gtkspell3 3.0.1 - en to ff translation catalogue (1963 entries)

note: #-#-#-#-#  46 (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# l10n: This refers to spell checking
en: <i>(no suggestions)</i>
ff: <i>(alaa wasiyaaji)</i>

note: #-#-#-#-#  46 (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# l10n: This refers to spelling suggestions
en: More...
ff: Jokku...

note: #-#-#-#-#  0 (gtkspell3 3.0.1)  #-#-#-#-# + Add to Dictionary #-#-#-#-#  1 (gtkspell3 3.0.1)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  46 (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# l10n: This refers to the spell checking dictionary #-#-#-#-#  48 (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-#
en: Add "%s" to Dictionary
ff: Ɓeydu "%s" e Saggitorde

note: #-#-#-#-#  46 (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# l10n: This refers to spell checking #-#-#-#-#  48 (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# - Ignore All
en: Ignore All
ff: Faalkiso Fof

note: #-#-#-#-#  0 (gtkspell3 3.0.1)  #-#-#-#-# on top: language selection #-#-#-#-#  1 (gtkspell3 3.0.1)  #-#-#-#-#
en: Languages
ff: Ɗemɗe

en: Spelling Suggestions
ff: Wasiyaaji Mbinndiin

en: Hold down "Control", or "Command" on a Mac, to select more than one.
ff: Ñoƴƴu "Control", walla "Command" wonande Mac, ngam suɓaade ko ɓuri gootel.

en: Enter a valid e-mail address.
ff: Naatnu ñiiɓirde imeel moƴƴere.

en: That e-mail address doesn't have an associated user account. Are you sure you've registered?
ff: Alaa konte kuutorto wondi e ndeeɗoo jokkorde. Ina gasa tawa a winnditaaki?

en: This field is required.
ff: Ngolɗoo gallol ina waɗɗii.

en: Ensure this value has at most %(max)d characters (it has %(length)d).
ff: Ndee waalaare fotaani diwde %(max)d alkule (ende jogii %(length)d).

en: Save and add another
ff: Danndu, ɓeydaa heen goɗɗo

en: Save and continue editing
ff: Danndu, njokkaa taƴtaade

en: Add
ff: Ɓeydude

en: Change
ff: Waylu

note: l10n: This is a constructed string that might end up saying "Add language" or "Add project". If you need to translate that differently, you might want to try to translate it as "Add an entry to the %(name)s table" or "Add an object of type "%(name)s".
en: Add %(name)s
ff: Ɓeydu %(name)s

note: l10n: This link takes the user to the page where the currently configured option is displayed (such as a project or language)
en: View on site
ff: Hollit e lowre ndee

en: first name
ff: innde

en: last name
ff: yettoode

en: e-mail address
ff: jokkorde iimeel

en: active
ff: softi

note: l10n: Please translate this simply as "Administrator". This string is needed by Django, but 'superuser' is very technical and should be avoided.
en: superuser status
ff: ngonka jiiloowo

note: l10n: The language from which translation will happen
en: Source Language
ff: Ɗemngal iwdi

en: Android strings
ff: ɓoggi Android

en: Your name
ff: Innde maa

en: Your email address
ff: jokkorde imeel maa

en: Your message
ff: Ɓatakuru maa

en: Please correct the error below. | Please correct the errors below.
ff[0]: SingulierSahto njomu ngonngu les ngu.PlurielSahto joɓɓi gonɗi les ɗi.

en: The settings have been saved.
ff: Teelte ɗee ndanndaaka.

en: username
ff: innde huutorde

en: email address
ff: jokkorde iimeel

en: password
ff: finnde

en: password (again)
ff: finnde (waɗtude)

en: This username is already taken. Please choose another.
ff: Ndeeɗoo innde huutorde ko ƴettaande. Tiiɗno suɓo woɗnde.

en: You must type the same password each time
ff: Ko finnde wootere nde pot-ɗaa huutoraade laawol kala

en: I have read and agree to the Terms of Service
ff: Mi janngii sarɗiiji sarwiis o tee mi jaɓii ɗi

en: This email address is already in use. Please supply a different email address.
ff: Ndee-ɗoo jokkorde iimeel ko ƴettaande. Tiiɗno suɓo wonɗnde.

en: Registration using free email addresses is prohibited. Please supply a different email address.
ff: Binnditagol e huutoraade jokkorɗe iimeel dokkaaɗe yamiraaka. Hokku jokkorde imeel woɗnde.

en: user
ff: kuutortooɗo

en: activation key
ff: coktirgal coftinirgal

en: registration profile
ff: siifoode binnditagol

en: registration profiles
ff: ciifooɗe binnditagol

en: Language code does not follow the ISO convention
ff: Dokkol ɗemngal ɗooftaaki doosɗe ISO

en: Project code may only contain letters, numbers and _
ff: Kod eɓɓaande nde jaɓata tan ko alkule e lime e alkule diidlese

en: Advanced Options
ff: Cuɓe goɗɗoyɗe

en: Title
ff: Tiitoonde

en: The name for this Pootle server
ff: Innde carwo Pootle

en: Description
ff: Cifagol

en: The description and instructions shown on the front page and about page. Be sure to use valid HTML.
ff: Cifagol e pamminirɗe kollitaaɗe e hello duƴƴorgo kam e hello baɗte ngoo. Kuutoroɗee dokkol HTML moƴƴol.

en: Can view a translation project
ff: Ina waawi yiyde eɓɓaande firo

en: Can make a suggestion for a translation
ff: Ina waawi sakkitde firo

en: Can submit a translation
ff: Ina waawi naatnude firo

en: Can overwrite translations on uploading files
ff: Ina waawi winnditaade firooji e dow piille

en: Can review translations
ff: Ina waawi ƴeewtaade firooji

en: Can download archives of translation projects
ff: Ina waawi aawtaade tiɗɗe eɓɓanɗe firo

en: Can administrate a translation project
ff: Ina waawi yilyde eɓɓaande firo

en: Can commit to version control
ff: Ina waawi jolnude to ƴeewndol yamre

en: Pending
ff: Ena sabbii

en: Accepted
ff: Jaɓaama

en: Rejected
ff: Salaama

en: Top Contributors
ff: Gollooɓe Rowrowɓe

en: Translated
ff: Firaama

en: Untranslated
ff: Firaaka

en: Here you can add, edit, and delete all the available languages in this Pootle server.
ff: Ɗoo aɗa waawi ɓeydude, taƴtaade e momtude ɗemɗe goodɗe ɗee fof e ndee sarwoore Pootle.

en: Permissions
ff: Jamirooje

en: Here you can add, edit, and delete the default permissions in this Pootle server.
ff: Ɗoo aɗa waawi ɓeydude, taƴtaade e momtude ɗemɗe goodɗe ɗee fof e ndee sarwoore Pootle.

en: The user “nobody” refers to any user that is not logged in (an anonymous, unidentified user). The user “default” refers to the rights that all logged in users will have by default, unless other specific rights were assigned to them.
ff: Kuutoro "nobody" toɗɗii ko kuutoro mo seŋaaki (mo innitaaki walla heftinaaka). Kuutoro "default" toɗɗii ko jamirooje huutorɓe fof njogii e fuɗɗorde, so wonaa noon ɓe ndokkee jamirooje goɗɗe.

en: Projects
ff: Eɓɓanɗe

en: Here you can add, edit, and delete all the available projects in this Pootle server.
ff: Ɗoo aɗa waawi ɓeydude, taƴtaade e momtude eɓɓanɗe goodɗe ɗee fof e ndee sarwoore Pootle.

en: General Settings
ff: Teelte Kuumnuɗe

en: Configure here the general settings for your site.
ff: Suɓo ɗoo teelte kuumnuɗe lowre maa.

en: Users
ff: Huutorɓe

en: Here you can add, edit, and delete all the available users in this Pootle server.
ff: Ɗoo aɗa waawi ɓeydude, taƴtaade e momtude huutorɓe woodɗe ɓee fof e ndee sarwoore Pootle.

en: Dashboard
ff: Alluwal Tiimtorgal

en: Server Statistics
ff: Limlimtooje Sarwoore

en: Translated words
ff: Konngiɗi piraaɗi

en: Pending suggestions
ff: Miijtanɗe cabbiiɗe

en: Active users
ff: Huutorɓe seŋiiɓe

en: Active projects
ff: Eɓɓanɗe gonɗe e golleede

en: Active languages
ff: Ɗemɗe gonɗe e golleede

en: Files
ff: Piille

en: Translated strings
ff: Doggi piraaɗi

en: Submissions
ff: Naatnanɗe

en: Support
ff: Ballal

en: Pootle is developed by Translate.org.za and a community of passionate localization experts. We want Pootle to help your localization work reach its full potential.
ff: Pootle ko Translate.org.za topii ɗum e ballondiral renndo faaniyaŋkooɓe nokkuɗinal e firooɓe. Min njiɗi ko Pootle addana firooji mon njuɓɓudi ɓurndi moƴƴude.

en: You will find the following helpful for support:
ff: Ɗum-ɗoo maa taw ena nafa to fannu ballal.

en: The Pootle documentation
ff: Wiɗtorde Pootle

en: The Pootle mailing list
ff: Doogi imeel Pootle

en: (commercial support)
ff: (balla joɓeteengal)

en: Dependency Checks
ff: Ƴeewndite Ɓaarotire

en: Optional
ff: Waɗɗaaki

en: Optimizations
ff: Ƴellitine

en: Pootle Alerts
ff: Deentine Pootle

en: About
ff: Baɗte

en: About Pootle
ff: Baɗte Pootle

en: This site is running Pootle &mdash; powerful web software to empower teams to do translation and translation management. This community tool is Free Software, and any team can use it and contribute to the Pootle community. Read more on the <a href="http://translate.sourceforge.net/">project website</a>.
ff: Ndee lowre dogata e mum ko Pootle &mdash; ko topirde geese ñisnde ngam wallude goomuuji firde e yuɓɓinde fir. Ngal kuutorgal renndo ko dokkal etee kala goomu ena waawi huutoraade ngam addude ballal mum e renndo Pootle ngoo. Jokku taro to <a href="http://translate.sourceforge.net/">lowre eɓɓaande</a> nde.

en: Overall Completion
ff: Ko Gaynaa e Kuuɓal

en: Last Activity
ff: Dille cakkitiiɗe

en: Project
ff: Eɓɓanɗe

en: Latest News
ff: Kabaruuji cakkitiiɗi

en: Subscribe to the RSS feed.
ff: Lulno e ɓoggi RSS ɗee.

en: Login
ff: Seŋorde

en: Login to Pootle
ff: Seŋo e Pootle

en: Your username and password didn't match. Please try again.
ff: Innde maa kuutoro e finnde maa jaaɓdaani. Enndu kadi.

en: Lost your Password?
ff: Finnde maa majji?

en: Don't have an account yet?
ff: A winnditaaki tawo?

en: Register.
ff: Windito.

en: Error
ff: Juumre

en: Complete
ff: Gasii

en: Suggestions
ff: Miijtannɗe

en: Reviews
ff: Ƴeewte

en: Password
ff: Finnde

en: Translate Toolkit version %s installed.
ff: Translation Toolkit yamre %s loowaama.

en: Translate Toolkit version %(installed)s installed. Pootle requires version %(required)s.
ff: Translation Toolkit yamre %s(installed)s loowaama. Pootle naamnii ko yamre %(required)s.

en: Django version %s is installed.
ff: Yamre Django %s ena loowaa.

en: Django version %s is installed, but a higher version is highly recommended.
ff: Yamre Django %s ena loowaa, kono yamre ɓurde toowde ena wasiyaa no feewi.

en: lxml version %s is installed.
ff: Yamre lxml %s ena loowaa.

en: lxml version %(installed)s is installed. Pootle requires version %(required)s for XML format support.
ff: yamre lxml %(installed)s ena loowaa. Pootle naamnii ko yamre %(required)s ngam defaade hito XML.

en: lxml is not installed. Pootle requires lxml for XML format support.
ff: lxml loowaaka. Pootle naamnii ko lxml ngam defaade hito XML.

en: Can't find the unzip command. Uploading archives is faster if "unzip" is available.
ff: Ginol "unzip" yiytaaka. Naatnoyde tiɗɗe ɓuri yaawde ko so "unzip" ena woodi.

en: Can't find the ISO codes package. Pootle uses ISO codes to translate language names.
ff: Baalaaje dokki ISO njiytaaka. Pootle huutortoo ko dokki ISO ngam firde inɗe ɗemɗe.

en: Can't find the aeidon package. Pootle requires Gaupol or aeidon to support subtitle formats.
ff: Waalaare aeidon yiytaaka. Pootle ena naamnii Gaupol walla aeidon ngam defaade seɓtiitooje.

en: Can't find python-levenshtein package. Updating from templates is faster with python-levenshtein.
ff: Waalaare python-levenshtein yiytaaka. Naatnoyde e tuugnorɗe ɓuri yaawde ko e python-levenshtein.

en: No text indexing engine found. Searching is faster if an indexing engine like Xapian or Lucene is installed.
ff: Hay jooptagol binnd gootol yiytaaka. Yiylaade ɓuri yaawde ko so motoor njiilawu hono Xapian walla Lucene ena loowaa.

en: Using the default sqlite3 database engine. SQLite is only suitable for small installations with a small number of users. Pootle will perform better with the MySQL database engine.
ff: Huutoraa ko motoor ruttorde keɓe sqlite3 . SQLite yahdi tan ko e lowe tokoose tawa ena famɗi huutorɓe. Pootle ɓuri heewde semmbe ko nde huutoraa motoor keɓe MySQL.

en: Using the default sqlite3 database engine. SQLite is only suitable for small installations with a small number of users. Pootle will perform better with the MySQL database engine, but you need to install python-MySQLdb first.
ff: Huutoraa ko motoor ruttorde keɓe sqlite3 . SQLite yahdi tan ko e lowe tokoose tawa ena famɗi huutorɓe. Pootle ɓuri heewde semmbe ko nde huutoraa motoor keɓe MySQL, kono aɗa sokli loowde python-MySQL tawo.

en: Pootle is configured to use memcached as a caching backend, but can't connect to the memcached server. Caching is currently disabled.
ff: Pootle teeltaa ko e kuutorgol memcached no kaas ɓaawocarwol nih, kono roŋkaama seŋaade e carwol memcached. Kaasgol wadde ko ko daaƴaa.

en: For optimal performance, use django.contrib.sessions.backends.cached_db as the session engine.
ff: Ngam golle ɓeydoo yuɓɓude, huutoro django.contrib.sessions.backends.cached_db hono motoor ceŋagol.

en: For optimal performance, use django.contrib.sessions.backends.cache as the session engine.
ff: Ngam golle ɓeydoo yuɓɓude, huutoro django.contrib.sessions.backends.cached_db hono motoor ceŋagol.

en: Pootle is configured to use memcached as caching backend, but Python support for memcached is not installed. Caching is currently disabled.
ff: Pootle teeltaa ko e kuutorgol memcached no kaas ɓaawocarwol nih, kono defagol memcached ɗo Pootle loowaaka. Kaasgol wadde ko ko daaƴaa.

en: For optimal performance, use memcached as the caching backend.
ff: Ngam golle ɓeydoo yuɓɓude, huutoro memcached no ɓaawocarwol nih.

en: For optimal performance, use Apache as the webserver.
ff: Ngam golle ɓeydoo yuɓɓude, huutoro Apache no carwol geese nih.

en: The "from" address used to send registration emails is not specified. Also review the mail server settings.
ff: Ñiiɓirde "iwdi" huutoraande ngam neldude imeel winnditagol joopaaka. Kadi yuurnito teelte carwol imeel ɗee.

en: No contact address is specified. The contact form will allow users to contact the server administrators.
ff: Hau ñiiɓirde jokkorde wootere joopaaka. Formere jokkondiral ndee nafata ko huutorɓe ko jokkondirde e yiilooɓe.

