amarok - en to se translation catalogue (644 entries)

en: Original author
se: Álgovuolggalaš čálli

note: i18n: file ./option/base_k3bpluginoptiontab.ui line 28
en: Configure...
se: Heivet …

note: #-#-#-#-#  2 (k3b)  #-#-#-#-# i18n: file ./projects/base_k3bbootimageview.ui line 166 #-#-#-#-#  3 (k3bsetup)  #-#-#-#-# i18n: file base_k3bsetup2.ui line 35
en: Settings
se: Heivehusat

en: Categories:
se: Kategorier:

en: Artist:
se: Artista:

en: Album:
se: Skearru:

en: Play/Pause
se: Čuojat/Boatkke

en: &Repeat
se: &Gearddut

en: Burn
se: Boaldde

note: #-#-#-#-#  2 (k3b)  #-#-#-#-# i18n: file ./option/base_k3bthemeoptiontab.ui line 59 #-#-#-#-#  3 (k3bsetup)  #-#-#-#-# i18n: file base_k3bsetup2.ui line 272
en: Version
se: Veršuvdna

note: #-#-#-#-#  3 (k3bsetup)  #-#-#-#-# i18n: file base_k3bsetup2.ui line 217
en: Add Device...
se: Lasit ovttadaga …

note: #-#-#-#-#  2 (k3b)  #-#-#-#-# i18n: file ../plugins/encoder/external/base_k3bexternalencoderconfigwidget.ui line 54 #-#-#-#-#  6 (kaffeine)  #-#-#-#-# i18n: file ./input/dvb/scandialogui.ui line 60
en: Name
se: Namma

en: Unknown
se: Amas

en: Length:
se: Guhkodat:

note: i18n: file ./input/disc/plugins/mp3lame/lameconfig.ui line 73
en: Bitrate:
se: Bihttáleaktu:

en: Size:
se: Sturrodat:

en: Album
se: Skearru

en: Artist
se: Artista

en: Composer
se: Komponista

en: Genre
se: Šáŋra

en: Title
se: Namahus

en: Year
se: Jahki

en: Minutes
se: Minuhta

note: #-#-#-#-#  2 (k3b)  #-#-#-#-# i18n: file ./projects/base_k3bbootimageview.ui line 145 #-#-#-#-#  6 (kaffeine)  #-#-#-#-# i18n: file ./input/dvb/crontimerui.ui line 79
en: None
se: Ii oktage

note: i18n: file ../plugins/encoder/external/base_k3bexternalencodereditwidget.ui line 28
en: General
se: Oppalaš

en: Reset
se: Máhcat

note: #-#-#-#-#  3 (k3bsetup)  #-#-#-#-# i18n: file base_k3bsetup2.ui line 124
en: Devices
se: Ovttadagat

en: Download
se: Viečča

en: Rename
se: Rievdat nama

en: Play Audio CD
se: Čuojat jietna-CD:a

note: i18n: file ./option/base_k3bcddboptiontab.ui line 284
en: Port
se: Verrát

en: Port:
se: Verrát:

en: &Search
se: &Oza

en: Location:
se: Čujuhus:

en: &Next
se: Č&uovvovaš

note: i18n: file ./option/base_k3bcddboptiontab.ui line 273
en: Server
se: Bálvá

note: i18n: file ./option/base_k3bcddboptiontab.ui line 251
en: Server:
se: Bálvá:

en: Length
se: Guhkkodat

note: #-#-#-#-#  2 (k3b)  #-#-#-#-# i18n: file ./option/base_k3bthemeoptiontab.ui line 70
en: Comment
se: Kommeanta

note: i18n: file ./option/base_k3bcddboptiontab.ui line 262
en: Type
se: Šládja

en: Go
se: Mana

en: Home
se: Ruoktot

note: #-#-#-#-#  2 (k3b)  #-#-#-#-# i18n: file ../plugins/encoder/external/base_k3bexternalencodereditwidget.ui line 49 #-#-#-#-#  6 (kaffeine)  #-#-#-#-# i18n: file ./input/dvb/channeleditorui.ui line 105
en: Name:
se: Namma:

note: #-#-#-#-#  2 (k3b)  #-#-#-#-# i18n: file ./rip/base_k3baudiorippingoptionwidget.ui line 49 #-#-#-#-#  6 (kaffeine)  #-#-#-#-# i18n: file ./input/disc/paranoiasettings.ui line 73
en: ...
se:  …

en: Volume
se: Jietnadássi

en: &Equalizer
se: &Jietnadássádat

en: Aborted.
se: Avbruten

en: Show OSD
se: Čájet šearbmadieđuid

en: Pause
se: Boatkke

en: Play
se: Čuojat

note: i18n: file ./option/base_k3bcddboptiontab.ui line 108
en: Directory
se: Máhppa

en: Filename
se: Fiilanamma

en: About
se: Om Snownews

en: OSD
se: Šearbmadieđut

en: Track %1
se: Bihttá %1

en: File Exists
se: Fiila gávdno

en: Plugins
se: Lassemoduvllat

note: i18n: file base_k3bsetup2.ui line 141
en: Device
se: Ovttadat

note: #-#-#-#-#  2 (k3b)  #-#-#-#-# i18n: file ./option/base_k3bcddboptiontab.ui line 421
en: Advanced
se: Erenoamáš

en: &Overwrite
se: &Buhtte

note: i18n: file ./input/dvb/scandialogui.ui line 81
en: New...
se: Ođđa …

en: Overwrite
se: Buhtte

en: Description
se: Válddahus

en: Copyright
se: Dahkkivuoigatvuohta

note: i18n: file ./option/base_k3bthemeoptiontab.ui line 48
en: Author
se: Čálli

en: n/a
se: ii olamuttus

en: Medium
se: Gaskageardán

en: Channel:
se: Kanála:

en: Saturation
se: Dieldnan

en: Type:
se: Šládja:

en: Original
se: Álgovuolggalaš

note: i18n: file ./projects/base_k3baudiotrackwidget.ui line 151
en: &Title:
se: &Namahus:

en: All Files
se: Buot fiillat

en: Edit...
se: Doaimmat …

note: i18n: file ./projects/base_k3bbootimageview.ui line 44
en: &New...
se: &Ođđa …

