ccsm 20070908 - en to wo translation catalogue (600 entries)

en: The new value for the %(binding)s binding for the action <b>%(action)s</b> in plugin <b>%(plugin)s</b> conflicts with the action <b>%(action_conflict)s</b> of the <b>%(plugin_conflict)s</b> plugin.
    Do you wish to disable <b>%(action_conflict)s</b> in the <b>%(plugin_conflict)s</b> plugin?
wo: Defaay %(action)s u <b>%(binding)s</b> ci biir <b>%(plugin)s</b>def na jöffë-jöffë ak <b>%(action_conflict)s</b> ci biir <b>%(plugin_conflict)s</b>.
    Ndax nga bögge fayal <b>%(action_conflict)s</b> ci biir <b>%(plugin_conflict)s</b> ?

en: Disable %(action_conflict)s
wo: fayal %(action_conflict)s ...

en: Don't set %(action)s
wo: Bul ñörĩàl %(action)s !

en: Set %(action)s anyway
wo: Ñörĩàlal %(action)s dê !

en: You are trying to use the feature <b>%(feature)s</b> which is provided by <b>%(plugin)s</b>.
    This plugin is currently disabled.
    Do you wish to enable <b>%(plugin)s</b> so the feature is available?
wo: Da nga jêem y ñöriñ  <b>%(feature)s</b> li  <b>%(plugin)s</b> indil na ko.
    Waaye loolu dafa fayal
    Ndax nga böggë  taxàl <b>%(plugin)s</b>  ngir ko ñöriñ ?

en: Enable %(plugin)s
wo: Ñöriñalal %(plugin)s !

en: Don't enable %(feature)s
wo: Bul ñöriñàl %(feature)s !

en: Plugin <b>%(plugin_conflict)s</b> provides feature <b>%(feature)s</b> which is also provided by <b>%(plugin)s</b>
wo: Def na jöffë-jöffë nä <b>%(plugin_conflict)s</b> waye <b>%(plugin)s</b> itam indil neñu  <b>%(feature)s</b> lá.

en: Disable %(plugin_conflict)s
wo: Fayal %(plugin_conflict)s !

en: Don't enable %(plugin)s
wo: Bul taxal %(plugin)s !

en: Plugin <b>%(plugin_conflict)s</b> conflicts with <b>%(plugin)s</b>.
wo: <b>%(plugin_conflict)s</b> dafa döppu ak <b>%(plugin)s</b>.

en: <b>%(plugin)s</b> requires feature <b>%(feature)s</b> which is provided by the following plugins:
    %(plugin_list)s
wo: <b>%(plugin)s</b> soxla na <b>%(feature)s</b> li %(plugin_list)s mën nañu indilàl

en: Enable these plugins
wo: taxalal defaay yooyu !

en: <b>%(plugin)s</b> requires the plugin <b>%(require)s</b>.
wo: <b>%(plugin)s</b> soxla na <b>%(require)s</b>.

en: Enable %(require)s
wo: Taxalal %(require)s  !

en: <b>%(plugin)s</b> provides the feature <b>%(feature)s</b> which is required by the plugins <b>%(plugin_list)s</b>.
wo: <b>%(plugin)s</b> indil na defaay <b>%(feature)s</b> li <b>%(plugin_list)s</b> soxla neñu ko.

en: Disable these plugins
wo: Fayal defukaay yoñu !

en: Don't disable %(plugin)s
wo: Bul fay %(plugin)s !

en: <b>%(plugin)s</b> is required by the plugins <b>%(plugin_list)s</b>.
wo: <b>%(plugin)s</b> dafa ñöriñu i <b>%(plugin_list)s</b>.

en: General
wo: bu yoon

en: Accessibility
wo: çônêa

en: Desktop
wo: Taabal

en: Window Management
wo: Gerênciador de Janélas

en: Effects
wo: luxus

en: Image Loading
wo: indil natal yi ...

en: Utility
wo: defekaay

en: All
wo: löppë

en: Uncategorized
wo: ñak xät

en: Reset setting to the default value
wo: Ñögal ñög gu wees gi

en: Edit
wo: binde ...

en: Multi-list settings. You can double-click a row to edit the values.
wo: Fí, mön nga tann dara ci, ngir nga mbinde ko

en: Edit %s
wo: bindal %s !

en: "%s" is not a valid shortcut
wo: "%s" du doxe

en: Disabled
wo: dafa fayàl

en: Enabled
wo: taxàl

en: Grab key combination
wo: taanal am mbootaay y butão !

en: "%s" is not a valid button
wo: Mënesul taan butão "%s"  !

en: Using Button1 without modifiers can prevent any left click and thus break your configuration. Do you really want to set "%s" button to Button1 ?
wo: Ñörĩ Butão-1 fi, loolu mënna indil jöffe-jöffe ndaxte tere ñörĩ ko naka yoon.Ndax nga bögge teg "%s" ngir  Butão-1 düggë-düggë ?

en: "%s" is not a valid edge mask
wo:  Hamul koĩ "%s" !

en: None
wo: du dara

en: CompizConfig Settings Manager
wo: Tannay u  CompizConfig

en: Please press the new key combination
wo: jänal mbootaay y butão mu taanoo !

en: Images
wo: Natal yi

en: File
wo: Binday

en: Open directory...
wo: hubbi ndaal y bindaay ...

en: Open file...
wo: Ubbi binday..

en: This is a settings manager for the CompizConfig configuration system.
wo: Li dafa programa bu ogosu na CompizConfig bi.

en: An error has occured
wo: Hamna ab njuumte !

en: Warning
wo: Möy tul !

en: Enable %s
wo: Taxalal %s !

en: Filter
wo: tannaay

en: Search %s Plugin Options
wo: Wuut na ngir defëkaay %s -am mënnéel yi ...

en: Use This Plugin
wo: Ñöriñal defëkaay bii !

en: Search Compiz Core Options
wo: Wuut na ngir Compiz Core  mënnéel yi ...

en: Error
wo: njuumte !