en: Running in debug mode. Debug mode is only needed when developing Pootle. For optimal performance, disable debugging mode.
ff: Woni ko e fannu bogtugol. Fannu bogtugol soklaa tan ko so aɗa topoo Pootle. Ngam ɓeydoo yuɓɓude, daaƴ fannu bogtugol.

en: Running in live translation mode. Live translation is useful as a tool to learn about Pootle and localization, but has high impact on performance.
ff: Woni ko e fannu firo tolbec. Firo tolbec ena nafa hono kuutorgal janngirgal nokkuɗinal e Pootle, kono ena heewi rewam e jaawgol golle ɗee.

en: Project Members
ff: Terɗe Eɓɓanɗe

en: Language Members
ff: Terɗe Ɗembgal

en: All Users
ff: Huutorɓe Fof

en: You do not have rights to administer Pootle.
ff: A alaa jamirooje ngam yiilde Pootle.

en: You do not have rights to administer %s.
ff: A alaa jamirooje ngam yiilde %s.

en: No files in this project.
ff: Ndee eɓɓoore alaa hay fiile.

en: There are errors in the form. Please review the problems below.
ff: Ena waɗi joɓɓi e nder formere ndee. Yuurnito caɗeele ɗee les ɗoo.

en: Home
ff: Damal

en: Save Changes
ff: Danndu bayle

en: Pootle %(pootle_ver)s is powered by Translate Toolkit %(toolkit_ver)s
ff: Pootle %(pootle_ver)s is darni ɗum ko Translate Toolkit %(toolkit_ver)s

en: %(percentage)d%% complete
ff: %(percentage)d%% timmii

en: Translations are complete
ff: Firooji timmii

en: Translations need to be checked (they are marked fuzzy)
ff: Firooji ena cokli ƴeewteede (eɗe toɓɓaa laaɓtaani)

en: %d file | %d files
ff[0]: %d fiilde

en: %(translated)d/%(total)d words (%(translatedpercent)d%%) translated
ff: %(translated)d/%(total)d kelme (%(translatedpercent)d%%) piraama

en: %(translated)d/%(total)d strings
ff: %(translated)d/%(total)d ɓoggi

en: %(checks)d string (%(checkspercent)d%%) failed | %(checks)d strings (%(checkspercent)d%%) failed
ff[0]: %(checks)d ɓoggi (%(checkspercent)d%%) feewaani

en: Review Suggestions
ff: Ƴeewto Wasiyaaji

en: View Suggestions
ff: Hollir Wasiyaaji

en: Quick Translate
ff: Firo Yaawngo

en: View Untranslated
ff: Hollir ko Firaaka

en: Translate All
ff: Fir Fof

en: Manage Glossary
ff: Toppito Saggitorde

en: ZIP of directory
ff: Tiɗɗannde ZIP rungere

en: Translate offline
ff: Fir tawa ko e ceŋtol

en: Download XLIFF file for offline translation
ff: Aawto fiilde XLIFF ngam firde e ceŋtol

en: Download XLIFF
ff: Aawto XLIFF

en: Export
ff: Jiggito

en: Export translations
ff: Jiggito firooji

en: Download
ff: Aawto

en: Download file
ff: Aawto fiilde

en: Commit to VCS
ff: Naatnu to VCS

en: Update from VCS
ff: Hesɗitin ummoraade VCS

en: %d word needs attention | %d words need attention
ff[0]: %d kelme ena cokli ƴeewteede

en: %d word untranslated | %d words untranslated
ff[0]: %d kelme piraaka

en: %d word needs review | %d words need review
ff[0]: %d kelme ena cokli ƴeeteede

en: Error reading %d file | Error reading %d files
ff[0]: Juumre e tarol %d piille

en: Admin
ff: Jiiloowo

note: #-#-#-#-#  47 (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# File dialog - Files - Grid label - Name
en: Name
ff: Innde

en: Translated percentage
ff: Teemederol ko firaa

en: Fuzzy
ff: Laaɓtaani

en: Fuzzy percentage
ff: Teemederol ɗe laaɓtaani

en: Fuzzy words
ff: Kelme ɗe laaɓtaani

en: Untranslated percentage
ff: Teemederol ko firaaka

en: Untranslated words
ff: Konngiɗi ɗi piraaka

en: Total
ff: Fofof

en: Total Words
ff: Kelme fofof

note: l10n: noun. The graphical representation of translation status
en: Progress
ff: Ɗo yahrata

en: Summary
ff: Tonngol

en: You do not have rights to commit files here
ff: A yamiraaka naatnudepiille ɗoo

en: You do not have rights to update files here
ff: A yamiraaka hesɗitinde piille ɗoo

en: ISO 639 language code for the language, possibly followed by an underscore (_) and an ISO 3166 country code. <a href="http://www.w3.org/International/articles/language-tags/">More information</a>
ff: ISO 639 dokkol ɗemngal ngal ɗoon, ena waawi diidlesol (_) rewa heen kañum e dokkol leydi ISO 3166. <a href="http://www.w3.org/International/articles/language-tags/">Ɓeydu ɗoo Humpito</a>

note: #-#-#-#-#  46 (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# l10n: This is the column heading for the language code
en: Code
ff: Dokkol

en: Full Name
ff: Innde Timmunde

en: Enter any special characters that users might find difficult to type
ff: Naatnu kala alkulal keeringal ngal huutorɓe keɓata caɗeele tappude

en: Special Characters
ff: Alkule Keeriiɗe

en: For more information, visit <a href="http://translate.sourceforge.net/wiki/l10n/pluralforms">our wiki page</a> on plural forms.
ff: Ngam beydude humpito, yillo <a href="http://translate.sourceforge.net/wiki/l10n/pluralforms">hello  wiki amen</a> toɗɗiingo fannuuji keewal.

en: Unknown
ff: Anndaaka

en: Number of Plurals
ff: Mbaydiiji Keewal

en: Plural Equation
ff: Ekuwaasion Keewal

en: %(projects)d project, %(average)d%% translated | %(projects)d projects, %(average)d%% translated
ff[0]: %(projects)d eɓɓooje, %(average)d%% piraama

en: You do not have rights to administer this language.
ff: A alaa jamirooje ngam yiilde ngal ɗemngal.

en: Below you can add, edit, and delete the permissions for this language.
ff: Les ɗoo aɗa waawi ɓeydude, taƴtaade e momtude jamirooje ngal-ɗoo ɗemngal.

en: Pootle: Install
ff: Pootle: Loow

en: Error: "%s" while attempting to access the Pootle database, will try to initialize database.
ff: Juumre: "%s" nde enndaa naatde ruttorde keɓe Pootle, maa en eto hurminde ruttorde keɓe ndee.

en: Creating database tables...
ff: Taabe ruttorde keɓe ena cosee...

en: Creating default languages, projects and admin user
ff: Ɗemɗe goowaaɗe, eɓɓanɗe e kuutoro jiiloowo ena cosee,

en: Calculating translation statistics, this will take a few minutes
ff: Woni ko e hiisaade limlimtooje firooji, ɗum maa duumo hoƴomaaji seeɗa

en: %(language)s is %(percent)d%% complete
ff: %(percent)d%% e %(language)s timmii

en: Project %(project)s is %(percent)d%% complete
ff: %(percent)d%% e eɓɓannde %(project)s timmii

en: Done calculating statistics for default languages and projects
ff: Kiisagol limlimtooje, ɗemɗe goowaaɗe e eɓɓanɗe gasii

en: Initialized database, you will be redirected to the front page in 10 seconds
ff: ruttorde keɓe woni ko e hurmineede, maa a ruttine to damal lowre ndee e hoƴomaaji 10

en: Pootle: Update
ff: Pootle: Hesɗitin

en: Database tables are currently at build version %d. Pootle will now update the database.
ff: Taabe ruttorde keɓe ɗee ngoni jooni ko e mahngo yamre %d. Pootle maa hesɗitin ruttorde nde jooni.

en: Creating missing database tables...
ff: Taabe ruttorde keɓe ŋakkuɗe ɗee ena cosee...

en: Fixing permission table...
ff: Taabal jamirooje ena feewnitee...

en: Updating existing database tables...
ff: Taabe ruttorde keɓe goodɗe ɗee ena kesɗitinee...

en: Pootle will now import all the translations into the database. It could take a long time.
ff: Pootle maa jiggo kala firooji e nder rungere keɓe ndee. Ena waawi ɓama dumunna juutɗo seeɗa.

en: Imported %(count)d suggestion from %(store)s | Imported %(count)d suggestions from %(store)s
ff[0]: Jiggagol %(count)d wasiyaaji iwde e %(store)s Jiggagol %(count)d wasiyaaji iwde e %(store)s

en: Failed to import suggestions from %s
ff: Jiggagol wasiyaaji iwde e %s feewaani

en: Imported %(count)d unit from %(store)s | Imported %(count)d units from %(store)s
ff[0]: TeelalJiggagol %(count)d teelngal iwngal e %(store)sKeewalJiggagol %(count)d teelɗe iwde e %(store)s

en: Failed to import units from %s
ff: Jiggagol teeɗe iwde e %s feewaani

en: All translations are now imported.
ff: Firooji kala njiggaama jooni.

en: Pootle initialized the database. You will be redirected to the front page in 10 seconds.
ff: Ruttorde keɓe nde hurminaama. maa a ruttine to damal lowre ndee e hoƴomaaji 10.

en: You need to <a href="%(login_link)s">login</a> to access this page.
ff: Ena waɗɗii yo a <a href="%(login_link)s">seŋo</a> ngam naatde e ngoo hello.

en: Error accessing %(filename)s, Filesystem sent error: %(errormsg)s
ff: Naatde e %(filename)s feewaani, Yuɓɓopiille ruttinii juumre: %(errormsg)s

en: First
ff: Gadanol

en: Previous
ff: Ɓennungol

en: Next
ff: Dewngol heen

en: Last (%d)
ff: Battanol (%d)

en: Message
ff: Ɓatakuru

note: l10n: The date that the news item was written
en: Added
ff: Ɓeydaa

en: News for %(language)s
ff: Kabaruuji %(language)s

en: News for %(project)s
ff: Kabaruuji %(project)s

en: News for the %(project)s project in %(language)s
ff: Kabaruuji %(project)s eɓɓannde e ɗemngal %(language)s

en: News for %(path)s
ff: Kabaruuji %(path)s

en: View News Item
ff: Hollir Kabaaru oo

en: No news yet.
ff: Kabaruuji ngalaa tawo.

en: News
ff: Kabaruuji

en: Publish
ff: Bayyin

en: Number of Rows
ff: No foti Gori

en: Interface Language
ff: Ɗemngal Daartorgal

en: Alternative Source Languages
ff: Ɗemɗe Iwdi Goɗɗe

en: Suggestions Accepted
ff: Wasiyaaji Jaɓaaɗi

en: Suggestions Pending
ff: Wasiyaaji Cabbiiɗi

en: Suggestions Reviewed
ff: Wasiyaaji Ƴeewtaaɗi

en: Submissions Made
ff: Kelme Naatnaaɗe

en: Default
ff: Goowaaɗi

en: A short code for the project. This should only contain ASCII characters, numbers, and the underscore (_) character.
ff: Dokkol daɓɓol eɓɓannde nde. Foti tan ko waɗde alkule ASCII, limooje, e diidlese (_).

en: A description of this project. This is useful to give more information or instructions. This field should be valid HTML.
ff: Cifagol ndee eɓɓannde. Ɗum nafata ko hokkude humpito e pamminooje. Ngol gallol foti ko ɗooftaade HTML.

en: Automatic detection (slower)
ff: Tintugol otomatic (ena leeli)

en: GNU style: files named by language code
ff: Fannu GNU: piille inniraa ko e dokkol ɗemngal

en: Non-GNU: Each language in its own directory
ff: Wonaa GNU: Ɗemngal kala e rungere mum heeriinde

en: Quality Checks
ff: Ƴeetinde moƴƴugol

en: File Type
ff: Leñol Fiilde

en: Project Tree Style
ff: Fannu calcalti eɓɓannde

en: Ignore Files
ff: Hoto hiiro Piille

en: %(languages)d language, %(average)d%% translated | %(languages)d languages, %(average)d%% translated
ff[0]: %(languages)d ɗemɗe, %(average)d%% piraama

en: You do not have rights to administer this project.
ff: A alaa jamirooje ngam yiildengal ndee eɓɓannde.

en: Update from templates
ff: Hesɗitin iwde e tuugnorɗe

en: Initialize
ff: Hurmin

en: Below you can add, edit, and delete the permissions for this project.
ff: Les ɗoo aɗa waawi ɓeydude, taƴtaade e momtude jamirooje ndeeɗoo eɓɓannde.

en: Administrate
ff: Yiil

en: Here you can add, edit, or delete the languages for this project.
ff: Ɗoo aɗa waawi ɓeydude, taƴtaade e momtude ɗemɗe ndeeɗoo eɓɓannde.

en: Java Properties
ff: Keeriiɗe Java

note: l10n: Don't translate "strings" unless you are sure these files have another name in your language
en: OS X Strings
ff: Ɓoggi OS X

en: Plural Form %d
ff: Keewal iwde %d

en: Translator comment
ff: Yowre piroowo

en: No more matching strings to review.
ff: Ɓoggi jaaɓduɗe goɗɗi potɗi ƴeewteede ngasii.

en: No more matching strings to translate.
ff: Ɓoggi goɗɗi potɗi fireede ngasii.

en: No matching strings to review.
ff: Ɓoggi potɗi ƴeewteede ngasii.

en: No matching strings to translate.
ff: Ɓoggi potɗi fireede goɗɗi ngasii.

en: checking %s
ff: ƴeewtagol %s

en: Translate
ff: Fir

en: Original
ff: Asliijo

en: Translation
ff: Firo

en: Edit translation
ff: Taƴto firo

en: Terminology
ff: Kelmeendi

en: Possible issues with the translation
ff: Caɗeele ɗe njommbaani e ngoo firo

en: Failing Checks
ff: Ƴeewndite ɗe peewaani

en: Remove quality check
ff: Ittu ƴeewndite moƴƴere

en: Copy into translation
ff: Natto e nder firo

en: Submit
ff: Naatnu

en: Suggest
ff: Wasiyo

en: Go to the previous unit
ff: Yah to teelngel ɓennungel

en: Go to the next unit
ff: Yah to teelngel garowel

en: Add Comment
ff: Ɓeydu Yowre

en: Accept suggestion
ff: Jaɓ wasiya

en: Reject suggestion
ff: Salo wasiya

en: Remove suggestion
ff: Momtu wasiya

en: Translator Comments
ff: Jowe piroowo

en: Suggestion %(i)d by %(user)s:
ff: Wasiya %(i)d mo %(user)s:

en: Suggestion by %(user)s
ff: Wasiya mo %(user)s

en: Words Translated: %(translated)d/%(total)d - %(translatedpercent)d%%
ff: Kelme Piraaɗe: %(translated)d/%(total)d - %(translatedpercent)d%%

en: Strings Translated: %(translated)d/%(total)d - %(translatedpercent)d%%
ff: Ɓoggi Piraaɗi: %(translated)d/%(total)d - %(translatedpercent)d%%

en: Singular
ff: Teelal

en: Plural
ff: Keewal

en: Regenerate Glossary
ff: Ɓultin Saggitorde

en: Are you sure you want to regenerate the glossary? Any existing terms and their translations will be deleted.
ff: Aɗa yenanaa aɗa yiɗi ɓultinde saggitorde ndee? Kelme goodɗe e firooji mum'en fof maa momte.

en: Extract
ff: Aafto

en: You can regenerate the glossary from scratch.
ff: Aɗa waawi ɓultinde saggitorde ndee tugnaade e mehre.

en: Term
ff: Helmere

en: Delete
ff: Momtu

en: Glossary is Empty
ff: Saggitorde ko mehre

en: Generate Glossary
ff: Taf Saggitorde

en: Description...
ff: Cifagol...

