA: connecté

en: Connecting to
fr_CA: Connexion à

en: Could not read
fr_CA: Impossible de lire

en: Could not read project; file may be damaged
fr_CA: Impossible de lire le projet; le fichier peut être corrompu

en: Could not write file
fr_CA: Impossible d'écrire le fichier

en: Create account
fr_CA: Créer un compte

en: Create an empty project
fr_CA: Créer un projet vide

en: Data sent. Waiting for response...
fr_CA: Données envoyées. Attente d'une réponse...

en: delete
fr_CA: supprimer

en: Delete a list
fr_CA: Effacer une liste

en: Delete a variable
fr_CA: Supprimer une variable

en: Delete this background
fr_CA: Effacer cet arrière-plan

en: Delete this costume
fr_CA: Supprimer ce costume

en: Delete this sound
fr_CA: Supprimer ce son

en: Delete this sprite
fr_CA: Effacer ce lutin

en: disable remote sensor connections
fr_CA: désactiver les connexions du capteur distant

en: don't rotate
fr_CA: ne pas pivoter

en: down
fr_CA: bas

en: down arrow
fr_CA: flèche bas

en: drag to resize
fr_CA: glisser pour redimensionner

en: drag to rotate
fr_CA: glisser pour pivoter

en: draggable on website?
fr_CA: transférable (glisser) sur le site web?

en: duplicate
fr_CA: dupliquer

en: Duplicate
fr_CA: Dupliquer

en: edge
fr_CA: bord

en: Ellipse tool (draw outlined or filled ellipse or circle)
fr_CA: Outil ellipse (dessiner un cercle ou une ellipse, contour ou plein)

en: enable remote sensor connections
fr_CA: activer les connexions du capteur distant

en: Enter presentation mode
fr_CA: Passer en mode présentation

en: Eraser
fr_CA: Gomme

en: Eraser size
fr_CA: Taille de la gomme

en: Error!
fr_CA: Erreur!

en: Exit presentation
fr_CA: Quitter la présentation

en: Exit presentation mode
fr_CA: Sortir du mode présentation

en: export
fr_CA: exporter

en: Export Background
fr_CA: Exporter l'arrière-plan

en: Export Costume
fr_CA: Exporter le costume

en: Export failed
fr_CA: Échec de l'exportation

en: Export Sound
fr_CA: Exporter un son

en: Export Sprite
fr_CA: Exporter un lutin

en: export this costume
fr_CA: exporter ce costume

en: export this sound
fr_CA: exporter ce son

en: export this sprite
fr_CA: exporter ce lutin

en: Extras menu
fr_CA: menu Extras

en: Eyedropper tool (select a color)
fr_CA: Outil pipette (sélectionner une couleur)

en: Failed:
fr_CA: Échec:

en: Fill tool (fill areas with color or gradient)
fr_CA: Outil pot de peinture (remplir des zones avec une couleur ou un dégradé)

en: first
fr_CA: premier

en: fisheye
fr_CA: oeil de poisson

en: Flash blocks (fast)
fr_CA: Flash blocs (rapide)

en: Flash blocks (slow)
fr_CA: Flash blocs (lent)

en: Flip horizontally
fr_CA: Miroir horizontal

en: Flip vertically
fr_CA: Miroir vertical

en: For all sprites
fr_CA: Pour tous les lutins

en: For this sprite only
fr_CA: Seulement pour ce lutin

en: Game
fr_CA: Jeu

en: Get surprise sprite
fr_CA: Obtenir un lutin au hasard

en: Get the last thing deleted
fr_CA: Récupérer le dernier élément supprimé

en: Getting Started
fr_CA: Pour débuter

en: ghost
fr_CA: fantôme

en: Go To Scratch Website
fr_CA: Se rendre au site web de Scratch

en: grab screen region for new costume
fr_CA: capturer une partie de l'écran comme nouveau costume

en: grab screen region for new sprite
fr_CA: capturer une partie de l'écran comme nouveau lutin

en: Grow
fr_CA: Agrandir

en: Grow sprite
fr_CA: Agrandir le lutin

en: hello
fr_CA: salut

en: Hello!
fr_CA: Salut!