en: Search in...
wo: wuutë ci biir ... :

note: Options
en: Short description and name
wo: Tekke tey tudde:

en: Long description
wo: Tekke bu rey:

en: Settings value
wo: Ñeg ñu tegu:

note: Notebook
en: Settings
wo: Ñeg ñu

en: Add a New Profile
wo: Tegal xät u lüggey bu bees ...

en: Remove This Profile
wo: Fayal xät u lüggey bii ...

en: Default
wo: bu yoon

en: Profile
wo: xät u lüggey

en: Import
wo: indil ...

en: Import a CompizConfig Profile
wo: indil ab xät u lüggey ngir CompizConfig ...

en: Import as...
wo: indil naka ...

en: Import a CompizConfig Profile as a new profile
wo: indil ab xät u lüggey u CompizConfig ngir ñeriñ ko lêegi ...

en: Export
wo: indal ...

en: Export your CompizConfig Profile
wo: indal sa xeet u  CompizConfig

en: Reset to defaults
wo: Teg ñög-yu-jaad yi ...

en: Reset your CompizConfig Profile to the global defaults
wo: Teg ñög-yu-jaad yi ñöppë ngir CompizConfig -am xät u lüggey ...

en: Backend
wo: Programa ci biir

en: Integration
wo: Integração

en: Enable integration into the desktop environment
wo: defare integração ci taabal

en: Profiles (*.profile)
wo: xät i lüggey yi (*.profile)

en: All files
wo: mbinday yöpp

en: Save file..
wo: denc binday ...

en: Open file..
wo: hubbi binday ...

en: Enter a profile name
wo: bindal tudde u lüggey -am xät !

en: Please enter a name for the new profile:
wo: bindal ab tudde ngir xät bu bees bi, bü là nääxë

en: Backend not found.
wo: hamul programa ci biir bi ...  :(

note: Auto sort
en: Automatic plugin sorting
wo: sèddàl defëkaay yi ...

en: Disabled Plugins
wo: defëkaay yu fay nañu:

en: Enabled Plugins
wo: defëkaay yu tann nañu:

en: Add plugin
wo: yookàl ab defukaay ...

en: Plugin name:
wo: tudde u defëkaay:

en: Insert plugin name
wo: bindal tudde u defekaay !

en: Preferences
wo: tanne yi

en: Configure the backend, profile and other internal settings used by the Compiz Configuration System.
wo: ogos na programa tey löpp ngir ogosu Compiz, tey xät yu lüggey i ñit ...

en: About
wo: Sobre

en: About CCSM...
wo: Sobre CCSM

en: Profile & Backend
wo: Programa ci biir & xéet u lüggey

en: Plugin List
wo: defëkaay yi

en: Filter your Plugin list
wo: tannal sa defëkaay yi !

en: Screen %i
wo: Telha %i

en: Screen
wo: Telha

en: Category
wo: xät

en: Advanced Search
wo: wut wu gönnë baax ...

note: name for AFG
en: Afghanistan
wo: Afganistaan

note: official_name for AFG
en: Islamic Republic of Afghanistan
wo: Republik Islaamik bu Afganistaan

note: name for ALB
en: Albania
wo: Albaani

note: official_name for ALB
en: Republic of Albania
wo: Republik bu Albaani

note: name for DZA
en: Algeria
wo: Aljeeri

note: official_name for DZA
en: People's Democratic Republic of Algeria
wo: Republik Popileer Demokaraatik bu Aljeeri

note: name for AND
en: Andorra
wo: Andoor

note: official_name for AND
en: Principality of Andorra
wo: Pirinsipóote bu Andoor

note: name for AGO
en: Angola
wo: Angoolaa

note: official_name for AGO
en: Republic of Angola
wo: Republik bu Angoolaa

note: name for ATA
en: Antarctica
wo: Antarktik

note: name for ATG
en: Antigua and Barbuda
wo: Antigua ak Barbuda

note: name for ARG
en: Argentina
wo: Argentiin

note: official_name for ARG
en: Argentine Republic
wo: Republik bu Argentiin

note: name for ARM
en: Armenia
wo: Armeeni

note: official_name for ARM
en: Republic of Armenia
wo: Republik bu Armeeni

note: name for AUS
en: Australia
wo: Óstraali

note: name for AUT
en: Austria
wo: Ótriis

note: official_name for AUT
en: Republic of Austria
wo: Republik bu Ótriis

note: name for AZE
en: Azerbaijan
wo: Aserbayjaan

note: official_name for AZE
en: Republic of Azerbaijan
wo: Republik bu Aserbayjaan

note: official_name for BHS
en: Commonwealth of the Bahamas
wo: Commonwealth bu Bahamas

note: name for BHR
en: Bahrain
wo: Bahrayin

note: official_name for BHR
en: Kingdom of Bahrain
wo: Ruwaayom bu Bahrayin

note: name for BGD
en: Bangladesh
wo: Banglaades

note: official_name for BGD
en: People's Republic of Bangladesh
wo: Republik Popileer bu Banglaades

note: name for BLR
en: Belarus
wo: Belaarus

note: official_name for BLR
en: Republic of Belarus
wo: Republik bu Belaarus

note: name for BEL
en: Belgium
wo: Beljik

note: official_name for BEL
en: Kingdom of Belgium
wo: Ruwaayom bu Beljik

note: name for BLZ
en: Belize
wo: Beliis

note: official_name for BEN
en: Republic of Benin
wo: Republik bu Benin

note: name for BTN
en: Bhutan
wo: Butaan

note: official_name for BTN
en: Kingdom of Bhutan
wo: Ruwaayom bu Butaan

note: name for BOL
en: Bolivia
wo: Boliibi

note: official_name for BOL
en: Republic of Bolivia
wo: Republik bu Boliibi

note: name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
wo: Bosni Hersegowin

note: official_name for BIH
en: Republic of Bosnia and Herzegovina
wo: Republik bu Bosni Hersegowin

note: official_name for BWA
en: Republic of Botswana
wo: Republik bu Botswana

note: name for BRA
en: Brazil
wo: Bareesil

note: official_name for BRA
en: Federative Republic of Brazil
wo: Republik Federaatiif bu Bareesil