en: Details...
ff: Cariiɗe...

en: Source Text
ff: Binndol yummawol

en: Target Text
ff: Binndol tiindangol

en: Comments
ff: Jowe

en: Locations
ff: Nokkuuji

en: You do not have rights to update from version control here
ff: Ɗoo a yamiraaka hesɗitinde iwde e ɗowirde jame

en: Updated project "%s" from version control
ff: Hesɗitin eɓɓannde "%s" iwde e ɗowirde jame

en: Updated file %s from version control
ff: Hesɗitin fiilde %s iwde e ɗowirde jame

en: Failed to update %s from version control
ff: Roŋkii hesɗitinde %s iwde e ɗowirde jame

en: You do not have rights to access translation mode.
ff: A yamiraaka naatde e fannuure firo ɗoo.

en: You do not have rights to access review mode.
ff: A yamiraaka naatde e fannuure ƴeewto.

en: You do not have rights to access this translation project.
ff: A yamiraaka naatde e ndee eɓɓoore firo.

en: You do not have the right to create ZIP archives.
ff: A yamiraaka sosde tiɗɗanɗe ZIP.

en: Invalid/insecure file name: %s
ff: Innde fiilde ndee moƴƴaani/hisnaaka: %s

en: Invalid GNU-style file name: %(local_filename)s. It must match '%(langcode)s.%(filetype)s'.
ff: Innde fiilde GNU ndee moƴƴaani: %(local_filename)s. Ende foti jaaɓdude e '%(langcode)s.%(filetype)s'.

en: Error while extracting archive
ff: Juumre e aaftagol tiɗɗere ndee

en: You do not have rights to overwrite files here.
ff: A yamiraaka ɗoo dannditde e dow piille.

en: You do not have rights to upload new files here.
ff: A yamiraaka ɗoo naatnoyde piille kese.

en: You do not have rights to upload files here.
ff: A yamiraaka ɗoo naatnoyde piille.

en: Update all from version control
ff: Hesɗitin fof iwde e ɗowirde jame

en: Upload
ff: Naatnoy

en: Merge the file with the current file and turn conflicts into suggestions
ff: Naattondir fiilde ndee e fiilde wonaande ndee, mbaɗtaa luutondire ngonta wasiyaaji

en: Add all new translations as suggestions
ff: Ɓeydu firooji kesi fof e mbaydi wasiyaaji

en: Overwrite the current file if it exists
ff: Danndit e dow fiilde wonaande ndee so ena woodi

en: File
ff: Fiilde

en: Upload to
ff: Naatnoy to

en: Optionally select the file you want to merge with. If not specified, the uploaded file's name is used.
ff: So a yiɗii, labo fiilde njiɗ-ɗaa naattondirde. So toɗɗaaka, innde fiilde naatoynde ndee huutortee.

en: Upload File
ff: Naatnoy fiilde

en: Here you can manage the files in this translation project.
ff: Ɗoo aɗa waawi toppitaade pille e nder ndee eɓɓannde firo.

en: Update files from templates
ff: Hesɗitin piille iwde e tuugnorɗe

en: Rescan project files
ff: Escano kadi piille eɓɓoore

en: Below you can add, edit, and delete the permissions for this translation project.
ff: Les ɗoo aɗa waawi ɓeydude, taƴtaade e momtude jamirooje ndeeɗoo eɓɓannde firo.

en: Review
ff: Ƴeewto

en: Advanced search
ff: Njiilaw toowɗo

en: Pootle Demo
ff: Ƴeewndol Pootle

note: l10n: Change the language code (en) to your language code, and replace ltr with rtl if you language is written from right to left.
en: <div dir="ltr" lang="en">
    <h2 class="title">This is a demo installation of Pootle.</h2>
    <p class="about">You can also visit the official <a href="http://pootle.locamotion.org">Pootle server</a>. The server administrator has not provided contact information or a description of this server. If you are the administrator for this server, edit this description in your preference file or in the administration interface.</p>
    </div>
ff: <div dir="ltr" lang="ff">
    <h2 class="title">Ndee loowannde Pootle ko Ƴeewndol.</h2>
    <p  class="about">Aɗa waawi kadi yillaade <a href="http://pootle.locamotion.org">carwol Pootle </a> keftinaaɗo oo. Jiiloowo carwol ngol hokkiraani jokkondire mum walla cifagol ngon-ɗoo carwol. So tawii ko aan woni jiiloowo ngol carwol, taƴto ngol cifagol e fiilde maa cubaaɗe walla e daartorgal yiilirde ndee.</p>
    </div>

en: Time to answer has expired
ff: Sahaa pirgol ngol yawtii

en: Enter a number
ff: Naatnu limoore

en: Incorrect
ff: Moƴƴaani

en: Permission Denied
ff: Yamirooro Salaama

en: You don't have permission to access this page.
ff: A yamiraaka naatde e ngoo hello.

en: Page Not Found
ff: Hello yiytaaka

en: We're sorry, but the requested page could not be found.
ff: Njaafo-ɗaa, kono hello ɗaɓɓaango ngoo roŋkii yiyteede.

en: Server Error
ff: Juumre Carwol

en: An error has occurred. Thank you for your patience.
ff: Won juumre waɗnde. Aɗa toraa muñal.

en: Administration
ff: Yiilordu

en: Information and statistics about this Pootle server
ff: Humpito e limlimtooje baɗte ngol carwol Pootle

en: Info
ff: Humpito

en: Configure the general settings for your site
ff: Suɓo ɗoo teelte kuumnuɗe lowre maa.

note: #-#-#-#-#  46 (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# l10n: This tab label refers to the general preferences
en: General
ff: Kuuɓal

en: Manage the users
ff: Toppito huutorɓe

en: Manage the languages
ff: Toppito ɗemɗe

en: Manage the projects
ff: Toppito eɓɓannde ɗee

en: Manage the default permissions
ff: Toppito jamirooje goowaaɗe ɗee

en: skip to navigation
ff: diw fayde to yiytorde

en: Help
ff: Ballal

en: My Account
ff: Konnte am

en: Log Out
ff: Seŋto

en: Register
ff: Windito

en: Log In
ff: Seŋo

en: Contact Us
ff: Jokkondir e amen

en: About this Pootle Server
ff: Baɗte ngol carwol Pootle

en: Are You Human?
ff: Ko a neɗɗo na?

en: To protect the server against attacks we have to verify that submissions are made by human users.
ff: Ngam surde carwol ngol e njanguuji alaa e sago min ƴeewtoo so huutorɓe naatnooɓe ɓee ko yimɓe.

en: Please answer this question:
ff: Tiiɗno jaabo ngal naamnal:

en: Confirm
ff: Teeŋtin

en: Language main page
ff: Hello arwanngo ɗemngal ngal

en: Overview
ff: Jiimtorde

en: Language news
ff: Kabaruuji ɗemɗe

en: Administrate your language permissions
ff: Yiil jamirooje ɗemngal maa

en: Project main page
ff: Hello arwanngo eɓɓoore maa

en: Project news
ff: Kabaruuji eɓɓoore

en: Administrate your project
ff: Yiil eɓɓoore maa

en: Manage project permissions
ff: Toppito jamirooje eɓɓoore

en: Manage Terminology
ff: Toppito Kelmeendi

en: Translation project main page
ff: Hello arwanngo eɓɓoore firo

en: Translation project news
ff: Kabaruuji eɓɓoore firo

en: Translate this project
ff: Fir ndee eɓɓoore

en: Quality checks and review suggestions
ff: Ƴeewndite moƴƴere e ƴeewto wasiyaaji

en: Administrate your project permissions
ff: Yiil jamirooje eɓɓoore maa

en: Administrate your project files
ff: Yiil piille eɓɓoore maa

en: Overview of your account
ff: Jiimtorde konnte maa

en: Configure your translation preferences
ff: Teelto cuɓaaɗe firo maa

en: Settings
ff: Teelte

en: Change your personal information
ff: Waylu humpito maa keeriiɗo

en: Profile
ff: Heftinirde

en: Change your password
ff: Waylu finnde maa

en: Django administration
ff: Yiilordu Django

en: Send
ff: Neldu

en: Message Sent
ff: Ɓatakuru neldaama

en:  message by %(name)s
ff:  ɓatakuru mo %(name)s

en: Here you can change your personal details. This information will be used in the header of the translation files.
ff: Ɗoo aɗa waawi waylude cariiɗe maa. Ngoo humpito maa yaltu e hooreere piille firo maa.

en: First Name
ff: Innde

en: Last Name
ff: Yettoode

en: Email address
ff: Jokkorde imeel

en: Translation Settings
ff: Teelte firo maa

en: Here you can configure the settings related to the translation interface as well as your language preferences.
ff: Ɗoo aɗa waawi labaade teelte jowitiiɗe e daartorgal firo ngoo yantude e cuɓaaɗe ɗemngal maa.

en: Quick Links
ff: Jokkorɗe ɓadiiɗe

en: No languages or projects selected. Choose yours now.
ff: Alaa ɗemngal walla eɓɓoore suɓaa. Suɓo ɗe maa jooni.

en: This user has not selected languages or projects yet.
ff: Oo kuutoro labaaki tawo ɗemɗe walla eɓɓooje.

en: User Statistics
ff: Limlimtooje Kuutoro

en: Profiles list
ff: Doggol keftinirɗe

en: Username
ff: Innde kuutoro

en: First name
ff: Innde

en: Last name
ff: Yettoode

en: Account Activated
ff: Konnte kurminaama

en: The account has been activated for username "%(account)s". You can now proceed to log in.
ff: Konnte kuutoro "%(account)s" kurminaama. Aɗa waawi haŋkadi seŋaade.

en: A Pootle account has been created for you using this email address.
ff: A sosanaama konnte Pootle huutoraade ndee ñiiɓirde imeel.

en: To activate your account, follow this link:
ff: Hade konnte maa hurinede, dobo e ndee jokkorde:

en: Your activation code is:
ff: Tonngoode kurmingol maa ko:

en: This message is sent to verify that the email address is in fact correct. If you did not want to register an account, you may simply ignore the message.
ff: Nduu ɓatakuru neldiraa ko ngam ƴeewtaade so tawii ndee ñiiɓirde imeel ena moƴƴi. So tawii a yiɗaano udditde konnte, faalkiso ɓatakuru nduu.

en: Pootle registration
ff: Binnditagol e Pootle

en: Password Changed
ff: Finnde Waylaama

en: Your password was changed successfully.
ff: Finnde maa waylaama no haanirta nih.

en: Change Password
ff: Waylu Finnde

en: Please enter your old password, for security's sake, and then enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
ff: Tiiɗno naatnu finnde maa ɓooynde, ngam ɓeydude kisal, kisa naatnaa finnde maa hesere laabi ɗiɗi mbele amen mbaawa ƴeewtaade a juumaani.

en: Old password
ff: Finnde ɓooynde

en: New password
ff: Finnde hesere

en: Confirm password
ff: Teeŋtin finnde

en: Change My Password
ff: Waylu Fiinde Am

en: Password Reset
ff: Finnde waklitaama

en: Password Reset Complete.
ff: Baklital finnde timmii.

en: Your password has been set. You may go ahead and <a href="%(login_url)s">log in</a> now.
ff: Finnde maa naatnaama. Aɗa waawi ɓennude to <a href="%(login_url)s">seŋorde</a> jooni.

en: Reset Password
ff: Waklit Finnde

en: Enter New Password.
ff: Naatnu Finnde Hesere.

en: Please enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
ff: Tiiɗno naatnu finnde maa hesere laabi ɗiɗi mbele amen mbaawa ƴeewtaade a juumaani.

en: New Password
ff: Finnde Hesere

en: Confirm Password
ff: Teeŋtin Finnde

en: Reset My Password
ff: Waklit Finnde Am

en: Password Reset Failed.
ff: Baklital finnde feewaani.

en: The password reset link was invalid, possibly because it has already been used. Please request a new password reset.
ff: Jokkorde baklital finnde ndee moƴƴaani, maa taw nde huutoraama kisa. Tiiɗno ɗaɓɓu finnde woɗnde.

en: We've e-mailed you instructions for setting your password to the e-mail address you submitted. You should receive it shortly.
ff: Min neldiima imeel ena waɗi pamminooje no finnde maa waylirtee e ñiiɓirde nde naatnu-ɗaa jooni ndee. Maa heɓ mo ko leelaani.

en: You're receiving this e-mail because you requested a password reset for your user account at %(site_name)s.
ff: A heɓii oo imeel sabu ko a ɗaɓɓuɗo bakiltal finnde maa e konnte kuutoro maa to %(site_name)s.

en: Please go to the following page and choose a new password:
ff: Tiiɗno yah to ngoo hello ngam suɓaade finnde hesere.

en: Your username is %(user)s.
ff: Innde kuutoro maa ko %(user)s.

en: Thank you for using Pootle!
ff: A jaaraama e huutoraade Pootle!

en: Forgotten your password? Enter your e-mail address below, and we'll e-mail instructions for setting a new one.
ff: A yejjitii finnde maa? Naatnu ñiiɓirde imeel maa les ɗoo, ndeen min neldu-maa pamminooje no keɓir-ɗaa hesere.

en: Email Address
ff: Jokkorde Imeel

en: Registration Complete
ff: Binnditagol Timmii

en: Please check your email to activate your account.
ff: Tiiɗno yuurno imeel maa ngam hurminde konnde maa.

en: Register a New Pootle Account
ff: Winndito ngam heɓde Konnte Pootle Kese

en: Fill in the following form to get started translating.
ff: Naatnu humpito maa e ndee formere ngam fuɗɗaade firo.

en: Password (again)
ff: Finnde (waɗtu)

en: Already have an account?
ff: Aɗa jogii konnte?

en: Log In.
ff: Seŋo.