en: help
fr_CA: aide

en: Help Page
fr_CA: Page d'aide

en: Help Screens
fr_CA: Écrans d'aide

en: Hide Motor Blocks
fr_CA: Cacher les blocs du moteur

en: High (biggest)
fr_CA: Haut (le plus gros)

en: Hmm...
fr_CA: Mmmh...

en: Images compressed
fr_CA: Images compressées

en: import
fr_CA: importer

en: Import an image on top of your current canvas
fr_CA: Importer une image au-dessus du canevas actuel

en: Import Background
fr_CA: Importer un arrière-plan

en: Import Costume
fr_CA: Importer un costume

en: Import Image
fr_CA: Importer une image

en: Import List
fr_CA: Importer une liste

en: Import Project
fr_CA: Importer un projet

en: import project
fr_CA: importer un projet

en: Import Sound
fr_CA: Importer un son

en: Incompatible Scratch file format
fr_CA: Format de fichier Scratch incompatible

en: Is the folder read-only?
fr_CA: Le dossier est-il en lecture seule ?

en: JPEG Quality (10-100)?
fr_CA: Qualité JPEG (10-100)

en: kbytes
fr_CA: koctets

en: large readout
fr_CA: sortie large

en: last
fr_CA: dernier

en: left
fr_CA: gauche

en: left arrow
fr_CA: flèche gauche

en: length
fr_CA: taille

en: light
fr_CA: lumière

en: Line tool (draw lines)
fr_CA: Outil ligne (dessiner des lignes)

en: List name?
fr_CA: Nom de la liste?

en: Lowest (smallest)
fr_CA: Le plus bas (plus petit)

en: Make a list
fr_CA: Créer une liste

en: Make a variable
fr_CA: Nouvelle variable

en: Max:
fr_CA: Max. :

en: meow
fr_CA: miaou

en: Message name:
fr_CA: Nom du message :

en: Min:
fr_CA: Min. :

en: more
fr_CA: plus

en: More tags:
fr_CA: Plus d'étiquettes:

en: mosaic
fr_CA: mosaïque

en: mouse x:
fr_CA: souris x :

en: mouse y:
fr_CA: souris y :

en: mouse-pointer
fr_CA: pointeur de souris

en: Move
fr_CA: Déplacer

en: My Projects
fr_CA: Mes projets

en: new
fr_CA: nouveau

en: New background:
fr_CA: Nouvel arrière-plan :

en: New costume:
fr_CA: Nouveau costume :

en: New Filename:
fr_CA: Nouveau nom de fichier :

en: New sound:
fr_CA: Nouveau son :

en: New Sprite
fr_CA: Nouveau lutin

en: New sprite:
fr_CA: Nouveau lutin :

en: No MIDI ports currently available.
fr_CA: Aucun port MIDI actuellement disponible.

en: No motion blocks
fr_CA: Aucun bloc de mouvement

en: no scripts
fr_CA: aucun script

en: No serial ports found
fr_CA: Aucun port série trouvé

en: No variables.
fr_CA: Aucune variable.

en: normal readout
fr_CA: sortie normale

en: On
fr_CA: Activé

en: only face left-right
fr_CA: retournement gauche-droite uniquement

en: Open a Scratch project
fr_CA: Ouvrir un projet Scratch

en: Open Project
fr_CA: Ouvrir un projet

en: or
fr_CA: ou

en: Paint
fr_CA: Dessin

en: Paint Editor
fr_CA: Éditeur graphique

en: Paint new sprite
fr_CA: Dessiner un nouveau lutin

en: Paintbrush
fr_CA: Pinceau

en: Percent? (100 gives original size)
fr_CA: Pourcent? (100 = taille d'origine)

en: Pictures
fr_CA: Images

en: pixelate
fr_CA: pixeliser

en: play
fr_CA: lire

en: Please enter a number
fr_CA: Veuillez saisir un nombre

en: Position the cross-hair to set the rotation center
fr_CA: Placez le pointeur en croix pour définir le centre de rotation

en: Preparing project...
fr_CA: Préparation du projet...

