Enlightenment DR17 - en to fr translation catalogue (1078 entries)

en: About Enlightenment
fr: À propos d'Enlightenment

en: Copyright &copy; 1999-2007, by the Enlightenment Development Team.<br><br>We hope you enjoy using this software as much as we enjoyed writing it.<br><br>This software is provided as-is with no explicit or implied warranty. This software is governed by licensing conditions, so please see the COPYING and COPYING-PLAIN licence files installed on your system.<br><br>Enlightenment is under <hilight>HEAVY DEVELOPMENT</hilight> and it is not stable. Many features are incomplete or even non-existant yet and may have many bugs. You have been <hilight>WARNED!</hilight>
fr: Copyright &copy; 1999-2007, par l'Équipe de Développement d'Enlightenment.<br><br>Nous espérons que vous prendrez autant de plaisir à utiliser ce logiciel que nous en avons pris lors de son développement.<br><br>Ce logiciel est fourni 'tel-quel' sans aucune garantie explicite ou implicite. Ce logiciel est régi par des conditions de licence : veuillez consulter les fichiers de licence COPYING et COPYING-PLAIN installés sur votre système.<br><br>Enlightenment est en cours de <hilight>DÉVELOPPEMENT INTENSIF</hilight> et n'est donc pas stable. Beaucoup de fonctionnalités sont encore incomplètes ou même inexistantes et peuvent contenir beaucoup de bogues. Vous avez été <hilight>PREVENUS !</hilight>

en: <title>The Team</title>
fr: <title>L'Équipe</title>

en: You are about to kill %s.<br><br>Please keep in mind that all data of this window,<br>which has not been saved yet will be lost!<br><br>Are you sure you want to kill this window?
fr: Vous êtes sur le point de tuer %s.<br><br>Toutes les informations contenues dans<br> cette fenêtre vont être perdu !<br><br>Êtes vous sur de vouloir tuer cette fenêtre ?

en: Are you sure you want to kill this window?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir tuer cette fenêtre ?

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Are you sure you want to exit?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir quitter ?

en: You requested to exit Enlightenment.<br><br>Are you sure you want to exit?
fr: Vous avez demandé à quitter Enlightenment.<br><br>Êtes-vous sûr de vouloir quitter ?

en: Are you sure you want to log out?
fr: Êtes-vous sur de vouloir fermer votre session ?

en: You are about to log out.<br><br>Are you sure you want to do this?
fr: Vous avez demandé à fermer votre session.<br><br>Êtes-vous sûr de vouloir le faire ?

en: Are you sure you want to turn off?
fr: Êtes-vous sur de vouloir éteindre ?

en: You requested to turn off your Computer.<br><br>Are you sure you want to shut down?
fr: Vous avez demandé à éteindre votre ordinateur.<br><br>Êtes-vous sûr de vouloir l'éteindre ?

en: Are you sure you want to reboot?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir redémarrer ?

en: You requested to reboot your Computer.<br><br>Are you sure you want to restart it?
fr: Vous avez demandé à redémarrer votre ordinateur.<br><br>Êtes-vous sûr de vouloir le redémarrer ?

en: You requested to suspend your Computer.<br><br>Are you sure you want to suspend?
fr: Vous avez demandé à votre ordinateur de roupiller<br><br>Êtes-vous sûr?

en: Are you sure you want to hibernate?
fr: Êtes-vous sur de vouloir hiberner ?

en: You requested to hibernate your Computer.<br><br>Are you sure you want to suspend to disk?
fr: Vous avez demandé à hiberner votre ordinateur.<br><br>Êtes-vous sur de vouloir le mettre en hibernation ?

en: Window : Actions
fr: Fenêtre : actions

en: Move
fr: Déplacer

en: Resize
fr: Changer la taille (resize)

en: Window Menu
fr: Menu de la fenêtre

en: Raise
fr: Monter

en: Lower
fr: Descendre

en: Close
fr: Fermer

en: Kill
fr: Tuer

en: Window : State
fr: Fenêtre : état

en: Sticky Mode Toggle
fr: Ancrage (on/off)

en: Iconic Mode Toggle
fr: Iconifier (on/off)

en: Fullscreen Mode Toggle
fr: Plein écran (on/off)

en: Maximize
fr: Maximiser

en: Maximize Vertically
fr: Maximiser verticalement

en: Maximize Horizontally
fr: Maximiser horizontalement

en: Maximize Fullscreen
fr: Maximiser en mode "plein écran"

en: Maximize Mode "Smart"
fr: Maximiser en mode "intelligent"

en: Maximize Mode "Expand"
fr: Maximiser en mode "expansion"

en: Maximize Mode "Fill"
fr: Maximiser en mode "remplissage"

en: Shade Up Mode Toggle
fr: Ombre vers le haut (on/off)

en: Shade Down Mode Toggle
fr: Ombre vers le bas (on/off)

en: Shade Left Mode Toggle
fr: Ombre vers la gauche (on/off)

en: Shade Right Mode Toggle
fr: Ombre vers la droite (on/off)

en: Shade Mode Toggle
fr: Enroulement (on/off)

en: Toggle Borderless State
fr: Sans bordure (on/off)

en: Toggle Pinned State
fr: Ancrage (on/off)

en: Desktop
fr: Bureau

en: Flip Desktop Left
fr: Vers le bureau à gauche

en: Flip Desktop Right
fr: Vers le bureau à droite

en: Flip Desktop Up
fr: Vers le bureau au dessus

en: Flip Desktop Down
fr: Vers le bureau en dessous

en: Flip Desktop By...
fr: Se déplacer de ... bureaux

en: Show The Desktop
fr: Afficher le bureau

en: Flip Desktop To...
fr: Aller au bureau ...

en: Flip Desktop Linearly...
fr: Se déplacer linéairement de ... bureaux

en: Switch To Desktop 0
fr: Aller au bureau 0

en: Switch To Desktop 1
fr: Aller au bureau 1

en: Switch To Desktop 2
fr: Aller au bureau 2

en: Switch To Desktop 3
fr: Aller au bureau 3

en: Switch To Desktop 4
fr: Aller au bureau 4

en: Switch To Desktop 5
fr: Aller au bureau 5

en: Switch To Desktop 6
fr: Aller au bureau 6

en: Switch To Desktop 7
fr: Aller au bureau 7

en: Switch To Desktop 8
fr: Aller au bureau 8

en: Switch To Desktop 9
fr: Aller au bureau 9

en: Switch To Desktop 10
fr: Aller au bureau 10

en: Switch To Desktop 11
fr: Aller au bureau 11

en: Switch To Desktop...
fr: Aller au bureau...

en: Screen
fr: Écran

en: Send Mouse To Screen 0
fr: Envoyer la souris à l'écran 0

en: Send Mouse To Screen 1
fr: Envoyer la souris à l'écran 1

en: Send Mouse To Screen...
fr: Envoyer la souris à l'écran...

en: Send Mouse Forward 1 Screen
fr: Envoyer la souris à l'écran suivant

en: Send Mouse Back 1 Screen
fr: Envoyer la souris à l'écran précédent

en: Send Mouse Forward/Back Screens...
fr: Envoyer la souris ... écrans plus loin

en: Window : Moving
fr: Fenêtre : déplacement

en: To Next Desktop
fr: Déplacer vers le bureau suivant

en: To Previous Desktop
fr: Déplacer vers le bureau précédent

en: By Desktop #...
fr: Déplacer vers de ... bureaux

en: To Desktop...
fr: Déplacer vers le bureau...

en: Show Main Menu
fr: Afficher le menu principal

en: Show Favorites Menu
fr: Afficher le menu des applications favorites

en: Show All Applications Menu
fr: Afficher le menu des applications

en: Show Clients Menu
fr: Afficher le menu des clients

en: Show Menu...
fr: Afficher le menu...

en: Launch
fr: Exécuter

en: Defined Command
fr: Commande prédéfinie

en: Restart
fr: Redémarrer

en: Exit
fr: Quitter

en: Log Out
fr: Fermer la session

en: Exit Immediately
fr: Quitter immédiatement

en: System
fr: Système

en: Shut Down
fr: Éteindre

en: Reboot
fr: Redémarrer

en: Suspend
fr: Roupiller

en: Suspend to Disk
fr: Hiberner

en: Desktop Lock
fr: Verrouillage du bureau

en: Cleanup Windows
fr: Ré-arranger les fenêtres

en: Configuration data needed upgrading. Your old configuration<br>has been wiped and a new set of defaults initialized. This<br>will happen regularly during development, so don't report a<br>bug. This simply means Enlightenment needs new configuration<br>data by default for usable functionality that your old<br>configuration simply lacks. This new set of defaults will fix<br>that by adding it in. You can re-configure things now to your<br>liking. Sorry for the hiccup in your configuration.<br>
fr: Les données de configuration ont dû être mises à jour.<br>Votre ancienne configuration a été supprimée et un<br>ensemble de paramètres par défauts initialisé.<br>Cela risque de se produire régulièrement lors de la phase<br>de développement : ne rapportez donc pas de bogue.<br>Cela signifie simplement qu'Enlightenment a besoin<br>d'une nouvelle configuration afin de rendre utilisables<br>certaines fonctionnalités manquantes dans l'ancienne.<br>Les nouveaux paramètres par défauts fixent ceci.<br>Vous pouvez reconfigurer tout à votre goût comme avant.<br>Désolé pour le désagrément occasionné.<br>

en: Your configuration is NEWER than Enlightenment. This is very<br>strange. This should not happen unless you downgraded<br>Enlightenment or copied the configuration from a place where<br>a newer version of Enlightenment was running. This is bad and<br>as a precaution your configuration has been now restored to<br>defaults. Sorry for the inconvenience.<br>
fr: Votre configuration est PLUS RÉCENTE qu'Enlightenment.<br>Ceci est très étrange. Cela ne devrait pas se produite à moins<br>que vous n'ayiez installé une version antérieure ou copié la<br>configuration depuis une machine sur laquelle une version plus<br>récente était lancée. Ce n'est pas sain et par précaution votre<br>configuration a été remise à zéro. Désolé pour les désagréments.<br>

en: Desktop %i, %i
fr: Bureau %i, %i

en: Configuration Upgraded
fr: Configuration mise à jour

en: An error occured while saving Enlightenment's<br>configuration to disk. The error could not be<br>deterimined.<br><br>The file where the error occured was:<br>%s<br><br>This file has been deleted to avoid corrupt data.<br>
fr: Une erreur est apparue lors de la sauvegarde de<br>la configuration d'Enlightenment sur le disque.<br>L'erreur n'a pu être déterminée.<br><br>Le fichier concerné par l'erreur est :<br>%s<br><br>Ce fichier a été supprimé afin<br>d'éviter des données corrompues.<br>

en: Enlightenment's configuration files are too big<br>for the file system they are being saved to.<br>This error is very strange as the files should<br>be extremely small. Please check the settings<br>for your home directory.<br><br>The file where the error occured was:<br>%s<br><br>This file has been deleted to avoid corrupt data.<br>
fr: Les fichiers de configuration d'Enlightenment<br> sont trop gros pour le système de fichier où ils<br> doivent être sauvés.C'est une erreur <br>étrange car il devraient être petits. Vous devriez vérifier la configuration<br> de votre répertoire personnel.<br><br>Le fichier sur lequel l'erreur est apparue est:<br>%s<br><br>Ce fichier a été effacé pour éviter des erreurs de corruption.<br>

