iso_3166 3.1 - en to ve translation catalogue (148 entries)

note: name for ATG
en: Antigua and Barbuda
ve: Antigua na Barbuda

note: name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
ve: Bosnia na Herzegovina

note: name for STP
en: Sao Tome and Principe
ve: Sao Tome na Principe

note: #-#-#-#-#  2 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for afr, af #-#-#-#-#  3 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for afr
en: Afrikaans
ve: Tshivhuru

note: #-#-#-#-#  2 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for ara, ar #-#-#-#-#  3 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for ara
en: Arabic
ve: Tshiarabiki

note: #-#-#-#-#  2 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for bos, bs #-#-#-#-#  3 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for bos
en: Bosnian
ve: Mubosinia

note: #-#-#-#-#  2 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for eng, en #-#-#-#-#  3 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for eng
en: English
ve: Luisimane

note: #-#-#-#-#  2 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for fra, fr #-#-#-#-#  3 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for fra
en: French
ve: Mufura

note: #-#-#-#-#  2 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for deu, de #-#-#-#-#  3 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for deu
en: German
ve: Mudzhemeni

note: #-#-#-#-#  2 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for jpn, ja #-#-#-#-#  3 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for jpn
en: Japanese
ve: Mudzhapani

note: name for ile
en: Interlingue
ve: Luambo lwa hothe

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
ve: Mutswu!

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
ve: Museṱha wo dombelelaho!

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
ve: Museṱha! u songo dombelelaho

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
ve: Mutshena!

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
ve: Mutswuku!

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
ve: Muvhala wa swiri!

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
ve: Ṱaḓa!

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
ve: Mudala u songo dombelelaho!

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
ve: Mudala wo dombelelaho!

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
ve: Lutombo!

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
ve: Lutombo!

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
ve: Ḽavenda!

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
ve: Phephuḽu!

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
ve: Pinki!

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
ve: Buraweni!

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
ve: Thani!

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
ve: Beidzhi!

note: Congratulations #1
en: Great!
ve: Muhulwane!

note: Congratulations #2
en: Cool!
ve: Wo fholaho!

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
ve: Bvelani phanḓa ngauralo!

note: Congratulations #4
en: Good job!
ve: Mushumo wavhuḓi!

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
ve: Tshikwea

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
ve: Khuḓandeiṋa

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
ve: Tshitendeledzi

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
ve: Tshigumba

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
ve: Khuḓanderaru

note: Pentagone shape tool (5 sides)
en: Pentagon
ve: Khuḓaṱhanu

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
ve: Rombasi

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
ve: Tshikweaa ndi khuḓandeiṋa ire na matungo maṋa ane a lingana.

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
ve: Khuḓandeiṋa ina matungo maṋa na khuḓande nṋa.

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
ve: Mutengebande ndi tshitendeledzi tsho tatamudzwaho.

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
ve: Ṱhofunderaru ina matungo mararu.

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
ve: Khuḓaṱhanu i na matungo maṱanu.

en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
ve: Rombasi ina matungo maṋa ane a eḓana, matungo o fhambanaho ndi mutalobuḓo.

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
ve: Zwishumiswa

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
ve: Mivhala

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
ve: Bulatsho

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
ve: Zwiphumuli

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
ve: Zwiganḓo

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
ve: Zwivhumbeo

note: Title of font selector (buttons down the right for text tool)
en: Letters
ve: Maḽeḓere

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
ve: Madzhiki

note: Freehand painting tool
en: Paint
ve: Pennde

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
ve: Ganḓa

note: Line drawing tool
en: Lines
ve: Mitalo

note: Text tool
en: Text
ve: Liṅwalo

note: Undo last action
en: Undo
ve: Thutha zwe wa ita

note: Redo undone action
en: Redo
ve: U vhuedzedza zwe wa ita

note: Eraser tool
en: Eraser
ve: Tshiphumuli

note: Start a new picture
en: New
ve: Ḽiswa

note: Open a saved picture buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
ve: Vula

note: Save the current picture
en: Save
ve: Vhulunga

note: Print the current picture
en: Print
ve: Phirinthani

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
ve: Ṱutshelani

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
ve: Nangani muvhala ni buratshe tshivhumbeo u ola ngayo.

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
ve: Nangani tshifanyiso u ganḓa u mona na tshifanyiso tshaṋu.

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
ve: Kiḽikani ni thome u ola mutalo. Ari ye u tshifhedzisa.

note: Shape tool instructions
en: Pick a shape. Click to pick the center, drag, then let go when it is the size you want. Move around to rotate it, and click to draw it.
ve: Nangani tshivhumbeo. Kiḽikani u wana vhukati, kokodzani, iyani arali ni tshi khou vhona uri ndi saizi ine na khou i ṱoḓa.Sudzuluwani u mona , u tshi monisa, kiḽikani u tshi ola.

note: Text tool instructions
en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing.
ve: Nangani tshitaela tsha ḽiṅwalwa. Kiḽikani kha tshifanyiso tshaṋu ni nga thoma u thaipha.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
ve: Nangani medzhiki ine ya shuma u shumisa kha nyolo yaṋu!

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
ve: Thutha zwe wa ita!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
ve: Vhuedzedza zwe wa ita!

note: Eraser tool
en: Eraser!
ve: Tshiphumuli!

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
ve: Vulani...

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
ve: Tshifanyiso tshaṋu tsho vhulungea

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
ve: U phirintha...

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
ve: Salani!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
ve: I bvani kha gunubu u fhedzisa mutalo.

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
ve: Farani gunubu u tatamudza tshivhumbeo

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
ve: Tshimbidzani mausu u monisa tshivhumbeo. Kiḽikani u tshi ola.