en: abort
ff: dartinde

en: absolute
ff: huuɓi

en: abstract
ff: miijaa // rewro

en: accelerator
ff: jaawno

en: accent
ff: ngaddiin // teeŋtino

en: accept
ff: jaɓ(u) / jaɓ(u)de

en: access
ff: naatirde

en: accessibility
ff: heɓaare // weeɓitaare

en: accessory
ff: sinndere

en: account
ff: konte

en: accuracy
ff: timmal

en: acquire
ff: faggaade

en: acronym
ff: tonngol innde

en: action
ff: gollal

en: activate
ff: softinde

en: activity
ff: coftal

en: adapter
ff: fottinoowel / pottinoowel

en: add
ff: ɓeydude

en: address
ff: jokkorde

en: adjust
ff: fottina

en: administration
ff: ngardiigu / jiilgol

en: administrator
ff: gardiiɗo / jiiloowo

en: advanced
ff: woɗɗoyi

en: agent
ff: gollo

en: agree
ff: jaɓde

en: agreement
ff: jaɓal

en: alarm
ff: holɓaango

en: alert
ff: jeertino

en: algorithm
ff: algoritmu

en: alias
ff: soowoore

en: aliasing
ff: coowgol

en: align
ff: rewondirde

en: alignment
ff: dewondiral

en: allow
ff: woppitde / duŋanoo

en: alphanumeric
ff: alfanumerik

en: alternative
ff: lomlomtondiral

en: amount
ff: adadu

en: analysis
ff: juurnitol

en: anchor
ff: peŋol

en: angle
ff: lobbudu

en: animate
ff: jirwinde

en: animation
ff: jirwere

en: announce
ff: habrude / hollit(u)de

en: announcement
ff: kabaaru / hollito

en: anonymous
ff: dullaaɗo

en: anti-aliasing
ff: liddu-jammugol

en: anti virus
ff: bone-mboros / liddu-mboros

en: appear
ff: feenyde

en: append
ff: ɓeydude

en: applet
ff: aplee

en: application
ff: kuutorgal

en: apply
ff: siinude / siynude

en: approval
ff: jaɓgol

en: approve
ff: jaɓde

en: approximate
ff: ɓallii

en: arbitrary
ff: alaa ɗo fawii

en: archive
ff: duttorɗe

en: area
ff: wertallo

en: argument
ff: daliilu

en: arrangement
ff: njuɓɓudi

en: arrow
ff: ndagawel

en: article
ff: winndannde

en: ascending
ff: ŋabbojum

en: aspect
ff: mbaydi

en: assign
ff: hokkude

en: assignment
ff: dokkugol

en: asynchronous
ff: yahdaani e saanga

en: attach
ff: ɗisde

en: attachment
ff: Ɗisre

en: attempt
ff: etaade

en: attribute
ff: rokkude

en: audio
ff: nanngo

en: authenticate
ff: goong(ɗ)inde

en: authentication
ff: goongɗingol / goongingol

en: authorization
ff: yamiroore

en: authorize
ff: yamirde

en: auto
ff: hoore mum

en: automatic
ff: otomatik

en: availability
ff: keɓagol

en: available
ff: keɓiɗum

en: average
ff: hakindo

en: axis
ff: gannganal

en: backbone
ff: ɓalal internet

en: back-end
ff: caggal

en: background
ff: cakkal

en: backup
ff: hisno / maral

en: bandwidth
ff: njaajeendi lefol

en: banner
ff: raaya

en: bar
ff: palal

en: base
ff: duttorgal

en: beep
ff: biip

en: begin
ff: fuɗɗaade

en: behavior
ff: neesu

en: binary
ff: bineer

en: bind
ff: haɓɓa

en: bitmap
ff: jokkal

en: blank
ff: mehum / mehiɗi

en: blink
ff: majde / maƴude

en: block (unit)
ff: tamre

en: block (verb)
ff: uddude / sukkaade

en: blog
ff: bolog

en: blur
ff: jilɓi

en: board
ff: alluwal

en: body
ff: ɓalndu

en: bold
ff: tekkuɗum

en: bookmarks
ff: maanto ɗerewol

en: boot
ff: huɓɓude

en: border
ff: keerol

en: box
ff: wakannde

en: bracket
ff: laanyel

en: branch
ff: catal

en: break
ff: darto

en: break (program)
ff: dartina (porogaraam)

en: break point
ff: toɓɓere dartorde

en: bridge (verb)
ff: lummbinde

en: bridge (noun)
ff: lummbirde

en: broken
ff: heli

en: browse
ff: feeroo

en: browser
ff: feerorde

en: buffer
ff: tekkere

en: bug
ff: ella

en: build
ff: mahde

en: built-in
ff: mahdaaɗum

en: bullet
ff: jooporgel

en: bus
ff: damel

en: button
ff: feɗoode

en: byte
ff: bayt

en: cable
ff: ɓoggol

en: cache
ff: moggitorgel

en: calculate
ff: hiisaade

en: calculator
ff: hiisorgel

en: calendar
ff: lim-lebbi

en: call
ff: noddaango

en: camera
ff: kameraa / ƴeptirgel nate

en: cancel
ff: haaytinde

en: capability
ff: mbaawka

en: capacity
ff: keewki

en: caption
ff: pirdugal

en: capture
ff: jaggude

en: card
ff: kartal

en: case
ff: fiyaaku

en: case (font)
ff: mbinndudi

en: catalog
ff: doggol

en: category
ff: fedde

en: cell
ff: geeƴol

en: certificate
ff: sartifikaa

en: certify
ff: seedtaade

en: change
ff: waylude

en: channel
ff: ceen

en: character
ff: alkulal

en: charset
ff: feewno alkule

en: chart
ff: garaaf

en: chat
ff: yeewtere

en: check
ff: ƴeewtaade

en: check box
ff: suudu maantordu

en: child
ff: ɓinngel

en: choice
ff: cuɓal

en: choose
ff: suɓaade

en: class
ff: fedde

en: classic
ff: aadoraa

en: classify
ff: yuɓɓinde

en: clean
ff: laɓɓinde

en: clear
ff: laaynude

en: click (noun)
ff: ɓoɗɗere (kilik)

en: click (verb)
ff: ɓoɗɗude (kilikde)

en: client
ff: jowitiiɗo

en: clip art
ff: kilip aar

en: clip board
ff: kilip boor

en: clock
ff: montoor

en: close
ff: uddude

en: code (program)
ff: kod

en: code (symbol)
ff: alaama

en: codec
ff: kodek

en: collapse
ff: dimtagol

en: collect
ff: roɓaade

en: column
ff: gorol

en: combination
ff: nawdugol

en: comma
ff: piccal

en: command
ff: yamiroore

en: comment
ff: miijo

en: common
ff: renndaa

en: communication
ff: kumpital

en: compact
ff: tekki

en: compare
ff: yerondira

en: compatibility
ff: jaaɓondiral / jahdigal

en: compatible
ff: jahdojum / jaaɓondirɗum

en: compilation
ff: denndingol

en: compile
ff: renndinde

en: compiler
ff: denndinoowo

en: complete
ff: timminde

en: component
ff: tergal

en: compose
ff: yuɓɓinde

en: composition
ff: jatol

en: compress
ff: tiɗɗude

en: compression
ff: tiɗɗugol

en: computer
ff: ordinateer / hiisorgal

en: computing
ff: enformatik

en: concatenate
ff: sinndondirde

en: concurrent
ff: ɓurdiiɗo

en: condense
ff: tiɗɗaa

en: condition
ff: sarɗi

en: configuration
ff: gonal

en: configure
ff: feewnude / suurɗina

en: confirm
ff: sellinde

en: confirmation
ff: cellingol

en: conflict
ff: luural

en: connect
ff: jokkaade

en: connection
ff: jokkondiral

en: console
ff: alluwel

en: contact (noun)
ff: jokkorgal

en: contact (verb)
ff: jokkondirde e

en: content
ff: loowdi

en: context
ff: ngonka

en: continue
ff: jokkude

en: contrast
ff: ceertugol

en: contributor
ff: ballitoowo

en: control
ff: yuurnito

en: conversion
ff: waylito

en: convert
ff: waylitaa

en: cookie
ff: seede

en: cooperative
ff: koppe

en: coordinate
ff: jokkorde

en: copy (noun)
ff: koppii

en: copy (verb)
ff: koppitaade

en: copy left
ff: wellito koppii

en: copy right
ff: hakke ballifo

en: correct
ff: sellinde

en: correspondence
ff: tolnondiral

en: correspondent
ff: koolaaɗo

en: corrupt
ff: nyolnude

en: count
ff: limoore

en: countable
ff: limotooɗum

en: crash
ff: njangu

en: create
ff: sosde

en: creation
ff: cosgol

en: criteria
ff: ɓetirgal

en: crop
ff: feppita

en: cross-platform
ff: yultuɗo platformuuji

en: crypt
ff: sirlu

en: cryptology
ff: sirluyaagal

en: current
ff: jooni

en: cursor
ff: jamminoowel

en: curve
ff: kofol / kaaƴtol

en: custom
ff: heertinde

en: customization
ff: heertino

en: customize
ff: heertinde

en: cut
ff: taƴde

en: cycle
ff: yirlannde

en: daemon
ff: deemon

en: damage
ff: bonannde

en: data
ff: keɓe

en: database
ff: duttorgal keɓe

en: debug
ff: momtude ella

en: debugger
ff: momtirgel ella

en: decimal
ff: tuugo sappo / yuɓɓo sappo

en: decode
ff: firkod

en: decompress
ff: tiɗɗitde

en: decrease
ff: ɗuyta

en: decrypt
ff: jilɓitde

en: decryption
ff: Jilɓitgol

en: default
ff: cakkal

en: defect
ff: Ella

en: define
ff: firde / tottude anndinoore

en: definition
ff: firo / anndinoore

en: degree
ff: degere

en: delay
ff: leeltinde

en: delete
ff: momtude

en: deletion
ff: momtugol

en: delimiter
ff: heertinoowo

en: demo
ff: dallinaango

en: deny
ff: salaade

en: dependence
ff: yowitaare

en: dependency
ff: jowitagol

en: depth
ff: luggeendi

en: derived
ff: seekaa

en: descending
ff: tellotooɗum

en: description
ff: cifagol

en: deselect
ff: ittude cuɓal

en: design
ff: ciŋkal

en: desktop
ff: biro

en: destination
ff: kuccam

en: destroy
ff: bonnude

en: detach
ff: seŋtude

en: detect
ff: yiytude

en: develop
ff: topaade

en: development
ff: topagol

en: developer
ff: topotooɗo

en: device
ff: masiŋel

en: diagram
ff: jagaraam

en: dial
ff: fiyude (fiide) ɓoggol

en: dialog
ff: kaaldigal

en: dialup
ff: fiya ɓoggol

en: difference
ff: ceerungal

en: digit
ff: limre

en: digital
ff: limrejum

en: dimension
ff: ɓeto

en: directory
ff: regginorde

en: disable
ff: nyifde

en: disc
ff: beɗel

en: discard
ff: riiwtude

en: disconnect
ff: taƴaade

en: discussion
ff: yeewtere

en: disk
ff: beɗel

en: dispatch
ff: sarde

en: display
ff: kollirgal

en: distort
ff: oonyde

en: distribute
ff: tuusde

en: distribution
ff: tuusgol / sennditugol

en: distributor
ff: tuusow(el) / sennditoowo

en: dock
ff: dok

en: document
ff: dokkima

en: documentation
ff: paggagol dokkimaaji

en: domain
ff: domen

en: double click
ff: ɓoɗɗe ɗiɗi

en: download
ff: awtaade

en: drag
ff: daasde

en: draw
ff: natde

en: driver
ff: keptinirgel

en: dual
ff: ɗiɗiijum

en: dump
ff: rimtude

en: duplicate
ff: hebbitinde / sowde

en: dynamic
ff: coftuɗo

en: echo
ff: oolel

en: edit
ff: yuɓɓude

en: edition
ff: golliinde / njuɓɓuki

en: editor
ff: juɓɓirgel

en: effect
ff: batte

en: eject
ff: wukkitde

en: electronic
ff: elektoronik

en: element
ff: geɗel

en: email
ff: Imeel

en: embed
ff: daaƴde

en: emoticon
ff: geecel

en: empty
ff: mehum

en: emulate
ff: nyemtinde

en: emulation
ff: nyemtinal

en: emulator
ff: nyemtinirgal

en: enable
ff: gollinde

en: enabled
ff: gollinaa

en: encode
ff: kod

en: encoding
ff: kodgol

en: encrypt
ff: ande

en: encrypted
ff: ganaɗum

en: encryption
ff: gangol

en: engine
ff: masiŋ

en: enhancement
ff: cemmbingol

en: enlarge
ff: yaajtinde

en: enlargement
ff: jaajtingol

en: enter
ff: naatnude

en: entertainment
ff: weytaare

en: entry
ff: ukkaande

en: environment
ff: sato

en: equalizer
ff: ponndirgel

en: erase
ff: moomtude

en: error
ff: juumre

en: escape
ff: ɓoccitagol

en: evaluation
ff: ɓeto

en: event
ff: kewu

en: exception
ff: luulndere

en: executable
ff: ciynotoo(ɗum)

en: execute
ff: siynude

en: existing
ff: good(ɗum)

en: exit
ff: jaltugol

en: expand
ff: yaajtinde / yaajintinde

en: expansion
ff: jaajtugol

en: explore
ff: sunnaade

en: export
ff: yaltinde

en: expression
ff: wowlaandu

en: extend
ff: jokkere

en: extensible
ff: jokkotoo(ɗum)

en: extension
ff: jokkugol

en: external
ff: boowal

en: extra
ff: ɓeydere

en: extract
ff: ɓultere

en: fail
ff: gallude

en: fatal
ff: ko warata

en: fault
ff: goofal

en: favorite
ff: cuɓaɗum

en: feature
ff: seedtino

en: feed
ff: nyamri

en: feedback
ff: yeeƴtito / nultal

en: fetch
ff: roondaade

en: field
ff: eeɓol

en: figure
ff: natal

en: file
ff: sakkere

en: fill
ff: hebbinde

en: filter
ff: ciiwtirgal

en: find
ff: yiytu

en: firewall
ff: hiworgal

en: firmware
ff: firmweer

en: fit
ff: heƴi / foti / haani

en: fix
ff: moƴƴintina / feewnita

en: flag
ff: raay

en: flash
ff: yay

en: flat
ff: ɓeppum

en: flip
ff: kellel

en: float (verb)
ff: hummbude / huymbude

en: flood
ff: ilam

en: floppy
ff: disk koyɗo

en: folder
ff: doosiyee

en: font
ff: darngo alkule

en: footer
ff: les winndannde

en: form
ff: fomileer

en: format (noun)
ff: formaa

en: format (verb)
ff: feewnude

en: formatted
ff: feewnaa

en: formula
ff: tonngol

en: forum
ff: jakkaa

en: fragment
ff: taƴre

en: frame
ff: faraam

en: frame set
ff: dottugol faraam

en: framework
ff: cammalal

en: free software
ff: topirde wellitaande

en: freeze
ff: fenndude

en: frequency
ff: njaaweendi gollal

en: front end
ff: duƴƴordi

en: function
ff: gollal

en: gallery
ff: natordu

en: game
ff: fijo

en: gateway
ff: naatirde

en: generate
ff: jibinde

en: generation
ff: jibingol

en: generator
ff: jibinoowo / dokkoowo

en: generic
ff: kuuɓal

en: geometric
ff: ɓetol diidi

en: geometry
ff: ɓetngo diidi / ɓetol diidi

en: grab
ff: wippoo

en: gradient
ff: wuuro

en: grain
ff: abbere

en: graph
ff: garaaf

en: graphic
ff: garaafik

en: graphical
ff: ko yowitii e garaafik

en: graphics
ff: garaafikaaji

en: gray-scale
ff: purum

en: grid
ff: palle

en: group
ff: goomu / moɓre

en: guess
ff: cikkal

en: guest
ff: koɗo

en: handle (noun)
ff: nanngirgal

en: handle (verb)
ff: yiilde

en: handler
ff: jiiloowo

en: hardware
ff: njogitaari

en: hash
ff: ŋerƴude

en: head
ff: hoore

en: header
ff: hoorewol

en: height
ff: tooweendi

en: help
ff: ballal

en: hide
ff: suuɗde /wirnude

en: hierarchy
ff: dewondiral

en: high light
ff: haaylaayte

en: history
ff: daartol

en: host
ff: moofto

en: hostname
ff: innde moofto

en: hyperlink
ff: jokkirgal

en: hypertext
ff: jokaajokkol

en: icon
ff: ikon

en: identify
ff: annditde

en: idle
ff: aami

en: ignore
ff: faalkisaade

en: image
ff: natal

en: implement
ff: siinude

en: import
ff: jiggaade

en: inactive
ff: dillataa

en: inbox
ff: wakannde ɓataakeeji

en: inch
ff: inci

en: include
ff: tawnude

en: incoming
ff: kesum

en: incompatible
ff: yahdataa

en: increase
ff: ɓeydude

en: increment
ff: ɓeydannde

en: indent
ff: taƴannde

note: #-#-#-#-#  9 (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# TRANS: This command is descriptive, so can be translated
en: index
ff: ruttorde

