Anaconda - en to bal translation catalogue (284 entries)

en: OK
bal: هوبنت

en: Network configuration
bal: تنظیمات شبکه

en: Authentication
bal: تصدیق

en: usage: %s [options]
bal: کاربند: %s [گزینه آن]

en: enable shadowed passwords by default
bal: په طور پیش فرض کلمات رمز ساهیلی آ فعال کنت

en: disable shadowed passwords by default
bal: په طور پیش فرض کلمات رمز ساهیلی آ غیر فعال کن

en: enable MD5 passwords by default
bal: په طور پیش فرض کلمات رمز MD5 فعال کن

en: disable MD5 passwords by default
bal: په طور پیش فرض کلمات رمز MD5 غیر فعال کن

en: hash/crypt algorithm for new passwords
bal: الگورییتم کد/هور ته هور کتن په نوکین کلمات رمز

en: enable NIS for user information by default
bal: فعال کتن NIS په کارمزکنوکان اطلاعات په طور پیش فرض

en: disable NIS for user information by default
bal: غیر فعال کتن NIS په کامرز کنوکان اطلاعات په طور پیش فرض

en: default NIS domain
bal: پیش فرضین NIS دمین

en: default NIS server
bal: پیش فرضین سرور NIS

en: enable LDAP for user information by default
bal: فعال کتن LDAP په کامرزکنوک اطلاعات په طور پیش فرض

en: disable LDAP for user information by default
bal: غیر  فعال کتن LDAP په کامرزکنوک اطلاعات په طور پیش فرض

en: enable LDAP for authentication by default
bal: فعال کتن LDAP په تصدیق په طور پیش فرض

en: disable LDAP for authentication by default
bal: غیر فعال کتن LDAP په تصدیق په طور پیش فرض

en: default LDAP base DN
bal: پیش فرضین LDAP په اساس DN

en: load CA certificate from the URL
bal: بارکتن یک تصدیق CA چه URL

en: enable authentication with smart card by default
bal: فعال کتن تصدیق گون کارت هوشمند په طور پیش فرض

en: disable authentication with smart card by default
bal: غیر فعال کتن تصدیق گون کارت هوشمند په طور پیش فرض

en: require smart card for authentication by default
bal: کارت هوشمند په تصدیق لوٹیت په طور پیش فرض

en: do not require smart card for authentication by default
bal: کارت هوشمند په تصدیق نه لوٹیت په طور پیش فرض

en: default smart card module to use
bal: ماژول کارت هوشمند پیش فرض به کارمرز کتن

en: action to be taken on smart card removal
bal: کاری په حذف کارت هوشمند کنگ بیت

en: enable kerberos authentication by default
bal: فعال کتن تصدیق کتن kerberos  په طور پیش فرض

en: disable kerberos authentication by default
bal: غیر فعال کتن تصدیق کتن kerberos  په طور پیش فرض

en: default kerberos KDC
bal: پیش فرضین kerberos KDC

en: default kerberos admin server
bal: پیش فرضین مدیر سرور kerberos

en: default kerberos realm
bal: پیش فرضین جاگاه kerberos

en: enable use of DNS to find kerberos KDCs
bal: فعال کنگ کارمزر کتن    DNS په درگیجگ kerberos KDCs

en: disable use of DNS to find kerberos KDCs
bal: غیر فعال کنگ کارمزر کتن    DNS په درگیجگ kerberos KDCs

en: enable use of DNS to find kerberos realms
bal: فعال کنگ کارمرز کتن په درگیجگ جاگاهان kerberos

en: disable use of DNS to find kerberos realms
bal: غیر فعال کنگ کارمرز کتن په درگیجگ جاگاهان kerberos

en: enable winbind for user information by default
bal: فعال کتن winbind  په کارمرز کنوک اطلاعات په طور پیش فرض

en: disable winbind for user information by default
bal: غیر فعال کتن winbind  په کارمرز کنوک اطلاعات په طور پیش فرض

en: enable winbind for authentication by default
bal: فعال کتن winbind  په تصدیق په طور پیش فرض

en: disable winbind for authentication by default
bal: غیر فعال کتن winbind  په تصدیق په طور پیش فرض

en: security mode to use for samba and winbind
bal: حالت امنیتی په استفاده ته samba و winbind