en: An output error occured when writing the configuration<br>files for Enlightenment. Your disk is having troubles<br>and possibly needs replacement.<br><br>The file where the error occured was:<br>%s<br><br>This file has been deleted to avoid corrupt data.<br>
fr: Une erreur est apparu lors de l'écriture des fichiers de  configuration<br>d'Enlightenment. Votre disque a peut-être des soucis<br>et doit sans doute être changé.<br><br>Le fichier sur lequel l'erreur est apparue est :<br>%s<br><br>Ce fichier a été effacé pour éviter des erreurs de corruption.<br>

en: Enlightenment cannot write its configuration file<br>because it ran out of space to write the file.<br>You have either run out of disk space or have<br>gone over your quota limit.<br><br>The file where the error occured was:<br>%s<br><br>This file has been deleted to avoid corrupt data.<br>
fr: Enlightenment n'a pu écrire son fichier de configuration<br>car il n'y a pas suffisamment d'espace pour l'écrire :<br>- soit vous n'avez plus d'espace disque,<br>- soit vous avez dépassé votre limite de quota.<br><br>Le fichier concerné par l'erreur est :<br>%s<br><br>Le fichier a été supprimé afin d'éviter des données corrompues.<br>

en: Enlightenment unexpectedly had the configuration file<br>it was writing closed on it. This is very unusual.<br><br>The file where the error occured was:<br>%s<br><br>This file has been deleted to avoid corrupt data.<br>
fr: Erreur de fermeture d'un fichier pendant son écriture par Enlightenment. Ce n'est pas courant.<br><br>Le fichier sur lequel l'erreur est apparu est:<br>%s<br><br>Ce fichier a été effacé pour éviter des erreurs de corruption.<br>

en: Advanced
fr: Avancé

en: Basic
fr: Benêt

en: Apply
fr: Appliquer

en: Container %d
fr: Conteneur %d

en: Error - no PAM support
fr: Erreur - pas de support PAM

en: No PAM support was built into Enlightenment, so<br>desk locking is disabled.
fr: Enlightenment n'a pas été compilé avec le support<br>PAM, le verrouillage d'écran a été désactivé.

en: Lock Failed
fr: Échec du verrouillage

en: Locking the desktop failed because some application<br>has grabbed either the keyboard or the mouse or both<br>and their grab is unable to be broken.
fr: Le verrouillage du bureau a échoué car une application<br>s'est réservé soit le clavier, la souris, ou les deux<br>et cette réservation n'a pu être annulée.

en: Please enter your unlock password
fr: Veuillez entrer votre mot de passe pour dévérouiller

en: Authentication System Error
fr: Erreur du gestionnaire d'authentification

en: Authentication via PAM had errors setting up the<br>authentication session. The error code was <hilight>%i</hilight>.<br>This is bad and should not be happening. Please report this bug.
fr: L'authentification via PAM a rencontré une erreur lors de la session d'authentification. Le code de l'erreur est:<hilight>%i</hilight>.<br>Cette erreur ne devrait pas se produire. Merci de redzipéter sur http://bugs.enlightenment.org/

en: Incomplete Window Properties
fr: Propriétés de fenêtre incomplètes

en: The window you are creating an icon for<br>does not contain window name and class<br>properties, so the needed properties for<br>the icon so that it will be used for this<br>window cannot be guessed. You will need to<br>use the window title instead. This will only<br>work if the window title is the same at<br>the time the window starts up, and does not<br>change.
fr: La fenêtre sur lequel vous voulez créer<br>un icône ne contient pas de propriété nom de<br>fenêtre où de classe, donc les propriétés<br>nécessaires pour cette icône ne sont pas disponibles. Vous devriez utiliser le titre de la fenêtre<br>à la place. Cela fonctionnera<br>uniquement si le nom de la fenêtre est identique<br> à celui du démarrage, et ne change pas.

en: Desktop Entry Editor
fr: Editer un élément du bureau

en: Icon
fr: Icône

en: Basic Info
fr: Informations basiques

en: Name
fr: Nom

en: Executable
fr: Exécutable

en: Comment
fr: Commentaire

en: General
fr: Général

en: Generic Name
fr: Nom générique

en: Window Class
fr: Classe de fenêtre

en: Categories
fr: Catégories

en: Startup Notify
fr: Notification de démarrage

en: Run in Terminal
fr: Exécuter dans un terminal

en: Show in Menus
fr: Montrer dans les Menus

en: Desktop file
fr: Fichier du bureau

en: Filename
fr: Nom du fichier

en: Select an Icon
fr: Sélectionner une icône

en: Cancel
fr: Annuler

en: Delete
fr: Supprimer

en: Cut
fr: Couper

en: Copy
fr: Copier

en: Paste
fr: Coller

en: Select All
fr: Tout selectionner

en: Run Error
fr: Erreur d'exécution

en: Enlightenment was unable to fork a child process:<br><br>%s<br>
fr: Enlightenment n'a pu cloner un processus fils :<br><br>%s<br>

en: Application run error
fr: Erreur d'exécution d'une application

en: Enlightenment was unable to run the application:<br><br>%s<br><br>The application failed to start.
fr: Enlightenment n'a pu démarrer l'application :<br><br>%s<br><br>L'application n'a pas réussi à se lancer.

en: Application Execution Error
fr: Erreur lors de l'exécution de l'application

en: %s stopped running unexpectedly.
fr: %s c'est arrêté de façon inattendue.

en: An exit code of %i was returned from %s.
fr: %2$s a retourné le code de sortie %1$i.

en: %s was interrupted by an Interrupt Signal.
fr: %s a été interrompu avec SIGINT

en: %s was interrupted by a Quit Signal.
fr: %s a été interrompu avec SIGQUIT.

en: %s was interrupted by an Abort Signal.
fr: %s a été interrompu avec SIGABRT.

en: %s was interrupted by a Floating Point Error.
fr: %s a été interrompu par une erreur de virgule flottante.

en: %s was interrupted by an Uninterruptable Kill Signal.
fr: %s a été interrompu avec SIGKILL.

en: %s was interrupted by a Segmentation Fault.
fr: %s a été interrompu par une erreur de segmentation.

en: %s was interrupted by a Broken Pipe.
fr: %s a été interrompu par un tube cassé (broken pipe).

en: %s was interrupted by a Termination Signal.
fr: %s a été interrompu avec SIGTERM.

en: %s was interrupted by a Bus Error.
fr: %s a été interrompu par une erreur de bus.

en: %s was interrupted by the signal number %i.
fr: %s a été interrompu avec le signal numéro %i.

en: ***The remaining output has been truncated. Save the output to view.***
fr: *** Le reste de la sortie a été tronqué. Sauvegardez la sortie pour la visionner. ***

en: Error Logs
fr: Historique des erreurs

en: There was no error message.
fr: Il n'y a eu aucun message d'erreur.

en: Save This Message
fr: Sauver ce message

en: This error log will be saved as %s/%s.log
fr: Cette erreur va être sauvé dans %s/%s.log

en: Error Information
fr: Informations sur l'erreur

en: Error Signal Information
fr: Information sur le signal d'erreur

en: Output Data
fr: Données de sortie

en: There was no output.
fr: Il n'y a eu aucune sortie.

en: %i Files
fr: %i fichiers

en: Refresh View
fr: Rafraîchir la vue

en: Show Hidden Files
fr: Afficher les fichiers cachés

en: Remember Ordering
fr: Se souvenir de l'ordre

en: Sort Now
fr: Classer maintenant

en: New Directory
fr: Nouveau dossier

en: Rename
fr: Renommer

en: Properties
fr: Propriétés

en: Icons
fr: Icônes

en: Create a new Directory
fr: Créer un nouveau dossier

en: New Directory Name:
fr: Nom du nouveau dossier :

en: Rename %s to:
fr: Renommer %s en :

en: Rename File
fr: Renommer le fichier

en: Confirm Delete
fr: Confirmer la suppression

en: Are you sure you want to delete<br><hilight>%s</hilight> ?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer<br><hilight>%s</hilight> ?

en: Are you sure you want to delete<br>the %d selected files in:<br><hilight>%s</hilight> ?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer<br>les %d fichiers sélectionnés dans :<br><hilight>%s</hilight> ?

en: File Properties
fr: Propriétés du fichier

en: File:
fr: Fichier:

en: Size:
fr: Taille :

en: Last Modified:
fr: Dernière modification:

en: File Type:
fr: Type de fichier:

en: Permissions
fr: Permissions :

en: Owner:
fr: Propriétaire :

en: Others can read
fr: Les autres peuvent écrire

en: Others can write
fr: Les autres peuvent écrire

en: Owner can read
fr: Le propriétaire peut lire

en: Owner can write
fr: Le propriétaire peut écrire

en: Preview
fr: Pré-visualisation

en: Default
fr: Défaut

en: Thumbnail
fr: Miniature

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Use this icon for all files of this type
fr: Utiliser cette icon pour tous les fichiers de même type

en: Link Information
fr: Informations sur le lien

en: Select an Image
fr: Sélectionner une image

en: Removable Device
fr: Périphérique amovible

en: Plain
fr: Tel quel

en: Inset
fr: Encart

en: Appearance
fr: Apparence

en: Automatically scroll contents
fr: Défilement automatique du contenu

en: Able to be resized
fr: Permettre le redimensionnement

en: Begin move/resize this gadget
fr: Déplacer / redimensionner ce gadget

en: Remove this gadget
fr: Supprimer ce gadget

en: Stop move/resize this gadget
fr: Arrêter de Déplacer/redimensionner ce gadget

en: A previous instance of Enlightenment is still active
    on this screen. Aborting startup.
fr: Un instance précédente d'Enlightenment est encore
    active sur cet écran. Arrêt du Démarrage de E.

en: X reports there are no root windows and %i screens!
fr: Le serveur X rapporte qu'il n'y a pas de fenêtre racine
    alors qu'il y a %i écrans !

en: Disable this splash screen in the future?
fr: Désactiver cet écran d'acceuil à l'avenir ?

en: Theme Bug Detected
fr: Bogue dans le thème detecté

en: The theme you are using for your init splash<br>has a bug. It does not respond to signals when<br>startup is complete. You should use an init<br>splash theme that is correctly made or fix the<br>one you use.
fr: Le thème que vous utilisé pour votre init splash<br>a un bogue. Il ne réponds pas au signal<br>à la fin du démarrage. Vous devriez utiliser un thème<br> d'init splash qui est valide, ou réparer celui<br>qui vous utilisez actuellement.

en: Window Locks
fr: Verrouillage des propriétés...