note: name for BRN
en: Brunei Darussalam
wo: Brunaay Daarussalaam

note: name for BGR
en: Bulgaria
wo: Bulgaari

note: official_name for BGR
en: Republic of Bulgaria
wo: Republik bu Bulgaari

note: name for BDI
en: Burundi
wo: Buruundi

note: official_name for BDI
en: Republic of Burundi
wo: Republik bu Buruundi

note: name for KHM
en: Cambodia
wo: Kambodia

note: official_name for KHM
en: Kingdom of Cambodia
wo: Ruwaayom bu Kamboodia

note: name for CMR
en: Cameroon
wo: Kameroon

note: official_name for CMR
en: Republic of Cameroon
wo: Republik bu Kameroon

note: name for CAN
en: Canada
wo: Kanadaa

note: name for CPV
en: Cape Verde
wo: Kap Weer

note: official_name for CPV
en: Republic of Cape Verde
wo: Republik bu Kap Weer

note: name for CYM
en: Cayman Islands
wo: Iil yu Kaymaan

note: name for CAF
en: Central African Republic
wo: Republik bu Santar Afrik

note: name for TCD
en: Chad
wo: Caad

note: official_name for TCD
en: Republic of Chad
wo: Republik bu Caad

note: name for CHL
en: Chile
wo: Ciili

note: official_name for CHL
en: Republic of Chile
wo: Republik bu Ciili

note: name for CHN
en: China
wo: Ciin

note: official_name for CHN
en: People's Republic of China
wo: Republik Popileer bu Ciin

note: name for COL
en: Colombia
wo: Koloombi

note: official_name for COL
en: Republic of Colombia
wo: Republik bu Koloombi

note: name for COM
en: Comoros
wo: Komoor

note: official_name for COM
en: Union of the Comoros
wo: Bennoo bu Komoor

note: name for COG
en: Congo
wo: Kongóo

note: official_name for COG
en: Republic of the Congo
wo: Republik bu Kongóo

note: name for COD
en: Congo, The Democratic Republic of the
wo: Kongóo, Republik Demokaraatik bu

note: name for COK
en: Cook Islands
wo: Iil yu Cook

note: name for CRI
en: Costa Rica
wo: Kosta Riika

note: official_name for CRI
en: Republic of Costa Rica
wo: Republik bu Kosta Riika

note: name for CIV
en: Côte d'Ivoire
wo: Kot diwaar

note: official_name for CIV
en: Republic of Côte d'Ivoire
wo: Republik bu Kot diwaar

note: name for HRV
en: Croatia
wo: Korwaasi

note: official_name for HRV
en: Republic of Croatia
wo: Republik bu Korwaasi

note: name for CUB
en: Cuba
wo: Kubaa

note: official_name for CUB
en: Republic of Cuba
wo: Republik bu Kubaa

note: name for CYP
en: Cyprus
wo: Ciipër

note: official_name for CYP
en: Republic of Cyprus
wo: Republik bu Ciipër

note: name for CZE
en: Czech Republic
wo: Republik bu Cek

note: name for DNK
en: Denmark
wo: Danmaark

note: official_name for DNK
en: Kingdom of Denmark
wo: Ruwaayom bu Danmaark

note: name for DJI
en: Djibouti
wo: Jibuuti

note: official_name for DJI
en: Republic of Djibouti
wo: Republik bu Jibuuti

note: name for DMA
en: Dominica
wo: Dominika

note: official_name for DMA
en: Commonwealth of Dominica
wo: Commonwealth bu Dominika

note: name for DOM
en: Dominican Republic
wo: Republik Dominikee

note: name for ECU
en: Ecuador
wo: Ekwadoor

note: official_name for ECU
en: Republic of Ecuador
wo: Republik bu Ekwadoor

note: name for EGY
en: Egypt
wo: Ejipt

note: official_name for EGY
en: Arab Republic of Egypt
wo: Republik Araab bu Ejipt

note: name for SLV
en: El Salvador
wo: Salbadoor

note: official_name for SLV
en: Republic of El Salvador
wo: Republik bu Salbadoor

note: name for GNQ
en: Equatorial Guinea
wo: Ginne Ekwatoriaal

note: official_name for GNQ
en: Republic of Equatorial Guinea
wo: Republik bu Ginne Ekwatoriaal

note: name for ERI
en: Eritrea
wo: Eriteeri

note: name for EST
en: Estonia
wo: Estooni

note: official_name for EST
en: Republic of Estonia
wo: Republik bu Estooni

note: name for ETH, historic names for ETH (withdrawn 1993-07-16)
en: Ethiopia
wo: Ecoopi

note: official_name for ETH
en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
wo: Republik Federaal Demokaraatik bu Ecoopi

note: name for FLK
en: Falkland Islands (Malvinas)
wo: Iil yu Falkland (Malvinas)

note: name for FRO
en: Faroe Islands
wo: Iil yu Faarow

note: name for FJI
en: Fiji
wo: Fiiji

note: official_name for FJI
en: Republic of the Fiji Islands
wo: Republik bu iil yu Fiiji

note: name for FIN
en: Finland
wo: Finlaand

note: official_name for FIN
en: Republic of Finland
wo: Republik bu Finlaand

note: name for FRA
en: France
wo: Faraas

note: official_name for FRA
en: French Republic
wo: Republik Faraañse

note: name for GUF
en: French Guiana
wo: Guyaana Faraañse

note: name for PYF
en: French Polynesia
wo: Polineesi Faraañse

note: name for GAB
en: Gabon
wo: Gaboŋ

note: official_name for GAB
en: Gabonese Republic
wo: Republik Gabonee

note: name for GMB
en: Gambia
wo: Gaambi

note: official_name for GMB
en: Republic of the Gambia
wo: Republik bu Gaambi

note: name for GEO
en: Georgia
wo: Jeoorji

note: name for DEU
en: Germany
wo: Almaañ

note: official_name for DEU
en: Federal Republic of Germany
wo: Republik Federaal bu Almaañ