en: default realm for samba and winbind when security=ads
bal: پیش فرضین ناحیه په samba و winbind  وهدی که امنیت=ads

en: names of servers to authenticate against
bal: نامان سروران په تصدیق کتن

en: workgroup authentication servers are in
bal: سروران گروه کار تصدیق هستنت په

en: uid range winbind will assign to domain or ads users
bal: محدوده uid  winbind  په دمین و کارمزکنوکان ads تخصیص بیت

en: gid range winbind will assign to domain or ads users
bal: محدوده gid  winbind  په دمین و کارمزکنوکان ads تخصیص بیت

en: the character which will be used to separate the domain and user part of winbind-created user names if winbindusedefaultdomain is not enabled
bal: کاراکتری که کارمرز بوت په دورا کتن دمین و بخش کارمزر کنوک که گون winbind شر بیتگین کارمرزی نام اگه winbindusedefaultdomain  فعال مبیت.

en: the directory which winbind-created users will have as home directories
bal: مسیری که کارمرزکنوکان که گون winbind شر بیتگن په داب مسیران لوگ دارنت.

en: the group which winbind-created users will have as their primary group
bal: گروهی که گون winbind شر بیتگن گروه اصلیش کار دارنت

en: the shell which winbind-created users will have as their login shell
bal: شلی که کارمزرکنوکان که گون winbind شر بیتگن به عنوان شل وارد بیگ دارن

en: configures winbind to assume that users with no domain in their user names are domain users
bal: تنظیمات winbind فرض کنت که کارمرز کنوکان گون هچ دمین ته کارمرز نامش نیست, کامرز کنوکان دمیننت.

en: configures winbind to assume that users with no domain in their user names are not domain users
bal: تنظیمات winbind فرض کنت که کارمرز کنوکان گون هچ دمین ته کارمرز نامش نیست, کامرز کنوکان دمین نهنت.

en: configures winbind to allow offline login
bal: تنظیمات winbind  په اجازت دهگ ورود در از خط

en: configures winbind to prevent offline login
bal: تنظیمات winbind په دیم گرگ په ورود در از خط

en: join the winbind domain or ads realm now as this administrator
bal: هور winbind  دمین  یا ناحیه ads بیت الان په عنوان ای مدیر

en: enable wins for hostname resolution
bal: فعال کتن wins په نام هاست در گیزگ

en: disable wins for hostname resolution
bal: غیر فعال کتن wins په نام هاست در گیزگ

en: enable hesiod for user information by default
bal: فعال کتن hesiod په اطلاعات کامرز کنوک په طور پیش فرض

en: disable hesiod for user information by default
bal: غیر فعال کتن hesiod په اطلاعات کامرز کنوک په طور پیش فرض

en: default hesiod LHS
bal: پیش فرضین hesiod LHS

en: default hesiod RHS
bal: پیش فرضین  hesiod RHS

en: disable caching of user information by default
bal: غیر فعال کتن کش کتن اطلاعات کارمز کنوک په طور پیش فرض

en: local authorization is sufficient for local users
bal: تصدیق محلی په کامرز کنوکان محلی بسنت.

en: authorize local users also through remote service
bal: تصدیق کتن کارمزر کنوکان محلی از طریق سرویس دور

en: check access.conf during account authorization
bal: کنترل کتن access.conf وهد تصدیق حساب

en: do not check access.conf during account authorization
bal: کنترل نه کتن access.conf وهد تصدیق حساب

en: authenticate system accounts by network services
bal: تصدیق کن حسابان سیستما گون خدمات شبکه

en: authenticate system accounts by local files only
bal: تصدیق کتن حسابان سیستم گون فایلان محلی فقط

en: create home directories for users on their first login
bal: مسیر لوگ شر کن په کارمرز کنوکان ته اولین ورودش

en: do not create home directories for users on their first login
bal: مسیر لوگ شر نه کتن په کارمرز کنوکان ته اولین ورودش

en: do not start/stop portmap, ypbind, and nscd
bal: شروع مکن portmap, ypbind, و nscd

en: do not update the configuration files, only print new settings
bal:  فایلان تنظیما په روچ مکن، فقط نوکبن تنظیماتا چهاپ کن

en: display Back instead of Cancel in the main dialog of the TUI
bal: پیش دارگ ترگ په جاه کنسل ته دیالوگ اصلی TUI

