deluge - en to la translation catalogue (2368 entries)

en: Error
la: Mendum

en: Client
la: Emptor

en: Connections
la: Coniunctiones

en: Download
la: Arcessere

note: [menu]
en: File
la: Archivum

note: [unit]: race=human
en: General
la: Legatus

en: Name
la: Nomen

en: Peers
la: Socii

en: Seeders
la: Donantes

note: [menu]
en: Settings
la: Impostationes

en: Size
la: Magnitudo

note: #-#-#-#-#  2 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [menu]: type=image
en: Stop
la: Sistere

en: Upload
la: Donare

note: #-#-#-#-#  12 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [multiplayer_side]
en: Random
la: Fortituita

en: Level
la: E gradu

en: Unknown
la: Ignotum

note: #-#-#-#-#  7 (Battle for Wesnoth - HTTT 1.2.0)  #-#-#-#-# [option]: speaker=narrator #-#-#-#-#  12 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [option]: speaker=unit
en: No
la: Non

en: Statistics
la: Census

en: All files
la: Omna data

en: Select All
la: Omnia Eligere

en: Download Speed:
la: Velocitas arcessendi:

en: Upload Speed:
la: Velocitas dandi:

note: #-#-#-#-#  7 (Battle for Wesnoth - HTTT 1.2.0)  #-#-#-#-# [variation]: race=human [unit]: race=human #-#-#-#-#  18 (Battle for Wesnoth 0.8.8-CVS)  #-#-#-#-# [campaign]
en: Commander
la: Dux

note: [unit]: description=Transport Galleon, type=Transport Galleon
en: Transport
la: Oneraria

note: [unit]: race=human
en: Lancer
la: Lanceatus

note: #-#-#-#-#  2 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [topic] #-#-#-#-#  9 (Wesnoth 1.2)  #-#-#-#-# [terrain]
en: Bridge
la: Pons

en: German
la: Lingua Germanica

en: English
la: Lingua Anglica

en: French
la: Lingua Francogallica

en: Italian
la: Lingua Italica

en: Dutch
la: Lingua Nederlandiensis

en: Player
la: Lusor

en: Range
la: Iactus

en: Weapons
la: Armorum

en: Special
la: Praecipuum

note: [campaign]
en: Hero
la: Heros

en: Tutorial
la: Schola

en: Quit Game
la: Lusum Relinquere

en: Join Game
la: Ad Lusum Coniungere

note: #-#-#-#-#  9 (Wesnoth 1.2)  #-#-#-#-# [terrain]
en: Fog
la: Caligo

en: Fog Of War
la: Caligo Belli

en: Difficulty
la: Difficultas

note: [language]
en: Easy
la: Facilis

en: Normal
la: Normalis

note: [language]
en: Hard
la: Difficilis

en: Language
la: Lingua

en: Close
la: Claudere

en: Load Game
la: Lusum Restituere

en: Save Game
la: Lusum Servare

en: Hold Position
la: Positionem Mantenere

en: Zoom In
la: Amplificare

en: Zoom Out
la: Minuere

en: %s Gives You A Visibility Report
la: %s tibi visibilitatem relatum dāt

en: %s Gives You Power
la: %s dō

en: Team
la: Pars

en: Kills
la: Interfecta

note: [color_range]
en: Green
la: Viridis

note: [color_range]
en: Orange
la: Luteus

en: Grey
la: Canum

note: [color_range]
en: Red
la: Ruber

note: [color_range]
en: Blue
la: Caeruleus

note: #-#-#-#-#  2 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [advanced_preference]: type=boolean
en: Mouse Scrolling
la: Gyrum Muris

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show Combat
la: Certamina Monstrare

note: [time] [illuminated_time]
en: Underground
la: Sub terra

note: [berserk]
en: berserk
la: saevus

note: [berserk]
en: Berserk:
    Whether used offensively or defensively, this attack presses the engagement until one of the combatants is slain, or 30 rounds of attacks have occurred.
la: Saevitia:
    In offensione vel defensione, haec oppugnatio certamen presset donec unus ex pugnatoribus interfectus erit aut XXX tractus oppugnationis evenerint.

note: #-#-#-#-#  2 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [chance_to_hit]
en: magical
la: magicalis

note: [firststrike]
en: firststrike
la: ictus primus

note: [firststrike]
en: First Strike:
    This unit always strikes first with this attack, even if they are defending.
la: Ictus Primus:
    Haec unitas semper prima percutit, etsi defendit.

note: #-#-#-#-#  2 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [about]
en: Music
la: Musica

note: [about]
en: Packagers
la: Factores Fasciculorum

note: [about]
en: Internationalization Managers
la: Moderatores Redditorum

note: [about]
en: Afrikaans Translation
la: Reditio africana australis

note: [about]
en: Basque Translation
la: Reditio basca

note: [about]
en: Bulgarian Translation
la: Reditio bulgara

note: [about]
en: Catalan Translation
la: Reditio cataluniensis

note: [about]
en: Chinese Translation
la: Reditio serica

note: [about]
en: Czech Translation
la: Reditio ceca

note: [about]
en: Danish Translation
la: Reditio danica

note: [about]
en: Dutch Translation
la: Reditio batava

note: [about]
en: English (GB) Translation
la: Reditio anglica (brittanica)

note: [about]
en: Esperanto Translation
la: Reditio esperanta

note: [about]
en: Estonian Translation
la: Reditio estonica

note: [about]
en: Filipino Translation
la: Reditio tagaloga

note: [about]
en: Finnish Translation
la: Reditio finnica

note: [about]
en: French Translation
la: Reditio gallica

note: [about]
en: German Translation
la: Reditio germanica

note: [about]
en: Greek Translation
la: Reditio graeca

note: [about]
en: Hebrew Translation
la: Reditio hebraica

note: [about]
en: Hungarian Translation
la: Reditio magiarensis

note: [about]
en: Indonesian Translation
la: Reditio indonesica

note: [about]
en: Italian Translation
la: Reditio italica

note: [about]
en: Japanese Translation
la: Reditio iaponica

note: [about]
en: Korean Translation
la: Reditio coreana

note: [about]
en: Latin Translation
la: Reditio Latina

note: [about]
en: Norwegian Translation
la: Reditio norvegiana

note: [about]
en: Polish Translation
la: Reditio polonica

note: [about]
en: Portuguese Translation
la: Reditio lusitana

note: [about]
en: Portuguese (Brazil) Translation
la: Reditio lusitana (brasiliana)

note: [about]
en: Russian Translation
la: Reditio ruthena

note: [about]
en: Serbian Translation
la: Reditio serba

note: [about]
en: Slovak Translation
la: Reditio slovaca

note: [about]
en: Slovenian Translation
la: Reditio slovena

note: [about]
en: Spanish Translation
la: Reditio hispanica

note: [about]
en: Swedish Translation
la: Reditio Suecica

note: [about]
en: Turkish Translation
la: Reditio turca

note: [about]
en: Bots
la: Automata

note: [section] [topic]
en: Introduction
la: Prooemium

note: [section] [topic]
en: Gameplay
la: Lusus

note: #-#-#-#-#  2 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [section] [topic]
en: Traits
la: Lineamenta

note: #-#-#-#-#  2 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [section] [topic]
en: Units
la: Unitates

note: #-#-#-#-#  2 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [section]
en: Abilities
la: Facultates

note: [section] [topic]
en: Weapon Specials
la: Praecipua Telorum

note: [section] [topic]
en: Terrains
la: Agri

note: [section] [topic]
en: Commands
la: Imperii

note: [topic]
en: Overview
la: Prospectus

note: [topic]
en: 
    
    Battle for Wesnoth is a turn-based fantasy strategy game somewhat unusual among modern strategy games. While other games strive for complexity, Battle for Wesnoth strives for simplicity of both rules and gameplay. This does not make the game simple, however - from these simple rules arise a wealth of strategy, making the game easy to learn but a challenge to master.
la: 
    
    Proelium pro Occidiseptentrione lusus est defixus in tractibus de fantasia et rebus militaribus nonnihil insolitus inter lusus modernos rerum militarium. Dum alii lusus implicationem nituntur, Proelium pro Occidiseptentrione nititur simplictitatem normarum et lusionis. Hoc non facit ut lusus simplicis sit tamen -- ex normis his simplicibus copiae rerum militarium oriuntur, facientes ut lusus faciliter est discere sed provocatio est in eo dominari.

note: [topic]
en: Fundamentals of Gameplay
la: Elementa lusoris

note: [topic]
en: These pages outline all you need to know to play Battle for Wesnoth. They cover how to play and the basic mechanics behind the game. As you play the game, new information is added to these pages as you come across new aspects of the game. For more detailed information on special situations and exceptions, please follow the links included.
la: Haec pagina omnia summatim describit quae sapere necesse est ut Proelium pro Occidiseptentrione lusas. Includit quomodo lusas et scientias machinales post lusum. Dum ludis, informatio nova adduntur in paginas has, cum novos aspectos lusus invenias. Ut exceptiones et condiciones speciales videas, sis sequere ligamina inclusa.

note: [topic]
en: 
    
    To begin with, it's best to click the <italic>text=Tutorial</italic> button at the main menu. This will take you to the interactive tutorial, which will teach you the basics of Wesnoth. After this, it is recommended that you play the Heir to the Throne campaign first - click <italic>text=Campaign</italic> then <italic>text='Heir to the Throne'</italic>. As Battle for Wesnoth can be quite challenging, you may wish to start on <italic>text=Easy</italic>.
la: 
    
    Ad iniciandum optimum est cliccare super bullam <italic>text=Schola</italic> in elencho principali. Hoc te fert ad scholam interactivam, ubi res basicas Occidiseptentrionis disceris. Posthac commendatus es ludere primum stipendium Heres Throni - clicca <italic>text=Stipendium</italic> deinde <italic>text='Heres Throni'</italic>. Quoniam Proelium pro Occidiseptentrione valde arduum esse potest, fortasse in modo <italic>text=Facilis</italic> incipere velis.

note: [topic]
en: While playing, keep in mind that if you mouse-over many items in the game, such as the information displayed in the status pane, a brief description will be shown explaining each item. This is especially useful when you encounter new <ref>dst=abilities text=abilities</ref> for the first time.
la: Dum ludis, habeto in mente desciptionem brevem apparaturum esse cum mus super multas res in ludo moveatur, e.g. nuntias in tabellis statutis. Praesertim utile est cum novas <ref>dst=abilities text=facultates</ref> primum inveneas.

note: [topic]
en: About the Game
la: De Lusu

note: [topic]
en: The game takes place over a series of battles, called scenarios. Each scenario pits your troops against the troops of one or more adversaries. You can play against the computer, or with friends who each take turns sitting at the computer (hotseat play). If your computer is connected to a computer network, you can also play against other people connected to that network. If your computer has a connection to the Internet, you can play against other people across the Internet.
la: Ludus accidit in serie proeliorum, quae missiones dicuntur. Omnis missio milites tuos contra milites unius pluriumve adversariorum mittit. Potest contra computatrum ludere, aut cum amicis qui tempora in sella prae computatro mutant (lusus sellae calidae). Si computatrum tuum ad rete locale coniungitur, etiam potes contra alias personas in reti ludere. Se connectionem ad Interrete habes, contra alias personas in Interreti ludere potes.

note: [topic]
en: 
    
    Campaigns consist of multiple scenarios that follow on from each other, telling a story. In a campaign, you often need to play more carefully, preserving your best troops so that they can be used again in later scenarios in the campaign.
la: 
    
    Stipendia ex multitudine missionum constant, alter alterum sequens, historiam narrantes. In stipendio neccesse est saepe cautius ludere, servans milites optimos ad utendum in missionibus posterioribus stipendii.

note: #-#-#-#-#  2 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [topic]
en: Recruiting and Recalling
la: Conscriptio et Reevocatio

note: [topic]
en: Each side begins with one leader in their keep. At the start of any battle, and at times during it, you will need to recruit <ref>dst=units text=units</ref> into your army. To recruit, you must have your leader (for instance, Konrad in the Heir to the Throne campaign) on the Keep square of a <ref>dst=terrain_castle text=Castle</ref>. Then you may recruit by either choosing Recruit from the menu or right-clicking on a hex and selecting <italic>text=Recruit</italic>. This brings up the recruit menu, which lists units available for recruitment, along with their gold cost. Click on a unit to see its statistics, then press the recruit button to recruit it.
la: Omnis pars incipit cum uno duce in arce. In initio ullius prolii, et nonnumquam in eo, necesse erit <ref>dst=units text=unitates</ref> in exercitum tuum conscribere. Si conscribere vis, oportet ducem (e.g. Conradum in stipendio 'Heres Throni') in hexagoni Arcis <ref>dst=terrain_castle text=Castelli</ref> ullius habere. Deinde conscribere potes, eligens Conscribere ex elencho aut cliccans dextre in hexagoni eligens <italic>text=Conscribere</italic>. Hoc monstratur elenchum conscriptionis, quod unitates scribit qui conscribi possunt cum pretio auri. Si vis facultates unitatis videre, clicca super eam.Postea potest bullam 'conscribere' premere ut eam conscribas.

note: [topic]
en: 
    
    If you right-clicked on a castle hex and selected recruit, the new unit will appear in that square. Otherwise, it will appear in a free square near the keep. You may only recruit as many units as you have free hexes in your castle, and you cannot spend more gold than you actually have on recruiting.
la: 
    
    Si in hexagoni castelli dextre cliccavisti eligens conscribere, unitas nova in hoc loco appariet. Alioqi appariet in loco quodam libero vicino arce. Solum tot unitates conscribere potes quot loca libera in castello habes, et non potest plus aurum dare quam habes in conscribendo.

note: [topic]
en: 
    
    In later scenarios, you may also Recall survivors from earlier battles. Recalling costs a standard 20 gold and presents you with a list of all surviving units from previous scenarios.
la: 
    
    In missionibus subsequentibus etiam potest revocare unitates qui ex proeliis anterioribus supersunt. Revocatio unitatis constat semper XX nummis aureis et tibi dat elencho omnium unitatum superessendum ex missionibus praeviis.

note: [topic]
en: 
    
    Units not only cost gold to Recruit or Recall, they also require money to support. See <ref>dst=income_and_upkeep text='Income and Upkeep'</ref> for more information.
la: 
    
    Unitates non solum auro constant ad Conscribendum aut Revocandum, sed etiam opus est pecuniam impendere ut sustineantur. Vide <ref>dst=income_and_upkeep text='Merces Impensaque'</ref> si plures nuntios vis.

note: #-#-#-#-#  2 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [topic]
en: Orbs
la: Orbes

note: [topic]
en: On top of the energy bar shown next to each unit of yours is an orb. For units you control, this orb is:
la: Super palum energiae iuxta quenquam unitatem tuam orbis est. Orbis unitatis a te controlatae est:

note: [topic]
en: green if it hasn't moved this turn,
la: viridis si nondum mota est hoc tractu,

note: [topic]
en: yellow if it has moved, but could still move further or attack, or
la: fulvus si iam mota est, sed etiamnun moveri oppugnareve potest, aut

note: [topic]
en: red if it has used all its movement this turn.
la: ruber si omni motu huius tractus iam usa est.

note: [topic]
en: The orb is blue if the unit is an ally you do not control.
la: Orbis est caeruleus si unitas socia est, non a te controlata.

note: [topic]
en: Enemy units have no orb on top of their energy bar.
la: Unitates hostium orbe super palum energiae carent.

note: [topic]
en: Hitpoints and Experience
la: Puncta Salutis et Experientiae

note: [topic]
en: Each unit has a certain number of hitpoints (HP). If the hitpoints of a unit drop below 1, the unit dies. Each unit also has a certain number of experience points (XP). A freshly recruited unit starts with no experience points, and gains experience by fighting enemies.
la: Quaeque unitas numerum quendam punctorum salutis (PS) habet. Si punctasalutis unitatis sub unum cadunt, moritur unitas. Quaeque unitas etiam numerum quendam punctorum experientiae (PE) habet. Unitas nuper conscripta non habet puncta experientiae, et ea meret in proelio contra hostes.

note: [topic]
en: The hitpoints and experience points are both indicated in the status pane using two numbers (the current value and the maximum value the unit can have).
la: Puncta salutis et experientiae in tabella statutis monstrantur duobus numeris (vis praesens et vis maxima quam unitas habere potest).

note: [topic]
en: The hitpoints are also indicated by an energy bar next to each unit, which is green, yellow or red. A unit with at least 1 experience point has a blue experience bar, which turns white as the unit is about to <ref>dst=experience_and_advancement text=advance</ref>.
la: Puncta salutis etiam monstratur palo energia iuxta quamque unitatem, qui colorem habet viridem, fulvum aut rubrum. Unitas cum punctis experientiae atque palum experientiae caeruleum habet. Hic in album mutat, si unitas <ref>dst=experience_and_advancement text='promotura est'</ref>.

note: [topic]
en: Movement
la: Motus

note: [topic]
en: Movement in Battle for Wesnoth is simple. Click on the unit you wish to move to select it, then click on the hex you wish to move it to. When a unit is selected, everywhere it can move this turn will be highlighted, and all other hexes on the map are made dull. Mousing over a highlighted hex shows the defense rating the unit would have if you moved it to that hex. Mousing over a dull hex will also show the number of turns required to reach it, and clicking will cause the unit to move towards it by the fastest route over this and subsequent turns. If you don't use up all of a unit's movement when you first move a unit, you may move it again. This is useful when having two units switch places. Attacking with a unit will use up its movement. Ending a move in a village you don't already own will also use up a unit's movement, but will still allow it to attack.
la: Motus in Proelio pro Occidiseptentrione facilis est. Clicca super unitatem quae moveri vis ad eligendam, deinde in hexagonem quo moveri debet. Dum unitas electa est, omnis hexagonis quo moveri potest illustratur, alii omnes obscurantur. Si murem super hexagonem illustratum movetur, monstratur ratio defensus quem unitas in eo hexagone habeat. Si murem super hexagonem obscuratem movetur, etiam numerus tractuum necessarius ad hoc hexagone attingendum monstratur, cliccum hoc efficit ut unitas in directione huis hexagonis movetur in itinere celerrimo in hoc et tractibus subsequentibus. Si non omni motu unitatis utitur in primo motu, rursum moveri potest. Hoc utile est, si duae unitates locum mutare debent. Omni motu utabitur si oppugnat unitas. Si motus in pago alieno terminat, unitas non potest plus se movere, sed oppugnare potest.

note: [topic]
en: 
    
    Each unit has a certain number of movement points which are used up when moving into a new hex, depending on the Terrain of that particular hex. For instance, grassland nearly always costs 1 movement point to enter. Exactly how many movement points are spent entering a hex depends on the unit type - in forest, elvish units only spend 1 movement point, most human and orc units spend 2, while horsemen spend 3. You can learn how many movement points a unit requires to enter a certain terrain type by right-clicking on it, selecting Unit Description, and then looking at <italic>text='Terrain Modifiers'</italic>.
la: 
    
    Quaeque unitas numerum quendam punctorum motus quibus utitur cum in novo hexagone movetur, pendens ex Agro in hac hexagone. E.g. Campus quasi semper I puncto motus constat. Numerus certus punctorum moti quibus unitas utitur entrans in hexagonem pendet ex genus unitatis - in silva, unitates Dryadalum tantum I puncto utuntur, plurimi homines et orci II, sed equites III. Potes discere quot punctibus motus unitas eget ut in agrum quendam intret cliccans dextre in eam, eligens Descriptio Unitatis, et spectans partem <italic>text='Immutationes Agri'</italic>.

note: [topic]
en: 
    
    Another thing to keep in mind while moving is Zones of Control. Each unit generates a zone of control in the hexes immediately surrounding it, and any enemy unit entering those hexes immediately ends its movement. Learning how to use zones of control to your advantage is an important part of Wesnoth, as only <ref>dst=ability_skirmisher text='Skirmishers'</ref> can ignore zones of control.
la: 
    
    Dum unitates moventur debes etiam in mente Zonas Imperii habere. Quaeque unitas zonam imperii in hexagonis vicinis generat, et omnis unitas hostium quae hos hexagones intrat finem motus facit. Discere quomodo zonas imperii in rem tuam pars significans Occidiseptentrionis est, quia tantum <ref>dst=ability_skirmisher text='Excursores'</ref> zonas imperii praetermittere possunt.

note: [topic]
en: 
    
    To see where the enemy can move to during their next turn, press Ctrl-v or Cmd-v. Ctrl-b or Cmd-b shows where the enemy could move, if your units were not on the map to block their progress.
la: 
    
    Si vis videre quo hostes in proximo tractu moveri possunt, preme Ctrl-v aut Cmd-v. Ctrl-b aut Cmd-b monstrat ubi hostes moveri possent, si unitates tuae obstantes non essent in charta.

note: [topic]
en: Shroud and Fog of War
la: Integumentum et Caligo Belli

note: [topic]
en: Combat
la: Certamen

note: [topic]
en: Combat in Battle for Wesnoth always takes place between units in adjacent hexes. Click on your unit, and click on the enemy you want to attack: your unit will move towards the enemy unit, and when they are next to each other, combat will begin. The attacker and defender alternate strikes until each has used their allotted number of strikes. The attacker chooses one of its weapons to attack with, and the defender retaliates with one of its attacks of the same type. There are two types of attacks: melee, which usually involves weapons such as swords, axes or fangs; and ranged, which usually involves weapons such as bows, spears and fireballs.
la: Certamina in Proelio pro Occidiseptentrione semper inter unitates in hexagonibus vicinis accidit. Clicca in unitatem et postea in hostem quem oppugnare vis: unitas se movet unitatem inimicam versus, et cum altera iuxta alteram sit incipit certamen. Oppugnator et defensor oppugnant alterni, usque quisque omnibus oppugnationibus propriis utitur. Oppugnator eligit unum ex telis suis ad oppugnandum et defensor ulscitur cum uno ex telis suis ex genere eodem. Duo sunt genera oppugnationis: concursus, cum telis ut gladiis, bipennibus aut dentibus; et a longe, cum telis ut arcibus, hastis et globis ignis.

note: [topic]
en: 
    
    <header>text='Order and number of strikes'</header>
la: 
    
    <header>text='Ordo et numerus oppugnationum'</header>

note: [topic]
en: 
    
    The attacker gets the first strike, then the defender retaliates. Each strike either hits, doing a given amount of damage, or misses, doing no damage at all. Strikes alternate until each unit has used up all of its strikes. The number of strikes a unit has varies; for instance, an Elvish fighter with a 5-4 attack may strike 4 times, each successful strike dealing 5 damage, while an Orcish Grunt with a 9-2 attack can only strike twice (but at 9 damage for each hit).
la: 
    
    Primam oppugnationem habet oppugnator, deinde ulscicitur defensor. Quaeque oppugnatio aut ferit, faciens copiam datam damni, aut aberrat, nullum damnum faciens. Oppugnationes variant alterni usque quaeque unitas omnibus ictibus utitur. Aliae unitates alios numeros ictuum habent, e.g. Pugnator Dryadalis cum oppugnatione V-IV quater oppugnare potest, et quandocumque ferit V puncta damni facit, sed Manipularis Orcorum cum oppugnatione IX-II tantum bis oppugnare potest (quamquam cum IX punctis damni quandocumque ferit).

note: [topic]
en: 
    
    <header>text='Chance to hit'</header>
la: 
    
    <header>text='Probabilitas icti'</header>

note: [topic]
en: 
    
    Every unit has a chance of being hit, based on the Terrain it is in. This is shown in the status pane, and may also be found by right-clicking a unit, selecting Unit Description, and then looking at <italic>text='Terrain Modifiers'</italic>. For instance, many elves have a defense rating of 70% in forest, so a unit attacking them has only a 30% chance of hitting. Conversely, the elf's chance of hitting the attacker in return depends on what terrain the attacker is in.
la: 
    
    Quaeque unitas feriri potest et probabilitas pendet ex agro in quo sita est. Tabella statutis hanc monstrat, etiam cliccans dextre super unitatem et Descriptio Unitatis eligens, monstratur sub <italic>text='Immutationes Agri'</italic>. E.g. nonnulli dryadales rationem defensus LXX pro cento in silva, ergo unitas oppugnans eos tantum probabilitatem XXX pro cento habet feriendo. E contrario, probabilitas feriendi dryadalis in ulscicione pendet ex agro in quo stat unitas oppugnans.

note: [topic]
en: 
    
    There are two exceptions to this rule: <ref>dst=weaponspecial_magical text='Magical attacks'</ref> and <ref>dst=weaponspecial_marksman text=Marksmen</ref>. Magical attacks always have a 70% chance to hit, regardless of terrain, and, when used offensively, Marksmen always have at least a 60% chance to hit, regardless of terrain.
la: 
    
    Haec norma admittit duas exceptiones: <ref>dst=weaponsspecial_magical text='Oppugnationes magicae'</ref> et <ref>dst=weaponsspecial_marksman text='Periti arcus'</ref>. Oppugnationes magicae semper probabilitatem LXX pro cento habent ferire, neglegentes agrum, et in oppugnatione, Peritiarcus semper saltem LX pro cento probilitatem habent ferire, neglegentes agrum.

note: [topic]
en: 
    
    <header>text=Damage</header>
la: 
    
    <header>text=Damnus</header>

note: [topic]
en: 
    
    Each strike which hits causes a base amount of damage depending on the attack type. For instance, an Elvish Fighter with a 5-4 attack does 5 base damage. This is usually modified by two things: <ref>dst=damage_types_and_resistance text=Resistance</ref> and <ref>dst=time_of_day text='Time of Day'</ref>. To see how base damage is modified by the circumstances, select <italic>text='Damage Calculations'</italic> in the attack selection menu.
la: 
    
    Omnis oppugnatio feriens damnum efficit fundamentale quod ex genere oppugnationis pendex. E.g. Pugnator Dryadalis cum oppugnatio V-IV damnum fundamentale V punctorum facit. Hoc mutatur plerumque a <ref>dst=damage_types_and_resistance text=Repugnantia</ref> et <ref>dst=time_of_day text='Tempore Diei'</ref> Si vis videre quomodo damnum fundamentale a statu rerum mutetur, elige <italic>text='Rationes Damni'</italic> ex elencho elegendi oppugnationem.

note: [topic]
en: 
    
    A few units have special <ref>dst=abilities text=abilities</ref> which affect damage dealt in combat. The most common of these is <ref>dst=weaponspecial_charge text=Charge</ref>, which doubles the damage dealt by both attacker and defender when the unit with Charge attacks.
la: 
    
    Paucae unitates <ref>dst=abilities text=facultates</ref> habent quae damnum in concursu afficiunt. Creberrima earum est <ref>dst=weaponspecial_charge text=Incurrere</ref>, quae efficit ut oppugnator et defensor damnum duplice faciunt si unitas incurrens oppugnat.

note: [topic]
en: Damage Types and Resistance
la: Genera Damni et Repugnantia

note: [topic]
en: 
    
    Resistances work very simply: if a unit has 40% resistance against a damage type, then it will suffer 40% less damage when hit with that damage type. It is also possible for a unit to be vulnerable against some damage types. If a unit has -100% resistance against a damage type, it will suffer 100% more damage when hit by that type.
la: 
    
    Repugnantiae valde facilius operant: si unitas repugnantiam XL pro cento contra genus damni habet, damnum inflictum XL pro cento minuitur. Unitas potest etiam nuda ante genera nonnulla damni esse. Si unitas nuditatem (quae scripta est ut repugnantia negativa) de C pro cento contra genus quoddam, damnum C pro cento augebitur cum feriatur hoc genere.

note: [topic]
en: 
    
    If a strike is determined to hit, it will always do at least 1 point of damage. This applies even if the defender has 100% resistance to the damage type.
la: 
    
    Si oppugnatio ferit, facit salem I punctum damni, etsi defensor repugnantia C pro cento contra hoc genus habet.

note: #-#-#-#-#  2 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [topic]
en: Time of Day
la: Tempus Diei

note: [topic]
en: The time of day affects the damage of certain units as follows:
     Lawful units get +25% damage in daytime, and -25% damage at night.
     Chaotic units get +25% damage at night, and -25% in daytime.
     Neutral units are unaffected by the time of day.
la: Tempus diei mutat damnum unitatum quarumdam ut sequens:
     Filii lucis faciunt magis quartae partis damni die, et minus quartae partis noctu
     Filii tenebrarum faciunt magis quartae partis damni noctu, et minus quartae die
     Filios crepusculi dies et nox non afficiunt.

note: [topic]
en: 
    
    The current time of day can be observed under the minimap in the status pane. For the usual day/night cycle, Morning and Afternoon count as day, First and Second Watch count as night:
la: 
    
    Tempus diei prasens sub charta minima in tabella statutis observari potest. Fere considerantur Antemeridiem et Postmeridiem ut dies et Vigiliae Prima et Secunda ut nox:

note: #-#-#-#-#  2 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [time] [topic]
en: Dawn
la: Aurora

note: [time] [topic]
en: Morning
la: Antemeridiem

note: [time] [topic]
en: Afternoon
la: Postmeridiem

note: #-#-#-#-#  2 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [time] [topic]
en: Dusk
la: Vesper

note: [time] [topic]
en: First Watch
la: Vigilia Prima

note: [time] [topic]
en: Second Watch
la: Vigilia Secunda

note: [topic]
en: Keep in mind that some scenarios take place underground, where it is perpetually night!
la: Habeto in mente: nonnullae missiones sub terra occurunt, ubi semper nox est!

note: [topic]
en: Experience and Advancement
la: Experientia et Promotiones Gradu

note: [topic]
en: If both units survive a combat, they gain a number of experience points equal to the level of the unit they're fighting. If a unit kills another in combat, however, it gains much more experience - 4 for a level 0 unit, 8 for level 1, 16 for level 2, 24 for level 3, and so forth.
la: Si ambae unitates certamen supersunt, puncta experientiae recipit aequa gradu unitatis contra quam pugnant. Sed si unitas unitatem occidit, valde plus experientiae recipit - IV occidens unitatem ex gradu nullo, VIII ex gradu I, XVI ex gradu II, XXIV ex gradu III, cet.

note: [topic]
en: 
    
    Units have a certain amount of experience required to advance (this is 20% less for units with the Intelligent trait). Once they achieve this amount, they immediately advance to the next level, healing fully in the process. In some cases, you will be given a choice of advancement options.
la: 
    
    Unitates copiam quendam habent ut promoveantur gradu (haec XX pro cento minuitur si unitas lineamentum 'Argutus' habet). Si hanc copiam obtinent, statim promoventur ad gradum proximum et plene curantur. Nonnumquam debes eligere ex elencho optionum promotionis.

note: #-#-#-#-#  2 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [topic]
en: Healing
la: Restauratio Salutis

note: [topic]
en: In combat, your units will inevitably take damage. When a unit <ref>dst=experience_and_advancement text=advances</ref>, it will heal fully. This can happen as you finish fighting an enemy, whether it is your turn or not. Wesnoth offers several other ways for your units to heal, all of which take place at the beginning of your turn, before you take action.
la: In certamine unitates tuae necessariae damnatae erunt. Cum unitas <ref>dst=experience_and_advancement text=promovitur</ref>, plene medebitur. Hoc accedere potest in fine certaminis contra hostium, sive tractus tuus est sive non. Occidiseptentrione nonnullas alias vias restaurationis salutis unitatum praebet, omnes in initio tractus tui occurrunt, priusquam egeris.

note: [topic]
en: 
    
    Resting: A unit which neither moves, attacks, nor is attacked will heal 2HP in its next turn.
la: 
    
    Requiescens: Unitas quae non movetur, oppugnat nec oppugnatur II PS in tractu proximo medebitur.

note: [topic]
en: 
    Villages: A unit which starts a turn in a village will heal 8HP.
la: 
    Pagi: Unitas quae tractus in pago incipit VIII PS medebitur.

note: [topic]
en: 
    <ref>dst=ability_regenerates text=Regeneration</ref>: Certain units (such as trolls) will automatically heal 8HP every turn.
la: 
    <ref>dst=ability_regenerates text=Regeneratio</ref>: Unitates quaedam (ut troglodytae) medentur VIII PS omni tractu.

note: [topic]
en: 
    Healing units: Units with the <ref>dst=ability_heals text=Heals</ref> ability will heal each allied adjacent unit, usually 4 or 8HP per turn, or prevent Poison from causing that unit damage.
la: 
    Unitates medentes: Unitates cum lineamento <ref>dst=ability_heals text=Medetur</ref> quemque unitatem sociam in hexagonis vicinis medebuntur, fere IV vel VIII PS pro tractu, aut damnum Veneni unitatis illiusimpediunt.

note: [topic]
en: 
    Curing units: Units with the <ref>dst=ability_cures text=Cures</ref> ability will cure Poison in all allied adjacent units (in preference to healing, if it has that ability as well).
la: 
    Unitates sanantes: Unitates cum lineamento <ref>dst=ability_cures text=Sanat</ref> Venenum curant in omnibus unitatibus vicinis sociis (loco medetionis, si etiam hanc facultatem habet).

note: [topic]
en: 
    
    Resting can be combined with other forms of healing, but villages, regeneration, healing and curing cannot combine with each other: the best option will be used. Finally, units heal fully between scenarios.
la: 
    
    Sanatio requiescendi combinat cum aliis formis sanationis, sed pagi, regeneratio, sanatio et medetio non combinant. Optione meliori utatur. Demum omnis unitas qui supervivit missionem plene sanabitur.

note: [topic]
en: Income and Upkeep
la: Merces Impensaque

note: [topic]
en: In Wesnoth, it is not enough simply to recruit units and fight. You must watch your gold as well, especially in campaigns, where you can carry extra gold over from one scenario to the next. There are two aspects to this; Income and Upkeep.
la: In Occidiseptentrione non satis est solum unitates conscribere et pugnare. Necesse est etiam aurum tuum aspicere, praesertim in stipendiis, in quibus aurum ex missione in proximam missionem mittitur. Hoc comprendit duas res: Mercedes Impensamque.

note: [topic]
en: 
    
    Income is simple. You have a base income of 2 gold per turn. For every village you control, you gain one additional gold each turn. Thus, if you have ten villages, you would normally gain 12 gold each turn. Your Upkeep costs are subtracted from this income, as detailed below.
la: 
    
    Merces facilis est. Merces fundamentalis II nummi aurei pro tractu est. Quoque pago cui imperas, unum nummum adiuncturm accipis. Ergo si decem pagos habes, accipies XII nummos auri omni tractu. Impensae minuent mercedem, ut infra descripturum est.

note: [topic]
en: 
    
    Upkeep is also fairly simple. Each unit requires an amount of Upkeep equal to its level. You can support as many levels <italic>text=worth</italic> of units as you have villages, without paying any upkeep. However, for each level of unit beyond the number of villages you have, you must pay one gold per turn. For example, if you have twelve level one units and ten villages, you would have to pay two gold each turn in upkeep.
la: 
    
    Impensa quoque satis facilia est. Quaeque unitas impensis eget aequalis gradu suo. Potest sustinere tot gradus unitatum quot pagos habes, impensam non solvendo. Sed pro omni gradu unitatis quem habes ultra numerum pagorum, unum nummum auri solvere debes. E.g. si habes duodecim unitates ex gradu primo et decem pagos, solvere debes II nummos omni tractu ut impensas.

note: [topic]
en: 
    
    Upkeep costs are subtracted from your Income, so in the case of twelve levels of units and ten villages, your resultant Income would be 10 gold per turn.
la: 
    
    Impensae a Mercede tuo deducuntur, in casu itaque duodecim graduum unitatum et decem pagorum, Merces tuus consequens decem nummi pro tractu sit.

note: [topic]
en: Wrap Up
la: Conclusio

note: [topic]
en: This concludes the fundamentals of Wesnoth. You might want to read up on Basic Strategy, or familiarise yourself with <ref>dst=traits text=Traits</ref> and <ref>dst=abilities text=Abilities</ref>, but you now know everything you need to know to play the Heir to the Throne campaign. Have fun, and good luck!
la: Hic explicit explicatio rationum fundamentalum Occidiseptentrionis. Forsitan de Artibus Imperatoriis legere velis, aut cum <ref>dst=traits text=Lineamentis</ref> et <ref>dst=abilities text=Facultatibus</ref> te adsuefacere, sed iam scis omnem necessarium ut stipendium 'Heres Throni' ludas. Iocum habeto, et bonam fortunam!

note: [topic]
en: License
la: Potestas

note: [topic]
en: Most units have two traits. However, Undead units are assigned the single trait 'Undead', and Woses do not receive any traits. Traits are modifications that change a unit's attributes slightly. They are usually randomly assigned to a unit when it is recruited.
la: Plurimae unitatae duo lineamenta habent. Inmortui tamen tantum lineamentum 'Inmortuus' habent, et Vosia nullum lineamentum recipiunt. Lineamenta immutationes sunt quae leviter propria unitatis mutant. Fere assignantur fortuite unitati cum conscribatur.

note: [topic]
en: 
    
    The traits that are available to all non-Undead units are <ref>dst=traits_intelligent text=Intelligent</ref>, <ref>dst=traits_quick text=Quick</ref>, <ref>dst=traits_resilient text=Resilient</ref>, and <ref>dst=traits_strong text=Strong</ref>.
la: 
    
    Lineamenta quae omni unitati non Inmortuo praebentur sunt <ref>dst=traits_intelligent text=Argutus</ref>, <ref>dst=traits_quick text=Celer</ref>, <ref>dst=traits_resilient text=Mollis</ref>, et <ref>dst=traits_strong text=Fortis</ref>.

note: #-#-#-#-#  2 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [topic]
en: Intelligent
la: Argutus

note: [topic]
en: Intelligent units require 20% less experience than usual to advance.
la: Unitates argutae egent XX pro cento minus experientiae quam solita est ut promoveantur.

note: [topic]
en: 
    
    Intelligent units are very useful at the beginning of a campaign as they can advance to higher levels more quickly. Later in campaigns Intelligent is not quite as useful because the After Maximum Level Advancement (AMLA) is not as significant a change as advancing a level. If you have many 'maximum level' units you may wish to recall units with more desirable traits.
la: 
    
    Unitates argutae valde utiles sunt in initio stipendii qui promoveri ad gradus superiores celerius possunt. Posthac in stipendiis 'Argutus' minus utilis est quia Promotio Post Maximum Gradum (PPMG) mutatio minus significans est quam gradu promotio. Si multas unitates ex 'gradu maximo' habes, fortasse velis unitates revocare qui meliora lineamenta possident.

note: #-#-#-#-#  2 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [topic]
en: Quick
la: Celer

note: [topic]
en: 
    
    Quick is the most noticeable trait, particularly in slower moving units such as trolls or heavy infantry. Units with the Quick trait often have greatly increased mobility in rough terrain, which can be important to consider when deploying your forces. Also, Quick units aren't quite as tough as units without this trait and are subsequently less good at holding contested positions.
la: 
    
    Celer est lineamentum maxime conspicuum, maxime in unitatibus lentioribus ut Troglodytis et Peditius Armatis. Unitates cum lineamento Celer saepe mobilitatem amplificatam in agro aspro, qui tibi interest considerare cum milites tuos disponas. Unitates Celeres etiam minus duras sunt quam unitates quae hoc lineamento carent, ergo minus bonae sunt positiones repugnatas tenendo.

note: #-#-#-#-#  2 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [topic]
en: Resilient
la: Mollis

note: [topic]
en: 
    
    Resilient units can be useful at all stages of a campaign, and this is a useful trait for all units. Resilient is often most helpful as a trait when it occurs in a unit that has some combination of low hitpoints, good defense, or high resistances. Resilient units are especially useful for holding strategic positions against opponents.
la: 
    
    Unitates molles in omnibus campis stipendii utiles esse possunt, et hoc lineamentum utile est omni unitati. Mollis saepe maxime iuvat cum in unitati possidens combinationem quendam paucorum punctorum salutis, defensum fortem aut repugnantias altas. Unitates molles praesertim utiles sunt tenendo loca idonea contra hostes.

note: #-#-#-#-#  2 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [topic]
en: Strong
la: Fortis

note: [topic]
en: Strong units do 1 more damage for every successful strike in melee combat, and have 1 more HP.
la: Unitates fortes I punctum plus damni efficiunt cuique oppugnationi felici in concursu, et I PS adiunctum habent.

note: [topic]
en: 
    
    While useful for any close-combat unit, Strong is most effective for units who have a high number of swings such as the Elvish Fighter. Strong units can be very useful when a tiny bit of extra damage is all that is needed to turn a damaging stroke into a killing blow.
la: 
    
    Quamquam utile est omni unitati concursus, Fortis lineamentum validissimum est unitatibus quae numerum elevatum oppugnationum, sicut Pugnatori Dryadali. Unitates fortes valde utiles sunt cum aliquantulum damni necesse est ut efficiatur ex ictu nocenti ictus occidens.

note: #-#-#-#-#  2 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [topic]
en: Loyal
la: Fidelis

note: [topic]
en: Loyal units don't incur upkeep. Most units incur an upkeep cost at the end of every turn, which is equal to their level. Loyal units do not incur this cost.
la: Unitates Fideles non solvunt impensam. Plurimae unitates impensa aequale gradu suo in fine omnis tractus solvere debent. Unitates Fideles hoc pretium non subeunt.

note: [topic]
en: 
    
    During campaigns, certain units may opt to join the player's forces of their own volition. These units are marked with the Loyal trait. Although they may require payment to be recalled, they never incur any upkeep costs. This can make them invaluable during a long campaign, when gold is in short supply. This trait is never given to recruited units, so it may be unwise to dismiss such units or to send them to a foolish death.
la: 
    
    In stipendiis unitates quaedam ad milites lusoris libere se coniungere constiuunt. Haec unitates habent lineamentum 'Fidelis'. Etsi pretium solvendum esse potest ut revoces eos, numquam solvent impensas. Ergo pretiosae sunt in stipendiis longis, ubi copiae auri parvae sunt. Unitates conscriptae numquam hoc lineamentum numquam recipiunt, ergo insipiens est tales unitates dimittere aut in mortem stultem mittere.

note: [topic]
en: trait^Undead
la: Inmortuum

note: [topic]
en: 
    
    Undead units generally have 'Undead' as their only trait. Since Undead units are the bodies of the dead, risen to fight again, poison has no effect upon them. This can make them invaluable in dealing with foes who use poison in conjunction with their attacks.
la: 
    
    Unitates inmortuae habent fere lineamentum unicum 'Inmortuum'. Quoniam unitates inmortuae corpora mortuorum sunt, excitatae ut iterum pugnent, venenum effectum nullum in eis habet. Hoc eas facit utiles in proelio contra hostes qui veneno in oppugnatione utuntur.

note: #-#-#-#-#  2 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [topic]
en: Dextrous
la: Sollers

note: [topic]
en: Dextrous units do 1 more damage for every successful strike in ranged combat.
la: Unitates sollertes I punctum damni adiunctum faciunt omni ictu felici a procul.

note: [topic]
en: 
    
    Dextrous is a trait possessed only by Elves. The Elven people are known for their uncanny grace, and their great facility with the bow. Some, however, are gifted with natural talent that exceeds their brethren. These elves inflict an additional point of damage with each arrow.
la: 
    
    Sollers est lineamentum quod Dryadales soli possidunt. Populus Dryadalis propter leporem insolitum et facilitatem magnam cum arcu cognoscitur. Nonnullis tamen ingenia naturalia dantur quae fratrum excedunt. Hi dryadales punctum adiunctum omni saggita efficiunt.

note: #-#-#-#-#  2 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [topic] #-#-#-#-#  9 (Wesnoth 1.2)  #-#-#-#-# [terrain]
en: Grassland
la: Campus

note: [topic]
en: Grassland represents open plains, whether cultivated, cut back for grazing, or wild. Being open ground, Grassland is both very easy to move across, but is also difficult to defend oneself in. Typically, those units that perform best on grassland are either cavalry, or very agile units which take advantage of the open space.
    
    Most units have defense of 30 to 40% on grassland.
la: Campus vicarius est omnium planitierum apertorum, cultorum, pascendorum, aut saevorum. Terra aperta, trans Campum facile movetur, sed defensus dificilis est. De more unitates optimae in campo perficientes sunt equites aut unitates pernicissimae quae spatio aperto feliciter uti possunt.
    
    Plurimae unitates defensum XXX vel XL pro cento in Campis.

note: #-#-#-#-#  2 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [topic] #-#-#-#-#  9 (Wesnoth 1.2)  #-#-#-#-# [terrain]
en: Road
la: Via

note: [topic]
en: Roads are beaten paths of dirt, formed by many travelers passing over them. As far as gameplay is concerned, Roads are identical to <ref>dst=terrain_grassland text=Grassland</ref>.
la: Viae semitae humi complanate a viatoribus multis qui eis usi sunt. In normis ludi, Viae sunt <ref>dst=terrain_grassland text=Campis</ref> consimiles.

note: #-#-#-#-#  2 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [topic] #-#-#-#-#  9 (Wesnoth 1.2)  #-#-#-#-# [terrain]
en: Forest
la: Silva

note: #-#-#-#-#  2 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [topic] #-#-#-#-#  9 (Wesnoth 1.2)  #-#-#-#-# [terrain]
en: Hills
la: Colles

note: [topic]
en: Hills represent any reasonably rough terrain, with enough dips and rises in the ground to provide some cover. Hills are difficult for most troops to navigate. Dwarves, Trolls, and Orcs have enough familiarity with the terrain that they can pass through it without being slowed down. Cavalry have enough trouble navigating the terrain that any defensive aid lent by cover is negated.
    
    Most units have about 50% defense in hills, whereas cavalry are limited to 40%. Dwarves enjoy 60% defense in hills.
la: Colles vicarii sunt omni agro satis aspro, cum ascensibus et descensibus sufficientibus in terra ut latebras praebent. Colles sunt agrum difficile plurimis militibus navigare. Nani, Troglodytae et Orci consuetudinem sufficientem habent in collibus ut per eos eunt sine lentificatione. Equites satis difficultatis habent navigando in iis ut negetur beneficium defensus a latebris.
    
    Unitates plurimae habent defensum L pro cento in collibus, equites limitantur a XL. Nani gaudent habere defensum LX in collibus.

note: #-#-#-#-#  2 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [topic] #-#-#-#-#  9 (Wesnoth 1.2)  #-#-#-#-# [terrain]
en: Mountains
la: Montes

note: [topic]
en: Mountains are steep enough that units often have to climb over obstacles to move. By this nature, they provide a considerable defensive bonus for most troops, but they also severely impede any passage through them. Most cavalry simply cannot enter mountainous terrain; however, elvish cavalry is an exception to this, as are the goblin wolf riders. Both Dwarves and Trolls are native to mountainous terrain, and have a very easy time getting around.
    
    Most units receive about 60% defense in mountains, whereas Dwarves enjoy 70%.
la: Montes satis ardui sunt ut unitates saepe impedimenta scandere debent ut moveantur. Haec natura praebet bonum magnum defensus plurimis militatibus, sed etiam obstat itinere per eos. Plurimi equites non possunt intrare in montes; equites dryadales et lupites cobalorum sunt exceptiones. Nani et Troglodytae ambo indigenae sunt in montibus, et facillime moventur in eis.
    
    Unitates plurimae defensum circa LX pro cento in montibus, Nani LXX.

note: #-#-#-#-#  2 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [topic] #-#-#-#-#  9 (Wesnoth 1.2)  #-#-#-#-# [terrain]
en: Swamp
la: Palus

note: [topic]
en: Swamps represent any sort of wetlands. Swamps slow down nearly everyone, and inhibit their ability to defend themselves. An exception to this is any race bodily skilled in navigating water; these receive both full movement and a defensive bonus. Those that make their living in the wetlands are also adept at using this terrain for cover.
    