note: name for GHA
en: Ghana
wo: Gana

note: official_name for GHA
en: Republic of Ghana
wo: Republik bu Gana

note: name for GIB
en: Gibraltar
wo: Gibraltaar

note: name for GRC
en: Greece
wo: Girees

note: official_name for GRC
en: Hellenic Republic
wo: Republik Ellenik

note: name for GLP
en: Guadeloupe
wo: Guwaadaluup

note: name for GTM
en: Guatemala
wo: Guwaatemaala

note: official_name for GTM
en: Republic of Guatemala
wo: Republik bu Guwaatemaala

note: name for GIN
en: Guinea
wo: Ginne

note: official_name for GIN
en: Republic of Guinea
wo: Republik bu Ginne

note: name for GNB
en: Guinea-Bissau
wo: Ginne Bisaawóo

note: official_name for GNB
en: Republic of Guinea-Bissau
wo: Republi bu Ginne Bisaawóo

note: name for GUY
en: Guyana
wo: Guyaana

note: official_name for GUY
en: Republic of Guyana
wo: Republik bu Guyaana

note: name for HTI
en: Haiti
wo: Aayti

note: official_name for HTI
en: Republic of Haiti
wo: Republik bu Aayti

note: name for HND
en: Honduras
wo: Onduuras

note: official_name for HND
en: Republic of Honduras
wo: Republik bu Onduuras

note: name for HKG
en: Hong Kong
wo: Ooŋ Koŋ

note: official_name for HKG
en: Hong Kong Special Administrative Region of China
wo: Resioŋ u Administaraasioŋ Espesiaal u Ciin bu Ooŋ Koŋ

note: name for HUN
en: Hungary
wo: Oonguri

note: official_name for HUN
en: Republic of Hungary
wo: Republik bu Oonguri

note: name for ISL
en: Iceland
wo: Islaand

note: official_name for ISL
en: Republic of Iceland
wo: Republik bu Islaand

note: name for IND
en: India
wo: Eend

note: official_name for IND
en: Republic of India
wo: Republik bu Eend

note: name for IDN
en: Indonesia
wo: Indoneesi

note: official_name for IDN
en: Republic of Indonesia
wo: Republik bu Indoneesi

note: name for IRN
en: Iran, Islamic Republic of
wo: Iraan, Republik Islaamik bu

note: official_name for IRN
en: Islamic Republic of Iran
wo: Republik Islaamik bu Iraan

note: name for IRQ
en: Iraq
wo: Iraak

note: official_name for IRQ
en: Republic of Iraq
wo: Republik bu Iraak

note: name for IRL
en: Ireland
wo: Irlaand

note: name for ISR
en: Israel
wo: Israayil

note: official_name for ISR
en: State of Israel
wo: Etaa bu Israayil

note: name for ITA
en: Italy
wo: Itaali

note: official_name for ITA
en: Italian Republic
wo: Republik bu Itaali

note: name for JAM
en: Jamaica
wo: Jamayka

note: name for JPN
en: Japan
wo: Japoŋ

note: name for JOR
en: Jordan
wo: Jordaani

note: official_name for JOR
en: Hashemite Kingdom of Jordan
wo: Ruwaayom Aasemi bu Jordaani

note: name for KAZ
en: Kazakhstan
wo: Kaasakestaan

note: official_name for KAZ
en: Republic of Kazakhstan
wo: Republik bu Kaasakestaan

note: official_name for KEN
en: Republic of Kenya
wo: Republik bu Kenya

note: official_name for KIR
en: Republic of Kiribati
wo: Republik bu Kiribati

note: name for PRK
en: Korea, Democratic People's Republic of
wo: Koore, Republik Popileer Demokaraatik bu

note: official_name for PRK
en: Democratic People's Republic of Korea
wo: Republik Popileer Demokaraatik bu Koore

note: name for KOR
en: Korea, Republic of
wo: Koore, Republik bu

note: name for KWT
en: Kuwait
wo: Kuwet

note: official_name for KWT
en: State of Kuwait
wo: Etaa bu Kuwet

note: name for KGZ
en: Kyrgyzstan
wo: Kirgistaan

note: official_name for KGZ
en: Kyrgyz Republic
wo: Republik bu Kirgistaan

note: name for LAO
en: Lao People's Democratic Republic
wo: Republik Popileer Demokaraatik bu Laawos

note: name for LVA
en: Latvia
wo: Letóoni

note: official_name for LVA
en: Republic of Latvia
wo: Republik bu Letóoni

note: name for LBN
en: Lebanon
wo: Libãa

note: official_name for LBN
en: Lebanese Republic
wo: Republik Libanee

note: name for LSO
en: Lesotho
wo: Lesoto

note: official_name for LSO
en: Kingdom of Lesotho
wo: Ruwaayom bu Lesoto

note: name for LBR
en: Liberia
wo: Libeeria

note: official_name for LBR
en: Republic of Liberia
wo: Republik bu Libeeria

note: name for LBY
en: Libyan Arab Jamahiriya
wo: Jamaaiiria Araab bu Liibiee

note: official_name for LBY
en: Socialist People's Libyan Arab Jamahiriya
wo: Jamaaiiria Araab liibiee Popileer Sosiaalist

note: official_name for LIE
en: Principality of Liechtenstein
wo: Pirinsipóote bu Liechtenstein

note: name for LTU
en: Lithuania
wo: Lituwaani

note: official_name for LTU
en: Republic of Lithuania
wo: Republik bu Lituwaani

note: name for LUX
en: Luxembourg
wo: Luksembuur

note: official_name for LUX
en: Grand Duchy of Luxembourg
wo: Duke bu Mag bu Luksembuur

note: name for MAC
en: Macao
wo: Makaaw

note: official_name for MAC
en: Macao Special Administrative Region of China
wo: Resioŋ u Administaraasioŋ Espesiaal u Ciin bu Makaaw

note: name for MKD
en: Macedonia, Republic of
wo: Masedwaan, Republik bu

note: official_name for MKD
en: The Former Yugoslav Republic of Macedonia
wo: Republik bu Yugoslaawi bawoon di Masedwaan

note: name for MDG
en: Madagascar
wo: Madagaskar

note: official_name for MDG
en: Republic of Madagascar
wo: Republik bu Madagaskar