en: do not display the deprecated text user interface
bal: دست بروک کارمرز متنی بدین آ پیش مدار

en: opposite of --test, update configuration files with changed settings
bal: ضد --آزمایش، گون تنظیمات بدل بوتگین فایلان تنظیمات په روچ کن

en: update all configuration files
bal: کل فایلان تنظیم آ په روچ کن

en: probe network for defaults and print them
bal: شبکه آ به تور په پیش فرضان و آیانا چهاپ کن

en: save a backup of all configuration files
bal: یک بک آپی چه تمام فایلان تنظیم ذخیره کن

en: restore the backup of configuration files
bal: بک آپ فایلان تنظیما واترین

en: restore the backup of configuration files saved before the previous configuration change
bal: بک آپ فایلان تنظیما واترین ; پیش چه تغییر تنظیم ذخیره بیتگنت

en: unexpected argument
bal: نه لوٹین آرگومان

en: Bad smart card removal action specified.
bal: بدین کار حذف کار هوشمند مشخص بیتگ

en: Unknown password hashing algorithm specified, using sha256.
bal: نا شناسین الگوریتم درهم کتن مشخص بیتگ، چه sha256 استفاده کنیت.

en: can only be run as root
bal: فقط په عنوان رووت تونیت اجرا بیت

en: dialog was cancelled
bal: دیالوگ کنسل بیت

en: The %s file was not found, but it is required for %s support to work properly.
    Install the %s package, which provides this file.
bal: فایل %s ودیگ نه بوت، بله په %s پشت داری مناسب کار لازمنت.
    بستگا %s نصب کنیت که ای فایلا بیاریت.

en: Warning
bal: هوژاری

note: #-#-#-#-#  25 (system-switch-mail.HEAD.balochi)  #-#-#-#-# create button bar
en: Ok
bal: هوبنت

en: caching
bal: کش کنگنت

en: LDAP authentication
bal: تصدیق LDAP

en: shadow password
bal: کلمه رمز ساهیل کن

en: Winbind authentication
bal: تصدیق Winbind

en: User Information
bal: اطلاعات کامرزکنوک

en: Cache Information
bal: اطلاعات کش

en: Use LDAP
bal: استفاده ی LDAP

en: Use NIS
bal: استفاده NIS

en: Use Winbind
bal: استفاده Winbind

en: Use MD5 Passwords
bal: استفاده کلمه رمزان MD5

en: Use Shadow Passwords
bal: استفاده کلمات رمز ساهیلی

en: Use LDAP Authentication
bal: استفاده تصدیق LDAP

en: Use Kerberos
bal: استفاده Kerberos

en: Use Winbind Authentication
bal: استفاده تصدیق Winbind

en: Local authorization is sufficient
bal: محلی تصدیق بسنت.

en: Back
bal: تررگ

en: Cancel
bal: کنسل

en: Next
bal: بعدی

en: Authentication Configuration
bal: تنظیم تصدیق

en: Domain:
bal: دمین

en: Realm:
bal: ناحیه:

en: Server:
bal: سرور:

en: Join Domain
bal: هور دمین

en: Use TLS
bal: استفاده TLS

en: Base DN:
bal: اساس DN:

en: LDAP Settings
bal: تنظیمات LDAP

en: NIS Settings
bal: تنظیمات NIS

en: Admin Server:
bal: مدیر سرور:

en: Use DNS to resolve hosts to realms
bal: استفاده چه DNS په درگیزگ هاست و نواحی

en: Use DNS to locate KDCs for realms
bal: استفاده چه DNS  په جاگه دهگ KDCs په نواحی

en: Kerberos Settings
bal: تنظیمات Kerberos

en: Domain Administrator:
bal: مدیر دمین

en: Password:
bal: کلمه رمز

en: Join Settings
bal: تنظیمات هوربیگ

en: Some of the configuration changes you've made should be saved to disk before continuing.  If you do not save them, then your attempt to join the domain may fail.  Save changes?
bal: لهنی چه تغییرات تنظیم که شما انجام داتگ بایدن اور دیسک ضبط بنت پیش چه پیش روگ. اگه شما آیانا ذخیره مکنیت، جهد شما په هور بیگ دمین پروش آ وارت. تغییرات ذخیره بنت؟

