gtkspell3 3.0.1 - en to ak translation catalogue (3301 entries)

en: <i>(no suggestions)</i>
ak: <i>(adwenkyerɛ biara nni hɔ)</i>

en: More...
ak: Bio...

note: + Add to Dictionary
en: Add "%s" to Dictionary
ak: Fa "%s" ka Nsɛmfuasekyerɛ ho

note: #-#-#-#-#  42 (gtkspell 2.0.12)  #-#-#-#-# - Ignore All
en: Ignore All
ak: Bu wo eni gu wɔn Nyinara so

note: #-#-#-#-#  0 (gtkspell3 3.0.1)  #-#-#-#-# on top: language selection #-#-#-#-#  1 (gtkspell3 3.0.1)  #-#-#-#-#
en: Languages
ak: Akasa

en: Spelling Suggestions
ak: Adwenkyerɛ fa Spɛɛlen ho

en: Hold down "Control", or "Command" on a Mac, to select more than one.
ak: Mea "Control", anaaso "Command" wɔ Mac so sɛ wo pɛ sɛ wo paw bebree a.

en: Enter a valid e-mail address.
ak: Kyerɛw emel adrɛs papa a ɔyɛ edwuma.

en: That e-mail address doesn't have an associated user account. Are you sure you've registered?
ak: Dehye biara ne akawnt nni hɔ a ɔfa emel adres yi. Wo gye di sɛ wo akyerɛw wo din?

en: This field is required.
ak: Ɛwɔ sɛ wo kyerɛw biribi wɔ fild yi mu.

en: Ensure this value has at most %(max)d characters (it has %(length)d).
ak: Ɛwɔ sɛ aba yi wɔ nkarakta a wɔsua a wɔyɛ %(max)d (ɛwɔ %(length)d).

en: Save and add another
ak: Sie na fa baako so ka ho

en: Save and continue editing
ak: Sie na toa so sɛ wo reyɛ nsesa

en: Add
ak: Fa ka ho

en: Change
ak: Sesa

note: l10n: This is a constructed string that might end up saying "Add language" or "Add project". If you need to translate that differently, you might want to try to translate it as "Add an entry to the %(name)s table" or "Add an object of type "%(name)s".
en: Add %(name)s
ak: Fa %(name)s ka ho

note: l10n: This link takes the user to the page where the currently configured option is displayed (such as a project or language)
en: View on site
ak: Hwɛ wɔ saet so

note: l10n: Please translate this simply as "Administrator". This string is needed by Django, but 'superuser' is very technical and should be avoided.
en: superuser status
ak: dehye kokroko tebea

note: l10n: The language from which translation will happen
en: Source Language
ak: Sɔɔs Kasa

en: Android strings
ak: Android nstreng

en: Your name
ak: Wo din

en: Your email address
ak: Wo emel adrɛs

en: Your message
ak: Wo nkrato

en: Please correct the error below. | Please correct the errors below.
ak[0]: Yɛsrɛ wo yi mfomso firi nea ɛwɔ ase yi.
ak[1]: Yɛsrɛ wo yi mfomso firi nea wɔwɔ ase yi.

en: The settings have been saved.
ak: Esie nhyehyɛe no.

en: Save
ak: Sie

en: username
ak: agodin

en: email address
ak: emel adrɛs

en: password
ak: ehintasɛmfua

en: password (again)
ak: ehintasɛmfua (bio)

en: This username is already taken. Please choose another.
ak: Obi afa agodin yi dadaw. Yɛsrɛ wo fa foforo.

en: You must type the same password each time
ak: Ɛwɔ sɛ wo kyerɛw ehintasɛmfua noara bio bere biara

en: I have read and agree to the Terms of Service
ak: Meakenkn na megye Terms of Service no to mu

en: This email address is already in use. Please supply a different email address.
ak: Obi afa emel adrɛs yi dadaw. Yɛsrɛ wo fa emel adrɛs foforo.

en: Registration using free email addresses is prohibited. Please supply a different email address.
ak: Yɛnngye emel adrɛs a wɔayɛ fo sɛ wo rekyerɛ wo din a. Yɛsrɛ wo fa emel adrɛs foforo.

en: activation key
ak: safowa nkeynan

en: registration profile
ak: profael dinkyerɛw

en: registration profiles
ak: mprofael edinkyerɛw

en: Language code does not follow the ISO convention
ak: Kood ma kasa no nndi ISO mbra so

en: Project code may only contain letters, numbers and _
ak: Nea wo betumi de akyerɛw projɛkt ne kood noara ne akyerɛwamba, nnɔmba ne

en: Advanced Options
ak: Nɔphyɛn Akɔenim

en: Title
ak: Taetel

en: The name for this Pootle server
ak: Pootle sɛɛva yi ne din

en: Description
ak: Nkyerɛmu

en: The description and instructions shown on the front page and about page. Be sure to use valid HTML.
ak: Wɔakyerɛ kyerɛmu ne akwankyerɛ wɔ enim krataafa ne fa krataafa. Bɔ mbɔden sɛ wo de HTML a odi mu bedi dwuma.

en: Can view a translation project
ak: Wo betumi ahwɛ asekyerɛ dwumadi

en: Can make a suggestion for a translation
ak: Wo betumi akyerɛ w'adwen ama asekyerɛ bi

en: Can submit a translation
ak: Wo betumi akyerɛ biribi ase

en: Can overwrite translations on uploading files
ak: Wo betumi epia mfael akɔ de akyerɛw afa asekyerɛ so

en: Can review translations
ak: Wo betumi asan ahwɛ asekyerɛ mu

en: Can download archives of translation projects
ak: Wo betumi atwe asekyerɛ ndwumadi a wɔde esie

en: Can administrate a translation project
ak: Wo betumi edi panin ahwɛ asekyerɛ dwumadi so

en: Can commit to version control
ak: Wo betumi akyerɛw akɔ kɔntrol vɛɛhyɛn so

en: Pending
ak: Gu so retweɔn

en: Accepted
ak: Agye ato mu

en: Rejected
ak: Apow

en: Top Contributors
ak: Aboafo Titiriw

en: Translated
ak: Akyerɛ ase

en: Needs review
ak: Hia sɛ wɔbɛsan ahwɛ

en: Here you can add, edit, and delete all the available languages in this Pootle server.
ak: Wo betumi di bi aka ho, asesa, ne eyi akasa a wɔwɔ Pootle sɛɛva yi so wɔ ha.

en: Permissions
ak: Akwanya

en: Here you can add, edit, and delete the default permissions in this Pootle server.
ak: Wo betumi di bi aka ho, asesa, ne eyi akwanya difɔlt a wɔwɔ Pootle sɛɛva yi so wɔ ha.

en: The user “nobody” refers to any user that is not logged in (an anonymous, unidentified user). The user “default” refers to the rights that all logged in users will have by default, unless other specific rights were assigned to them.
ak: Dehye a wɔfrɛ no "nobody" kyerɛ dehye biara a ɔmmbaa mu (dehye a obiara nnim no nipaban anaaso ne din mpo). "default" kyerɛ tumi a adehye a wɔaba mu no nyinara bɛwɔ ntɛmpa ara mu, sɛ mpo wɔmmfaa tumi foforo biara mma wɔn a.

en: Projects
ak: Nkɔsodwuma

en: Here you can add, edit, and delete all the available projects in this Pootle server.
ak: Wɔ ha wo betumi de aka ho, asesa, ne eyi nkɔsodwuma nyinara a wɔwɔ Pootle sɛɛva yi so.

en: General Settings
ak: Nhyehyɛe Gyɛnɛral

en: Configure here the general settings for your site.
ak: Yɛ nhyehyɛe gyɛnɛral ma wo saet no wɔ ha.

en: Users
ak: Adehye

en: Here you can add, edit, and delete all the available users in this Pootle server.
ak: Wo betumi de aka ho, asesa, ne eyi adehye nyinara a wɔwɔ Pootle sɛɛva yi so.

en: Server Statistics
ak: Sɛɛva ho nkontaabu

en: Translated words
ak: Akasafua a wɔakyerɛ ase

en: Pending suggestions
ak: Adwenkyerɛ a wɔaba na wɔretweɔn

en: Active users
ak: Adehye a wɔekyan wɔn ho

en: Active projects
ak: Edwumadi a wosi so

en: Active languages
ak: Akasa a wosi so

en: Files
ak: Mfael

en: Translated strings
ak: Nstreng a wɔakyerɛ ase

en: Submissions
ak: Nsabmihyɛn

en: Support
ak: Mboa

en: Pootle is developed by Translate.org.za and a community of passionate localization experts. We want Pootle to help your localization work reach its full potential.
ak: Translate.org.za ne nipa a wɔaben wɔ lokalizehyɛn mu na wɔyɛ Pootle. Yɛ pɛ sɛ Pootle boa ma wo lokalizehyɛn dwumadi kɔ nkan, kɔ n'enim, kɔpem.

en: You will find the following helpful for support:
ak: Wo behu sɛ yinom bɛboa wo:

en: The Pootle documentation
ak: Pootle ho nkrataa

en: The Pootle mailing list
ak: Pootle emel list

en: (commercial support)
ak: (mboa a wotua ho kaw)

en: Dependency Checks
ak: Dependency nhwehwɛmu

en: Optional
ak: Ɔphyɛnal

en: Optimizations
ak: Mpontu nsesae

en: Pootle Alerts
ak: Pootle akɔkɔbɔ

en: About
ak: Fa

en: About Pootle
ak: Fa Pootle ho

en: This site is running Pootle &mdash; powerful web software to empower teams to do translation and translation management. This community tool is Free Software, and any team can use it and contribute to the Pootle community. Read more on the <a href="http://translate.sourceforge.net/">project website</a>.
ak: Saet yi de Pootle &mdash; a ɔyɛ wɛb sɔftwɛɛ a ɛma ntiim tumi ma wɔde yɛ asekyerɛ ne asekyerɛ ne nhwɛso redi dwuma. Amansan tuul yɛ Sɔftwɛɛ a ayɛ fo, na tiim biara betumi de edi dwuma na wɔaboa Pootle mankuw no. Kan bio ka ho wɔ <a href="http://translate.sourceforge.net/">nkɔsodwuma no ne wɛbsaet</a>.

en: Language
ak: Kasa

en: Overall Completion
ak: Sɛnea akɔ Ewiei afa

en: Last Activity
ak: Hyewbɔ a Etwa to

en: Project
ak: Nkɔsodwuma

en: Latest News
ak: Nkaebɔ a Etwa to

en: Subscribe to the RSS feed.
ak: Kyerɛw wo din ama wo nsa aka neɛma efiri RSS fiid no mu.

en: Login
ak: Kɔ mu

en: Login to Pootle
ak: Kɔ Pootle mu

en: Your username and password didn't match. Please try again.
ak: Wo agodin ne ehintasɛmfua mmfa. Yɛsrɛ wo san kyerɛw wɔn bio.

en: Lost your Password?
ak: Wo ayera wo Ehintasɛmfua anaa?

en: Don't have an account yet?
ak: Wo nni akawnt anaa?

en: Register.
ak: Kyerɛw wo din.

en: Error
ak: Mfomso

en: Complete
ak: Ewie

en: Suggestions
ak: Nsusui

en: Reviews
ak: Nsanhwɛ

en: Password
ak: Ehintasɛmfua

en: Translate Toolkit version %s installed.
ak: Translate Toolkit ne vɛɛhyɛn %s na wɔeinstɔle.

en: Translate Toolkit version %(installed)s installed. Pootle requires version %(required)s.
ak: Translate Toolkit ne vɛɛhyɛn %(installed)s na wɔeinstɔle. Pootle hia vɛɛhyɛn %(required)s.

en: Django version %s is installed.
ak: Django vɛɛhyɛn %s a einstɔl.

en: Django version %s is installed, but a higher version is highly recommended.
ak: Django vɛɛhyɛn %s a Einstɔl, naaso wo tuu vɛɛhyɛn no mpon a anka ɛbɛboa.

en: lxml version %s is installed.
ak: wɔeinstɔl lxml vɛɛhyɛn %s.

en: lxml version %(installed)s is installed. Pootle requires version %(required)s for XML format support.
ak: wɔeinstɔl lxml vɛɛhyɛn %(installed)s. Pootle hia vɛɛhyɛn %(required)s ama wɔetumi asuo XML fɔɔmat mu.

en: lxml is not installed. Pootle requires lxml for XML format support.
ak: wɔnninstɔɔl lxml. Pootle hia lxml ama wɔetumi asuo XML fɔɔmat mu.

en: Can't find the unzip command. Uploading archives is faster if "unzip" is available.
ak: Nntumi nnhu nnzip nhyɛ no. Esiei wɔn mpiakɔ kɔ ntɛm sɛ "unzip" wɔ hɔ a.

en: Can't find the ISO codes package. Pootle uses ISO codes to translate language names.
ak: Nnhu bɔho ma ISO nkood. Pootle de ISO nkood na ɔde kyerɛ akasa wɔn din mu.

en: Can't find the aeidon package. Pootle requires Gaupol or aeidon to support subtitle formats.
ak: Nntumi nnhu aeidon bɔho. Pootle hia Gaupol anaaso aeidon ama wɔetumi asuo subtitle mfɔɔmat ahorow mu.

en: Can't find python-levenshtein package. Updating from templates is faster with python-levenshtein.
ak: Nnhu python-levenshtein bɔho. Ntoso a wɔyɛ firi atɛmplet mu kɔ ntɛm sɛ wɔde python-levenshtein yɛ a.

en: No text indexing engine found. Searching is faster if an indexing engine like Xapian or Lucene is installed.
ak: Ennhu fidie biara a wɔde yɛ tɛkst indɛksen. Nhwehwɛ kɔ ntɛm sɛ wo einstɔle fidie bi te sɛ Xapian anaason Lucene a.

en: Using the default sqlite3 database engine. SQLite is only suitable for small installations with a small number of users. Pootle will perform better with the MySQL database engine.
ak: De sqlite3 fidie ma databes de redi dwuma. SQLite boa sɛ instɔlehyɛn no sua a adehye nndɔɔso a. Pootle bedi dwuma a ɛsɔ eni sɛ wode MySQL fidie databes di dwuma a.

en: Using the default sqlite3 database engine. SQLite is only suitable for small installations with a small number of users. Pootle will perform better with the MySQL database engine, but you need to install python-MySQLdb first.
ak: De sqlite3 fidie ma databes de redi dwuma. SQLite boa sɛ instɔlehyɛn no sua a adehye nndɔɔso. Pootle bedi dwuma a ɛsɔ eni sɛ wode MySQL fidie databes di dwuma a, naaso ɛwɔ sɛ wo instɔle python-MySQLdb ansa.

en: Pootle is configured to use memcached as a caching backend, but can't connect to the memcached server. Caching is currently disabled.
ak: Wɔahyehyɛ Pootle sɛ ɔmfa memcached nnyɛ kaahye dwumadi, naaso ɔnntumi nnkɔnɛkte nnkɔ memcached sɛɛva no so. Wɔedum kaahye dwumadi bere yi mu.

en: For optimal performance, use django.contrib.sessions.backends.cached_db as the session engine.
ak: Sɛ wo pɛ mbɔdenbɔ a ɛsɔ eni ara yie a, fa django.contrib.sessions.backends.cached_db yɛ wo sɛhyɛn fidie.

en: For optimal performance, use django.contrib.sessions.backends.cache as the session engine.
ak: Sɛ wo pɛ mbɔdenbɔ a ɛsɔ eni ara yie a, fa django.contrib.sessions.backends.cache yɛ wo sɛhyɛn fidie.

en: Pootle is configured to use memcached as caching backend, but Python support for memcached is not installed. Caching is currently disabled.
ak: Wɔahyehyɛ Pootle sɛ ɔmfa memcached nnyɛ kaahye dwumadi, naaso wo nninstɔɔl Python mmaa memcached. Woedum kaahye dwumadi bere yi mu.

en: For optimal performance, use memcached as the caching backend.
ak: Sɛ wo pɛ mbɔdenbɔ a ɛsɔ eni ara yie a, fa memcached yɛ wo kaahye dwumadi.

en: For optimal performance, use Apache as the webserver.
ak: Sɛ wo pɛ mbɔdenbɔ a ɛsɔ eni ara yie a, fa Apache yɛ wo sɛɛva ma wɛb.

en: The "from" address used to send registration emails is not specified. Also review the mail server settings.
ak: "from" adrɛs a wɔde somaa dinkyerɛw emel no nni hɔ. Bio so, san-hwɛ emel sɛɛva ne nhyehyɛe.

en: No contact address is specified. The contact form will allow users to contact the server administrators.
ak: Nkitahodeɛ biara nni hɔ. Nkitahodeɛ bea no bɛ ma wɔn a wɔ di duma no kwan ama wɔ ne server hyɛ so foɔ no adi nketaho.

en: Running in debug mode. Debug mode is only needed when developing Pootle. For optimal performance, disable debugging mode.
ak: Redi dwuma wɔ dibag tebea mu. Dibag tebea ho hia sɛ wo rekyerɛw kood ama Pootle a. Sɛ wo pɛ mbɔdenbɔ a ɛsɔ eni ara yie a, firi dibag tebea mu.

en: Running in live translation mode. Live translation is useful as a tool to learn about Pootle and localization, but has high impact on performance.
ak: Redi dwuma wɔ asekyerɛ seseiara tebea mu. Asekyerɛ seiseiara boa sɛ wo pɛ sɛ wo sua Pootle ne lokalaezehyɛn ho nsɛm a, naaso ɔhaw mbɔdenbɔ papaapa.

en: Project Members
ak: Dwumadi kuo ba

en: Language Members
ak: Kasa kuo ba

en: All Users
ak: Dwumafoɔ Nyenaa

en: You do not have rights to administer Pootle.
ak: Wo nni tumi sɛ wo bɛdi panin wɔ Pootle so.

en: You do not have rights to administer %s.
ak: Woo nni tumi sɛ wo bɛdi panin wɔ %s so.

en: No files in this project.
ak: Mfael biara nni nkɔsodwuma yi mu.

en: There are errors in the form. Please review the problems below.
ak: Mfomso wɔ fɔɔm yi so. Yɛsrɛ wo san hwɛ haw yinom wɔ ase ha.

en: Home
ak: Fie

en: Save Changes
ak: Sie Nsesa

en: Pootle %(pootle_ver)s is powered by Translate Toolkit %(toolkit_ver)s
ak: Translate Toolkit %(toolkit_ver)s de tumi tae Pootle %(pootle_ver)s ekyiri

en: %(percentage)d%% complete
ak: %(percentage)d%% awie

en: Translations are complete
ak: Asekyerɛ ewie

en: Translations need to be checked (they are marked fuzzy)
ak: Ɛwɔ sɛ wo hwɛ asekyerɛ (wɔasan wɔn sɛ wɔyɛ naa)

en: %d file | %d files
ak[0]: %d fael
ak[1]: %d mfael

en: %(translated)d/%(total)d words (%(translatedpercent)d%%) translated
ak: %(translated)d/%(total)d nkasafua (%(translatedpercent)d%%) akyerɛ ase

en: %(translated)d/%(total)d strings
ak: %(translated)d/%(total)d astring

en: %(checks)d string (%(checkspercent)d%%) failed | %(checks)d strings (%(checkspercent)d%%) failed
ak[0]: %(checks)d string (%(checkspercent)d%%) annkɔ yie
ak[1]: %(checks)d astring (%(checkspercent)d%%) annkɔ yie

en: Review Suggestions
ak: San hwɛ Nsusui

en: View Suggestions
ak: Hwɛ Nsusui

en: Quick Translate
ak: Kyerɛ ase Ntɛmara

en: View Untranslated
ak: Hwɛ nea wohia Nkyerɛase

en: Translate All
ak: Kyerɛ no Nyinara ase

en: Manage Glossary
ak: Hwɛso bea

en: ZIP of directory
ak: Folda no ZIP

en: Translate offline
ak: kyerɛ ase nni ahomaso

en: Download XLIFF file for offline translation
ak: Twe XLIFF fael ma offline nkyerase

en: Download XLIFF
ak: Twe XLIFF

en: Export
ak: Amane

en: Export translations
ak: Amane nkyerɛkyerɛmu

en: Download
ak: Twe

en: Download file
ak: Twe fael

en: Commit to VCS
ak: Kyerɛw kɔ VCS

en: Update from VCS
ak: To so firi VCS

en: %d word needs attention | %d words need attention
ak[0]: %d kasafua hia wo adwen
ak[1]: %d nkasafua hia wo adwen

en: %d word untranslated | %d words untranslated
ak[0]: %d nnkyerɛɛ kasafua
ak[1]: %d nnkyerɛɛ nkasafua

en: %d word needs review | %d words need review
ak[0]: %d ehia sɛ wo bɛsan ahwɛ kasafua
ak[1]: %d ehia sɛ wo bɛsan ahwɛ nkasafua

en: Error reading %d file | Error reading %d files
ak[0]: Mfomso sii wɔ bere a wɔrekan fael %d
ak[1]: Mfomso sii wɔ bere a wɔrekan mfael %d

note: #-#-#-#-#  41 (GTK+ lite 2.0)  #-#-#-#-# File dialog - Files - Grid label - Name
en: Name
ak: Din

en: Translated percentage
ak: Ɔha mu nkyɛmu a wɔakyerɛ ase

en: Fuzzy percentage
ak: Ɔha mu nkyɛmu a wɔyɛ naa

en: Fuzzy words
ak: Akasafua a wɔyɛ naa

en: Untranslated percentage
ak: Ɔha mu nkyɛmu a wɔnnkyerɛɛ ase

en: Untranslated words
ak: Akasafua a wɔnnkyerɛɛ ase

en: Total Words
ak: Akasafua Total

note: l10n: noun. The graphical representation of translation status
en: Progress
ak: Nkɔso

en: Summary
ak: Ntwatia

en: You do not have rights to commit files here
ak: Wo nni ho kwan sɛ wo bekyerɛw mfael wɔ ha

en: You do not have rights to update files here
ak: Wo nni ho kwan sɛ wo bɛto mfael so wɔ ha

en: ISO 639 language code for the language, possibly followed by an underscore (_) and an ISO 3166 country code. <a href="http://www.w3.org/International/articles/language-tags/">More information</a>
ak: ISO 639 kood kasa ma kasa no, etumi ba no sɛ ehia famudahye (_) ne ISO 3166 kood ma amanaman. <a href="http://www.w3.org/International/articles/language-tags/">Infɔmehyɛn bio a wɔka ho</a>

note: #-#-#-#-#  40 (Virtaal 0.5.0)  #-#-#-#-# l10n: This is the column heading for the language code
en: Code
ak: Kood

en: Full Name
ak: Wo Din Nyinara

en: Enter any special characters that users might find difficult to type
ak: Kyerɛw nkarakta soronko biara a ebetumi aba no sɛ adehye bɛbrɛ ansaana wɔde kiibɔd akyerɛw

en: Special Characters
ak: Nkarakta Soronko

en: For more information, visit <a href="http://translate.sourceforge.net/wiki/l10n/pluralforms">our wiki page</a> on plural forms.
ak: Sɛ wo hia infɔmehyɛn bio a wɔkeka ho a, sra <a href="http://translate.sourceforge.net/wiki/l10n/pluralforms">yɛn wiki krataafa</a> a ɔka ɔdodow ho nsɛm.

en: Unknown
ak: Nnim

en: Number of Plurals
ak: Ɔdodow Nɔmba

en: Plural Equation
ak: Ɔdodow Ikuwehyɛn

en: %(projects)d project, %(average)d%% translated | %(projects)d projects, %(average)d%% translated
ak[0]: %(projects)d kɔsodwuma, %(average)d%% asekyerɛ
ak[1]: %(projects)d nkɔsodwuma, %(average)d%% asekyerɛ

en: You do not have rights to administer this language.
ak: Wo nni tumi sɛ wo bɛdi panin wɔ kasa yi so.