note: official_name for MWI
en: Republic of Malawi
wo: Republik bu Malawi

note: name for MYS
en: Malaysia
wo: Maleesi

note: name for MDV
en: Maldives
wo: Maldiif

note: official_name for MDV
en: Republic of Maldives
wo: Republik bu Maldiif

note: official_name for MLI
en: Republic of Mali
wo: Republik bu Mali

note: name for MLT
en: Malta
wo: Malt

note: official_name for MLT
en: Republic of Malta
wo: Republik bu Malt

note: official_name for MHL
en: Republic of the Marshall Islands
wo: Republik bu  Marshall Islands

note: name for MTQ
en: Martinique
wo: Martinik

note: name for MRT
en: Mauritania
wo: Móritaani

note: official_name for MRT
en: Islamic Republic of Mauritania
wo: Republik Islaamik bu Móritaani

note: name for MUS
en: Mauritius
wo: Móoris

note: official_name for MUS
en: Republic of Mauritius
wo: Republik bu Móoris

note: name for MYT
en: Mayotte
wo: Mayoot

note: name for MEX
en: Mexico
wo: Meksik

note: official_name for MEX
en: United Mexican States
wo: Etaa yu bennoo yu Meksik

note: name for FSM
en: Micronesia, Federated States of
wo: Mikroneesi, Etaa yuñu Federe yu

note: official_name for FSM
en: Federated States of Micronesia
wo: Etaa yuñu Federe yu Mikroneesi

note: name for MDA
en: Moldova
wo: Moldaawi

note: official_name for MDA
en: Republic of Moldova
wo: Republik bu Moldaawi

note: name for MCO
en: Monaco
wo: Monaako

note: official_name for MCO
en: Principality of Monaco
wo: Pirinsipóote bu Monaako

note: name for MNG
en: Mongolia
wo: Moŋgooli

note: name for MAR
en: Morocco
wo: Marook

note: official_name for MAR
en: Kingdom of Morocco
wo: Ruwaayom bu Marook

note: name for MOZ
en: Mozambique
wo: Mosaambik

note: official_name for MOZ
en: Republic of Mozambique
wo: Republik bu Mosaambik

note: name for MMR
en: Myanmar
wo: Miyanmaar

note: official_name for MMR
en: Union of Myanmar
wo: Bennoo bu Miyanmaar

note: name for NAM
en: Namibia
wo: Namibi

note: official_name for NAM
en: Republic of Namibia
wo: Republik bu Namibi

note: official_name for NRU
en: Republic of Nauru
wo: Republik bu Nauru

note: name for NPL
en: Nepal
wo: Nepaal

note: official_name for NPL
en: Kingdom of Nepal
wo: Ruawaayom bu Nepaal

note: name for NLD
en: Netherlands
wo: Olaand

note: official_name for NLD
en: Kingdom of the Netherlands
wo: Ruwaayom bu Olaand

note: name for ANT, historic names for ANT (withdrawn 1993-07-12)
en: Netherlands Antilles
wo: Aantiy bu Olaand

note: name for NCL
en: New Caledonia
wo: Nuweel Kaledooni

note: name for NZL
en: New Zealand
wo: Nuweel Selaand

note: name for NIC
en: Nicaragua
wo: Nikaraaguwa

note: official_name for NIC
en: Republic of Nicaragua
wo: Republik bu Nikaraaguwa

note: name for NER
en: Niger
wo: Nijeer

note: official_name for NER
en: Republic of the Niger
wo: Repbulik bu Nijeer

note: name for NGA
en: Nigeria
wo: Nijeeria

note: official_name for NGA
en: Federal Republic of Nigeria
wo: Republik Federaal bu Nijeeria

note: official_name for NIU
en: Republic of Niue
wo: Republik bu Niue

note: official_name for MNP
en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
wo: Komonwels bu Iil yu  Northern Mariana

note: name for NOR
en: Norway
wo: Norweej

note: official_name for NOR
en: Kingdom of Norway
wo: Ruwaayom bu Norweej

note: name for OMN
en: Oman
wo: Omaan

note: official_name for OMN
en: Sultanate of Oman
wo: Saltanat bu Omaan

note: name for PAK
en: Pakistan
wo: Pakistaan

note: official_name for PAK
en: Islamic Republic of Pakistan
wo: Republik Islaamik bu Pakistaan

note: official_name for PLW
en: Republic of Palau
wo: Republik bu Palau

note: name for PSE
en: Palestinian Territory, Occupied
wo: Suufi Palestiin, yiñu Naŋgu

note: official_name for PSE
en: Occupied Palestinian Territory
wo: Suufi Palestiin yiñu Naŋgu

note: name for PAN
en: Panama
wo: Panamaa

note: official_name for PAN
en: Republic of Panama
wo: Republik bu Panamaa

note: name for PNG
en: Papua New Guinea
wo: Papwa Nuweel Ginne

note: name for PRY
en: Paraguay
wo: Paraguwaay

note: official_name for PRY
en: Republic of Paraguay
wo: Republik bu Paraguwaay

note: official_name for PER
en: Republic of Peru
wo: Republik bu Peru

note: name for PHL
en: Philippines
wo: Filipiin

note: official_name for PHL
en: Republic of the Philippines
wo: Republik bu Filipiin

note: name for POL
en: Poland
wo: Poloñ

note: official_name for POL
en: Republic of Poland
wo: Republik bu Poloñ

note: name for PRT
en: Portugal
wo: Portugaal

note: official_name for PRT
en: Portuguese Republic
wo: Republik Portugees

note: name for PRI
en: Puerto Rico
wo: Poorto Riiko

note: name for QAT
en: Qatar
wo: Xatar

note: official_name for QAT
en: State of Qatar
wo: Etaa bu Xatar

note: name for REU
en: Reunion
wo: Reiñõo

note: name for ROU
en: Romania
wo: Romaani

note: name for RUS
en: Russian Federation
wo: Federaasioŋ bu Riisi

note: name for RWA
en: Rwanda
wo: Ruwaanda

note: official_name for RWA
en: Rwandese Republic
wo: Republik bu Ruwaanda

note: name for SHN
en: Saint Helena
wo: Seent Eleen

note: name for MAF
en: Saint Martin (French part)
wo: Saint Martin (Français)