en: indice
ff: ɓetirgol

en: infect
ff: nyawnude

en: infinite
ff: alaa kaaɗdi

en: information
ff: kabaaru

en: infrared
ff: lesboɗejum

en: initial
ff: gadanum

en: initialize
ff: hesɗitinde

en: input
ff: naatnugol keɓe

en: insert
ff: soɗde

en: install
ff: loowde

en: installer
ff: loowoowo

en: instance
ff: nyaagunde

en: instruction
ff: yamiroore

en: integral
ff: timmuɗum

en: integrate
ff: timminde

en: integration
ff: soɗugol

en: integrity
ff: timmal

en: intensity
ff: caasal

en: interactivity
ff: battondiral

en: interface
ff: gostorgal

en: internal
ff: nderum

en: interrupt
ff: taƴde / dartinde

en: invalid
ff: (ko) maayi

en: inverse
ff: wenycitii

en: invert
ff: wenyde

en: invoke
ff: duwaade

en: italic
ff: italik

en: item
ff: geɗel

en: iteration
ff: baɗtugol

en: jag
ff: ceeɓndi

en: jam
ff: paande

en: job
ff: gollal

en: join
ff: jokkondirde

en: joy stick
ff: joy estik

en: jump
ff: diwal

en: junk
ff: jinnde

en: justify
ff: fotndude

en: keep
ff: mooftude

en: kernel
ff: ngeeƴu

en: key
ff: coktirgal

en: keyboard
ff: tappirde

en: key stroke
ff: nyoƴƴal butoŋre

en: key word
ff: helmere soktere

en: label
ff: etiket

en: landscape
ff: lelngo

en: language
ff: ɗemngal

en: laptop
ff: cinndo

en: launch
ff: gollinde

en: layer
ff: leppol

en: layout
ff: nyenyal

en: length
ff: njuuteendi

en: license
ff: yamiroore

en: line
ff: diidol

en: link
ff: jokkirde

en: list
ff: doggol

en: load
ff: loowde

en: local
ff: nokku

en: localization
ff: firo

en: location
ff: ngonka

en: log
ff: doggol kewe

en: lookup
ff: tiima

en: lower-case
ff: alkule tokoose

en: machine
ff: masin

en: main board
ff: alluwal neenirawal

en: maintainer
ff: toppittooɗo

en: maintenance
ff: toppitagol

en: manage
ff: yiilde

en: management
ff: jiilgol

en: manager
ff: jiiloowo

en: manual
ff: deftel

en: margin
ff: bayaana

en: mark
ff: jeloode

en: master
ff: ceerno

en: match
ff: jahdugol

en: maximize
ff: mawnina

en: memory
ff: tesko / teskorde

en: menu
ff: cuɓirgol / dosu

en: merge
ff: renndinde

en: message
ff: nulal / ɓataakuru

en: method
ff: feere

en: minimize
ff: famɗitinde

en: mode
ff: mod / moodu

en: moderator
ff: masloowo

en: modify
ff: waylude

en: module
ff: modil

en: monitor
ff: yaltinirde

en: mosaic
ff: mosayke

en: motion
ff: dillere

en: mouse
ff: doombel

en: move
ff: dillinde

en: multimedia
ff: miltimejaa / keew-jaayndaagu

en: multitasking
ff: heewgollingol

en: name
ff: innde

en: navigation
ff: peeragol

en: navigator
ff: feerorde

en: network
ff: resoo

en: news group
ff: kabaruuji fedde

en: next
ff: (ko)  arata

en: nick name
ff: waccoore

en: no
ff: alaa

en: node
ff: piɓol / fiɓnde

en: notation
ff: maandino

en: note
ff: not

en: notebook
ff: karnel

en: notification
ff: tintinaango

en: notify
ff: tintinde

en: null
ff: ɓolum

en: number
ff: limoore

en: numbering
ff: waɗde niimerooji

en: object
ff: hulnde

en: occurrence
ff: kewu

en: octet
ff: oktee

en: offline
ff: taƴii

en: online
ff: jokkii

en: ongoing
ff: jokkondiri

en: opacity
ff: tekkeendi

en: opaque
ff: niɓɓiɗi

en: open
ff: udditde

en: operation
ff: hiisannde

en: option
ff: suɓannde

en: optional
ff: cuɓagol

en: order
ff: deggondiral

en: organize
ff: yuɓɓinde

en: orientation
ff: tiindo

en: original
ff: yumma

en: outgoing
ff: jaltojum

en: output
ff: yaltinde

en: overflow
ff: fusde

en: override
ff: lomtaade

en: overwrite
ff: huuraade

en: owner
ff: joom

en: pack
ff: pak

en: package
ff: tirde

en: packet
ff: pakket

en: padding
ff: Ñookde

en: page
ff: hello

en: paint
ff: pentirde

en: pair
ff: ɗiɗɗiɗiire / rewre

en: palette
ff: lehel

en: panel
ff: alluwal

en: parallel
ff: cawndondir(ɗum)

en: parameter
ff: humpitirde

en: parcel
ff: koli / pakket

en: parent
ff: iwdi

en: parity
ff: potal

en: parse
ff: fensita

en: partition
ff: taƴtinde

en: pass
ff: ɓenninde

en: paste
ff: tokka

en: patch (noun)
ff: ɗakkal

en: patch (verb)
ff: ɗakkude

en: path
ff: bolol

en: pattern
ff: yeru

en: pause
ff: fooftere

en: peripheral
ff: seraajo

en: permanent
ff: duumii

en: permission
ff: yamiroore

en: permutation
ff: gostondiral

en: physical
ff: fisik

en: picture
ff: natal

en: pipe
ff: tiwoo

en: pixel
ff: piksel

en: placement
ff: jonnde

en: plain
ff: laaɓi / laaɓuɗum

en: plot (verb)
ff: diidgol

en: plotter
ff: diidowel

en: plugin
ff: jokkel

en: pop up
ff: ruuyde

en: port
ff: seŋirde

en: position
ff: jonnde

en: post
ff: jolnude

en: preferences
ff: cuɓe

en: prepare
ff: heblude

en: presentation
ff: kollitgol

en: press
ff: jaaynde

en: prevent
ff: haɗde

en: preview
ff: cooyngal / ƴeewngo

en: primary
ff: hoorejum

en: principal
ff: dowrowum

en: print
ff: muulde

en: printer
ff: muulirgal

en: priority
ff: gardagol

en: privacy
ff: suturu

en: private
ff: keeriɗum

en: privilege
ff: ɓural

en: procedure
ff: gollirgol

en: process
ff: silsil

en: processor
ff: porosesoor

en: product
ff: njenytudi

en: profile
ff: sifoode

en: program
ff: tuugnorgal

en: programmer
ff: topotooɗo

en: project
ff: eɓɓaande

en: prompt
ff: yaawi

en: property
ff: jeyi

en: proprietary
ff: jeyaaɗum

en: protect
ff: reende

en: protection
ff: ndeenka

en: protocol
ff: portokol

en: provide
ff: dokkirgol

en: provider
ff: dokkiroowo

en: proxy
ff: poroksi

en: public
ff: peenycu

en: publish
ff: bayyinde

en: pull
ff: fooɗde

en: push
ff: duny(u)de

en: quality
ff: yeɗɗere

en: quantity
ff: keewal

en: quarantine
ff: jonyde

en: query
ff: ɗaɓɓaande

en: queue
ff: doggol

en: quit
ff: udda

en: quota
ff: ƴelo

en: quotation
ff: suutannde

en: quote
ff: limtude / suuwtude

en: raise
ff: ɓeydugol

en: random
ff: kawral

en: range
ff: njaajeendi

en: rate
ff: emmbere / santaas

en: ratio
ff: peccal

en: raw
ff: keccum

en: ray
ff: sereendu

en: read
ff: jaŋde

en: read only
ff: janngude tan

en: ready
ff: heblii

en: real
ff: woodi

en: reboot
ff: huɓɓit(u)de

en: receipt
ff: seede keɓal

en: receive
ff: heɓa

en: recognition
ff: keptingol

en: reconnect
ff: Jokkitaade

en: record
ff: ƴettude

en: record (verb)
ff: ƴettugol

en: recover
ff: yiytude / heɓtude

en: recovery
ff: jiytugol / keɓtugol

en: recursion
ff: nodditagol

en: recursive
ff: noddito

en: redirect
ff: tiinditinde

en: redo
ff: waɗtude

en: reduce
ff: ustude

en: reduction
ff: ustugol

en: redundant
ff: ɓurto

en: reference
ff: tuugorde / ruttorde

en: referer
ff: tuugnaade

en: referral
ff: celol

en: reflexive
ff: gollitaade

en: refresh
ff: wultin

en: refuse
ff: salaade

en: regenerate
ff: wiltinde

en: register
ff: karnal

en: registration
ff: binnditagol

en: registry
ff: binnditagol

en: regular
ff: duumii / woowaa

en: regulate
ff: rewnude laawol

en: relay
ff: ƴettitde

en: release
ff: rogere topirde

en: remaining
ff: heddii

en: remind
ff: siftinde

en: remote
ff: woɗɗi

en: removable
ff: sinndotoo

en: remove
ff: ittude

en: rename
ff: innitde

en: render
ff: tottit(u)de

en: renew
ff: hesɗitinde

en: repair
ff: feewnitde

en: repeat
ff: waɗtude

en: replace
ff: lomtina

en: replicate
ff: ƴettitaade

en: replication
ff: ƴettito

en: reply
ff: jaabo

en: report
ff: hawri

en: repository
ff: mooftirde

en: request
ff: ɗaɓaande

en: require
ff: ɗaɓɓi

en: requirement
ff: jojji

en: reset
ff: fuɗɗito

en: resize
ff: ɓettaade

en: resolution
ff: jiɓtol / jiiɓtol

en: resolver
ff: jiɓtoowo / jiiɓtoowo

en: resource
ff: kattanɗe

en: response
ff: jaabawol

en: restart
ff: huɓɓitde

en: restore
ff: waɗtude

en: restrict
ff: haaɗtinde

en: restriction
ff: kaaɗtingol

en: result
ff: Njenytudi

en: resume
ff: tonngol

en: retrieve
ff: artirde

en: retry
ff: enndit

en: return
ff: rutto

en: reverse
ff: junnit

en: revert
ff: artu

en: revocation
ff: ɓoorngal

en: revoke
ff: ɓoorde / ittude

en: root
ff: fuɗde

en: rotate
ff: yiilde

en: route
ff: laawol

en: router
ff: ruteer

en: routine
ff: woowtaa

en: row
ff: gorol

en: rule
ff: doosgal

en: run
ff: dogde

en: runtime
ff: (njuuteendi) sahaa

en: safe
ff: hisi

en: sample
ff: seede

en: sans
ff: (ko) alaa

en: save
ff: hisnude / daɗndude

en: scalable
ff: (ko) ɓeydotoo

en: scale
ff: ɓeydo

en: scan
ff: eskaan

en: scanner
ff: eskaneer

en: schedule
ff: limlebbi

en: scheme
ff: tuugnorgal

en: scratch
ff: Ŋaaccannde

en: screen
ff: kuurgal

en: screw
ff: wiis

en: script
ff: eskript

en: scroll
ff: taartude

en: search
ff: njiylawu

en: section
ff: taƴre

en: sector
ff: sekteer

en: secure
ff: hisnude

en: security
ff: kisal

en: seek
ff: ɗaɓɓude

en: segment
ff: annde

en: segmentation
ff: gangol

en: select
ff: suɓo

en: selection
ff: suɓannde

en: semantic
ff: maanawinkejum

en: send
ff: neldu

en: sender
ff: neldoowo

en: sensitive
ff: kakkilɗo

en: sensor
ff: tintinoojum

en: server
ff: carwo

en: session
ff: rogere

en: set
ff: dottude

en: settings
ff: dottaaɗe

en: setup
ff: dottude / reglude

en: shading
ff: waɗde ɗowdi

en: shadow
ff: ɗowdi

en: shape
ff: tagoodi

en: share
ff: renndude / feccude

en: sharp
ff: seeɓi

en: sheet
ff: ɗerewol

en: shell
ff: waanaare

en: shift
ff: sifte

en: shortcut
ff: sodorde

en: show
ff: hollude

en: shrink
ff: dogtude

en: shut down
ff: nyifa

en: side bar
ff: ƴeewrugal

en: sign
ff: jeloode

en: signal
ff: sinyal / sinyaal

en: signature
ff: siifannde

en: site
ff: lowre

en: size
ff: ɓeto / mawneeki

en: skew
ff: ɓoylude

en: skip
ff: diwde

en: slave
ff: jiyaaɗo

en: sleep
ff: ɗaano

en: slide
ff: daasoo

en: slot
ff: dammbugel

en: smart
ff: ƴoƴɗum

en: smiley
ff: geecel moosoowel

en: smooth
ff: ɗaati

en: socket
ff: sokket

en: software
ff: topre

en: solid
ff: tiiɗi

en: sort
ff: seerndude

en: source
ff: sewnde

en: space
ff: heneere

en: spacing
ff: bayaal

en: spam
ff: espaam

en: span
ff: mosel

en: spawn
ff: haralde

en: specify
ff: heertinde / laɓɓinde

en: speed
ff: yaawre

en: spelling
ff: cellingol binndi

en: splash
ff: bunyco

en: split
ff: eeɓde / feccude

en: spool
ff: fiilde

en: spread sheet
ff: tafngo alluwal

en: stack
ff: joowondirde

en: stand alone
ff: teeluɗum

en: standard
ff: tuugorde

en: start
ff: fokkitde

en: state
ff: ngonka

en: static
ff: dillataa

en: statistics
ff: limooje

en: step
ff: daawal

en: stop
ff: darto

en: storage
ff: waɗde e faawru

en: store
ff: naatnude e faawru

en: stream
ff: waraango

en: stretch
ff: lirde

en: strict
ff: kep / waɗi kep

en: string
ff: ngemmbe

en: strip
ff: lefol

en: stroke
ff: mooytude

en: structure
ff: canyu

en: stub
ff: eɓɓo

en: style
ff: sifa

en: sub directory
ff: dewo juɓɓol / dewo regginorde

en: sub folder
ff: dewo doosiyee

en: submission
ff: neldal

en: submit
ff: neldude

en: subscribe
ff: abonaade

en: subscription
ff: gabonagol

en: subtract
ff: usto

en: succeed
ff: yuumtii

en: suggest
ff: sakkitde

en: suggestion
ff: cakkitgol miijo / miijo

en: sum (noun)
ff: dental

en: sum (verb)
ff: renndinde

en: summary
ff: tonngol

en: support
ff: tammbol

en: surface
ff: wertallo

en: suspend
ff: yowde / dartinde

en: suspicious
ff: cikkitiniiɗum

en: swap
ff: ngostiigu

en: switch
ff: gostirgel

en: symbol
ff: maande

en: synchronize
ff: yahdinde

en: syntax
ff: mahngo

en: system
ff: yuɓɓo

en: tab
ff: kaatimel

en: table
ff: haatumeere

en: tag
ff: takkel

en: target
ff: toɓɓannde

en: template
ff: tiimtorde

en: temporary
ff: duumaaki

en: terminal
ff: joofirde

en: test
ff: ƴeewndo

en: text
ff: winndannde

en: texture
ff: canyki

en: theme
ff: tiitoonde / edda

en: thread
ff: coftal

en: thumbnail
ff: dooɓre

en: tick
ff: maantorde

en: tile
ff: tuwil / karo

en: time
ff: sahaa / jot

en: time out
ff: sahaa ɓennii

en: tip
ff: feere

en: title
ff: tiitoonde

en: toggle
ff: sayyo

en: token
ff: seede

en: tool
ff: kaɓirgal

en: tool bar
ff: palal kaɓirɗe

en: tool box
ff: boyet kaɓirɗe

en: topic
ff: tiitoonde

en: trace
ff: ɓarakke

en: track
ff: felo

en: traffic
ff: yah-ngartaa

en: transfer
ff: eggo

en: transform
ff: waylude

en: transformation
ff: baylugol

en: trap
ff: wilde

en: trash
ff: jinnde

en: trigger
ff: kuɓɓowel

en: trouble shoot
ff: caɗeele pettugol

en: tune
ff: baar

en: tweak
ff: nyonndum

en: type (noun)
ff: noone

en: type (verb)
ff: tappude

en: type face
ff: sifaa yeeso

en: unavailable
ff: heɓaaki

en: undelete
ff: artirde

en: under line
ff: sakkudiidol

en: undo
ff: ruttinde

en: uninstall
ff: loowtude

en: unit
ff: wumre

en: unknown
ff: majja(a)ɗum

en: unload
ff: rimtude

en: named
ff: innaa

en: reachable
ff: heɓoo

en: readable
ff: janngoo

en: unspecified
ff: heertinaaka

en: unsubscribe
ff: ittude abonmaa

en: unsupported
ff: tammbitaaka

en: update
ff: hesɗitinde

en: upgrade
ff: moƴƴitinde

en: upload
ff: yollude

en: upper case
ff: alkule mawɗe

en: usage
ff: kuutoragol

en: user name
ff: innde huutorde

en: utility
ff: nafoore

en: valid
ff: selli

en: validation
ff: jaɓde / sellinde

en: validity
ff: cellal

en: value
ff: njaru

en: variable
ff: waylotoonde

en: vector
ff: wekteer

en: verbose
ff: lemsi

en: verify
ff: hoolkisaade

en: version
ff: harilde

en: video
ff: wideyoo

en: view
ff: yiyngo / yiingo

en: viewer
ff: jeeɓoowo

en: virtual
ff: niwre

en: virus
ff: mboros

en: visual
ff: jiyotooɗum

en: volume
ff: feto

en: wallpaper
ff: natal biro

en: warn
ff: jeertinde

en: web
ff: geese

en: web cam
ff: kameraa geese

en: web master
ff: ceerno geese

en: web page
ff: hello geese

en: widget
ff: topel

en: width
ff: njaajeendi

en: wi fi
ff: wifi

en: wild card
ff: jokeer

en: window
ff: henorde

en: wizard
ff: nyenngotooɗo

en: word processor
ff: gollitirgel kelme

en: work around
ff: taaraade

en: work group
ff: fedde golle

en: work station
ff: poosto golle

en: wrap
ff: soom(u)de

en: yes
ff: eyyo

en: zone
ff: falnde

en: zoom
ff: suum

en: Connected
ff: Naatii

en: Keep
ff: Mooftude

en: Erase
ff: Momtu

note: TRANS: Action label for resuming an activity.
en: Resume
ff: Jokku

note: l10n: This label is for the name of the translator
en: Name:
ff: Innde:

en: Untitled
ff: Innitaaka

en: No preview
ff: Alaa ƴeewto

en: No date
ff: Alaa ñalnde

en: Description:
ff: Sifo

en: Tags:
ff: Kelme jiilorɗe

en: Journal
ff: Jaaynirde

en: Anytime
ff: Nde woni kala

en: Today
ff: Hannde

en: Since yesterday
ff: Gila haŋki

note: TRANS: Filter entries modified during the last 7 days.
en: Past week
ff: Yontere ɓennunde

note: TRANS: Filter entries modified during the last 30 days.
en: Past month
ff: Lewru ɓennundu

note: TRANS: Filter entries modified during the last 356 days.
en: Past year
ff: Hitaande ɓennunde

en: Anyone
ff: Mo woni kala

en: My friends
ff: Musidɓe am

en: My class
ff: Kalaas am

en: Anything
ff: Ko woni kala

note: TRANS: Action label for starting an entry.
en: Start
ff: Fuɗɗo

en: Copy
ff: Nattaade

en: Paste
ff: Tokka

en: Text
ff: Binndol

en: Image
ff: Natal

en: Audio
ff: Nanngo

en: Video
ff: Wideyoo

en: Link
ff: Jokkirde

note: File dialog - Places - Right-Click - Remove
en: Remove
ff: Ittu

note: TRANS: "name" option from activity.info file
en: Calculate
ff: Hiisaade

en: Functions
ff: Gollitte

en: Clear
ff: Laaynude

en: Label:
ff: Etiket:

en: Cut
ff: Taƴde

en: Inverse
ff: Wenycitii

en: Plot
ff: Diidgol

note: TRANS: "name" option from activity.info file
en: Chat
ff: Yeewtere

en: Off-line
ff: Seŋaaki

en: Share, or invite someone.
ff: Renndu, walla noddu neɗɗo.

en: On-line
ff: Ceŋiiɗo

en: left the chat
ff: yaltii yeewtere

en: joined the chat
ff: yantii e yeewtere

en: is here
ff: ena ɗoo

en: Copy to Clipboard
ff: Natto e Ɗisorde

en: View
ff: Hollir

en: Bold
ff: Ɓuutol

en: Italic
ff: Italik

en: Text Color
ff: Goobol Binndol

en: Format:
ff: Mbaydi:

en: Title:
ff: Tiitoonde:

en: Author:
ff: Binnduɗo:

en: Summary:
ff: Tonngol:

en: Language:
ff: Ɗemngal:

en: Publisher:
ff: Bayyinoowo:

en: Author
ff: Binnduɗo

en: Publisher
ff: Bayyinoowo

en: Underline
ff: Dilesol

en: _Edit
ff: _Taƴto

en: _View
ff: _Jiytol

note: Right Click (on empty) -> Delete
en: _Delete
ff: _Momtu

en: All Files
ff: Piille Fof

en: Insert Image
ff: Jolnu Natal

note: File dialog - Files - Grid label - Size
en: Size
ff: Ɓetol

en: Find next
ff: Yiytu faynde

en: Properties
ff: Keeroraaɗi

note: File dialog - Places - Entry - Desktop
en: Desktop
ff: Biro

en: set heading
ff: seth

en: Options
ff: Cuɓe

en: Numbers
ff: Limooje

en: Paragraph
ff: Lelnannde

en: Table
ff: Haatumeere

en: Insert Row
ff: Ɓeydu Gorol

en: Delete Row
ff: Momtu Gorol

en: Insert Column
ff: Ɓeydu Darol

en: Delete Column
ff: Momtu Darol

en: Page:
ff: Hello:

en: Heading 1
ff: Tiitoonde 1

en: Heading 2
ff: Tiitoonde 2

en: Heading 3
ff: Tiitoonde 3

en: Heading 4
ff: Tiitoonde 4

en: Block Text
ff: Binndol KIɓɓol

en: Plain Text
ff: Binndol Ɓolol

en: Bullet List
ff: Doggol Korwe

en: Dashed List
ff: Doggol Cirfangel

en: Numbered List
ff: Doggol Limtangol

en: Lower Case List
ff: Doggol Darnde Les

en: Upper Case List
ff: Doggol Darnde Dow

en: Translation Tool
ff: Kuutorgal Fulo

en: A translation tool to help a human translator translate files into other languages
ff: Kuutorgal Fulo ballowal neɗɗo piroowo firde piille e ɗemɗe goɗɗe

en: _File
ff: _Fiilde

en: _Update to Template
ff: Hesɗitin fayde e tuugnorgal

en: _Export
ff: _Jiggito

en: _Recent Files
ff: _Piille Cakkitiiɗe

note: l10n: Activating this menu item copies the whole source (or part thereof) to the target. The "copy" is not necessarily the same as the source: terminology placeables are translated when copied and language-specific punctionation changes are made automatically.
en: Transfer From Source
ff: Natto Konngi Ɗembgal Iwdi

note: l10n: More information about placeables: http://translate.sourceforge.net/wiki/virtaal/placeables
en: P_revious Placeable
ff: Lombotoonde Ɓ_ennunde

en: _Next Placeable
ff: Lommbotoonde _Aroore

en: _Full Screen
ff: _Njaajeendi Yaynirde

en: _Quality Checks
ff: _Ƴeetinde Moƴƴugol

en: _Navigation
ff: _Peeragol

en: P_age Up
ff: H_ello Dow

en: _Page Down
ff: _Hello Les

en: _Help
ff: _Ballal

en: _Online Help
ff: _Ballal Ceŋingal

en: _Tutorial
ff: _Tinndinoore

en: _Localization Guide
ff: _Famminorde Nokkuɗingol

en: Report a _Bug
ff: Jangto _Buggere

en: New Language Pair
ff: Sowre Ɗemɗe Hesere

en: The <b>Original</b> is the language from which you are translating, also called the source language.
    
    If you are translating from English to French then English would be your original or source language.
ff: <b>Asliwal"</b> ngal woni ɗemngal ngal ngon-ɗaa e firde, kadi ena wiyee ɗemngal tuugnal.
    
    So aɗa fira ummaade e Engeleere fayde e Pulaar ndeen ko Engeleere woni ɗemngal tuugnal maa.

en: <b>Original</b>
ff: <b>Tuungal</b>

en: The <b>Translation</b> is the language into which you are translating, also called the target language.
    
    If you are translating from English to French then French would be your translation or target language.
ff: <b>Firo</b> ngoo ko ɗemngal ngal ngon-ɗaa e mum, ena wiyee kadi ɗemngal toɓɓal.
    
    So aɗa fira ummaade e Engeleere fayde e Pulaar ndeen ko Pulaar woni ɗemngal toɓɓal maa.

en: <b>Translation</b>
ff: <b>Firo</b>

en: _Add Missing Language...
ff: _Ɓeydu Ɗemngal Ŋakkungal...

en: Add Missing Language
ff: Ɓeydu Ɗemngal Ŋakkungal

en: Language name:
ff: Inɗe ɗemngal:

en: ISO code:
ff: Dokkol ISO:

en: Plural expression:
ff: Gowlol keewal:

en: Number of plurals:
ff: Limoore keewe

en: Depending on the translation task, the plural information might be optional.
ff: Tugnaade e golle firo, humpito keewal ena waawi waasde waɗɗaade.

en: <b>Language Information</b>
ff: <b>Humpito Ɗemngal</b>

en: Virtaal Preferences
ff: Cuɓe Virtaal

en: The name stored in the file header
ff: Innde resaande e tiitoore fiilde ndee

en: The e-mail address stored in the file header
ff: Ñiiɓirde imeel resaande e tiitoore fiilde ndee

en: E-mail address:
ff: Ñiiɓirde imeel:

en: The team information stored in the file header. This can be an e-mail address or a URL, for example.
ff: Humpito goomu resaango e nder tiitoore fiilde ndee. Ena waawi wonde ñiiɓirde imeel walla URL, yeru.

en: Team:
ff: Goomu:

en: <b>Translator Information</b>
ff: <b>Humpito Piroowo</b>

en: Source text:
ff: Binndol tuugnol:

en: Target text:
ff: Binndol toɓɓol:

en: Use _Default Fonts
ff: Huutoro Alkuleeje _Goowaaɗe

en: <b>Fonts</b>
ff: <b>Alkuleeje</b>

en: Placeables are special parts of the text that can be automatically highlighted and easily inserted into the translation.
ff: Lommbotooɗe ko taƴe binndol keeriiɗe baawɗe jalbineede e jaaja naatnee e nder firo e mbaydi mbeeɓndi.

en: Placeables
ff: Lommbotooɗe

en: Plug-ins
ff: Ceŋe

en: Terminology Files
ff: Pille Kelmeendi

en: Add Term
ff: Ɓeydu helmere

note: l10n: This label refers to comments about a new term that is added
en: C_omments
ff: J_owe

en: Terminology _file:
ff: Fiilde _kelmeendi:

en: Web Look-ups
ff: Jiilogol e geese

en: Add URL
ff: Ɓeydu URL

en: Put queries in quotes
ff: Waɗ doɓtirɗe e nder ŋaacce

en: <b>Options</b>
ff: <b>Cuɓe</b>

note: l10n: Remove the tags if underlining is unsuitable for your language. Most languages won't need to change this. Translate 'Open' normally.
en: <u>Open</u>
ff: <u>Uddit</u>

en: <b><big>Recent Files</big></b>
ff: <b><big>Pille Cakkitiiɗe</big></b>

en: <u>Tutorial</u>
ff: <u>Tinndinoore</u>

en: <u>Cheat Sheet</u>
ff: <u>Caggitorgel</u>

en: <u>More...</u>
ff: <u>Jokku...</u>

en: <u>Features</u>
ff: <u>Pannoraaɗe</u>

en: <b><big>Getting Started</big></b>
ff: <b><big>Fuɗɗaade Golle</big></b>

en: <u>Manual</u>
ff: <u>Janngirde</u>

en: <u>Localization Guide</u>
ff: <u>Famminorde Nokkuɗingol</u>

en: <u>Feedback</u>
ff: <u>Teskuya</u>

en: <b><big>Support</big></b>
ff: <b><big>Ballitol</big></b>

en: <b>Words</b> (total):
ff: <b>Kelme</b> (fof hawra):

en: <b>Strings</b> (total):
ff: <b>Ɓoggi</b> (fof hawra):

en: File type:
ff: Leñol fiilde:

en: File size:
ff: Ɓetol fiilde:

en: Location:
ff: Nokku:

en: At the end of a translation, simply press <Enter> to continue with the next one.
ff: So firo ngoo timmii, ñoƴƴu <Enter> tan ngam jokkude e firo woɗngo.

en: To copy the original string into the target field, simply press <Alt+Down>.
ff: Ngam nattaade ɓoggol tuugnol e nder gallol toɓɓol ngol, ñoƴƴu <Alt+Down> tan.

note: l10n: Refer to the translation of "Fuzzy" to find the appropriate shortcut key to recommend
en: To mark the current translation as fuzzy, simply press <Alt+U>.
ff: Ngam maantaade firo wonaango ngoo jilɓungo, ñoƴƴu <Alt+U> tan.

en: To mark the current translation as incomplete, simply press <Ctrl+Shift+Enter>.
ff: Ngam maantaade firo wonaango ngoo timmaani, ñoƴƴu <Ctrl+Shift+Enter>.

en: To mark the current translation as complete, simply press <Ctrl+Enter>.
ff: Ngam maantaade firo wonaango ngoo timmungo, ñoƴƴu <Ctrl+Enter>.

en: Use Ctrl+Up or Ctrl+Down to move between translations.
ff: Huutoro Ctrl+Up walla Ctrl+Down ngam ɓosde hakkunde firooji.

en: Use Ctrl+PgUp or Ctrl+PgDown to move in large steps between translations.
ff: Huutoro Ctrl+PgUp walla Ctrl+PgDown ngam ɓosde taaɓe mawɗe hakkunde firooji.

en: Accelerators
ff: Codorɗe

en: Acronyms
ff: Daɓɓiɗine

en: Blank
ff: Ɓolo

en: Brackets
ff: Laañe

en: Compendium conflict
ff: Luural Compendium

en: Double quotes
ff: Ŋacce pune

en: Double spaces
ff: Boowe pune

en: Repeated word
ff: Helmere funere

en: E-mail
ff: Iimeel

en: Ending punctuation
ff: Masɗe joofinirɗe

en: Ending whitespace
ff: Boowal joofnirde

en: Escapes
ff: Dogtine

en: File paths
ff: Lappi piille

en: GConf values
ff: Kiise GConf

en: Old KDE comment
ff: Yowre KDE nayeere

en: Long
ff: Juutɗo

en: Must translate words
ff: Alaa e sago ɗii konnguɗi piree

en: Newlines
ff: Gori kesi

en: Number of plurals
ff: Limoore keewe

en: Don't translate words
ff: Konnguɗi ɗi potaani fireede

en: Punctuation spacing
ff: Boowinol masɗe

en: Pure punctuation
ff: Masɗe laaɓɗe

en: Number of sentences
ff: Limoore gowlaali

en: Short
ff: Daɓɓo

en: Simple capitalization
ff: Waɗtu alkulal tokosal

en: Simple plural(s)
ff: Keewal jaaɓaani

en: Single quotes
ff: Ŋaace teelɗe

en: Spelling
ff: Mbinndiin

en: Starting capitalization
ff: Alkulal mawngal fuɗɗortee

en: Starting punctuation
ff: Masɗe puɗɗorɗe

en: Starting whitespace
ff: Boowal puɗɗorgal

en: Tabs
ff: Taaɓe

en: Unchanged
ff: Waylaaka

en: Valid characters
ff: Alkule jamiraaɗe

en: Placeholders
ff: Lommbotooɗe

en: XML tags
ff: Tagge XML

en: Header information
ff: Humpito Tiitoore

en: Please enter your name
ff: Tiiɗno aatnu innde maa

en: Please enter your e-mail address
ff: Tiiɗno naatnu ñiiɓirde maa iimeel

en: Please enter your team's information
ff: Tiiɗno naatnu humpito goomu maa

en: You selected the currently open file for opening. Do you want to reload the file?
ff: A labiima fiilde udditaande e oo sahaa ngam udditde-de. Aɗa yiɗi loowtude fiilde ndee?

en: Could not open file.
    
