iso_3166 3.1 - en to am translation catalogue (243 entries)

note: name for ALB
en: Albania
am: አልባኒያ

note: name for DZA
en: Algeria
am: አልጄሪያ

note: name for AND
en: Andorra
am: አንዶራ

note: name for ARG
en: Argentina
am: አርጀንቲና

note: name for ARM
en: Armenia
am: አርሜኒያ

note: name for AUS
en: Australia
am: አውስትሬሊያ

note: name for AUT
en: Austria
am: ኦስትሪያ

note: name for AZE
en: Azerbaijan
am: አዘርባጃን

note: name for BHR
en: Bahrain
am: ባህሬን

note: name for BRB
en: Barbados
am: ባርቤዶስ

note: name for BLR
en: Belarus
am: ቤላሩስ

note: name for BEL
en: Belgium
am: ቤልጄም

note: name for BLZ
en: Belize
am: ቤሊዘ

note: name for BMU
en: Bermuda
am: ቤርሙዳ

note: name for BTN
en: Bhutan
am: ቡህታን

note: name for BOL
en: Bolivia
am: ቦሊቪያ

note: name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
am: ቦስኒያ እና ሄርዞጎቪኒያ

note: name for BRA
en: Brazil
am: ብራዚል

note: name for BGR
en: Bulgaria
am: ቡልጌሪያ

note: name for KHM
en: Cambodia
am: ካምቦዲያ

note: name for CMR
en: Cameroon
am: ካሜሩን

note: name for CPV
en: Cape Verde
am: ኬፕ ቬርዴ

note: name for CAF
en: Central African Republic
am: የመካከለኛው አፍሪካ ሪፐብሊክ

note: name for TCD
en: Chad
am: ቻድ

note: name for CHL
en: Chile
am: ቺሊ

note: name for CHN
en: China
am: ቻይና

note: name for COL
en: Colombia
am: ኮሎምቢያ

note: name for COM
en: Comoros
am: ኮሞሮስ

note: name for HRV
en: Croatia
am: ክሮኤሽያ

note: name for CYP
en: Cyprus
am: ሳይፕረስ

note: name for CZE
en: Czech Republic
am: ቼክ ሪፑብሊክ

note: name for DNK
en: Denmark
am: ዴንማርክ

note: name for DMA
en: Dominica
am: ዶሚኒካ

note: name for DOM
en: Dominican Republic
am: ዶሚኒክ ሪፑብሊክ

note: name for ECU
en: Ecuador
am: ኢኳዶር

note: name for EGY
en: Egypt
am: ግብጽ

note: name for GNQ
en: Equatorial Guinea
am: ኢኳቶሪያል ጊኒ

note: name for ERI
en: Eritrea
am: ኤርትራ

note: name for EST
en: Estonia
am: ኤስቶኒያ

note: name for ETH, historic names for ETH (withdrawn 1993-07-16)
en: Ethiopia
am: ኢትዮጵያ