en: Project author:
fr_CA: Auteur du projet :

en: Project name
fr_CA: Nom du projet

en: Project Notes
fr_CA: Notes du Projet

en: Project notes
fr_CA: Notes du projet

en: Project uploaded.
fr_CA: Projet envoyé.

en: Projects
fr_CA: Projets

en: Quit Scratch
fr_CA: Quitter Scratch

en: Reading
fr_CA: Lecture

en: record
fr_CA: enregistrer

en: Record
fr_CA: Enregistrer

en: recording
fr_CA: enregistrement

en: Rectangle tool (draw outlined or filled rectangle or square)
fr_CA: Outil rectangle (dessiner un rectangle ou un carré, contour ou rempli)

en: Reference Guide
fr_CA: Guide de référence

en: Remote sensor connections enabled
fr_CA: Connexions au capteur distant activées

en: Remove viewer from stage
fr_CA: Enlever le visualiseur de la scène

en: resistance
fr_CA: résistance

en: resize this sprite
fr_CA: redimensionner ce lutin

en: reverse
fr_CA: inverser

en: right
fr_CA: droite

en: right arrow
fr_CA: flèche droite

en: Rotate clock-wise
fr_CA: Rotation horaire

en: Rotate counter-clock-wise
fr_CA: Rotation anti-horaire

en: rotate this sprite
fr_CA: pivoter ce lutin

en: Rotation degrees?
fr_CA: Degrés de rotation

en: Save a copy of the current project
fr_CA: Enregistrer une copie du projet actuel

en: Save As
fr_CA: Enregistrer sous

en: Save changes before quitting?
fr_CA: Enregistrer les modifications avant de quitter?

en: Save failed
fr_CA: L'enregistrement a échoué

en: save picture of scripts
fr_CA: enregistrer une image des scripts

en: save picture of stage...
fr_CA: enregistrer une image de la scène...

en: Save Project
fr_CA: Enregistrer le projet

en: Save Scripts Snapshot
fr_CA: Enregistrer la saisie d'écran des scripts

en: Save Stage Shot
fr_CA: Enregistrer la saisie d'écran de la scène

en: Save the current project
fr_CA: Enregistrer le projet actuel

en: Save the current project?
fr_CA: Enregistrer le projet actuel?

en: Save this project
fr_CA: Enregistrer ce projet

en: select serial/USB port
fr_CA: sélectionner un port série/USB

en: Select tool (move, modify, or delete selection)
fr_CA: Outil de sélection (déplacer, modifier ou supprimer la sélection)

en: Set costume center
fr_CA: Fixer le centre du costume

en: Set language
fr_CA: Choisir la langue

en: Set rotation center
fr_CA: Définir le centre de rotation

en: Set Single Stepping
fr_CA: définir le mode pas-à-pas

en: set slider min and max
fr_CA: définir le min et le max du glisseur

en: Share
fr_CA: Partager

en: Share this project
fr_CA: Partager ce projet

en: Share This Project Online
fr_CA: Partager ce projet en ligne

en: Show Motor Blocks
fr_CA: Afficher les blocs du moteur

en: show ScratchBoard watcher
fr_CA: afficher surveillance du ScratchBoard

en: Shrink
fr_CA: Réduire

en: Shrink sprite
fr_CA: Réduire le lutin

en: Single-step speed?
fr_CA: Vitesse du pas-à-pas

en: slider
fr_CA: glisseur

en: Slider range:
fr_CA: Intervalle du glisseur:

en: Sound quality:
fr_CA: Qualité du son:

en: Sound Recorder
fr_CA: Enregistreur de sons

en: Sounds compressed
fr_CA: Sons compressés

en: space
fr_CA: espace

en: Sprite
fr_CA: Lutin

en: Sprites
fr_CA: Lutins

en: sqrt
fr_CA: racine carrée

en: Stage
fr_CA: Scène

en: Stage selected:
fr_CA: Scène sélectionnée :

en: Stamp tool (select area, then stamp copies of it)
fr_CA: Outil tampon (sélectionner une zone, puis en faire des copies)

en: Start green flag scripts
fr_CA: Lancer les scripts en cliquant le drapeau vert