    %(error_message)s
    
    Try opening a different file.
ff: Horiima udditde fiilde.
    
    %(error_message)s
    
    Eto udditde fiilde woɗnde.

en: Could not save file.
    
    %(error_message)s
    
    Try saving to a different location.
ff: Horiima danndude fiilde.
    
    %(error_message)s
    
    Eto danndude e nokku goɗɗo.

en: Could not save file.
    
    %(error_message)s
ff: Horiima danndude fiilde.
    %(error_message)s

en: Can only export Gettext PO files
ff: Waawi jiggitaade tan ko piille PO ɗi Gettext

en: Could not export file.
    
    %(error_message)s
    
    Try saving to a different location.
ff: Horiima joggitaade fiilde.
    
    %(error_message)s
    
    Eto danndude e nokku goɗɗo.

en: Could not export file.
    
    %(error_message)s
ff: Horiima danndude fiilde.
    %(error_message)s

en: Reload File
ff: Loowtu Fiilde

en: Reload file from last saved copy and lose all changes?
ff: Loowtu fiilde iwde e tummbitere waɗtindiinde danndeede momtaa bayle fof?

en: Words with internal capitalization, such as some brand names and WikiWords
ff: Kelme baɗɗe dardownol hakkunde, wano yoga e inɗe marke e WikiWords

en: Capitals
ff: Alkule Mawɗe

note: l10n: this refers to "UPPERCASE" / "CAPITAL" letters
en: Words containing uppercase letters only
ff: Kelme baɗɗe alkule mawɗe ɓole

en: Command Line Options
ff: Cuɓe Naatnirde Ginol

en: Application command line options, such as --help, -h and -I
ff: Cuɓe naatnirde ginol jaaɓnirgal, wano --help, -h e -I

en: E-mail addresses
ff: Ñiiɓirɗe iimeel

en: File Names
ff: Innde Piille

en: Paths referring to file locations
ff: Lappi joopiiɗi nokkuji piille

en: Placeholders (printf)
ff: Lommbotooɗe (printf)

en: Placeholders used in "printf" strings
ff: Lommbotooɗe kuutoraaɗe e ɓoggi "printf"

en: Placeholders (Python)
ff: Lommbotooɗe (Python)

en: Placeholders in Python strings
ff: Lommbotooɗe e ɓoggi Python

en: Placeholders (Java)
ff: Lommbotooɗe (Java)

en: Placeholders in Java strings
ff: Lommbotooɗe e ɓoggi Java

en: Placeholders (Qt)
ff: Lommbotooɗe (Qt)

en: Placeholders in Qt strings
ff: Lommbotooɗe e ɓoggi Qt

note: l10n: 'decimal fractions' refer to numbers like 0.2 or 499,99
en: Integer numbers and decimal fractions
ff: Limooje timmuɗe e kelte ɗe kiɓɓaani

en: Punctuation
ff: Jeƴirɗe

en: Symbols and less frequently used punctuation marks
ff: Maalle e maantorɗe jeƴirɗe ɓurɗe famtuɗe huutoreede

en: URLs, hostnames and IP addresses
ff: URLs, innɗe koɗorol e ñiiɓirɗe IP

note: l10n: see http://en.wikipedia.org/wiki/Character_entity_reference
en: XML Entities
ff: XML Kuuɓannɗe

en: Entity references, such as &amp; and &#169;
ff: Duttorɗe huuɓannde, wano &amp; e &#169;

en: XML Tags
ff: Tagge XML

en: XML tags, such as <b> and </i>
ff: Tagge XML, wano <b> e </i>

en: Spaces
ff: Boowe

en: Double spaces and spaces in unexpected positions
ff: Boowe ɗiɗiije e boowe e nokkuuji ɗo fotaani

en: "alt" Attributes
ff: Dokkaaɗe "alt"

en: Placeable for "alt" attributes (as found in HTML)
ff: Lommborde dokkaaɗe "alt" (no yiyraa e HTML)

en: Placeholders (Drupal)
ff: Lommbotooɗe (Dupral)

en: Placeholders in Drupal strings
ff: Lommbotooɗe e ɓoggi Dupral

en: No source or translatable files in bundle
ff: Ndee mowre alaa piille iwdi walla pirotooɗe

en: The file contains nothing to translate.
ff: Fiilde ndee alaa hay huunde ko firetee.

note: l10n: The heading of statistics before updating to the new template
en: Before:
ff: Hade:

note: l10n: The heading of statistics after updating to the new template
en: After:
ff: Ɓaawo:

en: Translated: %d
ff: Firaama: %d

en: Fuzzy: %d
ff: Jilɓii: %d

en: Untranslated: %d
ff: Firaaka: %d

en: Total: %d
ff: Fofof: %d

note: l10n: this refers to updating a file to a new template (POT file)
en: File Updated
ff: Fiilde Hesɗitinaama

en: Needs work
ff: Maa ƴeewtee

en: Reviewed
ff: Ƴeewtaama

en: All
ff: Fof

note: l10n: This is the button where the user can select units by failing quality checks
en: Select Checks
ff: Labo ƴeewtinde

note: l10n: This refers to quality checks
en: All Checks
ff: Ƴeewtinde fof

en: Incomplete
ff: Timmaani

en: _Case sensitive
ff: _Darnde ena hiisaa

note: l10n: To read about what regular expressions are, see http://en.wikipedia.org/wiki/Regular_expression
en: _Regular expression
ff: _Gowlol ñiiɓngol

note: l10n: This text label shows in front of the text box where the replacement text is typed. Keep in mind that the text box will appear after this text. If this sentence construction is hard to use, consdider translating this as "Replacement"
en: Replace with
ff: Lomtinir ɗum

note: l10n: Button text
en: Replace
ff: Lomtin

note: l10n: Check box
en: Replace _All
ff: Lomtin _Fof

en: Workflow
ff: Balgol Golle

note: l10n: This is the button where the user can select units by workflow state
en: Select States
ff: Labo Ngonkaaji

note: l10n: This refers to workflow states
en: All States
ff: Ngonkaaji Fof

en: Automatically complete long words while you type
ff: Jokkit e jaaja binndol kelme juutɗe sahnga nde tappataa

en: Automatically correct text while you type
ff: Saato e jaaja sahnga nde tappataa

en: Spell Checker
ff: Ƴeewtorde Mbinndiin

en: Check spelling and provide suggestions
ff: Ƴeewto mbinndiin ndokkaa wasiyaaji

en: Perform look-ups on selected text
ff: Yiylo humpito e binndol labangol ngol

en: External Look-up
ff: Jiilagol e geese

note: l10n: The 'services' here refer to different look-up plugins, such as web look-up, etc.
en: Select Look-up Services
ff: Labo Nokkuuji Jiilagol

en: Select the services that should be used to perform look-ups
ff: Labo nokkuuji potɗi huutoreede ngam yiylaade humpito

en: Look-up "%(selection)s"
ff: Jiylagol "%(selection)s"

note: l10n: plugin name
en: Web Look-up
ff: Jiilogol e geese

en: Look-up the selected text on a web site
ff: Yiylo binndol labangol ngol e lowre geese

note: l10n: Whether the selected text should be surrounded by "quotes"
en: Quote Query
ff: Ŋaccu Doɓtirɗe

en: Migrate settings from KBabel, Lokalize and/or Poedit to Virtaal.
ff: Eggin teelte iwde e KBabel, Lokalize e/walla Poedit fayde e Virtaal.

en: Migration Assistant
ff: Ɗowtugol Eggino

en: Should Virtaal try to import settings and data from other applications?
ff: Mbele Virtaal ena foti jiggaade teelte e keɓe iƴde e jaaɓnirɗe goɗɗe?

en: Import data from other applications?
ff: Jiggo keɓe iwde e jaaɓnirɗe goɗɗe?

en: Migration was successfully completed
ff: Eggino yuɓɓinaama haa timmi

en: The following items were migrated:
ff: Ɗee-ɗee teme egginaama:

en: Migration completed
ff: Eggino timminaama

en: Virtaal was not able to migrate any settings or data
ff: Virtaal horiima egginde teelte walla keɓe

en: Nothing migrated
ff: Hay baɗte egginaaka

en: Poedit settings
ff: Teelte Poedit

en: Poedit's Translation Memory: %(database_language_code)s
ff: Tesko Firo Poedit: %(database_language_code)s

en: KBabel's Translation Memory: %(database_language_code)s
ff: Tesko Firo KBabel: %(database_language_code)s

en: Lokalize settings
ff: Teelte Lokalize

en: Lokalize's Translation Memory: %(database_name)s
ff: Tesko Firo Lokalize: %(database_name)s

en: Terminology Help
ff: Ballal Kelmeendi

en: Terminology suggestions
ff: Wasiyaaji kelmeendi

en: Localization Terminology
ff: Kelmeendi Nokkuɗingol

en: Selected localization terminology
ff: Kelmeendi nokkuɗinol labaandi

en: Local Files
ff: Piille Ɓadiiɗe

en: Local terminology files
ff: Piille kelmeendi ɓadiiɗe

en: Terminology _Files...
ff: _Piille Kelmeendi...

en: Add _Term...
ff: Ɓeydu _Helmere...

en: Extendable
ff: Jaajnotooɗo

en: Add Files
ff: Ɓeydu Piille

en: All Supported Files
ff: Piille jaaɓooje kala

en: "%s" is not a usable file.
ff: "%s" wonaa fiilde waawnde huutoreede.

en: Unable to load %(filename)s:
    
    %(errormsg)s
ff: Horiima loowde %(filename)s:
    
    %(errormsg)s

en: Error opening file
ff: Juumre e udditgol fiilde

en: _Source term — %(langname)s
ff: _Helmere tuugnal — %(langname)s

en: _Target term — %(langname)s
ff: _Helmere toɓɓal — %(langname)s

en: Identical entry already exists.
ff: Naatnannde nanndunde ena woodi tawo.

en: Existing translations: %(translations)s
ff: Firooji goodɗi: %(translations)s

en: Terms from Open-Tran.eu
ff: Kelme iwɗi to Open-Tran.eu

en: Select Terminology Sources
ff: Labo Sewndeeji Kelmeendi

en: Select the sources of terminology suggestions
ff: Labo sewndeeji wasiyaaji kelmeendi ɗii

en: Translation Memory
ff: Tesko Firooji

en: Translation memory suggestions
ff: Wasiyaaji tesko firooji

en: Previous translations for Free and Open Source Software
ff: Firooji ɓennuɗi ɗi Topirɗe Alla meho e Open Source

en: Current File
ff: Fiilde wonaande

en: Translated units from the currently open file
ff: Kelme piraaɗe e nder ndee-ɗoo fiilde udditaade

note: l10n: Try to keep this as short as possible.
en: This file
ff: Ndee fiilde

en: Unreviewed machine translations from Google's translation service
ff: Firooji masiŋ ɗi ƴeewtaaka ummiiɗi e fulorde Google

en: Unreviewed machine translations from Microsoft Translator
ff: Firooji masiŋ ɗi ƴeewtaaka ummiiɗi e fulorde Microsoft Translator

en: Unreviewed machine translations from various services
ff: Firooji masiŋ ɗi ƴeewtaaka ummiiɗi e pulorɗe cariiɗe

en: Local Translation Memory
ff: Tesko Firooji Ɓadiingo

en: Previous translations you have made
ff: Firooji ɓennuɗi ɗi mbaɗ-ɗaa

note: l10n: Try to keep this as short as possible.
en: Local TM
ff: TM Ɓadiiɗo

en: Unreviewed machine translations from a Moses server
ff: Firooji masiŋ ɗi ƴeewtaaka ummiiɗi e carwo Moses

en: Remote Server
ff: Carwo Poottiiɗo

en: A translation memory server
ff: Carwo tesko firooji

note: l10n: Try to keep this as short as possible.
en: Remote TM
ff: TM Pottiiɗo

en: A TinyTM translation memory server
ff: Carwo tesko firoojo mo TinyTM

en: Unreviewed machine translations from Apertium
ff: Firooji masiŋ ɗi ƴeewtaaka ummiiɗi e Apertium

en: Translation _Suggestions
ff: _Wasiyaaji Firooji

note: l10n: The 'sources' here refer to different translation memory plugins, such as local tm, open-tran.eu, the current file, etc.
en: Select sources of Translation Memory
ff: Labo sewndeeji Tesko Tirooji

en: Select the sources that should be queried for translation memory
ff: Labo sewndeeji potɗi roɓiteede ngam heɓde tesko firooji

en: Matches
ff: Ena jaaɓdi e

en: TM Source
ff: Sewnde TM

en: Choose a Translation File
ff: Suɓo fiilde Firo

en: No issues
ff: Alaa caɗe

en: Quality Check
ff: Ƴeetindol Moƴƴugol

en: Project Type
ff: Leñol Eɓɓoore

note: l10n: The label indicating the checker style (GNOME/KDE/whatever)
en: Checks: %(checker_name)s
ff: Ƴeewtinde: %(checker_name)s

en: _New Language Pair...
ff: Sowre Ɗemɗe _Hesere...

en: The current file has been modified.
    Do you want to save your changes?
ff: Ndee fiilde waylaama.
    Aɗa yiɗi danndude bayle ɗee?

en: _Discard
ff: _Momtu

en: Please enter the number of noun forms (plurals) to use
ff: Tiiɗno naatnu limoore mbaydiiji innde (keewe) ɗe kuutorto-ɗaa

en: Please enter the plural equation to use
ff: Tiiɗno naatnu hiistannde keewal nde kuutorto-ɗaa

note: l10n: This refers to the 'mode' that determines how Virtaal moves between units.
en: N_avigation:
ff: P_eeragol:

en: Save the file for up-to-date information
ff: Danndu ndee fiilde ngam heɓde humpito hesɗitinaango

en: Untranslated:
ff: Firaaka:

en: Needs work:
ff: Maa ƴeewtee:

en: Rejected:
ff: Salaama:

en: Needs review:
ff: Maa yuurnitee:

en: Translated:
ff: Firaama:

en: Reviewed:
ff: Ƴeewtaama:

en: Export failed
ff: Jiggito horaama

en: Preview failed
ff: Jiytindol haoraama

en: Move one step back in the workflow (Ctrl+Shift+Enter)
ff: Dirtu taaɓal fayde caggal e nder balgol golle (Ctrl+Shift+Enter)

en: Click to move to a specific state in the workflow
ff: Dobo ngam yawtude to ngonka keeriika e balgol golle ngol

en: Move one step forward in the workflow (Ctrl+Enter)
ff: Dirtu taaɓal fayde yeeso e nder balgol golle (Ctrl+Enter)

note: l10n: Please retain the literal name "Virtaal", but feel free to additionally transliterate the name and to add a translation of "For Language", which is what the name means.
en: Virtaal is a program for doing translation.
ff: Virtaal ko topirde huutorteende e fulo.

en: The initial focus is on software translation (localization or l10n), but we definitely intend it to be useful as a general purpose tool for Computer Aided Translation (CAT).
ff: Ko firde topirɗe woni faandaare adannde ndee ((localization walla l10n), kono amin katojini e addande firooɓe kala ngal kuutorgal ngam wallude e Firo Kuutorngo Nganndi (CAT).

en: Virtaal website
ff: Lowre geese Virtaal

en: We thank our donors:
ff: Amin njetta rokkooɓe amen:

en: Language code must be an ASCII string.
ff: Dokkol ɗemngal ena foti wonde e fannu ɓoggol ASCII.

en: Language code must be at least 2 characters long.
ff: Dokkol ɗengal ena foti waɗde alkule 2 so famɗii.

en: Enabled
ff: Daaƴtaaɗo

en: Configure...
ff: Teelto...