en: Below you can add, edit, and delete the permissions for this language.
ak: Wo betumi de aka ho, asesa, ne eyi kasa yi ne akwanya wɔ famu ha.

en: Pootle: Install
ak: Pootle: Instɔɔl

en: Error: "%s" while attempting to access the Pootle database, will try to initialize database.
ak: Mfomso: "%s" wɔ bere a ɔpɛsɛ ɔkɔ Pootle databes mu, bɛbɔ mbɔde einihyialaez databes no.

en: Creating database tables...
ak: Rebɔ apono ama databes no...

en: Creating default languages, projects and admin user
ak: Rebɔ akasa difɔlt, nkɔsodwuma ne dehye panin

en: Calculating translation statistics, this will take a few minutes
ak: Rebu nkontaa ama asekyerɛ, yi bedi nsema kakra

en: %(language)s is %(percent)d%% complete
ak: %(language)s ewie ekoduru %(percent)d%%

en: Project %(project)s is %(percent)d%% complete
ak: Nkɔsodwuma %(project)s ewie edu %(percent)d%%

en: Done calculating statistics for default languages and projects
ak: Ewie akasa difɔlt ne nkɔsodwuma wɔn nkontaabu

en: Initialized database, you will be redirected to the front page in 10 seconds
ak: Einihyialaez databes, yɛde wo bɛkɔ kratafaa a ɛwɔ enim wɔ nsɛkɛnd 10 mu

en: Pootle: Update
ak: Nto so

en: Database tables are currently at build version %d. Pootle will now update the database.
ak: Databes mpono wɔ vɛɛhyɛn %d. Pootle bɛto databes no so seiseiara.

en: Creating missing database tables...
ak: Rebɔ apono a wɔayera ama databes no...

en: Fixing permission table...
ak: Resiesie pon a ɔsie akwanya...

en: Updating existing database tables...
ak: Reto databes apono so...

en: Pootle will now import all the translations into the database. It could take a long time.
ak: Sesei Pootle bɛtwe asekyerɛ no nyinara aba data baasi no mu. Ɛbɛtumi akyɛ paara.

en: Imported %(count)d suggestion from %(store)s | Imported %(count)d suggestions from %(store)s
ak[0]: Krabea %(count)d adwenkyerɛ fre %(store)s
ak[1]: Krabea %(count)d adwenkyerɛ fre %(store)s

en: Failed to import suggestions from %s
ak: Krabea adwenkyerɛ fre %s no edi nkugu

en: Imported %(count)d unit from %(store)s | Imported %(count)d units from %(store)s
ak[0]: Nkra %(count)d unite efri %(store)s
ak[1]: Nkra %(count)d aunite efri %(store)s

en: Failed to import units from %s
ak: Units impɔɔto no anyɛyie anfre %s

en: All translations are now imported.
ak: Sesei wɔ impɔɔto nkyerɛkyerɛmu nyinaa.

en: Pootle initialized the database. You will be redirected to the front page in 10 seconds.
ak: Pootle einihyialaez databes, yɛde wo bɛkɔ kratafaa a ɛwɔ enim wɔ nsɛkɛnd 10 mu.

en: You need to <a href="%(login_link)s">login</a> to access this page.
ak: Ho hia sɛ wo <a href="%(login_link)s">bɛlɔgin</a> ansaana wo akɔ krataafa yi so.

en: Error accessing %(filename)s, Filesystem sent error: %(errormsg)s
ak: Mfomso sii wɔ bere a wo repɛ %(filename)s, Fael sestɛm de mfomso asɛm yi somae: %(errormsg)s

en: First
ak: Kan

en: Previous
ak: Ekyiri

en: Next
ak: Ndiso

en: Last (%d)
ak: Awieyɛ (%d)

en: Message
ak: Nkrato

note: l10n: The date that the news item was written
en: Added
ak: Aka ho

en: News for %(language)s
ak: Nkaebɔ ma %(language)s

en: News for %(project)s
ak: Nkaebɔ ma %(project)s

en: News for the %(project)s project in %(language)s
ak: Nkaebɔ ma %(project)s nkɔsodwuma wɔ %(language)s

en: News for %(path)s
ak: Nkaebɔ ma %(path)s

en: View News Item
ak: Hwɛ Aetɛm ma Nkaebɔ

en: No news yet.
ak: Nkaebɔ biara mmbae.

en: News
ak: Nkaebɔ

en: Publish
ak: Pablehye

en: Number of Rows
ak: Roo Dodow

en: Interface Language
ak: Kasa ma Intafes

en: Alternative Source Languages
ak: Akasa a wo de Wɔn bedi dwuma sɛ wo Sɔɔs

en: Suggestions Accepted
ak: Yɛgye Nsusui

en: Suggestions Pending
ak: Nsusui gu so Retweɔn

en: Suggestions Reviewed
ak: Nsusui a Wɔasan ahwɛ wɔn

en: Submissions Made
ak: Nsabmihyɛn a Wɔayɛ

en: Default
ak: Difɔlt

en: A short code for the project. This should only contain ASCII characters, numbers, and the underscore (_) character.
ak: Kood tiawa ma nkɔsodwuma yi. Ɛwɔ sɛ ASCII nkarakta, nɔmba ne famudahye (_) pɛ na ɛwɔ mu.

en: A description of this project. This is useful to give more information or instructions. This field should be valid HTML.
ak: Projɛkt yi ne nkyerɛmu. Wo tumi de ma infɔmehyɛn anaaso akwankyerɛ. Ɛwɔ sɛ fild yi yɛ HTML a odi mu.

en: Automatic detection (slower)
ak: Nhunumu otomatik (nnkɔ ntɛm)

en: GNU style: files named by language code
ak: Stael GNU: wɔde kasa ne kood na wɔde to mfael din

en: Non-GNU: Each language in its own directory
ak: Nnyɛ-GNU: Kasa biara wɔ noara ne folda

en: Quality Checks
ak: Nhwehwɛmu wɔ sɛnea wodi Mu

en: File Type
ak: Fael Horow

en: Project Tree Style
ak: Stael ma Dwumadi ne Dua

en: Ignore Files
ak: Yi w'eni firi Mfael so

en: %(languages)d language, %(average)d%% translated | %(languages)d languages, %(average)d%% translated
ak[0]: %(languages)d kasa, %(average)d%% akyerɛ
ak[1]: %(languages)d akasa, %(average)d%% akyerɛ

en: You do not have rights to administer this project.
ak: Wonni mbra akwanya sɛ wobɛhwe dwumadi no so.

en: Update from templates
ak: To so firi ntɛmplet

en: Initialize
ak: Inihyialaez

en: Below you can add, edit, and delete the permissions for this project.
ak: Wobɛtumi de akwanya aka, asesa, na woapepa wɔ dwumadi yi mu.

en: Administrate
ak: Di so panin

en: Here you can add, edit, or delete the languages for this project.
ak: Wo betumi de aka ho, asesa, anaaso eyi akasa ama nkɔsodwuma yi.

en: Java Properties
ak: Java bɔbea

en: Subtitles: srt
ak: Asɛmsekyerɛ: srt

en: Subtitles: sub
ak: Asɛmsekyerɛ: sub

en: Subtitles: ssa
ak: Asɛmsekyerɛ: ssa

en: Subtitles: ass
ak: Asɛmsekyerɛ: ass

en: Plural Form %d
ak: Ɔdodow Tebea %d

en: Translator comment
ak: Asekyerɛfo nkyerɛmu

en: Path
ak: Kwa

en: No more matching strings to review.
ak: Makyen streng bea nehɔ a wo bɛ hwehwɛm.

en: No more matching strings to translate.
ak: Makyen streng bea nehɔ a wo bɛ kyerɛm.

en: No matching strings to review.
ak: Makyen streng nehɔ a wo bɛ hwehwɛm.

en: No matching strings to translate.
ak: Makyen streng nehɔ a wo bɛ kyerɛm.

en: checking %s
ak: rehwɛ %s

en: Translate
ak: Kyerɛ ase

en: Original
ak: Odikamfo

en: Translation
ak: Asekyerɛ

en: Edit translation
ak: Sesa asekyerɛ

en: Terminology
ak: Tɛminɔlɔgi

en: Possible issues with the translation
ak: Nsɛm nokware a ɛka nkyerɛkyerɛmu ho

en: Failing Checks
ak: Nkugu nhwehwɛmu

en: Remove quality check
ak: Yi kwaliti nhwehwɛmu

en: Copy into translation
ak: kɔɔpe gu nkyerɛkyerɛmu mu

en: Submit
ak: Sabmet

en: Suggest
ak: Susu

en: Go to the previous unit
ak: Kɔ yunit a ɛwɔ akye

en: Go to the next unit
ak: Kɔ yunit a ɛdi so

en: Add Comment
ak: Kyerɛ wo adwen

en: Accept suggestion
ak: Gye nsusui to mu

en: Reject suggestion
ak: Po nsusui

en: Remove suggestion
ak: Yi nsusui no

en: Translator Comments
ak: Asekyerɛni adwenkyerɛ nkyerɛmu

en: Suggestion %(i)d by %(user)s:
ak: Nsusui %(i)d firi %(user)s:

en: Suggestion by %(user)s
ak: Adwenkyerɛ a efre %(user)s

en: Words Translated: %(translated)d/%(total)d - %(translatedpercent)d%%
ak: Asɛmfua nkyerɛase: %(translated)d/%(total)d - %(translatedpercent)d%%

en: Strings Translated: %(translated)d/%(total)d - %(translatedpercent)d%%
ak: ntoasoɔ nkyerɛase: %(translated)d/%(total)d - %(translatedpercent)d%%

en: Singular
ak: Ankonam

en: Plural
ak: Ɔdodow

en: Regenerate Glossary
ak: San gɛnerate Glossori

en: Are you sure you want to regenerate the glossary? Any existing terms and their translations will be deleted.
ak: Wogyedi sɛ wopɛsɛ wosan nya glɔssari no? Ɛfene ɛwɔhɔ bea ne no asekyerɛ bɛpepa.

en: Extract
ak: Yiyi

en: You can regenerate the glossary from scratch.
ak: Wobɛtumi asan agɛnerate grooseri afre ase.

en: Term
ak: Nhyehyɛyɛ

en: Delete
ak: Dilit

en: Glossary is Empty
ak: Grooseri no asa

en: Generate Glossary
ak: Gɛnerate Glossori

en: Description...
ak: Nkyerɛkyerɛmu...

en: Source Text
ak: Tɛkst farebae

en: Target Text
ak: Tɛkst taagɛt

en: Comments
ak: Adwenkyerɛ nkyerɛmu

en: Locations
ak: Alokehyɛn

en: You do not have rights to update from version control here
ak: Wo nni ho kwan sɛ wo de kɔntrol vɛɛhyɛn bɛyɛ ntoso wɔ ha

en: Updated project "%s" from version control
ak: Atoso dwumadi "%s" firii kɔntrol vɛɛhyɛn

en: Updated file %s from version control
ak: Too fael %s firii kɔntrol vɛɛhyɛn

en: Failed to update %s from version control
ak: Enntumi annto %s so emmfiri kɔntrol vɛɛhyɛn

en: You do not have rights to access translation mode.
ak: Wo nni ho kwan sɛ wo bɛkɔ asekyerɛ tebea mu.

en: You do not have rights to access review mode.
ak: Wo nni ho kwan sɛ wo bɛkɔ tebea riviw mu.

en: You do not have rights to access this translation project.
ak: Wonni ho kwan sɛ wo de wo nsa bɛka asekyerɛ nkɔsodwuma yi.

en: You do not have the right to create ZIP archives.
ak: Wo nni ho kwan sɛ wo bɛbɔ nakaev ZIP.

en: Invalid/insecure file name: %s
ak: Fael din a onndi mu: %s

en: Invalid GNU-style file name: %(local_filename)s. It must match '%(langcode)s.%(filetype)s'.
ak: GNU-stael fael din a onndi mu: %(local_filename)s. Ɛwɔ sɛ ɔde '%(langcode)s.%(filetype)s' fa.

en: Error while extracting archive
ak: Mfomso sii wɔ bere a wɔretwe mfael efiri esiei mu

en: You do not have rights to overwrite files here.
ak: Wo nni ho kwan sɛ wo bɛkyerɛw afa mfael so wɔ ha.

en: You do not have rights to upload new files here.
ak: Wo nni ho kwan sɛ wo bepia mfael afoforo wɔ ha.

en: You do not have rights to upload files here.
ak: Wo nni ho kwan sɛ wo bepia mfael wɔ ha.

en: Update all from version control
ak: To no nyinara so firi kɔntrol vɛɛhyɛn

en: Upload
ak: Pia kɔ

en: Merge the file with the current file and turn conflicts into suggestions
ak: Fa seiseiara fael ka fael no ho na dane ntɔkwa kɔ adwenkyerɛ

en: Add all new translations as suggestions
ak: Fa asekyerɛ afoforo nyinara ka ho sɛ adwenkyerɛ

en: Overwrite the current file if it exists
ak: Kyerɛw seiseiara fael so sɛ ɔte ase a

en: File
ak: Fael

en: Upload to
ak: Uplode kɔ

en: Optionally select the file you want to merge with. If not specified, the uploaded file's name is used.
ak: Wopɛ a yi fale a wopɛsɛ wo de bom. Sɛ ɛni hɔ a wɔde fale no din yɛ.

en: Upload File
ak: Pia Fael kɔ

note: #-#-#-#-#  41 (GTK+ lite 2.0)  #-#-#-#-# File dialog - Places - Entry - Search
en: Search
ak: Hwehwɛ

en: Here you can manage the files in this translation project.
ak: Wobɛtumi a hwɛ fael no so ɛwɔ asekyerɛ dwumadi yimu.

en: Update files from templates
ak: To fael so firi ntɛmplete yi

en: Rescan project files
ak: San skaane progɛt fale no

en: Below you can add, edit, and delete the permissions for this translation project.
ak: Wobɛtumi a hwɛ fael no so ɛwɔ asekyerɛ asekyerɛ dwumadi yimu.

en: Review
ak: Hwɛ mu

en: Advanced search
ak: Nhwehwɛ akɔenim

en: Pootle Demo
ak: Pootle Mfatoho

note: l10n: Change the language code (en) to your language code, and replace ltr with rtl if you language is written from right to left.
en: <div dir="ltr" lang="en">
    <h2 class="title">This is a demo installation of Pootle.</h2>
    <p class="about">You can also visit the official <a href="http://pootle.locamotion.org">Pootle server</a>. The server administrator has not provided contact information or a description of this server. If you are the administrator for this server, edit this description in your preference file or in the administration interface.</p>
    </div>
ak: <div dir="ltr" lang="ak">
    <h2 class="title">Yi yɛ Pootle instɔlehyɛn ne yikyerɛ.</h2>
    <p class="about">Wo betumi so akɔ <a href="http://pootle.locamotion.org">Pootle sɛɛva</a> titiriw so. Sɛɛva hwɛsofo panin mmaa sɛɛva ne ho infɔmehyɛn biara a ɔbɛma yɛn nsa aka sɛɛva yi. Sɛ wo yɛ sɛɛva yi ne admin a, fa admin intafes anaaso apɛde fael fa sesa sɛɛva ne ho nsɛm nkyerɛmu.</p>
    </div>

en: Time to answer has expired
ak: Mmerɛ a wode bɛyi asɛm no ano atwam

en: Enter a number
ak: Bɔ nɔmba no

en: Incorrect
ak: Ɛnyɛ pɛpɛɛpɛ

en: Permission Denied
ak: Enntie Kwan

en: You don't have permission to access this page.
ak: Wo nni ho kwan sɛ wo bɛkɔ krataafa yi so.

en: Page Not Found
ak: Ennhu Krataafa No

en: We're sorry, but the requested page could not be found.
ak: Yɛsrɛ wo, yennhu krataafa a wo bisae no.

en: Server Error
ak: Sɛɛva Mfomso

en: An error has occurred. Thank you for your patience.
ak: Mfomso bi esi. Yɛda wo ase sɛ wo enya abotare ama yɛn.

en: Administration
ak: Administrehyɛn

en: Information and statistics about this Pootle server
ak: Infɔmahwen ne statistics fa Pootle sɛɛva ho

en: Configure the general settings for your site
ak: Kɔnfiga nhyehyɛ gyɛnɛral ma wo saet no

note: #-#-#-#-#  40 (Virtaal 0.5.0)  #-#-#-#-# l10n: This tab label refers to the general preferences
en: General
ak: Gyɛnɛral

en: Manage the users
ak: Hwɛ adehye so

en: Manage the languages
ak: Hwɛ akasa so

en: Manage the projects
ak: Hwɛ nkɔsodwuma so

en: Manage the default permissions
ak: Hwɛ akwanya difɔlt so

en: skip to navigation
ak: tra kɔ navigehyɛn

en: Help
ak: Mboa

en: My Account
ak: Me Akawnt

en: Log Out
ak: Bae-bae

en: Register
ak: Dinkyerɛw

en: Log In
ak: Kɔ Mu

en: Contact Us
ak: Frɛ Yɛn

en: About this Pootle Server
ak: Fa Pootle Sɛɛva yi ho

en: Are You Human?
ak: Wo yɛ nipa?

en: To protect the server against attacks we have to verify that submissions are made by human users.
ak: Sɛ wopɛsɛ wobɔ sɛɛba no wo ban fre ataake ho a ɛwɔsɛ yɛ vɛrefai sɛ nnipa na ɛsabmihyen yɛ.

en: Please answer this question:
ak: Meserɛwo yi asɛnfua yi ano:

en: Confirm
ak: Gye to mu

en: Language main page
ak: Kasa ne krataafa titiriw

en: Overview
ak: Ovaviw

en: Language news
ak: Kasa nkaebɔ

en: Administrate your language permissions
ak: Di panindwuma wɔ wo akasa wɔn akwanya so

en: Project main page
ak: Nkɔsodwuma krataafa titiriw

en: Project news
ak: Progɛt news

en: Administrate your project
ak: Di panindwuma wɔ wo nkɔsodwuma so

en: Manage project permissions
ak: Yɛ progɛt no nhyehyɛ yɛ no yie

en: Manage Terminology
ak: Yɛ Tɛmenɔlɔge no yie

en: Translation project main page
ak: Asekyerɛ nkɔsodwuma ne krataafa titiriw

en: Translation project news
ak: Asekyerɛ nkɔsodwuma nkaebɔ

en: Translate this project
ak: Kyerɛ nkɔsodwuma yi ase

en: Quality checks and review suggestions
ak: Hwɛ sɛnea asekyerɛ no di mu fa na san hwɛ adwenkyerɛ a binom ayɛ

en: Administrate your project permissions
ak: Di panindwuma wɔ wo nkɔsodwuma n'akwanya

en: Administrate your project files
ak: Di panindwuma wɔ wo nkɔsodwuma mfael so

en: Overview of your account
ak: Wo akawnt ovaviw

en: Configure your translation preferences
ak: Kyerɛ wo asekyerɛ apɛde

en: Settings
ak: Nhyehyɛe

en: Change your personal information
ak: Sesa wo ho nsɛm

en: Profile
ak: Profael

en: Change your password
ak: Sesa wo ehintasɛmfua

en: Django administration
ak: Django so panindwuma

en: Send
ak: Sɛnde

en: Message Sent
ak: Mɛsege no asɛende

en:  message by %(name)s
ak:  nkratoɔ a efre %(name)s

en: Here you can change your personal details. This information will be used in the header of the translation files.
ak: Wo betumi asesa wo ho nsɛm wɔ ha. Wɔde infɔmehyɛn yi bɛhyɛ wo asekyerɛ mfael wɔn nhɛda mu.

en: First Name
ak: Edikan Din

en: Last Name
ak: Ebusua Din

en: Email address
ak: Emel adrɛs

en: Translation Settings
ak: Asekyerɛ Nhyehɛe

en: Here you can configure the settings related to the translation interface as well as your language preferences.
ak: Wo betumi ayɛ nhyehyɛe fa wo asekyerɛ intafes anaaso wo kasa apɛde wɔ ha.

en: Quick Links
ak: Ntɛmtɛmara

en: No languages or projects selected. Choose yours now.
ak: Wɔmmfaa akasa anaaso nkɔsodwuma biara. Fa wo de seiseiara.

en: This user has not selected languages or projects yet.
ak: Dehye yi nnya mmfaa akasa anaaso nkɔsodwuma biara.

en: User Statistics
ak: Nkontaabu fa Dehye ho

en: Profiles list
ak: Mprofael list

en: Username
ak: Agodin

en: First name
ak: Edikan din

en: Last name
ak: Ebusua din

en: Account Activated
ak: Ekenyan Akawnt

en: The account has been activated for username "%(account)s". You can now proceed to log in.
ak: Ekenyan Akawnt no ama "%(account)s". Wo betumi akɔ wo enim akɔyɛ lɔgin.

en: A Pootle account has been created for you using this email address.
ak: Wɔde emel adrɛs yi ayɛ Pootle akawnt am wo.

en: To activate your account, follow this link:
ak: Sɛ wo pɛ sɛ wo kenyan wo akawnt a, di link yi so:

en: Your activation code is:
ak: Wo nkenyane kood yɛ:

en: This message is sent to verify that the email address is in fact correct. If you did not want to register an account, you may simply ignore the message.
ak: Wɔsoma nkrato yi de hwɛ sɛ emel adres no di mu a. Sɛ nna wo mmpɛ sɛ wo bɛbue akwant a, ɛnnkasa nkrato yi ho.

en: Pootle registration
ak: Pootle dinkyerɛw

en: Password Changed
ak: Asesa Ehintasɛmfua

en: Your password was changed successfully.
ak: Wɔsesaa wo ehintasɛmfua no konimdimu.

en: Change Password
ak: Sesa Ehintasɛmfua

en: Please enter your old password, for security's sake, and then enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
ak: Yɛsrɛ wo ɛnam banbɔ ho nsɛm nti, kyerɛw wo ehintasɛmfua dadaw no na kyerɛw wo ehintasɛmfua foforo no mprenu sɛnea yebetumi agye ato mu sɛ wo kyerɛɛw wɔn yie.

en: Old password
ak: Ehintasɛmfua dadaw

en: New password
ak: Ehintasɛmfua foforo

en: Confirm password
ak: Foa ehintasɛmfua so

en: Change My Password
ak: Sesa Me Ehintasɛmfua

en: Password Reset
ak: Ahyɛ Ehintasɛmfua foforo

en: Password Reset Complete.
ak: Ehintasɛmfua ne Nsesae Ewie.

en: Your password has been set. You may go ahead and <a href="%(login_url)s">log in</a> now.
ak: Wɔahyɛ wo ehintasɛmfua no. Wo betumi atoa so na wo <a href="%(login_url)s">akɔ mu</a> seiseiara.

en: Reset Password
ak: San-hyɛ Ehintasɛmfua

en: Enter New Password.
ak: Kyerɛw Ehintasɛmfua Foforo.

en: Please enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
ak: Yɛsrɛ wo kyerɛw wo ehintasɛmfua no mprenu ama yetumi agye ato mu sɛ wo kyerɛɛw no yie.

en: New Password
ak: Ehintasɛmfua Foforo

en: Confirm Password
ak: Foa Ehintasɛmfua so

en: Reset My Password
ak: San-hyɛ Me Ehintasɛmfua

en: Password Reset Failed.
ak: Ehintasɛmfua Nsesae Annkɔ yie.

en: The password reset link was invalid, possibly because it has already been used. Please request a new password reset.
ak: Link a wɔde yɛ ehintasɛmfua nsesae no nndi mu, a etumi ba no sɛ wo de edi dwuma dadaw. Yɛsrɛ wo sɛ san bisa ehintasɛmfua nsesae.

en: We've e-mailed you instructions for setting your password to the e-mail address you submitted. You should receive it shortly.
ak: Yɛnam emel adrɛs a wo de maa yɛn so akyerɛw wo emel a akwankyerɛ fa sɛnea wo bɛsesa wo ehintasɛmfua wɔ mu. Wo nsa bɛka no a ɛrennkyɛ koraa.

en: You're receiving this e-mail because you requested a password reset for your user account at %(site_name)s.
ak: Wo nsa aka emel yi efiri sɛ wo bisaa sɛ wo bɛsesa wo ehintasɛmfua wɔ %(site_name)s.

en: Please go to the following page and choose a new password:
ak: Yɛsrɛ wo kɔ krataafa yi so na fa ehintasɛmfua foforo:

en: Your username is %(user)s.
ak: Wo agodin yɛ %(user)s.

en: Thank you for using Pootle!
ak: Yɛda wo ase sɛ wo de Pootle edi dwuma!

en: Forgotten your password? Enter your e-mail address below, and we'll e-mail instructions for setting a new one.
ak: Wo were efiri wo ehintasɛmfua anaa? Kyerɛw wo emel adrɛs wɔ famu ha, na yɛbɛfa emel so akra wo akwankyerɛ a wo bɛfa so de ahyɛ ehintasɛmfua foforo.

en: Email Address
ak: Emel Adrɛs

en: Registration Complete
ak: Ewie Dinkyerɛw

en: Please check your email to activate your account.
ak: Yɛsrɛ wo hwɛ sɛ wo nsa aka emel a wo de bɛkenyan wo akawnt.

en: Register a New Pootle Account
ak: Kyerɛw wo Din fa yɛ Pootle Akawnt Foforo

en: Fill in the following form to get started translating.
ak: Hyɛ fɔɔm yi so ma ama wo ahyɛ ase sɛ wo reyɛ asekyerɛ ara no no.

en: Password (again)
ak: Ehintasɛmfua (bio)

en: Already have an account?
ak: Wo wɔ akawnt dadaw?

en: Log In.
ak: Kɔ Mu.

note: #-#-#-#-#  41 (GTK+ lite 2.0)  #-#-#-#-# File dialog - Places - Right-Click - Remove
en: Remove
ak: Yi

en: abbreviation
ak: ntwaso

en: abort
ak: twa so prɛkopɛ

en: above
ak: soro

en: absolute path
ak: kwankyerɛ pɛpɛɛpɛ

en: absolute URL
ak: URL pɛpɛɛpɛ

en: accent
ak: aksɛnt

en: accept
ak: gye-to-mu

en: access
ak: nya-kwan

en: access privileges
ak: ndɔboa akwanma

en: access rights
ak: akwanma tumi

en: access speed
ak: akwanma mbere

en: access time
ak: akwanma bere

en: accessibility
ak: hokwanma

en: accessible
ak: hokwanma

en: accessory
ak: nkaho

en: account
ak: akawnt

en: action
ak: dwumadi

en: activate
ak: kenyan

en: activity
ak: hyewbɔ

en: adaptor
ak: adapta

en: add
ak: fa bata

en: add-on
ak: kaho

en: address
ak: adrɛs

en: address book
ak: adrɛs buukuu

en: addressee
ak: kɔ-adrɛs

en: adjacent
ak: nkyɛn

en: adjust
ak: fekyere

en: administration
ak: Krodi

en: administrator
ak: admin

en: advance
ak: kɔ enim

en: advanced
ak: akɔenim

en: advisor
ak: fotufo

en: agenda
ak: agyɛnda

en: agree
ak: yɛ adwen

en: agreement
ak: agyetomu

[ctx: A notice that an event or condition that requires attention has occurred, is approaching, or is likely to occur.]
en: alert
ak: kɔkɔ

[ctx: Give warning.]
en: alert
ak: kɔkɔ

en: alert box
ak: kɔkɔ adaka

en: alias
ak: alias / nsiananmu

en: aliasing
ak: ananmusi

en: align
ak: ayɛ pɛr

en: allocate (memory)
ak: fa ma

en: allocation (memory)
ak: mfamae

en: allow
ak: ma kwan

en: alphabetical
ak: alfabɛt-nhyehyɛekwanso

en: alphanumeric
ak: alfa-nɔmba

en: alter
ak: sesa

en: alternate
ak: foforo / ɛkaho

en: alternative text
ak: nkyerɛwee foforo

en: analog
ak: analɔg

en: analysis
ak: nhwehwɛmu

en: analyze
ak: hwehwɛ mu

en: anchor
ak: ankɔ

en: angle bracket
ak: brakɛt nkwankyɛn

en: animation
ak: mfonin-mirikatu

en: annotation
ak: tɛkst-nyiano

en: announce
ak: bɔ ho dawuru

en: announcement
ak: nkaebɔ

en: anonymous
ak: din-esie

en: antenna
ak: antɛna

en: anti-aliasing
ak: nsiesie

en: anti-virus program
ak: anti-vaerɔs

en: appear
ak: da edi

en: appearance
ak: enisoade

en: append
ak: fa hyɛ toɔ

en: applet
ak: aplɛt

en: application
ak: aplekehyɛn

en: apply
ak: hyɛ

en: approximate
ak: aprɔgsimet

[ctx: Stored collection of documents or files kept for historical or reference purposes.]
en: archive
ak: esiei

[ctx: Store a document or file for long-term preservation, for historical or reference purposes.]
en: archive
ak: esiei

en: argument
ak: aba

en: arrange
ak: hyehyɛ

en: arrow
ak: egyan

en: article
ak: kyerɛwsɛm

en: ascending (order)
ak: kɔ-soro

en: ask
ak: bisa

en: ask every time
ak: bisa abere biara

en: assign
ak: hyɛ

en: associate
ak: bɔ-kuw

en: associated
ak: abɔ-kuw

en: asterisk
ak: astɛrisk

en: attach
ak: ka-ho

en: attached
ak: aka-ho

en: attachment
ak: fael nkaho

en: attempt
ak: ka-hwɛ

en: attribute
ak: su

en: audio
ak: ɔdio

en: audio output
ak: ɔdio-ndaedi

en: authenticate
ak: gye to mu

en: authentication
ak: ngyentomu

en: authorization
ak: akwannya

en: authorized
ak: enya-kwan

en: auto
ak: ho

en: auto completion
ak: ho-nwiei

en: auto configuration
ak: ho-nhyehyɛe

en: autodetection
ak: ho-nhu

en: autofilter
ak: ho-nyimu

en: autoload
ak: ho-hyɛ-binom-ase

en: autoformat
ak: ho-fɔɔmat

en: automatic
ak: otomatik

en: automation
ak: otomehyɛn

en: autorun
ak: ho-hyɛase

en: autosave
ak: ho-sie

en: availability
ak: nda-hɔ

en: available
ak: da-hɔ

en: back
ak: ekyiri

en: background
ak: ndaekyiri

en: background application
ak: aplekehyɛn a ɛhyɛ ekyiri

en: background task
ak: ɛkyiri adwuma

[ctx: A copy of a file or record, stored separately from the original, that can be used to recover the original if it is destroyed or damaged.]
en: backup
ak: esiei-bio

[ctx: Make a copy of a file or record that can be used to recover the original if it is destroyed or damaged.]
en: backup
ak: esiei-bio

en: backward
ak: Ekyirikyiri

en: bad
ak: sɛe

en: bad disk
ak: disk sɛee

en: bad sector
ak: nkyɛwmu sɛee

en: balance
ak: balans

en: banner
ak: frankaa

en: bar
ak: baa

en: barcode
ak: baakood

en: BCC / blind carbon copy
ak: BCC

en: beamer
ak: biima

en: begin
ak: hyɛ ase

en: behavior
ak: suban

en: behind
ak: ekyiri

en: below
ak: ase

en: blank
ak: whee (nni so)

en: blank document
ak: krataa hwee

en: blank page
ak: krataafa pan

[ctx: A section of text or code that is grouped together.]
en: block
ak: blɔk

[ctx: Prevent someone or something.]
en: block
ak: blɔk

en: blockquote
ak: blɔkadanse

en: blog
ak: blɔg

en: Bluetooth
ak: Bluutuf

en: body
ak: honam

en: bold
ak: akɛseɛ

[ctx: Save a link to a particular website.]
en: bookmark
ak: bukmaake

[ctx: A link saved in a web browser for quick retrieval.]
en: bookmark
ak: bukmaake

en: boolean
ak: Boolean

en: boot
ak: dumsɔ

en: border
ak: ntwaho

en: bottom
ak: ase

en: boundary
ak: ɔhye

en: box
ak: adaka

en: bracket
ak: brakɛt

[ctx: A split between two pieces.]
en: break
ak: gyae

[ctx: Interrupt, stop, or pause.]
en: break
ak: gyae

en: brief
ak: tiaa

en: brightness
ak: ahyerɛnoɔden

en: bring to front
ak: fa bra anim

en: broadband
ak: brɔɔdband

en: broadcast
ak: amaneɛbɔ

en: broken
ak: gyae

en: browse
ak: brawse

en: browser
ak: brawsa

en: buffer
ak: baffa

en: bug
ak: bag

en: built-in
ak: wasi wom

en: bullet / bullet point
ak: bulɛt

en: burn
ak: bɛɛn

en: button
ak: baten

en: byte
ak: baet

en: cache
ak: asiei

en: calculation
ak: nkontabuo

en: calculator
ak: kakuleta

en: call
ak: frɛ

en: call back
ak: san frɛ

en: cancel
ak: twa-mu

en: capability
ak: tumi

en: capitalize
ak: Yɛ akɛse(ntwerɛeɛ)

en: caption
ak: Ti nsɛm

en: card
ak: kaade

en: carrier
ak: Karea

en: cascade
ak: Kaskade

en: case
ak: kase

en: case sensitive
ak: kase ketewa anaa kɛse

en: catalog / catalogue
ak: Katalɔgo

en: category
ak: nhyehyɛmu

en: CC / carbon copy
ak: kaabɔn sɛso

en: cell
ak: sɛɛl

en: center
ak: kɔ mfinimfin

en: centimeter / centimetre
ak: Sɛntimita

en: CPU / central processing unit
ak: CPU

en: certificate
ak: abodin krataa

en: certify
ak: gye tum

en: channel (television)
ak: Kyanɛl

en: character
ak: akyerɛwde

en: character set
ak: akyerɛwde kuw

en: chart
ak: kyaate

[ctx: Exchange text or voice messages in real time through a computer network.]
en: chat
ak: nkɔmɔbɔ

en: chat room
ak: nkɔmɔdibea

en: check
ak: hwehwɛ

en: checkbox
ak: kyɛk-adaka

en: chip
ak: kyip

en: choice
ak: Ɔpɛ

en: choose
ak: paw

en: classification
ak: Dinto

en: clear
ak: pepa

en: click
ak: klike

en: clip art
ak: klip ate

en: clipboard
ak: klip bɔɔd

en: clockwise
ak: klɔkwaes

en: clone
ak: hwɛsoyɛ

en: close
ak: to mu

en: code
ak: kood

en: collapse
ak: sɛe

en: collate
ak: hyehyɛ

en: collect
ak: Boaboa

en: collection
ak: Nkabom

en: color
ak: ahosu

en: color palette
ak: Kɔla pɛlɛt

en: color scheme
ak: Kɔla agyinatuo

en: column
ak: kɔlɔm

en: column break
ak: kɔlɔm nkyemu

en: column heading
ak: kɔlɔm ti asɛm

en: combine
ak: Ka bom

en: combo box
ak: Kombo adaka

en: command
ak: Nhyɛ

en: command line
ak: Nhyɛ mpɔtam

en: communication
ak: Nkitahodi

[ctx: Make something smaller.]
en: compact
ak: mia so

[ctx: Smaller than a full-sized version.]
en: compact
ak: mia so

en: compare
ak: fa toto ho

en: compatibility
ak: biakoyɛ

en: compatible
ak: fa

en: completed
ak: ewie

en: component
ak: nkorabata

en: compose
ak: Hyehyɛ

en: compress
ak: Miaso

en: compression
ak: Miaso

en: compute
ak: bɔ

en: computer
ak: kɔmputa

en: condense
ak: Te so

en: condensed
ak: tee so

en: condition
ak: Tebea

en: confidential
ak: wɔ kɔmfedɛns mu

en: confidentiality
ak: Sumuasɛm

en: configuration
ak: Nhyehyɛe

en: configure
ak: Hyehyɛ

en: confirm
ak: foa so

en: confirmation
ak: mfoaso

[ctx: Fasten or put together.]
en: connect
ak: kɔnɛkt

en: connection
ak: kɔnɛkhyɛn

en: contact
ak: Frɛ

en: content
ak: Emu nsɛm

en: context menu
ak: kɔntɛkst mɛnu

en: continue
ak: toa so

en: contract
ak: Nhyehyɛe

en: contrast
ak: Nsonsonyɛ

en: contributor
ak: boafo

[ctx: Operate or command a program or device.]
en: control
ak: diso

[ctx: An interface element that a computer user interacts with, such as a window or a text box.]
en: control
ak: diso

en: control panel
ak: kɔntrol panɛl

en: conversion
ak: dane

en: convert
ak: Dane

en: converter
ak: kɔnvɛɛta

[ctx: An identical duplication.]
en: copy
ak: sɛso

[ctx: Produce an identical duplicate.]
en: copy
ak: sɛso

en: copyright
ak: Nhwɛsoɔ  tumi

en: corner
ak: nkwankyɛn

[ctx: Remove error.]
en: correct
ak: yɛ-yie

[ctx: Free from error.]
en: correct
ak: yɛ-yie

[ctx: Determine the number or amount.]
en: count
ak: kan

[ctx: The total number measured.]
en: count
ak: kan

en: counter
ak: kan-efiri

en: counterfeit
ak: fek

en: crash
ak: Gyae yɛ

en: create
ak: bɔ

en: credit card
ak: krɛdit kaade

en: criteria
ak: Kwan bi so

en: critical
ak: ehia

en: crop
ak: twa twene

en: cross-reference
ak: krɔss rɛferɛns

en: curly bracket
ak: Kɛɛli brakɛt

en: currency
ak: sika

en: current
ak: Ɛnɛdeɛ

en: current cell
ak: Tokuro/Kwan

en: current page
ak: krataafa seiseiara

en: current window
ak: Seiseiara mpoma

en: cursor
ak: kɛɛsa

en: custom
ak: Ankorankorɛ

en: customization
ak: Ankorankorɛ adeɛ

en: customize
ak: kɔstɔmaez

en: cut
ak: Twa

en: damaged
ak: Asɛe

en: dangerous
ak: Ɛyɛ hu

en: dash
ak: dahye

en: data type
ak: data sɛso

en: database
ak: data baasi

en: date
ak: afeda

en: deactivate
ak: Nyɛadwuma

en: debug
ak: Siesie

en: decoder
ak: dikoda

en: decompress
ak: sane mu

en: decrease
ak: tew so

en: default
ak: dadaa

en: definition
ak: Asekyerɛ

en: delete
ak: Pepa

en: deliver
ak: Fakɔma

en: demo
ak: dɛmo

en: denied
ak: Sikwan

en: deny
ak: twesan

en: descending (order)
ak: bra-famu

en: description
ak: nkyerɛmu

en: deselect
ak: desɛlɛt

en: design
ak: Siesie

en: desktop
ak: dɛsktɔp

en: desktop computer
ak: dɛsktɔp kɔmputa

en: destination
ak: Atenayɛ

en: detail
ak: nhunumu

en: device
ak: divaes

en: diacritic / diacritical mark
ak: daekritik

en: dial-up access
ak: dael-up akwanya

en: dialect
ak: Kasahorow

en: dialog box
ak: Nkɔmmɔ adaka

en: digit
ak: digite

en: digital
ak: degetale

en: digital signature
ak: degetale signakya

en: dim
ak: Ani dum

en: dimension
ak: daemɛnhyin

en: direct access
ak: kwantenpɔn

en: direction
ak: akwankyerɛ

en: directory
ak: dirɛtri

en: disable
ak: dum

en: disabled
ak: edum

en: discard
ak: To kyene

en: disclaimer
ak: disklema

en: disconnect
ak: Twaso

en: discussion
ak: Nkitahodie

en: disk drive
ak: disk drivo

en: disk space
ak: disk kwan

en: diskette
ak: diskɛte

[ctx: An electronic screen that shows graphics or text.]
en: display
ak: Aniso adeɛ

[ctx: Show or make visible.]
en: display
ak: Aniso adeɛ

en: distance
ak: Anamɔn

en: distinct
ak: soronko

en: distribute
ak: kyekyɛ

en: dock
ak: dɔk

en: document
ak: dɔkomɛnte

en: domain
ak: domen

en: domestic
ak: Fie adeɛ

en: done
ak: ewie

en: dot
ak: dɔto

en: dotted
ak: dɔtoe

en: double
ak: mmɔho

en: double click
ak: Klik mprɛnu

en: double line
ak: Nsanhɔ a ɛbɔho

en: double strikethrough
ak: Nsanhɔ tia mmienu

en: double underline
ak: Nsanaseɛ mmienu

en: double-sided
ak: afa mmienu

en: download
ak: twe

en: draft
ak: drafte

en: drag
ak: twe bra

en: drive
ak: adesie dan

en: driver
ak: drɔba

en: drop
ak: gyae mu

en: drop cap
ak: drɔp capo

en: dropout
ak: drɔp outo

[ctx: Make an exact copy.]
en: duplicate
ak: nokware adanee

[ctx: An exact copy.]
en: duplicate
ak: nokware adanee

en: duration
ak: Mmrɛ

en: dynamic
ak: akwan horo

en: E-Book (Electronic Book)
ak: Computa so nwoma

en: e-commerce / electronic commerce
ak: e-kɔmɛs

en: e-mail
ak: e-male

en: e-mail client
ak: e-male klante

en: e-mail server
ak: e-male sɛɛva

en: edit
ak: sesa

en: edition
ak: Nnwoma bi ntoasoɔ

en: editor
ak: Ɔsesafoɔ

en: effect
ak: Nsunsuansoɔ

en: eject
ak: Yi firi mu

en: elapsed
ak: Mmrɛ a atwam

en: emoticon
ak: emotiaekɔn

en: emphasis
ak: kena

[ctx: Remove the contents.]
en: empty
ak: asa

[ctx: Having nothing within.]
en: empty
ak: asa

en: enable
ak: tumi yɛ

en: enabled
ak: W'atumi ayɛ

en: encoder
ak: ɛkoda

en: encrypt
ak: ɛnkrept

en: end
ak: awiei

en: end user
ak: ɔdedifoɔ

en: enlarge
ak: Bae mu

en: enter
ak: wura mu

en: enter / enter key
ak: Wuram

en: entertainment
ak: Anigyeɛ

en: entire
ak: Nyinaa

en: entry
ak: Adeɛ bi

en: equal sign
ak: Ɛbɛma wo

en: erase
ak: pepa

en: error
ak: mfomso

en: error code
ak: Mfomso adekyerɛw

en: escape
ak: twa mu

en: ethernet
ak: ɛtanɛt

en: evaluate
ak: sɔ whɛ

en: evaluation version
ak: vɛɛhyɛn a wɔresɔ ahwɛ

en: event
ak: Asɛm bi

en: examine
ak: hwehwɛ mu

en: exception
ak: ngyegye

en: executable
ak: ɛyɛ edwuma

en: execute
ak: di-dwuma

en: exit
ak: pue

en: expand
ak: Trɛmu

en: expanded
ak: trɛɛ mu

en: expected
ak: hwɛɛ anim

en: expiration
ak: twa mu

en: expire
ak: atwam

en: expired
ak: etwa mu

en: explore
ak: hwehwɛ mu

en: export
ak: mane

en: expression
ak: adwenkyerɛ

en: extension
ak: trɛw

en: external
ak: Abɔntenso

en: factory setting
ak: factre sɛttinse

en: fail
ak: di nkugu

en: failure
ak: nkugu

en: FAQ / frequently asked questions
ak: FAQ/Nsɛmusa

en: fast forward
ak: Wɔso

en: fatal
ak: huhuuhu

en: favorite
ak: Ɔpɛ pa

en: favorite folder
ak: fael a wo pɛ

en: feature
ak: Yɛbea bi

en: feed
ak: Nsɛm soma

en: feedback
ak: Feedbaake

en: fetch
ak: kɔfa

en: field
ak: filde

en: figure
ak: Figa

en: file
ak: fael

en: file browser
ak: brawsa fael

en: filename
ak: faele din

en: file system
ak: fael sestɛm

en: fill
ak: hyɛ ma

en: filled
ak: hyɛɛ  ma

[ctx: Separate or isolate something.]
en: filter
ak: sɔne

[ctx: A process that separates or isolates something.]
en: filter
ak: sɔne

en: find
ak: hwehwɛ

en: find next
ak: hu ndiso

en: find previous
ak: hwehwɛ nea atwam

en: finish
ak: wie

en: firewall
ak: ogyaban

en: firmware
ak: fɛɛm wɛɛ

en: first
ak: kan

en: fit
ak: ahimtwa

en: fix
ak: siesie

en: fixed
ak: siesiee

en: flag
ak: frankaa

en: Flash
ak: Flashe

en: flat
ak: Tratra

en: flip
ak: dane

en: flyout menu
ak: flaeout menu

en: focus
ak: fokɔso

en: folder
ak: Folda

en: follow-up
ak: di akyire

en: font
ak: fɔnto

en: font color
ak: fɔnt kala

en: font effect
ak: fɔnt efɛcte

en: font size
ak: fɔnto kɛseɛ

en: font style
ak: fɔnt staele

en: footer
ak: ase nkyerɛwee

en: footnote
ak: footo noto

en: force
ak: Nhyɛ

en: foreground
ak: Fɔɔgraondo

en: foreground application
ak: Aplekehyɛn a ɛda soro

en: foreground task
ak: Fɔɔgraondo taske

en: form
ak: fɔɔm

[ctx: The layout of all or part of a document; the type of a computer file.]
en: format
ak: fɔɔmat

[ctx: Determine the arrangement of data or text for storage and display.]
en: format
ak: fɔɔmat

en: formula
ak: fɔmula

[ctx: Send a received message to someone other than the person who originally sent it.]
en: forward
ak: wɔ so

[ctx: Towards the front.]
en: forward
ak: wɔ so

en: frame
ak: frem

en: frameset
ak: frem-ne-set

en: freeware
ak: freewɛɛ

en: frequency
ak: ntoatoaso nɔmba

en: full screen
ak: skreen tɛtrɛtɛɛ

en: full version
ak: vɛɛhyen a odi mu

en: function
ak: fankhyɛn

en: fuzzy
ak: naa

en: gallery
ak: galɛri

en: generate
ak: Nya

en: get
ak: gye

en: gigabyte
ak: gigabaet

en: global
ak: Afana nyinaa

en: go back
ak: kɔ ekyiri

en: go forward
ak: kɔ enim

en: graphic
ak: eniso-ade

en: graphic design
ak: grafic disaen

en: grayscale
ak: greskel

en: grid
ak: Atena

en: gridline
ak: gridlaen

[ctx: A set of people or things that are placed together due to some common interest or feature.]
en: group
ak: kuw

[ctx: Place together due to some common interest or feature.]
en: group
ak: kuw

en: guest
ak: hɔhow

en: guide
ak: akwankyerɛ

en: guideline
ak: akwankyerɛ

en: half
ak: fa

en: handle
ak: hwɛ so

en: hang up
ak: firi ahoma so

en: hardware
ak: haadwɛɛ

en: header
ak: eti asɛm

en: heading
ak: Atifi asɛm

en: height
ak: soro-tenten

en: help
ak: moa

en: hibernate
ak: haebanate

en: hidden
ak: asie

en: hide
ak: suma

en: hierarchy
ak: Nhyehyɛe

en: high
ak: soro

en: high priority
ak: Ehia yie

[ctx: Illumination of a selected area to make it stand out.]
en: highlight
ak: haelaete

[ctx: Bring attention or emphasis through the use of color or brightness.]
en: highlight
ak: haelaete

en: highlight color
ak: Haelaete kɔla

en: history
ak: abakɔsɛm

en: hold
ak: Kuta

en: hold down
ak: Fato fam

en: home
ak: fie

en: home directory
ak: folda fie

en: homepage
ak: krataafa fie

en: host
ak: ɔhɔhogyefo

en: hostname
ak: ɔhɔhogyefo din

en: hotkey
ak: Ahyɛnsoamba

en: hotspot
ak: hyewbea

en: hue
ak: nkekaeɛ

en: hyperlink
ak: haepalink

en: hypertext
ak: haepatɛkst

en: hyphenate
ak: haefinate

en: hyphenation
ak: haefinahyin

en: icon
ak: aekɔn

en: identifier
ak: Nsohyɛde

en: identity
ak: Ahyɛnsode

en: idle
ak: adakwa

en: ignore
ak: yi w'ani

en: illumination
ak: nhyerɛnso

en: illustration
ak: yɛkyerɛ

en: image
ak: mfonin

en: image size
ak: mfonin kɛseyɛ

en: import
ak: twe

en: important
ak: ehiasɛm

en: in progress
ak: Guso

en: inactive
ak: Ɛnyɛ adwuma

en: inbox
ak: Male adaka

en: include
ak: Faka ho

en: incoming
ak: Nea ɛreba

en: incompatible
ak: mmfa

en: increase
ak: kɔsoro

en: indent
ak: indɛnte

en: indentation
ak: indɛntahyin

en: index
ak: Indɛse

en: indicator
ak: tebeakyerɛ fidie

en: infected
ak: Nkekae

en: information
ak: infɔmehyen

en: IT / information technology
ak: IT

en: initial
ak: Mfiti aseɛ

en: initialize
ak: Firi aseɛ

en: initials
ak: Di din kan

en: in-line
ak: ɛwɔ mu

[ctx: Data entered into a spreadsheet, database, or other program.]
en: input
ak: nhyɛmu

[ctx: Enter data into a spreadsheet, database, or other program.]
en: input
ak: nhyɛmu

en: insecure
ak: Nni ahobanbɔ

en: insert
ak: fa hyɛ mu

en: insertion point
ak: Nsɛmfua bi kwan

en: install
ak: instɔl

en: installer
ak: instɔlfo

en: IM / instant message / instant messaging
ak: Kasa nkitahodi mpofrim

en: instruction
ak: Akwankyerɛ

en: insufficient
ak: Nnso

en: interactive
ak: Nsawɔsoɔ

en: interactivity
ak: Mfasoɔ bi

en: interface
ak: Intafasi

en: internal
ak: emu

en: internet
ak: Intanɛte,abɛɛfo  kwantenpɔn

en: interrupt
ak: si kwan

en: invalid
ak: nkontompo

en: invert
ak: butu

en: invisible
ak: esie

en: IP / internet protocol
ak: IP / Intanɛt protokɔl

en: IRC / internet relay chat
ak: IRC / intanɛt so nkɔmbɔ

en: ISP / internet service provider
ak: ISP / Intanɛt mafo

en: italic
ak: aetalek

en: item
ak: aetɛm

en: join
ak: ka-bɔ-mu

en: jump
ak: huri

en: junk
ak: bɔɔla

en: junk mail
ak: gyank male

en: justify
ak: justifae

en: keep
ak: Fa to hɔ

en: keep running
ak: kɔso di dwuma

en: key (encryption)
ak: Safoa

en: key (typing)
ak: kee

en: keyboard
ak: keebɔɔdo

en: keystroke
ak: keestroku

en: keyword
ak: kasafua-titiriw

en: KB / kilobyte
ak: kilobaet

en: label
ak: bɔlambɔ

en: LAN / local area network
ak: LAN

en: landscape orientation
ak: landskape oreɛntahyin

en: laser
ak: kaneanoɔdenfidie

en: last
ak: etwa-to

en: launch
ak: bue-ano

en: layer
ak: ntaataso

en: layout
ak: nhyehyɛeɛ

en: legend
ak: akyerɛkyerɛ kwan

en: length
ak: atenten

en: letter
ak: krataa

en: letterhead
ak: Lɛttɛheade

en: library
ak: Nnwomasie bea

en: license
ak: tumikrataa

en: light
ak: Ani dum

[ctx: The outer boundary.]
en: limit
ak: ɛpem

en: line
ak: kwan tea

en: line break
ak: line brake

[ctx: Specify a connection to another file or web page.]
en: link
ak: linke

[ctx: A connection from one file or web page to another.]
en: link
ak: linke

[ctx: A set of items arranged in a sequence.]
en: list
ak: liste

[ctx: Arrange and display a set of items in a sequence.]
en: list
ak: liste

en: list box
ak: Liste Adaka

en: load
ak: hyehyɛ

en: local
ak: Teman mu

en: locate
ak: hwehwɛ

en: location
ak: beaɛ

en: locked
ak: too mu

[ctx: Record data regarding some activity or event.]
en: log
ak: lɔgo

[ctx: A record of data regarding some activity or event.]
en: log
ak: lɔgo

en: log in / login
ak: wura  mu

en: log off
ak: lɔg ɔff

en: log on
ak: lɔg ɔn

en: log out
ak: pue

en: look for
ak: hwehwɛ

en: look in
ak: hwɛ mu

en: look up
ak: hwehwɛ

en: low
ak: fam

en: lowercase
ak: nketewa mu

en: machine
ak: afidie

en: macro
ak: makro

en: magenta
ak: magyɛnta

en: mail
ak: mel

en: mailbox
ak: male adaka

en: mail server
ak: male sɛɛva

en: mailing list
ak: emel list

en: main
ak: titriw

en: maintenance
ak: Nsiesie

en: malfunction
ak: nnyɛ adwuma

en: manage
ak: Hwɛso

en: management
ak: Nhwɛsoɔ

en: program manager
ak: program sohwɛni

en: manual
ak: mra kwan

en: manual break
ak: Mra kwan frɛ

en: manufacturer
ak: ɔyɛfo

[ctx: Plan a route using a visual representation of an area; associate elements of one set with elements of another.]
en: map
ak: Maapo

en: margin
ak: maagyen

[ctx: A visible indication made on a surface.]
en: mark
ak: ahyɛnso

[ctx: Make a visible indication for later reference.]
en: mark
ak: ahyɛnso

en: mask
ak: Maske

en: master
ak: Papa no

[ctx: Identify comparable items.]
en: match
ak: di nsɛ

[ctx: One of two or more items that are comparable.]
en: match
ak: di nsɛ

en: match case
ak: Makye kaase

en: maximize
ak: Yɛno kɛse

en: maximum
ak: kɛse paa

en: measurement unit
ak: Susu dua

en: media
ak: Midea

en: megabyte
ak: mɛgabaet

en: membership
ak: kuo ba

en: memo
ak: mɛmo

en: memorandum
ak: mɛmo

en: memory
ak: mɛmri

en: menu
ak: mɛnu

en: merge
ak: mɛɛge

en: message
ak: nkrato

en: message box
ak: Adaka

en: meta
ak: mɛta

en: metric
ak: mɛtreke

en: middle
ak: mfinimfini

en: milligram
ak: milligramo

en: millimeter
ak: millimita

en: minimize
ak: yɛ-ketewa

en: minimum
ak: ketewabi

en: minute
ak: sema

en: mode
ak: Tebea bi

en: model
ak: Modɛl

en: modem
ak: modɛm

en: moderator
ak: Hwɛsofoɔ

en: modify
ak: sesa

en: module
ak: mɔdul

[ctx: A display screen connected to a computer.]
en: monitor
ak: Mɔnita

[ctx: Keep watch over something.]
en: monitor
ak: Mɔnita

en: mono
ak: Mono

en: more
ak: bio

en: mosaic
ak: mozeke

en: motion
ak: nkekaho

en: mouse
ak: maoso

en: mouse pointer
ak: maoso akyerɛkwan

en: move
ak: soa-kɔ

en: move down
ak: yi kɔ fam

en: move up
ak: kɔ soro

en: movement
ak: akɔneaba die

en: multimedia
ak: mɔltimidia

en: multiple
ak: mbɔho

en: multi-select
ak: multi-sɛlɛt

en: multitasking
ak: mɔltitasken

en: name
ak: din

en: navigate
ak: kyini

en: navigation
ak: akyinkyin akyinkyin

en: network
ak: Nɛtwɛɛke

en: new
ak: foforo

[ctx: The distribution of an initial or upgraded version of a product.]
en: release
ak: Ngyae mu

en: news server
ak: Kaseɛbɔ fie

en: newsgroup
ak: Nkaseɛbɔ kuo

en: next
ak: ndiso

en: nickname
ak: din hunu

en: node
ak: ɛpɔw

en: normal
ak: saa ara

en: not enough memory
ak: Ahoɔden asa

en: not found
ak: nhunui

en: note
ak: krataa

en: notice
ak: Nkaebɔ

en: notification
ak: Asɛnka

en: notify
ak: Kae

en: number pad
ak: nɔmba pade

en: numbering
ak: rekan

en: numeral
ak: numera

en: numerical
ak: numɛrikal

en: object
ak: ɔbgyɛkt

en: offline
ak: Nni ahomaso

en: OK
ak: yoo

en: on
ak: asɔ

en: online
ak: abɛɛfo kwantenpɔn

en: online help
ak: abɛɛfo kwantenpɔn mmoa

en: online shopping
ak: Intanɛteso dwadie

en: open
ak: bue

en: operating system
ak: Operatin systɛm

en: operation
ak: dwumadie

en: optimize
ak: nkankorɔ

en: option
ak: ɔphyɛn

en: optional
ak: ɔpɛ

en: order
ak: nhyehyɛkwanso

en: organizer
ak: organaesa

en: orientation
ak: danebea

en: original
ak: Papa

en: outbox
ak: Deɛapue adaka

en: outgoing
ak: adifre

en: outgoing server
ak: Deɛrepue sɛɛva

en: outline
ak: bubea

en: output
ak: muaeɛ

en: override
ak: faso

en: overview
ak: Tɔfa

en: overwrite
ak: Twerɛ faso

en: owner
ak: ɔhwɛfoɔ

en: packet
ak: deta kumaa

en: padding
ak: Padden

en: page
ak: krataafa

en: page break
ak: Krataa nkyemu

en: page count
ak: nkrataa dodoɔ

en: page down
ak: famu krataafa

en: page layout
ak: krataa mbaemu

en: page number
ak: Krataa bi aba

en: page preview
ak: krataa bi mfoni

en: page setup
ak: krataafa sɛtɔp

en: page up
ak: Krataa bi anim

en: paginate
ak: Pagenaate

en: paint
ak: Di adwini

en: paintbrush
ak: pentbraashe

en: paragraph
ak: paragrafo

en: paragraph break
ak: paragrafo gyinaeɛ

en: paragraph spacing​
ak: paragrafo kwan

en: parameter
ak: paramita

en: parent
ak: Ɔwofoɔ

en: parentheses
ak: Parɛntɛses

en: paste
ak: tare

en: paste special
ak: Fatare soronko

en: path
ak: kwan

en: pathname
ak: kwan bi din

en: pattern
ak: nhwɛsoɔ

en: pause
ak: tweɔn

en: peak
ak: mpɔnpɔnsoɔ

en: pending
ak: Guso retwɛn

en: peripheral
ak: Ntetare ho

en: permission
ak: akwanya

en: personal
ak: Ankoroankorɛ

en: personal profile
ak: Ankoroankorɛ Nsɛm

en: personalize
ak: Yɛ ankorankorɛ

en: phonetic
ak: fonɛtic

en: pixel
ak: pisɛl

[ctx: A location or position.]
en: place
ak: bea

en: plain text
ak: Ntwerɛe saa

en: play
ak: bɔ

en: play a sound
ak: bɔ aso-te

en: playback
ak: Bɔkɔ akyire

en: plot
ak: Tim so

en: plug and play
ak: Fa tua na bɔ

en: pop-up menu
ak: Pue so mɛnu

en: port
ak: tokuro

en: portable
ak: tumi kura

en: portrait orientation
ak: pɔtrate ɔrientahyin

en: position
ak: bea

[ctx: An article published on an Internet forum or newsgroup.]
en: post
ak: fa to

[ctx: Publish to an Internet forum or newsgroup.]
en: post
ak: fa to

en: postal code
ak: Postal kodo

en: poster
ak: Ɔtwerɛfoɔ

en: postmaster
ak: Ɔtwerɛfoɔ

en: power
ak: anyinam

en: preference
ak: pɛ

en: preferred
ak: ɔpɛ

en: prefix
ak: prefise

en: preformatted text
ak: tɛste a waprefɔɔmate

en: presentation
ak: yɛkyerɛ

en: preset
ak: presɛɛte

en: press
ak: mia

en: prevent
ak: si kwan

[ctx: Display a document, page, film, etc. before it is produced in its final form.]
en: preview
ak: Hwɛ kane

en: previous
ak: dadaa

en: primary
ak: kanee

en: print
ak: prente

en: print preview
ak: prente priviw

en: print range
ak: printe range

en: printer
ak: print-fidie

en: priority
ak: adehia

en: privacy
ak: siesɛm

en: privilege
ak: Akwanya

en: proceed
ak: Toa so

en: process
ak: programba

en: profile
ak: ho-nsɛm

en: profile manager
ak: profael hwɛsofo

en: programmer
ak: program-kyerɛwni

en: progress
ak: nkɔso

en: progress bar
ak: Mpuntu akyerɛde

en: project
ak: dwumadi

en: projection
ak: Animkyerɛ

en: promote
ak: Pagya

en: prompt
ak: Mbisae

en: protect
ak: Hwɛ so

en: protected
ak: Wɔabɔ ho ban

en: protection
ak: Ban bɔ

en: protocol
ak: protokɔl

en: provider
ak: Adwumakuw

en: proxy
ak: prɔksi

en: public
ak: Amansan

en: publish
ak: Yi adi

en: publisher
ak: Ɔtwerɛfoɔ

en: punctuation
ak: Nsanhɔ

en: quantity
ak: Dodoɔ

en: quarantine
ak: ate neho

[ctx: A request for information submitted to a database or search engine.]
en: query
ak: Asɛmusa

[ctx: Request information from a database or search engine.]
en: query
ak: Asɛmusa

[ctx: Put at the end of an ordered line or sequence.]
en: queue
ak: sa-so

[ctx: An ordered line or sequence.]
en: queue
ak: sa-so

en: quit
ak: gyae

en: quota
ak: Dodoɔ bi

en: quotation
ak: Asɛnka

[ctx: Copy or repeat something said or written by someone else.]
en: quote
ak: Asɛnka

[ctx: Something said or written by one person that is copied or repeated by another.]
en: quote
ak: Asɛnka

en: radio button
ak: redio taabo

en: random
ak: biarabiara

en: range
ak: ɛhyeɛ

[ctx: The speed or frequency at which something occurs.]
en: rate
ak: mprɛ dodoɔ

en: raw
ak: mono

en: read
ak: kan

en: read-only
ak: tumi kanpɛ

en: readme
ak: Kenkan me

en: ready
ak: krado

en: reboot
ak: San sɔw

en: receipt
ak: Adansedi

en: receive
ak: gye

en: recipient
ak: resipiɛnt

en: recognize
ak: Hyɛ nso

en: recommend
ak: adansedi

en: reconnect
ak: San twa tom

[ctx: An item or collection of data.]
en: record
ak: akyerɛwsiede

[ctx: Put information into a storage medium.]
en: record
ak: akyerɛwsiede

en: recover
ak: Siesie

en: recovery
ak: Esiesie

en: recreate
ak: San bɔ

en: recycle bin
ak: Bɔla

en: redial
ak: san frɛ

en: redirect
ak: Dan ani

en: redo
ak: yɛ bio

en: reduce
ak: Tew so

en: reference
ak: hwehwɛbea

en: refresh
ak: yɛ bio

en: refuse
ak: ɛmpene

en: register
ak: twerɛ din

en: registration
ak: din twerɛ

en: reinstall
ak: san instɔl

en: reject
ak: po

en: relief
ak: mfonimasoɔ

en: reload
ak: Bue bio

en: remaining
ak: Nkaeɛ

en: remind
ak: Kae

en: reminder
ak: Nkaebɔ

en: remote
ak: Ntamteteɛ

en: remote access
ak: akwanma remoot

en: remote control
ak: remoot kɔntrool

en: removable
ak: Yetumi yi

en: remove
ak: Yi

en: rename
ak: san to din

en: renew
ak: yɛ foforɔ

en: reopen
ak: San bue

en: repaginate
ak: San hyehyɛ nkratafa

en: repair
ak: Siesie

en: repaired
ak: Siesieei

en: repeat
ak: yɛ no bio

en: replace
ak: Fahyɛ anan

en: replacement
ak: Ananmuside

en: reply
ak: Mbuae

[ctx: The written output, results, or findings of a process or investigation.]
en: report
ak: Amaneɛbɔnhomaa

[ctx: The act of asking for something, or the thing that is asked for.]
en: request
ak: Mbisae

[ctx: Ask for something.]
en: request
ak: Mbisae

en: require
ak: hia

en: reset
ak: san-hyɛ

en: resize
ak: San susu

en: resolution
ak: enimanoɔden

en: respond
ak: bua

en: response
ak: Mbuae

en: restart
ak: San hyɛ ase

en: restore
ak: siesie

en: restore default
ak: Siesie kɔ kane

en: restrict
ak: Si ho kwan

en: restricted
ak: Sii ho kwan

en: restriction
ak: Akwansi

en: result
ak: susuanso

en: resume
ak: Toa so

en: retrieve
ak: Twe

en: retry
ak: San yɛ bio

en: return
ak: San w'akyi

en: return address
ak: Asomani adrɛs

en: reuse
ak: Fadi dwuma bio

en: revert
ak: san

en: review
ak: san-hwɛ

en: revision
ak: Nsakrae

en: rewind
ak: kyim kɔ akyiri

en: rich text
ak: rikye tɛste

en: ring
ak: frɛ

en: rip
ak: twe

en: rollback
ak: sankɔ akyire

en: roll over
ak: fafaso

en: root
ak: fibea

en: rotate
ak: dane dane

en: row
ak: roo

en: row heading
ak: roo ti asɛm

en: ruler
ak: rula

en: run
ak: him

en: safe
ak: ho-tew

en: sample
ak: ɛfatoho

en: saturation
ak: anoɔden

en: save
ak: Fa sie

en: save as
ak: Fa sie sɛ

en: scale
ak: skel

en: scan
ak: skaane

en: scanner
ak: skanfidie

[ctx: Plan the time for an event or series of events.]
en: schedule
ak: hyehyɛ

[ctx: A time-based plan of events.]
en: schedule
ak: hyehyɛ

en: scheme
ak: Anim tebea

en: screen
ak: skreen

en: screensaver
ak: Animakyerɛde

en: screenshot
ak: kɔmputafidie mfoni

en: script
ak: skript

en: scroll
ak: pia kɔ

en: scroll bar
ak: epia aba

en: search
ak: hwehwɛ

en: search engine
ak: ahwehwɛfidie

en: second
ak: sɛkɛnd

en: section
ak: ɔfa bi

en: sector
ak: nkyɛwmu

en: secure
ak: banbɔ

en: security
ak: Banbɔ

en: seek
ak: hwehwɛ

[ctx: Divide into pieces.]
en: segment
ak: kyɛ

[ctx: One of several parts or pieces that fit with others to constitute a whole object.]
en: segment
ak: kyɛ

en: select
ak: paw

en: select all
ak: paw ne nyinara

en: selection
ak: mpawee

en: semicolon
ak: kolɔnfa

en: send
ak: Soma kɔ

en: sender
ak: asomani

en: serial
ak: nidisoɔ

en: serial number
ak: mma nnidisoɔ

en: series
ak: sa so

en: server
ak: Somfoɔ

en: server name
ak: Somfoɔ no din

en: session
ak: sɛssion

en: set
ak: hyɛ

en: set up
ak: hyehyɛ

[ctx: Establishing configuration options for a program or device.]
en: setting
ak: nhyehyɛe

en: shadow
ak: sunsum

en: shape
ak: bɔbea

en: share
ak: kyɛ

en: shareware
ak: hyɛɛwɛɛ

en: sharing
ak: Wɔrekyɛw

en: sharpen
ak: Ɛnyɛ nam

en: shift / shift key
ak: hyift / hyift aba

en: shortcut
ak: kwantia

en: shrink
ak: Yɛ ketewaa

en: shrink to fit
ak: Tew so na ɛnkɔ

en: shut down
ak: Dum

en: sidebar
ak: saedbaa

en: sign
ak: tim so

en: sign in
ak: bra mu

en: sign up
ak: kyerɛw-din

en: signal
ak: atenka

en: signature
ak: nsatim

en: single-sided
ak: fa baako

en: site
ak: saet

en: size
ak: kɛseɛ

en: size limit
ak: kɛseɛ mpɛmpɛnso

en: skip
ak: tra

en: slide
ak: slaed

en: slideshow / slide show
ak: adekyerɛwhwɛ

en: smiley
ak: aserewde

en: snap
ak: Kyekyere

en: snapshot
ak: mfoni

en: software
ak: sɔftwɛɛ

en: sort
ak: hyehyɛ

en: sort by
ak: hyehyɛ sɛ

en: source
ak: farebae

en: space
ak: kwan

en: spacing
ak: akwan

en: spam
ak: Spam

en: span
ak: Ka bom

en: speaker
ak: akasamu

en: specify
ak: paw

en: spectrum
ak: spɛktrum

en: speed
ak: mmirikantɛntɛm

en: spell-checking
ak: aspɛɛlemuhweheɛ

en: spellcheck
ak: spɛlkyɛk

en: spelling
ak: Spɛllen

en: spelling and grammar
ak: spɛllen ne kasa mra

en: split
ak: kyɛw mu

en: spreadsheet
ak: sprɛd sheeti

[ctx: An established norm or requirement.]
en: standard
ak: Tipɛnkorɔ

en: standby
ak: gyina nkyɛn

en: start
ak: hyɛ ase

en: start menu
ak: Nhyɛasede

en: startup
ak: Nhyɛasede

en: statement
ak: kasamu

en: stationery
ak: Abatasɛm mfoni

en: statistic
ak: nkonta

en: status
ak: tebea

en: status bar
ak: tebea baa

en: step
ak: Anamɔn

en: stereo
ak: stɛrio

en: stop
ak: Gyae

en: storage device
ak: esiei efidie

en: store
ak: Sie

en: stream
ak: Streeme

en: stretch
ak: Tene

en: strikethrough
ak: nkyerɛwee ntwamu

en: string
ak: ntoasoɔ

en: structure
ak: Nyinasoɔ

en: style
ak: stael

en: stylesheet
ak: Staele shete

en: submenu
ak: mɛnuba

en: subdirectory
ak: sɔbdaerɛtri

en: subject
ak: ti-asɛm

en: submission
ak: Fama

en: submit
ak: Fa mane

en: subscribe
ak: kyerɛw-din

en: subscription
ak: akyerɛwdin

en: subtitle
ak: Asɛmsekyerɛ

en: subtotal
ak: Nkabɔmu

en: subtract
ak: Tew fri mu

en: subtraction
ak: Ntewmu

en: suggest
ak: kyerɛ adwen

en: suggestion
ak: adwenkyerɛ

en: suite
ak: siutu

[ctx: The total obtained by adding a set of numbers.]
en: sum
ak: Nkontatoɔ ba

[ctx: Add a set of numbers to obtain a total.]
en: sum
ak: Nkontatoɔ ba

en: Summarize
ak: Twa tiaa

en: superscript
ak: nkyerwgyinawim

en: supply
ak: Fa ma

[ctx: Have the ability to make use of something.]
en: support
ak: Boa

[ctx: Product assistance after a sale.]
en: support
ak: Boa

en: suspend
ak: tow hyɛ  da

en: suspicious
ak: Ɛyɛ hu

en: swap
ak: sesa

[ctx: A device or command that moves between one state and another.]
en: switch
ak: swekye