    Most units make do with 30% defense in swamps. Mermen, Naga, and Saurians all generally enjoy 60%.
la: Paludines vicariae sunt omnium terrarum humidarum. Paludines lentificant quasi omnes et facultatem defensus inhibeunt. Exceptiones sunt stirpes peritae navigando aquam; hae motum plenum et beneficium defensus accipiunt. Qui indigenae sunt in terris humidis quoque latebras facilius inveniunt in hoc agro.
    
    Plurimae unitates habent tantum XXX pro cento defensum in paludinis. Nereii, Nagae et Lacertae fere gaudent LX.

note: #-#-#-#-#  2 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [topic] #-#-#-#-#  9 (Wesnoth 1.2)  #-#-#-#-# [terrain]
en: Shallow Water
la: Aqua

note: [topic]
en: Shallow water represents any body of water deep enough to come up to roughly a man's waist. This is enough to slow down nearly anyone and leave them wide open to attack. Dwarves, given that the water reaches up almost to their heads, have an extremely hard time of this. The exception is any race whose bodies naturally lend themselves to swimming, for which they receive a considerable defensive bonus and full movement.
    
    Most units make do with 20 to 30% defense in shallow water, whereas both Naga and Mermen enjoy 60%.
la: Aqua satis profunda est ut attingat circa medium corpus hominis. Hoc satis est ut quasi omnes lentificentur et nudi sint oppugnationibus. Nani, quorum capita quasi ab aqua operiuntur, tempus valde difficile habent. Exceptiones sunt stirpes cuius corpus idoneus est natando. Hae recibunt beneficium permagnum defensus et motum plenum.
    
    Unitates plurimae habent tantum defensum XX vel XXX pro cento in aqua, Nagae et Nerei LX.

note: #-#-#-#-#  2 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [topic] #-#-#-#-#  9 (Wesnoth 1.2)  #-#-#-#-# [terrain]
en: Deep Water
la: Gurges

note: [topic]
en: Deep water represents any body of water deep enough to cover a man's head. Most units cannot enter deep water: it is the domain of units which can either fly, or are exceptionally strong swimmers.
    
    Mermen and Naga both receive 50% defense in deep water, with full movement.
la: Gurgites sunt aquae quae satis profundae sunt ut operiant caput hominis. Plurimae unitates gurgites non intrare possunt: regnum est volantes et natantes eximie fortes.
    
    Nerei et Nagae recipiunt defensum L pro cento in gurgitibus, cum motu pleno.

note: #-#-#-#-#  2 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [topic] #-#-#-#-#  9 (Wesnoth 1.2)  #-#-#-#-# [terrain]
en: Snow
la: Nix

note: [topic]
en: Snow represents any flat area that is frozen, either permanently (like tundra), or temporarily (like snow-covered grassland). Most units are slowed down by snow, and have a harder time defending themselves.
    
    Most units have 20 to 40% defense in snow.
la: Nix est terra planea et glacialis, aut perpetue (ut tesca arctica) aut ad tempus (ut campus a nive opertus). Plurimae unitates lentificatantur a nive et impediuntur in defensu.
    
    Plurimae unitates defensum XX ad XL pro cento habent in nive.

note: #-#-#-#-#  2 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [topic] #-#-#-#-#  9 (Wesnoth 1.2)  #-#-#-#-# [terrain]
en: Ice
la: Glacies

note: [topic]
en: Ice represents any body of frozen water. For gameplay purposes, it is identical to <ref>dst=terrain_tundra text=Snow</ref>. Note that swimming units, even those who can breathe underwater, cannot swim underneath ice.
la: Glacies est aqua gelida. In ludo idem est ut <ref>dst=terrain_tundra text=Nix</ref>. Unitates natantes quamquam sub aqua spirare possunt, sub glacie non natare possunt.

note: #-#-#-#-#  2 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [topic] #-#-#-#-#  9 (Wesnoth 1.2)  #-#-#-#-# [terrain]
en: Castle
la: Castellum

note: #-#-#-#-#  2 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [topic] #-#-#-#-#  9 (Wesnoth 1.2)  #-#-#-#-# [terrain]
en: Sand
la: Harena

note: [topic]
en: The instability of sand makes it harder for most units to cross, and leaves them wide open to attack. In contrast, the wide feet or snakelike bodies of the lizardly races make sand much easier for them to navigate.
    
    Most units receive 20 to 40% defense in Sand.
la: Mobilitas harenae efficit ut difficilius est plurimis unitatibus transire, et eae nudificat. Sed pedes ampli aut corpora serpentipedia stirpium lacertanarum efficiunt ut facilius harenam navigent.
    
    Unitates plurimi defensum XX ad XL pro cento in Harena recipiunt.

note: #-#-#-#-#  2 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [topic] #-#-#-#-#  9 (Wesnoth 1.2)  #-#-#-#-# [terrain]
en: Desert
la: Desertum

note: [topic]
en: Deserts have a somewhat different composition than small sand pits or beaches, however for gameplay purposes they are identical. See <ref>dst=terrain_sand text=Sand</ref>.
la: Compositio locorum desertorum differt a litoribus et fossis parvis harenae, sed in ludo omnes idem sunt. Vide <ref>dst=terrain_sand text=Harenam</ref>.

note: #-#-#-#-#  2 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [topic] #-#-#-#-#  9 (Wesnoth 1.2)  #-#-#-#-# [terrain]
en: Cave
la: Caverna

note: #-#-#-#-#  2 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [topic] #-#-#-#-#  9 (Wesnoth 1.2)  #-#-#-#-# [terrain]
en: Rockbound Cave
la: Caverna Saxosa

note: [topic]
en: Illuminated Cave
la: Caverna Illustrata

note: #-#-#-#-#  2 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [topic] #-#-#-#-#  9 (Wesnoth 1.2)  #-#-#-#-# [terrain]
en: Mushroom Grove
la: Nemus Fungorum

note: #-#-#-#-#  2 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [topic] #-#-#-#-#  9 (Wesnoth 1.2)  #-#-#-#-# [terrain]
en: Savanna
la: Campus Tropicus

note: [topic]
en: Savannas are plains of tall grass, found in the warmer climates of the world. For gameplay purposes, they are identical to <ref>dst=terrain_grassland text=Grassland</ref>.
la: Campi Tropici habent herbam altam et siti sunt in locis calidioribus terrae.In ludo idem sunt <ref>dst=terrain_grassland text=Campis</ref>.

note: #-#-#-#-#  2 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  wesnoth.wml.po (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [topic] #-#-#-#-#  9 (Wesnoth 1.2)  #-#-#-#-# [terrain] #-#-#-#-#  20 (Battle for Wesnoth 1.2)  #-#-#-#-# [event]
en: Village
la: Pagus

note: #-#-#-#-#  2 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [topic] #-#-#-#-#  9 (Wesnoth 1.2)  #-#-#-#-# [terrain]
en: Chasm
la: Fauces

note: [topic]
en: A chasm is a gorge in the ground, leading to depths unknown. Chasms are noted for sheer walls which would take days to traverse. As far as gameplay is concerned, only units capable of flying over chasms can cross this terrain.
la: Fauces sunt angustiae in terra, quae profunditatem ignotam possidunt. Muri Faucium valde sunt declives et diebus egent transitare. In ludo tantum unitates volantes hoc agrum transire possunt.

note: #-#-#-#-#  2 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [topic] #-#-#-#-#  9 (Wesnoth 1.2)  #-#-#-#-# [terrain]
en: Lava
la: Saxa liquefacta

note: [topic]
en: The dangers inherent in trying to walk on lava are fairly obvious. This terrain can only be crossed by those units capable of flying a considerable distance above it. The molten magma also produces a substantial glow, illuminating the area immediately above it. This provides an attack bonus for lawful units and removes the attack bonus from chaotic units.
la: Pericula inherentia in conando ambulare super saxa liquefacta satis aperta sunt. Hoc agrum transitur tantum a unitates qui super ea alte volare possunt. Saxa liquefacta lumen magnum dant et illustrat regionem suam. Hic dat bonum in oppugnatione filiis lucis et tollit bonum filiis tenebrarum.

note: #-#-#-#-#  2 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [topic] #-#-#-#-#  9 (Wesnoth 1.2)  #-#-#-#-# [terrain]
en: River Ford
la: Vadum Fluminis

note: [topic]
en: When a river happens to be extremely shallow, passing over it is a trivial matter for land based units. Moreover, any creature best adapted to swimming has full mobility even at such places in the river. As far as gameplay is concerned, a river ford is treated as either grassland or shallow water, choosing whichever one offers the best defensive and movement bonuses for the unit on it.
la: Si flumen vadosum fit, id transire facile est unitatibus terrenis. Creaturae quoque natantes motum plenum in his locis habent. In ludo, vadum fluminis consideratur aut campus aut aqua, eligens utrum benificia meliora defensus et motus pro unitate in eo.

note: #-#-#-#-#  2 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [topic] #-#-#-#-#  9 (Wesnoth 1.2)  #-#-#-#-# [terrain]
en: Cave Wall
la: Murus Cavernae

note: [topic]
en: Cave walls are made of solid stone, renowned for its ability to impede even the most determined traveler.
la: Muri cavernae ex saxo solido fiunt, cuius facultas impedendo etiam viatorem obstinatissimum bene conoscitur.

note: [topic]
en: General commands
la: Imperia Vulgaria

note: [topic]
en: Multiplayer commands
la: Imperia plurum lusorum

note: [heals]
en: heals +4
la: medetur IV

note: [heals]
en: Heals +4:
    Allows the unit to heal adjacent friendly units at the beginning of each turn.
    
    A unit cared for by this healer may heal up to 4 HP per turn, or stop poison from taking effect for that turn.
    A poisoned unit cannot be cured of its poison by a healer, and must seek the care of a village or a unit that can cure.
la: Medetur IV:
    Permittit ut unitas unitatibus amicis vicinis in initio tractus medeatur.
    
    Unitas curata ab hoc medetore sanari potest usque ad IV PS in tractu aut vetariut venenum in hoc tractu efficace sit.
    Unitas venenata non a veneno a medetore sanari potest, et curam pagi aut unitatis quae sanat petere debet.

note: [heals]
en: heals +8
la: medetur VIII

note: [heals]
en: Heals +8:
    This unit combines herbal remedies with magic to heal units more quickly than is normally possible on the battlefield.
    
    A unit cared for by this healer may heal up to 8 HP per turn, or stop poison from taking effect for that turn.
    A poisoned unit cannot be cured of its poison by a healer, and must seek the care of a village or a unit that can cure.
la: Medetur VIII:
    Haec unitas remedia hebalia cum magica coniungunt ut unitates celerius sanent quam plerumque possibile est in acie.
    
    Unitas curata ab hoc medetore sanari potest usque ad VIII PS in tractu aut vetariut venenum in hoc tractu efficace sit.
    Unitas venenata non a veneno a medetore sanari potest, et curam pagi aut unitatis quae sanat petere debet.

note: [heals]
en: cures
la: sanat

note: [heals]
en: Cures:
    A curer can cure a unit of poison, although that unit will receive no additional healing on the turn it is cured of the poison.
la: Sanat:
    Sanator unitas a veneno sanare potest, quamquam haec unitas nullam sanationem adiunctam accipiet in tractu in quo a veneno sanata erit.

note: [regenerate]
en: regenerates
la: regenerat

note: [resistance]
en: steadfast
la: constans

note: [resistance]
en: Steadfast:
    This unit's resistances are doubled, up to a maximum of 50%, when defending. Vulnerabilities are not affected.
la: Constans:
    Repugnantia huius unitatis duplicatur (maximum L pro cento) in defensu. Non commoventur nuditates.

note: #-#-#-#-#  2 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [leadership]
en: leadership
la: ductus

note: [leadership]
en: Leadership:
    This unit can lead friendly units that are next to it, making them fight better.
    
    Adjacent friendly units of lower level will do more damage in battle. When a unit adjacent to, of a lower level than, and on the same side as a unit with Leadership engages in combat, its attacks do 25% more damage times the difference in their levels.
la: Ductus:
    Haec unitas unitates amicas vicinas ducere potest, efficiens ut melius pugnent.
    
    Unitates amicae vicinae ex gradibus inferioribus damnum plus in proelio facient. Cum unitas vicina, ex gradu inferiori, et ex eadem parte unitati cum Ductu proelium committit, oppugnationes eius quartam partem damni additionalem faciunt, multiplicatam a differentia graduum eorum.

note: [skirmisher]
en: skirmisher
la: excursor

note: [skirmisher]
en: Skirmisher:
    This unit is skilled in moving past enemies quickly, and ignores all enemy Zones of Control.
la: Excursor:
    Haec unitas perita est se ultra hostes celeriter movens et omnia Zona Imperii hostium ignorat.

note: [illuminates]
en: illuminates
la: illustrat

note: [illuminates]
en: Illuminates:
    This unit illuminates the surrounding area, making lawful units fight better, and chaotic units fight worse.
    
    Any units adjacent to this unit will fight as if it were dusk when it is night, and as if it were day when it is dusk.
la: Illustrat:
    Haec unitas viciniis illustrat, efficiens ut filii lucis melius pugnent et filii tenebrarum peius.
    
    Quisque unitas vicina huic unitati pugnabit noctu sicut vespere et vespere sicut die.

note: [teleport]
en: teleport
la: ianuae magicae

note: [hides]
en: ambush
la: insidiae

note: [hides]
en: nightstalk
la: insidiari in nocte

note: [hides]
en: submerge
la: demergere

en: backstab
la: in tergum percutere

en: plague
la: pestilentia

en: slows
la: lentifacit

en: stones
la: petrificat

en: Stone:
    This attack turns the target to stone. Units that have been turned to stone may not move or attack.
la: Petrificare:
    Haec oppugnatio petrificavit scopum. Unitates quae in saxum mutantur neque movere neque oppugnare possunt.

en: marksman
la: peritus arcus

en: Marksman:
    When used offensively, this attack always has at least a 60% chance to hit.
la: Peritus arcus:
    Si uteris huic oppugnationi in offensione, habet semper probabilitatem saltem LX pro centum feriendi.

en: swarm
la: examen

en: Swarm:
    The number of strikes of this attack decreases when the unit is wounded. The number of strikes is proportional to the % of HP/maximum HP the unit has. For example a unit with 3/4 of its maximum HP will get 3/4 of the number of strikes.
la: Examen:
    Numerus oppugnationum modi huius oppugnationis minuit cum vulneratur unitas. Numerus oppugnationum pro rata parte est fractionis SP ex maximis. Exempli gratia, unitas quae tres partes SP possidit tres partes oppugnationes accipiet.

en: charge
la: incurrere

en: drains
la: exhaurit

en: Drain:
    This unit drains health from living units, healing itself for half the amount of damage it deals (rounded down).
la: Exhaurire:
    Haec unitas salutem ex unitatibus vivis exhaurit, se sanans dimidiam partem damni inflecti (ignorans fractiones).

en: poison
la: venenum

note: [advancement]
en: , MAX XP +25%
la: , PE MAX + XXV pro cento

note: [advancement]
en: Max HP bonus +
la: Bonum ad SP maxima +{HP_ADVANCE}

note: [message]: speaker=narrator
en: You have come across a wishing well.
    What would you like to wish for?
la: Fonti optationum occuristi.
    Quid optas tibi?

note: [option]: speaker=narrator
en: A swift victory
la: Victoria celeris

note: [message]: speaker=unit
en: With this golden coin, I wish that this battle end in a swift and safe victory.
la: Nummo aureo hoc opto ut proelium hoc in victoria celeri et tuta desinat.

note: [option]: speaker=narrator
en: Lots of gold
la: Copiam auri

note: [message]: speaker=unit
en: I wish this single gold coin be returned ten-fold to me.
la: Opto ut hoc nummum aureum mihi decies reddatur.

note: [option]: speaker=narrator
en: Peace throughout Wesnoth.
la: Pacem per Wesnoth.

note: [message]: speaker=unit
en: The only thing worth wishing for is peace throughout the land.
la: Una res sola digna est optationi: pax in terra cuncta.

note: [option]: speaker=narrator
en: Don't make a wish.
la: Non optare.

note: [object]
en: Potion of Healing
la: Potio Salutis

note: [object]
en: A feeling of well-being overwhelms the drinker.
la: Sensus salutis eum obruit qui bibit.

note: [object]
en: You are not worthy of healing.
la: Non dignus es saluti.

note: #-#-#-#-#  2 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [object]
en: Poison
la: Venenum

note: [object]
en: Poison is seeping through the veins of this unit at this very moment.
la: Venenum per venas huius unitatis in hoc momento fluit.

note: [object]
en: Holy Water
la: Aqua Sancta

note: [object]
en: I am not suited to the use of this item! Let another take it.
la: Non idoneus sum, ut hanc rem utor! Alter eam sumat.

note: [object]
en: Potion of Strength
la: Potio Fortitudinis

note: [object]
en: Strength is given to the drinker.
la: Fortitudo bibenti datur.

note: [object]
en: Potion of Decay
la: Potio Ruinae

note: [object]
en: This poor unit drank something really bad.
la: Haec unitas misera aliquid permalum bibit.

note: [object]
en: Ring of Regeneration
la: Annulus Regenerationis

note: [object]
en: This ring will heal the bearer a little each turn.
la: Hic annulus ei qui eum fert omni loco ordine aliquantulum curat.

note: [object]
en: Ring of Slowness
la: Annulus Lentitatis

note: [object]
en: The bearer of this ring is slowed.
la: Qui hunc annulum fert lentus fit.

note: [object]
en: Staff of Swiftness
la: Virga Celeritatis

note: [object]
en: This staff will grant the bearer swift movement.
la: Haec virga ei qui eam fert motum celere dabit.

note: [object]
en: Only magical beings can wield such an object.
la: Tantum qui naturam magicam habet talem rem uti potest.

note: [object]
en: Storm Trident
la: Trident Tempestatum

note: [object]
en: This trident allows a merman to shoot electric bolts at his enemies!
la: Hic trident Nereium permittit fulmina in hostes conicere.

note: [object]
en: Only the mermen can use this item!
la: Tantum Nereides hanc rem uti possunt!

note: [effect]: type=fire
en: storm trident
la: tridens tempestatum

note: [time] [illuminated_time]
en: Deep Underground
la: Sub terra

en:  Spirits have very unusual resistances to damage, and move quite slowly over open water.
la:  Spiritus repugnantia insolita a damno habent et admodum lente se movent super aquas.

en:  This unit is capable of healing those around it, and curing them of poison.
la:  Haec unitas unitates vicinas mederi potest et eas a veneno curare.

en:  This unit regenerates, which allows it to heal as though always stationed in a village.
la:  Haec unitas regenerat et semper se curat ut in villa.

en:  The steadiness of this unit reduces damage from some attacks, but only while defending.
la:  Constantia huius unitatis damnum a nonnullis oppugnationibus minut, sed tantum in defensu.

en:  This unit's skill at skirmishing allows it to ignore enemies' zones of control and thus move unhindered around them.
la:  Peritiae ut excursor huius unitatis se permitit ignorare zona imperii hostium et ergo inimpedita circum eos se movere.

en:  Illumination increases the lighting level in adjacent areas.
la:  Illustratio augeat lucem in hexagonis vicinis.

en:  In woodlands, this unit's ambush skill renders it invisible to enemies unless it is immediately adjacent or has revealed itself by attacking.
la:  In silvis, peritiae huius unitatis insidiarum eam facit inivisibilem a hostiis, nisi vicina est inimico aut in hoc tractu oppugnavit.

en:  This unit is able to hide at night, leaving no trace of its presence.
la:  Haec unitas noctu se occultare potest, relinquans vestigium nullum praesentiae.

en:  This unit can move unseen in deep water, requiring no air from the surface.
la:  Haec unitas in gurgite invisibiliter se movere potest, quia non eget aera a superficie.

en:  Whenever its berserk attack is used, this unit continues to push the attack until either it or its enemy lies dead.
la:  Cum oppugnatione saeva utitur, haec unitas pugnat usque ad mortem sui vel hostis.

en:  Foes who lose their life to the plague will rise again in unlife.
la:  Inimicos qui a pestilenitia mortui erunt inmortui surgent.

en:  This unit is able to slow its enemies, halving their movement speed and attack damage until they end a turn.
la:  Haec oppugnatio inimicos lentificare potest. Hoc minuit motum dimidia parte atque damnum oppugnationum.

en:  The ability to turn the living to stone makes this unit extremely dangerous.
la:  Quia vivos in saxa convertere potest, haec unitas valde periculosa est.

en:  This unit's marksmanship gives it a high chance of hitting targeted enemies, but only on the attack.
la:  Peritiae arcus huius unitatis probabilitatem bonam ei dat scopos ferendi, sed tantum in oppugnatione, non in defensu.

en:  The swarming attacks of this unit become less deadly whenever its members are wounded.
la: Oppugnationes examinis huius unitatis minus funestae fiunt si socii examinis feriuntur.

en:  Using a charging attack doubles both damage dealt and received; this does not affect defensive retaliation.
la:  Oppugnatio incurrens infligit damnum duplice et fit ut damnum receptum duplice fiet. Hoc non accedit in ulscicione defensu.

en:  During battle, this unit can drain life from victims to renew its own health.
la: In proelio haec unitas vitam ex victimis exhaurire potest ut salutem propriam renovet.

en:  The length of this unit's weapon allows it to strike first in melee, even in defense.
la: Longitudo teli huius unitatis permittit ut primus pulset in concursu, etiam in defensu.

en:  The victims of this unit's poison will continually take damage until they can be cured in town or by a unit which cures.
la: Victimae veneni huius unitatis damnum perpetuo damnum patientur usque in pago aut a sanatore curantur.

note: #-#-#-#-#  2 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [trait]
en: loyal
la: fidelis

note: [trait]
en: Zero upkeep
la: Nullae impensae

note: [trait]
en: undead
la: inmortuus

note: #-#-#-#-#  2 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [trait]
en: strong
la: fortis

note: [trait]
en: dextrous
la: sollers

note: #-#-#-#-#  2 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [trait]
en: quick
la: celer

note: #-#-#-#-#  2 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [trait]
en: intelligent
la: argutus

note: #-#-#-#-#  2 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [trait]
en: resilient
la: mollis

note: [trait]
en: healthy
la: sanus

note: [color_range]
en: Purple
la: Purpura

note: [color_range]
en: White
la: Albus

note: [color_range]
en: Brown
la: Fulvus

note: [color_range]
en: Teal
la: Caeruleus illustris

note: [race]
en: race^Undead
la: Inmortuum

note: [language]
en: Medium
la: Mediocris

note: [language]
en: Lawful units fight better during the day, and worse at night.
    
    Day: +25% Damage
    Night: -25% Damage
la: Filii lucis melius pugnant noctu et peius noctu.
    
    Die: + quartam partem Damni
    Noctu: - quartam partem Damni

note: [language]
en: Neutral units are unaffected by day and night, fighting equally well under both conditions.
la: Filios crepusculi dies et nox non afficiunt. Pugnant aeque utraque condicione.

note: [language]
en: Chaotic units fight better at night, and worse during the day.
    
    Day: -25% Damage
    Night: +25% Damage
la: Filii tenebrarum melius pugnant noctu et peius die.
    
    Die: - quartam partem Damni
    Noctu: + quartam partem Damni

note: [language]
en: $name's Bridge,$name's Crossing
la: Porta $name|ensis,Transitus $name|ensis

note: [language]
en: $name's Highway,$name's Pass,Path of $name
la: Via $name|ensis,Saltus $name|ensis,Semita $name|ensis

note: [language]
en: $name River,River $name
la: $name Flumen,Fluvius $name|ensis

note: [language]
en: $name Forest,$name's Forest
la: $name Silva,Silva $name|ensis

note: [language]
en: $name Lake
la: Lacus $name

note: [language]
en: $name|bury,$name|ham,$name|ton
la: $name|ulum,$name|opolis,$name|tia

note: [language]
en: $name|harbor,$name|port
la: Portus $name|ensis,Portus $name|ensis

note: [language]
en: $name|ham,$name|ford,$name|cross,$river|ford,$river|cross
la: Pagus $name|ensis,Vadum $name|ensis,Transitus $name|ensis,Vadum $river|i,Transitus $river|i

note: [language]
en: $river|bridge,$river|bridge,$river|bridge,$name|ham,$name|bridge
la: Porta $river|i,Pons $river|i,Pons $river|ensis,Pagus $name|ensis,Pons $name|ensis

note: [language]
en: $name|ham,$name|ton,$name|field
la: Pagus $name|ensis,Oppidum $name|ense,Campus $name|ensis

note: [language]
en: $name|ham,$name|ton,$name|wood,$name Forest
la: Pagus $name|ensis,Oppidum $name|ense,Silva $name|ensis,Nemus $name|ensis

note: [language]
en: $name|ham,$name|bury,$name|ton,$name|hill,$name|crest
la: Pagus $name|ensis,Pagus $name|ensis,Oppidum $name|ense,Collis $name|ensis,Apex $name|ensis

note: [language]
en: $name|ham,$name|bury,$name|ton,$name|mont,$name|mont,$name|cliff,$name|cliff
la: Pagus $name|ensis,Pagus $name|ensis,Oppidum $name|ense,Mons $name|ensis,Fastigium $name|ensis,Rupes $name|ensis,Scopulus $name|ensis

note: [language]
en: melee
la: concursus

note: [language]
en: ranged
la: e procul

note: #-#-#-#-#  2 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [language]
en: blade
la: lamina

note: #-#-#-#-#  2 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [language]
en: impact
la: incussus

note: #-#-#-#-#  2 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [language] #-#-#-#-#  18 (Battle for Wesnoth 0.8.8-CVS)  #-#-#-#-# [attack]: type=fire
en: fire
la: ignis

note: #-#-#-#-#  2 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [language] #-#-#-#-#  7 (Battle for Wesnoth - HTTT 1.2.0)  #-#-#-#-# [attack]: type=cold
en: cold
la: frigidum

note: [tip]
en: The terrain your units are occupying determines the chance your opponents have of hitting them in battle. The defensive rating for the currently selected unit in the currently selected terrain is displayed in the top right corner of the screen.
la: Ager in quo sunt unitates probabilitatem determinat qua adversarii eas percutunt in proelio. Aestimatio defensionis unitatis iam electae in agro iam electo in angulo summo dextro scrinii monstratur.

note: [tip]
en: If you are attacked from several directions, it may be a good idea to send expendable units in some directions to delay enemy units.
la: Si oppugnatus ex partibus compluribus, bona idea potest esse unitates expendibiles in partes nonnullos mittere unitates hostium detentum.

note: [tip]
en: Do not be afraid to retreat and regroup; it is often the key to victory.
la: Noli timere regredi et redisponere, saepe clavis victoriae est.

note: [tip]
en: In most campaigns you will receive a gold bonus for finishing early, depending on the number of villages on the map and the number of turns you finish early. You will always earn more gold this way than through capturing villages and waiting for turns to run out.
la: In plurimis stipendiis bonum auri accipies si temperi finis, quod ex numero pagorum in charta et numero tractus pendit quo temperi finiveris. Semper plure aurum mereberis eo modo quam capiendo pagos et exspectando finem tractuum.

note: [tip]
en: Your leader can recruit or recall units from any keep inside a castle, not just the keep they start on. You can capture a keep from an enemy and recruit from there. Also, some of your allies may be willing to make room for you on their keep so you can recruit there.
la: Dux tuus unitates a quoque arce in castello conscribere aut revocare potest, non tantum ab arce in quo incipit. Arcem ab hoste capere potes et illinc conscribere. Nonnulli socii etiam fortasse spatium tibi praebere in arce eorum volunt ut illic conscibere possis.

note: [tip]
en: Use lines of units to screen injured units to let them recover.
la: Aciebus unitatum utere ut unitates laesas protegant ad recuperationem permittendam.

note: [tip]
en: Read the hotkeys list in the preferences menu.
la: Elenchum clavum notarum in tabula antepositorum lege.

note: [tip]
en: If you move a unit, but don't attack or discover any additional information, you can undo your move by pressing 'u'.
la: Si unitatem moves sed non oppugnas aut nuntios supplementarios invenis, motum infectum reddere potes imprimens 'u'.

note: [tip]
en: You can see how far enemy units can move by moving the mouse cursor over them.
la: Potes videre quantum unitates hostium moveri possunt cursorem muris super eis movens.

note: [tip]
en: Use healers to support your attacks - they will win you battles without needing to attack anything themselves.
la: Sanatoribus uti in auxilio oppugnationum tuarum - proelia vincent tibi sine necessitate oppugnationis propriae.

note: [tip]
en: The 'slow' attack ability makes enemy units move slower and halves the damage they do on all attacks until they end a turn.
la: Facultas oppugnationis 'lentifacere' efficit ut unitates inimicae lentius movuntur atque damnum omnium oppugnationum bipartit usque ad finem tractus earum.

note: [tip]
en: Units are healed when they advance a level. Used wisely, this can turn a fight.
la: Unitates sanantur cum gradu promovuntur. Hoc sapienter uso pugna commutare potest.

note: [tip]
en: Charging units are best used against enemies they can kill with a single blow.
la: Unitates incurrentes optime utuntur contra inimicos qui ictu unico interfici poterunt.

note: [tip]
en: Nearly every icon and word in Wesnoth's playing screen has a tool-tip. Place your mouse pointer over one to get an explanation or description.
la: Prope omnem iconem et omne verbum in scrinio lusionis Occidiseptentrionis habet apicem implementi. Si murem super unum moveris, nuntios descriptioneve de eo accipies.

note: [menu]
en: Menu
la: Tabula

note: [menu]
en: Actions
la: Facinores

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.po (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: HP
la: PS

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.po (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: XP
la: PE

note: [label]
en: gold
la: aurum

note: [label]
en: villages
la: pagi

note: [label]
en: units
la: unitates

note: [label]
en: upkeep
la: impensa

note: [label]
en: income
la: merces

note: [unit_level]
en: statuspanel^level
la: e gradu

note: [unit_moves]
en: statuspanel^movement
la: motus

note: [label]
en: Replay
la: Remonstrare

note: #-#-#-#-#  2 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [menu]: type=image
en: Play
la: Ludere

note: [menu]: type=image
en: continous replay
la:  remonstratum continuum

note: [menu]: type=image
en: pause at end of turn
la: mora in fine tractu

note: [menu]: type=image
en: reset to beginning
la: movere ad initium

note: #-#-#-#-#  2 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [menu]: type=image
en: Next Turn
la: Tractus Insequens

note: [menu]: type=image
en: play turn
la: monstra tractum

note: [menu]: type=image
en: play side turn
la: monstra tractum partis

en: You don't have a leader to recruit with.
la: Non habes ducem qui conscriber potest.

en: You must have your leader on a keep to recruit or recall units.
la: Opus est habere ducem in arce ut unitates conscribat aut revocet.

en: There are no vacant castle tiles in which to recruit a unit.
la: Non sunt tesserae vacuae castelli in quibus unitatem conscribere possis.

en: poisoned
la: venenatus

en: slowed
la: lentifactus

en: stone
la: petrificare

en: Advance Unit
la: Unitatem promovere

en: What should our victorious unit become?
la: Quid unitas victoriosa fiet?

en: No objectives available
la: Nullum propositum ad manum

en: Save names may not contain colons, slashes, or backslashes. Please choose a different name.
la: Nomina servatorum punta duplicia, virgulas aut virgulas reversas non continere possunt. Amabo, elige nomen alium.

en: Overwrite?
la: Superscriberene?

en: Do you really want to delete this game?
la: Visne vere hunc lusum delere?

en: Don't ask me again!
la: Noli me rursus rogitare!

en: %a %b %d %H:%M %Y
la: %a·%b·%d·%H:%M·%Y

en: #(Invalid)
la: #(Inritus)

en: Multiplayer
la: Cum lusoribus pluribus

en: replay
la: remonstrare

en: Turn
la: Tractus

en: Scenario Start
la: Initium Missionis

en: Difficulty:
la: Difficultas:

en: Version:
la: Versio:

en: %A, %H:%M
la: %A,·%H:%M

en: %b %d
la: %b·%d

en: No Saved Games
la: Nulli Lusus Servati

en: Date
la: Datum

en: Choose the game to load
la: Elige lusum qui restituitur

en: Show replay
la: Remonstare

en: Cancel
la: Abrogare

en: Delete Save
la: Servatum Delere

en: Profile
la: Lineamenta

en: level
la: e gradu

en: HP:
la: PS:

en: XP:
la: PE:

en: Moves:
la: Puncta motus:

en: Screenshot
la: Imago Scrinii

note: #-#-#-#-#  7 (Battle for Wesnoth - HTTT 1.2.0)  #-#-#-#-# [scenario]
en: The Battle for Wesnoth
la: Proelium pro Occidiseptentrione

en: Warning: The file you have tried to load is corrupt. Loading anyway.
la: Monitum: Pliga quam restituere conaris corrupta est. Tamen restituens.

en: This save is from a different version of the game. Do you want to try to load it?
la: Servatus est ex versione alia lusus. Visne eum restituere conari?

en: The file you have tried to load is corrupt: '
la: Pliga quae restituere conaris corrupta est: '

en: File I/O Error while reading the game
la: Mendum I/E pligarum dum lusus legitur

en: Select difficulty level:
la: Gradum difficultatis elige:

en: Connect to Server
la: Ad Moderatrum Coniungere

en: You will now connect to a server to download add-ons.
la: Iam ad moderatrum stipendiorum coniungeris ut adiuncta trahas.

en: Server:
la: Moderatrum:

en: Connecting to Server...
la: Ad Moderatrum Coniungens...

en: Could not connect to host.
la: Non poteram cum hospite coniungere.

en: Asking for list of add-ons
la: Petiens elenchum adiuncta

en: Error communicating with the server.
la: Mendum in communicatione cum moderatro.

en: Version
la: Versio

en: Author
la: Scriptor

en: Downloads
la: Quoties tractum

en: Publish add-on:
la: Adiunctum edere:

en: Delete add-on:
la: Adiunctum delere:

en: There are no add-ons available for download from this server.
la: Non sunt adiuncta ad manum quae tractari possunt ex hoc moderatro.

en: Get Add-ons
la: Adiuncta Trahere

en: Choose the add-on to download.
la: Adiunctum eligere quod trahendum est.

en: Downloading add-on...
la: Adiunctum trahitur...

en: Add-on Installed
la: Adiunctum Inauguratur

en: The add-on has been installed.
la: Adiunctum inauguratum est.

en: Network communication error.
la: Menda communicationis retis.

en: Remote host disconnected.
la: Hospes remotus disiungitur.

en: Connection timed out
la: Tempus coniunctionis exit

en: Terms
la: Condicio

en: Sending add-on
la: Adiunctum mittitur

en: The server responded with an error: "
la: Moderatrum respondet cum mendo: "

en: Response
la: Responsum

en: Join Official Server
la: Ad Moderatrum Officiale Coniungere

en: Log on to the official Wesnoth multiplayer server
la: In moderatrum officiale Wesnoth lusorum plurum inire

en: Login:
la: Inire:

en: The game could not be loaded:
la: Lusus non restitui potest:

en: Error while playing the game:
la: Mendum in lusione:

en: The game map could not be loaded:
la: Charta lusus restitui non potest:

en: Choose your preferred language:
la: Linguam antepositam elige:

en: ERROR DETAILS:
la: SINGULA ERRORIS:

en: Warning: Errors occurred while loading game configuration files: '
la: Monitum: Menda in restituendo pligas configuationis lusus: '

en: Error loading game configuration files: '
la: Mendum in restituendo pligas configuationis: '

en: ' (The game will now exit)
la: ' (Lusus iam exibit)

en: Battle for Wesnoth
la: Proelium pro Occidiseptentrione

en: Loading title screen.
la: Revocans scrinium tituli.

en: Victory:
la: Victoria:

en: Defeat:
la: Clades:

en:  replay
la:  remonstratum

en: Could not write to file
la: Non poteram pligam scribere

en: This unit is invisible. It cannot be seen or attacked by enemy units.
la: Haec unitas invisibilis est. Non videri aut oppugnari potest a hostibus.

en: invisible:
la: invisibilis:

en: This unit has been slowed. It will only deal half its normal damage when attacking.
la: Unitas haec lentificatus est. Damnum bipartetur cum oppugnat.

en: slowed:
la: lentifactus:

en: This unit is poisoned. It will lose 8 HP every turn until it can seek a cure to the poison in a village or from a friendly unit with the 'cures' ability.
    
    Units cannot be killed by poison alone. The poison will not reduce it below 1 HP.
la: Venenata est unitas haec. Perdet VIII PS quoque tractu donec curam veneni in pago aut ab unitate amica qui facultatem 'sanat' possidit invenire potest.
    
    Unitates non a veneno solo interficiuntur. Venenum PS non minuitur infra I.

en: poisoned:
la: venenatus:

en: This unit has been turned to stone. It may not move or attack.
la: Unitas haec petrificatus est. Non potest movere aut oppugnare.

en: stone:
la: petrificatus:

en: Experience Modifier:
la: Immutatio Experientiae:

en: weapon range:
la: iactus teli:

en: damage type:
la: genus damni:

en: vs
la: contra

en: Lawful units:
la: Filii lucis:

en: Neutral units:
la: Filii crepusculi:

en: Chaotic units:
la: Filii tenebrarum:

en: Observers:
la: Spectatores:

en: Advances to:
la: Promovetur ad:

en: Abilities:
la: Facultates:

en: Cost:
la: Pretium:

en: Alignment:
la: Gratia diei et noctis:

en: Required XP:
la: PE Necessaria:

en: Type
la: Genus

en: Strikes
la: Ictus

en: Resistances
la: Repugnantiae

en: Attack Type
la: Genus Oppugnationum

en: Resistance
la: Repugnantia

en: Terrain Modifiers
la: Immutationes Agri

en: Terrain
la: Ager

en: Defense
la: Defensus

en: Movement Cost
la: Pretium Motus

en:  < Back
la:  < Rursus

en: Forward >
la: Proursus->

en: Reference to unknown topic:
la: Referentia ad locum ignotum:

en: The Battle for Wesnoth Help
la: Adiutorium Proelii pro Occidiseptentrione

en: Parse error when parsing help text:
la: Mendum traductionis in tradendo textum adiutorii:

en: Next
la: Insequens

en: Skip
la: Praeterire

en: The End
la: Finis

en: System default language
la: Lingua solita computatri

en: Verifying cache.
la: Verificans thesaurum.

en: Reading cache.
la: Legens thesaurum.

en: Reading unit files.
la: Legens data unitatum.

en: Reading files and creating cache.
la: Legens data et creans thesaurum.

en: Auto-Save
la: Servatum-Automatarium

en: Recruits
la: Tirones

en: Recalls
la: Revocationes

en: Advancements
la: Promotiones Gradu

en: Losses
la: Amissa

en: Moves
la: Puncta motus

en: Unit List
la: Index Unitatum

en: Leader
la: Dux

en: Gold
la: Aurum

en: Villages
la: Pagi

en: Upkeep
la: Impensa

en: Income
la: Merces

en: no
la: non

en: yes
la: ita

en: Saved
la: Servatus

en: The game has been saved
la: Lusus servatus est

en: The game could not be saved
la: Lusus non servari potest

en: Save the Map As
la: Charta Servare Ut

en: The map already exists. Do you want to overwrite it?
la: Charta iam adest. Visne eam superscribere?

en: Map saved.
la: Charta servata.

en: Could not save the map: $msg
la: Charta non servare potest: $msg

en: Could not auto save the game. Please save the game manually.
la: Non poteram lusum automatice servare. Amabo, serva eum manu.

en: Chat Log
la: Acta Colloquii

en: Message:
la: Nuntius:

en: Send to allies only
la: Mittere tantum sociis

en: You have no units available to recruit.
la: Non habes unitates quas conscribere potes

note: #-#-#-#-#  19 (wescamp-i 18n)  #-#-#-#-# [campaign]
en: Recruit
la: Conscribere

en: Select unit:
la: Unitatem elegere:

en: You don't have enough gold to recruit that unit
la: Non habes satis auri ut unitatem illam conscribas

en: You are separated from your soldiers and may not recall them
la: Separatus es a militibus tuis et eos non revocare potes

en: There are no troops available to recall
    (You must have veteran survivors from a previous scenario)
la: Non sunt milites revocandi
    (Opus est veteranos habere qui supersunt ex missione praeterita)

en: Dismiss Unit
la: Unitatem Dimittere

en: Recall
la: Revocare

en: You have not started your turn yet. Do you really want to end your turn?
la: Tractum nondum coepisti. Visne vere tractum finire?

en: Some units have movement left. Do you really want to end your turn?
la: Nonnullis unitatibus puncta motus relicta sunt. Visne vere tractum finire?

en: Rename Unit
la: Unitatem Renominare

en: Create Unit (Debug!)
la: Unitatem Creare (Emendare!)

en: Place Label
la: Titulus Loci

en: Search
la: Investigatio

en: Added to ignore list:
la: Ad elenchum utentium ignoratorum adiunctus:

en: Invalid username:
la: Nomen utentis invalidum:

en: Unknown command:
la: Imperium incognitum:

en: Couldn't find label or unit containing the string '$search'.
la: Titulus aut unitas qui litteras '$search' continet non invenitur.

en: prompt^Command:
la: Imperium:

note: #-#-#-#-#  12 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [multiplayer]
en: Attacker
la: Oppugnans

note: #-#-#-#-#  12 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [multiplayer]
en: Defender
la: Defensor

en:  resistance vs
la:  repugnantia versus

en:  vulnerability vs
la:  nuditas versus

en: Slowed
la: Lentifactus

en: Time of day
la: Tempus diei

en: Leadership
la: Ductus

en: Total damage
la: Damnum Totale

en: No usable weapon
la: Nullum telum utibile

en: Chance of being unscathed
la: Probabilitas damnum effugendi

en: Damage Calculations
la: Rationes Damni

en: Attack Enemy
la: Hostem Oppugnare

en: Choose weapon:
la: Telum eligere:

en: Connect to Host
la: Ad Hospitem Coniungere

en: Choose host to connect to:
la: Hospitem elige ad quem coniungitur:

en: Reading from Server...
la: A Moderatro Legens...

en: The server requires version '$version1' while you are using version '$version2'
la: Moderatrum requirit versionem '$version1' sed uteris versio '$version2'

en: Server-side redirect loop
la: Sinus redirectionis a parte moderatri

en: You must log in to this server
la: Opus est inire in moderatrum hoc

en: Default AI
la: IA Solita

en: (Vacant slot)
la: (Rima Vacua)

en: Anonymous local player
la: Lusor localis sine nomine

en: Computer player
la: Lusor computatri

en: (Empty slot)
la: (Rima vacua)

en: Unable to find a leader type for faction $faction
la: Non possum ducem factioni $faction invenire

en: Player/Type
la: Lusor/Genus

en: Faction
la: Factio

en: I'm Ready
la: Paratus Sum

en: The scenario is invalid because it has no sides.
la: Missio invalida est quia non habet partes.

en: Network Player
la: Lusor ex Reti

en: Local Player
la: Lusor Localis

en: Computer Player
la: Lusor Computatri

en: Empty
la: Vacuus

en: This is not a multiplayer save
la: Hoc salvatum non est plurum lusorum

en: Cannot find era $era
la: Saeculum $era non inventum

en: Victory:
    @Defeat enemy leader(s)
la: Victoria:
    @Ducem ducesve hostium vincere

en: Waiting for players to join...
la: Exspecto ut lusores coniugerint...

en: Create Game
la: Lusum Creare

en: Time limit
la: Terminus temporis

en: Name of game:
la: Nomen lusus:

en: Era:
la: Aetas:

en: Map to play:
la: Charta ludenda:

en: Use map settings
la: Impostationibus chartae uti

note: #-#-#-#-#  9 (Wesnoth 1.2)  #-#-#-#-# [terrain]
en: Shroud
la: Integumentum

en: Observers
la: Spectatores

en: Regenerate
la: Regenera

en: Settings...
la: Impostationes...

en: The maximum number of turns the game can last
la: Tractus maximi ludus

en: Enables user time limit
la: Ponit terminum temporis utentum

en: Longest time allowed for first turn (seconds)
la: Tempus maximus permissus pro tractu primo (momenta)

en: Longest time possible for any turn (seconds)
la: Tempus maximus possibilis pro tractu ullo (momenta)

en: Time for general tasks each turn (seconds)
la: Tempus pro actionibus generalibus in tractu (momenta)

en: Time for each attack, recruit, and capture
la: Tempus omnis oppugnationis, consciptionis et expugnationis

en: The amount of income each village yields per turn
la: Merces qui quisque pagus quoque tractu dat

en: The amount of experience a unit needs to advance
la: Experientia necessaria ut unitas promoveatur

en: Use scenario specific settings
la: Impostationibus missionis uti

en: Enemy units cannot be seen unless they are in range of your units
la: Unitates inimicos videri non possunt nisi in iacto unitatum tuorum sunt

en: The map is unknown until your units explore it
la: Charta incognita est donec exploratur

en: Allow users who are not playing to watch the game
la: Utentes qui non ludent permittere lusum adspectare

en: Share View
la: Vistum compartire

en: Share Maps
la: Chartas Compartire

en: Share None
la: Nullum Compartire

en: No eras found
la: Nulla saecula inventa

en: $login's game
la: Lusus $login|ensis

en: Invalid era selected
la: Saeculum invalidum electum

en: You must enter a name.
la: Nomen dare opus est.

en: Turns:
la: Tractus:

en: Unlimited Turns
la: Tractus Infiniti

en: Init. Limit:
la: Limes Init.:

en: Turn Bonus:
la: Bonum Tractus:

en: Reservoir:
la: Stagnum:

en: Action Bonus:
la: Bonum Actionis:

en: Village Gold:
la: Aurum Pagi:

en: Players:
la: Lusores:

en: --no games open--
la: --nullus ludus apertus--

en: Unknown era
la: Aetas incognita

en: Remote scenario
la: Missio remota

en: Unknown scenario
la: Missio incognita

en: none
la: nulla

en: Game Lobby
la: Atrium Lusus

en: Observe Game
la: Lusum Aspectare

en: Quick Replays
la: Remonstrata Celera

en: Skip quickly to the active turn when observing
la: Celeriter ad tractum currentem in observatio saltare

en: Invalid Color
la: Color invalidus

en: Leader:
la: Dux:

en: Recruits:
la: Tirones:

en: Waiting for game to start...
la: Exspecto initium lusus...

en: Getting game data...
la: Data lusus recipiuntur...

en: No multiplayer sides available in this game
la: Partes pro pluribus lusoribus non adsunt in hoc lusu.

en: No multiplayer sides found
la: Partes pro pluribus lusoribus non inventae

en: Choose your side:
la: Partem elige:

en: invalid network handle
la: nomen retis invalidum

en: Client disconnected
la: Cliens disiungitur.

en: Could not add socket to socket set
la: Non poteram portum ad congeriem portuum adiungere

en: Could not send initial handshake
la: Non potui mittere salutationem initialem

en: Back to start
la: Rursus ad initium

en: Back to turn
la: Rursus ad tractum

en: Defeat
la: Clades

en: You have been defeated!
la: Victus es!

en: Name:
la: Nomen:

en: Remaining gold:
la: Aurum relinquum:

en: Early finish bonus:
la: Bonum quod mature finisti:

en: per turn
la: pro tractu

en: Turns finished early:
la: Tractus quibus mature finisti:

en: Bonus:
la: Bonum:

en: Gold:
la: Aurum:

en: Retained Gold:
la: Aurum Retentum:

en: Game Over
la: Lusus Finitus

en: The game is over.
la: Lusus consummatus est.