en: Refresh
se: Ođasmahte

en: All
se: Buot

en: Scan
se: Oza

en: &Image
se: &Govva

note: #-#-#-#-#  2 (k3b)  #-#-#-#-# i18n: file ./option/base_k3bthemeoptiontab.ui line 93
en: Preview
se: Ovdačájeheapmi

note: #-#-#-#-#  2 (k3b)  #-#-#-#-# i18n: file ./projects/base_k3bbootimageview.ui line 77
en: Size
se: Sturrodat

en: Filter:
se: Silli:

note: i18n: file ./input/disc/paranoiasettings.ui line 153
en: Normalize
se: Normalisere

note: i18n: file ./input/dvb/crontimerui.ui line 123
en: Custom
se: Iešdefinerejuvvon

en: Generic
se: Oppalaš

note: i18n: file ./input/dvb/channeleditorui.ui line 57
en: Source:
se: Gáldu:

note: #-#-#-#-#  3 (k3bsetup)  #-#-#-#-# i18n: file base_k3bsetup2.ui line 283
en: Path
se: Bálggis

note: #-#-#-#-#  2 (k3b)  #-#-#-#-# i18n: file ./option/base_k3bcddboptiontab.ui line 471
en: Path:
se: Bálggis:

en: &Add...
se: Lasi&t …

en: &Edit...
se: &Doaimmat …

en: Miscellaneous Settings
se: Feará makkár heivehusat

en: Behavior
se: Láhtten

en: unknown
se: amas

en: Overwrite File?
se: Buhttet fiilla?

en: New Search
se: Oza ođđasit

en: Ready
se: Gearggus

en: Image
se: Govva

en: Print %1
se: Čálit %1

en: Select &All
se: Vállje &buot

en: Playlist
se: Čuojahanlistu

en: Wave
se: Bárru

en: Title:
se: Namahus:

en: Category:
se: Láhki:

en: Audio CD
se: Jietna-CD

en: _n: 1 track
    %n tracks
se: okta lávlla
    %n lávlaga

en: Audio
se: Jietna

en: Data
se: Dáhta

en: Success
se: Lihkkostuvvai

en: Fast
se: Jođánit

en: Complete
se: Olles

note: i18n: file ./rip/videodvd/base_k3bvideodvdrippingwidget.ui line 577
en: &Advanced
se: &Erenoamáš

en: *|All Files
se: *|Buot fiillat

en: Image Type
se: Govvašládja

en: Force
se: Bágge

en: Folders
se: Máhpat

en: Attributes
se: Attribuhtat

en: Layers:
se: Laiggahagat:

en: in progress
se: jođus

en: Message
se: Diehtu

en: Canceled.
se: Gaskkalduhttojuvvon.

en: Error.
se: Meattáhus.

en: Save All
se: Vurke visot

en: Error!
se: Meattáhus

en: Open Files
se: Raba fiillaid

en: Eject
se: Bálkes olggos

en: Could not open file %1
se: Ii sáhttán rahpat %1 nammasaš fiilla

en: Speed:
se: Leaktu:

en: Ignore
se: Badjelgeahča

en: Ready.
se: Geargan.

en: Drag or Type Theme URL
se: Gease dahje čále fáddá-URL:a

en: Unable to find the icon theme archive %1.
se: Ii gávdnan govašfáddávuorká %1.

en: <qt>Are you sure you want to remove the <strong>%1</strong> icon theme?<br><br>This will delete the files installed by this theme.</qt>
se: <qt>Áiggut go duođas váldit <strong>%1</strong> govašfáttá eret?<br><br>Dat máksá ahte sihkut fiillaid maid dát fáddá lea sajáiduhttán.</qt>

en: Create Directory
se: Ráhkat máhpa

en: License
se: Liseansa

en: Programs
se: Prográmmat

note: #-#-#-#-#  2 (k3b)  #-#-#-#-# i18n: file ./option/base_k3bmiscoptiontab.ui line 19
en: Misc
se: Feará mii

en: Notifications
se: Muittuhusat

en: Description:
se: Válddahus:

en: Location of New Drive
se: Ođđa ovttadaga sajádat

en: Features
se: Funkšuvnnat

note: #-#-#-#-#  3 (k3bsetup)  #-#-#-#-# i18n: file base_k3bsetup2.ui line 261
en: Program
se: Prográmma

en: Parameters
se: Paramehterat

note: i18n: file ./k3bui.rc line 4
en: &Project
se: &Prošeakta

note: i18n: file ./k3bui.rc line 56
en: Tools
se: Reaiddut

note: i18n: file ./option/base_k3bmiscoptiontab.ui line 73
en: System
se: Vuogádat

note: i18n: file ./option/base_k3bthemeoptiontab.ui line 37
en: Theme
se: Fáddá

note: i18n: file ./option/base_k3bthemeoptiontab.ui line 187
en: Install New Theme...
se: Sajáiduhte ođđa fáttá …

note: i18n: file ./option/base_k3bthemeoptiontab.ui line 195
en: Remove Theme
se: Váldde fáttá eret

note: i18n: file ./option/base_k3bcddboptiontab.ui line 46
en: Local
se: Báikkálaš

note: i18n: file ./option/base_k3bcddboptiontab.ui line 214
en: Remote
se: Gáiddus

note: i18n: file ./projects/base_k3bdataimagesettings.ui line 103
en: Symbolic Links
se: Symbolalaš liŋkkat

note: #-#-#-#-#  2 (k3b)  #-#-#-#-# i18n: file ../plugins/encoder/sox/base_k3bsoxencoderconfigwidget.ui line 188
en: Bytes
se: Stávvala

note: i18n: file ../plugins/encoder/lame/base_k3bmanualbitratesettingswidget.ui line 24
en: Quality
se: Kvalitehta

en: Start
se: Álggat

en: &Properties
se: &Iešvuođat

en: Floppy
se: Dipmaskearru

en: default
se: standárda

en: Filesystem
se: Fiilavuogádat

en: No.
se: Nr.

en: Resolution
se: Čuokkisčoahkku

en: System:
se: Vuogádat:

en: Next
se: Čuovvovaš

en: Ignore All
se: Badjelgeahča buot

en: Do Not Add
se: Ale lasit

en:  seconds
se:  sekundda

en: infinite
se: agibeaivái

en: Link
se: Liŋka

en: Custom...
se: Iešdefinerejuvvon …

en: Custom Size
se: Iešdefinerejuvvon sturrodat

en: Project
se: Prošeakta

en: Root
se: Ruohtas

note: #-#-#-#-#  6 (kaffeine)  #-#-#-#-# i18n: file ./input/dvb/scandialogui.ui line 16
en: Channels
se: Kanálat

en: Layer
se: Laiggahat

en: Emphasis
se: Deaddu

en: Dual
se: Duppal

en: Done.
se: Geargan.

en: No media
se: Ii gávdno media

note: #-#-#-#-#  3 (k3bsetup)  #-#-#-#-# i18n: file base_k3bsetup2.ui line 163
en: Permissions
se: Vuoigatvuođat

en: New
se: Ođđa

en: no change
se: eai leat rievdadusat

en: There is no group %1.
se: Joavku %1 ii gávdno.

en: Successfully updated all permissions.
se: Ođasmahtii buot vuoigatvuođaid

en: Could not update all permissions. You should run K3bSetup 2 as root.
se: Ii sáhttán ođasmahttit buot vuoigatvuođaid. Vuoje K3bSetup2 vuogádathálddašeaddjin.

en: Could not update all permissions.
se: Ii sáhttán ođasmahttit buot vuoigatvuođaid.

note: i18n: file base_k3bsetup2.ui line 54
en: Use burning group:
se: Geavat boaldinjoavkku:

note: i18n: file base_k3bsetup2.ui line 69
en: burning
se: boaldimin

note: i18n: file base_k3bsetup2.ui line 104
en: Users allowed to burn (separated by space):
se: Geavaheaddjit mat sáhttet boaldit (erohuvvon gaskamearkkain):

note: i18n: file base_k3bsetup2.ui line 174
en: New Permissions
se: Ođđa vuoigatvuođat

note: i18n: file base_k3bsetup2.ui line 229
en: External Programs
se: Olgguldas prográmmat

note: i18n: file base_k3bsetup2.ui line 244
en: Found Programs
se: Gávdnon prográmma

en: Connection closed
se: Oktavuohta botkejuvvon

en: Connection to %1 refused
se: Oktavuohta %1:ain hilgojuvvui.

en: Could not delete file %1.
se: Ii sáhttán sihkkut fiilla %1.

en: Creating image file
se: Ráhkadeamen govvafiilla

en: Layer %1
se: Laiggahat %1

en: Copying
se: Máŋgemin

en: EPG
se: Elektronalaš prográmmaofelaš

en: Scheduled
se: Plánejuvvon

en: Current/Next
se: Dálá/Boahtte

en: Channel
se: Kanála

en: Begin
se: Álgge

en: View All Programs
se: Geahča buot prográmmaid

en: Begin:
se: Álgge:

en: Duration:
se: Guhkkodat:

en: End:
se: Loahppa:

en: Record as:
se: Bádde nugo:

note: i18n: file ./input/dvb/crontimerui.ui line 90
en: Daily
se: Beaivvalaččat

note: i18n: file ./input/dvb/crontimerui.ui line 101
en: Weekly
se: Vahkkosaččat

note: i18n: file ./input/dvb/crontimerui.ui line 112
en: Monthly
se: Mánosaččat

en: Repeat...
se: Gearddut …

en: Timer Editor
se: Áigedoaimmaheaddji

en: You must give it a name!
se: Fertet addit nama dasa.

en: Duration must be at least 1 minute!
se: Guhkkodat ferte leat unnimus okta minuhtta.

en: Name must not contain any of the following characters: > < \ / : " |
se: Namas eai sáhte leat dáid mearkkat: > < \ / : " |

en: Missing audio pid(s)!
se: Váili jietna-PID:a(t).

en: Pid must be non zero!
se: PID:a ii sáhte leat nolla.

en: You have to choose some days.
se: Fertet válljet muhton beaivviid.

en: Electronic Program Guide
se: Elektronalaš prográmmaofelaš

en: DVB settings
se: DVB-heivehusat

en: Number
se: Lohku

en: Audio Channels
se: Jietnakanálat

en: Instant Record
se: Bádde dakkaviđi

en: Recording
se: Báddemin

en: Select icon...
se: Vállje govaža …

en: Choose channel icon
se: Vállje kanálgovaža

en: Digital TV
se: Digitál-Tv

en: Live digital TV only works with the xine engine.
se: Njuolgga digitál-TV doaibmá dušše xine-mohtorain.

en: OSD Next Channel
se: Šearbmadieđut: Boahtte kanála

en: OSD Previous Channel
se: Šearbmadieđut: Ovddit kanála

en: OSD Zap
se: Šearbmadieđut: Bláđđe

en: OSD Next Event
se: Šearbmadieđut: Boahtte dáhpáhus

en: OSD Previous Event
se: Šearbmadieđut: Ovddit dáhpáhus

en: EPG...
se: Elektronalaš prográmmaofelaš …

en: Channels...
se: Kanálat …

en: Configure DVB...
se: Heivet DVB …

en: New Category...
se: Ođđa kategoriija …

en: Change Icon...
se: Rievdat govaža …

en: Delete Category...
se: Sihko kategoriija …

en: New Category
se: Ođđa kategoriija

en: Enter a name for this category:
se: Čális nama dán kategoriijai:

en: Do you really want to delete this category?
se: Háliidatgo duođas dan kategoriija sihkkut?

en: <qt>Can't get DVB data from http://hftom.free.fr/kaxtv/dvbdata.tar.gz!<br>			Check your internet connection, and say Yes to try again.<br>			Or say No to cancel.<br>			If you already have this archive, copy it to ~/.kde/share/apps/kaffeine/dvbdata.tar.gz and say Yes.<br><br>Should I try again?</qt>
se: <qt>Ii ožžon DVB-dáhtáid http://hftom.free.fr/kaxtv/dvbdata.tar.gz:s<br>			Iskka interneahttaoktavuođa, ja vástit «Jua» jus háliidat geahččalit ođđasit.<br>			Dahje vástit «Ii» jus háliidat gaskkalduhttit.<br>			Jus dus juo lea dát arkiiva, máŋge dan báikái: ~/.kde/share/apps/kaffeine/dvbdata.tar.gz ja daja «Jua».<br><br>Galgágo geahččalit ođđasit?</qt>

en: You may want to define some channel first!
se: Livččii várra buorre idea meroštit muhton kanálaid vuos.

en: Still recording.
se: Velge báddemin.

en: Can't tune dvb!
se: Ii sáhttán geahččat DVB:a.

en: Can't set pid(s)
se: Ii sáhttán bidjat PID:a(id)

en: No CAM free
se: Ii oktage guorus CAM

en: Kaffeine is still recording. Do you really want to quit?
se: Kaffeine lea velge báddemin. Háliidatgo duođas heaittihit?

en: Signal:
se: Signála:

en: Lock:
se: Lohkat:

en: Do you really want to delete all channels?
se: Háliidatgo duođaid sihkkut buot kanálaid?

en: START scan
se: Álggat ohcama

en: STOP scan
se: Bisset ohcama

en: Stopping...
se: Bisseheamen …

en: Found: %1 TV - %2 radio
se: Gávnnai %1 TV-stašuvnna ja %2 radiostašuvnna

en: Stop/Delete
se: Bisset/Sihku

en: Skip Current
se: Njuikes badjel dálá

en: Downloading...
se: Viežžamin …

en: Copying data files...
se: Máŋgemin dáhtafiillaid …

en: DVB Settings
se: DVB-heivehusat

en: DVB Device
se: DVB-ovttadat

en: Device Settings
se: Ovttadatheivehusat

en: <qt><b>Name:</b></qt>
se: <qt><b>Namma:</b></qt>

en: <qt><b>Type:</b></qt>
se: <qt><b>Šládja:</b></qt>

en: Satellite
se: Satelihtta

en: Atsc
se: ATSC

en: Number of LNBs:
se: Galle LNB:a:

en: 1st sat:
se: Vuosttaš satelihtta:

en: LNB Settings...
se: LNB-heivehusat …

en: 2nd sat:
se: Nubbi satelihtta:

en: 3rd sat:
se: Goalmmát satelihtta:

en: 4th sat:
se: Njeallját satelihtta:

en: LNB settings...
se: LNB-heivehusat …

en: DVB Recording Options
se: DVB-báddenheivehusat

en: Records directory:
se: Báddenmáhppa:

en: (minutes)
se: (minuhta)

en: Preferred format:
se: Oidojuvvon formáhtta:

en: Info port:
se: Diehtoverrát:

en: Default charset (restart needed):
se: Standárda mearkaráidu (gáibida ođđa álggaheami):

en: Update scan data:
se: Ođasmahte ohcandáhtaid:

en: Dump
se: Luoitte

en: DVB plugins
se: DVB-lassemoduvllat

en: Invalid records directory.
se: Gustohis báddenmáhppa

en: LNB Settings
se: LNB-heivehusat

en: Universal LNB
se: Universealla LNB

en: Dual LO
se: Duppal LO

en: Unable to create folder:
se: Ii sáhttán ráhkadit máhpa:

en: Play CD
se: Čuojat CD:a

en: Rip CD
se: Rippe CD:a

en: Select the tracks you want to rip and click the <b>Encode</b> button.
se: Vállje bihtáid maid háliidat rippet ja coahkkal <b>Kode</b>-boalu.

en: Encode...
se: Kodemin …

en: Audio CD encoding
se: Jietna-CD-koden

en: Play DVD
se: Čuojat DVD:a

en: Play VCD
se: Čuojat VCD:a

en: Open &DVD
se: Raba &DVD:a

en: Open &VCD
se: Raba &VCD:a

en: Open &Audio-CD
se: Raba &jietna-CD:a

en: You must select the tracks to rip.
se: Ferte válljet guđe bihtáid áiggut rippet.

en: Several Audio CD found. Choose one:
se: Gávnnaid máŋga jietna-CD:a. Vállje okta dain:

en: No audio CD found.
se: Ii oktage jietna-CD:a gávdnui.

en: DVD Video
se: DVD-video

en: Several DVD Video found. Choose one:
se: Máŋga DVD-videoa gávdnui. Vállje okta dain:

en: Several (S)VCD found. Choose one:
se: Máŋga (S)VCD:a gávdnui. Vállje okta dain:

en: No Title
se: Ii oktage namahus

en: Searching local cddb entry ...
se: Ohcamin báikkálaš CDDB-merkoša …

en: Searching remote cddb entry ...
se: Ohcamin gáiddus CDDB-merkoša …

en: Found exact match cddb entry ...
se: Gávnnai CDDB-mearkkuš mii deaivvai juste …

en: Found close cddb entry ...
se: Gávnnai sullosaš CDDB-merkoša …

en: CDDB Matches
se: CDDB-deaivamat

en: A Lame mp3 encoder plugin for Kaffeine.
se: Lame mp3-koden lassemoduvla Kaffeinii.

en: A Ogg Vorbis encoder plugin for Kaffeine.
se: Ogg Vorbis-koden lassemoduvla Kaffeinii.

en: DVB Client
se: DVB-klienta

en: All Sizes
se: Buot sturrodagat

en: Very Small
se: Hui unni

en: Small
se: Unni

en: Large
se: Stuoris

en: Very Large
se: Hui stuoris

en: The cover you have selected is unavailable. Please select another.
se: Olggoža maid leat válljen ii leat olámuttus. Vállje muhton eará.

en: Cover Unavailable
se: Olggoš ii leat olámuttus

en: Cover Downloader
se: Olggošviežži

en: No matching images found, please enter new search terms:
se: Ii gávdnan heivvolaš govaid, vállje ođđa ohcancealkaga:

en: Enter new search terms:
se: Čális ođđa ohcancealkaga:

en: Play Next/Add to Queue
se: Čuojat boahtte/Lasit gárgadussii

en: Create Playlist From Selected
se: Ráhkat čuojahanlisttuid merkejuvvon merkošiin

en: Add Sub&title...
se: Lasit &vuolleteavstta …

en: &Edit Title
se: &Doaimmat namahusa

en: &Info
se: &Dieđut

en: Subtitles
se: Vuolleteavsttat

en: in use
se: geavahusas

en: *.smi *.srt *.sub *.txt *.ssa *.asc|Subtitle Files
    *.*|All Files
se: *.smi, *.srt, *.sub, *.txt, *.ssa, *.asc|Vuolleteakstafiillat
    *.*|Buot fiillat

en: Select Subtitle File
se: Vállje vuolleteakstafiilla

en: Choose a Cover...
se: Vállje olggoža …

en: Gallery...
se: Galleriija …

en: Filter
se: Silli

en: Playlist:
se: Čuojahanlistu:

en: Select the active playlist. To change playlist name edit it and confirm with 'Return'.
se: Vállje aktiivalaš čuojahanlisttu. Jus háliidat rievdadit čuojahanlistonama, doaimmat dan ja deaddil Enter.

en: Play Playlist
se: Čuojat čuojahanlisttu

en: Loop playlist
se: Gearddut čuojahanlisttu

en: Sh&uffle
se: &Sáhtedohko

en: Play items in random order
se: Čuojat merkošiid sáhtedohko ortnegis

en: Autodownload covers
se: Viečča olggožiid automáhtalaččat

en: Automatic dowloading of covers
se: Viežžá olggožiid automáhtalaččat

en: &Clear Current Playlist
se: &Sálke dálá čuojahanlisttu

en: Ne&w Playlist
se: Ođđa čuojahan&listu

en: &Import Playlist...
se: Sisa&fievrrit čuojahanlisttu …

en: &Save Current Playlist As...
se: &Vurke dálá čuojahanlisttu nugo …

en: Re&move Current Playlist
se: Váldde &eret dálá čuojahanlisttu

en: Kaffeine Playlists
se: Kaffeine-čuojahanlisttu

en: Open Playlist
se: Raba čuojahanlisttu

en: M3U Playlists
se: M3U-čuojahanlisttut

en: PLS Playlists
se: PLS-čuojahanlisttut

en: Save Playlist
se: Vurke čuojahanlisttu

en: NEW
se: OĐĐA

en: Importing media resources...
se: Sisafievrrideamen medieresurssaid …

en: (no subtitles)
se: (eai leat vuolleteavsttat)

en: Other subtitle...
se: Eará vuolleteaksta …

en: Gallery
se: Galleriija

en: Queue: %1 Entries, Playtime: %2
se: Gárgadas: %1 merkoša, čuojahanáigi: %2

en: Entries: %1, Playtime: %2
se: Merkoša: %1, čuojahanáigi: %2

en: Remove '%1' from list and from disk?
se: Sihkkut «%1» sihke listtus ja mašiinnas?

en: Playlist Name Already Exists
se: Čuojahanlistonamma gávdno juo

en: Enter different playlist name:
se: Čális eará čuojahanlistonama:

en: Select Subtitle
se: Vállje vuolleteavstta

en: Media file:
se: Mediafiila:

en: Select Movie
se: Vállje filmma

en: Subtitle file:
se: Vuolleteakstafiila:

en: Play / Pause
se: Čuojat / Boatkke

en: &Mute
se: &Jaskkodahta

en: Kaffeine Player
se: Kaffeine čuojan

en: [Kaffeine Player]
se: [Kaffeine čuojan]

en: Current maintainer
se: Dálá maŧásdoalli

en: CICAM support.
se: CICAM-doarjja.

note: i18n: file ./input/dvb/subeditorui.ui line 93
en: New Item
se: Ođđa mearkkuš

note: i18n: file ./input/dvb/subeditorui.ui line 131
en: Move Up
se: Sirdde bajás

note: i18n: file ./input/dvb/subeditorui.ui line 139
en: Move Down
se: Sirdde vulos

note: i18n: file ./input/dvb/subeditorui.ui line 209
en: << Update Selected
se: << Ođasmahttin válljejuvvon

note: i18n: file ./input/dvb/subeditorui.ui line 217
en: << New
se: << Ođđa

note: i18n: file ./input/dvb/subeditorui.ui line 246
en: Pid:
se: PID:

note: i18n: file ./input/dvb/subeditorui.ui line 254
en: Page:
se: Siidu:

note: i18n: file ./input/dvb/subeditorui.ui line 262
en: Sub page:
se: Vuollesiidu:

note: i18n: file ./input/dvb/subeditorui.ui line 270
en: Lang:
se: Giella:

note: i18n: file ./input/dvb/broadcasteditorui.ui line 75
en: Available channels:
se: Olámuttus kanálat:

note: i18n: file ./input/dvb/scandialogui.ui line 124
en: Search On
se: Ohcan alde

note: i18n: file ./input/dvb/scandialogui.ui line 190
en: Start Scan
se: Álggat ohcama

note: i18n: file ./input/dvb/scandialogui.ui line 251
en: Filters
se: Sillit

note: i18n: file ./input/dvb/scandialogui.ui line 349
en: << Add Selected
se: << Lasit merkejuvvon

note: i18n: file ./input/dvb/scandialogui.ui line 365
en: << Add Filtered
se: << Lasit sillejuvvon

note: i18n: file ./input/dvb/scandialogui.ui line 377
en: Found
se: Gávdnun

note: i18n: file ./input/dvb/scandialogui.ui line 458
en: Done
se: Geargan

note: i18n: file ./input/dvb/channeleditorui.ui line 16
en: Channel Editor
se: Kanáladoaimmaheaddji

note: i18n: file ./input/dvb/channeleditorui.ui line 126
en: Nr:
se: Nummir:

note: i18n: file ./input/dvb/channeleditorui.ui line 163
en: Polarity
se: Polaritehta

note: i18n: file ./input/dvb/channeleditorui.ui line 200
en: Frequency:
se: Frekvensa:

note: i18n: file ./input/dvb/channeleditorui.ui line 216
en: Symbol rate:
se: Symbolaleaktu:

note: i18n: file ./input/dvb/channeleditorui.ui line 313
en: Service ID:
se: Bálvalus-ID:

note: i18n: file ./input/dvb/channeleditorui.ui line 337
en: Video PID:
se: Video-PID:

note: i18n: file ./input/dvb/channeleditorui.ui line 385
en: Subtitle PIDs...
se: Vuolleteaksta-PID:at …

note: i18n: file ./input/dvb/channeleditorui.ui line 396
en: Audio PIDs...
se: Jietna-PID:at …

note: i18n: file ./input/dvb/channeleditorui.ui line 464
en: Transmission:
se: Sádden:

note: i18n: file ./input/disc/paranoiasettings.ui line 16
en: Encoding Preferences
se: Kodenoidimat

note: i18n: file ./input/disc/paranoiasettings.ui line 56
en: Base directory:
se: Vuođđamáhppa:

note: i18n: file ./input/disc/paranoiasettings.ui line 124
en: Normal mode
se: Dábálaš modus

note: i18n: file ./input/disc/paranoiasettings.ui line 132
en: Paranoia mode
se: Paranoiamodus

note: i18n: file ./input/disc/kaffeinedisc.rc line 12
en: CD Toolbar
se: CD-reaidoholga

note: i18n: file ./input/disc/plugins/mp3lame/lameconfig.ui line 16
en: Lame mp3 options
se: Lame mp3-heivehusat

note: i18n: file ./input/disc/plugins/mp3lame/lameconfig.ui line 94
en: Kb/s
se: KB/s

note: i18n: file ./input/disc/plugins/oggvorbis/oggconfig.ui line 16
en: Ogg Vorbis Options
se: Ogg vorbis-heivehusat

note: i18n: file ./input/disc/plugins/oggvorbis/oggconfig.ui line 86
en: Quality :
se: Kvalitehta:

note: i18n: file ./input/audiobrowser/kaffeineplaylist.rc line 4
en: Play&list
se: Čuojahan&listu

note: i18n: file ./kaffeineui.rc line 12
en: Quit Options
se: Heaittihanmolssaeavttut

note: i18n: file ./kaffeineui.rc line 19
en: &Player
se: Čuo&jan

note: i18n: file ./kaffeineui.rc line 26
en: Enable Auto &Resize
se: Automáhtalaš &sturrodatrievdadus

note: i18n: file ./player-parts/xine-part/xine_part.rc line 24
en: &Navigation
se: &Navigašuvdna

note: i18n: file ./player-parts/xine-part/xine_part.rc line 41
en: &DVD Menus
se: &DVD-fálut

note: i18n: file ./player-parts/xine-part/xine_part.rc line 56
en: &Audio
se: &Jietna

note: i18n: file ./player-parts/xine-part/xine_part.rc line 96
en: Screenshot Toolbar
se: Šearbmagovvaholga

note: i18n: file ./player-parts/xine-part/xine_part.rc line 99
en: Controls Toolbar
se: Stivrranholga

note: i18n: file ./player-parts/xine-part/xine_part.rc line 108
en: Volume Toolbar
se: Jietnaholga

note: i18n: file ./player-parts/xine-part/xine_part.rc line 112
en: Position Toolbar
se: Sajádatholga

en: Kaffeine Setup
se: Kaffeine-heivehus

en: Pause video when window is minimized
se: Boatkke video go láse minimerejuvvo

en: Embed in system tray
se: Vuojut vuogádatgárcui

en:  sec
se:  s

en: off
se: eret

en: Miscellaneous Options
se: Feará makkár molssaeavttut

en: Clear recent files list
se: Sálke easka geavahuvvon fiilalisttu

en: Start playing immediately
se: Álggat čuojaheami dakkaviđi

en: Start in fullscreen mode
se: Álggat dievasšearbmamodusis

en: Set audio driver
se: Vállje jietnastivrrana

en: Set video driver
se: Vállje videostivrrana

en: Run installation wizard
se: Vuoje sajáiduhttinofelačča

en: Player Window
se: Čuojanláse

en: Supported Media Formats
se: Dorjojuvvon mediaformáhtat

en: MPEG Audio Files
se: MPEG-jietnafiillat

en: MPEG Video Files
se: MPEG-videofiillat

en: Ogg Vorbis Files
se: Ogg Vorbis-fiillat

en: AVI Files
se: AVI-fiillat

en: Quicktime Files
se: QuickTime-fiillat

en: Real Media Files
se: Real Media-fiillat

en: Matroska Files
se: Matroska-fiillat

en: FLAC Files
se: FLAC-fiillat

en: Windows Media Files
se: Windows Media-fiillat

en: WAV Files
se: WAV-fiillat

en: Open &URL...
se: Raba &URL:a …

en: Open D&irectory...
se: Raba &máhpa …

en: Quit && Shutoff Monitor After This Track
se: Heaittit &ja jaddat šearpma dán bihtá maŋŋá

en: Quit After This Track
se: Heaittit dán bihtá maŋŋá

en: Quit After Playlist
se: Heaittit maŋŋágo čuojahanlistu lea geargan

en: &Minimal Mode
se: &Minimála modus

en: Original Size
se: Originála sturrodat

en: Double Size
se: Duppal sturrodat

en: Triple Size
se: Golmma geardde sturrodat

en: &Player Engine
se: Čuojan&mohtor

en: DVB client
se: DVB-klienta

en: Player
se: Čuojan

en: Main Window
se: Váldoláse

en: Open File(s)
se: Raba fiilla(id)

en: Open URL
se: Raba URL:a

en: Enter a URL:
se: Čális fierpmádatčujuhusa:

en: Open Folder
se: Raba máhpa

en: Please select correct drive:
se: Vállje rievttes stašuvnna:

en: Kaffeine %1 Installation Wizard
se: Kaffeine sajáiduhttinofelaš %1

en: Installation Check
se: Sajáiduhttiniskkus

en: Found version
se: Gávnnai veršuvnna

en: Kaffeine requires KDE >= %1.
se: Kaffeine gáibida KDE-veršuvdna %1 dahje buorebut

en: WIN32 Codecs
se: WIN32-kodekat

en: DVD Drive
se: DVD-stašuvdna

en: DVB-Device
se: DVB-ovttadat

en: Distribution
se: Distribušuvdna

en: RESULT
se: BOAĐUS

en: All ok!
se: Visot ortnegis.

en: Position
se: Sajádat

en: Video Settings
se: Videoheivehusat

en: Contrast
se: Vuostálasvuohta

en: Brightness
se: Čuovgafápmu

en: Mute
se: Jaskadahte

en: File to open
se: Fiila maid rahpat

en: Add Color
se: Lasit ivnni

en: Load Palette
se: Viečča paleahta

en: New &Window
se: Ođđa &láse

en: Icon Template
se: Govašmálle

en: Templates
se: Mállet

en: Select Background
se: Vállje duogáža

en: Choose...
se: Vállje …

en: Show &rulers
se: Čájet &linnjálaid

en: Si&ze:
se: S&turrodat:

en: Background
se: Duogáš

en: Freehand
se: Sárggastus

en: Rectangle
se: Njuolggočiegahas

en: Circle
se: Gierdu

en: Ellipse
se: Gierdu

en: Line
se: Linnjá

en: modified
se: rievdaduvvon

en: Free Hand
se: Sárggastus

en: KDE Icon Editor
se: KDE-govašdoaimmaheaddji

en: Need at least 80 COLS terminal, sorry!
se: Terminalfönstret måste vara minst 80 kolumner brett!

en: Merry Christmas from the Snownews developers.
se: God Jul önskar Snownewsutvecklarna.

en: Main code
se: Huvudkod

en: Additional code
se: Tilläggskod

en: Translation team
se: Översättare

en: Brought to you by:
se: Programmerare:

en: No description available.
se: Beskrivning saknas.

en: ERROR: zlib_uncompress: %d %s
se: FEL: zlib_uncompress: %d %s

en: ERROR: No output during decompression
se: FEL: Ingen data från uppackningen

en: ERROR: Invalid magic bytes for GZIP data
se: FEL: Ogiltiga magig butes från GZIP-data

en: ERROR: Compression method is not deflate
se: FEL: komprimeringsmetoden är inte deflate

en: ERROR: Unsupported flags %d
se: FEL: Otillåtna flaggor %d

en: Cookie for %s has expired!
se: Kakan för %s är inte längre giltig!

en: Current setting: %s
se: Nuvarande inställning: %s

en: Only %s format strings allowed for default browser!
se: Bara strängar med %s är tillåtna för den förvalda webläsaren!

en: Unsafe browser string (contains quotes)! See snownews.kcore.de/faq#toc2.4
se: Osäker sträng för webläsaren (innehåller citationstecken)! Läs mer på snownews.kcore.de/faq#toc2.4

en: Enter new name. Blank line to abort. '-' to reset.
se: Skriv ett nytt namn. Tryck vagnretur för att avbryta eller '-' för att återställa det gamla namnet.

en: The new title must not contain a "|" character!
se: Det nya namnet får inte innehålla tecknet "|".

en: Enter URL of the feed you want to add. Blank line to abort.
se: Ange URL:n till nyhetsflödet du vill lägga till. Vagnretur avbryter.

en: The feed could not be parsed. Do you need a filter script for this feed? (y/n)
se: Nyhetsflödet gick inte att läsa. Behöver du ett filterskript för det här flödet? (y/n)

en: Last updated: %s
se: Senast uppdaterat: %s

en: No modification date.
se: Inget ändringsdatum.

en: In disk cache: %lld bytes
se: I cacheminnet: %lld bytes

en: Not in disk cache.
se: Inte i casheminnet.

en: Feed uses authentication.
se: Flödet använder verifiering.

en: Feed does not use authentication.
se: Flödet använder inte verifiering.

en: Last webserver status: %d
se: Senaste status för webservern: %d

en: Filtered through:
se: Filterskript:

en: Displaying feed information.
se: Visar information om flödet

en: Are you sure you want to delete this feed?
se: Vill du verkligen ta bort det här flödet?

en: Type 'y' to delete, any other key to abort.
se: Tryck 'y' för att ta bort eller annan valfri tangent för att avbryta.

en: Add RSS feed...
se: Lägg till nyhetsflöde...

en: Delete highlighted RSS feed...
se: Ta bort det markerade nyhetsflödet...

en: Rename feed...
se: Döp om flöde...

en: Reload all feeds
se: Uppdatera alla flöden

en: Reload this feed
se: Uppdatera det här flödet

en: Mark all read
se: Markera alla som lästa

en: Change default browser...
se: Ändra förvald webläsare...

en: Move item up, down
se: Flytta uppåt

en: Sort feed list alphabetically
se: Sortera flöden alfabetiskt

en: Categorize feed...
se: Kategorisera flöde...

en: Apply filter...
se: Använd filter...

en: Only current category
se: Endast denna kategori

en: Remove filter
se: Ta bort filter

en: Toggle AND/OR filtering
se: OCH/ELLER filtrering

en: Show new headlines
se: Visa nya rubriker

en: Add conversion filter...
se: Lägg till konverteringsfilter...

en: Quit program
se: Avsluta Snownews

en: Press the any(tm) key to exit help screen.
se: Tryck Vilkentangentsomhelst(tm) för att stänga hjälpskärmen.

en: %c, up:
se: %c, upp:

en: %c, down:
se: %c, ner:

en: enter:
se: vagnretur:

en: Previous item
se: Föregående artikel

en: Next item
se: Nästa artikel

en: View item
se: Visa artikel

en: Open homepage
se: Öppna hemsida

en: Open link
se: Öppna länk

en: Mark item unread
se: Markera artikel som oläst

en: Show feed info...
se: Visa information om flödet...

en: Return to main menu
se: Tillbaka till huvudmenyn

en: cursor:
se: pekare:

en: %c, enter:
se: %c, vagnretur

en: Scroll text
se: Rulla text

en: Return to overview
se: Tillbaka till översikten

en: Category configuration for %s
se: Kategorikonfiguration för %s

en: No category defined. Select one or add a new category:
se: Ingen kategori är vald. Välj en eller lägg till en ny:

en: Select category number to add, press 'A' to add a new category or '%c' to quit.
se: Välj numret på kategorin du vill använda. Tryck 'A' för att lägga till en ny kategori, eller '%c'för att avsluta

en: Categories defined for this feed:
se: Kategorier för det här flödet:

en: Select a category number to delete, press 'A' to add a new one or '%c' to quit.
se: Välj numret på kategorin du vill radera. Tryck 'A' för att lägga till en ny kategori, eller '%c'för att avsluta

en: Select a new category or add a new one:
se: Välj en ny kategori eller skapa en:

en: Enter new category name.
se: Ange ett nytt namn för kategorin.

en: Category already defined for this feed!
se: En kategori är redan angiven för det här flödet!

en: Select filter to apply
se: Väl ett filter att använda

en: Select a category number or any other key to reset filters.
se: Välj numret för en kategori eller valfri tangent för att återställa filtren.

en: Enter script to pipe feed through.
se: Ange ett skript att köra flödet genom.

en: Loading "%s"
se: Laddar "%s"

en: Could not write temp file for filter: %s
se: Kunde inte skriva temp-fil för filtret: %s

en: No title
se: Utan titel

en: -> No link
se: -> Ingen länk

en: Press '%c' or Enter to return to previous screen. Hit '%c' for help screen.
se: Tryck '%c' eller Vagnretur för att återgå till förra skärmen. Tryck '%c' för hjälpskärmen.