en: Start Single Stepping
fr_CA: démarrer le pas-à-pas

en: stop
fr_CA: arrêter

en: Stop everything
fr_CA: Arrêter tout

en: Stop Single Stepping
fr_CA: arrêter le pas-à-pas

en: Story
fr_CA: Histoire

en: Support Site
fr_CA: Supporter le site

en: Switch colors
fr_CA: Modifier les couleurs

en: Switch to full stage
fr_CA: Passer en mode grande scène

en: Switch to presentation mode
fr_CA: Passer en mode de présentation

en: Switch to small stage
fr_CA: Passer en mode petite scène

en: Tags:
fr_CA: Étiquettes:

en: Text tool (edit text layer)
fr_CA: Outil texte (modifier la couche texte)

en: That variable name is already in use
fr_CA: Ce nom de variable est déjà utilisé

en: that way
fr_CA: de l'autre façon

en: The file name already exists. Overwrite existing file?
fr_CA: Le fichier existe déjà. Écraser le fichier existant?

en: thing
fr_CA: élément

en: this way
fr_CA: de cette façon

en: tilt
fr_CA: inclinaison

en: Turbo speed
fr_CA: Vitesse turbo

en: turn into new sprite
fr_CA: en faire un nouveau lutin

en: Undelete
fr_CA: Ne pas effacer

en: up
fr_CA: haut

en: up arrow
fr_CA: flèche haut

en: Updating thumbnails
fr_CA: Mise-à-jour des vignettes

en: Upload succeeded!
fr_CA: Envoi réussi !

en: Upload to Scratch Server
fr_CA: Envoyer au serveur Scratch

en: Uploading
fr_CA: Envoi

en: Variable name?
fr_CA: Nom de la variable?

en: View on stage
fr_CA: Afficher sur la scène

en: What's your name?
fr_CA: Quel est ton nom?

en: whirl
fr_CA: tournoyer

en: world
fr_CA: monde

en: Write Multiple Project Summaries
fr_CA: écrire les résumés de plusieurs projets

en: Write Project Summary
fr_CA: écrire le résumé du projet

en: Your project is now online at
fr_CA: Votre projet est maintenant en ligne à

en: Your Scratch website login name:
fr_CA: Votre identifiant de connexion au site Web Scratch :

en: Accordion
fr_CA: Accordéon

en: Acoustic Bass
fr_CA: Basse Acoustique

en: Acoustic Bass Drum
fr_CA: Grosse caisse acoustique

en: Acoustic Grand
fr_CA: Grand piano acoustique

en: Acoustic Snare
fr_CA: Caisse claire acoustique

en: Alto Sax
fr_CA: Saxophone alto

en: Applause
fr_CA: Applaudissements

en: Bagpipe
fr_CA: Cornemuse

en: Baritone Sax
fr_CA: Saxophone bariton

en: Bass Drum 1
fr_CA: Grosse caisse 1

en: Bassoon
fr_CA: Basson

en: Bird Tweet
fr_CA: Chants d'oiseaux

en: Blown Bottle
fr_CA: Bouteille sifflée

en: Brass Section
fr_CA: Section Cuivres

en: Breath Noise
fr_CA: Respiration

en: Bright Acoustic
fr_CA: Piano acoustique (clair)

en: Celesta
fr_CA: Célesta

en: Cello
fr_CA: Violoncelle

en: Chinese Cymbal
fr_CA: Cymbale chinoise

en: Choir Aahs
fr_CA: Choeur Aahs

en: Church Organ
fr_CA: Orgue d'Église

en: Clarinet
fr_CA: Clarinette

en: Closed Hi-Hat
fr_CA: Charleston fermé

en: Contrabass
fr_CA: Contrebasse

en: Cowbell
fr_CA: Cloche de vaches

en: Crash Cymbal 1
fr_CA: Cymbale Crash 1

en: Crash Cymbal 2
fr_CA: Cymbale Crash 2

en: Distortion Guitar
fr_CA: Guitare électrique à distorsion

en: Drawbar Organ
fr_CA: Orgue Drawbar

en: Electric Bass (finger)
fr_CA: Basse électrique (doigt)

en: Electric Bass (pick)
fr_CA: Basse électrique (piqué)