en: Scenario Report
la: Renuntiatio Missionis

en: Victory
la: Victoria

en: You have emerged victorious!
la: Vicisti!

en: The file you have tried to load is corrupt
la: Pliga quam restituere conaris corrupta est

en: A network disconnection has occurred, and the game cannot continue. Do you want to save the game?
la: Disiunctio retis accedit et lusus non pergit. Visne lusum servare?

en: Replace with AI
la: Substituere cum IA

en: Replace with local player
la: Substituere cum lusore locali

en: Abort game
la: Lusum finire

en: Unexpected characters at line start
la: Litterae inexpectatae in initio versi

en: Missing closing tag for tag $tag at $pos
la: Elementum finale pro elemento $tag (positio $pos) abest

en: Unterminated [element] tag
la: Elementum [element] non terminatum

en: Invalid tag name
la: Nomen elementi invalidum

en: Unterminated [+element] tag
la: Elementum [+element] non terminatum

en: Invalid closing tag name
la: Nomen elementi finalis invalidum

en: Unterminated closing tag
la: Elementum finale non terminatum

en: Unexpected closing tag
la: Elementum finale non exspectatum

en: Found invalid closing tag $tag2 for tag $tag (opened at $pos)
la: Elementum finale invalidum $tag2 inventum pro elemento $tag (aperto in positione $pos)

en: Empty variable name
la: Nomen variabilis vacuum

en: Unexpected characters after variable name (expected , or =)
la: Litterae inexspectatae post nomen variabilis (, aut = exspectatum)

en: Unterminated quoted string
la: Series litterarum in signis commemorationis non terminata

en:  included from
la:  inclusus ex

en: $error at $pos
la: $error in $pos

en: Allied village
la: Pagus socius

en: Enemy village
la: Pagus inimicus

en: Owned village
la: Pagus proprius

en: TitleScreen button^Tutorial
la: Schola

en: TitleScreen button^Campaign
la: Stipendium

en: TitleScreen button^Multiplayer
la: Plures Lusores

en: TitleScreen button^Load
la: Restituere

en: TitleScreen button^Language
la: Lingua

en: TitleScreen button^Preferences
la: Impostationes

en: TitleScreen button^Quit
la: Relinquere

en: Start a tutorial to familiarize yourself with the game
la: Ad scholam ire ut lusum adsuefacias

en: Start a new single player campaign
la: Stipendium unius lusoris incipere

en: Play multiplayer (hotseat, LAN, or Internet), or a single scenario against the AI
la: Ludere cum pluribus lusoribus (sella calida, rete locale, vel Interrete), aut missionem singulam contra IA

en: Download usermade campaigns, eras, or map packs
la: Stipendia, aetates vel chartas factae ab utentibus trahere

en: Change the language
la: Linguam mutare

en: Configure the game's settings
la: Impostationes lusus ponere

en: View the credits
la: Nomina implementorium adspectare

en: Quit the game
la: Lusum relinquere

en: Help Wesnoth by sending us information
la: Occidiseptentrionem adiuvare mittans nuntios

en: XP to advance
la: PE ad promotionem

en: chaotic
la: tenebrarum

en: lawful
la: lucis

en: neutral
la: crepusculi

en: Summaries are stored here:
la: Summaria hic reconduntur:

en: You can view the results at:
la: Eventa videre potes sub:

en: Help us make Wesnoth better for you!
la: Nos adiuva facientes Occidiseptentrionem meliorem tibi!

en: Enable summary uploads
la: Potestatem facere summaria mittendi

en: Campaign
la: Stipendium

note: #-#-#-#-#  18 (Battle for Wesnoth 0.8.8-CVS)  #-#-#-#-# [attack]: type=impact #-#-#-#-#  21 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-#
en: mace
la: scipio

note: #-#-#-#-#  18 (Battle for Wesnoth 0.8.8-CVS)  #-#-#-#-# [attack]: type=impact #-#-#-#-#  21 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-#
en: sling
la: funda

note: #-#-#-#-#  7 (Battle for Wesnoth - HTTT 1.2.0)  #-#-#-#-# [attack]: type=pierce #-#-#-#-#  18 (Battle for Wesnoth 0.8.8-CVS)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  21 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [attack]: type=fire
en: bow
la: arcus

note: #-#-#-#-#  9 (Wesnoth 1.2)  #-#-#-#-# [terrain]
en: Ruin
la: Ruina

note: #-#-#-#-#  9 (Wesnoth 1.2)  #-#-#-#-# [terrain]
en: Sunken Ruin
la: Ruina Demersa

note: #-#-#-#-#  9 (Wesnoth 1.2)  #-#-#-#-# [terrain]
en: Swamp Ruin
la: Ruina Paludinis

note: #-#-#-#-#  9 (Wesnoth 1.2)  #-#-#-#-# [terrain] #-#-#-#-#  20 (Battle for Wesnoth 1.2)  #-#-#-#-# [event]
en: Keep
la: Arx

note: #-#-#-#-#  9 (Wesnoth 1.2)  #-#-#-#-# [terrain]
en: Snow Forest
la: Silva Nivis

note: #-#-#-#-#  9 (Wesnoth 1.2)  #-#-#-#-# [terrain]
en: Great Tree
la: Arbor Magnus

note: #-#-#-#-#  9 (Wesnoth 1.2)  #-#-#-#-# [terrain]
en: Tropical Forest
la: Silva Tropica

note: #-#-#-#-#  9 (Wesnoth 1.2)  #-#-#-#-# [terrain]
en: Snow Hills
la: Colles Nivium

note: #-#-#-#-#  9 (Wesnoth 1.2)  #-#-#-#-# [terrain]
en: Dunes
la: Tumuli

note: #-#-#-#-#  9 (Wesnoth 1.2)  #-#-#-#-# [terrain]
en: Dirt
la: Humus

note: #-#-#-#-#  9 (Wesnoth 1.2)  #-#-#-#-# [terrain]
en: Cave Lit
la: Caverna Illustrata

note: #-#-#-#-#  9 (Wesnoth 1.2)  #-#-#-#-# [terrain]
en: Impassable Mountains
la: Montes Inexsuperabiles

note: #-#-#-#-#  3 (wescamp-i 18n)  #-#-#-#-# [campaign] #-#-#-#-#  7 (Battle for Wesnoth - HTTT 1.2.0)  #-#-#-#-# [variation]: race=human [unit]: race=human #-#-#-#-#  14 (wescamp-i 18n)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  18 (Battle for Wesnoth 0.8.8-CVS)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  20 (Battle for Wesnoth 1.2)  #-#-#-#-#
en: Fighter
la: Pugnator

note: #-#-#-#-#  3 (wescamp-i 18n)  #-#-#-#-# [campaign] #-#-#-#-#  7 (Battle for Wesnoth - HTTT 1.2.0)  #-#-#-#-# [variation]: race=human [unit]: race=human #-#-#-#-#  14 (wescamp-i 18n)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  18 (Battle for Wesnoth 0.8.8-CVS)  #-#-#-#-#
en: Lord
la: Dominus

note: [objective]: condition=win
en: Defeat all enemy leaders
la: Omnes duces hostium vincere

note: #-#-#-#-#  7 (Battle for Wesnoth - HTTT 1.2.0)  #-#-#-#-# [message]: description=Konrad #-#-#-#-#  13 (wescamp-i 18n)  #-#-#-#-# [part]
en: What do you mean?
la: Quid in animo habes?

note: [unit]: type=Swordsman, description=Yran
en: Yran
la: Iran

note: [unit]: description=Guard_leader, type=Assassin [unit]: role=Guard, type=Bandit [unit]: description=Guard2_leader, type=Rogue [unit]: role=Guard2, type=Bandit
en: Guard
la: Custos

note: [attack]: type=blade
en: short sword
la: gladius brevis

note: [attack]: type=cold
en: chill wave
la: unda gelida

note: [attack]: type=arcane
en: shadow wave
la: unda tenebrarum

note: [attack]: type=impact
en: staff
la: virga

note: #-#-#-#-#  21 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [attack]: type=blade
en: bite
la: morsus

note: [attack]: type=impact
en: fist
la: pugnus

note: [menu]
en: Edit
la: Recensere

en: Draw tiles
la: Hexagones scribere

en: Fill
la: Implere

en: Set player's starting position
la: Locus initialis lusoris statuere

en: Zoom in
la: Magnificare

en: Zoom out
la: Parvificare

en: Zoom to default view
la: Ad magnitudinem solitam

en: Toggle grid
la: Rete ponere/tollere

en: Resize the map
la: Magnitudinem chartae mutare

en: Flip map
la: Chartam repercutere

en: Battle for Wesnoth Map Editor
la: Recensor Chartarum Proelii pro Occidiseptentrione

en: Which Player?
la: Qualis lusor?

en: Which player should start here?
la: Qualis lusor hic incipere debet?

en: Choose a Map to Load
la: Chartam Restituendam Eligire

en: Warning: Illegal characters found in the map name. Please save under a different name.
la: Monitio: Litterae illicitae in nomine chartae inveniuntur. Necesse est salvare sub nomen aliud.

en: The file does not contain a valid map.
la: Archivum chartam validam non continet.

en: Quit Editor
la: Recensorem Relinquere

en: Do you want to save the map before quitting?
la: Visne chartam servarve priusquam reliqueris?

en: Error: Illegal character in filename.
la: Mendum: Littera illicita in nomini pligae.

en: FG
la: Eminentia

en: BG
la: Recessus

note: #-#-#-#-#  6 (Battle for Wesnoth 0.8.8-CVS)  #-#-#-#-# [campaign] #-#-#-#-#  13 (wescamp-i 18n)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  21 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [unit]: race=human
en: Spearman
la: Hastatus

note: #-#-#-#-#  6 (Battle for Wesnoth 0.8.8-CVS)  #-#-#-#-# [campaign] #-#-#-#-#  13 (wescamp-i 18n)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  21 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [unit]: race=human
en: Swordsman
la: Gladiator

note: [objective]: condition=lose
en: Turns run out
la: Tempus exit

note: [unit]: race=human
en: Horse Lord
la: Dominus Equorum

note: [unit]: race=human
en: The greatest of the men of the plains, Horse Lords are heads of their houses and are respected by all, friend or foe. Their sword can kill most ordinary enemies, and their morning star crushes those who are left.
la: Optimus hominum camporum, Domini Equorum patrifamilias sunt et verentur ab omnibus, amicis et hostibus. Gladius eorum inimicos solitos interficere potest et aspergillum ceteros contundit.

note: #-#-#-#-#  6 (Battle for Wesnoth 0.8.8-CVS)  #-#-#-#-# [attack]: type=blade #-#-#-#-#  7 (Battle for Wesnoth - HTTT 1.2.0)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  8 (wescamp-i 18n)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  18 (Battle for Wesnoth 0.8.8-CVS)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  20 (Battle for Wesnoth 1.2)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  21 (Wesno
en: sword
la: gladius

note: [attack]: type=impact
en: morning star
la: aspergillum

note: [unit]: race=human
en: Mounted Fighter
la: Pugnator Equester

note: [unit]: race=human
en: The nobles of the men of the plains are trained with the rest of the horsemen to become great warriors. However, they are also trained in commanding their comrades, and they are the ones that become captains of the armies of the Clans.
la: Nobiles virorum camporum educantur cum ceteris equitibus ad essendum bellatores magnos. Tamen et educantur in ductu contubernalium, et ii fiunt Tribuni exercituum Gentium.

note: [unit]: race=human
en: Mounted Warrior
la: Bellator Equester

note: [unit]: race=human
en: Leaders of the plains, Mounted Warriors are skilled with the use of the sword and the morning star. Riding horses, they are able to move around the battlefield with great speed, and can provide much needed assistance to different fronts.
la: Duces Equestres camporum, Bellatores Equestres periti sunt cum gladio et aspergillo. Equitantes se per aciem magna celeritate movere possunt et subsidium necessarium ad frontes varios praebere possunt.

note: [attack]: type=blade
en: greatsword
la: gladius magnus

note: [campaign]
en: Heir to the Throne
la: Heres Throni

note: [campaign]
en: Champion
la: Propugnator

note: [scenario]
en: The Elves Besieged
la: Dryades Obsessi

note: [objective]: condition=win
en: Move Konrad to the signpost in the northwest
la: Conradum ad signum inter septentriones et occidentem movere

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Konrad
la: Mors Conradi

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Delfador
la: Mors Delfadoris

note: #-#-#-#-#  7 (Battle for Wesnoth - HTTT 1.2.0)  #-#-#-#-# [side]: type=Commander, description=Konrad [side]: type=Fighter, description=Konrad [side]: description=Konrad, type=Commander #-#-#-#-#  20 (Battle for Wesnoth 1.2)  #-#-#-#-# [side]: type=Fighter, description=student [command] [option]: spe
en: Konrad
la: Conradus

note: [side]: type=Orcish Warlord, description=Urug-Telfar
en: Urug-Telfar
la: Urug Telfar

note: [side]: type=Orcish Warlord, description=Knafa-Tan
en: Knafa-Tan
la: Knafa Tanis

note: [side]: type=Orcish Warlord, description=Maga-Knafa
en: Maga-Knafa
la: Maga Knafa

note: [side]: type=Elvish Captain, description=Galdrad
en: Galdrad
la: Galdradis

note: [side]: type=Elvish Druid, description=Chantal
en: Chantal
la: Chantalis

note: [message]: speaker=narrator
en: Sixteen years into her rule, Asheviere turned her attention to the Wood Elves living in the great forest southwest of Wesnoth, whom she despised. Orcish mercenaries were hired and dispatched to bring about their ruin.
la: Post sedecim annos regni, Asvera Dryadales animadversit, qui in silvis magnis inter meridiem et occidentem Occidisepentrionis habitabant, quos oderit. Mercennarii Orcorum conducti sunt et missi ruinam eorum causatum.

note: [message]: description=Konrad
en: Master Delfador! Look, there are orcs coming from all directions! What shall we do?
la: Domine Delfador! Vide, Orci ex omni parte adveniunt! Quid faciemus?

note: [message]: description=Delfador
en: There are too many to fight, far too many. We must escape!
la: Nimis multi sunt ut contra eos pugnemus, valde nimis. Oportet effugere!

note: [message]: description=Konrad
en: But to where? This is the only home we have! What about the elves?
la: Sed quo? Haec est domus unica quam habemus! Quid de Dryadalibus?

note: [message]: description=Galdrad
en: We will fight them, but you must escape, Konrad. It is imperative that you escape!
la: Eos pugnabimus, sed opus est tibi effugere, Conrade. Necessarius est ut tu effugas!

note: [message]: description=Delfador
en: We will go north. Perhaps we can reach the Isle of Alduin. If we can make it there, surely we will be safe. Konrad, we must recruit some elves to help us, and then you must make it to the sign post in the north-west. I will protect you!
la: Ibimus ad septentriones. Fortasse Alduinam Insulam attingere possimus. Si illuc adire possumus, certe tuti erimus. Conrade, nonnullos Dryadales conscribere debemus qui nos adiuvent, tunc oportet tibi ad signum inter septentriones et occidentem adire. Ego te protegam!

note: [message]: description=Konrad
en: Very well, let us hurry!
la: Bene, festinemus!

note: [message]: description=Urug-Telfar
en: Attack the elves, my grunts, and take their villages. Let us claim this land for the Queen!
la: Dryadales oppugnate, mei manipulares, et pagos eorum capite. Adrogemus terram istam pro Regina!

note: [message]: description=Knafa-Tan
en: Remember, it is rumored that the filthy mage and one that he protects are in these parts. They are the ones we want!
la: Mementote, dicunt magum sordidum et quem protegat in partibus his esse. Volumus hos!

note: [message]: description=Knafa-Tan
en: Ha ha! We will rip the filthy elves to pieces!
la: Hahae! Dryadales sordidos in fragmentos scindemus!

note: [message]: description=Galdrad
en: Let them come. We will fight them with all we have!
la: Veniant. Contra eos pugnabimus cum omne quod habemus!

note: [message]: description=Chantal
en: Be careful, Konrad! Guard him well, Delfador!
la: Esto cautus, Conrade! Bene eum custode, Delfador!

note: [message]: description=Delfador
en: And so it has begun!
la: Ita coepit!

note: [message]: speaker=unit
en: OK, we have made it this far! But where do we go next?
la: Bene, ad hoc signum adimus! Quo imus deinceps?

note: [message]: description=Delfador
en: We must travel north, and try to make it to the Isle of Alduin. Hopefully we will find refuge there.
la: Iter in septentriones facere debemus et Alduinam Insulam attingere. Ut spero ibi refugium inveniemus.

note: [message]: speaker=unit
en: Of course you are right, Delfador. But what will become of the elves here?
la: Certo recta dicis, Delfador. Sed quid fiet cum Dryadalibus hic?

note: [message]: description=Delfador
en: The elves will fight. They may even prevail. But I fear things do not bode well for them. Let us not speak of it now. Onward!
la: Dryadales pugnabunt. Fortasse vincent. Sed temo ne res non bene eis portendant. Non loquamur de eo nunc. Porro!

note: [message]: description=Chantal
en: Good luck, Konrad! Don't worry about us, we will fight as best we can!
la: Bonam fortunam, Conrade! Noli de nobis sollicitari, pugnabimus quam maxime possumus!

note: [message]: speaker=unit
en: I... I don't think I can make it anymore.
la: Non...non puto me plus facere posse.

note: [message]: description=Delfador
en: Prince... you must keep fighting! Nooooooo!
la: Regule...opus est pugnam pergere! Non!

note: [message]: speaker=unit
en: It is over. I am doomed...
la: Finit, ruinatus sum...

note: [message]: speaker=unit
en: I have... have failed in my duty to protect the prince! I am defeated.
la: De...defeci in officio meo protegendo regulum! Victus sum.

note: [message]: description=Konrad
en: Don't die, Delfador! Please, you have to stay alive!
la: Noli moriri, Delfador! Amabo, vivus remanere debes!

note: [message]: speaker=unit
en: Ugh
la: Fu

note: #-#-#-#-#  7 (Battle for Wesnoth - HTTT 1.2.0)  #-#-#-#-# [message]: description=Delfador #-#-#-#-#  8 (wescamp-i 18n)  #-#-#-#-# [message]: description=Baldras
en: Oh, no! We have run out of time, they have arrived with reinforcements...
la: O, non! Tempus exit et copiae novae aditae sunt...

note: [message]: speaker=second_unit
en: Die, Villain, die!
la: Morire, Furcifer, morire!

note: [message]: speaker=second_unit
en: Only the foolish oppose me!
la: Tantum insipientes mihi adversantur!

note: [message]: description=Galdrad
en: I am Galdrad. You will have to fight me to get any further!
la: Galdradis sum. Contra me pugnare debebis ut longius eas!

note: [message]: description=Delfador
en: Only a fool would dare to attack me!
la: Insipiens tantum me oppugnare audat!

note: [message]: description=Delfador
en: I am Delfador the Great. Prepare to die!
la: Delfador Magnus sum. Para te ad mortem!

note: [message]: description=Konrad
en: Let me through, you rogue!
la: Me permitte, veterator!

note: [message]: description=Delfador
en: There can be no looking back. We must go quickly!
la: Non possumus retro aspicere. Oportet festinare!

note: [label] [scenario]
en: Blackwater Port
la: Portus Aquae Nigrae

note: [objective]: condition=win
en: Resist until the end of the turns
la: Resistere donec tempus exit

note: [objective]: condition=win
en: Defeat the enemy leader (Bonus)
la: Ducem hostis vincere (Bonum)

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Sir Kaylan
la: Mors Domini Cailani

note: [side]: type=Grand Knight, description=Sir Kaylan
en: Sir Kaylan
la: Dominus Cailanus

note: [side]: type=Orcish Warrior, description=Mokolo Qimur
en: Mokolo Qimur
la: Mokolis Cimur

note: [unit]: type=Swordsman, description=Veocyn
en: Veocyn
la: Veocinus

note: [message]: description=Delfador
en: We should be able to board a ship at Blackwater Port, but it seems the orcs are heading there too. Rebels who hate Asheviere and are loyal to the memory of the king desperately hold the port, as it is one of the only places where they can ship supplies and weapons.
la: Navem conscendere Portu Aquae Nigrae possimus, sed videntur Orci quoque illuc intendere. Rebelles qui Asveram oderunt et fideles sunt memoriae regis desperate portum tenent, quia unus ex paucis locis est in quo copias et tela imponere possunt.

note: [message]: description=Konrad
en: Delfador, some orcs are following us! We must make haste!
la: Delfador, nonnulli Orci nos sequuntur! Oportet nos festinare!

note: [message]: description=Sir Kaylan
en: Delfador, my old friend! We had heard of your coming, and of the attacks on the elves. It is good to see you again, although I would prefer it were not in such sad times.
la: Delfador, mi amice antique! Audivimus de adventu tuo et de oppugnationibus contra Dryadales. Bonum est te revidere, tamen mallem id non in talibus temporibus tristibus esse.

note: [message]: description=Delfador
en: Konrad, this is Kaylan, one of the mightiest of the horse lords, and one of the few who is willing to oppose the dark crown. Rumor has it that his lance has slain fifty men and a hundred orcs.
la: Conrade, hic est Cailan, unus potentissimorum dominorum equorum, et unus ex paucis qui coronam tenebrosam opponere vult. Dicunt lancea eius quinquaginta homines et centum orcos interfectos esse.

note: [message]: description=Sir Kaylan
en: It seems the orcs have come here too, to try to wrest this port from our hands. Our defenses are still weak, but reinforcements will arrive soon!
la: Videntur orci huc quoque venire, ut hunc portum a manibus nostris extorquere conentur. Defensa nostra adhuc debilia sunt, sed novae copiae mox advenient!

note: [message]: description=Konrad
en: We will help you fight them off until the reinforcements arrive.
la: Te adiuvabimus eos pugnare donec veniant copiae novae.

note: [message]: description=Konrad
en: And the ship will take us to Alduin?
la: Et navis nos Alduinem portat?

note: [message]: description=Delfador
en: Yes, we will sail to the Isle of Alduin, my home Konrad, and the home of many magi.
la: Ita est, navigabimus Alduinem Insulam, domum meam, Conrade, et domum multorum magorum.

note: [message]: description=Konrad
en: Thank you, sir. But how shall I best use these horsemen? How do they differ from elves?
la: Gratias ago tibi, domine. Sed quomodo optime equitibus his utar? Quomodo differunt a Dryadalibus?

note: [message]: description=Sir Kaylan
en: Elves may be the lords of the forest, but horsemen are powerful as well. On the plains under the midday sun they can fell the toughest foes with sharp spears and under heavy hoofs!
la: Dryadales possunt domini silvae esse, sed quoque equites potentes sunt. In campis sub sole meridiei adversarios fortissimos hastis acutis sub ungulis gravibus interficere possunt!

note: [message]: description=Delfador
en: Recruit troops wisely, Konrad, and remember that you can recall experienced units from past battles to help you fight again.
la: Milites sapienter conscribe, Conrade, et recordare ut unitates doctos ex proeliis praeteritis revocare possis qui te adiuvant rursus in pugna.

note: [message]: description=Haldiel
en: Greetings, young master. I pledge myself to your service.
la: Salve, domine iuvenis, me spondo ad servitiam tuam.

note: [message]: description=Delfador
en: Konrad, note that Haldiel does not seek gold upkeep; as a loyal unit he fights for us solely out of loyalty to our cause. Such units are extremely valuable. Take care to use them cautiously in battle, lest they fall.
la: Conrade, nota Haldielem non merces in auro quaerere; unitas fida pro nobis tantum ex fidelitate ad causam nostram pugnat. Tales unitates valde pretiosae sunt. Cura ut eis caute in proelio uteris ne cadant.

note: [unit]: type=Horseman, description=Yredd
en: Yredd
la: Ireddus

note: [unit]: type=Horseman, description=Tarcyn
en: Tarcyn
la: Tarcinus

note: [unit]: type=Horseman, description=Syryn
en: Syryn
la: Sirinus

note: [unit]: type=Knight, description=Cicyn
en: Cicyn
la: Cicinus

note: [unit]: type=Knight, description=Ginvan
en: Ginvan
la: Ginvanus

note: [unit]: type=Knight, description=Simyr
en: Simyr
la: Simirus

note: [message]: description=Mokolo Qimur
en: So many foul humans riding on horses! There is no way we can defeat them. Quick, we must make our escape!
la: Tot homines equitantes foedos! Impossibile est eos vincere. Cito, oportet nos effugere!

note: [message]: description=Sir Kaylan
en: Thank you for the help, friends. The ship should arrive soon, it will take you to Alduin.
la: Vobis gratias ago pro auxiliis, amici. Navis mox adveniat et vos Alduinem portabit.

note: [message]: description=Delfador
en: We should embark now.
la: Conscendamus.

note: [message]: description=Sir Kaylan
en: Safe voyage to you, friends. Rest assured that we will never surrender to the forces of the Dark Queen.
la: Navigationem tutam vobis, amici. Certi estote ut numquam nos dedamus gregibus Reginae Obscurae.

note: [message]: description=Sir Kaylan
en: You have risked your life to defend our city. In return, I place one of my city's finest defenders in your service. Simyr, step forward. I place your lance in the service of young prince Konrad here. May you help him restore order to the country.
la: Vitam in aleam dedisti ut urbem nostram defendas. Pro eo pono unum ex defensoribus melioribus urbis in servitiam tuam. Simire, prodi. Lanceam tuam in servitiam reguli iuvenis Conradis pono. Eam adiuva ordinam in patria restuere.

note: [message]: description=Simyr
en: It is my pleasure and honor to serve, my liege.
la: Libet me servire et honos est, domine mi.

note: [message]: speaker=unit
en: I have failed in my duty to protect the Rightful Heir and the port.
la: Defeci in officio meo Heredem Legitimum protegendi et portum.

note: [message]: description=Delfador
en: Without his help, we will be unable to use the ships. There is no hope...
la: Sine auxilio eius, non potebimus navibus uti. Spes abest...

note: [scenario]
en: The Isle of Alduin
la: Insula Alduinis

note: [objective]: condition=win
en: Defeat the enemy leader
la: Ducem hostis vincere

note: [side]: type=Orcish Warrior, description=Usadar Q'kai
en: Usadar Q'kai
la: Usadar Q'kae

note: [message]: description=Konrad
en: This is no time to return to our vessel! We must take control of the island!
la: Tempus non est ad navem regrediendo! Insulam controlare debemus!

note: [message]: speaker=narrator
en: And so the party landed on the Isle of Alduin.
la: Et adeo manus in Insulam Alduinis e nave egressa est.

note: [message]: description=Konrad
en: So this is Alduin. It looks a little... desolate.
la: Adeo est haec Alduin. Videtur paulum...deserta.

note: [message]: description=Delfador
en: I fear so, Konrad. It seems that the orcs have come even here. Here to the place where I was born, where I was trained.
la: Temo ut sic, Conrade. Videntur Orci etiam huc advenerunt. Huc ad locum in quo natus educatusque sum.

note: [message]: description=Usadar Q'kai
en: Who is that? Oh, a party of elves has landed. We shall drive them back into the sea!
la: Quis est? O, manus Dryadalum e nave egressa est. Eos in mare rursus cogemus!

note: [message]: description=Delfador
en: I did not think the orcs would have come here. This island used to be so beautiful. We must recapture it! To arms!
la: Non putavi Orcos hic venturos esse. Insula erat olim tam pulchra. Opus est eam recapere! Ad arma!

note: [message]: speaker=unit
en: I found someone hiding in the village!
la: Aliquem latentem in pago inveni!

note: [message]: description=Delfador
en: Certainly, let us join together to fight the evil ones.
la: Certe, nos coniungimus ad malos pugnandos.

note: [message]: speaker=narrator
en: You can now recruit magi!
la: Nunc magos conscribere potes!

note: [message]: description=Konrad
en: Surely no orc can stand against us with magi in our ranks! Their magical attacks almost always find their mark, even against well-defended troops.
la: Certe nullus orcus contra nos stare potest cum magos in exercitu habeamus! Oppugnationes magicales eorum quasi semper feriunt, etiam contra milites bene defensos.

note: [message]: description=Delfador
en: Caution, young prince. It is very difficult to train inexperienced magi in combat. When they fight on the front lines of battle, you must protect magi with stronger units else the enemy will make short work of them.
la: Cautus esto, regule iuvenis. Valde difficilis est magos inexpertos in proelio adsuefacere. Cum in aciebus prioribus pugnant, oportet magos unitatibus fortioribus protegere ne hostes eos facillime occidant.

note: [message]: description=Seimus
en: Delfador, my old master! You have saved the island from the orcs!
la: Delfador, domine mi vetus! Insulam ab Orcis servavisti!

note: [message]: description=Delfador
en: My apprentice! How did the island fall to such as these?
la: Discipule mi! Quomodo insula a qualibus capta est?

note: [message]: description=Seimus
en: You have not heard, master Delfador? Asheviere is trying to control the entire western coast. She hired many orcs and sent them here. They were holding me until a ship could arrive to take me to Weldyn where I am to stand trial for treason for training magi!
la: Non audivi, domine Delfador? Asvera oram occientalem totam controlare conatur. Orcos multos conscripsit et huc misit. Me tenebant donec adventura esset navis quae me Weldinam transportat in qua in iudicium maiestatis convocabor quia magos educavi!

note: [message]: description=Delfador
en: We have come from fighting her forces at Blackwater. Where else has she attacked?
la: Venimus a proelio cum militibus eius Portus Aquae Nigrae. Ubi aliter oppugnavi?

note: [message]: description=Seimus
en: She has taken control of the Bay of Pearls, long held by the Mermen, and has turned them into slaves. There they dive for pearls by which she grows richer every day. There are even rumors that she may break the ancient treaty and attack Elensefar!
la: Controlat Sinum Margaritarum, qui longe a Nereiis tenebatur, et eos servos effecit. Illic demerguntur ad margaritas capiendas quibus ea augetur cotidie. Fama est foedum antiquum rupturum posse et Elensefarem oppugnare!

note: [message]: description=Konrad
en: Can't we strike back at her? How many forces does she have at the Bay of Pearls? Can we take it back from her?
la: Non possumus contra eam ferire? Quantas copias in Sinu Magaritarum habet? Possumusne eum ab ea recapere?

note: [message]: description=Delfador
en: We must indeed go there. Let us therefore rest here a little, and then set sail for the Bay. Hopefully we will defeat her forces there!
la: Sane debemus illuc ire. Requiescamus hic paulum et tunc vela demus ad Sinum. Non sine spe milites eius illic vincemus!

note: [scenario]
en: The Bay of Pearls
la: Sinus Margaritarum

note: [objective]: condition=win
en: Defeat one enemy leader, and resist the other until time expires
la: Unum ducem hostium vincere, et alterum donec tempus exit resistere

note: [objective]: condition=win
en: Defeat all enemy leaders (Bonus)
la: Omnes duces hostium vincere (Bonum)

note: [side]: type=Orcish Warrior, description=Dwaba-Kukai
en: Dwaba-Kukai
la: Duaba Cucae

note: [side]: type=Orcish Warrior, description=Managa'Gwin
en: Managa'Gwin
la: Managa Guinis

note: [unit]: type=Orcish Archer, description=Bugg [then]
en: Bugg
la: Cimmex

note: [unit]: type=Naga Warrior, type=Naga Fighter, description=Inalai
en: Inalai
la: Inalae

note: [message]: description=Konrad
en: So this is the Bay of Pearls. It looks like they have those mermen working hard!
la: Itaque hic est Sinus Margaritarum. Videtur ei cogere nereios dure laborare!

note: [message]: description=Delfador
en: Indeed it does. It also looks like they have many, many troops. I should go around the bay and distract some of them. You and the rest rescue the mermen!
la: Sane. Atque videtur ei permultas milites habere. Circum sinum ire debeo ut nonnullos distraham. Tu cum ceteris nereios serva!

note: [message]: description=Konrad
en: Very well. Be careful!
la: Optime. Cautus esto!

note: [message]: description=Bugg
en: But boss, why are we only using bats and nagas?
la: Sed princeps, cur utimur tantum vespertiliis et nagis?

note: [message]: description=Dwaba-Kukai
en: Because we need to control the seas and the merman folk, and nagas and bats are best for doing that!
la: Quia maria et nereios controlare nobis oportet, et nagae et vespertiliones optimi sunt illo!

note: [message]: description=Bugg
en: But orcs are the most powerful race in all of...
la: Sed orci genus potentissimum omnium sunt...

note: [message]: description=Dwaba-Kukai
en: Shut up, worm! I'm the boss!
la: Tace, vermis! Ego sum princeps!

note: [message]: description=Bugg
en: Ha ha ha! Now orcs will rule over land and sea!
la: Hahahae! Nunc orci dominantur in terra et mari!

note: [message]: description=Dwaba-Kukai
en: (Sigh) Will someone kill this idiot for me, please?
la: (Suspirium) Occidetne mihi aliquis hunc excordem, amabo?

note: [message]: speaker=unit
en: But... but... how can this be happening to me?
la: Sed...sed...quomodo mihi factum est hoc?

note: [message]: speaker=second_unit
en: Who was that idiot?
la: Quis erat excors ille?

note: [unit]: description=Gwaba, type=Merman Fighter
en: Gwaba
la: Cnaba

note: [unit]: description=Mriram, type=Merman Fighter
en: Mriram
la: Miriam

note: [unit]: description=Nethuns, type=Merman Fighter
en: Nethuns
la: Nethunus

note: [unit]: description=Gwoama, type=Merman Fighter
en: Gwoama
la: Guoama

note: [message]: description=Mabooa
en: Now that we are free, together we can defeat our oppressors!
la: Nunc liberi una tyrranos nostros vincere possumus!

note: [unit]: description=Kaba, type=Merman Fighter
en: Kaba
la: Caba

note: [unit]: description=Kwaboo, type=Merman Fighter
en: Kwaboo
la: Cuabaus

note: [message]: description=Kaba
en: Freedom! Now where are those orcs? Let me at 'em!
la: Libertas! Nunc ubi sunt orci illi? Sine me eos oppugnare!

note: [unit]: description=Gwimli, type=Merman Fighter
en: Gwimli
la: Guimlius

note: [unit]: description=Jarla, type=Merman Fighter
en: Jarla
la: Iarla

note: [unit]: description=Gwarloa, type=Merman Fighter
en: Gwarloa
la: Guarloa

note: [message]: description=Gwimli
en: Thank you for rescuing us! Now we can help you fight the evil orcs! The main cage where they keep most of the mermen is in the northwest!
la: Gratias ago quia nos servavisti! Nunc te subsidium portare possumus contra Orcos malos! Cavea principalis in quo plurimi nereii tenentur est inter occidentem et septentriones!

note: [unit]: description=Aigaion, type=Merman Fighter
en: Aigaion
la: Aigaionis

note: [unit]: description=Tini, type=Merman Fighter
en: Tini
la: Tinius

note: [message]: description=Heldaga
en: Death to the orcs! Come, my mer brethren, let us fight the orcs and drive them from our shores!
la: Mors orcis! Agite, pugnemus eos omnes, nereii fratres, et a ripis nostris expulsare!

note: [message]: description=Konrad
en: At last, we have freed the mermen. Go back to the ocean and live in peace.
la: Tandem nereios liberavimus. Redite ad mare et vivite in pace.

note: [message]: role=ThankfulMerman
en: My lord! You may need the help of some of us who have skill in the sea in future. We would like to come with you and offer you help.
la: Domine mi! Necesse sit tibi auxilium nonnullorum nostrum qui peritia habent in mare in futuro. Velimus tibi auxilium offerre et tecum venire.

note: [message]: speaker=narrator
en: You may now recruit the noble merfolk!
la: Nunc nereios nobiles conscribere potes!

note: [message]: description=Konrad
en: Now where is Delfador? I hope he's safe!
la: Iam ubi est Delfador? Spero ut incolumis sit!

note: [message]: description=Delfador
en: I am perfectly safe, friend!
la: Perfecte tutus sum, amice!

note: [message]: description=Konrad
en: There you are! I am so glad you are all right! Now we may have a little rest.
la: Illic es! Gaudeo valde te salvum esse! Nunc habeamus quietum parvum.

note: [message]: description=Konrad
en: Oh no! What shall we do?
la: Vae! Quid faciemus?

note: [message]: description=Delfador
en: You must lead our men to the city, and help defend it. Or recapture it if it falls before you arrive.
la: Opus est ut tu viros nostros ad urbem ducas et adiuves defendere eam, aut eam recipas si cadat priusquam adveneris.

note: [message]: description=Konrad
en: I must do that? But what about you, Delfador? You're coming with me, right?
la: Opus est mihi? Sed quid tibi, Delfador? Nonne tu venis mecum?

note: [message]: description=Delfador
en: I am afraid not, Konrad. I have come across some important documents, and must make haste with them to the Elven Council. It seems that the time to stop Asheviere is shorter than I had thought.
la: Temo ut non, Conrade. Litteras magni momenti inveni et oportet me ad Concilium Dryadale cum eis festinare. Videtur tempus in quo Asvera sistenda est brevius esse quam censebam.

note: [message]: description=Konrad
en: But Delfador! I can't do it on my own!
la: Sed Delfador! Solus non possum!

note: [message]: role=Supporter
en: On your own? My lord! We, your loyal soldiers, will support you!
la: Solus? Ere mi! Nos, milites fideles, te sustinebunt!

note: [message]: description=Delfador
en: You will prevail. I have faith in you. Head north. Elensefar is but three days' travel if you make haste.
la: Vinces. Confido in te. Tende in septentriones. Si festinas, Elensefar iter tantum trium dierum abest.

note: [message]: description=Konrad
en: Very well. But how do I get there?
la: Optime. Sed quomodo illuc advenio?

note: [message]: description=Delfador
en: It is north-west of here, a few leagues inland. There are two ways to go, by ship or on foot. Each has its own dangers. You must choose between them.
la: Est inter septentriones et occidentem hinc. Duae viae sunt, in nave aut in pede. Utraque pericula propria habet. Oportet tibi inter eas eligere.

note: [option]: description=Delfador
en: Ships? Ugh! I have been sea sick for the last time. We shall walk!
la: Naves? Fu! Nauseavit postremum! Ambulabimus!

note: [message]: description=Delfador
en: Safe journey to you, Konrad. Until we meet again!
la: Iter tutum tibi, Conrade. Donec obviam redimus!

note: [option]: description=Delfador
en: Going by ship we may at least get a little rest for ourselves. By sea it is!
la: In nave euntes saltem quietum paulum nobismetipsis accipamus. Per mare est!

note: [message]: description=Delfador
en: Safe voyage to you then, Konrad. May the weather be fair.
la: Cursum tutum tibi, Conrad. Ut caelum bonum sit.

note: [message]: description=Delfador
en: Have you not been able to defeat our foes in all these days? They have summoned reinforcements. Surely now our doom is upon us!
la: Nonne poteris inimicos nostros in tantis diebus vincere? Novas copias arcessiverunt. Sane nunc ruina est nobis!

note: [message]: description=Delfador
en: Konrad! We cannot spend any more time here. Though it would be good to defeat the orcs and free more of their prisoners, more urgent business calls us!
la: Conrade! Non possumus plus temporis hic manere. Quamquam bonum sit ut Orcos vincamus et plurimos captivos liberemus, negotium gravius nos vocat!

note: [message]: description=Konrad
en: Delfador, thank goodness you have survived! This has been a tough battle, but why can we not finish it? Why must we leave?
la: Delfador, gratias diis superavisti! Proelium difficile fuit iste, sed cur non possumus id finere? Cur opus est ire?

note: [message]: description=Konrad
en: I must do this? But you are coming with me, aren't you, Delfador?
la: Opus est mihi? Sed quid tibi, Delfador? Nonne tu venis mecum?

note: [message]: description=Delfador
en: I am afraid not, Konrad. I have found some important documents that need seeing to. I must ride at once to make council with the elves. I will meet you in Elensefar, after you have secured it.
la: Temo ut non, Conrade. Litteras magni momenti inveni; opus est eas videre. Oportet me ad Concilium Dryadale cum eis equitare. Te obviam ibo in Elensefare, postquam eam emuniverit.

note: [message]: description=Konrad
en: I fear I will struggle to do this on my own... but what must be must be. How do I get to Elensefar?
la: Temo ne nitiar id solus facere...sed quid necesse est opus est. Quomodo Elensefarem adeo?

note: [message]: description=Delfador
en: Since you have broken the orcs' hegemony over the seas, going by ship would be safest. Sail along the coast, and you can land mere miles from Elensefar. Make haste!
la: Quia imperium Orcorum in maribus franxisti, iter in nave tutissimum sit. Naviga apud oram et potest e nave egredi mera milia passuum ab Elensefare. Festina!

note: [message]: description=Delfador
en: With the orcs controlling the seas, going by ship would not be safe. Travel by land, Elensefar is only six days' march up the coast. Make haste!
la: Quia Orci in maribus dominantur, iter in nave non sit tutum. I per terram. Elensefar abest tantum iter sex dierum per oram. Festina!

note: [scenario]
en: Muff Malal's Peninsula
la: Paeninsula Muffi Malalis

note: [objective]: condition=win
en: Escape down the road to Elensefar
la: Per viam Elensefarem effugere

note: [objective]: condition=win
en: Defeat Muff Malal (Bonus)
la: Muffum Malalem vincere (Bonum)

note: [side]: type=Dark Sorcerer, description=Muff Malal
en: Muff Malal
la: Muffus Malal

note: [message]: description=Muff Malal
en: Ahh, a party of elves approaches. Soon we shall have elven zombies serving us!
la: A, manus Dryadalum appropinquat. Mox corpora ambulantia Dryadalum nobis servient!

note: [message]: role=Advisor
en: My lord! On yonder peninsula there seems to be some movement!
la: Domine mi! In illa paeninsula motus nonnullus videtur!

note: [message]: description=Konrad
en: I see. If we are to break the siege of Elensefar, we will need every veteran soldier we can get.
la: Intellego. Si volumus obsidionem Elensefaris frangere, egebimus omnis militis veterani quem habere possumus.

note: [message]: speaker=narrator
en: To Elensefar
la: Elensefarem

note: [message]: description=Konrad
en: We do not have time to tarry here! On to Elensefar!
la: Tempus non est hic morari! Elensefarem!

note: [message]: speaker=Konrad
en: Shirk not your duty! I will decide when it is time to leave for Elensefar.
la: Ne defugas officium! Ego decernam quando tempus est discedere hinc Elensefarem.

note: [message]: description=Konrad
en: Victory is ours! Let us hope that this delay will not hamper our quest to save Elensefar, but at least we have freed these good people. We must move onward with haste!
la: Victoria nostra est! Speremus hac moram quaestum Elensefarem servandi non impedituram esse, sed saltem hos homines bonos liberavimus. Debemus porro festinare!

note: [scenario]
en: Isle of the Damned
la: Insula Damnatorum

note: [part]
en: But the voyage did not go as smoothly as had been hoped. A storm blew up and bore down on the ship. Though all hands were on deck working desperately, a sudden gust of wind flung Konrad overboard as he attempted to secure the sails...
la: Sed navigatio non erat tam placida quam exspectata. Tempestas ortus est et navem appropinquavit. Etsi omnes manus in ponte desperanter laboraverunt, impetus repentinus ventus Conradum e nave iactavit cum velas religare conatur...

note: [side]: description=Haf-Mal, type=Lich
en: Haf-Mal
la: Hafis Malis

note: [side]: description=Jarmal-Gorg, type=Lich
en: Jarmal-Gorg
la: Iarmalis Gorgus

note: [event]
en: Kalba
la: Calba

note: [event]
en: Gnaba
la: Cnaba

note: [message]: description=Konrad
en: Whew, I survived. But now where am I? Is this island inhabited?
la: Eu, superfui. Sed ubi sum nunc? Habitatne aliquis in hac insula?

note: [message]: description=Konrad
en: Let's hope these rumors are not true! I have none of my men with me! How could I defend myself?
la: Speremus ut rumores falsi sint! Habeo nullum hominum meorum mecum! Quomodo me defendere possim?

note: [message]: description=Kalba
en: There are still some bands of humans hiding on the island, my lord. If you recruit some of them to help, we might have some hope of holding off the undead hordes!
la: Manus hominum etiamnunc nonnullae in insula latent, ere mi. Si conscribas de eis ad adiuvandum, spem aliquam habeamus ut multitudines inmortuorum retineamus!

note: [event]
en: Delurin
la: Delurinis

note: [message]: description=Delurin
en: Maybe we can make a deal! Help us defeat those evil creatures!
la: Fortasse cum eis agere possumus! Adiuvate nos has creaturas malas vincere!

note: [message]: description=Konrad
en: There are some ancient temples to the southwest; I wonder what might be inside them!
la: Sunt templa antiqua inter occidentem et meridiem, miror quid in eis sit!

note: [message]: speaker=unit
en: The temple seems to be empty.
la: Templum videtur vacuum esse.

note: [message]: speaker=unit
en: Looks like there is somebody hidden in the temple.
la: Videtur aliquis in templo latet.

note: [message]: description=Moremirmu [unit]: description=Moremirmu, type=Mage of Light [unit]: description=Moremirmu, type=White Mage
en: Moremirmu
la: Moremirmus

note: [message]: description=Moremirmu
en: I was hiding in this holy place, planning how to defeat the evil undead. Now with your help, I can destroy them.
la: In hoc loco sancto latebam cogitans quomodo immortuos malos vincar. Cum auxilio vestro eos destrugere possum.

note: [message]: description=Konrad
en: Join us, wise one. We welcome your aid!
la: Iunge te nobiscum, sapiens. Gratum est adiutorium tuum!

note: [message]: description=Moremirmu
en: If we eradicate the undead blight on these islands, I will surely go with you. Otherwise, I plan to finish my task here before moving on.
la: Si exstirpamus robiginem inmortuorum in his insulis, sane vobiscum ibo. Aliter consilium meum est negotium hic finire priusquam ieram.

note: [unit]: type=Revenant, description=Xakae
en: Xakae
la: Xacae

note: [message]: description=Xakae
en: Surprise! Searching for magi, and all I get is these foul humans!
la: Deprensus sum! Quaesivi Magos et tantum hos homines foedos inveni!

note: [message]: speaker=unit
en: Fight on against the undead without me, friends!
la: Contra immortuos sine me pugnare pergite, amici!

note: [message]: description=Konrad
en: We have wrested control of the island from the evil undead! Now all we have to do is wait for the ship to arrive, so we can make our way to Elensefar!
la: Imperium insulae ab immortuis malis torsemus! Nunc tandum adventum navis expectare debemus, ut Elensefarem eamus!

note: [message]: description=Moremirmu
en: Together we have vanquished the foul undead! Come, I will join you on your noble quest.
la: Simul immortuos foedos vicimus! Age, me vobiscum coniungam in quaestu vestro nobili.

note: [message]: speaker=narrator
en: Thank goodness we have found you, sir! Come aboard quickly, we shall take you away from this horrible island!
la: Deo gratias te invenimus, domine! Conscende rapide, te ab insula hac terribili auferemus!

note: [message]: description=Konrad
en: It's a shame complete victory could not be ours, but thank goodness I am rescued! On to Elensefar!
la: Flagitum est non habere victoriam absolutam, sed Deo gratias, servus sum! Elensefarem!

note: [message]: description=Moremirmu
en: Thank you for your assistance here brothers. I will stay to continue resisting the foul undead. May fate be with you in your noble quest, and may we meet again some day!
la: Vobis gratias ago pro auxiliis vestris, fratres. Maneo ad immortuos foedos resistendos. Fortuna vobiscum in quaestu vestro nobili, et obviemus denuo aliquo die!