note: name for SPM
en: Saint Pierre and Miquelon
wo: Saint Pierre ak Miquelon

note: name for WSM
en: Samoa
wo: Saamowa

note: official_name for WSM
en: Independent State of Samoa
wo: Etaa bu Moomboppam bu Saamowa

note: official_name for SMR
en: Republic of San Marino
wo: Republik bu San Marino

note: name for STP
en: Sao Tome and Principe
wo: Sao Tome ak Principe

note: official_name for STP
en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
wo: Republik Demokaraatik bu Sao Tome ak Principe

note: name for SAU
en: Saudi Arabia
wo: Araabi Sawdit

note: official_name for SAU
en: Kingdom of Saudi Arabia
wo: Ruwaayom bu Araabi Sawdit

note: name for SEN
en: Senegal
wo: Senegaal

note: official_name for SEN
en: Republic of Senegal
wo: Republik bu Senegaal

note: name for SRB
en: Serbia
wo: Serbi

note: official_name for SRB
en: Republic of Serbia
wo: Republik bu Serbi

note: official_name for SYC
en: Republic of Seychelles
wo: Republkc bu Seychelles

note: name for SLE
en: Sierra Leone
wo: Siraa Leyoon

note: official_name for SLE
en: Republic of Sierra Leone
wo: Republi bu Siraa Leyoon

note: name for SGP
en: Singapore
wo: Singapoor

note: official_name for SGP
en: Republic of Singapore
wo: Republik bu Singapoor

note: name for SVK
en: Slovakia
wo: Eslowaaki

note: official_name for SVK
en: Slovak Republic
wo: Republik bu Eslowaaki

note: name for SVN
en: Slovenia
wo: Esloweeni

note: official_name for SVN
en: Republic of Slovenia
wo: Republik bu Esloweeni

note: name for SLB
en: Solomon Islands
wo: Iil yu Solomon

note: name for SOM
en: Somalia
wo: Somaali

note: official_name for SOM
en: Somali Republic
wo: Republik bu Somaali

note: name for ZAF
en: South Africa
wo: Afrik di Sid

note: official_name for ZAF
en: Republic of South Africa
wo: Republik bu Afrik di Sid

note: name for ESP
en: Spain
wo: Ispaañ

note: official_name for ESP
en: Kingdom of Spain
wo: Ruwaayom bu Ispaañ

note: name for LKA
en: Sri Lanka
wo: Siri Laaŋka

note: official_name for LKA
en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
wo: Republik Sosiaalist Demokaraatik bu Siri Laaŋka

note: name for SDN
en: Sudan
wo: Suudaan

note: official_name for SDN
en: Republic of the Sudan
wo: Republik bu Suudaan

note: name for SUR
en: Suriname
wo: Surinaam

note: official_name for SUR
en: Republic of Suriname
wo: Republik bu Surinaam

note: name for SWZ
en: Swaziland
wo: Suwaasilaand

note: official_name for SWZ
en: Kingdom of Swaziland
wo: Ruwaayom bu Suwaasilaand

note: name for SWE
en: Sweden
wo: Suweed

note: official_name for SWE
en: Kingdom of Sweden
wo: Ruwaayom bu Suweed

note: name for CHE
en: Switzerland
wo: Suwis

note: official_name for CHE
en: Swiss Confederation
wo: Komfederaasioŋ Suwis

note: name for SYR
en: Syrian Arab Republic
wo: Republik Araab bu Siiri

note: name for TWN, official_name for TWN
en: Taiwan, Province of China
wo: Taaywaa, porowees bu Ciin

note: common_name for TWN
en: Taiwan
wo: Taaywaan

note: name for TJK
en: Tajikistan
wo: Taajikistaan

note: official_name for TJK
en: Republic of Tajikistan
wo: Republik bu Taajikistaan

note: name for TZA
en: Tanzania, United Republic of
wo: Taansaani, Republik bu bennoo bu

note: official_name for TZA
en: United Republic of Tanzania
wo: Republik bu bennoo bu Taansaani

note: name for THA
en: Thailand
wo: Taaylaand

note: official_name for THA
en: Kingdom of Thailand
wo: Ruwaayom bu Taaylaand

note: official_name for TLS
en: Democratic Republic of Timor-Leste
wo: Republic Demokaraatik bu Timor-Leste

note: name for TGO
en: Togo
wo: Togóo

note: official_name for TGO
en: Togolese Republic
wo: Republik bu Togóo

note: official_name for TON
en: Kingdom of Tonga
wo: Ruwaayom bu Tonga

note: name for TTO
en: Trinidad and Tobago
wo: Tirinidaad ak Tobaago

note: official_name for TTO
en: Republic of Trinidad and Tobago
wo: Republik bu Tirinidaad and Tobaago

note: name for TUN
en: Tunisia
wo: Tiniisi

note: official_name for TUN
en: Republic of Tunisia
wo: Republik bu Tiniisi

note: name for TUR
en: Turkey
wo: Turki

note: official_name for TUR
en: Republic of Turkey
wo: Republik bu Turki

note: name for TKM
en: Turkmenistan
wo: Turkumenistaan

note: name for UGA
en: Uganda
wo: Ugaanda

note: official_name for UGA
en: Republic of Uganda
wo: Republik bu Ugaanda

note: name for UKR
en: Ukraine
wo: Ukreen

note: name for ARE
en: United Arab Emirates
wo: Imaarati Araab yu Bennoo

note: name for GBR
en: United Kingdom
wo: Ruwaayom bu Bennoo

note: official_name for GBR
en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
wo: Ruwaayom bu Bennoo bu Biritaañ Gumag ak Irlaand bu Noor

note: name for USA
en: United States
wo: Aamerik

note: official_name for USA
en: United States of America
wo: Etaa yu Bennoo yu Aamerik

note: name for URY
en: Uruguay
wo: Uruguwaay

note: official_name for URY
en: Eastern Republic of Uruguay
wo: Republik bu Peeŋku bu Uruguwaay