en: Generic Locks
fr: Verrous génériques

en: Lock the Window so it does only what I tell it to
fr: Verrouiller la fenêtre pour qu'elle ne prenne aucune initiative

en: Protect this window from me accidentally changing it
fr: Protéger la fenêtre pour que je ne la modifie pas accidentellement

en: Protect this window from being accidentally closed because it is important
fr: Protéger la fenêtre d'une fermeture accidentelle

en: Do not allow the border to change on this window
fr: Vérouiller le style de bordure

en: Remember these Locks for this window next time it appears
fr: Se rappeler ces verrous pour la prochaine apparition de cette fenêtre

en: Lock program changing:
fr: Empêcher le programme de changer :

en: Size
fr: Taille

en: Stacking
fr: Empilement

en: Iconified state
fr: État de minimisation

en: Stickiness
fr: État d'ancrage

en: Shaded state
fr: État d'enroulement

en: Maximized state
fr: État de maximisation

en: Fullscreen state
fr: État de plein écran

en: Lock me from changing:
fr: M'empêcher de changer :

en: Border style
fr: Style de bordure

en: Stop me from:
fr: M'empêcher de :

en: Closing the window
fr: Fermer cette fenêtre

en: Exiting my login with this window open
fr: Fermer ma session en conservant cette fenêtre ouverte

en: Remember these Locks
fr: Se rappeler ces verrous

en: Always On Top
fr: Toujours au-dessus

en: Always Below
fr: Toujours en-dessous

en: Maximize vertically
fr: Maximiser verticalement

en: Maximize horizontally
fr: Maximiser horizontalement

en: Unmaximize
fr: Restaurer

en: Remember
fr: Rappels

en: Border
fr: Bordure

en: Send to Desktop
fr: Envoyer vers le bureau

en: Pin to Desktop
fr: Accroché au bureau

en: Unpin from Desktop
fr: Décroché du bureau

en: State
fr: État

en: Skip
fr: Echapper

en: Edit Icon
fr: Editer l'icône

en: Add To Favorites Menu
fr: Ajouter au menu favoris

en: Add Keyboard Shortcut
fr: Ajouter un raccourci clavier

en: Add To Launcher
fr: Ajouter l'application au lanceur

en: Create Icon
fr: Créer une icône

en: Window Properties
fr: Propriétés de la fenêtre

en: Iconify
fr: Minimiser

en: Use E17 Default Icon Preference
fr: Utiliser les préférences d'icônes E17 par défaut

en: Shaded
fr: Enroulé

en: Sticky
fr: Sur tous les bureaux

en: Fullscreen
fr: Plein écran

en: Window List
fr: Liste des fenêtres

en: ICCCM Properties
fr: Propriétés ICCCM

en: Title
fr: Titre

en: Class
fr: Classe

en: Icon Name
fr: Nom de l'icône

en: Role
fr: Rôle

en: Minimum Size
fr: Taille minimale

en: Maximum Size
fr: Taille maximale

en: Base Size
fr: Taille de base

en: Resize Steps
fr: Pas (intervalles) de redimensionnement

en: Initial State
fr: État initial

en: Window ID
fr: Identifiant de fenêtre

en: Window Group
fr: Groupe de fenêtres

en: Transient For
fr: Transition pour

en: Client Leader
fr: Fenêtre parente

en: Gravity
fr: Gravité

en: Command
fr: Commande

en: Take Focus
fr: Prise de focus

en: Accepts Focus
fr: Accepte le focus

en: Request Delete
fr: Demande de suppression

en: Request Position
fr: Demande de position

en: NetWM Properties
fr: Propriétés NetWM

en: Modal
fr: Modale

en: Skip Taskbar
fr: Ne pas afficher dans la barre des tâches

en: Skip Pager
fr: Ne pas afficher dans le pager

en: Hidden
fr: Caché

en: Window Remember
fr: Rappels de fenêtre

en: Window properties are not a unique match
fr: Propriétés de fenêtre partagées

en: You are trying to ask Enlightenment to remember to apply<br>properties (such as size, location, border style etc.) to<br>a window that <hilight>does not have unique properties</hilight>.<br><br>This means it shares Name/Class, Transience, Role etc. properties<br>with more than 1 other window on the screen and remembering<br>properties for this window will apply to all other windows<br>that match these properties.<br><br>This is just a warning in case you did not intend this to happen.<br>If you did, simply press <hilight>Apply</hilight> or <hilight>OK</hilight> buttons<br>and your settings will be accepted. Press <hilight>Cancel</hilight> if you<br>are not sure and nothing will be affected.
fr: Vous essayez de demander à Enlightenment de se rappeler<br>d'appliquer des propriétés (telles que la taille, la position,<br>le type de bordure, etc) à une fenêtre <hilight>dont les propriétés den sont pas uniques</hilight>.<br><br>Ceci signifie qu'elle partage son nom/sa classe, sa ***TODO*** transience, son rôle, etc...<br>avec au moins une autre fenêtre sur l'écran et que se rappeler<br>ces propriétés pour cette fenêtre les appliqueront à tous les<br>autres fenêtres qui partages ces propriétés.<br><br>Ceci n'est qu'un avertissement au cas ou ce ne serait pas<br>ce que vous recherchiez.<br>Cliquez sur <hilight>Appliquer</hilight> ou <hilight>OK</hilight> et vos paramètres<br>seront acceptés. Cliquez sur <hilight>Annuler</hilight> si vous n'êtes pas sûr et rien ne sera modifié.

en: No match properties set
fr: Aucune propriété n'est rencontrée

en: You are trying to ask Enlightenment to remember to apply<br>properties (such as size, location, border style etc.) to<br>a window <hilight>without specifying how to remember it</hilight>.<br><br>You must specify at least 1 way of remembering this window.
fr: Vous demandez à Enlightenment de se souvenir des<br>propriétés (tel que la taille, l'emplacement, le style de bordure etc..)<br>de cette fenêtre <hilight>sans spécifier comment s'en souvenir</hilight>.<br><br>Vous devez précisez au moins 1 méthode pour se souvenir des propriétés de cette fenêtres.

en: You are trying to ask Enlightenment to remember to apply<br>properties (such as size, location, border style etc.) to<br>a window that <hilight>does not have unique properties</hilight>.<br><br>This means it shares Name/Class, Transience, Role etc. properties<br>with more than 1 other window on the screen and remembering<br>properties for this window will apply to all other windows<br>that match these properties.<br><br>You may wish to enable the <hilight>Match only one window</hilight> option if<br>you only intend one instance of this window to be modified, with<br>additional instances not being modified.<br><br>This is just a warning in case you did not intend this to happen.<br>If you did, simply press <hilight>Apply</hilight> or <hilight>OK</hilight> buttons<br>and your settings will be accepted. Press <hilight>Cancel</hilight> if you<br>are not sure and nothing will be affected.
fr: Vous demandez à Enlightenment de se souvenir des<br>propriétés (tel que la taille, l'emplacement, le style de bordure etc..)<br>à une fenêtre <hilight> qui n'est pas définie de façon unique</hilight>.<br><br>Cela signifie que ses propriétés de Nom/Classe/Transition etc..<br>s'appliqueront à plus d'une fenêtre sur cette écran qui auront les mêmes propriétés.<br><br>Vous devriez peut-être activé l'option<hilight>Sur une seule fenêtre</hilight><br>si vous ne voulez qu'une seule instance de cette fenêtre soit modifié.<br>Dans ce cas pressez simplement le bouton <hilight>Appliquer</hilight> ou <hilight>OK</hilight><br> et vos paramètres seront accepté. Pressez <hilight>Annuler</hilight> si<br>vous doutez et rien ne sera changé.

en: Nothing
fr: Rien

en: Size and Position
fr: Taille et position

en: Locks
fr: Verrous

en: Size, Position and Locks
fr: Taille, position et verrous

en: Everything
fr: Tout

en: Remember using
fr: Rappel en utilisant

en: Window name and class
fr: Nom et classe de fenêtre

en: Window Role
fr: Rôle de fenêtre

en: Window type
fr: Type de fenêtre

en: Properties to remember
fr: Propriétés à retenir

en: Virtual Desktop
fr: Bureau virtuel

en: Current Screen
fr: Ecran actuel

en: Skip Window List
fr: Ne pas afficher dans la liste des fenêtres

en: Match only one window
fr: N'appliquer qu'à une fenêtre

en: Start this program on login
fr: Démarrer ce programme à l'ouverture de session

en: Module Settings
fr: Paramètres du module

en: Description: Unavailable
fr: Description absente

en: Shelf Contents
fr: Contenu du tablar

en: Available Gadgets
fr: Gadgets disponibles

en: Add Gadget
fr: Ajouter un gadget

en: Selected Gadgets
fr: Gadgets sélectionnés

en: Remove Gadget
fr: Supprimer ce gadget

en: Layout
fr: Positionnement

en: Input Method Error
fr: Erreur de la méthode de saisie

en: Error starting the input method executable<br><br>please make sure that your input<br>method configuration is correct and<br>that your configuration's<br>executable is in your PATH<br>
fr: Erreur lors du démarrage de la méthode de saisie (input method).<br><br>SVP vérifiez votre configuration de la méthode<br>de saisie est correcte et que l'exécutable est dans votre PATH.<br>

en: Main
fr: Principal

en: Favorite Applications
fr: Applications favorites

en: Windows
fr: Fenêtres

en: About
fr: À propos

en: Theme
fr: Thème

en: Virtual
fr: Virtuel

en: Shelves
fr: Tablars

en: Show/Hide All Windows
fr: Afficher/cacher toutes les fenêtres

en: (No Applications)
fr: (Aucune application)

en: Configure Virtual Desktops
fr: Configurer les bureaux virtuels

en: Lock Screen
fr: Vérouiller l'écran

en: Hibernate
fr: Hiberner

en: Logout
fr: Fermer la session

en: (No Windows)
fr: (Aucune fenêtre)

en: Lost Windows
fr: Fenêtres orphelines

en: No name!!
fr: Aucun Nom !

en: (No Shelves)
fr: (Aucun tablar)

en: Shelf #
fr: Tablar #

en: Add A Shelf
fr: Ajouter tablar

en: Delete A Shelf
fr: Supprimer un tablar

en: Shelf Configuration
fr: Configuration du tablar

en: Tiny
fr: Miquelet

en: Small
fr: Petit

en: Medium
fr: Moyen

en: Large
fr: Grand

en: Huge
fr: Énorme

en: Configure Contents...
fr: Configurer le contenu...

en: Above Everything
fr: Au-dessus de tout

en: Below Windows
fr: Sous les fenêtres

en: Below Everything
fr: En-dessous de tout

en: Allow windows to overlap the shelf
fr: Autoriser les fenêtres à cacher ce tablar

en: Shrink to Content Size
fr: Redimensionner à la taille du contenu

en: Shelf Size
fr: Taille du tablar

en: Auto-hide the shelf
fr: Cacher automatiquement le tablar

en: Show on mouse click
fr: Afficher avec un clic souris

en: Hide timeout
fr: Délai pour cacher

en: %.1f seconds
fr: %1.1f secondes

en: Hide duration
fr: Caché durant..

en: Possible IPC Hack Attempt. The IPC socket
    directory already exists BUT has permissions
    that are too leanient (must only be readable
    and writable by the owner, and nobody else)
    or is not owned by you. Please check:
    %s/enlightenment-%s
fr: Tentative probable de hacking par IPC. Le dossier
    de socket IPC existe déjà MAIS possède des permissions
    trop larges (chmod devrait être 0600)
    ou ne vous appartient pas. Veuillez vérifier :
    %s/enlightenment-%s

en: The IPC socket directory cannot be created or
    examined.
    Please check:
    %s/enlightenment-%s
fr: Le dossier de socket IPC n'a pu être créé ou
    examiné.
    Veuillez vérifier :
    %s/enlightenment-%s

en: Options:
    	-display DISPLAY
    		Connect to display named DISPLAY.
    		EG: -display :1.0
    	-fake-xinerama-screen WxH+X+Y
    		Add a FAKE xinerama screen (instead of the real ones)
    		given the geometry. Add as many as you like. They all
    		replace the real xinerama screens, if any. This can
    		be used to simulate xinerama.
    		EG: -fake-xinerama-screen 800x600+0+0 -fake-xinerama-screen 800x600+800+0
    	-profile CONF_PROFILE
    		Use the configuration profile CONF_PROFILE instead of the user selected default or just "default".
    	-good
    		Be good.
    	-evil
    		Be evil.
    	-psychotic
    		Be psychotic.
fr: Options :
    	-display AFFICHAGE
    		Se connecter à l'affichage nommé AFFICHAGE
    		Exemple : -display :1.0
    	-fake-xinerama-screen WxH+X+Y
    		Ajouter un écran xinerama VIRTUEL (au lieu d'un réel)
    		étant donné sa géométrie. Vous pouvez en ajouter autant
    		que vous le désirez. Ils remplaceront les écrans réels
    		le cas échéant. Ceci peut être utilisé pour simuler
    		xinerama.
    		Exemple : -fake-xinerama-screen 800x600+0+0 -fake-xinerama-screen 800x600+800+0
    	-profile PROFIL_CONF
    		Utiliser le profil de configuration PROFIL_CONF en place du profil par défaut de l'utilisateur ou juste "default" pour le profil par défaut.
    	-good
    		Être gentil.
    	-evil
    		Être endiablé.
    	-psychotic
    		Être psychopathe.