[ctx: Move from one state to another.]
en: switch
ak: swekye

en: switch off
ak: dum

en: switch on
ak: sɔ

en: symbol
ak: ahyɛnsode

en: synchronization
ak: Synkronaesahyin

en: synonym
ak: Ɛsɛ

en: system
ak: systɛm

en: system administrator
ak: systɛm hwɛsofoɔ

en: table
ak: pono

en: table of contents
ak: mu-nsɛm pono

[ctx: A word or phrase associated with an item.]
en: tag
ak: abatasɛm

en: target
ak: tirimpɔ

en: taskbar
ak: task baa

en: telecommunication
ak: tɛlecommunicahyin

en: template
ak: Tɛmplate

en: temporary
ak: Nyɛ afebɔɔ

en: term
ak: ɛfene

en: terminal
ak: tɛminale

en: terminology
ak: ɛfene

en: terms of agreement
ak: Apenesoɔ Ngyinasode

en: test
ak: Sɔ hwɛ

en: text box
ak: tɛxt adaka

en: text editor
ak: tɛxt edita

en: texture
ak: tɛxkya

en: theme
ak: tiim

en: thesaurus
ak: Tɛsaurɔs

en: thin
ak: teaa

[ctx: A set of messages and responses on a single topic.]
en: thread
ak: Ntoasoɔ

[ctx: Arrange a message together with all responses to it.]
en: thread
ak: Ntoasoɔ

en: threshold
ak: trɛhyholde

en: thumbnail
ak: mfoniwaa

en: time
ak: bere

en: time limit
ak: Mrɛ tenten bi

en: timer
ak: taema

en: tint
ak: tinte

en: tiny
ak: ketewaa

en: title
ak: Ti asɛm

en: title bar
ak: taetil baa

en: to do
ak: bɛ yɛ

en: toggle
ak: tuugle

en: tool
ak: tuul

en: toolbar
ak: tuulbaa

en: tooltip
ak: tuultipo

en: top
ak: soro

en: topic
ak: tɔpik

en: trace
ak: di akyire

en: track
ak: hwɛ

en: traffic
ak: traffike

en: transaction
ak: nsawɔsoɔ

en: transfer
ak: mane

en: transform
ak: sakra

en: transformation
ak: Nsakrae

en: transition
ak: Nsakrae

en: transmission
ak: nsoma

en: transmit
ak: soma

en: transparency
ak: fan

en: transparent
ak: krɔgee

en: trash
ak: bɔla

en: trash can
ak: bɔla

en: tree
ak: dua

en: trial
ak: nsɔhwɛ

en: trial period
ak: Nsɔhwɛ mmere

en: trigger
ak: Ensi

en: trim
ak: twa ho

en: troubleshoot
ak: yi haw

en: troubleshooter
ak: haw yifoɔ

en: troubleshooting
ak: reyi haw

en: truncate
ak: twa so

en: trust
ak: gye di

en: trusted
ak: agye edi

en: tuner
ak: Teuna

[ctx: Use a keyboard to write letters and numbers.]
en: type
ak: bɔ

en: typeface
ak: typfaase

en: unavailable
ak: ɔkwan nna ho

en: uncheck
ak: nnhyɛ-nsew

en: underline
ak: san ase

en: undo
ak: nnyɛ

en: unexpected
ak: nhwɛɛ anim

en: unfilled
ak: nyɛɛ ma

en: unformatted
ak: nsiesieɛ

en: ungroup
ak: yi nkabɔmu din

en: uninstall
ak: yi-instɔl

en: unknown
ak: woana-so-ni

en: unlink
ak: yi lenke

en: unmark
ak: yi ahyɛnsode

en: unnamed
ak: enni din

en: unreachable
ak: nni hɔ

en: unread
ak: nkaee

en: unreadable
ak: ntumi nkan / nhwɛ

en: unsent
ak: nnkɔe

en: unsubscribe
ak: nnkyerɛw-din

en: unvisited
ak: nnsrae

en: unzip
ak: nnzip

[ctx: Replace all or part of a data set, program, or hardware with a new or corrected version.]
en: update
ak: to so

[ctx: Any replacement of all or part of a data set, program, or hardware with a new or corrected version.]
en: update
ak: to so

en: upgrade
ak: pagya kɔ anim

en: upload
ak: pia-kɔ

en: uppercase
ak: apakes

en: user account
ak: ɔdehye akawnt

en: User ID / userid
ak: ɔdehye ahyɛnsew

en: user interface
ak: Nkitahodi anim

en: user-friendly
ak: enika ma adehye

en: utility
ak: utiliti

en: valid
ak: nokware

en: validate
ak: si pi

en: validation
ak: validehyɛn

en: value
ak: aba

en: variable
ak: vareabel

en: verify
ak: gye to mu

en: vertical
ak: tentenso

en: video
ak: Sini

en: video clip
ak: Sini tiawa

en: video conference
ak: video nhyiamu

[ctx: Look at.]
en: view
ak: hwɛ

[ctx: Way of looking at a document or at information in a database.]
en: view
ak: hwɛ

en: viewer
ak: hwɛfo

en: violate
ak: to mbra

en: violation
ak: mbrato

en: virus
ak: vaerɔs

en: visual
ak: eniwaso

en: visualization
ak: eniwasode

en: volume
ak: vɔlum

en: wallpaper
ak: ban

en: WAN (Wide Area Network)
ak: WAN (Nɛtwɛk Tɛtrɛɛ)

en: warn
ak: bɔ kɔkɔ

en: warning
ak: kɔkɔbɔ

en: watch
ak: hwɛ

en: watermark
ak: nsu-ahyɛnsew

en: web
ak: wɛb

en: web layout
ak: wɛb nhyehyɛe

en: web page
ak: wɛb krataafa

en: website
ak: wɛbsaet

en: webcast
ak: wɛbkast

en: webmail
ak: wɛbmel

en: webmaster
ak: wɛb ebusuapanin

en: widget
ak: wigyɛt

en: width
ak: tɛtrɛtɛ

en: window
ak: tokuro

en: wizard
ak: boafo

en: word count
ak: kasafua dodow

en: word processor
ak: kasafua kyerɛw program

en: workbook
ak: adwumayɛ nhomaa

en: workgroup
ak: dwumadie kuw

en: worksheet
ak: adwuma krataa

en: wrap
ak: sian

en: write protected
ak: Ano si

en: zone
ak: apaamu

en: zoom
ak: zuum

en: zoom in
ak: zuum kɔ mu

en: zoom out
ak: zuum puei

[ctx: The part of a hard disk that is dedicated to a particular operating system or application and accessed as a single unit.]
en: partition
ak: Nkyekyɛmu

[ctx: Divide something into sections.]
en: partition
ak: Nkyekyɛmu

en: channel (hardware)
ak: Kyanɛl

en: acronym
ak: akrɔnem

en: serif
ak: sɛrif

en: sans serif
ak: Sans sɛrif

en: optimized
ak: kɔ nkan

en: monochrome
ak: Kɔla koro

en: mixer
ak: Afidie a ɔde ka fra

en: infrared
ak: Infrarɛd

en: hand-held
ak: okura

en: cryptography
ak: kryptografi

en: sharpness
ak: Anoɔnam

en: soften
ak: Yɛ mmrɛw

en: tile
ak: taele

[ctx: Offer an opinion about quality or value.]
en: rate
ak: mprɛ dodoɔ

en: webcam
ak: wɛb mfonitwafidie

en: peer
ak: peɛ

en: fade in
ak: faade kɔmu

en: fade out
ak: faade pue

en: tweak
ak: Nsakyerae

en: tips and tricks
ak: ntrekese ne asotire

en: camcorder
ak: kamkɔɔda

en: USB Stick, Memory Stick
ak: USB

en: bot
ak: bɔt

en: printer-friendly
ak: Tumi tim

en: about
ak: fa

en: accelerator
ak: ntɛmboafo

en: accessing
ak: refrɛ

en: acute
ak: akiyut

en: all
ak: nyinaa

en: allow pop-ups from this site
ak: ma kwan ma nneɛma foforo mpue

en: alt
ak: ɔlt

en: ampersand
ak: ampɛsand

en: anonymity
ak: din-nsiei

en: artificial intelligence / AI
ak: mehin nyansa

en: assigned
ak: ahyɛ

en: at
ak: wɔ

en: author
ak: kyerɛwfo

en: autocomplete
ak: ho-wie

en: autocorrect
ak: ||  bold_italic_  ||  italic

en: back button
ak: baten ekyiri

en: background color
ak: ekyiri ahosu

en: backslash
ak: ekyiri-slahye

en: bandwidth
ak: bandwite

en: baud
ak: bood

en: binary
ak: baenari

en: blocked
ak: esiw

en: bounced
ak: wasae no

en: bulleted list
ak: bullɛt liste

en: call out
ak: frɛfrɛ-dɔm

en: capture
ak: kyere

en: CD / compact disk
ak: CD/diske

en: change
ak: sesa mu

en: chat group
ak: nkɔmɔdikuw

en: check for
ak: hwehwɛ

en: chime
ak: Kyaem

en: finder
ak: hwehwɛfo

en: cipher
ak: Saefa

en: client
ak: cliente

en: colon
ak: kolɔn

en: color resolution
ak: enimanoɔden hosu

en: column span
ak: kɔlɔm ahyeɛ

en: common
ak: ɛho nyɛ na

en: com port
ak: kɔmputa pɔt

en: configuration file
ak: Nhyehyɛe faele

en: connection failure
ak: enntwa annto mu

en: corrupted
ak: ɛho atɔ kyima

en: corrupt
ak: Adi dɛm

en: country code
ak: Ɔman ahyɛnso

en: credentials
ak: Nokwasɛm bi

en: cross-posting
ak: krɔss posten

en: cross-post
ak: krɔɔs post

en: customized
ak: akɔstɔmaez

en: decision
ak: agyinatuo

en: decode
ak: kyerɛaseɛ

en: dedicated
ak: fakyɛ

en: default value
ak: Nhyehyɛe dada

en: del / delete key
ak: Mia yi fri so

en: deleting
ak: reyi akyene

en: deletion
ak: Tokyene

en: delimiter
ak: delimita

en: detect
ak: hunu mu

en: device manager
ak: divaes hwɛsofo

en: diagnostics
ak: nsɔhwɛ bi a wɔde hunu mfomso

en: dial
ak: frɛ / bɔ

en: dial out
ak: frɛ kosi

en: dial tone
ak: dael toon

en: dial-up
ak: daelap

en: digital camera
ak: degetal mfonin fidie

en: displayed
ak: Adiyie

en: documentation
ak: dɔkomɛntahyin

en: down
ak: Fam

en: drag and drop
ak: twe bɛto ha

en: embedded
ak: ɛhyɛ mu

en: emulator
ak: ɛmulata

en: encode
ak: dan

en: encrypted
ak: ɛnkreptee

en: encryption
ak: ɛnkryphyin

en: enhance
ak: hyɛ mu ma

en: enhanced
ak: Ɛnkɔsoro

en: false
ak: atoro

en: FTP / file transfer protocol
ak: FTP

en: flow control
ak: floo kɔntrool

en: forum
ak: fɔrum

en: forward slash
ak: enim slahye

en: free
ak: kwa

en: front end
ak: Anim

en: full screen mode
ak: skreen tɛtrɛtɛɛ gyinabea

en: game
ak: agoro

en: gateway
ak: getwe

en: glossary
ak: Glɔssari

en: grant permission
ak: ma ho kwan

en: greater than
ak: so sene

en: hard drive
ak: Haad drivo

en: hint
ak: asotire

en: info
ak: Nsɛm(nimdeɛ)

en: input box
ak:  Nsɛm Adaka

en: integrated
ak: Kabɔɔ mu

en: invite
ak: To nsa frɛ

en: justified
ak: Atenetene

en: keep track
ak: hwɛ akyire

en: last modified
ak: Nsakrae a etwa toɔ

en: last visited
ak: srae

en: locale
ak: lokaal

en: log file
ak: lɔg faele

en: mean
ak: asekyerɛ

en: member
ak: kuo ba

en: menu bar
ak: mɛnu baa

en: microphone
ak: akasamu

en: mirror
ak: nhwɛsoɔ

en: mirror
ak: nhwɛsoɔ

en: mismatch
ak: nnsɛ

en: moderated
ak: Kyinkyim

en: multiple recipients
ak: agyefo mbɔho

en: newsletter
ak: nkaseɛbɔhoma

en: none
ak: asa

en: open source
ak: ayɛ fo

en: operator
ak: Odwumayɛfoɔ

en: page orientation
ak: krataa bi tebea

en: pick
ak: yi

en: picture
ak: mfoni

en: plug-in
ak: plagin

en: plug in
ak: Fa tua mu

en: pointer
ak: Akyerɛdua

[ctx: Direct attention or requests toward a particular location.]
en: point
ak: kyerɛ

[ctx: A location or place.]
en: point
ak: kyerɛ

[ctx: A window or menu that opens on top of other graphic elements.]
en: pop-up
ak: Epue so

[ctx: Open a window or menu on top of other graphic elements.]
en: pop-up
ak: Epue so

en: print job
ak: printe dwumadie

en: processing
ak: Bu nkonta

en: property
ak: bɔbea

en: public domain software
ak: amansan sɔftwɛɛr

en: requirement
ak: ehiade

en: resource
ak: dwumadiboafo

en: retype
ak: bɔ bio

en: security warning
ak: Ehu amaneɛbɔ

en: separator
ak: akyɛmude

en: service
ak: som

en: set as
ak: Paw sɛ

[ctx: Configuration option for a program or device.]
en: setting
ak: nhyehyɛe

en: sheet
ak: Krataakoro

en: show
ak: kyerɛ

en: sign out
ak: firi mu

en: single click
ak: Mia so baako

en: slash
ak: ntwamutea

en: sort criteria
ak: Nhyehyɛ agyinasode

en: spell-checker
ak: aspɛɛlemuhwɛde

en: square bracket
ak: Sokwɛɛ brakɛte

en: subject line
ak: Ti asɛm afa

en: suffix
ak: sɔfise

en: syntax
ak: syntase

en: tab / tab key
ak: tab aba

en: terminate
ak: Twa so

[ctx: Anything written using words and/or letters, numbers, and symbols.]
en: text
ak: nkyerɛwee

en: timeout / time out
ak: Atwa mu

en: time remaining
ak: mmere nkae

en: transferable
ak: tumi de mane

en: true
ak: nokware

en: undelete
ak: ɛmpepa

en: version
ak: vɛɛhyen

en: virtual
ak: ndaɛ

en: workspace
ak: dwumabea

en: write
ak: kyerɛw

en: WWW / World Wide Web
ak: WWW

en: aborted
ak: etwa so

en: aborting
ak: retwa so

en: accept all
ak: gye ne nyinara to mu

en: accepted
ak: agye ato mu

en: access denied
ak: amma kwan

en: access permissions
ak: akwanma

en: accessed
ak: amakwan

en: account information
ak: akawnt ho nsɛm

en: account name
ak: akawnt din

en: account settings
ak: akawnt nhyehyɛe

en: activated
ak: akenyan

en: activating
ak: ɛɛkenyan

en: activation
ak: ɛnkenyan

en: active document
ak: dɔkumɛnt enisiso

en: active link
ak: link enisiso

en: add new
ak: fa foforo bataho

en: added
ak: aka-ho

en: adding
ak: reka

en: additional
ak: nkaho

en: administrative
ak: nhwɛsoɔ nhyehyɛe

en: advanced options
ak: akɔenim ɔphyɛn

en: advanced settings
ak: nhyehyɛe a ɛkɔ nkan

en: Africa
ak: Bibiman

en: African
ak: Bibini

en: age
ak: mfe

en: agent
ak: gyinamusini

en: ago
ak: etwa mu

en: aligned
ak: hyehyɛ pɛ

en: alignment
ak: nhyehyɛe pɛr

en: allowed
ak: maakwan

en: alphabet
ak: alfabɛt

en: alt key
ak: ɔlt baten

en: always ask
ak: bisa bere biara

en: always on top
ak: wɔ soro bere biara

en: amount
ak: dodow

en: and/or
ak: ne/anaaso

en: angle
ak: kwanyɛn

en: animate
ak: tu-mfonin-mirika

en: animated
ak: mfonin-etu-mirika

en: anonymously
ak: esie-din

[ctx: A response.]
en: answer
ak: nyiano

en: any key
ak: safowa biara

en: appears in
ak: da edi wɔ

en: appended
ak: ɛhyɛ toɔ / wɔde ahyɛ toɔ

en: applicable
ak: ɛfa-ho

en: applied
ak: ahyɛ

en: appointment
ak: nhyiam nhyehyɛe

en: approved
ak: woagye atum

en: approximately
ak: aprɔgsimetly

en: April
ak: Oforisuo

en: Arabic
ak: Arabia

en: arrangement
ak: nhyehyɛe

en: array
ak: kɛntɛn

en: art
ak: eniwasoade

en: artist
ak: bɔni

en: artwork
ak: mfonidwuma

en: Asian language support
ak: mboa ma Ehyia fo hɔn akasa

en: Asian text
ak: ehyiafo nkyerɛwee

en: aspect ratio
ak: askpɛkt rehyio

en: assist
ak: boa

en: assistance
ak: mboa

en: assistant
ak: boafo

en: association
ak: fɛkuw

en: asynchronous
ak: sonsonee-bere

en: attempted
ak: aka-ahwɛ

en: attempting
ak: reka-ahwɛ

en: attention
ak: adwen

en: audio player
ak: ɔdio-kasanoma

en: August
ak: Difuu

en: authenticated
ak: agye ato mu

en: authority
ak: tumi

en: autodetect
ak: ho-hu

en: autofill
ak: ho-hyɛ

en: autofit
ak: ho-hyɛmu

en: automatic update
ak: ntoso otomatik

en: automatically
ak: otomatikmu

en: average
ak: finimfin-ba

en: avoid
ak: twe

en: aware
ak: nim

en: axis
ak: akses

en: back end
ak: mfikyire

en: background image
ak: ekyiri mfonin

en: backspace
ak: ekyiri-pepa

en: backup copy
ak: Nsiakyire

en: ban
ak: si kwan

en: banned
ak: wasi kwan

en: basic
ak: mfitiase

en: batch
ak: baakye

en: battery
ak: batre

en: beep
ak: biip

en: beginning
ak: ahyɛase

en: begins with
ak: ɛhyɛ ase firi

en: belonging
ak: ɛka ho

en: beneath
ak: ase

en: bigger
ak: kɛse sen

en: birthday
ak: awoda

en: black
ak: tuntum

en: blend
ak: ka fra

en: blink
ak: bubu n'ani

en: blinking
ak: ɛrebubu n'ani

en: blocking
ak: resiw

en: blue
ak: bruu

en: blur
ak: blɛɛ

en: bookmarked
ak: ebukmaake

en: brand
ak: mmradin

en: bright
ak: hyerɛn

en: bring
ak: fa bra

en: brown
ak: ntokowa ntokowa

en: brush
ak: brɔɔs

en: buddy
ak: badi

en: buffer size
ak: bafa kɛseyɛ

en: bug report
ak: baage ho repɔt

en: build
ak: si

en: bulleted
ak: Wɔabulɛɛte

en: burning
ak: nhyew

en: busy
ak: bisi

en: cached
ak: Dea yɛde esie

en: calculate
ak: bu akonta

en: calculated
ak: yɛabu ho nkonta

en: calculating
ak: wɔrebu akontaa

en: calendar
ak: kalɛnda

en: calling
ak: refrɛ

en: camera
ak: Mfoni afidie

en: cancelled
ak: etwa mu

en: cancelling
ak: retwa mu

en: canvas
ak: kanvase

en: capable
ak: Betumi ayɛ

en: capacity
ak: ɛbae

en: capital
ak: Akɛseɛ mu

en: capitalization
ak: Akɛseɛ mu(NTWERƐE)