note: [scenario]
en: The Siege of Elensefar
la: Obsidio Elensefaris

note: [side]: type=Dark Sorcerer, description=Muff Jaanal
en: Muff Jaanal
la: Muffus Ianalis

note: [message]: speaker=narrator
en: The party arrived at Elensefar at last, but found that the city had already fallen to the savage orcs.
la: Postremum pervenit manus Elensefarem, sed invenerunt urbem iam captam ab Orcis sceleratis.

note: [message]: role=Advisor
en: My lord! It seems the city has already fallen!
la: Ere mi! Videtur urbs iam capta esse!

note: [message]: description=Konrad
en: This is terrible news! We must retake the city!
la: Nuntius horrendus est! Opus est nobis urbem recapere!

note: [message]: role=Advisor
en: There are so many of them. This will not be easy! And look to the north! It seems that the undead are allied with the orcs!
la: Tot sunt. Non facile erit hoc! Et videte ad septentriones! Videntur immortui sociari cum Orcis!

note: [message]: role=Konrad
en: We must take the city, and destroy the evil undead before reinforcements arrive!
la: Urbem capere debemus inmortuosque malos distrugere priusquam novae copiae advenient!

note: [unit]: description=Reglok, type=Rogue
en: Reglok
la: Regloccus

note: [unit]: description=Gelgar, type=Thief
en: Gelgar
la: Gelgaris

note: [message]: speaker=narrator
en: As night began to fall, three dark figures crept out of the forest.
la: Nocte occidente tres figurae obscurae ex silva repunt.

note: [message]: description=Konrad
en: Halt! Who goes there, friend or foe?
la: Sistite! Quis it illic, amicus inimicusve?

note: [message]: description=Reglok
en: Greetings, friend. We are from the Elensefar Thieves' Guild. We would like to help you against the orcs!
la: Salve, amice. Sumus ex Collegio Furum Elensefaris. Vos contra Orcos iuvare volumus!

note: [message]: role=Advisor
en: Thieves, hmmm? Who says we can trust such as you?
la: Furesne...? Quis dicit nos tales ut vos confidere posse?

note: [message]: description=Gamlel
en: We would understand if you didn't trust us, of course, but it is in our mutual interest to rid the city of the orcs!
la: Intellegamus si non nos confidunt, sane, sed vestra et nostra interest mutua urbem ab Orcis liberare!

note: [message]: description=Konrad
en: Very well. You may join us.
la: Perbene. Nobiscum vos coniungere potestis.

note: [message]: description=Reglok
en: We will serve you well, for we respect the help you are providing to our city. You shall find that there is honor, even among thieves.
la: Bene tibi serviemus, subsidium enim quod urbi nostrae praebes veremur. Invenieris honorem esse etiam inter fures.

note: [message]: description=Konrad
en: Yes, but where is your fighting force? How can you help us?
la: Bene, sed ubi sunt milites vestri? Quomodo nos adiuvare potestis?

note: [message]: description=Gelgar
en: We survive by stealth. We can help you sneak into the city and surround the orcs. Alternatively, we can lay in wait until you give us a signal then ambush the orcs' rear.
la: Supersumus furtim. Possumus adiuvare se in urbem insinuendi et orcos circumdandi. Aut possumus latere exspectantes signum tuum, insidiantes orcos a tergo.

note: [message]: description=Konrad
en: Hmm... I have to consider this...
la: Mmm...Hoc considerare debo...

note: [option]: description=Konrad
en: Help us infiltrate the city. We can do the rest.
la: Nos adiuvare inflitrare urbem. Cetera possumus.

note: [message]: description=Reglok
en: Excellent. Two hours past midnight meet us on the west bank of the river, across from Elensefar's docks.
la: Bene. Vigilia quarta nos invenietis in ripa occidentali fluminis, ad portum Elensefaris versus.

note: [option]: description=Konrad
en: I want you to reinforce us once we break through their line.
la: Volo ut vos nos copias novas detis postquam per aciem pervenerimus.

note: [message]: description=Reglok
en: Very well. When you raise your red banner over any building in the city proper, we will see the sign and attack from the city's northern gate.
la: Satis bene. Cum vexilla rubra super aedificium in urbem elevas, signum videbimus et a porta septentrionali urbis oppugnabimus.

note: [message]: description=Konrad
en: Agreed. But, will you be able to see our flag if it's dark?
la: Constat. Sed potestisne vexillam nostram noctu videre?

note: [message]: description=Reglok
en: Yes, we will see it. In fact, we prefer to fight at night. I pray you do not lead us into slaughter.
la: Videbimus. Re vera malumus noctu pugnare. Deos precor ut tu nos non in caedem ducas.

note: [message]: description=Konrad
en: Do not fear, friends. There will be a slaughter here, but it will be orcish blood staining the streets.
la: Nolite timere, amici. Caede erit, sed sanguis orcorum vias maculabit.

note: [message]: speaker=narrator
en: As the banner was raised, sounds of fighting could be heard from across the city.
la: Elevata vexilla crepitus pugnae trans urbem audiri potuit.

note: [unit]: description=Darglen, type=Thief
en: Darglen
la: Darglenus

note: [message]: description=Reglok
en: Let's expel these invaders! Today, the city is ours again!
la: Invadentes expellamus! Hodie urbs rursus nostra est!

note: [message]: speaker=narrator
en: On the banks of Elensefar's port district, three shadowy figures appeared.
la: In ripis regionis Elensefaris portuum, videntur tres figurae tenebrosae.

note: [message]: speaker=narrator
en: To Konrad's surprise, they quickly made their way across the river's mouth. The turbulent waters hid a nearly invisible ford, wide enough for two soldiers to march shoulder-to-shoulder.
la: Conrado mirante celeriter transierunt ostium fluminis. Aquae turbidae occultabant vadum quasi invisibile, satis latum ut duo milites una transiant.

note: [message]: description=Reglok
en: Very few people know that the river can be forded here. The orcs have yet to discover this place. Bring your forces into the city, quickly now, and you can flank them.
la: Paucissimi sciunt flumen hic vado transire potesse. Orci nondum locum hoc invenerunt. Milites in urbem fer, nunc celeriter, et potes eorum latus tegere.

note: [message]: description=Konrad
en: Finally, we have retaken the city! Let us rest here, friends.
la: Postremum, urbem recepimus! Hic requiescamus, amici.

note: [message]: speaker=narrator
en: The party rested for three days, after which an old friend returned.
la: Tres dies requiescivit manus. Postea regressus est amicus antiquus.

note: [unit]: description=Kalenz, type=Elvish Lord
en: Kalenz
la: Calens

note: [message]: description=Delfador
en: Greetings, friends. I see that you have rescued the city! I knew that you could do it.
la: Salvete amici. Videmini urbem liberavisse! Scivi vos id facere posse.

note: [message]: description=Konrad
en: Delfador! So good to see you! Where have you been?
la: Delfador! Felix sum te videre! Ubi eras?

note: [message]: description=Kalenz
en: Greetings, friend.
la: Salve, amice.

note: [message]: description=Konrad
en: Delfador, we have captured this city, but surely Asheviere's men will come and attack us! What should we do?
la: Delfador, urbem cepimus, sed certe viri Asverae venient oppugnatum nos! Quid debemus facere?

note: [message]: description=Delfador
en: The Council has met and decided: we must capture the Scepter of Fire.
la: Concilium conventum est et decernuit nos Sceptrum Ignis capere debere.

note: [message]: description=Konrad
en: The Scepter of Fire? What's that?
la: Sceptrum Ignis? Quid est illud?

note: [message]: description=Konrad
en: But what has this to do with me?
la: Quid est id mihi?

note: [message]: description=Delfador
en: When Garard II, your uncle, was deciding upon a successor, he issued an edict that whichever member of the royal family could retrieve the Scepter of Fire would rule the land.
la: Cum Garardus II, frater patris tui, decernebat successorem, promulgavit edictum dicens quemcumque socium familiae regis Sceptrum recapere possit terram regere.

note: [message]: description=Konrad
en: Oh, and you want me to get this scepter?
la: O, et vis me Sceptrum capere, nonne verum?

note: [message]: description=Kalenz
en: We will help you retrieve it, my lord.
la: Te iuvamus ut capias, domine mi.

note: [message]: description=Delfador
en: Time is short. We think that Asheviere is also searching for the Scepter, to help seal her place as ruler. But if you find the Scepter first, the people will support you as the king.
la: Tempus breve est. Putamus Asveram quoque Sceptrum petere ut locus signet eius ut regina. Sed si tu primum Sceptrum capis, populus tibi regi aderit.

note: [message]: description=Konrad
en: Me? King?
la: Ego? Rex?

note: [message]: description=Delfador
en: Yes, Konrad. I believe you will be king one day. Now let us make haste!
la: Ita, Conrade. Creo te olim regem futurum esse. Nunc festinemus!

note: [message]: description=Muff Jaanal
en: So you endeavor to fight me in my home. Foolish.
la: Ita me oppugnare domi conamini. Stulti.

note: [scenario]
en: Crossroads
la: Trivium

note: [objective]: condition=win
en: Defeat Kojun Herolm
la: Coiuntem Herolmem vincere

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Kalenz
la: Mors Calentis

note: [part]
en: Konrad, Delfador, and Kalenz swiftly rode east through the wilderlands of Wesnoth.
la: Conradus, Delfador Calensque equitabant celeriter per terras desertas Occidiseptentrionis.

note: [part]
en: The queen's agents were still scouring the coastal regions, for news of Elensefar's rescue had not yet reached her.
la: Agentes reginae etiam tum percurrerebant in litoribus, quia nuntius salvationis Elensefaris nondum ei attingerat.

note: [side]: type=Orcish Warlord, description=Kojun Herolm
en: Kojun Herolm
la: Coiuntis Herolmis

note: [side]: type=Orcish Warrior, description=Mokho Kimer
en: Mokho Kimer
la: Mochus Cimer

note: [message]: description=Delfador
en: Here we come to the great cross-roads. We should go northeast.
la: Advenimus hic ad trivium magnum. Eamus inter solis ortum et septentriones.

note: [message]: description=Kalenz
en: Beware! These hills are not safe! The roads are important to Asheviere's strategy, and she has hired orcs to guard them. We shall have to fight to travel through.
la: Cauti estote! Hi colles tuti non sunt! Viae magni momenti sunt consiliis Asverae sunt et conducit Orcos ut eas custodiant. Opus erit pugnare ut peragremus eas.

note: [message]: description=Konrad
en: Then fight we shall. Fortunately, now that we have liberated Elensefar, they are providing what gold they can spare to help us swell our ranks with new recruits. Let it begin!
la: Tum pugnabimus. Feliciter, quia Elensefarem liberavimus, ei nobis omne aurum quod suppeditare possunt praestant ut copias adaugeamus conscriptis novis. Incipiat!

note: [event]
en: Niodien
la: Niodienis

note: [message]: description=Niodien
en: Stay on the path! The hills here are not safe!
la: In via remanete! Colles hic non tuti sunt!

note: [event]
en: Loflar
la: Loflaris

note: [message]: description=Loflar
en: Beware the hills! There are many orcs in hiding, preparing to ambush you!
la: Colles cavete! Multi Orci adsunt latentes, preparantes insidias tibi!

note: [message]: speaker=narrator
en: NE - Dan'Tonk
    SE - Fort Tahn
la: Sept.Or. - Dantoncem
    Mer.Or. - Castellum Tahnis

note: [message]: description=Konrad
en: Dan'Tonk, we are so close to Weldyn.
la: Dantoncis, tam prope Veldinam sumus.

note: [message]: description=Delfador
en: We dare not confront Asheviere yet. We must retrieve the Scepter of Fire and gather more allies in the north.
la: Non audemus nos Asverae iam opponere. Nobis recipiendum est Sceptrum Ignis et socii plures in septentrionibus colligendi.

note: [message]: description=Konrad
en: Victory is ours, men. Let us proceed northeast!
la: Victoria nostra est, viri. Procedamus inter septentriones et orientem!

note: [scenario]
en: The Princess of Wesnoth
la: Filia Reginae Occidiseptentrionis

note: [objective]: condition=win
en: Force Li'sar's surrender (reduce her hitpoints to 0 or lower)
la: Cogere deditionem Lisaris (puncta salutis ad nulla reducere)

note: [part]
en: ...but one of the orcs survived long enough to send the news to the queen...
la: ...sed unus Orcorum satis longe superfuit ut nuntium Reginae mittat...

note: [part]
en: ...and she sent her most able commander.
la: ...et is misit ducem suum peritissimum.

note: [label]
en: Elmar's Crossing
la: Transitus Elmaris

note: [label]
en: Elbridge
la: Pons Elmaris

note: [event] [side]: type=Princess, description=Li'sar [unit]: description=Li'sar, type=$stored_Lisar.type
en: Li'sar
la: Lisar

note: [message]: speaker=narrator
en: On the road to Knalga, the party was opposed by the forces of Asheviere.
la: In via ad Knalgam opposita est manus a militibus Asverae.

note: [message]: role=Advisor
en: That's the princess, Li'sar. The daughter of the Queen, and her successor!
la: Illa est filia reginae, Lisar. Eius filia et successatrix!

note: [message]: description=Konrad
en: I'm no impostor. It seems that your mother has lied to you.
la: Fraudator non sum. Videtur mater tua tibi mentitur.

note: [message]: description=Li'sar
en: This is treason! Your lies will perish with you!
la: Maiestas est! Mentita tua tecum perientur!

note: [message]: description=Delfador
en: There is no use in reasoning. She will understand only one thing. To arms!
la: Frustra est ratio. Unum solum intelleget. Ad arma!

note: [event]
en: Jibb
la: Iibbus

note: [event]
en: Monry
la: Monrius

note: [event]
en: Gleran
la: Gleranus

note: [message]: description=Li'sar
en: This is taking too much time, I had best call some reinforcements!
la: Nimio temporis hoc utitur. Debeo vocare novas copias nonnullas!

note: [event]
en: Rurcyn
la: Rurcinus

note: [event]
en: Blyr
la: Blirus

note: [message]: description=Li'sar
en: Maybe I was not using enough forces...
la: Forsitan non usa sum satis copiarum...

note: [message]: description=Konrad
en: I said before I'm not an impostor, but if you yield, I will spare your life.
la: Iam dixi me non fraudatorem esse, sed si te dedis, vitae tuae parcebo.

note: [message]: speaker=unit
en: Let me go!
la: Solve me!

note: [message]: description=Konrad
en: Think about the story of the old king. Ask somebody who knew of him.
la: Cogita de historia regis senis. Posce ab aliquo qui de eo scivit.

note: [message]: speaker=unit
en: The old king? I have heard about that, but I know it is not true. My mother told me.
la: Regem senem? De illo audivi, sed scio id non verum esse. Mater mea me dixit.

note: [message]: description=Delfador
en: Your mother has lied to you, child. Now I suggest you reconsider, and either join us, or flee an exile. There will be a great battle soon, and if you are on the wrong side of it, we may not have the opportunity to spare your life a second time.
la: Tibi mentita est mater tua, puella. Nunc te reconsiderare admoneo ut aut te nobiscum coniungas aut exsul effugas. Proelium magnum fiet mox, et si in parte falsa eris, forsitan non occasionem habeamus vitae tuae rursus parecere.

note: [message]: speaker=unit
en: I am not a child, and I do not want to talk about it! You said you would spare me, so be on your way. The northern road should be safe for you.
la: Puella non sum et de eo non loqui volo! Dixisti te mihi parecere, ergo in iter tuum i. Via septentrionis tuta sit tibi.

note: [message]: description=Konrad
en: Good day then, Princess. Come, men, to the northern road!
la: Vale tunc, Filia Reginae. Agite, viri, ad viam septentrionalem!

note: [then]
en: Ronry
la: Ronrius

note: [then]
en: Ligwyn
la: Ligvinus

note: [then]
en: Owaryn
la: Ovarinus

note: [message]: speaker=unit
en: It sounds like there is something in the mine shaft.
la: Auditur aliquid in cuniculo esse.

note: [message]: description=Li'sar
en: You've discovered my ploy! It doesn't matter, I'll still rout you!
la: Insidias meas invenisti! Non importat, te etiam in fugam coniciam!

note: [scenario]
en: The Valley of Death - The Princess's Revenge
la: Vallis Mortis - Ultio Filiae Reginae

note: [objective]: condition=win
en: Survive for two days
la: Duos dies superesse

note: [objective]: condition=win
en: Eradicate the Liches (Bonus)
la: Ossa Magorum Exstirpare (Bonum)

note: [side]: type=Lich, description=Na-alga
en: Na-alga
la: Naalga

note: [message]: description=Kalenz
en: My lord! This road does not seem as safe as we had hoped. Look around us at the hills - there are undead about!
la: Ere mi! Haec via non videtur tam tuta quam speravimus. Vide circum nos in collibus - immortui adsunt!

note: [message]: description=Selda-Mana
en: Who are these who approach? Let us kill them all!
la: Qui sunt qui appropinquant? Occidamus omnes!

note: [message]: description=Delfador
en: To arms, men! The undead hordes approach!
la: Ad arma, viri! Multitudines inmortuorum appropinquant!

note: [message]: description=Konrad
en: There are just so many! What shall we do?
la: Tot sunt! Quid faciemus?

note: [message]: description=Kalenz
en: My people douse our weapons with holy water when fighting undead. It usually lasts until the end of the battle, and they shrink in utter fear of our blades... if that is possible for an undead minion.
la: Populus meus tela in aqua sancta mergit cum contra inmortuos pugnat. Fere durat usque ad finem proelii, et ei effugiunt in timore totali laminarum nostrarum... si possibilis est hoc cliente inmortuo.

note: [message]: description=Delfador
en: Let us hold them off as long as we can!
la: Eos detineamus dum poterimus!

note: [then]
en: Haldar
la: Haldaris

note: [message]: description=Moremirmu
en: I have come once again to aid you, friends!
la: Denuo veni vos adiuvatum, amici!

note: [message]: description=Delfador
en: White magi? Come to help us? But what are they doing here?
la: Magine albi? Adiuvatumne nos? Sed quid faciunt hic?

note: [message]: description=Konrad
en: That is Moremirmu! He helped us fight the undead in the Isles of the Damned, let us hope he can help us once more!
la: Ille est Moremirmus! Nos iuvavit in pugna cum immortuis in Insula Damnatorum,speremos eum nos iterum adiuvare posse!

note: [message]: description=Delfador
en: The sun rises in the east. Surely the undead do not have the power to continue their onslaught through another day!
la: Solis oritur in oriente. Profecto immortui potestate carent continuandi incursum eorum per diem alterum!

note: [message]: description=Kalenz
en: Indeed not! I feel we have survived this battle.
la: Minime! Sentio nos proelium superesse.

note: [message]: description=Konrad
en: Whew! That was a difficult battle, but they are retreating at last!
la: Eu! Proelium difficile erat, sed postremum pedes referunt!

note: [message]: description=Delfador
en: Yes! We have fought them off!
la: Euge! Eos depugnavimus!

note: [message]: description=Konrad
en: Thank you for returning to help us, Moremirmu.
la: Tibi gratias ago, Moremirme, quia regressus es adiuvatum.

note: [message]: description=Moremirmu
en: It is both my duty and pleasure, my lord! We were dining with some royal guards of the princess, taking a rest from our pilgrimage, when they spoke of how you were tricked into traveling these dangerous lands. We could do nothing but help you!
la: Et officium meum et voluptas mea est, domine mi! Cum custodibus regalibus filiae reginae coenabamus, requiescentes ab perigrinatione nostra, cum locuti sunt quomodo insidiati essent transire has terras periculosas. Non potuimus aliud quam vos iuvare!

note: [message]: description=Konrad
en: So, she tricked us into coming this way! Where may we go now? Which way will be safe for us?
la: Adeo nos insidiatur venire per hac via! Quo imus nunc? Quae via nobis tuta erit?

note: [message]: description=Konrad
en: Thank you for your counsel, good friend! May our paths meet again in happier times!
la: Tibi gratias ago pro consilio tuo, amice bone! Viae nostrae rursus concurrant in temporibus felicioribus!

note: [message]: description=Konrad
en: It greatly saddens me that Moremirmu was slain on the field, after he helped us.
la: Valde me dolore afficit quia Moremirmus in acie interfectus est, postquam nos iuvaverat.

note: [message]: type=White Mage,Mage of Light
en: May he rest peacefully!
la: Requiescat in pace!

note: [message]: description=Kalenz
en: He died fighting for you, Prince, just as any of us would be willing to die for you.
la: Mortus est pugnas pro te, Regule, sicut ullus nostrum vellet pro te mori.

note: [message]: description=Konrad
en: This place makes me feel uneasy, even with the undead retreating. Where may we go now?
la: Locus hic me turbat, etsi immortui regrediuntur. Quo possumus ire nunc?

note: [message]: description=Kalenz
en: The land of Wesnoth is not safe for us. The Queen's forces reach every corner. We must make haste to the north lands, across the great river. Let us go quickly!
la: Terra Occidiseptentrionis non tuta est nobis. Milites Reginae ad cunctos angulos perveniunt. Debemus festinare ad terras septentrionales, trans flumen magnum. Eamus celeriter!

note: [message]: description=Delfador
en: Indeed! Let us go from here!
la: Sane! Eamus hinc!

note: [scenario]
en: Gryphon Mountain
la: Mons Grypium

note: [objective]: condition=win
en: Defeat the mother gryphon and the enemy commander
la: Matrem grypem et ducem hostis vincere

note: [side]: type=General, description=Robert
en: Robert
la: Robertus

note: [side]: type=Gryphon, description=Mother Gryphon
en: Mother Gryphon
la: Gryps Mater

note: [event]
en: Graak
la: Graccus

note: [event]
en: Grook
la: Groccus

note: [event]
en: Gruak
la: Gruccus

note: [message]: description=Konrad
en: What is this place? That is one big mountain!
la: Quid est locus hic? Ille mons valde magnus est!

note: [message]: description=Delfador
en: That is the fabled Gryphon Mountain.
la: Est Mons Grypium fabulosus.

note: [message]: description=Konrad
en: Gryphon Mountain! Maybe we could steal some eggs from the gryphons and train the young to be flying mounts. Would that work, Delfador?
la: Mons Grypium! Fortasse ova a gypibus furari possumus et pullos educare ut animalia equitandi volantia sint. Secundum sit illum, Delfador?

note: [message]: description=Delfador
en: We can try to do that, but we must be careful. To disturb the gryphons could prove dangerous... and yet such mounts could help us greatly later. Whatever we do, we must pass by this place.
la: Hoc conari possumus, sed debemus cautos esse. Grypes perturbare potest periculosum esse...tamen animalia talia equitandi nos valde adiuvare possint posthac. Quidquid facimus, necesse est nobis hoc loco praeterire.

note: [message]: description=Konrad
en: Well, let's start climbing the mountain!
la: Bene, incipiamus montem scandere!

note: [message]: speaker=second_unit
en: Here are the mother Gryphon's eggs!
la: Ecce ova Grypis matris!

note: [message]: description=Konrad
en: Excellent! We should be able to breed Gryphons for our own uses now!
la: Optime! Nunc possimus Grypes procreare ad usum nostrum!

note: [message]: description=Delfador
en: It appears that we are not the only ones interested in this mountain. Once again the Queen opposes us!
la: Videmur non soli ambitiosi esse in hoc monte. Denuo Regina nos opponit!

note: [message]: description=Konrad
en: Quickly, men! Onward!
la: Rapide, viri! Porro!

note: [message]: speaker=second_unit
en: Ha ha! We have killed this foul beast of the air, and can deny the rebels its eggs!
la: Hahae! Beluam aeris foedam hanc occidimus rebellesque ova eius negare possumus!

note: [message]: description=Konrad
en: We have defeated them! Now what do we do?
la: Eos vincimus! Quid faciemus iam?

note: [message]: description=Delfador
en: We must continue north. It is too late to return to the safety of Elensefar or Alduin before winter falls. We must therefore cross the great river and continue toward the land of the dwarves. Hurry, let us go!
la: Debemos ad septentriones pergere. Serius est quam qui ad tutelam Elensefaris aut Alduinae regrediamur priusquam hiems ceciderit. Ergo flumen magnum transire debemus et ad terram Nanorum pergere. Festinate, eamus!

note: [message]: description=Konrad
en: With these gryphon eggs we should be able to breed gryphons that will serve us. When they are large enough to carry mounts, we can hire gryphon riders!
la: Cum his ovibus grypis possimus grypes procreare qui nos servient. Cum satis magni sunt ut homines portare, poterimus Grypites conscribere!

note: [message]: description=Konrad
en: It is a shame we could not get those gryphon eggs - they would surely have given us an advantage sometime. Still, we must continue.
la: Flagitium est nos ova Grypis non capere potuisse -- certe nobis aliquando commodum dent. Nihilominus debemus pergere.

note: [message]: description=Delfador
en: Let us continue onward!
la: Eamus porro!

note: [event]
en: Rampant Graak
la: Graccus Ferox

note: [event]
en: Rampant Grook
la: Groccus Ferox

note: [event]
en: Rampant Gruak
la: Gruccus Ferox

note: [scenario]
en: The Ford of Abez
la: Vadum Abesis

note: [objective]: condition=win
en: Move Konrad to the north side of the river
la: Conradum ad ripam septentrionalem fluvii

note: [side]: type=Orcish Warlord, description=Gaga-Breuk
en: Gaga-Breuk
la: Gaga Breccus

note: [message]: description=Delfador
en: This is the Ford of Abez. When we ford this river, we will be leaving Wesnoth, and entering the lands of the North. The dwarves once ruled these lands, but they are now filled only with chaos. This is where your father and uncle were betrayed, almost nineteen years ago now, Konrad.
la: Ecce Vadum Abesis. Cum flumen hoc transierimus, Occidiseptentrionem relinquemus et terras septentrionum intrabimus. Nani regnaverunt olim in his terris, sed nunc tantum implentur chao. Hic pater et patruus tui traditi sunt, abhinc paene novendecim annis, Conrade.

note: [message]: description=Konrad
en: Really? So what happened, Delfador?
la: Sane? Quid factum est, Delfador?

note: [message]: description=Delfador
en: The forces of the king were encamped here, and the forces of the north were on the north side of the river. For three days and three nights the armies faced each other, neither willing to ford the river. On the fourth day, the northern armies crossed and attacked us.
la: Milites regis castra hic posuerunt, et milites septentrionum in ora septentrionali fluminis. Tres dies tresque noctes exercitus exercitus se opposuerunt, neuter volens flumen transire. Die quarta exercitus ex septentrionalibus transierunt et nos oppugnaverunt.

note: [message]: description=Konrad
en: And then... we were defeated?
la: Et tunc...victi sumus?

note: [message]: description=Delfador
en: We were winning the battle. We were repelling them...
la: Vincebamus proelium. Eos repellebamus...

note: [message]: description=Kalenz
en: And then the king's son, in the heat of battle, turned upon the king!
la: Et tunc filius regis, in ardore proelii, alienavit a rege!

note: [message]: description=Konrad
en: But you avenged the murder. You killed the prince. Right, Delfador?
la: Sed tu parricido ultus es. Regulum occidisti. Nonne verum, Delfador?

note: [message]: description=Delfador
en: When I saw the king betrayed and his banner fallen, I fled the battle. I know not now whether it was wisdom or cowardice, but I did flee, seeing no further hope on that day.
la: Rege tradito et vexilla eius caduta, proelium fugi. Nescio nunc utrum erat sapientia an ignavia, sed fugi videns nullam spem ulteriorem illo die.

note: [message]: description=Konrad
en: Oh, but the elves always told me that you killed the prince, Delfador, even though you never talked about it.
la: O, sed Dryadales semper mihi dicerunt te regulum occidere, Delfador, etsi numquam de illo locutus es.

note: [message]: description=Delfador
en: That foolish boy killed himself.
la: Puer ille insipiens se occidit.

note: [message]: description=Konrad
en: So it is true, you did kill him?
la: Ita verum est, eum interfecisti?

note: [message]: description=Delfador
en: He did die in battle at my hand. It is sad that your brothers did not have the opportunity to experience such an honorable death, Konrad.
la: Mortuus est in proelio manu mea. Tristis est quia fratres tui occasionem non habuerunt ut mortem tam honestum passi essent, Conrade.

note: [message]: description=Kalenz
en: With all respect, my lords, we must make haste. We have to ford the river immediately. And, look! It seems that the guard-towers on the river banks are manned!
la: Cum omni honore, domini mi, debemus festinare. Opus est flumen statim transire. Et ecce, turres custodium in ripa fluminis firmatae sunt!

note: [message]: description=Gaga-Breuk
en: Look! Some of the southerners, men of Wesnoth, are trying to cross into our lands! We will slaughter them by the river's edge!
la: Ecce! Nonnulli australes, viri Occidiseptentrionis, in terras nostras transire conantur! Eos in ripa fluminis trucidabimus!

note: [message]: description=Konrad
en: Isn't there somewhere else we can cross? Maybe upstream?
la: Nonne est alium locum in quo transire possumus? Fortassene adverso flumine?

note: [message]: description=Delfador
en: Winter quickly bears down upon us. We have only a few days to make the crossing, and the nearest bridge is far upstream. To be trapped south of the river when winter arrives would be suicide. Asheviere would have us trapped like rats! Look to the west! Asheviere has a border fort, and it seems to be full of soldiers! We must cross here, and quickly!
la: Hiems venit celeriter super nos. Dies paucos habemus in quibus transeamus, et pons proximus longe est adverso flumine. Mors voluntaria sit inlaqueatos esse ad ripam australem cum venierit hiems. Asvera nos ut mures teneat! Adspecta in occidentem! Asvera castellum in finibus habet, et videtur plenum esse militum! Opus est transire hic atque celeriter!

note: [message]: description=Li'sar
en: There they are! So it is true, they foiled the undead. Now they are trying to leave Wesnoth. We can't let them cross the river. After them, men!
la: Illic sunt! Ita verum est, inmortuos ad inritum redegerunt. Nunc conantur Occidiseptentrionem relinquere. Non possumus eos permittere flumen transire. Post eos, viri!

note: [message]: description=Konrad
en: Not her again! We must hurry! Do not forget to bring the gryphon eggs. They must be allowed more time to hatch. Quickly!
la: Non iterum ea! Oportet festinare! Non obliviscimini portare ova grypium. Debent habere tempus plure ad pariendum. Celeriter!

note: [message]: description=Konrad
en: Not her again! Quickly! We must hurry!
la: Non iterum illa! Celeriter! Debemus festinare!

note: [message]: speaker=second_unit
en: Stop! You shall not pass! Quick, reinforcements, protect the Princess!
la: Siste! Non praeteribis! Agite, copiae novae, filiam reginam protegite!

note: #-#-#-#-#  7 (Battle for Wesnoth - HTTT 1.2.0)  #-#-#-#-# [event] #-#-#-#-#  13 (wescamp-i 18n)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  21 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [unit]: race=monster
en: Sea Serpent
la: Serpens Maris

note: #-#-#-#-#  7 (Battle for Wesnoth - HTTT 1.2.0)  #-#-#-#-# [event] #-#-#-#-#  18 (Battle for Wesnoth 0.8.8-CVS)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  21 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [unit]: race=monster
en: Cuttle Fish
la: Sepia

note: [message]: type=Sea Serpent
en: Ruaarrrrrrrr!
la: Rrrrrrrr!

note: [message]: description=Konrad
en: What is that?
la: Quid est illud?

note: [message]: description=Kalenz
en: Creatures of the deep are upon us! This may be very dangerous. Be quick! We must get to the other side with all haste!
la: Creaturae ex gurgite nos oppugnant! Potest periculosum esse. Festinate! Ripam aliam attingere oportet omni cum festinatione!

note: [message]: description=Konrad
en: We made it across the river safely! Where to now?
la: Fluvium tute transiimus! Quo nunc?

note: [message]: description=Delfador
en: If we are to have any hope of penetrating into Knalga, we must continue north to seek help from the Dwarves of the Deep Mountains in the north.
la: Si spem habere volumus ut in Knalgam penetremus, opus est ad septentriones pergere et auxilium a Nanis Montium Altorum septentrionalibus petere.

note: [message]: description=Li'sar
en: I cannot believe it. They have made it away! We must make chase. After them, men! Let us cross the river too! We will meet again, foul impostor.
la: Non possum credere. Effugierunt! Persequi debemus. Post eos, viri! Transeamus nos quoque flumen! Obviam ibimus denuo, fraudator foedus.

note: [message]: description=Konrad
en: Do you think she's really going to chase us, Delfador?
la: Putasne eam nos vere persequi, Delfador?

note: [scenario]
en: Northern Winter
la: Hiems Septentrionalis

note: [part]
en: Swirling, snow-laden winds tore at Konrad's army, signaling the final exit of autumn and the onset of what would be a harsh winter.
la: Venti volutantes et nivem ferentes in exercitum Conradi flaverunt, significantes finem autumni et initium futuri hiemis acerbi.

note: [side]: type=Orcish Warrior, description=Halgar Du'nar
en: Halgar Du'nar
la: Halgaris Dunar

note: [message]: description=Konrad
en: This winter is bitterly cold! Perhaps we should stop here and rest a while.
la: Hiems acerbe frigida est! Forsitan hic sistamus et paulum requiescamus.

note: [message]: description=Kalenz
en: Stop and rest? My lord, we must go hard after the Scepter of Fire, lest it fall into the hands of our enemies!
la: Sistere et requiescere? Domine mi, opus est valde Sceptrum Ignis insequi, ne in manus hostium nostrorum cadat.

note: [message]: description=Konrad
en: We have had a hard march ever since we were besieged by the undead in that foul valley. Now winter bears down upon us, and we have spent most of our money. This land looks fertile enough. Surely we can settle here for the winter!
la: Iter durum habueramus usque ab obsidione immortuorum in illa valle foeda. Nunc hiems nos appropinquat et partem maiorem pecuniae impendemus. Terra haec satis fertilis videtur. Certe hic hieme considere possumus!

note: [message]: role=human-advisor
en: Yes, let us rest a while! I am sure there are many challenges ahead, and I do not think I could endure another like the fording of the river for many days.
la: Ita, requiescamus paulum! Certus sum multa pericula impendere et non puto alium ut transitum fluminis in multos dies ferre posse.

note: [message]: description=Kalenz
en: We are pursued by the forces of your arch-enemy, chasing the Scepter of Fire, the fate of the realm in our hands, and you humans want to stop and rest? Onward, I say!
la: Persecuti a copiis inimicae maximae tuae, Sceptrum Ignis persequimur, ac sors regni in manibus nostris est, et vos homines sistere et requiescere volunt? Porro, dico!

note: [message]: description=Delfador
en: They are right, Kalenz. I had wanted to acquire the Scepter within a moon, but it is not to be. Our soldiers will begin to desert if they do not rest soon. But in these wild north lands, we must fight even for the right to rest. Look to the north! Those foul orcs will not allow us any peace!
la: Recte dicent, Calens. Volebam Sceptrum intra mensem adquirere, sed non ita essendum est. Milites deserere incipent nisi mox requieverint. Sed in terris his saevis septentrionis, opus est pugnare ut fas requiescendi habeamus. Videte in septentriones. Hi orci foedi non nobis pacem ullam permittent!

note: [message]: description=Konrad
en: Then we shall wrest control of the land from them. To arms men!
la: Tum imperium terrae ab eis torquebimus. Ad arma, viri!

note: [message]: description=Konrad
en: More snow is falling. We must finish this battle quickly. Onward men!
la: Plus nix cadit. Proelium rapide finire debemus. Porro viri!

note: [message]: description=Konrad
en: We must make haste before the snow overwhelms us!
la: Oportet nos festinare priusquam nix nos demerserit!

note: [message]: description=Delfador
en: Victory is ours! We have secured the land from the orcs. Now we can rest here while the cold winter passes.
la: Victoria nostra est. Terram ab orcis emunivimus. Nunc hic requiescere possumus dum hiems frigida transit.

note: [message]: description=Kalenz
en: Let us not rest for too long though, friends. We must still reach the ancient dwarven lands before our foes do.
la: Ne nimis longe requiescamus, amici. Necesse est nobis etiam ad terras antiquas Nanorum pervenire priusquam hostes nostri pervenerint.

note: [message]: speaker=narrator
en: A camp was pitched in a secluded valley that protected its occupants from the worst of the winter weather and roving orc patrols. During this time, the valley walls echoed with the squeaks of gryphon hatchlings, who happily frolicked across the camp.
la: Castra posita sunt in valle seclusa quae inhabitantes a tempestate pessima hiemis et excubiis perambulantibus orcorum protegit. In hoc tempore mura vallis resonabant cum stridore pullorum grypium, qui laete per castra lascivibant.

note: [message]: speaker=narrator
en: Konrad set his shamans to the task of corralling the animals. The elvish shamans had a natural rapport with the gryphlets, whose wings were still too small to carry a mount.
la: Conrad flaminibus opus dedit animalibus moderandi. Flamines dryadales amicitiam naturalem cum pullis habebant, quorum alae adhuc nimis parvae erant ad hominem portandum.

note: [message]: speaker=narrator
en: Konrad finally decided he could not wait until the gryphons grew to maturity - Delfador's insistence that the scepter must be recovered was too compelling. And so after many days of rest, the party set out once again for the dwarven kingdom...
la: Demum consilium fecit Conradus non exspectare maturitatem grypium - Pertinacia Delfadoris ut sceptrum inveniant nimis cogens erat. Ita post multos dies requiei iterum profecta est pars versus regnum nanorum...

note: [scenario]
en: The Dwarven Doors
la: Fores Nanorum

note: [side]: type=Orcish Slurbow, description=Knafa-Telfar
en: Knafa-Telfar
la: Knafa Telfar

note: [side]: type=Orcish Warlord, description=Urug-Tan
en: Urug-Tan
la: Urug Tanis

note: [side]: type=Orcish Sovereign, description=Shuuga-Mool
en: Shuuga-Mool
la: Suga Mola

note: [label]
en: Pillars of Thunedain
la: Columnae Tunedainis

note: [label]
en: The Great Doors
la: Fores Magnae

note: [message]: description=Delfador
en: At last, this is the entrance to the Dwarven Kingdoms.
la: Denique aditus est hic Regnorum Nanorum.

note: [message]: description=Konrad
en: All I can see are ruins and poor villages.
la: Video tantum ruinas et pagos miseros.

note: [message]: description=Kalenz
en: The poor villagers that once lived here and traded with the dwarves are now held in slavery by the orcs.
la: Pagani miseri qui olim hic habitabant et cum nanis mercaturas faciebant nunc servi sunt orcorum.

note: [message]: description=Konrad
en: Slaves to the evil orcs? We must liberate them!
la: Servine orcorum sceleratorum? Opus est eos liberare!

note: [message]: description=Delfador
en: That would not be a wise choice, for our mission is to retrieve the Scepter of Fire. If we tarry in this place, hordes of orcs will surround us.
la: Optio sapiens non sit haec, quia missio nostra est Sceptrum Ignis recipere. Si hic morimini, multitudines orcorum nos circumdabunt.

note: [message]: description=Kalenz
en: Konrad, heed the words of Delfador. We shall return to wrest the grip of the orcs from these lands. Look - orcs are already gathering. More are surely on their way.
la: Conrade, exaudi verba Delfadoris. Reveniemus detortum comprehensionem orcorum a terris his. Vide - orci iam congregantur. Plures sane in via sunt.

note: [message]: description=Konrad
en: This does not please me, but I will listen to your advice.
la: Non placet mihi, sed consilium tuum exaudiam.

note: [message]: role=Rider
en: Sir, I should like to scout out the path ahead. It would be disaster for us to find these doors sealed, leaving us as hunting fodder for the gathering horde.
la: Domine, volo viam ante nos explorare. Clades nobis fuerit si invenimus portas signatas. Illud nos reliqueret pabulum venationis multitudini convenienti.

note: [message]: description=Delfador
en: Excellent. We must find a way underground before we are overwhelmed.
la: Optime. Oportet inverire viam sub terram priusquam opressi erimus.

note: [message]: role=Outlaw_Advisor
en: My uncle used to smuggle... err... I mean... trade food for the dwarves. He could get grain carts in under the very noses of those ugly orcs.
la: Avunculus meus importabat furtim...err...dico...cibum Nanis. Potebat carros frumenti sub naribus ipsis orcorum illorum foedorum inferre.

note: [message]: role=Outlaw_Advisor
en: He must be hiding in one of those villages.
la: Debeat in uno pagorum illorum latere.

note: [message]: description=Konrad
en: The defense of the dwarves must have been strong. Look at those ruined towers!
la: Praesidium nanorum erat forte, nonne verum? Aspicite has turres ruinosas!

note: [message]: description=Delfador
en: The battle outside was fierce and lasted a full half-year. But, the battles inside the tunnels were worse.
la: Proelium foris saevum erat et durabat medium annum totum. Sed proelia inter cuniculos peiora erant.

note: [message]: description=Delfador
en: The pillars of Thunedain. He was a legendary dwarvish lord who made his last stand here. May we triumph where he fell.
la: Columnae Tunedainis. Erat dominus nanorum fabulosus qui hic ultime resistit. Vincamus ubi ille cecidit.

note: [message]: description=Kalenz
en: I would settle for escape, though I know not which I dread more: foul orcs or fetid caves.
la: Effugio mihi satis sit, sed nescio quod plus expavescam: orcos foedos vel cavernas foetidas.

note: [message]: speaker=second_unit
en: Back to the abyss, spawn of filth!
la: Rursus in abyssum, fili sordis!

note: [then]
en: Uncle Somf
la: Avunculus Somfus

note: [message]: speaker=unit
en: Who... who's here?
la: Quis... quis hic est?

note: [message]: speaker=Uncle Somf
en: $outlaw_name|! How have you been? I haven't seen you in years.
la: $outlaw_name|!·Quid agis? Multis annis non te vidi.

note: [message]: speaker=Uncle Somf
en: Haw! Any friend of $outlaw_name is a friend of mine too.
la: Hahae! Si $outlaw_name amicum habet, est etiam amicus meus.

note: [message]: speaker=Konrad
en: We need to make it into the caves of the dwarves.
la: Debemos attingere in cavernas nanorum.

note: [message]: speaker=Uncle Somf
en: The mine entrances were all collapsed intentionally during the fighting. The doors, while heavily defended, remain accessible. The orcish hordes that assault them are repulsed, but you may be able to sneak in unnoticed.
la: Aditus cuniculorum de industria in proelio destructi sunt. Portae, etsi fortiter defensi, accesibiles manent. Multitudines orcorum quae eas oppugnant repelluntur, sed forsitan vos clam insinuatis.

note: [message]: speaker=Uncle Somf
en: The best way is through the mine tunnels. The orcs have never found all the mine entrances, and many still lead deep underground.
la: Via optima est per cuniculos. Orci numquam aditus omnes invenerunt et multi conducunt alte sub terram.

note: [message]: speaker=Uncle Somf
en: How are we doing, $outlaw_name|?
la: Quid agis, $outlaw_name|?

note: [message]: speaker=$outlaw_advisor_store.description
en: The same as always, Uncle!
la: Ut semper, Avuncule!

note: [message]: speaker=Uncle Somf
en: That bad, huh?
la: Tantumne male?

note: [message]: speaker=unit
en: The doors... they can be moved!
la: Portae... moveri possunt!

note: [message]: speaker=Delfador
en: Quickly, now, let us slip inside and hope the dwarves do not object...
la: Festinate, nos insinuemus et speremus ut nani non graventur...

note: [message]: description=Kalenz
en: ... and that the orcs do not follow.
la: ... et orci non sequuntur.

note: [message]: speaker=unit
en: The doors are closed and barred from the inside!
la: Fores clausi et obserati ab intus sunt!

note: [message]: description=Konrad
en: We can't get in! What should we do now?
la: Non possumus intrare! Quid faciemus iam?

note: [message]: description=Kalenz
en: It is said that the orcs used old mine tunnels to surprise the dwarves. There appears to be one nearby, to the north-east.
la: Dicunt orcos cuniculo antiquo ad nanos deprensos uti. Videtur unum inter septentriones et orientem esse.

note: [message]: description=Konrad
en: Then we must make it to that tunnel!
la: Ergo ad illum cuniculum adire nos oportet!

note: [message]: speaker=unit
en: This old mine seems to be connected to the main tunnels.
la: Hic cuniculus antiquus videtur ad cuniculos principales coniunctus.

note: [message]: description=Kalenz
en: I am hesitant to enter. It will be so difficult in the darkness!
la: Incertus sum si entremus. Tam difficile erit in obscuritate!

note: [message]: description=Delfador
en: There is no time for idle chatter or delay of any kind. Onward!
la: Tempus non est garrulitati aut mora ulla. Porro!

note: [message]: speaker=unit
en: I have reached the mine entrance, but there is no tunnel here. Rock and rubble completely block the way.
la: Aditum cuniculi pervenio, sed hic non possumus intrare. Saxa et rudus omnino viam obstruent.

note: [message]: description=Konrad
en: I hope we can make it through the main doors, then.
la: Tunc spero ut per portas principales intrare possimus.

note: [message]: description=Delfador
en: It is our only choice now. Hurry!
la: Optio unica est nobis nunc. Festinate!

note: [message]: description=Konrad
en: Pray that we live to see sunlight again.
la: Precamini ut vivemus ad rursus lucem solis videndum.

note: [message]: description=Kalenz
en: We have defeated the foul orcs guarding this land, but we must continue without rest. More will surely come!
la: Orcos foedos qui terram hanc custodiunt vicimus, sed sine otio pergere debemus. Plures certe advenient!

note: [message]: description=Delfador
en: Indeed we must not delay. Let us breach the great doors to the dwarven kingdom.
la: Sic non possumus demorari. Perfringamus portas magnas ad regnum nanorum.

note: [message]: description=Delfador
en: Indeed we must not delay. The mines in the northeast are the best way to enter.
la: Profecto non morandum est. Cuniculi inter septentriones et orientem via optima sunt intrando.

note: [message]: description=Cuttle Fish
en: Ruarrrrr!!!
la: Rrrrrr!!!

note: [message]: speaker=unit
en: A monster was hiding in that lake!
la: Monstrum in lacu illo latebat!

note: [message]: role=whiner
en: The legend was true! There are always tentacled creatures hiding in the lakes near the Dwarven Kingdoms.
la: Fabula vera erat! Semper adsunt creaturae bracchiatae latentes in lacus prope Regna Nanorum.

note: [message]: speaker=narrator
en: But Konrad's party was not alone in entering the caves...
la: Sed manus Conradi non sola erat in intrando cuniculos...

note: [message]: description=Li'sar
en: Whew! We make our way through the dangerous fog of the mountains, and now there is all this chaos before us! Come on, men! We must make it to the caves that lie ahead of us!
la: Demum! Viam invenimus per caliginem periculosam montium et nunc est chaos tantum ante nos! Agite, viri! Debemos cuniculos adire, qui ante nos sunt!

note: [scenario]
en: Plunging into the Darkness
la: In Tenebras Mergentes

note: [objective]: condition=win
en: Find the dwarves
la: Nanos invenire

note: [side]
en: Hywyn
la: Hyvinus

note: [side]: description=Relgorn, type=Dwarvish Lord
en: Relgorn
la: Regloccus

note: [message]: description=Konrad
en: It's so dark in here I can hardly see!
la: Hic tam obscurum est ut vix videre possum!

note: [message]: description=Relgorn
en: Who are these that approach? Surface-dwellers! On your guard, men!
la: Qui sunt hi qui appropinquant? Incolae superficiei! Cavete vestri, viri!

note: [message]: description=Delfador
en: We come in peace, friends. We come in peace!
la: In pace venimus, amici. In pace venimus!