en: Enlightenment cannot Initialize Ecore!
    Perhaps you are out of memory?
fr: Enlightenment ne peut pas initialiser Ecore!
    Peut-être êtes-vous à court de mémoire ?

en: Enlightenment cannot initialize the File system.
    Perhaps you are out of memory?
fr: Enlightenment ne peut pas initialiser le système de fichiers.
    Peut-être êtes-vous à court de mémoire ?

en: Enlightenment cannot set up an exit signal handler.
    Perhaps you are out of memory?
fr: Enlightenment ne peut pas initialiser le gestionnaire de signal de sortie.
    Peut-être êtes-vous à court de mémoire ?

en: Enlightenment cannot set up a HUP signal handler.
    Perhaps you are out of memory?
fr: Enlightenment ne peut pas initialiser le gestionnaire de SIGHUP.
    Peut-être êtes-vous à court de mémoire ?

en: Enlightenment cannot initialize its X connection.
    Have you set your DISPLAY variable?
fr: Enlightenment ne peut pas initialiser sa connexion à X.
    Avez-vous défini la variable d'environnement DISPLAY ?

en: Enlightenment cannot initialize its emergency alert system.
    Have you set your DISPLAY variable?
fr: Enlightenment ne peut pas initialiser son gestionnaire d'alerte d'urgence.
    Avez-vous défini la variable d'environnement DISPLAY ?

en: Enlightenment cannot initialize the connections system.
    Perhaps you are out of memory?
fr: Enlightenment ne peut pas initialiser le gestionnaire de connexions.
    Peut-être êtes-vous à court de mémoire ?

en: Enlightenment cannot initialize the IPC system.
    Perhaps you are out of memory?
fr: Enlightenment ne peut pas initialiser le système IPC.
    Peut-être êtes-vous à court de mémoire ?

en: Enlightenment cannot setup xinerama wrapping.
    This should not happen.
fr: Enlightenment ne peut initialiser l'affichage xinerama.
    Ceci ne devrait pas se produire. Merci de chercher à reproduire
    l'erreur et redzipéter sur http://bugs.enlightenment.org/

en: Enlightenment cannot initialize the Evas system.
    Perhaps you are out of memory?
fr: Enlightenment ne peut pas initialiser le système Evas.
    Peut-être êtes-vous à court de mémoire ?

en: Enlightenment found ecore_evas doesn't support the Software X11
    rendering in Evas. Please check your installation of Evas and
    Ecore and check they support the Software X11 rendering engine.
fr: Enlightenment a remarqué qu'ecore_evas ne supportait pas le moteur de
    rendu graphique logiciel X11 dans Evas. Veuillez vérifier vos
    installations d'Evas et d'Ecore et vérifier qu'ils supportent le
    moteur de rendu logiciel X11.

en: Enlightenment found ecore_evas doesn't support the Software Buffer
    rendering in Evas. Please check your installation of Evas and
    Ecore and check they support the Software Buffer rendering engine.
fr: Enlightenment a remarqué qu'ecore_evas ne supportait pas le moteur de
    rendu graphique logiciel en mémoire dans Evas. Veuillez vérifier vos
    installations d'Evas et d'Ecore et vérifier qu'ils supportent le
    le moteur de rendu logiciel en mémoire.

en: Enlightenment cannot initialize the FDO desktop system.
    Perhaps you are out of memory?
fr: Enlightenment ne peut pas initialiser le gestionnaire de bureau FDO.
    Peut-être êtes-vous à court de mémoire ?

en: Enlightenment cannot create directories in your home directory.
    Perhaps you have no home directory or the disk is full?
fr: Enlightenment ne peut créer de dossiers dans votre dossier personnel.
    Vérifiez que le disque n'est pas plein, que vous n'avez pas dépassé les
    quotas, que votre dossier personnel existe et que ses permissions sont
    correctes.

en: Enlightenment cannot set up its file registry system.
fr: Enlightenment ne peut pas initialiser son registre de fichiers.

en: Enlightenment cannot set up its config system.
fr: Enlightenment ne peut pas initialiser son gestionnaire de configuration.

en: Enlightenment cannot set up paths for finding files.
    Perhaps you are out of memory?
fr: Enlightenment ne peut pas initialiser les chemins pour trouver les fichiers.
    Peut-être êtes-vous à court de mémoire ?

en: Enlightenment cannot set up its font system.
fr: Enlightenment ne peut pas initialiser son gestionnaire de polices.

en: Enlightenment cannot set up its theme system.
fr: Enlightenment ne peut pas initialiser son gestionnaire de thèmes.

en: Enlightenment cannot set up init screen.
    Perhaps you are out of memory?
fr: Enlightenment ne peut pas initialiser l'écran de démarrage.
    Peut-être êtes-vous à court de mémoire ?

en: Enlightenment found Evas can't create a buffer canvas. Please check
    Evas has Software Buffer engine support.
fr: Enlightenment a remarqué qu'Evas ne pouvais créer un canvas en mémoire.
    Veuillez vérifier qu'Evas support le moteur de rendu logiciel en mémoire.

en: Enlightenment found Evas can't load PNG files. Check Evas has PNG
    loader support.
fr: Enlightenment a remarqué qu'Evas ne pouvait charger les fichiers PNG.
    Veuillez vérifier qu'Evas contient le support des images PNG.

en: Enlightenment found Evas can't load JPEG files. Check Evas has JPEG
    loader support.
fr: Enlightenment a remarqué qu'Evas ne pouvait charger les fichiers JPEG.
    Veuillez vérifier qu'Evas contient le support des images JPEG.

en: Enlightenment found Evas can't load EET files. Check Evas has EET
    loader support.
fr: Enlightenment a remarqué qu'Evas ne pouvait charger les fichiers EET.
    Veuillez vérifier qu'Evas contient le support des images EET.

en: Starting International Support
fr: Démarrage de l'internationalisation

en: Enlightenment cannot set up its intl system.
fr: Enlightenment ne peut pas initialiser son gestionnaire d'internationalisation.

en: Enlightenment cannot initialize the Thumbnailing system.
fr: Enlightenment ne peut pas initialiser son gestionnaire de miniatures.

en: Enlightenment cannot initialize the System Command system.
fr: Enlightenment ne peut pas initialiser son gestionnaire de commandes systèmes.

en: Enlightenment cannot set up its actions system.
fr: Enlightenment ne peut pas initialiser son gestionnaire d'actions.

en: Enlightenment cannot set up its bindings system.
fr: Enlightenment ne peut pas initialiser son gestionnaire de raccourcis.(bindings system)

en: Setup Popups
fr: Configurer les popups

en: Enlightenment cannot set up its popup system.
fr: Enlightenment ne peut pas configurer les popups

en: Enlightenment cannot set up its desktop background system.
fr: Enlightenment ne peut pas initialiser son gestionnaire de fonds d'écran.

en: Enlightenment set up window management for all the screens on your system
    failed. Perhaps another window manager is running?
fr: Enlightenment ne peut s'initialiser en tant que gestionnaire de fenêtres
    pour tous les écrans de votre système.
    Un autre gestionnaire de fenêtres est-il déjà lancé ?

en: Setup Execution System
fr: Système d'exécution (exec system)

en: Enlightenment cannot set up its exec system.
fr: Enlightenment ne peut pas initialiser son système d'exécution.

en: Enlightenment cannot setup remember settings.
fr: Enlightenment ne peut pas initialiser son gestionnaire de rappels.

en: Setup FM
fr: Gestionnaire de fichiers

en: Enlightenment cannot initialize the File manager.
fr: Enlightenment ne peut pas initialiser son gestionnaire de fichiers.

en: Setup Message System
fr: Système de messages

en: Enlightenment cannot set up its msg system.
fr: Enlightenment ne peut pas initialiser son gestionnaire de messages.

en: Setup DND
fr: Glisser-déposer (drag'n drop)

en: Enlightenment cannot set up its dnd system.
fr: Enlightenment ne peut pas initialiser son gestionnaire de glisser-déposer.

en: Setup Grab Input HAnding
fr: Réservation de périphériques d'entrée (grab input handling)

en: Enlightenment cannot set up its input grab handling system.
fr: Enlightenment ne peut pas initialiser son gestionnaire de réservation de périphériques d'entrée (input grab handling)

en: Enlightenment cannot set up its module system.
fr: Enlightenment ne peut pas initialiser son gestionnaire de modules.

en: Enlightenment cannot set up its color class system.
fr: Enlightenment ne peut pas initialiser son gestionnaire de classes de couleur.

en: Enlightenment cannot set up its gadget control system.
fr: Enlightenment ne peut pas initialiser son gestionnaire de contrôle de gadgets.

en: Enlightenment cannot set up its shelf system.
fr: Enlightenment ne peut pas initialiser son gestionnaire de tablars.

en: Enlightenment cannot configure the DPMS settings.
fr: Enlightenment ne peut pas configurer le DPMS.

en: Enlightenment cannot configure the X screensaver.
fr: Enlightenment ne peut pas configurer l'écran de veille.

en: Enlightenment cannot configure the mouse acceleration settings.
fr: Enlightenment ne peut pas configurer l'accélération de la souris.

en: Enlightenment cannot set up its desk locking system.
fr: Enlightenment ne peut pas initialiser son gestionnaire de verrouillage d'écran.

en: Set Up File Ordering
fr: Tri des fichiers

en: Enlightenment cannot set up its order file system.
fr: Enlightenment ne peut pas paramétrer sa gestion des fichiers.

en: Enlightenment crashed early on start and has<br>been restarted. All modules have been disabled<br>and will not be loaded to help remove any problem<br>modules from your configuration. The module<br>configuration dialog should let you select your<br>modules again.
fr: Enlightenment a planté lors de son démarrage et a<br> été redémarré. Tous les modules ont été désactivés<br>et n'ont pas été chargés pour vous aider à supprimer<br>les modules problématiques de votre configuration.<br>Le dialogue de configuration des modules vous permettra<br>de recharger vos modules.

en: Enlightenment crashed early on start and has been restarted
fr: Enlightenment a planté au démarrage et a été redémarré

en: Enlightenment crashed early on start and has been restarted.<br>All modules have been disabled and will not be loaded to help<br>remove any problem modules from your configuration.<br><br>The module configuration dialog should let you select your<br>modules again.
fr: Enlightenment a planté lors de son démarrage et a<br>été redémarré. Tous les modules ont été  désactivés<br>et n'ont pas été chargés pour vous aider à supprimer<br>les modules problématiques de votre configuration.<br>La fenêtre de configuration des modules vous permettra<br>de recharger vos modules.

en: Almost Done
fr: Presque reglé

en: There was an error loading module named: %s<br>No module named %s could be found in the<br>module search directories.<br>
fr: Une erreur est apparue lors du chargement du module nommé : %s<br>Aucun module nommé %s n'a pu être trouvé dans les<br>dossiers de modules.<br>

en: Error loading Module
fr: Erreur de chargement du module

en: There was an error loading module named: %s<br>The full path to this module is:<br>%s<br>The error reported was:<br>%s<br>
fr: Erreur lors du chargement du module nommé : %s<br>Le chemin d'accès de ce module est :<br>%s<br>L'erreur retournée est :<br>%s<br>

en: Module does not contain all needed functions
fr: Le module ne contient pas toutes les fonctions nécessaires

en: Module API Error<br>Error initializing Module: %s<br>It requires a minimum module API version of: %i.<br>The module API advertized by Enlightenment is: %i.<br>
fr: Erreur de l'API du module<br>Erreur d'initialisation du module : %s<br>Il requiert une version minimale de l'API du module de : %i.<br>La version de l'API retournée par Enlightenment est de: %i.<br>

en: Enlightenment %s Module
fr: Module %s d'Enlightenment

en: Would you like to unload this module?<br>
fr: Voulez-vous décharger ce module ?<br>

en: Are you sure you want to delete this shelf?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce tablar ?