en: Electric Clean Guitar
fr_CA: Guitare électrique pure

en: Electric Grand
fr_CA: Grand Piano électrique

en: Electric Jazz Guitar
fr_CA: Guitare électrique jazz

en: Electric Muted Guitar
fr_CA: Guitare électrique muette

en: Electric Piano 1
fr_CA: Piano électrique 1

en: Electric Piano 2
fr_CA: Piano électrique 2

en: Electric Snare
fr_CA: Caisse claire électrique

en: English Horn
fr_CA: Cor anglais

en: FX 1 (rain)
fr_CA: FX 1 (pluie)

en: FX 4 (atmosphere)
fr_CA: FX 4 (atmosphère)

en: FX 7 (echoes)
fr_CA: FX 7 (échos)

en: Fiddle
fr_CA: Violon (fiddle)

en: Flute
fr_CA: Flûte

en: French Horn
fr_CA: Cor français

en: Fretless Bass
fr_CA: Basse acoustique

en: Guitar Fret Noise
fr_CA: Bruit de Fret (Guitare)

en: Guitar Harmonics
fr_CA: Harmoniques Guitare électrique

en: Gunshot
fr_CA: Coup de feu

en: Hand Clap
fr_CA: Clap de mains

en: Harpsichord
fr_CA: Clavecin

en: Helicopter
fr_CA: Hélicoptère

en: Hi Bongo
fr_CA: Bongo haut

en: Hi Wood Block
fr_CA: Wood block haut

en: Hi-Mid Tom
fr_CA: Tom médium haut

en: High Agogo
fr_CA: Agogo haut

en: High Floor Tom
fr_CA: Tom basse haut

en: High Timbale
fr_CA: Timbale haute

en: High Tom
fr_CA: Tom alto

en: Honky-Tonk
fr_CA: Piano Honky-tonk

en: Lead 1 (square)
fr_CA: Lead 1 (carré)

en: Lead 2 (sawtooth)
fr_CA: Lead 2 (dent de scie)

en: Lead 3 (calliope)
fr_CA: Lead 3 (orgue à vapeur)

en: Lead 6 (voice)
fr_CA: Lead 6 (voix)

en: Lead 7 (fifths)
fr_CA: Lead 7 (quinte)

en: Lead 8 (bass+lead)
fr_CA: Lead 8 (basse+lead)

en: Long Guiro
fr_CA: Guiro long

en: Long Whistle
fr_CA: Sifflet long

en: Low Agogo
fr_CA: Agogo bas

en: Low Bongo
fr_CA: Bongo bas

en: Low Conga
fr_CA: Conga Bas

en: Low Floor Tom
fr_CA: Tom basse bas

en: Low Timbale
fr_CA: Timbale basse

en: Low Tom
fr_CA: Tom basse

en: Low Wood Block
fr_CA: Wood block bas

en: Low-Mid Tom
fr_CA: Tom médium bas

en: Melodic Tom
fr_CA: Tom mélodique

en: Music Box
fr_CA: Boîte à musique

en: Mute Cuica
fr_CA: Cuica muet

en: Mute Hi Conga
fr_CA: Conga Haut muet

en: Mute Triangle
fr_CA: Triangle muet

en: Muted Trumpet
fr_CA: Trompette muette

en: Nylon String Guitar
fr_CA: Guitare acoustique (nylon)

en: Oboe
fr_CA: Hautbois

en: Open Cuica
fr_CA: Cuica ouvert

en: Open Hi Conga
fr_CA: Conga Haut ouvert

en: Open Hi-Hat
fr_CA: Charleston ouvert

en: Open Triangle
fr_CA: Triangle ouvert

en: Orchestral Strings
fr_CA: Cordes (orchestre)

en: Overdriven Guitar
fr_CA: Guitare électrique saturée

en: Pad 3 (polysynth)
fr_CA: Pad 3 (synthétiseur)

en: Pad 4 (choir)
fr_CA: Pad 4 (choeur)

en: Pad 5 (bowed)
fr_CA: Pad 5 (archet)

en: Pad 6 (metallic)
fr_CA: Pad 6 (métallique)