en: Press '%c' to return to main menu, '%c' to show help.
se: Tryck '%c' för att återgå till huvudmenyn, '%c' för hjälp.

en: Please deactivate the category filter before using this function.
se: Stäng av kategorifiltret innan du använder den här funktionen.

en: new
se: ny

en: %3d new
se: %3d ny

en: Press '%c' for help window.
se: Tryck '%c' för hjälp.

en: Successfully added new item...
se: Tillagt utan problem...

en: Invalid URL! Please add http:// if you forgot this.
se: Ogiltig URL! Lägg till http:// ifall du glömde det.

en: There was a problem adding the feed!
se: Det uppstod ett problem när flödet skulle läggas till!

en: You cannot move items while a category filter is defined!
se: Du kan inte flytta saker samtidigt som ett kategorifilter är angivet!

en: Payment required
se: Betalning krävs

en: Access denied
se: Åtkomst nekad

en: Internal server error
se: Internt fel på servern

en: Not implemented
se: Inte genomfört

en: Service unavailable
se: Tjänsten är otillgänglig

en: %s: Invalid URL!
se: %s: Ogiltig URL!

en: %s: Couldn't create network socket!
se: %s: Kunde inte få kontakt med nätet!

en: %s: Can't resolve host!
se: %s: Hittar inte den servern!

en: %s: Connection refused!
se: %s: Anslutning vägras!

en: %s: Couldn't connect to server: %s
se: %s: Kunde inte ansluta till servern: %s

en: %s: Connection timed out.
se: %s: Anslutningen har tagit time out.

en: %s: Too many HTTP redirects encountered! Giving up.
se: %s: För många HTTP-redirects! Jag ger upp!

en: %s: Server sent an invalid redirect!
se: %s: Servern skickade en ogiltig redirect!

en: %s: This feed no longer exists. Please unsubscribe!
se: %s: Det här flödet finns inte längre. Avsluta prenumerationen!

en: %s: Could not download feed: %s
se: %s: Kunde inte ladda flödet: %s

en: %s: Error in server reply.
se: %s: Fel i serverns svar.

en: %s: Authentication failed!
se: %s: Verifieringen misslyckades!

en: %s: URL does not contain authentication information!
se: %s: URLn innehåller inte verifieringsinformation!

en: %s: Could not generate authentication information!
se: %s: Kunde inte skapa verifieringsinformation!

en: %s: Unsupported authentication method requested by server!
se: %s: Servern kräver en metod för verifiering som inte stöds!

en: Invalid XML! Cannot parse this feed!
se: Ogiltig XML! Kunde inte läsa det här flödet.

en: Cache for %s is toast. Reloading from server...
se: Cache för %s är helt bränd. Laddar om från servern...

en: Could not load %s!
se: Kunde inte ladda %s!

en: Loading cache [
se: Laddar cache [

en: Saving settings [
se: Sparar inställningar [

en: Save settings (browser)
se: Sparar inställningar (webläsare)

en: Save settings (urls)
se: Sparar inställningar (url:er)

en: Writing cache file
se: Skriver cache-fil

en: Bye.
se: Hej då!

en: Aborting program execution!
    An internal error occured. Snownews has quit, no changes has been saved!
se: Ett internt fel inträffade. Snownews har avlutat och inga ändringar har sparats!

en: This shouldn't happen, please submit a bugreport to kiza@kcore.de, tell me what you where doing and include the output below in your mail.
se: Det här borde inte hända. Skicka gärna en felrapport till kiza@kcore.de och berätta vad som hände. Ta med texten här nedan i brevet.

en: While executing: %s
se: Medan Snownews utförde: %s

en: Error as reported by the system: %s
se: Systemet rapporterade fel: %s

en: The option "--disable-versioncheck" has been obsoleted.
se: Alterantivet "--disable-versioncheck" är föråldrat..

en: Please see the manpage for details.
se: Läs manualsidan för mer detaljer.

en: (To deactivate check, put -1 into ~/.snownews/updatecheck)
se: (Sätt -1 i ~/.snownews/updatecheck för att avaktivera kontrollen)

en: 	--update|-u	Automatically update every feed.
se: 	--update|-u	Uppdatera alla flöden automatiskt.

en: 	--help|-h	Print this help message.
se: 	--help|-h	Skriv det här hjälpmeddelandet

en: 	--version|-V	Print version number and exit.
se: 	--version|-V	Skriv versionsnumret och avsluta.

en: 	--disable-versioncheck (obsoleted)
se: 	--disable-versioncheck (föråldrat)

en: Downloading "%s"
se: Laddar "%s"

en: Downloading "http://%s%s"
se: Laddar "http://%s%s"

en: URL points to permanent redirect, updating with new location...
se: URL:n har en permanent vidarepekning - uppdaterar till den nya adressen...

en: Allocating memory
se: Tilldelar minne

en: Creating new config "browser"...
se: Skapar ny inställning "browser"...

en: Create initial configfile "config"
se: Skapar ny fil för inställningar "config"

en: Creating config directory ~/.snownews/
se: Skapar katalog för inställningar ~/.snownews/

en: A file with the name "~/.snownews/" exists!
se: Det finns redan en fil som heter "~/.snownews/"!

en: Creating config directory ~/.snownews/cache/
se: Skapar katalogen ~/.snownews/cache/

en: A file with the name "~/.snownews/cache/" exists!
se: Det finns redan en fil som heter "~/.snownews/cache/"!

en: Reading configuration settings...
se: Läser in konfigurationsinställningarna...

en: Creating new configfile.
se: Skapar ny fil för inställningar.

en: Create initial configfile "urls"
se: Skapar filen för inställningar "urls"

en: Sorting, please wait...
se: Sorterar, vänta lite...

en: Invalid URL passed. Possible shell exploit attempted!
se: Hoppade över en ogiltig url. Det kanske var ett försök att utnyttja din dator!

en: Executing %s
se: Utför %s

en: (New headlines)
se: (Nya rubriker)

en: A new version %s of Snownews is available.
se: En ny version %s av Snownes finns tillgänglig.

en: If you want to download it, go to http://snownews.kcore.de/downloading/
se: Gå till http://snownews.kcore.se/downloading/ om du vill lada ner den.

en: To disable the auto version check see the manpage.
se: Läs på manualsidan hur du gör för att stänga av den automatiska versionskontrollen.