note: name for FJI
en: Fiji
am: ፊጂ

note: name for FIN
en: Finland
am: ፊንላንድ

note: name for GUF
en: French Guiana
am: የፈረንሳይ ጉዊአና

note: name for PYF
en: French Polynesia
am: የፈረንሳይ ፖሊኔዢያ

note: name for ATF
en: French Southern Territories
am: የፈረንሳይ ደቡባዊ ግዛቶች

note: name for GMB
en: Gambia
am: ጋምቢያ

note: name for GEO
en: Georgia
am: ጆርጂያ

note: name for DEU
en: Germany
am: ጀርመን

note: name for GRC
en: Greece
am: ግሪክ

note: name for GIN
en: Guinea
am: ጊኒ

note: name for GNB
en: Guinea-Bissau
am: ቢሳዎ

note: name for GUY
en: Guyana
am: ጉያና

note: name for HTI
en: Haiti
am: ሀይቲ

note: name for HUN
en: Hungary
am: ሀንጋሪ

note: name for ISL
en: Iceland
am: አይስላንድ

note: name for IND
en: India
am: ህንድ

note: name for IDN
en: Indonesia
am: ኢንዶኔዢያ

note: name for IRQ
en: Iraq
am: ኢራቅ

note: name for IRL
en: Ireland
am: አየርላንድ

note: name for ISR
en: Israel
am: እስራኤል

note: name for ITA
en: Italy
am: ጣሊያን

note: name for JAM
en: Jamaica
am: ጃማይካ

note: name for JPN
en: Japan
am: ጃፓን

note: name for JOR
en: Jordan
am: ጆርዳን

note: name for KWT
en: Kuwait
am: ክዌት

note: name for LVA
en: Latvia
am: ላትቪያ

note: name for LBN
en: Lebanon
am: ሊባኖስ

note: name for LTU
en: Lithuania
am: ሊቱዌኒያ

note: name for MYS
en: Malaysia
am: ማሌዢያ

note: name for MLT
en: Malta
am: ማልታ

note: name for MRT
en: Mauritania
am: ሞሪቴኒያ

note: name for MUS
en: Mauritius
am: ማሩሸስ

note: name for MEX
en: Mexico
am: ሜክሲኮ

note: name for MNG
en: Mongolia
am: ሞንጎሊያ

note: name for MAR
en: Morocco
am: ሞሮኮ

note: name for NAM
en: Namibia
am: ናሚቢያ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for nau, na #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for nau
en: Nauru
am: ናኡሩ

note: name for NPL
en: Nepal
am: ኔፓል

note: name for NLD
en: Netherlands
am: ኔዘርላንድ

note: name for ANT, historic names for ANT (withdrawn 1993-07-12)
en: Netherlands Antilles
am: ኔዘርላንድስ አንቲልስ

note: name for NCL
en: New Caledonia
am: ኒው ካሌዶኒያ

note: name for NZL
en: New Zealand
am: ኒው ዚላንድ

note: name for NGA
en: Nigeria
am: ናይጄሪያ

note: name for NOR
en: Norway
am: ኖርዌ

note: name for PNG
en: Papua New Guinea
am: ፓፑዋ ኒው ጊኒ

note: name for PER
en: Peru
am: ፔሩ

note: name for POL
en: Poland
am: ፖላንድ

note: name for PRI
en: Puerto Rico
am: ፖርታ ሪኮ

note: name for ROU
en: Romania
am: ሮሜኒያ

note: name for SAU
en: Saudi Arabia
am: ሳውድአረቢያ

note: name for SEN
en: Senegal
am: ሴኔጋል

note: name for SGP
en: Singapore
am: ሲንጋፖር

note: name for SVK
en: Slovakia
am: ስሎቫኪያ

note: name for SVN
en: Slovenia
am: ስሎቬኒያ

note: name for SOM
en: Somalia
am: ሱማሌ

note: name for ZAF
en: South Africa
am: ደቡብ አፍሪካ

note: name for ESP
en: Spain
am: ስፔን

note: name for SDN
en: Sudan
am: ሱዳን

note: name for SWE
en: Sweden
am: ስዊድን

note: name for CHE
en: Switzerland
am: ስዊዘርላንድ

note: name for TJK
en: Tajikistan
am: ታጃኪስታን

note: name for THA
en: Thailand
am: ታይላንድ

note: name for TLS
en: Timor-Leste
am: ምስራቅ ቲሞር

note: name for TTO
en: Trinidad and Tobago
am: ትሪኒዳድ እና ቶባጎ

note: name for TUN
en: Tunisia
am: ቱኒዚያ

note: name for TUR
en: Turkey
am: ቱርክ

note: name for UGA
en: Uganda
am: ዩጋንዳ

note: name for ARE
en: United Arab Emirates
am: የተባበሩት አረብ ኤምሬትስ

note: name for GBR
en: United Kingdom
am: እንግሊዝ

note: name for USA
en: United States
am: አሜሪካ

note: name for UZB
en: Uzbekistan
am: ዩዝበኪስታን

note: name for VEN
en: Venezuela
am: ቬንዙዌላ

note: official_name for VGB
en: British Virgin Islands
am: የእንግሊዝ ድንግል ደሴቶች

note: name for ESH
en: Western Sahara
am: ምዕራባዊ ሳህራ

note: name for YEM
en: Yemen
am: የመን

note: name for ZMB
en: Zambia
am: ዛምቢያ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for aar, aa #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for aar
en: Afar
am: አፋርኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for abk, ab #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for abk
en: Abkhazian
am: አብሐዚኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for afr, af #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for afr
en: Afrikaans
am: አፍሪቃንስኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for sqi, sq #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for sqi
en: Albanian
am: ልቤኒኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for amh, am #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for amh
en: Amharic
am: አማርኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for ara, ar #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for ara
en: Arabic
am: ዐርቢኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for hye, hy #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for hye
en: Armenian
am: አርመናዊ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for asm, as #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for asm
en: Assamese
am: አሳሜዛዊ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for aym, ay #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for aym
en: Aymara
am: አያማርኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for aze, az #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for aze
en: Azerbaijani
am: አዜርባይጃንኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for bak, ba #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for bak
en: Bashkir
am: ባስኪርኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for eus, eu #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for eus
en: Basque
am: ባስክኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for bel, be #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for bel
en: Belarusian
am: ቤላራሻኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for ben, bn #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for ben
en: Bengali
am: በንጋሊኛ