en: Pan Flute
fr_CA: Flute de Pan

en: Pedal Hi-Hat
fr_CA: Charleston, pédale

en: Percussive Organ
fr_CA: Orgue percussive

en: Pizzicato Strings
fr_CA: Cordes Pizzicato

en: Recorder
fr_CA: Flûte à bec

en: Reed Organ
fr_CA: Orgue à anches

en: Reverse Cymbal
fr_CA: Cymbale inversée

en: Ride Bell
fr_CA: Cloche Ride

en: Ride Cymbal 1
fr_CA: Cymbale Ride 1

en: Ride Cymbal 2
fr_CA: Cymbale Ride 2

en: Rock Organ
fr_CA: Orgue Rock

en: Seashore
fr_CA: Vague

en: Short Guiro
fr_CA: Guiro court

en: Short Whistle
fr_CA: Sifflet court

en: Sitar
fr_CA: Cithare

en: Slap Bass 1
fr_CA: Basse Slap 1

en: Slap Bass 2
fr_CA: Basse Slap 2

en: Soprano Sax
fr_CA: Saxophone soprano

en: Splash Cymbal
fr_CA: Cymbale Splash

en: Steel Drums
fr_CA: Tambour Steel

en: Steel String Guitar
fr_CA: Guitare acoustique (acier)

en: String Ensemble 1
fr_CA: Ensemble cordes 1

en: String Ensemble 2
fr_CA: Ensemble cordes 2

en: Synth Bass 1
fr_CA: Basse synthétisée 1

en: Synth Bass 2
fr_CA: Basse synthétisée 2

en: Synth Drum
fr_CA: Tambour synthétisé

en: Synth Voice
fr_CA: Voix synthétisée

en: SynthBrass 1
fr_CA: Cuivres synthétisés 1

en: SynthBrass 2
fr_CA: Cuivres synthétisés 2

en: SynthStrings 1
fr_CA: Cordes synthétisées 1

en: SynthStrings 2
fr_CA: Cordes Synthétisées 2

en: Taiko Drum
fr_CA: Tambour Taiko

en: Tango Accordion
fr_CA: Accordéon Tango

en: Telephone Ring
fr_CA: Sonnerie téléphone

en: Tenor Sax
fr_CA: Saxophone ténor

en: Timpani
fr_CA: Timbales

en: Tinkle Bell
fr_CA: Clochettes

en: Tremolo Strings
fr_CA: Cordes trémolo

en: Trumpet
fr_CA: Trompette

en: Tubular Bells
fr_CA: Cloches tubulaires

en: Viola
fr_CA: Viole

en: Violin
fr_CA: Violon

en: Voice Oohs
fr_CA: Voix Ooh

en: Whistle
fr_CA: Sifflet

en: Sound Converter
fr_CA: Convertisseur audio

en: Audio Format Converter
fr_CA: Convertisseur de fichiers audio

en: Converts audio files into other formats
fr_CA: Convertit des fichiers audio en d'autres formats

en: GNOME-powered Sound Conversion
fr_CA: Conversion Audio avec GNOME

en: dialog1
fr_CA: dialogue1

en: Filter
fr_CA: Filtre

en: File exists already
fr_CA: Le fichier existe déjà

en: _Overwrite
fr_CA: _Écraser

en: <big><b>File exists already</b></big>
fr_CA: <big><b>Le fichier existe déjà</b></big>

en: _Apply to entire queue
fr_CA: _Appliquer à toute la file

en: artist/album
fr_CA: artiste/album

en: artist - album
fr_CA: artiste - album

en: Very Low
fr_CA: Très basse

en: Very High
fr_CA: Très élevée

en: Insanely High
fr_CA: Incroyablement élevée

en: 8 bits (very low quality)
fr_CA: 8 bits (très basse qualité)

en: 16 bits (default)
fr_CA: 16 bits (par défaut)

en: Less (Faster)
fr_CA: Moindre (plus rapide)

en: Better (Slower)
fr_CA: Meilleure (plus lent)

en: Constant (CBR)
fr_CA: Débit Binaire Constant (DBC)

en: Average (ABR)
fr_CA: Débit Binaire Moyen (DBM)

en: Variable (VBR) - Best quality
fr_CA: Débit Binaire Variable (DBV) - La meilleure qualité

en: FLAC Lossless (.flac)
fr_CA: FLAC Sans perte (.flac)

en: GNOME Audio Profile
fr_CA: Profil Audio GNOME

en: track_number - track_title
fr_CA: Numéro_de_piste - Titre_de_la_piste

en: track_title
fr_CA: Titre_de_la_piste

en: Choose...
fr_CA: Parcourir...