en: Save Settings
bal: ذخیره تنظیمات

en: No
bal: نه

en: Yes
bal: بله

note: Why does your favorite shell not show up in the list?  Because it won't fit, that's why!
en: Security Model:
bal: حالت امنیت:

en: Domain Controllers:
bal: کنترل کنوک دمین

en: ADS Realm:
bal: ناحیه ADS :

en: Template Shell:
bal: تمپلیت شل:

en: Winbind Settings
bal: تنظیمات Winbind

en: To connect to a LDAP server with TLS protocol enabled you need a CA certificate which signed your server's certificate. Copy the certificate in the PEM format to the '%s' directory.
    Then press OK.
bal: په وصل بوتن په یک سرور LDAP گون فعالین پروتکل TLS شما باید یک تصدیق Ca که تصدیق شمی سرورآ امضای کته نیاز داریت. تصدیق آ گونه فرمت PEM ته مسیر '%s' کپی کنت.
    بادن هوبت آ بجنیت.

note: FIXME - version
en:  <Tab>/<Alt-Tab> between elements   |   <Space> selects   |  <F12> next screen
bal: <Tab>/<Alt-Tab> بین اجزا   |   <Space> انتخابات   |  <F12> نمایش بعدی

en: Control how the system verifies users who attempt to log in
bal: کنترل کتن که چه طورکا سیستم کارمرز کنوکانی که جهد کننت وارد بینت تایید کنت

en: Alert
bal: اخطار

en: All configuration files which were modified by the previous authentication configuration change will be restored from backup. Revert the changes?
bal: کل فایلان تنظیم که پیشگین تنظیم تصدیق عوض بیتگنت چه بک آپ واتر بنت. تغییراتآ ترینیت؟

en: Create _home directories on the first login
bal: شر کتن مسیر ـلوگ ته اولین ورود

en: Do_n't Save
bal: ذخیره مـکن

en: Download CA Certificate
bal: ایرگیزگ تصدیق CA

en: If the home directory of an user doesn't exist yet it will be created automatically on his first login.
bal: اگه مسیر لوگ په یک کامرز کنوکی موجود نهنت هنگت، ته اولین ورود آی اتوماتیکی شر بیت.

en: Joining Winbind Domain
bal: هور گون دمین Winbind بیت

en: Restore the configuration files backed up before the previous configuration change
bal: فایلان تغییرات آ که پیش تر ذخیره بیتگنت واترینت پیش چه پیشگین تغییرات تنظیم

en: Revert
bal: ترینگ

en: Smart card authentication allows you to log in using a certificate and key associated with a smart card.
bal: تصدیق کتن کارت هوشمند په شما اجازت دنت که با استفاده چه یک تصدیق و یک کلید همراه کارت هوشمند شما وارد بیت.

en: To verify the LDAP server with TLS protocol enabled you need a CA certificate which signed the server's certificate. Please fill in the URL where the CA certificate in the PEM format can be downloaded from.
bal: په تصدیق کتن سرور LDAP گون فعالین پروتوکل TLS شما لوٹیت یک تصدیق CA که تصدیق سرور آ امضا کته داشته بیت. لطفا ته جاگه URL وارد کنیت که تصدیق CAپه فرمت PEM  داشته بیت داں بتونیت ایرگیزیت

en: Use DNS to _locate KDCs for realms
bal: چه DNS  استفاده کنیت په ـایرکتن KDCs په نواحی

en: Use _TLS to encrypt connections
bal: چه _TLS  په کد کتن اتصالات استفاده کن

en: When enabled /etc/security/access.conf will be consulted for authorization of users access.
bal: وهد فعال کتن /etc/security/access.conf په تصدیق دست رسی کارمرز کنوکان مشورت بیت.

en: Lock
bal: کبل

en: Ignore
bal: شموشگ

en: Error downloading CA certificate
bal: خطا په ایرگیزگ تصدیقCA

en: %s version %s - Copyright (C) 1997-2000 Red Hat, Inc.
bal: %s نسخه %s - حق کپی (C) 1997-2000 Red Hat, Inc

en: This may be freely redistributed under the terms of the GNU Public License.
bal: شی تحت لیسانس عمومی GNU آزدانه ممکننت چند بار پخش بونت.