note: [message]: description=Relgorn
en: Oh, do you? I see that you are accompanied by elves. Can we dwarves not live in peace without the treacherous elves coming to bother us?
la: O, ita sit? Video vos ab Dryadalibus comitari. Num possumus Nani in pace vivere nisi Dryadales perfidi veniunt nos vexatum?

note: [message]: description=Kalenz
en: You go too far! I am Kalenz, a mighty elvish lord! How dare such as you, sniveling in his tunnel, call me a coward?
la: Nimis longe is! Calens sum, dominus fortis dryadalum! Quomodo audes talis in cuniculo eiulans me ignavum nominare?

note: [message]: description=Delfador
en: Peace, friends! Peace! The evil orcs roam the lands above us, we must not fight among ourselves.
la: Pax, amici! Pax! Orci mali terris super nos vagantur, non debemus inter nos pugnare.

note: [message]: description=Relgorn
en: Very well! Explain your presence here then, human. Who are you? Why have you risked life and limb to come to Knalga, home of the dwarves?
la: Perbene! Praesentiam tuam hic tum explica, homo. Quis es? Cur vitam et membra periclitatus es ut ad Knalgam venias, patriam Nanorum?

note: [message]: description=Konrad
en: Well, we... we...
la: Esto...nos...nos...

note: [message]: description=Delfador
en: We have come so that an heir may claim his inheritance, that a king may claim his throne. We seek the Scepter of Fire.
la: Venimus heredem herentiam postulatum, regem thronum suum. Sceptrum Ignis petimus.

note: [message]: description=Relgorn
en: The Scepter of Fire? Are you out of your minds? Surely you speak in jest!
la: Sceptrum Ignis? Insanitis? Profecto iocum dicis!

note: [message]: description=Delfador
en: We jest not, friend. We seek the Scepter of Fire. We seek the help of the dwarves in finding it. But know that we will find it, whether you help us or not.
la: Non iocamur, amice. Sceptrum Ignis quaerimus. Petimus auxilium nanorum inveniendo id. Sed scito nos id inventuros, seu nos iuvas seu non.

note: [message]: description=Konrad
en: I am, sir.
la: Ego sum, domine.

note: [message]: description=Relgorn
en: You? Ha ha! This boy that stands before me is the king of Wesnoth? Ha ha! I haven't had such a laugh in a long time. And who are you, old man?
la: Tu! Hahae! Hic puer qui ante me stat rex Occidiseptentrionis est? Hahae! Diu non tale cacchinum habui. Et quis es, senes?

note: [message]: description=Delfador
en: I am Delfador, Delfador the Great, Arch Mage to King Garard, and Protector of his heir.
la: Delfador sum, Delfador Magnus, Magus Princeps Regi Garardo et Patronus heredis eius.

note: [message]: description=Relgorn
en: You... you are Delfador? I saw Delfador when I was but a young dwarf, and I will tell you, old man, you are not Delfador. Men! Take these liars out of my sight. Delfador perished many years ago.
la: Tu...es Delfador? Delfadorem vidi cum tantum nanum iuvenis eram et tibi dico, senes, te non Delfadorem esse. Viri! Hos mendaces e conspectu meo ducete. Defador abhinc multos annos periit.

note: [message]: description=Relgorn
en: You... you really are Delfador! But we had news that you were dead, years ago!
la: Tu...es vere Delfador! Sed nuntium mortis tui accepimus annos abhinc!

note: [message]: description=Delfador
en: They thought I was dead. They hoped I was dead. Yet still I live.
la: Putaverunt me mortuum esse. Speraverunt ut mortuus esset. Sed etiam vivo.

note: [message]: description=Relgorn
en: And you really think that you can find the Scepter of Fire?
la: Et putasne vere vos Sceptrum Ignis invenire posse?

note: [message]: description=Delfador
en: Yes, I do. If you help us, friend, all the treasures of Knalga that we find are yours. We want only the Scepter. It will be dangerous. Make no mistake about that: dwarves will be killed, perhaps many dwarves. But surely it is better than hiding from the orcs like worms.
la: Puto profecto. Si nos iuvas, amice, thesauros omnes Knalgae quae invenimus tuae erunt. Sceptrum tantum volumus. Periculosum erit. Errorem ne facias de eo: nani interfecti erunt, forsitan multi nani. Sed certe melius est quam ab orcis ut vermes latere.

note: [message]: description=Relgorn
en: You are right, friend. I will put my best men at your disposal. We know not where the Scepter is though. Legend says it is hidden in the eastern tunnels.
la: Recte dicis, amice. Viros optimos meos pono in arbitrio vestro. Etiamsi nescimus ubi sit Sceptrum. Fabula dicit id in cuniculis orientalibus occultari.

note: [message]: description=Delfador
en: Then to the eastern tunnels we shall go!
la: Tunc ad cuniculos occidentales ibimus!

note: [message]: description=Gryphon Tender
en: I am sorry, Prince Konrad. The young gryphons are breaking their ropes. They are simply getting too large and too restless to restrain anymore!
la: Me paenitet, Regule Conrade. Grypes iuvenes funes rumpunt. Nimis grandes fiunt et inquieti sunt ut diutius vinciantur!

note: [message]: description=Relgorn
en: What's this? Gryphons in my castle? Remove the beasts!
la: Quid est? Grypes in castello meo? Bestias amovete!

note: [message]: description=Konrad
en: Beasts? We were planning to use them as mounts.
la: Bestiasne? Consilium capiebamus eis ut equis uti.

note: [message]: description=Relgorn
en: Ha ha! Gryphons as mounts! Is there no end to your folly?
la: Hahae! Grypibus ut equis! Num finem habet stultitia tua?

note: [message]: description=Konrad [message]: description=Kalenz
en: (looks miffed)
la: (vexatus videtur)

note: [message]: description=Delfador
en: Temper your anger. Relgorn's manner may be rough, but surely there is nothing wrong with his suggestion?
la: Irae vestrae moderamini. Mos Reglocci forsitan asper est, sed num falsum in consilio eius est?

note: [message]: description=Konrad
en: Well, I suppose...
la: Bene, opinor...

note: [message]: description=Mounted Dwarf
en: Woah there... No need to be surly, now. Ok, easy... now GO!
la: Siste illuc... Necesse non est difficilem esse. Bene... nunc I!

note: [message]: speaker=narrator
en: You can now recruit fearsome Gryphon Riders!
la: Nunc Grypites formidolosos conscribere potes!

note: [message]: description=Relgorn
en: Though they stink, gryphons are magnificent animals. They may not be able to navigate our twisted caverns very well, but if you ever see the surface again, they will dominate the skies. Best of luck, Allies-of-Knalga.
la: Etsi foetent, animalia magnificentia sunt grypes. Quamquam in cavernis nostris intorquetis non bene navigare possunt, si umquam superficiem terrae rursus videbitis, in caelis dominabuntur. Optimam fortunam, Socii Knalgae.

note: [message]: speaker=unit
en: Hmm... there seems to be a secret passage behind these rocks!
la: Mmm...videtur transitus secretus esse post saxa haec!

note: [message]: speaker=unit
en: There is a great fortune in this chest of treasure! I can count two hundred pieces of gold!
la: Fortuna magna est in arca hac thesauri! Numerare possum ducenti nummos aureos!

note: [scenario]
en: The Lost General
la: Imperator Amissus

note: [side]: description=Brugg, type=Troll Warrior
en: Brugg
la: Bruggus

note: [side]: description=Lionel, type=Death Knight
en: Lionel
la: Lionelis

note: [message]: description=Delfador
en: Underground roads once led to the different parts of the complex, but now everything lies in ruins.
la: Viae sub terra olim ad partes varias summae rerum nexu coniuntarum, sed nunc omnia ruinae sunt.

note: [message]: speaker=narrator
en: The sign says 'Guest quarters'.
la: Signum dicit 'Hospitium'.

note: [event]
en: Burlin
la: Burlinus

note: [message]: description=Burlin
en: My uncle's family drowned after the orcs flooded that cavern...
la: Familia fratris patris mei mersa est postquam orci hanc cavernam inundaverunt...

note: [message]: speaker=unit
en: These passages seem to have been used recently.
la: Videtur aliquis his cuniculis recenter uti.

note: [message]: speaker=narrator
en: You emerge into a vast natural cathedral, the walls arching higher than you can see in the darkness. Stretching across the gallery is a great chasm, around which the cave floor appears to have been completely worn smooth. This was once the center of a bustling dwarvish empire, the remnants of which have since been driven into the upper caves of Knalga by the forces of darkness.
la: Emergis in aedem permagnum naturalem cuius moenia altiora sunt quam in tenebris videre potest. Hiatus magnus porrigit in porticum et circa eum solum cavernae videtur omnino contritum et glabrum. Olim erat centrum imperii operosi nanorum, cuius reliquiae in cavernas superiores Knalgae a viribus tenebrosis coactae sunt.

note: [message]: speaker=unit
en: There is a big cave-in south of here.
la: Ad meridiem hic labes cavernae est.

note: [message]: speaker=unit
en: The rocks are moving!
la: Saxa moventur!

note: [message]: speaker=second_unit
en: Who goes there? Friend or foe?
la: Quis it illic? Amicusne an inimicus?

note: [message]: speaker=second_unit
en: I did not know that the undead were in these pits!
la: Nescivi immortuos in fossis his adesse!

note: [message]: speaker=second_unit
en: Who is this foul enemy that we fight?
la: Quis est inimicus hic foedus cum quo pugnavimus?

note: [message]: description=Lionel
en: I am Lionel. I am the Lost General. I will avenge myself upon you all!
la: Lionelis sum. Imperator Amissus sum. ulciscam vos omnes!

note: [message]: description=Konrad
en: Avenge? What have we done to you that you must avenge?
la: Ulciscaris? Quid fecimus tibi quod debes ulcisci?

note: [message]: description=Delfador
en: Lionel? A General? I remember that name...
la: Lionelisne? Imperatorne? Nominis illius memini...

note: [message]: description=Lionel
en: Remember me, do you? Aye. I was the king's finest general, sent down to these pits to retrieve the Scepter. But the orcs trapped me and my men in this cavern, to starve to death. The dwarves were no help, leaving me to die. Now I will get revenge on you all!
la: Nonne meministi me? Erat imperator optimus regis, missus in fossas has receptum Sceptrum. Sed orci me inlaqueaverunt cum militibus meis in caverna hac ut fame conficissemus. Nani adiutorium nullum erant relinquentes me mori. Nunc ulciscor omnes!

note: [message]: description=Lionel
en: Argh! I am vanquished! But at least by worthy foes, instead of those disgusting orcs.
la: A! Victus sum! Sed saltem a hostibus dignis, praeter illos Orcos foedos.

note: [message]: description=Delfador
en: Rest in peace, Lionel. The poor, lost general.
la: Requiescas in pace, Lionelis. Imperator amissus miser.

note: [message]: description=Lionel
en: I am destroyed, but my mission must be completed. Though you are foes, you are at least worthy ones, so I will tell you that the Scepter is east from here, the way you have come from, deep in the caverns. I made the mistake of not asking for directions when I became lost. May you have better fortune in your quest than I did!
la: Persus sum, sed opus est missionem meam absolvere. Etsi hoste sunt, saltem digni sunt. Ergo vobis dicam Sceptrum ad occidentem hinc latet, in via ex qua venisitis, in cavernis profundis. Errorem ipse feci non rogandi nuntios cum amissus fui. Fortunam meliorem in quaestu vestro opto quam habui ego!

note: [message]: speaker=narrator
en: The earth shakes.
la: Terra quatitur.

note: [message]: description=Delfador
en: These caves are vast. If we are to find the Scepter of Fire we must hurry. We are not alone, and now that our foes have smelled our blood it will be worse.
la: Cavernae hae vastae sunt. Si Sceptrum Ignis invenire volumus, oportet festinare. Non soli sumus, et postquam inimici nostri sanguinem nostram olfecerint, peius erit.

note: [message]: description=Konrad
en: How will we make it?
la: Quomodo supervivere possumus?

note: [message]: description=Delfador
en: Your boon is most welcome, sir dwarf. Keeping the Scepter out of the hands of evil beasts is a common goal for us, and we will prevail with your help.
la: Donum tuum valde gratum est, domine nane. Protegere Sceptrum a bestiis foedis meta communis est nobis, et adiutorio tuo vincemus.

note: [message]: speaker=narrator
en: You may now recruit the legendary dwarvish guardsmen!
la: Nunc potest custodes nanorum fabulosos conscribere!

note: [message]: description=Delfador
en: I do not know, Konrad, but I can sense our path only leads us downward. We will continue to the northeast, to the deepest depths of these caverns.
la: Nescio, Conrade, sed sentio viam nostram tantum ad infra ducere posse. Pergemus inter septentriones et orientem ad profunda altissima cavernarum harum.

note: [scenario]
en: Hasty Alliance
la: Foedus Inconsultus

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Li'sar
la: Mors Lisaris

note: [part]
en: The last dwarvish settlement far behind them, the party descended into the deepest parts of the hewn caverns. Except for disturbances caused by the occasional goblin, the air in the lower passages was still and tomblike.
la: Colonia ultima nanorum large relicta, pars in cavernas altissimas olim a nanis sculptas descendit. Praeter perturbationes infrequentes a cobolis, aer in cuniculis quietus et sepulchralis erat.

note: [part]
en: Stepping through a low corridor, Konrad and Delfador emerged from the mazelike catacombs into icy blackness. Darkness seemed to crush them. Lights flickered and went out. Even the staff of the elder mage struggled to produce enough light to see by.
la: Progredientes per cuniculum parvum, Conradus Delfadorque emergerunt ex labyrintho cavernarum in atrum frigidum. Tenebrae eos contundere videntur. Lumina coruscaverunt et extincta sunt. Etiam virga magi senis nisa est ut produceret satis lux ad videndum.

note: [side]: type=Troll Warrior, description=Haaf-Garga
en: Haaf-Garga
la: Hafis Garga

note: [message]: description=Konrad
en: Where are we? Which way now? I am tired of this darkness!
la: Ubi sumus? Quo nunc? Fessus sum obscuritatis huius!

note: [message]: description=Delfador
en: I am not sure of the way. Let me think for a moment.
la: Non certus sum viae. Permitte me cogitare momento temporis.

note: [message]: description=Li'sar
en: En garde!
la: Cave tui!

note: [message]: description=Konrad
en: What in the world are you doing here?
la: Quid gentium facis hic?

note: [message]: description=Li'sar
en: Tracking you down, of course! You have escaped me for the last time!
la: Te indagans, sane! Me effugisti postremum!

note: [message]: description=Delfador
en: Foolish girl! We are in the deepest of caverns, probably surrounded by all manner of creatures, and you still want to fight us? You will bring us all to ruin!
la: Puella insipiens! In cavernis profundissimis sunt, nescio an ab omni genere creaturarum circumdemur, et tamenne nos oppugnare vis? Nos omnes in ruinam feres!

note: [message]: description=Li'sar
en: Don't try to trick me! I know why you have come here! But I will put an end to you and your treason here. Then I will get the Scepter, and return to the daylight again!
la: Noli me fallere conari! Scio quare hic venissitis! Sed ego finem ponam tibi et perduellionis tuae hic. Tunc Sceptrum carpam et ad lucem diei rursum regrediar!

note: #-#-#-#-#  7 (Battle for Wesnoth - HTTT 1.2.0)  #-#-#-#-# [event] #-#-#-#-#  21 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [unit]: race=troll
en: Troll
la: Troglodyta

note: [message]: type=Goblin Knight
en: Surprise! Die, you sun-lovers!
la: Deprensi! Morimini, amantes solis!

note: [message]: description=Kalenz
en: Now we are surrounded! Do you still want to fight us, Princess? Surely that would lead to doom for us all!
la: Nunc circumdati sumus! Visne nos nihilominus oppugnare, Filia Reginae? Certe illud ad ruinam omnium nostrum ducat!

note: [message]: description=Li'sar
en: I see we have little choice but to help each other. Let us fight together until we return to the surface. Agreed?
la: Video nos paulum optionem habere nisi alius alium adiuvat. Pugnemus una donec ad superficiem regressi erimus. Constatne?

note: [message]: description=Konrad
en: Very well, I promise that you will reach the surface again, or we shall all perish together, Princess.
la: Bene, promitto te superficiem rursum attingere aut omnes una mortuos futuros esse, Filia Reginae.

note: [message]: description=Li'sar
en: But once we escape from this hole, I have a score to settle with you!
la: Sed postquam effugerimus ex cavo hoc, rationem habeo decidendam cum te!

note: [message]: description=Konrad
en: Well, we have helped each other survive so far, Princess. Now let's continue together. What do you say?
la: Sane, alius alium adiuvavit superesse adhuc, Filia Regis. Pergamus simul. Quid dicis?

note: [message]: description=Li'sar
en: Yes. We agreed to help each other get out of these pits alive, did we not? Let us continue to pool our resources. I pledge to you my gold.
la: Pergamus. paciscimur alium alium ex cavernis vivum effugere, nonne verum? Continuemus opes conferre. Ecce sacculus meus, plenus auri.

note: [message]: description=Konrad
en: Thank you, Princess. Come, men. Let us find the Scepter!
la: Tibi gratias ago, Filia Reginae. Agite, viri. Sceptrum inveniamus!

note: [message]: speaker=unit
en: I can't believe it should end like this!
la: Non possum credere eo modo id finire!

note: [settings] [scenario]
en: The Scepter of Fire
la: Sceptrum Ignis

note: [part]
en: Across the chasm, the air almost crackled with magical energy. It also became steadily warmer. The floor was smooth and glassy in places, and a faint glow provided a small reprieve from the thick blackness. Volcanic fumes drifted up from cracks in the floor.
la: Trans abyssum aer quasi cum energia magica crepitabat. Atque calidior factus est. Solum erat in nonnullis locis glabrum et vitreum, et lumen debile praestabat veniam parvam a atro denso. Fumi vulcanici fluitabant ex rimis in solo.

note: [objective]: condition=win
en: Capture the Scepter of Fire with Konrad or Li'sar
la: Sceptrum Ignis cum Conrade vel Lisaris capere

note: [message]: description=Konrad
en: The Scepter must be getting close now! Where shall we go?
la: Appropinquamus nunc Sceptrum! Quo ibimus?

note: [message]: description=Kalenz
en: We cannot explore this much area by ourselves, especially if we are beset by the denizens of these caves. We must ask our dwarven allies to help search the caves with us.
la: Ipsi non possumus explorare locum hunc, praesertim si oppugnamur a habitatoribus cavernarum. Oportet socios nanos petere ut nos adiuvent in investigatione in cavernis.

note: [message]: description=Delfador
en: Yes, I feel it is near here! We must search for it carefully.
la: Ita est, sentio id prope nos esse! Oportet diligenter id quaerere.

note: [message]: description=Li'sar
en: An earthquake! We'll be trapped!
la: Motus terrae! Inlaqueabimur!

note: [message]: description=Li'sar
en: Aware? Who? Delfador, what does he mean?
la: Consciumne? Quis? Delfador, quid habet in animo?

note: [message]: description=Delfador
en: The Scepter... the earth... the molten lava... the fire... the air around us... everything. It calls out to the heir - I can barely hold it back in my mind. It was forged here, not far north of where we now stand. The sheer power of it!
la: Sceptrum... terra... saxa liquefacta... ignis... aer circa nos... omnia. Vocant herem - quasi non possum id in mente retinere. Hic fabricatum est, non longe ad septentrionem a loco in quo stamus. Meram potestatem eius!

note: [message]: description=Konrad
en: Where? Where is it?
la: Ubi? Ubi est?

note: [message]: description=Delfador
en: North. More than that, I cannot tell.
la: Ad septentrionem. Plus nescio.

note: [message]: description=Li'sar
en: Konrad, as promised, here is my purse, full of gold.
la: Conrade promisso facto sacculum meum plenum auri do.

note: [message]: speaker=narrator
en: You receive 300 pieces of gold!
la: Accipis CCC nummos auri!

note: [scenario]
en: A Choice Must Be Made
la: Optio Facienda Est

note: [part]
en: An early encounter with the Scepter in the hands of its new owners left several trolls as smoking husks. Sensing the awakening of a powerful magic, the dwellers of the deep quickly scattered and remained out of sight.
la: Concursus primus cum Sceptro in manibus dominorum novorum eius nonnullos troglodytas reliquit folliculos fumantes. Sentientes magicam potentem evigilantem, incolentes profundorum celeriter dispergerunt et ex visu manuerunt.

note: [part]
en: Delfador led his young charges through lonely corridors and abandoned tunnels for four days. For the first time Konrad saw signs of fatigue in the old wizard's normally inscrutable face. Finally, fresh air greeted the party...
la: Delfador tutatos iuvenes suos per cunicula solitaria et deserta quattuor dies duxit. Primo vidit Conradus signa defatigationis in facie plerumque inscrutabili magi senis. Demum salutavit aer frescus partem...

note: [objective]: condition=win
en: Defeat either of the enemy leaders
la: Utrum ducem hostis vincere

note: [side]: type=Death Knight, description=Unan-Ka'tall
en: Unan-Ka'tall
la: Unan Catal

note: [message]: description=Konrad
en: You still want to fight me, do you, Princess?
la: Nonne vis cum me pugnare, filia reginae?

note: [message]: description=Li'sar
en: Did you think I was just playing around? I need to take my inheritance!
la: Num pensabas me ludere? Hereditatem adire mihi necesse est!

note: [message]: description=Delfador
en: It is not so simple! We are back on the surface, but we are hardly safe. We barely know where we are. Look to the north... there are orcs about! Look to the south... there are the hordes of the undead!
la: Non tam facile est! In superficie sumus rursus, sed vix tuti sumus. Vix scimus ubi simus. Aspice in septentriones... orci adsunt! Aspice in australes... adsunt multitudines inmortuorum!

note: [message]: description=Konrad
en: Indeed there are. We will have to fight our way out. Are you with us, Princess, or against us?
la: Sic est. Necesse erit nobis expugnare. Esne nobiscum, filia reginae, aut contra nos?

note: [message]: description=Li'sar
en: Perhaps it is in both our best interests for us to remain allies for a little longer... but I do want that Scepter, and someday I will have it!
la: Fortasse nobis interest remanere socios iam paulum temporis... sed illud Sceptrum habere volo, et aliquo die id habebo!

note: [message]: description=Konrad
en: Then let us devise a battle plan.
la: Excogitemus igitur consilium proelii.

note: [message]: description=Li'sar
en: No, I was thinking... I don't really want to kill you. I have what I came to get. So if you promise never to come south of the great river, I will spare your life.
la: Non, pensabam... Non volo vere te interficere. Habeo quod veni captatum. Ergo si polliceris numquam ad meridiem fluminis magni venire, parcem vitae tuae.

note: [message]: description=Kalenz
en: With all due respect, Princess, it is once again we who will spare you, Scepter or no Scepter.
la: Honori omni debito, filia regina, denuo nos te parcemus, sceptro vel non.

note: [message]: description=Li'sar
en: Such words in the presence of royalty! Do you want me to fry you, Elf?
la: Verba talia in presentia regium! Visne me te frigere, Dryadalis?

note: [message]: description=Delfador
en: Friends, peace! Though we are out of the tunnels, we are hardly safe. We are somewhere in the arid and wild north lands, that is all we know. Behold! To the north, orcs, to the south, dark hordes. We must remain at peace with one another, or else all perish!
la: Pax, amici! Etsi extra cuniculos sumus rursus, vix tuti sumus. Sumus alicubi in terris barbaris et aridis septentrionum, hoc tandum scimus. Ecce! In septentriones... orci! In australes...multitudines obscuros! Debemus in pace remanere, nisi omnes perirent!

note: [message]: description=Li'sar
en: I suppose that helping each other for a while longer would be mutually beneficial. But what should we do? How should we defend ourselves?
la: Fortasse nobis interest remanere socios iam paulum temporis. Sed quid facimus? Quomodo nos defendere debemus?

note: [message]: description=Kalenz
en: I can tell where we are. That is the river that is known as Longlier to men, called Arkan-thoria in my people's ancient tongue. The home of my people lies to the east.
la: Possum dicere ubi simus. Ille est fluvius qui a hominibus nominatur Longlirus et a populo meo in lingua antiqua Arcan-thoria. Patria mei populo ad occidentem iacit.

note: [message]: description=Konrad
en: Then perhaps we should head East along the river, and seek refuge and rest there for a time?
la: Fortasse igitur debemus ad occidentem tendere praeter flumen, et illic refugium et quietum aliquamdiu petere.

note: [message]: description=Kalenz
en: We should indeed seek refuge there, my lord, but not by going east along the river. Its name means 'The River of Bones'. Great and evil creatures lurk along its banks, its waters are not fit to drink, and it runs over the Cliffs of Thoria. It has been many centuries since any man or elf has passed over the Cliffs and survived. No, Prince, we must choose another way.
la: Refugium illic profecto petere debemus, domine, sed non euntes ad occidentem praeter flumen. Nomen eius significat 'Flumen Ossium'. Creaturae magnae malaeque praeter ripas latent, aquae eius non potabiles sunt, et super Rupes Thoriae fluit. Multa saecula sunt abhinc ullus homo dryadalisve Rupes praeteriit et superfuit. Non, filius regis, via alia eligenda est.

note: [message]: description=Konrad
en: But which way, Kalenz?
la: Sed qualis via, o Kalens?

note: [message]: description=Kalenz
en: We may take two paths which avoid the river. North, through the ancient home of my people, and then east to where they now live. Or we can go south, passing through the swamps, before turning east and then north. We would cross the river one time more if we chose that route, but I know a safe place for the crossing.
la: Possumus duas vias sequi quae flumen vitant. Septentrionalis, per patriam antiquam populi mei, tunc ad occidentem ad locum, ubi nunc habitant. Aut ad meridiem ire possumus, transeuntes paludes, priusquam versati erimus ad occidentem et tunc ad septentriones. Transeamus flumen semel plus si illam viam elegimus, sed locum tutum ad transeundum novi.

note: [message]: description=Konrad
en: And will you join us in seeking refuge with the North Elves, Princess?
la: Iungerisne cum nobis petentibus refugium cum Dryadalibus Septentrionum, fila reginae?

note: [message]: description=Li'sar
en: If the elves will promise me refuge and safe passage, then I will go.
la: Si dryadales me promittunt refugium et transitum tutum, ibo.

note: [message]: description=Kalenz
en: That we will, Princess. Even though you are the daughter of the Queen, our enemy, we shall not harm you on this encounter, for you have helped us.
la: Promittemus, filia regis. Etsi fila Reginae inimicae nostrae est, non tibi nocemus in occursu hoc, nam nos adiuvavit.

note: [message]: description=Delfador
en: So, we must choose. To the north past the orcs, where lie the ancient snow plains of the elves, or to the south, beyond the armies of the Walking Dead where the dreaded swamps await.
la: Ergo, eligenda est. Ad septentriones ultra orcos, ubi sunt campos nivium antiquos dryadalum, aut ad meridiem, ultra exercitus Mortuorum Ambulantum ubi paludes diras nos expectant.

note: [scenario]
en: Snow Plains
la: Agri Nivis

note: [side]: type=Orcish Warlord, description=Urag-Tifer
en: Urag-Tifer
la: Urag Tiferis

note: [message]: description=Kalenz
en: These fields of snow were once the home of my people. We left here centuries ago. Legends say a great sword of fire was left behind.
la: Hi agri nivis olim erant patria populi mei. Saecula abhinc exiimus hinc. Fabulae de gladio magno ignis narrant qui relictus est.

note: [message]: description=Konrad
en: This sword may prove useful on our journey ahead. I wonder where it could be hidden.
la: Hic gladius usui esse potest in itinere venturo. Ubi possit id latere?

note: [message]: description=Delfador
en: Who would discard such a wondrous artifact?
la: Quis artefactum magnificum talem proiciat?

note: [message]: description=Konrad
en: Some boon! All for a beast?
la: Bonum magnificum! Tantumne pro bestia?

note: [message]: description=Kalenz
en: It must have been an infestation. Regardless, after returning to his own people, the sword was nothing but an invitation to disaster.
la: Frequentatio fuisse videtur. Nihilominus, post regressum ad populum eius, gladius is nil erat nisi invitatio ad cladem.

note: [message]: description=Kalenz
en: His fellow marshals... well, one could say they were slow to come to Ila'alion's aid as he held this very plain against an orcish incursion. They resented his arrogance as the bearer of the sword, and indignation is a powerful force amongst my people at times. The sword has been lost in orcish territory ever since.
la: Imperatores alii... dicimus, erant lenti ad adiuvandum Ilalionis venire cum agrum hunc contra incursionem orcorum tenebat. Indignabantur superbiam eius ut portator gladii, et indignatio vis potens est aliquando in populo meo. Persus est gladius in terris orcorum usque a tunc.

note: [message]: speaker=Li'sar
en: He was just someone who couldn't handle the power given to him.
la: Erat quis potestatem datam non imperare potuit.

note: [message]: speaker=Kalenz
en: You would do well to learn the lesson he did not.
la: Bene discas documentum quod non didicit.

note: [message]: speaker=Li'sar
en: Move along, Elf, unless you enjoy making camp in this icy waste. I, for one, do not!
la: Porro, Dryas, nisi delectaris castra in deserta gelida ponens. Ego enim non!

note: [message]: speaker=Kalenz
en: Indeed...
la: Ita...

note: [message]: speaker=Li'sar
en: I spent my entire childhood listening to my mother give orders and commanding armies around. I hid in the throne room as a little girl as she met with her generals. I now know she was having people killed... entire towns of people killed!
la: Pueritiam meam consumpsi audiens matrem meam quae imperia dedit et exercitus imperavit. Puella me occultabo in atrio solii cum convenit cum imperatoribus. Scio eam homines occidere iubere... pagos completos hominum occidere!

note: [message]: speaker=Li'sar
en: I became my mother's most trusted aide-de-camp. I was sent to quiet the worst of the rebellion. Of course they fought back. I never knew who these people were or why they fought my mother. Konrad, you are lucky. You do not know what Wesnoth has been like these past many years. There is no peace. I have never known peace.
la: Facta sum optio matris meae fidissima. Missa sum pacatum pessimum seditionis. Sane me oppugnabant. Numquam cognovi qui essent homines hi aut cur contram matrem meam pugnarent. Conrade, fortunatus es. Nescis quomodo erat Occidiseptentrio annis recentis multis. Nulla pax est. Numquam pacem noveram.

note: [message]: speaker=Delfador
en: I do know the cup of bitterness poured out on Wesnoth by your mother, child. The land has been torn apart. The elves know this. The orcs know this. Undead can feel it. Large armies of men march across the plains hunting each other, and when no men remain, outsiders will claim Wesnoth as their home.
la: Cognosco calicem acerbitatis quem mater tua in Occidiseptentrione exhausit, puella. Terra scissa est. Dryadales hoc sciunt. Atque orci. Inmortui hoc sentiunt. Exercitus magni hominum iter faciunt trans agros venantes inter se, et cum nullus homo manet, alieni Occidiseptentrionem ut patriam adrogabunt.

note: [message]: speaker=Konrad
en: Enough! I can listen to no more of this. Princess, you may want to end your mother's rule, but I will end her life as she ended the life of my father and my brothers. Asheviere's masterwork of treachery will end, and it will end by my blade!
la: Satis! Non possum plus audire. Filia Reginae, forsitan vis regnum matris finire, sed ego vitam eius finire volo ut ea vitam patris mei et fratrum finivit. Perfidia Asverae desinet et per gladium meum desinet!

note: [scenario]
en: Swamp Of Dread
la: Palus Pavoris

note: [objective]: condition=win
en: Defeat the Lich Lord Aimucasur
la: Dominum Ossium Magorum Aimucasurem Vincere

note: [objective]: condition=win
en: Defeat the Death Knights (Bonus)
la: Duces Ossium vincere (Bonum)

note: [side]: type=Lich, description=Aimucasur
en: Aimucasur
la: Aimuscasuris

note: [message]: description=Delfador
en: This land is cursed. Liches have existed here for ages, luring adventurers and soldiers to their deaths and amassing great armies and fortunes.
la: Haec terra maledicta est. Ossa Magi hic annos habitabant alliciens milites virosque audaces in mortem et cumulantes exercitus magnos et divitias magnas.

note: [message]: description=Konrad
en: Look there! The swamp is infested with all manner of skeletons, corpses, and worse. I hope I have made a wise choice in taking this path.
la: Vide illuc! Ossa, cadaveres et peiores sunt ubique in paludine hac. Spero ut optionem sapientem efficerem cum hanc viam sustuli.

note: [message]: description=Delfador
en: These Death Knights appear to be minions enslaved by the Lich Lord. This one must be particularly powerful, since Death Knights are usually strong-willed spirits on their own.
la: Hi Duces Ossium videntur clientes in servitutem redacti a Duce Ossium Magorum. Hic debet esse valde potens, quia Duces Ossium plerumque voluntatem potentem habent.

note: [message]: description=Kalenz
en: I believe we can destroy the master and release the minions. There is much fighting to be done before we can pass through these swamps in peace. May our bones not join these fallen warriors who now oppose us.
la: Credo nos dominum destrugere posse et clientes liberare. Debemus pugnare multum priusquam trans paludines in pace venerimus. Ut ossa nostra non se coniungant cum his bellatoribus casis qui nunc nos oppugnant.

note: [message]: speaker=narrator
en: The Death Knight explodes into a cloud of dust as it is eradicated. Its armor, however, drops to the ground and remains intact. The heavy black steel is polished to a mirror shine.
la: Dux Ossium dirumpitur in nube pulvis ut eradicatur. Armatura tamen in solum cadit et manet integer. Adamantum grave atrum polita est cum nitore ut speculi.

note: [message]: description=Li'sar
en: Delfador... that breastplate... how did it end up here?
la: Delfador... haec armatura... quomodo hic venit?

note: [message]: description=Delfador
en: Its owner was surely a famous warrior in life. I wonder who it was. That plate must have a powerful enchantment to have resisted centuries of decay. Choose wisely who will bear it.
la: Sane possessor eius erat bellator praeclarus in vita, nescio quem. Illa armatura certe possidit fascinationem potentem si repugnavit saecula lapsi. Elige sapienter eum qui illam gerat.

note: [message]: speaker=narrator
en: A final blow destroys the Lich, releasing a small shockwave of energy outwards. The Death Knights silently fall to the ground, inanimate. A giant cloud of dust bellows out as the remnants of the Lich's once-mortal skin and centuries of grime and gristle are lodged loose for the last time.
la: Percutio ultima Ossa Magi destrugit et unda energiae solvit ad extra. Duces Ossium labuntur tacite in solum, inanimati. Nubes pulvis exflat ut reliqua cutis olim mortalis Ossium Magi et sordes saecularia demum solvuntur.

note: [message]: speaker=Delfador
en: Aimucasur's lordship over this cursed ground is broken.
la: Dominio Aimucasuris super terram hanc maledictam frangitur.

note: [message]: speaker=Konrad
en: Aimucasur? So you know of this Lich Lord? Did you know him? He was a powerful mage?
la: Aimucasurne? Scisne de hoc Duce Ossium Magi? Novistine eum? Magusne potens erat?

note: [message]: speaker=Delfador
en: Yes, very powerful. I was not certain of his identity at first, but it is certain now. He lived centuries ago... he appears in our histories, a former headmaster on Alduin. He was reported to have disappeared, and now we know what happened to him.
la: Ita, valde potens. Primum certus non eram de nomine eius, sed nunc certum est. Vivebat ante saecula... apparet in historiis nostris, olim magister princeps in Alduina. Is dictus est evanescuisse, et nunc scimus quid ei accedit.

note: [message]: speaker=Li'sar
en: Move along, Elf, unless you enjoy making camp in this slimy bog. I, for one, do not!
la: Porro, Dryas, nisi delectaris castra ponens in paludine hac limosa. Ego enim non!

note: [message]: speaker=Li'sar
en: Listen, you whose eyes are fair but hide a vacuum, do you not think I know what power does to one's soul? What evils a person is capable of when truth and righteousness are but scrolls that can be rewritten when a queen grows tired of them?
la: Audi, tu cuius oculi pulchri sunt sed occultant vacuum, num putas ego novisse quod facit potestatem animae? Quae mala potuit homo cum veritas et iustia nil sunt nisi volumina quae denuo scribi possunt si fessa fit regina earum?

note: [scenario]
en: Home of the North Elves
la: Patria Dryadalum Septentrionum

note: [objectives]
en: Your encampment will be dismantled after the first turn
la: Castra tolluntur post tractum primum

note: [objective]: condition=lose
en: Turns run out before reaching the forest
la: Tempus exit priusquam silvam intraveris

note: [side]: type=Orcish Warlord, description=Kior-Dal
en: Kior-Dal
la: Cior Dal

note: [side]: type=General, description=Herbert
en: Herbert
la: Herbertus

note: [side]: type=Elvish Marshal, description=El'rien
en: El'rien
la: Elrien

note: [message]: description=Kalenz
en: At last, friends, we have almost reached the home of my people, the North Elves.
la: Postremum, amici, ad patriam populi mei, Dryadalum Septentrionum, fere pervenimus.

note: [message]: description=Li'sar
en: After being in this wilderness for so long, it will be good to get some rest!
la: In locis desertis his tam longe nobis entibus bonum erit requiescere!

note: [message]: description=Konrad
en: But there is a great fog around us again! We don't know what dangers may lie ahead!
la: Sed caliginem magnum rursum circum nos est! Nescimus quae pericula prae nobis lateant!

note: [message]: description=Kalenz
en: So long as we move ahead with caution and prudence, I am sure we will reach the safety and hospitality of the elves.
la: Dum cauti et prudentes progredimur, certus sum nos ad salutem et hospitium dryadalum pervenire.

note: [message]: description=Eonihar [message]: description=Glarilon
en: My lords! I have found you at last.
la: Domini mi! Postremum vos inveni.

note: [message]: description=Kalenz
en: Greetings, Eonihar, old friend! Why have you been searching for us?
la: Salve, Eonihar, amice antique! Cur nos quaesivisti?

note: [message]: description=Eonihar
en: When my lord learned of your coming, he sent riders out looking for you! There is trouble afoot!
la: Cum dominus meus nuntium accepit adventus tui, equites misit vos quaesitum! Incommodum geritur!

note: [message]: description=Konrad
en: Trouble? What kind of trouble?
la: Incommodum? Quale incommodum?

note: [message]: description=Eonihar
en: We have sighted a great host to the south, a host of the men of Wesnoth. And we believe they are looking for you! There is not a moment to lose. You must make haste to the elvish forest. Only there will you be safe!
la: Exercitum magnum ad meridiem vidimus, exercitum hominum Occidiseptentrionis. Et credimus eos vos petere! Tempus non perdere possumus. Debetis festinare ad silvam dryadalum. Tantum illic salvi eritis!

note: [message]: description=Konrad
en: I only hope we can avoid them. We will have to bear north-east.
la: Tantum spero ut eos vitare possimus. Opportet inter orientem et septentriones ire.

note: [message]: description=Eonihar
en: That is not all, my lord. The foul orcs have heard of the coming of these men, and are even now gathering a great host to oppose them to the north! It is now certain that there will be a great battle.
la: Non est omne, ere mi. Orci foedi adventus hominum horum nuntium acceperunt et etiam nunc exercitum magnum cogunt ad eos in septentrionibus opponendos! Proelium magnum iam certe fiet.

note: [message]: description=Li'sar
en: This sounds very dangerous. Perhaps we should retreat to the West, and hide until the battle is over?
la: Periculosum auditur hoc. Forsitan ad Occidentem regrediamur et nos occultemus usque ad finem proelii...

note: [message]: description=Konrad
en: I think these wild lands are too dangerous for that! Anyhow... I expected you to be on the side of Wesnoth, Princess?
la: Puto eas terras saevas nimis periculosas esse ad hoc! Quoquo modo...te in parte Occidiseptentrionis esse exspectavi, nonne sic, Filia Reginae?

note: [message]: description=Li'sar
en: I am an honorable princess, not an impostor like you! I promised that I would be on your side until we made it out of these lands, and I will keep my promise!
la: Filia honesta reginae sum, non fraudator tamquam tu! Promisi in parte sua me esse donec ex terris his egressi sumus, et fidem praestabo!

note: [message]: description=Eonihar
en: Sir, madam, there is no time to lose! You must make it east, to the home of my people. Only there will you be safe!
la: Ere, domina, tempus non perdendum est! Pervenire debetis ad Orientem, ad patriam populi mei. Tantum illic tuti eritis!

note: [message]: description=Konrad
en: Rider, do not fool with us. You yourself say men and orcs wage war on this plain that lies ahead. Do you propose we fly to the great woods of the east?
la: Eques, non nos ludibrio habe. Tu ipse dicis viros et orcos bellum in agro ante nos gerere. Proponisne nos effugere in silvas magnas orientales?

note: [message]: description=Eonihar
en: My lord, you must rush across the field before the main host of each army makes it to the battle. It is the only way to avoid this great calamity.
la: Domine mi, oportet te currere trans agrum antequam multitudines principales exercitus cuiusque ad proelium adierint. Via unica est vitandi cladem magnam.

note: [message]: description=Kalenz
en: I was afraid that's what you were going to say.
la: Temebo ne hoc dicas.

note: [message]: description=Li'sar
en: Come then, Konrad, let us go. We will do what must be done.
la: Veni tunc, Conrade, eamus. Faciemus quod neccese sit.

note: [message]: description=Eonihar
en: My lord has begun assembling a party of elves to come and escort you into the forest. Beware, for we are all in great danger!
la: Dominus meus manum dryadalum convocare coepit qui veniunt te in silvam deductum. Cauti estote, quia in periculo magno omnes sumus!

note: [message]: description=Delfador
en: Konrad, the encampment must be torn down. Any delay and these armies will crush us. Any evidence of our passage through here, and they will chase us.
la: Conrade, oportet tollere castra. Si demoramur hi exercitus nos contundent. Si manent signa obitus nostri nos persequentur.

note: [message]: description=Li'sar
en: So, Konrad, do you think we can simply trot across the battlefield?
la: Ergo, Conrade, putasne nos simpliciter trans agrum proelii ire posse?

note: [message]: description=Konrad
en: Stop for a moment, princess. Look - you can barely see them in the distance there, but the advance scouts have found each other. The Queen's troops are marching full speed for the orcs' camp, and vice-versa. These armies are out for blood.
la: Siste parumper, filia reginae. Vide - vix eos videre potes procul, sed iam se invenerunt exploratores. Milites Reginae currunt ad castra orcorum et vice versa. Hi exercitus sanguinem volunt.

note: [message]: description=Li'sar
en: But they will not neglect to notice our presence in their midst! We are walking into slaughter!
la: Sed praesentiam nostram animadvertent in medio! Ambulamus in caedem!

note: [message]: description=Konrad
en: (hushed) Our soldiers will defend us as we rush across the field. Sorry to be blunt, princess, but you and I are the only ones who need to make it across alive.
la: (tacitus) Milites nostri nos defendent cum currimus trans agrum. Me paenitet rusticum esse, filia reginae, sed tantum necesse est te et me vivos silvam attingere.

note: [message]: description=Konrad
en: ...and Delfador, of course. And Kalenz... and..
la: ...et Delfadorem, sane. Et Calentem... et...

note: [message]: description=Li'sar
en: Ach! I understand, Konrad. I am no stranger to the burden of command. Onward!
la: Fu! Intellego, Conrade. Non ignotus sum onere imperii. Porro!

note: [event]
en: Glarilon
la: Glarilonis

note: [message]: description=Thalindil
en: (exhausted) We have... (pant) finally found you!
la: (fessus) Demum... (anhelat) vos invenimus!

note: [event]
en: Rholandir
la: Rolandirus

note: [message]: description=Rholandir
en: Lord Kalenz, Lord Konrad, our forces are nigh! Do not lose hope!
la: Domine Calens, Domine Conrade, milites nostri propinqui sunt. Nolite desperare!

note: [message]: description=Delfador
en: There are some orcs! We must let them fight the men of Wesnoth, and avoid engaging them at all costs!
la: Illic sunt orci nonnulli! Oportet eos contra viros Occidiseptentrionis pugnare permittere et pretio omni vitare cum eis manum conserere!

note: [message]: speaker=unit
en: There they are! Charge!
la: Illic sunt! Incurrite!

note: [message]: speaker=unit
en: There you are! You must come quickly to the home of the elves in the east!
la: Hic estis! Cum festinatione venire debetis ad patriam dryadalum in oriente!

note: [message]: description=El'rien
en: Greetings, Elf-friend! Welcome to Emetria. You must take shelter here until the battle passes. If you stay with me here for a little while, we will all be safe.
la: Salve, amice Dryadalum! Gratus es in Emetria. Perfugium hic accipere debes donec proelium praeteriit. Si mecum paulisper manes, omnes tuti erimus.

note: [message]: description=Konrad
en: Thank you, Lord El'rien. The hospitality of the North Elves is as generous as that of your kin in the south! My men will help you hold out against our enemies.
la: Tibi gratias ago, Domine Elrien. Hospitium Dryadalum Septentrionum tam largum est quam propinquorum in meridie! Viri mei te adiuvabunt superesse contra hostes nostros.

note: [message]: description=Delfador
en: Konrad, you have made it to the domain of the North Elves. Continue moving east and let the elves guard your rear.
la: Conrade, advenisti in dominium Dryadalum Septentrionalium. Perge movere ad orientem et permitte dryadales tergum defendere.

note: [message]: description=Delfador
en: We have not yet reached the forest, and the battle still rages. We are caught between two vast armies and cannot escape to safety! We are defeated!
la: Nondum pervenimus ad silvam, et etiamnum saevit proelium. Numquam iam perveniemus! Vincti sumus!

note: [message]: description=El'rien
en: Elf-friends, you have made it to safety!
la: Amici Dryadalum, pervenistis ad tutelam!

note: [message]: description=Kalenz
en: El'rien, we have the Scepter of Fire with us! We must escort them to Elensia!
la: Efrien, Sceptrum Ignis nobiscum habemus! Eos ad Elensiam comitari debemus!

note: [message]: description=El'rien
en: Indeed. We will escort you to our capital, where we will make Council.
la: Ita. Comitabimur vos ad caput nostrum, ubi Consilium faciemus.

note: [scenario]
en: The Elven Council
la: Concilium Dryadale

note: [message]: description=Uradredia
en: Greetings, and welcome to our capital. You should feel honored. It has been half a century - a generation in the way your race counts time - since any man has been considered Elf-friend enough to stand here.
la: Salutationes in capute nostro. Debeatis sentire honorati. Saeculum dimidium est -- generatio eo modo quo genus tuum tempus computat -- ex quo tempore homo ullus amicus Dryadalum considerabatur satis ut hic staret.

note: [message]: description=Konrad
en: We are indeed honored.
la: Honorati sumus sane.

note: [message]: description=Li'sar
en: I might also say that it is you who are honored. It has been so long since you have been graced by the presence of a princess of Wesnoth.
la: Dicam quoque vos honoratos esse. Longum est ex quo tempore ornati erant presentia filiae reginae Occidiseptentrionis.

note: [message]: description=Delfador
en: Silence, foolish girl! With such arrogance, is it any surprise that the royal family of Wesnoth long ago saw their ancient alliances fall to pieces?
la: Tace, puella insipiens! Taline arrogantia admiratio est ut familia regalis Occidiseptentriones iamdudum foedos antiquos in fragmentis cadere videret?

note: [message]: description=Li'sar
en: Yes... you are right, sir. It is I who am honored to be here, and I apologize for my discourtesy.
la: Sic...vera dicis, domine. Ego honorata sum qui hic sto, et acerbitati meae veniam peto.