en: Into a specified folder
fr_CA: Dans un dossier spécifié

en: Create subfolders:
fr_CA: Céréer des sous-répertoires :

en: Delete original file
fr_CA: Supprimer le fichier d'origine

en: <b>Where to place results?</b>
fr_CA: <b>Où placer les fichiers convertis?</b>

en: Filename pattern:
fr_CA: Modèle de nom de fichier :

en: Replace all messy characters
fr_CA: Remplacer tous les caractères bizarres

en: Remove all characters except letters, digits and ./_-
fr_CA: Enlever tous les caractères sauf les lettres, chiffres et ./_-

en: <i>Example filename:</i>
fr_CA: <i>Exemple de nom de fichier :</i>

en: <b>How to name files?</b>
fr_CA: <b>Comment nommer les fichiers?</b>

en: Format:
fr_CA: Format :

en: Quality:
fr_CA: Qualité :

en: Use .oga extension
fr_CA: Utiliser l'extension .oga

en: Bitrate mode:
fr_CA: Débit binaire :

en: Compression:
fr_CA: Compression :

en: Sample width:
fr_CA: Échantillonage :

en: Profile:
fr_CA: Profil :

en: gst-profile
fr_CA: Profil-gst

en: <b>Type of result?</b>
fr_CA: <b>Type de fichier en sortie?</b>

en: Resample
fr_CA: Rééchantillonage

en: Force mono output
fr_CA: Forcer la sortie en mono

en: Limit number of parallel jobs
fr_CA: Limiter le nombre de conversions en parallèle

en: MP3 Encoder is not present.
fr_CA: L'encodeur MP3 est absent.

en: Read how to install
fr_CA: Lire comment installer

en: Where to place results?
fr_CA: Où placer les fichiers convertis?

en: SoundConverter
fr_CA: Convertisseur Audio SoundConverter

en: _Add File
fr_CA: _Ajouter un fichier

en: Add _Folder
fr_CA: Ajouter_un _répertoire

en: Convert in batch mode, from command line, without a graphical user
     interface. You can use this from, say, shell scripts.
fr_CA: Convertit par lot depuis la ligne de commande sans interface
     graphique. À utiliser dans des scripts "shell".

en: Show tags for input files instead of converting them. This indicates 
     command line batch mode and disables the graphical user interface.
fr_CA: Montre les labels des fichiers source au lieu de les convertir. Ceci indique 
     le mode par lot depuis la ligne de commande et désactive l'interface graphique.

en: Set the output MIME type for batch mode. The default is %s. Note that you probably want to set the output suffix as well.
fr_CA: Indique le type MIME de sortie en traitement par lot. %s par défaut. Vous voudrez probablement aussi configurer le suffixe de sortie.

en: Be quiet. Don't write normal output, only errors.
fr_CA: Silencieux. Affiche uniquement les erreurs.

en: Displays additional debug information
fr_CA: Affiche des informations complémentaires de déboguage.

en: Set the output filename suffix for batch mode.The default is %s . Note that the suffix does not affect
     the output MIME type.
fr_CA: Indique le suffixe du fichier de sortie en traitement par lot. %s par défaut . Prendre note que le suffixe
     n'affecte pas le type MIME de sortie.

en: Force number of concurrent conversions.
fr_CA: Forcer le nombre de conversions simultanées.

en: Shows GStreamer Options
fr_CA: Montre les options GStreamer

en: Target exists.
fr_CA: La destination existe déjà.

en: The output file %s already exists.
fr_CA: Le fichier de destination %s existe déjà.

en: Internal error
fr_CA: Erreur interne

en: Couldn't link GStreamer elements.
     Please report this as a bug.
fr_CA: Ne peut lier les éléments GStreamer.
     Veuillez rapporter ce boque SVP.