note: name for bih, bh
en: Bihari
am: ቢሃሪ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for bis, bi #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for bis
en: Bislama
am: ቢስላምኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for bre, br #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for bre
en: Breton
am: ብሬቶንኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for bul, bg #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for bul
en: Bulgarian
am: ቡልጋሪኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for mya, my #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for mya
en: Burmese
am: ቡርማኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for zho, zh #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for zho
en: Chinese
am: ቻይንኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for cos, co #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for cos
en: Corsican
am: ኮርሲካኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for ces, cs #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for ces
en: Czech
am: ቼክኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for dan, da #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for dan
en: Danish
am: ዴኒሽ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for dzo, dz #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for dzo
en: Dzongkha
am: ድዞንግኻኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for eng, en #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for eng
en: English
am: እንግሊዝኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for epo, eo #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for epo
en: Esperanto
am: ኤስፐራንቶ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for est, et #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for est
en: Estonian
am: ኤስቶኒአን

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for fao, fo #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for fao
en: Faroese
am: ፋሮኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for fij, fj #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for fij
en: Fijian
am: ፊጂኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for fin, fi #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for fin
en: Finnish
am: ፊኒሽ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for fra, fr #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for fra
en: French
am: ፈረንሳይኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for kat, ka #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for kat
en: Georgian
am: ጊዮርጊያን

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for deu, de #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for deu
en: German
am: ጀርመን

note: name for gez
en: Geez
am: ግዕዝኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for gle, ga #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for gle
en: Irish
am: አይሪሽ

note: name for glg, gl
en: Galician
am: ጋለጋኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for grn, gn #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for grn
en: Guarani
am: ጓራኒኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for guj, gu #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for guj
en: Gujarati
am: ጉጃርቲኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for hau, ha #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for hau
en: Hausa
am: ሃውሳኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for heb, he #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for heb
en: Hebrew
am: ዕብራስጥ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for hin, hi #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for hin
en: Hindi
am: ሐንድኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for hrv, hr #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for hrv
en: Croatian
am: ክሮሽያንኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for hun, hu #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for hun
en: Hungarian
am: ሀንጋሪኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for isl, is #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for isl
en: Icelandic
am: አይስላንድኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for iku, iu #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for iku
en: Inuktitut
am: እኑክቲቱትኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for ind, id #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for ind
en: Indonesian
am: እንዶኒሲኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for ipk, ik #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for ipk
en: Inupiaq
am: እኑፒያቅኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for ita, it #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for ita
en: Italian
am: ጣሊያንኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for jav, jv #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for jav
en: Javanese
am: ጃቫንኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for jpn, ja #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for jpn
en: Japanese
am: ጃፓንኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for kan, kn #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for kan
en: Kannada
am: ካናዳኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for kas, ks #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for kas
en: Kashmiri
am: ካሽሚርኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for kaz, kk #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for kaz
en: Kazakh
am: ካዛክኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for kin, rw #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for kin
en: Kinyarwanda
am: ኪንያርዋንድኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for kor, ko #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for kor
en: Korean
am: ኮሪያኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for kur, ku #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for kur
en: Kurdish
am: ኩርድሽኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for lao, lo #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for lao
en: Lao
am: ላውስኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for lat, la #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for lat
en: Latin
am: ላቲንኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for lav, lv #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for lav
en: Latvian
am: ላትቪያን

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for lin, ln #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for lin
en: Lingala
am: ሊንጋላኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for lit, lt #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for lit
en: Lithuanian
am: ሊቱአኒያን

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for mkd, mk #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for mkd
en: Macedonian
am: ማከዶኒኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for mal, ml #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for mal
en: Malayalam
am: ማላያላምኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for mri, mi #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for mri
en: Maori
am: ማዮሪኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for mar, mr #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for mar
en: Marathi
am: ማራዚኛ

note: name for msa, ms
en: Malay
am: ማላይኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for mlg, mg #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for mlg
en: Malagasy
am: ማላጋስኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for mlt, mt #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for mlt
en: Maltese
am: ማልቲስኛ

note: name for mol, mo
en: Moldavian; Moldovan
am: ሞልዳቫዊና

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for mon, mn #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for mon
en: Mongolian
am: ሞንጎላዊኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for nep, ne #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for nep
en: Nepali
am: ኔፓሊኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for nor, no #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for nor
en: Norwegian
am: ኖርዌጂያን