en:          %s --add <name>
bal:  %s --اضافه<name>

en:          %s --del <name>
bal:  %s -- حذف<name>

en:          %s --override <name>
bal:   %s --اور نویسگ<name>

en: service %s supports chkconfig, but is not referenced in any runlevel (run 'chkconfig --add %s')
bal: خدماتی %s  حمایت کنت chkconfig، بله ته هچ مسطح اجرایی ارجاع نه بوتت ( اجرا کنیت chkconfig --add %s)

en: service %s does not support chkconfig
bal: خدمت %s  جمایت نکنت chkconfig

en: error reading information on service %s: %s
bal: خطا ته وانگ اطلاعات اور سرویس %s: %s

en: on
bal: روشن

en: off
bal: حاموش

en: xinetd based services:
bal: خدمات مبتی په xinetd :

en: failed to open directory %s: %s
bal: پروش ته پچ کتن مسیر %s: %s

en: %s version %s
bal: %s نسخه%s

en: only one of --list, --add, --del, or --override may be specified
bal: فقط یکی چه --لیست، --اضافه، یا --اورنویسگ ممکننت مشخص ببیت.

en: only one runlevel may be specified for a chkconfig query
bal: فقط یک سطح اجرا ممکننت په یک جست chkconfig مشخص بیت.

en: Press <F1> for more information on a service.
bal: بجنیت <F1> په اطلاعات گیشتر اور یک سرویس

en: What services should be automatically started?
bal: چه خدماتی بایدن اتوماتیکی شروع بنت؟

en: Services
bal: خدمات

en: error reading info for service %s: %s
bal: خطا ته وانگ اطلاعات په سرویس %s: %s

en: error reading from directory %s: %s
bal: خطا ته وانگ چه مسیر %s: %s

en: You must be root to run %s.
bal: شما باید رووت بیت تا اجرا کنیت %s.

en: bad argument to --levels
bal: بدین آرگومان په سطوح

en: No services may be managed by ntsysv!
bal: هچ خدمتی ممکننت گون ntsysv مدیریت مبیت!

en: failed to open %s/init.d: %s
bal: پروش ته پچ کتن %s/init.d: %s

en: failed to glob pattern %s: %s
bal: پروش ته جهانی کتن الگو %s: %s

en: cannot determine current run level
bal: نه تونیت هنوکین سطح اجرا پجاه بیاریت

en: failed to make symlink %s: %s
bal: پروش ته شر کتن symlink %s: %s

en: alternatives version %s - Copyright (C) 2001 Red Hat, Inc.
bal: دگه نسخه %s -حق کپی(C) رد هد  Inc.

en: This may be freely redistributed under the terms of the GNU Public License.
bal: شی تحت لیسانس عمومی GNU آزدانه ممکننت چند بار پخش بونت.

en: usage: alternatives --install <link> <name> <path> <priority>
bal: استفاده: دیگه -- نصب <link> <name> <path> <priority>

en:        alternatives --remove <name> <path>
bal:  دگه --دور <name> <path>

en:        alternatives --auto <name>
bal:  دگه --اتو <name>

en:        alternatives --config <name>
bal:   دیگه --تنظیم <name>

en:        alternatives --display <name>
bal:  دگه --پیش دارگ <name>

en:        alternatives --set <name> <path>
bal:  دگه --ست <name> <path>

en: common options: --verbose --test --help --usage --version
bal: متداولین گزینه آن: --verbose --تست --help --استفاده --نسخه

en: reading %s
bal: وانگنت %s

en: failed to open %s: %s
bal: پروش ته پچ کتن  %s: %s

en: failed to read %s: %s
bal: پروش ته وانگش  %s: %s

en: %s empty!
bal: %s هایلک!