note: [message]: description=Uradredia
en: Delfador the Great. As wise with his tongue in advice as he is strong with his staff in battle. A rare combination, especially among men.
la: Delfador Magnus. Tam sapiens lingua in consilio quam fortis est baculo in proelio. Coniunctio rara, praesertum in hominibus.

note: [message]: description=Konrad
en: Forgive me, Elf, but I'm afraid I do not recall meeting you before.
la: Da mihi veniam, Dryas, sed temo ne tibi antea obviam ire recorder.

note: [message]: description=Delfador
en: Konrad, this is Parandra. She helped me rescue you from the clutches of Asheviere.
la: Conrade, haec est Parandra. Adiuvabat me te e manibus Asverae servare.

note: [message]: description=Konrad
en: I had no idea! Thank you, my lady. It is a pleasure to meet you again.
la: Nescivi! Tibi gratias ago, domina mi. Me placet tibi rursus obviam ire.

note: [message]: description=Li'sar
en: Rescued him from my mother? But seventeen years ago Konrad would have been an infant! What is this you are talking about?
la: A matre mea servavit? Sed abhinc septendecim annos Conradus infans fuisset! Quid est de quo loquitur?

note: [message]: description=Delfador
en: Your mother has much blood upon her hands, child. She has had many killed unjustly. When Konrad was an infant, she ordered all the princes put to death, so she could seize control.
la: Mater tua sanguinem multam habet in manibus, puella. Multos iniuste interfecit. Cum Conradus infans erat, iussit omnes regulos interfectos, ut imperium capere possit.

note: [message]: description=Li'sar
en: She had them murdered? There were others too, not just Konrad? Surely you do not speak the truth! Parandra, what do you say?
la: Eos interfectos iussit? Aliosne quoque, non Conradum solum? Sane non vera dicis! Paranda, quid dicas tu?

note: [message]: description=Parandra
en: Princess, when Delfador the Great speaks of the Queen Mother, Asheviere, ordering the princes of Wesnoth to be put to death, he speaks the truth.
la: Filia Regina, cum Delfador Magnus dicit Matrem Reginam Asveram iubere regulos Occidisepentrionis interfectos, vera dicit.

note: [message]: description=Li'sar
en: And what say you, Elf-king?
la: Quid dicis tu, Rex Dryadalis?

note: [message]: description=Uradredia
en: I did not see it myself, Princess, but I have heard many reliable reports. Asheviere indeed has the blood of the princes on her hands. She has also allowed orcs to desecrate the lands, abandoning all respect for the peoples around her.
la: Non ipse vidi, Filia Reginae, sed nuntios fidos multos audi. Asvera profecto sanguinem regulorum in manibus suis habet. Quoque permisit orcos terras profanare, observantiam omnem populis propinquis ammittens.

note: [message]: description=Li'sar
en: Well, that is why I must take the Scepter. I will return, and people will accept me as Queen. I will rule justly and fairly. My mother is only Queen Mother. The throne is rightfully mine, and with the Scepter I can prove it.
la: Ergo, ego Sceptrum prehendere debeo. Reveniam et populus me reginam accipet. Iuste et recte regnabo. Mater mea tantum Regina Mater est. Thronum legitime meum est, et cum Sceptrum id demonstrare possum.

note: [message]: description=Delfador
en: Princess, there is some good in you, but the throne is not yours to claim. Konrad has the Scepter. He will take the throne.
la: Filia Reginae, bonum nonnullum in te est, sed thronum non tuum adrogandum est. Conradus Sceptrum habet. Thronum accipiet.

note: [message]: description=Li'sar
en: Well, I have the Scepter! I will return and the people will accept me as Queen! My mother is only Queen Mother. The Throne is rightfully mine, and I will rule from it with justice and fairness. I may even accept you as my adviser and counselor, Delfador.
la: Sceptrum habeo! Reveniam et populus me Reginam accipet. Mater mea tantum Regina Mater est. Thronum legitime meum est, et ex eo iuste et recte regnabo. Te fortasse auctorem et concillarium accipiam, Delfador.

note: [message]: description=Delfador
en: Though you have the Scepter, Princess, it is rightfully Konrad's. You have it now only because we helped you get it.
la: Etsi Sceptrum habes, Filia Regis, legitime est Conrado. Id nunc habes tantum quia adiuvavimus te id capere.

note: [message]: description=Li'sar
en: And if I refuse to give it to him?
la: Et si non vis id ei dare?

note: [message]: description=Delfador
en: If it is necessary, princess, I will ask Konrad to fight you in a duel for it.
la: Si necesse est, filia reginae, Conrad petiam te in duello pugnare ob id.

note: [message]: description=Konrad
en: Delfador! Li'sar has become our friend. I don't want to fight her! As long as she rules well, what does it matter if she becomes queen?
la: Delfador! Lisar amica nostra facta est. Nolo eam pugnare! Si bene regnat, quid importat si regina fit?

note: [message]: description=Delfador
en: You are the rightful heir. You should be king, Konrad.
la: Heres legitimus es. Oportet te regem esse, Conrade.

note: [message]: description=Parandra
en: Delfador, you have raised Konrad to be skillful and wise, honorable and just. A warrior who has respect, and appreciates peace. Yet the throne is not the place for him. You know of what I speak, Delfador.
la: Delfador, Conradum educavisti peritum et sapientem esse, probum et iustum. Bellator qui alios observat et pacem aestimat. Sed thronum non est locus eius. Scis de quo loquor, Delfador.

note: [message]: description=Li'sar
en: But I do not! What is your meaning, Parandra?
la: Sed not ego! Quid tibi vis, Parandra?

note: [message]: description=Parandra
en: In time, things will be revealed, fair Princess. For the moment, go forth and claim the throne of Wesnoth.
la: Tempore omnia revelata erunt, filia pulchra reginae. In momento hoc, exi et accipe thronum Occidiseptentrionis.

note: [message]: description=Delfador
en: Parandra, what you say may seem right to some, but as long as you and I speak to no-one of what we know, I see no reason why Konrad would not best have the throne.
la: Parandra, quid dicis rectum videatur nonnullis, sed dum ego et tu non loquimur nemini de quo scimus, non video rationem qua Conradus non optimus sit ad regnum.

note: [message]: description=Parandra
en: In so many things you are right, Delfador, and your wisdom is unmatched in the world of men. But in this, you are mistaken. Li'sar is the heir. She should take the throne. Now that I have met her for myself, I am sure of it.
la: In tantis rebus recta dicis, Delfador, et sapientia tua singularis est in mundo hominum. Sed in hac re erras. Lisar heres est. Thronum accipere debet. Ex quo eae ipsa obviam ii, certa sum.

note: [message]: description=Konrad
en: She will claim the throne, and not me? What should I do?
la: Thronum accipiet illa, non ego? Quid faciam?

note: [message]: description=Parandra
en: Li'sar should be Queen, but you will go with her. Indeed, I suspect we could not convince you otherwise. I have seen the way you look at her, Konrad. I think that now you would follow her even to the ends of the earth.
la: Lisar Regina sit, sed tu cum ea ibas. Sane, suspicor nos non aliter convincere posse. Vidi quomodo eam aspicis, Conrade. Censo iam eam ad fines terrae secuturum esse.

note: [message]: description=Konrad
en: With all due respect, my lady, she is my cousin! There is nothing between us!
la: Cum honore debito, domina mi, est consobrina! Nihil est inter nos!

note: [message]: description=Parandra
en: Then if it is as you say, Konrad, perhaps you should stay here with us. It would surely be safer for you. The elves could show you things that would amaze you, things that no man has seen before.
la: Si est ut dicas, Conrade, fortasse hic nobiscum maneas. Tutior sit tibi certo. Dryadales te res monstrare possint, quae admirer, quae nullus homo unquam videat.

note: [message]: description=Konrad
en: That is a generous offer, my lady, but you are indeed right, I would rather go with Li'sar.
la: Condicio liberalis est illa, domina mi, sed recta dicis. Malo cum Lisare ire.

note: [message]: description=Delfador
en: And what say you, Uradredia?
la: Quid dicis tu, Uradredia?

note: [message]: description=Uradredia
en: Tell me, Li'sar, are you willing to fight your own mother for the throne?
la: Me dicis, Lisar, visne contra matrem propriam ob thronum certare?

note: [message]: description=Li'sar
en: It is for the good of the country. If it is necessary, I will fight her, Elf-king.
la: Est ob bonum patriae. Si necesse est, contra eam certabo, Rex Dryadalis.

note: [message]: description=Uradredia
en: I feel that this lady speaks the truth. Delfador, although I know that you do not concur, the words of Parandra, daughter of Elandria are wise. Rest here for a time, and then go forth with them.
la: Videtur mihi domina haec verum dicere. Delfador, etsi scio te non consentire, verba Parandrae filiae Elandriae sapientia sunt. Hic requiesce parumper, tunc cum eis exi.

note: [message]: description=Delfador
en: And you have been with us for a time, Kalenz son of Kliada, what say you?
la: Et tu nobiscum eris parumper, Calens filius Kliadae. Quid dicis?

note: [message]: description=Kalenz
en: Wisdom has been spoken here today, Delfador. We have been with Li'sar in the most trying of times, and risked life and limb with her. Yet we still have both our lives and our limbs. She lacks experience, and has too much of the brashness of youth, but she will make a good Queen in time.
la: Sapientia hic dicta est hodie, Delfador. Cum Lisare eramus in temporibus difficillimis, et cum ea vitam et membra periclitati sumus. Experientia ei caret et nimiam audaciam juventutis habet, sed regina proba fiet tempore.

note: [message]: description=Delfador
en: So, the Elven Council has spoken. But which path should we take on our journey? The Ford of Abez will not be passable, for surely it will be watched and guarded by many men.
la: Ergo, Concilium Dryadale locutum est. Sed quam viam capiamus in itinere nostro? Vadum Abesis non pervium erit, qui certe a multis hominibus observatum et custoditum erit.

note: [message]: description=Uradredia
en: There is another way by which you can return to Wesnoth: past the mountains of the dragons and through the dark valley. To the land of the East, from there you can return to Wesnoth and surprise the Dark Queen, catching her off guard.
la: Via altera est per quem ad Occidiseptentrionem redire potestis, ultra montes draconum et per vallem tenebrosam. Ad terram orientalem, illinc potestis ad Occidiseptentrionem redire et Reginam Obscuram opprimere, eam imprudentem deprehendentes.

note: [message]: description=Konrad
en: Mountains of the dragons? That sounds very dangerous! I didn't even think there were such things as dragons!
la: Montes draconum? Videtur periculosum valde! Non censebo existere res ut dracones!

note: [message]: description=Delfador
en: No dragon has been sighted in those mountains for many years, but they retain their name of old. Still, that path will be dangerous for us. Is there not another route we might take?
la: Draco nullus videtur in his montibus abhinc annos multos, sed nomen antiquum retinent. Nihilominus via illa periculosa erit nobis. Nonne est via altera quae capere possimus?

note: [message]: description=Uradredia
en: All routes are dangerous, though there is some hope along this path. Rest, and then go forth, friends. Fortune has smiled upon you so far, despite great dangers. Perhaps she will continue to do so.
la: Omnia via periculosa est, etsi in hac spes nonnulla est. Requiscite et exite tunc, amici. Fortuna in vos adhuc subridit, quamquam pericula multa erant. Fortasse pergit ita.

note: [message]: description=Parandra
en: Yes, rest. Your soldiers will be tended to and refreshed. We have made sure you will leave our protection with the resources to finish your journey.
la: Sic, requiesce. Milites tui ministrabantur et recreabuntur. Certiorem fecimus te protectionem nostram cum omnibus quae necesse sunt in itinere tuo.

note: [scenario]
en: Return to Wesnoth
la: Reditus ad Occidiseptentrionem

note: [part]
en: After many days enjoying the strange food and fine linen of his hosts, restlessness overtook Konrad. The urgency nagged at him as he donned a new tunic and fastened newly-oiled leather straps.
la: Post multos dies fruens alimento novo et linteo fino hospium eius, Conradus inquietus factus est. Necessitas oburgitavit cum tunicam novam induit et lora corii nove uncti.

note: [part]
en: He strode the halls of the elven citadel, visiting and encouraging his soldiers. Many were elves about to leave behind the comfort and peace of their capital to make war on a vast human army - his war. The weight of that thought bore on him.
la: Intravit inter moenia arcis dryadalum, visitans et adhortans milites. Multi erant dryadales, qui solacium et pacem capitalis eorum relicturi erant ut bellum in exercitum vastum hominum faciant - bellum eius. Onus cogitati illius eum oppressit.

note: [part]
en: Konrad stood on the rampart staring out towards the horizon as his men bustled below. He suddenly realized why he was uneasy: he had been staring at thin streams of black smoke, merging into the clouds far in the distance. He shouted orders to depart and was ardently obeyed.
la: Conradus stetit in aggere videns horizontem cum festinabant homines sub eo. Ripenter intellexit cur inquietur esset: contemplatus erat rivulos tenues fumi atri qui se mergebant cum nubibus procul. Imperia vocavit ut discedant et dicto ardenter paritus est.

note: [part]
en: Kalenz's champion courtiers escorted Konrad and Delfador through their forest, a near-invincible vanguard. War had spread to the Northlands, but by taking long-deserted trails through the rugged eastern hills, it failed to find the band of rebels. The high craggy peaks of the mountains of the Dragons looked down on them in deserted desolation.
la: Aula heroum Calentis Conradum et Delfadorem per silvam comitata est, primum agmen quasi invictum. Bellum se ad terras Septentrionales extenderat, sed utentes vestigiis desertis per colles orientales asperos rebelles eum evitaverunt. Apices alti scopulosi montium Draconum despectabant eos in desolatione deserta.

note: [part]
en: Konrad's small band of elves had grown to a massive army. The occasional hermit mage knew better than to interfere with its progress, and soon the plains of Northeastern Wesnoth lay before them.
la: Manipulus parvus Conradi Dryadalum factus erat exercitus ingens. Magus solitarius fortuitus scivit melius non impedire progressum eius, et mox patebant agri Occidiseptentrionis septentrionales-orientales ante eos.

note: [part]
en: After spending the greater part of a year in remote, dangerous wastes, Konrad's heart leapt at the thought this journey was almost over. Though the greatest danger lay ahead, he knew he was finally returning home.
la: Post quasi annum in desertis remotis periculosisque, cor Conradi saltavit cum putavit iter quasi finitum esse. Etsi periculum maximum ante eum erat, scivit se demum domum regredere.

note: [side]: type=Orcish Warlord, description=Dwar-Ni
en: Dwar-Ni
la: Duar Ni

note: [message]: description=Malatus
en: Halt! Who goes there?
la: Sistite! Quis it illic?

note: [message]: description=Dwar-Ni
en: Look! It is the traitor Li'sar, with the old mage and the filthy elven lord. Quickly, capture them! The Queen wishes to make them her prisoners.
la: Videte! Est proditrix Lisar cum mago seni et domino sordido dryadalum. Agite, eos capite! Regina vult eos captivos.

note: [message]: description=Li'sar
en: What? Me, a traitor? It is the Queen who is a traitor, for not obeying the wishes of King Garard II. We have the Scepter of Fire, so let us in!
la: Quid? Ego, proditrix? Regina proditrix est, quia votis Regis Garardi II non paruit. Sceptrum Ignis habemus, ita admittite nos!

note: [message]: description=Malatus
en: You leave us no choice but to kill you.
la: Optionem nullam relinquis praeter vos occidendos.

note: [message]: description=Malatus
en: These intruders are stronger than we expected. Call in the reinforcements!
la: Hi advenae fortiores sunt quam exspectavimus. Voca copias novas!

note: [event]
en: Dacayan
la: Dacaianis

note: [event]
en: Ceomyr
la: Ceomirus

note: [event]
en: Gwellyn
la: Guellinus

note: [message]: description=Dacayan
en: The Queen has sent us to aid you in capturing these rebels.
la: Regina nos misit vos iuvatum capiendo rebelles hos.

note: [message]: description=Malatus
en: We have changed the plan. Now we are killing them.
la: Consilium mutavimus. Nunc eos occidimus.

note: [message]: description=Delfador
en: We must make haste! Far greater challenges lie before us, by tarrying here we're diminishing our resources.
la: Oportet festinare! Pericula multo maiora impendunt. Si hic moremur, subsidia nostra minuamus.

note: [scenario]
en: Test of the Clan
la: Probatio Gentis

note: [objective]: condition=win
en: Defeat 25 Units
la: XXV Unitates Vincere

note: [objective]: condition=win
en: Defeat Enemy Leaders (Bonus)
la: Duces Hostium Vincere (Bonum)

note: [then] [side]: type=Grand Knight, description=Sir Alric
en: Sir Alric
la: Dominus Alricus

note: [then] [side]: type=Grand Knight, description=Sir Ruga
en: Sir Ruga
la: Dominus Ruganis

note: [then] [side]: type=Grand Knight, description=Sir Daryn
en: Sir Daryn
la: Dominus Darinus

note: [then] [side]: type=Grand Knight, description=Lord Bayar [event]
en: Lord Bayar
la: Dominus Baiaris

note: [message]: description=Konrad
en: Greetings, men of the plains.
la: Salvete, viri camporum.

note: [message]: description=Sir Daryn
en: What do these intruders want? We did not invite them here, that is certain.
la: Quid volunt interpellatores hi? Certum est non nos eos invitavisse huc.

note: [message]: description=Delfador
en: We come in peace! We wish for you to aid us in our struggle against Asheviere, the evil Queen Mother.
la: In pace venimus! Volumus ut nos adiuvetis in pugna contra Asveram, Matrem Reginam malam.

note: [message]: description=Sir Alric
en: We will not join you. You who are led by these youths and this old man.
la: Non vobiscum nos coniugemus, qui ab juvenibus his et sene hoc ducuntur.

note: [message]: description=Delfador
en: You are for us or against us. If you do not join us to overthrow the evil Queen, we will strip you of your power, once the throne is rightfully reclaimed.
la: Nobiscum estis aut contra nos. Si non se nobiscum coniungitis ut Reginam malam evertamus, vos a potestate spoliabimus, postquam thronum legitimate recaptum fuerit.

note: [message]: description=Lord Bayar
en: Hah! You think you can seize the throne? Defeat us in battle and we will join you, or leave now and never return!
la: Hahae! Putasne te thronum capere posse? Nos in proelio vincite et vobiscum nos coniungimus, aut hinc discedete et numquam revenite!

note: [message]: description=Kalenz
en: Very well. We will fight you.
la: Valde bene. Pugnabimus vobiscum.

note: [message]: description=Lord Bayar
en: Fools! We will run you down like dogs!
la: Insipientes! Tamquam canes vos decurrebimus!

note: [message]: description=Sir Alric
en: There is no turning back for you now. This is a fight to the death!
la: Impossibile est vobis reverti nunc. Proelium est hoc ad mortem!

note: [message]: description=Konrad
en: Delfador, this is sheer madness. We cannot afford to play games when we should be marching against the Queen.
la: Delfador, insania mera est hoc. Non possumus ludere cum oportet contra Reginam iter facere.

note: [message]: description=Konrad
en: Lord Bayar, halt this folly! I challenge you to a personal combat.
la: Dominus Baiaris, stultitiam hanc siste! Te invito ad certamen personalem.

note: [message]: description=Lord Bayar
en: Ho! You have amused me, young heir. Ho, ho, challenge indeed.
la: Hahae! Me oblectavit, heres iuvenis. Hahae, me invitas ad certamen.

note: [message]: description=Konrad
en: Young heir? Then you assent to my claim?
la: Heresne iuvenis? Itane postulatum meum consentis?

note: [message]: description=Lord Bayar
en: Impudence. Bah! Do you see orcs on our plains? Did we not grant you a test of your strength?
la: Impudentia. Fu! Videsne orcos in agris nostris? Nonne te dedimus probationem fortitudinis tuae?

note: [message]: description=Konrad
en: I fail to see the purpose of this exercise. It only weakens us.
la: Non video propositum huius exercitationis. Tantum nos debilitat.

note: [message]: description=Lord Bayar
en: No, whelp. You may be weakened, but the horse clans are eternal. I will promise you this, however. If you can defeat me personally, I myself will join your siege of Weldyn.
la: Non, catule. Debilitamini forsitan, sed gentes equorum aeterni sunt. Te promitto hoc, tamen. Si me personaliter vinces, ego ipse me ad obsidionem Veldinae coniungam.

note: [message]: description=Sir Ruga [message]: description=Sir Daryn [message]: description=Sir Alric
en: Aye.
la: Sic.

note: [message]: description=Lord Bayar
en: I cannot believe this! You have defeated me! You are now my liege, and I leave the battlefield in shame. But the Clan shall fight on!
la: Non hoc credere possum! Me vicistis! Nunc erus meus es, et campum proelii cum pudore relinquo. Sed Gens dimicabit ultra!

note: [message]: description=Delfador
en: Their leader has fallen but still they fight!
la: Dux eorum cecidit sed tamen pugnant!

note: [message]: description=Sir Daryn
en: You can defeat me, but the Clan will never fall. Our numbers are endless!
la: Me vincere potestis, sed numquam cadet Gens. Numeri nostri infiniti sunt!

note: [message]: description=Sir Ruga
en: Even as I pledge my lance to your service, my Clan fights on!
la: Ut lanceam meam ad servitiam tuam promitto, Gens mea pergit pugnare!

note: [message]: description=Sir Alric
en: A humiliating defeat, yet you are no match for the might of the Clan!
la: Clades dedecoranta, sed non es par potentiae Gentis!

note: [message]: role=clanboss
en: Stop! I cannot believe this! You have defeated us! Indeed, you are worthy, worthy even to claim the throne. The clans will help you. We will fight with you against the Queen.
la: Sistite! Hoc non credere possum! Nos vicistis! Certe digni estis, digni et ad thronum capiendum. Gentes eos adiuvabunt. Pugnabimus vobiscum contra Reginam.

note: [message]: description=Konrad
en: So you admit defeat! You will serve me in fighting the evil queen?
la: Clademne accipitis? Mihine servietis pugnantes reginam malam?

note: [message]: role=clanboss
en: We will serve you, my lord. You will make a worthy king.
la: Tibi serviemus, ere mi. Regem dignum fies.

note: [message]: description=Li'sar
en: I think you are mistaken! You will help me be queen.
la: Credo te errare! Me adiuvabis ut regina fiam!

note: [message]: role=clanboss
en: Who then is your leader? Who do we serve?
la: Quis tunc est dux tuus? Cui servimus?

note: [message]: description=Delfador
en: You will serve us. You will protect our flanks while we make way straight for the queen. With you on either flank, we can surely overcome her.
la: Nos servietis. Latera nostra protegetis dum ibimus recta via ad reginam. Vobiscum ab latere utroque, certe eam superare possumus.

note: [message]: description=Kalenz
en: Delfador, don't you think it is time we settled this?
la: Delfador, nonne putas tempus esse hoc decidere?

note: [message]: description=Delfador
en: Yes, it is time. It is time for the truth to be told. I had hoped to take this secret to my grave, but it isn't to be. You elves live too long, and though I have tried hard to understand, your wisdom is foreign to me.
la: Sane, tempus est. Tempus est dicere veritatem. Speravi ut hoc secretum mecum ad sepulchrum tulissem, sed non ita non erit. Vos dryadales nimis longe vivunt, atque etsi valde intellegere conatus sum, sapientia vestra mihi aliena est.

note: [message]: description=Konrad
en: Secret? What secret Delfador? What are you talking about?
la: Secretum? Quod secretum, Delfador? De quo loqueris?

note: [message]: description=Delfador
en: We should not speak of it now. Instead come with me, Konrad and Li'sar, to the top of mount Elnar. To look at Weldyn. To make plans for the battle, and to talk.
la: Non debemus nunc de eo loqui. Pro eo venite mecum, Conrade et Lisar, ad summum montis Elnaris vistum Weldinam. Consilia proelii factum et collatum.

note: [event]
en: Clan Members Defeated
la: Socios Gentis Victos

note: [message]: description=Delfador
en: We are routing their forces! Let's see if the Clan has had enough. Their help in guarding our flanks will be invaluable.
la: Milites eorum in fugam conicimus! Videamus si Gens satis habuisset. Adiutorium eorum in custodiendo latera pretiosum erit.

note: [objective]: condition=win
en: Defeat Asheviere
la: Asveram Vincere

note: [part]
en: Here we overlook the city of Weldyn. The great city. The ancient city. The city of evil. The city of good. The city of men.
la: Hinc despectamus urbem Veldinam. Urbem magnam. Urbem antiquam. Urbem malitiae. Urbem bonitatis. Urbem hominum.

note: [part]
en: I have not looked upon this city for seventeen years. Seventeen years ago, when I should have been at the height of my power. But my strength failed me. I failed, and I cannot atone for it.
la: Non despectavi urbem hanc annos septendecim. Septendecim annos abhinc, cum debebam esse in summo potestatis. Sed vis meus fefellit. Defeci neque possum id expiare.

note: [part]
en: The battle had been long and hard. We had been defeated. Eldred was slain, but I knew that Asheviere's wrath would be great. That many innocents would be slain. I had to save the monarchy. I had to save the princes. I made haste to Weldyn, before the guards of Asheviere could get there, to carry out their evil orders.
la: Proelium longum fuit atque durm. Vincti eramus. Eldredus occisus est, sed scivit iram Asverae magnam futuram esse et innocentes interfecturos esse. Necesse erat mihi regnum servare. Filios regis necesse erat servare. Festinavi Veldinam, priusquam custodes Asverae illuc attingere poterant ut ordines sceleratos efferrent.

note: [part]
en: But I failed. I was too late. I entered the chambers of the youngest prince, prince Konrad, just as one of the evil ones ran him through. All was lost. The heirs were slain. Only Asheviere and her daughter had any claim to the throne.
la: Sed defeci. Sero fui. Habitationes filii minimi intravi, reguli Conradi, cum maxime unus sceleratorum eum tranfixit. Omne persum est. Heredes interfecti sunt. Asvera sola et filia eius petitionem ullam ad thronum habebant.

note: [part]
en: Of course, you are surprised by this, but it is the truth. In haste, I vanquished the evil ones who had committed this foul deed. Then I took the little prince's broken body, and away I rode. Far away, to the land of the elves.
la: Sane, hoc admiror, sed veritas est. Festinans sceleratos vici qui hoc nefas admiserunt. Tunc corpus fractum reguli sumens abequitavi. Longe, ad terram dryadalium.

note: [part]
en: By strange and mysterious fortune, the Elf Lady Parandra had come across a human child. She knew not where he had come from, only that the orcs would have eaten him if it weren't for her intervention. The elves felt that great fortune smiled upon this man-child. Perhaps that is why this most truthful of peoples agreed to my plan.
la: Fortuna mira et mysteriosa Domina Paranda Dryadalis puerum humanum invenit. Nescivit unde venisset, tantum orcos eum comedituros esse nisi interveniret. Dryadales censuerunt fortunam magnam in hunc puerum humanum subridere. Fortasse ex hoc est cur hic populus veracissimus ad consilium meum consensit.

note: [part]
en: After burying the little prince, we agreed never to speak of him again. Instead, this orphan child we would call Konrad, and he would be brought up to be king. I would say that I had slain the guards before they had carried out their evil deed, instead of after. No one would ever have to know. And no one did know for certain, until now.
la: Regulo sepulto consensimus de eo numquam rursus loqui; pro eo nos appelaturos hunc pupillum Conradum, et educaturum eum esse ut rex fiat. Me dicturum esse custodes interfectos esse a me priusquam sceleratum fecerant, non postquam. Nemini neccesse esset hoc scire. Et nemo scivit sine dubio, usque ad nunc.

note: [part]
en: I had thought that we could one day make you king, Konrad. But now I see that fate has made a different choice. That despite all of Asheviere's evil, this Li'sar is fit for the throne. She is the rightful queen. From a long line of kings, stretching all the way back to the seafarers of old from the west.
la: Pensaveram te olim regem facere posse. Sed video nunc fato optionem aliam factam esse. Quamquam Asvera scelerata est, haec Lisar apta est ad thronum. Regina legitima est. Ex linea longa regum, quae retro usque ad nauticos antiquos ex occidente tendit.

note: [part]
en: Now, let us not tarry here any longer! The dawn breaks! The time has come for the heir to the throne to claim it!
la: Age, ne moremini diutius! Delucescit! Tempus venit in quo heres throni eum adrogabit!

note: [side]: type=Orcish Warlord, description=Haliel-Maga
en: Haliel-Maga
la: Haliel Maga

note: [side]: type=General, description=Heford
en: Heford
la: Hefordis

note: [side]: type=Cavalier, description=Sir Kalm
en: Sir Kalm
la: Dominus Calmus

note: [side]: type=Dark Queen, description=Asheviere
en: Asheviere
la: Asvera

note: [message]: description=Asheviere
en: So, these rebels come at last to face me, while most of my army is off fighting the fickle clans.
la: Adeo rebelles hi eunt denique obviam mihi, dum plurimi exerercitus mei absunt pugnantes contra gentes inconstantes.

note: [message]: role=clanboss
en: Wretched wench. Your army is tasting death as we speak. The clans have arrived to unseat you, pretender!
la: Muliercula misera. Ut loquimur exercitus tuus mortem sapit. Gentes advenerunt te excussum, captatrix!

note: [message]: description=Li'sar
en: Surrender, mother. The land's blood is spent. I have come to take my rightful place.
la: Te dedi, mater. Sanguis terrae consumpta est. Veni locum meum iustum captum.

note: [message]: description=Asheviere
en: Ahh. My own daughter, a turncoat. So it is true. Such treason my reign must endure! But endure it will.
la: O, filia mea transfuga est. Adeo verum est. Regno meo talis maiestas ferenda est! Sed feret vere.

note: [message]: description=Delfador
en: How long must the people endure your rule? Give the throne to your daughter. She is the rightful heir. We even hold the scepter to prove it!
la: Quamdiu regnum tuum ferendum est a populo? Thronum filiae tuae da. Heres legitima est. Sceptrum tenemus hoc demonstrans!

note: [message]: description=Asheviere
en: Delfador! My old tormentor! Treason! Men! Seize them! Kill them! Kill them all!
la: Delfador! Tortor mi antique! Maiestas! Viri! Prehendite eos! Occidite eos! Occidite eos omnes!

note: [message]: speaker=unit
en: Take this, witch!
la: Hoc carpe, striga!

note: [object]
en: The Queen is Dead
la: Regina Mortua est

note: [message]: description=Li'sar
en: Mother, I swore to end your reign of evil, and now I shall.
la: Mater, iuravi finire regnum tuum scelerosum, et iam finiam.

note: [message]: description=Asheviere
en: Daughter, I built this kingdom for you. It has all been for you!
la: Filia, regnum pro te aedificavi. Omnia erat pro te!

note: [message]: speaker=narrator
en: Li'sar strikes a killing blow!
la: Lisar ictum mortiferum percutit!

note: [message]: description=Konrad
en: You have hunted me across the countryside, indeed across the years. Here I am, Dark Queen.
la: Trans agros me venata es, sane trans annos. Hic sum, Regina Obscura.

note: [message]: description=Asheviere
en: I was sure I had killed you, yet you haunt me still. Be gone, demon! I banish you, ghost!
la: Certa eram te occidisse, attamen me frequentas etiamnum. Apage, daemon! Te pello, larva!

note: [message]: speaker=narrator
en: Konrad strikes a killing blow!
la: Conradus ictum mortiferum percutit!

note: [message]: description=Delfador
en: As I destroyed your son, I now destroy you.
la: Ut filium tuum delevi, nunc te deleo.

note: [message]: description=Asheviere
en: You were always defiant, wizard, and no one has thwarted my plans as much as you.
la: Semper minax eras, mage, et nemo consiliis meis plus obstavit quam tu.

note: [message]: description=Delfador
en: I have always been the humble servant of the crown, even now.
la: Semper eram servus humilis coronae, etiam nunc.

note: [message]: description=Asheviere
en: Delfador! You utterly disgust me, you sniveling worm. How dare you confront me, your queen.
la: Delfador! Mihi omnino displicis, vermis. Quomodo audes me reginam tuam confrontare.

note: [message]: description=Delfador
en: How dare I? I am Delfador, High Provost of the Council of Archmagi...
la: Quomodo audo? Delfador sum, Praefectus Maximus Concilii Magorum...

note: [message]: description=Delfador
en: ... bearer of the staff of Emeric, guardian of the book of Crelanu ...
la: ... portator virgae Emerici, custos libri Crelanus ...

note: [message]: description=Delfador
en: ... Mage Protector of The Kingdom Of The Peoples From The West-North, Chief Advisor to the CROWN...
la: ... Magus Protector Regini Popolorum ex Occidente-Septentrionibus, Auctor Princeps CORONAE...

note: [message]: description=Delfador
en: ... AND PERSONAL COUNSELOR TO MY FRIEND AND KING, GARARD THE SECOND! TODAY YOU MEET YOUR ATONEMENT!
la: ... ET CONSULARIUS PERSONALIS AMICI MEI ET REGIS, GERARDI SECUNDI! HODIE EXPIATIONEM INVENIS!

note: [message]: speaker=narrator
en: In a horrific inferno of magical rage, Asheviere is completely annihilated!
la: Cum conflagratione irae magicalis, omnino annihilata est Asvera!

note: [message]: description=Asheviere
en: Treason! The evil ones have slain me!
la: Maiestas! Scelerati me interfecerunt!

note: [message]: description=Delfador
en: And so passes Asheviere, the dark queen of Wesnoth.
la: Sic transit Asvera, regina atra Occidiseptentrionis.

note: [message]: description=Konrad
en: We have won at last! Li'sar! You will be queen!
la: Vicimus tandem! Lisar! Regina eris!

note: [message]: description=Li'sar
en: Yes, but I won't ever forget what you have done for me, Konrad, Delfador, and Kalenz.
la: Ero, sed non obliviscar eorum quae mihi fecerunt, Conrade, Delfador et Calens.

note: [message]: description=Kalenz
en: So much blood. So much death. For what? A title?
la: Tantum sanguinem. Tantam mortem. Pro quo? Titulo?

note: [message]: description=Li'sar
en: For justice, Elf Lord. We fight because if we do not, evil would prevail. But, I implore you to let the dead have their rest. We have taken victory. Tomorrow is a new day, friends... let us build this kingdom anew.
la: Pro iustitia, Domine Dryadalum. Pugnamus quia si non praevalebit malum. Sed te imploro, permitte mortuos requiescere. Vincimus. Cras est dies novus, amici... reaedificemus regnum hoc.

note: [scenario]
en: Epilogue
la: Epilogus

note: [part]
en: And so the Dark Queen's reign was ended. Li'sar, daughter of Garard II and Heir to the Throne of Wesnoth, was crowned Queen and Bearer of the Scepter of Fire, which she would pass on to all her successors.
la: Sic finitum est regnum Reginae Obscurae, et Lisar, filia Halderici coronata est Regina Occidiseptentrionis et possessor Sceptri Ignis, quod ad successores eius traditurum erat.

note: [part]
en: Her reign was long, and she undid the evil deeds of her mother.
la: Regnum longum erat, et facta mala matris eius infecta reddidit.

note: [part]
en: Konrad became a noble in Li'sar's court. He married Li'sar, and together they had two sons and a daughter.
la: Conradus nobilis in aula Lisaris. Lisarem in matrimonium duxit et una duos filios et unam filiam pepererunt.

note: [part]
en: The bones of the young prince Konrad were retrieved from the elves and buried in the Royal Crypt in Weldyn, which Konrad visited to pay homage every week.
la: Ossa reguli Conradi a dryadalibus recepta sunt a dryadalibus et sepulta in Crypta Regalis Veldinae, quam Conradus hebdomadem quemque visitavit veneratum.

note: [variation]: race=human [unit]: race=human
en: female^Battle Princess
la: Filia Regina Proelii

note: [variation]: race=human [unit]: race=human
en: A noble by birth, the Princess has learnt swordplay with the greatest generals, and battle tactics with the greatest sages, making her both a great combatant and leader. Now battle-hardened and strong of will, she can now aid those around her in the art of combat.
la: Nobilis natu, Filia Reginae artem gladiatorum magnis cum imperatoribus didicit et rationes belli a maximis sapientibus; ergo est dux et pugnatrix magna. Obdurata in proelio et fortis voluntatis, potest auxilium eis ferre in arte pugnae qui ei vicini sunt.

note: [attack]: type=blade
en: sabre
la: acinaces

note: [attack]: type=fire
en: scepter of fire
la: sceptrum ignis

note: [variation]: race=human [unit]: race=human
en: The rank of Commander is held by those who lead battle groups into combat. Possessing leadership skills, they give lower-level units in adjacent hexes improved performance in combat. Commanders are best skilled with the sword, although they also carry a bow to use when necessary. If the Commander is lost, so is the battle.
la: Gradus Ducis tenetur ab eis qui circulos proelii in certamen ducunt. Possident facultatis ductus, dantes unitatibus vicinis ex gradibus inferioribus executionem meliorem in proelio. Duci doctiores gladio sunt sed quoque arcum trahunt, ut in necessitate utatur. Si perderetur dux, etiam proelium perderetur.

note: [variation]: race=human [unit]: race=human
en: female^Dark Queen
la: Regina Obscura

note: [variation]: race=human [unit]: race=human
en: The evil queen mother Asheviere has terrorized Wesnoth for many years. Her knowledge of magic makes her a worthy foe in combat, although her power is mostly derived from those she commands.
la: Mater regina mala Asvera Occidiseptentrionem diu terruit. Scientia eius magicae hostem dignam in proelio facit, tamen potentia praecipue ex eis qui imperat est.

note: [attack]: type=impact
en: scepter
la: sceptrum

note: [unit]: race=human
en: Elder Mage
la: Magus senex

note: [unit]: race=human
en: Once great, Elder Magi have seen their power a little diminished from wearying years of battle. Nevertheless they remain feared on the battlefield on account of their powerful lightning bolts.
la: Olim magni, Magi Senes potestatem suam post annos fatigosos proelii paulum minuere viderunt. Metuti tamem in acie ob fulgoribus potentibus eorum manent.

note: [attack]: type=fire
en: lightning
la: fulgor

note: #-#-#-#-#  7 (Battle for Wesnoth - HTTT 1.2.0)  #-#-#-#-# [variation]: race=human #-#-#-#-#  20 (Battle for Wesnoth 1.2)  #-#-#-#-# [unit]: race=human
en: Young and brash, Fighters fight with a sword, and are vulnerable to attack from enemies. However they have the potential to become great warriors one day.
la: Juvenes et audaces, Pugnatores gladio pugnant et vulnerabiles sunt hostium oppugnationibus. Sed potentiam habent ut bellatores magni olim fiant.

note: #-#-#-#-#  7 (Battle for Wesnoth - HTTT 1.2.0)  #-#-#-#-# [variation]: race=human [unit]: race=human #-#-#-#-#  18 (Battle for Wesnoth 0.8.8-CVS)  #-#-#-#-#
en: The noble leaders of many troops, Lords are especially strong in melee combat, and also possess skill with the bow. Like Commanders, Lords possess leadership skills, and improve the fighting ability of all adjacent lower-level units.
la: Duces nobiles militum multorum, Domini praecipue fortes sunt in concursu et periti sunt et cum arcu. Ut Duces, Domini facultates ductus possident et facultatem pugnae vicinorum ex gradibus inferiores augent.

note: [unit]: race=human
en: female^Princess
la: Filia Reginae

note: [variation]: race=human [unit]: race=human
en: A noble by birth, the Princess has learnt swordplay with the greatest generals and battle tactics with the greatest sages, making her both a great combatant and leader. The units of lower level around the Princess will fight better due to her presence. The Princess is also nimble and dextrous, having skills like that of a thief.
la: Nobilis natu, Filia Reginae artem gladiatorum magnis cum imperatoribus didicit et rationes belli a maximis sapientibus; ergo est dux et pugnatrix magna. Unitates ex gradibus inferioribus vicinae Filiae Reginae melius ob praesentiam eius pugnabunt. Pernicies est et agilis, habens peritias ut fur.

note: [variation]: race=human
en: Princess
la: Filia Reginae

note: [unit]: race=orc
en: Sea Orc
la: Orcus Maris

note: [unit]: race=monster
en: Sleeping Gryphon
la: Gryps Dormiens

note: [unit]: race=monster
en: Shhhh! The Gryphon is sleeping! You'd better not wake it up!
la: St! Gryps dormit! Non opportet eum excitare!

note: #-#-#-#-#  7 (Battle for Wesnoth - HTTT 1.2.0)  #-#-#-#-# [attack]: type=blade #-#-#-#-#  21 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-#
en: claws
la: ungues

note: [message]: speaker=unit
en: We are vanquished, for I have been defeated!
la: Victi sumus, quia superatus sum!

note: [message]: speaker=unit
en: Argh! I am finished!
la: A! Finitus sum!

note: [message]: speaker=unit
en: No! This is the end! We have been defeated!
la: Non! Finis est hic! Victi sumus!

note: [message]: speaker=narrator
en: Do you want this unit to pick up the sword?
la: Visne ut haec unitas gladium carpat?

note: [object]
en: Flaming Sword
la: Gladius Igneus

note: [object]
en: Only the leader of an army can wield this sword!
la: Tantum dux exercitus hoc gladio uti potest!

note: [message]: speaker=narrator
en: As you place your hand around the glittering leather hilt, the sword roars to life! Strangely, you feel no heat once you pick it up, yet the grass at your feet bursts into flame as you test the heft of this mighty weapon.
la: Cum manum in manubrium corieum sublucens pones, animat se gladius magno cum strepitu! Insolite non sentis calorem postquam eum carsit, sed herba circum pedes tuos accendit cum telum magnum librare conor.

note: [effect]: type=fire
en: flaming sword
la: gladius igneus

note: [message]: speaker=narrator
en: Do you want this unit to pick up the armor?
la: Visne ut haec unitas armaturam carpat?

note: [object]
en: Void Armor
la: Armatura Inanis

note: [object]
en: A beautiful chest plate crafted from shimmering black steel, the Void Armor is virtually impenetrable to physical weapons!
la: Armatura pulchra ex adamanto atro nitanti, Armatura Inanis quasi impervia est contra tela physicalia!

note: [object]
en: Only a powerful warrior may don this armor!
la: Tantum bellator potens hanc armatura induere potest!

note: [message]: speaker=narrator
en: You struggle to lift and don the heavy plate. Once worn, however, it is amazingly comfortable. You have increased resistance to all physical damage!
la: Contendis ut armaturam gravem subleves et induas. Armatura iam induta est tamen commoda miro in modo. Repugnantia contra damnum omne physicale adaugetur!

note: [object]
en: Scepter of Fire
la: Sceptrum Ignis

note: [object]
en: This ancient Scepter was forged by the great Dwarves of the Deep Mountains. A symbol of the kingship of Wesnoth, the Scepter has the power to shoot fireballs at enemies of the bearer!
la: Hoc Sceptrum antiquum a Nanis magnis Montium Altorum excusum est. Signum regni Occidiseptentrionis Sceptrum facultatem habet coniciendi globos ignis in hostes eius qui id gerit!

note: [object]
en: This is the Scepter of Fire. Only a true successor to the throne can possibly dare to take this!
la: Hoc est Sceptrum Ignis. Successor verus tantum hoc fortasse tollere audere potest!

note: [message]: description=Konrad
en: Here it is at last, I have the Scepter!
la: Hic est postremum, Sceptrum habeo!

note: [message]: description=Kalenz
en: So it is in our hands! Now let us leave this stinking pit.
la: In manibus nostris est! Nunc exeamus ex fovea hac foetenti.

note: [message]: description=Li'sar
en: I think that if we travel just a little north, we might be able to get out.
la: Puto euntes paulum ad septentriones nos fortasse exire posse.

note: [message]: description=Li'sar
en: At last! I have the Scepter!
la: Postremum! Sceptrum habeo!

note: [message]: description=Delfador
en: The Scepter makes its wielder powerful, but hardly immortal, child. Use it prudently. Now come, I believe there is an exit to the north!
la: Sceptrum efficit ut qui id gerit potens fiat, sed vix immortalis, puella. Eo prudenter utere. Nunc veni, puto exitum in septentrionibus esse!

note: [message]: description=Li'sar
en: I think I know what I'm doing. Come, let us go!
la: Puto me scire quod facio. Venite, eamus hinc!

note: [part]
en: In the twenty-seventh year of the reign of Garard II, king of Wesnoth, the kingdom was plunged into a bitter war with the Peoples of the North.
la: Anno vicesimo septimo regni Garardi II regis Occidiseptentrionis, regnum in bello aspero cum Populis Septentrionum mersum est.

note: [part]
en: The Northern host encamped at Galcadar, by the ford of Abez, and the king led his forces to meet them. Splitting his army in two, he led one half while his son, the crown prince Eldred, led the other.
la: Exercitus Septentrionum castra Galcadare posuit ad vadum Abesis rexque milites suos duxit eis occursum. Exercitum in duas partes diducens, dimidiam partem duxit dum filius eius, regulus Eldredus, alteram duxit.

note: [part]
en: Eldred was a brave and courageous warrior, able to lead his soldiers well. Unfortunately for Garard, his son was also ambitious... and treacherous. In the heat of battle, Eldred's men turned on the king. And so, Garard was slain in battle that day, along with his brother and all his sons but Eldred.
la: Eldredus bellator erat fortis et audax et milites bene ducere poterat. Infeliciter Garardo erat etiam gloriae cupidus...atque perfidus. In medio proelio, viri Eldredi contra regem conversi sunt. Sic occisus est Garardus in proelio hoc die simul cum fratre et omnibus filiis praeter Eldredum.

note: [part]
en: Garard's queen, Asheviere, looked on with glee, having come to watch the battle from a nearby hill. The rule of her son would surely satisfy her lust for power far better than her husband's had.
la: Regina Garardi, Asvera, magna cum felicitate spectavit, quae venit proelium observatum ex colle propinquo. Regnum filii eius certe cupitiatem potentiae melius longe expleret quam mariti.

note: [part]
en: Eldred made war upon Delfador and his forces with his mother's advice ringing in his ears: 'Fight no one great or small except the old mage, whose head should be severed from his shoulders.'
la: Eldred bellum contra Delfadorem et milites eius gessit dum consilium matris in auribus tinnivit: 'Cum nemini pugna, magno pusillove, praeter magum senem, cuius caput ab humeris separatum esse debet.'

note: [part]
en: In the end Delfador's men were defeated and routed, but Asheviere found her son's lifeless body, fixed to the ground by the great mage's staff.
la: In fine viri Delfadoris victi sunt et in fugam coniecti, sed Asvera corpus exanimem filii sui invenit in terram fixum baculo magi magni.

note: [part]
en: Asheviere herself then took command of the army and led it back to Weldyn. Knowing that the king's young nephews were next in line to the throne, she ordered them all killed, and declared herself Queen of Wesnoth.
la: Asvera ipse imperium exercitus coepit et Veldinam rursus duxit. Sciens filios fratris regis iuvenibus proximos esse in ordine ad thronum, iussit eos interficere et se Reginam Occidiseptentrionis declaravit.

note: [part]
en: Soon after news of Asheviere's orders reached Delfador, he secretly entered the palace and stole away Konrad, the youngest of Garard's nephews, thereby saving him from death.
la: Mox postquam nuntium imperiorum Asverae ad Delfadorem pervenerunt, furtive regiam intravit et Conradum iuvenissimum filiorum fratris Garardi surrepsit, ea re eum a morte servans.