en: captured
ak: kyereeɛ

en: caution
ak: ahwɛyie

en: centered
ak: wɔ mfinimfin

en: changing
ak: resesa mu

en: chapter
ak: Krataa fa

en: character encoding
ak: akyerɛwde ndanee

en: character spacing
ak: akyerɛwde mpaapaamu

en: character style
ak: akyerɛwde ndaadi

en: checkmark / check mark
ak: kyɛk-ahyɛnsew

en: check now
ak: hwɛ seiseiara

en: check spelling
ak: hwɛ spɛlen

en: checked
ak: ahwɛ

en: checking
ak: rehwɛ

en: child
ak: abofra

en: choosing
ak: repaw

en: chosen
ak: wapaw

en: circle
ak: kanko

en: circular
ak: yɛ kurukuruwa

en: city
ak: kurow

en: class
ak: gyinabea

en: classic
ak: Dadaa/tete

en: cleared
ak: apepa

en: click and drag
ak: Tim na pia

en: click in
ak: klike mu

en: click outside
ak: klik kwan nkyɛn

en: click to open
ak: klik ma embue

en: clock
ak: klɔk

en: closed
ak: wato mu

en: closing
ak: wɔreto mu

en: codec
ak: kodɛk

en: coding
ak: kood-nkyerɛw

en: color picker
ak: Ahosu mmuyide

en: color selection
ak: kɔla yie

en: colored
ak: Ɛwɔ ahosu

en: comma
ak: kɔma

[ctx: A written statement or explanation.]
en: comment
ak: nkyerɛmu

en: commonly used
ak: Tae de di dwuma

en: communicate
ak: Di nkitaho

en: communicating
ak: Ɛredi nkitaho

en: company
ak: adwumakuw

en: compile
ak: Ka bom

en: compiled
ak: akɔmpael

en: complete
ak: wie

en: composed
ak: Hyehyɛe

en: compound
ak: Kyenkyenee

en: compressed
ak: Miaaso

en: conference
ak: nhyiamu

en: configurable
ak: Tumi yɛ

en: configured
ak: Hyehyɛe

en: configuring
ak: Kɔso hyehyɛ

en: confirmed
ak: afoa so

en: conflict
ak: Ntɔkwa

en: connected
ak: Asiani

en: connecting
ak: Asiani

en: connection refused
ak: ammpene kɔnɛkhyɛn

en: connection timed out
ak: Ntwatom mmere so etwa

en: console
ak: kɔnsool

en: consult
ak: Bisa

en: contact information
ak: kɔntakt ne ho infɔmehyen

en: contain
ak: Fa ka ho

en: contained in
ak: hyɛ mu

en: content type
ak: Emu nsɛm

en: continued
ak: watoa so

en: continuous
ak: ɛtoa so

en: continuously
ak: ɛtoa so saa

en: contour
ak: Ɛhyeɛ

en: contribution
ak: ntoboa

en: conversation
ak: nkɔmmɔ

en: converted
ak: Danee

en: converting
ak: redane

en: cookie
ak: kuki

en: correction
ak: nsakrae

en: correspondence
ak: nkɔmmɔ

en: cost
ak: Boɔ

en: country
ak: ɔman

en: created
ak: abɔ

en: creator
ak: ɔboadeɛ

en: credit
ak: Abasobɔdeɛ

en: curve
ak: Akoa

en: curved
ak: Akyea

en: customer
ak: ɔtɔfoɔ

en: daily
ak: dabiara

en: dark
ak: esum

en: darken
ak: yɛsum

en: dashed
ak: daashe

en: data entry
ak: deta mbɔe

en: data source
ak: deta firii

en: day
ak: da

en: December
ak: Ɔpɛnimba

en: decimal place
ak: dɛsemal

en: decline
ak: Mpene

en: decrypt
ak: yɛsum

en: decryption
ak: asekyerɛ

en: default setting
ak: Nhyehyɛe dada

en: define
ak: kyerɛ ase

en: defined
ak: asekyerɛ

en: delay
ak: Twentwɛn ase

en: deleted
ak: To kyeneɛ

en: delivered
ak: Dekɔmaa

en: derived
ak: Nya firii

en: desaturate
ak: Horono

en: describe
ak: Ka ho asɛm

en: detach
ak: te fri ho

en: details about
ak: Ho nsɛm

en: detected
ak: hunuii

en: diagonal
ak: Nkyɛn mu

en: diagram
ak: Adwini

en: dialogue / dialog
ak: Nkitaho

en: diameter
ak: daemeta

en: dictionary
ak: nsɛmfuasekyerɛ

en: digest
ak: daegɛste

en: digitally
ak: degetale kwanso

en: disabling
ak: rebrɛ ase

en: discarded
ak: Ato akyene

en: disconnected
ak: Twaaso

en: distort
ak: Seɛ

en: distortion
ak: Basayɛ

en: distributed
ak: kyekyɛe

en: distribution
ak: kyekyɛ

en: divide
ak: kyɛmu

en: divided
ak: kyɛɛmu

en: division
ak: nkyɛmu

en: domain name
ak: domen din

en: DPI  / dots per inch
ak: DPI

en: down arrow
ak: Fam Nsanhɔ

en: downloaded
ak: atwe

en: downloading
ak: retwe

en: draw
ak: di adwini

en: drawing
ak: adwini die

en: drawn
ak: dii adwini

en: drop shadow
ak: Sunsum

en: drop-down
ak: twe ba fam

en: dropped
ak: twaso

en: dropping
ak: wore twa so

en: dual
ak: Akwan nu

en: due
ak: aso

en: e.g.
ak: mfatoho

en: each
ak: koro

en: earlier
ak: atwam

en: easier
ak: mrɛmrɛɛmrɛ

en: east
ak: epueɛ

en: echo
ak: ɛgyegye

en: edge
ak: ano

en: editable
ak: tumi sesa

en: edited
ak: w'asesa

en: editing
ak: woree sesa

en: electronic
ak: ɛlɛctronike

en: element
ak: ɔfa bi

en: ellipse
ak: ɛllipse

en: elliptical
ak: tesɛ ɛllipse

en: embed
ak: hyɛmu

en: enabling
ak: Kwan pa

en: encoded
ak: ɛnkodee

en: encoding
ak: ndanee

en: end date
ak: ɛreba awieɛ

en: endnote
ak: awie nkaeɛ

en: engine
ak: efiri

en: enhancement
ak: Sorokɔ

en: enough
ak: kakraabi

en: entered
ak: wuraa mu

en: envelope
ak: bɔtɔ

en: environment
ak: ɛnvaeromɛnt

en: error message
ak: Mfomso amaneɛbɔ

en: error occured
ak: Mfomso esi

en: error report
ak: Mfomso asekyerɛde

en: escape key / esc
ak: Agyae aba

en: estimate
ak: Susu ne dodow

en: estimated
ak: Adodowsusu

en: Europe
ak: Amanone

en: European
ak: amanɔne ni / europa ni

en: exact
ak: pɛ

en: example
ak: mfatoho

en: exceed
ak: aboro so

en: exceeded
ak: ɛboroo so

en: exchange
ak: di nsesa

en: exclamation mark / exclamation point
ak: ɛne nteamu

en: exclude
ak: Te neho

en: existing
ak: te ase

en: exiting
ak: repue

en: expect
ak: hwɛ anim

en: expecting
ak: wɔrehwɛ anim

en: experienced
ak: Adesuadeɛ

en: explain
ak: Asekyerɛ

en: explanation
ak: Asekyerɛ

en: explorer
ak: ɛxplora

en: export as
ak: Soma

en: exposure
ak: Han

en: extended
ak: Trɛɛ mu

en: extra
ak: Mmorosoɔ

en: extract
ak: Twe

en: failed
ak: edi nkugu

en: fallback
ak: Nsiananmu

en: family
ak: abusua

en: fan
ak: Abɔmframa

en: fast
ak: hare

en: faster
ak: Ntɛmtɛm

en: fax
ak: faxe

en: February
ak: Ogyefuo

en: female
ak: ɔbaa

en: fetching
ak: Fa bra

en: fewer
ak: Esua

en: file extension
ak: faele ntoaso

en: file format
ak: faele tebea

en: file size
ak: Faele kɛseɛ

en: filetype
ak: fael typo

en: final
ak: ɛtoɔ

en: finding
ak:  rehwehwɛ

en: finger
ak: nsatea

en: finished
ak: awie

en: fixed-width font
ak: fixed-width fɔnto

en: flow
ak: akɔneaba die

en: focused
ak: fokɔsoeɛ

en: forbidden
ak: Akyiwadeɛ

en: foreign
ak: Amanone

en: formatting
ak: rehyehyɛ

en: forwarded
ak: nwɔso

en: found
ak: ehu

en: French
ak: Frɛnkye

en: frequently
ak: ntoatoaso

en: Friday
ak: Fida

en: friend
ak: adamfo

en: front
ak: anim

en: full name
ak: din nyanara

en: functionality
ak: fankhyɛnaliti

en: generating
ak: Guso renya

en: generator
ak: gyɛnereta

en: generic
ak: genɛrik

en: go to
ak: kɔ

en: grammar
ak: grama

en: graph
ak: graf

en: GUI / graphical user interface
ak: GUI

en: gray
ak: Nso

en: green
ak: ahabanmono

en: hand
ak: nsa

en: headline
ak: hɛdlaen

en: higher
ak: soro paa

en: highlighted
ak: haelaeteeɛ

en: his/her
ak: ɔno

en: hit
ak: fa bɔ

en: horizontal
ak: tɛtrɛtɛ mu

en: hour
ak: dɔnhwere

en: hyphen
ak: haefen

en: ID / identification
ak: Nsohyɛde

en: identity theft
ak: Nsohyɛde korɔnobɔ

en: ignoring
ak: Enfin

en: illegal
ak: kwamone so

en: imported
ak: Kra bae

en: importing
ak: rekra aba

en: improve
ak: Siesie

en: inch
ak: Inche

en: incomplete
ak: Ɛnso

en: incorrect
ak: Ntorɔ

en: individual
ak: ankoankorɛ

en: inserted
ak: De hyɛɛ mu

en: installation
ak: instɔlehyɛn

en: installed
ak: einstɔl

en: installing
ak: reinstɔl

en: instance
ak: Asɛm a ɛsi

en: intermediate
ak: Adantɛmu

en: international
ak: Ananfoɔ

en: internet connection
ak: Intanɛt nsawɔsoɔ

en: interpret
ak: kyerɛ ase

en: intersection
ak: Nhyiamu

en: interval
ak: kwan

en: introduction
ak: Nfitiaseɛ

en: inverted
ak: butu

en: invitation
ak: To nsa frɛ

[ctx: Publish or distribute.]
en: issue
ak: Yi adu

en: issued
ak: Yii adi

en: issuer
ak: Oyi adi

en: January
ak: Sanda

en: job
ak: adwuma

en: July
ak: Kutawonsa

en: June
ak: Obirade

en: justification
ak: Atenetene

en: kernel
ak: kɛnɛl

en: key in
ak: bɔ hyɛmu

en: keypad
ak: keepaade

en: kill
ak: kum

en: knowledge
ak: nimdeɛ

en: language
ak: kasa

en: language settings
ak: kasa nhyehyɛe

en: language support
ak: kasa nkuramu

en: laptop
ak: laptɔp

en: larger
ak: kɛseɛ sen

en: largest
ak: kɛseɛ koraa

en: learn
ak: Sua

en: leave
ak: kɔ

en: leaving
ak: Ɛrekɔ

en: left
ak: nifa

en: left arrow
ak: nifabɛma

en: left click
ak: Nifa ntimso

en: left-to-right
ak: nifa-kɔ-benkum

en: legal
ak: Mmrakwanso

en: lens
ak: lɛnse

en: level
ak: mpɛnpɛnsoɔ

en: license agreement
ak: Nteaseɛ

en: licensed
ak: License

en: limited
ak: Kɔpem

en: linear
ak: kwan tee

en: linked
ak: dii nsawɔsoɔ

en: listed
ak: Bobɔe

en: listen
ak: tie

en: listener
ak: tiefo

[ctx: Arranging in a sequence.]
en: listing
ak: Ntwerɛeɛ nidisoɔ

en: list all
ak: Bobɔ ne nyinaa

en: live
ak: sesei a

en: loaded
ak: hyehyɛe

en: loading
ak: rehyehyɛ

en: localization
ak: localisahyin

en: located in
ak: hwehwɛ wɔ

en: lock
ak: to mu

en: logged
ak: lɔɔgoeɛ

en: logged in
ak: abɔ awuram

en: logging
ak: kɔso lɔge

en: logging in
ak: Wura mu

en: long description
ak: nkyerɛmu tenten

en: lost connection
ak: ate kɔ

en: lower
ak: fam paa

en: lowest
ak: aseɛ hɔ

en: magnification
ak: Kɛse yɛ

en: male
ak: barima

en: malformed
ak: Anhyehyɛ yie

en: mandatory
ak: Ehia

en: manipulate
ak: danedane

en: mapped
ak: Maapo

en: mapping
ak: maape

en: March
ak: Ɛbɔw

en: marked
ak: Sane

en: matched
ak: Ɛsɛ

en: math
ak: nkonta

en: maximized
ak: Yɛɛno kɛse

en: meaning
ak: asekyerɛ

en: measure
ak: Susu

en: measurement
ak: Nsusueɛ

en: mechanism
ak: Kwan bi so

en: media player
ak: Midea afidie

en: medium
ak: Adantamu

en: meeting
ak: Nhyiamu

en: merged
ak: Ka bɔɔmu

en: merging
ak: reka abɔmu

en: messenger
ak: Somafoɔ

en: metadata
ak: mɛta data

en: meter
ak: anamɔn baako

en: method
ak: anamɔn bi

en: migrate
ak: tu kwan

en: mile
ak: kwansin

en: millisecond
ak: millisɛkɛn

en: minor
ak: kumaa

en: minus
ak: ntefirimu

en: miscellaneous
ak: ahorow

en: missing
ak: Ayera

en: misspelled
ak: antwerɛ no yie

en: mistake
ak: Mfomsoɔ

en: mix
ak: Ka fra

en: mobile
ak: tumi kyini

en: mobile phone
ak:  Abɛɛfo Akasahoma fidie

en: modification
ak: Nsesae

en: modified
ak: Asesa

en: moment
ak: Mrɛ bi

en: Monday
ak: Ɛdwoada

en: monitored
ak: Hwɛɛ so

en: monitoring
ak: rehwɛ so

en: month
ak: bosome

en: mount
ak: foro

en: mounted
ak: mountɛd

en: mouse over
ak: maoso faso

en: moved
ak: twe kɔ

en: movie
ak: sini

en: moving
ak: derekɔ

en: multi
ak: dodoɔ

en: multiply
ak: mmɔho

en: music
ak: nnwom

en: music player
ak: music playa

en: mute
ak: mum

en: muted
ak: emua ano

en: named
ak: Din

en: namespace
ak: Namesopasi

en: narrow
ak: Hwea

en: nearest
ak: ɛbɛn

en: negative
ak: ɛka

en: network administrator
ak: Nɛtwɛɛke hwɛsofoɔ

en: network connection
ak: Nɛtwɛɛke nsawɔsoɔ

en: no
ak: daabi

en: noise
ak: dede

en: non-printing character
ak: akyerɛwde a yɛntim

en: north
ak: atifi

en: not
ak: Abira

en: not available
ak: nni hɔ

en: not changed
ak: Nnsesae

en: not configured
ak: mmfa nsii hɔ

en: not connected
ak: nkaa nsiiani

en: not correct
ak: mfomso

en: not created
ak: mmɔe

en: not defined
ak: nkyerɛɛ aseɛ

en: not displayed
ak: nnyiadi

en: not enabled
ak: mmoa ne ho

en: not encrypted
ak: Nntwerɛe

en: not enough space
ak: Kwan asa

en: not installed
ak: nninstɔl

en: not loaded
ak: nhyehyɛe

en: not ready
ak: nwieɛ

en: not recognized
ak: nnim no

en: not sent
ak: ansoma

en: not set
ak: nhyehyɛe

en: not shown
ak: nyii adi

en: specified
ak: pɔtee

en: not supported
ak: ɛnso

en: not valid
ak: Ɔnye ntomu

en: not visible
ak: Nhunu

en: notation
ak: Ahyɛnso

en: notebook
ak: nootobuuku

en: November
ak: Obubuo

en: null
ak: to

en: number
ak: aba

en: numbered
ak: w'akan

en: numeric
ak: numɛrik

en: occur
ak: si

en: occurred
ak: Asi

en: occurrence
ak: Asi/Ɛresi

en: October
ak: Ahinime

en: odd
ak: ɔɔdo

en: off
ak: adum

en: office
ak: Ɔfise

en: opacity
ak: Ɔpasiti

en: opened
ak: bueɛ

en: opening
ak: rebue

en: operate
ak: yɛ adwuma

en: operating
ak: reyɛ adwuma

en: opposite
ak: abirabɔ

en: optimal
ak: kɔ nkan

en: orange
ak: Ɔrenge

en: organize
ak: boa ano

en: organized
ak: boaa ano

en: origin
ak: ahyaseɛ

en: out
ak: abɔnten

en: out of memory
ak: mɛmri asa

en: out of range
ak: atenka akyi

en: oval
ak: kurukuruwaa

en: package
ak: mbɔho

en: pager
ak: paaga

en: pair
ak: Nta

en: palette
ak: palɛte

en: pane
ak: Paane

en: panel
ak: panɛl

en: paper
ak: krataa

en: paper size
ak: krataa kɛseɛ

en: parse
ak: paase

en: parser
ak: paasa

en: parsing
ak: guso paase

en: partial
ak: afa afa

en: participant
ak: ɔdeyɛfoɔ

en: per
ak: Koro

en: percent
ak: Ɔha mu nkyɛmu

en: perform
ak: di dwuma

en: performance
ak: dwumadie

en: performed
ak: dii dwuma

en: performing
ak: redi dwuma

en: permanent
ak: afebɔɔ

en: permanently
ak: afebɔɔ

en: permit
ak: akwanya

en: permitted
ak: akwanya

en: phishing
ak: fihyin

en: phone
ak: ahomatrofoɔ

en: photo
ak: mfoni

en: phrase
ak: fres

en: physical
ak: honamu

en: picker
ak: oyiyifoɔ

en: piece
ak: Ketewa

en: ping
ak: pine

en: pink
ak: pinke

en: placement
ak: Baabi pɔtee

en: plain
ak: Kɛkɛ

en: plane
ak: Tɛtrɛɛ

en: platform
ak: gyinasode

en: player
ak: apaawa

en: playing
ak: Ɛrebɔ

en: playlist
ak: Nea ɛrebɔ

en: please
ak: Me srɛ wo

en: plus sign
ak: Nkekabom ahyɛnsode

en: policy
ak: Mbra

en: popular
ak: Tseetsee

en: PDF / Portable Document Format
ak: PDF

en: portion
ak: Ɛho

en: portrait
ak: mfoni

en: positioned
ak: bea

en: positive
ak: baako rekɔ

en: posting
ak: ɔretwerɛ

en: preceding
ak: edikan

en: predefined
ak: asekyerɛ

en: pressed
ak: miae

en: pressure
ak: gidigidi

en: price
ak: ɛboɔ

en: print layout
ak: printe layouto

en: printout
ak: printe pue

en: printable
ak: Tumi tim

en: printed
ak: watintim

en: printing
ak: retintim

en: private
ak: praevet

en: problem
ak: haw

en: procedure
ak: Kwan pɔtee

en: processor
ak: prosɛsa

en: product
ak: Ade a ɔtɔn

en: proportional
ak: Wosusu

en: proprietary
ak: akwansi

en: proxy settings
ak: prɔgsi nhyehyɛe

en: purchase
ak: Tɔ

en: purple
ak: pɛple

en: push
ak: Pia

en: quality
ak: kwaliti

en: quarter
ak: Fa a  wapaemu

en: question
ak: asɛmbisa

en: queued
ak: Saaso

en: quick
ak: ntɛm

en: quitting
ak: Ɛregyae

en: quotation mark
ak: Kotahyin nsanhɔ

en: radio
ak: Akasanoma

en: raise
ak: maso

en: rank
ak: di bea

en: rating
ak: gyina brɛ

en: ratio
ak: Nkyekyɛmu

en: readable
ak: tumi kan

en: reader
ak: ɔdekanfoɔ

en: reading
ak: Ɛrekae

en: real name
ak: Din ankasa

en: really
ak: nokware

en: rearrange
ak: hyehyɛ

en: recalculate
ak: buw akonta bio

en: received
ak: nsa kae

en: receiver
ak: nkatiefo

en: receiving
ak: Ɛretie

en: recent
ak: ndansa yi

en: recently
ak: ɛnkyɛe

en: recommended
ak: dii adanse

en: recorded
ak: Kyerɛwsiei

en: recorder
ak: akyerɛwsiefidie

en: recording
ak: Erekyerɛw esie

en: rectangle
ak: rɛktangl

en: rectangular
ak: rɛktangula

en: red
ak: kɔkɔɔ

en: redirected
ak: danee ani

en: redirecting
ak: rekyerɛ kwan

en: reduced
ak: Teew so

en: refer
ak: to ma

en: referred
ak: hwehwɛɛe

en: referring
ak: rekyerɛ kwan

en: refreshed
ak: yɔɔ bio

en: refreshing
ak: reyɔ bio

en: refused
ak: ammpene

en: refusing
ak: mpene

en: region
ak: Mpɔtam

en: registered
ak: twerɛɛ din

en: registering
ak: retwerɛ din

en: registry
ak: rɛgistry

en: regular
ak: tae yɔ

en: rejected
ak: poeɛ

en: related
ak: ɛsɛ

en: relationship
ak: nkitahodi

[ctx: Make available to the public.]
en: release
ak: Ngyae mu

en: released
ak: Gyaae mu

en: relevant
ak: ɛho hia

en: reloaded
ak: Buee bio

en: reloading
ak: Ɛresan ebue

en: remain
ak: Ka

en: remark
ak: kasatia

en: remember
ak: Kae

en: remotely
ak: Ntamtenten

en: removed
ak: Yii

en: render
ak: Da mfoni edi

en: rendering
ak: Mfoni edida

en: reorder
ak: san hyehyɛ

en: repeating
ak: reyɛ bio

en: replaced
ak: ahyɛ anan

[ctx: Produce written output, results, or findings of a process or investigation.]
en: report
ak: Amaneɛbɔnhomaa

en: reporting
ak: nkyerɛwmanebɔ

en: reposition
ak: Dane

en: repository
ak: Asie adaka

en: requesting
ak: rebisa

en: required
ak: ehiade

en: research
ak: Yɛ nhwehwɛmu

en: resend
ak: San soma kɔ

en: reserved
ak: Yi si nkyɛn

en: responding
ak: rebua

en: restarted
ak: San hyɛɛ ase

en: restarting
ak: Ɛrehyɛ ase

en: restored
ak: Siesiei

en: retain
ak: Kura

en: returned
ak: San bra

en: reveal
ak: Da edi

en: reverse
ak: Dan ani

en: reversed
ak: Daa edi

en: right arrow
ak: nifa akyerɛkwan

en: right
ak: benkum

en: right click
ak: kleke nifa

en: right now
ak: Sesei ara

en: rights
ak: Mbra akwanya

en: right-to-left
ak: benkum-kɔ-nifa

en: ringtone
ak: ringe tonu

en: rock
ak: rɔk

en: role
ak: Dwumadie fa bi

en: rotated
ak: dane danee

en: rotating
ak: retwan

en: round
ak: kurukuruwa

en: rounded
ak: kurukuruwa

en: rounded rectangle
ak: rɛktangle kurukuruwa

en: route
ak: kwan

en: routing
ak: kyerɛ kwan

en: rule
ak: bra

en: running
ak: ɛrehim

en: safe mode
ak: ahotew mu

en: Saturday
ak: Memeneda

en: saved
ak: esie

en: saving
ak: resie

en: scalable
ak: skelabl

en: scam
ak: esisie

en: scanning
ak: Ɛreskaane

en: scenario
ak: mfatoho

en: scene
ak: Bea

en: score
ak: Nkunimdi mma

en: search results
ak: ahwehwɛfarebae

en: search term
ak: ahwehwɛsɛmfua

en: searchable
ak: Yetumi hwehwɛ

en: searched
ak: Hwehwɛɛ

en: searching
ak: Ɛrehwehwɛ

en: secret
ak: Esiewasɛm

en: selectable
ak: Tumi yiyi mu

en: selected
ak: Woapaw

en: selecting
ak: Ɛrepaw

en: sending
ak: Ɛresoma

en: sensitive
ak: atenkanoɔden

en: sensitivity
ak: atenkanoɔden

en: sensor
ak: atenkafade

en: sent
ak: Ɛkɔ

en: sentence
ak: kasamu

en: separate
ak: kyɛ

en: September
ak: Ɔbɛsɛ

en: sequence
ak: Nnidisoɔ

en: sequential
ak: nnidiso

en: serve
ak: som

en: shading
ak: adwini

en: shared
ak: akyekyɛ

en: shell
ak: hyɛll

en: short
ak: tiaa

en: shorter
ak: mmrɛ tiawa

en: shown
ak: kyerɛɛ

en: shuffle
ak: Hyehyɛ  mpofrim

en: shut
ak: To mu

en: shutting
ak: Ɛredum

en: shutting down
ak: Adumadum

en: signed
ak: etim so

en: signer
ak: Tumikyerɛni

en: silence
ak: Yɛ din

en: simple
ak: nyɛ den

en: simplified
ak: wayɛ no merɛw

en: simulated
ak: Simulaateɛ

en: simultaneous
ak: yɛbom

en: single
ak: akoro

en: single quote
ak: kot koro

en: skipped
ak: Traa

en: skipping
ak: Ɛrehuri

en: slave
ak: akoa

en: slice
ak: Sensen

en: slider
ak: slaeda

en: slot
ak: tokuro

en: slow
ak: brɛw

en: slower
ak: bɔkɔɔ

en: smart
ak: ahoɔhare

en: smooth
ak: tromtrom

en: smoothing
ak: Ɛretromtrom

en: socket
ak: sɔkɛt

en: soft
ak: mmrɛw

en: software update
ak: sɔftwɛɛr esieisiei

en: solid
ak: kasee

en: solid color
ak: ahosunoɔden

en: solution
ak: Mbuae

en: solve
ak: bua

en: solving
ak: Ɛrebua

en: song
ak: nnwom

en: sorted
ak: ahyehyɛ

en: sorting
ak: Nhyehyɛe

en: sound
ak: aso-te

en: source code
ak: kɔmputa kasa

en: south
ak: anaafo

en: space .
ak: kwan

en: space bar
ak: Ntamkyɛdeɛ aba

en: special
ak: titiriw

en: special character
ak: akyerɛwde soronko

en: specific
ak: titiriw

en: specification
ak: Adeɛ pɔtee

en: speech
ak: kasa

en: spell
ak: spɛɛle

en: sphere
ak: Kurukuruwa

en: spin
ak: twan

en: splash page / splash screen
ak: splahye paage/splahye ahwehwɛniwa

en: splitting
ak: wore kyɛmu

en: spot
ak: bea

en: spread
ak: bae mu

en: square
ak: Sokwɛɛ

en: square root
ak: Sokwɛɛ rutu

en: stability
ak: Faako gyina

en: stable
ak: pintin

en: stack
ak: staake

en: stage
ak: mpɛnpɛnsoɔ

en: stamp
ak: Tim so

en: stand
ak: gyinasode

en: stand-alone
ak: Anko nam

en: star
ak: nsoromba

en: start date
ak: Ahyɛase afeda

en: started
ak: Hyɛɛ ase

en: start with
ak: Hyɛ ase ne

en: static
ak: Ɛnsesa

en: workstation
ak: kɔmputa-panin

en: sticky
ak: Ɛtare

en: stopped
ak: agyina

en: stopping
ak: Ɛregyae

en: stored
ak: Siee

en: straight
ak: tee

en: streaming
ak: Ɛrestreeme

en: street
ak: kwan

en: strength
ak: ahoɔden

en: strict
ak: kyenkyenee

en: strike
ak: Twa mu

en: strip
ak: tew so

en: stroke
ak: ntwamu

en: strong
ak: den

en: submitted
ak: amaneɛ

en: submitting
ak: guso fama

en: subscribed
ak: kyerɛɛw-din

en: substitute
ak: si anan mu

en: successful
ak: konim

en: summary
ak: ntwatiaa

en: Sunday
ak: Kwesida

en: super
ak: kokroo

en: supported
ak: boae

en: suppress
ak: Hyɛ so

en: surface
ak: aniani

en: surrounding
ak: mpɔtam

en: switcher
ak: Swikya

en: symmetric
ak: Symmɛtrike

en: sync / synchronize
ak: Synkronaes

en: synchronized
ak: Synkronaeseɛ

[ctx: Associate a word or phrase with an item.]
en: tag
ak: abatasɛm

en: tagged
ak: Abata

en: talk
ak: kasa

en: task
ak: dwumadi-ba

en: technology
ak: tɛknɔlɔgyi

en: telephone
ak: kasahoma

en: telephone number
ak: kasahoma mma

en: tempo
ak: ntɛmso

en: temporarily
ak: Nyɛ afebɔɔ

en: terminated
ak: Agyae

en: testing
ak: nsɔhwɛ

[ctx: Send a brief written message from one device to another.]
en: text
ak: nkyerɛwee