en: Unknown type %s
fr_CA: Type %s inconnu

en: The file %s is of an unknown type.
     Please ask the developers to add support
     for files of this type if it is important
     to you.
fr_CA: Le fichier %s est d'un type inconnu.
     Veuillez contacter le développeur et lui
     demander de prendre en charge ce type de
     fichier si cela est important pour vous.

en: 
    
    Error: %s
    %s
fr_CA: 
    
    Erreur : %s
    %s

note: TODO: is this used ? TODO: add proper error management when an encoder cannot be created
en: Cannot create a decoder for '%s' format.
fr_CA: Impossible de créer un décodeur pour le format '%s'.

en: Cannot create '%s' folder.
fr_CA: Impossible de créer le répertoire '%s'.

note: pass
en: GStreamer Error:
fr_CA: Erreur GStreamer :

en: Conversion Canceled
fr_CA: Conversion annulée

en: Access denied: '%s'
fr_CA: Accès refusé : '%s'

en: Cannot overwrite source file(s)!
fr_CA: Ne peux pas écraser le/les fichier(s) source!

en: The output file <i>%s</i>
     already exists.
     Do you want to skip the file, overwrite it or cancel the conversion?
fr_CA: Le fichier de sortie <i>%s</i>
     existe déjà.
     Voulez-vous ignorer ce fichier, l'écraser ou annuler la conversion?

en: Conversion done in %s
fr_CA: Conversion complétée dans %s

note: traductors: These are the custom filename patterns. Only if it makes sense.
en: Artist Album Title Track Total Genre Date Year Timestamp DiscNumber DiscTotal Ext
fr_CA: Artiste Album Titre Piste Total Genre Date Année Horodatage NuméroDisque TotalDisque Ext

en: 
    Error: %s
    %s
fr_CA: 
    Erreur : %s
    %s

en: Scanning files...
fr_CA: Analyse des fichiers...

en: Adding files...
fr_CA: Ajout des fichiers...

en: Same as input, but replacing the suffix
fr_CA: Comme la source en remplaçant le suffixe

en: Same as input, but with an additional suffix
fr_CA: Comme la source en ajoutant un suffixe

en: Track number - title
fr_CA: Numéro de piste - titre

en: Track title
fr_CA: Titre de la piste

en: Artist - title
fr_CA: Artiste - titre

en: Custom filename pattern
fr_CA: Modèle personnalisé pour les noms de fichiers

en: artist-album
fr_CA: artiste-album

en: Available patterns:
fr_CA: Modèles disponibles :

en: Into folder %s
fr_CA: Dans le répertoire %s

en: Target bitrate: %s
fr_CA: Débit binaire cible : %s

en: Open a file
fr_CA: Ouvrir un fichier

en: Add Folder...
fr_CA: Ajouter un répertoire...

en: Reading tags...
fr_CA: Lecture des labels...

en: Preparing conversion...
fr_CA: Conversion en cours...

en: Conversion cancelled
fr_CA: Conversion annulée

en: Error when converting
fr_CA: Erreur lors de la conversion

en: Converting
fr_CA: Conversion en cours

en: Canceled
fr_CA: Annulé

en: %d:%02d left
fr_CA: %d:%02d restantes

note: I18N: shown when hit by bowling ball. %1 is the attacker, %0 is the victim.
en: %0 is bowled over by %1
fr_CA: %0 a été renversé par la boule de quilles de %1

note: I18N: shown when hit by bowling ball. %1 is the attacker, %0 is the victim.
en: %0 will not go bowling with %1 again
fr_CA: %0 ne jouera plus aux quilles avec %1

note: I18N: ./data/gui/help2.stkgui
en: Bowling Ball - bounces off walls. If you are looking back, it will be thrown backwards.
fr_CA: Boule de Quilles - rebondit sur les murs. Tu peux aussi la lancer derrière toi en utilisant la touche 'regarder derrière'.

note: I18N: ./data/gui/help2.stkgui
en: BubbleGum - leave a sticky pink puddle behind you.
fr_CA: Gomme "balloune" - laisse une mare de gomme rose et collante derrière toi.