note: #-#-#-#-#  18 (Battle for Wesnoth 0.8.8-CVS)  #-#-#-#-# [attack]: type=impact
en: training sword
la: gladius scholae

note: #-#-#-#-#  21 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [attack]: type=arcane
en: faerie fire
la: ignis orealis

note: [unit]: race=human
en: Outlaw
la: Proscriptus

note: #-#-#-#-#  8 (wescamp-i 18n)  #-#-#-#-# [unit] [campaign] #-#-#-#-#  13 (wescamp-i 18n)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  21 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [unit]: race=human
en: Peasant
la: Colonus

note: [message]: description=Hans
en: You can come if you wish, but the leader is only interested in speaking to Baldras.
la: Potes venire si vis, sed dux tantum cum Baldrade loqui vult.

note: [attack]: type=blade
en: axe
la: securis

note: #-#-#-#-#  21 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [attack]: type=impact
en: club
la: fustis

note: [terrain]
en: Encampment
la: Castra

en: Your modifications to the map will be lost. Continue?
la: Mutationes tuae ad chartam perdentur. Visne pergere?

en: Create New Map
la: Novam Chartam Creare

en: Width:
la: Amplitudo:

en: Height:
la: Altitudo:

en: Generate New Map
la: Chartam Novam Generare

en: Generate Random Map
la: Chartam Fortuitam Generare

en: Random Generator Settings
la: Impostationes Generatoris Fortuiti

en: Map creation failed.
la: Creatio chartae fefellit.

en: Close Window
la: Fenestram Claudere

en: Scroll Speed:
la: Velocitas Gyri:

en: Toggle Full Screen
la: Scrinium Totum vel in Fenestra Permutare

en: Show Grid
la: Rete Monstare

en: Video Mode
la: Modus Visivus

en: Hotkeys
la: Claves Notarum

en: Resize Map
la: Magnitudinem Chartae Mutare

en: X-Axis
la: Axis X

en: Y-Axis
la: Axis Y

en: Flip around (this may change the dimensions of the map):
la: Volvi (hoc dimensiones chartae mutare potest)

en: Delete File
la: Pligam Delere

en: Deletion of the file failed.
la: Deletio pligae fallitur.

en: player
la: lusor

en: Accelerated Speed
la: Celerius

en: Skip AI Moves
la: Tractus IA Praetermittere

en: Show Floating Labels
la: Titula Volitantia Monstrare

en: Turn Dialog
la: Cesta Dialogi Tractus

en: Turn Bell
la: Tintinnabulum Tractus

en: Show Team Colors
la: Colores Partium Monstrare

en: Show Color Cursors
la: Indicia Colorata Monstrare

en: Show Haloing Effects
la: Iactationes Aureolae Monstrare

en: Theme
la: Modus Visivus

en: Adjust Gamma
la: Gamma Accomodare

en: Reverse Time Graphics
la: Imagines Tempi Invertere

en: Sound effects
la: Iactationes Aureolae

en: Chat Timestamping
la: Signa Temporis in Sermone

en: Music Volume:
la: Magnitudo Musicae:

en: SFX Volume:
la: Magnitudo Sonitus:

en: Sound effects on/off
la: Iactationes Aureolas ponere/tollere

en: Change the sound effects volume
la: Magnitudinem sonituum mutare

en: Music on/off
la: Musicam ponere/tollere

en: Change the music volume
la: Magnitudinem musicae mutare

en: Change the speed of scrolling around the map
la: Velocitatem gyri in charta mutare

en: Set the amount of chat lines shown
la: Eligere numerum linearum sermonis monstratum

en: Add a timestamp to chat messages
la: Signum temporis ad nuntios adiungere

en: Change the brightness of the display
la: Candorem scrinii mutare

en: Choose whether the game should run full screen or in a window
la: Eligere si lusus in scrinio aut in fenestra mostratur

en: Make units move and fight faster
la: Efficere ut unitates celerius moveantur et pugnent

en: Do not animate AI units moving
la: Non animare tractus unitatum IA

en: Overlay a grid onto the map
la: Rete monstrare super charta

en: Show text above a unit when it is hit to display damage inflicted
la: Titulum super unitate damnum inflictum ostendens monstrare cum percutitur

en: Change the resolution the game runs at
la: Modum visivum lusi mutare

en: Change the theme the game runs with
la: Modum visivum lusi mutare

en: Display a dialog at the beginning of your turn
la: Cestam dialogi in initio tractus tui monstrare

en: Play a bell sound at the beginning of your turn
la: Tintinnabuli sonitum in initio tractus tui facere

en: Show a colored circle around the base of each unit to show which side it is on
la: Circulum coloratum circa fundamentum cuiusque unitatis partem ostendentem monstrare.

en: Choose whether the sun moves left-to-right or right-to-left
la: Eligere si sol movetur a sinistra ad dexteram aut a dextera ad sinistram

en: Use colored mouse cursors (may be slower)
la: Indiciis muris coloratis uti (potest esse lentior)

en: Use graphical special effects (may be slower)
la: Iactationibus graphicis uti (potest esse lentior)

en: View and configure keyboard shortcuts
la: Aspicere et imponere claves notarum

en: Chat Lines:
la: Lineae Sermonis:

en: Prefs section^General
la: Communes

en: Prefs section^Display
la: Scrinium

en: Prefs section^Sound
la: Sonitus

en: Prefs section^Multiplayer
la: Plurum Lusorum

en: Advanced section^Advanced
la: Provecta

en: Saved Theme Preference:
la: Impostatio Modi Visivi Servata:

en: New theme will take effect on next new or loaded game.
la: Novum modum visivum effectum habebit cum primum lusum restues vel incipies.

en: Next Unit
la: Unitas proxima

en: Previous Unit
la: Unitas previa

en: End Unit Turn
la: Tractum Unitatis Finire

en: Default Zoom
la: Conspectus Solitus

en: Accelerated
la: Celerior

en: Unit Description
la: Descriptio Unitatis

en: Repeat Recruit
la: Rursus Conscribere

en: Toggle Grid
la: Rete Ponere/Tollere

en: Status Table
la: Index Statuum

en: Mute
la: Musicam et sonum tollere

en: Speak
la: Loqui

en: Change Unit Side (Debug!)
la: Partem Unitatis Mutare (Emendare!)

en: Scenario Objectives
la: Proposita Missionis

en: Set Label
la: Titulum Ponere

en: Clear Labels
la: Titula Tollere

en: Show Enemy Moves
la: Motus Hostium Monstrare

en: Best Possible Enemy Moves
la: Motus Optimos Hostium Monstrare

en: Set Terrain
la: Agrum Statuere

en: New Map
la: Charta Nova

en: Load Map
la: Chartam Restituere

en: Save Map
la: Chartam Servare

en: Save As
la: Servare Ut

en: Set Player's keep
la: Arcem lusoris Imponere

en: Flood Fill
la: Inundare

en: Fill Selection
la: Electionem Implere

en: Cut
la: Excidere

en: Copy
la: Exscribere

en: Paste
la: Glutinare

en: Revert from Disk
la: Ad Versionem in Disco Redire

en: Flip Map
la: Chartam in Speculo Reddere

en: Draw Terrain
la: Agros Pingere

en: Refresh Image Cache
la: Thesaurum Imaginum Renovare

en: Delay Shroud Updates
la: Integumentum Tardius Ponere

en: Update Shroud Now
la: Integumentum Nunc Ponere

en: Continue Move
la: Tractum Pergere

en: Find Label or Unit
la: Titulum aut Unitatem Invenire

en: Speak to Ally
la: Socio Loqui

en: Speak to All
la: Omnibus Loqui

en: View Chat Log
la: Acta Colloquii Aspicere

en: Enter user command
la: Imperium utentis dare

en: Do you really want to quit?
la: Visne vere relinquere?

en: Map Generator
la: Generator Chartarum

en: Players:
la: Lusores:

en: Number of Hills:
la: Numerus Collum:

en: Max Hill Size:
la: Magnitudo Maxima Collum:

en: Villages:
la: Pagi:

en: Landform:
la: Forma terrae:

en: Roads Between Castles
la: Viae Inter Castella

en: /1000 tiles
la: pro M tegulis

en: Coastal
la: Maritima

en: Inland
la: Mediterraneua

en: Island
la: Insula

en: The video mode could not be changed. Your window manager must be set to 16 bits per pixel to run the game in windowed mode. Your display must support 1024x768x16 to run the game full screen.
la: Modus Visificus mutare non potevit. Administrator fenestrarum tuus imponi debet ad XVI bitos per punctum si vis luso cum modo fenestrarum uti. Si vis luso cum scrinio toto uti, necesse est habere modum MXXIV x DCCLXVIII x XVI in scrinio.

en: Hotkey Settings
la: Impostationes Clavium Notarum

en: Press desired Hotkey
la: Premere Clavem Notarum volutam

en: Action
la: Actio

en: Binding
la: Adligatio

en: Change Hotkey
la: Clavem Notarum Mutare

en: This Hotkey is already in use.
la: Haec Clavis Notarum iam usum habet.

en: There are no alternative video modes available
la: Carent alteris modis visivis

en: Choose Resolution
la: Resolutionem Eligere

note: [multiplayer_side]: type=Dark Sorcerer [multiplayer_side]: type=Lich
en: Undead
la: Inmortuum

note: [generic_multiplayer]
en: User Map
la: Charta Utentis

note: [era]
en: Default
la: Solita

note: [era]
en: Age of Heroes
la: Aetas Heroum

note: [era]
en: Great War
la: Bellum Magnum

note: [multiplayer_side]: type=Dark Sorcerer
en: Alliance of Darkness
la: Societas Tenebrarum

note: [multiplayer_side]: type=White Mage
en: Alliance of Light
la: Societas Luminis

note: [multiplayer_side]: type=Drake Flare [multiplayer_side]: type=Drake Flameheart
en: Drakes
la: Draculi

note: [multiplayer_side]: type=Dwarvish Steelclad [multiplayer_side]: type=Dwarvish Lord
en: Knalgan Alliance
la: Societas Knalgensis

note: [multiplayer_side]: type=Lieutenant [multiplayer_side]: type=General
en: Loyalists
la: Fideles

note: [multiplayer_side]: type=Orcish Warlord [multiplayer_side]: type=Orcish Warrior
en: Northerners
la: Septentrionales

note: [multiplayer_side]: type=Elvish Marshal [multiplayer_side]: type=Elvish Captain
en: Rebels
la: Rebelles

note: [multiplayer]: type={TYPE}
en: 2p - Caves of the Basilisk
la: II l - Cavernae Basilisci

note: [unit]
en: The winds of the dark sky blew so cold,
    The moon was high, the night was old,
    Brave was the drake that dared forsake
    His home to steal the Basilisk's gold.
    
    On that dark night, the skies so churned,
    He disregarded what he had learned,
    Foolish but brave, to the Basilisk's cave,
    He flew, and the fire within him burned.
    
    Alas, that fire burns no more,
    For the Basilisk, with one mighty roar,
    Chilled him to the bone, and he turned to stone,
    And so he stays forevermore.
    
    The winds of the sky blow so cold,
    The years pass by, the days are old,
    Here stands that drake, who dared forsake
    His home to steal the Basilisk's gold.
    (inscribed by Flametrooper)
la: Venti caeli obscuri gelide flaverunt
    Excelsa luna, senex nox apparuerunt
    Acer draculus qui ausus domum
    Deserere ut Basilisci raperet aurum.
    
    Nocte obscura caelum ferbuit
    Omnem ignovit quod didicit
    Stultus sed acer ad cavernam volavit
    In ventris eius valde ignis arsit.
    
    Heu ardet numquam postea illa flamma,
    Quia Basiliscus clamavit voce magna
    congelitque draculum usque ad ossa 
    et petrificatus manebit in saecula.
    
    Gelide flant hodie venti caeli,
    Dies sunt veteres, transiunt anni. 
    Hic stat draculus qui ausus domum
    Deserere ut Basilisci raperet aurum.
    (a Equite Flammae inscriptum)

note: [unit]
en: Slim of Stature, dexterous Hands
    - - Seven Stones and Eleven
    Left his Foes so slim a Chance
    - - Seven Stones and Eleven
    Marksman known as Dragonbane
    'mongst the Statues here was slain
    - - Seven Stones - and the Elven
    (inscribed by Gauteamus)
la: Gracilis figurae, manus sollertes
    - - Saxa Septem pendet et Undecim
    Hostes vix relinquit spes 
    - - Saxa Septem pendet et Undecim
    Peritus arcus, Pernicies Draconum
    Occiditur hic inter Signa Saxorum
    - - Saxa Septem manent - et Iam-non-dryadalis
    (a Gauteamo inscriptum)

note: [unit]
en: Blum Duk was renowned among his goblin clan for having tamed one of the Dire Wolves of the mountains, and he had the courage to match. His leadership and skills alone were what kept the area's goblins alive despite human and elvish menaces. Rumor had it that his wolf had slain fifty men and a hundred Elves.
    Thus, when he heard of the awful monster that was inhabiting the area, it was only natural that he ride out alone to face it. All the other goblins expected him to slay the creature easily and drag back its carcass to feast on.
    He was in for quite a shock. As soon as he saw the Basilisk, Blum Duk cowered in fright. He tried to wheel his wolf around to run away, but it wouldn't move. As the creature stalked towards him, he screamed his last words: Good Gog, dog, are yer legs made of stone?!?
    (inscribed by Elvish Pillager)
la: Blumus Ducus celebratus est inter familia cobolorum quia unus Luporum Dirorum montium domaverit, et virtutem habuit singularem. Tantum ductus et peritiae eius vitas cobolorum in regione hac servavit a minis hominum et dryadalum. Fama erat lupum eius L homines et C dryadales interfecisse. 
    Ergo cum audivit de monstro quod in regione incoluit, naturale erat cum is solus lupitaret ad eo obviam eundem. Omnes coboli alii exspectaverunt ut is faciliter creaturam interfecisset et cadaver traxisset ad epulas.
    Res inopinata eum exspectavit. Cum primum Basiliscum vidit, Blumus Ducus metu subsidit. Conatur lupum vertere et effugere, sed non voluit movere. Appropinquante creatura clamavit voce magna verba ultima: Dei boni, canis, suntne crura tua saxa?!?
    (a Expilatore Dryadalum inscriptum)

note: [unit]
en: He had lived there for ages upon ages, in the depths of the water, preying upon the various fish and frogs and merfolk that entered his domain. It was his lake, no other's, and though it was not large, he was its master. Then, the Basilisk came, and looked into the Serpent's eyes. And the Serpent had not died, but it was no longer alive. Thus the new lord of the lake had arrived.
    (inscribed by Turin)
la: Ab aeternis saeculis illic habitaverat in gurgite insectans pisces ranasque diversos atque nereios qui in dominium suum intraverunt. Lacus eius erat et nullius alterius, etsi non magnus, dominus erat. Tunc venit Basiliscus adspectans in oculos Serpentis. Et non mortuus erat Serpens et nondum vixerat. Ita venit novus dominus lacus.
    (a Turine inscriptum)

note: [unit]
en: Bramwythl the Wose was always considered a slow, taciturn fellow, even by other Woses. More than any other Wose, he enjoyed simply standing alone in the sun, arms upraised, admiring the beauty of the empty sky. Once, even, he confided in a fellow that his greatest wish was to be able to bask forever in the sun's glory.
    However, not long after, the local wose community heard of the approach of a horrible monster, powerful enough to easily destroy the few woses that lived in the area. They quickly moved off (quickly for Woses, anyway), but Bramwythl was left behind - in their haste, no one had remembered to find him and tell him of the danger.
    He was taken quite unawares by the Basilisk, and turned to stone before he even recognized the beast. His petrified form still stands there today, warmed by the sun's rays, under an open sky. His greatest wish has been granted.
    (inscribed by Elvish Pillager)
la: Bramvythlium Vosium semper considerabatur lentus taciturnusque etiam a Vosiis aliis. Plus quam alia Vosia fructum est stando solo in sole brachiis levatis, admirans pulchritudinem caeli vacui. Semel et confessus est desiderium suum maximum esse semper in gloria solis apricari.
    Paulo post tamen communitas localis Vosiorum audivit de aditu monstri terribilis, qui satis potens erat ut faciliter omnia paucorum Vosiorum quae regionem incoluerunt. Celeriter se moverunt ad aliam regionem (id est, celeriter Vosiis), sed Bramvythlium relictus est - in festinatione eorum nullum Vosium meminit eius et non ei de periculo nuntiaverunt.
    Deprehensum est a Basilisco et petrificatum priusquam bestiam noverat. Forma eius petrificata stat adhuc illic, calefacta a radiis solis sub caelo aperto. Desiderium maximum eius concessum est.
    (a Expilatore Dryadalum inscriptum)

note: [multiplayer]
en: 2p - Cynsaun Battlefield
la: II l - Ager Proelii Cynsauni

note: [multiplayer]
en: 2p - Den of Onis
la: II l - Labitulum Onis

note: [multiplayer]
en: 2p - Hamlets
la: II l - Vici

note: [multiplayer]
en: 2p - Hornshark Island
la: II p - Insula Pristis Cornatae

note: [multiplayer]
en: 2p - Sablestone Delta
la: II l - Delta Saxorum Atrorum

note: [multiplayer]
en: 2p - Silverhead Crossing
la: II l - Transitus Caputis Argentei

note: [multiplayer]: type={TYPE}
en: 2p - Sullas Ruins
la: II l - Ruinae Sullae

note: [multiplayer]
en: 2p - Wesbowl
la: II l - Occidicratera

note: [multiplayer]
en: In Wesbowl, a player has to get any of the balls to the other player's end zone as often as possible. However, the other player can attack your units. Wesbowl is played with blunt weapons, and healers are on hand, so when units are killed, they return to that player's end zone with an injury.
la: In Occidicratera lusor pilam ad zonam finis alterius lusoris movere debet. Sed lusor alius unitates tuas oppugnare potest. Occidicratera luditur telis hebibus et sanatores adunt, ergo unitates occissae redeunt ad zonam finis huius lusoris cum damno.

note: [multiplayer]
en: 
    Victory:
    @Move either ball to your opponent's end zone more times than they move a ball to yours.
    Defeat:
    #Opponent moves the balls to your end zone more times than you move them to the opponent's end zone
la: 
    Victoria:
    @Utramlibet pilam in zonam finis adversariorum tuorum saepius movere quam ii eam in zonam tuam movent
    Clades:
    #Adversarii pilas saepius in zonam finis tuam quam tu in eorum zonam eas moves.

note: [message]: speaker=narrator
en: Red scores! Current score is $redscore-$bluescore
la: Rubri punctum ferunt! Puncta stant $redscore-$bluescore

note: [message]: speaker=narrator
en: Blue scores! Current score is $redscore-$bluescore
la: Caerulei punctum ferunt! Puncta stant $redscore-$bluescore

note: [message]: speaker=unit
en: Should I pass the ball to $passto.type ($xloc,$yloc)?
la: Pilamne $passto.type ($xloc,$yloc) dare debeo?

note: [option]: speaker=unit
en: Yes!
la: Ita!

note: [message]: speaker=narrator
en: Blue team wins! Final score: $redscore-$bluescore
la: Vincit pars caerulea! Puncta stant in fine: $redscore-$bluescore

note: [message]: speaker=narrator
en: Red team wins! Final score: $redscore-$bluescore
la: Vincit pars rubra! Puncta stant in fine: $redscore-$bluescore

note: [message]: speaker=narrator
en: Draw! Final score: $redscore-$bluescore
la: Exitus incertus! Puncta stant in fine: $redscore-$bluescore

note: [multiplayer]
en: 3p - Island of the Horatii
la: III l - Insula Horatiorum

note: [multiplayer]
en: 3p - Morituri
la: III l - Morituri

note: [multiplayer]
en: 4p - Blue Water Province
la: IV l - Provincia Aquae Caeruleae

note: [multiplayer]
en: 4p - Castle Hopping Isle
la: IV l - Insula Saliendi ad Castella

note: [multiplayer]
en: 4p - Clash
la: IV l - Concursus

note: [multiplayer]
en: 4p - Isar's Cross
la: IV l - Crux Isari

note: [multiplayer]
en: 4p - King of the Hill
la: IV l - Rex Collis

note: [multiplayer]
en: 4p - Lagoon
la: IV l - Stagnum

note: [multiplayer]
en: 4p - Loris River
la: IV l - Flumen Loris

note: [multiplayer]
en: 4p - Morituri
la: IV l - Morituri

note: [multiplayer]
en: 4p - Paths of Daggers
la: IV l - Viae Sicarum

note: [multiplayer]
en: 4p - Siege Castles
la: IV l - Castella Obsidionis

note: [multiplayer]
en: 4p - The Wilderlands
la: IV l - Loca Deserta

note: [multiplayer]
en: 5p - Forest of Fear
la: V l - Silva Metus

note: [multiplayer]
en: In this mixed landscape, five armies battle for supremacy.
la: In hoc agro mixto contendunt quinque exercitus ut vincant.

note: [multiplayer]
en: 6p - Amohsad Caldera
la: VI l - Cortina Amosadis

note: [multiplayer]
en: 6p - Crusaders' Field
la: VI l - Campus Crusatorum

note: [multiplayer]
en: 6p - Hexcake
la: VI l - Placenta Hexagonalis

note: [multiplayer]
en: 2 vs. 2 or 3 vs. 3 team game.
la: Lusio in partibus: II contra II aut III contra III.

note: [multiplayer]
en: 6p - Waterloo Sunset
la: VI l - Sole Occidente Vaterluense

note: [multiplayer]
en: 8p - Morituri
la: VIII l - Morituri

note: [multiplayer]
en: 9p - Merkwuerdigliebe
la: IX l - Amor Memorabilis

note: [scenario] [multiplayer]
en: Random map
la: Charta fortituita

note: [multiplayer]
en: Randomly generated map. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
la: Charta fortuite generata. Nota bene: chartae fortuitae saepe non libratae sunt, sed si tempus adest, eas regenerare potest, donec bonam invenias.

note: [scenario] [multiplayer]
en: Random map (Desert)
la: Charta fortuita (Loca deserta)

note: [multiplayer]
en: A random map with sand as the primary terrain. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
la: Charta fortuite generata ubi deserta agrum crebrum formant. Nota bene: chartae fortuitae saepe non libratae sunt, sed si tempus adest, eas regenerare potest, donec bonam invenias.

note: [scenario] [multiplayer]
en: Random map (Marsh)
la: Charta fortuita (Palus)

note: [multiplayer]
en: A random map with swamp as the primary terrain. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
la: Charta fortuite generata ubi paludines agrum crebrum formant. Nota bene: chartae fortuitae saepe non libratae sunt, sed si tempus adest, eas regenerare potest, donec bonam invenias.

note: [scenario] [multiplayer]
en: Random map (Winter)
la: Charta fortuita (Hiems)

note: [multiplayer]
en: A random map set in the break between spring and winter, mainly with snowy terrains. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
la: Charta fortuite generata inter hieme et vere, cum agris nive operitis. Nota bene: chartae fortuitae saepe non libratae sunt, sed si tempus adest, eas regenerare potest, donec bonam invenias.

note: [multiplayer]
en: Wesnoth Benchmark: AI
la: Probatio Occidiseptentrionis: IA

note: [multiplayer]
en: A wesnoth benchmark, use --nogui --no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_ai --exit-at-end.
la: Probatio occidiseptentrionis, utere --nogui --no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_ai exit-at-end.

note: [multiplayer]
en: Wesnoth Benchmark: Scrolling
la: Probatio Occidiseptentrionis: Gyrum

note: [multiplayer]
en: A wesnoth benchmark, use --no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_scroll --exit-at-end.
la: Probatio Occidiseptentrionis, utere ..no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_scroll --exit-at-end.

note: [multiplayer]
en: Wesnoth Benchmark: Walking through Shroud
la: Probatio Occidiseptentrionis: Per Integumentum Ambulans

note: [multiplayer]
en: A wesnoth benchmark, use --no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_shroud_walk --exit-at-end.
la: Probatio Occidiseptentrionis, utere --no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_shroud_walk --exit-at-end.

note: [unit]: race=monster
en: Giant Spider
la: Aranea Ingens

note: [attack]: type=impact
en: hammer
la: malleus

note: [unit]: race=dwarf
en: Dwarvish Runemaster
la: Dominus Litterarum Nanorum

note: [scenario]
en: End Of Peace
la: Finis Pacis

note: [objective]: condition=win
en: Defeat Albert and his troops
la: Albertum et milites eius vincere

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Kapou'e
la: Mors Kapouis

note: [side]: type=Orcish Leader, description=Kapou'e
en: Kapou'e
la: Kapouis

note: [side]: type=Lieutenant, description=Albert
en: Albert
la: Albertus

note: [message]: role=second
en: Hurrah! Victory!
la: Papae! Victoria!

note: [message]: speaker=narrator
en: The battle begun.
la: Incepit proelium.

note: [scenario]
en: Toward Mountains of Haag
la: Ad Montes Haagis

note: [objective]: condition=win
en: Move Kapou'e to the end of the mountains
la: Kapouem ad finem montium movere

note: [side]: type=Dwarvish Lord, description=Kwili
en: Kwili
la: Cuilius

note: [unit]: description=Blemaker, type=Troll Warrior
en: Blemaker
la: Blemacrus

note: [unit]: description=Grüü, type=Troll Hero [side]: type=Troll, description=Grüü
en: Grüü
la: Gruus

note: [unit]: description=Toughkon, type=Troll Whelp
en: Toughkon
la: Durulus

note: [message]: description=Blemaker
en: Look! Dwarves are fighting against orcs!
la: Videte! Nani pugnant cum orcis!

note: [message]: description=Grüü
en: Father, we should help them. Orcs are our allies.
la: Pater, eos iuvare debemus. Orci socii nostri sunt.

note: [message]: description=Blemaker
en: I don't know if we should do that. Orcs have been our allies in the past, but they have always treated us as fools.
la: Nescio si id debemus. In praeteritis orci socii nostri erant, sed semper nos ut scurras habebant.

note: [message]: description=Blemaker
en: You are right, my son. We will help our orcish friends. But take care of you ... I would be desperate if something would happen to you.
la: Vera dicis, fili mi. Amicos nostros orcos iuvabimus. Sed te ipsum cura... Desperatus sim si quid te accidat.

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Grüü
la: Mors Gruus

note: [message]: speaker=unit
en: Argh! I'm done. My people are doomed!
la: Eheu! Finitus sum. Populus meus damnatur!

note: [message]: description=Grüü
en: Father! Oh no!
la: Pater! Non!

note: [message]: description=Grüü
en: Filthy dwarves! Now I'm to kill you to the last!
la: Nani sordidi! Nunc vos usque ad ultimum occidam!

note: [message]: speaker=unit
en: Oh no, I'm defeated.
la: Eheu, victus sum.

note: [message]: speaker=unit
en: Argh! I die!
la: Eheu! Morior!

note: [message]: description=Grüü
en: Father, I'd like to join them. Would you mind it?
la: Pater, volo eos comitari. Gravarisne id?

note: [message]: description=Grüü
en: Thanks, father. Don't worry, I'll take care of myself.
la: Ago gratias tibi, pater. Noli sollicitari, me ipsum curabo.

note: [message]: description=Grüü
en: My father would have come to help you. I would insult his memory not to help you. I come!
la: Pater meus te iuvare venisset. Memoriae eius contumelium imponam nisi te iuvem. Venio!

note: [scenario]
en: The Siege Of Barag Gór
la: Obsidium Bargi Gori

note: [objective]: condition=lose
en: Death of a Shaman
la: Mors Flaminis

note: [side]: type=Elvish Marshal, description=Etheliel
en: Etheliel
la: Ethelielis

note: [side]: type=Orcish Slayer, description=Rugh
en: Rugh
la: Rughus

note: [message]: description=Grüü
en: I have a subtle plan, chief.
la: Consilium subtile habeo, dux.

note: [message]: description=Kapou'e
en: Which plan?
la: Quale?

note: [message]: description=Grüü
en: We go and we kill all of them. What do you think?
la: Eamus et omnes occidamus. Quid putas?

note: [unit]: description=Jetto, type=Orcish Assassin [message]: speaker=narrator
en: Jetto
la: Iettus

note: [scenario]
en: To the harbour of Tirigaz
la: Ad Portum Tirgasi

note: [side]: type=Lich, description=Na-Mana
en: Na-Mana
la: Namana

note: [side]: type=Lich, description=Ma-Rana
en: Ma-Rana
la: Marana

note: [message]: description=Vraurk
en: Ahhh, I'm so tired. It was a good idea to halt in such a quiet place.
la: A, tam fessus sum. Notio recta erat in loco tam traquilli consistere.

note: [message]: description=Grüü
en: It is too quiet. Just plain boring.
la: Tam tranquillus est. Taedii plenus.

note: [message]: description=Pirk
en: Shut up, I just heard something.
la: Tace, aliquid modo audivi.

note: [message]: description=Kapou'e
en: You're right. I can see something is moving in these hills. Looks like there are undead there.
la: Vera dicis. Videre possum aliquid movens in collibus. Videntur inmortui illic esse.

note: [message]: description=Grüü
en: Excellent! It is time for exercise!
la: Papae! Tempus est exercitationis!

note: [message]: speaker=unit
en: Hmmm, what neat bottle! What is it?
la: Hmmm, inveni amphoram! Quid est?

note: [message]: speaker=unit
en: It is written H.O.L.Y W.A.T.E.R
la: Scriptum est A-Q-U-A S-A-N-C-T-A.

note: [message]: speaker=unit
en: I'm thirsty ... *gulp* *gulp*
la: Sitio... *blup* *blup*

note: [message]: speaker=unit
en: Ahhh, that was yummy!
la: A, dulcis erat!

note: [message]: description=Grüü
en: The day is coming, these night creatures will soon return to the pit.
la: Venit dies: hae creaturae noctis mox ad fossem regredientur.

note: [message]: description=Grüü
en: Err... well...
la: Hmmm.... esto...

note: [scenario]
en: Black Flag
la: Vexillum Nigrum

note: [side]: type=General, description=Slowhand
en: Slowhand
la: Manus Lenta

note: [message]: description=J'rem
en: Pillage! Let's plunder these orcs!
la: Expilemus! Hos orcos diripamus!

note: [message]: speaker=unit
en: Aaaargh! I die!
la: Eheu! Morior!

note: [scenario]
en: The Desert of Death
la: Desertum Mortis

note: [side]: type=Assassin, type=Rogue, description=Ar Dant
en: Ar Dant
la: Ardans

note: [objective]: condition=win
en: Defeat Ar Dant
la: Vincere Ardantem

note: [scenario]
en: Silent Forest
la: Silva Tacita

note: [side]: type=Elvish Shyde, description=Lucile
en: Lucile
la: Lucilla

note: [side]: type=Elvish Captain, description=Raceme
en: Raceme
la: Racemis

note: [scenario]
en: Shan Taum The Smug
la: Sanis Taumus Sui Contentus

note: [objective]: condition=win
en: Survive the Shan Taum menace for 20 turns
la: Minis Sanis Taumi XX tractus superesse

note: [side]: type=Orcish Warlord, description=Shan Taum [unit]: type=Orcish Warlord, description=Shan Taum
en: Shan Taum
la: Sanis Taumus

note: [message]: description=Grüü
en: Why?
la: Cur?

note: [message]: description=Kapou'e
en: Hold on, Shan Taum. We are not here to quarrel, we are here to escort our brothers and to deliberate about what we have to do.
la: Exspecta, Sanis Taume. Non adsumus ut altercemur. Volumus fratres comitari et consilium facere de quo facturum sit.

note: [message]: description=Shan Taum
en: Bwahaha! You are nothing! Where is your land? You became a beggar. You are as pathetic as your father!
la: Hahahae! Nihil es! Ubi est terra tua? Mendicus factus es! Tam miserabilis es quam pater tuus!

note: [message]: description=Shan Taum
en: Really? What would you drink with it? Mint cordial?
la: Re vera? Quid ex eo potabis? Liquorne mentae?

note: [message]: speaker=narrator
en: Exasperated, Kapou'e launched an attack on his fellow orc Shan Taum the Smug.
la: Exacerbatus Kapouis in parem orcum Sanem Taumum Sui Contentum impetum dedit

note: [message]: description=Kapou'e
en: Well, ermmm...
la: Ermmmm....

note: [message]: description=Fabstep
en: I know what you want from us but I'm afraid we can't help you.
la: Scio quid a nobis velis, sed temo ne non te iuvare possimus.

note: [message]: description=Kapou'e
en: Really? But my people...
la: Re vera? Sed populus meus...

note: [message]: description=Vraurk
en: This is true. Now we are pressured from all sides by humans and elves; we need a leader that can unite all banners. This one is YOU!
la: Verum est. Nunc pressi sumus ex omni parte ab hominibus et dryadalibus; egimus duce qui omnia vexilla unire potest. Hic dux es TU!

note: [message]: description=Kapou'e
en: Well, I'm not sure I deserve that...
la: Non certus sum si illud mereo...

note: [message]: description=Grüü
en: Did you hear? There is a battle waiting for us at Prestim!
la: Audistine? Proelium nos exspectat Preste!

note: [message]: description=Echarp
en: Kapou'e, if Prestim falls, humans will have a strong bridgehead on this side of the river and your people won't be safe. You are the only one that can help us defend Prestim!
la: Kapouis, Preste caesa homines locum fortem in capite pontis cis flumen habebunt et populus tuus non tutus erit. Tu es unicus qui nos iuvare potes Prestim defendendo.

note: [scenario]
en: Saving Inarix
la: Inaricem Servans

note: [unit]: type=Orcish Slayer, description=Plonk
en: Plonk
la: Ploncus

note: [message]: description=Plonk
en: Reinforcements, at last! Whoever you are, you are welcome in Prestim! The fortified bridge over the Gork river was taken this morning by a small commando of elves, we have already tried to assault it twice without success.
la: Copiae novae, demum! Quiscumque sitis, grati estis Preste! Pons armatus trans Gorcem flumen prensus est mane a manipulo dryadalum. Iam conamur bis eum oppugnare infeliciter.

note: [message]: description=Plonk
en: Elves and dwarves have joined humans against us and have set up camp nearby. Humans will arrive soon. We must destroy the southern bridge on the river.
la: Dryadales et Nani contra nos sociati sunt et castra prope posuerunt. Mox adveniunt homines. Necesse est pontem australem in flumine evertere.

note: [message]: description=Plonk
en: It won't be that easy! Our enemies are well entrenched.
la: Non erit tam facile! Hostes muniti sunt.

note: [message]: description=Plonk
en: We will sabotage the southern bridge when the bulk of the Saurian army has crossed. Any warriors trapped on the bridge or on the other side of the river will perish!
la: Pontem australem evertemus postquam maior pars exercitus Lacertarum transierint. Milites qui in ponte vel ultra flumen excepti sunt peribunt!

note: [message]: description=Kapou'e
en: Hurry up! The southern bridge is going to explode! Retreat!
la: Festinate! Pons australis discussurus est! Regredimini!

note: [message]: description=Thelarion
en: This has taken too much time, we should send all of our troops and send these creatures back to hell.
la: Tempus nimium sumit hoc proelium, oportet eas creaturas ad Inferos remittere.

note: [message]: description=Darstang
en: It won't be said that Elves were braver than us, everyone attack!
la: Non dicetur Dryadales acriores nobis esse: omnes oppugnate!

note: [side]: type=General, description=Earl Lanbec'h [side]: type=Grand Marshal, description=Earl Lanbec'h [unit]: type=General, description=Earl Lanbec'h
en: Earl Lanbec'h
la: Comes Lanbecis

note: [message]: speaker=Kapou'e
en: It is too late, we are defeated.
la: Sero est, victi sumus.

note: [scenario]
en: Clash of Armies
la: Concursus Exercituum

note: [objective]: condition=win
en: Defend Prestim successfully for four days
la: Prestim feliciter quattuor dies defendere

note: [objective]: condition=lose
en: Destruction of a tower of Prestim
la: Destructio turris Prestis

note: [side]: type=Merman Warrior, description=Plouf [unit]: type=Merman Warrior, description=Plouf
en: Plouf
la: Plufis

note: [message]: speaker=Grüü
en: Great! When do they arrive?
la: Papae! Quando advenient?

note: [message]: speaker=Kapou'e
en: I don't think so, there is still a way...
la: Non id puto, adhuc via est...

note: [message]: role=cannonfodder
en: Which one?
la: Qualis?

note: [message]: role=cannonfodder
en: And if we fail?
la: Et si deficimus?

note: [message]: role=cannonfodder
en: Great.
la: Eu.

note: [message]: speaker=narrator
en: Then, the battle for Prestim began.
la: Tunc incepit proelium pro Presti.

note: [message]: speaker=Plouf [message]: speaker=J'rem
en: We arrive to honor our alliance, Earl Lanbec'h.
la: Advenimus honoratum foedum nostrum, Comes Lanbecis.

note: [message]: speaker=Earl Lanbec'h
en: Reinforcements, at last. We don't have much time, the Orcish hordes are on their way. To the attack!
la: Copiae novae, demum. Non habemus multum temporis, exercitus Orcorum veniunt. Ad impetum!

note: [message]: speaker=Gork
en: Here we are! Hold on Prestim, we arrive to push them to the river!
la: Hic sumus! Persta, Prestis, advenimus impulsum eos in flumen!

note: [message]: speaker=Earl Lanbec'h
en: They are too numerous now, RETREAT!
la: Iam nimis crebri sunt, RECEPTUS!

note: [message]: speaker=Kapou'e
en: The Great Horde at last! I was beginning to think they would never come.
la: Multitudo Magna demum! Incipebam putare eos numquam venturos esse.

note: [message]: speaker=Gork
en: Your defense of Prestim was heroic, facing such opposition surely undermined the morale of humans. Now they are retreating to their fortresses and will not venture out anytime soon.
la: Defensus tuus Prestis heroicus erat: certe animum hominum subruisti cum tali oppositioni obviam iisti. Nunc se recipiunt in castellos et brevi non exibunt.

note: [message]: speaker=Kapou'e
en: No! The walls of Prestim are destroyed, we are done!
la: Non! Moenia Prestis derimuntur, finiti sumus!

note: [message]: speaker=unit
en: Argh! I'm done. My people is doomed!
la: Eheu! Finitus sum. Populus meus damnatur!

note: [unit]: race=orc
en: Novice Orcish Shaman
la: Flamen Orcorum Novitius

note: [unit]: race=orc
en: Orcish Shamans are the guardians of orcish magic. Respected among orcish tribes, they form the Orcish Council, which makes important decisions for the whole Orcish community and arbitrates the many conflicts that arise between tribes of this argumentative race. Although physically weak (for Orcs), Orcish Shamans are good spell casters and can curse their enemies, draining their life. Novice Shamans are still young and vigorous, but their spell-casting ability still needs improvement.
la: Flamines Orcorum custodes sunt magicae orcorum. In tribubus orcorum honorati, formant Concilium Orcorum, quod decreta magni momenti communiati toto Orcorum facit et contentiones inter tribus generis huius litigosi arbitrant. Etsi debiles sunt corporis (inter Orcos), Flamines Orcorum incantatores probi sunt et hostes execrari possunt, haurientes vitam eorum. Flamines Novitii juvenes sunt et vegeti, sed facultas eorum incantamenta dicendi etiamnum emendatione caret.

note: [unit]: race=orc
en: Old Orcish Shaman
la: Flamen Orcorum Senex

note: [unit]: race=orc
en: Orcish Shamans are the guardians of orcish magic. Respected among orcish tribes, they form the Orcish Council, which makes important decisions for the whole Orcish community and arbitrates the many conflicts that arise between tribes of this argumentative race. Although physically weak (for Orcs), Orcish Shamans are good spell casters and can curse their enemies, draining their life. Old Orcish Shamans are shamans that have mastered magic, although their physical strength has declined with age.
la: Flamines Orcorum custodes sunt magicae orcorum. In tribubus orcorum honorati, formant Concilium Orcorum, quod decreta magni momenti communiati toto Orcorum facit et contentiones inter tribus generis huius litigosi arbitrant. Etsi debiles sunt corporis (inter Orcos), Flamines Orcorum incantatores probi sunt et hostes execrari possunt, haurientes vitam eorum. Flamines Senes in magicam dominantur, sed vis physica in aetate minuiti est.

note: [unit]: race=orc
en: Orcish Shaman
la: Flamen Orcorum

note: [unit]: race=orc
en: Orcish Shamans are the guardians of orcish magic. Respected among orcish tribes, they form the Orcish Council, which makes important decisions for the whole Orcish community and arbitrates the many conflicts that arise between tribes of this argumentative race. Although physically weak (for Orcs), Orcish Shamans are good spell casters and can curse their enemies, draining their life.
la: Flamines Orcorum custodes sunt magicae orcorum. In tribubus orcorum honorati, formant Concilium Orcorum, quod decreta magni momenti communiati toto Orcorum facit et contentiones inter tribus generis huius litigosi arbitrant. Etsi debiles sunt corporis (inter Orcos), Flamines Orcorum incantatores probi sunt et hostes execrari possunt, haurientes vitam eorum.

note: [unit]: race=mechanical
en: Watch Tower
la: Specula

note: [unit]: race=mechanical
en: Watch Towers are good places from which to spot enemies and then shoot miscellaneous items at them with ballistas.
la: Speculae loca sunt bona ex quibus inimicos videre potes et posthac conicere res varias in eos ballistis.

note: [message]: speaker=unit
en: Ouch! This hurts!
la: Eheu! Hoc dolet!

note: #-#-#-#-#  15 (Battle for Wesnoth 1.2.0)  #-#-#-#-# [unit]: description=Pirate Galleon, type=Pirate Galleon #-#-#-#-#  21 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [unit]: race=mechanical
en: Pirate Galleon
la: Navis Veligera Praedonum

note: [campaign]
en: A Tale Of Two Brothers
la: Historia Duorum Fratrum

note: #-#-#-#-#  16 (wescamp-i 18n)  #-#-#-#-# [campaign] #-#-#-#-#  21 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [unit]: race=human
en: Horseman
la: Eques

note: #-#-#-#-#  16 (wescamp-i 18n)  #-#-#-#-# [campaign] #-#-#-#-#  21 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [unit]: race=human
en: Knight
la: Eques Ordinis

note: [scenario]
en: Rooting Out A Mage
la: Magum Eradicans

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Arne
la: Mors Arnis

note: [side]: type=Knight, description=Arne
en: Arne
la: Arnis

note: [unit]: description=Bjarn, type=Red Mage
en: Bjarn
la: Biarnus

note: [unit]: description=Erik, type=Horseman
en: Erik
la: Ericus

note: [unit]: description=Heine, type=Horseman
en: Heine
la: Henricus

note: [message]: speaker=narrator
en: Bjarn, the local mage of the village, was the man who saw best how to deal with this threat. He asked the help of his brother Arne, leader of a mercenary band of horsemen, and outfitted several of the villagers with gear from the armory.
la: Biarnus, magus loci in pago, erat vir sapiens quod facturum sit contra minacem hanc. Adiutorium petivi a fratre suo Arne, duce manipuli equitum mercenariorum et nonnullos vicinos praebuit armamenta ex armamentario.

note: [message]: description=Arne
en: 'ello there, Bjarn. So, what's the big fuss?
la: Salve, Biarne. Quae importunitas est?

note: [message]: description=Arne
en: Very well. We will go there and slay this source of evil. Charge, men!
la: Satis bene. Ibimus et occidemus fontem hanc mali. Incurrite, viri!

note: [message]: description=Bjarn
en: I will attempt to sneak through the forest. If I can slay the evil one while he is off his guard, the battle will be over in one stroke!
la: Conabor per silvam conrepere. Si possum malum occidere cum imprudens est, terminabitur proelium in ictu unico!

note: [message]: description=Arne
en: Bjarn should have been in position by now. I wonder if anything's happened to him?
la: Biarnus iam in loco esse debet. Num quid ei accidit?

note: [message]: description=Arne
en: This is worrying. What's happened to Bjarn? I suppose we must slay the dark sorcerer ourselves.
la: Hoc me vexat. Quid accidit Biarno? Opinor nosmetipsos veneficum tenebrosum occidere debere.

note: [message]: description=Arne
en: Good work, men. Now, where is Bjarn?
la: Bene, viri. Nunc, ubi est Biarnus?

note: [message]: description=Arne
en: Nothing more to be had from him.
la: Nullum plus ab eo accipimus.

note: [message]: role=Reporter
en: Sir, he's been kidnapped! I just saw some men running off with him. They looked like friends of this one.
la: Domine, surreptus est! Modo nonnullos cum eo aufugentes vidi. Videntur amici huius.

note: [message]: description=Arne
en: Damn! I suppose we have to go after him, then.
la: Damna id! Pono nos post eum ire debere, tunc.

note: [message]: description=Mordak
en: Ha, so you thought to send a mage around and stab me in the back? Well, I have news for you. We've kidnapped him!
la: Hahae, putavistine magum post me mittere ut in tergum me percutat? Bene, nuntium tibi habeo. Eum surrepsimus!

note: [message]: description=Arne
en: I hear these creatures are near immune to our weapons, let us see!
la: Audivi creaturas has quasi immunes contra tela nostra esse, vidamus!

note: [message]: speaker=second_unit
en: That wasn't so hard!
la: Non tantum durum erat!

note: [scenario]
en: The Chase
la: Venatio

note: [objective]: condition=win
en: Fight your way through the woods before the kidnappers escape
la: Viam per silvas pugno expedire priusquam surreptores effugiunt

note: [side]: type=Elvish Rider, description=Nil-Galion
en: Nil-Galion
la: Nilus-Galionis

note: [message]: speaker=narrator
en: The kidnappers fled north through the forest, and Arne made to follow them, although his horsemen would be at a disadvantage.
la: Surreptores effugerunt ad septentriones per silvam, et Arnis incipit sequi, etsi equites eius detrementum habeant.

note: [message]: speaker=narrator
en: Sounds of a scuffle were heard from the forest.
la: Sonus rixae auditus est ex silva.

note: [message]: description=Nil-Galion
en: You there! Halt and explain yourself.
la: Tu! Siste et te explica.

note: [message]: description=Arne
en: We're chasing after some men who kidnapped my brother!
la: Persequimur viros qui fratrem meum surrepserunt!

note: [message]: role=speaker
en: A glorious combat at last, against mounted enemies!
la: Proelium gloriosum demum, contra equites!

note: [unit]: type=Dark Adept, description=Muff Toras
en: Muff Toras
la: Muffus Toras

note: [message]: speaker=unit
en: I see them! There they are!
la: Eos vidi! Illic sunt!

note: [message]: description=Muff Toras
en: Curses! I hope the reinforcements get here so I can escape soon.
la: Maledictiones! Spero ut copiae novae adveniant ut mox effugere possim.

note: [objective]: condition=win
en: Kill the Dark Adept before his reinforcements arrive
la: Peritum Obscurum occidere priusquam copiae novae adveniunt

note: [message]: description=Arne
en: Come on, men, let's catch those kidnappers!
la: Porro, viri, capiamus surreptores!

note: [message]: speaker=unit
en: Hah! You got me alright, but what does that help? No harm telling you now, I suppose. Your precious mage is safely locked away in our dungeons. I was set up to be a decoy.
la: Hahae! Me capis, sed quid adiutorium est? Non nocet tibi dicere, puto. Magus tuus pretiosus tute in carceris nostris obseratus est. Ego eram tantum illecebra.

note: [message]: description=Arne
en: Nooo! Tricked again. Tell us where he is and we shall spare your miserable life.
la: Non! Rursus deceptus. Dic nobis ubi sit et vitam miseram tuam parcemus.

note: [message]: description=Arne
en: Thank you. Leave him, men, we ride East.
la: Tibi gratias ago. Relinquite eum, viri, equitemus ad orientem.