en: You requested to delete this shelf.<br><br>Are you sure you want to delete it?
fr: Vous avez demandé à supprimer ce tablar.<br><br>Êtes-vous sur de vouloir la supprimer ?

en: Stop Moving/Resizing Items
fr: Arrêter de déplacer/redimensionner des éléments

en: Begin Moving/Resizing Items
fr: Démarrer le déplacement/redimensionnement des éléments

en: Configure Shelf Contents
fr: Configurer le contenu du tablar

en: Delete this Shelf
fr: Supprimer ce tablar

en: Checking System Permissions
fr: Vérification des permissions système

en: System Check Done
fr: Vérification du système terminée

en: Logout problems
fr: Problème de fermeture de session

en: Logout is taking too long. Some<br>applications refuse to close.<br>Do you want to finish the logout<br>anyway without closing these<br>applications first?
fr: La fermeture de votre session pétouille.<br>Quelques applications refusent de se fermer.<br>Voulez-vous fermer votre session sans attendre <br>la fermeture de ces applications ?

en: Logout now
fr: Fermer immédiatement votre session

en: Wait longer
fr: Attendez plus longtemps

en: Cancel Logout
fr: Annuler la fermeture de votre session

en: Logout in progress
fr: Fermeture de votre session en cours

en: Logout is currently in progress.<br><hilight>Please wait.</hilight>
fr: Fermeture de votre session en cours.<br><hilight>Veuillez patienter.</hilight>

en: Enlightenment is busy with another request
fr: Enlightenment est occupé à traîter une autre requête

en: Enlightenment is busy logging out.<br>You cannot perform other system actions<br>once a logout has begun.
fr: Enlightenment est en train de fermer votre session.<br>Vous ne pouvez effectuer d'autres actions système<br>lorsqu'une fermeture de session a commencé.

en: Enlightenment is shutting the system down.<br>You cannot do any other system actions<br>once a shutdown has been started.
fr: Enlightenment est train d'éteindre votre système.<br>Vous ne pouvez effectuer d'autres actions système<br>pendant l'arrêt de votre ordinateur.

en: Enlightenment is rebooting the system.<br>You cannot do any other system actions<br>once a reboot has begun.
fr: Enlightenment est en train de redémarrer votre système.<br>Vous ne pouvez effectuer d'autres actions systèmes<br>lorsque qu'un redémarrage a commencé.

en: Enlightenment is suspending the system.<br>Until suspend is complete you cannot perform<br>any other system actions.
fr: Enlightenment est en train de mettre votre système en roupillon.<br>Vous ne pouvez effectuer d'autres actions système<br>tant que le roupillonn'est pas terminée.

en: Enlightenment is hibernating the system.<br>You cannot perform an other system actions<br>until this is complete.
fr: Enlightenment est en train de mettre votre système en hibernation.<br>Vous ne pouvez effectuer d'autres actions systèmes<br>tant que ce n'est pas terminée.

en: EEK! This should not happen
fr: Saperlipopette, ça devrait pas arriver

en: Shutting down of your system failed.
fr: L'arrêt de votre système a échoué.

en: Rebooting your system failed.
fr: Le redémarrage de votre système a échoué.

en: Suspend of your system failed.
fr: Le système n'a pas pu faire son roupillon.

en: Hibernating your system failed.
fr: L'hibernation de votre système a échoué.

en: Shutting down
fr: Arrêt

en: Shutting down your Computer.<br><hilight>Please wait.</hilight>
fr: Arrêt de votre ordinateur.<br><hilight>Veuillez patienter.</hilight>

en: Rebooting
fr: Rédémarrage

en: Rebooting your Computer.<br><hilight>Please wait.</hilight>
fr: Redémarrage de votre ordinateur.<br><hilight>Veuillez patienter.</hilight>

en: Suspending
fr: Roupillon

en: Suspending your Computer.<br><hilight>Please wait.</hilight>
fr: Roupillon...<br><hilight>Veuillez patienter.</hilight>

en: Hibernating
fr: Mise en hibernation

en: Hibernating your Computer.<br><hilight>Please wait.</hilight>
fr: Mise en hibernation de votre ordinateur.<br><hilight>Veuillez patienter.</hilight>

en: About This Theme
fr: À propos de ce thème

en: Cannot exit - immortal windows.
fr: Impossible de quitter : fenêtres increvables!

en: Some windows are left still around with the Lifespan lock enabled. This means<br>that Enlightenment will not allow itself to exit until these windows have<br>been closed or have the lifespan lock removed.<br>
fr: Quelques fenêtres sont toujours présentes car elles ont été verrouillées. Cela<br>signifie qu'Enlightenment n'autorisera pas une fin de session jusqu'à ce<br>que ces fenêtres ai été fermé, ou déverrouillé.

en: %'.0f Bytes
fr: %'.0f bytes

en: In the Future
fr: Dans le futur

en: In the last Minute
fr: Durant la dernière minute

en: %li Years ago
fr: il y a %li année(s)

en: %li Months ago
fr: il y a %li mois

en: %li Weeks ago
fr: il y a %li semaines

en: %li Days ago
fr: il y a %li jours

en: %li Hours ago
fr: il y a %li heures

en: %li Minutes ago
fr: il y a %li minutes

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Add
fr: Ajouter

en: Remove
fr: Supprimer

en: Add to Favorites
fr: Ajouter aux favoris

en: Go up a Directory
fr: Dossier parent

en: Permissions:
fr: Permissions :

en: Modified:
fr: Dernière modification :

en: You
fr: Vous

en: Protected
fr: Protégé

en: Read Only
fr: Lecture seule

en: Forbidden
fr: Interdit

en: Read-Write
fr: Lecture-écriture

en: Battery Monitor Configuration
fr: Configuration du moniteur de batterie

en: Basic Settings
fr: Paramètres benêts

en: Show alert when battery is low
fr: Afficher une alerte dès que la batterie est faible

en: Advanced Settings
fr: Paramètres avancés

en: Check battery every:
fr: Controller la batterie tous les:

en: Alert when battery is down to:
fr: Alerte dès que le niveau de batterie est inférieur à :

en: %1.0f seconds
fr: %1.0f secondes

en: Battery
fr: Batterie

en: Clock
fr: Horloge

en: Enlightenment Configuration
fr: Configuration d'Enlightenment

en: Configuration Panel
fr: Panneau de configuration

en: Favorites Menu
fr: Menu Favoris

en: IBar Applications
fr: Applications Ibar

en: Startup Applications
fr: Applications à démarrer au login

en: Restart Applications
fr: Applications à démarrer après restart d'E

en: All Applications
fr: Toutes les applications

en: IBar Other
fr: IBar (autres)

en: Default Border Style
fr: Bordure par défaut

en: Window Border Selection
fr: Choix de la bordure de fenêtre

en: Remember this Border for this window next time it appears
fr: Se rappeler cette bordure lors de la prochaine apparition de cette fenêtre

en: Borders
fr: Bordures

en: Client List Settings
fr: Paramètres de la liste des fenêtres

en: Group By
fr: Groupé par

en: None
fr: Aucun

en: Include windows from other screens
fr: Afficher les fenêtres d'autres écrans

en: Separate Groups By
fr: Séparé les groupes par

en: Using separator bars
fr: Utiliser des barres séparatrices

en: Using menus
fr: Utiliser les menus

en: Client Sort Order
fr: Ordre des fenêtres

en: Alphabetical
fr: Alphabétiquement

en: Window stacking layer
fr: Suivant l'ordre d'empilement

en: Most recently used
fr: Le plus récemment utilisé

en: Iconified Windows
fr: Fenêtres iconifiées

en: Group with owning desktop
fr: Groupé avec le bureau propriétaire

en: Group with current desktop
fr: Groupé avec le bureau courant

en: Separate group
fr: Groupe séparé

en: Warp to owning desktop
fr: Faire apparaître sur le même bureau

en: Menu Item Captions
fr: Description de l'élément dans le menu

en: Limit caption length
fr: Limiter la longueur de la légende

en: %1.0f Chars
fr: %1.0f Caractères

en: Client List Menu
fr: liste de fenêtres

en: Window Manager
fr: Gestionnaire de fenêtres

en: About Dialog Title
fr: Titre de la fenêtre à propos

en: About Dialog Version
fr: Version de la fenêtre à propos

en: Border Title
fr: Titre de bordure

en: Configure Dialog Title
fr: Titre de boîte de dialogue de configuration

en: Error Text
fr: Texte d'erreur

en: Menu Title
fr: Titre de menu

en: Menu Title Active
fr: Titre de menu actif

en: Menu Item
fr: Élément de menu

en: Menu Item Active
fr: Élément de menu actif

en: Move Text
fr: Texte de déplacement

en: Resize Text
fr: Texte de redimensionnement

en: Winlist Item
fr: Élément de la liste de fenêtres

en: Winlist Label
fr: Label de la liste des fenêtres

en: Winlist Title
fr: Titre de la liste des fenêtres

en: Button Text
fr: Texte de bouton

en: Button Text Disabled
fr: Texte de bouton désactivé

en: Check Text
fr: Texte de checkbox

en: Check Text Disabled
fr: Texte de checkbox désactivé

en: Entry Text
fr: Texte de l'entrée

en: Label Text
fr: Texte du label

en: List Item Text
fr: Elément de liste

en: List Item Odd Text
fr: Eléments de liste impairs

en: List Header
fr: En-tête de liste

en: Radio Text
fr: Texte de bouton radio

en: Radio Text Disabled
fr: Texte de bouton radio désactivé

en: Slider Text
fr: Texte du slider

en: Slider Text Disabled
fr: Texte du slider désactivé

en: Module Label
fr: Nom du module

en: Colors
fr: Couleurs

en: Window Manager Colors
fr: Couleurs du gestionnaire de fenêtres

en: Enabled
fr: Activé

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Widget Colors
fr: Couleurs d'élément

en: Module Colors
fr: Couleurs de modules

en: Color Classes
fr: Classes de couleurs

en: Object Color
fr: Couleur de l'objet

en: Outline Color
fr: Couleur de la bordure

en: Shadow Color
fr: Couleur de l'ombre

en: Defaults
fr: Valeurs par défaut

en: Desk Settings
fr: Paramètre du bureau

en: Desktop Name
fr: Nom du bureau

en: Name:
fr: Nom :

en: Desktop Wallpaper
fr: Fond d'écran du bureau

en: Configure
fr: Configurer

en: Screen Lock Settings
fr: Paramètres de verrouillage d'écran

en: Automatic Locking
fr: Verrouillage automatique

en: Lock when X screensaver activates
fr: Verrouiller lors du démarrage de l'écran de veille

en: Lock when idle time exceeded
fr: Verrouillé quand le temps d'attente est dépassé

en: Idle time to exceed
fr: Temps de non activité à dépassé

en: Personal
fr: Personnel

en: Login Box Settings
fr: Paramètres de la box de Login

en: Show on all screen zones
fr: Afficher sur toutes les zones d'écran

en: Show on current screen zone
fr: Afficher sur la zone d'écran courante

en: Show on screen zone #:
fr: Afficher sur la zone d'écran :

en: Wallpaper Mode
fr: Type de fond d'écran

en: Theme Defined
fr: Défini par le thème

en: Theme Wallpaper
fr: Fond d'écran du thème

en: Custom Screenlock
fr: Verrouillage d'écran personnel

en: Use custom screenlock
fr: Utilisé un verrouillage d'écran personnel

en: Screen Lock
fr: Verrouillage d'écran

en: Virtual Desktops Settings
fr: Configuration des Bureaux virtuels

en: Number of Desktops
fr: Nombre de bureaux

en: Desktop Mouse Flip
fr: Feuilletage des bureaux à la souris

en: Flip desktops when mouse at screen edge
fr: Feuilleter le bureau lorsque la souris est au bord de l'écran

en: Animated flip
fr: Feuilletage animé

en: Flip when moving mouse to the screen edge
fr: Feuilleter lors de déplacements de la souris au bord de l'écran

en: Flip when dragging objects to the screen edge
fr: Feuilleter lors de déplacements d'objets au bord de l'écran

en: Time the mouse is at the edge before flipping:
fr: Délai avant feuilletage lorsque la souris est au bord de l'écran :

en: %1.1f sec
fr: %1.1f s

en: Wrap desktops around when flipping
fr: Tourner en boucle lors du feuilletage

en: Flip Animation
fr: Animation du feuilletage

en: Off
fr: Aucune

en: Pane
fr: Vitre

en: Virtual Desktops
fr: Bureaux virtuels

en: General Settings
fr: Paramètres généraux

en: Basic Mode
fr: Mode benêt

en: Advanced Mode
fr: Mode avancé

en: Default Dialog Mode
fr: Mode par défaut des boîtes de dialogue

en: Does this look OK? Press <hilight>Yes</hilight> if it does, or No if not.<br>If you do not press a button, the old resolution of<br>%dx%d at %d Hz will be restored in %d seconds.
fr: Pas trop pouet? Cliquez sur <hilight>Oui</hilight> si c'est le cas, sur Non sinon.<br>Si vous ne cliquez nulle part, la précédente résolution de<br>%dx%d à %d Hz sera restaurée dans %d secondes.

en: Does this look OK? Press <hilight>Yes</hilight> if it does, or No if not.<br>If you do not press a button, the old resolution of<br>%dx%d at will be restored in %d seconds.
fr: Pas trop pouet? Cliquez sur <hilight>Oui</hilight> si c'est le cas, sur Non sinon.<br>Si vous ne cliquez nulle part, la précédente résolution de<br>%dx%d sera restaurée dans %d secondes.

en: Does this look OK? Press <hilight>Yes</hilight> if it does, or No if not.<br>If you do not press a button, the old resolution of<br>%dx%d at %d Hz will be restored <hilight>IMMEDIATELY</hilight>.
fr: Pas trop pouet? Cliquez sur <hilight>Oui</hilight> si c'est le cas, sur Non sinon.<br>Si vous ne cliquez nulle part, la précédente résolution de<br>%dx%d à %d Hz sera restaurée <hilight>IMMÉDIATEMENT</hilight>.

en: Does this look OK? Press <hilight>Yes</hilight> if it does, or No if not.<br>If you do not press a button, the old resolution of<br>%dx%d at will be restored <hilight>IMMEDIATELY</hilight>.
fr: Ceci vous convient-il ? Cliquez sur <hilight>Oui</hilight> si c'est le cas, sur Non sinon.<br>Si vous ne cliquez nulle part, la précédente résolution de<br>%dx%d sera restaurée <hilight>IMMÉDIATEMENT</hilight>.

en: Resolution change
fr: Changement de résolution

en: Screen Resolution Settings
fr: Paramètre de résolution de l'écran

en: Resolution
fr: Résolution

en: Restore on login
fr: Restaurer à l'ouverture de session

en: Refresh
fr: Rafraîchir

en: Mirroring
fr: Miroir

en: Missing Features
fr: Fonctionnalités manquantes

en: Your X Display Server is missing support for<br>the <hilight>XRandr</hilight> (X Resize and Rotate) extension.<br>You cannot change screen resolutions without<br>the support of this extension. It could also be<br>that at the time <hilight>ecore</hilight> was built, there<br>was no XRandr support detected.
fr: Votre serveur X ne supporte pas l'extension<br><hilight>XRandr</hilight> (Redimensionnement et Rotation X).<br>Vous ne pouvez modifier la résolution de l'écran sans le<br>support de cette extension. Il se peut aussi qu'au moment de la compilation<br>d'<hilight>ecore</hilight>, le support de XRandr n'ait pas été détecté.

en: No Refresh Rates Found
fr: Aucun taux de rafraîchissement trouvé

en: No refresh rates were reported by your X Display Server.<br>If you are running a nested X Display Server, then<br>this is to be expected. However, if you are not, then<br>the current refresh rate will be used when setting<br>the resolution, which may cause <hilight>damage</hilight> to your screen.
fr: Aucun taux de rafraîchissement n'a été rapporté par votre serveur X.<br>Si vous utilisez un serveur X incorporé, alors ceci est normal.<br>Néanmoins, si ce n'est pas le cas, le taux de rafraîchissement courant<br>sera utilisé lors de la sélection de la résolution, ce qui pourrait<br><hilight>endommager</hilight> votre écran.

en: Screen Resolution
fr: Résolution de l'écran

en: Display Power Management Signaling
fr: Afficher les informations sur la gestion d'énergie

en: The current display server is not <br>DPMS capable.
fr: L'affichage courant ne supporte<br>pas le DPMS.

en: The current display server does not <br>have the DPMS extension.
fr: L'affichage courant n'a pas le support<br>DPMS.

en: Display Power Management Settings
fr: Afficher la gestion d'énergie

en: Enable Display Power Management
fr: Activé l'affiche de la gestion d'énergie

en: Timer(s)
fr: Compte à rebours

en: Standby time
fr: Délai avant roupillon

en: Suspend time
fr: Délai avant hibernation

en: Off time
fr: Délai avant d'éteindre

en: Power Management
fr: Gestion d'énergie

en: Run Command Settings
fr: Paramètres de l'exécution de commande

en: Maximum Number of Matched Apps to List
fr: Nombre maximal d'applications à lister

en: Maximum Number of Matched Exes to List
fr: Nombre maximal d'exécutables à lister

en: Maximum History to List
fr: Longueur maximal de l'historique à lister

en: Scroll Settings
fr: Paramètres de défilement

en: Scroll Animate
fr: Animer le défilement

en: Scroll Speed
fr: Vitesse de défilement

en: Terminal Settings
fr: Paramètres de terminal

en: Terminal Command (CTRL+RETURN to utilize)
fr: Terminal Commande (CTRL+ENTREE pour l'utiliser)

en: Size Settings
fr: Dimension

en: Minimum Width
fr: Largeur minimale

en: Minimum Height
fr: Hauteur minimale

en: Maximum Width
fr: Largeur maximale

en: Maximum Height
fr: Hauteur maximale

en: Position Settings
fr: Position

en: X-Axis Alignment
fr: Alignement sur l'axe X

en: Y-Axis Alignment
fr: Alignement sur l'axe Y

en: Run Command
fr: Exécuter une commande

en: Title Bar
fr: Barre de titre

en: Textblock Plain
fr: Bloc de texte

en: Textblock Light
fr: Bloc de texte (petiot)

en: Textblock Big
fr: Bloc de texte (gros)

en: Configure Heading
fr: Configuration de l'entête

en: About Title
fr: Titre 'à propos'

en: About Version
fr: Version 'à propos'

en: About Text
fr: Texte 'à propos'

en: Desklock Title
fr: Titre du verrouillage de bureau

en: Desklock Password
fr: Mot de Passe de l'écran de verouillage

en: Dialog Error
fr: Fenêtre d'erreur

en: Exebuf Command
fr: Commande Exebuf

en: Splash Title
fr: Titre du Splash

en: Splash Text
fr: Texte du Splash

en: Splash Version
fr: Version du Splash

en: Entry
fr: Entrée

en: Frame
fr: Cadre

en: Buttons
fr: Boutons

en: Radio Buttons
fr: Boutons radio

en: Check Buttons
fr: Checkbox

en: Text List Item
fr: Texte de la liste des éléments

en: List Item
fr: Élément de la liste

en: Small Styled
fr: Style petit

en: Normal Styled
fr: Style normal

en: Large Styled
fr: Style gras

en: Font Settings
fr: Paramètres de police

en: Big
fr: Gros

en: Really Big
fr: Enorme

en: Enable Custom Font Classes
fr: Activer les police personnelles

en: Fonts
fr: Polices

en: Basic preview text: 123: 我的天空！
fr: Pré-visualisation basique du texte: 123: 我的天空！

en: Font Classes
fr: Classes de police

en: Enable Font Class
fr: Activer la classe de police

en: Hinting
fr: Astuces

en: Automatic
fr: Automatique

en: Font Fallbacks
fr: Fonte de remplacement

en: Fallback Name
fr: Nom de la fonte de remplacement

en: Enable Fallbacks
fr: Activer les fontes de remplacement

en: Advanced Preview Text.. 我真的会写中文
fr: Pré-visualisation avancée de texte...我真的会写中文

en: Icon Theme Settings
fr: Paramètres de thème d'icônes

en: Icon Themes
fr: Thèmes d'icônes

en: Icon Theme
fr: Thèmes d'icônes

en: Input Method Configuration
fr: Configuration de la méthode de saisie

en: Input Method Selector
fr: Selection de la méthode de saisie

en: Use No Input Method
fr: Ne pas utiliser de méthodesde saisie

en: Setup Selected Input Method
fr: Configuration de la méthode de saisie selectionée

en: New
fr: Nouveau

en: Import...
fr: Importer...

en: Input Method Parameters
fr: Paramètres de la méthode de saisie

en: Execute Command
fr: Exécuter une commande

en: Setup Command
fr: Configuration de la commande

en: Exported Environment Variables
fr: Variables d'environnement exporté

en: Select an Input Method Configuration...
fr: Choix de la configuration de la méthode de saisie.....

en: Input Method Config Import Error
fr: Erreur d'importation de la méthode de saisie

en: Enlightenment was unable to import the configuration.<br><br>Are you sure this is really a valid configuration?
fr: Enlightenment n'a pu importer la configuration.<br><br>Êtes-vous sûr qu'elle est valide?

en: Enlightenment was unable to import the configuration<br>due to a copy error.
fr: Enlightenment n'a pu importer cette configuration<br>dû à une erreur de copie.

en: Language
fr: Langue

en: Input Method Settings
fr: Paramétrage de la Méthode de sasie

en: Language Configuration
fr: Configuration de langue

en: Language Selector
fr: Sélectionneur de langue

en: Locale Selected
fr: Locale sélectionnée

en: Language Settings
fr: Paramètres de langue

en: <None>
fr: <Aucun>

en: Please press key sequence,<br><br>or <hilight>Escape</hilight> to abort.
fr: Veuillez composer votre séquence au clavier,<br><br>ou <hilight>Échap</hilight> pour annuler.

en: Key Binding Settings
fr: Paramètres de raccourcis-clavier

en: Key Bindings
fr: Raccourcis-clavier

en: Add Key
fr: Ajouter

en: Delete Key
fr: Supprimer

en: Modify Key
fr: Modifier

en: Delete All
fr: Tout supprimer

en: Restore Default Bindings
fr: Restaurer les raccourcis-clavier par défaut

en: Action Params
fr: Paramètres de l'action

en: Key Binding Sequence
fr: Séquence de raccourci-clavier

en: The binding key sequence, that you choose, is already used by <br><hilight>%s</hilight> action.<br>Please choose another binding key sequence.
fr: La séquence de raccourci-clavier, que vous avez choisie, est déjà utilisée<br>par l'action <hilight>%s</hilight>.<br>Veuillez choisir une autre séquence de raccourci-clavier.