en: bad mode on line 1 of %s
bal: بدین حالت ته خط 1 %s

en: bad primary link in %s
bal: بدین اصلی لینک ته %s

en: path %s unexpected in %s
bal: مسیر %s جا آرگ نه بیت ته %s

en: missing path for slave %s in %s
bal: گار کتن مسیر slave %s ته %s

en: unexpected end of file in %s
bal: آهر فایل جاه آرگ نبیت ته  %s

en: path to alternate expected in %s
bal: مسیر په دیگه جاه آرتگین ته  %s

en: unexpected line in %s: %s
bal: نه لوٹتگین خط ته %s: %s

en: numeric priority expected in %s
bal: شماره ترجیت لوٹیت ته  %s

en: slave path expected in %s
bal: مسیر  slave لوٹیت ته %s

en: failed to read link %s: %s
bal: پروش ته وانگ لینک  %s: %s

en: link points to no alternative -- setting mode to manual
bal: لینک په هچ جایگزینی وصل نهنت -- حالت تنظیم په دستی

en: link changed -- setting mode to manual
bal: لینک عوض بیت --حالت تنظیم دستی

en: would remove %s
bal: زوریتی%s

en: failed to remove link %s: %s
bal: پروش ته زورگ لینک %s: %s

en: would link %s -> %s
bal: لینک کنت  %s -> %s

en: failed to link %s -> %s: %s
bal: پروش په لینک کتن %s -> %s: %s

en: %s already exists
bal: %s پی سر تر هستت

en: failed to create %s: %s
bal: پروش په شر کتن %s: %s

en: failed to replace %s with %s: %s
bal: پروش په جابه جاه کتن %s گون %s: %s

en: running %s
bal: اجرا بیگنت %s

en: the primary link for %s must be %s
bal: لینک اصلی په %s باید %s بیت

en: link %s incorrect for slave %s (%s %s)
bal: لینک %s نادرستن په  slave %s (%s %s)

en: %s - status is auto.
bal: %s حالت اتونت.

en: %s - status is manual.
bal: %s حالت دستینت.

en:  link currently points to %s
bal: لینک هنو نشان دنت به %s

en: %s - priority %d
bal: %s - ترجیح %d

en: There is %d program that provides '%s'.
bal: برنامه هست %d که پیش آریت '%s'.

en: There are %d programs which provide '%s'.
bal: برنامه ان هست %d که پیش آریت '%s'.

en:   Selection    Command
bal: انتخاب دستور

en: Enter to keep the current selection[+], or type selection number:
bal: واردکنیت تا هنوکین انتخابا بداریت [+], یا شماره انتخابا تایپ کنیت:

en: 
    error reading choice
bal: 
    خطا تا وانگ انتخاب

en: %s has not been configured as an alternative for %s
bal: تنظیم نه بوته %s په عنوان یک جایگزین په %s

en: (would remove %s
bal: (بزورتی %s

en: failed to remove %s: %s
bal: پروش ته زورگ %s: %s

en: altdir %s invalid
bal: altdir %s نامعتبر

en: admindir %s invalid
bal: admindir %s نامعتبر

en: alternatives version %s
bal: دگه جایگزینی نسخه %s

en: Configure the lockdown policy
bal: تنظیم کتن سیاست کبل

en: Lockdown Editor
bal: اصلاح کنوک کبل

en: <b>Disabled Applets</b>
bal: <b>اپلتان غیر فعال</b>

en: <b>Safe Protocols</b>
bal: <b>پروتوکلان امن</b>

en: Disable _unsafe protocols
bal: غیر فعال کتن پروتوکلان ـناامن

en: Click to make this setting not mandatory
bal: کلیک کنیت تا ای تنظیماتا اجباری مکنیت

en: Click to make this setting mandatory
bal: کلیک کنیت تا ای تنظیماتا اجباری کنیت