note: [message]: description=Arne
en: I am the one to decide.
la: Ego decerno.

note: [option]: description=Arne
en: Oh, all right then. Come along with us.
la: Bene. Venite nobiscum.

note: [message]: description=Brena
en: Thank you. My comrades and I will help you on your noble quest.
la: Tibi gratias ago. Ego et socii mei te adiuvabunt in investigatione tua nobili.

note: [option]: description=Arne
en: I am sorry. We have not the time to spare.
la: Me paenitet. Non habemus tempus.

note: [message]: description=Brena
en: Take this, then, for I see that you are on a quest. My comrades will help you whenever you call for them.
la: Hoc accipe, tunc, quia video te in investigatione esse. Socii mei te adiuvabunt quandocumque vocas.

note: [message]: speaker=narrator
en: You receive 70 pieces of gold!
la: Accipis LXX nummos auri!

note: [message]: description=Muff Toras
en: My reinforcements are here!
la: Copiae novae adveniunt!

note: [message]: description=Arne
en: He escaped us...
la: Nos effugit...

note: [objective]: condition=win
en: Hurry to the north and stop the kidnappers
la: Festinare ad septentriones et surreptores sistere

note: [scenario]
en: Guarded Castle
la: Castellum Defensum

note: [side]: type=Dark Sorcerer, description=Rotharik
en: Rotharik
la: Rotaricus

note: [unit]: description=Knago-Brek, type=Orcish Warrior
en: Knago-Brek
la: Knago-Breccus

note: [unit]: type=Orcish Grunt [unit]: type=Orcish Warrior
en: Castle Guard
la: Custos Castelli

note: [objective]: condition=win
en: Rescue Bjarn
la: Biarno Subvenire

note: [message]: speaker=narrator
en: Arne arrived at the castle and was immediately challenged by some guards.
la: Arnis ad castellum advenit et statim a custodibus provocatus est.

note: [message]: description=Guard_leader
en: Halt! Friend or foe? Give the password.
la: Sistite! Amicine an inimici? Tesseram date.

note: [message]: description=Arne
en: The password is
la: Tessera est

note: [message]: description=Guard_leader
en: Pass, friend.
la: Praeteri, amice.

note: [message]: description=Guard_leader
en: Wrong! Die!
la: Falsum! Morere!

note: [message]: description=Knago-Brek
en: Haha! We not kill people for long time. Weapon wants blood. We now kill humans!!
la: Hahae! Homines diu non interfecimus. Telum sanguinem vult. Nunc occidimus homines!!

note: [message]: description=Arne
en: I knew that we had to fight to free my brother! Come on men, lets kill some orcs.
la: Sapivi necesse esse pugnare ut fratrem servemus! Venite viri, occidamus orcos.

note: [message]: description=Guard2_leader
en: Are you our relief arriving? Does this mean we get to leave here now?
la: Suntne vices nostras? Possumusne nunc abire?

note: [message]: description=Arne
en: Um, yes. Fine. You can go.
la: Mmm, ita. Bene. Abite.

note: [message]: description=Guard2_leader
en: Um, you're supposed to give the password.
la: Mmm, debes tesseram dicere.

note: [message]: description=Arne
en: Oh, of course. I had nearly forgotten.
la: O, sane, prope oblitus sum.

note: [message]: description=Guard2_leader
en: Thanks! Irritating little formality, isn't it?
la: Gratias ago! Nonne ritus hic tibi stomachum movet?

note: [message]: description=Guard2_leader
en: That's the wrong password! These aren't our relief! Get them!
la: Tessera falsa est! Non sunt hi vices nostrae! Occidite eos!

note: [message]: speaker=unit
en: Nooo! This is the end...
la: Non! Finis est...

note: [message]: speaker=second_unit
en: There's a key in his robes.
la: Clavis est in vestimento eius.

note: [message]: description=Arne
en: It must be the key to the cell they're holding Bjarn in! I will take the key. I can't wait to see my brother. Come on, let's free him.
la: Debet esse clavis carceris in quo tenent Biarnum! Clavem fero. Non possum exspectare quia mox fratrem videbo. Venite, eum liberemus.

note: [objective]: condition=win
en: Move Arne to the cell with his brother to free him
la: Arnem ad carcerem movere ut fratrem liberes

note: [message]: speaker=unit
en: Look what I have found in here! I can count fifty pieces of gold.
la: Videte quod inveni! Numero quinquaginta nummos auri.

note: [message]: speaker=unit
en: I found Bjarn. He is in this cell.
la: Biarnum inveni. Est in carcere hac.

note: [objective]: condition=win
en: Kill the dark sorcerer to get the cellkey
la: Veneficum tenebrosum occidere ut clavem carpas

note: [message]: description=Bjarn
en: Thank you for saving me. I had almost given up hope you would free me.
la: Tibi gratias ago quia me servavisti. Quasi spem liberationis perdidi.

note: [message]: description=Arne
en: Oh it was nothing, a few elves, one or two dark sorcerers, a bunch of orcs and some undead. Really just a day's work for us mercenaries.
la: Nullum erat, nonnulli dryadales, unus aut duo venefici tenebrosi, multi orci, et nonnulli inmortui. Re vera tantum labor diei mercennariis nobis.

note: [message]: description=Bjarn
en: Thank you for coming to my aid. Let us return to the village.
la: Gratias ago vobis pro adiutorium. Regrediamur ad pagum.

note: [message]: description=Arne
en: Everything is lost now that I am dead...
la: Omnis perit quia morior...

note: [message]: description=Rotharik
en: You are too late! Your brother is already dead! Muhahahaha...
la: Nimis sero es! Iam mortuus est frater tuus! Muhahahahae...

note: [message]: description=Arne
en: Argh!!!
la: A!!!

note: [scenario]
en: Return to the Village
la: Regressus ad Pagum

note: [objective]: condition=win
en: Find out what is happening in the village
la: Cognoscere quid accidit in pago

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Bjarn
la: Mors Biarni

note: [side]: type=Orcish Warlord, description=Tairach
en: Tairach
la: Tairacis

note: [side]: type=Longbowman, description=Councillor Hoban
en: Councillor Hoban
la: Decurio Hoban

note: [message]: description=Arne
en: There. Your village is just across those hills, and already I see men coming to greet us!
la: Illic. Pagus est trans colles hos et iam video viros venientes salutum nos.

note: [message]: description=Bjarn
en: No. They are fleeing from something. We have to find out what is happening over here!
la: Non. Ab aliquo fugiunt. Oportet cognoscere quid accidit illic!

note: [message]: description=Arne
en: I think your village is protected well, though.
la: Credo pagum tuum bene defensum esse.

note: [message]: description=Bjarn
en: We should go there and talk to Councillor Hoban. Maybe he knows what is going on here.
la: Debemus ire et cum Decurione Hobane loqui. Forsitan sapis quid hic accidit.

note: [message]: description=Councillor Hoban
en: I am glad to see you back again.
la: Felix sum te rursus videre.

note: [message]: description=Bjarn
en: So am I. But what is happening to our village?
la: Et ego. Sed quid accedit in pago?

note: [message]: description=Councillor Hoban
en: The orcish Warlord wants to enslave us. We will not be able to hold out for long.
la: Dominus Belli orcorum nos in servitutem redigere vult. Non possumus diu resistere.

note: [objective]: condition=win
en: Slay the orcish Warlord to free the village
la: Dominum Belli orcorum occidere ut pagum liberes

note: [message]: description=Arne
en: Finally the orc is killed. Now you can go back to your village.
la: Demum occisus est orcus. Nunc potes ad pagum redire.

note: [message]: description=Bjarn
en: It is over, I am vanquished.
la: Finitus est, victus sum.

note: [message]: description=Arne
en: I don't think we can rescue anyone from these villages. It is too late.
la: Non puto nos aliquem ex pagis servare posse. Nimis sero est.

note: [message]: description=Bjarn
en: I was too weak to protect these people. Oh why did this happen to me?!?
la: Nimis debilis eram ut populum defendissem. O cur mihi hoc accidit?!?

note: [unit]: race=dwarf
en: It is not clear why the Dragonguards are called what they are, a name given by their dwarven brethren. Some speculate that the name comes from their weapon of choice, these strange staves that belch fire and death. Others have surmised that it is because such weapons would be a threat against even a true Dragon, should such a thing be seen again in the known world. Whatever the case, it is for these weapons that the guardians of the great Dwarven citadels are both renowned and feared; weapons that have broken the mightiest of warriors in a single blow.
la: Nescimus cur Custodes Draconis sic nominantur a fratribus nanis. Forsitan veniat nomen a virgis peculiaribus quas gerunt et quae ignem et mortem eructant. Forsitan est quia tela talia atque contra Draconem verum minae sint, si hae bestiae rursus videbuntur in terra. Utut est res, propter haec tela custodes castellos magnos nanorum noti sunt et metuti. Haec tela bellatores fortissimus in ictu unico fregerunt.

note: [attack]: type=blade
en: dagger
la: sica

note: [attack]: type=pierce
en: dragonstaff
la: virga draconis

note: [unit]: race=dwarf
en: Dwarvish Fighters wield mighty battle axes and hammers, which make them feared opponents in close range combat. They are excellent in mountainous terrain or underground. Though not swift, their power and endurance more than compensate.
la: Pugnatores Nanorum secures et malleos validos gerunt, qui eos adversarios metutos in concursu efficiunt. Egregii sunt in montibus aut sub terra. Non rapidi sunt, sed potentia et patientia valde compensat.

note: [unit]: race=dwarf
en: Clad in shining armor, these dwarves look like kings from under the mountains. They wield axe and hammer with masterful skill, and can hit a target with a thrown hand axe at several paces. Though slow on their feet, these dwarves are a testament to the prowess of their kin.
la: Vestiti armatura nitida hi nani apparent ut reges sub montibus. Securem et malleum gerentes peritia optima, et hostem ferire possunt a aliquot passibus cum securem manus. Lenti pedibus, testamenta sunt virtuti stirpis sui.

note: [attack]: type=blade
en: battle axe
la: bipennis

note: [attack]: type=blade
en: hatchet
la: dolabra

note: [attack]: type=pierce
en: thunderstick
la: fustis tonitrus

note: [unit]: race=dwarf
en: The Dwarven Thunderguards are famed for their curious weaponry, these strange staves of wood and iron that make a thunderous noise in their anger. The machinations behind this weaponry are a mystery, a secret taken to the grave by the dwarves of Knalga who wield them, and are assumed to have even forged them. The most that is known are reports of dwarves pouring a strange black dust into the mouth of their weapons, which some say is a food to fuel the beast imprisoned within.
    
    Though a single shot from these 'thundersticks' can take several minutes to prepare, the results are seen by the Dwarves as being well worth the wait.
la: Custodes Tonitrus Nanorum noti sunt a telis peculiaribus, virgis ligneis et ferreis quae strepitus tonitrus faciunt in ira. Machinatio post haec tela mysteriosa est, secretum quod nani Knalgae ad sepulchrum ferunt, putativi fabri eorum. Nuntiatus est nanos pulvum nigrum insolitum in os telorum haurire, quod dictum est pabulum bestiae quae intus habitat.
    
    Etsi iactus ex his 'fustibus tonitrus' complura momenta temporis requiret ad parandum, Nani dicunt eventus dignos mora esse.

note: [attack]: type=cold
en: chill tempest
la: tempestas gelida

note: #-#-#-#-#  18 (Battle for Wesnoth 0.8.8-CVS)  #-#-#-#-# [event] #-#-#-#-#  21 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [unit]: race=human
en: Assassin
la: Sicarius

note: [unit]: race=mechanical
en: Fireball
la: Globus ignis

note: [unit]: race=mechanical
en: A Fireball. This is not to be used for anything else than a 'Move_Unit_Fake'!
la: Globus ignis. Non utendus est nisi in 'Move_Unit_Fake'!

note: [unit]: race=human
en: Noble Commander
la: Dux Nobilis

note: [unit]: race=human
en: The rank of a noble Commander is held by those who lead battle groups into combat. Possessing leadership skills, they give lower-level units in adjacent hexes improved performance in combat. Commanders are best skilled with the sword, although they also carry a bow to use when necessary. If the Commander is lost, so is the battle.
la: Gradus Ducis nobilis tenetur ab eis qui circulos proelii in certamen ducunt. Possident facultates ductus, dantes unitatibus vicinis ex gradibus inferioribus executionem meliorem in proelio. Duces doctiores gladio sunt sed quoque arcum trahunt, ut in necessitate utatur. Si perderetur dux, etiam proelium perderetur.

note: [unit]: race=human
en: Noble Fighter
la: Pugnator Nobilis

note: [unit]: race=human
en: Young and brash, Fighters fight with a sword, and are vulnerable to ranged attacks from enemies. However they have the potential to become great Commanders one day.
la: Juvenes et audaces, Pugnatores gladio pugnant et vulnerabiles sunt hostium oppugnationibus e longe. Sed potentiam habent ut Duces magni olim fiant.

note: [unit]: race=human
en: Noble Lord
la: Dominus Nobilis

note: [unit]: race=human
en: Noble Youth
la: Adulescens Nobilis

note: [unit]: race=human
en: Today he is a young man, by his devotion to the crown he is seeking to become a Lord -- to join the elite of humanity.
la: Hodie adulescens est, sed per devotionem regni adpetit Dominum esse -- se ad florem humanitatis adiungere.

note: [unit]: race=human
en: female^Outlaw Princess
la: Proscripta Regalis

note: [unit]: race=human
en: A noble by birth, the Outlaw Princess has learnt swordplay with the greatest generals, but she is the product of a failed aristocracy who has opted for the life of an Outlaw. She dreams of founding her own Queendom with the plunder she finds on the road.
la: Nobilis natu, Proscripta Regalis artem gladiatoris cum imperatoris maioribus didiscit, sed fructus est nobilum defactorum quae vitam Proscriptae eligit. Somniat fundare Regnum proprium ex praeda quam in via invenit.

note: [unit]: race=human
en: female^Outlaw Queen
la: Regina Proscriptarum

note: [unit]: race=human
en: A noble by birth, the Outlaw Queen has learnt swordplay with the greatest generals and battle tactics with the greatest sages, making her both a great combatant and leader. However, she is the product of a failed aristocracy who has opted for the life of an Outlaw. She dreams of founding her own Queendom with the plunder she finds on the road, and she is ever so close to that goal.
la: Nobilis natu, Regina Proscriptarum artem gladiatoris cum imperatoris maioribus et rationem belli a sapientibus maximis didiscit, quo fit ut pugnatrix magna et dux sit. Sed fructus est nobilum defactorum quae vitam Proscriptae eligit. Somniat fundare Regnum proprium ex praeda quam in via invenit, et nimium propinqua est metae illi.

note: [unit]: race=undead
en: female^Vampire Lady
la: Domina Vampirica

note: [unit]: race=undead
en: Cold and beautiful, she maintains her eternal youthful appearance drinking the blood of the living.
la: Frigida et pulchra, adspectus juvenis mantenet bibens sanguinem viventium.

note: [attack]: type=blade
en: blood kiss
la: osculum sanguinis

note: [unit]: race=human
en: Warrior King
la: Rex Bellator

note: [unit]: race=human
en: As the leaders of the human Kingdoms, Kings are responsible for ruling and protecting their subjects. Kings can coordinate the attacks of level 1 and 2 units, thereby increasing their fighting efficiency.
la: Duces regnorum humanorum, Reges imperium et protectionem civibus suis praestant. Reges oppugnationes unitatum ex gradibus I et II ordinare possunt, ea re virtutem pugnae augentes.

note: [unit]: race=wose
en: Wose Sapling
la: Surculum Vosiorum

note: [attack]: type=impact
en: crush
la: obterere

note: [attack]: type=pierce
en: spear
la: hasta

note: [attack]: type=pierce
en: lance
la: lancea

note: [tutorial]
en: Wesnoth Tutorial
la: Schola Occidiseptentrionis

note: [side]: type=Quintain, description=Quintain [event] [unit]: race=mechanical
en: Quintain
la: Pupa Exercitationis

note: [event]
en: Left click on Konrad
la: Clicca laeve in Conradum

note: [event]
en: Left click on Li'sar
la: Clicca laeve in Lisarem

note: [message]: speaker=narrator
en: *You have selected Konrad.
    The places he could move to are highlighted.
la: *Conradum eligisti.
    Loca ad quae moveri potest illustrantur.

note: [event]
en: Left click on an Elvish Fighter
la: Clicca laeve in Pugnatorem Dryadalem

note: [event]
en: End your turn, then attack again.
la: Tractum finire, tunc rursum oppugna.

note: [then]
en: Patch of forest
la: Pars silvae

note: [objective]: condition=win
en: Defeat the Orc Leader
la: Ducem Orcorum Vincere

note: [event]
en: What should I do?
la: Quid facio?

note: #-#-#-#-#  20 (Battle for Wesnoth 1.2)  #-#-#-#-# [else] #-#-#-#-#  21 (Wesnoth Latin 1.2)  #-#-#-#-# [unit]: race=elf
en: Elvish Fighter
la: Pugnator Dryadalis

note: [else]
en: So, should I end my turn now?
la: Bene, debo nunc tractum finire?

note: [else]
en: Move Konrad to capture a village
la: Conradum ad capturandum pagum movere.

note: [else]
en: Move Li'sar to capture a village
la: Lisarem ad capturandum pagum movere

note: [then] [event]
en: End your turn
la: Tractum finire

note: [then]
en: Move Konrad to another (unowned) village
la: Conradum ad pagum alium (non proprium) movere.

note: [event]
en: Defend here
la: Hic defende

note: [unit]: race=human
en: female^Fighter
la: Pugnatrix

note: [attack]: type=impact
en: flail
la: fustis

note: [unit]: race=bats
en: Blood Bat
la: Vespertilio Sanguinis

note: [attack]: type=blade [attack]: type=pierce
en: fangs
la: dentes

note: [unit]: race=bats
en: Vampire Bat
la: Vespertilio Vampiricus

note: [unit]: race=mechanical
en: Galleon
la: Navis Veligera

note: [unit]: race=mechanical
en: Transport Galleons are well-armed ships that carry troops. If they reach the shore, they can deposit the troops to attack.
la: Naves Veligera Transportis naves bene armatae sunt qui milites ferunt. Si oram attingunt, milites ad oppugnationem deponere possunt.

note: [attack]: type=fire
en: fire breath
la: halitus ignis

note: [unit]: race=drake
en: Drake Blademaster
la: Dominus Laminarum Draculorum

note: [unit]: race=drake
en: Drake Burner
la: Incenditor Draculorum

note: [unit]: race=drake
en: Drake Clasher
la: Concursor Draculorum

note: [unit]: race=drake
en: Drake Enforcer
la: Exsequor Draculorum

note: [unit]: race=drake
en: Drake Fighter
la: Pugnator Draculorum

note: [attack]: type=blade
en: scimitar
la: acinaces

note: [unit]: race=drake
en: Fire Drake
la: Draculus Ignis

note: [unit]: race=drake
en: Drake Flameheart
la: Cor Flammae Draculorum

note: [unit]: race=drake
en: Drake Flare
la: Flamma Draculorum

note: [unit]: race=drake
en: Drake Gladiator
la: Gladiator Draculorum

note: [unit]: race=drake
en: Drake Glider
la: Labens Draculorum

note: [attack]: type=impact
en: slam
la: adfligere

note: [unit]: race=drake
en: Hurricane Drake
la: Draculus Procellae

note: [unit]: race=drake
en: Inferno Drake
la: Infernus Draculorum

note: [unit]: race=drake
en: Sky Drake
la: Draculus Caeli

note: [unit]: race=drake
en: Drake Slasher
la: Caeditor Draculorum

note: [attack]: type=blade [attack]: type=pierce
en: halberd
la: bipennis

note: [unit]: race=drake
en: Drake Warden
la: Praefectus Draculorum

note: [unit]: race=drake
en: Drake Warrior
la: Pugnator Draculorum

note: [unit]: race=dwarf
en: Dwarvish Berserker
la: Nanus Saevissimus

note: [attack]: type=blade
en: berserker frenzy
la: saevitia

note: [unit]: race=dwarf
en: Dwarvish Dragonguard
la: Custos Draconis Nanorum

note: [unit]: race=dwarf
en: Dwarvish Fighter
la: Pugnator Nanorum

note: [unit]: race=dwarf
en: Dwarvish Guardsman
la: Custos Nanorum

note: [unit]: race=dwarf
en: Dwarvish Lord
la: Dominus Nanorum

note: [attack]: type=impact
en: runic hammer
la: malleum litterarum

note: [attack]: type=fire
en: Lightning bolt
la: Fulgor

note: [unit]: race=dwarf
en: Dwarvish Sentinel
la: Vigil Nanorum

note: [unit]: race=dwarf
en: Dwarvish Stalwart
la: Nanus Robustus

note: [unit]: race=dwarf
en: Dwarvish Steelclad
la: Chalybi Vestitus Nanorum

note: [unit]: race=dwarf
en: The more experienced Dwarvish Steelclad fighters wear heavy chain mail and plate armor, for which they are rightly famous.
la: Pugnatores Chalybi Vestiti Nanorum peritiores loricas hamatas et segmentatas gerunt, quo recte praeclari sunt.

note: [unit]: race=dwarf
en: Dwarvish Thunderer
la: Tonator Nanorum

note: [unit]: race=dwarf
en: Dwarvish Thunderguard
la: Custos Tonitrus Nanorum

note: [unit]: race=dwarf
en: Dwarvish Ulfserker
la: Nanus Saevus

note: [unit]: race=elf
en: Elvish Archer
la: Saggitarius Dryadalis

note: [unit]: race=elf
en: Elves have always had a reputation for archery, a skill that, for many reasons, comes naturally to them. Even the frail of body can be deadly with a bow in hand, and in times of war, many will take up this weapon. Though their relative inexperience with combat leaves them somewhat vulnerable, their natural grace ensures that they can best any of humanity's fresh recruits.
la: Dryadales semper noti sunt ob artem sagittariorum, peritia quae eis naturalis est ex multis rationibus. Et fragiles corporis funesti esse possunt cum arcu in manu, et in temporibus belli, multi eam tollunt. Inexperientia relativa eorum in certamine eos reliquit aliquantum nudos, sed gratia naturalis efficit ut novos conscriptos omnes hominum vincere possunt.

note: [female]
en: female^Elvish Archer
la: Sagittaria Dryadalis

note: [unit]: race=elf
en: Elvish Avenger
la: Vindex Dryadalis

note: [female]
en: female^Elvish Avenger
la: Vindicatrix Dryadalis

note: [unit]: race=elf
en: Elvish Captain
la: Praefectus Dryadalis

note: [unit]: race=elf
en: Elvish Champion
la: Propugnator Dryadalis

note: [unit]: race=elf
en: female^Elvish Druid
la: Druida Dryadalis

note: [attack]: type=impact
en: ensnare
la: inlaqueare

note: [attack]: type=pierce
en: thorns
la: spinae

note: [unit]: race=elf
en: female^Elvish Enchantress
la: Incantatrix Oreadalis

note: [attack]: type=impact
en: entangle
la: impedire

note: [unit]: race=elf
en: Elves are not warlike by nature, but in times of need, their natural grace and agility serve them well, as does their skillful craftsmanship. An elf can grasp the basics of swordsmanship and archery in an uncannily short time, and put them to effective use on the battlefield.
la: Dryadales natura non sunt bellicosi, sed in temporibus necessitatis, gratia naturalis eis bene servit una cum artificio docto. Valde celeriter discit dryadalis fundamenta artis gladiatoris et sagittarii et eis bene utuntur in campo proelii.

note: [unit]: race=elf
en: Elvish Hero
la: Heroes Dryadalis

note: [unit]: race=elf
en: Elvish Marksman
la: Peritus Arcus Dryadales

note: [attack]: type=pierce
en: longbow
la: arcus longus

note: [female]
en: female^Elvish Marksman
la: Perita Arcus Dryadalis

note: [unit]: race=elf
en: Elvish Marshal
la: Imperator Dryadalis

note: [unit]: race=elf
en: Elvish Outrider
la: Eques Electus Dryadalis

note: [unit]: race=elf
en: Elvish Ranger
la: Vagus Dryadalis

note: [female]
en: female^Elvish Ranger
la: Vaga Dryadalis

note: [unit]: race=elf
en: Elvish Rider
la: Eques Dryadalis

note: [unit]: race=elf
en: Elvish Scout
la: Explorator Dryadalis

note: [unit]: race=elf
en: female^Elvish Shaman
la: Flamen Dryadalis

note: [unit]: race=elf
en: Elvish Sharpshooter
la: Manuballistarius Tectus Dryadalis

note: [female]
en: female^Elvish Sharpshooter
la: Manuballistaria Tecta Dryadalis

note: [unit]: race=elf
en: female^Elvish Shyde
la: Hamadryas

note: [attack]: type=impact
en: faerie touch
la: tactus nymphalis

note: [unit]: race=elf
en: female^Elvish Sorceress
la: Striga Oreadalis

note: [unit]: race=elf
en: female^Elvish Sylph
la: Hamaoreas

note: [attack]: type=impact
en: gossamer
la: araneum

note: [unit]: race=goblin
en: Direwolf Rider
la: Lupes Dirus

note: [unit]: race=goblin
en: Goblin Impaler
la: Cobalus Infigens

note: [unit]: race=goblin
en: Goblin Pillager
la: Expilator Cobalorum

note: [attack]: type=fire
en: torch
la: fax

note: [attack]: type=impact
en: net
la: rete

note: [unit]: race=goblin
en: Goblin Rouser
la: Cobalus Adrigens

note: [unit]: race=goblin
en: Goblin Spearman
la: Hastatus Cobalorum

note: [unit]: race=goblin
en: Wolf Rider
la: Lupes

note: [unit]: race=gryphon
en: Gryphon
la: Gryps

note: [unit]: race=gryphon
en: These majestic and powerful creatures are masters of the sky. Gryphons are both dangerous and wary of other intelligent creatures, and thus should not be disturbed without a good reason.
la: Hae creaturae augustae fortesque caelos dominantur. Providi sunt Grypes ante altera genera sapientia et non perturbandi sunt sine causa gravi.

note: [unit]: race=gryphon
en: Gryphon Master
la: Dominus Grypum

note: [unit]: race=gryphon
en: Gryphon Rider
la: Grypes

note: [unit]: race=gryphon
en: Only a few are able to bond with the mighty Gryphons. Those who do may become Gryphon Riders, and discover the world of the skies upon the backs of these flying beasts.
la: Pauci cum Grypibus fortibus vinculum facere possunt. Qui id facit possunt Grypites fieri. Ii mundum caeli inveniunt a tergis horum volantium.

note: [unit]: race=human
en: Grand Knight
la: Optimatus

note: [unit]: race=human
en: Grand Knights have reached the acme of skill with sword and lance. Wearing full plate, and riding steeds bred more for power than for speed, these warriors form the core of any serious cavalry force. A grand knight at the head of a charge is a terrifying sight for infantry, and is often enough to break right through a defensive line.
la: Optimati fastigium peritiae cum gladio et lancea attigerunt. Gerentes armaturam gravem ferream et equis vehuntur qui potius potentia quam celeritate aliti sunt, hi bellatores nucleum formant equitatus ullius serii. Optimatus incurrens ante aciem spectaculum formidolosum est peditibus, et saepe satis est ut per aciem defensivam frangat.

note: [unit]: race=human
en: Paladin
la: Paladinus

note: [unit]: race=human
en: Bowman
la: Sagittarius

note: [unit]: race=human
en: Cavalier
la: Eques Magnus Armatus

note: [attack]: type=pierce [attack]: type=fire
en: crossbow
la: scorpio

note: [unit]: race=human
en: Cavalryman
la: Eques Armatus

note: [unit]: race=human
en: Dragoon
la: Eques Nobilis Armatus

note: [unit]: race=human
en: The more talented cavalrymen in the armies of Wesnoth are trained in the use of the crossbow, and outfitted with much more powerful steeds. Well-armored, and skilled in the use of their swords, these soldiers can drive forward and hold the ground they take. Their mobility and resilience make them of great value on the battlefield.
la: Equites Armati ingeniosiores in exercitibus Occidiseptentrionis exercentur in usu scorpionis et eis equi fortiores dantur. Bene armati et periti gladii signum inferre possunt et terram raptam tenere. Mobilitas et mollitia eorum honorem magnum ei in acie dant.

note: [unit]: race=human
en: Duelist
la: Certatior

note: [unit]: race=human
en: Fencer
la: Lanista

note: [unit]: race=human
en: Grand Marshal
la: Imperator

note: [unit]: race=human
en: Halberdier
la: Bipennatus

note: [unit]: race=human
en: Heavy Infantryman
la: Pedes Armatus

note: [unit]: race=human
en: Heavy infantry are an unusual choice for outfitting troops. They are very difficult to send afield in war, and are typically useful only in the defense of the city or castle in which they are stationed. Clad head to toe in full plate, and armed with large maces, heavy infantry excel at their sole purpose of melee combat. A few of them in the center of a line will shore up its strength considerably. The downsides to this are obvious, both in the weight of the metal, and the great care that must be taken of it, but in certain situations, these troops are well worth the trade-offs.
la: Pedites armati insoliti sunt in proeliis Occidiseptentrionis. Difficile est eos in bellum mittere, et de more utuntur tantum in defensu urbis vel castelli ubi collocati sunt. Induti a capite ad pedem in armatura ferrea gravis et gerens scipiones magnas, praestant pedites armati in proposito unico eorum, certamine. Pauci in acie confirmat eam satis. Incommoda sunt evidentia: et pondus magnus metalli et cura magna quae poscit. In statutibus particularibus, milites hi multum valent, plus quam incommoda.

note: [unit]: race=human
en: Iron Mauler
la: Contundor Ferreus

note: [unit]: race=human
en: Javelineer
la: Pilatus

note: [unit]: race=human
en: Lieutenant
la: Centurio

note: [unit]: race=human
en: Longbowman
la: Sagittarius Maior

note: [unit]: race=human
en: Master Bowman
la: Sagittarius Peritus

note: [unit]: race=human
en: Master at Arms
la: Magister Telorum

note: [unit]: race=human
en: Pikeman
la: Dolatus

note: [attack]: type=pierce
en: pike
la: hasta longa

note: [unit]: race=human
en: Royal Guards are picked from the best swordsmen in Wesnoth. Serving under any of the higher nobility, they function as bodyguards, and partly as a badge of office for their employers. A special force of Royal Guards is stationed at the capitol, guarding the palace grounds and the royal family. Because of their trusted relationship to their superiors, they, rather than mercenaries, are often deployed on missions of crucial import. Their reliability and mastery of close combat are their best assets, for which they are well-renowned.
la: Bucellarii ex optimis gladiatoribus in Occidiseptentrione eliguntur. Serviunt nobilibus altioribus ut praetoriani vel signum statutis redemptorum. Vis praecipuus bucellariorum collocatur in Capitolio ut custodes castelli et familiae regalis. Quod superiores eos fidedignos putant, mittuntur saepe praeter mercennarios in missiones magnae significatio. Fiducia et peritia in concursu bona optima sunt eorum, ob quas bene cognoscuntur.

note: [unit]: race=human
en: Sergeant
la: Centurio

note: [unit]: race=human
en: Shock Trooper
la: Concursor Gravis

note: [unit]: race=human
en: Mage
la: Magus

note: [attack]: type=fire
en: missile
la: telum magicum

note: [female]
en: female^Mage
la: Striga

note: [unit]: race=human
en: Arch Mage
la: Magus Princeps

note: [attack]: type=fire
en: fireball
la: globus ignis

note: [female]
en: female^Arch Mage
la: Striga Princeps

note: [unit]: race=human
en: Great Mage
la: Magus Magnus

note: [female]
en: female^Great Mage
la: Striga Magna

note: [unit]: race=human
en: Red Mage
la: Magus Ruber

note: [female]
en: female^Red Mage
la: Striga Rubra

note: [unit]: race=human
en: Silver Mage
la: Magus Argenteus

note: [female]
en: female^Silver Mage
la: Striga Argentea

note: [unit]: race=human
en: White Mage
la: Magus Albus

note: [attack]: type=arcane
en: lightbeam
la: radius lucis

note: [female]
en: female^White Mage
la: Striga Alba

note: [unit]: race=human
en: Mage of Light
la: Magus Luminis

note: [female]
en: female^Mage of Light
la: Striga Luminis

note: [unit]: race=human
en: After some years of service, former 'footpads' rise up in the ranks of their fellow outlaws. Having proven themselves in combat, they are given more dangerous tasks, and a greater share of the spoils. Though many opponents would mock their choice of weaponry, the outlaws are well aware of its deadly capacity, and also of the ready availability of ammunition. Outlaws are somewhat ill at ease fighting during the day, preferring the cover of nightfall.
la: Post nonnullos annos servitii, 'grassatores' surgunt in ordines conreorum. Quia iam se in certamine demonstraverunt nunc dantur opera periculosiora et partem maiorem spoliorum. Etse multi adversarii electionem telorum eorum irrident, proscripti sciunt capacitatem mortiferentem eorum et possunt invenire nova saxa ad manum. Aliquantum solliciti sunt proscripti in certamine die, anteponentes integumentum noctis.

note: [female]
en: female^Outlaw
la: Proscripta

note: [attack]: type=blade
en: knife
la: culter

note: [female]
en: female^Assassin
la: Sicaria

note: [unit]: race=human
en: Bandit
la: Latro

note: [unit]: race=human
en: Bandits are a motley collection of men, most of dubious background. They are the strong arm of any organized group of criminals, and though they may lack in finesse, or intelligence, they excel at their preferred task of pummeling victims into submission. Like any sort of outlaw, they're not comfortable fighting in broad daylight, being used to working at night.
la: Latrones coetus sunt versicolor hominum, plerique praeteritorum dubiosorum. Manus fortis sunt in coetis reorum. Etsi astutia vel intelligentia egent, excellunt in opere praeferito (quid est victimas in obsequium verberare). Ut omnes rei, incommodi sunt in sole et pugnant melius noctu.

note: [unit]: race=human
en: Footpad
la: Grassator

note: [female]
en: female^Footpad
la: Grassatrix

note: [unit]: race=human
en: Rogue
la: Veterator

note: [female]
en: female^Rogue
la: Veteratrix

note: [unit]: race=human
en: Thief
la: Fur

note: [female]
en: female^Thief
la: Fur

note: [unit]: race=human
en: Thug
la: Percussor

note: [attack]: type=pierce
en: pitchfork
la: furca

note: [unit]: race=human
en: Poacher
la: Surripior

note: [unit]: race=human
en: Trapper
la: Inlaqueator

note: [unit]: race=merman
en: female^Mermaid Diviner
la: Augur Nereia

note: [unit]: race=merman
en: female^Mermaid Enchantress
la: Incantatrix Nereia

note: [attack]: type=impact
en: water spray
la: aspergo aquae

note: [unit]: race=merman
en: Merman Entangler
la: Impeditor Nereius

note: [unit]: race=merman
en: Merman Fighter
la: Pugnator Nereius

note: [attack]: type=pierce [attack]: type=blade
en: trident
la: tridens

note: [unit]: race=merman
en: Merman Hoplite
la: Hoplomachus Nereius

note: [unit]: race=merman
en: Merman Hunter
la: Venator Nereius

note: [unit]: race=merman
en: The skills employed by mermen in spear-fishing are easily translated into warfare, especially against those who are not at home in the water. In times of need, many mermen of that occupation will volunteer to swell the ranks of their military.
la: Sollertiae quibus nereii utuntur piscantes hasta faciliter vertuntur in bellum, praesertim contra eos qui non domi sunt in aqua. In temporibus necessitatis, multi nereii illius occupationis nomen dant ut ordines exercitus eorum inflentur.

note: [unit]: race=merman
en: female^Mermaid Initiate
la: Initiata Nereia

note: [unit]: race=merman
en: Merman Javelineer
la: Pilatus Nereius

note: [unit]: race=merman
en: Those mermen who master the art of javelinry can become nearly as effective as an archer - though the heft of their weapons impedes their range, the impact of one is considerably greater. In the water, the mobility of the mermen more than makes up for this when facing foes who cannot swim.
la: Nereii illi qui artis pilati dominantur quasi tam efficaces fieri possunt quam sagittarii. Etsi gravitas telorum iactum impedit, incussus eorum multo gravior est. In aqua, mobilitas nereiorum huic compensat contra inimicos qui nesciunt natare.

note: [unit]: race=merman
en: Merman Netcaster
la: Retiarius Nereius

note: [unit]: race=merman
en: female^Mermaid Priestess
la: Sacerdos Nereia

note: [unit]: race=merman
en: Mermaid Siren
la: Siren Nereia

note: [attack]: type=impact
en: naia touch
la: tactus naiadis

note: [unit]: race=merman
en: Merman Spearman
la: Hastatus Nereius

note: [unit]: race=merman
en: Merman Triton
la: Triton Nereius

note: [unit]: race=merman
en: Merman Warrior
la: Bellator Nereius

note: [unit]: race=merman
en: The Mermen Warriors form the core of the mermen armies. Wielding powerful tridents, they are a bane to any who dare enter their waters.
la: Bellatores Nereii nucleum exercituum Nereiorum formant. Tridentes potentes gerentes, ruina sunt omni qui in aquas eorum intrat.

note: [attack]: type=impact
en: web
la: araneum

note: [attack]: type=impact
en: tentacle
la: bracchium

note: [attack]: type=pierce
en: ink
la: atramentum

note: [unit]: race=monster
en: Fire Dragon
la: Draco Ardens

note: [attack]: type=impact
en: tail
la: cauda

note: [unit]: race=monster
en: Giant Mudcrawler
la: Repens Luti Ingente

note: [attack]: type=impact
en: mud glob
la: globus luti

note: [unit]: race=monster
en: Giant Scorpion
la: Nepa Ingens

note: [attack]: type=pierce
en: sting
la: aculeus

note: [attack]: type=impact
en: pincers
la: forceps

note: [unit]: race=monster
en: Mudcrawler
la: Repens Luti

note: [unit]: race=monster
en: Mudcrawlers are magical constructs of soil and water. They attack by belching lumps of mud at their foes.
la: Repentia Luti exstructiones sunt magicae ex humo et aqua. Oppugnant ructantes massas luti in hostes.

note: [unit]: race=monster
en: Sea Serpents are gigantic monsters, capable of capsizing boats by themselves.
la: Serpentes Maris ingentes sunt beluae, qui soli naves evertere possunt.

note: [unit]: race=undead
en: Skeletal Dragon
la: Draco Osseus

note: [unit]: race=undead
en: Long ago one of the mightiest living creatures, the feared Dragon has become only bones and dark sinew. Long after its death, it was raised through the dark powers of necromancy, which it now serves. The Skeletal Dragon may look like nothing more than a pile of bones, but few people who thought that way lived long enough to change their minds.
la: Iampridem una ex creaturis fortissimis vivis, hic Draco metutus factus est tantum ossa et nervi tenebrosi. Post mortem longo tempore sublatus est potestatibus tenebrosis necromantiae quibus nunc servit. Draco Osseus videri potest nullum amplium quam acervus ossum, sed pauci qui eo modo censabant, viverunt satis longe ut reconsiderarent.

note: [attack]: type=blade
en: jaw
la: fauces

note: [unit]: race=monster
en: Tentacle of the Deep
la: Bracchium ex Gurgite

note: [unit]: race=monster
en: Yeti
la: Ietium

note: [unit]: race=monster
en: Little is known about Yetis, ape-like creatures said to live in remote and snow-covered mountains. Few profess to have seen one, and their existence is doubted by many.
la: Pauca nota sunt de Ietibus; creaturae sunt quasi simiae ingentes quae dicuntur in montibus remotis et nive opertis habitare. Pauci dicunt se ea vidisse et multi existentiam eorum dubitant.

note: [unit]: race=naga
en: Naga Fighter
la: Pugnator Nagarum

note: [unit]: race=naga
en: The serpentine naga are one of the few races capable of any meaningful mobility in water, giving them a whole world forbidden to land dwellers. Still, they are not true creatures of the sea, and their inability to breathe water leaves them in trepidation of the abyss. They are small, and somewhat frail in form, but often much more nimble than their opponents.
la: Nagae sepentipedes unus ex gentibus paucis sunt, qui se significanter in aqua movere possunt, hoc eis mundum praebet qui vetatur terrestribus. Nihilominus non sunt creaturae verae maris, non potentes aquam spirare. Hoc efficit ut trepidatio habeant ante gurgem. Parvae sunt et aliquantum fragiles formae, sed saepe multo perniciores quam adversarii.

note: [female]
en: Nagini Fighter
la: Pugnatrix Nagarum

note: [unit]: race=naga
en: Naga Myrmidon
la: Dimachaerus Nagarum

note: [female]
en: Nagini Myrmidon
la: Dimachaera Nagarum

note: [female]
en: The most practiced of the nagini blademasters are initiated into the caste of the Myrmidon, masters of their twin-bladed art. They strike as fast as the snakes which they resemble, and dance away from attacks with grace. Not only are they potent enemies on any open terrain, but their ability to swim allows them a deadly mobility.
la: Educatissimi dominarum laminarum nagarum initiantur in ordinem Dimachaerarum, dominae artis eorum duarum laminarum. Percutunt tam celeriter quam serpentes quibus similes sunt, et absaltant ab oppugnationibus cum gratia. Non solum inimicae potentes in agris apertis sunt, sed facultas earum natandi eis mobilitatem funestam permittit.

note: [unit]: race=naga
en: Naga Warrior
la: Bellator Nagarum

note: [female]
en: Nagini Warrior
la: Bellatrix Nagarum

note: [unit]: race=ogre
en: Ogre
la: Immane

note: [unit]: race=ogre
en: Ogres are giant creatures that usually live alone in the wilderness, remarkably similar to humans in form, though large and misshapen. While they can be easily outrun or outsmarted, their strength is not to be underestimated.
la: Immania creaturae sunt permagna quae solita vivunt in solitudine, insigniter similia hominibus forma, sed magna et deformia. Etsi faciliter praeverti aut decipi possunt, vis eorum non minoris aestimanda est.

note: [attack]: type=blade
en: cleaver
la: dolabra

note: [unit]: race=ogre
en: Young Ogre
la: Immane Juvene

note: [unit]: race=orc
en: Orcish Archer
la: Sagittarius Orcorum

note: [unit]: race=orc
en: Orcish Assassin
la: Sicarius Orcarum

note: [attack]: type=blade
en: throwing knives
la: cultri iacti

note: [unit]: race=orc
en: Orcish Crossbowman
la: Scorpiarius Orcorum

note: [unit]: race=orc
en: Orcish Grunt
la: Manipularis Orcorum

note: [unit]: race=orc
en: Orcish Grunts form the core of the orcish forces. Although slower than human or elven fighters, Grunts can deliver much more powerful blows, and take more hits before falling.
la: Manipulares Orcorum nucleum gregium orcorum formant. Quamquam lentiores pugnatoribus hominum dryadalumve sunt, ictos multo potentiores intendere possunt, et plures ictos pati priusquam conciderint.

note: [unit]: race=orc
en: Orcish Leader
la: Dux Orcorum

note: [unit]: race=orc
en: Orcish Ruler
la: Dominus Orcorum

note: [unit]: race=orc
en: Orcish Slayer
la: Interfector Orcorum

note: [unit]: race=orc
en: Orcish Slurbow
la: Scorpiarius Magnus Orcorum

note: [unit]: race=orc
en: Orcish Sovereign
la: Rex Orcorum

note: [unit]: race=orc
en: Orcish Warlord
la: Dominus Belli Orcorum

note: [unit]: race=orc
en: Only orcs with both great cunning and unsurpassed strength can become Warlords. Masters of the sword, and even possessing some skill with the bow, these beast-warriors lead their brethren with an iron hand.
la: Tantum Orci magna cum astutia et singulari cum vi Domini Belli fieri possunt. Periti gladio et facilitatem nonnullam arcu possidentes, hi pugnatores bestiales fratres manu ferrea ducunt.

note: [unit]: race=orc
en: Orcish Warrior
la: Bellator Orcorum

note: [unit]: race=orc
en: Having mastered the art of dual-sword fighting, Orcish Warriors are highly respected among the Orcs, and highly feared by their foes. Their only weakness is their inability to wield the bow.
la: Periti artis pugnandi duobus gladiis, Bellatores Orcorum aestimati maiores sunt inter Orcos et ab hostibus maxime metuti. Infirmitas unica eorum est carentia facultate arcus.

note: [unit]: race=lizard
en: Saurian Ambusher
la: Insidiator Lacertarum

note: [unit]: race=lizard
en: Saurian Augur
la: Augur Lacertarum

note: [unit]: race=lizard
en: Saurian Flanker
la: Circumeuns Lacertarum

note: [unit]: race=lizard
en: Saurian Oracle
la: Oraculum Lacertarum

note: [unit]: race=lizard
en: Saurian Skirmisher
la: Excursor Lacertarum

note: [unit]: race=lizard
en: Saurian Soothsayer
la: Vates Lacertarum

note: [unit]: race=troll
en: Great Troll
la: Troglodyta Magnus

note: [unit]: race=troll
en: Troll Hero
la: Heros Troglodytarum

note: [unit]: race=troll
en: Troll Rocklobber
la: Iactor Saxorum Troglodytarum

note: [unit]: race=troll
en: Troll Warrior
la: Bellator Troglodytarum

note: [unit]: race=troll
en: Troll Whelp
la: Catulus Troglodytarum

note: [unit]: race=undead
en: Ghoul
la: Pallidus

note: [unit]: race=undead
en: Necrophage
la: Necrophagus

note: [variation]: race=undead [unit]: race=undead
en: Soulless
la: Carens Anima

note: [attack]: type=impact [attack]: type=arcane
en: touch
la: tactus

note: [variation]: race=undead [unit]: race=undead
en: Walking Corpse
la: Cadaver Ambulans

note: [unit]: race=undead
en: Ancient Lich
la: Ossa Magi Vetusta

note: [unit]: race=human
en: Dark Adept
la: Peritus Obscurus

note: [female]
en: female^Dark Adept
la: Perita Obscura

note: [unit]: race=human
en: Dark Sorcerer
la: Veneficus Tenebrosus

note: [unit]: race=undead
en: Lich
la: Ossa Magi

note: [unit]: race=human
en: Necromancer
la: Mortuorum Evocator

note: [attack]: type=impact
en: plague staff
la: virga pestilentiae

note: [unit]: race=undead
en: Bone Shooter
la: Coniector Ossium

note: [unit]: race=undead
en: Chocobone
la: Chocobossa

note: [unit]: race=undead
en: Death Knight
la: Dux Ossium

note: [unit]: race=undead
en: Deathblade
la: Lamina Mortis

note: [unit]: race=undead
en: Draug
la: Draugrus

note: [unit]: race=undead
en: Revenant
la: Reveniens

note: [unit]: race=undead
en: Skeleton
la: Ossa

note: [unit]: race=undead
en: Skeleton Archer
la: Sagittarius Osseus

note: [unit]: race=undead
en: Ghost
la: Larva

note: [attack]: type=cold
en: wail
la: eiulatus

note: [unit]: race=undead
en: Nightgaunt
la: Macer Noctis

note: [unit]: race=undead
en: Shadow
la: Umbra

note: [unit]: race=undead
en: Spectre
la: Spectrum

note: [attack]: type=arcane
en: baneblade
la: lamina perniciosa

note: [unit]: race=undead
en: Wraith
la: Idolon

note: [unit]: race=wose
en: Ancient Wose
la: Vosium Vetustum

note: [unit]: race=wose
en: Elder Wose
la: Vosium Senex

note: [unit]: race=wose
en: Wose
la: Vosium