en: Binding Key Error
fr: Erreur de raccourci-clavier

en: SHIFT
fr: MAJ

en: Keyboard & Mouse
fr: Clavier & Souris

en: Menu Settings
fr: Paramètres du menu

en: Show Name In Menu
fr: Afficher le nom

en: Show Comment In Menu
fr: Afficher le commentaire

en: Show Generic In Menu
fr: Afficher l'information générique

en: Autoscroll Settings
fr: Paramètres de défilement automatique

en: Autoscroll Margin
fr: Marge de défilement automatique

en: Autoscroll Cursor Margin
fr: Marge de défilement automatique du curseur

en: Miscellaneous Options
fr: Autres options

en: Menu Scroll Speed
fr: Vitesse de défilement du menu

en: %5.0f pixels/sec
fr: %5.0f pixels/s

en: Fast Mouse Move Threshhold
fr: Seuil d'accélération de la souris

en: %4.0f pixels/sec
fr: %4.0f pixels/s

en: Click Drag Timeout
fr: Délai d'expiration du glisser

en: %2.2f seconds
fr: %2.2f secondes

en: File Icons
fr: Icônes de fichiers

en: File Types
fr: Types Mime

en: File Icon
fr: Icône du fichier

en: Mime:
fr: Mime :

en: Use Generated Thumbnail
fr: Utiliser la miniature générée

en: Use Theme Icon
fr: Utiliser l'icône du thème

en: Use Edje File
fr: Utiliser un fichier Edje

en: Use Image
fr: Utiliser une image

en: Use Default
fr: Utiliser Valeurs par défaut

en: Select an Edj File
fr: Sélectionner un fichier Edje

en: Please hold any modifier you want<br>and press any button on your mouse,<br> or roll a wheel, to assign mouse binding.<br>Press <hilight>Escape</highlight> to abort.
fr: Veuillez conserver toute touche modificatrice désiré enfoncée,<br>et cliquer un bouton de votre souris, ou tourner la molette<br>afin d'assigner un raccourci-souris.<br>Appuyez sur <hilight>Échap</hilight> pour annuler.

en: Mouse Binding Settings
fr: Paramètres des raccourcis-souris

en: Mouse Bindings
fr: Raccourcis-souris

en: Add Binding
fr: Ajouter raccourci

en: Delete Binding
fr: Effacer raccourci

en: Modify Binding
fr: Modifier raccourcis

en: Restore Mouse and Wheel Binding Defaults
fr: Restaurer les raccourcis-souris par défaut

en: Action Context
fr: Contexte de l'action

en: Any
fr: Tous

en: Win List
fr: Liste de fenêtres

en: Container
fr: Conteneur

en: Mouse Binding Sequence
fr: Séquence de raccourci-souris

en: Cursor Settings
fr: Paramètres du curseur

en: Use Enlightenment Cursor
fr: Utiliser le curseur d'Enlightenment

en: Use X Cursor
fr: Utiliser le curseur du serveur X

en: Cursor Size
fr: Taille du curseur

en: Mouse Cursor
fr: Curseur de souris

en: Mouse Acceleration Settings
fr: Paramètres de l'accélération souris

en: Mouse Acceleration
fr: Accélération de la souris

en: Acceleration
fr: Accéléreration

en: Threshold
fr: Seuil

en: Search Path Configuration
fr: Configuration de dossiers de recherche

en: Data
fr: Données

en: Themes
fr: Thèmes

en: Init
fr: Initialisation

en: Backgrounds
fr: Fonds d'écran

en: E Paths
fr: Répertoires E

en: Default Directories
fr: Dossiers par défaut

en: User Defined Directories
fr: Dossiers définis par l'utilisateur

en: Search Directories
fr: Dossier de recherche

en: Performance Settings
fr: Paramètres de performance

en: Framerate
fr: Taux de rafraîchissement

en: %1.0f fps
fr: %1.0f images/s

en: Cache Settings
fr: Paramètres des tampons

en: Cache Flush Interval
fr: Intervalle de vidage des tampons

en: Size Of Font Cache
fr: Taille du tampon de polices

en: %1.1f MB
fr: %1.1f Mo

en: Size Of Image Cache
fr: Taille du tampon d'images

en: %1.0f MB
fr: %1.0f Mo

en: Number Of Edje Files To Cache
fr: Nombre de fichiers d'Edje à mettre en tampon

en: %1.0f files
fr: %1.0f fichiers

en: Number Of Edje Collections To Cache
fr: Nombre de collections d'Edje à mettre en tampon

en: Add New Profile
fr: Ajouter un profil

en: Clone Current Profile
fr: cloner le profil courrant

en: Screen Saver Settings
fr: Paramètres de l'écran de veille

en: Enable X screensaver
fr: Activer l'écran de veille

en: Screensaver Timer(s)
fr: Délais de l'écran de veille

en: Time until X screensaver starts
fr: Délai avant le démarrage de l'écran de veille

en: Time until X screensaver alternates
fr: Délai avant le changement d'écran de veille

en: Blanking
fr: Eteindre (blanking)

en: Preferred
fr: Préféré

en: Not Preferred
fr: Non préféré

en: Exposure Events
fr: Evenement d'exposition

en: Allow
fr: Autoriser

en: Don't Allow
fr: Ne pas autoriser

en: Screen Saver
fr: Ecran de veille

en: Shelf Settings
fr: Paramètres du tablar

en: Configured Shelves
fr: tablars configurés

en: You requested to delete "%s".<br><br>Are you sure you want to delete this shelf?
fr: Vous avez demandé à supprimer "%s".<br><br>Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce tabler?

en: Startup Settings
fr: Paramètres de démarrage

en: Show Splash Screen on Login
fr: Afficher l'écran de démarrage à la connexion

en: Startup
fr: Démarrage

en: Theme Selector
fr: Sélectionneur de thème

en: Clear
fr: Effacer

en: Select a Theme...
fr: Choisir un thème...

en: Theme Import Error
fr: Erreur lors de l'importation du thème

en: Enlightenment was unable to import the theme.<br><br>Are you sure this is really a valid theme?
fr: Enlightenment n'a pu importer le thème.<br><br>Êtes-vous sûr que ce soit réellement un thème valide ?

en: Enlightenment was unable to import the theme<br>due to a copy error.
fr: Enlightenment n'a pu importer le thème<br>dû à une erreur de copie.

en: Transition Settings
fr: Paramètres de transition

en: Events
fr: Événements

en: Desk Change
fr: Changement de bureau

en: Background Change
fr: Changement de fond d'écran

en: Wallpaper Settings
fr: Paramètres de fond d'écran

en: Use Theme Wallpaper
fr: Utiliser le fond d'écran du thème

en: Picture...
fr: Image...

en: Gradient...
fr: Dégradé...

en: Where to place the Wallpaper
fr: Placer ce fond d'écran sur :

en: All Desktops
fr: Tous les bureaux

en: This Desktop
fr: Ce bureau

en: This Screen
fr: Cet écran

en: Create a gradient...
fr: Créer un dégradé...

en: Color 1:
fr: Couleur 1 :

en: Color 2:
fr: Couleur 2 :

en: Fill Options
fr: Options de remplissage

en: Diagonal Up
fr: Diagonale montante

en: Diagonal Down
fr: Diagonale descendante

en: Gradient Creation Error
fr: Erreur de création du dégradé

en: For some reason, Enlightenment was unable to create a gradient.
fr: Pour une raison obscure, Enlightenment n'a pas pu créer un dégradé.

en: Select a Picture...
fr: Choisir une image...

en: Fill and Stretch Options
fr: Options de remplissage et d'étirage

en: Stretch
fr: Étirer

en: Center
fr: Centrer

en: Tile
fr: Répéter

en: Within
fr: Contenir

en: Fill
fr: Remplir

en: File Quality
fr: Qualité du fichier

en: Use original file
fr: Utiliser le fichier original

en: Picture Import Error
fr: Erreur lors de l'importation du fichier

en: Enlightenment was unable to import the picture<br>due to conversion errors.
fr: Enlightenment n'a pu importer l'image<br>à cause d'erreurs de conversion.

en: Wallpaper Import Error
fr: Erreur d'importation du fond d'écran

en: Enlightenment was unable to import the wallpaper<br>due to a copy error.
fr: Enlightenment n'a pu importer le fond d'écran<br>à cause d'une erreur de copie.

en: Enlightenment was unable to import the wallpaper.<br><br>Are you sure this is a valid wallpaper?
fr: Enlightenment n'a pu importer le fond d'écran.<br><br>Êtes-vous sûr que ce soit un fond d'écran valide ?

en: Wallpaper
fr: Fond d'écran

en: Window Display
fr: Affichage des fenêtres

en: Display
fr: Affichage

en: Show window geometry information when moving or resizing
fr: Afficher la géométrie de la fenêtre lorsqu'elle est déplacée ou redimensionnée

en: Animate the shading and unshading of windows
fr: Animer l'enroulement et le déroulement des fenêtres

en: Automatic New Window Placement
fr: Positionnement automatique des nouvelles fenêtres

en: Smart Placement
fr: Positionnement intelligent

en: Don't hide Gadgets
fr: Ne pas cacher les gadgets

en: Place at mouse pointer
fr: Positionner au curseur de la souris

en: Place manually with the mouse
fr: Positionner manuellement à la souris

en: Automatically switch to desktop of new window
fr: Automatiquement basculer vers le bureau de la nouvelle fenêtre

en: Window Move Geometry
fr: Taille de la fenêtre de déplacement

en: Display information
fr: Afficher les informations

en: Follow the window as it moves
fr: Suivre la fenêtre lors de son déplacement

en: Window Resize Geometry
fr: Taille de la fenêtre de redimensionnent

en: Follow the window as it resizes
fr: Suivre la fenêtre lors de son redimensionnement

en: Window Shading
fr: Enroulement de fenêtre

en: Linear
fr: Linéaire

en: Smooth accelerate and decelerate
fr: Accélération et décélération douces

en: Accelerate
fr: Accélérer

en: Decelerate
fr: Décélérer

en: Prefer user defined icon
fr: Utiliser l'icône manuelle

en: Internal Windows
fr: Fenêtre interne

en: Always remember internal windows
fr: Toujours se rappeler des fenêtres internes

en: Focus Settings
fr: Paramètres de focalisation

en: Click Window to Focus
fr: Cliquer pour focaliser

en: Window under the Mouse
fr: Fenêtre sous la souris

en: Most recent Window under the Mouse
fr: Fenêtre la plus récente sous la souris

en: Focus
fr: Focalisation

en: Click to focus
fr: Cliquer pour focaliser

en: Pointer focus
fr: Pointer pour focaliser

en: Sloppy focus
fr: Focalisation vague

en: New Window Focus
fr: Focalisation des nouvelles fenêtres

en: No new windows get focus
fr: Les nouvelles fenêtres ne sont pas focalisées

en: All new windows get focus
fr: Toutes les nouvelles fenêtres sont focalisées

en: Only new dialogs get focus
fr: Seules les nouvelles boîtes de dialogue sont focalisées

en: Only new dialogs get focus if the parent has focus
fr: Seules les nouvelles boîtes de dialogue dont le parent est focalisé sont focalisées

en: Other Settings
fr: Autres paramètres

en: Always pass on caught click events to programs
fr: Toujours transmettre les clics interceptés aux programmes

en: A click on a window always raises it
fr: Un clic sur une fenêtre la met toujours au premier plan