en: Translation memory
ff: Tesko firooji

en: Terminology assistance
ff: Ballitol kelmeendi

en: Quality checks
ff: Ƴeetinde Moƴƴugol

en: Machine translation
ff: Firo masiŋ

en: Highlighting and insertion of placeables
ff: Jalbingol e lommbugol lommbotooɗe

en: Many plugins and options for customization
ff: Ceŋe keewɗe e cuɓe ngam taftaade

en: The file does not exist.
ff: Ndee fiilde woodaani.

en: Not a valid file.
ff: Wonaa fiilde moƴƴere.

en: TMX Translation Memory
ff: TMX Tesko Firooji

en: Translation Memory eXchange
ff: Tesko Firooji eXchange

en: TBX Glossary
ff: Helmitorde TBX

en: Wordfast Translation Memory
ff: Tesko Firooji Wordfast

en: Qt Linguist Translation File
ff: Fiilde Firo Qt Linguist

en: Qt Message File
ff: Fiilde Ɓatakuru Qt

en: Qt Phrase Book
ff: Deftere Konngi Qt

en: INI File
ff: Fiilde INI

en: Initialization
ff: Kurmitinol

en: Java Properties File
ff: Fiilde Keeroraaɗi Java

en: OpenOffice.org Translation File
ff: Fiilde Firooji OpenOffice.org

en: XLIFF Translation File
ff: Fiilde Firooji XLIFF

en: XML Localization Interchange File Format
ff: Mbaydi Fiilde Localization Interchange XML

en: C++ RC File
ff: Fiilde C++ RC

en: Resource Compiler
ff: Loppitirgal Jogitaaɗe

en: Tcl Translation File
ff: Fiilde Firooji Tcl

en: JavaScript error message file
ff: Fiile keɓɓitte juumre JavaScript

en: Gettext Translation Template
ff: Tugnorgal Firooji Gettext

en: Trados Tag Editor
ff: Taƴtorde tagge Trados

en: OS X Strings File
ff: Fiilde Ɓoggi OS X

en: UTX Dictionary
ff: Saggitorde UTX

en: Gettext PO file
ff: Fiilde PO nde Gettext

en: Gettext MO file
ff: Fiilde MO nde Gettext

en: Qt .qm file
ff: Fiilde Qt .qm

en: OmegaT Glossary
ff: Helmitorde OmegaT

en: %prog [options] [translation_file]
ff: %prog [cuɓe] [fiilde firooji]

en: turn on logging, storing the result to the supplied filename.
ff: hurmin lugagol, ndesaa njaltudi to innde fiilde hokkaande ndee.

en: use the configuration file given by the supplied filename.
ff: huutoro fiilde teeltol ngol inndefiilde rokkiri ngel.

en: enable debugging features
ff: hurmin pannoraaɗe buggitere

en: perform profiling, storing the result to the supplied filename.
ff: yuɓɓin kiñtugol, ndesaa njaltudi to innde fiilde hokkaande ndee.

en: Could not open log file '%(filename)s'
ff: Horiima udditde fiilde luggagol "%(filename)s'

en: Could not read configuration file '%(filename)s'
ff: Horiima tarde fiilde teeltol '%(filename)s'

en: invalid number of arguments
ff: Limoore hujjaaji moƴƴaani

en: Could not open profile file '%(filename)s'
ff: Horiima udditde fiilde heftinirde '%(filename)s'

en: no such option: %s
ff: ndee suɓre woodaa: %s

en: ambiguous option: %s (%s?)
ff: suɓre julɓude: %s (%s)

en: Usage: %s
ff: Kuutorgol: %s

en: Usage
ff: Kuutorgal

en: long integer
ff: timmuɗe juutnde

en: floating-point
ff: toɓɓere-humbere

en: complex
ff: ganiɗum

en: option %s: invalid %s value: %r
ff: suɓre %s: %s moƴƴaani kiisol: %r

en: option %s: invalid choice: %r (choose from %s)
ff: suɓre %s: cuɓol moƴƴaani: %r (suɓo iwde e %s)

en: show this help message and exit
ff: hollu ndee heɓɓitere ballal etee njaltaa

en: show program's version number and exit
ff: hollu tonngoode yamre topirde etee njaltaa.

en: %prog [options]
ff: %prog [cuɓe]

en: %s option requires an argument
ff: %s suɓre ena naamnii hujja

en: %s option requires %d arguments
ff: %s suɓre ena naamndii %d hujjaaji

en: %s option does not take a value
ff: %s suɓre ɓamataa kiisol

note: This is the text that should appear next to menu accelerators * that use the control key. If the text on this key isn't typically * translated on keyboards used for your language, don't translate * this. * * Don't include the prefix "keyboard label|" in the translation. GTK <=2.14 Configuration: Ctr
en: keyboard label|Ctrl
ff: |Ctrl

[ctx: keyboard label]
note: This is the text that should appear next to menu accelerators * that use the Return key. If the text on this key isn't typically * translated on keyboards used for your language, don't translate * this. GTK >=2.16 Configuration: Return key label
en: Return
ff: Ruttin

note: This is the text that should appear next to menu accelerators * If the text on this key isn't typically * translated on keyboards used for your language, don't translate * this. * * Don't include the prefix "keyboard label|" in the translation. GTK <=2.14 Configuration: Up key label
en: keyboard label|Up
ff: |Dow

[ctx: keyboard label]
note: This is the text that should appear next to menu accelerators * If the text on this key isn't typically * translated on keyboards used for your language, don't translate * this. * * Don't include the prefix "keyboard label|" in the translation. GTK HEAD (allows future proofing) Configuration: Up key
en: Up
ff: Dow

note: This is the text that should appear next to menu accelerators * If the text on this key isn't typically * translated on keyboards used for your language, don't translate * this. * * Don't include the prefix "keyboard label|" in the translation. GTK <=2.14 Configuration: Down key label
en: keyboard label|Down
ff: |Les

[ctx: keyboard label]
note: This is the text that should appear next to menu accelerators * If the text on this key isn't typically * translated on keyboards used for your language, don't translate * this. * * Don't include the prefix "keyboard label|" in the translation. GTK HEAD (allows future proofing) Configuration: Down k
en: Down
ff: Les

note: This is the text that should appear next to menu accelerators * If the text on this key isn't typically * translated on keyboards used for your language, don't translate * this. * * Don't include the prefix "keyboard label|" in the translation. GTK <=2.14 Configuration: Page_Up key label
en: keyboard label|Page_Up
ff: |Page_Préc

[ctx: keyboard label]
note: This is the text that should appear next to menu accelerators * If the text on this key isn't typically * translated on keyboards used for your language, don't translate * this. * * Don't include the prefix "keyboard label|" in the translation. GTK HEAD (allows future proofing) Configuration: Page_U
en: Page_Up
ff: Page_Préc

note: This is the text that should appear next to menu accelerators * If the text on this key isn't typically * translated on keyboards used for your language, don't translate * this. * * Don't include the prefix "keyboard label|" in the translation. GTK <=2.14 Configuration: Page_Down key label
en: keyboard label|Page_Down
ff: |Page_Suiv

[ctx: keyboard label]
note: This is the text that should appear next to menu accelerators * If the text on this key isn't typically * translated on keyboards used for your language, don't translate * this. * * Don't include the prefix "keyboard label|" in the translation. GTK HEAD (allows future proofing) Configuration: Page_D
en: Page_Down
ff: Page_Suiv

[ctx: keyboard label]
en: Left
ff: Nano

[ctx: keyboard label]
en: Right
ff: Ñaamo

note: File->Open
en: _Open
ff: _Uddit

[ctx: Stock label]
note: File->Open
en: _Open
ff: _Uddit

note: File->Save
en: _Save
ff: _Danndu

[ctx: Stock label]
note: File->Save
en: _Save
ff: _Danndu

note: File->Save As
en: Save _As
ff: Danndu e _Innde

[ctx: Stock label]
note: File->Save As
en: Save _As
ff: Danndu e _Innde

note: File->Revert
en: _Revert
ff: _Waklit

[ctx: Stock label]
note: File->Revert
en: _Revert
ff: _Waklit

note: File->Save As->Replace confirmation
en: A file named "%s" already exists.  Do you want to replace it?
ff: Fiile wiyeteende "%s" ena woodi tawo. Aɗa yiɗi lomtinde-nde?

note: File->Save As->Replace confirmation
en: The file already exists in "%s".  Replacing it will overwrite its contents.
ff: Fiilde ndee ena woodi tawo e "%s". Lomtinde-nde maa momtu loowdi mayre.

note: File->Save As->Replace confirmation
en: _Replace
ff: _Lomtin

note: File ->Recent Files->No items found
en: No items found
ff: Hay temre yiytaaka

note: File->Recent Files->tooltip
en: Open '%s'
ff: Uddit '%s'

note: This is the label format that is used for the first 10 items * in a recent files menu. The %d is the number of the item, * the %s is the name of the item. Please keep the _ in front * of the number to give these menu items a mnemonic. * * Don't include the prefix "recent menu label|" in the translat
en: recent menu label|_%d. %s
ff: |_%d. %s

note: This is the format that is used for items in a recent files menu. * The %d is the number of the item, the %s is the name of the item. * * Don't include the prefix "recent menu label|" in the translation. GTK <=2.14
en: recent menu label|%d. %s
ff: |%d. %s

[ctx: Stock label]
en: _Properties
ff: _Keeroraaɗi

note: File->Quit
en: _Quit
ff: _Yaltu

[ctx: Stock label]
note: File->Quit
en: _Quit
ff: _Yaltu

note: Edit->Undo
en: _Undo
ff: _Firtu

[ctx: Stock label]
note: Edit->Undo
en: _Undo
ff: _Firtu

note: Edit->Preferences
en: _Preferences
ff: _Cuɓoraaɗe

[ctx: Stock label]
note: Edit->Preferences
en: _Preferences
ff: _Cuɓoraaɗe

note: Navigation->Up
en: Navigation|_Up
ff: |_Dow

[ctx: Stock label, navigation]
note: Navigation->Up GTK HEAD (allows future proofing)
en: _Up
ff: _Dow

note: Navigation->Down
en: Navigation|_Down
ff: |_Les

[ctx: Stock label, navigation]
note: Navigation->Down GTK HEAD (allows future proofing)
en: _Down
ff: _Les

note: Help->About
en: _About
ff: _Baɗte

[ctx: Stock label]
note: Help->About
en: _About
ff: _Baɗte

note: About Dialog - Title
en: About %s
ff: Baɗte %s

note: About Dialog - Credits button
en: C_redits
ff: W_uneeji

note: About Dialog - License button
en: _License
ff: _Jamirol

note: About Dialog - Close button
en: _Close
ff: _Uddu

[ctx: Stock label]
note: About Dialog - Close button
en: _Close
ff: _Uddu

note: About Dialog - Credits dialog - Title
en: Credits
ff: Wuneeji

note: About Dialog - Credits dialog - Tab - Written by
en: Written by
ff: Winndi ko

note: About Dialog - Credits dialog - Tab - Translated by
en: Translated by
ff: Firi ko

note: About Dialog - Credits dialog - Tab - Artwork by
en: Artwork by
ff: Golle ñeeñal

note: About Dialog - License dialog - Title
en: License
ff: Jamirol

note: File dialog - Cancel button
en: _Cancel
ff: _Haaytu

[ctx: Stock label]
note: File dialog - Cancel button
en: _Cancel
ff: _Haaytu

note: File dialog - Add button
en: _Add
ff: _Ɓeydu

[ctx: Stock label]
note: Add button (various, add term, add terminology file)
en: _Add
ff: _Ɓeydu

note: File dialog - Add button - tooltip
en: Add the folder '%s' to the bookmarks
ff: Ɓeydu sakere '%s' e maatore ɗee

note: File dialog - Add button - tooltip
en: Add the current folder to the bookmarks
ff: Ɓeydu sakere wonaande ndee e maantore ɗee

note: File dialog - Remove button
en: _Remove
ff: _Ittu

[ctx: Stock label]
note: Remove button (remove terminology file)
en: _Remove
ff: _Ittu

note: File dialog - Remove button - tooltip
en: Remove the bookmark '%s'
ff: Ittu maantorol '%s'

note: File dialog - Remove button - tooltip
en: Remove the selected bookmark
ff: Ittu maantorol labangol ngol

note: File dialog - Location - Label
en: _Location:
ff: _Nokkuu:

note: File dialog - Search - Label Appears when you select Search from Places
en: _Search:
ff: _Yiylo

note: File dialog - Location - Open/Close button - Tooltip
en: Type a file name
ff: Tappu innde fiilde

note: File dialog - Places - Grid label - Places
en: _Places
ff: _Jooɗle

note: File dialog - Places - Entry - Recently used
en: Recently Used
ff: Kuutoraaɗi Sakket

note: File dialog - Places - Entry - File System
en: File System
ff: Yuɓɓo Piille

note: File dialog - Places - Right-Click - Rename...
en: Rename...
ff: Innit...

note: File dialog - Files - Grid label - Modified
en: Modified
ff: Waylaama

note: File dialog - Files - Table - Date formats - Today at
en: Today at %H:%M
ff: Hannde sahnga %H:%M

note: File dialog - Files - Table - Date formats - Yesterday at
en: Yesterday at %H:%M
ff: Haŋki sahnga %H:%M

note: File dialog - Files - Right click - Show Hidden Files
en: Show _Hidden Files
ff: Hollu Piille _Cuuɗiiɗe

note: File dialog - Files - Right click - Show Size Column
en: Show _Size Column
ff: Hollu Darol _Ɓetol

note: File dialog - Files - Right click - Add to Bookmarks
en: _Add to Bookmarks
ff: _Ɓeydu e Maantore

note: File dialog - File type list - tooltip
en: Select which types of files are shown
ff: Labo hol fannu piille hollirtee

note: File save dialog - Name:
en: _Name:
ff: _Innde:

note: File save dialog - Save in folder:
en: Save in _folder:
ff: Danndu e _sakere:

note: File save dialog - Browse for other folders
en: _Browse for other folders
ff: _Irrtu ngam labaade sakere

note: File save dialog - Create folder button
en: Create Fo_lder
ff: Sos Sa_kere

note: File save dialg - Create folder button (after pressing) - Type name of new folder
en: Type name of new folder
ff: Tappu innde sakere hesere

note: Right Click (on empty) -> Cut
en: Cu_t
ff: Do_ttu

[ctx: Stock label]
note: Right Click (on empty) -> Cut
en: Cu_t
ff: Do_ttu

note: Right Click (on empty) -> Copy
en: _Copy
ff: _Natto

[ctx: Stock label]
note: Right Click (on empty) -> Copy
en: _Copy
ff: _Natto

note: Right Click (on empty) -> Paste
en: _Paste
ff: _Ɗakku

[ctx: Stock label]
note: Right Click (on empty) -> Paste
en: _Paste
ff: _Ɗakku

[ctx: Stock label]
note: Right Click (on empty) -> Delete
en: _Delete
ff: _Momtu

note: Right Click (on empty) -> Select All
en: Select _All
ff: Labo _Fof

[ctx: Stock label]
note: Right Click (on empty) -> Select All
en: Select _All
ff: Labo _Fof

note: Revert Confirmation Dialog -> Yes
en: _Yes
ff: _Eey

[ctx: Stock label]
note: Revert Confirmation Dialog -> Yes
en: _Yes
ff: _Eey

note: Revert Confirmation Dialog -> No
en: _No
ff: _Alaa

[ctx: Stock label]
note: Revert Confirmation Dialog -> No
en: _No
ff: _Alaa

note: Font dialog: title
en: Pick a Font
ff: Suɓo Fontere

note: Font dialog: Family
en: _Family:
ff: _Haralde:

note: Font dialog: Style
en: _Style:
ff: _Pannol:

note: Font dialog: Size
en: Si_ze:
ff: Ɓe_tol:

note: Font dialog: Preview
en: _Preview:
ff: _Yiytindo:
