iso_3166 3.1 - en to sw translation catalogue (1782 entries)

en: Afghanistan
sw: Afghanischdan

en: Algeria
sw: Algria

en: American Samoa
sw: Amerikanisch Samoa

note: name for ATG
en: Antigua and Barbuda
sw: Antigua na Barbuda

en: Australia
sw: Auschdralia

en: Austria
sw: Eschderreich

en: Azerbaijan
sw: Aserbeijan

en: Belarus
sw: Weißrussland

en: Bhutan
sw: Bhudan

en: Botswana
sw: Bodswana

en: Burundi
sw: Burondi

note: #-#-#-#-#  0 (iso_3166 3.1)  #-#-#-#-# name for CMR
en: Cameroon
sw: Kamerun

note: #-#-#-#-#  0 (iso_3166 3.1)  #-#-#-#-# name for CAN
en: Canada
sw: Kanada

note: name for CPV
en: Cape Verde
sw: Rasi Verde

en: Cayman Islands
sw: Kaimanenseln

en: Christmas Island
sw: Weihnachdsensel

note: #-#-#-#-#  0 (iso_3166 3.1)  #-#-#-#-# name for COG
en: Congo
sw: Kongo

en: Cook Islands
sw: Cook-Enseln

en: Costa Rica
sw: Coschda Rica

note: name for CIV
en: Côte d'Ivoire
sw: Pwani ya Pembe

en: Cuba
sw: Kuba

en: Cyprus
sw: Zybern

en: Eritrea
sw: Eridrea

en: Estonia
sw: Eschdland

en: Finland
sw: Finnland

en: French Guiana
sw: Franzesisch-Guayana

en: French Polynesia
sw: Franzesisch-Bolynesia

en: Gabon
sw: Gabun

en: Gibraltar
sw: Gibraldar

en: Greece
sw: Griechenland

en: Greenland
sw: Grenland

en: Guadeloupe
sw: Guadeloube

en: Guatemala
sw: Guademola

en: Guinea-Bissau
sw: Guinea-Bissao

en: Haiti
sw: Haidi

note: name for VAT
en: Holy See (Vatican City State)
sw: Vatikano

en: Hong Kong
sw: Hongkong

en: Indonesia
sw: Endonesia

note: name for IRN
en: Iran, Islamic Republic of
sw: Uajemi

en: Ireland
sw: Irland

note: #-#-#-#-#  0 (iso_3166 3.1)  #-#-#-#-# name for JAM
en: Jamaica
sw: Jamaika

en: Jordan
sw: Jordania

en: Kazakhstan
sw: Kasachschdan

note: name for PRK
en: Korea, Democratic People's Republic of
sw: Korea ya Kaskazini

note: name for KOR
en: Korea, Republic of
sw: Korea ya Kusini

en: Kuwait
sw: Kuwaid

en: Kyrgyz Republic
sw: Kirgischdan

en: Latvia
sw: Leddland

en: Lebanon
sw: Libanon

en: Lesotho
sw: Lesodho

en: Liechtenstein
sw: Liechdenschdoi

en: Lithuania
sw: Lidaua

en: Malawi
sw: Molawi

en: Maldives
sw: Molediva

en: Mali
sw: Moli

en: Malta
sw: Molda

en: Martinique
sw: Mardinique

en: Mauritania
sw: Mauredania

en: Mauritius
sw: Maurizius

en: Micronesia, Federated States of
sw: Mikronesia

en: Moldova
sw: Moldawia

en: Mongolia
sw: Mongolei

en: Montserrat
sw: Mondserrad

en: Netherlands Antilles
sw: Niederländische Antilla

en: New Caledonia
sw: Neikaledonia

en: New Zealand
sw: Neiseeland

note: #-#-#-#-#  0 (iso_3166 3.1)  #-#-#-#-# name for NIC
en: Nicaragua
sw: Nikaragua

en: Niger
sw: Nigr

en: Norfolk Island
sw: Norfolkensel

en: Pakistan
sw: Bakischdan

en: Palau
sw: Balao

en: Panama
sw: Banama

en: Peru
sw: Beru

en: Poland
sw: Bola

en: Puerto Rico
sw: Buerdo Rico

en: Qatar
sw: Kadar

en: Romania
sw: Romänia

note: name for RUS
en: Russian Federation
sw: Urusi

en: Rwanda
sw: Ruanda

note: name for KNA
en: Saint Kitts and Nevis
sw: Saint Kitts na Nevis

en: Saint Lucia
sw: St. Lucia

note: name for VCT
en: Saint Vincent and the Grenadines
sw: Saint Vincent na Grenadines

note: name for SYC
en: Seychelles
sw: Visiwa vya Shelisheli

en: Singapore
sw: Singbur

en: Slovak Republic
sw: Slowakei

en: Slovenia
sw: Slowenia

en: Suriname
sw: Surinam

en: Swaziland
sw: Swasiland

en: Tajikistan
sw: Dadschikischdan

note: name for TZA
en: Tanzania, United Republic of
sw: Tanzania

en: Thailand
sw: Dhailand

note: name for TLS
en: Timor-Leste
sw: Timor ya Mashariki

en: Togo
sw: Dogo

en: Tokelau
sw: Dokelao

en: Tonga
sw: Donga

en: Tunisia
sw: Dunesia

en: Turkmenistan
sw: Durkmenischdan

en: Turks and Caicos Islands
sw: Durks- ond Caicosenseln

en: Tuvalu
sw: Duvalu

note: name for USA
en: United States
sw: Muungano wa Nchi za Amerika

en: Uzbekistan
sw: Usbekischdan

en: Vanuatu
sw: Vanuadu

en: British Virgin Islands
sw: Bridische Jongferninseln

en: Zambia
sw: Sambia

en: Zimbabwe
sw: Simbabwe

en: Home directory
sw: Bersenlichs Vrzeichnis

en: Plugin provides select directory for store config files
sw: Des Blugin schdelld des Auswähla ois Vrzeichnisses zom Schbeichern
    dr Konfigurazionsdadeia zur Vrfigong

en: Set home directory
sw: Bersenlichs Vrzeichnis sedza

note: i18n: file ./plugins/__homedir/homedircfgbase.ui line 39
en: Use &default path
sw: Schdandar&d-Bfad benudza

note: i18n: file ./plugins/__homedir/homedircfgbase.ui line 50
en: Path for config files:
sw: Bfad fir Konfigurazionsdadeia:

en: Migrate
sw: Konvrdiera

en: Plugin provides convert configuration and history from SIM 0.8
sw: Blugin sorgd fir d Konvrdierong dr Konfigurazion ond des Vrlaufs von SIM 0.8

en: Cancel convert?
sw: Konvrdiera abbrecha, ha?

en: Can't open %1
sw: %1 ka ned geeffned werda

note: i18n: file ./plugins/__migrate/migratedlgbase.ui line 20
en: Convert configuration from old version
sw: Konvrdierong dr Konfigurazion von aldr Vrsion

note: i18n: file ./plugins/__migrate/migratedlgbase.ui line 49
en: Directories for convert:
sw: Konvrdierongsvrzeichnisse:

note: i18n: file ./plugins/__migrate/migratedlgbase.ui line 74
en: &Remove old files
sw: Alde Dadeia &lescha

note: i18n: file ./plugins/__migrate/migratedlgbase.ui line 86
en: Note!
    If you select an option " Remove old files ", you can not use the old version
sw: Achdong, haidanai!
    Wenn Se d Obzion "Alde Dadeia lescha" wähla, ka d alde SIM -Vrsion ned mehr benudzd werda

note: i18n: file ./plugins/__migrate/migratedlgbase.ui line 30
en: Select directories for convert
sw: Vrzeichnisse zom Konvrdiera auswähla

note: i18n: file ./plugins/__migrate/migratedlgbase.ui line 127
en: Convert configuration
sw: Konfigurazion konvrdiera

en: In text you can use:
sw: Em Dexd ka benudzd werda:

note: i18n: file ./plugins/_core/prefcfgbase.ui line 64
en: &Override global settings
sw: Globale Oischdellonga iber&schreiba

note: i18n: file ./plugins/_core/arcfgbase.ui line 75
en: &Help
sw: &Hilfe

note: i18n: file ./plugins/_core/arcfgbase.ui line 93
en: Don't show autoreply dialog
sw: Diesa Dialog ned wiedr anzeiga

en: Autoreply message
sw: Audomadische Nachrichd

en: _n: Close after %n second
    Close after %n seconds
sw: Schließa nach %n Sekonde
    Schließa nach %n Sekonda

note: i18n: file ./plugins/_core/autoreplybase.ui line 20
en: MyDialog
sw: Mei Dialog

note: i18n: file ./plugins/_core/autoreplybase.ui line 50
en: Don't show this dialog
sw: Diesa Dialog ned wiedr anzeiga

note: i18n: file ./plugins/proxy/proxyerrorbase.ui line 122
en: &Cancel
sw: A&bbrecha

en: User info
sw: Benudzerinformazion

en: Autoreply
sw: Audomadische Andword

en: Plugins
sw: Blugins

note: i18n: file ./plugins/jabber/discoinfobase.ui line 672
en: &Apply
sw: &Anwenda

note: i18n: file ./plugins/_core/cfgdlgbase.ui line 20
en: Setup
sw: Oirichda

en: Configure
sw: Konfiguriera

en: Update info
sw: Enformazion akdualisiera

note: i18n: file ./plugins/_core/cfgdlgbase.ui line 110
en: &Update
sw: &Akdualisiera

en: More...
sw: Mehr...

en: Customize toolbar...
sw: Werkzeigleischde anbassa...

en: Configure %1 client
sw: Client %1 konfiguriera

en: Forgot password?
sw: Bassword vrgssa, ha?

note: i18n: file ./plugins/icq/moreinfobase.ui line 20
en: Form3
sw: Form 3

note: i18n: file ./plugins/_core/connectwndbase.ui line 65
en: Connecting
sw: Vrbendongsaufbao

note: i18n: file ./plugins/_core/connectwndbase.ui line 167
en: Complete
sw: Beended

note: i18n: file ./plugins/_core/connectwndbase.ui line 186
en: If you want to add connection press button " Next".
    You can add connection later using connection manager
sw: Wenn a Vrbendong hinzugfigd werda sodd, da "Weidr"-Knobf kligga.
    Vrbendonga kenna schbädr mid dem Vrbendongsmanagr hinzugfigd werda

en: Container
sw: Condainr

en: _: male
    %1 is typing
sw: %1 schreibd grade

en: _: female
    %1 is typing
sw: %1 schreibd grade

en: Interface
sw: Nachrichdenfenschdr

en: System interface
sw: Syschdemschniddschdelle

en: Unread messages
sw: Oglesene Nachrichda

en: &Menu
sw: &Meni

en: Search / Add contact
sw: Sucha/hinzufiga

en: &Send SMS
sw: SMS &senda

en: &Phone service
sw: &Delefondienschd

en: Message
sw: Nachrichd

en: Contact
sw: Kondakd

en: Group
sw: Grubbe

en: User &info
sw: Benudzer&informazion

en: &History
sw: &Vrlauf

en: Close
sw: Abbrecha

en: &Send
sw: &Senda

note: i18n: file ./plugins/forward/forwardcfgbase.ui line 94
en: Send in &translit
sw: &Dexd en Ladin-Symbole konvrdiera ond senda

en: C&lose after send
sw: &Nach beendedr Iberdragong schließa

en: Back&ground color
sw: Hender&grondfarbe:

en: &Bold
sw: &Fedd

en: &Underline
sw: &Onderschdricha

en: Select &file
sw: &Dadei auswähla

en: &Phone number
sw: &Delefonnommr hinzufiga

en: &Next
sw: &Nächschdr

en: &Direction
sw: &Richdong

en: &Filter
sw: &Fildr

en: &Previous page
sw: &Vorherige Seide

en: &Next page
sw: &Nächschde Seide

en: &Open message
sw: Nachrichd e&ffna

note: i18n: file ./plugins/_core/historycfgbase.ui line 138
en: &Copy
sw: &Kobiera

en: &Delete message
sw: Nachrichd &lescha

en: &Cut history
sw: Vrlauf ausschneida

en: &Quote
sw: &Zitiera

en: &Forward
sw: &Weiderleida

en: &Answer
sw: &Andword

en: &Undo
sw: &Rigggängig

en: &Redo
sw: &Wiederherschdella

en: Cu&t
sw: Aus&schneida

en: &Paste
sw: Oi&figa

en: Clear
sw: Lescha

en: Select All
sw: Alles auswähla

en: Enable spell check
sw: Rechdschreibbrifong akdiviera

en: Spell check
sw: Rechdschreibbrifong

en: &Messages
sw: &Nachrichda

en: Show &offline
sw: &Offline anzeiga

en: Group mode 1
sw: Grubbenmodus 1

en: Group mode 2
sw: Grubbenmodus 2

en: Show &empty groups
sw: &Leera Grubba anzeiga

en: &Create group
sw: Grubbe &erschdella

en: &Rename group
sw: Grubbe &ombenenna

en: &Delete group
sw: Grubbe &lescha

en: Up
sw: Nuff

en: Down
sw: Nonda

note: i18n: file ./plugins/_core/historycfgbase.ui line 149
en: &Rename
sw: &Ombenenna

note: i18n: file ./plugins/_core/historycfgbase.ui line 160
en: &Delete
sw: &Lescha

en: Show &always
sw: Emmr &anzeiga

en: To container
sw: En Condainr

en: &Location
sw: &Ord

note: i18n: file ./plugins/jabber/jabberinfobase.ui line 244
en: &Status
sw: &Schdadus

en: &Phone book
sw: &Delefonbuch

en: &No show
sw: &Ned anzeiga

en: &Available
sw: &Vrfigbar

en: &Busy
sw: &Beschäfdigd

en: Decline file without reason
sw: Ohne Grond abglehnd

en: Sorry, I'm busy right now, and can not respond to your request
sw: Endschuldigong, bin grade beschäfdigd ond ka ned uff d Anfroge andworda.

en: Sorry, I'm busy right now, but I'll be able to respond to you later
sw: Endschuldigong, bin grade beschäfdigd, werde abr schbädr andworda.

en: Enter a decline reason
sw: Ablehongsgrond oigeba

note: i18n: file ./plugins/_core/maininfobase.ui line 289
en: &Edit
sw: &Bearbeida

en: &Show all encodings
sw: Alle Kodieronga &anzeiga

en: Change &encoding
sw: Kodierong ä&ndern

note: i18n: file ./plugins/jabber/discoinfobase.ui line 49
en: &Info
sw: Enformaz&ion

en: Send &message
sw: Nachrichd &senda

en: ip-address
sw: IP-Adresse

en: e-mail
sw: E-Mail

en: phone
sw: Delefon

en: contact nick
sw: Kondakd-Nigg

en: number of unread messages from this contact
sw: Anzahl dr oglesena Nachrichda dieses Kondakdes

en: contact status
sw: Kondakd-Schdadus

en: time of set status
sw: Zeid, zu dr dr Schdadus gsedzd wurde

en: time from set status
sw: Zeid, de seid dem Sedza des Schdadus vrganga ischd

en: At loading contact list contacts with identical names were automatically joined.
    If it is wrong, you can separate them. For this purpose in contact menu choose the necessary name and choose a command "Separate".
sw: Beim Lada dr Kondakdlischde werda Kondakde mid gleicha Nama audomadisch en oim Kondakd vreend.
    En dem Fall, dess sell falsch ischd, kenna d Kondakde gedrennd werda. En diesa Fall wähla Se da bedreffenda Kondakd ond fihra d Funkzion "Drenna" aus.

en: Don't show this message in next time
sw: Sell Nachrichd beim nächschda Mol ned wiedr anzeiga

en: `<command>` - call <command> and substitute command output
sw: `<kommando>` - rufd <kommando> uff ond wird durch d Kommandoausgabe ersedzd

en: System
sw: Syschdem

en: &Separate
sw: &Drenna

en: from %1
sw: von %1

note: i18n: file ./plugins/icons/iconcfgbase.ui line 76
en: &New
sw: &Nei

en: Not available
sw: Ned vrfigbar

en: %1 from %2
sw: %1 von %2

en: Send SMS
sw: SMS senda

note: i18n: file ./plugins/_core/managerbase.ui line 20
en: Connection manager
sw: Benudzerkondenmanagr

en: Show status panel
sw: Schdadusleischde anzeiga

en: Connections
sw: Vrbendonga

en: Change profile
sw: Brofil wechseln

en: Common status
sw: Gmeinsamr Schdadus

en: Configure client
sw: Client konfiguriera

en: &Invisible
sw: &Onsichdbar

note: i18n: file ./plugins/_core/declinedlgbase.ui line 20
en: Decline reason
sw: Ablehnongsgrond

note: i18n: file ./plugins/_core/declinedlgbase.ui line 43
en: Enter decline reason:
sw: Ablehongsgrond oigeba:

en: Add mail address
sw: E-Mail-Adresse hinzufiga

en: Edit mail address
sw: E-Mail-Adresse bearbeida

note: i18n: file ./plugins/_core/editmailbase.ui line 27
en: EditMail
sw: E-Mail bearbeida

note: i18n: file ./plugins/_core/editmailbase.ui line 50
en: Enter Email address:
sw: E-Mail-Adressa oigeba:

note: i18n: file ./plugins/_core/editphonebase.ui line 124
en: &Publish
sw: &Vreffendlicha

en: Add phone number
sw: Telefonnummer hinzufiga

en: Edit phone number
sw: Telefonnummer hinzufiga

note: i18n: file ./plugins/_core/editphonebase.ui line 20
en: EditPhone
sw: Delefon bearbeida:

note: i18n: file ./plugins/_core/editphonebase.ui line 43
en: Number details:
sw: Nommerdedails:

note: i18n: file ./plugins/jabber/discoinfobase.ui line 118
en: Type:
sw: Dyb:

note: i18n: file ./plugins/_core/filecfgbase.ui line 39
en: Path for incoming files:
sw: Bfad fir oigehende Dadeia:

note: i18n: file ./plugins/_core/filecfgbase.ui line 57
en: Accept mode
sw: Akzebdiera-Modus

note: i18n: file ./plugins/_core/filecfgbase.ui line 76
en: Show response
sw: Dialog anzeiga

note: i18n: file ./plugins/_core/filecfgbase.ui line 87
en: Auto accept
sw: Audomadisch akzebdiera

note: i18n: file ./plugins/_core/filecfgbase.ui line 98
en: Overwrite files
sw: Dadeia iberschreiba

note: i18n: file ./plugins/_core/filecfgbase.ui line 113
en: Auto decline
sw: Audomadisch ablehna

en: Bad path: %1
sw: Falscher Bfad: %1

en: Can't create: %1
sw: Ka ned erschdelld werda: %1

en: For all files
sw: Fir alle Dadeia

en: &Replace
sw: &Ersedza

en: &Skip
sw: Ibr&schbringa

en: Resu&me
sw: &Fortsedza

en: File %1 exists
sw: Dadei %1 exischdierd

en: Receive file from %1
sw: Dadei wird von %1 embfanga

en: Send file to %1
sw: Dadei an %1 senda

en: Listen
sw: Hera

en: Connect
sw: Vrbenda

en: Negotiation
sw: Omkehrong

en: Receive file
sw: Dadei embfanga

en: Send file
sw: Dadei senda

en: Transfer done
sw: Iberdragong abgschlossa

note: i18n: file ./plugins/jabber/discoinfobase.ui line 706
en: &Close
sw: S&chließa

en: Transfer failed
sw: Iberdragong fehlgschlaga

en: Stalled
sw: Schdehd

en: Mb/s
sw: MB/s

en: kb/s
sw: KB/s

en: b/s
sw: B/s

note: i18n: file ./plugins/_core/filetransferbase.ui line 20
en: File transfer
sw: Dadeiiberdragong

note: i18n: file ./plugins/_core/filetransferbase.ui line 120
en: Time:
sw: Zeid:

note: i18n: file ./plugins/_core/filetransferbase.ui line 138
en: Estimated time:
sw: Gschädzde Zeid:

note: i18n: file ./plugins/_core/filetransferbase.ui line 189
en: Speed:
sw: Gschwendigkeid:

note: i18n: file ./plugins/_core/filetransferbase.ui line 236
en: &Go to dir
sw: Zu Vrzeichnis &ganga

note: i18n: file ./plugins/_core/filetransferbase.ui line 247
en: Close after &transfer
sw: Nach dr Iber&dragong schließa

en: Show %1 messages per page
sw: %1 Nachrichda bro Seide anzeiga

en: Remove style '%1'?
sw: Schdil '%1' endferna, ha?

en: Hi! ;)
sw: Hi! ;-)

en: <b><font color="#FF0000">C</font><font color="#FFFF00">olored</font></b> message
sw: <b><font color="#FF0000">F</font><font color="#FFFF00">arbige</font></b> Nachrichd

note: i18n: file ./plugins/_core/msgcfgbase.ui line 61
en: New message
sw: Neie Nachrichd

note: i18n: file ./plugins/_core/userhistorycfgbase.ui line 50
en: Mb
sw: MB

note: i18n: file ./plugins/_core/userhistorycfgbase.ui line 101
en: days
sw: Dage

note: i18n: file ./plugins/_core/historycfgbase.ui line 189
en: &Preview
sw: &Vorschao

note: i18n: file ./plugins/_core/historycfgbase.ui line 217
en: &Source
sw: &Quelle

note: i18n: file ./plugins/_core/userhistorycfgbase.ui line 112
en: Keep history
sw: Vrlauf behalda

note: i18n: file ./plugins/_core/historycfgbase.ui line 264
en: Use &own colors and fonts settings
sw: Eigne &Farba ond Schrifda benudza

note: i18n: file ./plugins/_core/userhistorycfgbase.ui line 72
en: Max history file size
sw: Maximolgreße des Vrlaufs

note: i18n: file ./plugins/_core/historycfgbase.ui line 427
en: Use emotional &icons
sw: Emot&icons benudza

en: Loading
sw: Wird glada

en: History
sw: Vrlauf

en: Error
sw: Fehlr

en: English
sw: Englisch

en: Bulgarian
sw: Bulgarisch

en: Catalan
sw: Cadalanisch

en: Czech
sw: Dschechisch

en: German
sw: Deidsch

en: Greek
sw: Griechisch

en: Spanish
sw: Schbanisch

en: French
sw: Franzesisch

en: Hebrew
sw: Hebräisch

en: Hungarian
sw: Ongarisch

en: Italian
sw: Idalienisch

en: Dutch
sw: Holländisch

en: Polish
sw: Bolnisch

en: Portuguese
sw: Bordugiesisch

en: Russian
sw: Russisch

en: Slovak
sw: Slovakisch

en: Swabian
sw: Schwäbisch

en: Thai
sw: Dhai

en: Turkish
sw: Dirkisch

en: Ukrainian
sw: Ukrainisch

en: Chinese
sw: Chinesisch

en: Contact list
sw: Kondakdlischde

en: Messages
sw: Nachrichda

en: Copy %1 messages from history
sw: %1 Nachrichda vom Vrlauf kobiera

note: i18n: file ./plugins/icq/advsearchbase.ui line 80
en: Language:
sw: Schbrache:

note: i18n: file ./plugins/_core/interfacecfgbase.ui line 64
en: Message window
sw: Nachrichdenfenschdr

note: i18n: file ./plugins/_core/interfacecfgbase.ui line 83
en: &Simple mode
sw: Oifach&er Modus

note: i18n: file ./plugins/_core/interfacecfgbase.ui line 94
en: &Chat mode
sw: &Chatmodus

note: i18n: file ./plugins/_core/interfacecfgbase.ui line 105
en: &Using last selected font
sw: Zuledzd benudzde Schrifdard &benudza

note: i18n: file ./plugins/_core/interfacecfgbase.ui line 118
en: Container mode
sw: Condainermodus

note: i18n: file ./plugins/_core/interfacecfgbase.ui line 137
en: Open each contact in &new container
sw: &Jeda Benudzr en oim &neiem Condainr effna

note: i18n: file ./plugins/_core/interfacecfgbase.ui line 148
en: Open one container for &group
sw: Neir Condainr fir &Grubbe effna

note: i18n: file ./plugins/_core/interfacecfgbase.ui line 159
en: Open all contacts in &one container
sw: A&lle Benudzr &en oim Condainr effna

note: i18n: file ./plugins/_core/interfacecfgbase.ui line 170
en: Use "&Enter" for send message
sw: "Enter" zom &Nachrichdensenda benudza

note: i18n: file ./plugins/_core/interfacecfgbase.ui line 291
en: Start SIM on every &windows startup
sw: SIM bei jedem &Wendows-Schdard schdarda

en: Select profile
sw: Brofil auswähla

en: Other instance of SIM use this profile
sw: A andere Enschdanz von SIM benudzd dieses Brofil

en: New profile
sw: Neies Brofil

en: Login failed
sw: Anmeldong fehlgschlaga

note: i18n: file ./plugins/_core/logindlgbase.ui line 20
en: Login
sw: Benudzr

note: i18n: file ./plugins/_core/logindlgbase.ui line 67
en: &Save password
sw: Bassword &schbeichern

note: i18n: file ./plugins/_core/logindlgbase.ui line 78
en: &Do not show this window on startup
sw: Dieses Fenschdr beim Schdard ned &anzeiga

note: i18n: file ./plugins/_core/logindlgbase.ui line 208
en: Passwords:
sw: Basswerdr:

note: i18n: file ./plugins/_core/logindlgbase.ui line 241
en: Profile:
sw: Brofile:

en: Home Phone
sw: Delefon zu Hause

en: Home Fax
sw: Fax zu Hause

en: Work Phone
sw: Delefon uff dr Arbeid

en: Work Fax
sw: Fax uff dr Arbeid

en: Private Cellular
sw: Brivates Handy

en: Wireless Pager
sw: Pager

note: i18n: file ./plugins/msn/msninfobase.ui line 70
en: EMail
sw: E-Mail

en: Type
sw: Dyp

en: Phone
sw: Delefon

en: Publish
sw: Bubliziera

en: I'm currently available at:
sw: I bin momendan bei:

en: Don't show
sw: Ned anzeiga

en: Available
sw: Vrfigbar

en: Busy
sw: Beschäfdigd

en: User is crrently available at:
sw: Dr Benudzr ischd akduell bei:

note: i18n: file ./plugins/icq/aiminfobase.ui line 82
en: Last Name:
sw: Nachname:

note: i18n: file ./plugins/_core/maininfobase.ui line 114
en: Display:
sw: Anzeige:

note: i18n: file ./plugins/_core/maininfobase.ui line 174
en: Encoding:
sw: Kodierong:

note: i18n: file ./plugins/_core/maininfobase.ui line 224
en: Email addresses:
sw: E-Mail-Adressa:

note: i18n: file ./plugins/_core/maininfobase.ui line 278
en: &Add
sw: &Hinzufiga

note: i18n: file ./plugins/_core/maininfobase.ui line 315
en: Note:
    You can change only those addresses which have entered.
    It is impossible to change addresses which were received from the user.
sw: Bemerkong:
    Se kenna nur d Adressa ändern, d selbschd Se selbschd oigegeba henn.
    S ischd ned meglich Adressa zu ändern, d andere Benudzr oigegeba henn.

note: i18n: file ./plugins/_core/maininfobase.ui line 205
en: &Mails
sw: &E-Mails

note: i18n: file ./plugins/_core/maininfobase.ui line 347
en: Phones:
sw: Delefone:

note: i18n: file ./plugins/_core/maininfobase.ui line 429
en: Phone Status:
sw: Delefonschdadus:

note: i18n: file ./plugins/_core/maininfobase.ui line 512
en: Note:
    You can change only those numbers which have entered.
    It is impossible to change numbers which were received from the user.
sw: Bemerkong: Se kenna nur sell Nommern ändern, d Se oigegeba henn.
    S ischd ned meglich, Nommern, d von Benudzern embfanga wurda, zu ändern.

note: i18n: file ./plugins/_core/maininfobase.ui line 328
en: &Phones
sw: &Delefone:

note: i18n: file ./plugins/_core/maininfobase.ui line 525
en: &Notes
sw: Bemerko&nga

note: i18n: file ./plugins/_core/managerbase.ui line 66
en: Connection
sw: Vrbendong

note: i18n: file ./plugins/_core/managerbase.ui line 43
en: &Configure
sw: &Konfiguriera

note: i18n: file ./plugins/_core/toolsetupbase.ui line 253
en: &Up
sw: N&uff

note: i18n: file ./plugins/_core/toolsetupbase.ui line 264
en: &Down
sw: N&onda

note: i18n: file ./plugins/_core/managerbase.ui line 101
en: &Remove
sw: &Endferna

note: i18n: file ./plugins/_core/managerbase.ui line 112
en: &New connection
sw: &Neie Vrbendong

en: File
sw: Dadei

note: i18n: file ./plugins/_core/msgcfgbase.ui line 39
en: Save &status changes to history
sw: &Schdadusänderonga em Vrlauf schbeichern

note: i18n: file ./plugins/_core/msgcfgbase.ui line 50
en: Open window if user go online
sw: &Fenschdr effna, wenn Benudzr online gehd

note: i18n: file ./plugins/_core/msgcfgbase.ui line 80
en: &No open
sw: &Ned effna

note: i18n: file ./plugins/_core/msgcfgbase.ui line 91
en: Open and &minimize
sw: Effna ond &Minimiera

note: i18n: file ./plugins/_core/msgcfgbase.ui line 102
en: Open and &raise
sw: Effna ond &Hervorheba

en: _n: Message
    %n messages
sw: Nachrichd
    %n Nachrichda

en: _n: SMS
    %n SMSs
sw: SMS
    %n SMS

en: _n: URL
    %n URLs
sw: URL
    %n URLs

en: _n: Contact list
    %n contact lists
sw: Kondakdlischde
    %n Kondakdlischda

en: _n: File
    %n files
sw: Dadei
    %n Dadeia

en: &Accept
sw: &Akzebdiera

en: &Decline
sw: &Ablehna

en: _n: Authorize request
    %n authorize requests
sw: Audhorisierongsanfroge
    %n Audhorisierongsanfroga

en: &Grant
sw: &Bewilligong

en: &Refuse
sw: &Ablehna

en: _n: Authorization granted
    %n authorization granted
sw: Audhorisierong gnehmigd
    %n Audhorisieronga gnehmigd

en: _n: Authorization refused
    %n authorization refused
sw: Audhorisierong abglehnd
    %n Audhorisieronga abglehnd

en: _n: Add to contacts
    %n add to contacts
sw: Hinzugfigd zur Kondakdlischde
    %n Mol hinzugfigd zur Kondakdlischde

en: _n: Removed from contacts
    %n removed from contacts
sw: Hinzugfigd zur Kondakdlischde
    %n Mol hinzugfigd zur Kondakdlischde

en: _n: Status changed
    %n times status changed
sw: Schdadus geänderd
    %n Mol Schdadus geänderd

en: Cancel
sw: Abbrecha

en: No such client for send message
sw: Koin derardigr Client fir des Senda dr Nachrichd vrfigbar

en: &Message
sw: &Nachrichd

en: &File
sw: &Dadei

en: &URL
sw: &URL:

en: &Contact list
sw: &Kondakdlischde

en: &Authorization request
sw: Audhorisierongsanfroge

en: &Grant autorization
sw: Audhorisierong &gewähra

en: &Refuse autorization
sw: Benudzeraudhorisierong &ablehna

en: Status
sw: Schdadus

en: Size: %1 / Max. size: %2
sw: Greße: %1 / Max. Greße: %2

en: Message will be split
sw: Nachrichd wird uffgedoild

en: Save phone in contact list
sw: Delefon en Kondakdlischde schbeichern

note: i18n: file ./plugins/_core/newprotocolbase.ui line 20
en: New connection
sw: Neie Vrbendong

note: i18n: file ./plugins/_core/newprotocolbase.ui line 49
en: Protocol:
sw: Brodokoll:

note: i18n: file ./plugins/_core/newprotocolbase.ui line 30
en: Select protocol
sw: Brodokoll auswähla

note: i18n: file ./plugins/jabber/jabberhomeinfobase.ui line 20
en: Form2
sw: Form 2

note: i18n: file ./plugins/_core/nonimbase.ui line 46
en: Non-IM contact
sw: Ned-IM-Kondakd hinzufiga

note: i18n: file ./plugins/jabber/jabberaddbase.ui line 150
en: Nickname:
sw: Niggname:

note: i18n: file ./plugins/jabber/discoinfobase.ui line 604
en: Phone:
sw: Delefon:

note: i18n: file ./plugins/_core/pagerbase.ui line 68
en: Provider:
sw: Anbiedr:

note: i18n: file ./plugins/_core/pagerbase.ui line 86
en: Email gateway:
sw: E-Mail Gadeway:

note: i18n: file ./plugins/_core/pagerbase.ui line 111
en: Number:
sw: Nommr:

note: i18n: file ./plugins/_core/phonebase.ui line 61
en: Area code:
sw: Vorwahl:

note: i18n: file ./plugins/_core/phonebase.ui line 86
en: Extension:
sw: Durchwahl:

note: i18n: file ./plugins/jabber/jabberhomeinfobase.ui line 103
en: Country:
sw: Land:

note: i18n: file ./plugins/_core/plugincfgbase.ui line 64
en: Plugin &enabled
sw: Blugin &akdivierd

note: i18n: file ./plugins/_core/searchbase.ui line 20
en: Search
sw: Sucha

note: i18n: file ./plugins/weather/weathercfgbase.ui line 142
en: &Search
sw: &Sucha

en: %1 already in contact list
sw: %1 bereids en Kondakdlischde

en: Not in list
sw: Ned en Lischde

note: i18n: file ./plugins/jabber/jabberaboutinfobase.ui line 20
en: Form4
sw: Form 4

note: i18n: file ./plugins/jabber/jabberinfobase.ui line 114
en: Nick:
sw: Niggname:

note: i18n: file ./plugins/_core/smscfgbase.ui line 39
en: Text before cursor:
sw: Dexd vor dem Cursor:

note: i18n: file ./plugins/_core/smscfgbase.ui line 64
en: Text after cursor:
sw: Dexd hendr dem Cursor:

en: Inactive
sw: Enakdiv

en: no
sw: noi

en: yes
sw: jo

en: Customize menu
sw: Meni anbassa

en: Customize toolbar
sw: Werkzeigleischde anbassa...

en: Separator
sw: Drenner

note: i18n: file ./plugins/_core/toolsetupbase.ui line 20
en: Toolbar setup
sw: Werkzeigleischda-Oirichdong

note: i18n: file ./plugins/_core/toolsetupbase.ui line 69
en: All buttons:
sw: Alle Knebfe:

note: i18n: file ./plugins/_core/toolsetupbase.ui line 77
en: New Item
sw: Neies Elemend

note: i18n: file ./plugins/_core/toolsetupbase.ui line 131
en: &Add ->
sw: &Hinzufiga ->

note: i18n: file ./plugins/_core/toolsetupbase.ui line 142
en: <- &Remove
sw: <- &Endferna

note: i18n: file ./plugins/_core/toolsetupbase.ui line 191
en: Active:
sw: Akdiv:

en: User info '%1'
sw: Benudzerinformazion - '%1'

en: New contact
sw: Neir Kondakd

en: Setting for group '%1'
sw: Oischdellonga fir Grubbe '%1'

en: [Update info]
sw: [Benudzerinformazion akdualisiera]

en: Settings
sw: Oischdellonga

en: Delete "%1"?
sw: "%1" lescha, ha?

en: New group
sw: Neie Grubbe

en: &Groups
sw: &Grubba

en: Search: %1
sw: Suche: %1

en: Join "%1" and "%2"?
sw: Kondakde "%1" ond "%2" zu oim Kondakd zamma, ha?

en: Last message time
sw: Zeid ledzdr Nachrichd

en: Contact name
sw: Kondakdname

note: i18n: file ./plugins/_core/userviewcfgbase.ui line 82
en: Groups
sw: Grubba

note: i18n: file ./plugins/_core/userviewcfgbase.ui line 100
en: Do not distrub
sw: Bidde ned schdera

note: i18n: file ./plugins/osd/osdconfigbase.ui line 72
en: Away
sw: Weg

note: i18n: file ./plugins/_core/userviewcfgbase.ui line 218
en: Colors:
sw: Farba:

note: i18n: file ./plugins/_core/userviewcfgbase.ui line 238
en: Use &double click
sw: &Dobbelkligg benudza

note: i18n: file ./plugins/styles/fontconfigbase.ui line 160
en: Use system &colors
sw: Syschdem&farba benudza

note: i18n: file ./plugins/_core/userviewcfgbase.ui line 260
en: Use small &font for group
sw: Kleine &Schrifdard fir &Grubbe benudza

note: i18n: file ./plugins/_core/userviewcfgbase.ui line 271
en: Show group &separator
sw: Grubba&drennr anzeiga

note: i18n: file ./plugins/_core/userviewcfgbase.ui line 282
en: Sorting
sw: Sordierong

note: i18n: file ./plugins/_core/userviewcfgbase.ui line 301
en: 1st:
sw: 1.:

note: i18n: file ./plugins/_core/userviewcfgbase.ui line 326
en: 2nd:
sw: 2.:

note: i18n: file ./plugins/_core/userviewcfgbase.ui line 365
en: 3rd:
sw: 3.:

note: i18n: file ./plugins/_core/userviewcfgbase.ui line 453
en: Invisible
sw: Onsichdbar

note: i18n: file ./plugins/_core/userviewcfgbase.ui line 541
en: Visible
sw: Sichdbar

note: i18n: file ./plugins/_core/userviewcfgbase.ui line 629
en: Awaiting authorization
sw: Audhorisierong ausschdehend

en: to %1
sw: an %1

note: i18n: file ./plugins/about/aboutdlgbase.ui line 45
en: About
sw: Ibr

en: Plugin provides about information
sw: Blugin schdelld d "Ibr"-Enformazion bereid

en: &Bug report / Requests
sw: Be&richda Se Brobleme odr Winsche

en: &About SIM
sw: &Ibr SIM

en: About &KDE
sw: Ibr &KDE

en: %1 Version: %2
sw: %1 Vrsion: %2

en: Bug report
sw: Berichda Se Brobleme odr Winsche

note: i18n: file ./plugins/about/aboutdlgbase.ui line 20
en: About SIM
sw: Ibr SIM

note: i18n: file ./plugins/about/aboutdlgbase.ui line 73
en: Authors
sw: Audora

note: i18n: file ./plugins/about/aboutdlgbase.ui line 108
en: Translation
sw: Ibersedzong

note: i18n: file ./plugins/about/aboutdlgbase.ui line 136
en: License
sw: Lizenz

en: Action
sw: Akzion

en: Plugin execute external programs on event or from contact menu
sw: Blugin fihrd exderne Brogramme bei oim Ereignis odr von Kondakdmeni aus

en: &Action
sw: &Akzion

en: Event
sw: Ereignisse

en: Program
sw: Brogramm

en: Contact online
sw: Kondakd ischd online

en: Status changed
sw: Schdadus geänderd

en: Menu
sw: Meni

en: In command line you can use:
sw: En Kommandozeile ka benudzd werda:

en: For message events message text will be sent on standard input of the program.
    If the program will return a zero error code message text will be replaced with program output.
    If program output is empty,  message will be destroyed.
    Thus it is possible to organize additional messages filters.
sw: Bei Nachrichdenereignissa wird dr Nachrichdendexd zur Schdandardeingabe des brogramms gsended.
    Wenn des Brogramm da Fehlercode Null lieferd, wird dr dexd durch d Brogrammausgabe ersedzd.
    Wenn d Brogrammausgabe ler ischd, wird d Nachrichd zerschderd.
    Dadurch ischd s meglich, zusädzliche Nachrichdenfildr zu vrwalda.

note: i18n: file ./plugins/action/additembase.ui line 20
en: Add Item
sw: Elemend hinzufiga

note: i18n: file ./plugins/action/additembase.ui line 43
en: Item:
sw: Elemend:

note: i18n: file ./plugins/action/additembase.ui line 61
en: Program:
sw: Brogramm:

en: Item
sw: Elemend

en: AutoAway
sw: Audomadischer Weg-Schdadus

en: Plugin provides set away and N/A status after some idle time
sw: Blugin schdelld audomadischa Schdaduswechsl nach Schdadus "Weg" ond "N/A" nach oinr beschdemmda Zeid dr Nichdbenudzong bereid

note: i18n: file ./plugins/autoaway/autoawaycfgbase.ui line 39
en: Set "Away" status after
sw: "Weg"-Schdadus sedza wenn

note: i18n: file ./plugins/autoaway/autoawaycfgbase.ui line 61
en: minutes not using computer
sw: Minuda koine Combuderbenudzong

note: i18n: file ./plugins/autoaway/autoawaycfgbase.ui line 72
en: minutes of "Away"
sw: Minuda im "Weg"-Schdadus

note: i18n: file ./plugins/autoaway/autoawaycfgbase.ui line 83
en: minutes of "N/A"
sw: Minuda im "Weg"-Schdadus

note: i18n: file ./plugins/autoaway/autoawaycfgbase.ui line 105
en: Set "N/A" status after
sw: "N/A"-Schdadus sedza wenn

note: i18n: file ./plugins/autoaway/autoawaycfgbase.ui line 127
en: Set "Offline" status after
sw: "Offline"-Schdadus sedza nach

note: i18n: file ./plugins/autoaway/autoawaycfgbase.ui line 138
en: Disable online alert in "Away", "N/A", "DND" and "Occupied" List
sw: Onlinealarm en "Weg", "N/A", "DND" ond "Beschäfdigd"-Lischde deakdiviera

en: Background
sw: Hendergrond

en: Plugin provides background pictures for user list
sw: Dieses Blugin ermeglichd des Oifiga von Hendergrondbildern fir d Benudzerlischde

en: Select background picture
sw: Hendergrondbildr auswähla

en: %1|Graphics
sw: %1|Grafika

en: Graphics(%1)
sw: Grafika (%1)

en: Contact - left
sw: Kondakdlischde - links

en: Contact - scale
sw: Kondakd - skaliera

en: Window - left top
sw: Fenschdr - links oba

en: Window - left bottom
sw: Fenschdr - links onda

en: Window - left center
sw: Fenschdr - links zendrierd

en: Window - scale
sw: Fenschdr - skalierd

en: Get more skins
sw: Mehr Fenschderdhema ralada

note: i18n: file ./plugins/background/bkgndcfgbase.ui line 105
en: Group margin:
sw: Grubbenrand:

note: i18n: file ./plugins/background/bkgndcfgbase.ui line 123
en: Contact margin:
sw: Kondakdrand:

note: i18n: file ./plugins/background/bkgndcfgbase.ui line 148
en: Main window background:
sw: Hendergrond des Haubdfenschders:

note: i18n: file ./plugins/background/bkgndcfgbase.ui line 264
en: Place:
sw: Bladz:

en: System tray
sw: Kondrollleischdensymbol

en: Plugin provides dock main window in system tray
sw: Blugin schdelld Dogging des Haubdfenschders en dr Kondrollleischde bereid

en: Dock
sw: Dogging

en: Plugin provides dock icon
sw: Blugin schdelld Anzeiga ois Symbols en dr Kondrollleischde bereid

en: Toggle main window
sw: Haubdfenschdr omschalda

en: Hide main window
sw: Haubdfenschdr vrschdegga

en: Show main window
sw: Haubdfenschdr anzeiga

note: i18n: file ./plugins/dock/dockcfgbase.ui line 57
en: Hide main window after
sw: Haubdfenschdr anzeiga/vrschdegga nach

note: i18n: file ./plugins/dock/dockcfgbase.ui line 79
en: seconds inactive
sw: Sekonda Enakdividäd

note: i18n: file ./plugins/dock/dockcfgbase.ui line 128
en: Show Mainwin on desktop
sw: Haubdfenschdr uff dr Arbeidsfläche anzeiga

note: i18n: file ./plugins/dock/dockcfgbase.ui line 139
en: current
sw: akduell

note: i18n: file ./plugins/dock/dockcfgbase.ui line 221
en: &Customize dock menu
sw: SIM-Meni en dr Kondrollleischde &anbassa

en: Filter
sw: Fildr

en: Plugin provides message filter
sw: Dieses Blugin schdelld Nachrichda-Fildr bereid

en: Ignore list
sw: Ignoriera-Lischde

en: Ignore user
sw: Benudzr ignoriera

en: Ignore this phrase
sw: Dieses Word ignoriera

en: Add %1 to ignore list?
sw: Benudzr %1 zur Ignorierenlischde hinzufiga, ha?

note: i18n: file ./plugins/filter/filtercfgbase.ui line 39
en: &Receive message only from contacts from list
sw: Nachrichda nur von &Benudzern dr Kondakdlischde embfanga

note: i18n: file ./plugins/filter/filtercfgbase.ui line 61
en: Reject messages from unknown users contains this words or phrases:
sw: Nachrichda von onbekannda Benudzern ablehna, d folgnde Worde endhalda:

note: i18n: file ./plugins/filter/filtercfgbase.ui line 90
en: Words are divided by any separators (space, comma, i.e.)
    A phrase can be specified using quotation marks
    Words can contain wildcards:
    * - any amount of symbols (or is empty)
    ? - any symbol
sw: Werdr gedrennd durch Zeicha (Leerzeicha, Komma o.ä.)
    A Bhrase ka mid dr Angabe von Anfihrongszeicha angegeba werda
    Werdr kenna Bladzhaldr endhalda:
    * - a Menge von Zeicha (odr ler)
    ? - irgndein Zeicha

en: Floaty
sw: Floadings

en: Plugin provides floating windows for contacts
sw: Des Blugin schdelld Floading-Funkzionalidäd fir d oizelna Kondakde bereid

en: Floating on
sw: Floading an

en: Floating off
sw: Floading aus

en: Forward
sw: Weiderleida

en: Plugin provides messages forwarding on cellular
sw: Blugin schdelld Nachrichdenweiderleidong an Handys bereid

note: i18n: file ./plugins/forward/forwardcfgbase.ui line 39
en: Send all messages in status "Away" and "N/A" on the cellular:
sw: Alle Nachrichda em Schdadus "Weg" ond "N/A" an oi Handy weiderleida:

note: i18n: file ./plugins/forward/forwardcfgbase.ui line 65
en: For the answer or sending of the new message you can answer on SMS having specified in the beginning of the message a line:
    <UIN>:
sw: Fir d Andword odr beim Senda oinr neia Nachrichd ibr SMS kenna Se a Zeile vor dr Nachrichd oifiga:
    <UIN>:

note: i18n: file ./plugins/forward/forwardcfgbase.ui line 83
en: Send only &one message (don't split)
sw: Nur a Nachrichd schigga (n&ed schblidda)

en: Plugin adds GnuPG encryption/decryption support for messages
sw: Blugin figd Onderschdidzong von GnuPG-Vrschlisselong/-Endschlisselong von Nachrichda hinzu

en: Plugin adds GnuPG encryption/decryption support for messages
    GPG not found in PATH
sw: Blugin figd Onderschdidzong von GnuPG-Vrschlisselong/-Endschlisselong von Nachrichda hinzu
    GPG ned en Bfad gfonda

en: Encrypt failed
sw: Vrschlisseln fehlgschlaga

en: _n: %n GPG key
    %n GPG keys
sw: %n GPG-Schlissl
    %n GPG-Schlissl

en: GPG key
sw: GPG-Schlissl

en: Use GPG encryption
sw: GPG-Vrschlisselong benudza

en: &GPG key
sw: &GPG-Schlissl

note: i18n: file ./plugins/gpg/gpgadvbase.ui line 39
en: Command arguments
sw: Kommandozeilenargomende

note: i18n: file ./plugins/gpg/gpgadvbase.ui line 58
en: Generate key:
sw: Schlissl gneriera:

note: i18n: file ./plugins/gpg/gpgadvbase.ui line 76
en: List public keys:
sw: Lischde dr effendlicha Schlissl:

note: i18n: file ./plugins/gpg/gpgadvbase.ui line 94
en: List secret keys:
sw: Lischde dr gehoima Schlissl:

note: i18n: file ./plugins/gpg/gpgadvbase.ui line 133
en: Import public:
sw: Effendlicha Schlissl embordiera:

note: i18n: file ./plugins/gpg/gpgadvbase.ui line 158
en: Export public:
sw: Effendlicha Schlissl exbordiera:

note: i18n: file ./plugins/gpg/gpgadvbase.ui line 183
en: Encrypt:
sw: Vrschlisseln:

note: i18n: file ./plugins/gpg/gpgadvbase.ui line 208
en: Decrypt:
sw: Endschlisseln:

en: Select home directory
sw: Bersenlichs Vrzeichnis auswähla

en: Download GPG
sw: GPG ralada

note: i18n: file ./plugins/jabber/jidsearchbase.ui line 74
en: &Advanced
sw: &Erweiderd

en: None
sw: Koin Proxy

note: i18n: file ./plugins/gpg/gpgcfgbase.ui line 39
en: Executable:
sw: Ausfihrbare Dadei:

note: i18n: file ./plugins/gpg/gpgcfgbase.ui line 71
en: Home directory:
sw: Bersenlichs Vrzeichnis

note: i18n: file ./plugins/spell/spellcfgbase.ui line 86
en: &Find
sw: &Fenda

note: i18n: file ./plugins/gpg/gpgcfgbase.ui line 181
en: Your key:
sw: Ihr Schlissl:

note: i18n: file ./plugins/gpg/gpguserbase.ui line 71
en: &Refresh
sw: &Akdualisiera

en: Move mouse for generate random key
sw: Zom Gneriera ois Zufallsschlissels Maus bewega

en: Generate key failed
sw: Schlissl gneriera fehlgschlaga

note: i18n: file ./plugins/gpg/gpggenbase.ui line 20
en: Generate key
sw: Schlissl gneriera

note: i18n: file ./plugins/jabber/discoinfobase.ui line 579
en: EMail:
sw: E-Mail:

note: i18n: file ./plugins/gpg/gpggenbase.ui line 61
en: Comment:
sw: Kommendar:

note: i18n: file ./plugins/gpg/gpguserbase.ui line 39
en: Key:
sw: Schlissl:

note: i18n: file ./plugins/icq/aboutinfobase.ui line 64
en: Additional information about user:
sw: Zusädzliche Enformazion ibr da Benudzr:

note: i18n: file ./plugins/icq/aboutinfobase.ui line 45
en: A&bout
sw: I&br

note: i18n: file ./plugins/icq/advsearchbase.ui line 54
en: Info
sw: Enfo

note: i18n: file ./plugins/jabber/jabberhomeinfobase.ui line 67
en: City:
sw: Schdadd:

note: i18n: file ./plugins/jabber/jabberhomeinfobase.ui line 121
en: State:
sw: Schdadus:

note: i18n: file ./plugins/icq/moreinfobase.ui line 137
en: Age:
sw: Aldr:

note: i18n: file ./plugins/icq/moreinfobase.ui line 245
en: Gender:
sw: Gschlechd:

note: i18n: file ./plugins/icq/workinfobase.ui line 302
en: Occupation:
sw: Beschäfdigong:

note: i18n: file ./plugins/jabber/jabberworkinfobase.ui line 57
en: Company:
sw: Firma:

note: i18n: file ./plugins/jabber/jabberworkinfobase.ui line 39
en: Department:
sw: Abdoilong:

note: i18n: file ./plugins/jabber/jabberworkinfobase.ui line 114
en: Position:
sw: Bosizion:

note: i18n: file ./plugins/icq/advsearchbase.ui line 384
en: Interests
sw: Enderessa

en: Register new ScreenName
sw: Neia AIM-Screennama regischdriera

note: i18n: file ./plugins/icq/aimconfigbase.ui line 64
en: ScreenName:
sw: AIM-Screenname:

note: i18n: file ./plugins/proxy/proxycfgbase.ui line 154
en: Password:
sw: Bassword:

note: i18n: file ./plugins/proxy/proxycfgbase.ui line 64
en: Port:
sw: Bord:

note: i18n: file ./plugins/jabber/jabberconfigbase.ui line 101
en: Server:
sw: Servr:

note: i18n: file ./plugins/jabber/jabberconfigbase.ui line 338
en: Use &HTTP polling
sw: &HTTP-Bolling benudza

note: i18n: file ./plugins/icq/aimconfigbase.ui line 257
en: &Automatically use HTTP polling if proxy required
sw: &Audomadische HTTP-Anfroga benudza, wenn Broxy baedigd wird

note: i18n: file ./plugins/jabber/jabberconfigbase.ui line 368
en: Note: For HTTP-polling using proxy settings for HTTP
sw: Bemerkong: Fir HTTP-Bolling, des Broxy-Oischdellonga fir HTTP benudzd

note: i18n: file ./plugins/icq/aimconfigbase.ui line 307
en: &Keep-alive connection
sw: Vrbendong uffrechd r&halda

note: i18n: file ./plugins/jabber/jabberconfigbase.ui line 175
en: &Network
sw: &Nedzwerk

en: Last online
sw: Zuledzd online

note: i18n: file ./plugins/icq/aimsearchbase.ui line 108
en: Middle:
sw: Midde:

note: i18n: file ./plugins/icq/aimsearchbase.ui line 133
en: Maiden:
sw: Jong:

note: i18n: file ./plugins/icq/aimsearchbase.ui line 304
en: Street:
sw: Schdraße:

note: i18n: file ./plugins/icq/aimsearchbase.ui line 279
en: Zip:
sw: PLZ:

note: i18n: file ./plugins/icq/aiminfobase.ui line 45
en: &Profile
sw: &Brofile:

note: i18n: file ./plugins/icq/aiminfobase.ui line 486
en: External IP:
sw: Exderne IP:

note: i18n: file ./plugins/jabber/jabberinfobase.ui line 255
en: Status:
sw: Schdadus:

note: i18n: file ./plugins/icq/aiminfobase.ui line 577
en: Internal IP:
sw: Enderne IP:

note: i18n: file ./plugins/icq/aimsearchbase.ui line 39
en: Names
sw: Nama

note: i18n: file ./plugins/icq/aimsearchbase.ui line 185
en: Location
sw: Ord

note: i18n: file ./plugins/icq/encodingdlgbase.ui line 20
en: Choose default encoding
sw: Schdandardkodierong auswähla

note: i18n: file ./plugins/icq/encodingdlgbase.ui line 50
en: Your current system encoding (UTF-8) may cause problems saving your personal information and reading offline messages from other users.
sw: Des akduelle Syschdemencoding (UTF8) ka beim Schbeichern von bersenlicha Enformaziona ond dem Lesa von Offlinenachrichda von andera Benudzern bereida.

note: i18n: file ./plugins/icq/encodingdlgbase.ui line 74
en: You will choose the coding by default which want to use:
sw: Bidde Kodierong auswähla, d benudzd werda sodd:

note: i18n: file ./plugins/jabber/jabberhomeinfobase.ui line 139
en: Address:
sw: Adresse:

note: i18n: file ./plugins/jabber/jabberhomeinfobase.ui line 85
en: Zip code:
sw: Boschdleidzahl:

note: i18n: file ./plugins/icq/homeinfobase.ui line 312
en: Time zone:
sw: Zeidzone:

note: i18n: file ./plugins/icq/homeinfobase.ui line 45
en: &Home info
sw: &Wohnord-Enfo

note: i18n: file ./plugins/osd/osdconfigbase.ui line 94
en: Do not Disturb
sw: Bidde ned schdera

note: i18n: file ./plugins/osd/osdconfigbase.ui line 105
en: Occupied
sw: Beschäfdigd

note: i18n: file ./plugins/osd/osdconfigbase.ui line 116
en: Free for chat
sw: Frei fir Chat

en: Visible list
sw: Sichdbarkeid-Lischde

en: Invisible list
sw: Onsichbarkeid-Lischde

en: &Add to group
sw: Zu oinr Grubbe hinzu&figa

en: Process message failed
sw: Vrarbeida dr Nachrichd fehlgschlaga

en: Unknown error
sw: Onbekanndr Fehlr

en: Invalid SNAC header
sw: Ongildigr SNAC-Headr

en: Server rate limit exceeded
sw: Servrrade-Begrenzong erreichd

en: Client rate limit exceeded
sw: Cliendrade-Begrenzong erreichd

en: Recipient is not logged in
sw: Embfängr ischd ned oigloggd

en: Requested service unavailable
sw: Angforderdr Dienschd ned vrfigbar

en: Requested service not defined
sw: Angforderdr Dienschd ischd ned definierd

en: We sent an obsolete SNAC
sw: Vraldedes SNAC gsended

en: Not supported by server
sw: Ned onderschdidzd vom Servr

en: Not supported by client
sw: Ned onderschdidzd vom Cliend

en: Refused by client
sw: Abglehnd vom Cliend

en: Reply too big
sw: Andword ischd zu groß

en: Responses lost
sw: Anworda vrlora

en: Request denied
sw: Anforderong abglehnd

en: Incorrect SNAC format
sw: Ongildigs SNAC-Formad

en: Insufficient rights
sw: Ognignde Rechde

en: Recipient blocked
sw: Embfängr bloggd

en: Sender too evil
sw: Sendr zu bese :-(

en: Receiver too evil
sw: Embfängr zu bese

en: User temporarily unavailable
sw: Benudzr ischd demborär ned vrfigbar

en: No match
sw: Koine Ibereinschdemmong

en: List overflow
sw: Lischda-Iberlauf

en: Request ambiguous
sw: Mehrdeidige Anfroge

en: Server queue full
sw: Servr-Queue ischd voll

en: Not while on AOL
sw: Ned während en AOL

en: Protocol error
sw: Brodokoll-Fehlr

en: Possibly invisible
sw: Wahrscheinlich onsichdbar

en: Warning level
sw: Warnongenebene

en: Home info
sw: Hoim-Enfo

en: Work info
sw: Arbeid-Enfo

en: More info
sw: Zusadz-Enfo

en: About info
sw: Ibr-Enfo

en: Group/Past
sw: Grubbe/Gschichde

en: Picture
sw: Bild

en: Network
sw: Nedzwerk

en: Security
sw: Sicherheid

en: Send &urgent
sw: &Dringnd senda

en: Send to &list
sw: An Lischde senda

en: Plain text
sw: Reinr Dexd

note: i18n: file ./plugins/icq/icqconfigbase.ui line 114
en: &Register new UIN
sw: Neie UIN &regischdriera

note: i18n: file ./plugins/icq/icqconfigbase.ui line 125
en: UIN:
sw: ICQ#:

note: i18n: file ./plugins/jabber/jabberconfigbase.ui line 314
en: Port range for direct connections:
sw: Bordbereich fir Direkdvrbendonga:

note: i18n: file ./plugins/icq/icqconfigbase.ui line 474
en: Send format:
sw: Sendeformad:

note: i18n: file ./plugins/icq/icqconfigbase.ui line 514
en: Send message:
sw: Nachrichd senda:

note: i18n: file ./plugins/icq/icqconfigbase.ui line 522
en: No wait ack
sw: Ohne Beschdädigong

note: i18n: file ./plugins/icq/icqconfigbase.ui line 528
en: Wait ack from server
sw: Warda uff Andword vom Servr

note: i18n: file ./plugins/icq/icqconfigbase.ui line 534
en: Wait ack from client
sw: Warda uff Andword vom Cliend

note: i18n: file ./plugins/icq/icqconfigbase.ui line 559
en: Accept in &occupied mode
sw: Em &beschäfdigd-Modus akzebdiera

note: i18n: file ./plugins/icq/icqconfigbase.ui line 570
en: Accept in &DND mode
sw: Em &DND-Modus akzebdiera

note: i18n: file ./plugins/icq/icqconfigbase.ui line 698
en: minutes
sw: Minuda

note: i18n: file ./plugins/jabber/jabberconfigbase.ui line 429
en: &Options
sw: &Obziona

en: Connect to unknown port
sw: Zu onbekanndem Bord vrbenda

en: Can't established direct connection
sw: Direkdvrbendong ka ned hergschdelld werda

en: Other side does not support the secure connection
sw: D andere Seide onderschdidzd koine sichere Vrbendong

en: Send message fail
sw: Nachrichd &Senda fehlgschlaga

en: Unknown message type
sw: Onbekanndr Nachrichdendyb

en: No files for transfer
sw: Koine Dadeia zom Iberdraga

en: Invalid message
sw: Ongildige Nachrichda

en: Message was too large
sw: Nachrichd war zu lang

en: Message rate exceeded
sw: Nachrichdenrade erreichd

en: We are to evil :(
sw: Mir send zu bese :-(

en: File transfer declined
sw: Dadeiiberdragong abglehnd

en: Message declined
sw: Nachrichd abglehnd

en: Client go offline
sw: Client gehd offline

en: Directory
sw: Vrzeichnis

en: Send timeout
sw: Zeidiberschreidong während des Sendens

en: No contact
sw: Koin Kondakd

en: No contacts for send
sw: Koine Kondakde zom Senda

en: General chat
sw: Chat allgmein

en: Romance
sw: Romanze

en: Games
sw: Schbiele

en: Students
sw: Schdudenda

en: 20 Something
sw: Jemand om 20

en: 30 Something
sw: Jemand om 30

en: 40 Something
sw: Jemand om 40

en: 50 Plus
sw: Äldr als fuffzig

en: Seeking Women
sw: Suche Frao

en: Seeking Men
sw: Suche Mann

en: Input current password
sw: Korrekdes Bassword oigeba

en: Confirm password does not match
sw: Basswerdr schdemma ned iberein

en: Invalid password
sw: Ongildigs Bassword

note: i18n: file ./plugins/icq/icqinfobase.ui line 107
en: Uin:
sw: UIN:

note: i18n: file ./plugins/icq/icqinfobase.ui line 509
en: Random chat group:
sw: Zufälligr Chat, Grubba:

note: i18n: file ./plugins/jabber/jabberinfobase.ui line 37
en: &Names
sw: &Nama

note: i18n: file ./plugins/jabber/jabberinfobase.ui line 394
en: New password:
sw: Neies Bassword:

note: i18n: file ./plugins/jabber/jabberinfobase.ui line 423
en: Retype new password:
sw: Bassword wiederhola:

note: i18n: file ./plugins/jabber/jabberinfobase.ui line 467
en: Current password:
sw: Akduelles Bassword:

note: i18n: file ./plugins/jabber/jabberinfobase.ui line 377
en: &Password
sw: &Bassword:

en: Login error
sw: Anmeldefehlr

en: Registered in no register state
sw: Regischdrierd en oim ned regischdrierda Zuschdand

en: This client is outdated
sw: Dr Cliend ischd vralded

en: Too many clients from same IP
sw: Zuviele Clients mid dr gleicha IP

en: Rate limit
sw: Rade begrenza

en: Invalid UIN and password combination
sw: Ongildige UIN/Bassword-Kombinazion

en: Non-existant UIN
sw: Ned-exischdierende UIN

en: Bad login procedure
sw: Falsche Login-Brozedur

en: Service temporarly unavailable
sw: Dienschd ischd demborär ned vrfigbar

en: Invalid SecureID
sw: Ongildige Sicherheids-ID

en: Too young!
sw: Zu jong, haidanai!

en: UIN was suspended
sw: UIN wurde susbendierd

en: Can't login to ICQ network - Please try again later
sw: S ka ned ens ICQ-Nedzwerk oigloggd werda - bidde schbädr erneid vrsucha

en: Close packet from server
sw: Baked vom Servr schließa

en: Bad host address
sw: Fehlerhafde Hoschdadresse

en: _n: WWW-panel message
    %n WWW-panel messages
sw: WWW-Nachrichd
    %n WWW-Nachrichda

en: _n: Email pager message
    %n Email pager messages
sw: E-Mail-Pager-Nachrichd
    %n E-Mail-Pager-Nachrichda

en: _n: Request secure channel
    %n requests secure channel
sw: Anfroge sicherer Kanal
    %n Anfroga sicherer Kanal

en: _n: Close secure channel
    %n times close secure channel
sw: sicherera Kanal schließa
    %n Mol sicherera Kanal schließa

en: _n: Warning
    %n warnings
sw: Warnong
    %n Warnonga

en: _n: Contact request
    %n contact requests
sw: Kondakdanfroge
    %n Kondakdanfroga

en: Contact Request
sw: Kondakdanfroge

en: Web panel
sw: Webbedienoberfläche

en: Email pager
sw: E-Mail Pager

en: Picture can not be more than 7 kbytes
sw: Des Bild darf ned greßr als 7 KB sei.

en: Picture is not available
sw: Des Bild ischd ned vrfigbar

note: i18n: file ./plugins/jabber/jabberpicturebase.ui line 92
en: &Clear
sw: &Lescha

note: i18n: file ./plugins/icq/icqpicturebase.ui line 45
en: &Picture
sw: &Bild

en: Nick
sw: Niggname:

en: City
sw: Schdadd

en: Gender
sw: Gschlechd

en: Female
sw: Weiblich

en: Male
sw: Männlich

note: i18n: file ./plugins/icq/icqsecurebase.ui line 64
en: My &authorization is required before users add me to Contact List
sw: &Mei Audhorisierong ischd zom Hinzufiga erforderlich

note: i18n: file ./plugins/icq/icqsecurebase.ui line 75
en: Don't show my &IP-address
sw: &IP-Adresse ned anzeiga

note: i18n: file ./plugins/icq/icqsecurebase.ui line 90
en: Allow other to view my &status from the Web
sw: Erlaube andera meinen &Schdadus em Web anzuseha

note: i18n: file ./plugins/icq/icqsecurebase.ui line 101
en: I&gnore user authorization
sw: Benudzeraudhendisierong i&gnoriera

note: i18n: file ./plugins/icq/icqsecurebase.ui line 123
en: Direct connections
sw: Direkdvrbendonga

note: i18n: file ./plugins/icq/icqsecurebase.ui line 142
en: Allow &direct connection from any user
sw: &Direkde Vrbendong von jedem Benudzr erlauba

note: i18n: file ./plugins/icq/icqsecurebase.ui line 153
en: Allow direct connection from user listed in &contact list
sw: Direkde Vrbendong von Benudzr aus &Kondakdlischde erlauba

note: i18n: file ./plugins/icq/icqsecurebase.ui line 164
en: Allow direct connection from user &upon authorization
sw: Direkde Vrbendong von Benudzr nach &Audhorisierong erlauba

note: i18n: file ./plugins/icq/icqsecurebase.ui line 45
en: &Security
sw: &Sicherheid

note: i18n: file ./plugins/icq/icqsecurebase.ui line 200
en: &Visible list
sw: &Sichdbarkeid-Lischde

note: i18n: file ./plugins/icq/icqsecurebase.ui line 228
en: &Invisible list
sw: &Onsichbarkeid-Lischde

en: You've been warned by %1
sw: Se wurda von %1 gewarnd

en: Change password fail
sw: Ändern des Basswords fehlgschlaga

en: The Cellular network is currently unable to send your message to the recipient. Please try again later.
sw: Des Handynedz ischd momendan ned en dr Lage, Ihre Nachrichd dem Embfängr zu schigga. Bidde vrsucha Se s schbädr erneid.

en: INVALID NUMBER
sw: FEHLERHAFDE NUMMER

en: RATE LIMIT
sw: GRENZRADE ERREICHD

en: SMS send fail
sw: SMS-Senda fehlgschlaga

en: May
sw: Mai

en: Oct
sw: Okt

en: Dec
sw: Dez

en: Art
sw: Kunschd

en: Cars
sw: Audos

en: Celebrity Fans
sw: Brihmde Fans

en: Collections
sw: Sammlonga

en: Computers
sw: Combjudr

en: Culture & Literature
sw: Kuldur & Lideradur

en: Fitness
sw: Fidness

en: ICQ - Providing Help
sw: ICQ - onderschdidzende Hilfe

en: Internet
sw: Enderned

en: Lifestyle
sw: Lebensschdil

en: Movies/TV
sw: Filme/TV

en: Music
sw: Musik

en: Outdoor Activities
sw: Außenakdividäda

en: Parenting
sw: Eldernsein

en: Pets/Animals
sw: Hausdiere/Diere

en: Science/Technology
sw: Wissenschafd/Dechnik

en: Skills
sw: Fähigkeida

en: Sports
sw: Schbord

en: Web Design
sw: Webdesign

en: Nature and Environment
sw: Nadur ond Omweld

en: News & Media
sw: Nachrichda & Media

en: Government
sw: Regierong

en: Business & Economy
sw: Gschäfd & Wirdschafd

en: Mystics
sw: Myschdikr

en: Travel
sw: Reisa

en: Astronomy
sw: Aschdronomie

en: Space
sw: Raomfahrd

en: Clothing
sw: Kleidong

en: Parties
sw: Bardies

en: Women
sw: Fraua

en: Social science
sw: Sozialwissenschafd

en: 60's
sw: 60'r

en: 70's
sw: 70'r

en: 80's
sw: 80'r

en: 50's
sw: 50'r

en: Finance and corporate
sw: Finanza ond Kooberaziona

en: Entertainment
sw: Onderhaldong

en: Consumer electronics
sw: Vrbraucherelekdronik

en: Retail stores
sw: Oizelhandelläda

en: Health and beauty
sw: Gsondheid ond Schenheid

en: Household products
sw: Haushaldbrodukde

en: Mail order catalog
sw: Mailaufdragskadalog

en: Business services
sw: Gschäfdsdienschde

en: Audio and visual
sw: Audio ond visuell

en: Sporting and athletic
sw: Schbordlich ond adhledisch

en: Publishing
sw: Bubliziera

en: Home automation
sw: Audomadisierong zu Hause

note: i18n: file ./plugins/icq/interestsinfobase.ui line 45
en: &Interests
sw: &Enderessa

en: Arabic
sw: Arabisch

en: Burmese
sw: Burmesisch

en: Cantonese
sw: Kandonesia

en: Croatian
sw: Kroadisch

en: Danish
sw: Dänisch

en: Esperanto
sw: Eschberando

en: Estonian
sw: Eschdländisch

en: Finnish
sw: Finnisch

en: Hindi
sw: Hendi

en: Icelandic
sw: Isländisch

en: Indonesian
sw: Endonesisch

en: Japanese
sw: Jabanisch

en: Khmer
sw: Khmr

en: Korean
sw: Koreanisch

en: Latvian
sw: Leddländisch

en: Lithuanian
sw: Lidauisch

en: Malay
sw: Molaysisch

en: Norwegian
sw: Norwegisch

en: Romanian
sw: Romänisch

en: Serbian
sw: Serbisch

en: Slovenian
sw: Slovenisch

en: Somali
sw: Somolisch

en: Swedish
sw: Schwedisch

en: Tagalog
sw: Dagalog

en: Tatar
sw: Dadarisch

en: Vietnamese
sw: Viednamesisch

en: Yiddish
sw: Yiddisch

en: Persian
sw: Bersisch

en: Albanian
sw: Albanisch

en: Armenian
sw: Armenisch

note: i18n: file ./plugins/jabber/jabberinfobase.ui line 149
en: Birth date:
sw: Geburdsdag:

note: i18n: file ./plugins/icq/moreinfobase.ui line 45
en: &More info
sw: &Zusadz-Enfo

note: i18n: file ./plugins/icq/moreinfobase.ui line 361
en: Spoken languages:
sw: Gschbrochene Schbracha:

note: i18n: file ./plugins/icq/moreinfobase.ui line 342
en: &Languages
sw: &Schbrache:

en: Elementary School
sw: Volksschule

en: High School
sw: Gymnasiom

en: College
sw: Hochschule

en: University
sw: Onivrsidäd

en: Military
sw: Milidär

en: Past Work Place
sw: Vorherigr Arbeidschbladz

en: Past Organization
sw: Vorherige Organisazion

en: Other
sw: Andere

en: Alumni Org.
sw: Alomni-Org.

en: Charity Org.
sw: Nächschdenliebe-Org.

en: Club/Social Org.
sw: Klub/Soziale Org.

en: Community Org.
sw: Gmeinschafdsorg.

en: Cultural Org.
sw: Kuldurorg.

en: Fan Clubs
sw: Fan-Klubs

en: Fraternity/Sorority
sw: Bruderschafd/Schweschdernschafd

en: Hobbyists Org.
sw: Hobbyist-Org.

en: International Org.
sw: Endernazionale Org.

en: Nature and Environment Org.
sw: Nadur ond Omweld Org.

en: Professional Org.
sw: Brofi Org.

en: Scientific/Technical Org.
sw: Wissenschafd/Dechnik Org.

en: Self Improvement Group
sw: Selbschdvrbesserongsorg.

en: Spiritual/Religious Org.
sw: Schbiriruell/Religese Org.

en: Sports Org.
sw: Schbord-Org.

en: Support Org.
sw: Onderschdidzongsorg.

en: Trade and Business Org.
sw: Handl ond Gschäfdsorg.

en: Union
sw: Vrein

en: Volunteer Org.
sw: Freiwilliga Org.

note: i18n: file ./plugins/icq/pastinfobase.ui line 64
en: Organization, Affiliation, Group:
sw: Organisazion, Zugeherigkeid, Grubbe:

note: i18n: file ./plugins/icq/pastinfobase.ui line 45
en: A&ffilation
sw: &Zugeherigkeid

note: i18n: file ./plugins/icq/pastinfobase.ui line 159
en: Past background:
sw: Gschichdlicher Hendergrond:

note: i18n: file ./plugins/icq/pastinfobase.ui line 140
en: &Background
sw: Hendergrond

en: Request secure channel fail
sw: Anforderong sicherer Kanal fehlgschlaga

note: i18n: file ./plugins/icq/securedlgbase.ui line 20
en: Secure chanel request
sw: Anforderong "sicherer Kanal"

note: i18n: file ./plugins/icq/securedlgbase.ui line 41
en: Secure channel is established using SSL with Diffie-Hellman key exchange and  the TLS version 1 protocol.
    
    This only works with other SIM and Licq clients
sw: Dr sichere Kanal benudzd SSL mid dem Diffie-Hellman-Schlisselauschdausch ond dem TLS-Brodokoll Vrsion 1.
    
    Sell funkzionierd nur mid andera SIM- odr Licq-Clienda.

note: i18n: file ./plugins/icq/warndlgbase.ui line 20
en: Send warning
sw: Warnong senda

note: i18n: file ./plugins/icq/warndlgbase.ui line 43
en: Click OK to send warning to %1. This will raise %1's warning and limit his or her activity. Do this only if %1 has done something to merit a warning.
sw: Ok kligga, om Warnong zu %1 zu senda. Sell wird d Vrwarnong von %1 erheha ond sei/ihre Akdividäd begrenza. Bidde nur anwenda, wenn %1 sich a Vrwarnong vrdiend hodd.

note: i18n: file ./plugins/icq/warndlgbase.ui line 61
en: Warn &anonymously
sw: &Anonym warna

en: Academic
sw: Akademisch

en: Administrative
sw: Adminischdradiv

en: Art/Entertainment
sw: Kunschd/Onderhaldong

en: College Student
sw: Hochschulschdudend

en: Community & Social
sw: Gmeinschafd & Soziales

en: Education
sw: Bildong

en: Engineering
sw: Engnieirwesa

en: Financial Services
sw: Finanzdienschdleischdonga

en: High School Student
sw: Gymnasiaschd

en: Home
sw: Zuhause

en: Law
sw: Rechd

en: Managerial
sw: Gschäfdsfihrer

en: Manufacturing
sw: Ferdigong

en: Medical/Health
sw: Medizin/Gsondheid

en: Non-Goverment Organisation
sw: Ned-Regierongsorganisazion

en: Professional
sw: Brofi

en: Retail
sw: Oizelhandelsvrkäufr

en: Retired
sw: Bensionär

en: Science & Research
sw: Wissenschafd & Forschong

en: Technical
sw: Dechnikr

en: University student
sw: Onivrsidädsschdudend

en: Web building
sw: Webseidenerschdellong

en: Other services
sw: Andere Dienschdleischdonga

note: i18n: file ./plugins/icq/workinfobase.ui line 263
en: Web site:
sw: Webseide:

note: i18n: file ./plugins/icq/workinfobase.ui line 45
en: &Company
sw: &Firma:

note: i18n: file ./plugins/icq/workinfobase.ui line 320
en: Div / dept:
sw: Abdoilong:

note: i18n: file ./plugins/icq/workinfobase.ui line 283
en: &Occupation
sw: &Beschäfdigong:

en: Units
sw: Oiheida

en: Value
sw: Werd

note: i18n: file ./plugins/jabber/discoinfobase.ui line 287
en: &Time
sw: Zei&d:

en: &Stat
sw: &Schdadus

en: _n: %n day
    %n days
sw: %n Dag
    %n Dage

note: i18n: file ./plugins/jabber/discoinfobase.ui line 75
en: Namespaces:
sw: Namensräome:

note: i18n: file ./plugins/jabber/discoinfobase.ui line 93
en: Category:
sw: Kadegorie:

note: i18n: file ./plugins/jabber/discoinfobase.ui line 214
en: Version:
sw: Vrsion:

note: i18n: file ./plugins/jabber/discoinfobase.ui line 239
en: System:
sw: Syschdem:

note: i18n: file ./plugins/jabber/discoinfobase.ui line 170
en: &Version
sw: &Vrsion

note: i18n: file ./plugins/jabber/discoinfobase.ui line 306
en: UTC client time:
sw: UTC-Cliendzeid:

note: i18n: file ./plugins/jabber/discoinfobase.ui line 338
en: Last activity, idle response:
sw: Ledzde Akdividäd, Leerlaufandword:

note: i18n: file ./plugins/jabber/discoinfobase.ui line 379
en: &Statistic
sw: &Schdadischdik

en: &Back
sw: &Zurigg

en: Node
sw: Knoda

en: &Register
sw: &Regischdriera

en: Password does not match
sw: Bassword schdemmd ned

en: Low level network error
sw: Nedzwerkfehlr uff niedrigr Ebene

note: i18n: file ./plugins/jabber/jabberaboutinfobase.ui line 39
en: Additional information:
sw: Zusädzliche Enformazion:

en: Process
sw: Brozess

en: Error %1
sw: Fehlr %1

en: Done
sw: Ferdig

en: Stop
sw: Schdobb

en: %1 Register
sw: %1 Regischdriera

en: %1 Configure
sw: %1 Konfiguriera

en: Choose a user and password to register with the server
sw: Bidde Benudzr ond Bassword zom Regischdriera mid dem Servr auswähla

en: Photo
sw: Fodo

en: List of public servers
sw: Lischde dr effendlicha Servr

note: i18n: file ./plugins/jabber/jabberconfigbase.ui line 75
en: Username:
sw: Benudzername

note: i18n: file ./plugins/jabber/jabberconfigbase.ui line 93
en: &Register new account
sw: Neies Benudzerkondo &regischdriera

note: i18n: file ./plugins/jabber/jabberconfigbase.ui line 165
en: Use &SSL
sw: &SSL benudza

note: i18n: file ./plugins/jabber/jabberconfigbase.ui line 322
en: Use &plain text login
sw: &Klardexdanmeldong

note: i18n: file ./plugins/jabber/jabberconfigbase.ui line 458
en: Priority:
sw: Brioridäd:

note: i18n: file ./plugins/jabber/jabberconfigbase.ui line 493
en: Manualy specify Jabber host:
sw: Jabber-Hoschd manuell angeba (Schdandard ischd: jabber.org):

note: i18n: file ./plugins/jabber/jabberconfigbase.ui line 523
en: Send &rich text messages if possible
sw: Nachrichd als &Rich-Dexd senda, wenn meglich

note: i18n: file ./plugins/jabber/jabberconfigbase.ui line 569
en: Enable &typing notification
sw: Schreibbenachrich&digong akdiviera

note: i18n: file ./plugins/jabber/jabberconfigbase.ui line 621
en: Automatically &accept subscribe requests
sw: Audomadisch Abonnierenanfroga &akzebdiera

note: i18n: file ./plugins/jabber/jabberconfigbase.ui line 632
en: Automatically send &subscribe request
sw: Audomadische &Abonnierenanfroge senda

note: i18n: file ./plugins/jabber/jabberconfigbase.ui line 643
en: Use protocol &icons for agents contacts
sw: Brodokoll&symbole fir Agendkondakde benudza

en: File transfer failed
sw: Dadeiiberdragong fehlgschlaga

en: File transfer fail
sw: Dadeiiberdragong fehlgschlaga

en: <p>Subject: %1</p>
sw: <p>Bedreff: %1</p>

en: Original message:
sw: Originalnachrichd:

en: _n: Error
    %n errors
sw: Fehlr
    %n Fehlr

en: Log On
sw: Oilogga

en: Log Off
sw: Auslogga

note: i18n: file ./plugins/jabber/jabberpicturebase.ui line 45
en: &Photo
sw: &Fodo:

en: Username
sw: Benudzername

en: Age min
sw: Minimoles Aldr

en: Age max
sw: Maximoles Aldr

en: Online only
sw: Nur online

en: First (Given)
sw: Vorname:

en: Last (Family)
sw: Nachname:

en: Nick (Alias)
sw: Niggname:

en: Email
sw: E-Mail

en: Select the speed of the search.  "Fast" matches your string to the beginning of the field only (ie. "b" would yield Bob,Bill,etc...)  "Slower" matches your string anywhere in the field (ie. "b" would yield Bob, Bill, Caleb, Robbie, etc...)
sw: Wahl dr Gschwendigkeid von dr Suche. "Schnell", no gleichd d Zeichenkedde nur dem Anfang dr Dexdzeile an (z.B.: "b" wirde Bob,Bill,usw... ergeba.) "Langsamr" gleichd d Zeichenkedde irgndwo en dr Dexdzeile an (z.B.: "b" wirde Bob, Bill, Caleb, Robbie, usw... ergeba).

en: Search Speed
sw: Suchgschwendigkeid

en: Fast / Less accurate
sw: Schnellr / Wenigr gnao

en: Slower / More extensive
sw: Wenigr / Uffwendigr

en: Full name
sw: Vollr Name

en: Nickname
sw: Niggname

en: E-mail
sw: E-Mail

en: Password
sw: Bassword

en: Enter your MSN Messenger account and password. Example: user@hotmail.com.  Nickname is optional.
sw: Bidde MSN-Messengr-Accoond ond Bassword oigeba. Beischbil: benudzr@hotmail.com. Niggname ischd obzional.

en: Enter your AIM screenname or ICQ UIN and the password for that account
sw: Bidde AIM-Screenname odr ICQ-UIN ond des Bassword oigeba

en: Enter your YAHOO! Messenger Username and Password.
sw: Bidde YAHOO!-Messengr-Benudzername ond Bassword oigeba.

en: Please enter your UIN and password
sw: Bidde UIN ond Bassword oigeba

en: You need a x:data capable client to register.
sw: S wird oi x:dada-fägigr Cliend zom Regischdriera benedigd

en: Enter nick you want to register.
sw: Niggname zom Regischdriera oigeba

en: Complete the form to submit your searchable attributes in the Jabber User Directory
sw: Formular ausfilla, om d durchsuchbara Addribude em Jabber-Benudzervrzeichnis abzusenda

en: Fill in all of the fields to add yourself to the JUD.
sw: Alle Feldr ausfilla, om sich selbschd zom Jabber-Benudzervrzeichnis hinzuzufügen

en: Fill in a field to search for any matching Jabber User (POSIX regular expressions allowed)
sw: Oi Feld zom Sucha nach bassenda Jabber-Benudzr ausfilla (POSIX reguläre Ausdrigge send erlaubd)

en: Fill in a field to search for any matching Jabber users.
sw: Oi Feld zom Sucha nach bassenda Jabber-Benudzern ausfilla.

en: To register, please fill out the following form.  Be as accurate as possible to make it easier for people to search for you.
sw: Om sich zu regischdriera, biide des folgnde Formular ausfilla. Dabei bidde gewissenhafd sei, sell erleichderd d Suche von andera Leida nach Ihna.