note: name for UZB
en: Uzbekistan
wo: Usbekistaan

note: official_name for UZB
en: Republic of Uzbekistan
wo: Republik bu Usbekistaan

note: official_name for VUT
en: Republic of Vanuatu
wo: Republik bu Vanuatu

note: name for VEN
en: Venezuela
wo: Benesuwela

note: official_name for VEN
en: Bolivarian Republic of Venezuela
wo: Republik bu Bolibaar bu Benesuwela

note: name for VNM
en: Viet Nam
wo: Wiyet Naam

note: official_name for VNM
en: Socialist Republic of Viet Nam
wo: Republik Sosiaalist bu Wiyet Naam

note: name for ESH
en: Western Sahara
wo: Sahara Oksidantaal

note: name for YEM
en: Yemen
wo: Yaman

note: official_name for YEM
en: Republic of Yemen
wo: Republik bu Yaman

note: name for ZMB
en: Zambia
wo: Saambi

note: official_name for ZMB
en: Republic of Zambia
wo: Republik bu Saambi

note: name for ZWE
en: Zimbabwe
wo: Simbaabwee

note: official_name for ZWE
en: Republic of Zimbabwe
wo: Republik bu Simbaabwee

note: historic names for BUR (withdrawn 1989-12-05)
en: Burma, Socialist Republic of the Union of
wo: Republik Sosiaalist bu Union bu Birmaani

note: historic names for BYS (withdrawn 1992-06-15)
en: Byelorussian SSR Soviet Socialist Republic
wo: Republik Sosyaalisrt Sowietik bu Biyeloruus

note: historic names for CTE (withdrawn 1984)
en: Canton and Enderbury Islands
wo: i

note: historic names for CSK (withdrawn 1993-06-15)
en: Czechoslovakia, Czechoslovak Socialist Republic
wo: Cekoslowaaki, Republik Sosyaalist Cekoslowaak

note: historic names for DHY (withdrawn 1977)
en: Dahomey
wo: Dawme

note: historic names for TMP (withdrawn 2002-05-20)
en: East Timor
wo: Timoor Est

note: historic names for FXX (withdrawn 1997-07-14)
en: France, Metropolitan
wo: France, Metropolitain

note: historic names for DDR (withdrawn 1990-10-30)
en: German Democratic Republic
wo: Republik Demokaraatik bu Almaañ

note: historic names for DEU (withdrawn 1990-10-30)
en: Germany, Federal Republic of
wo: Republik Federaal bu Almaañ

note: historic names for PAN (withdrawn 1993-07-22)
en: Panama, Republic of
wo: Panama, Republik bu

note: historic names for PCZ (withdrawn 1980)
en: Panama Canal Zone
wo: Gox bu Kanaalu Panama

note: historic names for ROM (withdrawn 2002-02-01)
en: Romania, Socialist Republic of
wo: Republik Sosiaalist bu Wiyet Naam

note: historic names for SCG (withdrawn 2006-06-05)
en: Serbia and Montenegro
wo: Serbi ak Montenegro

note: historic names for ESH (withdrawn 1988)
en: Spanish Sahara
wo: Sahara Españool

note: historic names for SUN (withdrawn 1992-08-30)
en: USSR, Union of Soviet Socialist Republics
wo: URSS, Union bu Republik Sosyaalist Sowiyetik

note: historic names for HVO (withdrawn 1984)
en: Upper Volta, Republic of
wo: Ot Woltaa, Republik bu

note: historic names for VAT (withdrawn 1996-04-03)
en: Vatican City State (Holy See)
wo: Saint Siege (Etaa bu Vatican)

note: historic names for VDR (withdrawn 1977)
en: Viet-Nam, Democratic Republic of
wo: Wiet Naam, Republik Demokaraatik bu

note: historic names for YMD (withdrawn 1990-08-14)
en: Yemen, Democratic, People's Democratic Republic of
wo: Yaman, Republik Popileer Demokaraatik bu

note: historic names for YEM (withdrawn 1990-08-14)
en: Yemen, Yemen Arab Republic
wo: Yaman, Republik Araab bu Yaman

note: historic names for YUG (withdrawn 1993-07-28)
en: Yugoslavia, Socialist Federal Republic of
wo: Yugoslaawi, Republik Sosiyaalist Federaal bu

note: historic names for ZAR (withdrawn 1997-07-14)
en: Zaire, Republic of
wo: Zaire, Republik bu

en: Cancel
wo: Neenal

note: #-#-#-#-#  3  #-#-#-#-# Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
wo: Waaw

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
wo: Ñuul!

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
wo: Weex!

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
wo: Xonq!

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
wo: Orans!

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
wo: Mboq!

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
wo: Wert!

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
wo: Wert bu dër!

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
wo: Bulo baxa!

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
wo: Bulo!

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
wo: Lawand!

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
wo: Purp!

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
wo: Ros!

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
wo: Sokola!

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
wo: tanne!

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
wo: Xaal!

note: uncommon punctuation (e.g., '@', '#', '*', etc.)
en: `\%_@$~#{}<>^&*
wo: \%_@$~#{}<>^&*

note: Congratulations #1
en: Great!
wo: Jarama !

note: Congratulations #2
en: Cool!
wo: Jaraw lak !

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
wo: Gorgorlul !

note: Congratulations #4
en: Good job!
wo: Sa ligeey rafet na !

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
wo: Kare

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
wo: Ñennt koñ

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
wo: Wërngël

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
wo: Wërngël bu am melo neen

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
wo: Ñennt koñ

note: Pentagone shape tool (5 sides)
en: Pentagon
wo: Juro mi koñ

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
wo: Losanse

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
wo: Kare ap ñennt koñ bu am ñennt wet yu tolo la.

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
wo: Ñennt koñ dafa am ñennt wet ak ñennt koñ yu jub.

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
wo: Elipse ap wërngël bu ñu xëëc la.

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
wo: Ñet koñ ñet wet la am.

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
wo: Juroom koñ juroomi wet la am.

en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
wo: Losanse Ñent wet yu wem la am, ak tamit wet yu jakarlo yi ño bok yoon.