en: thick
ak: Mu duro

en: thickness
ak: Mu duro

en: thousand
ak: apem

en: tick
ak: twa

en: tilt
ak: Kyea

en: timed out
ak: Atwa mu

en: timestamp
ak: Taem stampo

en: timing
ak: bere nseseɛ

en: tip
ak: nteho

en: today
ak: ndɛ

en: token
ak: mproprowa

en: tone
ak: anoɔden

en: top-level
ak: akɛseɛ mu

en: total
ak: dodoɔ

en: trademark
ak: ahyɛnso

en: transferred
ak: Fa mane

en: transferring
ak: Fa mane

en: translate
ak: kyerɛ ase

en: translated
ak: kyerɛɛ aseɛ

en: translation
ak: asekyerɛ

en: translator
ak: asekyerɛfo

en: triangle
ak: traeangle

en: truncated
ak: etwa so

en: try again
ak: san sɔ hwɛ

en: tune
ak: tuun

[ctx: Characters that are printed or displayed using any font.]
en: type
ak: bɔ

en: typing
ak: retaep

en: unable
ak: ntumi

en: unacceptable
ak: wɔngye ntom

en: unauthorized
ak: wɔmmaa kwan

en: uncompressed
ak: wɔnkɔmprɛsee

en: undefined
ak: nkyeraase

en: underlined
ak: saan ase

en: unencrypted
ak: nsieɛ

en: unexpectedly
ak: ani nnaa so

en: Unicode
ak: Unikood

en: uninstalling
ak: reyi-instɔl

en: unique
ak: da mu fua

en: unit
ak: yunit

en: universal
ak: akwan nyinaa so

en: unlimited
ak: damu faan

en: unlock
ak: ma ɛmmue

en: unlocked
ak: abue

en: unprotect
ak: yi banbɔ

en: unrecognized
ak: nhu ade koro

en: unsafe
ak: ho-nntew

en: unsaved
ak: nnsiei

en: unselect
ak: mma mmfa

en: unsigned
ak: nntim so

en: unsorted
ak: nnhyehyɛe

en: unspecified
ak: nnkyerɛe

en: unsuccessful
ak: annyɛ yie

en: unsupported
ak: nnsuo-mu

en: untitled
ak: nni din

en: untrusted
ak: nngye nndi

en: unused
ak: nnmfa nnyɛ hwee

en: up
ak: soro

en: up arrow
ak: soro egyan

en: up-to-date
ak: ɛnkyɛe

en: updated
ak: atoso

en: updating
ak: retoso

en: upgrading
ak: repagya akɔ anim

en: uploaded
ak: epia akɔ

en: uploading
ak: repia kɔ

en: upper
ak: soro

en: usable
ak: tumi dedi dwuma

en: usage
ak:  di dwuma

en: use
ak: fa yɛ

en: used
ak: de yɛe

en: user profile
ak: ɔdehye ho nsɛm

en: using
ak: rede

en: valid until
ak: si pi ara kɔpem

en: vector graphics
ak: vɛkta grafik

en: vendor
ak: ɔdetɔnfo

en: verbose
ak: vɛɛbos

en: verification
ak: nngyetomu

en: verified
ak: agye ato mu

en: verifying
ak: woregye atomu

en: vertically
ak: tentenso

en: viewed
ak: ahwɛ

en: viewing
ak: rehwɛ

en: visible
ak: ani hunu

en: visit
ak: sra

en: visited
ak: yɛasra

en: voice
ak: nde

en: wait
ak: tweɔn

en: waiting
ak: retweɔn

en: want
ak: pɛ

en: warranty
ak: waranti

en: watched
ak: ahwɛ

en: watching
ak: rehwɛ

en: weather
ak: wimu

en: Wednesday
ak: Wukuda

en: week
ak: dapɛn

en: weekday
ak: dapɛnda

en: weight
ak: muduru

en: welcome
ak: akɔaba

en: west
ak: anee

en: scroll wheel
ak: pia aba

en: when
ak: bere bɛn

en: whenever
ak: bere biara

en: where
ak: henfa

en: white
ak: fitaa

en: whitespace
ak: bea fufuo

en: whole
ak: mu

en: wildcard
ak: waelkaad

en: wireless
ak: wayalɛs

en: with
ak: de

en: within
ak: mu

en: without
ak: nni

en: word
ak: asɛmfua

en: writable
ak: raetabl

en: writer
ak: kyerɛwfo

en: writing
ak: retwerɛ

en: wrong
ak: ntorɔ

en: yellow
ak: akokɔsrade

en: yes
ak: yiw

en: yesterday
ak: ndeda

en: zero
ak: hwee

en: zip
ak: moa

en: zoomed
ak: zuumed

en: zooming
ak: rezuum

en: Thursday
ak: Yawda

en: Tuesday
ak: Benada

en: May
ak: Kɔtɔnimma

[ctx: Respond.]
en: answer
ak: nyiano

en: all caps
ak: Akɛseɛ nkoaa

en: caps lock
ak: kaps lɔk

en: malware
ak: Mɔlwɛɛ

[ctx: A function to display a document, page, film, etc. before it is produced in its final form.]
en: preview
ak: Hwɛ kane

en: horizontally
ak: tɛtrɛtɛ mu

en: headphones
ak: hɛdfon

en: CSS / cascading style sheets
ak: CSS

en: formatted
ak: nhyehyɛe

en: projector
ak: Animkyerɛfidie

en: jpeg / jpg
ak: jpeg/jpg

en: cyberspace
ak: saeba kwan

en: short description
ak: Ɛhonsɛm tia

en: CD-ROM
ak: CD-rɔm

en: minus sign
ak: ntefirimu ahyɛnso

en: subscript
ak: sɔbskrite

en: markup
ak: maakap

en: counterclockwise
ak: bɔkɔ akyire

en: cut and paste
ak: Twa kɔ tare

en: keyboard shortcut
ak: keebɔɔdo kwantia

[ctx: Write a statement or explanation.]
en: comment
ak: nkyerɛmu

en: conference call
ak: nhyiam frɛ

[ctx: Establish a communication link.]
en: connect
ak: kɔnɛkt

en: control key /  Ctrl
ak: kɔntrol  aba

en: touchpad
ak: takypade

en: touchscreen
ak: takyskreene

en: multi-touch
ak: multi-takye

en: read/write
ak: kan/twerɛ

en: near
ak: ɛbɛn

en: easy
ak: fofoofo

en: extend
ak: Trɛ mu

en: newsfeed
ak: Nkaseɛbɔ

en: flash drive
ak: flash drivo

[ctx: Restrict within a particular boundary.]
en: limit
ak: ɛpem

en: try
ak: bɔ mbɔden

en: even
ak: abɔ ano

[ctx: An item to be considered for improvement in a system, such as a bug or feature request.]
en: issue
ak: Yi adu

en: remind me later
ak: Kae me ekyiri

[ctx: An item posted to a sales or informational directory.]
en: listing
ak: Ntwerɛeɛ nidisoɔ

en: simulation
ak: Simulahyin

[ctx: A visual representation of an area.]
en: map
ak: Maapo

en: double quote
ak: Kootu mmienu

[ctx: Conforming to an established norm or requirement.]
en: standard
ak: Tipɛnkorɔ

[ctx: Put in a location or position.]
en: place
ak: bea

en: storage
ak: Siebea

en: return key
ak: retɛɛn kee

[ctx: Text or voice messages exchanged in real time through a computer network.]
en: chat
ak: nkɔmɔbɔ

en: num lock
ak: Num lɔk

en: GPS / global positioning system
ak: GPS

en: pop up
ak: bue pue so

en: _Help
ak: _Mboa

note: About Dialog - Close button
en: _Close
ak: _To mu

note: About Dialog - License dialog - Title
en: License
ak: Laesens

en: Options
ak: Ɔphyɛn

note: File dialog - Files - Grid label - Size
en: Size
ak: Kɛseyɛ

note: l10n: This label is for the name of the translator
en: Name:
ak: Din:

en: _Edit
ak: _Sesa

en: _View
ak: _Hwɛ

note: Right Click (on empty) -> Delete
en: _Delete
ak: _Pepa

en: All Files
ak: Mfael Nyinara

en: Swedish
ak: Sweden kasa

en: Romanian
ak: Romenia kasa

en: Dutch
ak: Dɛɛkye

en: Hungarian
ak: Hangri kasa

en: Russian
ak: Rahyia kasa

en: Greek
ak: Greek kasa

en: Italian
ak: Italy kasa

en: German
ak: Gyaaman

en: Czech
ak: Kyɛk kasa

en: Spanish
ak: Spain kasa

en: Polish
ak: Pɔland kasa

en: Vietnamese
ak: Viɛtnam kasa

en: Portuguese
ak: Pɔɔtugal kasa

en: Numbers
ak: Anɔmba

en: Translation Tool
ak: Asekyerɛ Fidie

en: A translation tool to help a human translator translate files into other languages
ak: Asekyerɛ fidie a ɛboa nipa asekyerɛfo ma no kyerɛ mfael kɔ akasa afoforo mu

en: _File
ak: _Fael

en: _Update to Template
ak: _Fa kɔ tɛmplet so

en: _Export
ak: _Mane

en: _Recent Files
ak: _Ndɛndansa Mfael

note: l10n: Activating this menu item copies the whole source (or part thereof) to the target. The "copy" is not necessarily the same as the source: terminology placeables are translated when copied and language-specific punctionation changes are made automatically.
en: Transfer From Source
ak: Mane Firi Sɔɔs

note: l10n: More information about placeables: http://translate.sourceforge.net/wiki/virtaal/placeables
en: P_revious Placeable
ak: Pl_esabel a edi Ekyiri

en: _Next Placeable
ak: _Plesabel a Edi so

en: _Full Screen
ak: _Skreen no Nyinara

en: _Quality Checks
ak: _Pɛpɛɛpɛyɔ Nhwehwɛmu

en: _Navigation
ak: _Navigehyɛn

en: P_age Up
ak: Kɔ soro Krata_afa baako

en: _Page Down
ak: Kɔ Famu krata_afa baako

en: _Online Help
ak: _Ɔnlaen Mboa

en: _Tutorial
ak: _Adekyerɛ

en: _Localization Guide
ak: _Lokalaezehyɛn Mboa

en: Report a _Bug
ak: Yi _Bɔg bi ma

en: New Language Pair
ak: Kasa Beenu Foforo

en: The <b>Original</b> is the language from which you are translating, also called the source language.
    
    If you are translating from English to French then English would be your original or source language.
ak: Nea ɛyɛ <b>Odikanfo</b> ne kasa a wo rekyerɛ ase efiri mu, na wɔsan frɛ no sɔɔs kasa.
    
    Sɛ wo rekyerɛ ase firi Borɔfo kɔ Frɛnkye a, Borɔfo ne wo sɔɔs anaaso kasa odikanfo.

en: <b>Original</b>
ak: <b>Odikanfo</b>

en: The <b>Translation</b> is the language into which you are translating, also called the target language.
    
    If you are translating from English to French then French would be your translation or target language.
ak: Nea ɛyɛ <b>Asekyerɛ</b> ne kasa a wo rekyerɛ ase akɔ mu, a wɔfrɛ no taagɛt kasa.
    
    Sɛ wo rekyerɛ ase efiri Borɔfo kɔ Frɛnkye a, Frɛnkye ne wo asekyerɛ anaaso taagɛt kasa.

en: <b>Translation</b>
ak: <b>Asekyerɛ</b>

en: _Add Missing Language...
ak: _Fa Kasa a Wɔayera ka ho...

en: Add Missing Language
ak: Fa Kasa a Ayera ka ho

en: Language name:
ak: Kasa din:

en: ISO code:
ak: ISO kood:

en: Plural expression:
ak: Ɔdodow ɛksprɛhyɛn:

en: Number of plurals:
ak: Ɔdodow ahorow wɔn nɔmba:

en: Depending on the translation task, the plural information might be optional.
ak: Etumi ba no sɛ infɔmehyɛn fa ɔdodow ho nnhia bebree sɛ wo reyɛ asekyerɛ pɔtee bi a.

en: <b>Language Information</b>
ak: <b>Kasa ho nsɛm </b>

en: Virtaal Preferences
ak: Virtaal Apɛde

en: The name stored in the file header
ak: Din a wɔesie no wɔ fael ne hɛda mu

en: The e-mail address stored in the file header
ak: Emel adrɛs a wɔesie no wɔ fael ne hɛda mu

en: E-mail address:
ak: Emel adrɛs:

en: The team information stored in the file header. This can be an e-mail address or a URL, for example.
ak: Tiim ho nsɛm a wɔesie no wɔ fale ne hɛda mu. Yi tumi yɛ emel adrɛs, anaaso URL bi.

en: Team:
ak: Tiim:

en: <b>Translator Information</b>
ak: <b>Asekyerɛfo ho Nsɛm</b>

en: Source text:
ak: Tɛkst farebae:

en: Target text:
ak: Tɛkst a ɛyɛ taagɛt:

en: Use _Default Fonts
ak: Fa Mfɔnt _Difɔlt di dwuma

en: <b>Fonts</b>
ak: <b>Mfɔnt</b>

en: Placeables are special parts of the text that can be automatically highlighted and easily inserted into the translation.
ak: Mplesabel yɛ tɛkst ne fa binom a wɔtumi haelaete otomatikmu na wɔtumi so de hyɛ asekyerɛ no mu.

en: Placeables
ak: Mplesabel

en: Plug-ins
ak: Mplagin

en: Terminology Files
ak: Tɛminɔlɔgye Mfael

en: Add Term
ak: Fa Tɛɛm ka ho

note: l10n: This label refers to comments about a new term that is added
en: C_omments
ak: A_dwenkyerɛ

en: Terminology _file:
ak: Tɛminɔlɔgye _fael:

en: Web Look-ups
ak: Wɛb Nhwehwɛ

en: Add URL
ak: Fa URL ka ho

en: Put queries in quotes
ak: Fa nsɛmbisa hyɛ nkoot mu

en: <b>Options</b>
ak: <b>Nɔphyɛn</b>

note: l10n: Remove the tags if underlining is unsuitable for your language. Most languages won't need to change this. Translate 'Open' normally.
en: <u>Open</u>
ak: <u>bue</u>

en: <b><big>Recent Files</big></b>
ak: <b><big>Ndansa yi fael</big></b>

en: <u>Tutorial</u>
ak: <u>Akyerɛkyerɛ</u>

en: <u>Cheat Sheet</u>
ak: <u>Krataakoro</u>

en: <u>More...</u>
ak: <u>bio</u>

en: <u>Features</u>
ak: <u>Yɛbea bi</u>

en: <b><big>Getting Started</big></b>
ak: <b><big>Worehyɛ ase</big></b>

en: <u>Manual</u>
ak: <u>mbra nhoma</u>

en: <u>Localization Guide</u>
ak: <u>localisahyin akwankyerɛ</u>

en: <u>Feedback</u>
ak: <u>mbuaeɛ</u>

en: <b><big>Support</big></b>
ak: <b><big>Mboa</big></b>

en: Properties
ak: Nhyɛnsodeɛ

en: <b>Words</b> (total):
ak: <b>Nsɛmfua</b> (kabom):

en: <b>Strings</b> (total):
ak: <b>Ntoatoasoɔ</b> (kabom):

en: File type:
ak: Asieɛ su

en: File size:
ak: Asieɛ kɛseyɛ

en: Location:
ak: beaɛ

en: At the end of a translation, simply press <Enter> to continue with the next one.
ak: Sɛ wo wie asekyerɛ biara a, mia <Enter> na fa deɛ ɛdi hɔ toa so.

en: To copy the original string into the target field, simply press <Alt+Down>.
ak: Sɛ wo pɛ sɛ wo fa ntoasoɔ no ankasa kɔ asigyinaeɛ bea no a, mia <Alt+Down>.

note: l10n: Refer to the translation of "Fuzzy" to find the appropriate shortcut key to recommend
en: To mark the current translation as fuzzy, simply press <Alt+U>.
ak: Sɛ wo pɛ sɛ wo kyerɛ sɛ asekyerɛ a woreyɛ ho edwuma seisei no yɛ naa a, mia <Alt+U>.

en: To mark the current translation as incomplete, simply press <Ctrl+Shift+Enter>.
ak: Sɛ worehyɛ seesei asekyerɛ no nso sɛ deɛ ɛnwieɛ yɔ a, mia <Ctrl+Shift+Enter>.

en: Use Ctrl+Up or Ctrl+Down to move between translations.
ak: Fa Ctrl+Up anaa sɛ Ctrl+Down di akɔneaba wɔ asekyerɛ ahorow mu.

en: Use Ctrl+PgUp or Ctrl+PgDown to move in large steps between translations.
ak: Fa Ctrl+PgUp anaa sɛ Ctrl+PgDown di akɔneaba akɛse wɔ asekyerɛ ahorow mu.

en: Accelerators
ak: ntɛm aboafo

en: Acronyms
ak: Nnedaano ahoro

en: Blank
ak: Hwee

en: Brackets
ak: Mbrakɛte

en: Compendium conflict
ak: Atwerɛ abirabɔ

en: Double quotes
ak: Nsɛmkaeɛ mmienu

en: Double spaces
ak: Ntɛmda mmɔho

en: Repeated word
ak: Asɛmfua a yɛaka bio

en: E-mail
ak: E-maali

en: Ending punctuation
ak: Awieɛ nsanhɔ

en: Ending whitespace
ak: Awieɛ ntemda fitaa

en: Escapes
ak: Mfirimuu

en: File paths
ak: Asieɛ akwan

en: Functions
ak: Dwumadie ahoro

en: GConf values
ak: GConf mma

en: Old KDE comment
ak: KDE dada nkyerɛmu

en: Long
ak: tenten

en: URLs
ak: URL

en: Header information
ak: Hɛda ho nsɛm

en: Please enter your name
ak: Yɛsrɛ wo kyerɛw wo din

en: Please enter your e-mail address
ak: Yɛsrɛ wo kyerɛw wo emel

en: Please enter your team's information
ak: Yɛsrɛ wo kyerɛw wo asekyerɛase tiim hɔn ho nsɛm

en: You selected the currently open file for opening. Do you want to reload the file?
ak: Wo faa fael a wo ebue no seisei ara sɛ wo pɛ sɛ wo san bue. Wo pɛ sɛ wo san kɔ ma fael no so ba ha bio anaa?

en: Could not open file.
    
    %(error_message)s
    
    Try opening a different file.
ak: Me enntumi emmbue fael no.
    
    %(error_message)s
    
    Bɔ mbɔden bue fael foforo.

en: Could not save file.
    
    %(error_message)s
    
    Try saving to a different location.
ak: Me enntumi ammfa fael no ennsie.
    
    %(error_message)s
    
    Bɔ mbɔde sie kɔ lokehyɛn foforo.

en: Could not save file.
    
    %(error_message)s
ak: Me enntumi ammfa fael no ennsie.
    