note: i18n: file ./plugins/jabber/jabberworkinfobase.ui line 96
en: Role:
sw: Funkzion:

en: _n: LiveJournal post
    %n LiveJournal posts
sw: 1 LiveJournal-Beidrag
    %n LiveJournal-Beidräge

en: _n: Friends updated
    Friends updated %n
sw: 1 Freind akdualisierd
    %n Freinde akdualisierd

en: &Remove from journal
sw: Vom Journal &lescha

en: LiveJournal &post
sw: LiveJournal-&Beidrag

en: Posting failed
sw: Beidrag fehlgschlaga

en: Invalid username
sw: Ongildigr Benudzername

en: aggravated
sw: beschwerd

en: angry
sw: zornig

en: annoyed
sw: vrärgrd

en: anxious
sw: besorgd

en: bored
sw: glangweild

en: confused
sw: vrwirrd

en: crappy
sw: beschissa

en: cranky
sw: launig

en: depressed
sw: debressiv

en: discontent
sw: onzufrieda

en: energetic
sw: energisch

en: enraged
sw: erzirnd

en: enthralled
sw: bezauberd

en: exhausted
sw: abgehedzd

en: happy
sw: gligglich

en: horny
sw: geil

en: hungry
sw: hongrig

en: infuriated
sw: widend

en: irate
sw: zornig

en: jubilant
sw: jubelnd

en: lonely
sw: oisam

en: moody
sw: launisch

en: pissed off
sw: schdinksaur

en: sad
sw: bedribd

en: satisfied
sw: zufrieda

en: sore
sw: vrwonded

en: stressed
sw: gschdresschd

en: thirsty
sw: durschdig

en: thoughtful
sw: firsorglich

en: tired
sw: mide

en: touched
sw: berihrd

en: lazy
sw: faul

en: drunk
sw: bedrunka

en: ditzy
sw: domm

en: mischievous
sw: boshafd

en: morose
sw: mirrisch

en: gloomy
sw: dischdr

en: melancholy
sw: schwermidig

en: drained
sw: ausgedroggned

en: excited
sw: uffgregd

en: relieved
sw: erleichderd

en: hopeful
sw: hoffnongsvoll

en: amused
sw: amisierd

en: determined
sw: endschlossa

en: scared
sw: uffgschreggd

en: frustrated
sw: fruschdrierd

en: indescribable
sw: onbeschreiblich

en: sleepy
sw: schläfrig

en: groggy
sw: angschlaga

en: hyper
sw: ibr

en: relaxed
sw: endschbannd

en: restless
sw: ruhelos

en: disappointed
sw: enddäuschd

en: curious
sw: neigierig

en: mellow
sw: mirbe

en: peaceful
sw: friedlich

en: bouncy
sw: lebhafd

en: nostalgic
sw: noschdalgisch

en: okay
sw: en Ordnong

en: rejuvenated
sw: vrjingd

en: complacent
sw: selbschdgfällig

en: content
sw: zufrieda

en: indifferent
sw: gleichgildig

en: silly
sw: derichd

en: flirty
sw: hardherzig

en: calm
sw: ruhig

en: refreshed
sw: uffgfrischd

en: optimistic
sw: obdimischdisch

en: pessimistic
sw: bessimischdisch

en: giggly
sw: albern

en: pensive
sw: nachdenklich

en: uncomfortable
sw: onbequem

en: lethargic
sw: dräg

en: listless
sw: luschdlos

en: recumbent
sw: liegnd

en: exanimate
sw: leblos

en: embarrassed
sw: beschämd

en: envious
sw: neidisch

en: sympathetic
sw: symbadisch

en: sick
sw: krank

en: hot
sw: heiß

en: cold
sw: kald

en: worried
sw: besorgd

en: loved
sw: geliebd

en: awake
sw: wach

en: working
sw: arbeidend

en: productive
sw: brodukdiv

en: accomplished
sw: vollbrachd

en: busy
sw: beschäfdigd

en: full
sw: voll

en: grumpy
sw: bromming

en: weird
sw: onhoimlich

en: nauseated
sw: vrabscheiend

en: ecstatic
sw: verziggd

en: chipper
sw: zwidschernd

en: rushed
sw: gedrängd

en: contemplative
sw: griblerisch

en: nerdy
sw: endelligend

en: geeky
sw: schdrebend

en: cynical
sw: zynisch

en: quixotic
sw: fandaschdisch

en: crazy
sw: verriggd

en: creative
sw: kreadiv

en: artistic
sw: kinschdlerisch

en: pleased
sw: erfreid

en: bitchy
sw: boshafd

en: guilty
sw: schuldig

en: irritated
sw: irridierd

en: blank
sw: leer

en: apathetic
sw: abadhisch

en: dorky
sw: idiodisch

en: impressed
sw: beeundruggd

en: naughty
sw: onardig

en: predatory
sw: räuberisch

en: dirty
sw: dreggig

en: giddy
sw: schwendlig

en: surprised
sw: iberraschd

en: shocked
sw: gschoggd

en: rejected
sw: zurigggewiesa

en: numb
sw: bedäubd

en: cheerful
sw: frehlich

en: good
sw: ardig

en: distressed
sw: gequäld

en: intimidated
sw: oigschichderd

en: crushed
sw: gedriggd

en: devious
sw: abwegig

en: thankful
sw: dankbar

en: grateful
sw: erkenndlich

en: jealous
sw: eifersichdig

en: nervous
sw: nerves

en: Recent Entries
sw: Ledzde Oidräge

en: Calendar View
sw: Kalenderansichd

en: Friends View
sw: Freinde-Ansichd

en: Your Profile
sw: Ihr Brofil

en: Your To-Do List
sw: Ihre zu erlediga-Lischde

en: Change Settings
sw: Oischdellonga ändern

en: Support
sw: Onderschdidzong

en: Personal Info
sw: Bersenliche Enformaziona

en: Journal Settings
sw: Journal-Oischdellonga

en: Register new user
sw: Neia Benudzr regischdriera

note: i18n: file ./plugins/spell/spellcfgbase.ui line 39
en: Path:
sw: Pfad:

note: i18n: file ./plugins/livejournal/livejournalcfgbase.ui line 328
en: Check interval:
sw: Briefendervall:

note: i18n: file ./plugins/livejournal/livejournalcfgbase.ui line 373
en: Use &fast server - only for paying customers
sw: &Schnella Servr benudza - nur fir zahlende Konda

en: Remove record from journal?
sw: Oidrag vom Journal lescha, ha?

note: i18n: file ./plugins/livejournal/msgjournalbase.ui line 61
en: Subject:
sw: Bedreff:

note: i18n: file ./plugins/livejournal/msgjournalbase.ui line 96
en: Security:
sw: Sicherheid:

note: i18n: file ./plugins/livejournal/msgjournalbase.ui line 104
en: Public
sw: Effendlich

note: i18n: file ./plugins/livejournal/msgjournalbase.ui line 116
en: Private
sw: Brivad

note: i18n: file ./plugins/livejournal/msgjournalbase.ui line 132
en: Mood:
sw: Schdemmong:

note: i18n: file ./plugins/livejournal/msgjournalbase.ui line 160
en: Enable comments
sw: Kommendare akdiviera

note: i18n: file ./plugins/livejournal/msgjournalbase.ui line 166
en: No email comments
sw: Koine E-Mail-Kommendare

note: i18n: file ./plugins/livejournal/msgjournalbase.ui line 172
en: Disable comments
sw: Kommendare deakdiviera

en: Packets
sw: Bakede

note: i18n: file ./plugins/logger/logconfigbase.ui line 54
en: File:
sw: Dadei:

note: i18n: file ./plugins/logger/logconfigbase.ui line 81
en: Log level:
sw: Brodokollierongschdufe:

en: Logger
sw: Debug-Loggr

en: Plugin provides log output
    You can set debug level from command line with -d<loglevel>
    To log errors, set loglevel to 1, for warnings to 2 and for debug-messages to 4
    If you want to log more than one you may add the levels
sw: Blugin schdelld Logausgaba bereid
    S ka d Debugschdufe von dr Kommandozeile mid -d <debugschdufe> gsedzd werda
    Om Fehlr zu logga, d Debugschdufe uff 1 sedza, fir Warnonga uff 2 ond fir Debugmeldonga uff 4
    Wenn mehr ens Log uffgnomma werda sodd, d Schdufa addiera

en: Set debug level
sw: Debugschdufe sedza

en: Be right back
sw: Bin gleich wiedr do

en: On the phone
sw: Bin am Delefoniera

en: On the lunch
sw: Zom Middag

en: MSN protocol error
sw: MSN-Brodokoll-Fehlr

en: Your account is being used from another location
sw: Ihre UIN wird grade von oim andera Ord aus benudzd

en: Contact go offline
sw: Benudzr hodd sich abgmelded

en: Send message failed
sw: Senda dr Nachrichd fehlgschlaga

en: Register in .NET Passport
sw: Bei .NET Passport regischdriera

en: Transfer canceled
sw: Iberdragong fehlgschlaga

note: i18n: file ./plugins/navigate/navcfgbase.ui line 50
en: Browser:
sw: Browsr:

note: i18n: file ./plugins/navigate/navcfgbase.ui line 68
en: Mailer:
sw: Mailr:

en: Navigate
sw: Navigazion

en: Plugin provides navigation on hyperlinks, call an external browser and mailer
sw: Blugin schdelld Navigazion von Hyberlinks bereid ond rufd exderne Browsr- odr Mailbrogramme uff

en: Send mail
sw: E-Mail senda

en: Network monitor
sw: Nedzwerkmonidor

en: &Save
sw: &Schbeichern

en: &Pause
sw: &Bause

en: E&xit
sw: Be&enda

en: &Erase
sw: &Lescha

en: Can't create file %1
sw: Dadei %1 konnde ned erschdelld werda

en: &Resume
sw: &Fortsedza

en: &Warnings
sw: &Warnonga

en: &Errors
sw: &Fehlr

en: &Packets
sw: &Bakede

en: Plugin provides monitoring of net and messages
    For show monitor on start run sim -m
sw: Blugin schdelld Monidoring des Nedzes ond Nachrichda bereid
    Om da Monidor anzeiga zu lassa, SIM mid "sim -m" schdarda

en: Show network monitor
sw: Nedzwerkmonidor oiblenda

en: On Top
sw: Em Vordergrond

en: Plugin provides main window and containers always on top
sw: Blugin schdelld d kondinuierliche Anzeige von Haubdfenschdr ond Condainr em Vordergrond bereid

en: Always on top
sw: Emmr oba

note: i18n: file ./plugins/ontop/ontopcfgbase.ui line 42
en: Show &main window in task manager
sw: &Haubdfenschdr en Fenschderleischde anzeiga

note: i18n: file ./plugins/ontop/ontopcfgbase.ui line 53
en: &Container always on top
sw: &Condainr emmr em Vordergrond

en: Plugin provides on screen notification about messages and contacts status
sw: Blugin schdelld Bildschirmbenachrichdigonga ibr Nachrichda ond Kondakdschdadus bereid

en: _: male
    %1 is online
sw: %1 ischd online

en: _: female
    %1 is online
sw: %1 ischd online

en: &Interface
sw: Schn&iddschdelle

note: i18n: file ./plugins/osd/osdconfigbase.ui line 39
en: Enable &messages notification
sw: Bei Nachrichdeneingang enformiera (br OSD)

note: i18n: file ./plugins/osd/osdconfigbase.ui line 50
en: Enable &status notification
sw: Bildschirm-Benachrichdigong ibr Schdadusänderonga von Benudzern (br OSD)

note: i18n: file ./plugins/osd/osdconfigbase.ui line 160
en: Show lines of content:
sw: Zeila des Enhaldes anzeiga:

note: i18n: file ./plugins/osd/osdconfigbase.ui line 171
en: All
sw: Alle

en: Left-bottom
sw: Links onda

en: Left-top
sw: Links oba

en: Right-bottom
sw: Rechds onda

en: Right-top
sw: Rechds oba

en: Center-bottom
sw: Midde onda

en: Center-top
sw: Midde oba

en: Center
sw: Midde

note: i18n: file ./plugins/osd/osdifacebase.ui line 39
en: Offset:
sw: Vrschiebong:

note: i18n: file ./plugins/osd/osdifacebase.ui line 64
en: Show time:
sw: Offline anzeiga

note: i18n: file ./plugins/osd/osdifacebase.ui line 89
en: Color:
sw: Farbe:

note: i18n: file ./plugins/osd/osdifacebase.ui line 107
en: Font:
sw: Schrifdard:

note: i18n: file ./plugins/osd/osdifacebase.ui line 160
en: Show sha&dow
sw: Des OSD-Fenschdr mid &Schadda vrseha

note: i18n: file ./plugins/osd/osdifacebase.ui line 182
en: Show &background
sw: Des OSD-Fenschdr mid oinr &Hendergrondfarbe vrseha

note: i18n: file ./plugins/styles/fontconfigbase.ui line 103
en: Background color:
sw: Hendergrondfarbe:

note: i18n: file ./plugins/osd/osdifacebase.ui line 264
en: Shown on screen:
sw: Angezeigd uff Bildschirm:

en: Can't connect to proxy
sw: S ka ned zom Broxyservr vrbonda werda

en: Bad proxy answer
sw: Schleche Broxyandword

en: Proxy authorization failed
sw: Broxy-Audhendifizierong fehlgschlaga

en: Proxy
sw: Broxy

en: Plugin provides proxy support (SOCKS4, SOCKS5, HTTPS/HTTP)
sw: Blugin schdelld Proxy-Onderschdidzong (SOCKS4, SOCKS5, HTTPS und HTTP) bereid

en: Default
sw: Schdandard

en: HTTP requests
sw: HTTP-Anfroga

note: i18n: file ./plugins/proxy/proxycfgbase.ui line 39
en: Host:
sw: Rechnr:

note: i18n: file ./plugins/proxy/proxycfgbase.ui line 118
en: Proxy require &authorization
sw: Dr Proxy-Servr beneedigd &Audhorisazion

note: i18n: file ./plugins/proxy/proxycfgbase.ui line 129
en: User:
sw: Benudzr:

note: i18n: file ./plugins/proxy/proxycfgbase.ui line 183
en: Proxy type:
sw: Broxy-Hoschd:

note: i18n: file ./plugins/proxy/proxycfgbase.ui line 254
en: Do not show error dialog (automatically reconnect)
sw: Logindialog beim Schdard ned anzeiga (audomadisch nei vrbenda)

note: i18n: file ./plugins/proxy/proxyerrorbase.ui line 20
en: Proxy error
sw: Broxyfehlr

en: Remote control
sw: Fernbedienong

en: Plugin provides remote control
sw: Blugin schdelld Fernbedienong bereid

note: i18n: file ./plugins/remote/remotecfgbase.ui line 62
en: Use &UNIX socket
sw: &UNIX-Sogged benudza

note: i18n: file ./plugins/remote/remotecfgbase.ui line 131
en: Use &TCP socket
sw: &TCP-Sogged benudza

en: Replace text
sw: Dexd ersedza

en: Plugin provides text replacing in message edit window
sw: Dieses Blugin schdelld Dexdersedzong em Nachrichdbearbeidong-Fenschdr bereid

en: You type
sw: Se schrieba

en: You send
sw: Se sendeda

en: Left click
sw: Linkskligg

en: Right click
sw: Rechdskligg

en: Middle click
sw: Middelkligg

en: Left dblclick
sw: Links Dobbelkligg

en: Right dblclick
sw: Rechds Dobbelkligg

en: Middle dblclick
sw: Middeldobbelkligg

note: i18n: file ./plugins/shortcuts/mousecfgbase.ui line 36
en: Command
sw: Befehl

note: i18n: file ./plugins/shortcuts/mousecfgbase.ui line 50
en: Button
sw: Buddon

note: i18n: file ./plugins/shortcuts/mousecfgbase.ui line 125
en: Ctrl
sw: Strg

note: i18n: file ./plugins/shortcuts/mousecfgbase.ui line 136
en: Shift
sw: Omschald

en: Mouse
sw: Maus

note: i18n: file ./plugins/shortcuts/shortcutcfgbase.ui line 50
en: Key
sw: Daschde

en: Shortcuts
sw: Daschdadurkirzl

en: Plugin provides keyboards shortcuts and global mouse functions
sw: Blugin schdelld Daschdenkirzl ond globale Mausfunkziona bereid

en: _n: Phone call
    %n phone calls
sw: 1 Delefonanruf
    %n Delefonanrufe

en: Phone call
sw: Delefon-Anruf

en: Port error
sw: Bord-Fehlr

en: Charging:
sw: Vrrechnong:

en: Battery:
sw: Badderie:

note: i18n: file ./plugins/sms/smssetupbase.ui line 20
en: SMSSetup
sw: SMS-Oirichdong

note: i18n: file ./plugins/sms/smssetupbase.ui line 82
en: Baudrate:
sw: Baudrade:

note: i18n: file ./plugins/sms/smssetupbase.ui line 265
en: Software handshake
sw: Sofdware-Handshake

note: i18n: file ./plugins/sms/smssetupbase.ui line 297
en: Model:
sw: Modell:

note: i18n: file ./plugins/sms/smssetupbase.ui line 343
en: Signal quality:
sw: Signalqualidäd:

note: i18n: file ./plugins/sms/smssetupbase.ui line 397
en: Operator:
sw: Oberador:

note: i18n: file ./plugins/sms/smssetupbase.ui line 278
en: &Phone
sw: &Delefon

en: Sound
sw: Klänge

en: Plugin provides sounds on any events
sw: Blugin schdelld Klänge fir sämdliche Ereignisse bereid

en: &Sound
sw: &Klänge

en: Events
sw: Ereignisse

note: i18n: file ./plugins/sound/soundconfigbase.ui line 54
en: Player:
sw: Abschbielbrogramm:

note: i18n: file ./plugins/sound/soundconfigbase.ui line 93
en: File transfer done:
sw: Dadeiiberdragong beended:

note: i18n: file ./plugins/sound/soundconfigbase.ui line 111
en: Message sent:
sw: Nachrichd gsended:

note: i18n: file ./plugins/sound/soundconfigbase.ui line 129
en: Sound on startup:
sw: Klang beim SIM-Schdard:

en: Online alert
sw: Onlinealarm:

note: i18n: file ./plugins/sound/sounduserbase.ui line 39
en: &Disable all sounds
sw: Alle Klänge &deakdiviera

note: i18n: file ./plugins/sound/sounduserbase.ui line 50
en: No sound if windows has &focus
sw: Koine Klänge, wenn Fenschdr da &Fokus hodd

en: Plugin provides check spelling
sw: Blugin schdelld Rechdschreibbrifong bereid

en: Download ASpell
sw: ASpell ralada

en: Add '%1'
sw: '%1' hinzufiga

en: Ignore '%1'
sw: '%1' ignoriera

en: Splash
sw: Schdardbild

en: Plugin provides splash screen
sw: Blugin schdelld Schdardbild von SIM bereid

note: i18n: file ./plugins/styles/fontconfigbase.ui line 39
en: Use &system fonts
sw: &Syschdemschrifdarda benudza

note: i18n: file ./plugins/styles/fontconfigbase.ui line 50
en: Base font:
sw: Basisschrifdard:

note: i18n: file ./plugins/styles/fontconfigbase.ui line 142
en: Button color:
sw: Knobffarbe:

note: i18n: file ./plugins/styles/fontconfigbase.ui line 171
en: Menu font:
sw: Menischrifdard:

en: Styles
sw: Schdile

en: Plugin provides styles
sw: Blugin schdelld Schdile bereid

en: Fonts and colors
sw: Schrifdarda ond Farba

en: Transparent
sw: Dranschbarenz

en: Plugin provides windows transparency
    This plugin works only on Windows 2000 or Windows XP
sw: Blugin schdelld d Dranschbarenz von Fenschdern en Windows bereid
    S funkzionierd nur en Windows 2000 odr en Windows XP

en: Plugin provides windows transparency
sw: Blugin schdelld d Dranschbarenz von Fenschdern bereid

note: i18n: file ./plugins/transparent/transparentcfgbase.ui line 46
en: Transparency of main window:
sw: Dranschbarenz des Haubdfenschders:

note: i18n: file ./plugins/transparent/transparentcfgbase.ui line 95
en: Transparent only if inactive
sw: Nur dranschbarend wenn enakdiv

en: Update
sw: Akdualisiera

en: Plugin provides notifications about update SIM software
sw: Blugin schdelld Benachrichdigonga ibr SIM-Sofdwareakdualisieronga bereid

en: Show details
sw: Dedails anzeiga

en: Remind later
sw: Schbädr erinnern

en: New version SIM is released
sw: Neie Vrsion von SIM wurde vreffendlichd

en: Weather
sw: Weddr

en: Plugin provides show weather
sw: Blugin schdelld Anzeige des Wedders bereid

en: Not connected
sw: Ned vrbonda

en: Monday
sw: Mondag

en: Tuesday
sw: Dienschdag

en: Wednesday
sw: Middwoch

en: Thursday
sw: Donnerschdag

en: Friday
sw: Freidag

en: Saturday
sw: Samschdag

en: Sunday
sw: Sonndag

en: _: weather
    Overcast
sw: Bewelkd

en: _: weather
    Fog
sw: Nebl

en: _: weather
    Haze
sw: Nebl

en: _: weather
    Storm
sw: Schdurm

en: _: weather
    Rain
sw: Rega

en: _: weather
    Light Rain
sw: Leichdr Rega

en: _: weather
    Snow
sw: Schnee

en: _: weather
    Light Snow
sw: Leichdr Schnee

en: _: weather
    Few Snow
sw: Edwas Schnee

en: _: weather
    Scattered Snow
sw: Vreinzeldr Schnee

en: _: weather
    Clear
sw: Klar

en: _: weather
    Showers
sw: Schaur

en: _: weather
    Mostly Clear
sw: Meischd klar

en: _: weather
    Sunny
sw: Sonning

en: _: weather
    Fair
sw: Middelmässig

en: _: weather
    Cloudy
sw: Bewelkd

en: _: weather
    Mostly Cloudy
sw: Meischd bewelkd

en: _: weather
    Partly Cloudy
sw: Doilweise bewelkd

en: _: weather
    Wind
sw: Wend

en: _: weather
    Drizzle
sw: Nieselrega

en: _: weather
    Light Drizzle
sw: Leichdr Nieselrega

en: _: weather
    steady
sw: Beschdändig

en: _: weather
    rising
sw: Anschdeignd

en: _: weather
    falling
sw: Fallend

en: _: weather
    Unlimited
sw: Onbegrenzd

en: _: weather
    N
sw: N

en: _: weather
    NNW
sw: NNW

en: _: weather
    NW
sw: NW

en: _: weather
    WNW
sw: WNW

en: _: weather
    W
sw: W

en: _: weather
    WSW
sw: WSW

en: _: weather
    SW
sw: SW

en: _: weather
    SSW
sw: SSW

en: _: weather
    S
sw: S

en: _: weather
    SSE
sw: SSO

en: _: weather
    SE
sw: SO

en: _: weather
    ESE
sw: OSO

en: _: weather
    E
sw: O

en: _: weather
    ENE
sw: ONO

en: _: weather
    NE
sw: NO

en: _: weather
    NNE
sw: NNO

en: and
sw: ond

en: _: weather
    Temperature
sw: Demberadur

en: _: weather
    feels like
sw: gfihld wie

en: _: weather
    Humidity
sw: Feichdigkeid

en: _: weather
    Pressure
sw: Drugg

en: _: weather
    Visibility
sw: Sichdbarkeid

en: _: weather
    Dew Point
sw: Daubunkd

en: _: weather
    Sunrise
sw: Sonnenaufgang

en: _: weather
    Sunset
sw: Sonnenondergang

en: _: weather
    Updated
sw: Akdualisierd

en: Location %1 not found
sw: Ord %1 ned gfonda

note: i18n: file ./plugins/weather/weathercfgbase.ui line 54
en: Location ID:
sw: Ord-ID:

note: i18n: file ./plugins/weather/weathercfgbase.ui line 155
en: You can enter ID as part URL for your location on weather.com
sw: D ID ka als Doil dr URL fir da Ord von weather.com oigegeba werda

note: i18n: file ./plugins/weather/weathercfgbase.ui line 185
en: Metric
sw: Medrisch

note: i18n: file ./plugins/weather/weathercfgbase.ui line 191
en: Standart
sw: Schdandard

note: i18n: file ./plugins/weather/weathercfgbase.ui line 239
en: Forecast days:
sw: Vorhersage fir Dage:

note: i18n: file ./plugins/weather/weathercfgbase.ui line 250
en: Units:
sw: Oiheida:

en: Temperature
sw: Demberadur

en: Feels like
sw: Gfihld wie

en: Humidity
sw: Feichdigkeid

en: Wind direction
sw: Wendrichdong

en: Wind speed
sw: Wendgschwendigkeid

en: Wind gust
sw: Wendbehe

en: Wind speed (m/s)
sw: Wendgschwendigkeid (m/s)

en: Wind gust (m/s)
sw: Wendbehe (m/s)

en: Pressure
sw: Drugg

en: Pressure state
sw: Druggschdadus

en: Visibility
sw: Sichdbarkeid

en: Dew Point
sw: Daubunkd

en: Updated
sw: Akdualisierd

en: Sunraise
sw: Sonnenaufgang

en: Sunset
sw: Sonnenondergang

note: i18n: file ./plugins/yahoo/yahoosearchbase.ui line 123
en: Conditions
sw: Bedingonga

en: Number
sw: Nommr

en: Day of week
sw: Wochendag

en: Date
sw: Dadom

note: i18n: file ./plugins/weather/wifacecfgbase.ui line 54
en: Button text:
sw: Knobfdexd:

note: i18n: file ./plugins/weather/wifacecfgbase.ui line 74
en: Button tip:
sw: Knobf-Kurzinfo:

note: i18n: file ./plugins/weather/wifacecfgbase.ui line 92
en: Forecast tip:
sw: Vorhersagedibb:

en: Plugin provides dock main window to left or right side of screen
sw: Blugin schdelld des Dogging von SIM an linke odr rechde Bildschirmrändr bereid

en: There is already an auto hidden window on this edge.
    Only one auto hidden window is allowed on each edge.
sw: Dord ischd oi audomadisch augeblendedes Fenschdr an sell Kande.
    S ischd nur 1 audomadisch ausgeblendedes Fenschdr an jedr Kande erlaubd.

en: AutoHide
sw: Audomadisch ausblenda

en: Get a Yahoo! ID
sw: A Yahoo!-ID hola

en: Yahoo! login lock
sw: Yahoo!-Loginschberre

en: Your account has been locked
sw: Dr Zugang wurde gschberrd

en: Not at home
sw: Ned zu Hause

en: Not at my desk
sw: Ned am Arbeidschbladz

en: Not in the office
sw: Ned em Biro

en: On vacation
sw: Em Urlaub

en: Out to lunch
sw: Zom Middag

en: Stepped out
sw: Ausdreda

en: Zodiak
sw: Schdernzeicha

en: View horoscope
sw: Horoskob anzeiga

en: Aries
sw: Widdr

en: Taurus
sw: Schdir

en: Gemini
sw: Zwillinge

en: Cancer
sw: Krebs

en: Leo
sw: Lewe

en: Virgo
sw: Jongfrao

en: Libra
sw: Waage

en: Scorpio
sw: Skorbion

en: Saqittarius
sw: Schidze

en: Capricorn
sw: Schdeinbogg

en: Aquarius
sw: Wassermann

en: Pisces
sw: Fische

en: replace this with information about your translation team
sw: Robert Scheck <sim@robert-scheck.de>

en: This program is distributed under the terms of the GPL v2.
sw: Dieses Brogramm wird ondr da Beschdemmonga dr GPL Vrsion 2 vrbreided.

en: &Ok
sw: &OK

en: &Yes
sw: &Jo

en: &No
sw: &Noi

en: Baltic
sw: Baldisch

en: Central European
sw: Zendraleiroba

en: Chinese
sw: Chinesisch

en: Chinese Simplified
sw: Chinesisch (vreinfachd)

en: Chinese Traditional
sw: Chinesisch (dradizionell)

en: Cyrillic
sw: Kyrillisch

en: Western European
sw: Weschdeirobäisch

en: Tamil
sw: Damil

en: Antigua
sw: Andigua

en: Ascension Island
sw: Hemmelfahrdsinsl

en: Australian Antarctic Territory
sw: Auschdralischs Andarkdischs Derridoriom

en: Cape Verde Islands
sw: Kab Vrde Enseln

en: Cocos-Keeling Islands
sw: Cocosenseln

en: Faeroe Islands
sw: Faeroe-Enseln

en: Falkland Islands
sw: Falkland-Enseln

en: Fiji Islands
sw: Fidschi-Enseln

en: French Antilles
sw: Franzesische Andilla

en: Guantanamo Bay
sw: Guandanamo Bay

en: INMARSAT (Atlantic-East)
sw: INMARSAT (Adlandischer Oschda)

en: INMARSAT (Atlantic-West)
sw: INMARSAT (Adlandischer Weschda)

en: INMARSAT (Indian)
sw: INMARSAT (Endia)

en: INMARSAT (Pacific)
sw: INMARSAT (Bazifik)

en: International Freephone Service
sw: Endernazionalr koschdenloschdr Delefondienschd

en: Ivory Coast
sw: Elfenbeinkischde

en: Kiribati Republic
sw: Kiribadi

en: Korea (North)
sw: Nordkorea

en: Korea (Republic of)
sw: Sidkorea

en: Libya
sw: Lybia

en: Macau
sw: Macao

en: Mayotte Island
sw: Mayodde-Enseln

en: Republic of Macedonia
sw: Makedonia

en: Reunion Island
sw: Wiedersehensensel

en: Rota Island
sw: Rodaensel

en: Russia
sw: Russland

en: Saipan Island
sw: Saibanensel

en: Senegal Republic
sw: Senegal

en: Seychelle Islands
sw: Seychella

en: St. Kitts
sw: St. Kidds

en: St. Pierre and Miquelon
sw: St. Bierre ond Miquelon

en: St. Vincent and the Grenadines
sw: St. Vincend/Grenadina

en: Taiwan, Republic of China
sw: Daiwan, China

en: Tanzania
sw: Dansania

en: Tinian Island
sw: Dinianensel

en: United States Virgin Islands
sw: Amerikanische Jongferninseln

en: Vatican City
sw: Vadikan-Schdadd

en: Vietnam
sw: Viednam

en: Wallis and Futuna Islands
sw: Wallis ond Fuduna Enseln

en: Western Samoa
sw: Weschdern Samoa

en: Yugoslavia
sw: Jugoslawia

en: Zaire
sw: Kongo (Zaire)

en: January
sw: Januar

en: February
sw: Februar

en: March
sw: März

en: April
sw: Abril

en: June
sw: Juni

en: July
sw: Juli

en: August
sw: Auguschd

en: September
sw: Sebdembr

en: October
sw: Okdobr

en: November
sw: Novembr

en: December
sw: Dezembr

en: Mon
sw: Mo

en: Tue
sw: Di

en: Wed
sw: Mi

en: Thu
sw: Do

en: Fri
sw: Fr

en: Sat
sw: Sa

en: Sun
sw: So

en: Sounds(*.wav)
sw: Klänge (*.wav)

en: Select sound
sw: Klang auswähla

en: light
sw: Hell

en: demibold
sw: middelfedd

en: bold
sw: fedd

en: black
sw: Schwarz

en: italic
sw: kursiv

en: strikeout
sw: Durchgschdricha

en: underline
sw: Onderschdricha

en: %1 Mbytes
sw: %1 MB

en: %1 kbytes
sw: %1 KB

en: %1 bytes
sw: %1 Byde

en: _: Dear translator, please do not translate this string in any form, but pick the _right_ value out of NoPlural/TwoForms/French... If not sure what to do mail thd@kde.org and coolo@kde.org, they will tell you. Better leave that out if unsure, the programs will crash!!
    Definition of PluralForm - to be set by the translator of kdelibs.po
sw: TwoForms

en: Smile
sw: Lächeln

en: Surprised
sw: Iberraschd

en: Indifferent
sw: Gleichgildig

en: Skeptical
sw: Skebdisch

en: Sad
sw: Draurig

en: Kiss
sw: Kuss

en: Annoyed
sw: Vrärgrd

en: Crying
sw: Schreiend

en: Wink
sw: Zwinkern

en: Angry
sw: Zornig

en: Embarrassed
sw: Beschämd

en: Uptight
sw: Vrschbannd

en: Teaser
sw: Neggnd

en: Angel
sw: Engl

en: Grin
sw: Grinsa

en: Bad option %1
sw: Koine megliche Obzion %1

en: Usage: %1
sw: Benudzong: %1

en: Developer
sw: Endwigglr

en: Read socket error
sw: Fehlr beim Lesa ois Soggeds

en: Connect error
sw: Fehlr beim Vrbenda

en: Can't resolve host
sw: Konnde da Hoschd %1 ned ufflesa

en: Connection closed
sw: Vrbendong beended

en: Socket error
sw: Soggedfehlr

en: Can't allocate port
sw: Bord ka ned angforderd werda

en: SSL write error
sw: SSL-Schreibfehlr

en: SSL connect error
sw: SSL-Vrbendongsfehlr

en: SSL shutdown error
sw: SSL-Fehlr beim SSL-Shuddown

en: SSL accept error
sw: SSL-Fehlr beim SSL-Accebd

en: SSL read error
sw: SSL-Fehlr beim SSL-Lesa

en: SSL init error
sw: SSL-Fehlr bei dr SSL- Enidialisierong

en: Custom
sw: Benudzerdefinierd

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
sw: Nyeusi!

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
sw: Nyeupe!

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
sw: Nyekundu!

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
sw: Machungwa!

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
sw: Manjano!

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
sw: Buluu!

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
sw: Zambarau!

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
sw: Pinki!

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
sw: Kahawia!

note: Congratulations #1
en: Great!
sw: Safi!

note: Congratulations #2
en: Cool!
sw: Poa!

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
sw: Endelea!

note: Congratulations #4
en: Good job!
sw: Kazi nzuri!

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
sw: Mraba

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
sw: Pembenne

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
sw: Duara

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
sw: Pembetatu

note: Pentagone shape tool (5 sides)
en: Pentagon
sw: Pembetano

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
sw: Pembetatu ina pande tatu.

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
sw: Pembetano ina pande tano.