en: A click in a window always focuses it
fr: Un clic dans une fenêtre la focalise toujours

en: Refocus last focused window on desktop switch
fr: Refocaliser la dernière fenêtre lors d'un changement de bureau

en: Revert focus when hiding or closing a window
fr: Rendre le focus lors du masquage ou de la fermeture d'une fenêtre

en: Window Focus
fr: Focalisation des fenêtres

en: Window Manipulation
fr: Manipulation de la Fenêtre

en: Automatically raise windows on mouse over
fr: Monter automatiquement les fenêtres lors du survol

en: When moving or resizing windows, resist at the boundaries
fr: Résister aux bords lors du déplacement/redimensionnement d'une fenêtre

en: Maximize Policy
fr: Politique de maximisation

en: Smart expansion
fr: Expansion intelligente

en: Expand the window
fr: Étendre la fenêtre

en: Fill available space
fr: Remplir l'espace disponible

en: Autoraise
fr: Montrer automatiquement

en: Delay before raising:
fr: Délai avant la mise au premier plan :

en: Raise Window
fr: Montrer la fenêtre

en: Raise when starting to move or resize
fr: Montrer lors du déplacement ou du redimensionnement

en: Raise when clicking to focus
fr: Montrer lors d'un clic de focalisation

en: Resistance
fr: Résistance

en: Resist moving or resizing a window over an obstacle
fr: Résister lors du déplacement/redimensionnement sur un obstacle

en: Resistance between windows:
fr: Résistance entre les fenêtres :

en: Resistance at the edge of the screen:
fr: Résistance au bord de l'écran

en: Resistance to desktop gadgets:
fr: Résistance aux gadgets :

en: Both directions
fr: Toutes les directions

en: Allow window manipulation
fr: Autoriser la manipulation des fenêtres

en: Automatically move/resize windows on shelf autohide
fr: Déplacer/redimensionner automatiquement lorsque le tablar se planque

en: Window List Settings
fr: Paramètres de la liste de fenêtres

en: Show iconified windows
fr: Afficher les fenêtres minimisées

en: Show iconified windows from other desks
fr: Afficher les icônes des fenêtres des autres bureaux

en: Show iconified windows from other screens
fr: Afficher les icônes des fenêtres des autres écrans

en: Show windows from other desks
fr: Afficher les fenêtres d'autres bureaux

en: Show windows from other screens
fr: Afficher les fenêtres des autres écrans

en: Selection Settings
fr: Paramètres de sélection

en: Focus window while selecting
fr: Focaliser la fenêtre lors de la sélection

en: Raise window while selecting
fr:  Fenêtre au premier plan lors de la sélection

en: Warp mouse to window while selecting
fr: Envoyer la souris dans la fenêtre lors de la sélection

en: Uncover windows while selecting
fr: Découvrir les fenêtres lors de la sélection

en: Jump to desk while selecting
fr: Aller vers le bureau lors de la sélection

en: Warp Settings
fr: Paramètres d'apparition

en: Warp At End
fr: Faire apparaître à la fin

en: Warp Speed
fr: Vitesse d'apparition

en: Cpufreq
fr: FréqCPU

en: Manual
fr: Manuel

en: Lower Power Automatic
fr: Automatique basse consommation

en: Minimum Speed
fr: Vitesse minimale

en: Maximum Speed
fr: Vitesse maximale

en: %i.%i GHz
fr: %i,%i GHz

en: Time Between Updates
fr: Intervalle entre les mises-à-jour

en: Restore CPU Power Policy
fr: Restaurer la politique CPU

en: Set CPU Power Policy
fr: Définir la politique CPU

en: Set CPU Speed
fr: Fixer la vitesse CPU

en: There was an error trying to set the<br>cpu frequency governor via the module's<br>setfreq utility.
fr: Il y a eu une erreur en essayant de fixer la politique<br>de fréquence du CPU via le modules<br>setfreq.

en: Your kernel does not support setting the<br>CPU frequency at all. You may be missing<br>Kernel modules or features, or your CPU<br>simply does not support this feature.
fr: Votre kernel ne supporte pas le changement<br> de fréquence. Vous l'avez sans doute compilé sans l'option<br> ou il ne supporte tout simplement pas cette fonctionnalité.

en: There was an error trying to set the<br>cpu frequency setting via the module's<br>setfreq utility.
fr: Il y a eu une erreur en essayant de<br>fixer la fréquence du CPU via le module<br>setfreq.

en: Dropshadow Configuration
fr: Configuration de l'ombre portée

en: Quality
fr: Qualité

en: High Quality
fr: Haute qualité

en: Medium Quality
fr: Moyenne qualité

en: Low Quality
fr: Qualité crouille

en: Blur Type
fr: Type de flou

en: Very Fuzzy
fr: Très brouillé

en: Fuzzy
fr: Brouillé

en: Sharp
fr: Précis

en: Very Sharp
fr: Très dur

en: Shadow Distance
fr: Éloignement de l'ombre

en: Very Far
fr: Très éloignée

en: Far
fr: Éloignéé

en: Near
fr: Proche

en: Very Near
fr: Très proche

en: Extremely Near
fr: Extrêmement proche

en: Underneath
fr: Immédiatement en dessous

en: Shadow Darkness
fr: Intensité de l'ombre

en: Very Dark
fr: Très sombre

en: Dark
fr: Sombre

en: Light
fr: Clair

en: Very Light
fr: Très clair

en: Dropshadow
fr: Ombre portée

en: Run Command Dialog
fr: Fenêtre d'exécution de commande

en: Files
fr: Fichiers

en: Custom Smart Grid Icons
fr: Grille d'icônes intelligente

en: Open Dirs In Place
fr: Ne pas ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: Sort Dirs First
fr: Afficher les répertoires en premier

en: Use Single Click
fr: Utiliser un simple clic

en: Show Full Path
fr: Afficher le chemin complet

en: Go to Parent Directory
fr: Aller au dossier parent

en: Open
fr: Ouvrir

en: Open with...
fr: Ouvrir avec...

en: Specific Applications
fr: Applications spécifiques

en: Window : List
fr: Fenêtre : liste

en: Next Window
fr: Fenêtre suivante

en: Previous Window
fr: Fenêtre précédente

en: Select a window
fr: Sélectionner une fenêtre

en: IBar Configuration
fr: Configuration d'IBar

en: Selected Bar Source
fr: Source de Bar sélectionnée

en: Icon Labels
fr: Description de l'icône

en: Show Icon Label
fr: Montrer la description de l'icone

en: Display App Name
fr: Afficher le nom de l'application

en: Display App Comment
fr: Afficher le commentaire de l'application

en: Display App Generic
fr: Afficher l'information générique de l'application

en: Create new IBar source
fr: Créer une source IBar

en: Enter a name for this new source:
fr: Entrer un nom pour la source :

en: You requested to delete "%s".<br><br>Are you sure you want to delete this bar source?
fr: Vous avez demandé à supprimer "%s".<br><br>Etes-vous sur de vouloir supprimer cette source?

en: Are you sure you want to delete this bar source?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette source de barre ?

en: Change Icon Properties
fr: Changer les propriétés de l'icône

en: Remove Icon
fr: Supprimer l'icône

en: Add Application
fr: Ajouter une applications

en: IBox Configuration
fr: Configuration d'IBox

en: Display Name
fr: Afficher le nom

en: Display Title
fr: Afficher le titre

en: Display Class
fr: Afficher la classe

en: Display Icon Name
fr: Afficher le nom de l'icône

en: Show windows from all screens
fr: Afficher les fenêtres des autres écrans

en: Show windows from current screen
fr: Afficher les fenêtres de l'écran courant

en: Show windows from all desktops
fr: Afficher les fenêtres de tous les bureaux

en: Show windows from active desktop
fr: Afficher les fenêtres du bureau actif

en: Pager Configuration
fr: Configuration du Pager

en: Flip desktop on mouse wheel
fr: Changer de bureau avec la molette de la souris

en: Select and Slide button
fr: Bouton de 'sélectionner/glisser'

en: Click to set
fr: Cliquer pour configurer

en: %.0f px
fr: %.0f pixels

en: Resistance to dragging
fr: Résistance aux glisser:

en: %1.1f seconds
fr: %1.1f secondes

en: Popup on urgent window sticks on the screen
fr: Popup la fenêtre urgente ancrée sur l'écran

en: Pager Button Grab
fr: Capture de la touche pour le pager

en: Please press a mouse button<br>Press <hilight>Escape</hilight> to abort.<br>Or <hilight>Del</hilight> to reset the button.
fr: Veuillez cliquer sur un bouton de la souris<br>Pressé<hilight>Échap</hilight> pour annuler.<br>Ou<br><hilight>Suppr</hilight>pour ré-initialisé le bouton.

en: Button %i
fr: Bouton %i

en: Virtual Desktops Configuration
fr: Configuration des Bureaux virtuels

en: Start
fr: Menu E

en: Temperature Configuration
fr: Configuration de la Température

en: Display Units
fr: Afficher les unités

en: Check Interval
fr: Fréquence des vérifications

en: Fast
fr: Rapide

en: Slow
fr: Lent

en: Very Slow
fr: Très lent

en: High Temperature
fr: Température élevée

en: 200 F
fr: 200 °F

en: 150 F
fr: 150 °F

en: 110 F
fr: 110 °F

en: Low Temperature
fr: Température basse

en: 130 F
fr: 130°F

en: 90 F
fr: 90 °F

en: 93 C
fr: 93 °C

en: 65 C
fr: 65 °C

en: 43 C
fr: 43 °C

en: 55 C
fr: 55 °C

en: 32 C
fr: 32 °C

en: Sensors
fr: Capteurs

en: %1.0f F
fr: %1.0f °F

en: %1.0f C
fr: %1.0f °C

en: Temperature
fr: Température

en: Argentina
fr: Argentine

en: Austria
fr: Autriche

en: Belgium
fr: Belgique

en: Brazil
fr: Brésil

en: Bulgaria
fr: Bulgarie

en: Chile
fr: Chili

en: China
fr: Chine

en: Colombia
fr: Colombie

en: Croatia
fr: Croatie

en: Denmark
fr: Danemark

en: Finland
fr: Finlande

en: Germany
fr: Allemagne

en: Hungary
fr: Hongrie

en: India
fr: Inde

en: Israel
fr: Israël

en: Italy
fr: Italie

en: Japan
fr: Japon

en: Malaysia
fr: Malaisie

en: Malta
fr: Malte

en: Mexico
fr: Mexique

en: Netherlands
fr: Pays-Bas

en: Peru
fr: Pérou

en: Poland
fr: Pologne

en: Slovenia
fr: Slovénie

en: South Africa
fr: Afrique du Sud

en: Spain
fr: Espagne

en: Sweden
fr: Suède

en: Switzerland
fr: Suisse

en: Track is too large to fit in the remaining space on the CD
fr: La piste est trop grande pour tenir dans l'espace restant sur le CD

en: Not enough space on the disk
fr: Espace disque insuffisant

en: _Open
fr: _Ouvrir

en: Duration
fr: Durée

en: Artist
fr: Artiste

en: Track
fr: Piste

en: Error getting session information.
    
    %s
fr: Erreur lors de la collecte des informations de la session.
    
    %s

en: unknown error
fr: erreur inconnue

en: Contents
fr: Contenu

en: Full Path
fr: Chemin omplet

en: Completed
fr: Terminé

en: Failed
fr: Échoué

en: Remove selected
fr: Retirer sélectionné(s)

en: South Korea
fr: Corée

en: UK Scotland
fr: Royaume-Uni : Ecosse

en: UK Englands and Wales
fr: Royaume-Uni : Angleterre & Pays de Galles