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
ve: Zwo luga... Kha ri bvele phanḓa na u ola hetshi.

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
ve: Ni a ṱoḓa u ṱutshela?

note: Quit prompt positive response (quit)
en: Yes, I'm done!
ve: Ee, Ndo fushea!

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
ve: Hai, nkhumiseleni murahu!

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
ve: Arali ni tshi khou ṱutshela, ni ḓo xelelwa nga tshifanyiso tshaṋu! tshivhulungeni

en: Yes, save it!
ve: Ee, tshi vhulungeni!

en: No, don't bother saving!
ve: Hai, ni songo ḓidina nga u tshi vhulunga!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
ve: Vhulungani tshifanyiso tshaṋu u thoma?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
ve: Thi koni u vula tshifanyiso!

note: Generic dialog dismissal
en: OK
ve: Zwoluga

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
ve: A huna faela dzo vhulungwaho!

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
ve: Phirinthani tshifanyiso tshaṋu zwazwino?

en: Yes, print it!
ve: Ee, tshiphirintheni!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
ve: Tshifanyiso tshaṋu tso phirinthiwa!

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
ve: Ni nga si kone u phirintha zwazwino!

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog
en: Erase this picture?
ve: Phumulani hetshi tshifanyiso?

en: Yes, erase it!
ve: Ee, tshi thutheni!

en: No, don't erase it!
ve: Hai,ni songo tshi thutha!

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
ve: Ni humbule u shumisa bathoni ya monde ya mausu!

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
ve: Ni humbelwa uri ni lindele..

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
ve: Phumulani

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
ve: Zwiḽaidi

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
ve: Murahu

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
ve: Zwitevhelaho

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
ve: Tamba

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
ve: Ee

en: No
ve: Hai

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
ve: Vhuedzedzani tshifanyiso no tshi shandukisa?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
ve: Ee, vhuedzedzani tsha kale!

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
ve: Hai, vhulungani faela ntswa!

en: Choose the picture you want, then click “Open”.
ve: Nangani tshifanyiso tshine na tshi ṱoḓa, ni kiḽike " Vulani".

note: Let user choose images: Instructions for Slideshow file dialog (FIXME: Make a #define)
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
ve: Nangani zwifanyiso zwine na ṱoḓa, kiḽikani " Tambani".

en: A drawing program for children.
ve: Mbekanyamushumo ya u ola ya vhana.

en: Drawing program
ve: Mbekanyamushumo ya u ola

en: Blocks
ve: Dzibuḽoko

en: Chalk
ve: Tshoko

en: Drip
ve: Shotha

en: Click and move the mouse around to make the picture blocky.
ve: Kiḽikani ni sudzuluse mausu umona u ita uri tshifanyiso tshivhe buḽoko.

en: Click and move the mouse around to turn the picture into a chalk drawing.
ve: Kiḽikani ni sudzuluse mausu u mona u rembulusa tshifanyiso nga u tou ola nga tshoko.

en: Click and move the mouse around to make the picture drip.
ve: Kiḽikani ni sudzuluse mausu u mona u ita uri tshifanyiso tshi vhe shotha.

en: Blur
ve: Tshi sa vhonali

en: Click and move the mouse around to blur the picture.
ve: Kiḽikani ni sudzuluse mausu u mona u ita uri tshifanyiso tshi si vhonale.

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
ve: Zwidina

en: Click and move to draw large bricks.
ve: Kiḽikani ni sudzuluwe u ola zwidina zwihulwane.

en: Click and move to draw small bricks.
ve: Kiḽikani ni sudzuluwe uola zwidina zwiṱuku.

en: Cartoon
ve: Khathuni

en: Click and move the mouse around to turn the picture into a cartoon.
ve: Kiḽikani ni sudzuluse mausu u mona u shandukisa tshifanyiso tsha vha khathuni.

en: Lighten
ve: Vhonadza

en: Darken
ve: Swifhadza

en: Click and move to fade the colors.
ve: Kiḽikani ni sudzuluse u ita uri mivhala i si vhonale.

en: Click and move to darken the colors.
ve: Kiḽikani ni sudzuluse u swifhadza mivhala.

en: Fill
ve: Ḓadza

en: Click in the picture to fill that area with color.
ve: Kiḽikani kha tshifanyiso u ḓadza muvhala wonoyo nga muvhala.

en: Grass
ve: Hatsi

en: Click and move to draw grass. Don’t forget the dirt!
ve: Kiḽikani ni sudzuluwe u ola hatsi.Ni songo hangwa mashuka!

en: Mirror
ve: Tshivhoni

en: Flip
ve: Monisa

en: Click to make a mirror image.
ve: Kiḽikani u ita tshifanyiso.

en: Click to flip the picture upside-down.
ve: Kiḽikani u monisa tshifanyiso tshiye nṱha na fhasi.

en: Negative
ve: Murunzi

en: Click and move the mouse around to draw a negative.
ve: Kiḽikani ni sudzuluse mausu u mona u ola murunzi.

en: Rainbow
ve: Musengavhadzimu

en: You can draw in rainbow colors!
ve: Ni nga ola nga mivhala ya musingavhadzimu!

en: Smudge
ve: Ḓodza

en: Click and move the mouse around to smudge the picture.
ve: Kiḽikani ni sudzuluse mausu u mona u ḓodza tshifanyiso.

en: Tint
ve: Muvhala

en: Click and move the mouse around to change the picture’s color.
ve: Kiḽikani ni sudzuluse mausu u mona u shandukisa muvhala wa tshifanyiso.