en: General
bal: کلی

en: Panel
bal: پنل

en: Epiphany Web Browser
bal: وب گرودک Epiphany

en: GNOME Screensaver
bal: محافظ صفحه گنوم

en: Disable _command line
bal: غیر فعال کتن ـخط دستور

en: Disable _printing
bal: غیر فعال کتن ـچهاب کنگ

en: Disable print _setup
bal: غیر فعال کتن تنظیم ـچهاپ

en: Disable save to _disk
bal: غیر فعال کتن ذخیره په ـدیسک

en: _Lock down the panels
bal: ـکبل کتن پنل

en: Disable force _quit
bal: غیر فعال کتن اجبار ـدربیگ

en: Disable lock _screen
bal: غیر فعال کتن کبل ـصفحه

en: Disable log _out
bal: غیر فعال کتن ـبندگ

en: Disable _quit
bal: غیر فعال کتن ـدربیگ

en: Disable _arbitrary URL
bal: غیر فعال کتن ـاختیاری URL

en: Disable _bookmark editing
bal: غیر فعال کتن ـاصلاح نشان هلگ

en: Disable _history
bal: غیر فعال کتن ـتاریح

en: Disable _javascript chrome
bal: غیر فعال کتن javascript chromeـ

en: Disable _toolbar editing
bal: غیر فعال کتن ـمیله ابزار اصلاح

en: Force _fullscreen mode
bal: مجبور کتن حالت ـکل صفحه

en: Hide _menubar
bal: پناه کتن ـشماره

en: _Lock on activation
bal: ـکبل اور کار

en: Allow log _out
bal: اجازت داتن په ـدر بیگ

en: Allow user _switching
bal: اجازت داتن کاربر په ـعوض کتن

en: Quit
bal: در بوگ

en: Authentication configuration
bal: تنظیمات تصدیق کنگ

en: Firewall configuration
bal: تنظیمات دیوال آچش

en: Keyboard configuration
bal: تنظیمات کی برد

en: System services
bal: خذمتان سیستم

en: Timezone configuration
bal: تنظیمات وهد منطقه

en: X configuration
bal: تنظیمات x

en: 
    ERROR - You must be root to run setup.
bal: 
     خطا- شما بایستی بوت بیت تا ست آپ اجرا بیت.

en: 
    ERROR - No tool descriptions found in %s or %s.
bal: 
     خطا- هچ وسیله تشریحی ته %s یا %s ته ویدگ بنوت.

en:     <Tab>/<Alt-Tab> between elements  |    Use <Enter> to edit a selection
bal:    <Tab>/<Alt-Tab> بین جزآن  |    کارمرز کنیت <Enter> په اصلاح یک جزء

en: Text Mode Setup Utility %-28s (c) 1999-2006 Red Hat, Inc.
bal: وسایل ست آپ حالت متنی %-28s (c) 1999-2006 Red Hat, Inc.

en: Run Tool
bal: وسایل اجرا

en: Choose a Tool
bal: یک وسیلگه بزور

en: This software is distributed under the GPL. Please Report bugs to Red Hat's Bug Tracking System: http://bugzilla.redhat.com/
bal: ای برنامه تحت GPL نشر بیت. لطفا لولکانا په سیستم رندگری لولوک ردهت گزارش کنیت: http://bugzilla.redhat.com/

en: User
bal: کارمرزکنوک

en: You must run Red Hat Switch Mail as root!
bal: شما بادین Red Hat Switch Mail په عنوان رووت اجرا کنیت

en: Available Mail Transport Agent
bal: موجود میل رسان

en: Information
bal: اطلاعات

en: Mail Transport Agent is not installed on system.
    Please install it and restart this tool again.
bal: میل رسان ته ای سیستم وصل نهنت.
    لطفا آی نصب کنیت و ای وسیله یا دگه شروع کنیت.

en: Your MTA configuration has succesfully been updated.
bal: شمی میل رسان گون موفقیت په روچ بیت.

en: The Mail Transport Agent Switcher is a tool which enables users to easily switch between various Mail Transport Agent that they have installed.
    
    Please choose your Mail transport agent.
bal: بدل گر میل رسان یک وسیله اینت که کامرزان هلیت په آسانی بین هر دابین میل رسان که وصلنت جاه په جاه بیت.
    
    لطفا وتی میل رسانا انتخاب کن.

en: click to enable or disable ESMTP as default Mail transport agent
bal: کلیک کتن په فعال یا غیر کتنESMTP په عنوان میل رسان پیش فرض

en: click to enable or disable Exim as default Mail transport agent
bal: کلیک کتن په فعال یا غیر کتن Exim په عنوان میل رسان پیش فرض

en: click to enable or disable Postfix as default Mail transport agent
bal: کلیک کتن په فعال یا غیر کتن Postfix په عنوان میل رسان پیش فرض

en: click to enable or disable Sendmail as default Mail transport agent
bal: کلیک کتن په فعال یا غیر کتن Sendmail په عنوان میل رسان پیش فرض

en: click to enable or disable sSMTP as default Mail transport agent
bal: کلیک کنیت په فعال یا غیر فعال کتن sS_MTP په عنوان عامل میل رسان پیش فرض

en: Mail Transport Agent Switcher
bal: بدل کنوک عامل میل رسین

en: Mail Transport Agent switcher
bal: بدل کنوک عامل میل رسین