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
sw: Zana

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
sw: Rangi

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
sw: Burashi

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
sw: Stempu

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
sw: Maumbo

note: Title of font selector (buttons down the right for text tool)
en: Letters
sw: Herufi

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
sw: Ajabu

note: Freehand painting tool
en: Paint
sw: Paka rangi

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
sw: Tia stempu

note: Line drawing tool
en: Lines
sw: Mistari

note: Text tool
en: Text
sw: Maandiko

note: Eraser tool
en: Eraser
sw: Kifutio

note: Print the current picture
en: Print
sw: Chapisha

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
sw: Chagua rangi na umbo la burashi kutumia kuchora.

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
sw: Chagua picha kutia stempu katika picha yako.

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
sw: Bofya kuanza kuchora mstari. Achilia kuumaliza.

note: Shape tool instructions
en: Pick a shape. Click to pick the center, drag, then let go when it is the size you want. Move around to rotate it, and click to draw it.
sw: Chagua umbo. Bofya kuchagua katikati, kokota, na achilia wakati ni ukubwa unaotaka. Sogea kuuzungusha, na bofya kuuchora.

note: Text tool instructions
en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing.
sw: Chagua mtindo wa maandiko. Bofya katika picha yako na unaweza kuanza kupiga taipu.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
sw: Chagua tendo la ajabu kutumia kwenye picha yako!

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
sw: Rudia!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
sw: Fanya tena!

note: Eraser tool
en: Eraser!
sw: Kifutio!

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
sw: Fungua...

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
sw: Picha yako ilihifadhiwa!

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
sw: Inachapishwa...

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
sw: Kwa heri!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
sw: Achilia kitufe kumaliza mstari.

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
sw: Bana kitufe kunyosha umbo.

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
sw: Sogea puku kuzungusha umbo. Bofya kuuchora.

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
sw: SAWA... Tuendelee kuchora picha hii!

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
sw: Unataka kuagana kweli?

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
sw: Ukiaga, utapoteza picha yako! Hifadhi picha?

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
sw: Hifadhi picha yako kwanza?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
sw: Picha hiyo haifungui!

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
sw: Hakuna mafaili yaliyohifadhiwa!

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
sw: Chapisha picha yako sasa?

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
sw: Picha yako imechapishwa!

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
sw: Huwezi kuchapisha picha bado!

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog
en: Erase this picture?
sw: Futa picha hii?

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
sw: Futa

en: No
sw: Hapana

en: Choose the picture you want, then click “Open”.
sw: Chagua picha unayotaka, halafu bofya “Fungua”.

en: A drawing program for children.
sw: Programu kwa watoto kuchora.

en: Drawing program
sw: Programu ya kuchora

en: Tux Paint
sw: Koti ya Rangi

en: Blocks
sw: Matofali

en: Chalk
sw: Chaki

en: Drip
sw: Dondosha

en: Click and move the mouse around to make the picture blocky.
sw: Bofya na sogea puku kuweka miraba midogo kwenye picha.

en: Click and move the mouse around to turn the picture into a chalk drawing.
sw: Bofya na sogea puku kuchua picha na chaki.

en: Click and move the mouse around to make the picture drip.
sw: Bofya na sogea puku kudondoshea picha.

en: Blur
sw: Ukungu

en: Click and move the mouse around to blur the picture.
sw: Bofya na sogea puku kuweka ukungu.

en: Click and move to fade the colors.
sw: Bofya na sogea kupausha rangi.

en: Fill
sw: Jaza

en: Click in the picture to fill that area with color.
sw: Bofya katika picha kujaza eneo hilo na rangi.

en: Mirror
sw: Kioo

en: Flip
sw: Geuza

en: Click to make a mirror image.
sw: Bofya kuona picha kwenye kioo.

en: Click to flip the picture upside-down.
sw: Bofya kugeuza picha pindu.

en: Negative
sw: Kinyume

en: Click and move the mouse around to draw a negative.
sw: Bofya na sogea puku kuchora rangi za kinyume.

en: Rainbow
sw: Upinde wa mvua

en: You can draw in rainbow colors!
sw: Unaweza kuchora kwenye rangi za upinde wa mvua!

en: A Butterfly Fish.
sw: Kikorokoro.

en: A Canadian 1 cent piece ($.01) called a penny.
sw: Sarafu ya senti moja ya kikanada inayoitwa "penny."

en: A Canadian 10 cent piece ($.10) called a dime.
sw: Sarafu ya senti kumi ya kikanada inayoitwa "dime."

en: A Canadian 25 cent piece ($.25) called a quarter.
sw: Sarafu ya senti ishirini na tano ya kikanada inayoitwa "quarter" kwa sababu ni robo dola.

en: A Canadian 5 cent piece ($.05) called a nickel.
sw: Sarafu ya senti tano ya kikanada inayoitwa "nickle."

en: A Canadian dollar ($1.00) called a loonie. It’s named after the bird on the coin—a loon.
sw: Sarafu ya dola moja ya kikanada inayoitwa "loonie" kutokana na ndege anayeitwa "loon."

en: A Canadian two dollar coin ($2.00) called a toonie. (Its name is a play on the name of the one dollar “loonie” coin and the number two.)
sw: Sarafu ya dola mbili ya kikanada inayoitwa "toonie" kutokana na jina la sarafu ya dola moja - "loonie" - na namba mbili kwa Kiingereza - "two."

en: A Clownfish.
sw: Samaki huyu ni mchekeshaji.

en: A Coral Trout.
sw: Trauti wa mwamba.

en: A Dolphin Fish.
sw: Fulusi.

en: A European coin of 1 cent (0.01 €).
sw: Sarafu ya euro ya senti moja.

en: A European coin of 1 euro (1 €).
sw: Sarafu ya euro moja.

en: A European coin of 10 cents (0.10 €).
sw: Sarafu ya euro ya senti kumi.

en: A European coin of 2 cents (0.02 €).
sw: Sarafu ya euro ya senti mbili.

en: A European coin of 2 euros (2 €).
sw: Sarafu ya euro mbili.

en: A European coin of 20 cents (0.20 €).
sw: Sarafu ya euro ya senti ishirini.

en: A European coin of 5 cents (0.05 €).
sw: Sarafu ya euro ya senti tano.

en: A European coin of 50 cents (0.50 €).
sw: Sarafu ya euro ya senti hamsini.

en: A Jack-o’-lantern.
sw: Kinyago cha boga.

en: A Moon Wrasse.
sw: Kwangu.

en: A Stripey Fish.
sw: Samaki mwenye milia.

en: A US 1 cent piece ($.01) called a penny.
sw: Sarafu ya senti moja ya kimarekani inayoitwa "penny."

en: A US 10 cent piece ($.10) called a dime.
sw: Sarafu ya senti kumi ya kimarekani inayoitwa "dime."

en: A US 25 cent piece ($.25) called a quarter.
sw: Sarafu ya senti ishirini na tano ya kimarekani inayoitwa "quarter" kwa sababu ni robo dola.

en: A US 5 cent piece ($.05) called a nickel.
sw: Sarafu ya senti tano ya kimarekani inayoitwa "nickle."

en: A US 50 cent piece ($.50) called a “Kennedy Half Dollar.”
sw: Sarafu ya senti hamsini ya kimarekani inayoitwa "Nusu Dola ya Rais Kennedy."

en: A US “Sacagawea” dollar ($1.00).
sw: Sarafu ya dola moja ya kimarekani yenye picha ya bibi Sacagawea.

en: A banana.
sw: Ndizi.

en: A bat.
sw: Popo.

en: A black cat.
sw: Paka mweusi.

en: A bluebird.
sw: Ndege wa buluu.

en: A brown hen.
sw: Kuku wa kahawia.

en: A brown potato.
sw: Kiazi cha kahawia.

en: A bunny with an Easter egg.
sw: Sungura mwenye yai la Pasaka.

en: A butterfly.
sw: Kipepeo.

en: A camera.
sw: Kemra.

en: A chick hatched from an egg.
sw: Kifaranga aliyeangua kutoka yai.

en: A chick inside an egg.
sw: Kifaranga katika yai.

en: A chick.
sw: Kifaranga.

en: A chile pepper.
sw: Pilipili hoho.

en: A cluster of grapes.
sw: Mshikano wa zabibu.

en: A colorful rooster.
sw: Jogoo wa rangi nyingi.

en: A daffodil.
sw: Ua la manjano.

en: A dragonfly.
sw: Kerengende.

en: A drake.
sw: Bata mzinga.

en: A dry erase marker.
sw: Kifutio cha wino.

en: A floppy-eared bunny.
sw: Sungura mwenye masikio yameyoinama.

en: A ghost.
sw: Zimwi.

en: A green pepper.
sw: Pilipili mbichi.

en: A guinea fowl.
sw: Kanga.

en: A hand.
sw: Mkono.

en: A happy snail.
sw: Konokono anayefurahi.

en: A head of red lettuce.
sw: Saladi nyekundu.

en: A heart.
sw: Moyo.

en: A key.
sw: Ufunguo.

en: A ladybug.
sw: Mdudu mwekundu mwenye madoadoa meusi.

en: A large paintbrush.
sw: Brashi kubwa ya kupakia rangi.

en: A lemon slice.
sw: Kipande cha limau.

en: A mailbox.
sw: Sanduku la kupostia barua nchini Marekani.

en: A mango.
sw: Embe.

en: A modern clothespin.
sw: Kibanio cha nguo cha kisasa.

en: A nutcracker.
sw: Zana ya kubanjia kokwa.

en: A pair of binoculars.
sw: Darubini.

en: A pair of closed scissors.
sw: Mkasi uliofungwa.

en: A pair of open scissors.
sw: Mkasi uliofunguliwa.

en: A party hat.
sw: Kofia ya karamu.

en: A party horn.
sw: Gunda ya karamu.

en: A paw print.
sw: Wayo wa mnyama.

en: A pear.
sw: Pea.

en: A pecan.
sw: Kokwa (pekani).

en: A pepper grinder.
sw: Kisagio cha pilipili manga.

en: A pine wreath.
sw: Zingo la matawi ya msonobari.

en: A pineapple.
sw: Nanasi.

en: A pinecone.
sw: Sonobari.

en: A plumber’s wrench.
sw: Spana ya fundi bomba.

en: A pomegranate.
sw: Komamanga.

en: A prune.
sw: Plamu liliolokaushwa.

en: A raspberry.
sw: Rasiberi.

en: A ripe, red tomato!
sw: Nyanya nyekundu iliyoiva!

en: A rubber duck.
sw: Bata ya mpira.

en: A saw.
sw: Msumeno.

en: A seahorse.
sw: Mbuzi-bahari.

en: A shrimp.
sw: Uduvi.

en: A silver garbage can.
sw: Pipa la taka la rangi ya fedha.

en: A skull.
sw: Fuvu.

en: A sliced lime.
sw: Ndimu iliyochanyatwa.

en: A sliced orange.
sw: Chungwa lililochanyatwa.

en: A spider.
sw: Buibui.

en: A spiny lobster, from the Hawaiian islands.
sw: Kamba mwenye miiba, kutoka visiwa vya Hawaii

en: A star.
sw: Nyota.

en: A strawberry.
sw: Stroberi.

en: A teapot.
sw: Buli.

en: A toolbox.
sw: Kisanduku cha vyombo.

en: A trophy cup.
sw: Kombe.

en: A very poisonous Lion Fish!
sw: Samaki huyu mwenye sumu mbaya ni kali kama simba!

en: A very small pitcher.
sw: Mtungi mdogo sana.

en: A very small pumpkin.
sw: Boga ndogo sana.

en: A walnut in its shell.
sw: Jozi katika ganda lake.

en: A walnut.
sw: Jozi.

en: A wrench.
sw: Spana.

en: A yellow lemon.
sw: Limau la manjano.

en: A yellow pear.
sw: Pea la manjano.

en: A yellow pepper.
sw: Pilipili mbichi ya manjano.

en: A “Fuji” apple.
sw: Tofaa aina ya "Fuji"

en: A “Granny Smith” apple.
sw: Tofaa aina ya "Granny Smith"

en: A “Sierra Beauty” apple.
sw: Tofaa aina ya "Sierra Beauty"

en: A “pattypan” squash.
sw: Boga la rangi ya machungwa.

en: An adjustable wrench.
sw: Spana inayorekebishika.

en: An almond.
sw: Lozi.

en: An astronaut making a spacewalk!
sw: Mwanaanga anatembea angani!

en: An eggplant.
sw: Biringani.

en: An important part of Hanukkah is the menorah—a candleholder with eight candles and a shammash, or servant candle. One candle is lit by the shammash for each of night of Hanukkah.
sw: Sehemu muhimu ya sikukuu ya Hanuka ni menora--kinara chenye mishumaa minane pamoja na mshumaa mtumishi unaoitwa shammash.  Mshumaa mmoja huwashwa na shammash kwa kila usiku wa Hanuka.

en: An old-fashioned clothespin.
sw: Kibanio cha nguo cha zamani.

en: Big fireworks.
sw: Fataki kubwa.

en: Confetti.
sw: Chengechenge.

en: Divided by.
sw: Gawa.

en: Eight.
sw: Nane.

en: Eighth note.
sw: Noti thumuni.

en: Equals.
sw: Sawa.

en: Excited!
sw: Amesisimka!

en: Five.
sw: Tano.

en: Flat.
sw: Kiteremsho.

en: Four.
sw: Nne.

en: George the Blue Groper.
sw: Samaki mkubwa wa buluu.

en: Gimmel stands for ganz or all. If the dreidel lands on gimmel, take everything in the middle.
sw: "Gimmel" inamaanisha "ganz" au zote.  Pia ikionyesha gimmel, chukua kila kitu katikati.

en: Greater than or equal to.
sw: Zaidi au sawa.

en: Greater than.
sw: Zaidi.

en: Half note.
sw: Noti nusu.

en: Happy!
sw: Amefurahi!

en: Hard candy—yum!
sw: Pipi--tamu!

en: Hay stands for halb or half. If the dreidel lands on hay, take half of what’s in the middle plus one if there’s an odd number of objects.
sw: "Hay" inamaanisha "halb" au nusu.  Pia ikionyesha hay, chukua nusu ya vitu vilovyoko katikati, na ongeza moja kama kuna namba witiri ya vitu.

en: Jupiter—the largest planet in our solar system!
sw: Jupita--sayari kubwa kuliko zote katika mfumo wa jua na sayari zake.

en: Less than or equal to.
sw: Kasa au sawa.

en: Less than.
sw: Kasa.

en: Mad!
sw: Amekasirika!

en: Mars—the red planet. It’s just beyond earth.
sw: Mars--sayari nyekundu.  Ni sayari ijayo baada ya dunia.

en: Measuring tape.
sw: Chenezo.

en: Mercury—the planet closest to the Sun.
sw: Zebaki--sayari ambayo ni ya kwanza kutoka kwenye jua.

en: Minus.
sw: Kasoro.

en: Neptune—one of the “gas giants” in our solar system.
sw: Neptuni--mojawapo ya jitu la gesi katika mfumo wa jua na sayari zake.

en: Nine.
sw: Tisa.

en: Not equal to.
sw: Si sawa.

en: Nun stands for nicht or nothing. If the dreidel lands on nun, you do nothing.
sw: "Nun" inamaanisha "nicht" au hakuna.  Pia ikionyesha nun, usifanye jambo lolote.

en: One.
sw: Moja.

en: Our moon as a crescent.
sw: Mwezi mwandamo.

en: Our moon.
sw: Mwezi wetu.

en: Pedestrian Crossing (“PED XING”).
sw: Kivuko cha wenda kwa miguu.

en: Plus.
sw: Jumlisha.

en: Quarter note.
sw: Noti robo.

en: Quarter rest.
sw: Pumziko robo.

en: Sad!
sw: Amesikitika!

en: Saturn—the second largest planet in our solar system—and the one with the most rings.
sw: Zohali--sayari kubwa isipokuwa moja katika mfumo wa jua na sayari zake--na yenye pete nyingi kuliko zote.

en: Seven.
sw: Saba.

en: Sharp.
sw: Kipandisho.

en: Shin stands for shtel or put in. If the dreidel lands on shin, put two objects into the middle.
sw: "Shin" inamaanisha "shtel" au ongeza.  Pia ikionyesha shin, weka vitu viwili katikati.

en: Six.
sw: Sita.

en: Some cherries.
sw: Cheri kadhaa.

en: The Apollo lunar lander module.
sw: Apollo--ni kibumba kilichotua mwezini.

en: The Earth. Our planet!
sw: Dunia.  Sayari yetu!

en: The bass clef.
sw: Muziki wa chini.

en: The treble clef.
sw: Musiki wa juu.

en: Three.
sw: Tatu.

en: Times.
sw: Mara.

en: Two.
sw: Mbili.

en: Uranus—one of the “gas giants” in our solar system.
sw: Uranus--mojawapo ya jitu la gesi katika mfumo wa jua na sayari zake.

en: Venus—the second planet in the solar system—and the most inhospitable!
sw: Ng'andu--sayari ya pili katika mfumo wa jua na sayari zake--na isiyokalika kuliko zote!

en: Whole note.
sw: Noti nzima.

en: Zero.
sw: Sifuri.

en: “No U-Turn”.
sw: Msigeuze Nyuma.

en: “School Crossing”.
sw: Kivuko cha Shule.