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
wo: Juntu kay yi

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
wo: Kulor yi

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
wo: Natalu kay yi

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
wo: Gome

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
wo: Tampoŋ yi

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
wo: Melokann yi

note: Title of font selector (buttons down the right for text tool)
en: Letters
wo: Kadu yi

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
wo: Yeeme

note: Freehand painting tool
en: Paint
wo: Pentur

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
wo: Tampoŋ

note: Line drawing tool
en: Lines
wo: Rëd

note: Text tool
en: Text
wo: Bataxal

note: Undo last action
en: Undo
wo: Dindi

note: Redo undone action
en: Redo
wo: Defarat

note: Eraser tool
en: Eraser
wo: Gome

note: Start a new picture
en: New
wo: Bees

note: Open a saved picture buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
wo: Ubbi

note: Save the current picture
en: Save
wo: Deñc

note: Print the current picture
en: Print
wo: Soti

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
wo: Tëj

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
wo: Tanal benn kulor ak benn natalu kay ngir defar natal.

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
wo: Tanal benn natal bu ngay yok ci sa natal.

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
wo: Bëssëll ngir rëd. Demal ngir motali ko.

note: Shape tool instructions
en: Pick a shape. Click to pick the center, drag, then let go when it is the size you want. Move around to rotate it, and click to draw it.
wo: Tanal benn melo. Bëssëll ci digg bi, tannal fo kay tek ak nu muy tooll te baña bayi bëss bi, wengal ko, nga bëss so ko bëgge rëd.

note: Text tool instructions
en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing.
wo: Tanal melo bataxal bi. Bëss ci sa natal te nga dor binde sa bataxal.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
wo: Tanal lu yeeme ngir sopi sa natal!

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
wo: Bayi ko!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
wo: Defate ko!

note: Eraser tool
en: Eraser!
wo: Dindi!

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
wo: Deñc nañu sa natal!

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
wo: Ba Benen!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
wo: Bul bayi butoŋ bi ngir motali sa rëd bi.

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
wo: Bul bayi butoŋ bi ngir xëc melo bi.

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
wo: Yengalal jinax bi ngir wëlbati melo bi. Bëssël ngir rëd.

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
wo: Da nga bëgg bayi?

note: Quit prompt positive response (quit)
en: Yes, I'm done!
wo: Waaw, ñu dem ci!

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
wo: Deedeet, ñu delu ci!

en: Yes, save it!
wo: Waaw, ñu deñc ko!

en: No, don't bother saving!
wo: Deedeet, jaru ko!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
wo: Da ngay deñc lu sa natal ba pare?

note: Generic dialog dismissal
en: OK
wo: Deegë na

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
wo: Amul fisie buñ fi mana deñc!

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
wo: Sotilu leeggi natal bi?

en: Yes, print it!
wo: Waaw,ñu sotilu ko!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
wo: Sotilu nañu sa natal!

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog
en: Erase this picture?
wo: Ñu dindi natal bi?

en: Yes, erase it!
wo: Waaw, dindi ko !

en: No, don't erase it!
wo: Deedeet, buko dindi !

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
wo: Bul fate jëffandiku ciammoñu butoŋ jinax bi !

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
wo: Bal ma te xar...

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
wo: Dindil

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
wo: Japo

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
wo: Dellu

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
wo: Li ci topp

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
wo: Ñu dor

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
wo: Ñu deñca tal natal bi ak sopitem yi ?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
wo: Waaw, ñu sopi bu magat bi !

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
wo: Deedeet, natal bu bees la !

en: A drawing program for children.
wo: Lël lu natal yu ñu jagglel guneyi.

en: Drawing program
wo: Lëlu natal

en: Blocks
wo: saam

en: Chalk
wo: Kere

en: Drip
wo: Tok tok

en: Click and move the mouse around to make the picture blocky.
wo: Bëssël te jalale ak jinax bi ngir sopi natal bi ay sam.

en: Click and move the mouse around to turn the picture into a chalk drawing.
wo: Bëssël te jalale ak jinax bi ngir sopi natal bi ak kare.

en: Click and move the mouse around to make the picture drip.
wo: Bëssël te jalale jinax bi ngir rogat natal bi.

en: Blur
wo: Reral

en: Click and move the mouse around to blur the picture.
wo: Bëssël te jalale ak jinax bi so buge sa natal bi lëndëm.

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
wo: Mul

en: Click and move to draw large bricks.
wo: Bëssël te jalale ak jinax bi so buge pentur ay mul yu mak.

en: Click and move to draw small bricks.
wo: Bëssël te jalale ak jinax bi so buge pentur ay mul yu ndaw.

en: Cartoon
wo: Kartoŋ

en: Click and move the mouse around to turn the picture into a cartoon.
wo: Bëssël te jalale ak jinax ngir sopi sa natal bi kess.

en: Lighten
wo: Leral

en: Darken
wo: Lëndëmal

en: Click and move to fade the colors.
wo: Bëssël te jalale ak jinax bi ngir wañi lerayu kulor yi.

en: Click and move to darken the colors.
wo: Bëssël te jalale ak jinax bi ngir wañi lerayu culor yi.

en: Fill
wo: Feesal

en: Click in the picture to fill that area with color.
wo: Bëssël ci natal bi soko bëge pentur fi nga tan ak kulor bi.

en: Grass
wo: Ñax

en: Mirror
wo: Seetu

en: Flip
wo: Këpp

en: Click to make a mirror image.
wo: Bëssël ngir guis natal bi ci setu.

en: Click to flip the picture upside-down.
wo: Bëssël ngir jalale natal bi ci kaw wala ci suuf.

en: Negative
wo: Ludul nonu

en: Click and move the mouse around to draw a negative.
wo: Bëssël te jalale ak jinax bi ngir am natal bu lerul.

en: Rainbow
wo: Xonn

en: You can draw in rainbow colors!
wo: Mën nga rëd aki kuloru xonn yi !

en: Smudge
wo: Jaxase

en: Click and move the mouse around to smudge the picture.
wo: Bëssël te jalale ak jinax bi so bëgge ñu baña giss bu bax natal bi.

en: Tint
wo: Pentur