    %(error_message)s

en: Reload File
ak: Kɔ fa Fael no bra bio

en: Reload file from last saved copy and lose all changes?
ak: Wo pɛ sɛ wo kɔ fa fael no bra fi nea wo siei no ekyiri koraa na wo yew nsesa biara a wo ayɛ?

note: l10n: See http://en.wikipedia.org/wiki/CamelCase
en: CamelCase
ak: EfupɔnkɔKes

en: Capitals
ak: Akyerɛwamba akɛse

note: l10n: this refers to "UPPERCASE" / "CAPITAL" letters
en: Words containing uppercase letters only
ak: Nkasafua a akyerɛwamba akɛse nko ara na wɔwɔ mu

en: Command Line Options
ak: Kɔmand Laen Nɔphyɛn

en: Application command line options, such as --help, -h and -I
ak: Aplekehyɛn ne kɔmand laen nɔphyɛn, te sɛ --help, -h ne -l

en: E-mail addresses
ak: Emel adrɛs

en: File Names
ak: Mfael wɔn Edin

en: Paths referring to file locations
ak: Akwan a wɔkyerɛ mfael wɔn alokehyɛn

en: Placeholders (printf)
ak: Mplesholda (printf)

en: Placeholders used in "printf" strings
ak: Mplesholda a wɔde wɔn di dwuma wɔ "printf" astreng mu

en: Placeholders (Python)
ak: Mplesholda (Python)

en: Placeholders in Python strings
ak: Mplesholda wɔ Python astreng mu

en: Placeholders (Java)
ak: Mplesholda (Java)

en: Placeholders in Java strings
ak: Mplesholda wɔ Java astreng mu

en: Placeholders (Qt)
ak: Mplesholda (Qt)

en: Placeholders in Qt strings
ak: Mplesholda wɔ Qt astreng mu

note: l10n: 'decimal fractions' refer to numbers like 0.2 or 499,99
en: Integer numbers and decimal fractions
ak: Intigya anɔmba ne dɛsimal mfrakhyɛn

en: Punctuation
ak: Panktuwehyɛn

en: Symbols and less frequently used punctuation marks
ak: Ahyɛnsewde ne panktuwehyɛn nsanhɔ a wɔnntaa mmfa nndi dwuma

en: URLs, hostnames and IP addresses
ak: URL, host edin ne IP adrɛs

note: l10n: see http://en.wikipedia.org/wiki/Character_entity_reference
en: XML Entities
ak: XML Ndeɛma

en: Entity references, such as &amp; and &#169;
ak: Ɛntiti hwɛsondeɛma, te sɛ &amp; ne &#169;

en: XML Tags
ak: XML Ntag

en: XML tags, such as <b> and </i>
ak: XML ntag, te sɛ <b> ne </i>

en: Spaces
ak: Akwandahɔ

en: Double spaces and spaces in unexpected positions
ak: Akwan beenu beenu deda hɔ na akwan so deda beebi a eni mpo nda hɔ sɛ akwan bɛdeda hɔ

en: "alt" Attributes
ak: "alt" Su

en: Placeable for "alt" attributes (as found in HTML)
ak: Placeable ma "alt" su (sɛnea wɔhu no wɔ HTML mu)

en: The file contains nothing to translate.
ak: Fael yi nni biribiara a wo bɛkyerɛ ase.

note: l10n: The heading of statistics before updating to the new template
en: Before:
ak: Ansaana:

note: l10n: The heading of statistics after updating to the new template
en: After:
ak: Ekyiri:

en: Translated: %d
ak: Akyerɛ ase: %d

en: Fuzzy: %d
ak: Naa: %d

en: Untranslated: %d
ak: Nnkyerɛɛ ase: %d

en: Total: %d
ak: Dodow: %d

note: l10n: this refers to updating a file to a new template (POT file)
en: File Updated
ak: Ato Fael so

en: All
ak: Nyinara

en: Incomplete
ak: Nndi-mu

en: _Case sensitive
ak: _Te kes nka

note: l10n: To read about what regular expressions are, see http://en.wikipedia.org/wiki/Regular_expression
en: _Regular expression
ak: _Ɛksprɛhyɛn rɛgula

note: l10n: This text label shows in front of the text box where the replacement text is typed. Keep in mind that the text box will appear after this text. If this sentence construction is hard to use, consdider translating this as "Replacement"
en: Replace with
ak: Fa yi hyɛ anan mu

note: l10n: Button text
en: Replace
ak: Hyɛ anan mu

note: l10n: Check box
en: Replace _All
ak: Hyɛ _Nyinara anan mu

en: Automatically complete long words while you type
ak: Wie akasafua atenten otomatikmu sɛ wo retaepe a

en: Automatically correct text while you type
ak: Yɛ tɛkst yie otomatikmu sɛ wo retaepe a

en: Perform look-ups on selected text
ak: Yɛ nhwehwɛmu wɔ tɛkst a wɔapaw no so

en: External Look-up
ak: Nhwehwɛ mu Abɔntenso

note: l10n: The 'services' here refer to different look-up plugins, such as web look-up, etc.
en: Select Look-up Services
ak: Paw Nhwehwɛmu Asɛɛvis

en: Select the services that should be used to perform look-ups
ak: Paw asɛɛvis a ɛwɔ sɛ wɔde yɛ nhwehwɛmu

en: Look-up "%(selection)s"
ak: Hwehwɛ "%(selection)s"

note: l10n: plugin name
en: Web Look-up
ak: Wɛb Nhwehwɛe

en: Look-up the selected text on a web site
ak: Hwehwɛ tɛkst a wo apaw wɔ wɛbsaet so

note: l10n: Whether the selected text should be surrounded by "quotes"
en: Quote Query
ak: Ka Kwiri

en: Migrate settings from KBabel, Lokalize and/or Poedit to Virtaal.
ak: Tu nhyehyɛe firi KBabel, Lokalize ne/anaaso Poedit kɔ Virtaal so.

en: Migration Assistant
ak: Ntui Boafo

en: Should Virtaal try to import settings and data from other applications?
ak: Wo pɛ sɛ Virtaal impɔɔt nhyehyɛe ne data firi aplekehyɛn afoforo mu ba a?

en: Import data from other applications?
ak: Wo pɛ sɛ wo impɔɔt data firi aplekehyɛn afoforo mu ba a?

en: Migration was successfully completed
ak: Ntui no wiei konimdi mu

en: The following items were migrated:
ak: Nea wɔdidi so yi na wɔtui:

en: Migration completed
ak: Ntui no ewie

en: Virtaal was not able to migrate any settings or data
ak: Virtaal enntumi enntu nhyehyɛe anaaso data biara

en: Nothing migrated
ak: Biribiara enntu

en: Poedit settings
ak: Poedit nhyehyɛe

en: Poedit's Translation Memory: %(database_language_code)s
ak: Poedit Asekyerɛ Mɛmri: %(database_language_code)s

en: KBabel's Translation Memory: %(database_language_code)s
ak: KBabel Asekyerɛ Mɛmri: %(database_language_code)s

en: Lokalize settings
ak: Lokalize nhyehyɛe

en: Lokalize's Translation Memory: %(database_name)s
ak: Lokalize Asekyerɛase Mɛmri: %(database_name)s

en: Terminology Help
ak: Tɛɛminɔlɔgye Mboa

en: Terminology suggestions
ak: Tɛɛminɔlɔgye nsusui

en: Localization Terminology
ak: Lokalaezehyɛn ne Tɛɛminɔlɔgye

en: Selected localization terminology
ak: Lokalaezehyɛn tɛɛminɔlɔgye a wɔapaw wɔn

en: Local Files
ak: Mfael Lokal

en: Local terminology files
ak: Tɛɛminɔlɔgye mfael lokal

en: Terminology _Files...
ak: Tɛɛminɔlɔgye _Mfael...

en: Add _Term...
ak: Fa _Tɛɛm ka ho...

en: Extendable
ak: Wɔtumi trɛw mu

en: Add Files
ak: Fa mfael ka ho

en: All Supported Files
ak: Mfael Nyinara a Wɔagye wɔn ato mu

en: "%s" is not a usable file.
ak: wɔnntumi mmfa fael "%s" nnyɛ hwee.

en: Unable to load %(filename)s:
    
    %(errormsg)s
ak: Nntumi nnloode %(filename)s:
    
    %(errormsg)s

en: Error opening file
ak: Mfomso bae wɔ bere a wɔrebue fael no

en: _Source term — %(langname)s
ak: _Tɛɛm farebae — %(langname)s

en: _Target term — %(langname)s
ak: _Tɛɛm taagɛt — %(langname)s

en: Identical entry already exists.
ak: Biribi te sɛ yi pɛpɛɛpɛ wɔ hɔ dadaw.

en: Existing translations: %(translations)s
ak: Asekyerɛ a wɔwɔ hɔ dadaw: %(translations)s

en: Terms from Open-Tran.eu
ak: Open-Tran.eu wɔn Ntɛɛm

en: Select Terminology Sources
ak: Paw Tɛɛminɔlɔgye wɔn Farebae

en: Select the sources of terminology suggestions
ak: Paw tɛɛminɔlɔgye nsusui wɔn farebae

en: Translation Memory
ak: Asekyerɛ Mɛmri

en: Translation memory suggestions
ak: Asekyerɛ mɛmri nsusui

en: Previous translations for Free and Open Source Software
ak: Asekyerɛ nkanee a wɔayɛ ama Free ne Open Source Sɔftwɛɛ

en: Current File
ak: Fael Seiseiara

en: Translated units from the currently open file
ak: Ndeɛma a wɔakyerɛ wɔn ase firi fael a wɔebue no seiseiara

note: l10n: Try to keep this as short as possible.
en: This file
ak: Fael yi

en: Unreviewed machine translations from Google's translation service
ak: Asekyerɛ a wɔnnsanee nnhwɛɛ firi Google n'asekyerɛ fidie

en: Microsoft Translator
ak: Microsoft asekyerɛfo

en: Unreviewed machine translations from Microsoft Translator
ak: Afidie asekyerɛ a efi Microsoft Asekyerɛfo a wɔnsan nhwɛɛe

en: Unreviewed machine translations from various services
ak: Asekyerɛ a wɔnnsanee nnhwɛɛ firi asekyerɛ mfidie ahorow

en: Local Translation Memory
ak: Asekyerɛ Mɛmri a ɛyɛ Lokal

en: Previous translations you have made
ak: Asekyerɛ a wo ayɛ no nkanee

note: l10n: Try to keep this as short as possible.
en: Local TM
ak: TM Lokal

en: Unreviewed machine translations from a Moses server
ak: Asekyerɛ a wɔnnsan nnhwɛɛ na wɔfiri Moses sɛɛva

en: Remote Server
ak: Sɛɛva Remoot

en: A translation memory server
ak: Asekyerɛ sɛɛva ma mɛmri

note: l10n: Try to keep this as short as possible.
en: Remote TM
ak: TM Remoot

en: A TinyTM translation memory server
ak: TinyTM asekyerɛ sɛɛva ma mɛmri

en: Unreviewed machine translations from Apertium
ak: Asekyerɛ a wɔnnsan nnhwɛɛ a wɔfiri Apertium

en: Translation _Suggestions
ak: Asekyerɛ _Nsusui

note: l10n: The 'sources' here refer to different translation memory plugins, such as local tm, open-tran.eu, the current file, etc.
en: Select sources of Translation Memory
ak: Paw Asekyerɛ Mɛmri wɔn Mfarebae

en: Select the sources that should be queried for translation memory
ak: Paw mfarebae a ɛwɔ sɛ wɔbisa asekyerɛ mɛmri firi wɔn hɔ

en: Matches
ak: Nea wɔdi nsɛ

en: TM Source
ak: TM Farebae

en: Choose a Translation File
ak: Paw Asekyerɛ Fael

en: _New Language Pair...
ak: _Kasa Beenu Foforo...

en: The current file has been modified.
    Do you want to save your changes?
ak: Wɔasesa fael a ɛwɔ so seiseiara.
    Wo pɛ sɛ wo sie wo nsesae?

en: _Discard
ak: _Tow kyene

en: Please enter the number of noun forms (plurals) to use
ak: Yɛsrɛ wo sɛ kyerɛw din ahorow (ɔdodow) wɔn nɔmba a yɛmfa ndi dwuma

en: Please enter the plural equation to use
ak: Yɛsrɛ wo sɛ kyerɛw ɔdodow ikuwehyɛn a yɛmfa ndi dwuma

note: l10n: This refers to the 'mode' that determines how Virtaal moves between units.
en: N_avigation:
ak: N_avigehyɛn:

note: l10n: Please retain the literal name "Virtaal", but feel free to additionally transliterate the name and to add a translation of "For Language", which is what the name means.
en: Virtaal is a program for doing translation.
ak: Virtaal yɛ program a wɔde yɛ asekyerɛ.

en: The initial focus is on software translation (localization or l10n), but we definitely intend it to be useful as a general purpose tool for Computer Aided Translation (CAT).
ak: Sɔftwɛɛ asekyerɛ (lokalizehyɛn anaaso l10n) ne enisoade a edi kan, naaso yɛn eni san da sɛ ebetumi edi dwuma sɛ ɛyɛ Kɔmputa fidie a Ɛboa ma wɔde yɛ Asekyerɛ (CAT).

en: Virtaal website
ak: Virtaal wɛbsaet

en: We thank our donors:
ak: Yɛda wɔn ase yɛn adekyɛfo:

en: Language code must be an ASCII string.
ak: Ɛwɔ sɛ kood ma Kasa no yɛ string ASCII.

en: Language code must be at least 2 characters long.
ak: Ɛwɔ sɛ kood ma kasa no yɛ annyɛ koraa no nkarakta 2.

en: Enabled
ak: Asɔ

en: Configure...
ak: Kɔnfega...

en: Translation memory
ak: Asekyerɛ Mɛmri

en: Terminology assistance
ak: Ɛfene mboayɛ

en: Machine translation
ak: Afidie Asekyerɛ

en: Highlighting and insertion of placeables
ak: Mbeagyinade ahaelaete ne mfahyemu

en: Many plugins and options for customization
ak: Mplagin ne nɔphyɛn ahorow ankorankorɛ adeɛ

en: The file does not exist.
ak: Fael no nnihɔ.

en: Not a valid file.
ak: Fael yi ndi mu

en: TMX Translation Memory
ak: TMX Asekyerɛ Mɛmri

en: Translation Memory eXchange
ak: Translation Mɛmri eXchange

en: TBX Glossary
ak: TBX Glɔsri

en: Wordfast Translation Memory
ak: Wordfast Translation Mɛmri

en: Qt Linguist Translation File
ak: Qt Linguist Asekyerɛ Fael

en: Qt Message File
ak: Qt Nkrato Fael

en: Qt Phrase Book
ak: Qt Fres Buukuu

en: INI File
ak: Fael INI

en: Initialization
ak: Inihyealaezehyɛn

en: Java Properties File
ak: Java Properties Fael

en: OpenOffice.org Translation File
ak: OpenOffice.org Asekyerɛ Fael

en: XLIFF Translation File
ak: XLIFF Asekyerɛ Fael

en: C++ RC File
ak: C++ RC Fael

en: Resource Compiler
ak: Resource Nkabɔmufidie

en: Tcl Translation File
ak: Tcl Asekyerɛ Fael

en: JavaScript error message file
ak: JavaScript mfomso nkrato ne fael

en: Gettext Translation Template
ak: Gettext Tɛmplet ma Asekyerɛ

en: Trados Tag Editor
ak: Trados Tag Sesafo

en: Gettext PO file
ak: Gettext PO fael

en: Gettext MO file
ak: Gettext MO fael

en: Qt .qm file
ak: Qt .qm fael

en: OmegaT Glossary
ak: OmegaT Glɔssari

en: turn on logging, storing the result to the supplied filename.
ak: sɔ lɔgen si so, a wonam so besie susanso wɔ fael din no mu.

en: use the configuration file given by the supplied filename.
ak: fa nhyehyɛe fael firi fael din a wɔde ama no mu di dwuma.

en: enable debugging features
ak: sɔ dibagen nkongyaa ahorow si so

en: perform profiling, storing the result to the supplied filename.
ak: di profael dwuma, a wonam so besie susuanso no wɔ fael din no mu.

en: Could not open log file '%(filename)s'
ak: Enntumi emmbue fael '%(filename)s' a wɔde hwɛ nlɔg

en: Could not read configuration file '%(filename)s'
ak: Enntumi annkan file '%(filename)s' a wɔde yɛ nhyehyɛe

en: invalid number of arguments
ak: aagumɛnt wɔn dodow nnyɛ nokware

en: Could not open profile file '%(filename)s'
ak: Enntumi emmbue fael profael '%(filename)s'

en: no such option: %s
ak: ɔphyɛn biara nni hɔ sɛ yi: %s

en: ambiguous option: %s (%s?)
ak: ɔphyɛn a ntease nni mu papa: %s (%s?)

en: Usage: %s
ak: Sɛnea wɔde di dwuma: %s

en: Usage
ak: Sɛnea wɔde di dwuma

en: long integer
ak: intigya tenten

en: complex
ak: woworann

en: option %s: invalid %s value: %r
ak: ɔphyɛn %s: wɔmmfa %s aba: %r

en: option %s: invalid choice: %r (choose from %s)
ak: ɔphyɛn %s: wo afa ade a wɔmmfa: %r (fa firi %s)

en: show this help message and exit
ak: kyerɛ mboa nkrato yi na pue

en: show program's version number and exit
ak: kyerɛ program ne vɛɛhyɛn nɔmba na pue

en: %s option requires an argument
ak: %s ɔphyɛn hia aagumɛnt pɛɛ

en: %s option requires %d arguments
ak: %s ɔphyɛn hia aagumɛnt %d pɛɛ

en: %s option does not take a value
ak: %s ɔphyɛn mmfa aba biara

[ctx: keyboard label]
en: Left
ak: Nifa

[ctx: keyboard label]
en: Right
ak: Benkum

note: File->Open
en: _Open
ak: _Bue

[ctx: Stock label]
note: File->Open
en: _Open
ak: _Bue

note: File->Save
en: _Save
ak: _Sie

[ctx: Stock label]
note: File->Save
en: _Save
ak: _Sie

note: File->Save As
en: Save _As
ak: Si_e Sɛ

[ctx: Stock label]
note: File->Save As
en: Save _As
ak: Si_e Sɛ

note: File->Revert
en: _Revert
ak: _San

[ctx: Stock label]
note: File->Revert
en: _Revert
ak: _San

note: File->Save As->Replace confirmation
en: A file named "%s" already exists.  Do you want to replace it?
ak: Fael bi a wɔfrɛ no "%s" wɔhɔ deda. Wopɛsɛ wo sesa no anaa?

note: File->Save As->Replace confirmation
en: The file already exists in "%s".  Replacing it will overwrite its contents.
ak: Fael no wɔ "%s" mu deda. Sɛ wosesa no a ɛbɛtwerɛ afa emu nsɛm no so.

note: File->Save As->Replace confirmation
en: _Replace
ak: _Fahyɛ anan

note: File ->Recent Files->No items found
en: No items found
ak: Ennhu ade biara

note: File->Recent Files->tooltip
en: Open '%s'
ak: Bue '%s'

note: This is the label format that is used for the first 10 items * in a recent files menu. The %d is the number of the item, * the %s is the name of the item. Please keep the _ in front * of the number to give these menu items a mnemonic. * * Don't include the prefix "recent menu label|" in the translat
en: recent menu label|_%d. %s
ak: labell_%d menu ndansa yi. %s

note: This is the format that is used for items in a recent files menu. * The %d is the number of the item, the %s is the name of the item. * * Don't include the prefix "recent menu label|" in the translation. GTK <=2.14
en: recent menu label|%d. %s
ak: labell %d menu ndansa yi. %s

note: File->Quit
en: _Quit
ak: _Gyae

[ctx: Stock label]
note: File->Quit
en: _Quit
ak: _Gyae

note: Edit->Undo
en: _Undo
ak: _Nnyɛ

[ctx: Stock label]
note: Edit->Undo
en: _Undo
ak: _Nnyɛ

note: Edit->Preferences
en: _Preferences
ak: _Apɛde

[ctx: Stock label]
note: Edit->Preferences
en: _Preferences
ak: _Apɛde

[ctx: Stock label, navigation]
note: Navigation->Down GTK HEAD (allows future proofing)
en: _Down
ak: _Famu

note: Help->About
en: _About
ak: _Fa

[ctx: Stock label]
note: Help->About
en: _About
ak: _Fa

note: About Dialog - Title
en: About %s
ak: Fa %s ho

note: About Dialog - Credits button
en: C_redits
ak: A_boafo

note: About Dialog - License button
en: _License
ak: _Laesens

[ctx: Stock label]
note: About Dialog - Close button
en: _Close
ak: _To mu

note: About Dialog - Credits dialog - Title
en: Credits
ak: Aboafo

note: About Dialog - Credits dialog - Tab - Written by
en: Written by
ak: Nea ɔkyerɛwee

note: About Dialog - Credits dialog - Tab - Translated by
en: Translated by
ak: Nea ɔkyerɛɛ ase

note: About Dialog - Credits dialog - Tab - Artwork by
en: Artwork by
ak: Nea ɔdii mfonindwuma

note: File dialog - Cancel button
en: _Cancel
ak: _Twa mu

[ctx: Stock label]
note: File dialog - Cancel button
en: _Cancel
ak: _Twa mu

note: File dialog - Add button
en: _Add
ak: _Fa ka ho

[ctx: Stock label]
note: Add button (various, add term, add terminology file)
en: _Add
ak: _Fa ka ho

note: File dialog - Add button - tooltip
en: Add the folder '%s' to the bookmarks
ak: Fa folda '%s' ka mbukmaak wɔn ho

note: File dialog - Add button - tooltip
en: Add the current folder to the bookmarks
ak: Fa folda a ɛwɔ hɔ seiseiara ka mbukmaak ho

note: File dialog - Remove button
en: _Remove
ak: _Yi

[ctx: Stock label]
note: Remove button (remove terminology file)
en: _Remove
ak: _Yi

note: File dialog - Remove button - tooltip
en: Remove the bookmark '%s'
ak: Yi '%s' bukmaak

note: File dialog - Remove button - tooltip
en: Remove the selected bookmark
ak: Yi bukmaak a wɔapaw

note: File dialog - Location - Label
en: _Location:
ak: _Lokehyɛn:

note: File dialog - Search - Label Appears when you select Search from Places
en: _Search:
ak: _Hwehwɛ:

note: File dialog - Location - Open/Close button - Tooltip
en: Type a file name
ak: Kyerɛw fael din

note: File dialog - Places - Grid label - Places
en: _Places
ak: _Mbea

note: File dialog - Places - Entry - Recently used
en: Recently Used
ak: Nea wodi edi dwuma a Ɛnnkyɛree

note: File dialog - Places - Entry - Desktop
en: Desktop
ak: Dɛsktɔp

note: File dialog - Places - Entry - File System
en: File System
ak: Fael Sestɛm

note: File dialog - Places - Right-Click - Rename...
en: Rename...
ak: San to din...

note: File dialog - Files - Grid label - Modified
en: Modified
ak: Asesa

note: File dialog - Files - Table - Date formats - Today at
en: Today at %H:%M
ak: Ndɛ sɛ ɛbɔ %H:%M

note: File dialog - Files - Table - Date formats - Yesterday at
en: Yesterday at %H:%M
ak: Ndeda ɛbɔɔ %H:%M

note: File dialog - Files - Right click - Show Hidden Files
en: Show _Hidden Files
ak: Kyerɛ Mfael a wɔde _Esuma

note: File dialog - Files - Right click - Show Size Column
en: Show _Size Column
ak: Kyerɛ Kɔlɔm _Kɛseyɛ

note: File dialog - Files - Right click - Add to Bookmarks
en: _Add to Bookmarks
ak: _Fa ka Mbukmaak ho

note: File dialog - File type list - tooltip
en: Select which types of files are shown
ak: Paw mfael sɛso a wo pɛ sɛ wo kyerɛ

note: File save dialog - Name:
en: _Name:
ak: _Din:

note: File save dialog - Save in folder:
en: Save in _folder:
ak: Sie wɔ _folda:

note: File save dialog - Browse for other folders
en: _Browse for other folders
ak: _Brawse mfolda afoforo

note: File save dialog - Create folder button
en: Create Fo_lder
ak: Bɔ Fo_lda

note: File save dialg - Create folder button (after pressing) - Type name of new folder
en: Type name of new folder
ak: Bɔ folda foforo no din

note: Right Click (on empty) -> Cut
en: Cu_t
ak: T_wa

[ctx: Stock label]
note: Right Click (on empty) -> Cut
en: Cu_t
ak: T_wa

note: Right Click (on empty) -> Copy
en: _Copy
ak: _Fa

[ctx: Stock label]
note: Right Click (on empty) -> Copy
en: _Copy
ak: _Fa

note: Right Click (on empty) -> Paste
en: _Paste
ak: _Tare

[ctx: Stock label]
note: Right Click (on empty) -> Paste
en: _Paste
ak: _Tare

[ctx: Stock label]
note: Right Click (on empty) -> Delete
en: _Delete
ak: _Pepa

note: Right Click (on empty) -> Select All
en: Select _All
ak: Paw no Nyin_ara

[ctx: Stock label]
note: Right Click (on empty) -> Select All
en: Select _All
ak: Paw no Nyin_ara

note: Revert Confirmation Dialog -> Yes
en: _Yes
ak: _Yiw

[ctx: Stock label]
note: Revert Confirmation Dialog -> Yes
en: _Yes
ak: _Yiw

note: Revert Confirmation Dialog -> No
en: _No
ak: _Daabi

[ctx: Stock label]
note: Revert Confirmation Dialog -> No
en: _No
ak: _Daabi

note: Font dialog: title
en: Pick a Font
ak: Yi Fɔnt baako

note: Font dialog: Family
en: _Family:
ak: _Ebusua:

note: Font dialog: Style
en: _Style:
ak: _Stael:

note: Font dialog: Size
en: Si_ze:
ak: Kɛ_seyɛ:

note: Font dialog: Preview
en: _Preview:
ak: _San-hwɛ:

note: Font dailog: Preview default text This is the default text shown in the preview entry, though the user can set it. Remember that some fonts only have capital letters.
en: abcdefghijk ABCDEFGHIJK
ak: abcdeɛfghijkɔ ABCDEƐFGHIJKƆ