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for ori, or #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for ori
en: Oriya
am: ኦሪያኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for orm, om #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for orm
en: Oromo
am: ኦሮምኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for fas, fa #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for fas
en: Persian
am: ፐርሲያኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for pol, pl #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for pol
en: Polish
am: ፖሊሽ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for por, pt #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for por
en: Portuguese
am: ፖርቱጋሊኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for que, qu #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for que
en: Quechua
am: ኵቿኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for ron, ro #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for ron
en: Romanian
am: ሮማኒያን

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for run, rn #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for run
en: Rundi
am: ሩንዲኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for rus, ru #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for rus
en: Russian
am: ራሽኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for sag, sg #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for sag
en: Sango
am: ሳንጎኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for san, sa #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for san
en: Sanskrit
am: ሳንስክሪትኛ

note: name for sid
en: Sidamo
am: ሲዳምኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for slk, sk #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for slk
en: Slovak
am: ስሎቫክኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for slv, sl #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for slv
en: Slovenian
am: ስሎቪኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for smo, sm #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for smo
en: Samoan
am: ሳሞአኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for sna, sn #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for sna
en: Shona
am: ሾናኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for snd, sd #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for snd
en: Sindhi
am: ሲንድሂኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for som, so #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for som
en: Somali
am: ሱማልኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for sot, st #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for sot
en: Sotho, Southern
am: ሶዞኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for srp, sr #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for srp
en: Serbian
am: ሰርቢኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for ssw, ss #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for ssw
en: Swati
am: ስዋቲኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for sun, su #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for sun
en: Sundanese
am: ሱዳንኛ

note: name for swa, sw
en: Swahili
am: ስዋሂሊኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for swe, sv #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for swe
en: Swedish
am: ስዊድንኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for tam, ta #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for tam
en: Tamil
am: ታሚልኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for tat, tt #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for tat
en: Tatar
am: ታታርኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for tel, te #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for tel
en: Telugu
am: ተሉጉኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for tgk, tg #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for tgk
en: Tajik
am: ታጂኪኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for tgl, tl #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for tgl
en: Tagalog
am: ታጋሎገኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for tha, th #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for tha
en: Thai
am: ታይኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for bod, bo #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for bod
en: Tibetan
am: ትበትንኛ

note: name for tig
en: Tigre
am: ትግረ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for tir, ti #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for tir
en: Tigrinya
am: ትግርኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for ton, to #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for ton
en: Tonga (Tonga Islands)
am: ቶንጋ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for tsn, tn #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for tsn
en: Tswana
am: ጽዋናዊኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for tso, ts #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for tso
en: Tsonga
am: ጾንጋኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for tuk, tk #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for tuk
en: Turkmen
am: ቱርክመንኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for tur, tr #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for tur
en: Turkish
am: ቱርክኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for twi, tw #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for twi
en: Twi
am: ትዊኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for ukr, uk #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for ukr
en: Ukrainian
am: ዩክረኒኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for urd, ur #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for urd
en: Urdu
am: ኡርዱኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for uzb, uz #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for uzb
en: Uzbek
am: ኡዝበክኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for vie, vi #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for vie
en: Vietnamese
am: ቪትናምኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for cym, cy #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for cym
en: Welsh
am: ወልሽ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for wol, wo #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for wol
en: Wolof
am: ዎሎፍኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for xho, xh #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for xho
en: Xhosa
am: ዞሳኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for yid, yi #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for yid
en: Yiddish
am: ይዲሻዊኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for yor, yo #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for yor
en: Yoruba
am: ዮሩባዊኛ

note: #-#-#-#-#  1 (iso_639 3.2)  #-#-#-#-# name for zul, zu #-#-#-#-#  2 (iso_639_3 3.2)  #-#-#-#-# name for zul
en: Zulu
am: ዙሉኛ

note: name for cat
en: Catalan
am: ካታላንኛ

note: name for ile
en: Interlingue
am: እንተርሊንግወ

note: name for kir
en: Kirghiz
am: ኪርጊዝኛ

note: name for mol
en: Moldavian
am: ሞልዳቫዊና

note: name for nld
en: Dutch
am: ደች

note: name for uig
en: Uighur
am: ኡዊግሁርኛ
